Izvješće o provedenom savjetovanju - Savjetovanje o Nacrtu pravilnika o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače

Redni broj
Korisnik
Područje
Komentar
Status odgovora
Odgovor
1 DAVOR BOŽIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE Osobna vozačka dozvola (grupa 1) Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
2 DAVOR BOŽIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE 1) Profesionalna vozačka dozvola (grupa 2) Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
3 Antonio PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE Poštovani; Potrebno mi uvesti dodatno druga skupina može vozač gluha osoba koji znaju kombi ,autobus,kamion ali obavezno uvjet potrebno navigaciju koji pokazuje kamera, buka,alarm, kamera za vožnju u nazad… To ja važno u budućnosti. U Europi ima puno gluhi vozači znaju voziti autobus,kombi,kamion,šleper . To nema problema za gluha vozači . Primljeno na znanje Primljeno na znanje.
4 MARTINA SUKNAIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
5 MARTINA SUKNAIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE Poštovani predlažem slijedeće: Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
6 PETRA KOSANOVIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE Poštovani, Predlažem da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) 2) Osobna vozačka dozvola (Grupa 1) Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: da maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 12 godina. Stoga predlažem da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina.” Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina.” Sa poštovanjem. Kosanović Petra Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste. Komentar: 2) Osobna vozačka dozvola (Grupa 1) Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: da maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 12 godina. Stoga predlažem da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina.” Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
7 Katarina Tadić PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE Molimo da nacionalni "Pravilnik o zdravstvenim pregledima..." uskladite sa EU prijedlogom i da umjesto maksimalnih 5 godina i u Hrvatskoj bude 10g." Stoga je važno da se postojeći tekst: "Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina." Sukladno preporukama EU promijeni u 10g: "Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina." Udruga Slatki život Đakovo Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
8 IVICA ŠURAN PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE Predlažem da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) 2) Osobna vozačka dozvola (Grupa 1) Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: da maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 12 godina. Stoga predlažem da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina.” Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina.” Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste. Komentar: 2) Osobna vozačka dozvola (Grupa 1) Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: da maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 12 godina. Stoga predlažem da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina.” Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina.” Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
9 Franjo Golubić PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 2. Pošto se ovim Pravilnikom u pravni sustav RH prenose određene odredbe direktiva EU smatram i predlažem da se savjetovanje s zainteresiranom javnošću obavezno održi u trajanju od 30, a ne 15 dana. Razlozi koji su navedeni kao opravdanje za skraćivanje savjetovanja nisu u skladu sa smjetnicama Povjerenika za informiranje, vezano na način provođenja javnih savjetovanja, a ujedno je navedeno postupanje u suprotnosti sa pravnim stajalištem Visokog upravnog suda, presuda broj Usoz-120/16-5 od 28.02.2017. ( NN. 29/2017. ). Primljeno na znanje Primljeno na znanje. Radi se o potrebi žurnog donošenja propisa kako bi se u što je mogućem kraćem vremenskom roku osigurale pretpostavke za povećanje sigurnosti prometa na cestama, smanjenja prometnih nesreća s mogućim teškim posljedicama ili smrtnih ishoda, te se stoga vrijeme trajanja e savjetovanja skraćuje na 15 dana.
10 MARTINA SLANINA LUKIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 4. "(u daljnjem tekstu: izabrani doktor)" - ------ ova se sintagma dalje u tekstu koristi vrlo rijetko, općenito se riječi doktor i liječnik ne koriste ujednačeno kroz nacrt Pravilnika "(3) Za obavljanje zdravstvenih pregleda izabrani liječnici opće/obiteljske medicine iz stavka 2. ovoga članka obvezni su posjedovati posebnu opremu koja se sastoji od: spirometra, tablice za ispitivanje vida, Ishiara tablice, test-audiometra." ---------------- - opseg pregleda za F, G i AM kategorije opisan u članku 7. ne uključuje ispitivanje sluha niti spirometriju pa nije jasno zašto bi izabrani liječnici opće/obiteljske medicine trebali posjedovati spirometar i test-audiometar?, dok s druge strane trebaju imati ostvarenu suradnju s nekim psihologom jer opseg pregleda uključuje psihologijsko testiranje, a to nigdje nije navedeno Prihvaćen Prihvaćen.
11 Denis Peloza PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 4. Članak 4.(3) Ishiara tablice ispraviti unošenjem "h" Izvor: Test raspoznavanja boja (Ishihara test) Optometrija.net Objavljeno 31/01/2023 Test vida za raspoznavanje boja (Ishihara test ili test za daltoniste) sastoji se od 15 kartica, od kojih svaka sadrži određeni broj. Da bi ste uspješno riješili test za daltonizam, morate prepoznati točan broj na kartici. Primljeno na znanje Primljeno na znanje. Stavak 3 je u cijelosti izmijenjen na način da ne definira poimence koja je to oprema koju treba posjedovati pa tako više nema Ishihara tablica.
12 Marin Kamenjašević PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 4. Članak 4. stavak 3) treba promjenu: piše se Ishihara ili Išihara tablice, greška koja se povlači još od važećeg pravilnika. Možda bi trebali zaposliti ili platiti lektora. Primljeno na znanje Primljeno na znanje. Stavak 3 je u cijelosti izmijenjen na način da ne definira poimence koja je to oprema koju treba posjedovati pa tako više nema Ishihara tablica.
13 ana-marija kolak PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 5. Poštovani, Predlažem da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) 2) Osobna vozačka dozvola (Grupa 1) Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: da maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 12 godina. Stoga predlažem da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina.” Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina.” Srdačno, Ana-Marija Kolak Djelomično prihvaćen Djelomično privaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste. Komentar: 2) Osobna vozačka dozvola (Grupa 1) Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: da maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 12 godina. Stoga predlažem da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina.” Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina.” Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
14 Hrvatska psihološka komora PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 7. Članak 7. stavak 3. dodati “i/ili psiholog specijalnosti medicine rada” te on sada glasi: (3) Kandidata za vozača na dodatni pregled mogu uputiti doktor medicine specijalist medicine rada/doktor medicine specijalist medicine rada i sporta i/ili izabrani liječnik opće/obiteljske medicine i/ili psiholog specijalnosti medicine rada. OBJAŠNJENJE: prilikom pregleda kandidata psiholog specijalnosti medicine rada isto kao i liječnik može utvrditi indikaciju vezanu uz psihičko stanje kandidata te potrebu ili za kliničkim psihologijskim testiranjem ili za pregledom doktora medicine specijalist psihijatrije ili doktora medicine specijalist neurologije. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Psiholog može utvrditi indikaciju, ali ne može uputiti na dodatnu dijagnostičku obradu. To može učiniti izabrani liječnik odnosno specijalist medicine rada/medicine rada i sporta.
15 Hrvatska psihološka komora PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 7. Članak 7. stavak 1. se mijenja i glasi: (1) Zdravstveni pregled prije početka osposobljavanja vozača prve skupine sastoji se najmanje od: - kompletnog pregleda doktora medicine specijalista medicine rada/doktora medicine specijalista medicine rada i sporta (anamneza, kompletan status) - potvrde o fizičkim i psihičkim bolestima od kojih pregledanik boluje i terapiji, koju izdaje izabrani liječnik opće/obiteljske medicine, osim ako drugim propisima nije drukčije određeno. Iznimno, ako vozač nema izabranog liječnika opće/obiteljske medicine u obzir će se uzeti potpisana Izjava o zdravstvenom stanju vozača iz Priloga II. Pravilnika koji je otisnut uz ovaj Pravilnik i čini njegov sastavni dio - pregleda vidnih funkcija: oštrine vida oba oka i svakog oka pojedinačno – naturalnog i korigiranog, bulbomotorike, raspoznavanja boja, širine vidnog polja - kompletnog pregleda psihologa specijalnosti medicine rada koji se sastoji od psihologijskog intervjua (radna i osobna anamneza) i psihologijskog testiranja psihičkih sposobnosti (intelektualnih sposobnosti, osobina ličnosti i, po potrebi, senzomotoričkih i psihomotoričkih sposobnosti). - Izjave o zdravstvenom stanju vozača koja se nalazi u Prilogu II. Pravilnika. OBJAŠNJENJE: Psihologijska procjena se ne sastoji samo od primjene psihologijskih testova i upitnika već pregled uključuje cjelokupnu procjenu kandidata (provodi se i intervju, testni materijal se interpretira, donose se zaključci temeljem prikupljenih podataka i dr.) Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen.
16 MARTINA SLANINA LUKIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 7. "1) kompletnog pregleda doktora medicine specijalista medicine rada/doktora medicine specijalista medicine rada i sporta (anamneza, kompletan status)"------------------------------------------------------------------------ Mislim da je nepotrebno da u svakom članku/stavku ponovno pišu liječnici kojih specijalnosti mogu raditi preglede kad je to već napisano u članku 4. stavku 1 i 2, a ako će i ostati napisano, onda ovdje nedostaje sintagma "ili izabranog doktora za vozače i kandidate za vozače za vozila F, G i AM kategorije" "(3) Kandidata za vozača na dodatni pregled mogu uputiti doktor medicine specijalist medicine rada/doktor medicine specijalist medicine rada i sporta i/ili izabrani liječnik opće/obiteljske medicine." ------------------------------------- Mislim da je nepotrebno definiranje tko može vozača uputiti na daljnej preglede (vrijedi i za ostale članke u kojim se to navodi), kad je jasno da liječnik koji obavlja pregled i donosi ocjenu zdravstvene sposobnosti može dalje uputiti na dodatni pregled ako mu je to potrebno za donošenje konačne ocjene. Primljeno na znanje Primljeno na znanje
17 Hrvatska psihološka komora PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 9. Članak 9. stavak 1. se mijenja i glasi: (1) Redovni nadzorni zdravstveni pregled vozača u svrhu produljenja vozačke dozvole, kao i zdravstveni pregled za zamjenu inozemnih vozačkih dozvola, sastoji se od: - kompletnog pregleda doktora medicine specijalista medicine rada/doktora medicine specijalista medicine rada i sporta ili izabranog doktora (anamneza, kompletan status) - potvrde o fizičkim i psihičkim bolestima od kojih pregledanik boluje i terapiji, koju izdaje izabrani liječnik opće/obiteljske medicine, osim ako drugim propisima nije drukčije određeno. Iznimno, ako vozač nema izabranog liječnika opće/obiteljske medicine, u obzir će se uzeti potpisana Izjava o zdravstvenom stanju vozača iz Priloga II. Pravilnika - pregleda vidnih funkcija: oštrine vida oba oka i svakog oka pojedinačno – naturalnog i korigiranog, bulbomotorike, raspoznavanja boja, širine vidnog polja - Izjave o zdravstvenom stanju vozača koja se nalazi u Prilogu II. Pravilnika - kompletnog pregleda psihologa specijalnosti medicine rada koji se sastoji od psihologijskog intervjua (radna i osobna anamneza) i psihologijskog testiranja psihičkih sposobnosti (intelektualnih sposobnosti, osobina ličnosti i, po potrebi, senzomotoričkih i psihomotoričkih sposobnosti). OBJAŠNJENJE: Psihologijska procjena se ne sastoji samo od primjene psihologijskih testova i upitnika već pregled uključuje cjelokupnu procjenu kandidata (provodi se i intervju, testni materijal se interpretira, donose se zaključci temeljem prikupljenih podataka i dr.) Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen.
18 MARTINA SLANINA LUKIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 9. "(2) Kod redovitog nadzornog pregleda vozača, uz pregled doktora medicine specijalista medicine rada/doktora medicine specijalista medicine rada i sporta ili izabranog liječnika opće/obiteljske medicine, obavlja se samo onaj pregled po kojemu je vozač dobio ograničenje." -------------------------------------- ovaj je stavak kontradiktoran stavku (1) koji propisuje opseg pregleda potpuno jednak onome koji se obavlja prije početka osposobljavanja za vozače, prema tome ovaj bi stavak trebao biti obrisan ili bi trebalo biti dodatno pojašnjeno što to znači da se "obavlja se samo onaj pregled po kojemu je vozač dobio ograničenje"? Prihvaćen Prihvaćen.
19 MARTINA SLANINA LUKIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 11. Ovaj je članak ovdje nepotreban i/ili "preuranjen"... tek se u članku 13. stavku (1) navode moguće ocjene zdravstvene sposobnosti Primljeno na znanje Primljeno na znanje.
20 Marin Kamenjašević PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 12. Ovaj kompletan članak je redundantan. Koja je svrha? Primljeno na znanje Primljeno na znanje.
21 MARTINA SLANINA LUKIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 13. U stavku (1) pod točkom 2 (a i u svakoj sljedećoj ili prethodnoj točki u kojoj se spominje ova vrsta ograničenja) nedostaje mogućnost "sposoban uz ograničenu uporabu vozila zbog zdravstvenih razloga", s obzirom da Pravilnik o vozačkim dozvolama (NN 002/2019) u Popisu podataka i ograničenja u kodiranom obliku pod točkom III. nudi različite mogućnosti ograničenja uporabe koja ne spadaju pod pomagala, niti adaptaciju vozila. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Sposobnost predmetne skupine obuhvaćena je člankom 11.
22 Hrvatska psihološka komora PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 14. Članak 14. se mijenja i on glasi: (1) Izvanredni nadzorni zdravstveni pregled iz članka 231. stavka 4. Zakona o sigurnosti prometa na cestama sastoji se najmanje od: - kompletnog pregleda doktora medicine specijalista medicine rada/doktora medicine specijalista medicine rada i sporta (anamneza, kompletan status, pregled vidnih funkcija: oštrine vida oba oka i svakog oka pojedinačno – naturalnog i korigiranog, bulbomotorike, raspoznavanja boja, širine vidnog polja) - potvrde o fizičkim i psihičkim bolestima od kojih pregledanik boluje i terapiji, koju izdaje izabrani liječnik opće/obiteljske medicine, osim ako drugim propisima nije drukčije određeno. Iznimno, ako vozač nema izabranog liječnika opće/obiteljske medicine u obzir će se uzeti potpisana Izjava o zdravstvenom stanju vozača iz Priloga II. Pravilnika - Izjave o zdravstvenom stanju vozača koja se nalazi u Prilogu II. Pravilnika - kompletnog pregleda psihologa specijalnosti medicine rada koji se sastoji od psihologijskog intervjua (radna i osobna anamneza) i psihologijskog testiranja psihičkih sposobnosti (intelektualnih sposobnosti, osobina ličnosti i, po potrebi, senzomotoričkih i psihomotoričkih sposobnosti). OBJAŠNJENJE: Psihologijska procjena se ne sastoji samo od primjene psihologijskih testova i upitnika već pregled uključuje cjelokupnu procjenu kandidata (provodi se i intervju, testni materijal se interpretira, donose se zaključci temeljem prikupljenih podataka i dr.) Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen.
23 Hrvatska psihološka komora PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 17. Članak 17. stavak 1. se mijenja i on glasi: (1) Zdravstveni pregled za dobivanje vozačke dozvole vozača druge skupine sastoji se najmanje od: - kompletnog pregleda doktora medicine specijalista medicine rada/doktora medicine specijalista medicine rada i sporta (anamneza, kompletan status), EKG, spirometrije - ispitivanje vidnih funkcija:oštrine vida (naturalnog, korigiranog), bulbomotorike, raspoznavanja boja, određivanje širine vidnog polja, adaptacije na tamu (niktometrija) - audiometrije i ispitivanja ravnoteže - kompletnog pregleda psihologa specijalnosti medicine rada koji koji se sastoji od psihologijskog intervjua (radna i osobna anamneza) i psihologijskog testiranja psihičkih sposobnosti (intelektualnih sposobnosti, osobina ličnosti, senzomotoričkih i psihomotoričkih sposobnosti). - laboratorijskog standarda: KKS, GGT, kreatinin, određivanje šećera u krvi, sediment urina - potvrde o fizičkim i psihičkim bolestima od kojih pregledanik boluje i terapiji, koju izdaje izabrani liječnik opće/obiteljske medicine, osim ako drugim propisima nije drukčije određeno. Iznimno, ako vozač nema izabranog liječnika opće/obiteljske medicine u obzir će se uzeti potpisana Izjava o zdravstvenom stanju vozača iz Priloga II. Pravilnika - Izjave o zdravstvenom stanju vozača koja se nalazi u Prilogu II. Pravilnika. OBJAŠNJENJE: Psihologijska procjena se ne sastoji samo od primjene psihologijskih testova i upitnika već pregled uključuje cjelokupnu procjenu kandidata (provodi se i intervju, testni materijal se interpretira, donose se zaključci temeljem prikupljenih podataka i dr.). Nadalje, potrebna je dodatna izobrazba kako bi psiholog mogao raditi u medicini rada, a uključuje educiranost u području psihologije, medicine i prava te stoga mora biti naznačena specijalnost psihologa. Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen.
24 Hrvatska psihološka komora PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 18. Članak 18. stavak 3. dodati: “i/ili psiholog specijalnosti medicine rada.” te on sada glasi: (3) Kandidata za vozača na dodatni pregled mogu uputiti doktor medicine specijalist medicine rada/doktor medicine specijalist medicine rada i sporta i/ili izabrani liječnik opće/obiteljske medicine i/ili psiholog specijalnosti medicine rada. OBJAŠNJENJE: prilikom pregleda kandidata psiholog specijalnosti medicine rada isto kao i liječnik može utvrditi indikaciju vezanu uz psihičko stanje kandidata te potrebu ili za kliničkim psihologijskim testiranjem ili za pregledom doktora medicine specijalist psihijatrije ili doktora medicine specijalist neurologije. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Psiholog može utvrditi indikaciju ali ne može uputiti na dodatnu dijagnostičku obradu. To može učiniti izabrani liječnik odnosno specijalist medicine tada/medicine rada i sporta.
25 Hrvatska psihološka komora PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 18. Članak 18. stavak 1. se mijenja i glasi: (1) Redovni nadzorni zdravstveni pregled vozača u svrhu produljenja vozačke dozvole, kao i zdravstveni pregled za zamjenu inozemnih vozačkih dozvola, sastoji se od: - kompletnog pregleda doktora medicine specijalista medicine rada/doktora medicine specijalista medicine rada i sporta (anamneza, kompletan status), EKG, spirometrije - ispitivanja vidnih funkcija:oštrine vida (naturalnog, korigiranog), bulbomotorike, raspoznavanja boja, određivanja širine vidnog polja, adaptacije na tamu (niktometrija) - audiometrije i ispitivanja ravnoteže - određivanje šećera u krvi i GGT-a - kompletnog pregleda psihologa specijalnosti medicine rada koji koji se sastoji od psihologijskog intervjua (radna i osobna anamneza) i psihologijskog testiranja psihičkih sposobnosti (intelektualnih sposobnosti, osobina ličnosti, senzomotoričkih i psihomotoričkih sposobnosti). - potvrde o fizičkim i psihičkim bolestima od kojih pregledanik boluje i terapiji, koju izdaje izabrani liječnik opće/obiteljske medicine, osim ako drugim propisima nije drukčije određeno. Iznimno, ako vozač nema izabranog liječnika opće/obiteljske medicine u obzir će se uzeti potpisana Izjava o zdravstvenom stanju vozača iz Priloga II Pravilnika - Izjave o zdravstvenom stanju vozača koja se nalazi u Prilogu II. Pravilnika OBJAŠNJENJE: Psihologijska procjena se ne sastoji samo od primjene psihologijskih testova i upitnika već pregled uključuje cjelokupnu procjenu kandidata (provodi se i intervju, testni materijal se interpretira, donose se zaključci temeljem prikupljenih podataka i dr.). Nadalje, potrebna je dodatna izobrazba kako bi psiholog mogao raditi u medicini rada, a uključuje educiranost u području psihologije, medicine i prava te stoga mora biti naznačena specijalnost psihologa. Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen.
26 MARTINA SLANINA LUKIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 20. vrijedi isti komentar kao za članak 11. Primljeno na znanje Primljeno na znanje.
27 MARTINA SLANINA LUKIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 21. vrijedi isti komentar kao za članak 13. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Sposobnost predmetne skupine obuhvaćena je člankom 20.
28 MARTINA SLANINA LUKIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 23. Ovaj članak bi trebalo spojiti s člankom 4. u kojem se već definira tko obavlja preglede, ovako je na dva mjesta napisano isto, a različito, što otežava interpretaciju Pravilnika, a također i nedovoljno jasno definira ulogu obiteljskih liječnika, s obzirom da u ovom članku djeluje kao da izabrani liječnici opće/obiteljske mogu obavljati i preglede iz članka 16. točke 1., 2. i 3. ovoga Pravilnika, odnosno preglede za vozače druge skupine, što zapravo, prema članku 4., ne mogu Primljeno na znanje Primljeno na znanje.
29 Hrvatska psihološka komora PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 24. Članak 24. dodati stavak 5. te on glasi: (1) Ukoliko liječnik koji je obavio pregled ili je liječio vozača te izabrani liječnik utvrde da vozač boluje od bolesti radi koje više nije sposoban sigurno upravljati vozilom, na razdoblje dulje od 6 mjeseci, obvezan je odmah po saznanju o tim promjenama, uz upozorenje vozaču, obavijestiti policijsku upravu ili postaju (u daljnjem tekstu: nadležno tijelo) prema mjestu prebivališta, boravišta, uobičajenog prebivališta, školovanja, odnosno privremenog ili stalnog boravka vozača. (2) Ukoliko liječnik koji je obavio pregled ili je liječio vozača te izabrani liječnik utvrde da vozač boluje od bolesti radi koje više nije sposoban sigurno upravljati vozilom, privremeno, a najduže na 6 mjeseci, dužni su o tome upozoriti vozača, a dano upozorenje evidentirati u medicinskoj dokumentaciji. (3) Upozorenje vozaču i obavijest policijskoj upravi ili postaji iz stavka 1. ovoga članka evidentira se i dostavlja putem Centralnog zdravstvenog informacijskog sustava Republike Hrvatske, odnosno na obrascu Izvješća o promjeni zdravstvenog stanja ili tijeku liječenja vozača (u daljnjem tekstu: Obrazac) koji se nalazi u Prilogu V. koji je otisnut uz ovaj Pravilnik i čini njegov sastavni dio. (4) Vozač kojemu je izrečeno i evidentirano upozorenje iz stavka 2. ovog članka neće se po završetku privremene nesposobnosti ponovno upućivati na pregled. (5) Vozači stariji od 70 godina trebaju biti upućeni na redovni nadzorni zdravstveni pregled kojim se utvrđuje je li došlo do promjene zdravstvenog stanja. OBJAŠNJENJE: Stanja koja utječu na smanjenu sposobnost ili nesposobnost upravljanja vozilom 1. ili 2. skupine ne mora nužno biti posljedica bolesti kako sugerira točka 1. članka 24. već i posljedica poremećaja i stanja povezanih sa starenjem koja mogu biti diskretna i teško dijagnosticirana specijalistu koji nije educiran za procjenu utjecaja zdravstvenog stanja na vožnju. Konkretno za procjenu psihičkog zdravstvenog stanja istraživanja govore da do 60% vozača starijih od 65 godina s blagim kognitivnim oštećenjem i do 30% s demencijom nastavljaju voziti (Toups, R. i sru. 2022.). Blaga kognitivna oštećenja procjenjuju posebno educirani psiholozi za primjenu neuropsiholoških testova (Zakon o psihološkoj djelatnosti NN 98/19, 18/22), a utjecaj kognitivnih oštećenja na vozačke sposobnosti procjenjuju psiholozi specijalnosti medicine rada. Istraživanja govore i da prema fiziološkim mjerenjima stariji vozači podcjenjuju stres vozača (Zhao, Y. 2020.). Također i za procjenu utjecaja stresa i anksioznosti na vozačke sposobnosti educirani su psiholozi specijalnosti medicine rada. Nadalje, i mnoge druge aspekte kognitivnog funkcioniranja koji su prediktivni za vozačke vještine i sigurnost u prometu kao što su vizualno-spacijalne sposobnosti, vrijeme vizualne i motoričke reakcije, sposobnost mentalne rotacije, globalno kognitivno funkcioniranje i dr. i vještine kao što je npr. otpornost na vozačku anksioznost i sl. specifičnosti su edukacije psihologa specijalnosti medicine rada, a njihove manjkavosti mogu biti prisutne iako kod vozača nisu bila prisutna stanja iz priloga VI. ovog Pravilnika. Stoga je nužno zbog sigurnosti u prometu da se kod vozača barem starijih od 70 godina napravi procjena zdravstvenog stanja s obzirom na sposobnosti upravljanja vozilom 1. ili 2. kategorije koju provodi medicina rada. Toups, R. i sru. (2022.), Driving Performance in Older Adults: Current Measures, Findings, and Implications for Roadway Safety, NLM Zhao, Y. i sur. (2020.), Study of older male drivers’ driving stress compared with that of young male drivers, Journal of Traffic and Transportation Engineering Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Navedeni članak usklađen je sa odredbama Zakona o sigurnosti prometa na cestama.
30 Marin Kamenjašević PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 24. Članak 24. stavci 1) i 2) trebaju početi s "ako" umjesto "ukoliko" (lektor!). Sintagma "liječnik koji je obavio pregled ili je liječio vozača te izabrani liječnik", prepisana iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama (Zakon), uvjetuje množinu, tj. uključuje minimalno dva liječnika (kao i u Zakonu, gdje se i dalje u tekstu koristi množina - "dužni su, itd.") Ovdje se nastavlja u jednini - "obvezan je". Neobično, koja je bila namjera? Po mom mišljenju ta sintagma u članku u Zakonu je krivo sročena, jer bi prava namjera bila da bilo koji liječnik samostalno može obavijestiti, što se valjda i htjelo (ili nije?, ali pogrešno - jer se sada tekst ne podudara) ovim nacrtom pravilnika. S obzirom da se taj dio Zakona neće mijenjati, kakav god da bio, onda bi se i ovdje trebao uskladiti. Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen.
31 Marin Kamenjašević PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 25. Ovdje opet, istovjetno mom komentaru na članak 24., imamo kombinaciju jednine i množine. I dalje ostaje komentar da bi bilo koji liječnik trebao obavijestiti, a ne "liječnik koji je obavio pregled ili je liječio vozača TE izabrani liječnik". Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen.
32 Marin Kamenjašević PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, Članak 26. Ovdje također vrijede komentari sa članaka 24. i 25., s tim da se ovdje objašnjava da to i je zamišljeni redoslijed prijave -> liječnik koji je obavio pregled ili je liječio vozača te izabrani liječnik koji (vjerojatno) onda i odradi tu prijavu. Zašto? Opet ponavljam, zašto bilo koji liječnik ne bi mogao izdati potvrdu iz priloga VIII.? Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen.
33 Hrvatska psihološka komora PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, PRILOG II. PRILOG II. IZJAVA o zdravstvenom stanju kandidata za vozača i vozača se mijenja te ona sada glasi: “Jeste li imali ili imate li trenutno sljedeće zdravstvene probleme: psihičke poremećaje ili bolesti”. OBJAŠNJENJE: psihički poremećaji i bolesti razlikuju se u intenzitetu i trajanju, a jedni ne isključuju druge. Predložena promjena uključuje i gramatičku korekciju rečenice. Primljeno na znanje Primljeno na znanje.
34 Marin Kamenjašević PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, PRILOG II. "Je li uzimate" zamijeniti s "uzimate li" (lektor!) Prihvaćen Prihvaćen.
35 Hrvatska psihološka komora PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE,    PRILOG III. PRILOG III TOČKA 7. PSIHIČKI POREMEĆAJI I POREMEĆAJI U PONAŠANJU dodaje se “i psiholog specijalnosti medicine rada” te se briše “liječnika specijaliste koji liječi vozača”: Vozaču prve i druge skupine može se izdati liječničko uvjerenje ako nema duševni poremećaj (urođen ili stečen kao posljedica bolesti, ozljede ili neurokirurških operacija), mentalnu retardaciju, poremećaje ponašanja uzrokovan starenjem, poremećaj osobnosti koji dovodi do pogoršanja sposobnosti rasuđivanja i ponašanja. Ako kod vozača postoje patološka stanja iz prethodnog stavka zdravstvenu sposobnost za upravljanje vozilom utvrđuje doktor medicine specijalist medicine rada/medicine rada i sporta i psiholog specijalnosti medicine rada na temelju ciljanog mišljenja specijaliste. Ciljani pregled kod specijaliste mora sadržavati procjenu utjecaja na sigurnu vožnju i prognozu bolesti. OBJAŠNJENJE: psiholog specijalnosti medicine rada je educiran da utvrdi psihičku zdravstvenu sposobnost za upravljanje vozilom te je educiran da zatraži ciljano mišljenje i donese zaključak na temelju ciljanog mišljenja kliničkog psihologa ili psihologa druge specijalnosti. Primjerice vezano uz mentalnu retardaciju (intelektualne teškoće) opće intelektualno funkcioniranje procjenjuje isključivo posebno educiran psiholog (prema Zakon o psihološkoj djelatnosti NN 98/19, 18/22) stoga psiholog specijalnosti medicine rada mora biti uključen u procjenu psihičkih poremećaja i poremećaja u ponašanju. Nadalje, mentalna retardacija se ne liječi te stoga ciljano mišljenje treba biti specijalističko, ali ne i od liječnika koji liječi vozača. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Psiholog je dio tima u ordinaciji medicine rada I prema tome sudjeluje u donošenju ocjene zdravstvene sposobnosti.
36 Hrvatska psihološka komora PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE,    PRILOG III. PRILOG III TOČKA 6. DRUGE NEUROLOŠKE BOLESTI dodaje se “i psiholog specijalnosti medicine rada” te se briše “liječnika specijaliste koji liječi vozača” te on glasi: Vozač prve i druge skupine ocjenjuje se sposobnim ako nema neuroloških poremećaja središnjeg ili perifernog živčanog sustava povezanih s bolestima, ozljedama ili kirurškim zahvatima, čije su posljedice osjetna ili motorička oštećenja ili poremećaji ravnoteže i koordinacije, a koji mogu utjecati na sigurnu vožnju. Ako kod vozača postoje patološka stanja iz prethodnog stavka zdravstvenu sposobnost za upravljanje vozilom utvrđuje doktor medicine specijalist medicine rada/medicine rada i sporta i psiholog specijalnosti medicine rada na temelju ciljanog mišljenja specijaliste. Ciljani pregled kod specijaliste mora sadržavati procjenu utjecaja na sigurnu vožnju i prognozu bolesti. OBJAŠNJENJE: psiholog specijalnosti medicine rada je educiran da utvrdi psihičku zdravstvenu sposobnost za upravljanje vozilom te je educiran da zatraži ciljano mišljenje i donese zaključak na temelju ciljanog mišljenja neuropsihološkog testiranja kliničkog psihologa ili psihologa druge specijalnosti. Nadalje, psiholog specijalnosti medicine rada raspolaže psihodijagnostičkim instrumentima za mjerenje psihomotoričke i senzomotoričke sposobnosti temeljem kojih, između ostalog, i donosi zaključke o sposobnostima vozača. Također, neki neurološki poremećaji koji utječu na sigurno upravljanje vozilom se ne mogu liječiti te stoga ciljano mišljenje treba biti specijalističko, ali ne nužno i od liječnika koji liječi vozača. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Psiholog je dio tima u ordinaciji medicine rada I prema tome sudjeluje u donošenju ocjene zdravstvene sposobnosti.
37 Hrvatska psihološka komora PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE,    PRILOG III. PRILOG III. MINIMALNI STANDARDI I PSIHIČKE SPOSOBNOSTI ZA UPRAVLJANJE MOTORNIM VOZILIMA dodati “specijalnosti medicine rada” te on sada glasi: Za potrebe ovog Priloga vozači se razvrstavaju u dvije skupine: Prva skupina: vozači vozila kategorije: A, A1, A2, AM, B, BE, F i G. Druga skupina: vozači vozila kategorije B koji koriste vozačke dozvole u profesionalne svrhe te vozači vozila kategorije: C, CE, C1, C1E, D, DE, D1, D1E i H. Trajanje i opseg zdravstvene sposobnosti može biti vremenski i na drugi način ograničen temeljem zdravstvenog pregleda doktora medicine specijalista medicine rada/ doktora medicine specijalista medicine rada i sporta, izabranog doktora opće/obiteljske medicine ili psihologa specijalnosti medicine rada. OBJAŠNJENJE: potrebna je dodatna izobrazba kako bi psiholog mogao raditi u medicini rada, a uključuje educiranost u području psihologije, medicine i prava te stoga mora biti naznačena specijalnost psihologa. Primljeno na znanje Primljeno na znanje.
38 MARTINA SLANINA LUKIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 1. VIDNE SPOSOBNOSTI "Vozači koji koriste korektivna optička pomagala podliježu periodičnom utvrđivanju minimalnih standarda vida sukladno ovom Prilogu i u roku utvrđenom u uvjerenju o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom izdatom od doktora medicine specijalista medicine rada/ doktora medicine specijalista medicine rada i sporta." -------------- Kod vozača koji koriste korektivna optička pomagala, izuzev ako se ne radi o izuzetno velikim dioptrijama, ne očekuje se pogoršanje vidnih sposobnosti drukčije nego li kod populacije koja u trenutku pregleda za vozača ne koristi optička pomagala pa nije jasno zbog čega je skupina građana koji nose naočale ili leće diskriminirana u odnosu na ostatak populacije i mora prolaziti redovite provjere vidnih sposobnosti, a npr. osobe starije od 65, 70 ili 80 god. ne moraju na redovite preglede, kako zadovoljavanja minimalnih vidnih zahtjeva, tako i ostalih organskih sustava. Mislim da bi ovu stavku trebalo brisati. "vozač s protanomalijom, protanopijom, deuteranomalijom ili deuteranopijom, ako raspoznaje osnovne boje;"---------------- - protanopija i deuteranopija su poremećaji potpune sljepoće za crvenu, odnosno, zelenu boju zbog čega osoba s protanopijom i deuteranopijom NE MOŽE raspoznavati osnovne boje... dakle u tekstu trebaju pisati samo protanomalija i deuteranomalija. Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen.
39 DAVOR BOŽIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Osobna vozačka dozvola (grupa 1) Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
40 DAVOR BOŽIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Profesionalna vozačka dozvola (grupa 2) Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
41 Kristina Vrban PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
42 Kristina Vrban PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
43 Zlata Barbarić PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
44 Dorian Pekić PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
45 Robertina Marčić PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
46 Ivan Marčić PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
47 Robertina Marčić PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
48 Robertina Marčić PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
49 Luka Nikolić PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Lijep pozdrav, Luka Nikolić Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste. Komentar: Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. Ne prihvaća se. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
50 Vedran Lakovic PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga, predlažem da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina... promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. -- Nema potrebe da se osobe s dijabetesom nepotrebno i bez razloga zdravstveno diskriminiraju i financijski opterećuju. Lp, Vedran Laković Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
51 Ivana Marčić PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
52 BORIS STRUKAN PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažem da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Minimalno promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. a predlažem Zakonodavcu i ukidanje ovog dijela članka jer postojeći propisi i odgovornost liječnika obiteljske medicine pokrivaju ove slučajeve te liječnici obiteljske medicine imaju obvezu oduzeti vozačku dozvolu te uputiti na pregled svoje pacijente. Stoga je navedena odredbe diskirminirajuća za oboljele od dijabetesa, posebno one koji zahvaljujući dostupnim lijekovima odlično reguliraju svoju bolest. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
53 BORIS STRUKAN PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
54 IVAN ŽILIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi nastati će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
55 NIKOLA JUREN PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste. Komentar: Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
56 Ivica Belina PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Preldažem promjenu teksta:" Za vozače druge skupine koji boluju i liječe se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 3 godine." u "Za vozače druge skupine koji boluju i liječe se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina." Preduvjet za upravljanje motornim vozilom je da osoba redovito kontrolira svoje zdravlje kod liječnika specijaliste koji vodi njegovo liječenje, te koji u slučaju promjene zdravstvenog stanja i/ili promjene terapije može ispuniti Prilog VIII. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
57 Ivica Belina PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Predlažem promjenu teksta: "Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: - kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom,, u " Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: - kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i primjenjuje senzor koji kontinuirano prati stanje i obavještava oboljelu osobu alarmom o mogućoj hipoglikemiji, čak i puno prije nego se ona dogodi." Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
58 Ivica Belina PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Predlažem izmjenu teksta : "Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina." u "Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina." Osnovni uvjet za sposobnost upravljanja motornim vozilom je da osobe sa šećernom bolesti redovito odlaze na kontrole liječnika specijalista koji ga liječi, te je tak lijčenik u stanju prepoznati promjene u zdravstvenom statusu i/ili ograničiti mogućnost upravljanaj motornim vozilom zbog promjene liječenja Nema potrebe diskriniminirati osobe sa šećernom bolesti u odnosu na ostae građaen na temelju njihove bolesti . Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
59 KRISTIJAN KOSTIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
60 KRISTIJAN KOSTIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
61 Božidar Protulipac PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. -- Nema potrebe da se osobe s dijabetesom nepotrebno i bez razloga zdravstveno diskriminiraju i financijski opterećuju. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
62 MLADEN BOŽIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
63 MLADEN BOŽIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
64 MARIJA ČUK PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Kao što neki ne vide dobro čitati pa dobiju vozačku dozvolu uz pomagalo naočale, tako bi i osobe s dijabetesom trebale dobiti profesionalnu vozačku dozvolu uz pomagalo senzor za kontinuirano mjerenje glukoze koji alarmira (obavješćuje) osobu o stanju hipoglikemije, čak nekada i dosta prije nego što hipoglikemija nastupi. Primljeno na znanje Primljeno na znanje.
65 MARIJA ČUK PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
66 MARIJA ČUK PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste
67 DANKA GRBAC NIKOLAC PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: ''Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi)'' Promijeni, te da glasi: ''Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi)'' Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
68 MARIJA ČUK PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
69 DANKA GRBAC NIKOLAC PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: ''Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina.'' promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: ''Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina.'' Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
70 MARIJA ČUK PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
71 Tomislava Sinjaković PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Poštovani, Smatram da je sramotno uopće raspravljati na ovu temu. U svijetu od dijabetesa boluje oko 382 milijuna ljudi,i stvarno smatrate da su ti ljudi zaslužili da ih se ovako diskriminira,da su oni sretni i da su sami željeli da obole od te bolesti kao i od svake druge. Da li se vi pitate koliko ljudi prehranjuje svoju obitelj sa tom vozačkom dozvolom. I sama bolujem od dijabetesa tip 1 i mogu vam reči da mi sa ovakvim postupcima još više zagrčavate život,koji očito nise ni svijesni da je i ovako dosta zagorčan,meni je moja vozačka dozvola prijeko potrebna za moj posao koji mi je jako bitan, i sa kojim prehranjujem svoju obitelj. Sa šečernom bolesti ljudi žive dugo i sretno uz pravilnu regulaciju te bolesti,ali se čovijek ponekad zapita da li je to vrijedno sa ovakvim postupcima diskriminacije. LIJEP POZDRAV P.S.iskreno se nadam da u vašoj obitelji nitko ne boluje od šečerne bolesti! Primljeno na znanje Primljeno na znanje.
72 Tomislava Sinjaković PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
73 Tomislava Sinjaković PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
74 ANTUN PAULIN PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
75 ANTUN PAULIN PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
76 ROMAN ROGOVIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
77 ROMAN ROGOVIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
78 SRĐAN SIMIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST 1) Profesionalna vozačka dozvola (grupa 2) Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) 2) Osobna vozačka dozvola (grupa 1) Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste. Komentar: 2) Osobna vozačka dozvola (grupa 1) Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
79 Marko Berčuk PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Predlažem da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) 2) Osobna vozačka dozvola (Grupa 1) Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: da maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 12 godina. Stoga predlažem da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina.” Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina.” Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste. Komentar: 2) Osobna vozačka dozvola (Grupa 1) Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: da maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 12 godina. Stoga predlažem da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina.” Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina.” Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
80 EDITA FABIJAN PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. ..... Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste. Komentar: Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina.Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
81 MILAN BALABAN PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina. Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina. Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
82 MILAN BALABAN PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog Pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom i sa prijedlozima iz EU. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi, nastat će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
83 ALEN BASTALEC PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Predlažem da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) 2) Osobna vozačka dozvola (Grupa 1) Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: da maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 12 godina. Stoga predlažem da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina.” Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina.” Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste. Komentar: 2) Osobna vozačka dozvola (Grupa 1) Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: da maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 12 godina. Stoga predlažem da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina.” Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina.” Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
84 Dalibor Licul PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 , 2018/1724 glasi: da maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 (osobna vozačka dozvola) za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Molimo da nacionalni Pravilnik o zdravstvenim pregledima... uskladite i da umjesto maksimalnih 5 godina i u Hrvatskoj bude 10g." Stoga je važno da se postojeći tekst: "Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina." Sukladno preporukama EU promijeni u 10g: "Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina." Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
85 ŽELJKA OŽBOLT SIGURIN PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi nastati će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
86 ŽELJKA OŽBOLT SIGURIN PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 i 2018/1724 glasi: da maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina.“ Promijeni te da sukladno preporukama EU glasi: “Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina.” Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
87 Zagrebačko dijabetičko društvo PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi nastati će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga Zagrebačko dijabetičko društvo predlaže da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
88 Davor Skeledzija PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Sadašnji prijedlog pravilnika kaže da osobe koje koriste inzulinsku pumpu mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu (grupa 2). No, u dijelu kontraindikacije predlaže da osobe koje su na inzulinskoj terapiji NE mogu imati profesionalnu vozačku dozvolu?! Problem je u tome što se u inzulinsku pumpu unosi inzulin, stoga je ovaj prijedlog novog Pravilnika u suprotnosti sa samim sobom. Osim toga, inzulinska pumpa sama po sebi ne doprinosi toliko značajno izbjegavanju opasnih hipoglikemija kao što doprinose senzori za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima. Ako se ta nespretnost ne ispravi nastati će kaos i pogrešna tumačenja Pravilnika. Stoga predlažemo da se postojeći dio prijedloga Pravilnika koji trenutno glasi ovako: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili je u liječenju inzulinskom pumpom, Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: -kada se liječi inzulinskom terapijom i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Promijeni, te da glasi: Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom: – kada se liječi oralnim antidijabeticima (osim lijekovima iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) i/ili u liječenju koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze s integriranim alarmima Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom: – kada se liječi inzulinskom terapijom (ukoliko u terapiji ne koristi senzore za kontinuirano mjerenje glukoze) i/ili oralnim antidijabeticima koji povećavaju rizik od razvoja hipoglikemije (lijekovi iz skupine derivati sulfonilureje i glinidi) Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dio priloga III koji se odnosi na šećernu bolest izmijenjen je sukladno dobivenim komentarima. Ne prihvaća se dio komentara u dijelu propisivanja obvezujućih senzora za kontinuirano mjerenje glukoze s alarmima jer nije nužno da svi vozači druge skupine koji su na inzulinskoj terapiji iste koriste.
89 Mirta Grandić PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Kao dugogodišnji vozač i dijabetičar tip 1 na inzulinu smatram da je potpuno pogrešno za bolest koja se zapravo, pogotovo danas, vrlo lako kontrolira te pacijente čini uvjetno zdravim osobama, ovako ograničavajuće tretira a osobe sa dijabetesom prisiljava na tako česte zdravstvene preglede za produženje vozačke dozvole. Pet godina je malo. To prođe za čas. Kod dijabetesa se sigurno ne razvijaju tako brzo komplikacije i to pogotovo ne danas. Ako se komplikacije i dogode tu je liječnik opće prakse koji po ovom pravilniku dužan informirati nadležno tijelo, a s druge strane svaka normalna osoba neće voziti ako vidi da nije u stanju. Onih koji će voziti iako i nisu u stanju imamo dovoljno van skupine dijabetičara a na čemu smatram da prije treba poraditi nego na smanjivanju vremena važenja vozačke dozvole osobama sa šećernom bolesti. Jasno je i iz dana u dan se vidi da dijabetes nije opasnost na cesti već je to mladost (neiskustvo i bahatost u vožnji), umor, neprilagođena brzina, nedovoljna kontrola prometa, neažurno kažnjavanje i kontroliranje nepropisnih radnji u vožnji (mobiteli i slično) ... itd. itd. Dijabetes zasigurno nije uzrok sve češćih nesreća. Stoga smatram da je barem 10 godina dozvoljenog limita do sljedeće zdravstvene kontrole ono što bi bilo korektno za dijagnozu Šećerna bolest. Također i u poglavlju 'Vozač druge skupine' potrebno je izmijeniti sadašnji prijedlog sa evidentnom kontradikcijom i nespretno sročenim pojmom pumpe i inzulina. Kao što i kolege predlažu ako se želi naglasiti sigurnost u izbjegavanju hipoglikemija onda jedini uvjet može biti senzor sa alarmima. Primljeno na znanje Primljeno na znanje.
90 Zagrebačko dijabetičko društvo PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Zagrebačko dijabetičko društvo moli da nacionalni Pravilnik o zdravstvenim pregledima... uskladite i da umjesto maksimalnih 5 godina i u Hrvatskoj bude 10 godina." Jer prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 Europskog parlamenta i Vijeća, 2018/1724 glasi: da maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 (osobna vozačka dozvola) za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Stoga je važno da se postojeći tekst: "Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina." Sukladno preporukama EU promijeni u 10 godina: "Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina." Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
91 Davor Skeledzija PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 5. ŠEĆERNA BOLEST Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vozačkim dozvolama (EU) 2022/2561 , 2018/1724 glasi: da maksimalni period za izdavanje vozačke dozvole vozače grupe 1 (osobna vozačka dozvola) za osobe s dijabetesom iznosi 10 godina. Molimo da nacionalni Pravilnik o zdravstvenim pregledima... uskladite i da umjesto maksimalnih 5 godina i u Hrvatskoj bude 10g." Stoga je važno da se postojeći tekst: "Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina." Sukladno preporukama EU promijeni u 10g: "Za vozača prve skupine koji boluju i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 10 godina." Nije prihvaćen Nije prihvaćen. Riječ je o nacrtu Direktive koji kao takav nije važeći i podložan je izmjenama. Vrijeme na koje se izdaje vozačka dozvola za osobe oboljele od šećerne bolesti usklađeno je s trenutno važećim Direktivama o vozačkim dozvolama.
92 ZDRAVKA POLJAKOVIĆ-SKURIĆ PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 6. NEUROLOŠKE BOLESTI Zaključci Povjerenstva za neurologiju MZRH, nadopuna teksta: U sklopu neuroloških bolesti izuzev već navedenih bolesti smatramo da je Pravilnik potrebno nadopuniti: Narkolepsija Radi se o bolesti koja spada u grupu Centralnih poremećaja hipersomnolencije (tip1 i tip2). Manifestira se tetradom simptoma koja se sastoji od prekomjerne dnevne pospanosti (koja se često javlja u obliku napadaja imperativne potrebe za spavanjem), katapleksijom, hipnagognim halucijacijama i paralizom spavanja. Poremećaj mora biti dijagnosticiran od strane certificiranog somnologa – stručnjak za medicinu spavanja u akreditiranom centru za medicinu spavanja, prethodno potvrđen polisomnografijom i MSLT pretragom. Bolesnici koji imperativno spavanje uspješno liječe stimulansima (npr. modafinilom) i koji su 6 mjseci bez simptoma, nakon kontrolne PSG i MSLT pretrage (koja isključuje prethodno prisutne kriterije za narkolepsiju) mogu zatražiti mišljenje somnologa o sposobnosti upravljanja motornim vozilima. Cerebrovaskularne bolesti Skupina bolesti koje u osnovi imaju poremećaj moždane cirkulacije i u nekih bolesnika ostavlja teški neurološki deficit koji dovodi do trajnog invaliditeta i time onemogućava sigurnu vožnju. U drugih bolesnika neurološki deficit također može biti trajan, ali ne utječe na sigurnost vožnje a u trećih, neurološki deficit može biti samo privremen. Prije konačne procjene sposobnosti obavezno procijeniti motorički, osjetni ali i kognitivni status bolesnika kao i vjerojatnost oporavka, te rizik recidiva bolesti. Procjenu navedenih parametara vrši liječnik specijalista neurolog. Moždani udar ili tranzitorna ishemijska ataka Mjesec dana nakon TIA ili MU bolesnik ne smije upravljati motornim vozilom niti biciklom ili električnim romobilom. Profesionalni vozači ne smiju upravljati motornim vozilima godinu dana nakon TIA ili MU. U slučaju TIA i blažih MU (NIHSS < 5 ili mRS do 0-2), nakon mjesec dana bolesnik koji želi upravljati motornim vozilom, biciklom ili električnim romobilom mora zatražiti suglasnost neurologa. U slučaju ponavljajućih TIA (2 ili više) u periodu od 7 dana, bolesnik ne smije upravljati navedenim vozilima sljedeća 3 mjeseca nakon zadnjeg događaja. Takva suglasnost mora sadržavati procjenu neurološkog statusa s posebnim osvrtom na: motoriku i koordinaciju, vidno polje, kognitivne funkcije (govor, pažnja, ekstinkcija, kratkotrajno i dugotrajno pamćenje) te umaranje. U slučaju težih MU (NIHSS >5 ili mRS >2), bolesnik može nakon minimalno 3 mjeseca od udara zatražiti mišljenje neurologa užeg specijalista za cerebrovaskularne bolesti o sposobnosti upravljanja vozilom. Mišljenje mora sadržavati procjenu neurološkog statusa s posebnim osvrtom na: motoriku i koordinaciju, vidno polje, kognitivne funkcije (govor, pažnja, ekstinkcija, kratkotrajno i dugotrajno pamćenje) te umaranje. Bolesnik s poznatim visokim rizikom za MU koji nikada nije razvio simptome TIA ili MU, može upravljati motornim vozilom ako redovito uzima optimalnu medikamentnu terpiju (OMT). Objašnjenje: U kategoriju bolesnika s visokim rizikom za MU ubrajaju se: • Bolesnik s asimptomatskom stenozom vratne arterije treba od neurologa s užom specijalizacijom iz cerebrovaskularnih bolesti dobiti preporuku o OMT. • Bolesnik s neurološki asimptomatskom fibrilacijom atrija treba od kardiologa dobiti preporuku o OMT. • Bolesnik s neurološki asimptomatskom nereguliranom arterijskom hipertenzijom treba dobiti od kardiologa, nefrologa ili liječnika obiteljske medicine preporuku o OMT. PROCJENA PRILIKOM OBAVEZNIH PREGLEDA I DIJAGNOSTIČKI POKAZATELJI U procjeni govora značajni hendikep predstavljaju globalna i senzorička afazija, dok se čista motorička afazija procjenjuje kao blagi hendikep. Očuvanost pažnje procjenjuje se tijekom uzimanja anamneze ili rutinskim testovima poput serijskog oduzimanja 7 od 100, navođenja naziva mjeseci ili dana u tjednu unatrag. Kratkotrajno i dugotrajno pamćenje procjenjuju se standardnim testovima poput upita koji je dan u tjednu, datum mjesec ili godišnje doba te imenovanja članova obitelji ili njihovih datuma rođenja. Potrebno je provjeriti vidno-prostornu i osjetnu ekstinkciju testovima bilateralnog simultanog podraživanja. Procijeni li neurolog da je neurološki pregled potrebno nadopuniti, može prije davanja konačnog mišljenja bolesnika uputiti okulistu ili psihologu. Specijalist medicine rada može procijeniti mogu li tehničke modifikacije na vozilu adekvatno kompenzirati eventualni bolesnikov hendikep. Objašnjenje: U periodu od mjesec dana nakon MU ili TIA najviši je rizik recidiva, odnosno razvoja novog MU. TIA-e koje se ponavljaju u kratkom vremenskom razdoblju nose visoki rizik za razvoj MU u sljedeća 3 mjeseca. Novi neurološki ispad može ugroziti sigurnost ostalih sudionika u prometu, kao i samog vozača. Povuče li se ili stabilizira nakon mjesec dana (za profesionalne vozače godinu dana) blaži neurološki deficit, nalaz i mišljenje neurologa o sposobnosti upravljanja vozilom mora se uručiti specijalistu medicine rada koji će odobriti ili osporiti sposobnost upravljanja vozilom. Pri težim moždanim udarima (NIHSS >5, mRS>2) očekuju se trajne posljedice (motoričke, kognitivne, osjetne) stoga i procjena mora sadržavati vremensku komponentu predviđenog oporavka. Epileptički napadaji nakon moždanog udara Razvije li bolesnik u akutnoj fazi MU ili nakon njega epileptičke napade, odluka o sposobnosti za upravljanje motornim vozilima donosi se u skladu s preporukama o epilepsiji i upravljanju motornim vozilima. Hemoragijski moždani udara (krvarenje u mozak) Nakon krvarenja u mozak (ICH) koje je posljedica povišenog krvnog tlaka, odnosno za koje nije nađeno jasnih i izlječivih promjena na krvnim žilama, bolesnik može voziti nakon 6 mjeseci uz dokazanu resorpciju krvi u moždanom parenhimu. U slučaju većih krvarenja sa izravnim posljedicama na motoriku odnosno osjet ili ravnotežu, bolesnik ne smije upravljati motornim vozilima minimalno 6 mjeseci od krvarenja, uz uvjet da nalaz neuroslikovne obrade (minimalno CT mozga) ukazuje na resorpciju krvi iz moždanog tkiva. Nakon toga može zatražiti mišljenje neurologa (ili užeg specijalista za cerebrovaskularne bolesti?) o sposobnosti upravljanja vozilom. Mišljenje mora sadržavati procjenu neurološkog statusa s posebnim osvrtom na: motoriku i koordinaciju, vidno polje, kognitivne funkcije (govor, pažnja, ekstinkcija, kratkotrajno i dugotrajno pamćenje) te umaranje. U slučaju netraumatskog subarahnoidalnog krvarenja koje je uzrokovano rupturom cerebralne aneurizme, bolesnik može voziti 6 mjeseci nakon krvarenja pod uvjetom da je uzrok krvarenja (aneurizma) isključen iz cirkulacije te da učinjenom kontrolnom neuroslikovnom obradom (koja uključuje i pregled krvnih žila glave jednom od dostupnih metoda) nema rizika za recidiv krvarenja. Mišljenje, (uz već navedenu neuroslikovnu obradu) mora sadržavati procjenu neurološkog statusa s posebnim osvrtom na: motoriku i koordinaciju, vidno polje, kognitivne funkcije (govor, pažnja, ekstinkcija, kratkotrajno i dugotrajno pamćenje) te umaranje. U slučaju krvarenja u mozak koje je rezultat rupture intrakranijske krvožilne malformacije (arteriovenska malformacija ili fistula) bolesnik ne smije voziti najmanje mjesec dana od endovaskularnog ili radiokirurškog liječenja malformacije. U slučaju da je malformacija liječena neurokirurški, mora do dozvole za vožnju proći najmanje 6 mjeseci. Mišljenje (uz obaveznu potvrdnu (urednu) neuroslikovnu obradu) daje liječnik specijalista neurolog (odnosno uži specijalista iz cerebrovaskularnih bolesti) mora sadržavati procjenu neurološkog statusa s posebnim osvrtom na: motoriku i koordinaciju, vidno polje, kognitivne funkcije (govor, pažnja, ekstinkcija, kratkotrajno i dugotrajno pamćenje) te umaranje. Profesionalni vozači mogu voziti u slučajevima ukoliko je prošlo najmanje 5 godina od liječenja i ukoliko: Nakon 5 godina od radiokirurškog liječenja nema recidiva bolesti niti posljedičnih epileptičkih ataka Nakon 10 godina od neurokirurškog i endovaskularnog liječenja nema recidiva bolesti niti posljedičnih epileptičkih ataka ¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬______________ Parkinsonova bolest (PB) Osobe s Parkinsonovom bolesti u ranoj fazi nemaju medicinskih ograničenja. U uznapredovaloj fazi potrebno je razmotriti dodatne testove koji procjenjuju vještine i sposobnosti povezane s vožnjom, uključujući vid, kognitivnu, motoričku/somatosenzornu funkciju i neuropsihološko testiranje. Dodatna projena potrebna je u slučaju: 1. Klinička anamneza • Povijest prometne nesreće (tijekom zadnjih 5 godina) • Prisutnost iznenadnog usnivanja tijekom vožnje • Visoka dnevna ekvivalentna doza levodope ≥ 585 mg • Dugo trajanje bolesti ≥ 8 godina Upitnik: • Visoka Epworthova ljestvica pospanosti (ESS rezultat ≥ 10) Motorička procjena • Visok H&Y rezultat ≥ 2,5 bodova • Visok UPDRS motorički rezultat > 27 bodova • Visoki rezultat brzog hoda ≥ 6,22 boda • Visoka Websterova ljestvica 4. Kognitivna procjena • Nizak MMSE rezultat < 27 bodova ili nizak MOCA • Slaba izvedba na testu izrade Trail A&B • Slaba izvedba na testu složene figure • Slaba izvedba na testu dizajna bloka • Slaba izvedba testa poništavanja točaka 5. Vizualna procjena • Visok indeks rizika UFOV ≥ 3 • Slaba izvedba Pelli-Robson kontrastne osjetljivosti • Slaba vidna oštrina Preporučuje se da se procjenjuju motoričke, kognitivne i vidne funkcije vozača s Parkinsonovom bolesti, njihov odgovor na antiparkinsonike i pratite njihove simptome svakih 12 mjeseci. Vožnja i demencija Srednja i teška demencija nije kompatibilna sa sigurnom vožnjom. Blaga demencija može biti kompatibilna sa sigurnom vožnjom u nekim slučajevima za što je potrebna funkcionalna procjena i praćenje. Individualna funkcionalna procjena vozačkih sposobnosti neophodna je kako bi se utvrditi sposobnost za vožnju. Potrebna je ponovna procjena u intervalima od 6 do 12 mjeseci ovisno o razvijanju demencije. Pokazatelji koje treba razmotriti kako bi zahtijevali kognitivnu procjenu od strane Zdravstvenog djelatnika uključuje najmanje dva* od sljedećeg: (1) Starost 80 godina ili više; (2) povijest nedavnog sudara ili prekršaja u kretanju; (3) Samoprijava podnositelja zahtjeva ili prijava njegovatelja o oslabljenim vještinama; (4) Upotreba psihoaktivnih lijekova kao što su benzodiazepini, neuroleptici1, antidepresivi ili korištenje lijekova za Alzheimerovu bolest bolest ; (5) Povijest aktivne zlouporabe alkohola; (6) Povijest padova; (7) Nemogućnost razumijevanja ili slušanja uputa tijekom interakcije; (8) Rezultati s jednostavnim alatima za provjeru koji ukazuju na mogućnost kognitivnog deficit; i (9) Nemogućnost ispunjavanja provjere znanja DMV Kod blage demencije i blagog kognitivnog poremećaja potrebno je pratiti neuropsihološkim testovima i testiranje vožnje (simulacija ili na cesti). Bolesnici s CDR-om do 1 (što odražava umjerenu demenciju) trebali bi biti ponovno uzeti u obzir za ponovnu procjenu vozačke sposobnosti u intervalima od 6 mjeseci. Prestanak vožnje se savjetuje ako je ocjena CDR-om 1 ili više za pacijente s Alzheimerovom bolešću. Testovi pažnje, izvršnog funkcioniranja, vizuoprostornih vještina, rješavanja problema, prosuđivanje i donošenje odluka i pamćenja trebaju biti primijenjeni u neurološkim i neuropsihološkim procjenama podnositelja zahtjeva koji su pozitivni na demenciju. U Alzheimerovoj bolesti postoji dovoljno dokaza za preporuku korištenja Trail making A i B, UFOV, Test prosudbe linijske orijentacije (JLO), dizajn bloka Test, Bentonov test zadržavanja vida (BVRT), test složene figure (CFT), i test prepoznavanja lica. U procjeni sposobnosti vožnje bolesnika sa demencijom preporuča se primjena 10 minutnog testa kao pokazatelj ograničenja Sposobnost za vožnju ne postoji ukoliko postoji: - oštećenje više od 1 instrumentalnog aktivnosti svakodnevnog funkcioniranja (ADL) zbog kognicije (kupovina, kućanski poslovi/hobiji, računovodstvo, hrana, telefon / alati) - ILI oštećenje 1 ili više osobnih ADL-ova zbog kognicije ( odijevanje, Prehrana, kretanje, transferi, higijena) - heteroanamnestički podaci obitelji o funkcioniranju bolesnika - vidnoprostorni deficit (crtež dva peterokuta koji se presijecaju, crtež sata) Obitelj se osjeća sigurno/nesigurno (provjerite je li obitelj nedavno bila u automobilu s osobom koja vozi) 4. Vidnoprostorno: (peterokuti koji se presijecaju/brojevi crteža sata) 5. Medicinski/fizički problemi kao što su mišićno-koštani problemi, slabost/višestruki medicinski problemi stanja (okretanje vrata, problemi u korištenju upravljača/pedala) 6. Vid/vidna polja: Značajni problemi uključujući vidnu oštrinu, vidno polje. 7. Lijekovi: (ako su povezani s nuspojavama: pospanost, spora reakcija, nedostatak fokusa) Djelomično prihvaćen Djelomično prihvaćen. Dijelovi teksta su uneseni u tablicu u prilogu IV, a izmijenjen je i dio neuroloških bolesti u prilogu III.
93 Marin Kamenjašević PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, 6. NEUROLOŠKE BOLESTI Izbaciti rečenicu "Vozač s epilepsijom ne ispunjava uvjete za vozačku dozvolu bez ograničenja." Osim što nije točna, pobija se kasnijom rečenicom "Vozač kod kojeg se doktor medicine specijalist neurolog odlučio za prekid terapije, a koji najmanje pet godina nije imao napadaje, sposoban je upravljati vozilom pod istim uvjetima kao i vozač bez epilepsije." Prihvaćen Prihvaćen.