O KVOTAMA ZA POTICANJE PROIZVODNJE ELEKTRIČNE ENERGIJE IZ OBNOVLJIVIH IZVORA ENERGIJE I VISOKOUČINKOVITIH KOGENERACIJA
Zagreb, ožujak 2020.
Na temelju članka 28. stavka 1. Zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji („Narodne novine“, broj 100/15 i 111/18), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj _________2020. godine donijela
UREDBU O KVOTAMA ZA POTICANJE PROIZVODNJE ELEKTRIČNE ENERGIJE IZ OBNOVLJIVIH IZVORA ENERGIJE I VISOKOUČINKOVITIH KOGENERACIJA
Članak 1.
(1) Ovom Uredbom utvrđuju se kvote za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracija, za potrebe provedbe natječaja za dodjelu tržišne premije i natječaja za poticanje zajamčene otkupne cijene.
(2)Kvote iz stavka 1. ove Uredbe predstavljaju iskazanu u kilovatima (kW) proizvodnih postrojenja i proizvodnih jedinica za koje se mogu sklapati ugovori o tržišnoj premiji i ugovori o otkupu električne energije zajamčenom otkupnom cijenom.
Članak 2.
(1) Pojmovi koji se koriste u ovoj Uredbi imaju značenja utvrđena zakonom kojim se uređuje područje obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracija, kao i supsidijarnim propisima.
(2) U ovoj se Uredbi koriste i drugi pojmovi koji u smisli ove Uredbe imaju sljedeća značenja:
1. godišnja kvota – dio kvote za koju operator tržišta električne energije najmanje jednom godišnje raspisuje i provodi natječaj za dodjelu tržišne premije i natječaj za poticanje zajamčene otkupne cijene za pojedine grupe proizvodnih postrojenja, dinamikom koja osigurava tržišno nadmetanje i predviđeni ulazak u sustav proizvodnog postrojenja,
2. Ministarstvo - središnje tijelo državne uprave nadležno za energetiku,
3. operator tržišta električne energije - pravna osoba s javnim ovlastima, koja je odgovorna za organiziranje tržišta električne energije, s pravima i dužnostima određenim ovom Uredbom,
4. program državne potpore – program državne potpore definiran zakonom kojim se uređuju državne potpore u području zaštite okoliša i energetike i koji se izrađuje u skladu s važećim pravilima o državnim potporama,
4. ukupna kvota - ukupna priključna snaga svih grupa proizvodnih postrojenja za koje operator tržišta električne energije može raspisati poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracija, određena uzimajući u obzirvažeća pravila o državnim potporama koje uređuju područje zaštite okoliša i energije do kraja 2022. godine, a koja doprinosi ostvarivanju ciljeva u proizvodnji električne i toplinske energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracija.
Članak 3.
Kvote određene ovom Uredbom određene su uzimajući u obzir Strategiju energetskog razvoja Republike Hrvatske do 2030. s pogledom na 2050. godinu („Narodne novine“, broj 25/20) i Integriranim nacionalnim energetsko klimatskim planom usvojeni, na sjednici Vlade Republike Hrvatske 27. prosinca 2019., kojim su obuhvaćeni nacionalni planovi za obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost do 2030. godine, a u svrhu ispunjavanja ciljeva u području obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracija, na koje se Republika Hrvatska obvezala u provođenju okolišno održive energetske politike.
Članak 4.
(1) Ukupna kvota svih grupa proizvodnih postrojenja za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracija, koja doprinosi ostvarivanju ciljeva u proizvodnji električne i toplinske energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracija iznosi 2.255.000 kW.
(2) Ukupna kvota raspoređena za pojedine grupe proizvodnih postrojenja za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracija iznosi:
Klasifikacija proizvodnih postrojenja
Kvota
(kW)
a.2
Sunčane elektrane instalirane snage veće od 50 kW do uključivo 500 kW
210.000
a.3
Sunčane elektrane instalirane snage veće od 500 kW do uključivo 10 MW
240.000
a.4
Sunčane elektrane instalirane snage veće od 10 MW
625.000
b.1
Hidroelektrane instalirane snage do uključivo 50 kW
4.000
b.2
Hidroelektrane instalirane snage veće od 50 kW do uključivo 500 kW
10.000
c.4
Vjetroelektrane instalirane snage veće od 3 MW
1.050.000
d.2
Elektrane na biomasu instalirane snage veće od 50 kW do uključivo 500 kW
6.000
d.3
Elektrane na biomasu instalirane snage veće od 500 kW do uključivo 2 MW
20.000
d.4
Elektrane na biomasu instalirane snage veće od 2 MW do 5 MW
15.000
e.2
Geotermalne elektrane instalirane snage veće od 500 kW
20.000
f.2
Elektrane na bioplin instalirane snage veće od 50 kW do uključivo 500 kW
15.000
f.3
Elektrane na bioplin instalirane snage veće od 500 kW do uključivo 2 MW
30.000
Inovativne tehnologije, sukladno klasifikaciji iz energetskog odobrenja, a koje su dobile potporu za razvoj u okviru Europske unije.
10.000
Članak 5.
(1) Operator tržišta električne energije izrađuje, sukladno važećim pravilima o državnim potporama, Programe državnih potpora za sustav proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovite kogeneracije i dostavlja ih na odobrenje Ministarstvu i Ministarstvu financija te Europskoj komisiji za programe koje ona odobrava.
(2) Programima iz stavka 1. ovoga članka određuje se godišnja kvota za pojedine grupe proizvodnih postrojenja za koje se raspisuju natječaj za dodjelu tržišne premije i natječaja za poticanje zajamčene otkupne cijene.
(3) Operator tržišta električne energije, uz suglasnost ministarstva nadležnog za energetiku može napraviti preraspodjelu preostale kvote određene za pojedinu godinu sukladno i to po pojedinim grupama proizvodnih postrojenja, kako bi se mogli sklapati ugovori o tržišnoj premiji i ugovori o otkupu električne energije zajamčenom otkupnom cijenom u okviru raspoloživih sredstava određenih Programom.
(4) Preostala kvota iz stavka 3. ovoga članka za koju operator tržišta električne energije ne uspije sklopiti ugovore o tržišnoj premiji i ugovore o otkupu električne energije zajamčenom otkupnom cijenom, u okviru raspoloživih sredstava određenih Programom, prenosi se u narednu godinu do završne godine Programa.
Članak 6.
Operator tržišta električne energije provodi javni natječaj za dodjelu tržišne premije odnosno javni natječaj za sklapanje ugovora o otkupu električne energije zajamčenom otkupnom cijenom na način da najmanje jednom godišnje raspisuje natječaj u kojem određuje godišnju kvotu za pojedine grupe proizvodnih postrojenja.
Članak 7.
Operator tržišta električne energije dužan je objaviti javni poziv za prikupljanje ponuda sa svim uvjetima za sudjelovanje na javnom natječaju, uključivo maksimalne referentne vrijednosti i/ili zajamčenu otkupnu cijenu za pojedine grupe proizvodnih postrojenja i kvote iz članka 2. ove Uredbe, u kojem osim minimalnih uvjeta određenih uredbom kojom se uređuje poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracija, trebaju biti definirani i kriteriji vremenskih projekcija ulaska u trajni pogon i početak isplate poticaja za proizvodna postrojenja dobitnika natječaja.
Članak 8.
Ova Uredba stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
PREDSJEDNIK
mr. sc. Andrej Plenković
OBRAZLOŽENJE
PRIJEDLOGA UREDBE O KVOTAMA ZA POTICANJE PROIZVODNJE ELEKTRIČNE ENERGIJE IZ OBNOVLJIVIH IZVORA ENERGIJE I VISOKOUČINKOVITE KOGENERACIJE
Stupanjem na snagu Zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji (Narodne novine, broj 100/15 i 111/18) (u daljnjem tekstu: Zakon) određeno je donošenje Uredbe kojom se utvrđuju kvote za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracijskih postrojenja za razdoblje od 2016. do 2020., a za potrebe provedbe natječaja za dodjelu tržišne premije i natječaja za poticanje zajamčene otkupne cijene. Bez donošenja predmetne uredbe od 1. siječnja 2016. godine nije moguće dodijeliti državnu potporu za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora. Kako predmetna uredba nije donesena, a Zakon je 2018. godine usklađen na način da se državne potpore mogu dodijeliti proizvodnim postrojenjima čija je instalirana snaga do 500 kW u vidu zajamčene otkupne cijene, te proizvodnim postrojenjima iznad te snage u vidu tržišne premije.
Stoga uvažavajući činjenicu da se postojeći sustav državnih potpora iako određen za razdoblje od 2014. do 2020. godine može primjenjivati do 2022. godine, potrebno je ovom uredbom obuhvatiti i naredno razdoblje, odnosno razdoblje od 2020. do 2022. godine, s očekivanom mogućnosti realizacije, odnosno izgradnje proizvodnih postrojenja u razdoblju od 2023.-2026. Dakle, različitost u vremenskom razdoblju u odnosu na definiranost u Zakonu proizlazi iz produženja trajanja primjene važećih pravila o državnim potporama koje uređuju zaštitu okoliša i energije do kraja 2022. godine, a što je uvjetovano kontinuitetom u provođenju europske energetske politike i postavljanju novih ciljeva održivog razvoja do 2030. godine
Vlada Republike Hrvatske uredbu donosi na temelju Strategije energetskog razvoja Republike Hrvatske do 2030. s pogledom na 2050. godinu („Narodne novine“, broj 25/20) i Integriranog nacionalnog energetsko klimatskog plana donesenog na sjednici Vlade Republike Hrvatske 27. prosinca 2019., a u kojem su obuhvaćeni nacionalni planovi za obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost do 2030. godine, a u svrhu ispunjavanja ciljeva na koje se Republika Hrvatska obvezala u provođenju okolišno održive energetske politike.
U programu potpore, koji se izrađuje sukladno odredbi članka 27. stavka 1. Zakona, potrebno je obuhvatiti i projicirani ulazak pojedinih kvota na razini svake godine, a što je temelj za određivanje iznosa dodijeljenih poticajnih sredstava.
Kvote određene ovom Uredbom predstavljaju ukupnu priključnu snagu iskazanu u kilovatima (kW) proizvodnih postrojenja i proizvodnih jedinica za koju se mogu sklapati ugovori o tržišnoj premiji i ugovori o otkupu električne energije zajamčenom otkupnom cijenom.
Temeljem prijedloga kvota iz Uredbe izrađena su i dva programa državnih potpora i to jedan po GBER proceduri koji odobrava Ministarstvo financija i koji je prvi prijavljen u 2020. godini za raspisivanje natječaja u toj godini, te drugi program koji se upućuje na odobrenje Europskoj Komisiji i koji obuhvaća period 2020.-2022. godina, a koji se odnosi na odobrenje raspisivanja natječaja za dodjelu tržišne premije. Programe prijavljuje Hrvatski operator tržišta energije d.o.o. s obzirom da je on tijelo zaduženo za dodjelu potpora.
U ispunjenje kvote ulaze i ona postrojenja koja su proglašena inovacijskim tehnologijama i koja su dobila potporu za razvoj u okviru Europske Unije, te se na njih primjenjuje mogućnost ugovaranja sukladno klasifikaciji iz energetskog odobrenja.
Obzirom da se radi o dinamičkom procesu u kojem se neki ugovori po tehnologijama mogu realizirati u kraćem i dužem roku, a koji ne može preći razdoblje od četiri godine od godine ugovaranja premije, te sukladno ciljevima koji je potrebno realizirati na optimalan troškovni način, Hrvatskom operatoru tržišta energije d.o.o. daje se pravo i obveza da odredi dinamiku otvaranja pojedinih kvota, odnosno da prati dinamiku realizacije projekata.
Iz tog razloga, operator tržišta električne energije provodi javni natječaj za dodjelu tržišne premije, odnosno javni natječaja za sklapanje ugovora o otkupu električne energije zajamčenom otkupnom cijenom na način da na godišnjoj razini raspisuje kvote za pojedine tehnologije proizvodnih postrojenja dinamikom koja osigurava tržišno nadmetanje, te predviđeni ulazak u sustav proizvodnog postrojenja.
U javnom pozivu za natječaje potrebno je definirati kriterije vremenskih projekcija ulaska u sustav poticanja i početak isplate poticaja za postrojenja dobitnika natječaja, a kako bi se ciljevi mogli realizirati na optimalan troškovni način.
PRIJEDLOG UREDBE
O KVOTAMA ZA POTICANJE PROIZVODNJE ELEKTRIČNE ENERGIJE IZ OBNOVLJIVIH IZVORA ENERGIJE I VISOKOUČINKOVITIH KOGENERACIJA
Zagreb, ožujak 2020.
Na temelju članka 28. stavka 1. Zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji („Narodne novine“, broj 100/15 i 111/18), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj _________2020. godine donijela
UREDBU O KVOTAMA ZA POTICANJE PROIZVODNJE ELEKTRIČNE ENERGIJE IZ OBNOVLJIVIH IZVORA ENERGIJE I VISOKOUČINKOVITIH KOGENERACIJA
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 1.
(1) Ovom Uredbom utvrđuju se kvote za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracija, za potrebe provedbe natječaja za dodjelu tržišne premije i natječaja za poticanje zajamčene otkupne cijene.
(2) Kvote iz stavka 1. ove Uredbe predstavljaju iskazanu u kilovatima (kW) proizvodnih postrojenja i proizvodnih jedinica za koje se mogu sklapati ugovori o tržišnoj premiji i ugovori o otkupu električne energije zajamčenom otkupnom cijenom.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 2.
(1) Pojmovi koji se koriste u ovoj Uredbi imaju značenja utvrđena zakonom kojim se uređuje područje obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracija, kao i supsidijarnim propisima.
(2) U ovoj se Uredbi koriste i drugi pojmovi koji u smisli ove Uredbe imaju sljedeća značenja:
1. godišnja kvota – dio kvote za koju operator tržišta električne energije najmanje jednom godišnje raspisuje i provodi natječaj za dodjelu tržišne premije i natječaj za poticanje zajamčene otkupne cijene za pojedine grupe proizvodnih postrojenja, dinamikom koja osigurava tržišno nadmetanje i predviđeni ulazak u sustav proizvodnog postrojenja,
2. Ministarstvo - središnje tijelo državne uprave nadležno za energetiku,
3. operator tržišta električne energije - pravna osoba s javnim ovlastima, koja je odgovorna za organiziranje tržišta električne energije, s pravima i dužnostima određenim ovom Uredbom,
4. program državne potpore – program državne potpore definiran zakonom kojim se uređuju državne potpore u području zaštite okoliša i energetike i koji se izrađuje u skladu s važećim pravilima o državnim potporama,
4. ukupna kvota - ukupna priključna snaga svih grupa proizvodnih postrojenja za koje operator tržišta električne energije može raspisati poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracija, određena uzimajući u obzir važeća pravila o državnim potporama koje uređuju područje zaštite okoliša i energije do kraja 2022. godine, a koja doprinosi ostvarivanju ciljeva u proizvodnji električne i toplinske energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracija.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 3.
Kvote određene ovom Uredbom određene su uzimajući u obzir Strategiju energetskog razvoja Republike Hrvatske do 2030. s pogledom na 2050. godinu („Narodne novine“, broj 25/20) i Integriranim nacionalnim energetsko klimatskim planom usvojeni, na sjednici Vlade Republike Hrvatske 27. prosinca 2019., kojim su obuhvaćeni nacionalni planovi za obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost do 2030. godine, a u svrhu ispunjavanja ciljeva u području obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracija, na koje se Republika Hrvatska obvezala u provođenju okolišno održive energetske politike.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 4.
(1) Ukupna kvota svih grupa proizvodnih postrojenja za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracija, koja doprinosi ostvarivanju ciljeva u proizvodnji električne i toplinske energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracija iznosi 2.255.000 kW.
(2) Ukupna kvota raspoređena za pojedine grupe proizvodnih postrojenja za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracija iznosi:
Klasifikacija proizvodnih postrojenja
Kvota
(kW)
a.2
Sunčane elektrane instalirane snage veće od 50 kW do uključivo 500 kW
210.000
a.3
Sunčane elektrane instalirane snage veće od 500 kW do uključ ivo 10 MW
240.000
a.4
Sunčane elektrane instalirane snage veće od 10 MW
625.000
b.1
Hidroelektrane instalirane snage do uključ ivo 50 kW
4.000
b.2
Hidroelektrane instalirane snage veće od 50 kW do uključivo 500 kW
10.000
c.4
Vjetroelektrane instalirane snage veće od 3 MW
1.050.000
d.2
Elektrane na biomasu instalirane snage veće od 50 kW do uključ ivo 500 kW
6.000
d.3
Elektrane na biomasu instalirane snage veće od 500 kW do uključ ivo 2 MW
20.000
d.4
Elektrane na biomasu instalirane snage veće od 2 MW do 5 MW
15.000
e.2
Geotermalne elektrane instalirane snage veće od 500 kW
20.000
f.2
Elektrane na bioplin instalirane snage veće od 50 kW do uključivo 500 kW
15.000
f.3
Elektrane na bioplin instalirane snage veće od 500 kW do uključ ivo 2 MW
30.000
Inovativne tehnologije, sukladno klasifikaciji iz energetskog odobrenja, a koje su dobile potporu za razvoj u okviru Europske unije.
10.000
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 5.
(1) Operator tržišta električne energije izrađuje, sukladno važećim pravilima o državnim potporama, Programe državnih potpora za sustav proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovite kogeneracije i dostavlja ih na odobrenje Ministarstvu i Ministarstvu financija te Europskoj komisiji za programe koje ona odobrava.
(2) Programima iz stavka 1. ovoga članka određuje se godišnja kvota za pojedine grupe proizvodnih postrojenja za koje se raspisuju natječaj za dodjelu tržišne premije i natječaja za poticanje zajamčene otkupne cijene.
(3) Operator tržišta električne energije, uz suglasnost ministarstva nadležnog za energetiku može napraviti preraspodjelu preostale kvote određene za pojedinu godinu sukladno i to po pojedinim grupama proizvodnih postrojenja, kako bi se mogli sklapati ugovori o tržišnoj premiji i ugovori o otkupu električne energije zajamčenom otkupnom cijenom u okviru raspoloživih sredstava određenih Programom.
(4) Preostala kvota iz stavka 3. ovoga članka za koju operator tržišta električne energije ne uspije sklopiti ugovore o tržišnoj premiji i ugovore o otkupu električne energije zajamčenom otkupnom cijenom, u okviru raspoloživih sredstava određenih Programom, prenosi se u narednu godinu do završne godine Programa.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 6.
Operator tržišta električne energije provodi javni natječaj za dodjelu tržišne premije odnosno javni natječaj za sklapanje ugovora o otkupu električne energije zajamčenom otkupnom cijenom na način da najmanje jednom godišnje raspisuje natječaj u kojem određuje godišnju kvotu za pojedine grupe proizvodnih postrojenja.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 7.
Operator tržišta električne energije dužan je objaviti javni poziv za prikupljanje ponuda sa svim uvjetima za sudjelovanje na javnom natječaju, uključivo maksimalne referentne vrijednosti i/ili zajamčenu otkupnu cijenu za pojedine grupe proizvodnih postrojenja i kvote iz članka 2. ove Uredbe, u kojem osim minimalnih uvjeta određenih uredbom kojom se uređuje poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracija, trebaju biti definirani i kriteriji vremenskih projekcija ulaska u trajni pogon i početak isplate poticaja za proizvodna postrojenja dobitnika natječaja.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 8.
Ova Uredba stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
PREDSJEDNIK
mr. sc. Andrej Plenković
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
OBRAZLOŽENJE
PRIJEDLOGA UREDBE O KVOTAMA ZA POTICANJE PROIZVODNJE ELEKTRIČNE ENERGIJE IZ OBNOVLJIVIH IZVORA ENERGIJE I VISOKOUČINKOVITE KOGENERACIJE
Stupanjem na snagu Zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji (Narodne novine, broj 100/15 i 111/18) (u daljnjem tekstu: Zakon) određeno je donošenje Uredbe kojom se utvrđuju kvote za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracijskih postrojenja za razdoblje od 2016. do 2020., a za potrebe provedbe natječaja za dodjelu tržišne premije i natječaja za poticanje zajamčene otkupne cijene. Bez donošenja predmetne uredbe od 1. siječnja 2016. godine nije moguće dodijeliti državnu potporu za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora. Kako predmetna uredba nije donesena, a Zakon je 2018. godine usklađen na način da se državne potpore mogu dodijeliti proizvodnim postrojenjima čija je instalirana snaga do 500 kW u vidu zajamčene otkupne cijene, te proizvodnim postrojenjima iznad te snage u vidu tržišne premije.
Stoga uvažavajući činjenicu da se postojeći sustav državnih potpora iako određen za razdoblje od 2014. do 2020. godine može primjenjivati do 2022. godine, potrebno je ovom uredbom obuhvatiti i naredno razdoblje, odnosno razdoblje od 2020. do 2022. godine, s očekivanom mogućnosti realizacije, odnosno izgradnje proizvodnih postrojenja u razdoblju od 2023.-2026. Dakle, različitost u vremenskom razdoblju u odnosu na definiranost u Zakonu proizlazi iz produženja trajanja primjene važećih pravila o državnim potporama koje uređuju zaštitu okoliša i energije do kraja 2022. godine, a što je uvjetovano kontinuitetom u provođenju europske energetske politike i postavljanju novih ciljeva održivog razvoja do 2030. godine
Vlada Republike Hrvatske uredbu donosi na temelju Strategije energetskog razvoja Republike Hrvatske do 2030. s pogledom na 2050. godinu („Narodne novine“, broj 25/20) i Integriranog nacionalnog energetsko klimatskog plana donesenog na sjednici Vlade Republike Hrvatske 27. prosinca 2019., a u kojem su obuhvaćeni nacionalni planovi za obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost do 2030. godine, a u svrhu ispunjavanja ciljeva na koje se Republika Hrvatska obvezala u provođenju okolišno održive energetske politike.
U programu potpore, koji se izrađuje sukladno odredbi članka 27. stavka 1. Zakona, potrebno je obuhvatiti i projicirani ulazak pojedinih kvota na razini svake godine, a što je temelj za određivanje iznosa dodijeljenih poticajnih sredstava.
Kvote određene ovom Uredbom predstavljaju ukupnu priključnu snagu iskazanu u kilovatima (kW) proizvodnih postrojenja i proizvodnih jedinica za koju se mogu sklapati ugovori o tržišnoj premiji i ugovori o otkupu električne energije zajamčenom otkupnom cijenom.
Temeljem prijedloga kvota iz Uredbe izrađena su i dva programa državnih potpora i to jedan po GBER proceduri koji odobrava Ministarstvo financija i koji je prvi prijavljen u 2020. godini za raspisivanje natječaja u toj godini, te drugi program koji se upućuje na odobrenje Europskoj Komisiji i koji obuhvaća period 2020.-2022. godina, a koji se odnosi na odobrenje raspisivanja natječaja za dodjelu tržišne premije. Programe prijavljuje Hrvatski operator tržišta energije d.o.o. s obzirom da je on tijelo zaduženo za dodjelu potpora.
U ispunjenje kvote ulaze i ona postrojenja koja su proglašena inovacijskim tehnologijama i koja su dobila potporu za razvoj u okviru Europske Unije, te se na njih primjenjuje mogućnost ugovaranja sukladno klasifikaciji iz energetskog odobrenja.
Obzirom da se radi o dinamičkom procesu u kojem se neki ugovori po tehnologijama mogu realizirati u kraćem i dužem roku, a koji ne može preći razdoblje od četiri godine od godine ugovaranja premije, te sukladno ciljevima koji je potrebno realizirati na optimalan troškovni način, Hrvatskom operatoru tržišta energije d.o.o. daje se pravo i obveza da odredi dinamiku otvaranja pojedinih kvota, odnosno da prati dinamiku realizacije projekata.
Iz tog razloga, operator tržišta električne energije provodi javni natječaj za dodjelu tržišne premije, odnosno javni natječaja za sklapanje ugovora o otkupu električne energije zajamčenom otkupnom cijenom na način da na godišnjoj razini raspisuje kvote za pojedine tehnologije proizvodnih postrojenja dinamikom koja osigurava tržišno nadmetanje, te predviđeni ulazak u sustav proizvodnog postrojenja.
U javnom pozivu za natječaje potrebno je definirati kriterije vremenskih projekcija ulaska u sustav poticanja i početak isplate poticaja za postrojenja dobitnika natječaja, a kako bi se ciljevi mogli realizirati na optimalan troškovni način.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike