PRIJEDLOG UREDBE O OSNIVANJU DRŽAVNE VATROGASNE ŠKOLE
Zagreb, kolovoz 2020.
Na temelju članka 10. stavka 7., a u vezi s člankom 128. stavkom 1. Zakona o vatrogastvu (Narodne novine broj 125/19) i članka 12. stavka 2. Zakona o ustanovama (Narodne novine broj 76/93, 29/97, 47/99, 35/08 i 127/19) Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj ________2020. donijela
UREDBU
O OSNIVANJU DRŽAVNE VATROGASNE ŠKOLE
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovom Uredbom osniva se Državna vatrogasna škola (u daljnjem tekstu: Vatrogasna škola), kao javna ustanova te se uređuje njezina djelatnost, ustrojstvo, prava i obveze te izvori sredstava za obavljanje djelatnosti.
Članak 2.
(1) Osnivač Vatrogasne škole je Republika Hrvatska, a osnivačka prava i dužnosti u ime osnivača obavlja Vlada Republike Hrvatske putem Hrvatske vatrogasne zajednice.
(2) SjedišteVatrogasne škole je u Zagrebu.
(3) Vatrogasna škola može osnovati podružnice.
Članak 3.
(1) Unutarnje ustrojstvo, obavljanje djelatnosti te drugi uvjeti poslovanja uređuju se Statutom Vatrogasne škole.
(2) Statut Vatrogasne škole donosi Upravno vijeće, uz prethodnu suglasnost Vlade Republike Hrvatske.
II. DJELATNOST
Članak 4.
Djelatnost Vatrogasne škole je:
1.Izrada i predlaganje programa obrazovanja / kurikuluma za stjecanje odgovarajućih kvalifikacija te provedba obrazovanja za:
-stjecanje kvalifikacije na razini 4.1. Hrvatskog kvalifikacijskog okvira (dalje u tekstu: HKO) odnosno trogodišnje strukovno obrazovanje u sustavu vatrogastva;
-stjecanje kvalifikacije na razini 4.2. HKO-a odnosno četverogodišnje strukovno obrazovanje u sustavu vatrogastva
-usavršavanje na razini 5. HKO-a odnosno strukovno specijalističko usavršavanje uz najmanje dvije godine vrednovanog iskustva, osim programa koji pripadaju sustavu visokog obrazovanja
-osposobljavanja kojim se stječu vatrogasna zvanja
3.provođenje seminara, tečajeva, radionica i vježbi za potrebe sustava vatrogastva te podizanja svijesti građana i djece
4.osposobljavanja u području zaštite od požara
5.osposobljavanje i usavršavanje u području zaštite na radu
6.izdavačka, bibliotečna i informatička djelatnost vezana uz obrazovanje za vatrogasnu djelatnost
7.pružanje usluge smještaja polaznicima Vatrogasne škole
8.ispitivanje vatrogasnih vozila, uređaja, opreme, sredstva za gašenje, alata te zaštitne i druge
osobnevatrogasne opreme i sredstva koja vatrogasci koriste na vatrogasnim intervencijama
9.ispitivanje ispravnosti i funkcionalnosti izvedenih stabilnih sustava, uređaja i instalacija za otkrivanje i dojavu te gašenje požara, sustava, uređaja i instalacija za otkrivanje i dojavu prisutnosti zapaljivih plinova i para, kao i drugih sustava i uređaja za gašenje požara
10.ispitivanje ispravnosti i funkcionalnosti prijenosnih i prijevoznih aparata za gašenje požara te vještačenje vatrogasnih aparata
11.izrada procjena i planova ugroženosti od požara
12.ispitivanje radne opreme
13.ispitivanje spasilačko - vatrogasnih vozila, uređaja i sredstava za gašenje i spašavanje
Članak 5
Programe obrazovanja iz članka 4. točke 1. ove Uredbe na prijedlog Državne vatrogasne škole donosi ministar nadležan za obrazovanje uz prethodno pozitivno stručno mišljenje agencije nadležne za obrazovanje odraslih te uz suglasnost glavnog vatrogasnog zapovjednika.
Članak 6.
Programe neformalnog obrazovanja kojima se provode osposobljavanja u sustavu vatrogastva, temeljno osposobljavaju dobrovoljni vatrogasci te programe za stjecanje vatrogasnih zvanja izrađuje i donosi Vatrogasna škola.
III. SREDSTVA ZA RAD
Članak 7.
(1) Vatrogasna škola je proračunski korisnik u nadležnosti Hrvatske vatrogasne zajednice.
(2) Sredstva za financiranje djelatnosti osiguravaju se u državnom proračunu, iz školarina, donacija, vlastitih prihoda i drugih prihoda te se koriste isključivo kao namjenski prihod za obavljanje djelatnosti i njezin daljnji razvoj.
Članak 8.
(1) Prostor, opremu i sredstva za početak rada Vatrogasne škole osigurava osnivač.
(2) Vatrogasna škola odgovara za obveze cijelom svojom imovinom.
(3) Vatrogasna škola ne može bez suglasnosti Vlade Republike Hrvatske steći, opteretiti ili otuđiti nekretninu i drugu imovinu ili sklopiti drugi pravni posao, ako vrijednost iz ugovora ili drugog pravnog posla prelazi iznos određen Statutom Vatrogasne škole.
Članak 9.
(1) Vatrogasna škola ima svoj žig i pečat.
(2) Žig i pečat su okruglog oblika s državnim grbom u sredini i tekstom »Republika Hrvatska, Državna vatrogasna škola, Zagreb«.
IV. TIJELA
Članak 10.
Tijela Vatrogasne škole su: Upravno vijeće, ravnatelj i Stručno vijeće.
Članak 11.
(1) Vatrogasnom školom upravlja Upravno vijeće koje ima pet članova.
(2) Predsjednik Upravnog vijeća je glavni vatrogasni zapovjednik.
(3) Članove Upravnog vijeća imenuje na vrijeme od četiri godine i razrješuje Vlada Republike Hrvatskena prijedlog glavnog vatrogasnog zapovjednika, a čine ga glavni vatrogasni zapovjednik, dva predstavnika Nacionalnog odbora za preventivnu zaštitu i gašenje požara, predstavnik ministarstva nadležnog za obrazovanje te predstavnik zaposlenika.
(4) Upravno vijeće donosi program rada i razvoja Vatrogasne škole, nadzire njegovo izvršavanje, odlučuje o financijskom planu i godišnjem obračunu, predlaže Vladi Republike Hrvatske promjenu i proširenje djelatnosti, donosi Statut i druge opće akte, daje Vladi Republike Hrvatske i ravnatelju Vatrogasne škole prijedloge i mišljenja o pojedinim pitanjima te donosi odluke i obavlja druge poslove određene ovom Uredbom i Statutom Vatrogasne škole.
Članak 12.
(1) Vatrogasnu školu zastupa i predstavlja ravnatelj.
(2) Ravnatelja imenuje na vrijeme od četiri godine i razrješuje Upravno vijeće, a na temelju javnog natječaja.
(3) Ravnatelj organizira i vodi rad i poslovanje Vatrogasne škole, poduzima sve pravne radnje u ime i za račun Vatrogasne škole, zastupa Vatrogasnu školu u svim postupcima pred sudovima, upravnim i drugim državnim tijelima te pravnim osobama s javnim ovlastima, a u granicama svojih ovlasti može dati punomoć drugoj osobi za zastupanje Vatrogasne škole u pravnom prometu te obavlja druge poslove u skladu sa zakonom, ovom Uredbom i Statutom Vatrogasne škole.
(4) Ravnatelj ne može bez suglasnosti Upravnog vijeća steći, opteretiti ili otuđiti nekretninu i drugu imovinu ili sklopiti drugi pravni posao, ako je vrijednost ugovora ili drugog pravnog posla veća od 70.000,00 kuna.
Članak 13.
(1) Stručno vijeće je stručno savjetodavno tijelo Vatrogasne škole.
(2) Stručno vijeće raspravlja o stručnim pitanjima rada Vatrogasne škole te daje ravnatelju i Upravnom vijeću mišljenja i prijedloge u svezi s obavljanjem i razvojem djelatnosti Vatrogasne škole.
(3) Sastav, način donošenja odluka i druga pitanja u vezi s radom Stručnog vijeća uređuju se Statutom Vatrogasne škole.
Članak 14.
(1) Rad Vatrogasne škole je javan.
(2) O javnosti rada Vatrogasne škole skrbi ravnatelj.
(3) Ravnatelj Vatrogasne škole podnosi godišnje izvješće o radu Vatrogasne škole Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici nakon što izvješće usvoji Upravno vijeće.
Članak 15.
Vatrogasna škola odgovara za svoj rad Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici.
V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 16.
(1) Vlada Republike Hrvatske imenovat će privremenog ravnatelja Vatrogasne škole, na prijedlog glavnog vatrogasnog zapovjednika, u roku 30 dana od dana stupanja na snagu ove Uredbe.
(2) Privremeni ravnatelj obavit će poslove u vezi s upisom Vatrogasne škole u sudski registar i organizirati početak rada Vatrogasne škole.
(3) Mandat privremenog ravnatelja Vatrogasne škole traje do imenovanja ravnatelja Vatrogasne škole, ali ne dulje od godinu dana.
Članak 17.
Vatrogasna škola počinje s radom danom upisa u sudski registar.
Članak 18.
Vlada Republike Hrvatske imenovat će Upravno vijeće u roku 30 dana od dana stupanja na snagu ove Uredbe.
Članak 19.
Upravno vijeće donijet će Statut Vatrogasne škole u roku 30 dana od dana svoga konstituiranja.
Članak 20.
(1) Danom stupanja na snagu ove Uredbe Državna vatrogasna škola preuzima od Hrvatske vatrogasne zajednice prava i obveze, poslove, zatečene državne službenike, opremu, pismohranu i drugu dokumentacijusektora Učilište vatrogastva, zaštite i spašavanja.
(2)Preuzeti državni službenici nastavljaju obavljati poslove na kojima su zatečeni, primati plaću i druga prava prema dosadašnjim rješenjima do sklapanja ugovora o radu u Državnoj vatrogasnoj školi.
(3) Državnim službenicima iz stavka 1. ovog članka staž u državnoj i javnoj službi smatrat će se neprekinutim stažem u javnoj službi u svrhu ostvarivanja radnih i materijalnih prava u javnoj službi.
(4) Vatrogasna škola preuzet će, kao pravni slijednik, poslove te pismohranu i drugu dokumentaciju Vatrogasne škole – ustanove za obrazovanje odraslih osnovane Odlukom o osnivanju Predsjedništva Hrvatske vatrogasne zajednice KLASA: 602-01/10-01/01, URBROJ: 36302/02-10-5 od 11. ožujka 2010. godine
Članak 21.
Ova Uredba stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
O B R A Z L O Ž E NJ E
Odredbom članka 10. stavak 1. Zakona o vatrogastvu (Narodne Novine broj 125/19) propisano je da za potrebe obrazovanja u sustavu vatrogastva, Republika Hrvatska osniva Državnu vatrogasnu školu. Odredbom stavka 7. navedenog članka propisano je da će Vlada Republike Hrvatske uredbom osnovati Državnu vatrogasnu školu  e propisati unutarnje ustrojstvo i način rada.
Osnivanje Državne vatrogasne škole temelji se na dosadašnjim iskustvima u sustavu obrazovanja vatrogasaca i ciljeva utvrđenih strateškim dokumentima, kako slijedi:
Sustavno obrazovanje vatrogasaca te ispitivanje tehnike u Republici Hrvatskoj provodi se od 1957. godine kada je osnovana Vatrogasna škola, koja je djelovala u sustavu unutarnjih poslova. U Vatrogasnoj školi su se osim obrazovanja za vatrogasna zanimanja za potrebe profesionalnog rada osposobljavale i osobe za potrebe dobrovoljnog vatrogastva, a provodila su se i osposobljavanja građana za djelovanje u slučaju neželjenih događaja, nesreća. Osim na obrazovanje, značajan dio djelatnosti tadašnje Vatrogasne škole odnosio se i na ispitivanje vatrogasne tehnike, opreme i sredstava za gašenje za potrebe njihovog stavljanja na tržište i ocjene ispravnosti.
Zakonom o zaštiti od požara (Narodne novine broj 58/1993) bio je određen status Vatrogasne škole kao ustrojstvene jedinice Ministarstva unutarnjih poslova (dalje u tekstu: MUP).
Zakon o vatrogastvu (Narodne novine broj 106/1999) određuje da obrazovanje vatrogasaca provode obrazovne ustanove, a Zakon o obrazovanju odraslih (Narodne novine broj 17/07, 107/07, 24/10) određuje da obrazovanje odraslih mogu provoditi samo obrazovne ustanove. Temeljem navedenih propisa Vatrogasnu školu trebalo je transformirati u ustanovu, što nije učinjeno.
Vatrogasna škola MUP-a, preustrojem Ministarstva unutarnjih poslova, 2001. godine prerasta u Učilište vatrogastva i civilne zaštite unutar Uprave za zaštitu i spašavanje MUP-a. Učilište vatrogastva i civilne zaštite ustrojeno je kao Vatrogasna škola, Škola civilne zaštite te Centar za ispitivanje i normizaciju tehnike.
Učilište vatrogastva i civilne zaštite, odnosno Vatrogasna škola i Centar za ispitivanje i normizaciju tehnike od 2005. godine nastavljaju svoje djelovanje unutar sektora Učilište vatrogastva, zaštite i spašavanja, kao ustrojstvena jedinica Državne uprave za zaštitu i spašavanje, što je bilo od osobite važnosti za potrebe vatrogastva kako u pogledu obrazovanja, tako i u pogledu osiguranja sigurnosti korištenja vatrogasne opreme i sredstava za gašenje požara u praksi.
Zakonom o zaštiti od požara (Narodne novine broj 92/2010) Vatrogasna škola više se ne spominje.
Zbog nereguliranog statusa Vatrogasne škole (ista nije osnovana kao ustanova) koja je djelovala unutar Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Hrvatska vatrogasna zajednica je 2010. godine osnovala Vatrogasnu školu-Ustanovu za obrazovanje odraslih sa sjedištem u Zagrebu. Od 2011. godine nastava u ovoj ustanovi provodi se u odjeljenjima u Rijeci i Splitu, a od 2019. i u Zagrebu.
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i drugih središnjih tijela državne uprave (Narodne novine broj 116/2018), člankom 23. stavak 1. propisano je da danom stupanja na snagu ovoga Zakona Hrvatska vatrogasna zajednica osnovana Zakonom o vatrogastvu (»Narodne novine«, br. 58/93. i 87/96.), koja je nastavila s radom sukladno Zakonu o vatrogastvu (»Narodne novine«, br. 6/99., 117/01., 36/02., 96/03., 174/04., 38/09. i 80/10.), preuzima iz djelokruga Državne uprave za zaštitu i spašavanje poslove vatrogastva te državne službenike koji su danom stupanja na snagu ovoga Zakona zatečeni na obavljanju poslova vatrogastva.
Nacionalna strategija zaštite od požara za razdoblje od 2013. do 2022. (Narodne novine broj 68/2013) određuje da je potrebno regulirati obrazovanje vatrogasaca uspostavom jedinstvenog, učinkovitog, djelotvornog i financijski isplativog sustava obrazovanja za vatrogasnu djelatnost.
Na tragu navedenog, Zakonom o vatrogastvu određeno je isključivo pravo Državnoj vatrogasnoj školi za provođenje obrazovanja u sustavu vatrogastva. Raniji sustav obrazovanja koji je omogućavao i drugim ustanovama da obrazuju vatrogasce, pokazao je brojne nedostatke po pitanju stjecanja temeljnih i stručnih kompetencija.
Osnivanjem Državne vatrogasne škole omogućit će se jedinstveno planiranje i organiziranje rada, izrada standarda zanimanja, standarda kvalifikacija te izrada strukovnog kurikuluma za potrebe zapošljavanja na tržištu rada u vatrogastvu, koje je kao neprofitna djelatnost od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku. Dobrovoljnom vatrogastvu osigurat će se ujednačeno osposobljavanje i vrednovanje rezultata.
Znanje, kompetencije, uspjeh i konkurentnost prioritetni su ciljevi strukovnog obrazovanja za vatrogasna zanimanja. Određivanjem temeljnih kompetencija, osiguravamo svakom polazniku bolje snalaženje u životu i pripremamo ga za promjenljiv i nepredvidiv svijet u kojemu treba biti spreman za cjeloživotno učenje.
Na ovaj se način centralizira obrazovanje u vatrogastvu, što mu daje prednost. S druge strane, centralizacija neće imati negativne učinke na druge obrazovne ustanove, jer se radi o specifičnom i zahtjevnim obrazovnim uvjetima koji se u pravilu mogu ostvariti samo na državnoj razini.
Uz provođenje obrazovanja u sustavu vatrogastva, po ishođenju ovlaštenja od Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, provodit će se osposobljavanja u području zaštite od požara odnosno zaštite na radu.
Ispitivanje vatrogasne tehnike, opreme, sredstava za gašenje, kao i radovi na planskim dokumentima u području zaštite i sigurnosti – srodno su područje uz obrazovanje vatrogasaca, gdje se međusobno iskorištavaju kompetencije za potrebe nastave i ispitivanja tehnike. Tom se djelatnošću bavila Vatrogasna škola osnovana 1957. godine. Ono je nužno i korisno jer Republika Hrvatska treba imati referentni centar za vatrogasnu tehniku.
Zakonom o vatrogastvu (članak 86.) određen je novi pravac, koji do sada nije postojao, u smislu provjere vatrogasnih vozila i cjelokupne vatrogasne tehnike tijekom njezine uporabe. Određuje se potreba ispitivanja tehnike prije uporabe (tzv. prvo ispitivanje za koje je nužno da ga provede Državna vatrogasna škola kao ovlaštena pravna osoba, a što je i do sada radio Centar za ispitivanje i normizaciju tehnike kao služba unutar sektora Učilište vatrogastva, zaštite i spašavanja, ustrojstvene jedinice Državne uprave za zaštitu i spašavanje), a nakon toga periodički, tijekom eksploatacije (koje mogu obavljati ovlaštene vatrogasne organizacije ili druge pravne osobe). Dio djelatnosti Državne vatrogasne škole vezane uz ispitivanje tehnike, u tom je smislu nužna i neophodna.
Odredba članka 124. stavak 7. Zakona o vatrogastvu propisuje da preuzeti državni službenici sukladno Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i drugih središnjih tijela državne uprave raspoređeni na radna mjesta u sektoru Učilišta vatrogastva, zaštite i spašavanja nastavljaju s radom kao državni službenici Hrvatske vatrogasne zajednice, središnjeg državnog ureda do stupanja na snagu uredbe iz članka 10. ovoga Zakona te nastavljaju obavljati poslove na kojima su zatečeni, primati plaću i druga prava prema dosadašnjim rješenjima do sklapanja ugovora o radu u Državnoj vatrogasnoj školi, čime je osiguran odnosno postignut određeni kontinuitet u poslovanju i rješavaju pitanja zapošljavanja i radnih prava zatečenih državnih službenika i namještenika.
_______________________________________ __________________________________
Nacrt
PRIJEDLOG UREDBE O OSNIVANJU DRŽAVNE VATROGASNE ŠKOLE
Zagreb, kolovoz 2020.
Na temelju članka 10. stavka 7., a u vezi s člankom 128. stavkom 1. Zakona o vatrogastvu (Narodne novine broj 125/19) i članka 12. stavka 2. Zakona o ustanovama (Narodne novine broj 76/93, 29/97, 47/99, 35/08 i 127/19) Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj ________2020. donijela
UREDBU
O OSNIVANJU DRŽAVNE VATROGASNE ŠKOLE
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 1.
Ovom Uredbom osniva se Državna vatrogasna škola (u daljnjem tekstu: Vatrogasna škola), kao javna ustanova te se uređuje njezina djelatnost, ustrojstvo, prava i obveze te izvori sredstava za obavljanje djelatnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 2.
(1) Osnivač Vatrogasne škole je Republika Hrvatska, a osnivačka prava i dužnosti u ime osnivača obavlja Vlada Republike Hrvatske putem Hrvatske vatrogasne zajednice.
(2) Sjedište Vatrogasne škole je u Zagrebu.
(3) Vatrogasna škola može osnovati podružnice.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 3.
(1) Unutarnje ustrojstvo, obavljanje djelatnosti te drugi uvjeti poslovanja uređuju se Statutom Vatrogasne škole.
(2) Statut Vatrogasne škole donosi Upravno vijeće, uz prethodnu suglasnost Vlade Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
II. DJELATNOST
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 4.
Djelatnost Vatrogasne škole je:
1. Izrada i predlaganje programa obrazovanja / kurikuluma za stjecanje odgovarajućih kvalifikacija te provedba obrazovanja za:
- stjecanje kvalifikacije na razini 4.1. Hrvatskog kvalifikacijskog okvira (dalje u tekstu: HKO) odnosno trogodišnje strukovno obrazovanje u sustavu vatrogastva;
- stjecanje kvalifikacije na razini 4.2. HKO-a odnosno četverogodišnje strukovno obrazovanje u sustavu vatrogastva
- usavršavanje na razini 5. HKO-a odnosno strukovno specijalističko usavršavanje uz najmanje dvije godine vrednovanog iskustva, osim programa koji pripadaju sustavu visokog obrazovanja
2. neformalno obrazovanje:
- osposobljavanja u sustavu vatrogastva
- temeljno osposobljavanje dobrovoljnih vatrogasaca
- osposobljavanja kojim se stječu vatrogasna zvanja
3. provođenje seminara, tečajeva, radionica i vježbi za potrebe sustava vatrogastva te podizanja svijesti građana i djece
4. osposobljavanja u području zaštite od požara
5. osposobljavanje i usavršavanje u području zaštite na radu
6. izdavačka, bibliotečna i informatička djelatnost vezana uz obrazovanje za vatrogasnu djelatnost
7. pružanje usluge smještaja polaznicima Vatrogasne škole
8. ispitivanje vatrogasnih vozila, uređaja, opreme, sredstva za gašenje, alata te zaštitne i druge
osobne vatrogasne opreme i sredstva koja vatrogasci koriste na vatrogasnim intervencijama
9. ispitivanje ispravnosti i funkcionalnosti izvedenih stabilnih sustava, uređaja i instalacija za otkrivanje i dojavu te gašenje požara, sustava, uređaja i instalacija za otkrivanje i dojavu prisutnosti zapaljivih plinova i para, kao i drugih sustava i uređaja za gašenje požara
10. ispitivanje ispravnosti i funkcionalnosti prijenosnih i prijevoznih aparata za gašenje požara te vještačenje vatrogasnih aparata
11. izrada procjena i planova ugroženosti od požara
12. ispitivanje radne opreme
13. ispitivanje spasilačko - vatrogasnih vozila, uređaja i sredstava za gašenje i spašavanje
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 5
Programe obrazovanja iz članka 4. točke 1. ove Uredbe na prijedlog Državne vatrogasne škole donosi ministar nadležan za obrazovanje uz prethodno pozitivno stručno mišljenje agencije nadležne za obrazovanje odraslih te uz suglasnost glavnog vatrogasnog zapovjednika.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 6.
Programe neformalnog obrazovanja kojima se provode osposobljavanja u sustavu vatrogastva, temeljno osposobljavaju dobrovoljni vatrogasci te programe za stjecanje vatrogasnih zvanja izrađuje i donosi Vatrogasna škola.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
III. SREDSTVA ZA RAD
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 7.
(1) Vatrogasna škola je proračunski korisnik u nadležnosti Hrvatske vatrogasne zajednice.
(2) Sredstva za financiranje djelatnosti osiguravaju se u državnom proračunu, iz školarina, donacija, vlastitih prihoda i drugih prihoda te se koriste isključivo kao namjenski prihod za obavljanje djelatnosti i njezin daljnji razvoj.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 8.
(1) Prostor, opremu i sredstva za početak rada Vatrogasne škole osigurava osnivač.
(2) Vatrogasna škola odgovara za obveze cijelom svojom imovinom.
(3) Vatrogasna škola ne može bez suglasnosti Vlade Republike Hrvatske steći, opteretiti ili otuđiti nekretninu i drugu imovinu ili sklopiti drugi pravni posao, ako vrijednost iz ugovora ili drugog pravnog posla prelazi iznos određen Statutom Vatrogasne škole.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 9.
(1) Vatrogasna škola ima svoj žig i pečat.
(2) Žig i pečat su okruglog oblika s državnim grbom u sredini i tekstom »Republika Hrvatska, Državna vatrogasna škola, Zagreb«.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
IV. TIJELA
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 10.
Tijela Vatrogasne škole su: Upravno vijeće, ravnatelj i Stručno vijeće.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 11.
(1) Vatrogasnom školom upravlja Upravno vijeće koje ima pet članova.
(2) Predsjednik Upravnog vijeća je glavni vatrogasni zapovjednik.
(3) Članove Upravnog vijeća imenuje na vrijeme od četiri godine i razrješuje Vlada Republike Hrvatske na prijedlog glavnog vatrogasnog zapovjednika, a čine ga glavni vatrogasni zapovjednik, dva predstavnika Nacionalnog odbora za preventivnu zaštitu i gašenje požara, predstavnik ministarstva nadležnog za obrazovanje te predstavnik zaposlenika.
(4) Upravno vijeće donosi program rada i razvoja Vatrogasne škole, nadzire njegovo izvršavanje, odlučuje o financijskom planu i godišnjem obračunu, predlaže Vladi Republike Hrvatske promjenu i proširenje djelatnosti, donosi Statut i druge opće akte, daje Vladi Republike Hrvatske i ravnatelju Vatrogasne škole prijedloge i mišljenja o pojedinim pitanjima te donosi odluke i obavlja druge poslove određene ovom Uredbom i Statutom Vatrogasne škole.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 12.
(1) Vatrogasnu školu zastupa i predstavlja ravnatelj.
(2) Ravnatelja imenuje na vrijeme od četiri godine i razrješuje Upravno vijeće, a na temelju javnog natječaja.
(3) Ravnatelj organizira i vodi rad i poslovanje Vatrogasne škole, poduzima sve pravne radnje u ime i za račun Vatrogasne škole, zastupa Vatrogasnu školu u svim postupcima pred sudovima, upravnim i drugim državnim tijelima te pravnim osobama s javnim ovlastima, a u granicama svojih ovlasti može dati punomoć drugoj osobi za zastupanje Vatrogasne škole u pravnom prometu te obavlja druge poslove u skladu sa zakonom, ovom Uredbom i Statutom Vatrogasne škole.
(4) Ravnatelj ne može bez suglasnosti Upravnog vijeća steći, opteretiti ili otuđiti nekretninu i drugu imovinu ili sklopiti drugi pravni posao, ako je vrijednost ugovora ili drugog pravnog posla veća od 70.000,00 kuna.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 13.
(1) Stručno vijeće je stručno savjetodavno tijelo Vatrogasne škole.
(2) Stručno vijeće raspravlja o stručnim pitanjima rada Vatrogasne škole te daje ravnatelju i Upravnom vijeću mišljenja i prijedloge u svezi s obavljanjem i razvojem djelatnosti Vatrogasne škole.
(3) Sastav, način donošenja odluka i druga pitanja u vezi s radom Stručnog vijeća uređuju se Statutom Vatrogasne škole.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 14.
(1) Rad Vatrogasne škole je javan.
(2) O javnosti rada Vatrogasne škole skrbi ravnatelj.
(3) Ravnatelj Vatrogasne škole podnosi godišnje izvješće o radu Vatrogasne škole Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici nakon što izvješće usvoji Upravno vijeće.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 15.
Vatrogasna škola odgovara za svoj rad Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 16.
(1) Vlada Republike Hrvatske imenovat će privremenog ravnatelja Vatrogasne škole, na prijedlog glavnog vatrogasnog zapovjednika, u roku 30 dana od dana stupanja na snagu ove Uredbe.
(2) Privremeni ravnatelj obavit će poslove u vezi s upisom Vatrogasne škole u sudski registar i organizirati početak rada Vatrogasne škole.
(3) Mandat privremenog ravnatelja Vatrogasne škole traje do imenovanja ravnatelja Vatrogasne škole, ali ne dulje od godinu dana.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 17.
Vatrogasna škola počinje s radom danom upisa u sudski registar.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 18.
Vlada Republike Hrvatske imenovat će Upravno vijeće u roku 30 dana od dana stupanja na snagu ove Uredbe.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 19.
Upravno vijeće donijet će Statut Vatrogasne škole u roku 30 dana od dana svoga konstituiranja.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 20.
(1) Danom stupanja na snagu ove Uredbe Državna vatrogasna škola preuzima od Hrvatske vatrogasne zajednice prava i obveze, poslove, zatečene državne službenike, opremu, pismohranu i drugu dokumentaciju sektora Učilište vatrogastva, zaštite i spašavanja.
(2) Preuzeti državni službenici nastavljaju obavljati poslove na kojima su zatečeni, primati plaću i druga prava prema dosadašnjim rješenjima do sklapanja ugovora o radu u Državnoj vatrogasnoj školi.
(3) Državnim službenicima iz stavka 1. ovog članka staž u državnoj i javnoj službi smatrat će se neprekinutim stažem u javnoj službi u svrhu ostvarivanja radnih i materijalnih prava u javnoj službi.
(4) Vatrogasna škola preuzet će, kao pravni slijednik, poslove te pismohranu i drugu dokumentaciju Vatrogasne škole – ustanove za obrazovanje odraslih osnovane Odlukom o osnivanju Predsjedništva Hrvatske vatrogasne zajednice KLASA: 602-01/10-01/01, URBROJ: 36302/02-10-5 od 11. ožujka 2010. godine
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 21.
Ova Uredba stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
O B R A Z L O Ž E NJ E
Odredbom članka 10. stavak 1. Zakona o vatrogastvu (Narodne Novine broj 125/19) propisano je da za potrebe obrazovanja u sustavu vatrogastva, Republika Hrvatska osniva Državnu vatrogasnu školu. Odredbom stavka 7. navedenog članka propisano je da će Vlada Republike Hrvatske uredbom osnovati Državnu vatrogasnu školu  e propisati unutarnje ustrojstvo i način rada.
Osnivanje Državne vatrogasne škole temelji se na dosadašnjim iskustvima u sustavu obrazovanja vatrogasaca i ciljeva utvrđenih strateškim dokumentima, kako slijedi:
Sustavno obrazovanje vatrogasaca te ispitivanje tehnike u Republici Hrvatskoj provodi se od 1957. godine kada je osnovana Vatrogasna škola, koja je djelovala u sustavu unutarnjih poslova. U Vatrogasnoj školi su se osim obrazovanja za vatrogasna zanimanja za potrebe profesionalnog rada osposobljavale i osobe za potrebe dobrovoljnog vatrogastva, a provodila su se i osposobljavanja građana za djelovanje u slučaju neželjenih događaja, nesreća. Osim na obrazovanje, značajan dio djelatnosti tadašnje Vatrogasne škole odnosio se i na ispitivanje vatrogasne tehnike, opreme i sredstava za gašenje za potrebe njihovog stavljanja na tržište i ocjene ispravnosti.
Zakonom o zaštiti od požara (Narodne novine broj 58/1993) bio je određen status Vatrogasne škole kao ustrojstvene jedinice Ministarstva unutarnjih poslova (dalje u tekstu: MUP).
Zakon o vatrogastvu (Narodne novine broj 106/1999) određuje da obrazovanje vatrogasaca provode obrazovne ustanove, a Zakon o obrazovanju odraslih (Narodne novine broj 17/07, 107/07, 24/10) određuje da obrazovanje odraslih mogu provoditi samo obrazovne ustanove. Temeljem navedenih propisa Vatrogasnu školu trebalo je transformirati u ustanovu, što nije učinjeno.
Vatrogasna škola MUP-a, preustrojem Ministarstva unutarnjih poslova, 2001. godine prerasta u Učilište vatrogastva i civilne zaštite unutar Uprave za zaštitu i spašavanje MUP-a. Učilište vatrogastva i civilne zaštite ustrojeno je kao Vatrogasna škola, Škola civilne zaštite te Centar za ispitivanje i normizaciju tehnike.
Učilište vatrogastva i civilne zaštite, odnosno Vatrogasna škola i Centar za ispitivanje i normizaciju tehnike od 2005. godine nastavljaju svoje djelovanje unutar sektora Učilište vatrogastva, zaštite i spašavanja, kao ustrojstvena jedinica Državne uprave za zaštitu i spašavanje, što je bilo od osobite važnosti za potrebe vatrogastva kako u pogledu obrazovanja, tako i u pogledu osiguranja sigurnosti korištenja vatrogasne opreme i sredstava za gašenje požara u praksi.
Zakonom o zaštiti od požara (Narodne novine broj 92/2010) Vatrogasna škola više se ne spominje.
Zbog nereguliranog statusa Vatrogasne škole (ista nije osnovana kao ustanova) koja je djelovala unutar Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Hrvatska vatrogasna zajednica je 2010. godine osnovala Vatrogasnu školu-Ustanovu za obrazovanje odraslih sa sjedištem u Zagrebu. Od 2011. godine nastava u ovoj ustanovi provodi se u odjeljenjima u Rijeci i Splitu, a od 2019. i u Zagrebu.
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i drugih središnjih tijela državne uprave (Narodne novine broj 116/2018), člankom 23. stavak 1. propisano je da danom stupanja na snagu ovoga Zakona Hrvatska vatrogasna zajednica osnovana Zakonom o vatrogastvu (»Narodne novine«, br. 58/93. i 87/96.), koja je nastavila s radom sukladno Zakonu o vatrogastvu (»Narodne novine«, br. 6/99., 117/01., 36/02., 96/03., 174/04., 38/09. i 80/10.), preuzima iz djelokruga Državne uprave za zaštitu i spašavanje poslove vatrogastva te državne službenike koji su danom stupanja na snagu ovoga Zakona zatečeni na obavljanju poslova vatrogastva.
Nacionalna strategija zaštite od požara za razdoblje od 2013. do 2022. (Narodne novine broj 68/2013) određuje da je potrebno regulirati obrazovanje vatrogasaca uspostavom jedinstvenog, učinkovitog, djelotvornog i financijski isplativog sustava obrazovanja za vatrogasnu djelatnost.
Na tragu navedenog, Zakonom o vatrogastvu određeno je isključivo pravo Državnoj vatrogasnoj školi za provođenje obrazovanja u sustavu vatrogastva. Raniji sustav obrazovanja koji je omogućavao i drugim ustanovama da obrazuju vatrogasce, pokazao je brojne nedostatke po pitanju stjecanja temeljnih i stručnih kompetencija.
Osnivanjem Državne vatrogasne škole omogućit će se jedinstveno planiranje i organiziranje rada, izrada standarda zanimanja, standarda kvalifikacija te izrada strukovnog kurikuluma za potrebe zapošljavanja na tržištu rada u vatrogastvu, koje je kao neprofitna djelatnost od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku. Dobrovoljnom vatrogastvu osigurat će se ujednačeno osposobljavanje i vrednovanje rezultata.
Znanje, kompetencije, uspjeh i konkurentnost prioritetni su ciljevi strukovnog obrazovanja za vatrogasna zanimanja. Određivanjem temeljnih kompetencija, osiguravamo svakom polazniku bolje snalaženje u životu i pripremamo ga za promjenljiv i nepredvidiv svijet u kojemu treba biti spreman za cjeloživotno učenje.
Na ovaj se način centralizira obrazovanje u vatrogastvu, što mu daje prednost. S druge strane, centralizacija neće imati negativne učinke na druge obrazovne ustanove, jer se radi o specifičnom i zahtjevnim obrazovnim uvjetima koji se u pravilu mogu ostvariti samo na državnoj razini.
Uz provođenje obrazovanja u sustavu vatrogastva, po ishođenju ovlaštenja od Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, provodit će se osposobljavanja u području zaštite od požara odnosno zaštite na radu.
Ispitivanje vatrogasne tehnike, opreme, sredstava za gašenje, kao i radovi na planskim dokumentima u području zaštite i sigurnosti – srodno su područje uz obrazovanje vatrogasaca, gdje se međusobno iskorištavaju kompetencije za potrebe nastave i ispitivanja tehnike. Tom se djelatnošću bavila Vatrogasna škola osnovana 1957. godine. Ono je nužno i korisno jer Republika Hrvatska treba imati referentni centar za vatrogasnu tehniku.
Zakonom o vatrogastvu (članak 86.) određen je novi pravac, koji do sada nije postojao, u smislu provjere vatrogasnih vozila i cjelokupne vatrogasne tehnike tijekom njezine uporabe. Određuje se potreba ispitivanja tehnike prije uporabe (tzv. prvo ispitivanje za koje je nužno da ga provede Državna vatrogasna škola kao ovlaštena pravna osoba, a što je i do sada radio Centar za ispitivanje i normizaciju tehnike kao služba unutar sektora Učilište vatrogastva, zaštite i spašavanja, ustrojstvene jedinice Državne uprave za zaštitu i spašavanje), a nakon toga periodički, tijekom eksploatacije (koje mogu obavljati ovlaštene vatrogasne organizacije ili druge pravne osobe). Dio djelatnosti Državne vatrogasne škole vezane uz ispitivanje tehnike, u tom je smislu nužna i neophodna.
Odredba članka 124. stavak 7. Zakona o vatrogastvu propisuje da preuzeti državni službenici sukladno Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i drugih središnjih tijela državne uprave raspoređeni na radna mjesta u sektoru Učilišta vatrogastva, zaštite i spašavanja nastavljaju s radom kao državni službenici Hrvatske vatrogasne zajednice, središnjeg državnog ureda do stupanja na snagu uredbe iz članka 10. ovoga Zakona te nastavljaju obavljati poslove na kojima su zatečeni, primati plaću i druga prava prema dosadašnjim rješenjima do sklapanja ugovora o radu u Državnoj vatrogasnoj školi, čime je osiguran odnosno postignut određeni kontinuitet u poslovanju i rješavaju pitanja zapošljavanja i radnih prava zatečenih državnih službenika i namještenika.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica