NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O MEĐUNARODNOM PRIVATNOM PRAVU
DIO PRVI OPĆE ODREDBE
Polje primjene
Članak 1.
Ovim Zakonom se uređuje:
1. mjerodavno pravo za privatnopravne odnose s međunarodnim obilježjem,
2. nadležnost sudova i drugih tijela Republike Hrvatske u pravnim stvarima čiji su predmet odnosi iz točke 1. ovoga članka i pravila postupka,
3. priznanje i proglašenje ovršnim stranih odluka i javnih isprava u pravnim stvarima čiji su predmet odnosi iz točke 1. ovoga članka.
Odnos prema drugim izvorima
Članak 2.
Prednost u primjeni pred ovim Zakonom imaju propisi Europske unije, međunarodni ugovori koji su na snazi u Republici Hrvatskoj i posebni zakoni koji uređuju pitanja iz članka 1. ovoga Zakona.
Državljanstvo
Članak 3.
(1) Ima li fizička osoba državljanstvo određene države, određuje se po pravu te države.
(2) Ako osoba koja je državljanin Republike Hrvatske ima i državljanstvo neke druge države, za primjenu ovoga Zakona smatra se da ima samo državljanstvo Republike Hrvatske. Ako osoba koja nije državljanin Republike Hrvatske ima dva ili više stranih državljanstava, za primjenu ovoga Zakona smatra se da ima samo državljanstvo one države čiji je državljanin i s kojom je u najužoj vezi.
(3) Ako osoba nema državljanstvo ili se njezino državljanstvo ne može utvrditi, u smislu ovoga Zakona smatra se državljaninom države u kojoj ima prebivalište, a ako nema prebivalište ili se ono ne može utvrditi, smatra se državljaninom države s kojom je u najužoj vezi.
(4) Odredbe iz stavka 3. ovoga članka primjenjuju se i na osobe koje imaju pravni položaj izbjeglica u smislu međunarodnih ugovora koji su na snazi u Republici Hrvatskoj.
Prebivalište
Članak 4.
U smislu ovoga Zakona, prebivalište je mjesto u kojem se fizička osoba nastanila u namjeri da u njemu trajno živi.
Uobičajeno boravište
Članak 5.
U smislu ovoga Zakona, uobičajeno boravište je mjesto u kojemu fizička osoba pretežno živi bez obzira na to je li njezin boravak ili nastanjenje u tom mjestu registriran ili dozvoljen. Pri utvrđivanju uobičajenog boravišta valja osobito uzeti u obzir okolnosti osobne ili poslovne prirode koje ukazuju na trajne veze osobe s tim mjestom ili njezinu namjeru da takve veze uspostavi.
Sjedište
Članak 6.
Sjedište pravne osobe je mjesto koje je kao takvo određeno u njezinom statutu ili drugom odgovarajućem aktu. Ako se sjedište ne može tako odrediti, smatra se da se ono nalazi u mjestu gdje se nalazi uprava pravne osobe.
DIO DRUGI MJERODAVNO PRAVO
POGLAVLJE I. OPĆE ODREDBE
Popunjavanje pravnih praznina
Članak 7.
Ako ovaj Zakon ne sadrži odredbe kojima se određuje mjerodavno pravo za pravne odnose iz točke 1. članka 1. ovoga Zakona, odgovarajuće se primjenjuju odredbe i načela ovoga Zakona, načela pravnog poretka Republike Hrvatske i načela međunarodnog privatnog prava.
Utvrđivanje sadržaja stranoga prava i primjena stranog prava
Članak 8.
(1) Sud ili drugo tijelo Republike Hrvatske utvrđuje sadržaj stranog prava po službenoj dužnosti.
(2) Strano pravo primjenjuje se na način kako se tumači u toj stranoj državi.
(3) Sud ili drugo tijelo Republike Hrvatske može obavijest o stranom pravu zatražiti od Ministarstva pravosuđa Republike Hrvatske ili nekog drugog tijela kao i vještaka ili specijaliziranih ustanova.
(4) Stranke mogu podnositi javne ili privatne isprave o sadržaju stranoga prava.
(5) Ako se sadržaj stranoga prava ne može utvrditi na način iz prethodnih stavaka ovoga članka, primjenjuje se hrvatsko pravo.
Upućivanje na strano pravo i uzvrat na domaće pravo
Članak 9.
(1) Primjena prava neke države na koje upućuju odredbe ovoga Zakona znači primjenu pravnih pravila koja su na snazi u toj državi, osim njezinih pravila o određivanju mjerodavnog prava.
(2) Iznimno, ako odredbe članka 14. stavaka 1. i 2., članka 17., članka 18., članka 31. stavka 1. i članka 44. ovoga Zakona upućuju na pravo strane države, primjenjuju se pravila te države o određivanju mjerodavnoga prava. Ako ta pravila uzvraćaju upućivanjem na hrvatsko pravo, primjenjuje se hrvatsko pravo uz isključenje njegovih pravila o određivanju mjerodavnoga prava.
Nejedinstveni pravni poredci
Članak 10.
(1) Ako je mjerodavno pravo države čiji pravni poredak nije jedinstven, a pravila ovoga Zakona ne upućuju na određeno pravno područje u toj državi, mjerodavno pravo određuje se prema pravilima te države.
(2) Ako se mjerodavno pravo države čiji pravni poredak nije jedinstven ne može utvrditi na način predviđen u stavku 1. ovoga članka, mjerodavan je pravni poredak države s kojim postoji najuža veza.
Klauzula izuzeća
Članak 11.
(1) Pravo koje je mjerodavno prema odredbama ovoga Zakona iznimno se ne primjenjuje ako je prema svim okolnostima očito da privatnopravni odnos s tim pravom ima samo neznatnu vezu, a da je s nekim drugim pravom u očito užoj vezi. U tom slučaju primjenjuje se to pravo.
(2) Stavak 1. se ne primjenjuje ako su stranke izabrale mjerodavno pravo u skladu s odredbama ovoga Zakona ili ako se upućivanjem na određeno pravo nastoji ostvariti određeni materijalnopravni učinak.
Javni poredak
Članak 12.
Ne primjenjuju se pravila stranog prava mjerodavnog prema odredbama ovoga Zakona ako bi učinak njihove primjene bio očito protivan javnom poretku Republike Hrvatske.
Pravila neposredne primjene
Članak 13.
(1) Neovisno o drugim odredbama ovoga Zakona, sud može primijeniti odredbu hrvatskog prava koja se smatra toliko značajnom za zaštitu hrvatskog javnog interesa, poput političkog, društvenog i gospodarskog ustroja, da se primjenjuje na sve situacije koje ulaze u njezino polje primjene, bez obzira na pravo koje je mjerodavno.
(2) Ako je ispunjenje određene obveze u cijelosti ili djelomično protivno odredbi prava strane države u kojoj treba ispuniti tu obvezu, sud može priznati učinak toj odredbi. Pri odlučivanju o priznanju učinka toj odredbi u obzir se uzima njezina priroda i svrha te posljedice priznanja, odnosno nepriznanja njezinog učinka.
POGLAVLJE II. PRAVO OSOBNOG STATUSA
ODJELJAK 1. FIZIČKE OSOBE
Pravna i poslovna sposobnost
Članak 14.
(1) Za pravnu i poslovnu sposobnost fizičke osobe mjerodavno je pravo države čiji je ona državljanin.
(2) Jednom stečena poslovna sposobnost ne gubi se promjenom državljanstva.
(3) Ako je pravni posao sklopljen između osoba koje se nalaze u istoj državi, osoba koja nije poslovno sposobna po pravu navedenom u stavku 1. ovog članka smatra se poslovno sposobnom, ako je sposobna po pravu države u kojoj je pravni posao sklopljen, a druga strana za tu nesposobnost nije znala ili nije mogla znati.
(4) Odredba stavka 3. ovog članka ne primjenjuje se na pravne poslove obiteljskog i nasljednog prava.
Pravo mjerodavno za odnose roditelja i djece i za skrbništvo nad djecom
Članak 15.
Pravo mjerodavno za skrbništvo nad djecom određuje se primjenom Haške konvencije o nadležnosti, mjerodavnom pravu, priznanju, ovrsi i suradnji u odnosu na roditeljsku odgovornost i mjerama za zaštitu djece iz 1996. („Narodne novine“ - Međunarodni ugovori br. 5/09) unutar njenog polja primjene.
Lišenje i vraćanje poslovne sposobnosti i skrbništvo nad odraslima
Članak 16.
(1) Za pretpostavke za lišenje i vraćanje poslovne sposobnosti, stavljanje pod skrbništvo i prestanak skrbništva nad odraslim osobama, mjerodavno je pravo države u kojoj osoba o čijoj se poslovnoj sposobnosti odlučuje, odnosno štićenik, ima uobičajeno boravište.
(2) Za provedbu skrbništva nad odraslima mjerodavno je pravo države u kojoj se nalazi tijelo koje provodi skrbništvo.
(3) Za privremene mjere radi zaštite pojedinih osobnih i imovinskih prava štićenika koji se nalazi u Republici Hrvatskoj, a ima uobičajeno boravište u drugoj državi, mjerodavno je hrvatsko pravo. Te mjere traju dok tijelo nadležne države ne donese odluku i ne poduzme potrebne mjere
Proglašenje nestale osobe umrlom
Članak 17.
Za proglašenje nestale osobe umrlom i dokazivanje smrti mjerodavno je pravo njezinog posljednjeg poznatog državljanstva.
Osobno ime
Članak 18.
(1) Za osobno ime fizičke osobe mjerodavno je pravo države čiji je ona državljanin.
(2) Ako se brak sklapa u Republici Hrvatskoj, nevjesta i ženik mogu izabrati prezime po pravu države čiji je državljanin jedan od njih ili, ako barem jedan od njih ima uobičajeno boravište u Republici Hrvatskoj, po hrvatskom pravu.
(3) Nositelji prava roditeljske skrbi mogu pred matičnim uredom izabrati osobno ime djeteta po pravu države čiji je državljanin jedan od njih ili, ako barem jedan od njih ima uobičajeno boravište u Republici Hrvatskoj, po hrvatskom pravu.
ODJELJAK 2. PRAVNE OSOBE I ORGANIZACIJE BEZ PRAVNE OSOBNOSTI
Članak 19.
Za osnivanje, djelovanje i prestanak pravne osobe, kao i organizacije bez pravne osobnosti, mjerodavno je pravo države po kojoj je ona osnovana.
POGLAVLJE III. STVARNO PRAVO
Opća odredba
Članak 20.
Za stvarna prava na stvarima mjerodavno je pravo mjesta gdje se stvar nalazi.
Promjena statuta
Članak 21.
(1) Ako stvar na kojoj je već stečeno neko stvarno pravo prispije u drugu državu, za stjecanje ili gubitak toga prava mjerodavno je pravo po kojemu je to stvarno pravo stečeno.
(2) Za vrstu i sadržaj prava na stvari iz stavka 1. ovoga članka mjerodavno je pravo države u kojoj se stvar nalazi.
(3) Ako na stvari koja prispije iz jedne države u drugu nije već stečeno neko stvarno pravo, za stjecanje ili prestanak tog prava uvažavaju se i činjenice nastale u drugoj državi.
Stvari u provozu
Članak 22.
Za stjecanje i prestanak stvarnih prava na stvarima u provozu, nastalih na temelju pravnog posla, mjerodavno je pravo njihova odredišta.
Stvarna prava na prijevoznim sredstvima
Članak 23.
(1) Za stvarna prava na vodnim i zračnim prijevoznim sredstvima, koja su registrirana u javnom registru, mjerodavno je pravo države u kojoj se registar vodi.
(2) Za stvarna prava na tračnim prijevoznim sredstvima mjerodavno je pravo države u kojoj se nalazi sjedište uprave osobe koja organizira prijevoz.
POGLAVLJE IV. PRAVO INTELEKTUALNOG VLASNIŠTVA
Temeljna odredba
Članak 24.
(1) Za izvorno stjecanje, postojanje, valjanost, sadržaj i sadržajna ograničenja, opseg, trajanje, mogućnost odricanja od prava, kao i prenosivost prava intelektualnog vlasništva i učinke prijenosa prema trećim osobama, založno i ostala prava osiguranja tražbina na pravu intelektualnog vlasništva te za sva druga pitanja koja se odnose na samo pravo intelektualnog vlasništva, mjerodavno je pravo svake one države za koju se zaštita zahtijeva.
(2) Za pravo na stjecanje prava intelektualnog vlasništva glede predmeta zaštite koji je nastao u okviru radnog odnosa zaposlenika i poslodavca mjerodavno je pravo koje je mjerodavno za njihov ugovor o radu.
POGLAVLJE V. OBVEZNO PRAVO
ODJELJAK 1. UGOVORNE OBVEZE
Mjerodavno pravo
Članak 25.
(1) Pravo mjerodavno za ugovorne obveze određuje se prema Uredbi (EZ) br. 593/2008 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. lipnja 2008. o pravu koje se primjenjuje na ugovorne obveze (Rim I) (Sl. l. EU, L 177/6, 4. srpnja 2008.) unutar njenog polja primjene. (2) Pravo mjerodavno za ugovorne obveze koje su isključene iz polja primjene Uredbe iz stavka 1. ovoga članka, a za koje mjerodavno pravo nije određeno drugim zakonom ili međunarodnim ugovorom na snazi u Republici Hrvatskoj, određuje se prema odredbama Uredbe iz stavka 1. ovoga članka koje se odnose na te ugovorne obveze.
ODJELJAK 2. IZVANUGOVORNE OBVEZE
Izvanugovorne obveze
Članak 26.
(1) Pravo mjerodavno za izvanugovorne obveze određuje se prema Uredbi (EZ) br. 864/2007 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. srpnja 2007. o pravu koje se primjenjuje na izvanugovorne obveze (Rim II) (Sl. l. EU, L 199/40, 31. srpnja 2007.) unutar njenog polja primjene.
(2) Pravo mjerodavno za izvanugovorne obveze koje su isključene iz polja primjene Uredbe iz stavka 1. ovoga članka, a za koje mjerodavno pravo nije određeno drugim zakonom ili međunarodnim ugovorom na snazi u Republici Hrvatskoj, određuje se prema odredbama Uredbe iz stavka 1. ovoga članka koje se odnose na te izvanugovorne obveze.
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O MEĐUNARODNOM PRIVATNOM PRAVU
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
DIO PRVI
OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Polje primjene
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 1.
Ovim Zakonom se uređuje:
1. mjerodavno pravo za privatnopravne odnose s međunarodnim obilježjem,
2. nadležnost sudova i drugih tijela Republike Hrvatske u pravnim stvarima čiji su predmet odnosi iz točke 1. ovoga članka i pravila postupka,
3. priznanje i proglašenje ovršnim stranih odluka i javnih isprava u pravnim stvarima čiji su predmet odnosi iz točke 1. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Odnos prema drugim izvorima
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 2.
Prednost u primjeni pred ovim Zakonom imaju propisi Europske unije, međunarodni ugovori koji su na snazi u Republici Hrvatskoj i posebni zakoni koji uređuju pitanja iz članka 1. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Državljanstvo
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 3.
(1) Ima li fizička osoba državljanstvo određene države, određuje se po pravu te države.
(2) Ako osoba koja je državljanin Republike Hrvatske ima i državljanstvo neke druge države, za primjenu ovoga Zakona smatra se da ima samo državljanstvo Republike Hrvatske. Ako osoba koja nije državljanin Republike Hrvatske ima dva ili više stranih državljanstava, za primjenu ovoga Zakona smatra se da ima samo državljanstvo one države čiji je državljanin i s kojom je u najužoj vezi.
(3) Ako osoba nema državljanstvo ili se njezino državljanstvo ne može utvrditi, u smislu ovoga Zakona smatra se državljaninom države u kojoj ima prebivalište, a ako nema prebivalište ili se ono ne može utvrditi, smatra se državljaninom države s kojom je u najužoj vezi.
(4) Odredbe iz stavka 3. ovoga članka primjenjuju se i na osobe koje imaju pravni položaj izbjeglica u smislu međunarodnih ugovora koji su na snazi u Republici Hrvatskoj.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Prebivalište
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 4.
U smislu ovoga Zakona, prebivalište je mjesto u kojem se fizička osoba nastanila u namjeri da u njemu trajno živi.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Uobičajeno boravište
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 5.
U smislu ovoga Zakona, uobičajeno boravište je mjesto u kojemu fizička osoba pretežno živi bez obzira na to je li njezin boravak ili nastanjenje u tom mjestu registriran ili dozvoljen. Pri utvrđivanju uobičajenog boravišta valja osobito uzeti u obzir okolnosti osobne ili poslovne prirode koje ukazuju na trajne veze osobe s tim mjestom ili njezinu namjeru da takve veze uspostavi.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Sjedište
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 6.
Sjedište pravne osobe je mjesto koje je kao takvo određeno u njezinom statutu ili drugom odgovarajućem aktu. Ako se sjedište ne može tako odrediti, smatra se da se ono nalazi u mjestu gdje se nalazi uprava pravne osobe.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
DIO DRUGI
MJERODAVNO PRAVO
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
POGLAVLJE I.
OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Popunjavanje pravnih praznina
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 7.
Ako ovaj Zakon ne sadrži odredbe kojima se određuje mjerodavno pravo za pravne odnose iz točke 1. članka 1. ovoga Zakona, odgovarajuće se primjenjuju odredbe i načela ovoga Zakona, načela pravnog poretka Republike Hrvatske i načela međunarodnog privatnog prava.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Utvrđivanje sadržaja stranoga prava i primjena stranog prava
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 8.
(1) Sud ili drugo tijelo Republike Hrvatske utvrđuje sadržaj stranog prava po službenoj dužnosti.
(2) Strano pravo primjenjuje se na način kako se tumači u toj stranoj državi.
(3) Sud ili drugo tijelo Republike Hrvatske može obavijest o stranom pravu zatražiti od Ministarstva pravosuđa Republike Hrvatske ili nekog drugog tijela kao i vještaka ili specijaliziranih ustanova.
(4) Stranke mogu podnositi javne ili privatne isprave o sadržaju stranoga prava.
(5) Ako se sadržaj stranoga prava ne može utvrditi na način iz prethodnih stavaka ovoga članka, primjenjuje se hrvatsko pravo.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Upućivanje na strano pravo i uzvrat na domaće pravo
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 9.
(1) Primjena prava neke države na koje upućuju odredbe ovoga Zakona znači primjenu pravnih pravila koja su na snazi u toj državi, osim njezinih pravila o određivanju mjerodavnog prava.
(2) Iznimno, ako odredbe članka 14. stavaka 1. i 2., članka 17., članka 18., članka 31. stavka 1. i članka 44. ovoga Zakona upućuju na pravo strane države, primjenjuju se pravila te države o određivanju mjerodavnoga prava. Ako ta pravila uzvraćaju upućivanjem na hrvatsko pravo, primjenjuje se hrvatsko pravo uz isključenje njegovih pravila o određivanju mjerodavnoga prava.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Nejedinstveni pravni poredci
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 10.
(1) Ako je mjerodavno pravo države čiji pravni poredak nije jedinstven, a pravila ovoga Zakona ne upućuju na određeno pravno područje u toj državi, mjerodavno pravo određuje se prema pravilima te države.
(2) Ako se mjerodavno pravo države čiji pravni poredak nije jedinstven ne može utvrditi na način predviđen u stavku 1. ovoga članka, mjerodavan je pravni poredak države s kojim postoji najuža veza.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Klauzula izuzeća
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 11.
(1) Pravo koje je mjerodavno prema odredbama ovoga Zakona iznimno se ne primjenjuje ako je prema svim okolnostima očito da privatnopravni odnos s tim pravom ima samo neznatnu vezu, a da je s nekim drugim pravom u očito užoj vezi. U tom slučaju primjenjuje se to pravo.
(2) Stavak 1. se ne primjenjuje ako su stranke izabrale mjerodavno pravo u skladu s odredbama ovoga Zakona ili ako se upućivanjem na određeno pravo nastoji ostvariti određeni materijalnopravni učinak.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Javni poredak
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 12.
Ne primjenjuju se pravila stranog prava mjerodavnog prema odredbama ovoga Zakona ako bi učinak njihove primjene bio očito protivan javnom poretku Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Pravila neposredne primjene
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 13.
(1) Neovisno o drugim odredbama ovoga Zakona, sud može primijeniti odredbu hrvatskog prava koja se smatra toliko značajnom za zaštitu hrvatskog javnog interesa, poput političkog, društvenog i gospodarskog ustroja, da se primjenjuje na sve situacije koje ulaze u njezino polje primjene, bez obzira na pravo koje je mjerodavno.
(2) Ako je ispunjenje određene obveze u cijelosti ili djelomično protivno odredbi prava strane države u kojoj treba ispuniti tu obvezu, sud može priznati učinak toj odredbi. Pri odlučivanju o priznanju učinka toj odredbi u obzir se uzima njezina priroda i svrha te posljedice priznanja, odnosno nepriznanja njezinog učinka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
POGLAVLJE II.
PRAVO OSOBNOG STATUSA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
ODJELJAK 1.
FIZIČKE OSOBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Pravna i poslovna sposobnost
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 14.
(1) Za pravnu i poslovnu sposobnost fizičke osobe mjerodavno je pravo države čiji je ona državljanin.
(2) Jednom stečena poslovna sposobnost ne gubi se promjenom državljanstva.
(3) Ako je pravni posao sklopljen između osoba koje se nalaze u istoj državi, osoba koja nije poslovno sposobna po pravu navedenom u stavku 1. ovog članka smatra se poslovno sposobnom, ako je sposobna po pravu države u kojoj je pravni posao sklopljen, a druga strana za tu nesposobnost nije znala ili nije mogla znati.
(4) Odredba stavka 3. ovog članka ne primjenjuje se na pravne poslove obiteljskog i nasljednog prava.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Pravo mjerodavno za odnose roditelja i djece i za skrbništvo nad djecom
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 15.
Pravo mjerodavno za skrbništvo nad djecom određuje se primjenom Haške konvencije o nadležnosti, mjerodavnom pravu, priznanju, ovrsi i suradnji u odnosu na roditeljsku odgovornost i mjerama za zaštitu djece iz 1996. („Narodne novine“ - Međunarodni ugovori br. 5/09) unutar njenog polja primjene.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Lišenje i vraćanje poslovne sposobnosti i skrbništvo nad odraslima
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 16.
(1) Za pretpostavke za lišenje i vraćanje poslovne sposobnosti, stavljanje pod skrbništvo i prestanak skrbništva nad odraslim osobama, mjerodavno je pravo države u kojoj osoba o čijoj se poslovnoj sposobnosti odlučuje, odnosno štićenik, ima uobičajeno boravište.
(2) Za provedbu skrbništva nad odraslima mjerodavno je pravo države u kojoj se nalazi tijelo koje provodi skrbništvo.
(3) Za privremene mjere radi zaštite pojedinih osobnih i imovinskih prava štićenika koji se nalazi u Republici Hrvatskoj, a ima uobičajeno boravište u drugoj državi, mjerodavno je hrvatsko pravo. Te mjere traju dok tijelo nadležne države ne donese odluku i ne poduzme potrebne mjere
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Proglašenje nestale osobe umrlom
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 17.
Za proglašenje nestale osobe umrlom i dokazivanje smrti mjerodavno je pravo njezinog posljednjeg poznatog državljanstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Osobno ime
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 18.
(1) Za osobno ime fizičke osobe mjerodavno je pravo države čiji je ona državljanin.
(2) Ako se brak sklapa u Republici Hrvatskoj, nevjesta i ženik mogu izabrati prezime po pravu države čiji je državljanin jedan od njih ili, ako barem jedan od njih ima uobičajeno boravište u Republici Hrvatskoj, po hrvatskom pravu.
(3) Nositelji prava roditeljske skrbi mogu pred matičnim uredom izabrati osobno ime djeteta po pravu države čiji je državljanin jedan od njih ili, ako barem jedan od njih ima uobičajeno boravište u Republici Hrvatskoj, po hrvatskom pravu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
ODJELJAK 2.
PRAVNE OSOBE I ORGANIZACIJE BEZ PRAVNE OSOBNOSTI
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 19.
Za osnivanje, djelovanje i prestanak pravne osobe, kao i organizacije bez pravne osobnosti, mjerodavno je pravo države po kojoj je ona osnovana.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
POGLAVLJE III.
STVARNO PRAVO
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Opća odredba
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 20.
Za stvarna prava na stvarima mjerodavno je pravo mjesta gdje se stvar nalazi.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Promjena statuta
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 21.
(1) Ako stvar na kojoj je već stečeno neko stvarno pravo prispije u drugu državu, za stjecanje ili gubitak toga prava mjerodavno je pravo po kojemu je to stvarno pravo stečeno.
(2) Za vrstu i sadržaj prava na stvari iz stavka 1. ovoga članka mjerodavno je pravo države u kojoj se stvar nalazi.
(3) Ako na stvari koja prispije iz jedne države u drugu nije već stečeno neko stvarno pravo, za stjecanje ili prestanak tog prava uvažavaju se i činjenice nastale u drugoj državi.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Stvari u provozu
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 22.
Za stjecanje i prestanak stvarnih prava na stvarima u provozu, nastalih na temelju pravnog posla, mjerodavno je pravo njihova odredišta.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Stvarna prava na prijevoznim sredstvima
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 23.
(1) Za stvarna prava na vodnim i zračnim prijevoznim sredstvima, koja su registrirana u javnom registru, mjerodavno je pravo države u kojoj se registar vodi.
(2) Za stvarna prava na tračnim prijevoznim sredstvima mjerodavno je pravo države u kojoj se nalazi sjedište uprave osobe koja organizira prijevoz.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
POGLAVLJE IV.
PRAVO INTELEKTUALNOG VLASNIŠTVA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Temeljna odredba
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 24.
(1) Za izvorno stjecanje, postojanje, valjanost, sadržaj i sadržajna ograničenja, opseg, trajanje, mogućnost odricanja od prava, kao i prenosivost prava intelektualnog vlasništva i učinke prijenosa prema trećim osobama, založno i ostala prava osiguranja tražbina na pravu intelektualnog vlasništva te za sva druga pitanja koja se odnose na samo pravo intelektualnog vlasništva, mjerodavno je pravo svake one države za koju se zaštita zahtijeva.
(2) Za pravo na stjecanje prava intelektualnog vlasništva glede predmeta zaštite koji je nastao u okviru radnog odnosa zaposlenika i poslodavca mjerodavno je pravo koje je mjerodavno za njihov ugovor o radu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
POGLAVLJE V.
OBVEZNO PRAVO
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
ODJELJAK 1.
UGOVORNE OBVEZE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Mjerodavno pravo
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 25.
(1) Pravo mjerodavno za ugovorne obveze određuje se prema Uredbi (EZ) br. 593/2008 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. lipnja 2008. o pravu koje se primjenjuje na ugovorne obveze (Rim I) (Sl. l. EU, L 177/6, 4. srpnja 2008.) unutar njenog polja primjene.
(2) Pravo mjerodavno za ugovorne obveze koje su isključene iz polja primjene Uredbe iz stavka 1. ovoga članka, a za koje mjerodavno pravo nije određeno drugim zakonom ili međunarodnim ugovorom na snazi u Republici Hrvatskoj, određuje se prema odredbama Uredbe iz stavka 1. ovoga članka koje se odnose na te ugovorne obveze.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
ODJELJAK 2.
IZVANUGOVORNE OBVEZE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Izvanugovorne obveze
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 26.
(1) Pravo mjerodavno za izvanugovorne obveze određuje se prema Uredbi (EZ) br. 864/2007 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. srpnja 2007. o pravu koje se primjenjuje na izvanugovorne obveze (Rim II) (Sl. l. EU, L 199/40, 31. srpnja 2007.) unutar njenog polja primjene.
(2) Pravo mjerodavno za izvanugovorne obveze koje su isključene iz polja primjene Uredbe iz stavka 1. ovoga članka, a za koje mjerodavno pravo nije određeno drugim zakonom ili međunarodnim ugovorom na snazi u Republici Hrvatskoj, određuje se prema odredbama Uredbe iz stavka 1. ovoga članka koje se odnose na te izvanugovorne obveze.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Odgovornost za prometne nezgode na cestama