Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obrtu
Članak 1.
(1) U cijelom tekstu Zakona riječi: „praktična nastava i vježbe naukovanja“ zamjenjuju se riječju: „naukovanje“ u odgovarajućem rodu, broju i padežu.
(2) U cijelom tekstu Zakona riječi: „srednja škola“ u određenom broju, rodu i padežu zamjenjuju se riječima: „ustanova za strukovno obrazovanje.“
(3) U cijelom tekstu Zakona riječi: „pomoćnički ispit“ zamjenjuju se riječju: „naučnički ispit“ u odgovarajućem rodu, broju i padežu.
(4) U članku 60. stavku 1. točki 2. i članku 62. stavku 5. Zakona, riječ: „zanimanje“ u određenom broju, rodu i padežu zamjenjuje se riječju: „kvalifikacija”.
Članak 2.
U članku 3. riječ: „šest“ zamjenjuje se riječju „devet“.
Članak 3.
Članak 13. stavak 3. briše se.
Članak 4.
Članak 14. stavak 5. briše se.
Članak 5.
U članku 21. stavak 3. briše se.
Članak 6.
U članku 37. iza stavka 3. dodaje se stavak 4. koji glasi:
„(4) Prijenos iz stavka 1. ovoga članka ne smatra se prijenosom gospodarske cjeline u smislu odredbi propisa iz područja financija“.
Članak 7.
Članak 40. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Nasljednici iz članka 38. ovoga Zakona, dužni su podnijeti prijavu za prijenos obrta mjesno nadležnom uredu državne uprave u županiji, odnosno nadležnom uredu Grada Zagreba, u roku od 30 dana od okončanja ostavinskog postupka.“
Članak 8.
U članku 46. stavak 4. briše se.
Članak 9.
U članku 47. stavku 1. iza točke 2. dodaje se točka 3. koja glasi: „ako nasljednici propuste rok iz članka 40. stavka 1. ovoga Zakona i izgube pravo prijenosa obrta nakon okončanja ostavinskog postupka.“
Dosadašnje točke 3., 4., 5. i 6. postaju točke 4., 5., 6. i 7.
U točki 7. brojka „30“ zamjenjuje se brojkom „7“.
U stavku 2. iza točke 3. dodaje se točka 4. koja glasi: „ako nadležno tijelo naknadno utvrdi da nisu ispunjeni uvjeti iz članka 8. i 9. ovoga Zakona.“
Dosadašnje točke 4. i 5. postaju točke 5. i 6.
U stavku 3. iza riječi: „po sili zakona“ dodaju se riječi: „iz stavka 1., odnosno prestanak obrta iz stavka 2. ovoga Zakona.“
Članak 10.
U članku 52. stavak 3. briše se.
Članak 11.
IV. OBRAZOVANJE I OSPOSOBLJAVANJE ZA OBAVLJANJE VEZANIH OBRTA
U članku 53. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Na strukovno obrazovanje za vezane obrte primjenjuju se odredbe ovoga Zakona uz odgovarajuću primjenu posebnih propisa iz područja odgoja i obrazovanja.“
Iza stavka 2. dodaju se novi stavci 3. i 4. koji glase:
„(3) Plan strukture upisa učenika u programe za stjecanje kvalifikacija za vezane obrte određuje se temeljem slobodnih naučničkih mjesta koja, na prijedlog Hrvatske obrtničke komore šest mjeseci prije početka iduće školske godine, osigurava ministarstvo nadležno za obrt, vodeći brigu o slobodnim naučničkim mjestima za učenike s teškoćama o čemu izvješćuje ministarstvo nadležno za obrazovanje.“
„(4) Na zahtjev ministra nadležnog za obrazovanje ministar nadležan za obrt u suradnji sa Hrvatskom obrtničkom komorom daje suglasnost na plan strukture upisa učenika u programe za stjecanje kvalifikacija za vezane obrte najkasnije u roku od sedam dana od zaprimanja zahtjeva.“
Članak 12.
U članku 54. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Strukovno obrazovanje za stjecanje kvalifikacija za vezane obrte izvodi se prema strukovnom kurikulumu koji se sastoji od općeobrazovnog i strukovnog dijela.“
Stavak 2. briše se.
Stavak 3. briše se.
Stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4)Strukovni kurikulum za stjecanje kvalifikacija za vezane obrte izrađuje ministarstvo nadležno za obrt u suradnji s Hrvatskom obrtničkom komorom, a donosi ga ministar nadležan za obrazovanje na prijedlog agencije nadležne za strukovno obrazovanje.“
Članak 13.
Članak 55. mijenja se i glasi:
„(1) Općeobrazovni dio strukovnog kurikuluma izvodi se u ustanovi za strukovno obrazovanje, koja može biti i regionalni centar kompetentnosti (u daljnjem tekstu: ustanova za strukovno obrazovanje), a strukovni dio strukovnog kurikuluma izvodi se u ustanovi za strukovno obrazovanje, kod obrtnika ili u pravnoj osobi iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona.
(2) Strukovni dio strukovnog kurikuluma iz stavka 1. ovog članka provodi se naukovanjem.
(3) Pod pravnom osobom iz stavka 1. ovog članka podrazumijeva se trgovačko društvo, ustanova i zadruga.“
Članak 14.
Iza članka 55. dodaju se članci 55.a i 55.b koji glase:
„55.a
(1) Naukovanje odraslih izvodi se prema strukovnom kurikulumu iz članka 54. ovoga Zakona i odnosi se na stjecanje kvalifikacije za tržište rada.
(2) Dužina trajanja naukovanja uvjetovana je prethodno završenim obrazovanjem i neformalno i informalno stečenim znanjima i vještinama.
(3) Trajanje i sadržaj naukovanja određuju ustanove koje imaju odobrenje za rad u odgovarajućim programima za obrazovanje odraslih u suradnji s mentorom kod poslodavca kod kojeg će se izvoditi naukovanje.
55.b
Način ostvarivanja naukovanja pravilnikom propisuje ministar nadležan za obrt nakon prethodno pribavljenog mišljenja Hrvatske obrtničke komore i uz suglasnost ministra nadležnog za obrazovanje.“
Članak 15.
Članak 56. mijenja se i glasi:
„(1) Za izvođenje naukovanja obrtnik, kao i pravna osoba iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona mora imati dozvolu (licenciju).
(2) Dozvola (licencija) iz stavka 1. ovoga članka izdaje se s rokom važenja od 7 godina od dana izdavanja.
(3) Dozvolu (licenciju) iz stavka 1. ovoga članka obrtniku i pravnoj osobi iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona koji ima odgovarajuće kadrovske, prostorne i materijalne uvjete izvođenje naukovanja, izdaje Hrvatska obrtnička komora.
(4) Komisiju za izdavanje dozvole (licencije) za izvođenje naukovanja za svaku pojedinu kvalifikaciju ili grupu srodnih kvalifikacija imenuje i razrješava predsjednik Hrvatske obrtničke komore, a istu čine:
– osoba s položenim majstorskim ispitom ili osoba kojoj se sukladno odredbi članka 66. ovoga Zakona priznaje pravo kao i osobi s položenim majstorskim ispitom ili osobi s odgovarajućim visokim obrazovanjem ili obrazovanjem višim od propisanog Pravilnikom iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona,
– nastavnik ustanove za strukovno obrazovanje, u kojoj se ostvaruje obrazovanje za stjecanje kvalifikacija za vezane obrte,
– predstavnik stručne službe područne obrtničke komore, odnosno udruženja obrtnika i
– predstavnik stručne službe županijske komore Hrvatske gospodarske komore.
(5) Postupak i način izdavanja dozvole (licencije) za izvođenje naukovanja propisuje ministar nadležan za obrt.
(6) Obrtniku i pravnoj osobi iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona za koje se po pravu nadzora utvrdi da ne posjeduju odgovarajuće prostorne i materijalne uvjete i imenovanog mentora za izvođenje naukovanja, Hrvatska obrtnička komora rješenjem ukida dozvolu (licenciju).
(7) Protiv rješenja Hrvatske obrtničke komore iz stavka 6. ovoga članka može se izjaviti žalba ministarstvu nadležnom za obrt.
(8) Nadzor nad izdavanjem dozvole (licencije) obrtniku i pravnoj osobi iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona, za izvođenje naukovanja provodi ministarstvo nadležno za obrt.
(9) Stručni nadzor nad izvođenjem naukovanja kod obrtnika i u pravnoj osobi iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona, provodi povjerenstvo kojeg čine predstavnici ministarstva nadležnog za obrt, ustanove za strukovno obrazovanje, agencije nadležne za strukovno obrazovanje, Hrvatske obrtničke komore i Hrvatske gospodarske komore.
(10) Članove povjerenstva iz stavka 9. ovog članka Odlukom imenuje ministar nadležan za obrt.
Članak 16.
Iza članka 56. dodaje se članak 56.a koji glasi:
„56.a
(1) Obrtnik i pravna osoba iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona izvode naukovanje putem mentora koji može biti vlasnik obrta, odnosno zaposlenik obrta ili pravne osobe.
(2) Mentor iz stavka 1. ovog članka može biti osoba koja:
- ima položeni majstorski ispit u odgovarajućoj kvalifikaciji,
- ima priznata prava koja Zakon o obrtu priznaje osobama s položenim majstorskim ispitom te ima položen ispit kojim dokazuje osnovna znanja o poučavanju učenika,
- udovoljava uvjetima iz članka 10. stavka 1. ovoga Zakona te ima položen ispit kojim dokazuje osnovna znanja o poučavanju učenika,
- udovoljava uvjetima iz članka 10. stavaka 3. i 4. ovoga Zakona te ima položen ispit kojim dokazuju osnovna znanja o poučavanju učenika i najmanje tri godine radnog iskustva u kvalifikaciji za koju izvodi naukovanje.
(3) Osim osoba iz stavka 2. ovog članka mentor može biti i osoba koja ima odgovarajuće srednje strukovno obrazovanje i najmanje 7 godina radnog iskustva u kvalifikaciji za koju izvodi naukovanje te ima položen ispit kojim dokazuje osnovna znanja o poučavanju učenika.“
Članak 17.
Članak 57. mijenja se i glasi:
„(1) Program stjecanja osnovnog znanja o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu donosi ministar nadležan za poduzetništvo i obrt na prijedlog Hrvatske obrtničke komore i Hrvatske gospodarske komore, a uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za obrazovanje.
(2) Program stjecanja osnovnog znanja o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu provode Hrvatska obrtnička komora i Hrvatska gospodarska komora.“
Članak 18.
Iza članka 57. dodaje se članak 57.a koji glasi:
''57.a
„(1) Na ispitu kojim se dokazuju osnovna znanja o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu ispitanik dokazuje praktične vještine i sposobnosti te stručna znanja potrebna za poučavanje učenika.
(2) Program ispita o stjecanju osnovnog znanja o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu donosi ministar nadležan za poduzetništvo i obrt na prijedlog Hrvatske obrtničke komore i Hrvatske gospodarske komore.
(3) Ispit kojim se dokazuje osnovno znanje o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu provodi Hrvatska obrtnička komora.
(4) Ispit kojim se dokazuje osnovno znanje o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu polaže se pred ispitnom komisijom koju imenuje predsjednik Hrvatske obrtničke komore, a čine ju tri člana, koji zadovoljavaju uvjet odgovarajućeg obrazovanja iz područja pedagogije. Prijedloge članova ispitne komisije daju Hrvatska obrtnička komora, Hrvatska gospodarska komora i ustanova za strukovno obrazovanje, koja može biti i regionalni centar kompetentnosti.
(5) Hrvatska obrtnička komora na zahtjev ispitanika rješenjem priznaje ispit kojim se dokazuju osnovna znanja o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu temeljem ranije stečenog obrazovanja koje se dokazuje odgovarajućom ispravom.
(6) Protiv rješenja iz stavka 5. ovoga članka može se izjaviti žalba ministarstvu nadležnom za obrt.
(7) O položenom ispitu kojim se dokazuje osnovno znanje o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu uvjerenje izdaje Hrvatska obrtnička komora.
(8) Način i postupak provedbe ispita kojim se dokazuje osnovno znanje o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu, visinu naknade troškova te sadržaj i oblik uvjerenja o položenom ispitu kojim se dokazuje osnovno znanje o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu propisuje pravilnikom ministar nadležan za poduzetništvo i obrt uz prethodno mišljenje Hrvatske obrtničke komore i Hrvatske gospodarske komore.
(9) Troškove polaganja ispita kojim se dokazuju osnovna znanja o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu snosi ispitanik, fizička ili pravna osoba koja polaznika upućuje na ispit.
(10) Nadzor nad zakonitošću organiziranja i provođenja ispita kojim se dokazuju osnovna znanja o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu te stručni nadzor provodi ministarstvo nadležno za poduzetništvo i obrt.“
Članak 19.
U članku 58. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Obrtnik kao i pravna osoba iz članka iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona ne može primiti učenike na naukovanje:
– ako je pravomoćno osuđen za kazneno djelo vezano uz obavljanje djelatnosti
– ako ne posjeduje odgovarajuće prostorne i materijalne uvjete
– ako mu je oduzeto pravo na primanje učenika na naukovanje.“
Stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Mentor iz članka 56.a ovoga Zakona putem kojeg obrtnik i pravna osoba iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona izvode naukovanje ne može biti osoba:
- koja je pravomoćno osuđena za neko od kaznenih djela protiv života i tijela, protiv spolne slobode i spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta te protiv braka, obitelji i djece
- ako mu je oduzeto pravo na primanje učenika na naukovanje.“
Članak 20.
Članak 59. mijenja se i glasi:
„(1) Obrtniku i pravnoj osobi iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona Sud časti Hrvatske obrtničke komore može izreći mjeru pismene opomene, oduzeti privremeno najdulje do tri godine ili trajno pravo primanja učenika na naukovanje:
– ako ne ispunjava uvjete iz članka 56. a ovoga Zakona,
– ako nastupe uvjeti iz članka 58. stavka 1. ovoga Zakona,
– ako povrijedi ugovorom preuzete obveze prema učeniku,
– ako onemogućava učeniku redovito pohađanje nastave.
(2) Način oduzimanja prava iz stavka 1. ovoga članka uređuje Hrvatska obrtnička komora u skladu sa statutom.“
Članak 21.
U članku 61. iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
''(3) Naukovanjem se stječu odgovarajući ishodi učenja predviđeni strukovnim kurikulumom, razvija se samostalnost i suradnički odnos te stječe odgovarajuće radno iskustvo u određenoj struci.“
Dosadašnji stavak 3. koji postaje stavak 4. mijenja se i glasi:
„(3) Evidenciju i verifikaciju ugovora o naukovanju vodi Hrvatska obrtnička komora putem interaktivne aplikacije e-Naukovanje ministarstva nadležnog za obrt.“
Iza stavka 3. koji je postao stavak 4. dodaje se novi stavak 5. koji glasi:
„(5) Nadzor nad evidencijom i verifikacijom ugovora o naukovanju provodi ministarstvo nadležno za obrt.“
Članak 22.
U članku 62. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Strukovno obrazovanje za stjecanje kvalifikacija za vezane obrte završava izradom i obranom završnog rada.
Stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Sastavni dio završnog rada iz stavka 1. ovoga članka je naučnički ispit koji se sastoji od projektnog zadataka kojim se provjeravaju praktična i teorijska strukovna znanja kao i vještine potrebne za obavljanje poslova određenog obrta u skladu sa standardom kvalifikacije pred stručnim povjerenstvom“.
Stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Naučničkom ispitu mogu pristupiti i osobe koje su do tekuće školske godine uspješno završile srednje strukovno obrazovanje za stjecanje kvalifikacija za vezane obrte.“
Iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:
„(4) Naučničkom ispitu mogu pristupiti i osobe koje su završile srednje strukovno obrazovanje za stjecanje kvalifikacije koja nije kvalifikacija stečena strukovnim obrazovanjem za vezane obrte, ali je kvalifikacija stečena u istom obrazovnom sektoru i imaju najmanje jednu godinu radnog iskustva u zanimanju za koje žele polagati naučnički ispit.“
Stavak 5. mijenja se i glasi:
„ (5) Katalog projektnih zadataka sadrži opise projektnih zadataka i načine njihovog vrednovanja donosi ministar nadležan za obrt uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za obrazovanje.“
Stavak 6. mijenja se i glasi:
„(6) Za postupak vanjskog vrednovanja provedbe naučničkog ispita nadležno je tijelo za vanjsko vrednovanje obrazovanja.“
Stavak 7. mijenja se i glasi:
„(7) Način i postupak vanjskog vrednovanja iz stavka 6. ovoga članka propisuje pravilnikom ministar nadležan za obrt uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za obrazovanje, a na prijedlog nadležnog tijela za vanjsko vrednovanje obrazovanja.“
Članak 23.
U članku 63. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Naučnički ispit polaže se u organizaciji i provedbi ustanove za strukovno obrazovanje i Hrvatske obrtničke komore, pred stručnim povjerenstvom koje osniva Hrvatska obrtnička komora.“
Stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Hrvatska obrtnička komora izdaje dodatak svjedodžbi o naukovanju kojom se dokazuje položeni naučnički ispit, stečene ključne i stručne kompetencije te radno iskustvo.“
Stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) Postupak i način provedbe naučničkog ispita te oblik i sadržaj dodatka svjedodžbi iz stavka 3. ovoga članka propisuje pravilnikom ministar nadležan za obrt nakon prethodno pribavljene suglasnosti ministra nadležnog za obrazovanje.“
Članak 24.
U članku 64. iza stavka 6. dodaje se novi stavak 7. koji glasi:
„(7) Sadržaj i oblik uvjerenja iz stavka 6. ovoga članka propisuje pravilnikom iz stavka 3. ovoga članka ministar nadležan za obrt.“
Članak 25.
U članku 65. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Majstorskom ispitu mogu pristupiti i osobe koje nakon završetka srednjeg strukovnog obrazovanja stjecanje kvalifikacije koja nije kvalifikacija stečena strukovnim obrazovanjem za vezane obrte, programa gimnazije te srednje umjetničkog obrazovanja, ako na dan pristupanju ispitu imaju najmanje četiri godine radnog iskustva u zanimanju za koje žele polagati majstorski ispit.“
Stavak 5. mijenja se i glasi:
„(5) Majstorskom ispitu mogu pristupiti i osobe koje nakon završetka srednjeg strukovnog obrazovanja za stjecanje kvalifikacije koja nije kvalifikacija stečena strukovnim obrazovanjem za vezane obrte, programa gimnazije te srednje umjetničkog obrazovanja, ako na dan pristupanja ispitu imaju najmanje dvije godine radnog iskustva u zanimanju za koje žele polagati majstorski ispit i završeno obrazovanje u majstorskoj školi u trajanju od godine dana.“
Članak 26.
U članku 66. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Prava što ih ovaj Zakon priznaje osobama koje imaju majstorski ispit priznaju se i osobama koje na dan primjene Ovoga Zakona (»Narodne novine«, br. 77/93.) imaju odgovarajuće srednje strukovno obrazovanje u najmanjem trajanju od tri godine i najmanje pet godina radnog iskustva u obavljanju djelatnosti za koju se traži majstorski ispit.“
Članak 27.
U članku 69. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Troškove polaganja ispita o stručnoj osposobljenosti i majstorskog ispita snosi ispitanik ili fizička i pravna osoba koja ispitanika upućuje na ispit.“
Stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Ministar nadležan za obrt odlukom utvrđuje visinu naknade troškova ispita o stručnoj osposobljenosti, majstorskog ispita i naučničkog ispita (osim za redovne učenike) nakon prethodno pribavljenog mišljenja Hrvatske obrtničke komore.“
Članak 28.
U članku 71. u stavku 3. točke 7. i 8. mijenjaju se i glase:
„– potvrdu o uplati upravne pristojbe ili potvrdu o oslobođenju od plaćanja upravne pristojbe
– ispravu o državljanstvu ukoliko podnositelj zahtjeva nije državljanin Republike Hrvatske.“
Iza stavka 7. dodaje se novi stavak 8. koji glasi:
„(8) Radi provedbe dopunske mjere prilagodbe u trajanju do tri godine sukladno propisu kojim se uređuju regulirane profesije i postupak priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija, kada se u postupku priznavanja inozemne stručne kvalifikacije o stečenom majstorskom zvanju i njezinih pojedinih dijelova utvrdi da stručna kvalifikacija kandidata obuhvaća bitno različite sadržaje stručnih kvalifikacija kandidata i stručnih kvalifikacija koje za obavljanje poslova regulirane profesije u području vezanih obrta zahtijevaju propisi Republike Hrvatske, kandidat s fizičkom ili pravnom osobom iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona, kod koje će obavljati prilagodbu, zaključuje ugovor o osposobljavanju radi stjecanja odgovarajućih kompetencija za obavljanje regulirane profesije u području vezanih obrta.“
Dosadašnji stavak 8. koji postaje stavak 9. mijenja se i glasi:
„(9) Uvjete za priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija o stečenom majstorskom zvanju i njezinih pojedinih dijelova radi obavljanja regulirane profesije u području vezanih obrta, odredbe ugovora o osposobljavanju radi stjecanja odgovarajućih kompetencija za obavljanje regulirane profesije u području vezanih obrta, kriterije za ocjenu uspješnosti obavljanja razdoblja prilagodbe te druga pitanja postupka propisuje pravilnikom ministar nadležan za obrt.“
Dosadašnji stavak 9. postaje stavak 10.
Članak 29.
Članak 80. mijenja se i glasi:
„Tijela Hrvatske obrtničke komore su: skupština, upravni i nadzorni odbor, predsjednik i predsjedništvo.“
Članak 30.
U članku 81. stavku 2. podstavak 5. mijenja se i glasi:
“odlučuje o raspisivanju izbora za članove tijela u jedinstvenom komorskom sustavu.“
U podstavku 11. iza riječi ''ustroju'' dodaju se riječi ''i odluku o osnivanju udruženja obrtnika.“
Iza podstavka 14. dodaje se novi podstavak 15. koji glasi:
„(15) donosi Pravilnik o mirenju Centra za mirenje pri Hrvatskoj obrtničkoj komori.“
Dosadašnji podstavci 15. i 16. postaju podstavci 16. i 17.
Članak 31.
Iza članka 88. dodaje se članak 88a. koji glasi:
„88a.
(1) Pri Hrvatskoj obrtničkoj komori osniva se i djeluje Centar za mirenje.
(2) Centar za mirenje pri Hrvatskoj obrtničkoj komori je u obavljanju svojih zadaća sukladno Zakonu o mirenju nezavisan i postupa sukladno Zakonu, Pravilniku iz članka 30. podstavka 15. i drugima aktima Hrvatske obrtničke komore te donosi odluke na temelju zakona, statuta i drugih akata Hrvatske obrtničke komore.“
Članak 32.
U članku 95. u stavku 1. dodaje se točka 4. koja glasi:
„(4) ako s učenicima koje je primio na naukovanje ne sklopi ugovor o naukovanju (članak 61. stavak 1.)“
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 33.
Osobe iz članka 22. stavaka 3. i 4. ovog Zakona koje su do tekuće školske godine uspješno završile srednje obrazovanje u strukovnim programima za vezane obrte, kao i osobe koje su završile srednje strukovno obrazovanje za kvalifikaciju koja nije kvalifikacija stečena strukovnim obrazovanjem za vezane obrte, ali je kvalifikacija stečena u istom strukovnom području i imaju najmanje jednu godinu radnog iskustva u zanimanju za koji žele polagati naučnički ispit pristupat će polaganju naučničkog ispita sukladno pravilniku iz članka 23. stavka 4. ovog Zakona.
Članak 34.
(1) Ministar nadležan za obrt donijet će provedbene akte na temelju ovlasti iz ovoga Zakona u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
(2) Hrvatska obrtnička komora će u roku od 2 godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona provesti postupak provjere ispunjenosti uvjeta za izvođenje naukovanja kod obrtnika i pravnih osoba iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona koji su ishodili dozvolu (licenciju) do dana stupanja na snagu ovog Zakona, a koje su izdane najmanje prije 7 godina.
(3) Do stupanja na snagu propisa iz stavka 1. ovoga članka, ostaju na snazi u dijelu u kojem nisu u suprotnosti s odredbama ovoga Zakona sljedeći propisi:
- Pravilnik o minimalnim uvjetima za ugovore o naukovanju (»Narodne novine«, broj 63/14)
- Pravilnik o postupku i načinu izdavanja dozvola (licencija) za izvođenje praktične nastave i vježbi naukovanja (»Narodne novine«, br. 37/15)
- Pravilnik o postupku i načinu polaganja pomoćničkog ispita (»Narodne novine«, br. 63/14, 78/14 – ispravak i 86/15)
- Pravilnik o obliku i sadržaju Uvjerenja o položenom pomoćničkom ispitu (»Narodne novine«, br. 63/14)
- Pravilnik o postupku i načinu polaganja majstorskog ispita te ispita o stručnoj osposobljenosti (»Narodne novine«, br. 88/02)
- Pravilnik o priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija o stečenom majstorskom zvanju i njezinih pojedinih dijelova radi obavljanja regulirane profesije u području vezanih obrta (»Narodne novine«, br. 90/17)
- Rješenje o cijeni polaganja ispita o stručnoj osposobljenosti, pomoćničkog i majstorskog ispita (»Narodne novine«, br. 31/02).
Članak 35.
Danom stupanja na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Pravilnik o djelatnostima koje se mogu obavljati kao sezonski obrti (»Narodne novine«, br. 60/10 i 17/12), Rješenje o utvrđivanju cijene obrtnice (»Narodne novine«, br. 100/07), Dopuna Rješenja o utvrđivanju cijene obrtnice (»Narodne novine«, br. 65/12), Odluka o utvrđivanju cijene obrtnice (»Narodne novine«, br. 159713, 151/14, 135/15, 3/17 i 3/18), Rješenje o utvrđivanju cijene odobrenja za obavljanje domaće radinosti ili sporednog zanimanja (»Narodne novine«, br.100/07) i Odluka o utvrđivanju cijene odobrenja za obavljanje domaće radinosti ili sporednog zanimanja (»Narodne novine«, br.151/14, 3/17 i 3/18).
Članak 36.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u Narodnim novinama, osim odredbi članka 22. i 23. toga Zakona koje se primjenjuju od školske godine 2019./2020. na učenike koji se obrazuju u sustavu vezanih obrta.
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obrtu
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 1.
(1) U cijelom tekstu Zakona riječi: „praktična nastava i vježbe naukovanja“ zamjenjuju se riječju: „naukovanje“ u odgovarajućem rodu, broju i padežu.
(2) U cijelom tekstu Zakona riječi: „srednja škola“ u određenom broju, rodu i padežu zamjenjuju se riječima: „ustanova za strukovno obrazovanje.“
(3) U cijelom tekstu Zakona riječi: „pomoćnički ispit“ zamjenjuju se riječju: „naučnički ispit“ u odgovarajućem rodu, broju i padežu.
(4) U članku 60. stavku 1. točki 2. i članku 62. stavku 5. Zakona, riječ: „zanimanje“ u određenom broju, rodu i padežu zamjenjuje se riječju: „kvalifikacija”.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 2.
U članku 3. riječ: „šest“ zamjenjuje se riječju „devet“.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 3.
Članak 13. stavak 3. briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 4.
Članak 14. stavak 5. briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 5.
U članku 21. stavak 3. briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 6.
U članku 37. iza stavka 3. dodaje se stavak 4. koji glasi:
„(4) Prijenos iz stavka 1. ovoga članka ne smatra se prijenosom gospodarske cjeline u smislu odredbi propisa iz područja financija“.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 7.
Članak 40. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Nasljednici iz članka 38. ovoga Zakona, dužni su podnijeti prijavu za prijenos obrta mjesno nadležnom uredu državne uprave u županiji, odnosno nadležnom uredu Grada Zagreba, u roku od 30 dana od okončanja ostavinskog postupka.“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 8.
U članku 46. stavak 4. briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 9.
U članku 47. stavku 1. iza točke 2. dodaje se točka 3. koja glasi: „ako nasljednici propuste rok iz članka 40. stavka 1. ovoga Zakona i izgube pravo prijenosa obrta nakon okončanja ostavinskog postupka.“
Dosadašnje točke 3., 4., 5. i 6. postaju točke 4., 5., 6. i 7.
U točki 7. brojka „30“ zamjenjuje se brojkom „7“.
U stavku 2. iza točke 3. dodaje se točka 4. koja glasi: „ako nadležno tijelo naknadno utvrdi da nisu ispunjeni uvjeti iz članka 8. i 9. ovoga Zakona.“
Dosadašnje točke 4. i 5. postaju točke 5. i 6.
U stavku 3. iza riječi: „po sili zakona“ dodaju se riječi: „iz stavka 1., odnosno prestanak obrta iz stavka 2. ovoga Zakona.“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 10.
U članku 52. stavak 3. briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 11.
IV. OBRAZOVANJE I OSPOSOBLJAVANJE ZA OBAVLJANJE VEZANIH OBRTA
U članku 53. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Na strukovno obrazovanje za vezane obrte primjenjuju se odredbe ovoga Zakona uz odgovarajuću primjenu posebnih propisa iz područja odgoja i obrazovanja.“
Iza stavka 2. dodaju se novi stavci 3. i 4. koji glase:
„(3) Plan strukture upisa učenika u programe za stjecanje kvalifikacija za vezane obrte određuje se temeljem slobodnih naučničkih mjesta koja, na prijedlog Hrvatske obrtničke komore šest mjeseci prije početka iduće školske godine, osigurava ministarstvo nadležno za obrt, vodeći brigu o slobodnim naučničkim mjestima za učenike s teškoćama o čemu izvješćuje ministarstvo nadležno za obrazovanje.“
„(4) Na zahtjev ministra nadležnog za obrazovanje ministar nadležan za obrt u suradnji sa Hrvatskom obrtničkom komorom daje suglasnost na plan strukture upisa učenika u programe za stjecanje kvalifikacija za vezane obrte najkasnije u roku od sedam dana od zaprimanja zahtjeva.“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 12.
U članku 54. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Strukovno obrazovanje za stjecanje kvalifikacija za vezane obrte izvodi se prema strukovnom kurikulumu koji se sastoji od općeobrazovnog i strukovnog dijela.“
Stavak 2. briše se.
Stavak 3. briše se.
Stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4)Strukovni kurikulum za stjecanje kvalifikacija za vezane obrte izrađuje ministarstvo nadležno za obrt u suradnji s Hrvatskom obrtničkom komorom, a donosi ga ministar nadležan za obrazovanje na prijedlog agencije nadležne za strukovno obrazovanje.“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 13.
Članak 55. mijenja se i glasi:
„(1) Općeobrazovni dio strukovnog kurikuluma izvodi se u ustanovi za strukovno obrazovanje, koja može biti i regionalni centar kompetentnosti (u daljnjem tekstu: ustanova za strukovno obrazovanje), a strukovni dio strukovnog kurikuluma izvodi se u ustanovi za strukovno obrazovanje, kod obrtnika ili u pravnoj osobi iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona.
(2) Strukovni dio strukovnog kurikuluma iz stavka 1. ovog članka provodi se naukovanjem.
(3) Pod pravnom osobom iz stavka 1. ovog članka podrazumijeva se trgovačko društvo, ustanova i zadruga.“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 14.
Iza članka 55. dodaju se članci 55.a i 55.b koji glase:
„55.a
(1) Naukovanje odraslih izvodi se prema strukovnom kurikulumu iz članka 54. ovoga Zakona i odnosi se na stjecanje kvalifikacije za tržište rada.
(2) Dužina trajanja naukovanja uvjetovana je prethodno završenim obrazovanjem i neformalno i informalno stečenim znanjima i vještinama.
(3) Trajanje i sadržaj naukovanja određuju ustanove koje imaju odobrenje za rad u odgovarajućim programima za obrazovanje odraslih u suradnji s mentorom kod poslodavca kod kojeg će se izvoditi naukovanje.
55.b
Način ostvarivanja naukovanja pravilnikom propisuje ministar nadležan za obrt nakon prethodno pribavljenog mišljenja Hrvatske obrtničke komore i uz suglasnost ministra nadležnog za obrazovanje.“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 15.
Članak 56. mijenja se i glasi:
„(1) Za izvođenje naukovanja obrtnik, kao i pravna osoba iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona mora imati dozvolu (licenciju).
(2) Dozvola (licencija) iz stavka 1. ovoga članka izdaje se s rokom važenja od 7 godina od dana izdavanja.
(3) Dozvolu (licenciju) iz stavka 1. ovoga članka obrtniku i pravnoj osobi iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona koji ima odgovarajuće kadrovske, prostorne i materijalne uvjete izvođenje naukovanja, izdaje Hrvatska obrtnička komora.
(4) Komisiju za izdavanje dozvole (licencije) za izvođenje naukovanja za svaku pojedinu kvalifikaciju ili grupu srodnih kvalifikacija imenuje i razrješava predsjednik Hrvatske obrtničke komore, a istu čine:
– osoba s položenim majstorskim ispitom ili osoba kojoj se sukladno odredbi članka 66. ovoga Zakona priznaje pravo kao i osobi s položenim majstorskim ispitom ili osobi s odgovarajućim visokim obrazovanjem ili obrazovanjem višim od propisanog Pravilnikom iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona,
– nastavnik ustanove za strukovno obrazovanje, u kojoj se ostvaruje obrazovanje za stjecanje kvalifikacija za vezane obrte,
– predstavnik stručne službe područne obrtničke komore, odnosno udruženja obrtnika i
– predstavnik stručne službe županijske komore Hrvatske gospodarske komore.
(5) Postupak i način izdavanja dozvole (licencije) za izvođenje naukovanja propisuje ministar nadležan za obrt.
(6) Obrtniku i pravnoj osobi iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona za koje se po pravu nadzora utvrdi da ne posjeduju odgovarajuće prostorne i materijalne uvjete i imenovanog mentora za izvođenje naukovanja, Hrvatska obrtnička komora rješenjem ukida dozvolu (licenciju).
(7) Protiv rješenja Hrvatske obrtničke komore iz stavka 6. ovoga članka može se izjaviti žalba ministarstvu nadležnom za obrt.
(8) Nadzor nad izdavanjem dozvole (licencije) obrtniku i pravnoj osobi iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona, za izvođenje naukovanja provodi ministarstvo nadležno za obrt.
(9) Stručni nadzor nad izvođenjem naukovanja kod obrtnika i u pravnoj osobi iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona, provodi povjerenstvo kojeg čine predstavnici ministarstva nadležnog za obrt, ustanove za strukovno obrazovanje, agencije nadležne za strukovno obrazovanje, Hrvatske obrtničke komore i Hrvatske gospodarske komore.
(10) Članove povjerenstva iz stavka 9. ovog članka Odlukom imenuje ministar nadležan za obrt.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 16.
Iza članka 56. dodaje se članak 56.a koji glasi:
„56.a
(1) Obrtnik i pravna osoba iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona izvode naukovanje putem mentora koji može biti vlasnik obrta, odnosno zaposlenik obrta ili pravne osobe.
(2) Mentor iz stavka 1. ovog članka može biti osoba koja:
- ima položeni majstorski ispit u odgovarajućoj kvalifikaciji,
- ima priznata prava koja Zakon o obrtu priznaje osobama s položenim majstorskim ispitom te ima položen ispit kojim dokazuje osnovna znanja o poučavanju učenika,
- udovoljava uvjetima iz članka 10. stavka 1. ovoga Zakona te ima položen ispit kojim dokazuje osnovna znanja o poučavanju učenika,
- udovoljava uvjetima iz članka 10. stavaka 3. i 4. ovoga Zakona te ima položen ispit kojim dokazuju osnovna znanja o poučavanju učenika i najmanje tri godine radnog iskustva u kvalifikaciji za koju izvodi naukovanje.
(3) Osim osoba iz stavka 2. ovog članka mentor može biti i osoba koja ima odgovarajuće srednje strukovno obrazovanje i najmanje 7 godina radnog iskustva u kvalifikaciji za koju izvodi naukovanje te ima položen ispit kojim dokazuje osnovna znanja o poučavanju učenika.“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 17.
Članak 57. mijenja se i glasi:
„(1) Program stjecanja osnovnog znanja o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu donosi ministar nadležan za poduzetništvo i obrt na prijedlog Hrvatske obrtničke komore i Hrvatske gospodarske komore, a uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za obrazovanje.
(2) Program stjecanja osnovnog znanja o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu provode Hrvatska obrtnička komora i Hrvatska gospodarska komora.“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 18.
Iza članka 57. dodaje se članak 57.a koji glasi:
''57.a
„(1) Na ispitu kojim se dokazuju osnovna znanja o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu ispitanik dokazuje praktične vještine i sposobnosti te stručna znanja potrebna za poučavanje učenika.
(2) Program ispita o stjecanju osnovnog znanja o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu donosi ministar nadležan za poduzetništvo i obrt na prijedlog Hrvatske obrtničke komore i Hrvatske gospodarske komore.
(3) Ispit kojim se dokazuje osnovno znanje o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu provodi Hrvatska obrtnička komora.
(4) Ispit kojim se dokazuje osnovno znanje o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu polaže se pred ispitnom komisijom koju imenuje predsjednik Hrvatske obrtničke komore, a čine ju tri člana, koji zadovoljavaju uvjet odgovarajućeg obrazovanja iz područja pedagogije. Prijedloge članova ispitne komisije daju Hrvatska obrtnička komora, Hrvatska gospodarska komora i ustanova za strukovno obrazovanje, koja može biti i regionalni centar kompetentnosti.
(5) Hrvatska obrtnička komora na zahtjev ispitanika rješenjem priznaje ispit kojim se dokazuju osnovna znanja o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu temeljem ranije stečenog obrazovanja koje se dokazuje odgovarajućom ispravom.
(6) Protiv rješenja iz stavka 5. ovoga članka može se izjaviti žalba ministarstvu nadležnom za obrt.
(7) O položenom ispitu kojim se dokazuje osnovno znanje o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu uvjerenje izdaje Hrvatska obrtnička komora.
(8) Način i postupak provedbe ispita kojim se dokazuje osnovno znanje o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu, visinu naknade troškova te sadržaj i oblik uvjerenja o položenom ispitu kojim se dokazuje osnovno znanje o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu propisuje pravilnikom ministar nadležan za poduzetništvo i obrt uz prethodno mišljenje Hrvatske obrtničke komore i Hrvatske gospodarske komore.
(9) Troškove polaganja ispita kojim se dokazuju osnovna znanja o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu snosi ispitanik, fizička ili pravna osoba koja polaznika upućuje na ispit.
(10) Nadzor nad zakonitošću organiziranja i provođenja ispita kojim se dokazuju osnovna znanja o poučavanju učenika za mentore u gospodarstvu te stručni nadzor provodi ministarstvo nadležno za poduzetništvo i obrt.“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 19.
U članku 58. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Obrtnik kao i pravna osoba iz članka iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona ne može primiti učenike na naukovanje:
– ako je pravomoćno osuđen za kazneno djelo vezano uz obavljanje djelatnosti
– ako ne posjeduje odgovarajuće prostorne i materijalne uvjete
– ako mu je oduzeto pravo na primanje učenika na naukovanje.“
Stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Mentor iz članka 56.a ovoga Zakona putem kojeg obrtnik i pravna osoba iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona izvode naukovanje ne može biti osoba:
- koja je pravomoćno osuđena za neko od kaznenih djela protiv života i tijela, protiv spolne slobode i spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta te protiv braka, obitelji i djece
- ako mu je oduzeto pravo na primanje učenika na naukovanje.“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 20.
Članak 59. mijenja se i glasi:
„(1) Obrtniku i pravnoj osobi iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona Sud časti Hrvatske obrtničke komore može izreći mjeru pismene opomene, oduzeti privremeno najdulje do tri godine ili trajno pravo primanja učenika na naukovanje:
– ako ne ispunjava uvjete iz članka 56. a ovoga Zakona,
– ako nastupe uvjeti iz članka 58. stavka 1. ovoga Zakona,
– ako povrijedi ugovorom preuzete obveze prema učeniku,
– ako onemogućava učeniku redovito pohađanje nastave.
(2) Način oduzimanja prava iz stavka 1. ovoga članka uređuje Hrvatska obrtnička komora u skladu sa statutom.“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 21.
U članku 61. iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
''(3) Naukovanjem se stječu odgovarajući ishodi učenja predviđeni strukovnim kurikulumom, razvija se samostalnost i suradnički odnos te stječe odgovarajuće radno iskustvo u određenoj struci.“
Dosadašnji stavak 3. koji postaje stavak 4. mijenja se i glasi:
„(3) Evidenciju i verifikaciju ugovora o naukovanju vodi Hrvatska obrtnička komora putem interaktivne aplikacije e-Naukovanje ministarstva nadležnog za obrt.“
Iza stavka 3. koji je postao stavak 4. dodaje se novi stavak 5. koji glasi:
„(5) Nadzor nad evidencijom i verifikacijom ugovora o naukovanju provodi ministarstvo nadležno za obrt.“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 22.
U članku 62. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Strukovno obrazovanje za stjecanje kvalifikacija za vezane obrte završava izradom i obranom završnog rada.
Stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Sastavni dio završnog rada iz stavka 1. ovoga članka je naučnički ispit koji se sastoji od projektnog zadataka kojim se provjeravaju praktična i teorijska strukovna znanja kao i vještine potrebne za obavljanje poslova određenog obrta u skladu sa standardom kvalifikacije pred stručnim povjerenstvom“.
Stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Naučničkom ispitu mogu pristupiti i osobe koje su do tekuće školske godine uspješno završile srednje strukovno obrazovanje za stjecanje kvalifikacija za vezane obrte.“
Iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:
„(4) Naučničkom ispitu mogu pristupiti i osobe koje su završile srednje strukovno obrazovanje za stjecanje kvalifikacije koja nije kvalifikacija stečena strukovnim obrazovanjem za vezane obrte, ali je kvalifikacija stečena u istom obrazovnom sektoru i imaju najmanje jednu godinu radnog iskustva u zanimanju za koje žele polagati naučnički ispit.“
Stavak 5. mijenja se i glasi:
„ (5) Katalog projektnih zadataka sadrži opise projektnih zadataka i načine njihovog vrednovanja donosi ministar nadležan za obrt uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za obrazovanje.“
Stavak 6. mijenja se i glasi:
„(6) Za postupak vanjskog vrednovanja provedbe naučničkog ispita nadležno je tijelo za vanjsko vrednovanje obrazovanja.“
Stavak 7. mijenja se i glasi:
„(7) Način i postupak vanjskog vrednovanja iz stavka 6. ovoga članka propisuje pravilnikom ministar nadležan za obrt uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za obrazovanje, a na prijedlog nadležnog tijela za vanjsko vrednovanje obrazovanja.“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 23.
U članku 63. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Naučnički ispit polaže se u organizaciji i provedbi ustanove za strukovno obrazovanje i Hrvatske obrtničke komore, pred stručnim povjerenstvom koje osniva Hrvatska obrtnička komora.“
Stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Hrvatska obrtnička komora izdaje dodatak svjedodžbi o naukovanju kojom se dokazuje položeni naučnički ispit, stečene ključne i stručne kompetencije te radno iskustvo.“
Stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) Postupak i način provedbe naučničkog ispita te oblik i sadržaj dodatka svjedodžbi iz stavka 3. ovoga članka propisuje pravilnikom ministar nadležan za obrt nakon prethodno pribavljene suglasnosti ministra nadležnog za obrazovanje.“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 24.
U članku 64. iza stavka 6. dodaje se novi stavak 7. koji glasi:
„(7) Sadržaj i oblik uvjerenja iz stavka 6. ovoga članka propisuje pravilnikom iz stavka 3. ovoga članka ministar nadležan za obrt.“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 25.
U članku 65. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Majstorskom ispitu mogu pristupiti i osobe koje nakon završetka srednjeg strukovnog obrazovanja stjecanje kvalifikacije koja nije kvalifikacija stečena strukovnim obrazovanjem za vezane obrte, programa gimnazije te srednje umjetničkog obrazovanja, ako na dan pristupanju ispitu imaju najmanje četiri godine radnog iskustva u zanimanju za koje žele polagati majstorski ispit.“
Stavak 5. mijenja se i glasi:
„(5) Majstorskom ispitu mogu pristupiti i osobe koje nakon završetka srednjeg strukovnog obrazovanja za stjecanje kvalifikacije koja nije kvalifikacija stečena strukovnim obrazovanjem za vezane obrte, programa gimnazije te srednje umjetničkog obrazovanja, ako na dan pristupanja ispitu imaju najmanje dvije godine radnog iskustva u zanimanju za koje žele polagati majstorski ispit i završeno obrazovanje u majstorskoj školi u trajanju od godine dana.“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 26.
U članku 66. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Prava što ih ovaj Zakon priznaje osobama koje imaju majstorski ispit priznaju se i osobama koje na dan primjene Ovoga Zakona (»Narodne novine«, br. 77/93.) imaju odgovarajuće srednje strukovno obrazovanje u najmanjem trajanju od tri godine i najmanje pet godina radnog iskustva u obavljanju djelatnosti za koju se traži majstorski ispit.“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 27.
U članku 69. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Troškove polaganja ispita o stručnoj osposobljenosti i majstorskog ispita snosi ispitanik ili fizička i pravna osoba koja ispitanika upućuje na ispit.“
Stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Ministar nadležan za obrt odlukom utvrđuje visinu naknade troškova ispita o stručnoj osposobljenosti, majstorskog ispita i naučničkog ispita (osim za redovne učenike) nakon prethodno pribavljenog mišljenja Hrvatske obrtničke komore.“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 28.
U članku 71. u stavku 3. točke 7. i 8. mijenjaju se i glase:
„– potvrdu o uplati upravne pristojbe ili potvrdu o oslobođenju od plaćanja upravne pristojbe
– ispravu o državljanstvu ukoliko podnositelj zahtjeva nije državljanin Republike Hrvatske.“
Iza stavka 7. dodaje se novi stavak 8. koji glasi:
„(8) Radi provedbe dopunske mjere prilagodbe u trajanju do tri godine sukladno propisu kojim se uređuju regulirane profesije i postupak priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija, kada se u postupku priznavanja inozemne stručne kvalifikacije o stečenom majstorskom zvanju i njezinih pojedinih dijelova utvrdi da stručna kvalifikacija kandidata obuhvaća bitno različite sadržaje stručnih kvalifikacija kandidata i stručnih kvalifikacija koje za obavljanje poslova regulirane profesije u području vezanih obrta zahtijevaju propisi Republike Hrvatske, kandidat s fizičkom ili pravnom osobom iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona, kod koje će obavljati prilagodbu, zaključuje ugovor o osposobljavanju radi stjecanja odgovarajućih kompetencija za obavljanje regulirane profesije u području vezanih obrta.“
Dosadašnji stavak 8. koji postaje stavak 9. mijenja se i glasi:
„(9) Uvjete za priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija o stečenom majstorskom zvanju i njezinih pojedinih dijelova radi obavljanja regulirane profesije u području vezanih obrta, odredbe ugovora o osposobljavanju radi stjecanja odgovarajućih kompetencija za obavljanje regulirane profesije u području vezanih obrta, kriterije za ocjenu uspješnosti obavljanja razdoblja prilagodbe te druga pitanja postupka propisuje pravilnikom ministar nadležan za obrt.“
Dosadašnji stavak 9. postaje stavak 10.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 29.
Članak 80. mijenja se i glasi:
„Tijela Hrvatske obrtničke komore su: skupština, upravni i nadzorni odbor, predsjednik i predsjedništvo.“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 30.
U članku 81. stavku 2. podstavak 5. mijenja se i glasi:
“odlučuje o raspisivanju izbora za članove tijela u jedinstvenom komorskom sustavu.“
U podstavku 11. iza riječi ''ustroju'' dodaju se riječi ''i odluku o osnivanju udruženja obrtnika.“
Iza podstavka 14. dodaje se novi podstavak 15. koji glasi:
„(15) donosi Pravilnik o mirenju Centra za mirenje pri Hrvatskoj obrtničkoj komori.“
Dosadašnji podstavci 15. i 16. postaju podstavci 16. i 17.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 31.
Iza članka 88. dodaje se članak 88a. koji glasi:
„88a.
(1) Pri Hrvatskoj obrtničkoj komori osniva se i djeluje Centar za mirenje.
(2) Centar za mirenje pri Hrvatskoj obrtničkoj komori je u obavljanju svojih zadaća sukladno Zakonu o mirenju nezavisan i postupa sukladno Zakonu, Pravilniku iz članka 30. podstavka 15. i drugima aktima Hrvatske obrtničke komore te donosi odluke na temelju zakona, statuta i drugih akata Hrvatske obrtničke komore.“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 32.
U članku 95. u stavku 1. dodaje se točka 4. koja glasi:
„(4) ako s učenicima koje je primio na naukovanje ne sklopi ugovor o naukovanju (članak 61. stavak 1.)“
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 33.
Osobe iz članka 22. stavaka 3. i 4. ovog Zakona koje su do tekuće školske godine uspješno završile srednje obrazovanje u strukovnim programima za vezane obrte, kao i osobe koje su završile srednje strukovno obrazovanje za kvalifikaciju koja nije kvalifikacija stečena strukovnim obrazovanjem za vezane obrte, ali je kvalifikacija stečena u istom strukovnom području i imaju najmanje jednu godinu radnog iskustva u zanimanju za koji žele polagati naučnički ispit pristupat će polaganju naučničkog ispita sukladno pravilniku iz članka 23. stavka 4. ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 34.
(1) Ministar nadležan za obrt donijet će provedbene akte na temelju ovlasti iz ovoga Zakona u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
(2) Hrvatska obrtnička komora će u roku od 2 godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona provesti postupak provjere ispunjenosti uvjeta za izvođenje naukovanja kod obrtnika i pravnih osoba iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona koji su ishodili dozvolu (licenciju) do dana stupanja na snagu ovog Zakona, a koje su izdane najmanje prije 7 godina.
(3) Do stupanja na snagu propisa iz stavka 1. ovoga članka, ostaju na snazi u dijelu u kojem nisu u suprotnosti s odredbama ovoga Zakona sljedeći propisi:
- Pravilnik o minimalnim uvjetima za ugovore o naukovanju (»Narodne novine«, broj 63/14)
- Pravilnik o postupku i načinu izdavanja dozvola (licencija) za izvođenje praktične nastave i vježbi naukovanja (»Narodne novine«, br. 37/15)
- Pravilnik o postupku i načinu polaganja pomoćničkog ispita (»Narodne novine«, br. 63/14, 78/14 – ispravak i 86/15)
- Pravilnik o obliku i sadržaju Uvjerenja o položenom pomoćničkom ispitu (»Narodne novine«, br. 63/14)
- Pravilnik o postupku i načinu polaganja majstorskog ispita te ispita o stručnoj osposobljenosti (»Narodne novine«, br. 88/02)
- Pravilnik o priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija o stečenom majstorskom zvanju i njezinih pojedinih dijelova radi obavljanja regulirane profesije u području vezanih obrta (»Narodne novine«, br. 90/17)
- Rješenje o cijeni polaganja ispita o stručnoj osposobljenosti, pomoćničkog i majstorskog ispita (»Narodne novine«, br. 31/02).
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 35.
Danom stupanja na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Pravilnik o djelatnostima koje se mogu obavljati kao sezonski obrti (»Narodne novine«, br. 60/10 i 17/12), Rješenje o utvrđivanju cijene obrtnice (»Narodne novine«, br. 100/07), Dopuna Rješenja o utvrđivanju cijene obrtnice (»Narodne novine«, br. 65/12), Odluka o utvrđivanju cijene obrtnice (»Narodne novine«, br. 159713, 151/14, 135/15, 3/17 i 3/18), Rješenje o utvrđivanju cijene odobrenja za obavljanje domaće radinosti ili sporednog zanimanja (»Narodne novine«, br.100/07) i Odluka o utvrđivanju cijene odobrenja za obavljanje domaće radinosti ili sporednog zanimanja (»Narodne novine«, br.151/14, 3/17 i 3/18).
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Članak 36.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u Narodnim novinama, osim odredbi članka 22. i 23. toga Zakona koje se primjenjuju od školske godine 2019./2020. na učenike koji se obrazuju u sustavu vezanih obrta.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta