PRIJEDLOG ZAKONA O STAVLJANJU IZVAN SNAGE ZAKONA O FONDU ZA NAKNADU ODUZETE IMOVINE
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA O STAVLJANJU IZVAN SNAGE ZAKONA O FONDU ZA NAKNADU ODUZETE IMOVINENOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o stavljanju izvan snage Zakona o Fondu za naknadu oduzete imovine sadržana je u članku 2. stavku 4. podstavku 1. Ustava Republike Hrvatske.
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM, TE POSLJEDICE KOJE ĆE PROISTEĆI DONOŠENJEM ZAKONA
Racionalizacija sustava i poslova javne uprave jedna je od reformskih mjera u okviru cilja „Veća učinkovitost i transparentnost javnog sektora“ sadržanog u Nacionalnom programu reformi za 2016. godinu, a kojeg je 28. travnja 2016. usvojila Vlada Republike Hrvatske. Osnovni cilj ove mjere jest smanjiti broj agencija, zavoda, fondova i drugih pravnih osoba s javnim ovlastima. Navedeno smanjenje moguće je provesti pripajanjem/spajanjem ili ukidanjem pravne osobe ili prijenosom ovlasti na mjerodavna ministarstva, a na način da se postigne maksimalna efikasnost i da se u isto vrijeme ne naruši kvaliteta pružene usluge krajnjem korisniku.
Fond za naknadu oduzete imovine trenutno ima svojstvo pravne osobe s pravima i obvezama propisanima Zakonom o Fondu za naknadu oduzete imovine i Statutom Fonda. Fond je proračunski korisnik državnog proračuna, a nadzor nad njegovim poslovanjem obavlja Ministarstvo financija. Radi ostvarivanja zadataka utvrđenih Zakonom, Fond obavlja stručne i upravne poslove koji se odnose na:
- isplatu naknade u novcu i obveznicama Republike Hrvatske ovlaštenicima naknade temeljem pravomoćnih rješenja o naknadi za oduzetu imovinu zaprimljenih od strane nadležnih ureda državne uprave, kada je prema odredbama Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine prijašnjem vlasniku propisana naknada u ovom obliku;
- prodaju nacionaliziranih i konfisciranih stanova nositeljima stanarskog prava odnosno zaštićenim najmoprimcima pod uvjetima i na način propisan Zakonom o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine i Zakonom o Fondu za naknadu oduzete imovine;
- prikupljanje sredstava ostvarenih prodajom stanova, evidenciju prodanih stanova i praćenje naplate, evidenciju hipotekarnih dužnika i izradu brisovnih očitovanja;
- sudjelovanje u upravnim postupcima u kojima, sukladno Zakonu o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine, Fond ima položaj stranke odnosno obveznika naknade;
- sudjelovanje u sudskim postupcima u kojima je ovaj Fond tužitelj ili tuženik u parnicama koje se odnose na prodaju nacionaliziranih i konfisciranih stanova;
- izdavanje Globalne obveznice Republike Hrvatske za naknadu imovine oduzete za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine;
- sudjelovanje u provođenju Ugovora između Svete Stolice i Republike Hrvatske o gospodarskim pitanjima.
Prema podacima iz posljednjih dostupnih financijskih izvještaja Fonda za naknadu oduzete imovine, kao i iz Izvješća o radu, vidljivo je kako je na kraju 2015. godine Fond imao 33 zaposlena. Također, tijekom 2015. godine, Fond, kao proračunski korisnik državnog proračuna ostvario je ukupne prihode u iznosu od 172.962.531,00 kuna. Ukupni rashodi Fonda u 2015. godini ostvareni su u iznosu od 172.967.054,00 kuna.
Slijedom navedenog, provedena je detaljna analiza kojom je utvrđena oportunitetnost pripajanja Fonda za naknadu oduzete imovine Ministarstvu financija na način da poslove Fonda ubuduće obavlja zasebna ustrojstvena jedinica u Ministarstvu financija (između ostalog, uzimajući u obzir vrste poslova koje Fonda za naknadu oduzete imovine obavlja).
Kako bi se navedeno pripajanje provelo potrebno je staviti izvan snage Zakon o Fondu za naknadu oduzete imovine.
Stavljanjem izvan snage Zakona o Fondu za naknadu oduzete imovine mijenja se status Fonda za naknadu oduzete imovine kao obveznika naknade u novcu i obveznicama Republike Hrvatske glede ostale oduzete imovine. Fond za naknadu oduzete imovine pripaja se Ministarstvu financija na način da poslove Fonda ubuduće obavlja zasebna ustrojstvena jedinica u Ministarstvu financija.
Ciljevi koji se namjeravaju postići donošenjem Zakona :
Ovim Prijedlogom zakona predviđa se provođenje aktivnosti utvrđenih Nacionalnim programom reformi za 2016. godinu, a u cilju provedbi reformskih mjera za unapređenje sustava javne uprave te daljnje fiskalne konsolidacije.
III. OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provođenje ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske, već će se provedbom ovog Zakona postići uštede u državnom proračunu Republike Hrvatske.
IV. PRIJEDLOG ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
Sukladno članku 206. Poslovnika Hrvatskoga sabora („Narodne novine“, broj: 81/2013.) predlaže se donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku radi postupanja u skladu s Preporukama Vijeća EU za rješavanje situacije prekomjernog proračunskog manjka u Republici Hrvatskoj te u skladu s Nacionalnim programom reformi 2016. kojega je Vlada Republike Hrvatske usvojila na sjednici 28. travnja 2016.
TEKST KONAČNOG PRIJEDLOGA ZAKONA O STAVLJANJU IZVAN SNAGE ZAKONA O FONDU ZA NAKNADU ODUZETE IMOVINE S OBRAZLOŽENJEM
Članak 1.
Ovim Zakonom stavlja se izvan snage Zakon o Fondu za naknadu oduzete imovine (Narodne novine, br. 69/97, 105/99, 64/00 i 141/13).
Članak 2.
Danom stupanja na snagu ovoga Zakona Fond za naknadu oduzete imovine prestaje s radom.
Članak 3.
Danom stupanja na snagu ovoga Zakona poslove Fonda za naknadu oduzete imovine preuzima Ministarstvo financija.
Članak 4.
Danom stupanja na snagu ovoga Zakona Ministarstvo financija preuzima opremu, pismohranu i drugu dokumentaciju, sredstva za rad, financijska sredstva te prava i obveze Fonda za naknadu oduzete imovine, kao i zaposlenike zatečene na preuzetim poslovima.
Članak 5.
Zaposlenici Fonda za naknadu oduzete imovine koji su u trenutku stupanja na snagu ovoga Zakona zatečeni na obavljanju preuzetih poslova nastavljaju s radom na poslovima na kojima su zatečeni i zadržavaju plaće prema dosadašnjim propisima, do donošenja rješenja o rasporedu na radna mjesta prema pravilniku o unutarnjem redu Ministarstva financija.
Predsjednik i potpredsjednici Fonda za naknadu oduzete imovine zadržavaju pravo na plaću i druga prava iz postojećeg ugovora o radu, do donošenja rješenja o rasporedu na radna mjesta prema pravilniku o unutarnjem redu Ministarstva financija.
Članak 6.
Ministarstvo financija će u roku od 30 dana od stupanja na snagu ovoga Zakona, zaposlenike zatečene na preuzetim poslovima Fonda za naknadu oduzete imovine rasporediti na nova radna mjesta za koja ispunjavaju uvjete sukladno pravilniku o unutarnjem redu Ministarstva financija.
Članak 7.
Na zaposlenike Fonda za naknadu oduzete imovine koji ne pristanu na raspored na nova radna mjesta za koja ispunjavaju stručne i druge uvjete, primjenjuju se opći propisi o radu.
Članak 8.
Ministar financija će uskladiti pravilnik o unutarnjem redu prema odredbama ovoga Zakona, u roku od 15 dana od dana njegovog stupanja na snagu.
Članak 9.
Ovaj Zakon objavit će se u „Narodnim novinama“, a stupa na snagu 1. siječnja 2017.
O b r a z l o ž e nj e
U članku 1. utvrđuje se da se Zakon o Fondu za naknadu oduzete imovine (Narodne novine, br. 69/97, 105/99, 64/00 i 141/13) stavlja izvan snage. Naime, jedna od reformskih mjera u okviru cilja „Veća učinkovitost i transparentnost javnog sektora“ iz Nacionalnog programa reformi za 2016. godinu, kojeg je Vlada Republike Hrvatske usvojila 28. travnja 2016. jest racionalizacija sustava i poslova javne uprave. Osnovni cilj ove mjere jest smanjiti broj agencija, zavoda, fondova i drugih pravnih osoba s javnim ovlastima. Navedeno smanjenje moguće je provesti pripajanjem/spajanjem ili ukidanjem pravne osobe ili prijenosom ovlasti na mjerodavna ministarstva, a na način da se postigne maksimalna efikasnost i da se u isto vrijeme ne naruši kvaliteta pružene usluge krajnjem korisniku. Nakon provedene analize utvrđeno je kako je oportuno pripojiti Fond za naknadu oduzete imovine Ministarstvu financija. Uzimajući u obzir ustrojstvo i djelokrug Ministarstva financija, kao i vrstu poslova koje obavlja Fond za naknadu oduzete imovine, ubuduće će poslove Fonda obavljati zasebna ustrojstvena jedinica u Ministarstvu financija.
Vezano za članak 1., u članku 2. utvrđeno je da će danom stupanja na snagu ovoga Zakona Fond za naknadu oduzete imovine prestati s radom.
Sukladno članku 3. , a radi racionalizacije sustava javne uprave kao i racionalizacije troškova, danom stupanja na snagu ovoga Zakona poslove Fonda za naknadu oduzete imovine preuzet će Ministarstvo financija.
Također, a kako je navedeno u članku 4. , danom stupanja na snagu ovoga Zakona Ministarstvo financija će preuzeti opremu, pismohranu i drugu dokumentaciju, sredstva za rad, financijska sredstva te prava i obveze Fonda za naknadu oduzete imovine, kao i zaposlenike zatečene na preuzetim poslovima.
U člancima 5., 6. i 7. utvrđuje se status zaposlenika Fonda za naknadu oduzete imovine, kao i predsjednika i potpredsjednika Fonda. Zaposlenici Fonda za naknadu oduzete imovine koji će u trenutku stupanja na snagu Zakona bili zatečeni na obavljanju preuzetih poslova, nastavljaju s radom na poslovima na kojima su zatečeni i zadržavaju plaće prema dosadašnjim propisima, do donošenja rješenja o rasporedu na radna mjesta prema pravilniku o unutarnjem redu Ministarstva financija.
Predsjednik i potpredsjednici Fonda za naknadu oduzete imovine zadržavaju pravo na plaću i druga prava iz postojećeg ugovora o radu, do donošenja rješenja o rasporedu na radna mjesta prema pravilniku o unutarnjem redu Ministarstva financija.
Vezano za navedeno, Ministarstvo financija ima obvezu u roku od 30 dana od stupanja na snagu Zakona, zaposlenike zatečene na preuzetim poslovima Fonda za naknadu oduzete imovine rasporediti na nova radna mjesta za koja ispunjavaju uvjete sukladno pravilniku o unutarnjem redu Ministarstva financija.
Na zaposlenike Fonda za naknadu oduzete imovine koji ne pristanu na raspored na nova radna mjesta za koja ispunjavaju stručne i druge uvjete, primjenjuju se opći propisi o radu.
Člankom 8. utvrđena je obveza ministra financija da u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu Zakona uskladi pravilnik o unutarnjem redu prema odredbama ovoga Zakona
U članku 9. propisuje se dan stupanja na snagu Zakona tj. utvrđuje se kako će se Zakon objaviti u Narodnim novinama, a stupit će na snagu 1. siječnja 2017.
PRIJEDLOG ZAKONA O STAVLJANJU IZVAN SNAGE ZAKONA O FONDU ZA NAKNADU ODUZETE IMOVINE
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA O STAVLJANJU IZVAN SNAGE ZAKONA O FONDU ZA NAKNADU ODUZETE IMOVINENOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o stavljanju izvan snage Zakona o Fondu za naknadu oduzete imovine sadržana je u članku 2. stavku 4. podstavku 1. Ustava Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM, TE POSLJEDICE KOJE ĆE PROISTEĆI DONOŠENJEM ZAKONA
Racionalizacija sustava i poslova javne uprave jedna je od reformskih mjera u okviru cilja „Veća učinkovitost i transparentnost javnog sektora“ sadržanog u Nacionalnom programu reformi za 2016. godinu, a kojeg je 28. travnja 2016. usvojila Vlada Republike Hrvatske. Osnovni cilj ove mjere jest smanjiti broj agencija, zavoda, fondova i drugih pravnih osoba s javnim ovlastima. Navedeno smanjenje moguće je provesti pripajanjem/spajanjem ili ukidanjem pravne osobe ili prijenosom ovlasti na mjerodavna ministarstva, a na način da se postigne maksimalna efikasnost i da se u isto vrijeme ne naruši kvaliteta pružene usluge krajnjem korisniku.
Fond za naknadu oduzete imovine trenutno ima svojstvo pravne osobe s pravima i obvezama propisanima Zakonom o Fondu za naknadu oduzete imovine i Statutom Fonda. Fond je proračunski korisnik državnog proračuna, a nadzor nad njegovim poslovanjem obavlja Ministarstvo financija. Radi ostvarivanja zadataka utvrđenih Zakonom, Fond obavlja stručne i upravne poslove koji se odnose na:
- isplatu naknade u novcu i obveznicama Republike Hrvatske ovlaštenicima naknade temeljem pravomoćnih rješenja o naknadi za oduzetu imovinu zaprimljenih od strane nadležnih ureda državne uprave, kada je prema odredbama Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine prijašnjem vlasniku propisana naknada u ovom obliku;
- prodaju nacionaliziranih i konfisciranih stanova nositeljima stanarskog prava odnosno zaštićenim najmoprimcima pod uvjetima i na način propisan Zakonom o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine i Zakonom o Fondu za naknadu oduzete imovine;
- prikupljanje sredstava ostvarenih prodajom stanova, evidenciju prodanih stanova i praćenje naplate, evidenciju hipotekarnih dužnika i izradu brisovnih očitovanja;
- sudjelovanje u upravnim postupcima u kojima, sukladno Zakonu o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine, Fond ima položaj stranke odnosno obveznika naknade;
- sudjelovanje u sudskim postupcima u kojima je ovaj Fond tužitelj ili tuženik u parnicama koje se odnose na prodaju nacionaliziranih i konfisciranih stanova;
- izdavanje Globalne obveznice Republike Hrvatske za naknadu imovine oduzete za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine;
- sudjelovanje u provođenju Ugovora između Svete Stolice i Republike Hrvatske o gospodarskim pitanjima.
Prema podacima iz posljednjih dostupnih financijskih izvještaja Fonda za naknadu oduzete imovine, kao i iz Izvješća o radu, vidljivo je kako je na kraju 2015. godine Fond imao 33 zaposlena. Također, tijekom 2015. godine, Fond, kao proračunski korisnik državnog proračuna ostvario je ukupne prihode u iznosu od 172.962.531,00 kuna. Ukupni rashodi Fonda u 2015. godini ostvareni su u iznosu od 172.967.054,00 kuna.
Slijedom navedenog, provedena je detaljna analiza kojom je utvrđena oportunitetnost pripajanja Fonda za naknadu oduzete imovine Ministarstvu financija na način da poslove Fonda ubuduće obavlja zasebna ustrojstvena jedinica u Ministarstvu financija (između ostalog, uzimajući u obzir vrste poslova koje Fonda za naknadu oduzete imovine obavlja).
Kako bi se navedeno pripajanje provelo potrebno je staviti izvan snage Zakon o Fondu za naknadu oduzete imovine.
Stavljanjem izvan snage Zakona o Fondu za naknadu oduzete imovine mijenja se status Fonda za naknadu oduzete imovine kao obveznika naknade u novcu i obveznicama Republike Hrvatske glede ostale oduzete imovine. Fond za naknadu oduzete imovine pripaja se Ministarstvu financija na način da poslove Fonda ubuduće obavlja zasebna ustrojstvena jedinica u Ministarstvu financija.
Ciljevi koji se namjeravaju postići donošenjem Zakona :
Ovim Prijedlogom zakona predviđa se provođenje aktivnosti utvrđenih Nacionalnim programom reformi za 2016. godinu, a u cilju provedbi reformskih mjera za unapređenje sustava javne uprave te daljnje fiskalne konsolidacije.
III. OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provođenje ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske, već će se provedbom ovog Zakona postići uštede u državnom proračunu Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
IV. PRIJEDLOG ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
Sukladno članku 206. Poslovnika Hrvatskoga sabora („Narodne novine“, broj: 81/2013.) predlaže se donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku radi postupanja u skladu s Preporukama Vijeća EU za rješavanje situacije prekomjernog proračunskog manjka u Republici Hrvatskoj te u skladu s Nacionalnim programom reformi 2016. kojega je Vlada Republike Hrvatske usvojila na sjednici 28. travnja 2016.
TEKST KONAČNOG PRIJEDLOGA ZAKONA O STAVLJANJU IZVAN SNAGE ZAKONA O FONDU ZA NAKNADU ODUZETE IMOVINE S OBRAZLOŽENJEM
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 1.
Ovim Zakonom stavlja se izvan snage Zakon o Fondu za naknadu oduzete imovine (Narodne novine, br. 69/97, 105/99, 64/00 i 141/13).
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 2.
Danom stupanja na snagu ovoga Zakona Fond za naknadu oduzete imovine prestaje s radom.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 3.
Danom stupanja na snagu ovoga Zakona poslove Fonda za naknadu oduzete imovine preuzima Ministarstvo financija.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 4.
Danom stupanja na snagu ovoga Zakona Ministarstvo financija preuzima opremu, pismohranu i drugu dokumentaciju, sredstva za rad, financijska sredstva te prava i obveze Fonda za naknadu oduzete imovine, kao i zaposlenike zatečene na preuzetim poslovima.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 5.
Zaposlenici Fonda za naknadu oduzete imovine koji su u trenutku stupanja na snagu ovoga Zakona zatečeni na obavljanju preuzetih poslova nastavljaju s radom na poslovima na kojima su zatečeni i zadržavaju plaće prema dosadašnjim propisima, do donošenja rješenja o rasporedu na radna mjesta prema pravilniku o unutarnjem redu Ministarstva financija.
Predsjednik i potpredsjednici Fonda za naknadu oduzete imovine zadržavaju pravo na plaću i druga prava iz postojećeg ugovora o radu, do donošenja rješenja o rasporedu na radna mjesta prema pravilniku o unutarnjem redu Ministarstva financija.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 6.
Ministarstvo financija će u roku od 30 dana od stupanja na snagu ovoga Zakona, zaposlenike zatečene na preuzetim poslovima Fonda za naknadu oduzete imovine rasporediti na nova radna mjesta za koja ispunjavaju uvjete sukladno pravilniku o unutarnjem redu Ministarstva financija.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 7.
Na zaposlenike Fonda za naknadu oduzete imovine koji ne pristanu na raspored na nova radna mjesta za koja ispunjavaju stručne i druge uvjete, primjenjuju se opći propisi o radu.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 8.
Ministar financija će uskladiti pravilnik o unutarnjem redu prema odredbama ovoga Zakona, u roku od 15 dana od dana njegovog stupanja na snagu.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 9.
Ovaj Zakon objavit će se u „Narodnim novinama“, a stupa na snagu 1. siječnja 2017.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
O b r a z l o ž e nj e
U članku 1. utvrđuje se da se Zakon o Fondu za naknadu oduzete imovine (Narodne novine, br. 69/97, 105/99, 64/00 i 141/13) stavlja izvan snage. Naime, jedna od reformskih mjera u okviru cilja „Veća učinkovitost i transparentnost javnog sektora“ iz Nacionalnog programa reformi za 2016. godinu, kojeg je Vlada Republike Hrvatske usvojila 28. travnja 2016. jest racionalizacija sustava i poslova javne uprave. Osnovni cilj ove mjere jest smanjiti broj agencija, zavoda, fondova i drugih pravnih osoba s javnim ovlastima. Navedeno smanjenje moguće je provesti pripajanjem/spajanjem ili ukidanjem pravne osobe ili prijenosom ovlasti na mjerodavna ministarstva, a na način da se postigne maksimalna efikasnost i da se u isto vrijeme ne naruši kvaliteta pružene usluge krajnjem korisniku. Nakon provedene analize utvrđeno je kako je oportuno pripojiti Fond za naknadu oduzete imovine Ministarstvu financija. Uzimajući u obzir ustrojstvo i djelokrug Ministarstva financija, kao i vrstu poslova koje obavlja Fond za naknadu oduzete imovine, ubuduće će poslove Fonda obavljati zasebna ustrojstvena jedinica u Ministarstvu financija.
Vezano za članak 1., u članku 2. utvrđeno je da će danom stupanja na snagu ovoga Zakona Fond za naknadu oduzete imovine prestati s radom.
Sukladno članku 3. , a radi racionalizacije sustava javne uprave kao i racionalizacije troškova, danom stupanja na snagu ovoga Zakona poslove Fonda za naknadu oduzete imovine preuzet će Ministarstvo financija.
Također, a kako je navedeno u članku 4. , danom stupanja na snagu ovoga Zakona Ministarstvo financija će preuzeti opremu, pismohranu i drugu dokumentaciju, sredstva za rad, financijska sredstva te prava i obveze Fonda za naknadu oduzete imovine, kao i zaposlenike zatečene na preuzetim poslovima.
U člancima 5., 6. i 7. utvrđuje se status zaposlenika Fonda za naknadu oduzete imovine, kao i predsjednika i potpredsjednika Fonda. Zaposlenici Fonda za naknadu oduzete imovine koji će u trenutku stupanja na snagu Zakona bili zatečeni na obavljanju preuzetih poslova, nastavljaju s radom na poslovima na kojima su zatečeni i zadržavaju plaće prema dosadašnjim propisima, do donošenja rješenja o rasporedu na radna mjesta prema pravilniku o unutarnjem redu Ministarstva financija.
Predsjednik i potpredsjednici Fonda za naknadu oduzete imovine zadržavaju pravo na plaću i druga prava iz postojećeg ugovora o radu, do donošenja rješenja o rasporedu na radna mjesta prema pravilniku o unutarnjem redu Ministarstva financija.
Vezano za navedeno, Ministarstvo financija ima obvezu u roku od 30 dana od stupanja na snagu Zakona, zaposlenike zatečene na preuzetim poslovima Fonda za naknadu oduzete imovine rasporediti na nova radna mjesta za koja ispunjavaju uvjete sukladno pravilniku o unutarnjem redu Ministarstva financija.
Na zaposlenike Fonda za naknadu oduzete imovine koji ne pristanu na raspored na nova radna mjesta za koja ispunjavaju stručne i druge uvjete, primjenjuju se opći propisi o radu.
Člankom 8. utvrđena je obveza ministra financija da u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu Zakona uskladi pravilnik o unutarnjem redu prema odredbama ovoga Zakona
U članku 9. propisuje se dan stupanja na snagu Zakona tj. utvrđuje se kako će se Zakon objaviti u Narodnim novinama, a stupit će na snagu 1. siječnja 2017.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija