Izvješće o provedenom savjetovanju - Savjetovanje o Obrascu iskaza o procjeni učinka nacrta prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doplatku za djecu

Redni broj
Korisnik
Područje
Komentar
Status odgovora
Odgovor
1 GABRIELA BURDALIĆ SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA DEMOGRAFIJU I MLADE Svako dijete bi trebalo imati minimalno 100 eura dječjeg doplatka ne ovisno o primanju roditelja. Svako dijete bi trebalo imati isto pravo. Mizerija od 27 eura je ništa naspram cijena u HR. Jednako pravo za svako dijete!! Nije prihvaćen U odnosu na razmatranje uvođenja univerzalnog doplatka za djecu ističemo da su u ovom trenutku predložene izmjene u skladu s ciljevima Programa Vlade RH odnosno usmjerene su povećanju iznosa i pravednijoj raspodjeli doplatka za djecu kojima se proširuje krug potencijalnih korisnika doplatka za djecu, a time i djece za koju se ostvaruje pravo na doplatak za djecu. Prema preliminarnoj procjeni Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje očekuje se da bi prema predloženom rješenju prosječan broj korisnika koji bi mogli ispunjavati uvjete za ostvarivanje prava na doplatak za djecu iznosio približno do 271.281 korisnika i to za prosječan broj djece do približno 511.928 dijete. Iz navedenog razloga, u ovom trenutku zadržava se sadašnji model u kojem se doplatak za djecu određuje prema dohodovnom cenzusu, ali uz značajno veći obuhvat korisnika i djece i odgovarajuću usklađenost cenzusnih razreda, pri čemu se vodi računa o različitim životnim uvjetima djece i obitelji te potrebi zaštite najosjetljivijih skupina s nižim dohotkom. Predloženim rješenjem ublažava se kriterij za ostvarivanje doplatka za doplatka za djecu čime se osiguravaju povoljniji uvjeti za uzdržavanje i odgoj djece što predstavlja značajan pomak imajući u vidu da od 2018. godine nije povećan dohodovni cenzus te je zbog njegovog zadržavanja na 70% proračunske osnovice smanjen broj korisnika doplatka za djecu i djece za koju se ostvaruje pravo. Uvažavajući argumente da bi bilo potrebno afirmirati ulogu doplatka za djecu u kojem se uzima u obzir dohodovni cenzus iz socijalne kategorije u pronatalitetnu potporu, potrebno je voditi računa o potrebi uvažavanja kriterija vezanih uz dosadašnje načelo primjene novčanih poticaja kod manje imućnog dijela građana. Jedan od važnijih ciljeva je smanjenje siromaštva i održavanje određene razine prihoda kroz brigu o obiteljima lošijeg imovinskog statusa kako bi se u konačnici preveniralo dječje siromaštvo te poboljšali ekonomski i socijalni uvjeti takvim obiteljima. Isto tako, u skladu s novim dohodovnim razredima, predlaže se povećanje svota doplatka za djecu za korisničke skupine čime se pruža dodatna pomoć obitelji u potpori za uzdržavanje i odgoj djece, a sve u cilju stvaranja povoljnijih financijskih uvjeta za obitelji s djecom.
2 nikolina Martinović SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA DEMOGRAFIJU I MLADE dječji doplatak NIJE i ne bi trebao biti socijalna naknada sa uvjetima gdje još ima djece koja nemaju pravo na taj sitniš koji država daje. ni novi prijedlog zakona neće spasiti ni 1 dijete, neće im to priskrbiti ni pelene na mjesečnoj bazi (kao ni sada), a kamoli išta više što je djeci potrebno za normalan rast i razvoj u jednpm socijalno osvještenom društvu. busamo se europom, a vladajući nas tretiraju kao zemlju 3. svijeta Nije prihvaćen Predložene izmjene usmjerene su povećanju iznosa i pravednijoj raspodjeli doplatka za djecu kojima se proširuje krug potencijalnih korisnika doplatka za djecu, a time i djece za koju se ostvaruje pravo na doplatak za djecu. Isto tako, u skladu s novim dohodovnim razredima, predlaže se povećanje svota doplatka za djecu za korisničke skupine čime se pruža dodatna pomoć obitelji u potpori za uzdržavanje i odgoj djece, a sve u cilju stvaranja povoljnijih financijskih uvjeta za obitelji s djecom.
3 Lorena Majstorović SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA DEMOGRAFIJU I MLADE Smatram da svako dijete u RH ima pravo na dječji doplatak. Ove mizerije što primamo svaki mjesec od 26 e ne pokrivaju ni osnovne potrepštine za djecu. Ako su se već životni standardi povećali i uskladili s europskim, mislim da je krajnje vrijeme da i plaće i djecji doplatak izjednačite s europskim. Sramite se svi u vladi jer uzimate sve sebi u džep, a narod vam zivi od crkavice. Umjesto da ljudima pružite normalne životne uvjete kako ne bi išli trbuhom za kruhom vi ih tjerate van. Usporedite samo njemacki djecji doplatak i nas, 250e po djetetu i 26e, zar to nije sramotno i tužno?! Nije prihvaćen U odnosu na razmatranje uvođenja univerzalnog doplatka za djecu ističemo da su u ovom trenutku predložene izmjene u skladu s ciljevima Programa Vlade RH odnosno usmjerene su povećanju iznosa i pravednijoj raspodjeli doplatka za djecu kojima se proširuje krug potencijalnih korisnika doplatka za djecu, a time i djece za koju se ostvaruje pravo na doplatak za djecu. Prema preliminarnoj procjeni Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje očekuje se da bi prema predloženom rješenju prosječan broj korisnika koji bi mogli ispunjavati uvjete za ostvarivanje prava na doplatak za djecu iznosio približno do 271.281 korisnika i to za prosječan broj djece do približno 511.928 dijete. Iz navedenog razloga, u ovom trenutku zadržava se sadašnji model u kojem se doplatak za djecu određuje prema dohodovnom cenzusu, ali uz značajno veći obuhvat korisnika i djece i odgovarajuću usklađenost cenzusnih razreda, pri čemu se vodi računa o različitim životnim uvjetima djece i obitelji te potrebi zaštite najosjetljivijih skupina s nižim dohotkom. Predloženim rješenjem ublažava se kriterij za ostvarivanje doplatka za doplatka za djecu čime se osiguravaju povoljniji uvjeti za uzdržavanje i odgoj djece što predstavlja značajan pomak imajući u vidu da od 2018. godine nije povećan dohodovni cenzus te je zbog njegovog zadržavanja na 70% proračunske osnovice smanjen broj korisnika doplatka za djecu i djece za koju se ostvaruje pravo. Uvažavajući argumente da bi bilo potrebno afirmirati ulogu doplatka za djecu u kojem se uzima u obzir dohodovni cenzus iz socijalne kategorije u pronatalitetnu potporu, potrebno je voditi računa o potrebi uvažavanja kriterija vezanih uz dosadašnje načelo primjene novčanih poticaja kod manje imućnog dijela građana. Jedan od važnijih ciljeva je smanjenje siromaštva i održavanje određene razine prihoda kroz brigu o obiteljima lošijeg imovinskog statusa kako bi se u konačnici preveniralo dječje siromaštvo te poboljšali ekonomski i socijalni uvjeti takvim obiteljima. Isto tako, u skladu s novim dohodovnim razredima, predlaže se povećanje svota doplatka za djecu za korisničke skupine čime se pruža dodatna pomoć obitelji u potpori za uzdržavanje i odgoj djece, a sve u cilju stvaranja povoljnijih financijskih uvjeta za obitelji s djecom.
4 Marina Žanko Bilobrk SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA DEMOGRAFIJU I MLADE evo jedno pitanje. "Dragi" vladajuci kad vama odgovaraju europske mjere i standardi onda super bravo Hrvatska je u Europi, moramo slijediti druge zemlje EU. Ali naravno to nije slucaj kad vi morate nesto pruziti svom narodu. Da li je stvarno moguce da na danasnje vrijeme u zemlji u kojoj je jos malo tko ostao, jer svi koji mogu dali su "petama vjetra" vi i dalje drzite polemiku o cenzusu za dj,doplatak???'?? Svako dijete bi ga trebalo imati bez obzira na imovinsko stanje njegovih roditeljka, I tu je kraj cijele price. Do kada vi mislite jos da ovaj napaceni narod ; trpi vas nenapacene politicare da nam kroji sudbine ? BEZ CENCUZA SA DJEČIJI DOPLATAK !!!!!!!! Nije prihvaćen U odnosu na razmatranje uvođenja univerzalnog doplatka za djecu ističemo da su u ovom trenutku predložene izmjene u skladu s ciljevima Programa Vlade RH odnosno usmjerene su povećanju iznosa i pravednijoj raspodjeli doplatka za djecu kojima se proširuje krug potencijalnih korisnika doplatka za djecu, a time i djece za koju se ostvaruje pravo na doplatak za djecu. Prema preliminarnoj procjeni Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje očekuje se da bi prema predloženom rješenju prosječan broj korisnika koji bi mogli ispunjavati uvjete za ostvarivanje prava na doplatak za djecu iznosio približno do 271.281 korisnika i to za prosječan broj djece do približno 511.928 dijete. Iz navedenog razloga, u ovom trenutku zadržava se sadašnji model u kojem se doplatak za djecu određuje prema dohodovnom cenzusu, ali uz značajno veći obuhvat korisnika i djece i odgovarajuću usklađenost cenzusnih razreda, pri čemu se vodi računa o različitim životnim uvjetima djece i obitelji te potrebi zaštite najosjetljivijih skupina s nižim dohotkom. Predloženim rješenjem ublažava se kriterij za ostvarivanje doplatka za doplatka za djecu čime se osiguravaju povoljniji uvjeti za uzdržavanje i odgoj djece što predstavlja značajan pomak imajući u vidu da od 2018. godine nije povećan dohodovni cenzus te je zbog njegovog zadržavanja na 70% proračunske osnovice smanjen broj korisnika doplatka za djecu i djece za koju se ostvaruje pravo. Uvažavajući argumente da bi bilo potrebno afirmirati ulogu doplatka za djecu u kojem se uzima u obzir dohodovni cenzus iz socijalne kategorije u pronatalitetnu potporu, potrebno je voditi računa o potrebi uvažavanja kriterija vezanih uz dosadašnje načelo primjene novčanih poticaja kod manje imućnog dijela građana. Jedan od važnijih ciljeva je smanjenje siromaštva i održavanje određene razine prihoda kroz brigu o obiteljima lošijeg imovinskog statusa kako bi se u konačnici preveniralo dječje siromaštvo te poboljšali ekonomski i socijalni uvjeti takvim obiteljima.
5 nikolina Martinović SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA DEMOGRAFIJU I MLADE vlast koja mladima ne daje nikakve nade se čudi što toliki odlaze iz svoje dežave u stranu i imaju veća prava nego u matičnoj državi je suluda... natalitet pada, standard pada, a ako želimo da nam djeca ostanu ovdje, najmanje što je moguće je regulacija naknada za djecu, mlade i osobe s invaliditetom da bismo se kao društvo mogli zvati ljudima! Nije prihvaćen Predložene izmjene usmjerene su povećanju iznosa i pravednijoj raspodjeli doplatka za djecu kojima se proširuje krug potencijalnih korisnika doplatka za djecu, a time i djece za koju se ostvaruje pravo na doplatak za djecu. Isto tako, u skladu s novim dohodovnim razredima, predlaže se povećanje svota doplatka za djecu za korisničke skupine čime se pruža dodatna pomoć obitelji u potpori za uzdržavanje i odgoj djece, a sve u cilju stvaranja povoljnijih financijskih uvjeta za obitelji s djecom.
6 Ana Vrabec SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA DEMOGRAFIJU I MLADE Sramota od države je da svako dijete nema pravo na doplatak koji pripada djetetu, koji djetetu treba jer su troškovi života od samog rođenja djeteta pa nadalje ogromni, pogotovo sad u inflaciji. Smatram da je potrebno ukinuti cenzuse i uvesti pravo na doplatak za djecu za svako rođeno dijete. Taj novac pripada djeci, tim novcem mnogi roditelji jedva prežive mjesec. Svako dijete jednako vrijedi i pred Bogom i pred zakonom. Kako se daju šakom i kapom razne pomoći tuđem narodu koji se odluči živjeti ovdje (nemojte me krivo shvatiti, nemam protiv nikoga apsolutno ništa) tako i naša djeca zaslužuju ono što njima pripada bez obzira na zaposlenost roditelja i njihova primanja. Zauzmite se za nas Hrvate koji smo ovdje rođeni i koji ćemo tu i ostati, za našu djecu koja su budućnost Lijepe naše. Dajte nam da živimo, ne tjerajte nas van iz Lijepe naše! Naša djeca, Vaša su budućnost! 💪❤️ Nije prihvaćen U odnosu na razmatranje uvođenja univerzalnog doplatka za djecu ističemo da su u ovom trenutku predložene izmjene u skladu s ciljevima Programa Vlade RH odnosno usmjerene su povećanju iznosa i pravednijoj raspodjeli doplatka za djecu kojima se proširuje krug potencijalnih korisnika doplatka za djecu, a time i djece za koju se ostvaruje pravo na doplatak za djecu. Prema preliminarnoj procjeni Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje očekuje se da bi prema predloženom rješenju prosječan broj korisnika koji bi mogli ispunjavati uvjete za ostvarivanje prava na doplatak za djecu iznosio približno do 271.281 korisnika i to za prosječan broj djece do približno 511.928 dijete. Iz navedenog razloga, u ovom trenutku zadržava se sadašnji model u kojem se doplatak za djecu određuje prema dohodovnom cenzusu, ali uz značajno veći obuhvat korisnika i djece i odgovarajuću usklađenost cenzusnih razreda, pri čemu se vodi računa o različitim životnim uvjetima djece i obitelji te potrebi zaštite najosjetljivijih skupina s nižim dohotkom. Predloženim rješenjem ublažava se kriterij za ostvarivanje doplatka za doplatka za djecu čime se osiguravaju povoljniji uvjeti za uzdržavanje i odgoj djece što predstavlja značajan pomak imajući u vidu da od 2018. godine nije povećan dohodovni cenzus te je zbog njegovog zadržavanja na 70% proračunske osnovice smanjen broj korisnika doplatka za djecu i djece za koju se ostvaruje pravo. Uvažavajući argumente da bi radi učinkovitijeg djelovanja pronatalitetne i populacijske politike bilo potrebno afirmirati ulogu doplatka za djecu u kojem se uzima u obzir dohodovni cenzus iz socijalne kategorije u pronatalitetnu potporu, potrebno je voditi računa o potrebi uvažavanja kriterija vezanih uz dosadašnje načelo primjene novčanih poticaja kod manje imućnog dijela građana. Jedan od važnijih ciljeva je smanjenje siromaštva i održavanje određene razine prihoda kroz brigu o obiteljima lošijeg imovinskog statusa kako bi se u konačnici preveniralo dječje siromaštvo te poboljšali ekonomski i socijalni uvjeti takvim obiteljima.
7 ANDRIJANA MATOŠ GOLUB SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA DEMOGRAFIJU I MLADE sramota za našu takozvanu državu. dobiju pare od eu, kradu a djeci nedaju skoro pa nista. znaju uzimati porez 20% i vise a djeci daju do 15% . sramota. sva dijeca trebaju isto dobivati i to najmanje 100e jer ove svote su smiješne. niti pelene se ne mogu kupiti za tu svotu a gdje je jos hrana..kreme..ljekovi... Nije prihvaćen U odnosu na razmatranje uvođenja univerzalnog doplatka za djecu ističemo da su u ovom trenutku predložene izmjene u skladu s ciljevima Programa Vlade RH odnosno usmjerene su povećanju iznosa i pravednijoj raspodjeli doplatka za djecu kojima se proširuje krug potencijalnih korisnika doplatka za djecu, a time i djece za koju se ostvaruje pravo na doplatak za djecu. Prema preliminarnoj procjeni Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje očekuje se da bi prema predloženom rješenju prosječan broj korisnika koji bi mogli ispunjavati uvjete za ostvarivanje prava na doplatak za djecu iznosio približno do 271.281 korisnika i to za prosječan broj djece do približno 511.928 dijete. Iz navedenog razloga, u ovom trenutku zadržava se sadašnji model u kojem se doplatak za djecu određuje prema dohodovnom cenzusu, ali uz značajno veći obuhvat korisnika i djece i odgovarajuću usklađenost cenzusnih razreda, pri čemu se vodi računa o različitim životnim uvjetima djece i obitelji te potrebi zaštite najosjetljivijih skupina s nižim dohotkom. Predloženim rješenjem ublažava se kriterij za ostvarivanje doplatka za doplatka za djecu čime se osiguravaju povoljniji uvjeti za uzdržavanje i odgoj djece što predstavlja značajan pomak imajući u vidu da od 2018. godine nije povećan dohodovni cenzus te je zbog njegovog zadržavanja na 70% proračunske osnovice smanjen broj korisnika doplatka za djecu i djece za koju se ostvaruje pravo. Uvažavajući argumente da bi bilo potrebno afirmirati ulogu doplatka za djecu u kojem se uzima u obzir dohodovni cenzus iz socijalne kategorije u pronatalitetnu potporu, potrebno je voditi računa o potrebi uvažavanja kriterija vezanih uz dosadašnje načelo primjene novčanih poticaja kod manje imućnog dijela građana. Jedan od važnijih ciljeva je smanjenje siromaštva i održavanje određene razine prihoda kroz brigu o obiteljima lošijeg imovinskog statusa kako bi se u konačnici preveniralo dječje siromaštvo te poboljšali ekonomski i socijalni uvjeti takvim obiteljima. Isto tako, u skladu s novim dohodovnim razredima, predlaže se povećanje svota doplatka za djecu za korisničke skupine čime se pruža dodatna pomoć obitelji u potpori za uzdržavanje i odgoj djece, a sve u cilju stvaranja povoljnijih financijskih uvjeta za obitelji s djecom.
8 TIHANA JAKOPOVIĆ SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA DEMOGRAFIJU I MLADE SVA DJECA u RH bi trebala dobiti dječji doplatak, treba ukinuti cenzuse te onim siromašnima i korisnicama u sustava socijalne skrbi omogućiti još dodatni dodatak. Dječji doplatak u današnje vrijeme bi definitivno trebao iznositi najmanje100 EUR za svako dijete da bi mu to mogao biti jedan solidan mjesečni džeparac, pogotovo za srednjoškolce. Nije prihvaćen U odnosu na razmatranje uvođenja univerzalnog doplatka za djecu ističemo da su u ovom trenutku predložene izmjene u skladu s ciljevima Programa Vlade RH odnosno usmjerene su povećanju iznosa i pravednijoj raspodjeli doplatka za djecu kojima se proširuje krug potencijalnih korisnika doplatka za djecu, a time i djece za koju se ostvaruje pravo na doplatak za djecu. Prema preliminarnoj procjeni Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje očekuje se da bi prema predloženom rješenju prosječan broj korisnika koji bi mogli ispunjavati uvjete za ostvarivanje prava na doplatak za djecu iznosio približno do 271.281 korisnika i to za prosječan broj djece do približno 511.928 dijete. Iz navedenog razloga, u ovom trenutku zadržava se sadašnji model u kojem se doplatak za djecu određuje prema dohodovnom cenzusu, ali uz značajno veći obuhvat korisnika i djece i odgovarajuću usklađenost cenzusnih razreda, pri čemu se vodi računa o različitim životnim uvjetima djece i obitelji te potrebi zaštite najosjetljivijih skupina s nižim dohotkom. Predloženim rješenjem ublažava se kriterij za ostvarivanje doplatka za doplatka za djecu čime se osiguravaju povoljniji uvjeti za uzdržavanje i odgoj djece što predstavlja značajan pomak imajući u vidu da od 2018. godine nije povećan dohodovni cenzus te je zbog njegovog zadržavanja na 70% proračunske osnovice smanjen broj korisnika doplatka za djecu i djece za koju se ostvaruje pravo. Uvažavajući argumente da bi bilo potrebno afirmirati ulogu doplatka za djecu u kojem se uzima u obzir dohodovni cenzus iz socijalne kategorije u pronatalitetnu potporu, potrebno je voditi računa o potrebi uvažavanja kriterija vezanih uz dosadašnje načelo primjene novčanih poticaja kod manje imućnog dijela građana. Jedan od važnijih ciljeva je smanjenje siromaštva i održavanje određene razine prihoda kroz brigu o obiteljima lošijeg imovinskog statusa kako bi se u konačnici preveniralo dječje siromaštvo te poboljšali ekonomski i socijalni uvjeti takvim obiteljima. Isto tako, u skladu s novim dohodovnim razredima, predlaže se povećanje svota doplatka za djecu za korisničke skupine čime se pruža dodatna pomoć obitelji u potpori za uzdržavanje i odgoj djece, a sve u cilju stvaranja povoljnijih financijskih uvjeta za obitelji s djecom.
9 Marija Šušković SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA DEMOGRAFIJU I MLADE Sramota ovako nesto uopce predlozit...kaj moze majka il otac kupit djetetu za 30 e 2 nan mlijeka? Sramota za Plenkovica i Hdz Nije prihvaćen Predložene izmjene usmjerene su povećanju iznosa i pravednijoj raspodjeli doplatka za djecu kojima se proširuje krug potencijalnih korisnika doplatka za djecu, a time i djece za koju se ostvaruje pravo na doplatak za djecu. Isto tako, u skladu s novim dohodovnim razredima, predlaže se povećanje svota doplatka za djecu za korisničke skupine čime se pruža dodatna pomoć obitelji u potpori za uzdržavanje i odgoj djece, a sve u cilju stvaranja povoljnijih financijskih uvjeta za obitelji s djecom.
10 Annab SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA DEMOGRAFIJU I MLADE Zato uopce nazivati DD kad to pravo nemaju sva djeca, nazovite to socijalno obiteljsko primanje kad vec gledate primanja kućanstva za tu mizeriju od DD. Stalno se spominje kako napredujemo, di napredujemo? Sve više ljudi odlazi van jer tu preživjet ne mogu, dovozite radnu snagu koja u startu ima veća prva i uvjete od ljudi koji su se rodili i žive u hrvatskoj... Žalite se kako je sve manje djece a u isto vrijeme nikog nije briga za djecu, prvo gledano taj DD koji prima jako malo djece i sad ćete naprvit kao promjenu u zakonu da bi više ljudi primao DD. A di su opet ona djeca koja opet neće imat to pravo Nije prihvaćen Prema preliminarnoj procjeni Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje očekuje se da bi prema predloženom rješenju prosječan broj korisnika koji bi mogli ispunjavati uvjete za ostvarivanje prava na doplatak za djecu iznosio približno do 271.281 korisnika i to za prosječan broj djece do približno 511.928 dijete. U ovom trenutku zadržava se sadašnji model u kojem se doplatak za djecu određuje prema dohodovnom cenzusu, ali uz značajno veći obuhvat korisnika i djece i odgovarajuću usklađenost cenzusnih razreda, pri čemu se vodi računa o različitim životnim uvjetima djece i obitelji te potrebi zaštite najosjetljivijih skupina s nižim dohotkom. Predloženim rješenjem ublažava se kriterij za ostvarivanje doplatka za doplatka za djecu čime se osiguravaju povoljniji uvjeti za uzdržavanje i odgoj djece što predstavlja značajan pomak imajući u vidu da od 2018. godine nije povećan dohodovni cenzus te je zbog njegovog zadržavanja na 70% proračunske osnovice smanjen broj korisnika doplatka za djecu i djece za koju se ostvaruje pravo.
11 Sanja Marić SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA DEMOGRAFIJU I MLADE Potrudite se da sva djeca imaju pristojan dječiji doplatak,jer ovaj nacrt o izmjenama zakona o dječjem doplatku je sramotan Nije prihvaćen Predložene izmjene usmjerene su povećanju iznosa i pravednijoj raspodjeli doplatka za djecu kojima se proširuje krug potencijalnih korisnika doplatka za djecu, a time i djece za koju se ostvaruje pravo na doplatak za djecu. U skladu s novim dohodovnim razredima, predlaže se povećanje svota doplatka za djecu za korisničke skupine čime se pruža dodatna pomoć obitelji u potpori za uzdržavanje i odgoj djece, a sve u cilju stvaranja povoljnijih financijskih uvjeta za obitelji s djecom.
12 TIHANA KORBAR SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA DEMOGRAFIJU I MLADE Dosta je mazanja očiju pred izbore!! Kako vas nije sramota?? Dječji doplatak zaslužuje svako dijete u Hrvatskoj, bez obzira na druge prihode u kućanstvu! I taj sramotan iznos od prijašnjih 199 kn po djetetu, molim vas lijepo!! Države u puno lošijem financijskom statusu imaju veći doplatak... SRAMOTA STE, GLAVNO DA SEBI PUNITE DŽEPOVE!! I onda se čudite što ljudi iseljavaju. Pa svatko ide za boljim i neka.. Nije prihvaćen U odnosu na razmatranje uvođenja univerzalnog doplatka za djecu ističemo da su u ovom trenutku predložene izmjene u skladu s ciljevima Programa Vlade RH odnosno usmjerene su povećanju iznosa i pravednijoj raspodjeli doplatka za djecu kojima se proširuje krug potencijalnih korisnika doplatka za djecu, a time i djece za koju se ostvaruje pravo na doplatak za djecu. Prema preliminarnoj procjeni Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje očekuje se da bi prema predloženom rješenju prosječan broj korisnika koji bi mogli ispunjavati uvjete za ostvarivanje prava na doplatak za djecu iznosio približno do 271.281 korisnika i to za prosječan broj djece do približno 511.928 dijete. Iz navedenog razloga, u ovom trenutku zadržava se sadašnji model u kojem se doplatak za djecu određuje prema dohodovnom cenzusu, ali uz značajno veći obuhvat korisnika i djece i odgovarajuću usklađenost cenzusnih razreda, pri čemu se vodi računa o različitim životnim uvjetima djece i obitelji te potrebi zaštite najosjetljivijih skupina s nižim dohotkom. Predloženim rješenjem ublažava se kriterij za ostvarivanje doplatka za doplatka za djecu čime se osiguravaju povoljniji uvjeti za uzdržavanje i odgoj djece što predstavlja značajan pomak imajući u vidu da od 2018. godine nije povećan dohodovni cenzus te je zbog njegovog zadržavanja na 70% proračunske osnovice smanjen broj korisnika doplatka za djecu i djece za koju se ostvaruje pravo. U skladu s novim dohodovnim razredima, predlaže se povećanje svota doplatka za djecu za korisničke skupine čime se pruža dodatna pomoć obitelji u potpori za uzdržavanje i odgoj djece, a sve u cilju stvaranja povoljnijih financijskih uvjeta za obitelji s djecom.
13 Ines SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA DEMOGRAFIJU I MLADE Sva djeca u nasoj lijepoj drzavi bi trebala imati doplatak, jer je to ipak pravo svakog djeteta. Nije prihvaćen U odnosu na razmatranje uvođenja univerzalnog doplatka za djecu ističemo da su u ovom trenutku predložene izmjene u skladu s ciljevima Programa Vlade RH odnosno usmjerene su povećanju iznosa i pravednijoj raspodjeli doplatka za djecu kojima se proširuje krug potencijalnih korisnika doplatka za djecu, a time i djece za koju se ostvaruje pravo na doplatak za djecu. Prema preliminarnoj procjeni Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje očekuje se da bi prema predloženom rješenju prosječan broj korisnika koji bi mogli ispunjavati uvjete za ostvarivanje prava na doplatak za djecu iznosio približno do 271.281 korisnika i to za prosječan broj djece do približno 511.928 dijete. Iz navedenog razloga, u ovom trenutku zadržava se sadašnji model u kojem se doplatak za djecu određuje prema dohodovnom cenzusu, ali uz značajno veći obuhvat korisnika i djece i odgovarajuću usklađenost cenzusnih razreda, pri čemu se vodi računa o različitim životnim uvjetima djece i obitelji te potrebi zaštite najosjetljivijih skupina s nižim dohotkom. Predloženim rješenjem ublažava se kriterij za ostvarivanje doplatka za doplatka za djecu čime se osiguravaju povoljniji uvjeti za uzdržavanje i odgoj djece što predstavlja značajan pomak imajući u vidu da od 2018. godine nije povećan dohodovni cenzus te je zbog njegovog zadržavanja na 70% proračunske osnovice smanjen broj korisnika doplatka za djecu i djece za koju se ostvaruje pravo. Uvažavajući argumente da bi bilo potrebno afirmirati ulogu doplatka za djecu u kojem se uzima u obzir dohodovni cenzus iz socijalne kategorije u pronatalitetnu potporu, potrebno je voditi računa o potrebi uvažavanja kriterija vezanih uz dosadašnje načelo primjene novčanih poticaja kod manje imućnog dijela građana. Jedan od važnijih ciljeva je smanjenje siromaštva i održavanje određene razine prihoda kroz brigu o obiteljima lošijeg imovinskog statusa kako bi se u konačnici preveniralo dječje siromaštvo te poboljšali ekonomski i socijalni uvjeti takvim obiteljima.
14 Ivana Kedmenec SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA DEMOGRAFIJU I MLADE Kako vas nije sramota, tjerate svoj narod u tuđinu.. svako MORA IMATI PRAVO NA DJEČJI DIPLATAK TO JE POD BROJ JEDAN, a drugo mrljanja očiju pred izbore je dosta. U BiH je veći dječji doplatak nego kod nas, sramite se.. ako je za vas svako dijete socijalni slučaj što ovime i pokazujete, ne znam kako se možete pogledati u ogledalo. Nije prihvaćen U odnosu na razmatranje uvođenja univerzalnog doplatka za djecu ističemo da su u ovom trenutku predložene izmjene u skladu s ciljevima Programa Vlade RH odnosno usmjerene su povećanju iznosa i pravednijoj raspodjeli doplatka za djecu kojima se proširuje krug potencijalnih korisnika doplatka za djecu, a time i djece za koju se ostvaruje pravo na doplatak za djecu. Prema preliminarnoj procjeni Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje očekuje se da bi prema predloženom rješenju prosječan broj korisnika koji bi mogli ispunjavati uvjete za ostvarivanje prava na doplatak za djecu iznosio približno do 271.281 korisnika i to za prosječan broj djece do približno 511.928 dijete. Iz navedenog razloga, u ovom trenutku zadržava se sadašnji model u kojem se doplatak za djecu određuje prema dohodovnom cenzusu, ali uz značajno veći obuhvat korisnika i djece i odgovarajuću usklađenost cenzusnih razreda, pri čemu se vodi računa o različitim životnim uvjetima djece i obitelji te potrebi zaštite najosjetljivijih skupina s nižim dohotkom. Predloženim rješenjem ublažava se kriterij za ostvarivanje doplatka za doplatka za djecu čime se osiguravaju povoljniji uvjeti za uzdržavanje i odgoj djece što predstavlja značajan pomak imajući u vidu da od 2018. godine nije povećan dohodovni cenzus te je zbog njegovog zadržavanja na 70% proračunske osnovice smanjen broj korisnika doplatka za djecu i djece za koju se ostvaruje pravo. Uvažavajući argumente da bi bilo potrebno afirmirati ulogu doplatka za djecu u kojem se uzima u obzir dohodovni cenzus iz socijalne kategorije u pronatalitetnu potporu, potrebno je voditi računa o potrebi uvažavanja kriterija vezanih uz dosadašnje načelo primjene novčanih poticaja kod manje imućnog dijela građana. Jedan od važnijih ciljeva je smanjenje siromaštva i održavanje određene razine prihoda kroz brigu o obiteljima lošijeg imovinskog statusa kako bi se u konačnici preveniralo dječje siromaštvo te poboljšali ekonomski i socijalni uvjeti takvim obiteljima.
15 Katarina Simić SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA DEMOGRAFIJU I MLADE Složila bih se sa nekim ili čak i svakim komentarom. Velika je sramota da se naši "velikani" toliko busaju i dižu u nebesa a ljude stavljaju u toj našoj istoj državi na prosijački štap. Maknite taj cenzus,dajte ljudima za tu djecu normalan djeciji doplatak. Pa nismo stoka LJUDI SMO. Zajedno činimo HRVATSKU. U Eu mi imamo najmanji dječiji pa čak manji od BiH. Stvarno sramota velika. Ne tjerajte lsvoje ljude,vračajte ih nazad u svoju Državu da žive normalan život. Nije prihvaćen U odnosu na razmatranje uvođenja univerzalnog doplatka za djecu ističemo da su u ovom trenutku predložene izmjene u skladu s ciljevima Programa Vlade RH odnosno usmjerene su povećanju iznosa i pravednijoj raspodjeli doplatka za djecu kojima se proširuje krug potencijalnih korisnika doplatka za djecu, a time i djece za koju se ostvaruje pravo na doplatak za djecu. Prema preliminarnoj procjeni Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje očekuje se da bi prema predloženom rješenju prosječan broj korisnika koji bi mogli ispunjavati uvjete za ostvarivanje prava na doplatak za djecu iznosio približno do 271.281 korisnika i to za prosječan broj djece do približno 511.928 dijete. Iz navedenog razloga, u ovom trenutku zadržava se sadašnji model u kojem se doplatak za djecu određuje prema dohodovnom cenzusu, ali uz značajno veći obuhvat korisnika i djece i odgovarajuću usklađenost cenzusnih razreda, pri čemu se vodi računa o različitim životnim uvjetima djece i obitelji te potrebi zaštite najosjetljivijih skupina s nižim dohotkom. Predloženim rješenjem ublažava se kriterij za ostvarivanje doplatka za doplatka za djecu čime se osiguravaju povoljniji uvjeti za uzdržavanje i odgoj djece što predstavlja značajan pomak imajući u vidu da od 2018. godine nije povećan dohodovni cenzus te je zbog njegovog zadržavanja na 70% proračunske osnovice smanjen broj korisnika doplatka za djecu i djece za koju se ostvaruje pravo. Uvažavajući argumente da bi bilo potrebno afirmirati ulogu doplatka za djecu u kojem se uzima u obzir dohodovni cenzus iz socijalne kategorije u pronatalitetnu potporu, potrebno je voditi računa o potrebi uvažavanja kriterija vezanih uz dosadašnje načelo primjene novčanih poticaja kod manje imućnog dijela građana. Jedan od važnijih ciljeva je smanjenje siromaštva i održavanje određene razine prihoda kroz brigu o obiteljima lošijeg imovinskog statusa kako bi se u konačnici preveniralo dječje siromaštvo te poboljšali ekonomski i socijalni uvjeti takvim obiteljima. U skladu s novim dohodovnim razredima, predlaže se povećanje svota doplatka za djecu za korisničke skupine čime se pruža dodatna pomoć obitelji u potpori za uzdržavanje i odgoj djece, a sve u cilju stvaranja povoljnijih financijskih uvjeta za obitelji s djecom.
16 Marija Begović SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA DEMOGRAFIJU I MLADE U BIH dječiji doplatak po djetetu je 120 km , naših starih 480 kn sad 64 e već godinu dana i naravno nije bitno koliko je članova niti kolika su godišnja primanja roditeljima ( znači ne gleda se cenzus ne postoji ) pa mene zanima kako jedna Hrvatska koja je u eu koliko vec dugo može bit ispod granice s davanjima od jedne BIH kojoj ulazak u Eu jos nije ni u tragovima . Samo bi im ovo pitanje postavila jer rekli su da se HR nemože usporedit s Njemačkom pa eto nek se usporede s BIH !!. Nije prihvaćen Predložene izmjene u skladu s ciljevima Programa Vlade RH odnosno usmjerene su povećanju iznosa i pravednijoj raspodjeli doplatka za djecu kojima se proširuje krug potencijalnih korisnika doplatka za djecu, a time i djece za koju se ostvaruje pravo na doplatak za djecu. U skladu s novim dohodovnim razredima, predlaže se povećanje svota doplatka za djecu za korisničke skupine čime se pruža dodatna pomoć obitelji u potpori za uzdržavanje i odgoj djece, a sve u cilju stvaranja povoljnijih financijskih uvjeta za obitelji s djecom. Isto tako, u skladu s novim dohodovnim razredima, predlaže se povećanje svota doplatka za djecu za korisničke skupine čime se pruža dodatna pomoć obitelji u potpori za uzdržavanje i odgoj djece, a sve u cilju stvaranja povoljnijih financijskih uvjeta za obitelji s djecom.
17 Marija Begović SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA DEMOGRAFIJU I MLADE Kako vas nije sramota samo nam mažete oči ili povećanje napravite i obrazložite kako treba ili nista ne dirajte nemojte nam mazat oči pred izbore!!! Nije prihvaćen Predložene izmjene u skladu s ciljevima Programa Vlade RH odnosno usmjerene su povećanju iznosa i pravednijoj raspodjeli doplatka za djecu kojima se proširuje krug potencijalnih korisnika doplatka za djecu, a time i djece za koju se ostvaruje pravo na doplatak za djecu. U skladu s novim dohodovnim razredima, predlaže se povećanje svota doplatka za djecu za korisničke skupine čime se pruža dodatna pomoć obitelji u potpori za uzdržavanje i odgoj djece, a sve u cilju stvaranja povoljnijih financijskih uvjeta za obitelji s djecom.
18 SERĐO POPOVIĆ SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA DEMOGRAFIJU I MLADE, OBRAZAC ISKAZA O PROCJENI UČINKA NACRTA PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DOPLATKU ZA DJECU Mislim da je sramotno gledati cenzus, očito ne vidite da nestajemo kao nacija i morate uvoziti radnu snagu. Ljudi žive na kredit jer drugačije ne mogu ali to ne računate u cenzus(počnite to računati ako ste pošteni). Dijete kada se rodi koliko će poreza platiti kroz život državi? Država ako ne može za svako dijete izdvojiti 100€ za dječji doplatak te za svako treće dijete i više dodatnih 100€ bolje da nestane odmah. Nije prihvaćen Predložene izmjene u skladu s ciljevima Programa Vlade RH odnosno usmjerene su povećanju iznosa i pravednijoj raspodjeli doplatka za djecu kojima se proširuje krug potencijalnih korisnika doplatka za djecu, a time i djece za koju se ostvaruje pravo na doplatak za djecu. U skladu s novim dohodovnim razredima, predlaže se povećanje svota doplatka za djecu za korisničke skupine čime se pruža dodatna pomoć obitelji u potpori za uzdržavanje i odgoj djece, a sve u cilju stvaranja povoljnijih financijskih uvjeta za obitelji s djecom. Isto tako, u skladu s novim dohodovnim razredima, predlaže se povećanje svota doplatka za djecu za korisničke skupine čime se pruža dodatna pomoć obitelji u potpori za uzdržavanje i odgoj djece, a sve u cilju stvaranja povoljnijih financijskih uvjeta za obitelji s djecom.
19 Tea Franjčić SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA DEMOGRAFIJU I MLADE, OBRAZAC ISKAZA O PROCJENI UČINKA NACRTA PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DOPLATKU ZA DJECU Ovaj nacrt za izmjene zakona o doplatku za djecu u najmanju ruku je sramotan. S njim se ništa ne mijenja... Zanemarujete činjenicu da povečanjem postojećeg cenzusa nećete mnoge promjene napraviti, budući da će doplatak dobiti uglavnom oni korisnici koji su ostali bez tog prava ove godine, novih korisnika bit će samo zanemariv broj. Dakle, niste napravili ništa konkretno. Nažalost mnogi to ne vide i ne razmišljaju pa imate sreće po tom pitanju, bar za sada. Također, u cenzus gledate toliko toga što niste gledali nekada davno, kao npr porodiljnu naknadu koja nije oporeziva, i nekada davno neoporeziva primanj niste računali, pitaj boga što ćete sad sve gledati kad izmjenite zakon, još više toga, nebo me čudilo da i doplatak za djecu krenete gledati za cenzus, tako da će ove vaše izmjene biti toliko mizerne da će to shvatiti bilo tko ko imalo razmisli o tom famoznom zakonu o doplatku za djecu, pogotovo kada sve skupa usporede sa ostalim godinama, od broja korisnika do cenzusa i iznosa. U europskoj uniji ste i time se busate o prsa, vrijeme vam je da i na djecu i obitelj gledate bar malo više nego do sada po uzoru na ostale EU zemlje. Mene osobno bilo bi sram hvaliti se ovim tzv izmjenama zakona, ali vi srama nemate očito Nije prihvaćen Predloženim rješenjem ublažava se kriterij za ostvarivanje doplatka za doplatka za djecu čime se osiguravaju povoljniji uvjeti za uzdržavanje i odgoj djece što predstavlja značajan pomak imajući u vidu da od 2018. godine nije povećan dohodovni cenzus te je zbog njegovog zadržavanja na 70% proračunske osnovice smanjen broj korisnika doplatka za djecu i djece za koju se ostvaruje pravo. Predložene izmjene u skladu s ciljevima Programa Vlade RH odnosno usmjerene su povećanju iznosa i pravednijoj raspodjeli doplatka za djecu kojima se proširuje krug potencijalnih korisnika doplatka za djecu, a time i djece za koju se ostvaruje pravo na doplatak za djecu. Prema preliminarnoj procjeni Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje očekuje se da bi prema predloženom rješenju prosječan broj korisnika koji bi mogli ispunjavati uvjete za ostvarivanje prava na doplatak za djecu iznosio približno do 271.281 korisnika i to za prosječan broj djece do približno 511.928 dijete.
20 Nikolina Milažar SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA DEMOGRAFIJU I MLADE, 2. ANALIZA ISHODA NACRTA PRIJEDLOGA ZAKONA Doplatak za djecu bi trebao biti dostupan za svu djecu, ne samo za pojedinu. Trebao bi biti određen ili bez cenzusa ili bi grupe koje ste odredili trebale kretati od a.grupe kojoj je određen iznos od 14% proračunske osnovice TREBALO BI BITI 25% PRORAČUNSKE OSNOVICE, jer s obzirom na cijene, plaće i inflaciju 14%je premalo... Ako gledate obitelji koje imaju djecu školarce, jedan izlet u Zagreb koji je od nas udaljen cca 30 km, roditelji su platili 35eura, bez ručka, s jednom ulaznicom, dakle, kada platite izlet, kupite djetetu sendviče i sokove te mu date džeparac, jer nakon izleta djeca su imala slobodno vrijeme za sladoled, ovaj dječji doplatak ne pokriva nikako... Sama pravobraniteljica za djecu dala je komentar gdje se spominje 22% . Nadam se da će te se ugledati i preuzeti modele od zemalja koje više brinu i daju za djecu i bore se da demografska slika bude dobra, a ne neke loše primjere koji nisu funkcionalni i ne dozvoljavaju ljudima da žive dostojanstveno i stvaraju obitelj. Nije prihvaćen U odnosu na razmatranje uvođenja univerzalnog doplatka za djecu ističemo da su u ovom trenutku predložene izmjene u skladu s ciljevima Programa Vlade RH odnosno usmjerene su povećanju iznosa i pravednijoj raspodjeli doplatka za djecu kojima se proširuje krug potencijalnih korisnika doplatka za djecu, a time i djece za koju se ostvaruje pravo na doplatak za djecu. Prema preliminarnoj procjeni Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje očekuje se da bi prema predloženom rješenju prosječan broj korisnika koji bi mogli ispunjavati uvjete za ostvarivanje prava na doplatak za djecu iznosio približno do 271.281 korisnika i to za prosječan broj djece do približno 511.928 dijete. Iz navedenog razloga, u ovom trenutku zadržava se sadašnji model u kojem se doplatak za djecu određuje prema dohodovnom cenzusu, ali uz značajno veći obuhvat korisnika i djece i odgovarajuću usklađenost cenzusnih razreda, pri čemu se vodi računa o različitim životnim uvjetima djece i obitelji te potrebi zaštite najosjetljivijih skupina s nižim dohotkom. Predloženim rješenjem ublažava se kriterij za ostvarivanje doplatka za doplatka za djecu čime se osiguravaju povoljniji uvjeti za uzdržavanje i odgoj djece što predstavlja značajan pomak imajući u vidu da od 2018. godine nije povećan dohodovni cenzus te je zbog njegovog zadržavanja na 70% proračunske osnovice smanjen broj korisnika doplatka za djecu i djece za koju se ostvaruje pravo. Uvažavajući argumente da bi bilo potrebno afirmirati ulogu doplatka za djecu u kojem se uzima u obzir dohodovni cenzus iz socijalne kategorije u pronatalitetnu potporu, potrebno je voditi računa o potrebi uvažavanja kriterija vezanih uz dosadašnje načelo primjene novčanih poticaja kod manje imućnog dijela građana. Jedan od važnijih ciljeva je smanjenje siromaštva i održavanje određene razine prihoda kroz brigu o obiteljima lošijeg imovinskog statusa kako bi se u konačnici preveniralo dječje siromaštvo te poboljšali ekonomski i socijalni uvjeti takvim obiteljima. U skladu s novim dohodovnim razredima, predlaže se povećanje svota doplatka za djecu za korisničke skupine čime se pruža dodatna pomoć obitelji u potpori za uzdržavanje i odgoj djece, a sve u cilju stvaranja povoljnijih financijskih uvjeta za obitelji s djecom.