MINISTARSTVO ZA DEMOGRAFIJU, OBITELJ, MLADE I SOCIJALNU POLITIKU
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O KORIŠTENJU PSA POMAGAČA
I.USTAVNA OSNOVA DONOŠENJA ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje zakona sadržana je u članku 2. stavku 4. podstavku 1., te članku 58. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10. – pročišćeni tekst i 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU PREDLOŽENIM ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Ocjena stanja
U prosincu 1990. godine osnovano je Hrvatsko društvo za uzgoj i školovanje pasa vodiča slijepih osoba koje je 1994. godine promijenilo naziv u Hrvatska udruga za školovanje pasa vodiča i mobilitet.
Tada, kao jedina nevladina i neprofitna organizacija u Republici Hrvatskoj, Udruga je razvila rehabilitacijske programe uključivanjem pasa pomagača za mobilnost slijepih i drugih osoba s invaliditetom.
Uz program školovanja i dodjele pasa pomagača, pojavila se potreba senzibilizacije građana o pravima, mogućnostima i potrebama slijepih osoba te ulozi pasa u njihovim životima uključujući i svijest o potrebi slobodnog kretanja slijepih osoba sa psom vodičem. Uočene potrebe rezultirale su donošenjem Zakona o kretanju slijepe osobe uz pomoć psa vodiča („Narodne novine“, broj 131/98.) koji je stupio na snagu 15. listopada 1998. godine i Pravilnika o osposobljavanju slijepe osobe za kretanje uz pomoć psa vodiča („Narodne novine“, broj 48/99.) koji je stupio na snagu 26. svibnja 1999. godine, a kojima je, između ostalog, propisano pravo slijepe osobe na korištenje prijevoznih sredstava i slobodnog pristupa javnim mjestima s psom vodičem.
Također, Hrvatskoj udruzi za školovanje pasa vodiča i mobilitet dana je javna ovlast za donošenje rješenja o pravu slijepe osobe da s psom vodičem koristi prijevozna sredstva javnog prijevoza i da ima slobodan pristup na javna mjesta te da izdaje iskaznicu kojom dokazuje da slijepa osoba ima prava utvrđena rješenjem. Udruga uzgaja, odabire i školuje pse i provodi osposobljavanje kandidata za korištenje psa vodiča.
Vremenom su nastupile okolnosti koje su nadišle zakonska rješenja iz naprijed citiranog Zakona i Pravilnika radi čega se ukazala potreba uspostave suvremenijeg zakonskog okvira koji bi definirao djelatnost pružanja pomoći i podrške korisnicima korištenjem psa pomagača i terapijskog psa, proširio krug udruga, pravnih ili fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost pružanja pomoći i podrške korištenje psa pomagača, proširio krug korisnika psa pomagača, redefinirao vrste psa koji se koriste za pomoć, proširio prava korisnika psa pomagača, definirao prava drugih koji sudjeluju u postupku socijalizacije, školovanja psa ili edukacije osoba.
Osnovna pitanja koja se uređuju predloženim zakonom
Predloženim normativnim rješenjem uspostavlja se zakonodavni okvir za:
- obavljanje djelatnosti pružanje pomoći i podrške korištenjem psa pomagača ili terapijskog psa a sve u svrhu stjecanja samostalnosti korisnika psa pomagača ili terapijskog psa u obavljanju svakodnevnih aktivnosti kao i povećanja kvalitete življenja te provođenja terapijskog i/ili rehabilitacijskog postupka
-definiranje pružatelja usluga koje obuhvaća djelatnost korištenja psa pomagača
-definiranje načina osposobljavanja korisnika i drugih osoba za korištenje psa pomagača
-definiranje procesa socijalizacije i školovanje psa za psa pomagača i terapijskog psa
-definiranje edukacije drugih osoba koje sudjeluju u školovanju psa za psa pomagača (trener, radni instruktor)
-propisivanje prava i obveze korisnika psa pomagača te pravne posljedice onemogućavanja ostvarivanja prava (prekršajne kazne)
-način financiranja djelatnosti.
Posljedice koje će donošenjem zakona proisteći
Uspostavom predloženog normativnog rješenja proširit će se mogućnost pružanja obavljanja djelatnosti pružanja pomoći i podrške korisnicima korištenjem psa pomagača čime će se korisnicima omogućiti lakša dostupnost u ostvarivanju usluge korištenja psa pomagača kroz bolju regionalnu zastupljenost pružatelja usluga.
Također, proširiti će se krug korisnika na način da je korisnik psa pomagača odrasla poslovno sposobna osoba s invaliditetom ili osoba s kroničnom bolesti čija je funkcionalna sposobnost smanjena u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti koja mora biti osposobljena za korištenje psa pomagača te dijete s teškoćama u razvoju i odrasla osoba s invaliditetom ili osoba s kroničnom bolesti lišena poslovne sposobnosti u dijelu sklapanja pravnih poslova čija je funkcionalna sposobnost smanjena u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti. Korisnik terapijskog psa je dijete s teškoćama u razvoju, odrasla osoba s invaliditetom i/ili kroničnom bolesti koja je uključena u individualne ili grupne terapijske/ili rehabilitacijske postupke s terapijskim psom.
Osim toga definiranjem procesa školovanja pasa i osposobljavanja korisnika, te posebne edukacije osoba koje sudjeluju u procesu školovanja i njihovih prava za vrijeme školovanja pasa i osposobljavanja korisnika, posebice prava na posebne oznake kojima se dokazuje status osigurava se zaštita osoba kojima se uključivanjem pasa pomagača i terapijskog psa olakšava svakodnevni život, a terapijski i/ili rehabilitacijski postupci čine kvalitetnijima.
III.OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Sredstva za provođene Zakona osigurana su u državnom proračunu Republike Hrvatske na razdjelu 102 – Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
PRIJEDLOG ZAKONA O KORIŠTENJU PSA POMAGAČA
POGLAVLJE I.
UVODNE ODREDBE
Predmet Zakona
Članak 1.
Ovim Zakonom uređuje se pružanje pomoći i podrške korištenjem psa pomagača ili terapijskog psa osobama s invaliditetom ili s kroničnom bolesti i djetetu s teškoćama u razvoju.
Značenje pojmova
Članak 2.
U smislu ovoga Zakona pojedini pojmovi imaju sljedeće značenje:
1.Korisnik psa pomagača je:
- odrasla poslovno sposobna osoba s invaliditetom ili osoba s kroničnom bolesti čija je funkcionalna sposobnost smanjena u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti, a koja je osposobljena za korištenje psa pomagača
- dijete s teškoćama u razvoju te odrasla osoba s invaliditetom ili osoba s kroničnom bolesti lišena poslovne sposobnosti u dijelu sklapanja pravnih poslova čija je funkcionalna sposobnost smanjena u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti i koja aktivnosti s psom pomagačem ili terapijskim psom provodi isključivo s voditeljem psa pomagača osposobljenim za korištenje psa pomagača.
2.Korisnik terapijskog psa je dijete s teškoćama u razvoju ili odrasla osoba s invaliditetom i/ili kroničnom bolesti uključena u individualne ili grupne terapijske i/ili rehabilitacijske postupke s terapijskim psom.
3.Pas pomagač je školovani paskoji se dodjeljuje korisniku radi pomoći u zadovoljenju svakodnevnih individualnih potreba korisnika koje potrebe proizlaze iz smanjenja funkcionalne sposobnosti u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti kao i situacija opasnih za život.
4.Terapijski pasje školovani pas koji je uključen u individualni ili grupni rad s korisnikom terapijskog psa u svrhu postizanja unaprijed definiranih ciljeva terapijskog i/ili rehabilitacijskog postupka.
5.Voditelj psa pomagača je punoljetna osoba osposobljena za korištenje psa pomagača koja je uz suglasnost korisnika ili njegovog zakonskog zastupnika preuzela ulogu voditelja psa pomagača i koja provodi aktivnosti s korisnikom psa pomagača i psom pomagačem sukladno potrebama korisnika psa pomagača.
6.Stručni voditelj terapijskog psa je stručna osoba osposobljena za rad s terapijskim psom koja provodi terapijski i/ili rehabilitacijski postupak s korisnikom terapijskog psa i terapijskim psom u okviru djelokruga svoje struke radi postizanja unaprijed definiranih ciljeva terapijskog i/ili rehabilitacijskog postupka.
7.Voditelj terapijskog psa je osoba osposobljena za rad s terapijskim psom koja isključivo u suradnji sa stručnom osobom provodi aktivnosti s korisnikom terapijskog psa u skladu s njegovim potrebama.
8.Stručna osoba je osoba koja procjenjuje potrebe korisnika terapijskog psa, planira i provodi terapijski i/ili rehabilitacijski postupak s korisnikom terapijskog psa u okviru djelokruga svoje struke u suradnji s voditeljem terapijskog psa.
9.Trener psa pomagača i terapijskog psa je osoba koja provodi rano školovanje psa za psa pomagača i terapijskog psa.
10.Radni instruktorpsa pomagača i terapijskog psa je osoba koja provodi školovanje psa za psa pomagača i terapijskog psa, osposobljavanje kandidata za korisnika psa pomagača i kandidata za voditelja psa pomagača i terapijskog psa.
Rodno značenje izraza
Članak 3.
Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.
POGLAVLJE II.
OBAVLJANJE DJELATNOSTI
Djelatnost pružanja pomoći i podrške korištenjem psa pomagača ili terapijskog psa
Članak 4.
(1) Djelatnost pružanja pomoći i podrške korištenjem psa pomagača ili terapijskog psa je organizirana djelatnosti koja se obavlja u svrhu stjecanja samostalnosti korisnika psa pomagača ili terapijskog psa u obavljanju svakodnevnih aktivnosti i povećanja kvalitete življenja te provođenja terapijskog i/ili rehabilitacijskog postupka.
(2) Djelatnost iz stavka 1. ovoga članka obuhvaća osposobljavanje korisnika psa pomagačaza korištenje psa pomagača, pružanje usluga socijalizacije i školovanja psa pomagača i terapijskog psa, osposobljavanje voditelja psa pomagača, osposobljavanje stručnog voditelja i voditelja terapijskog psa, educiranje trenera i radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa.
Članak 5.
Uvjeti za obavljanje djelatnosti
Zaobavljanje djelatnosti iz članka 4. pravna ili fizička osoba mora osigurati:
- odgovarajući prostor i opremu za osposobljavanje korisnika psa pomagačaza korištenje psa pomagača, pružanje usluga socijalizacije i školovanja psa pomagača i terapijskog psa, osposobljavanje voditelja psa pomagača, osposobljavanje stručnog voditelja i voditelja terapijskog psa, educiranje trenera i radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa
- potreban broj stručnih i drugih radnika za osposobljavanje korisnika psa pomagačaza korištenje psa pomagača, pružanje usluga socijalizacije i školovanja psa pomagača i terapijskog psa, osposobljavanje voditelja psa pomagača, osposobljavanje stručnog voditelja i voditelja terapijskog psa, educiranje trenera i radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa
Članak 6.
Utvrđivanje uvjeta
(1) Ispunjavanje uvjeta za obavljanje djelatnosti iz članka 4. ovoga Zakona utvrđuje Povjerenstvo koje imenuje ministar nadležan za poslove socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: ministar).
(2) Rješenje o ispunjavanju uvjeta na temelju nalaza Povjerenstva iz stavka 1. ovoga članka donosi ministarstvo nadležno za poslove socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: ministarstvo).
(3) Protiv rješenja iz stavka 2. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
(4) Uvjete prostora i opreme, stručnih i drugih radnika za obavljanje djelatnosti, te sastav i način rada Povjerenstva iz stavka 1. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar uz prethodno mišljenje ministra nadležnog za poljoprivredu.
Upis u evidenciju
Članak 7.
(1) Ustanova, udruga, druga pravna ili fizička osoba (u daljnjem tekstu: pravna ili fizička osoba) može početi s obavljanjem djelatnosti nakon upisa u evidenciju pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost pružanja pomoći i podrške korištenjem psa pomagača i terapijskog psa.
(2) Evidenciju iz stavka 1. ovoga članka vodi ministarstvo i javno je objavljuje na svojoj mrežnoj stranici.
(3) Pravna ili fizička osoba dužna je uz zahtjev za upis u evidenciju iz stavka 1. ovoga članka priložiti rješenje o upisu u odgovarajući registar ili kod drugog nadležnog tijela u skladu s posebnim propisima.
(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, pravna ili fizička osoba koja je u drugoj državi članici Europske unije ili drugoj državi ugovornici Ugovora o Europskom gospodarskom prostoru i Švicarskoj Konfederaciji ispunila uvjete za obavljanje djelatnosti iz članka 5. ovoga Zakona, može obavljati djelatnost koja ne proizlazi iz prava na socijalnu uslugu u skladu s ovim Zakonom, nakon upisa u evidenciju iz stavka 1. ovoga članka.
(5) Pravna ili fizička osoba iz stavka 4. ovoga članka dužna je uz zahtjev za upis u evidenciju priložiti dokaz o ispunjavanju uvjeta za obavljanje djelatnosti iz članka 4. ovoga Zakona sukladno propisima države u kojoj ima poslovni nastan.
(6) Pravna ili fizička osoba iz stavka 4. ovoga članka koja je u drugoj državi članici Europske unije ili drugoj državi ugovornici Ugovora o Europskom gospodarskom prostoru i Švicarskoj Konfederaciji ispunila uvjete za obavljanje djelatnosti, može obavljati djelatnost iz članka 4. ovoga Zakona koja ne proizlazi iz prava na socijalne usluge u skladu s ovim Zakonom, bez obveze upisa u evidenciju iz stavka 1. ovoga članka ako takve usluge pruža privremeno ili povremeno.
(7) Pravna ili fizička osoba iz stavka 6. ovoga članka dužna je prije početka obavljanja djelatnosti ministarstvu dostaviti prethodnu pisanu izjavu o namjeri obavljanja djelatnosti.
(8) Izjava iz stavka 7. ovoga članka treba sadržavati sve bitne informacije o pravnoj ili fizičkoj osobi u svrhu informiranja i jednake dostupnosti svih subjekata koji obavljaju tu djelatnosti na teritoriju Republike Hrvatske.
(9) Izjava iz stavka 7. ovoga članka može se dostaviti i elektroničkim putem jedinstvenoj kontaktnoj točki za usluge koja je uspostavljena pri Hrvatskoj gospodarskoj komori.
(10) Sadržaj i način vođenja evidencije iz stavka 1. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar.
POGLAVLJE III.
OSPOSOBLJAVANJE ZA KORIŠTENJE PSA POMAGAČA I TERAPIJSKOG PSA
Osoba koja se može osposobiti za korisnika psa pomagača i voditelja psa pomagača
Članak 8.
(1) Za korisnika psa pomagača može se osposobiti punoljetna osoba s invaliditetom ili punoljetna osoba s kroničnom bolesti čija je funkcionalna sposobnost smanjena u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti i koja nema psihičku ili drugu bolest zbog koje bi bilo onemogućeno korištenje psa pomagača.
(2) Za voditelja psa pomagača može se osposobiti svaka poslovno sposobna osoba.
Pravna ili fizička osoba koja provodi osposobljavanje, kriteriji za osposobljavanje, privremena iskaznica
Članak 9.
(1) Osposobljavanje kandidata za korisnika psa pomagača može provoditi pravna ili fizička osoba registrirana za osposobljavanje korisnika psa pomagača, koja ima rješenje (licenciju) za obavljanje djelatnosti i upisana je u evidenciju iz članka 7. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Osposobljavanje kandidata iz stavka 1. ovoga članka provodi se u skladu s kriterijima propisanim Standardima Međunarodne federacije pasa vodiča (International Guide Dog Federation Standards)i Etičkim normama i minimalnim standardima Međunarodne federacije pasa pomagača (Assistance Dog International Minimum Standards and Ethics).
(3) Za vrijeme osposobljavanja kandidat ima pravo na privremenu radnu iskaznicu kojom dokazuje sudjelovanje u postupku osposobljavanja.
(4) Oblik i sadržaj iskaznice iz stavka 3. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar.
Podnošenje zahtjeva
Članak 10.
(1) Zahtjev za osposobljavanje za korištenje psa pomagača podnosi se pravnoj ili fizičkoj osobi iz članka 9. ovoga Zakona.
(2) Kandidati za osposobljavanje pozivaju se prema redoslijedu pristiglih zahtjeva s obzirom na raspoloživost školovanih pasa pomagača.
Procjena osposobljenosti
Članak 11.
(1) Nakon savladavanja programa osposobljavanja kandidat pristupa procjeni osposobljenosti.
(2) Procjenu osposobljenosti kandidata provodi Stručno povjerenstvo za procjenu osposobljenosti (u daljnjem tekstu: Stručno povjerenstvo).
(3) Stručno povjerenstvo osniva pravna ili fizička osoba koja provodi osposobljavanje kandidata i ima tri člana:
-dva predstavnika pravne ili fizičke osobe
-jednu stručnu osobu zaposlenu u području socijalne skrbi, odgoja i obrazovanja ili zdravstvene skrbi.
(4) Radom Stručnog povjerenstva rukovodi predsjednik kojeg između sebe biraju članovi.
(5) Procjena osposobljenosti kandidata donosi se jednoglasnom odlukom svih članova Stručnog povjerenstva.
Prava i obveze kandidata i pravne ili fizičke osobe koja provodi osposobljavanje, nakon položenog ispita
Članak 12.
(1) Kandidat koji je položio ispit procjene osposobljenosti stječe radnu iskaznicu za korištenje psa pomagača i dodjeljuje mu se pas pomagač.
(2) Ako korištenje psa pomagača proizlazi iz prava na socijalnu uslugu priznatog u skladu s odredbama zakona kojim se uređuju socijalne usluge, pas pomagač se dodjeljuje bez naknade.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka pas pomagač u vlasništvu je pravne ili fizičke osobe koja provodi osposobljavanje kandidata za korištenje psa pomagača.
(4) Međusobna prava i obveze korisnika psa pomagača i vlasnika psa te prestanak korištenja psa pomagača uređuju se ugovorom.
(5) Oblik i sadržaj iskaznice iz stavka 1. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar.
Prava kandidata koji nije zadovoljio na ispitu
Članak 13.
(1) Kandidat koji nije zadovoljio na ispitu procjene osposobljenosti ima pravo nakon dodatnog osposobljavanja još jednom pristupiti ispitu procjene osposobljenosti.
(2) Kandidat koji nakon dodatnog osposobljavanja nije zadovoljio na ispitu procjene osposobljenosti gubi pravo polaganja ispita s istim psom.
Osposobljavanje kandidata za voditelja psa pomagača, stručnog voditelja terapijskog psa i voditelja terapijskog psa
Članak 14.
Odredbe ovoga Zakona o osposobljavanju kandidata za korištenje psa pomagača na odgovarajući način se primjenjuju i na osposobljavanje kandidata za voditelja psa pomagača, stručnog voditelja terapijskog psa i voditelja terapijskog psa.
Uključivanje korisnika terapijskog psa
Članak 15.
Korisnik terapijskog psa uključuje se u terapijske i/ili rehabilitacijske postupke sa stručnim voditeljem terapijskog psa ili stručnom osobom koja u suradnji s voditeljem terapijskog psa provodi terapijske i/ili rehabilitacijske postupke s terapijskim psom.
POGLAVLJE IV.
SOCIJALIZACIJA I ŠKOLOVANJE PSA
Socijalizacija i školovanje psa za psa pomagača i terapijskog psa
Članak 16.
(1) Socijalizaciju i školovanje psa za psa pomagača ili terapijskog psa može provoditi pravna ili fizička osoba registrirana za školovanje pasa, koja ima rješenje (licenciju) za obavljanje djelatnosti i upisana je u evidenciju iz članka 7. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Socijalizacija psa obuhvaća aktivnosti koje se provode s psom od dva do najviše 16 mjeseci starosti radi njegove prilagodbe uvjetima u kojima živi čovjek, te odgoja u zdrave i mentalno stabilne pse.
(3) Socijalizacija psa provodi se u suradnji s poslovno sposobnom osobom, bez naknade.
(4) Školovanje psa obuhvaća učenje osnovnih i specifičnih naredbi i ponašanja psa te prilagodbu ponašanja psa sukladno procjeni potreba potencijalnih korisnika.
(5) Školovanje se provodi u skladu s kriterijima propisanim Standardima Međunarodne federacije pasa vodiča (International Guide Dog Federation Standards)i Etičkim normama i minimalnim standardima Međunarodne federacije pasa pomagača (Assistance Dog International Minimum Standards and Ethics).
(6) Tijekom socijalizacije i školovanja pas nosi odgovarajuću oznaku.
(7) Oblik i sadržaj oznake iz stavka 6. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar.
Procjena radne sposobnosti psa pomagača i terapijskog psa
Članak 17.
(1) Nakon savladavanja programa školovanja provodi se procjena radne sposobnosti psa pred Stručnim povjerenstvom za procjenu radne sposobnosti psa.
(2) Stručno povjerenstvo osniva pravna ili fizička osoba koja provodi školovanje psa.
(3) Stručno povjerenstvo ima tri člana:
-dva radna instruktora psa pomagača i terapijskog psa
-jednoga trenera psa pomagača i terapijskog psa.
(4) Radom Stručnog povjerenstva rukovodi predsjednik kojeg između sebe biraju članovi.
(5) Procjena radne sposobnosti psa donosi se jednoglasnom odlukom članova Stručnog povjerenstva.
(6) Nakon položenog ispita pas stječe naziv pas pomagač ili terapijski pas i pravo na odgovarajuću oznaku.
(7) Ukoliko pas ne položi ispit te ne stekne naziv psa pomagača ili terapijskog psa ili ako zbog starosti ili bolesti izgubi radnu sposobnost, vlasnik psa dužan je skrbiti o njemu ili ga udomiti.
(8) Oblik i sadržaj oznake iz stavka 6. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar.
POGLAVLJE V.
EDUKACIJA TRENERA I RADNOG INSTRUKTORA
Edukacija trenera psa pomagača i terapijskog psa te edukacija radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa
Članak 18.
(1) Edukaciju kandidata za trenera psa pomagača i terapijskog psa te kandidata za radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa provodi pravna ili fizička osobaregistrirana za edukaciju, koja ima rješenje (licenciju) za obavljanje djelatnosti i upisana je u evidenciju iz članka 7. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Pravna ili fizička osoba iz stavka 1. ovoga članka izrađuje kurikulum i plan edukacije u skladu s kriterijima propisanim Standardima Međunarodne federacije pasa vodiča (International Guide Dog Federation Standards)i Etičkim normama i minimalnim standardima Međunarodne federacije pasa pomagača (Assistance Dog International Minimum Standards and Ethics).
(3) Kandidat za trenera psa pomagača i terapijskog psa te kandidat za radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa za vrijeme edukacije ima privremenu radnu iskaznicu kojom dokazuje sudjelovanje u edukaciji.
(4) Oblik i sadržaj iskaznice iz stavka 3. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar.
Procjena osposobljenosti trenera psa pomagača i terapijskog psa te radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa
Članak 19.
(1) Nakon završene edukacije kandidat iz članka 18. ovoga Zakona pristupa ispitu procjene osposobljenosti pred Stručnim povjerenstvom za procjenu osposobljenosti.
(2) Stručno povjerenstvo osniva pravna ili fizička osoba koja provodi edukaciju kandidata.
(3) Stručno povjerenstvo ima tri člana:
-dva radna instruktora psa pomagača i terapijskog psa
-stručnu osobu koja provodi terapijski i/ili rehabilitacijski postupak s korisnikom psa pomagača i/ili korisnikom terapijskog psa.
(4) Radom stručnog povjerenstva rukovodi predsjednik kojeg između sebe biraju članovi.
(5) Procjena osposobljenosti donosi se jednoglasnom odlukom članova Stručnog povjerenstva.
(6) Kandidatu za trenera psa pomagača i terapijskog psa te kandidatu za radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa nakon položenog ispita, pružatelj usluge izdaje radnu iskaznicu.
(7) Oblik i sadržaj iskaznice iz stavka 6. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar.
POGLAVLJE VI.
PRAVA I OBVEZE KORISNIKA, VODITELJA I STRUČNOG VODITELJA PSA POMAGAČA I TERAPIJSKOG PSA
Prava korisnika psa pomagača i voditelja psa pomagača
Članak 20.
(1) Korisnik psa pomagača, kandidat za korisnika psa pomagača, voditelj psa pomagača i kandidat za voditelja psa pomagača s psom pomagačem ima pravo pristupa i boravka u javnom prostoru, pravo korištenja javnog prijevoza bez plaćanja vozne karte za psa pomagača te pravo zadržavanja u prostoru predviđenom za putnike.
(2) Osoba iz stavka 1. ovoga članka ima sa psom pomagačem pravo pristupa i boravka na radnom mjestu, u zdravstvenoj, odgojno-obrazovnoj i znanstvenoj ustanovi te vjerskom objektu.
(3) Korisnik psa pomagača i voditelj psa pomagača ima pravo s psom pomagačem sudjelovati na priredbama u kulturi, zabavi i sportu bez plaćanja ulaznice za psa pomagača.
(4) Prava iz stavka 1. do 3. ovoga članka ostvaruju se uz predočenje radne iskaznice.
(5) Prava iz stavka 1. do 3. ovoga članka imaju i korisnici psa pomagača sa psom pomagačem koji su strani državljani, a koji status korisnika psa pomagača dokazuju radnom iskaznicom države čiji su državljani.
Prava stručnog voditelja terapijskog psa i voditelja terapijskog psa
Članak 21.
(1) Stručni voditelj terapijskog psa, kandidat za stručnog voditelja terapijskog psa, voditelj terapijskog psa i kandidat za voditelja terapijskog psa ima s terapijskim psom pravo iz članka 20. stavka 1. ovoga Zakona isključivo u svrhu pružanja usluge korisniku terapijskog psa.
(2) Stručni voditelj terapijskog psa i kandidat za stručnog voditelja terapijskog psa ima s terapijskim psom pravo pristupa i boravka na svom radnom mjestu za vrijeme pružanja usluge korisniku terapijskog psa.
(3) Voditelj terapijskog psa i kandidat za voditelja terapijskog psa ima s terapijskim psom pravo pristupa i boravka na radnom mjestu stručne osobe za vrijeme pružanja usluge korisniku terapijskog psa.
(4) Prava iz stavka 1. do 3. ovoga članka ostvaruju se uz predočenje radne iskaznice.
Trajanje prava
Članak 22.
Osoba koja provodi socijalizaciju psa, trener psa pomagača i terapijskog psa, kandidat za trenera psa pomagača i terapijskog psa, radni instruktor psa pomagača i terapijskog psa i kandidat za radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa ima pravo iz članka 20. stavka 1., 2. i 3. ovoga Zakona za vrijeme socijalizacije ili školovanja psa, uz predočenje ugovora s pružateljem usluge ili radne iskaznice.
Obveze korisnika, voditelja i stručnog voditelja psa pomagača i terapijskog psa
Članak 23.
(1) Korisnik psa pomagača, voditelj psa pomagača, stručni voditelj terapijskog psa i voditelj terapijskog psa dužan je skrbiti o psu pomagaču ili terapijskom psu u skladu s propisima iz područja veterinarstva te u skladu s ugovornim obvezama.
(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka i pravna ili fizička osoba koja je vlasnik psa odgovorni su za ponašanje psa pomagača ili terapijskog psa na mjestima iz članka 20. stavka 1. do 3. i članka 21. ovoga Zakona.
(3) Obveze iz stavka 1. i 2. ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju na osobu koja provodi socijalizaciju psa, trenera psa pomagača i terapijskog psa, radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa, te kandidate za korisnika psa pomagača, voditelja psa pomagača, stručnog voditelja terapijskog psa, voditelja terapijskog psa, trenera i radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa.
Odnos prema trećim osobama
Članak 24.
Osobe iz članka 21., 22. i 23. ovoga Zakona dužne su se s pažnjom odnositi prema trećim osobama kod kojih postoje zdravstvene i/ili druge kontraindikacije za dodir ili dolazak u neposrednu blizinu psa.
Evidencije
Članak 25.
Pravna ili fizička osoba koja obavlja djelatnost iz članka 4. ovoga Zakona dužna je voditi evidenciju o kandidatima za korisnika psa pomagača, osposobljenim korisnicima psa pomagača, korisnicima terapijskog psa, kandidatima za voditelja psa pomagača, voditelja terapijskog psa i stručnog voditelja terapijskog psa, osposobljenim voditeljima psa pomagača, voditeljima terapijskog psa i stručnim voditeljima terapijskog psa, psima na školovanju za psa pomagača i terapijskog psa, školovanim psima pomagačima i terapijskim psima, kandidatima za trenera i radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa i educiranim trenerima i radnim instruktorima psa pomagača i terapijskog psa.
POGLAVLJE VII.
UGOVARANJE I FINANCIRANJE
Ugovaranje usluga
Članak 26.
(1) Temeljem utvrđenih potreba za pružanjem pomoći i podrške korištenjem psa pomagača i terapijskog psa pravna ili fizička osoba sklapa s ministarstvom ugovor o financiranju.
(2) Ministarstvo raspisuje javni poziv za podnošenje ponuda za sklapanje ugovora o financiranju usluga iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Ponudu za sklapanje ugovora iz stavka 2. ovoga članka može podnijeti pravna ili fizička osoba koja:
-ima ispunjenje stručne i prostorne uvjete za pružanje usluga sukladno mjerilima propisanim pravilnikom iz članka 6. stavak 4. ovoga Zakona
-zadovoljava kriterije propisane Standardima Međunarodne federacije pasa vodiča (International Guide Dog Federation Standards)i Etičkim normama i minimalne standarde Međunarodne federacije pasa pomagača (Assistance Dog International Minimum Standards and Ethics).
(4) Odluku o izboru najboljeg ponuditelja donosi Povjerenstvo kojeg osniva ministar.
(5) Pravna ili fizička osoba koja obavlja djelatnost iz članka 4. ovoga Zakona može pružati usluge i bez sklapanja ugovora ako je udovoljio propisanim uvjetima iz članka 5. stavka 4. ovoga Zakona te kriterijima propisanim Standardima Međunarodne federacije pasa vodiča (International Guide Dog Federation Standards)i Etičkim normama i minimalnim standardima Međunarodne federacije pasa pomagača (Assistance Dog International Minimum Standards and Ethics).
(6) Radi korištenja psa pomagača ili korištenja terapijskog psa u ostvarivanju prava na socijalnu uslugu u skladu s odredbama zakona kojim se uređuju socijalne usluge, potreban broj i vrstu usluga u djelatnosti iz članka 4. ovoga Zakonaodlukom utvrđuje ministar.
Financiranje korištenja psa pomagača i terapijskog psa
Članak 27.
(1) Sredstva za financiranje korištenja psa pomagača i terapijskog psa osigurava pravna ili fizička osoba koja obavlja djelatnost iz članka 4. ovoga Zakona iz:
-sredstava državnog proračuna temeljem ugovora sklopljenog s ministarstvom
-sredstava proračuna jedinica područne (regionalne) samouprave i Grada Zagreba
-sredstava proračuna jedinica lokalne samouprave
-vlastitih prihoda
-donacija, pomoći i ostalih namjenskih prihoda.
(2) Republika Hrvatska u državnom proračunu osigurava sredstva za financiranje pružanja pomoći i podrške korištenjem psa pomagača i terapijskog psa temeljem ugovora sklopljenog s ministarstvom.
POGLAVLJE VIII.
PRESTANAK OBAVLJANJA DJELATNOSTI
Članak 28.
(1) Pravna ili fizička osoba prestaje s obavljanjem djelatnosti iz članka 4. ovoga Zakona:
-prestankom rada ustanove, udruge ili pravne osobe u skladu s posebnim propisima
-smrću fizičke osobe
-izvršnošću rješenja ministarstva donesenog na temelju odluke osnivača ustanove, udruge ili druge pravne ili fizičke osobe o prestanku obavljanja djelatnosti
-izvršnošću rješenja ministarstva o zabrani obavljanja djelatnosti temeljem inspekcijskoj nadzora.
(2) Rješenje iz stavka 1. podstavka 3. ovoga članka donosi se na zahtjev pravne ili fizičke osobe.
(3) Protiv rješenja iz stavka 1. podstavka 3. i 4. ovoga članka nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
(4) Pravna ili fizička osoba briše se iz evidencije ministarstva na temelju rješenja o prestanku rada ili obavijesti nadležnog tijela.
POGLAVLJE IX.
NADZOR
Članak 29.
Inspekcijski nadzor nad radom pravne ili fizičke osobe koja obavlja djelatnost iz članka 4. ovoga Zakona provode inspektori socijalne skrbi i viši inspektori socijalne skrbi zaposlenici ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: inspektori) sukladno odredbama zakona kojim je regulirana socijalna skrb.
POGLAVLJE X.
PREKRŠAJNE ODREDBE
Članak 30.
(1) Novčanom kaznom od 5.000,00 do 20.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja korisniku psa pomagača, kandidatu za korisnika psa pomagača, voditelju psa pomagača i kandidatu za voditelja psa pomagačaonemogući pristup i boravak u javnom prostoru, korištenje javnog prijevoza bez plaćanja vozne karte za psa pomagača, zadržavanje u prostoru predviđenom za putnike sukladno članku 20. stavku 1. ovoga Zakona.
(2) Novčanom kaznom od 1.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj odgovorna osoba u pravnoj osobi iz stavka 1. ovoga članka.
Članak 31.
(1) Novčanom kaznom od 5.000,00 do 20.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja korisniku psa pomagača, kandidatu za korisnika psa pomagača, voditelju psa pomagača i kandidatu za voditelja psa pomagača onemogući pravo pristupa i boravka na radnom mjestu, u zdravstvenoj, odgojno-obrazovnoj i znanstvenoj ustanovi te vjerskom objektu sukladno članku 20. stavku 2. ovoga Zakona.
(2) Novčanom kaznom od 1.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj odgovorna osoba u pravnoj osobi iz stavka 1. ovoga članka.
Članak 32.
(1) Novčanom kaznom od 5.000,00 do 20.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja korisniku psa pomagača i voditelju psa pomagača onemogući pravo sudjelovanja na priredbama u kulturi, zabavi i sportu bez plaćanja ulaznice za psa pomagača sukladno članku 20. stavku 3. ovoga Zakona.
(2) Novčanom kaznom od 1.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj odgovorna osoba u pravnoj osobi iz stavka 1. ovoga članka.
Članak 33.
(1) Novčanom kaznom od 5.000,00 do 20.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja stručnom voditelju terapijskog psa i kandidatu za voditelja terapijskog psa onemogući pravo pristupa i boravka na radnom mjestu sukladno članku 21. stavku 2. ovoga Zakona.
(2) Novčanom kaznom od 5.000,00 do 20.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja stručnom voditelju terapijskog psa i kandidatu za voditelja terapijskog psa onemogući pravo pristupa i boravka na radnom mjestu stručne osobe sukladno članku 21. stavku 3. ovoga Zakona.
(2) Novčanom kaznom od 1.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj odgovorna osoba u pravnoj osobi iz stavka 1. i 2. ovoga članka.
Članak 34.
(1) Novčanom kaznom od 10.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako:
-započne s pružanjem usluge prije no što se rješenjem ministarstva utvrdi da su ispunjeni propisani uvjeti za pružanje usluga u skladu s odredbom članka 6. stavka 1. ovoga Zakona
-nastavi s radom nakon što je izvršnim rješenjem ministarstva utvrđen prestanak obavljanja djelatnosti ili joj je zabranjen rad sukladno članku. 28. stavku 1. podstavku 2. i 3. ovoga Zakona
-ne skrbi o psu pomagaču ili terapijskom psu u skladu s propisima iz područja veterinarstva te u skladu s ugovornim obvezama sukladno članku 23. stavku 1. ovoga Zakona.
(2) Novčanom kaznom od 1.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj odgovorna osoba u pravnoj osobi iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Novčanom kaznom od 10.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se fizička osoba za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka.
POGLAVLJE XI.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 35.
Postupci pokrenuti do stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se prema odredbama Zakona o kretanju slijepe osobe uz pomoć psa vodiča („Narodne novine“, broj 131/98.).
Članak 36.
(1) Pravna ili fizička osoba koja na dan stupanja na snagu ovoga Zakona ima sklopljen ugovor o pružanju usluga u djelatnosti iz članka 4. ovoga Zakona s ministarstvom, nastavit će s pružanjem usluga do završetka provedbe prvog javnog poziva objavljenog nakon dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) Do završetka provedbe prvog javnog poziva objavljenog nakon dana stupanja na snagu ovoga Zakona, ministarstvo iznimno može sklopiti ugovor na određeno vrijeme za pružanje usluga u djelatnosti iz članka 4. ovoga Zakona s pravnom ili fizičkom osobom koja ispunjava uvjete za pružanje ovih usluga.
Članak 37.
(1) Ministar će donijeti pravilnike iz članka 6. stavka 4., članka 7. stavka 10., članka 9. stavka 4., članka 12. stavka 5., članka 16. stavka 7., članka 16. stavka 7. i članka 18. stavka 4. ovoga Zakona u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) Ministar će donijeti odluku iz članka 26. stavka 6. ovoga Zakona u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Članak 38.
(1) Danom stupanja na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Zakon o kretanju slijepe osobe uz pomoć psa vodiča („Narodne novine“, broj 131/98.).
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1. i 2.
Predloženim člancima 1. i 2. propisuje se predmet uređenja zakona, te korištenje pojmova s rodnim značenjem.
Uz članak 3.
Člankom 3. definira se rodna ravnopravnost.
Uz članak 4.
Člankom 4. propisuje se značenje i sadržaj djelatnosti pružanja pomoći i podrške korištenjem psa pomagača ili terapijskog psa.
Uz članak 5.
Člankom 5. propisuju se uvjeti koje za obavljanje djelatnosti mora osigurati pravna ili fizička osoba.
Uz članak 6.
Člankom 6. propisuju se pretpostavke za obavljanje djelatnosti iz članka 4. ovoga Zakona. Djelatnost se može obavljati samo ako su ispunjeni uvjeti koje posebnim provedbenim propisom propisuje ministar nadležan za poslove socijalne skrbi uz suglasnost ministra nadležnog za poljoprivredu. Ispunjavanje tih uvjeta utvrđuje rješenjem povjerenstvo imenovano odlukom ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi. Stavkom 4. ovoga članka daje se ovlaštenje ministru nadležnom za poslove socijalne skrbi da uz prethodno mišljenje ministra nadležnog za poljoprivredu provedbenim propisom utvrdi uvjete za obavljanje djelatnosti u pogledu prostora, opreme, stručnih i drugih radnika.
Uz članak 7.
Člankom 7. propisuje se obveza upisa pravne ili fizičke osobe u evidenciju radi početka rada te da ovu evidenciju vodi ministarstvo nadležno za poslove socijalne skrbi. Nadalje, propisuje se način upisa u evidenciju te se daje ovlaštenje ministru nadležnom za poslove socijalne skrbi da pravilnikom propiše sadržaj i način vođenja evidencije.
Uz članak 8.
Člankom 8. propisuje se koje osobe mogu biti kandidati za osposobljavanje za korisnika i voditelja psa pomagača.
Uz članak 9.
Člankom 9. propisuje se tko i pod kojim uvjetima provodi osposobljavanje kandidata za korisnika psa pomagača. Osposobljavanje kandidata se provodi u skladu s međunarodnim standardima specijaliziranih udruženja. U postupku osposobljavanja kandidati ima pravo korištenja privremene radne iskaznice radi dokazivanja sudjelovanja u postupku osposobljavanja.
Uz članak 10. do 12.
Predloženim člancima propisuje se kome se podnosi zahtjev za osposobljavanje i redoslijed osposobljavanja te način provjere osposobljenosti kandidata za korištenje psa pomagača.
Ocjenu osposobljenosti daje stručno povjerenstvo, a nakon pozitivne ocjene kandidat stječe radnu iskaznicu za korištenje psa pomagača i dodjeljuje mu se pas pomagač.
Ako korištenje psa pomagača proizlazi iz prava na socijalnu uslugu priznatog u skladu s odredbama zakona kojim se uređuju socijalne usluge, pas pomagač se dodjeljuje bez naknade i ostaje u vlasništvu pravne ili fizičke osobe koja provodi osposobljavanje kandidata za korištenje psa pomagača. Sve međusobna prava i obveze kao i prestanak korištenja psa pomagača uređuju se ugovorom.
Ministru se daje ovlaštenje da oblik i sadržaj iskaznice propiše pravilnikom.
Uz članak 13.
Člankom 13. propisuju se posljedice ako kandidat nije zadovoljio na provjeri osposobljenosti. Krajnja posljedica je gubitak prava polaganja ispita s istim psom i osposobljavanje s drugim školovanim psom.
Uz članak 14.
Člankom 14. propisuje se da se sve odredbe ovoga Zakona koje se odnose na osposobljavanje kandidata za korištenje psa pomagača na odgovarajući način se primjenjuju i na osposobljavanje kandidata za voditelja psa pomagača, stručnog voditelja terapijskog psa i voditelja terapijskog psa.
Uz članak 15.
Člankom 15. za razliku od psa pomagača koji se dodjeljuje korisniku radi pomoći u savladavanju svakodnevnih životnih aktivnosti, terapijski pas je uključen se u terapijske i/ili rehabilitacijske postupke korisnika sa stručnim voditeljem terapijskog psa ili stručnom osobom koja u suradnji s voditeljem terapijskog psa provodi terapijske i/ili rehabilitacijske postupke s terapijskim psom.
Uz članak 16.
Člankom 16. propisuje se, kako bi pas pomagač i terapijski pas mogao ispuniti zadaću koja se od njega očekuje, da potrebno je provesti nekoliko faza u njegovom osposobljavanju. Prva od njih je socijalizacija koja se provodi kao aktivnost s najmlađom kategorijom pasa (od dva do najviše 16 mjeseci starosti) radi prilagodbe uvjetima u kojima živi čovjek te odgoja psa, za što pas nosi odgovarajuću oznaku. Nakon što je socijalizacija uspješno savladana pas prolazi školovanje u trajanju od četiri do najduže šest mjeseci po međunarodno utvrđenim kriterijima. Stavkom 7. ovoga članka daje se ovlaštenje ministru da pravilnikom propiše oblik i sadržaj oznake iz stavka 6. ovoga članka.
Uz članak 17.
Člankom 17. propisuje se da se nakon završetka školovanja procjenjuje se radna sposobnost psa radi stjecanja naziva pas pomagač ili terapijski pas te prava na odgovarajuću oznaku čiji oblik i sadržaj pravilnikom propisuje ministar. Procjenu radne sposobnosti provodi Stručno povjerenstvo. Također se propisuje što se događa sa psom ukoliko ne položi ispit te ne stekne naziv psa pomagača ili terapijskog psa ili ako zbog starosti ili bolesti izgubi radnu sposobnost.
Uz članke 18. i 19.
Predloženim člancima propisuje se da treneri psa za psa pomagača i terapijskog psa kao i radni instruktoru moraju biti odgovarajuće educirani. Edukaciju provodi pravna ili fizička osoba koja je registrirana za takvu edukaciju i ispunjava druge zakonom propisane uvjete. Edukacija se provodi prema međunarodnim standardima specijaliziranih udruženja. Kandidat za trenera psa i radnog instruktora imaju pravo na korištenje privremene radne iskaznice radi dokazivanja sudjelovanja u edukaciji. Nakon provedene edukacije kandidat pristupa ispitu procjene osposobljenosti pred Stručnim povjerenstvom za procjenu osposobljenosti.
Uz članak 20. do 24.
Predloženim člancima propisuju se prava svih sudionika u procesu socijalizacije i školovanja psa za psa pomagača i terapijskog psa; kandidata za korisnike psa pomagača i terapijskog psa koji sudjeluju u postupku osposobljavanja za korištenje psa pomagača i terapijskog psa te prava korisnika na pristup i boravak sa psom na mjestima koja će omogućiti ostvarenje svrhe pomoći korisnicima uz psa pomagača i terapijskog psa.
Također, propisuje se obaveza obzirnog postupanja prema drugim osobama kod kojih postoje zdravstvene i/ili druge kontraindikacije za dodir ili dolazak u neposrednu blizinu psa.
Uz članak 25.
Člankom 25. propisuje se obveza vođenja evidencija o kandidatima za korisnika psa pomagača, osposobljenim korisnicima psa pomagača, korisnicima terapijskog psa, kandidatima za voditelja psa pomagača, voditelja terapijskog psa i stručnog voditelja terapijskog psa, osposobljenim voditeljima psa pomagača, voditeljima terapijskog psa i stručnim voditeljima terapijskog psa, psima na školovanju za psa pomagača i terapijskog psa, školovanim psima pomagačima i terapijskim psima, kandidatima za trenera i radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa i educiranim trenerima i radnim instruktorima psa pomagača i terapijskog psa.
Uz članak 26.
Člankom 26. propisuje se mogućnost i način ugovornog financiranja.
Uz članak 27.
Člankom 27. propisuje se financiranje djelatnosti na način da isto osigurava pravna ili fizička osoba iz različitih izvora financiranja kao što su sredstava državnog proračuna temeljem ugovora sklopljenog s ministarstvom, sredstava proračuna jedinica područne (regionalne) samouprave i Grada Zagreba, sredstava proračuna jedinica lokalne samouprave, vlastitih prihoda te donacija, pomoći i ostalih namjenskih prihoda.
Republika Hrvatska u državnom proračunu osigurava sredstva za financiranje pružanja pomoći i podrške korištenjem psa pomagača i terapijskog psa temeljem ugovora sklopljenog s ministarstvom.
Uz članak 28.
Člankom 28. propisuje se kada pravna ili fizička osoba prestaje s obavljanjem djelatnosti.
Uz članak 29.
Člankom 29. propisuje se provođenje inspekcijskog nadzora nad radom pravne osobe ili fizičke osobe koja obavlja djelatnost iz članka 4. ovoga Zakona te da ga provode inspektori socijalne skrbi i viši inspektori socijalne skrbi zaposlenici ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: inspektori) sukladno odredbama zakona kojim je regulirana socijalna skrb.
Uz članak 30. do 34.
Predloženim člancima propisuju su kazne za prekršaje koji proizlaze iz postupanja koje onemogućava ostvarenje prava propisanog ovim zakonom.
Uz članak 35.
S obzirom na to da stupanjem na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Zakon o kretanju slijepe osobe uz pomoć psa vodiča („Narodne novine“, broj 131/98.), predloženim člankom propisuje se prijelazni režim za postupke koji su pokrenuti po navedenom Zakonu.
Uz članak 36.
Člankom 36. propisuje se prijelazni režim sklopljenih ugovora.
Uz članak 37.
Člankom 37. propisuju se rokovi za donošenje podzakonskih propisa za provedbu zakona i odluka na temelju zakona.
Uz članak 38. i 39.
Predloženim člancima propisuje se prestanak važenja ranijeg zakona i stupanje na snagu ovoga Zakona.
MINISTARSTVO ZA DEMOGRAFIJU, OBITELJ, MLADE I SOCIJALNU POLITIKU
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O KORIŠTENJU PSA POMAGAČA
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
I.USTAVNA OSNOVA DONOŠENJA ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje zakona sadržana je u članku 2. stavku 4. podstavku 1., te članku 58. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10. – pročišćeni tekst i 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
II.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU PREDLOŽENIM ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Ocjena stanja
U prosincu 1990. godine osnovano je Hrvatsko društvo za uzgoj i školovanje pasa vodiča slijepih osoba koje je 1994. godine promijenilo naziv u Hrvatska udruga za školovanje pasa vodiča i mobilitet.
Tada, kao jedina nevladina i neprofitna organizacija u Republici Hrvatskoj, Udruga je razvila rehabilitacijske programe uključivanjem pasa pomagača za mobilnost slijepih i drugih osoba s invaliditetom.
Uz program školovanja i dodjele pasa pomagača, pojavila se potreba senzibilizacije građana o pravima, mogućnostima i potrebama slijepih osoba te ulozi pasa u njihovim životima uključujući i svijest o potrebi slobodnog kretanja slijepih osoba sa psom vodičem. Uočene potrebe rezultirale su donošenjem Zakona o kretanju slijepe osobe uz pomoć psa vodiča („Narodne novine“, broj 131/98.) koji je stupio na snagu 15. listopada 1998. godine i Pravilnika o osposobljavanju slijepe osobe za kretanje uz pomoć psa vodiča („Narodne novine“, broj 48/99.) koji je stupio na snagu 26. svibnja 1999. godine, a kojima je, između ostalog, propisano pravo slijepe osobe na korištenje prijevoznih sredstava i slobodnog pristupa javnim mjestima s psom vodičem.
Također, Hrvatskoj udruzi za školovanje pasa vodiča i mobilitet dana je javna ovlast za donošenje rješenja o pravu slijepe osobe da s psom vodičem koristi prijevozna sredstva javnog prijevoza i da ima slobodan pristup na javna mjesta te da izdaje iskaznicu kojom dokazuje da slijepa osoba ima prava utvrđena rješenjem. Udruga uzgaja, odabire i školuje pse i provodi osposobljavanje kandidata za korištenje psa vodiča.
Vremenom su nastupile okolnosti koje su nadišle zakonska rješenja iz naprijed citiranog Zakona i Pravilnika radi čega se ukazala potreba uspostave suvremenijeg zakonskog okvira koji bi definirao djelatnost pružanja pomoći i podrške korisnicima korištenjem psa pomagača i terapijskog psa, proširio krug udruga, pravnih ili fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost pružanja pomoći i podrške korištenje psa pomagača, proširio krug korisnika psa pomagača, redefinirao vrste psa koji se koriste za pomoć, proširio prava korisnika psa pomagača, definirao prava drugih koji sudjeluju u postupku socijalizacije, školovanja psa ili edukacije osoba.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Osnovna pitanja koja se uređuju predloženim zakonom
Predloženim normativnim rješenjem uspostavlja se zakonodavni okvir za:
- obavljanje djelatnosti pružanje pomoći i podrške korištenjem psa pomagača ili terapijskog psa a sve u svrhu stjecanja samostalnosti korisnika psa pomagača ili terapijskog psa u obavljanju svakodnevnih aktivnosti kao i povećanja kvalitete življenja te provođenja terapijskog i/ili rehabilitacijskog postupka
- definiranje pružatelja usluga koje obuhvaća djelatnost korištenja psa pomagača
- definiranje načina osposobljavanja korisnika i drugih osoba za korištenje psa pomagača
- definiranje procesa socijalizacije i školovanje psa za psa pomagača i terapijskog psa
- definiranje edukacije drugih osoba koje sudjeluju u školovanju psa za psa pomagača (trener, radni instruktor)
- propisivanje prava i obveze korisnika psa pomagača te pravne posljedice onemogućavanja ostvarivanja prava (prekršajne kazne)
- način financiranja djelatnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Posljedice koje će donošenjem zakona proisteći
Uspostavom predloženog normativnog rješenja proširit će se mogućnost pružanja obavljanja djelatnosti pružanja pomoći i podrške korisnicima korištenjem psa pomagača čime će se korisnicima omogućiti lakša dostupnost u ostvarivanju usluge korištenja psa pomagača kroz bolju regionalnu zastupljenost pružatelja usluga.
Također, proširiti će se krug korisnika na način da je korisnik psa pomagača odrasla poslovno sposobna osoba s invaliditetom ili osoba s kroničnom bolesti čija je funkcionalna sposobnost smanjena u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti koja mora biti osposobljena za korištenje psa pomagača te dijete s teškoćama u razvoju i odrasla osoba s invaliditetom ili osoba s kroničnom bolesti lišena poslovne sposobnosti u dijelu sklapanja pravnih poslova čija je funkcionalna sposobnost smanjena u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti. Korisnik terapijskog psa je dijete s teškoćama u razvoju, odrasla osoba s invaliditetom i/ili kroničnom bolesti koja je uključena u individualne ili grupne terapijske/ili rehabilitacijske postupke s terapijskim psom.
Osim toga definiranjem procesa školovanja pasa i osposobljavanja korisnika, te posebne edukacije osoba koje sudjeluju u procesu školovanja i njihovih prava za vrijeme školovanja pasa i osposobljavanja korisnika, posebice prava na posebne oznake kojima se dokazuje status osigurava se zaštita osoba kojima se uključivanjem pasa pomagača i terapijskog psa olakšava svakodnevni život, a terapijski i/ili rehabilitacijski postupci čine kvalitetnijima.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
III.OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Sredstva za provođene Zakona osigurana su u državnom proračunu Republike Hrvatske na razdjelu 102 – Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
PRIJEDLOG ZAKONA O KORIŠTENJU PSA POMAGAČA
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
POGLAVLJE I.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
UVODNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Predmet Zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 1.
Ovim Zakonom uređuje se pružanje pomoći i podrške korištenjem psa pomagača ili terapijskog psa osobama s invaliditetom ili s kroničnom bolesti i djetetu s teškoćama u razvoju.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Značenje pojmova
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 2.
U smislu ovoga Zakona pojedini pojmovi imaju sljedeće značenje:
1. Korisnik psa pomagača je:
- odrasla poslovno sposobna osoba s invaliditetom ili osoba s kroničnom bolesti čija je funkcionalna sposobnost smanjena u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti, a koja je osposobljena za korištenje psa pomagača
- dijete s teškoćama u razvoju te odrasla osoba s invaliditetom ili osoba s kroničnom bolesti lišena poslovne sposobnosti u dijelu sklapanja pravnih poslova čija je funkcionalna sposobnost smanjena u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti i koja aktivnosti s psom pomagačem ili terapijskim psom provodi isključivo s voditeljem psa pomagača osposobljenim za korištenje psa pomagača.
2. Korisnik terapijskog psa je dijete s teškoćama u razvoju ili odrasla osoba s invaliditetom i/ili kroničnom bolesti uključena u individualne ili grupne terapijske i/ili rehabilitacijske postupke s terapijskim psom.
3. Pas pomagač je školovani pas koji se dodjeljuje korisniku radi pomoći u zadovoljenju svakodnevnih individualnih potreba korisnika koje potrebe proizlaze iz smanjenja funkcionalne sposobnosti u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti kao i situacija opasnih za život.
4. Terapijski pas je školovani pas koji je uključen u individualni ili grupni rad s korisnikom terapijskog psa u svrhu postizanja unaprijed definiranih ciljeva terapijskog i/ili rehabilitacijskog postupka.
5. Voditelj psa pomagača je punoljetna osoba osposobljena za korištenje psa pomagača koja je uz suglasnost korisnika ili njegovog zakonskog zastupnika preuzela ulogu voditelja psa pomagača i koja provodi aktivnosti s korisnikom psa pomagača i psom pomagačem sukladno potrebama korisnika psa pomagača.
6. Stručni voditelj terapijskog psa je stručna osoba osposobljena za rad s terapijskim psom koja provodi terapijski i/ili rehabilitacijski postupak s korisnikom terapijskog psa i terapijskim psom u okviru djelokruga svoje struke radi postizanja unaprijed definiranih ciljeva terapijskog i/ili rehabilitacijskog postupka.
7. Voditelj terapijskog psa je osoba osposobljena za rad s terapijskim psom koja isključivo u suradnji sa stručnom osobom provodi aktivnosti s korisnikom terapijskog psa u skladu s njegovim potrebama.
8. Stručna osoba je osoba koja procjenjuje potrebe korisnika terapijskog psa, planira i provodi terapijski i/ili rehabilitacijski postupak s korisnikom terapijskog psa u okviru djelokruga svoje struke u suradnji s voditeljem terapijskog psa.
9. Trener psa pomagača i terapijskog psa je osoba koja provodi rano školovanje psa za psa pomagača i terapijskog psa.
10. Radni instruktor psa pomagača i terapijskog psa je osoba koja provodi školovanje psa za psa pomagača i terapijskog psa, os posobljavanje kandidata za korisnika psa pomagača i kandidata za voditelja psa pomagača i terapijskog psa.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Rodno značenje izraza
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 3.
Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
POGLAVLJE II.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
OBAVLJANJE DJELATNOSTI
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Djelatnost pružanja pomoći i podrške korištenjem psa pomagača ili terapijskog psa
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 4.
(1) Djelatnost pružanja pomoći i podrške korištenjem psa pomagača ili terapijskog psa je organizirana djelatnosti koja se obavlja u svrhu stjecanja samostalnosti korisnika psa pomagača ili terapijskog psa u obavljanju svakodnevnih aktivnosti i povećanja kvalitete življenja te provođenja terapijskog i/ili rehabilitacijskog postupka.
(2) Djelatnost iz stavka 1. ovoga članka obuhvaća osposobljavanje korisnika psa pomagača za korištenje psa pomagača, pružanje usluga socijalizacije i školovanja psa pomagača i terapijskog psa, osposobljavanje voditelja psa pomagača, osposobljavanje stručnog voditelja i voditelja terapijskog psa, educiranje trenera i radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 5.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Uvjeti za obavljanje djelatnosti
Za obavljanje djelatnosti iz članka 4. pravna ili fizička osoba mora osigurati:
- odgovarajući prostor i opremu za osposobljavanje korisnika psa pomagača za korištenje psa pomagača, pružanje usluga socijalizacije i školovanja psa pomagača i terapijskog psa, osposobljavanje voditelja psa pomagača, osposobljavanje stručnog voditelja i voditelja terapijskog psa, educiranje trenera i radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa
- potreban broj stručnih i drugih radnika za osposobljavanje korisnika psa pomagača za korištenje psa pomagača, pružanje usluga socijalizacije i školovanja psa pomagača i terapijskog psa, osposobljavanje voditelja psa pomagača, osposobljavanje stručnog voditelja i voditelja terapijskog psa, educiranje trenera i radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 6.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Utvrđivanje uvjeta
(1) Ispunjavanje uvjeta za obavljanje djelatnosti iz članka 4. ovoga Zakona utvrđuje Povjerenstvo koje imenuje ministar nadležan za poslove socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: ministar).
(2) Rješenje o ispunjavanju uvjeta na temelju nalaza Povjerenstva iz stavka 1. ovoga članka donosi ministarstvo nadležno za poslove socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: ministarstvo).
(3) Protiv rješenja iz stavka 2. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
(4) Uvjete prostora i opreme, stručnih i drugih radnika za obavljanje djelatnosti, te sastav i način rada Povjerenstva iz stavka 1. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar uz prethodno mišljenje ministra nadležnog za poljoprivredu.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Upis u evidenciju
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 7.
(1) Ustanova, udruga, druga pravna ili fizička osoba (u daljnjem tekstu: pravna ili fizička osoba) može početi s obavljanjem djelatnosti nakon upisa u evidenciju pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost pružanja pomoći i podrške korištenjem psa pomagača i terapijskog psa.
(2) Evidenciju iz stavka 1. ovoga članka vodi ministarstvo i javno je objavljuje na svojoj mrežnoj stranici.
(3) Pravna ili fizička osoba dužna je uz zahtjev za upis u evidenciju iz stavka 1. ovoga članka priložiti rješenje o upisu u odgovarajući registar ili kod drugog nadležnog tijela u skladu s posebnim propisima.
(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, pravna ili fizička osoba koja je u drugoj državi članici Europske unije ili drugoj državi ugovornici Ugovora o Europskom gospodarskom prostoru i Švicarskoj Konfederaciji ispunila uvjete za obavljanje djelatnosti iz članka 5. ovoga Zakona, može obavljati djelatnost koja ne proizlazi iz prava na socijalnu uslugu u skladu s ovim Zakonom, nakon upisa u evidenciju iz stavka 1. ovoga članka.
(5) Pravna ili fizička osoba iz stavka 4. ovoga članka dužna je uz zahtjev za upis u evidenciju priložiti dokaz o ispunjavanju uvjeta za obavljanje djelatnosti iz članka 4. ovoga Zakona sukladno propisima države u kojoj ima poslovni nastan.
(6) Pravna ili fizička osoba iz stavka 4. ovoga članka koja je u drugoj državi članici Europske unije ili drugoj državi ugovornici Ugovora o Europskom gospodarskom prostoru i Švicarskoj Konfederaciji ispunila uvjete za obavljanje djelatnosti, može obavljati djelatnost iz članka 4. ovoga Zakona koja ne proizlazi iz prava na socijalne usluge u skladu s ovim Zakonom, bez obveze upisa u evidenciju iz stavka 1. ovoga članka ako takve usluge pruža privremeno ili povremeno.
(7) Pravna ili fizička osoba iz stavka 6. ovoga članka dužna je prije početka obavljanja djelatnosti ministarstvu dostaviti prethodnu pisanu izjavu o namjeri obavljanja djelatnosti.
(8) Izjava iz stavka 7. ovoga članka treba sadržavati
sve bitneinformacije o pravnoj ili fizičkoj osobi u svrhu informiranja i jednake dostupnosti svih subjekata koji obavljaju tu djelatnosti na teritoriju Republike Hrvatske.(9) Izjava iz stavka 7. ovoga članka može se dostaviti i elektroničkim putem jedinstvenoj kontaktnoj točki za usluge koja je uspostavljena pri Hrvatskoj gospodarskoj komori.
(10) Sadržaj i način vođenja evidencije iz stavka 1. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
POGLAVLJE III.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
OSPOSOBLJAVANJE ZA KORIŠTENJE PSA POMAGAČA I TERAPIJSKOG PSA
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Osoba koja se može osposobiti za korisnika psa pomagača i voditelja psa pomagača
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 8.
(1) Za korisnika psa pomagača može se osposobiti punoljetna osoba s invaliditetom ili punoljetna osoba s kroničnom bolesti čija je funkcionalna sposobnost smanjena u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti i koja nema psihičku ili drugu bolest zbog koje bi bilo onemogućeno korištenje psa pomagača.
(2) Za voditelja psa pomagača može se osposobiti svaka poslovno sposobna osoba.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Pravna ili fizička osoba koja provodi osposobljavanje, kriteriji za osposobljavanje, privremena iskaznica
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 9.
(1) Osposobljavanje kandidata za korisnika psa pomagača može provoditi pravna ili fizička osoba registrirana za osposobljavanje korisnika psa pomagača, koja ima rješenje (licenciju) za obavljanje djelatnosti i upisana je u evidenciju iz članka 7. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Osposobljavanje kandidata iz stavka 1. ovoga članka provodi se u skladu s kriterijima propisanim Standardima Međunarodne federacije pasa vodiča ( International Guide Dog Federation Standards) i Etičkim normama i minimalnim standardima Međunarodne federacije pasa pomagača ( Assistance Dog International Minimum Standards and Ethics).
(3) Za vrijeme osposobljavanja kandidat ima pravo na privremenu radnu iskaznicu kojom dokazuje sudjelovanje u postupku osposobljavanja.
(4) Oblik i sadržaj iskaznice iz stavka 3. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Podnošenje zahtjeva
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 10.
(1) Zahtjev za osposobljavanje za korištenje psa pomagača podnosi se pravnoj ili fizičkoj osobi iz članka 9. ovoga Zakona.
(2) Kandidati za osposobljavanje pozivaju se prema redoslijedu pristiglih zahtjeva s obzirom na raspoloživost školovanih pasa pomagača.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Procjena osposobljenosti
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 11.
(1) Nakon savladavanja programa osposobljavanja kandidat pristupa procjeni osposobljenosti.
(2) Procjenu osposobljenosti kandidata provodi Stručno povjerenstvo za procjenu osposobljenosti (u daljnjem tekstu: Stručno povjerenstvo).
(3) Stručno povjerenstvo osniva pravna ili fizička osoba koja provodi osposobljavanje kandidata i ima tri člana:
- dva predstavnika pravne ili fizičke osobe
- jednu stručnu osobu zaposlenu u području socijalne skrbi, odgoja i obrazovanja ili zdravstvene skrbi.
(4) Radom Stručnog povjerenstva rukovodi predsjednik kojeg između sebe biraju članovi.
(5) Procjena osposobljenosti kandidata donosi se jednoglasnom odlukom svih članova Stručnog povjerenstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Prava i obveze kandidata i pravne ili fizičke osobe koja provodi osposobljavanje, nakon položenog ispita
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 12.
(1) Kandidat koji je položio ispit procjene osposobljenosti stječe radnu iskaznicu za korištenje psa pomagača i dodjeljuje mu se pas pomagač.
(2) Ako korištenje psa pomagača proizlazi iz prava na socijalnu uslugu priznatog u skladu s odredbama zakona kojim se uređuju socijalne usluge, pas pomagač se dodjeljuje bez naknade.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka pas pomagač u vlasništvu je pravne ili fizičke osobe koja provodi osposobljavanje kandidata za korištenje psa pomagača.
(4) Međusobna prava i obveze korisnika psa pomagača i vlasnika psa te prestanak korištenja psa pomagača uređuju se ugovorom.
(5) Oblik i sadržaj iskaznice iz stavka 1. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Prava kandidata koji nije zadovoljio na ispitu
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 13.
(1) Kandidat koji nije zadovoljio na ispitu procjene osposobljenosti ima pravo nakon dodatnog osposobljavanja još jednom pristupiti ispitu procjene osposobljenosti.
(2) Kandidat koji nakon dodatnog osposobljavanja nije zadovoljio na ispitu procjene osposobljenosti gubi pravo polaganja ispita s istim psom.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Osposobljavanje kandidata za voditelja psa pomagača, stručnog voditelja terapijskog psa i voditelja terapijskog psa
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 14.
Odredbe ovoga Zakona o osposobljavanju kandidata za korištenje psa pomagača na odgovarajući način se primjenjuju i na osposobljavanje kandidata za voditelja psa pomagača, stručnog voditelja terapijskog psa i voditelja terapijskog psa.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Uključivanje korisnika terapijskog psa
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 15.
Korisnik terapijskog psa uključuje se u terapijske i/ili rehabilitacijske postupke sa stručnim voditeljem terapijskog psa ili stručnom osobom koja u suradnji s voditeljem terapijskog psa provodi terapijske i/ili rehabilitacijske postupke s terapijskim psom.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
POGLAVLJE IV.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
SOCIJALIZACIJA I ŠKOLOVANJE PSA
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Socijalizacija i školovanje psa za psa pomagača i terapijskog psa
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 16.
(1) Socijalizaciju i školovanje psa za psa pomagača ili terapijskog psa može provoditi pravna ili fizička osoba registrirana za školovanje pasa, koja ima rješenje (licenciju) za obavljanje djelatnosti i upisana je u evidenciju iz članka 7. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Socijalizacija psa obuhvaća aktivnosti koje se provode s psom od dva do najviše 16 mjeseci starosti radi njegove prilagodbe uvjetima u kojima živi čovjek, te odgoja u zdrave i mentalno stabilne pse.
(3) Socijalizacija psa provodi se u suradnji s poslovno sposobnom osobom, bez naknade.
(4) Školovanje psa obuhvaća učenje osnovnih i specifičnih naredbi i ponašanja psa te prilagodbu ponašanja psa sukladno procjeni potreba potencijalnih korisnika.
(5) Školovanje se provodi u skladu s kriterijima propisanim Standardima Međunarodne federacije pasa vodiča ( International Guide Dog Federation Standards) i Etičkim normama i minimalnim standardima Međunarodne federacije pasa pomagača ( Assistance Dog International Minimum Standards and Ethics).
(6) Tijekom socijalizacije i školovanja pas nosi odgovarajuću oznaku.
(7) Oblik i sadržaj oznake iz stavka 6. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Procjena radne sposobnosti psa pomagača i terapijskog psa
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 17.
(1) Nakon savladavanja programa školovanja provodi se procjena radne sposobnosti psa pred Stručnim povjerenstvom za procjenu radne sposobnosti psa.
(2) Stručno povjerenstvo osniva pravna ili fizička osoba koja provodi školovanje psa.
(3) Stručno povjerenstvo ima tri člana:
- dva radna instruktora psa pomagača i terapijskog psa
- jednoga trenera psa pomagača i terapijskog psa.
(4) Radom Stručnog povjerenstva rukovodi predsjednik kojeg između sebe biraju članovi.
(5) Procjena radne sposobnosti psa donosi se jednoglasnom odlukom članova Stručnog povjerenstva.
(6) Nakon položenog ispita pas stječe naziv pas pomagač ili terapijski pas i pravo na odgovarajuću oznaku.
(7) Ukoliko pas ne položi ispit te ne stekne naziv psa pomagača ili terapijskog psa ili ako zbog starosti ili bolesti izgubi radnu sposobnost, vlasnik psa dužan je skrbiti o njemu ili ga udomiti.
(8) Oblik i sadržaj oznake iz stavka 6. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
POGLAVLJE V.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
EDUKACIJA TRENERA I RADNOG INSTRUKTORA
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Edukacija trenera psa pomagača i terapijskog psa te edukacija radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 18.
(1) Edukaciju kandidata za trenera psa pomagača i terapijskog psa te kandidata za radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa provodi pravna ili fizička osoba registrirana za edukaciju, koja ima rješenje (licenciju) za obavljanje djelatnosti i upisana je u evidenciju iz članka 7. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Pravna ili fizička osoba iz stavka 1. ovoga članka izrađuje kurikulum i plan edukacije u skladu s kriterijima propisanim Standardima Međunarodne federacije pasa vodiča ( International Guide Dog Federation Standards) i Etičkim normama i minimalnim standardima Međunarodne federacije pasa pomagača ( Assistance Dog International Minimum Standards and Ethics).
(3) Kandidat za trenera psa pomagača i terapijskog psa te kandidat za radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa za vrijeme edukacije ima privremenu radnu iskaznicu kojom dokazuje sudjelovanje u edukaciji.
(4) Oblik i sadržaj iskaznice iz stavka 3. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar.
Procjena osposobljenosti trenera psa pomagača i terapijskog psa te radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa
Članak 19.
(1) Nakon završene edukacije kandidat iz članka 18. ovoga Zakona pristupa ispitu procjene osposobljenosti pred Stručnim povjerenstvom za procjenu osposobljenosti.
(2) Stručno povjerenstvo osniva pravna ili fizička osoba koja provodi edukaciju kandidata.
(3) Stručno povjerenstvo ima tri člana:
- dva radna instruktora psa pomagača i terapijskog psa
- stručnu osobu koja provodi terapijski i/ili rehabilitacijski postupak s korisnikom psa pomagača i/ili korisnikom terapijskog psa .
(4) Radom stručnog povjerenstva rukovodi predsjednik kojeg između sebe biraju članovi.
(5) Procjena osposobljenosti donosi se jednoglasnom odlukom članova Stručnog povjerenstva.
(6) Kandidatu za trenera psa pomagača i terapijskog psa te kandidatu za radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa nakon položenog ispita, pružatelj usluge izdaje radnu iskaznicu.
(7) Oblik i sadržaj iskaznice iz stavka 6. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
POGLAVLJE VI.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
PRAVA I OBVEZE KORISNIKA, VODITELJA I STRUČNOG VODITELJA PSA POMAGAČA I TERAPIJSKOG PSA
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Prava korisnika psa pomagača i voditelja psa pomagača
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 20.
(1) Korisnik psa pomagača, kandidat za korisnika psa pomagača, voditelj psa pomagača i k andidat za voditelja psa pomagač a s psom pomagačem ima pravo pristupa i boravka u javnom prostoru, pravo korištenja javnog prijevoza bez plaćanja vozne karte za psa pomagača te pravo zadržavanja u prostoru predviđenom za putnike.
(2) Osoba iz stavka 1. ovoga članka ima sa psom pomagačem pravo pristupa i boravka na radnom mjestu, u zdravstvenoj, odgojno-obrazovnoj i znanstvenoj ustanovi te vjerskom objektu.
(3) Korisnik psa pomagača i voditelj psa pomagača ima pravo s psom pomagačem sudjelovati na priredbama u kulturi, zabavi i sportu bez plaćanja ulaznice za psa pomagača.
(4) Prava iz stavka 1. do 3. ovoga članka ostvaruju se uz predočenje radne iskaznice.
(5) Prava iz stavka 1. do 3. ovoga članka imaju i korisnici psa pomagača sa psom pomagačem koji su strani državljani, a koji
status korisnika psa pomagača dokazuju radnom iskaznicom države čiji su državljani.Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Prava stručnog voditelja terapijskog psa i voditelja terapijskog psa
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 21.
(1) Stručni voditelj terapijskog psa, kandidat za stručnog voditelja terapijskog psa, voditelj terapijskog psa i kandidat za voditelja terapijskog psa ima s terapijskim psom pravo iz članka 20. stavka 1. ovoga Zakona isključivo u svrhu pružanja usluge korisniku terapijskog psa.
(2) Stručni voditelj terapijskog psa i kandidat za stručnog voditelja terapijskog psa ima s terapijskim psom pravo pristupa i boravka na svom radnom mjestu za vrijeme pružanja usluge korisniku terapijskog psa.
(3) Voditelj terapijskog psa i kandidat za voditelja terapijskog psa ima s terapijskim psom pravo pristupa i boravka na radnom mjestu stručne osobe za vrijeme pružanja usluge korisniku terapijskog psa.
(4) Prava iz stavka 1. do 3. ovoga članka ostvaruju se uz predočenje radne iskaznice.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Trajanje prava
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 22.
Osoba koja provodi socijalizaciju psa, trener psa pomagača i terapijskog psa, kandidat za trenera psa pomagača i terapijskog psa, radni instruktor psa pomagača i terapijskog psa i kandidat za radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa ima pravo iz članka 20. stavka 1., 2. i 3. ovoga Zakona za vrijeme socijalizacije ili školovanja psa, uz predočenje ugovora s pružateljem usluge ili radne iskaznice.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Obveze korisnika, voditelja i stručnog voditelja psa pomagača i terapijskog psa
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 23.
(1) Korisnik psa pomagača, voditelj psa pomagača, stručni voditelj terapijskog psa i voditelj terapijskog psa dužan je skrbiti o psu pomagaču ili terapijskom psu u skladu s propisima iz područja veterinarstva te u skladu s ugovornim obvezama.
(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka i pravna ili fizička osoba koja je vlasnik psa odgovorni su za ponašanje psa pomagača ili terapijskog psa na mjestima iz članka 20. stavka 1. do 3. i članka 21. ovoga Zakona.
(3) Obveze iz stavka 1. i 2. ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju na osobu koja provodi socijalizaciju psa, trenera psa pomagača i terapijskog psa , r adnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa, te kandidate za korisnika psa pomagača, voditelja psa pomagača, stručnog voditelja terapijskog psa, voditelja terapijskog psa, trenera i radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Odnos prema trećim osobama
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 24.
Osobe iz članka 21., 22. i 23. ovoga Zakona dužne su se s pažnjom odnositi prema trećim osobama kod kojih postoje zdravstvene i/ili druge kontraindikacije za dodir ili dolazak u neposrednu blizinu psa.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Evidencije
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 25.
Pravna ili fizička osoba koja obavlja djelatnost iz članka 4. ovoga Zakona dužna je voditi evidenciju o kandidatima za korisnika psa pomagača, osposobljenim korisnicima psa pomagača, korisnicima terapijskog psa, kandidatima za voditelja psa pomagača, voditelja terapijskog psa i stručnog voditelja terapijskog psa, osposobljenim voditeljima psa pomagača, voditeljima terapijskog psa i stručnim voditeljima terapijskog psa, psima na školovanju za psa pomagača i terapijskog psa, školovanim psima pomagačima i terapijskim psima, kandidatima za trenera i radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa i educiranim trenerima i radnim instruktorima psa pomagača i terapijskog psa.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
POGLAVLJE VII.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
UGOVARANJE I FINANCIRANJE
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Ugovaranje usluga
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 26.
(1) Temeljem utvrđenih potreba za pružanjem pomoći i podrške korištenjem psa pomagača i terapijskog psa pravna ili fizička osoba sklapa s ministarstvom ugovor o financiranju.
(2) Ministarstvo raspisuje javni poziv za podnošenje ponuda za sklapanje ugovora o financiranju usluga iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Ponudu za sklapanje ugovora iz stavka 2. ovoga članka može podnijeti pravna ili fizička osoba koja:
- ima ispunjen
je stručne i prostorne uvjete za pružanje usluga sukladno mjerilima propisanim pravilnikom iz članka 6. stavak 4. ovoga Zakona- zadovoljava kriterije propisane Standardima Međunarodne federacije pasa vodiča ( International Guide Dog Federation Standards) i Etičkim normama i minimalne standarde Međunarodne federacije pasa pomagača ( Assistance Dog International Minimum Standards and Ethics).
(4) Odluku o izboru najboljeg ponuditelja donosi Povjerenstvo kojeg osniva ministar.
(5) Pravna ili fizička osoba koja obavlja djelatnost iz članka 4. ovoga Zakona može pružati usluge i bez sklapanja ugovora ako je udovoljio propisanim uvjetima iz članka 5. stavka 4. ovoga Zakona te kriterijima propisanim Standardima Međunarodne federacije pasa vodiča ( International Guide Dog Federation Standards) i Etičkim normama i minimalnim standardima Međunarodne federacije pasa pomagača ( Assistance Dog International Minimum Standards and Ethics).
(6) Radi korištenja psa pomagača ili korištenja terapijskog psa u ostvarivanju prava na socijalnu uslugu u skladu s odredbama zakona kojim se uređuju socijalne usluge, potreban broj i vrstu usluga u djelatnosti iz članka 4. ovoga Zakona odlukom utvrđuje ministar.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Financiranje korištenja psa pomagača i terapijskog psa
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 27.
(1) Sredstva za financiranje korištenja psa pomagača i terapijskog psa osigurava pravna ili fizička osoba koja obavlja djelatnost iz članka 4. ovoga Zakona iz:
- sredstava državnog proračuna temeljem ugovora sklopljenog s ministarstvom
- sredstava proračuna jedinica područne (regionalne) samouprave i Grada Zagreba
- sredstava proračuna jedinica lokalne samouprave
- vlastitih prihoda
- donacija, pomoći i ostalih namjenskih prihoda.
(2) Republika Hrvatska u državnom proračunu osigurava sredstva za financiranje pružanja pomoći i podrške korištenjem psa pomagača i terapijskog psa temeljem ugovora sklopljenog s ministarstvom.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
POGLAVLJE VIII.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
PRESTANAK OBAVLJANJA DJELATNOSTI
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 28.
(1) Pravna ili fizička osoba prestaje s obavljanjem djelatnosti iz članka 4. ovoga Zakona:
- prestankom rada ustanove, udruge ili pravne osobe u skladu s posebnim propisima
- smrću fizičke osobe
- izvršnošću rješenja ministarstva donesenog na temelju odluke osnivača ustanove, udruge ili druge pravne ili fizičke osobe o prestanku obavljanja djelatnosti
- izvršnošću rješenja ministarstva o zabrani obavljanja djelatnosti temeljem inspekcijskoj nadzora.
(2) Rješenje iz stavka 1. podstavka 3. ovoga članka donosi se na zahtjev pravne ili fizičke osobe.
(3) Protiv rješenja iz stavka 1. podstavka 3. i 4. ovoga članka nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
(4) Pravna ili fizička osoba briše se iz evidencije ministarstva na temelju rješenja o prestanku rada ili obavijesti nadležnog tijela.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
POGLAVLJE IX.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
NADZOR
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 29.
Inspekcijski nadzor nad radom pravne ili fizičke osobe koja obavlja djelatnost iz članka 4. ovoga Zakona provode inspektori socijalne skrbi i viši inspektori socijalne skrbi zaposlenici ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: inspektori) sukladno odredbama zakona kojim je regulirana socijalna skrb.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
POGLAVLJE X.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
PREKRŠAJNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 30.
(1) Novčanom kaznom od 5.000,00 do 20.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja korisniku psa pomagača, kandidatu za korisnika psa pomagača, voditelju psa pomagača i kandidatu za voditelja psa pomagača onemogući pristup i boravak u javnom prostoru, korištenje javnog prijevoza bez plaćanja vozne karte za psa pomagača, zadržavanje u prostoru predviđenom za putnike sukladno članku 20. stavku 1. ovoga Zakona.
(2) Novčanom kaznom od 1.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj odgovorna osoba u pravnoj osobi iz stavka 1. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 31.
(1) Novčanom kaznom od 5.000,00 do 20.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja korisniku psa pomagača, kandidatu za korisnika psa pomagača, voditelju psa pomagača i kandidatu za voditelja psa pomagača o nemogući pravo pristupa i boravka na radnom mjestu, u zdravstvenoj, odgojno-obrazovnoj i znanstvenoj ustanovi te vjerskom objektu sukladno članku 20. stavku 2. ovoga Zakona.
(2) Novčanom kaznom od 1.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj odgovorna osoba u pravnoj osobi iz stavka 1. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 32.
(1) Novčanom kaznom od 5.000,00 do 20.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja korisniku psa pomagača i voditelju psa pomagača onemogući pravo sudjelovanja na priredbama u kulturi, zabavi i sportu bez plaćanja ulaznice za psa pomagača sukladno članku 20. stavku 3. ovoga Zakona.
(2) Novčanom kaznom od 1.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj odgovorna osoba u pravnoj osobi iz stavka 1. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 33.
(1) Novčanom kaznom od 5.000,00 do 20.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja stručnom voditelju terapijskog psa i kandidatu za voditelja terapijskog psa onemogući pravo pristupa i boravka na radnom mjestu sukladno članku 21. stavku 2. ovoga Zakona.
(2) Novčanom kaznom od 5.000,00 do 20.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja stručnom voditelju terapijskog psa i kandidatu za voditelja terapijskog psa onemogući pravo pristupa i boravka na radnom mjestu stručne osobe sukladno članku 21. stavku 3. ovoga Zakona.
(2) Novčanom kaznom od 1.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj odgovorna osoba u pravnoj osobi iz stavka 1. i 2. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 34.
(1) Novčanom kaznom od 10.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako:
- započne s pružanjem usluge prije no što se rješenjem ministarstva utvrdi da su ispunjeni propisani uvjeti za pružanje usluga u skladu s odredbom članka 6. stavka 1. ovoga Zakona
- nastavi s radom nakon što je izvršnim rješenjem ministarstva utvrđen prestanak obavljanja djelatnosti ili joj je zabranjen rad sukladno članku. 28. stavku 1. podstavku 2. i 3. ovoga Zakona
- ne skrbi o psu pomagaču ili terapijskom psu u skladu s propisima iz područja veterinarstva te u skladu s ugovornim obvezama sukladno članku 23. stavku 1. ovoga Zakona.
(2) Novčanom kaznom od 1.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj odgovorna osoba u pravnoj osobi iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Novčanom kaznom od 10.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se fizička osoba za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
POGLAVLJE XI.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 35.
Postupci pokrenuti do stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se prema odredbama Zakona o kretanju slijepe osobe uz pomoć psa vodiča („Narodne novine“, broj 131/98.).
Članak 36.
(1) Pravna ili fizička osoba koja na dan stupanja na snagu ovoga Zakona ima sklopljen ugovor o pružanju usluga u djelatnosti iz članka 4. ovoga Zakona s ministarstvom, nastavit će s pružanjem usluga do završetka provedbe prvog javnog poziva objavljenog nakon dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) Do završetka provedbe prvog javnog poziva objavljenog nakon dana stupanja na snagu ovoga Zakona, ministarstvo iznimno može sklopiti ugovor na određeno vrijeme za pružanje usluga u djelatnosti iz članka 4. ovoga Zakona s pravnom ili fizičkom osobom koja ispunjava uvjete za pružanje ovih usluga.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 37.
(1) Ministar će donijeti pravilnike iz članka 6. stavka 4., članka 7. stavka 10., članka 9. stavka 4., članka 12. stavka 5., članka 16. stavka 7., članka 16. stavka 7. i članka 18. stavka 4. ovoga Zakona u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) Ministar će donijeti odluku iz članka 26. stavka 6. ovoga Zakona u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 38.
(1) Danom stupanja na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Zakon o kretanju slijepe osobe uz pomoć psa vodiča („Narodne novine“, broj 131/98.).
(2) Do stupanja na snagu provedbenih propisa iz članka 37. ovoga Zakona ostaje na snazi Pravilnik o osposobljavanju slijepe osobe za kretanje uz pomoć psa vodiča ( „ Narodne novine “ , broj 48/99 . ) .
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 39.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1. i 2.
Predloženim člancima 1. i 2. propisuje se predmet uređenja zakona, te korištenje pojmova s rodnim značenjem.
Uz članak 3.
Člankom 3. definira se rodna ravnopravnost.
Uz članak 4.
Člankom 4. propisuje se značenje i sadržaj djelatnosti pružanja pomoći i podrške korištenjem psa pomagača ili terapijskog psa.
Uz članak 5.
Člankom 5. propisuju se uvjeti koje za obavljanje djelatnosti mora osigurati pravna ili fizička osoba.
Uz članak 6.
Člankom 6. propisuju se pretpostavke za obavljanje djelatnosti iz članka 4. ovoga Zakona. Djelatnost se može obavljati samo ako su ispunjeni uvjeti koje posebnim provedbenim propisom propisuje ministar nadležan za poslove socijalne skrbi uz suglasnost ministra nadležnog za poljoprivredu. Ispunjavanje tih uvjeta utvrđuje rješenjem povjerenstvo imenovano odlukom ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi. Stavkom 4. ovoga članka daje se ovlaštenje ministru nadležnom za poslove socijalne skrbi da uz prethodno mišljenje ministra nadležnog za poljoprivredu provedbenim propisom utvrdi uvjete za obavljanje djelatnosti u pogledu prostora, opreme, stručnih i drugih radnika.
Uz članak 7.
Člankom 7. propisuje se obveza upisa pravne ili fizičke osobe u evidenciju radi početka rada te da ovu evidenciju vodi ministarstvo nadležno za poslove socijalne skrbi. Nadalje, propisuje se način upisa u evidenciju te se daje ovlaštenje ministru nadležnom za poslove socijalne skrbi da pravilnikom propiše sadržaj i način vođenja evidencije.
Uz članak 8.
Člankom 8. propisuje se koje osobe mogu biti kandidati za osposobljavanje za korisnika i voditelja psa pomagača.
Uz članak 9.
Člankom 9. propisuje se tko i pod kojim uvjetima provodi osposobljavanje kandidata za korisnika psa pomagača. Osposobljavanje kandidata se provodi u skladu s međunarodnim standardima specijaliziranih udruženja. U postupku osposobljavanja kandidati ima pravo korištenja privremene radne iskaznice radi dokazivanja sudjelovanja u postupku osposobljavanja.
Uz članak 10. do 12.
Predloženim člancima propisuje se kome se podnosi zahtjev za osposobljavanje i redoslijed osposobljavanja te način provjere osposobljenosti kandidata za korištenje psa pomagača.
Ocjenu osposobljenosti daje stručno povjerenstvo, a nakon pozitivne ocjene kandidat stječe radnu iskaznicu za korištenje psa pomagača i dodjeljuje mu se pas pomagač.
Ako korištenje psa pomagača proizlazi iz prava na socijalnu uslugu priznatog u skladu s odredbama zakona kojim se uređuju socijalne usluge, pas pomagač se dodjeljuje bez naknade i ostaje u vlasništvu pravne ili fizičke osobe koja provodi osposobljavanje kandidata za korištenje psa pomagača. Sve međusobna prava i obveze kao i prestanak korištenja psa pomagača uređuju se ugovorom.
Ministru se daje ovlaštenje da oblik i sadržaj iskaznice propiše pravilnikom.
Uz članak 13.
Člankom 13. propisuju se posljedice ako kandidat nije zadovoljio na provjeri osposobljenosti. Krajnja posljedica je gubitak prava polaganja ispita s istim psom i osposobljavanje s drugim školovanim psom.
Uz članak 14.
Člankom 14. propisuje se da se sve odredbe ovoga Zakona koje se odnose na osposobljavanje kandidata za korištenje psa pomagača na odgovarajući način se primjenjuju i na osposobljavanje kandidata za voditelja psa pomagača, stručnog voditelja terapijskog psa i voditelja terapijskog psa.
Uz članak 15.
Člankom 15. za razliku od psa pomagača koji se dodjeljuje korisniku radi pomoći u savladavanju svakodnevnih životnih aktivnosti, terapijski pas je uključen se u terapijske i/ili rehabilitacijske postupke korisnika sa stručnim voditeljem terapijskog psa ili stručnom osobom koja u suradnji s voditeljem terapijskog psa provodi terapijske i/ili rehabilitacijske postupke s terapijskim psom.
Uz članak 16.
Člankom 16. propisuje se, kako bi pas pomagač i terapijski pas mogao ispuniti zadaću koja se od njega očekuje, da potrebno je provesti nekoliko faza u njegovom osposobljavanju. Prva od njih je socijalizacija koja se provodi kao aktivnost s najmlađom kategorijom pasa (od dva do najviše 16 mjeseci starosti) radi prilagodbe uvjetima u kojima živi čovjek te odgoja psa, za što pas nosi odgovarajuću oznaku. Nakon što je socijalizacija uspješno savladana pas prolazi školovanje u trajanju od četiri do najduže šest mjeseci po međunarodno utvrđenim kriterijima. Stavkom 7. ovoga članka daje se ovlaštenje ministru da pravilnikom propiše o blik i sadržaj oznake iz stavka 6. ovoga članka.
Uz članak 17.
Člankom 17. propisuje se da se n akon završetka školovanja procjenjuje se radna sposobnost psa radi stjecanja naziva pas pomagač ili terapijski pas te prava na odgovarajuću oznaku čiji oblik i sadržaj pravilnikom propisuje ministar. Procjenu radne sposobnosti provodi Stručno povjerenstvo. Također se propisuje što se događa sa psom ukoliko ne položi ispit te ne stekne naziv psa pomagača ili terapijskog psa ili ako zbog starosti ili bolesti izgubi radnu sposobnost.
Uz članke 18. i 19.
Predloženim člancima propisuje se da treneri psa za psa pomagača i terapijskog psa kao i radni instruktoru moraju biti odgovarajuće educirani. Edukaciju provodi pravna ili fizička osoba koja je registrirana za takvu edukaciju i ispunjava druge zakonom propisane uvjete. Edukacija se provodi prema međunarodnim standardima specijaliziranih udruženja. Kandidat za trenera psa i radnog instruktora imaju pravo na korištenje privremene radne iskaznice radi dokazivanja sudjelovanja u edukaciji. Nakon provedene edukacije kandidat pristupa ispitu procjene osposobljenosti pred Stručnim povjerenstvom za procjenu osposobljenosti.
Uz članak 20. do 24.
Predloženim člancima propisuju se prava svih sudionika u procesu socijalizacije i školovanja psa za psa pomagača i terapijskog psa; kandidata za korisnike psa pomagača i terapijskog psa koji sudjeluju u postupku osposobljavanja za korištenje psa pomagača i terapijskog psa te prava korisnika na pristup i boravak sa psom na mjestima koja će omogućiti ostvarenje svrhe pomoći korisnicima uz psa pomagača i terapijskog psa.
Također, propisuje se obaveza obzirnog postupanja prema drugim osobama kod kojih postoje zdravstvene i/ili druge kontraindikacije za dodir ili dolazak u neposrednu blizinu psa.
Uz članak 25.
Člankom 25. propisuje se obveza vođenja evidencija o kandidatima za korisnika psa pomagača, osposobljenim korisnicima psa pomagača, korisnicima terapijskog psa, kandidatima za voditelja psa pomagača, voditelja terapijskog psa i stručnog voditelja terapijskog psa, osposobljenim voditeljima psa pomagača, voditeljima terapijskog psa i stručnim voditeljima terapijskog psa, psima na školovanju za psa pomagača i terapijskog psa, školovanim psima pomagačima i terapijskim psima, kandidatima za trenera i radnog instruktora psa pomagača i terapijskog psa i educiranim trenerima i radnim instruktorima psa pomagača i terapijskog psa.
Uz članak 26.
Člankom 26. propisuje se mogućnost i način ugovornog financiranja.
Uz članak 27.
Člankom 27. propisuje se financiranje djelatnosti na način da isto osigurava pravna ili fizička osoba iz različitih izvora financiranja kao što su sredstava državnog proračuna temeljem ugovora sklopljenog s ministarstvom, sredstava proračuna jedinica područne (regionalne) samouprave i Grada Zagreba, sredstava proračuna jedinica lokalne samouprave, vlastitih prihoda te donacija, pomoći i ostalih namjenskih prihoda.
Republika Hrvatska u državnom proračunu osigurava sredstva za financiranje pružanja pomoći i podrške korištenjem psa pomagača i terapijskog psa temeljem ugovora sklopljenog s ministarstvom.
Uz članak 28.
Člankom 28. propisuje se kada pravna ili fizička osoba prestaje s obavljanjem djelatnosti.
Uz članak 29.
Člankom 29. propisuje se provođenje inspekcijskog nadzora nad radom pravne osobe ili fizičke osobe koja obavlja djelatnost iz članka 4. ovoga Zakona te da ga provode inspektori socijalne skrbi i viši inspektori socijalne skrbi zaposlenici ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: inspektori) sukladno odredbama zakona kojim je regulirana socijalna skrb.
Uz članak 30. do 34.
Predloženim člancima propisuju su kazne za prekršaje koji proizlaze iz postupanja koje onemogućava ostvarenje prava propisanog ovim zakonom.
Uz članak 35.
S obzirom na to da stupanjem na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Zakon o kretanju slijepe osobe uz pomoć psa vodiča („Narodne novine“, broj 131/98.) , predloženim člankom propisuje se prijelazni režim za postupke koji su pokrenuti po navedenom Zakonu.
Uz članak 36.
Člankom 36. propisuje se prijelazni režim sklopljenih ugovora.
Uz članak 37.
Člankom 37. propisuju se rokovi za donošenje podzakonskih propisa za provedbu zakona i odluka na temelju zakona.
Uz članak 38. i 39.
Predloženim člancima propisuje se prestanak važenja ranijeg zakona i stupanje na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku