E-SAVJETOVANJA

Savjetovanja Upute Istraživanja
  • Prijavi se
  • Registriraj se

Preuzmi Word dokumentOstali dokumenti


PRIJEDLOG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AKCIJSKI PLAN ODRŽAVANJA I IZGRADNJE ŠUMSKIH PROMETNICA NA PODRUČJU PRIMORSKE HRVATSKE ZA RAZDOBLJE OD 2023. DO 2025.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

__________________________________________________________________________________

Zagreb, 2023.

SADRŽAJ

1. UVOD

2. POSEBNI CILJEVI S KLJUČNIM POKAZATELJIMA REZULTATA

3. MJERE ZA PROVEDBU POSEBNIH CILJEVA

4. AKTIVNOSTI ZA PROVEDBU POSEBNOG CILJA

5. PRAĆENJE PROVEDBE AKCIJSKOG PLANA

DODATAK

Tablica 1. Prikaz postojećih šumskih prometnica u šumama kojima gospodari javni šumoposjednik na području primorske Hrvatske

Tablica 2. Prikaz izvršenih radova na izgradnji i održavanja šumskih prometnica u šumama kojima gospodari javni šumoposjednik na području primorske Hrvatske u razdoblju od 2016. do 2022

Tablica 3. Prikaz postojećih šumskih cesta u šumama privatnih šumoposjednika na području primorske Hrvatske

Tablica 4. Prijedlog šumskih cesta prioritetnih za održavanje u šumama privatnih šumoposjednika koje su javno dobro u razdoblju od 2023. do 2025

Tablica 5.  Prijedlog šumskih cesta prioritetnih za izgradnju, rekonstrukciju i održavanje u vlasništvu Republike Hrvatske s popisom katastarskih čestica preko kojih prolaze u razdoblju od 2023. do 2025

Slika 1. Grafički prikaz jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave obuhvaćenih

Akcijskim planom

DODATAK

Dodatak 1. Grafički prikazi šumskih prometnica

PRILOZI

Prilog 1.     Popis tablica

Prilog 2.     Pojmovnik

Prilog 3.     Popis korištenih kratica

 

 

  • Ukupno komentara:
  • Ukupno općih komentara:
  • Ukupno nadopuna teksta:
0
Komentiraj

SAŽETAK

 

Akcijski plan održavanja i izgradnje šumskih prometnica na području primorske Hrvatske za razdoblje od 2023. do 2025. (u daljnjem tekstu: Akcijski plan) ima za glavni cilj ojačati protupožarnu preventivu šuma i smanjiti požarno opterećenje na posebno ugroženom primorskom prostoru Republike Hrvatske.

Akcijski plan zasniva se na potrebi zaštite šuma od požara, zaštite infrastrukture kao i smanjenja ljudskih žrtava uzrokovanih šumskim požarima te povećanja sigurnosti stanovništva i zaštite njihove imovine. Šumske protupožarne prometnice u funkciji su zaštite šuma od požara, ali i ostalih zadaća gospodarenja šumama i šumskim zemljištem.

Akcijskim planom su definirane mjere koje su u funkciji omogućavanja brze reakcije vatrogasnim snagama te pristupa požarištu i ugroženom području te koje ujedno omogućuju i pristup poljoprivrednim površinama na kojima često nastaju požari, kao i mjere koje su u funkciji podizanja svijest o ulozi i važnosti šumskih prometnica u kontekstu protupožarne zaštite šuma. Dokument definira tri posebna cilja s ukupno tri mjere predviđene za provedbeno razdoblje, izvore financiranja i planirana sredstva.

Financijska sredstva za provedbu posebnih ciljeva 2. i 3. ovog Akcijskog plana osigurana su u Državnom proračunu za 2023. i projekcijama za 2024. i 2025., razdjel 060 Ministarstva poljoprivrede. Financijska sredstva za provedbu posebnog cilja 1. osigurana su u okviru vlastitih prihoda javnog šumoposjednika Hrvatske šume d.o.o. i Državnog proračuna za 2023. i projekcijama za 2024. i 2025., razdjel 060 Ministarstva poljoprivrede. Pojedine aktivnosti za provedbu mjera dio su redovnih poslova nositelja i sunositelja pa neće zahtijevati osiguranje dodatnih sredstava u Državnom proračunu Republike Hrvatske. Sredstva za ulaganja u izgradnju i/ili rekonstrukciju primarne i sekundarne šumske prometne infrastrukture planirana su i u Strateškom planu Zajedničke poljoprivredne politike 2023. – 2027.1

[1] Intervencija 73.08. Ulaganja – Izgradnja šumske infrastrukture Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike 2023. – 2027. dodjeljuju se potpore za ulaganja u izgradnju i/ili rekonstrukciju primarne i sekundarne šumske prometne infrastrukture. Prihvatljivi korisnici su šumoposjednici u skladu s člankom 14. Zakona o šumama (NN 68/18, 115/18, 98/19, 32/20 i 145/20), udruge šumoposjednika i jedinice lokalne samouprave. Ukupna alokacija iznosi 11 764 706,25 EUR.

 

0
Komentiraj

1. UVOD  

 

Gotovo polovica kopnene površine Republike Hrvatske pokrivena je šumama i šumskim zemljištima pa zbog višestrukih vrijednosti koje pružaju šumski ekosustavi nužno je provoditi aktivnu zaštitu šuma od požara koji u okruženju vidljivih klimatskih ekstrema i promjena predstavljaju jednu od najvećih ugroza za šumske ekosustave. Požari šuma predstavljaju stalnu opasnost ekološkim sustavima, infrastrukturi i ljudskim životima.

U kontekstu sustava zaštite i cjelovitog očuvanja prirode i njezinih dijelova, tijekom provedbe ovoga akta, u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode („Narodne novine“, br. 80/13,15/18, 14/19 i 127/19), po potrebi će se ishoditi suglasnosti i odgovarajući akti nadležnih tijela u skladu s posebnim propisom iz područja zaštite prirode vezano za zaštićena područja i područja ekološke mreže.

Akcijski plan sadrži prijedlog šumskih prometnica u šumama kojima gospodari javni šumoposjednik i šumskih cesta u šumama privatnih šumoposjednika koje su prioritetne za radove izgradnje, rekonstrukcije i održavanja u trogodišnjem provedbenom razdoblju. Pored navedenih prioritetnih šumskih prometnica, u šumama kojima gospodari javni šumoposjednik bit će obavljeni radovi održavanja, rekonstrukcije i izgradnje dodatnih šumskih prometnica koje se planiraju godišnjom planom poslovanja javnog šumoposjednika, kao i dodatne šumske ceste u šumama privatnih šumoposjednika prema njihovim podnesenim zahtjevima. Šumske prometnice odnosno šumske ceste koje će biti prihvatljive za izgradnju, rekonstrukciju i održavanje bit će definirane nakon obavljenog terenskog pregleda. 

Akcijski plan predstavlja nastavak rada Vlade Republike Hrvatske na ovom području zaštite prirodnog resursa i sigurnosti ljudi. Usklađen je s načelima, osnovnim ciljevima, prioritetima i mjerama utvrđenim u Strategiji prilagodbe klimatskim promjenama u Republici Hrvatskoj za razdoblje do 2040. godine s pogledom na 2070. („Narodne novine“, broj 46/20.).

0
Komentiraj

2. POSEBNI CILJEVI S KLJUČNIM POKAZATELJIMA REZULTATA

 

Akcijskim planom definirana su tri posebna cilja:

1. Povećanje otvorenosti šuma u državnim šumama u svrhu zaštite šuma od požara.

2. Osiguravanje otvorenosti šuma u šumama privatnih šumoposjednika u svrhu zaštite šuma od požara.

3. Jačanje svijesti o važnosti i ulozi šumskih cesta u zaštiti šuma od požara.

 

Za potrebe mjerenja učinkovitosti Akcijskog plana definirani su pokazatelji rezultata, tako da omogućuju lako praćenje i razumijevanje realizacije svakog posebnog cilja i njihove učinkovitosti te su definirane početne vrijednosti (2022.) i ciljane vrijednosti (2025.) pokazatelja rezultata. 

Prilikom kreiranja pokazatelja rezultata u obzir je uzeto i to da praćenje realizacije posebnih ciljeva i ostvarenje ciljanih vrijednosti pokazatelja rezultata ne zahtijeva složena prikupljanja novih podataka, uz iziskivanje dodatnih različitih troškova i administrativnih opterećenja, već da se provedba ove aktivnosti temelji na upotrebi podataka iz raspoloživih službenih izvora, ili se podaci prikupljaju kroz redovne aktivnosti nositelja mjera.

Tablica 2-1 – Posebni ciljevi Akcijskog plana i pokazatelji rezultata

POSEBAN CILJ 1.

Povećanje otvorenosti šuma u državnim šumama u svrhu zaštite šuma od požara

Pokazatelj

rezultata

Početna vrijednost pokazatelja (2022.)

Ciljana vrijednost

pokazatelja (2025.)

Dužina održavanih prometnica

600 km

1.800 km

Dužina izgrađenih prometnica

 

10.909 km

 

11.119 km

POSEBAN CILJ 2.

Osiguravanje otvorenosti šuma u šumama privatnih šumoposjednika u svrhu zaštite šuma od požara

Pokazatelj

rezultata

Početna vrijednost pokazatelja (2022.)

Ciljana vrijednost

pokazatelja (2025.)

Dužina održavanih cesta

 

275 km

   

455 km

POSEBAN CILJ 3.

Jačanje svijesti o ulozi i važnosti šumskih cesta u zaštiti šuma od požara

Pokazatelj

rezultata

Početna vrijednost pokazatelja (2022.)

Ciljana vrijednost

pokazatelja (2025.)

Broj provedenih edukacija

17

50

Broj educiranih osoba

17

150

0
Komentiraj

3. MJERE ZA PROVEDBU POSEBNIH CILJEVA

 

U svrhu ostvarenja Akcijskog plana definirane su mjere za provedbu posebnih ciljeva.

 

Tablica 2-1 – Mjere za provedbu posebnih ciljeva Akcijskog plana 

MJERA ZA PROVEDBU POSEBNOG CILJA 1.

Izgradnja, rekonstrukcija i održavanje šumskih prometnica u državnim šumama

 

Opis mjere

 

 

 

Mjera obuhvaća izgradnju, rekonstrukciju  i održavanje šumskih prometnica u vlasništvu Republike Hrvatske kojima gospodari javni šumoposjednik, u svrhu povećanja otvorenosti šuma. Veća otvorenost šuma odnosno povećanje mreže šumskih prometnica također omogućuje jednostavniji i brži pristup vatrogasnih vozila prilikom intervencije, kao i pristup poljoprivrednim površinama. Šumske prometnice također omogućuju bržu i efikasniju motriteljsko-dojavnu službu, a ujedno predstavljaju i barijeru za usporavanje širenja požara.

Nositelj

HŠ d.o.o.

Izvor financiranja

- Vlastita sredstva  HŠ d.o.o.

- DP, Aktivnost A820065 Općekorisne funkcije šuma, izvor financiranja Kapitalne pomoći poljoprivrednicima i obrtnicima, konto 3863

- SP ZPP, A820058 – ZPP mjere ruralnog razvoja, izvor financiranja 12 – Sredstva učešća za pomoći,  financira se u iznosu od 15 % i s izvora 565 - Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj (EPFRR) financira se u ukupnom iznosu od 85 % sredstava .2

Ukupan procijenjeni trošak provedbe mjere za razdoblje 2023. – 2025.

 

21 600 000 EUR

- 1 245 000 EUR, DP, A820065 Općekorisne funkcije šuma

- 20 355 000 EUR, vlastiti prihodi HŠ d.o.o.

 

Planirana sredstva za 2023.

 

7 200 000 EUR

- 415 000 EUR, DP, A820065 Općekorisne funkcije šuma

- 6 785 000 EUR, vlastiti prihodi HŠ d.o.o.

Planirana sredstva za 2024.

7 200 000 EUR

- 415 000 EUR, DP, A820065 Općekorisne funkcije šuma

- 6 785 000 EUR, vlastiti prihodi HŠ d.o.o.

Planirana sredstva za 2025.

 

7 200 000 EUR

- 415 000 EUR, DP, A820065 Općekorisne funkcije šuma

- 6 785 000 EUR, vlastiti prihodi HŠ d.o.o.

 

MJERA ZA PROVEDBU POSEBNOG CILJA 2.

Održavanje šumskih cesta u šumama privatnih šumoposjednika u svrhu zaštite šuma od požara

Opis mjere

Mjera obuhvaća održavanje već postojećih šumskih cesta u šumama privatnih šumoposjednika. Odnosi se na šumske ceste odnosno katastarske čestice koje se u katastru / gruntovnici vode kao javno dobro i šumske ceste koje prolaze preko katastarskih čestica u privatnom vlasništvu i to uz pisanu suglasnost vlasnika katastarskih čestica. Mreža šumskih cesta u ovim šumama je razgranata ali ceste su uglavnom teško prohodne zbog dugogodišnjeg neodržavanja. Slijedom toga je svrha ove mjere povećanje broja i dužine održavanih šumskih cesta, radi kvalitetnije zaštite šuma od požara, putem omogućavanja lakšeg pristupa požarištu.

Nositelj

MPOLJ

Izvor financiranja

DP, Aktivnost A820065 Općekorisne funkcije šuma, izvor financiranja Kapitalne pomoći poljoprivrednicima i obrtnicima, konto 3863 i Aktivnost K865046 Održavanje šumskih i protupožarnih prometnica

Ukupan procijenjeni trošak provedbe mjere za razdoblje 2023. – 2025.

 

9 669 786 EUR

-    3 981 686 EUR, DP, A820065 Općekorisne funkcije šuma

-    5 688 100 EUR, DP, K865046 Održavanje šumskih i

     protupožarnih prometnica

 

Planirana sredstva za 2023.

 

2 692 370 EUR

- 1 327 228 EUR, DP, A820065 Općekorisne funkcije šuma

- 1 365 142 EUR, DP, K865046 Održavanje šumskih i protupožarnih prometnica

 

Planirana sredstva za 2024.

 

3 488 708 EUR

-    1 327 229 EUR, DP, A820065 Općekorisne funkcije šuma

-    2 161 479 EUR, DP, K865046 Održavanje šumskih i

     protupožarnih prometnica

Planirana sredstva za 2025.

 

3 488 708 EUR

- 1 327 229 EUR, DP, A820065 Općekorisne funkcije šuma

- 2 161 479 EUR, DP, K865046 Održavanje šumskih i protupožarnih prometnica

 

MJERA ZA PROVEDBU POSEBNOG CILJA 3.

Jačanje svijesti o ulozi i važnosti šumskih cesta u zaštiti šuma od požara

 

Opis mjere

 

 

 

Mjera obuhvaća edukacijsku aktivnost radi osvještavanja privatnih šumoposjednika o važnosti šumskih cesta u preventivnoj zaštiti od požara. Šumoposjednici će također biti upoznati sa izvorima financiranja radova održavanja šumskih cesta.

Nositelj 

MPOLJ

Izvor financiranja

 

- DP, Aktivnost K865046 Održavanje šumskih i protupožarnih prometnica

- Sredstva za provedbu ove mjere osigurana su u okviru redovnih aktivnosti dionika i neće zahtijevati osiguranje dodatnih sredstava u Državnom proračunu Republike Hrvatske

 

 

Ukupan procijenjeni trošak provedbe mjere za razdoblje 2023. – 2025.

 

71.670 EUR

DP, K865046 Održavanje šumskih i protupožarnih prometnica

 

Planirana sredstva za 2023.

 

23.890 EUR

DP, K865046 Održavanje šumskih i protupožarnih prometnica

 

Planirana sredstva za 2024.

 

23.890 EUR

DP, K865046 Održavanje šumskih i protupožarnih prometnica

 

Planirana sredstva za 2025.

 

23.890 EUR

DP, K865046 Održavanje šumskih i protupožarnih prometnica

 

 

  [2] Provedba ovog Akcijskog plana imat će utjecaj i na financijski plan Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike 2023. – 2027. za Intervenciju 73.08. Ulaganja – Izgradnja šumske infrastrukture u slučaju apliciranja i dodjele potpore šumoposjednicima, udrugama šumoposjednika i jedinicama lokalne samouprave.

 

0
Komentiraj

4. AKTIVNOSTI ZA PROVEDBU POSEBNOG CILJA

 

MJERA 1:

Izgradnja, rekonstrukcija i održavanje  šumskih prometnica u državnim šumama

AKTIVNOST

GODINA

NOSITELJ AKTIVNOSTI

POKAZATELJ PROVEDBE

IZVOR     FINANCIRANJA

TROŠAK            (EUR)

1.

Izrada projekta izgradnje ili rekonstrukcije šumske prometnice

Siječanj 2023.

HŠ d.o.o.

Broj projekata          izgradnje ili              rekonstrukcije          šumskih prometnica

Vlastiti prihodi HŠ d.o.o.

Prema Internom cjeniku radova, rada stroja i prijevoza građevinskog materijala i projektiranja prometnica u šumskom graditeljstvu

Siječanj 2024.

Siječanj 2025.

2.

Izrada elaborata održavanja šumske prometnice

Siječanj 2023.

HŠ d.o.o.

Broj elaborata          održavanja šumskih prometnica

Vlastiti prihodi HŠ d.o.o.

Prema Internom cjeniku radova, rada stroja i prijevoza građevinskog materijala i projektiranja prometnica u šumskom graditeljstvu

Siječanj 2024.

Siječanj 2025.

3.

Ishođenje suglasnosti Ministarstva poljoprivrede i odgovarajućeg akta nadležnog tijela sukladno posebnom propisu iz područja zaštite prirode vezano uz zaštićena područja i područja ekološke mreže

Veljača do lipanj 2023.

HŠ d.o.o.

Broj suglasnosti

N/P

N/P

Siječanj do prosinac 2024.

Siječanj do lipanj 2025.

4.

Provedba postupka javne nabave za radove izgradnje, rekonstrukcije i održavanja šumske prometnice

Veljača do kolovoz 2023.

HŠ d.o.o.

Broj ugovora sa      izvoditeljem radova

 

N/P

N/P

Siječanj  do kolovoz 2024.

Siječanj do srpanj 2025.

5.

Izvođenje radova izgradnje, rekonstrukcije i održavanja  šumskih prometnica*

Svibanj do prosinac 2023.

HŠ d.o.o.

Dužina šumskih prometnica

Vlastiti prihodi HŠ d.o.o. i DP, A820065 Općekorisne funkcije šuma

Prema troškovniku

Travanj do prosinac 2024.

Travanj do prosinac 2025.

* Vrijednost radova izgradnje, rekonstrukcije i održavanja šumskih prometnica procijenjena je na 7 200 000 EUR godišnje, i to na temelju godišnjeg prosjeka, a konačna vrijednost radova utvrđuje se prema troškovnicima i prema ponudama izvoditelja radova po okončanju postupka javne nabave.

MJERA 2:

Održavanje šumskih cesta u šumama privatnih šumoposjednika

AKTIVNOSTI

GODINA

NOSITELJ AKTIVNOSTI

POKAZATELJ PROVEDBE

IZVORI FINANCIRANJA

TROŠAK (EUR)

1.

Izrada operativnog godišnjeg plana za ostvarivanje prava na sredstva iz naknade za korištenje OKFŠ-a

Siječanj 2023.

MPOLJ

Donesen OGP

 

N/P

 

N/P

Siječanj 2024.

Siječanj 2025.

2.

Provedba javnog poziva za financiranje radova održavanja šumskih cesta, iz sredstava  OKFŠ-a

Veljača do svibanj 2023.

MPOLJ

 

1- Dužina šumskih cesta

2- Broj troškovnika

 

N/P

 

N/P

Veljača do svibanj 2024.

Veljača do svibanj 2025.

 

 

3.

 

 

Ishođenje suglasnosti odgovarajućeg akta nadležnog tijela sukladno posebnom propisu iz područja zaštite prirode vezano uz zaštićena područja i područja ekološke mreže

Lipanj 2023.

MPOLJ

Broj suglasnosti

N/P

N/P

Lipanj 2024.

Lipanj 2025.

4.

Provedba javne nabave za radove održavanja šumskih cesta, iz sredstava OKFŠ-a

Svibanj do srpanj 2023.

MPOLJ

Broj ugovora sa          izvoditeljem radova

 

 

 

N/P

 

 

N/P

Svibanj do srpanj 2024.

Svibanj do srpanj 2025.

5.

Izvođenje radova održavanja šumskih cesta, iz sredstava OKFŠ-a **

Srpanj do prosinac 2023.

MPOLJ

Dužina šumskih               cesta

DP, A820065 Općekorisne funkcije šuma

1 327 228

Srpanj do prosinac 2024.

1 327 229

Srpanj do prosinac 2025.

1 327 229

6.

Provedba javne nabave za radove održavanja šumskih cesta koje su javno dobro, iz proračunskih sredstava

Svibanj do lipanj 2023.

MPOLJ

 

Broj ugovora sa             izvoditeljem radova

 

 

N/P

 

N/P

Svibanj do lipanj 2024.

Svibanj do lipanj 2025.

7.

Izvođenje radova održavanja šumskih cesta koje su javno dobro, iz proračunskih sredstava**

Srpanj do prosinac 2023.

MPOLJ

Dužina šumskih cesta

DP, K865046 Održavanje šumskih i protupožarnih prometnica

1 365 142

Srpanj do prosinac 2024.

2 161 479

Srpanj do prosinac 2025.

2 161 479

** Terenskim pregledom utvrđuje se prihvatljivost pojedine šumske ceste za radove održavanja. Trošak izvođenja radova održavanja šumskih cesta utvrđuje se troškovnicima, a konačna vrijednost izvođenja radova utvrđuje se prema ponudama izvoditelja radova po okončanju postupka javne nabave.

 

MJERA 3:

Jačanje svijesti o važnosti i ulozi šumskih cesta u zaštiti šuma od požara

AKTIVNOSTI

GODINA

NOSITELJ AKTIVNOSTI

POKAZATELJ PROVEDBE

IZVOR   FINANCIRANJA

TROŠAK (EUR)

Edukacija privatnih šumoposjednika

siječanj do prosinac 2023.

MPOLJ

Broj edukacija

 

DP, K865046 Održavanje šumskih i protupožarnih prometnica

 

23 890

siječanj do prosinac 2024.

23 890

siječanj do prosinac 2025.

23 890

0
Komentiraj

5. PRAĆENJE PROVEDBE AKCIJSKOG PLANA

 

Praćenjem provedbe Akcijskog plana prati se ostvarenje mjera za provedbu posebnih ciljeva i pokazatelja provedbe.

Za potrebe praćenja provedbe Akcijskog plana osnovat će se povjerenstvo kojeg imenuje ministar poljoprivrede, a čine ga predstavnici nositelja mjera, i sastaje se najmanje tri puta godišnje.

Ministarstvo poljoprivrede podnosi Vladi Republike Hrvatske jednom godišnje, a po potrebi i češće, Izvješće o provedbi Akcijskog plana, uz prijedlog eventualnih izmjena i dopuna Akcijskog plana.

 

Izvješće se objavljuje i na mrežnoj stranici Ministarstva poljoprivrede.