U Zakonu o stečaju potrošača („Narodne novine“, broj 100/15.) u članku 31. stavku 1. iza riječi: „suda“ dodaju se riječi: „ili osoba upisana na listu A ili listu B stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača, u skladu s pravilima o izboru povjerenika“.
Članak 2.
U članku 35. stavku 1. dodaje se rečenica koja glasi:
„Stručni ispit za povjerenika nije dužna polagati osoba koja ima položen ispit za stečajnoga upravitelja.“.
U stavku 2. riječi: „ima položeni ispit za stečajnoga upravitelja“ zamjenjuju se riječima: „je upisana u Imenik odvjetnika Hrvatske odvjetničke komore“.
U stavku 3. podstavak 2. mijenja se i glasi:
„- koja je upisana u Imenik odvjetnika Hrvatske odvjetničke komore“.
Članak 3.
U članku 37. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Izbor povjerenika u postupku stečaja potrošača obavlja se metodom slučajnoga odabira prema sljedećem redoslijedu:
- s liste povjerenika za područje nadležnoga općinskog suda
- s liste B stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača, uzimajući u obzir stečajne upravitelje čija upisana adresa je na području općinskog suda koji vodi stečajni postupak
- s liste A stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača, uzimajući u obzir stečajne upravitelje čija upisana adresa je na području općinskog suda koji vodi stečajni postupak
- s liste B stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača
- s liste A stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača.“.
Članak 4.
Ova Uredba stupa na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama.
O B R A Z L O Ž E NJ E
Osnova za donošenje ove Uredbe je članak 1. Zakona o ovlasti Vlade Republike Hrvatske da uredbama uređuje pojedina pitanja iz djelokruga Hrvatskoga sabora (»Narodne novine«, broj 102/15) prema kojem Vlada Republike Hrvatske ima ovlast uredbom uređivati pitanja tekuće gospodarske politike.
Zakon o stečaju potrošača („Narodne novine“, broj 100/15.) stupio je na snagu 1. siječnja 2016. Opći cilj uvođenja instituta stečaja potrošača je razviti sustav koji će rezultirati stvaranjem uvjeta insolventnim potrošačima za reprogramiranje njihovih obveza ili novi početak, a vjerovnicima omogućiti ravnomjerno namirenje njihovih tražbina. Posebni ciljevi su stvaranje uvjeta da se kroz neformalne (neinstitucionalne) i formalne (institucionalne) okvire postigne dogovor između vjerovnika i potrošača oko restrukturiranja postojećih tražbina, stvaranje uvjeta za odgovorno i ekonomski racionalno ponašanje potrošača te rasterećenje sustava od bezuspješnih i višestrukih ovršnih postupaka. Kao što je bilo navedeno u prijedlogu zakona, navedeni ciljevi su u skladu s najvišim europskim vrednotama i normativnim rješenjima drugih država članica Europske unije.
Postupak stečaja potrošača provodi se u dva koraka, od kojih prvi korak prethodi otvaranju stečaja potrošača i provodi se izvan suda. Ako se potrošač u navedenoj fazi postupka ne uspije dogovoriti s vjerovnicima oko načina ispunjenja postojećih obveza, postupak se nastavlja pred nadležnim općinskim sudom.
U drugom koraku, ako sud utvrdi da je potrošač insolventan, sud će otvoriti postupak stečaja potrošača, a rješenjem o otvaranju postupka stečaja potrošača imenovati povjerenika.
Povjerenik je dužan s pažnjom dobrog stručnjaka bez odgode unovčavati stečajnu masu u ime i za račun potrošača te prikupljena sredstva raspodijeliti vjerovnicima razmjerno njihovim tražbinama. Pisano izvješće o stanju potrošačeve imovine, novim okolnostima koje bi mogle utjecati na mogućnost ispunjenja potrošačevih obveza, iznosima ukupno isplaćenih sredstava pojedinom vjerovniku, podacima o unovčenoj stečajnoj masi i ostalim podacima koji su od utjecaja na tijek postupka povjerenik je dužan podnositi sudu svaka tri mjeseca.
Uvjeti za upis na listu povjerenika su da osoba ima poslovnu sposobnost, završeni diplomski sveučilišni studij, odnosno završeno visoko obrazovanje s najmanje 300 ECTS bodova, položen stručni ispit za povjerenika i da je dostojna za obavljanje poslova povjerenika. Imajući u vidu navedeno, a s obzirom na to da su poslovi povjerenika najsličniji poslovima stečajnih upravitelja, polaganje stručnog ispita za povjerenike je u najvećoj mogućoj mjeri prilagođeno stečajnim upraviteljima pa je tako člankom 35. stavkom 2. Zakona o stečaju potrošača propisano da opći dio stručnog ispita nije dužna polagati osoba koja ima položen ispit za stečajnoga upravitelja, a stavkom 3. podstavkom 2. navedenoga članka da osobe koje su upisane na listu A stečajnih upravitelja ispunjavaju uvjete za polaganje stručnog ispita tj. da ne moraju obaviti stručnu obuku u trajanju od jedne godine. Nadalje, Pravilnikom o polaganju stručnog ispita, obuci i usavršavanju povjerenika („Narodne novine“, broj 12/16.), stečajni upravitelj s položenim pravosudnim ispitom mora položiti stručni ispit iz jednog predmeta - stečaj potrošača. Osim navedenog, i osobe s položenim ispitom za državnog revizora oslobođene su općeg dijela stručnog ispita iz predmeta osnove računovodstva i financija tako su obvezne položiti samo pravnu skupinu predmeta.
Međutim, broj osoba koji su iskazali interes za polaganje stručnog ispita ne osigurava i ne jamči uspješnu provedbu postupka stečaja potrošača, a navedeno tim više što u određenim područjima Republike Hrvatske uopće nije bilo zainteresiranih osoba.
Stoga se predlaže da Vlada Republike Hrvatske uredbom sa zakonskom snagom izmjeni i dopuni Zakon o stečaju potrošača i to na način da se svim stečajnim upraviteljima omogući obavljati poslove povjerenika bez potrebe polaganja stručnog ispita za povjerenika. Isto tako, pojednostavljuje se obavljanje funkcije povjerenika od strane odvjetnika na način da odvjetnici nisu dužni polagati opći dio stručnoga ispita niti stručnu obuku u trajanju od jedne godine. U cilju osiguranja uspješne provedbe postupka stečaja potrošača, proširuje se krug osoba koje sud može izabrati za povjerenike ako na listi povjerenika nema upisanih osoba.
O B R A Z L O Ž E N J E
Uz članak 1.
Ovim člankom predlaže se, osim s liste povjerenika za područje nadležnog suda, omogućiti izbor povjerenika i s liste stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača, u skladu s pravilima o izboru povjerenika propisanim člankom 37. ovoga Zakona.
Uz članak 2.
Ovom se odredbom usklađuju pravila o stručnom ispitu za povjerenika s dopunom iz članka 1. ovoga Zakona tako da stečajni upravitelji (uključujući stečajne upravitelje s liste A i stečajne upravitelje s liste B) nisu obvezni polagati stručni ispit za povjerenika, a u položaj u kojem su do sada bili stečajni upravitelji upisani na listu A uvode se osobe koje su upisane u Imenik odvjetnika Hrvatske odvjetničke komore.
Uz članak 3.
Ovom odredbom propisuje se izbor povjerenika metodom slučajnog odabira prema prvenstvenom redu na način da sud prvo izabire povjerenika s liste povjerenika.
Ako na listi povjerenika nema upisanih povjerenika, sud će povjerenika, primjenom metode slučajnog odabira, izabrati s liste B stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača i to tako da se prvo uzimaju u obzir oni stečajni upravitelji s liste B čija upisana adresa je na području općinskog suda koji vodi stečajni postupak.
Ako nema stečajnih upravitelja na listi B (za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača) čija upisana adresa je na području općinskog suda koji vodi stečajni postupak ili ako ih ima, ali se ne mogu imenovati (primjerice, zbog pravila o izuzeću), za povjerenika se bira osoba upisana na listi A stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača) čija upisana adresa je na području općinskog suda koji vodi stečajni postupak.
Ako nema ili se ne može imenovati stečajni upravitelj s liste A i liste B za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošač, a čija upisana adresa se nalazi na području općinskog suda koji vodi stečajni postupak, povjerenik se bira s liste B stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača, bez obzira na njegovu upisanu adresu.
Ako nema ili se ne može imenovati stečajni upravitelj s liste B stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača, bez obzira na njegovu upisanu adresu, onda se povjerenik bira s liste A stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača, bez obzira na njegovu upisanu adresu.
Za upisanu adresu stečajnih upravitelja uzima se adresa upisana/unesena na listu na temelju članka 9. Pravilnika o utvrđivanju lista stečajnih upravitelja („Narodne novine“, broj 104/15.).
Izbor povjerenika prema podstavku 1. ovoga stavka isključuje mogućnost izbora prema podstavcima 2. do 5., odnosno, izbor povjerenika prema podstavku 2. ovoga stavka isključuje mogućnost izbora prema podstavcima 3. do 5. i tako dalje.
Uz članak 4.
Ovim člankom propisuje se objava i stupanje na snagu ove Uredbe.
TEKST ODREDBI ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU ILI DOPUNJUJU
Povjerenik
Članak 31.
(1) Za povjerenika može se imenovati osoba upisana na listu povjerenika za područje nadležnoga suda.
(2) Za povjerenika ne može biti imenovana osoba koja bi morala biti izuzeta kao sudac u postupku stečaja potrošača, osobito:
– osoba koja je bila zaposlena kod potrošača ako je obavljao ili obavlja samostalnu djelatnost ili
– blizak srodnik suca, potrošača, vjerovnika te osobe koje su u odnosu suparništva s potrošačem.
Stručni ispit i stručno usavršavanje
Članak 35.
(1) Stručni ispit za povjerenika sastoji se od općeg i posebnog dijela.
(2) Opći dio nije dužna polagati osoba koja ima položen ispit za stečajnoga upravitelja.
(3) Uvjet za polaganje stručnog ispita ispunjava osoba:
– koja je obavila stručnu obuku u trajanju od jedne godine ili
– koja je upisana na listu A stečajnih upravitelja.
(4) Povjerenici su dužni stručno se usavršavati nakon položenoga stručnog ispita.
(5) Ministar nadležan za poslove pravosuđa propisat će pravilnikom program, pretpostavke i način polaganja stručnoga ispita za povjerenike, stručne obuke i stručnoga usavršavanja nakon položenoga stručnog ispita za povjerenike.
Izbor povjerenika
Članak 37.
(1) Izbor povjerenika u postupku stečaja potrošača obavlja se metodom slučajnoga odabira s liste povjerenika za područje nadležnoga suda.
(2) Ministar nadležan za poslove pravosuđa propisat će pravilnikom pretpostavke i način izbora povjerenika metodom slučajnoga odabira.
UREDBA
O IZMJENI I DOPUNI ZAKONA O STEČAJU POTROŠAČA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 1.
U Zakonu o stečaju potrošača („Narodne novine“, broj 100/15.) u članku 31. stavku 1. iza riječi: „suda“ dodaju se riječi: „ili osoba upisana na listu A ili listu B stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača, u skladu s pravilima o izboru povjerenika“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 2.
U članku 35. stavku 1. dodaje se rečenica koja glasi:
„Stručni ispit za povjerenika nije dužna polagati osoba koja ima položen ispit za stečajnoga upravitelja.“.
U stavku 2. riječi: „ima položeni ispit za stečajnoga upravitelja“ zamjenjuju se riječima: „je upisana u Imenik odvjetnika Hrvatske odvjetničke komore“.
U stavku 3. podstavak 2. mijenja se i glasi:
„- koja je upisana u Imenik odvjetnika Hrvatske odvjetničke komore“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 3.
U članku 37. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Izbor povjerenika u postupku stečaja potrošača obavlja se metodom slučajnoga odabira prema sljedećem redoslijedu:
- s liste povjerenika za područje nadležnoga općinskog suda
- s liste B stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača, uzimajući u obzir stečajne upravitelje čija upisana adresa je na području općinskog suda koji vodi stečajni postupak
- s liste A stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača, uzimajući u obzir stečajne upravitelje čija upisana adresa je na području općinskog suda koji vodi stečajni postupak
- s liste B stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača
- s liste A stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 4.
Ova Uredba stupa na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
O B R A Z L O Ž E NJ E
Osnova za donošenje ove Uredbe je članak 1. Zakona o ovlasti Vlade Republike Hrvatske da uredbama uređuje pojedina pitanja iz djelokruga Hrvatskoga sabora (»Narodne novine«, broj 102/15) prema kojem Vlada Republike Hrvatske ima ovlast uredbom uređivati pitanja tekuće gospodarske politike.
Zakon o stečaju potrošača („Narodne novine“, broj 100/15.) stupio je na snagu 1. siječnja 2016. Opći cilj uvođenja instituta stečaja potrošača je razviti sustav koji će rezultirati stvaranjem uvjeta insolventnim potrošačima za reprogramiranje njihovih obveza ili novi početak, a vjerovnicima omogućiti ravnomjerno namirenje njihovih tražbina. Posebni ciljevi su stvaranje uvjeta da se kroz neformalne (neinstitucionalne) i formalne (institucionalne) okvire postigne dogovor između vjerovnika i potrošača oko restrukturiranja postojećih tražbina, stvaranje uvjeta za odgovorno i ekonomski racionalno ponašanje potrošača te rasterećenje sustava od bezuspješnih i višestrukih ovršnih postupaka. Kao što je bilo navedeno u prijedlogu zakona, navedeni ciljevi su u skladu s najvišim europskim vrednotama i normativnim rješenjima drugih država članica Europske unije.
Postupak stečaja potrošača provodi se u dva koraka, od kojih prvi korak prethodi otvaranju stečaja potrošača i provodi se izvan suda. Ako se potrošač u navedenoj fazi postupka ne uspije dogovoriti s vjerovnicima oko načina ispunjenja postojećih obveza, postupak se nastavlja pred nadležnim općinskim sudom.
U drugom koraku, ako sud utvrdi da je potrošač insolventan, sud će otvoriti postupak stečaja potrošača, a rješenjem o otvaranju postupka stečaja potrošača imenovati povjerenika.
Povjerenik je dužan s pažnjom dobrog stručnjaka bez odgode unovčavati stečajnu masu u ime i za račun potrošača te prikupljena sredstva raspodijeliti vjerovnicima razmjerno njihovim tražbinama. Pisano izvješće o stanju potrošačeve imovine, novim okolnostima koje bi mogle utjecati na mogućnost ispunjenja potrošačevih obveza, iznosima ukupno isplaćenih sredstava pojedinom vjerovniku, podacima o unovčenoj stečajnoj masi i ostalim podacima koji su od utjecaja na tijek postupka povjerenik je dužan podnositi sudu svaka tri mjeseca.
Uvjeti za upis na listu povjerenika su da osoba ima poslovnu sposobnost, završeni diplomski sveučilišni studij, odnosno završeno visoko obrazovanje s najmanje 300 ECTS bodova, položen stručni ispit za povjerenika i da je dostojna za obavljanje poslova povjerenika. Imajući u vidu navedeno, a s obzirom na to da su poslovi povjerenika najsličniji poslovima stečajnih upravitelja, polaganje stručnog ispita za povjerenike je u najvećoj mogućoj mjeri prilagođeno stečajnim upraviteljima pa je tako člankom 35. stavkom 2. Zakona o stečaju potrošača propisano da opći dio stručnog ispita nije dužna polagati osoba koja ima položen ispit za stečajnoga upravitelja, a stavkom 3. podstavkom 2. navedenoga članka da osobe koje su upisane na listu A stečajnih upravitelja ispunjavaju uvjete za polaganje stručnog ispita tj. da ne moraju obaviti stručnu obuku u trajanju od jedne godine. Nadalje, Pravilnikom o polaganju stručnog ispita, obuci i usavršavanju povjerenika („Narodne novine“, broj 12/16.), stečajni upravitelj s položenim pravosudnim ispitom mora položiti stručni ispit iz jednog predmeta - stečaj potrošača. Osim navedenog, i osobe s položenim ispitom za državnog revizora oslobođene su općeg dijela stručnog ispita iz predmeta osnove računovodstva i financija tako su obvezne položiti samo pravnu skupinu predmeta.
Međutim, broj osoba koji su iskazali interes za polaganje stručnog ispita ne osigurava i ne jamči uspješnu provedbu postupka stečaja potrošača, a navedeno tim više što u određenim područjima Republike Hrvatske uopće nije bilo zainteresiranih osoba.
Stoga se predlaže da Vlada Republike Hrvatske uredbom sa zakonskom snagom izmjeni i dopuni Zakon o stečaju potrošača i to na način da se svim stečajnim upraviteljima omogući obavljati poslove povjerenika bez potrebe polaganja stručnog ispita za povjerenika. Isto tako, pojednostavljuje se obavljanje funkcije povjerenika od strane odvjetnika na način da odvjetnici nisu dužni polagati opći dio stručnoga ispita niti stručnu obuku u trajanju od jedne godine. U cilju osiguranja uspješne provedbe postupka stečaja potrošača, proširuje se krug osoba koje sud može izabrati za povjerenike ako na listi povjerenika nema upisanih osoba.
O B R A Z L O Ž E N J E
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Uz članak 1.
Ovim člankom predlaže se, osim s liste povjerenika za područje nadležnog suda, omogućiti izbor povjerenika i s liste stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača, u skladu s pravilima o izboru povjerenika propisanim člankom 37. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Uz članak 2.
Ovom se odredbom usklađuju pravila o stručnom ispitu za povjerenika s dopunom iz članka 1. ovoga Zakona tako da stečajni upravitelji (uključujući stečajne upravitelje s liste A i stečajne upravitelje s liste B) nisu obvezni polagati stručni ispit za povjerenika, a u položaj u kojem su do sada bili stečajni upravitelji upisani na listu A uvode se osobe koje su upisane u Imenik odvjetnika Hrvatske odvjetničke komore.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Uz članak 3.
Ovom odredbom propisuje se izbor povjerenika metodom slučajnog odabira prema prvenstvenom redu na način da sud prvo izabire povjerenika s liste povjerenika.
Ako na listi povjerenika nema upisanih povjerenika, sud će povjerenika, primjenom metode slučajnog odabira, izabrati s liste B stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača i to tako da se prvo uzimaju u obzir oni stečajni upravitelji s liste B čija upisana adresa je na području općinskog suda koji vodi stečajni postupak.
Ako nema stečajnih upravitelja na listi B (za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača) čija upisana adresa je na području općinskog suda koji vodi stečajni postupak ili ako ih ima, ali se ne mogu imenovati (primjerice, zbog pravila o izuzeću), za povjerenika se bira osoba upisana na listi A stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača) čija upisana adresa je na području općinskog suda koji vodi stečajni postupak.
Ako nema ili se ne može imenovati stečajni upravitelj s liste A i liste B za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošač, a čija upisana adresa se nalazi na području općinskog suda koji vodi stečajni postupak, povjerenik se bira s liste B stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača, bez obzira na njegovu upisanu adresu.
Ako nema ili se ne može imenovati stečajni upravitelj s liste B stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača, bez obzira na njegovu upisanu adresu, onda se povjerenik bira s liste A stečajnih upravitelja za područje nadležnosti trgovačkog suda na čijem području se nalazi sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača, bez obzira na njegovu upisanu adresu.
Za upisanu adresu stečajnih upravitelja uzima se adresa upisana/unesena na listu na temelju članka 9. Pravilnika o utvrđivanju lista stečajnih upravitelja („Narodne novine“, broj 104/15.).
Izbor povjerenika prema podstavku 1. ovoga stavka isključuje mogućnost izbora prema podstavcima 2. do 5., odnosno, izbor povjerenika prema podstavku 2. ovoga stavka isključuje mogućnost izbora prema podstavcima 3. do 5. i tako dalje.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Uz članak 4.
Ovim člankom propisuje se objava i stupanje na snagu ove Uredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
TEKST ODREDBI ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU ILI DOPUNJUJU
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Povjerenik
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 31.
(1) Za povjerenika može se imenovati osoba upisana na listu povjerenika za područje nadležnoga suda.
(2) Za povjerenika ne može biti imenovana osoba koja bi morala biti izuzeta kao sudac u postupku stečaja potrošača, osobito:
– osoba koja je bila zaposlena kod potrošača ako je obavljao ili obavlja samostalnu djelatnost ili
– blizak srodnik suca, potrošača, vjerovnika te osobe koje su u odnosu suparništva s potrošačem.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Stručni ispit i stručno usavršavanje
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 35.
(1) Stručni ispit za povjerenika sastoji se od općeg i posebnog dijela.
(2) Opći dio nije dužna polagati osoba koja ima položen ispit za stečajnoga upravitelja.
(3) Uvjet za polaganje stručnog ispita ispunjava osoba:
– koja je obavila stručnu obuku u trajanju od jedne godine ili
– koja je upisana na listu A stečajnih upravitelja.
(4) Povjerenici su dužni stručno se usavršavati nakon položenoga stručnog ispita.
(5) Ministar nadležan za poslove pravosuđa propisat će pravilnikom program, pretpostavke i način polaganja stručnoga ispita za povjerenike, stručne obuke i stručnoga usavršavanja nakon položenoga stručnog ispita za povjerenike.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Izbor povjerenika
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 37.
(1) Izbor povjerenika u postupku stečaja potrošača obavlja se metodom slučajnoga odabira s liste povjerenika za područje nadležnoga suda.
(2) Ministar nadležan za poslove pravosuđa propisat će pravilnikom pretpostavke i način izbora povjerenika metodom slučajnoga odabira.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa