Izvješće o provedenom savjetovanju - Prijedlog Pravilnika o postupku ispitivanja agregata za istakanje goriva za motorna vozila

Redni broj
Korisnik
Područje
Komentar
Status odgovora
Odgovor
1 EOL grupa d.o.o. 3.MJERITELJSKI ZAHTJEVI, 3.1.Određeni radni uvjeti Temperaturni raspon 5-25C je prerestriktivan i drastično ograničava moguće periode izvođenja radova. Prema specifikacijama proizvođača opreme dispenzeri imaju daleko širi temperaturni raspon rada, dok je dosadašnja praksa pokazala da su optimalne temperature 0-35C sasvim zadovoljavajuće i da ne stvaraju prevelika odstupanja ako se postupci ispitivanja provode u skladu s pravilima struke. Prihvaćen Mijenja se tekst prijedloga „između 5 °C i 25 °C“ sa tekstom „između 0 °C i 35 °C“.
2 EOL grupa d.o.o. 3.MJERITELJSKI ZAHTJEVI, 3.2.Ispitni protoci 3.2.1 Većina modernih dispenzera ima mogućnost grafičkog prikaza trenutne brzine istakanja, za njih je ovakav proračun nepotreban. Nije prihvaćen Podtočka 3.2.1. je uputa o određivanju protoka za sve vrste agregata za tekuća goriva i temelji se na OIML R 117-2, točka X.5.4. (Determination of the flowrate).
3 EOL grupa d.o.o. 3.MJERITELJSKI ZAHTJEVI, 3.2.Ispitni protoci Potpuno je nepotrebno vršiti dodatna ispitivanja osim onih osnovnih Qm=1/3 Qmax i Qmax. Dosadašnja praksa je pokazala da su upravo to brzine protoka na kojima se vrši istakanje goriva. Djelomično prihvaćen U podtočki 3.2. propisat će se 2 obavezna protoka: “Obvezni su slijedeći ispitni protoci: - najmanji protok Qmin označen na mjerilu, odnosno protok koji je u rasponu između Qmin i 1,1Qmin - najveći protok Qmax označen na mjerilu, odnosno protok koji je u rasponu između Qmax i 0,8Qmax”
4 INA Industrija nafte d.d. 3.MJERITELJSKI ZAHTJEVI, 3.3.Količine za ispitivanje i broj ponavljanja Mišljenja smo da je nepotrebno izvođenje dva dodatna ispitivanja na Qmax Obrazloženje Kod ispitivanja na Qmin, Qsred i Qmax vidljiva je prosječna pogreška kao prosjek tih pogrešaka. Ovo bi imalo smisla kod novih mjerila za ishođenje tipnog odobrenja. Djelomično prihvaćen U podtočki 3.3. Količine za ispitivanje i broj ponavljanja propisat će se: “Najmanji obujam koji se mjeri kod svakog protoka i broj ponavljanja je: - 1 ispitivanje na Qmin - 1 ispitivanje na Qmax - 1 ispitivanje ponavljanja na Qmax”
5 EOL grupa d.o.o. 3.MJERITELJSKI ZAHTJEVI, 3.3.Količine za ispitivanje i broj ponavljanja Nepotrebno uvođenje dodatnih ispitivanja koja su vremenski zahtjevna, pogotovo u slučaju mjerenja ED goriva koje se izrazito jako pjeni. Osim Qm i Qmax nema potrebe za dodatnim ispitivanjima. Istu praksu imamo kod kolega u susjednim zemljama EU koji ne vrše dodatna mjerenja na raznim protocima, osim navedenih, a niti ih unedogled ponavljaju. Ovakav komplicirani način ispitivanja značajno će povećati trošak ispitivanja, trošak korisnika usluga, povećat će izgubljenu dobit i zahtjevati višestruko povećanje troškova vlasnika mjerila. Djelomično prihvaćen Odgovor u točki 4.
6 INA Industrija nafte d.d. 3.MJERITELJSKI ZAHTJEVI, 3.5.Najveće dopuštene pogreške (NDP) Točka 3.5.3.3- mišljenja smo da se ponovljivosti ne smije se razlikovati za više od 0,02% - daleko premala pogreška Obrazloženje -0,02% kod NDP od 0,5% je skoro nemoguće dobiti a i provjeriti, mjerna ljestvica na etalonskim posudama označena je na najfinijoj ljestvici na 0,025% te je moguće ispravno pročitati samo toliku razliku. U postupku redovne ovjere iz iskustva nije moguće dobiti tako malene razlike pa ni na najpreciznijim mjerilima ako znamo da volumetar tvornički dolazi sa NDP +/- 0,25% a cijeli sklop ima po MID-u NDP +/- 0,5% Prihvaćen U podtočki 3.5.3.2. propisat će se NDP ponovljivosti: NDP ≤ 0,2 %
7 EOL grupa d.o.o. 3.MJERITELJSKI ZAHTJEVI, 3.5.Najveće dopuštene pogreške (NDP) 3.5.5.1 Dovoljno je provjeriti parametre zaokruživanja i broj decimala, čemu računanje iznosa za svaki pojedini pipac, kad se postavke odnose na sve? Nije prihvaćen Točka 3. propisuje mjeriteljske zahtjeve te s time u skladu podtočka 3.5.5.1 daje formule za izračun cijene a postupak provjere izračunavanja cijene propisan je podtočkom 5.5.3. i postupak ispitivanja propisan je za svako mjerilo tj. pipac.
8 EOL grupa d.o.o. 3.MJERITELJSKI ZAHTJEVI, 3.5.Najveće dopuštene pogreške (NDP) 3.5.3.2 Na koji način ćemo očitati pogrešku od 0.02% na skali podjeljka 0.05%? Da li to znači da moramo mabaviti mjernu opremu sa preciznijom skalom? Koliko će koštati ta investicija? Koja mjerila uopće mogu ispoštovati tako uske granice pogrešaka, pogotovo ako se uzme u obzir da je većina dispenzera u Hrvatskoj starosti preko 10 godina. Prihvaćen Odgovor u točki 6. Pogreška ponovljivosti se ne očitava na skali jer je ona razlika između najveće i najmanje pogreške uzastopnih mjerenja iste količine Qmax.
9 EOL grupa d.o.o. 5.POSTUPAK ISPITIVANJA AGREGATA ZA ISTAKANJE GORIVA ETALONSKIM POSUDAMA, 5.1.Oprema za ispitivanje 5.1.2 Uvođenje etalona kapaciteta 10L je nepotreban trošak, kako financijski, tako i vremenski, jer ugradnja zahtjeva i servisnu intervenciju tokom koje etalonski sistem neće biti raspoloživ. Prihvaćen Propisat će se nazivni obujmi posuda od: 20 l, 50 l, 100 l i 200 l Uvjet za ispitivanje je posuda najmanjeg obujma koja omogućuje ispitivanje jednominutnog stabilnog protoka. Također, može se koristiti i posuda od 10 L ako ispunjava uvjet jednominutnog protoka pri Qmin.
10 EOL grupa d.o.o. 5.POSTUPAK ISPITIVANJA AGREGATA ZA ISTAKANJE GORIVA ETALONSKIM POSUDAMA, 5.1.Oprema za ispitivanje 5.1.2 Praksa svuda u svijetu pokazuje da je apsolutno nepotrebno koristiti druge etalonske boce osim boca od 20L za pipce sa protokom do 50L/min i 50L boce za pipce većeg protoka od 50L/min. Time se automatski naulira potreba za točenjem u trajanju od 1min. Nije prihvaćen Odgovor u točki 9.
11 Vage d.o.o. 5.POSTUPAK ISPITIVANJA AGREGATA ZA ISTAKANJE GORIVA ETALONSKIM POSUDAMA, 5.1.Oprema za ispitivanje OIML R 120 (2010) navodi da se etalon prikladan za mjerenje goriva na agregatu za istakanje goriva, umjerava tako da mu proširena mjerna nesigurnost ne prelazi 1/3 najveće dozvoljene pogreške. Moje pitanje je sukladno tome: što su to kontrolne mjerne posude (ovjerene), kako se ovjeravaju (pravilnik, nazivi, vrste mjernih posuda, tipna odobrenja i sl.) i koji je to međunarodni ili EU mjeriteljski "dokument" u kojem piše nešto o takvoj primjeni? Predlažemo da se briše u 5.1.1. -"kontrolnih mjernih posuda"; u 5.1.2. -"a kontrolne mjerne posude ovjerene"; u 5.1.3. "ili kontrolne mjerne posude". Nije prihvaćen Odredbe podtočke 5.1. temelje se na Odredbama Zakona o mjeriteljstvu (NN 74/14 i 111/18) članak 32. stavak 1: „Za ovjeravanje zakonitih mjerila mogu se upotrebljavati samo etaloni koji su umjereni i koji imaju valjanu umjernicu, odnosno referencijske tvari koje su potvrđene i koje imaju valjanu potvrdu te kontrolna mjerila i uređaji koji moraju biti ispitani i ovjereni.“
12 INA Industrija nafte d.d. 5.POSTUPAK ISPITIVANJA AGREGATA ZA ISTAKANJE GORIVA ETALONSKIM POSUDAMA, 5.5. Ispitivanje agregata za istakanje goriva Točka 5.5.10. -Mišljenja smo da je ovdje ne dorečena procedura kod ovjere ADBlua- koja etalonska posuda 20, 50, ili 100 litara, ili je tu iznimno dovoljno samo etalon od 20 litara radi agresivnosti medija ili se mora kupiti kupiti još jedan set posebnih etalona što će tvrtkama prouzročiti jjoš dodatnih troškova. Prihvaćen Postupak ispitivanja za AdBlue propisat će se posebnim pravilnikom kao i za ispitivanje UNP.
13 INA Industrija nafte d.d. 5.POSTUPAK ISPITIVANJA AGREGATA ZA ISTAKANJE GORIVA ETALONSKIM POSUDAMA, 5.5. Ispitivanje agregata za istakanje goriva Točka 5.5.1.-umetanje prilagođenih klinova-kakvi su to klinovi, mjerni uređaj nema pipac koji omogućava umetanje bilo kakve smislene naprave a koja će održavati stalni minimalni protok a da u isto vrijeme vršite smisleno mjerenje u zadani etalon. Sam pipac ima minimalne mogućnosti reguliranja protoka ugrađenom kočnicom -obično mjerenjem dobijete približno srednji ili max protok. Nije prihvaćen Položaji u kojima se pipac može zakočiti ne omogućuju minimalni protok Qmin tj. raspon između Qmin i 1,1 Qmin. Podtočkom 5.5.1. se opisuje postupak kako se pomoću klina, koji je pomoćno sredstvo, može zakočiti pipac da bi ostvarili Qmin ali navedeno se može raditi ručno. Klin se izrađuje od prikladnog materijala kao na pr. drvo, šperploča i sl.
14 EOL grupa d.o.o. 5.POSTUPAK ISPITIVANJA AGREGATA ZA ISTAKANJE GORIVA ETALONSKIM POSUDAMA, 5.5. Ispitivanje agregata za istakanje goriva 5.5.1 Navodi se korištenje klinova? Kojih i kakvih klinova? Na koji način će se osigurati nalijeganje i smještaj tih klinova s obzirom na razne izvedbe pipaca i njihovih ručki? Na svakom pipcu postoje 2 položaja na kojima se pipac može zakočiti i to su pozicije na kojima treba vršiti istakanje tokom ispitivanja. 5.5.3 Dovoljno je vizualno provjeriti ispravnost postavki računara i jedne izračunate cijene, bez ikakve dodatne računice u sklopu izvještaja o ispitivanju. 5.5.5 Vremenski i fizički potpuno nepotrebno mjerenje koje komplicira postupak i produljuje period tokom kojeg se uzurpiraju dispenzeri i onemogućava redovno poslovanje benzinskog servisa. 5.5.8 Ovo je potpuno pogrešan koncept koji će uzrokovati zatvarnje velikog broja benzinskih servisa i ogromne investicije njihovih vlasnika. Umjesto uvođenje ovako rigoroznih granica pogreške, dovoljno je provjeriti da li je pojedino mjerenje unutar GDP. Na taj način rade kolege iz susjednih zemalja EU. 5.5.10 AB istočen u etalonsku posudu se smatra kontaminiranim i ne smije se vraćati u tank. Veliki broj točenja će korisniku drastično povećati trošak ispitivanja i umanjiti zalihu. Djelomično prihvaćen 5.5.1. Nije prihvaćen Odgovor u točki 13. Pozicije na kojima treba vršiti istakanje tijekom ispitivanja su: - najmanji protok Qmin označen na mjerilu, odnosno protok koji je u rasponu između Qmin i 1,1 Qmin 5.5.1. Nije prihvaćen Odgovor u točki 13. Pozicije na kojima treba vršiti istakanje tijekom ispitivanja su: - najmanji protok Qmin označen na mjerilu, odnosno protok koji je u rasponu između Qmin i 1,1 Qmin - najveći protok Qmax označen na mjerilu, odnosno protok koji je u rasponu između Qmax i 0,8 Qmax” 5.5.3. Nije prihvaćen Odgovor u točki 7. 5.5.5. Nije prihvaćen Ispitivanje točnosti na Qmin i na Qmax te ispitivanje ponovljivosti na Qmax su najvažnija ispitivanja prilikom ovjeravanja agregata. 5.5.8. Nije prihvaćen Podtočka 5.5.8. je napomena, informativnog karaktera, te može i ne mora značiti da je mjerilo oštećeno ili istrošeno. Napomena je pokazatelj ovlaštenom mjeritelju da obrati pažnju na daljnja ispitivanja i eventualno primjeni dodatna ispitivanja propisana Dodatkom III (koja nisu obavezna). 5.5.10. Prihvaćen Odgovor u točki 12.
15 INA Industrija nafte d.d. POSTUPAK ISPITIVANJA AGREGATA ZA ISTAKANJE GORIVA ZA MOTORNA VOZILA PRILIKOM REDOVNE ILI IZVANREDNE OVJERE, 6. ISPITNO IZVJEŠĆE Ispitna izvješća propisana su akreditiranim postupcima, to znači da prihvaćanjem ovakvih postupaka više nije potrebna akreditacija ili treba nakon prilagodbe ponovo tražiti re-akreditaciju radi izmjene postupaka. Ponovno se stvaraju dodatni troškovi kod ovlaštenih tijela. Nije prihvaćen Izvješća o ovjeravanju zakonitih mjerila propisuje Državni zavod za mjeriteljstvo. Do sada, za ovo područje nije bilo propisano Izvješće kao ni postupak ispitivanja te su OT sama izradila obrazac. Izvješće propisano ovim Pravilnikom temelji se na odredbama OIML-a i Welmec-a. Izvješće će biti jednako za sve i preglednost će biti veća.
16 EOL grupa d.o.o. POSTUPAK ISPITIVANJA AGREGATA ZA ISTAKANJE GORIVA ZA MOTORNA VOZILA PRILIKOM REDOVNE ILI IZVANREDNE OVJERE, 6. ISPITNO IZVJEŠĆE Kompletan obrazac je znatno zakompliciran. Potrebno je zadržati postojeći izvještaj po kojem smo do sada radili, pripremili ih kao "template" i prilagodili svojim potrebama za korištenje u digitalnom obliku. Uz to je dovoljno definirati potrebni sadržaj obrasca, ne i njegov predefinirani fiksni oblik. Novi izvještaj sadrži podatke sa samo 4 pipca, iako je moguće imati i 5 pipaca po strani dispenzera. Dosadašnji izvještaj je omogućavao unos 10 pipaca na samo jednu stranicu, čime se smanjuje ekološki utrošak papira i ukupni volumen dokumentacije. Neadekvatno je označavanja pipca u konceptu "ser.br.Ln" "ser.br.Dn". Svi pipci na nekom dispenzeru pripadaju uređaju s istim serijskim brojem, što nije potrebno posebno navoditi. Korisnije bi bilo navesti oznaku točećeg mjesta "IMn". Potpuno nepotreban podatak je i prosječna pogreška na razini dispenzera, jer ga anulira suma pogrešaka svih mjerila na cijelom benzinskom servisu. Nije prihvaćen Odgovor u točki 15. Označavanje pipaca, svakog pojedinačno, je bitno zbog ovjerne oznake koja se veže za svaki pipac te mora biti jednoznačno određeno.
17 INA Industrija nafte d.d. POSTUPAK ISPITIVANJA AGREGATA ZA ISTAKANJE GORIVA ZA MOTORNA VOZILA PRILIKOM REDOVNE ILI IZVANREDNE OVJERE, 7. DRŽAVNE OVJERNE OZNAKE I OVJERNE ISPRAVE Zamjena svih zaštitnih žigova u obliku kodirane plastične plombe- primjećeno je da to radi DZM , ali samo pojedine poslovne jedinice, pa se postavlja pitanje opravdanosti ovakvog postupka. Potpuno nepotreban i neshvatljiv trošak, jedna plomba je cijenom skoro 10% cijene ovjere. Mjerila koja dolaze po MID-u imaju zaštitu plastičnom ili olovnom plombom s utisnutim žigom ovlaštenog tijela koje je izvršilo prvu ovjeru. Nama mjeritelja je to najbolji znak da do tada nitko nije dirao mjerilo. Kad se postavi kodirana plomba , mjeritelju to ništa ne govori osim da je mjerilo netko već prilagođavao, a kod se ne može očitati na način da pokaže tko je i kada istu postavio i iz kojeg razloga. Skeniranjem bar koda isti očita samo broj koji i onako piše na plastici, za pravu svrhu toga trebao bi zaživjeti informatički sustav za unošenje podataka o postavljenim kodiranim plombama. Ovdje se stvara dodatni trošak ovlaštenom tijelu. Prihvaćen U DODATAKU I. Točka 7. DRŽAVNE OVJERNE OZNAKE I OVJERNE ISPRAVE Mijenja se tekst prijedloga „Na mjesto zaštitnih žigova koji su pokidani tijekom ispitivanja treba postaviti nove. Na mjerilo treba postaviti žigove u obliku plastične plombe na za to predviđena mjesta, ako su na tim mjestima drugačiji zaštitni žigovi. Preostale zaštitne žigove ne treba mijenjati, ako su valjani. „ Tekstom: „Zaštitni žigovi koji su postavljeni prilikom prve ovjere (ocjenjivanja sukladnosti mjerila) i zaštitni žigovi prethodno postavljeni prilikom redovne i izvanredne ne smiju se skidati, osim u slučajevima kad je to neophodno prilikom servisiranja i/ili postupka ispitivanja i ovjere mjerila.“
18 EOL grupa d.o.o. POSTUPAK ISPITIVANJA AGREGATA ZA ISTAKANJE GORIVA ZA MOTORNA VOZILA PRILIKOM REDOVNE ILI IZVANREDNE OVJERE, 7. DRŽAVNE OVJERNE OZNAKE I OVJERNE ISPRAVE Zašto je potrebno izvršiti zamjenu svih zaštitnih žigova u obliku? Tvornički žigovi imaju jednaku funkcionalnost kao i neki drugi koje ćemo postaviti, čak i veću. Nepotrebno mijenjanje plombi poskupljuje trošak ispitivanja. Prihvaćen Odgovor u točki 17.