Na temelju članaka 11., 13., 15. i 23. Zakona o reviziji (Narodne novine, broj 127/17) ministar financija donosi
PRAVILNIK O STRUČNOM OSPOSOBLJAVANJU ZA POLAGANJE REVIZORSKOG ISPITA, REVIZORSKOM I POSEBNOM ISPITU TE ISPITU OSPOSOBLJENOSTI
I. UVODNE ODREDBE
Sadržaj
Članak 1.
Ovim Pravilnikom se propisuje:
1. način dokazivanja ispunjavanja uvjeta iz članka 11. stavka 6. Zakona o reviziji (u daljnjem tekstu: Zakon) za pravo na polaganje revizorskog ispita, način provedbe ispita, ocjenjivanje ispita, objavljivanje rezultata ispita, postupanje u slučaju neuspjeha na ispitu, kriterije iz članka 11. stavka 14. Zakona i druge pojedinosti u vezi s postupkom i načinom polaganja revizorskog ispita
2. uvjeti, način provedbe stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita i druge pojedinosti u vezi sa stručnim osposobljavanjem za polaganje revizorskog ispita
3. način provedbe posebnog ispita koji polaže ovlašteni revizor kojemu je ukinuto rješenje kojim je izdano odobrenje za rad zbog neispunjenja obveze iz članka 14. stavka 1. Zakona, ocjenjivanje ispita, izdavanje potvrde o položenom ispitu, postupanje u slučaju neuspjeha na ispitu i druge pojedinosti u vezi s postupkom i načinom polaganja posebnog ispita
4. program ispita osposobljenosti koji polaže ovlašteni revizor iz druge države članice i iz treće zemlje, na osnovi reciprociteta, ispitno povjerenstvo, način provedbe ispita, ocjenjivanje ispita, izdavanje potvrde o položenom ispitu osposobljenosti, iznos naknade za polaganje ispita i popravnog ispita, naknade članovima ispitnog povjerenstva, postupanje u slučaju neuspjeha na ispitu i druge pojedinosti u vezi s postupkom i načinom polaganja ispita osposobljenosti.
II. REVIZORSKI ISPIT
Način dokazivanja ispunjavanja uvjeta
Članak 2.
(1) Revizorskim ispitom dokazuje se sposobnost obavljanja revizorskih usluga, potrebna razina teoretskog znanja kandidata te mogućnost primjene tog znanja u praksi.
(2) Revizorski ispit organizira i provodi Hrvatska revizorska komora najmanje jednom godišnje.
(3) Hrvatska revizorska komora na svojoj internetskoj stranici objavljuje informaciju o polaganju revizorskog ispita.
(4) Prijava za polaganje revizorskog ispita zajedno s potrebnom dokumentacijom podnosi se Hrvatskoj revizorskoj komori, a koju je moguće dostaviti i elektroničkim putem.
(5) Uvjet za pristupanje polaganju revizorskog ispita je prethodno provedeno stručno osposobljavanje za polaganje revizorskog ispita. Dokaz o provedenom stručnom osposobljavanju za polaganje revizorskog ispita je potvrda koju izdaje Hrvatska revizorska komora ili drugi organizator.
(6) Pravo na polaganje revizorskog ispita ima kandidat koji je uz prijavu za polaganje revizorskog ispita dostavio dokaze o ispunjavanju uvjeta iz članka 11. stavak 6. Zakona.
(7) Kao dokaz o ispunjavanju uvjeta, kandidat Hrvatskoj revizorskoj komori uz prijavu prilaže sljedeće:
1. ovjerenu presliku diplome kao dokaz o završenom jednom od studija iz članka 11. stavka 6. točke 1. Zakona
2. elektronički zapis ili potvrdu o podacima evidentiranim u bazi podataka Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, o ispunjenju uvjeta iz članka 11. stavka 6. točke 2. Zakona
3. izvornik potvrde mentora – ovlaštenog revizora o najmanje tri godine radnog iskustva u obavljanju zakonske revizije, s izrijekom navedenog razdoblja u kojem je kandidat obavljao zakonsku reviziju.
(8) Hrvatska revizorska komora provjerava ispunjava li kandidat uvjete iz članka 11. stavak 6. Zakona te na osnovi toga sastavlja i na svojoj internetskoj stranici objavom šifre kandidata navedene u prijavi, objavljuje ispitnu listu kandidata koji imaju pravo polagati revizorski ispit.
(9) Mjesto, datum i vrijeme polaganja revizorskog ispita, kao i druge relevantne podatke, Hrvatska revizorska komora objavljuje na svojoj internetskoj stranici najkasnije 30 dana prije datuma polaganja ispita.
(10) Kandidat plaća naknadu za polaganje revizorskog ispita Hrvatskoj revizorskoj komori. Naknadu za polaganje revizorskog ispita utvrđuje Hrvatska revizorska komora odlukom.
Način provedbe revizorskog ispita
Članak 3.
(1) Na temelju programa stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita na koji je Ministarstvo financija dalo prethodnu suglasnost, Hrvatska revizorska komora sastavlja program revizorskog ispita koji obuhvaća područja iz članka 11. stavaka 2. i 3. Zakona.
(2) Revizorski ispit provodi ispitno povjerenstvo koje Hrvatska revizorska komora imenuje za svaki revizorski ispit. Ispitno povjerenstvo čine tri člana i dva zamjenika. Članovi ispitnog povjerenstva između sebe biraju predsjednika.
(3) Ispitno povjerenstvo čine predstavnici Ministarstva financija, članovi akademske zajednice koji su birani u znanstveno-nastavna zvanja iz ispitnih područja, ovlašteni revizori i drugi stručnjaci s odgovarajućim znanjem i iskustvom od najmanje pet godina u području za koje su angažirani kao članovi ispitnog povjerenstva.
(4) Ispitno povjerenstvo je obvezno tijekom provedbe revizorskog ispita jamčiti tajnost podataka.
(5) Kandidat polaže revizorski ispit pod individualnom zaporkom, na hrvatskom jeziku, latiničnom pismu i u pisanom obliku.
(6) Kandidat je prilikom pristupanja revizorskom ispitu dužan predočiti važeći identifikacijski dokument s fotografijom, u protivnom neće biti u mogućnosti pristupiti ispitu. Važećim identifikacijskim dokumentom smatra se važeća osobna iskaznica ili putovnica izdana od Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske.
Ocjenjivanje revizorskog ispita
Članak 4.
(1) Ispitno povjerenstvo sastavlja Zapisnik o provedenom revizorskom ispitu.
(2) Hrvatska revizorska komora propisuje prag prolaznosti koji se odnosi na predmete iz programa revizorskog ispita kojim su obuhvaćena područja iz članka 11. stavaka 2. i 3. Zakona.
(3) Smatra se da je kandidat položio revizorski ispit, ako je ostvario propisani prag prolaznosti iz svih predmeta revizorskog ispita kojim su obuhvaćena područja iz članka 11. stavaka 2. i 3. Zakona.
(4) Uspjeh na revizorskom ispitu ocjenjuje se s »položio« ili »nije položio«.
Objavljivanje rezultata revizorskog ispita
Članak 5.
(1) Hrvatska revizorska komora će u roku od sedam radnih dana od zadnjeg dana provođenja revizorskog ispita na svojoj internetskoj stranici objaviti privremenu listu kandidata koji su položili revizorski ispit, objavom šifre kandidata navedene na prijavi za pristupanje revizorskom ispitu.
(2) Kandidat ima pravo uvida u rezultate revizorskog ispita u roku od pet dana od dana objave privremene liste kandidata koji su polagali revizorski ispit.
(3) Ako kandidat smatra da mu zadaci nisu točno vrednovani, može Hrvatskoj revizorskoj komori dostaviti pritužbu u roku u kojem može ostvariti uvid u revizorski ispit. Pritužba se podnosi ispitnom povjerenstvu, putem Hrvatske revizorske komore. O pritužbi ispitno povjerenstvo rješava u roku od pet dana od dana primitka pritužbe.
(4) Nakon isteka roka za rješavanje pritužbe, Hrvatska revizorska komora će na svojoj internetskoj stranici objaviti konačnu listu kandidata koji su položili revizorski ispit, objavom šifre kandidata navedene na prijavi za pristupanje revizorskom ispitu.
(5) Kandidatu koji je položio revizorski ispit, Hrvatska revizorska komora izdaje potvrdu o položenom revizorskom ispitu koja je upravni akt.
(6) Hrvatska revizorska komora vodi evidenciju o položenim revizorskim ispitima.
Postupanje u slučaju neuspjeha na revizorskom ispitu
Članak 6.
(1) Kandidat koji nije zadovoljio na revizorskom ispitu može polagati popravni revizorski ispit po isteku roka od šest mjeseci od datuma polaganja revizorskog ispita.
(2) Kandidat koji je na revizorskom ispitu ostvario prag prolaznosti iz predmeta koji se odnose na reviziju te financijsko računovodstvo i financijsko izvještavanje, a kojim su obuhvaćena područja iz članka 11. stavaka 2. i 3. Zakona, ponovno polaže samo one predmete iz kojih nije ostvario prag prolaznosti.
(3) Kandidat koji na revizorskom ispitu nije ostvario prag prolaznosti iz predmeta koji se odnose na reviziju te financijsko računovodstvo i financijsko izvještavanje, a kojim su obuhvaćena područja iz članka 11. stavaka 2. i 3. Zakona, ponovno polaže sve predmete iz revizorskog ispita.
(4) Kandidat koji nije zadovoljio na prvom polaganju revizorskog ispita može ponoviti polaganje revizorskog ispita najviše još dva puta u razdoblju ne duljem od dvije godine od datuma završetka programa stručnog osposobljavanja.
(5) Kandidat plaća naknadu za polaganje popravnog revizorskog ispita Hrvatskoj revizorskoj komori. Naknadu za polaganje popravnog revizorskog ispita utvrđuje Hrvatska revizorska komora odlukom.
Kriteriji za izuzeće od provjere teorijskog znanja u predmetima istog sadržaja na revizorskom ispitu
Članak 7.
(1) Fizička osoba koja je završila poslijediplomski specijalistički studij ili poslijediplomski sveučilišni doktorski studij, može se na obrazloženi zahtjev izuzeti od provjere teorijskog znanja iz jednog ili više predmeta koji se polaže na revizorskom ispitu, a kojim je obuhvaćeno jedno ili više područja iz članka 11. stavaka 2. i 3. Zakona, ako je predmete istog sadržaja položila u okviru navedenih studija.
(2) Fizička osoba koja je završila jedan od navedenih studija iz stavka 1. ovoga Pravilnika podnosi Hrvatskoj revizorskoj komori zahtjev za izuzeće uz koji dostavlja potvrdu o položenim ispitima na navedenim studijima (prijepis ocjena) kao i studijski program iz kojeg su vidljivi sadržaji svakog položenog predmeta.
(3) Odluku o izuzeću od polaganja jednog ili više predmeta na revizorskom ispitu donosi Hrvatska revizorska komora na obrazloženi prijedlog ispitnog povjerenstva, uspoređujući sadržaj položenih ispita u okviru navedenih studija s područjima iz članka 11. stavaka 2. i 3. Zakona koja su obuhvaćena revizorskim ispitom.
III. STRUČNO OSPOSOBLJAVANJE ZA POLAGANJE REVIZORSKOG ISPITA
Uvjeti provedbe stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita
Članak 8.
(1) Stručno osposobljavanje za polaganje revizorskog ispita mogu organizirati i provoditi Hrvatska revizorska komora i drugi organizatori prema programu koji sadrži područja iz članka 11. stavaka 2. i 3. Zakona. Ministarstvo financija daje prethodnu suglasnost na program stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita.
(2) Prijava za pohađanje stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita zajedno s potrebnom dokumentacijom podnosi se Hrvatskoj revizorskoj komori ili drugom organizatoru, a koju je moguće dostaviti i elektroničkim putem.
(3) Pravo na pohađanje stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita ima osoba koja je uz prijavu za pohađanje stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita dostavila dokaz o ispunjavanju uvjeta iz članka 11. stavka 6. točke 1. Zakona.
(4) Ispunjavanje uvjeta iz članka 11. stavka 6. točke 1. Zakona dokazuje se na način propisan člankom 2. stavak 7. točka 1. ovoga Pravilnika.
(5) Hrvatska revizorska komora ili drugi organizator provjerava ispunjava li kandidat uvjet iz članka 11. stavka 6. točke 1. Zakona te na osnovi toga sastavlja i na svojoj internetskoj stranici objavom šifre kandidata navedene u prijavi, objavljuje listu kandidata koji imaju pravo na pohađanje stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita.
(6) Mjesto, datum i vrijeme pohađanja stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita, kao i druge relevantne podatke, Hrvatska revizorska komora ili drugi organizator objavljuje na svojoj internetskoj stranici.
(7) Za pohađanje stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita kandidat plaća naknadu Hrvatskoj revizorskoj komori ili drugom organizatoru.
Način provedbe stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita
Članak 9.
(1) Osobe koje provode stručno osposobljavanje za polaganje revizorskog ispita su članovi akademske zajednice koji su birani u znanstveno-nastavna zvanja iz ispitnih područja, ovlašteni revizori i drugi stručnjaci s odgovarajućim znanjem i iskustvom u trajanju od najmanje pet godina u području koje predaju.
(2) Program stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita sastavlja Hrvatska revizorska komora ili drugi organizator, a obuhvaća predmete iz područja koja su navedena u članku 11. stavak 2. i 3. Zakona.
(3) Popis predavača, raspored i sadržaj predavanja te mjesto, datum i vrijeme održavanja stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita, Hrvatska revizorska komora ili drugi organizator objavljuje na svojoj internetskoj stranici najkasnije 30 dana prije datuma početka stručnog osposobljavanja.
(4) Nakon provedenog stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita Hrvatska revizorska komora ili drugi organizator kandidatu izdaje potvrdu.
IV. POSEBAN ISPIT
Način provedbe posebnog ispita
Članak 10.
(1) Ovlašteni revizor kojem je ukinuto rješenje kojim je izdano odobrenje za rad zbog neispunjavanja obveze stalnog stručnog usavršavanja iz članka 14. stavka 1. Zakona polaže poseban ispit sa svrhom izdavanja odobrenja za rad za obavljanje revizorskih usluga.
(2) Hrvatska revizorska komora organizira i provodi poseban ispit.
(3) Hrvatska revizorska komora na svojoj internetskoj stranici objavljuje informaciju o polaganju posebnog ispita.
(4) Prijava za polaganje posebnog ispita podnosi se Hrvatskoj revizorskoj komori, a koju je moguće dostaviti i elektroničkim putem.
(5) Mjesto, datum i vrijeme polaganja posebnog ispita, kao i druge relevantne podatke, Hrvatska revizorska komora objavljuje na svojoj internetskoj stranici najkasnije 30 dana prije datuma polaganja ispita.
(6) Hrvatskoj revizorskoj komori plaća se naknada za polaganje posebnog ispita. Naknadu za polaganje posebnog ispita utvrđuje Hrvatska revizorska komora odlukom.
(7) Poseban ispit polaže se prema programu koji određuje Hrvatska revizorska komora uz prethodnu suglasnost Ministarstva financija.
(8) Predmeti koji se polažu u okviru programa posebnog ispita obuhvaćaju područja iz članka 11. stavaka 2. i 3. Zakona koja se odnose na reviziju, financijsko računovodstvo i financijsko izvještavanje, pravo za revizore te informacijsku tehnologiju i računalne sustave.
(9) Poseban ispit provodi ispitno povjerenstvo koje Hrvatska revizorska komora imenuje za svaki poseban ispit. Ispitno povjerenstvo čine tri člana i dva zamjenika. Članovi ispitnog povjerenstva između sebe biraju predsjednika.
(10) Ispitno povjerenstvo čine predstavnici Ministarstva financija, članovi akademske zajednice koji su birani u znanstveno-nastavna zvanja iz ispitnih područja, ovlašteni revizori i drugi stručnjaci s odgovarajućim znanjem i iskustvom od najmanje pet godina u području za koje su angažirani kao članovi ispitnog povjerenstva.
(11) Ispitno povjerenstvo je obvezno tijekom provedbe posebnog ispita jamčiti tajnost podataka.
(12) Ovlašteni revizor polaže poseban ispit pod individualnom zaporkom, na hrvatskom jeziku, latiničnom pismu i u pisanom obliku.
(13) Ovlašteni revizor je prilikom pristupanja posebnom ispitu dužan predočiti važeći identifikacijski dokument s fotografijom, u protivnom neće biti u mogućnosti pristupiti ispitu. Važećim identifikacijskim dokumentom smatra se važeća osobna iskaznica ili putovnica izdana od Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske.
Ocjenjivanje posebnog ispita
Članak 11.
(1) Ispitno povjerenstvo sastavlja Zapisnik o provedenom posebnom ispitu.
(2) Hrvatska revizorska komora propisuje prag prolaznosti za predmete iz područja p osebnog ispita iz članka 10. stavka 8. ovoga Pravilnika.
(3) Smatra se da je ovlašteni revizor položio poseban ispit, ako je ostvario propisani prag prolaznosti iz svih predmeta programa posebnog ispita iz članka 10. stavka 8. ovoga Pravilnika.
(4) Uspjeh na posebnom ispitu ocjenjuje se s »položio« ili »nije položio«.
(5) Hrvatska revizorska komora će u roku od sedam radnih dana od zadnjeg dana provođenja posebnog ispita na svojoj internetskoj stranici objaviti privremenu listu ovlaštenih revizora koji su položili poseban ispit, objavom šifre ovlaštenog revizora navedene na prijavi za pristupanje posebnom ispitu.
(6) Ovlašteni revizor ima pravo uvida u rezultate posebnog ispita u roku od pet dana od dana objave privremene liste ovlaštenih revizora koji su položili poseban ispit.
(7) Ako ovlašteni revizor smatra da mu zadaci nisu točno vrednovani, može Hrvatskoj revizorskoj komori dostaviti pritužbu u roku u kojem može ostvariti uvid u rezultate posebnog ispita. Pritužba se podnosi ispitnom povjerenstvu, putem Hrvatske revizorske komore. O pritužbi ispitno povjerenstvo rješava u roku od pet dana od dana primitka pritužbe.
(8) Nakon isteka roka za rješavanje pritužbe, Hrvatska revizorska komora će na svojoj internetskoj stranici objaviti konačnu listu ovlaštenih revizora koji su položili poseban ispit, objavom šifre ovlaštenog revizora navedene na prijavi za pristupanje posebnom ispitu.
Izdavanje potvrde o položenom posebnom ispitu
Članak 12.
Ovlaštenom revizoru koji je položio poseban ispit, Hrvatska revizorska komora izdaje potvrdu o položenom posebnom ispitu.
Postupanje u slučaju neuspjeha na posebnom ispitu
Članak 13.
(1) Ovlašteni revizor koji nije zadovoljio na posebnom ispitu može ponoviti polaganje posebnog ispita po isteku roka od šest mjeseci od datuma polaganja posebnog ispita.
(2) Ovlašteni revizor koji iz pojedinih predmeta posebnog ispita iz članka 10. stavka 8. ovoga Pravilnika nije ostvario prag prolaznosti, ponovno polaže one predmete iz kojih nije ostvario prag prolaznosti.
(3) Ovlašteni revizor koji nije zadovoljio na prvom polaganju posebnog ispita može ponoviti polaganje posebnog ispita najviše još dva puta u razdoblju ne duljem od dvije godine od datuma prvog polaganja posebnog ispita.
(4) Ovlašteni revizor plaća naknadu Hrvatskoj revizorskoj komori za polaganje popravnog posebnog ispita.
V. ISPIT OSPOSOBLJENOSTI
Program ispita osposobljenosti
Članak 14.
(1) Fizička osoba iz druge države članice kojoj je odobrenje za rad ovlaštenog revizora izdalo nadležno tijelo njezine matične države članice polaže ispit osposobljenosti te na osnovi reciprociteta, fizička osoba iz treće zemlje kojoj je odobrenje za rad izdalo nadležno tijelo treće zemlje, polaže ispit osposobljenosti iz članka 23. Zakona.
(2) Ispit osposobljenosti provodi Ministarstvo financija.
(3) Ministarstvo financija na svojoj internetskoj stranici objavljuje informaciju o polaganju ispita osposobljenosti.
(4) Prijava za polaganje ispita osposobljenosti zajedno s potrebnom dokumentacijom podnosi se Ministarstvu financija, a koju je moguće dostaviti i elektroničkim putem.
(5) Prijava iz stavka 4. ovoga članka sadrži:
1. diplomu ili drugu javnu ispravu o formalnom obrazovanju odnosno završenom preddiplomskom i diplomskom sveučilišnom studiju ili integriranom preddiplomskom i diplomskom sveučilišnom studiju ili preddiplomskom i specijalističkom diplomskom stručnom studiju, čijim završetkom je stečeno najmanje 300 ECTS bodova, ili sveučilišnom studiju čijim je završetkom stečena visoka stručna sprema
2. ispitni program nadležnog tijela države članice ili treće zemlje, kojim se dokazuje da je proveden postupak obrazovanja za stjecanje stručne kvalifikacije ovlaštenog revizora
3. inozemnu potvrdu kompetentnosti ili dokaz o stručnoj kvalifikaciji
4. potvrdu o nekažnjavanju, odnosno dokaz, ne stariji od tri mjeseca na dan podnošenja zahtjeva, da nije bilo privremenog ili trajnog oduzimanja prava na obavljanje poslova revizije ili pravomoćne osuđivanosti za kaznena djela i prekršaje povezane s obavljanjem profesionalne djelatnosti.
(6) Prijava iz stavka 4. ovoga članka i dokazi iz stavka 5. točke 1. i 2. ovoga članka dostavljaju se u neovjerenoj preslici s prijevodom na hrvatski jezik, a dokazi iz stavka 5. točke 3., 4. i 5. ovoga članka dostavljaju se u ovjerenoj preslici i ovjerenom prijevodu na hrvatski jezik.
(7) Program i spita osposobljenosti obuhvaća predmete iz računovodstva i revizije, trgovačkog prava, poreznog prava te radnog i stečajnog prava kao i sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma, u mjeri u kojoj su oni potrebni za obavljanje zakonske revizije u Republici Hrvatskoj.
(8) Predmeti koji se polažu u okviru programa ispita osposobljenosti uključuju sljedeća područja:
1. računovodstvo:
- zakon kojim se uređuju pitanja računovodstva iz područja računovodstva poduzetnika i pripadajući provedbeni propisi
- Hrvatski standardi financijskog izvještavanja
- pripadajući propisi vezani uz specifičnosti financijskog izvještavanja kreditnih institucija i ostalih financijskih institucija
2. revizija:
- zakon kojim se uređuje obavljanje revizorskih usluga i pripadajući provedbeni propisi
- pripadajući propisi u vezi s revizijom godišnjih financijskih izvještaja i godišnjih konsolidiranih financijskih izvještaja subjekata nadzora Hrvatske narodne banke i Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga
3. trgovačko pravo:
- zakon kojim se uređuju trgovačka društva
4. porezno pravo:
- zakon kojim se uređuje odnos između poreznih obveznika i poreznih tijela koja primjenjuju propise o porezima i drugim javnim davanjima
- zakon kojim se uređuje porez na dobit i plaćanje poreza na dobit te pripadajući provedbeni propisi
- zakon kojim se uređuje porez na dohodak i plaćanje poreza na dohodak te pripadajući provedbeni propisi
- zakon kojim se uređuje porez na dodanu vrijednost i plaćanje poreza na dodanu vrijednost te pripadajući provedbeni propisi
5. radno pravo:
- zakon kojim se uređuju radni odnosi u Republici Hrvatskoj
6. stečajno pravo:
- zakon kojim se uređuje predstečajni i stečajni postupak
7. sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma:
- zakon kojim se propisuju mjere, radnje i postupci kojima obveznici i nadležna državna tijela poduzimaju radi sprječavanja i otkrivanja pranja novca i financiranja terorizma i pripadajući provedbeni propisi.
(9) Mjesto, datum i vrijeme polaganja ispita osposobljenosti, popis ispitne literature i druge relevantne podatke, Ministarstvo financija objavljuje na svojoj internetskoj stranici najkasnije 30 dana prije datuma polaganja ispita osposobljenosti.
Ispitno povjerenstvo
Članak 15.
(1) Za polaganje ispita osposobljenosti osniva se ispitno povjerenstvo od tri člana i dva zamjenika koje ministar financija imenuje za svaki ispit osposobljenosti. Članovi ispitnog povjerenstva između sebe biraju predsjednika.
(2) Ispitno povjerenstvo čine predstavnici Ministarstva financija, članovi akademske zajednice koji su birani u znanstveno-nastavna zvanja iz ispitnih područja, ovlašteni revizori i drugi stručnjaci s odgovarajućim znanjem i iskustvom od najmanje pet godina u području za koje su angažirani kao članovi ispitnog povjerenstva.
(3) Ispitno povjerenstvo za svoj rad odgovara ministru financija.
(4) Ispitno povjerenstvo je zaduženo za:
1. sastavljanje ispitnih pitanja i zadataka za ispit osposobljenosti
2. organizaciju i provođenje ispita osposobljenosti za koji su imenovani.
(5) Ispitno povjerenstvo je obvezno tijekom provedbe ispita osposobljenosti jamčiti tajnost podataka.
(6) Ispitno povjerenstvo sastavlja Zapisnik o provedenom ispitu osposobljenosti .
Način provedbe ispita osposobljenosti
Članak 16.
(1) Ispit osposobljenosti provodi ispitno povjerenstvo.
(2) Fizička osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika polaže ispit osposobljenosti pod individualnom zaporkom, na hrvatskom jeziku, latiničnom pismu i u pisanom obliku.
(3) Fizička osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika je prilikom pristupanja ispitu osposobljenosti dužna predočiti važeći identifikacijski dokument s fotografijom, u protivnom neće biti u mogućnosti pristupiti ispitu. Važećim identifikacijskim dokumentom smatra se putovnica ili drugi dokument koji je važeći u skladu s propisima iz nadležnosti Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske (npr. biometrijska boravišna iskaznica ili biometrijska posebna putovnica za strance).
Ocjenjivanje ispita osposobljenosti
Članak 17.
(1) Smatra se da je fizička osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika položila ispit osposobljenosti, ako je ostvarila prag prolaznosti od 70% točnih odgovora iz predmeta računovodstvo i revizija te 60% točnih odgovora iz svih drugih predmeta iz članka 14. stavak 7. ovoga Pravilnika.
(2) Uspjeh na ispitu osposobljenosti ocjenjuje se s »položio« ili »nije položio«.
(3) Ministarstvo financija u roku od sedam radnih dana od dana provođenja ispita osposobljenosti na svojoj internetskoj stranici objavljuje privremenu listu rezultata objavom šifre fizičke osobe iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika navedene na prijavi za pristupanje ispitu osposobljenosti.
(4) Fizička osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika ima pravo uvida u rezultate ispita osposobljenosti u roku od pet dana od dana objave privremene liste.
(5) Ako fizička osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika smatra da mu zadaci nisu točno vrednovani, može Ministarstvu financija dostaviti pritužbu u roku u kojem može ostvariti uvid u ispit osposobljenosti. Pritužba se podnosi ispitnom povjerenstvu, putem Ministarstva financija. O pritužbi ispitno povjerenstvo rješava u roku od pet dana od dana primitka pritužbe.
(6) Nakon isteka roka za rješavanje pritužbe, Ministarstvo financija na svojoj internetskoj stranici objavljuje konačnu listu fizičkih osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika koje su položile ispit osposobljenosti, objavom šifre fizičke osobe navedene na prijavi za pristupanje ispitu osposobljenosti.
Izdavanje potvrde o položenom ispitu osposobljenosti
Članak 18.
Fizičkoj osobi iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika koja je položila ispit osposobljenosti, Ministarstvo financija izdaje potvrdu o položenom ispitu osposobljenosti.
Iznos naknade za polaganje ispita i popravnog ispita osposobljenosti
Članak 19.
(1) Fizička osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika koja je prijavila svoj pristup ispitu osposobljenosti , a nije u mogućnosti pristupiti ispitu, dužna je o tome pisano obavijestiti Ministarstvo financija, najkasnije tri radna dana prije dana održavanja ispita osposobljenosti.
(2) Za pristupanje ispitu osposobljenosti i popravnom ispitu osposobljenosti f izička osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika plaća naknadu Ministarstvu financija. Naknadu za polaganje ispita osposobljenosti i popravnog ispita osposobljenosti ministar financija određuje odlukom.
Naknade članovima ispitnog povjerenstva
Članak 20.
Naknadu za rad članovima ispitnog povjerenstva ministar financija određuje odlukom.
Postupanje u slučaju neuspjeha na ispitu osposobljenosti
Članak 21.
(1) Fizička osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika koja nije zadovoljila na ispitu osposobljenosti može polagati popravni ispit osposobljenosti u roku koji ne može biti kraći od tri mjeseca.
(2) Fizička osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika ponovno polaže one predmete iz članka 14. stavak 7. ovoga Pravilnika iz kojih nije ostvarila prag prolaznosti.
(3) Fizička osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika koja nije zadovoljila na prvom polaganju ispita osposobljenosti može ponoviti polaganje ispita najviše još dva puta u razdoblju ne duljem od dvije godine od datuma prvog pristupanja ispitu osposobljenosti.
VI. ZAVRŠNA ODREDBA
Stupanje na snagu
Članak 22.
Ovaj Pravilnik objavit će se u Narodnim novinama, a stupa na snagu prvog dana od dana objave.
Na temelju članaka 11., 13., 15. i 23. Zakona o reviziji (Narodne novine, broj 127/17) ministar financija donosi
PRAVILNIK O STRUČNOM OSPOSOBLJAVANJU ZA POLAGANJE REVIZORSKOG ISPITA, REVIZORSKOM I POSEBNOM ISPITU TE ISPITU OSPOSOBLJENOSTI
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
I. UVODNE ODREDBE
Sadržaj
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 1.
Ovim Pravilnikom se propisuje:
1. način dokazivanja ispunjavanja uvjeta iz članka 11. stavka 6. Zakona o reviziji (u daljnjem tekstu: Zakon) za pravo na polaganje revizorskog ispita, način provedbe ispita, ocjenjivanje ispita, objavljivanje rezultata ispita, postupanje u slučaju neuspjeha na ispitu, kriterije iz članka 11. stavka 14. Zakona i druge pojedinosti u vezi s postupkom i načinom polaganja revizorskog ispita
2. uvjeti, način provedbe stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita i druge pojedinosti u vezi sa stručnim osposobljavanjem za polaganje revizorskog ispita
3. način provedbe posebnog ispita koji polaže ovlašteni revizor kojemu je ukinuto rješenje kojim je izdano odobrenje za rad zbog neispunjenja obveze iz članka 14. stavka 1. Zakona, ocjenjivanje ispita, izdavanje potvrde o položenom ispitu, postupanje u slučaju neuspjeha na ispitu i druge pojedinosti u vezi s postupkom i načinom polaganja posebnog ispita
4. program ispita osposobljenosti koji polaže ovlašteni revizor iz druge države članice i iz treće zemlje, na osnovi reciprociteta, ispitno povjerenstvo, način provedbe ispita, ocjenjivanje ispita, izdavanje potvrde o položenom ispitu osposobljenosti, iznos naknade za polaganje ispita i popravnog ispita, naknade članovima ispitnog povjerenstva, postupanje u slučaju neuspjeha na ispitu i druge pojedinosti u vezi s postupkom i načinom polaganja ispita osposobljenosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
II. REVIZORSKI ISPIT
Način dokazivanja ispunjavanja uvjeta
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 2.
(1) Revizorskim ispitom dokazuje se sposobnost obavljanja revizorskih usluga, potrebna razina teoretskog znanja kandidata te mogućnost primjene tog znanja u praksi.
(2) Revizorski ispit organizira i provodi Hrvatska revizorska komora najmanje jednom godišnje.
(3) Hrvatska revizorska komora na svojoj internetskoj stranici objavljuje informaciju o polaganju revizorskog ispita.
(4) Prijava za polaganje revizorskog ispita zajedno s potrebnom dokumentacijom podnosi se Hrvatskoj revizorskoj komori, a koju je moguće dostaviti i elektroničkim putem.
(5) Uvjet za pristupanje polaganju revizorskog ispita je prethodno provedeno stručno osposobljavanje za polaganje revizorskog ispita. Dokaz o provedenom stručnom osposobljavanju za polaganje revizorskog ispita je potvrda koju izdaje Hrvatska revizorska komora ili drugi organizator.
(6) Pravo na polaganje revizorskog ispita ima kandidat koji je uz prijavu za polaganje revizorskog ispita dostavio dokaze o ispunjavanju uvjeta iz članka 11. stavak 6. Zakona.
(7) Kao dokaz o ispunjavanju uvjeta, kandidat Hrvatskoj revizorskoj komori uz prijavu prilaže sljedeće:
1. ovjerenu presliku diplome kao dokaz o završenom jednom od studija iz članka 11. stavka 6. točke 1. Zakona
2. elektronički zapis ili potvrdu o podacima evidentiranim u bazi podataka Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, o ispunjenju uvjeta iz članka 11. stavka 6. točke 2. Zakona
3. izvornik potvrde mentora – ovlaštenog revizora o najmanje tri godine radnog iskustva u obavljanju zakonske revizije, s izrijekom navedenog razdoblja u kojem je kandidat obavljao zakonsku reviziju.
(8) Hrvatska revizorska komora provjerava ispunjava li kandidat uvjete iz članka 11. stavak 6. Zakona te na osnovi toga sastavlja i na svojoj internetskoj stranici objavom šifre kandidata navedene u prijavi, objavljuje ispitnu listu kandidata koji imaju pravo polagati revizorski ispit.
(9) Mjesto, datum i vrijeme polaganja revizorskog ispita, kao i druge relevantne podatke, Hrvatska revizorska komora objavljuje na svojoj internetskoj stranici najkasnije 30 dana prije datuma polaganja ispita.
(10) Kandidat plaća naknadu za polaganje revizorskog ispita Hrvatskoj revizorskoj komori. Naknadu za polaganje revizorskog ispita utvrđuje Hrvatska revizorska komora odlukom.
Način provedbe revizorskog ispita
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 3.
(1) Na temelju programa stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita na koji je Ministarstvo financija dalo prethodnu suglasnost, Hrvatska revizorska komora sastavlja program revizorskog ispita koji obuhvaća područja iz članka 11. stavaka 2. i 3. Zakona.
(2) Revizorski ispit provodi ispitno povjerenstvo koje Hrvatska revizorska komora imenuje za svaki revizorski ispit. Ispitno povjerenstvo čine tri člana i dva zamjenika. Članovi ispitnog povjerenstva između sebe biraju predsjednika.
(3) Ispitno povjerenstvo čine predstavnici Ministarstva financija, članovi akademske zajednice koji su birani u znanstveno-nastavna zvanja iz ispitnih područja, ovlašteni revizori i drugi stručnjaci s odgovarajućim znanjem i iskustvom od najmanje pet godina u području za koje su angažirani kao članovi ispitnog povjerenstva.
(4) Ispitno povjerenstvo je obvezno tijekom provedbe revizorskog ispita jamčiti tajnost podataka.
(5) Kandidat polaže revizorski ispit pod individualnom zaporkom, na hrvatskom jeziku, latiničnom pismu i u pisanom obliku.
(6) Kandidat je prilikom pristupanja revizorskom ispitu dužan predočiti važeći identifikacijski dokument s fotografijom, u protivnom neće biti u mogućnosti pristupiti ispitu. Važećim identifikacijskim dokumentom smatra se važeća osobna iskaznica ili putovnica izdana od Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske.
Ocjenjivanje revizorskog ispita
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 4.
(1) Ispitno povjerenstvo sastavlja Zapisnik o provedenom revizorskom ispitu.
(2) Hrvatska revizorska komora propisuje prag prolaznosti koji se odnosi na predmete iz programa revizorskog ispita kojim su obuhvaćena područja iz članka 11. stavaka 2. i 3. Zakona.
(3) Smatra se da je kandidat položio revizorski ispit, ako je ostvario propisani prag prolaznosti iz svih predmeta revizorskog ispita kojim su obuhvaćena područja iz članka 11. stavaka 2. i 3. Zakona.
(4) Uspjeh na revizorskom ispitu ocjenjuje se s »položio« ili »nije položio«.
Objavljivanje rezultata revizorskog ispita
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 5.
(1) Hrvatska revizorska komora će u roku od sedam radnih dana od zadnjeg dana provođenja revizorskog ispita na svojoj internetskoj stranici objaviti privremenu listu kandidata koji su položili revizorski ispit, objavom šifre kandidata navedene na prijavi za pristupanje revizorskom ispitu.
(2) Kandidat ima pravo uvida u rezultate revizorskog ispita u roku od pet dana od dana objave privremene liste kandidata koji su polagali revizorski ispit.
(3) Ako kandidat smatra da mu zadaci nisu točno vrednovani, može Hrvatskoj revizorskoj komori dostaviti pritužbu u roku u kojem može ostvariti uvid u revizorski ispit. Pritužba se podnosi ispitnom povjerenstvu, putem Hrvatske revizorske komore. O pritužbi ispitno povjerenstvo rješava u roku od pet dana od dana primitka pritužbe.
(4) Nakon isteka roka za rješavanje pritužbe, Hrvatska revizorska komora će na svojoj internetskoj stranici objaviti konačnu listu kandidata koji su položili revizorski ispit, objavom šifre kandidata navedene na prijavi za pristupanje revizorskom ispitu.
(5) Kandidatu koji je položio revizorski ispit, Hrvatska revizorska komora izdaje potvrdu o položenom revizorskom ispitu koja je upravni akt.
(6) Hrvatska revizorska komora vodi evidenciju o položenim revizorskim ispitima.
Postupanje u slučaju neuspjeha na revizorskom ispitu
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 6.
(1) Kandidat koji nije zadovoljio na revizorskom ispitu može polagati popravni revizorski ispit po isteku roka od šest mjeseci od datuma polaganja revizorskog ispita.
(2) Kandidat koji je na revizorskom ispitu ostvario prag prolaznosti iz predmeta koji se odnose na reviziju te financijsko računovodstvo i financijsko izvještavanje, a kojim su obuhvaćena područja iz članka 11. stavaka 2. i 3. Zakona, ponovno polaže samo one predmete iz kojih nije ostvario prag prolaznosti.
(3) Kandidat koji na revizorskom ispitu nije ostvario prag prolaznosti iz predmeta koji se odnose na reviziju te financijsko računovodstvo i financijsko izvještavanje, a kojim su obuhvaćena područja iz članka 11. stavaka 2. i 3. Zakona, ponovno polaže sve predmete iz revizorskog ispita.
(4) Kandidat koji nije zadovoljio na prvom polaganju revizorskog ispita može ponoviti polaganje revizorskog ispita najviše još dva puta u razdoblju ne duljem od dvije godine od datuma završetka programa stručnog osposobljavanja.
(5) Kandidat plaća naknadu za polaganje popravnog revizorskog ispita Hrvatskoj revizorskoj komori. Naknadu za polaganje popravnog revizorskog ispita utvrđuje Hrvatska revizorska komora odlukom.
Kriteriji za izuzeće od provjere teorijskog znanja u predmetima istog sadržaja na revizorskom ispitu
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 7.
(1) Fizička osoba koja je završila poslijediplomski specijalistički studij ili poslijediplomski sveučilišni doktorski studij, može se na obrazloženi zahtjev izuzeti od provjere teorijskog znanja iz jednog ili više predmeta koji se polaže na revizorskom ispitu, a kojim je obuhvaćeno jedno ili više područja iz članka 11. stavaka 2. i 3. Zakona, ako je predmete istog sadržaja položila u okviru navedenih studija.
(2) Fizička osoba koja je završila jedan od navedenih studija iz stavka 1. ovoga Pravilnika podnosi Hrvatskoj revizorskoj komori zahtjev za izuzeće uz koji dostavlja potvrdu o položenim ispitima na navedenim studijima (prijepis ocjena) kao i studijski program iz kojeg su vidljivi sadržaji svakog položenog predmeta.
(3) Odluku o izuzeću od polaganja jednog ili više predmeta na revizorskom ispitu donosi Hrvatska revizorska komora na obrazloženi prijedlog ispitnog povjerenstva, uspoređujući sadržaj položenih ispita u okviru navedenih studija s područjima iz članka 11. stavaka 2. i 3. Zakona koja su obuhvaćena revizorskim ispitom.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
III. STRUČNO OSPOSOBLJAVANJE ZA POLAGANJE REVIZORSKOG ISPITA
Uvjeti provedbe stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 8.
(1) Stručno osposobljavanje za polaganje revizorskog ispita mogu organizirati i provoditi Hrvatska revizorska komora i drugi organizatori prema programu koji sadrži područja iz članka 11. stavaka 2. i 3. Zakona. Ministarstvo financija daje prethodnu suglasnost na program stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita.
(2) Prijava za pohađanje stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita zajedno s potrebnom dokumentacijom podnosi se Hrvatskoj revizorskoj komori ili drugom organizatoru, a koju je moguće dostaviti i elektroničkim putem.
(3) Pravo na pohađanje stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita ima osoba koja je uz prijavu za pohađanje stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita dostavila dokaz o ispunjavanju uvjeta iz članka 11. stavka 6. točke 1. Zakona.
(4) Ispunjavanje uvjeta iz članka 11. stavka 6. točke 1. Zakona dokazuje se na način propisan člankom 2. stavak 7. točka 1. ovoga Pravilnika.
(5) Hrvatska revizorska komora ili drugi organizator provjerava ispunjava li kandidat uvjet iz članka 11. stavka 6. točke 1. Zakona te na osnovi toga sastavlja i na svojoj internetskoj stranici objavom šifre kandidata navedene u prijavi, objavljuje listu kandidata koji imaju pravo na pohađanje stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita.
(6) Mjesto, datum i vrijeme pohađanja stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita, kao i druge relevantne podatke, Hrvatska revizorska komora ili drugi organizator objavljuje na svojoj internetskoj stranici.
(7) Za pohađanje stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita kandidat plaća naknadu Hrvatskoj revizorskoj komori ili drugom organizatoru.
Način provedbe stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 9.
(1) Osobe koje provode stručno osposobljavanje za polaganje revizorskog ispita su članovi akademske zajednice koji su birani u znanstveno-nastavna zvanja iz ispitnih područja, ovlašteni revizori i drugi stručnjaci s odgovarajućim znanjem i iskustvom u trajanju od najmanje pet godina u području koje predaju.
(2) Program stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita sastavlja Hrvatska revizorska komora ili drugi organizator, a obuhvaća predmete iz područja koja su navedena u članku 11. stavak 2. i 3. Zakona.
(3) Popis predavača, raspored i sadržaj predavanja te mjesto, datum i vrijeme održavanja stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita, Hrvatska revizorska komora ili drugi organizator objavljuje na svojoj internetskoj stranici najkasnije 30 dana prije datuma početka stručnog osposobljavanja.
(4) Nakon provedenog stručnog osposobljavanja za polaganje revizorskog ispita Hrvatska revizorska komora ili drugi organizator kandidatu izdaje potvrdu.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
IV. POSEBAN ISPIT
Način provedbe posebnog ispita
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 10.
(1) Ovlašteni revizor kojem je ukinuto rješenje kojim je izdano odobrenje za rad zbog neispunjavanja obveze stalnog stručnog usavršavanja iz članka 14. stavka 1. Zakona polaže poseban ispit sa svrhom izdavanja odobrenja za rad za obavljanje revizorskih usluga.
(2) Hrvatska revizorska komora organizira i provodi poseban ispit.
(3) Hrvatska revizorska komora na svojoj internetskoj stranici objavljuje informaciju o polaganju posebnog ispita.
(4) Prijava za polaganje posebnog ispita podnosi se Hrvatskoj revizorskoj komori, a koju je moguće dostaviti i elektroničkim putem.
(5) Mjesto, datum i vrijeme polaganja posebnog ispita, kao i druge relevantne podatke, Hrvatska revizorska komora objavljuje na svojoj internetskoj stranici najkasnije 30 dana prije datuma polaganja ispita.
(6) Hrvatskoj revizorskoj komori plaća se naknada za polaganje posebnog ispita. Naknadu za polaganje posebnog ispita utvrđuje Hrvatska revizorska komora odlukom.
(7) Poseban ispit polaže se prema programu koji određuje Hrvatska revizorska komora uz prethodnu suglasnost Ministarstva financija.
(8) Predmeti koji se polažu u okviru programa posebnog ispita obuhvaćaju područja iz članka 11. stavaka 2. i 3. Zakona koja se odnose na reviziju, financijsko računovodstvo i financijsko izvještavanje, pravo za revizore te informacijsku tehnologiju i računalne sustave.
(9) Poseban ispit provodi ispitno povjerenstvo koje Hrvatska revizorska komora imenuje za svaki poseban ispit. Ispitno povjerenstvo čine tri člana i dva zamjenika. Članovi ispitnog povjerenstva između sebe biraju predsjednika.
(10) Ispitno povjerenstvo čine predstavnici Ministarstva financija, članovi akademske zajednice koji su birani u znanstveno-nastavna zvanja iz ispitnih područja, ovlašteni revizori i drugi stručnjaci s odgovarajućim znanjem i iskustvom od najmanje pet godina u području za koje su angažirani kao članovi ispitnog povjerenstva.
(11) Ispitno povjerenstvo je obvezno tijekom provedbe posebnog ispita jamčiti tajnost podataka.
(12) Ovlašteni revizor polaže poseban ispit pod individualnom zaporkom, na hrvatskom jeziku, latiničnom pismu i u pisanom obliku.
(13) Ovlašteni revizor je prilikom pristupanja posebnom ispitu dužan predočiti važeći identifikacijski dokument s fotografijom, u protivnom neće biti u mogućnosti pristupiti ispitu. Važećim identifikacijskim dokumentom smatra se važeća osobna iskaznica ili putovnica izdana od Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske.
Ocjenjivanje posebnog ispita
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 11.
(1) Ispitno povjerenstvo sastavlja Zapisnik o provedenom posebnom ispitu.
(2) Hrvatska revizorska komora propisuje prag prolaznosti za predmete iz područja p osebnog ispita iz članka 10. stavka 8. ovoga Pravilnika.
(3) Smatra se da je ovlašteni revizor položio poseban ispit, ako je ostvario propisani prag prolaznosti iz svih predmeta programa posebnog ispita iz članka 10. stavka 8. ovoga Pravilnika.
(4) Uspjeh na posebnom ispitu ocjenjuje se s »položio« ili »nije položio«.
(5) Hrvatska revizorska komora će u roku od sedam radnih dana od zadnjeg dana provođenja posebnog ispita na svojoj internetskoj stranici objaviti privremenu listu ovlaštenih revizora koji su položili poseban ispit, objavom šifre ovlaštenog revizora navedene na prijavi za pristupanje posebnom ispitu.
(6) Ovlašteni revizor ima pravo uvida u rezultate posebnog ispita u roku od pet dana od dana objave privremene liste ovlaštenih revizora koji su položili poseban ispit.
(7) Ako ovlašteni revizor smatra da mu zadaci nisu točno vrednovani, može Hrvatskoj revizorskoj komori dostaviti pritužbu u roku u kojem može ostvariti uvid u rezultate posebnog ispita. Pritužba se podnosi ispitnom povjerenstvu, putem Hrvatske revizorske komore. O pritužbi ispitno povjerenstvo rješava u roku od pet dana od dana primitka pritužbe.
(8) Nakon isteka roka za rješavanje pritužbe, Hrvatska revizorska komora će na svojoj internetskoj stranici objaviti konačnu listu ovlaštenih revizora koji su položili poseban ispit, objavom šifre ovlaštenog revizora navedene na prijavi za pristupanje posebnom ispitu.
Izdavanje potvrde o položenom posebnom ispitu
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 12.
Ovlaštenom revizoru koji je položio poseban ispit, Hrvatska revizorska komora izdaje potvrdu o položenom posebnom ispitu.
Postupanje u slučaju neuspjeha na posebnom ispitu
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 13.
(1) Ovlašteni revizor koji nije zadovoljio na posebnom ispitu može ponoviti polaganje posebnog ispita po isteku roka od šest mjeseci od datuma polaganja posebnog ispita.
(2) Ovlašteni revizor koji iz pojedinih predmeta posebnog ispita iz članka 10. stavka 8. ovoga Pravilnika nije ostvario prag prolaznosti, ponovno polaže one predmete iz kojih nije ostvario prag prolaznosti.
(3) Ovlašteni revizor koji nije zadovoljio na prvom polaganju posebnog ispita može ponoviti polaganje posebnog ispita najviše još dva puta u razdoblju ne duljem od dvije godine od datuma prvog polaganja posebnog ispita.
(4) Ovlašteni revizor plaća naknadu Hrvatskoj revizorskoj komori za polaganje popravnog posebnog ispita.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
V. ISPIT OSPOSOBLJENOSTI
Program ispita osposobljenosti
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 14.
(1) Fizička osoba iz druge države članice kojoj je odobrenje za rad ovlaštenog revizora izdalo nadležno tijelo njezine matične države članice polaže ispit osposobljenosti te na osnovi reciprociteta, fizička osoba iz treće zemlje kojoj je odobrenje za rad izdalo nadležno tijelo treće zemlje, polaže ispit osposobljenosti iz članka 23. Zakona.
(2) Ispit osposobljenosti provodi Ministarstvo financija.
(3) Ministarstvo financija na svojoj internetskoj stranici objavljuje informaciju o polaganju ispita osposobljenosti.
(4) Prijava za polaganje ispita osposobljenosti zajedno s potrebnom dokumentacijom podnosi se Ministarstvu financija, a koju je moguće dostaviti i elektroničkim putem.
(5) Prijava iz stavka 4. ovoga članka sadrži:
1. diplomu ili drugu javnu ispravu o formalnom obrazovanju odnosno završenom preddiplomskom i diplomskom sveučilišnom studiju ili integriranom preddiplomskom i diplomskom sveučilišnom studiju ili preddiplomskom i specijalističkom diplomskom stručnom studiju, čijim završetkom je stečeno najmanje 300 ECTS bodova, ili sveučilišnom studiju čijim je završetkom stečena visoka stručna sprema
2. ispitni program nadležnog tijela države članice ili treće zemlje, kojim se dokazuje da je proveden postupak obrazovanja za stjecanje stručne kvalifikacije ovlaštenog revizora
3. inozemnu potvrdu kompetentnosti ili dokaz o stručnoj kvalifikaciji
4. potvrdu o nekažnjavanju, odnosno dokaz, ne stariji od tri mjeseca na dan podnošenja zahtjeva, da nije bilo privremenog ili trajnog oduzimanja prava na obavljanje poslova revizije ili pravomoćne osuđivanosti za kaznena djela i prekršaje povezane s obavljanjem profesionalne djelatnosti.
(6) Prijava iz stavka 4. ovoga članka i dokazi iz stavka 5. točke 1. i 2. ovoga članka dostavljaju se u neovjerenoj preslici s prijevodom na hrvatski jezik, a dokazi iz stavka 5. točke 3., 4. i 5. ovoga članka dostavljaju se u ovjerenoj preslici i ovjerenom prijevodu na hrvatski jezik.
(7) Program i spita osposobljenosti obuhvaća predmete iz računovodstva i revizije, trgovačkog prava, poreznog prava te radnog i stečajnog prava kao i sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma, u mjeri u kojoj su oni potrebni za obavljanje zakonske revizije u Republici Hrvatskoj.
(8) Predmeti koji se polažu u okviru programa ispita osposobljenosti uključuju sljedeća područja:
1. računovodstvo:
- zakon kojim se uređuju pitanja računovodstva iz područja računovodstva poduzetnika i pripadajući provedbeni propisi
- Hrvatski standardi financijskog izvještavanja
- pripadajući propisi vezani uz specifičnosti financijskog izvještavanja kreditnih institucija i ostalih financijskih institucija
2. revizija:
- zakon kojim se uređuje obavljanje revizorskih usluga i pripadajući provedbeni propisi
- pripadajući propisi u vezi s revizijom godišnjih financijskih izvještaja i godišnjih konsolidiranih financijskih izvještaja subjekata nadzora Hrvatske narodne banke i Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga
3. trgovačko pravo:
- zakon kojim se uređuju trgovačka društva
4. porezno pravo:
- zakon kojim se uređuje odnos između poreznih obveznika i poreznih tijela koja primjenjuju propise o porezima i drugim javnim davanjima
- zakon kojim se uređuje porez na dobit i plaćanje poreza na dobit te pripadajući provedbeni propisi
- zakon kojim se uređuje porez na dohodak i plaćanje poreza na dohodak te pripadajući provedbeni propisi
- zakon kojim se uređuje porez na dodanu vrijednost i plaćanje poreza na dodanu vrijednost te pripadajući provedbeni propisi
5. radno pravo:
- zakon kojim se uređuju radni odnosi u Republici Hrvatskoj
6. stečajno pravo:
- zakon kojim se uređuje predstečajni i stečajni postupak
7. sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma:
- zakon kojim se propisuju mjere, radnje i postupci kojima obveznici i nadležna državna tijela poduzimaju radi sprječavanja i otkrivanja pranja novca i financiranja terorizma i pripadajući provedbeni propisi.
(9) Mjesto, datum i vrijeme polaganja ispita osposobljenosti, popis ispitne literature i druge relevantne podatke, Ministarstvo financija objavljuje na svojoj internetskoj stranici najkasnije 30 dana prije datuma polaganja ispita osposobljenosti.
Ispitno povjerenstvo
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 15.
(1) Za polaganje ispita osposobljenosti osniva se ispitno povjerenstvo od tri člana i dva zamjenika koje ministar financija imenuje za svaki ispit osposobljenosti. Članovi ispitnog povjerenstva između sebe biraju predsjednika.
(2) Ispitno povjerenstvo čine predstavnici Ministarstva financija, članovi akademske zajednice koji su birani u znanstveno-nastavna zvanja iz ispitnih područja, ovlašteni revizori i drugi stručnjaci s odgovarajućim znanjem i iskustvom od najmanje pet godina u području za koje su angažirani kao članovi ispitnog povjerenstva.
(3) Ispitno povjerenstvo za svoj rad odgovara ministru financija.
(4) Ispitno povjerenstvo je zaduženo za:
1. sastavljanje ispitnih pitanja i zadataka za ispit osposobljenosti
2. organizaciju i provođenje ispita osposobljenosti za koji su imenovani.
(5) Ispitno povjerenstvo je obvezno tijekom provedbe ispita osposobljenosti jamčiti tajnost podataka.
(6) Ispitno povjerenstvo sastavlja Zapisnik o provedenom ispitu osposobljenosti .
Način provedbe ispita osposobljenosti
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 16.
(1) Ispit osposobljenosti provodi ispitno povjerenstvo.
(2) Fizička osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika polaže ispit osposobljenosti pod individualnom zaporkom, na hrvatskom jeziku, latiničnom pismu i u pisanom obliku.
(3) Fizička osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika je prilikom pristupanja ispitu osposobljenosti dužna predočiti važeći identifikacijski dokument s fotografijom, u protivnom neće biti u mogućnosti pristupiti ispitu. Važećim identifikacijskim dokumentom smatra se putovnica ili drugi dokument koji je važeći u skladu s propisima iz nadležnosti Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske (npr. biometrijska boravišna iskaznica ili biometrijska posebna putovnica za strance).
Ocjenjivanje ispita osposobljenosti
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 17.
(1) Smatra se da je fizička osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika položila ispit osposobljenosti, ako je ostvarila prag prolaznosti od 70% točnih odgovora iz predmeta računovodstvo i revizija te 60% točnih odgovora iz svih drugih predmeta iz članka 14. stavak 7. ovoga Pravilnika.
(2) Uspjeh na ispitu osposobljenosti ocjenjuje se s »položio« ili »nije položio«.
(3) Ministarstvo financija u roku od sedam radnih dana od dana provođenja ispita osposobljenosti na svojoj internetskoj stranici objavljuje privremenu listu rezultata objavom šifre fizičke osobe iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika navedene na prijavi za pristupanje ispitu osposobljenosti.
(4) Fizička osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika ima pravo uvida u rezultate ispita osposobljenosti u roku od pet dana od dana objave privremene liste.
(5) Ako fizička osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika smatra da mu zadaci nisu točno vrednovani, može Ministarstvu financija dostaviti pritužbu u roku u kojem može ostvariti uvid u ispit osposobljenosti. Pritužba se podnosi ispitnom povjerenstvu, putem Ministarstva financija. O pritužbi ispitno povjerenstvo rješava u roku od pet dana od dana primitka pritužbe.
(6) Nakon isteka roka za rješavanje pritužbe, Ministarstvo financija na svojoj internetskoj stranici objavljuje konačnu listu fizičkih osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika koje su položile ispit osposobljenosti, objavom šifre fizičke osobe navedene na prijavi za pristupanje ispitu osposobljenosti.
Izdavanje potvrde o položenom ispitu osposobljenosti
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 18.
Fizičkoj osobi iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika koja je položila ispit osposobljenosti, Ministarstvo financija izdaje potvrdu o položenom ispitu osposobljenosti.
Iznos naknade za polaganje ispita i popravnog ispita osposobljenosti
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 19.
(1) Fizička osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika koja je prijavila svoj pristup ispitu osposobljenosti , a nije u mogućnosti pristupiti ispitu, dužna je o tome pisano obavijestiti Ministarstvo financija, najkasnije tri radna dana prije dana održavanja ispita osposobljenosti.
(2) Za pristupanje ispitu osposobljenosti i popravnom ispitu osposobljenosti f izička osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika plaća naknadu Ministarstvu financija. Naknadu za polaganje ispita osposobljenosti i popravnog ispita osposobljenosti ministar financija određuje odlukom.
Naknade članovima ispitnog povjerenstva
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 20.
Naknadu za rad članovima ispitnog povjerenstva ministar financija određuje odlukom.
Postupanje u slučaju neuspjeha na ispitu osposobljenosti
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 21.
(1) Fizička osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika koja nije zadovoljila na ispitu osposobljenosti može polagati popravni ispit osposobljenosti u roku koji ne može biti kraći od tri mjeseca.
(2) Fizička osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika ponovno polaže one predmete iz članka 14. stavak 7. ovoga Pravilnika iz kojih nije ostvarila prag prolaznosti.
(3) Fizička osoba iz članka 14. stavak 1. ovoga Pravilnika koja nije zadovoljila na prvom polaganju ispita osposobljenosti može ponoviti polaganje ispita najviše još dva puta u razdoblju ne duljem od dvije godine od datuma prvog pristupanja ispitu osposobljenosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
VI. ZAVRŠNA ODREDBA
Stupanje na snagu
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 22.
Ovaj Pravilnik objavit će se u Narodnim novinama, a stupa na snagu prvog dana od dana objave.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb, 10. siječnja 2019.
MINISTAR FINANCIJA
dr. sc. Zdravko Marić
Komentirate u ime: Ministarstvo financija