Na temelju članka 111. stavka 5. i članka 113. Zakona o kaznenom postupku („Narodne novine“ broj 152/08, 76/09, 80/11, 121/11 – pročišćeni tekst, 91/12 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 143/12, 56/13, 145/13, 152/14 i 70/17) i članka 125. stavka 1. točke 1. Zakona o sudovima za mladež („Narodne novine“ broj 84/11, 143/12, 148/13 i 56/15) ministar unutarnjih poslova donosi
PRAVILNIK
O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O PRIJAMU I POSTUPANJU S UHIĆENIKOM I PRITVORENIKOM TE O EVIDENCIJI PRITVORENIKA U PRITVORSKOJ POLICIJSKOJ JEDINICI
Članak 1.
U Pravilniku o prijamu i postupanju s uhićenikom i pritvorenikom te o Evidenciji pritvorenika u pritvorskoj policijskoj jedinici („Narodne novine“, broj 88/09, 78/14 i 123/16) članak 10. mijenja se i glasi:
„Članak 10.
Policijski službenik uhićenika upoznaje s njegovim pravima sukladno članku 7. stavku 2. točkama 1. do 4. Zakona o kaznenom postupku.
Pouku iz stavka 1. ovog članka uhićeniku je potrebno dati na njemu razumljiv način.
Ako je uhićenik maloljetnik, o njegovu uhićenju policija će odmah obavijestiti roditelja, skrbnika ili centar za socijalnu skrb, a dok traje njegovo uhićenje omogućit će mu se komunikacija s roditeljem ili drugom osobom koja o njemu skrbi, osim, ako je to protivno njegovim najboljim interesima ili ako je to nužno radi zaštite interesa postupka ili drugih važnih interesa.
Ako postoji hitna potreba da se otklone ozbiljne i teške posljedice za život, slobodu ili tjelesni integritet osobe ili za otklanjanjem opasnosti da će se sakriti ili uništiti dokazi, državni odvjetnik može naložiti policiji odgodu obavještavanja branitelja i obitelji ili druge osobe koju uhićenik odredi, samo dok za to postoje razlozi, a najduže 12 sati od trenutka uhićenja.
Iznimno, u pouci iz stavka 1. ovoga članka, ne mora se izreći točan naziv kažnjivog djela, već ga je dovoljno pobliže odrediti ako je osoba zatečena u počinjenju tog djela.
Kad je uhićenik gluha ili nijema osoba ili osoba s drugim poteškoćama u komunikaciji omogućit će joj se stručna pomoć osobe koja raspolaže znanjem o ispravnom načinu komunikacije s takvim uhićenikom.
Kad je uhićenik u takvom stanju da ne može shvatiti značenje pouke iz stavka 1. ovoga članka (teško alkoholizirana, duševno bolesna osoba i dr.) ili je u trajnom stanju pružanja otpora ili se otpor opravdano očekuje, davanje pouke odgodit će se do prestanka takvog stanja.
Uhićenik vlastoručno potpisuje Pouku o pravima uhićenika. Originalni primjerak Pouke uz Izvješće o uhićenju i dovođenju u pritvorsku jedinicu dostavlja se pritvorskom nadzorniku.
U slučaju da uhićenik odbije potpisati Pouku o pravima uhićenika, policijski službenik će to na Pouci zabilježiti.
Ako je uhićeniku uručen pisani prijevod Pouke o pravima uhićenika isti će se uz prijevod Izvješća o uhićenju i dovođenju u pritvorsku policijsku jedinicu dostaviti pritvorskom nadzorniku zajedno s primjercima na hrvatskom jeziku.
Ako je uhićenik maloljetna osoba Pouku o pravima uhićenika će uz njega vlastoručno potpisati i njegov roditelj, odnosno skrbnik ili stručni radnik centra za socijalnu skrb.
Obrazac Pouke o pravima uhićenika iz stavka 9. ovog članka tiskan je uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.“.
Članak 2.
U članku 22. stavak 1. mijenja se i glasi:
„Pritvorenik ima pravo slobodnog, neometanog i povjerljivog razgovora s braniteljem.“
Članak 3.
U članku 23. ispred stavka 1. dodaje se novi stavak 1. koji glasi:
„Konzularni i diplomatski predstavnici mogu posjećivati svoje državljane koji su uhićeni ili pritvoreni, razgovarati s njima te im pomoći u izboru branitelja.“
Dosadašnji stavci 1. i 2. postaju stavci 2. i 3.
Članak 4.
U članku 34. stavak 2. mijenja se i glasi:
Evidencija iz stavka 1. ovog članka sadrži podatke o:
- identitetu uhićenika / pritvorenika i njegovu fotografiju,
- mjestu i vremenu uhićenja,
- kaznenom djelu radi kojeg je uhićenje obavljeno,
- ustrojstvenoj jedinici policije koja je obavila uhićenje,
- uporabi sredstava prisile i tjelesnim ozljedama uhićenika,
- vremenu puštanja uhićenika na slobodu ili dovođenja uhićenika ustrojstvenoj jedinici policije koja je zatražila uhićenje, odnosno dovođenja pritvorskom nadzorniku,
- pritvorskom nadzorniku kojemu je uhićenik doveden,
- vremenu i načinu izvješćivanja nadležnog državnog odvjetnika, suca za mladež, maloljetnikovih roditelja, odnosno skrbnika i centra za socijalnu skrb te o sadržaju naloga državnog odvjetnika,
- vremenu puštanja uhićenika na slobodu ili pritvaranju po rješenju državnog odvjetnika, suca za mladež ili suca istrage,
-vremenu dovođenja pritvorenika sucu istrage ili sucu za mladež,
- produljenju pritvora po rješenju suca istrage,
- odluci suca istrage o zadržavanju u pritvoru do ročišta za odlučivanje o određivanju istražnog zatvora,
- odluci suca istrage ili suca za mladež o puštanju na slobodu ili određivanju istražnog zatvora,
- vremenu puštanja pritvorenika na slobodu zbog isteka roka za određivanje pritvora, isteka roka za ispitivanje od strane državnog odvjetnika ili suca za mladež, donesenog rješenja o ukidanju pritvora te isteka pritvora određenog rješenjem,
- vremenu i načinu izvješćivanja ustrojstvene jedinice koja je uhitila/predala osobu pritvorskom nadzorniku i višeg državnog odvjetnika o puštanju na slobodu,
- postupanju prema pritvoreniku u pritvorskoj policijskoj jedinici (podaci o pružanju zdravstvene zaštite pritvoreniku, obavljanju razgovora s braniteljem, obavljanju razgovora s konzularnim i diplomatskim predstavnicima, osiguravanju zamjenske odjeće ili obuće, osiguravanju prehrane, omogućavanju odmora, omogućavanju boravka na svježem zraku, uporabi sredstava prisile prema pritvoreniku, tjelesnom ozljeđivanju ili smrti pritvorenika, pokušaju bijega ili bijegu pritvorenika, prepratama pritvorenika, ostalim izvanrednim događajima u pritvorskoj policijskoj jedinici: samoubojstvo, pokušaj samoubojstva, odbijanje hrane, odbijanje lijekova, oštećenje imovine, prosvjed, napad na policijske službenike, pritvorenike ili druge osobe).
Stavak 3. briše se.
Dosadašnji stavak 4. postaje stavak 3.
Članak 5.
Članak 47. mijenja se i glasi:
“Članak 47.
Prepratu pritvorenika obavljaju najmanje dva policijska službenika uz provođenje propisanih mjera sigurnosti.
Prepratu maloljetnog pritvorenika u pravilu obavljaju policijski službenici u građanskoj odjeći službenim vozilom bez policijskih obilježja.
Prilikom preprate pritvorenik mora biti vezan sredstvima za vezivanje. O primjeni sredstava za vezivanje ne podnosi se pisano izvješće.
Policijski službenik neće vezati maloljetnu osobu, trudnicu u vidljivom stanju trudnoće, stariju i vidljivo bolesnu ili nemoćnu osobu i teškog invalida, osim ako takva osoba izravno ugrožava život policijskog službenika, život druge osobe ili vlastiti život.
Pritvorenik se u pravilu prepraćuje pješice i policijskim vozilom za dovođenje.
Iznimno od stavka 5. ovog članka, preprata se može obaviti i drugim policijskim vozilom, pri čemu se pritvorenik prevozi na stražnjem sjedištu iza suvozača, a policijski službenik – pratitelj na stražnjem sjedištu iza vozača.
Preprata pritvorenika brodom ili zrakoplovom obavlja se sukladno pravilima posebnih propisa o sigurnosti pomorskog, odnosno zračnog prometa.“.
Članak 6.
Obrazac Pouke o pravima uhićenika, Izvješća o uhićenju i dovođenju u pritvorsku policijsku jedinicu i Pritvorskog zapisnika tiskani uz Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o prijamu i postupanju s uhićenikom i pritvorenikom te o Evidenciji pritvorenika u pritvorskoj policijskoj jedinici (»Narodne novine«, br. 78/14.) zamjenjuju se obrascima koji su tiskani uz ovaj Pravilnik i čine njegov sastavni dio.
Članak 7.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb, 2019.
Ministar
dr.sc. Davor Božinović
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO UNUTARNJIH POSLOVA
Broj:
(mjesto i datum)
Temeljem članka 108. i 108.a Zakona o kaznenom postupku daje se
POUKA O PRAVIMA UHIĆENIKA
Uhićenik
, OIB:
(ime i prezime)
ime oca/majke
rođen dana
godine u
(datum rođenja)
(mjesto rođenja)
, s prebivalištem u
(mjesto)
ulica
kućni broj
,
upoznat je s:
-
razlogom uhićenja i osnovama sumnje
(upisati razlog – kazneno djelo)
-
pravom da nije dužna iskazivati
-
pravom na branitelja po vlastitom izboru ili na branitelja postavljenog s liste dežurnih odvjetnika
-
pravom na tumačenje i prevođenje sukladno čl. 8. Zakona o kaznenom postupku
-
pravom da se na njegov zahtjev o uhićenju izvijesti njegova obitelj ili druga osoba koju on odredi
-
pravom stranog državljana da će na njegov zahtjev o uhićenju biti odmah obaviješteno nadležno konzularno tijelo ili veleposlanstvo te će mu se s njima bez odlaganja omogućiti kontakt (čl. 116. Zakona o kaznenom postupku)
-
pravom na uvid u spis predmeta sukladno odredbama Zakona o kaznenom postupku
-
pravom na hitnu medicinsku pomoć
-
time da lišenje slobode od trenutka uhićenja do dovođenja sucu istrage može trajati najdulje 48 sati, a za kaznena djela za koja je propisana kazna zatvora do jedne godine najdulje 36 sati.
Sukladno članku 108.b stavak 1. Zakona o kaznenom postupku ako postoji opasnost za život, slobodu ili tjelesni integritet osobe ili za otklanjanjem opasnosti da će se sakriti ili uništiti dokazi nalogom državnog odvjetnika
broj
od
naložena je odgoda obavještavanja osoba
iz članka 108.a stavka 1. točke 3. i 5. dok postoje razlozi, a najduže 12 sati od trenutka uhićenja i to:
a)pravo na branitelja po vlastitom izboru ili na branitelja postavljenog s liste dežurnih odvjetnika
b)pravo da se na njegov zahtjev o uhićenju izvijesti obitelj ili druga osoba koju on odredi.
Uhićenik izjavljuje da je pouku o pravima u cijelosti razumio.
U
, dana
godine, u
sati.
Policijski službenik
Uhićenik
Zakonski zastupnik
Tumač
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO UNUTARNJIH POSLOVA
Broj:
(mjesto i datum)
Temeljem članka 12. Pravilnika o prijamu i postupanju s uhićenikom i pritvorenikom te o evidenciji pritvorenika u pritvorskoj policijskoj jedinici sastavlja se:
IZVJEŠĆE O UHIĆENJU I DOVOĐENJU
U PRITVORSKU POLICIJSKU JEDINICU
ime oca
OIB:
(ime i prezime uhićene osobe)
rođen-og/e dana
god.
(mjesto, općina i država rođenja)
državljan-ina/ke
, s prebivalištem u
(mjesto i adresa prebivališta)
osobni podaci provjereni uvidom u
(naziv i serijski broj isprave osobe preko koje je utvrđen/provjeren identitet)
uhićen-og/e dana
u
sati u/na
(bliža oznaka mjesta i adresa)
A. RAZLOZI UHIĆENJA
1.Osoba je uhićena temeljem ovlasti iz članka 107. stavka 1. točka 1. Zakona o kaznenom postupku jer policija protiv nje izvršava:
a)
Dovedbeni nalog broj
izdan od
(naziv)
b)
Rješenje o pritvoru/istražnom zatvoru broj
izdan od
(naziv)
2.Osoba je uhićena temeljem ovlasti iz članka 107. stavka 1. točka 2. Zakona o kaznenom postupku jer postoje osnove sumnje da je počinila kazneno djelo
(naziv kaznenog djela i broj članka Kaznenog zakona)
za koje se progoni po službenoj dužnosti, kad postoji neki od razloga za određivanje istražnog zatvora iz članka 123. Zakona o kaznenom postupku.
3.Osoba je uhićena temeljem čl. 107. stavka 1. točka 3. Zakona o kaznenom postupku jer jezatečena u kaznenom djelu
(naziv kaznenog djela i broj članka Kaznenog zakona)
za koje se progoni po službenoj dužnosti.
4.Osoba je uhićena temeljem ovlasti iz čl. 107. stavka 1. točka 3. Zakona o kaznenom postupku budući je od strane građana
(ime, ime oca, prezime, OIB)
spriječena u bijegu prema odredbi članka 106. stavka 1. Zakona o kaznenom postupku.
5.Osoba je uhićena temeljem članka 23. stavka 1. Zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama Europske unije jer policija protiv nje izvršava:
a)
Europski uhidbeni nalog broj
izdan od
(naziv)
b)
Upozorenje iz Schengenskog informacijskog sustava broj
izdano od
(naziv)
6.Prilikom zadržavanja od strane građana uhićena osoba:
1.zadobila je tjelesne ozljede,
2.nije zadobila tjelesne ozljede.
7.Prilikom uhićenja upotrijebljena su sredstva prisile nad uhićenom osobom i to:
kojom prilikom uhićena osoba:
1.je zadobila tjelesne ozljede,
2.nije zadobila tjelesne ozljede.
8.Uhićena osoba:
1.pregledana je od strane liječnika i pružena joj je potrebna liječnička pomoć,
2.nije pregledana od strane liječnika.
9.Uhićena osoba je iskazala :
1.da trpi bolove,
2.da provodi medicinsku terapiju uzimanjem medikamenata,
3.da je zdrava.
B. POUKA O PRAVIMA UHIĆENE OSOBE
1.
Uhićenoj osobi pouka o pravima uhićenika iz članka 108.a stavak 1. Zakona o kaznenom postupku:
a)
predana je prilikom uhićenja, u skladu s člankom 108. stavak 1. Zakona o kaznenom postupku
b)
nije se mogla predati, te je uhićenik odmah upoznat s razlozima uhićenja i pravima iz članka 7. stavak 2. točke 1. do 4. Zakona o kaznenom postupku, a pisana pouka mu je u skladu s člankom 108. stavka 2. Zakona o kaznenom postupkupredana odmah po dolasku u službene prostorije dana:
godine u
sati.
2.Sukladno članku 8. Zakona o kaznenom postupku o pravu na usmeno prevođenje odnosno prevođenje ili tumačenje znakovnim jezikom gluhih i gluhoslijepih onoga što ona odnosno drugi iznosi:
a)
upoznata je osoba koja se uhićuje jer se radnja u postupku ne vodi na jeziku koji osoba govori i razumije, povodom čega je izjavila:
potpis
b)
osobu koju se uhićuje nije bilo moguće bez angažiranja tumača upoznati sa pravom, jer je očito da ne razumije jezik na kojem se vodi radnja u postupku, odnosno radi se o gluhoj, nijemoj ili gluhoslijepoj osobi:
Angažiran je tumač
koji je obaviješten u
sati,
a pristupio je u
sati
3.O uhićenju je temeljem čl. 108. st. 5. Zakona o kaznenom postupku policija odmah obavijestila:
a)
državnog odvjetnika
dana
u
sati
b)
nadležno tijelo socijalne skrbi ako je potrebno poduzeti mjere za zbrinjavanje djece i drugih članova obitelji
uhićenika o kojima se on brine
dana
u
sati
c)
roditelja / skrbnika
ako je uhićenik bez / lišen poslovne sposobnosti
dana
u
sati
d)
roditelja / skrbnika
ako je uhićenik dijete
dana
u
sati
4.Nakon upoznavanja s pravima uhićena osoba je:
a)
pozvala branitelja
(ime, prezime i adresa)
koj-i/a je u prostorije policije pristupi-o/la dana
u
sati.
Dana
, temeljem čl. 108. st.7. Zakona o kaznenom postupku uhićeniku je omogućeno
da slobodno, neometano i povjerljivog razgovora s braniteljem čim je izabrao branitelja, odnosno čim je
donesena odluka o imenovanju branitelja, a prije ispitivanja u trajanju od
do
sati.
b)
odbila pravo na branitelja;
c)
zatražila da se o njezinom uhićenju obavijesti
(ime i prezime)
iz
koj-i/a je obaviješten/a putem
dana
u
sati;
Temeljem članka 108.b Zakona o kaznenom postupku nalogom broja
državnog odvjetnika, policija je odgodila obavijestiti branitelja uhićenika i obitelj ili drugu osobu koju
uhićenik odredi, dok postoje razlozi, a najduže 12 sati od trenutka uhićenja.
d)
odbila da se o njezinom uhićenju obavijesti obitelj;
e)
zatražila da se o njezinom uhićenju obavijesti konzularno tijelo / veleposlanstvo
koje je obaviješteno putem
dana
u
sati;
f)
odbila da se o njezinom uhićenju obavijesti konzularno tijelo / veleposlanstvo;
g)
zatražio pravo na hitnu medicinsku pomoć koja mu je pružena dana
u
sati od strane
iz
h)
odbio pravo na hitnu medicinsku pomoć.
5.
Podaci o uhićenju su temeljem članka 109. stavka 3. Zakona o kaznenom postupkudana
godine u
sati unijeti u Evidenciju uhićenih osoba u Informacijskom
sustavu MUP-a.
C. POSTUPAK S UHIĆENOM OSOBOM
1.
Uhićena osoba je dana
godine, u
sati temeljem dovedbenog naloga/rješenja
o pritvoru dovedena i predana
u
2.
Dana
godine, u
sati prema odredbama članka 109. stavka 1. Zakona o
kaznenom postupku uhićena osoba puštena je na slobodu.
3.
A)
Uhićena osoba je dana
godine, u
sati dovedena u pritvorsku policijsku
jedinicu i predana pritvorskom nadzorniku, jer postoji osnovana sumnja da je počinila kazneno djelo koje se progoni po službenoj dužnosti, a postoje osnove za određivanje istražnog zatvora sukladno članku 123. Zakona o kaznenom postupku:
1)
je u bijegu ili osobite okolnosti upućuju na opasnost da će pobjeći (krije se, ne može se utvrditi njezina istovjetnost i slično),
2)
osobite okolnosti upućuju na opasnost da će uništiti, sakriti, izmijeniti ili krivotvoriti dokaze ili tragove važne za kazneni postupak ili da će ometati kazneni postupak utjecajem na svjedoke, vještake, sudionike ili prikrivače,
3)
osobite okolnosti upućuju na opasnost da će ponoviti kazneno djelo ili da će dovršiti pokušano kazneno djelo, ili da će počiniti teže kazneno djelo za koje je prema zakonu moguće izreći kaznu zatvora od pet godina ili težu kaznu, kojim prijeti,
4)
je istražni zatvor nužan zbog posebno teških okolnosti počinjenja kaznenog djela za koje je propisana kazna dugotrajnog zatvora.
B)
Temeljem članka 112. stavak 1. Zakona o kaznenom postupkuuhićena osoba je dana
godine u
sati dovedena u pritvorsku policijsku jedinicu i predana pritvorskom nadzorniku,
zbog postojanja osnova sumnje da je uhićenik počinio kazneno djelo za koje se postupak pokreće po službenoj dužnosti, jer postoje neki od razloga za određivanje istražnog zatvora iz članka 123. stavak 1. točke 1.-4. Zakona o kaznenom postupku, a pritvor je potreban radi:
a)Utvrđivanja istovjetnosti
b)Provjere alibija
c)Prikupljanja podataka o dokazima
C)
Temeljem članka 112. stavak 2. Zakona o kaznenom postupkuuhićena osoba je dana
godine u
sati dovedena u pritvorsku policijsku jedinicu i predana pritvorskom nadzorniku,
jer je za vrijeme uhićenja ustanovljeno postojanje osnova sumnje da je uhićenik počinio drugo kazneno djelo za koje se kazneni postupak pokreće po službenoj dužnosti.
4.
Uhićenika su u pritvorsku jedinicu doveli policijski službenici:
(ime i prezime, broj službene iskaznice, ustrojstvena jedinica policije)
5.
Prilikom dovođenja rok iz članka 109. stavka 1. Zakona o kaznenom postupku:
a)nije prekoračen
b)prekoračen je zbog
(navesti razloge)
D. POSEBAN POSTUPAK SA UHIĆENOM OSOBOM
1.
Tijekom zadržavanja u pritvorskoj policijskoj jedinici uhićenu osobu potrebno je odvojeno smjestiti od:
a)ostalih osoba u pritvorskoj policijskoj jedinici
b)određenih osoba
(ime i prezime)
2.
Tijekom zadržavanja u pritvorskoj policijskoj jedinici potrebno je:
a)omogućiti uhićeniku nastavak medicinske terapije
b)ostvariti neprekinuti nadzor nad uhićenikom zbog postojanja opasnosti
E. PRIVREMENO ODUZETI PREDMETI
Prilikom uhićenja od uhićenika su privremeno oduzeti sljedeći predmeti:
(obrazložiti postupak s predmetom i mjesto gdje je predmet pohranjen)
NAPOMENA:
M.P.
______________________________
______________________________
(Uhićenik)
(Policijski službenik)
______________________________
(Tumač)
______________________________
(Branitelj)
Prilog: Pouka o pravima uhićenika
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO UNUTARNJIH POSLOVA
POLICIJSKA UPRAVA „NEKLASIFICIRANO“
Broj:
( mjesto i datum )
Na temelju članka 109. Zakona o kaznenom postupku i članka 13. Pravilnika o prijamu i postupanju s uhićenikom i pritvorenikom te o Evidenciji pritvorenika u pritvorskoj policijskoj jedinici, pritvorski nadzornik
(ime i prezime)
dana godine u sati, u prostorijama ,
( naziv ustrojstvene jedinice )
mjesto ulica i broj
sastavlja:
PRITVORSKI ZAPISNIK
1. Uhićenik: , ime i prezime roditelja,
(ime i prezime, nadimak ako ga ima)
djevojačko obiteljsko ime majke , rođen u , s mjestom
stanovanja , dan mjesec i godina rođenja
državljanin , po zanimanju ,
po zvanju , zaposlen , završio školu
OIB , obiteljske prilike
Vojni čin , je li odlikovan , imovnog stanja ,
Je li, kad i zašto je osuđivan
Je li i kad izrečenu kaznu izdržao
Vodi li se protiv njega postupak za drugo kazneno djelo
Ako je maloljetan, tko mu je zakonski zastupnik
2. Uhićenje su obavili policijski službenici
(naziv ustrojstvene jedinice policije)
dana godine u sati, u mjestu
zbog postojanja osnove sumnje da je počinio kazneno djelo:
3.PRIVREMENO ODUZETI PREDMETI
3.1. Prilikom pretrage koju je naložio pritvorski nadzornik kod uhićenika su pronađeni i privremeno oduzeti
sljedeći predmeti koji mogu poslužiti kao dokaz u kaznenom postupku u vezi pritvorskog predmeta: ___________
O čemu je sastavljen Zapisnik o oduzimanju predmeta koji služe kao dokaz broj:_______________________________
3.2. Prilikom pretrage koju je naložio pritvorski nadzornik kod uhićenika su pronađeni i privremeno oduzeti
sljedeći predmeti (koji mogu poslužiti kao dokaz u kaznenom ili prekršajnom postupku koji nije u vezi pritvorskog
predmeta ili predmeti pogodni za napad, samoozljeđivanje, bijeg i sl.):
O čemu je izdana Potvrda o privremenom oduzimanju predmeta broj: .
4.Uhićenik je prema odredbama članka 7. stavka 2., članka 8., članka 108., članka 108.a, članka 111. i članka 116. Zakona o kaznenom postupku upoznat s:
-razlozima uhićenja i osnovama sumnje,
-pravom da nije dužan iskazivati,
-pravom na branitelja po vlastitom izboru ili na branitelja postavljenog s liste dežurnih odvjetnika,
-pravom na tumačenje i prevođenje
-pravom da se na njegov zahtjev o uhićenje izvijesti obitelj ili druga osoba koju on odredi
-pravom stranog državljanina da će na njegov zahtjev o uhićenju odmah biti obaviješteno nadležno konzularno tijelo ili veleposlanstvo te će mu se s njima bez odgađanja omogućiti kontakt,
-pravom na uvid u spis predmeta sukladno odredbama Zakona o kaznenom postupku
-pravom na hitnu medicinsku pomoć
-o tome da lišenje slobode od trenutka uhićenja do dovođenja sucu istrage može trajati najdulje 48 sati, a za kaznena djela za koja je propisana kazna zatvora do jedne godine najdulje 36 sati.
Nakon upoznavanja s pravima uhićenik je:
a. pozvao branitelja _______________________________________________________________________
(ime, prezime i adresa)
koj-i/a je u prostorije organizacijske jedinice policije pristupi-o/la dana ___________________________ u ___________ sati;
b. odbio pravo na branitelja;
c. zatražio da se o njegovom uhićenju obavijesti ________________________________________________
(ime i prezime)
iz __________________________________________________________________________ koj-i/a je obaviješten/a putem____________________________________ dana ________________________ u ______________sati;
d. zatražio da se o njegovom uhićenju obavijesti Konzulat / Veleposlanstvo** _________________________
___________________________________________________________________________ koj-i/e je obaviješten/o putem ______________________________________ dana _________________________ u ____________sati;
e. odbio da se o njegovom uhićenju obavijesti:- obitelj,
- konzulat / veleposlanstvo**
f. zatražio hitnu medicinsku pomoć koja mu je pružena dana______________________ u ___________sati
(ustanova i mjesto pružanja hitne medicinske pomoći)
4.a Sukladno članku 111. stavku 1. Zakona o kaznenom postupku pritvorski nadzornik provjerio je da li je dovedeni uhićenik primio i razumio pisanu pouku o pravima iz članka 108.a stavka 1. Zakona o kaznenom postupku dana ______________________ u ________ sati.
5. Na temelju članka 109. stavak 4. Zakona o kaznenom postupku pritvorski nadzornik je dana godine,
u sati putem obavijestio državnog
odvjetnika _________________ državnog odvjetništva u _____________________ o prijamu uhićenika, kojom
prilikom je državni odvjetnik :
a)naložio da zadrži uhićenika,
b)naložio da uhićenika pusti na slobodu.
Uhićenik je dana godine u sati, pušten na slobodu.
6. Na temelju članka 63. stavak 1. Zakona o sudovima za mladež pritvorski nadzornik je dana godine, u
______sati putem obavijestio državnog odvjetnika
_________________ državnog odvjetništva u _____________________ o prijamu uhićenog maloljetnika kojom
prilikom je državni odvjetnik :
a)naložio da se uhićenog maloljetnika odmah pusti na slobodu,
Uhićeni maloljetnik je dana godine u sati, pušten na slobodu.
b)naložio da se uhićeni maloljetnik dovede sucu za mladež radi ispitivanja.
O prijamu uhićenog maloljetnika pritvorski nadzornik je obavijestio:
-suca za mladež __________________________________________ dana ______________ godine u _______ sati,
-maloljetnikove roditelje/skrbnika____________________________ dana ______________ godine u _______ sati,
-centar za socijalnu skrb ___________________________________ dana ______________ godine u _______ sati.
Zapisnik dovršen dana godine u sati
Uhićenik osobnim potpisom potvrđuje da je dana godine u sati upoznat s pravima.
Pritvorski nadzornik
M.P. ( Potpis uhićenika ) ( Ime i prezime, potpis )
Na temelju članka 111. stavka 5. i članka 113. Zakona o kaznenom postupku („Narodne novine“ broj 152/08, 76/09, 80/11, 121/11 – pročišćeni tekst, 91/12 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 143/12, 56/13, 145/13, 152/14 i 70/17) i članka 125. stavka 1. točke 1. Zakona o sudovima za mladež („Narodne novine“ broj 84/11, 143/12, 148/13 i 56/15) ministar unutarnjih poslova donosi
PRAVILNIK
O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O PRIJAMU I POSTUPANJU S UHIĆENIKOM I PRITVORENIKOM TE O EVIDENCIJI PRITVORENIKA U PRITVORSKOJ POLICIJSKOJ JEDINICI
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 1.
U Pravilniku o prijamu i postupanju s uhićenikom i pritvorenikom te o Evidenciji pritvorenika u pritvorskoj policijskoj jedinici („Narodne novine“, broj 88/09, 78/14 i 123/16) članak 10. mijenja se i glasi:
„Članak 10.
Policijski službenik uhićenika upoznaje s njegovim pravima sukladno članku 7. stavku 2. točkama 1. do 4. Zakona o kaznenom postupku.
Pouku iz stavka 1. ovog članka uhićeniku je potrebno dati na njemu razumljiv način.
Ako je uhićenik maloljetnik, o njegovu u hićenju policija će odmah obavijestiti roditelja, skrbnika ili centar za socijalnu skrb, a dok traje njegovo uhićenje omogućit će mu se komunikacija s roditeljem ili drugom osobom koja o njemu skrbi, osim, ako je to protivno njegovim najboljim interesima ili ako je to nužno radi zaštite interesa postupka ili drugih važnih interesa.
Ako postoji hitna potreba da se otklone ozbiljne i teške posljedice za život, slobodu ili tjelesni integritet osobe ili za otklanjanjem opasnosti da će se sakriti ili uništiti dokazi, državni odvjetnik može naložiti policiji odgodu obavještavanja branitelja i obitelji ili druge osobe koju uhićenik odredi, samo dok za to postoje razlozi, a najduže 12 sati od trenutka uhićenja.
Iznimno, u pouci iz stavka 1. ovoga članka, ne mora se izreći točan naziv kažnjivog djela, već ga je dovoljno pobliže odrediti ako je osoba zatečena u počinjenju tog djela.
Kad je uhićenik gluha ili nijema osoba ili osoba s drugim poteškoćama u komunikaciji omogućit će joj se stručna pomoć osobe koja raspolaže znanjem o ispravnom načinu komunikacije s takvim uhićenikom.
Kad je uhićenik u takvom stanju da ne može shvatiti značenje pouke iz stavka 1. ovoga članka (teško alkoholizirana, duševno bolesna osoba i dr.) ili je u trajnom stanju pružanja otpora ili se otpor opravdano očekuje, davanje pouke odgodit će se do prestanka takvog stanja.
Uhićenik vlastoručno potpisuje Pouku o pravima uhićenika. Originalni primjerak Pouke uz Izvješće o uhićenju i dovođenju u pritvorsku jedinicu dostavlja se pritvorskom nadzorniku.
U slučaju da uhićenik odbije potpisati Pouku o pravima uhićenika, policijski službenik će to na Pouci zabilježiti.
Ako je uhićeniku uručen pisani prijevod Pouke o pravima uhićenika isti će se uz prijevod Izvješća o uhićenju i dovođenju u pritvorsku policijsku jedinicu dostaviti pritvorskom nadzorniku zajedno s primjercima na hrvatskom jeziku.
Ako je uhićenik maloljetna osoba Pouku o pravima uhićenika će uz njega vlastoručno potpisati i njegov roditelj, odnosno skrbnik ili stručni radnik centra za socijalnu skrb.
Obrazac Pouke o pravima uhićenika iz stavka 9. ovog članka tiskan je uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 2.
U članku 22. stavak 1. mijenja se i glasi:
„Pritvorenik ima pravo slobodnog, neometanog i povjerljivog razgovora s braniteljem.“
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 3.
U članku 23. ispred stavka 1. dodaje se novi stavak 1. koji glasi:
„Konzularni i diplomatski predstavnici mogu posjećivati svoje državljane koji su uhićeni ili pritvoreni, razgovarati s njima te im pomoći u izboru branitelja.“
Dosadašnji stavci 1. i 2. postaju stavci 2. i 3.
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 4.
U članku 34. stavak 2. mijenja se i glasi:
Evidencija iz stavka 1. ovog članka sadrži podatke o:
- identitetu uhićenika / pritvorenika i njegovu fotografiju,
- mjestu i vremenu uhićenja,
- kaznenom djelu radi kojeg je uhićenje obavljeno,
- ustrojstvenoj jedinici policije koja je obavila uhićenje,
- uporabi sredstava prisile i tjelesnim ozljedama uhićenika,
- pruženoj stručnoj pomoći branitelja
- izvješćivanju diplomatsko-konzularnog predstavništva
- vremenu puštanja uhićenika na slobodu ili dovođenja uhićenika ustrojstvenoj jedinici policije koja je zatražila uhićenje, odnosno dovođenja pritvorskom nadzorniku,
- pritvorskom nadzorniku kojemu je uhićenik doveden,
- vremenu i načinu izvješćivanja nadležnog državnog odvjetnika, suca za mladež, maloljetnikovih roditelja, odnosno skrbnika i centra za socijalnu skrb te o sadržaju naloga državnog odvjetnika,
- vremenu puštanja uhićenika na slobodu ili pritvaranju po rješenju državnog odvjetnika, suca za mladež ili suca istrage,
- vremenu dovođenja pritvorenika sucu istrage ili sucu za mladež,
- produljenju pritvora po rješenju suca istrage,
- odluci suca istrage o zadržavanju u pritvoru do ročišta za odlučivanje o određivanju istražnog zatvora,
- odluci suca istrage ili suca za mladež o puštanju na slobodu ili određivanju istražnog zatvora,
- vremenu puštanja pritvorenika na slobodu zbog isteka roka za određivanje pritvora, isteka roka za ispitivanje od strane državnog odvjetnika ili suca za mladež, donesenog rješenja o ukidanju pritvora te isteka pritvora određenog rješenjem,
- vremenu i načinu izvješćivanja ustrojstvene jedinice koja je uhitila/predala osobu pritvorskom nadzorniku i višeg državnog odvjetnika o puštanju na slobodu,
- postupanju prema pritvoreniku u pritvorskoj policijskoj jedinici (podaci o pružanju zdravstvene zaštite pritvoreniku, obavljanju razgovora s braniteljem, obavljanju razgovora s konzularnim i diplomatskim predstavnicima, osiguravanju zamjenske odjeće ili obuće, osiguravanju prehrane, omogućavanju odmora, omogućavanju boravka na svježem zraku, uporabi sredstava prisile prema pritvoreniku, tjelesnom ozljeđivanju ili smrti pritvorenika, pokušaju bijega ili bijegu pritvorenika, prepratama pritvorenika, ostalim izvanrednim događajima u pritvorskoj policijskoj jedinici: samoubojstvo, pokušaj samoubojstva, odbijanje hrane, odbijanje lijekova, oštećenje imovine, prosvjed, napad na policijske službenike, pritvorenike ili druge osobe).
Stavak 3. briše se.
Dosadašnji stavak 4. postaje stavak 3.
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 5.
Članak 47. mijenja se i glasi:
“Članak 47.
Prepratu pritvorenika obavljaju najmanje dva policijska službenika uz provođenje propisanih mjera sigurnosti.
Prepratu maloljetnog pritvorenika u pravilu obavljaju policijski službenici u građanskoj odjeći službenim vozilom bez policijskih obilježja.
Prilikom preprate pritvorenik mora biti vezan sredstvima za vezivanje. O primjeni sredstava za vezivanje ne podnosi se pisano izvješće.
Policijski službenik neće vezati maloljetnu osobu, trudnicu u vidljivom stanju trudnoće, stariju i vidljivo bolesnu ili nemoćnu osobu i teškog invalida, osim ako takva osoba izravno ugrožava život policijskog službenika, život druge osobe ili vlastiti život.
Pritvorenik se u pravilu prepraćuje pješice i policijskim vozilom za dovođenje.
Iznimno od stavka 5. ovog članka, preprata se može obaviti i drugim policijskim vozilom, pri čemu se pritvorenik prevozi na stražnjem sjedištu iza suvozača, a policijski službenik – pratitelj na stražnjem sjedištu iza vozača.
Preprata pritvorenika brodom ili zrakoplovom obavlja se sukladno pravilima posebnih propisa o sigurnosti pomorskog, odnosno zračnog prometa.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 6.
Obrazac Pouke o pravima uhićenika, Izvješća o uhićenju i dovođenju u pritvorsku policijsku jedinicu i Pritvorskog zapisnika tiskani uz Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o prijamu i postupanju s uhićenikom i pritvorenikom te o Evidenciji pritvorenika u pritvorskoj policijskoj jedinici (»Narodne novine«, br. 78/14.) zamjenjuju se obrascima koji su tiskani uz ovaj Pravilnik i čine njegov sastavni dio.
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 7.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb, 2019.
Ministar
dr.sc. Davor Božinović
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO UNUTARNJIH POSLOVA
Broj:
(mjesto i datum)
Temeljem članka 108. i 108.a Zakona o kaznenom postupku daje se
POUKA O PRAVIMA UHIĆENIKA
Uhićenik
, OIB:
(ime i prezime)
ime oca/majke
rođen dana
godine u
(datum rođenja)
(mjesto rođenja)
, s prebivalištem u
(mjesto)
ulica
kućni broj
,
upoznat je s:
-
razlogom uhićenja i osnovama sumnje
(upisati razlog – kazneno djelo)
-
pravom da nije dužna iskazivati
-
pravom na branitelja po vlastitom izboru ili na branitelja postavljenog s liste dežurnih odvjetnika
-
pravom na tumačenje i prevođenje sukladno čl. 8. Zakona o kaznenom postupku
-
pravom da se na njegov zahtjev o uhićenju izvijesti njegova obitelj ili druga osoba koju on odredi
-
pravom stranog državljana da će na njegov zahtjev o uhićenju biti odmah obaviješteno nadležno konzularno tijelo ili veleposlanstvo te će mu se s njima bez odlaganja omogućiti kontakt (čl. 116. Zakona o kaznenom postupku)
-
pravom na uvid u spis predmeta sukladno odredbama Zakona o kaznenom postupku
-
pravom na hitnu medicinsku pomoć
-
time da lišenje slobode od trenutka uhićenja do dovođenja sucu istrage može trajati najdulje 48 sati, a za kaznena djela za koja je propisana kazna zatvora do jedne godine najdulje 36 sati.
Sukladno članku 108.b stavak 1. Zakona o kaznenom postupku ako postoji opasnost za život, slobodu ili tjelesni integritet osobe ili za otklanjanjem opasnosti da će se sakriti ili uništiti dokazi nalogom državnog odvjetnika
broj
od
naložena je odgoda obavještavanja osoba
iz članka 108.a stavka 1. točke 3. i 5. dok postoje razlozi, a najduže 12 sati od trenutka uhićenja i to:
a) pravo na branitelja po vlastitom izboru ili na branitelja postavljenog s liste dežurnih odvjetnika
b) pravo da se na njegov zahtjev o uhićenju izvijesti obitelj ili druga osoba koju on odredi.
Uhićenik izjavljuje da je pouku o pravima u cijelosti razumio.
U
, dana
godine, u
sati.
Policijski službenik
Uhićenik
Zakonski zastupnik
Tumač
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO UNUTARNJIH POSLOVA
Broj:
(mjesto i datum)
Temeljem članka 12. Pravilnika o prijamu i postupanju s uhićenikom i pritvorenikom te o evidenciji pritvorenika u pritvorskoj policijskoj jedinici sastavlja se:
IZVJEŠĆE O UHIĆENJU I DOVOĐENJU
U PRITVORSKU POLICIJSKU JEDINICU
ime oca
OIB:
(ime i prezime uhićene osobe)
rođen-og/e dana
god.
(mjesto, općina i država rođenja)
državljan-ina/ke
, s prebivalištem u
(mjesto i adresa prebivališta)
osobni podaci provjereni uvidom u
(naziv i serijski broj isprave osobe preko koje je utvrđen/provjeren identitet)
uhićen-og/e dana
u
sati u/na
(bliža oznaka mjesta i adresa)
A. RAZLOZI UHIĆENJA
1. Osoba je uhićena temeljem ovlasti iz članka 107. stavka 1. točka 1. Zakona o kaznenom postupku jer policija protiv nje izvršava:
a)
Dovedbeni nalog broj
izdan od
(naziv)
b)
Rješenje o pritvoru/istražnom zatvoru broj
izdan od
(naziv)
2. Osoba je uhićena temeljem ovlasti iz članka 107. stavka 1. točka 2. Zakona o kaznenom postupku jer postoje osnove sumnje da je počinila kazneno djelo
(naziv kaznenog djela i broj članka Kaznenog zakona)
za koje se progoni po službenoj dužnosti, kad postoji neki od razloga za određivanje istražnog zatvora iz članka 123. Zakona o kaznenom postupku.
3. Osoba je uhićena temeljem čl. 107. stavka 1. točka 3. Zakona o kaznenom postupku jer je zatečena u kaznenom djelu
(naziv kaznenog djela i broj članka Kaznenog zakona)
za koje se progoni po službenoj dužnosti.
4. Osoba je uhićena temeljem ovlasti iz čl. 107. stavka 1. točka 3. Zakona o kaznenom postupku budući je od strane građana
(ime, ime oca, prezime, OIB)
spriječena u bijegu prema odredbi članka 106. stavka 1. Zakona o kaznenom postupku.
5. Osoba je uhićena temeljem članka 23. stavka 1. Zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama Europske unije jer policija protiv nje izvršava:
a)
Europski uhidbeni nalog broj
izdan od
(naziv)
b)
Upozorenje iz Schengenskog informacijskog sustava broj
izdano od
(naziv)
6. Prilikom zadržavanja od strane građana uhićena osoba:
1. zadobila je tjelesne ozljede,
2. nije zadobila tjelesne ozljede.
7. Prilikom uhićenja upotrijebljena su sredstva prisile nad uhićenom osobom i to:
kojom prilikom uhićena osoba:
1. je zadobila tjelesne ozljede,
2. nije zadobila tjelesne ozljede.
8. Uhićena osoba:
1. pregledana je od strane liječnika i pružena joj je potrebna liječnička pomoć,
2. nije pregledana od strane liječnika.
9. Uhićena osoba je iskazala :
1. da trpi bolove,
2. da provodi medicinsku terapiju uzimanjem medikamenata,
3. da je zdrava.
B. POUKA O PRAVIMA UHIĆENE OSOBE
1.
Uhićenoj osobi pouka o pravima uhićenika iz članka 108.a stavak 1. Zakona o kaznenom postupku:
a)
predana je prilikom uhićenja, u skladu s člankom 108. stavak 1. Zakona o kaznenom postupku
b)
nije se mogla predati, te je uhićenik odmah upoznat s razlozima uhićenja i pravima iz članka 7. stavak 2. točke 1. do 4. Zakona o kaznenom postupku , a pisana pouka mu je u skladu s člankom 108. stavka 2. Zakona o kaznenom postupku predana odmah po dolasku u službene prostorije dana:
godine u
sati.
2. Sukladno članku 8. Zakona o kaznenom postupku o pravu na usmeno prevođenje odnosno prevođenje ili tumačenje znakovnim jezikom gluhih i gluhoslijepih onoga što ona odnosno drugi iznosi:
a)
upoznata je osoba koja se uhićuje jer se radnja u postupku ne vodi na jeziku koji osoba govori i razumije, povodom čega je izjavila:
potpis
b)
osobu koju se uhićuje nije bilo moguće bez angažiranja tumača upoznati sa pravom, jer je očito da ne razumije jezik na kojem se vodi radnja u postupku, odnosno radi se o gluhoj, nijemoj ili gluhoslijepoj osobi:
Angažiran je tumač
koji je obaviješten u
sati,
a pristupio je u
sati
3. O uhićenju je temeljem čl. 108. st . 5. Zakona o kaznenom postupku policija odmah obavijestila:
a)
državnog odvjetnika
dana
u
sati
b)
nadležno tijelo socijalne skrbi ako je potrebno poduzeti mjere za zbrinjavanje djece i drugih članova obitelji
uhićenika o kojima se on brine
dana
u
sati
c)
roditelja / skrbnika
ako je uhićenik bez / lišen poslovne sposobnosti
dana
u
sati
d)
roditelja / skrbnika
ako je uhićenik dijete
dana
u
sati
4. Nakon upoznavanja s pravima uhićena osoba je:
a)
pozvala branitelja
(ime, prezime i adresa)
koj-i/a je u prostorije policije pristupi-o/la dana
u
sati.
Dana
, temeljem čl. 108. st .7. Zakona o kaznenom postupku uhićeniku je omogućeno
da slobodno, neometano i povjerljivog razgovora s braniteljem čim je izabrao branitelja, odnosno čim je
donesena odluka o imenovanju branitelja, a prije ispitivanja u trajanju od
do
sati.
b)
odbila pravo na branitelja;
c)
zatražila da se o njezinom uhićenju obavijesti
(ime i prezime)
iz
koj-i/a je obaviješten/a putem
dana
u
sati;
Temeljem članka 108.b Zakona o kaznenom postupku nalogom broja
državnog odvjetnika, policija je odgodila obavijestiti branitelja uhićenika i obitelj ili drugu osobu koju
uhićenik odredi, dok postoje razlozi, a najduže 12 sati od trenutka uhićenja.
d)
odbila da se o njezinom uhićenju obavijesti obitelj;
e)
zatražila da se o njezinom uhićenju obavijesti konzularno tijelo / veleposlanstvo
koje je obaviješteno putem
dana
u
sati;
f)
odbila da se o njezinom uhićenju obavijesti konzularno tijelo / veleposlanstvo;
g)
z atražio pravo na hitnu medicinsku pomoć koja mu je pružena dana
u
sati od strane
iz
h)
odbio pravo na hitnu medicinsku pomoć.
5.
Podaci o uhićenju su temeljem članka 109. stavka 3. Zakona o kaznenom postupku dana
godine u
sati unijeti u Evidenciju uhićenih osoba u Informacijskom
sustavu MUP-a.
C. POSTUPAK S UHIĆENOM OSOBOM
1.
Uhićena osoba je dana
godine, u
sati temeljem dovedbenog naloga/rješenja
o pritvoru dovedena i predana
u
2.
Dana
godine, u
sati prema odredbama članka 109. stavka 1. Zakona o
kaznenom postupku uhićena osoba puštena je na slobodu.
3.
A)
Uhićena osoba je dana
godine, u
sati dovedena u pritvorsku policijsku
jedinicu i predana pritvorskom nadzorniku, jer postoji osnovana sumnja da je počinila kazneno djelo koje se progoni po službenoj dužnosti, a postoje osnove za određivanje istražnog zatvora sukladno članku 123. Zakona o kaznenom postupku:
1)
je u bijegu ili osobite okolnosti upućuju na opasnost da će pobjeći (krije se, ne može se utvrditi njezina istovjetnost i slično),
2)
osobite okolnosti upućuju na opasnost da će uništiti, sakriti, izmijeniti ili krivotvoriti dokaze ili tragove važne za kazneni postupak ili da će ometati kazneni postupak utjecajem na svjedoke, vještake, sudionike ili prikrivače,
3)
osobite okolnosti upućuju na opasnost da će ponoviti kazneno djelo ili da će dovršiti pokušano kazneno djelo, ili da će počiniti teže kazneno djelo za koje je prema zakonu moguće izreći kaznu zatvora od pet godina ili težu kaznu, kojim prijeti,
4)
je istražni zatvor nužan zbog posebno teških okolnosti počinjenja kaznenog djela za koje je propisana kazna dugotrajnog zatvora.
B)
Temeljem članka 112. stavak 1. Zakona o kaznenom postupku uhićena osoba je dana
godine u
sati dovedena u pritvorsku policijsku jedinicu i predana pritvorskom nadzorniku,
zbog postojanja osnova sumnje da je uhićenik počinio kazneno djelo za koje se postupak pokreće po službenoj dužnosti, jer postoje neki od razloga za određivanje istražnog zatvora iz članka 123. stavak 1. točke 1.-4. Zakona o kaznenom postupku, a pritvor je potreban radi:
a) Utvrđivanja istovjetnosti
b) Provjere alibija
c) Prikupljanja podataka o dokazima
C)
Temeljem članka 112. stavak 2. Zakona o kaznenom postupku uhićena osoba je dana
godine u
sati dovedena u pritvorsku policijsku jedinicu i predana pritvorskom nadzorniku,
jer je za vrijeme uhićenja ustanovljeno postojanje osnova sumnje da je uhićenik počinio drugo kazneno djelo za koje se kazneni postupak pokreće po službenoj dužnosti.
4.
Uhićenika su u pritvorsku jedinicu doveli policijski službenici:
(ime i prezime, broj službene iskaznice, ustrojstvena jedinica policije )
5.
Prilikom dovođenja rok iz članka 109. stavka 1. Zakona o kaznenom postupku :
a) nije prekoračen
b) prekoračen je zbog
(navesti razloge)
D. POSEBAN POSTUPAK SA UHIĆENOM OSOBOM
1.
Tijekom zadržavanja u pritvorskoj policijskoj jedinici uhićenu osobu potrebno je odvojeno smjestiti od:
a) ostalih osoba u pritvorskoj policijskoj jedinici
b) određenih osoba
(ime i prezime)
2.
Tijekom zadržavanja u pritvorskoj policijskoj jedinici potrebno je:
a) omogućiti uhićeniku nastavak medicinske terapije
b) ostvariti neprekinuti nadzor nad uhićenikom zbog postojanja opasnosti
E. PRIVREMENO ODUZETI PREDMETI
Prilikom uhićenja od uhićenika su privremeno oduzeti sljedeći predmeti:
(obrazložiti postupak s predmetom i mjesto gdje je predmet pohranjen)
NAPOMENA:
M.P.
______________________________
______________________________
(Uhićenik)
(Policijski službenik)
______________________________
(Tumač)
______________________________
(Branitelj)
Prilog: Pouka o pravima uhićenika
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO UNUTARNJIH POSLOVA
POLICIJSKA UPRAVA „NEKLASIFICIRANO“
Broj:
( mjesto i datum )
Na temelju članka 109. Zakona o kaznenom postupku i članka 13. Pravilnika o prijamu i postupanju s uhićenikom i pritvorenikom te o Evidenciji pritvorenika u pritvorskoj policijskoj jedinici, pritvorski nadzornik
(ime i prezime)
dana godine u sati, u prostorijama ,
( naziv ustrojstvene jedinice )
mjesto ulica i broj
sastavlja:
PRITVORSKI ZAPISNIK
1. Uhićenik: , ime i prezime roditelja ,
(ime i prezime, nadimak ako ga ima)
djevojačko obiteljsko ime majke , rođen u , s mjestom
stanovanja , dan mjesec i godina rođenja
državljanin , po zanimanju ,
po zvanju , zaposlen , završio školu
OIB , obiteljske prilike
Vojni čin , je li odlikovan , imovnog stanja ,
Je li, kad i zašto je osuđivan
Je li i kad izrečenu kaznu izdržao
Vodi li se protiv njega postupak za drugo kazneno djelo
Ako je maloljetan, tko mu je zakonski zastupnik
2 . Uhićenje su obavili policijski službenici
(naziv ustrojstvene jedinice policije)
dana godine u sati, u mjestu
zbog postojanja osnove sumnje da je počinio kazneno djelo:
3. PRIVREMENO ODUZETI PREDMETI
3.1 . Prilikom pretrage koju je naložio pritvorski nadzornik kod uhićenika su pronađeni i privremeno oduzeti
sljedeći predmeti koji mogu poslužiti kao dokaz u kaznenom postupku u vezi pritvorskog predmeta: ___________
________________________________________________________________________
O čemu je sastavljen Zapisnik o oduzimanju predmeta koji služe kao dokaz broj: _______________________________
3.2 . Prilikom pretrage koju je naložio pritvorski nadzornik kod uhićenika su pronađeni i privremeno oduzeti
sljedeći predmeti (koji mogu poslužiti kao dokaz u kaznenom ili prekršajnom postupku koji nije u vezi pritvorskog
predmeta ili predmeti pogodni za napad, samoozljeđivanje, bijeg i sl.):
O čemu je izdana Potvrda o privremenom oduzimanju predmeta broj: .
4. Uhićenik je prema odredbama članka 7. stavka 2., članka 8., članka 108., članka 108.a, članka 111. i članka 116. Zakona o kaznenom postupku upoznat s:
- razlozima uhićenja i osnovama sumnje,
- pravom da nije dužan iskazivati,
- pravom na branitelja po vlastitom izboru ili na branitelja postavljenog s liste dežurnih odvjetnika,
- pravom na tumačenje i prevođenje
- pravom da se na njegov zahtjev o uhićenje izvijesti obitelj ili druga osoba koju on odredi
- pravom stranog državljanina da će na njegov zahtjev o uhićenju odmah biti obaviješteno nadležno konzularno tijelo ili veleposlanstvo te će mu se s njima bez odgađanja omogućiti kontakt,
- pravom na uvid u spis predmeta sukladno odredbama Zakona o kaznenom postupku
- pravom na hitnu medicinsku pomoć
- o tome da lišenje slobode od trenutka uhićenja do dovođenja sucu istrage može trajati najdulje 48 sati, a za kaznena djela za koja je propisana kazna zatvora do jedne godine najdulje 36 sati.
Nakon upoznavanja s pravima uhićenik je:
a. pozvao branitelja _______________________________________________________________________
(ime, prezime i adresa)
koj-i/a je u prostorije organizacijske jedinice policije pristupi-o/la dana ___________________________ u ___________ sati;
b. odbio pravo na branitelja;
c. zatražio da se o njegovom uhićenju obavijesti ________________________________________________
(ime i prezime)
iz __________________________________________________________________________ koj-i/a je obaviješten/a putem ____________________________________ dana ________________________ u ______________sati;
d. zatražio da se o njegovom uhićenju obavijesti Konzulat / Veleposlanstvo** _________________________
___________________________________________________________________________ koj-i/e je obaviješten/o putem ______________________________________ dana _________________________ u ____________sati;
e. odbio da se o njegovom uhićenju obavijesti:- obitelj,
- konzulat / veleposlanstvo**
f. zatražio hitnu medicinsku pomoć koja mu je pružena dana______________________ u ___________sati
na___________________________________________________________________________________________.
(ustanova i mjesto pružanja hitne medicinske pomoći)
4.a Sukladno članku 111. stavku 1. Zakona o kaznenom postupku pritvorski nadzornik provjerio je da li je dovedeni uhićenik primio i razumio pisanu pouku o pravima iz članka 108.a stavka 1. Zakona o kaznenom postupku dana ______________________ u ________ sati.
5. Na temelju članka 109. stavak 4. Zakona o kaznenom postupku pritvorski nadzornik je dana godine,
u sati putem obavijestio državnog
odvjetnika _________________ državnog odvjetništva u _____________________ o prijamu uhićenika, kojom
prilikom je državni odvjetnik :
a) naložio da zadrži uhićenika,
b) naložio da uhićenika pusti na slobodu.
Uhićenik je dana godine u sati, pušten na slobodu.
6. Na temelju članka 63. stavak 1. Zakona o sudovima za mladež pritvorski nadzornik je dana godine, u
______ sati putem obavijestio državnog odvjetnika
_________________ državnog odvjetništva u _____________________ o prijamu uhićenog maloljetnika kojom
prilikom je državni odvjetnik :
a) naložio da se uhićenog maloljetnika odmah pusti na slobodu,
Uhićeni maloljetnik je dana godine u sati, pušten na slobodu.
b) naložio da se uhićeni maloljetnik dovede sucu za mladež radi ispitivanja.
O prijamu uhićenog maloljetnika pritvorski nadzornik je obavijestio:
- suca za mladež __________________________________________ dana ______________ godine u _______ sati,
- maloljetnikove roditelje/skrbnika____________________________ dana ______________ godine u _______ sati,
- centar za socijalnu skrb ___________________________________ dana ______________ godine u _______ sati.
Zapisnik dovršen dana godine u sati
Uhićenik osobnim potpisom potvrđuje da je dana godine u sati upoznat s pravima.
Pritvorski nadzornik
M.P. ( Potpis uhićenika ) ( Ime i prezime, potpis )
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova