PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O ISTRAŽIVANJU I EKSPLOATACIJI UGLJIKOVODIKA, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA
Zagreb, veljača 2019.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O ISTRAŽIVANJU I EKSPLOATACIJI UGLJIKOVODIKA
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, broj 85/10 – pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Zakonom o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika (Narodne novine, broj 52/18) uređuje se istraživanje i eksploatacija ugljikovodika, istraživanje i eksploatacija geotermalnih voda iz kojih se može koristiti akumulirana toplina u energetske svrhe, skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida, pri čemu se ugljikovodici, geotermalne vode ili geološke strukture za skladištenje i trajno zbrinjavanje nalaze u zemlji ili u podzemlju unutarnjih morskih voda ili teritorijalnog mora Republike Hrvatske odnosno u podzemlju epikontinentalnog pojasa Jadranskog mora do linije razgraničenja sa susjednim zemljama na kojima Republika Hrvatska, u skladu s međunarodnim pravom, ostvaruje jurisdikciju i suverena prava.
Inspekcijski nadzor nad primjenom navedenog Zakona i propisa donesenih na temelju navedenog Zakona obavlja naftno rudarska inspekcija ministarstva nadležnog za energetiku, inspekcija središnjeg tijela državne uprave nadležnog za financije te druge inspekcije sukladno navedenom Zakonu i drugim propisima kojima se uređuje rad inspekcija, dok upravni nadzor nad primjenom navedenog Zakona i propisa donesenih na temelju toga Zakona obavlja ministarstvo nadležno za energetiku.
Nacionalnim programom reformi za 2018. utvrđene su mjere za jačanjekonkurentnosti gospodarstva i unaprjeđenje poslovnog okruženja (mjera 4.1. i 4.1.1.) te s njima u vezi mjera „Objedinjavanje gospodarskih inspekcija“, kao temelj za učinkovitije obavljanje inspekcijskih poslova, koji se sada obavljaju u središnjim tijelima državne uprave, u konkretnom slučaju inspekcijskih poslova koje obavlja naftno rudarska inspekcija ministarstva nadležnog za energetiku.
S obzirom na to da sukladno Zakonu o državnom inspektoratu (Narodne novine, broj 115/18) poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, potrebno je izmijeniti odredbe Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
III. OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
IV. PRIJEDLOG ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
Prema odredbi članka 204. stavka 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora (Narodne novine, br. 81/13, 113/16, 69/17 i 29/18) zakon se može donijeti po hitnom postupku, kada to zahtijevaju osobito opravdani razlozi, koji u prijedlogu moraju biti posebno obrazloženi.
Nacionalnim programom reformi 2018. utvrđena je reformska mjera objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu kao temelj za učinkovitije obavljanje inspekcijskih poslova, koji se sada obavljaju u središnjim tijelima državne uprave.
Sukladno članku 204. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora predlaže se donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku, u cilju izbjegavanja pojave pravnih praznina u postupanju inspekcijskih službi u sklopu Državnog inspektorata od 1. travnja 2019. godine, u svrhu osiguravanja pravilnog, učinkovitog i djelotvornog funkcioniranja državne uprave u upravnim područjima koje je Državni inspektorat preuzeo od pojedinih središnjih tijela državne uprave, a što su osobito opravdani razlozi za donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku.
V. TEKST KONAČNOG PRIJEDLOGA ZAKONA, S OBRAZLOŽENJEM
Uz prijedlog za donošenje ovoga Zakona dostavlja se Konačni prijedlog zakona o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, s obrazloženjem.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O ISTRAŽIVANJU I EKSPLOATACIJI UGLJIKOVODIKA
Članak 1.
U Zakonu o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika (Narodne novine, broj 52/18) u članku 6. stavku 1. točki 25. riječi: »naftno-rudarsku inspekciju« zamjenjuju se riječima: »energetsku inspekciju za naftno rudarstvo«.
Članak 2.
U članku 12. stavku 1. točki 3. riječi: »naftno-rudarskoj inspekciji« zamjenjuju se riječima: »energetskoj inspekciji za naftno rudarstvo«.
Članak 3.
U članku 53. stavku 1. riječi: »Naftno-rudarska inspekcija Ministarstva« zamjenjuju se riječima: »Energetska inspekcija za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
Članak 4.
U članku 65. stavku 1. točki 2. riječi: »naftno-rudarske inspekcije Ministarstva« zamjenjuju se riječima: »energetske inspekcije za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
Članak 5.
U članku 109. stavku 2. riječi: »naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva« zamjenjuju se riječima: »energetsku inspekciju za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove.«.
Članak 6.
U članku 110. riječi: »naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva« zamjenjuju se riječima: » energetsku inspekciju za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
Članak 7.
U članku 117. stavku 1. riječi: »naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva« zamjenjuju se riječima: »energetsku inspekciju za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
U stavku 2. riječi: »naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva« zamjenjuju se riječima: »energetsku inspekciju za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
Članak 8.
U članku 119. stavku 1. riječi: »naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva« zamjenjuju se riječima: »energetsku inspekciju za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
Članak 9.
U članku 132. stavku 5. riječi: »naftno-rudarskoj inspekciji Ministarstva« zamjenjuju se riječima: »energetskoj inspekciji za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove.«.
Članak 10.
U članku 135. stavku 6. riječi: »naftno-rudarskoj inspekciji Ministarstva« zamjenjuju se riječima: »energetskoj inspekciji za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove.«.
Članak 11.
U članku 136. stavku 7. riječi: »naftno-rudarskoj inspekciji Ministarstva« zamjenjuju se riječima: »energetskoj inspekciji za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove.«.
Članak 12.
U članku 174. stavku 3. podstavku 4. riječi: »naftno-rudarske inspekcije Ministarstva« zamjenjuju se riječima: »energetske inspekcije za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
Članak 13.
U članku 175. stavku 1. riječi: »naftno-rudarskoj inspekciji« zamjenjuju se riječima: »energetskoj inspekciji za naftno rudarstvo.«.
Članak 14.
U članku 177. riječi: »naftno-rudarskoj inspekciji Ministarstva« zamjenjuju se riječima: »energetskoj inspekciji za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
Članak 15.
U članku 179. stavku 5. riječi: »naftno-rudarskoj inspekciji« zamjenjuju se riječima: »energetskoj inspekciji za naftno rudarstvo.«.
Članak 16.
U članku 185. stavku 1. riječi: »naftno-rudarsku inspekciju« zamjenjuju se riječima: »energetsku inspekciju za naftno rudarstvo«.
U stavku 2. riječi: »naftno-rudarska inspekcija« zamjenjuju se riječima: »energetska inspekcija za naftno rudarstvo«.
U stavku 3. riječi: »naftno-rudarska inspekcija« zamjenjuju se riječima: »energetska inspekcija za naftno rudarstvo«.
Članak 17.
U članku 187. stavku 2. riječi: »naftno-rudarska inspekcija Ministarstva« zamjenjuju se riječima: »energetska inspekcija za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
Članak 18.
U članku 188. stavku 1. riječi: »naftno-rudarski inspektor« zamjenjuju se riječima: »energetski inspektor za naftno rudarstvo«.
U stavku 2. riječi: »naftno-rudarski inspektor« zamjenjuju se riječima: »energetski inspektor za naftno rudarstvo«.
Članak 19.
U članku 189. riječi: »naftno-rudarski inspektor« zamjenjuju se riječima: »energetski inspektor za naftno rudarstvo«.
Članak 20.
U članku 194. stavku 1. točki 11. riječi: »naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva« zamjenjuju se riječima: »energetsku inspekciju za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
U točki 12. riječi: »naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva« zamjenjuju se riječima: »energetsku inspekciju za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
U točki 19. riječi: »naftno-rudarskoj inspekciji« zamjenjuju se riječima: »energetskoj inspekciji za naftno rudarstvo«.
Članak 21.
Ovaj Zakon objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu 1. travnja 2019.
O B R A Z L O Ž E NJ E
Uz članak 1.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 6. Zakona.
Uz članak 2.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 12. Zakona.
Uz članak 3.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 53. Zakona.
Uz članak 4.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 65. Zakona.
Uz članak 5.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 109. Zakona.
Uz članak 6.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 110. Zakona.
Uz članak 7.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 117. Zakona.
Uz članak 8.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 119. Zakona.
Uz članak 9.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 132. Zakona.
Uz članak 10.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 135. Zakona.
Uz članak 11.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 136. Zakona.
Uz članak 12.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 174. Zakona.
Uz članak 13.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 175. Zakona.
Uz članak 14.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 177. Zakona.
Uz članak 15.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 179. Zakona.
Uz članak 16.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 185. Zakona.
Uz članak 17.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 187. Zakona.
Uz članak 18.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 188. Zakona.
Uz članak 19.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 189. Zakona.
Uz članak 20.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 194. Zakona.
Uz članak 21.
Ovim člankom određuje se stupanje na snagu Zakona.
ODREDBE VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU
Definicije pojmova
Članak 6.
Pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju sljedeće značenje:
1) Agencija znači pravnu osobu s javnim ovlastima nadležnu za praćenje djelatnosti istraživanja i eksploatacije ugljikovodika i geotermalnih voda, skladištenja prirodnog plina i trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida, a koja obavlja poslove u okviru djelokruga i nadležnosti određenih ovim Zakonom i drugim propisima vezanim uz primjenu ovoga Zakona ili bilo kojim zakonom kojim se izmjenjuje, dopunjuje ili zamjenjuje ovaj Zakon, ili drugo tijelo ili osoba koja je njezin pravni sljednik ili je preuzela njezine poslove iz nadležnosti ovoga Zakona.
2) Bitna promjena znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, svaku promjenu koja nije predviđena dozvolom za trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida, a koja može imati značajne učinke na prirodu, okoliš i zdravlje ljudi.
3) Budžet znači procjenu troškova za koje se očekuje da će nastati u provedbi odobrenog radnog programa i koji su sastavni dio svakog radnog programa.
4) Bušotina znači naftno-rudarski objekt izrađen bušenjem u podzemnim stijenama od početne točke na površini zemlje ili na dnu vodenih površina do konačne dubine, a za potrebe istraživanja ili eksploatacije sirove nafte ili prirodnog plina ili geotermalnih voda ili za utiskivanje bilo kojeg fluida u ležište ugljikovodika, osim seizmičkih bušotina ili strukturnih bušotina ili bušotina za stratigrafska ispitivanja.
5) Dozvola za istraživanje znači dozvolu za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika ili dozvolu za istraživanje geotermalnih voda ili dozvolu za istraživanje u svrhu skladištenja prirodnog plina ili dozvolu za istraživanje u svrhu trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida.
6) Dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika znači odluku ili odluke Vlade kojima se investitoru daje pravo na izravno sklapanje ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika pod uvjetima izričito propisanim ovim Zakonom, pravo na istraživanje ugljikovodika i pravo na izravnu dodjelu dozvole za pridobivanje ugljikovodika pod pretpostavkom ispunjenja svih preduvjeta propisanih ovim Zakonom.
7) Dozvola za istraživanje geotermalnih voda znači odluku ili odluke Ministarstva kojima se investitoru daje pravo na istraživanje geotermalnih voda u energetske svrhe i pravo na izravnu dodjelu dozvole za pridobivanje geotermalnih voda i sklapanje ugovora o eksploataciji geotermalnih voda pod pretpostavkom ispunjenja svih preduvjeta vezanih za početak eksploatacije geotermalnih voda propisanih ovim Zakonom.
8) Dozvola za istraživanje u svrhu skladištenja prirodnog plina znači odluku ili odluke Ministarstva kojima se investitoru daje pravo na istraživanje postojanja preduvjeta za skladištenje prirodnog plina u geološkim strukturama i pravo na izravnu dodjelu dozvole za skladištenje prirodnog plina i sklapanje ugovora o skladištenju prirodnog plina pod pretpostavkom ispunjenja preduvjeta propisanih ovim Zakonom.
9) Dozvola za istraživanje u svrhu trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida znači odluku ili odluke Ministarstva kojima se investitoru daje pravo na istraživanje postojanja preduvjeta za trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida u geološkim strukturama i pravo na izravnu dodjelu dozvole za trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida pod pretpostavkom ispunjenja preduvjeta propisanih ovim Zakonom.
10) Dozvola za eksploataciju znači dozvolu za pridobivanje ugljikovodika ili dozvolu za pridobivanje geotermalnih voda ili dozvolu za skladištenje prirodnog plina ili dozvolu za trajno zbrinjavanja ugljikova dioksida.
11) Dozvola za pridobivanje ugljikovodika znači odluku ili odluke Vlade, a u slučaju postojećeg prava odluka ili odluke Ministarstva, kojima se dozvoljava eksploatacija ugljikovodika.
12) Dozvola za pridobivanje geotermalnih voda znači odluku ili odluke Ministarstva kojima se dozvoljava eksploatacija geotermalnih voda.
13) Dozvola za skladištenje prirodnog plina znači odluku ili odluke Ministarstva kojima se dozvoljava skladištenje prirodnog plina.
14) Dozvola za trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida znači odluku ili odluke Ministarstva kojima se dozvoljava trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida u geološkim strukturama.
15) Eksploatacija znači pridobivanje ugljikovodika i geotermalnih voda iz ležišta, oplemenjivanje ugljikovodika, transport ugljikovodika i geotermalnih voda do točke isporuke, uključujući cjevovode kada su u tehnološkoj svezi s utvrđenim eksploatacijskim poljima, skladištenje prirodnog plina, trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida u geološkim strukturama i sanaciju. Eksploatacija uključuje, bez ograničenja:
– sve radove i aktivnosti u vezi s izradom bušotina, osim istražnih i ocjenskih bušotina, produbljivanjem, čepljenjem, izradom bočnih kanala tih bušotina, uključujući projektiranje, izradu i ugradnju opreme, cjevovoda ili vodova, postrojenja, eksploatacijskih jedinica i svih drugih sustava koji se odnose na te bušotine i mogu biti potrebni u skladu s provjerenim projektom razrade i eksploatacije i
– sve radove i aktivnosti koji se odnose na usluge servisiranja i održavanja cjevovoda, vodova, instalacija, eksploatacijskih jedinica i sve aktivnosti vezane uz eksploataciju i upravljanje bušotinama koje se izvode kako bi se omogućilo pridobivanje ugljikovodika ili geotermalnih voda iz ležišta te skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida u geološkim strukturama.
16) Eksploatacijsko polje znači spojnicama koordinata vršnih točaka omeđen dio prostora na kopnu ili moru i dubinski ograničen sukladno utvrđenim granicama ležišta ugljikovodika, geotermalnih voda ili geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
17) Elaborat o rezervama znači elaborat kojim se kategoriziraju i klasificiraju rezerve ugljikovodika ili geotermalne vode i potvrđuje komercijalnost ležišta odnosno utvrđuje građa, oblik i volumen geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
18) FOB znači franko brod (engl. Free on Board) u točki isporuke te ima značenje kao u ICC međunarodnim pravilima za tumačenje međunarodnih trgovinskih termina (Incoterms 2010) i odnosi se na realiziranu prodajnu cijenu za udio u eksploataciji investitora na mjestu prodaje, umanjenu za transport, osiguranje i manipulativne troškove nakon točke isporuke.
19) Geofizička snimanja znači sva invazivna i/ili neinvazivna snimanja fizikalnih svojstava podzemlja, a koja se obavljaju iz zraka, na površini terena, na vodenim površinama i/ili na dnu vodenih površina, kao i iz kanala bušotine.
20) Geološka struktura znači geološku jedinicu koju je moguće utvrditi i kartirati, a koja je svojim litološkim, strukturnim i fizikalnim karakteristikama podobna za nakupljanje ugljikovodika i geotermalnih voda, skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
21) Geotermalne vode znače geotermalne vode iz kojih se može koristiti akumulirana toplina u energetske svrhe, osim geotermalnih voda koje se koriste u ljekovite, balneološke ili rekreativne svrhe i druge namjene, a na koje se primjenjuju propisi o vodama, kao i podzemne vode koje se koristi putem dizalice topline za grijanje ili hlađenje vode u nisko temperaturnom sustavu distribucije topline, a na koje se primjenjuju propisi o gradnji.
22) Gradnja znači projektiranje, građenje, rekonstrukciju, investicijsko održavanje i uklanjanje naftno-rudarskih objekata i postrojenja te stručni nadzor pri izvođenju navedenih radnji.
23) Građenje naftno-rudarskih objekata i postrojenja znači izvedbu građevinskih i drugih radova (pripremni, zemljani, konstruktorski, instalaterski, završni te ugradnja građevnih proizvoda, opreme ili postrojenja) kojima se gradi novi naftno-rudarski objekt i postrojenje.
24) Hidrodinamička cjelina znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, hidrodinamički povezan porni prostor u kojem je tlačna komunikacija tehnički mjerljiva i koji je omeđen barijerama toka, kao što su rasjedi, podzemna ležišta soli, litološke granice, ili isklinjavanje ili izbijanje formacije na površinu.
25) Inspekcije znače naftno-rudarsku inspekciju, inspekciju zaštite okoliša, inspekciju zaštite prirode, kao i druga nadležna tijela državne uprave koja se bave inspekcijskim nadzorom glede provođenja odredbi ovoga Zakona.
26) Investicijsko održavanje naftno-rudarskih objekata i postrojenja znači izvedbu radova na postojećem naftno-rudarskom objektu i postrojenju radi očuvanja temeljnih zahtjeva naftno-rudarskog objekta i postrojenja tijekom njegova trajanja, kojima se ne mijenja usklađenost naftno-rudarskog objekta i postrojenja s lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađen odnosno ne mijenja se namjena naftno-rudarskog objekta i postrojenja, kao ni tehnološki proces opisan u provjerenoj naftno-rudarskoj dokumentaciji.
27) Investitor znači jednog ili više naftno-rudarskih gospodarskih subjekata koji su, sukladno ovome Zakonu, dobili dozvolu za istraživanje ili, ovisno o kontekstu, dozvolu za eksploataciju.
28) Istjecanje znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, svako oslobađanje ugljikova dioksida iz podzemnog skladišta.
29) Istraživanje znači sve istražne radove i aktivnosti, a kojima je svrha utvrditi postojanje, položaj i oblik ležišta, količinu i kakvoću rezervi te uvjete eksploatacije ugljikovodika ili geotermalnih voda odnosno radove i ispitivanja kojima je svrha utvrditi mogućnost skladištenja prirodnog plina i trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida u geološkim strukturama te uvjete eksploatacije, uključujući, ali ne isključivo:
– geofizička i druga geološka snimanja, interpretaciju tako prikupljenih podataka i njihovu studijsku obradu
– kupnju ili nabavu one robe, usluga, materijala i opreme koji su potrebni za gore spomenute radove.
30) Istražna bušotina znači bušotinu kojoj je svrha utvrditi postojanje, položaj i oblik ležišta ugljikovodika ili geotermalnih voda i njihovu količinu i kakvoću odnosno utvrditi postojanje geoloških struktura prikladnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
31) Istražna faza znači razdoblje unutar istražnog razdoblja tijekom kojeg se investitor obvezao provesti minimalne radne obveze sukladno sklopljenom ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, a postoje dvije istražne faze; prva istražna faza koja traje prve tri godine istraživanja i druga istražna faza koja traje iduće dvije godine istraživanja nakon završetka prve istražne faze.
32) Istražni prostor znači spojnicama koordinata vršnih točaka omeđen dio prostora na kopnu ili moru koji je nakon provedenog nadmetanja dozvolom određen za istraživanje ugljikovodika, geotermalnih voda te postojanja potencijalnih geoloških struktura prikladnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
33) Istražni troškovi znače sve priznate troškove koje će investitor snositi u okviru istraživanja sukladno izdanoj dozvoli za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i sklopljenom ugovoru o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika.
34) Istražno razdoblje znači razdoblje određeno ovim Zakonom tijekom kojeg investitor može obavljati istraživanje.
35) Javno poduzeće znači javno poduzeće koje je kao takvo određeno zakonom kojim se uređuje javna nabava.
36) Komercijalno otkriće znači svako otkriće ili niz otkrića pridobivih rezervi ugljikovodika ili geotermalnih voda utvrđenih elaboratom o rezervama, koja na temelju ovoga Zakona opravdavaju eksploataciju otkrivenih rezervi ugljikovodika ili geotermalnih voda, ili svako otkriće ili niz otkrića geoloških struktura podobnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida utvrđenih elaboratom o geološkim strukturama pogodnim za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
37) Korektivne mjere znače, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, mjere koje se poduzimaju za ispravljanje većih nepravilnosti ili za zatvaranje mjesta na kojem dolazi do istjecanja kako bi se spriječilo ili zaustavilo istjecanje ugljikova dioksida iz kompleksa podzemnog skladišta.
38) Ležište znači bilo koje sedimentne, magmatske ili metamorfne propusne stijene koje sadržavaju prirodnu akumulaciju ugljikovodika ili geotermalnih voda, a ograničene su izolatorskim stijenama i predstavljaju jedinstvenu hidrodinamičku cjelinu.
39) Lokalni cjevovod znači cjevovod koji spaja mjernu točku i točku ulaska ugljikovodika u magistralni cjevovod.
40) Magistralni cjevovod znači glavni državni cjevovod kojem će investitor imati pristup sukladno ovome Zakonu i ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
41) Međunarodna dobra praksa pri naftno-rudarskim radovima znači prakse i procedure, priznate i kontinuirano ažurirane od društva naftnih inženjera (engl. Society of Petroleum Engineers (SPE)), kojima se razboriti operatori koriste na međunarodnoj razini u uvjetima i okolnostima sličnima onima koji se odnose na naftno-rudarske radove u istražnom prostoru ili eksploatacijskom polju, a sve sukladno praksi Europske unije, s namjerom da:
– sačuvaju ugljikovodike povećanjem pridobivosti ugljikovodika na tehnički i ekonomski održiv način, uz kontrolu pada rezervi i uz minimalne gubitke na površini
– unaprjeđuju sigurnost pri obavljanju radova i zaštitu od nezgoda i
– štite okoliš i prirodu uz što manji utjecaj naftno-rudarskih radova na okoliš i prirodu.
42) Migracija znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, kretanje ugljikova dioksida unutar skladišnog kompleksa.
43) Ministarstvo znači ministarstvo nadležno za energetiku.
44) Minimalna financijska obveza znači najmanji novčani trošak na koji se investitor obvezao u odnosu na minimalne radne obveze.
45) Minimalne radne obveze znače minimum obveza za istraživanje ugljikovodika koje se investitor obvezao izvršiti za vrijeme trajanja pojedine istražne faze.
46) Mjerna točka znači mjesto ili mjesta koja su određena provjerenim projektom razrade i eksploatacije, a na kojima će biti smještena odgovarajuća oprema za potrebe obavljanja volumetrijskih mjerenja i drugih utvrđivanja, temperature i ostalih prilagodbi, utvrđivanja vode i sedimenta te ostala prikladna mjerenja, a sve u svrhu utvrđivanja pridobivenih količina ugljikovodika.
47) Nacionalna naftna kompanija znači trgovačko društvo koje je u većinskom vlasništvu Republike Hrvatske, a koje je registrirano za djelatnost istraživanja i eksploatacije ugljikovodika.
48) Naftno-rudarski gospodarski subjekt znači jednu ili više fizičkih ili pravnih osoba sa sjedištem ili podružnicom u Republici Hrvatskoj registriranu kod nadležnog tijela za djelatnost istraživanja i eksploatacije ugljikovodika ili geotermalnih voda ili skladištenja prirodnog plina ili trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida, ovisno o primjeni, kao i pravnu osobu sa sjedištem u drugim državama registriranu za djelatnost istraživanja i eksploatacije ugljikovodika ili geotermalnih voda ili skladištenja prirodnog plina ili trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida kod nadležnog tijela države u kojoj je sjedište pravne osobe.
49) Naftno-rudarski objekti i postrojenja znače sve objekte, postrojenja, opremu, alate, uređaje i instalacije koji se koriste prilikom izvođenja istraživanja i eksploatacije ugljikovodika, geotermalnih voda, kao i skladištenja prirodnog plina i trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida.
50) Naftno-rudarski projekti znače projekte koji se izrađuju za potrebe izvođenja naftno-rudarskih radova u skladu s ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovog Zakona.
51) Naftno-rudarski radovi znače sve radove istraživanja i eksploatacije ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenja prirodnog plina ili trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida te sve druge aktivnosti koje se provode u skladu s ovim Zakonom, uključujući preuzimanje ugljikovodika iz eksploatacijskog polja, ali isključujući skladištenje, transport ili obradu nakon točke isporuke.
52) Naftno-rudarstvo znači sve aktivnosti vezane uz istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, geotermalnih voda koje se koriste u energetske svrhe, skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
53) Naknada znači naknade koje investitor, sukladno ovom Zakonu, plaća za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida, a čiju visinu i vrste utvrđuje uredbom Vlada, na prijedlog Ministarstva.
54) Oblak ugljikova dioksida znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, volumen ugljikova dioksida raspršen u geološkoj strukturi.
55) Ocjenska bušotina znači bušotinu izrađenu u okviru istraživanja, unutar ocjenskog područja u svrhu utvrđivanja ležišta (ili više njih), u smislu debljine i lateralnog dosega te procjene količina pridobivih ugljikovodika ili geotermalnih voda te uvjete eksploatacije odnosno potvrđivanja geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
56) Ocjenski radovi znače bilo koje i sve radove koji se obavljaju u okviru istraživanja, unutar ocjenskog područja za potrebe utvrđivanja jednog ili više ležišta u smislu debljine i lateralnog dosega, a u svrhu utvrđivanja fizičkog dosega (arealne ekstenzije), rezervi i vjerojatnog kapaciteta eksploatacije ležišta ili više ležišta ugljikovodika ili geotermalnih voda odnosno geoloških struktura podobnih za skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
57) Ocjensko područje znači geografsko područje unutar istražnog prostora, koje pokriva površinu geološke strukture ili struktura odnosno koje pokriva prospekt ili prospekte gdje se namjerava provesti ocjena, te razumnu granicu koja omeđuje takvo otkriće.
58) Okvirni plan i program istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu znači plan i program koji je donijelo Ministarstvo sukladno propisima kojima se uređuje strateška procjena utjecaja na okoliš odnosno bilo koji akt kojim se izmjenjuje, dopunjuje ili zamjenjuje taj plan i program, a kojim se definiraju uvjeti, ograničenja i mjere zaštite okoliša prilikom izvođenja i praćenja aktivnosti istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu.
59) Okvirni plan i program istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na kopnu znači plan i program koji je donijelo Ministarstvo sukladno propisima kojima se uređuje strateška procjena utjecaja na okoliš odnosno bilo koji akt kojim se izmjenjuje, dopunjuje ili zamjenjuje taj plan i program, a kojim se definiraju uvjeti, ograničenja i mjere zaštite okoliša prilikom izvođenja i praćenja aktivnosti istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na kopnu.
60) Otkriće znači pojavu ugljikovodika ili geotermalnih voda u bilo kojoj bušenoj strukturi za koju prije nije bilo dokazano da postoji.
61) Otpad znači tvari koje su kao takve određene sukladno zakonu kojim se uređuje pitanje održivog gospodarenja otpadom.
62) Plan za zajedničku razradu ležišta znači plan za zajedničku razradu ležišta ugljikovodika koje se nalazi djelomično u području otkrića unutar jednog istražnog prostora ili eksploatacijskog polja, a djelomično unutar susjednog istražnog prostora ili eksploatacijskog polja na području Republike Hrvatske u kojem druge strane imaju pravo izvođenja naftno-rudarskih radova ili unutar granica susjedne države.
63) Platts izvješće o cijenama znači službenu kotaciju raspona cijena raznih tipova sirove nafte na globalnom tržištu vezanu uz cijenu referentne sirove nafte, a koja se objavljuje u izvješću Platts Oilgram ili Platts Crude Oil Marketwire ili ekvivalentnom Platts izvješću koje pruža detaljne tržišne informacije o kretanjima cijena sirove nafte.
64) Podizvođač znači bilo koje društvo ili osobu koju investitor ili njegov podizvođač angažira u svrhu dobave robe, radova ili usluga povezanih s naftno-rudarskim radovima.
65) Podzemno skladište znači prostor određenog volumena unutar geološke strukture koji se koristi za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida u podzemne geološke strukture i pripadajuća postrojenja i naftno-rudarske objekte na površini, kao i postrojenja i naftno-rudarske objekte za utiskivanje plinova.
66) Polje znači ležište ugljikovodika ili više ležišta ugljikovodika grupiranih u iste samostalne geološke strukturne oblike ili stratigrafske uvjete ili povezana s njima.
67) Postojeće pravo na eksploataciju znači koncesiju ili ugovor o koncesiji za eksploataciju ugljikovodika ili geotermalnih voda odnosno za skladištenje prirodnog plina, a koji su na snazi u trenutku stupanja ovoga Zakona na snagu, ili kakav drugi pravno obvezujući dokument koji ovlašćuje na eksploataciju ugljikovodika ili geotermalnih voda odnosno na skladištenje prirodnog plina.
68) Pridobivena nafta znači sirovu naftu eksploatiranu iz eksploatacijskog polja, a koja se mjeri na mjernoj točki.
69) Pridobiveni plin znači prirodni plin eksploatiran iz eksploatacijskog polja, a koji se mjeri na mjernoj točki.
70) Pridobiveni ugljikovodici znače pridobivenu naftu, plin ili kondenzat eksploatirane iz eksploatacijskog polja, a koji se mjere na mjernoj točci.
71) Priključni cjevovod znači cjevovod koji spaja bušotine sa sustavom za sabiranje i vodi do mjerne točke.
72) Probna eksploatacija znači eksploataciju koja se obavlja unutar odobrenog istražnog prostora ili eksploatacijskog polja u svrhu tehnoloških ispitivanja i utvrđivanja uvjeta eksploatacije.
73) Propuštanje znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, svako istjecanje plina iz skladišnog kompleksa.
74) Protupravna eksploatacija znači svaku eksploataciju bez valjane dokumentacije propisane ovim Zakonom ili protivno valjanoj dokumentaciji, a osobito:
– eksploataciju u okviru istraživanja, osim ako je to dopušteno naftno-rudarskim projektima
– prodaju količina pridobivenih tijekom probne eksploatacije, ako na nju nije plaćena naknada za pridobivene količine ugljikovodika u skladu s odredbama ovoga Zakona
– eksploataciju izvan granica projektnih rješenja iz provjerenih naftno-rudarskih projekata na temelju kojih je dodijeljena dozvola za eksploataciju
– eksploataciju na zemljišnim česticama na kojima nije dodijeljena dozvola za eksploataciju ili izvan obuhvata utvrđenog provjerenim naftno-rudarskim projektom na temelju kojeg je dodijeljena dozvola za eksploataciju odnosno protivno ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ili ugovoru o eksploataciji.
75) Radni program znači godišnju specifikaciju naftno-rudarskih radova koje investitor namjerava izvršiti u skladu s izdanom dozvolom za istraživanje ili dozvolom za eksploataciju.
76) Razdoblje eksploatacije znači razdoblje od trenutka kad je Vlada dodijelila dozvolu za pridobivanje ugljikovodika odnosno od stupanja na snagu ugovora o eksploataciji geotermalnih voda ili ugovora o skladištenju prirodnog plina ili dozvole za trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
77) Razdoblje nakon zatvaranja znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, razdoblje nakon završetka trajnog zbrinjavanja plinova i zatvaranja podzemnog skladišta, uključujući razdoblje nakon prijenosa odgovornosti na nadležno tijelo.
78) Rekonstrukcija naftno-rudarskih objekata i postrojenja znači izvedbu građevinskih i drugih radova na postojećem naftno-rudarskom objektu i postrojenju kojima se utječe na ispunjavanje temeljnih zahtjeva za taj naftno-rudarski objekt i postrojenje ili kojima se mijenja usklađenost tog naftno-rudarskog objekata i postrojenja s lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađen (dograđivanje, nadograđivanje, izvođenje radova radi promjene namjene naftno-rudarskog objekata i postrojenja ili tehnološkog procesa i sl.) odnosno izvedbu građevinskih i drugih radova na postojećem naftno-rudarskom objektu i postrojenju u svrhu njegove obnove.
79) Sanacija znači sve radove potrebne za napuštanje i saniranje istražnog prostora ili eksploatacijskog polja odnosno područja koje više nije potrebno za naftno-rudarske radove u skladu s ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovog Zakona, kao i međunarodnom dobrom praksom pri naftno-rudarskim radovima.
80) Skladišni kompleks znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, podzemno skladište i okolnu geološku domenu koji mogu utjecati na sveukupni integritet i sigurnost trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida odnosno sekundarne formacije za zadržavanje.
81) Skladištenje prirodnog plina znači sve podzemne i nadzemne naftno-rudarske objekte potrebne za povlačenje i utiskivanje prirodnog plina u geološke strukture pogodne za skladištenje prirodnog plina.
82) Stupac vode znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, vertikalnu neprekinutu masu vode od površine do sedimenta na dnu vodnog resursa.
83) Šteta u okolišu znači bilo koju štetu, smetnju ili prepreku za okoliš, kao što je značajna erozija tla, uklanjanje vegetacije, uništenje divlje flore i faune, morskih organizama, zagađenje podzemnih voda, površinskih voda, kopna ili mora, zagađenje zraka, buka, požar raslinja, prekid opskrbe vodom, prekid prirodne odvodnje vode, šteta na arheološkim, paleontološkim i kulturnim lokacijama u skladu s propisima o zaštiti okoliša, prirode i očuvanju kulturnih dobara, kao i ostalim propisima.
84) Tehničko-tehnološka cjelina znači skup tehnološko povezanih naftno-rudarskih objekata i postrojenja koji osiguravaju izvršenje eksploatacijskih ciljeva određenih u provjerenoj naftno-rudarskoj dokumentaciji.
85) Točka isporuke znači točku ili točke, unutar ili izvan eksploatacijskog polja, koje su smještene nakon mjerne točke, u kojima ugljikovodici ili geotermalne vode dolaze do vanjske prirubnice objekta za isporuku, a može biti točka ulaska u lokalni cjevovod ili magistralni cjevovod ili vanjsku prirubnicu bušotine ili neki drugi slučaj, ovisno o tome kako je određeno u provjerenom projektu razrade i eksploatacije odnosno takva točka ili točke o kojoj se usuglase Ministarstvo i investitor.
86) Tok ugljikova dioksida znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, tok tvari koji rezultira iz postupaka hvatanja ugljikova dioksida.
87) Trajno zbrinjavanje znači utiskivanje ugljikova dioksida radi njegova skladištenja u podzemne geološke strukture. Utiskivanje ugljikova dioksida u podzemne geološke strukture radi povećanja iscrpka nafte ne smatra se trajnim zbrinjavanjem.
88) Transportna mreža znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, mrežu cjevovoda i prateće infrastrukture, uključujući postaje za prijenos tokova plinova u podzemno skladište.
89) Treća zemlja znači sve države koje nisu članice Europske unije.
90) Troškovi razrade i eksploatacije znače sve priznate troškove koje će investitor snositi u okviru razrade i eksploatacije, isključujući troškove nastale na istražnom prostoru prije nego što je otkriće proglašeno komercijalnim otkrićem, sukladno izdanoj dozvoli za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i sklopljenom ugovoru o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika.
91) Troškovna nafta znači dio pridobivene nafte koji investitor može zadržati svake kalendarske godine za potrebe povrata troškova.
92) Troškovni plin znači dio pridobivenog plina koji investitor može zadržati svake kalendarske godine za potrebe povrata troškova.
93) Ugljikovodici znače naftu, prirodni plin i plinski kondenzat.
94) Ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika znači bilo koji od ugovora koji se po ovom Zakonu sklapa za potrebe istraživanja i eksploatacije ugljikovodika odnosno ugovor o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika i ugovor o eksploataciji ugljikovodika.
95) Ugovor o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika znači ugovor koji se sklapa između Vlade i investitora nakon izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, sukladno odredbama ovoga Zakona, a koji se temelji na podjeli pridobivenih količina ugljikovodika između Vlade i investitora preostalih nakon plaćanja naknade za pridobivene količine ugljikovodika i povrata troškova investitora uloženih u istraživanje i eksploataciju ugljikovodika.
96) Ugovor o eksploataciji ugljikovodika znači, kada se radi o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, ugovor koji se sklapa između Vlade i investitora nakon izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, sukladno odredbama ovoga Zakona, a u slučaju postojećeg prava na eksploataciju ugljikovodika koji se sklapa između Ministarstva i investitora, a koji predviđa pravo investitora na ukupnu proizvodnju te plaćanje naknada za pridobivene količine ugljikovodika.
97) Ugovor o eksploataciji geotermalnih voda znači, kada se radi o eksploataciji geotermalnih voda, ugovor koji se sklapa između Ministarstva i investitora u svrhu eksploatacije geotermalnih voda sukladno odredbama ovoga Zakona.
98) Ugovor o skladištenju prirodnog plina znači, kada se radi o skladištenju prirodnog plina, ugovor koji se sklapa između Ministarstva i investitora u svrhu skladištenja prirodnog plina sukladno odredbama ovoga Zakona.
99) Uklanjanje naftno-rudarskih objekata i postrojenja je dio sanacije, a znači izvedbu radova uklanjanja naftno-rudarskog objekta i postrojenja ili njezina dijela s mjesta na kojem se nalazi, uključujući i gospodarenje zatečenim otpadom u naftno-rudarskom objektu i postrojenju, građevnim materijalom i građevnim otpadom nastalim uklanjanjem naftno-rudarskog objekta i postrojenja sukladno propisima kojima se uređuje gospodarenje otpadom te dovođenje nekretnine odnosno zemljišta na kojemu se nalazio naftno-rudarski objekt i postrojenje u stanje blisko prvobitnom, prihvatljivo za okoliš, prirodu, biljni i životinjski svijet, sigurnost ljudi i imovine te zdravlje ljudi.
100) Veća nepravilnost znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, svaku nepravilnost prilikom operacija utiskivanja ili trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida ili u uvjetima samog kompleksa podzemnog skladišta koja podrazumijeva rizik istjecanja ili rizik za prirodu i okoliš ili zdravlje ljudi.
101) Vlada znači Vladu Republike Hrvatske.
102) Zatvaranje podzemnog skladišta znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, svaki konačni prestanak utiskivanja ugljikova dioksida u to podzemno skladište.
103) Značajan rizik znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, kombinaciju vjerojatnosti nastanka štete i veličine štete u dotičnom podzemnom skladištu koju nije moguće zanemariti, a da se ne dovedu u pitanje ciljevi ovoga Zakona.
Dostava dozvola i rješenja
Članak 12.
(1) Dozvole za istraživanje, dozvole za eksploataciju i rješenja o utvrđivanju eksploatacijskog polja dostavljaju se:
1. investitoru
2. Agenciji
3. nadležnoj naftno-rudarskoj inspekciji
4. središnjem tijelu državne uprave nadležnom za financije
5. središnjem tijelu državne uprave nadležnom za prostorno uređenje
6. jedinici lokalne samouprave na čijem se području nalazi istražni prostor ili eksploatacijsko polje
7. jedinici područne (regionalne) samouprave na čijem se području nalazi istražni prostor ili eksploatacijsko polje
8. središnjem tijelu državne uprave nadležnom za vodno gospodarstvo ako se istražni prostor ili eksploatacijsko polje nalazi u području zona sanitarne zaštite crpilišta voda za piće ili u području važnom za vodni režim
9. središnjem tijelu državne uprave nadležnom za pomorstvo ako se istražni prostor ili eksploatacijsko polje nalazi na pomorskom dobru
10. središnjem tijelu državne uprave nadležnom za unutarnju plovidbu ako se istražni prostor ili eksploatacijsko polje nalazi na dijelu unutarnjih voda, a koje utječu na plovni put
11. ako je Republika Hrvatska vlasnik zemljišnih čestica koje su unutar granica istražnog prostora ili eksploatacijskog polja, središnjem tijelu državne uprave nadležnom za upravljanje državnom imovinom odnosno tijelu koje je u konkretnom slučaju nadležno za upravljanje šumama i šumskim zemljištem odnosno poljoprivrednim zemljištem
12. središnjem tijelu državne uprave nadležnom za zaštitu prirode i okoliša.
(2) Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave na čijem se području nalazi istražni prostor ili eksploatacijsko polje dužne su u roku od osam dana od zaprimanja akata iz stavka 1. ovoga članka objaviti čitav sadržaj na svojim mrežnim stranicama radi informiranja javnosti.
Mjerenje pridobivenih količina ugljikovodika
Članak 53.
(1) Naftno-rudarska inspekcija Ministarstva će u određenim vremenskim razmacima, a koji ne smiju biti duži od šest mjeseci, obavljati kontrolu mjerenja pridobivenih količina ugljikovodika, primjenjujući metode prihvaćene u međunarodnoj dobroj praksi pri naftno-rudarskim radovima.
(2) Ugljikovodici pridobiveni izvođenjem naftno-rudarskih radova na utvrđenom eksploatacijskom polju (ili više njih) mjere se metodama i uređajima koji su općeprihvaćeni i koji se obično upotrebljavaju u međunarodnoj dobroj praksi pri naftno-rudarskim radovima, a koji su određeni provjerenim projektom razrade i eksploatacije. Ugljikovodici koji su pridobiveni iz eksploatacijskog polja mjere se na mjernoj točki.
(3) Investitor je obvezan izraditi i dostaviti Agenciji na mišljenje postupke mjerenja ugljikovodika izrađene u skladu s pravilnikom iz članka 139. ovoga Zakona.
(4) Investitor je obvezan evidentirati ugljikovodike i staviti, na zahtjev, Ministarstvu i Agenciji na raspolaganje sve analize i umjernice uređaja za mjerenje ugljikovodika, uključujući i dokaze sustava mjerenja u skladu s odredbama ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika i ovoga Zakona.
(5) Ministarstvo putem službeno imenovanih predstavnika, u određenim vremenskim razmacima, provjerava da su mjerenja izvršena u skladu s odredbama ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika i ovoga Zakona.
Ukidanje dozvole za istraživanje geotermalnih voda
Članak 65.
Ministarstvo odlukom ukida dozvolu za istraživanje geotermalnih voda:
1. ako investitor ne poštuje rokove i obveze određene dozvolom za istraživanje geotermalnih voda
2. ako nisu provedene propisane mjere zaštite na radu i potrebne mjere za sigurnost ljudi, imovine i zaštite prirode i okoliša, naređene rješenjem naftno-rudarske inspekcije Ministarstva
3. ako se istraživanjem ometa odnosno ugrožava istraživanje ugljikovodika u istom istražnom prostoru ili istraživanje ugljikovodika u susjednim istražnim prostorima
4. ako se istraživanjem ugrožava buduća eksploatacija ugljikovodika
5. ako se istraživanjem ometa odnosno ugrožava eksploatacija ugljikovodika na utvrđenim eksploatacijskim poljima
6. ako se u okviru istraživanja obavlja eksploatacija, osim ako je to dozvoljeno dozvolom za istraživanje geotermalnih voda
7. ako se u okviru istraživanja u svrhu tehnoloških ispitivanja i utvrđivanja uvjeta eksploatacije eksploatirana geotermalna voda ne zbrinjava na zakonit način
8. ako se istraživanje provodi izvan granica istražnog prostora određenih u dozvoli za istraživanje geotermalnih voda
9. ako se izvode istražni radovi bez dokazanog prava korištenja zemljišta ili ako je to naknadno prestalo
10. ako ne dostavi jamstvo za sanaciju u iznosu, obliku i roku određenom dozvolom za istraživanje geotermalnih voda.
Dojava opasnosti
Članak 109.
(1) Svaki radnik zaposlen kod fizičkih osoba ili pravnih osoba koje izvode naftno-rudarske radove iz članka 107. ovoga Zakona dužan je u najkraćem roku izvijestiti odgovornog radnika o svakoj pojavi opasnosti pri izvođenju naftno-rudarskih radova, a posebno o pojavi eksplozivnih, zagušljivih i otrovnih plinova, pojavi vatre, nekontroliranoj erupciji ugljikovodika ili geotermalne vode i o drugim pojavama koje mogu ugroziti sigurnost ljudi, imovine, prirode i okoliša.
(2) O pojavama iz stavka 1. ovoga članka investitor je dužan u najkraćem roku izvijestiti naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva.
Obveza obavještavanja nadležnih tijela za slučaj smrti i teške povrede na radu
Članak 110.
Pravne osobe koje izvode naftno-rudarske radove dužne su u najkraćem roku izvijestiti naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva i nadležnu policijsku postaju o svakom smrtnom slučaju, grupnoj povredi, težoj povredi na radu i o svakoj drugoj nesreći na radu.
(1) Ako se izvođenje naftno-rudarskih radova na eksploatacijskom polju mora privremeno prekinuti zbog nepredviđenih okolnosti, investitor je dužan u roku od 24 sata nakon obustave radova o tim okolnostima izvijestiti Ministarstvo, naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva, Agenciju te središnje tijelo državne uprave nadležno za pomorstvo, ako se naftno-rudarski radovi izvode na plovnom putu.
(2) O privremenom prekidu izvođenja naftno-rudarskih radova, koji je unaprijed planiran, investitor je dužan najmanje 15 dana prije dana prekida radova izvijestiti Ministarstvo, naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva, Agenciju te središnje tijelo državne uprave nadležno za pomorstvo ako se naftno-rudarski radovi izvode na plovnom putu, dostaviti im zapisnik o uzrocima prekida i poduzetim mjerama za uklanjanje opasnosti šteta koje bi mogle nastati za vrijeme prekida radova i ponovnog započinjanja radova te provesti mjere osiguranja kojima se isključuje mogućnost nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš.
(3) Privremeni prekid izvođenja naftno-rudarskih radova u skladu s odredbama ovoga Zakona ne može trajati duže od 180 uzastopnih dana u jednoj kalendarskoj godini.
(4) Iznimno od odredbi stavka 3. ovoga članka, privremeni prekid izvođenja naftno-rudarskih radova može trajati duže od 180 uzastopnih dana u jednoj kalendarskoj godini kada je to obrađeno i prikazano u provjerenom projektu razrade i eksploatacije.
(5) Ako privremeni prekid izvođenja naftno-rudarskih radova traje duže od 180 uzastopnih dana, osim kada je riječ o višoj sili iz članka 31. ovoga Zakona, smatra se da je investitor potpuno i trajno obustavio izvođenje naftno-rudarskih radova na eksploatacijskom polju.
Obustava izvođenja naftno-rudarskih radova
Članak 119.
(1) Ako dođe do potpune i trajne obustave izvođenja naftno-rudarskih radova na istražnom prostoru ili eksploatacijskom polju neovisno o razlogu, investitor je dužan najmanje 15 dana prije dana obustave radova o tome izvijestiti Ministarstvo, naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva, Agenciju te središnje tijelo državne uprave nadležno za pomorstvo, ako se naftno-rudarski radovi izvode na plovnom putu.
(2) U tom slučaju u roku od 60 dana investitor izrađuje i dostavlja Ministarstvu elaborat o rezervama i specifikaciju razloga za obustavu radova.
(3) Ministarstvo u slučaju obustave radova iz stavka 1. ovoga članka rješenjem osniva povjerenstvo za utvrđivanje rezervi iz članka 40. ovoga Zakona koje će ispitati razloge za obustavu radova, postojanje rezervi te njihovu iskorištenost.
(4) Ako povjerenstvo iz stavka 3. ovoga članka utvrdi da rezerve nisu iskorištene i da postoji mogućnost daljnjeg izvođenja naftno-rudarskih radova, Ministarstvo će rješenjem odrediti mjere zaštite preostalih rezervi i mjere napuštanja i sanacije u skladu s člankom 185. ovoga Zakona.
Idejni projekt
Članak 132.
(1) Idejni projekt izrađuje se za sve naftno-rudarske projekte kao stručna podloga za prethodnu ocjenu prihvatljivosti na ekološku mrežu, ocjenu o potrebi procjene utjecaja na okoliš, za izradu studije utjecaja na okoliš naftno-rudarskog zahvata i ishođenje lokacijske dozvole, a kako je primjenjivo.
(2) Idejni projekt izrađuje se za projekt razrade i eksploatacije iz članka 133. ovoga Zakona, dopunski projekt razrade i eksploatacije iz članka 134. ovoga Zakona, projekt izrade bušotine iz članka 135. ovoga Zakona, pojednostavnjeni projekt iz članka 136. ovoga Zakona i projekt geofizičkog snimanja koji se izrađuje za naftno-rudarske radove koji se odnose na snimanje geofizičkih podataka.
(3) Idejni projekt dostavlja se Ministarstvu na uvid prije upućivanja u proceduru, sukladno stavku 1. ovoga članka.
(4) Ministarstvo je dužno u roku od 15 dana od dostave idejnog projekta iz stavka 3. ovoga članka izdati suglasnost investitoru ili zatražiti izmjene i dopune idejnog projekta.
(5) Nakon ishođenja potrebnih akata iz stavka 1. ovoga članka, a prije početka izvođenja naftno-rudarskih radova prema idejnom projektu geofizičkog snimanja, investitor je dužan početak i završetak izvođenja naftno-rudarskih radova prema idejnom projektu geofizičkog snimanja prijaviti Ministarstvu, Agenciji i naftno-rudarskoj inspekciji Ministarstva.
Projekt izrade bušotine
Članak 135.
(1) Projekt izrade bušotine izrađuje se za:
1. izradu istražne bušotine u istražnom razdoblju koji uključuje plan sanacije te, kada je primjenjivo, probnu eksploataciju za potrebe laboratorijskih ispitivanja i hidrodinamičkih i drugih mjerenja za potrebe utvrđivanja karakteristika ležišta
2. izradu ocjenske bušotine u istražnom razdoblju koji uključuje plan sanacije te, kada je primjenjivo, probnu eksploataciju za potrebe laboratorijskih ispitivanja i hidrodinamičkih mjerenja za potrebe utvrđivanja karakteristika ležišta
3. izradu razradne/eksploatacijske bušotine u razdoblju eksploatacije koje se izvode prema projektu razrade i eksploatacije ili dopunskom projektu razrade i eksploatacije
4. trajno napuštanje bušotine u razdoblju istraživanja ili eksploatacije, a koje se napuštaju u skladu s projektom izrade bušotine kada je riječ o istražnim i ocjenskim bušotinama odnosno u skladu s planom sanacije iz provjerenih naftno-rudarskih projekata kada je riječ o razradnim/proizvodnim bušotinama.
(2) Prije početka izrade projekta iz stavka 1. ovoga članka potrebno je ishoditi suglasnost Ministarstva za njegovu izradu. Od zaprimanja urednog zahtjeva Ministarstvo je dužno izdati suglasnost u roku od 15 dana.
(3) Nakon dobivanja suglasnosti iz stavka 2. ovoga članka investitor je dužan ishoditi potrebne dozvole i odobrenja sukladno propisima kojima se uređuje zaštita okoliša i prirode i propisima kojima se uređuje prostorno uređenje.
(4) Ministarstvo je dužno u roku od 30 dana od dostave projekta izrade bušotine iz stavka 1. ovoga članka utvrditi je li projekt izrade bušotine izrađen u skladu s izdanom suglasnosti iz stavka 2. ovoga članka i o tome investitoru izdati potvrdu.
(5) Investitor, nakon ishođene potvrde Ministarstva iz stavka 4. ovoga članka, može započeti s izvođenjem naftno-rudarskih radova prema projektu izrade bušotine. Kada je primjenjivo, investitor može započeti s izvođenjem naftno-rudarskih radova prema projektu izrade bušotine ako je predao garanciju iz članka 186. ovoga Zakona.
(6) Investitor je dužan početak i završetak izvođenja naftno-rudarskih radova prema projektu izrade bušotine prijaviti Ministarstvu, Agenciji i naftno-rudarskoj inspekciji Ministarstva.
(7) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, u slučaju iz stavka 1. točke 1. ovoga članka primjenjuje se članak 137. ovoga Zakona.
(8) Sadržaj projekta izrade bušotine propisan je pravilnikom iz članka 139. ovoga Zakona.
Pojednostavnjeni projekt
Članak 136.
(1) Pojednostavnjeni projekt izrađuje se za nebitna odstupanja pri građenju ili rekonstrukciji izgrađenih naftno-rudarskih objekata i postrojenja, a kada se ne mijenjaju lokacijski uvjeti sukladno propisu kojim se uređuje prostorno uređenje.
(2) Moguća nebitna odstupanja propisana su pravilnikom iz članka 139. ovoga Zakona.
(3) Prije početka izrade pojednostavnjenog projekta iz stavka 1. ovoga članka potrebno je ishoditi suglasnost Ministarstva za izradu pojednostavnjenog projekta. Od zaprimanja urednog zahtjeva Ministarstvo je dužno izdati suglasnost u roku od 30 dana.
(4) Kada se pojednostavnjeni projekt izrađuje sukladno stavku 1. ovoga članka, investitor je dužan jedan primjerak pojednostavnjenog projekta, s prikazom uklapanja tehničkog rješenja iz pojednostavnjenog projekta u postojeću provjerenu naftno-rudarsku projektnu dokumentaciju odnosno provjereni projekt razrade i eksploatacije ili provjereni dopunski projekt razrade i eksploatacije ili provjereni projekt izrade istražne bušotine, dostaviti Ministarstvu.
(5) Ministarstvo je dužno u roku od 15 dana od dostave pojednostavnjenoga projekta iz stavka 1. ovoga članka utvrditi je li pojednostavnjeni projekt izrađen u skladu s izdanom suglasnosti iz stavka 3. ovoga članka i o tome investitoru izdati potvrdu.
(6) Investitor, nakon ishođene potvrde Ministarstva iz stavka 5. ovoga članka, može započeti s izvođenjem naftno-rudarskih radova prema pojednostavnjenom projektu. Kada je primjenjivo, investitor može započeti s izvođenjem naftno-rudarskih radova prema pojednostavnjenom projektu ako je predao garanciju iz članka 186. ovoga Zakona.
(7) Investitor je dužan početak i završetak izvođenja naftno-rudarskih radova prema pojednostavnjenom projektu prijaviti Ministarstvu, Agenciji i naftno-rudarskoj inspekciji Ministarstva.
Izdavanje uporabne dozvole
Članak 174.
(1) Ministarstvo će izdati uporabnu dozvolu za izgrađene naftno-rudarske objekte i postrojenja u roku od 30 dana od obavljenoga tehničkog pregleda u skladu s člankom 171. ovoga Zakona ako je povjerenstvo za tehnički pregled dalo mišljenje da se ti naftno-rudarski objekti i postrojenja mogu koristiti.
(2) Investitor je dužan u roku iz stavka 1. ovog članka uplatiti građevinsku pristojbu određenu prema posebnim propisima kojima se uređuje upravna pristojba i Ministarstvu dostaviti dokaz o uplati građevinske pristojbe.
(3) Zahtjev za izdavanje uporabne dozvole odbit će se rješenjem:
– ako su naftno-rudarski objekti i postrojenja izgrađeni protivno građevinskoj dozvoli za građenje naftno-rudarskih objekata i postrojenja
– ako se u roku od 90 dana od dana završetka tehničkog pregleda ne otklone utvrđeni nedostaci
– ako je u tijeku postupak poništenja građevinske dozvole za građenje naftno-rudarskih objekata i postrojenja
– ako je u tijeku postupak naftno-rudarske inspekcije Ministarstva koji se odnosi na obustavu građenja ili uklanjanje naftno-rudarskih objekata i postrojenja
– ako nakon izgradnje naftno-rudarski objekti i postrojenja nisu dovedeni u uredno stanje
– ako nije uplaćena građevinska pristojba u roku iz stavka 2. ovog članka, a dokaz o uplati dostavljen Ministarstvu.
Dostava uporabne dozvole
Članak 175.
(1) Uporabna dozvola dostavlja se investitoru i naftno-rudarskoj inspekciji.
(2) Investitor je dužan u roku od 15 dana od izvršnosti uporabne dozvole za naftno-rudarske objekte i postrojenja dostaviti je nadležnom uredu za katastar radi evidentiranja naftno-rudarskih objekata i postrojenja u katastarskom operatu te o tome izvijestiti Ministarstvo.
(3) U slučaju iz članka 185. stavka 12. ovoga Zakona investitor je dužan u roku od 15 dana od izvršnosti rješenja o brisanju naftno-rudarskih objekata iz registra eksploatacijskih polja koji vodi Ministarstvo dostaviti ga nadležnom uredu za katastar radi brisanja rudarskih objekata iz katastarskog operata te o tome izvijestiti Ministarstvo.
Obveza prijave početka ostvarivanja uporabne dozvole
Članak 177.
Investitori kojima je izdana uporabna dozvola za naftno-rudarske objekte i postrojenja dužni su, najmanje 15 dana prije početka uporabe naftno-rudarskih objekata i postrojenja, prijaviti naftno-rudarskoj inspekciji Ministarstva i svim subjektima kojima je to u uporabnoj dozvoli za naftno-rudarske objekte i postrojenja određeno početak ostvarivanja uporabne dozvole za naftno-rudarske objekte i postrojenja.
Probna eksploatacija za tehničko-tehnološka ispitivanja
Članak 179.
(1) Ako tijekom građenja ili rekonstrukcije naftno-rudarskog objekta i postrojenja postoji potreba ispitivanja temeljnih zahtjeva naftno-rudarskih objekata i postrojenja, određivanja eksploatacijskih parametara i drugih spoznaja koje proizlaze iz takvih ispitivanja, investitor može obaviti probnu eksploataciju.
(2) Probna eksploatacija koja se obavlja radom naftno-rudarskog objekta i postrojenja mora biti u skladu s provjerenom naftno-rudarskom dokumentacijom.
(3) Detaljnije objašnjenje probne eksploatacije, temeljni zahtjevi i razlozi probne eksploatacije, vrijeme trajanja probne eksploatacije i mjere osiguranja za vrijeme trajanja probne eksploatacije koja se obavlja radom naftno-rudarskog objekta i postrojenja, kao i drugi potrebni parametri obrađuju se u glavnom projektu građenja naftno-rudarskog objekta i postrojenja, koji se dostavlja Ministarstvu uz zahtjev za odobrenje probne eksploatacije.
(4) Zahtjev za odobravanje probne eksploatacije sadržava:
– ime eksploatacijskog polja na kojem se planira izvoditi probna eksploatacija
– provjerena naftno-rudarska projektna dokumentacija na temelju koje će se izvoditi probna eksploatacija
Na temelju urednog zahtjeva Ministarstvo će investitoru izdati odobrenje za probnu eksploataciju u roku od 30 dana od uredno zaprimljenog zahtjeva.
(5) Investitor je obvezan početak i završetak probne eksploatacije prijaviti Ministarstvu te naftno-rudarskoj inspekciji.
(6) Uz pisanu prijavu završetka probne eksploatacije koja se obavlja radom naftno-rudarskog objekta i postrojenja investitor je dužan Ministarstvu dostaviti završeno izvješće o obavljenoj probnoj eksploataciji. Sadržaj izvješća o obavljenoj probnoj eksploataciji propisuje se pravilnikom iz članka 139. ovoga Zakona.
(7) Vrijeme trajanja probne eksploatacije ne može biti duže od godine dana, a može se produžiti na zahtjev investitora ako nisu postignuti temeljni zahtjevi i razlozi probne eksploatacije sukladno stavku 3. ovoga članka.
Poglavlje V. SANACIJA
Članak 185.
(1) Nakon dovršetka naftno-rudarskih radova investitor je dužan provesti sanaciju istražnog prostora ili eksploatacijskog polja u skladu s ovim Zakonom, posebnim propisima koji se odnose na zaštitu okoliša i prirode, sigurnost ljudi i imovine, zaštitu zdravlja ljudi, kao i međunarodnom dobrom praksom pri naftno-rudarskim radovima te o tome izvijestiti naftno-rudarsku inspekciju i inspekciju zaštite okoliša.
(2) Ako naftno-rudarska inspekcija i inspekcija zaštite okoliša utvrde da je provedena sanacija te da su provedene mjere osiguranja, mjere zaštite prirode i okoliša, kao i provedena sanacija dovoljne, izdat će investitoru o tome potvrdu i izvijestiti o tome Ministarstvo i Agenciju.
(3) Ako naftno-rudarska inspekcija i inspekcija zaštite okoliša utvrde da provedena sanacija i mjere osiguranja iz stavka 2. ovoga članka nisu dovoljne, naredit će investitoru da u određenom roku, ne dužem od šest mjeseci, otkloni utvrđene nedostatke na istražnom prostoru ili eksploatacijskom polju, a po potrebi da provede i druge mjere osiguranja i o tome obavijesti Ministarstvo, Agenciju i središnje tijelo državne uprave nadležno za pomorstvo ako se naftno-rudarski radovi izvode na pomorskom dobru.
(4) Ako investitor ne postupi po naređenju iz stavka 3. ovoga članka, inspekcije će o tome izvijestiti Ministarstvo i Agenciju te će Agencija provesti potrebne mjere osiguranja i sanaciju na trošak investitora.
(5) Investitor je dužan podmiriti sve naknade sukladno ovom Zakonu i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona na istražnom prostoru ili eksploatacijskom polju prije napuštanja istražnog prostora ili eksploatacijskog polja.
(6) Nakon primitka potvrde iz stavka 2. i dokaza o ispunjenju obveza iz stavka 5. ovoga članka Ministarstvo će donijeti rješenje o brisanju eksploatacijskog polja iz registra eksploatacijskih polja, osim ako povjerenstvo za utvrđivanje rezervi utvrdi da rezerve nisu iskorištene i da postoji mogućnost daljnjeg izvođenja naftno-rudarskih radova.
(7) Ako investitor zatraži smanjenje eksploatacijskog polja, dužan je za prostor koji se izuzima iz prije utvrđenog eksploatacijskog polja provesti sve radnje određene stavkom 1. ovoga članka.
(8) Ako u slučaju iz stavka 7. ovoga članka inspekcije utvrde da su provedene mjere osiguranja, mjere zaštite prirode i okoliša i sanacija dijela eksploatacijskog polja dovoljne, izdat će investitoru o tome potvrdu i izvijestiti Ministarstvo i Agenciju.
(9) Nakon primitka potvrde iz stavka 8. ovoga članka Ministarstvo će u skladu s odredbama ovoga Zakona donijeti novo rješenje o utvrđivanju eksploatacijskog polja, odgovarajuće primjenjujući odredbe članka 45. ovoga Zakona.
(10) Ako investitor zatraži brisanje naftno-rudarskih objekata smještenih unutar eksploatacijskog polja ili istražnog prostora, dužan je za prostore na kojima su smješteni naftno-rudarski objekti unutar eksploatacijskog polja ili istražnog prostora provesti sve radnje određene stavkom 1. ovoga članka.
(11) Ako u slučaju iz stavka 10. ovoga članka inspekcije utvrde da su provedene mjere osiguranja, mjere zaštite prirode i okoliša i sanacija prostora na kojima su smješteni naftno-rudarski objekti i postrojenja dovoljni, izdat će investitoru o tome potvrdu i izvijestiti Ministarstvo i Agenciju.
(12) Nakon primitka potvrde iz stavka 11. ovoga članka Ministarstvo će donijeti rješenje o brisanju naftno-rudarskih objekata iz registra eksploatacijskih polja ili istražnih prostora.
(13) Nije moguće donijeti rješenje iz stavka 6. ovoga članka prije izvršnosti rješenja iz stavka 12. ovoga članka ako se na istražnom prostoru ili eksploatacijskom polju nalaze naftno-rudarski objekti i postrojenja.
(14) U svakom slučaju prestanka ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ili ugovora o eksploataciji geotermalnih voda ili ugovora o skladištenju prirodnog plina ili dozvole za trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida ili gubitka postojećeg prava na eksploataciju ili gubitka pravnog temelja koji je ovlašćivao na istraživanje ili eksploataciju, bez obzira na način ili uzrok, investitor odnosno naftno-rudarski gospodarski subjekt dužan je samostalno i o svom trošku sanirati područje izvođenja naftno-rudarskih radova.
(15) U slučaju iz stavka 14. ovoga članka Ministarstvo će izdati rješenje o obvezi provedbe sanacije kojim će se ovlastiti investitor odnosno naftno-rudarski gospodarski subjekt da privremeno koristi prostor izvođenja naftno-rudarskih radova na kojem je dužan izvršiti sanaciju.
(16) Rješenje će izdati Ministarstvo na temelju dostupnih podataka o naftno-rudarskim objektima i postrojenjima koje više ne koristi investitor odnosno naftno-rudarski gospodarski subjekt.
(17) Rješenje iz stavka 15. ovoga članka sadržava:
– naziv investitora odnosno naftno-rudarskog gospodarskog subjekta kojem se izdaje rješenje
– naziv i opis naftno-rudarskog objekta ili postrojenja koje se mora sanirati
– koordinate prostora koje se daje na privremeno korištenje
– obvezu i rok u kojem investitor odnosno naftno-rudarski gospodarski subjekt mora urediti imovinskopravne odnose s vlasnikom zemljišne čestice na kojoj se naftno-rudarski objekt ili postrojenje nalaze
– vrsta projekta i rok u kojem se mora izraditi projekt po kojem će se izvršiti sanacija naftno-rudarskog objekta ili postrojenja
– rok do kojeg Ministarstvu mora dostaviti imenovanje odgovornog voditelja naftno-rudarskih radova
– rok do kojeg vrijedi rješenje o privremenom korištenju prostora na kojem se mora izvesti sanacija
– rok do kojeg se mora dostaviti dokaz o provedenoj sanaciji sukladno odredbama stavka 2. odnosno stavka 11. ovog članka
– rok u kojem će Ministarstvo izbrisati naftno-rudarski objekt ili postrojenje iz registra naftno-rudarskih objekata i postrojenja.
DIO TREĆI NADZOR
Nadležna tijela za provedbu upravnog i inspekcijskog nadzora
Članak 187.
(1) Upravni nadzor nad provedbom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovog Zakona te zakonitosti rada i postupanja nadležnih upravnih tijela i osoba koje imaju javne ovlasti nad povjerenim im poslovima državne uprave koji se odnose na naftno-rudarstvo provodi Ministarstvo.
(2) Inspekcijski nadzor nad provedbom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovog Zakona provodi naftno-rudarska inspekcija Ministarstva, inspekcija središnjeg tijela državne uprave nadležnog za financije te druge inspekcije sukladno ovom Zakonu i drugim propisima kojima se uređuje rad inspekcija.
Posebne mjere u provedbi inspekcijskog nadzora
Članak 188.
(1) U provedbi inspekcijskog nadzora naftno-rudarski inspektor će naftno-rudarskom gospodarskom subjektu rješenjem:
1. zabraniti izvođenje naftno-rudarskih radova ako su nepravilnosti i nedostaci takve prirode da zbog njih može nastupiti neposredna opasnost za život i zdravlje radnika i drugih građana ili znatna imovinska šteta
2. zabraniti izvođenje naftno-rudarskih radova na istraživanju ako se istraživanje obavlja bez dozvole ili protivno dozvoli za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ili dozvoli za istraživanje geotermalnih voda ili dozvoli za istraživanje u svrhu skladištenja prirodnog plina ili dozvoli za istraživanje u svrhu trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida
3. zabraniti izvođenje naftno-rudarskih radova na istraživanju bušenjem istražnih/ocjenskih bušotina bez projekta ili protivno projektu izrade bušotine
4. zabraniti izvođenje naftno-rudarskih radova eksploatacije bez ugovora ili protivno ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika i dozvoli za pridobivanje ugljikovodika ili ugovoru o eksploataciji geotermalnih voda ili ugovoru o skladištenju prirodnog plina ili dozvoli za trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida i/ili provjerenoj naftno-rudarskoj dokumentaciji navedenoj dozvolom/ugovorom
5. zabraniti izvođenje naftno-rudarskih radova na eksploatacijskom polju po pojednostavnjenom projektu ili projektu izrade bušotine ako se utvrdi da se naftno-rudarski radovi izvode bez potvrde iz članka 135. stavka 4. i članka 136. stavka 4. ovoga Zakona
6. zabraniti izvođenje naftno-rudarskih radova ako na poslovima odgovornog voditelja izvođenja naftno-rudarskih radova ne zapošljava odgovornu stručnu osobu koja ispunjava propisane uvjete ovim Zakonom
7. narediti obustavu građenja naftno-rudarskih objekata i postrojenja ako se grade bez građevinske dozvole ili ako se radovi ne izvode u skladu s građevinskom dozvolom
8. narediti zabranu korištenja naftno-rudarskih objekata i postrojenja ako se koriste bez uporabne dozvole ili ako se ne koriste u skladu s uporabnom dozvolom
9. narediti uklanjanje naftno-rudarskih objekata i postrojenja ili njihovih dijelova iz ovoga Zakona ako se grade ili su izgrađeni bez građevinske dozvole ili ako se radovi ne izvode u skladu s građevinskom dozvolom bez potrebne naftno-rudarske dokumentacije određene ovim Zakonom
10. zabraniti obavljanje poslova odgovornog voditelja izvođenja naftno-rudarskih radova, nadzora, samostalno obavljanje naftno-rudarskih mjerenja, rukovanje naftno-rudarskim objektima i postrojenjem te obavljanje drugih poslova pri izvođenju naftno-rudarskih radova osobama koje ne ispunjavaju uvjete propisane ovim Zakonom
11. zabraniti korištenje naftno-rudarskih objekata ili postrojenja bez ishođenog uvjerenja o ispravnosti odnosno drugih odgovarajućih uvjerenja koja proizlaze iz zakonskih propisa kojima se uređuje zaštita i sigurnost na radu.
(2) U provedbi inspekcijskog nadzora naftno-rudarski inspektor će fizičkoj i pravnoj osobi rješenjem:
– zabraniti izvođenje naftno-rudarskih radova istraživanja ako se radovi izvode bez dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ili dozvole za istraživanje geotermalnih voda ili dozvole za istraživanje u svrhu skladištenja prirodnog plina ili dozvole za istraživanje u svrhu trajnog zbrinjavanje ugljikova dioksida
– zabraniti izvođenje naftno-rudarskih radova eksploatacije ako se utvrdi da se radovi izvode bez ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika i dozvole za pridobivanje ugljikovodika ili ugovora o eksploataciji geotermalnih voda ili ugovora o skladištenju prirodnog plina ili dozvole za trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
Otklanjanje utvrđenih nedostataka
Članak 189.
Ako naftno-rudarski inspektor u obavljanju inspekcijskog nadzora utvrdi povredu odredbi ovoga Zakona ili propisa donesenih na temelju ovoga Zakona, osim mjera zabrane iz članka 188. ovoga Zakona, rješenjem će naftno-rudarskom gospodarskom subjektu narediti otklanjanje utvrđenih nedostataka odnosno nepravilnosti u određenom roku.
Članak 194.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 100.000,00 do 250.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba, a novčanom kaznom od 5000,00 do 15.000,00 kuna i odgovorna osoba u pravnoj osobi, kao i fizička osoba:
1. ako ne obavijesti Ministarstvo o odstupanjima iz elaborata o rezervama sukladno odredbama članka 41. stavka 4. ovoga Zakona
2. ako Ministarstvu i Agenciji ne dostavi podatke o rezervama sukladno članku 42. ovoga Zakona
3. ako Agenciji ne dostavi dokaz o obračunanim i uplaćenim iznosima naknade iz članka 51. stavka 3. ovoga Zakona
4. ako investitor ne dostavi dokaze o prodaji sirove nafte iz članka 52. stavka 7. ovoga Zakona
5. ako ne dostavi Ministarstvu i Agenciji izvješća iz članka 90. ovoga Zakona
6. ako Ministarstvu ne dostavi izvješća propisana člankom 94. stavkom 2. ovoga Zakona
7. ako Vladi ne dostavi prethodnu pisanu obavijest o namjeri imenovanja novog operatora sukladno članku 116. stavku 4. ovoga Zakona
8. ako ne imenuje odgovornog voditelja izvođenja naftno-rudarskih radova u istražnom prostoru, u skladu s odredbama članka 128. stavka 1. ovoga Zakona
9. ako ne imenuje odgovornog voditelja izvođenja naftno-rudarskih radova na eksploatacijskom polju, u skladu s odredbama članka 129. stavka 1. ovoga Zakona
10. ako Ministarstvu i Agenciji ne dostavi plan eksploatacije propisan odredbama članka 129. stavka 5. ovoga Zakona
11. ako ne izvijesti, u roku od 24 sata nakon obustave naftno-rudarskih radova, da se izvođenje naftno-rudarskih radova mora privremeno prekinuti zbog nepredviđenih okolnosti ili ako o privremenom prekidu radova ne izvijesti u roku od 15 dana prije privremene obustave izvođenja naftno-rudarskih radova koja je unaprijed planirana, Ministarstvo, naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva, Agenciju te središnje tijelo državne uprave nadležno za pomorstvo ako se naftno-rudarski radovi izvode na plovnom putu sukladno članku 117. stavcima 1. i 2. ovoga Zakona
12. ako ne izvijesti najmanje 15 dana prije potpune i trajne obustave izvođenja naftno-rudarskih radova u istražnom prostoru ili na eksploatacijskom polju Ministarstvo, naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva, Agenciju te središnje tijelo državne uprave nadležno za pomorstvo ako se naftno-rudarski radovi izvode na plovnom putu sukladno članku 119. stavku 1. ovoga Zakona
13. ako u propisanom roku ne prijavi Ministarstvu i svim subjektima kojima je to u građevinskoj dozvoli određeno početak građenja naftno-rudarskih objekata i postrojenja ili nastavak izvođenja radova nakon prekida u skladu s odredbama članka 165. stavka 1. ovoga Zakona
14. ako ne prijavi početak i završetak radova na održavanju naftno-rudarskih objekata i postrojenja Ministarstvu u skladu s člankom 156. stavcima 4. i 5. ovoga Zakona
15. ako ne imenuje odgovornog voditelja radova na održavanju naftno-rudarskih objekata i postrojenja sukladno odredbama članka 156. stavka 6. ovog Zakona
16. ako ne dostavi Ministarstvu izvještaj o obavljenim radovima na održavanju naftno-rudarskih objekata i postrojenja u skladu s člankom 156. stavkom 7. ovoga Zakona
17. ako ne izvijesti Ministarstvo o dostavi uporabne dozvole uredu za katastar odnosno o dostavi rješenja o brisanju naftno-rudarskih objekata iz registra eksploatacijskih polja uredu za katastar sukladno odredbama članka 175. stavaka 2. i 3. ovoga Zakona
18. ako u propisanom roku ne prijavi početak uporabe naftno-rudarskih objekata i postrojenja odnosno ako ga propusti prijaviti sukladno odredbama članka 177. ovoga Zakona
19. ako ne prijavi Ministarstvu i naftno-rudarskoj inspekciji početak i završetak probne eksploatacije sukladno članku 179. stavku 5. ovoga Zakona
20. ako ne dostavi Ministarstvu uz pisanu prijavu završetka probne eksploatacije završeno izvješće o obavljenoj probnoj eksploataciji sukladno članku 179. stavku 6. ovoga Zakona
21. ako poslove odgovornog voditelja izvođenja naftno-rudarskih radova, nadzora, samostalnog obavljanja naftno-rudarskih mjerenja, rukovanja naftno-rudarskim objektima i postrojenjem te obavljanje drugih poslova pri izvođenju naftno-rudarskih radova povjeri osobama koje ne ispunjavaju uvjete propisane člankom 130. stavkom 1. ovog Zakona.
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i fizička osoba obrtnik novčanom kaznom u iznosu od 25.000,00 do 125.000,00 kuna.
PRILOG 1.
OBRAZAC PRETHODNE PROCJENE
1.
OPĆE INFORMACIJE
1.1.
Stručni nositelj:
Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
1.2.
Naziv nacrta prijedloga zakona:
Nacrt prijedloga zakona o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, s konačnim prijedlogom zakona
1.3.
Datum:
12. veljače 2019.
1.4.
Ustrojstvena jedinica, kontakt telefon i elektronička pošta osobe zadužene za izradu Obrasca prethodne procjene:
Služba za ugljikovodike, skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida
Domagoj Jeić
01 6610924
domagoj.jeic@mzoe.hr
1.5.
Je li nacrt prijedloga zakona dio programa rada Vlade Republike Hrvatske, drugog akta planiranja ili reformske mjere?
Da/Ne:
NE
Naziv akta:
Opis mjere:
1.6.
Je li nacrt prijedloga zakona vezan za usklađivanje zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije?
Da/Ne:
NE
Naziv pravne stečevine EU:
2.
ANALIZA POSTOJEĆEG STANJA
2.1.
Što je problem koji zahtjeva izradu ili promjenu zakonodavstva?
Budući da je u Nacionalnom programu reformi 2018. planirano donošenje Zakona o Državnom inspektoratu, kojim će se kroz objedinjavanje inspekcija u Državnom inspektoratu postaviti temelj za učinkovitije obavljanje inspekcijskih poslova, potrebne su odgovarajuće izmjene i dopune odredbi posebnih propisa koji uređuju djelokrug inspekcijskih poslova, u ovom slučaju Zakona oistraživanju i eksploataciji ugljikovodika („Narodne novine“, broj 52/18) koji se prenose na novoustrojeno inspekcijsko tijelo, u konkretnom slučaju inspekcijskih poslova koje obavlja naftno rudarska inspekcija Ministarstva zaštite okoliša i energetike.
2.2.
Zašto je potrebna izrada nacrta prijedloga zakona?
Potrebno je urediti zakonske odredbe vezane uz djelokrug inspekcijskih poslova koje obavlja naftno-rudarska inspekcija Ministarstva zaštite okoliša i energetike, a koji se prenose na novoustrojeno inspekcijsko tijelo, odnosno Državni inspektorat.
2.3.
Navedite dokaz, argument, analizu koja podržava potrebu za izradom nacrta prijedloga zakona.
Nacionalnim programom reformi 2018. utvrđena je reformska mjera objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu kao temelj za učinkovitije obavljanje inspekcijskih poslova, koji se sada obavljaju u središnjim tijelima državne uprave.
3.
UTVRĐIVANJE ISHODA ODNOSNO PROMJENA
3.1.
Što je cilj koji se namjerava postići?
Cilj koji se namjerava postići jest omogućiti da se kroz odgovarajuće izmjene i dopune posebnih propisa koji uređuju djelokrug inspekcijskih poslova koji se prenose na novoustrojeno inspekcijsko tijelo odnosno Državni inspektorat, izbjegne pojava pravnih praznina u postupanju inspekcijskih službi u sklopu Državnog inspektorata od 1. travnja 2019. godine, konkretnije naftno rudarske inspekcije, a sve u svrhu osiguravanja pravilnog, učinkovitog i djelotvornog funkcioniranja državne uprave u upravnim područjima koje je Državni inspektorat preuzeo od pojedinih središnjih tijela državne uprave.
3.2.
Kakav je ishod odnosno promjena koja se očekuje u području koje se namjerava urediti?
Uskladit će se odredbe Zakona oistraživanju i eksploataciji ugljikovodika („Narodne novine“, broj 52/18) sreformskom mjerom objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu sukladno Nacionalnom programu reformi 2018.
3.3.
Koji je vremenski okvir za postizanje ishoda odnosno promjena?
Željeni ishod postići će se stupanjem na snagu Zakona o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
4.
UTVRĐIVANJE RJEŠENJA
4.1.
Navedite koja su moguća normativna rješenja za postizanje navedenog ishoda.
Moguća normativna rješenja (novi propis/izmjene i dopune važećeg/stavljanje van snage propisa i slično):
Zakon o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
Obrazloženje:
Zakonom o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika omogućit će se provedba reformske mjere objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu sukladno Nacionalnom programu reformi 2018.
4.2.
Navedite koja su moguća nenormativna rješenja za postizanje navedenog ishoda.
Moguća nenormativna rješenja (ne poduzimati normativnu inicijativu, informacije i kampanje, ekonomski instrumenti, samoregulacija, koregulacija i slično):
Nema nenormativnih rješenja.
Obrazloženje:
Nenormativnim rješenjima se ne može postići namjeravani cilj, s obzirom da se radi o materiji koja se uređuje zakonom.
5.
UTVRĐIVANJE IZRAVNIH UČINAKA I ADRESATA
5.1.
UTVRĐIVANJE GOSPODARSKIH UČINAKA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.1.1.
Makroekonomsko okruženje Republike Hrvatske osobito komponente bruto društvenog proizvoda kojeg čine osobna potrošnja kućanstava, priljev investicija, državna potrošnja, izvoz i uvoz
NE
NE
NE
5.1.2.
Slobodno kretanje roba, usluga, rada i kapitala
NE
NE
NE
5.1.3.
Funkcioniranje tržišta i konkurentnost gospodarstva
NE
NE
NE
5.1.4.
Prepreke za razmjenu dobara i usluga
NE
NE
NE
5.1.5.
Cijena roba i usluga
NE
NE
NE
5.1.6.
Uvjet za poslovanje na tržištu
NE
NE
NE
5.1.7.
Trošak kapitala u gospodarskim subjektima
NE
NE
NE
5.1.8.
Trošak zapošljavanja u gospodarskim subjektima (trošak rada u cjelini)
NE
NE
NE
5.1.9.
Trošak uvođenja tehnologije u poslovni proces u gospodarskim subjektima
NE
NE
NE
5.1.10.
Trošak investicija vezano za poslovanje gospodarskih subjekata
NE
NE
NE
5.1.11.
Trošak proizvodnje, osobito nabave materijala, tehnologije i energije
NE
NE
NE
5.1.12.
Prepreke za slobodno kretanje roba, usluga, rada i kapitala vezano za poslovanje gospodarskih subjekata
NE
NE
NE
5.1.13.
Djelovanje na imovinska prava gospodarskih subjekata
NE
NE
NE
5.1.14.
Drugi očekivani izravni učinak:
NE
NE
NE
5.1.15.
OBRAZLOŽENJE ZA ANALIZU UTVRĐIVANJA IZRAVNIH UČINAKA OD 5.1.1. DO 5.1.14.
Pitanja koja se uređuju Zakonom o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika su takva da neće imati izravnih gospodarskih učinaka.
UTVRDITE VELIČINU ADRESATA:
5.1.16.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
NE
NE
NE
5.1.17.
Srednji i veliki poduzetnici
NE
NE
NE
5.1.18.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
NE
NE
NE
5.1.19.
Radnici i/ili umirovljenici
NE
NE
NE
5.1.20.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
NE
NE
NE
5.1.21.
Hrvatski branitelji
NE
NE
NE
5.1.22.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
NE
NE
NE
5.1.23.
Udruge i/ili zaklade
NE
NE
NE
5.1.24.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
5.1.25.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
NE
NE
NE
5.1.26.
Drugi utvrđeni adresati:
NE
NE
NE
5.1.27.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.1.16. do 5.1.26.:
Donošenje ovoga Zakona neće imati utjecaj na adresate.
5.1.28.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE GOSPODARSKIH UČINAKA
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata
–mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
NE
NE
NE
mali
NE
NE
NE
veliki
NE
NE
NE
5.2.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA TRŽIŠNO NATJECANJE
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.2.1.
Strukturalna, financijska, tehnička ili druga prepreka u pojedinom gospodarskom sektoru odnosno gospodarstvu u cjelini
NE
NE
NE
5.2.2.
Pozicija državnih tijela koja pružaju javne usluge uz istovremeno obavljanje gospodarske aktivnosti na tržištu
NE
NE
NE
5.2.3.
Postojanje diskriminirajućih uvjeta, osobito posebnih isključivih prava, uživanja povoljnijeg izvora financiranja ili pristupa privilegiranim podacima među gospodarskim subjektima
NE
NE
NE
5.2.4.
Drugi očekivani izravni učinak:
NE
NE
NE
5.2.5.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.2.1. do 5.2.4.:
Pitanja koja se uređuju Zakonom o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika su takva da neće imati izravnih učinaka na tržišno natjecanje.
Utvrdite veličinu adresata:
5.2.6.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
NE
NE
NE
5.2.7.
Srednji i veliki poduzetnici
NE
NE
NE
5.2.8.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
NE
NE
NE
5.2.9.
Radnici i/ili umirovljenici
NE
NE
NE
5.2.10.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
NE
NE
NE
5.2.11.
Hrvatski branitelji
NE
NE
NE
5.2.12.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
NE
NE
NE
5.2.13.
Udruge i/ili zaklade
NE
NE
NE
5.2.14.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
NE
NE
NE
5.2.15.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
NE
NE
NE
5.2.16.
Drugi utvrđeni adresati:
NE
NE
NE
5.2.17.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.2.6. do 5.2.16.:
Donošenje ovoga Zakona neće imati utjecaj na adresate.
5.2.17.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA ZAŠTITU TRŽIŠNOG NATJECANJA
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata
–mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
NE
NE
NE
mali
NE
NE
NE
veliki
NE
NE
NE
5.3.
UTVRĐIVANJE SOCIJALNIH UČINAKA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.3.1.
Demografski trend, osobito prirodno kretanje stanovništva, stopa nataliteta i mortaliteta, stopa rasta stanovništva i dr.
NE
NE
NE
5.3.2.
Prirodna migracija stanovništva i migracija uzrokovana ekonomskim, političkim ili drugim okolnostima koje dovode do migracije stanovništva
NE
NE
NE
5.3.3.
Socijalna uključenost
NE
NE
NE
5.3.4.
Zaštita osjetljivih skupina i skupina s posebnim interesima i potrebama
NE
NE
NE
5.3.5.
Proširenje odnosno sužavanje pristupa sustavu socijalne skrbi i javnim uslugama te pravo na zdravstvenu zaštitu
NE
NE
NE
5.3.6.
Financijska održivost sustava socijalne skrbi i sustava zdravstvene zaštite
NE
NE
NE
5.3.7.
Drugi očekivani izravni učinak:
NE
NE
NE
5.3.8.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.3.1. do 5.3.7.:
Pitanja koja se uređuju Zakonom o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika su takva da neće imati izravnih socijalnih učinaka.
Utvrdite veličinu adresata:
5.3.9.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
NE
NE
NE
5.3.10.
Srednji i veliki poduzetnici
NE
NE
NE
5.3.11.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
NE
NE
NE
5.3.12.
Radnici i/ili umirovljenici
NE
NE
NE
5.3.13.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
NE
NE
NE
5.3.14.
Hrvatski branitelji
NE
NE
NE
5.3.15.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
NE
NE
NE
5.3.16.
Udruge i/ili zaklade
NE
NE
NE
5.3.17.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
NE
NE
NE
5.3.18.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
NE
NE
NE
5.3.19.
Drugi utvrđeni adresati:
NE
NE
NE
5.3.20.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.3.9. do 5.3.19.:
Donošenje ovoga Zakona neće imati utjecaj na adresate.
5.3.21.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE SOCIJALNIH UČINAKA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata
–mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
NE
NE
NE
mali
NE
NE
NE
veliki
NE
NE
NE
5.4.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA RAD I TRŽIŠTE RADA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.4.1.
Zapošljavanje i tržište rada u gospodarstvu Republike Hrvatske u cjelini odnosno u pojedinom gospodarskom području
NE
NE
NE
5.4.2.
Otvaranje novih radnih mjesta odnosno gubitak radnih mjesta
NE
NE
NE
5.4.3.
Kretanje minimalne plaće i najniže mirovine
NE
NE
NE
5.4.4.
Status regulirane profesije
NE
NE
NE
5.4.5.
Status posebnih skupina radno sposobnog stanovništva s obzirom na dob stanovništva
NE
NE
NE
5.4.6.
Fleksibilnost uvjeta rada i radnog mjesta za pojedine skupine stanovništva
NE
NE
NE
5.4.7.
Financijska održivost mirovinskoga sustava, osobito u dijelu dugoročne održivosti mirovinskoga sustava
NE
NE
NE
5.4.8.
Odnos između privatnog i poslovnog života
NE
NE
NE
5.4.9.
Dohodak radnika odnosno samozaposlenih osoba
NE
NE
NE
5.4.10.
Pravo na kvalitetu radnog mjesta
NE
NE
NE
5.4.11.
Ostvarivanje prava na mirovinu i drugih radnih prava
NE
NE
NE
5.4.12.
Status prava iz kolektivnog ugovora i na pravo kolektivnog pregovaranja
NE
NE
NE
5.4.13.
Drugi očekivani izravni učinak:
NE
NE
NE
5.4.14.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.4.1 do 5.4.13:
Pitanja koja se uređuju Zakonom o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika su takva da neće imati izravnih učinaka na rad i tržište rada.
Utvrdite veličinu adresata:
5.4.15.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
NE
NE
NE
5.4.16.
Srednji i veliki poduzetnici
NE
NE
NE
5.4.17.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
NE
NE
NE
5.4.18.
Radnici i/ili umirovljenici
NE
NE
NE
5.4.19.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
NE
NE
NE
5.4.20.
Hrvatski branitelji
NE
NE
NE
5.4.21.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
NE
NE
NE
5.4.22.
Udruge i/ili zaklade
NE
NE
NE
5.4.23.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
NE
NE
NE
5.4.24.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
NE
NE
NE
5.4.25.
Drugi utvrđeni adresati:
NE
NE
NE
5.4.26.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.4.14. do 5.4.25.
Donošenje ovoga Zakona neće imati utjecaj na adresate.
5.4.27.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA RAD I TRŽIŠTE RADA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata
–mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
NE
NE
NE
mali
NE
NE
NE
veliki
NE
NE
NE
5.5.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA ZAŠTITU OKOLIŠA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.5.1.
Utjecaj na klimu
NE
NE
NE
5.5.2.
Kvaliteta i korištenje zraka, vode i tla
NE
NE
NE
5.5.3.
Korištenje energije
NE
NE
NE
5.5.4.
Korištenje obnovljivih i neobnovljivih izvora energije
NE
NE
NE
5.5.5.
Bioraznolikost biljnog i životinjskog svijeta
NE
NE
NE
5.5.6.
Gospodarenje otpadom i/ili recikliranje
NE
NE
NE
5.5.7.
Rizik onečišćenja od industrijskih pogona po bilo kojoj osnovi
NE
NE
NE
5.5.8.
Zaštita od utjecaja genetski modificiranih organizama
NE
NE
NE
5.5.9.
Zaštita od utjecaja kemikalija
NE
NE
NE
5.5.10.
Drugi očekivani izravni učinak:
NE
NE
NE
5.5.11.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.5.1. do 5.5.10.:
Pitanja koja se uređuju Zakonom o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika su takva da neće imati izravnih učinaka na zaštitu okoliša.
Utvrdite veličinu adresata:
5.5.12.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
NE
NE
NE
5.5.13.
Srednji i veliki poduzetnici
NE
NE
NE
5.5.14.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
NE
NE
NE
5.5.15.
Radnici i/ili umirovljenici
NE
NE
NE
5.5.16.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
NE
NE
NE
5.5.17.
Hrvatski branitelji
NE
NE
NE
5.5.18.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
NE
NE
NE
5.5.19.
Udruge i/ili zaklade
NE
NE
NE
5.5.20.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
NE
NE
NE
5.5.21.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
NE
NE
NE
5.5.22.
Drugi utvrđeni adresati:
NE
NE
NE
5.5.23.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.5.12. do 5.5.22.
Donošenje ovoga Zakona neće imati utjecaj na adresate.
5.5.24.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA ZAŠTITU OKOLIŠA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata
–mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
NE
NE
NE
mali
NE
NE
NE
veliki
NE
NE
NE
5.6.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA ZAŠTITU LJUDSKIH PRAVA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.6.1.
Ravnopravnost spolova u smislu jednakog statusa, jednake mogućnosti za ostvarivanje svih prava, kao i jednaku korist od ostvarenih rezultata
NE
NE
NE
5.6.2.
Pravo na jednaki tretman i prilike osobito u dijelu ostvarivanja materijalnih prava, zapošljavanja, rada i drugih Ustavom Republike Hrvatske zajamčenih prava
NE
NE
NE
5.6.3.
Povreda prava na slobodu kretanja u Republici Hrvatskoj odnosno u drugim zemljama članicama Europske unije
NE
NE
NE
5.6.4.
Izravna ili neizravna diskriminacija po bilo kojoj osnovi
NE
NE
NE
5.6.5.
Povreda prava na privatnost
NE
NE
NE
5.6.6.
Ostvarivanje pravne zaštite, pristup sudu i pravo na besplatnu pravnu pomoć
NE
NE
NE
5.6.7.
Pravo na međunarodnu zaštitu, privremenu zaštitu i postupanje s tim u vezi
NE
NE
NE
5.6.8.
Pravo na pristup informacijama
NE
NE
NE
5.6.9.
Drugi očekivani izravni učinak:
NE
NE
NE
5.6.10.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.6.1. do 5.6.9.:
Pitanja koja se uređuju Zakonom o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika su takva da neće imati izravnih učinaka na zaštitu ljudskih prava.
Utvrdite veličinu adresata:
5.6.12.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
NE
NE
NE
5.6.13.
Srednji i veliki poduzetnici
NE
NE
NE
5.6.14.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
NE
NE
NE
5.6.15.
Radnici i/ili umirovljenici
NE
NE
NE
5.6.16.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
NE
NE
NE
5.6.17.
Hrvatski branitelji
NE
NE
NE
5.6.18.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
NE
NE
NE
5.6.19.
Udruge i/ili zaklade
NE
NE
NE
5.6.20.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
NE
NE
NE
5.6.21.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
NE
NE
NE
5.6.22.
Drugi utvrđeni adresati:
NE
NE
NE
5.6.23.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.6.12. do 5.6.23.
Donošenje ovoga Zakona neće imati utjecaj na adresate.
5.6.24.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA ZAŠTITU LJUDSKIH PRAVA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata
–mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
NE
NE
NE
mali
NE
NE
NE
veliki
NE
NE
NE
6.
Prethodni test malog i srednjeg poduzetništva (Prethodni MSP test)
Ako je na dva pitanja od pitanja pod rednim brojevima od 6.1. do 6.4.. iz Prethodnog testa malog i srednjeg poduzetništva (Prethodni MSP test) odgovoreno »DA«, obvezna je provedba procjene učinaka propisa na malo gospodarstvo izradom MSP testa u okviru Iskaza o procjeni učinaka propisa.
Odgovorite sa »DA« ili »NE«, uz obvezni opis sljedećih učinaka:
DA
NE
6.1.
Hoće li propis imati učinke na određeni broj malih i srednjih poduzetnika kroz administrativne troškove provedbe postupaka ukoliko se za poduzetnike propisuju jednokratne ili periodične administrativne obveze, a koje bi značile trošak vremena za obavljanje pojedinih administrativnih radnji za ispunjavanje propisanih zahtjeva, plaćanje naknada i davanja?
NE
Obrazloženje:
Zakonom o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika neće se propisivati dodatne administrativne obveze za poduzetnike, s obzirom da se ovim Zakonom omogućava provedba reformske mjere objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu sukladno Nacionalnomprogramu reformi 2018.
6.2.
Hoće li propis imati učinke na tržišnu konkurenciju i konkurentnost unutarnjeg tržišta EU u smislu prepreka slobodi tržišne konkurencije?
NE
Obrazloženje:
Zakon o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika neće imati učinke na tržišnu konkurenciju ni konkurentnost unutarnjeg tržišta EU u smislu prepreka slobodi tržišne konkurencije, s obzirom da se ovim Zakonom omogućava provedba reformske mjere objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu sukladno Nacionalnomprogramu reformi 2018.
6.3.
Hoće li propis uvodi naknade i davanja koje će imati učinke na financijske rezultate poslovanja poduzetnika te da li postoji trošak prilagodbe zbog primjene propisa?
NE
Obrazloženje:
Zakonom o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika neće se propisivati dodatne naknade ni davanja za poduzetnike, s obzirom da se ovim Zakonom omogućava provedba reformske mjere objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu sukladno Nacionalnomprogramu reformi 2018.
6.4.
Hoće li propis imati posebne učinke na mikro poduzetnike?
NE
Obrazloženje:
Zakon o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika neće imati učinke na poduzetnike, a samim tim niti na mikro poduzetnike, s obzirom da se ovim Zakonom omogućava provedba reformske mjere objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu sukladno Nacionalnomprogramu reformi 2018.
6.5.
Ako predložena normativna inicijativa nema učinke navedene pod pitanjima 6.1. do 6.4., navedite obrazloženje u prilog izjavi o nepostojanju učinka na male i srednje poduzetnike.
Obrazloženje:
Zakon o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika neće imati izravnih učinaka na male i srednje poduzetnike, s obzirom da se ovim Zakonom omogućava provedba reformske mjere objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu sukladno Nacionalnomprogramu reformi 2018.
7.
Utvrđivanje potrebe za provođenjem SCM metodologije
Ako je odgovor na pitanje pod rednim brojem 6.1. „DA“, iz Prethodnog MSP testa potrebno je uz Obrazac prethodne procjene priložiti pravilno ispunjenu Standard Cost Model (SCM) tablicu s procjenom mogućeg administrativnog troška za svaku propisanu obvezu i zahtjev (SCM kalkulator).
SCM kalkulator ispunjava se sukladno uputama u standardiziranom obrascu u kojem se nalazi formula izračuna i sukladno jedinstvenim nacionalnim smjernicama uređenim kroz SCM priručnik.
u odnosu na svaki pojedini izravni učinak, stručni nositelj obvezno pristupa daljnjoj procjeni učinaka propisa izradom Iskaza o procjeni učinaka propisa. Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“ kod odgovarajućeg izravnog učinka.
Ako je utvrđena potreba za provođenjem procjene učinaka propisa na malog gospodarstvo, stručni nositelj obvezno pristupa daljnjoj procjeni učinaka izradom MSP testa u okviru Iskaza o procjeni učinaka propisa.
Procjena učinaka propisa
Potreba za PUP
Utvrđena potreba za provedbom daljnje procjene učinaka propisa
DA
NE
8.1.
Procjena gospodarskih učinaka iz točke 5.1.
NE
8.2.
Procjena učinaka na tržišno natjecanje iz točke 5.2.
NE
8.3.
Procjena socijalnih učinaka iz točke 5.3.
NE
8.4.
Procjena učinaka na rad i tržište rada iz točke 5.4.
NE
8.5.
Procjena učinaka na zaštitu okoliša iz točke 5.5.
NE
8.6.
Procjena učinaka na zaštitu ljudskih prava iz točke 5.6.
NE
MSP test
Potreba za MSP test
8.7.
Utvrđena potreba za provođenjem procjene učinaka propisa na malo gospodarstvo (MSP test)
DA
NE
8.8.
Provođenje MSP testa
NE
8.9.
Provođenje SCM metodologije
NE
9.
PRILOZI
10.
POTPIS ČELNIKA TIJELA
Potpis: dr. sc. Tomislav Ćorić, ministar
Datum: 12. veljače 2019.
11.
Odgovarajuća primjena ovoga Obrasca u slučaju provedbe članka 18. stavka 2. Zakona o procjeni učinaka propisa ("Narodne novine", broj 44/17)
Uputa:
Prilikom primjene ovoga Obrasca na provedbene propise i akte planiranja u izradi, izričaj „nacrt prijedloga zakona“ potrebno je zamijeniti s nazivom provedbenog propisa odnosno akta planiranja.
MINISTARSTVO ZAŠTITE OKOLIŠA I ENERGETIKE
NACRT
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O ISTRAŽIVANJU I EKSPLOATACIJI UGLJIKOVODIKA, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA
Zagreb, veljača 2019.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O ISTRAŽIVANJU I EKSPLOATACIJI UGLJIKOVODIKA
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, broj 85/10 – pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Zakonom o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika (Narodne novine, broj 52/18) uređuje se istraživanje i eksploatacija ugljikovodika, istraživanje i eksploatacija geotermalnih voda iz kojih se može koristiti akumulirana toplina u energetske svrhe, skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida, pri čemu se ugljikovodici, geotermalne vode ili geološke strukture za skladištenje i trajno zbrinjavanje nalaze u zemlji ili u podzemlju unutarnjih morskih voda ili teritorijalnog mora Republike Hrvatske odnosno u podzemlju epikontinentalnog pojasa Jadranskog mora do linije razgraničenja sa susjednim zemljama na kojima Republika Hrvatska, u skladu s međunarodnim pravom, ostvaruje jurisdikciju i suverena prava.
Inspekcijski nadzor nad primjenom navedenog Zakona i propisa donesenih na temelju navedenog Zakona obavlja naftno rudarska inspekcija ministarstva nadležnog za energetiku, inspekcija središnjeg tijela državne uprave nadležnog za financije te druge inspekcije sukladno navedenom Zakonu i drugim propisima kojima se uređuje rad inspekcija, dok upravni nadzor nad primjenom navedenog Zakona i propisa donesenih na temelju toga Zakona obavlja ministarstvo nadležno za energetiku.
Nacionalnim programom reformi za 2018. utvrđene su mjere za jačanje konkurentnosti gospodarstva i unaprjeđenje poslovnog okruženja (mjera 4.1. i 4.1.1.) te s njima u vezi mjera „Objedinjavanje gospodarskih inspekcija“, kao temelj za učinkovitije obavljanje inspekcijskih poslova, koji se sada obavljaju u središnjim tijelima državne uprave, u konkretnom slučaju inspekcijskih poslova koje obavlja naftno rudarska inspekcija ministarstva nadležnog za energetiku.
S obzirom na to da sukladno Zakonu o državnom inspektoratu (Narodne novine, broj 115/18) poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, potrebno je izmijeniti odredbe Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
III. OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
IV. PRIJEDLOG ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
Prema odredbi članka 204. stavka 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora (Narodne novine, br. 81/13, 113/16, 69/17 i 29/18) zakon se može donijeti po hitnom postupku, kada to zahtijevaju osobito opravdani razlozi, koji u prijedlogu moraju biti posebno obrazloženi.
Nacionalnim programom reformi 2018. utvrđena je reformska mjera objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu kao temelj za učinkovitije obavljanje inspekcijskih poslova, koji se sada obavljaju u središnjim tijelima državne uprave.
Sukladno članku 204. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora predlaže se donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku, u cilju izbjegavanja pojave pravnih praznina u postupanju inspekcijskih službi u sklopu Državnog inspektorata od 1. travnja 2019. godine, u svrhu osiguravanja pravilnog, učinkovitog i djelotvornog funkcioniranja državne uprave u upravnim područjima koje je Državni inspektorat preuzeo od pojedinih središnjih tijela državne uprave, a što su osobito opravdani razlozi za donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku.
V. TEKST KONAČNOG PRIJEDLOGA ZAKONA, S OBRAZLOŽENJEM
Uz prijedlog za donošenje ovoga Zakona dostavlja se Konačni prijedlog zakona o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, s obrazloženjem.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O ISTRAŽIVANJU I EKSPLOATACIJI UGLJIKOVODIKA
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 1.
U Zakonu o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika (Narodne novine, broj 52/18) u članku 6. stavku 1. točki 25. riječi : »naftno-rudarsku inspekciju« zamjenjuju se riječima: »energetsku inspekciju za naftno rudarstvo«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 2.
U članku 12. stavku 1. točki 3. riječi: »naftno-rudarskoj inspekciji« zamjenjuju se riječima: »energetskoj inspekciji za naftno rudarstvo«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 3.
U članku 53. stavku 1. riječi: » Naftno-rudarska inspekcija Ministarstva « zamjenjuju se riječima: »Energetska inspekcija za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 4.
U članku 65. stavku 1. točki 2. riječi: » naftno-rudarske inspekcije Ministarstva « zamjenjuju se riječima: »energetske inspekcije za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 5.
U članku 109. stavku 2. riječi: » naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva « zamjenjuju se riječima: »energetsku inspekciju za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove.«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 6.
U članku 110. riječi: » naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva « zamjenjuju se riječima: » energetsku inspekciju za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 7.
U članku 117. stavku 1. riječi: » naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva « zamjenjuju se riječima: »energetsku inspekciju za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
U stavku 2. riječi: » naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva « zamjenjuju se riječima: »energetsku inspekciju za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 8.
U članku 119. stavku 1. riječi: » naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva « zamjenjuju se riječima: »energetsku inspekciju za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 9.
U članku 132. stavku 5. riječi: » naftno-rudarskoj inspekciji Ministarstva « zamjenjuju se riječima: »energetskoj inspekciji za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove.«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 10.
U članku 135. stavku 6. riječi: » naftno-rudarskoj inspekciji Ministarstva « zamjenjuju se riječima: »energetskoj inspekciji za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove.«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 11.
U članku 136. stavku 7. riječi: » naftno-rudarskoj inspekciji Ministarstva « zamjenjuju se riječima: »energetskoj inspekciji za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove.«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 12.
U članku 174. stavku 3. podstavku 4. riječi: » naftno-rudarske inspekcije Ministarstva « zamjenjuju se riječima: »energetske inspekcije za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 13.
U članku 175. stavku 1. riječi: » naftno-rudarskoj inspekciji « zamjenjuju se riječima: »energetskoj inspekciji za naftno rudarstvo.«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 14.
U članku 177. riječi: » naftno-rudarskoj inspekciji Ministarstva « zamjenjuju se riječima: »energetskoj inspekciji za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 15.
U članku 179. stavku 5. riječi: » naftno-rudarskoj inspekciji « zamjenjuju se riječima: »energetskoj inspekciji za naftno rudarstvo.«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 16.
U članku 185. stavku 1. riječi: » naftno-rudarsku inspekciju « zamjenjuju se riječima: »energetsku inspekciju za naftno rudarstvo«.
U stavku 2. riječi: » naftno-rudarska inspekcija « zamjenjuju se riječima: »energetska inspekcija za naftno rudarstvo«.
U stavku 3. riječi: » naftno-rudarska inspekcija « zamjenjuju se riječima: »energetska inspekcija za naftno rudarstvo«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 17.
U članku 187. stavku 2. riječi: » naftno-rudarska inspekcija Ministarstva « zamjenjuju se riječima: »energetska inspekcija za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 18.
U članku 188. stavku 1. riječi: » naftno-rudarski inspektor « zamjenjuju se riječima: »energetski inspektor za naftno rudarstvo«.
U stavku 2. riječi: » naftno-rudarski inspektor « zamjenjuju se riječima: »energetski inspektor za naftno rudarstvo«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 19.
U članku 189. riječi: » naftno-rudarski inspektor « zamjenjuju se riječima: »energetski inspektor za naftno rudarstvo«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 20.
U članku 194. stavku 1. točki 11. riječi: » naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva « zamjenjuju se riječima: »energetsku inspekciju za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
U točki 12. riječi: » naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva « zamjenjuju se riječima: »energetsku inspekciju za naftno rudarstvo središnjeg tijela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove«.
U točki 19. riječi: » naftno-rudarskoj inspekciji « zamjenjuju se riječima: »energetskoj inspekciji za naftno rudarstvo«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 21.
Ovaj Zakon objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu 1. travnja 2019.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
O B R A Z L O Ž E NJ E
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 1.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 6. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 2.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 12. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 3.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 53. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 4.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 65. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 5.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 109. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 6.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 110. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 7.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 117. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 8.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 119. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 9.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 132. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 10.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 135. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 11.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 136. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 12.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 174. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 13.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 175. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 14.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 177. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 15.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 179. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 16.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 185. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 17.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 187. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 18.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 188. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 19.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 189. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 20.
Obzirom da poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti naftno-rudarske inspekcije ministarstva nadležnog za energetiku od 1. travnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 194. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 21.
Ovim člankom određuje se stupanje na snagu Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
ODREDBE VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Definicije pojmova
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 6.
Pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju sljedeće značenje:
1) Agencija znači pravnu osobu s javnim ovlastima nadležnu za praćenje djelatnosti istraživanja i eksploatacije ugljikovodika i geotermalnih voda, skladištenja prirodnog plina i trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida, a koja obavlja poslove u okviru djelokruga i nadležnosti određenih ovim Zakonom i drugim propisima vezanim uz primjenu ovoga Zakona ili bilo kojim zakonom kojim se izmjenjuje, dopunjuje ili zamjenjuje ovaj Zakon, ili drugo tijelo ili osoba koja je njezin pravni sljednik ili je preuzela njezine poslove iz nadležnosti ovoga Zakona.
2) Bitna promjena znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, svaku promjenu koja nije predviđena dozvolom za trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida, a koja može imati značajne učinke na prirodu, okoliš i zdravlje ljudi.
3) Budžet znači procjenu troškova za koje se očekuje da će nastati u provedbi odobrenog radnog programa i koji su sastavni dio svakog radnog programa.
4) Bušotina znači naftno-rudarski objekt izrađen bušenjem u podzemnim stijenama od početne točke na površini zemlje ili na dnu vodenih površina do konačne dubine, a za potrebe istraživanja ili eksploatacije sirove nafte ili prirodnog plina ili geotermalnih voda ili za utiskivanje bilo kojeg fluida u ležište ugljikovodika, osim seizmičkih bušotina ili strukturnih bušotina ili bušotina za stratigrafska ispitivanja.
5) Dozvola za istraživanje znači dozvolu za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika ili dozvolu za istraživanje geotermalnih voda ili dozvolu za istraživanje u svrhu skladištenja prirodnog plina ili dozvolu za istraživanje u svrhu trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida.
6) Dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika znači odluku ili odluke Vlade kojima se investitoru daje pravo na izravno sklapanje ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika pod uvjetima izričito propisanim ovim Zakonom, pravo na istraživanje ugljikovodika i pravo na izravnu dodjelu dozvole za pridobivanje ugljikovodika pod pretpostavkom ispunjenja svih preduvjeta propisanih ovim Zakonom.
7) Dozvola za istraživanje geotermalnih voda znači odluku ili odluke Ministarstva kojima se investitoru daje pravo na istraživanje geotermalnih voda u energetske svrhe i pravo na izravnu dodjelu dozvole za pridobivanje geotermalnih voda i sklapanje ugovora o eksploataciji geotermalnih voda pod pretpostavkom ispunjenja svih preduvjeta vezanih za početak eksploatacije geotermalnih voda propisanih ovim Zakonom.
8) Dozvola za istraživanje u svrhu skladištenja prirodnog plina znači odluku ili odluke Ministarstva kojima se investitoru daje pravo na istraživanje postojanja preduvjeta za skladištenje prirodnog plina u geološkim strukturama i pravo na izravnu dodjelu dozvole za skladištenje prirodnog plina i sklapanje ugovora o skladištenju prirodnog plina pod pretpostavkom ispunjenja preduvjeta propisanih ovim Zakonom.
9) Dozvola za istraživanje u svrhu trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida znači odluku ili odluke Ministarstva kojima se investitoru daje pravo na istraživanje postojanja preduvjeta za trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida u geološkim strukturama i pravo na izravnu dodjelu dozvole za trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida pod pretpostavkom ispunjenja preduvjeta propisanih ovim Zakonom.
10) Dozvola za eksploataciju znači dozvolu za pridobivanje ugljikovodika ili dozvolu za pridobivanje geotermalnih voda ili dozvolu za skladištenje prirodnog plina ili dozvolu za trajno zbrinjavanja ugljikova dioksida.
11) Dozvola za pridobivanje ugljikovodika znači odluku ili odluke Vlade, a u slučaju postojećeg prava odluka ili odluke Ministarstva, kojima se dozvoljava eksploatacija ugljikovodika.
12) Dozvola za pridobivanje geotermalnih voda znači odluku ili odluke Ministarstva kojima se dozvoljava eksploatacija geotermalnih voda.
13) Dozvola za skladištenje prirodnog plina znači odluku ili odluke Ministarstva kojima se dozvoljava skladištenje prirodnog plina.
14) Dozvola za trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida znači odluku ili odluke Ministarstva kojima se dozvoljava trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida u geološkim strukturama.
15) Eksploatacija znači pridobivanje ugljikovodika i geotermalnih voda iz ležišta, oplemenjivanje ugljikovodika, transport ugljikovodika i geotermalnih voda do točke isporuke, uključujući cjevovode kada su u tehnološkoj svezi s utvrđenim eksploatacijskim poljima, skladištenje prirodnog plina, trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida u geološkim strukturama i sanaciju. Eksploatacija uključuje, bez ograničenja:
– sve radove i aktivnosti u vezi s izradom bušotina, osim istražnih i ocjenskih bušotina, produbljivanjem, čepljenjem, izradom bočnih kanala tih bušotina, uključujući projektiranje, izradu i ugradnju opreme, cjevovoda ili vodova, postrojenja, eksploatacijskih jedinica i svih drugih sustava koji se odnose na te bušotine i mogu biti potrebni u skladu s provjerenim projektom razrade i eksploatacije i
– sve radove i aktivnosti koji se odnose na usluge servisiranja i održavanja cjevovoda, vodova, instalacija, eksploatacijskih jedinica i sve aktivnosti vezane uz eksploataciju i upravljanje bušotinama koje se izvode kako bi se omogućilo pridobivanje ugljikovodika ili geotermalnih voda iz ležišta te skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida u geološkim strukturama.
16) Eksploatacijsko polje znači spojnicama koordinata vršnih točaka omeđen dio prostora na kopnu ili moru i dubinski ograničen sukladno utvrđenim granicama ležišta ugljikovodika, geotermalnih voda ili geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
17) Elaborat o rezervama znači elaborat kojim se kategoriziraju i klasificiraju rezerve ugljikovodika ili geotermalne vode i potvrđuje komercijalnost ležišta odnosno utvrđuje građa, oblik i volumen geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
18) FOB znači franko brod (engl. Free on Board) u točki isporuke te ima značenje kao u ICC međunarodnim pravilima za tumačenje međunarodnih trgovinskih termina (Incoterms 2010) i odnosi se na realiziranu prodajnu cijenu za udio u eksploataciji investitora na mjestu prodaje, umanjenu za transport, osiguranje i manipulativne troškove nakon točke isporuke.
19) Geofizička snimanja znači sva invazivna i/ili neinvazivna snimanja fizikalnih svojstava podzemlja, a koja se obavljaju iz zraka, na površini terena, na vodenim površinama i/ili na dnu vodenih površina, kao i iz kanala bušotine.
20) Geološka struktura znači geološku jedinicu koju je moguće utvrditi i kartirati, a koja je svojim litološkim, strukturnim i fizikalnim karakteristikama podobna za nakupljanje ugljikovodika i geotermalnih voda, skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
21) Geotermalne vode znače geotermalne vode iz kojih se može koristiti akumulirana toplina u energetske svrhe, osim geotermalnih voda koje se koriste u ljekovite, balneološke ili rekreativne svrhe i druge namjene, a na koje se primjenjuju propisi o vodama, kao i podzemne vode koje se koristi putem dizalice topline za grijanje ili hlađenje vode u nisko temperaturnom sustavu distribucije topline, a na koje se primjenjuju propisi o gradnji.
22) Gradnja znači projektiranje, građenje, rekonstrukciju, investicijsko održavanje i uklanjanje naftno-rudarskih objekata i postrojenja te stručni nadzor pri izvođenju navedenih radnji.
23) Građenje naftno-rudarskih objekata i postrojenja znači izvedbu građevinskih i drugih radova (pripremni, zemljani, konstruktorski, instalaterski, završni te ugradnja građevnih proizvoda, opreme ili postrojenja) kojima se gradi novi naftno-rudarski objekt i postrojenje.
24) Hidrodinamička cjelina znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, hidrodinamički povezan porni prostor u kojem je tlačna komunikacija tehnički mjerljiva i koji je omeđen barijerama toka, kao što su rasjedi, podzemna ležišta soli, litološke granice, ili isklinjavanje ili izbijanje formacije na površinu.
25) Inspekcije znače naftno-rudarsku inspekciju, inspekciju zaštite okoliša, inspekciju zaštite prirode, kao i druga nadležna tijela državne uprave koja se bave inspekcijskim nadzorom glede provođenja odredbi ovoga Zakona.
26) Investicijsko održavanje naftno-rudarskih objekata i postrojenja znači izvedbu radova na postojećem naftno-rudarskom objektu i postrojenju radi očuvanja temeljnih zahtjeva naftno-rudarskog objekta i postrojenja tijekom njegova trajanja, kojima se ne mijenja usklađenost naftno-rudarskog objekta i postrojenja s lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađen odnosno ne mijenja se namjena naftno-rudarskog objekta i postrojenja, kao ni tehnološki proces opisan u provjerenoj naftno-rudarskoj dokumentaciji.
27) Investitor znači jednog ili više naftno-rudarskih gospodarskih subjekata koji su, sukladno ovome Zakonu, dobili dozvolu za istraživanje ili, ovisno o kontekstu, dozvolu za eksploataciju.
28) Istjecanje znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, svako oslobađanje ugljikova dioksida iz podzemnog skladišta.
29) Istraživanje znači sve istražne radove i aktivnosti, a kojima je svrha utvrditi postojanje, položaj i oblik ležišta, količinu i kakvoću rezervi te uvjete eksploatacije ugljikovodika ili geotermalnih voda odnosno radove i ispitivanja kojima je svrha utvrditi mogućnost skladištenja prirodnog plina i trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida u geološkim strukturama te uvjete eksploatacije, uključujući, ali ne isključivo:
– geofizička i druga geološka snimanja, interpretaciju tako prikupljenih podataka i njihovu studijsku obradu
– bušenje, produbljivanje, skretanje, opremanje, ispitivanje, privremeno napuštanje ili likvidaciju istražnih bušotina
– sanaciju
– kupnju ili nabavu one robe, usluga, materijala i opreme koji su potrebni za gore spomenute radove.
30) Istražna bušotina znači bušotinu kojoj je svrha utvrditi postojanje, položaj i oblik ležišta ugljikovodika ili geotermalnih voda i njihovu količinu i kakvoću odnosno utvrditi postojanje geoloških struktura prikladnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
31) Istražna faza znači razdoblje unutar istražnog razdoblja tijekom kojeg se investitor obvezao provesti minimalne radne obveze sukladno sklopljenom ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, a postoje dvije istražne faze; prva istražna faza koja traje prve tri godine istraživanja i druga istražna faza koja traje iduće dvije godine istraživanja nakon završetka prve istražne faze.
32) Istražni prostor znači spojnicama koordinata vršnih točaka omeđen dio prostora na kopnu ili moru koji je nakon provedenog nadmetanja dozvolom određen za istraživanje ugljikovodika, geotermalnih voda te postojanja potencijalnih geoloških struktura prikladnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
33) Istražni troškovi znače sve priznate troškove koje će investitor snositi u okviru istraživanja sukladno izdanoj dozvoli za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i sklopljenom ugovoru o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika.
34) Istražno razdoblje znači razdoblje određeno ovim Zakonom tijekom kojeg investitor može obavljati istraživanje.
35) Javno poduzeće znači javno poduzeće koje je kao takvo određeno zakonom kojim se uređuje javna nabava.
36) Komercijalno otkriće znači svako otkriće ili niz otkrića pridobivih rezervi ugljikovodika ili geotermalnih voda utvrđenih elaboratom o rezervama, koja na temelju ovoga Zakona opravdavaju eksploataciju otkrivenih rezervi ugljikovodika ili geotermalnih voda, ili svako otkriće ili niz otkrića geoloških struktura podobnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida utvrđenih elaboratom o geološkim strukturama pogodnim za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
37) Korektivne mjere znače, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, mjere koje se poduzimaju za ispravljanje većih nepravilnosti ili za zatvaranje mjesta na kojem dolazi do istjecanja kako bi se spriječilo ili zaustavilo istjecanje ugljikova dioksida iz kompleksa podzemnog skladišta.
38) Ležište znači bilo koje sedimentne, magmatske ili metamorfne propusne stijene koje sadržavaju prirodnu akumulaciju ugljikovodika ili geotermalnih voda, a ograničene su izolatorskim stijenama i predstavljaju jedinstvenu hidrodinamičku cjelinu.
39) Lokalni cjevovod znači cjevovod koji spaja mjernu točku i točku ulaska ugljikovodika u magistralni cjevovod.
40) Magistralni cjevovod znači glavni državni cjevovod kojem će investitor imati pristup sukladno ovome Zakonu i ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
41) Međunarodna dobra praksa pri naftno-rudarskim radovima znači prakse i procedure, priznate i kontinuirano ažurirane od društva naftnih inženjera (engl. Society of Petroleum Engineers (SPE)), kojima se razboriti operatori koriste na međunarodnoj razini u uvjetima i okolnostima sličnima onima koji se odnose na naftno-rudarske radove u istražnom prostoru ili eksploatacijskom polju, a sve sukladno praksi Europske unije, s namjerom da:
– sačuvaju ugljikovodike povećanjem pridobivosti ugljikovodika na tehnički i ekonomski održiv način, uz kontrolu pada rezervi i uz minimalne gubitke na površini
– unaprjeđuju sigurnost pri obavljanju radova i zaštitu od nezgoda i
– štite okoliš i prirodu uz što manji utjecaj naftno-rudarskih radova na okoliš i prirodu.
42) Migracija znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, kretanje ugljikova dioksida unutar skladišnog kompleksa.
43) Ministarstvo znači ministarstvo nadležno za energetiku.
44) Minimalna financijska obveza znači najmanji novčani trošak na koji se investitor obvezao u odnosu na minimalne radne obveze.
45) Minimalne radne obveze znače minimum obveza za istraživanje ugljikovodika koje se investitor obvezao izvršiti za vrijeme trajanja pojedine istražne faze.
46) Mjerna točka znači mjesto ili mjesta koja su određena provjerenim projektom razrade i eksploatacije, a na kojima će biti smještena odgovarajuća oprema za potrebe obavljanja volumetrijskih mjerenja i drugih utvrđivanja, temperature i ostalih prilagodbi, utvrđivanja vode i sedimenta te ostala prikladna mjerenja, a sve u svrhu utvrđivanja pridobivenih količina ugljikovodika.
47) Nacionalna naftna kompanija znači trgovačko društvo koje je u većinskom vlasništvu Republike Hrvatske, a koje je registrirano za djelatnost istraživanja i eksploatacije ugljikovodika.
48) Naftno-rudarski gospodarski subjekt znači jednu ili više fizičkih ili pravnih osoba sa sjedištem ili podružnicom u Republici Hrvatskoj registriranu kod nadležnog tijela za djelatnost istraživanja i eksploatacije ugljikovodika ili geotermalnih voda ili skladištenja prirodnog plina ili trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida, ovisno o primjeni, kao i pravnu osobu sa sjedištem u drugim državama registriranu za djelatnost istraživanja i eksploatacije ugljikovodika ili geotermalnih voda ili skladištenja prirodnog plina ili trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida kod nadležnog tijela države u kojoj je sjedište pravne osobe.
49) Naftno-rudarski objekti i postrojenja znače sve objekte, postrojenja, opremu, alate, uređaje i instalacije koji se koriste prilikom izvođenja istraživanja i eksploatacije ugljikovodika, geotermalnih voda, kao i skladištenja prirodnog plina i trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida.
50) Naftno-rudarski projekti znače projekte koji se izrađuju za potrebe izvođenja naftno-rudarskih radova u skladu s ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovog Zakona.
51) Naftno-rudarski radovi znače sve radove istraživanja i eksploatacije ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenja prirodnog plina ili trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida te sve druge aktivnosti koje se provode u skladu s ovim Zakonom, uključujući preuzimanje ugljikovodika iz eksploatacijskog polja, ali isključujući skladištenje, transport ili obradu nakon točke isporuke.
52) Naftno-rudarstvo znači sve aktivnosti vezane uz istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, geotermalnih voda koje se koriste u energetske svrhe, skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
53) Naknada znači naknade koje investitor, sukladno ovom Zakonu, plaća za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida, a čiju visinu i vrste utvrđuje uredbom Vlada, na prijedlog Ministarstva.
54) Oblak ugljikova dioksida znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, volumen ugljikova dioksida raspršen u geološkoj strukturi.
55) Ocjenska bušotina znači bušotinu izrađenu u okviru istraživanja, unutar ocjenskog područja u svrhu utvrđivanja ležišta (ili više njih), u smislu debljine i lateralnog dosega te procjene količina pridobivih ugljikovodika ili geotermalnih voda te uvjete eksploatacije odnosno potvrđivanja geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
56) Ocjenski radovi znače bilo koje i sve radove koji se obavljaju u okviru istraživanja, unutar ocjenskog područja za potrebe utvrđivanja jednog ili više ležišta u smislu debljine i lateralnog dosega, a u svrhu utvrđivanja fizičkog dosega (arealne ekstenzije), rezervi i vjerojatnog kapaciteta eksploatacije ležišta ili više ležišta ugljikovodika ili geotermalnih voda odnosno geoloških struktura podobnih za skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
57) Ocjensko područje znači geografsko područje unutar istražnog prostora, koje pokriva površinu geološke strukture ili struktura odnosno koje pokriva prospekt ili prospekte gdje se namjerava provesti ocjena, te razumnu granicu koja omeđuje takvo otkriće.
58) Okvirni plan i program istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu znači plan i program koji je donijelo Ministarstvo sukladno propisima kojima se uređuje strateška procjena utjecaja na okoliš odnosno bilo koji akt kojim se izmjenjuje, dopunjuje ili zamjenjuje taj plan i program, a kojim se definiraju uvjeti, ograničenja i mjere zaštite okoliša prilikom izvođenja i praćenja aktivnosti istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu.
59) Okvirni plan i program istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na kopnu znači plan i program koji je donijelo Ministarstvo sukladno propisima kojima se uređuje strateška procjena utjecaja na okoliš odnosno bilo koji akt kojim se izmjenjuje, dopunjuje ili zamjenjuje taj plan i program, a kojim se definiraju uvjeti, ograničenja i mjere zaštite okoliša prilikom izvođenja i praćenja aktivnosti istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na kopnu.
60) Otkriće znači pojavu ugljikovodika ili geotermalnih voda u bilo kojoj bušenoj strukturi za koju prije nije bilo dokazano da postoji.
61) Otpad znači tvari koje su kao takve određene sukladno zakonu kojim se uređuje pitanje održivog gospodarenja otpadom.
62) Plan za zajedničku razradu ležišta znači plan za zajedničku razradu ležišta ugljikovodika koje se nalazi djelomično u području otkrića unutar jednog istražnog prostora ili eksploatacijskog polja, a djelomično unutar susjednog istražnog prostora ili eksploatacijskog polja na području Republike Hrvatske u kojem druge strane imaju pravo izvođenja naftno-rudarskih radova ili unutar granica susjedne države.
63) Platts izvješće o cijenama znači službenu kotaciju raspona cijena raznih tipova sirove nafte na globalnom tržištu vezanu uz cijenu referentne sirove nafte, a koja se objavljuje u izvješću Platts Oilgram ili Platts Crude Oil Marketwire ili ekvivalentnom Platts izvješću koje pruža detaljne tržišne informacije o kretanjima cijena sirove nafte.
64) Podizvođač znači bilo koje društvo ili osobu koju investitor ili njegov podizvođač angažira u svrhu dobave robe, radova ili usluga povezanih s naftno-rudarskim radovima.
65) Podzemno skladište znači prostor određenog volumena unutar geološke strukture koji se koristi za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida u podzemne geološke strukture i pripadajuća postrojenja i naftno-rudarske objekte na površini, kao i postrojenja i naftno-rudarske objekte za utiskivanje plinova.
66) Polje znači ležište ugljikovodika ili više ležišta ugljikovodika grupiranih u iste samostalne geološke strukturne oblike ili stratigrafske uvjete ili povezana s njima.
67) Postojeće pravo na eksploataciju znači koncesiju ili ugovor o koncesiji za eksploataciju ugljikovodika ili geotermalnih voda odnosno za skladištenje prirodnog plina, a koji su na snazi u trenutku stupanja ovoga Zakona na snagu, ili kakav drugi pravno obvezujući dokument koji ovlašćuje na eksploataciju ugljikovodika ili geotermalnih voda odnosno na skladištenje prirodnog plina.
68) Pridobivena nafta znači sirovu naftu eksploatiranu iz eksploatacijskog polja, a koja se mjeri na mjernoj točki.
69) Pridobiveni plin znači prirodni plin eksploatiran iz eksploatacijskog polja, a koji se mjeri na mjernoj točki.
70) Pridobiveni ugljikovodici znače pridobivenu naftu, plin ili kondenzat eksploatirane iz eksploatacijskog polja, a koji se mjere na mjernoj točci.
71) Priključni cjevovod znači cjevovod koji spaja bušotine sa sustavom za sabiranje i vodi do mjerne točke.
72) Probna eksploatacija znači eksploataciju koja se obavlja unutar odobrenog istražnog prostora ili eksploatacijskog polja u svrhu tehnoloških ispitivanja i utvrđivanja uvjeta eksploatacije.
73) Propuštanje znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, svako istjecanje plina iz skladišnog kompleksa.
74) Protupravna eksploatacija znači svaku eksploataciju bez valjane dokumentacije propisane ovim Zakonom ili protivno valjanoj dokumentaciji, a osobito:
– eksploataciju u okviru istraživanja, osim ako je to dopušteno naftno-rudarskim projektima
– prodaju količina pridobivenih tijekom probne eksploatacije, ako na nju nije plaćena naknada za pridobivene količine ugljikovodika u skladu s odredbama ovoga Zakona
– eksploataciju izvan granica projektnih rješenja iz provjerenih naftno-rudarskih projekata na temelju kojih je dodijeljena dozvola za eksploataciju
– eksploataciju na zemljišnim česticama na kojima nije dodijeljena dozvola za eksploataciju ili izvan obuhvata utvrđenog provjerenim naftno-rudarskim projektom na temelju kojeg je dodijeljena dozvola za eksploataciju odnosno protivno ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ili ugovoru o eksploataciji.
75) Radni program znači godišnju specifikaciju naftno-rudarskih radova koje investitor namjerava izvršiti u skladu s izdanom dozvolom za istraživanje ili dozvolom za eksploataciju.
76) Razdoblje eksploatacije znači razdoblje od trenutka kad je Vlada dodijelila dozvolu za pridobivanje ugljikovodika odnosno od stupanja na snagu ugovora o eksploataciji geotermalnih voda ili ugovora o skladištenju prirodnog plina ili dozvole za trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
77) Razdoblje nakon zatvaranja znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, razdoblje nakon završetka trajnog zbrinjavanja plinova i zatvaranja podzemnog skladišta, uključujući razdoblje nakon prijenosa odgovornosti na nadležno tijelo.
78) Rekonstrukcija naftno-rudarskih objekata i postrojenja znači izvedbu građevinskih i drugih radova na postojećem naftno-rudarskom objektu i postrojenju kojima se utječe na ispunjavanje temeljnih zahtjeva za taj naftno-rudarski objekt i postrojenje ili kojima se mijenja usklađenost tog naftno-rudarskog objekata i postrojenja s lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađen (dograđivanje, nadograđivanje, izvođenje radova radi promjene namjene naftno-rudarskog objekata i postrojenja ili tehnološkog procesa i sl.) odnosno izvedbu građevinskih i drugih radova na postojećem naftno-rudarskom objektu i postrojenju u svrhu njegove obnove.
79) Sanacija znači sve radove potrebne za napuštanje i saniranje istražnog prostora ili eksploatacijskog polja odnosno područja koje više nije potrebno za naftno-rudarske radove u skladu s ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovog Zakona, kao i međunarodnom dobrom praksom pri naftno-rudarskim radovima.
80) Skladišni kompleks znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, podzemno skladište i okolnu geološku domenu koji mogu utjecati na sveukupni integritet i sigurnost trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida odnosno sekundarne formacije za zadržavanje.
81) Skladištenje prirodnog plina znači sve podzemne i nadzemne naftno-rudarske objekte potrebne za povlačenje i utiskivanje prirodnog plina u geološke strukture pogodne za skladištenje prirodnog plina.
82) Stupac vode znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, vertikalnu neprekinutu masu vode od površine do sedimenta na dnu vodnog resursa.
83) Šteta u okolišu znači bilo koju štetu, smetnju ili prepreku za okoliš, kao što je značajna erozija tla, uklanjanje vegetacije, uništenje divlje flore i faune, morskih organizama, zagađenje podzemnih voda, površinskih voda, kopna ili mora, zagađenje zraka, buka, požar raslinja, prekid opskrbe vodom, prekid prirodne odvodnje vode, šteta na arheološkim, paleontološkim i kulturnim lokacijama u skladu s propisima o zaštiti okoliša, prirode i očuvanju kulturnih dobara, kao i ostalim propisima.
84) Tehničko-tehnološka cjelina znači skup tehnološko povezanih naftno-rudarskih objekata i postrojenja koji osiguravaju izvršenje eksploatacijskih ciljeva određenih u provjerenoj naftno-rudarskoj dokumentaciji.
85) Točka isporuke znači točku ili točke, unutar ili izvan eksploatacijskog polja, koje su smještene nakon mjerne točke, u kojima ugljikovodici ili geotermalne vode dolaze do vanjske prirubnice objekta za isporuku, a može biti točka ulaska u lokalni cjevovod ili magistralni cjevovod ili vanjsku prirubnicu bušotine ili neki drugi slučaj, ovisno o tome kako je određeno u provjerenom projektu razrade i eksploatacije odnosno takva točka ili točke o kojoj se usuglase Ministarstvo i investitor.
86) Tok ugljikova dioksida znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, tok tvari koji rezultira iz postupaka hvatanja ugljikova dioksida.
87) Trajno zbrinjavanje znači utiskivanje ugljikova dioksida radi njegova skladištenja u podzemne geološke strukture. Utiskivanje ugljikova dioksida u podzemne geološke strukture radi povećanja iscrpka nafte ne smatra se trajnim zbrinjavanjem.
88) Transportna mreža znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, mrežu cjevovoda i prateće infrastrukture, uključujući postaje za prijenos tokova plinova u podzemno skladište.
89) Treća zemlja znači sve države koje nisu članice Europske unije.
90) Troškovi razrade i eksploatacije znače sve priznate troškove koje će investitor snositi u okviru razrade i eksploatacije, isključujući troškove nastale na istražnom prostoru prije nego što je otkriće proglašeno komercijalnim otkrićem, sukladno izdanoj dozvoli za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i sklopljenom ugovoru o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika.
91) Troškovna nafta znači dio pridobivene nafte koji investitor može zadržati svake kalendarske godine za potrebe povrata troškova.
92) Troškovni plin znači dio pridobivenog plina koji investitor može zadržati svake kalendarske godine za potrebe povrata troškova.
93) Ugljikovodici znače naftu, prirodni plin i plinski kondenzat.
94) Ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika znači bilo koji od ugovora koji se po ovom Zakonu sklapa za potrebe istraživanja i eksploatacije ugljikovodika odnosno ugovor o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika i ugovor o eksploataciji ugljikovodika.
95) Ugovor o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika znači ugovor koji se sklapa između Vlade i investitora nakon izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, sukladno odredbama ovoga Zakona, a koji se temelji na podjeli pridobivenih količina ugljikovodika između Vlade i investitora preostalih nakon plaćanja naknade za pridobivene količine ugljikovodika i povrata troškova investitora uloženih u istraživanje i eksploataciju ugljikovodika.
96) Ugovor o eksploataciji ugljikovodika znači, kada se radi o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, ugovor koji se sklapa između Vlade i investitora nakon izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, sukladno odredbama ovoga Zakona, a u slučaju postojećeg prava na eksploataciju ugljikovodika koji se sklapa između Ministarstva i investitora, a koji predviđa pravo investitora na ukupnu proizvodnju te plaćanje naknada za pridobivene količine ugljikovodika.
97) Ugovor o eksploataciji geotermalnih voda znači, kada se radi o eksploataciji geotermalnih voda, ugovor koji se sklapa između Ministarstva i investitora u svrhu eksploatacije geotermalnih voda sukladno odredbama ovoga Zakona.
98) Ugovor o skladištenju prirodnog plina znači, kada se radi o skladištenju prirodnog plina, ugovor koji se sklapa između Ministarstva i investitora u svrhu skladištenja prirodnog plina sukladno odredbama ovoga Zakona.
99) Uklanjanje naftno-rudarskih objekata i postrojenja je dio sanacije, a znači izvedbu radova uklanjanja naftno-rudarskog objekta i postrojenja ili njezina dijela s mjesta na kojem se nalazi, uključujući i gospodarenje zatečenim otpadom u naftno-rudarskom objektu i postrojenju, građevnim materijalom i građevnim otpadom nastalim uklanjanjem naftno-rudarskog objekta i postrojenja sukladno propisima kojima se uređuje gospodarenje otpadom te dovođenje nekretnine odnosno zemljišta na kojemu se nalazio naftno-rudarski objekt i postrojenje u stanje blisko prvobitnom, prihvatljivo za okoliš, prirodu, biljni i životinjski svijet, sigurnost ljudi i imovine te zdravlje ljudi.
100) Veća nepravilnost znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, svaku nepravilnost prilikom operacija utiskivanja ili trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida ili u uvjetima samog kompleksa podzemnog skladišta koja podrazumijeva rizik istjecanja ili rizik za prirodu i okoliš ili zdravlje ljudi.
101) Vlada znači Vladu Republike Hrvatske.
102) Zatvaranje podzemnog skladišta znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, svaki konačni prestanak utiskivanja ugljikova dioksida u to podzemno skladište.
103) Značajan rizik znači, kada se radi o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida, kombinaciju vjerojatnosti nastanka štete i veličine štete u dotičnom podzemnom skladištu koju nije moguće zanemariti, a da se ne dovedu u pitanje ciljevi ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Dostava dozvola i rješenja
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 12.
(1) Dozvole za istraživanje, dozvole za eksploataciju i rješenja o utvrđivanju eksploatacijskog polja dostavljaju se:
1. investitoru
2. Agenciji
3. nadležnoj naftno-rudarskoj inspekciji
4. središnjem tijelu državne uprave nadležnom za financije
5. središnjem tijelu državne uprave nadležnom za prostorno uređenje
6. jedinici lokalne samouprave na čijem se području nalazi istražni prostor ili eksploatacijsko polje
7. jedinici područne (regionalne) samouprave na čijem se području nalazi istražni prostor ili eksploatacijsko polje
8. središnjem tijelu državne uprave nadležnom za vodno gospodarstvo ako se istražni prostor ili eksploatacijsko polje nalazi u području zona sanitarne zaštite crpilišta voda za piće ili u području važnom za vodni režim
9. središnjem tijelu državne uprave nadležnom za pomorstvo ako se istražni prostor ili eksploatacijsko polje nalazi na pomorskom dobru
10. središnjem tijelu državne uprave nadležnom za unutarnju plovidbu ako se istražni prostor ili eksploatacijsko polje nalazi na dijelu unutarnjih voda, a koje utječu na plovni put
11. ako je Republika Hrvatska vlasnik zemljišnih čestica koje su unutar granica istražnog prostora ili eksploatacijskog polja, središnjem tijelu državne uprave nadležnom za upravljanje državnom imovinom odnosno tijelu koje je u konkretnom slučaju nadležno za upravljanje šumama i šumskim zemljištem odnosno poljoprivrednim zemljištem
12. središnjem tijelu državne uprave nadležnom za zaštitu prirode i okoliša.
(2) Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave na čijem se području nalazi istražni prostor ili eksploatacijsko polje dužne su u roku od osam dana od zaprimanja akata iz stavka 1. ovoga članka objaviti čitav sadržaj na svojim mrežnim stranicama radi informiranja javnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Mjerenje pridobivenih količina ugljikovodika
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 53.
(1) Naftno-rudarska inspekcija Ministarstva će u određenim vremenskim razmacima, a koji ne smiju biti duži od šest mjeseci, obavljati kontrolu mjerenja pridobivenih količina ugljikovodika, primjenjujući metode prihvaćene u međunarodnoj dobroj praksi pri naftno-rudarskim radovima.
(2) Ugljikovodici pridobiveni izvođenjem naftno-rudarskih radova na utvrđenom eksploatacijskom polju (ili više njih) mjere se metodama i uređajima koji su općeprihvaćeni i koji se obično upotrebljavaju u međunarodnoj dobroj praksi pri naftno-rudarskim radovima, a koji su određeni provjerenim projektom razrade i eksploatacije. Ugljikovodici koji su pridobiveni iz eksploatacijskog polja mjere se na mjernoj točki.
(3) Investitor je obvezan izraditi i dostaviti Agenciji na mišljenje postupke mjerenja ugljikovodika izrađene u skladu s pravilnikom iz članka 139. ovoga Zakona.
(4) Investitor je obvezan evidentirati ugljikovodike i staviti, na zahtjev, Ministarstvu i Agenciji na raspolaganje sve analize i umjernice uređaja za mjerenje ugljikovodika, uključujući i dokaze sustava mjerenja u skladu s odredbama ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika i ovoga Zakona.
(5) Ministarstvo putem službeno imenovanih predstavnika, u određenim vremenskim razmacima, provjerava da su mjerenja izvršena u skladu s odredbama ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika i ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Ukidanje dozvole za istraživanje geotermalnih voda
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 65.
Ministarstvo odlukom ukida dozvolu za istraživanje geotermalnih voda:
1. ako investitor ne poštuje rokove i obveze određene dozvolom za istraživanje geotermalnih voda
2. ako nisu provedene propisane mjere zaštite na radu i potrebne mjere za sigurnost ljudi, imovine i zaštite prirode i okoliša, naređene rješenjem naftno-rudarske inspekcije Ministarstva
3. ako se istraživanjem ometa odnosno ugrožava istraživanje ugljikovodika u istom istražnom prostoru ili istraživanje ugljikovodika u susjednim istražnim prostorima
4. ako se istraživanjem ugrožava buduća eksploatacija ugljikovodika
5. ako se istraživanjem ometa odnosno ugrožava eksploatacija ugljikovodika na utvrđenim eksploatacijskim poljima
6. ako se u okviru istraživanja obavlja eksploatacija, osim ako je to dozvoljeno dozvolom za istraživanje geotermalnih voda
7. ako se u okviru istraživanja u svrhu tehnoloških ispitivanja i utvrđivanja uvjeta eksploatacije eksploatirana geotermalna voda ne zbrinjava na zakonit način
8. ako se istraživanje provodi izvan granica istražnog prostora određenih u dozvoli za istraživanje geotermalnih voda
9. ako se izvode istražni radovi bez dokazanog prava korištenja zemljišta ili ako je to naknadno prestalo
10. ako ne dostavi jamstvo za sanaciju u iznosu, obliku i roku određenom dozvolom za istraživanje geotermalnih voda.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Dojava opasnosti
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 109.
(1) Svaki radnik zaposlen kod fizičkih osoba ili pravnih osoba koje izvode naftno-rudarske radove iz članka 107. ovoga Zakona dužan je u najkraćem roku izvijestiti odgovornog radnika o svakoj pojavi opasnosti pri izvođenju naftno-rudarskih radova, a posebno o pojavi eksplozivnih, zagušljivih i otrovnih plinova, pojavi vatre, nekontroliranoj erupciji ugljikovodika ili geotermalne vode i o drugim pojavama koje mogu ugroziti sigurnost ljudi, imovine, prirode i okoliša.
(2) O pojavama iz stavka 1. ovoga članka investitor je dužan u najkraćem roku izvijestiti naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Obveza obavještavanja nadležnih tijela za slučaj smrti i teške povrede na radu
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 110.
Pravne osobe koje izvode naftno-rudarske radove dužne su u najkraćem roku izvijestiti naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva i nadležnu policijsku postaju o svakom smrtnom slučaju, grupnoj povredi, težoj povredi na radu i o svakoj drugoj nesreći na radu.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Privremeni prekid izvođenja naftno-rudarskih radova
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 117.
(1) Ako se izvođenje naftno-rudarskih radova na eksploatacijskom polju mora privremeno prekinuti zbog nepredviđenih okolnosti, investitor je dužan u roku od 24 sata nakon obustave radova o tim okolnostima izvijestiti Ministarstvo, naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva, Agenciju te središnje tijelo državne uprave nadležno za pomorstvo, ako se naftno-rudarski radovi izvode na plovnom putu.
(2) O privremenom prekidu izvođenja naftno-rudarskih radova, koji je unaprijed planiran, investitor je dužan najmanje 15 dana prije dana prekida radova izvijestiti Ministarstvo, naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva, Agenciju te središnje tijelo državne uprave nadležno za pomorstvo ako se naftno-rudarski radovi izvode na plovnom putu, dostaviti im zapisnik o uzrocima prekida i poduzetim mjerama za uklanjanje opasnosti šteta koje bi mogle nastati za vrijeme prekida radova i ponovnog započinjanja radova te provesti mjere osiguranja kojima se isključuje mogućnost nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš.
(3) Privremeni prekid izvođenja naftno-rudarskih radova u skladu s odredbama ovoga Zakona ne može trajati duže od 180 uzastopnih dana u jednoj kalendarskoj godini.
(4) Iznimno od odredbi stavka 3. ovoga članka, privremeni prekid izvođenja naftno-rudarskih radova može trajati duže od 180 uzastopnih dana u jednoj kalendarskoj godini kada je to obrađeno i prikazano u provjerenom projektu razrade i eksploatacije.
(5) Ako privremeni prekid izvođenja naftno-rudarskih radova traje duže od 180 uzastopnih dana, osim kada je riječ o višoj sili iz članka 31. ovoga Zakona, smatra se da je investitor potpuno i trajno obustavio izvođenje naftno-rudarskih radova na eksploatacijskom polju.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Obustava izvođenja naftno-rudarskih radova
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 119.
(1) Ako dođe do potpune i trajne obustave izvođenja naftno-rudarskih radova na istražnom prostoru ili eksploatacijskom polju neovisno o razlogu, investitor je dužan najmanje 15 dana prije dana obustave radova o tome izvijestiti Ministarstvo, naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva, Agenciju te središnje tijelo državne uprave nadležno za pomorstvo, ako se naftno-rudarski radovi izvode na plovnom putu.
(2) U tom slučaju u roku od 60 dana investitor izrađuje i dostavlja Ministarstvu elaborat o rezervama i specifikaciju razloga za obustavu radova.
(3) Ministarstvo u slučaju obustave radova iz stavka 1. ovoga članka rješenjem osniva povjerenstvo za utvrđivanje rezervi iz članka 40. ovoga Zakona koje će ispitati razloge za obustavu radova, postojanje rezervi te njihovu iskorištenost.
(4) Ako povjerenstvo iz stavka 3. ovoga članka utvrdi da rezerve nisu iskorištene i da postoji mogućnost daljnjeg izvođenja naftno-rudarskih radova, Ministarstvo će rješenjem odrediti mjere zaštite preostalih rezervi i mjere napuštanja i sanacije u skladu s člankom 185. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Idejni projekt
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 132.
(1) Idejni projekt izrađuje se za sve naftno-rudarske projekte kao stručna podloga za prethodnu ocjenu prihvatljivosti na ekološku mrežu, ocjenu o potrebi procjene utjecaja na okoliš, za izradu studije utjecaja na okoliš naftno-rudarskog zahvata i ishođenje lokacijske dozvole, a kako je primjenjivo.
(2) Idejni projekt izrađuje se za projekt razrade i eksploatacije iz članka 133. ovoga Zakona, dopunski projekt razrade i eksploatacije iz članka 134. ovoga Zakona, projekt izrade bušotine iz članka 135. ovoga Zakona, pojednostavnjeni projekt iz članka 136. ovoga Zakona i projekt geofizičkog snimanja koji se izrađuje za naftno-rudarske radove koji se odnose na snimanje geofizičkih podataka.
(3) Idejni projekt dostavlja se Ministarstvu na uvid prije upućivanja u proceduru, sukladno stavku 1. ovoga članka.
(4) Ministarstvo je dužno u roku od 15 dana od dostave idejnog projekta iz stavka 3. ovoga članka izdati suglasnost investitoru ili zatražiti izmjene i dopune idejnog projekta.
(5) Nakon ishođenja potrebnih akata iz stavka 1. ovoga članka, a prije početka izvođenja naftno-rudarskih radova prema idejnom projektu geofizičkog snimanja, investitor je dužan početak i završetak izvođenja naftno-rudarskih radova prema idejnom projektu geofizičkog snimanja prijaviti Ministarstvu, Agenciji i naftno-rudarskoj inspekciji Ministarstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Projekt izrade bušotine
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 135.
(1) Projekt izrade bušotine izrađuje se za:
1. izradu istražne bušotine u istražnom razdoblju koji uključuje plan sanacije te, kada je primjenjivo, probnu eksploataciju za potrebe laboratorijskih ispitivanja i hidrodinamičkih i drugih mjerenja za potrebe utvrđivanja karakteristika ležišta
2. izradu ocjenske bušotine u istražnom razdoblju koji uključuje plan sanacije te, kada je primjenjivo, probnu eksploataciju za potrebe laboratorijskih ispitivanja i hidrodinamičkih mjerenja za potrebe utvrđivanja karakteristika ležišta
3. izradu razradne/eksploatacijske bušotine u razdoblju eksploatacije koje se izvode prema projektu razrade i eksploatacije ili dopunskom projektu razrade i eksploatacije
4. trajno napuštanje bušotine u razdoblju istraživanja ili eksploatacije, a koje se napuštaju u skladu s projektom izrade bušotine kada je riječ o istražnim i ocjenskim bušotinama odnosno u skladu s planom sanacije iz provjerenih naftno-rudarskih projekata kada je riječ o razradnim/proizvodnim bušotinama.
(2) Prije početka izrade projekta iz stavka 1. ovoga članka potrebno je ishoditi suglasnost Ministarstva za njegovu izradu. Od zaprimanja urednog zahtjeva Ministarstvo je dužno izdati suglasnost u roku od 15 dana.
(3) Nakon dobivanja suglasnosti iz stavka 2. ovoga članka investitor je dužan ishoditi potrebne dozvole i odobrenja sukladno propisima kojima se uređuje zaštita okoliša i prirode i propisima kojima se uređuje prostorno uređenje.
(4) Ministarstvo je dužno u roku od 30 dana od dostave projekta izrade bušotine iz stavka 1. ovoga članka utvrditi je li projekt izrade bušotine izrađen u skladu s izdanom suglasnosti iz stavka 2. ovoga članka i o tome investitoru izdati potvrdu.
(5) Investitor, nakon ishođene potvrde Ministarstva iz stavka 4. ovoga članka, može započeti s izvođenjem naftno-rudarskih radova prema projektu izrade bušotine. Kada je primjenjivo, investitor može započeti s izvođenjem naftno-rudarskih radova prema projektu izrade bušotine ako je predao garanciju iz članka 186. ovoga Zakona.
(6) Investitor je dužan početak i završetak izvođenja naftno-rudarskih radova prema projektu izrade bušotine prijaviti Ministarstvu, Agenciji i naftno-rudarskoj inspekciji Ministarstva.
(7) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, u slučaju iz stavka 1. točke 1. ovoga članka primjenjuje se članak 137. ovoga Zakona.
(8) Sadržaj projekta izrade bušotine propisan je pravilnikom iz članka 139. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Pojednostavnjeni projekt
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 136.
(1) Pojednostavnjeni projekt izrađuje se za nebitna odstupanja pri građenju ili rekonstrukciji izgrađenih naftno-rudarskih objekata i postrojenja, a kada se ne mijenjaju lokacijski uvjeti sukladno propisu kojim se uređuje prostorno uređenje.
(2) Moguća nebitna odstupanja propisana su pravilnikom iz članka 139. ovoga Zakona.
(3) Prije početka izrade pojednostavnjenog projekta iz stavka 1. ovoga članka potrebno je ishoditi suglasnost Ministarstva za izradu pojednostavnjenog projekta. Od zaprimanja urednog zahtjeva Ministarstvo je dužno izdati suglasnost u roku od 30 dana.
(4) Kada se pojednostavnjeni projekt izrađuje sukladno stavku 1. ovoga članka, investitor je dužan jedan primjerak pojednostavnjenog projekta, s prikazom uklapanja tehničkog rješenja iz pojednostavnjenog projekta u postojeću provjerenu naftno-rudarsku projektnu dokumentaciju odnosno provjereni projekt razrade i eksploatacije ili provjereni dopunski projekt razrade i eksploatacije ili provjereni projekt izrade istražne bušotine, dostaviti Ministarstvu.
(5) Ministarstvo je dužno u roku od 15 dana od dostave pojednostavnjenoga projekta iz stavka 1. ovoga članka utvrditi je li pojednostavnjeni projekt izrađen u skladu s izdanom suglasnosti iz stavka 3. ovoga članka i o tome investitoru izdati potvrdu.
(6) Investitor, nakon ishođene potvrde Ministarstva iz stavka 5. ovoga članka, može započeti s izvođenjem naftno-rudarskih radova prema pojednostavnjenom projektu. Kada je primjenjivo, investitor može započeti s izvođenjem naftno-rudarskih radova prema pojednostavnjenom projektu ako je predao garanciju iz članka 186. ovoga Zakona.
(7) Investitor je dužan početak i završetak izvođenja naftno-rudarskih radova prema pojednostavnjenom projektu prijaviti Ministarstvu, Agenciji i naftno-rudarskoj inspekciji Ministarstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Izdavanje uporabne dozvole
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 174.
(1) Ministarstvo će izdati uporabnu dozvolu za izgrađene naftno-rudarske objekte i postrojenja u roku od 30 dana od obavljenoga tehničkog pregleda u skladu s člankom 171. ovoga Zakona ako je povjerenstvo za tehnički pregled dalo mišljenje da se ti naftno-rudarski objekti i postrojenja mogu koristiti.
(2) Investitor je dužan u roku iz stavka 1. ovog članka uplatiti građevinsku pristojbu određenu prema posebnim propisima kojima se uređuje upravna pristojba i Ministarstvu dostaviti dokaz o uplati građevinske pristojbe.
(3) Zahtjev za izdavanje uporabne dozvole odbit će se rješenjem:
– ako su naftno-rudarski objekti i postrojenja izgrađeni protivno građevinskoj dozvoli za građenje naftno-rudarskih objekata i postrojenja
– ako se u roku od 90 dana od dana završetka tehničkog pregleda ne otklone utvrđeni nedostaci
– ako je u tijeku postupak poništenja građevinske dozvole za građenje naftno-rudarskih objekata i postrojenja
– ako je u tijeku postupak naftno-rudarske inspekcije Ministarstva koji se odnosi na obustavu građenja ili uklanjanje naftno-rudarskih objekata i postrojenja
– ako nakon izgradnje naftno-rudarski objekti i postrojenja nisu dovedeni u uredno stanje
– ako nije uplaćena građevinska pristojba u roku iz stavka 2. ovog članka, a dokaz o uplati dostavljen Ministarstvu.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Dostava uporabne dozvole
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 175.
(1) Uporabna dozvola dostavlja se investitoru i naftno-rudarskoj inspekciji.
(2) Investitor je dužan u roku od 15 dana od izvršnosti uporabne dozvole za naftno-rudarske objekte i postrojenja dostaviti je nadležnom uredu za katastar radi evidentiranja naftno-rudarskih objekata i postrojenja u katastarskom operatu te o tome izvijestiti Ministarstvo.
(3) U slučaju iz članka 185. stavka 12. ovoga Zakona investitor je dužan u roku od 15 dana od izvršnosti rješenja o brisanju naftno-rudarskih objekata iz registra eksploatacijskih polja koji vodi Ministarstvo dostaviti ga nadležnom uredu za katastar radi brisanja rudarskih objekata iz katastarskog operata te o tome izvijestiti Ministarstvo.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Obveza prijave početka ostvarivanja uporabne dozvole
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 177.
Investitori kojima je izdana uporabna dozvola za naftno-rudarske objekte i postrojenja dužni su, najmanje 15 dana prije početka uporabe naftno-rudarskih objekata i postrojenja, prijaviti naftno-rudarskoj inspekciji Ministarstva i svim subjektima kojima je to u uporabnoj dozvoli za naftno-rudarske objekte i postrojenja određeno početak ostvarivanja uporabne dozvole za naftno-rudarske objekte i postrojenja.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Probna eksploatacija za tehničko-tehnološka ispitivanja
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 179.
(1) Ako tijekom građenja ili rekonstrukcije naftno-rudarskog objekta i postrojenja postoji potreba ispitivanja temeljnih zahtjeva naftno-rudarskih objekata i postrojenja, određivanja eksploatacijskih parametara i drugih spoznaja koje proizlaze iz takvih ispitivanja, investitor može obaviti probnu eksploataciju.
(2) Probna eksploatacija koja se obavlja radom naftno-rudarskog objekta i postrojenja mora biti u skladu s provjerenom naftno-rudarskom dokumentacijom.
(3) Detaljnije objašnjenje probne eksploatacije, temeljni zahtjevi i razlozi probne eksploatacije, vrijeme trajanja probne eksploatacije i mjere osiguranja za vrijeme trajanja probne eksploatacije koja se obavlja radom naftno-rudarskog objekta i postrojenja, kao i drugi potrebni parametri obrađuju se u glavnom projektu građenja naftno-rudarskog objekta i postrojenja, koji se dostavlja Ministarstvu uz zahtjev za odobrenje probne eksploatacije.
(4) Zahtjev za odobravanje probne eksploatacije sadržava:
– ime eksploatacijskog polja na kojem se planira izvoditi probna eksploatacija
– provjerena naftno-rudarska projektna dokumentacija na temelju koje će se izvoditi probna eksploatacija
– trajanje probne eksploatacije
– program probne eksploatacije
– imenovanje odgovornog voditelja probne eksploatacije.
Na temelju urednog zahtjeva Ministarstvo će investitoru izdati odobrenje za probnu eksploataciju u roku od 30 dana od uredno zaprimljenog zahtjeva.
(5) Investitor je obvezan početak i završetak probne eksploatacije prijaviti Ministarstvu te naftno-rudarskoj inspekciji.
(6) Uz pisanu prijavu završetka probne eksploatacije koja se obavlja radom naftno-rudarskog objekta i postrojenja investitor je dužan Ministarstvu dostaviti završeno izvješće o obavljenoj probnoj eksploataciji. Sadržaj izvješća o obavljenoj probnoj eksploataciji propisuje se pravilnikom iz članka 139. ovoga Zakona.
(7) Vrijeme trajanja probne eksploatacije ne može biti duže od godine dana, a može se produžiti na zahtjev investitora ako nisu postignuti temeljni zahtjevi i razlozi probne eksploatacije sukladno stavku 3. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Poglavlje V.
SANACIJA
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 185.
(1) Nakon dovršetka naftno-rudarskih radova investitor je dužan provesti sanaciju istražnog prostora ili eksploatacijskog polja u skladu s ovim Zakonom, posebnim propisima koji se odnose na zaštitu okoliša i prirode, sigurnost ljudi i imovine, zaštitu zdravlja ljudi, kao i međunarodnom dobrom praksom pri naftno-rudarskim radovima te o tome izvijestiti naftno-rudarsku inspekciju i inspekciju zaštite okoliša.
(2) Ako naftno-rudarska inspekcija i inspekcija zaštite okoliša utvrde da je provedena sanacija te da su provedene mjere osiguranja, mjere zaštite prirode i okoliša, kao i provedena sanacija dovoljne, izdat će investitoru o tome potvrdu i izvijestiti o tome Ministarstvo i Agenciju.
(3) Ako naftno-rudarska inspekcija i inspekcija zaštite okoliša utvrde da provedena sanacija i mjere osiguranja iz stavka 2. ovoga članka nisu dovoljne, naredit će investitoru da u određenom roku, ne dužem od šest mjeseci, otkloni utvrđene nedostatke na istražnom prostoru ili eksploatacijskom polju, a po potrebi da provede i druge mjere osiguranja i o tome obavijesti Ministarstvo, Agenciju i središnje tijelo državne uprave nadležno za pomorstvo ako se naftno-rudarski radovi izvode na pomorskom dobru.
(4) Ako investitor ne postupi po naređenju iz stavka 3. ovoga članka, inspekcije će o tome izvijestiti Ministarstvo i Agenciju te će Agencija provesti potrebne mjere osiguranja i sanaciju na trošak investitora.
(5) Investitor je dužan podmiriti sve naknade sukladno ovom Zakonu i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona na istražnom prostoru ili eksploatacijskom polju prije napuštanja istražnog prostora ili eksploatacijskog polja.
(6) Nakon primitka potvrde iz stavka 2. i dokaza o ispunjenju obveza iz stavka 5. ovoga članka Ministarstvo će donijeti rješenje o brisanju eksploatacijskog polja iz registra eksploatacijskih polja, osim ako povjerenstvo za utvrđivanje rezervi utvrdi da rezerve nisu iskorištene i da postoji mogućnost daljnjeg izvođenja naftno-rudarskih radova.
(7) Ako investitor zatraži smanjenje eksploatacijskog polja, dužan je za prostor koji se izuzima iz prije utvrđenog eksploatacijskog polja provesti sve radnje određene stavkom 1. ovoga članka.
(8) Ako u slučaju iz stavka 7. ovoga članka inspekcije utvrde da su provedene mjere osiguranja, mjere zaštite prirode i okoliša i sanacija dijela eksploatacijskog polja dovoljne, izdat će investitoru o tome potvrdu i izvijestiti Ministarstvo i Agenciju.
(9) Nakon primitka potvrde iz stavka 8. ovoga članka Ministarstvo će u skladu s odredbama ovoga Zakona donijeti novo rješenje o utvrđivanju eksploatacijskog polja, odgovarajuće primjenjujući odredbe članka 45. ovoga Zakona.
(10) Ako investitor zatraži brisanje naftno-rudarskih objekata smještenih unutar eksploatacijskog polja ili istražnog prostora, dužan je za prostore na kojima su smješteni naftno-rudarski objekti unutar eksploatacijskog polja ili istražnog prostora provesti sve radnje određene stavkom 1. ovoga članka.
(11) Ako u slučaju iz stavka 10. ovoga članka inspekcije utvrde da su provedene mjere osiguranja, mjere zaštite prirode i okoliša i sanacija prostora na kojima su smješteni naftno-rudarski objekti i postrojenja dovoljni, izdat će investitoru o tome potvrdu i izvijestiti Ministarstvo i Agenciju.
(12) Nakon primitka potvrde iz stavka 11. ovoga članka Ministarstvo će donijeti rješenje o brisanju naftno-rudarskih objekata iz registra eksploatacijskih polja ili istražnih prostora.
(13) Nije moguće donijeti rješenje iz stavka 6. ovoga članka prije izvršnosti rješenja iz stavka 12. ovoga članka ako se na istražnom prostoru ili eksploatacijskom polju nalaze naftno-rudarski objekti i postrojenja.
(14) U svakom slučaju prestanka ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ili ugovora o eksploataciji geotermalnih voda ili ugovora o skladištenju prirodnog plina ili dozvole za trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida ili gubitka postojećeg prava na eksploataciju ili gubitka pravnog temelja koji je ovlašćivao na istraživanje ili eksploataciju, bez obzira na način ili uzrok, investitor odnosno naftno-rudarski gospodarski subjekt dužan je samostalno i o svom trošku sanirati područje izvođenja naftno-rudarskih radova.
(15) U slučaju iz stavka 14. ovoga članka Ministarstvo će izdati rješenje o obvezi provedbe sanacije kojim će se ovlastiti investitor odnosno naftno-rudarski gospodarski subjekt da privremeno koristi prostor izvođenja naftno-rudarskih radova na kojem je dužan izvršiti sanaciju.
(16) Rješenje će izdati Ministarstvo na temelju dostupnih podataka o naftno-rudarskim objektima i postrojenjima koje više ne koristi investitor odnosno naftno-rudarski gospodarski subjekt.
(17) Rješenje iz stavka 15. ovoga članka sadržava:
– naziv investitora odnosno naftno-rudarskog gospodarskog subjekta kojem se izdaje rješenje
– naziv i opis naftno-rudarskog objekta ili postrojenja koje se mora sanirati
– koordinate prostora koje se daje na privremeno korištenje
– obvezu i rok u kojem investitor odnosno naftno-rudarski gospodarski subjekt mora urediti imovinskopravne odnose s vlasnikom zemljišne čestice na kojoj se naftno-rudarski objekt ili postrojenje nalaze
– vrsta projekta i rok u kojem se mora izraditi projekt po kojem će se izvršiti sanacija naftno-rudarskog objekta ili postrojenja
– rok do kojeg Ministarstvu mora dostaviti imenovanje odgovornog voditelja naftno-rudarskih radova
– rok do kojeg vrijedi rješenje o privremenom korištenju prostora na kojem se mora izvesti sanacija
– rok do kojeg se mora dostaviti dokaz o provedenoj sanaciji sukladno odredbama stavka 2. odnosno stavka 11. ovog članka
– rok u kojem će Ministarstvo izbrisati naftno-rudarski objekt ili postrojenje iz registra naftno-rudarskih objekata i postrojenja.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
DIO TREĆI
NADZOR
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Nadležna tijela za provedbu upravnog i inspekcijskog nadzora
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 187.
(1) Upravni nadzor nad provedbom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovog Zakona te zakonitosti rada i postupanja nadležnih upravnih tijela i osoba koje imaju javne ovlasti nad povjerenim im poslovima državne uprave koji se odnose na naftno-rudarstvo provodi Ministarstvo.
(2) Inspekcijski nadzor nad provedbom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovog Zakona provodi naftno-rudarska inspekcija Ministarstva, inspekcija središnjeg tijela državne uprave nadležnog za financije te druge inspekcije sukladno ovom Zakonu i drugim propisima kojima se uređuje rad inspekcija.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Posebne mjere u provedbi inspekcijskog nadzora
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 188.
(1) U provedbi inspekcijskog nadzora naftno-rudarski inspektor će naftno-rudarskom gospodarskom subjektu rješenjem:
1. zabraniti izvođenje naftno-rudarskih radova ako su nepravilnosti i nedostaci takve prirode da zbog njih može nastupiti neposredna opasnost za život i zdravlje radnika i drugih građana ili znatna imovinska šteta
2. zabraniti izvođenje naftno-rudarskih radova na istraživanju ako se istraživanje obavlja bez dozvole ili protivno dozvoli za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ili dozvoli za istraživanje geotermalnih voda ili dozvoli za istraživanje u svrhu skladištenja prirodnog plina ili dozvoli za istraživanje u svrhu trajnog zbrinjavanja ugljikova dioksida
3. zabraniti izvođenje naftno-rudarskih radova na istraživanju bušenjem istražnih/ocjenskih bušotina bez projekta ili protivno projektu izrade bušotine
4. zabraniti izvođenje naftno-rudarskih radova eksploatacije bez ugovora ili protivno ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika i dozvoli za pridobivanje ugljikovodika ili ugovoru o eksploataciji geotermalnih voda ili ugovoru o skladištenju prirodnog plina ili dozvoli za trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida i/ili provjerenoj naftno-rudarskoj dokumentaciji navedenoj dozvolom/ugovorom
5. zabraniti izvođenje naftno-rudarskih radova na eksploatacijskom polju po pojednostavnjenom projektu ili projektu izrade bušotine ako se utvrdi da se naftno-rudarski radovi izvode bez potvrde iz članka 135. stavka 4. i članka 136. stavka 4. ovoga Zakona
6. zabraniti izvođenje naftno-rudarskih radova ako na poslovima odgovornog voditelja izvođenja naftno-rudarskih radova ne zapošljava odgovornu stručnu osobu koja ispunjava propisane uvjete ovim Zakonom
7. narediti obustavu građenja naftno-rudarskih objekata i postrojenja ako se grade bez građevinske dozvole ili ako se radovi ne izvode u skladu s građevinskom dozvolom
8. narediti zabranu korištenja naftno-rudarskih objekata i postrojenja ako se koriste bez uporabne dozvole ili ako se ne koriste u skladu s uporabnom dozvolom
9. narediti uklanjanje naftno-rudarskih objekata i postrojenja ili njihovih dijelova iz ovoga Zakona ako se grade ili su izgrađeni bez građevinske dozvole ili ako se radovi ne izvode u skladu s građevinskom dozvolom bez potrebne naftno-rudarske dokumentacije određene ovim Zakonom
10. zabraniti obavljanje poslova odgovornog voditelja izvođenja naftno-rudarskih radova, nadzora, samostalno obavljanje naftno-rudarskih mjerenja, rukovanje naftno-rudarskim objektima i postrojenjem te obavljanje drugih poslova pri izvođenju naftno-rudarskih radova osobama koje ne ispunjavaju uvjete propisane ovim Zakonom
11. zabraniti korištenje naftno-rudarskih objekata ili postrojenja bez ishođenog uvjerenja o ispravnosti odnosno drugih odgovarajućih uvjerenja koja proizlaze iz zakonskih propisa kojima se uređuje zaštita i sigurnost na radu.
(2) U provedbi inspekcijskog nadzora naftno-rudarski inspektor će fizičkoj i pravnoj osobi rješenjem:
– zabraniti izvođenje naftno-rudarskih radova istraživanja ako se radovi izvode bez dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ili dozvole za istraživanje geotermalnih voda ili dozvole za istraživanje u svrhu skladištenja prirodnog plina ili dozvole za istraživanje u svrhu trajnog zbrinjavanje ugljikova dioksida
– zabraniti izvođenje naftno-rudarskih radova eksploatacije ako se utvrdi da se radovi izvode bez ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika i dozvole za pridobivanje ugljikovodika ili ugovora o eksploataciji geotermalnih voda ili ugovora o skladištenju prirodnog plina ili dozvole za trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Otklanjanje utvrđenih nedostataka
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 189.
Ako naftno-rudarski inspektor u obavljanju inspekcijskog nadzora utvrdi povredu odredbi ovoga Zakona ili propisa donesenih na temelju ovoga Zakona, osim mjera zabrane iz članka 188. ovoga Zakona, rješenjem će naftno-rudarskom gospodarskom subjektu narediti otklanjanje utvrđenih nedostataka odnosno nepravilnosti u određenom roku.
Članak 194.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 100.000,00 do 250.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba, a novčanom kaznom od 5000,00 do 15.000,00 kuna i odgovorna osoba u pravnoj osobi, kao i fizička osoba:
1. ako ne obavijesti Ministarstvo o odstupanjima iz elaborata o rezervama sukladno odredbama članka 41. stavka 4. ovoga Zakona
2. ako Ministarstvu i Agenciji ne dostavi podatke o rezervama sukladno članku 42. ovoga Zakona
3. ako Agenciji ne dostavi dokaz o obračunanim i uplaćenim iznosima naknade iz članka 51. stavka 3. ovoga Zakona
4. ako investitor ne dostavi dokaze o prodaji sirove nafte iz članka 52. stavka 7. ovoga Zakona
5. ako ne dostavi Ministarstvu i Agenciji izvješća iz članka 90. ovoga Zakona
6. ako Ministarstvu ne dostavi izvješća propisana člankom 94. stavkom 2. ovoga Zakona
7. ako Vladi ne dostavi prethodnu pisanu obavijest o namjeri imenovanja novog operatora sukladno članku 116. stavku 4. ovoga Zakona
8. ako ne imenuje odgovornog voditelja izvođenja naftno-rudarskih radova u istražnom prostoru, u skladu s odredbama članka 128. stavka 1. ovoga Zakona
9. ako ne imenuje odgovornog voditelja izvođenja naftno-rudarskih radova na eksploatacijskom polju, u skladu s odredbama članka 129. stavka 1. ovoga Zakona
10. ako Ministarstvu i Agenciji ne dostavi plan eksploatacije propisan odredbama članka 129. stavka 5. ovoga Zakona
11. ako ne izvijesti, u roku od 24 sata nakon obustave naftno-rudarskih radova, da se izvođenje naftno-rudarskih radova mora privremeno prekinuti zbog nepredviđenih okolnosti ili ako o privremenom prekidu radova ne izvijesti u roku od 15 dana prije privremene obustave izvođenja naftno-rudarskih radova koja je unaprijed planirana, Ministarstvo, naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva, Agenciju te središnje tijelo državne uprave nadležno za pomorstvo ako se naftno-rudarski radovi izvode na plovnom putu sukladno članku 117. stavcima 1. i 2. ovoga Zakona
12. ako ne izvijesti najmanje 15 dana prije potpune i trajne obustave izvođenja naftno-rudarskih radova u istražnom prostoru ili na eksploatacijskom polju Ministarstvo, naftno-rudarsku inspekciju Ministarstva, Agenciju te središnje tijelo državne uprave nadležno za pomorstvo ako se naftno-rudarski radovi izvode na plovnom putu sukladno članku 119. stavku 1. ovoga Zakona
13. ako u propisanom roku ne prijavi Ministarstvu i svim subjektima kojima je to u građevinskoj dozvoli određeno početak građenja naftno-rudarskih objekata i postrojenja ili nastavak izvođenja radova nakon prekida u skladu s odredbama članka 165. stavka 1. ovoga Zakona
14. ako ne prijavi početak i završetak radova na održavanju naftno-rudarskih objekata i postrojenja Ministarstvu u skladu s člankom 156. stavcima 4. i 5. ovoga Zakona
15. ako ne imenuje odgovornog voditelja radova na održavanju naftno-rudarskih objekata i postrojenja sukladno odredbama članka 156. stavka 6. ovog Zakona
16. ako ne dostavi Ministarstvu izvještaj o obavljenim radovima na održavanju naftno-rudarskih objekata i postrojenja u skladu s člankom 156. stavkom 7. ovoga Zakona
17. ako ne izvijesti Ministarstvo o dostavi uporabne dozvole uredu za katastar odnosno o dostavi rješenja o brisanju naftno-rudarskih objekata iz registra eksploatacijskih polja uredu za katastar sukladno odredbama članka 175. stavaka 2. i 3. ovoga Zakona
18. ako u propisanom roku ne prijavi početak uporabe naftno-rudarskih objekata i postrojenja odnosno ako ga propusti prijaviti sukladno odredbama članka 177. ovoga Zakona
19. ako ne prijavi Ministarstvu i naftno-rudarskoj inspekciji početak i završetak probne eksploatacije sukladno članku 179. stavku 5. ovoga Zakona
20. ako ne dostavi Ministarstvu uz pisanu prijavu završetka probne eksploatacije završeno izvješće o obavljenoj probnoj eksploataciji sukladno članku 179. stavku 6. ovoga Zakona
21. ako poslove odgovornog voditelja izvođenja naftno-rudarskih radova, nadzora, samostalnog obavljanja naftno-rudarskih mjerenja, rukovanja naftno-rudarskim objektima i postrojenjem te obavljanje drugih poslova pri izvođenju naftno-rudarskih radova povjeri osobama koje ne ispunjavaju uvjete propisane člankom 130. stavkom 1. ovog Zakona.
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i fizička osoba obrtnik novčanom kaznom u iznosu od 25.000,00 do 125.000,00 kuna.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
PRILOG 1.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
OBRAZAC PRETHODNE PROCJENE
1.
OPĆE INFORMACIJE
1.1.
Stručni nositelj:
Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
1.2.
Naziv nacrta prijedloga zakona:
Nacrt prijedloga zakona o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, s konačnim prijedlogom zakona
1.3.
Datum:
12. veljače 2019.
1.4.
Ustrojstvena jedinica, kontakt telefon i elektronička pošta osobe zadužene za izradu Obrasca prethodne procjene:
Služba za ugljikovodike, skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida
Domagoj Jeić
01 6610924
domagoj.jeic@mzoe.hr
1.5.
Je li nacrt prijedloga zakona dio programa rada Vlade Republike Hrvatske, drugog akta planiranja ili reformske mjere?
Da/Ne:
NE
Naziv akta:
Opis mjere:
1.6.
Je li nacrt prijedloga zakona vezan za usklađivanje zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije?
Da/Ne:
NE
Naziv pravne stečevine EU:
2.
ANALIZA POSTOJEĆEG STANJA
2.1.
Što je problem koji zahtjeva izradu ili promjenu zakonodavstva?
Budući da je u Nacionalnom programu reformi 2018. planirano donošenje Zakona o Državnom inspektoratu, kojim će se kroz objedinjavanje inspekcija u Državnom inspektoratu postaviti temelj za učinkovitije obavljanje inspekcijskih poslova, potrebne su odgovarajuće izmjene i dopune odredbi posebnih propisa koji uređuju djelokrug inspekcijskih poslova, u ovom slučaju Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika („Narodne novine“, broj 52/18 ) koji se prenose na novoustrojeno inspekcijsko tijelo, u konkretnom slučaju inspekcijskih poslova koje obavlja naftno rudarska inspekcija Ministarstva zaštite okoliša i energetike.
2.2.
Zašto je potrebna izrada nacrta prijedloga zakona?
Potrebno je urediti zakonske odredbe vezane uz djelokrug inspekcijskih poslova koje obavlja naftno-rudarska inspekcija Ministarstva zaštite okoliša i energetike , a koji se prenose na novoustrojeno inspekcijsko tijelo, odnosno Državni inspektorat.
2.3.
Navedite dokaz, argument, analizu koja podržava potrebu za izradom nacrta prijedloga zakona.
Nacionalnim programom reformi 2018. utvrđena je reformska mjera objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu kao temelj za učinkovitije obavljanje inspekcijskih poslova, koji se sada obavljaju u središnjim tijelima državne uprave .
3.
UTVRĐIVANJE ISHODA ODNOSNO PROMJENA
3.1.
Što je cilj koji se namjerava postići?
Cilj koji se namjerava postići jest omogućiti da se kroz odgovarajuće izmjene i dopune posebnih propisa koji uređuju djelokrug inspekcijskih poslova koji se prenose na novoustrojeno inspekcijsko tijelo odnosno Državni inspektorat, izbjegne pojava pravnih praznina u postupanju inspekcijskih službi u sklopu Državnog inspektorata od 1. travnja 2019. godine, konkretnije naftno rudarske inspekcije, a sve u svrhu osiguravanja pravilnog, učinkovitog i djelotvornog funkcioniranja državne uprave u upravnim područjima koje je Državni inspektorat preuzeo od pojedinih središnjih tijela državne uprave.
3.2.
Kakav je ishod odnosno promjena koja se očekuje u području koje se namjerava urediti?
Uskladit će se odredbe Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika („Narodne novine“, broj 52/18) s reformskom mjerom objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu sukladno Nacionalnom programu reformi 2018.
3.3.
Koji je vremenski okvir za postizanje ishoda odnosno promjena?
Željeni ishod postići će se stupanjem na snagu Zakona o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
4.
UTVRĐIVANJE RJEŠENJA
4.1.
Navedite koja su moguća normativna rješenja za postizanje navedenog ishoda.
Moguća normativna rješenja (novi propis/izmjene i dopune važećeg/stavljanje van snage propisa i slično):
Zakon o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
Obrazloženje:
Zakonom o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika omogućit će se provedba reformske mjere objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu sukladno Nacionalnom programu reformi 2018.
4.2.
Navedite koja su moguća nenormativna rješenja za postizanje navedenog ishoda.
Moguća nenormativna rješenja (ne poduzimati normativnu inicijativu, informacije i kampanje, ekonomski instrumenti, samoregulacija, koregulacija i slično):
Nema nenormativnih rješenja.
Obrazloženje:
Nenormativnim rješenjima se ne može postići namjeravani cilj, s obzirom da se radi o materiji koja se uređuje zakonom.
5.
UTVRĐIVANJE IZRAVNIH UČINAKA I ADRESATA
5.1.
UTVRĐIVANJE GOSPODARSKIH UČINAKA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.1.1.
Makroekonomsko okruženje Republike Hrvatske osobito komponente bruto društvenog proizvoda kojeg čine osobna potrošnja kućanstava, priljev investicija, državna potrošnja, izvoz i uvoz
NE
NE
NE
5.1.2.
Slobodno kretanje roba, usluga, rada i kapitala
NE
NE
NE
5.1.3.
Funkcioniranje tržišta i konkurentnost gospodarstva
NE
NE
NE
5.1.4.
Prepreke za razmjenu dobara i usluga
NE
NE
NE
5.1.5.
Cijena roba i usluga
NE
NE
NE
5.1.6.
Uvjet za poslovanje na tržištu
NE
NE
NE
5.1.7.
Trošak kapitala u gospodarskim subjektima
NE
NE
NE
5.1.8.
Trošak zapošljavanja u gospodarskim subjektima (trošak rada u cjelini)
NE
NE
NE
5.1.9.
Trošak uvođenja tehnologije u poslovni proces u gospodarskim subjektima
NE
NE
NE
5.1.10.
Trošak investicija vezano za poslovanje gospodarskih subjekata
NE
NE
NE
5.1.11.
Trošak proizvodnje, osobito nabave materijala, tehnologije i energije
NE
NE
NE
5.1.12.
Prepreke za slobodno kretanje roba, usluga, rada i kapitala vezano za poslovanje gospodarskih subjekata
NE
NE
NE
5.1.13.
Djelovanje na imovinska prava gospodarskih subjekata
NE
NE
NE
5.1.14.
Drugi očekivani izravni učinak:
NE
NE
NE
5.1.15.
OBRAZLOŽENJE ZA ANALIZU UTVRĐIVANJA IZRAVNIH UČINAKA OD 5.1.1. DO 5.1.14.
Pitanja koja se uređuju Z akonom o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika su takva da neće imati izravnih gospodarskih učinaka .
UTVRDITE VELIČINU ADRESATA:
5.1.16.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
NE
NE
NE
5.1.17.
Srednji i veliki poduzetnici
NE
NE
NE
5.1.18.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
NE
NE
NE
5.1.19.
Radnici i/ili umirovljenici
NE
NE
NE
5.1.20.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
NE
NE
NE
5.1.21.
Hrvatski branitelji
NE
NE
NE
5.1.22.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
NE
NE
NE
5.1.23.
Udruge i/ili zaklade
NE
NE
NE
5.1.24.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
5.1.25.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
NE
NE
NE
5.1.26.
Drugi utvrđeni adresati:
NE
NE
NE
5.1.27.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.1.16. do 5.1.26.:
Donošenje ovoga Zakona neće imati utjecaj na adresate .
5.1.28.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE GOSPODARSKIH UČINAKA
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
– veliki izravni učinak i mali broj adresata
– veliki izravni učinak i veliki broj adresata
– mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
NE
NE
NE
mali
NE
NE
NE
veliki
NE
NE
NE
5.2.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA TRŽIŠNO NATJECANJE
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.2.1.
Strukturalna, financijska, tehnička ili druga prepreka u pojedinom gospodarskom sektoru odnosno gospodarstvu u cjelini
NE
NE
NE
5.2.2.
Pozicija državnih tijela koja pružaju javne usluge uz istovremeno obavljanje gospodarske aktivnosti na tržištu
NE
NE
NE
5.2.3.
Postojanje diskriminirajućih uvjeta, osobito posebnih isključivih prava, uživanja povoljnijeg izvora financiranja ili pristupa privilegiranim podacima među gospodarskim subjektima
NE
NE
NE
5.2.4.
Drugi očekivani izravni učinak:
NE
NE
NE
5.2.5.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.2.1. do 5.2.4.:
Pitanja koja se uređuju Z akonom o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika su takva da neće imati izravnih učinaka na tržišno natjecanje .
Utvrdite veličinu adresata:
5.2.6.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
NE
NE
NE
5.2.7.
Srednji i veliki poduzetnici
NE
NE
NE
5.2.8.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
NE
NE
NE
5.2.9.
Radnici i/ili umirovljenici
NE
NE
NE
5.2.10.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
NE
NE
NE
5.2.11.
Hrvatski branitelji
NE
NE
NE
5.2.12.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
NE
NE
NE
5.2.13.
Udruge i/ili zaklade
NE
NE
NE
5.2.14.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
NE
NE
NE
5.2.15.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
NE
NE
NE
5.2.16.
Drugi utvrđeni adresati:
NE
NE
NE
5.2.17.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.2.6. do 5.2.16.:
Donošenje ovoga Zakona neće imati utjecaj na adresate.
5.2.17.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA ZAŠTITU TRŽIŠNOG NATJECANJA
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
– veliki izravni učinak i mali broj adresata
– veliki izravni učinak i veliki broj adresata
– mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
NE
NE
NE
mali
NE
NE
NE
veliki
NE
NE
NE
5.3.
UTVRĐIVANJE SOCIJALNIH UČINAKA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.3.1.
Demografski trend, osobito prirodno kretanje stanovništva, stopa nataliteta i mortaliteta, stopa rasta stanovništva i dr.
NE
NE
NE
5.3.2.
Prirodna migracija stanovništva i migracija uzrokovana ekonomskim, političkim ili drugim okolnostima koje dovode do migracije stanovništva
NE
NE
NE
5.3.3.
Socijalna uključenost
NE
NE
NE
5.3.4.
Zaštita osjetljivih skupina i skupina s posebnim interesima i potrebama
NE
NE
NE
5.3.5.
Proširenje odnosno sužavanje pristupa sustavu socijalne skrbi i javnim uslugama te pravo na zdravstvenu zaštitu
NE
NE
NE
5.3.6.
Financijska održivost sustava socijalne skrbi i sustava zdravstvene zaštite
NE
NE
NE
5.3.7.
Drugi očekivani izravni učinak:
NE
NE
NE
5.3.8.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.3.1. do 5.3.7.:
Pitanja koja se uređuju Z akonom o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika su takva da neće imati izravnih socijalnih učinaka .
Utvrdite veličinu adresata:
5.3.9.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
NE
NE
NE
5.3.10.
Srednji i veliki poduzetnici
NE
NE
NE
5.3.11.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
NE
NE
NE
5.3.12.
Radnici i/ili umirovljenici
NE
NE
NE
5.3.13.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
NE
NE
NE
5.3.14.
Hrvatski branitelji
NE
NE
NE
5.3.15.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
NE
NE
NE
5.3.16.
Udruge i/ili zaklade
NE
NE
NE
5.3.17.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
NE
NE
NE
5.3.18.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
NE
NE
NE
5.3.19.
Drugi utvrđeni adresati:
NE
NE
NE
5.3.20.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.3.9. do 5.3.19.:
Donošenje ovoga Zakona neće imati utjecaj na adresate.
5.3.21.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE SOCIJALNIH UČINAKA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
– veliki izravni učinak i mali broj adresata
– veliki izravni učinak i veliki broj adresata
– mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
NE
NE
NE
mali
NE
NE
NE
veliki
NE
NE
NE
5.4.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA RAD I TRŽIŠTE RADA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.4.1.
Zapošljavanje i tržište rada u gospodarstvu Republike Hrvatske u cjelini odnosno u pojedinom gospodarskom području
NE
NE
NE
5.4.2.
Otvaranje novih radnih mjesta odnosno gubitak radnih mjesta
NE
NE
NE
5.4.3.
Kretanje minimalne plaće i najniže mirovine
NE
NE
NE
5.4.4.
Status regulirane profesije
NE
NE
NE
5.4.5.
Status posebnih skupina radno sposobnog stanovništva s obzirom na dob stanovništva
NE
NE
NE
5.4.6.
Fleksibilnost uvjeta rada i radnog mjesta za pojedine skupine stanovništva
NE
NE
NE
5.4.7.
Financijska održivost mirovinskoga sustava, osobito u dijelu dugoročne održivosti mirovinskoga sustava
NE
NE
NE
5.4.8.
Odnos između privatnog i poslovnog života
NE
NE
NE
5.4.9.
Dohodak radnika odnosno samozaposlenih osoba
NE
NE
NE
5.4.10.
Pravo na kvalitetu radnog mjesta
NE
NE
NE
5.4.11.
Ostvarivanje prava na mirovinu i drugih radnih prava
NE
NE
NE
5.4.12.
Status prava iz kolektivnog ugovora i na pravo kolektivnog pregovaranja
NE
NE
NE
5.4.13.
Drugi očekivani izravni učinak:
NE
NE
NE
5.4.14.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.4.1 do 5.4.13:
Pitanja koja se uređuju Z akonom o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika su takva da neće imati izravnih učinaka na rad i tržište rada .
Utvrdite veličinu adresata:
5.4.15.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
NE
NE
NE
5.4.16.
Srednji i veliki poduzetnici
NE
NE
NE
5.4.17.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
NE
NE
NE
5.4.18.
Radnici i/ili umirovljenici
NE
NE
NE
5.4.19.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
NE
NE
NE
5.4.20.
Hrvatski branitelji
NE
NE
NE
5.4.21.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
NE
NE
NE
5.4.22.
Udruge i/ili zaklade
NE
NE
NE
5.4.23.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
NE
NE
NE
5.4.24.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
NE
NE
NE
5.4.25.
Drugi utvrđeni adresati:
NE
NE
NE
5.4.26.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.4.14. do 5.4.25.
Donošenje ovoga Zakona neće imati utjecaj na adresate .
5.4.27.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA RAD I TRŽIŠTE RADA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
– veliki izravni učinak i mali broj adresata
– veliki izravni učinak i veliki broj adresata
– mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
NE
NE
NE
mali
NE
NE
NE
veliki
NE
NE
NE
5.5.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA ZAŠTITU OKOLIŠA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.5.1.
Utjecaj na klimu
NE
NE
NE
5.5.2.
Kvaliteta i korištenje zraka, vode i tla
NE
NE
NE
5.5.3.
Korištenje energije
NE
NE
NE
5.5.4.
Korištenje obnovljivih i neobnovljivih izvora energije
NE
NE
NE
5.5.5.
Bioraznolikost biljnog i životinjskog svijeta
NE
NE
NE
5.5.6.
Gospodarenje otpadom i/ili recikliranje
NE
NE
NE
5.5.7.
Rizik onečišćenja od industrijskih pogona po bilo kojoj osnovi
NE
NE
NE
5.5.8.
Zaštita od utjecaja genetski modificiranih organizama
NE
NE
NE
5.5.9.
Zaštita od utjecaja kemikalija
NE
NE
NE
5.5.10.
Drugi očekivani izravni učinak:
NE
NE
NE
5.5.11.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.5.1. do 5.5.10.:
Pitanja koja se uređuju Z akonom o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika su takva da neće imati izravnih učinaka na zaštitu okoliša .
Utvrdite veličinu adresata:
5.5.12.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
NE
NE
NE
5.5.13.
Srednji i veliki poduzetnici
NE
NE
NE
5.5.14.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
NE
NE
NE
5.5.15.
Radnici i/ili umirovljenici
NE
NE
NE
5.5.16.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
NE
NE
NE
5.5.17.
Hrvatski branitelji
NE
NE
NE
5.5.18.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
NE
NE
NE
5.5.19.
Udruge i/ili zaklade
NE
NE
NE
5.5.20.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
NE
NE
NE
5.5.21.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
NE
NE
NE
5.5.22.
Drugi utvrđeni adresati:
NE
NE
NE
5.5.23.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.5.12. do 5.5.22.
Donošenje ovoga Zakona neće imati utjecaj na adresate .
5.5.24.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA ZAŠTITU OKOLIŠA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
– veliki izravni učinak i mali broj adresata
– veliki izravni učinak i veliki broj adresata
– mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
NE
NE
NE
mali
NE
NE
NE
veliki
NE
NE
NE
5.6.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA ZAŠTITU LJUDSKIH PRAVA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.6.1.
Ravnopravnost spolova u smislu jednakog statusa, jednake mogućnosti za ostvarivanje svih prava, kao i jednaku korist od ostvarenih rezultata
NE
NE
NE
5.6.2.
Pravo na jednaki tretman i prilike osobito u dijelu ostvarivanja materijalnih prava, zapošljavanja, rada i drugih Ustavom Republike Hrvatske zajamčenih prava
NE
NE
NE
5.6.3.
Povreda prava na slobodu kretanja u Republici Hrvatskoj odnosno u drugim zemljama članicama Europske unije
NE
NE
NE
5.6.4.
Izravna ili neizravna diskriminacija po bilo kojoj osnovi
NE
NE
NE
5.6.5.
Povreda prava na privatnost
NE
NE
NE
5.6.6.
Ostvarivanje pravne zaštite, pristup sudu i pravo na besplatnu pravnu pomoć
NE
NE
NE
5.6.7.
Pravo na međunarodnu zaštitu, privremenu zaštitu i postupanje s tim u vezi
NE
NE
NE
5.6.8.
Pravo na pristup informacijama
NE
NE
NE
5.6.9.
Drugi očekivani izravni učinak:
NE
NE
NE
5.6.10.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.6.1. do 5.6.9.:
Pitanja koja se uređuju Z akonom o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika su takva da neće imati izravnih učinaka na zaštitu ljudskih prava .
Utvrdite veličinu adresata:
5.6.12.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
NE
NE
NE
5.6.13.
Srednji i veliki poduzetnici
NE
NE
NE
5.6.14.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
NE
NE
NE
5.6.15.
Radnici i/ili umirovljenici
NE
NE
NE
5.6.16.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
NE
NE
NE
5.6.17.
Hrvatski branitelji
NE
NE
NE
5.6.18.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
NE
NE
NE
5.6.19.
Udruge i/ili zaklade
NE
NE
NE
5.6.20.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
NE
NE
NE
5.6.21.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
NE
NE
NE
5.6.22.
Drugi utvrđeni adresati:
NE
NE
NE
5.6.23.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.6.12. do 5.6.23.
Donošenje ovoga Zakona neće imati utjecaj na adresate.
5.6.24.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA ZAŠTITU LJUDSKIH PRAVA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
– veliki izravni učinak i mali broj adresata
– veliki izravni učinak i veliki broj adresata
– mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
NE
NE
NE
mali
NE
NE
NE
veliki
NE
NE
NE
6.
Prethodni test malog i srednjeg poduzetništva (Prethodni MSP test)
Ako je na dva pitanja od pitanja pod rednim brojevima od 6.1. do 6.4.. iz Prethodnog testa malog i srednjeg poduzetništva (Prethodni MSP test) odgovoreno »DA«, obvezna je provedba procjene učinaka propisa na malo gospodarstvo izradom MSP testa u okviru Iskaza o procjeni učinaka propisa.
Odgovorite sa »DA« ili »NE«, uz obvezni opis sljedećih učinaka:
DA
NE
6.1.
Hoće li propis imati učinke na određeni broj malih i srednjih poduzetnika kroz administrativne troškove provedbe postupaka ukoliko se za poduzetnike propisuju jednokratne ili periodične administrativne obveze, a koje bi značile trošak vremena za obavljanje pojedinih administrativnih radnji za ispunjavanje propisanih zahtjeva, plaćanje naknada i davanja?
NE
Obrazloženje:
Z akonom o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika neće se propisivati dodatne administrativne obveze za poduzetnike, s obzirom da se ovim Zakonom omogućava provedba reformske mjere objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu sukladno Nacionalnom programu reformi 2018.
6.2.
Hoće li propis imati učinke na tržišnu konkurenciju i konkurentnost unutarnjeg tržišta EU u smislu prepreka slobodi tržišne konkurencije?
NE
Obrazloženje:
Z akon o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika neće imati učinke na tržišnu konkurenciju ni konkurentnost unutarnjeg tržišta EU u smislu prepreka slobodi tržišne konkurencije, s obzirom da se ovim Zakonom omogućava provedba reformske mjere objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu sukladno Nacionalnom programu reformi 2018.
6.3.
Hoće li propis uvodi naknade i davanja koje će imati učinke na financijske rezultate poslovanja poduzetnika te da li postoji trošak prilagodbe zbog primjene propisa?
NE
Obrazloženje:
Z akonom o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika neće se propisivati dodatne naknade ni davanja za poduzetnike, s obzirom da se ovim Zakonom omogućava provedba reformske mjere objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu sukladno Nacionalnom programu reformi 2018.
6.4.
Hoće li propis imati posebne učinke na mikro poduzetnike?
NE
Obrazloženje:
Z akon o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika neće imati učinke na poduzetnike, a samim tim niti na mikro poduzetnike, s obzirom da se ovim Zakonom omogućava provedba reformske mjere objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu sukladno Nacionalnom programu reformi 2018.
6.5.
Ako predložena normativna inicijativa nema učinke navedene pod pitanjima 6.1. do 6.4., navedite obrazloženje u prilog izjavi o nepostojanju učinka na male i srednje poduzetnike.
Obrazloženje:
Z akon o izmjenama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika neće imati izravnih učinaka na male i srednje poduzetnike, s obzirom da se ovim Zakonom omogućava provedba reformske mjere objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu sukladno Nacionalnom programu reformi 2018.
7.
Utvrđivanje potrebe za provođenjem SCM metodologije
Ako je odgovor na pitanje pod rednim brojem 6.1. „DA“, iz Prethodnog MSP testa potrebno je uz Obrazac prethodne procjene priložiti pravilno ispunjenu Standard Cost Model (SCM) tablicu s procjenom mogućeg administrativnog troška za svaku propisanu obvezu i zahtjev (SCM kalkulator).
SCM kalkulator ispunjava se sukladno uputama u standardiziranom obrascu u kojem se nalazi formula izračuna i sukladno jedinstvenim nacionalnim smjernicama uređenim kroz SCM priručnik.
SCM kalkulator dostupan je na stranici: http://www.mingo.hr/page/standard-cost-model
8.
SAŽETAK REZULTATA PRETHODNE PROCJENE
Ako je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata,
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata,
–mali izravni učinak i veliki broj adresata,
u odnosu na svaki pojedini izravni učinak, stručni nositelj obvezno pristupa daljnjoj procjeni učinaka propisa izradom Iskaza o procjeni učinaka propisa. Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“ kod odgovarajućeg izravnog učinka.
Ako je utvrđena potreba za provođenjem procjene učinaka propisa na malog gospodarstvo, stručni nositelj obvezno pristupa daljnjoj procjeni učinaka izradom MSP testa u okviru Iskaza o procjeni učinaka propisa.
Procjena učinaka propisa
Potreba za PUP
Utvrđena potreba za provedbom daljnje procjene učinaka propisa
DA
NE
8.1.
Procjena gospodarskih učinaka iz točke 5.1.
NE
8.2.
Procjena učinaka na tržišno natjecanje iz točke 5.2.
NE
8.3.
Procjena socijalnih učinaka iz točke 5.3.
NE
8.4.
Procjena učinaka na rad i tržište rada iz točke 5.4.
NE
8.5.
Procjena učinaka na zaštitu okoliša iz točke 5.5.
NE
8.6.
Procjena učinaka na zaštitu ljudskih prava iz točke 5.6.
NE
MSP test
Potreba za MSP test
8.7.
Utvrđena potreba za provođenjem procjene učinaka propisa na malo gospodarstvo (MSP test)
DA
NE
8.8.
Provođenje MSP testa
NE
8.9.
Provođenje SCM metodologije
NE
9.
PRILOZI
10.
POTPIS ČELNIKA TIJELA
Potpis: dr. sc. Tomislav Ćorić, ministar
Datum: 12. veljače 2019.
11.
Odgovarajuća primjena ovoga Obrasca u slučaju provedbe članka 18. stavka 2. Zakona o procjeni učinaka propisa ("Narodne novine", broj 44/17)
Uputa:
Prilikom primjene ovoga Obrasca na provedbene propise i akte planiranja u izradi, izričaj „nacrt prijedloga zakona“ potrebno je zamijeniti s nazivom provedbenog propisa odnosno akta planiranja.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike