NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O DJELATNOSTI SOCIJALNOG RADA
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O DJELATNOSTI SOCIJALNOG RADA
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o djelatnosti socijalnog rada sadržana je u članku 2. stavku 4. podstavku 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10 – pročišćeni tekst i 05/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU PREDLOŽENIM ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
a)ocjena stanja
Cilj donošenja novog Zakona o djelatnosti socijalnog rada je poboljšanje kvalitete djelatnosti socijalnog rada u Republici Hrvatskoj kroz usklađivanje poslova iz djelatnosti socijalnog rada sa suvremenim znanstvenim postavkama, jasnije uređenje uvjeta za obavljanje i prestanak obavljanja djelatnosti, prava i obveza stručnog usavršavanja te organizaciju obavljanja djelatnosti, kao i proširenje javnih ovlasti Hrvatske komore socijalnih radnika (u daljnjem tekstu: Komora) na postupke priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija. Donošenjem predmetnog Zakona osigurat će se dosadašnja razina stručnih kompetencija osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada, ali će se i dodatnim odredbama stvoriti preduvjeti za poboljšanje kvalitete istog.
Djelatnost socijalnog rada po prvi puta je uređena Zakonom o djelatnosti socijalnog rada 2012. godine, no u skladu sa razvojem znanosti socijalnog rada, dokumentima Međunarodne federacije socijalnih radnika potrebno je u Zakonu o djelatnosti socijalnog rada uskladiti odredbe kojima se uređuje djelatnost s definicijom socijalnog rada koji je odobrila Generalna skupština Međunarodne federacije socijalnih radnika (WFSW) i Međunarodne udruge škola socijalnog rada (IASSSW) 2014. godine, a koja je uvrštena u Etički kodeks socijalnih radnika u djelatnosti socijalne skrbi u Republici Hrvatskoj, kao i uslugama uređenim u sustavu socijalne skrbi. Sukladno navedenom definira se vođenje slučaja, intervencije socijalnog rada, psihosocijalna podrška, rana intervencija, socijalno planiranje, profesionalna i organizacijska podrška kao djelatnost socijalnog rada, te je individualno planiranje, odnosno dotadašnje osobno usmjereno planiranje preformulirano na način da obuhvaća sve korisnike, a ne samo osobe s invaliditetom, a obiteljska medijacija je usklađena s odredbama Zakona o socijalnoj skrbi i suvremenim znanstvenim postignućima.
Sukladno godišnjem statističkom izvješću za 2016. godinu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u ustanovama socijalne skrbi bilo je zaposleno sveukupno 1.476 socijalna radnika (1.404 na poslovima socijalnih radnika (1.233 socijalna radnika VSS, 171 socijalna radnika VŠS) te 72 na poslovima odgajatelja) koji sukladno Zakonu o djelatnosti socijalnog rada obavljaju djelatnost socijalnog rada. S duge strane prema podacima Komore ista je izdala 2.085 rješenja o davanju odobrenja za samostalan rad magistara socijalnog rada, magistara socijalne politike i sveučilišnih prvostupnika socijalnog rada,  e je sveukupno u Imenik upisano 2.085 osoba (1.779 osoba u Imenik magistara socijalnog rada, 91 u Imenik magistara socijalne politike te 215 u Imenik sveučilišnih prvostupnika socijalnog rada) što ukazuje da je 70,7% socijalnih radnika upisanih u imenike obavljalo djelatnost socijalnog rada u sustavu socijalne skrbi.
Sustav socijalne skrbi vrlo je složen sustav te je sukladno godišnjem statističkom izvješću za 2016. godinu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku vidljivo da je 353.521 korisnika. Opseg, složenost i značaj djelatnosti socijalnog rada za sustav socijalne skrbi i društvo u cjelini nameću potrebu donošenja novog Zakona o djelatnosti socijalnog rada čime će se stvoriti uvjeti za uspješnije djelovanje profesije socijalnog rada.
Važeći Zakon o djelatnosti socijalnog rada nedovoljno jasno uređuje kompetencije socijalnih radnika koji obavljaju djelatnost socijalnog rada u Republici Hrvatskoj, te se nejasno definiranje istih pokazalo kao veliki problem u praksi nakon stupanju na snagu Zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija (Narodne novine, broj: 82/15). Na važnost uređivanja ovog područja također ukazuje podatak Komore sukladno kojem je ista do sada zaprimila 144 zahtjeva od osoba koje su diplomu stekle izvan Republike Hrvatske, a ukoliko se iste ne poboljšaju omogućit će se obavljanje djelatnosti socijalnog rada osobama koje su stekle diplome izvan Republike Hrvatske, a čije stručne kompetencije nisu dovoljne za obavljanje poslova iz djelatnosti socijalnog rada. U skladu s navedenim potrebno je ovlastiti Komoru na postupanje u postupcima sukladno ovom Zakonu i posebnim propisima.
Sukladno punopravnom članstvu Republike Hrvatske u Europskoj uniji potrebno je jasnije uređenje rada osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada - stranaca i državljana članica Europske unije.
U svrhu jasnoće propisa potrebno je jasnije uređenje uvjeta za izdavanje i obnavljanje odobrenja za samostalan rad (opća dopusnica) dosadašnja licencija, te sa istima uskladiti uvjete za prestanak prava za obavljanje djelatnosti socijalnog rada, kao i dodavanje uvjeta smrti. Zbog navedenoga potrebno je jasnije urediti uvjete za upis u imenike magistara socijalnog rada, magistara socijalne politike i sveučilišnih prvostupnika socijalnog rada i izdavanje odobrenja za samostalan rad, te sa istima uskladiti uvjete za prestanak prava za obavljanje djelatnosti socijalnog rada.
Sukladno podacima Komore ni jedna osoba koja je upisana u imenike Komore ne obavlja privatnu praksu u Republici Hrvatskoj te je potrebno poboljšati odredbe vezane uz privatnu praksu i obavljanje socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti, odnosno propisati samo obavljanje djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti te dio nadležnosti vezanih uz obavljanje iste prenijeti na Komoru.
Kako bi se stvorili preduvjeti za obavljanje svih javnih ovlasti Komore potrebno je poboljšati kvalitetu rada, organizacijske kapacitete i održivost Komore što će se postići kroz promjenu članova Upravnog odbora na način da se u isti uvode predstavnici osnivača, odnosno ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi i Hrvatske udruge socijalnih radnika.
b)osnovna pitanja koja treba urediti Zakonom i posljedice koje će donošenjem Zakona proisteći
Zakonom se uređuje sadržaj, uvjeti i način obavljanja djelatnosti socijalnog rada, standard obrazovanja, stručni nadzor nad obavljanjem djelatnosti socijalnog rada kao djelatnosti od interesa za Republiku Hrvatsku.
Uz do sada opisanu djelatnost (informiranje, procjenjivanje, savjetovanje, socijalno mentorstvo, supervizija, psihosocijalno i psihoterapijsko savjetovanje, krizne intervencije, vještačenje, vođenje i izrada dokumentacije, zastupanje, zagovaranje i osnaživanje, socijalne akcije, socijalni menadžment, suradnja s drugim tijelima, razvoj i upravljanje ljudskim potencijalima, edukacijske i istraživačke aktivnosti i rad s javnošću), propisuje se vođenje slučaja, intervencije socijalnog rada, psihosocijalna podrška, rana intervencija, socijalno planiranje, profesionalna i organizacijska podrška, a mijenjaju se odredbe vezane uz individualno planiranje, odnosno dotadašnje osobno usmjereno planiranje na način da obuhvaća sve korisnike, a ne samo osobe s invaliditetom. Također odredbe vezane uz obiteljsku medijaciju usklađuju se s odredbama Zakona o socijalnoj skrbi i suvremenim znanstvenim postignućima.
Umjesto dosadašnjeg odobrenja za samostalan rad (licencija) propisuje se odobrenje za samostalan rad (opća dopusnica).
Jasnije se propisuju uvjeti za odobrenje za upis u imenike Komore, odnosno postupak izdavanja odobrenja za samostalan rad (opća dopusnica), te uvjeti za prestanak prava na obavljanje djelatnosti socijalnog rada. Prenosi se nadležnost priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija na Komoru.
U svrhu smanjenja administrativnog opterećenja osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada odredbe vezane uz obvezu provjere stručnosti pri Komori svakih šest godina brišu se.
Kako bi se poboljšali uvjeti za sudjelovanje osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada na tržištu, dosadašnje odredbe vezane uz obavljanje privatne prakse i samostalnu profesionalnu djelatnost, objedinjuju se u odredbe vezane uz obavljanje djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti te se jasnije uređuju uvjeti za obavljanje, privremenu obustavu i prestanak.
Odredbe vezane uz određivanja najniže cijene rada privatnih magistara socijalnog rada, magistara socijalne politike i sveučilišnih prvostupnika socijalnog rada brišu se, ali se zadržavaju odredbe kojima Komora odobrava pojedinačnu cijenu usluga socijalnog rada koje se pružaju u okviru obavljanju djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti.
Proširuju se odredbe vezane uz čuvanje profesionalne tajne na način da se odredbe proširuju i na instrumente socijalnog rada i zaključna mišljenja. U svrhu zaštite korisnika zabranjuje se instrumente socijalnog rada u cjelini ili dijelovima umnožavati ili na bilo koji način davati na uvid neovlaštenim osobama.
Kako bi se stvorili preduvjeti za obavljanje svih javnih ovlasti Komore u svrhu jačanja kapaciteta i poboljšanja kvalitete rada Komore mijenja se sastav članova Upravnog odbora na način da se za dva člana smanjuje broj članova koje bira Skupština, a u isti uvode predstavnici osnivača, odnosno ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi i Hrvatske udruge socijalnih radnika. Dodatno se uvodi razrješenje predsjednika i potpredsjednika Komore, predsjednika i člana Upravnog odbora ako Skupština Komore iz drugih razloga ocjeni da više nije u mogućnosti izvršavati povjerene ovlasti od strane Skupštine, a predsjednika Komore i u slučaju neprihvaćanja godišnjeg izvješća o radu.
Uvode se prekršajne odredbe osim za fizičku osobu koja obavlja djelatnost socijalnog rada i za pravnu osobu i odgovornu osobu u pravnoj osobi koja zaposli ili sklopi ugovor o radu s osobom koja ne ispunjava uvjete propisane za izdavanje odobrenja za samostalan rad i posebnog odobrenja za samostalan rad.
III. OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU PREDLOŽENOGA ZAKONA
Sredstva za provođenje ovog Zakona osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske na razdjelu 102 - Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku za 2018. godinu i projekcijama za 2019. i 2020. godinu na Aktivnosti A792007 – Administracija i upravljanje.
IV. TEKST PRIJEDLOGA ZAKONA S OBRAZLOŽENJEM
Prilaže se tekst prijedloga Zakona s obrazloženjem.
PRIJEDLOG ZAKONA O DJELATNOSTI SOCIJALNOG RADA
OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Zakonom uređuju se sadržaj, uvjeti i način obavljanja djelatnosti socijalnog rada, standard obrazovanja, stručni nadzor nad obavljanjem djelatnosti socijalnog rada u Republici Hrvatskoj kao djelatnosti od interesa za Republiku Hrvatsku.
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.
Članak 3.
Ciljevi obavljanja djelatnosti socijalnog rada su: osnaživanje pojedinaca, obitelji, grupa i zajednica te razvoj njihovih sposobnosti za samopomoć, poticanje socijalnih promjena, razvoj kvalitetnih i dostupnih socijalnih usluga, promicanje socijalne kohezije, zastupanje osjetljivih i obesnaženih društvenih skupina te otklanjanje zapreka s kojima se ljudi susreću u ostvarivanju svoje socijalne sigurnosti, postizanje socijalno pravednog društva koje je zasnovano na humanizmu i ljudskim pravima, koje svim svojim članovima omogućava dostojanstven život.
DJELATNOST SOCIJALNOG RADA
Članak 4.
Djelatnost socijalnog rada obuhvaća: informiranje, procjenjivanje, intervencije socijalnog rada, individualno planiranje, savjetovanje, vođenje slučaja, psihosocijalnu podršku, ranu intervenciju, obiteljsku medijaciju, socijalno mentorstvo, superviziju, psihosocijalno i psihoterapijsko savjetovanje, krizne intervencije, evaluaciju, vještačenje, vođenje i izradu dokumentacije, zastupanje, zagovaranje i osnaživanje, socijalne akcije, socijalno planiranje, profesionalnu i organizacijsku podršku, socijalni menadžment, suradnju s drugim tijelima, razvoj i upravljanje ljudskim potencijalima, edukacijske aktivnosti, istraživačke aktivnosti i rad s javnošću.
SADRŽAJ DJELATNOSTI SOCIJALNOG RADA
Informiranje
Članak 5.
Informiranje je postupak pripremanja i pružanja informacija bitnih za područje socijalnog rada, a koje su važne za korisnike, širu javnost i druge stručnjake s kojima socijalni radnici surađuju.
Procjenjivanje
Članak 6.
Procjenjivanje je sustavni proces prikupljanja i analize podataka o rizičnim i zaštitnim čimbenicima u životu pojedinca, obitelji i zajednice, u svrhu identificiranja poteškoća, mogućnosti njihova smanjenja ili uklanjanja, procjene razloga koji su doveli do poteškoća, poduzimanja mjera za poboljšanje položaja korisnika uvažavajući snage i perspektivu korisnika te praćenja ostvarivanja promjena.
Intervencije socijalnog rada
Članak 7.
Intervencije socijalnog rada su postupci koji obuhvaćaju prevenciju rizičnih čimbenika u životu pojedinaca, obitelji i zajednice i stručni tretman s ciljem podrške i pomoći korisnicima socijalne skrbi u savladavanju teškoća i postizanja individualno i društveno poželjnih promjena.
Individualno planiranje
Članak 8.
(1) Individualno planiranje jeproces planiranja i izrade individualnog plana promjene životne situacije ili ponašanja korisnika, utvrđen na temelju sveobuhvatne procjene potreba, poteškoća i resursa korisnika, uz suradnju i partnerstvo s korisnicima i njihovim obiteljima.
(2) Izrada individualnog plana obuhvaća aktivnosti procjene, organiziranja pristupa pravima i uslugama, koordiniranja s drugim pružateljima usluga, praćenja i evaluacije koje trebaju odgovoriti na potrebe korisnika.
Savjetovanje
Članak 9.
Savjetovanje je komunikacijski proces kojim socijalni radnik u neposrednom kontaktu potiče korisnika na razvoj novih mogućnosti sagledavanja životne situacije sa svrhom prevladavanja poteškoća, stvaranja uvjeta za očuvanje i razvoj osobnih mogućnosti te odgovornog odnosa pojedinca prema samom sebi, obitelji i društvu.
Vođenje slučaja
Članak 10.
Vođenje slučaja je metoda socijalnog rada kojom se u suradnji s korisnikom procijenjuju potrebe, dogovaraju i koordiniraju neophodne usluge, vrši praćenje, evaluaciju i zastupa najbolji interes korisnika s ciljem poboljšanja njegove socijalne dobrobiti.
Psihosocijalna podrška
Članak 11.
Psihosocijalna podrška je skup stručnih postupaka pružanja pomoći i podrške s ciljem poticanja razvoja kognitivnih, funkcionalnih, komunikacijskih ili socijalnih vještina korisnika.
Rana intervencija
Članak 12.
Rana intervencija je postupak kojim socijalni radnik pruža stručnu poticajnu pomoć djeci, stručnu i savjetodavnu pomoć njihovim roditeljima, drugim članovima obitelji ili udomiteljima djece, kod nekog utvrđenog razvojnog rizika ili razvojne teškoće djeteta.
Obiteljska medijacija
Članak 13.
Obiteljska medijacija je strukturirani proces rješavanja sukoba i spornih pitanja između članova obitelji uz pomoć treće osobe, socijalnog radnika – obiteljskog medijatora, a u svrhu postizanja zajedničkog sporazuma.
Socijalno mentorstvo
Članak 14.
Socijalno mentorstvoje aktivnost kojom socijalni radnik, koristeći svoje stručno znanje, razvija specifičan odnos i partnerstvo usmjereno na osnaživanje socijalno isključenih korisnika radi promjene socijalnog statusa korisnika, odnosno premošćivanja iz pozicije isključenosti u socijalnu uključenost.
Supervizija
Članak 15.
(1) Supervizija je proces specifičnog profesionalnog i osobnog učenja i razvoja stručnjaka, metoda podrške koja uključuje proces reflektiranja i učenja iz osobnog iskustva, čiji je cilj razvoj profesionalne kompetentnosti i podizanje razine kvalitete u pružanju usluga u socijalnom radu.
(2) Superviziju mogu obavljati socijalni radnici koji imaju licencu supervizora.
Psihosocijalno i psihoterapijsko savjetovanje
Članak 16.
Psihosocijalno i psihoterapijsko savjetovanjeje komunikacijski proces u kojem dodatno educirani socijalni radnici posebnim stručnim postupcima i aktivnostima pomažu korisnicima u oblikovanju njihovog interpersonalnog funkcioniranja u različitim fazama života s fokusom na emocionalnim, socijalnim, obrazovnim, zdravstvenim, razvojnim, organizacijskim ili drugim aspektima života.
Krizna intervencija
Članak 17.
Krizna intervencija je stručni postupak u kojem socijalni radnici posebnim tehnikama i vještinama interveniraju u situacijama obilježenim neočekivanim događajima koji izazivaju iznenadnu i značajnu opasnost za dobrobit korisnika, a s ciljem stabiliziranja kognitivnih i emocionalnih procesa kod korisnika izloženih kriznom događaju.
Evaluacija
Članak 18.
Evaluacija je skup postupaka kojima se ispituju učinci intervencija, tretmana i/ili programa koje provode socijalni radnici i ostali stručnjaci u svrhu provjere stupnja ostvarenja zadanih ciljeva.
Vještačenje
Članak 19.
Vještačenje je postupak u kojem socijalni radnik temeljem specifične stručne procjene izrađuje nalaz o socijalnom statusu korisnika i/ ili daje mišljenje o najprimjerenijem obliku usluge ili zaštite korisnika.
Vođenje i izrada dokumentacije
Članak 20.
Vođenje i izrada dokumentacije je tehnički proces upravljanja i provođenja administrativnih aktivnosti u skladu s pozitivnim propisima i stručnim standardima u socijalnom radu.
Zastupanje, zagovaranje i osnaživanje
Članak 21.
Zastupanje, zagovaranje i osnaživanje su strateški procesi rada s korisnicima ili u njihovo ime, kako bi ostvarili ravnopravniji položaj u društvu, pravo na socijalnu uslugu ili neki drugi oblik pomoći koja im bez toga ne bi bila omogućena, što uključuje i zalaganje za bolju socijalnu politiku, bolje socijalno zakonodavstvo i socijalnu pravdu u društvu.
Socijalna akcija
Članak 22.
Socijalna akcija je organizirano djelovanje u području socijalne skrbi i drugim područjima djelatnosti socijalnog rada kojim se potiču i organiziraju aktivnosti radi promjene socijalnih ili ekonomskih uvjeta u zajednici ili društvu, promicanja ljudskih prava, podizanja javne svijesti o socijalnim problemima i mobiliziranja raspoloživih socijalnih resursa za društvene promjene kojima se želi postići rješavanje socijalnih poteškoća, ispravljanje socijalne nepravde i podizanje kvalitete života i dobrobiti ljudi u društvu.
Socijalno planiranje
Članak 23.
Socijalno planiranje je proces pripreme donošenja odluka za buduće postupanje u kojemu se ispituju potrebe i resursi, utvrđuju planovi aktivnosti za rješavanje socijalnih problema, planiraju potrebe za socijalnim uslugama, potiču nove inicijative i uspostavljaju mehanizmi za mobiliziranje postojećih resursa, osigurava mreža usluga te evaluira i preispituje dogovorene rezultate i ciljeve socijalnog planiranja, a uključuje sve interesne skupine.
Profesionalna i organizacijska podrška
Članak 24.
Profesionalna i organizacijska podrškapruža se u procesima u kojima ovlašteni socijalni radnik, koristeći posebna stručna znanja i iskustvo, zajedno s drugim stručnjacima, unaprjeđuje određene organizacijske ili profesionalne aspekte rada u svrhu povećanja kvalitete obavljanja djelatnosti socijalnog rada.
Socijalni menadžment
Članak 25.
Socijalni menadžment je aktivnost socijalnih radnika na poslovima upravljanja ustanovama, udrugama i drugim pravnim osobama koje obavljaju djelatnost socijalne skrbi, kao i u obavljanju samostalne profesionalne djelatnosti, pri čemu socijalni radnici koriste vještine socijalnog rada za unaprjeđenje rada ustanove, udruge i druge pravne osobe.
Suradnja s drugim tijelima
Članak 26.
Suradnja s nadležnim ministarstvima, jedinicom lokalne i područne (regionalne) samouprave i drugim dionicima na unapređivanju mjera socijalne politike i razvoja socijalnog rada sastoji se od aktivnosti kojima se socijalni radnici uključuju u procese kreiranja socijalne politike kao članovi radnih skupina, vanjski suradnici nadležnih ministarstava i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave ili kao neovisni inicijatori mjera i aktivnosti usmjerenih unapređivanju socijalne politike i socijalnog rada.
Razvoj i upravljanje ljudskim potencijalima
Članak 27.
Razvoj i upravljanje ljudskim potencijalima čine procesi razvijanja profesionalne karijere radnika s ciljem poboljšanja individualne, grupne i organizacijske efikasnosti.
Edukacijske aktivnosti
Članak 28.
Edukacijske aktivnosti sastoje se od izobrazbe socijalnih radnika u ovladavanju općim i specifičnim znanjima i vještinama radi stjecanja i poboljšanja osobne i profesionalne djelotvornosti i razvoja kompetencija te izobrazbe korisnika ili stručnjaka u stjecanju socijalnih vještina s ciljem povećanja osobne i obiteljske dobrobiti i poboljšanja kvalitete života u zajednici.
Istraživačke aktivnosti
Članak 29.
Istraživačke aktivnosti socijalnih i psihosocijalnih procesa i stanja pojedinaca, skupina i zajednica u cilju produbljivanja spoznaja o zakonitostima socijalnog i psihosocijalnog djelovanja te procjeni društvenih potreba i posljedica ekonomskih i društvenih inicijativa.
Rad s javnošću
Članak 30.
Rad s javnošću je sustavna aktivnost prikupljanja, sistematiziranja i širenja informacija koje su značajne za socijalni rad i korisnike socijalnog rada s ciljem informiranja korisnika i građana ili motiviranja za suradnju na određenim zajedničkim projektima u zajednici.
OBAVLJANJE DJELATNOSTI SOCIJALNOG RADA
Članak 31.
Djelatnost socijalnog rada obavlja se u području socijalne skrbi, odgoja i obrazovanja, zdravstva, pravosuđa, obitelji, civilnog društva, vjerskih i humanitarnih zajednica, u drugim područjima te kao samostalna profesionalna djelatnost.
Uvjeti za obavljanje djelatnosti socijalnog rada
Članak 32.
(1) Pravo na obavljanje djelatnosti socijalnog rada ima osoba koja je upisana u odgovarajući imenik iz članka 34. stavka 1. ovog Zakona i ima odobrenje za samostalan rad (opću dopusnicu), temeljem odredbi ovoga Zakona.
(2) Odobrenje za samostalan rad (opća dopusnica) je javna isprava kojom se dokazuje stručna osposobljenost za samostalno obavljanje djelatnosti socijalnog rada.
(3) Odobrenje za samostalni rad (opću dopusnicu) izdaje Hrvatska komora socijalnih radnika (u daljnjem tekstu: Komora).
Članak 33.
(1) Osoba koja obavlja djelatnost socijalnog rada ima pravo i obvezu stručnog usavršavanja.
(2) Poslodavac je dužan osobi koja obavlja djelatnost socijalnog rada omogućiti sudjelovanje na stručnom usavršavanju iz stavka 1. ovog članka.
(3) Način provođenja, sadržaj, rokove i postupak stručnog usavršavanja iz stavka 1. ovog članka propisuje pravilnikom ministar nadležan za poslove socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: ministar).
Članak 34.
(1) Komora vodi Imenik:
- magistara socijalnog rada
- magistara socijalne politike i
- sveučilišnih prvostupnika socijalnog rada.
(2) Komora vodi i druge evidencije određene zakonom i Statutom.
(3) Sadržaj i način vođenja imenika iz stavka 1. ovoga članka propisuje pravilnikom ministar.
Članak 35.
(1) Upis u odgovarajući imenik iz članka 34. ovoga Zakona obavlja Komora na zahtjev.
(2) O zahtjevu iz stavka 1. ovog članka Komora odlučuje rješenjem protiv kojeg nije dopuštena žalba, već se protiv toga rješenja može pokrenuti upravni spor.
Uvjeti za upis u imenik
Članak 36.
(1) Odobrenje za upis u imenik izdaje se osobi koja:
◊ima završen preddiplomski sveučilišni studij socijalnog rada; završen preddiplomski sveučilišni studij socijalnog rada i diplomski sveučilišni studij socijalnog rada; završen preddiplomski sveučilišni studij socijalnog rada i diplomskisveučilišni studij socijalne politike ili je sukladno posebnim propisima stekla zvanje socijalni radnik ili diplomirani socijalni radnik ili diplomirani inženjer socijalnog rada ili joj je priznata inozemna stručna kvalifikacija sukladno ovom Zakonu i posebnim propisima
◊ima položen stručni ispit ili državni stručni ispit s posebnim dijelom iz upravnog područja socijalne skrbi, znanstveni stupanj magistra ili doktora znanosti iz znanstvenog polja socijalnih djelatnosti ili ima više od 20 godina radnog staža u struci
◊ima državljanstvo Republike Hrvatske odnosno države potpisnice Ugovora o europskom gospodarskom prostoru i Švicarske Konfederacije ili državljanstvo treće države
(2) Ako je osoba iz stavka 1. ovoga članka državljanin država članica Europske unije i Švicarske Konfederacije ili državljanin trećih država mora poznavati hrvatski jezik najmanje na razini koja je potrebna za nesmetanu i nužnu komunikaciju s korisnikom djelatnosti socijalnog rada, odnosno razinu Zajedničkog europskog referentnog okvira C1.
(3) O zahtjevu za priznavanje inozemne stručne kvalifikacije Komora odlučuje rješenjem.
(4) Protiv rješenja iz stavka 3. ovoga članka žalba nije dopuštena, već se protiv toga rješenja može pokrenuti upravni spor.
(5) Uvjete za priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija iz stavka 1. podstavka 1. ovog članka propisuje Komora općim aktom uz suglasnost ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
Odobrenje za samostalan rad (opća dopusnica)
Članak 37.
(1) Odobrenje za samostalan rad (opća dopusnica) izdaje se osobi iz članka 36. stavka 1. koja je upisana u odgovarajući imenik iz članka 34. ovog Zakona.
(2) Komora vodi upisnik osoba koje imaju odobrenje za samostalan rad (opću dopusnicu).
Članak 38.
Državljani trećih država mogu obavljati djelatnost socijalnog rada u Republici Hrvatskoj prema propisima koji uređuju rad stranaca u Republici Hrvatskoj.
Prestanak prava na obavljanje djelatnosti socijalnog rada
Članak 39.
(1) Pravo na obavljanje djelatnosti socijalnog rada osobi prestaje:
1.smrću osobe
2.promjenom okolnosti na temelju kojih je izdano odobrenje za samostalni rad (opća dopusnica)
3.ako nije ispunio obveze vezane za stručno usavršavanja iz članka 33. ovog Zakona
4.nastankom okolnosti radi kojih osoba nije sposobna za obavljanje djelatnosti socijalnog rada
5.pravomoćnošću presude kojom je osuđena za neka od kaznenih djela koja su propisima o socijalnoj skrbi propisana kao zapreka za rad u djelatnosti socijalne skrbi ili joj je pravomoćno izrečena prekršajna pravna sankcija za nasilje u obitelji te protiv koje se vodi postupak pred nadležnim sudom za kazneno djelo spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta
6.na zahtjev stranke.
(2) O prestanku prava na obavljanje djelatnosti socijalnog rada odlučuje Komora rješenjemprotiv kojega žalba nije dopuštena, već se protiv toga rješenja može pokrenuti upravni spor.
Obavljanje djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti
Članak 40.
Osoba koja ima odobrenje za samostalni rad može obavljati djelatnost socijalnog rada
- kao profesionalnu djelatnost
- na način da više osoba obavlja djelatnost kao zajedničku profesionalnu djelatnost
- kod pravne ili fizičke osobe koje obavljaju djelatnost socijalnog rada ili koje uz osnovnu djelatnost trebaju i stručno znanje iz područja socijalnog rada.
Članak 41.
(1) Djelatnost socijalnog rada kao profesionalnu djelatnost može obavljati osoba koja ima:
- odobrenje za samostalni rad (opću dopusnicu)
- odgovarajući prostor i opremu.
(2) Rješenje o ispunjavanju uvjeta za obavljanje socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti donosi Komora na temelju nalaza Povjerenstva koje imenuje Komora.
(3) Protiv rješenja iz stavka 2. ovoga članka žalba nije dopuštena, već se protiv toga rješenja može pokrenuti upravni spor.
(4) Uvjete prostora i opreme, način oglašavanja i isticanja naziva, mjesto obavljanja socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti stručnih i drugih radnika te sastav i način rada Povjerenstva iz stavka 2. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar.
Članak 42.
(1) Osoba koja obavlja djelatnost socijalnog rada kao profesionalnu djelatnost može privremeno obustaviti rad zbog:
- bolesti
- vojne obveze
- ako je izabrana ili imenovana na stalnu dužnost u određenim tijelima državne vlasti, odnosno jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave i za taj rad prima plaću
- ako se zaposli u konzularnom ili diplomatskom predstavništvu ili
- zbog drugoga opravdanog razloga.
(2) Kad nastupe razlozi za obustavu iz stavka 1. ovoga članka osoba je dužna podnijeti zahtjev za donošenjem rješenja o privremenoj obustavi rada, najkasnije u roku od osam dana nastupanja razloga za obustavu, odnosno u roku od tri dana od dana prestanka razloga, radi donošenja rješenja o nastavljanju obavljanja djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti.
(3) O zahtjevu odlučuje Komora rješenjem.
(4) Protiv rješenja iz stavka 3. ovog članka žalba nije dopuštena, već se protiv toga rješenja može pokrenuti upravni spor.
Članak 43.
(1) Privremena obustava rada može trajati najduže četiri godine.
(2) O privremenoj obustavi osoba je dužna obavijestiti Komoru.
(3) Po proteku roka od četiri godine Komora će po službenoj dužnosti ili po zahtjevu osobe donijeti rješenje o prestanku obavljanja djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti.
(4) Protiv rješenja iz stavka 3. ovog članka žalba nije dopuštena, već se protiv toga rješenja može pokrenuti upravni spor.
Članak 44.
Obavljanje djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti prestaje:
◊na zahtjev osobe koja obavlja djelatnost socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti
◊po sili zakona.
Članak 45.
(1) Pravo na obavljanje djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti prestaje po sili zakona ako:
- osoba koja tu djelatnost obavlja umre
- u odnosu na osobu nastupe okolnosti propisane člankom 39. stavkom 1. točka 2.- 6. ovoga Zakona
- počne obavljati drugu samostalnu djelatnost
- zasnuje radni odnos ili počne obavljati drugu samostalnu djelatnost
- izgubi pravo raspolaganja prostorom
- nadležni inspektor donese rješenje o zabrani obavljanja djelatnosti.
(2) U slučajevima iz stavka 1. podstavaka 1. do 5. ovoga članka pravo na obavljanje djelatnosti kao profesionalne djelatnosti prestaje izvršnošću rješenja o prestanku obavljanja djelatnosti.
(3) U slučaju iz stavka 1. podstavka 6. ovoga članka pravo na obavljanje djelatnosti kao profesionalne djelatnosti prestaje izvršnošću rješenja o zabrani obavljanja djelatnosti socijalnog rada.
(4) O prestanku obavljanja djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti po sili zakona rješenjem odlučuje Komora.
(5) Protiv rješenja iz stavka 4. ovog članka žalba nije dopuštena, već se protiv toga rješenja može pokrenuti upravni spor.
Članak 46.
(1) Komora donosi odluku o cijeni pojedinačnih usluga socijalnog rada koje se pružaju u okviru obavljanja djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti.
(2) Osoba koja obavlja djelatnost socijalnog rada kao profesionalnu djelatnost dužna je u prostoru obavljanja djelatnosti istaknuti cjenik svojih usluga na dostupnom i vidljivom mjestu.
Izbor metoda, profesionalna tajna i instrumenti socijalnog rada
Članak 47.
Osoba koja obavlja djelatnost socijalnog rada dužna je u odnosu prema korisniku usluga socijalnog rada postupati primjenjujući i poštujući odredbe Etičkog kodeksa za djelatnost socijalnog rada.
Članak 48.
(1) Sve što osobe koje obavljaju djelatnost socijalnog rada u obavljanju djelatnosti socijalnog rada saznaju o korisniku usluga socijalnog rada obvezni su čuvati kao profesionalnu tajnu, uključujući i korištene instrumente socijalnog rada i zaključna mišljenja.
(2) Podatke iz stavka 1. ovoga članka obvezne su čuvati kao profesionalnu tajnu i druge osobe kojima su ti podaci dostupni u obavljanju njihovih djelatnosti.
(3) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, osobe iz stavka 1. i 2. ovoga članka obvezne su podatke koje su saznale o korisniku i zaključna mišljenja dostaviti isključivo po zahtjevu Ministarstva, ministarstva nadležnog za zdravstvo, drugih tijela državne uprave ili sudbene vlasti, u skladu s posebnim propisima.
(4) Pri dostavi podataka iz stavka 3. ovog članka osobe iz stavka 1. i 2. ovoga članka obvezne su voditi računa da oblik i opseg iznesenih podataka bude sukladan načelima struke i odredbama Etičkog kodeksa za djelatnost socijalnog rada.
(5) Instrumente socijalnog rada zabranjeno je u cjelini ili u dijelovima umnožavati i na bilo koji način davati na uvid neovlaštenim osobama.
(6) Obveza iz stavka 5. ovog članka obvezuje osobe koje obavljaju djelatnost socijalnog rada, izdavače i distributere instrumenata, korisnike instrumenata, pomoćno osoblje, korisnike socijalnih usluga i sve druge sudionike.
(7) Osobe koje obavljaju djelatnost socijalnog rada slobodne su u izboru i primjeni instrumenata, osim kad su oni zadani u upravnom ili drugom propisu.
Članak 49.
Osoba koja obavlja djelatnost socijalnog rada slobodna je u izboru i primjeni pristupa, metoda i intervencija socijalnog rada uvažavajući propise na području socijalnog rada i Etički kodeks za djelatnost socijalnog rada.
KOMORA
Članak 50.
(1) Komora je strukovna organizacija sa svojstvom pravne osobe koja ima javne ovlasti.
(2) Komora predstavlja i zastupa interese osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada sukladno odredbama ovog Zakona.
(3) Članovi Komore obvezni su uredno plaćati članarinu i podmirivati druge obveze prema Komori.
(4) Visina članarine utvrđuje se odlukom Skupštine Komore.
Članak 51.
(1) Komora ima svoj grb, znak, pečat i žig.
(2) Sjedište Komore je u Zagrebu.
(3) Komora se upisuje u sudski registar.
Članak 52.
Na temelju javne ovlasti Komora:
- odlučuje o upisu u imenike iz članka 34. ovog Zakona
- izdaje odobrenje za samostalan rad (opća dopusnica) iz članka 37. ovog Zakona
- odlučuje u postupcima priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija kao nadležno tijelo sukladno posebnom propisu
- odlučuje o prestanku prava na obavljanje djelatnosti socijalnog rada, ispunjavanju uvjeta za obavljanje, privremenoj obustavi i prestanku socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti
- obavlja stručni nadzor nad radom osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada
- odlučuje o cijeni pojedinačnih usluga socijalnog rada koje se pružaju u okviru obavljanje socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti.
Članak 53.
Osim javnih ovlasti iz članka 52. ovoga Zakona Komora obavlja i sljedeće poslove:
- vodi imenike iz članka 34. ovoga Zakona
- vodi upisnike iz članka 37. ovoga Zakona
- donosi Etički kodeks za djelatnost socijalnog rada
- prati, proučava i stručno nadzire obavljanje djelatnosti socijalnog rada
- utvrđuje standarde i normative za djelatnost socijalnog rada
- vodi evidenciju o stručnom usavršavanju i pripravnicima
- prati i nadzire provođenje profesionalne etike socijalnog rada i poduzima mjere, a posebno u slučajevima pritužbi na rad osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada
- daje stručno mišljenje tijekom pripreme propisa značajnih za razvoj djelatnosti socijalnog rada
- zastupa članove Komore u zaštiti njihovih profesionalnih interesa
- sudjeluje u utvrđivanju i verifikaciji programa stručnog usavršavanja osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada
- potiče i organizira stručno usavršavanje članova Komore
- surađuje s drugim strukovnim udrugama, stručnim i znanstvenim institucijama u zemlji i inozemstvu
- surađuje s tijelima državne uprave, jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u rješavanju pitanja značajnih za ostvarivanje zadaća djelatnosti socijalnog rada
- brine za pravnu pomoć svojim članovima
- surađuje s tijelima iz članka 65. ovog Zakona
- podnosi godišnje izvješće o radu ministru nadležnom za poslove socijalne skrbi
- obavlja i druge poslove utvrđene ovim Zakonom, Statutom i drugim općim aktima Komore.
Tijela Komore
Članak 54.
(1) Tijela Komore su Skupština, Upravni odbor, Nadzorni odbor, predsjednik, zamjenik predsjednika i druga tijela utvrđena Statutom.
(2) Ustrojstvo i tijela Komore te njihov, sastav, način izbora, prava i dužnosti uređuju se Statutom i drugim općim aktima Komore.
Skupština Komore
Članak 55.
(1) Skupština Komore je najviše tijelo odlučivanja i čine je svi članovi Komore.
(2) Skupštinu Komore saziva predsjednik Komore.
(3) Skupština Komore odluke donosi većinom glasova ukupno nazočnih članova.
Članak 56.
Skupština Komore donosi:
- Statut Komore
- program rada Komore
- godišnji proračun
- odluku o visini članarine
- opće akte kojima se provode javne ovlasti Komore
- druge opće akte kojima se uređuju pitanja ustrojstva i rada Komore.
Predsjednik i zamjenik predsjednika Komore
Članak 57.
(1) Predsjednika i zamjenika predsjednika Komore bira Skupština Komore iz reda svojih članova.
(2) Predsjednik Komore predstavlja i zastupa Komoru i odgovara za zakonitost njezina rada te obavlja poslove određene ovim Zakonom i Statutom Komore.
(3) Zamjenik predsjednika Komore mijenja predsjednika Komore u slučaju njegove spriječenosti.
(4) Predsjednik i zamjenik predsjednika Komore biraju se na vrijeme od četiri godine.
Upravni odbor Komore
Članak 58.
(1) Upravni odbor Komore je izvršno tijelo koje vodi poslovanje Komore, brine se za izvršavanje programa rada Komore i izvršavanje akata Skupštine te druga prava i obveze određene Statutom Komore.
(2) Upravni odbor Komore čine predsjednik Komore, zamjenik predsjednika Komore te jedan predstavnik Hrvatske udruge socijalnih radnika i jedan predstavnik Ministarstva koji ulaze u sastav Upravnog odbora po položaju i pet članova Komore koje bira Skupština na vrijeme od četiri godine, a koji mogu biti ponovno izabrani.
(3) Predsjednik Komore obavlja dužnost predsjednika Upravnog odbora Komore, saziva sjednice, predsjeda im i potpisuje akte Upravnog odbora.
Nadzorni odbor Komore
Članak 59.
(1) Nadzorni odbor Komore ima predsjednika i četiri člana koje bira Skupština Komore, na četiri godine.
(2) Članovi Nadzornog odbora ne mogu biti članovi Upravnog odbora i drugih tijela koje bira ili imenuje Skupština Komore ili Upravni odbor.
(3) Nadzorni odbor nadzire provođenje Statuta Komore i drugih općih akata Komore, ostvarivanje prava i ispunjavanje obveza članova Komore, materijalno i financijsko poslovanje Komore, a može obavljati i druge povremene poslove koje mu povjeri Skupština Komore ili Upravni odbor.
Članak 60.
(1) Skupština Komore će razriješiti predsjednika, zamjenika predsjednika Komore, predsjednika i člana Upravnog i Nadzornog odbora i prije isteka mandata za koji je imenovan ako:
– ako to osobno zatraže
– krše propise i opće akte Komore
– ne provode odluke tijela Komore
– nesavjesnim ili nepravilnim radom prouzroče Komori veću štetu
- ako je nastupila zapreka iz članka 39. ovog Zakona
- ako Skupština Komore iz drugih razloga ocijeni da više nije u mogućnosti izvršavati ovjerene ovlasti.
(2) Skupština Komore će, osim u slučajevima iz stavka 1. ovog članka, razriješiti predsjednika Komore i u slučaju neprihvaćanja godišnjeg izvješća o radu.
(3) Postupak i način razrješenja iz stavka 1. ovoga članka pobliže će se urediti Statutom Komore.
Statut Komore
Članak 61.
(1) Statut je temeljni opći akt Komore, a donosi ga Skupština Komore, uz prethodnu suglasnost Ministarstva.
(2) Statut Komore obvezno sadrži odredbe o: nazivu i sjedištu Komore, mjesnoj nadležnosti Komore, unutarnjem ustrojstvu, tijelima Komore, njihovom sastavu, ovlastima, načinu odlučivanja, uvjetima i načinu izbora i opoziva, trajanju mandata te odgovornosti članova, imovini i raspolaganju mogućom dobiti, načinu stjecanja imovine, ostvarivanju javnosti rada Komore, članstvu i članarini, pravima, obvezama članova, prestanku rada Komore te postupku s imovinom u slučaju prestanka rada Komore te odredbe kojima se pobliže propisuju i druga pitanja važna za rad Komore.
(3) Za donošenje Statuta i izbor tijela Komore potrebna je većina nazočnih članova na Skupštini Komore.
Nadzor nad zakonitošću rada Komore
Članak 62.
(1) Nadzor nad zakonitošću rada Komore u obavljanju javnih ovlasti provodi Ministarstvo.
(2) U provođenju nadzora iz stavka 1. ovoga članka Ministarstvo može od Komore tražiti izvješća i podatke.
(3) Izvješća i podatke iz stavka 2. ovoga članka Komora je obvezna dostaviti Ministarstvu u roku od 30 dana ili u istom roku izvijestiti o razlozima zbog kojih ih nije u mogućnosti dostaviti.
Članak 63.
(1) Komora podnosi Ministarstvu godišnje izvješće o radu do 31. ožujka tekuće godine, za prethodnu kalendarsku godinu.
(2) Sadržaj izvješća iz stavka 1. ovog članka pravilnikom propisuje ministar.
Članak 64.
(1) Komora obavještava Ministarstvo, druga tijela državne uprave te nadležna tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, o stanju i problemima u djelatnosti socijalnog rada i o mjerama koje bi trebalo poduzeti radi unaprjeđenja djelatnosti socijalnog rada.
(2) Komora surađuje s tijelima državne uprave i tijelima lokalne i područne (regionalne) samouprave u rješavanju problema u djelatnosti socijalnog rada.
(3) Komora odlučuje o suradnji s drugim komorama, visokim učilištima, srednjoškolskim ustanovama, udrugama te drugim ustanovama i organizacijama u Republici Hrvatskoj i inozemstvu.
Sredstva za rad
Članak 65.
(1) Sredstva za izvršavanje poslova iz članka 52. podstavka 5. ovoga Zakona, koje Komora obavlja na temelju javnih ovlasti, osiguravaju se iz državnog proračuna Republike Hrvatske.
(2) Ostale potrebe Komore podmiruju se sredstvima od:
– članarine i
– iz drugih prihoda ostvarenih djelatnošću Komore.
Stručni nadzor
Članak 66.
(1) Komora obavlja stručni nadzor nad radom osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada u svim pravnim osobama koje obavljaju djelatnost socijalnog rada u dijelu koji se odnosi na djelatnost socijalnog rada.
(2) Komora provodi stručni nadzor nad radom osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada kao profesionalnu djelatnost.
(3) Stručni nadzor obuhvaća ocjenu stručnosti i etičnosti obavljanja djelatnosti socijalnog rada te kakvoće i opsega izvršenih usluga socijalnog rada.
(4) Postupak, cijenu i način provođenja stručnog nadzora propisat će pravilnikom ministar .
PREKRŠAJNE ODREDBE
Članak 67.
(1)Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja za obavljanje djelatnosti socijalnog rada zaposli ili sklopi ugovor o djelu s osobom koja ne ispunjava uvjete propisane člankom 32. stavku 1. ovog Zakona.
(2)Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 10.000,00 kuna.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba koja obavlja djelatnost socijalnog rada ako:
1. obavlja djelatnost socijalnog rada protivno članku 32. stavku 1. ovog Zakona
2. obavlja djelatnost socijalnog rada kao profesionalnu djelatnost protivno članku 41., stavku 1. ovog Zakona
3. prekrši odredbe iz članka 48., stavaka 1., 2., 3. i 4. ovog Zakona
4. onemogući ili ometa provođenje stručnog nadzora iz članka 66., stavka 1., 2. i 3. ovog Zakona
5. ne otkloni nedostatke utvrđene stručnim nadzorom iz članka 66., stavka 1., 2. i 3. ovog Zakona.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 68.
(1) Ministar će donijeti pravilnike iz članka 33., stavka 3., članka 34. stavka 3., članka 41. stavka 4., članka 66. stavka 4. i članka 63. stavak 2. ovog Zakona u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
(2) Komora je dužna uskladiti statut i druge opće akte s odredbama ovog Zakona u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
Članak 69.
Magistri socijalnog rada, magistri socijalne politike i sveučilišni prvostupnici socijalnog rada koji po osnovi ugovora o radu s ustanovama ili drugim pravnim ili fizičkim osobama obavljaju poslove socijalnog rada ili samostalno obavljaju djelatnost socijalnog rada mogu i dalje obavljati djelatnost socijalnog rada pod uvjetom da u roku od 6 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnesu zahtjev za izdavanje odobrenja za samostalan rad (dopusnicu), sukladno ovome Zakonu.
Članak 70.
Danom stupanja na snagu ovog Zakona Ministarstvo će ustupiti Komori sve neriješene zahtjeve za priznavanje inozemne stručne kvalifikacije.
Članak 71.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Odredbom su definirana područja koja uređuje Zakon o djelatnosti socijalnog rada te uređuje djelatnost socijalnog rada kao djelatnost od interesa za Republiku Hrvatsku.
Uz članak 2.
Odredbom se definira rodna ravnopravnost.
Uz članak 3.
Odredbom su propisani ciljevi obavljanja djelatnosti socijalnog rada.
Uz članak 4.
Odredbom je propisano što obuhvaća djelatnost socijalnog rada.
Uz članke 5. – 30.
Odredbama je propisan sadržaj pojedine djelatnosti socijalnog rada.
Uz članak 31.
Odredbom su propisana područja u kojima se provodi djelatnost socijalnog rada.
Uz članak 32.
Odredbom je propisano tko ima pravo na obavljanje djelatnosti socijalnog rada, odobrenje za samostalan rad (opća dopusnica) i ovlaštenje se Hrvatske komore socijalnih radnika (u daljnjem tekstu: Komora) za njeno izdavanje.
Uz članak 33.
Odredbom se propisuje pravo i obveza stručnog usavršavanja osobe koja obavlja djelatnost socijalnog rada, te ovlaštenje ministru nadležnom za poslove socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: Ministar) za propisivanje načina provođenja, sadržaja, rokova i postupka stručnog usavršavanja.
Uz članak 34.
Odredbom se propisuju imenici koje vodi Komora.
Uz članak 35.
Odredbom se propisuje način izdavanja i odlučivanja o upisu u imenike, tko donosi rješenje o upisu te odredbe o pravnom lijeku.
Uz članak 36.
Odredbom se propisuju uvjeti za izdavanje odobrenja za upis u imenik te ovlaštenje Komori za propisivanje uvjeta za priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija.
Uz članak 37.
Odredbom se propisuju pretpostavke za izdavanje odobrenja za samostalan rad (opća dopusnica).
Uz članak 38.
Odredbom se propisuje obavljanje djelatnosti socijalnog rada državljana trećih država u Republici Hrvatskoj.
Uz članak 39.
Odredbom se propisuje prestanak prava na obavljanje djelatnosti socijalnog rada, tko donosi rješenje o prestanku prava te pravo na pravni lijek.
Uz članak 40.
Odredbom se propisuje način obavljanja djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti.
Uz članak 41.
Odredbom se propisuju uvjeti koje mora ispunjavati osoba za obavljanje djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti, tko donosi rješenje o ispunjavanju uvjeta za obavljanje, te na temelju čega, tko donosi rješenje o ispunjavanju uvjeta i odredbe o pravnom lijeku, te se ovlašćuje Ministar za propisivanje uvjeta prostora i opreme, način oglašavanja i isticanja naziva, mjesto obavljanja socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti stručnih radnika  e sastav i način rada Povjerenstva za izradu nalaza o ispunjavanju uvjeta.
Uz članak 42.
Odredbom se propisuje razlozi za privremenu obustavu rada, način podnošenja zahtjeva, tko rješava o zahtjevu, te pravo na pravni lijek.
Uz članak 43.
Odredbom se propisuje vrijeme trajanja i dužnost izvješćivanja Komore o privremenoj obustavi rada, uvjeti za donošenje rješenje po službenoj dužnosti o prestanku obavljanja djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnost, tko donosi rješenje po službenoj dužnosti ili po zahtjevu osobe, te pravo na pravni lijek.
Uz članak 44.
Odredbom se propisuje prestanak obavljanja djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti.
Uz članak 45.
Odredbom se propisuje prestanak prava na obavljanje djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti po sili zakona, tko donosi rješenje, te pravo na pravni lijek.
Uz članak 46.
Odredbom se propisuje ovlast Komori da donosi odluku o cijeni pojedinačnih usluga socijalnog rada koje se pružaju u okviru obavljanja djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti, te obveza isticanja cjenika usluga.
Uz članak 47.
Odredbom se propisuje dužnost osoba koje obavljaju djelatnost socijalno rada na primjenu i poštovanje Etičkog kodeksa za djelatnost socijalnog rada.
Uz članak 48.
Odredbom se propisuje obveza čuvanja profesionalne tajne uključujući i instrumente socijalnog rada i zaključna mišljenja, iznimke od čuvanja profesionalne tajne, zabrana umnožavanja ili davanja na uvid neovlaštenim osobama instrumenata socijalnog rada, te sloboda izbora i primjene instrumenata.
Uz članak 49.
Odredbom se propisuje sloboda u izboru i primjeni pristupa, metoda i intervencija socijalnog rada osobe koja obavlja djelatnost socijalnog rada.
Uz članak 50.
Odredbom se propisuje svojstvo i djelokrug rada Komore te obveza plaćanje članarine te podmirivanja drugih obveza prema Komori.
Uz članak 51.
Odredbom se propisuje pravo Komore na grb, znak, pečat i žig, sjedište Komore te obveza upisa Komore u odgovarajući registar.
Uz članak 52.
Odredbom su propisane javne ovlasti koje ima Komora.
Uz članak 53.
Odredbom su propisani ostali poslovi koje obavlja Komora.
Uz članak 54.
Odredbom se propisuju tijela Komore te njena obveza da sastav, način izbora, prava i dužnosti tijela Komore uredi Statutom i drugim općim aktima Komore.
Uz članak 55.
Odredbom se propisuje da je Skupština Komore najviše tijelo odlučivanja Komore, tko je čini, saziva te način odlučivanja Skupštine.
Uz članak 56.
Odredbom se propisuje ovlasti Skupštine Komore.
Uz članak 57.
Odredbom se propisuje izbor, ovlasti, zamjena za vrijeme spriječenosti i trajanje mandata predsjednika i zamjenika predsjednika Komore.
Uz članak 58.
Odredbom se propisuju nadležnost i zadaće Upravnog odbora Komore, njegov sastav, tko obavlja dužnost predsjednika Upravnog odbora, saziva sjednice, predsjeda im i potpisuje akte Upravnog odbora Komore.
Uz članak 59.
Odredbom se propisuje sastav i zadaće Nadzornog odbora Komore.
Uz članak 60.
Odredbom se propisuju uvjeti za razrješenje od strane Skupštine predsjednika, zamjenika predsjednika i člana Nadzornog i Upravnog odbora Komore prije isteka mandata za koji je imenovan, te uvjeti razrješenja predsjednika i zamjenika predsjednika Komore.
Uz članak 61.
Odredbom se propisuje način donošenja i sadržaj Statuta Komore kao temeljnog općeg akta Komore.
Uz članak 62.
Odredbom se propisuje nadzor nad radom Komore.
Uz članak 63.
Odredbom se propisuje obveza Komore o podnošenju godišnjeg izvješća o radu, te ovlašćuje Ministar za propisivanje sadržaja izvješća posebnim pravilnikom.
Uz članak 64.
Odredbom se propisuje način izvješćivanja o stanju i problemima u djelatnosti socijalnog rada i o mjerama koje bi trebalo poduzeti radi unapređenja djelatnosti socijalnog rada, te suradnja Komore s drugim dionicima u obavljanju i razvoju djelatnosti socijalnog rada.
Uz članak 65.
Odredbom se propisuje osiguranje sredstava za obavljanje poslova koje obavlja Komora. Pri tome valja naglasiti da se u državnom proračunu Republike Hrvatske osiguravanju sredstva komori koja na temelju javnih ovlasti obavlja stručni nadzor nad radom osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada.
Uz članak 66.
Odredbom se propisuju stručni nadzor osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada te se ovlašćuje Ministar za propisivanje postupka, cijene i načina provođenja stručnog nadzora.
Uz članak 67. – 70.
Odredbom su propisane prekršajne odredbe.
Uz članak 71.
Odredbom se propisuje stupanje na snagu ovog Zakona.
OBRAZAC ISKAZA O PROCJENI UČINAKA PROPISA
PRILOG 4.
OBRAZAC ISKAZA O PROCJENI UČINAKA PROPISA
OPĆE INFORMACIJE
Naziv nacrta prijedloga zakona:
Nacrt prijedloga Zakona o djelatnosti socijalnog rada
Program rada Vlade Republike Hrvatske, akt planiranja ili reformska mjera:
Da/Ne:
Ne
Naziv akta:
Opis mjere:
Plan usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije
Da/Ne:
Ne
Naziv pravne stečevine EU:
ANALIZA ISHODA NACRTA PRIJEDLOGA ZAKONA
Djelatnost socijalnog rada po prvi puta je uređena Zakonom o djelatnosti socijalnog rada 2012. godine. Predmetnim zakonom uređen je sadržaj i način djelovanja, standard obrazovanja, uvjeti za obavljanje djelatnosti socijalnog rada, dužnosti, stručni nadzor nad radom magistara socijalnog rada, magistara socijalne politike i sveučilišnih prvostupnika socijalnog rada te nad provođenjem djelatnosti socijalnog rada u Republici Hrvatskoj kao djelatnosti od interesa za Republiku Hrvatsku. Odredbe predmetnog Zakona koje se odnose na magistre socijalnog rada i magistre socijalne politike primjenjuju se i na diplomirane socijalne radnike i diplomirane inženjere socijalnog rada, a odredbe ovoga Zakona koje se odnose na sveučilišne prvostupnike socijalnog rada primjenjuju se i na socijalne radnike sa završenom višom školom za socijalne radnike. Predmetnim zakonom osnovana je Hrvatska komora socijalnih radnika kao samostalna strukovna organizacija sa svojstvom pravne osobe koja ima javne ovlasti čiji su osnivači tadašnje Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi čiji je pravni slijednik u predmetnim poslovima Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku i Hrvatska udruga socijalnih radnika.
Uzroci nastanak problema odnosno poteškoća u primjeni postojećeg zakonodavstva:
U skladu sa razvojem znanosti socijalnog rada, dokumentima Međunarodne federacije socijalnih radnika potrebno je u Zakonu o djelatnosti socijalnog rada uskladiti odredbe kojima se uređuje djelatnost s definicijom socijalnog rada koji je odobrila Generalna skupština Međunarodne federacije socijalnih radnika (WFSW) i Međunarodne udruge škola socijalnog rada (IASSSW) 2014. godine, a koja je uvrštena u Etički kodeks socijalnih radnika u djelatnosti socijalne skrbi u Republici Hrvatskoj, kao i uslugama propisanim u sustavu socijalne skrbi. Sukladno navedenom potrebno je definirati vođenje slučaja, intervencije socijalnog rada, psihosocijalnu podršku, ranu intervenciju, socijalno planiranje, profesionalnu i organizacijsku podršku kao djelatnost socijalnog rada, te individualno planiranje, odnosno dotadašnje osobno usmjereno planiranje preformulirano na način da obuhvaća sve korisnike, a ne samo osobe s invaliditetom, a obiteljsku medijaciju uskladiti s odredbama Zakona o socijalnoj skrbi i suvremenim znanstvenim postignućima.
Važeći Zakon o djelatnosti socijalnog rada nedovoljno jasno uređuje kompetencije socijalnih radnika koji obavljaju djelatnost socijalnog rada u Republici Hrvatskoj, te se nejasno definiranje istih pokazalo kao veliki problem u praksi nakon stupanju na snagu Zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija (Narodne novine, broj: 82/15). Na važnost uređivanja ovog područja također ukazuje podatak Hrvatske komore socijalnih radnika sukladno kojem je ista do sada zaprimila 144 zahtjeva od osoba koje su diplomu stekle izvan Republike Hrvatske, a ukoliko se iste ne poboljšaju omogućit će se obavljanje djelatnosti socijalnog rada osobama koje su stekle diplome izvan Republike Hrvatske, a čije stručne kompetencije nisu dovoljne za obavljanje poslova iz djelatnosti socijalnog rada. U skladu s navedenim potrebno je ovlastiti Hrvatsku komoru socijalnih radnika na postupanje u postupcima priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacijama.
Sukladno punopravnom članstvu Republike Hrvatske u Europskoj uniji potrebno je jasnije uređenje rada osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada - stranaca i državljana članica Europske unije.
U svrhu jasnoće propisa potrebno je jasnije uređenje uvjeta za izdavanje i obnavljanje odobrenja za samostalan rad (opća dopusnica), te sa istima uskladiti uvjete za prestanak prava za obavljanje djelatnosti socijalnog rada. Zbog navedenoga potrebno je jasnije urediti uvjete za upis u imenike magistara socijalnog rada, magistara socijalne politike i sveučilišnih prvostupnika socijalnog rada i izdavanje odobrenja za samostalan rad (opća dopusnica), te sa istima uskladiti uvjete za prestanak prava za obavljanje djelatnosti socijalnog rada.
Sukladno podacima Hrvatske komore socijalnih radnika ni jedna osoba koja je upisana u imenike Komore ne obavlja privatnu praksu u Republici Hrvatskoj te je potrebno poboljšati odredbe vezane uz privatnu praksu i obavljanje socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti odnosno propisati samo obavljanje djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti te dio nadležnosti vezanih uz obavljanje iste prenijeti na Hrvatsku komoru socijalnih radnika.
Kako bi se stvorili preduvjeti za obavljanje svih javnih ovlasti Hrvatske komore socijalnih radnika potrebno je poboljšati kvalitetu rada i organizacijske kapacitete Hrvatske komore socijalnih radnika što će se postići kroz promjenu članova Upravnog odbora na način da se u isti uvode predstavnici osnivača, odnosno ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi i Hrvatske udruge socijalnih radnika.
Ukoliko se Nacrta prijedloga Zakona o djelatnosti socijalnog rada ne uputi u proceduru Vlade Republike Hrvatske omogućit će se obavljanje djelatnosti socijalnog rada osobama koje su stekle diplome izvan Republike Hrvatske, a čije stručne kompetencije nisu dovoljne za obavljanje poslova iz djelatnosti socijalnog rada sukladno Zakonu o djelatnosti socijalnog rada (Narodne novine, broj: 124/11 i 120/12), te je potrebno jasnije urediti uvjete za izdavanje odobrenja za samostalan rada (opća dopusnica) te ovlastiti Hrvatsku komoru socijalnih radnika na postupanje u postupcima sukladno ovom Zakonu i posebnim propisima.
Promjena odnosno ishod koji se očekuje donošenjem predmetnog zakona je osiguravanjedosadašnje razine stručnih kompetencija osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada, ali i stvaranje preduvjeta za poboljšanje kvalitete istog.
Glavni cilj koji se želi postići donošenjem ovog Zakona je poboljšanje kvalitete djelatnosti socijalnog rada u Republici Hrvatskoj kroz usklađivanje poslova iz djelatnosti socijalnog rada za suvremenim znanstvenim postavkama, jasnije uređenje uvjeta za obavljanje i prestanak obavljanja djelatnosti, prava i obveza stručnog usavršavanja te organizaciju obavljanja djelatnosti, kao i proširenje javnih ovlasti na priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija.
ANALIZA UTVRĐENIH IZRAVNIH UČINAKA
Analiza gospodarskih učinaka
Provedbom prethodne procjene nisu utvrđeni značajni učinci koji bi zahtijevali daljnju analizu u postupku procjene učinaka propisa.
Analiza učinaka na zaštitu tržišnog natjecanja
Provedbom prethodne procjene nisu utvrđeni značajni učinci koji bi zahtijevali daljnju analizu u postupku procjene učinaka propisa.
Analiza socijalnih učinaka
Nacrtom prijedloga Zakona uređuje se obavljanje djelatnosti socijalnog rada, koja izravno utječe na socijalnu uključenost, zaštitu osjetljivih skupina i skupina s posebnim interesima i potrebama, proširenje pristupa socijalnoj skrbi, te se osigurava financijska održivost sustava socijalne skrbi. Naime, građani i/ili obitelji i/ili kućanstva, socijalne skupine s posebnim potrebama i branitelji korisnici su djelatnosti socijalnog rada, a građani, radnici i pružatelji uslužnih djelatnosti obavljaju djelatnost socijalnog rada. Također, djelatnost se može obavljati u udrugama i/ili zakladama, pravosudnim tijelima, javnim ustanovama, te pravnim osobama s javnim ovlastima.
Sukladno godišnjem statističkom izvješću za 2016. godinu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u ustanovama socijalne skrbi bilo je zaposleno sveukupno 1.476 socijalna radnika (1.404 na poslovima socijalnih radnika (1.233 socijalna radnika VSS, 171 socijalna radnika VŠS) te 72 na poslovima odgajatelja) koji sukladno Zakonu o djelatnosti socijalnog rada obavljaju djelatnost socijalnog rada. S duge strane prema podacima Hrvatske komore socijalnih radnika ista je izdala 2.085 rješenja o davanju odobrenja za samostalan rad magistara socijalnog rada, magistara socijalne politike i sveučilišnih prvostupnika socijalnog rada,  e je sveukupno u Imenik upisano 2.085 osoba (1.779 osoba u Imenik magistara socijalnog rada, 91 u Imenik magistara socijalne politike te 215 u Imenik sveučilišnih prvostupnika socijalnog rada) što ukazuje da je 70,7% socijalnih radnika upisanih u imenike obavljalo djelatnost socijalnog rada u sustavu socijalne skrbi.
Sustav socijalne skrbi obuhvaća velik broj korisnika, najranjivijih skupina u društvu koji se svakodnevno suočavaju sa brojnim rizicima od siromaštva i socijalne isključenosti, uslijed invaliditeta, starosti ili zlostavljanja i zanemarivanja. Odnosno sukladno godišnjem statističkom izvješću za 2016. godinu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku vidljivo da je 353.521 korisnika.
S obzirom na sve navedeno socijalni učinak je procijenjen kao veliki, a donošenje Nacrta prijedloga Zakona o djelatnosti socijalnog rada značajno će utjecati na kvalitetu socijalnih naknada i usluga u sustavu socijalne skrbi.
Navedeni nacrt prijedloga Zakona ne nameće dodatne administrativne zahtjeve pojedincima.
Analiza učinaka na rad i tržište rada
Predloženim Nacrtom prijedloga Zakona utječe se na zapošljavanje osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada budući se jasnije uređuju uvjeti za obavljanje djelatnosti, postupci priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija te jasnije uređuje obavljanje socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti.
Posebice se kroz jasnije uređenje obavljanja socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti utječe na samozapošljavanje, odnosno omogućuje se otvaranje novih radnih mjesta čime se neizravno utječe na fleksibilnost uvjeta rada i radnog mjesta osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada kao samostalnu profesionalnu djelatnost. Odredbe vezane uz obvezu provjere stručnosti pri Hrvatskoj komori socijalnih radnika svakih šest godina brišu se. Također predloženim Nacrtom prijedloga Zakona poboljšava se sustav priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija profesiji socijalnih radnika koja ima status regulirane profesije.
Dodatno, u manjoj mjeri utječe se na odnos između privatnog i poslovnog života, dohodak radnika, odnosno samozaposlenih osoba i pravo na kvalitetu radnog mjesta. Na kraju, u vrlo maloj mjeri utječe na ostvarivanje prava na mirovinu i drugih radnih prava, budući se omogućuje samozapošljavanje osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada.
Odredbe predmetnog Nacrta nemaju negativne posljedice za pojedina zanimanja, skupine radnika ili samozaposlene, već pozitivne učinke.
Analiza učinaka na zaštitu okoliša
Provedbom prethodne procjene nisu utvrđeni značajni učinci koji bi zahtijevali daljnju analizu u postupku procjene učinaka propisa.
Analiza učinaka na zaštitu ljudskih prava
Predloženim Nacrtom prijedloga Zakona utječe se na jednaku dostupnost poslova iz djelatnosti socijalnog rada građanima Republike Hrvatske, poboljšanje kvalitete obavljanja djelatnosti socijalnog rada temeljenog na poštivanju ljudskih prava te se poštuje ravnopravnost spolova u smislu jednakog statusa, jednake mogućnosti za ostvarivanje svih prava, kao i jednaku korist od ostvarenih rezultata te jednaka mogućnost i jednaki tretman u dijelu ostvarivanja materijalnih prava, zapošljavanja, rada i drugih Ustavom Republike Hrvatske zajamčenih prava prilikom obavljanja djelatnosti socijalnog rada. Također onemogućuje se povreda prava na privatnost prilikom korištenja instrumenata socijalnog rada.
Sukladno članku 2. Etičkog kodeksa socijalnih radnika Republike Hrvatske „socijalni radnici u svom profesionalnom djelovanju iskazuju primjereno poštivanje osnovnih ljudskih prava, dostojanstva i vrijednosti svih ljudi prema načelima socijalne pravde.Oni prihvaćaju i poštuju temeljna ljudska prava pojedinaca i grupa bez obzira na postojeće razlike među ljudima sukladno preporuci Međunarodne deklaracije o etičkim načelima socijalnog rada, koju je donijelo Međunarodna federacija socijalnih radnika.“ Na važnost poštivanja ljudskih prava u obavljanju djelatnosti socijalnog rada također ukazuje velik broj osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada, od kojih 70,7% osoba u sustavu socijalne skrbi. Naime,sukladno godišnjem statističkom izvješću za 2016. godinu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u ustanovama socijalne skrbi bilo je zaposleno sveukupno 1.476 socijalna radnika, a prema podacima Hrvatske komore socijalnih radnika sveukupno je u Imenik upisano 2.085 osoba što ukazuje da je 70,7% socijalnih radnika upisanih u imenike obavljalo djelatnost socijalnog rada u sustavu socijalne skrbi. Sustav socijalne skrbi obuhvaća velik broj korisnika, najranjivijih skupina u društvu koji se svakodnevno suočavaju sa brojnim rizicima od siromaštva i socijalne isključenosti, uslijed invaliditeta, starosti ili zlostavljanja i zanemarivanja. Odnosno sukladno godišnjem statističkom izvješću za 2016. godinu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku vidljivo da je 353.521 korisnika. Budući da su korisnici sustava socijalne skrbi i osobe koje su ostvarile pravo na međunarodnu zaštitu, privremenu zaštitu donošenjem ovog Nacrta prijedloga Zakona poboljšava se kvaliteta rada sa istima. Prema podacima Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku za 254 osobe je temeljem rješenja nadležnog centra za socijalnu skrb priznat smještaj temeljem Zakona o međunarodnoj i privremenoj zaštiti, te se i priznaju sva druga prava sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi.
Vezano uz ravnopravnost spolova ističemo da je sukladno godišnjem statističkom izvješću za 2016. godinu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u ustanovama socijalne skrbi bilo zaposleno sveukupno 1.476 socijalna radnika, od kojih 1.374,5 žena te jasnije uređenje djelatnosti socijalnog rada utječe na ravnopravnost spolova. Također, u Lisabonskom ugovoru koji je preuzeo odredbe članka 13. Ugovora iz Amsterdama Europska unija potiče na „poduzimanje prikladnih akcija za suzbijanje diskriminacije temeljene na spolu, rasnom ili etničkom porijeklu, religiji ili uvjerenju, invaliditetu, dobi ili seksualnoj orijentaciji.“
TEST MALOG I SREDNJEG PODUZETNIŠTVA (MSP TEST)
S obzirom da prijenos ovlasti na Hrvatsku komoru socijalnih radnika može značiti nova administrativna opterećenja, potrebno je provesti puni test Malog i srednjeg poduzetništva te Standard Cost Model analizu učinaka propisa.
Moguće opcije javnih politika
Prilikom utvrđivanja mogućih opcija javnih politika za rješavanje problema i postizanje cilja, potrebno je izraditi najmanje dva prijedloga nenormativnog rješenja i najmanje dva prijedloga mogućih normativnih rješenja.
Kod utvrđivanja nenormativnog rješenja, obvezno je navesti opciju »ne poduzimati ništa«. Na taj način utvrđuje se stanje koje će se, ovisno o trendovima, nastaviti i dalje, bez poduzimanja daljnjih normativnih koraka od strane stručnog nositelja. To znači da državna intervencija kroz propise nije potrebna. U slučaju važećeg propisa, opcija »ne poduzimati ništa« obuhvaća analizu postojećeg stanja od trenutka donošenja tog propisa.
Drugi prijedlog nenormativnog rješenja odnosi se na opciju rješavanja problema bez donošenja novog ili izmjene postojećeg zakonodavstva. Takvo nenormativno rješenje obuhvaća način rješenja problema kroz samoregulaciju unutar strukovnih organizacija i poslovnih udruženja. Također, takvo rješenje obuhvaća kampanje, smjernice, dobre prakse, edukacije za dobrovoljne standarde kvalitete, projekte i slične aktivnosti koje mogu u konačnici dovesti do navedenog cilja bez državne intervencije kroz zakonodavstvo.
Dva prijedloga normativnih rješenja obuhvaća rješavanje problema i postizanje utvrđenih ciljeva zakonodavstvom. Obvezno navedite i utvrdite normativno rješenje navedeno u Prethodnom MSP testu.
Drugo normativno rješenje odnosi se na drugi način rješavanja problema kroz donošenje novog odnosno izmjene postojećeg zakonodavstva.
Prije tablice Analize troškova i koristi za svaku od opcija javnih politika potrebno je analizirati koristi i troškove na temelju dostupnih podataka, analiza, izvješća i provedenih neformalnih savjetovanja sa dionicima. Svaku tvrdnju potrebno je opravdati informacijama, činjenicama i ostalim dostupnim statističkim podacima. Analiza svakog troška i koristi mora se iznijeti kvantitativno i kvalitativno. Brojčani pokazatelji se navode uz obvezno navođenje izvora podataka, uključujući SCM obrazac za mjerenje administrativnih troškova.
Tablica: Analiza troškova i koristi
Opcije
Troškovi (negativni učinci)
Koristi (pozitivni učinci)
Opcija 1.
Opcija 2.
Opcija 3.
Opcija 4.
Legenda:
- - znatan negativni učinak
- ograničen negativni učinak
1 nema učinka
+ ograničen pozitivan učinak
+ + znatan pozitivan učinak
PROVOĐENJE SCM METODOLOGIJE
S obzirom da prijenos ovlasti na Hrvatsku komoru socijalnih radnika može značiti nova administrativna opterećenja, potrebno je provesti puni test Malog i srednjeg poduzetništva te Standard Cost Model analizu učinaka propisa.
SAVJETOVANJE I KONZULTACIJE
Savjetovanje će se provesti u trajanju od 30 dana putem središnjeg državnog internetskog portala za savjetovanje s javnošću objavom Nacrta prijedloga zakona i Iskaza o procjeni učinaka propisa. Istovremeno sa savjetovanjem, Iskaz o procjeni učinaka propisa biti će dostavljen na mišljenje tijelima u skladu sa Zakonom o procjeni učinaka propisa.
Ministarstvo kao stručni nositelj propisa osnovalo je Radnu skupinu za izradu Nacrtaprijedloga Zakona o djelatnosti socijalnog rada u sastavu predstavnika resornog ministarstava - Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, ustanova i organizacija civilnog društva (Hrvatska komora socijalnih radnika, Studijski centar socijalnog rada, Pravnog fakulteta u Zagrebu i Hrvatske udruge socijalnih radnika).
OPTIMALNO RJEŠENJE
-
VREMENSKI OKVIR I VREDNOVANJE
Predmetni Nacrt prijedloga Zakona potrebno je donijeti do kraja II. kvartala 2018. godine kako bi se osigurala kvaliteta obavljanja djelatnosti socijalnog rada. Odredbe Nacrta prijedloga Zakona stupaju na snagu osmog dana od dana objave predmetnog Zakona u Narodnim novinama.
Za nadzor nad zakonitošću rada Hrvatske komore socijalnih radnika zaduženo je Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
Vremenski okvir postizanja ishoda odnosno promjena moguće je procijeniti nakon godinu dana od stupanja na snagu Zakona, na temelju pokazatelja koji se temelje na povećanju broja riješenih zahtjeva za priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija, povećanju broja osoba koja obavljaju djelatnosti socijalnog rada - vođenja slučaja, intervencija socijalnog rada, psihosocijalne podrške, rane intervencije, socijalnog planiranja, profesionalne i organizacijske podrška, te povećanja broja korisnika individualnog planiranja, kao i osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada kao profesionalnu djelatnost, dok se učinak promjena u odnosu na kvalitetu obavljanja djelatnosti socijalnog rada može manifestirati u dugoročnom roku.
PRILOZI
-
POTPIS ČELNIKA TIJELA
Potpis:
Datum: 21.5.2018.
Odgovarajuća primjena ovoga Obrasca u slučaju provedbe članka 18. stavka 2. Zakona o procjeni učinaka propisa ("Narodne novine", broj 44/17)
Uputa:
Prilikom primjene ovoga Obrasca na provedbene propise i akte planiranja u izradi, izričaj „nacrt prijedloga zakona“ potrebno je zamijeniti s nazivom provedbenog propisa odnosno akta planiranja.
PRILOG 2.
OBRAZAC
TEST MALOG I SREDNJEG PODUZETNIŠTVA
NAZIV STRUČNOG NOSITELJA
KLASA: 011-01/17-02/8
URBROJ: 519-04-2-1-1/1-18-32
Zagreb, 24. svibnja 2018.
TEST MALOG I SREDNJEG PODUZETNIŠTVA
ZA ZAKON O DJELATNOSTI SOCIJALNOG RADA
Ovaj Obrazac koriste stručni nositelji tijekom postupka izrade testa malog i srednjeg poduzetništva (MSP test) kojim se ocjenjuju gospodarski učinci prijedloga provedbenih propisa na male i srednje poduzetnike, ako je pripremom Prethodnog MSP testa utvrđena obveza provedbe učinaka propisa na malo gospodarstvo i izrada MSP testa.
1. PROBLEM
U skladu sa razvojem znanosti socijalnog rada i dokumentima Međunarodne federacije socijalnih radnika pojavila se potreba u Zakonu o djelatnosti socijalnog rada uskladiti odredbe kojima se uređuje djelatnost s definicijom socijalnog rada koji je odobrila Generalna skupština Međunarodne federacije socijalnih radnika (WFSW) i Međunarodne udruge škola socijalnog rada (IASSSW) 2014. godine, a koja je uvrštena u Etički kodeks socijalnih radnika u djelatnosti socijalne skrbi u Republici Hrvatskoj, kao i uslugama propisanim u sustavu socijalne skrbi.
Važeći Zakon o djelatnosti socijalnog rada nedovoljno jasno uređuje kompetencije socijalnih radnika koji obavljaju djelatnost socijalnog rada u Republici Hrvatskoj, te se nejasno definiranje istih pokazalo kao veliki problem u praksi nakon stupanju na snagu Zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija (Narodne novine, broj: 82/15). Na važnost uređivanja ovog područja također ukazuje podatak Hrvatske komore socijalnih radnika sukladno kojem je ista do sada zaprimila 144 zahtjeva od osoba koje su diplomu stekle izvan Republike Hrvatske, a ukoliko se iste ne poboljšaju omogućit će se obavljanje djelatnosti socijalnog rada osobama koje su stekle diplome izvan Republike Hrvatske, a čije stručne kompetencije nisu dovoljne za obavljanje poslova iz djelatnosti socijalnog rada.
Sukladno podacima Hrvatske komore socijalnih radnika niti jedna osoba koja je upisana u imenike Komore ne obavlja privatnu praksu u Republici Hrvatskoj te je potrebno poboljšati odredbe vezane uz privatnu praksu i obavljanje socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti odnosno propisati samo obavljanje djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti te dio nadležnosti vezanih uz obavljanje iste prenijeti na Hrvatsku komoru socijalnih radnika.
Ukoliko se Nacrta prijedloga Zakona o djelatnosti socijalnog rada ne uputi u proceduruVlade Republike Hrvatske omogućit će se obavljanje djelatnosti socijalnog rada osobama koje su stekle diplome izvan Republike Hrvatske, a čije stručne kompetencije nisu dovoljne za obavljanje poslova iz djelatnosti socijalnog rada sukladno Zakonu o djelatnosti socijalnog rada (Narodne novine, broj: 124/11 i 120/12), te je potrebno jasnije urediti uvjete za izdavanje odobrenja za samostalan rada (opća dopusnica) te ovlastiti Hrvatsku komoru socijalnih radnika na postupanje u postupcima sukladno ovom Zakonu i posebnim propisima, te na donošenje podzakonskih akata na ovom području. Također, kako bi se stvorili preduvjeti za jačanje kvalitete stručnog rada osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada te preduvjeti za obavljanje svih javnih ovlasti Hrvatske komore socijalnih radnika potrebno je jačanje organizacijskih kapaciteta iste.
Promjena odnosno ishod koji se očekuje donošenjem predmetnog zakona je osiguravanjedosadašnje razine stručnih kompetencija osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada, ali i stvaranje preduvjeta za poboljšanje kvalitete istog.
2. CILJEVI
Glavni cilj koji se želi postići donošenjem ovog Zakona je poboljšanje kvalitete djelatnosti socijalnog rada u Republici Hrvatskoj kroz usklađivanje poslova iz djelatnosti socijalnog rada za suvremenim znanstvenim postavkama.
Cilj Zakona je na jasniji i nedvojbeni način propisati uvjete za obavljanje i prestanak obavljanja djelatnosti, prava i obveza stručnog usavršavanja te organizaciju obavljanja djelatnosti. Također, kako bi se stvorili preduvjeti za jačanje kvalitete stručnog rada osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada potrebno je stvoriti preduvjete za intenzivnije provođenje stručnog nadzora budući je ista u svom radu obavila 4 stručna nadzora nad radom magistara socijalnog rada, magistara socijalne politike i sveučilišnih prvostupnika socijalnog rada.
Cilj Zakona je stvoriti preduvjete za kvalitetno obavljanje javnih ovlasti Hrvatske komore socijalnih radnika kroz poboljšanje kvalitete rada, organizacijskih kapaciteta i održivost Hrvatske komore socijalnih radnika što će se postići kroz promjenu članova Upravnog odbora na način da se u isti uvode predstavnici osnivača, odnosno ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi i Hrvatske udruge socijalnih radnika.
3. MOGUĆE OPCIJE JAVNIH POLITIKA
Prijedlozi nenormativnog rješenja:
1.ne poduzimati ništa – opcija nije prihvatljica
2.rješenje problema bez donošenja novog ili izmjena postojećeg zakonodavstva – opcija nije prihvatljiva
Prijedlozi normativnih rješenja.
1. Dva prijedloga normativnih rješenja obuhvaća rješavanje problema i postizanje utvrđenih ciljeva zakonodavstvom. Obvezno navedite i utvrdite normativno rješenje navedeno u Prethodnom MSP testu, tj. jedna opcija normativnog rješenja svakako je izrađena teza propisa.
Prije tablice Analize troškova i koristi za svaku od opcija javnih politika potrebno je analizirati koristi i troškove na temelju dostupnih podataka, analiza, izvješća i provedenih neformalnih savjetovanja s dionicima. Svaku tvrdnju potrebno je opravdati informacijama, činjenicama i ostalim dostupnim statističkim podacima. Analiza svakog troška i koristi mora se iznijeti kvantitativno i kvalitativno. Brojčani pokazatelji se navode uz obvezno navođenje izvora podataka, uključujući SCM obrazac za mjerenje administrativnih troškova.
Tablica: Analiza troškova i koristi
Opcije
Troškovi (negativni učinci)
Koristi (pozitivni učinci)
Opcija 1.
Opcija 2.
Opcija 3.
Opcija 4.
Legenda:
- - znatan negativni učinak
- ograničen negativni učinak
1 nema učinka
+ ograničen pozitivan učinak
+ + znatan pozitivan učinak
5. SAVJETOVANJE
Ovaj dio se ispunjava pri ažuriranju MSP testa, a nakon provedenog savjetovanja i ponovno se ažurira nakon javne rasprave kod izrade MSP testa.
Savjetovanje se provodi u trajanju od 30 dana, a ovisno o složenosti materije i dulje, objavom na portalu e-Savjetovanje. Tijekom savjetovanja potrebno je, posebice u slučajevima da propis ima značajan učinak na male i srednje poduzetnike, provesti dodatna savjetovanja kroz javno-privatni dijalog, javne rasprave, okrugle stolove s malim i srednjim poduzetnicima, strukovnim komorama, udrugama, poslovnim udruženjima i sl.
Sažetak postupka savjetovanja s dionicima potrebno je iznijeti na jasan način, s točnim datumima početka i završetka savjetovanja, pojedinih događanja i sl. Potrebno je navesti broj ukupno zaprimljenih mišljenja, primjedbi i prijedloga koji su pristigli tijekom savjetovanja te broj prihvaćenih komentara na Prijedlog MSP testa, odnosno na prijedlog propisa. Sve navedeno se odgovarajuće primjenjuje i na javnu raspravu.
6. PREPORUČENA OPCIJA
Obrazložite zašto odabrana opcija predstavlja najpovoljnije rješenje javne politike za malo gospodarstvo.
7. MJERE UBLAŽAVANJA
Opišite konkretne mjere ublažavanje negativnih učinaka na male i srednje poduzetnike (npr. izuzeti male i srednje poduzetnike iz primjene pojedinih propisanih administrativnih obveza, predložiti promjenu predloženog propisa ili nenormativnu aktivnost zbog rasterećenja malog gospodarstva).
MINISTARSTVO ZA DEMOGRAFIJU, OBITELJ, MLADE
I SOCIJALNU POLITIKU
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O DJELATNOSTI SOCIJALNOG RADA
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O DJELATNOSTI SOCIJALNOG RADA
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o djelatnosti socijalnog rada sadržana je u članku 2. stavku 4. podstavku 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10 – pročišćeni tekst i 05/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU PREDLOŽENIM ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
a) ocjena stanja
Cilj donošenja novog Zakona o djelatnosti socijalnog rada je poboljšanje kvalitete djelatnosti socijalnog rada u Republici Hrvatskoj kroz usklađivanje poslova iz djelatnosti socijalnog rada sa suvremenim znanstvenim postavkama, jasnije uređenje uvjeta za obavljanje i prestanak obavljanja djelatnosti, prava i obveza stručnog usavršavanja te organizaciju obavljanja djelatnosti, kao i proširenje javnih ovlasti Hrvatske komore socijalnih radnika (u daljnjem tekstu: Komora) na postupke priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija. Donošenjem predmetnog Zakona osigurat će se dosadašnja razina stručnih kompetencija osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada, ali će se i dodatnim odredbama stvoriti preduvjeti za poboljšanje kvalitete istog.
Djelatnost socijalnog rada po prvi puta je uređena Zakonom o djelatnosti socijalnog rada 2012. godine, no u skladu sa razvojem znanosti socijalnog rada, dokumentima Međunarodne federacije socijalnih radnika potrebno je u Zakonu o djelatnosti socijalnog rada uskladiti odredbe kojima se uređuje djelatnost s definicijom socijalnog rada koji je odobrila Generalna skupština Međunarodne federacije socijalnih radnika (WFSW) i Međunarodne udruge škola socijalnog rada (IASSSW) 2014. godine, a koja je uvrštena u Etički kodeks socijalnih radnika u djelatnosti socijalne skrbi u Republici Hrvatskoj, kao i uslugama uređenim u sustavu socijalne skrbi. Sukladno navedenom definira se vođenje slučaja, intervencije socijalnog rada, psihosocijalna podrška, rana intervencija, socijalno planiranje, profesionalna i organizacijska podrška kao djelatnost socijalnog rada, te je individualno planiranje, odnosno dotadašnje osobno usmjereno planiranje preformulirano na način da obuhvaća sve korisnike, a ne samo osobe s invaliditetom, a obiteljska medijacija je usklađena s odredbama Zakona o socijalnoj skrbi i suvremenim znanstvenim postignućima.
Sukladno godišnjem statističkom izvješću za 2016. godinu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u ustanovama socijalne skrbi bilo je zaposleno sveukupno 1.476 socijalna radnika (1.404 na poslovima socijalnih radnika (1.233 socijalna radnika VSS, 171 socijalna radnika VŠS) te 72 na poslovima odgajatelja) koji sukladno Zakonu o djelatnosti socijalnog rada obavljaju djelatnost socijalnog rada. S duge strane prema podacima Komore ista je izdala 2.085 rješenja o davanju odobrenja za samostalan rad magistara socijalnog rada, magistara socijalne politike i sveučilišnih prvostupnika socijalnog rada,  e je sveukupno u Imenik upisano 2.085 osoba (1.779 osoba u Imenik magistara socijalnog rada, 91 u Imenik magistara socijalne politike te 215 u Imenik sveučilišnih prvostupnika socijalnog rada) što ukazuje da je 70,7% socijalnih radnika upisanih u imenike obavljalo djelatnost socijalnog rada u sustavu socijalne skrbi.
Sustav socijalne skrbi vrlo je složen sustav te je sukladno godišnjem statističkom izvješću za 2016. godinu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku vidljivo da je 353.521 korisnika. Opseg, složenost i značaj djelatnosti socijalnog rada za sustav socijalne skrbi i društvo u cjelini nameću potrebu donošenja novog Zakona o djelatnosti socijalnog rada čime će se stvoriti uvjeti za uspješnije djelovanje profesije socijalnog rada.
Važeći Zakon o djelatnosti socijalnog rada nedovoljno jasno uređuje kompetencije socijalnih radnika koji obavljaju djelatnost socijalnog rada u Republici Hrvatskoj, te se nejasno definiranje istih pokazalo kao veliki problem u praksi nakon stupanju na snagu Zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija (Narodne novine, broj: 82/15). Na važnost uređivanja ovog područja također ukazuje podatak Komore sukladno kojem je ista d o sada zaprimila 144 zahtjeva od osoba koje su diplomu stekle izvan Republike Hrvatske, a ukoliko se iste ne poboljšaju omogućit će se obavljanje djelatnosti socijalnog rada osobama koje su stekle diplome izvan Republike Hrvatske, a čije stručne kompetencije nisu dovoljne za obavljanje poslova iz djelatnosti socijalnog rada. U skladu s navedenim potrebno je ovlastiti Komoru na postupanje u postupcima sukladno ovom Zakonu i posebnim propisima.
Sukladno punopravnom članstvu Republike Hrvatske u Europskoj uniji potrebno je jasnije uređenje rada osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada - stranaca i državljana članica Europske unije.
U svrhu jasnoće propisa potrebno je jasnije uređenje uvjeta za izdavanje i obnavljanje odobrenja za samostalan rad (opća dopusnica) dosadašnja licencija, te sa istima uskladiti uvjete za prestanak prava za obavljanje djelatnosti socijalnog rada, kao i dodavanje uvjeta smrti. Zbog navedenoga potrebno je jasnije urediti uvjete za upis u imenike magistara socijalnog rada, magistara socijalne politike i sveučilišnih prvostupnika socijalnog rada i izdavanje odobrenja za samostalan rad, te sa istima uskladiti uvjete za prestanak prava za obavljanje djelatnosti socijalnog rada.
Sukladno podacima Komore ni jedna osoba koja je upisana u imenike Komore ne obavlja privatnu praksu u Republici Hrvatskoj te je potrebno poboljšati odredbe vezane uz privatnu praksu i obavljanje socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti, odnosno propisati samo obavljanje djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti te dio nadležnosti vezanih uz obavljanje iste prenijeti na Komoru.
Kako bi se stvorili preduvjeti za obavljanje svih javnih ovlasti Komore potrebno je poboljšati kvalitetu rada, organizacijske kapacitete i održivost Komore što će se postići kroz promjenu članova Upravnog odbora na način da se u isti uvode predstavnici osnivača, odnosno ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi i Hrvatske udruge socijalnih radnika.
b) osnovna pitanja koja treba urediti Zakonom i posljedice koje će donošenjem Zakona proisteći
Zakonom se uređuje sadržaj, uvjeti i način obavljanja djelatnosti socijalnog rada, standard obrazovanja, stručni nadzor nad obavljanjem djelatnosti socijalnog rada kao djelatnosti od interesa za Republiku Hrvatsku.
Uz do sada opisanu djelatnost (informiranje, procjenjivanje, savjetovanje, socijalno mentorstvo, supervizija, psihosocijalno i psihoterapijsko savjetovanje, krizne intervencije, vještačenje, vođenje i izrada dokumentacije, zastupanje, zagovaranje i osnaživanje, socijalne akcije, socijalni menadžment, suradnja s drugim tijelima, razvoj i upravljanje ljudskim potencijalima, edukacijske i istraživačke aktivnosti i rad s javnošću), propisuje se vođenje slučaja, intervencije socijalnog rada, psihosocijalna podrška, rana intervencija, socijalno planiranje, profesionalna i organizacijska podrška, a mijenjaju se odredbe vezane uz individualno planiranje, odnosno dotadašnje osobno usmjereno planiranje na način da obuhvaća sve korisnike, a ne samo osobe s invaliditetom. Također odredbe vezane uz obiteljsku medijaciju usklađuju se s odredbama Zakona o socijalnoj skrbi i suvremenim znanstvenim postignućima.
Umjesto dosadašnjeg odobrenja za samostalan rad (licencija) propisuje se odobrenje za samostalan rad (opća dopusnica).
Jasnije se propisuju uvjeti za odobrenje za upis u imenike Komore, odnosno postupak izdavanja odobrenja za samostalan rad (opća dopusnica), te uvjeti za prestanak prava na obavljanje djelatnosti socijalnog rada. Prenosi se nadležnost priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija na Komoru.
U svrhu smanjenja administrativnog opterećenja osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada odredbe vezane uz obvezu provjere stručnosti pri Komori svakih šest godina brišu se.
Kako bi se poboljšali uvjeti za sudjelovanje osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada na tržištu, dosadašnje odredbe vezane uz obavljanje privatne prakse i samostalnu profesionalnu djelatnost, objedinjuju se u odredbe vezane uz obavljanje djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti te se jasnije uređuju uvjeti za obavljanje, privremenu obustavu i prestanak.
Odredbe vezane uz određivanja najniže cijene rada privatnih magistara socijalnog rada, magistara socijalne politike i sveučilišnih prvostupnika socijalnog rada brišu se, ali se zadržavaju odredbe kojima Komora odobrava pojedinačnu cijenu usluga socijalnog rada koje se pružaju u okviru obavljanju djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti.
Proširuju se odredbe vezane uz čuvanje profesionalne tajne na način da se odredbe proširuju i na instrumente socijalnog rada i zaključna mišljenja. U svrhu zaštite korisnika zabranjuje se instrumente socijalnog rada u cjelini ili dijelovima umnožavati ili na bilo koji način davati na uvid neovlaštenim osobama.
Kako bi se stvorili preduvjeti za obavljanje svih javnih ovlasti Komore u svrhu jačanja kapaciteta i poboljšanja kvalitete rada Komore mijenja se sastav članova Upravnog odbora na način da se za dva člana smanjuje broj članova koje bira Skupština, a u isti uvode predstavnici osnivača, odnosno ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi i Hrvatske udruge socijalnih radnika. Dodatno se uvodi razrješenje predsjednika i potpredsjednika Komore, predsjednika i člana Upravnog odbora ako Skupština Komore iz drugih razloga ocjeni da više nije u mogućnosti izvršavati povjerene ovlasti od strane Skupštine, a predsjednika Komore i u slučaju neprihvaćanja godišnjeg izvješća o radu.
Uvode se prekršajne odredbe osim za fizičku osobu koja obavlja djelatnost socijalnog rada i za pravnu osobu i odgovornu osobu u pravnoj osobi koja zaposli ili sklopi ugovor o radu s osobom koja ne ispunjava uvjete propisane za izdavanje odobrenja za samostalan rad i posebnog odobrenja za samostalan rad.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
III. OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU PREDLOŽENOGA ZAKONA
Sredstva za provođenje ovog Zakona osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske na razdjelu 102 - Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku za 2018. godinu i projekcijama za 2019. i 2020. godinu na Aktivnosti A792007 – Administracija i upravljanje.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
IV. TEKST PRIJEDLOGA ZAKONA S OBRAZLOŽENJEM
Prilaže se tekst prijedloga Zakona s obrazloženjem .
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
PRIJEDLOG ZAKONA O DJELATNOSTI SOCIJALNOG RADA
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 1.
Ovim Zakonom uređuju se sadržaj, uvjeti i način obavljanja djelatnosti socijalnog rada, standard obrazovanja, stručni nadzor nad obavljanjem djelatnosti socijalnog rada u Republici Hrvatskoj kao djelatnosti od interesa za Republiku Hrvatsku.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 3.
Ciljevi obavljanja djelatnosti socijalnog rada su: osnaživanje pojedinaca, obitelji, grupa i zajednica te razvoj njihovih sposobnosti za samopomoć, poticanje socijalnih promjena, razvoj kvalitetnih i dostupnih socijalnih usluga, promicanje socijalne kohezije, zastupanje osjetljivih i obesnaženih društvenih skupina te otklanjanje zapreka s kojima se ljudi susreću u ostvarivanju svoje socijalne sigurnosti, postizanje socijalno pravednog društva koje je zasnovano na humanizmu i ljudskim pravima, koje svim svojim članovima omogućava dostojanstven život.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
DJELATNOST SOCIJALNOG RADA
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 4.
Djelatnost socijalnog rada obuhvaća: informiranje, procjenjivanje, intervencije socijalnog rada, i ndividualno planiranje, savjetovanje, vođenje slučaja, psihosocijalnu podršku, ranu intervenciju, obiteljsku medijaciju, socijalno mentorstvo, superviziju, psihosocijalno i psihoterapijsko savjetovanje, k rizne intervencije, e valuaciju, vještačenje, vođenje i izradu dokumentacije, zastupanje, zagovaranje i osnaživanje, socijalne akcije, s ocijalno planiranje, p rofesionalnu i organizacijsku podršku, socijalni menadžment, suradnju s drugim tijelima, razvoj i upravljanje ljudskim potencijalima, edukacijske aktivnosti, istraživačke aktivnosti i rad s javnošću.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
SADRŽAJ DJELATNOSTI SOCIJALNOG RADA
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Informiranje
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 5.
Informiranje je postupak pripremanja i pružanja informacija bitnih za područje socijalnog rada, a koje su važne za korisnike, širu javnost i druge stručnjake s kojima socijalni radnici surađuju.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
P rocjenjivanje
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 6.
P rocjenjivanje je sustavni proces prikupljanja i analize podataka o rizičnim i zaštitnim čimbenicima u životu pojedinca, obitelji i zajednice, u svrhu identificiranja poteškoća, mogućnosti njihova smanjenja ili uklanjanja, procjene razloga koji su doveli do poteškoća, poduzimanja mjera za poboljšanje položaja korisnika uvažavajući snage i perspektivu korisnika te praćenja ostvarivanja promjena.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
I ntervencije socijalnog rada
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 7.
I ntervencije socijalnog rada su postupci koji obuhvaćaju prevenciju rizičnih čimbenika u životu pojedinaca, obitelji i zajednice i stručni tretman s ciljem podrške i pomoći korisnicima socijalne skrbi u savladavanju teškoća i postizanja individualno i društveno poželjnih promjena.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Individualno planiranje
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 8.
(1) Individualno planiranje je proces planiranja i izrade individualnog plana promjene životne situacije ili ponašanja korisnika, utvrđen na temelju sveobuhvatne procjene potreba, poteškoća i resursa korisnika, uz suradnju i partnerstvo s korisnicima i njihovim obiteljima.
(2) Izrada individualnog plana obuhvaća aktivnosti procjene, organiziranja pristupa pravima i uslugama, koordiniranja s drugim pružateljima usluga, praćenja i evaluacije koje trebaju odgovoriti na potrebe korisnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
S avjetovanje
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 9.
S avjetovanje je komunikacijski proces kojim socijalni radnik u neposrednom kontaktu potiče korisnika na razvoj novih mogućnosti sagledavanja životne situacije sa svrhom prevladavanja poteškoća, stvaranja uvjeta za očuvanje i razvoj osobnih mogućnosti te odgovornog odnosa pojedinca prema samom sebi, obitelji i društvu.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Vođenje slučaja
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 10.
Vođenje slučaja je metoda socijalnog rada kojom se u suradnji s korisnikom procijenjuju potrebe, dogovaraju i koordiniraju neophodne usluge, vrši praćenje, evaluaciju i zastupa najbolji interes korisnika s ciljem poboljšanja njegove socijalne dobrobiti.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Psihosocijalna podrška
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 11.
Psihosocijalna podrška je skup stručnih postupaka pružanja pomoći i podrške s ciljem poticanja razvoja kognitivnih, funkcionalnih, komunikacijskih ili socijalnih vještina korisnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Rana intervencija
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 12.
Rana intervencija je postupak kojim socijalni radnik pruža stručnu poticajnu pomoć djeci, stručnu i savjetodavnu pomoć njihovim roditeljima, drugim članovima obitelji ili udomiteljima djece, kod nekog utvrđenog razvojnog rizika ili razvojne teškoće djeteta .
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Obiteljska medijacija
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 13.
Obiteljska medijacija je strukturirani proces rješavanja sukoba i spornih pitanja između članova obitelji uz pomoć treće osobe, socijalnog radnika – obiteljskog medijatora, a u svrhu postizanja zajedničkog sporazuma.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Socijalno mentorstvo
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 14.
Socijalno mentorstvo je aktivnost kojom socijalni radnik, koristeći svoje stručno znanje, razvija specifičan odnos i partnerstvo usmjereno na osnaživanje socijalno isključenih korisnika radi promjene socijalnog statusa korisnika, odnosno premošćivanja iz pozicije isključenosti u socijalnu uključenost.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
S upervizija
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 15.
(1) S upervizija je proces specifičnog profesionalnog i osobnog učenja i razvoja stručnjaka, metoda podrške koja uključuje proces reflektiranja i učenja iz osobnog iskustva, čiji je cilj razvoj profesionalne kompetentnosti i podizanje razine kvalitete u pružanju usluga u socijalnom radu.
(2) Superviziju mogu obavljati socijalni radnici koji imaju licencu supervizora.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Psihosocijalno i psihoterapijsko savjetovanje
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 16.
Psihosocijalno i psihoterapijsko savjetovanje je komunikacijski proces u kojem dodatno educirani socijalni radnici posebnim stručnim postupcima i aktivnostima pomažu korisnicima u oblikovanju njihovog interpersonalnog funkcioniranja u različitim fazama života s fokusom na emocionalnim, socijalnim, obrazovnim, zdravstvenim, razvojnim, organizacijskim ili drugim aspektima života.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Krizna intervencija
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 17.
Krizna intervencija je stručni postupak u kojem socijalni radnici posebnim tehnikama i vještinama interveniraju u situacijama obilježenim neočekivanim događajima koji izazivaju iznenadnu i značajnu opasnost za dobrobit korisnika, a s ciljem stabiliziranja kognitivnih i emocionalnih procesa kod korisnika izloženih kriznom događaju.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Evaluacija
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 18.
Evaluacija je skup postupaka kojima se ispituju učinci intervencija, tretmana i/ili programa koje provode socijalni radnici i ostali stručnjaci u svrhu provjere stupnja ostvarenja zadanih ciljeva.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Vještačenje
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 19.
Vještačenje je postupak u kojem socijalni radnik temeljem specifične stručne procjene izrađuje nalaz o socijalnom statusu korisnika i/ ili daje mišljenje o najprimjerenijem obliku usluge ili zaštite korisnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Vođenje i izrada dokumentacije
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 20.
Vođenje i izrada dokumentacije je tehnički proces upravljanja i provođenja administrativnih aktivnosti u skladu s pozitivnim propisima i stručnim standardima u socijalnom radu.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Zastupanje, zagovaranje i osnaživanje
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 21.
Zastupanje, zagovaranje i osnaživanje su strateški procesi rada s korisnicima ili u njihovo ime, kako bi ostvarili ravnopravniji položaj u društvu, pravo na socijalnu uslugu ili neki drugi oblik pomoći koja im bez toga ne bi bila omogućena, što uključuje i zalaganje za bolju socijalnu politiku, bolje socijalno zakonodavstvo i socijalnu pravdu u društvu.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
S ocijalna akcija
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 22.
Socijalna akcija je organizirano djelovanje u području socijalne skrbi i drugim područjima djelatnosti socijalnog rada kojim se potiču i organiziraju aktivnosti radi promjene socijalnih ili ekonomskih uvjeta u zajednici ili društvu, promicanja ljudskih prava, podizanja javne svijesti o socijalnim problemima i mobiliziranja raspoloživih socijalnih resursa za društvene promjene kojima se želi postići rješavanje socijalnih poteškoća, ispravljanje socijalne nepravde i podizanje kvalitete života i dobrobiti ljudi u društvu.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
S ocijalno planiranje
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 23.
S ocijalno planiranje je proces pripreme donošenja odluka za buduće postupanje u kojemu se ispituju potrebe i resursi, utvrđuju planovi aktivnosti za rješavanje socijalnih problema, planiraju potrebe za socijalnim uslugama, potiču nove inicijative i uspostavljaju mehanizmi za mobiliziranje postojećih resursa, osigurava mreža usluga te evaluira i preispituje dogovorene rezultate i ciljeve socijalnog planiranja, a uključuje sve interesne skupine.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Profesionalna i organizacijska podrška
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 24.
Profesionalna i organizacijska podrška pruža se u procesima u kojima ovlašteni socijalni radnik, koristeći posebna stručna znanja i iskustvo, zajedno s drugim stručnjacima, unaprjeđuje određene organizacijske ili profesionalne aspekte rada u svrhu povećanja kvalitete obavljanja djelatnosti socijalnog rada.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Socijalni menadžment
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 25.
Socijalni menadžment je aktivnost socijalnih radnika na poslovima upravljanja ustanovama, udrugama i drugim pravnim osobama koje obavljaju djelatnost socijalne skrbi, kao i u obavljanju samostalne profesionalne djelatnosti, pri čemu socijalni radnici koriste vještine socijalnog rada za unaprjeđenje rada ustanove, udruge i druge pravne osobe.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Suradnja s drugim tijelima
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 26.
Suradnja s nadležnim ministarstvima, jedinicom lokalne i područne (regionalne) samouprave i drugim dionicima na unapređivanju mjera socijalne politike i razvoja socijalnog rada sastoji se od aktivnosti kojima se socijalni radnici uključuju u procese kreiranja socijalne politike kao članovi radnih skupina, vanjski suradnici nadležnih ministarstava i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave ili kao neovisni inicijatori mjera i aktivnosti usmjerenih unapređivanju socijalne politike i socijalnog rada.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Razvoj i upravljanje ljudskim potencijalima
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 27.
Razvoj i upravljanje ljudskim potencijalima čine procesi razvijanja profesionalne karijere radnika s ciljem poboljšanja individualne, grupne i organizacijske efikasnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
E dukacijske aktivnosti
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 28.
E dukacijske aktivnosti sastoje se od izobrazbe socijalnih radnika u ovladavanju općim i specifičnim znanjima i vještinama radi stjecanja i poboljšanja osobne i profesionalne djelotvornosti i razvoja kompetencija te izobrazbe korisnika ili stručnjaka u stjecanju socijalnih vještina s ciljem povećanja osobne i obiteljske dobrobiti i poboljšanja kvalitete života u zajednici.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
I straživačke aktivnosti
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 29.
I straživačke aktivnosti socijalnih i psihosocijalnih procesa i stanja pojedinaca, skupina i zajednica u cilju produbljivanja spoznaja o zakonitostima socijalnog i psihosocijalnog djelovanja te procjeni društvenih potreba i posljedica ekonomskih i društvenih inicijativa.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Rad s javnošću
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 30.
Rad s javnošću je sustavna aktivnost prikupljanja, sistematiziranja i širenja informacija koje su značajne za socijalni rad i korisnike socijalnog rada s ciljem informiranja korisnika i građana ili motiviranja za suradnju na određenim zajedničkim projektima u zajednici.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
OBAVLJANJE DJELATNOSTI SOCIJALNOG RADA
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 31.
Djelatnost socijalnog rada obavlja se u području socijalne skrbi, odgoja i obrazovanja, zdravstva, pravosuđa, obitelji, civilnog društva, vjerskih i humanitarnih zajednica, u drugim područjima te kao samostalna profesionalna djelatnost.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Uvjeti za obavljanje djelatnosti socijalnog rada
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 32.
(1) Pravo na obavljanje djelatnosti socijalnog rada ima osoba koja je upisana u odgovarajući imenik iz članka 34. stavka 1. ovog Zakona i ima odobrenje za samostalan rad (opću dopusnicu), temeljem odredbi ovoga Zakona.
(2) Odobrenje za samostalan rad ( opća dopusnica) je javna isprava kojom se dokazuje stručna osposobljenost za samostalno obavljanje djelatnosti socijalnog rada.
(3) Odobrenje za samostalni rad ( opću dopusnicu) izdaje Hrvatska komora socijalnih radnika (u daljnjem tekstu: Komora).
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 33.
(1) Osoba koja obavlja djelatnost socijalnog rada ima pravo i obvezu stručnog usavršavanja.
(2) Poslodavac je dužan osobi koja obavlja djelatnost socijalnog rada omogućiti sudjelovanje na stručnom usavršavanju iz stavka 1. ovog članka.
(3) Način provođenja, sadržaj, rokove i postupak stručnog usavršavanja iz stavka 1. ovog članka propisuje pravilnikom ministar nadležan za poslove socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: ministar).
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 34.
(1) Komora vodi Imenik:
- magistara socijalnog rada
- magistara socijalne politike i
- sveučilišnih prvostupnika socijalnog rada.
(2) Komora vodi i druge evidencije određene zakonom i Statutom.
(3) Sadržaj i način vođenja imenika iz stavka 1. ovoga članka propisuje pravilnikom ministar .
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 35.
(1) Upis u odgovarajući imenik iz članka 34. ovoga Zakona obavlja Komora na zahtjev.
(2) O zahtjevu iz stavka 1. ovog članka Komora odlučuje rješenjem protiv kojeg nije dopuštena žalba, već se protiv toga rješenja može pokrenuti upravni spor.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Uvjeti za upis u imenik
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 36.
(1) Odobrenje za upis u imenik izdaje se osobi koja:
◊ ima završen preddiplomski sveučilišni studij socijalnog rada ; završen preddiplomski sveučilišni studij socijalnog rada i diplomski sveučilišni studij socijalnog rada; završen preddiplomski sveučilišni studij socijalnog rada i diplomski sveučilišni studij socijalne politike ili je sukladno posebnim propisima stekla zvanje socijalni radnik ili diplomirani socijalni radnik ili diplomirani inženjer socijalnog rada ili joj je priznata inozemna stručna kvalifikacija sukladno ovom Zakonu i posebnim propisima
◊ ima položen stručni ispit ili državni stručni ispit s posebnim dijelom iz upravnog područja socijalne skrbi, znanstveni stupanj magistra ili doktora znanosti iz znanstvenog polja socijalnih djelatnosti ili ima više od 20 godina radnog staža u struci
◊ ima državljanstvo Republike Hrvatske odnosno države potpisnice Ugovora o europskom gospodarskom prostoru i Švicarske Konfederacije ili državljanstvo treće države
(2) Ako je osoba iz stavka 1. ovoga članka državljanin država članica Europske unije i Švicarske Konfederacije ili državljanin trećih država mora poznavati hrvatski jezik najmanje na razini koja je potrebna za nesmetanu i nužnu komunikaciju s korisnikom djelatnosti socijalnog rada, odnosno razinu Zajedničkog europskog referentnog okvira C1.
(3) O zahtjevu za priznavanje inozemne stručne kvalifikacije Komora odlučuje rješenjem.
(4) Protiv rješenja iz stavka 3. ovoga članka žalba nije dopuštena, već se protiv toga rješenja može pokrenuti upravni spor.
(5) Uvjete za priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija iz stavka 1. podstavka 1. ovog članka propisuje Komora općim aktom uz suglasnost ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Odobrenje za samostalan rad (opća dopusnica)
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 37.
(1) Odobrenje za samostalan rad (opća dopusnica) izdaje se osobi iz članka 36. stavka 1. koja je upisana u odgovarajući imenik iz članka 34. ovog Zakona.
(2) Komora vodi upisnik osoba koje imaju odobrenje za samostalan rad (opću dopusnicu).
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 38.
Državljani trećih država mogu obavljati djelatnost socijalnog rada u Republici Hrvatskoj prema propisima koji uređuju rad stranaca u Republici Hrvatskoj.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Prestanak prava na obavljanje djelatnosti socijalnog rada
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 39 .
(1) Pravo na obavljanje djelatnosti socijalnog rada osobi prestaje:
1. smrću osobe
2. promjenom okolnosti na temelju kojih je izdano odobrenje za samostalni rad (opća dopusnica)
3. ako nije ispunio obveze vezane za stručno usavršavanja iz članka 33. ovog Zakona
4. nastankom okolnosti radi kojih osoba nije sposobna za obavljanje djelatnosti socijalnog rada
5. pravomoćnošću presude kojom je osuđena za neka od kaznenih djela koja su propisima o socijalnoj skrbi propisana kao zapreka za rad u djelatnosti socijalne skrbi ili joj je pravomoćno izrečena prekršajna pravna sankcija za nasilje u obitelji te protiv koje se vodi postupak pred nadležnim sudom za kazneno djelo spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta
6. na zahtjev stranke.
(2) O prestanku prava na obavljanje djelatnosti socijalnog rada odlučuje Komora rješenjem protiv kojega žalba nije dopuštena, već se protiv toga rješenja može pokrenuti upravni spor.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Obavljanje djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 40.
Osoba koja ima odobrenje za samostalni rad može obavljati djelatnost socijalnog rada
- kao profesionalnu djelatnost
- na način da više osoba obavlja djelatnost kao zajedničku profesionalnu djelatnost
- kod pravne ili fizičke osobe koje obavljaju djelatnost socijalnog rada ili koje uz osnovnu djelatnost trebaju i stručno znanje iz područja socijalnog rada.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 41.
(1) Djelatnost socijalnog rada kao profesionalnu djelatnost može obavljati osoba koja ima:
- odobrenje za samostalni rad (opću dopusnicu)
- odgovarajući prostor i opremu.
(2) Rješenje o ispunjavanju uvjeta za obavljanje socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti donosi Komora na temelju nalaza Povjerenstva koje imenuje Komora.
(3) Protiv rješenja iz stavka 2. ovoga članka žalba nije dopuštena, već se protiv toga rješenja može pokrenuti upravni spor.
(4) Uvjete prostora i opreme, način oglašavanja i isticanja naziva, mjesto obavljanja socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti stručnih i drugih radnika te sastav i način rada Povjerenstva iz stavka 2. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar .
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 42.
(1) Osoba koja obavlja djelatnost socijalnog rada kao profesionalnu djelatnost može privremeno obustaviti rad zbog:
- bolesti
- vojne obveze
- ako je izabrana ili imenovana na stalnu dužnost u određenim tijelima državne vlasti, odnosno jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave i za taj rad prima plaću
- ako se zaposli u konzularnom ili diplomatskom predstavništvu ili
- zbog drugoga opravdanog razloga.
(2) Kad nastupe razlozi za obustavu iz stavka 1. ovoga članka osoba je dužna podnijeti zahtjev za donošenjem rješenja o privremenoj obustavi rada, najkasnije u roku od osam dana nastupanja razloga za obustavu, odnosno u roku od tri dana od dana prestanka razloga, radi donošenja rješenja o nastavljanju obavljanja djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti.
(3) O zahtjevu odlučuje Komora rješenjem.
(4) Protiv rješenja iz stavka 3. ovog članka žalba nije dopuštena, već se protiv toga rješenja može pokrenuti upravni spor.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 43.
(1) Privremena obustava rada može trajati najduže četiri godine.
(2) O privremenoj obustavi osoba je dužna obavijestiti Komoru.
(3) Po proteku roka od četiri godine Komora će po službenoj dužnosti ili po zahtjevu osobe donijeti rješenje o prestanku obavljanja djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti.
(4) Protiv rješenja iz stavka 3. ovog članka žalba nije dopuštena, već se protiv toga rješenja može pokrenuti upravni spor.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 44.
Obavljanje djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti prestaje:
◊ na zahtjev osobe koja obavlja djelatnost socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti
◊ po sili zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 45.
(1) Pravo na obavljanje djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti prestaje po sili zakona ako:
- osoba koja tu djelatnost obavlja umre
- u odnosu na osobu nastupe okolnosti propisane člankom 39. stavkom 1. točka 2.- 6. ovoga Zakona
- počne obavljati drugu samostalnu djelatnost
- zasnuje radni odnos ili počne obavljati drugu samostalnu djelatnost
- izgubi pravo raspolaganja prostorom
- nadležni inspektor donese rješenje o zabrani obavljanja djelatnosti.
(2) U slučajevima iz stavka 1. podstavaka 1. do 5. ovoga članka pravo na obavljanje djelatnosti kao profesionalne djelatnosti prestaje izvršnošću rješenja o prestanku obavljanja djelatnosti.
(3) U slučaju iz stavka 1. podstavka 6. ovoga članka pravo na obavljanje djelatnosti kao profesionalne djelatnosti prestaje izvršnošću rješenja o zabrani obavljanja djelatnosti socijalnog rada.
(4) O prestanku obavljanja djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti po sili zakona rješenjem odlučuje Komora.
(5) Protiv rješenja iz stavka 4. ovog članka žalba nije dopuštena, već se protiv toga rješenja može pokrenuti upravni spor.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 46.
(1) Komora donosi odluku o cijeni pojedinačnih usluga socijalnog rada koje se pružaju u okviru obavljanja djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti.
(2) Osoba koja obavlja djelatnost socijalnog rada kao profesionalnu djelatnost dužna je u prostoru obavljanja djelatnosti istaknuti cjenik svojih usluga na dostupnom i vidljivom mjestu.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Izbor metoda, profesionalna tajna i instrumenti socijalnog rada
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 47.
Osoba koja obavlja djelatnost socijalnog rada dužna je u odnosu prema korisniku usluga socijalnog rada postupati primjenjujući i poštujući odredbe Etičkog kodeksa za djelatnost socijalnog rada.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 48.
(1 ) Sve što osobe koje obavljaju djelatnost socijalnog rada u obavljanju djelatnosti socijalnog rada saznaju o korisniku usluga socijalnog rada obvezni su čuvati kao profesionalnu tajnu, uključujući i korištene instrumente socijalnog rada i zaključna mišljenja.
(2) Podatke iz stavka 1. ovoga članka obvezne su čuvati kao profesionalnu tajnu i druge osobe kojima su ti podaci dostupni u obavljanju njihovih djelatnosti.
(3) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, osobe iz stavka 1. i 2. ovoga članka obvezne su podatke koje su saznale o korisniku i zaključna mišljenja dostaviti isključivo po zahtjevu Ministarstva, ministarstva nadležnog za zdravstvo, drugih tijela državne uprave ili sudbene vlasti, u skladu s posebnim propisima.
(4) Pri dostavi podataka iz stavka 3. ovog članka osobe iz stavka 1. i 2. ovoga članka obvezne su voditi računa da oblik i opseg iznesenih podataka bude sukladan načelima struke i odredbama Etičkog kodeksa za djelatnost socijalnog rada.
(5) Instrumente socijalnog rada zabranjeno je u cjelini ili u dijelovima umnožavati i na bilo koji način davati na uvid neovlaštenim osobama.
(6) Obveza iz stavka 5. ovog članka obvezuje osobe koje obavljaju djelatnost socijalnog rada, izdavače i distributere instrumenata, korisnike instrumenata, pomoćno osoblje, korisnike socijalnih usluga i sve druge sudionike.
(7) Osobe koje obavljaju djelatnost socijalnog rada slobodne su u izboru i primjeni instrumenata, osim kad su oni zadani u upravnom ili drugom propisu.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 49.
Osoba koja obavlja djelatnost socijalnog rada slobodna je u izboru i primjeni pristupa, metoda i intervencija socijalnog rada uvažavajući propise na području socijalnog rada i Etički kodeks za djelatnost socijalnog rada.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
KOMORA
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 50.
(1) Komora je strukovna organizacija sa svojstvom pravne osobe koja ima javne ovlasti.
(2) Komora predstavlja i zastupa interese osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada sukladno odredbama ovog Zakona.
(3) Članovi Komore obvezni su uredno plaćati članarinu i podmirivati druge obveze prema Komori.
(4) Visina članarine utvrđuje se odlukom Skupštine Komore.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 51.
(1) Komora ima svoj grb, znak, pečat i žig.
(2) Sjedište Komore je u Zagrebu.
(3) Komora se upisuje u sudski registar.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 52.
Na temelju javne ovlasti Komora:
- odlučuje o upisu u imenike iz članka 34. ovog Zakona
- izdaje odobrenje za samostalan rad (opća dopusnica) iz članka 37. ovog Zakona
- odlučuje u postupcima priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija kao nadležno tijelo sukladno posebnom propisu
- odlučuje o prestanku prava na obavljanje djelatnosti socijalnog rada, ispunjavanju uvjeta za obavljanje, privremenoj obustavi i prestanku socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti
- obavlja stručni nadzor nad radom osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada
- odlučuje o cijeni pojedinačnih usluga socijalnog rada koje se pružaju u okviru obavljanje socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 53.
Osim javnih ovlasti iz članka 52. ovoga Zakona Komora obavlja i sljedeće poslove:
- vodi imenike iz članka 34. ovoga Zakona
- vodi upisnike iz članka 37. ovoga Zakona
- donosi Etički kodeks za djelatnost socijalnog rada
- prati, proučava i stručno nadzire obavljanje djelatnosti socijalnog rada
- utvrđuje standarde i normative za djelatnost socijalnog rada
- vodi evidenciju o stručnom usavršavanju i pripravnicima
- prati i nadzire provođenje profesionalne etike socijalnog rada i poduzima mjere, a posebno u slučajevima pritužbi na rad osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada
- daje stručno mišljenje tijekom pripreme propisa značajnih za razvoj djelatnosti socijalnog rada
- zastupa članove Komore u zaštiti njihovih profesionalnih interesa
- sudjeluje u utvrđivanju i verifikaciji programa stručnog usavršavanja osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada
- potiče i organizira stručno usavršavanje članova Komore
- surađuje s drugim strukovnim udrugama, stručnim i znanstvenim institucijama u zemlji i inozemstvu
- surađuje s tijelima državne uprave, jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u rješavanju pitanja značajnih za ostvarivanje zadaća djelatnosti socijalnog rada
- brine za pravnu pomoć svojim članovima
- surađuje s tijelima iz članka 65. ovog Zakona
- podnosi godišnje izvješće o radu ministru nadležnom za poslove socijalne skrbi
- obavlja i druge poslove utvrđene ovim Zakonom, Statutom i drugim općim aktima Komore.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Tijela Komore
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 54.
(1) Tijela Komore su Skupština, Upravni odbor, Nadzorni odbor, predsjednik, zamjenik predsjednika i druga tijela utvrđena Statutom.
(2) Ustrojstvo i tijela Komore te njihov, sastav, način izbora, prava i dužnosti uređuju se Statutom i drugim općim aktima Komore.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Skupština Komore
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 55.
(1) Skupština Komore je najviše tijelo odlučivanja i čine je svi članovi Komore.
(2) Skupštinu Komore saziva predsjednik Komore.
(3) Skupština Komore odluke donosi većinom glasova ukupno nazočnih članova.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 56.
Skupština Komore donosi:
- Statut Komore
- program rada Komore
- godišnji proračun
- odluku o visini članarine
- opće akte kojima se provode javne ovlasti Komore
- druge opće akte kojima se uređuju pitanja ustrojstva i rada Komore.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Predsjednik i zamjenik predsjednika Komore
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 57.
(1) Predsjednika i zamjenika predsjednika Komore bira Skupština Komore iz reda svojih članova.
(2) Predsjednik Komore predstavlja i zastupa Komoru i odgovara za zakonitost njezina rada te obavlja poslove određene ovim Zakonom i Statutom Komore.
(3) Zamjenik predsjednika Komore mijenja predsjednika Komore u slučaju njegove spriječenosti.
(4) Predsjednik i zamjenik predsjednika Komore biraju se na vrijeme od četiri godine.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Upravni odbor Komore
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 58.
(1) Upravni odbor Komore je izvršno tijelo koje vodi poslovanje Komore, brine se za izvršavanje programa rada Komore i izvršavanje akata Skupštine te druga prava i obveze određene Statutom Komore.
(2) Upravni odbor Komore čine predsjednik Komore, zamjenik predsjednika Komore te jedan predstavnik Hrvatske udruge socijalnih radnika i jedan predstavnik Ministarstva koji ulaze u sastav Upravnog odbora po položaju i pet članova Komore koje bira Skupština na vrijeme od četiri godine, a koji mogu biti ponovno izabrani.
(3) Predsjednik Komore obavlja dužnost predsjednika Upravnog odbora Komore, saziva sjednice, predsjeda im i potpisuje akte Upravnog odbora.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Nadzorni odbor Komore
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 59.
(1) Nadzorni odbor Komore ima predsjednika i četiri člana koje bira Skupština Komore, na četiri godine.
(2) Članovi Nadzornog odbora ne mogu biti članovi Upravnog odbora i drugih tijela koje bira ili imenuje Skupština Komore ili Upravni odbor.
(3) Nadzorni odbor nadzire provođenje Statuta Komore i drugih općih akata Komore, ostvarivanje prava i ispunjavanje obveza članova Komore, materijalno i financijsko poslovanje Komore, a može obavljati i druge povremene poslove koje mu povjeri Skupština Komore ili Upravni odbor.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 60.
(1) Skupština Komore će razriješiti predsjednika, zamjenika predsjednika Komore, predsjednika i člana Upravnog i Nadzornog odbora i prije isteka mandata za koji je imenovan ako:
– ako to osobno zatraže
– krše propise i opće akte Komore
– ne provode odluke tijela Komore
– nesavjesnim ili nepravilnim radom prouzroče Komori veću štetu
- ako je nastupila zapreka iz članka 39. ovog Zakona
- ako Skupština Komore iz drugih razloga ocijeni da više nije u mogućnosti izvršavati ovjerene ovlasti.
(2) Skupština Komore će, osim u slučajevima iz stavka 1. ovog članka, razriješiti predsjednika Komore i u slučaju neprihvaćanja godišnjeg izvješća o radu .
(3) Postupak i način razrješenja iz stavka 1. ovoga članka pobliže će se urediti Statutom Komore.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Statut Komore
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 61.
(1) Statut je temeljni opći akt Komore, a donosi ga Skupština Komore, uz prethodnu suglasnost Ministarstva.
(2) Statut Komore obvezno sadrži odredbe o: nazivu i sjedištu Komore, mjesnoj nadležnosti Komore, unutarnjem ustrojstvu, tijelima Komore, njihovom sastavu, ovlastima, načinu odlučivanja, uvjetima i načinu izbora i opoziva, trajanju mandata te odgovornosti članova, imovini i raspolaganju mogućom dobiti, načinu stjecanja imovine, ostvarivanju javnosti rada Komore, članstvu i članarini, pravima, obvezama članova, prestanku rada Komore te postupku s imovinom u slučaju prestanka rada Komore te odredbe kojima se pobliže propisuju i druga pitanja važna za rad Komore.
(3) Za donošenje Statuta i izbor tijela Komore potrebna je većina nazočnih članova na Skupštini Komore.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Nadzor nad zakonitošću rada Komore
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 62.
(1) Nadzor nad zakonitošću rada Komore u obavljanju javnih ovlasti provodi Ministarstvo.
(2) U provođenju nadzora iz stavka 1. ovoga članka Ministarstvo može od Komore tražiti izvješća i podatke.
(3) Izvješća i podatke iz stavka 2. ovoga članka Komora je obvezna dostaviti Ministarstvu u roku od 30 dana ili u istom roku izvijestiti o razlozima zbog kojih ih nije u mogućnosti dostaviti.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 63.
(1) Komora podnosi Ministarstvu godišnje izvješće o radu do 31. ožujka tekuće godine, za prethodnu kalendarsku godinu.
(2) Sadržaj izvješća iz stavka 1. ovog članka pravilnikom propisuje ministar.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 64.
(1) Komora obavještava Ministarstvo, druga tijela državne uprave te nadležna tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, o stanju i problemima u djelatnosti socijalnog rada i o mjerama koje bi trebalo poduzeti radi unaprjeđenja djelatnosti socijalnog rada.
(2) Komora surađuje s tijelima državne uprave i tijelima lokalne i područne (regionalne) samouprave u rješavanju problema u djelatnosti socijalnog rada.
(3) Komora odlučuje o suradnji s drugim komorama, visokim učilištima, srednjoškolskim ustanovama, udrugama te drugim ustanovama i organizacijama u Republici Hrvatskoj i inozemstvu.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Sredstva za rad
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 65.
(1) Sredstva za izvršavanje poslova iz članka 52. podstavka 5. ovoga Zakona, koje Komora obavlja na temelju javnih ovlasti, osiguravaju se iz državnog proračuna Republike Hrvatske.
(2) Ostale potrebe Komore podmiruju se sredstvima od:
– članarine i
– iz drugih prihoda ostvarenih djelatnošću Komore.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Stručni nadzor
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 66.
(1) Komora obavlja stručni nadzor nad radom osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada u svim pravnim osobama koje obavljaju djelatnost socijalnog rada u dijelu koji se odnosi na djelatnost socijalnog rada.
(2) Komora provodi stručni nadzor nad radom osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada kao profesionalnu djelatnost.
(3) Stručni nadzor obuhvaća ocjenu stručnosti i etičnosti obavljanja djelatnosti socijalnog rada te kakvoće i opsega izvršenih usluga socijalnog rada.
(4) Postupak, cijenu i način provođenja stručnog nadzora propisat će pravilnikom ministar .
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
PREKRŠAJNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 67.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja za obavljanje djelatnosti socijalnog rada zaposli ili sklopi ugovor o djelu s osobom koja ne ispunjava uvjete propisane člankom 32. stavku 1. ovog Zakona.
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 10.000,00 kuna.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba koja obavlja djelatnost socijalnog rada ako:
1. obavlja djelatnost socijalnog rada protivno članku 32. stavku 1. ovog Zakona
2. obavlja djelatnost socijalnog rada kao profesionalnu djelatnost protivno članku 41., stavku 1. ovog Zakona
3. prekrši odredbe iz članka 48., stavaka 1., 2., 3. i 4. ovog Zakona
4. onemogući ili ometa provođenje stručnog nadzora iz članka 66., stavka 1., 2. i 3. ovog Zakona
5. ne otkloni nedostatke utvrđene stručnim nadzorom iz članka 66., stavka 1., 2. i 3. ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 68.
(1) Ministar će donijeti pravilnike iz članka 33., stavka 3., članka 34. stavka 3., članka 41. stavka 4., članka 66. stavka 4. i članka 63. stavak 2. ovog Zakona u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
(2) Komora je dužna uskladiti statut i druge opće akte s odredbama ovog Zakona u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 69.
Magistri socijalnog rada, magistri socijalne politike i sveučilišni prvostupnici socijalnog rada koji po osnovi ugovora o radu s ustanovama ili drugim pravnim ili fizičkim osobama obavljaju poslove socijalnog rada ili samostalno obavljaju djelatnost socijalnog rada mogu i dalje obavljati djelatnost socijalnog rada pod uvjetom da u roku od 6 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnesu zahtjev za izdavanje odobrenja za samostalan rad (dopusnicu), sukladno ovome Zakonu.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 70.
Danom stupanja na snagu ovog Zakona Ministarstvo će ustupiti Komori sve neriješene zahtjeve za priznavanje inozemne stručne kvalifikacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 71.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Odredbom su definirana područja koja uređuje Zakon o djelatnosti socijalnog rada te uređuje djelatnost socijalnog rada kao djelatnost od interesa za Republiku Hrvatsku.
Uz članak 2.
Odredbom se definira rodna ravnopravnost.
Uz članak 3.
Odredbom su propisani ciljevi obavljanja djelatnosti socijalnog rada.
Uz članak 4.
Odredbom je propisano što obuhvaća djelatnost socijalnog rada.
Uz članke 5. – 30.
Odredbama je propisan sadržaj pojedine djelatnosti socijalnog rada.
Uz članak 31.
Odredbom su propisana područja u kojima se provodi djelatnost socijalnog rada.
Uz članak 32.
Odredbom je propisano tko ima pravo na obavljanje djelatnosti socijalnog rada , odobrenje za samostalan rad (opća dopusnica) i ovlaštenje se Hrvatske komore socijalnih radnika (u daljnjem tekstu: Komora) za njeno izdavanje.
Uz članak 33.
Odredbom se propisuje pravo i obveza stručnog usavršavanja osobe koja obavlja djelatnost socijalnog rada, te ovlaštenje ministru nadležnom za poslove socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: Ministar) za propisivanje načina provođenja, sadržaja, rokova i postupka stručnog usavršavanja.
Uz članak 34.
Odredbom se propisuju imenici koje vodi Komora.
Uz članak 35.
Odredbom se propisuje način izdavanja i odlučivanja o upisu u imenike, tko donosi rješenje o upisu te odredbe o pravnom lijeku.
Uz članak 36.
Odredbom se propisuju uvjeti za izdavanje odobrenja za upis u imenik te ovlaštenje Komori za propisivanje uvjeta za priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija.
Uz članak 37.
Odredbom se propisuju pretpostavke za izdavanje odobrenja za samostalan rad (opća dopusnica).
Uz članak 38.
Odredbom se propisuje obavljanje djelatnosti socijalnog rada državljana trećih država u Republici Hrvatskoj.
Uz članak 39.
Odredbom se propisuje prestanak prava na obavljanje djelatnosti socijalnog rada, tko donosi rješenje o prestanku prava te pravo na pravni lijek.
Uz članak 40.
Odredbom se propisuje način obavljanja djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti.
Uz članak 41.
Odredbom se propisuju uvjeti koje mora ispunjavati osoba za obavljanje djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti, tko donosi rješenje o ispunjavanju uvjeta za obavljanje, te na temelju čega, tko donosi rješenje o ispunjavanju uvjeta i odredbe o pravnom lijeku, te se ovlašćuje Ministar za propisivanje uvjeta prostora i opreme, način oglašavanja i isticanja naziva, mjesto obavljanja socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti stručnih radnika  e sastav i način rada Povjerenstva za izradu nalaza o ispunjavanju uvjeta.
Uz članak 42.
Odredbom se propisuje razlozi za privremenu obustavu rada, način podnošenja zahtjeva, tko rješava o zahtjevu, te pravo na pravni lijek.
Uz članak 43.
Odredbom se propisuje vrijeme trajanja i dužnost izvješćivanja Komore o privremenoj obustavi rada, uvjeti za donošenje rješenje po službenoj dužnosti o prestanku obavljanja djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnost, tko donosi rješenje po službenoj dužnosti ili po zahtjevu osobe, te pravo na pravni lijek.
Uz članak 44.
Odredbom se propisuje prestanak obavljanja djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti.
Uz članak 45.
Odredbom se propisuje prestanak prava na obavljanje djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti po sili zakona, tko donosi rješenje, te pravo na pravni lijek.
Uz članak 46.
Odredbom se propisuje ovlast Komori da donosi odluku o cijeni pojedinačnih usluga socijalnog rada koje se pružaju u okviru obavljanja djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti, te obveza isticanja cjenika usluga.
Uz članak 47.
Odredbom se propisuje dužnost osoba koje obavljaju djelatnost socijalno rada na primjenu i poštovanje Etičkog kodeksa za djelatnost socijalnog rada.
Uz članak 48.
Odredbom se propisuje obveza čuvanja profesionalne tajne uključujući i instrumente socijalnog rada i zaključna mišljenja, iznimke od čuvanja profesionalne tajne, zabrana umnožavanja ili davanja na uvid neovlaštenim osobama instrumenata socijalnog rada, te sloboda izbora i primjene instrumenata.
Uz članak 49.
Odredbom se propisuje sloboda u izboru i primjeni pristupa, metoda i intervencija socijalnog rada osobe koja obavlja djelatnost socijalnog rada.
Uz članak 50.
Odredbom se propisuje svojstvo i djelokrug rada Komore te obveza plaćanje članarine te podmirivanja drugih obveza prema Komori.
Uz članak 51.
Odredbom se propisuje pravo Komore na grb, znak, pečat i žig, sjedište Komore te obveza upisa Komore u odgovarajući registar.
Uz članak 52.
Odredbom su propisane javne ovlasti koje ima Komora.
Uz članak 53.
Odredbom su propisani ostali poslovi koje obavlja Komora.
Uz članak 54.
Odredbom se propisuju tijela Komore te njena obveza da sastav, način izbora, prava i dužnosti tijela Komore uredi Statutom i drugim općim aktima Komore.
Uz članak 55.
Odredbom se propisuje da je Skupština Komore najviše tijelo odlučivanja Komore, tko je čini, saziva te način odlučivanja Skupštine.
Uz članak 56.
Odredbom se propisuje ovlasti Skupštine Komore.
Uz članak 57.
Odredbom se propisuje izbor, ovlasti, zamjena za vrijeme spriječenosti i trajanje mandata predsjednika i zamjenika predsjednika Komore.
Uz članak 58.
Odredbom se propisuju nadležnost i zadaće Upravnog odbora Komore, njegov sastav, tko obavlja dužnost predsjednika Upravnog odbora, saziva sjednice, predsjeda im i potpisuje akte Upravnog odbora Komore.
Uz članak 59.
Odredbom se propisuje sastav i zadaće Nadzornog odbora Komore.
Uz članak 60.
Odredbom se propisuju uvjeti za razrješenje od strane Skupštine predsjednika, zamjenika predsjednika i člana Nadzornog i Upravnog odbora Komore prije isteka mandata za koji je imenovan, te uvjeti razrješenja predsjednika i zamjenika predsjednika Komore.
Uz članak 61.
Odredbom se propisuje način donošenja i sadržaj Statuta Komore kao temeljnog općeg akta Komore.
Uz članak 62.
Odredbom se propisuje nadzor nad radom Komore.
Uz članak 63.
Odredbom se propisuje obveza Komore o podnošenju godišnjeg izvješća o radu, te ovlašćuje Ministar za propisivanje sadržaja izvješća posebnim pravilnikom.
Uz članak 64 .
Odredbom se propisuje način izvješćivanja o stanju i problemima u djelatnosti socijalnog rada i o mjerama koje bi trebalo poduzeti radi unapređenja djelatnosti socijalnog rada, te suradnja Komore s drugim dionicima u obavljanju i razvoju djelatnosti socijalnog rada.
Uz članak 65.
Odredbom se propisuje osiguranje sredstava za obavljanje poslova koje obavlja Komora. Pri tome valja naglasiti da se u državnom proračunu Republike Hrvatske osiguravanju sredstva komori koja na temelju javnih ovlasti obavlja stručni nadzor nad radom osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada.
Uz članak 66.
Odredbom se propisuju stručni nadzor osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada te se ovlašćuje Ministar za propisivanje postupka, cijene i načina provođenja stručnog nadzora.
Uz članak 67. – 70.
Odredbom su propisane prekršajne odredbe.
Uz članak 71.
Odredbom se propisuje stupanje na snagu ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
OBRAZAC ISKAZA O PROCJENI UČINAKA PROPISA
PRILOG 4.
OBRAZAC ISKAZA O PROCJENI UČINAKA PROPISA
OPĆE INFORMACIJE
Naziv nacrta prijedloga zakona:
Nacrt prijedloga Zakona o djelatnosti socijalnog rada
Program rada Vlade Republike Hrvatske, akt planiranja ili reformska mjera:
Da/Ne:
Ne
Naziv akta:
Opis mjere:
Plan usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije
Da/Ne:
Ne
Naziv pravne stečevine EU:
ANALIZA ISHODA NACRTA PRIJEDLOGA ZAKONA
Djelatnost socijalnog rada po prvi puta je uređena Zakonom o djelatnosti socijalnog rada 2012. godine. Predmetnim zakonom uređen je sadržaj i način djelovanja, standard obrazovanja, uvjeti za obavljanje djelatnosti socijalnog rada, dužnosti, stručni nadzor nad radom magistara socijalnog rada, magistara socijalne politike i sveučilišnih prvostupnika socijalnog rada te nad provođenjem djelatnosti socijalnog rada u Republici Hrvatskoj kao djelatnosti od interesa za Republiku Hrvatsku. Odredbe predmetnog Zakona koje se odnose na magistre socijalnog rada i magistre socijalne politike primjenjuju se i na diplomirane socijalne radnike i diplomirane inženjere socijalnog rada, a odredbe ovoga Zakona koje se odnose na sveučilišne prvostupnike socijalnog rada primjenjuju se i na socijalne radnike sa završenom višom školom za socijalne radnike. Predmetnim zakonom osnovana je Hrvatska komora socijalnih radnika kao samostalna strukovna organizacija sa svojstvom pravne osobe koja ima javne ovlasti čiji su osnivači tadašnje Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi čiji je pravni slijednik u predmetnim poslovima Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku i Hrvatska udruga socijalnih radnika.
Uzroci nastanak problema odnosno poteškoća u primjeni postojećeg zakonodavstva:
U skladu sa razvojem znanosti socijalnog rada, dokumentima Međunarodne federacije socijalnih radnika potrebno je u Zakonu o djelatnosti socijalnog rada uskladiti odredbe kojima se uređuje djelatnost s definicijom socijalnog rada koji je odobrila Generalna skupština Međunarodne federacije socijalnih radnika (WFSW) i Međunarodne udruge škola socijalnog rada (IASSSW) 2014. godine, a koja je uvrštena u Etički kodeks socijalnih radnika u djelatnosti socijalne skrbi u Republici Hrvatskoj, kao i uslugama propisanim u sustavu socijalne skrbi. Sukladno navedenom potrebno je definirati vođenje slučaja, intervencije socijalnog rada, psihosocijalnu podršku, ranu intervenciju, socijalno planiranje, profesionalnu i organizacijsku podršku kao djelatnost socijalnog rada, te individualno planiranje, odnosno dotadašnje osobno usmjereno planiranje preformulirano na način da obuhvaća sve korisnike, a ne samo osobe s invaliditetom, a obiteljsku medijaciju uskladiti s odredbama Zakona o socijalnoj skrbi i suvremenim znanstvenim postignućima.
Važeći Zakon o djelatnosti socijalnog rada nedovoljno jasno uređuje kompetencije socijalnih radnika koji obavljaju djelatnost socijalnog rada u Republici Hrvatskoj, te se nejasno definiranje istih pokazalo kao veliki problem u praksi nakon stupanju na snagu Zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija (Narodne novine, broj: 82/15). Na važnost uređivanja ovog područja također ukazuje podatak Hrvatske komore socijalnih radnika sukladno kojem je ista d o sada zaprimila 144 zahtjeva od osoba koje su diplomu stekle izvan Republike Hrvatske, a ukoliko se iste ne poboljšaju omogućit će se obavljanje djelatnosti socijalnog rada osobama koje su stekle diplome izvan Republike Hrvatske, a čije stručne kompetencije nisu dovoljne za obavljanje poslova iz djelatnosti socijalnog rada. U skladu s navedenim potrebno je ovlastiti Hrvatsku komoru socijalnih radnika na postupanje u postupcima priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacijama.
Sukladno punopravnom članstvu Republike Hrvatske u Europskoj uniji potrebno je jasnije uređenje rada osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada - stranaca i državljana članica Europske unije.
U svrhu jasnoće propisa potrebno je jasnije uređenje uvjeta za izdavanje i obnavljanje odobrenja za samostalan rad (opća dopusnica), te sa istima uskladiti uvjete za prestanak prava za obavljanje djelatnosti socijalnog rada. Zbog navedenoga potrebno je jasnije urediti uvjete za upis u imenike magistara socijalnog rada, magistara socijalne politike i sveučilišnih prvostupnika socijalnog rada i izdavanje odobrenja za samostalan rad (opća dopusnica), te sa istima uskladiti uvjete za prestanak prava za obavljanje djelatnosti socijalnog rada.
Sukladno podacima Hrvatske komore socijalnih radnika ni jedna osoba koja je upisana u imenike Komore ne obavlja privatnu praksu u Republici Hrvatskoj te je potrebno poboljšati odredbe vezane uz privatnu praksu i obavljanje socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti odnosno propisati samo obavljanje djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti te dio nadležnosti vezanih uz obavljanje iste prenijeti na Hrvatsku komoru socijalnih radnika.
Kako bi se stvorili preduvjeti za obavljanje svih javnih ovlasti Hrvatske komore socijalnih radnika potrebno je poboljšati kvalitetu rada i organizacijske kapacitete Hrvatske komore socijalnih radnika što će se postići kroz promjenu članova Upravnog odbora na način da se u isti uvode predstavnici osnivača, odnosno ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi i Hrvatske udruge socijalnih radnika.
Ukoliko se Nacrta prijedloga Zakona o djelatnosti socijalnog rada ne uputi u proceduru Vlade Republike Hrvatske omogućit će se obavljanje djelatnosti socijalnog rada osobama koje su stekle diplome izvan Republike Hrvatske, a čije stručne kompetencije nisu dovoljne za obavljanje poslova iz djelatnosti socijalnog rada sukladno Zakonu o djelatnosti socijalnog rada (Narodne novine, broj: 124/11 i 120/12), te je potrebno jasnije urediti uvjete za izdavanje odobrenja za samostalan rada (opća dopusnica) te ovlastiti Hrvatsku komoru socijalnih radnika na postupanje u postupcima sukladno ovom Zakonu i posebnim propisima.
Promjena odnosno ishod koji se očekuje donošenjem predmetnog zakona je osiguravanje dosadašnje razine stručnih kompetencija osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada, ali i stvaranje preduvjeta za poboljšanje kvalitete istog.
Glavni cilj koji se želi postići donošenjem ovog Zakona je poboljšanje kvalitete djelatnosti socijalnog rada u Republici Hrvatskoj kroz usklađivanje poslova iz djelatnosti socijalnog rada za suvremenim znanstvenim postavkama, jasnije uređenje uvjeta za obavljanje i prestanak obavljanja djelatnosti, prava i obveza stručnog usavršavanja te organizaciju obavljanja djelatnosti, kao i proširenje javnih ovlasti na priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija.
ANALIZA UTVRĐENIH IZRAVNIH UČINAKA
Analiza gospodarskih učinaka
Provedbom prethodne procjene nisu utvrđeni značajni učinci koji bi zahtijevali daljnju analizu u postupku procjene učinaka propisa.
Analiza učinaka na zaštitu tržišnog natjecanja
Provedbom prethodne procjene nisu utvrđeni značajni učinci koji bi zahtijevali daljnju analizu u postupku procjene učinaka propisa.
Analiza socijalnih učinaka
Nacrtom prijedloga Zakona uređuje se obavljanje djelatnosti socijalnog rada, koja izravno utječe na socijalnu uključenost , zaštitu osjetljivih skupina i skupina s posebnim interesima i potrebama, proširenje pristupa socijalnoj skrbi, te se osigurava financijska održivost sustava socijalne skrbi. Naime, građani i/ili obitelji i/ili kućanstva, socijalne skupine s posebnim potrebama i branitelji korisnici su djelatnosti socijalnog rada, a građani, radnici i pružatelji uslužnih djelatnosti obavljaju djelatnost socijalnog rada. Također, djelatnost se može obavljati u udrugama i/ili zakladama, pravosudnim tijelima, javnim ustanovama, te pravnim osobama s javnim ovlastima.
Sukladno godišnjem statističkom izvješću za 2016. godinu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u ustanovama socijalne skrbi bilo je zaposleno sveukupno 1.476 socijalna radnika (1.404 na poslovima socijalnih radnika (1.233 socijalna radnika VSS, 171 socijalna radnika VŠS) te 72 na poslovima odgajatelja) koji sukladno Zakonu o djelatnosti socijalnog rada obavljaju djelatnost socijalnog rada. S duge strane prema podacima Hrvatske komore socijalnih radnika ista je izdala 2.085 rješenja o davanju odobrenja za samostalan rad magistara socijalnog rada, magistara socijalne politike i sveučilišnih prvostupnika socijalnog rada,  e je sveukupno u Imenik upisano 2.085 osoba (1.779 osoba u Imenik magistara socijalnog rada, 91 u Imenik magistara socijalne politike te 215 u Imenik sveučilišnih prvostupnika socijalnog rada) što ukazuje da je 70,7% socijalnih radnika upisanih u imenike obavljalo djelatnost socijalnog rada u sustavu socijalne skrbi.
Sustav socijalne skrbi obuhvaća velik broj korisnika, najranjivijih skupina u društvu koji se svakodnevno suočavaju sa brojnim rizicima od siromaštva i socijalne isključenosti, uslijed invaliditeta, starosti ili zlostavljanja i zanemarivanja. Odnosno sukladno godišnjem statističkom izvješću za 2016. godinu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku vidljivo da je 353.521 korisnika.
S obzirom na sve navedeno socijalni učinak je procijenjen kao veliki, a donošenje Nacrta prijedloga Zakona o djelatnosti socijalnog rada značajno će utjecati na kvalitetu socijalnih naknada i usluga u sustavu socijalne skrbi.
Navedeni nacrt prijedloga Zakona ne nameće dodatne administrativne zahtjeve pojedincima.
Analiza učinaka na rad i tržište rada
Predloženim Nacrtom prijedloga Zakona utječe se na zapošljavanje osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada budući se jasnije uređuju uvjeti za obavljanje djelatnosti, postupci priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija te jasnije uređuje obavljanje socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti.
Posebice se kroz jasnije uređenje obavljanja socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti utječe na samozapošljavanje, odnosno omogućuje se otvaranje novih radnih mjesta čime se neizravno utječe na fleksibilnost uvjeta rada i radnog mjesta osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada kao samostalnu profesionalnu djelatnost. Odredbe vezane uz obvezu provjere stručnosti pri Hrvatskoj komori socijalnih radnika svakih šest godina brišu se. Također predloženim Nacrtom prijedloga Zakona poboljšava se sustav priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija profesiji socijalnih radnika koja ima status regulirane profesije.
Dodatno, u manjoj mjeri utječe se na odnos između privatnog i poslovnog života, dohodak radnika, odnosno samozaposlenih osoba i pravo na kvalitetu radnog mjesta. Na kraju, u vrlo maloj mjeri utječe na ostvarivanje prava na mirovinu i drugih radnih prava, budući se omogućuje samozapošljavanje osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada.
Odredbe predmetnog Nacrta nemaju negativne posljedice za pojedina zanimanja, skupine radnika ili samozaposlene, već pozitivne učinke.
Analiza učinaka na zaštitu okoliša
Provedbom prethodne procjene nisu utvrđeni značajni učinci koji bi zahtijevali daljnju analizu u postupku procjene učinaka propisa.
Analiza učinaka na zaštitu ljudskih prava
Predloženim Nacrtom prijedloga Zakona utječe se na jednaku dostupnost poslova iz djelatnosti socijalnog rada građanima Republike Hrvatske, poboljšanje kvalitete obavljanja djelatnosti socijalnog rada temeljenog na poštivanju ljudskih prava te se poštuje ravnopravnost spolova u smislu jednakog statusa, jednake mogućnosti za ostvarivanje svih prava, kao i jednaku korist od ostvarenih rezultata te jednaka mogućnost i jednaki tretman u dijelu ostvarivanja materijalnih prava, zapošljavanja, rada i drugih Ustavom Republike Hrvatske zajamčenih prava prilikom obavljanja djelatnosti socijalnog rada. Također onemogućuje se povreda prava na privatnost prilikom korištenja instrumenata socijalnog rada.
Sukladno članku 2. Etičkog kodeksa socijalnih radnika Republike Hrvatske „ s ocijalni radnici u svom profesionalnom djelovanju iskazuju primjereno poštivanje osnovnih ljudskih prava, dostojanstva i vrijednosti svih ljudi prema načelima socijalne pravde. Oni prihvaćaju i poštuju temeljna ljudska prava pojedinaca i grupa bez obzira na postojeće razlike među ljudima sukladno preporuci Međunarodne deklaracije o etičkim načelima socijalnog rada, koju je donijelo Međunarodna federacija socijalnih radnika. “ Na važnost poštivanja ljudskih prava u obavljanju djelatnosti socijalnog rada također ukazuje velik broj osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada, od kojih 70,7% osoba u sustavu socijalne skrbi. Naime, sukladno godišnjem statističkom izvješću za 2016. godinu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u ustanovama socijalne skrbi bilo je zaposleno sveukupno 1.476 socijalna radnika, a prema podacima Hrvatske komore socijalnih radnika sveukupno je u Imenik upisano 2.085 osoba što ukazuje da je 70,7% socijalnih radnika upisanih u imenike obavljalo djelatnost socijalnog rada u sustavu socijalne skrbi. Sustav socijalne skrbi obuhvaća velik broj korisnika, najranjivijih skupina u društvu koji se svakodnevno suočavaju sa brojnim rizicima od siromaštva i socijalne isključenosti, uslijed invaliditeta, starosti ili zlostavljanja i zanemarivanja. Odnosno sukladno godišnjem statističkom izvješću za 2016. godinu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku vidljivo da je 353.521 korisnika. Budući da su korisnici sustava socijalne skrbi i osobe koje su ostvarile p ravo na međunarodnu zaštitu, privremenu zaštitu donošenjem ovog Nacrta prijedloga Zakona poboljšava se kvaliteta rada sa istima. Prema podacima Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku za 254 osobe je temeljem rješenja nadležnog centra za socijalnu skrb priznat smještaj temeljem Zakona o međunarodnoj i privremenoj zaštiti, te se i priznaju sva druga prava sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi.
Vezano uz ravnopravnost spolova ističemo da je sukladno godišnjem statističkom izvješću za 2016. godinu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u ustanovama socijalne skrbi bilo zaposleno sveukupno 1.476 socijalna radnika, od kojih 1.374,5 žena te jasnije uređenje djelatnosti socijalnog rada utječe na ravnopravnost spolova. Također, u Lisabonskom ugovoru koji je preuzeo odredbe članka 13. Ugovora iz Amsterdama Europska unija potiče na „poduzimanje prikladnih akcija za suzbijanje diskriminacije temeljene na spolu, rasnom ili etničkom porijeklu, religiji ili uvjerenju, invaliditetu, dobi ili seksualnoj orijentaciji.“
TEST MALOG I SREDNJEG PODUZETNIŠTVA (MSP TEST)
S obzirom da prijenos ovlasti na Hrvatsku komoru socijalnih radnika može značiti nova administrativna opterećenja, potrebno je provesti puni test Malog i srednjeg poduzetništva te Standard Cost Model analizu učinaka propisa.
Moguće opcije javnih politika
Prilikom utvrđivanja mogućih opcija javnih politika za rješavanje problema i postizanje cilja, potrebno je izraditi najmanje dva prijedloga nenormativnog rješenja i najmanje dva prijedloga mogućih normativnih rješenja.
Kod utvrđivanja nenormativnog rješenja, obvezno je navesti opciju »ne poduzimati ništa«. Na taj način utvrđuje se stanje koje će se, ovisno o trendovima, nastaviti i dalje, bez poduzimanja daljnjih normativnih koraka od strane stručnog nositelja. To znači da državna intervencija kroz propise nije potrebna. U slučaju važećeg propisa, opcija »ne poduzimati ništa« obuhvaća analizu postojećeg stanja od trenutka donošenja tog propisa.
Drugi prijedlog nenormativnog rješenja odnosi se na opciju rješavanja problema bez donošenja novog ili izmjene postojećeg zakonodavstva. Takvo nenormativno rješenje obuhvaća način rješenja problema kroz samoregulaciju unutar strukovnih organizacija i poslovnih udruženja. Također, takvo rješenje obuhvaća kampanje, smjernice, dobre prakse, edukacije za dobrovoljne standarde kvalitete, projekte i slične aktivnosti koje mogu u konačnici dovesti do navedenog cilja bez državne intervencije kroz zakonodavstvo.
Dva prijedloga normativnih rješenja obuhvaća rješavanje problema i postizanje utvrđenih ciljeva zakonodavstvom. Obvezno navedite i utvrdite normativno rješenje navedeno u Prethodnom MSP testu.
Drugo normativno rješenje odnosi se na drugi način rješavanja problema kroz donošenje novog odnosno izmjene postojećeg zakonodavstva.
OPCIJE ZA MSP TEST
4.1.1. Opcija 1. (nenormativno rješenje) »Ne poduzimati ništa«
4.1.2. Opcija 2. (nenormativno rješenje) »Poduzimati nenormativne aktivnosti«
4.1.3. Opcija 3. (normativno rješenje) »Poduzimati nenormativnu aktivnost A«
4.1.4. Opcija 4. (normativno rješenje) »Poduzimati nenormativnu aktivnost B«
Ocjena i opcije
Prije tablice Analize troškova i koristi za svaku od opcija javnih politika potrebno je analizirati koristi i troškove na temelju dostupnih podataka, analiza, izvješća i provedenih neformalnih savjetovanja sa dionicima. Svaku tvrdnju potrebno je opravdati informacijama, činjenicama i ostalim dostupnim statističkim podacima. Analiza svakog troška i koristi mora se iznijeti kvantitativno i kvalitativno. Brojčani pokazatelji se navode uz obvezno navođenje izvora podataka, uključujući SCM obrazac za mjerenje administrativnih troškova.
Tablica: Analiza troškova i koristi
Opcije
Troškovi (negativni učinci)
Koristi (pozitivni učinci)
Opcija 1.
Opcija 2.
Opcija 3.
Opcija 4.
Legenda:
- - znatan negativni učinak
- ograničen negativni učinak
1 nema učinka
+ ograničen pozitivan učinak
+ + znatan pozitivan učinak
PROVOĐENJE SCM METODOLOGIJE
S obzirom da prijenos ovlasti na Hrvatsku komoru socijalnih radnika može značiti nova administrativna opterećenja, potrebno je provesti puni test Malog i srednjeg poduzetništva te Standard Cost Model analizu učinaka propisa.
SAVJETOVANJE I KONZULTACIJE
Savjetovanje će se provesti u trajanju od 30 dana putem središnjeg državnog internetskog portala za savjetovanje s javnošću objavom Nacrta prijedloga zakona i Iskaza o procjeni učinaka propisa. Istovremeno sa savjetovanjem, Iskaz o procjeni učinaka propisa biti će dostavljen na mišljenje tijelima u skladu sa Zakonom o procjeni učinaka propisa.
Ministarstvo kao stručni nositelj propisa osnovalo je Radnu skupinu za izradu Nacrta prijedloga Zakona o djelatnosti socijalnog rada u sastavu predstavnika resornog ministarstava - Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, ustanova i organizacija civilnog društva (Hrvatska komora socijalnih radnika, Studijski centar socijalnog rada, Pravnog fakulteta u Zagrebu i Hrvatske udruge socijalnih radnika).
OPTIMALNO RJEŠENJE
-
VREMENSKI OKVIR I VREDNOVANJE
Predmetni Nacrt prijedloga Zakona potrebno je donijeti do kraja II. kvartala 2018. godine kako bi se osigurala kvaliteta obavljanja djelatnosti socijalnog rada. Odredbe Nacrta prijedloga Zakona stupaju na snagu osmog dana od dana objave predmetnog Zakona u Narodnim novinama.
Za nadzor nad zakonitošću rada Hrvatske komore socijalnih radnika zaduženo je Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
Vremenski okvir postizanja ishoda odnosno promjena moguće je procijeniti nakon godinu dana od stupanja na snagu Zakona, na temelju pokazatelja koji se temelje na povećanju broja riješenih zahtjeva za priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija, povećanju broja osoba koja obavljaju djelatnosti socijalnog rada - vođenja slučaja, intervencija socijalnog rada, psihosocijalne podrške, rane intervencije, socijalnog planiranja, profesionalne i organizacijske podrška, te povećanja broja korisnika individualnog planiranja, kao i osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada kao profesionalnu djelatnost, dok se učinak promjena u odnosu na kvalitetu obavljanja djelatnosti socijalnog rada može manifestirati u dugoročnom roku.
PRILOZI
-
POTPIS ČELNIKA TIJELA
Potpis:
Datum: 21.5.2018.
Odgovarajuća primjena ovoga Obrasca u slučaju provedbe članka 18. stavka 2. Zakona o procjeni učinaka propisa ("Narodne novine", broj 44/17)
Uputa:
Prilikom primjene ovoga Obrasca na provedbene propise i akte planiranja u izradi, izričaj „nacrt prijedloga zakona“ potrebno je zamijeniti s nazivom provedbenog propisa odnosno akta planiranja.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
PRILOG 2.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
OBRAZAC
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
TEST MALOG I SREDNJEG PODUZETNIŠTVA
NAZIV STRUČNOG NOSITELJA
KLASA: 011-01/17-02/8
URBROJ: 519-04-2-1-1/1-18-32
Zagreb, 24. svibnja 2018.
TEST MALOG I SREDNJEG PODUZETNIŠTVA
ZA ZAKON O DJELATNOSTI SOCIJALNOG RADA
Ovaj Obrazac koriste stručni nositelji tijekom postupka izrade testa malog i srednjeg poduzetništva (MSP test) kojim se ocjenjuju gospodarski učinci prijedloga provedbenih propisa na male i srednje poduzetnike, ako je pripremom Prethodnog MSP testa utvrđena obveza provedbe učinaka propisa na malo gospodarstvo i izrada MSP testa.
1. PROBLEM
U skladu sa razvojem znanosti socijalnog rada i dokumentima Međunarodne federacije socijalnih radnika pojavila se potreba u Zakonu o djelatnosti socijalnog rada uskladiti odredbe kojima se uređuje djelatnost s definicijom socijalnog rada koji je odobrila Generalna skupština Međunarodne federacije socijalnih radnika (WFSW) i Međunarodne udruge škola socijalnog rada (IASSSW) 2014. godine, a koja je uvrštena u Etički kodeks socijalnih radnika u djelatnosti socijalne skrbi u Republici Hrvatskoj, kao i uslugama propisanim u sustavu socijalne skrbi.
Važeći Zakon o djelatnosti socijalnog rada nedovoljno jasno uređuje kompetencije socijalnih radnika koji obavljaju djelatnost socijalnog rada u Republici Hrvatskoj, te se nejasno definiranje istih pokazalo kao veliki problem u praksi nakon stupanju na snagu Zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija (Narodne novine, broj: 82/15). Na važnost uređivanja ovog područja također ukazuje podatak Hrvatske komore socijalnih radnika sukladno kojem je ista d o sada zaprimila 144 zahtjeva od osoba koje su diplomu stekle izvan Republike Hrvatske, a ukoliko se iste ne poboljšaju omogućit će se obavljanje djelatnosti socijalnog rada osobama koje su stekle diplome izvan Republike Hrvatske, a čije stručne kompetencije nisu dovoljne za obavljanje poslova iz djelatnosti socijalnog rada.
Sukladno podacima Hrvatske komore socijalnih radnika niti jedna osoba koja je upisana u imenike Komore ne obavlja privatnu praksu u Republici Hrvatskoj te je potrebno poboljšati odredbe vezane uz privatnu praksu i obavljanje socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti odnosno propisati samo obavljanje djelatnosti socijalnog rada kao profesionalne djelatnosti te dio nadležnosti vezanih uz obavljanje iste prenijeti na Hrvatsku komoru socijalnih radnika.
Ukoliko se Nacrta prijedloga Zakona o djelatnosti socijalnog rada ne uputi u proceduru Vlade Republike Hrvatske omogućit će se obavljanje djelatnosti socijalnog rada osobama koje su stekle diplome izvan Republike Hrvatske, a čije stručne kompetencije nisu dovoljne za obavljanje poslova iz djelatnosti socijalnog rada sukladno Zakonu o djelatnosti socijalnog rada (Narodne novine, broj: 124/11 i 120/12), te je potrebno jasnije urediti uvjete za izdavanje odobrenja za samostalan rada (opća dopusnica) te ovlastiti Hrvatsku komoru socijalnih radnika na postupanje u postupcima sukladno ovom Zakonu i posebnim propisima, te na donošenje podzakonskih akata na ovom području. Također, kako bi se stvorili preduvjeti za jačanje kvalitete stručnog rada osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada te preduvjeti za obavljanje svih javnih ovlasti Hrvatske komore socijalnih radnika potrebno je jačanje organizacijskih kapaciteta iste.
Promjena odnosno ishod koji se očekuje donošenjem predmetnog zakona je osiguravanje dosadašnje razine stručnih kompetencija osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada, ali i stvaranje preduvjeta za poboljšanje kvalitete istog.
2. CILJEVI
Glavni cilj koji se želi postići donošenjem ovog Zakona je poboljšanje kvalitete djelatnosti socijalnog rada u Republici Hrvatskoj kroz usklađivanje poslova iz djelatnosti socijalnog rada za suvremenim znanstvenim postavkama.
Cilj Zakona je na jasniji i nedvojbeni način propisati uvjete za obavljanje i prestanak obavljanja djelatnosti, prava i obveza stručnog usavršavanja te organizaciju obavljanja djelatnosti. Također, kako bi se stvorili preduvjeti za jačanje kvalitete stručnog rada osoba koje obavljaju djelatnost socijalnog rada potrebno je stvoriti preduvjete za intenzivnije provođenje stručnog nadzora budući je ista u svom radu obavila 4 stručna nadzora nad radom magistara socijalnog rada, magistara socijalne politike i sveučilišnih prvostupnika socijalnog rada.
Cilj Zakona je stvoriti preduvjete za kvalitetno obavljanje javnih ovlasti Hrvatske komore socijalnih radnika kroz poboljšanje kvalitete rada, organizacijskih kapaciteta i održivost Hrvatske komore socijalnih radnika što će se postići kroz promjenu članova Upravnog odbora na način da se u isti uvode predstavnici osnivača, odnosno ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi i Hrvatske udruge socijalnih radnika.
3. MOGUĆE OPCIJE JAVNIH POLITIKA
Prijedlozi nenormativnog rješenja:
1. ne poduzimati ništa – opcija nije prihvatljica
2. rješenje problema bez donošenja novog ili izmjena postojećeg zakonodavstva – opcija nije prihvatljiva
Prijedlozi normativnih rješenja.
1. Dva prijedloga normativnih rješenja obuhvaća rješavanje problema i postizanje utvrđenih ciljeva zakonodavstvom. Obvezno navedite i utvrdite normativno rješenje navedeno u Prethodnom MSP testu, tj. jedna opcija normativnog rješenja svakako je izrađena teza propisa.
2. Donošenje novoga Zakona
OPCIJE ZA MSP TEST
3.1. Opcija 1. (nenormativno rješenje) »Ne poduzimati ništa«
3. 2. Opcija 2. (nenormativno rješenje) »Poduzimati nenormativne aktivnosti«
3. 3. Opcija 3. (normativno rješenje) »Poduzimati nenormativnu aktivnost A«
3. 4. Opcija 4. (normativno rješenje) »Poduzimati nenormativnu aktivnost B«
4. OCJENA I OPCIJE
Prije tablice Analize troškova i koristi za svaku od opcija javnih politika potrebno je analizirati koristi i troškove na temelju dostupnih podataka, analiza, izvješća i provedenih neformalnih savjetovanja s dionicima. Svaku tvrdnju potrebno je opravdati informacijama, činjenicama i ostalim dostupnim statističkim podacima. Analiza svakog troška i koristi mora se iznijeti kvantitativno i kvalitativno. Brojčani pokazatelji se navode uz obvezno navođenje izvora podataka, uključujući SCM obrazac za mjerenje administrativnih troškova.
Tablica: Analiza troškova i koristi
Opcije
Troškovi (negativni učinci)
Koristi (pozitivni učinci)
Opcija 1.
Opcija 2.
Opcija 3.
Opcija 4.
Legenda:
- - znatan negativni učinak
- ograničen negativni učinak
1 nema učinka
+ ograničen pozitivan učinak
+ + znatan pozitivan učinak
5. SAVJETOVANJE
Ovaj dio se ispunjava pri ažuriranju MSP testa, a nakon provedenog savjetovanja i ponovno se ažurira nakon javne rasprave kod izrade MSP testa.
Savjetovanje se provodi u trajanju od 30 dana, a ovisno o složenosti materije i dulje, objavom na portalu e-Savjetovanje. Tijekom savjetovanja potrebno je, posebice u slučajevima da propis ima značajan učinak na male i srednje poduzetnike, provesti dodatna savjetovanja kroz javno-privatni dijalog, javne rasprave, okrugle stolove s malim i srednjim poduzetnicima, strukovnim komorama, udrugama, poslovnim udruženjima i sl.
Sažetak postupka savjetovanja s dionicima potrebno je iznijeti na jasan način, s točnim datumima početka i završetka savjetovanja, pojedinih događanja i sl. Potrebno je navesti broj ukupno zaprimljenih mišljenja, primjedbi i prijedloga koji su pristigli tijekom savjetovanja te broj prihvaćenih komentara na Prijedlog MSP testa, odnosno na prijedlog propisa. Sve navedeno se odgovarajuće primjenjuje i na javnu raspravu.
6. PREPORUČENA OPCIJA
Obrazložite zašto odabrana opcija predstavlja najpovoljnije rješenje javne politike za malo gospodarstvo.
7. MJERE UBLAŽAVANJA
Opišite konkretne mjere ublažavanje negativnih učinaka na male i srednje poduzetnike (npr. izuzeti male i srednje poduzetnike iz primjene pojedinih propisanih administrativnih obveza, predložiti promjenu predloženog propisa ili nenormativnu aktivnost zbog rasterećenja malog gospodarstva).
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku