Na temelju članka 12. stavka 1. točaka 1., 2., 3., 4., 7. i 9., članka 15. stavka 8. te članka 26. stavka 11. Zakona o morskom ribarstvu („Narodne novine“, br. 62/17, 130/17 i 14/19) ministrica poljoprivrede donosi
PRAVILNIK
O OBAVLJANJU GOSPODARSKOG RIBOLOVA NA MORU RONJENJEM
Opće odredbe
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se:
- način obavljanja gospodarskog ribolova na moru koji se obavlja ronjenjem, a u koji spada sakupljanje morskih organizama i izlov morskog crva
- namjena pojedinih ribolovnih alata i opreme te prostorno - vremenska ograničenja za sakupljanje i izlov u određenim dijelovima ribolovnog mora
- lovostaj i minimalne veličine za pojedine vrste
- dozvoljena masa ulova pojedinih vrsta morskih organizama ostvarenog u ribolovnom moru Republike Hrvatske
- uvjeti i način izdavanja Odobrenja za sakupljanje spužvi, koralja, školjkaša, morskih puževa, bodljikaša i plaštenjaka (u daljnjem tekstu: Odobrenje) u gospodarskom ribolovu na moru
- kriteriji za izdavanje Odobrenja
- sadržaj obrasca Odobrenja
- uvjeti pod kojima je moguće prenositi Odobrenje
- sadržaj i način vođenja registra Odobrenja
- Registar ronioca za sakupljanje koralja.
Pojmovnik
Članak 2.
Pojedini pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju sljedeća značenja:
„drugi morski organizmi“ su organizmi u koje spadaju spužve, koralji, školjkaši, morski puževi, morski crvi, bodljikaši i plaštenjaci
„ostali morski organizmi“ podrazumijeva grupu morskih organizama u koju su uključeni školjkaši, morski puževi, bodljikaši i plaštenjaci
„priručna oprema za sakupljanje drugih morskih organizama“ (u daljnjem tekstu: priručna oprema) podrazumijeva sve naprave kojima se omogućava sakupljanje određenih vrsta morskih organizama, a koje se pokreću isključivo snagom ljudskog tijela
„ribolovni dan“ u smislu ovog Pravilnika je kalendarski dan u kojemu je obavljena jedna ili više ribolovnih operacija
„ronilački aparat“ podrazumijeva napravu koja ronioca opskrbljuje zrakom ili mješavinom plinova te mu omogućava disanje pod morem
„sjekirica za rezanje koralja“ je ribolovni alat upisan u povlasticu za obavljanje gospodarskog ribolova na moru koji podrazumijeva priručno oruđe koje se koristi za branje koralja kao što su sjekači, čekići i slično
spužva/e“ podrazumijeva vrste iz roda Spongia
Opće odredbe
Članak 3.
(1) Sakupljanje morskih organizama podrazumijeva vid gospodarskog ribolova koji se obavlja neposredno od strane ribara ronjenjem te uključuje sakupljanje spužvi, koralja, školjkaša, morskih puževa, bodljikaša i plaštenjaka.
(2) Sakupljanje morskih organizama dopušteno je samo na temelju valjanog Odobrenja.
(3) Zabranjeno je sakupljanje koralja bez Odobrenja, dok je sakupljanje ostalih morskih organizama i spužvi bez Odobrenja dozvoljeno do 30. lipnja 2021. godine.
(4) Za vrste za čije sakupljanje iz prirode i uvjeti za stavljanje na tržište su propisani posebnim propisima iz područja zaštite prirode, potrebno je ishoditi dopuštenje ministarstva nadležnog za poslove zaštite prirode.
(5) Sakupljanje i izlov morskih organizama dopušteno je obavljati isključivo korištenjem plovila na koje je izdana povlastica za obavljanje gospodarskog ribolova na moru (u daljnjem tekstu: povlastica), a u jednom ribolovnom danu sakupljanje mogu obavljati najviše dva (2) ronioca koji se moraju nalaziti unutar radijusa od 500 m od pozicije plovila.
(6) Ronioci koji obavljaju sakupljanje koralja moraju biti upisani u Registar ronioca za sakupljanje koralja Uprave ribarstva.
(7) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, ovlaštenici povlastice koji ribolov obavljaju udičarskim alatima smiju dnevno sakupiti najviše do 5 kilograma dagnji (Mytilus galloprovincialis) koje se koriste kao mamac i to isključivo bez upotrebe ronilačkih aparata i priručne opreme.
Morski crv
Članak 4.
(1) Izlov morskog crva smije se obavljati isključivo ronjenjem na dah te uz upotrebu ribolovnog alata trapula za lov velikog morskog crva i/ili priručne opreme koji moraju biti upisani u povlasticu.
(2) U izlovu velikog morskog crva dopušteno je korištenje najviše 20 trapula za lov velikog morskog crva.
Spužve
Članak 5.
(1) Sakupljanje spužvi smije se obavljati ronjenjem na dah ili uz upotrebu ronilačkih aparata i uz upotrebu priručne opreme za sakupljanje drugih morskih organizama ili ručno, pri čemu ronilački aparati i priručna oprema moraju biti upisani u povlasticu.
(2) Sakupljanje spužvi zabranjeno je od 1. studenog do 31. svibnja.
(3) Zabranjeno je sakupljanje, držanje na plovilu, prebačaj, iskrcaj i stavljanje na tržište spužvi čija duljina najvećeg promjera iznosi manje od 10 cm.
(4) Sakupljanje spužvi smije se obavljati na način dio spužve treba ostaviti na staništu radi daljnje regeneracije.
(5) Spužve se moraju iskrcati cijele.
Koralji
Članak 6.
(1) Sakupljanje koralja smije se obavljati isključivo uz upotrebu ronilačkih aparata i sjekirice za rezanje koralja koji moraju biti upisani u povlasticu.
(2) Sakupljanje koralja zabranjeno je od 1. prosinca do 31. ožujka te od 1. srpnja do 31. kolovoza.
(3) Sakupljanje koralja dozvoljeno je isključivo na dubinama većim od 60 m.
(4) Pri rezanju koralja, njegova baza mora ostati pričvršćena za dno.
(5) Zabranjeno je korištenje podvodnih vozila s upravljanjem na daljinu (ROV) za traženje i sakupljanje koralja.
(6) Najveća dopuštena količina koralja po odobrenju za 2021. godinu određuje se temeljem prosječnog ulova u razdoblju od 1. siječnja 2017. do 31. prosinca 2019. godine ostvarenog plovilom za koje se odobrenje izdaje, pri čemu se godišnje ograničenje postavlja na prvu gornju granicu u rasponima od 25 kilograma do najviše 200 kilograma.
(7) Najveća dopuštena količina koralja po odobrenju za razdoblje od 1. siječnja 2022. godine do 30. lipnja 2022. godine iznosi polovinu dopuštene količine koralja dodijeljene za 2021. godinu.
(8) U slučajevima kada su ronilački aparati i sjekirica za rezanje koralja ili priručna oprema bili preneseni iz jedne povlastice u drugu povlasticu radi promjene vlasnika plovila ili zamjene plovila ili prijenosa povlastice u cijelosti ili prijenosa prava na upis pojedinačnog ribolovnog alata/opreme u referentnom razdoblju od 1. siječnja 2017. godine do 31. prosinca 2019. godine, za izračun najveće dopuštene količine koralja po odobrenju u kalendarskoj godini uzima se u obzir i ulov ostvaren prije navedene promjene unutar referentnog razdoblja.
(9) Zabranjeno je sakupljanje, držanje na plovilu, prebačaj, iskrcaj i stavljanje na tržište koralja s bazalnim promjerom manjim od 7 mmmjereno unutar 1 cm od baze kolonije.
Sakupljanje ostalih morskih organizama
Članak 7.
(1) Sakupljanje ostalih morskih organizama podrazumijeva sakupljanje školjkaša, morskih puževa, bodljikaša i plaštenjaka, a smije se obavljati ronjenjem na dah ili uz upotrebu ronilačkih aparata i uz upotrebu priručne opreme za sakupljanje drugih morskih organizama ili ručno, pri čemu ronilački aparati i priručna oprema moraju biti upisani u povlasticu.
(2) Sakupljanje ostalih morskih organizama zabranjeno je obavljati na području svih luka.
(3) Pod lukama iz stavka 2. ovoga članka podrazumijevaju se sve morske luke razvrstane sukladno Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama te propisima donesenim na temelju njega.
(4) Sakupljanje ostalih morskih organizama dopušteno je u skladu s posebnim propisima o hrani, pri čemu se plovilo i ribari (ronioci) moraju nalaziti unutar dopuštenog područja.
(5) Iznimno od stavka 4. ovoga članka, sakupljanje dagnji koje se koriste kao mamac sukladno članku 3. stavku 7. ovoga Pravilnika smije se obavljati i izvan područja na kojem se provodi monitoring.
(6) Iznimno od stavka 2. ovoga članka uz posebno dopuštenje nadležne kapetanije u lučkom području i uz posjedovanje valjanog odobrenja za sakupljanje ostalih morskih organizama iz članka 11. ovog Pravilnika, dozvoljeno je sakupljanje dagnji, isključivo radi daljnjeg uzgoja, u razdoblju od 1. listopada do 31. svibnja.
Članak 8.
(1) Zabranjeno je sakupljanje svih vrsta morskih ježinaca osim vrsta: hridinski ježinac (Paracentrotus lividus) i crni ježinac (Arbacia lixula).
(2) Sakupljanje morskih ježinaca nije dozvoljeno u ribolovnim podzonama A1, A4 i E2 na dubinama manjim od 25 metara.
(3) Zabranjeno je sakupljanje, držanje na plovilu, prebačaj, iskrcaj i stavljanje na tržište morskih ježinaca čiji je promjer tijela manji od 50 mm.
Članak 9.
Zabranjeno je sakupljanje bodljikaša iz razreda trpova (Holothuroidea).
Iskrcaj, bilježenje i dostava podataka
Članak 10.
(1) Ovlaštenici povlastice odnosno odgovorne osobe za ribolov na svim plovilima kojima je izdano Odobrenje za sakupljanje koralja i/ili Odobrenje za sakupljanje spužvi i/ili Odobrenje za sakupljanje ostalih morskih organizama, bez obzira na duljinu plovila, obvezni su voditi evidenciju o ribolovnom naporu i iskrcaju putem m-očevidnika te pravodobno unositi sve potrebne podatke prema posebnom propisu o bilježenju podataka o ulovu u gospodarskom ribolovu.
(2) Ovlaštenici povlastice dužni su osigurati da se prilikom dolaska na poziciju izlova fotografira kolonija koralja prije i nakon izlova pri čemu na fotografiji treba biti vidljiv datum i sat nastanka fotografije. Odgovorne osobe u obavljanju gospodarskog ribolova dužne su fotografije dostaviti Upravi ribarstva putem elektroničke pošte na adresu: morsko.ribarstvo@mps.hr u roku 48 sati od izlova.
(3) Prilikom unosa podataka u m-očevidnik podatke o ribolovnom naporu potrebno je ispuniti na način da se u dijelu aplikacije u koji se unose podaci o alatu u rubriku „količina“ upisuje broj ronioca, dok se u dijelu aplikacije u koji se unose podaci o završetku napora kod sakupljanja koralja u rubriku „broj operacija“ upisuje broj zarona.
(4) Ovlaštenici povlastice odnosno odgovorne osobe za sakupljanje koralja dužne su za svaki ribolovni napor putem m-očevidnika zabilježiti sljedeće podatke:
- procijenjenu masu ulova u kilogramima
- broj kolonija zadržanih na plovilu
- promjer baze kolonije u milimetrima
- dubinu mora u metrima na kojoj je koralj sakupljen
- ribolovnu podzonu i geografsku poziciju sakupljanja.
(5) Prije predviđenog povratka, odgovorna osoba u obavljanju gospodarskog ribolova sakupljanjem obavezna je najaviti povratak putem m-očevidnika, najkasnije 1 sat prije dolaska u slučaju sakupljanja koralja i spužvi, a 30 minuta u slučaju sakupljanja ostalih morskih organizama.
(6) Obavijest o najavi povratka treba sadržavati sljedeće podatke:
(a) mjesto povratka
(b) predviđeno vrijeme povratka
(c) razlog povratka.
U slučaju povratka radi nasada za školjkaše i spužve:
ribolovnu zonu i geografsku poziciju sakupljanja
broj lokacije (HRVAQUXXXXXX) iz dozvole za akvakulturu.
(7) Iskrcaj koralja dopušten je samo na iskrcajnim mjestima navedenim u Prilogu 1. ovog Pravilnika.
(8) Odredbe ovoga članka primjenjuju se od dana izdavanja Odobrenja za sakupljanje koralja, a od 1. siječnja 2022. godine za sakupljanje spužvi i ostalih morskih organizama.
Odobrenje
Članak 11.
(1) Zahtjev za izdavanje Odobrenja za sakupljanje koralja, Odobrenja za sakupljanje spužvi i Odobrenja za sakupljanje ostalih morskih organizama, vlasnik plovila na koje je izdana važeća povlastica, podnosi nadležnoj Područnoj jedinici/Ispostavi Uprave ribarstva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
(2) Zahtjev za izdavanje Odobrenja za sakupljanje koralja može se podnijeti najkasnije do 25. ožujka 2021. godine, a nakon toga zahtjev će biti odbačen.
(3) Vlasnicima plovila koji udovoljavaju kriterijima iz članka 12. ovoga Pravilnika Ministarstvo, uz Rješenje o izdavanju Odobrenja, izdaje i obrazac Odobrenja koji se uvijek mora nalaziti na plovilu.
(4) Izdana Odobrenja za sakupljanje koralja vrijede do 30. lipnja 2022. godine, a Odobrenja za sakupljanje spužvi i Odobrenja za sakupljanje ostalih morskih organizama vrijede do 31. prosinca 2024. godine.
(5) Ukoliko nastane bilo koja promjena podataka koji su sastavni dijelovi Odobrenja, vlasnik plovila dužan je podnijeti zahtjev za promjenom podataka u Odobrenju u roku od 15 dana od nastanka promjene na temelju kojeg Ministarstvo mijenja podatke u Odobrenju sukladno odredbama ovog Pravilnika i izdaje novi obrazac Odobrenja.
Kriteriji za izdavanje Odobrenja
Članak 12.
(1) Odobrenje će se izdati na plovilo ukoliko su ispunjeni kriteriji iz ovog članka i pod uvjetom da vlasniku plovila ili ovlašteniku povlastice izdane na to plovilo nisu izrečene mjere zabrane obavljanja gospodarskog ribolova.
(2) Kriteriji za izdavanje Odobrenja za sakupljanje koralja su:
a. da je na plovilu za koje se traži Odobrenje izdana važeća povlastica s upisanim ronilačkim aparatima i sjekiricom za rezanje koralja
b. da se u razdoblju od 1. siječnja 2018. do 31. prosinca 2020. godine plovilom na koje je izdana povlastica ostvario ulov od minimalno 50 kg koralja, što se utvrđuje uvidom u službenu evidenciju Uprave ribarstva o ulovu, na temelju podataka dostavljenih najkasnije do 15. siječnja 2021. godine.
(3) Kriteriji za izdavanje Odobrenja za sakupljanje spužvi:
a. da je na plovilu za koje se traži Odobrenje izdana važeća povlastica s upisanim ronilačkim aparatima i priručnom opremom za sakupljanje drugih morskih organizama,
b. da se u razdoblju od 1. siječnja 2018. do 31. prosinca 2020. godine plovilom na koje je izdana povlastica ostvario ulov od minimalno 30 kg spužvi, što se utvrđuje uvidom u službenu evidenciju Uprave ribarstva o ulovu, na temelju podataka dostavljenih najkasnije do 15. siječnja 2021. godine.
(4) Kriteriji za izdavanje Odobrenja za sakupljanje ostalih morskih organizama su:
a. da je na plovilu za koje se traži Odobrenje izdana važeća povlastica s upisanim ronilačkim aparatima i priručnom opremom za sakupljanje drugih morskih organizama,
b. da se u razdoblju od 1. siječnja 2018. do 31. prosinca 2020. godine plovilom na koje je izdana povlastica ostvario ulov od minimalno 50 kg školjkaša i/ilibodljikaša i/ili plaštenjaka i/ili morskih puževa što se utvrđuje uvidom u službenu evidenciju Uprave ribarstva o ulovu, na temelju podataka dostavljenih najkasnije do 15. siječnja 2021. godine.
(5) Iznimno od stavka 4. točke b. ovog članka vlasnicima plovilima koja udovoljavaju uvjetima za izdavanje Odobrenja za sakupljanje spužvi iz stavka 3. ovoga članka izdati će Odobrenje za sakupljanje ostalih morskih organizama neovisno o kriterijima iz stavka 4. točke b. ovoga članka, ukoliko je isto zatraženo prilikom podnošenja zahtjeva za sakupljanje spužvi.
(6) Iznimno od stavka 2. točke a. ovoga članka, Odobrenje se može izdati za plovilo koje nema upisanu sjekiricu za rezanje koralja prilikom podnošenja zahtjeva ako je zadovoljen kriterij iz stavka 2. točke b. ovoga članka i plovilo ima upisanu priručnu opremu u povlasticu. U ovom slučaju, u povlasticu se prilikom izdavanja Odobrenja upisuje sjekirica za rezanje koralja.
(7) Ministarstvo će osigurati sustav za praćenje plovila na koja je izdano Odobrenje pri čemu je vlasnik plovila odgovoran za osiguravanje tehničkih uvjeta za postavljanje fiksnog uređaja za praćenje plovila. U slučaju kad stručna osoba procijeni da na određenom plovilu nije moguće osigurati uvjete za postavljanje fiksnog uređaja za praćenje, osigurat će se alternativna tehnologija koja podrazumijeva praćenje plovila pomoću prijenosnog sustav praćenja.
(8) Od 1. srpnja 2022. na plovila na koje je izdano Odobrenje obavezno je korištenje plutača s ugrađenim uređajem za praćenje koje će osigurati Ministarstvo.
(9) U slučajevima kada su ronilački aparati i sjekirica za rezanje koralja ili priručna oprema bili preneseni iz jedne povlastice u drugu povlasticu radi promjene vlasnika plovila ili zamjene plovila ili prijenosa povlastice u cijelosti ili prijenosa prava na upis pojedinačnog ribolovnog alata/opreme u referentnom razdoblju od 1. siječnja 2017. godine do dana 31. prosinca 2019. godine, izračun minimalnih količina iz stavka 2. točke b., stavka 3. točke b. ili stavka 4. točke b. ovoga članka radi se na način da se zbrajaju količine ostvarene u razdoblju prije navedene promjene s količinama ostvarenim nakon navedene promjene unutar referentnog razdoblja te će se Odobrenjeizdati na plovilo upisano u povlasticu u kojoj je ta oprema upisana u trenutku podnošenja Zahtjeva, ukoliko su uvjeti ispunjeni.
(10) Iznimno od stavka 9. ovoga članka, ukoliko zbroj količina iz stavka 9. ovoga članka ne udovoljava kriterijima za izdavanje Odobrenja iz stavka 2. točke b., stavka 3. točke b. ili stavka 4. točke b. ovoga članka, u izračun se uzima količina ulova ostvarena nakon nastale promjene, a minimalna potrebna količina za zadovoljavanje kriterija za izdavanje Odobrenja proporcionalno se umanjuje na način da se u omjer stavlja vremensko razdoblje od kada je promjena nastupila u odnosu na cijeli referentno razdoblje.
(11) U slučajevima kada su ronilački aparati i sjekirica za rezanje koralja ili priručna oprema bili preneseni iz jedne povlastice u drugu povlasticu radi promjene vlasnika plovila ili zamjene plovila ili prijenosa povlastice u cijelosti ili prijenosa prava na upis pojedinačnog ribolovnog alata/opreme nakon dana 31. prosinca 2019. godine, Odobrenje će se izdati na plovilo upisano u povlasticu u kojoj je taj alat/oprema upisan u trenutku podnošenja zahtjeva ukoliko su ispunjeni uvjeti minimalnog ulova tim alatima/opremom iz stavka 2. točka b. odnosno stavka 3. točka b. odnosno stavka 4. točka b. ovog članka primjenjujući po potrebi i odredbe stavka 9. i stavka 10. ovog članka.
Oblik i sadržaj Odobrenja
Članak 13.
(1) Oblik i sadržaj Odobrenja propisan je na obrascu koji je tiskan u Prilogu 2. ovoga Pravilnika i čini njegov sastavni dio.
(2) Obrazac Odobrenja je formata A5 (148x210 mm), a ispisuje se elektronički na propisanom obrascu računalnim ispisom te se plastificira.
Registar Odobrenja
Članak 14.
(1) Registar Odobrenja vodi se u elektroničkom obliku u bazi podataka Ministarstva pod nazivom „Registar odobrenja za gospodarski ribolov na moru“.
(2) U Registar Odobrenja upisuju se sljedeći podaci:
1. tijelo koje je izdalo Odobrenje, klasifikacijsku oznaku, urudžbenu oznaku, mjesto i datum te serijski broj Odobrenja
2. podaci o plovilu za koje je izdano Odobrenje
3. ribolovni alati i zone u kojima je dopuštena upotreba navedenih alata
4. promjene podataka upisanih u Odobrenju
5. prestanak važenja Odobrenja i obrazloženje prestanka važenja
6. oduzimanje Odobrenja za ribolov i obrazloženje o oduzimanju
7. datum pokretanja upravnog spora
8. odluka Upravnog suda, broj i datum iste
9. napomene.
Registar ronioca za koralje
Članak 15.
(1) Registar ronioca za koralje vodi se u elektroničkom obliku u bazi podataka Ministarstva pod nazivom „Registar ronioca za sakupljanje koralja“.
(2) Upis ronioca u Registar ronioca se vrši na temelju Zahtjeva kojeg podnosi ovlaštenik povlastice za plovilo na koje je izdano Odobrenje za sakupljanje koralja.
(3) U Registar ronioca se upisuju sljedeći podaci:
1. ime, prezime
2. OIB
3. serijski broj Odobrenja
4. napomene.
(4) Nakon inicijalnog podnošenja Zahtjeva za upis ronioca u Registar ronioca za sakupljanje koralja, dodatni Zahtjev ili Zahtjev za brisanjem ili izmjenom podataka u Registru ronioca se mora podnijeti minimalno sedam (7) dana prije početka rada.
Prijenos Odobrenja
Članak 16.
(1) Prijenos Odobrenja s jednog plovila na drugo plovilo dopušten je u slučaju:
1. zamjene plovila na koje je izdana povlastica za gospodarski ribolov kod istog vlasnika plovila, odnosno prodajom ili darovanjem povlastice, sukladno odredbama pravilnika kojim se regulira povlastica za obavljanje gospodarskog ribolova na moru i Registar povlastica.
2. prijenosa prava na upis ronilačkih aparata, priručne opreme i sjekirice za rezanje koralja te pripadajućih ribolovnih zona iz jedne povlastice za gospodarski ribolov u drugu povlasticu, sukladno odredbama pravilnika kojim se regulira povlastica za obavljanje gospodarskog ribolova na moru i Registar povlastica.
(2) Prijenos Odobrenja iz stavka 1. ovoga članka izvršit će se ukidanjem Odobrenja izdanog na staro plovilo i izdavanjem Odobrenja na novo plovilo s pravima na isti ribolovni alat/opremu, ribolovne zone i rok valjanosti iz ukinutog Odobrenja.
(3) Vlasniku plovila kojemu je izdano Odobrenje za sakupljanje koralja na njegov zahtjev odobrit će se izdavanje Odobrenja za sakupljanje ostalih morskih organizama neovisno o kriterijima iz članka 12. stavka 4. ovoga Pravilnika pod uvjetom da se ukida Odobrenje za sakupljanje koralja.
Završne odredbe
Članak 17.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o lovostaju trpova (Holothuroidea) („Narodne novine“ broj 29/18) te članci 26. - 30. Pravilnika o obavljanju gospodarskog ribolova na moru mrežama stajaćicama, klopkastim, udičarskim i probodnim ribolovnim alatima te posebnim načinima ribolova („Narodne novine“ br. 84/15, 94/15, 107/15, 62/17 i 64/17).
Članak 18.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu prvoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Prilog 1. Popis odobrenih iskrcajnih mjesta za iskrcaj koralja
Cavtat
Dubrovnik-Gruž
Murter
Krapanj
Vranjičko-solinski bazen, vez 1
Stobreč
Primošten
Tribunj
Vis-operativna obala uz rampu za trajektni promet
Lumbarda
Komiža
Prilog 2.
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE
ODOBRENJE ZA SAKUPLJANJE MORSKIH ORGANIZAMA U GOSPODARSKOM RIBOLOVU NA MORU
PODACI O PLOVILU
CFR:_________________________
Ime broda/Registarska oznaka brodice: _______________
Vanjska oznaka: ____________________
Luka upisa: ___________________
Vrste morskih organizama
Najveća dopuštena količina ulova u 2021. godini (kg)*
Najveća dopuštena količina ulova u 2022. godini (kg)*
Ribolovne zone
Važenje Odobrenja**
*primjenjuje se za vrstu crveni koralj
** uzimajući u obzir odredbe o lovostaju za pojedine vrste morskih organizama iz Pravilnika o obavljanju gospodarskog ribolova ronjenjem
Na temelju članka 12. stavka 1. točaka 1., 2., 3., 4., 7. i 9., članka 15. stavka 8. te članka 26. stavka 11. Zakona o morskom ribarstvu („Narodne novine“, br. 62/17, 130/17 i 14/19) ministrica poljoprivrede donosi
PRAVILNIK
O OBAVLJANJU GOSPODARSKOG RIBOLOVA NA MORU RONJENJEM
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Opće odredbe
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se:
- način obavljanja gospodarskog ribolova na moru koji se obavlja ronjenjem, a u koji spada sakupljanje morskih organizama i izlov morskog crva
- namjena pojedinih ribolovnih alata i opreme te prostorno - vremenska ograničenja za sakupljanje i izlov u određenim dijelovima ribolovnog mora
- lovostaj i minimalne veličine za pojedine vrste
- dozvoljena masa ulova pojedinih vrsta morskih organizama ostvarenog u ribolovnom moru Republike Hrvatske
- uvjeti i način izdavanja Odobrenja za sakupljanje spužvi, koralja, školjkaša, morskih puževa, bodljikaša i plaštenjaka (u daljnjem tekstu: Odobrenje) u gospodarskom ribolovu na moru
- kriteriji za izdavanje Odobrenja
- sadržaj obrasca Odobrenja
- uvjeti pod kojima je moguće prenositi Odobrenje
- sadržaj i način vođenja registra Odobrenja
- Registar ronioca za sakupljanje koralja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Pojmovnik
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 2.
Pojedini pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju sljedeća značenja:
spužva/e“ podrazumijeva vrste iz roda Spongia
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Opće odredbe
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 3.
(1) Sakupljanje morskih organizama podrazumijeva vid gospodarskog ribolova koji se obavlja neposredno od strane ribara ronjenjem te uključuje sakupljanje spužvi, koralja, školjkaša, morskih puževa, bodljikaša i plaštenjaka.
(2) Sakupljanje morskih organizama dopušteno je samo na temelju valjanog Odobrenja.
(3) Zabranjeno je sakupljanje koralja bez Odobrenja, dok je sakupljanje ostalih morskih organizama i spužvi bez Odobrenja dozvoljeno do 30. lipnja 2021. godine.
(4) Za vrste za čije sakupljanje iz prirode i uvjeti za stavljanje na tržište su propisani posebnim propisima iz područja zaštite prirode, potrebno je ishoditi dopuštenje ministarstva nadležnog za poslove zaštite prirode.
(5) Sakupljanje i izlov morskih organizama dopušteno je obavljati isključivo korištenjem plovila na koje je izdana povlastica za obavljanje gospodarskog ribolova na moru (u daljnjem tekstu: povlastica), a u jednom ribolovnom danu sakupljanje mogu obavljati najviše dva (2) ronioca koji se moraju nalaziti unutar radijusa od 500 m od pozicije plovila.
(6) Ronioci koji obavljaju sakupljanje koralja moraju biti upisani u Registar ronioca za sakupljanje koralja Uprave ribarstva.
(7) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, ovlaštenici povlastice koji ribolov obavljaju udičarskim alatima smiju dnevno sakupiti najviše do 5 kilograma dagnji (Mytilus galloprovincialis) koje se koriste kao mamac i to isključivo bez upotrebe ronilačkih aparata i priručne opreme.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Morski crv
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 4.
(1) Izlov morskog crva smije se obavljati isključivo ronjenjem na dah te uz upotrebu ribolovnog alata trapula za lov velikog morskog crva i/ili priručne opreme koji moraju biti upisani u povlasticu.
(2) U izlovu velikog morskog crva dopušteno je korištenje najviše 20 trapula za lov velikog morskog crva.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Spužve
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 5.
(1) Sakupljanje spužvi smije se obavljati ronjenjem na dah ili uz upotrebu ronilačkih aparata i uz upotrebu priručne opreme za sakupljanje drugih morskih organizama ili ručno, pri čemu ronilački aparati i priručna oprema moraju biti upisani u povlasticu.
(2) Sakupljanje spužvi zabranjeno je od 1. studenog do 31. svibnja.
(3) Zabranjeno je sakupljanje, držanje na plovilu, prebačaj, iskrcaj i stavljanje na tržište spužvi čija duljina najvećeg promjera iznosi manje od 10 cm.
(4) Sakupljanje spužvi smije se obavljati na način dio spužve treba ostaviti na staništu radi daljnje regeneracije.
(5) Spužve se moraju iskrcati cijele.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Koralji
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 6.
(1) Sakupljanje koralja smije se obavljati isključivo uz upotrebu ronilačkih aparata i sjekirice za rezanje koralja koji moraju biti upisani u povlasticu.
(2) Sakupljanje koralja zabranjeno je od 1. prosinca do 31. ožujka te od 1. srpnja do 31. kolovoza.
(3) Sakupljanje koralja dozvoljeno je isključivo na dubinama većim od 60 m.
(4) Pri rezanju koralja, njegova baza mora ostati pričvršćena za dno.
(5) Zabranjeno je korištenje podvodnih vozila s upravljanjem na daljinu (ROV) za traženje i sakupljanje koralja.
(6) Najveća dopuštena količina koralja po odobrenju za 2021. godinu određuje se temeljem prosječnog ulova u razdoblju od 1. siječnja 2017. do 31. prosinca 2019. godine ostvarenog plovilom za koje se odobrenje izdaje, pri čemu se godišnje ograničenje postavlja na prvu gornju granicu u rasponima od 25 kilograma do najviše 200 kilograma.
(7) Najveća dopuštena količina koralja po odobrenju za razdoblje od 1. siječnja 2022. godine do 30. lipnja 2022. godine iznosi polovinu dopuštene količine koralja dodijeljene za 2021. godinu.
(8) U slučajevima kada su ronilački aparati i sjekirica za rezanje koralja ili priručna oprema bili preneseni iz jedne povlastice u drugu povlasticu radi promjene vlasnika plovila ili zamjene plovila ili prijenosa povlastice u cijelosti ili prijenosa prava na upis pojedinačnog ribolovnog alata/opreme u referentnom razdoblju od 1. siječnja 2017. godine do 31. prosinca 2019. godine, za izračun najveće dopuštene količine koralja po odobrenju u kalendarskoj godini uzima se u obzir i ulov ostvaren prije navedene promjene unutar referentnog razdoblja.
(9) Zabranjeno je sakupljanje, držanje na plovilu, prebačaj, iskrcaj i stavljanje na tržište koralja s bazalnim promjerom manjim od 7 mm mjereno unutar 1 cm od baze kolonije.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Sakupljanje ostalih morskih organizama
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 7.
(1) Sakupljanje ostalih morskih organizama podrazumijeva sakupljanje školjkaša, morskih puževa, bodljikaša i plaštenjaka, a smije se obavljati ronjenjem na dah ili uz upotrebu ronilačkih aparata i uz upotrebu priručne opreme za sakupljanje drugih morskih organizama ili ručno, pri čemu ronilački aparati i priručna oprema moraju biti upisani u povlasticu.
(2) Sakupljanje ostalih morskih organizama zabranjeno je obavljati na području svih luka.
(3) Pod lukama iz stavka 2. ovoga članka podrazumijevaju se sve morske luke razvrstane sukladno Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama te propisima donesenim na temelju njega.
(4) Sakupljanje ostalih morskih organizama dopušteno je u skladu s posebnim propisima o hrani, pri čemu se plovilo i ribari (ronioci) moraju nalaziti unutar dopuštenog područja.
(5) Iznimno od stavka 4. ovoga članka, sakupljanje dagnji koje se koriste kao mamac sukladno članku 3. stavku 7. ovoga Pravilnika smije se obavljati i izvan područja na kojem se provodi monitoring.
(6) Iznimno od stavka 2. ovoga članka uz posebno dopuštenje nadležne kapetanije u lučkom području i uz posjedovanje valjanog odobrenja za sakupljanje ostalih morskih organizama iz članka 11. ovog Pravilnika, dozvoljeno je sakupljanje dagnji, isključivo radi daljnjeg uzgoja, u razdoblju od 1. listopada do 31. svibnja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 8.
(1) Zabranjeno je sakupljanje svih vrsta morskih ježinaca osim vrsta: hridinski ježinac (Paracentrotus lividus) i crni ježinac (Arbacia lixula).
(2) Sakupljanje morskih ježinaca nije dozvoljeno u ribolovnim podzonama A1, A4 i E2 na dubinama manjim od 25 metara.
(3) Zabranjeno je sakupljanje, držanje na plovilu, prebačaj, iskrcaj i stavljanje na tržište morskih ježinaca čiji je promjer tijela manji od 50 mm.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 9.
Zabranjeno je sakupljanje bodljikaša iz razreda trpova (Holothuroidea).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Iskrcaj, bilježenje i dostava podataka
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 10.
(1) Ovlaštenici povlastice odnosno odgovorne osobe za ribolov na svim plovilima kojima je izdano Odobrenje za sakupljanje koralja i/ili Odobrenje za sakupljanje spužvi i/ili Odobrenje za sakupljanje ostalih morskih organizama , bez obzira na duljinu plovila, obvezni su voditi evidenciju o ribolovnom naporu i iskrcaju putem m-očevidnika te pravodobno unositi sve potrebne podatke prema posebnom propisu o bilježenju podataka o ulovu u gospodarskom ribolovu.
(2) Ovlaštenici povlastice dužni su osigurati da se prilikom dolaska na poziciju izlova fotografira kolonija koralja prije i nakon izlova pri čemu na fotografiji treba biti vidljiv datum i sat nastanka fotografije. Odgovorne osobe u obavljanju gospodarskog ribolova dužne su fotografije dostaviti Upravi ribarstva putem elektroničke pošte na adresu: morsko.ribarstvo@mps.hr u roku 48 sati od izlova.
(3) Prilikom unosa podataka u m-očevidnik podatke o ribolovnom naporu potrebno je ispuniti na način da se u dijelu aplikacije u koji se unose podaci o alatu u rubriku „količina“ upisuje broj ronioca, dok se u dijelu aplikacije u koji se unose podaci o završetku napora kod sakupljanja koralja u rubriku „broj operacija“ upisuje broj zarona.
(4) Ovlaštenici povlastice odnosno odgovorne osobe za sakupljanje koralja dužne su za svaki ribolovni napor putem m-očevidnika zabilježiti sljedeće podatke:
- procijenjenu masu ulova u kilogramima
- broj kolonija zadržanih na plovilu
- promjer baze kolonije u milimetrima
- dubinu mora u metrima na kojoj je koralj sakupljen
- ribolovnu podzonu i geografsku poziciju sakupljanja.
(5) Prije predviđenog povratka, odgovorna osoba u obavljanju gospodarskog ribolova sakupljanjem obavezna je najaviti povratak putem m-očevidnika, najkasnije 1 sat prije dolaska u slučaju sakupljanja koralja i spužvi, a 30 minuta u slučaju sakupljanja ostalih morskih organizama.
(6) Obavijest o najavi povratka treba sadržavati sljedeće podatke:
(a) mjesto povratka
(b) predviđeno vrijeme povratka
(c) razlog povratka.
U slučaju povratka radi nasada za školjkaše i spužve:
ribolovnu zonu i geografsku poziciju sakupljanja
broj lokacije (HRVAQUXXXXXX) iz dozvole za akvakulturu .
(7) Iskrcaj koralja dopušten je samo na iskrcajnim mjestima navedenim u Prilogu 1. ovog Pravilnika.
(8) Odredbe ovoga članka primjenjuju se od dana izdavanja Odobrenja za sakupljanje koralja, a od 1. siječnja 2022. godine za sakupljanje spužvi i ostalih morskih organizama .
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Odobrenje
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 11.
(1) Zahtjev za izdavanje Odobrenja za sakupljanje koralja, Odobrenja za sakupljanje spužvi i Odobrenja za sakupljanje ostalih morskih organizama, vlasnik plovila na koje je izdana važeća povlastica, podnosi nadležnoj Područnoj jedinici/Ispostavi Uprave ribarstva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
(2) Zahtjev za izdavanje Odobrenja za sakupljanje koralja može se podnijeti najkasnije do 25. ožujka 2021. godine, a nakon toga zahtjev će biti odbačen.
(3) Vlasnicima plovila koji udovoljavaju kriterijima iz članka 12. ovoga Pravilnika Ministarstvo, uz Rješenje o izdavanju Odobrenja, izdaje i obrazac Odobrenja koji se uvijek mora nalaziti na plovilu.
(4) Izdana Odobrenja za sakupljanje koralja vrijede do 30. lipnja 2022. godine, a Odobrenja za sakupljanje spužvi i Odobrenja za sakupljanje ostalih morskih organizama vrijede do 31. prosinca 2024. godine.
(5) Ukoliko nastane bilo koja promjena podataka koji su sastavni dijelovi Odobrenja, vlasnik plovila dužan je podnijeti zahtjev za promjenom podataka u Odobrenju u roku od 15 dana od nastanka promjene na temelju kojeg Ministarstvo mijenja podatke u Odobrenju sukladno odredbama ovog Pravilnika i izdaje novi obrazac Odobrenja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Kriteriji za izdavanje Odobrenja
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 12.
(1) Odobrenje će se izdati na plovilo ukoliko su ispunjeni kriteriji iz ovog članka i pod uvjetom da vlasniku plovila ili ovlašteniku povlastice izdane na to plovilo nisu izrečene mjere zabrane obavljanja gospodarskog ribolova.
(2) Kriteriji za izdavanje Odobrenja za sakupljanje koralja su:
a. da je na plovilu za koje se traži Odobrenje izdana važeća povlastica s upisanim ronilačkim aparatima i sjekiricom za rezanje koralja
b. da se u razdoblju od 1. siječnja 2018. do 31. prosinca 2020. godine plovilom na koje je izdana povlastica ostvario ulov od minimalno 50 kg koralja, što se utvrđuje uvidom u službenu evidenciju Uprave ribarstva o ulovu, na temelju podataka dostavljenih najkasnije do 15. siječnja 2021. godine.
(3) Kriteriji za izdavanje Odobrenja za sakupljanje spužvi:
a. da je na plovilu za koje se traži Odobrenje izdana važeća povlastica s upisanim ronilačkim aparatima i priručnom opremom za sakupljanje drugih morskih organizama,
b. da se u razdoblju od 1. siječnja 2018. do 31. prosinca 2020. godine plovilom na koje je izdana povlastica ostvario ulov od minimalno 30 kg spužvi, što se utvrđuje uvidom u službenu evidenciju Uprave ribarstva o ulovu, na temelju podataka dostavljenih najkasnije do 15. siječnja 2021. godine.
(4) Kriteriji za izdavanje Odobrenja za sakupljanje ostalih morskih organizama su:
a. da je na plovilu za koje se traži Odobrenje izdana važeća povlastica s upisanim ronilačkim aparatima i priručnom opremom za sakupljanje drugih morskih organizama,
b. da se u razdoblju od 1. siječnja 2018. do 31. prosinca 2020. godine plovilom na koje je izdana povlastica ostvario ulov od minimalno 50 kg školjkaša i/ili bodljikaša i/ili plaštenjaka i/ili morskih puževa što se utvrđuje uvidom u službenu evidenciju Uprave ribarstva o ulovu, na temelju podataka dostavljenih najkasnije do 15. siječnja 2021. godine.
(5) Iznimno od stavka 4. točke b. ovog članka vlasnicima plovilima koja udovoljavaju uvjetima za izdavanje Odobrenja za sakupljanje spužvi iz stavka 3. ovoga članka izdati će Odobrenje za sakupljanje ostalih morskih organizama neovisno o kriterijima iz stavka 4. točke b. ovoga članka, ukoliko je isto zatraženo prilikom podnošenja zahtjeva za sakupljanje spužvi.
(6) Iznimno od stavka 2. točke a. ovoga članka, Odobrenje se može izdati za plovilo koje nema upisanu sjekiricu za rezanje koralja prilikom podnošenja zahtjeva ako je zadovoljen kriterij iz stavka 2. točke b. ovoga članka i plovilo ima upisanu priručnu opremu u povlasticu. U ovom slučaju, u povlasticu se prilikom izdavanja Odobrenja upisuje sjekirica za rezanje koralja.
(7) Ministarstvo će osigurati sustav za praćenje plovila na koja je izdano Odobrenje pri čemu je vlasnik plovila odgovoran za osiguravanje tehničkih uvjeta za postavljanje fiksnog uređaja za praćenje plovila. U slučaju kad stručna osoba procijeni da na određenom plovilu nije moguće osigurati uvjete za postavljanje fiksnog uređaja za praćenje, osigurat će se alternativna tehnologija koja podrazumijeva praćenje plovila pomoću prijenosnog sustav praćenja.
(8) Od 1. srpnja 2022. na plovila na koje je izdano Odobrenje obavezno je korištenje plutača s ugrađenim uređajem za praćenje koje će osigurati Ministarstvo.
(9) U slučajevima kada su ronilački aparati i sjekirica za rezanje koralja ili priručna oprema bili preneseni iz jedne povlastice u drugu povlasticu radi promjene vlasnika plovila ili zamjene plovila ili prijenosa povlastice u cijelosti ili prijenosa prava na upis pojedinačnog ribolovnog alata/opreme u referentnom razdoblju od 1. siječnja 2017. godine do dana 31. prosinca 2019. godine, izračun minimalnih količina iz stavka 2. točke b., stavka 3. točke b. ili stavka 4. točke b. ovoga članka radi se na način da se zbrajaju količine ostvarene u razdoblju prije navedene promjene s količinama ostvarenim nakon navedene promjene unutar referentnog razdoblja te će se Odobrenje izdati na plovilo upisano u povlasticu u kojoj je ta oprema upisana u trenutku podnošenja Zahtjeva, ukoliko su uvjeti ispunjeni.
(10) Iznimno od stavka 9. ovoga članka, ukoliko zbroj količina iz stavka 9. ovoga članka ne udovoljava kriterijima za izdavanje Odobrenja iz stavka 2. točke b., stavka 3. točke b. ili stavka 4. točke b. ovoga članka, u izračun se uzima količina ulova ostvarena nakon nastale promjene, a minimalna potrebna količina za zadovoljavanje kriterija za izdavanje Odobrenja proporcionalno se umanjuje na način da se u omjer stavlja vremensko razdoblje od kada je promjena nastupila u odnosu na cijeli referentno razdoblje.
(11) U slučajevima kada su ronilački aparati i sjekirica za rezanje koralja ili priručna oprema bili preneseni iz jedne povlastice u drugu povlasticu radi promjene vlasnika plovila ili zamjene plovila ili prijenosa povlastice u cijelosti ili prijenosa prava na upis pojedinačnog ribolovnog alata/opreme nakon dana 31. prosinca 2019. godine, Odobrenje će se izdati na plovilo upisano u povlasticu u kojoj je taj alat/oprema upisan u trenutku podnošenja zahtjeva ukoliko su ispunjeni uvjeti minimalnog ulova tim alatima/opremom iz stavka 2. točka b. odnosno stavka 3. točka b. odnosno stavka 4. točka b. ovog članka primjenjujući po potrebi i odredbe stavka 9. i stavka 10. ovog članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Oblik i sadržaj Odobrenja
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 13.
(1) Oblik i sadržaj Odobrenja propisan je na obrascu koji je tiskan u Prilogu 2. ovoga Pravilnika i čini njegov sastavni dio.
(2) Obrazac Odobrenja je formata A5 (148x210 mm), a ispisuje se elektronički na propisanom obrascu računalnim ispisom te se plastificira.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Registar Odobrenja
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 14.
(1) Registar Odobrenja vodi se u elektroničkom obliku u bazi podataka Ministarstva pod nazivom „Registar odobrenja za gospodarski ribolov na moru“.
(2) U Registar Odobrenja upisuju se sljedeći podaci:
1. tijelo koje je izdalo Odobrenje, klasifikacijsku oznaku, urudžbenu oznaku, mjesto i datum te serijski broj Odobrenja
2. podaci o plovilu za koje je izdano Odobrenje
3. ribolovni alati i zone u kojima je dopuštena upotreba navedenih alata
4. promjene podataka upisanih u Odobrenju
5. prestanak važenja Odobrenja i obrazloženje prestanka važenja
6. oduzimanje Odobrenja za ribolov i obrazloženje o oduzimanju
7. datum pokretanja upravnog spora
8. odluka Upravnog suda, broj i datum iste
9. napomene.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Registar ronioca za koralje
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 15.
(1) Registar ronioca za koralje vodi se u elektroničkom obliku u bazi podataka Ministarstva pod nazivom „Registar ronioca za sakupljanje koralja“.
(2) Upis ronioca u Registar ronioca se vrši na temelju Zahtjeva kojeg podnosi ovlaštenik povlastice za plovilo na koje je izdano Odobrenje za sakupljanje koralja.
(3) U Registar ronioca se upisuju sljedeći podaci:
1. ime, prezime
2. OIB
3. serijski broj Odobrenja
4. napomene.
(4) Nakon inicijalnog podnošenja Zahtjeva za upis ronioca u Registar ronioca za sakupljanje koralja, dodatni Zahtjev ili Zahtjev za brisanjem ili izmjenom podataka u Registru ronioca se mora podnijeti minimalno sedam (7) dana prije početka rada.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Prijenos Odobrenja
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 16.
(1) Prijenos Odobrenja s jednog plovila na drugo plovilo dopušten je u slučaju:
1. zamjene plovila na koje je izdana povlastica za gospodarski ribolov kod istog vlasnika plovila, odnosno prodajom ili darovanjem povlastice, sukladno odredbama pravilnika kojim se regulira povlastica za obavljanje gospodarskog ribolova na moru i Registar povlastica.
2. prijenosa prava na upis ronilačkih aparata, priručne opreme i sjekirice za rezanje koralja te pripadajućih ribolovnih zona iz jedne povlastice za gospodarski ribolov u drugu povlasticu, sukladno odredbama pravilnika kojim se regulira povlastica za obavljanje gospodarskog ribolova na moru i Registar povlastica.
(2) Prijenos Odobrenja iz stavka 1. ovoga članka izvršit će se ukidanjem Odobrenja izdanog na staro plovilo i izdavanjem Odobrenja na novo plovilo s pravima na isti ribolovni alat/opremu, ribolovne zone i rok valjanosti iz ukinutog Odobrenja.
(3) Vlasniku plovila kojemu je izdano Odobrenje za sakupljanje koralja na njegov zahtjev odobrit će se izdavanje Odobrenja za sakupljanje ostalih morskih organizama neovisno o kriterijima iz članka 12. stavka 4. ovoga Pravilnika pod uvjetom da se ukida Odobrenje za sakupljanje koralja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Završne odredbe
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 17.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o lovostaju trpova (Holothuroidea) („Narodne novine“ broj 29/18) te članci 26. - 30. Pravilnika o obavljanju gospodarskog ribolova na moru mrežama stajaćicama, klopkastim, udičarskim i probodnim ribolovnim alatima te posebnim načinima ribolova („Narodne novine“ br. 84/15, 94/15, 107/15, 62/17 i 64/17).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 18.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu prvoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Prilog 1. Popis odobrenih iskrcajnih mjesta za iskrcaj koralja
Cavtat
Dubrovnik-Gruž
Murter
Krapanj
Vranjičko-solinski bazen, vez 1
Stobreč
Primošten
Tribunj
Vis-operativna obala uz rampu za trajektni promet
Lumbarda
Komiža
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Prilog 2.
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE
ODOBRENJE ZA SAKUPLJANJE MORSKIH ORGANIZAMA U GOSPODARSKOM RIBOLOVU NA MORU
PODACI O PLOVILU
CFR:_________________________
Ime broda/Registarska oznaka brodice: _______________
Vanjska oznaka: ____________________
Luka upisa: ___________________
Vrste morskih organizama
Najveća dopuštena količina ulova u 2021. godini (kg)*
Najveća dopuštena količina ulova u 2022. godini (kg)*
Ribolovne zone
Važenje Odobrenja**
*primjenjuje se za vrstu crveni koralj
** uzimajući u obzir odredbe o lovostaju za pojedine vrste morskih organizama iz Pravilnika o obavljanju gospodarskog ribolova ronjenjem
PO OVLAŠTENJU MINISTRA
Klasa:
Urbroj:
Datum izdavanja:
Redni broj upisa u registar Odobrenja:
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede