Na osnovi članka 29. stavka 5. Zakona o muzejima („Narodne novine“, broj 61/18), ministrica kulture donosi
PRAVILNIK
O STRUČNIM MUZEJSKIM ZVANJIMA I DRUGIM ZVANJIMA U MUZEJSKOJ DJELATNOSTI TE UVJETIMA I NAČINU NJIHOVA STJECANJA
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuju se stručna muzejska zvanja i druga zvanja u muzejskoj djelatnosti te uvjeti i način njihova stjecanja.
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovome Pravilniku, a imaju rodno značenje, koriste se neutralno i odnose se jednako na muški i ženski spol.
II. STRUČNA MUZEJSKA ZVANJA
Članak 3.
(1)Temeljna stručna muzejska zvanja su:
-kustos
-muzejski tehničar
-preparator
(2)Druga stručna muzejska zvanja su:
-muzejski pedagog
-muzejski dokumentarist
(3)Viša stručna muzejska zvanja su:
-viši kustos
-viši muzejski pedagog
-viši muzejski dokumentarist
-muzejski savjetnik
-muzejski pedagog savjetnik
-muzejski dokumentarist savjetnik
-viši muzejski tehničar
-viši preparator.
Članak 4.
(1) Stručna muzejska zvanja konzervator-restaurator, restaurator tehničar i viši restaurator tehničar te odgovarajuća viša zvanja iz područja konzervatorsko-restauratorske djelatnosti stječu se u skladu s propisima kojima se uređuje zaštita i očuvanje kulturnih dobara.
(2) Druga zvanja u muzejskoj djelatnosti, informatičar, viši informatičar, informatičar savjetnik, fotograf i viši fotograf stečena na temelju propisa koji su uređivali uvjete i način stjecanja stručnih zvanja u muzejskoj struci, ostvaruju napredovanja u struci sukladno propisima kojima se uređuju nazivi radnih mjesta i koeficijenti složenosti poslova u javnim službama.
(3) Drugim zvanjima u muzejskoj djelatnosti u smislu ovog Pravilnika smatraju se i zvanja iz područja knjižnične i arhivske djelatnosti koja zaposlenici u muzejima stječu u skladu s propisima koji uređuju knjižničnu i arhivsku djelatnost.
Članak 5.
(1) Uvjeti i način stjecanja stručnih muzejskih zvanja iz članka 3. ovog Pravilnika su:
1. za zvanje kustos:
- završen diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij ili s njim izjednačen studij te
- položen stručni ispit za zvanje kustos
ili
- stečeno drugo stručno muzejsko zvanje, odgovarajuće obrazovanje zavisno od vrste radnog mjesta te položena razlika stručnog ispita za zvanje kustos.
2. za zvanje muzejski pedagog:
- završen diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij ili s njim izjednačen studij te
- položen stručni ispit za zvanje muzejski pedagog
ili
- stečeno drugo stručno muzejsko zvanje ili temeljno stručno muzejsko zvanje kustos, odgovarajuće obrazovanje zavisno od vrste radnog mjesta te položena razlika stručnog ispita za zvanje muzejski pedagog.
3. za zvanje muzejski dokumentarist:
- završen diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij ili s njim izjednačen studij te
- položen stručni ispit za zvanje muzejski dokumentarist
ili
- stečeno drugo stručno muzejsko zvanje ili temeljno stručno muzejsko zvanje kustos, odgovarajuće obrazovanje zavisno od vrste radnog mjesta te položena razlika stručnog ispita za zvanje muzejski dokumentarist.
4. za zvanje muzejski tehničar:
- završeno srednje obrazovanje te
- položen stručni ispit za zvanje muzejski tehničar.
5. za zvanje preparator:
- završeno srednje obrazovanje te
- položen stručni ispit za zvanje preparator.
(2) Za pojedina stručna muzejska zvanja iz stavka 1. ovoga članka može se pravilnikom o unutarnjem redu i sistematizaciji radnih mjesta utvrditi vrsta obrazovanja ovisno o potrebama pojedine vrste muzeja, galerije, muzeja zajednice, ekomuzeja i samostalne zbirke.
Članak 6.
(1) Uvjeti i način stjecanja viših stručnih muzejskih zvanja iz članka 3. ovog Pravilnika su:
1. za zvanje viši kustos:
- 5 godina rada u zvanju kustos te
- sakupljeno 350 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika od stjecanja zvanja kustos do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja viši kustos, i to 200 bodova na osnovi stručnog rada te 150 bodova na osnovi usavršavanja i publiciranih radova.
2. za zvanje muzejski savjetnik:
-10 godina rada u zvanju viši kustos te sakupljeno 500 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika od stjecanja zvanja viši kustos do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja muzejski savjetnik, i to 300 bodova na osnovi stručnog rada te 200 bodova na osnovi usavršavanja i publiciranih radova
ili
- sakupljeno 1000 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika od stjecanja zvanja viši kustos do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja muzejski savjetnik, i to 600 bodova na osnovi stručnog rada te 400 bodova na osnovi usavršavanja i publiciranih radova.
3. za zvanje viši muzejski pedagog:
- 5 godina rada u zvanju muzejski pedagog te
- sakupljeno 350 bodova prema Prilogu ovog Pravilnikaod stjecanja zvanja muzejski pedagog do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja viši muzejski pedagog, i to 200 bodova na osnovi stručnog rada te 150 bodova na osnovi usavršavanja i publiciranih radova.
4. za zvanje muzejski pedagog savjetnik:
- 10 godina rada u zvanju viši muzejski pedagog te sakupljeno 500 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika od stjecanja zvanja viši muzejski pedagog do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja muzejski pedagog savjetnik, i to 300 bodova na osnovi stručnog rada te 200 bodova na osnovi usavršavanja i publiciranih radova
ili
- sakupljeno 1000 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika od stjecanja zvanja viši muzejski pedagog do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja muzejski pedagog savjetnik, i to 600 bodova na osnovi stručnog rada te 400 bodova na osnovi usavršavanja i publiciranih radova.
5. za zvanje viši muzejski dokumentarist:
- 5 godina rada u zvanju muzejski dokumentarist te
- sakupljeno 350 bodova prema Prilogu ovog Pravilnikaod stjecanja zvanja muzejski dokumentarist do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja viši muzejski dokumentarist, i to 200 bodova na osnovi stručnog rada te 150 bodova na osnovi usavršavanja i publiciranih radova.
6. za zvanje muzejski dokumentarist savjetnik:
- 10 godina rada u zvanju viši muzejski dokumentarist te sakupljeno 500 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika od stjecanja zvanja viši muzejski dokumentarist do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja muzejski dokumentarist savjetnik, i to 300 bodova na osnovi stručnog rada te 200 bodova na osnovi usavršavanja i publiciranih radova
ili
- sakupljeno 1000 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika od stjecanja zvanja viši muzejski dokumentarist do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja muzejski dokumentarist savjetnik, i to 600 bodova na osnovi stručnog rada te 400 bodova na osnovi usavršavanja i publiciranih radova.
7. za zvanje viši muzejski tehničar:
- 5 godina rada u zvanju muzejski tehničar te
- sakupljeno 120 bodova prema Prilogu ovog Pravilnikaod stjecanja zvanja muzejski tehničar do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja viši muzejski tehničar.
8. za zvanje viši preparator:
- 5 godina rada u zvanju preparator te
- sakupljeno 120 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika od stjecanja zvanja preparator do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja viši preparator.
(2) Vrijeme provedeno na mjestu ravnatelja odnosno voditelja muzeja, galerije, muzeja zajednice, ekomuzeja i samostalne zbirke uračunava se u propisane godine rada za stjecanje viših stručnih muzejskih zvanja iz stavka 1. ovog članka.
III. STJECANJE STRUČNIH MUZEJSKIH ZVANJA
Članak 7.
(1) Pravo na polaganje stručnog ispita imaju osobe sa završenim obrazovanjem propisanim ovim Pravilnikom za odgovarajuće stručno muzejsko zvanje i s najmanje godinu dana radnog odnosno pripravničkog staža u muzejskoj struci pod vodstvom mentora. U pripravnički staž ubraja se i razdoblje stručnog osposobljavanja za rad u smislu odredbi zakona kojim se uređuju radni odnosi.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka pravo na polaganje stručnog ispita za stručno muzejsko zvanje kustosa ima i osoba sa završenim obrazovanjem propisanim ovim Pravilnikom koja ima najmanje dvije godine rada u muzejskoj struci te je sakupila najmanje 300 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika i realizirala je jednu samostalnu izložbu s katalogom u muzeju, galeriji, muzeju zajednice, ekomuzeju ili samostalnoj zbirci u Republici Hrvatskoj, pod vodstvom mentora.
(3) Pravo na polaganje stručnog ispita ima i osoba koja obavlja dužnost ravnatelja odnosno voditelja muzeja,galerije, muzeja zajednice, ekomuzeja i samostalne zbirke ako ima najmanje godinu dana rada u muzeju, galeriji, muzeju zajednice, ekomuzeju i samostalnoj zbirci te je ujedno i obavljala poslove temeljnog stručnog zvanja za koje polaže ispit.
Članak 8.
(1) Prijava za polaganje stručnog ispita podnosi se Povjerenstvu za polaganje stručnih ispita u muzejskoj struci (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo) na propisanom obrascu objavljenom na mrežnoj stranici Muzejskoga dokumentacijskog centra, koji organizira postupak polaganja stručnih ispita.
(2) Osoba iz članka 6. stavka 2. prijavi za polaganje stručnog ispita mora priložiti i popunjeni obrazac iz Priloga ovoga Pravilnika.
(3) Prijava za ispit podnosi se Povjerenstvu u pravilu tri mjeseca prije najavljenog ispitnog roka.
(4) Za izradu pisanog rada pristupnik predlaže temu i mentora s liste mentora koju je utvrdilo Hrvatsko muzejsko vijeće, a Povjerenstvo potvrđuje temu i mentora.
(5) Pisani rad za osobe kojima je uvjet završeni diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij ili s njim izjednačen studij definira se u opsegu od najmanje 12 kartica teksta (najmanje 18000 znakova s dvostrukim proredom). Pisani rad za osobe kojima je uvjet završeno srednje obrazovanje definira se u opsegu od najmanje 6 kartica teksta (najmanje 9000 znakova s dvostrukim proredom).
(6) Pristupnik predaje Povjerenstvu jedan primjerak svoga pisanog rada odobrenog od mentora, najkasnije 15 dana prije polaganja ispita.
Članak 9.
Povjerenstvo je u pravilu dužno omogućiti pristupnicima tri ispitna roka za polaganje stručnih ispita i to u veljači, lipnju i listopadu.
Članak 10.
(1) Povjerenstvo utvrđuje ispunjava li pristupnik uvjete za polaganje stručnog ispita i o tome obavještava pristupnika u roku od 30 dana od isteka prijavnog roka.
(2) Pristupnike za polaganje stručnog ispita tajnik Povjerenstva obavještava o mjestu i vremenu polaganja stručnog ispita, a najkasnije dva mjeseca prije ispitnog roka.
Članak 11.
(1) Pristupnik može odustati od polaganja prijavljenog ispita, o čemu je dužan obavijestiti Povjerenstvo najkasnije sedam dana prije početka ispitnog roka.
(2) Polaganje stručnog ispita može se odgoditi ako je pristupnik zbog bolesti ili iz drugih opravdanih razloga spriječen pristupiti ispitu ili nastaviti polaganje započetog ispita.
(3) Povjerenstvo će pristupniku iz stavka 2. ovoga članka odobriti polaganje ispita u prvom sljedećem ispitnom roku, odnosno u dopunskom roku ako je pristupnik zasnovao radni odnos na neodređeno vrijeme uz uvjet polaganja stručnog ispita.
(4) Ako je pristupnik uredno pozvan na ispit, a ne pristupi mu, niti pravodobno otkaže polaganje ispita, uplaćena sredstva se ne vraćaju.
Članak 12.
(1) Usmeni ispit polaže se pred Povjerenstvom, ispitivačima i tajnikom Povjerenstva.
(2) Ispitivači koji nisu članovi Povjerenstva, te njihovi zamjenici, nazočni su samo za vrijeme trajanja ispita iz predmeta za koji su imenovani.
(3) Tijekom ispita vodi se zapisnik koji potpisuje predsjednik i nazočni članovi Povjerenstva, te tajnik.
Članak 13.
(1) Pristupnike ocjenjuju ispitivači.
(2) Pisani dio ispita ocjenjuje mentor za pisani rad. Mentor je dužan 8 dana prije održavanja ispita dostaviti Povjerenstvu ocjenu pisanog rada pristupnika. Ako mentor negativno ocijeni pisani dio ispita, pristupnik ne može pristupiti usmenom dijelu ispita.
(3) Uspjeh pristupnika na usmenom dijelu ispita za svaki pojedini predmet ocjenjuje ispitivač. Ocjena pojedinačnoga pisanog i usmenog ispita je: „položio“ i „nije položio“.
(4) Povjerenstvo temeljem ocjena pojedinačnih ispita utvrđuje konačni uspjeh pristupnika. Konačni uspjeh na usmenom i pisanom ispitu je: „položio“ i „nije položio“.
(5) Povjerenstvo dostavlja zapisnik s utvrđenim uspjehom svakoga pristupnika ministarstvu nadležnom za poslove kulture u roku od 8 dana.
Članak 14.
(1) Uvjerenje o položenom stručnom ispitu izdaje ministarstvo nadležno za poslove kulture.
(2) Ministarstvo nadležno za poslove kulture izdaje tri primjerka uvjerenja, i to jedan primjerak uvjerenja dostavlja pristupniku, drugi poslodavcu koji je za pristupnika podmirio troškove stručnog ispita, a treći Muzejskom dokumentacijskom centru.
(3) Dokumentacija o stručnim ispitima trajno se čuva u Muzejskom dokumentacijskom centru.
(4) Muzejski dokumentacijski centar vodi Evidenciju o položenim stručnim ispitima u muzejskoj struci.
(5) U Evidenciju o položenim stručnim ispitima u muzejskoj struci upisuje se: redni broj, ime i prezime, datum i mjesto rođenja i adresa pristupnika, obrazovanje, naziv i sjedište pravne osobe u kojoj je zaposlen, naziv zvanja i specijalnosti te datum polaganja ispita i opći uspjeh na ispitu. Svaki pojedini upis potpisuju predsjednik i tajnik Povjerenstva i ovjeravaju pečatom.
Članak 15.
(1) Ako pristupnik nije položio ispit ili nije pristupio ispitu u smislu članka 11. stavka 4. ovoga Pravilnika o tome se obavještava poslodavac kod kojega je pristupnik zaposlen odnosno koji je podmirio troškove stručnog ispita.
(2) Ako je pristupnik upućen na polaganje popravnog ispita, o tome se također obavještava poslodavac kod kojega je pristupnik zaposlen,odnosno koji je podmirio troškove stručnog ispita.
Članak 16.
Pristupnik koji ne zadovolji iz jednog predmeta na ispitu za temeljna stručna muzejska zvanja, može ponovno polagati predmet na popravnom ispitu u dopunskom roku koji se organizira u roku od 30 dana od dana polaganja ispita.
Članak 17.
(1) Pristupnik koji nije položio stručni ispit a nije ostvario pravo na popravni ispit prema članku 15. stavku 1. ovoga Pravilnika, može ga polagati još dva puta.
(2) Prijavu za ponavljanje stručnog ispita pristupnik može podnijeti i nakon prestanka radnog odnosa.
Članak 18.
(1) Povjerenstvo se sastoji od predsjednika i četiri člana koji su u pravilu i ispitivači za određene predmete.
(2) Predsjedniku i članovima Povjerenstva određuju se zamjenici.
(3) Predsjednika i članove Povjerenstva, te njihove zamjenike imenuje ministarstvo nadležno za poslove kulture na prijedlog Hrvatskoga muzejskog vijeća, na rok od četiri godine.
(4) Na prijedlog Hrvatskoga muzejskog vijeća, a sa liste ispitivača koje predlaže Povjerenstvo, ministarstvo nadležno za poslove kulture imenuje i ostale ispitivače, kao i mentore.
(5) Predsjednik, članovi Povjerenstva i njihovi zamjenici, te posebni ispitivači i njihovi zamjenici te mentori imenuju se iz redova stručnjaka koji imaju odgovarajuće stručno muzejsko zvanje ili odgovarajuće obrazovanje.
Članak 19.
Administrativne poslove za Povjerenstvo obavlja Muzejski dokumentacijski centar koji imenuje tajnika Povjerenstva.
Članak 20.
(1) Predsjednik i članovi Povjerenstva, njihovi zamjenici, tajnik Povjerenstva, ispitivači te njihovi zamjenici i mentor za pisani rad imaju pravo na naknadu za rad u Povjerenstvu.
(2) Naknada se određuje po pristupniku.
(3) Sredstva za naknade osiguravaju se iz uplata pristupnika odnosno poslodavca.
(4) Ministarstvo nadležno za poslove kulture donosi odluku o visini naknade i troškova stručnog ispita na prijedlog Muzejskoga dokumentacijskog centra.
(5) Troškove stručnog ispita i ponovnog polaganja stručnog ispita snosi poslodavac odnosno pristupnik koji nije zaposlen i uplaćuje ih Muzejskom dokumentacijskom centru.
(6) Visina troškova iz stavka 4. ovoga članka objavljuje se na mrežnim stranicama Ministarstva kulture i Muzejskog dokumentacijskog centra.
IV. POLAGANJE DOPUNSKOG STRUČNOG ISPITA I PRIZNAVANJE INOZEMNE STRUČNE KVALIFIKACIJE
Članak 21.
(1) Zaposlenicima u muzejima, galerijama, muzejima zajednice, ekomuzejima i samostalnim zbirkama u Republici Hrvatskoj koji su položili stručni ispit u srodnim strukama, priznaje se stručni ispit sukladno ovom Pravilniku, te oni imaju pravo polagati dopunski stručni ispit iz muzejske struke.
(2) Na traženje pristupnika iz stavka 1. ovoga članka, Povjerenstvo određuje koja će ispitna područja pristupnik polagati u dopunskom stručnom ispitu, kao i ispitno gradivo u okviru ispitnog programa za odgovarajuće stručno muzejsko zvanje, imajući u vidu program po kojem je pristupnik polagao stručni ispit u srodnoj struci.
(3) Ako ispitni program prema kojem je pristupnik položio stručni ispit u srodnoj struci u potpunosti obuhvaća odgovarajući ispitni program iz ovoga Pravilnika, pristupnik ne polaže dopunski stručni ispit, a rješenje o priznavanju stručnog ispita u srodnoj struci na prijedlog Povjerenstva donosi ministarstvo nadležno za poslove kulture.
Članak 22.
(1) Prijavi za polaganje dopunskog stručnog ispita, pristupnik je dužan priložiti i dokaz o položenom stručnom ispitu u srodnoj struci s ispitnim programom.
(2) Odredbe ovoga Pravilnika koje se odnose na stručni ispit, primjenjuju se i na dopunski stručni ispit.
Članak 23.
Postupak utvrđivanja ispunjava li inozemna stručna kvalifikacija uvjete propisane ovim Pravilnikom za pojedino stručno muzejsko zvanje provodi ministarstvo nadležno za poslove kulture sukladno propisu kojim se uređuju regulirane profesije i priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija.
V. PROGRAM STRUČNIH ISPITA
Članak 24.
(1) Stručni ispiti polažu se prema Programu stručnih ispita u muzejskoj struci.
(2) Programom se određuje opseg gradiva za stručne ispite propisane ovim Pravilnikom.
(3) Sadržaj predmeta i popis literature za polaganje stručnih ispita kao i njihove izmjene i dopune utvrđuje Hrvatsko muzejsko vijeće na prijedlog Povjerenstva, a objavljuju se na mrežnim stranicama Muzejskoga dokumentacijskog centra i ministarstva nadležnog za poslove kulture.
(4) Sadržaj predmeta i popis literature mogu se dopuniti i izmijeniti najkasnije šest mjeseci prije polaganja ispita.
Članak 25.
(1) Stručni ispit sastoji se iz općeg i posebnog dijela ispita.
(2) Opći dio ispita obvezan je za sve pristupnike.
(3) Posebni dio ispita polaže se prema Programu stručnih ispita koji je za pojedino stručno muzejsko zvanje utvrđen ovim Pravilnikom.
Članak 26.
Opći dio ispita sastoji se od usmenog dijela i obuhvaća predmete: Osnove državnog i pravnog poretka Republike Hrvatske, te zakonodavstvo Republike Hrvatske u području muzejske djelatnosti i zaštite i očuvanja kulturnih dobara.
Članak 27.
(1) Posebni dio stručnog ispita za stručno muzejsko zvanje kustosa, muzejskog pedagoga i muzejskog dokumentarista sastoji se iz pisanog i usmenog dijela.
(2) Pisani dio ispita sastoji se iz pisanog rada tema kojega je vezana uz zadaće i poslove što ih pristupnik obavlja u području muzejske djelatnosti. Rad mora obuhvatiti i muzeološke aspekte zadane muzeološke teme.
(3) Usmeni dio ispita za zvanje kustos sastoji se iz sljedećih predmeta:
- Osnove muzeologije i muzeografije (teorija i praksa muzejske djelatnosti)
- Etika muzejske struke
- Sakupljanje/prikupljanje i zaštita muzejske građe
- Obrada muzejske građe.
(4) Usmeni dio ispita za zvanje muzejski pedagog sastoji se iz sljedećih predmeta:
- Osnove muzeologije i muzeografije (teorija i praksa muzejske djelatnosti)
- Etika muzejske struke
- Edukacija i rad s korisnicima
- Programi razvoja publike.
(5) Usmeni dio ispita za zvanje muzejski dokumentarist sastoji se iz sljedećih predmeta:
- Osnove muzeologije i muzeografije (teorija i praksa muzejske djelatnosti)
- Etika muzejske struke
- Vođenje primarne i sekundarne muzejske dokumentacije
- Digitalizacija, zaštita i upravljanje digitalnom građom
- Vođenje audiovizualnih fondova.
Članak 28.
(1) Posebni dio stručnog ispita za zvanje muzejskog tehničara sastoji se iz pisanog i usmenog dijela.
(2) Pisani dio ispita sastoji se iz pisanog rada tema kojega je vezana uz zadaće i poslove što ih pristupnik obavlja u području muzejske djelatnosti.
(3) Usmeni dio ispita sastoji se iz sljedećih predmeta:
- Osnove muzeologije i muzeografije (teorija i praksa muzejske djelatnosti)
- Etika muzejske struke
- Metode preventivne zaštite muzejske građe i dokumentacije.
Članak 29.
(1) Posebni dio stručnog ispita za zvanje preparator sastoji se iz pisanog i usmenog dijela.
(2) Pisani dio ispita sastoji se iz pisanog rada tema kojega je vezana uz zadaće i poslove što ih pristupnik obavlja u području muzejske djelatnosti.
(3) Usmeni dio ispita sastoji se iz sljedećih predmeta:
- Osnove muzeologije i muzeografije (teorija i praksa muzejske djelatnosti)
- Etika muzejske struke
- Preventivna zastita i konzervacija (kemijska konzervacija i/ili prepariranje manjih zivotinja).
Članak 30.
Pristupnici koji polažu stručni ispit za zvanje kustosa, muzejskog pedagoga i muzejskog dokumentarista a koji su predmet muzeologija položili tijekom studija, oslobađaju se polaganja tog predmeta.
VI. STJECANJE VIŠIH STRUČNIH MUZEJSKIH ZVANJA
Članak 31.
(1) Zahtjev za stjecanje višeg stručnog muzejskog zvanja podnosi se Hrvatskom muzejskom vijeću u pisanom obliku s dokazima o ispunjenju ovim Pravilnikom propisanih uvjeta.
(2) Zahtjevu je potrebno priložiti:
1. presliku diplome ili svjedodžbe
2. potvrdu o obavljenom radu
3. presliku uvjerenja o položenom stručnom ispitu
4. presliku rješenja o stečenom višem stručnom muzejskom zvanju ako se podnosi zahtjev za odgovarajuće više stručno muzejsko zvanje
5. stručne priloge: bibliografija, popis izložbi, katalozi i objavljeni radovi,
6. popunjeni obrazac iz Priloga ovoga Pravilnika
7. dokaz o promjeni osobnih podataka (u slučaju promijenjenog imena ili prezimena)
(3) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka može se podnijeti nakon ispunjenja uvjeta koji se odnose na propisani rad za stjecanje višeg stručnog muzejskog zvanja, ako su ostvareni svi ostali propisani uvjeti za stjecanje višeg stručnog muzejskog zvanja.
VII. STRUČNA POVJERENSTVA ZA VIŠA STRUČNA MUZEJSKA ZVANJA
Članak 32.
(1) Postojanje uvjeta za stjecanje višeg stručnog muzejskog zvanja iz članka 6. ovoga Pravilnika ocjenjuju stručna povjerenstva Hrvatskoga muzejskog vijeća u dva roka – u travnju i listopadu, a po potrebi se mogu odrediti i izvanredni rokovi.
(2) Hrvatsko muzejsko vijeće imenuje stručna povjerenstva na rok od četiri godine.
(3) Članom stručnog povjerenstva može se imenovati osoba koja je stekla više stručno muzejsko zvanje.
(4) Stručno povjerenstvo za ocjenjivanje uvjeta za napredovanje u muzejskoj struci za zvanja viši kustos i muzejski savjetnik sastoji se od predsjednika i šest članova.
(5) Stručno povjerenstvo za ocjenjivanje uvjeta za napredovanje u muzejskoj struci za zvanja viši muzejski pedagog, muzejski savjetnik pedagog, viši muzejski dokumentarist, muzejski dokumentarist savjetnik, viši muzejski tehničar i viši preparator sastoji se od predsjednika i šest članova.
(6) Članovi Povjerenstava iz stavka 4. i 5. ovoga članka imaju pravo na naknadu koju na prijedlog Hrvatskog muzejskog vijeća utvrđuje ministarstvo nadležno za poslove kulture.
(7) Administrativne poslove za stručna povjerenstva obavlja ministarstvo nadležno za poslove kulture koje imenuje osobu koja obavlja poslove tajnika Stručnog povjerenstva.
(8) Stručna Povjerenstva o svom radu donose Poslovnik.
Članak 33.
O zahtjevu za stjecanje viših stručnih muzejskih zvanja rješenje donosi ministarstvo nadležno za poslove kulture uz prethodno mišljenje Hrvatskog muzejskog vijeća.
VIII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 34.
(1) Osoba koja je podnijela zahtjev za stjecanje višeg muzejskog zvanja do stupanja na snagu ovog Pravilnika, stječe muzejsko zvanje sukladno Pravilniku o uvjetima i načinu stjecanja stručnih zvanja u muzejskoj struci („Narodne novine“, broj 97/10 i 112/11).
(2) Osoba koja je započela pripravnički staž za muzejsko zvanje do stupanja na snagu ovoga Pravilnika stručni ispit polaže prema Pravilniku o uvjetima i načinu stjecanja stručnih zvanja u muzejskoj struci („Narodne novine“, broj 97/10. i 112/11.).
Članak 35.
(1) Osoba koja je na temelju propisa koji su uređivali uvjeti i način stjecanja stručnih zvanja u muzejskoj struci stekla zvanje:
-restaurator prevodi se u zvanje konzervator- restaurator
-viši restaurator prevodi se u zvanje viši konzervator-restaurator
-restaurator savjetnik prevodi se u zvanje konzervator-restaurator savjetnik
-dokumentarist prevodi se u zvanje muzejski dokumentarist
-viši dokumentarist prevodi se u zvanje viši muzejski dokumentarist
-dokumentarist savjetnik prevodi se u zvanje muzejski dokumentarist savjetnik
-preparator, osim preparatora u prirodoslovnom području, prevodi se u zvanje restaurator tehničar
-viši preparator, osim višeg preparatora u prirodoslovnom području, prevodi se u zvanje viši restaurator tehničar.
(2) Prevođenje iz stavka 1. ovog članka obavit će se rješenjem ministarstva nadležnog za poslove kulture, kojim će se za pojedino konzervatorsko-restauratorsko zvanje utvrditi i stečena uža specijalnost za pojedino područje a temeljem položenog stručnog ispita, te potvrde ravnatelja muzejske ustanove o obavljenim poslovima.
Članak 36.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o uvjetima i načinu stjecanja stručnih zvanja u muzejskoj struci („Narodne novine“, broj 97/10. i 112/11.).
Članak 37.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
Ministrica
dr. sc. Nina Obuljen Koržinek
Prilog
OBRAZAC ZA BODOVANJE
Zahtjevu za stjecanje višeg zvanja kao i zvanja nezavisnog stručnjaka koji obavlja poslove iz područja muzejske djelatnosti obvezatno mora biti priložen OBRAZAC sa svim unosima u skladu s Mjerilima za ocjenjivanje poslova u muzejskoj djelatnosti uvrštenih u sustav bodovanjai napomenama (označenim kosim slovima).
Samoocjenjivanje s predloženim brojem bodova je obvezatno te mora biti dokazivo odgovarajućom dokumentacijom.
Mjerila za ocjenjivanje poslova u muzejskoj djelatnosti uvrštenih u sustav bodovanja
Odjeljci 1, 2, 3, 4 i 5 razmatraju se za ocjenjivanje stručnog rada, a odjeljci 6, 7 i 8 za objavljivanje i usavršavanje.
Pojedinačni uspjeh može se ostvariti samo jednom, odnosno odnosi se na razdoblje od stjecanja stručnog zvanja koje prethodi stručnom zvanju u koje se podnositelj zahtjeva promiče.
U obzir se uzimaju samo pojedinačna postignuća za koja postoje pisani dokazi (npr. potvrda poslodavca za rad na muzejskoj građi i dokumentaciji, muzejske i stručne publikacije, potvrda o sudjelovanju, potvrda o uspjehu, odluka o imenovanju, izvješće o istraživanju, izvješće o provedbi projekta, izvješće o sudjelovanju, ispis znanstvenog ili stručnog rada iz baze podataka ili drugog usporedivog sustava baze podataka itd.).
Pri ocjenjivanju stručnih i znanstvenih radova obvezatno je samoocjenjivanje s navođenjem broja znakova.
Svaka evidencija, informacija na bilo kojem mediju koji se objavljuje, proizvodi, prilagođava, fizički ili elektronički distribuira za javno korištenje smatra se publikacijom (uz uvjet da ima ISBN, ISSN ili CIP).
Stručno povjerenstvo zadržava pravo ocjenjivanja poslova koje kandidat smatra važnima za napredovanje, a koji nisu navedeni u tablici, uz obvezatno prilaganje potrebne dokumentacije.
POSLOVI U MUZEJSKOJ DJELATNOSTI UVRŠTENI U SUSTAV BODOVANJA
BODOVI
SAMOOCJENJIVANJE
MIŠLJENJE POVJERENSTVA
1.STALNI POSTAV
Izrada verificiranog preliminarnog muzeološkog programa
60
Izrada verificirane koncepcije stalnog postava
100
Vođenje projekta realizacije stalnog postava
100
Izrada scenarija stalnog postava
80
Stručna suradnja na realizaciji stalnog postava
50
Rad na postavljanju stalnog postava
20
Rad na dopunama i izmjeni stalnog postava
20-30
Recenzija stalnog postava
15
Održavanje stalnog postava (uređenje dijarama)
5
Za poslove pod točkama 1 – 4 koji su rezultat rada do tri autora, svakomu pripada predviđeni broj bodova. Za više od tri autora stječe se polovica predviđenih bodova.
Za verificirani stalni postav potrebno je priložiti rješenje (potvrdu) Hrvatskog muzejskog vijeća Ministarstva kulture RH, koncepciju stalnog postava te ostalu dokazivu dokumentaciju.
2.POVREMENA IZLOŽBA
Izložba na više od 150 m2
–autorstvo
80
–suautorstvo
60
–kustos izložbe
40
–stručna suradnja
40
–rad na postavljanju
15
Izložba do 150 m2
–autorstvo
60
–suautorstvo
45
–kustos izložbe
30
–stručna suradnja
30
–rad na postavljanju izložbe
10
Organizacija izložbe na drugom mjestu domaća
5-10
Organizacija izložbe međunarodna
10-30
Informativne izložbe (posteri, roll up, banner i sl.)
PRIJEDLOG
Na osnovi članka 29. stavka 5. Zakona o muzejima („Narodne novine“, broj 61/18), ministrica kulture donosi
PRAVILNIK
O STRUČNIM MUZEJSKIM ZVANJIMA I DRUGIM ZVANJIMA U MUZEJSKOJ DJELATNOSTI TE UVJETIMA I NAČINU NJIHOVA STJECANJA
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuju se stručna muzejska zvanja i druga zvanja u muzejskoj djelatnosti te uvjeti i način njihova stjecanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovome Pravilniku, a imaju rodno značenje, koriste se neutralno i odnose se jednako na muški i ženski spol.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
II. STRUČNA MUZEJSKA ZVANJA
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 3.
(1) Temeljna stručna muzejska zvanja su:
- kustos
- muzejski tehničar
- preparator
(2) Druga stručna muzejska zvanja su:
- muzejski pedagog
- muzejski dokumentarist
(3) Viša stručna muzejska zvanja su:
- viši kustos
- viši muzejski pedagog
- viši muzejski dokumentarist
- muzejski savjetnik
- muzejski pedagog savjetnik
- muzejski dokumentarist savjetnik
- viši muzejski tehničar
- viši preparator.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 4.
(1) Stručna muzejska zvanja konzervator-restaurator, restaurator tehničar i viši restaurator tehničar te odgovarajuća viša zvanja iz područja konzervatorsko-restauratorske djelatnosti stječu se u skladu s propisima kojima se uređuje zaštita i očuvanje kulturnih dobara.
(2) Druga zvanja u muzejskoj djelatnosti, informatičar, viši informatičar, informatičar savjetnik, fotograf i viši fotograf stečena na temelju propisa koji su uređivali uvjete i način stjecanja stručnih zvanja u muzejskoj struci, ostvaruju napredovanja u struci sukladno propisima kojima se uređuju nazivi radnih mjesta i koeficijenti složenosti poslova u javnim službama.
(3) Drugim zvanjima u muzejskoj djelatnosti u smislu ovog Pravilnika smatraju se i zvanja iz područja knjižnične i arhivske djelatnosti koja zaposlenici u muzejima stječu u skladu s propisima koji uređuju knjižničnu i arhivsku djelatnost.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 5.
(1) Uvjeti i način stjecanja stručnih muzejskih zvanja iz članka 3. ovog Pravilnika su:
1. za zvanje kustos:
- završen diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij ili s njim izjednačen studij te
- položen stručni ispit za zvanje kustos
ili
- stečeno drugo stručno muzejsko zvanje, odgovarajuće obrazovanje zavisno od vrste radnog mjesta te položena razlika stručnog ispita za zvanje kustos.
2. za zvanje muzejski pedagog:
- završen diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij ili s njim izjednačen studij te
- položen stručni ispit za zvanje muzejski pedagog
ili
- stečeno drugo stručno muzejsko zvanje ili temeljno stručno muzejsko zvanje kustos, odgovarajuće obrazovanje zavisno od vrste radnog mjesta te položena razlika stručnog ispita za zvanje muzejski pedagog.
3. za zvanje muzejski dokumentarist:
- završen diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij ili s njim izjednačen studij te
- položen stručni ispit za zvanje muzejski dokumentarist
ili
- stečeno drugo stručno muzejsko zvanje ili temeljno stručno muzejsko zvanje kustos, odgovarajuće obrazovanje zavisno od vrste radnog mjesta te položena razlika stručnog ispita za zvanje muzejski dokumentarist.
4. za zvanje muzejski tehničar:
- završeno srednje obrazovanje te
- položen stručni ispit za zvanje muzejski tehničar.
5. za zvanje preparator:
- završeno srednje obrazovanje te
- položen stručni ispit za zvanje preparator.
(2) Za pojedina stručna muzejska zvanja iz stavka 1. ovoga članka može se pravilnikom o unutarnjem redu i sistematizaciji radnih mjesta utvrditi vrsta obrazovanja ovisno o potrebama pojedine vrste muzeja, galerije, muzeja zajednice, ekomuzeja i samostalne zbirke.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 6.
(1) Uvjeti i način stjecanja viših stručnih muzejskih zvanja iz članka 3. ovog Pravilnika su:
1. za zvanje viši kustos:
- 5 godina rada u zvanju kustos te
- sakupljeno 350 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika od stjecanja zvanja kustos do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja viši kustos, i to 200 bodova na osnovi stručnog rada te 150 bodova na osnovi usavršavanja i publiciranih radova.
2. za zvanje muzejski savjetnik:
-10 godina rada u zvanju viši kustos te sakupljeno 500 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika od stjecanja zvanja viši kustos do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja muzejski savjetnik, i to 300 bodova na osnovi stručnog rada te 200 bodova na osnovi usavršavanja i publiciranih radova
ili
- sakupljeno 1000 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika od stjecanja zvanja viši kustos do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja muzejski savjetnik, i to 600 bodova na osnovi stručnog rada te 400 bodova na osnovi usavršavanja i publiciranih radova.
3. za zvanje viši muzejski pedagog:
- 5 godina rada u zvanju muzejski pedagog te
- sakupljeno 350 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika od stjecanja zvanja muzejski pedagog do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja viši muzejski pedagog, i to 200 bodova na osnovi stručnog rada te 150 bodova na osnovi usavršavanja i publiciranih radova.
4. za zvanje muzejski pedagog savjetnik:
- 10 godina rada u zvanju viši muzejski pedagog te sakupljeno 500 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika od stjecanja zvanja viši muzejski pedagog do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja muzejski pedagog savjetnik, i to 300 bodova na osnovi stručnog rada te 200 bodova na osnovi usavršavanja i publiciranih radova
ili
- sakupljeno 1000 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika od stjecanja zvanja viši muzejski pedagog do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja muzejski pedagog savjetnik, i to 600 bodova na osnovi stručnog rada te 400 bodova na osnovi usavršavanja i publiciranih radova.
5. za zvanje viši muzejski dokumentarist:
- 5 godina rada u zvanju muzejski dokumentarist te
- sakupljeno 350 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika od stjecanja zvanja muzejski dokumentarist do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja viši muzejski dokumentarist, i to 200 bodova na osnovi stručnog rada te 150 bodova na osnovi usavršavanja i publiciranih radova.
6. za zvanje muzejski dokumentarist savjetnik:
- 10 godina rada u zvanju viši muzejski dokumentarist te sakupljeno 500 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika od stjecanja zvanja viši muzejski dokumentarist do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja muzejski dokumentarist savjetnik, i to 300 bodova na osnovi stručnog rada te 200 bodova na osnovi usavršavanja i publiciranih radova
ili
- sakupljeno 1000 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika od stjecanja zvanja viši muzejski dokumentarist do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja muzejski dokumentarist savjetnik, i to 600 bodova na osnovi stručnog rada te 400 bodova na osnovi usavršavanja i publiciranih radova.
7. za zvanje viši muzejski tehničar:
- 5 godina rada u zvanju muzejski tehničar te
- sakupljeno 120 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika od stjecanja zvanja muzejski tehničar do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja viši muzejski tehničar.
8. za zvanje viši preparator:
- 5 godina rada u zvanju preparator te
- sakupljeno 120 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika od stjecanja zvanja preparator do podnošenja zahtjeva za stjecanje zvanja viši preparator.
(2) Vrijeme provedeno na mjestu ravnatelja odnosno voditelja muzeja, galerije, muzeja zajednice, ekomuzeja i samostalne zbirke uračunava se u propisane godine rada za stjecanje viših stručnih muzejskih zvanja iz stavka 1. ovog članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
III. STJECANJE STRUČNIH MUZEJSKIH ZVANJA
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 7.
(1) Pravo na polaganje stručnog ispita imaju osobe sa završenim obrazovanjem propisanim ovim Pravilnikom za odgovarajuće stručno muzejsko zvanje i s najmanje godinu dana radnog odnosno pripravničkog staža u muzejskoj struci pod vodstvom mentora. U pripravnički staž ubraja se i razdoblje stručnog osposobljavanja za rad u smislu odredbi zakona kojim se uređuju radni odnosi.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka pravo na polaganje stručnog ispita za stručno muzejsko zvanje kustosa ima i osoba sa završenim obrazovanjem propisanim ovim Pravilnikom koja ima najmanje dvije godine rada u muzejskoj struci te je sakupila najmanje 300 bodova prema Prilogu ovog Pravilnika i realizirala je jednu samostalnu izložbu s katalogom u muzeju, galeriji, muzeju zajednice, ekomuzeju ili samostalnoj zbirci u Republici Hrvatskoj, pod vodstvom mentora.
(3) Pravo na polaganje stručnog ispita ima i osoba koja obavlja dužnost ravnatelja odnosno voditelja muzeja, galerije, muzeja zajednice, ekomuzeja i samostalne zbirke ako ima najmanje godinu dana rada u muzeju, galeriji, muzeju zajednice, ekomuzeju i samostalnoj zbirci te je ujedno i obavljala poslove temeljnog stručnog zvanja za koje polaže ispit.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 8.
(1) Prijava za polaganje stručnog ispita podnosi se Povjerenstvu za polaganje stručnih ispita u muzejskoj struci (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo) na propisanom obrascu objavljenom na mrežnoj stranici Muzejskoga dokumentacijskog centra, koji organizira postupak polaganja stručnih ispita.
(2) Osoba iz članka 6. stavka 2. prijavi za polaganje stručnog ispita mora priložiti i popunjeni obrazac iz Priloga ovoga Pravilnika.
(3) Prijava za ispit podnosi se Povjerenstvu u pravilu tri mjeseca prije najavljenog ispitnog roka.
(4) Za izradu pisanog rada pristupnik predlaže temu i mentora s liste mentora koju je utvrdilo Hrvatsko muzejsko vijeće, a Povjerenstvo potvrđuje temu i mentora.
(5) Pisani rad za osobe kojima je uvjet završeni diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij ili s njim izjednačen studij definira se u opsegu od najmanje 12 kartica teksta (najmanje 18000 znakova s dvostrukim proredom). Pisani rad za osobe kojima je uvjet završeno srednje obrazovanje definira se u opsegu od najmanje 6 kartica teksta (najmanje 9000 znakova s dvostrukim proredom).
(6) Pristupnik predaje Povjerenstvu jedan primjerak svoga pisanog rada odobrenog od mentora, najkasnije 15 dana prije polaganja ispita.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 9.
Povjerenstvo je u pravilu dužno omogućiti pristupnicima tri ispitna roka za polaganje stručnih ispita i to u veljači, lipnju i listopadu.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 10.
(1) Povjerenstvo utvrđuje ispunjava li pristupnik uvjete za polaganje stručnog ispita i o tome obavještava pristupnika u roku od 30 dana od isteka prijavnog roka.
(2) Pristupnike za polaganje stručnog ispita tajnik Povjerenstva obavještava o mjestu i vremenu polaganja stručnog ispita, a najkasnije dva mjeseca prije ispitnog roka.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 11.
(1) Pristupnik može odustati od polaganja prijavljenog ispita, o čemu je dužan obavijestiti Povjerenstvo najkasnije sedam dana prije početka ispitnog roka.
(2) Polaganje stručnog ispita može se odgoditi ako je pristupnik zbog bolesti ili iz drugih opravdanih razloga spriječen pristupiti ispitu ili nastaviti polaganje započetog ispita.
(3) Povjerenstvo će pristupniku iz stavka 2. ovoga članka odobriti polaganje ispita u prvom sljedećem ispitnom roku, odnosno u dopunskom roku ako je pristupnik zasnovao radni odnos na neodređeno vrijeme uz uvjet polaganja stručnog ispita.
(4) Ako je pristupnik uredno pozvan na ispit, a ne pristupi mu, niti pravodobno otkaže polaganje ispita, uplaćena sredstva se ne vraćaju.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 12.
(1) Usmeni ispit polaže se pred Povjerenstvom, ispitivačima i tajnikom Povjerenstva.
(2) Ispitivači koji nisu članovi Povjerenstva, te njihovi zamjenici, nazočni su samo za vrijeme trajanja ispita iz predmeta za koji su imenovani.
(3) Tijekom ispita vodi se zapisnik koji potpisuje predsjednik i nazočni članovi Povjerenstva, te tajnik.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 13.
(1) Pristupnike ocjenjuju ispitivači.
(2) Pisani dio ispita ocjenjuje mentor za pisani rad. Mentor je dužan 8 dana prije održavanja ispita dostaviti Povjerenstvu ocjenu pisanog rada pristupnika. Ako mentor negativno ocijeni pisani dio ispita, pristupnik ne može pristupiti usmenom dijelu ispita.
(3) Uspjeh pristupnika na usmenom dijelu ispita za svaki pojedini predmet ocjenjuje ispitivač. Ocjena pojedinačnoga pisanog i usmenog ispita je: „položio“ i „nije položio“.
(4) Povjerenstvo temeljem ocjena pojedinačnih ispita utvrđuje konačni uspjeh pristupnika. Konačni uspjeh na usmenom i pisanom ispitu je: „položio“ i „nije položio“.
(5) Povjerenstvo dostavlja zapisnik s utvrđenim uspjehom svakoga pristupnika ministarstvu nadležnom za poslove kulture u roku od 8 dana.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 14.
(1) Uvjerenje o položenom stručnom ispitu izdaje ministarstvo nadležno za poslove kulture.
(2) Ministarstvo nadležno za poslove kulture izdaje tri primjerka uvjerenja, i to jedan primjerak uvjerenja dostavlja pristupniku, drugi poslodavcu koji je za pristupnika podmirio troškove stručnog ispita, a treći Muzejskom dokumentacijskom centru.
(3) Dokumentacija o stručnim ispitima trajno se čuva u Muzejskom dokumentacijskom centru.
(4) Muzejski dokumentacijski centar vodi Evidenciju o položenim stručnim ispitima u muzejskoj struci.
(5) U Evidenciju o položenim stručnim ispitima u muzejskoj struci upisuje se: redni broj, ime i prezime, datum i mjesto rođenja i adresa pristupnika, obrazovanje, naziv i sjedište pravne osobe u kojoj je zaposlen, naziv zvanja i specijalnosti te datum polaganja ispita i opći uspjeh na ispitu. Svaki pojedini upis potpisuju predsjednik i tajnik Povjerenstva i ovjeravaju pečatom.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 15.
(1) Ako pristupnik nije položio ispit ili nije pristupio ispitu u smislu članka 11. stavka 4. ovoga Pravilnika o tome se obavještava poslodavac kod kojega je pristupnik zaposlen odnosno koji je podmirio troškove stručnog ispita.
(2) Ako je pristupnik upućen na polaganje popravnog ispita, o tome se također obavještava poslodavac kod kojega je pristupnik zaposlen, odnosno koji je podmirio troškove stručnog ispita.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 16.
Pristupnik koji ne zadovolji iz jednog predmeta na ispitu za temeljna stručna muzejska zvanja, može ponovno polagati predmet na popravnom ispitu u dopunskom roku koji se organizira u roku od 30 dana od dana polaganja ispita.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 17.
(1) Pristupnik koji nije položio stručni ispit a nije ostvario pravo na popravni ispit prema članku 15. stavku 1. ovoga Pravilnika, može ga polagati još dva puta.
(2) Prijavu za ponavljanje stručnog ispita pristupnik može podnijeti i nakon prestanka radnog odnosa.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 18.
(1) Povjerenstvo se sastoji od predsjednika i četiri člana koji su u pravilu i ispitivači za određene predmete.
(2) Predsjedniku i članovima Povjerenstva određuju se zamjenici.
(3) Predsjednika i članove Povjerenstva, te njihove zamjenike imenuje ministarstvo nadležno za poslove kulture na prijedlog Hrvatskoga muzejskog vijeća, na rok od četiri godine.
(4) Na prijedlog Hrvatskoga muzejskog vijeća, a sa liste ispitivača koje predlaže Povjerenstvo, ministarstvo nadležno za poslove kulture imenuje i ostale ispitivače, kao i mentore.
(5) Predsjednik, članovi Povjerenstva i njihovi zamjenici, te posebni ispitivači i njihovi zamjenici te mentori imenuju se iz redova stručnjaka koji imaju odgovarajuće stručno muzejsko zvanje ili odgovarajuće obrazovanje.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 19.
Administrativne poslove za Povjerenstvo obavlja Muzejski dokumentacijski centar koji imenuje tajnika Povjerenstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 20.
(1) Predsjednik i članovi Povjerenstva, njihovi zamjenici, tajnik Povjerenstva, ispitivači te njihovi zamjenici i mentor za pisani rad imaju pravo na naknadu za rad u Povjerenstvu.
(2) Naknada se određuje po pristupniku.
(3) Sredstva za naknade osiguravaju se iz uplata pristupnika odnosno poslodavca.
(4) Ministarstvo nadležno za poslove kulture donosi odluku o visini naknade i troškova stručnog ispita na prijedlog Muzejskoga dokumentacijskog centra.
(5) Troškove stručnog ispita i ponovnog polaganja stručnog ispita snosi poslodavac odnosno pristupnik koji nije zaposlen i uplaćuje ih Muzejskom dokumentacijskom centru.
(6) Visina troškova iz stavka 4. ovoga članka objavljuje se na mrežnim stranicama Ministarstva kulture i Muzejskog dokumentacijskog centra.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
IV. POLAGANJE DOPUNSKOG STRUČNOG ISPITA I PRIZNAVANJE INOZEMNE STRUČNE KVALIFIKACIJE
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 21.
(1) Zaposlenicima u muzejima, galerijama, muzejima zajednice, ekomuzejima i samostalnim zbirkama u Republici Hrvatskoj koji su položili stručni ispit u srodnim strukama, priznaje se stručni ispit sukladno ovom Pravilniku, te oni imaju pravo polagati dopunski stručni ispit iz muzejske struke.
(2) Na traženje pristupnika iz stavka 1. ovoga članka, Povjerenstvo određuje koja će ispitna područja pristupnik polagati u dopunskom stručnom ispitu, kao i ispitno gradivo u okviru ispitnog programa za odgovarajuće stručno muzejsko zvanje, imajući u vidu program po kojem je pristupnik polagao stručni ispit u srodnoj struci.
(3) Ako ispitni program prema kojem je pristupnik položio stručni ispit u srodnoj struci u potpunosti obuhvaća odgovarajući ispitni program iz ovoga Pravilnika, pristupnik ne polaže dopunski stručni ispit, a rješenje o priznavanju stručnog ispita u srodnoj struci na prijedlog Povjerenstva donosi ministarstvo nadležno za poslove kulture.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 22.
(1) Prijavi za polaganje dopunskog stručnog ispita, pristupnik je dužan priložiti i dokaz o položenom stručnom ispitu u srodnoj struci s ispitnim programom.
(2) Odredbe ovoga Pravilnika koje se odnose na stručni ispit, primjenjuju se i na dopunski stručni ispit.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 23.
Postupak utvrđivanja ispunjava li inozemna stručna kvalifikacija uvjete propisane ovim Pravilnikom za pojedino stručno muzejsko zvanje provodi ministarstvo nadležno za poslove kulture sukladno propisu kojim se uređuju regulirane profesije i priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
V. PROGRAM STRUČNIH ISPITA
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 24.
(1) Stručni ispiti polažu se prema Programu stručnih ispita u muzejskoj struci.
(2) Programom se određuje opseg gradiva za stručne ispite propisane ovim Pravilnikom.
(3) Sadržaj predmeta i popis literature za polaganje stručnih ispita kao i njihove izmjene i dopune utvrđuje Hrvatsko muzejsko vijeće na prijedlog Povjerenstva, a objavljuju se na mrežnim stranicama Muzejskoga dokumentacijskog centra i ministarstva nadležnog za poslove kulture.
(4) Sadržaj predmeta i popis literature mogu se dopuniti i izmijeniti najkasnije šest mjeseci prije polaganja ispita.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 25.
(1) Stručni ispit sastoji se iz općeg i posebnog dijela ispita.
(2) Opći dio ispita obvezan je za sve pristupnike.
(3) Posebni dio ispita polaže se prema Programu stručnih ispita koji je za pojedino stručno muzejsko zvanje utvrđen ovim Pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 26.
Opći dio ispita sastoji se od usmenog dijela i obuhvaća predmete: Osnove državnog i pravnog poretka Republike Hrvatske, te zakonodavstvo Republike Hrvatske u području muzejske djelatnosti i zaštite i očuvanja kulturnih dobara.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 27.
(1) Posebni dio stručnog ispita za stručno muzejsko zvanje kustosa, muzejskog pedagoga i muzejskog dokumentarista sastoji se iz pisanog i usmenog dijela.
(2) Pisani dio ispita sastoji se iz pisanog rada tema kojega je vezana uz zadaće i poslove što ih pristupnik obavlja u području muzejske djelatnosti. Rad mora obuhvatiti i muzeološke aspekte zadane muzeološke teme.
(3) Usmeni dio ispita za zvanje kustos sastoji se iz sljedećih predmeta:
- Osnove muzeologije i muzeografije (teorija i praksa muzejske djelatnosti)
- Etika muzejske struke
- Sakupljanje/prikupljanje i zaštita muzejske građe
- Obrada muzejske građe.
(4) Usmeni dio ispita za zvanje muzejski pedagog sastoji se iz sljedećih predmeta:
- Osnove muzeologije i muzeografije (teorija i praksa muzejske djelatnosti)
- Etika muzejske struke
- Edukacija i rad s korisnicima
- Programi razvoja publike.
(5) Usmeni dio ispita za zvanje muzejski dokumentarist sastoji se iz sljedećih predmeta:
- Osnove muzeologije i muzeografije (teorija i praksa muzejske djelatnosti)
- Etika muzejske struke
- Vođenje primarne i sekundarne muzejske dokumentacije
- Digitalizacija, zaštita i upravljanje digitalnom građom
- Vođenje audiovizualnih fondova.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 28.
(1) Posebni dio stručnog ispita za zvanje muzejskog tehničara sastoji se iz pisanog i usmenog dijela.
(2) Pisani dio ispita sastoji se iz pisanog rada tema kojega je vezana uz zadaće i poslove što ih pristupnik obavlja u području muzejske djelatnosti.
(3) Usmeni dio ispita sastoji se iz sljedećih predmeta:
- Osnove muzeologije i muzeografije (teorija i praksa muzejske djelatnosti)
- Etika muzejske struke
- Metode preventivne zaštite muzejske građe i dokumentacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 29.
(1) Posebni dio stručnog ispita za zvanje preparator sastoji se iz pisanog i usmenog dijela.
(2) Pisani dio ispita sastoji se iz pisanog rada tema kojega je vezana uz zadaće i poslove što ih pristupnik obavlja u području muzejske djelatnosti.
(3) Usmeni dio ispita sastoji se iz sljedećih predmeta:
- Osnove muzeologije i muzeografije (teorija i praksa muzejske djelatnosti)
- Etika muzejske struke
- Preventivna zastita i konzervacija (kemijska konzervacija i/ili prepariranje manjih zivotinja).
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 30.
Pristupnici koji polažu stručni ispit za zvanje kustosa, muzejskog pedagoga i muzejskog dokumentarista a koji su predmet muzeologija položili tijekom studija, oslobađaju se polaganja tog predmeta.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
VI. STJECANJE VIŠIH STRUČNIH MUZEJSKIH ZVANJA
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 31.
(1) Zahtjev za stjecanje višeg stručnog muzejskog zvanja podnosi se Hrvatskom muzejskom vijeću u pisanom obliku s dokazima o ispunjenju ovim Pravilnikom propisanih uvjeta.
(2) Zahtjevu je potrebno priložiti:
1. presliku diplome ili svjedodžbe
2. potvrdu o obavljenom radu
3. presliku uvjerenja o položenom stručnom ispitu
4. presliku rješenja o stečenom višem stručnom muzejskom zvanju ako se podnosi zahtjev za odgovarajuće više stručno muzejsko zvanje
5. stručne priloge: bibliografija, popis izložbi, katalozi i objavljeni radovi,
6. popunjeni obrazac iz Priloga ovoga Pravilnika
7. dokaz o promjeni osobnih podataka (u slučaju promijenjenog imena ili prezimena)
(3) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka može se podnijeti nakon ispunjenja uvjeta koji se odnose na propisani rad za stjecanje višeg stručnog muzejskog zvanja, ako su ostvareni svi ostali propisani uvjeti za stjecanje višeg stručnog muzejskog zvanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
VII. STRUČNA POVJERENSTVA ZA VIŠA STRUČNA MUZEJSKA ZVANJA
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 32.
(1) Postojanje uvjeta za stjecanje višeg stručnog muzejskog zvanja iz članka 6. ovoga Pravilnika ocjenjuju stručna povjerenstva Hrvatskoga muzejskog vijeća u dva roka – u travnju i listopadu, a po potrebi se mogu odrediti i izvanredni rokovi.
(2) Hrvatsko muzejsko vijeće imenuje stručna povjerenstva na rok od četiri godine.
(3) Članom stručnog povjerenstva može se imenovati osoba koja je stekla više stručno muzejsko zvanje.
(4) Stručno povjerenstvo za ocjenjivanje uvjeta za napredovanje u muzejskoj struci za zvanja viši kustos i muzejski savjetnik sastoji se od predsjednika i šest članova.
(5) Stručno povjerenstvo za ocjenjivanje uvjeta za napredovanje u muzejskoj struci za zvanja viši muzejski pedagog, muzejski savjetnik pedagog, viši muzejski dokumentarist, muzejski dokumentarist savjetnik, viši muzejski tehničar i viši preparator sastoji se od predsjednika i šest članova.
(6) Članovi Povjerenstava iz stavka 4. i 5. ovoga članka imaju pravo na naknadu koju na prijedlog Hrvatskog muzejskog vijeća utvrđuje ministarstvo nadležno za poslove kulture.
(7) Administrativne poslove za stručna povjerenstva obavlja ministarstvo nadležno za poslove kulture koje imenuje osobu koja obavlja poslove tajnika Stručnog povjerenstva.
(8) Stručna Povjerenstva o svom radu donose Poslovnik.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 33.
O zahtjevu za stjecanje viših stručnih muzejskih zvanja rješenje donosi ministarstvo nadležno za poslove kulture uz prethodno mišljenje Hrvatskog muzejskog vijeća.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
VIII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 34.
(1) Osoba koja je podnijela zahtjev za stjecanje višeg muzejskog zvanja do stupanja na snagu ovog Pravilnika, stječe muzejsko zvanje sukladno Pravilniku o uvjetima i načinu stjecanja stručnih zvanja u muzejskoj struci („Narodne novine“, broj 97/10 i 112/11).
(2) Osoba koja je započela pripravnički staž za muzejsko zvanje do stupanja na snagu ovoga Pravilnika stručni ispit polaže prema Pravilniku o uvjetima i načinu stjecanja stručnih zvanja u muzejskoj struci („Narodne novine“, broj 97/10. i 112/11.).
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 35.
(1) Osoba koja je na temelju propisa koji su uređivali uvjeti i način stjecanja stručnih zvanja u muzejskoj struci stekla zvanje:
- restaurator prevodi se u zvanje konzervator- restaurator
- viši restaurator prevodi se u zvanje viši konzervator-restaurator
- restaurator savjetnik prevodi se u zvanje konzervator-restaurator savjetnik
- dokumentarist prevodi se u zvanje muzejski dokumentarist
- viši dokumentarist prevodi se u zvanje viši muzejski dokumentarist
- dokumentarist savjetnik prevodi se u zvanje muzejski dokumentarist savjetnik
- preparator, osim preparatora u prirodoslovnom području, prevodi se u zvanje restaurator tehničar
- viši preparator, osim višeg preparatora u prirodoslovnom području, prevodi se u zvanje viši restaurator tehničar.
(2) Prevođenje iz stavka 1. ovog članka obavit će se rješenjem ministarstva nadležnog za poslove kulture, kojim će se za pojedino konzervatorsko-restauratorsko zvanje utvrditi i stečena uža specijalnost za pojedino područje a temeljem položenog stručnog ispita, te potvrde ravnatelja muzejske ustanove o obavljenim poslovima.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Članak 36.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o uvjetima i načinu stjecanja stručnih zvanja u muzejskoj struci („Narodne novine“, broj 97/10. i 112/11.).
Članak 37.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
Ministrica
dr. sc. Nina Obuljen Koržinek
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Prilog
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
OBRAZAC ZA BODOVANJE
Zahtjevu za stjecanje višeg zvanja kao i zvanja nezavisnog stručnjaka koji obavlja poslove iz područja muzejske djelatnosti obvezatno mora biti priložen OBRAZAC sa svim unosima u skladu s Mjerilima za ocjenjivanje poslova u muzejskoj djelatnosti uvrštenih u sustav bodovanja i napomenama (označenim kosim slovima).
Samoocjenjivanje s predloženim brojem bodova je obvezatno te mora biti dokazivo odgovarajućom dokumentacijom.
Mjerila za ocjenjivanje poslova u muzejskoj djelatnosti uvrštenih u sustav bodovanja
Odjeljci 1, 2, 3, 4 i 5 razmatraju se za ocjenjivanje stručnog rada, a odjeljci 6, 7 i 8 za objavljivanje i usavršavanje.
Pojedinačni uspjeh može se ostvariti samo jednom, odnosno odnosi se na razdoblje od stjecanja stručnog zvanja koje prethodi stručnom zvanju u koje se podnositelj zahtjeva promiče.
U obzir se uzimaju samo pojedinačna postignuća za koja postoje pisani dokazi (npr. potvrda poslodavca za rad na muzejskoj građi i dokumentaciji, muzejske i stručne publikacije, potvrda o sudjelovanju, potvrda o uspjehu, odluka o imenovanju, izvješće o istraživanju, izvješće o provedbi projekta, izvješće o sudjelovanju, ispis znanstvenog ili stručnog rada iz baze podataka ili drugog usporedivog sustava baze podataka itd.).
Pri ocjenjivanju stručnih i znanstvenih radova obvezatno je samoocjenjivanje s navođenjem broja znakova.
Svaka evidencija, informacija na bilo kojem mediju koji se objavljuje, proizvodi, prilagođava, fizički ili elektronički distribuira za javno korištenje smatra se publikacijom (uz uvjet da ima ISBN, ISSN ili CIP).
Stručno povjerenstvo zadržava pravo ocjenjivanja poslova koje kandidat smatra važnima za napredovanje, a koji nisu navedeni u tablici, uz obvezatno prilaganje potrebne dokumentacije.
POSLOVI U MUZEJSKOJ DJELATNOSTI UVRŠTENI U SUSTAV BODOVANJA
BODOVI
SAMOOCJENJIVANJE
MIŠLJENJE POVJERENSTVA
1. STALNI POSTAV
Izrada verificiranog preliminarnog muzeološkog programa
60
Izrada verificirane koncepcije stalnog postava
100
Vođenje projekta realizacije stalnog postava
100
Izrada scenarija stalnog postava
80
Stručna suradnja na realizaciji stalnog postava
50
Rad na postavljanju stalnog postava
20
Rad na dopunama i izmjeni stalnog postava
20-30
Recenzija stalnog postava
15
Održavanje stalnog postava (uređenje dijarama)
5
Za poslove pod točkama 1 – 4 koji su rezultat rada do tri autora, svakomu pripada predviđeni broj bodova. Za više od tri autora stječe se polovica predviđenih bodova.
Za verificirani stalni postav potrebno je priložiti rješenje (potvrdu) Hrvatskog muzejskog vijeća Ministarstva kulture RH, koncepciju stalnog postava te ostalu dokazivu dokumentaciju.
2. POVREMENA IZLOŽBA
Izložba na više od 150 m 2
– autorstvo
80
– suautorstvo
60
– kustos izložbe
40
– stručna suradnja
40
– rad na postavljanju
15
Izložba do 150 m 2
– autorstvo
60
– suautorstvo
45
– kustos izložbe
30
– stručna suradnja
30
– rad na postavljanju izložbe
10
Organizacija izložbe na drugom mjestu domaća
5-10
Organizacija izložbe međunarodna
10-30
Informativne izložbe (posteri, roll up , banner i sl.)
5 – 10
Virtualne izložbe uz stručnu obradu građe
– autorstvo
60
– suautorstvo