PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O CARINSKOJ SLUŽBI
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. te članka 50. stavka 2. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10 – pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
1. UVOD
Zakon o carinskoj službi (Narodne novine, br. 68/13, 30/14 i 115/16) stupio je na snagu danom pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji, pri čemu su njegove odredbe novelirane 2014. i 2016. godine.
Zakonom o carinskoj službi uređuje se djelokrug rada, poslovi i organizacija Ministarstva financija, Carinske uprave (u daljnjem tekstu: Carinska uprava), čija je temeljna zadaća primjena carinskih, trošarinskih, poreznih i drugih propisa. Također, Zakonom o carinskoj službi uređuju se carinske ovlasti te obveze i odgovornosti carinskih službenika i njihov radno-pravni položaj.
U tom smislu, Zakon o carinskoj službi predstavlja osnovu za učinkovit, djelotvoran i ekonomičan radCarinske uprave, kao carinskog i poreznog tijelau provedbi nadzornih aktivnosti kojima je prvenstvena svrha zaštita fiskalnih interesa i probitaka državnog proračuna Republike Hrvatske, kao i proračuna Europske unije s naslova tradicionalnih vlastitih sredstava koje prikupljaju carinske službe država članica.
Poslovi carinske službe propisani važećim Zakonom o carinskoj službi, između ostalih, obuhvaćaju i dio poslova obuhvaćenih reformskom mjerom objedinjavanja inspekcijskih službi koji će biti preuzeti u djelokrug rada Državnog inspektorata, a sukladno Nacionalnom programu reformi 2018.
Stoga je nužno uskladiti poslove carinske službe propisane Zakonom o carinskoj službi sa provedbom reformske mjere objedinjavanja inspekcijskih službi u okviru Državnog inspektorata, odnosno predviđenim djelokrugom Državnog inspektorata, pri čemu će se postići naglašenija fiskalna uloga carinske službe.
2. OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O CARINSKOJ SLUŽBI TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Uzimajući u obzir da poslovi carinske službe propisani važećim Zakonom o carinskoj službi obuhvaćaju i poslove koji će se preuzeti u djelokrug Državnog inspektorata sukladno Nacionalnom programu reformi 2018. te donošenjem odgovarajućih zakonskih propisa kojima se uređuju ustrojstvo i djelokrug Državnog inspektorata, potrebno je poslove carinske službe normativno urediti u skladu novim sustavom funkcionalne organizacije inspekcija kroz obavljanje inspekcijskih poslova unutar Državnog inspektorata, a sve sukladno Zakonu o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i drugih središnjih tijela državne uprave (Narodne novine, br. 93/16, 104/16 i 116/18).
Stoga se ovim Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o carinskoj službi predlaže iz popisa poslova carinske službe izuzeti poslove koji obuhvaćaju:
◊nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuju opći uvjeti obavljanja djelatnosti trgovačkih društava, trgovaca pojedinaca i obrta (registracija, odobrenje za rad, rješenje, suglasnost, drugo odobrenje nadležnih tijela, predmet poslovanja, sjedište i tvrtka)
◊nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje obavljanje trgovine i obavljanje usluga
◊otkrivanje i sprječavanje nedozvoljene i protuzakonite trgovine
◊nadzor nad provedbom propisa o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti
◊nadzor nad provedbom propisa o morskom i slatkovodnom ribarstvu na području ribolovnog mora i voda te u dijelu koji se odnosi na kretanje i promet ribe i drugih morskih i vodenih organizama
◊nadzor kretanja, raspolaganja i prometa opasnih proizvoda i proizvoda čije je stavljanje na tržište zabranjeno ili ograničeno ili za koje je naređeno povlačenje s tržišta, odnosno proizvoda koji ne ispunjavaju propisane tehničke zahtjeve i predstavljaju ozbiljan rizik za zdravlje i sigurnost,
◊nadzor u području prometa robe i usluga, ugostiteljske djelatnosti i pružanja usluga u turizmu te naplate boravišne pristojbe
◊nadzor nad provedbom propisa o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane energetske djelatnosti s naftom i naftnim derivatima
◊nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje obavljanje audiovizualnih djelatnosti
◊nadzor nad provedbom propisa u području stavljanja na tržište šumskog reprodukcijskog materijala, te
◊nadzor nad primjenom propisa kojim se uređuje ograničavanje uporabe duhanskih proizvoda, osim u području nadzora sustava sljedivosti i praćenja duhanskih proizvoda te uporabe sigurnosnog obilježja, što po naravi stvari predstavlja područje nadležnosti carinske službe.
Nadalje, ovim Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o carinskoj službi bilo je potrebno dodatno nomotehnički urediti pojedine odredbe Zakona o carinskoj službi, radi preciznijeg izričaja normi i ispravljanja uočenih nedorečenosti i manjkavosti te, također, uskladiti odredbe Zakona o carinskoj službi s drugim propisima.
U tom smislu je potrebno precizirati normativni izričaj u odnosu na definiranje pojma sustava analize i upravljanja rizicima te s time u vezi urediti postupanje s podacima iz toga sustava, kao i s podacima koji su prikupljeni ili utvrđeni u provedbi nadzora, uključujući podatak o identitetu podnositelja predstavke.
Osim toga, u skladu s tehnološkim razvojem i uređenjem u komparativnom europskom pravu potrebno je urediti korištenje tehničke opreme u svrhu osiguravanja istovjetnosti i/ili prepoznavanja robe.
Jednako tako, a u skladu s određenjima propisa kojima se uređuje provedba graničnog nadzora te uvažavajući obveze carinske službe u provedbi carinsko-sigurnosnih mjera i obveze u osiguranju vanjskih granica Europske unije, ukazuje se nužnim normirati snimanje područja državne granice i graničnih prijelaza.
Također, valjalo je pravno određenije, jasnije i preciznije urediti pružanje besplatne pravne pomoći ovlaštenom carinskom službeniku protiv kojeg se poduzimaju radnje u okviru prethodnog postupka, kaznenog postupka ili postupka naknade štete u vezi s obavljanjem carinskih poslova koje je po ocjeni Carinske uprave obavio u skladu sa zakonom te osiguravanje nužne medicinske i psihosocijalne pomoći ovlaštenom carinskom službeniku koji u obavljanju poslova carinske službe uporabi vatreno oružje, a u bitnome na način koji je sukladan normativnom okviru uređenom Zakonom o policijskim poslovima i ovlastima (Narodne novine, br. 76/09 i 92/14).
Slijedom navedenog, nužno je izvršiti izmjene i dopune Zakona o carinskoj službi kako je predloženo Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o carinskoj službi.
III. OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
IV. OBRAZLOŽENJE PRIJEDLOGA ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
Razlozi za donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku, sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora (Narodne novine, br. 81/13, 113/16, 69/17 i 29/18), jesu osobito opravdani razlozi da se, s obzirom na preustroj sustava inspekcijskog nadzora i preuzimanje dijela poslova Ministarstva financija u području inspekcijskog nadzora od strane Državnog inspektorata, žurno osiguraju zakonske pretpostavke za usklađeno, zakonito i pravilno funkcioniranje inspekcijskih službi, a što se u cijelosti može raspraviti u objedinjenom čitanju.
Nacionalnim programom reformi 2018. utvrđena je reformska mjera objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu kao temelj za učinkovitije obavljanje inspekcijskih poslova, koji se sada obavljaju u središnjim tijelima državne uprave te se predlaže donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku, u cilju izbjegavanja pojave pravnih praznina u postupanju inspekcijskih službi u sklopu Državnog inspektorata od 1. travnja 2019. godine, u svrhu osiguravanja pravilnog, učinkovitog i djelotvornog funkcioniranja tijela državne uprave u upravnim područjima koje je Državni inspektorat preuzeo od pojedinih središnjih tijela državne uprave, a što su osobito opravdani razlozi za donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O CARINSKOJ SLUŽBI
Članak 1.
U Zakonu o carinskoj službi (Narodne novine, br. 68/13, 30/14 i 115/16), u članku 3. iza točke 12. dodaje se točka 13. koja glasi:
„13. Sustav analize i upravljanja rizicima je sustav administrativnih, operativnih, analitičkih, informatičkih, tehničkih i drugih postupaka, mjera i radnji koje se planiraju i poduzimaju radi identifikacije rizika u odnosu na pravilnu primjenu carinskih, trošarinskih, poreznih i drugih propisa iz nadležnosti Carinske uprave te poduzimanja svih mjera nužnih za ograničavanje izloženosti riziku i učinkovito suzbijanje, sprječavanje i otkrivanje povreda tih propisa. To, između ostaloga, obuhvaća postupke kao što su prikupljanje podataka i informacija, njihova obrada te analiza i procjena rizika, kao i sustavno i nasumično planiranje, određivanje te poduzimanje nadzornih i drugih operativno-analitičkih mjera i postupaka.“.
Članak 2.
U članku 4. stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Poslovi carinske službe su osobito:
1. utvrđivanje, naplata i nadzor carinskih davanja, trošarina, posebnih poreza, poreza na dodanu vrijednost, drugih javnih davanja te javnopravnih naknada (u daljnjem tekstu: javna davanja)
2. osiguravanje pravilne primjene carinskog zakonodavstva koje se odnosi na unos, iznos, provoz, prijenos, skladištenje i drugo raspolaganje robom koja podliježe mjerama nadzora
3. provedba carinsko-sigurnosnih mjera
4. sudjelovanje u provođenju mjera zajedničke poljoprivredne, ribarske i trgovinske politike
5. utvrđivanje, stavljanje na raspolaganje i nadzor tradicionalnih vlastitih sredstava Europske unije iz carinskih davanja
6. otkrivanje, sprječavanje i suzbijanje prekršaja i kaznenih djela, njihovo otkrivanje i prikupljanje podataka o tim djelima i počiniteljima te provedba dokaznih radnji u prekršajnom i kaznenom postupku sukladno odredbama Zakona o kaznenom postupku, Prekršajnog zakona i ovoga Zakona
7. nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje fiskalizacija u prometu gotovinom i propisa kojim se uređuje porezni postupak
8. nadzor nad unosom, iznosom, prekograničnim prometom te drugim kretanjem i gospodarenjem otpadom sukladno propisima kojima se uređuje gospodarenje otpadom
9. nadzor provedbe obveza proizvođača proizvoda u smislu propisa kojima se uređuje gospodarenje otpadom te naplata naknada za gospodarenje posebnim kategorijama otpada koje se obračunavaju i plaćaju te postupka posredovanja i trgovanja otpadom sukladno propisima kojima se uređuje gospodarenje otpadom
10. nadzor uvoza i izvoza tvari koje oštećuju ozonski sloj, fluoriranih stakleničkih plinova, uređaja i opreme koji sadrže ove tvari ili o njima ovise i ostalih kemijskih tvari sukladno propisima o zaštiti zraka
11. nadzor u skladu s posebnim propisima ispunjavanja uvjeta za ostvarivanje prava na korištenje novčanih sredstava koja se isplaćuju iz državnog proračuna Republike Hrvatske, kao i novčanih sredstava koja korisnici izravno ili posredno ostvaruju primjenom oslobođenja ili izuzeća od plaćanja javnih davanja te sniženih visina i diferenciranih stopa javnih davanja
12. nadzor obračuna, plaćanja i naplate naknade za koncesiju te nadzor nad obavljanjem djelatnosti za koju je propisana koncesija, a obavlja se bez dodijeljene koncesije
13. nadzor u području prava intelektualnog vlasništva
14. provedba carinskih mjera provjere značajki proizvoda sukladno propisima o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjenjivanju sukladnosti i drugim propisima kojima se uređuju tehnički zahtjevi za proizvode
15. nadzor unosa i iznosa gotovine preko državne granice sukladno propisima o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma
16. nadzor nad primjenom propisa kojima se uređuje izvoz, uvoz, iznos i unos kulturnih dobara
17. nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje prekogranični promet i trgovina divljim vrstama
18. provedba upravnih i nadzornih poslova u vezi s uvjetima pružanja usluga carinskog zastupanja
19. nadzor na graničnom prijelazu, odnosno na drugom mjestu gdje se obavlja carinski nadzor dozvola i drugih isprava, sukladno propisima o prijevozu u cestovnom prometu te osovinskog opterećenja, ukupne mase i dimenzije vozila u prometu na cestama sukladno propisima o sigurnosti prometa na cestama
20. nadzor sustava sljedivosti i praćenja duhanskih proizvoda te uporabe sigurnosnog obilježja sukladno propisima o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda
21. administrativna suradnja i međunarodna razmjena informacija s državama članicama Europske unije ili s trećim državama u području primjene propisa iz nadležnosti Carinske uprave
22. svi drugi poslovi koji su Carinskoj upravi stavljeni u nadležnost posebnim propisima.“.
Članak 3.
U članku 12. točka 21. mijenja se i glasi:
„21. provodi nadzor nad primjenom propisa kojima se uređuju uvjeti pružanja usluga carinskog zastupanja,“.
Članak 4.
U članku 17. iza stavka 6. dodaju se stavci 7. i 8. koji glase:
„(7) U svrhuosiguravanja istovjetnosti i/ili prepoznavanja robe koja podliježe primjeni propisa o javnim davanjima ovlašteni carinski službenik može koristiti tehničku opremu.
(8) Korištenjem tehničke opreme ovlašteni carinski službenik može i fotografirati, snimati i evidentirati robu, nadzirane osobe, mjesto nadzora, prometna sredstva, ugovore, isprave i drugu poslovnu dokumentaciju koji su povezani s predmetom nadzora.“.
Članak 5.
Iza članka 17. dodaje se članak 17.a koji glasi:
„Članak 17.a
(1) Radi provedbe graničnog carinskog nadzora Carinska uprava može snimati područje državne granice, graničnih prijelaza i graničnih carinskih ureda ili koristiti snimke tijela nadležnih za nadzor državne granice i prekograničnog prometa ljudi i roba.
(2) Ako su uređaji za snimanje postavljeni na području graničnih prijelaza i graničnih carinskih ureda, osobe koje se nalaze na tom području moraju biti na to upozorene.“.
Članak 6.
U članku 18. iza stavka 3. dodaje se stavak 4. koji glasi:
„(4) Smatra se da okolnosti iz stavka 3. ovoga članka u svakom slučaju postoje kada ovlašteni carinski službenik u provedbi neposrednog nadzora utvrđuje bitne elemente izvršenja dužne (propisane) radnje ili činidbe od strane subjekta nadzora koji je te radnje ili činidbe izravno izvršava u odnosu prema ovlaštenom carinskom službeniku.“.
Članak 7.
U članku 29. iza stavka 2. dodaju se stavci 3. i 4. koji glase:
„(3) Carinska uprava je dužna kao tajnu čuvati podatke iz sustava analize i upravljanja rizicima te identitet podnositelja predstavke.
(4) Dokumentaciju i podatke koji su prikupljeni ili utvrđeni u provedbi nadzora te identitet podnositelja predstavke, Carinska uprava može dati samo sudovima, tijelima državne uprave i drugim državnim tijelima, na njihov obrazloženi pisani zahtjev u postupcima iz njihove nadležnosti.“.
Članak 8.
U članku 40.c u stavku 3. riječi: „Ako fizička osoba i odgovorna osoba u pravnoj osobi ne ispune novčanu obvezu iz stavka 2. ovoga članka“ zamjenjuju se riječima: „U slučaju daljnjeg neispunjavanja naredbe iz stavka 1. ovoga članka“.
Članak 9.
U članku 45. iza riječi: „Osobe iz članka 43. ovoga Zakona“ dodaju se riječi: „te nadzirane osobe i druge osobe zatečene na mjestu nadzora“.
Članak 10.
U članku 75. stavak 5. briše se.
Dosadašnji stavci 6., 7. i 8. postaju stavci 5., 6. i 7.
Članak 11.
Članak 84. mijenja se i glasi:
„(1) Šteta koja građaninu, pravnoj osobi ili drugoj stranki nastane nezakonitim ili nepravilnim radom carinskog službenika naknađuje Republika Hrvatska.
(2) Osobni podaci ovlaštenog carinskog službenika koji je uporabio vatreno oružje su tajni.
(3) Ministarstvo financija će osigurati besplatnu pravnu pomoć ovlaštenom carinskom službeniku protiv kojeg se poduzimaju radnje u okviru prethodnog postupka, kaznenog postupka ili postupka naknade štete u vezi s obavljanjem carinskih poslova koje je po ocjeni Carinske uprave obavio u skladu sa zakonom.
(4) Ocjenu iz stavka 3. ovoga članka donosi povjerenstvo koje imenuje ravnatelj.
(5) Ministarstvofinancija će osigurati besplatnu pravnu pomoć i građaninu koji je pružio pomoć ovlaštenom carinskom službeniku, protiv kojeg se vodi postupak iz stavka 3. ovoga članka, zbog radnje počinjene u vezi s pružanjem pomoći.
(6) Besplatna pravna pomoć iz stavka 3. ovoga članka osigurat će se ovlaštenom carinskom službeniku i nakon što mu je prestao radni odnos u Carinskoj upravi.
(7) Kada su sredstva prisile uporabljena na način propisan zakonom, isključena je odgovornost ovlaštenog carinskog službenika koji ih je uporabio.
(8) Ovlaštenom carinskom službeniku koji u obavljanju poslova carinske službe uporabi vatreno oružje Ministarstvo financija će osigurati nužnu medicinsku i psihosocijalnu pomoć.“.
Članak 12.
Ovaj Zakon objavit će se u Narodnim novinama, a stupa na snagu 1. travnja 2019. godine.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Ovim se člankom uvažavajući sve važniju carinsko-sigurnosno ulogu carinske službe koja je usmjerena na zaštitu sigurnosti društva, odnosno pripadajućeg carinskog područja Europske unije i njezinog stanovništva, propisuje kao pojam sustav analize i upravljanja rizicima.
Uz članak 2.
Ovim člankom mijenja se članak 4. Zakona o carinskoj službi na način da se izuzima dio poslova carinske službe propisanih važećim Zakonom o carinskoj službi, koji obuhvaćaju poslove koji će se preuzeti u djelokrug rada Državnog inspektorata sukladno Nacionalnom programu reformi 2018. godine. Slijedom navedenog poslovi carinske službe normativno se uređuju u skladu novim sustavom funkcionalne organizacije inspekcija, na način da se iz popisa poslova carinske službe izuzimaju:
◊nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuju opći uvjeti obavljanja djelatnosti trgovačkih društava, trgovaca pojedinaca i obrta (registracija, odobrenje za rad, rješenje, suglasnost, drugo odobrenje nadležnih tijela, predmet poslovanja, sjedište i tvrtka)
◊nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje obavljanje trgovine i obavljanje usluga
◊otkrivanje i sprječavanje nedozvoljene i protuzakonite trgovine
◊nadzor nad provedbom propisa o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti
◊nadzor nad provedbom propisa o morskom i slatkovodnom ribarstvu na području ribolovnog mora i voda te u dijelu koji se odnosi na kretanje i promet ribe i drugih morskih i vodenih organizama
◊nadzor kretanja, raspolaganja i prometa opasnih proizvoda i proizvoda čije je stavljanje na tržište zabranjeno ili ograničeno ili za koje je naređeno povlačenje s tržišta, odnosno proizvoda koji ne ispunjavaju propisane tehničke zahtjeve i predstavljaju ozbiljan rizik za zdravlje i sigurnost,
◊nadzor u području prometa robe i usluga, ugostiteljske djelatnosti i pružanja usluga u turizmu te naplate boravišne pristojbe
◊nadzor nad provedbom propisa o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane energetske djelatnosti s naftom i naftnim derivatima
◊nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje obavljanje audiovizualnih djelatnosti
◊nadzor nad provedbom propisa u području stavljanja na tržište šumskog reprodukcijskog materijala, te
◊nadzor nad primjenom propisa kojim se uređuje ograničavanje uporabe duhanskih proizvoda, osim u području nadzora sustava sljedivosti i praćenja duhanskih proizvoda te uporabe sigurnosnog obilježja, što po naravi stvari predstavlja područje nadležnosti carinske službe.
Uz članak 3.
Ovim člankom usklađuju se poslovi područnog carinskog ureda sukladno Zakonu o uvjetima za pružanje usluga carinskog zastupanja (Narodne novine, broj 57/2018), na način da isti obuhvaćaju provedbu nadzora nad primjenom propisa kojima se uređuju uvjeti pružanja usluga carinskog zastupanja. Stupanjem na snagu navedenog zakona prestao je važiti Zakon o uvjetima za obavljanje poslova zastupanja u carinskom postupku (Narodne novine, br. 92/01).
Uz članak 4.
Ovim člankom dodatno se detaljnije i jasnije uređuje korištenje tehničke opreme od strane ovlaštenog carinskog službenika koje je već propisano člankom 17. stavkom 5. važećeg Zakona o carinskoj službi, na način da korištenje tehničke opreme obuhvaća fotografiranje, snimanje i evidentiranje robe, nadzirane osobe, mjesta nadzora, prometnih sredstava, ugovora, isprava i druge poslovne dokumentacije koja je povezana s predmetom nadzora. Navedeno ovlaštenje sukladno je članku 158. stavku 2. Prekršajnog zakona (Narodne novine, br. 107/07, 39/13, 157/13, 110/15, 70/17 i 118/18).
Uz članak 5.
Ovim se člankom radi provođenja carinsko – sigurnosnih mjera već propisanih ovim Zakonom, propisuje da Carinska uprava na području graničnih prijelaza i graničnih carinskih ureda može snimati područje državne granice, graničnih prijelaza i graničnih carinskih ureda ili koristiti snimke tijela nadležnih za nadzor državne granice i prekograničnog prometa ljudi i roba te da osobe koje se nalaze na tom području moraju biti na to upozorene.
Uz članak 6.
Ovim člankom detaljnije se uređuju okolnosti kada se ovlašteni carinski službenik u provedbi nadzora neće predstaviti kako se ne bi ugrozilo postizanje cilja nadzora. Navedenom odredbom se propisuje da se smatra da okolnosti u svakom slučaju postoje kada ovlašteni carinski službenik u provedbi neposrednog nadzora utvrđuje bitne elemente izvršenja dužne (propisane) radnje ili činidbe od strane subjekta nadzora koji je te radnje ili činidbe izravno izvršava u odnosu prema ovlaštenom carinskom službeniku.
Uz članak 7.
Ovim člankom detaljnije se propisuje čuvanje podataka iz sustava analize i upravljanja rizicima te identitet podnositelja predstavke, kao i postupanje sa dokumentacijom i podacima koji su prikupljeni ili utvrđeni u provedbi nadzora.
Uz članak 8.
Ovim člankom jasnije se propisuje postupanje koje se odnosi na naredbu ovlaštenog carinskog službenika, sukladno odredbi iz članka 142. stavka 3. Zakona o općem upravnom postupku (Narodne novine, broj 47/09).
Uz članak 9.
Ovim člankom jasnije se propisuje krug osoba koje su dužne ovlaštenom carinskom službeniku omogućiti pregled robe, na način da se isto odnosi na nadzirane osobe te druge osobe zatečene na mjestu nadzora.
Uz članak 10.
Ovim člankom briše se članak 75. stavak 5. važećeg Zakona te pitanje premještaja službenika usklađuje s Zakonom o državnim službenicima (Narodne novine, br. 92/05, 140/05, 142/06, 77/07, 107/07, 27/08, 34/11, 49/11, 150/11, 34/12, 49/12, 37/13, 38/13, 01/15, 138/15 i 61/17).
Uz članak 11.
Ovim člankom detaljnije se uređuje pružanje besplatne pravne pomoći ovlaštenom carinskom službeniku protiv kojeg se poduzimaju radnje u okviru prethodnog postupka, kaznenog postupka ili postupka naknade štete u vezi s obavljanjem carinskih poslova koje je po ocjeni Carinske uprave obavio u skladu sa zakonom te osiguravanje nužne medicinske i psihosocijalne pomoći ovlaštenom carinskom službeniku koji u obavljanju poslova carinske službe uporabi vatreno oružje, na način koji je sukladan normativnom okviru uređenom Zakonom o policijskim poslovima i ovlastima (Narodne novine, br. 76/09 i 92/14).
Uz članak 12.
Ovim člankom određuje se dan stupanja na snagu ovoga Zakona.
ODREDBE VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU, ODNOSNO DOPUNJUJU
Članak 3.
U smislu ovoga Zakona pojedini pojmovi imaju sljedeće značenje:
1. Poslovi carinske službe su poslovi Carinske uprave određeni ovim Zakonom i drugim propisima.
2. Nadzor je svako postupanje koje poduzima Carinska uprava prema ovome Zakonu i drugim propisima kojim se osigurava pravilna primjena carinskih, trošarinskih, poreznih i drugih propisa iz svoje nadležnosti, kao i suzbijanje, sprječavanje i otkrivanje kažnjivih djela iz tih propisa.
3. Mjesto nadzora je svaki otvoreni ili zatvoreni prostor ili objekt gdje se obavlja nadzor.
4. Carinsko-sigurnosne mjere su mjere koje se sukladno carinskim propisima provode s robom koja se unosi u ili iznosi iz carinskog područja radi osiguranja zaštite i očuvanja sigurnosti društva, a osobito zaštite zdravlja i života ljudi, životinja i bilja, okoliša, kulturne baštine, nacionalnog blaga povijesne, umjetničke ili arheološke vrijednosti, intelektualnog vlasništva te zaštite drugih općih i javnopravnih interesa.
5. Carinska ovlast je ovlast određena ovim Zakonom i drugim propisima.
6. Roba su sve stvari koje se mogu razvrstati u Carinsku tarifu, uključujući i sve pokretne stvari koje se mogu klasificirati sukladno posebnim propisima.
7. Prometno sredstvo je svako sredstvo koje služi prijevozu ljudi ili robe.
8. Javna davanja su porezi i druga javna davanja sukladno Općem poreznom zakonu.
9. Javnopravne naknade su novčana davanja koja nisu propisana Općim poreznim zakonom, a koja se plaćaju sukladno posebnim propisima i koriste za podmirivanje posebno određenih potreba od općeg i/ili javnog interesa.
10. Ovlašteni carinski službenik je službenik Carinske uprave koji na temelju ovoga Zakona i drugih propisa obavlja poslove carinske službe primjenom carinskih ovlasti,
11. Ovrha je postupak prisilne naplate carinskog, trošarinskog i poreznog duga te drugih javnih davanja koji se provodi na temelju ovršne ili vjerodostojne isprave sukladno odredbama Općeg poreznog zakona.
12. Administrativna suradnja je oblik suradnje s drugim državama u vidu razmjene informacija vezanih uz obveznika, uzajamne pomoći pri naplati tražbina po osnovi carine, poreza i drugih javnih davanja te provedbi mjera osiguranja naplate duga, kao i drugim oblicima suradnje prema međunarodnim ugovorima.
Članak 4.
(1) Carinska uprava obavlja nadzor radi osiguranja pravilne primjene propisa o javnim davanjima i javnopravnim naknadama te osiguranja zaštite zdravlja i života ljudi, životinja, prirode i okoliša kao i drugih općih i javnopravnih interesa.
(2) Carinska uprava priprema i izrađuje nacrte prijedloga zakona, drugih propisa i akata radi unapređenja carinskog, trošarinskog i poreznog sustava te učinkovitijeg ubiranja javnih davanja i javnopravnih naknada iz svoje nadležnosti.
(3) Poslovi carinske službe su osobito:
1. utvrđivanje, naplata i nadzor carinskih davanja, trošarina, posebnih poreza, poreza na dodanu vrijednost, drugih javnih davanja te javnopravnih naknada (u daljnjem tekstu: javna davanja),
2. osiguravanje pravilne primjene carinskih i drugih propisa koji se odnose na unos, iznos, provoz, prijenos, skladištenje i drugo raspolaganje robom koja podliježe mjerama nadzora,
3. provedba carinsko-sigurnosnih mjera,
4. sudjelovanje u provođenju mjera zajedničke poljoprivredne, ribarske i trgovinske politike,
5. utvrđivanje, stavljanje na raspolaganje i nadzor tradicionalnih vlastitih sredstava Europske unije iz carinskih davanja,
6. otkrivanje, sprječavanje i suzbijanje prekršaja i kaznenih djela, njihovo otkrivanje i prikupljanje podataka o tim djelima i počiniteljima te provedba dokaznih radnji u prekršajnom i kaznenom postupku sukladno odredbama Zakona o kaznenom postupku, Prekršajnog zakona i ovoga Zakona,
7. nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje fiskalizacija u prometu gotovinom,
8. nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuju opći uvjeti obavljanja djelatnosti trgovačkih društava, trgovaca pojedinaca i obrta (registracija, odobrenje za rad, rješenje, suglasnost, drugo odobrenje nadležnih tijela, predmet poslovanja, sjedište i tvrtka), ako posebnim propisom nije određena nadležnost drugog tijela,
9. nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje obavljanje trgovine i obavljanje usluga,
10. nadzor nad provedbom propisa o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti te otkrivanje i sprječavanje svih oblika nedozvoljene i protuzakonite trgovine,
11. nadzor nad unosom, iznosom, prekograničnim prometom te drugim kretanjem i gospodarenjem otpadom sukladno propisima kojima se uređuje gospodarenje otpadom,
12. nadzor provedbe obveza proizvođača proizvoda u smislu propisa kojima se uređuje gospodarenje otpadom te naplata naknada za gospodarenje posebnim kategorijama otpada koje se obračunavaju i plaćaju te postupka posredovanja i trgovanja otpadom sukladno propisima kojima se uređuje gospodarenje otpadom,
13. nadzor uvoza i izvoza tvari koje oštećuju ozonski sloj, fluoriranih stakleničkih plinova, uređaja i opreme koji sadrže ove tvari ili o njima ovise i ostalih kemijskih tvari sukladno propisima o zaštiti zraka,
14. nadzor u skladu s posebnim propisima ispunjavanja uvjeta za ostvarivanje prava na korištenje novčanih sredstava koja se isplaćuju iz državnog proračuna Republike Hrvatske, kao i novčanih sredstava koja korisnici izravno ili posredno ostvaruju primjenom oslobođenja ili izuzeća od plaćanja javnih davanja te sniženih visina i diferenciranih stopa javnih davanja,
15. nadzor obračuna, plaćanja i naplate naknade za koncesiju te nadzor nad obavljanjem djelatnosti za koju je propisana koncesija, a obavlja se bez dodijeljene koncesije,
16. nadzor u području prava intelektualnog vlasništva,
17. nadzor nad provedbom propisa o morskom i slatkovodnom ribarstvu na području ribolovnog mora i voda te u dijelu koji se odnosi na kretanje i promet ribe i drugih morskih i vodenih organizama,
18. nadzor kretanja, raspolaganja i prometa opasnih proizvoda i proizvoda čije je stavljanje na tržište zabranjeno ili ograničeno ili za koje je naređeno povlačenje s tržišta, odnosno proizvoda koji ne ispunjavaju propisane tehničke zahtjeve i predstavljaju ozbiljan rizik za zdravlje i sigurnost,
19. provedba carinskih mjera provjere značajki proizvoda sukladno propisima o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjenjivanju sukladnosti i drugim propisima kojima se uređuju tehnički zahtjevi za proizvode,
20. nadzor unosa i iznosa gotovine preko državne granice sukladno propisima o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma,
21. nadzor nad primjenom propisa kojima se uređuje izvoz, uvoz, iznos i unos kulturnih dobara,
22. nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje prekogranični promet i trgovina divljim vrstama,
23. provedba upravnih i drugih poslova u vezi s ispunjavanjem propisanih uvjeta za obavljanje poslova zastupanja u carinskom postupku te nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje poslovanje i djelatnost ovlaštenih carinskih otpremnika,
24. nadzor nad naplatom proračunskih i ostalih prihoda te transakcijama u području prometa robe i usluga, ugostiteljske djelatnosti i pružanja usluga u turizmu te naplatom boravišne pristojbe,
25. nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje obavljanje audiovizualnih djelatnosti,
26. nadzor nad provedbom propisa o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane energetske djelatnosti s naftom i naftnim derivatima,
27. nadzor nad provedbom propisa u području stavljanja na tržište šumskog reprodukcijskog materijala,
28. nadzor na graničnom prijelazu, odnosno na drugom mjestu gdje se obavlja carinski nadzor dozvola i drugih isprava, sukladno propisima o prijevozu u cestovnom prometu te osovinskog opterećenja, ukupne mase i dimenzije vozila u prometu na cestama sukladno propisima o sigurnosti prometa na cestama,
29. nadzor nad primjenom propisa kojim se uređuje ograničavanje uporabe duhanskih proizvoda,
30. administrativna suradnja i međunarodna razmjena informacija s državama članicama Europske unije ili s trećim državama u području primjene propisa iz nadležnosti Carinske uprave,
31. svi drugi poslovi koji su Carinskoj upravi stavljeni u nadležnost posebnim propisima.
Članak 12.
Područni carinski ured neposredno ili preko svojih ustrojstvenih jedinica u skladu s ovim Zakonom i posebnim propisima:
1. odobrava provedbu carinski dopuštenog postupanja i uporabe robe,
2. obračunava i naplaćuje javna davanja,
3. sudjeluje u odobravanju primjene povlaštenih statusa i pojednostavnjenih postupaka,
4. odobrava primjenu oslobođenja i drugih izuzeća i olakšica od plaćanja javnih davanja,
5. rješava o otpustu, povratu i otpisu javnih davanja,
6. neposredno provodi poslove nadzora radi pravilne primjene carinskih, trošarinskih, poreznih i drugih propisa iz nadležnosti Carinske uprave, kao i suzbijanja, sprječavanja i otkrivanja kažnjivih djela iz tih propisa,
7. provodi nadzor i fizičke provjere robe koja se izvozi uz primjenu izvoznih naknada i poticaja,
8. provodi postupak naknadnog obračuna i naplate javnih davanja,
9. provodi mjere osiguranja naplate javnih davanja,
10. provodi postupak ovrhe radi naplate javnih davanja,
11. vodi evidenciju i obrađuje podatke o tradicionalnim vlastitim sredstvima Europske unije iz carinskih davanja,
12. utvrđuje i prijavljuje slučajeve prijevara i nepravilnosti te otpisa tradicionalnih vlastitih sredstva Europske unije iz carinskih davanja,
13. provodi postupak registracije i rješava o svim pravima i obvezama trošarinskih obveznika i obveznika posebnih poreza te nadzire kretanje trošarinskih proizvoda,
14. kada je to propisano, vodi upravni postupak u prvom stupnju,
15. u prvom stupnju vodi prekršajne postupke kada je provedba prekršajnog postupka stavljena u djelokrug rada Carinske uprave,
16. vodi carinsko skladište,
17. provodi postupak oduzimanja, smještaja, čuvanja, prodaje, dodjele i uništenja robe,
18. daje obavijesti o primjeni propisa iz nadležnosti Carinske uprave,
19. prikuplja, procjenjuje, evidentira, obrađuje, koristi i čuva podatke i obavijesti,
20. surađuje i razmjenjuje podatke s drugim državnim i javnim tijelima,
21. provodi nadzor nad primjenom propisa kojima se uređuju uvjeti za obavljanje poslova zastupanja u carinskom postupku,
22. provodi carinsko-sigurnosne mjere,
23. obavlja nadzor i kontrolu unosa i iznosa domaćih i stranih sredstava plaćanja te sprječava i otkriva kažnjiva djela s tim u vezi,
24. prema odluci Vlade Republike Hrvatske obavlja poslove iz područja nadzora državne granice,
25. obavlja i druge poslove određene ovim Zakonom i drugim propisima.
Članak 17.
(1) Ovlaštenom carinskom službeniku izdaje se službena iskaznica i službena značka s identifikacijskim brojem.
(2) Obrazac službene iskaznice, izgled službene značke te postupak izdavanja službene iskaznice i službene značke, kao i način obilježavanja prijevoznih sredstava znakom carinske službe pravilnikom propisuje ministar financija.
(3) Ovlašteni carinski službenici obavljaju poslove carinske službe u odori ili civilnoj odjeći. Odora je svečana ili radna odora s propisanim znakom Carinske uprave.
(4) Radna mjesta na kojima ovlašteni carinski službenici moraju nositi odoru, izgled, vrstu, trajanje i način uporabe odore te poslove koje carinski službenici mogu obavljati u civilnoj odjeći pravilnikom propisuje ministar financija.
(5) Prijevozna sredstva koja se koriste u službene svrhe mogu biti označena znakom Carinske uprave i natpisom »Carina«. Prijevozna sredstva registriraju se sukladno propisu kojeg donosi ministar financija u suradnji s tijelom nadležnim za registriranje vozila.
(6) Ovlašteni carinski službenik pri obavljanju nadzora može koristiti tehničku opremu, pse za detekciju te službena vozila i plovila s uporabom svjetlosnih i zvučnih signala.
Članak 18.
(1) Ovlašteni carinski službenik koji poslove carinske službe obavlja u civilnoj odjeći dužan je prije početka primjene carinske ovlasti predstaviti se pokazivanjem službene značke i službene iskaznice.
(2) Ovlašteni carinski službenik koji poslove carinske službe obavlja u odori dužan je na zahtjev osobe prema kojoj će primijeniti carinsku ovlast predstaviti se pokazivanjem službene značke i službene iskaznice.
(3) Iznimno, ovlašteni carinski službenik neće se predstaviti na način određen u stavku 1. i 2. ovoga članka ako okolnosti primjene carinske ovlasti ukazuju da bi to moglo ugroziti postizanje njezinog cilja. Po prestanku navedenih okolnosti ovlašteni carinski službenik će se predstaviti na način određen stavkom 1. i 2. ovoga članka.
Članak 29.
(1) U prikupljanju, evidentiranju, obradi i korištenju osobnih te drugih podataka i obavijesti Carinska uprava posebno skrbi o zaštiti osobnih i drugih podataka te o njihovoj tajnosti i povjerljivosti.
(2) Prilikom primjene ovlasti iz članka 24. ovoga Zakona primjenjuju se propisi kojima se uređuje zaštita osobnih podataka i podataka koji predstavljaju poslovnu i drugu tajnu.
Članak 40.c
(1) Ako osoba kojoj je izdana naredba ne postupi po naredbi iz članka 40., 40.a i 40.b ovoga Zakona, kaznit će se radi izvršenja naredbe novčanom kaznom.
(2) Novčana kazna kojom se fizička osoba prisiljava na izvršenje izriče se rješenjem u iznosu do dvije prosječne godišnje bruto plaće ostvarene u Republici Hrvatskoj u prethodnoj godini. Novčana kazna kojom se pravna osoba prisiljava na izvršenje izriče se rješenjem odgovornoj osobi te pravne osobe u iznosu do deset prosječnih godišnjih bruto plaća ostvarenih u Republici Hrvatskoj u prethodnoj godini.
(3) Ako fizička osoba i odgovorna osoba u pravnoj osobi ne ispune novčanu obvezu iz stavka 2. ovoga članka, izreći će se druga, veća novčana kazna unutar utvrđenog raspona. Ako je potrebno, novčana kazna može se izreći i više puta.
(4) Rok za plaćanje novčane kazne je osam dana od dana dostave rješenja. Ako novčana kazna nije u roku plaćena naplatit će se prisilno prema propisima za prisilnu naplatu javnih davanja.
(5) Protiv rješenja iz ovoga članka može se izjaviti žalba koja ne odgađa njegovo izvršenje.
Članak 45.
Osobe iz članka 43. ovoga Zakona dužne su ovlaštenom carinskom službeniku omogućiti nesmetan pregled robe.
Članak 75.
(1) Radi potreba službe carinski službenik može biti premješten na drugo radno mjesto sukladno njegovoj stručnoj spremi, radnom iskustvu, znanju i sposobnosti, u istoj ili drugoj ustrojstvenoj jedinici Carinske uprave, u istom ili drugom mjestu rada.
(2) Radi potreba službe carinski službenik može biti privremeno premješten na drugo radno mjesto najdulje na godinu dana, odnosno do povratka odsutnog carinskog službenika kojeg premješteni carinski službenik zamjenjuje, sukladno njegovoj stručnoj spremi, radnom iskustvu, znanju i sposobnosti u istoj ili drugoj ustrojstvenoj jedinici Carinske uprave, u istom ili drugom mjestu rada, bez obzira postoji li slobodno radno mjesto.
(3) Premještaj po potrebi službe iz stavaka 1. i 2. ovoga članka temelji se na ocjeni ravnatelja, odnosno pročelnika područnog carinskog ureda o potrebi da se carinskog službenika premjesti na drugo radno mjesto zbog:
1. potrebe popunjavanja radnog mjesta na kojem se poslovi moraju obavljati u kontinuitetu povećanja broja izvršitelja radi povećanog opsega posla,
2. bolje organizacije rada,
3. potrebe za angažiranjem drugog carinskog službenika na određenom radnom mjestu radi pravodobnog ili efikasnijeg obavljanja određenih poslova i zadataka.
(4) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka carinski službenik ima pravo na plaću koja je za njega povoljnija.
(5) Iznimno od stavka 1. i 2. ovoga članka, carinskog službenika može se, uz njegov pisani pristanak, premjestiti na radno mjesto niže složenosti poslova za koje ispunjava propisane uvjete.
(6) Carinski službenik kojem nedostaje pet godina do ostvarivanja prava na stjecanje starosne mirovine po općem propisu kojim se uređuje mirovinsko osiguranje, ne može biti premješten, osim uz pisani pristanak.
(7) Protiv rješenja o premještaju službenik ima pravo u roku od 15 dana od dana dostave rješenja podnijeti žalbu Odboru za državnu službu.
(8) Žalba protiv rješenja o premještaju ne odgađa njegovo izvršenje.
Članak 84.
(1) Šteta koja građaninu, pravnoj osobi ili drugoj stranki nastane nezakonitim ili nepravilnim radom carinskog službenika naknađuje Republika Hrvatska.
(2) Kada su sredstva prisile uporabljena u granicama ovlasti, isključena je odgovornost ovlaštenog carinskog službenika koji ih je uporabio.
(3) Kada se protiv ovlaštenog carinskog službenika vodi kazneni postupak zbog uporabe sredstava prisile ili drugih radnji u obavljanju službenog posla, Ministarstvo financija će mu osigurati besplatnu pravnu pomoć u tom postupku.
(4) Ministarstvo financija osigurat će besplatnu pravnu pomoć i građaninu, koji je pružio pomoć carinskom službeniku ako je protiv njega pokrenut kazneni postupak zbog radnje počinjene u vezi s pružanjem pomoći.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O CARINSKOJ SLUŽBI
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. te članka 50. stavka 2. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10 – pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
1. UVOD
Zakon o carinskoj službi (Narodne novine, br. 68/13, 30/14 i 115/16 ) stupio je na snagu danom pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji , pri čemu su njegove odredbe novelirane 2014. i 2016. godine.
Zakonom o carinskoj službi uređuje se djelokrug rada, poslovi i organizacija Ministarstva financija, Carinske uprave (u daljnjem tekstu: Carinska uprava), čija je temeljna zadaća primjena carinskih, trošarinskih, poreznih i drugih propisa . Također, Zakonom o carinskoj službi uređuju se carinske ovlasti te obveze i odgovornosti carinskih službenika i njihov radno-pravni položaj.
U tom smislu, Zakon o carinskoj službi predstavlja osnovu za učinkovit, djelotvoran i ekonomičan rad Carinske uprave, kao carinskog i poreznog tijela u provedbi nadzornih aktivnosti kojima je prvenstvena svrha zaštita fiskalnih interesa i probitaka državnog proračuna Republike Hrvatske, kao i proračuna Europske unije s naslova tradicionalnih vlastitih sredstava koje prikupljaju carinske službe država članica.
Poslovi carinske službe propisani važećim Zakonom o carinskoj službi , između ostalih, obuhvaćaju i dio poslova obuhvaćenih reformskom mjerom objedinjavanja inspekcijskih službi koji će biti preuzeti u djelokrug rada Državnog inspektorata, a sukladno Nacionalnom programu reformi 2018.
Stoga je nužno uskladiti poslove carinske službe propisane Zakonom o carinskoj službi sa provedbom reformske mjere objedinjavanja inspekcijskih službi u okviru Državnog inspektorata, odnosno predviđenim djelokrugom Državnog inspektorata, pri čemu će se postići naglašenija fiskalna uloga carinske službe.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
2. OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O CARINSKOJ SLUŽBI TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Uzimajući u obzir da poslovi carinske službe propisani važećim Zakonom o carinskoj službi obuhvaćaju i poslove koji će se preuzeti u djelokrug Državnog inspektorata sukladno Nacionalnom programu reformi 2018. te donošenjem odgovarajućih zakonskih propisa kojima se uređuju ustrojstvo i djelokrug Državnog inspektorata, potrebno je poslove carinske službe normativno urediti u skladu novim sustavom funkcionalne organizacije inspekcija kroz obavljanje inspekcijskih poslova unutar Državnog inspektorata, a sve sukladno Zakonu o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i drugih središnjih tijela državne uprave (Narodne novine, br. 93/16, 104/16 i 116/18).
Stoga se ovim Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o carinskoj službi predlaže iz popisa poslova carinske službe izuzeti poslove koji obuhvaćaju:
◊ nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuju opći uvjeti obavljanja djelatnosti trgovačkih društava, trgovaca pojedinaca i obrta (registracija, odobrenje za rad, rješenje, suglasnost, drugo odobrenje nadležnih tijela, predmet poslovanja, sjedište i tvrtka)
◊ nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje obavljanje trgovine i obavljanje usluga
◊ otkrivanje i sprječavanje nedozvoljene i protuzakonite trgovine
◊ nadzor nad provedbom propisa o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti
◊ nadzor nad provedbom propisa o morskom i slatkovodnom ribarstvu na području ribolovnog mora i voda te u dijelu koji se odnosi na kretanje i promet ribe i drugih morskih i vodenih organizama
◊ nadzor kretanja, raspolaganja i prometa opasnih proizvoda i proizvoda čije je stavljanje na tržište zabranjeno ili ograničeno ili za koje je naređeno povlačenje s tržišta, odnosno proizvoda koji ne ispunjavaju propisane tehničke zahtjeve i predstavljaju ozbiljan rizik za zdravlje i sigurnost,
◊ nadzor u području prometa robe i usluga, ugostiteljske djelatnosti i pružanja usluga u turizmu te naplate boravišne pristojbe
◊ nadzor nad provedbom propisa o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane energetske djelatnosti s naftom i naftnim derivatima
◊ nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje obavljanje audiovizualnih djelatnosti
◊ nadzor nad provedbom propisa u području stavljanja na tržište šumskog reprodukcijskog materijala, te
◊ nadzor nad primjenom propisa kojim se uređuje ograničavanje uporabe duhanskih proizvoda, osim u području nadzora sustava sljedivosti i praćenja duhanskih proizvoda te uporabe sigurnosnog obilježja, što po naravi stvari predstavlja područje nadležnosti carinske službe.
Nadalje, ovim Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o carinskoj službi bilo je potrebno dodatno nomotehnički urediti pojedine odredbe Zakona o carinskoj službi, radi preciznijeg izričaja normi i ispravljanja uočenih nedorečenosti i manjkavosti te, također, uskladiti odredbe Zakona o carinskoj službi s drugim propisima.
U tom smislu je potrebno precizirati normativni izričaj u odnosu na definiranje pojma sustava analize i upravljanja rizicima te s time u vezi urediti postupanje s podacima iz toga sustava, kao i s podacima koji su prikupljeni ili utvrđeni u provedbi nadzora, uključujući podatak o identitetu podnositelja predstavke.
Osim toga, u skladu s tehnološkim razvojem i uređenjem u komparativnom europskom pravu potrebno je urediti korištenje tehničke opreme u svrhu osiguravanja istovjetnosti i/ili prepoznavanja robe.
Jednako tako, a u skladu s određenjima propisa kojima se uređuje provedba graničnog nadzora te uvažavajući obveze carinske službe u provedbi carinsko-sigurnosnih mjera i obveze u osiguranju vanjskih granica Europske unije, ukazuje se nužnim normirati snimanje područja državne granice i graničnih prijelaza.
Također, valjalo je pravno određenije, jasnije i preciznije urediti pružanje besplatne pravne pomoći ovlaštenom carinskom službeniku protiv kojeg se poduzimaju radnje u okviru prethodnog postupka, kaznenog postupka ili postupka naknade štete u vezi s obavljanjem carinskih poslova koje je po ocjeni Carinske uprave obavio u skladu sa zakonom te osiguravanje nužne medicinske i psihosocijalne pomoći ovlaštenom carinskom službeniku koji u obavljanju poslova carinske službe uporabi vatreno oružje, a u bitnome na način koji je sukladan normativnom okviru uređenom Zakonom o policijskim poslovima i ovlastima (Narodne novine, br. 76/09 i 92/14).
Slijedom navedenog, nužno je izvršiti izmjene i dopune Zakona o carinskoj službi kako je predloženo Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o carinskoj službi.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
III. OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
IV. OBRAZLOŽENJE PRIJEDLOGA ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
Razlozi za donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku, sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora ( Narodne novine, br. 81/13, 113/16, 69/17 i 29/18), jesu osobito opravdani razlozi da se, s obzirom na preustroj sustava inspekcijskog nadzora i preuzimanje dijela poslova Ministarstva financija u području inspekcijskog nadzora od strane Državnog inspektorata, žurno osiguraju zakonske pretpostavke za usklađeno, zakonito i pravilno funkcioniranje inspekcijskih službi, a što se u cijelosti može raspraviti u objedinjenom čitanju.
Nacionalnim programom reformi 2018. utvrđena je reformska mjera objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu kao temelj za učinkovitije obavljanje inspekcijskih poslova, koji se sada obavljaju u središnjim tijelima državne uprave te se predlaže donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku, u cilju izbjegavanja pojave pravnih praznina u postupanju inspekcijskih službi u sklopu Državnog inspektorata od 1. travnja 2019. godine, u svrhu osiguravanja pravilnog, učinkovitog i djelotvornog funkcioniranja tijela državne uprave u upravnim područjima koje je Državni inspektorat preuzeo od pojedinih središnjih tijela državne uprave, a što su osobito opravdani razlozi za donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O CARINSKOJ SLUŽBI
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 1.
U Zakonu o carinskoj službi (Narodne novine, br. 68/13, 30/14 i 115/16 ), u članku 3. iza točke 12. dodaje se točka 13. koja glasi:
„13. Sustav analize i upravljanja rizicima je sustav administrativnih, operativnih, analitičkih, informatičkih, tehničkih i drugih postupaka, mjera i radnji koje se planiraju i poduzimaju radi identifikacije rizika u odnosu na pravilnu primjenu carinskih, trošarinskih, poreznih i drugih propisa iz nadležnosti Carinske uprave te poduzimanja svih mjera nužnih za ograničavanje izloženosti riziku i učinkovito suzbijanje, sprječavanje i otkrivanje povreda tih propisa. To, između ostaloga, obuhvaća postupke kao što su prikupljanje podataka i informacija, njihova obrada te analiza i procjena rizika, kao i sustavno i nasumično planiranje, određivanje te poduzimanje nadzornih i drugih operativno-analitičkih mjera i postupaka .“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 2.
U članku 4. stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Poslovi carinske službe su osobito:
1. utvrđivanje, naplata i nadzor carinskih davanja, trošarina, posebnih poreza, poreza na dodanu vrijednost, drugih javnih davanja te javnopravnih naknada (u daljnjem tekstu: javna davanja)
2. osiguravanje pravilne primjene carinskog zakonodavstva koje se odnosi na unos, iznos, provoz, prijenos, skladištenje i drugo raspolaganje robom koja podliježe mjerama nadzora
3. provedba carinsko-sigurnosnih mjera
4. sudjelovanje u provođenju mjera zajedničke poljoprivredne, ribarske i trgovinske politike
5. utvrđivanje, stavljanje na raspolaganje i nadzor tradicionalnih vlastitih sredstava Europske unije iz carinskih davanja
6. otkrivanje, sprječavanje i suzbijanje prekršaja i kaznenih djela, njihovo otkrivanje i prikupljanje podataka o tim djelima i počiniteljima te provedba dokaznih radnji u prekršajnom i kaznenom postupku sukladno odredbama Zakona o kaznenom postupku, Prekršajnog zakona i ovoga Zakona
7. nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje fiskalizacija u prometu gotovinom i propisa kojim se uređuje porezni postupak
8. nadzor nad unosom, iznosom, prekograničnim prometom te drugim kretanjem i gospodarenjem otpadom sukladno propisima kojima se uređuje gospodarenje otpadom
9. nadzor provedbe obveza proizvođača proizvoda u smislu propisa kojima se uređuje gospodarenje otpadom te naplata naknada za gospodarenje posebnim kategorijama otpada koje se obračunavaju i plaćaju te postupka posredovanja i trgovanja otpadom sukladno propisima kojima se uređuje gospodarenje otpadom
10. nadzor uvoza i izvoza tvari koje oštećuju ozonski sloj, fluoriranih stakleničkih plinova, uređaja i opreme koji sadrže ove tvari ili o njima ovise i ostalih kemijskih tvari sukladno propisima o zaštiti zraka
11. nadzor u skladu s posebnim propisima ispunjavanja uvjeta za ostvarivanje prava na korištenje novčanih sredstava koja se isplaćuju iz državnog proračuna Republike Hrvatske, kao i novčanih sredstava koja korisnici izravno ili posredno ostvaruju primjenom oslobođenja ili izuzeća od plaćanja javnih davanja te sniženih visina i diferenciranih stopa javnih davanja
12. nadzor obračuna, plaćanja i naplate naknade za koncesiju te nadzor nad obavljanjem djelatnosti za koju je propisana koncesija, a obavlja se bez dodijeljene koncesije
13. nadzor u području prava intelektualnog vlasništva
14. provedba carinskih mjera provjere značajki proizvoda sukladno propisima o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjenjivanju sukladnosti i drugim propisima kojima se uređuju tehnički zahtjevi za proizvode
15. nadzor unosa i iznosa gotovine preko državne granice sukladno propisima o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma
16. nadzor nad primjenom propisa kojima se uređuje izvoz, uvoz, iznos i unos kulturnih dobara
17. nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje prekogranični promet i trgovina divljim vrstama
18. provedba upravnih i nadzornih poslova u vezi s uvjetima pružanja usluga carinskog zastupanja
19. nadzor na graničnom prijelazu, odnosno na drugom mjestu gdje se obavlja carinski nadzor dozvola i drugih isprava, sukladno propisima o prijevozu u cestovnom prometu te osovinskog opterećenja, ukupne mase i dimenzije vozila u prometu na cestama sukladno propisima o sigurnosti prometa na cestama
20. nadzor sustava sljedivosti i praćenja duhanskih proizvoda te uporabe sigurnosnog obilježja sukladno propisima o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda
21. administrativna suradnja i međunarodna razmjena informacija s državama članicama Europske unije ili s trećim državama u području primjene propisa iz nadležnosti Carinske uprave
22. svi drugi poslovi koji su Carinskoj upravi stavljeni u nadležnost posebnim propisima. “.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 3.
U članku 12. točka 21. mijenja se i glasi:
„ 21. provodi nadzor nad primjenom propisa kojima se uređuju uvjeti pružanja usluga carinskog zastupanja, “.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 4.
U članku 17. iza stavka 6. dodaju se stavci 7. i 8. koji glase:
„(7) U svrhu osiguravanja istovjetnosti i/ili prepoznavanja robe koja podliježe primjeni propisa o javnim davanjima ovlašteni carinski službenik može koristiti tehničku opremu.
(8) Korištenjem tehničke opreme ovlašteni carinski službenik može i fotografirati, snimati i evidentirati robu, nadzirane osobe, mjesto nadzora, prometna sredstva, ugovore, isprave i drugu poslovnu dokumentaciju koji su povezani s predmetom nadzora.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 5.
Iza članka 17. dodaje se članak 17.a koji glasi:
„Članak 17.a
(1) Radi provedbe graničnog carinskog nadzora Carinska uprava može snimati područje državne granice, graničnih prijelaza i graničnih carinskih ureda ili koristiti snimke tijela nadležnih za nadzor državne granice i prekograničnog prometa ljudi i roba.
(2) Ako su uređaji za snimanje postavljeni na području graničnih prijelaza i graničnih carinskih ureda, osobe koje se nalaze na tom području moraju biti na to upozorene.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 6.
U članku 18. iza stavka 3. dodaje se stavak 4. koji glasi:
„(4) Smatra se da okolnosti iz stavka 3. ovoga članka u svakom slučaju postoje kada ovlašteni carinski službenik u provedbi neposrednog nadzora utvrđuje bitne elemente izvršenja dužne (propisane) radnje ili činidbe od strane subjekta nadzora koji je te radnje ili činidbe izravno izvršava u odnosu prema ovlaštenom carinskom službeniku.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 7.
U članku 29. iza stavka 2. dodaju se stavci 3. i 4. koji glase:
„(3) Carinska uprava je dužna kao tajnu čuvati podatke iz sustava analize i upravljanja rizicima te identitet podnositelja predstavke.
(4) Dokumentaciju i podatke koji su prikupljeni ili utvrđeni u provedbi nadzora te identitet podnositelja predstavke, Carinska uprava može dati samo sudovima, tijelima državne uprave i drugim državnim tijelima, na njihov obrazloženi pisani zahtjev u postupcima iz njihove nadležnosti.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 8.
U članku 40.c u stavku 3. riječi: „ Ako fizička osoba i odgovorna osoba u pravnoj osobi ne ispune novčanu obvezu iz stavka 2. ovoga članka “ zamjenjuju se riječima: „U slučaju daljnjeg neispunjavanja naredbe iz stavka 1. ovoga članka“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 9.
U članku 45. iza riječi: „ Osobe iz članka 43. ovoga Zakona“ dodaju se riječi: „te nadzirane osobe i druge osobe zatečene na mjestu nadzora“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 10.
U članku 75. stavak 5. briše se.
Dosadašnji stavci 6., 7. i 8. postaju stavci 5., 6. i 7.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 11.
Članak 84. mijenja se i glasi:
„(1) Šteta koja građaninu, pravnoj osobi ili drugoj stranki nastane nezakonitim ili nepravilnim radom carinskog službenika naknađuje Republika Hrvatska.
(2) Osobni podaci ovlaštenog carinskog službenika koji je uporabio vatreno oružje su tajni.
(3) Ministarstvo financija će osigurati besplatnu pravnu pomoć ovlaštenom carinskom službeniku protiv kojeg se poduzimaju radnje u okviru prethodnog postupka, kaznenog postupka ili postupka naknade štete u vezi s obavljanjem carinskih poslova koje je po ocjeni Carinske uprave obavio u skladu sa zakonom.
(4) Ocjenu iz stavka 3. ovoga članka donosi povjerenstvo koje imenuje ravnatelj.
(5) Ministarstvo financija će osigurati besplatnu pravnu pomoć i građaninu koji je pružio pomoć ovlaštenom carinskom službeniku, protiv kojeg se vodi postupak iz stavka 3. ovoga članka, zbog radnje počinjene u vezi s pružanjem pomoći.
(6) Besplatna pravna pomoć iz stavka 3. ovoga članka osigurat će se ovlaštenom carinskom službeniku i nakon što mu je prestao radni odnos u Carinskoj upravi.
(7) Kada su sredstva prisile uporabljena na način propisan zakonom, isključena je odgovornost ovlaštenog carinskog službenika koji ih je uporabio.
(8) Ovlaštenom carinskom službeniku koji u obavljanju poslova carinske službe uporabi vatreno oružje Ministarstvo financija će osigurati nužnu medicinsku i psihosocijalnu pomoć.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 12.
Ovaj Zakon objavit će se u Narodnim novinama, a stupa na snagu 1. travnja 2019. godine.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
OBRAZLOŽENJE
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Uz članak 1.
Ovim se člankom uvažavajući sve važniju carinsko-sigurnosno ulogu carinske službe koja je usmjerena na zaštitu sigurnosti društva, odnosno pripadajućeg carinskog područja Europske unije i njezinog stanovništva, propisuje kao pojam sustav analize i upravljanja rizicima.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Uz članak 2.
Ovim člankom mijenja se članak 4. Zakona o carinskoj službi na način da se izuzima dio poslova carinske službe propisanih važećim Zakonom o carinskoj službi, koji obuhvaćaju poslove koji će se preuzeti u djelokrug rada Državnog inspektorata sukladno Nacionalnom programu reformi 2018. godine. Slijedom navedenog poslovi carinske službe normativno se uređuju u skladu novim sustavom funkcionalne organizacije inspekcija, na način da se iz popisa poslova carinske službe izuzimaju:
◊ nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuju opći uvjeti obavljanja djelatnosti trgovačkih društava, trgovaca pojedinaca i obrta (registracija, odobrenje za rad, rješenje, suglasnost, drugo odobrenje nadležnih tijela, predmet poslovanja, sjedište i tvrtka)
◊ nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje obavljanje trgovine i obavljanje usluga
◊ otkrivanje i sprječavanje nedozvoljene i protuzakonite trgovine
◊ nadzor nad provedbom propisa o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti
◊ nadzor nad provedbom propisa o morskom i slatkovodnom ribarstvu na području ribolovnog mora i voda te u dijelu koji se odnosi na kretanje i promet ribe i drugih morskih i vodenih organizama
◊ nadzor kretanja, raspolaganja i prometa opasnih proizvoda i proizvoda čije je stavljanje na tržište zabranjeno ili ograničeno ili za koje je naređeno povlačenje s tržišta, odnosno proizvoda koji ne ispunjavaju propisane tehničke zahtjeve i predstavljaju ozbiljan rizik za zdravlje i sigurnost,
◊ nadzor u području prometa robe i usluga, ugostiteljske djelatnosti i pružanja usluga u turizmu te naplate boravišne pristojbe
◊ nadzor nad provedbom propisa o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane energetske djelatnosti s naftom i naftnim derivatima
◊ nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje obavljanje audiovizualnih djelatnosti
◊ nadzor nad provedbom propisa u području stavljanja na tržište šumskog reprodukcijskog materijala, te
◊ nadzor nad primjenom propisa kojim se uređuje ograničavanje uporabe duhanskih proizvoda, osim u području nadzora sustava sljedivosti i praćenja duhanskih proizvoda te uporabe sigurnosnog obilježja, što po naravi stvari predstavlja područje nadležnosti carinske službe.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Uz članak 3.
Ovim člankom usklađuju se poslovi područnog carinskog ureda sukladno Zakonu o uvjetima za pružanje usluga carinskog zastupanja (Narodne novine, broj 57/2018), na način da isti obuhvaćaju provedbu nadzora nad primjenom propisa kojima se uređuju uvjeti pružanja usluga carinskog zastupanja. Stupanjem na snagu navedenog zakona prestao je važiti Zakon o uvjetima za obavljanje poslova zastupanja u carinskom postupku (Narodne novine, br. 92/01).
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Uz članak 4.
Ovim člankom dodatno se detaljnije i jasnije uređuje korištenje tehničke opreme od strane ovlaštenog carinskog službenika koje je već propisano člankom 17. stavkom 5. važećeg Zakona o carinskoj službi, na način da korištenje tehničke opreme obuhvaća fotografiranje, snimanje i evidentiranje robe, nadzirane osobe, mjesta nadzora, prometnih sredstava, ugovora, isprava i druge poslovne dokumentacije koja je povezana s predmetom nadzora. Navedeno ovlaštenje sukladno je članku 158. stavku 2. Prekršajnog zakona (Narodne novine, br. 107/07 , 39/13 , 157/13 , 110/15 , 70/17 i 118/18).
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Uz članak 5.
Ovim se člankom radi provođenja carinsko – sigurnosnih mjera već propisanih ovim Zakonom, propisuje da Carinska uprava na području graničnih prijelaza i graničnih carinskih ureda može snimati područje državne granice, graničnih prijelaza i graničnih carinskih ureda ili koristiti snimke tijela nadležnih za nadzor državne granice i prekograničnog prometa ljudi i roba te da osobe koje se nalaze na tom području moraju biti na to upozorene.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Uz članak 6.
Ovim člankom detaljnije se uređuju okolnosti kada se ovlašteni carinski službenik u provedbi nadzora neće predstaviti kako se ne bi ugrozilo postizanje cilja nadzora. Navedenom odredbom se propisuje da se smatra da okolnosti u svakom slučaju postoje kada ovlašteni carinski službenik u provedbi neposrednog nadzora utvrđuje bitne elemente izvršenja dužne (propisane) radnje ili činidbe od strane subjekta nadzora koji je te radnje ili činidbe izravno izvršava u odnosu prema ovlaštenom carinskom službeniku.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Uz članak 7.
Ovim člankom detaljnije se propisuje čuvanje podataka iz sustava analize i upravljanja rizicima te identitet podnositelja predstavke, kao i postupanje sa dokumentacijom i podacima koji su prikupljeni ili utvrđeni u provedbi nadzora.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Uz članak 8.
Ovim člankom jasnije se propisuje postupanje koje se odnosi na naredbu ovlaštenog carinskog službenika, sukladno odredbi iz članka 142. stavka 3. Zakona o općem upravnom postupku (Narodne novine, broj 47/09).
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Uz članak 9.
Ovim člankom jasnije se propisuje krug osoba koje su dužne ovlaštenom carinskom službeniku omogućiti pregled robe, na način da se isto odnosi na nadzirane osobe te druge osobe zatečene na mjestu nadzora.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Uz čl anak 10.
Ovim člankom briše se članak 75. stavak 5. važećeg Zakona te pitanje premještaja službenika usklađuje s Zakonom o državnim službenicima (Narodne novine, br. 92/05, 140/05, 142/06, 77/07, 107/07, 27/08, 34/11, 49/11, 150/11, 34/12, 49/12, 37/13, 38/13, 01/15, 138/15 i 61/17).
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Uz č lanak 11.
Ovim člankom detaljnije se uređuje pružanje besplatne pravne pomoći ovlaštenom carinskom službeniku protiv kojeg se poduzimaju radnje u okviru prethodnog postupka, kaznenog postupka ili postupka naknade štete u vezi s obavljanjem carinskih poslova koje je po ocjeni Carinske uprave obavio u skladu sa zakonom te osiguravanje nužne medicinske i psihosocijalne pomoći ovlaštenom carinskom službeniku koji u obavljanju poslova carinske službe uporabi vatreno oružje, na način koji je sukladan normativnom okviru uređenom Zakonom o policijskim poslovima i ovlastima (Narodne novine, br. 76/09 i 92/14).
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Uz č lanak 12.
Ovim člankom određuje se dan stupanja na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
ODREDBE VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU, ODNOSNO DOPUNJUJU
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 3.
U smislu ovoga Zakona pojedini pojmovi imaju sljedeće značenje:
1. Poslovi carinske službe su poslovi Carinske uprave određeni ovim Zakonom i drugim propisima.
2. Nadzor je svako postupanje koje poduzima Carinska uprava prema ovome Zakonu i drugim propisima kojim se osigurava pravilna primjena carinskih, trošarinskih, poreznih i drugih propisa iz svoje nadležnosti, kao i suzbijanje, sprječavanje i otkrivanje kažnjivih djela iz tih propisa.
3. Mjesto nadzora je svaki otvoreni ili zatvoreni prostor ili objekt gdje se obavlja nadzor.
4. Carinsko-sigurnosne mjere su mjere koje se sukladno carinskim propisima provode s robom koja se unosi u ili iznosi iz carinskog područja radi osiguranja zaštite i očuvanja sigurnosti društva, a osobito zaštite zdravlja i života ljudi, životinja i bilja, okoliša, kulturne baštine, nacionalnog blaga povijesne, umjetničke ili arheološke vrijednosti, intelektualnog vlasništva te zaštite drugih općih i javnopravnih interesa.
5. Carinska ovlast je ovlast određena ovim Zakonom i drugim propisima.
6. Roba su sve stvari koje se mogu razvrstati u Carinsku tarifu, uključujući i sve pokretne stvari koje se mogu klasificirati sukladno posebnim propisima.
7. Prometno sredstvo je svako sredstvo koje služi prijevozu ljudi ili robe.
8. Javna davanja su porezi i druga javna davanja sukladno Općem poreznom zakonu.
9. Javnopravne naknade su novčana davanja koja nisu propisana Općim poreznim zakonom, a koja se plaćaju sukladno posebnim propisima i koriste za podmirivanje posebno određenih potreba od općeg i/ili javnog interesa.
10. Ovlašteni carinski službenik je službenik Carinske uprave koji na temelju ovoga Zakona i drugih propisa obavlja poslove carinske službe primjenom carinskih ovlasti,
11. Ovrha je postupak prisilne naplate carinskog, trošarinskog i poreznog duga te drugih javnih davanja koji se provodi na temelju ovršne ili vjerodostojne isprave sukladno odredbama Općeg poreznog zakona.
12. Administrativna suradnja je oblik suradnje s drugim državama u vidu razmjene informacija vezanih uz obveznika, uzajamne pomoći pri naplati tražbina po osnovi carine, poreza i drugih javnih davanja te provedbi mjera osiguranja naplate duga, kao i drugim oblicima suradnje prema međunarodnim ugovorima.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 4.
(1) Carinska uprava obavlja nadzor radi osiguranja pravilne primjene propisa o javnim davanjima i javnopravnim naknadama te osiguranja zaštite zdravlja i života ljudi, životinja, prirode i okoliša kao i drugih općih i javnopravnih interesa.
(2) Carinska uprava priprema i izrađuje nacrte prijedloga zakona, drugih propisa i akata radi unapređenja carinskog, trošarinskog i poreznog sustava te učinkovitijeg ubiranja javnih davanja i javnopravnih naknada iz svoje nadležnosti.
(3) Poslovi carinske službe su osobito:
1. utvrđivanje, naplata i nadzor carinskih davanja, trošarina, posebnih poreza, poreza na dodanu vrijednost, drugih javnih davanja te javnopravnih naknada (u daljnjem tekstu: javna davanja),
2. osiguravanje pravilne primjene carinskih i drugih propisa koji se odnose na unos, iznos, provoz, prijenos, skladištenje i drugo raspolaganje robom koja podliježe mjerama nadzora,
3. provedba carinsko-sigurnosnih mjera,
4. sudjelovanje u provođenju mjera zajedničke poljoprivredne, ribarske i trgovinske politike,
5. utvrđivanje, stavljanje na raspolaganje i nadzor tradicionalnih vlastitih sredstava Europske unije iz carinskih davanja,
6. otkrivanje, sprječavanje i suzbijanje prekršaja i kaznenih djela, njihovo otkrivanje i prikupljanje podataka o tim djelima i počiniteljima te provedba dokaznih radnji u prekršajnom i kaznenom postupku sukladno odredbama Zakona o kaznenom postupku, Prekršajnog zakona i ovoga Zakona,
7. nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje fiskalizacija u prometu gotovinom,
8. nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuju opći uvjeti obavljanja djelatnosti trgovačkih društava, trgovaca pojedinaca i obrta (registracija, odobrenje za rad, rješenje, suglasnost, drugo odobrenje nadležnih tijela, predmet poslovanja, sjedište i tvrtka), ako posebnim propisom nije određena nadležnost drugog tijela,
9. nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje obavljanje trgovine i obavljanje usluga,
10. nadzor nad provedbom propisa o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti te otkrivanje i sprječavanje svih oblika nedozvoljene i protuzakonite trgovine,
11. nadzor nad unosom, iznosom, prekograničnim prometom te drugim kretanjem i gospodarenjem otpadom sukladno propisima kojima se uređuje gospodarenje otpadom,
12. nadzor provedbe obveza proizvođača proizvoda u smislu propisa kojima se uređuje gospodarenje otpadom te naplata naknada za gospodarenje posebnim kategorijama otpada koje se obračunavaju i plaćaju te postupka posredovanja i trgovanja otpadom sukladno propisima kojima se uređuje gospodarenje otpadom,
13. nadzor uvoza i izvoza tvari koje oštećuju ozonski sloj, fluoriranih stakleničkih plinova, uređaja i opreme koji sadrže ove tvari ili o njima ovise i ostalih kemijskih tvari sukladno propisima o zaštiti zraka,
14. nadzor u skladu s posebnim propisima ispunjavanja uvjeta za ostvarivanje prava na korištenje novčanih sredstava koja se isplaćuju iz državnog proračuna Republike Hrvatske, kao i novčanih sredstava koja korisnici izravno ili posredno ostvaruju primjenom oslobođenja ili izuzeća od plaćanja javnih davanja te sniženih visina i diferenciranih stopa javnih davanja,
15. nadzor obračuna, plaćanja i naplate naknade za koncesiju te nadzor nad obavljanjem djelatnosti za koju je propisana koncesija, a obavlja se bez dodijeljene koncesije,
16. nadzor u području prava intelektualnog vlasništva,
17. nadzor nad provedbom propisa o morskom i slatkovodnom ribarstvu na području ribolovnog mora i voda te u dijelu koji se odnosi na kretanje i promet ribe i drugih morskih i vodenih organizama,
18. nadzor kretanja, raspolaganja i prometa opasnih proizvoda i proizvoda čije je stavljanje na tržište zabranjeno ili ograničeno ili za koje je naređeno povlačenje s tržišta, odnosno proizvoda koji ne ispunjavaju propisane tehničke zahtjeve i predstavljaju ozbiljan rizik za zdravlje i sigurnost,
19. provedba carinskih mjera provjere značajki proizvoda sukladno propisima o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjenjivanju sukladnosti i drugim propisima kojima se uređuju tehnički zahtjevi za proizvode,
20. nadzor unosa i iznosa gotovine preko državne granice sukladno propisima o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma,
21. nadzor nad primjenom propisa kojima se uređuje izvoz, uvoz, iznos i unos kulturnih dobara,
22. nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje prekogranični promet i trgovina divljim vrstama,
23. provedba upravnih i drugih poslova u vezi s ispunjavanjem propisanih uvjeta za obavljanje poslova zastupanja u carinskom postupku te nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje poslovanje i djelatnost ovlaštenih carinskih otpremnika,
24. nadzor nad naplatom proračunskih i ostalih prihoda te transakcijama u području prometa robe i usluga, ugostiteljske djelatnosti i pružanja usluga u turizmu te naplatom boravišne pristojbe,
25. nadzor nad provedbom propisa kojima se uređuje obavljanje audiovizualnih djelatnosti,
26. nadzor nad provedbom propisa o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane energetske djelatnosti s naftom i naftnim derivatima,
27. nadzor nad provedbom propisa u području stavljanja na tržište šumskog reprodukcijskog materijala,
28. nadzor na graničnom prijelazu, odnosno na drugom mjestu gdje se obavlja carinski nadzor dozvola i drugih isprava, sukladno propisima o prijevozu u cestovnom prometu te osovinskog opterećenja, ukupne mase i dimenzije vozila u prometu na cestama sukladno propisima o sigurnosti prometa na cestama,
29. nadzor nad primjenom propisa kojim se uređuje ograničavanje uporabe duhanskih proizvoda,
30. administrativna suradnja i međunarodna razmjena informacija s državama članicama Europske unije ili s trećim državama u području primjene propisa iz nadležnosti Carinske uprave,
31. svi drugi poslovi koji su Carinskoj upravi stavljeni u nadležnost posebnim propisima.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 12.
Područni carinski ured neposredno ili preko svojih ustrojstvenih jedinica u skladu s ovim Zakonom i posebnim propisima:
1. odobrava provedbu carinski dopuštenog postupanja i uporabe robe,
2. obračunava i naplaćuje javna davanja,
3. sudjeluje u odobravanju primjene povlaštenih statusa i pojednostavnjenih postupaka,
4. odobrava primjenu oslobođenja i drugih izuzeća i olakšica od plaćanja javnih davanja,
5. rješava o otpustu, povratu i otpisu javnih davanja,
6. neposredno provodi poslove nadzora radi pravilne primjene carinskih, trošarinskih, poreznih i drugih propisa iz nadležnosti Carinske uprave, kao i suzbijanja, sprječavanja i otkrivanja kažnjivih djela iz tih propisa,
7. provodi nadzor i fizičke provjere robe koja se izvozi uz primjenu izvoznih naknada i poticaja,
8. provodi postupak naknadnog obračuna i naplate javnih davanja,
9. provodi mjere osiguranja naplate javnih davanja,
10. provodi postupak ovrhe radi naplate javnih davanja,
11. vodi evidenciju i obrađuje podatke o tradicionalnim vlastitim sredstvima Europske unije iz carinskih davanja,
12. utvrđuje i prijavljuje slučajeve prijevara i nepravilnosti te otpisa tradicionalnih vlastitih sredstva Europske unije iz carinskih davanja,
13. provodi postupak registracije i rješava o svim pravima i obvezama trošarinskih obveznika i obveznika posebnih poreza te nadzire kretanje trošarinskih proizvoda,
14. kada je to propisano, vodi upravni postupak u prvom stupnju,
15. u prvom stupnju vodi prekršajne postupke kada je provedba prekršajnog postupka stavljena u djelokrug rada Carinske uprave,
16. vodi carinsko skladište,
17. provodi postupak oduzimanja, smještaja, čuvanja, prodaje, dodjele i uništenja robe,
18. daje obavijesti o primjeni propisa iz nadležnosti Carinske uprave,
19. prikuplja, procjenjuje, evidentira, obrađuje, koristi i čuva podatke i obavijesti,
20. surađuje i razmjenjuje podatke s drugim državnim i javnim tijelima,
21. provodi nadzor nad primjenom propisa kojima se uređuju uvjeti za obavljanje poslova zastupanja u carinskom postupku,
22. provodi carinsko-sigurnosne mjere,
23. obavlja nadzor i kontrolu unosa i iznosa domaćih i stranih sredstava plaćanja te sprječava i otkriva kažnjiva djela s tim u vezi,
24. prema odluci Vlade Republike Hrvatske obavlja poslove iz područja nadzora državne granice,
25. obavlja i druge poslove određene ovim Zakonom i drugim propisima.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 17.
(1) Ovlaštenom carinskom službeniku izdaje se službena iskaznica i službena značka s identifikacijskim brojem.
(2) Obrazac službene iskaznice, izgled službene značke te postupak izdavanja službene iskaznice i službene značke, kao i način obilježavanja prijevoznih sredstava znakom carinske službe pravilnikom propisuje ministar financija.
(3) Ovlašteni carinski službenici obavljaju poslove carinske službe u odori ili civilnoj odjeći. Odora je svečana ili radna odora s propisanim znakom Carinske uprave.
(4) Radna mjesta na kojima ovlašteni carinski službenici moraju nositi odoru, izgled, vrstu, trajanje i način uporabe odore te poslove koje carinski službenici mogu obavljati u civilnoj odjeći pravilnikom propisuje ministar financija.
(5) Prijevozna sredstva koja se koriste u službene svrhe mogu biti označena znakom Carinske uprave i natpisom »Carina«. Prijevozna sredstva registriraju se sukladno propisu kojeg donosi ministar financija u suradnji s tijelom nadležnim za registriranje vozila.
(6) Ovlašteni carinski službenik pri obavljanju nadzora može koristiti tehničku opremu, pse za detekciju te službena vozila i plovila s uporabom svjetlosnih i zvučnih signala.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 18.
(1) Ovlašteni carinski službenik koji poslove carinske službe obavlja u civilnoj odjeći dužan je prije početka primjene carinske ovlasti predstaviti se pokazivanjem službene značke i službene iskaznice.
(2) Ovlašteni carinski službenik koji poslove carinske službe obavlja u odori dužan je na zahtjev osobe prema kojoj će primijeniti carinsku ovlast predstaviti se pokazivanjem službene značke i službene iskaznice.
(3) Iznimno, ovlašteni carinski službenik neće se predstaviti na način određen u stavku 1. i 2. ovoga članka ako okolnosti primjene carinske ovlasti ukazuju da bi to moglo ugroziti postizanje njezinog cilja. Po prestanku navedenih okolnosti ovlašteni carinski službenik će se predstaviti na način određen stavkom 1. i 2. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 29.
(1) U prikupljanju, evidentiranju, obradi i korištenju osobnih te drugih podataka i obavijesti Carinska uprava posebno skrbi o zaštiti osobnih i drugih podataka te o njihovoj tajnosti i povjerljivosti.
(2) Prilikom primjene ovlasti iz članka 24. ovoga Zakona primjenjuju se propisi kojima se uređuje zaštita osobnih podataka i podataka koji predstavljaju poslovnu i drugu tajnu.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 40.c
(1) Ako osoba kojoj je izdana naredba ne postupi po naredbi iz članka 40., 40.a i 40.b ovoga Zakona, kaznit će se radi izvršenja naredbe novčanom kaznom.
(2) Novčana kazna kojom se fizička osoba prisiljava na izvršenje izriče se rješenjem u iznosu do dvije prosječne godišnje bruto plaće ostvarene u Republici Hrvatskoj u prethodnoj godini. Novčana kazna kojom se pravna osoba prisiljava na izvršenje izriče se rješenjem odgovornoj osobi te pravne osobe u iznosu do deset prosječnih godišnjih bruto plaća ostvarenih u Republici Hrvatskoj u prethodnoj godini.
(3) Ako fizička osoba i odgovorna osoba u pravnoj osobi ne ispune novčanu obvezu iz stavka 2. ovoga članka, izreći će se druga, veća novčana kazna unutar utvrđenog raspona. Ako je potrebno, novčana kazna može se izreći i više puta.
(4) Rok za plaćanje novčane kazne je osam dana od dana dostave rješenja. Ako novčana kazna nije u roku plaćena naplatit će se prisilno prema propisima za prisilnu naplatu javnih davanja.
(5) Protiv rješenja iz ovoga članka može se izjaviti žalba koja ne odgađa njegovo izvršenje.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 45.
Osobe iz članka 43. ovoga Zakona dužne su ovlaštenom carinskom službeniku omogućiti nesmetan pregled robe.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 75.
(1) Radi potreba službe carinski službenik može biti premješten na drugo radno mjesto sukladno njegovoj stručnoj spremi, radnom iskustvu, znanju i sposobnosti, u istoj ili drugoj ustrojstvenoj jedinici Carinske uprave, u istom ili drugom mjestu rada.
(2) Radi potreba službe carinski službenik može biti privremeno premješten na drugo radno mjesto najdulje na godinu dana, odnosno do povratka odsutnog carinskog službenika kojeg premješteni carinski službenik zamjenjuje, sukladno njegovoj stručnoj spremi, radnom iskustvu, znanju i sposobnosti u istoj ili drugoj ustrojstvenoj jedinici Carinske uprave, u istom ili drugom mjestu rada, bez obzira postoji li slobodno radno mjesto.
(3) Premještaj po potrebi službe iz stavaka 1. i 2. ovoga članka temelji se na ocjeni ravnatelja, odnosno pročelnika područnog carinskog ureda o potrebi da se carinskog službenika premjesti na drugo radno mjesto zbog:
1. potrebe popunjavanja radnog mjesta na kojem se poslovi moraju obavljati u kontinuitetu povećanja broja izvršitelja radi povećanog opsega posla,
2. bolje organizacije rada,
3. potrebe za angažiranjem drugog carinskog službenika na određenom radnom mjestu radi pravodobnog ili efikasnijeg obavljanja određenih poslova i zadataka.
(4) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka carinski službenik ima pravo na plaću koja je za njega povoljnija.
(5) Iznimno od stavka 1. i 2. ovoga članka, carinskog službenika može se, uz njegov pisani pristanak, premjestiti na radno mjesto niže složenosti poslova za koje ispunjava propisane uvjete.
(6) Carinski službenik kojem nedostaje pet godina do ostvarivanja prava na stjecanje starosne mirovine po općem propisu kojim se uređuje mirovinsko osiguranje, ne može biti premješten, osim uz pisani pristanak.
(7) Protiv rješenja o premještaju službenik ima pravo u roku od 15 dana od dana dostave rješenja podnijeti žalbu Odboru za državnu službu.
(8) Žalba protiv rješenja o premještaju ne odgađa njegovo izvršenje.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 84.
(1) Šteta koja građaninu, pravnoj osobi ili drugoj stranki nastane nezakonitim ili nepravilnim radom carinskog službenika naknađuje Republika Hrvatska.
(2) Kada su sredstva prisile uporabljena u granicama ovlasti, isključena je odgovornost ovlaštenog carinskog službenika koji ih je uporabio.
(3) Kada se protiv ovlaštenog carinskog službenika vodi kazneni postupak zbog uporabe sredstava prisile ili drugih radnji u obavljanju službenog posla, Ministarstvo financija će mu osigurati besplatnu pravnu pomoć u tom postupku.
(4) Ministarstvo financija osigurat će besplatnu pravnu pomoć i građaninu, koji je pružio pomoć carinskom službeniku ako je protiv njega pokrenut kazneni postupak zbog radnje počinjene u vezi s pružanjem pomoći.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija