Na temelju članka 31. stavka 2. Zakona o Vladi Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 150/11, 119/14, 93/16 i116/18), a u vezi s točkom V. stavkom 1. Odluke o kriterijima i načinima za stambeno zbrinjavanje stanovnika zgrada i uklanjanje ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene zbog klizanja tla na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja u Republici Hrvatskoj („Narodne novine“, broj 60/18), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj __________ 2019. godine donijela
ODLUKU
o donošenju Programa o kriterijima i načinima za stambeno zbrinjavanje stanovnika zgrada i uklanjanja ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene zbog klizanja tla na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja u Republici Hrvatskoj
I.
Donosi se Program o kriterijima i načinima za stambeno zbrinjavanje stanovnika zgrada i uklanjanja ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene zbog klizanja tla na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja u Republici Hrvatskoj.
Program iz stavka 1. ove točke sastavni je dio ove Odluke.
II.
Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja, a objavit će se u „Narodnim novinama“.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
PREDSJEDNIK
mr.sc. Andrej Plenković
PROGRAM O KRITERIJIMA I NAČINIMA ZA STAMBENO ZBRINJAVANJE STANOVNIKA ZGRADA I UKLANJANJA OSTATAKA PORUŠENIH OBITELJSKIH KUĆA I DRUGIH STAMBENIH ZGRADA KOJE SU UNIŠTENE ILI OŠTEĆENE ZBOG KLIZANJA TLA NA PODRUČJU HRVATSKE KOSTAJNICE I DRUGIH PODRUČJA U REPUBLICI HRVATSKOJ
I. Predmet Programa
Programom o kriterijima i načinima za stambeno zbrinjavanje stanovnika zgrada i uklanjanja ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene zbog klizanja tla na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: Program) se u skladu s Odlukom o kriterijima i načinima za stambeno zbrinjavanje stanovnika zgrada i uklanjanje ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene zbog klizanja tla na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja u Republici Hrvatskoj („Narodne novine“, broj 60/18) (u daljnjem tekstu: Odluka) utvrđuju kriteriji i načini stambenog zbrinjavanja stanovnika zgrada i uklanjanje ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene zbog klizanja tla na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja u Republici Hrvatskoj, u kojima su stanovnici pretrpjeli veliku materijalnu štetu kao i uklanjanje ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada sredstvima državnog proračuna Republike Hrvatske, a u svrhu provedbe Zaključka Vlade Republike Hrvatske, klasa: 022-03/18-07/106, ur. broj: 50301-27/25-18-1 od 15. ožujka 2018. (u daljnjem tekstu: Zaključak).
U svrhu provedbe Odluke i Zaključka na ostvarenju ovoga Programa poslove iz svoje nadležnosti obavljaju Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja (u daljnjem tekstu: Ministarstvo), Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (u daljnjem tekstu: Agencija) i Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje (u daljnjem tekstu: Središnji državni ured).
I.a Pojmovnik
Pod obiteljskom kućom ili drugom stambenom zgradom podrazumijeva se postojeća zgrada, (zgrada izgrađena na temelju građevinske dozvole ili drugog odgovarajućeg akta i svaka druga građevina koja je prema Zakonu o gradnji („Narodne novine“, broj 153/13 i 20/17) ili posebnom zakonu s njom izjednačena) i zgrada za koju je u propisanom roku podnesen zahtjev za ozakonjenje prema posebnom zakonu, a u kojoj je u vrijeme nastanka štete uslijed klizanja tla stanovao stanovnik koji je imao prijavljeno prebivalište ili boravište ili je u njima na dan pojave oštećenja stanovao (u daljnjem tekstu: zgrada).
Pod pojmom zgrade podrazumijevaju se i pomoćne i gospodarske zgrade koje su u funkciji stambene zgrade, osim građevina koje služe za smještaj osobnih vozila, a koje se ne obnavljaju prema ovom Programu.
Pod pojmom stanovnika porušene ili oštećene zgrade podrazumijeva se fizička osoba koja je vlasnik iste, član kućanstva vlasnika iste, koja je u njima imala prijavljeno prebivalište ili boravište ili je u njima na dan pojave oštećenja stanovala.
Pod pojmom korisnik stambenog zbrinjavanja po ovom Programu, na temelju Odluke smatra se vlasnik obiteljske kuće ili stana u stambenoj zgradi, odnosno stanar koji je s vlasnikom obiteljske kuće ili stana sklopio ugovor o najmu.
Povjerenstvo za procjenu stanja klizišta i opravdanosti izvođenja građevinskih radova na zemljištu na kojem se nalazi oštećena zgrada (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo) je tijelo koje imenuje ministar graditeljstva i prostornoga uređenja. Povjerenstvo obavlja pregled oštećenih ili urušenih zgrada u kojima su u vrijeme nastanka štete uslijed klizanja tla stanovali stanovnici koji su imao prijavljeno prebivalište ili boravište ili su u njima na dan pojave oštećenja stanovali, a za koje korisnike stambenog zbrinjavanja je utvrđeno da ispunjavaju uvjete propisane Odlukom. Članovi Povjerenstva mogu biti državni službenici ili stručne osobe koje nisu zaposlene u državnoj službi. Po potrebi, Povjerenstvo može zatražiti izvođenje dodatnih ekspertiza odnosno pribaviti druga stručna mišljenja o stanju klizišta i sigurnosti izvođenja građevinskih i drugih radova na terenu.
II. Načini stambenog zbrinjavanja stanovnika porušenih ili oštećenih zgrada
Stanovnici zgrada koji su vlasnici tih zgrada ili članovi kućanstva vlasnika te zgrade, odnosno korisnici stambenog zbrinjavanja, zbrinjavaju se u trenutnom privremenom smještaju ili na području jedinice lokalne samouprave u kojoj se nalazi uništena ili oštećena zgrada.
Stanovnici porušenih ili oštećenih zgrada, odnosno korisnici stambenog zbrinjavanja biti će trajno stambeno zbrinuti na slijedeće načine:
- obnovom oštećenih zgrada čiji je popravak moguć i isplativ ako se nalaze na zemljištu koje je stabilizirano nakon pojave klizanja tla,
- darovanjem vlasniku zgrade druge useljive zgrade, odnosno stana u vlasništvu Republike Hrvatske, ako je zgrada uništena, ako popravak zgrade nije moguć ili isplativ ili ako se oštećena zgrada nalazi na zemljištu koje nije stabilizirano, u skladu s raspoloživim stambenim fondom kojim raspolaže Republika Hrvatska,
- darovanjem vlasniku zgrade druge zgrade, odnosno stana koju Republika Hrvatska u ovu svrhu kupi ili izgradi, ako je zgrada uništena, ako popravak zgrade nije moguć ili isplativ ili ako se oštećena zgrada nalazi na zemljištu koje nije stabilizirano, samo ako nije moguće zbrinjavanje prema prethodno navedenom redoslijedu,
- stanovnici porušenih ili oštećenih zgrada koji nisu vlasnici tih zgrada ili članovi kućanstva vlasnika te zgrade, a u toj zgradi stanuju na temelju ugovora o najmu, zbrinjavaju se pronalaženjem druge zgrade, odnosno stana u vlasništvuRepublike Hrvatske ili druge osobe, za čije korištenje mogu sklopiti ugovor o najmu.
Za potrebe privremenog i trajnog stambenog zbrinjavanja vlasnika oštećenih ili uništenih zgrada, odnosno stanova (u daljnjem tekstu: stambene jedinice), Središnji državni ured stavlja na raspolaganje raspoložive stambene jedinice iz fonda kojim upravlja i gospodari, predviđenog za svrhe iz ovoga Programa, sukladno Odluci.
Ovisno o raspoloživosti i građevnom stanju (prazne-useljive ili prazne-neuseljive) stambene jedinice osiguravaju se u mjestu (naselju/općini/gradu) nastanka štete, odnosno na području jedinice lokalne samouprave u kojoj se nalazi uništena ili oštećena zgrada, osim ako korisnik obnove stambenu jedinicu u državnom vlasništvu koristi kao privremeni smještaj, u skladu s raspoloživim stambenim fondom kojim raspolaže Republika Hrvatska.
Prazne i useljive stambene jedinice stavljaju se na raspolaganje Ministarstvu za privremeno i trajno stambeno zbrinjavanje vlasnika oštećenih, odnosno uništenih stambenih jedinica.
Prema stvarnoj potrebi, prazne a neuseljive stambene jedinice uključuju se u program sanacije ili obnove izvan Godišnjih planova Središnjeg državnog ureda, koji se financiraju s aktivnosti K761063 Stambeno zbrinjavanje, konto 4211 Stambeni objekti; sanacije i obnove stambenih jedinica u državnom vlasništvu i pozicija 4227 – uređaji, strojevi i oprema – opremanje opremom i namještajem, prema Prilogu 1 i Prilogu 2 ovoga Programa koji čine njegov sastavni dio.
Svi postupci ugovaranja potrebnih usluga projektiranja i stručnog nadzora, izvođenja radova i nabave roba za opremanje kuća i stanova provode se sukladno važećem propisu koji uređuje područje javne nabave.
Obnovljene odnosno sanirane stambene jedinice stavljaju se na raspolaganje Ministarstvu koje Odlukom ministra graditeljstva i prostornoga uređenja utvrđuje pravo vlasnicima i drugim korisnicima oštećenih i/ili uništenih stambenih jedinica za stambenim zbrinjavanjem u obnovljenim, odnosno saniranim stambenim jedinicama.
Odlukom ministra, ukoliko su pored oštećenja ili uništenja stambenih jedinica nastala oštećenja ili uništenja predmeta kućanstva i aparata bijele tehnike, vlasnicima i drugim korisnicima utvrđuje se i pravo na opremanje dodijeljenih stambenih jedinica.
Opremanje stambenih jedinica predmetima kućanstva, namještajem i aparatima bijele tehnike provodi se prema broju članova obitelji korisnika prava, a prema standardima koji su utvrđeni za opremanje stambenih jedinica za osobe s odobrenom međunarodnom zaštitom.
Darovanje kuća, odnosno stanova provodi se pozivom na Zaključak i Odluku, ovaj Program, te odluku ministra graditeljstva i prostornoga uređenja.
U izvršenju odluke ministra graditeljstva i prostornoga uređenja sklapaju se ugovori o darovanju između Središnjeg državnog ureda (darovatelj) i vlasnika oštećenih, odnosno uništenih stambenih jedinica (daroprimatelj).
Predmet darovanja mogu biti, uz građevinsko zemljište i pomoćne građevine na pripadajućem zemljištu, sukladno odluci ministra graditeljstva i prostornoga uređenja.
Daroprimatelji, provedbom ugovora u zemljišnoj knjizi, postaju vlasnici darovanih nekretnina, bez zabrane otuđenja i drugih stvarno-pravnih i obvezno-pravnih ograničenja u raspolaganju.
Ako korisnici stambenog zbrinjavanje, odnosno stanovnici oštećenih i uništenih obiteljskih kuća zgrada ne prihvate smještaj u raspoloživim stambenim jedinicama koje su useljive i odgovarajuće stambene površine, smatra se da su zbrinuti na drugi način.
Ako su korisnici stambenog zbrinjavanja odnosno stanovnici obiteljske kuće ili stana u stambenoj zgradi, odnosno stanar koji je s vlasnikom obiteljske kuće ili stana sklopio ugovor o najmu iskoristili drugu pomoć iz Programa ili propisa kojima Republika Hrvatska pruža materijalnu pomoć ugroženom stanovništvu, smatra se da su zbrinuti na drugi način.
III. Lokacije na kojima se provode mjere stambenog zbrinjavanja
Lokacija područja na kojem se provode mjere stambenog zbrinjavanja stanovnika zgrada i uklanjanja ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene zbog klizanja tla na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja u Republici Hrvatskoj po ovom Programu su područja županija koje su Odlukom o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti („Narodne novine“, broj 132/17) razvrstane prema indeksu razvijenosti u skupine od I. do III.
I. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u drugoj polovini ispodprosječno rangiranih jedinica područne (regionalne) samouprave: Bjelovarsko-bilogorska županija, Brodsko-posavska županija, Ličko-senjska županija, Sisačko-moslavačka županija, Virovitičko-podravska županija i Vukovarsko-srijemska županija.
II. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u prvoj polovini ispodprosječno rangiranih jedinica područne (regionalne) samouprave: Karlovačka županija, Koprivničko-križevačka županija, Krapinsko-zagorska županija, Osječko-baranjska županija, Požeško-slavonska županija i Šibensko-kninska županija.
III. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u drugoj polovini iznadprosječno rangiranih jedinica područne (regionalne) samouprave: Međimurska županija, Splitsko-dalmatinska županija, Varaždinska županija i Zadarska županija.
IV. Analiza zatečenog stanja i nastale štete te predviđanje mogućih daljnjih štetnih posljedica
IV.a Detaljan opis štete na zgradama s financijskim prikazom
Obilaskom terena Povjerenstvo utvrđuje koje je porušene ili oštećene zgrade, zbog narušene stabilnosti i opasnosti po život i zdravlje ljudi, potrebno ukloniti, odnosno utvrđuje oštećene zgrade koje su takvog oštećenja da je moguća obnova i dovođenje u funkcionalno stanje za korištenje. Povjerenstvo na osnovu dostavljene dokumentacije i utvrđenih činjenica nakon obilaska terena ocjenjuje da li je zemljište na kojem se nalazi porušena ili oštećena zgrada stabilizirano na način da se zatečena porušena ili oštećena zgrada može obnoviti ili izgraditi zamjenska ili se radi o zemljištu koje nije stabilizirano te bi obnova zatečene ili izgradnja zamjenske zgrade bila neisplativa, odnosno nesigurna jer ne bi ispunila temeljne zahtjeve za građevinu.
Ovisno radi li se o uništenoj ili oštećenoj zgradi utvrđuju se sljedeće kategorije oštećenja:
A.zgrade koje su oštećene
A.1.)na stabiliziranom klizištu (zemljištu)
A.2.)na nestabiliziranom klizištu (zemljištu)
B.zgrade koje su porušene ili su se urušile u većem dijelu na
B.1.)stabiliziranom klizištu (zemljištu)
B.2.)nestabiliziranom klizištu (zemljištu)
Ovisno radi li se o stabiliziranom ili nestabilnom klizištu (zemljištu) utvrđuju se sljedeće kategorije obnove postojećih ili izgradnje novih zgrada:
I. kategoriju čine zgrade čiji je popravak moguć i isplativ, ako se nalaze na klizištu (zemljištu) vlasnika koje je stabilizirano,
II. kategoriju čine zgrade čija je izgradnjamoguća i isplativa ako se nalaze na zemljištu vlasnika koje je stabilizirano nakon pojave klizanja tla,
III. kategoriju čine zgrade čija izgradnja nije moguća i isplativa na zemljištu u vlasništvu korisnika obnove ali je na zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske ili jedinice lokalne samouprave,
IV. kategoriju čine porušene ili oštećene zgrade koje je potrebno ukloniti.
Uklanjanje ostataka oštećenih zgrada provodi Agencija nakon što Povjerenstvo ocijeni da se izvođenjem radova na uklanjanju ostataka oštećenih zgrada neće ugroziti život i zdravlje te imovina izvođača radova na uklanjanju.
IV.b Opis posljedica
Ako su zbog klizanja tla nastala oštećenja na obiteljskim kućama ili drugim stambenim zgradama ili su one porušene ili prijeti opasnost od njihovog urušavanja, stanovništvo neposredno i posredno ugroženih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada mora biti sklonjeno i smješteno u privremeni smještaj.
Oštećene obiteljske kuće ili druge stambene zgrade čiji je popravak moguć i isplativ, ako vlasnici ispunjavaju kriterije iz Odluke građevinski će se sanirati i dovesti u funkcionalno stanje primjereno za stanovanje i korištenje, na način propisan Odlukom i ovim Programom.
Ukoliko se utvrdi da je prilikom izgradnje obiteljske kuće ili druge stambene zgrade korišten materijal čija uporaba je zabranjena, isti će se, na tehnički izvediv način ukloniti iz postojeće zgrade po ovlaštenom izvođaču i zamijeniti materijalom čija uporaba je dozvoljena odnosno sukladna propisima iz područja graditeljstva.
V. Mjere za sanaciju zgrada
V.a Pripadne vrste radova za kategorije građevinskih oštećenja
Utvrđuju se slijedeće pripadne vrste radova za obnovu, odnosno izgradnju prema kategorijama građevinskih oštećenja zgrada:
I.kategorija
- izrada geomehaničkog nalaza (pribavljanje dokaza, odnosno elaborata da je tlo stabilizirano po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki)
- utvrđivanje činjeničnog stanja zapisnikom o procijeni građevinskog oštećenja po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki (vještak građevinske struke)
- izrada projekta sanacije koji po potrebi sadrži projekte propisane propisima iz područja prostornog uređenja i gradnje
- izvođenje radova.
II. kategorija
- izrada geomehaničkog nalaza (pribavljanje dokaza, odnosno elaborata da je tlo stabilizirano po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki)
- utvrđivanje činjeničnog stanja zapisnikom o procijeni građevinskog oštećenja po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki (vještak građevinske struke)
- izrada projekta uklanjanja postojeće zgrade
- uklanjanje postojeće zgrade s oporabom i deponiranjem građevinskog otpada na deponiju
- izrada projekta (glavni i izvedbeni projekt propisani propisima iz područja prostornog uređenja i gradnje)
- pribavljanje građevinske dozvole
- izgradnja zgrade
- pribavljanje uporabne dozvole.
III. kategorija
- utvrđivanje raspoloživog zemljišta i provjera prostorno planske dokumentacije za gradnju građevine stambene namjene
- darovanje zemljišta od strane Republike Hrvatske ili jedinica lokalne samouprave ili kupnja zemljišta za račun Republike Hrvatske
- izrada idejnog projekta ako je potrebno ishoditi lokacijsku dozvolu
- pribavljanje lokacijske dozvole (ako je potrebno)
- izrada projekata (idejni, glavni i izvedbeni projekt propisani propisima iz područja prostornog uređenja i gradnje)
- pribavljanje građevinske dozvole
- izgradnja zgrade
- pribavljanje uporabne dozvole.
IV. kategorija
- utvrđivanje činjeničnog stanja zapisnikom o procijeni građevinskog oštećenja po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki (vještak građevinske struke)
- izrada projektne dokumentacije za uklanjanje porušenih zgrada djelovanjem klizišta (sagledavanje potrebnog pristupa za mehanizaciju, uklanjanje zemlje, izvedba radova radi sprečavanja daljnjeg narušavanja stabilnosti postojećeg klizišta, odnosno sprečavanje daljnjeg klizanja)
- suglasnost vlasnika za uklanjanje ostataka zgrade
- uklanjanje ostataka porušenih zgrada i dijelova klizišta s oporabom i deponiranjem građevinskog otpada na deponiju.
VI. Način i opseg provedbe mjera i kriteriji za provedbu
VI.a Obnova popravkom zgrada I. kategorije oštećenja
Za zgrade I. kategorije oštećenja radovi obnove izvode se u opsegu i na način kako je zgrada bila izvedena neposredno prije pojave klizanja tla ili na način koji najbliže odgovara izvornom stanju, a prema standardnom troškovniku kojim je propisan jedinstveni standard opreme i završnih radova.
Svi dijelovi zgrade koji su izgubili svoju osnovnu funkciju se uklanjaju, te se pojedine vrste otpada predaju ovlaštenim osobama za gospodarenje pojedinom vrstom otpada, odnosno s otpadom se postupa sukladno odredbama važećih propisa o gospodarenju otpadom.
Svi konstruktivni dijelovi zgrade narušene stabilnosti, a koji nisu određeni za uklanjanje, popravljajuse materijalima koji najbliže odgovaraju izvornom stanju.
Unutarnja žbuka i vanjska fasada koja se popravlja ili zamjenjuje, izvodi u kvaliteti koja najbliže odgovara izvornom stanju.
Završna obrada unutarnjih zidova i vanjske fasade izvodi se ličenjem.
Konstrukcija krovišta koje se popravlja, izvodi se tako da najbliže odgovara izvornom stanju. Ako se izvodi kompletna zamjena konstrukcije krovišta, ista se radi drvena s pokrovom od glinenog utorenog crijepa, ili prema odredbi iz važećeg prostornog plana.
Niskonaponske električne instalacije te instalacije vodovoda i odvodnje se obnavljaju prema prijašnjem stanju. Ako se ispitivanjem instalacije vodovoda i odvodnje utvrdi da nisu oštećene djelovanjem klizišta, ne obnavljaju se.
Ukoliko je u naselju obnovljena ili izvedena javna odvodnja a stambena zgrada ima septičku jamu, te ukoliko je moguć priključak odmah, neće se obnavljati septička jama već se izvode potrebni radovi na instalaciji odvodnje zaključno do mjernog okna, bez izvedbe priključka.
Ukoliko je u naselju obnovljena ili izvedena vodovodna mreža, a stambena zgrada ima vlastiti zdenac, te ukoliko je moguć priključak odmah, neće se obnavljati zdenac već se izvode potrebni radovi na vodovodnoj instalaciji zaključno do mjernog okna, bez izvedbe priključka.
Ukoliko u kući nije bio izgrađen sanitarni čvor (kupaona i WC), a postoji mogućnost priključka na postojeću odvodnju ili septičku jamu, te ukoliko postoji odgovarajući prostor unutar kuće, izvodi se sanitarni čvor veličine cca 6 m2.
Za pomoćne i gospodarske zgrade koje su u funkciji zgrade radovi obnove izvode se tako da najbliže odgovara izvornom stanju, a prema standardnom troškovniku kojim je propisan jedinstveni standard opreme i završnih radova.
VI.b Obnova izgradnjom nove stambene zgrade II. i III. kategorije
U slučaju kad je za zgradu zapisnikom utvrđeno činjenično stanje, tj. da je zgradu potrebno ukloniti, na istoj parceli će se izgraditi nova zgrada, ukoliko je klizište sanirano i parcela se nalazi u vlasništvu stanovnika ili vlasništvu Republike Hrvatske. Za predmetnu zgradu izrađuje se projektna dokumentacija sukladno propisima koji uređuju područje prostornog uređenja i gradnje, tehničkim propisima i pravilima struke.
Nova zgrada treba imati najmanje:
- ulazni prostor
- kuhinju i blagovaonicu
- dnevnu sobu
- spavaću sobu
- spremište
- prostor za održavanje osobne higijene
- ispred glavnog ulaza moguće je predvidjeti vjetrobran ili ganjak.
Broj i veličina pojedinih prostorija koje čine stambeni prostor ovisi o broju članova kućanstva odnosno o pripadajućoj stambenoj površini.
Pripadajuća stambena površina obiteljske kuće ili stana utvrđuje se prema broju članova obitelji odnosno kućanstva korisnika obnove, i to:
a)nositelj obitelji – 35 m²
b)dvočlana obitelj – 45 m²
c)tročlana obitelj – 55 m²
d)četveročlana obitelj – 65 m²
e)peteročlana obitelj – 75 m²
-za svakog sljedećeg člana obitelji dodatnih 10 m².
Prilikom projektiranja nove zgrade potrebno je planirati slijedeće:
- izradu nosivih zidova, međukatnih konstrukcija ili stubišta,
- izradu krovne, odnosno stropne konstrukcije te izradu dimnjaka i krovne limarije,
- zatvaranje građevine vanjskom PVC stolarijom i to ugradnjom vanjskih vrata i prozora
- planirati sustav grijanja i hlađenja prostorija sukladno raspoloživim energetskim izvorima
- izvođenje fasade
- radove unutarnjeg uređenja i to:
a) zidarski (zidanje pregradnih zidova i unutarnja obrada zidova koja podrazumijeva grubu i finu žbuku, te bojanje disperzionim bojama),
b) instalaterski (ugradnja vodovodnih i kanalizacijskih instalacija u kuhinji i jednom sanitarnom čvoru izvodi se do priključka na javne cjevovode i elektroinstalacija do brojila i priključka na el. mrežu),
c) opremanje sanitarnog čvora (ugradnja WC školjke, tuša ili kade, umivaonika, električnog bojlera i pripadajuće sanitarne armature),
d) ugradnja unutarnje drvene stolarije,
e) ugradnja cementne glazure s pripadajućom izolacijom na podove
f) izvesti keramičarske radove u sanitarnom čvoru i kuhinja pločicama I. klase,
g) izvesti završne podne obloge od parketa II. klase.
Ukoliko je u naselju obnovljena ili izvedena javna odvodnja, a stambena zgrada ima septičku jamu, te ukoliko je moguć priključak odmah, ne obnavlja se septička jama već se izvode potrebni radovi na instalaciji odvodnje zaključno do mjernog okna.
Ukoliko je u naselju obnovljena ili izvedena vodovodna mreža, a stambena zgrada ima vlastiti zdenac, te ukoliko je moguć priključak odmah, ne obnavlja se zdenac već se izvode potrebni radovi na vodovodnoj instalaciji zaključno do mjernog okna.
Ograde balkona, terasa loggia i galerija moraju biti najmanje visine 1,00 m, mjereno od završnog poda do gornjeg ruba ograde.
Svjetla visina (od završnog poda do završnog stropa) stambene zgrade mora biti 2,60 m.
Za izgradnju nove zgradu potrebno je prije početka izvođenja radova, ishoditi pravomoćnu građevinsku dozvolu.
Nakon što je zgrada izgrađena, potrebno je ishoditi uporabnu dozvolu i upisati građevinu u katastar i zemljišne knjige.
VI.c Uklanjanje ostataka porušenih zgrada IV. kategorije
U slučaju kada je zgrada Zapisnikom o utvrđenom činjeničnom stanju određena za uklanjanje, ista se uklanja sukladno Projektu uklanjanja porušenih zgrada i odabiru najpovoljnijeg ponuditelja koji se odabire sukladno zakonu kojim se uređuje javna nabava.
Svi dijelovi zgrade koji su izgubili svoju osnovnu funkciju se uklanjaju, te se pojedine vrste otpada predaju ovlaštenim osobama za gospodarenje pojedinom vrstom otpada, odnosno s otpadom se postupa sukladno odredbama važećih propisa o gospodarenju otpadom.
VI.d Ostalo
U prikupljanju dokumentacije i komunikaciji između tijela koja sudjeluju u provedbi ovoga Programa elektronička komunikacija izjednačena je s dostavom redovite pošte.
Prikupljaju se samo oni osobni podaci stanovnika zgrada koji su neophodni za provedbu postupka stambenog zbrinjavanja stanovnika zgrada i uklanjanje ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene zbog klizanja tla na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja u Republike Hrvatske, te će se isti koristiti samo u naznačenu svrhu.
VII. Dokumentacija za obnovu zgrada
U ovisnosti od utvrđenoj vrsti i obimu oštećenja te vrsti građevinskih radova koje je potrebno izvršiti u svrhu stambenog zbrinjavanja korisnika obnove ovlašteni projektant određuje da li je za izvedbu građevinskih radova na obnovi postojeće zgrade potrebno ishoditi građevinsku dozvolu ili pribaviti glavni projekt ako se radi o radovima iz članka 128. Zakona o gradnji odnosno u skladu s odredbama Pravilnika o jednostavnim i drugim građevinama i radovima („Narodne novine“ broj 112/17 i 34/18).
Ako je potrebno izgraditi novu građevinu na građevinskoj parceli u vlasništvu Republike Hrvatske ili jedinice lokalne samouprave ili zamjensku građevinu na parceli u vlasništvu korisnika obnove na zemljištu koje je stabilizirano postupak se provodi sukladno propisima koji uređuju prostorno uređenje i gradnju. Agencija pribavlja potrebnu dokumentaciju i podnosi zahtjev za izdavanjem građevinske dozvole, te po dovršetku radova podnosi zahtjev za izdavanjem uporabne dozvole.
VII.a Dokumentacija za obnovu zgrade I. kategorije oštećenja
Za potrebe provedbe obnove zgrade I. kategorije oštećenja propisuje se sljedeća potrebna dokumentacija:
1.Geomehanički nalaz o stabilizaciji tla (pribavljanje dokaza, odnosno elaborata da je tlo stabilizirano po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki)
2.Zapisnik o utvrđivanju činjeničnog stanja o procijeni građevinskog oštećenja po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki (vještak građevinske struke) s pripadajućim prilozima:
– osnovni podaci o stambenoj zgradi
– opis oštećenja s dokaznicom mjera i skicama
– fotodokumentacija stambene zgrade izvana i iznutra (fotografije svih pročelja, svih prostorija i pozicije stambene zgrade i gospodarskih i pomoćnih zgrada koje su u funkciji stambene zgrade).
3.Projektna dokumentacija
-Glavni projekt (ako je potrebno)
-Izvedbeni projekt (ako je potrebno)
-Statičke proračune (ako je potrebno)
- Troškovnik svih radova obnove.
4.Dokumenti u svrhu provjere prava korisnika obnove (Odluka nadležnog tijela)
5.Izjava suglasnosti vlasnika na Zapisnik i obim radova obnove
6.Ugovori s izvođačima, stručnim nadzorom
7.Građevinski dnevnik
8.Izvješća o provođenju radova obnove
9.Zapisnik o završetku radova obnove zgrade i primopredaji, uključivo izjavu izvođača o izvedenim radovima i završno izvješće nadzornog inženjera.
VII.b Dokumentacija za izgradnju nove zgrade II. i III. kategorije
Za izgradnju nove zgrade propisuje se sljedeća potrebna dokumentacija:
1. Geomehanički nalaz o stabilizaciji tla (pribavljanje dokaza, odnosno elaborata da je tlo stabilizirano po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki) -odnosi se na II. kategoriju
2. Zapisnik o utvrđivanju činjeničnog stanja o procijeni građevinskog oštećenja po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki (vještak)
3. Dokumenti u svrhu provjere prava korisnika obnove (Odluka)
4. Projektna dokumentacija za izgradnju nove zgrade
5. Dozvole (lokacijska, građevinska, uporabna po dovršetku izgradnje)
6. Izjava suglasnosti vlasnika na projekt nove zgrade
7. Ugovori s izvođačima, stručnim nadzorom
8. Građevinski dnevnik
9. Izvješća o provođenju radova izgradnje.
10. Zapisnik o završetku radova obnove zgrade i primopredaji, uključivo izjavu izvođača o izvedenim radovima i završno izvješće nadzornog inženjera.
VII.c Dokumentacija za uklanjanje porušenih zgrada IV. kategorije
Za uklanjanje porušenih i oštećenih zgrada propisuje se sljedeća potrebna dokumentacija:
1. Zapisnik o utvrđivanju činjeničnog stanja o procijeni građevinskog oštećenja po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki (vještak građevinske struke)
2. Odluka o uklanjanju zgrade
3. Suglasnost vlasnika zgrade za uklanjanje
4. Projekt uklanja porušene ili oštećene zgrade
5. Ugovori sizvođačima, stručnim nadzorom
6. Građevinski dnevnik
7. Izvješća o provođenju radova uklanjanja.
VII.d Ostalo
Provjeru prava stanovnika, na temelju podataka Ministarstva pravosuđa i Državne geodetske uprave o stanovnicima zgrada, te prijavama prebivališta ili boravišta, provodi i utvrđuje Ministarstvo u suradnji s Ministarstvom unutarnjih poslova i jedinicom lokalne samouprave.
Izjave o suglasnosti potpisuje vlasnik koji svojim potpisom prihvaća Zapisnik o utvrđivanju činjeničnog stanja o procijeni građevinskog oštećenja i Zapisnik o procjeni građevinskih oštećenja, te daje suglasnost na predviđeni obim i vrstu radova obnove.
Upisom u građevinski dnevnik započinju radovi na obnovi zgrade. Zapisnik o završetku radova obnove potpisuje vlasnik, izvođač, stručni nadzor, te isti predstavlja ispunjenje ugovornih obveza izvoditelja.
Izvješća stručnog nadzora dostavljaju se Agenciji jednom tjedno kako bi se koristili u svrhu praćenja provedbe ovoga Programa.
VIII. Rokovi provedbe radova
Radovi na zgradama po ovom Programu odvijaju se sukladno pribavljenoj dokumentaciji u suradnji s nadležnim tijelima te prema raspoloživim financijskim sredstvima.
Završetak radova na zgradama predmetom su ugovornih obveza ugovornih strana.
IX. Operativna provedba Programa obnove
U svrhu provedbe ovoga Programa :
IX.a Ministarstvo obavlja sljedeće poslove:
- provodi postupak za prikupljanje prijava za sufinanciranje sanacije šteta nastale djelovanjem klizanja tla
- provodi postupak za prikupljanje prijava za sufinanciranje sanacije klizišta i to za izradu projektne dokumentacije i izvedbu radova na sanaciji klizišta
- pribavlja Geomehanički nalaz o stabilizaciji tla (pribavljanje dokaza, odnosno elaborata da je tlo stabilizirano po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki)
- pribavlja Zapisnik o utvrđivanju činjeničnog stanja o procijeni građevinskog oštećenja po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki (vještaku građevinske struke)
- pribavlja Zapisnik Povjerenstva za procjenu stanja klizišta i opravdanosti izvođenja građevinskih radova na zemljištu na kojem se nalazi oštećena zgrada
- donosi Odluku kojom utvrđuje prava stanovnicima kojima su zbog klizanja tla uništene ili oštećene zgrade koje se prema odredbama Zakona o gradnji smatraju postojećima i za koje je u propisanom roku podnesen zahtjev za ozakonjenje prema posebnom zakonu, a u kojima su stanovnici na dan pojave oštećenja zgrada klizanjem tla imali prijavljeno prebivalište, prijavljeno boravište ili su u njima do nastanka oštećenja stanovali.
- donosi Odluku o uklanjanju porušene ili oštećene zgrade.
IX.b Središnji državni ured obavlja pravne i administrativne poslove vezane uz:
- osiguravanje privremenog smještaja stanovnika zgrada koji su vlasnici tih zgrada ili članovi kućanstva vlasnika sukladno raspoloživom stambenom fondu kojim raspolaže Republika Hrvatska. Do trajnog zbrinjavanja stanovnika zgrada snositi će troškove korištenja privremenog smještaja. Privremeni smještaj traje do stjecanja uvjeta za trajno stambeno zbrinjavanje ili stjecanja vlasništva druge useljive stambene jedinice
- pripremu, organizaciju i provedbu programa sanacije i obnove trenutno neuseljivih stambenih jedinica u državnom vlasništvu na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja Republike Hrvatske, s namjerom trajnog stambenog zbrinjavanja korisnika prava na trajno stambeno zbrinjavanje,
- darovanje druge useljive zgrade koje moraju biti uređene i opremljene na način da su primjerene za stanovanje sukladno točci IV.a ovoga Programa, stanovnicima zgrada koji su vlasnici zgrada ili članovi kućanstva vlasnika, odnosno stana u vlasništvu Republike Hrvatske,
- pronalaženje druge zgrade odnosno stana u vlasništvu Republike Hrvatske ili druge osobe, za čije korištenje mogu sklopiti ugovor o najmu za stanovnike zgrada koji nisu vlasnici oštećenih zgrada ili članovi kućanstva vlasnika te zgrade, a u oštećenoj zgradi stanuju na temelju ugovora o najmu,
-oprema zgrade ili stanove sukladno standardima koji se koriste u programu zbrinjavanja osoba s odobrenom međunarodnom zaštitom.
IX.c U svrhu praćenja provedbe Programa Agencija obavlja osobito sljedeće poslove:
- postupa sukladno zaprimljenim odlukama ministra graditeljstva i prostornoga uređenja
- pribavlja projekt uklanjanja ostataka porušenih ili oštećenih zgrada
- pribavlja suglasnost stanovnika na prijedlog načina za trajno stambeno zbrinjavanje u slučaju izgradnje nove zgrade u svrhu trajnog stambenog zbrinjavanja
- pribavlja suglasnost stanovnika za rušenje zgrade
- provodi postupke javne nabave:
a)za odabir izvođača radova za uklanjanje porušenih i oštećenih zgrada
b)za odabir projektanata za izradu Zapisnika o procjeni građevinskih oštećenja s pripadajućim prilozima (I. kategorija)
c)za odabir projektanta za izradu projektne dokumentacije (III. kategorija)
- podnosi, u ime korisnika obnove, odnosno vlasnika, zahtjev za izdavanjem akata za gradnju i uporabu građevine (lokacijska i/ili građevinska i uporabna dozvola)
- prema Izvješću nadzornih inženjera prati ispunjenje Programa,
- prati utrošak sredstava i izvršavanje ugovorenih rokova
- sastavlja i predaje izvješće Ministarstvu o provedbi i učinku ovoga Programa,
- obavlja i druge poslove i poduzima druge radnje potrebne za provedbu ovoga Programa
X. Prikaz utrošenih i procjena potrebnih financijskih sredstava i izvori financiranja
Ovaj Program provodi se iz raspoloživih sredstvima Državnog proračuna Republike Hrvatske i drugim sredstvima.
X.a Preliminarna procjena ukupnih izravnih šteta do sada utvrđenih na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja u Republici Hrvatskoj
Prema podacima Državnog povjerenstva za procjenu štete od elementarnih nepogoda, šteta na obiteljskim i više stambenim zgradama i gospodarskim građevinama fizičkih osoba, koje su oštećene tijekom pojave klizišta u Hrvatskoj Kostajnici, iznosi 4.926.144,80 kuna.
Kako u trenutku donošenja Odluke Vlade Republike Hrvatske nisu bili poznati točni iznosi novčanih sredstava za uklanjanje ostataka oštećenih zgrada na područje Hrvatske Kostajnice i drugim dijelovima Republike Hrvatske, Ministarstvo je u okviru Državnog proračuna osiguralo iznos od 1.000.000,00 kuna za 2018. godinu. S obzirom da tijekom 2018. godine na području klizišta u Hrvatskoj Kostajnici nije utvrđeno da je klizište stabilizirano i da su osigurani uvjeti za sigurno izvođenje građevnih radova na uklanjanju ostataka porušenih kuća na području klizišta podnožja brda Djed u Hrvatskoj Kostajnici, odlučeno je da će se uklanjanju pristupiti kada se po ocjeni Povjerenstva osiguraju uvjeti za sigurno izvođenje radova, za što su sredstva osigurana u proračunu Ministarstva za 2019. godinu, a koristiti će se u skladu s izvršenjem ugovora o uklanjanju s ugovornim izvođačem.
Nadalje, pozivom na Odluku Ministarstvo je 27. srpnja 2018. godine objavilo Javni poziv za podnošenje zahtjeva za ostvarenjem prava na stambeno zbrinjavanje stanovnika zgrada i uklanjanje ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene zbog klizanja tla na području Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Javni poziv) na koji se odazvalo 75 osoba s područja Republike Hrvatske od kojih su tri s područja županija koje su razvrstane u IV. skupinu razvijenosti pa prema uvjetima iz Javnog poziva ne ostvaruju pravo na stambeno zbrinjavanje prema kriterijima iz Odluke, već je njihovo zbrinjavanje u nadležnosti jedinice regionalne samouprave (županije) koja se ocjenjuje dovoljno razvijenom da bi Vlada Republike Hrvatske pomagala u stambenom zbrinjavanju stanovnika. Preliminarnom provjerom dostavljenih podataka utvrđeno je je ukupno iskazana šteta na imovini oštećenih stanovnika koji su se odazvali Javnom pozivu veća od 11.500.000,00 kuna uz napomenu da je procjena štete iskazana u 37 slučajeva od 75 prijavljenih s prosječno iskazanom štetom od 313.314,71 kunom, te se procjenjuje da ukupna šteta iznosi preko 23.500.000,00 kuna.
X.b Prikaz utrošenih sredstava
Postupajući po Zaključku i Odluci Središnji državni ured pripremio je i organizirao obnovu sedam stambenih jedinica (6 obiteljskih kuća i jedan stan) u državnom vlasništvu s kojima raspolaže Središnji državni ured na području Hrvatske Kostajnice, u ulici Rosulje br. 38, Rosulje br. 65, Rosulje br. 84, Dolovi br. 3, Krste Frankopana br. 27, Utolička br. 11a, te stanom na adresi Vladimira Nazora br. 9.
Za izvođenje potrebni građevinskih radova na obnovi i uređenju navedenih stambenih jedinica korištena su u 2018. godini sredstva s kojima raspolaže Središnji državni ured na aktivnosti K761063, pozicija 4211 – sanacija, obnova i izgradnja stambenih jedinica, u iznosu od 2.675.163,13 kuna s PDV-om.
Sredstva planirana za uklanjanje ostataka oštećenih i porušenih stambenih i gospodarskih zgrada planirana za 2018. godinu nisu utrošena jer nije utvrđeno da bi se izvođenju građevinskih radova na uklanjanju ostataka moglo pristupiti bez opasnosti po izvođače i imovinu – radne strojeve i opremu, jer je prethodno potrebno pribaviti procjenu stručnog povjerenstva o sigurnosti izvođenja radova na prostoru na kojem se pojavilo klizište.
X.c Prikaz i procjena potrebnih financijskih sredstava i izvori financiranja
Za dovršenje obnove stambenih jedinica i njihovo opremanje nužnim predmetima kućanstva za potrebe trajnog zbrinjavanja ugroženih stanovnika Hrvatske Kostajnice koju provodi Središnji državni ured planirano je u 2019. godini planira utrošiti još 5.508.648,15 kn s PDV-om za obnovu i 494.331,25 kuna s PDV-om za opremanje istih nužnim namještajem, bijelom tehnikom i opremom.
Sredstva za dovršenje obnove navedenih stambenih jedinica osigurane su u Državnom proračunu Republike Hrvatske u okviru limita kojima raspolaže Središnji državni ured na aktivnosti K761063, pozicija 4211 – sanacija, obnova i izgradnja stambenih jedinica, a sredstva za opremanje nužnim predmetima kućanstva osigurana su u Državnom proračunu u okviru limita kojima raspolaže Središnji državni ured na aktivnosti K761063, pozicija 4227 – uređaji, strojevi i oprema – opremanje opremom i namještajem.
S obzirom da će se točan iznos potrebnih sredstava za stambeno zbrinjavanje svih stanovnika kojima su oštećene ili uništene kuće uslijed klizanja terena i koji ispunjavaju uvjete za stambeno zbrinjavanje prema Odluci utvrditi nakon pregleda klizišta i oštećenih zgrada i provjere dostavljenih podataka, izvršenje ovoga Programa provesti će se u skladu s raspoloživim sredstvima u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2019. godinu te projekcijama za 2020. i 2021. godinu. Sredstva za provođenje predmetnog Programa planiraju su u proračunu Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja, te Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama, koja će osigurati sredstva za stambeno zbrinjavanje stanovnika oštećenih i/ili porušenih zgrada obnovom, izgradnjom zamjenskih zgrada ili kupnjom postojećih zgrada, te u proračunu Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje.
PRILOG 1 – IZVOĐENJE RADOVA SANACIJE/OBNOVE NA PODRUČJU HRVATSKE KOSTAJNICE
1. Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje je iz stambenog fonda kojim raspolaže predložio 7 stambenih jedinica (6 kuća i 1 stan) za stambeno zbrinjavanje stanovnika kojima su kuća stradale u klizanju tla u Hrvatskoj Kostajnici i 2 useljiva stana u Gradu Petrinji kao privremeni, odnosno trajni smještaj.
Prije useljenja korisnika prava potrebno je 7 stambenih jedinica sanirati, odnosno obnoviti.
2. Za sanaciju stambenih jedinica pokreću se postupci javne nabave za odabir projektanta, stručnog nadzora. Po završetku faze projektiranja pokreće se postupak ugovaranja izvoditelja radova.
Popis osnovnih radova koji su obuhvaćeni programom sanacije, odnosno obnove stambenih jedinica:
3. Sve stambene jedinice se saniraju, odnosno obnavljaju u postojećim gabaritima.
Izvode se radovi konstruktivne sanacije, sanacija krovišta i limarije, zatvaranje vanjskih otvora stolarijom, unutarnje uređenje na ukupnoj površini stambene jedinice, te se izvode i dodatni završni radovi (izrada fasade, sabirne jame ili priključak na javnu kanalizaciju, podopolagački radovi, soboslikarski radovi, bravarski radovi i dr.)
PRILOG 2 – OPREMANJE STAMBENIH JEDINICA
1. Nakon završetaka sanacije, odnosno obnove stambenih jedinica, ukoliko je obitelji korisnika prava utvrđeno i pravo na opremanje, stambene jedinice će se opremiti opremom i namještajem prema dolje navedenoj specifikaciji. Za fazu opremanja se raspisuje natječaj za isporučitelje opreme i bijele tehnike.
Oprema će se kuhinja, blagovaonica, dnevni boravak, hodnik, wc, kupaonica i sobe (prema broju članova kućanstva).
Popis opreme i predmeta kućanstva:
SPAVAĆA SOBA
1. krevet sa madracem,
2. noćni ormarić,
3. garderobni ormar,
4. radni stolić i stolac za djecu do 18 godina,
KUHINJA I BLAGOVAONA
5. kuhinjski stol,
6. stolac (4 komada),
7. kuhinjski element (donji),
8. viseći kuhinjski element,
9. kuhinjski element sa sudoperom,
DNEVNI BORAVAK
10. trosjed na razvlačenje
11. stolić
12. ormar za dnevni boravak – komoda za TV
HODNIK
13. zidna vješalica
14. ormarić za cipele
KUPAONICA i WC
15. kupaonsko ogledalo sa policom
16. kupaonski ormarić
17. wc daska
18. držač za ručnike
19. držač za wc papir
TEHNIKA
20. štednjak (električni štednjak ili peć na drva)
21. hladnjak
22. perilica rublja i
23. električni uljni radijator
24. TV
25. kuhinjska filter napa
OPREMA
26. oprema za kuhinju
27. oprema za spavaču i dječju sobu
28. oprema za kupaonicu
Broj predmeta iz točke 1., 2., 3. i 4. uvećava se prema broju članova obitelji.
Svi elementi namještaja (drveni elementi, madrac i sudoper), jedinice bijele tehnike (hladnjak, električni štednjak, peć na drva i perilica rublja) i sva oprema moraju imati atest kvalitete izdan od ovlaštene pravne osobe u Republici Hrvatskoj.
Namještaj treba biti izrađen iz troslojne obostrano oplemenjene iverice debljine minimalno 18 mm, Tip TP 20, emisijske klase E1, sukladno zahtjevima Zakona o gradnji i Pravilnika o tehničkim zahtjevima za drvne ploče („Narodne novine“, broj 57/15)
Radna ploča kuhinjskog namještaja mora biti izrađena iz troslojne iverice jednostrano obložene melaminskom folijom debljine minimalno 28 mm, Tip TP 20, emisijske klase E1, sukladno zahtjevima Zakona o gradnji i Pravilnika o tehničkim zahtjevima za drvne ploče.
Namještaj se sastoji od slijedećih cjelina:
KUHINJA I BLAGOVAONICA
kuhinjski element sa sudoperom i sifonomkom1
kuhinjski element s policom i vratimakom1
viseći kuhinjski element s ladicom i dvojim vratimakom2
kuhinjski stolkom1
stolicakom4
SOBA ZA SPAVANJE
krevet s podnicomkom1
madrackom1
garderobni ormarkom1
noćni ormarićkom1
DJEČJA SOBA
dječji krevet s podnicomkom1
dječji madrackom1
dječji garderobni ormarkom1
noćni ormarićkom1
radni stolkom1
dječja stolicakom1
DNEVNI BORAVAK
trosjed na razvlačenjekom1
stolićkom1
ormar za dnevni boravak – komoda za TVkom1
OPREMA ZA KUHINJU
set lonaca (mali, srednji i veliki)kom1
tavicakom1
pribor za jelo za 4 sobe (žlice, vilice, noževi)kom1
servis za jelo za 4 osobe (duboki, plitki i mali tanjuri)kom 1
šalicekom 4
čaše kom 4
nož za rezanje kruhakom 1
kuhinjske krpekom4
koš za smećekom1
OPREMA ZA SPAVAĆU I DJEČJU SOBU
jastuk i pokrivačkom4
dekakom4
posteljina(plahta, navlake za jastuk i prekrivač)kom4
KUPAONICA i WC
kupaonsko ogledalo s policomkom1
kupaonski ormarićkom1
držač za ručnikekom2
držač za wc papirkom1
wc daskakom1
OPREMA ZA KUPAONICU
ručnik (veliki i mali)kom8
krpa za čišćenjekom2
metlakom1
HODNIK
zidna vješalicakom1
ormar za cipelekom1
TEHNIKA
štednjak (električni štednjak ili peć na drva)kom1
- PRIJEDLOG
Na temelju članka 31. stavka 2. Zakona o Vladi Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 150/11, 119/14, 93/16 i116/18), a u vezi s točkom V. stavkom 1. Odluke o kriterijima i načinima za stambeno zbrinjavanje stanovnika zgrada i uklanjanje ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene zbog klizanja tla na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja u Republici Hrvatskoj („Narodne novine“, broj 60/18), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj __________ 2019. godine donijela
ODLUKU
o donošenju Programa o kriterijima i načinima za stambeno zbrinjavanje stanovnika zgrada i uklanjanja ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene zbog klizanja tla na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja u Republici Hrvatskoj
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
I.
Donosi se Program o kriterijima i načinima za stambeno zbrinjavanje stanovnika zgrada i uklanjanja ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene zbog klizanja tla na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja u Republici Hrvatskoj.
Program iz stavka 1. ove točke sastavni je dio ove Odluke.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
II.
Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja, a objavit će se u „Narodnim novinama“.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
PREDSJEDNIK
mr.sc. Andrej Plenković
PROGRAM O KRITERIJIMA I NAČINIMA ZA STAMBENO ZBRINJAVANJE STANOVNIKA ZGRADA I UKLANJANJA OSTATAKA PORUŠENIH OBITELJSKIH KUĆA I DRUGIH STAMBENIH ZGRADA KOJE SU UNIŠTENE ILI OŠTEĆENE ZBOG KLIZANJA TLA NA PODRUČJU HRVATSKE KOSTAJNICE I DRUGIH PODRUČJA U REPUBLICI HRVATSKOJ
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
I. Predmet Programa
Programom o kriterijima i načinima za stambeno zbrinjavanje stanovnika zgrada i uklanjanja ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene zbog klizanja tla na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: Program) se u skladu s Odlukom o kriterijima i načinima za stambeno zbrinjavanje stanovnika zgrada i uklanjanje ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene zbog klizanja tla na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja u Republici Hrvatskoj („Narodne novine“, broj 60/18) (u daljnjem tekstu: Odluka) utvrđuju kriteriji i načini stambenog zbrinjavanja stanovnika zgrada i uklanjanje ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene zbog klizanja tla na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja u Republici Hrvatskoj, u kojima su stanovnici pretrpjeli veliku materijalnu štetu kao i uklanjanje ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada sredstvima državnog proračuna Republike Hrvatske, a u svrhu provedbe Zaključka Vlade Republike Hrvatske, klasa: 022-03/18-07/106, ur. broj: 50301-27/25-18-1 od 15. ožujka 2018. (u daljnjem tekstu: Zaključak).
U svrhu provedbe Odluke i Zaključka na ostvarenju ovoga Programa poslove iz svoje nadležnosti obavljaju Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja (u daljnjem tekstu: Ministarstvo), Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (u daljnjem tekstu: Agencija) i Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje (u daljnjem tekstu: Središnji državni ured).
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
I.a Pojmovnik
Pod obiteljskom kućom ili drugom stambenom zgradom podrazumijeva se postojeća zgrada, ( zgrada izgrađena na temelju građevinske dozvole ili drugog odgovarajućeg akta i svaka druga građevina koja je prema Zakonu o gradnji („Narodne novine“, broj 153/13 i 20/17) ili posebnom zakonu s njom izjednačena) i zgrada za koju je u propisanom roku podnesen zahtjev za ozakonjenje prema posebnom zakonu, a u kojoj je u vrijeme nastanka štete uslijed klizanja tla stanovao stanovnik koji je imao prijavljeno prebivalište ili boravište ili je u njima na dan pojave oštećenja stanovao (u daljnjem tekstu: zgrada).
Pod pojmom zgrade podrazumijevaju se i pomoćne i gospodarske zgrade koje su u funkciji stambene zgrade, osim građevina koje služe za smještaj osobnih vozila, a koje se ne obnavljaju prema ovom Programu.
Pod pojmom stanovnika porušene ili oštećene zgrade podrazumijeva se fizička osoba koja je vlasnik iste, član kućanstva vlasnika iste, koja je u njima imala prijavljeno prebivalište ili boravište ili je u njima na dan pojave oštećenja stanovala.
Pod pojmom korisnik stambenog zbrinjavanja po ovom Programu, na temelju Odluke smatra se vlasnik obiteljske kuće ili stana u stambenoj zgradi , odnosno stanar koji je s vlasnikom obiteljske kuće ili stana sklopio ugovor o najmu .
Povjerenstvo za procjenu stanja klizišta i opravdanosti izvođenja građevinskih radova na zemljištu na kojem se nalazi oštećena zgrada (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo) je tijelo koje imenuje ministar graditeljstva i prostornoga uređenja. Povjerenstvo obavlja pregled oštećenih ili urušenih zgrada u kojima su u vrijeme nastanka štete uslijed klizanja tla stanovali stanovnici koji su imao prijavljeno prebivalište ili boravište ili su u njima na dan pojave oštećenja stanovali, a za koje korisnike stambenog zbrinjavanja je utvrđeno da ispunjavaju uvjete propisane Odlukom. Članovi Povjerenstva mogu biti državni službenici ili stručne osobe koje nisu zaposlene u državnoj službi. Po potrebi, Povjerenstvo može zatražiti izvođenje dodatnih ekspertiza odnosno pribaviti druga stručna mišljenja o stanju klizišta i sigurnosti izvođenja građevinskih i drugih radova na terenu.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
II. Načini stambenog zbrinjavanja stanovnika porušenih ili oštećenih zgrada
Stanovnici zgrada koji su vlasnici tih zgrada ili članovi kućanstva vlasnika te zgrade , odnosno korisnici stambenog zbrinjavanja, zbrinjavaju se u trenutnom privremenom smještaju ili na području jedinice lokalne samouprave u kojoj se nalazi uništena ili oštećena zgrada.
Stanovnici porušenih ili oštećenih zgrada , odnosno korisnici stambenog zbrinjavanja biti će trajno stambeno zbrinuti na slijedeće načine:
- obnovom oštećenih zgrada čiji je popravak moguć i isplativ ako se nalaze na zemljištu koje je stabilizirano nakon pojave klizanja tla,
- darovanjem vlasniku zgrade druge useljive zgrade, odnosno stana u vlasništvu Republike Hrvatske, ako je zgrada uništena, ako popravak zgrade nije moguć ili isplativ ili ako se oštećena zgrada nalazi na zemljištu koje nije stabilizirano, u skladu s raspoloživim stambenim fondom kojim raspolaže Republika Hrvatska,
- darovanjem vlasniku zgrade druge zgrade, odnosno stana koju Republika Hrvatska u ovu svrhu kupi ili izgradi, ako je zgrada uništena, ako popravak zgrade nije moguć ili isplativ ili ako se oštećena zgrada nalazi na zemljištu koje nije stabilizirano, samo ako nije moguće zbrinjavanje prema prethodno navedenom redoslijedu,
- stanovnici porušenih ili oštećenih zgrada koji nisu vlasnici tih zgrada ili članovi kućanstva vlasnika te zgrade, a u toj zgradi stanuju na temelju ugovora o najmu, zbrinjavaju se pronalaženjem druge zgrade, odnosno stana u vlasništvu Republike Hrvatske ili druge osobe, za čije korištenje mogu sklopiti ugovor o najmu.
Za potrebe privremenog i trajnog stambenog zbrinjavanja vlasnika oštećenih ili uništenih zgrada, odnosno stanova (u daljnjem tekstu: stambene jedinice), Središnji državni ured stavlja na raspolaganje raspoložive stambene jedinice iz fonda kojim upravlja i gospodari, predviđenog za svrhe iz ovoga Programa, sukladno Odluci.
Ovisno o raspoloživosti i građevnom stanju (prazne-useljive ili prazne-neuseljive) stambene jedinice osiguravaju se u mjestu (naselju/općini/gradu) nastanka štete, odnosno na području jedinice lokalne samouprave u kojoj se nalazi uništena ili oštećena zgrada, osim ako korisnik obnove stambenu jedinicu u državnom vlasništvu koristi kao privremeni smještaj, u skladu s raspoloživim stambenim fondom kojim raspolaže Republika Hrvatska.
Prazne i useljive stambene jedinice stavljaju se na raspolaganje Ministarstvu za privremeno i trajno stambeno zbrinjavanje vlasnika oštećenih, odnosno uništenih stambenih jedinica.
Prema stvarnoj potrebi, prazne a neuseljive stambene jedinice uključuju se u program sanacije ili obnove izvan Godišnjih planova Središnjeg državnog ureda, koji se financiraju s aktivnosti K761063 Stambeno zbrinjavanje, konto 4211 Stambeni objekti; sanacije i obnove stambenih jedinica u državnom vlasništvu i pozicija 4227 – uređaji, strojevi i oprema – opremanje opremom i namještajem, prema Prilogu 1 i Prilogu 2 ovoga Programa koji čine njegov sastavni dio.
Svi postupci ugovaranja potrebnih usluga projektiranja i stručnog nadzora, izvođenja radova i nabave roba za opremanje kuća i stanova provode se sukladno važećem propisu koji uređuje područje javne nabave.
Obnovljene odnosno sanirane stambene jedinice stavljaju se na raspolaganje Ministarstvu koje Odlukom ministra graditeljstva i prostornoga uređenja utvrđuje pravo vlasnicima i drugim korisnicima oštećenih i/ili uništenih stambenih jedinica za stambenim zbrinjavanjem u obnovljenim, odnosno saniranim stambenim jedinicama.
Odlukom ministra, ukoliko su pored oštećenja ili uništenja stambenih jedinica nastala oštećenja ili uništenja predmeta kućanstva i aparata bijele tehnike, vlasnicima i drugim korisnicima utvrđuje se i pravo na opremanje dodijeljenih stambenih jedinica.
Opremanje stambenih jedinica predmetima kućanstva, namještajem i aparatima bijele tehnike provodi se prema broju članova obitelji korisnika prava, a prema standardima koji su utvrđeni za opremanje stambenih jedinica za osobe s odobrenom međunarodnom zaštitom.
Darovanje kuća, odnosno stanova provodi se pozivom na Zaključak i Odluku, ovaj Program, te odluku ministra graditeljstva i prostornoga uređenja.
U izvršenju odluke ministra graditeljstva i prostornoga uređenja sklapaju se ugovori o darovanju između Središnjeg državnog ureda (darovatelj) i vlasnika oštećenih, odnosno uništenih stambenih jedinica (daroprimatelj).
Predmet darovanja mogu biti, uz građevinsko zemljište i pomoćne građevine na pripadajućem zemljištu, sukladno odluci ministra graditeljstva i prostornoga uređenja.
Daroprimatelji, provedbom ugovora u zemljišnoj knjizi, postaju vlasnici darovanih nekretnina, bez zabrane otuđenja i drugih stvarno-pravnih i obvezno-pravnih ograničenja u raspolaganju .
Ako korisnici stambenog zbrinjavanje, odnosno stanovnici oštećenih i uništenih obiteljskih kuća zgrada ne prihvate smještaj u raspoloživim stambenim jedinicama koje su useljive i odgovarajuće stambene površine, smatra se da su zbrinuti na drugi način.
Ako su korisnici stambenog zbrinjavanja odnosno stanovnici obiteljske kuće ili stana u stambenoj zgradi, odnosno stanar koji je s vlasnikom obiteljske kuće ili stana sklopio ugovor o najmu iskoristili drugu pomoć iz Programa ili propisa kojima Republika Hrvatska pruža materijalnu pomoć ugroženom stanovništvu, smatra se da su zbrinuti na drugi način.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
III. Lokacije na kojima se provode mjere stambenog zbrinjavanja
Lokacija područja na kojem se provode mjere stambenog zbrinjavanja stanovnika zgrada i uklanjanja ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene zbog klizanja tla na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja u Republici Hrvatskoj po ovom Programu su područja županija koje su Odlukom o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti („Narodne novine“, broj 132/17) razvrstane prema indeksu razvijenosti u skupine od I. do III.
I. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u drugoj polovini ispodprosječno rangiranih jedinica područne (regionalne) samouprave: Bjelovarsko-bilogorska županija, Brodsko-posavska županija, Ličko-senjska županija, Sisačko-moslavačka županija, Virovitičko-podravska županija i Vukovarsko-srijemska županija.
II. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u prvoj polovini ispodprosječno rangiranih jedinica područne (regionalne) samouprave: Karlovačka županija, Koprivničko-križevačka županija, Krapinsko-zagorska županija, Osječko-baranjska županija, Požeško-slavonska županija i Šibensko-kninska županija.
III. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u drugoj polovini iznadprosječno rangiranih jedinica područne (regionalne) samouprave: Međimurska županija, Splitsko-dalmatinska županija, Varaždinska županija i Zadarska županija.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
IV. Analiza zatečenog stanja i nastale štete te predviđanje mogućih daljnjih štetnih posljedica
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
IV.a Detaljan opis štete na zgradama s financijskim prikazom
Obilaskom terena Povjerenstvo utvrđuje koje je porušene ili oštećene zgrade, zbog narušene stabilnosti i opasnosti po život i zdravlje ljudi, potrebno ukloniti, odnosno utvrđuje oštećene zgrade koje su takvog oštećenja da je moguća obnova i dovođenje u funkcionalno stanje za korištenje. Povjerenstvo na osnovu dostavljene dokumentacije i utvrđenih činjenica nakon obilaska terena ocjenjuje da li je zemljište na kojem se nalazi porušena ili oštećena zgrada stabilizirano na način da se zatečena porušena ili oštećena zgrada može obnoviti ili izgraditi zamjenska ili se radi o zemljištu koje nije stabilizirano te bi obnova zatečene ili izgradnja zamjenske zgrade bila neisplativa, odnosno nesigurna jer ne bi ispunila temeljne zahtjeve za građevinu.
Ovisno radi li se o uništenoj ili oštećenoj zgradi utvrđuju se sljedeće kategorije oštećenja:
A. zgrade koje su oštećene
A.1.)na stabiliziranom klizištu (zemljištu)
A.2.)na nestabiliziranom klizištu (zemljištu)
B. zgrade koje su porušene ili su se urušile u većem dijelu na
B.1.)stabiliziranom klizištu (zemljištu)
B.2.)nestabiliziranom klizištu (zemljištu)
Ovisno radi li se o stabiliziranom ili nestabilnom klizištu (zemljištu) utvrđuju se sljedeće kategorije obnove postojećih ili izgradnje novih zgrada:
I. kategoriju čine zgrade čiji je popravak moguć i isplativ, ako se nalaze na klizištu (zemljištu) vlasnika koje je stabilizirano,
II. kategoriju čine zgrade čija je izgradnja moguća i isplativa ako se nalaze na zemljištu vlasnika koje je stabilizirano nakon pojave klizanja tla,
III. kategoriju čine zgrade čija izgradnja nije moguća i isplativa na zemljištu u vlasništvu korisnika obnove ali je na zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske ili jedinice lokalne samouprave,
IV. kategoriju čine porušene ili oštećene zgrade koje je potrebno ukloniti.
Uklanjanje ostataka oštećenih zgrada provodi Agencija nakon što Povjerenstvo ocijeni da se izvođenjem radova na uklanjanju ostataka oštećenih zgrada neće ugroziti život i zdravlje te imovina izvođača radova na uklanjanju.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
IV.b Opis posljedica
Ako su zbog klizanja tla nastala oštećenja na obiteljskim kućama ili drugim stambenim zgradama ili su one porušene ili prijeti opasnost od njihovog urušavanja, stanovništvo neposredno i posredno ugroženih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada mora biti sklonjeno i smješteno u privremeni smještaj.
Oštećene obiteljske kuće ili druge stambene zgrade čiji je popravak moguć i isplativ, ako vlasnici ispunjavaju kriterije iz Odluke građevinski će se sanirati i dovesti u funkcionalno stanje primjereno za stanovanje i korištenje, na način propisan Odlukom i ovim Programom.
Ukoliko se utvrdi da je prilikom izgradnje obiteljske kuće ili druge stambene zgrade korišten materijal čija uporaba je zabranjena, isti će se, na tehnički izvediv način ukloniti iz postojeće zgrade po ovlaštenom izvođaču i zamijeniti materijalom čija uporaba je dozvoljena odnosno sukladna propisima iz područja graditeljstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
V. Mjere za sanaciju zgrada
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
V.a Pripadne vrste radova za kategorije građevinskih oštećenja
Utvrđuju se slijedeće pripadne vrste radova za obnovu, odnosno izgradnju prema kategorijama građevinskih oštećenja zgrada:
I. kategorija
- izrada geomehaničkog nalaza (pribavljanje dokaza, odnosno elaborata da je tlo stabilizirano po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki)
- utvrđivanje činjeničnog stanja zapisnikom o procijeni građevinskog oštećenja po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki (vještak građevinske struke)
- izrada projekta sanacije koji po potrebi sadrži projekte propisane propisima iz područja prostornog uređenja i gradnje
- izvođenje radova.
II. kategorija
- izrada geomehaničkog nalaza (pribavljanje dokaza, odnosno elaborata da je tlo stabilizirano po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki)
- utvrđivanje činjeničnog stanja zapisnikom o procijeni građevinskog oštećenja po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki (vještak građevinske struke)
- izrada projekta uklanjanja postojeće zgrade
- uklanjanje postojeće zgrade s oporabom i deponiranjem građevinskog otpada na deponiju
- izrada projekta (glavni i izvedbeni projekt propisani propisima iz područja prostornog uređenja i gradnje)
- pribavljanje građevinske dozvole
- izgradnja zgrade
- pribavljanje uporabne dozvole.
III. kategorija
- utvrđivanje raspoloživog zemljišta i provjera prostorno planske dokumentacije za gradnju građevine stambene namjene
- darovanje zemljišta od strane Republike Hrvatske ili jedinica lokalne samouprave ili kupnja zemljišta za račun Republike Hrvatske
- izrada idejnog projekta ako je potrebno ishoditi lokacijsku dozvolu
- pribavljanje lokacijske dozvole (ako je potrebno)
- izrada projekata (idejni, glavni i izvedbeni projekt propisani propisima iz područja prostornog uređenja i gradnje)
- pribavljanje građevinske dozvole
- izgradnja zgrade
- pribavljanje uporabne dozvole.
IV. kategorija
- utvrđivanje činjeničnog stanja zapisnikom o procijeni građevinskog oštećenja po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki (vještak građevinske struke)
- izrada projektne dokumentacije za uklanjanje porušenih zgrada djelovanjem klizišta (sagledavanje potrebnog pristupa za mehanizaciju, uklanjanje zemlje, izvedba radova radi sprečavanja daljnjeg narušavanja stabilnosti postojećeg klizišta, odnosno sprečavanje daljnjeg klizanja)
- suglasnost vlasnika za uklanjanje ostataka zgrade
- uklanjanje ostataka porušenih zgrada i dijelova klizišta s oporabom i deponiranjem građevinskog otpada na deponiju.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
VI. Način i opseg provedbe mjera i kriteriji za provedbu
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
VI.a Obnova popravkom zgrada I. kategorije oštećenja
Za zgrade I. kategorije oštećenja radovi obnove izvode se u opsegu i na način kako je zgrada bila izvedena neposredno prije pojave klizanja tla ili na način koji najbliže odgovara izvornom stanju, a prema standardnom troškovniku kojim je propisan jedinstveni standard opreme i završnih radova.
Svi dijelovi zgrade koji su izgubili svoju osnovnu funkciju se uklanjaju, te se pojedine vrste otpada predaju ovlaštenim osobama za gospodarenje pojedinom vrstom otpada, odnosno s otpadom se postupa sukladno odredbama važećih propisa o gospodarenju otpadom.
Svi konstruktivni dijelovi zgrade narušene stabilnosti, a koji nisu određeni za uklanjanje, popravljaju se materijalima koji najbliže odgovaraju izvornom stanju.
Unutarnja žbuka i vanjska fasada koja se popravlja ili zamjenjuje, izvodi u kvaliteti koja najbliže odgovara izvornom stanju.
Završna obrada unutarnjih zidova i vanjske fasade izvodi se ličenjem.
Konstrukcija krovišta koje se popravlja, izvodi se tako da najbliže odgovara izvornom stanju. Ako se izvodi kompletna zamjena konstrukcije krovišta, ista se radi drvena s pokrovom od glinenog utorenog crijepa, ili prema odredbi iz važećeg prostornog plana.
Niskonaponske električne instalacije te instalacije vodovoda i odvodnje se obnavljaju prema prijašnjem stanju. Ako se ispitivanjem instalacije vodovoda i odvodnje utvrdi da nisu oštećene djelovanjem klizišta, ne obnavljaju se.
Ukoliko je u naselju obnovljena ili izvedena javna odvodnja a stambena zgrada ima septičku jamu, te ukoliko je moguć priključak odmah, neće se obnavljati septička jama već se izvode potrebni radovi na instalaciji odvodnje zaključno do mjernog okna, bez izvedbe priključka.
Ukoliko je u naselju obnovljena ili izvedena vodovodna mreža , a stambena zgrada ima vlastiti zdenac, te ukoliko je moguć priključak odmah, neće se obnavljati zdenac već se izvode potrebni radovi na vodovodnoj instalaciji zaključno do mjernog okna, bez izvedbe priključka.
Ukoliko u kući nije bio izgrađen sanitarni čvor (kupaona i WC), a postoji mogućnost priključka na postojeću odvodnju ili septičku jamu, te ukoliko postoji odgovarajući prostor unutar kuće, izvodi se sanitarni čvor veličine cca 6 m2.
Za pomoćne i gospodarske zgrade koje su u funkciji zgrade radovi obnove izvode se tako da najbliže odgovara izvornom stanju, a prema standardnom troškovniku kojim je propisan jedinstveni standard opreme i završnih radova.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
VI.b Obnova izgradnjom nove stambene zgrade II . i III . kategorije
U slučaju kad je za zgradu zapisnikom utvrđeno činjenično stanje, tj. da je zgradu potrebno ukloniti, na istoj parceli će se izgraditi nova zgrada, ukoliko je klizište sanirano i parcela se nalazi u vlasništvu stanovnika ili vlasništvu Republike Hrvatske. Za predmetnu zgradu izrađuje se projektna dokumentacija sukladno propisima koji uređuju područje prostornog uređenja i gradnje, tehničkim propisima i pravilima struke.
Nova zgrada treba imati najmanje:
- ulazni prostor
- kuhinju i blagovaonicu
- dnevnu sobu
- spavaću sobu
- spremište
- prostor za održavanje osobne higijene
- ispred glavnog ulaza moguće je predvidjeti vjetrobran ili ganjak .
Broj i veličina pojedinih prostorija koje čine stambeni prostor ovisi o broju članova kućanstva odnosno o pripadajućoj stambenoj površini.
Pripadajuća stambena površina obiteljske kuće ili stana utvrđuje se prema broju članova obitelji odnosno kućanstva korisnika obnove, i to:
a) nositelj obitelji – 35 m²
b) dvočlana obitelj – 45 m²
c) tročlana obitelj – 55 m²
d) četveročlana obitelj – 65 m²
e) peteročlana obitelj – 75 m²
- za svakog sljedećeg člana obitelji dodatnih 10 m².
Prilikom projektiranja nove zgrade potrebno je planirati slijedeće:
- izradu nosivih zidova, međukatnih konstrukcija ili stubišta,
- izradu krovne, odnosno stropne konstrukcije te izradu dimnjaka i krovne limarije,
- zatvaranje građevine vanjskom PVC stolarijom i to ugradnjom vanjskih vrata i prozora
- planirati sustav grijanja i hlađenja prostorija sukladno raspoloživim energetskim izvorima
- izvođenje fasade
- radove unutarnjeg uređenja i to:
a) zidarski (zidanje pregradnih zidova i unutarnja obrada zidova koja podrazumijeva grubu i finu žbuku, te bojanje disperzionim bojama),
b) instalaterski (ugradnja vodovodnih i kanalizacijskih instalacija u kuhinji i jednom sanitarnom čvoru izvodi se do priključka na javne cjevovode i elektroinstalacija do brojila i priključka na el. mrežu),
c) opremanje sanitarnog čvora (ugradnja WC školjke, tuša ili kade, umivaonika, električnog bojlera i pripadajuće sanitarne armature),
d) ugradnja unutarnje drvene stolarije,
e) ugradnja cementne glazure s pripadajućom izolacijom na podove
f) izvesti keramičarske radove u sanitarnom čvoru i kuhinja pločicama I. klase,
g) izvesti završne podne obloge od parketa II . klase.
Ukoliko je u naselju obnovljena ili izvedena javna odvodnja, a stambena zgrada ima septičku jamu, te ukoliko je moguć priključak odmah, ne obnavlja se septička jama već se izvode potrebni radovi na instalaciji odvodnje zaključno do mjernog okna.
Ukoliko je u naselju obnovljena ili izvedena vodovodna mreža, a stambena zgrada ima vlastiti zdenac, te ukoliko je moguć priključak odmah, ne obnavlja se zdenac već se izvode potrebni radovi na vodovodnoj instalaciji zaključno do mjernog okna.
Ograde balkona, terasa loggia i galerija moraju biti najmanje visine 1,00 m, mjereno od završnog poda do gornjeg ruba ograde.
Svjetla visina (od završnog poda do završnog stropa) stambene zgrade mora biti 2,60 m.
Za izgradnju nove zgradu potrebno je prije početka izvođenja radova, ishoditi pravomoćnu građevinsku dozvolu.
Nakon što je zgrada izgrađena, potrebno je ishoditi uporabnu dozvolu i upisati građevinu u katastar i zemljišne knjige.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
VI.c Uklanjanje ostataka porušenih zgrada IV. kategorije
U slučaju kada je zgrada Zapisnikom o utvrđenom činjeničnom stanju određena za uklanjanje, ista se uklanja sukladno Projektu uklanjanja porušenih zgrada i odabiru najpovoljnijeg ponuditelja koji se odabire sukladno zakonu kojim se uređuje javna nabava.
Svi dijelovi zgrade koji su izgubili svoju osnovnu funkciju se uklanjaju, te se pojedine vrste otpada predaju ovlaštenim osobama za gospodarenje pojedinom vrstom otpada, odnosno s otpadom se postupa sukladno odredbama važećih propisa o gospodarenju otpadom.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
VI.d Ostalo
U prikupljanju dokumentacije i komunikaciji između tijela koja sudjeluju u provedbi ovoga Programa elektronička komunikacija izjednačena je s dostavom redovite pošte.
Prikupljaju se samo oni osobni podaci stanovnika zgrada koji su neophodni za provedbu postupka stambenog zbrinjavanja stanovnika zgrada i uklanjanje ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene zbog klizanja tla na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja u Republike Hrvatske, te će se isti koristiti samo u naznačenu svrhu.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
VII. Dokumentacija za obnovu zgrada
U ovisnosti od utvrđenoj vrsti i obimu oštećenja te vrsti građevinskih radova koje je potrebno izvršiti u svrhu stambenog zbrinjavanja korisnika obnove ovlašteni projektant određuje da li je za izvedbu građevinskih radova na obnovi postojeće zgrade potrebno ishoditi građevinsku dozvolu ili pribaviti glavni projekt ako se radi o radovima iz članka 128. Zakona o gradnji odnosno u skladu s odredbama Pravilnika o jednostavnim i drugim građevinama i radovima („Narodne novine“ broj 112/17 i 34/18).
Ako je potrebno izgraditi novu građevinu na građevinskoj parceli u vlasništvu Republike Hrvatske ili jedinice lokalne samouprave ili zamjensku građevinu na parceli u vlasništvu korisnika obnove na zemljištu koje je stabilizirano postupak se provodi sukladno propisima koji uređuju prostorno uređenje i gradnju. Agencija pribavlja potrebnu dokumentaciju i podnosi zahtjev za izdavanjem građevinske dozvole, te po dovršetku radova podnosi zahtjev za izdavanjem uporabne dozvole.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
VII.a Dokumentacija za obnovu zgrade I. kategorije oštećenja
Za potrebe provedbe obnove zgrade I. kategorije oštećenja propisuje se sljedeća potrebna dokumentacija:
1. Geomehanički nalaz o stabilizaciji tla (pribavljanje dokaza, odnosno elaborata da je tlo stabilizirano po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki)
2. Zapisnik o utvrđivanju činjeničnog stanja o procijeni građevinskog oštećenja po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki (vještak građevinske struke) s pripadajućim prilozima:
– osnovni podaci o stambenoj zgradi
– opis oštećenja s dokaznicom mjera i skicama
– fotodokumentacija stambene zgrade izvana i iznutra (fotografije svih pročelja, svih prostorija i pozicije stambene zgrade i gospodarskih i pomoćnih zgrada koje su u funkciji stambene zgrade) .
3. Projektna dokumentacija
- Glavni projekt (ako je potrebno)
- Izvedbeni projekt (ako je potrebno)
- Statičke proračune (ako je potrebno)
- Troškovnik svih radova obnove.
4.Dokumenti u svrhu provjere prava korisnika obnove (Odluka nadležnog tijela)
5.Izjava suglasnosti vlasnika na Zapisnik i obim radova obnove
6.Ugovori s izvođačima, stručnim nadzorom
7.Građevinski dnevnik
8.Izvješća o provođenju radova obnove
9.Zapisnik o završetku radova obnove zgrade i primopredaji, uključivo izjavu izvođača o izvedenim radovima i završno izvješće nadzornog inženjera.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
VII.b Dokumentacija za izgradnju nove zgrade II. i III. kategorije
Za izgradnju nove zgrade propisuje se sljedeća potrebna dokumentacija:
1. Geomehanički nalaz o stabilizaciji tla (pribavljanje dokaza, odnosno elaborata da je tlo stabilizirano po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki) -odnosi se na II . kategoriju
2. Zapisnik o utvrđivanju činjeničnog stanja o procijeni građevinskog oštećenja po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki (vještak)
3. Dokumenti u svrhu provjere prava korisnika obnove (Odluka)
4. Projektna dokumentacija za izgradnju nove zgrade
5. Dozvole (lokacijska, građevinska, uporabna po dovršetku izgradnje)
6. Izjava suglasnosti vlasnika na projekt nove zgrade
7. Ugovori s izvođačima, stručnim nadzorom
8. Građevinski dnevnik
9. Izvješća o provođenju radova izgradnje.
10. Zapisnik o završetku radova obnove zgrade i primopredaji, uključivo izjavu izvođača o izvedenim radovima i završno izvješće nadzornog inženjera.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
VII.c Dokumentacija za uklanjanje porušenih zgrada IV . kategorije
Za uklanjanje porušenih i oštećenih zgrada propisuje se sljedeća potrebna dokumentacija:
1. Zapisnik o utvrđivanju činjeničnog stanja o procijeni građevinskog oštećenja po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki (vještak građevinske struke)
2. Odluka o uklanjanju zgrade
3. Suglasnost vlasnika zgrade za uklanjanje
4. Projekt uklanja porušene ili oštećene zgrade
5. Ugovori s
izvođačima, stručnim nadzorom6. Građevinski dnevnik
7. Izvješća o provođenju radova uklanjanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
VII.d Ostalo
Provjeru prava stanovnika, na temelju podataka Ministarstva pravosuđa i Državne geodetske uprave o stanovnicima zgrada, te prijavama prebivališta ili boravišta, provodi i utvrđuje Ministarstvo u suradnji s Ministarstvom unutarnjih poslova i jedinicom lokalne samouprave.
Izjave o suglasnosti potpisuje vlasnik koji svojim potpisom prihvaća Zapisnik o utvrđivanju činjeničnog stanja o procijeni građevinskog oštećenja i Zapisnik o procjeni građevinskih oštećenja, te daje suglasnost na predviđeni obim i vrstu radova obnove.
Upisom u građevinski dnevnik započinju radovi na obnovi zgrade. Zapisnik o završetku radova obnove potpisuje vlasnik, izvođač, stručni nadzor, te isti predstavlja ispunjenje ugovornih obveza izvoditelja.
Izvješća stručnog nadzora dostavljaju se Agenciji jednom tjedno kako bi se koristili u svrhu praćenja provedbe ovoga Programa.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
VIII. Rokovi provedbe radova
Radovi na zgradama po ovom Programu odvijaju se sukladno pribavljenoj dokumentaciji u suradnji s nadležnim tijelima te prema raspoloživim financijskim sredstvima.
Završetak radova na zgradama predmetom su ugovornih obveza ugovornih strana.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
IX. Operativna provedba Programa obnove
U svrhu provedbe ovoga Programa :
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
IX.a Ministarstvo obavlja sljedeće poslove:
- provodi postupak za prikupljanje prijava za sufinanciranje sanacije šteta nastale djelovanjem klizanja tla
- provodi postupak za prikupljanje prijava za sufinanciranje sanacije klizišta i to za izradu projektne dokumentacije i izvedbu radova na sanaciji klizišta
- pribavlja Geomehanički nalaz o stabilizaciji tla (pribavljanje dokaza, odnosno elaborata da je tlo stabilizirano po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki)
- pribavlja Zapisnik o utvrđivanju činjeničnog stanja o procijeni građevinskog oštećenja po ovlaštenoj osobi, odnosno tvrtki (vještaku građevinske struke)
- pribavlja Zapisnik Povjerenstva za procjenu stanja klizišta i opravdanosti izvođenja građevinskih radova na zemljištu na kojem se nalazi oštećena zgrada
- donosi Odluku kojom utvrđuje prava stanovnicima kojima su zbog klizanja tla uništene ili oštećene zgrade koje se prema odredbama Zakona o gradnji smatraju postojećima i za koje je u propisanom roku podnesen zahtjev za ozakonjenje prema posebnom zakonu, a u kojima su stanovnici na dan pojave oštećenja zgrada klizanjem tla imali prijavljeno prebivalište, prijavljeno boravište ili su u njima do nastanka oštećenja stanovali
.- donosi Odluku o uklanjanju porušene ili oštećene zgrade .
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
IX.b Središnji državni ured obavlja pravne i administrativne poslove vezane uz:
- osiguravanje privremenog smještaja stanovnika zgrada koji su vlasnici tih zgrada ili članovi kućanstva vlasnika sukladno raspoloživom stambenom fondu kojim raspolaže Republika Hrvatska. D o trajnog zbrinjavanja stanovnika zgrada snositi će troškove korištenja privremenog smještaja. Privremeni smještaj traje do stjecanja uvjeta za trajno stambeno zbrinjavanje ili stjecanja vlasništva druge useljive stambene jedinice
- pripremu, organizaciju i provedbu programa sanacije i obnove trenutno neuseljivih stambenih jedinica u državnom vlasništvu na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja Republike Hrvatske, s namjerom trajnog stambenog zbrinjavanja korisnika prava na trajno stambeno zbrinjavanje,
- darovanje druge useljive zgrade koje moraju biti uređene i opremljene na način da su primjerene za stanovanje sukladno točci IV.a ovoga Programa , stanovnicima zgrada koji su vlasnici zgrada ili članovi kućanstva vlasnika, odnosno stana u vlasništvu Republike Hrvatske,
- pronalaženje druge zgrade odnosno stana u vlasništvu Republike Hrvatske ili druge osobe, za čije korištenje mogu sklopiti ugovor o najmu za stanovnike zgrada koji nisu vlasnici oštećenih zgrada ili članovi kućanstva vlasnika te zgrade, a u oštećenoj zgradi stanuju na temelju ugovora o najmu,
-oprema zgrade ili stanove sukladno standardima koji se koriste u programu zbrinjavanja osoba s odobrenom međunarodnom zaštitom.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
IX.c U svrhu praćenja provedbe Programa Agencija obavlja osobito sljedeće poslove:
- postupa sukladno zaprimljenim odlukama ministra graditeljstva i prostornoga uređenja
- pribavlja projekt uklanjanja ostataka porušenih ili oštećenih zgrada
- pribavlja suglasnost stanovnika na prijedlog načina za trajno stambeno zbrinjavanje u slučaju izgradnje nove zgrade u svrhu trajnog stambenog zbrinjavanja
- pribavlja suglasnost stanovnika za rušenje zgrade
- provodi postupke javne nabave:
a) za odabir izvođača radova za uklanjanje porušenih i oštećenih zgrada
b) za odabir projektanata za izradu Zapisnika o procjeni građevinskih oštećenja s pripadajućim prilozima (I . kategorija)
c) za odabir projektanta za izradu projektne dokumentacije (III . kategorija)
- podnosi, u ime korisnika obnove, odnosno vlasnika, zahtjev za izdavanjem akata za gradnju i uporabu građevine (lokacijska i/ili građevinska i uporabna dozvola)
- prema Izvješću nadzornih inženjera prati ispunjenje Programa,
- prati utrošak sredstava i izvršavanje ugovorenih rokova
- sastavlja i predaje izvješće Ministarstvu o provedbi i učinku ovoga Programa,
- obavlja i druge poslove i poduzima druge radnje potrebne za provedbu ovoga Programa
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
X. Prikaz utrošenih i procjena potrebnih financijskih sredstava i izvori financiranja
Ovaj Program provodi se iz raspoloživih sredstvima Državnog proračuna Republike Hrvatske i drugim sredstvima.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
X.a Preliminarna procjena ukupnih izravnih šteta do sada utvrđenih na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja u Republici Hrvatskoj
Prema podacima Državnog povjerenstva za procjenu štete od elementarnih nepogoda, šteta na obiteljskim i više stambenim zgradama i gospodarskim građevinama fizičkih osoba, koje su oštećene tijekom pojave klizišta u Hrvatskoj Kostajnici, iznosi 4.926.144,80 kuna.
Kako u trenutku donošenja Odluke Vlade Republike Hrvatske nisu bili poznati točni iznosi novčanih sredstava za uklanjanje ostataka oštećenih zgrada na područje Hrvatske Kostajnice i drugim dijelovima Republike Hrvatske, Ministarstvo je u okviru Državnog proračuna osiguralo iznos od 1.000.000,00 kuna za 2018. godinu. S obzirom da tijekom 2018. godine na području klizišta u Hrvatskoj Kostajnici nije utvrđeno da je klizište stabilizirano i da su osigurani uvjeti za sigurno izvođenje građevnih radova na uklanjanju ostataka porušenih kuća na području klizišta podnožja brda Djed u Hrvatskoj Kostajnici, odlučeno je da će se uklanjanju pristupiti kada se po ocjeni Povjerenstva osiguraju uvjeti za sigurno izvođenje radova, za što su sredstva osigurana u proračunu Ministarstva za 2019. godinu, a koristiti će se u skladu s izvršenjem ugovora o uklanjanju s ugovornim izvođačem.
Nadalje, pozivom na Odluku Ministarstvo je 27. srpnja 2018. godine objavilo Javni poziv za podnošenje zahtjeva za ostvarenjem prava na stambeno zbrinjavanje stanovnika zgrada i uklanjanje ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene zbog klizanja tla na području Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Javni poziv) na koji se odazvalo 75 osoba s područja Republike Hrvatske od kojih su tri s područja županija koje su razvrstane u IV. skupinu razvijenosti pa prema uvjetima iz Javnog poziva ne ostvaruju pravo na stambeno zbrinjavanje prema kriterijima iz Odluke, već je njihovo zbrinjavanje u nadležnosti jedinice regionalne samouprave (županije) koja se ocjenjuje dovoljno razvijenom da bi Vlada Republike Hrvatske pomagala u stambenom zbrinjavanju stanovnika. Preliminarnom provjerom dostavljenih podataka utvrđeno je je ukupno iskazana šteta na imovini oštećenih stanovnika koji su se odazvali Javnom pozivu veća od 11.500.000,00 kuna uz napomenu da je procjena štete iskazana u 37 slučajeva od 75 prijavljenih s prosječno iskazanom štetom od 313.314,71 kunom, te se procjenjuje da ukupna šteta iznosi preko 23.500.000,00 kuna.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
X.b Prikaz utrošenih sredstava
Postupajući po Zaključku i Odluci Središnji državni ured pripremio je i organizirao obnovu sedam stambenih jedinica (6 obiteljskih kuća i jedan stan) u državnom vlasništvu s kojima raspolaže Središnji državni ured na području Hrvatske Kostajnice, u ulici Rosulje br. 38, Rosulje br. 65, Rosulje br. 84, Dolovi br. 3, Krste Frankopana br. 27, Utolička br. 11a, te stanom na adresi Vladimira Nazora br. 9.
Za izvođenje potrebni građevinskih radova na obnovi i uređenju navedenih stambenih jedinica korištena su u 2018. godini sredstva s kojima raspolaže Središnji državni ured na aktivnosti K761063, pozicija 4211 – sanacija, obnova i izgradnja stambenih jedinica, u iznosu od 2.675.163,13 kuna s PDV-om.
Sredstva planirana za uklanjanje ostataka oštećenih i porušenih stambenih i gospodarskih zgrada planirana za 2018. godinu nisu utrošena jer nije utvrđeno da bi se izvođenju građevinskih radova na uklanjanju ostataka moglo pristupiti bez opasnosti po izvođače i imovinu – radne strojeve i opremu, jer je prethodno potrebno pribaviti procjenu stručnog povjerenstva o sigurnosti izvođenja radova na prostoru na kojem se pojavilo klizište.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
X.c Prikaz i procjena potrebnih financijskih sredstava i izvori financiranja
Za dovršenje obnove stambenih jedinica i njihovo opremanje nužnim predmetima kućanstva za potrebe trajnog zbrinjavanja ugroženih stanovnika Hrvatske Kostajnice koju provodi Središnji državni ured planirano je u 2019. godini planira utrošiti još 5.508.648,15 kn s PDV-om za obnovu i 494.331,25 kuna s PDV-om za opremanje istih nužnim namještajem, bijelom tehnikom i opremom.
Sredstva za dovršenje obnove navedenih stambenih jedinica osigurane su u Državnom proračunu Republike Hrvatske u okviru limita kojima raspolaže Središnji državni ured na aktivnosti K761063, pozicija 4211 – sanacija, obnova i izgradnja stambenih jedinica, a sredstva za opremanje nužnim predmetima kućanstva osigurana su u Državnom proračunu u okviru limita kojima raspolaže Središnji državni ured na aktivnosti K761063, pozicija 4227 – uređaji, strojevi i oprema – opremanje opremom i namještajem.
S obzirom da će se točan iznos potrebnih sredstava za stambeno zbrinjavanje svih stanovnika kojima su oštećene ili uništene kuće uslijed klizanja terena i koji ispunjavaju uvjete za stambeno zbrinjavanje prema Odluci utvrditi nakon pregleda klizišta i oštećenih zgrada i provjere dostavljenih podataka, izvršenje ovoga Programa provesti će se u skladu s raspoloživim sredstvima u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2019 . godinu
teprojekcijama za 2020. i 2021. godinu. Sredstva za provođenje predmetnog Programa planiraju su u proračunu Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja, te Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama, koja će osigurati sredstva za stambeno zbrinjavanje stanovnika oštećenih i/ili porušenih zgrada obnovom, izgradnjom zamjenskih zgrada ili kupnjom postojećih zgrada, te u proračunu Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje.PRILOG 1 – IZVOĐENJE RADOVA SANACIJE/OBNOVE NA PODRUČJU HRVATSKE KOSTAJNICE
1. Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje je iz stambenog fonda kojim raspolaže predložio 7 stambenih jedinica (6 kuća i 1 stan) za stambeno zbrinjavanje stanovnika kojima su kuća stradale u klizanju tla u Hrvatskoj Kostajnici i 2 useljiva stana u Gradu Petrinji kao privremeni, odnosno trajni smještaj.
Prije useljenja korisnika prava potrebno je 7 stambenih jedinica sanirati, odnosno obnoviti.
2. Za sanaciju stambenih jedinica pokreću se postupci javne nabave za odabir projektanta, stručnog nadzora. Po završetku faze projektiranja pokreće se postupak ugovaranja izvoditelja radova.
Popis osnovnih radova koji su obuhvaćeni programom sanacije, odnosno obnove stambenih jedinica:
1. ETAPE - KONSTRUKCIJSKA SANACIJA
PRIPREMNI RADOVI, DEMONTAŽE I RUŠENJA
POPRAVAK POSTOJEĆIH KONSTRUKTIVNIH ELEMENATA
ZIDARSKI RADOVI
TESARSKI RADOVI
ARMIRAČKI RADOVI
BETONSKI I ARMIRANOBETONSKI RADOVI
2. ETAPA - KROVIŠTE I LIMARIJA
ZIDARSKI RADOVI
TESARSKI RADOVI
ARMIRAČKI RADOVI
BETONSKI I ARMIRANOBETONSKI RADOVI
LIMARSKI RADOVI
KROVOPOKRIVAČKI RADOVI
3. ETAPA - ZATVARANJE VANJSKIH OTVORA
STOLARSKI RADOVI - Prozori i ulazna vrata (PVC)
4. ETAPA - UNUTARNJE UREĐENJE
ZIDARSKI RADOVI
IZOLATERSKI RADOVI
STOLARSKI RADOVI (unutarnja stolarija – sobna vrata)
VODOVOD I KANALIZACIJA (UNUTARNJI RAZVOD)
ELEKTROINSTALACIJE
5. ETAPA - DODATNI ZAVRŠNI RADOVI
ZIDARSKI RADOVI
KERAMIČARSKI RADOVI
PODOPOLAGAČKI RADOVI
BRAVARSKI RADOVI, DRVENE OGRADE
SOBOSLIKARSKO LIČILAČKI RADOVI
INSTALACIJA VODOVODA (VANJSKI RAZVOD)+HIDROFOR
INSTALACIJA KANALIZACIJE (VANJSKI RAZVOD)
SABIRNA JAMA
SANITARNA GALANTERIJA
FASADERSKI RADOVI
3. Sve stambene jedinice se saniraju, odnosno obnavljaju u postojećim gabaritima.
Izvode se radovi konstruktivne sanacije, sanacija krovišta i limarije, zatvaranje vanjskih otvora stolarijom, unutarnje uređenje na ukupnoj površini stambene jedinice, te se izvode i dodatni završni radovi (izrada fasade, sabirne jame ili priključak na javnu kanalizaciju, podopolagački radovi, soboslikarski radovi, bravarski radovi i dr.)
PRILOG 2 – OPREMANJE STAMBENIH JEDINICA
1. Nakon završetaka sanacije, odnosno obnove stambenih jedinica, ukoliko je obitelji korisnika prava utvrđeno i pravo na opremanje, stambene jedinice će se opremiti opremom i namještajem prema dolje navedenoj specifikaciji. Za fazu opremanja se raspisuje natječaj za isporučitelje opreme i bijele tehnike.
Oprema će se kuhinja, blagovaonica, dnevni boravak, hodnik, wc, kupaonica i sobe (prema broju članova kućanstva).
Popis opreme i predmeta kućanstva:
SPAVAĆA SOBA
1. krevet sa madracem,
2. noćni ormarić,
3. garderobni ormar,
4. radni stolić i stolac za djecu do 18 godina,
KUHINJA I BLAGOVAONA
5. kuhinjski stol,
6. stolac (4 komada),
7. kuhinjski element (donji),
8. viseći kuhinjski element,
9. kuhinjski element sa sudoperom,
DNEVNI BORAVAK
10. trosjed na razvlačenje
11. stolić
12. ormar za dnevni boravak – komoda za TV
HODNIK
13. zidna vješalica
14. ormarić za cipele
KUPAONICA i WC
15. kupaonsko ogledalo sa policom
16. kupaonski ormarić
17. wc daska
18. držač za ručnike
19. držač za wc papir
TEHNIKA
20. štednjak (električni štednjak ili peć na drva)
21. hladnjak
22. perilica rublja
i23. električni uljni radijator
24. TV
25. kuhinjska filter napa
OPREMA
26. oprema za kuhinju
27. oprema za spavaču i dječju sobu
28. oprema za kupaonicu
Broj predmeta iz točke 1., 2., 3. i 4. uvećava se prema broju članova obitelji.
Svi elementi namještaja (drveni elementi, madrac i sudoper), jedinice bijele tehnike (hladnjak, električni štednjak, peć na drva i perilica rublja) i sva oprema moraju imati atest kvalitete izdan od ovlaštene pravne osobe u Republici Hrvatskoj.
Namještaj treba biti izrađen iz troslojne obostrano oplemenjene iverice debljine minimalno 18 mm, Tip TP 20, emisijske klase E1, sukladno zahtjevima Zakona o gradnji i Pravilnika o tehničkim zahtjevima za drvne ploče („Narodne novine“, broj 57/15)
Radna ploča kuhinjskog namještaja mora biti izrađena iz troslojne iverice jednostrano obložene melaminskom folijom debljine minimalno 28 mm, Tip TP 20, emisijske klase E1, sukladno zahtjevima Zakona o gradnji i Pravilnika o tehničkim zahtjevima za drvne ploče .
Namještaj se sastoji od slijedećih cjelina:
KUHINJA I BLAGOVAONICA
kuhinjski element sa sudoperom i sifonomkom1
kuhinjski element s policom i vratimakom1
viseći kuhinjski element s ladicom i dvojim vratimakom2
kuhinjski stolkom1
stolicakom4
SOBA ZA SPAVANJE
krevet s podnicomkom1
madrackom1
garderobni ormarkom1
noćni ormarićkom1
DJEČJA SOBA
dječji krevet s podnicomkom1
dječji madrackom1
dječji garderobni ormarkom1
noćni ormarićkom1
radni stolkom1
dječja stolicakom1
DNEVNI BORAVAK
trosjed na razvlačenjekom1
stolićkom1
ormar za dnevni boravak – komoda za TVkom1
OPREMA ZA KUHINJU
set lonaca (mali, srednji i veliki)kom1
tavicakom1
pribor za jelo za 4 sobe (žlice, vilice, noževi)kom1
servis za jelo za 4 osobe (duboki, plitki i mali tanjuri)kom 1
šalicekom 4
čaše kom 4
nož za rezanje kruhakom 1
kuhinjske krpekom4
koš za smećekom1
OPREMA ZA SPAVAĆU I DJEČJU SOBU
jastuk i pokrivačkom4
dekakom4
posteljina(plahta, navlake za jastuk i prekrivač)kom4
KUPAONICA i WC
kupaonsko ogledalo s policomkom1
kupaonski ormarićkom1
držač za ručnikekom2
držač za wc papirkom1
wc daskakom1
OPREMA ZA KUPAONICU
ručnik (veliki i mali)kom8
krpa za čišćenjekom2
metlakom1
HODNIK
zidna vješalicakom1
ormar za cipelekom1
TEHNIKA
štednjak (električni štednjak ili peć na drva)kom1
hladnjakkom1
perilica rubljakom1
električni uljni radijatorkom1
TVkom1
kuhinjska filter napakom1
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja