Na temelju članka 173. stavka 1. Zakona o zdravstvenoj zaštiti („Narodne novine“, broj 100/18, 125/19, 147/20, 119/22, 156/22 i 33/23), uz prethodno pribavljeno mišljenje nadležnih komora ministar zdravstva donosi
PRAVILNIK O PRIPRAVNIČKOM STAŽU I STRUČNOM ISPITU ZDRAVSTVENIH RADNIKA
I. UVODNE ODREDBE
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom propisuju se sadržaj i način provođenja pripravničkog staža, normativi i standardi koje moraju ispunjavati zdravstvene ustanove, trgovačka društva koja obavljaju zdravstvenu djelatnost i privatni zdravstveni radnici kod kojih zdravstveni radnici provode pripravnički staž, sadržaj, program i način polaganja stručnoga ispita i sadržaj i izgled uvjerenja o položenome stručnom ispitu.
(2) Pripravnički staž obavlja se na način i prema sadržaju propisanim ovim Pravilnikom.
(3) Izrazi koji se koriste u ovome Pravilniku, a koji imaju rodno značenje, bez obzira jesu li korišteni u ženskom ili muškom rodu, obuhvaćaju na jednak način ženski i muški rod.
Članak 2.
Pojedini pojmovi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
– stručna kvalifikacija je kvalifikacija stečena:
a) po završetku formalnog obrazovanja kojim je obuhvaćeno i stručno usavršavanje te se dokazuje diplomom, svjedodžbom ili drugom javnom ispravom koju je izdala nadležna obrazovna ustanova
b) po završetku formalnog obrazovanja i nakon toga obavljenog stručnog usavršavanja, odnosno
c) ispunjavanjem uvjeta propisanih zakonom kojim se uređuju regulirane profesije, a dokazuje se potvrdom kompetentnosti ili stručnim iskustvom, na temelju kojeg je nositelj stručne kvalifikacije stekao pravo obavljanja određene regulirane profesije u državi članici
– stručno iskustvo je stvarno i zakonito obavljanje profesije u punom ili nepunom radnom vremenu, a u skladu s odgovarajućim propisima za pojedinu profesiju
– obrazovna kvalifikacija je kvalifikacija koja se stječe po završetku formalnog obrazovanja, a koja se dokazuje diplomom, svjedodžbom ili drugom javnom ispravom koju je izdala nadležna obrazovna ustanova
– Ministarstvo jeministarstvo nadležno za zdravstvo je nadležno tijelo za sadržaj pripravničkog staža, za utvrđivanje uvjeta koje moraju ispunjavati zdravstvene ustanove, trgovačka društva koja obavljaju zdravstvenu djelatnost i privatni zdravstveni radnici kod kojih zdravstveni radnici provode pripravnički staž, za sadržaj, program i način polaganja stručnog ispita i izdavanje uvjerenja o položenom stručnom ispitu
– pripravnički staž je rad pod nadzorom kojim se zdravstveni radnik osposobljava za samostalan rad. Pripravnički staž obavlja se prema propisanom sadržaju kojim se utvrđuje raspored i trajanje pripravničkog staža u pojedinim stručnim jedinicama te stručni poslovi kojima se pripravnici osposobljavaju za samostalan rad
- mentor je zdravstveni radnik koji je stručnjak u odgovarajućoj razini obrazovanja s najmanje tri godine radnog iskustva u zdravstvenoj djelatnosti u pojedinom zdravstvenom usmjerenju, koji obavlja mentorstvo u okviru svog redovnog rada
– stručni ispit je ispit koji polaže zdravstveni radnik koji je završio strukovno obrazovanje i/ili stručni/sveučilišni prijediplomski ili diplomski studij pred ispitnom komisijom Ministarstva
– pripravnik je zdravstveni radnik koji je završio strukovno obrazovanje i/ili stručni/sveučilišni prijediplomski studij i/ili diplomski studij u Republici Hrvatskoj i obavlja pripravnički staž
– kandidat je zdravstveni radnik koji nakon provedenog postupka priznavanja inozemne stručne kvalifikacije stečene izvan područja EGP-a polaže stručni ispit u Ministarstvu.
II. PRIPRAVNIČKI STAŽ
Članak 3.
Pripravnički staž za zdravstvene radnike traje do godinu dana.
Članak 4.
(1) Pripravnički staž provodi se u zdravstvenim ustanovama, trgovačkim društvima koja obavljaju zdravstvenu djelatnost i kod privatnih zdravstvenih radnika koji moraju ispunjavati sljedeće normative i standarde:
a) postojanje stručne jedinice prema zahtjevima pojedinog dijela sadržaja pripravničkog staža u tom zdravstvenom usmjerenju,
b) da u stručnoj jedinici iz točke a) ovoga članka u punom radnom vremenu radi zdravstveni radnik s položenim stručnim ispitom i važećim odobrenjem za samostalan rad koji ima višu, a najmanje istu razinu završenog obrazovanja zdravstvenog usmjerenja te koji ima najmanje pet godina radnog iskustva u struci,
c) da stručna jedinica ima potrebnu medicinsko-tehničku opremu i prostor za uspješno provođenje sadržajem propisanog pripravničkog staža.
(2) Ako zdravstvena ustanova, trgovačko društvo koje obavlja zdravstvenu djelatnost i privatni zdravstveni radnik koja je primila pripravnika na pripravnički staž nema sve stručne jedinice prema propisanom sadržaju pripravničkog staža za zdravstveno usmjerenje upućuje ga u drugu zdravstvenu ustanovu koja ima te jedinice.
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, zdravstveni radnici sukladno propisanom sadržaju pripravničkog staža mogu obaviti dio sadržaja pripravničkog staža u ustanovama socijalne skrbi, ustanovama obrazovanja i u drugim pravnim osobama koje imaju stručnu jedinicu za provođenje pripravničkog staža u zdravstvenom usmjerenju radne terapije i zdravstvenih radnika sanitarnog usmjerenja.
Članak 5.
Pripravnički staž zdravstveni radnici mogu obaviti i kod zdravstvenog radnika sa završenim stručnim ili sveučilišnim studijem ili kod zdravstvenog radnika sa završenim strukovnim obrazovanjem koji obavlja privatnu praksu, koji ima važeće odobrenje za samostalan rad te koji ima najmanje pet godina radnog iskustva u struci te u pravnoj osobi u kojoj se zdravstvena djelatnost obavlja u skladu s posebnim zakonom, a koja ispunjava uvjete iz članka 4. ovoga Pravilnika.
Članak 6.
(1) Pripravnički staž koji je pripravnik obavio upisuje se u pripravničku knjižicu.
(2) Pripravničku knjižicu ovjerava mentor i ravnatelj zdravstvene ustanove koja je pripravnika primila na pripravnički staž, privatni zdravstveni radnik, odnosno odgovorna osoba u trgovačkom društvu koje obavlja zdravstvenu djelatnost te u pravnoj osobi iz članka 4. i 5. ovoga Pravilnika.
(3) Za provođenje dijela pripravničkog staža u odgovarajućoj stručnoj jedinici odgovoran je mentor koji ovjerava pripravnički staž u pripravničkoj knjižici svojim potpisom.
(4) Pripravnici su obvezni za vrijeme pripravničkog staža izvršavati zadatke i obavljati poslove u skladu s propisanim sadržajem koje im povjeri mentor.
(5) Obrazac pripravničke knjižice tiskan je u Prilogu I. ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.
Članak 7.
(1) Pripravnički staž obavlja se u punom radnom vremenu, u pravilu bez prekida.
(2) Opravdani prekid pripravničkog staža je privremena nesposobnost za rad, rodiljni i roditeljski dopust, vojna obveza te stručno usavršavanje, te se u tim slučajevima pripravnički staž produžava za onoliko vremena koliko je prekid trajao.
(3) Za prekid iz stavka 1. ovoga članka prilaže se potvrda ravnatelja zdravstvene ustanove, uprave trgovačkog društva koje obavlja zdravstvenu djelatnost ili nositelja privatne prakse, odnosno odgovorne osobe iz članka 6. ovoga Pravilnika.
(4) Sadržaj pripravničkog staža iz članka 1. stavka 2. ovoga Pravilnika propisan je u Prilogu IV. ovoga pravilnika i čini njegov sastavni dio.
Članak 8.
(1) Zdravstvenom radniku koji je nakon obavljenog pripravničkog staža i položenog stručnog ispita stekao obrazovanje u drugom zdravstvenom usmjerenju, trajanje pripravničkog staža može se skratiti za dio sadržaja, ako je sadržaj obavljenog pripravničkog staža sukladan sadržaju pripravničkog staža u drugom zdravstvenom usmjerenju.
(2) Zdravstveni radnik koji je obavio pripravnički staž i položio stručni ispit i nakon toga stekao višu razinu obrazovanja u istom zdravstvenom usmjerenju u djelatnosti fizioterapije, medicinsko-laboratorijske dijagnostike i sanitarnog inženjerstva, nema obvezu ponovnog obavljanja pripravničkog staža niti obvezu polaganja stručnog ispita.
(3) Medicinska sestra/medicinski tehničar koji je obavio pripravnički staž i položio stručni ispit u sustavu socijalne skrbi ili posjeduje rješenje o oslobađanju polaganja stručnog ispita temeljem radnog staža ministarstva nadležnog za socijalnu skrb, obvezan je položiti stručni ispit pred ispitnom komisijom Ministarstva bez obveze obavljanja pripravničkog staža.
III. STRUČNI ISPIT
Članak 9.
Nakon obavljenoga pripravničkog staža zdravstveni radnik polaže stručni ispit pred ispitnom komisijom Ministarstva.
Članak 10.
(1) Zdravstveni radnik regulirane profesije sa stručnom kvalifikacijom sukladno zakonu kojim se uređuju regulirane profesije i priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija doktora medicine, doktora dentalne medicine, magistra farmacije, medicinske sestre opće njege i primalje, koji je stekao stručnu kvalifikaciju u trećoj državi nakon provedenog postupka priznavanja inozemne stručne kvalifikacije obvezan je položiti stručni ispit pred ispitnom komisijom Ministarstva bez obveze pripravničkog staža.
(2) Zdravstveni radnik koji je obvezan obaviti pripravnički staž i položiti stručni ispit sukladno zakonu kojim je regulirana zdravstvena zaštita, nakon provedenog postupka priznavanja inozemne stručne kvalifikacije i priznatog ili obavljenog pripravničkog staža u Republici Hrvatskoj, obvezan je položiti stručni ispit pred ispitnom komisijom Ministarstva.
Članak 11.
(1) Pripravnik podnosi Ministarstvu zahtjev za polaganje stručnog ispita uz koji prilaže sljedeću dokumentaciju:
– ovjerenu presliku diplome ili svjedodžbe o završnom ispitu,
– dokaz o državljanstvu s naznakom osobnog identifikacijskog broja,
– uredno ispunjenu i ovjerenu pripravničku knjižicu,
– potvrdu zdravstvene ustanove, uprave trgovačkog društva koje obavlja zdravstvenu djelatnost ili nositelja privatne prakse.
(2) Kandidatpodnosi zahtjev za polaganje stručnog ispita Ministarstvu uz koji prilaže sljedeću dokumentaciju:
– dokaz o stručnoj kvalifikaciji,
– ovjerenu presliku rješenja o priznavanju inozemne stručne kvalifikacije,
– dokaz o državljanstvus naznakom osobnog identifikacijskog broja, ako mu je dodijeljen,
– dokaz o obavljenom pripravničkom stažu ako je obvezan obaviti pripravnički staž i položiti stručni ispit sukladno zakonu kojim je regulirana zdravstvena zaštita,
– dokaz o radnom iskustvu ako postoji.
(3) Zahtjev iz stavka 1. ovog članka pripravnik podnosi Ministarstvu najranije 30 dana prije isteka pripravničkog staža.
Članak 12.
(1) Ako je pripravnik, odnosno kandidat ispunio sve uvjete predviđene ovim Pravilnikom, Ministarstvo rješenjem odobrava polaganje stručnog ispita.
(2) Pripravnik, odnosno kandidat pisano se izvješćuje o datumu i mjestu polaganja, najmanje 8 dana prije dana polaganja stručnog ispita.
Članak 13.
(1) Ako je pripravnik, odnosno kandidat iz opravdanog razloga spriječen pristupiti zakazanom roku ispita, obvezan je pisano obavijestiti Ministarstvo jedan dan prije dana određenog za polaganje stručnog ispita.
(2) Ako pripravnik, odnosno kandidat pravovremeno ne obavijesti Ministarstvo ili je razlog odustanka neopravdan, smatra se da je ispitu pristupio te troškovi ispita nakon ponovnog izlaska idu na teret pripravnika, odnosno kandidata.
Članak 14.
(1) Stručni ispit za zdravstvene radnike sastavljen je od općeg i stručnog dijela i polaže se usmeno.
(2) Opći dio stručnog ispita obuhvaća pravne ispitne predmete:
1. Ustavno uređenje Republike Hrvatske,
2. Zdravstvenu zaštitu i obvezno zdravstveno osiguranje,
3. Radni odnosi i mirovinsko osiguranje.
Članak 15.
Ispitni predmeti stručnog dijela stručnog ispita po zdravstvenim usmjerenjima jesu:
1. za prvostupnike radiološke tehnologije
a) radiologija, radioterapija i nuklearna medicina,
b) zaštita od ionizirajućeg zračenja,
2. za primalje-asistentice
a) njega trudnica, rodilja i babinjača i primaljska skrb u primarnoj zdravstvenoj zaštiti
b) njega ginekoloških bolesnica
c) njega i ishrana novorođenčadi
3. za fizioterapeutske tehničare i prvostupnike fizioterapije
a) kineziterapija
b) fizikalna terapija
4. za zdravstveno laboratorijske tehničare i prvostupnike medicinsko-laboratorijske dijagnostike
a) medicinska biokemija i hematologija,
b) mikrobiologija,
c) patologija i citologija
5. za sanitarne tehničare, sanitarne inženjere, prvostupnike i magistre sanitarnog inženjerstva
a) epidemiologija i higijena
b) mikrobiologija
c) zdravstvena ekologija
6. za dentalne tehničare
a) fiksna i mobilna protetika
b) poznavanje zubotehničkog materijala
7. za dentalne asistente
a) dentalno asistiranje, dentalna oprema i materijali
b) zdravstvena njega i hitna stanja
8. za farmaceutske tehničare
a) izrada galenskih i magistralnih pripravaka
b) poznavanje i čuvanje lijekova i medicinskih proizvoda
9. za prvostupnike radne terapije
a) radno-terapijska procjena i intervencija kod odraslih osoba
b) radno-terapijska procjena i intervencija kod djece i adolescenata.
Članak 16.
(1) Ministar odlukom donosi listu ispitivača na stručnim ispitima.
(2) Na listu ispitivača iz stavka 1. ovog članka imenuju se stručnjaci odgovarajuće razine obrazovanja koji se bave odgovarajućim područjem rada upojedinom zdravstvenom usmjerenju.
(3) Ministar odlukom donosi listu tajnika ispitne komisije na stručnim ispitima.
Članak 17.
(1) Pripravnik, odnosno kandidat polaže stručni ispit pred ispitnom komisijom.
(2) Ispitna komisija sastoji se od predsjednika i članova, a čine ju ispitivači s liste ispitivača za pojedine predmete iz članka 16. stavka 1. ovoga Pravilnika.
(3) Administrativne poslove ispitne komisije obavlja tajnik ispitne komisije s liste tajnika ispitne komisije iz članka 16. stavka 3. ovoga Pravilnika.
Članak 18.
(1) Ispitna komisija i tajnik na stručnim ispitima imaju pravo na naknadu.
(2) Visinu naknade određuje ministar odlukom.
Članak 19.
(1) Članovi ispitne komisije obvezni su tijekom polaganja stručnog ispita voditi zapisnik.
(2) Zapisnik o uspjehu na ispitu potpisuju predsjednik i članovi ispitne komisije.
(3) Obrazac zapisnika iz stavka 2. ovoga članka tiskan je u Prilogu II. ovoga Pravilnika i čini njegov sastavni dio.
Članak 20.
(1) Uspjeh pripravnika, odnosno kandidata na ispitu ocjenjuje se s »položio« ili »nije položio«.
(2) Ispitivač je samostalan u ocjenjivanju uspjeha pripravnika, odnosno kandidata za predmet koji je ispitivao.
Članak 21.
(1) Tajnik ispitne komisije izvješćuje po završenom ispitu pripravnika, odnosno kandidata o uspjehu na stručnom ispitu.
(2) Nezadovoljan pripravnik, odnosno kandidat može u roku od 48 sati podnijeti prigovor Ministarstvu i tražiti da se njegovo znanje još jednom provjeri.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka Ministarstvo je obvezno odrediti drugu ispitnu komisiju, koja je obvezna provesti ponovni ispit u roku od 48 sati od podnesenog prigovora.
(4) Troškove ispitne komisije iz stavka 3. ovoga članka snosi pripravnik, odnosno kandidat.
Članak 22.
(1) Zdravstvenom radniku koji je položio stručni ispit izdaje se uvjerenje o položenom stručnom ispitu koje potpisuje ministar.
(2) Obrazac uvjerenja o položenom stručnom ispitu tiskan je u Prilogu III. ovoga Pravilnika i čini njegov sastavni dio.
Članak 23.
(1) Pripravnik, odnosno kandidat koji na stručnom ispitu nije položio jedan ili dva ispitna predmeta može uz podnošenje zamolbe polagati popravni ispit iz predmeta koje nije položio najranije po isteku roka od 15 dana, a najkasnije u roku 10 mjeseci od dana polaganja ispita.
(2) Ako pripravnik, odnosno kandidat u roku iz stavka 1. ovoga članka ne izađe na popravni ispit, polaže ponovno cijeli stručni ispit.
(3) Pripravnik, odnosno kandidat koji nije položio najmanje tri predmeta na stručnom ispitu , kao i pripravnik, odnosno kandidat koji nije položio popravni ispit može ponovo polagati cijeli ispit po isteku roka od 3 mjeseca od dana polaganja stručnog ispita.
Članak 24.
(1) Troškove stručnog ispita snosi zdravstvena ustanova, trgovačko društvo koje obavlja zdravstvenu djelatnost, odnosno privatni zdravstveni radnik koji je pripravnika, odnosno kandidata primio na pripravnički staž.
(2) Troškove ponovnog polaganja stručnog ispita snosi pripravnik, odnosno kandidat.
(3) Državljani trećih država, odnosno državljani Europske unije sami snose troškove polaganja stručnog ispita.
IV. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 25.
(1) Zdravstvenim radnicima koji su obavili pripravnički staž i položili stručni ispit i nakon toga stekli višu razinu obrazovanja u istom zdravstvenom usmjerenju u djelatnosti fizioterapije, medicinsko-laboratorijske dijagnostike i sanitarnog inženjerstva iz članka 8. stavka 2. ovoga Pravilnike i nemaju obvezu ponovnog obavljanja pripravničkog staža i polaganja stručnog ispita, nadležna komora obvezna je izdati odobrenje za samostalan rad u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva za izdavanje odobrenja za samostalan rad.
(2) Nadležna komora obvezna je po službenoj dužnosti izdati odobrenje za samostalan rad zdravstvenom radniku koji je stekao višu razinu obrazovanja u zdravstvenom usmjerenju iz stavka 1. ovog članka i podnio je zahtjev za izdavanje odobrenja za samostalan rad prije stupanja na snagu ovoga Pravilnika, u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika.
Članak 26.
Odluku o imenovanju liste ispitivača i liste tajnika na stručnim ispitima iz članka 16. stavka 1. i stavka 3. ovoga Pravilnika, ministar će donijeti u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika.
Članak 27.
(1) Doktor medicine koji je upisao integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij medicine u Republici Hrvatskoj do akademske godine 2012./2013., a nije obavio pripravnički staž i položio stručni ispit nakon završetka studija, obvezan je obaviti pripravnički staž u trajanju od pet mjeseci i položiti stručni ispit propisanePravilnikom o pripravničkom stažu doktora medicine („Narodne novine“, broj 114/13).
(2) Doktor dentalne medicine koji je upisao integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij dentalne medicine u Republici Hrvatskoj prije i u akademskoj godini 2009./2010. i u toj akademskoj godini, a nije obavio pripravnički staž i položio stručni ispit nakon završetka studija, obvezan je obaviti pripravnički staž u trajanju od pet mjeseci i položiti stručni ispit propisane Pravilnikom o pripravničkom stažu doktora dentalne medicine („Narodne novine“, broj 145/13).
Članak 28.
(1) Magistar farmacije koji je upisao integrirani preddiplomski i diplomski studij farmacije u Republici Hrvatskoj prije akademske godine 2010./11., a nije obavio pripravnički staž i položio stručni ispit nakon završetka studija, obvezan je obavitipripravnički staž u trajanju od dvanaest mjeseci propisan točkom III. Priloga 1. Pravilnika o pripravničkom stažu zdravstvenih djelatnika („Narodne novine“, broj 18/94 i 20/94) i položiti stručni ispit propisan člankom 12. Pravilnika o pripravničkom stažu zdravstvenih radnika („Narodne novine“, broj 2/11).
(2) Magistar medicinske biokemije koji je upisao studij medicinske biokemije do akademske godine 2018./2019. a nije obavio pripravnički staž i položio stručni ispit nakon završetka studija, obvezan je obavitipripravnički staž u trajanju od dvanaest mjeseci propisan točkom IV. Priloga 1. Pravilnika o pripravničkom stažu zdravstvenih djelatnika („Narodne novine“, broj 20/94) i položiti stručni ispit propisan člankom 12. Pravilnika o pripravničkom stažu zdravstvenih radnika („Narodne novine“, broj 2/11).
(3) Prvostupnik sestrinstva koji je upisao prijediplomski studij sestrinstva u Republici Hrvatskoj prije i u akademskoj godini 2012./13. i medicinska sestra - medicinski tehničar koji je upisao srednje strukovno obrazovanje u Republici Hrvatskoj prije i u školskoj godini 2009./10., a nije obavio pripravnički staž i položio stručni ispit, obvezan je obavitipripravnički staž u trajanju od 12 mjeseci propisan za medicinske sestre općeg smjera točkom II. Priloga 1. Pravilnika o pripravničkom stažu zdravstvenih djelatnika („Narodne novine“, broj 20/94) i položiti stručni ispit propisan člankom 12. Pravilnika o pripravničkom stažu zdravstvenih radnika („Narodne novine“, broj 2/11).
(4) Prvostupnik primaljstva koji je upisao prijediplomski studij primaljstva u Republici Hrvatskoj prije i u akademskoj godini 2010./11. a nije obavio pripravnički staž i položio stručni ispit, obvezan je obavitipripravnički staž u trajanju od 12 mjeseci propisan točkom III. Priloga 1. Pravilnika o pripravničkom stažu zdravstvenih djelatnika („Narodne novine“, broj 20/94) i položiti stručni propisan člankom 12. Pravilnika o pripravničkom stažu zdravstvenih radnika („Narodne novine“, broj 2/11).
Članak 29.
Zdravstveni radnici koji su započeli pripravnički staž prije stupanja na snagu ovoga Pravilnika završit će pripravnički staž prema planu i programu pripravničkog staža propisanog Pravilnikom o pripravničkom stažu zdravstvenih djelatnika („Narodne novine“, broj 20/94), a položit će stručni ispit po odredbama ovoga Pravilnika.
Članak 30.
(1) Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o pripravničkom stažu doktora medicine („Narodne novine“, broj 114/13, 157/13, 30/14 i 129/15) osim članka 17. i Priloga I., II. i VI. toga Pravilnika za doktora medicine iz članka 27. stavka 1. ovoga Pravilnika.
(2) Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o pripravničkom stažu doktora dentalne medicine („Narodne novine“, broj 145/13) osim članka 17. i Priloga I., II. i VI. toga Pravilnika za doktora dentalne medicine iz članka 27. stavka 2. ovoga Pravilnika.
Članak 31.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o pripravničkom stažu zdravstvenih radnika („Narodne novine“, broj 2/11, 14/13, 126/14 i 135/15), osim članka 12. toga Pravilnika koji propisuje sadržaj stručnog ispita za zdravstvene radnike iz članka 28. ovoga Pravilnika i plana i programa pripravničkog staža, u dijelu koji propisuje pripravnički staž za zdravstvene radnike iz članka 28. ovoga Pravilnika.
Članak 32.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Klasa:
Urbroj:
Zagreb,
MINISTAR
izv. prof. dr. sc. Vili Beroš, dr. med.
PRILOG I.
Obrazac pripravničke knjižice
PRILOG II.
Obrazac zapisnika
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZDRAVSTVA
Zagreb, Ksaver 200a
Z A P I S N I K
o polaganju stručnog ispita za __________________________________________
Na temelju članka 169. Zakona o zdravstvenoj zaštiti (»Narodne novine«, broj 100/18, 125/19, 147/20, 119/22, 156/22 i 33/23) Ministarstvo zdravstva izdaje
UVJERENJE
o položenom stručnom ispitu
(ime i prezime)
rođen/a, ______________ ________________
(datum)(mjesto)
(država)
položio/la je dana stručni ispit pred ispitnom komisijom Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske za
U ------------------------------------- dana ------------------------------------20-------------
Ministar
PRILOG IV.
Sadržaj pripravničkog staža zdravstvenih radnika
Napomena: U pripravničku knjižicu upisuju se nazivi postupaka i drugih intervencija koje je pripravnik primjenjivao u svakoj stručnoj cjelini.
1. Sadržaj pripravničkog staža za prvostupnike radiološke tehnologije
Pripravnički staž za prvostupnike radiološke tehnologijeprovodi se u trajanju od godinu dana prema sljedećem sadržaju i rasporedu:
a. radiologija – 5 mjeseci
b. radioterapija – 3 mjeseca
c. zaštita od zračenja – 1 mjesec
d. nuklearna medicina – 3 mjeseca.
a. Pripravnik na odjelu za radiologiju radi:
- 2 mjeseca u radiologiji
- 1 mjesec na kontrastnoj dijagnostici i intervencijskoj radiologiji
- 2 mjeseca na suvremenim metodama radiološkog prikazivanja.
Sadržaj pripravničkog staža obuhvaća:
- snimanje pluća u tipičnim i modificiranim projekcijama, primjenjujući različite tehnike snimanja
- obavljanje tomografskih snimanja, standardnih i specijalnih snimki kostiju i zglobova, standardne mamografskih snimki i nativnih snimki abdomena u stojećem i ležećem položaju te na boku i snimki traumatiziranih pacijenata
- sudjelovanje pri dijaskopskim pretragama
- obavljanje pretraga mobilnim uređajima u JIL-u, i operacijskoj dvorani
- provedbu zaštite pacijenata, pratnje i osoblja od zračenja
- rad s bazama podataka (rad s BIS-om, PACS-om i RIS-om i telemedicinom)
- sudjelovanje u osiguranju kontrole kvalitete
- davanje uputa pacijentu pri izvođenju pretraga
- sudjelovanje pri izvođenju pretraga urogenitalnog sustava i pretraga iz područja dentalne radiologije
- sudjelovanje kod izvođenja postupaka na uređajima za digitalnu suptrakcijsku angiografiju
- sudjelovanje pri intervencijskim radiološkim pretragama i zahvatima na radiološkim uređajima
- primjenu mjera zaštite od zračenja kod pacijenata, pratnje i osoblja
- pripremu pacijenta i određivanje parametara snimanja odabirom protokola u izvođenju kompjutorizirane tomografije (CT) i/ili magnetske rezonancije (MR) svih organa i organskih sustava
- pripremu kontrastnih sredstava za kompjutoriziranu tomografiju i magnetsku rezonanciju
- samostalnu pohranu snimki na različite digitalne medije te u PACS sustav
- upravljanje radiološkim uređajima pri izvođenju intervencijskih zahvata na CT-u i MR-u
- rad s bazama podataka (rad s BIS-om, PACS-om i RIS-om i telemedicinom)
- evaluiranje podataka dobivenih radiološko dijagnostičkim postupcima.
b. Pripravnik na odjelu za radioterapiju radi:
- 1 mjesec na planiranju radioterapije
- 2 mjeseca na provođenju radioterapije.
Sadržaj pripravničkog staža obuhvaća:
- upravljanje i rad s klasičnim i CT simulatorom
- namještanje pacijenta i pozicioniranje pacijenta
- obavljanje radnji u sustavu za arhiviranje i komunikaciju slika (PACS)
- obavljanje radnji u radiološkim informacijskim sustavu (RIS)
- obavljanje radnji u onkološkom informacijskim sustavom (OIS) za pohranu podataka i simulacijskih snimaka pacijenta
- brigu o zaštiti pacijenta i osoblja od zračenja
- upravljanje Linearnim akceleratorom ili drugim teleterapijskim uređajem
- obavljanje radnji u V&R („Verify and Record“) bazi podataka, odnosno Onkološkom informacijskom sustavu pri upravljanju uređajem i podacima o pacijentu
- rad na brahiterapiji
- evaluiranje podataka dobivenih slikovnim metodama.
c. Sadržaj pripravničkog staža na poslovima zaštite od zračenja obuhvaća:
- rad na poslovima dozimetrije
- obavljanje postupaka kontrole kvalitete
- obavljanje postupaka zaštite od zračenja.
d. Sadržaj pripravničkog staža na odjelu za nuklearnu medicini obuhvaća:
- pripremu i apliciranje radiofarmaka za pretrage (uz prethodno uvod mentora u radiofarmaciju, eluacija generatora i mjere dekontaminacije)
- računanje aktivnosti radiofarmaka
- pripremu pacijenata za nuklearnomedicinske pretrage
- kontrolu kvalitete mjernih uređaja u nuklearnoj medicini
- izvođenje planarne i tomografske scintigrafije - statičke studije
- izvođenje dinamičke scintigrafije u nuklearnoj medicini
- evaluaciju podataka dobivene nuklearnomedicinskim pretragama
- rad s bazama podataka (BIS-om, PACS-om i RIS-om)
- provedbu mjera zaštite od zračenja pacijenata i osoba u pratnji te zdravstvenih radnika ili zdravstvenih suradnika
- rad s brojačima za mjerenje radioaktivnosti, te postupke dekontaminacije radnih površina i osoblja
- sudjelovanje u procesu kalibracije i kontrole kvalitete mjernih uređaja u nuklearnoj medicini: gama kamere, CT-a, kalibratora doza, mjerača radioaktivnosti u štitnjači i mjerača brzine doze
provodi kontrolu i pripremu uvjeta za scintigrafiju (odabir i postavljanje kolimatora, odabir dodataka za namještanje i fiksaciju bolesnika), odabiru odgovarajuće parametre i protokole snimanja
- izvođenje planarnih i tomografskih snimanja pod nadzorom stručnog/sveučilišnog prvostupnika/prvostupnice radiološke tehnologije: scintigrafiju skeleta, scintigrafiju štitnjače i doštitnih žlijezda, dinamičke i statičke scintigrafije bubrega, scintigrafiju mozga, scintigrafiju miokarda u opterećenju i mirovanju, PET/CT metode, dinamičke i statičke scintigrafije probavnog sustava, perfuzijsko i ventilacijsko snimanje pluća, scintigrafije pomoću obilježenih eritrocita i leukocita, radionuklidne kardiografije i ventrikulografije, testove akumulacije radiojoda u štitnjači scintigrafiju cijelog tijela pomoću I - 131 kod pacijenata operiranih zbog karcinoma štitnjače.
2. Sadržaj pripravničkog staža za primalje-asistentice
Pripravnički staž za primalju asistenticu provodi se u trajanju od godinu dana prema sljedećem sadržaju i rasporedu:
- rad u rodilištu – 8 mjeseci
- rad na odjelima ginekologije i odjelu za humanu reprodukciju – 3 mjeseca
- rad u primarnoj zdravstvenoj zaštiti žena (ginekološka ambulanta) – 1 mjesec
a. Pripravnik provodi u rodilištu:
- 5 mjeseci u rađaonici
- 2 mjeseca na odjelu babinjača i neonatološkom odjelu
- 1 mjesec na odjelu patologije trudnoće.
Sadržaj pripravničkog staža u rodilištu obuhvaća:
- rad u zdravstvenom timu uz nadzor prvostupnice primaljstva i/ili magistre primaljstva i primjenu znanja o primaljskoj skrbi sukladno načelima profesionalne etike i zakonodavstva
- provedbu postupaka asepse, antisepse i dezinfekcije te postupke prevencije bolničkih infekcija
- pripremu instrumenata, uređaja, materijala i prostora u prijemnoj ambulanti, ambulanti patologiji trudnoće, rađaonici te na odjelu babinjača i neonatologije
- komunikaciju s trudnicom, rodiljom i babinjačom
- pripremu trudnica za pregled, primitak u rađaonicu ili na odjel patologije trudnoće
- pripremu trudnice za dijagnostičke pretrage, porod, operativno dovršenje poroda i sve ostale zahvate tijekom trudnoće, poroda i babinja
- pripremu novorođenčeta za pregled, dijagnostičke pretrage i potrebne zahvate ili intervencije
- pripremu instrumenata, uređaja, potrebnog materijala i prostora za porod i druge zahvate te za sterilizaciju
- provedbu postupaka predoperativne pripreme i postoperativne skrbi kod operativnog dovršavanja poroda
- provedbu osobne higijene trudnice, rodilje i babinjače i previjanja i kupanja novorođenčeta
- brigu o redovitoj i pravilnoj prehrani trudnice, rodilje, babinjače i novorođenčeta
- vježbu prepoznavanje patoloških promjena vitalnih funkcija trudnica, rodilja, babinjača i novorođenčeta
- provedbu peroralnu i parenteralnu primjene lijekova (osim intravenske) ordiniranu od strane liječnika
- dostavu dijagnostičkog materijala u laboratorij i prikupljanje nalaza
- pratnju trudnice, rodilje, babinjače i novorođenčeta na dijagnostičke pretrage i kod premještaja na druge odjele
- pripremu trudnice, babinjače i novorođenčeta za otpust.
b. Pripravnik provodi na odjelu ginekologije i odjelu za humanu reprodukciju:
2 mjeseca na odjelu ginekologije,
2 tjedna na odjelu humane reprodukcije i
2 tjedna u ginekološkoj ambulanti.
Sadržaj pripravničkog staža na odjelu ginekologije i odjelu za humanu reprodukciju obuhvaća:
- rad u zdravstvenom timu uz nadzor mentora i primjenu znanja iz područja primaljske skrbi po načelima profesionalne etike
- komunikaciju s osobljem (organizacija rada na radilištu, pravilnici, postupnici, kućni red)
- provedbu postupaka asepse, antisepse i dezinfekcije i prevencije bolničkih infekcija
- komunikaciju s pacijenticom
- pripremu pacijentice za pregled i primitak pacijentice na odjel
- pripremu instrumenata, uređaja, materijala i prostora u ambulantama na ginekološkim odjelima i odjelu za humanu reprodukciju
- pripremu pacijenticu za pregled, dijagnostičke pretrage, minimalno invazivne kirurške zahvate i operativne ginekološke zahvate
- pripremu instrumenata, uređaja, materijala i prostora za male operativne zahvate i sterilizaciju
- provedbu postupaka predoperativne pripreme i postoperativne njege pacijentice
- provedbu osobne higijene pacijentice
- brigu o redovitoj i pravilnoj prehrani pacijentice
- praćenje općeg stanja pacijentice tijekom bolničkog smještaja i liječenja
- uvježbavanje prepoznavanje patoloških promjena vitalnih funkcija pacijentica
- provedbu peroralne i parenteralne primjene lijekova (osim intravenske) ordiniranih od strane liječnika
- dostavu dijagnostičkog materijala u laboratorij i prikupljanje nalaza
- pratnju pacijentice na dijagnostičke pretrage i kod premještaja na druge odjele
- pripremu pacijentice za otpust.
c. Pripravnički staž u ginekološkoj ordinaciji primarne zdravstvene zaštite obuhvaća:
- rad u zdravstvenom timu uz nadzor mentora i primjenu znanja iz područja primaljske skrbi po načelima profesionalne etike
- komunikaciju s pacijenticom
- provođenje postupaka, asepse, antisepse i dezinfekcije
- pripremu pacijentice za pregled i dijagnostičko terapijske pretrage
- praćenje općeg stanja pacijentice tijekom pregleda i dijagnostičko terapijskog zahvata
- uvježbavanje prepoznavanja patoloških promjena vitalnih funkcija pacijentice
- provedbui peroralne i parenteralne primjene lijekova (osim intravenske) ordiniranu od strane liječnika,
- pripremu prostora, instrumenata, uređaja i materijala u ginekološkoj i ultrazvučnoj ambulanti te sterilizaciju instrumenata
- dostavljanje dijagnostički materijal u laboratorij i prikuplja nalaza.
3. Sadržaj pripravničkog staža za fizioterapeutske tehničare i prvostupnike fizioterapije
Pripravnički staž za fizioterapeutske tehničare i prvostupnike fizioterapije traje godinu dana i provodi se prema sljedećem sadržaju i rasporedu:
a. Kineziterapija – 8 mjeseci
b. Fizikalna terapija – 4 mjeseca.
a. Kineziterapija
Pripravnik provodi pripravnički staž iz kineziterapije u jedinici (dvorani) za kineziterapiju i u stacionaru uz bolesnički krevet, ovisno o dnevnoj frekvenciji, s najmanje 5-10 pacijenata i obavlja sljedeće poslove:
- primjenjuje kineziterapijske postupke u rehabilitaciji neuroloških pacijenata (odraslih i djece) i to: fizioterapijske vježbe za povećanja opsega pokreta, mobilizaciju mekih struktura, pozicioniranje pacijenta prilikom fizioterapijskog postupka u krevetu, u sjedećem položaju i u invalidskim kolicima, facilitaciju reakcija okretanja u ležećem položaju, facilitaciju reakcija posjedanja i ustajanja, facilitaciju aktivnosti gornjih ekstremiteta te integraciju u aktivnosti svakodnevnog života, vježbe stabilizacije trupa, vježbe ravnoteže, balansa i hoda, fizioterapijsku procjenu pacijenta (strukture i funkcije), primjenu ortopedskih pomagala (ortoze, štake i kolica) i adaptaciju na invalidska kolica te druga pomagala
- primjenjuje kineziterapijske postupke u rehabilitaciji pacijenata s traumatskim ozljedama i oštećenjima (preopreativni i postopreativni tretman)
- primjenjuje kineziterapijske postupke kod ortopedskih pacijenata kao što su fizioterapijska procjena sukladno protokolima (postopreativno) kod pacijenata s ozljedom i deformacijom lokomotornog sustava
- priprema pacijenta predoperativno i izvodi postoperativne kineziterapijske postupke
- primjenjuje kineziterapijske postupke u rehabilitaciji pacijenata s reumatskim oboljenjima (kod reumatoidnog artritisa, ankilozantnog spondilitisa, mijastenije gravis, multiple skleroze, mišićne distrofije i drugih oboljenja)
- primjenjuje kineziterapijske postupke u rehabilitaciji kardioloških pacijenata, koji uključuju preventivnu intervenciju kod osoba s predispozicijama za kardiološka oboljenja, postoperativnu rehabilitaciju pacijenta nakon infarkta miokarda i operativnih zahvata kardiovaskularnog sustava
- primjenjuje kineziterapijske postupke u rehabilitaciji pulmoloških pacijenata, nakon oboljenja ili oštećenja respiratornog sustava i u svim stanjima koja zahtijevaju fizioterapijsku intervenciju u cilju poboljšanja ili ponovnog uspostavljanja fizioloških funkcija respiratornog sustava.
Prvostupnik fizioterapije, osim navedenih postupaka, izrađuje procjenu, plan i intervenciju fizioterapijskog tretmana za primjenu ortopedskih pomagala, postupaka kod strukturalnih i nestrukturalnih deformiteta, u kardiološkoj rehabilitaciji i u prevenciji nastanka pulmoloških patoloških stanja te u drugim područjima rehabilitacije, izvodi testove za procjenu ovisno o dijagnozi pacijenta i upisuje podatke u BIS uz nadzor mentora.
b. Fizikalna terapija
Tijekom pripravničkog staža u jedinici za fizikalnu terapiju pripravnik se upoznaje s raznim elektroterapijskim i elektrodijagnostičkim metodama, kao i svim drugim oblicima fizikalne terapije.
Pripravnik obavlja pripravnički staž iz fizikalne terapije u jedinici za fizikalnu terapiju gdje, ovisno o dnevnoj frekvenciji, obalja postupke s najmanje 5-15 pacijenata te primjenjuje:
- hidroterapiju (kupke, fizioterapijske vježbe u termalnoj i termomineralnoj vodi, vježbe u bazenu, hubbard kadi, podvodnu masažu)
4. Sadržaj pripravničkog staža za zdravstveno laboratorijske tehničare i prvostupnike medicinsko-laboratorijske dijagnostike
Pripravnički staž u trajanju godinu dana za zdravstveno laboratorijske tehničare i prvostupnike medicinsko-laboratorijske dijagnostike provodi se prema sljedećem sadržaju i trajanju:
a.rad u mikrobiološkom laboratoriju – 2 mjeseca i 2 tjedna
b.rad u patološkom laboratoriju/citološkom laboratoriju – 3 mjeseca i 3 tjedna
c.rad u medicinsko – biokemijskom laboratoriju – 2 mjeseca
d.rad u transfuzijskoj djelatnosti/transplatacijskoj medicini – 3 mjeseca i 3 tjedna.
Sadržaj pripravničkog staža obuhvaća:
a. rad pripravnika u mikrobiološkom laboratoriju
- uzorkovanje mikrobioloških uzoraka
- rad u jedinici za prijem i upis pacijenata, identifikacija uzoraka
- primjenu akreditacijskih sustava
- predanalitička obrada uzoraka
- upoznavanje svih analitičkih postupka u skladu sa standardnim operativnim postupcima u mikrobiološkom laboratoriju
- praćenje potrošnje potrošnog materijala za potrebe laboratorija
- brigu o medicinskom i nemedicinskom otpadu.
Prvostupnik medicinsko – laboratorijske dijagnostike obavlja i analizu mikrobioloških kultura.
b. rad pripravnika u patološkom laboratoriju
- rad u jedinici za prijem i upis bioloških uzoraka
- preuzimanje tkivnih uzoraka
- rad sa identificiranjem uzoraka
- primjena akreditacijskih sustava
- predanalitička obrada uzoraka
- upoznavanje sa standardnim operativnim postupcima i ISO standardizacijom
- sudjeluje u predanalitičkoj obradi tkiva: fiksacija tkiva, procesiranje tkiva do utapanja u parafin, izrada parafinske kocke, izrada histološkog preparata, analitika i bojanje rutinskih histokemijskih metoda i imunokemijskih metoda
- praćenje potrošnje potrošnog materijala za potrebe laboratorija
- brigu o medicinskom i nemedicinskom otpadu.
Pripravnik prvostupnik medicinsko – laboratorijske dijagnostike obavlja i uzorkovanje tkiva, sudjeluje u molekularnoj patologiji i citogenetici (predanalitika i analitika) i intraoperativnoj hitnoj biopsiji.
b. rad pripravnika u citološkom laboratoriju
- uzorkovanje uzoraka za citološku analizu
- izrada razmaza citoloških uzoraka
- upoznavanje i provođenje analitičkih postupka u skladu sa standardnim operativnim postupcima u citološkom laboratoriju
- asistira kod uzimanja citoloških uzoraka
- obrada, priprema i bojanje uzoraka
- pohrana citoloških uzoraka/razmaza za dodatne analize i arhiviranje nalaza
Pripravnik prvostupnik medicinsko – laboratorijske dijagnostike obavlja i predanalitičku i analitičku obradu uzoraka.
c. rad u medicinsko - biokemijskom laboratoriju
- rad u jedinici za prijem i upis pacijenata
- rad sa identificiranjem uzoraka
- primjenu akreditacijskih sustava
- predanalitičku obradu uzoraka
- upoznavanje i provođenje svih analitičkih postupka u skladu sa standardnim operativnim postupcima u medicinsko- biokemijskom laboratoriju
- analiza kvalitativnih testova
- praćenje potrošnje potrošnog materijala za potrebe laboratorija
- brigu o medicinskom i nemedicinskom otpadu
- skladištenje uzoraka i laboratorijske dokumentacije
Pripravnik prvostupnik medicinsko – laboratorijske dijagnostike obavlja i analitičku obradu uzoraka.
d. rad pripravnika u transfuzijskoj djelatnosti obuhvaća:
- rad u jedinici za prijem i upis pacijenata
- rad na identifikaciji uzoraka
- primjenu akreditacijskih sustava
- obilježavanje uzoraka i njegova distribucija unutar laboratorija
- upoznavanje pripravnika s protokolom davanja krvi za transfuzijsko liječenje
- predanalitičku obradu uzoraka
- analiza kvalitativnih testova
- priprema uzoraka i doza krvi za sva transfuziološka ispitivanja
- praćenje potrošnje potrošnog materijala za potrebe laboratorija
- brigu o medicinskom i nemedicinskom otpadu.
Prvostupnik medicinsko – laboratorijske dijagnostike obavlja i analitičku obradu svih uzoraka, a njegov rad u transplatacijskoj medicini obuhvaća i predanalitičku i analitičku obradu uzoraka.
5. Sadržaj pripravničkog staža za sanitarne tehničare, sanitarne inženjere, prvostupnike i magistre sanitarnog inženjerstva
Pripravnički staž u trajanju godinu dana za sanitarne tehničare, sanitarne inženjere, prvostupnike i magistre sanitarnog inženjerstva provodi se prema sljedećem sadržaju i rasporedu:
a. rad u djelatnosti epidemiologije – 3 mjeseca
b. rad u djelatnosti zdravstvene ekologije – 3 mjeseca
c. rad u djelatnosti mikrobiologije – 1 mjesec i 2 tjedna
d. rad u djelatnosti javnozdravstvene medicine – 1 mjesec
e. rad u jedinici iz područja zaštite na radu/jedinici za sustave kvalitete/jedinici zajedničkih poslova – 1 tjedan
Napomena: rad se obavlja u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo ili županijskom zavodu za javno zdravstvo.
f. rad u bolničkoj zdravstvenoj ustanovi – 1 mjesec
g. rad u ustanovi za predškolski odgoj/za školski odgoj/ za smještaj starijih i nemoćnih osoba – 2 tjedna
h. rad u javnom, komunalnom, trgovačkom društvu ili privatnoj praksi koje se bave djelatnosti sanitarnog inženjerstva – 1 mjesec
i. rad u prehrambenoj industriji – 2 tjedna
j. rad u sanitarnoj inspekciji – 1 mjesec i 1 tjedan
Napomena: pripravnički staž u sanitarnoj inspekciji odrađuju samo prvostupnici i magistri sanitarnog inženjerstva, a sanitarni tehničari obavljaju pripravnički staž u trajanju od 1 mjesec i 1 tjedan u djelatnosti epidemiologije još 2 tjedna, u djelatnosti zdravstvene ekologije još 2 tjedna i u djelatnosti mikrobiologije još 1 tjedan. Pripravnici u navedenim ustanovama obavljaju pripravnički staž u skladu sa stečenom razinom obrazovanja i stečenim kompetencijama.
Sadržaj pripravničkog staža pripravnika obuhvaća:
a. rad u djelatnosti epidemiologije
▪ upoznaje se sa stanjem pučanstva o kretanja zaraznih bolesti, opskrbi vodom i stanjem otpadnih tvari te drugim čimbenicima okoliša koji utječu na ljudsko zdravlje, na području na kojem djeluje organizacija zdravstva u kojoj provodi pripravnički staž,
▪ vodi evidenciju zaraznih bolesti i brine se za uredno prijavljivanje zaraznih bolesti,
▪ obavlja terenska ispitivanja pojave zaraznih bolesti,
▪ sudjeluje u praćenju kroničnih bolesti te određivanju stopa morbiditeta i mortaliteta,
▪ sudjeluje u analizama javnozdravstvenih problema te provođenju preventivnih mjera i programa,
▪ primjenjuje propise o nadzoru nad osobama zaposlenim u prometu hranom i nad drugim osobama koje podliježu zdravstvenom nadzoru, izdaje i organizira evidenciju izdanih zdravstvenih listova,
▪ vodi evidenciju kliconoša,
▪ sudjeluje u izvršavanju uzimanja uzoraka za kemijske i mikrobiološke pretrage,
▪ vodi potrebne evidencije i organizira cijepljenje,
▪ priprema instrumente i sudjeluje u cijepljenju,
▪ sudjeluje u nadzoru nad bolničkim infekcijama,
▪ sudjeluje u provedbi zdravstvenog odgoja osoba koje rade u proizvodnji ili prometu hrane i predmeta opće uporabe,
▪ sudjeluje u održavanju edukacije iz područja sigurnosti hrane uključujući i metodologiju izrade i primjene načela HACCP-a,
▪ sudjeluje u organiziranju i provedbi postupaka dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije,
▪ sudjeluje u provedbi preventivnih programa s ciljem preveniranja i ranog otkrivanja bolesti
▪ upoznaje se s radom subjekata u poslovanju sa hranom (SPH) po načelima HACCP sustava na terenu.
b. rad u djelatnosti zdravstvene ekologije
▪ priprema uzorke i jednostavnije analize u laboratoriju za ispitivanje senzorskih i fizikalno-kemijskih svojstava hrane i predmeta opće uporabe,
▪ priprema uzorake i provodi analize u laboratoriju za sanitarnu mikrobiologiju (mikrobiologija predmeta opće uporabe, hrane, vode, tla, zraka, otpada).
▪ priprema uzorake i provodi analize u laboratoriju za fizikalno-kemijska i kemijska ispitivanja voda, u laboratoriju za mikrobiološka ispitivanja vode, u laboratoriju za kontrolu zraka i u laboratoriju za kontrolu otpada, otpadnih voda, tla, ekotoksikologiju i sanitarnu tehniku
▪ radi na ispitivanju životne i radne okoline čovjeka (zagađenost zraka, buka, prašina, radiološka zagađenja i dr.)
▪ radi s uređajima u laboratoriju za ispitivanje senzorskih i fizikalno-kemijskih svojstava hrane i predmeta opće uporabe,
▪ radi na kontroli i praćenju hranjive vrijednosti organizirane prehrane pojedinih skupina,
▪ radi na poslovima zaštite prirode i okoliša,
▪ radi u nadzoru nad javnim i individualnim vodoopskrbnim objektima,
▪ radi u nadzoru nad objektima za dispoziciju otpadnih tvari.
c. rad u djelatnosti mikrobiologije
▪ radi na pripremi podloga,
▪ radi s uređajima za sterilizaciju,
▪ provodi osnove dokazivanja mikroorganizama i/ili njihovih toksina i/ili metabolita,
▪ uzima uzorke.
d. rad u djelatnosti javnozdravstvene medicine
▪ radi na poslovima promicanja, očuvanja i zaštiti zdravlja stanovništva,
▪ primjenjuje metode zdravstvene informatike i statistike.
e. rad u jedinici iz područja zaštite na radu/jedinici za sustave kvalitete/jedinici zajedničkih poslova
▪ primjenjuje zakonsku regulativu i upoznaje nabavu kemikalija, otrova, medicinskog i nemedicinskog materijala
▪ educira se i primjenjuje zaštitu na radu i radno zaštitna sredstva te se upoznaje s poslovima gospodarenja otpadom
▪ upoznaje se sa sustavima kvalitete ustanove i određenih normi iz domene sanitarnog inženjerstva i obavlja raspodjelu dokumentacije (OHSAS 18000, ISO 9001, ISO 14000, ISO 17025, ISO 15189, ISO 22000).
f. rad bolničkoj zdravstvenoj ustanovi
• radi u stručnoj jedinici za prehranu na poslovima nabave i obračuna namirnica, dijetetika, prehranu sa sanitarnom kontrolom, sudjeluje u praćenju hranjive vrijednosti organizirane prehrane i u provedbi dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije, radi u internom HACCP timu i provodi sanitarno-tehnički nadzor,
• radi u centralnoj sterilizaciji na poslovima sterilizacije,
• rad u jedinici za održavanje higijene i gospodarenja otpadom.
g. rad u ustanovi za predškolski odgoj/za školski odgoj/za smještaj starijih i nemoćnih osoba
• radi u stručnoj jedinici za prehranu na jednostavnijim poslovima nabave i obračuna namirnica, sudjeluje u provedbi dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije u ustanovi, promociji zdravlja i u internom HACCP timu te provodi sanitarno-tehnički nadzor.
h. rad u javnom, komunalnom i drugom trgovačkom društvu i privatnoj praksi koje se bave djelatnosti sanitarnog inženjerstva
• u javnom vodovodu – primjenjuje zakonsku regulativu, prikuplja uzorke i provodi analize u laboratoriju za fizikalno-kemijska, kemijska i mikrobiološka ispitivanja voda,
• u komunalnom trgovačkom društvu – primjenjuje zakonsku regulativu, organizira nadzor nad izvršenim mjerama higijene, zbrinjavanja otpada, oporabe otpada i recikliranja i provođenje mjera zaštiti okoliša,
• u trgovačkom društvu za provođenje dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije – primjenjuje zakonsku regulativu, organizira i provodi mjere dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije.
• u privatnoj praksi iz djelatnosti sanitarnog inženjerstva – obavlja poslove sanitarnog inženjerstva.
i. rad u prehrambenoj industriji
• radi u proizvodnji, preradi, pakiranju i distribuciji, pripremanju i uporabi zdravstveno ispravne i nutritivno vrijedne hrane,
• provodi zaštitu na radu,
• rai u laboratoriju,
• radi u internom HACCP timu,
• radi u jedinici za održavanje sustava kvalitete.
j. rad u sanitarnoj inspekciji
• upoznaje se s organizacijom i radom sanitarne inspekcije
• prisustvuje obavljanju poslova inspekcijskoga nadzora nad provedbom zakona i drugih propisa kojima se utvrđuje zaštita zdravlja ljudi i to na području: sprečavanja i suzbijanja zaraznih bolesti, proizvodnje i stavljanja na tržište hrane, uključujući i genetski modificiranu hranu i novu hranu te genetski modificirane organizme, proizvodnje i stavljanja na tržište predmeta opće uporabe, proizvodnje, stavljanja na tržište i uporabe opasnih kemikalija, stavljanja na tržište i uporabe biocidnih pripravaka, zaštite od buke i zaštite od ionizirajućeg i neionizirajućeg zračenja.
6. Sadržaj pripravničkog staža za dentalne asistente
Pripravnički staž dentalnih asistenata provodi se u trajanju od godine dana prema sljedećem sadržaju i rasporedu:
a. primarna stomatološka zaštita - 8 mjeseci
b. oralna kirurgija - 1 mjesec
c. parodontologija - 2 tjedna
d. oralna medicina - 2 tjedna
e. stomatološka protetika -1 mjesec
f. ortodoncija - 2 tjedna
g. pedodoncija - 2 tjedna.
Sadržaj pripravničkog staža obuhvaća:
a. primarnu stomatološku zaštitu
- rad pripravnika na vještini komunikacije s dobnim skupinama pacijenata (djeca, adolescenti, starije osobe)
- zaštitu prava i sigurnost pacijenta
- rad na medicinskoj dokumentaciji
- pripremu instrumenata, lijekova i materijala za dentalne zahvate
- prijam pacijenta i pripremu za dentalni zahvat te posebno postupanje kod obrade rizičnih pacijenata
- asistiranje za vrijeme izvođenja zahvata
- raspremanje i dezinfekciju opreme i strojeva poslije dentalnog zahvata dezinfekciju i sterilizacija instrumenata i materijala, kontrola sterilizacije, postupak pravilnog čuvanja instrumenata, materijala, lijekova i potrebnog pribora, kontrolu valjanosti, kontrolu infekcija
- upoznavanje sa sadržajem i rad u postupcima u dentalnoj medicini kod hitnih stanja
- rad na prevenciji i zdravstvenom odgoju.
b. oralnu kirurgiju
- rad s kirurškim instrumentima i opremom u ambulanti i operacijskoj dvorani i postupak njihovog održavanja
- pripremu za dentalni zahvat u operacijskoj dvorani,
- asistiranje u oralno-kirurškoj ambulanti, upoznavanje s laserima i njihovom primjenom i s implantološkim instrumentarijem.
c. parodontologiju
- daje upute pacijentu za održavanje oralne higijene na modelu i u usnoj šupljini
- upoznavanje s ručnim i strojnim instrumentima za parodontologiju i njihovim održavanjem
- priprema operacijskog zahvata i asistiranje.
d. oralnu medicinu
- priprema i asistiranje kod pojedinih testova i liječenju oralnih bolesti (test na candidu, mjerenje količine sline)
- priprema posebnih instrumenata i vrstama žlica za otiske u protetici te njihova dezinfekcija i priprema otisnih materijala određene vrste cemenata i poznavanje njihova načina primjene
- suradnja s dentalnim laboratorijem.
f. ortodonciju
- priprema instrumenata u ortodontskoj ordinaciji i materijala za otiske, rad s materijalima i postupci cementiranje elemenata ortodontske naprave
- suradnja s dentalnim laboratorijem.
g. pedodonciju
- rad na primarnoj prevencijih karijesa i oralnih bolesti
- priprema instrumenata i materijala i asistiranje kod profilaktičkog čišćenja zubi i pečaćenja fisura
- rad s materijalima preventivnih ispuna, topikalna aplikacija floridnih preparata
- poznavanje postupka kod dentalne traume u dječjoj dobi i postupanja s djecom i odraslima s intelektualnim teškoćama.
7. Sadržaj pripravničkog staža za dentalne tehničare
Pripravnički staž dentalnih tehničara provodi se u trajanju od godinu dana prema sljedećem sadržaju i rasporedu:
a. Fiksna protetika – 6 mjeseci
b. Mobilna protetika – 6 mjeseci.
Pripravnik se upoznaje s organizacijom rada u laboratoriju, s opremom i strojevima kojima se služi u tehnološkom procesu izrade pomagala i zaštitom na radu prilikom rukovanja istim. Vodi evidenciju o izvršenim radovima u skladu s dogovorenim rokovima isporuke, te evidenciju o primitku i utrošku materijala.
Sadržaj pripravničkog staža obuhvaća:
a. Fiksnu protetiku
- izradu svih vrsta modela (gipsane, printane) analogno i digitalno
- izradu svih vrsta krunica: pune metalne, fasetirane, keramičke, cirkonske (najmanje 10 krunica u tijeku staža)
- izradu modificirane krunice s retencijskom vezom, teleskopske krunice (najmanje 5)
- izradu privremene krunice
- izradu (sve faze) mostova različitih raspona (lijevane, glodane ili printane)
- izradu nadogradnje za implato-protetske radove
- provedbu postupaka slojevanja keramike na metalnim i cirkonskim konstrukcijama.
b. Mobilnu protetiku
- izradu totalne proteze: odljev na bazi anatomskog otiska, akrilatna individualna žlica, odljev na bazi funkcijskog otiska, zagrizna šablona, fiksacija odljeva u artikulator, postava zuba, modeliranje baze, ulaganje u kivetu, dobivanje i izoliranje kalupa do obrade i poliranje (najmanje 5 proteza).
- popravke na totalnoj protezi (najmanje 10) i podlaganje baze totalne proteze (najmanje 5)
- izradu djelomično proteze raznih klasa, odljev na bazi anatomskog otiska, izrada akrilatne individualne žlice, odljev na bazi funkcijskog otiska, zagrizna šablona, kvačice po funkciji (za stabilizaciju, za retenciju i prijenos tlaka), fiksacija odljeva u artikulator, postavljanje zuba, modeliranje baze, ulaganje u kivelu, dobivanje sadrenog ili silikonskog kalupa, izolacija, punjenje kalupa akrilatom, polimerizacija, obrada i poliranje (najmanje 10)
- izradu lijevane metalne baze za totalnu i djelomičnu protezu: planiranje stabilizacijskih i retencijskih elemenata, dubliranje modela, modeliranje i ulaganje, lijevanje, obrada, elektopoliranje (ili digitalno printanjem metala) – najmanje 3
- izradu akrilatnu nadogradnju na lijevoj metalnoj bazi za djelomičnu i totalnu protezu: zagrizni bedem, fiksacija odljeva u artikulator, postavljanje zuba, modeliranje baze, ulaganje u kivetu, dobivanje sadrenog ili silikonskog kalupa, izolacija, punjenje kalupa akrilatom, polimerizacija do obrade i poliranja (najmanje 3)
- izradu imedijatne ili provizorne totalne ili djelomične proteze (najmanje 3). Obavlja popravke i podlaganja djelomičnih proteza (najmnje 5)
- upoznavanje procesa izrade proteza na implantatima (sve faze).
Pripravnički staž farmaceutskih tehničara provodi se u trajanju od godinu dana prema sljedećem sadržaju i rasporedu:
a. sudjelovanje u izradi magistralnih pripravaka i izdavanju lijekova u ljekarni – 7 mjeseci
b. sudjelovanje u izradi galenskih pripravaka – 4 mjeseca
c. sudjelovanje u ispitivanju kakvoće lijekova – 1 mjesec.
Pripravnik provodi pripravnički staž u ljekarni i galenskom laboratoriju, u kojoj se upoznaje s organizacijom rada, prostorom i opremom ljekarne, dobrom praksom i zakonskim propisima koji reguliraju ljekarničku djelatnost i promet lijekova te s dužnostima i odgovornošću i osnovnim načelima etike i deontologije u ljekarništvu.
Sadržaj pripravničkog staža obuhvaća:
a. sudjelovanje u izradi magistralnih pripravaka i izdavanju lijekova u ljekarni
– rad u skladu sa smjernicama dobre ljekarničke prakse i farmakoterapijom (skupinama lijekova i njihovim farmaceutskim oblicima), čuvanje, skladištenje, defektiranje i preuzimanje lijekova
– vođenje rokovnika lijekova
– rad s lijekovima koji se mogu izdati bez liječničkog recepta i izdavanja istih u tzv. ručnoj prodaji
– izdavanje pomoćnih ljekovitih sredstava, dječje hrane, dijabetskih proizvoda, te ostalih medicinskih proizvoda koji se izdaju u ljekarni, defektiranja, čuvanja i njihovog skladištenja,
– upoznavanje izrade magistralnih pripravaka (izuzev pripravaka koji sadrže ljekovite supstancije jakog i vrlo jakog djelovanja),
– sudjelovanje u postupku pakiranja pripravaka izrađenih u ljekarni,
– vođenje laboratorijskog dnevnika,
– obavljanje administrativnih poslova u ljekarni: razvrstavanje recepata, knjigovodstvena obrada dostavnica i izdatnica i sl.
– upoznavanja s elektroničkom obradom podataka u ljekarni
– upoznavanja sa stručnom literaturom u ljekarni.
b. sudjelovanje u izradi galenskih pripravaka
– priprema pročišćene vode i vode za injekcije u galenskom laboratoriju
– sudjelovanja u izradi galenskih pripravaka prema farmakopeji i drugim propisima te
upoznavanje s aseptičkim postupkom i sterilizacijom
– sudjelovanje u postupku pakiranja pripravaka izrađenih u laboratoriju
– poznavanje čuvanja, skladištenja i kontrola roka trajanja izrađenih pripravaka
– upoznavanja s vođenjem laboratorijskog dnevnika,
– upoznavanja s administrativnim poslovima u galenskom laboratoriju.
c. sudjelovanje u ispitivanju kakvoće lijekova
– rad u analitičkom laboratoriju ljekarne i upoznavanje s priborom, aparaturom. analitičkim metodama i postupcima koji se primjenjuju u analitičkom laboratoriju
– sudjelovanja u izradi indikatora, titrimetrijskih otopina i reagensa.
– sudjelovanja u kontroli kakvoće ljekovitih supstancija i galenskih pripravaka,
Pripravnički staž prvostupnika radne terapije provodi se prema sljedećem sadržaju i rasporedu:
a. radna terapija na području samozbrinjavanja – 6 mjeseci
b. radna terapija na području produktivnosti – 3 mjeseca
c. radna terapija na području socijalizacije – 3 mjeseca
a. radna terapija na području samozbrinjavanja
- pripravnik provodi procjenu uključenosti, samostalnosti (ili potrebe za podrškom), sigurnosti i načina provođenja aktivnosti samozbrinjavanja odnosno osnovne svakodnevne aktivnosti života primjenom standardiziranih i nestandardiziranih metoda procjene te analizom i sintezom životnih aktivnosti (okupacija), primjenjuje usmjerenu praksu i identificira aktivnosti značajne za korisnika te određuje prioritete radnoterapijske intervencije
- analizira motoričke, senzoričke, perceptivne, kognitivne i socijalne komponente/vještine kao i čimbenike okoline (prostorna pristupačnost, podrška socijalne okoline, kulturološka primjerenost i drugo) koji utječu na izvedbu aktivnosti samozbrinjavanja
- analizira prikupljene podatke, određuje ciljeve radnoterapijske intervencije u suradnji s korisnikom po MUDRO načelima i definira plan rada, te surađuje s drugim članovima tima i prema potrebi ponovno određuje ciljeve i plan rada
- prilagođuje izvođenje aktivnosti samozbrinjavanja prilagodbom/preoblikovanjem načina izvedbe aktivnosti, njenih zahtjeva, upotrebom unutarnjih strategija i vanjskih pomagala ili prilagodbom okoline kako bi si omogućila izvedba ili sudjelovanje u aktivnostima
- primjenjuje specifične principe teorijskih modela i terapijskih pristupa/metoda/načela (okupacijske i socijalne modele, biomehaničke, neurorazvojne, kognitivno-bihevioralne, senzoričko-integrativne pristupe) u omogućavanju izvedbe i uključenosti u željene aktivnosti samozbrinjavanja i dnevne rutine
- primjenjuje specifične terapijske pristupe, metode i tehnike utemeljene na dokazima ili primjerima dobre prakse s ciljem razvoja/uspostavljanja/obnavljanja/unaprjeđivanja motoričkih, senzoričkih, perceptivnih, kognitivnih i socijalnih vještina neophodnih za izvedbu aktivnosti samozbrinjavanja
- provodi ponovljenu procjenu kojom dokumentira napredak korisnika i ishod radnoterapijske intervencije
- sustavno dokumentira radnoterapijski proces za svakog pojedinog korisnika i sastavlja radnoterapijsko mišljenje uz sudjelovanje mentora
b. radna terapija na području produktivnosti
- pripravnik primjenjuje usmjerenu praksu i provodi radnoterapijsku procjenu s ciljem identifikacije značajnih svakodnevnih aktivnosti i uključenosti u područje produktivnosti
- provodi analizu identificiranih važnih produktivnih aktivnosti u kojima korisnik trenutno ne sudjeluje ili ima teškoće pri izvođenju ili želi biti uspješniji u izvedbi
- procjenjuje motoričke, procesne i socijalne vještine te čimbenike okoline koji mogu utjecati na izvedbu i uključenost korisnika
- primjenjuje specifične principe teorijskih modela i terapijskih pristupa, metoda i načela (okupacijske i socijalne modele, biomehaničke, neurorazvojne, kognitivno-bihevioralne, senzoričko-integrativne pristupe) radi omogućavanja provedbe i uključenosti u željene ili potrebne produktivne aktivnosti
- primjenjuje specifične terapijske pristupe, metode i tehnike utemeljene na dokazima i primjerima dobre prakse s ciljem razvoja, uspostavljanja, obnavljanja i unaprjeđivanja motoričkih, procesnih i socijalnih vještina potrebnih za izvedbu aktivnosti produktivnosti
- planira, organizira i primjenjuje intervencije koje su usmjerene na poboljšanje provedbe i uključenosti u identificirane aktivnosti iz područja produktivnosti ili potiče razvijanje specifičnih individualnih vještina korisnika primjenjujući specifične tehnike ili metode rada
- provodi ponovljenu procjenu kojom dokumentira napredak korisnika i ishod radnoterapijske intervencije.
- sustavno dokumentira radnoterapijski proces za svakog pojedinog korisnika i sastavlja radnoterapijsko mišljenje uz sudjelovanje mentora
c. radna terapija na području socijalizacije
- pripravnik primjenjuje individualnu i obiteljski usmjerenu praksu te radnoterapijskom procjenom identificira uključenost i provedbu aktivnosti slobodnog vremena i igre
- procjenjuje uključenost djeteta u igru i razinu razvijenosti igre prema kronološkoj dobi
- primjenjuje specifične principe teorijskih modela i terapijskih pristupa, metoda i načela (okupacijske i socijalne modele, biomehaničke, neurorazvojne, kognitivno-bihevioralne, senzoričko-integrativne pristupe) u omogućavanju provedbe i uključenosti u željene aktivnosti slobodnog vremena i igre
- primjenjuje specifične tehnike stupnjevanja, tempiranja, kompenzacijskih strategija u omogućavanju izvedbe i uključenosti u željene aktivnosti slobodnog vremena i igre
- primjenjuje i grupne terapijske intervencije slobodnog vremena s ciljem poticanja socijalnih vještina i osjećaja pripadanja
- provodi ponovljenu procjenu kojom dokumentira napredak korisnika i ishod radnoterapijske intervencije.
- sustavno dokumentira radnoterapijski proces za svakog pojedinog korisnika i sastavlja radnoterapijsko mišljenje uz sudjelovanje mentora.
NACRT
Na temelju članka 173. stavka 1. Zakona o zdravstvenoj zaštiti („Narodne novine“, broj 100/18, 125/19, 147/20, 119/22, 156/22 i 33/23), uz prethodno pribavljeno mišljenje nadležnih komora ministar zdravstva donosi
PRAVILNIK O PRIPRAVNIČKOM STAŽU I STRUČNOM ISPITU ZDRAVSTVENIH RADNIKA
I. UVODNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom propisuju se sadržaj i način provođenja pripravničkog staža, normativi i standardi koje moraju ispunjavati zdravstvene ustanove, trgovačka društva koja obavljaju zdravstvenu djelatnost i privatni zdravstveni radnici kod kojih zdravstveni radnici provode pripravnički staž, sadržaj, program i način polaganja stručnoga ispita i sadržaj i izgled uvjerenja o položenome stručnom ispitu .
(2) Pripravnički staž obavlja se na način i prema sadržaju propisanim ovim Pravilnikom.
(3) Izrazi koji se koriste u ovome Pravilniku, a koji imaju rodno značenje, bez obzira jesu li korišteni u ženskom ili muškom rodu, obuhvaćaju na jednak način ženski i muški rod.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 2.
Pojedini pojmovi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
– stručna kvalifikacija je kvalifikacija stečena:
a) po završetku formalnog obrazovanja kojim je obuhvaćeno i stručno usavršavanje te se dokazuje diplomom, svjedodžbom ili drugom javnom ispravom koju je izdala nadležna obrazovna ustanova
b) po završetku formalnog obrazovanja i nakon toga obavljenog stručnog usavršavanja, odnosno
c) ispunjavanjem uvjeta propisanih zakonom kojim se uređuju regulirane profesije, a dokazuje se potvrdom kompetentnosti ili stručnim iskustvom, na temelju kojeg je nositelj stručne kvalifikacije stekao pravo obavljanja određene regulirane profesije u državi članici
– stručno iskustvo je stvarno i zakonito obavljanje profesije u punom ili nepunom radnom vremenu, a u skladu s odgovarajućim propisima za pojedinu profesiju
– o brazovna kvalifikacija je kvalifikacija koja se stječe po završetku formalnog obrazovanja, a koja se dokazuje diplomom, svjedodžbom ili drugom javnom ispravom koju je izdala nadležna obrazovna ustanova
– Ministarstvo je ministarstvo nadležno za zdravstvo je nadležno tijelo za sadržaj pripravničkog staža, za utvrđivanje uvjeta koje moraju ispunjavati zdravstvene ustanove, trgovačka društva koja obavljaju zdravstvenu djelatnost i privatni zdravstveni radnici kod kojih zdravstveni radnici provode pripravnički staž, za sadržaj, program i način polaganja stručnog ispita i izdavanje uvjerenja o položenom stručnom ispitu
– pripravnički staž je rad pod nadzorom kojim se zdravstveni radnik osposobljava za samostalan rad. Pripravnički staž obavlja se prema propisanom sadržaju kojim se utvrđuje raspored i trajanje pripravničkog staža u pojedinim stručnim jedinicama te stručni poslovi kojima se pripravnici osposobljavaju za samostalan rad
- mentor je zdravstveni radnik koji je stručnjak u odgovarajućoj razini obrazovanja s najmanje tri godine radnog iskustva u zdravstvenoj djelatnosti u pojedinom zdravstvenom usmjerenju, koji obavlja mentorstvo u okviru svog redovnog rada
– stručni ispit je ispit koji polaže zdravstveni radnik koji je završio strukovno obrazovanje i/ili stručni/sveučilišni prijediplomski ili diplomski studij pred ispitnom komisijom Ministarstva
– pripravnik je zdravstveni radnik koji je završio strukovno obrazovanje i/ili stručni/sveučilišni prijediplomski studij i/ili diplomski studij u Republici Hrvatskoj i obavlja pripravnički staž
– kandidat je zdravstveni radnik koji nakon provedenog postupka priznavanja inozemne stručne kvalifikacije stečene izvan područja EGP-a polaže stručni ispit u Ministarstvu.
II. PRIPRAVNIČKI STAŽ
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 3.
Pripravnički staž za zdravstvene radnike traje do godinu dana.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 4.
(1) Pripravnički staž provodi se u zdravstvenim ustanovama, trgovačkim društvima koja obavljaju zdravstvenu djelatnost i kod privatnih zdravstvenih radnika koji moraju ispunjavati sljedeće normative i standarde:
a) postojanje stručne jedinice prema zahtjevima pojedinog dijela sadržaja pripravničkog staža u tom zdravstvenom usmjerenju,
b) da u stručnoj jedinici iz točke a) ovoga članka u punom radnom vremenu radi zdravstveni radnik s položenim stručnim ispitom i važećim odobrenjem za samostalan rad koji ima višu, a najmanje istu razinu završenog obrazovanja zdravstvenog usmjerenja te koji ima najmanje pet godina radnog iskustva u struci,
c) da stručna jedinica ima potrebnu medicinsko-tehničku opremu i prostor za uspješno provođenje sadržajem propisanog pripravničkog staža.
(2) Ako zdravstvena ustanova, trgovačko društvo koje obavlja zdravstvenu djelatnost i privatni zdravstveni radnik koja je primila pripravnika na pripravnički staž nema sve stručne jedinice prema propisanom sadržaju pripravničkog staža za zdravstveno usmjerenje upućuje ga u drugu zdravstvenu ustanovu koja ima te jedinice.
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, zdravstveni radnici sukladno propisanom sadržaju pripravničkog staža mogu obaviti dio sadržaja pripravničkog staža u ustanovama socijalne skrbi, ustanovama obrazovanja i u drugim pravnim osobama koje imaju stručnu jedinicu za provođenje pripravničkog staža u zdravstvenom usmjerenju radne terapije i zdravstvenih radnika sanitarnog usmjerenja.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 5.
Pripravnički staž zdravstveni radnici mogu obaviti i kod zdravstvenog radnika sa završenim stručnim ili sveučilišnim studijem ili kod zdravstvenog radnika sa završenim strukovnim obrazovanjem koji obavlja privatnu praksu, koji ima važeće odobrenje za samostalan rad te koji ima najmanje pet godina radnog iskustva u struci te u pravnoj osobi u kojoj se zdravstvena djelatnost obavlja u skladu s posebnim zakonom , a koja ispunjava uvjete iz članka 4. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 6.
(1) Pripravnički staž koji je pripravnik obavio upisuje se u pripravničku knjižicu.
(2) Pripravničku knjižicu ovjerava mentor i ravnatelj zdravstvene ustanove koja je pripravnika primila na pripravnički staž, privatni zdravstveni radnik, odnosno odgovorna osoba u trgovačkom društvu koje obavlja zdravstvenu djelatnost te u pravnoj osobi iz članka 4. i 5. ovoga Pravilnika.
(3) Za provođenje dijela pripravničkog staža u odgovarajućoj stručnoj jedinici odgovoran je mentor koji ovjerava pripravnički staž u pripravničkoj knjižici svojim potpisom.
(4) Pripravnici su obvezni za vrijeme pripravničkog staža izvršavati zadatke i obavljati poslove u skladu s propisanim sadržajem koje im povjeri mentor.
(5) Obrazac pripravničke knjižice tiskan je u Prilogu I. ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 7.
(1) Pripravnički staž obavlja se u punom radnom vremenu, u pravilu bez prekida.
(2) Opravdani prekid pripravni č kog sta ž a je privremena nesposobnost za rad, rodiljni i roditeljski dopust, vojna obveza te stru č no usavr š avanje, te se u tim slu č ajevima pripravnički sta ž produ ž ava za onoliko vremena koliko je prekid trajao.
(3) Za prekid iz stavka 1. ovoga članka prilaže se potvrda ravnatelja zdravstvene ustanove, uprave trgovačkog društva koje obavlja zdravstvenu djelatnost ili nositelja privatne prakse, odnosno odgovorne osobe iz članka 6. ovoga Pravilnika.
(4) Sadržaj pripravničkog staža iz članka 1. stavka 2. ovoga Pravilnika propisan je u Prilogu IV. ovoga pravilnika i čini njegov sastavni dio.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 8.
(1) Zdravstvenom radniku koji je nakon obavljenog pripravni č kog sta ž a i polo ž enog stru č nog ispita stekao obrazovanje u drugom zdravstvenom usmjerenju, trajanje pripravni č kog sta ž a mo ž e se skratiti za dio sadržaja, ako je sadržaj obavljenog pripravni č kog sta ž a sukladan sadržaju pripravni č kog sta ž a u drugom zdravstvenom usmjerenju.
(2) Zdravstveni radnik koji je obavio pripravni č ki sta ž i polo ž io stru č ni ispit i nakon toga stekao vi š u razinu obrazovanja u istom zdravstvenom usmjerenju u djelatnosti fizioterapije, medicinsko-laboratorijske dijagnostike i sanitarnog in ž enjerstva, nema obvezu ponovnog obavljanja pripravni č kog sta ž a niti obvezu polaganja stru č nog ispita.
(3) Medicinska sestra/medicinski tehni č ar koji je obavio pripravni č ki sta ž i polo ž io stru č ni ispit u sustavu socijalne skrbi ili posjeduje rje š enje o osloba đ anju polaganja stru č nog ispita temeljem radnog sta ž a ministarstva nadle ž nog za socijalnu skrb, obvezan je polo ž iti stru č ni ispit pred ispitnom komisijom Ministarstva bez obveze obavljanja pripravni č kog sta ž a.
III. STRUČNI ISPIT
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 9.
Nakon obavljenoga pripravničkog staža zdravstveni radnik polaže stručni ispit pred ispitnom komisijom Ministarstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 10.
(1) Zdravstveni radnik regulirane profesije sa stručnom kvalifikacijom sukladno zakonu kojim se uređuju regulirane profesije i priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija doktora medicine, doktora dentalne medicine, magistra farmacije, medicinske sestre opće njege i primalje, koji je stekao stru č nu kvalifikaciju u tre ć oj dr ž avi nakon provedenog postupka priznavanja inozemne stru č ne kvalifikacije obvezan je polo ž iti stru č ni ispit pred ispitnom komisijom Ministarstva bez obveze pripravničkog staža.
(2) Zdravstveni radnik koji je obvezan obaviti pripravnički staž i položiti stručni ispit sukladno zakonu kojim je regulirana zdravstvena zaštita, nakon provedenog postupka priznavanja inozemne stru č ne kvalifikacije i priznatog ili obavljenog pripravni č kog sta ž a u Republici Hrvatskoj, obvezan je polo ž iti stru č ni ispit pred ispitnom komisijom Ministarstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 11.
(1) Pripravnik podnosi Ministarstvu zahtjev za polaganje stručnog ispita uz koji prilaže sljedeću dokumentaciju:
– ovjerenu presliku diplome ili svjedodžbe o završnom ispitu,
– dokaz o državljanstvu s naznakom osobnog identifikacijskog broja,
– uredno ispunjenu i ovjerenu pripravničku knjižicu,
– potvrdu zdravstvene ustanove, uprave trgovačkog društva koje obavlja zdravstvenu djelatnost ili nositelja privatne prakse.
(2) Kandidat podnosi zahtjev za polaganje stručnog ispita Ministarstvu uz koji prilaže sljedeću dokumentaciju:
– dokaz o stručnoj kvalifikaciji,
– ovjerenu presliku rješenja o priznavanju inozemne stručne kvalifikacije,
– dokaz o državljanstvu s naznakom osobnog identifikacijskog broja, ako mu je dodijeljen,
– dokaz o obavljenom pripravničkom stažu ako je obvezan obaviti pripravnički staž i položiti stručni ispit sukladno zakonu kojim je regulirana zdravstvena zaštita,
– dokaz o radnom iskustvu ako postoji.
(3) Zahtjev iz stavka 1. ovog članka pripravnik podnosi Ministarstvu najranije 30 dana prije isteka pripravničkog staža.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 12.
(1) Ako je pripravnik, odnosno kandidat ispunio sve uvjete predviđene ovim Pravilnikom, Ministarstvo rješenjem odobrava polaganje stručnog ispita.
(2) Pripravnik, odnosno kandidat pisano se izvješćuje o datumu i mjestu polaganja, najmanje 8 dana prije dana polaganja stručnog ispita.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 13.
(1) Ako je pripravnik, odnosno kandidat iz opravdanog razloga spriječen pristupiti zakazanom roku ispita, obvezan je pisano obavijestiti Ministarstvo jedan dan prije dana određenog za polaganje stručnog ispita.
(2) Ako pripravnik, odnosno kandidat pravovremeno ne obavijesti Ministarstvo ili je razlog odustanka neopravdan, smatra se da je ispitu pristupio te troškovi ispita nakon ponovnog izlaska idu na teret pripravnika, odnosno kandidata.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 14.
(1) Stručni ispit za zdravstvene radnike sastavljen je od općeg i stručnog dijela i polaže se usmeno.
(2) Opći dio stručnog ispita obuhvaća pravne ispitne predmete:
1. Ustavno uređenje Republike Hrvatske,
2. Zdravstvenu zaštitu i obvezno zdravstveno osiguranje,
3. Radni odnosi i mirovinsko osiguranje.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 15.
Ispitni predmeti stručnog dijela stručnog ispita po zdravstvenim usmjerenjima jesu:
1. za prvostupnike radiološke tehnologije
a) radiologija, radioterapija i nuklearna medicina,
b) zaštita od ionizirajućeg zračenja,
2. za primalje-asistentice
a) njega trudnica, rodilja i babinjača i primaljska skrb u primarnoj zdravstvenoj zaštiti
b) njega ginekoloških bolesnica
c) njega i ishrana novorođenčadi
3. za fizioterapeutske tehničare i prvostupnike fizioterapije
a) kineziterapija
b) fizikalna terapija
4. za zdravstveno laboratorijske tehničare i prvostupnike medicinsko-laboratorijske dijagnostike
a) medicinska biokemija i hematologija,
b) mikrobiologija,
c) patologija i citologija
5. za sanitarne tehničare, sanitarne inženjere, prvostupnike i magistre sanitarnog inženjerstva
a) epidemiologija i higijena
b) mikrobiologija
c) zdravstvena ekologija
6. za dentalne tehničare
a) fiksna i mobilna protetika
b) poznavanje zubotehničkog materijala
7. za dentalne asistente
a) dentalno asistiranje, dentalna oprema i materijali
b) zdravstvena njega i hitna stanja
8. za farmaceutske tehničare
a) izrada galenskih i magistralnih pripravaka
b) poznavanje i čuvanje lijekova i medicinskih proizvoda
9. za prvostupnike radne terapije
a) radno-terapijska procjena i intervencija kod odraslih osoba
b) radno-terapijska procjena i intervencija kod djece i adolescenata.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 16.
(1) Ministar odlukom donosi listu ispitivača na stručnim ispitima.
(2) Na listu ispitivača iz stavka 1. ovog članka imenuju se stručnjaci odgovarajuće razine obrazovanja koji se bave odgovarajućim područjem rada u pojedinom zdravstvenom usmjerenju.
(3) Ministar odlukom donosi listu tajnika ispitne komisije na stručnim ispitima.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 17.
(1) Pripravnik, odnosno kandidat polaže stručni ispit pred ispitnom komisijom.
(2) Ispitna komisija sastoji se od predsjednika i članova, a čine ju ispitivači s liste ispitivača za pojedine predmete iz članka 16. stavka 1. ovoga Pravilnika.
(3) Administrativne poslove ispitne komisije obavlja tajnik ispitne komisije s liste tajnika ispitne komisije iz članka 16. stavka 3. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Č lanak 18.
(1) Ispitna komisija i tajnik na stručnim ispitima imaju pravo na naknadu.
(2) Visinu naknade određuje ministar odlukom.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Č lanak 19.
(1) Članovi ispitne komisije obvezni su tijekom polaganja stručnog ispita voditi zapisnik.
(2) Zapisnik o uspjehu na ispitu potpisuju predsjednik i članovi ispitne komisije.
(3) Obrazac zapisnika iz stavka 2. ovoga članka tiskan je u Prilogu II. ovoga Pravilnika i čini njegov sastavni dio.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 20.
(1) Uspjeh pripravnika, odnosno kandidata na ispitu ocjenjuje se s »položio« ili »nije položio«.
(2) Ispitivač je samostalan u ocjenjivanju uspjeha pripravnika, odnosno kandidata za predmet koji je ispitivao.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 21.
(1) Tajnik ispitne komisije izvješćuje po završenom ispitu pripravnika, odnosno kandidata o uspjehu na stručnom ispitu.
(2) Nezadovoljan pripravnik, odnosno kandidat može u roku od 48 sati podnijeti prigovor Ministarstvu i tražiti da se njegovo znanje još jednom provjeri.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka Ministarstvo je obvezno odrediti drugu ispitnu komisiju, koja je obvezna provesti ponovni ispit u roku od 48 sati od podnesenog prigovora.
(4) Troškove ispitne komisije iz stavka 3. ovoga članka snosi pripravnik, odnosno kandidat.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 22.
(1) Zdravstvenom radniku koji je položio stručni ispit izdaje se uvjerenje o položenom stručnom ispitu koje potpisuje ministar.
(2) Obrazac uvjerenja o položenom stručnom ispitu tiskan je u Prilogu III. ovoga Pravilnika i čini njegov sastavni dio.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 23.
(1) Pripravnik, odnosno kandidat koji na stručnom ispitu nije položio jedan ili dva ispitna predmeta može uz podnošenje zamolbe polagati popravni ispit iz predmeta koje nije položio najranije po isteku roka od 15 dana, a najkasnije u roku 10 mjeseci od dana polaganja ispita.
(2) Ako pripravnik, odnosno kandidat u roku iz stavka 1. ovoga članka ne izađe na popravni ispit, polaže ponovno cijeli stručni ispit.
(3) Pripravnik, odnosno kandidat koji nije položio najmanje tri predmeta na stručnom ispitu , kao i pripravnik, odnosno kandidat koji nije položio popravni ispit može ponovo polagati cijeli ispit po isteku roka od 3 mjeseca od dana polaganja stručnog ispita.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 24.
(1) Troškove stručnog ispita snosi zdravstvena ustanova, trgovačko društvo koje obavlja zdravstvenu djelatnost, odnosno privatni zdravstveni radnik koji je pripravnika, odnosno kandidata primio na pripravnički staž.
(2) Troškove ponovnog polaganja stručnog ispita snosi pripravnik, odnosno kandidat.
(3) Državljani trećih država, odnosno državljani Europske unije sami snose troškove polaganja stručnog ispita.
IV. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 25.
(1) Zdravstvenim radnicima koji su obavili pripravnički staž i položili stručni ispit i nakon toga stekli višu razinu obrazovanja u istom zdravstvenom usmjerenju u djelatnosti fizioterapije, medicinsko-laboratorijske dijagnostike i sanitarnog inženjerstva iz članka 8. stavka 2. ovoga Pravilnike i nemaju obvezu ponovnog obavljanja pripravničkog staža i polaganja stručnog ispita, nadležna komora obvezna je izdati odobrenje za samostalan rad u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva za izdavanje odobrenja za samostalan rad.
(2) Nadležna komora obvezna je po službenoj dužnosti izdati odobrenje za samostalan rad zdravstvenom radniku koji je stekao višu razinu obrazovanja u zdravstvenom usmjerenju iz stavka 1. ovog članka i podnio je zahtjev za izdavanje odobrenja za samostalan rad prije stupanja na snagu ovoga Pravilnika, u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 26.
Odluku o imenovanju liste ispitivača i liste tajnika na stručnim ispitima iz članka 16. stavka 1. i stavka 3. ovoga Pravilnika, ministar će donijeti u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 27.
(1) Doktor medicine koji je upisao integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij medicine u Republici Hrvatskoj do akademske godine 2012./2013., a nije obavio pripravnički staž i položio stručni ispit nakon završetka studija, obvezan je obaviti pripravnički staž u trajanju od pet mjeseci i položiti stručni ispit propisane Pravilnikom o pripravničkom stažu doktora medicine („Narodne novine“, broj 114/13).
(2) Doktor dentalne medicine koji je upisao integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij dentalne medicine u Republici Hrvatskoj prije i u akademskoj godini 2009./2010. i u toj akademskoj godini, a nije obavio pripravnički staž i položio stručni ispit nakon završetka studija, obvezan je obaviti pripravnički staž u trajanju od pet mjeseci i položiti stručni ispit propisane Pravilnikom o pripravničkom stažu doktora dentalne medicine („Narodne novine“, broj 145/13).
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 28.
(1) Magistar farmacije koji je upisao integrirani preddiplomski i diplomski studij farmacije u Republici Hrvatskoj prije akademske godine 2010./11., a nije obavio pripravnički staž i položio stručni ispit nakon završetka studija, obvezan je obaviti pripravnički staž u trajanju od dvanaest mjeseci propisan točkom III. Priloga 1. Pravilnika o pripravničkom stažu zdravstvenih djelatnika („Narodne novine“, broj 18/94 i 20/94) i položiti stručni ispit propisan člankom 12. Pravilnika o pripravničkom stažu zdravstvenih radnika („Narodne novine“, broj 2/11).
(2) Magistar medicinske biokemije koji je upisao studij medicinske biokemije do akademske godine 2018./2019. a nije obavio pripravnički staž i položio stručni ispit nakon završetka studija, obvezan je obaviti pripravnički staž u trajanju od dvanaest mjeseci propisan točkom IV. Priloga 1. Pravilnika o pripravničkom stažu zdravstvenih djelatnika („Narodne novine“, broj 20/94) i položiti stručni ispit propisan člankom 12. Pravilnika o pripravničkom stažu zdravstvenih radnika („Narodne novine“, broj 2/11).
(3) Prvostupnik sestrinstva koji je upisao prijediplomski studij sestrinstva u Republici Hrvatskoj prije i u akademskoj godini 2012./13. i medicinska sestra - medicinski tehničar koji je upisao srednje strukovno obrazovanje u Republici Hrvatskoj prije i u školskoj godini 2009./10., a nije obavio pripravnički staž i položio stručni ispit, obvezan je obaviti pripravnički staž u trajanju od 12 mjeseci propisan za medicinske sestre općeg smjera točkom II. Priloga 1. Pravilnika o pripravničkom stažu zdravstvenih djelatnika („Narodne novine“, broj 20/94) i položiti stručni ispit propisan člankom 12. Pravilnika o pripravničkom stažu zdravstvenih radnika („Narodne novine“, broj 2/11).
(4) Prvostupnik primaljstva koji je upisao prijediplomski studij primaljstva u Republici Hrvatskoj prije i u akademskoj godini 2010./11. a nije obavio pripravnički staž i položio stručni ispit, obvezan je obaviti pripravnički staž u trajanju od 12 mjeseci propisan točkom III. Priloga 1. Pravilnika o pripravničkom stažu zdravstvenih djelatnika („Narodne novine“, broj 20/94) i položiti stručni propisan člankom 12. Pravilnika o pripravničkom stažu zdravstvenih radnika („Narodne novine“, broj 2/11).
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 29.
Zdravstveni radnici koji su započeli pripravnički staž prije stupanja na snagu ovoga Pravilnika završit će pripravnički staž prema planu i programu pripravničkog staža propisanog Pravilnikom o pripravničkom stažu zdravstvenih djelatnika („Narodne novine“, broj 20/94) , a položit će stručni ispit po odredbama ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 30.
(1) Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o pripravničkom stažu doktora medicine („Narodne novine“, broj 114/13, 157/13, 30/14 i 129/15) osim članka 17. i Priloga I., II. i VI. toga Pravilnika za doktora medicine iz članka 27. stavka 1. ovoga Pravilnika.
(2) Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o pripravničkom stažu doktora dentalne medicine („Narodne novine“, broj 145/13) osim članka 17. i Priloga I., II. i VI. toga Pravilnika za doktora dentalne medicine iz članka 27. stavka 2. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 31.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o pripravničkom stažu zdravstvenih radnika („Narodne novine“, broj 2/11, 14/13, 126/14 i 135/15), osim članka 12. toga Pravilnika koji propisuje sadržaj stručnog ispita za zdravstvene radnike iz članka 28. ovoga Pravilnika i plana i programa pripravničkog staža, u dijelu koji propisuje pripravnički staž za zdravstvene radnike iz članka 28. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 32.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Klasa:
Urbroj:
Zagreb,
MINISTAR
izv. prof. dr. sc. Vili Beroš, dr. med.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
PRILOG I.
Obrazac pripravničke knjižice
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
PRILOG II.
Obrazac zapisnika
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZDRAVSTVA
Zagreb, Ksaver 200a
Z A P I S N I K
o polaganju stručnog ispita za __________________________________________
održanog __________________
PREDMET:
ISPITIVAČ:
Redbr.
PREZIME I IME
PRIPRAVNIKA / KANDIDATA
P I T A N J A
USPJEH
ISPITIVAČ:
MINISTARSTVO ZDRAVSTVA
Zagreb, Ksaver 200a
ZAPISNIK O USPJEHU
na stručnom ispitu propisanom za
______________________________________________
održanom dana ___________________
RED.
BR.
PREZIME I IME
PRIPRAVNIKA/
KANDIDATA
(predmet)
(predmet)
(predmet)
(predmet)
(predmet)
(predmet)
USPJEH
TAJNIK ČLANOVI PREDSJEDNIK
ISPITNE KOMISIJE ISPITNE KOMISIJE ISPITNE KOMISIJE
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
PRILOG III.
Obrazac uvjerenja o položenom stručnom ispitu
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZDRAVSTVA
KLASA: ………………………………………………………..
URBROJ: …………………………………………………….
BROJ EV.:………………………………………………..
Na temelju članka 169. Zakona o zdravstvenoj zaštiti (»Narodne novine«, broj 100/18, 125/19, 147/20, 119/22, 156/22 i 33/23) Ministarstvo zdravstva izdaje
UVJERENJE
o položenom stručnom ispitu
(ime i prezime)
rođen/a, ______________ ________________
(datum)(mjesto)
(država)
položio/la je dana stručni ispit pred ispitnom komisijom Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske za
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(naziv zdravstvenog usmjerenja)
U ------------------------------------- dana ------------------------------------20-------------
Ministar
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
PRILOG IV.
Sadržaj pripravničkog staža zdravstvenih radnika
Napomena: U pripravničku knjižicu upisuju se nazivi postupaka i drugih intervencija koje je pripravnik primjenjivao u svakoj stručnoj cjelini.
1. Sadržaj pripravničkog staža za prvostupnike radiološke tehnologije
Pripravnički staž za prvostupnike radiološke tehnologije provodi se u trajanju od godinu dana prema sljedećem sadržaju i rasporedu:
a. radiologija – 5 mjeseci
b. radioterapija – 3 mjeseca
c. zaštita od zračenja – 1 mjesec
d. nuklearna medicina – 3 mjeseca.
a. Pripravnik na odjelu za radiologiju radi:
- 2 mjeseca u radiologiji
- 1 mjesec na kontrastnoj dijagnostici i intervencijskoj radiologiji
- 2 mjeseca na suvremenim metodama radiološkog prikazivanja.
Sadržaj pripravničkog staža obuhvaća:
- snimanje pluća u tipičnim i modificiranim projekcijama, primjenjujući različite tehnike snimanja
- obavljanje tomografskih snimanja, standardnih i specijalnih snimki kostiju i zglobova, standardne mamografskih snimki i nativnih snimki abdomena u stojećem i ležećem položaju te na boku i snimki traumatiziranih pacijenata
- sudjelovanje pri dijaskopskim pretragama
- obavljanje pretraga mobilnim uređajima u JIL-u, i operacijskoj dvorani
- provedbu zaštite pacijenata, pratnje i osoblja od zračenja
- rad s bazama podataka (rad s BIS-om, PACS-om i RIS-om i telemedicinom)
- sudjelovanje u osiguranju kontrole kvalitete
- davanje uputa pacijentu pri izvođenju pretraga
- sudjelovanje pri izvođenju pretraga urogenitalnog sustava i pretraga iz područja dentalne radiologije
- sudjelovanje kod izvođenja postupaka na uređajima za digitalnu suptrakcijsku angiografiju
- sudjelovanje pri intervencijskim radiološkim pretragama i zahvatima na radiološkim uređajima
- primjenu mjera zaštite od zračenja kod pacijenata, pratnje i osoblja
- pripremu pacijenta i određivanje parametara snimanja odabirom protokola u izvođenju kompjutorizirane tomografije (CT) i/ili magnetske rezonancije (MR) svih organa i organskih sustava
- pripremu kontrastnih sredstava za kompjutoriziranu tomografiju i magnetsku rezonanciju
- samostalnu pohranu snimki na različite digitalne medije te u PACS sustav
- upravljanje radiološkim uređajima pri izvođenju intervencijskih zahvata na CT-u i MR-u
- rad s bazama podataka (rad s BIS-om, PACS-om i RIS-om i telemedicinom)
- evaluiranje podataka dobivenih radiološko dijagnostičkim postupcima.
b. Pripravnik na odjelu za radioterapiju radi:
- 1 mjesec na planiranju radioterapije
- 2 mjeseca na provođenju radioterapije.
Sadržaj pripravničkog staža obuhvaća:
- upravljanje i rad s klasičnim i CT simulatorom
- namještanje pacijenta i pozicioniranje pacijenta
- obavljanje radnji u sustavu za arhiviranje i komunikaciju slika (PACS)
- obavljanje radnji u radiološkim informacijskim sustavu (RIS)
- obavljanje radnji u onkološkom informacijskim sustavom (OIS) za pohranu podataka i simulacijskih snimaka pacijenta
- brigu o zaštiti pacijenta i osoblja od zračenja
- upravljanje Linearnim akceleratorom ili drugim teleterapijskim uređajem
- obavljanje radnji u V&R („Verify and Record“) bazi podataka, odnosno Onkološkom informacijskom sustavu pri upravljanju uređajem i podacima o pacijentu
- r ad na brahiterapiji
- evaluiranje podataka dobivenih slikovnim metodama.
c. Sadržaj pripravničkog staža na poslovima zaštite od zračenja obuhvaća:
- rad na poslovima dozimetrije
- obavljanje postupaka kontrole kvalitete
- obavljanje postupaka zaštite od zračenja.
d. Sadržaj pripravničkog staža na odjelu za nuklearnu medicini obuhvaća:
- pripremu i apliciranje radiofarmaka za pretrage (uz prethodno uvod mentora u radiofarmaciju, eluacija generatora i mjere dekontaminacije)
- računanje aktivnosti radiofarmaka
- pripremu pacijenata za nuklearnomedicinske pretrage
- kontrolu kvalitete mjernih uređaja u nuklearnoj medicini
- izvođenje planarne i tomografske scintigrafije - statičke studije
- izvođenje dinamičke scintigrafije u nuklearnoj medicini
- evaluaciju podataka dobivene nuklearnomedicinskim pretragama
- rad s bazama podataka (BIS-om, PACS-om i RIS-om)
- obradu snimki dobivenih nuklearnomedicinskim pretraga
- provedbu mjera zaštite od zračenja pacijenata i osoba u pratnji te zdravstvenih radnika ili zdravstvenih suradnika
- rad s brojačima za mjerenje radioaktivnosti, te postupke dekontaminacije radnih površina i osoblja
- sudjelovanje u procesu kalibracije i kontrole kvalitete mjernih uređaja u nuklearnoj medicini: gama kamere, CT-a, kalibratora doza, mjerača radioaktivnosti u štitnjači i mjerača brzine doze
provodi kontrolu i pripremu uvjeta za scintigrafiju (odabir i postavljanje kolimatora, odabir dodataka za namještanje i fiksaciju bolesnika), odabiru odgovarajuće parametre i protokole snimanja
- izvođenje planarnih i tomografskih snimanja pod nadzorom stručnog/sveučilišnog prvostupnika/prvostupnice radiološke tehnologije: scintigrafiju skeleta, scintigrafiju štitnjače i doštitnih žlijezda, dinamičke i statičke scintigrafije bubrega, scintigrafiju mozga, scintigrafiju miokarda u opterećenju i mirovanju, PET/CT metode, dinamičke i statičke scintigrafije probavnog sustava, perfuzijsko i ventilacijsko snimanje pluća, scintigrafije pomoću obilježenih eritrocita i leukocita, radionuklidne kardiografije i ventrikulografije, testove akumulacije radiojoda u štitnjači scintigrafiju cijelog tijela pomoću I - 131 kod pacijenata operiranih zbog karcinoma štitnjače.
2. Sadržaj pripravničkog staža za primalje-asistentice
Pripravnički staž za primalju asistenticu provodi se u trajanju od godinu dana prema sljedećem sadržaju i rasporedu:
- rad u rodilištu – 8 mjeseci
- rad na odjelima ginekologije i odjelu za humanu reprodukciju – 3 mjeseca
- rad u primarnoj zdravstvenoj zaštiti žena (ginekološka ambulanta) – 1 mjesec
a. Pripravnik provodi u rodilištu:
- 5 mjeseci u rađaonici
- 2 mjeseca na odjelu babinjača i neonatološkom odjelu
- 1 mjesec na odjelu patologije trudnoće.
Sadržaj pripravničkog staža u rodilištu obuhvaća:
- rad u zdravstvenom timu uz nadzor prvostupnice primaljstva i/ili magistre primaljstva i primjenu znanja o primaljskoj skrbi sukladno načelima profesionalne etike i zakonodavstva
- provedbu postupaka asepse, antisepse i dezinfekcije te postupke prevencije bolničkih infekcija
- pripremu instrumenata, uređaja, materijala i prostora u prijemnoj ambulanti, ambulanti patologiji trudnoće, rađaonici te na odjelu babinjača i neonatologije
- komunikaciju s trudnicom, rodiljom i babinjačom
- pripremu trudnica za pregled, primitak u rađaonicu ili na odjel patologije trudnoće
- pripremu trudnice za dijagnostičke pretrage, porod, operativno dovršenje poroda i sve ostale zahvate tijekom trudnoće, poroda i babinja
- pripremu novorođenčeta za pregled, dijagnostičke pretrage i potrebne zahvate ili intervencije
- pripremu instrumenata, uređaja, potrebnog materijala i prostora za porod i druge zahvate te za sterilizaciju
- provedbu postupaka predoperativne pripreme i postoperativne skrbi kod operativnog dovršavanja poroda
- provedbu osobne higijene trudnice, rodilje i babinjače i previjanja i kupanja novorođenčeta
- brigu o redovitoj i pravilnoj prehrani trudnice, rodilje, babinjače i novorođenčeta
- vježbu prepoznavanje patoloških promjena vitalnih funkcija trudnica, rodilja, babinjača i novorođenčeta
- provedbu peroralnu i parenteralnu primjene lijekova (osim intravenske) ordiniranu od strane liječnika
- dostavu dijagnostičkog materijala u laboratorij i prikupljanje nalaza
- pratnju trudnice, rodilje, babinjače i novorođenčeta na dijagnostičke pretrage i kod premještaja na druge odjele
- pripremu trudnice, babinjače i novorođenčeta za otpust.
b. Pripravnik provodi na odjelu ginekologije i odjelu za humanu reprodukciju:
2 mjeseca na odjelu ginekologije,
2 tjedna na odjelu humane reprodukcije i
2 tjedna u ginekološkoj ambulanti.
Sadržaj pripravničkog staža na odjelu ginekologije i odjelu za humanu reprodukciju obuhvaća:
- rad u zdravstvenom timu uz nadzor mentora i primjenu znanja iz područja primaljske skrbi po načelima profesionalne etike
- komunikaciju s osobljem (organizacija rada na radilištu, pravilnici, postupnici, kućni red)
- provedbu postupaka asepse, antisepse i dezinfekcije i prevencije bolničkih infekcija
- komunikaciju s pacijenticom
- pripremu pacijentice za pregled i primitak pacijentice na odjel
- pripremu instrumenata, uređaja, materijala i prostora u ambulantama na ginekološkim odjelima i odjelu za humanu reprodukciju
- pripremu pacijenticu za pregled, dijagnostičke pretrage, minimalno invazivne kirurške zahvate i operativne ginekološke zahvate
- pripremu instrumenata, uređaja, materijala i prostora za male operativne zahvate i sterilizaciju
- provedbu postupaka predoperativne pripreme i postoperativne njege pacijentice
- provedbu osobne higijene pacijentice
- brigu o redovitoj i pravilnoj prehrani pacijentice
- praćenje općeg stanja pacijentice tijekom bolničkog smještaja i liječenja
- uvježbavanje prepoznavanje patoloških promjena vitalnih funkcija pacijentica
- provedbu peroralne i parenteralne primjene lijekova (osim intravenske) ordiniranih od strane liječnika
- dostavu dijagnostičkog materijala u laboratorij i prikupljanje nalaza
- pratnju pacijentice na dijagnostičke pretrage i kod premještaja na druge odjele
- pripremu pacijentice za otpust.
c. Pripravnički staž u ginekološkoj ordinaciji primarne zdravstvene zaštite obuhvaća:
- rad u zdravstvenom timu uz nadzor mentora i primjenu znanja iz područja primaljske skrbi po načelima profesionalne etike
- komunikaciju s pacijenticom
- provođenje postupaka, asepse, antisepse i dezinfekcije
- pripremu pacijentice za pregled i dijagnostičko terapijske pretrage
- praćenje općeg stanja pacijentice tijekom pregleda i dijagnostičko terapijskog zahvata
- uvježbavanje prepoznavanja patoloških promjena vitalnih funkcija pacijentice
- provedbui peroralne i parenteralne primjene lijekova (osim intravenske) ordiniranu od strane liječnika,
- pripremu prostora, instrumenata, uređaja i materijala u ginekološkoj i ultrazvučnoj ambulanti te sterilizaciju instrumenata
- dostavljanje dijagnostički materijal u laboratorij i prikuplja nalaza.
3. Sadržaj pripravničkog staža za fizioterapeutske tehničare i prvostupnike fizioterapije
Pripravnički staž za fizioterapeutske tehničare i prvostupnike fizioterapije traje godinu dana i provodi se prema sljedećem sadržaju i rasporedu:
a. Kineziterapija – 8 mjeseci
b. Fizikalna terapija – 4 mjeseca.
a. Kineziterapija
Pripravnik provodi pripravnički staž iz kineziterapije u jedinici (dvorani) za kineziterapiju i u stacionaru uz bolesnički krevet, ovisno o dnevnoj frekvenciji, s najmanje 5-10 pacijenata i obavlja sljedeće poslove:
- primjenjuje kineziterapijske postupke u rehabilitaciji neuroloških pacijenata (odraslih i djece) i to: fizioterapijske vježbe za povećanja opsega pokreta, mobilizaciju mekih struktura, pozicioniranje pacijenta prilikom fizioterapijskog postupka u krevetu, u sjedećem položaju i u invalidskim kolicima, facilitaciju reakcija okretanja u ležećem položaju, facilitaciju reakcija posjedanja i ustajanja, facilitaciju aktivnosti gornjih ekstremiteta te integraciju u aktivnosti svakodnevnog života, vježbe stabilizacije trupa, vježbe ravnoteže, balansa i hoda, fizioterapijsku procjenu pacijenta (strukture i funkcije), primjenu ortopedskih pomagala (ortoze, štake i kolica) i adaptaciju na invalidska kolica te druga pomagala
- primjenjuje kineziterapijske postupke u rehabilitaciji pacijenata s traumatskim ozljedama i oštećenjima (preopreativni i postopreativni tretman)
- primjenjuje kineziterapijske postupke kod ortopedskih pacijenata kao što su fizioterapijska procjena sukladno protokolima (postopreativno) kod pacijenata s ozljedom i deformacijom lokomotornog sustava
- priprema pacijenta predoperativno i izvodi postoperativne kineziterapijske postupke
- primjenjuje kineziterapijske postupke u rehabilitaciji pacijenata s reumatskim oboljenjima (kod reumatoidnog artritisa, ankilozantnog spondilitisa, mijastenije gravis, multiple skleroze, mišićne distrofije i drugih oboljenja)
- primjenjuje kineziterapijske postupke u rehabilitaciji kardioloških pacijenata, koji uključuju preventivnu intervenciju kod osoba s predispozicijama za kardiološka oboljenja, postoperativnu rehabilitaciju pacijenta nakon infarkta miokarda i operativnih zahvata kardiovaskularnog sustava
- primjenjuje kineziterapijske postupke u rehabilitaciji pulmoloških pacijenata, nakon oboljenja ili oštećenja respiratornog sustava i u svim stanjima koja zahtijevaju fizioterapijsku intervenciju u cilju poboljšanja ili ponovnog uspostavljanja fizioloških funkcija respiratornog sustava.
Prvostupnik fizioterapije, osim navedenih postupaka, izrađuje procjenu, plan i intervenciju fizioterapijskog tretmana za primjenu ortopedskih pomagala, postupaka kod strukturalnih i nestrukturalnih deformiteta, u kardiološkoj rehabilitaciji i u prevenciji nastanka pulmoloških patoloških stanja te u drugim područjima rehabilitacije, izvodi testove za procjenu ovisno o dijagnozi pacijenta i upisuje podatke u BIS uz nadzor mentora.
b. Fizikalna terapija
Tijekom pripravničkog staža u jedinici za fizikalnu terapiju pripravnik se upoznaje s raznim elektroterapijskim i elektrodijagnostičkim metodama, kao i svim drugim oblicima fizikalne terapije.
Pripravnik obavlja pripravnički staž iz fizikalne terapije u jedinici za fizikalnu terapiju gdje, ovisno o dnevnoj frekvenciji, obalja postupke s najmanje 5-15 pacijenata te primjenjuje:
- hidroterapiju (kupke, fizioterapijske vježbe u termalnoj i termomineralnoj vodi, vježbe u bazenu, hubbard kadi, podvodnu masažu)
- krioterapiju (krio masaža, krio oblog)
- peloidoterapiju – parafinski oblozi, parafinska rukavica, kineziterapija pomoću parafina, premazivanje blatom, blatne kupke, blatni oblozi
- masažu (klasična ručna masaža, masaža pomoću uređaja, limfna drenaža)
- elektroterapiju (ultrazvuk, laser, elektromišićna stimulacija, TENS, DDS, interferentne struje, galvanizacija, ultrasonoforeza, radiofrekvencijska fizikalna terapija, udarni val, magnetoterapija).
4. Sadržaj pripravničkog staža za zdravstveno laboratorijske tehničare i prvostupnike medicinsko-laboratorijske dijagnostike
Pripravnički staž u trajanju godinu dana za zdravstveno laboratorijske tehničare i prvostupnike medicinsko-laboratorijske dijagnostike provodi se prema sljedećem sadržaju i trajanju:
a. rad u mikrobiološkom laboratoriju – 2 mjeseca i 2 tjedna
b. rad u patološkom laboratoriju/citološkom laboratoriju – 3 mjeseca i 3 tjedna
c. rad u medicinsko – biokemijskom laboratoriju – 2 mjeseca
d. rad u transfuzijskoj djelatnosti/transplatacijskoj medicini – 3 mjeseca i 3 tjedna.
Sadržaj pripravničkog staža obuhvaća:
a. rad pripravnika u mikrobiološkom laboratoriju
- uzorkovanje mikrobioloških uzoraka
- rad u jedinici za prijem i upis pacijenata, identifikacija uzoraka
- primjenu akreditacijskih sustava
- predanalitička obrada uzoraka
- upoznavanje svih analitičkih postupka u skladu sa standardnim operativnim postupcima u mikrobiološkom laboratoriju
- nasijavanje mikrobioloških uzoraka
- analiza kvalitativnih testova
- kvalitativno određivanje specifičnosti mikrobiološkog uzorka
- praćenje potrošnje potrošnog materijala za potrebe laboratorija
- brigu o medicinskom i nemedicinskom otpadu.
Prvostupnik medicinsko – laboratorijske dijagnostike obavlja i analizu mikrobioloških kultura.
b. rad pripravnika u patološkom laboratoriju
- rad u jedinici za prijem i upis bioloških uzoraka
- preuzimanje tkivnih uzoraka
- rad sa identificiranjem uzoraka
- primjena akreditacijskih sustava
- predanalitička obrada uzoraka
- upoznavanje sa standardnim operativnim postupcima i ISO standardizacijom
- sudjeluje u predanalitičkoj obradi tkiva: fiksacija tkiva, procesiranje tkiva do utapanja u parafin, izrada parafinske kocke, izrada histološkog preparata, analitika i bojanje rutinskih histokemijskih metoda i imunokemijskih metoda
- praćenje potrošnje potrošnog materijala za potrebe laboratorija
- brigu o medicinskom i nemedicinskom otpadu.
Pripravnik prvostupnik medicinsko – laboratorijske dijagnostike obavlja i uzorkovanje tkiva, sudjeluje u molekularnoj patologiji i citogenetici (predanalitika i analitika) i intraoperativnoj hitnoj biopsiji.
b. rad pripravnika u citološkom laboratoriju
- uzorkovanje uzoraka za citološku analizu
- izrada razmaza citoloških uzoraka
- upoznavanje i provođenje analitičkih postupka u skladu sa standardnim operativnim postupcima u citološkom laboratoriju
- asistira kod uzimanja citoloških uzoraka
- obrada, priprema i bojanje uzoraka
- pohrana citoloških uzoraka/razmaza za dodatne analize i arhiviranje nalaza
Pripravnik prvostupnik medicinsko – laboratorijske dijagnostike obavlja i predanalitičku i analitičku obradu uzoraka.
c. rad u medicinsko - biokemijskom laboratoriju
- rad u jedinici za prijem i upis pacijenata
- rad sa identificiranjem uzoraka
- primjenu akreditacijskih sustava
- predanalitičku obradu uzoraka
- upoznavanje i provođenje svih analitičkih postupka u skladu sa standardnim operativnim postupcima u medicinsko- biokemijskom laboratoriju
- analiza kvalitativnih testova
- praćenje potrošnje potrošnog materijala za potrebe laboratorija
- brigu o medicinskom i nemedicinskom otpadu
- skladištenje uzoraka i laboratorijske dokumentacije
Pripravnik prvostupnik medicinsko – laboratorijske dijagnostike obavlja i analitičku obradu uzoraka.
d. rad pripravnika u transfuzijskoj djelatnosti obuhvaća:
- rad u jedinici za prijem i upis pacijenata
- rad na identifikaciji uzoraka
- primjenu akreditacijskih sustava
- obilježavanje uzoraka i njegova distribucija unutar laboratorija
- upoznavanje pripravnika s protokolom davanja krvi za transfuzijsko liječenje
- predanalitičku obradu uzoraka
- analiza kvalitativnih testova
- priprema uzoraka i doza krvi za sva transfuziološka ispitivanja
- praćenje potrošnje potrošnog materijala za potrebe laboratorija
- brigu o medicinskom i nemedicinskom otpadu.
Prvostupnik medicinsko – laboratorijske dijagnostike obavlja i analitičku obradu svih uzoraka, a njegov rad u transplatacijskoj medicini obuhvaća i predanalitičku i analitičku obradu uzoraka.
5. Sadržaj pripravničkog staža za sanitarne tehničare, sanitarne inženjere, prvostupnike i magistre sanitarnog inženjerstva
Pripravnički staž u trajanju godinu dana za sanitarne tehničare, sanitarne inženjere, prvostupnike i magistre sanitarnog inženjerstva provodi se prema sljedećem sadržaju i rasporedu:
a. rad u djelatnosti epidemiologije – 3 mjeseca
b. rad u djelatnosti zdravstvene ekologije – 3 mjeseca
c. rad u djelatnosti mikrobiologije – 1 mjesec i 2 tjedna
d. rad u djelatnosti javnozdravstvene medicine – 1 mjesec
e. rad u jedinici iz područja zaštite na radu/jedinici za sustave kvalitete/jedinici zajedničkih poslova – 1 tjedan
Napomena: rad se obavlja u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo ili županijskom zavodu za javno zdravstvo.
f. rad u bolničkoj zdravstvenoj ustanovi – 1 mjesec
g. rad u ustanovi za predškolski odgoj/za školski odgoj/ za smještaj starijih i nemoćnih osoba – 2 tjedna
h. rad u javnom, komunalnom, trgovačkom društvu ili privatnoj praksi koje se bave djelatnosti sanitarnog inženjerstva – 1 mjesec
i. rad u prehrambenoj industriji – 2 tjedna
j. rad u sanitarnoj inspekciji – 1 mjesec i 1 tjedan
Napomena: pripravnički staž u sanitarnoj inspekciji odrađuju samo prvostupnici i magistri sanitarnog inženjerstva, a sanitarni tehničari obavljaju pripravnički staž u trajanju od 1 mjesec i 1 tjedan u djelatnosti epidemiologije još 2 tjedna, u djelatnosti zdravstvene ekologije još 2 tjedna i u djelatnosti mikrobiologije još 1 tjedan. Pripravnici u navedenim ustanovama obavljaju pripravnički staž u skladu sa stečenom razinom obrazovanja i stečenim kompetencijama.
Sadržaj pripravničkog staža pripravnika obuhvaća:
a. rad u djelatnosti epidemiologije
▪ upoznaje se sa stanjem pučanstva o kretanja zaraznih bolesti, opskrbi vodom i stanjem otpadnih tvari te drugim čimbenicima okoliša koji utječu na ljudsko zdravlje, na području na kojem djeluje organizacija zdravstva u kojoj provodi pripravnički staž,
▪ vodi evidenciju zaraznih bolesti i brine se za uredno prijavljivanje zaraznih bolesti,
▪ obavlja terenska ispitivanja pojave zaraznih bolesti,
▪ sudjeluje u praćenju kroničnih bolesti te određivanju stopa morbiditeta i mortaliteta,
▪ sudjeluje u analizama javnozdravstvenih problema te provođenju preventivnih mjera i programa,
▪ primjenjuje propise o nadzoru nad osobama zaposlenim u prometu hranom i nad drugim osobama koje podliježu zdravstvenom nadzoru, izdaje i organizira evidenciju izdanih zdravstvenih listova,
▪ vodi evidenciju kliconoša,
▪ sudjeluje u izvršavanju uzimanja uzoraka za kemijske i mikrobiološke pretrage,
▪ vodi potrebne evidencije i organizira cijepljenje,
▪ priprema instrumente i sudjeluje u cijepljenju,
▪ sudjeluje u nadzoru nad bolničkim infekcijama,
▪ sudjeluje u provedbi zdravstvenog odgoja osoba koje rade u proizvodnji ili prometu hrane i predmeta opće uporabe,
▪ sudjeluje u održavanju edukacije iz područja sigurnosti hrane uključujući i metodologiju izrade i primjene načela HACCP-a,
▪ sudjeluje u organiziranju i provedbi postupaka dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije,
▪ sudjeluje u provedbi preventivnih programa s ciljem preveniranja i ranog otkrivanja bolesti
▪ upoznaje se s radom subjekata u poslovanju sa hranom (SPH) po načelima HACCP sustava na terenu.
b. rad u djelatnosti zdravstvene ekologije
▪ priprema uzorke i jednostavnije analize u laboratoriju za ispitivanje senzorskih i fizikalno-kemijskih svojstava hrane i predmeta opće uporabe,
▪ priprema uzorake i provodi analize u laboratoriju za sanitarnu mikrobiologiju (mikrobiologija predmeta opće uporabe, hrane, vode, tla, zraka, otpada).
▪ priprema uzorake i provodi analize u laboratoriju za fizikalno-kemijska i kemijska ispitivanja voda, u laboratoriju za mikrobiološka ispitivanja vode, u laboratoriju za kontrolu zraka i u laboratoriju za kontrolu otpada, otpadnih voda, tla, ekotoksikologiju i sanitarnu tehniku
▪ radi na ispitivanju životne i radne okoline čovjeka (zagađenost zraka, buka, prašina, radiološka zagađenja i dr.)
▪ radi s uređajima u laboratoriju za ispitivanje senzorskih i fizikalno-kemijskih svojstava hrane i predmeta opće uporabe,
▪ radi na kontroli i praćenju hranjive vrijednosti organizirane prehrane pojedinih skupina,
▪ radi na poslovima zaštite prirode i okoliša,
▪ radi u nadzoru nad javnim i individualnim vodoopskrbnim objektima,
▪ radi u nadzoru nad objektima za dispoziciju otpadnih tvari.
c. rad u djelatnosti mikrobiologije
▪ radi na pripremi podloga,
▪ radi s uređajima za sterilizaciju,
▪ provodi osnove dokazivanja mikroorganizama i/ili njihovih toksina i/ili metabolita,
▪ uzima uzorke.
d. rad u djelatnosti javnozdravstvene medicine
▪ radi na poslovima promicanja, očuvanja i zaštiti zdravlja stanovništva,
▪ primjenjuje metode zdravstvene informatike i statistike.
e. rad u jedinici iz područja zaštite na radu/jedinici za sustave kvalitete/jedinici zajedničkih poslova
▪ primjenjuje zakonsku regulativu i upoznaje nabavu kemikalija, otrova, medicinskog i nemedicinskog materijala
▪ educira se i primjenjuje zaštitu na radu i radno zaštitna sredstva te se upoznaje s poslovima gospodarenja otpadom
▪ upoznaje se sa sustavima kvalitete ustanove i određenih normi iz domene sanitarnog inženjerstva i obavlja raspodjelu dokumentacije (OHSAS 18000, ISO 9001, ISO 14000, ISO 17025, ISO 15189, ISO 22000).
f. rad bolničkoj zdravstvenoj ustanovi
• radi u stručnoj jedinici za prehranu na poslovima nabave i obračuna namirnica, dijetetika, prehranu sa sanitarnom kontrolom, sudjeluje u praćenju hranjive vrijednosti organizirane prehrane i u provedbi dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije, radi u internom HACCP timu i provodi sanitarno-tehnički nadzor,
• radi u centralnoj sterilizaciji na poslovima sterilizacije,
• rad u jedinici za održavanje higijene i gospodarenja otpadom.
g. rad u ustanovi za predškolski odgoj/za školski odgoj/za smještaj starijih i nemoćnih osoba
• radi u stručnoj jedinici za prehranu na jednostavnijim poslovima nabave i obračuna namirnica, sudjeluje u provedbi dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije u ustanovi, promociji zdravlja i u internom HACCP timu te provodi sanitarno-tehnički nadzor.
h. rad u javnom, komunalnom i drugom trgovačkom društvu i privatnoj praksi koje se bave djelatnosti sanitarnog inženjerstva
• u javnom vodovodu – primjenjuje zakonsku regulativu, prikuplja uzorke i provodi analize u laboratoriju za fizikalno-kemijska, kemijska i mikrobiološka ispitivanja voda,
• u komunalnom trgovačkom društvu – primjenjuje zakonsku regulativu, organizira nadzor nad izvršenim mjerama higijene, zbrinjavanja otpada, oporabe otpada i recikliranja i provođenje mjera zaštiti okoliša,
• u trgovačkom društvu za provođenje dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije – primjenjuje zakonsku regulativu, organizira i provodi mjere dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije.
• u privatnoj praksi iz djelatnosti sanitarnog inženjerstva – obavlja poslove sanitarnog inženjerstva.
i. rad u prehrambenoj industriji
• radi u proizvodnji, preradi, pakiranju i distribuciji, pripremanju i uporabi zdravstveno ispravne i nutritivno vrijedne hrane,
• provodi zaštitu na radu,
• rai u laboratoriju,
• radi u internom HACCP timu,
• radi u jedinici za održavanje sustava kvalitete.
j. rad u sanitarnoj inspekciji
• upoznaje se s organizacijom i radom sanitarne inspekcije
• prisustvuje obavljanju poslova inspekcijskoga nadzora nad provedbom zakona i drugih propisa kojima se utvrđuje zaštita zdravlja ljudi i to na području: sprečavanja i suzbijanja zaraznih bolesti, proizvodnje i stavljanja na tržište hrane, uključujući i genetski modificiranu hranu i novu hranu te genetski modificirane organizme, proizvodnje i stavljanja na tržište predmeta opće uporabe, proizvodnje, stavljanja na tržište i uporabe opasnih kemikalija, stavljanja na tržište i uporabe biocidnih pripravaka, zaštite od buke i zaštite od ionizirajućeg i neionizirajućeg zračenja.
6. Sadržaj pripravničkog staža za dentalne asistente
Pripravnički staž dentalnih asistenata provodi se u trajanju od godine dana prema sljedećem sadržaju i rasporedu:
a. primarna stomatološka zaštita - 8 mjeseci
b. oralna kirurgija - 1 mjesec
c. parodontologija - 2 tjedna
d. oralna medicina - 2 tjedna
e. stomatološka protetika -1 mjesec
f. ortodoncija - 2 tjedna
g. pedodoncija - 2 tjedna.
Sadržaj pripravničkog staža obuhvaća:
a. primarnu stomatološku zaštitu
- rad pripravnika na vještini komunikacije s dobnim skupinama pacijenata (djeca, adolescenti, starije osobe)
- zaštitu prava i sigurnost pacijenta
- rad na medicinskoj dokumentaciji
- pripremu instrumenata, lijekova i materijala za dentalne zahvate
- prijam pacijenta i pripremu za dentalni zahvat te posebno postupanje kod obrade rizičnih pacijenata
- asistiranje za vrijeme izvođenja zahvata
- raspremanje i dezinfekciju opreme i strojeva poslije dentalnog zahvata dezinfekciju i sterilizacija instrumenata i materijala, kontrola sterilizacije, postupak pravilnog čuvanja instrumenata, materijala, lijekova i potrebnog pribora, kontrolu valjanosti, kontrolu infekcija
- upoznavanje sa sadržajem i rad u postupcima u dentalnoj medicini kod hitnih stanja
- rad na prevenciji i zdravstvenom odgoju.
b. oralnu kirurgiju
- rad s kirurškim instrumentima i opremom u ambulanti i operacijskoj dvorani i postupak njihovog održavanja
- pripremu za dentalni zahvat u operacijskoj dvorani,
- asistiranje u oralno-kirurškoj ambulanti, upoznavanje s laserima i njihovom primjenom i s implantološkim instrumentarijem.
c. parodontologiju
- daje upute pacijentu za održavanje oralne higijene na modelu i u usnoj šupljini
- upoznavanje s ručnim i strojnim instrumentima za parodontologiju i njihovim održavanjem
- priprema operacijskog zahvata i asistiranje.
d. oralnu medicinu
- priprema i asistiranje kod pojedinih testova i liječenju oralnih bolesti (test na candidu, mjerenje količine sline)
- provođenje fizikalne terapije (jonoforeza), biostimulirajući laser.
e. stomatološku protetiku -1 mjesec
- priprema posebnih instrumenata i vrstama žlica za otiske u protetici te njihova dezinfekcija i priprema otisnih materijala određene vrste cemenata i poznavanje njihova načina primjene
- suradnja s dentalnim laboratorijem.
f. ortodonciju
- priprema instrumenata u ortodontskoj ordinaciji i materijala za otiske, rad s materijalima i postupci cementiranje elemenata ortodontske naprave
- suradnja s dentalnim laboratorijem.
g. pedodonciju
- rad na primarnoj prevencijih karijesa i oralnih bolesti
- priprema instrumenata i materijala i asistiranje kod profilaktičkog čišćenja zubi i pečaćenja fisura
- rad s materijalima preventivnih ispuna, topikalna aplikacija floridnih preparata
- poznavanje postupka kod dentalne traume u dječjoj dobi i postupanja s djecom i odraslima s intelektualnim teškoćama.
7. Sadržaj pripravničkog staža za dentalne tehničare
Pripravnički staž dentalnih tehničara provodi se u trajanju od godinu dana prema sljedećem sadržaju i rasporedu:
a. Fiksna protetika – 6 mjeseci
b. Mobilna protetika – 6 mjeseci.
Pripravnik se upoznaje s organizacijom rada u laboratoriju, s opremom i strojevima kojima se služi u tehnološkom procesu izrade pomagala i zaštitom na radu prilikom rukovanja istim. Vodi evidenciju o izvršenim radovima u skladu s dogovorenim rokovima isporuke, te evidenciju o primitku i utrošku materijala.
Sadržaj pripravničkog staža obuhvaća:
a. Fiksnu protetiku
- izradu svih vrsta modela (gipsane, printane) analogno i digitalno
- izradu svih vrsta krunica: pune metalne, fasetirane, keramičke, cirkonske (najmanje 10 krunica u tijeku staža)
- izradu modificirane krunice s retencijskom vezom, teleskopske krunice (najmanje 5)
- izradu privremene krunice
- izradu (sve faze) mostova različitih raspona (lijevane, glodane ili printane)
- izradu nadogradnje za implato-protetske radove
- provedbu postupaka slojevanja keramike na metalnim i cirkonskim konstrukcijama.
b. Mobilnu protetiku
- izradu totalne proteze: odljev na bazi anatomskog otiska, akrilatna individualna žlica, odljev na bazi funkcijskog otiska, zagrizna šablona, fiksacija odljeva u artikulator, postava zuba, modeliranje baze, ulaganje u kivetu, dobivanje i izoliranje kalupa do obrade i poliranje (najmanje 5 proteza).
- popravke na totalnoj protezi (najmanje 10) i podlaganje baze totalne proteze (najmanje 5)
- izradu djelomično proteze raznih klasa, odljev na bazi anatomskog otiska, izrada akrilatne individualne žlice, odljev na bazi funkcijskog otiska, zagrizna šablona, kvačice po funkciji (za stabilizaciju, za retenciju i prijenos tlaka), fiksacija odljeva u artikulator, postavljanje zuba, modeliranje baze, ulaganje u kivelu, dobivanje sadrenog ili silikonskog kalupa, izolacija, punjenje kalupa akrilatom, polimerizacija, obrada i poliranje (najmanje 10)
- izradu lijevane metalne baze za totalnu i djelomičnu protezu: planiranje stabilizacijskih i retencijskih elemenata, dubliranje modela, modeliranje i ulaganje, lijevanje, obrada, elektopoliranje (ili digitalno printanjem metala) – najmanje 3
- izradu akrilatnu nadogradnju na lijevoj metalnoj bazi za djelomičnu i totalnu protezu: zagrizni bedem, fiksacija odljeva u artikulator, postavljanje zuba, modeliranje baze, ulaganje u kivetu, dobivanje sadrenog ili silikonskog kalupa, izolacija, punjenje kalupa akrilatom, polimerizacija do obrade i poliranja (najmanje 3)
- izradu imedijatne ili provizorne totalne ili djelomične proteze (najmanje 3). Obavlja popravke i podlaganja djelomičnih proteza (najmnje 5)
- upoznavanje procesa izrade proteza na implantatima (sve faze).
8. Sadržaj pripravničkog staža farmaceutskog tehničara
Pripravnički staž farmaceutskih tehničara provodi se u trajanju od godinu dana prema sljedećem sadržaju i rasporedu:
a. sudjelovanje u izradi magistralnih pripravaka i izdavanju lijekova u ljekarni – 7 mjeseci
b. sudjelovanje u izradi galenskih pripravaka – 4 mjeseca
c. sudjelovanje u ispitivanju kakvoće lijekova – 1 mjesec.
Pripravnik provodi pripravnički staž u ljekarni i galenskom laboratoriju, u kojoj se upoznaje s organizacijom rada, prostorom i opremom ljekarne, dobrom praksom i zakonskim propisima koji reguliraju ljekarničku djelatnost i promet lijekova te s dužnostima i odgovornošću i osnovnim načelima etike i deontologije u ljekarništvu.
Sadržaj pripravničkog staža obuhvaća:
a. sudjelovanje u izradi magistralnih pripravaka i izdavanju lijekova u ljekarni
– rad u skladu sa smjernicama dobre ljekarničke prakse i farmakoterapijom (skupinama lijekova i njihovim farmaceutskim oblicima), čuvanje, skladištenje, defektiranje i preuzimanje lijekova
– vođenje rokovnika lijekova
– rad s lijekovima koji se mogu izdati bez liječničkog recepta i izdavanja istih u tzv. ručnoj prodaji
– izdavanje pomoćnih ljekovitih sredstava, dječje hrane, dijabetskih proizvoda, te ostalih medicinskih proizvoda koji se izdaju u ljekarni, defektiranja, čuvanja i njihovog skladištenja,
– upoznavanje izrade magistralnih pripravaka (izuzev pripravaka koji sadrže ljekovite supstancije jakog i vrlo jakog djelovanja),
– sudjelovanje u postupku pakiranja pripravaka izrađenih u ljekarni,
– vođenje laboratorijskog dnevnika,
– obavljanje administrativnih poslova u ljekarni: razvrstavanje recepata, knjigovodstvena obrada dostavnica i izdatnica i sl.
– upoznavanja s elektroničkom obradom podataka u ljekarni
– upoznavanja sa stručnom literaturom u ljekarni.
b. sudjelovanje u izradi galenskih pripravaka
– priprema pročišćene vode i vode za injekcije u galenskom laboratoriju
– sudjelovanja u izradi galenskih pripravaka prema farmakopeji i drugim propisima te
upoznavanje s aseptičkim postupkom i sterilizacijom
– sudjelovanje u postupku pakiranja pripravaka izrađenih u laboratoriju
– poznavanje čuvanja, skladištenja i kontrola roka trajanja izrađenih pripravaka
– upoznavanja s vođenjem laboratorijskog dnevnika,
– upoznavanja s administrativnim poslovima u galenskom laboratoriju.
c. sudjelovanje u ispitivanju kakvoće lijekova
– rad u analitičkom laboratoriju ljekarne i upoznavanje s priborom, aparaturom. analitičkim metodama i postupcima koji se primjenjuju u analitičkom laboratoriju
– sudjelovanja u izradi indikatora, titrimetrijskih otopina i reagensa.
– sudjelovanja u kontroli kakvoće ljekovitih supstancija i galenskih pripravaka,
– vođenje evidencije analitičkog laboratorija.
9. Sadržaj pripravničkog staža prvostupnika radne terapije
Pripravnički staž prvostupnika radne terapije provodi se prema sljedećem sadržaju i rasporedu:
a. radna terapija na području samozbrinjavanja – 6 mjeseci
b. radna terapija na području produktivnosti – 3 mjeseca
c. radna terapija na području socijalizacije – 3 mjeseca
a. radna terapija na području samozbrinjavanja
- pripravnik provodi procjenu uključenosti, samostalnosti (ili potrebe za podrškom), sigurnosti i načina provođenja aktivnosti samozbrinjavanja odnosno osnovne svakodnevne aktivnosti života primjenom standardiziranih i nestandardiziranih metoda procjene te analizom i sintezom životnih aktivnosti (okupacija), primjenjuje usmjerenu praksu i identificira aktivnosti značajne za korisnika te određuje prioritete radnoterapijske intervencije
- analizira motoričke, senzoričke, perceptivne, kognitivne i socijalne komponente/vještine kao i čimbenike okoline (prostorna pristupačnost, podrška socijalne okoline, kulturološka primjerenost i drugo) koji utječu na izvedbu aktivnosti samozbrinjavanja
- analizira prikupljene podatke, određuje ciljeve radnoterapijske intervencije u suradnji s korisnikom po MUDRO načelima i definira plan rada, te surađuje s drugim članovima tima i prema potrebi ponovno određuje ciljeve i plan rada
- prilagođuje izvođenje aktivnosti samozbrinjavanja prilagodbom/preoblikovanjem načina izvedbe aktivnosti, njenih zahtjeva, upotrebom unutarnjih strategija i vanjskih pomagala ili prilagodbom okoline kako bi si omogućila izvedba ili sudjelovanje u aktivnostima
- primjenjuje specifične principe teorijskih modela i terapijskih pristupa/metoda/načela (okupacijske i socijalne modele, biomehaničke, neurorazvojne, kognitivno-bihevioralne, senzoričko-integrativne pristupe) u omogućavanju izvedbe i uključenosti u željene aktivnosti samozbrinjavanja i dnevne rutine
- primjenjuje specifične terapijske pristupe, metode i tehnike utemeljene na dokazima ili primjerima dobre prakse s ciljem razvoja/uspostavljanja/obnavljanja/unaprjeđivanja motoričkih, senzoričkih, perceptivnih, kognitivnih i socijalnih vještina neophodnih za izvedbu aktivnosti samozbrinjavanja
- provodi ponovljenu procjenu kojom dokumentira napredak korisnika i ishod radnoterapijske intervencije
- sustavno dokumentira radnoterapijski proces za svakog pojedinog korisnika i sastavlja radnoterapijsko mišljenje uz sudjelovanje mentora
b. radna terapija na području produktivnosti
- pripravnik primjenjuje usmjerenu praksu i provodi radnoterapijsku procjenu s ciljem identifikacije značajnih svakodnevnih aktivnosti i uključenosti u područje produktivnosti
- provodi analizu identificiranih važnih produktivnih aktivnosti u kojima korisnik trenutno ne sudjeluje ili ima teškoće pri izvođenju ili želi biti uspješniji u izvedbi
- procjenjuje motoričke, procesne i socijalne vještine te čimbenike okoline koji mogu utjecati na izvedbu i uključenost korisnika
- primjenjuje specifične principe teorijskih modela i terapijskih pristupa, metoda i načela (okupacijske i socijalne modele, biomehaničke, neurorazvojne, kognitivno-bihevioralne, senzoričko-integrativne pristupe) radi omogućavanja provedbe i uključenosti u željene ili potrebne produktivne aktivnosti
- primjenjuje specifične terapijske pristupe, metode i tehnike utemeljene na dokazima i primjerima dobre prakse s ciljem razvoja, uspostavljanja, obnavljanja i unaprjeđivanja motoričkih, procesnih i socijalnih vještina potrebnih za izvedbu aktivnosti produktivnosti
- planira, organizira i primjenjuje intervencije koje su usmjerene na poboljšanje provedbe i uključenosti u identificirane aktivnosti iz područja produktivnosti ili potiče razvijanje specifičnih individualnih vještina korisnika primjenjujući specifične tehnike ili metode rada
- provodi ponovljenu procjenu kojom dokumentira napredak korisnika i ishod radnoterapijske intervencije.
- sustavno dokumentira radnoterapijski proces za svakog pojedinog korisnika i sastavlja radnoterapijsko mišljenje uz sudjelovanje mentora
c. radna terapija na području socijalizacije
- pripravnik primjenjuje individualnu i obiteljski usmjerenu praksu te radnoterapijskom procjenom identificira uključenost i provedbu aktivnosti slobodnog vremena i igre
- procjenjuje uključenost djeteta u igru i razinu razvijenosti igre prema kronološkoj dobi
- primjenjuje specifične principe teorijskih modela i terapijskih pristupa, metoda i načela (okupacijske i socijalne modele, biomehaničke, neurorazvojne, kognitivno-bihevioralne, senzoričko-integrativne pristupe) u omogućavanju provedbe i uključenosti u željene aktivnosti slobodnog vremena i igre
- primjenjuje specifične tehnike stupnjevanja, tempiranja, kompenzacijskih strategija u omogućavanju izvedbe i uključenosti u željene aktivnosti slobodnog vremena i igre
- primjenjuje i grupne terapijske intervencije slobodnog vremena s ciljem poticanja socijalnih vještina i osjećaja pripadanja
- provodi ponovljenu procjenu kojom dokumentira napredak korisnika i ishod radnoterapijske intervencije.
- sustavno dokumentira radnoterapijski proces za svakog pojedinog korisnika i sastavlja radnoterapijsko mišljenje uz sudjelovanje mentora.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva