Na temelju članka 71. stavka 6. Zakona o pružanju usluga u turizmu („Narodne novine“, broj 130/17), uz prethodno mišljenje ministra nadležnog za obrazovanje, ministar turizma donosi
PRAVILNIK
O STRUČNOM ISPITU ZA TURISTIČKE VODIČE
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se ispitni program stručnog ispita za turističkog vodiča, broj nastavnih sati, sastav ispitne komisije, uvjete koje mora ispunjavati nastavno osoblje te način polaganja ispita.
Članak 2.
(1) Stručni ispit za turističkog vodiča (u daljnjem tekstu: stručni ispit) polaže se pred ispitnom komisijom pri odgovarajućem visokom učilištu koju rješenjem imenuje ministar nadležan za turizam (u daljnjem tekstu: ministar), uz prethodno mišljenje ministra nadležnog za obrazovanje.
(2) Odgovarajuće visoko učilište pri kojem se polaže stručni ispit je ono koje izvodi najmanje stručni ili sveučilišni studij na preddiplomskoj razini u području turizma ili imaju smjer ili nastavne predmete iz područja turizma.
(3) Visoko učilište iz stavka 2. ovoga članka dužno je organizirati posebni dio stručnog ispita za zaštićene cjeline (lokalitete) po županijama za najmanje četiri županije odnosno Grad Zagreb.
II. ISPITNA KOMISIJA
Članak 3.
(1) Ispitna komisija sastoji se od najmanje pet članova: predsjednika ispitne komisije, predstavnika udruge turističkih vodiča, predstavnika udruge poslodavaca turističkih agencija, predstavnika ministarstva nadležnog za turizam (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) i tajnika ispitne komisije.
(2) Visoko učilište može, pored članova iz stavka 1. ovoga članka, za članove ispitne komisije predložiti nastavnike visokog učilišta i druge stručne djelatnike iz pojedinih područja obuhvaćenim stručnim ispitom.
(3) Članove ispitne komisije, osim predstavnika Ministarstva, ministar imenuju na prijedlog visokog učilišta.
(4) Visoko učilište može, pored članova ispitne komisije, za izvođenje predavanja i vježbi te ispita za pojedine ispitne predmete prema programu stručnog ispita angažirati i druge nastavnike visokog učilišta i druge stručne djelatnike iz pojedinih područja obuhvaćenim stručnim ispitom.
(5) Visoko učilište za svaku županiju za koju organizira stručni ispit za člana ispitne komisije mora predložiti predstavnika udruge turističkih vodiča s položenim stručnim ispitom za tu županiju.
(6) Završni dio stručnog ispita polaže se pred najmanje tri člana ispitne komisije navedenih u stavku 1. ovoga članka, od kojih je jedan obvezno predstavnik Ministarstva.
Članak 4.
(1) Predsjednik ispitne komisije utvrđuje datum održavanja stručnog ispita i rukovodi radom ispitne komisije, te se brine da se rad ispitne komisije odvija u skladu sa Zakonom o pružanju usluga u turizmu i ovim Pravilnikom.
(2) Tajnik ispitne komisije utvrđuje raspored polaganja ispita, popis prijavljenih kandidata i da li kandidati ispunjavaju uvjete za pristupanju polaganju stručnog ispita, te ostale administrativne poslove vezane uz organizaciju stručnog ispita.
III. PRIJAVA ZA ISPIT
Članak 5.
(1) Kandidat koji želi polagati stručni ispit za turističkog vodiča, nakon objavljenog oglasa o održavanju seminara i ispita za turističke vodiče, podnosi prijavu visokom učilištu u roku određenom u oglasu.
(2) U prijavi kandidat treba navesti da li se prijavljuje za polaganje općeg dijela ili za polaganje općeg i posebnog dijela stručnog ispita ili samo posebnog dijela stručnog ispita ukoliko već ima položen opći dio, odnosno za koju županiju.
(3) Uz prijavu za polaganje stručnog ispita, kandidat je dužan priložiti:
1. dokaz o uplati iznosa cijene ispita,
2. dokaz da ima najmanje završenu srednju školu,
3. izjavu za koju županiju/grad odnosno županije želi polagati posebni dio ispita,
4. dokaz o položenom općem dijelu ispita, ukoliko se kandidat prijavljuje za polaganje samo posebnog dijela stručnog ispita.
(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, turistički vodič državljanin države ugovornice Ugovora o Europskom gospodarskom prostoru i Švicarske Konfederacije koji se prijavljuje za polaganje posebnog dijela stručnog ispita za zaštićene cjeline (lokalitete) radi pružanja usluga na privremenoj i povremenoj osnovi, uz prijavu je dužan priložiti dokaze iz stavka 3. točaka 1. do 3. ovoga članka, te dokaz da ispunjava uvjete za pružanje usluga turističkog vodiča na privremenoj i povremenoj osnovi u Republici Hrvatskoj sukladno posebnom propisu kojim se uređuje priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija iz područja turizma.
IV. ISPITNI PROGRAM I PROVEDBA STRUČNOG ISPITA
Članak 6.
(1)Ispitni program za turističke vodiče sastoji se od općeg i posebnog dijela.
(2) Opći dio stručnog ispita sastoji se od predavanja, vježbi i provjere stečenih ishoda učenja sukladno odredbama ovoga Pravilnika koji su jedinstveni za sve kandidate koji pristupe polaganju općeg dijela stručnog ispita.
(3) Posebni dio stručnog ispita sastoji se od predavanja, vježbi i provjere stečenih ishoda učenja sukladno odredbama ovoga Pravilnika koji se zasebno definiraju za pojedine županije odnosno Grad Zagreb.
(4) Kandidat ima pravo polagati posebni dio stručnog ispita, ukoliko ima položen opći dio stručnog ispita, bez obzira pri kojem ga je visokom učilištu položio.
Članak 7.
(1) Opći dio stručnog ispita za turističkog vodiča obuhvaća predavanja, vježbe i provjeru stjecanja sljedećih ishoda učenja:
a)prikazati društveno-kulturna, politička, povijesna, zemljopisna, ekonomska i druga obilježja Republike Hrvatske u globalnom i europskom kontekstu
b)sprovesti proces interkulturalnog komuniciranja u kontekstu specifičnih oblika komuniciranja pri vođenju turista
c)upotrijebiti osobne prezentacijske i interpretacijske tehnike u različitim uvjetima i prostorima pri vođenju turista
d)osmisliti sadržaj tumačenja i itinerar obilaska za različite vrste turista prema dobi, posebnim potrebama, interesu i razini obrazovanja u različitim uvjetima i prostorima pri vođenju turista
e)upravljati grupnom dinamikom, kretanjem u vremenu i prostoru, konfliktima i kriznim situacijama pri vođenju različitih grupa turista i na različitim lokacijama
f)organizirati pružanje usluga u okvirima ekonomskih, pravnih, etičkih, radnih, sigurnosnih i drugih činitelja koji utječu na poslove turističkog vodiča.
(2) Predavanja za stjecanje ishoda učenja iz stavka 1. točke a) ovoga članka ne mogu biti kraća od 12 nastavnih sati, a provjera stečenih ishoda učenja provodi se na pismenom ili usmenom ispitu.
(3) Predavanja za stjecanje ishoda učenja iz stavka 1. točke f) ovoga članka ne mogu biti kraća od 12 nastavnih sati, a provjera stečenih ishoda učenja provodi se na pismenom ili usmenom ispitu.
(4) Predavanja i vježbe za stjecanje ishoda učenja iz stavka 1. točaka b) i c) ovoga članka ne mogu biti kraća od 12 nastavnih sati predavanja i 12 sati vježbi, a provjera stečenih ishoda učenja provodi se na pismenom ili usmenom ispitu, praktičnom izvedbom zadatka na vježbama te izradom seminarskog rada - snimke simulacije osnovnih oblika komuniciranja s turistima (uvodni govor, tumačenje, obavijest, upute i pojašnjenja, završni govor).
(5) Predavanja i vježbe za stjecanje ishoda učenja iz stavka 1. točaka d) i e) ovoga članka ne mogu biti kraća od 24 nastavnih sati predavanja i 32 sati vježbi koje uključuju i vježbe u autobusu, a provjera stečenih ishoda učenja se provodi na pismenom ili usmenom ispitu, praktičnom izvedbom zadatka na vježbama te izradom seminarskog rada – prijedloga sadržaja tumačenja i itinerara obilaska za zadanu grupu turista, uvjete i prostor.
(6) Vježbe za stjecanje ishoda učenja iz stavka 5. ovoga članka mogu se izvoditi zajedno s vježbama u posebnom dijelu stručnog ispita za kandidate koji su istovremeno prijavili polaganje općeg i posebnog dijela stručnog ispita, a pod uvjetom da su uz vježbe na zaštićenim cjelinama (lokalitetima) obuhvaćene i vježbe u autobusu te na različitim lokacijama i prostorima u kojima turistički vodiči pružaju usluge.
(7) Predavanja, vježbe i provjeru stjecanja ishoda učenja iz stavka 1. točaka c) do f) ovoga članka izvode turistički vodiči i predstavnici turističkih agencija.
Članak 8.
(1) Posebni dio stručnog ispita za turističkog vodiča obuhvaća predavanja, vježbe i provjeru stjecanja sljedećih ishoda učenja:
a)interpretirati povijesni razvoj, događaje, lokalitete i utjecaj povijesnih osoba uključujući noviju povijest i tijek Domovinskog rata na području za koji se izvodi posebni dio programa
b)protumačiti prirodno okruženje područja za koje se izvodi posebni dio programa u smislu geoloških, klimatskih, hidrografskih i bio-geografskih značajki prostora, a naročito zaštićene prirodne baštine
c)prezentirati kulturno okruženje područja za koje se izvodi posebni dio programa u smislu kolektivnih i osobnih dostignuća u arhitekturi, književnosti, kiparstvu, slikarstvu, glazbi i drugim umjetničkim poljima, običaja, folklora, tradicija uključujući i svakodnevnu kulturu života i rada
d)predstaviti društveno okruženje područja za koje se izvodi posebni dio programa u smislu ekonomskih, političkih, demografskih, obrazovnih, znanstvenih, sportskih, zabavnih i drugih značajki, dostignuća i ustanova
e)osmisliti sadržaj tumačenja i itinerar obilaska za različite vrste turista prema dobi, posebnim potrebama, interesu i razini obrazovanja na zaštićenim cjelinama (lokalitetima) područja za koje se izvodi posebni dio programa i to zasebno za svaku županiju koju je kandidat naveo u prijavi za stručni ispit
f)upravljati grupnom dinamikom, kretanjem u vremenu i prostoru, konfliktima i kriznim situacijama pri vođenju različitih grupa turista na zaštićenim cjelinama (lokalitetima) područja za koje se izvodi posebni dio programa.
(2) Predavanja za stjecanje ishoda učenja iz stavka 1. točaka a) do d) ovoga članka ne mogu biti kraća od 24 nastavna sata, a provjera stečenih ishoda učenja provodi se na pismenom ili usmenom ispitu.
(3) Predavanja i vježbe za stjecanje ishoda učenja iz stavka 1. točaka e) i f) ovoga članka ne mogu biti kraća od 24 nastavna sata predavanja i 48 sati vježbi, a provjera stečenih ishoda učenja provodi se na pismenom ili usmenom ispitu, praktičnom izvedbom zadatka na vježbama te izradom seminarskog rada – prijedloga sadržaja tumačenja i itinerara obilaska za zadanu grupu turista, uvjete i zaštićene cjeline (lokalitete) područja za koje se izvodi posebni dio programa i to zasebno za svaku županiju koju je kandidat naveo u prijavi za stručni ispit.
(4) Ukoliko se vježbe iz stavka 3. ovoga članka izvode zajedno s vježbama u općem dijelu stručnog ispita za kandidate koji su istovremeno prijavili polaganje općeg i posebnog dijela stručnog ispita, iste ne mogu biti kraće od 60 sati.
(5) U izvedbu vježbi za stjecanje ishoda učenja iz stavka 1. točke a) ovoga članka kada se radi o područjima ratnih djelovanja tijekom Domovinskog rata, na prijedlog ministarstva nadležnog za branitelje uključuju se i pripadnici udruga branitelja iz Domovinskog rata.
(6) U izvedbu vježbi za stjecanje ishoda učenja iz stavka 1. točke b) ovoga članka kada se radi o područjima nacionalnih parkova i parkova prirode, na prijedlog ministarstva nadležnog za zaštitu okoliša uključuju se i predstavnici toga ministarstva.
(7) Predavanja, vježbe i provjeru stjecanja ishoda učenja iz stavka 1. točaka e) i f) ovoga članka izvode turistički vodiči i predstavnici turističkih agencija.
Članak 9.
(1) Kandidat, osim kandidata iz članka 5. stavka 4. ovoga Pravilnika koji nema obvezu polaganja općeg dijela stručnog ispita, može pristupiti polaganju posebnog dijela stručnog ispita nakon što položi opći dio stručnog ispita.
(2) Nakon što kandidat ispuni sve obveze u skladu s odredbama članka 7. odnosno članka 8. ovoga Pravilnika, kandidat može pristupiti završnom dijelu stručnog ispita.
(3) O terminu održavanja završnog dijela stručnog ispita kandidat mora biti obaviješten najkasnije 8 dana prije njegovog održavanja.
(4) Završni dio općeg dijela stručnog ispita se sastoji od prezentacije seminarskih radova iz članka 7. stavka 5. ovoga Pravilnika u obliku simulacije vođenja turista i odgovaranja na općenita pitanja o turističkoj destinaciji koje turisti postavljaju.
(5) Završni dio posebnog dijela stručnog ispita se sastoji od prezentacije seminarskog rada iz članka 8. stavka 3. ovoga Pravilnika u obliku simulacije vođenja turista i odgovaranja na uobičajena pitanja koje turisti postavljaju o zaštićenim cjelinama (lokalitetima) i to za svaku županiju zasebno za koju se polaže ispit.
V. OCJENJIVANJE
Članak 10.
Ocjena uspjeha o stručnom ispitu je „POLOŽIO“ ili „NIJE POLOŽIO“.
Članak 11.
(1) O položenom ispitu visoko učilište kandidatu izdaje uvjerenje o položenom stručnom ispitu za turističkog vodiča.
(2) U uvjerenju se navode osobni podaci o turističkom vodiču (ime i prezime, datum i mjesto rođenja, osobni identifikacijski broj), podatak o položenom općem dijelu ispita odnosno o položenom ispitu za zaštićene cjeline (lokalitete) određene županije/županija, odnosno Grada Zagreba, datum polaganja ispita, broj i datum izdavanja uvjerenja, te potpis dekana visokog učilišta i predsjednika ispitne komisije.
VI. ADMINISTRACIJA ISPITA
Članak 12.
(1) U tijeku polaganja završnog dijela stručnog ispita vodi se zapisnik za svakog kandidata posebno i to na način da se za svakog kandidata u zapisnik posebno unose tema prezentacije seminarskog rada, pitanja postavljena tijekom završnog dijela stručnog ispita, te potvrda tajnika ispitne komisije da je kandidat ispunio sve obveze propisane ovim Pravilnikom, a uvjet su za pristupanje završnom dijelu stručnog ispita.
(2) Zapisnik potpisuju predsjednik i članovi ispitne komisije, te tajnik ispitne komisije.
(3) Zapisnik sa završnog dijela stručnog ispita se, zajedno s drugom osobnom dokumentacijom kandidata, obvezno trajno čuva u pismohrani visokog učilišta. Zapisnici s usmenih ispita iz pojedinačnih predmeta, praktičnog rada na vježbama, testovi s pismenih ispita, snimke seminarskih radova i druga dokumentacija vezana uz održavanja predavanja, vježbi i provjera ishoda učenja iz pojedinih nastavnih predmeta čuva se najmanje godinu dana od polaganja završnog dijela stručnog ispita.
Članak 13.
(1) Troškove stručnog ispita snosi kandidat.
(2) Cijenu stručnog ispita utvrđuje visoko učilište i objavljuje u oglasu o provođenju stručnog ispita.
VII. ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 14.
Visoko učilište koje je do stupanja na snagu ovoga Pravilnika započelo s organizacijom i provođenjem stručnog ispita za turističkog vodiča prema Pravilniku o stručnom ispitu za turističke vodiče i ispitnom programu za turističke pratitelje (Narodne novine, br. 50/08 i 120/08) može održati stručni ispit prema ispitnom programu propisanim tim Pravilnikom, najkasnije u roku od 90 dana od završetka održavanja predavanja za stručni ispit.
Članak 15.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
NACRT
MINISTARSTVO TURIZMA
Na temelju članka 71. stavka 6. Zakona o pružanju usluga u turizmu („Narodne novine“, broj 130/17), uz prethodno mišljenje ministra nadležnog za obrazovanje, ministar turizma donosi
PRAVILNIK
O STRUČNOM ISPITU ZA TURISTIČKE VODIČE
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se ispitni program stručnog ispita za turističkog vodiča, broj nastavnih sati, sastav ispitne komisije, uvjete koje mora ispunjavati nastavno osoblje te način polaganja ispita.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 2.
(1) Stručni ispit za turističkog vodiča (u daljnjem tekstu: stručni ispit) polaže se pred ispitnom komisijom pri odgovarajućem visokom učilištu koju rješenjem imenuje ministar nadležan za turizam (u daljnjem tekstu: ministar), uz prethodno mišljenje ministra nadležnog za obrazovanje.
(2) Odgovarajuće visoko učilište pri kojem se polaže stručni ispit je ono koje izvodi najmanje stručni ili sveučilišni studij na preddiplomskoj razini u području turizma ili imaju smjer ili nastavne predmete iz područja turizma.
(3) Visoko učilište iz stavka 2. ovoga članka dužno je organizirati posebni dio stručnog ispita za zaštićene cjeline (lokalitete) po županijama za najmanje četiri županije odnosno Grad Zagreb.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
II. ISPITNA KOMISIJA
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 3.
(1) Ispitna komisija sastoji se od najmanje pet članova: predsjednika ispitne komisije, predstavnika udruge turističkih vodiča, predstavnika udruge poslodavaca turističkih agencija, predstavnika ministarstva nadležnog za turizam (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) i tajnika ispitne komisije.
(2) Visoko učilište može, pored članova iz stavka 1. ovoga članka, za članove ispitne komisije predložiti nastavnike visokog učilišta i druge stručne djelatnike iz pojedinih područja obuhvaćenim stručnim ispitom.
(3) Članove ispitne komisije, osim predstavnika Ministarstva, ministar imenuju na prijedlog visokog učilišta.
(4) Visoko učilište može, pored članova ispitne komisije, za izvođenje predavanja i vježbi te ispita za pojedine ispitne predmete prema programu stručnog ispita angažirati i druge nastavnike visokog učilišta i druge stručne djelatnike iz pojedinih područja obuhvaćenim stručnim ispitom.
(5) Visoko učilište za svaku županiju za koju organizira stručni ispit za člana ispitne komisije mora predložiti predstavnika udruge turističkih vodiča s položenim stručnim ispitom za tu županiju.
(6) Završni dio stručnog ispita polaže se pred najmanje tri člana ispitne komisije navedenih u stavku 1. ovoga članka, od kojih je jedan obvezno predstavnik Ministarstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 4.
(1) Predsjednik ispitne komisije utvrđuje datum održavanja stručnog ispita i rukovodi radom ispitne komisije, te se brine da se rad ispitne komisije odvija u skladu sa Zakonom o pružanju usluga u turizmu i ovim Pravilnikom.
(2) Tajnik ispitne komisije utvrđuje raspored polaganja ispita, popis prijavljenih kandidata i da li kandidati ispunjavaju uvjete za pristupanju polaganju stručnog ispita, te ostale administrativne poslove vezane uz organizaciju stručnog ispita.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
III. PRIJAVA ZA ISPIT
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 5.
(1) Kandidat koji želi polagati stručni ispit za turističkog vodiča, nakon objavljenog oglasa o održavanju seminara i ispita za turističke vodiče, podnosi prijavu visokom učilištu u roku određenom u oglasu.
(2) U prijavi kandidat treba navesti da li se prijavljuje za polaganje općeg dijela ili za polaganje općeg i posebnog dijela stručnog ispita ili samo posebnog dijela stručnog ispita ukoliko već ima položen opći dio, odnosno za koju županiju.
(3) Uz prijavu za polaganje stručnog ispita, kandidat je dužan priložiti:
1. dokaz o uplati iznosa cijene ispita,
2. dokaz da ima najmanje završenu srednju školu,
3. izjavu za koju županiju/grad odnosno županije želi polagati posebni dio ispita,
4. dokaz o položenom općem dijelu ispita, ukoliko se kandidat prijavljuje za polaganje samo posebnog dijela stručnog ispita.
(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, turistički vodič državljanin države ugovornice Ugovora o Europskom gospodarskom prostoru i Švicarske Konfederacije koji se prijavljuje za polaganje posebnog dijela stručnog ispita za zaštićene cjeline (lokalitete) radi pružanja usluga na privremenoj i povremenoj osnovi, uz prijavu je dužan priložiti dokaze iz stavka 3. točaka 1. do 3. ovoga članka, te dokaz da ispunjava uvjete za pružanje usluga turističkog vodiča na privremenoj i povremenoj osnovi u Republici Hrvatskoj sukladno posebnom propisu kojim se uređuje priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija iz područja turizma.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
IV. ISPITNI PROGRAM I PROVEDBA STRUČNOG ISPITA
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 6.
(1) Ispitni program za turističke vodiče sastoji se od općeg i posebnog dijela.
(2) Opći dio stručnog ispita sastoji se od predavanja, vježbi i provjere stečenih ishoda učenja sukladno odredbama ovoga Pravilnika koji su jedinstveni za sve kandidate koji pristupe polaganju općeg dijela stručnog ispita.
(3) Posebni dio stručnog ispita sastoji se od predavanja, vježbi i provjere stečenih ishoda učenja sukladno odredbama ovoga Pravilnika koji se zasebno definiraju za pojedine županije odnosno Grad Zagreb.
(4) Kandidat ima pravo polagati posebni dio stručnog ispita, ukoliko ima položen opći dio stručnog ispita, bez obzira pri kojem ga je visokom učilištu položio.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 7.
(1) Opći dio stručnog ispita za turističkog vodiča obuhvaća predavanja, vježbe i provjeru stjecanja sljedećih ishoda učenja:
a) prikazati društveno-kulturna, politička, povijesna, zemljopisna, ekonomska i druga obilježja Republike Hrvatske u globalnom i europskom kontekstu
b) sprovesti proces interkulturalnog komuniciranja u kontekstu specifičnih oblika komuniciranja pri vođenju turista
c) upotrijebiti osobne prezentacijske i interpretacijske tehnike u različitim uvjetima i prostorima pri vođenju turista
d) osmisliti sadržaj tumačenja i itinerar obilaska za različite vrste turista prema dobi, posebnim potrebama, interesu i razini obrazovanja u različitim uvjetima i prostorima pri vođenju turista
e) upravljati grupnom dinamikom, kretanjem u vremenu i prostoru, konfliktima i kriznim situacijama pri vođenju različitih grupa turista i na različitim lokacijama
f) organizirati pružanje usluga u okvirima ekonomskih, pravnih, etičkih, radnih, sigurnosnih i drugih činitelja koji utječu na poslove turističkog vodiča.
(2) Predavanja za stjecanje ishoda učenja iz stavka 1. točke a) ovoga članka ne mogu biti kraća od 12 nastavnih sati, a provjera stečenih ishoda učenja provodi se na pismenom ili usmenom ispitu.
(3) Predavanja za stjecanje ishoda učenja iz stavka 1. točke f) ovoga članka ne mogu biti kraća od 12 nastavnih sati, a provjera stečenih ishoda učenja provodi se na pismenom ili usmenom ispitu.
(4) Predavanja i vježbe za stjecanje ishoda učenja iz stavka 1. točaka b) i c) ovoga članka ne mogu biti kraća od 12 nastavnih sati predavanja i 12 sati vježbi, a provjera stečenih ishoda učenja provodi se na pismenom ili usmenom ispitu, praktičnom izvedbom zadatka na vježbama te izradom seminarskog rada - snimke simulacije osnovnih oblika komuniciranja s turistima (uvodni govor, tumačenje, obavijest, upute i pojašnjenja, završni govor).
(5) Predavanja i vježbe za stjecanje ishoda učenja iz stavka 1. točaka d) i e) ovoga članka ne mogu biti kraća od 24 nastavnih sati predavanja i 32 sati vježbi koje uključuju i vježbe u autobusu, a provjera stečenih ishoda učenja se provodi na pismenom ili usmenom ispitu, praktičnom izvedbom zadatka na vježbama te izradom seminarskog rada – prijedloga sadržaja tumačenja i itinerara obilaska za zadanu grupu turista, uvjete i prostor.
(6) Vježbe za stjecanje ishoda učenja iz stavka 5. ovoga članka mogu se izvoditi zajedno s vježbama u posebnom dijelu stručnog ispita za kandidate koji su istovremeno prijavili polaganje općeg i posebnog dijela stručnog ispita, a pod uvjetom da su uz vježbe na zaštićenim cjelinama (lokalitetima) obuhvaćene i vježbe u autobusu te na različitim lokacijama i prostorima u kojima turistički vodiči pružaju usluge.
(7) Predavanja, vježbe i provjeru stjecanja ishoda učenja iz stavka 1. točaka c) do f) ovoga članka izvode turistički vodiči i predstavnici turističkih agencija.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 8.
(1) Posebni dio stručnog ispita za turističkog vodiča obuhvaća predavanja, vježbe i provjeru stjecanja sljedećih ishoda učenja:
a) interpretirati povijesni razvoj, događaje, lokalitete i utjecaj povijesnih osoba uključujući noviju povijest i tijek Domovinskog rata na području za koji se izvodi posebni dio programa
b) protumačiti prirodno okruženje područja za koje se izvodi posebni dio programa u smislu geoloških, klimatskih, hidrografskih i bio-geografskih značajki prostora, a naročito zaštićene prirodne baštine
c) prezentirati kulturno okruženje područja za koje se izvodi posebni dio programa u smislu kolektivnih i osobnih dostignuća u arhitekturi, književnosti, kiparstvu, slikarstvu, glazbi i drugim umjetničkim poljima, običaja, folklora, tradicija uključujući i svakodnevnu kulturu života i rada
d) predstaviti društveno okruženje područja za koje se izvodi posebni dio programa u smislu ekonomskih, političkih, demografskih, obrazovnih, znanstvenih, sportskih, zabavnih i drugih značajki, dostignuća i ustanova
e) osmisliti sadržaj tumačenja i itinerar obilaska za različite vrste turista prema dobi, posebnim potrebama, interesu i razini obrazovanja na zaštićenim cjelinama (lokalitetima) područja za koje se izvodi posebni dio programa i to zasebno za svaku županiju koju je kandidat naveo u prijavi za stručni ispit
f) upravljati grupnom dinamikom, kretanjem u vremenu i prostoru, konfliktima i kriznim situacijama pri vođenju različitih grupa turista na zaštićenim cjelinama (lokalitetima) područja za koje se izvodi posebni dio programa.
(2) Predavanja za stjecanje ishoda učenja iz stavka 1. točaka a) do d) ovoga članka ne mogu biti kraća od 24 nastavna sata, a provjera stečenih ishoda učenja provodi se na pismenom ili usmenom ispitu.
(3) Predavanja i vježbe za stjecanje ishoda učenja iz stavka 1. točaka e) i f) ovoga članka ne mogu biti kraća od 24 nastavna sata predavanja i 48 sati vježbi, a provjera stečenih ishoda učenja provodi se na pismenom ili usmenom ispitu, praktičnom izvedbom zadatka na vježbama te izradom seminarskog rada – prijedloga sadržaja tumačenja i itinerara obilaska za zadanu grupu turista, uvjete i zaštićene cjeline (lokalitete) područja za koje se izvodi posebni dio programa i to zasebno za svaku županiju koju je kandidat naveo u prijavi za stručni ispit.
(4) Ukoliko se vježbe iz stavka 3. ovoga članka izvode zajedno s vježbama u općem dijelu stručnog ispita za kandidate koji su istovremeno prijavili polaganje općeg i posebnog dijela stručnog ispita, iste ne mogu biti kraće od 60 sati.
(5) U izvedbu vježbi za stjecanje ishoda učenja iz stavka 1. točke a) ovoga članka kada se radi o područjima ratnih djelovanja tijekom Domovinskog rata, na prijedlog ministarstva nadležnog za branitelje uključuju se i pripadnici udruga branitelja iz Domovinskog rata.
(6) U izvedbu vježbi za stjecanje ishoda učenja iz stavka 1. točke b) ovoga članka kada se radi o područjima nacionalnih parkova i parkova prirode, na prijedlog ministarstva nadležnog za zaštitu okoliša uključuju se i predstavnici toga ministarstva.
(7) Predavanja, vježbe i provjeru stjecanja ishoda učenja iz stavka 1. točaka e) i f) ovoga članka izvode turistički vodiči i predstavnici turističkih agencija.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 9.
(1) Kandidat, osim kandidata iz članka 5. stavka 4. ovoga Pravilnika koji nema obvezu polaganja općeg dijela stručnog ispita, može pristupiti polaganju posebnog dijela stručnog ispita nakon što položi opći dio stručnog ispita.
(2) Nakon što kandidat ispuni sve obveze u skladu s odredbama članka 7. odnosno članka 8. ovoga Pravilnika, kandidat može pristupiti završnom dijelu stručnog ispita.
(3) O terminu održavanja završnog dijela stručnog ispita kandidat mora biti obaviješten najkasnije 8 dana prije njegovog održavanja.
(4) Završni dio općeg dijela stručnog ispita se sastoji od prezentacije seminarskih radova iz članka 7. stavka 5. ovoga Pravilnika u obliku simulacije vođenja turista i odgovaranja na općenita pitanja o turističkoj destinaciji koje turisti postavljaju.
(5) Završni dio posebnog dijela stručnog ispita se sastoji od prezentacije seminarskog rada iz članka 8. stavka 3. ovoga Pravilnika u obliku simulacije vođenja turista i odgovaranja na uobičajena pitanja koje turisti postavljaju o zaštićenim cjelinama (lokalitetima) i to za svaku županiju zasebno za koju se polaže ispit.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
V. OCJENJIVANJE
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 10.
Ocjena uspjeha o stručnom ispitu je „POLOŽIO“ ili „NIJE POLOŽIO“.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 11.
(1) O položenom ispitu visoko učilište kandidatu izdaje uvjerenje o položenom stručnom ispitu za turističkog vodiča.
(2) U uvjerenju se navode osobni podaci o turističkom vodiču (ime i prezime, datum i mjesto rođenja, osobni identifikacijski broj), podatak o položenom općem dijelu ispita odnosno o položenom ispitu za zaštićene cjeline (lokalitete) određene županije/županija, odnosno Grada Zagreba, datum polaganja ispita, broj i datum izdavanja uvjerenja, te potpis dekana visokog učilišta i predsjednika ispitne komisije.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
VI. ADMINISTRACIJA ISPITA
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 12.
(1) U tijeku polaganja završnog dijela stručnog ispita vodi se zapisnik za svakog kandidata posebno i to na način da se za svakog kandidata u zapisnik posebno unose tema prezentacije seminarskog rada, pitanja postavljena tijekom završnog dijela stručnog ispita, te potvrda tajnika ispitne komisije da je kandidat ispunio sve obveze propisane ovim Pravilnikom, a uvjet su za pristupanje završnom dijelu stručnog ispita.
(2) Zapisnik potpisuju predsjednik i članovi ispitne komisije, te tajnik ispitne komisije.
(3) Zapisnik sa završnog dijela stručnog ispita se, zajedno s drugom osobnom dokumentacijom kandidata, obvezno trajno čuva u pismohrani visokog učilišta. Zapisnici s usmenih ispita iz pojedinačnih predmeta, praktičnog rada na vježbama, testovi s pismenih ispita, snimke seminarskih radova i druga dokumentacija vezana uz održavanja predavanja, vježbi i provjera ishoda učenja iz pojedinih nastavnih predmeta čuva se najmanje godinu dana od polaganja završnog dijela stručnog ispita.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 13.
(1) Troškove stručnog ispita snosi kandidat.
(2) Cijenu stručnog ispita utvrđuje visoko učilište i objavljuje u oglasu o provođenju stručnog ispita.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
VII. ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 14.
Visoko učilište koje je do stupanja na snagu ovoga Pravilnika započelo s organizacijom i provođenjem stručnog ispita za turističkog vodiča prema Pravilniku o stručnom ispitu za turističke vodiče i ispitnom programu za turističke pratitelje (Narodne novine, br. 50/08 i 120/08) može održati stručni ispit prema ispitnom programu propisanim tim Pravilnikom, najkasnije u roku od 90 dana od završetka održavanja predavanja za stručni ispit.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 15.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma