PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZABRANI NEPOŠTENIH TRGOVAČKIH PRAKSI U LANCU OPSKRBE HRANOM
Zagreb, studeni 2020.
PRIJEDLOG ZAKONA O ZABRANI NEPOŠTENIH TRGOVAČKIH PRAKSI U LANCU OPSKRBE HRANOM
I.USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbama članka 2. stavka 4. podstavka 1., članka 16. i članka 50. stavka 2. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10 - pročišćeni tekst i 5/14 - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Ocjena stanja
Zakon o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom (Narodne novine, br. 117/17, dalje u tekstu: Zakon) uveden je u hrvatski nacionalni pravni okvir s ciljem uspostave, osiguranja i zaštite poštenih trgovačkih praksi kojima se štite sudionici u lancu opskrbe hranom, a u tu svrhu Zakon utvrđuje pravila i sustav mjera za sprječavanje nametanja nepoštenih trgovačkih praksi, utvrđuju se nepoštene trgovačke prakse u lancu opskrbe hranom čijim se nametanjem iskorištava značajna pregovaračka snaga otkupljivača i/ili prerađivača ili trgovca u odnosu na njihove dobavljače te ovlasti, zadaće i postupanje tijela nadležnog za provedbu ovoga Zakona.
Zakon je stupio na snagu 07. prosinca 2017. godine s odgovarajućim vremenom za prilagodbu svim obveznicima Zakona koje je trajalo do 31. ožujka 2018. godine kako bi se poslovni odnosi kupaca i dobavljača, kroz pisane ugovore, uskladili sa zahtjevima koje je postavio Zakon. Nakon 01. travnja 2018. godine uslijedila je puna primjena Zakona. Za provedbu Zakona nadležna je Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja, koja je od stupanja Zakona na snagu pa do kraja 2019. pokrenula 223 predmeta od kojih je 187 imalo status neupravnih predmeta, a pokrenula je 36 upravnih postupaka, od kojih je tijekom 2019. godine 9 upravnih postupaka okončano donošenjem 7 rješenja (tri upravna postupka spojena su u jedan), u kojima je utvrđeno da su stranke iskorištavajući značajnu pregovaračku snagu nametnule svojim dobavljačima nepoštene trgovačke prakse u smislu Zakona te je izrekla upravno-kaznene mjere u ukupnom iznosu od 3.499.500,00 kuna. Najniža upravno-kaznena mjera izrečena je u iznosu od 250.000,00 kuna, a najviša u iznosu od 1.008.000,00 kuna.
U međuvremenu su Europski parlament i Vijeće 17. travnja 2019. donijeli Direktivu 2019/633 o nepoštenim trgovačkim praksama u odnosima među poduzećima u lancu opskrbe poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima (dalje u tekstu: Direktiva) koja je na snazi od 30.04.2019. godine.
Obveza država članica jest do 01. svibnja 2021. u nacionalnom pravnom okviru urediti provedbu, a od 01. studenog 2021. godine započeti s primjenom Direktive.
Opskrba hranom i pićem za osobnu potrošnju i potrošnju kućanstava počiva na lancu opskrbe hranom. U lancu opskrbe hranom potrošač je konačna točka, međutim u tom lancu kroz sustave trgovanja sudjeluju s jedne strane otkupljivači, prerađivači, trgovci jednim izrazom kao kupci, a s druge strane proizvođači, otkupljivači i prerađivači kao prodavatelji. U lancu opskrbe hranom krajnji potrošač je krajnja karika dok primarni proizvođači kao i prerađivači i otkupljivači koji prodaju proizvode trgovcima su s jedne strane lanca i nazivamo ih dobavljačima a prerađivači u trenutku otkupa robe kao sirovine te otkupljivači dok otkupljuju proizvode i trgovci su s druge strane i označavamo ih terminom kupci.
Na taj način je lanac opskrbe hranom u Republici Hrvatskoj svojom strukturom sličan lancima opskrbe hranom u zemljama Europske unije. Trendovi poslovne strukture lanca opskrbe hranom s europskog tržišta utjecali su na formiranje strukture hrvatskog tržišta koje u razdoblju posljednjih petnaestak godina, kroz provođenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, u konačnici postalo dijelom jedinstvenog europskog tržišta.
U Republici Hrvatskoj, slično kao i u pojedinim državama članicama, zadnjih godina je produbljena kriza i narušeni su trgovački odnosi u lancu opskrbe hranom. Ovaj problem je posebno bio naglašen dok nije donesen Zakon u posljednje vrijeme i na njega su ukazivali brojni poljoprivredni proizvođači i tvrtke iz prehrambene industrije te interesne grupacije poljoprivrednih proizvođača i prehrambene industrije (Hrvatska gospodarska komora - Sektor poljoprivrede i prehrambene industrije, Hrvatska poljoprivredna komora, Hrvatska udruga poslodavaca - Grupacija poljoprivrede i prehrambene industrije te ostala interesna udruženja proizvođača u svim sektorima proizvodnje hrane). U okviru toga, tražena je zaštita od resorno nadležnih tijela sa zahtjevom da se problematika nepoštenih trgovačkih praksi pravno uredi u čemu se i uspjelo donošenjem i provođenjem Zakona.
Osnovna pitanja koja se trebaju urediti zakonom
U odnosu na važeći Zakon, zakonskim prijedlogom predlažu se izmjene i dopune pojedinih odredbi zbog usklađivanja s novim propisima iz područja nepoštenih praksi u poslovanju s hranom koji su usvojeni na razini Europske unije kao što je gore navedeno. Usklađivanje Zakona s Direktivom provest će se terminološki i suštinski.
Objašnjenje iz preambule Direktive navodi da su znatne neravnoteže u pregovaračkoj moći između dobavljača i kupaca poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda uobičajena pojava u lancu opskrbe poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima, međutim te neravnoteže u pregovaračkoj moći lako mogu dovesti do nepoštenih trgovačkih praksi kada veći i moćniji trgovinski partneri žele nametnuti određene prakse ili ugovorne aranžmane koji idu njima u korist u odnosu na dobavljače.
Takve prakse mogu uvelike odstupati od dobrog poslovnog ponašanja, biti protivne dobroj vjeri i poštenom postupanju te ih jedan trgovinski partner može jednostrano nametnuti drugome a tada se njima nameće neopravdan i nerazmjeran prijenos gospodarskog rizika s jednog trgovinskog partnera na drugog ili se njima može jednom trgovinskom partneru nametnuti znatna neravnoteža prava i obveza. Isto tako, određene prakse mogu biti nepoštene čak i u slučajevima kada se obje strane s njima formalno slože.
Sukladno uočenim praksama kod trgovanja poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima zaključeno je da je potrebno uvesti minimalni standard Unije za zaštitu od nepoštenih trgovačkih praksi kako bi se smanjila pojava takvih praksi koje imaju negativan učinak na životni standard poljoprivredne zajednice. Pristupom minimalnog usklađivanja s odredbama Direktive, državama članicama omogućuje se donošenje ili zadržavanje nacionalnih pravila koja nadilaze nepoštene trgovačke prakse navedene u Direktivi.
Posljedice koje će donošenjem zakona proisteći
Nepoštene trgovačke prakse pojavljuju se kao jedna od posljedica nejednake gospodarske snage dionika u lancu opskrbe hranom. One najviše pogađaju poljoprivrednike, male i srednje tvrtke kao najslabiju kariku u lancu, ali i mala i srednja poduzeća u preradi. Ovim Prijedlogom zakona posljedično se treba nadograditi postojeći pravni okvir u skladu s odredbama Direktive koji će jasnim određivanjem nepoštenih trgovačkih praksi utjecati na ispravljanje postojećih poremećaja koji su poprimili formu uobičajenog poslovnog ponašanja.
Novčanim kaznama kažnjavat će se počinitelje povreda prema ovom Prijedlogu zakona, iako je glavni cilj utvrđenih kazni njihov odvraćajući utjecaj. Time će se nastala neravnoteža u poslovnim odnosima između dionika u lancu opskrbe hranom vratiti u nužno normalne uvjete jednakopravnosti.
III.OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provođenje ovog Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZABRANI NEPOŠTENIH TRGOVAČKIH PRAKSI U LANCU OPSKRBE HRANOM
Članak 1.
U Zakonu o Zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom (»Narodne novine«, br. 117/17.) članak 1. i naslov iznad mijenjaju se i glase:
„Cilj i predmet Zakona te područje primjene
Članak 1.
(1) Ovim se Zakonom utvrđuju pravila i sustav mjera za sprječavanje nametanja nepoštenih trgovačkih praksi, utvrđuju se nepoštene trgovačke prakse u lancu opskrbe poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima čijim se nametanjem iskorištava značajna pregovaračka snaga kupca u odnosu na njegove dobavljače, uređuju se ovlasti, zadaće i postupanje tijela nadležnog za provedbu ovoga Zakona te suradnja među provedbenim tijelima za utvrđivanje nepoštenih trgovačkih praksi država članica Europske unije i Europske komisije.
(2) Cilj i svrha ovoga Zakona su uspostava, osiguranje i zaštita poštenih trgovačkih praksi kojima se štite sudionici u lancu opskrbe poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima.
(3) Ovaj Zakon primjenjuje se na prodaju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u okviru koje dobavljač ili kupac ili obojica imaju poslovni nastan u Europskoj uniji (u daljem tekstu: Unija).
(4) Ovaj Zakon primjenjuje se i na usluge koje kupac pruža dobavljaču u mjeri i na način uređen odredbama ovoga Zakona.
(5) Ovaj Zakon ne primjenjuje se na odnose dobavljača i potrošača.“
Članak 2.
Iza članka 1. dodaje se članak 1. a i naslov iznad njega koji glasi:
„Usklađivanje s pravnim aktima Europske unije
Članak 1. a
(1) Ovim Zakonom u pravni sustav Republike Hrvatske prenosi se Direktiva (EU) br. 2019/633 Europskog parlamenta i Vijeća, od 17. travnja 2019. o nepoštenim trgovačkim praksama u odnosima među poduzećima u lancu opskrbe poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima (SL L 111, 25.04.2019.; u daljnjem tekstu: Direktiva (EU) br. 2019/633).
(2) U postupcima utvrđivanja povrede ovoga Zakona poštuju se opća načela prava Europske unije i Povelja Europske unije o temeljnim pravima vezana uz pravo na obranu stranke i obveza povjerljivog postupanja s informacijama podnositelja predstavke za pokretanje postupka.“
Članak 3.
Članak 2. mijenja se i glasi:
„Pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju sljedeće značenje:
1. „lanac opskrbe poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima“obuhvaća sve sudionike u proizvodnji, preradi i trgovini poljoprivrednim ili prehrambenim proizvodima, i to: proizvođače, otkupljivače i/ili prerađivače, trgovce na veliko i trgovce na malo koji u ugovornim odnosima mogu biti dobavljači ili kupci te javna tijela kao kupce
2. „nepoštene trgovačke prakse“ su ugovorne odredbe i/ili poslovne prakse koje u vezi s prodajom poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda dobavljaču jednostrano nametne kupac, koristeći svoju značajnu pregovaračku snagu u odnosu na dobavljača, a suprotno načelima savjesnosti i poštenja, načelu ravnopravnosti ugovornih strana, načelu jednake vrijednosti činidaba i dobroj poslovnoj praksi u proizvodnji i/ili trgovini poljoprivrednim ili prehrambenim proizvodima, odnosno koje nisu u skladu s odredbama članaka 4. do 12. ovoga Zakona
3. „poljoprivredni i prehrambeni proizvodi“ su proizvodi navedeni u Prilogu I. Ugovora o funkcioniranju Europske unije kao i proizvodi koji nisu navedeni u tom Prilogu, ali su prerađeni za upotrebu kao hrana s pomoću proizvoda navedenih u tom Prilogu, uključivo i sve proizvode obuhvaćene pojmom „hrana“ u skladu s člankom 2. stavkom 1. Uredbe (EZ) br. 178/2002 Europskog parlamenta i Vijeća od 28. siječnja 2002. o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane (SL 31, 1. 2. 2002.; u daljnjem tekstu: Uredba (EZ) br. 178/2002)
4. „pokvarljivi poljoprivredni i prehrambeni proizvodi“ susvježe voće, svježe povrće, jaja, svježe meso, svježa riba, sirovo mlijeko, svježe mlijeko, svježi sirevi, fermentirani mliječni proizvodi, kruh i svježi pekarski proizvodi, svježi kolači  e ostali poljoprivredni i prehrambeni proizvodi koji zbog svoje prirode ili u fazi prerade u kojoj se nalaze postaju neprikladni za prodaju u roku od 30 dana nakon berbe, proizvodnje ili prerade (u daljnjem tekstu: pokvarljivi proizvodi)
5. „primarni poljoprivredni proizvod“ je proizvod koji je nastao kao rezultat proizvodnje, obrađivanja ili uzgoja, uključujući žetvu, berbu ili pobiranje plodova, mužnju i uzgoj životinja prije klanja kao i lov, ribolov te sakupljanje divljih plodova i biljaka
6. „dobavljač“ jepoljoprivredni proizvođač ili svakafizička ili pravna osoba, neovisno o njihovu mjestu poslovnog nastana koji prodaje poljoprivredne i prehrambene proizvode; a pojam „dobavljač“ može obuhvaćati skupinu takvih poljoprivrednih proizvođača ili skupinu takvih fizičkih i pravnih osoba kao što su organizacije proizvođača, organizacije dobavljača i udruženja takvih organizacija
7. „kupac“je svaka fizička ili pravna osoba, neovisno o poslovnom nastanu te osobe, ili svako javno tijelo u Europskoj uniji koja kupuje poljoprivredne i prehrambene proizvode; a pojam „kupac“ može obuhvaćati skupinu takvih fizičkih i pravnih osoba
8. „naknada“ je bilo koje plaćanje u novcu ili robi ili uslugama
9. „povezana društva“ su društva uređena općim propisima o trgovačkim društvima, pojmom poduzetnika pod kontrolom drugog poduzetnika uređenog općim propisom o zaštiti tržišnog natjecanja, uključujući društva koja neku od takvih povezanosti ostvaruju kroz fizičku osobu ili grupu fizičkih osoba koje djeluju zajednički u skladu s člankom 3. Priloga Preporuke Komisije 2003/361/EZ od 6. svibnja 2003. vezano uz definicije mikro poduzeća, malih i srednjih poduzeća (SL L 124, 20.5.2003., u daljnjem tekstu: Prilog Preporuke Komisije)
10. „ukupan godišnji prihod“ čine zbroj ukupnog godišnjeg prihoda odnosno primitaka promatranog kupca ili dobavljača, kojima se pribrajaju ukupni godišnji prihodi odnosno primici njegovih povezanih društava, a prema podacima iskazanim u posljednjem predanom godišnjem financijskom izvješću, konsolidiranom financijskom izvješću ili drugom odgovarajućem financijskom dokumentu. Dobiveni zbroj ukupnih prihoda promatranog kupca ili dobavljača i s njim povezanih društava umanjuje se za iznos prihoda odnosno primitaka ostvarenih prodajom robe odnosno pružanjem usluga između tog kupca i s njim povezanih društava, odnosno između tog dobavljača i s njim povezanih društava kako je to opisano u članku 3. ovoga Zakona a u smislu odredbi članaka 3., 4., i 6. Priloga Preporuke Komisije
11. „mjesto isporuke poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda“ jemjesto na kojem dobavljač isporučuje poljoprivredni ili prehrambeni proizvod kupcu i na kojem u trenutku isporuke svi rizici i odgovornosti za poljoprivredni ili prehrambeni proizvod prelaze na kupca
12. „cijena proizvodnje“jezbroj svih promjenjivih i nepromjenjivih troškova koji nastanu u proizvodnji jedinice proizvoda
13. „nabavna cijena“je jedinična cijena dobavljača po kojoj se kupuje poljoprivredni ili prehrambeni proizvod, umanjena za sve rabate ili popuste iskazane isključivo na računu, te uvećana za zavisne troškove koji su vezani za nabavu tog proizvoda. Zavisni troškovi u pravilu uključuju troškove prijevoza, osiguranja, špedicije i carine
14. „poslovna tajna“jesuposlovne informacije određene općim propisom o zaštiti tržišnog natjecanja i Direktivom (EU) 2016/943 Europskog parlamenta i Vijeća od 8. lipnja 2016. o zaštiti neotkrivenih znanja i iskustava te poslovnih informacija (poslovne tajne) od nezakonitog pribavljanja, korištenja i otkrivanja (SL L 157, 15.6.2016. str.1.; dalje u tekstu: Direktiva (EU) Europskog parlamenta i Vijeća)
15. „nabavni lanac“čine svi subjekti koji sudjeluju u proizvodnji i/ili nabavi pojedinog poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda od trenutka kada je proizvod pripremljen za prodaju krajnjem potrošaču do trenutka prodaje krajnjem potrošaču
16. „javno tijelo“ je tijelo državne uprave i druga državna tijela, tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe koje imaju javne ovlasti ili udruženja koja se sastoje od jednog ili više takvih tijela ili jedne ili više takvih pravnih osoba koje imaju javne ovlasti
17. „provedbena tijela država članica Europske unije“ su nacionalna tijela nadležna za utvrđivanje i sankcioniranje nepoštenih trgovačkih praksi u državama članicama Europske unije koja su dužna postupati po službenoj dužnosti ili po zahtjevima dobavljača
18. „krajnja prodajna cijena“ je cijena po kojoj trgovac prodaje proizvod u maloprodaji krajnjem potrošaču, a formira se na način da se nabavna cijena poljoprivrednog i prehrambenog proizvoda množi najmanje koeficijentom 1,10
19. „proizvodno i tržišno osjetljivi poljoprivredni i prehrambeni proizvodi“ jesu mlijeko i mliječni proizvodi, svježe goveđe/teleće, svinjsko i meso peradi, svježe voće i povrće, brašno i kruh, šećer, biljna ulja u prehrani
20. „novi proizvod“ je proizvod kojeg dobavljač prvi put stavlja na tržište ili djelomično izmijenjen proizvod koji već postoji na tržištu, a prvi put se isporučuje kupcu.
(2) Popis poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz stavka 1. točke 3., popis pokvarljivih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz stavka 1. točke 4.  e popis osjetljivih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz stavka 1. točke 19. ovoga članka, pravilnikom propisuje ministar.“
Članak 4.
Članak 3. i naslov iznad njega mijenjaju se i glase:
„Značajna pregovaračka snaga
Članak 3.
(1) Smatra se da značajnu pregovaračku snagu u smislu ovoga Zakona ima kupac koji je ostvario ukupni godišnji prihod od najmanje 15.000.000,00 kuna.
(2) Ako kupac iz stavka 1. ovog članka ima povezana društva u smislu ovoga Zakona, ukupni godišnji prihod kupca izračunava se na način da se ukupnom godišnjem prihodu odnosno primicima kupca ostvarenima na području Republike Hrvatske pribrajaju ukupni godišnji prihodi odnosno primici njegovih povezanih društava na svjetskoj razini, a prema podacima iskazanim u posljednjem predanom godišnjem financijskom izvješću, konsolidiranom financijskom izvješću ako ga ima ili drugom odgovarajućem financijskom dokumentu. Dobiveni zbroj ukupnih prihoda kupca i s njim povezanih društava umanjuje se za iznos prihoda odnosno primitaka ostvarenih prodajom robe odnosno pružanjem usluga između tog kupca i s njim povezanih društava. Iznos koji se koristi za ukupni godišnji prihod računa se bez poreza na dodanu vrijednost (PDV) i ostalih neizravnih poreza.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka, kupac je dužan na zahtjev Agencije dostaviti podatke relevantne za utvrđivanje njegovog ukupnog godišnjeg prihoda i primitaka, kao i ukupnih godišnjih prihoda odnosno primitaka s njim povezanih društava navedenim u stavku 2. ovoga članka u roku od 60 dana od dana primitka zahtjeva.
(4) Ukoliko kupac ne postupi u skladu sa stavkom 3. ovoga članka odnosno ne dostavi Agenciji podatke iz stavka 2. ovoga članka u roku propisanom stavkom 3. ovoga članka, smatrat će se da kupac u odnosu na dobavljača ispunjava uvjete iz stavka 1. ovoga članka, odnosno da ima značajnu pregovaračku snagu u odnosu na dobavljača. Agencija će u tom slučaju postupiti u skladu s člankom 17. stavkom 3. te člankom 31. a ovoga Zakona.“
Članak 5.
Članak 4. mijenja se i glasi:
„(1) Zabranjeno je iskorištavanje značajne pregovaračke snage kupca u odnosu na njegove dobavljače nametanjem nepoštenih trgovačkih praksi.
(2) Nepoštene trgovačke prakse u lancu opskrbe poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima koji obuhvaća sve sudionike u proizvodnji, preradi i/ili trgovini poljoprivrednim ili prehrambenim proizvodima koje se iskorištavanjem značajne pregovaračke snage nameću dobavljačima su:
1. nepostojanje pisanog ugovora između kupca i dobavljača, kao i pisani ugovor između kupca i dobavljača koji nije sastavljen u skladu s odredbama ovoga Zakona ili obveze nametnute dobavljaču koje nisu predviđene u pisanom ugovoru između kupca i dobavljača
2. plaćanja koja nisu jasno istaknuta i specificirana na računu ili otkupnom bloku
3. opći uvjeti poslovanja kupca koji nisu u skladu s odredbama ovoga Zakona
4. mogućnost jednostranog raskida ugovora s dobavljačem od strane kupca u nepisanom obliku ili bez navođenja osnovanih razloga za raskid ugovora ili mogućnost otkaza ugovora s dobavljačem bez primjerenog otkaznog roka ili mogućnost jednostrane izmjene ugovora od strane kupca
5. nerazmjerno visoke ugovorne kazne s obzirom na vrijednost i značenje objekta obveze i
6. ostale nepoštene trgovačke prakse propisane člancima 11. i 12. ovoga Zakona.
(3) Zabranjene nepoštene trgovačke prakse propisane ovim Zakonom primjenjuju se na ugovore između dobavljača i kupca koji uređuju prodaju, kupnju ili isporuku poljoprivrednih i/ili prehrambenih proizvoda neovisno o mjerodavnom pravu koje bi se inače primjenjivalo na te ugovore.“
Članak 6.
Članak 5. i naslov iznad njega mijenjaju se i glase:
„Oblik i obvezni sadržaj ugovora dobavljača i kupca
Članak 5.
(1) Ugovor između dobavljača i kupca mora biti sklopljen u pisanom obliku prije isporuke poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda i sadržavati sve odredbe bitne za poslovni odnos ugovornih strana, a osobito odredbe o:
1. cijeni poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda i/ili načinu određivanja, odnosno izračuna cijene
2. kvaliteti i vrsti poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda koji se isporučuje kupcu
3. uvjetima i rokovima plaćanja isporučenog poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda
4. uvjetima i rokovima isporuke poljoprivrednih ili prehrambenih proizvoda koji su predmet ugovora
5. mjestu isporuke poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda odredivog i/ili određenog adresom mjesta isporuke i
6. trajanju ugovora.
(2) Cijena poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda iz stavka 1. točke 1. ovoga članka može biti određena u fiksnom iznosu, a može se odrediti i/ili izračunati zbrajanjem različitih faktora koji moraju biti utvrđeni u ugovoru, a koji primjerice mogu uključivati tržišne pokazatelje koji se odnose na promjene tržišnih uvjeta, isporučene količine te kvalitetu ili sastav isporučenih poljoprivrednih proizvoda.
(3) Ako se ugovorom predviđa redovita isporuka proizvoda, uvjeti i rokovi plaćanja isporučenog pokvarljivog poljoprivrednog i prehrambenog proizvoda iz stavka 1. točke 3. ovoga članka ne smiju biti dulji od 30 dana računajući od isteka ugovorenog razdoblja isporuke tijekom kojeg su isporuke izvršene ili ne smiju biti dulji od 30 dana računajući od datuma isporuke odnosno datuma primke ili datuma otkupnog bloka na kojem je utvrđen iznos koji treba platiti za otkupljene poljoprivredne i prehrambene proizvode.
(4) Ako se ugovorom predviđa redovita isporuka proizvoda, uvjeti i rokovi plaćanja isporučenih ostalih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz stavka 1. točke 3. ovoga članka, a koji se ne smatraju pokvarljivima u smislu ovoga Zakona, ne smiju biti dulji od 60 dana računajući od isteka ugovorenog razdoblja isporuke tijekom kojeg su isporuke izvršene ili ne smiju biti dulji od 60 dana računajući od datuma isporuke odnosno datuma primke ili datuma otkupnog bloka na kojem je utvrđen iznos koji treba platiti za otkupljene poljoprivredne i prehrambene proizvode.
(5) Ugovoreno razdoblje isporuke iz stavaka 3. i 4. ovoga članka može biti ugovoreno i obuhvatiti obračunsko razdoblje od najdulje mjesec dana.
(6) Ako se ugovorom ne predviđa redovita isporuka proizvoda uvjeti i rokovi plaćanja isporučenog pokvarljivog poljoprivrednog i prehrambenog proizvoda iz stavka 1. točke 3. ovoga članka ne smiju biti dulji od 30 dana računajući od datuma isporuke ili ne smiju biti dulji od 30 dana računajući od datuma izdavanja računa ili zaprimanja računa ili otkupnog bloka na kojem je utvrđen iznos koji treba platiti, ovisno o tome koji od navedenih datuma nastupa kasnije.
(7) Ako se ugovorom ne predviđa redovita isporuka proizvoda uvjeti i rokovi plaćanja za ostale poljoprivredne i prehrambene proizvode iz stavka 1. točke 3. ovoga članka, a koji se ne smatraju pokvarljivim u smislu ovoga Zakona, ne mogu biti dulji od 60 dana računajući od datuma isporuke ili ne smiju biti dulji od 60 dana računajući od datuma izdavanja računa ili zaprimanja računa ili otkupnog bloka na kojem je utvrđen iznos koji treba platiti, ovisno o tome koji od navedenih datuma nastupa kasnije.
(8) Ako kupac utvrđuje iznos koji treba platiti, razdoblja plaćanja iz stavaka 3. i 4. ovoga članka počinju teći od isteka ugovorenog obračunskog razdoblja u kojem su isporuke izvršene, a razdoblja plaćanja iz stavaka 6. i 7. ovoga članka počinju teći od datuma isporuke poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.
(9) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, pisani ugovor nije potreban ako dobavljač prihvati ponudu koja sadrži javno objavljene i obvezujuće uvjete kupca koji kupuje na otkupni blok primarni poljoprivredni proizvod radi njegove daljnje prodaje ili prerade a ponuda sadrži odredbe iz točaka 1. do 5. stavka 1. ovoga članka, odnosno ako dobavljač i kupac imaju sklopljen ugovor o zajedničkoj proizvodnji koji sadržava i odredbe iz točaka 1. do 6. stavka 1. ovoga članka.
(10) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, u slučaju kada dobavljač isporučuje poljoprivredni ili prehrambeni proizvod kupcu koji je zadruga i/ili proizvođačka organizacija čiji je član dobavljač, pisani ugovor nije potreban ako statut zadruge odnosno osnivački akt proizvođačke organizacije sadržavaju odredbe koje su po sadržaju u skladu sa stavkom 1. ovoga članka.
(11) Kupac je dužan javno objavljene obvezujuće uvjete iz stavka 9. ovog članka čuvati i arhivirati u slučaju svake izmjene radi osiguranja dostatnog revizorskog traga i uvida u uvjete po kojima je otkupljivao ili davao ponudu.“
Članak 7.
Članak 6. briše se.
Članak 8.
Članak 7. i naslov iznad njega mijenjaju se i glase:
„Pravila izdavanja računa i otkupnog bloka
Članak 7.
(1) Za isporuku poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda u skladu s ugovorom sklopljenim između dobavljača i kupca, odnosno za uslugu povezanu s isporukom poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda mora biti izdan račun ili otkupni blok, u skladu s poreznim propisima.
(2) Račun koji dobavljač izdaje kupcu, pored bitnih elemenata uređenih poreznim propisima mora sadržavati jasno navedeni iznos ugovorenih popusta ili rabata i točnu specifikaciju na što se iznosi odnose, u skladu s ugovorom između dobavljača i kupca. Dobavljač odgovara za sadržaj računa.
(3) Otkupni blok koji kupac uslužno izdaje umjesto dobavljača, mora sadržavati jasno navedeni iznos ugovorenih popusta ili rabata i točnu specifikaciju na što se iznosi odnose, u skladu s ugovorom između dobavljača i kupca.
(4) Naknade za usluge kupca prema dobavljaču čije ostvarenje ovisi o stvarnom i mjerljivom učinku kupca, a ne smatraju se nametanjem nepoštene trgovačke prakse, ne smiju biti izražene na računu iz stavka 2. ovoga članka, već za te usluge kupac mora izdati račun dobavljaču.
(5) Odredbe ovoga članka ne utječu na porezne propise o obliku i sadržaju računa.“
Članak 9.
Članak 11. i naslov iznad njega mijenjaju se i glase:
„Ostale nepoštene trgovačke prakse kupca
Članak 11.
„(1) Osim nepoštenih trgovačkih praksi iz članaka 4. i 5. te članaka 7. do 10. ovoga Zakona, ostale zabranjene nepoštene trgovačke prakse u odnosu kupca i dobavljača su prakse u kojima kupac:
1. plaća dobavljaču u rokovima duljim od propisanih,
a) člankom 5. stavcima 3., 4., 5. i 8. ovog Zakona u slučaju ugovorene redovite isporuke proizvoda
b) člankom 5. stavcima od 6. do 8. ovog Zakona u slučajevima kada nije ugovorena redovita isporuka proizvoda
2. otkazuje dobavljaču narudžbe pokvarljivih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u roku kraćem od 30 dana, s obzirom na to da u roku kraćem od 30 dana nije razumno očekivati da će dobavljač pronaći drugi način stavljanja na tržište ili upotrebe tih proizvoda
3. zahtijeva od dobavljača ili ugovara i/ili naplaćuje od dobavljača plaćanja koja nisu povezana s prodajom poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda dobavljača te zahtijeva plaćanja i/ili ugovara i/ili naplaćuje dobavljaču naknadu za usluge koje nisu pružene odnosno za usluge koje su pružene iako nisu ugovorene između ugovornih strana
4. zahtijeva od dobavljača i/ili ugovara i/ili naplaćuje od dobavljača naknadu za propadanje ili gubitak poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda do čega je došlo u prostorima kupca ili nakon prijenosa vlasništva na kupca, odnosno prebacuje rizik svog poslovanja na dobavljača, premda do takvog propadanja ili gubitka nije došlo zbog krivnje dobavljača
5. nezakonito pribavlja, koristi ili otkriva poslovne tajne dobavljača u smislu Direktive (EU) 2016/943 Europskog parlamenta i Vijeća
6. dobavljaču prijeti provedbom mjera komercijalne odmazde odnosno provodi takve mjere, primjerice, uklanjanjem proizvoda iz ponude, smanjenjem količina naručenih proizvoda, prekidom pružanja određenih usluga koje kupac pruža dobavljaču poput marketinga ili promidžbe i sl., ako dobavljač ostvaruje svoja ugovorna ili zakonska prava, među ostalim podnošenjem zahtjeva ili predstavke provedbenim tijelima država članica Europske unije ili suradnjom s tim tijelima tijekom postupka
7. zahtijeva od dobavljača i/ili ugovara i/ili naplaćuje od dobavljača naknadu za troškove proučavanja pritužbi potrošača u vezi s prodajom proizvoda dobavljača, usprkos tome što nema krivnje dobavljača
8. zahtijeva od dobavljača ili ugovara i/ili naplaćuje dobavljaču naknadu za uvrštavanje poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda dobavljača u ponudu kupca
9. zahtijeva od dobavljača ili ugovara i/ili naplaćuje naknadu dobavljaču za čuvanje i manipulaciju nakon isporuke poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda dobavljača
10. dobavljaču netransparentno umanjuje količinu i/ili vrijednosti poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda standardne kvalitete
11. zahtijeva od dobavljača i/ili ugovara dobavljaču obvezu ispostavljanja i/ili ispostavljanje bilo kojeg instrumenta osiguranja radi preuzetog repromaterijala, a da kupac nema obvezu izdavanja sredstva osiguranja za preuzete a neplaćene poljoprivredne i prehrambene proizvode
12. dobavljaču uvjetuje sklapanje ugovora i poslovne suradnje kompenzacijom roba i usluga
13. od dobavljača zahtijeva da ne prodaje poljoprivredne ili prehrambene proizvode drugim kupcima po nižim cijenama od onih koje je platio kupac
14. zahtijeva ili ugovara i/ili naplaćuje dobavljaču naknadu za dostavu poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda na mjesto isporuke ili izvan ugovorenog mjesta isporuke
15. zahtijeva ili ugovara i/ili naplaćuje dobavljaču naknadu za proširenje prodajne mreže kupca, poboljšanje (preuređenje) postojećih prodajnih mjesta kupca, proširenje skladišnih kapaciteta kupca, proširenje distributivne mreže kupca
16. uvjetuje dobavljaču sklapanje ili produženje ugovora te primitak isporuke poljoprivrednih ili prehrambenih proizvoda koji su predmet ugovora zahtjevom za proizvodnjom i isporukom poljoprivrednih ili prehrambenih proizvoda koji se mogu smatrati zamjenjivim u odnosu na ugovorene ili isporučene proizvode (robna marka kupca)
17. zahtijeva ili ugovara i/ili naplaćuje dobavljaču naknadu za umanjeni promet, prodaju ili umanjenu maržu kupca zbog smanjene prodaje određenog poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda
18. zahtijeva ili ugovara i/ili naplaćuje dobavljaču naknadu za istraživanje tržišta
19. jednostrano briše proizvode s liste ugovorenih proizvoda koje dobavljač isporučuje kupcu ili značajno smanjuje narudžbe pojedinog poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda od dobavljača bez prethodne pisane najave dobavljaču od strane kupca u roku koji ne može biti kraći od 30 dana
20. dobavljaču zaračunava troškove osoblja zaduženog za opremanje prostorija koje se upotrebljavaju za prodaju proizvoda dobavljača
21. zahtijeva ili ugovara i/ili naplaćuje troškove dodatnih kontrola kvalitete poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda od dobavljača, osim pod uvjetom ako se tim dodatnim kontrolama utvrdi kako proizvod dobavljača ne udovoljava ugovorenoj kvaliteti, a u toj situaciji trošak dodatnih kontrola kvalitete za dobavljača ne smije biti veći od troška koji je kupac imao za dodatnu analizu
22. ugovara i/ili naplaćuje naknadu koja se ne iskazuje na računu dobavljača
23. ugovara i/ili zahtijeva od dobavljača plaćanja za propadanje ili gubitak poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda do čega je došlo u prostorima kupca ili nakon prijenosa vlasništva na kupca, odnosno prebacuje rizik svog poslovanja na dobavljača
24. od dobavljača ne preuzima ugovorene količine poljoprivrednih ili prehrambenih proizvoda, kao i poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda koji su robna marka kupca u skladu s ugovorenom dinamikom, osim pod uvjetom da je riječ opravdanim slučajevima utvrđenim ugovorom ili odbija primitak isporuke poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, kao i poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda koji su robna marka kupca po dospijeću obveze za dobavljača na isporuku, osim pod uvjetom da je riječ o razlozima koji su ugovorom utvrđeni kao opravdani razlozi za odbijanje primitka
25. prodaje poljoprivredni i prehrambeni proizvod krajnjem potrošaču po cijeni nižoj od nabavne cijene po kojoj je taj proizvod nabavio kupac s porezom na dodanu vrijednost, osim pod uvjetom da je riječ o proizvodima pred istekom roka trajanja, povlačenju poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda iz asortimana te potpunoj rasprodaji zbog zatvaranja prodajnog objekta
26. prodaje poljoprivredni ili prehrambeni proizvod ispod cijene proizvodnje u slučaju vlastite proizvodnje kupca (robna marka kupca), osim pod uvjetom da je riječ o proizvodima pred istekom roka trajanja, povlačenju poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda iz asortimana te potpunoj rasprodaji zbog zatvaranja prodajnog objekta
27. prodaja osjetljivih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda ispod krajnje prodajne cijene
28. prodaja osjetljivih poljoprivrednih proizvoda po prodajnoj cijeni koja je za krajnjeg potrošača niža za više od 34% od krajnje prodajne cijene, što uključuje i sniženja cijena na način odgovarajućeg povećanja pakiranja, neto težine proizvoda, bez povećanja krajnje prodajne cijene
29. akcijska prodaja osjetljivog poljoprivrednog i prehrambenog proizvoda određenog dobavljača koja premašuje razinu od 25% količinskog obima ili vrijednosti robe obuhvaćene ugovorom između dobavljača i trgovaca. Ova odredba ne primjenjuje se na proizvode pred istekom roka trajanja, poljoprivredne ili prehrambene proizvode koji se povlače iz asortimana te kod potpune rasprodaje zbog zatvaranja prodajnog objekta.
(2) Zabranom iz stavka 1. točke 1. podtočke a) ovoga članka ne dovodi se u pitanje:
— posljedice zakašnjelih plaćanja i pravni lijekovi kako su utvrđeni u Direktivi 2011/7/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 16. veljače 2011. o borbi protiv kašnjenja u plaćanju u poslovnim transakcijama (u daljnjem tekstu: Direktiva 2011/7/EU) koji se, odstupajući od razdoblja plaćanja utvrđenih u toj direktivi, primjenjuju na temelju razdoblja plaćanja utvrđenih u ovom Zakonu;
— mogućnost da se kupac i dobavljač dogovore o klauzuli o podjeli vrijednosti u smislu članka 172. a Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i stavljanju izvan snage uredbi Vijeća (EEZ) br. 922/72, (EEZ) br. 234/79, (EZ) br. 1037/2001 i (EZ) br. 1234/2007 (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) br. 1308/2013).
(3) Zabrana iz stavka 1. točke 1. podtočke a) ovoga članka ne primjenjuje se na plaćanja:
— kupca dobavljaču ako su takva plaćanja izvršena u okviru programa u školama na temelju članka 23. Uredbe (EU) br. 1308/2013;
— javnih subjekata koji pružaju zdravstvenu skrb u smislu članka 4. stavka 4. točke (b) Direktive 2011/7/EU.“
Članak 10.
Članak 12. i naslov iznad mijenjaju se i glase:
„Ostale nepoštene trgovačke prakse kupca uz dopuštenu mogućnost izuzeća od zabrane
Članak 12.
„(1) Prakse koje su jasno i nedvosmisleno ugovorene na izričit zahtjev dobavljača u okviru ugovora o isporuci poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda čime ispunjavaju propisane uvjete za izuzeće od zabrane utvrđene ovim člankom kako ih se ne bi smatralo zabranjenima u smislu ovoga Zakona su prakse kojima kupac:
1. zahtijeva ili ugovara i/ili naplaćuje dobavljaču naknadu za smještaj proizvoda na policama u prodajnom mjestu kupca, osim pod uvjetom kada dobavljač od kupca izričito traži smještaj svog proizvoda na određenoj polici u prodajnom mjestu kupca i kada je plaćanje te naknade pod jasnim i nedvosmislenim uvjetima prethodno dogovoreno u okviru ugovora o isporuci ili u okviru naknadnog ugovora između dobavljača i kupca, a plaćanje te naknade se mora temeljiti na objektivnim i razumnim procjenama
2. zahtijeva od dobavljača da u cijelosti ili dijelom snosi trošak popusta na poljoprivredne i prehrambene proizvode koje kupac prodaje u okviru promidžbe, pod uvjetom da kupac prije promidžbe koju je sam pokrenuo navede razdoblje promidžbe i očekivanu količinu poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda koju treba naručiti po sniženoj cijeni uz obvezu kupca da po završetku razdoblja promidžbe, dostavi dobavljaču podatke o količinama prodanih proizvoda po akcijskoj cijeni te da u slučaju da je dobavljač kupcu isporučio veću količinu proizvoda s akcijskim rabatom od količine koja je u promotivnom razdoblju prodana potrošačima, razliku kupac mora platiti dobavljaču po redovnoj cijeni
3. zahtijeva da dobavljač plati za oglašavanje poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda koje provodi kupac, a plaćanje se mora temeljiti na objektivnim i razumnim procjenama
4. zahtijeva da dobavljač plati za marketing poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda koji provodi kupac, osim pod uvjetom da je plaćanje za marketing tih proizvoda pod jasnim i nedvosmislenim uvjetima prethodno dogovoreno u okviru ugovora o isporuci ili u okviru naknadnog ugovora između dobavljača i kupca, a plaćanje se mora temeljiti na objektivnim i razumnim procjenama
5. zahtijeva ili ugovara i/ili naplaćuje naknadu za podatke o izlazu proizvoda dobavljača s blagajni na prodajnim mjestima kupca, osim pod uvjetom kada dobavljač od kupca izričito traži te podatke, a naknada se mora temeljiti na objektivnoj i razumnoj procjeni
6. ugovara i/ili naplaćuje naknadu za novčane i ostale kazne izrečene kupcu na temelju odluka nadležnih tijela, osim pod uvjetom da su izrečene kazne na temelju odluka nadležnih tijela posljedica nedostataka proizvoda za koje je odgovoran dobavljač u smislu općeg propisa koji uređuje obvezne odnose
7. zahtijeva ili ugovara vraćanje i/ili vraća isporučene, a neprodane proizvode ili zahtijeva ili ugovara i/ili naplaćuje naknadu za zbrinjavanje takvih proizvoda, ili zahtijeva ili ugovara i/ili naplaćuje naknadu dobavljaču za neprodane proizvode kojima je istekao rok trajanja, osim pod uvjetom da je riječ o proizvodu koji se prvi put isporučuju kupcu ili o proizvodu za koji dobavljač izričito traži prodaju, a unaprijed je pisanim putem upozoren od strane kupca da zbog slabog obrtaja može doći do isteka roka trajanja tog proizvoda; ili pod uvjetom da je riječ o novom proizvodu za kojeg trgovac i dobavljač pisanim putem dogovaraju trajanje probnog razdoblja do 120 dana a tijekom kojeg trgovac ima pravo na povrat novog proizvoda.
(2) Ako u situacijama iz stavka 1. točke 1. do 7. ovoga članka kupac zatraži plaćanje, kupac, ako to zatraži dobavljač, dobavljaču u pisanom obliku dostavlja procjenu plaćanja po jedinici ili ukupnog plaćanja, ovisno o tomu što je primjereno, te u mjeri u kojoj se to odnosi na situacije iz stavka 1. točaka 1. do 7. ovoga članka također u pisanom obliku dostavlja procjenu troškova za dobavljača i osnovu za tu procjenu.“
Članak 11.
Iza članka 17. dodaje se članak 17. a i naslov iznad njega koji glasi:
„Nenajavljena inspekcija
Članak 17. a
(1) Nenajavljena inspekcija može se provesti tijekom upravnog postupka.
(2) Ocijeni li opravdanim, Agencija će prije provođenja nenajavljene inspekcije poslovanja kupca u odnosu na kojeg je utvrđeno postojanje indicije koja upućuje da je primijenjena nepoštena trgovačka praksa, zaključkom odrediti provođenje nenajavljene inspekcije u poslovnim prostorima tog kupca, odnosno prostorima u kojima on obavlja gospodarsku djelatnost, a koje može obuhvaćati jednu ili više prostorno povezanih prostorija koje kupac koristi kao svoj poslovni prostor, te prostora koji su s tim prostorom povezani s istom svrhom korištenja, ali i prostorija u kojima obavlja gospodarsku djelatnost, ili koje služe obavljanju gospodarske djelatnost bez obzira na prostornu povezanost.
(3) Zaključak kojim se određuje provođenje nenajavljene inspekcije iz stavka 1. ovog članka mora sadržavati:
1. oznaku predmeta u okviru kojeg se provodi nenajavljena inspekcija iz stavka 1. ovoga članka
2. pravni temelj za provedbu nenajavljene inspekcije,
3. službene osobe iz Agencije i druge službene osobe po ovlaštenju Agencije koje će provesti nenajavljenu inspekciju (dalje u tekstu: službene osobe),
4. rok za provedbu nenajavljene inspekcije.
(4) Službene osobe Agencije provode nenajavljenu inspekciju iz stavka 1. ovoga članka, o čemu stranku, odnosno posjednika prostorija i stvari izvješćuju na mjestu događaja i u trenutku provedbe nenajavljene inspekcije, pri čemu su dužne predočiti stranci u postupku ili posjedniku prostorija i stvari službenu iskaznicu Agencije i zaključak iz stavka 2. i 3. ovoga članka. U situaciji kada je nenajavljena inspekcija ujedno i prva radnja u upravnom postupku, stranci će se istovremeno, uz zaključak iz stavka 2. i 3. ovoga članka, uručiti i Obavijest o pokretanju upravnog postupka. Ako u nenajavljenoj inspekciji sudjeluju i druge službene osobe iz stavka 3. točka 3. ovoga članka, stranci u postupku ili posjedniku prostorija su dužne predočiti pisano ovlaštenje Agencije za njihovo sudjelovanje u nenajavljenoj inspekciji.
(5) Službene osobe prilikom provedbe nenajavljene inspekcije iz stavka 2. ovoga članka mogu:
1. ući i provesti pregled, odnosno pretražiti sve poslovne prostorije i zemljišta (dalje: prostorije) u kojima stranka, odnosno kupac iz stavka 2. ovog članka obavlja gospodarsku djelatnost, kao i na svakoj drugoj adresi na kojoj taj kupac djeluje;
2. pregledati stvari, poslovne knjige, isprave i drugu dokumentaciju koja se odnosi na poslovanje kupca, neovisno o mediju na kojemu su te knjige ili dokumentacija pohranjeni (primjerice, računala, serveri, telefonski uređaji),
3. privremeno oduzeti i/ili napraviti preslike poslovnih knjiga i druge dokumentacije ili izvadaka iz poslovnih knjiga i druge dokumentacije, u elektroničkom ili drugom obliku,
4. privremeno oduzeti potrebnu dokumentaciju i zadržati je ako je potrebno za izradu preslike te dokumentacije, ako iz tehničkih razloga nije moguće tijekom nenajavljene inspekcije napraviti preslike potrebne dokumentacije, o čemu je službena osoba dužna sastaviti službenu zabilješku,
5. zapečatiti prostoriju i/ili poslovnu knjigu ili dokumentaciju za vrijeme nenajavljene inspekcije i u opsegu neophodnom za provedbu nenajavljene inspekcije,
6. zatražiti od zastupnika kupca ili radnika kupca usmeno očitovanje o činjenicama ili dokumentima koji se odnose na cilj i predmet nenajavljene inspekcije, te dobivene odgovore zabilježiti,
7. zatražiti od zastupnika kupca ili radnika kupca dostavu pisanog očitovanja o činjenicama ili dokumentima koji se odnose na cilj i predmet nenajavljene inspekcije, te odrediti rok u kojem je potrebno dostaviti to očitovanje,
8. obavljati i druge radnje potrebne za postizanje cilja nenajavljene inspekcije.
(6) U slučaju privremenog oduzimanja stvari, poslovnih knjiga i druge dokumentacije tijekom nenajavljene inspekcije iz stavka 2. ovoga članka, službena osoba Agencije će o tome sačiniti službenu zabilješku u kojoj će osobito navesti mjesto pronalaska privremeno oduzetih stvari i njihov opis. Službena osoba Agencije bez odgađanja dužna je stranci u postupku ili posjedniku stvari dati potvrdu o privremenom oduzimanju stvari i druge dokumentacije. Privremeno oduzete stvari, poslovne knjige i dokumentacija, vratit će se bez odgađanja stranci nakon što bude ispunjena svrha privremenog oduzimanja tih predmeta odnosno nakon izrade preslike, a najkasnije do donošenja rješenja kojim se okončava postupak u Agenciji.
(7) Ako je kod izvođenja nenajavljene inspekcije iz stavka 2. ovoga članka potrebna primjena prinude ili se očekuje fizički otpor provođenju nenajavljene inspekcije, odnosno ako kupac koji je stranka u postupku odbija dopustiti ulaz službenim osobama u poslovne prostorije, odnosno ako sprečava uvid u poslovne knjige i drugu dokumentaciju, ili na bilo koji drugi način otežava provedbu nenajavljene inspekcije, službene osobe mogu, uz pomoć djelatnika ministarstva nadležnog za unutarnje poslove, i protiv volje kupca ući u poslovne prostorije i izvršiti uvid u poslovne knjige i drugu dokumentaciju.
(8) Zastupnici kupca protiv kojeg je pokrenut postupak, kao i njegovi radnici obvezni su surađivati sa službenim osobama iz stavka 2. te stavka 7. ovoga članka prilikom provođenja nenajavljene inspekcije.
(9) Na zahtjev službenih osoba Agencije, osoba koja se koristi računalom ili ima pristup računalu ili drugom uređaju ili nositelju podataka, dužna je omogućiti pristup računalu, uređaju ili nositelju podataka te dati sve potrebne obavijesti za njihovu nesmetanu uporabu.
(10) Onemogućavanje, pružanje otpora, ili na bilo koji drugi način ometanje provođenja nenajavljene inspekcije smatrat će se otegotnom okolnošću prilikom utvrđivanja i izricanja novčane kazne kupcu, koji je stranka u postupku.
(11) Prilikom provedbe nenajavljene inspekcije, iz dokumentacije koja se pretražuje izuzet će se pisma, obavijesti i drugi oblici komunikacije, koji se smatraju povjerljivim informacijama, između kupca protiv kojeg se vodi postupak i njegovih opunomoćenika koji su njihovu komunikaciju obvezni čuvati kao profesionalnu tajnu temeljem posebnih propisa.
(12) Ako kupac protiv kojeg je pokrenut postupak, ili njegov opunomoćenik odbijaju dati na uvid dokumentaciju pozivajući se na povjerljivost informacija iz stavka 11. ovoga članka, službena osoba Agencije ima pravo uvida u naznačenu dokumentaciju. U slučaju da službena osoba Agencije smatra da nije riječ o povjerljivim informacijama iz stavka 11. ovoga članka, dužna je tu dokumentaciju ili njezinu presliku staviti u posebnu omotnicu koja će se, pred kupcem ili njegovim opunomoćenikom ako je nazočan, zatvoriti, naznačiti datum i staviti službeni pečat Agencije, a koju će potpisati stranka i opunomoćenici.
(13) U slučaju iz stavka 12. ovoga članka, odluku o tome je li riječ o povjerljivim informacijama iz stavka 11. ovoga članka, donijet će Vijeće.
(14) Nakon provedene nenajavljene inspekcije iz stavka 2. do 13. ovoga članka a najkasnije u roku od 15 dana, službena osoba sastavit će zapisnik o inspekciji.
(15) Zapisnik iz stavka 14. ovoga članka sadrži osobito:
1. mjesto i datum sastavljanja zapisnika,
2. klasu predmeta i pravni temelj za provedbu nenajavljene inspekcije,
3. mjesto i vrijeme provedbe nenajavljene inspekcije,
4. osobna imena službenih osoba koje su sudjelovale u nenajavljenoj inspekciji, nazočne stranke u postupku i njezinih opunomoćenika te trećih osoba,
5. opis tijeka i sadržaja svake provedene radnje tijekom nenajavljene inspekcije i danih izjava,
6. popis dokumenata i ostalih predmeta korištenih i/ili privremeno oduzetih tijekom nenajavljene inspekcije.
(16) Zapisnik iz stavka 14. i 15. ovoga članka dostavit će se stranci u postupku, kao i osobama kod kojih je provedena nenajavljena inspekcija.
(17) Stranka u postupku, kao i osobe kod kojih je provedena nenajavljena inspekcija imaju pravo dostaviti svoje primjedbe na zapisnik iz stavka 14. i 15. ovoga članka, u pisanom obliku, u roku od 15 dana od dana primitka zapisnika.“
Članak 12.
Članak 18. i naslov iznad njega mijenjaju se i glase:
„Preuzimanje obveza od strane kupca koji je stranka u postupku
Članak 18.
(1) Stranka protiv koje je pokrenut upravni postupak, može Agenciji u roku od 60 dana od dana primitka obavijesti Agencije o pokrenutom upravnom postupku predložiti preuzimanje obveza u obliku izvršenja određenih mjera i uvjeta te rokove u kojima će to učiniti kako bi se otklonile indicije koje upućuju na nepoštene trgovačke prakse i koje su bile povod za pokretanje upravnog postupka.
(2) Agencija će ovisno o težini povrede, opsegu povrede i vremenu trajanja povrede, koji se utvrđuju u ispitnom postupku, ocijeniti jesu li predložene mjere, uvjeti i rokovi iz stavka 1. ovoga članka dostatni za otklanjanje indicija koje upućuju na nepoštene trgovačke prakse koje su bile povod za pokretanje upravnog postupka te će u slučaju pozitivne ocjene donijeti rješenje kojim obustavlja postupak zbog preuzimanja obveza od strane kupca.
(3) Rješenjem iz stavka 2. ovoga članka Agencija će prihvatiti preuzimanje obveza od strane kupca u obliku predloženih mjera, uvjeta i rokova koji time postaju obvezni za predlagatelja te obvezati stranku na dostavu dokaza kojima potvrđuje izvršenje mjera i uvjeta u određenom roku, kao i utvrditi da nema uvjeta za daljnje vođenje postupka.
(4) Ako Agencija ocijeni da predložene mjere, uvjeti i rokovi iz stavka 1. ovoga članka nisu dostatni za otklanjanje indicija koje upućuju na nepoštene trgovačke prakse, koje su bile povod za pokretanje upravnog postupka, Agencija će o tome pisanim putem obavijestiti stranku i nastaviti voditi ispitni postupak.
(5) Ako u nadzoru nad provedbom mjera i uvjeta iz stavka 2. ovoga članka bude utvrđeno da se stranka ne pridržava utvrđenih mjera, uvjeta i rokova iz stavka 2. i 3. ovoga članka, Agencija ima ovlast ponovno pokrenuti upravni postupak utvrđivanja iskorištavanja značajne pregovaračke snage nametanjem nepoštenih trgovačkih praksi te utvrđivanja postojanja uvjeta za izricanje novčane kazne.
(6) Utvrđenje da se stranka ne pridržava utvrđenih mjera, uvjeta i rokova iz stavka 2. i 3. ovoga članka, cijenit će se kao otegotna okolnost prilikom utvrđivanja postojanja uvjeta za izricanje novčane kazne u upravnom postupku provedenom u skladu sa stavkom 5. ovoga članka.“
Članak 13.
Članak 19. i naslov iznad članka 19. mijenjaju se i glase:
„Obavijest o preliminarno utvrđenom činjeničnom stanju te pravo stranke na obranu
Članak 19.
(1) Nakon preliminarno utvrđenih činjenica i okolnosti u ispitnom postupku i nakon što je Vijeće u skladu s ovlastima iz članka 13. stavka 2. ovoga Zakona preliminarno utvrdilo da je stranka u postupku iskoristila značajnu pregovaračku snagu nametanjem nepoštenih trgovačkih praksi svom dobavljaču, odnosno povrijedila odredbe ovoga Zakona, Agencija će stranci dostaviti Obavijest o preliminarno utvrđenom činjeničnom stanju u konkretnom predmetu i obavijestiti je o sadržaju odluke Vijeća donesene na temelju preliminarno utvrđenog činjeničnog stanja.
(2) Obavijest iz stavka 1. ovoga članka mora sadržavati:
1.naziv i sjedište pravne osobe, odnosno ime i prezime te adresu fizičke osobe za koju je preliminarno utvrđeno da je povrijedila odredbe ovoga Zakona
2.detaljan činjenični opis postupanja ili propuštanja postupanja kojima je preliminarno utvrđeno da su nametnute nepoštene trgovačke prakse, odnosno odredbe ovoga Zakona koje su tim postupanjem ili propuštanjem postupanja povrijeđene
3.vrijeme, mjesto te trajanje preliminarno utvrđene povrede ovoga Zakona
4.naznaku članka ovoga Zakona koji propisuje visinu novčane kazne za tu povredu
5.poziv stranci da dostavi pisanu obranu i rok za njezinu dostavu, koji ne može biti kraći od osam niti dulji od 30 dana i
6.poziv stranci da predloži dodatne dokaze i svjedoke ako ih ima.
(3) Agencija će uz Obavijest iz stavka 1. ovoga članka stranci dostaviti i poziv na usmenu raspravu koja se zakazuje nakon isteka roka za dostavu pisane obrane stranke.
(4) Agencija će nakon isteka roka za dostavu pisane obrane stranke iz stavka 2. točke 5. ovoga članka, održati usmenu raspravu na kojoj će stranka moći iznositi svoju obranu, odnosno na kojoj će se izvoditi dokazi radi utvrđivanja povrede ovoga Zakona te utvrđivanja postojanja uvjeta za izricanje novčane kazne odnosno olakotnih i otegotnih okolnosti kao kriterija za određivanje visine novčane kazne propisane odredbama ovoga Zakona.
(5) Zaključak kojim se određuje i poziva stranku na usmenu raspravu iz stavka 3. ovoga članka mora sadržavati:
1.tvrtku i sjedište pravne osobe, odnosno ime i prezime te prebivalište fizičke osobe, kupca koji je stranka u postupku
2.ime i prezime te adresu osobe ovlaštene za zastupanje i opunomoćenika ako ga osoba iz točke 1. ovoga stavka ima
3.činjenični opis postupanja ili propuštanja postupanja kojima je preliminarno utvrđeno da je povrijeđen ovaj Zakon
4.dan i sat održavanja usmene rasprave
5.oznaku prostorije u sjedištu Agencije u kojoj će se održati usmena rasprava
6.naznaku svojstva u kojem se poziva
7.upozorenje da će u slučaju nedolaska po prvom pozivu, osoba biti ponovno pozvana, a u slučaju njezinog ponovnog nedolaska, usmena će se rasprava održati bez njezine nazočnosti, a odluka će biti donesena prema stanju u spisu predmeta
8.službeni pečat Agencije i potpis osobe ovlaštene za vođenje postupka.
(6) Po okončanju usmene rasprave iz stavka 3. ovoga članka Vijeće će u skladu s ovlastima iz članka 13. stavka 2. ovoga Zakona na temelju utvrđenog činjeničnog stanja odlučiti o tome je li povrijeđen ovaj Zakon te će u slučaju da utvrdi povredu, odlučiti i o postojanju uvjeta za izricanje novčane kazne, odrediti njezinu visinu, kao i rokove i način njezina izvršenja.
(7) Agencija u skladu s odlukama Vijeća kojima je utvrđeno iskorištavanje značajne pregovaračke snage nametanjem nepoštenih trgovačkih praksi, odnosno utvrđena povreda ovoga Zakona i kojima je utvrđeno postojanje uvjeta za izricanje novčane kazne i njezina visina, dovršava postupak donošenjem jedinstvenog rješenja.“
Članak 14.
U članku 20. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Agencija, u smislu ovoga Zakona, donosi akte kojima:
1.utvrđuje iskorištavanje značajne pregovaračke snage kupca u odnosu na njegove dobavljače nametanjem nepoštenih trgovačkih praksi u smislu članaka 4., 5., 7. do 12. ovoga Zakona, određuje trajanje takvog postupanja, zabranjuje svako takvo daljnje postupanje, određuje mjere, uvjete i rokove za otklanjanje takvog postupanja te utvrđuje i izriče propisanu novčanu kaznu
2.utvrđuje da stranka nije postupila u skladu s aktom Agencije iz stavka 1. točke 1. ovoga članka u dijelu kojim su određene mjere, uvjeti i rokovi za otklanjanje nepoštenih trgovačkih praksi te utvrđuje i izriče propisanu novčanu kaznu
3.obustavlja postupak zbog prihvaćanja prijedloga za preuzimanje obveza od strane kupca u obliku mjera i uvjeta te rokova provedbe u smislu članka 18. stavaka 2. i 3. ovoga Zakona
4.utvrđuje da stranka nije postupila u skladu s preuzetim obvezama iz u smislu članka 18. stavka 5. ovoga Zakona
5.utvrđuje da stranka nije postupila u skladu sa zahtjevom Agencije u smislu članka 17. stavka 3. ovoga Zakona te članka 3. stavaka 4. ovoga Zakona te utvrđuje i izriče propisanu novčanu kaznu
6.utvrđuje da dobavljač koji je fizička ili pravna osoba, kao obveznik izdavanja računa, nije izdao račun kupcu u smislu odredbe članka 7. stavka 2. ovoga Zakona i utvrđuje i izriče propisanu novčanu kaznu
7.utvrđuje da pravna i fizička osoba, koja nema položaj stranke u postupku nije postupila po zahtjevu Agencije iz članka 17. stavka 3. ovoga Zakona te članka 3. stavaka 4. ovoga Zakona te utvrđuje i izriče propisanu novčanu kaznu
8.obustavlja postupak pokrenut po službenoj dužnosti kad utvrdi da više u smislu ovoga Zakona ne postoje zakonske pretpostavke za daljnje vođenje postupka
9.odlučuje o zahtjevu podnositelja predstavke ili druge obavijesti za zaštitu njegovog identiteta, kao i zaštitu svih ostalih informacija u odnosu za koje smatra da bi otkrivanje takvih informacija bilo štetno za njegove interese ili za interese drugih dobavljača.“
Stavak 2. briše se.
U dosadašnjem stavku 3. koji postaje stavak 2., iza riječi „upravni spor“ briše se točka i dodaju riječi „pred nadležnim upravnim sudom.“
U dosadašnjem stavku 4. koji postaje stavak 3., iza riječi „stavka“, brojka „3.“, zamjenjuje se brojkom „2.“.
Dosadašnji stavak 5. postaje stavak 4.
Dosadašnji stavak 6. postaje stavak 5.
Članak 15.
Članak 21. mijenja se i glasi:
„(1) Rješenja iz članka 20. stavka 1. točke 1. do 8. ovoga Zakona Agencija donosi u roku od dva mjeseca od dana kada konačno utvrdi sve činjenice i okolnosti relevantne za donošenje odluke.
(2) Rješenje iz članka 20. stavka 1. točke 9. ovoga Zakona Agencija donosi bez odgađanja, a najkasnije u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva.“
Članak 16.
U članku 22. stavku 1. iza brojke 20. dodaju se riječi: „stavka 1. točke 1. do 8.“.
Članak 17.
Članak 24. i naslov iznad njega mijenjaju se i glase:
„Novčane kazne za teške i lakše povrede Zakona te novčane kazne za ostale povrede Zakona
Članak 24.
(1) Novčanom kaznom u iznosu do najviše 5.000.000,00 kuna za pravnu osobu, odnosno do najviše 2.500.000,00 kuna za fizičku osobu kaznit će se za tešku povredu ovoga Zakona pravna ili fizička osoba koja se u smislu ovoga Zakona smatra kupcem, a koja prodaje proizvod po cijeni nižoj od bilo koje nabavne cijene u nabavnom lancu tog proizvoda (članak 11. stavak 1. točka 25. ovog Zakona)
(2) Novčanom kaznom u iznosu do najviše 3.500.000,00 kuna za pravnu osobu, odnosno do najviše 1.500.000,00 kuna za fizičku osobu kaznit će se za tešku povredu ovoga Zakona pravna ili fizička osoba koja se u smislu ovoga Zakona smatra kupcem, a koja prema svojim dobavljačima iskoristi značajnu pregovaračku snagu nametanjem nepoštenih trgovačkih praksi u smislu ovoga Zakona, ako:
1. ne sklopi ugovor u pisanom obliku i s propisanim obveznim sadržajem ili ako nametne dobavljaču obveze koje nisu predviđene u pisanom ugovoru između kupca i njihovih dobavljača, i/ili ako ugovor između kupca i njihovih dobavljača nije sastavljen u skladu s odredbama ovoga Zakona (članak 4. stavak 2. točka 1. i članak 5. ovoga Zakona)
2. ne izda račun za naknade za usluge kupca prema dobavljaču čije ostvarenje ovisi o stvarnom i mjerljivom učinku kupca, a ne smatraju se nametanjem nepoštene trgovačke prakse, na kojem nisu jasno navedeni iznosi i točna specifikacija usluga na koje se iznosi odnose, ili ako kupac koji uslužno izdaje otkupni blok umjesto dobavljača ne izda otkupni blok na kojem su jasno navedeni iznos ugovorenih popusta ili rabata i točna specifikacija na što se iznosi odnose (članak 4. stavak 2. točka 2. i članak 7. ovoga Zakona)
3. odredbe općih uvjeta poslovanja nisu jasne i razumljive ili ako njihovi dobavljači nisu upozoreni na primjenu općih uvjeta poslovanja i na način njihove objave te ako opći uvjeti poslovanja sadržavaju odredbe koje se u smislu ovoga Zakona smatraju nepoštenim trgovačkim praksama (članak 4. stavak 2. točka 3. i članak 8. ovoga Zakona)
4. nametne jednostrani raskid ugovora u nepisanom obliku ili bez navođenja osnovanih razloga za raskid ugovora, ili nametne otkaz ugovora sa svojim dobavljačem bez primjerenog otkaznog roka, ili ako nametne jednostranu izmjenu ugovora (članak 4. stavak 2. točka 4. i članak 9. ovoga Zakona)
5. nametne nerazmjerno visoku ugovornu kaznu dobavljaču s obzirom na vrijednost i značenje objekta obveze ili naplati od dobavljača ugovornu kaznu u slučaju kada kupac skrivi neispunjenje, zakašnjenje ili neuredno ispunjenje obveze dobavljača te u drugim slučajevima kada je do neispunjenja, zakašnjenja ili neurednog ispunjenja obveze dobavljača došlo iz uzroka za koje dobavljač ne odgovara (članak 4. stavak 2. točka 5. i članak 10. ovoga Zakona)
6. nametne bilo koju od ostalih propisanih nepoštenih trgovačkih praksi (članak 4. stavak 2. točka 6., članak 11. stavak 1. točke od 1. do 24. te od 26. do 29. i članak 12. stavak 1. ovoga Zakona.)
7. ne postupi po rješenju Agencije iz članka 20. stavka 1. točke 1. ovoga Zakona u dijelu kojim se nalaže izvršenje određenih mjera, uvjeta i rokova za otklanjanje nepoštenih trgovačkih praksi.
(3) Novčanom kaznom u iznosu do najviše 1.000.000,00 kuna za pravnu osobu, odnosno do najviše 500.000,00 kuna za fizičku osobu, kaznit će se za lakšu povredu ovoga Zakona:
1.pravna ili fizička osoba koja se u smislu ovoga Zakona smatra kupcem, a koja ima položaj stranke u postupku, ako ne postupi po pisanom zahtjevu Agencije u svrhu prikupljanja podataka za dostavom svih potrebnih obavijesti u obliku pisanih očitovanja odnosno ne dostavi na uvid potrebne podatke i dokumentaciju (članak 17. stavak 3. i članak 3. stavak 4. ovoga Zakona)
2.pravna ili fizička osoba koja se u smislu ovoga Zakona smatra dobavljačem, ako ne postupi po pisanom zahtjevu Agencije u svrhu prikupljanja podataka za dostavom svih potrebnih obavijesti u obliku pisanih očitovanja odnosno ne dostavi na uvid potrebne podatke i dokumentaciju (članak 17. stavak 3. i članak 3. stavak 4. ovoga Zakona)
3.ne postupi po predloženim preuzetim obvezama za izvršenje određenih mjera i uvjeta u za to određenim rokovima koje su rješenjem Agencije postale obvezne za stranku u postupku (članak 18. stavci 1., 2. i 3. i članak 20. stavak 1. točka 5. ovoga Zakona).
(4) Novčanom kaznom u iznosu do najviše 20.000,00 kuna kaznit će se dobavljač fizička ili pravna osoba kao obveznik izdavanja računa, ako ne izda račun kupcu na kojem su jasno navedeni iznos ugovorenih popusta ili rabata i točna specifikacija na što se iznosi odnose (članak 7. stavak 2. ovoga Zakona).
(5) Novčanom kaznom do najviše 100.000,00 kuna kaznit će se pravna osoba, odnosno do najviše 25.000,00 kuna fizička osoba, koja nema položaj stranke u postupku, a koja ne postupi po zahtjevu Agencije (članak 17. stavak 3. i članak 3. stavak 4. ovoga Zakona).
Članak 18.
Članak 25. i članak 26. brišu se.
Članak 19.
U članku 27. u stavku 2. iza točke 4. dodaje se točka 5. koja glasi:
„5. utvrđenje da zabranjena nepoštena trgovačka praksa, koja, iako ugovorena, nije još primijenjena u poslovnom odnosu između kupca i dobavljača.“
U stavku 3. u točki 1. druga rečenica briše se.
U stavku 3. iza točke 3. briše se točka i dodaju se točke 4. i 5. koje glase:
„4. ne postupanje u skladu s rješenjem Agencije o prihvaćanju preuzimanja obveza u smislu članka 18. stavka 5. ovoga Zakona
5. onemogućavanje ili na bilo koji drugi način pružanje otpora provođenju nenajavljene inspekcije.“
Iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4., koji glasi:
„(4) U slučaju ponavljanja istog ili drugog postupanja kojim se krše odredbe ovog Zakona, ako je utvrđena povreda iste odredbe ovoga Zakona, iznos novčane kazne može se povećati do 100%, a za svaki drugi utvrđeni slučaj povrede druge odredbe ovoga Zakona, novčana kazna se može povećati do 50%, ali i u tim slučajevima novčana kazna ne može prijeći najviši propisani iznos iz članka 24. ovoga Zakona.“
Dosadašnji stavak 4. postaje stavak 5.
Iza stavka 5. dodaje se stavak 6. koji glasi:
„(6) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, u situaciji kada utvrdi da je došlo do povrede ovoga Zakona, ali su težina povrede, opseg povrede, vrijeme trajanja povrede i posljedice te povrede kako za dobavljače, tako i za javni interes neznatni, a stranka je dostavila dokaze o tome da je prije donošenja obavijesti o preliminarno utvrđenom činjeničnom stanju, podmirila obveze prema dobavljaču te uskladila svoje poslovanje s odredbama ovoga Zakona, Agencija može dodatno smanjiti iznos novčane kazne.“
Članak 20.
Iza POGLAVLJA III. dodaje se POGLAVLJE III. A sa člancima 31.a do 31.b i naslovima iznad njih koji glase:
„POGLAVLJE III. A
SURADNJA AGENCIJE S EUROPSKOM KOMISIJOM I PROVEDBENIM TIJELIMA DRŽAVA ČLANICA EU TE IZVJEŠĆIVANJE
Suradnja s Europskom komisijom i provedbenim tijelima država članica EU
Članak 31.a
Agencija će surađivati uzajamno s provedbenim tijelima drugih država članica EU i Europskom komisijom u postupcima utvrđivanja nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima, a osobito razmjenjivati informacije i iskustva o najboljim praksama, novim slučajevima i novim događajima u području nepoštenih trgovačkih praksi, kao i o provedbenim mjerama koje su donesene u postupcima utvrđivanja nepoštenih trgovačkih praksi te pružati pomoć u postupcima utvrđivanja nepoštenih trgovačkih praksi koje imaju prekograničnu dimenziju.
Izvješćivanje Europske komisije o radu Agencije
Članak 31.b
(1) Do 15. ožujka svake godine Ministarstvo poljoprivrede će Europskoj komisiji dostaviti izvješće o nepoštenim trgovačkim praksama u poslovnim odnosima kupaca i dobavljača u lancu opskrbe poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima.
(2) Izvješće iz stavka 1. ovoga članka bit će sastavljeno u skladu s provedbenim aktima Europske komisije.
(3) Na mrežnim stranicama Agencije se iz izvješća iz članka 16. ovoga Zakona, a koji se odnose na primjenu odredbi ovog Zakona, u sažetom obliku objavljuju podaci o broju zaprimljenih zahtjeva za pokretanje upravnih postupaka i predstavki, kao i broju pokrenutih i okončanih postupaka tijekom prethodne godine. Za svaki okončani postupak, izvješće sadrži sažet opis predmeta i ishoda.“
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Zamjena riječi u tekstu Zakona
Članak 21.
(1) U cijelom tekstu Zakona o Zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom (»Narodne novine«, br. 117/17.) riječ: “hrana“ zamjenjuje se riječima: „poljoprivredni i prehrambeni proizvodi“ u odgovarajućem rodu, broju i padežu, riječi: „otkupljivač i/ili prerađivač“ zamjenjuju se riječi: „kupac“ u odgovarajućem rodu, broju i padežu, riječi: “otkupljivač i/ili prerađivač ili trgovac“ zamjenjuju se riječi: „kupac“ u odgovarajućem rodu, broju i padežu, riječ: „trgovac“ zamjenjuje se riječju: „kupac“ u odgovarajućem rodu, broju i padežu, a riječi: „upravno-kaznena mjera zamjenjuje riječima „novčana kazna“ u odgovarajućem rodu, broju i padežu.“
Usklađivanje s odredbama ovog Zakona i postupanje u postupcima pokrenutim prije stupanja na snagu ovoga Zakona
Članak 22.
(1) Ugovori između dobavljača i kupaca sklopljeni prije stupanja na snagu ovoga Zakona moraju se uskladiti s njegovim odredbama najkasnije u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) Kupci na koje se nije primjenjivao Zakon o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom („Narodne novine“, br. 117/17.), moraju u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona sklopiti ugovore sa svojim dobavljačima prehrambenih i/ili poljoprivrednih proizvoda nad kojima imaju značajnu pregovaračku snagu ako ispunjavaju uvjete iz članka 4. ovoga Zakona.
(3) Postupci započeti do stupanja na snagu ovoga Zakona nastavit će se i dovršiti prema odredbama Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom („Narodne novine“, br. 117/17.).
(4) U upravnim sporovima pokrenutim protiv odluka Agencije, donesenih na temelju odredbi Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praski u lancu opskrbe hranom („Narodne novine“, br. 117/17.) primjenjivat će se zakon na temelju kojeg su donesene pobijane odluke.
(5) Ministar će propis iz članka 3. stavka 2. ovog zakona donijeti u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu.
Usklađivanje Statuta i drugih općih akata Agencije
Članak 23.
Agencija će, najkasnije u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona, uskladiti Statut i druge opće akte Agencije s odredbama ovoga Zakona.
Stupanje na snagu
Članak 24.
Ovaj Zakon objavit će se u „Narodnim novinama“, a stupa na snagu 1. studenoga 2021.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Odredbama ovoga članka propisuje se cilj i predmet ovoga Zakona te područje primjene.
Uz članak 2 .
Odredbama ovog članka dodaje se novi članak o usklađivanju s pravnim aktima Europske unije.
Uz članak 3.
Ovim člankom mijenjaju se i dopunjuju pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona slijedom čega se umjesto pojma svježi poljoprivredni i prehrambeni proizvodi uvodi pojam „pokvarljivi poljoprivredni i prehrambeni proizvod“i. Nadalje, ukidaju se pojmovi „primarni proizvođač“, „otkupljivač“, „trgovac“ te „prerađivač“. Dopunjuju se pojmovi „dobavljač“, „povezana društva“, „poslovna tajna“, „nabavni lanac“. Također, predloženom odredbom dodaju se pojmovna određenja „ukupni godišnji prihod“, „provedbena tijela država članica EU“, „krajnja prodajna cijena“ , „proizvodno i tržišno osjetljivi poljoprivredni i prehrambeni proizvodi“ te „novi proizvod“.
Uz članak 4.
Odredbama ovoga članka uređuje se zabrana iskorištavanja značajne pregovaračke snage kupca u odnosu na dobavljača nametanjem nepoštenih trgovačkih praksi. S obzirom na specifičnost odnosa u lancu opskrbe hranom i gospodarsku veličinu kupca, odredbama ovoga članka uređuje se iznos ukupnog godišnjeg prihoda uključivo i godišnji prihod povezanih društava preko kojeg se kupac smatra obveznikom ovoga Zakona. Iznosu ukupnog godišnjeg prihoda, uključivo i godišnji prihod povezanih društava ostvarenog u Republici Hrvatskoj pribrajaju se i ukupni godišnji prihodi odnosno primici njegovih povezanih društava na svjetskoj razini. Smatra se da značajnu pregovaračku snagu u smislu ovog Zakona ima kupac koji je ostvario ukupni godišnji prihod od najmanje 15.000.000,00 kuna. Kupac je dužan na zahtjev Agencije dostaviti podatke relevantne za utvrđivanje prihoda i primitka u roku od 60 dana, u suprotnom će Agencija pokrenuti postupak utvrđivanja postojanja uvjeta za izricanje novčane kazne.
Uz članak 5.
Odredbom ovoga članka se dopunjuje članak 4. Zakona slijedom čega je zabranjeno iskorištavanje značajne pregovaračke snage kupca u odnosu na njegove dobavljače nametanjem nepoštenih trgovačkih praksi. Nadalje se u ovom članku se dodatno navodi primjena na ugovore između dobavljača i kupca koji uređuju prodaju, kupnju ili isporuku poljoprivrednih i/ili prehrambenih proizvoda neovisno o mjerodavnom pravu.
Uz članak 6.
Odredbama ovoga članka uređuje se da ugovor dobavljača i kupca mora biti sklopljen u pisanom obliku prije isporuke i sadržavati sve odredbe bitne za poslovni odnos ugovornih strana. Pored toga, ovim člankom se uređuje obvezni sadržaj pisanog ugovora.
Nadalje, člankom se dodatno propisuje način formiranja cijene poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda, te se uvode termini redovita i neredovita isporuka proizvoda kod rokova plaćanja koji ne smiju biti dulji od 30, odnosno 60 dana ovisno da li se računa od datuma izdavanja računa, zaprimanja računa ili otkupnog bloka odnosno od isteka ugovorenog razdoblja isporuke tijekom kojeg su isporuke izvršene.
Uz članak 7.
Ovim člankom se briše članak 6.
Uz članak 8.
Predloženom odredbom modificira se i dorađuje tekst članka 7. Zakona kojim se uređuju pravila za izdavanje računa pri čemu se utvrđuje da svaka isporuka poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda u skladu s ugovorom sklopljenim između dobavljača i kupca, odnosno za isporuku povezanu s isporukom poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda mora biti izdan račun ili otkupni blok gdje je dobavljač odgovoran za sadržaj računa. Nadalje, otkupni blok koji kupac uslužno izdaje umjesto dobavljača mora sadržavati jasno navedeni iznos ugovorenih popusta ili rabata i točnu specifikaciju na što se odnose a u skladu s ugovorom između dobavljača i kupca.
Uz članak 9.
Ovim člankom dopunjuju se odredbe članka 11. Zakona koje uređuju ostale nepoštene trgovačke prakse u odnosu kupca i dobavljača u kojima kupac plaća dobavljaču u rokovima duljim od propisanih, otkazuje narudžbe, zahtjeva od dobavljača plaćanja koja nisu povezana s prodajom, zahtjeva od dobavljača naknadu za propadanje ili gubitak poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda nakon prijenosa vlasništva na kupca, otkriva poslovne tajne dobavljača, prijeti dobavljaču provedbom mjera komercijalne odmazde, zahtjeva od dobavljača naknadu za troškove analize pritužbi potrošača, zahtjeva naknadu za uvrštenje proizvoda u ponudu te za čuvanje i manipulaciju nakon isporuke. Nadalje, zahtjeva od dobavljača ispostavljanje instrumenta osiguranja radi preuzetog repromaterijala, a da kupac nema obavezu izdavanja sredstava osiguranja kod preuzetih, a neplaćenih proizvoda, zahtjeva naknadu za proširenje prodajne mreže kupca, uvjetuje produženje ugovora, naplaćuje naknadu za umanjeni promet, zahtjeva naknadu za istraživanje tržišta, briše proizvode s liste bez prethodno pisane najave, zaračunava troškove osoblja, naplaćuje troškove dodatnih kontrola kvalitete poljoprivrednih ili prehrambenog proizvoda, naplaćuje i/ili ugovara naknadu koja se ne iskazuje na računu, ne preuzima ugovorene količine proizvoda koji su robna marka kupca u skladu s ugovorenom dinamikom, prodaje poljoprivredne ili prehrambene proizvode po cijeni nižoj od nabavne, prodaje poljoprivredni ili prehrambeni proizvod ispod cijene proizvodnje, te ispod krajnje prodajne cijene. Nadalje, uvode se nove odredbe koje zabranjuju prodaju osjetljivih proizvoda po prodajnoj cijeni koja je za krajnjeg potrošača niža za više od 34 % od krajnje prodajne cijene, te zabrana akcijske prodaje osjetljivog proizvoda dobavljača koja premašuje razinu od 25 % količinskog obima ili vrijednosti robe prema ugovoru.
Uz članak 10.
Odredbama ovog članka dopunjuju se odredbe članka 12. Zakona koje uređuju ostale nepoštene trgovačke prakse kupca, uz dopuštenu mogućnost izuzeća od zabrane. Ovim člankom propisuju se pored nepoštenih trgovačkih praksi iz članka 4. i 5. te članaka 7. do 11. ovoga Zakona, ostale nepoštene trgovačke prakse u trgovini poljoprivrednim ili prehrambenim proizvodima od strane kupca koje su posljedica nametanja nepoštenih trgovačkih praksi određenih ovim člankom.
Uz članak 11.
Odredbama ovog članka uvodi se novi članak 17.a Zakona koji regulira nenajavljene inspekcije. Na temelju odredbi članka 6. stavka 1. točke c) Direktive određena je obveza državama članicama da kao jednu od ovlasti provedbenim tijelima dodijele i ovlast provođenja nenajavljenih inspekcija na licu mjesta u skladu s nacionalnim pravilima i postupcima.
Riječ je o novom instrumentu koji nije propisan važećim ZNTP-om, a kao takav nije predviđen ni odredbama Zakona o općem upravnom postupku („Narodne novine“, br. 47/09., dalje: ZUP). S obzirom na to da je odredbom članka 3. stavka 1. ZUP-a određeno da se pojedina pitanja upravnog postupka mogu zakonom urediti drukčije, ako je to nužno za postupanje u pojedinim upravnim područjima te ako to nije protivno njegovim temeljnim odredbama i svrsi, potrebno je ovim Zakonom urediti mogućnost provođenja nenajavljenih inspekcija. Postojanje jasno određenih, odredbi o nenajavljenim inspekcijama, koje su po svojoj naravi odredbe sui generis, nužno je jer se njima dira u temeljne slobode i prava osobe nad kojom se provodi takva inspekcija.Provođenje nenajavljene inspekcije poslovnih i drugih prostora kupca u kojim on obavlja gospodarsku djelatnost predviđeno je u slučaju postojanja indicija da je primijenjena nepoštena trgovačka praksa, a upravni postupak je u tijeku i navedeno je nužno provesti kako bi se utvrdile sve relevantne činjenice i okolnosti, osobito ako postoji opasnost od skrivanja ili uništenja dokaza koji su neophodni za utvrđivanje nametanja nepoštenih trgovačkih praksi, a razumno je pretpostaviti da se oni nalaze u određenom prostoru ili kod određene osobe. U većini država članica EU za pretragu odnosno inspekciju poslovnih prostorija nadležnim tijelima nije potreban nalog suda za provedbu nenajavljene pretrage ili inspekcije pa je i ovdje određeno da nalog za provedbu nenajavljene inspekcije stručnoj službi daje Vijeće Agencije, posebice jer se radi o hitnom i tajnom postupku.
Uz članak 12.
Odredbama ovoga članka dopunjuju se odredbe članka 18. Zakona koje uređuju preuzimanje obveza od strane kupca koji je stranka u postupku u cilju brzog otklanjanja utvrđenih nepoštenih trgovačkih praksi. Pri tomestranka protiv koje je pokrenut postupak može Agenciji u roku od 60 dana od dana pokretanja postupka predložiti preuzimanje obveze izvršenja određenih mjera i uvjeta te rokove u kojima će to učiniti kako bi otklonila nepoštene trgovačke prakse
Uz članak 13.
Predloženom odredbom ovoga članka dopunjuju se odredbe članka 19. Zakona koji uređuje postupak obavijesti o preliminarno utvrđenom činjeničnom stanju te pravo stranke na obranu.
Uz članak 14.
Ovim člankom dorađuju se odredbe članka 20. Zakona koje uređuju akte koje u smislu ovog Zakona donosi Agencija. Protiv rješenja Agencije nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom. Protiv naloga za nenajavljene inspekcije iz čl.17.a Zakona nije dopuštena žalba.
Uz članak 15.
Ovim člankom dopunjuju se odredbe članka 21. Zakona koje uređuju rokove za donošenje rješenja Agencije od 2 mjeseca od dana kad konačno utvrdi sve činjenice i okolnosti relevantne za donošenje odluke.
Uz članak 16.
Odredbama ovoga članka dopunjuju se odredbe članka 22. Zakona koje uređuju obveze Agencije da u svrhu transparentnosti objavi rješenja iz članka 20. stavka 1. točke od 1. do 8. ovoga Zakona na svojoj mrežnoj stranici. Rješenja iz članka 20. stavka 1. točka 9. ovog Zakona Agencija donosi bez odgađanja.
Uz članak 17.
Ovim člankom dopunjuju se odredbe članka 24. Zakona koje uređuju novčane kazne za teške i lakše povrede Zakona te novčane kazne za ostale povrede zakona. Pri tom se utvrđuje novčana kazna u iznosu do najviše 5.000.000,00 kuna za pravnu osobu, odnosno najviše 2.500.000,00 kuna za fizičku osobu koja se smatra kupcem za tešku povredu Zakona a prodaje proizvod po nižoj cijeni od bilo koje nabavne, odnosno novčana kazna u iznosu od najviše 3.500.000,00 kuna za pravnu, odnosno do najviše 1.500.000,00 kuna za fizičku osobu koja se smatra kupcem za tešku povredu prema ostalim nepoštenim praksama sukladno članku 24. stavak 2. točke od 1. do 7. ovog Zakona. Nadalje, za lakše povrede ovog Zakona propisana kazna je najviše 1.000.000,00 kuna za pravne osobe, odnosno 500.000,00 kuna za fizičku osobu, te ne izdavanje računa dobavljača kupcu od najviše 20.000,00 kuna. Osim toga, najvišom novčanom kaznom od 100.000,00 kuna kaznit će se pravna osoba , odnosno najviše 25.000,00 kuna fizička osoba koja nema položaj stranke u postupku, a koja ne postupi po zahtjevu Agencije.
Uz članak 18.
Odredbama ovog članka brišu se članci 25. i 26. Zakona.
Uz članak 19.
Odredbama ovoga članka dopunjuju se odredbe članka 27. Zakona koje uređuju kriterije za izricanje novčane kazne.
Uz članak 20.
Ovim člankom uvodi se novo Poglavlje III. Zakona s člancima 31.a i 31.b koji uređuju suradnju Agencije s Europskom komisijom i provedbenim tijelima država članica te izvješćivanje Europske komisije o radu Agencije.
Uz članak 21.
Ovim člankom propisuju se riječi koje se u čitavom tekstu Zakona zamjenjuju drugim riječima u odgovarajućem rodu, broju i padežu.
Uz članak 22. i 23.
Odredbama ovih članaka uređuje se pitanje prijelaznih i završnih odredbi. Ugovori između dobavljača i kupaca sklopljeni prije stupanja na snagu ovog Zakona moraju se uskladiti s njegovim odredbama najkasnije u roku od 6 mjeseci od dana stupanja na snagu ovog Zakona. U odnosu na članak 23. Agencija će, najkasnije u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona, uskladiti Statut i druge opće akte Agencije s odredbama ovoga Zakona.
Uz članak 24.
Ovim člankom uređuje se stupanje na snagu ovoga Zakona.
VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
NACRT
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZABRANI NEPOŠTENIH TRGOVAČKIH PRAKSI U LANCU OPSKRBE HRANOM
Zagreb, studeni 2020.
PRIJEDLOG ZAKONA O ZABRANI NEPOŠTENIH TRGOVAČKIH PRAKSI U LANCU OPSKRBE HRANOM
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
I.USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbama članka 2. stavka 4. podstavka 1., članka 16. i članka 50. stavka 2. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10 - pročišćeni tekst i 5/14 - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
II.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Ocjena stanja
Zakon o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom (Narodne novine, br. 117/17, dalje u tekstu: Zakon) uveden je u hrvatski nacionalni pravni okvir s ciljem uspostave, osiguranja i zaštite poštenih trgovačkih praksi kojima se štite sudionici u lancu opskrbe hranom, a u tu svrhu Zakon utvrđuje pravila i sustav mjera za sprječavanje nametanja nepoštenih trgovačkih praksi, utvrđuju se nepoštene trgovačke prakse u lancu opskrbe hranom čijim se nametanjem iskorištava značajna pregovaračka snaga otkupljivača i/ili prerađivača ili trgovca u odnosu na njihove dobavljače te ovlasti, zadaće i postupanje tijela nadležnog za provedbu ovoga Zakona.
Zakon je stupio na snagu 07. prosinca 2017. godine s odgovarajućim vremenom za prilagodbu svim obveznicima Zakona koje je trajalo do 31. ožujka 2018. godine kako bi se poslovni odnosi kupaca i dobavljača, kroz pisane ugovore, uskladili sa zahtjevima koje je postavio Zakon. Nakon 01. travnja 2018. godine uslijedila je puna primjena Zakona. Za provedbu Zakona nadležna je Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja, koja je o d stupanja Zakona na snagu pa do kraja 2019. pokrenula 223 predmeta od kojih je 187 imalo status neupravnih predmeta, a pokrenula je 36 upravnih postupaka, od kojih je tijekom 2019. godine 9 upravnih postupaka okončano donošenjem 7 rješenja (tri upravna postupka spojena su u jedan), u kojima je utvrđeno da su stranke iskorištavajući značajnu pregovaračku snagu nametnule svojim dobavljačima nepoštene trgovačke prakse u smislu Zakona te je izrekla upravno-kaznene mjere u ukupnom iznosu od 3.499.500,00 kuna. Najniža upravno-kaznena mjera izrečena je u iznosu od 250.000,00 kuna, a najviša u iznosu od 1.008.000,00 kuna.
U međuvremenu su Europski parlament i Vijeće 17. travnja 2019. donijeli Direktivu 2019/633 o nepoštenim trgovačkim praksama u odnosima među poduzećima u lancu opskrbe poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima (dalje u tekstu: Direktiva) koja je na snazi od 30.04.2019. godine.
Obveza država članica jest do 01. svibnja 2021. u nacionalnom pravnom okviru urediti provedbu, a od 01. studenog 2021. godine započeti s primjenom Direktive.
Opskrba hranom i pićem za osobnu potrošnju i potrošnju kućanstava počiva na lancu opskrbe hranom. U lancu opskrbe hranom potrošač je konačna točka, međutim u tom lancu kroz sustave trgovanja sudjeluju s jedne strane otkupljivači, prerađivači, trgovci jednim izrazom kao kupci, a s druge strane proizvođači, otkupljivači i prerađivači kao prodavatelji. U lancu opskrbe hranom krajnji potrošač je krajnja karika dok primarni proizvođači kao i prerađivači i otkupljivači koji prodaju proizvode trgovcima su s jedne strane lanca i nazivamo ih dobavljačima a prerađivači u trenutku otkupa robe kao sirovine te otkupljivači dok otkupljuju proizvode i trgovci su s druge strane i označavamo ih terminom kupci.
Na taj način je lanac opskrbe hranom u Republici Hrvatskoj svojom strukturom sličan lancima opskrbe hranom u zemljama Europske unije. Trendovi poslovne strukture lanca opskrbe hranom s europskog tržišta utjecali su na formiranje strukture hrvatskog tržišta koje u razdoblju posljednjih petnaestak godina, kroz provođenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, u konačnici postalo dijelom jedinstvenog europskog tržišta.
U Republici Hrvatskoj, slično kao i u pojedinim državama članicama, zadnjih godina je produbljena kriza i narušeni su trgovački odnosi u lancu opskrbe hranom. Ovaj problem je posebno bio naglašen dok nije donesen Zakon u posljednje vrijeme i na njega su ukazivali brojni poljoprivredni proizvođači i tvrtke iz prehrambene industrije te interesne grupacije poljoprivrednih proizvođača i prehrambene industrije (Hrvatska gospodarska komora - Sektor poljoprivrede i prehrambene industrije, Hrvatska poljoprivredna komora, Hrvatska udruga poslodavaca - Grupacija poljoprivrede i prehrambene industrije te ostala interesna udruženja proizvođača u svim sektorima proizvodnje hrane). U okviru toga, tražena je zaštita od resorno nadležnih tijela sa zahtjevom da se problematika nepoštenih trgovačkih praksi pravno uredi u čemu se i uspjelo donošenjem i provođenjem Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Osnovna pitanja koja se trebaju urediti zakonom
U odnosu na važeći Zakon, zakonskim prijedlogom predlažu se izmjene i dopune pojedinih odredbi zbog usklađivanja s novim propisima iz područja nepoštenih praksi u poslovanju s hranom koji su usvojeni na razini Europske unije kao što je gore navedeno. Usklađivanje Zakona s Direktivom provest će se terminološki i suštinski.
Objašnjenje iz preambule Direktive navodi da su znatne neravnoteže u pregovaračkoj moći između dobavljača i kupaca poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda uobičajena pojava u lancu opskrbe poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima, međutim te neravnoteže u pregovaračkoj moći lako mogu dovesti do nepoštenih trgovačkih praksi kada veći i moćniji trgovinski partneri žele nametnuti određene prakse ili ugovorne aranžmane koji idu njima u korist u odnosu na dobavljače.
Takve prakse mogu uvelike odstupati od dobrog poslovnog ponašanja, biti protivne dobroj vjeri i poštenom postupanju te ih jedan trgovinski partner može jednostrano nametnuti drugome a tada se njima nameće neopravdan i nerazmjeran prijenos gospodarskog rizika s jednog trgovinskog partnera na drugog ili se njima može jednom trgovinskom partneru nametnuti znatna neravnoteža prava i obveza. Isto tako, određene prakse mogu biti nepoštene čak i u slučajevima kada se obje strane s njima formalno slože.
Sukladno uočenim praksama kod trgovanja poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima zaključeno je da je potrebno uvesti minimalni standard Unije za zaštitu od nepoštenih trgovačkih praksi kako bi se smanjila pojava takvih praksi koje imaju negativan učinak na životni standard poljoprivredne zajednice. Pristupom minimalnog usklađivanja s odredbama Direktive, državama članicama omogućuje se donošenje ili zadržavanje nacionalnih pravila koja nadilaze nepoštene trgovačke prakse navedene u Direktivi.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Posljedice koje će donošenjem zakona proisteći
Nepoštene trgovačke prakse pojavljuju se kao jedna od posljedica nejednake gospodarske snage dionika u lancu opskrbe hranom. One najviše pogađaju poljoprivrednike, male i srednje tvrtke kao najslabiju kariku u lancu, ali i mala i srednja poduzeća u preradi. Ovim Prijedlogom zakona posljedično se treba nadograditi postojeći pravni okvir u skladu s odredbama Direktive koji će jasnim određivanjem nepoštenih trgovačkih praksi utjecati na ispravljanje postojećih poremećaja koji su poprimili formu uobičajenog poslovnog ponašanja.
Novčanim kaznama kažnjavat će se počinitelje povreda prema ovom Prijedlogu zakona, iako je glavni cilj utvrđenih kazni njihov odvraćajući utjecaj. Time će se nastala neravnoteža u poslovnim odnosima između dionika u lancu opskrbe hranom vratiti u nužno normalne uvjete jednakopravnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
III.OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provođenje ovog Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZABRANI NEPOŠTENIH TRGOVAČKIH PRAKSI U LANCU OPSKRBE HRANOM
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 1.
U Zakonu o Zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom (»Narodne novine«, br. 117/17.) članak 1. i naslov iznad mijenjaju se i glase:
„Cilj i predmet Zakona te područje primjene
Članak 1.
(1) Ovim se Zakonom utvrđuju pravila i sustav mjera za sprječavanje nametanja nepoštenih trgovačkih praksi, utvrđuju se nepoštene trgovačke prakse u lancu opskrbe poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima čijim se nametanjem iskorištava značajna pregovaračka snaga kupca u odnosu na njegove dobavljače, uređuju se ovlasti, zadaće i postupanje tijela nadležnog za provedbu ovoga Zakona te suradnja među provedbenim tijelima za utvrđivanje nepoštenih trgovačkih praksi država članica Europske unije i Europske komisije.
(2) Cilj i svrha ovoga Zakona su uspostava, osiguranje i zaštita poštenih trgovačkih praksi kojima se štite sudionici u lancu opskrbe poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima.
(3) Ovaj Zakon primjenjuje se na prodaju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u okviru koje dobavljač ili kupac ili obojica imaju poslovni nastan u Europskoj uniji (u daljem tekstu: Unija).
(4) Ovaj Zakon primjenjuje se i na usluge koje kupac pruža dobavljaču u mjeri i na način uređen odredbama ovoga Zakona.
(5) Ovaj Zakon ne primjenjuje se na odnose dobavljača i potrošača.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 2.
Iza članka 1. dodaje se članak 1. a i naslov iznad njega koji glasi:
„Usklađivanje s pravnim aktima Europske unije
Članak 1. a
(1) Ovim Zakonom u pravni sustav Republike Hrvatske prenosi se Direktiva (EU) br. 2019/633 Europskog parlamenta i Vijeća, od 17. travnja 2019. o nepoštenim trgovačkim praksama u odnosima među poduzećima u lancu opskrbe poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima (SL L 111, 25.04.2019.; u daljnjem tekstu: Direktiva (EU) br. 2019/633).
(2) U postupcima utvrđivanja povrede ovoga Zakona poštuju se opća načela prava Europske unije i Povelja Europske unije o temeljnim pravima vezana uz pravo na obranu stranke i obveza povjerljivog postupanja s informacijama podnositelja predstavke za pokretanje postupka.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 3.
Članak 2. mijenja se i glasi:
„Pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju sljedeće značenje:
1. „lanac opskrbe poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima“ obuhvaća sve sudionike u proizvodnji, preradi i trgovini poljoprivrednim ili prehrambenim proizvodima, i to: proizvođače, otkupljivače i/ili prerađivače, trgovce na veliko i trgovce na malo koji u ugovornim odnosima mogu biti dobavljači ili kupci te javna tijela kao kupce
2. „nepoštene trgovačke prakse“ su ugovorne odredbe i/ili poslovne prakse koje u vezi s prodajom poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda dobavljaču jednostrano nametne kupac, koristeći svoju značajnu pregovaračku snagu u odnosu na dobavljača, a suprotno načelima savjesnosti i poštenja, načelu ravnopravnosti ugovornih strana, načelu jednake vrijednosti činidaba i dobroj poslovnoj praksi u proizvodnji i/ili trgovini poljoprivrednim ili prehrambenim proizvodima, odnosno koje nisu u skladu s odredbama članaka 4. do 12. ovoga Zakona
3. „poljoprivredni i prehrambeni proizvodi“ su proizvodi navedeni u Prilogu I. Ugovora o funkcioniranju Europske unije kao i proizvodi koji nisu navedeni u tom Prilogu, ali su prerađeni za upotrebu kao hrana s pomoću proizvoda navedenih u tom Prilogu, uključivo i sve proizvode obuhvaćene pojmom „hrana“ u skladu s člankom 2. stavkom 1. Uredbe (EZ) br. 178/2002 Europskog parlamenta i Vijeća od 28. siječnja 2002. o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane (SL 31, 1. 2. 2002.; u daljnjem tekstu: Uredba (EZ) br. 178/2002)
4. „pokvarljivi poljoprivredni i prehrambeni proizvodi“ su svježe voće, svježe povrće, jaja, svježe meso, svježa riba, sirovo mlijeko, svježe mlijeko, svježi sirevi, fermentirani mliječni proizvodi, kruh i svježi pekarski proizvodi, svježi kolači  e ostali poljoprivredni i prehrambeni proizvodi koji zbog svoje prirode ili u fazi prerade u kojoj se nalaze postaju neprikladni za prodaju u roku od 30 dana nakon berbe, proizvodnje ili prerade (u daljnjem tekstu: pokvarljivi proizvodi)
5. „primarni poljoprivredni proizvod“ je proizvod koji je nastao kao rezultat proizvodnje, obrađivanja ili uzgoja, uključujući žetvu, berbu ili pobiranje plodova, mužnju i uzgoj životinja prije klanja kao i lov, ribolov te sakupljanje divljih plodova i biljaka
6. „dobavljač“ je poljoprivredni proizvođač ili svaka fizička ili pravna osoba, neovisno o njihovu mjestu poslovnog nastana koji prodaje poljoprivredne i prehrambene proizvode; a pojam „dobavljač“ može obuhvaćati skupinu takvih poljoprivrednih proizvođača ili skupinu takvih fizičkih i pravnih osoba kao što su organizacije proizvođača, organizacije dobavljača i udruženja takvih organizacija
7. „kupac“ je svaka fizička ili pravna osoba, neovisno o poslovnom nastanu te osobe, ili svako javno tijelo u Europskoj uniji koja kupuje poljoprivredne i prehrambene proizvode; a pojam „kupac“ može obuhvaćati skupinu takvih fizičkih i pravnih osoba
8. „ naknada“ je bilo koje plaćanje u novcu ili robi ili uslugama
9. „povezana društva“ su društva uređena općim propisima o trgovačkim društvima, pojmom poduzetnika pod kontrolom drugog poduzetnika uređenog općim propisom o zaštiti tržišnog natjecanja, uključujući društva koja neku od takvih povezanosti ostvaruju kroz fizičku osobu ili grupu fizičkih osoba koje djeluju zajednički u skladu s člankom 3. Priloga Preporuke Komisije 2003/361/EZ od 6. svibnja 2003. vezano uz definicije mikro poduzeća, malih i srednjih poduzeća (SL L 124, 20.5.2003., u daljnjem tekstu: Prilog Preporuke Komisije)
10. „ukupan godišnji prihod“ čine zbroj ukupnog godišnjeg prihoda odnosno primitaka promatranog kupca ili dobavljača, kojima se pribrajaju ukupni godišnji prihodi odnosno primici njegovih povezanih društava, a prema podacima iskazanim u posljednjem predanom godišnjem financijskom izvješću, konsolidiranom financijskom izvješću ili drugom odgovarajućem financijskom dokumentu. Dobiveni zbroj ukupnih prihoda promatranog kupca ili dobavljača i s njim povezanih društava umanjuje se za iznos prihoda odnosno primitaka ostvarenih prodajom robe odnosno pružanjem usluga između tog kupca i s njim povezanih društava, odnosno između tog dobavljača i s njim povezanih društava kako je to opisano u članku 3. ovoga Zakona a u smislu odredbi članaka 3., 4., i 6. Priloga Preporuke Komisije
11. „mjesto isporuke poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda“ je mjesto na kojem dobavljač isporučuje poljoprivredni ili prehrambeni proizvod kupcu i na kojem u trenutku isporuke svi rizici i odgovornosti za poljoprivredni ili prehrambeni proizvod prelaze na kupca
12. „cijena proizvodnje“ je zbroj svih promjenjivih i nepromjenjivih troškova koji nastanu u proizvodnji jedinice proizvoda
13. „nabavna cijena“ je jedinična cijena dobavljača po kojoj se kupuje poljoprivredni ili prehrambeni proizvod, umanjena za sve rabate ili popuste iskazane isključivo na računu, te uvećana za zavisne troškove koji su vezani za nabavu tog proizvoda. Zavisni troškovi u pravilu uključuju troškove prijevoza, osiguranja, špedicije i carine
14. „poslovna tajna“ jesu poslovne informacije određene općim propisom o zaštiti tržišnog natjecanja i Direktivom (EU) 2016/943 Europskog parlamenta i Vijeća od 8. lipnja 2016. o zaštiti neotkrivenih znanja i iskustava te poslovnih informacija (poslovne tajne) od nezakonitog pribavljanja, korištenja i otkrivanja (SL L 157, 15.6.2016. str.1.; dalje u tekstu: Direktiva (EU) Europskog parlamenta i Vijeća)
15. „nabavni lanac“ čine svi subjekti koji sudjeluju u proizvodnji i/ili nabavi pojedinog poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda od trenutka kada je proizvod pripremljen za prodaju krajnjem potrošaču do trenutka prodaje krajnjem potrošaču
16. „javno tijelo“ je tijelo državne uprave i druga državna tijela, tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe koje imaju javne ovlasti ili udruženja koja se sastoje od jednog ili više takvih tijela ili jedne ili više takvih pravnih osoba koje imaju javne ovlasti
17. „provedbena tijela država članica Europske unije“ su nacionalna tijela nadležna za utvrđivanje i sankcioniranje nepoštenih trgovačkih praksi u državama članicama Europske unije koja su dužna postupati po službenoj dužnosti ili po zahtjevima dobavljača
18. „krajnja prodajna cijena “ je cijena po kojoj trgovac prodaje proizvod u maloprodaji krajnjem potrošaču, a formira se na način da se nabavna cijena poljoprivrednog i prehrambenog proizvoda množi najmanje koeficijentom 1,10
19. „ proizvodno i tržišno osjetljivi poljoprivredni i prehrambeni proizvodi“ jesu mlijeko i mliječni proizvodi, svježe goveđe/teleće, svinjsko i meso peradi, svježe voće i povrće, brašno i kruh, šećer, biljna ulja u prehrani
20. „novi proizvod“ je proizvod kojeg dobavljač prvi put stavlja na tržište ili djelomično izmijenjen proizvod koji već postoji na tržištu, a prvi put se isporučuje kupcu.
(2) Popis poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz stavka 1. točke 3., popis pokvarljivih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz stavka 1. točke 4.  e popis osjetljivih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz stavka 1. točke 19. ovoga članka, pravilnikom propisuje ministar.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 4.
Članak 3. i naslov iznad njega mijenjaju se i glase:
„Značajna pregovaračka snaga
Članak 3.
(1) Smatra se da značajnu pregovaračku snagu u smislu ovoga Zakona ima kupac koji je ostvario ukupni godišnji prihod od najmanje 15.000.000,00 kuna.
(2) Ako kupac iz stavka 1. ovog članka ima povezana društva u smislu ovoga Zakona, ukupni godišnji prihod kupca izračunava se na način da se ukupnom godišnjem prihodu odnosno primicima kupca ostvarenima na području Republike Hrvatske pribrajaju ukupni godišnji prihodi odnosno primici njegovih povezanih društava na svjetskoj razini, a prema podacima iskazanim u posljednjem predanom godišnjem financijskom izvješću, konsolidiranom financijskom izvješću ako ga ima ili drugom odgovarajućem financijskom dokumentu. Dobiveni zbroj ukupnih prihoda kupca i s njim povezanih društava umanjuje se za iznos prihoda odnosno primitaka ostvarenih prodajom robe odnosno pružanjem usluga između tog kupca i s njim povezanih društava. Iznos koji se koristi za ukupni godišnji prihod računa se bez poreza na dodanu vrijednost (PDV) i ostalih neizravnih poreza.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka, kupac je dužan na zahtjev Agencije dostaviti podatke relevantne za utvrđivanje njegovog ukupnog godišnjeg prihoda i primitaka, kao i ukupnih godišnjih prihoda odnosno primitaka s njim povezanih društava navedenim u stavku 2. ovoga članka u roku od 60 dana od dana primitka zahtjeva.
(4) Ukoliko kupac ne postupi u skladu sa stavkom 3. ovoga članka odnosno ne dostavi Agenciji podatke iz stavka 2. ovoga članka u roku propisanom stavkom 3. ovoga članka, smatrat će se da kupac u odnosu na dobavljača ispunjava uvjete iz stavka 1. ovoga članka, odnosno da ima značajnu pregovaračku snagu u odnosu na dobavljača. Agencija će u tom slučaju postupiti u skladu s člankom 17. stavkom 3. te člankom 31. a ovoga Zakona.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 5.
Članak 4. mijenja se i glasi:
„(1) Zabranjeno je iskorištavanje značajne pregovaračke snage kupca u odnosu na njegove dobavljače nametanjem nepoštenih trgovačkih praksi.
(2) Nepoštene trgovačke prakse u lancu opskrbe poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima koji obuhvaća sve sudionike u proizvodnji, preradi i/ili trgovini poljoprivrednim ili prehrambenim proizvodima koje se iskorištavanjem značajne pregovaračke snage nameću dobavljačima su:
1. nepostojanje pisanog ugovora između kupca i dobavljača, kao i pisani ugovor između kupca i dobavljača koji nije sastavljen u skladu s odredbama ovoga Zakona ili obveze nametnute dobavljaču koje nisu predviđene u pisanom ugovoru između kupca i dobavljača
2. plaćanja koja nisu jasno istaknuta i specificirana na računu ili otkupnom bloku
3. opći uvjeti poslovanja kupca koji nisu u skladu s odredbama ovoga Zakona
4. mogućnost jednostranog raskida ugovora s dobavljačem od strane kupca u nepisanom obliku ili bez navođenja osnovanih razloga za raskid ugovora ili mogućnost otkaza ugovora s dobavljačem bez primjerenog otkaznog roka ili mogućnost jednostrane izmjene ugovora od strane kupca
5. nerazmjerno visoke ugovorne kazne s obzirom na vrijednost i značenje objekta obveze i
6. ostale nepoštene trgovačke prakse propisane člancima 11. i 12. ovoga Zakona.
(3) Zabranjene nepoštene trgovačke prakse propisane ovim Zakonom primjenjuju se na ugovore između dobavljača i kupca koji uređuju prodaju, kupnju ili isporuku poljoprivrednih i/ili prehrambenih proizvoda neovisno o mjerodavnom pravu koje bi se inače primjenjivalo na te ugovore.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 6.
Članak 5. i naslov iznad njega mijenjaju se i glase:
„Oblik i obvezni sadržaj ugovora dobavljača i kupca
Članak 5.
(1) Ugovor između dobavljača i kupca mora biti sklopljen u pisanom obliku prije isporuke poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda i sadržavati sve odredbe bitne za poslovni odnos ugovornih strana, a osobito odredbe o:
1. cijeni poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda i/ili načinu određivanja, odnosno izračuna cijene
2. kvaliteti i vrsti poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda koji se isporučuje kupcu
3. uvjetima i rokovima plaćanja isporučenog poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda
4. uvjetima i rokovima isporuke poljoprivrednih ili prehrambenih proizvoda koji su predmet ugovora
5. mjestu isporuke poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda odredivog i/ili određenog adresom mjesta isporuke i
6. trajanju ugovora.
(2) Cijena poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda iz stavka 1. točke 1. ovoga članka može biti određena u fiksnom iznosu, a može se odrediti i/ili izračunati zbrajanjem različitih faktora koji moraju biti utvrđeni u ugovoru, a koji primjerice mogu uključivati tržišne pokazatelje koji se odnose na promjene tržišnih uvjeta, isporučene količine te kvalitetu ili sastav isporučenih poljoprivrednih proizvoda.
(3) Ako se ugovorom predviđa redovita isporuka proizvoda, uvjeti i rokovi plaćanja isporučenog pokvarljivog poljoprivrednog i prehrambenog proizvoda iz stavka 1. točke 3. ovoga članka ne smiju biti dulji od 30 dana računajući od isteka ugovorenog razdoblja isporuke tijekom kojeg su isporuke izvršene ili ne smiju biti dulji od 30 dana računajući od datuma isporuke odnosno datuma primke ili datuma otkupnog bloka na kojem je utvrđen iznos koji treba platiti za otkupljene poljoprivredne i prehrambene proizvode.
(4) Ako se ugovorom predviđa redovita isporuka proizvoda, uvjeti i rokovi plaćanja isporučenih ostalih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz stavka 1. točke 3. ovoga članka, a koji se ne smatraju pokvarljivima u smislu ovoga Zakona, ne smiju biti dulji od 60 dana računajući od isteka ugovorenog razdoblja isporuke tijekom kojeg su isporuke izvršene ili ne smiju biti dulji od 60 dana računajući od datuma isporuke odnosno datuma primke ili datuma otkupnog bloka na kojem je utvrđen iznos koji treba platiti za otkupljene poljoprivredne i prehrambene proizvode.
(5) Ugovoreno razdoblje isporuke iz stavaka 3. i 4. ovoga članka može biti ugovoreno i obuhvatiti obračunsko razdoblje od najdulje mjesec dana.
(6) Ako se ugovorom ne predviđa redovita isporuka proizvoda uvjeti i rokovi plaćanja isporučenog pokvarljivog poljoprivrednog i prehrambenog proizvoda iz stavka 1. točke 3. ovoga članka ne smiju biti dulji od 30 dana računajući od datuma isporuke ili ne smiju biti dulji od 30 dana računajući od datuma izdavanja računa ili zaprimanja računa ili otkupnog bloka na kojem je utvrđen iznos koji treba platiti, ovisno o tome koji od navedenih datuma nastupa kasnije.
(7) Ako se ugovorom ne predviđa redovita isporuka proizvoda uvjeti i rokovi plaćanja za ostale poljoprivredne i prehrambene proizvode iz stavka 1. točke 3. ovoga članka, a koji se ne smatraju pokvarljivim u smislu ovoga Zakona, ne mogu biti dulji od 60 dana računajući od datuma isporuke ili ne smiju biti dulji od 60 dana računajući od datuma izdavanja računa ili zaprimanja računa ili otkupnog bloka na kojem je utvrđen iznos koji treba platiti, ovisno o tome koji od navedenih datuma nastupa kasnije.
(8) Ako kupac utvrđuje iznos koji treba platiti, razdoblja plaćanja iz stavaka 3. i 4. ovoga članka počinju teći od isteka ugovorenog obračunskog razdoblja u kojem su isporuke izvršene, a razdoblja plaćanja iz stavaka 6. i 7. ovoga članka počinju teći od datuma isporuke poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.
(9) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, pisani ugovor nije potreban ako dobavljač prihvati ponudu koja sadrži javno objavljene i obvezujuće uvjete kupca koji kupuje na otkupni blok primarni poljoprivredni proizvod radi njegove daljnje prodaje ili prerade a ponuda sadrži odredbe iz točaka 1. do 5. stavka 1. ovoga članka, odnosno ako dobavljač i kupac imaju sklopljen ugovor o zajedničkoj proizvodnji koji sadržava i odredbe iz točaka 1. do 6. stavka 1. ovoga članka.
(10) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, u slučaju kada dobavljač isporučuje poljoprivredni ili prehrambeni proizvod kupcu koji je zadruga i/ili proizvođačka organizacija čiji je član dobavljač, pisani ugovor nije potreban ako statut zadruge odnosno osnivački akt proizvođačke organizacije sadržavaju odredbe koje su po sadržaju u skladu sa stavkom 1. ovoga članka.
(11) Kupac je dužan javno objavljene obvezujuće uvjete iz stavka 9. ovog članka čuvati i arhivirati u slučaju svake izmjene radi osiguranja dostatnog revizorskog traga i uvida u uvjete po kojima je otkupljivao ili davao ponudu.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 7.
Članak 6. briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 8.
Članak 7. i naslov iznad njega mijenjaju se i glase:
„Pravila izdavanja računa i otkupnog bloka
Članak 7.
(1) Za isporuku poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda u skladu s ugovorom sklopljenim između dobavljača i kupca, odnosno za uslugu povezanu s isporukom poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda mora biti izdan račun ili otkupni blok, u skladu s poreznim propisima.
(2) Račun koji dobavljač izdaje kupcu, pored bitnih elemenata uređenih poreznim propisima mora sadržavati jasno navedeni iznos ugovorenih popusta ili rabata i točnu specifikaciju na što se iznosi odnose, u skladu s ugovorom između dobavljača i kupca. Dobavljač odgovara za sadržaj računa.
(3) Otkupni blok koji kupac uslužno izdaje umjesto dobavljača, mora sadržavati jasno navedeni iznos ugovorenih popusta ili rabata i točnu specifikaciju na što se iznosi odnose, u skladu s ugovorom između dobavljača i kupca.
(4) Naknade za usluge kupca prema dobavljaču čije ostvarenje ovisi o stvarnom i mjerljivom učinku kupca, a ne smatraju se nametanjem nepoštene trgovačke prakse, ne smiju biti izražene na računu iz stavka 2. ovoga članka, već za te usluge kupac mora izdati račun dobavljaču.
(5) Odredbe ovoga članka ne utječu na porezne propise o obliku i sadržaju računa.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 9.
Članak 11. i naslov iznad njega mijenjaju se i glase:
„Ostale nepoštene trgovačke prakse kupca
Članak 11.
„(1) Osim nepoštenih trgovačkih praksi iz članaka 4. i 5. te članaka 7. do 10. ovoga Zakona, ostale zabranjene nepoštene trgovačke prakse u odnosu kupca i dobavljača su prakse u kojima kupac:
1. plaća dobavljaču u rokovima duljim od propisanih,
a) člankom 5. stavcima 3., 4., 5. i 8. ovog Zakona u slučaju ugovorene redovite isporuke proizvoda
b) člankom 5. stavcima od 6. do 8. ovog Zakona u slučajevima kada nije ugovorena redovita isporuka proizvoda
2. otkazuje dobavljaču narudžbe pokvarljivih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u roku kraćem od 30 dana, s obzirom na to da u roku kraćem od 30 dana nije razumno očekivati da će dobavljač pronaći drugi način stavljanja na tržište ili upotrebe tih proizvoda
3. zahtijeva od dobavljača ili ugovara i/ili naplaćuje od dobavljača plaćanja koja nisu povezana s prodajom poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda dobavljača te zahtijeva plaćanja i/ili ugovara i/ili naplaćuje dobavljaču naknadu za usluge koje nisu pružene odnosno za usluge koje su pružene iako nisu ugovorene između ugovornih strana
4. zahtijeva od dobavljača i/ili ugovara i/ili naplaćuje od dobavljača naknadu za propadanje ili gubitak poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda do čega je došlo u prostorima kupca ili nakon prijenosa vlasništva na kupca, odnosno prebacuje rizik svog poslovanja na dobavljača, premda do takvog propadanja ili gubitka nije došlo zbog krivnje dobavljača
5. nezakonito pribavlja, koristi ili otkriva poslovne tajne dobavljača u smislu Direktive (EU) 2016/943 Europskog parlamenta i Vijeća
6. dobavljaču prijeti provedbom mjera komercijalne odmazde odnosno provodi takve mjere, primjerice, uklanjanjem proizvoda iz ponude, smanjenjem količina naručenih proizvoda, prekidom pružanja određenih usluga koje kupac pruža dobavljaču poput marketinga ili promidžbe i sl., ako dobavljač ostvaruje svoja ugovorna ili zakonska prava, među ostalim podnošenjem zahtjeva ili predstavke provedbenim tijelima država članica Europske unije ili suradnjom s tim tijelima tijekom postupka
7. zahtijeva od dobavljača i/ili ugovara i/ili naplaćuje od dobavljača naknadu za troškove proučavanja pritužbi potrošača u vezi s prodajom proizvoda dobavljača, usprkos tome što nema krivnje dobavljača
8. zahtijeva od dobavljača ili ugovara i/ili naplaćuje dobavljaču naknadu za uvrštavanje poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda dobavljača u ponudu kupca
9. zahtijeva od dobavljača ili ugovara i/ili naplaćuje naknadu dobavljaču za čuvanje i manipulaciju nakon isporuke poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda dobavljača
10. dobavljaču netransparentno umanjuje količinu i/ili vrijednosti poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda standardne kvalitete
11. zahtijeva od dobavljača i/ili ugovara dobavljaču obvezu ispostavljanja i/ili ispostavljanje bilo kojeg instrumenta osiguranja radi preuzetog repromaterijala, a da kupac nema obvezu izdavanja sredstva osiguranja za preuzete a neplaćene poljoprivredne i prehrambene proizvode
12. dobavljaču uvjetuje sklapanje ugovora i poslovne suradnje kompenzacijom roba i usluga
13. od dobavljača zahtijeva da ne prodaje poljoprivredne ili prehrambene proizvode drugim kupcima po nižim cijenama od onih koje je platio kupac
14. zahtijeva ili ugovara i/ili naplaćuje dobavljaču naknadu za dostavu poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda na mjesto isporuke ili izvan ugovorenog mjesta isporuke
15. zahtijeva ili ugovara i/ili naplaćuje dobavljaču naknadu za proširenje prodajne mreže kupca, poboljšanje (preuređenje) postojećih prodajnih mjesta kupca, proširenje skladišnih kapaciteta kupca, proširenje distributivne mreže kupca
16. uvjetuje dobavljaču sklapanje ili produženje ugovora te primitak isporuke poljoprivrednih ili prehrambenih proizvoda koji su predmet ugovora zahtjevom za proizvodnjom i isporukom poljoprivrednih ili prehrambenih proizvoda koji se mogu smatrati zamjenjivim u odnosu na ugovorene ili isporučene proizvode (robna marka kupca)
17. zahtijeva ili ugovara i/ili naplaćuje dobavljaču naknadu za umanjeni promet, prodaju ili umanjenu maržu kupca zbog smanjene prodaje određenog poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda
18. zahtijeva ili ugovara i/ili naplaćuje dobavljaču naknadu za istraživanje tržišta
19. jednostrano briše proizvode s liste ugovorenih proizvoda koje dobavljač isporučuje kupcu ili značajno smanjuje narudžbe pojedinog poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda od dobavljača bez prethodne pisane najave dobavljaču od strane kupca u roku koji ne može biti kraći od 30 dana
20. dobavljaču zaračunava troškove osoblja zaduženog za opremanje prostorija koje se upotrebljavaju za prodaju proizvoda dobavljača
21. zahtijeva ili ugovara i/ili naplaćuje troškove dodatnih kontrola kvalitete poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda od dobavljača, osim pod uvjetom ako se tim dodatnim kontrolama utvrdi kako proizvod dobavljača ne udovoljava ugovorenoj kvaliteti, a u toj situaciji trošak dodatnih kontrola kvalitete za dobavljača ne smije biti veći od troška koji je kupac imao za dodatnu analizu
22. ugovara i/ili naplaćuje naknadu koja se ne iskazuje na računu dobavljača
23. ugovara i/ili zahtijeva od dobavljača plaćanja za propadanje ili gubitak poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda do čega je došlo u prostorima kupca ili nakon prijenosa vlasništva na kupca, odnosno prebacuje rizik svog poslovanja na dobavljača
24. od dobavljača ne preuzima ugovorene količine poljoprivrednih ili prehrambenih proizvoda, kao i poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda koji su robna marka kupca u skladu s ugovorenom dinamikom, osim pod uvjetom da je riječ opravdanim slučajevima utvrđenim ugovorom ili odbija primitak isporuke poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, kao i poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda koji su robna marka kupca po dospijeću obveze za dobavljača na isporuku, osim pod uvjetom da je riječ o razlozima koji su ugovorom utvrđeni kao opravdani razlozi za odbijanje primitka
25. prodaje poljoprivredni i prehrambeni proizvod krajnjem potrošaču po cijeni nižoj od nabavne cijene po kojoj je taj proizvod nabavio kupac s porezom na dodanu vrijednost, osim pod uvjetom da je riječ o proizvodima pred istekom roka trajanja, povlačenju poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda iz asortimana te potpunoj rasprodaji zbog zatvaranja prodajnog objekta
26. prodaje poljoprivredni ili prehrambeni proizvod ispod cijene proizvodnje u slučaju vlastite proizvodnje kupca (robna marka kupca), osim pod uvjetom da je riječ o proizvodima pred istekom roka trajanja, povlačenju poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda iz asortimana te potpunoj rasprodaji zbog zatvaranja prodajnog objekta
27. prodaja osjetljivih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda ispod krajnje prodajne cijene
28. prodaja osjetljivih poljoprivrednih proizvoda po prodajnoj cijeni koja je za krajnjeg potrošača niža za više od 34% od krajnje prodajne cijene, što uključuje i sniženja cijena na način odgovarajućeg povećanja pakiranja, neto težine proizvoda, bez povećanja krajnje prodajne cijene
29. akcijska prodaja osjetljivog poljoprivrednog i prehrambenog proizvoda određenog dobavljača koja premašuje razinu od 25% količinskog obima ili vrijednosti robe obuhvaćene ugovorom između dobavljača i trgovaca. Ova odredba ne primjenjuje se na proizvode pred istekom roka trajanja, poljoprivredne ili prehrambene proizvode koji se povlače iz asortimana te kod potpune rasprodaje zbog zatvaranja prodajnog objekta.
(2) Zabranom iz stavka 1. točke 1. podtočke a) ovoga članka ne dovodi se u pitanje:
— posljedice zakašnjelih plaćanja i pravni lijekovi kako su utvrđeni u Direktivi 2011/7/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 16. veljače 2011. o borbi protiv kašnjenja u plaćanju u poslovnim transakcijama (u daljnjem tekstu: Direktiva 2011/7/EU) koji se, odstupajući od razdoblja plaćanja utvrđenih u toj direktivi, primjenjuju na temelju razdoblja plaćanja utvrđenih u ovom Zakonu;
— mogućnost da se kupac i dobavljač dogovore o klauzuli o podjeli vrijednosti u smislu članka 172. a Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i stavljanju izvan snage uredbi Vijeća (EEZ) br. 922/72, (EEZ) br. 234/79, (EZ) br. 1037/2001 i (EZ) br. 1234/2007 (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) br. 1308/2013).
(3) Zabrana iz stavka 1. točke 1. podtočke a) ovoga članka ne primjenjuje se na plaćanja:
— kupca dobavljaču ako su takva plaćanja izvršena u okviru programa u školama na temelju članka 23. Uredbe (EU) br. 1308/2013;
— javnih subjekata koji pružaju zdravstvenu skrb u smislu članka 4. stavka 4. točke (b) Direktive 2011/7/EU.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 10.
Članak 12. i naslov iznad mijenjaju se i glase:
„Ostale nepoštene trgovačke prakse kupca uz dopuštenu mogućnost izuzeća od zabrane
Članak 12.
„(1) Prakse koje su jasno i nedvosmisleno ugovorene na izričit zahtjev dobavljača u okviru ugovora o isporuci poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda čime ispunjavaju propisane uvjete za izuzeće od zabrane utvrđene ovim člankom kako ih se ne bi smatralo zabranjenima u smislu ovoga Zakona su prakse kojima kupac:
1. zahtijeva ili ugovara i/ili naplaćuje dobavljaču naknadu za smještaj proizvoda na policama u prodajnom mjestu kupca, osim pod uvjetom kada dobavljač od kupca izričito traži smještaj svog proizvoda na određenoj polici u prodajnom mjestu kupca i kada je plaćanje te naknade pod jasnim i nedvosmislenim uvjetima prethodno dogovoreno u okviru ugovora o isporuci ili u okviru naknadnog ugovora između dobavljača i kupca, a plaćanje te naknade se mora temeljiti na objektivnim i razumnim procjenama
2. zahtijeva od dobavljača da u cijelosti ili dijelom snosi trošak popusta na poljoprivredne i prehrambene proizvode koje kupac prodaje u okviru promidžbe, pod uvjetom da kupac prije promidžbe koju je sam pokrenuo navede razdoblje promidžbe i očekivanu količinu poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda koju treba naručiti po sniženoj cijeni uz obvezu kupca da po završetku razdoblja promidžbe, dostavi dobavljaču podatke o količinama prodanih proizvoda po akcijskoj cijeni te da u slučaju da je dobavljač kupcu isporučio veću količinu proizvoda s akcijskim rabatom od količine koja je u promotivnom razdoblju prodana potrošačima, razliku kupac mora platiti dobavljaču po redovnoj cijeni
3. zahtijeva da dobavljač plati za oglašavanje poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda koje provodi kupac, a plaćanje se mora temeljiti na objektivnim i razumnim procjenama
4. zahtijeva da dobavljač plati za marketing poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda koji provodi kupac, osim pod uvjetom da je plaćanje za marketing tih proizvoda pod jasnim i nedvosmislenim uvjetima prethodno dogovoreno u okviru ugovora o isporuci ili u okviru naknadnog ugovora između dobavljača i kupca, a plaćanje se mora temeljiti na objektivnim i razumnim procjenama
5. zahtijeva ili ugovara i/ili naplaćuje naknadu za podatke o izlazu proizvoda dobavljača s blagajni na prodajnim mjestima kupca, osim pod uvjetom kada dobavljač od kupca izričito traži te podatke, a naknada se mora temeljiti na objektivnoj i razumnoj procjeni
6. ugovara i/ili naplaćuje naknadu za novčane i ostale kazne izrečene kupcu na temelju odluka nadležnih tijela, osim pod uvjetom da su izrečene kazne na temelju odluka nadležnih tijela posljedica nedostataka proizvoda za koje je odgovoran dobavljač u smislu općeg propisa koji uređuje obvezne odnose
7. zahtijeva ili ugovara vraćanje i/ili vraća isporučene, a neprodane proizvode ili zahtijeva ili ugovara i/ili naplaćuje naknadu za zbrinjavanje takvih proizvoda, ili zahtijeva ili ugovara i/ili naplaćuje naknadu dobavljaču za neprodane proizvode kojima je istekao rok trajanja, osim pod uvjetom da je riječ o proizvodu koji se prvi put isporučuju kupcu ili o proizvodu za koji dobavljač izričito traži prodaju, a unaprijed je pisanim putem upozoren od strane kupca da zbog slabog obrtaja može doći do isteka roka trajanja tog proizvoda; ili pod uvjetom da je riječ o novom proizvodu za kojeg trgovac i dobavljač pisanim putem dogovaraju trajanje probnog razdoblja do 120 dana a tijekom kojeg trgovac ima pravo na povrat novog proizvoda.
(2) Ako u situacijama iz stavka 1. točke 1. do 7. ovoga članka kupac zatraži plaćanje, kupac, ako to zatraži dobavljač, dobavljaču u pisanom obliku dostavlja procjenu plaćanja po jedinici ili ukupnog plaćanja, ovisno o tomu što je primjereno, te u mjeri u kojoj se to odnosi na situacije iz stavka 1. točaka 1. do 7. ovoga članka također u pisanom obliku dostavlja procjenu troškova za dobavljača i osnovu za tu procjenu.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 11.
Iza članka 17. dodaje se članak 17. a i naslov iznad njega koji glasi:
„Nenajavljena inspekcija
Članak 17. a
(1) Nenajavljena inspekcija može se provesti tijekom upravnog postupka.
(2) Ocijeni li opravdanim, Agencija će prije provođenja nenajavljene inspekcije poslovanja kupca u odnosu na kojeg je utvrđeno postojanje indicije koja upućuje da je primijenjena nepoštena trgovačka praksa, zaključkom odrediti provođenje nenajavljene inspekcije u poslovnim prostorima tog kupca, odnosno prostorima u kojima on obavlja gospodarsku djelatnost, a koje može obuhvaćati jednu ili više prostorno povezanih prostorija koje kupac koristi kao svoj poslovni prostor, te prostora koji su s tim prostorom povezani s istom svrhom korištenja, ali i prostorija u kojima obavlja gospodarsku djelatnost, ili koje služe obavljanju gospodarske djelatnost bez obzira na prostornu povezanost.
(3) Zaključak kojim se određuje provođenje nenajavljene inspekcije iz stavka 1. ovog članka mora sadržavati:
1. oznaku predmeta u okviru kojeg se provodi nenajavljena inspekcija iz stavka 1. ovoga članka
2. pravni temelj za provedbu nenajavljene inspekcije,
3. službene osobe iz Agencije i druge službene osobe po ovlaštenju Agencije koje će provesti nenajavljenu inspekciju (dalje u tekstu: službene osobe),
4. rok za provedbu nenajavljene inspekcije.
(4) Službene osobe Agencije provode nenajavljenu inspekciju iz stavka 1. ovoga članka, o čemu stranku, odnosno posjednika prostorija i stvari izvješćuju na mjestu događaja i u trenutku provedbe nenajavljene inspekcije, pri čemu su dužne predočiti stranci u postupku ili posjedniku prostorija i stvari službenu iskaznicu Agencije i zaključak iz stavka 2. i 3. ovoga članka. U situaciji kada je nenajavljena inspekcija ujedno i prva radnja u upravnom postupku, stranci će se istovremeno, uz zaključak iz stavka 2. i 3. ovoga članka, uručiti i Obavijest o pokretanju upravnog postupka. Ako u nenajavljenoj inspekciji sudjeluju i druge službene osobe iz stavka 3. točka 3. ovoga članka, stranci u postupku ili posjedniku prostorija su dužne predočiti pisano ovlaštenje Agencije za njihovo sudjelovanje u nenajavljenoj inspekciji.
(5) Službene osobe prilikom provedbe nenajavljene inspekcije iz stavka 2. ovoga članka mogu:
1. ući i provesti pregled, odnosno pretražiti sve poslovne prostorije i zemljišta (dalje: prostorije) u kojima stranka, odnosno kupac iz stavka 2. ovog članka obavlja gospodarsku djelatnost, kao i na svakoj drugoj adresi na kojoj taj kupac djeluje;
2. pregledati stvari, poslovne knjige, isprave i drugu dokumentaciju koja se odnosi na poslovanje kupca, neovisno o mediju na kojemu su te knjige ili dokumentacija pohranjeni (primjerice, računala, serveri, telefonski uređaji),
3. privremeno oduzeti i/ili napraviti preslike poslovnih knjiga i druge dokumentacije ili izvadaka iz poslovnih knjiga i druge dokumentacije, u elektroničkom ili drugom obliku,
4. privremeno oduzeti potrebnu dokumentaciju i zadržati je ako je potrebno za izradu preslike te dokumentacije, ako iz tehničkih razloga nije moguće tijekom nenajavljene inspekcije napraviti preslike potrebne dokumentacije, o čemu je službena osoba dužna sastaviti službenu zabilješku,
5. zapečatiti prostoriju i/ili poslovnu knjigu ili dokumentaciju za vrijeme nenajavljene inspekcije i u opsegu neophodnom za provedbu nenajavljene inspekcije,
6. zatražiti od zastupnika kupca ili radnika kupca usmeno očitovanje o činjenicama ili dokumentima koji se odnose na cilj i predmet nenajavljene inspekcije, te dobivene odgovore zabilježiti,
7. zatražiti od zastupnika kupca ili radnika kupca dostavu pisanog očitovanja o činjenicama ili dokumentima koji se odnose na cilj i predmet nenajavljene inspekcije, te odrediti rok u kojem je potrebno dostaviti to očitovanje,
8. obavljati i druge radnje potrebne za postizanje cilja nenajavljene inspekcije.
(6) U slučaju privremenog oduzimanja stvari, poslovnih knjiga i druge dokumentacije tijekom nenajavljene inspekcije iz stavka 2. ovoga članka, službena osoba Agencije će o tome sačiniti službenu zabilješku u kojoj će osobito navesti mjesto pronalaska privremeno oduzetih stvari i njihov opis. Službena osoba Agencije bez odgađanja dužna je stranci u postupku ili posjedniku stvari dati potvrdu o privremenom oduzimanju stvari i druge dokumentacije. Privremeno oduzete stvari, poslovne knjige i dokumentacija, vratit će se bez odgađanja stranci nakon što bude ispunjena svrha privremenog oduzimanja tih predmeta odnosno nakon izrade preslike, a najkasnije do donošenja rješenja kojim se okončava postupak u Agenciji.
(7) Ako je kod izvođenja nenajavljene inspekcije iz stavka 2. ovoga članka potrebna primjena prinude ili se očekuje fizički otpor provođenju nenajavljene inspekcije, odnosno ako kupac koji je stranka u postupku odbija dopustiti ulaz službenim osobama u poslovne prostorije, odnosno ako sprečava uvid u poslovne knjige i drugu dokumentaciju, ili na bilo koji drugi način otežava provedbu nenajavljene inspekcije, službene osobe mogu, uz pomoć djelatnika ministarstva nadležnog za unutarnje poslove, i protiv volje kupca ući u poslovne prostorije i izvršiti uvid u poslovne knjige i drugu dokumentaciju.
(8) Zastupnici kupca protiv kojeg je pokrenut postupak, kao i njegovi radnici obvezni su surađivati sa službenim osobama iz stavka 2. te stavka 7. ovoga članka prilikom provođenja nenajavljene inspekcije.
(9) Na zahtjev službenih osoba Agencije, osoba koja se koristi računalom ili ima pristup računalu ili drugom uređaju ili nositelju podataka, dužna je omogućiti pristup računalu, uređaju ili nositelju podataka te dati sve potrebne obavijesti za njihovu nesmetanu uporabu.
(10) Onemogućavanje, pružanje otpora, ili na bilo koji drugi način ometanje provođenja nenajavljene inspekcije smatrat će se otegotnom okolnošću prilikom utvrđivanja i izricanja novčane kazne kupcu, koji je stranka u postupku.
(11) Prilikom provedbe nenajavljene inspekcije, iz dokumentacije koja se pretražuje izuzet će se pisma, obavijesti i drugi oblici komunikacije, koji se smatraju povjerljivim informacijama, između kupca protiv kojeg se vodi postupak i njegovih opunomoćenika koji su njihovu komunikaciju obvezni čuvati kao profesionalnu tajnu temeljem posebnih propisa.
(12) Ako kupac protiv kojeg je pokrenut postupak, ili njegov opunomoćenik odbijaju dati na uvid dokumentaciju pozivajući se na povjerljivost informacija iz stavka 11. ovoga članka, službena osoba Agencije ima pravo uvida u naznačenu dokumentaciju. U slučaju da službena osoba Agencije smatra da nije riječ o povjerljivim informacijama iz stavka 11. ovoga članka, dužna je tu dokumentaciju ili njezinu presliku staviti u posebnu omotnicu koja će se, pred kupcem ili njegovim opunomoćenikom ako je nazočan, zatvoriti, naznačiti datum i staviti službeni pečat Agencije, a koju će potpisati stranka i opunomoćenici.
(13) U slučaju iz stavka 12. ovoga članka, odluku o tome je li riječ o povjerljivim informacijama iz stavka 11. ovoga članka, donijet će Vijeće.
(14) Nakon provedene nenajavljene inspekcije iz stavka 2. do 13. ovoga članka a najkasnije u roku od 15 dana, službena osoba sastavit će zapisnik o inspekciji.
(15) Zapisnik iz stavka 14. ovoga članka sadrži osobito:
1. mjesto i datum sastavljanja zapisnika,
2. klasu predmeta i pravni temelj za provedbu nenajavljene inspekcije,
3. mjesto i vrijeme provedbe nenajavljene inspekcije,
4. osobna imena službenih osoba koje su sudjelovale u nenajavljenoj inspekciji, nazočne stranke u postupku i njezinih opunomoćenika te trećih osoba,
5. opis tijeka i sadržaja svake provedene radnje tijekom nenajavljene inspekcije i danih izjava,
6. popis dokumenata i ostalih predmeta korištenih i/ili privremeno oduzetih tijekom nenajavljene inspekcije.
(16) Zapisnik iz stavka 14. i 15. ovoga članka dostavit će se stranci u postupku, kao i osobama kod kojih je provedena nenajavljena inspekcija.
(17) Stranka u postupku, kao i osobe kod kojih je provedena nenajavljena inspekcija imaju pravo dostaviti svoje primjedbe na zapisnik iz stavka 14. i 15. ovoga članka, u pisanom obliku, u roku od 15 dana od dana primitka zapisnika.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 12.
Članak 18. i naslov iznad njega mijenjaju se i glase:
„ Preuzimanje obveza od strane kupca koji je stranka u postupku
Članak 18.
(1) Stranka protiv koje je pokrenut upravni postupak, može Agenciji u roku od 60 dana od dana primitka obavijesti Agencije o pokrenutom upravnom postupku predložiti preuzimanje obveza u obliku izvršenja određenih mjera i uvjeta te rokove u kojima će to učiniti kako bi se otklonile indicije koje upućuju na nepoštene trgovačke prakse i koje su bile povod za pokretanje upravnog postupka.
(2) Agencija će ovisno o težini povrede, opsegu povrede i vremenu trajanja povrede, koji se utvrđuju u ispitnom postupku, ocijeniti jesu li predložene mjere, uvjeti i rokovi iz stavka 1. ovoga članka dostatni za otklanjanje indicija koje upućuju na nepoštene trgovačke prakse koje su bile povod za pokretanje upravnog postupka te će u slučaju pozitivne ocjene donijeti rješenje kojim obustavlja postupak zbog preuzimanja obveza od strane kupca.
(3) Rješenjem iz stavka 2. ovoga članka Agencija će prihvatiti preuzimanje obveza od strane kupca u obliku predloženih mjera, uvjeta i rokova koji time postaju obvezni za predlagatelja te obvezati stranku na dostavu dokaza kojima potvrđuje izvršenje mjera i uvjeta u određenom roku, kao i utvrditi da nema uvjeta za daljnje vođenje postupka.
(4) Ako Agencija ocijeni da predložene mjere, uvjeti i rokovi iz stavka 1. ovoga članka nisu dostatni za otklanjanje indicija koje upućuju na nepoštene trgovačke prakse, koje su bile povod za pokretanje upravnog postupka, Agencija će o tome pisanim putem obavijestiti stranku i nastaviti voditi ispitni postupak.
(5) Ako u nadzoru nad provedbom mjera i uvjeta iz stavka 2. ovoga članka bude utvrđeno da se stranka ne pridržava utvrđenih mjera, uvjeta i rokova iz stavka 2. i 3. ovoga članka, Agencija ima ovlast ponovno pokrenuti upravni postupak utvrđivanja iskorištavanja značajne pregovaračke snage nametanjem nepoštenih trgovačkih praksi te utvrđivanja postojanja uvjeta za izricanje novčane kazne.
(6) Utvrđenje da se stranka ne pridržava utvrđenih mjera, uvjeta i rokova iz stavka 2. i 3. ovoga članka, cijenit će se kao otegotna okolnost prilikom utvrđivanja postojanja uvjeta za izricanje novčane kazne u upravnom postupku provedenom u skladu sa stavkom 5. ovoga članka. “
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 13.
Članak 19. i naslov iznad članka 19. mijenjaju se i glase:
„Obavijest o preliminarno utvrđenom činjeničnom stanju te pravo stranke na obranu
Članak 19.
(1) Nakon preliminarno utvrđenih činjenica i okolnosti u ispitnom postupku i nakon što je Vijeće u skladu s ovlastima iz članka 13. stavka 2. ovoga Zakona preliminarno utvrdilo da je stranka u postupku iskoristila značajnu pregovaračku snagu nametanjem nepoštenih trgovačkih praksi svom dobavljaču, odnosno povrijedila odredbe ovoga Zakona, Agencija će stranci dostaviti Obavijest o preliminarno utvrđenom činjeničnom stanju u konkretnom predmetu i obavijestiti je o sadržaju odluke Vijeća donesene na temelju preliminarno utvrđenog činjeničnog stanja.
(2) Obavijest iz stavka 1. ovoga članka mora sadržavati:
1. naziv i sjedište pravne osobe, odnosno ime i prezime te adresu fizičke osobe za koju je preliminarno utvrđeno da je povrijedila odredbe ovoga Zakona
2. detaljan činjenični opis postupanja ili propuštanja postupanja kojima je preliminarno utvrđeno da su nametnute nepoštene trgovačke prakse, odnosno odredbe ovoga Zakona koje su tim postupanjem ili propuštanjem postupanja povrijeđene
3. vrijeme, mjesto te trajanje preliminarno utvrđene povrede ovoga Zakona
4. naznaku članka ovoga Zakona koji propisuje visinu novčane kazne za tu povredu
5. poziv stranci da dostavi pisanu obranu i rok za njezinu dostavu, koji ne može biti kraći od osam niti dulji od 30 dana i
6. poziv stranci da predloži dodatne dokaze i svjedoke ako ih ima.
(3) Agencija će uz Obavijest iz stavka 1. ovoga članka stranci dostaviti i poziv na usmenu raspravu koja se zakazuje nakon isteka roka za dostavu pisane obrane stranke.
(4) Agencija će nakon isteka roka za dostavu pisane obrane stranke iz stavka 2. točke 5. ovoga članka, održati usmenu raspravu na kojoj će stranka moći iznositi svoju obranu, odnosno na kojoj će se izvoditi dokazi radi utvrđivanja povrede ovoga Zakona te utvrđivanja postojanja uvjeta za izricanje novčane kazne odnosno olakotnih i otegotnih okolnosti kao kriterija za određivanje visine novčane kazne propisane odredbama ovoga Zakona.
(5) Zaključak kojim se određuje i poziva stranku na usmenu raspravu iz stavka 3. ovoga članka mora sadržavati:
1. tvrtku i sjedište pravne osobe, odnosno ime i prezime te prebivalište fizičke osobe, kupca koji je stranka u postupku
2. ime i prezime te adresu osobe ovlaštene za zastupanje i opunomoćenika ako ga osoba iz točke 1. ovoga stavka ima
3. činjenični opis postupanja ili propuštanja postupanja kojima je preliminarno utvrđeno da je povrijeđen ovaj Zakon
4. dan i sat održavanja usmene rasprave
5. oznaku prostorije u sjedištu Agencije u kojoj će se održati usmena rasprava
6. naznaku svojstva u kojem se poziva
7. upozorenje da će u slučaju nedolaska po prvom pozivu, osoba biti ponovno pozvana, a u slučaju njezinog ponovnog nedolaska, usmena će se rasprava održati bez njezine nazočnosti, a odluka će biti donesena prema stanju u spisu predmeta
8. službeni pečat Agencije i potpis osobe ovlaštene za vođenje postupka.
(6) Po okončanju usmene rasprave iz stavka 3. ovoga članka Vijeće će u skladu s ovlastima iz članka 13. stavka 2. ovoga Zakona na temelju utvrđenog činjeničnog stanja odlučiti o tome je li povrijeđen ovaj Zakon te će u slučaju da utvrdi povredu, odlučiti i o postojanju uvjeta za izricanje novčane kazne, odrediti njezinu visinu, kao i rokove i način njezina izvršenja.
(7) Agencija u skladu s odlukama Vijeća kojima je utvrđeno iskorištavanje značajne pregovaračke snage nametanjem nepoštenih trgovačkih praksi, odnosno utvrđena povreda ovoga Zakona i kojima je utvrđeno postojanje uvjeta za izricanje novčane kazne i njezina visina, dovršava postupak donošenjem jedinstvenog rješenja.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 14.
U članku 20. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Agencija, u smislu ovoga Zakona, donosi akte kojima:
1. utvrđuje iskorištavanje značajne pregovaračke snage kupca u odnosu na njegove dobavljače nametanjem nepoštenih trgovačkih praksi u smislu članaka 4., 5., 7. do 12. ovoga Zakona, određuje trajanje takvog postupanja, zabranjuje svako takvo daljnje postupanje, određuje mjere, uvjete i rokove za otklanjanje takvog postupanja te utvrđuje i izriče propisanu novčanu kaznu
2. utvrđuje da stranka nije postupila u skladu s aktom Agencije iz stavka 1. točke 1. ovoga članka u dijelu kojim su određene mjere, uvjeti i rokovi za otklanjanje nepoštenih trgovačkih praksi te utvrđuje i izriče propisanu novčanu kaznu
3. obustavlja postupak zbog prihvaćanja prijedloga za preuzimanje obveza od strane kupca u obliku mjera i uvjeta te rokova provedbe u smislu članka 18. stavaka 2. i 3. ovoga Zakona
4. utvrđuje da stranka nije postupila u skladu s preuzetim obvezama iz u smislu članka 18. stavka 5. ovoga Zakona
5. utvrđuje da stranka nije postupila u skladu sa zahtjevom Agencije u smislu članka 17. stavka 3. ovoga Zakona te članka 3. stavaka 4. ovoga Zakona te utvrđuje i izriče propisanu novčanu kaznu
6. utvrđuje da dobavljač koji je fizička ili pravna osoba, kao obveznik izdavanja računa, nije izdao račun kupcu u smislu odredbe članka 7. stavka 2. ovoga Zakona i utvrđuje i izriče propisanu novčanu kaznu
7. utvrđuje da pravna i fizička osoba, koja nema položaj stranke u postupku nije postupila po zahtjevu Agencije iz članka 17. stavka 3. ovoga Zakona te članka 3. stavaka 4. ovoga Zakona te utvrđuje i izriče propisanu novčanu kaznu
8. obustavlja postupak pokrenut po službenoj dužnosti kad utvrdi da više u smislu ovoga Zakona ne postoje zakonske pretpostavke za daljnje vođenje postupka
9. odlučuje o zahtjevu podnositelja predstavke ili druge obavijesti za zaštitu njegovog identiteta, kao i zaštitu svih ostalih informacija u odnosu za koje smatra da bi otkrivanje takvih informacija bilo štetno za njegove interese ili za interese drugih dobavljača.“
Stavak 2. briše se.
U dosadašnjem stavku 3. koji postaje stavak 2., iza riječi „upravni spor“ briše se točka i dodaju riječi „pred nadležnim upravnim sudom.“
U dosadašnjem stavku 4. koji postaje stavak 3., iza riječi „stavka“, brojka „3.“, zamjenjuje se brojkom „2.“.
Dosadašnji stavak 5. postaje stavak 4.
Dosadašnji stavak 6. postaje stavak 5.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 15.
Članak 21. mijenja se i glasi:
„(1) Rješenja iz članka 20. stavka 1. točke 1. do 8. ovoga Zakona Agencija donosi u roku od dva mjeseca od dana kada konačno utvrdi sve činjenice i okolnosti relevantne za donošenje odluke.
(2) Rješenje iz članka 20. stavka 1. točke 9. ovoga Zakona Agencija donosi bez odgađanja, a najkasnije u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 16.
U članku 22. stavku 1. iza brojke 20. dodaju se riječi: „ stavka 1. točke 1. do 8. “.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 17.
Članak 24. i naslov iznad njega mijenjaju se i glase:
„Novčane kazne za teške i lakše povrede Zakona te novčane kazne za ostale povrede Zakona
Članak 24.
(1) Novčanom kaznom u iznosu do najviše 5.000.000,00 kuna za pravnu osobu, odnosno do najviše 2.500.000,00 kuna za fizičku osobu kaznit će se za tešku povredu ovoga Zakona pravna ili fizička osoba koja se u smislu ovoga Zakona smatra kupcem, a koja prodaje proizvod po cijeni nižoj od bilo koje nabavne cijene u nabavnom lancu tog proizvoda (članak 11. stavak 1. točka 25. ovog Zakona)
(2) Novčanom kaznom u iznosu do najviše 3.500.000,00 kuna za pravnu osobu, odnosno do najviše 1.500.000,00 kuna za fizičku osobu kaznit će se za tešku povredu ovoga Zakona pravna ili fizička osoba koja se u smislu ovoga Zakona smatra kupcem, a koja prema svojim dobavljačima iskoristi značajnu pregovaračku snagu nametanjem nepoštenih trgovačkih praksi u smislu ovoga Zakona, ako:
1. ne sklopi ugovor u pisanom obliku i s propisanim obveznim sadržajem ili ako nametne dobavljaču obveze koje nisu predviđene u pisanom ugovoru između kupca i njihovih dobavljača, i/ili ako ugovor između kupca i njihovih dobavljača nije sastavljen u skladu s odredbama ovoga Zakona (članak 4. stavak 2. točka 1. i članak 5. ovoga Zakona)
2. ne izda račun za naknade za usluge kupca prema dobavljaču čije ostvarenje ovisi o stvarnom i mjerljivom učinku kupca, a ne smatraju se nametanjem nepoštene trgovačke prakse, na kojem nisu jasno navedeni iznosi i točna specifikacija usluga na koje se iznosi odnose, ili ako kupac koji uslužno izdaje otkupni blok umjesto dobavljača ne izda otkupni blok na kojem su jasno navedeni iznos ugovorenih popusta ili rabata i točna specifikacija na što se iznosi odnose (članak 4. stavak 2. točka 2. i članak 7. ovoga Zakona)
3. odredbe općih uvjeta poslovanja nisu jasne i razumljive ili ako njihovi dobavljači nisu upozoreni na primjenu općih uvjeta poslovanja i na način njihove objave te ako opći uvjeti poslovanja sadržavaju odredbe koje se u smislu ovoga Zakona smatraju nepoštenim trgovačkim praksama (članak 4. stavak 2. točka 3. i članak 8. ovoga Zakona)
4. nametne jednostrani raskid ugovora u nepisanom obliku ili bez navođenja osnovanih razloga za raskid ugovora, ili nametne otkaz ugovora sa svojim dobavljačem bez primjerenog otkaznog roka, ili ako nametne jednostranu izmjenu ugovora (članak 4. stavak 2. točka 4. i članak 9. ovoga Zakona)
5. nametne nerazmjerno visoku ugovornu kaznu dobavljaču s obzirom na vrijednost i značenje objekta obveze ili naplati od dobavljača ugovornu kaznu u slučaju kada kupac skrivi neispunjenje, zakašnjenje ili neuredno ispunjenje obveze dobavljača te u drugim slučajevima kada je do neispunjenja, zakašnjenja ili neurednog ispunjenja obveze dobavljača došlo iz uzroka za koje dobavljač ne odgovara (članak 4. stavak 2. točka 5. i članak 10. ovoga Zakona)
6. nametne bilo koju od ostalih propisanih nepoštenih trgovačkih praksi (članak 4. stavak 2. točka 6., članak 11. stavak 1. točke od 1. do 24. te od 26. do 29. i članak 12. stavak 1. ovoga Zakona.)
7. ne postupi po rješenju Agencije iz članka 20. stavka 1. točke 1. ovoga Zakona u dijelu kojim se nalaže izvršenje određenih mjera, uvjeta i rokova za otklanjanje nepoštenih trgovačkih praksi.
(3) Novčanom kaznom u iznosu do najviše 1.000.000,00 kuna za pravnu osobu, odnosno do najviše 500.000,00 kuna za fizičku osobu, kaznit će se za lakšu povredu ovoga Zakona:
1. pravna ili fizička osoba koja se u smislu ovoga Zakona smatra kupcem, a koja ima položaj stranke u postupku, ako ne postupi po pisanom zahtjevu Agencije u svrhu prikupljanja podataka za dostavom svih potrebnih obavijesti u obliku pisanih očitovanja odnosno ne dostavi na uvid potrebne podatke i dokumentaciju (članak 17. stavak 3. i članak 3. stavak 4. ovoga Zakona)
2. pravna ili fizička osoba koja se u smislu ovoga Zakona smatra dobavljačem, ako ne postupi po pisanom zahtjevu Agencije u svrhu prikupljanja podataka za dostavom svih potrebnih obavijesti u obliku pisanih očitovanja odnosno ne dostavi na uvid potrebne podatke i dokumentaciju (članak 17. stavak 3. i članak 3. stavak 4. ovoga Zakona)
3. ne postupi po predloženim preuzetim obvezama za izvršenje određenih mjera i uvjeta u za to određenim rokovima koje su rješenjem Agencije postale obvezne za stranku u postupku (članak 18. stavci 1., 2. i 3. i članak 20. stavak 1. točka 5. ovoga Zakona).
(4) Novčanom kaznom u iznosu do najviše 20.000,00 kuna kaznit će se dobavljač fizička ili pravna osoba kao obveznik izdavanja računa, ako ne izda račun kupcu na kojem su jasno navedeni iznos ugovorenih popusta ili rabata i točna specifikacija na što se iznosi odnose (članak 7. stavak 2. ovoga Zakona).
(5) Novčanom kaznom do najviše 100.000,00 kuna kaznit će se pravna osoba, odnosno do najviše 25.000,00 kuna fizička osoba, koja nema položaj stranke u postupku, a koja ne postupi po zahtjevu Agencije (članak 17. stavak 3. i članak 3. stavak 4. ovoga Zakona).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 18.
Članak 25. i članak 26. brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 19.
U članku 27. u stavku 2. iza točke 4. dodaje se točka 5. koja glasi:
„ 5. utvrđenje da zabranjena nepoštena trgovačka praksa, koja, iako ugovorena, nije još primijenjena u poslovnom odnosu između kupca i dobavljača. “
U stavku 3. u točki 1. druga rečenica briše se.
U stavku 3. iza točke 3. briše se točka i dodaju se točke 4. i 5. koje glase:
„ 4. ne postupanje u skladu s rješenjem Agencije o prihvaćanju preuzimanja obveza u smislu članka 18. stavka 5. ovoga Zakona
5. onemogućavanje ili na bilo koji drugi način pružanje otpora provođenju nenajavljene inspekcije. “
Iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4., koji glasi:
„(4) U slučaju ponavljanja istog ili drugog postupanja kojim se krše odredbe ovog Zakona, ako je utvrđena povreda iste odredbe ovoga Zakona, iznos novčane kazne može se povećati do 100%, a za svaki drugi utvrđeni slučaj povrede druge odredbe ovoga Zakona, novčana kazna se može povećati do 50%, ali i u tim slučajevima novčana kazna ne može prijeći najviši propisani iznos iz članka 24. ovoga Zakona. “
Dosadašnji stavak 4. postaje stavak 5.
Iza stavka 5. dodaje se stavak 6. koji glasi:
„(6) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, u situaciji kada utvrdi da je došlo do povrede ovoga Zakona, ali su težina povrede, opseg povrede, vrijeme trajanja povrede i posljedice te povrede kako za dobavljače, tako i za javni interes neznatni, a stranka je dostavila dokaze o tome da je prije donošenja obavijesti o preliminarno utvrđenom činjeničnom stanju, podmirila obveze prema dobavljaču te uskladila svoje poslovanje s odredbama ovoga Zakona, Agencija može dodatno smanjiti iznos novčane kazne.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 20.
Iza POGLAVLJA III. dodaje se POGLAVLJE III. A sa člancima 31.a do 31.b i naslovima iznad njih koji glase:
„POGLAVLJE III. A
SURADNJA AGENCIJE S EUROPSKOM KOMISIJOM I PROVEDBENIM TIJELIMA DRŽAVA ČLANICA EU TE IZVJEŠĆIVANJE
Suradnja s Europskom komisijom i provedbenim tijelima država članica EU
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 31.a
Agencija će surađivati uzajamno s provedbenim tijelima drugih država članica EU i Europskom komisijom u postupcima utvrđivanja nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima, a osobito razmjenjivati informacije i iskustva o najboljim praksama, novim slučajevima i novim događajima u području nepoštenih trgovačkih praksi, kao i o provedbenim mjerama koje su donesene u postupcima utvrđivanja nepoštenih trgovačkih praksi te pružati pomoć u postupcima utvrđivanja nepoštenih trgovačkih praksi koje imaju prekograničnu dimenziju.
Izvješćivanje Europske komisije o radu Agencije
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 31.b
(1) Do 15. ožujka svake godine Ministarstvo poljoprivrede će Europskoj komisiji dostaviti izvješće o nepoštenim trgovačkim praksama u poslovnim odnosima kupaca i dobavljača u lancu opskrbe poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima.
(2) Izvješće iz stavka 1. ovoga članka bit će sastavljeno u skladu s provedbenim aktima Europske komisije.
(3) Na mrežnim stranicama Agencije se iz izvješća iz članka 16. ovoga Zakona, a koji se odnose na primjenu odredbi ovog Zakona, u sažetom obliku objavljuju podaci o broju zaprimljenih zahtjeva za pokretanje upravnih postupaka i predstavki, kao i broju pokrenutih i okončanih postupaka tijekom prethodne godine. Za svaki okončani postupak, izvješće sadrži sažet opis predmeta i ishoda.“
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Zamjena riječi u tekstu Zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 21.
(1) U cijelom tekstu Zakona o Zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom (»Narodne novine«, br. 117/17.) riječ: “hrana“ zamjenjuje se riječima: „poljoprivredni i prehrambeni proizvodi“ u odgovarajućem rodu, broju i padežu, riječi: „otkupljivač i/ili prerađivač“ zamjenjuju se riječi: „kupac“ u odgovarajućem rodu, broju i padežu, riječi: “otkupljivač i/ili prerađivač ili trgovac“ zamjenjuju se riječi: „kupac“ u odgovarajućem rodu, broju i padežu, riječ: „trgovac“ zamjenjuje se riječju: „kupac“ u odgovarajućem rodu, broju i padežu, a riječi: „upravno-kaznena mjera zamjenjuje riječima „novčana kazna“ u odgovarajućem rodu, broju i padežu.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Usklađivanje s odredbama ovog Zakona i postupanje u postupcima pokrenutim prije stupanja na snagu ovoga Zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 22.
(1) Ugovori između dobavljača i kupaca sklopljeni prije stupanja na snagu ovoga Zakona moraju se uskladiti s njegovim odredbama najkasnije u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) Kupci na koje se nije primjenjivao Zakon o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom („Narodne novine“, br. 117/17.), moraju u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona sklopiti ugovore sa svojim dobavljačima prehrambenih i/ili poljoprivrednih proizvoda nad kojima imaju značajnu pregovaračku snagu ako ispunjavaju uvjete iz članka 4. ovoga Zakona.
(3) Postupci započeti do stupanja na snagu ovoga Zakona nastavit će se i dovršiti prema odredbama Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom („Narodne novine“, br. 117/17.).
(4) U upravnim sporovima pokrenutim protiv odluka Agencije, donesenih na temelju odredbi Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praski u lancu opskrbe hranom („Narodne novine“, br. 117/17.) primjenjivat će se zakon na temelju kojeg su donesene pobijane odluke.
(5) Ministar će propis iz članka 3. stavka 2. ovog zakona donijeti u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Usklađivanje Statuta i drugih općih akata Agencije
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 23.
Agencija će, najkasnije u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona, uskladiti Statut i druge opće akte Agencije s odredbama ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Stupanje na snagu
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 24.
Ovaj Zakon objavit će se u „Narodnim novinama“, a stupa na snagu 1. studenoga 2021.
OBRAZLOŽENJE
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 1.
Odredbama ovoga članka propisuje se cilj i predmet ovoga Zakona te područje primjene.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 2 .
Odredbama ovog članka dodaje se novi članak o usklađivanju s pravnim aktima Europske unije.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 3.
Ovim člankom mijenjaju se i dopunjuju pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona slijedom čega se umjesto pojma svježi poljoprivredni i prehrambeni proizvodi uvodi pojam „pokvarljivi poljoprivredni i prehrambeni proizvod“i. Nadalje, ukidaju se pojmovi „primarni proizvođač“, „otkupljivač“, „trgovac“ te „prerađivač“. Dopunjuju se pojmovi „dobavljač“, „povezana društva“, „poslovna tajna“, „nabavni lanac“. Također, predloženom odredbom dodaju se pojmovna određenja „ukupni godišnji prihod“, „provedbena tijela država članica EU“, „krajnja prodajna cijena“ , „proizvodno i tržišno osjetljivi poljoprivredni i prehrambeni proizvodi“ te „novi proizvod“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 4.
Odredbama ovoga članka uređuje se zabrana iskorištavanja značajne pregovaračke snage kupca u odnosu na dobavljača nametanjem nepoštenih trgovačkih praksi. S obzirom na specifičnost odnosa u lancu opskrbe hranom i gospodarsku veličinu kupca, odredbama ovoga članka uređuje se iznos ukupnog godišnjeg prihoda uključivo i godišnji prihod povezanih društava preko kojeg se kupac smatra obveznikom ovoga Zakona. Iznosu ukupnog godišnjeg prihoda, uključivo i godišnji prihod povezanih društava ostvarenog u Republici Hrvatskoj pribrajaju se i ukupni godišnji prihodi odnosno primici njegovih povezanih društava na svjetskoj razini. Smatra se da značajnu pregovaračku snagu u smislu ovog Zakona ima kupac koji je ostvario ukupni godišnji prihod od najmanje 15.000.000,00 kuna. Kupac je dužan na zahtjev Agencije dostaviti podatke relevantne za utvrđivanje prihoda i primitka u roku od 60 dana, u suprotnom će Agencija pokrenuti postupak utvrđivanja postojanja uvjeta za izricanje novčane kazne.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 5.
Odredbom ovoga članka se dopunjuje članak 4. Zakona slijedom čega je zabranjeno iskorištavanje značajne pregovaračke snage kupca u odnosu na njegove dobavljače nametanjem nepoštenih trgovačkih praksi. Nadalje se u ovom članku se dodatno navodi primjena na ugovore između dobavljača i kupca koji uređuju prodaju, kupnju ili isporuku poljoprivrednih i/ili prehrambenih proizvoda neovisno o mjerodavnom pravu.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 6.
Odredbama ovoga članka uređuje se da ugovor dobavljača i kupca mora biti sklopljen u pisanom obliku prije isporuke i sadržavati sve odredbe bitne za poslovni odnos ugovornih strana. Pored toga, ovim člankom se uređuje obvezni sadržaj pisanog ugovora.
Nadalje, člankom se dodatno propisuje način formiranja cijene poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda, te se uvode termini redovita i neredovita isporuka proizvoda kod rokova plaćanja koji ne smiju biti dulji od 30, odnosno 60 dana ovisno da li se računa od datuma izdavanja računa, zaprimanja računa ili otkupnog bloka odnosno od isteka ugovorenog razdoblja isporuke tijekom kojeg su isporuke izvršene.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 7.
Ovim člankom se briše članak 6.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 8.
Predloženom odredbom modificira se i dorađuje tekst članka 7. Zakona kojim se uređuju pravila za izdavanje računa pri čemu se utvrđuje da svaka isporuka poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda u skladu s ugovorom sklopljenim između dobavljača i kupca, odnosno za isporuku povezanu s isporukom poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda mora biti izdan račun ili otkupni blok gdje je dobavljač odgovoran za sadržaj računa. Nadalje, otkupni blok koji kupac uslužno izdaje umjesto dobavljača mora sadržavati jasno navedeni iznos ugovorenih popusta ili rabata i točnu specifikaciju na što se odnose a u skladu s ugovorom između dobavljača i kupca.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 9.
Ovim člankom dopunjuju se odredbe članka 11. Zakona koje uređuju ostale nepoštene trgovačke prakse u odnosu kupca i dobavljača u kojima kupac plaća dobavljaču u rokovima duljim od propisanih, otkazuje narudžbe, zahtjeva od dobavljača plaćanja koja nisu povezana s prodajom, zahtjeva od dobavljača naknadu za propadanje ili gubitak poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda nakon prijenosa vlasništva na kupca, otkriva poslovne tajne dobavljača, prijeti dobavljaču provedbom mjera komercijalne odmazde, zahtjeva od dobavljača naknadu za troškove analize pritužbi potrošača, zahtjeva naknadu za uvrštenje proizvoda u ponudu te za čuvanje i manipulaciju nakon isporuke. Nadalje, zahtjeva od dobavljača ispostavljanje instrumenta osiguranja radi preuzetog repromaterijala, a da kupac nema obavezu izdavanja sredstava osiguranja kod preuzetih, a neplaćenih proizvoda, zahtjeva naknadu za proširenje prodajne mreže kupca, uvjetuje produženje ugovora, naplaćuje naknadu za umanjeni promet, zahtjeva naknadu za istraživanje tržišta, briše proizvode s liste bez prethodno pisane najave, zaračunava troškove osoblja, naplaćuje troškove dodatnih kontrola kvalitete poljoprivrednih ili prehrambenog proizvoda, naplaćuje i/ili ugovara naknadu koja se ne iskazuje na računu, ne preuzima ugovorene količine proizvoda koji su robna marka kupca u skladu s ugovorenom dinamikom, prodaje poljoprivredne ili prehrambene proizvode po cijeni nižoj od nabavne, prodaje poljoprivredni ili prehrambeni proizvod ispod cijene proizvodnje, te ispod krajnje prodajne cijene. Nadalje, uvode se nove odredbe koje zabranjuju prodaju osjetljivih proizvoda po prodajnoj cijeni koja je za krajnjeg potrošača niža za više od 34 % od krajnje prodajne cijene, te zabrana akcijske prodaje osjetljivog proizvoda dobavljača koja premašuje razinu od 25 % količinskog obima ili vrijednosti robe prema ugovoru.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 10.
Odredbama ovog članka dopunjuju se odredbe članka 12. Zakona koje uređuju ostale nepoštene trgovačke prakse kupca, uz dopuštenu mogućnost izuzeća od zabrane. Ovim člankom propisuju se pored nepoštenih trgovačkih praksi iz članka 4. i 5. te članaka 7. do 11. ovoga Zakona, ostale nepoštene trgovačke prakse u trgovini poljoprivrednim ili prehrambenim proizvodima od strane kupca koje su posljedica nametanja nepoštenih trgovačkih praksi određenih ovim člankom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 11.
Odredbama ovog članka uvodi se novi članak 17.a Zakona koji regulira nenajavljene inspekcije. Na temelju odredbi članka 6. stavka 1. točke c) Direktive određena je obveza državama članicama da kao jednu od ovlasti provedbenim tijelima dodijele i ovlast provođenja nenajavljenih inspekcija na licu mjesta u skladu s nacionalnim pravilima i postupcima.
Riječ je o novom instrumentu koji nije propisan važećim ZNTP-om, a kao takav nije predviđen ni odredbama Zakona o općem upravnom postupku („Narodne novine“, br. 47/09., dalje: ZUP). S obzirom na to da je odredbom članka 3. stavka 1. ZUP-a određeno da se pojedina pitanja upravnog postupka mogu zakonom urediti drukčije, ako je to nužno za postupanje u pojedinim upravnim područjima te ako to nije protivno njegovim temeljnim odredbama i svrsi, potrebno je ovim Zakonom urediti mogućnost provođenja nenajavljenih inspekcija. Postojanje jasno određenih, odredbi o nenajavljenim inspekcijama, koje su po svojoj naravi odredbe sui generis , nužno je jer se njima dira u temeljne slobode i prava osobe nad kojom se provodi takva inspekcija. Provođenje nenajavljene inspekcije poslovnih i drugih prostora kupca u kojim on obavlja gospodarsku djelatnost predviđeno je u slučaju postojanja indicija da je primijenjena nepoštena trgovačka praksa, a upravni postupak je u tijeku i navedeno je nužno provesti kako bi se utvrdile sve relevantne činjenice i okolnosti, osobito ako postoji opasnost od skrivanja ili uništenja dokaza koji su neophodni za utvrđivanje nametanja nepoštenih trgovačkih praksi, a razumno je pretpostaviti da se oni nalaze u određenom prostoru ili kod određene osobe. U većini država članica EU za pretragu odnosno inspekciju poslovnih prostorija nadležnim tijelima nije potreban nalog suda za provedbu nenajavljene pretrage ili inspekcije pa je i ovdje određeno da nalog za provedbu nenajavljene inspekcije stručnoj službi daje Vijeće Agencije, posebice jer se radi o hitnom i tajnom postupku.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 12.
Odredbama ovoga članka dopunjuju se odredbe članka 18. Zakona koje uređuju preuzimanje obveza od strane kupca koji je stranka u postupku u cilju brzog otklanjanja utvrđenih nepoštenih trgovačkih praksi. Pri tome stranka protiv koje je pokrenut postupak može Agenciji u roku od 60 dana od dana pokretanja postupka predložiti preuzimanje obveze izvršenja određenih mjera i uvjeta te rokove u kojima će to učiniti kako bi otklonila nepoštene trgovačke prakse
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 13.
Predloženom odredbom ovoga članka dopunjuju se odredbe članka 19. Zakona koji uređuje postupak obavijesti o preliminarno utvrđenom činjeničnom stanju te pravo stranke na obranu.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 14.
Ovim člankom dorađuju se odredbe članka 20. Zakona koje uređuju akte koje u smislu ovog Zakona donosi Agencija. Protiv rješenja Agencije nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom. Protiv naloga za nenajavljene inspekcije iz čl.17.a Zakona nije dopuštena žalba.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 15.
Ovim člankom dopunjuju se odredbe članka 21. Zakona koje uređuju rokove za donošenje rješenja Agencije od 2 mjeseca od dana kad konačno utvrdi sve činjenice i okolnosti relevantne za donošenje odluke.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 16.
Odredbama ovoga članka dopunjuju se odredbe članka 22. Zakona koje uređuju obveze Agencije da u svrhu transparentnosti objavi rješenja iz članka 20. stavka 1. točke od 1. do 8. ovoga Zakona na svojoj mrežnoj stranici. Rješenja iz članka 20. stavka 1. točka 9. ovog Zakona Agencija donosi bez odgađanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 17.
Ovim člankom dopunjuju se odredbe članka 24. Zakona koje uređuju novčane kazne za teške i lakše povrede Zakona te novčane kazne za ostale povrede zakona. Pri tom se utvrđuje novčana kazna u iznosu do najviše 5.000.000,00 kuna za pravnu osobu, odnosno najviše 2.500.000,00 kuna za fizičku osobu koja se smatra kupcem za tešku povredu Zakona a prodaje proizvod po nižoj cijeni od bilo koje nabavne, odnosno novčana kazna u iznosu od najviše 3.500.000,00 kuna za pravnu, odnosno do najviše 1.500.000,00 kuna za fizičku osobu koja se smatra kupcem za tešku povredu prema ostalim nepoštenim praksama sukladno članku 24. stavak 2. točke od 1. do 7. ovog Zakona. Nadalje, za lakše povrede ovog Zakona propisana kazna je najviše 1.000.000,00 kuna za pravne osobe, odnosno 500.000,00 kuna za fizičku osobu, te ne izdavanje računa dobavljača kupcu od najviše 20.000,00 kuna. Osim toga, najvišom novčanom kaznom od 100.000,00 kuna kaznit će se pravna osoba , odnosno najviše 25.000,00 kuna fizička osoba koja nema položaj stranke u postupku, a koja ne postupi po zahtjevu Agencije.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 18.
Odredbama ovog članka brišu se članci 25. i 26. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 19.
Odredbama ovoga članka dopunjuju se odredbe članka 27. Zakona koje uređuju kriterije za izri c anje novčane kazne.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 20.
Ovim člankom uvodi se novo Poglavlje III. Zakona s člancima 31.a i 31.b koji uređuju suradnju Agencije s Europskom komisijom i provedbenim tijelima država članica te izvješćivanje Europske komisije o radu Agencije.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 21.
Ovim člankom propisuju se riječi koje se u čitavom tekstu Zakona zamjenjuju drugim riječima u odgovarajućem rodu, broju i padežu.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 22. i 23.
Odredbama ovih članaka uređuje se pitanje prijelaznih i završnih odredbi. Ugovori između dobavljača i kupaca sklopljeni prije stupanja na snagu ovog Zakona moraju se uskladiti s njegovim odredbama najkasnije u roku od 6 mjeseci od dana stupanja na snagu ovog Zakona. U odnosu na članak 23. Agencija će, najkasnije u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona, uskladiti Statut i druge opće akte Agencije s odredbama ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 24.
Ovim člankom uređuje se stupanje na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede