Savjetovanje o Nacrtu prijedloga Pravilnika o stručnoj obuci kandidata za stalne sudske vještake u području psihologije
Ukupno komentara: 1
Ukupno općih komentara: 1
Ukupno nadopuna teksta: 0
Savjetovanje o Nacrtu prijedloga Pravilnika o stručnoj obuci kandidata za stalne sudske vještake u području psihologije
Ukupno komentara: 1
Ukupno općih komentara: 1
Ukupno nadopuna teksta: 0
HRVATSKA PSIHOLOŠKA KOMORA
Na temelju članka 27. Zakona o psihološkoj djelatnosti (»Narodne novine«, broj 98/19, 18/22) i članka 12. stavka 4. podstavka 10. Statuta Hrvatske psihološke komore (»Narodne novine«, broj 21/21, 109/22) Skupština Hrvatske psihološke komore na _________ sjednici održanoj dana ____________________, uz prethodnu suglasnost ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa KLASA: ___________, URBROJ: ___________ od ____________________, donosi
PRAVILNIKO STRUČNOJ OBUCI KANDIDATA ZA STALNE SUDSKE VJEŠTAKE U PODRUČJU PSIHOLOGIJE
(1)Ovim Pravilnikom o stručnoj obuci kandidata za stalne sudske vještake u području psihologije (dalje: Pravilnik) uređuje se stručna obuka te način i program njenog provođenja za kandidate za stalne sudske vještake u području psihologije.
(2)Program teorijskog djela stručne obuke kandidata za stalne sudske vještake u području psihologije prilog je ovog Pravilnika i čini njegov sastavni dio (Prilog 1).
Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje, bez obzira jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, obuhvaćaju na jednak način muški i ženski rod.
(1)Pojedini pojmovi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
1.kandidat je kandidat za stalnog sudskog vještaka u području psihologije.
2.službena osoba je osoba ovlaštena od čelnika tijela sukladno propisima o ustrojstvu i postupanju javnopravnih tijela te propisima o unutarnjem ustrojstvu Komore, u opisu poslova koje je vođenje postupka ili rješavanje u pojedinim stvarima.
3.stručna obuka je stručna obuka kandidata za stalne sudske vještake u području psihologije.
(2)Ostali pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju značenja utvrđena propisom kojim se uređuje područje psihološke djelatnosti i propisima kojima je uređuju uvjeti i postupak imenovanja stalnih sudskih vještaka.
Kandidat ne može pristupiti stručnoj obuci u slučaju:
- prestanka prava na obavljanje psihološke djelatnosti, od dana izvršnosti rješenja o prestanku prava na obavljanje psihološke djelatnosti do dana izvršnosti rješenja o priznavanju prava na obavljanje psihološke djelatnosti
- ispunjenja zakonom utvrđene osnove za zabranu obavljanja psihološke djelatnosti, od dana pravomoćnosti odluke suda ili drugog nadležnog tijela do dana prestanka zabrane
- izricanja mjere privremene zabrane obavljanja psihološke djelatnosti ili mjere prestanka prava na obavljanje psihološke djelatnosti nakon obavljenog stručnog nadzora ili u disciplinskom postupku, od dana izricanja do dana isteka izrečene mjere.
(1)Prijava na stručnu obuku podnosi na obrascu dostupnom na mrežnim stranicama Komore, a predaje se poštom preporučeno, neposredno Tajništvu Komore ili elektroničkim putem.
(2)Prijavu na stručnu obuku podnesenu poštom preporučeno ili neposredno Tajništvu Komore kandidat potpisuje vlastoručno, a prijava podnesena elektroničkim putem u elektroničkom obliku mora sadržavati kvalificirani elektronički potpis kandidata.
(1)Ako kandidat nije dostavio svu potrebnu dokumentaciju iz članka 6. stavka 3. ovog Pravilnika, službena osoba će pozvati kandidata da u primjerenom roku dopuni prijavu.
(2)Ako kandidat ne postupi po obavijesti iz stavka 1. ovog članka u za to ostavljenom roku, službena osoba će odlukom odbaciti prijavu.
(3)Ako kandidat nije ispunio pretpostavke za pristup stručnoj obuci propisane odredbama ovog Pravilnika, službena osoba će odlukom odbiti prijavu.
(4)Kandidatu koji ispunjava pretpostavke za pristup stručnoj obuci propisane odredbama ovog Pravilnika i koji dostavi dokumentaciju iz članka 6. stavka 3. ovog Pravilnika, službena osoba će izdati odluku o odobrenju stručne obuke koja sadrži podatke o mjestu, vremenu i načinu provođenja teorijskog djela stručne obuke, mjestu, vremenu i načinu prijave i polaganja pisane provjere znanja, mentoru, roku do kojeg mora biti završena stručna obuka te druge podatke važne za provođenje stručne obuke.
(1)Stručna obuka sastoji se od teorijskog i praktičnog dijela.
(2)Stručna obuka ne može trajati dulje od jedne godine od dana početka obavljanja praktičnog dijela obuke.
(3)Stručna obuka predstavlja oblik stručnog usavršavanja ovlaštenog psihologa i vrednuje se sukladno odredbama općeg akta Komore kojim su uređeni način provođenja, sadržaj, rokovi i postupak stručnog usavršavanja ovlaštenih psihologa.
(1)U teorijskom dijelu stručne obuke, u ukupnom trajanju od 15 sati, kandidat se upoznaje sa propisima kojima se uređuju poslovi sudskog vještačenja te s načinom izrade nalaza i mišljenja vještaka.
(2)Teorijski dio stručne obuke provest će se za najmanje 5 kandidata kojima je odobren pristup stručnoj obuci ili najkasnije u roku šest mjeseci od odobrenja stručne obuke kandidatu.
(1)Praktični dio stručne obuke provodi se kroz rad pod nadzorom mentora, a može obuhvaćati neposredan rad sa sudionicima postupka ili drugim osobama, pristup glavnoj raspravi ili prikupljanje podataka radi izrade nalaza i mišljenja.
(2)Tijekom trajanja praktičnog dijela stručne obuke kandidat je obvezan pod nadzorom mentora izraditi najmanje pet nalaza i mišljenja.
Prava i obveze u provođenju praktičnog dijela obuke
Članak 12.
(1)Odmah po polaganju pisane provjere znanja kandidat je dužan kontaktirati mentora, surađivati s njime te postupati u skladu s njegovim uputama kroz cijelo vrijeme obavljanja praktičnog dijela stručne obuke.
(2)Tijekom praktičnog dijela stručne obuke mentor je obvezan kandidata poučiti o načinu obavljanja poslova sudskog vještačenja, uputiti ga u način izrade nalaza i mišljenja, način proučavanja sudskog spisa, odnosno upoznati ga sa svim važnim pitanjima sudskog vještačenja.
(3)Kandidat ima pravo mentoru postavljati pitanja i tražiti pojašnjenja određenih stručnih problema kao i na drugi oblik stručne pomoći koji proizlazi iz odnosa kandidata i mentora.
(4)Mentor i kandidat dužni su bez odgode pisanim putem obavijestiti Komoru u slučaju neizvršavanja obveza određenih odredbama ovog Pravilnika odnosno o svim objektivnim ili subjektivnim okolnostima koje utječu na uredno provođenje praktičnog djela stručne obuke.
(5)Odluku o imenovanju drugog mentora, u slučaju iz stavka 4. ovog članka, donosi predsjednik Komore.
(6)Rok iz članka 8. stavka 2. ovog Pravilnika ne teče za vrijeme opravdanih okolnosti koje su utjecale na uredno provođenje praktičnog djela obuke, o čemu odlučuje predsjednik Komore.
(1)Nakon obavljenog praktičnog dijela stručne obuke, mentor podnosi predsjedniku Komore pisano izvješće o provedenoj stručnoj obuci.
(2)Na temelju izvješća iz stavka 1. ovoga članka, predsjednik Komore ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa dostavlja pisano mišljenje o uspješnosti obavljene stručne obuke i osposobljenosti kandidata za obavljanje poslova sudskog vještačenja, koje sadrži naziv suda i poslovni broj svakog predmeta u kojima je kandidat sudjelovao u izradi mišljenja i nalaza te ime i prezime stalnog sudskog vještaka kod kojega je kandidat obavljao stručnu obuku.
(3)Mišljenje iz stavka 2. ovog članka dostavlja se u roku od 30 dana od zaprimanja izvješća iz stavka 1. ovog članka.
(1)Mentore na Listu mentora za provođenje praktičnog djela stručne obuke (dalje: Lista mentora) odlukom imenuje predsjednik Komore.
(2)Mentorom na Listi mentora može biti imenovan ovlašteni psiholog imenovan stalnim sudskim vještakom u području psihologije, za kojeg ne postoje zapreke iz članka 5. ovog Pravilnika i koji od dana imenovanja stalnim sudskim vještakom ima najmanje pet godina iskustva u poslovima sudskog vještaka u području psihologije i najmanje deset samostalno izrađenih nalaza i mišljenja.
(3)Lista mentora objavljuje se na službenim mrežnim stranicama Komore.
- odredbama Pravilnika o psihodijagnostičkim sredstvima
- općim pravilima rada stalnih sudskih vještaka vezanim za korištenje podataka iz dokumentacije (uvid u spis, traženje dodatne dokumentacije od osoba u vještačenju, liječnika obiteljske medicine, ustanova u odgoju i obrazovanju, socijalnoj skrbi i dr.), suradnju s drugim stručnjacima u okviru kombiniranih vještačenja, provođenjem vještačenja u drugim prostorima (dom, istražni zatvor, zdravstvene ustanove ili ustanove socijalne skrbi)
- općim pravilima vezanim za način i uvjete iznošenja nalaza i mišljenja na raspravi, odgovaranja na pitanja stranaka, dopunama vještačenja, nadvještačenjima i dr.
- općim i posebnim aspektima procjene ličnosti, intelektualnih sposobnosti, mentalne deterioracije, sklonosti konfabulaciji i sugestibilnosti te mogućnosti vjerodostojnog iskazivanja žrtava i svjedoka kaznenih djela, procjenom ubrojivosti počinitelja kaznenih djela, procjenom izloženosti traumatskim i zlostavljajućim iskustvima i procjenom posljedica istih na funkcioniranje osobe
- posebnim aspektima opažanja obiteljskih interakcija
- posebnim aspektima psihologijskih vještačenja djece (u statusu žrtve na sklonost konfabulacijama i sugestibilnosti te mogućnost vjerodostojnog iskazivanja, u statusu počinitelja u smislu svijesti o posljedicama svog djelovanja, u postupcima brakorazvoda u smislu procjene privrženosti djeteta roditeljima i dr.), procjene roditeljskih kompetencija (prepoznavanje i primjereno odgovaranje na potrebe djece sukladno dobi i obilježjima djeteta, reguliranje suroditeljstva i omogućavanje drugom roditelju održavanja primjerenog odnosa s djetetom, kapaciteti i podrška za ispunjavanje roditeljske skrbi) u postupcima u kojima se određuje s kojim roditeljem će dijete stanovati ili u postupcima oduzimanja prava na stanovanje s djetetom ili lišavanja roditeljske skrbi, procjene osoba s duševnim smetnjama,
- psihološkim posljedicama nasilja, dinamikom prisilne kontrole i faktora rizika za eskalaciju nasilja nužnim za izradu objektivnih i stručno utemeljenih nalaza koji mogu imati značajan utjecaj na sudske odluke i zaštitu žrtava te specijaliziranim znanjima o rodno uvjetovanom nasilju važna za provođenje psihološke procjene žrtava i počinitelja.
- odredbama Zakona o kaznenom postupku kojima su uređena prava i obveze vještaka, utvrđivanje činjenica, vrste dokaza, osobe ovlaštene za vještačenje, izuzeće vještaka
- sudsko-medicinskim vještačenjima
- vještačenjem raspravne sposobnosti okrivljenika te ulogom i ovlastima psihologa.
IV.VJEŠTAČENJE U PARNIČNOM POSTUPKU I POSTUPCIMA PREMA ZAKONU KOJIM SE UREĐUJU OBITELJSKI ODNOSI
U okviru cjeline kandidati se upoznaju sa:
- strukturom parničnog postupka
- odredbama Zakona o parničnom postupku kojima su uređena prava i obveze vještaka, utvrđivanje činjenica, izuzeće vještaka i dr.
- odredbama Zakona o obveznim odnosima kojima je uređena šteta
- vještačenjem u postupcima naknade štete s primjerima
- odredbama Obiteljskog zakona kojima su uređena vještačenja roditelja i djece u postupcima donošenja odluke o tome s kojim će roditeljem dijete stanovati, roditeljskoj skrbi i osobnim odnosima djeteta s roditeljem
- odredbama Zakona o socijalnoj skrbi kojima su uređene socijalne usluge, sadržaj i način njihovog provođenja u odnosu na regulaciju obiteljskih odnosa.
Savjetovanje o Nacrtu prijedloga Pravilnika o stručnoj obuci kandidata za stalne sudske vještake u području psihologije
HRVATSKA PSIHOLOŠKA KOMORA
Na temelju članka 27. Zakona o psihološkoj djelatnosti (»Narodne novine«, broj 98/19, 18/22) i članka 12. stavka 4. podstavka 10. Statuta Hrvatske psihološke komore (»Narodne novine«, broj 21/21, 109/22) Skupština Hrvatske psihološke komore na _________ sjednici održanoj dana ____________________, uz prethodnu suglasnost ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa KLASA: ___________, URBROJ: ___________ od ____________________, donosi
PRAVILNIK O STRUČNOJ OBUCI KANDIDATA ZA STALNE SUDSKE VJEŠTAKE U PODRUČJU PSIHOLOGIJE
I. OPĆE ODREDBE
Predmet Pravilnika
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom o stručnoj obuci kandidata za stalne sudske vještake u području psihologije (dalje: Pravilnik) uređuje se stručna obuka te način i program njenog provođenja za kandidate za stalne sudske vještake u području psihologije.
(2) Program teorijskog djela stručne obuke kandidata za stalne sudske vještake u području psihologije prilog je ovog Pravilnika i čini njegov sastavni dio (Prilog 1).
Rodna ravnopravnost
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje, bez obzira jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, obuhvaćaju na jednak način muški i ženski rod.
Pojmovi
Članak 3.
(1) Pojedini pojmovi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
1. kandidat je kandidat za stalnog sudskog vještaka u području psihologije .
2. službena osoba je osoba ovlaštena od čelnika tijela sukladno propisima o ustrojstvu i postupanju javnopravnih tijela te propisima o unutarnjem ustrojstvu Komore, u opisu poslova koje je vođenje postupka ili rješavanje u pojedinim stvarima.
3. stručna obuka je stručna obuka kandidata za stalne sudske vještake u području psihologije.
(2) Ostali pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju značenja utvrđena propisom kojim se uređuje područje psihološke djelatnosti i propisima kojima je uređuju uvjeti i postupak imenovanja stalnih sudskih vještaka.
II. PRISTUP STRUČNOJ OBUCI
Pretpostavke za pristup stručnoj obuci
Članak 4.
Kandidatu kojeg na stručnu obuku uputi ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa odobrit će se odobriti pristup stručnoj obuci ako:
- ima priznato pravo na obavljanje psihološke djelatnosti,
- nema utvrđene zapreke za pristup stručnoj obuci.
Zapreke za pristup stručnoj obuci
Članak 5.
Kandidat ne može pristupiti stručnoj obuci u slučaju:
- prestanka prava na obavljanje psihološke djelatnosti, od dana izvršnosti rješenja o prestanku prava na obavljanje psihološke djelatnosti do dana izvršnosti rješenja o priznavanju prava na obavljanje psihološke djelatnosti
- ispunjenja zakonom utvrđene osnove za zabranu obavljanja psihološke djelatnosti, od dana pravomoćnosti odluke suda ili drugog nadležnog tijela do dana prestanka zabrane
- izricanja mjere privremene zabrane obavljanja psihološke djelatnosti ili mjere prestanka prava na obavljanje psihološke djelatnosti nakon obavljenog stručnog nadzora ili u disciplinskom postupku, od dana izricanja do dana isteka izrečene mjere.
Prijava na stručnu obuku
Članak 6.
(1) Prijava na stručnu obuku podnosi na obrascu dostupnom na mrežnim stranicama Komore, a predaje se poštom preporučeno, neposredno Tajništvu Komore ili elektroničkim putem.
(2) Prijavu na stručnu obuku podnesenu poštom preporučeno ili neposredno Tajništvu Komore kandidat potpisuje vlastoručno, a prijava podnesena elektroničkim putem u elektroničkom obliku mora sadržavati kvalificirani elektronički potpis kandidata.
(3) Prijavi se prilaže sljedeća dokumentacija:
1. dokaz o upućivanju na stručnu obuku,
2. prijedlog mentora,
3. dokaz o uplati naknade troškova stručne obuke.
Odlučivanje o prijavi
Članak 7.
(1) Ako kandidat nije dostavio svu potrebnu dokumentaciju iz članka 6. stavka 3. ovog Pravilnika, službena osoba će pozvati kandidata da u primjerenom roku dopuni prijavu.
(2) Ako kandidat ne postupi po obavijesti iz stavka 1. ovog članka u za to ostavljenom roku, službena osoba će odlukom odbaciti prijavu.
(3) Ako kandidat nije ispunio pretpostavke za pristup stručnoj obuci propisane odredbama ovog Pravilnika, službena osoba će odlukom odbiti prijavu.
(4) Kandidatu koji ispunjava pretpostavke za pristup stručnoj obuci propisane odredbama ovog Pravilnika i koji dostavi dokumentaciju iz članka 6. stavka 3. ovog Pravilnika, službena osoba će izdati odluku o odobrenju stručne obuke koja sadrži podatke o mjestu, vremenu i načinu provođenja teorijskog djela stručne obuke, mjestu, vremenu i načinu prijave i polaganja pisane provjere znanja, mentoru, roku do kojeg mora biti završena stručna obuka te druge podatke važne za provođenje stručne obuke.
III. SADRŽAJ I NAČIN PROVOĐENJA STRUČNE OBUKE
Stručna obuka
Članak 8.
(1) Stručna obuka sastoji se od teorijskog i praktičnog dijela.
(2) Stručna obuka ne može trajati dulje od jedne godine od dana početka obavljanja praktičnog dijela obuke.
(3) Stručna obuka predstavlja oblik stručnog usavršavanja ovlaštenog psihologa i vrednuje se sukladno odredbama općeg akta Komore kojim su uređeni način provođenja, sadržaj, rokovi i postupak stručnog usavršavanja ovlaštenih psihologa.
Teorijski dio stručne obuke
Članak 9.
(1) U teorijskom dijelu stručne obuke, u ukupnom trajanju od 15 sati, kandidat se upoznaje sa propisima kojima se uređuju poslovi sudskog vještačenja te s načinom izrade nalaza i mišljenja vještaka.
(2) Teorijski dio stručne obuke provest će se za najmanje 5 kandidata kojima je odobren pristup stručnoj obuci ili najkasnije u roku šest mjeseci od odobrenja stručne obuke kandidatu.
Pisana provjera znanja
Članak 10.
(1) Teorijski dio stručne obuke završava polaganjem pisane provjere znanja.
(2) Položena pisana provjera znanja pretpostavka je za pristup praktičnom djelu stručne obuke.
(3) Pisana provjera znanja položena je ako je kandidat točno riješio najmanje 70% ispitnih pitanja.
(4) O pisanoj provjeri znanja vodi se zapisnik.
Praktični dio stručne obuke
Članak 11.
(1) Praktični dio stručne obuke provodi se kroz rad pod nadzorom mentora, a može obuhvaćati neposredan rad sa sudionicima postupka ili drugim osobama, pristup glavnoj raspravi ili prikupljanje podataka radi izrade nalaza i mišljenja.
(2) Tijekom trajanja praktičnog dijela stručne obuke kandidat je obvezan pod nadzorom mentora izraditi najmanje pet nalaza i mišljenja.
Prava i obveze u provođenju praktičnog dijela obuke
Članak 12.
(1) Odmah po polaganju pisane provjere znanja kandidat je dužan kontaktirati mentora, surađivati s njime te postupati u skladu s njegovim uputama kroz cijelo vrijeme obavljanja praktičnog dijela stručne obuke.
(2) Tijekom praktičnog dijela stručne obuke mentor je obvezan kandidata poučiti o načinu obavljanja poslova sudskog vještačenja, uputiti ga u način izrade nalaza i mišljenja, način proučavanja sudskog spisa, odnosno upoznati ga sa svim važnim pitanjima sudskog vještačenja.
(3) Kandidat ima pravo mentoru postavljati pitanja i tražiti pojašnjenja određenih stručnih problema kao i na drugi oblik stručne pomoći koji proizlazi iz odnosa kandidata i mentora.
(4) Mentor i kandidat dužni su bez odgode pisanim putem obavijestiti Komoru u slučaju neizvršavanja obveza određenih odredbama ovog Pravilnika odnosno o svim objektivnim ili subjektivnim okolnostima koje utječu na uredno provođenje praktičnog djela stručne obuke.
(5) Odluku o imenovanju drugog mentora, u slučaju iz stavka 4. ovog članka, donosi predsjednik Komore.
(6) Rok iz članka 8. stavka 2. ovog Pravilnika ne teče za vrijeme opravdanih okolnosti koje su utjecale na uredno provođenje praktičnog djela obuke, o čemu odlučuje predsjednik Komore.
IV. DOVRŠETAK STRUČNE OBUKE
Izvješće o stručnoj obuci
Članak 13.
(1) Nakon obavljenog praktičnog dijela stručne obuke, mentor podnosi predsjedniku Komore pisano izvješće o provedenoj stručnoj obuci.
(2) Na temelju izvješća iz stavka 1. ovoga članka, predsjednik Komore ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa dostavlja pisano mišljenje o uspješnosti obavljene stručne obuke i osposobljenosti kandidata za obavljanje poslova sudskog vještačenja, koje sadrži naziv suda i poslovni broj svakog predmeta u kojima je kandidat sudjelovao u izradi mišljenja i nalaza te ime i prezime stalnog sudskog vještaka kod kojega je kandidat obavljao stručnu obuku.
(3) Mišljenje iz stavka 2. ovog članka dostavlja se u roku od 30 dana od zaprimanja izvješća iz stavka 1. ovog članka.
V. LISTA MENTORA
Lista mentora
Članak 14.
(1) Mentore na Listu mentora za provođenje praktičnog djela stručne obuke (dalje: Lista mentora) odlukom imenuje predsjednik Komore.
(2) Mentorom na Listi mentora može biti imenovan ovlašteni psiholog imenovan stalnim sudskim vještakom u području psihologije, za kojeg ne postoje zapreke iz članka 5. ovog Pravilnika i koji od dana imenovanja stalnim sudskim vještakom ima najmanje pet godina iskustva u poslovima sudskog vještaka u području psihologije i najmanje deset samostalno izrađenih nalaza i mišljenja.
(3) Lista mentora objavljuje se na službenim mrežnim stranicama Komore.
Brisanje s Liste mentora
Članak 15.
Predsjednik Komore odlukom briše mentora s Liste mentora u slučaju:
- vlastitog zahtjeva
- nastanka okolnosti iz članka 5. ovog Pravilnika, danom nastupanja zapreka
- drugih opravdanih okolnosti koje ukazuju da mentor krši preuzete obveze ili da povjerene poslove ne obavlja zadovoljavajuće.
VI. ZAVRŠNA ODREDBA
Stupanje na snagu Pravilnika
Članak 16.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od objave na mrežnoj stranici Komore.
PRILOG 1
PROGRAM
TEORIJSKOG DJELA STRUČNE OBUKE KANDIDATA ZA STALNE SUDSKE VJEŠTAKE U PODRUČJU PSIHOLOGIJE
I. PRAVA I OBVEZA SUDSKIH VJEŠTAKA U PODRUČJU PSIHOLOGIJE
U okviru cjeline kandidati se upoznaju sa:
- odredbama Zakona o sudovima i Pravilnika o stalnim sudskim vještacima kojima su uređena prava i obveze vještaka
- odredbama Zakona o psihološkoj djelatnosti
- odredbama Etičkog kodeksa psihološke djelatnosti
- odredbama Pravilnika o psihodijagnostičkim sredstvima
- općim pravilima rada stalnih sudskih vještaka vezanim za korištenje podataka iz dokumentacije (uvid u spis, traženje dodatne dokumentacije od osoba u vještačenju, liječnika obiteljske medicine, ustanova u odgoju i obrazovanju, socijalnoj skrbi i dr.), suradnju s drugim stručnjacima u okviru kombiniranih vještačenja, provođenjem vještačenja u drugim prostorima (dom, istražni zatvor, zdravstvene ustanove ili ustanove socijalne skrbi)
- općim pravilima vezanim za način i uvjete iznošenja nalaza i mišljenja na raspravi, odgovaranja na pitanja stranaka, dopunama vještačenja, nadvještačenjima i dr.
II. STRUČNI ASPEKTI PSIHOLOGIJSKOG VJEŠTAČENJA
U okviru cjeline kandidati se upoznaju sa:
- općim i posebnim aspektima procjene ličnosti, intelektualnih sposobnosti, mentalne deterioracije, sklonosti konfabulaciji i sugestibilnosti te mogućnosti vjerodostojnog iskazivanja žrtava i svjedoka kaznenih djela, procjenom ubrojivosti počinitelja kaznenih djela, procjenom izloženosti traumatskim i zlostavljajućim iskustvima i procjenom posljedica istih na funkcioniranje osobe
- posebnim aspektima opažanja obiteljskih interakcija
- posebnim aspektima psihologijskih vještačenja djece (u statusu žrtve na sklonost konfabulacijama i sugestibilnosti te mogućnost vjerodostojnog iskazivanja, u statusu počinitelja u smislu svijesti o posljedicama svog djelovanja, u postupcima brakorazvoda u smislu procjene privrženosti djeteta roditeljima i dr.), procjene roditeljskih kompetencija (prepoznavanje i primjereno odgovaranje na potrebe djece sukladno dobi i obilježjima djeteta, reguliranje suroditeljstva i omogućavanje drugom roditelju održavanja primjerenog odnosa s djetetom, kapaciteti i podrška za ispunjavanje roditeljske skrbi) u postupcima u kojima se određuje s kojim roditeljem će dijete stanovati ili u postupcima oduzimanja prava na stanovanje s djetetom ili lišavanja roditeljske skrbi, procjene osoba s duševnim smetnjama,
- psihološkim posljedicama nasilja, dinamikom prisilne kontrole i faktora rizika za eskalaciju nasilja nužnim za izradu objektivnih i stručno utemeljenih nalaza koji mogu imati značajan utjecaj na sudske odluke i zaštitu žrtava te specijaliziranim znanjima o rodno uvjetovanom nasilju važna za provođenje psihološke procjene žrtava i počinitelja.
III. VJEŠTAČENJE U KAZNENOM POSTUPKU
U okviru cjeline kandidati se upoznaju sa:
- strukturom kaznenog postupka
- odredbama Zakona o kaznenom postupku kojima su uređena prava i obveze vještaka, utvrđivanje činjenica, vrste dokaza, osobe ovlaštene za vještačenje, izuzeće vještaka
- sudsko-medicinskim vještačenjima
- vještačenjem raspravne sposobnosti okrivljenika te ulogom i ovlastima psihologa.
IV. VJEŠTAČENJE U PARNIČNOM POSTUPKU I POSTUPCIMA PREMA ZAKONU KOJIM SE UREĐUJU OBITELJSKI ODNOSI
U okviru cjeline kandidati se upoznaju sa:
- strukturom parničnog postupka
- odredbama Zakona o parničnom postupku kojima su uređena prava i obveze vještaka, utvrđivanje činjenica, izuzeće vještaka i dr.
- odredbama Zakona o obveznim odnosima kojima je uređena šteta
- vještačenjem u postupcima naknade štete s primjerima
- odredbama Obiteljskog zakona kojima su uređena vještačenja roditelja i djece u postupcima donošenja odluke o tome s kojim će roditeljem dijete stanovati, roditeljskoj skrbi i osobnim odnosima djeteta s roditeljem
- odredbama Zakona o socijalnoj skrbi kojima su uređene socijalne usluge, sadržaj i način njihovog provođenja u odnosu na regulaciju obiteljskih odnosa.