PRIJEDLOG ZAKONA O OBEŠTEĆENJU RADNIKA TRGOVAČKOG DRUŠTVA PLOBEST D.D.
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o obeštećenju radnika trgovačkog društva Plobest d.d. sadržana je u odredbi članka 2. stavak 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10 - pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVANA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
1. Ocjena stanja
U Republici Hrvatskoj azbest je imao brojnu primjenu pa se tako koristio u građevinskoj industriji, automobilskoj industriji, u brodogradnji, metalurgiji itd. Svi tipovi azbestnih vlakana (krocidolit, amozit, antofilit, tremolit, krizotil) mogu prouzročiti ozbiljne bolesti te je njegova uporaba u Republici Hrvatskoj kao i cijeloj Europskoj uniji zabranjena. Dugotrajna izloženost može izazvati rak pluća i druge plućne bolesti.
Međunarodna organizacija rada na Upravnom vijeću Međunarodnog ureda rada na 72. zasjedanju održanom 4. lipnja 1986. godine, usvojila je Konvenciju o sigurnosti prilikom upotrebe azbesta (Konvencija 162) kojom je predviđeno da se nacionalnim zakonima ili drugim propisima moraju odrediti mjere koje treba poduzeti za sprječavanje i kontroliranje, te zaštitu radnika od, opasnosti za zdravlje zbog profesionalne izloženosti azbestu te da se nacionalnim zakonima ili drugim propisima odrediti potrebne mjere, uključujući odgovarajuće sankcije, za osiguranje djelotvorne primjene i poštivanje odredaba ove Konvencije.
Specifičnosti kod izloženosti azbestu sadržane su u tome, što se znakovi oboljenja kao posljedice po zdravlje zaposlenih na poslovima s azbestom javljaju u pravilu znatno kasnije za 10-20 godina od udisanja azbestnih čestica. Europska Unija je svojim zakonodavstvom ograničila uporabu i promet proizvoda koji sebi sadržavaju azbest. Republika Hrvatska je potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Europskom unijom od 1. siječnja 2002. preuzela obvezu usklađivanja svog zakonodavstva sa zakonodavstvom Europske unije, uključujući i regulativu koja se odnosi na proizvodnju, promet i uporabu proizvoda koji u sebi sadrže azbest.
Osnovna djelatnost trgovačkog društva Plobest d.d. i Plobest d.d. u stečaju, Ploče, Lučka bb, MBS: 060004317 bila je proizvodnja azbestnih proizvoda. Trgovački sud u Splitu je u listopadu 1999. godine, na prijedlog vjerovnika, donio rješenje o otvaranju stečajnog postupka nad društvom. Stečajni postupak je okončan 13. siječnja 2005. godine, te je rješenjem Trgovačkog suda u Dubrovniku Tt-05/177-2 od 1. ožujka 2005. godine, društvo brisano iz registra.
Problematika azbesta regulirana je s više različitih posebnih propisa. U cilju zbrinjavanja radnika koji su tijekom rada u Republici Hrvatskoj na radnom mjestu bili profesionalno izloženi azbestu, donesen je početkom kolovoza 2007. godine paket zakona: Zakon o uvjetima za stjecanje prava na starosnu mirovinu zbog profesionalne izloženosti azbestu (Narodne novine, br. 79/07, 149/19 i 139/10) Zakon o obveznom zdravstvenom nadzoru radnika profesionalno izloženih azbestu (Narodne novine, br. 79/07, 139/10 i 111/18), Zakon o obeštećenju radnika profesionalno izloženih azbestu(Narodne novine, br. 79/07, 139/10 i 111/18).
Zakonom o uvjetima za stjecanje prava na starosnu mirovinu radnika profesionalno izloženih azbestu, uz uvjet neposredne/posredne profesionalne izloženosti azbestu i uz odgovarajuće uvjete godina života i navršenog staža osiguranja omogućeno je radnicima koji su tijekom svoga radnog vijeka bili profesionalno izloženi azbestu, stjecanje prava na starosnu mirovinu pod povoljnijim uvjetima od tzv. općih uvjeta utvrđenih Zakonom o mirovinskom osiguranju. Dopunom Zakona od 1. siječnja 2010., kategoriji oboljelih radnika koji su tijekom rada oboljeli od bolesti uzrokovane azbestom te je ta bolest utvrđena rješenjem o priznanju profesionalne bolesti Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, također je omogućeno ostvarivanje prava na starosnu mirovinu pod povoljnijim uvjetima te im je povećana mirovina za 26%.
Zakonom o obeštećenju radnika profesionalno izloženih azbestu, Republika Hrvatska preuzela je obvezu za isplatu po odštetnim zahtjevima radnika oboljelih od profesionalne bolesti zbog izloženosti azbestu (Povjerenstvo za rješavanje odštetnih zahtjeva radnika pri Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje).
Zakonom o obveznom zdravstvenom nazoru radnika profesionalno izloženih azbestu, uređen je način praćenja zdravstvenog stanja radnika izloženih azbestu, postupak dijagnosticiranja profesionalnih bolesti uzrokovanih azbestom te tijela nadležna za praćenje zdravstvenog stanja i provođenje dijagnostičkog postupka kod sumnje na profesionalnu bolest izazvanu azbestom.
Naknadno, u srpnju 2011. donesen je Zakon o obeštećenju radnika trgovačkog društva Salonit d.d. u stečaju Vranjic(Narodne novine, br. 84/11), kojim je priznato pravo na obeštećenje za 170 radnika koji su zatečeni u radnom odnosu u Salonitu d.d. u stečaju Vranjic, 14. veljače 2006. godine te su zbog zabrane azbesta ostali bez radnog mjesta.
2. Osnovna pitanja koja se uređuju prijedlogom Zakona
S obzirom da navedenim paketom zakonao zbrinjavanju radnika koji su tijekom rada u Republici Hrvatskoj na radnom mjestu bili profesionalno izloženi azbestu, nije riješeno pitanje obeštećenja radnika koji su dugoročno bili izloženi štetnom djelovanju azbesta na zdravlje, ovim Zakonom će se obeštetiti 510 radnika koji su u periodu od 8. listopada 1991. do 21. listopada 2002. godine bili zaposleni u  rgovačkom društvu Plobest d.d. i Plobest d.d. u stečaju Ploče, zbog višegodišnje izloženosti azbestu.Kao referentni datum određen je 21. listopada 2002. godine, tj. dan prije otvaranja društva Novi Plobest d.o.o za proizvodnju obloga kočnica, brtvenih i izolacionih proizvoda, koje nije registrirano za rad s azbestom.
Radnicima trgovačkog društva Plobest d.d. i Plobest d.d. u stečaju, Ploče, Lučka bb, isplatit će se svota obeštećenja obročno, kroz tri godine, na način da se do kraja 2019. godine isplati iznos od 73.000,00 kuna, do kraja 2020. godine iznos od 73.000,00 kuna i do kraja 2021. godine iznos od 73.000,00 kuna na ime obeštećenja zbog višegodišnje izloženosti azbestu, odnosno ukupni iznos od 219.000,00 kuna po radniku, ukoliko je radnik proveo na radu pet godina u istima.
3. Posljedice koje će proisteći donošenjem Zakona
Predloženim zakonom riješit će se problematika radnika koji su bili profesionalno izloženi azbestu, a za koje važećim propisima nije predviđeno obeštećenje, odnosno pitanje obeštećenja radnika trgovačkog društva Plobest d.d. i Plobest d.d. u stečaju, Ploče, Lučka bb, zbog višegodišnje izloženosti azbestu.
III. OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu ovoga zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstava u proračunu Republike Hrvatske.
PRIJEDLOG ZAKONA O OBEŠTEĆENJU RADNIKA TRGOVAČKOG DRUŠTVA PLOBEST D.D.
Članak 1.
Ovim se Zakonom uređuje obeštećenje radnika trgovačkog društva Plobest d.d. Ploče i Plobest d.d. u stečaju, Ploče, Lučka b.b., MBS: 060004317 zbog višegodišnje izloženosti azbestu (u daljnjem tekstu: obeštećenje), postupak i tijela nadležna za rješavanje obeštećenja te osiguravanje sredstava za isplatu radnicima.
Članak 2.
(1)Pravo na obeštećenje priznaje se radniku koji je bio u radnom odnosu u trgovačkim društvima iz članka 1. ovoga Zakona od 8. listopada 1991. do 21. listopada 2002. godine i koji je najmanje pet godina u istim društvima radio izložen azbestu, odnosno njegovom nasljedniku (u daljnjem tekstu: radnik).
(2)Radnik iz stavka 1. ovoga članka podnosi zahtjev za obeštećenje Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(3)Zahtjev iz stavka 2. ovoga članka mora sadržavati dokaze o ispunjenju uvjeta iz stavka 1. ovoga članka.
Članak 3.
(1)Svota obeštećenja iznosi 219.000,00 kuna i isplaćuje se obročno kroz razdoblje od tri godine od dana pravomoćnosti rješenja na način da se do kraja 2019. godine isplati 73.000,00 kuna, do kraja 2020. godine 73.000,00 kuna i do kraja 2021. godine 73.000,00 kuna.
Članak 4.
Obvezu osiguranja sredstava za isplatu obeštećenja, kao i obvezu isplate obeštećenja na temelju ovoga Zakona preuzima Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Članak 5.
(1)O zahtjevima radnika za obeštećenje iz članka 2. ovoga Zakona, rješava Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koji donosi rješenje u roku od 30 dana od dana zaprimanja zahtjeva.
(2)Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka dopuštena je žalba o kojoj rješava Povjerenstvo za žalbe.
(3)Povjerenstvo za žalbe iz stavka 2. ovoga članka sastoji se od tri člana i čine ga predstavnik ministarstva nadležnog za financije, ministarstva nadležnog za zaštitu okoliša i predstavnik Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
(4)Članove Povjerenstva iz stavka 2. ovoga članka imenuje Vlada Republike Hrvatske.
(5)U postupku ostvarivanja prava na obeštećenje prema ovome Zakonu primjenjuju se odredbe Zakona o općem upravnom postupku.
(6)Protiv rješenja Povjerenstva može se pokrenuti upravni spor.
ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 6.
Vlada Republike Hrvatske osnovat će Povjerenstvo za žalbe iz članka 5. ovoga Zakona u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Članak 7.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od objave u Narodnim novinama.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Ovom odredbom propisuje se svrha donošenja Zakona, a to je obeštećenje radnika trgovačkog društva Plobest d.d. i Plobest d.d. u stečaju Ploče zbog višegodišnje izloženosti azbestu tepostupak i tijela nadležna za rješavanje obeštećenja i osiguravanje sredstava za isplatu radnicima.
Uz članak 2.
Ovom se odredbom propisuje tko ima pravo na obeštećenje na temelju ovoga zakona, a to je radnik koji je bio u radnom odnosu u trgovačkim društvima iz članka 1. ovoga Zakona od 8. listopada 1991. do 21. listopada 2002. godine i koji je najmanje pet godina u istim društvima radio izložen azbestu, odnosno njegovom nasljedniku. Kao referentni datum određen je 21. listopada 2002. godine, tj. dan prije otvaranja društva Novi Plobest d.o.o za proizvodnju obloga kočnica, brtvenih i izolacionih proizvoda, koje nije registrirano za rad s azbestom.
Za podnošenje zahtjeva za obeštećenje prema predloženom Zakonu određuje se rok od devedeset dana po stupanju zakona na snagu, te se propisuje obveza podnošenja dokaza o ispunjenju uvjeta za podnošenje zahtjeva za obeštećenje.
Uz članak 3.
Ovom odredbom utvrđuje se visina obeštećenja, koje bi se isplatilo obročno kroz razdoblje od tri godine od dana pravomoćnosti rješenja. Svota obeštećenja iznosi 219.000,00 kuna.
Uz članak 4.
Ovom odredbom propisuje se tijelo nadležno za osiguranje sredstava za isplatu obeštećenja, kao i za samu isplatu obeštećenja radnika.
Uz članak 5.
Ovom se odredbom propisuje da o zahtjevima radnika za obeštećenje iz članka 2. ovoga prijedloga Zakona rješava Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost rješenjem za čije se donošenje određuje rok od trideset dana. Protiv rješenja dopuštena je žalba o kojoj odlučuje Povjerenstvo za žalbe sastavljeno od tri člana (predstavnik ministarstva nadležnog za financije, ministarstva nadležnog za zaštitu okoliša i predstavnik Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost).
Uz članak 6.
Ovom odredbom propisuje se osnivanje Povjerenstva u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu Zakona.
Uz članak 7.
Ovom odredbom predlaže se stupanje na snagu ovoga Zakona osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama.
PRIJEDLOG ZAKONA O OBEŠTEĆENJU RADNIKA TRGOVAČKOG DRUŠTVA PLOBEST D.D.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o obeštećenju radnika trgovačkog društva Plobest d.d. sadržana je u odredbi članka 2. stavak 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10 - pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
II. OCJENA STANJA I OSNOVANA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
1. Ocjena stanja
U Republici Hrvatskoj azbest je imao brojnu primjenu pa se tako koristio u građevinskoj industriji, automobilskoj industriji, u brodogradnji, metalurgiji itd. Svi tipovi azbestnih vlakana (krocidolit, amozit, antofilit, tremolit, krizotil) mogu prouzročiti ozbiljne bolesti te je njegova uporaba u Republici Hrvatskoj kao i cijeloj Europskoj uniji zabranjena. Dugotrajna izloženost može izazvati rak pluća i druge plućne bolesti.
Međunarodna organizacija rada na Upravnom vijeću Međunarodnog ureda rada na 72. zasjedanju održanom 4. lipnja 1986. godine, usvojila je Konvenciju o sigurnosti prilikom upotrebe azbesta (Konvencija 162) kojom je predviđeno da se nacionalnim zakonima ili drugim propisima moraju odrediti mjere koje treba poduzeti za sprječavanje i kontroliranje, te zaštitu radnika od, opasnosti za zdravlje zbog profesionalne izloženosti azbestu te da se nacionalnim zakonima ili drugim propisima odrediti potrebne mjere, uključujući odgovarajuće sankcije, za osiguranje djelotvorne primjene i poštivanje odredaba ove Konvencije.
Specifičnosti kod izloženosti azbestu sadržane su u tome, što se znakovi oboljenja kao posljedice po zdravlje zaposlenih na poslovima s azbestom javljaju u pravilu znatno kasnije za 10-20 godina od udisanja azbestnih čestica. Europska Unija je svojim zakonodavstvom ograničila uporabu i promet proizvoda koji sebi sadržavaju azbest. Republika Hrvatska je potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Europskom unijom od 1. siječnja 2002. preuzela obvezu usklađivanja svog zakonodavstva sa zakonodavstvom Europske unije, uključujući i regulativu koja se odnosi na proizvodnju, promet i uporabu proizvoda koji u sebi sadrže azbest.
Osnovna djelatnost trgovačkog društva Plobest d.d. i Plobest d.d. u stečaju, Ploče, Lučka bb, MBS: 060004317 bila je proizvodnja azbestnih proizvoda. Trgovački sud u Splitu je u listopadu 1999. godine, na prijedlog vjerovnika, donio rješenje o otvaranju stečajnog postupka nad društvom. Stečajni postupak je okončan 13. siječnja 2005. godine, te je rješenjem Trgovačkog suda u Dubrovniku Tt-05/177-2 od 1. ožujka 2005. godine, društvo brisano iz registra.
Problematika azbesta regulirana je s više različitih posebnih propisa. U cilju zbrinjavanja radnika koji su tijekom rada u Republici Hrvatskoj na radnom mjestu bili profesionalno izloženi azbestu, donesen je početkom kolovoza 2007. godine paket zakona: Zakon o uvjetima za stjecanje prava na starosnu mirovinu zbog profesionalne izloženosti azbestu (Narodne novine, br. 79/07, 149/19 i 139/10) Zakon o obveznom zdravstvenom nadzoru radnika profesionalno izloženih azbestu (Narodne novine, br. 79/07, 139/10 i 111/18), Zakon o obeštećenju radnika profesionalno izloženih azbestu (Narodne novine, br. 79/07, 139/10 i 111/18).
Zakonom o uvjetima za stjecanje prava na starosnu mirovinu radnika profesionalno izloženih azbestu, uz uvjet neposredne/posredne profesionalne izloženosti azbestu i uz odgovarajuće uvjete godina života i navršenog staža osiguranja omogućeno je radnicima koji su tijekom svoga radnog vijeka bili profesionalno izloženi azbestu, stjecanje prava na starosnu mirovinu pod povoljnijim uvjetima od tzv. općih uvjeta utvrđenih Zakonom o mirovinskom osiguranju. Dopunom Zakona od 1. siječnja 2010., kategoriji oboljelih radnika koji su tijekom rada oboljeli od bolesti uzrokovane azbestom te je ta bolest utvrđena rješenjem o priznanju profesionalne bolesti Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, također je omogućeno ostvarivanje prava na starosnu mirovinu pod povoljnijim uvjetima te im je povećana mirovina za 26%.
Zakonom o obeštećenju radnika profesionalno izloženih azbestu, Republika Hrvatska preuzela je obvezu za isplatu po odštetnim zahtjevima radnika oboljelih od profesionalne bolesti zbog izloženosti azbestu (Povjerenstvo za rješavanje odštetnih zahtjeva radnika pri Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje).
Zakonom o obveznom zdravstvenom nazoru radnika profesionalno izloženih azbestu, uređen je način praćenja zdravstvenog stanja radnika izloženih azbestu, postupak dijagnosticiranja profesionalnih bolesti uzrokovanih azbestom te tijela nadležna za praćenje zdravstvenog stanja i provođenje dijagnostičkog postupka kod sumnje na profesionalnu bolest izazvanu azbestom.
Naknadno, u srpnju 2011. donesen je Zakon o obeštećenju radnika trgovačkog društva Salonit d.d. u stečaju Vranjic (Narodne novine, br. 84/11), kojim je priznato pravo na obeštećenje za 170 radnika koji su zatečeni u radnom odnosu u Salonitu d.d. u stečaju Vranjic, 14. veljače 2006. godine te su zbog zabrane azbesta ostali bez radnog mjesta.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
2. Osnovna pitanja koja se uređuju prijedlogom Zakona
S obzirom da navedenim paketom zakona o zbrinjavanju radnika koji su tijekom rada u Republici Hrvatskoj na radnom mjestu bili profesionalno izloženi azbestu, nije riješeno pitanje obeštećenja radnika koji su dugoročno bili izloženi štetnom djelovanju azbesta na zdravlje, ovim Zakonom će se obeštetiti 510 radnika koji su u periodu od 8. listopada 1991. do 21. listopada 2002. godine bili zaposleni u  rgovačkom društvu Plobest d.d. i Plobest d.d. u stečaju Ploče, zbog višegodišnje izloženosti azbestu. Kao referentni datum određen je 21. listopada 2002. godine, tj. dan prije otvaranja društva Novi Plobest d.o.o za proizvodnju obloga kočnica, brtvenih i izolacionih proizvoda, koje nije registrirano za rad s azbestom.
Radnicima trgovačkog društva Plobest d.d. i Plobest d.d. u stečaju, Ploče, Lučka bb, isplatit će se svota obeštećenja obročno, kroz tri godine, na način da se do kraja 2019. godine isplati iznos od 73.000,00 kuna, do kraja 2020. godine iznos od 73.000,00 kuna i do kraja 2021. godine iznos od 73.000,00 kuna na ime obeštećenja zbog višegodišnje izloženosti azbestu, odnosno ukupni iznos od 219.000,00 kuna po radniku, ukoliko je radnik proveo na radu pet godina u istima.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
3. Posljedice koje će proisteći donošenjem Zakona
Predloženim zakonom riješit će se problematika radnika koji su bili profesionalno izloženi azbestu, a za koje važećim propisima nije predviđeno obeštećenje, odnosno pitanje obeštećenja radnika trgovačkog društva Plobest d.d. i Plobest d.d. u stečaju, Ploče, Lučka bb, zbog višegodišnje izloženosti azbestu.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
III. OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu ovoga zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstava u proračunu Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
PRIJEDLOG ZAKONA O OBEŠTEĆENJU RADNIKA TRGOVAČKOG DRUŠTVA PLOBEST D.D.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 1.
Ovim se Zakonom uređuje obeštećenje radnika trgovačkog društva Plobest d.d. Ploče i Plobest d.d. u stečaju, Ploče, Lučka b.b., MBS: 060004317 zbog višegodišnje izloženosti azbestu (u daljnjem tekstu: obeštećenje), postupak i tijela nadležna za rješavanje obeštećenja te osiguravanje sredstava za isplatu radnicima.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 2.
(1) Pravo na obeštećenje priznaje se radniku koji je bio u radnom odnosu u trgovačkim društvima iz članka 1. ovoga Zakona od 8. listopada 1991. do 21. listopada 2002. godine i koji je najmanje pet godina u istim društvima radio izložen azbestu, odnosno njegovom nasljedniku (u daljnjem tekstu: radnik).
(2) Radnik iz stavka 1. ovoga članka podnosi zahtjev za obeštećenje Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(3) Zahtjev iz stavka 2. ovoga članka mora sadržavati dokaze o ispunjenju uvjeta iz stavka 1. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 3.
(1) Svota obeštećenja iznosi 219.000,00 kuna i isplaćuje se obročno kroz razdoblje od tri godine od dana pravomoćnosti rješenja na način da se do kraja 2019. godine isplati 73.000,00 kuna, do kraja 2020. godine 73.000,00 kuna i do kraja 2021. godine 73.000,00 kuna.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 4.
Obvezu osiguranja sredstava za isplatu obeštećenja, kao i obvezu isplate obeštećenja na temelju ovoga Zakona preuzima Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 5.
(1) O zahtjevima radnika za obeštećenje iz članka 2. ovoga Zakona, rješava Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koji donosi rješenje u roku od 30 dana od dana zaprimanja zahtjeva.
(2) Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka dopuštena je žalba o kojoj rješava Povjerenstvo za žalbe.
(3) Povjerenstvo za žalbe iz stavka 2. ovoga članka sastoji se od tri člana i čine ga predstavnik ministarstva nadležnog za financije, ministarstva nadležnog za zaštitu okoliša i predstavnik Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
(4) Članove Povjerenstva iz stavka 2. ovoga članka imenuje Vlada Republike Hrvatske.
(5) U postupku ostvarivanja prava na obeštećenje prema ovome Zakonu primjenjuju se odredbe Zakona o općem upravnom postupku.
(6) Protiv rješenja Povjerenstva može se pokrenuti upravni spor.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 6.
Vlada Republike Hrvatske osnovat će Povjerenstvo za žalbe iz članka 5. ovoga Zakona u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 7.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od objave u Narodnim novinama.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
OBRAZLOŽENJE
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 1.
Ovom odredbom propisuje se svrha donošenja Zakona, a to je obeštećenje radnika trgovačkog društva Plobest d.d. i Plobest d.d. u stečaju Ploče zbog višegodišnje izloženosti azbestu te postupak i tijela nadležna za rješavanje obeštećenja i osiguravanje sredstava za isplatu radnicima.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 2.
Ovom se odredbom propisuje tko ima pravo na obeštećenje na temelju ovoga zakona, a to je radnik koji je bio u radnom odnosu u trgovačkim društvima iz članka 1. ovoga Zakona od 8. listopada 1991. do 21. listopada 2002. godine i koji je najmanje pet godina u istim društvima radio izložen azbestu, odnosno njegovom nasljedniku. Kao referentni datum određen je 21. listopada 2002. godine, tj. dan prije otvaranja društva Novi Plobest d.o.o za proizvodnju obloga kočnica, brtvenih i izolacionih proizvoda, koje nije registrirano za rad s azbestom.
Za podnošenje zahtjeva za obeštećenje prema predloženom Zakonu određuje se rok od devedeset dana po stupanju zakona na snagu, te se propisuje obveza podnošenja dokaza o ispunjenju uvjeta za podnošenje zahtjeva za obeštećenje.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 3.
Ovom odredbom utvrđuje se visina obeštećenja, koje bi se isplatilo obročno kroz razdoblje od tri godine od dana pravomoćnosti rješenja. Svota obeštećenja iznosi 219.000,00 kuna.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 4.
Ovom odredbom propisuje se tijelo nadležno za osiguranje sredstava za isplatu obeštećenja, kao i za samu isplatu obeštećenja radnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz čla n ak 5.
Ovom se odredbom propisuje da o zahtjevima radnika za obeštećenje iz članka 2. ovoga prijedloga Zakona rješava Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost rješenjem za čije se donošenje određuje rok od trideset dana. Protiv rješenja dopuštena je žalba o kojoj odlučuje Povjerenstvo za žalbe sastavljeno od tri člana (predstavnik ministarstva nadležnog za financije, ministarstva nadležnog za zaštitu okoliša i predstavnik Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost).
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 6.
Ovom odredbom propisuje se osnivanje Povjerenstva u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uz članak 7.
Ovom odredbom predlaže se stupanje na snagu ovoga Zakona osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike