Izvješće o provedenom savjetovanju - Savjetovanje o nacrtu prijedloga Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o provedbi intervencija u sektoru pčelarstva unutar Strateškog plana zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027.

Redni broj
Korisnik
Područje
Komentar
Status odgovora
Odgovor
1 IVAN BRATANIĆ PRAVILNIK Članak 17 treba izmjeniti da bi glasio: "Članak 17. (1) Intervencijom Suzbijanje nametnika i bolesti u košnicama, naročito varooze dodjeljuje se potpora za nabavu odobrenih veterinarsko-medicinskih proizvoda koji se koriste u suzbijanju bolesti pčela (u daljnjem tekstu: VMP) te kiselina koje se koriste za tretiranje protiv varooze (mliječne, mravlje, octene i oksalne kiseline). (2) Intervencija iz stavka 1. ovoga članka korisnicima omogućava povrat maksimalno do 100 % prihvatljivog troška u skladu sa Strateškim planom i ovim Pravilnikom. (3) Korisnici intervencije iz stavka 1. ovoga članka su konvencionalni i ekološki pčelari ažurirani u Evidenciji za godinu podnošenja zahtjeva. (4) Potpora za intervenciju iz stavka 1. ovoga članka može se ostvariti prema broju košnica ažuriranih u Evidenciji za intervencijsku godinu podnošenja zahtjeva, za nabavu: a) VMP b) VMP i kiselina. c) kiselina (5) Maksimalni iznos potpore po košnici iznosi a) 4,50 EUR za konvencionalne pčelare i b) 5,20 EUR za ekološke pčelare. (6) Osnova za izračun potpore iz stavka 1. ovoga članka je broj košnica korisnika utvrđen u skladu s člankom 9. stavkom 1. ovoga Pravilnika." Obrazloženje: prema trenutnom Pravilniku, ako pčelar za suzbijanje varoze koristi samo kiseline, on ne može ostvariti potporu za kupnju tih kielina. Važnost korištenja kielina za suzbijanje varoe sve se više naglašava, a istovremeno se pčelarima koji koriste samo kiseline u kobinaciji sa nekim drugim biotehničkim mjerama (npr. okvirom građevnjakom) onemogućuje ostvarivanje potpore, odnosno potporu će ostavriri samo ako se uz račun za kiseline priloži i račun za neki od odobrenih VMP-ova. Ovim prijedlogom omogućuje se ostvarivanje potpore i za samo kiseline, do maksimalno utvrđenog iznosa po košnici sukladno Evidenciji Nije prihvaćen Točka 2. Priloga III. Delegirane Uredbe Komisije (EU) 2022/126 od 7. prosinca 2021. propisano je sufinanciranje veterinarskomedicinskih proizvoda za suzbijanje štetnika u pčelinjim košnicama i bolesti koje pogađaju pčele.
2 IVAN BRATANIĆ PRAVILNIK U predmetnom Pravilniku, iza članka 16 stavka 5, treba se nadodati stavak 6 koji bi glasio: "Za okvire te za zaštitnu odjeću (pčelarsku košulju/bluzu/jaknu, kombinezon, zaštitni kombinezon s kapuljačom i vizirom, hlače, pčelarske rukavice, pčelarski šešir) obveza njihovog zadržavanja u vlasništvu i posjedu iznosi 3 godine." Obrazloženje: trenutna obveza čuvanja okvira od 5 godina je za pčelare iznimno štetna. Preporuka struke je da se kompletno saće u košnici treba izmjeniti najkasnije u roku od 3 godine. Prilikom skidanja (topljenja) saća sa okvira, svi okviri koji bi se ponovno trebali koristiti moraju se ponovno užicati te se iskuhati (najčešće u natrijevom hidroksidu), što za pčelare predstavlja velik i nepotreban posao, a i dodatni trošak. Zbog toga pčelari najčešće iskorištene okvire skladište u nekoj pomoćnoj prostoriji dok ne prođe trenutni period čuvanja od 5 godina, nakon čega se okviri većinom uništavaju. Tako uskladišteni okviri potencijalni su izvor zaraza i bolesti. Zbog toga se predlaže da se rok čuvanja okvira smanji sa 5 godina na 3 godine. Također, predlaže se i da se rok čuvanja za zaštitnu pčelarsku odjeću također smanji na 3 godine. Naime, zaštitna pčelarska odjeća često se ošteti, pukne, propali i slično, a pčelari takvu opremu ne smiju baciti jer ju moraju čuvati 5 godina. Primljeno na znanje U stavku 5. članka 16. propisano je da korisnik ima obvezu zadržavanja u vlasništvu i posjedu pomagala, pribor i opremu do kraja fiskalne amortizacije ili tijekom razdoblja od 5 godina.
3 EVA ĐURIĆ PRAVILNIK Iza članka 12. st.1; članka 15. st. 2; članka 17. st.2 i članka 19.st. 3, dodati " PDV je prihvatljiv trošak za sve Korisnike koji nisu u sustavu PDV-a" Obrazloženje: Svi pčelari koji nisu u sastavu PDV-a nepravedno su zakinuti za iznos PDV u ukupnih 100% troškova jer ne ostvaruju povrat PDV-a kroz pretporez Nije prihvaćen Prilog II. Dio I. točka 8. Delegirane Uredbe Komisije (EU) 2022/126 od 7. prosinca 2021. propisuje je da su nacionalni ili regionalni porezi i pristojbe neprihvatljive vrste rashoda.
4 EVA ĐURIĆ PRAVILNIK U svezi članka 6. Neprihvatljivi troškovi za koje se ne može ostvariti pravo na isplatu u stavku - nacionalni ili regionalni porezi ili pristojbe, treba dodati " ukoliko se ti troškovi na bilo koji način nadoknađuju provedbom pozitivnih zakonskih propisa iz područja oporezivanja" Obrazloženje: Kako bi se stekla podloga za za predloženu dopunu u članku 12. st.1; članku 15. st. 2; članka 17. st.2 i članka 19.st. 3 Nije prihvaćen Prilog II. Dio I. točka 8. Delegirane Uredbe Komisije (EU) 2022/126 od 7. prosinca 2021. propisuje je da su nacionalni ili regionalni porezi i pristojbe neprihvatljive vrste rashoda.
5 TOMISLAV SAMARIN PRAVILNIK Predlažem da se u potpore uvrsti nabava informatičke opreme za praćenje pčelinjaka (programska rješenja za pračenje košnica, pčelinjaka i ostalog vezanog uz pčelarstvo) Primljeno na znanje Vaš prijedlog razmotrit će se prilikom izmjene Pravilnika za sljedeće programsko razdoblje.
6 BOJAN PLAVŠIĆ PRAVILNIK , Članak 1. Poštovani, smatram da se dodavanjem ovog podstavka dodatno uređuje pravilnik i to je dobro. S obzirom da pčelari imaju sve veći problem s pronalaskom radne snage ovi otklapači su veoma bitan faktor prilikom domaće proizvodnje meda. Iz tog razloga predložio bi malu korekciju prihvatljivog troška, a razlog je vrlo jednostavan, s obzirom da na tržištu postoje otklapači saća na 230 V i na 400V, a s obzirom da mali broj kućanstava ima priključak na 400V, većina pčelara uzima otklapače na 230 V, ali ti otklapači su do 10% skuplji nego ovi na 400V, iz tog razloga predložio bi da iznos prihvatljivog troška bude 10% veći. Hvala. Srdačan pozdrav. Primljeno na znanje Primljeno na znanje.
7 DAMIR LAGATOR PRAVILNIK , Članak 3. predlažem da vratite hladnjaču za čuvanje sača/voska koja je prošle godine bila u programu te je iz nekog razoga samo nestala. smatram da je to dosta potrebno u pčelarstvu. obzirom da je prošle godine bila vjerujem da ima prostora da se opet vrati u pravilnik. hvala Primljeno na znanje Primljeno na znanje.