(1)Pravilnikom o patentu (u daljnjem tekstu: Pravilnik) pobliže se uređuju pojedinosti u vezi s postupcima koji se vode pred Državnim zavodom za intelektualno vlasništvo (u daljnjem tekstu: Zavod) za koje je Zakonom o patentu (u daljnjem tekstu: Zakon) izričito određeno da se propisuju Pravilnikom.
(2)Objašnjenja pojmova iz članka 4. Zakona primjenjuju se na pojmove koji se koriste u Pravilniku.
RODNO ZNAČENJE POJMOVA
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovome Pravilniku, a koji imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.
IZVADAK IZ REGISTRA
Članak 3.
(1) Izvadak iz registra je javna isprava koja na dan izdavanja sadržava sve podatke o pojedinom predmetu upisanom u jedan od registara iz članaka 21., 22. ili 23. Zakona, ispisane redoslijedom propisanim navedenim člancima.
(2)Na poseban zahtjev zainteresirane osobe Zavod može izdati izvadak za određeno vremensko razdoblje ili povijesni izvadak koji sadržava podatke iz stavka 1. ovoga članka upisane do dana njegova izdavanja, uz naznaku da se radi o izvatku na dan ili za određeno vremensko razdoblje odnosno o povijesnom izvatku.
(3)Izvadak iz registra iz ovoga članka sadržava izreku o tome da je izvadak istovjetan izvorniku, mjesto i datum izdavanja, broj pod kojim je izvadak izdan, te pečat i potpis ovlaštenog službenika Zavoda.
(4)Izvadak iz ovoga članka može se izdati u elektroničkom obliku, ako su za to ostvarene odgovarajuće tehničke pretpostavke.
NAČIN I OPSEG PRUŽANJA INFORMACIJSKIH USLUGA
Članak 4.
(1)Zavod u okviru svoje djelatnosti pruža informacijske usluge u skladu s člankom 26. Zakona.
(2)Informacijske usluge iz ovoga članka u pravilu se odnose na pretraživanje fondova patentnih informacija sadržanih u javno dostupnom dijelu registara Zavoda iz članaka 21., 22. ili 23. Zakona kao i u drugim Zavodu dostupnim fondovima patentnih informacija, prema određenom kriteriju.
(3)Zavod pruža tipske usluge (prema unaprijed određenom skupu kriterija) kao i posebne usluge prema skupu kriterija zatraženih od korisnika.
(4)Zavod pruža informacijske usluge na temelju prethodno podnesenog zahtjeva u pisanom obliku, koji mora sadržavati ime i adresu naručitelja usluge i specifikaciju tražene usluge.
ZAHTJEV ZA ISPRAVAK POGREŠKE I SADRŽAJ OBJAVE
Članak 5.
(1)Postupak za ispravak pogreške iz članka 27. stavka 1. Zakona pokreće se pisanim zahtjevom na obrascu P-3 koji je sastavni dio ovoga Pravilnika ili podneskom koji sadržajem u cijelosti odgovara tom obrascu.
(2)Ako predviđeni prostor u pojedinoj rubrici obrasca P-3 nije dovoljan, zahtijevani se podatak s naznakom rubrike i njenog punog sadržaja prilaže kao poseban dodatak obrascu P-3.
(3)Objava ispravka pogreške u službenom glasilu Zavoda sadržava:
1.broj prijave ili prava na koje se ispravak odnosi
2.naznaku pogreške koja se ispravlja
3.ispravan podatak ili naznaku ispravnog podatka
4.broj službenog glasila Zavoda u kojem je objavljen podatak koji se ispravlja.
(4)Podaci koji se objavljuju u službenom glasilu Zavoda označavaju se Međunarodno dogovorenim brojevima za identifikaciju podataka (u daljnjem tekstu INID-kodovima).
SADRŽAJ OBJAVE PODATAKA O PONOVNOJ USPOSTAVI PRAVA I NASTAVKU POSTUPKA
Članak 6.
(1)Zavod u službenom glasilu objavljuje sljedeće podatke iz zahtjeva za ponovnu uspostavu prava iz članka 28. Zakona:
1.podatak o podnositelju zahtjeva
2.datum primitka zahtjeva i
3.broj prijave ili prava za koje se zahtjev podnosi.
(2)Nakon donošenja rješenja o zahtjevu za ponovnu uspostavu prava, Zavod pored podataka iz stavka 1. ovoga članka, u službenom glasilu objavljuje i vrstu i datum donošenja rješenja o zahtjevu.
(3)Odredbe ovog članka primjenjuju se i na objavu podataka o zahtjevu za nastavak postupka iz članka 29. Zakona.
ZAHTJEV ZA UPIS PROMJENE IMENA ILI ADRESE U REGISTRE I SADRŽAJ OBJAVE
Članak 7.
(1)Postupak za upis promjene imena ili adrese iz članka 30. Zakona pokreće se pisanim zahtjevom na obrascu P-2 koji je sastavni dio ovoga Pravilnika ili podneskom koji sadržajem i izgledom u cijelosti odgovara tom obrascu.
(2)Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka sadržava:
1.izričitu naznaku da se zahtijeva upis promjene imena i/ili adrese u registar
2.broj prijave ili broj prava
3.ime i adresu podnositelja prijave odnosno nositelja prava navedene u skladu s člankom 8. stavkom 1. ovoga Pravilnika
4.ime i adresu podnositelja zahtjeva navedene u skladu s člankom 8. stavkom 1. ovoga Pravilnika
5.ime i adresu opunomoćenika, ako je primjenjivo, navedene u skladu s člankom 8. stavkom 2. ovoga Pravilnika
6.podatak prije promjene
7.promijenjeni podatak koji se upisuje u registar
8.potpis podnositelja zahtjeva ili njegovog opunomoćenika.
(3)Ako se upisom promjene mijenjaju podaci o podnositelju prijave ili nositelju prava koji je fizička ili pravna osoba iz članka 17. stavka 1. Zakona, potrebno je dostaviti punomoć za zastupanje za novog podnositelja prijave ili nositelja prava.
(4)Zavod u službenom glasilu objavljuje sljedeće podatke iz rješenja o upisu promjene:
1.broj prijave ili prava
2.naznaku o vrsti promjene koja se upisuje u registar
3.podatak prije promjene
4.promijenjeni podatak koji se upisuje u registar.
(5)Podaci koji se objavljuju u službenom glasilu Zavoda označavaju se INID-kodovima.
(6)Odredbe ovoga članka primjenjuju se na odgovarajući način i na svaku promjenu imena ili adrese opunomoćenika te na svaku promjenu koja se odnosi na adresu za primanje pismena.
NAVOĐENJE IMENA I ADRESE NA PODNESCIMA
Članak 8.
(1)Ime i adresa podnositelja prijave, nositelja prava, izumitelja ili podnositelja bilo kojega drugog zahtjeva ili prijedloga u podnescima Zavodu navodi se na sljedeći način:
1.ako je podnositelj fizička osoba: ime i prezime podnositelja, ulica, kućni broj, poštanski broj, mjesto i država u kojoj ima prebivalište
2.ako je podnositelj pravna osoba: tvrtka ili naziv, ulica, kućni broj, poštanski broj, mjesto i država u kojoj ima stvarno i djelatno industrijsko ili trgovačko sjedište.
(2)Ime i adresa opunomoćenika u podnescima Zavodu navodi se na sljedeći način:
1.ako je opunomoćenik fizička osoba: ime i prezime, ulica, kućni broj, poštanski broj i mjesto
2.ako je opunomoćenik pravna osoba: tvrtka, ulica, kućni broj, poštanski broj i mjesto.
(3)Ako je u podnescima Zavodu navedeno više podnositelja, te ako podnositelji ne naznače adresu za primanje pismena, Zavod dostavu pismena vrši na adresu onog podnositelja koji je prvi naveden.
(4)Podneskom se navode i drugi oblici uspostave veze s podnositeljem podneska ili s njegovim opunomoćenikom, kao što su telefonski broj, broj telefaksa ili adresa elektroničke pošte.
(5)Svi podnesci moraju, sukladno odredbama općeg propisa kojim se uređuje osobni identifikacijski broj, sadržavati osobni identifikacijski broj podnositelja podneska i njegovog opunomoćenika, kada je primjenjivo.
TEHNIČKE PRETPOSTAVKE ZA PODNOŠENJE PRIJAVE ELEKTRONIČKIM PUTEM
Članak 9.
(1)Prijava patenta kao i svi zahtjevi i naknadni podnesci u jednostranačkim upravnim postupcima iz članka 18. stavka 1. Zakona mogu se podnijeti u elektroničkom obliku korištenjem odgovarajuće usluge za podnošenje prijava elektroničkim putem dostupne putem mrežne stranice Zavoda ili druge mrežne stranice sustava namijenjenih komunikaciji građana i poslovnih subjekata s javnopravnim tijelima.
(2)Europska prijava patenta koja se u elektroničkom obliku podnosi Zavodu podnosi se korištenjem programske podrške osigurane od strane Europskog patentnog ureda, u skladu s važećom Odlukom predsjednika Europskog patentnog ureda o podnošenju dokumenata u elektroničkom obliku.
(3)Zavod na svojoj mrežnoj stranici objavljuje tehničke preduvjete za ostvarivanje elektroničke komunikacije za podnošenje prijave i naknadnih podnesaka u skladu sa stavcima 1. i 2. ovoga članka, a podnositelj koji se njome želi koristiti obvezan je osigurati tehničke preduvjete podnošenja elektroničkim putem.
(4)Prilikom podnošenja prijave odnosno naknadnih podnesaka u skladu sa stavcima 1. i 2. ovoga članka podnositelj je obvezan koristiti kvalificirane certifikate, sukladno propisima o elektroničkom poslovanju, koje je izdala ovlaštena pravna osoba registrirana za izdavanje certifikata.
(5)Smatra se da su prijava odnosno naknadni podnesci zaprimljeni u Zavodu u skladu sa stavcima 1. i 2. ovoga članka kada je automatiziranom radnjom verificiran kvalificirani elektronički potpis podnositelja prijave, odnosno napredni elektronički potpis koji se temelji na kvalificiranom certifikatu.
(6)Obavijest o uspješno zaprimljenoj prijavi odnosno naknadnim podnescima podnesenima u skladu sa stavcima 1. i 2. ovoga članka Zavod će poslati podnositelju elektroničkom poštom, s naznačenim privremenim evidencijskim brojem te datumom i vremenom zaprimanja prijave odnosno naknadnih podnesaka.
(7)Ako se prijava odnosno naknadni podnesci podnose u skladu sa stavcima 1. i 2. ovoga članka, na istovjetan način podnose se prilozi koji se prilažu uz prijavu. Prijave odnosno naknadni podnesci dostavljeni elektroničkim putem potpisani kvalificiranim elektroničkim potpisom, odnosno naprednim elektroničkim potpisom koji se temelji na kvalificiranom certifikatu, smatraju se vlastoručno potpisanim.
(8)Prilozi uz prijavu odnosno naknadni podnesci dostavljeni u skladu sa stavkom 1. ovoga članka smatrat će se izvornicima dokumenata, a podnositelj potpisivanjem kvalificiranim certifikatom za elektronički potpis jamči istovjetnost priložene dokumentacije u elektroničkom obliku s izvornom dokumentacijom.
SADRŽAJ ZAHTJEVA ZA PRIZNANJE PATENTA
Članak 10.
(1)Zahtjev za priznanje patenta iz članka 34. Zakona sadržava:
1.izričitu naznaku da se zahtijeva priznanje patenta
2.naziv izuma koji jasno i sažeto izražava bit izuma i ne sadržava komercijalne nazive, žigove, imena, šifre, kratice uobičajene za pojedine proizvode i slično
3.ime i adresu podnositelja prijave navedene u skladu s člankom 8. stavkom 1. ovoga Pravilnika, te naznaku o pisanoj izjavi o zajedničkom predstavniku ako postoji više podnositelja
4.ime i adresu izumitelja navedene u skladu s člankom 8. stavkom 1. ovoga Pravilnika, naznaku o pisanoj izjavi izumitelja da ne želi biti naveden u prijavi patenta, te naznaku ako je izumitelj ujedno i podnositelj prijave
5.ime i adresu opunomoćenika navedene u skladu s člankom 8. stavkom 2. ovoga Pravilnika
6.izjavu s podacima o pravu prvenstva iz članka 44. stavka 1. Zakona: broj, datum podnošenja prijave i državu, odnosno međunarodnu ili međuvladinu organizaciju u kojoj je ili za koju je prijava podnesena
7.pozivanje na prethodno podnesenu prijavu iz članka 41. stavka 1. točke 3. Zakona
8.broj i datum podnošenja međunarodne prijave, ako je primjenjivo
9.naznaku o izlaganju izuma na izložbi iz članka 11. stavka 1. točke 2. Zakona
10.naznaku o zahtjevu za izdvajanje iz prijave, uz navođenje broja prvobitne prijave
11.adresu za primanje pismena
12.podatke o ostalim dijelovima prijave: broj stranica opisa izuma, broj patentnih zahtjeva i broj stranica patentnih zahtjeva, broj crteža i broj stranica crteža, sažetak te priloge uz prijavu
13.potpis podnositelja ili njegova opunomoćenika.
(2)Podaci iz stavka 1. ovoga članka navode se na obrascu P-1 koji je sastavni dio ovoga Pravilnika ili u podnesku koji sadržajem i izgledom u cijelosti odgovara tom obrascu.
(3)Ako predviđeni prostor u pojedinoj rubrici obrasca P-1 nije dovoljan, zahtijevani se podatak, s oznakom rubrike i njenog punog sadržaja, prilaže kao poseban dodatak obrascu P-1.
(4)Odredba ovog članka primjenjuje se na odgovarajući način na prijavu uporabnog modela, koja se podnosi putem obrasca UM-1 koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.
PRILOZI UZ PRIJAVU
Članak 11.
Uz prijavu patenta podnosi se:
1. dokaz o uplati propisane upravne pristojbe i naknade troškova odnosno dokaz o osnovi temeljem koje se traži oslobođenje od njihova plaćanja
2. punomoć za zastupanje ili naznaka da se zastupanje temelji na općoj punomoći upisanoj u registru općih punomoći koji vodi Zavod, ako se prijava podnosi putem opunomoćenika
3. izjava o zajedničkom predstavniku u slučaju više podnositelja
4. izjava izumitelja da ne želi biti naveden u prijavi, ako je primjenjivo
5. prijepis prve ili ranijih prijava ovjeren od nadležnoga tijela, ako je zahtijevano pravo prvenstva u skladu s člankom 44. stavak 1. Zakona
6. potvrda o izlaganju na međunarodnoj izložbi, ako je izum bio izložen u skladu s člankom 11. stavkom 1. točka 2. Zakona
7. dokaz o pohrani uzorka živog biološkoga materijala u skladu s člankom 35. stavkom 3. Zakona ili dokaz o novoj pohrani živog biološkog materijala u skladu s člankom 39. stavkom 4. Zakona, ako je primjenjivo
8. popis nukleotidnih i/ili aminokiselinskih odsječaka, ako prijava sadržava njihovo otkrivanje.
SADRŽAJ I NAČIN SASTAVLJANJA OPISA IZUMA
Članak 12.
(1)Opis izuma sadržava:
1.područje tehnike na koje se izum odnosi
2.tehnički problem za čije se rješenje traži zaštita
3.stanje tehnike (prikaz i analiza poznatih rješenja definiranoga tehničkoga problema), izloženo u opsegu u kojemu je podnositelju prijave poznato, a nužno je za razumijevanje, pretraživanje i ispitivanje izuma, pri čemu je poželjno navođenje patentnih dokumenata i drugih izvora koji se odnose na opisano stanje tehnike
4.otkrivanje biti izuma na način koji omogućava razumijevanje tehničkog problema i njegovog rješenja te navođenje prednosti izuma u odnosu na stanje tehnike
5.kratak opis slika u crtežima, ako ih ima
6.detaljan opis najmanje jednog od načina izvođenja izuma, uz navođenje primjera gdje je prikladno i s pozivom na crteže, ako ih ima
7.način industrijske ili druge primjene izuma, ako nije očit iz opisa ili same prirode izuma.
(2)Iznimno se može primijeniti drukčiji način i redoslijed sastavljanja opisa izuma od navedenog u stavku 1. ovoga članka, ako bi zbog prirode izuma takav način ili redoslijed omogućio bolje razumijevanje izuma ili bio sažetiji.
(3)Poželjno je da svakom od dijelova navedenih u stavku 1. ovoga članka prethodi odgovarajući naslov.
(4)Rješenje tehničkog problema obrazloženog u opisu izuma mora biti određeno bez proizvoljnosti i pretpostavki, a sve bitne karakteristike izuma moraju biti predočene jasno i nedvojbeno, tako da ga stručna osoba iz odgovarajućeg područja može izvesti.
(5)Ako se izum odnosi na postupak, navode se sve njegove bitne faze i karakteristike tako da je izvodljivost postupka vidljiva u cijelosti, što se dokazuje primjerima izvođenja.
(6)Ako se izum odnosi na konstrukciju koja se prikazuje na slici, nakon detaljnog opisa rješenja konstrukcije s pozivanjem na oznake elemenata izuma sa slika, kao dokaz izvodljivosti opisuje se način djelovanja pojedinih bitnih elemenata i način djelovanja konstrukcije kao cjeline.
(7)Ako se izum odnosi na spoj, smjesu ili biološki materijal, navode se njihova fizikalno-kemijska ili biološka svojstva, odnosno sve bitne karakteristike izuma, koje se dokazuju primjerima izvođenja.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
PRAVILNIK O PATENTU
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
PODRUČJE PRIMJENE I ZNAČENJE POJMOVA
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 1.
(1) Pravilnikom o patentu (u daljnjem tekstu: Pravilnik) pobliže se uređuju pojedinosti u vezi s postupcima koji se vode pred Državnim zavodom za intelektualno vlasništvo (u daljnjem tekstu: Zavod) za koje je Zakonom o patentu (u daljnjem tekstu: Zakon) izričito određeno da se propisuju Pravilnikom.
(2) Objašnjenja pojmova iz članka 4. Zakona primjenjuju se na pojmove koji se koriste u Pravilniku.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
RODNO ZNAČENJE POJMOVA
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovome Pravilniku, a koji imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
IZVADAK IZ REGISTRA
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 3.
(1) Izvadak iz registra je javna isprava koja na dan izdavanja sadržava sve podatke o pojedinom predmetu upisanom u jedan od registara iz članaka 21., 22. ili 23. Zakona, ispisane redoslijedom propisanim navedenim člancima.
(2) Na poseban zahtjev zainteresirane osobe Zavod može izdati izvadak za određeno vremensko razdoblje ili povijesni izvadak koji sadržava podatke iz stavka 1. ovoga članka upisane do dana njegova izdavanja, uz naznaku da se radi o izvatku na dan ili za određeno vremensko razdoblje odnosno o povijesnom izvatku.
(3) Izvadak iz registra iz ovoga članka sadržava izreku o tome da je izvadak istovjetan izvorniku, mjesto i datum izdavanja, broj pod kojim je izvadak izdan, te pečat i potpis ovlaštenog službenika Zavoda.
(4) Izvadak iz ovoga članka može se izdati u elektroničkom obliku, ako su za to ostvarene odgovarajuće tehničke pretpostavke.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
NAČIN I OPSEG PRUŽANJA INFORMACIJSKIH USLUGA
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 4.
(1) Zavod u okviru svoje djelatnosti pruža informacijske usluge u skladu s člankom 26. Zakona.
(2) Informacijske usluge iz ovoga članka u pravilu se odnose na pretraživanje fondova patentnih informacija sadržanih u javno dostupnom dijelu registara Zavoda iz članaka 21., 22. ili 23. Zakona kao i u drugim Zavodu dostupnim fondovima patentnih informacija, prema određenom kriteriju.
(3) Zavod pruža tipske usluge (prema unaprijed određenom skupu kriterija) kao i posebne usluge prema skupu kriterija zatraženih od korisnika.
(4) Zavod pruža informacijske usluge na temelju prethodno podnesenog zahtjeva u pisanom obliku, koji mora sadržavati ime i adresu naručitelja usluge i specifikaciju tražene usluge.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
ZAHTJEV ZA ISPRAVAK POGREŠKE I SADRŽAJ OBJAVE
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 5.
(1) Postupak za ispravak pogreške iz članka 27. stavka 1. Zakona pokreće se pisanim zahtjevom na obrascu P-3 koji je sastavni dio ovoga Pravilnika ili podneskom koji sadržajem u cijelosti odgovara tom obrascu.
(2) Ako predviđeni prostor u pojedinoj rubrici obrasca P-3 nije dovoljan, zahtijevani se podatak s naznakom rubrike i njenog punog sadržaja prilaže kao poseban dodatak obrascu P-3.
(3) Objava ispravka pogreške u službenom glasilu Zavoda sadržava:
1. broj prijave ili prava na koje se ispravak odnosi
2. naznaku pogreške koja se ispravlja
3. ispravan podatak ili naznaku ispravnog podatka
4. broj službenog glasila Zavoda u kojem je objavljen podatak koji se ispravlja.
(4) Podaci koji se objavljuju u službenom glasilu Zavoda označavaju se Međunarodno dogovorenim brojevima za identifikaciju podataka (u daljnjem tekstu INID-kodovima).
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
SADRŽAJ OBJAVE PODATAKA O PONOVNOJ USPOSTAVI PRAVA I NASTAVKU POSTUPKA
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 6.
(1) Zavod u službenom glasilu objavljuje sljedeće podatke iz zahtjeva za ponovnu uspostavu prava iz članka 28. Zakona:
1. podatak o podnositelju zahtjeva
2. datum primitka zahtjeva i
3. broj prijave ili prava za koje se zahtjev podnosi.
(2) Nakon donošenja rješenja o zahtjevu za ponovnu uspostavu prava, Zavod pored podataka iz stavka 1. ovoga članka, u službenom glasilu objavljuje i vrstu i datum donošenja rješenja o zahtjevu.
(3) Odredbe ovog članka primjenjuju se i na objavu podataka o zahtjevu za nastavak postupka iz članka 29. Zakona.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
ZAHTJEV ZA UPIS PROMJENE IMENA ILI ADRESE U REGISTRE I SADRŽAJ OBJAVE
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 7.
(1) Postupak za upis promjene imena ili adrese iz članka 30. Zakona pokreće se pisanim zahtjevom na obrascu P-2 koji je sastavni dio ovoga Pravilnika ili podneskom koji sadržajem i izgledom u cijelosti odgovara tom obrascu.
(2) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka sadržava:
1. izričitu naznaku da se zahtijeva upis promjene imena i/ili adrese u registar
2. broj prijave ili broj prava
3. ime i adresu podnositelja prijave odnosno nositelja prava navedene u skladu s člankom 8. stavkom 1. ovoga Pravilnika
4. ime i adresu podnositelja zahtjeva navedene u skladu s člankom 8. stavkom 1. ovoga Pravilnika
5. ime i adresu opunomoćenika, ako je primjenjivo, navedene u skladu s člankom 8. stavkom 2. ovoga Pravilnika
6. podatak prije promjene
7. promijenjeni podatak koji se upisuje u registar
8. potpis podnositelja zahtjeva ili njegovog opunomoćenika.
(3) Ako se upisom promjene mijenjaju podaci o podnositelju prijave ili nositelju prava koji je fizička ili pravna osoba iz članka 17. stavka 1. Zakona, potrebno je dostaviti punomoć za zastupanje za novog podnositelja prijave ili nositelja prava.
(4) Zavod u službenom glasilu objavljuje sljedeće podatke iz rješenja o upisu promjene:
1. broj prijave ili prava
2. naznaku o vrsti promjene koja se upisuje u registar
3. podatak prije promjene
4. promijenjeni podatak koji se upisuje u registar.
(5) Podaci koji se objavljuju u službenom glasilu Zavoda označavaju se INID-kodovima.
(6) Odredbe ovoga članka primjenjuju se na odgovarajući način i na svaku promjenu imena ili adrese opunomoćenika te na svaku promjenu koja se odnosi na adresu za primanje pismena .
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
NAVOĐENJE IMENA I ADRESE NA PODNESCIMA
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 8.
(1) Ime i adresa podnositelja prijave, nositelja prava, izumitelja ili podnositelja bilo kojega drugog zahtjeva ili prijedloga u podnescima Zavodu navodi se na sljedeći način:
1. ako je podnositelj fizička osoba: ime i prezime podnositelja, ulica, kućni broj, poštanski broj, mjesto i država u kojoj ima prebivalište
2. ako je podnositelj pravna osoba: tvrtka ili naziv, ulica, kućni broj, poštanski broj, mjesto i država u kojoj ima stvarno i djelatno industrijsko ili trgovačko sjedište.
(2) Ime i adresa opunomoćenika u podnescima Zavodu navodi se na sljedeći način:
1. ako je opunomoćenik fizička osoba: ime i prezime, ulica, kućni broj, poštanski broj i mjesto
2. ako je opunomoćenik pravna osoba: tvrtka, ulica, kućni broj, poštanski broj i mjesto.
(3) Ako je u podnescima Zavodu navedeno više podnositelja, te ako podnositelji ne naznače adresu za primanje pismena, Zavod dostavu pismena vrši na adresu onog podnositelja koji je prvi naveden.
(4) Podneskom se navode i drugi oblici uspostave veze s podnositeljem podneska ili s njegovim opunomoćenikom, kao što su telefonski broj, broj telefaksa ili adresa elektroničke pošte.
(5) Svi podnesci moraju, sukladno odredbama općeg propisa kojim se uređuje osobni identifikacijski broj, sadržavati osobni identifikacijski broj podnositelja podneska i njegovog opunomoćenika, kada je primjenjivo.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
TEHNIČKE PRETPOSTAVKE ZA PODNOŠENJE PRIJAVE ELEKTRONIČKIM PUTEM
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 9.
(1) Prijava patenta kao i svi zahtjevi i naknadni podnesci u jednostranačkim upravnim postupcima iz članka 18. stavka 1. Zakona mogu se podnijeti u elektroničkom obliku k orištenjem odgovarajuće usluge za podnošenje prijava elektroničkim putem dostupne putem mrežne stranice Zavoda ili druge mrežne stranice sustava namijenjenih komunikaciji građana i poslovnih subjekata s javnopravnim tijelima.
(2) Europska prijava patenta koja se u elektroničkom obliku podnosi Zavodu podnosi se korištenjem programske podrške osigurane od strane Europskog patentnog ureda, u skladu s važećom Odlukom predsjednika Europskog patentnog ureda o podnošenju dokumenata u elektroničkom obliku.
(3) Zavod na svojoj mrežnoj stranici objavljuje tehničke preduvjete za ostvarivanje elektroničke komunikacije za podnošenje prijave i naknadnih podnesaka u skladu sa stavcima 1. i 2. ovoga članka, a podnositelj koji se njome želi koristiti obvezan je osigurati tehničke preduvjete podnošenja elektroničkim putem.
(4) Prilikom podnošenja prijave odnosno naknadnih podnesaka u skladu sa stavcima 1. i 2. ovoga članka podnositelj je obvezan koristiti kvalificirane certifikate, sukladno propisima o elektroničkom poslovanju, koje je izdala ovlaštena pravna osoba registrirana za izdavanje certifikata.
(5) Smatra se da su prijava odnosno naknadni podnesci zaprimljeni u Zavodu u skladu sa stavcima 1. i 2. ovoga članka kada je automatiziranom radnjom verificiran kvalificirani elektronički potpis podnositelja prijave, odnosno napredni elektronički potpis koji se temelji na kvalificiranom certifikatu.
(6) Obavijest o uspješno zaprimljenoj prijavi odnosno naknadnim podnescima podnesenima u skladu sa stavcima 1. i 2. ovoga članka Zavod će poslati podnositelju elektroničkom poštom, s naznačenim privremenim evidencijskim brojem te datumom i vremenom zaprimanja prijave odnosno naknadnih podnesaka.
(7) Ako se prijava odnosno naknadni podnesci podnose u skladu sa stavcima 1. i 2. ovoga članka, na istovjetan način podnose se prilozi koji se prilažu uz prijavu. Prijave odnosno naknadni podnesci dostavljeni elektroničkim putem potpisani kvalificiranim elektroničkim potpisom, odnosno naprednim elektroničkim potpisom koji se temelji na kvalificiranom certifikatu, smatraju se vlastoručno potpisanim.
(8) Prilozi uz prijavu odnosno naknadni podnesci dostavljeni u skladu sa stavkom 1. ovoga članka smatrat će se izvornicima dokumenata, a podnositelj potpisivanjem kvalificiranim certifikatom za elektronički potpis jamči istovjetnost priložene dokumentacije u elektroničkom obliku s izvornom dokumentacijom.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
SADRŽAJ ZAHTJEVA ZA PRIZNANJE PATENTA
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 10.
(1) Zahtjev za priznanje patenta iz članka 34. Zakona sadržava:
1. izričitu naznaku da se zahtijeva priznanje patenta
2. naziv izuma koji jasno i sažeto izražava bit izuma i ne sadržava komercijalne nazive, žigove, imena, šifre, kratice uobičajene za pojedine proizvode i slično
3. ime i adresu podnositelja prijave navedene u skladu s člankom 8. stavkom 1. ovoga Pravilnika, te naznaku o pisanoj izjavi o zajedničkom predstavniku ako postoji više podnositelja
4. ime i adresu izumitelja navedene u skladu s člankom 8. stavkom 1. ovoga Pravilnika, naznaku o pisanoj izjavi izumitelja da ne želi biti naveden u prijavi patenta, te naznaku ako je izumitelj ujedno i podnositelj prijave
5. ime i adresu opunomoćenika navedene u skladu s člankom 8. stavkom 2. ovoga Pravilnika
6. izjavu s podacima o pravu prvenstva iz članka 44. stavka 1. Zakona: broj, datum podnošenja prijave i državu, odnosno međunarodnu ili međuvladinu organizaciju u kojoj je ili za koju je prijava podnesena
7. pozivanje na prethodno podnesenu prijavu iz članka 41. stavka 1. točke 3. Zakona
8. broj i datum podnošenja međunarodne prijave, ako je primjenjivo
9. naznaku o izlaganju izuma na izložbi iz članka 11. stavka 1. točke 2. Zakona
10. naznaku o zahtjevu za izdvajanje iz prijave, uz navođenje broja prvobitne prijave
11. adresu za primanje pismena
12. podatke o ostalim dijelovima prijave: broj stranica opisa izuma, broj patentnih zahtjeva i broj stranica patentnih zahtjeva, broj crteža i broj stranica crteža, sažetak te priloge uz prijavu
13. potpis podnositelja ili njegova opunomoćenika.
(2) Podaci iz stavka 1. ovoga članka navode se na obrascu P-1 koji je sastavni dio ovoga Pravilnika ili u podnesku koji sadržajem i izgledom u cijelosti odgovara tom obrascu.
(3) Ako predviđeni prostor u pojedinoj rubrici obrasca P-1 nije dovoljan, zahtijevani se podatak, s oznakom rubrike i njenog punog sadržaja, prilaže kao poseban dodatak obrascu P-1.
(4) Odredba ovog članka primjenjuje se na odgovarajući način na prijavu uporabnog modela, koja se podnosi putem obrasca UM-1 koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
PRILOZI UZ PRIJAVU
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 11.
Uz prijavu patenta podnosi se:
1. dokaz o uplati propisane upravne pristojbe i naknade troškova odnosno dokaz o osnovi temeljem koje se traži oslobođenje od njihova plaćanja
2. punomoć za zastupanje ili naznaka da se zastupanje temelji na općoj punomoći upisanoj u registru općih punomoći koji vodi Zavod, ako se prijava podnosi putem opunomoćenika
3. izjava o zajedničkom predstavniku u slučaju više podnositelja
4. izjava izumitelja da ne želi biti naveden u prijavi, ako je primjenjivo
5. prijepis prve ili ranijih prijava ovjeren od nadležnoga tijela, ako je zahtijevano pravo prvenstva u skladu s člankom 44. stavak 1. Zakona
6. potvrda o izlaganju na međunarodnoj izložbi, ako je izum bio izložen u skladu s člankom 11. stavkom 1. točka 2. Zakona
7. dokaz o pohrani uzorka živog biološkoga materijala u skladu s člankom 35. stavkom 3. Zakona ili dokaz o novoj pohrani živog biološkog materijala u skladu s člankom 39. stavkom 4. Zakona, ako je primjenjivo
8. popis nukleotidnih i/ili aminokiselinskih odsječaka, ako prijava sadržava njihovo otkrivanje.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
SADRŽAJ I NAČIN SASTAVLJANJA OPISA IZUMA
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 12.
(1) Opis izuma sadržava:
1. područje tehnike na koje se izum odnosi
2. tehnički problem za čije se rješenje traži zaštita
3. stanje tehnike (prikaz i analiza poznatih rješenja definiranoga tehničkoga problema), izloženo u opsegu u kojemu je podnositelju prijave poznato, a nužno je za razumijevanje, pretraživanje i ispitivanje izuma, pri čemu je poželjno navođenje patentnih dokumenata i drugih izvora koji se odnose na opisano stanje tehnike
4. otkrivanje biti izuma na način koji omogućava razumijevanje tehničkog problema i njegovog rješenja te navođenje prednosti izuma u odnosu na stanje tehnike
5. kratak opis slika u crtežima, ako ih ima
6. detaljan opis najmanje jednog od načina izvođenja izuma, uz navođenje primjera gdje je prikladno i s pozivom na crteže, ako ih ima
7. način industrijske ili druge primjene izuma, ako nije očit iz opisa ili same prirode izuma.
(2) Iznimno se može primijeniti drukčiji način i redoslijed sastavljanja opisa izuma od navedenog u stavku 1. ovoga članka, ako bi zbog prirode izuma takav način ili redoslijed omogućio bolje razumijevanje izuma ili bio sažetiji.
(3) Poželjno je da svakom od dijelova navedenih u stavku 1. ovoga članka prethodi odgovarajući naslov.
(4) Rješenje tehničkog problema obrazloženog u opisu izuma mora biti određeno bez proizvoljnosti i pretpostavki, a sve bitne karakteristike izuma moraju biti predočene jasno i nedvojbeno, tako da ga stručna osoba iz odgovarajućeg područja može izvesti.
(5) Ako se izum odnosi na postupak, navode se sve njegove bitne faze i karakteristike tako da je izvodljivost postupka vidljiva u cijelosti, što se dokazuje primjerima izvođenja.
(6) Ako se izum odnosi na konstrukciju koja se prikazuje na slici, nakon detaljnog opisa rješenja konstrukcije s pozivanjem na oznake elemenata izuma sa slika, kao dokaz izvodljivosti opisuje se način djelovanja pojedinih bitnih elemenata i način djelovanja konstrukcije kao cjeline.
(7) Ako se izum odnosi na spoj, smjesu ili biološki materijal, navode se njihova fizikalno-kemijska ili biološka svojstva, odnosno sve bitne karakteristike izuma, koje se dokazuju primjerima izvođenja.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo