Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u članku 2. stavku 4. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10 - pročišćeni tekst i 5/14 - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
0
Komentiraj
II.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU PREDLOŽENIM ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
0
Komentiraj
1.Ocjena stanja
Područje zaštite izuma patentom kao pravom intelektualnog vlasništva u Republici Hrvatskoj uređeno je Zakonom o patentu ("Narodne novine", broj 173/03, 87/05, 76/07, 30/09, 128/10, 49/11, 76/13 i 46/18), koji se primjenjuje od 1. siječnja 2004. godine, Pravilnikom o patentu („Narodne novine“, broj 117/07, 03/11, 66/11, 145/12, 85/13) kao i relevantnim međunarodnim ugovorima kojima je Republika Hrvatska pristupila.
Patentom se štite izumi koji predstavljaju inovativna rješenja tehničkih problema. Nositelj patenta stječe pravo isključenja drugih od komercijalne primjene zaštićenog izuma, pri čemu patent izdaje ovlašteno tijelo temeljem provedenog stručnog upravnog postupka u kojem se utvrđuje zadovoljava li izum propisanim uvjetima za zaštitu patenta. Trajanje zaštite patentom vremenski je ograničeno, uobičajeno na rok od 20 godina, a kao i kod drugih prava intelektualnog vlasništva zaštita se temelji na teritorijalnom principu slijedom čega patent vrijedi na teritoriju nadležnosti tijela koje ga je izdalo.
Svrha sustava patentne zaštite je poticanje tehnološkog razvoja, inovacija i ukupnog društvenog blagostanja. Potreba za takvim poticajem putem sustava patentne zaštite proizlazi iz činjenice da rezultat inovacijskog procesa predstavljaju nova znanja koje konkurenti na tržištu mogu koristiti bez ili s malo vlastitih ulaganja, čime se mogućnost povrata ulaganja u inovacijski proces može umanjiti do točke izostanka interesa za ulaganje u inovacije. Stoga isključiva prava koja se stječu patentom doprinose smanjenju navedenog rizika i osiguravaju poticaj za ulaganje u inovacijske aktivnosti. Uz navedenu ulogu poticaja za ulaganje patentni sustav potiče inovacije i širenjem tehničkih informacija na kojima počivaju patentirani izumi, budući da nužni uvjet za stjecanje patentne zaštite predstavlja razotkrivanje i javna objava podataka o patentiranom izumu.
Nacionalni sustavi patentne zaštite, kao i sustavi zaštite drugih prava intelektualnog vlasništva, u visokom su stupnju međusobno usklađeni (harmonizirani) putem međunarodnih ugovora i uspostavljenih multiteritorijalnih sustava zaštite, a u Europskoj uniji dodatno i zajedničkom pravnom stečevinom. Pravne aspekte patentnog sustava koji nisu usklađeni na međunarodnoj razini ili na razini Europske unije moguće je urediti sukladno utvrđenim nacionalnim potrebama.
Predmetni prijedlog novog Zakona o patentu ima za cilj unapređenje postojećeg pravnog uređenja uspostavom učinkovitijih postupaka zaštite izuma u postupcima koji se provode na nacionalnoj razini te uspostavom transparentnijeg sustava patentnih prava, pri čemu se predloženim izmjenama ne zadire u obvezujuće odredbe koje proizlaze iz međunarodnih sporazuma kojih je Republika Hrvatska članica niti u odredbe pravne stečevine Europske unije (u daljnjem tekstu: EU), koje su implementirane u važećem Zakon o patentu.
U tom smislu predloženi novi Zakon o patentu, kao i do sada važeći, sadrži odredbe sljedećih međunarodnih ugovora kojih je Republika Hrvatska članica: Pariške konvencije za zaštitu industrijskog vlasništva, Sporazuma o trgovinskim aspektima prava intelektualnoga vlasništva (skraćeno: Sporazum TRIPS) Svjetske trgovinske organizacije, Ugovora o suradnji na području patenata (skraćeno: Ugovor PCT, "Narodne novine - Međunarodni ugovori" br. 3/98., 4/02.) i Konvencije o priznavanju europskih patenata ("Narodne novine - Međunarodni ugovori" broj 8/07. i 1/08.), kao i odredbe Ugovora o patentnom pravu ("Narodne novine - Međunarodni ugovori" broj 10/04 i 3/05).
Također, radi usklađivanja nacionalnog patentnog zakonodavstva s pravnom stečevinom EU-a u predloženi su Zakon, kao i u do sada važeći, ugrađene odredbe Direktive 98/44/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 6. srpnja 1998. o pravnoj zaštiti biotehnoloških izuma (SL L 213,30.7.1998) (u daljnjem tekstu: Direktiva broj 98/44 EZ) i Direktive 2004/48/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o provedbi prava intelektualnog vlasništva (SL L 157, 30.4.2004.) (u daljnjem tekstu: Direktiva 2004/48/EZ). Nadalje, odgovarajućim odredbama predloženog Zakona osigurani su uvjeti za učinkovitu nacionalnu primjenu: Uredbe (EZ) 469/09 Europskog parlamenta i Vijeća od 6. svibnja 2009. o uvođenju svjedodžbe o dodatnoj zaštiti za lijekove (SL L 152, 16.6.2009. sa svim izmjenama i dopunama - u daljnjem tekstu: Uredba (EZ) 469/2009), Uredbe (EZ) 1610/96 1610/96 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 1996. o uvođenju svjedodžbe o dodatnoj zaštiti za sredstva za zaštitu bilja, (SL L 198, 8.8.1996. - u daljnjem tekstu: Uredba (EZ) 1610/1996) i Uredbe (EZ) 816/2006 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. svibnja 2006. o obveznom licenciranju patenata koji se odnose na proizvodnju farmaceutskih proizvoda za izvoz u zemlje s javnozdravstvenim problemima (SL L 157, 9.6.2006. - u daljnjem tekstu: Uredba (EZ) 816/2006.
Važeći Zakon o patentu uređuje sustav zaštite izuma patentom i konsenzualnim patentom. Patent se priznaje temeljem provedenog postupka potpunog ispitivanja prijave za priznanje patenta kojim se utvrđuje ispunjava li izum sve zakonom propisane uvjete (dopuštenost zaštite, novost, inventivnost i industrijska primjenjivost izuma), odnosno uvjete koji odgovaraju uobičajenim međunarodno prihvaćenim standardima patentne zaštite. Za razliku od patenta, konsenzualni se patent priznaje temeljem skraćenog postupka ispitivanja u kojem se utvrđuje udovoljavanje samo određenih zakonom propisanih uvjeta u odnosu na izum (dopuštenost zaštite i industrijska primjenjivost izuma), uz uvjet da na službeno javno objavljen zahtjev za priznanje konsenzualnog patenta nije u propisanom roku podnesen prigovor na takvo priznanje od bilo koje zainteresirane strane. Udovoljavanje preostalih zakonom propisanih uvjeta za priznanje patenta utvrđuje se po potrebi naknadno, na zahtjev podnositelja zahtjeva za priznanje konsenzualnog patenta ili zainteresirane strane.
Razlog za uređenje sustava zaštite kojim je, osim patentnom, izum moguće zaštititi i konsenzualnim patentom je ubrzavanje postupka zaštite izuma i smanjivanje inicijalnih troškova takvog postupka kao pogodnost prvenstveno namijenjena malim i srednjim poduzećima te fizičkim osobama, kojima složen, relativno dugotrajan i troškovno zahtjevan postupak zaštite patentom predstavlja teško premostivu ulaznu prepreku za stjecanje zaštite izuma. Ovakvim uređenjem omogućeno je da se tek u slučaju postojanja potvrđenog interesa za utvrđivanjem udovoljavanja svih propisanih uvjeta za zaštitu patentom (u pravilu, ako je izum uspješno komercijaliziran i/ili u slučaju spora sa zainteresiranom stranom), na zahtjev zainteresirane strane ili samog nositelja konsenzualnog patenta provodi troškovno zahtjevniji i dugotrajniji postupak potpunog ispitivanja koji potom rezultira ili pretvaranjem konsenzualnog patenta u patent ili ukidanjem zaštite konsenzualnim patentom. Pri uvođenju ovakvog koncepta zaštite izuma uzeto je u obzir da znatan broj nacionalnih zakonodavstava usporedivih zemalja također uz zaštitu patentom osigurava alternativnu mogućnost zaštite izuma nekim od jednostavnijih instituta.
U primjeni važećeg Zakona o patentu uočeni su problemi zbog nedovoljnog razumijevanja razlike između pravnih koncepata patenta i konsenzualnog patenta od strane različitih dionika u sustavu zaštite i provedbe prava intelektualnog vlasništva, a osobito u postupanjima povodom sumnje u povredu prava. Navedeni problem utvrđen je i u Strategiji poticanja inovacija Republike Hrvatske 2014 – 2020 u okviru mjere 2.4. Uspostava transparentnog sustava upravljanja pravima intelektualnog vlasništva i režima zaštite prava intelektualnog vlasništva, kojom je predviđeno njegovo odgovarajuće rješavanje. Uz navedeno, uočeno je da je postojeće uređenje postupka zaštite izuma konsenzualnim patentom nedovoljno učinkovito u smislu vremenskog trajanja od podnošenja prijave za zaštitu izuma do priznanja konsenzualnog patenta. Iz navedenih razloga novim Zakonom o patentu predlaže se dosadašnji koncept pojednostavljene zaštite izuma konsenzualnim patentom zamijeniti revidiranim konceptom. Revidirani koncept koji se predlaže utemeljen je na komparativnoj analizi alternativnih mogućnosti zaštite izuma u odnosu na uobičajenu patentnu zaštitu prvenstveno u državama članicama EU-a, u većini kojih pod različitim nazivima (kao što su uporabni model, mali patent, korisnički certifikat, patent skraćenog trajanja) postoje slični koncepti zaštite izuma bez provedbe postupka ispitivanja uvjeta za zaštitu patentom ili uz skraćeni postupak ispitivanja.
Uz navedeno, u pogledu učinkovitosti postupka zaštite problem predstavlja postojeće uređenje postupka za priznanje patenta prema kojem se obrazloženje o utvrđenoj (ne)patentibilnosti prijavljenog izuma dostavlja podnositelju prijave tek po dovršetku postupka, koji je po prirodi stvari dugotrajan i neizvjestan. Kako bi podnositelj zahtjeva što ranije dobio procjenu o patentibilnosti izuma svrsishodno je provesti preliminarno pretraživanje stanja tehnike najbližeg razmatranom izumu i dati preliminarno pisano mišljenje o patentibilnosti prijavljenog izuma u ranoj fazi postupka, što je uobičajeno u razvijenim patentnim sustavima te se predlaže uvesti novim Zakonom o patentu. Obzirom na nedovoljne ljudske kapacitete Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo (u daljnjem tekstu: DZIV) specijalizirane za područja najnovijih i visokih tehnologija potrebno je osigurati mogućnost da se takvo rano preliminarno pretraživanje stanja tehnike i davanje pisanog mišljenja o patentibilnosti prijavljenog izuma provede pri drugom tijelu koje ima takve kapacitete, pri čemu Europski patentni ured posjeduje najrazvijenije kapacitete u ovim područjima.Kako bi se navedeno moglo provoditi u suradnji s Europskim patentnim uredom, potrebno je Zakonom urediti mogućnost provedbe takve vrste suradnje.
Uz navedeno, važeći Zakon o patentu višekratno je mijenjan i dopunjavan, pri čemu nije objavljivana pročišćena verzija teksta, pa će donošenje novog Zakona olakšati korištenje sustava patentne zaštite njegovim korisnicima.
0
Komentiraj
2.Osnovna pitanja koja se uređuju predloženim Zakonom
Predloženi novi Zakono o patentu ima za cilj unaprijediti postojeće pravno uređenje uspostavom transparentnijeg sustava patentnih prava i revizijom postupaka za zaštitu izuma koje provodi DZIV - uvodi se koncept registracijskog prava naziva uporabni model umjesto dosadašnjeg konsenzualnog patenta, čime se unapređuje pravna sigurnost u provedbi patentnih prava i provode mjere iz Strategije poticanja inovacija Republike Hrvatske 2014 – 2020.; osiguravaju se uvjeti za učinkovitije upravljanje rizicima od strane podnositelja prijave patenta uvođenjem prethodnog pretraživanja stanja tehnike i mišljenja o patentibilnosti izuma u ranoj fazi postupka; konsolidiraju se dosadašnje višestruke izmjene i dopune Zakona kako bi isti na jasan i pregledan način propisivao zaštitu patentom.
Predloženim Zakonom mijenja se koncept i naziv postojećeg instituta konsenzualnog patenta. Postojeći naziv „konsenzualni patent“ dovodi u zabludu nedovoljno upućene korisnike patentnog sustava u Republici Hrvatskoj time što riječ „patent” u nazivu implicira da je riječ o ispitanom pravu, pa se predlaže naziv „uporabni model“. Ovaj je naziv primjereniji budući da se u patentnim sustavima koje uređuju ovakvu vrstu zaštite izuma najčešće koristi upravo taj naziv, a dodatno i obzirom na predmet zaštite ovim pravom koji se prijedlogom ovog Zakona ograničava isključivo na izume koji se odnose predmete (odnosno proizvode u smislu terminologije uobičajene u patentnom pravu). U odnosu na postojeće zakonsko rješenje konsenzualnog patenta, predlaže se propisivanje ograničenja predmeta zaštite uporabnim modelom na način da se, uz općeprihvaćene izuzetke koje se odnose na predmet zaštite patentom, od zaštite isključe izumi koji se odnose na postupke, izumi iz područja biotehnologije, izumi kemijskih ili farmaceutskih tvari te izumi čije bi komercijalno iskorištavanje bilo protivno javnom poretku ili moralu.
Predloženim Zakonom predviđa se razdvajanje postupka priznanja patenta od postupka registracije uporabnog modela na način da se postupak registracije uporabnog modelavodi temeljem posebne prijave koja će se u što kraćem roku po dovršetku formalnog ispitivanja objaviti kao registrirano pravo, a što će dovesti do znatnog skraćivanja trajanja postupka.
Radi učestalih problema u postupanjima povodom sumnje u povredu prava gdje dolazi do nedoumica oko opsega prava koje pruža konsenzualni patent u odnosu na patent, predloženim Zakonom se predviđa da nositelj uporabnog modela ne može zahtijevati ostvarivanje građanskopravne zaštite temeljem ovog neispitanog prava.
Novim Zakonom predlaže se skraćivanje roka za podnošenje zahtjeva za provođenje potpunog ispitivanja uporabnog modela radi njegove konverzije u patent na 7 godina od datuma podnošenja zahtjeva za njegovu registraciju. Naime, postojeće zakonsko rješenje predviđa mogućnost podnošenja zahtjeva za potpuno ispitivanje radi njegove konverzije u patent tijekom čitavog 10-godišnjeg trajanja konsenzualnog patenta, što često dovodi do situacije da nositelji takav zahtjev podnose posljednjeg dana isteka konsenzualnog patenta, koji time prestaje vrijediti dok postupak potpunog ispitivanja još nije dovršen, ostavljajući zaštitu izuma u pravnom vakuumu i stvarajući time dodatnu pravnu nesigurnost.
U odnosu na postojeće zakonsko rješenje gdje se pretraživanje stanja tehnike provodi istovremeno s ispitivanjem patentibilnosti izuma zaštita kojega se zahtijeva, tek nakon što je prijava objavljena u službenom glasilu i nakon što je zatraženo potpuno ispitivanje te prijave, novim se Zakonom predlaže uvođenje prethodnog pretraživanja stanja tehnike najbližeg izumu i davanja prethodnog pisanog mišljenja o patentibilnosti prijavljenog izuma u ranoj fazi postupka ispitivanja zahtjeva za priznanje patenta, prije objave prijave patenta u službenom glasilu DZIV-a. Ovim se Zakonom također predlaže omogućiti provođenje prethodnog pretraživanja stanja tehnike i davanja pisanog mišljenja o patentibilnosti prijavljenog izuma i od strane Europskog patentnog ureda (skraćeno: EPO od European Patent Office) koji posjeduje stručne kapacitete i u najnovijim i najsloženijim područjima tehnike, putem ugovorene suradnje između DZIV-a i EPO-a, za što je potrebna odgovarajuća prilagodba zakona.
Pored navedenih izmjena, ovim će se Zakonom izvršiti korekcije pojedinih odredbi čiji su nedostaci zamijećeni u provedbi, što će dovesti do veće jasnoće i jednostavnije primjene Zakona. Navedeno se primjerice odnosi na uvođenje definicija važnijih pojmova koji se pojavljuju u Zakonu, kao i promjenu naziva postojećeg instituta povrata u prijašnje stanje u ponovnu uspostavu prava radi razlikovanja između istoimenog instituta propisanog međunarodnim sporazumom (eng.: reinstatement of rights), od instituta povrata u prijašnje stanje propisanog Zakonom o općem upravnom postupku („Narodne novine“, broj 47/09).
0
Komentiraj
3.Posljedice koje će donošenjem Zakona proisteći
Donošenjem novog Zakona o patentu unaprijedit će se pravna sigurnost u provedbi patentnih prava jasnim razdvajanjem instituta patenta od revidiranog instituta neispitanog patenta za koji se uvodi uvriježeni naziv uporabni model. Time će se provesti mjera 2.4. Uspostava transparentnog sustava upravljanja pravima intelektualnog vlasništva i režima zaštite prava intelektualnog vlasništva iz Strategije poticanja inovacija Republike Hrvatske 2014 – 2020, kao i postići skraćivanje trajanja postupka priznanja zaštite izuma u skraćenom postupku bez prethodnog potpunog ispitivanja kao alternativnom rješenju za kategorije korisnika sustava kojima složeni, dugotrajni i troškovno zahtjevni postupak stjecanja zaštite patentom temeljem potpunog ispitivanja predstavlja nepremostivu ulaznu prepreku za ostvarivanje zaštite izuma.
Uvođenjem prethodnog pretraživanja stanja tehnike najbližeg izumu i prethodnog mišljenja o patentibilnosti izuma u ranijoj fazi postupka ispitivanja zahtjeva za priznanje patenta, te s time povezanom uspostavom suradnje između EPO-a i DZIV-a, osigurat će se uvjeti za učinkovitije upravljanje rizicima od strane podnositelja zahtjeva za priznanje patenta (mogućnost izmjene zahtjeva prije javne objave ili podnošenja daljnje europske ili međunarodne prijave patenta, odnosno odustajanja od daljnjeg postupka), što će dovesti i do skraćivanja trajanja postupka za priznanja patenta. Suradnjom s EPO-om u pogledu provedbe prethodnog pretraživanja stanja tehnike i sastavljanja prethodnog mišljenja osigurat će se visoka razina kvalitete patentne zaštite provedbom nacionalnog postupka i u područjima najnovijih i visokih tehnologija od posebnog strateškog interesa za Republiku Hrvatsku, kao što su npr. informacijska i komunikacijska tehnologija (ICT), nanotehnologija i biotehnologija za koje DZIV nije u mogućnosti osigurati odgovarajuće vlastite ljudske resurse.
Procjenjuje se da će povećanje učinkovitosti i kvalitete postupaka patentne zaštite i povećanje pravne sigurnosti kod provedbe prava patenta unaprijediti poslovno okruženje za ulaganje u inovacije te imati ukupno povoljan izravni učinak na gospodarstvo. Predloženi Zakon doprinijet će jačanju konkurentnosti malih i srednjih poduzeća osiguravanjem uvjeta za učinkovito korištenje patentne zaštite kao i za značajnije korištenje patentnog sustava od strane domaćeg gospodarstva, što će posljedično povećati njihovu konkurentnost na zajedničkom tržištu EU-a i vanjskim tržištima.
Budući da se predloženim Zakonom olakšava stjecanje patentne zaštite putem transparentnijeg i učinkovitijeg postupka zaštite izuma, uz osiguravanje kvalitetne zaštite u svim područjima tehnike uključujući najnovije i visoke tehnologije, očekuje se njegov pozitivni utjecaj na otvaranje novih gospodarskih subjekata zasnovanih na novim tehnologijama (start-up-ova) te u određenoj mjeri doprinos poticanju industrijskih i primijenjenih znanstvenih istraživanja, suradnji i transferu tehnologije između javnog znanstvenoistraživačkog i gospodarskog sektora.
0
Komentiraj
III. OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVOĐENJE ZAKONA
S obzirom da se predloženim Zakonom unapređuju određeni aspekti postojećeg uređenja sustava patentne zaštite te se ne uvode dodatne nadležnosti Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo ili drugih državnih tijela u postupcima priznanja odnosno registracije prava, njihovog održavanja i poništaja, niti se uvode dodatne financijske ili druge obveze nositeljima prava koja proizlaze iz Zakona, provedba ovoga Zakona neće zahtijevati osiguravanje dodatnih sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske povrh sredstava koja se već osiguravaju za potrebe obavljanja propisane djelatnosti postojećih nadležnih državnih tijela.
0
Komentiraj
NACRT PRIJEDLOG ZAKONA O PATENTU
0
Komentiraj
DIO PRVI
0
Komentiraj
OPĆE ODREDBE
0
Komentiraj
Predmet Zakona
0
Komentiraj
Članak 1.
(1) Ovim Zakonom uređuje se sustav zaštite izuma patentom, uporabnim modelom i svjedodžbom o dodatnoj zaštiti pri Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo (u daljnjem tekstu: Zavod).
(2)Odredbe ovoga Zakona koje se odnose na zaštitu izuma patentom na odgovarajući će se način primijeniti na odredbe o uporabnom modelu, osim ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.
0
Komentiraj
Usklađenost s pravnim aktima Europske unije
0
Komentiraj
Članak 2.
(1) Ovaj Zakon sadržava odredbe koje su u skladu sa sljedećim aktima Europske unije:
-Direktiva 98/44/EZ Europskog Parlamenta i Vijeća od 6. srpnja 1998. o pravnoj zaštiti biotehnoloških izuma (SL L 213,30.7.1998) i
-Direktiva 2004/48/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. o provedbi prava intelektualnog vlasništva (SL L 157, 30.4.2004.).
(2) Ovaj Zakon osigurava pretpostavke za provedbu sljedećih akata Europske unije:
-Uredbe (EZ) br. 1610/96 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 1996. o uvođenju svjedodžbe o dodatnoj zaštiti za sredstva za zaštitu bilja, (SL L 198, 8.8.1996. - u daljnjem tekstu: Uredba (EZ) br. 1610/1996),
-Uredbe (EZ) br. 469/09 Europskog parlamenta i Vijeća od 6. svibnja 2009. o uvođenju svjedodžbe o dodatnoj zaštiti za lijekove (SL L 152, 16.6.2009. sa svim izmjenama i dopunama - u daljnjem tekstu: Uredba (EZ) br. 469/2009) i
-Uredbe (EZ) br. 816/2006 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. svibnja 2006. o obveznom licenciranju patenata koji se odnose na proizvodnju farmaceutskih proizvoda za izvoz u zemlje s javnozdravstvenim problemima (SL L 157, 9.6.2006. - u daljnjem tekstu: Uredba (EZ) br. 816/2006.
0
Komentiraj
Podredna primjena drugih propisa
0
Komentiraj
Članak 3.
(1) U postupcima građanskopravne zaštite na odgovarajući se način primjenjuju odredbe općeg propisa koji uređuje parnični postupak, osim ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.
(2) Na pojedina pitanja koja se odnose na obvezne odnose povodom patenta, odnosno svjedodžbe o dodatnoj zaštiti, te na naknadu štete prouzročenu njihovom povredom na odgovarajući se način primjenjuju odredbe općeg propisa koji uređuje obvezne odnose, osim ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.
(3) U postupcima određivanja privremenih mjera na odgovarajući se način primjenjuju odredbe općeg propisa koji uređuje postupak osiguranja, osim ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.
(4) Na pojedina vlasnička pitanja koja se odnose na patent odnosno svjedodžbu o dodatnoj zaštiti primjenjuju se odredbe općih propisa koji uređuju vlasničke odnose, osim ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.
0
Komentiraj
Značenje pojmova
0
Komentiraj
Članak 4.
(1) Pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju sljedeće značenje:
1.„ registar“ je službena zbirka podataka koju u elektroničkom obliku vodi i održava Zavod, a koja uključuje podatke čiji upis se zahtijeva ili dopušta ovim Zakonom,
2.„Pravilnik“ je Pravilnik o patentu kojim se pobliže uređuju pojedinosti iz ovoga Zakona, a za koje je ovaj Zakon izričito odredio propisivanje pravilnikom te sadržava detaljna pravila i uzorke obrazaca koji su korisni u provedbi odredbi ovoga Zakona,
3.„službeno glasilo Zavoda“ je glasilo u kojem se periodički objavljuju propisani podatci o prijavama i pravima priznatima u postupcima iz nadležnosti Zavoda, kao i ostale službene informacije,
4.„prijava“ je prijava za zaštitu izuma patentom ili uporabnim modelom,
5.„biološki materijal“ je bilo koji materijal koji sadrži genetičku informaciju i koji se može razmnožavati sam ili se može razmnožavati u biološkom sustavu,
6.„mikrobiološki postupak“ je svaki postupak koji uključuje ili koji se provodi na mikrobiološkom materijalu ili čiji je proizvod mikrobiološki materijal,
7.„izumi iz područja biotehnologije“ jesu izumi koji se odnose na proizvod koji se sastoji od biološkog materijala ili koji sadržava biološki materijal ili na postupak kojim je taj biološki materijal proizveden, prerađen ili upotrijebljen,
8.„biljna sorta“ je skupina biljaka unutar najniže botaničke sistemske jedinice, čije se grupiranje, bez obzira na to jesu li uvjeti za stjecanje oplemenjivačkog prava na biljnu sortu u potpunosti ispunjeni, može:
a)definirati izražavanjem obilježja koja proizlaze iz nekog određenog genotipa ili iz neke kombinacije genotipova,
b)razlikovati od bilo koje biljne skupine izražavanjem barem jednog od navedenih obilježja i
c)smatrati jedinkom u pogledu njezine sposobnosti da se razmnožava nepromijenjena.
9.„postupak koji je u osnovi biološki“ je postupak dobivanja biljaka ili životinja ako se u cijelosti sastoji od prirodnih postupaka kao što su križanje ili selekcija,
10.„Ovlaštena institucija za pohranu mikroorganizama“ je institucija koja udovoljava uvjetima propisanima Budimpeštanskim sporazumom o međunarodnom priznavanju pohrane mikroorganizama, za potrebe patentnog postupka od 28. travnja 1977., sa svim revizijama,
11.„Konvencija o međunarodnim izložbama“ je Konvencija o međunarodnim izložbama potpisana u Parizu 22. studenoga 1928., sa svim revizijama,
12.„Pariška unija“ je unija ugovornih stranaka na koje se primjenjuje Pariška konvencija (1883.) i njezine revizije i dopune,
13.„PCT“ je Ugovor o suradnji na području patenata, potpisan 19. lipnja 1970. u Washingtonu, sa svim revizijama, a svako pozivanje na PCT smatra se ujedno pozivanjem i na odredbe pravilnika u skladu s PCT-om,
14.„Europska patentna konvencija“ (u daljnjem tekstu: EPC), je Konvencija o priznavanju europskih patenata sastavljena u Münchenu 5. listopada 1973., sa svim revizijama, a svako se pozivanje na EPC smatra ujedno pozivanjem na odredbe pravilnika u skladu s EPC-om,
15.„nacionalna prijava patenta“ je prijava patenta podnesena Zavodu prema ovom Zakonu,
16.„nacionalni patent“ je patent priznat na temelju nacionalne prijave patenta,
17.„europska prijava patenta“ je prijava europskog patenta podnesena prema EPC-u, kao i međunarodna prijava patenta podnesena prema PCT-u za koju Europski patentni ured (u daljnjem tekstu: EPO) obavlja poslove kao naznačeni ili izabrani ured i u kojoj je Republika Hrvatska naznačena,
18.„europski patent“ je europski patent koji priznaje EPO na temelju europske prijave patenta i u skladu s EPC-om, u kojem je naznačena Republika Hrvatska,
19.„međunarodna prijava“ je prijava koja je podnesena u skladu s PCT-om,
20.„naznačeni ured“ je nacionalni ured države koju je naznačio podnositelj prijave u skladu s PCT-om,
21.„izabrani ured“ je nacionalni ured države, koji je izabrao podnositelj prijave u skladu s PCT-om.
(2) U odnosu na svjedodžbu o dodatnoj zaštiti, pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju jednako značenje kao pojmovi uporabljeni u Uredbama (EZ) br. 469/2009 i 1610/1996.
(3) U odnosu na prisilne licencije koje se odnose na proizvodnju farmaceutskih proizvoda za izvoz u zemlje s javnozdravstvenim problemima, pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju jednako značenje kao i pojmovi uporabljeni u Uredbi (EZ) br. 816/2006.
0
Komentiraj
Rodno značenje pojmova
0
Komentiraj
Članak 5.
Izrazi koji se koriste u ovome Zakonu, a koji imaju rodno značenje, bez obzira jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, odnose se na jednak način na muški i ženski rod.
0
Komentiraj
DIO DRUGI
0
Komentiraj
PREDMET ZAŠTITE PATENTOM
0
Komentiraj
Patentibilni izum
0
Komentiraj
Članak 6.
(1) Patent je pravo koje se priznaje za svaki izum iz bilo kojeg područja tehnike koji je nov, ima inventivnu razinu i koji se može industrijski primijeniti.
(2) Ne smatraju se izumima u smislu stavka 1. ovoga članka, osobito:
1.otkrića, znanstvene teorije i matematičke metode,
2.estetske tvorevine,
3.pravila, upute i metode za izvođenje umnih aktivnosti, igara ili za obavljanje poslova,
4.prikazivanje informacija i
5.računalni programi.
(3) Odredbom iz stavka 2. ovoga članka se od patentibilnosti isključuju navedeni predmeti ili aktivnosti samo u onoj mjeri u kojoj se prijava patenta ili patent odnose na te predmete ili aktivnosti kao takve.
0
Komentiraj
Patentibilni izumi iz područja biotehnologije
0
Komentiraj
Članak 7.
(1) Pridržavajući se uvjeta iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona, izumi iz područja biotehnologije patentibilni su i ako se odnose na:
1.proizvod koji se sastoji od biološkog materijala ili koji sadržava biološki materijal,
2.postupak kojim je taj biološki materijal proizveden, prerađen ili upotrijebljen ili/i
3.biološki materijal koji je izoliran iz prirodnog okruženja ili je proizveden tehničkim postupkom, čak i ako se ranije nalazio u prirodi.
(2) Izum koji se odnosi na biljnu sortu ili životinjsku pasminu patentibilan je ako tehnička izvedivost izuma nije ograničena na određenu biljnu sortu ili životinjsku pasminu.
0
Komentiraj
Izuzetci od patentibilnosti
0
Komentiraj
Članak 8.
Iz zaštite patentom izuzeti su:
1.biljne sorte i životinjske pasmine,
2.postupci za dobivanje biljaka ili životinja koji su u osnovi biološki, kao i biljke i životinje dobivene isključivo tim postupcima, osim izuma koji se odnose na mikrobiološki ili drugi tehnički postupak ili proizvod dobiven putem takvog postupka,
3.izumi koji se odnose na dijagnostičke ili kirurške postupke ili postupke liječenja koji se primjenjuju neposredno na ljudskom ili životinjskom tijelu, osim proizvoda, posebno tvari i smjesa, koji se primjenjuju u navedenim postupcima i
4.izumi čije bi komercijalno iskorištavanje bilo protivno javnom poretku ili moralu, pri čemu se iskorištavanje neće smatrati protivnim javnom poretku ili moralu samo zato što je takvo iskorištavanje zabranjeno zakonom ili drugim propisom, a osobito se to odnosi na:
a)postupke kloniranja ljudskih bića,
b)postupke modificiranja genetičkog identiteta zametne loze ljudskih bića,
c)uporabu ljudskih embrija u industrijske ili komercijalne svrhe i
d)postupke modificiranja genetičkog identiteta životinja koji bi vjerojatno uzrokovali njihovu patnju bez ikakve bitne medicinske koristi za čovjeka ili životinju, kao i životinje koje su rezultat takvih postupaka.
0
Komentiraj
Ljudsko tijelo i njegovi elementi
0
Komentiraj
Članak 9.
(1) Izumi koji se odnose na ljudsko tijelo, razne stupnjeve njegova oblikovanja i razvoja te na jednostavno otkriće jednog od njegovih elemenata, uključujući odsječak ili djelomični odsječak gena ne mogu biti patentibilni.
(2) Izum koji se odnosi na element izoliran iz ljudskog tijela ili na drugi način proizveden tehničkim postupkom, uključujući odsječak ili djelomični odsječak gena može biti patentibilan, čak i ako je struktura toga elementa identična strukturi prirodnog elementa.
(3) Industrijska primjenljivost odsječka ili djelomičnog odsječka gena mora biti otkrivena u prijavi patenta.
0
Komentiraj
Novost izuma
0
Komentiraj
Članak 10.
(1) Izum je nov ako nije sadržan u stanju tehnike.
(2) Pod stanjem tehnike razumijeva se sve što je učinjeno dostupnim javnosti pisanim ili usmenim putem, uporabom ili na bilo koji drugi način prije datuma podnošenja prijave.
(3) U stanje tehnike uključen je i sadržaj svih prijava koje imaju učinak u Republici Hrvatskoj, onakvih kako su podnesene,koje imaju raniji datum podnošenja od datuma prijave iz stavka 2. ovoga članka, a koje su objavljene tek na datum podnošenja prijave patenta ili nakon toga.
(4) Odredbe stavaka 2. i 3. ovoga članka ne isključuju mogućnost zaštite patentom neke tvari ili smjese sadržane u stanju tehnike, koje se primjenjuju u postupcima iz članka 8. točke 3. ovoga Zakona, pod pretpostavkom da njihova primjena nije sadržana u stanju tehnike.
(5) Odredbe stavaka 2. i 3. ovoga članka ne isključuju mogućnost zaštite patentom neke tvari ili smjese iz stavka 4. ovoga članka, za posebnu primjenu u postupcima iz članka 8. točke 3. ovoga Zakona, pod pretpostavkom da njihova takva primjena nije sadržana u stanju tehnike.
0
Komentiraj
Otkrivanje izuma bez štetnih posljedica
0
Komentiraj
Članak 11.
(1) Smatrat će se novim u smislu članka 10. ovoga Zakona i izum koji je bio sadržan u stanju tehnike najviše šest mjeseci prije datuma podnošenja prijave patenta zbog, ili kao posljedica:
1.očite zlouporabe u odnosu na podnositelja prijave patenta ili njegova pravnoga prednika, ili
2.izlaganja izuma od strane podnositelja prijave ili njegova pravnoga prednika na službenoj ili službeno priznatoj međunarodnoj izložbi pod uvjetom da podnositelj prijave naznači u prijavi patenta prilikom njezina podnošenja da je izum bio izložen i najkasnije u roku od 4 mjeseca od datuma podnošenja prijave podnese odgovarajuću potvrdu o izlaganju izuma.
(2) Potvrda iz stavka 1. točke 2. ovoga članka sadržava podatak o osobi koja je izum izložila, naziv izuma, datum otvaranja izložbe i, ako je izum otkriven nakon toga datuma, datum prvoga otkrivanja izuma, te ovjeru od strane nadležnoga tijela.
0
Komentiraj
Inventivna razina
0
Komentiraj
Članak 12.
(1) Izum ima inventivnu razinu ako za stručnu osobu iz odgovarajućega područja ne proizlazi, na očigledan način, iz stanja tehnike.
(2) Pri ispitivanju ima li izum inventivnu razinu, ne uzima se u obzir sadržaj prijava iz članka 10. stavka 3. ovoga Zakona.
0
Komentiraj
Industrijska primjenljivost
0
Komentiraj
Članak 13.
Izum je industrijski primjenljiv ako se njegov predmet može proizvesti ili upotrijebiti u bilo kojoj grani industrije, uključujući poljoprivredu.
0
Komentiraj
DIO TREĆI
0
Komentiraj
PRAVO NA ZAŠTITU IZUMA
0
Komentiraj
Ovlaštenici za stjecanje zaštite
0
Komentiraj
Članak 14.
(1) Pravo na stjecanje zaštite izuma ima izumitelj ili njegov pravni sljednik.
(2) Ako je izum stvoren zajedničkim radom dvaju ili više izumitelja, izumiteljima ili njihovim pravnim sljednicima pripada zajedničko pravo na zaštitu.
(3) Strane fizičke i pravne osobe uživaju jednaka prava predviđena ovim Zakonomkao i domaće fizičke i pravne osobe ako to proizlazi iz međunarodnih ugovora koji obvezuju Republiku Hrvatsku ili iz primjene načela uzajamnosti.
(4) Postojanje uzajamnosti dokazuje osoba koja se na uzajamnost poziva.
0
Komentiraj
Izumitelj
0
Komentiraj
Članak 15.
(1) Izumitelj je osoba koja je stvorila izum svojim stvaralačkim radom.
(2) Izumiteljem se ne smatra osoba koja je u stvaranju izuma pružala samo tehničku pomoć.
(3) Izumitelj ima neprenosivo moralno pravo biti naveden u svojstvu izumitelja u prijavi patenta i uporabnog modela, svim ispravama i publikacijama koje Zavod izdaje te u odgovarajućem registru Zavoda.
(4) Pravo izumitelja povodom izuma ostvarenog na radu ili u vezi s radom uređuje se posebnim zakonom.
0
Komentiraj
Pravni sljednik izumitelja
0
Komentiraj
Članak 16.
(1) Pravni sljednik izumitelja je fizička ili pravna osoba koja pravo na stjecanje patenta ima na temelju zakona, pravnoga posla ili nasljeđivanja.
(2) Poslodavac se smatra pravnim sljednikom izumitelja kad mu na temelju zakona koji se primjenjuje ili ugovora o radu pripada pravo na stjecanje patenta za izum stvoren u okviru radnog odnosa izumitelja.
0
Komentiraj
Zastupanje pred Zavodom
0
Komentiraj
Članak 17.
(1) Fizičku ili pravnu osobu koja nema prebivalište, odnosno stvarno i djelatno industrijsko ili trgovačko poslovno sjedište u Republici Hrvatskoj, u postupku pred Zavodom mora zastupati ovlašteni opunomoćenik.
(2) Opća načela zastupanja i posebni uvjeti na temelju kojih osobe iz stavka 1. ovoga članka mogu ostvarivati prava iz ovoga Zakona uređeni su posebnim propisima kojima se uređuju pitanja zastupanja.
(3) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, fizička ili pravna osobamože samostalno bez opunomoćenika poduzimati sljedeće radnje:
1.podnijeti prijavu,
2.poduzimati radnje sa svrhom utvrđivanja datuma podnošenja prijave,
3.podnositi prijepis prve prijave kada zahtijeva pravo prvenstva iz članaka 44. i 73. ovoga Zakona,
4.plaćati upravne pristojbe i naknade troškova postupka i
5.primati obavijesti od strane Zavoda u svezi s postupcima iz točaka od 1. do 3. iz ovoga stavka.
(4) U slučaju samostalnog poduzimanja radnji iz stavka 3. ovoga članka, fizička ili pravna osoba iz stavka 1. ovoga članka Zavodu mora dostaviti adresu za dopisivanje koja se nalazi na teritoriju Republike Hrvatske.
(5) Fizičku ili pravnu osobu iz stavka 1. ovoga članka koja ne imenuje opunomoćenika, odnosno Zavodu ne dostavi adresu za dopisivanje, Zavod će iznimno pozvati zaključkom da u roku od tri mjeseca imenuje opunomoćenika ili dostavi adresu za dopisivanje koja se nalazi na teritoriju Republike Hrvatske.
(6) Ako fizička ili pravna osoba iz stavka 1. ovoga članka ne postupi prema zaključku Zavoda iz stavka 5. ovoga članka, Zavod će rješenjem odbaciti njezin podnesak i odrediti dostavu javnom objavom.
0
Komentiraj
DIO ČETVRTI
0
Komentiraj
POSTUPAK ZA ZAŠTITU IZUMA
0
Komentiraj
1. ZAJEDNIČKE ODREDBE O POSTUPKU
0
Komentiraj
Nadležnost Zavoda
0
Komentiraj
Članak 18.
(1) Zavod provodi upravni postupak za priznanje patenta, svjedodžbe o dodatnoj zaštiti, registracije uporabnog modela i postupak njihova proglašavanja ništavim te obavlja druge upravne i stručne poslove koji se odnose na zaštitu izuma.
(2) Protiv rješenja Zavoda žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor pred Upravnim sudom u Zagrebu.
(3) Postupak iz stavka 2. ovoga članka je hitan.
0
Komentiraj
Pristojbe i naknade troškova postupka
0
Komentiraj
Članak 19.
Za postupke propisane ovim Zakonom plaćaju se upravne pristojbe i naknade troškova postupka u skladu s posebnim propisima.
0
Komentiraj
Registri
0
Komentiraj
Članak 20.
(1) Zavod vodi registar patenata, registar uporabnih modela i registar svjedodžbi o dodatnoj zaštiti.
(2) Registri iz stavka 1. ovoga članka javni su i svaka osoba ima pravo uvida u sadržaj unesenih podataka, pod uvjetima propisanima člancima 25. i 26. ovoga Zakona.
(3) Zavod na zahtjev svake zainteresirane osobe i nakon uplate upravne pristojbe i naknade troškova postupkaizdaje izvadak iz registara iz stavka 1. ovoga članka.
(4) Ravnatelj Zavoda pravilnikom utvrđuje način izdavanja i sadržaj izvatka.
0
Komentiraj
Registar patenata
0
Komentiraj
Članak 21.
Registar patenata je javan za objavljene prijave patenata, a sadrži sljedeće podatke:
1.broj prijave,
2.datum podnošenja prijave,
3.naziv izuma,
4.klasifikacijsku oznaku prema Međunarodnoj klasifikaciji patenata (MKP),
5.ime i adresu podnositelja prijave ili nositelja patenta,
6.ime i adresu izumitelja,
7.podatak o dostavljenoj izjavi izumitelja da ne želi biti naveden u prijavi,
8.ime i poslovnu adresu opunomoćenika,
9.podatke o zahtijevanom i priznatom pravu prvenstva iz članka 45. ovoga Zakona (broj i datum podnošenja prve prijave i država u kojoj je ili za koju je prijava podnesena),
10.podatke o izlaganju na međunarodnoj izložbi u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom 2. Zakona ako je izum bio izložen,
11.broj i datum prvobitne prijave, kao i brojeve svih izdvojenih prijava u slučaju podjele prijave patenta,
12.podatke o međunarodnoj prijavi, ako je takva prijava podnesena: broj i datum podnošenja međunarodne prijave te broj i datum međunarodne objave,
13.broj i datum europske prijave patenta ako je riječ o pretvorbi iz članka 129. ovoga Zakona,
14.datum objave prijave i broj službenog glasila Zavoda,
15.datum naknadne objave izvještaja o pretraživanju i broj službenog glasila Zavoda, kada je primjenjivo,
16.podatke o zahtjevu za potpuno ispitivanje uvjeta za priznanje patenta,
17.podatke o načinu i datumu okončanja upravnoga postupka ,
18.broj patenta,
19.datum i broj službenog glasila Zavoda u kojem je objavljen podatak o priznavanju patenta ,
20.broj i datum rješenja o priznanju patenta,
21.kada je primjenjivo, podatke o europskom patentu: broj i datum podnošenja zahtjeva za upis europskog patenta u registar, broj i datum objave europske prijave te broj, datum i jezik objave europskog patenta,
22.podatke o plaćanju održavanja prava u vrijednosti,
23.podatke o prestanku vrijednosti prava iz prijave ili patenta: pravni temelj i datum prestanka te opseg prestanka u slučaju djelomičnog prestanka radi odricanja ili upravnog spora,
24.podatke o postupku povodom prijedloga za proglašenje patenta ništavim: datum podnošenja, podnositelj, vrsta i datum odluke,
25.datum ponovne uspostave prava i nastavka postupka ako je doneseno rješenje iz članka 28. ili članka 29. ovoga Zakona,
26.podatke o promjenama koje se odnose na:
a)podnositelja prijave odnosno nositelja patenta (promjena imena, adrese, opunomoćenika i drugo) i
b)prijenos prava, licencije, zalog, ovrhu, stečaj, te ostale podatke od značaja za pravni status prijave/patenta,
27.podatke o oslobađanju od plaćanja upravnih pristojbi i naknada troškova postupka i
28.podatke o svjedodžbi o dodatnoj zaštiti: broj zahtjeva, datum podnošenja zahtjeva, nositelj svjedodžbe, broj svjedodžbe.
0
Komentiraj
Registar uporabnih modela
0
Komentiraj
Članak 22.
Registar uporabnih modela je javan za objavljene uporabne modele, a sadrži sljedeće podatke:
1.broj prijave,
2.datum podnošenja prijave,
3.naziv izuma,
4.klasifikacijsku oznaku prema Međunarodnoj klasifikaciji patenata (MKP),
5.ime i adresu podnositelja prijave ili nositelja uporabnog modela,
6.ime i adresu izumitelja,
7.podatak o dostavljenoj izjavi izumitelja da ne želi biti naveden u prijavi,
8.ime i poslovnu adresu opunomoćenika,
9.podatke o zahtijevanom i priznatom pravu prvenstva iz članka 45. ovoga Zakona (broj i datum podnošenja prve prijave i država u kojoj je ili za koju je prijava podnesena),
10.broj i datum prvobitne prijave, kao i brojeve svih izdvojenih prijava u slučaju podjele prijave,
11.podatke o izlaganju na međunarodnoj izložbi u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom 2. Zakona ako je izum bio izložen,
12.broj i datum prvobitne prijave, kao i brojeve svih izdvojenih prijava u slučaju podjele prijave patenta,
13.podatke o međunarodnoj prijavi ako je takva prijava podnesena: broj i datum podnošenja međunarodne prijave i broj i datum međunarodne objave,
14.broj i datum europske prijave patenta ako je riječ o pretvorbi iz članka 129. ovoga Zakona,
15.podatke o načinu i datumu okončanja upravnoga postupka,
16.broj uporabnog modela,
17.datum i broj službenog glasila Zavoda u kojem je objavljen podatak o registraciji uporabnog modela,
18.broj i datum rješenja o registraciji uporabnog modela,
19.podatke o plaćanju održavanja uporabnog modela u vrijednosti,
20.podatak o zahtjevu za potpuno ispitivanje uvjeta za priznanje patenta,
21.podatak o pretvorbi uporabnog modela u patent nakon provedenog postupka potpunoga ispitivanja i datum objave tog podatka u službenom glasilu Zavoda ako je primjenjivo,
22.podatke o prestanku vrijednosti uporabnog modela: pravni temelj i datum prestanka te opseg prestanka,
23.podatak o poništaju uporabnog modela nakon provedenog postupka potpunoga ispitivanja,
24.podatke o postupku povodom prijedloga za proglašenje ništavim: datum podnošenja, podnositelj, vrsta i datum odluke,
25.datum ponovne uspostave prava i nastavka postupka ako je doneseno rješenje iz članka 28. ili članka 29. ovoga Zakona,
26.podatke o promjenama koje se odnose na:
a)podnositelja prijave odnosno nositelja uporabnog modela (promjena imena, adrese, opunomoćenika i drugo) i
b)prijenos prava, licencije, zalog, ovrhu, stečaj, te ostale podatke od značaja za pravni status prijave ili uporabnog modela i
27.podatke o oslobađanju od plaćanja upravnih pristojbi i naknada troškova postupka.
0
Komentiraj
Registar svjedodžbi o dodatnoj zaštiti
0
Komentiraj
Članak 23.
Registar svjedodžbi o dodatnoj zaštiti za lijekove i za sredstva za zaštitu bilja sadržava sljedeće podatke:
1.broj zahtjeva za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti,
2.datum podnošenja zahtjeva za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti,
3.naziv proizvoda za koji se zahtijeva izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti (kemijsko ili generičko ime),
4.ime i adresu podnositelja zahtjeva,
5.ime i poslovnu adresu opunomoćenika,
6.broj i datum podnošenja prijave temeljnog patenta te naziv izuma,
7.broj i datum odobrenja za stavljanje proizvoda u promet i naziv proizvoda navedenog u odobrenju, kako je propisano člankom 8., stavkom 1. točkama (b) i (c) Uredbe (EZ) br. 469/2009 i člankom 8., stavkom 1. točkama (b) i (c) Uredbe (EZ) br.1610/96,
8.podatak o zatraženom produljenju trajanja svjedodžbe o dodatnoj zaštiti,
9.ime i adresu nositelja svjedodžbe o dodatnoj zaštiti,
10.broj svjedodžbe o dodatnoj zaštiti,
11.datum donošenja rješenja o izdavanju svjedodžbe o dodatnoj zaštiti i, ako je primjenjivo, rješenja o produljenju trajanja svjedodžbe,
12.vrijeme trajanja svjedodžbe o dodatnoj zaštiti,
13.podatke o plaćanju održavanja u vrijednosti svjedodžbe o dodatnoj zaštiti,
14.podatke o načinu i datumu okončanja upravnoga postupka,
15.podatke o prestanku vrijednosti svjedodžbe o dodatnoj zaštiti: pravni temelj i datum prestanka te opseg prestanka,
16.podatke o postupku povodom prijedloga za proglašenje ništavom svjedodžbe o dodatnoj zaštiti: datum podnošenja, podnositelj, vrsta i datum odluke,
17.datum ponovne uspostave prava i nastavka postupka ako je doneseno rješenje iz članka 28. i članka 29. ovoga Zakona,
18.podatke o promjenama koje se odnose na:
a)podnositelja zahtjeva odnosno nositelja svjedodžbe o dodatnoj zaštiti (promjena imena, adrese, opunomoćenika i drugo) i
b)prijenos prava, licencije, zalog, ovrhu, stečaj, te ostale podatke od značaja za pravni status svjedodžbe o dodatnoj zaštiti i
19.podatke o oslobađanju od plaćanja upravnih pristojbi i naknada troškova postupka.
0
Komentiraj
Službeno glasilo
0
Komentiraj
Članak 24.
Zavod izdaje službeno glasilo u kojemu se periodički objavljuju podatci propisani ovim Zakonom i pravilnikom.
0
Komentiraj
Razgledavanje spisa
0
Komentiraj
Članak 25.
(1) Zavod će svim osobama omogućiti razgledavanje spisa koji se odnose na upravne postupke iz članka 18. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Razgledavanje spisa koji se odnose na prijave koje još nisu objavljene nije dopušteno bez izričite suglasnosti podnositelja prijave.
(3) Zavod može i prije objave prijave u službenom glasilu Zavoda svakoj osobi učiniti dostupnima sljedeće podatke: broj prijave, datum podnošenja prijave odnosno u slučaju da je zahtijevano pravo prvenstva broj, datum i naznaku države ili organizacije kojoj je podnesena prva prijava, podatke o podnositelju prijave te naziv izuma.
(4) Kada stranka u postupcima pred Zavodom dostavi dokumente koji sadrže poslovne tajne i povjerljive informacije i tako ih označi, Zavod može na njezin zahtjev poduzeti potrebne mjere radi njihove zaštite
(5) Prije davanja na uvid dokumenata koji sadrže poslovne tajne i povjerljive informacije Zavod će upozoriti osobe koje razgledavaju spis na obavezu čuvanja tih informacija i obavezu potpisivanja izjave o čuvanju povjerljivosti.
0
Komentiraj
Informacijske usluge
0
Komentiraj
Članak 26.
(1) Zavod će svim osobama na zahtjev učiniti dostupnima primjerke objavljenih prijava patenata, patenata, uporabnih modela i svjedodžbi o dodatnoj zaštiti.
(2) Zavod će na zahtjev pružati i druge informacijsko-edukacijske usluge kao što su pretraživanje patentnih dokumenata iz određenog područja tehnike ili tehnologije putem raspoloživih baza podataka, pisani izvještaji o patentibilnosti i drugo.
(3) Način i opseg pružanja ovih usluga kao i naknade troškova za te usluge uređuju se posebnim propisima.
0
Komentiraj
Otklanjanje pogrešaka i očitih propusta
0
Komentiraj
Članak 27.
(1) Zavod će na zahtjev podnositelja prijave, nositelja prava ili po službenoj dužnosti rješenjem ispraviti očite pogreške u dokumentima, registrima koje vodi ili u objavama, uz uvjet plaćanja upravne pristojbe i naknade troškova postupka u slučajevima kada do pogreške nije došlo propustom Zavoda.
(2) Zahtjev za ispravak pogreške iz stavka 1. ovoga članka podnosi se putem obrasca, a sadržava:
1.broj prijave ili prava na koji se zahtjev odnosi,
2.podatke o podnositelju zahtjeva,
3.naznaku pogreške koja se ispravlja,
4.naznaku ispravnog podatka i
5.podatke o opunomoćeniku i urednu punomoć ako se zahtjev podnosi putem opunomoćenika.
(3) Ako zahtjev za ispravak pogreške nije sastavljen u skladu sa stavkom 2. ovoga članka ili nije plaćena propisana upravna pristojba i naknada troškova postupka, Zavod zaključkom poziva podnositelja da u primjerenom roku uredi zahtjev.
(4) Ako podnositelj zahtjeva ne postupi po pozivu iz stavka 3. ovoga članka, Zavod će donijeti rješenje o odbacivanju zahtjeva.
(5) Zavod će objaviti ispravke pogrešno objavljenih podataka iz stavka 1. ovoga članka u službenom glasilu Zavoda.
(6) Ravnatelj Zavoda pravilnikom utvrđuje izgled obrasca iz stavka 1. ovoga članka kao i podatke koji se objavljuju u službenom glasilu Zavoda temeljem stavka 5. ovoga članka.
0
Komentiraj
Ponovna uspostava prava
0
Komentiraj
Članak 28.
(1) Ako je podnositelj prijave ili nositelj prava, unatoč dužnoj pažnji koju su zahtijevale okolnosti propustio izvršiti neku radnju u postupku pred Zavodom u roku propisanom ovim Zakonom, čega je neposredna posljedica gubitak prava iz prijave patenta ili prava, Zavod će rješenjem dopustiti ponovnu uspostavu prava, pod uvjetom da podnositelj:
1.podnese zahtjev za ponovnu uspostavu prava i izvrši sve propuštene radnje u roku iz stavka 2. ovoga članka,
2.iznese činjenice zbog kojih je bio spriječen u roku izvršiti propuštenu radnju i učini ih vjerojatnima i
3.uplati upravnu pristojbu i naknadu troškova postupka.
(2) Zahtjev za ponovnu uspostavu prava podnosi se u onom roku koji ističe ranije od:
1.tri mjeseca od dana kad je prestao razlog koji je uzrokovao propuštanje, ili
2.dvanaest mjeseci od isteka propuštenog roka, odnosno ako se zahtjev odnosi na protek roka za plaćanje troškova održavanja prava u vrijednosti, dvanaest mjeseci od datuma isteka dodatnog roka za plaćanje predviđenog prema članku 89. stavku 5. ovoga Zakona.
(3) Ako podnositelj zahtjeva za ponovnu uspostavu prava nije izvršio sve propuštene radnje u roku iz stavka 2. ovoga članka, odnosno ako nije platio upravnu pristojbu i naknadu troškova postupka za zahtjev, Zavod ga zaključkom poziva da to učini u primjerenom roku.
(4) Ako zahtjev za ponovnu uspostavu prava nije podnesen u propisanom roku, odnosno ako podnositelj ne postupi po zaključku iz stavka 3., Zavod će donijeti rješenje o odbacivanju zahtjeva za ponovnu uspostavu prava.
(5) Ako je zahtjevu udovoljeno, Zavod donosi rješenje o dopuštanju ponovne uspostave prava kojim se postupak vraća u stanje prije propuštanja i poništavaju pravne posljedice koje su nastupile propuštanjem roka.
(6) Zahtjev za ponovnu uspostavu prava ne može se podnijeti zbog propuštanja roka za sljedeće radnje:
1.podnošenje zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka,
2.podnošenje zahtjeva za produljenje roka,
3.podnošenje zahtjeva za priznanje, obnovu, ispravak ili dopunu prava prvenstva,
4.podnošenje zahtjeva za nastavak postupka,
5.podnošenje zahtjeva za potpuno ispitivanje prijave patenta iz članka 62. ovoga Zakona,
6.podnošenje zahtjeva za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti odnosno za njezino produljenje,
7.podnošenje zahtjeva za upis europskog patenta u registar patenata i dostavu dokumentacije iz članka 125. stavka 2. ovoga Zakona, ili/i
8.za sve radnje u postupcima pred Zavodom u kojima sudjeluje više stranaka.
(7) Svaka osoba koja je u dobroj vjeri iskorištavala ili obavila stvarne i ozbiljne pripreme za iskorištavanje izuma koji je predmet objavljene prijave, u razdoblju između gubitka prava iz stavka 1. ovoga članka i objave podatka o dopuštenosti zahtjeva za ponovnu uspostavu prava može bez naknade štete nastaviti s takvim iskorištavanjem isključivo u svrhu vlastitog poslovanja i potreba vezanih uz takvo poslovanje.
(8) Ravnatelj Zavoda pravilnikom utvrđuje sadržaj objave podataka o ponovnoj uspostavi prava u službenom glasilu Zavoda.
0
Komentiraj
Nastavak postupka
0
Komentiraj
Članak 29.
(1) Ako je podnositelj prijave ili nositelj prava propustio u roku izvršiti neku radnju u postupku pred Zavodom čega je neposredna posljedica gubitak prava, Zavod ćedopustiti nastavak postupka, pod uvjetom da podnositelj:
1.podnese zahtjev za nastavak postupka i izvrši sve propuštene radnje u roku iz stavka 2. ovoga članka i
2.uplati upravnu pristojbu i naknadu troškova postupka.
(2) Zahtjev za nastavak postupka može se podnijeti u roku od dva mjeseca od dana primitka obavijesti od strane Zavoda o propuštanju roka za izvršenje radnje u postupku i o pravnim posljedicama iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Ako propuštene radnje nisu izvršene u roku iz stavka 2. ovoga članka Zavod će donijeti rješenje o odbacivanju zahtjeva za nastavak postupka.
(4) Ako je zahtjevu udovoljeno, smatra se da pravne posljedice propuštanja roka nisu nastupile.
(5) Zahtjev za nastavak postupka ne može se podnijeti ako je propušten rok:
1.za podnošenje zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka,
2.za podnošenje zahtjeva za priznanje, obnovu, ispravak ili dopunu prava prvenstva,
3.za podnošenje prijedloga za ponovnu uspostavu prava,
4.za plaćanje troškova održavanja prava u vrijednosti,
5.za podnošenje zahtjeva za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti odnosno za njezino produljenje ili/i
6.za sve radnje u postupcima pred Zavodom u kojima sudjeluje više stranaka.
(6) Zavod prije donošenja rješenja o odbijanju zahtjevu za nastavkom postupka obavještava podnositelja o razlozima zbog kojih zahtjev namjerava odbiti, te ga zaključkom poziva da se u primjerenom roku izjasni o tim razlozima.
(7) Ako je Zavod udovoljio zahtjevu iz stavka 1. ovoga članka na odgovarajući način primjenjuje se stavak 8. članka 28. ovoga Zakona.
(8) Ravnatelj Zavoda pravilnikom utvrđuje sadržaj objave podataka o nastavku postupka u službenom glasilu Zavoda.
0
Komentiraj
Promjena imena ili adrese
0
Komentiraj
Članak 30.
(1) Na zahtjev podnositelja prijave ili nositelja prava Zavod donosi rješenje o upisu promjena imena i adrese nositelja prava ili podnositelja prijave u odgovarajući registar, uz uvjet plaćanja propisane upravne pristojbe i naknade troškova provođenja postupka.
(2) Jednim zahtjevom iz stavka 1. ovoga članka može se zatražiti upis promjene imena i adrese za više prijava odnosno prava, pod uvjetom da podnositelj zahtjeva dostavi podatke o brojevima prijava odnosno prava na koje se promjena odnosi i plati upravnu pristojbu i naknadu troškova za svaku od njih.
(3) Ako nisu ispunjeni uvjeti za upis promjene propisani ovim člankom, Zavod zaključkom poziva podnositelja zahtjeva da ukloni te nedostatke u roku od dva mjeseca od dana primitka zaključka.
(4) Rok iz stavka 3. ovoga članka može se na zahtjev podnositelja prijave ili nositelja prava produljiti najviše za jedan mjesec.
(5) Ako nedostatak nije uklonjen u propisanom roku, Zavod donosi odgovarajuće rješenje povodom zahtjeva.
(6) Ako su ispunjeni uvjeti iz ovoga članka, Zavod donosi rješenje o upisu promjene, upisuje izmijenjene podatke u odgovarajući registar i objavljuje ih u službenom glasilu Zavoda.
(7) Odredbe ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju i na promjenu imena ili adrese opunomoćenika te na svaku promjenu koja se odnosi na adresu za dopisivanje.
(8) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnosi se putem obrasca čiji sadržaj i izgled, kao i podatke koji se objavljuju u službenom glasilu Zavoda pravilnikom utvrđuje ravnatelj Zavoda.
0
Komentiraj
2. POKRETANJE POSTUPKA ZA ZAŠTITU IZUMA
0
Komentiraj
Prijava patenta
0
Komentiraj
Članak 31.
(1) Postupak za zaštitu izuma pokreće se podnošenjem Zavodu prijave patenta.
(2) Prijava se podnosi u jednom primjerku, u pisanom obliku, neposredno, poštom ili elektroničkim putem.
(3) Pojedinosti o sredstvima i tehničkim pretpostavkama za podnošenje prijave pravilnikom utvrđuje ravnatelj Zavoda.
0
Komentiraj
Jezik i pismo prijave
0
Komentiraj
Članak 32.
(1) Prijava mora biti sastavljena na hrvatskom jeziku.
(2) Ako je prijava sastavljena na stranom jeziku, Zavodu se mora podnijeti prijevod prijave na hrvatski jezik.
0
Komentiraj
Jedinstvo izuma
0
Komentiraj
Članak 33.
(1) Za svaki izum podnosi se posebna prijava.
(2) Jednom prijavom može se zahtijevati priznanje patenta i za više izuma samo ako su ti izumi međusobno tako povezani da se njima ostvaruje jedinstvena izumiteljska zamisao.
0
Komentiraj
Sadržaj prijave
0
Komentiraj
Članak 34.
(1) Prijava sadrži:
1.zahtjev za priznanje patenta na propisanom obrascu,
2.opis izuma,
3.jedan ili više patentnih zahtjeva za zaštitu izuma,
4.crteže na koje se pozivaju opis izuma i/ili patentni zahtjevi ako su potrebni i
5.sažetak.
(2) Ravnatelj Zavoda pravilnikom pobliže utvrđuje sadržaj i način sastavljanja pojedinih dijelova prijave, kao i potrebne priloge uz prijavu.
0
Komentiraj
Zahtjev za priznanje patenta
0
Komentiraj
Članak 35.
(1) Zahtjev za priznanje patenta sadrži: izričitu naznaku da se zahtijeva priznanje patenta, naziv izuma, podatke o podnositelju prijave, podatke o izumitelju ili naznaku o izjavi da ne želi biti naveden u prijavi te ostale podatke i priloge u skladu s pravilnikom.
(2) Ako izumitelj ne želi biti naveden u prijavi, pisana izjava izumitelja o toj činjenici mora se podnijeti Zavodu najkasnije u roku od četiri mjeseca od datuma podnošenja prijave.
(3) Zavod ne provjerava istinitost podataka navedenih u zahtjevu za priznanje prava.
0
Komentiraj
Opis izuma
0
Komentiraj
Članak 36.
(1) Izum se u prijavi mora dovoljno jasno i detaljno otkriti, tako da ga stručna osoba iz odgovarajućega područja može izvesti.
(2) Opis izuma sadrži osobito: naziv izuma koji jasno i sažeto izražava bit izuma i ne sadržava komercijalne nazive, tehničko područje na koje se odnosi izum, tehnički problem za čije se rješenje traži zaštita patentom, stanje tehnike, otkrivanje biti izuma, kratak opis crteža ako ih ima, detaljan opis najmanje jednog od načina izvođenja izuma, te način industrijske primjene izuma.
(3) Ako izum uključuje upotrebu biološkog materijala ili se odnosi na biološki materijal koji nije dostupan javnosti i koji se ne može otkriti u prijavi na način propisan stavkom 1. ovoga članka, smatra se da je izum jasno i detaljno otkriven pod uvjetom:
1.da je uzorak takva materijala pohranjen u ovlaštenoj instituciji najkasnije na dan podnošenja prijave patenta,
2.da prijava patenta sadržava sve podatke o pohranjenom živom biološkom materijalu koji su poznati podnositelju prijave i
3.da se u prijavi patenta navede naziv ovlaštene institucije i broj pod kojim je biološki materijal zaveden.
(4) Podatci iz stavka 3. ovoga članka mogu biti dostavljeni u roku od šesnaest mjeseci od datuma podnošenja prijave ili, ako je zahtijevano prvenstvo, od datuma najranijeg prvenstva, ali ne nakon isteka roka u kojem su izvršene tehničke pripreme za objavu prijave u službenom glasilu Zavoda.
(5) Ako prijava patenta sadržava otkrivanje jednog nukleotidnog i/ili aminokiselinskog odsječka ili više njih, opis prijave mora sadržavati popis odsječaka.
(6) Popis odsječaka iz stavka 5. ovoga članka koji je podnesen nakon datuma podnošenja prijave patenta neće činiti dio opisa.
0
Komentiraj
Crteži
0
Komentiraj
Članak 37.
(1) Crteži su slike koje predstavljaju nadopunu tehničkog opisa izuma sa svrhom da jasno i nedvojbeno grafički prikazuju sve tehničke elemente izuma bitne za njegovo izvođenje.
(2) Postojanje crteža nije obvezatno.
0
Komentiraj
Patentni zahtjevi
0
Komentiraj
Članak 38.
(1) Patentni zahtjevi moraju biti jasni, sažeti i u cijelosti potkrijepljeni opisom izuma.
(2) Patentnim zahtjevima određuje se predmet čija se zaštita zahtijeva.
(3) Patentni zahtjevi mogu biti nezavisni i zavisni.
(4) Nezavisni patentni zahtjevi sadržavaju nova, bitna obilježja izuma, dok zavisni patentni zahtjevi sadržavaju specifična obilježja izuma koji je određen u nezavisnom ili drugom zavisnom patentnom zahtjevu.
0
Komentiraj
Sažetak
0
Komentiraj
Članak 39.
(1) Sažetak je kratak sadržaj biti izuma koji služi isključivo radi tehničkoga informiranja,te ne može služiti u druge svrhe, a osobito ne u svrhu tumačenja opsega zahtijevane zaštite, kao ni u svrhu primjene odredaba iz članka 10. stavka 3.
(2) Zavod može izmijeniti sažetak ako to smatra neophodnim.
0
Komentiraj
Dostupnost živog biološkog materijala
0
Komentiraj
Članak 40.
(1) Pohranjeni uzorak živoga biološkoga materijala iz članka 36. stavka 3. ovoga Zakona učinit će se na zahtjev dostupnim, izdavanjem njegova uzorka:
1.do objavljivanja prijave patenta, bilo kojoj osobi koja podnese takav zahtjev a koja je u tu svrhu dobila suglasnost podnositelja prijave, kao i osobi koja takav zahtjev podnese bez suglasnosti podnositelja pod uvjetom da dokaže da je podnositelj prijave djelovao protiv njega,
2.između objavljivanja prijave i priznanja patenta, bilo kojoj osobi koja podnese takav zahtjev i
3.nakon priznanja patenta, neovisno o tome je li patent poništen ili ukinut, bilo kojoj osobi koja podnese takav zahtjev.
(2) Uzorak će se učiniti dostupnim pod uvjetom da se osoba koja zahtijeva njegovo izdavanje obveže da do dovršetka postupka priznanja patenta, odnosno za vrijeme trajanja patenta:
1.neće učiniti dostupnim trećim osobama taj uzorak ili bilo koji materijal dobiven iz tog uzorka i
2.koristit će taj uzorak ili bilo koji materijal dobiven iz tog uzorka isključivo u eksperimentalne ili istraživačke svrhe, osim ako se podnositelj prijave ili nositelj patenta izričito odrekao od prava na takvu obvezu tražitelja; ova obaveza ne postoji ako je tražitelj nositelj prisilne licencije.
(3) Podnositelj prijave može do ispunjenja tehničkih uvjeta za objavu prijave patenta podnijeti zahtjev da se dostupnost pohranjenom materijalu dopusti samo izdavanjem uzorka neovisnom stručnjaku kojega je imenovao podnositelj zahtjeva:
1.do objave podatka o priznanju patenta, ili
2.u roku od dvadeset godina od datuma podnošenja ako je prijava odbačena, odbijena ili je postupak po prijavi obustavljen, u kojem se slučaju primjenjuje stavak 2. ovoga članka.
(4) Ako biološki materijal prestane biti dostupan u ovlaštenoj instituciji za pohranu, dopustit će se novo pohranjivanje materijala pod uvjetima jednakim onima koji su navedeni u Budimpeštanskom sporazumu o međunarodnom priznavanju pohrane mikroorganizama.
(5) Smatrat će se da nisu nastupile pravne posljedice prekida dostupnosti ako je potvrda o novoj pohrani koju je izdala ovlaštena ustanova, a kojom se potvrđuje da je novi pohranjeni biološki materijal jednak onome koji je prvobitno pohranjen, dostavljena Zavodu u roku od četiri mjeseca od datuma nove pohrane.
0
Komentiraj
Sadržaj koji je zabranjeno navoditi u prijavi
0
Komentiraj
Članak 41.
(1) Prijava ne smije sadržavati:
1.navode ili druge sadržaje protivne zakonu ili moralu,
2.navode koji omalovažavaju proizvode ili postupke bilo koje treće osobe ili kvalitetu i značenje prijave odnosno patenta te osobe pri čemu se usporedba s prethodnim stanjem tehnike, sama po sebi, ne smatra omalovažavanjem, ili/i
3.navode ili druge sadržaje koji očito nisu bitni ni potrebni.
(2) Ako prijava sadrži navode ili druge sadržaje iz stavka 1. ovoga članka, Zavod ih pri objavi može izostaviti, navodeći mjesto i broj izostavljenih riječi ili crteža.
0
Komentiraj
Sadržaj prijave potreban za utvrđivanje datuma podnošenja
0
Komentiraj
Članak 42.
(1) Za utvrđivanje datuma podnošenja prijave potrebno je da prijava na taj datum sadrži:
1.naznaku da se zahtijeva priznanje patenta,
2.podatke koji omogućuju utvrđivanje identiteta podnositelja prijave ili podatke koji omogućuju stupanje u kontakt s podnositeljem prijave i
3.dio koji na prvi pogled izgleda kao opis izuma, ili pozivanje na prethodno podnesenu prijavu.
(2) Pozivanje na prethodno podnesenu prijavu iz stavka 1. točke 3. ovoga članka mora sadržavati datum podnošenja i broj te prijave, podatak o uredu kojemu je ta prijava podnesena, te navod da prethodna prijava zamjenjuje opis i crteže.
(3) Kada prijava sadržava pozivanje iz stavka 1. točke 3. ovoga članka, primjerak prethodno podnesene prijave s ovjerom ureda kojemu je podnesena, te njezin prijevod na hrvatski jezik ako je podnesena na stranom jeziku, dostavlja se Zavodu u roku od dva mjeseca od datuma podnošenja prijave.
0
Komentiraj
3. PRAVO PRVENSTVA
0
Komentiraj
Prvenstvo ranije prijave
0
Komentiraj
Članak 43.
(1) Ako su isti izum stvorila dva ili više izumitelja neovisno jedan o drugome, prvenstvo u pogledu prava na priznanje patenta ima podnositelj prijave s ranijim datumom podnošenja, pod uvjetom da je ta prijava objavljena u skladu s člankom 60. ovoga Zakona.
(2) Prvenstvo vrijedi od datuma podnošenja prijave Zavodu, osim u slučaju kada je udovoljeno uvjetima za priznanje prava prvenstva iz članka 44. i 45. ovoga Zakona.
0
Komentiraj
Međunarodno pravo prvenstva
0
Komentiraj
Članak 44.
(1) Osoba koja je podnijela urednu prijavu za bilo koji oblik zaštite izuma u nekoj ili za neku državu članicu Pariške unije za zaštitu industrijskog vlasništva ili državu članicu Svjetske trgovinske organizacije (u daljnjem tekstu: WTO), ili njezin pravni sljednik, uživa prilikom podnošenja prijave za zaštitu istog izuma u Republici Hrvatskoj pravo prvenstva tijekom razdoblja od dvanaest mjeseci od datuma podnošenja prve prijave.
(2) Urednom prijavom iz stavka 1. ovoga članka smatra se prijava čiji je datum podnošenja priznat u skladu s nacionalnim zakonodavstvom države članice Pariške unije ili članice WTO-a u kojoj je podnesena ili u skladu s međunarodnim ugovorom zaključenim između država članica, bez obzira na njezinu kasniju pravnu sudbinu.
(3) Kasnija prijava čiji je predmet isti kao i predmet prve prijave koja je podnesena u istoj ili za istu državu smatra se prvom prijavom za potrebe utvrđivanja prava prvenstva pod uvjetom da je na datum podnošenja kasnije prijave prva prijava odbijena, odbačena ili se od nje odustalo prije nego što je postala dostupna javnosti, da nije proizvela nikakve pravne učinke te da nije služila kao osnova za zahtijevanje prava prvenstva.
(4) U slučaju iz stavka 3. ovoga članka, prva prijava ne može više služiti kao osnova za zahtijevanje prava prvenstva.
0
Komentiraj
Zahtijevanje prava prvenstva
0
Komentiraj
Članak 45.
(1) Podnositelj prijave za zaštitu izuma koji zahtijeva pravo prvenstva iz članka 44. ovoga Zakona mora Zavodu podnijeti izjavu o pravu prvenstva u kojoj se navode broj i datum podnošenja prve prijave i država u kojoj je ili za koju je prijava podnesena.
(2) Izjava iz stavka 1. ovoga članka podnosi se Zavodu prilikom podnošenja prijave za zaštitu izuma, a najkasnije do isteka roka od dva mjeseca od datuma podnošenja prijave.
(3) Podnositelj prijave patenta može zahtijevati priznanje višestrukog prava prvenstva na temelju većega broja ranije podnesenih prijava bez obzira na to što one potječu iz različitih država članica Pariške unije ili članice WTO-a, pri čemu se rokovi koji prema ovom Zakonu počinju teći od datuma priznatoga prava prvenstva računaju od najranijega datuma višestrukog prava prvenstva.
(4) Podnositelj prijave koji zahtijeva pravo prvenstva Zavodu mora dostaviti prijepis prve prijave s ovjerom nadležnoga tijela države članice Pariške unije ili članice WTO-a u kojoj je ili za koju je prijava podnesena u roku od šesnaest mjeseci od najranijeg zahtijevanog datuma prvenstva.
(5) Ako prijava čije se prvenstvo zahtijeva nije na hrvatskom jeziku, a osnovanost zahtjeva za priznavanje prava prvenstva je relevantna za utvrđivanje patentibilnosti odnosnog izuma, Zavod može pozvati podnositelja prijave da dostavi prijevod te prijave na hrvatski jezik u roku od dva mjeseca od datuma primitka poziva.
0
Komentiraj
Učinak prava prvenstva
0
Komentiraj
Članak 46.
Datum priznatoga prava prvenstva smatra se datumom podnošenja prijave za zaštitu izuma Zavodu prilikom primjene odredaba članka 10. stavaka 2. i 3. i članka 43. stavka 1.
0
Komentiraj
Ispravak ili dopuna zahtjeva za priznanje prava prvenstva
0
Komentiraj
Članak 47.
(1) Podnositelj prijave može ispraviti ili dopuniti zahtjev za priznanje prava prvenstva u roku od šesnaest mjeseci od najranijeg zahtijevanog datuma prvenstva ili, ako bi ispravak ili dopuna uzrokovali izmjenu najranijeg zahtijevanog datuma prvenstva, u roku od šesnaest mjeseci od ispravljenog datuma najranijeg prvenstva, u ovisnosti koje šesnaestomjesečno razdoblje istječe prije, pod uvjetom da:
1.podnese zahtjev za ispravak ili dopunu u roku od četiri mjeseca od datuma podnošenja prijave i
2. plati upravnu pristojbu i naknadu troškova postupka istovremeno sa zahtjevom iz točke 1 ovoga stavka.
(2) Zavod prethodno obavještava podnositelja prijave o razlozima zbog kojih zahtjev namjerava odbiti u cijelosti ili djelomično, te ga zaključkom poziva da se u primjerenom roku izjasni o tim razlozima.
(3) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka ne može se podnijeti nakon što je podnositelj prijave patenta podnio zahtjev za objavu prijave u skladu s člankom 60. stavkom 2. ovoga Zakona, osim ako takav zahtjev nije povučen prije završetka tehničkih priprema za objavu prijave.
(4) Ako je radi ispravka ili dopune zahtjeva za priznanje prava prvenstva promijenjen datum prava prvenstva, rokovi koji još nisu istekli računaju se od promijenjenog datuma prvenstva.
(5) Ispravak ili dopuna zahtjeva za priznanje prava prvenstva može uključivati ispravak ili dopunu bilo kojeg podatka navedenog u članku 45. stavku 1. ovoga Zakona
0
Komentiraj
Zahtjev za obnovu prava prvenstva
0
Komentiraj
Članak 48.
(1) Ako je datum podnošenja prijave za zaštitu izuma kasniji od datuma na koji je isteklo razdoblje prvenstva iz članka 44. stavka 1. ovoga Zakona, ali je unutar razdoblja od dva mjeseca računajući od tog datuma, Zavod će dopustiti obnovu prava prvenstva, pod uvjetom da podnositelj prijave:
1.podnese zahtjev za obnovu prava prvenstva u roku od dva mjeseca od datuma istjecanja razdoblja prvenstva,
2.navede razloge i dostavi dokaze koji potvrđuju da je do propuštanja roka u kojem se priznaje razdoblje prvenstva došlo unatoč dužnoj pažnji koju su zahtijevale okolnosti i
3.plati upravnu pristojbu i naknadu troškova postupka istovremeno sa zahtjevom iz točke 1. ovoga stavka.
(2) Zavod prethodno obavještava podnositelja prijave o razlozima zbog kojih zahtjev namjerava odbiti u cijelosti ili djelomično, te ga zaključkom poziva da se u primjerenom roku izjasni o tim razlozima.
(3) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka ne može se podnijeti nakon što je podnositelj prijave patenta podnio zahtjev za objavu prijave u skladu s člankom 60. stavkom 2. ovoga Zakona, osim ako takav zahtjev nije povučen prije završetka tehničkih priprema za objavu prijave.
0
Komentiraj
Obilježja izuma na koja se odnosi zahtjev za priznanje prava prvenstva
0
Komentiraj
Članak 49.
(1) Zahtjev za priznanje prava prvenstva može se odnositi samo na ona obilježja izuma koja su sadržana u prvoj prijavi ili prijavama čije se prvenstvo zahtijeva.
(2) Ako se pojedina obilježja izuma na koja se odnosi zahtjev za priznanje prava prvenstva ne nalaze u patentnim zahtjevima sadržanima u prvoj prijavi, odnosno prijavama, pravo prvenstva će se priznati ako se ta obilježja mogu utvrditi iz svih sastavnih dijelova prijave.
0
Komentiraj
4. POSTUPAK ISPITIVANJA PRIJAVE
0
Komentiraj
Utvrđivanje datuma podnošenja prijave
0
Komentiraj
Članak 50.
(1) Nakon primitka prijave Zavod ispituje ispunjava li ona uvjete za utvrđivanje datuma podnošenja iz članka 42. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Ako prijava ne ispunjava uvjete za utvrđivanje datuma podnošenja iz članka 42. stavka 1. ovoga Zakona, Zavod zaključkom poziva podnositelja prijave da u roku od dva mjeseca od dana njegova primitka otkloni navedene nedostatke.
(3) Ako podnositeljprijave otkloni navedene nedostatke u roku iz stavka 2. ovoga članka, datum primitka zahtijevanih ispravaka smatrat će se datumom podnošenja prijave.
(4) Na zahtjev podnositelja prijave, rok iz stavka 2. ovoga članka može se produljiti najviše za mjesec dana.
(5) Ako podnositelj ne postupi u skladu sa zaključkom Zavoda u roku iz stavka 2. ovoga članka, prijava se odbacuje rješenjem.
0
Komentiraj
Dijelovi opisa ili crteži koji nedostaju
0
Komentiraj
Članak 51.
(1) Ako Zavod prilikom ispitivanja uvjeta za utvrđivanje datuma podnošenja utvrdi da u prijavi nedostaju dio opisa izuma ili crtež na koje se poziva u prijavi, zaključkom poziva podnositelja prijave da dostavi dijelove prijave koji nedostaju u roku od dva mjeseca od dana primitka zaključka.
(2) Ako podnositelj postupi po zaključku Zavoda iz stavka 1. ovoga članka, datumom podnošenja prijave smatrat će se datum na koji Zavod zaprimi taj dio opisa izuma ili taj crtež, odnosno datum na koji su ispunjeni svi uvjeti iz članka 42. stavka 1. ovoga Zakona, ovisno o tome koji je datum kasniji.
(3) Ako su dio opisa izuma ili crteži koji su nedostajali podneseni u roku iz stavka 1. ovoga članka, a u prijavi se zahtijeva prvenstvo ranije prijave, datumom podnošenja smatrat će se datum na koji su ispunjeni uvjeti iz članka 42. stavka 1. ovoga Zakona, pod uvjetom da su dio opisa izuma ili crteža koji nedostaju u cijelosti sadržani u ranijoj prijavi.
(4) Ako dio opisa izuma ili crteži ne budu dostavljeni, smatrat će se da se prijavitelj na njih nije ni pozvao.
(5) Na zahtjev podnositelja prijave, rok iz stavka 1. ovoga članka može se produljiti za najviše mjesec dana.
0
Komentiraj
Upis prijave u registar
0
Komentiraj
Članak 52.
Prijava kojoj je utvrđen datum podnošenja upisuje se u odgovarajući registar iz članka 20. stavka 1. ovoga Zakona, o čemu Zavod obavještava podnositelja.
0
Komentiraj
Izdavanje uvjerenja o pravu prvenstva
0
Komentiraj
Članak 53.
(1) Na zahtjev podnositelja prijave i nakon uplate propisane upravne pristojbe i naknade troškova, Zavod izdaje uvjerenje o pravu prvenstva.
(2) Ravnatelj Zavoda pravilnikom utvrđuje sadržaj uvjerenja iz stavka 1. ovoga članka.
0
Komentiraj
Podjela prijave patenta
0
Komentiraj
Članak 54.
(1) Podnositelj može sam ili na zahtjev Zavoda podijeliti predmet prvobitne prijave patenta kojoj je utvrđen datum podnošenja na dvije ili više izdvojenih prijava i na temelju svake od njih nastaviti samostalni postupak.
(2) Predmet zaštite izdvojene prijave ne smije izlaziti izvan sadržaja prvobitne prijave.
(3) Podjela prvobitne prijave patenta dopuštena je do donošenja rješenja o zahtjevu za priznanje patenta.
(4) Izdvojena prijava zadržava datum podnošenja prvobitne prijave i, ako za to ima temelja u smislu odredbe članka 44. ovoga Zakona, uživa pravo prvenstvo prvobitne prijave patenta.
0
Komentiraj
Formalno ispitivanje prijave patenta
0
Komentiraj
Članak 55.
(1) Formalnim ispitivanjem prijave kojoj je utvrđen datum podnošenja utvrđuje se ispunjava li prijava sljedeće uvjete:
1.je li plaćena upravna pristojba i naknada troškova postupkaza podnošenje prijave,
2.je li podnesen prijevod prijave na hrvatski jezik ako je prijava sastavljena na stranom jeziku,
3.zastupa li podnositelja prijave iz članka 17. stavak 1. ovoga Zakona, ovlašteni opunomoćenik,
4.je li dostavljena uredna punomoć za zastupanje ako se prijava podnosi putem opunomoćenika,
5.je li naznačen izumitelj, odnosno, je li dostavljena izjava izumitelja da ne želi biti naveden u prijavi,
6.sadržava li sve dijelove iz članka 34. ovoga Zakona i propisane priloge uz prijavu i
7.je li podnesen uredan zahtjev za priznanje prava prvenstva ako je priznanje prava prvenstva zahtijevano.
(2) Ako se provedenim ispitivanjem utvrdi da nisu ispunjeni svi uvjeti iz stavka 1. ovoga članka, Zavod zaključkom nalaže podnositelju prijave da u roku od dva mjeseca od dana primitka zaključka otkloni izričito navedene nedostatke.
(3) Na obrazloženi zahtjev podnositelja prijave Zavod može produljiti rok iz stavka 2. ovoga članka za vrijeme koje smatra opravdanim ali ne više od tri mjeseca.
(4) Ako podnositelj u određenom roku ne otkloni nedostatke iz stavka 1, točaka od 1. do 6. ovoga članka, Zavod donosi rješenje o odbacivanju prijave patenta.
(5) Ako podnositelj u određenom roku ne uredi zahtjev za priznanje prava prvenstva iz stavka 1. točke 7. ovoga članka, Zavod neće priznati pravo prvenstva.
0
Komentiraj
Izmjene prijave patenta
0
Komentiraj
Članak 56.
(1) Prijava patenta kojoj je utvrđen datum podnošenja ne može se naknadno izmijeniti proširenjem predmeta čija se zaštita zahtijeva.
(2) Podnositelj prijave ne smije mijenjati opis, patentni(e) zahtjev(e) i crtež(e) prijave prije primitka izvještaja o pretraživanju stanja tehnike.
(3) Podnositelj prijave može nakon primitka izvještaja o pretraživanju stanja tehnike sam, jedanput izmijeniti opis, patentni(e) zahtjev(e) i crtež(e), pod uvjetom da izmjenu podnese istodobno s odgovorom na izvještaj.
(4) Izmijenjeni patentni zahtjevi ne smiju se odnositi na sadržaj prijave za koji nije izvršeno pretraživanje stanja tehnike i koji u kombinaciji s izumom ili sa skupinom izuma za koji je izvorno zahtijevana zaštita ne ostvaruju jedinstvenu izumiteljsku zamisao.
0
Komentiraj
Zahtjev za pretraživanje
0
Komentiraj
Članak 57.
(1) Ako prijava patenta ispunjava uvjete iz članka 55. stavka 1. ovoga Zakona, Zavod zaključkom poziva podnositelja prijave da u roku od dva mjeseca od dana njegova primitka podnese zahtjev i plati upravnu pristojbu i naknadu troškova postupka za izradu izvještaja o pretraživanju stanja tehnike za izum čija se zaštita zahtijeva.
(2) Ako podnositelj prijave u propisanom roku ne podnese zahtjev i ne plati upravnu pristojbu i naknadu troškova postupkaza izradu izvještaja o pretraživanju iz stavka 1. ovoga članka, Zavod rješenjem odbacuje prijavu patenta.
(3) Podnositelj prijave može zatražiti da izvještaj o pretraživanju stanja tehnike za prijavu patenta koja ispunjava uvjete iz članka 55. stavka 1. ovoga Zakona izradi patentni ured druge države ili međudržavni ured s kojima Zavod ima sklopljen ugovor o suradnji pod uvjetom da Zavodu podnese takav zahtjev najkasnije u roku iz stavka 1. ovoga članka i plati naknadu troškova tog postupka.
(4) Način podnošenja zahtjeva iz stavka 3. ovoga članka, prilozi uz zahtjev, sadržaj obrasca putem kojega se zahtjev podnosi, te tijek postupka po zahtjevu pobliže se utvrđuju pravilnikom.
(5) Zahtjev za pretraživanje stanja tehnike koji nije u skladu sa stavcima 3. i 4. ovoga članka, neće biti proslijeđen patentnom uredu druge države ili međudržavnom uredu s kojim Zavod ima sklopljen ugovor o suradnji o čemu će bez odgode obavijestiti podnositelja prijave i pozvati ga da zahtjev uredi u roku od mjesec dana od datuma primitka obavijesti.
(6) Ako podnositelj prijave u propisanom roku ne uredi zahtjev u skladu s pozivom iz stavka 5. ovoga članka Zavod rješenjem odbacuje prijavu patenta.
(7) Zahtjevi iz stavaka 1. i 3.ovoga članka ne mogu se povući.
(8) Pravilnik iz stavka 4. ovoga članka donosi ravnatelj Zavoda.
0
Komentiraj
Izvještaj o pretraživanju stanja tehnike
0
Komentiraj
Članak 58.
(1) Zavod izrađuje izvještaj o pretraživanju stanja tehnike za izum čija se zaštita zahtijeva na temelju patentnih zahtjeva, uzimajući u obzir opis izuma i crteže koji su uz njih podneseni u mjeri kojoj je potrebno, te ga odmah prosljeđuje podnositelju prijave uz primjerke svih dokumenata koji se u izvještaju navode.
(2) Ako tijekom izrade izvještaja iz stavka 1. ovoga člankautvrdi da nije moguće provesti pretraživanje stanja tehnike u odnosu na sve ili pojedine patentne zahtjeve jer prijava patenta ne ispunjava uvjete iz ovoga Zakona, Zavod će ili navesti u izjavi da nije u mogućnosti izvršiti pretraživanje ili izraditi djelomični izvještaj o pretraživanju stanja tehnike u mjeri u kojoj je to moguće.
(3) Ako tijekom izrade izvještaja iz stavka 1. ovoga članka utvrdi da prijava patenta ne ispunjava uvjete jedinstva izuma, Zavod će izraditi djelomični izvještaj o pretraživanju stanja tehnike koji se odnosi na izum ili na skupinu izuma u smislu članka 33. ovoga Zakona koji su prvi navedeni u patentnim zahtjevima.
(4) Zavod će nakon izrade djelomičnog izvještaja iz stavka 3. ovoga članka obavijestiti podnositelja prijave da će izvještajem o pretraživanju biti obuhvaćeni i ostali izumi pod uvjetom plaćanja dodatne pristojbe za pretraživanje za svaki obuhvaćeni izum u roku dva mjeseca od dana primitka obavijesti.
(5) Izjava ili djelomični izvještaj iz stavka 2. ovoga članka, kao i izvještaj izrađen temeljem stavka 3. ovoga članka, smatrat će se izvještajem o pretraživanju tijekom daljnjeg postupka.
(6) Ravnatelj Zavoda pravilnikom utvrđuje način izrade i sadržaj izvještaja o pretraživanju stanja tehnike.
0
Komentiraj
Pisano mišljenje o patentibilnosti
0
Komentiraj
Članak 59.
(1) Na zahtjev podnositelja prijave, Zavod uz izvještaj o pretraživanju iz članka 58. ovoga Zakona može izraditi i pisano mišljenje o patentibilnosti kojim se utvrđuje ispunjava li prijava i izum na koji se odnosi uvjete novosti, inventivne razine i industrijske primjenjivosti i ostale uvjete ovoga Zakona, uzimajući u obzir dokumente navedene u izvještaju o pretraživanju stanja tehnike.
(2) Zahtjev za izradu pisanog mišljenja o patentibilnosti može se podnijeti istovremeno sa zahtjevom iz članka 57. ovoga Zakona ili najkasnije u roku od dva mjeseca nakon podnošenja tog zahtjeva pod uvjetom plaćanja upravne pristojbe i naknade troškova.
(3) Ako nije udovoljeno uvjetima iz stavka 2. ovoga članka, Zavod će zahtjevza izradu pisanog mišljenja o patentibilnosti odbaciti.
(4) Odredbe članka 58. ovoga Zakona primjenjuju se na odgovarajući način na izradu pisanog mišljenja o patentibilnosti.
(5) Podnositelj može odgovoriti na pisano mišljenje o patentibilnosti i po potrebi izmijeniti opis, patentne zahtjeve i crteže najkasnije do podnošenja zahtjeva za potpuno ispitivanje iz članka 62. ovoga Zakona, što će Zavod uzeti u obzir u postupku potpunog ispitivanja.
(6) U slučaju da podnositelj ne odgovori na pisano mišljenje o patentibilnosti, ono će se smatrati prvim rezultatom u postupku potpunog ispitivanja iz članka 63. ovoga Zakona.
(7) Pisano mišljenje o patentibilnosti ne objavljuje se.
(8) Ravnatelj Zavoda pravilnikom utvrđuje način izrade i sadržaj pisanog mišljenja o patentibilnosti.
0
Komentiraj
5. OBJAVA PRIJAVE PATENTA
0
Komentiraj
Način i sadržaj objave prijave patenta
0
Komentiraj
Članak 60.
(1) Zavod objavljuje prijavu patenta u službenom glasilu Zavoda, što je prije moguće nakon isteka osamnaest mjeseci od datuma njezina podnošenja, odnosno od datuma priznatoga prvenstva, čime prijava postaje dostupna javnosti.
(2) Prijava patenta iz stavka 1. ovoga članka može se objaviti na zahtjev podnositelja i prije isteka navedenog roka, ali ne prije isteka tri mjeseca od datuma njezina podnošenja Zavodu.
(3) Prijava patenta koja je objavljena ili na koji drugi način učinjena dostupnom javnosti, unatoč tome što je postupak pokrenut prijavom bio okončan, ne ulazi u stanje tehnike.
(4) Zavod uz objavu prijave patenta objavljuje i izvještaj o pretraživanju stanja tehnike iz članka 58. ovoga Zakona ako je to moguće.
(5) Ako izvještaj o pretraživanju stanja tehnike iz članka 58. ovoga Zakona nije moguće objaviti istovremeno s objavom prijave patenta, bit će objavljen naknadno.
Zavod obavještava podnositelja prijave patenta o datumu objave prijave, odnosno izvještaja o pretraživanju stanja tehnike u službenom glasilu Zavoda, te o obavezi podnošenja zahtjeva iz članka 62. ovoga Zakona.
0
Komentiraj
Zahtjev za potpuno ispitivanje
0
Komentiraj
Članak 62.
(1) Podnositelj prijave može podnijeti zahtjev za potpuno ispitivanje uvjeta za priznanje patenta do isteka roka od šest mjeseci od datuma objave u službenom glasilu Zavoda izvještaja o pretraživanju stanja tehnike iz članka 58. ovoga Zakona.
(2) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka ne može se povući.
(3) Zahtjev se smatra podnesenim uplatom upravne pristojbe i naknade troškova postupka za ispitivanje.
(4) Ako u propisanom roku nije podnesen zahtjev iz stavka 1. ovoga članka odnosno ako nije plaćena upravna pristojba i naknada troškova postupka ispitivanja, Zavod donosi rješenje o odbacivanju prijave patenta.
0
Komentiraj
6. TIJEK POSTUPKA POTPUNOGA ISPITIVANJA UVJETA ZA PRIZNANJE PATENTA
0
Komentiraj
Potpuno ispitivanje
0
Komentiraj
Članak 63.
(1) Potpunim ispitivanjem prijave patenta Zavod utvrđuje ispunjava li izum sve uvjete za priznanje patenta koji su propisani ovim Zakonom, odnosno je li predmet prijave:
1.izum koji nije isključen iz zaštite u smislu članka 6. stavka 2. te članaka 8. i 9. ovoga Zakona,
2.izum koji je u skladu s pravilom o jedinstvu izuma iz članka 33. ovoga Zakona,
3.izum koji je nov u skladu s člancima 10. i 11. ovoga Zakona, koji ima inventivnu razinu u skladu s člankom 12. ovoga Zakona i koji je industrijski primjenljiv u skladu s člankom 13. ovoga Zakona,
4.izum koji je u prijavi otkriven u skladu s člankom 36. ovoga Zakona, ili/i
5.izum koji ispunjava uvjete iz članaka 37. i 38. ovoga Zakona.
(2) Potpuno ispitivanje prijave patenta iz stavka 1. ovoga članka Zavod može provesti, u potpunosti ili djelomično, putem jednoga od državnih patentnih ureda drugih zemalja ili međudržavnih ureda s kojima ima sklopljen ugovor o suradnji.
(3) Podnositelj koji je prijavu patenta za zaštitu istog izuma podnio i jednom od patentnih ureda drugih zemalja može Zavodu dostaviti rezultate postupka potpunog ispitivanja provedenog od strane tog ureda prevedene na hrvatski jezik.
(4) Ako Zavod tijekom postupka potpunoga ispitivanja utvrdi da izum koji je predmet prijave ne ispunjava sve uvjete iz stavka 1. ovoga članka, obavještava o tome podnositelja prijave i poziva ga onoliko puta koliko je potrebno da se očituje te da u roku koji ne može biti kraći od dva mjeseca niti dulji od tri mjeseca od dana primitka obavijesti ispravi utvrđene nedostatke.
(5) Obavijest iz stavka 4. ovoga članka sadržava rezultat ispitivanja uz obrazloženje svih razloga zbog kojih se patent ne može priznati.
(6) Rok iz stavka 1. ovoga članka Zavod može produljiti na obrazloženi zahtjev podnositelja prijave.
0
Komentiraj
Primjedbe treće strane
0
Komentiraj
Članak 64.
(1) Nakon objave prijave patenta treća strana može Zavodu podnijeti primjedbe na patentibilnost izuma koji je predmet prijave.
(2) Primjedbe na patentibilnost iz stavka 1. ovoga članka moraju biti u pisanom obliku i odgovarajuće obrazložene, a Zavod ih može uzeti u razmatranje prilikom ispitivanja uvjeta za priznanje patenta te ih dostaviti podnositelju prijave ili nositelju patenta na očitovanje.
(3) Osoba iz stavka 1. ovoga članka ne smatra se strankom u postupku pred Zavodom.
0
Komentiraj
Žurno postupanje
0
Komentiraj
Članak 65.
Na zahtjev podnositelja prijave odnosno nositelja uporabnog modela u postupku zbog povrede prava iz objavljene prijave patenta ili uporabnog modela Zavod će odmah uzeti u rad prijavu i žurno provesti postupak potpunog ispitivanja pod uvjetom da je prilikom podnošenja zahtjeva plaćena upravna pristojba i naknada troškova upravnoga postupka za provedbu postupka potpunog ispitivanja te dokaz da je pokrenut postupak zbog povrede prava.
0
Komentiraj
Rješenje o odbijanju
0
Komentiraj
Članak 66.
Zavod donosi rješenje o odbijanju patenta ako je tijekom postupka potpunog ispitivanja utvrđeno da prijava patenta ne ispunjava sve uvjete za priznanje patenta iz članka 63. stavka 1. ovoga Zakona.
0
Komentiraj
Rješenje o priznanju
0
Komentiraj
Članak 67.
(1) Ako Zavod utvrdi da prijava patenta ispunjava sve uvjete propisane ovim Zakonom dostavit će podnositelju prijedlog konačnog sadržaja prijave za koju namjerava priznati patent i pozvati ga da u roku od dva mjeseca od dana primitka poziva podnese pisanu suglasnost na dostavljeni tekst.
(2) Zavod prije donošenja rješenja o priznanju patenta poziva podnositelja prijave da u roku od dva mjeseca od dana primitka poziva plati naknadu troškova za tiskanje objave podatka o priznanju patenta te izdavanje isprave o patentu i patentnoga spisa.
(3) Ako podnositelj prijave u roku plati troškove iz stavka 2. ovoga članka smatrat će se da je suglasan s predloženim tekstom, te Zavod donosi rješenje o priznanju patenta prema konačnom sadržaju prijave patenta koji je podnositelju dostavljen u smislu stavka 1. ovoga članka.
(4) Ako podnositelj prijave patenta u roku dostavi Zavodu pisanu izjavu da nije suglasan s predloženim tekstom iz stavka 1. ovoga članka, obvezan je navesti razloge zbog kojih nije suglasan s prijedlogom i Zavodu istovremeno dostaviti izmijenjeni tekst patentnih zahtjeva.
(5) Ako Zavod prihvati podnositeljeve razloge i izmijenjeni tekst patentnih zahtjeva iz stavka 4. ovoga članka, donosi rješenje o priznanju patenta prema tekstu patentnih zahtjeva koje je predložio podnositelj prijave patenta.
(6) Ako utvrdi da se razlozi koje podnositelj navodi ne mogu prihvatiti, Zavod u pisanom obliku o tome detaljno izvještava podnositelja i donosi rješenje o priznanju patenta prema konačnom tekstu patentnih zahtjeva kakav je dostavljen na suglasnost.
(7) Ako podnositelj prijave u propisanom roku ne plati naknadu troškova iz stavka 2. ovoga članka, Zavod donosi rješenje o odbacivanju prijave za priznanje patenta.
0
Komentiraj
Upis priznatog prava
0
Komentiraj
Članak 68.
Podatci o priznatom patentu i uporabnom modelu upisuju se u registar iz članka 21. ovoga Zakona.
0
Komentiraj
Isprava
0
Komentiraj
Članak 69.
(1) Nositelju patenta izdaje se isprava o priznatom pravu, što je prije moguće od datuma donošenja rješenja o priznanju prava.
(2) Ravnatelj Zavoda pravilnikom pobliže utvrđuje sadržaj i oblik isprave iz stavka 1. ovoga članka.
0
Komentiraj
Spis
0
Komentiraj
Članak 70.
(1) Nositelju patenta izdaje se patentni spis što je prije moguće od datuma donošenja rješenja o priznanju patenta.
(2) Ravnatelj Zavoda pravilnikom pobliže utvrđuje sadržaj i oblik spisa iz stavka 1. ovoga članka.
0
Komentiraj
Objava podatka o priznanju prava
0
Komentiraj
Članak 71.
(1) Podatak o priznanju prava objavljuje se u službenom glasilu Zavoda.
(2) Ravnatelj Zavoda pravilnikom pobliže utvrđuje podatke koji se objavljuju u službenom glasilu Zavoda.
0
Komentiraj
DIO PETI
0
Komentiraj
UPORABNI MODEL
0
Komentiraj
Uvjeti i predmet zaštite
0
Komentiraj
Članak 72.
(1) Uporabni model registrira se za izum čiji je predmet zaštite patentibilan u skladu s člankom 6. ovoga Zakona.
(2) Uporabni model ne registrira se za:
1.izum iz područja biotehnologije,
2.izum kemijske ili farmaceutske tvari,
3.izum čije bi komercijalno iskorištavanje bilo protivno javnom poretku ili moralu, pri čemu se iskorištavanje ne smatra protivnim javnom poretku ili moralu samo iz razloga što je takvo iskorištavanje zabranjeno zakonom ili drugim propisom i
4.postupak.
0
Komentiraj
Nacionalno pravo prvenstva
0
Komentiraj
Članak 73.
(1) Svaka osoba koja je podnijela urednu prijavu patenta, uživat će prvenstvo od datuma te prijave u svrhu podnošenja prijave uporabnog modela ili pretvorbe iz prijave patenta u prijavu uporabnog modela pod uvjetom da je prijava uporabnog modela za isti izum Zavodu podnesena u roku od 12 mjeseci od datuma podnošenja prijave patenta te da prvenstvo već nije zahtijevano za prijavu patenta na čije se prvenstvo namjerava pozvati.
(2) Podnositelj prijave uporabnog modela dužan je zahtjev za priznanje prvenstva iz stavka 1. ovoga članka podnijeti najkasnije do isteka roka od dva mjeseca od datuma podnošenja te prijave.
(3) Odredbe članka 44. i 45. ovoga Zakona koje se odnose na međunarodno prvenstvo primjenjuju se na odgovarajući način na nacionalno prvenstvo.
0
Komentiraj
Prijava uporabnog modela
0
Komentiraj
Članak 74.
(1) Postupak za registraciju uporabnog modela pokreće se podnošenjem Zavodu prijave uporabnog modela.
(2) Prijava iz stavka 1. ovoga članka ne može sadržavati više od 10 patentnih zahtjeva.
0
Komentiraj
Ispitivanje prijave uporabnog modela
0
Komentiraj
Članak 75.
(1) U postupku ispitivanja prijave uporabnog modela kojoj je utvrđen datum podnošenja u smislu članka 50. ovoga Zakona Zavod utvrđuje ispunjava li ona sljedeće uvjete:
1.je li u skladu s člankom 55. ovoga Zakona,
2.je li sastavljena na način propisan člankom 35., člankom 36. stavcima 1. i 2., člancima od 37. do 39., člankom 41. i člankom 74. stavkom 2. ovoga Zakona i
3.je li predmet zaštite izum koji nije isključen iz zaštite u smislu članka 6. stavka 2. te članka 72. stavka 2. Zakona.
(2) U postupku ispitivanja uporabnog modela ne ispituju se novost, inventivna razina i industrijska primjenjivost prijavljenog izuma.
(3) Ako Zavod tijekom postupka ispitivanja utvrdi da prijava ne ispunjava sve uvjete iz stavka 1. ovoga članka, obavještava o tome podnositelja prijave i poziva ga da u roku koji ne može biti kraći od dva mjeseca niti dulji od tri mjeseca od dana primitka obavijesti ispravi utvrđene nedostatke.
(4) Obavijest iz stavka 3. ovoga članka sadržava rezultat ispitivanja uz obrazloženje svih razloga zbog kojih uporabni model ne može biti priznat.
(5) Podnositelj prijave može nakon primitka obavijesti iz stavka 3. ovoga stavka izmijeniti opis, patentni(e) zahtjev(e) i crtež(e) pod uvjetom da izmjenu podnese istodobno s odgovorom na izvještaj.
(6) Rok iz stavka 3. ovoga članka Zavod može produljiti na obrazloženi zahtjev podnositelja prijave.
(7) Ako podnositelj u određenom roku ne otkloni nedostatke iz stavka 3. ovoga članka, Zavod donosi rješenje o odbacivanju prijave uporabnog modela.
(8) Prijava uporabnog modela ne objavljuje se.
0
Komentiraj
Rješenje o odbijanju uporabnog modela
0
Komentiraj
Članak 76.
Zavod donosi rješenje o odbijanju uporabnog modela ako je tijekom postupka ispitivanja temeljem članka 75. ovoga Zakona utvrđeno da prijava ne ispunjava sve uvjete za registraciju uporabnog modela.
0
Komentiraj
Rješenje o registraciji uporabnog modela
0
Komentiraj
Članak 77.
(1) Ako Zavod utvrdi da prijava uporabnog modela ispunjava sve uvjete iz članka 75. stavka 1. ovoga Zakona obavijestit će podnositelja prijave o pravnim posljedicama registracije uporabnog modela i dostaviti mu prijedlog konačnog sadržaja prijave za koju namjerava priznati uporabni model te ga pozvati ga da u roku od jednog mjeseca od dana primitka poziva podnese pisanu suglasnost na dostavljeni tekst.
(2) Zavod prije donošenja rješenja o registraciji uporabnog modela poziva podnositelja prijave da u roku od jednog mjeseca od dana primitka poziva plati naknadu troškova za tiskanje objave podatka o registraciji uporabnog modela te izdavanje isprave o uporabnom modelu i spisauporabnog modela.
(3) Ako podnositelj prijave u roku plati troškove iz stavka 2. ovoga članka smatrat će se da je suglasan s predloženim tekstom, te Zavod donosi rješenje o registraciji uporabnog modela prema konačnom sadržaju prijave uporabnog modela koji je podnositelju dostavljen u smislu stavka 1. ovoga članka.
(4) Ako podnositelj prijave uporabnog modela pravodobno dostavi Zavodu pisanu izjavu da nije suglasan s prijedlogom iz stavka 2. ovoga članka, obvezan je navesti razloge i Zavodu dostaviti izmijenjeni tekst patentnih zahtjeva.
(5) Ako Zavod prihvati podnositeljeve razloge i izmijenjeni tekst patentnih zahtjeva iz stavka 4. ovoga članka, donosi rješenje o registraciji uporabnog modela prema tekstu patentnih zahtjeva koje je predložio podnositelj prijave.
(6) Ako se razlozi koje podnositelj navodi ne mogu prihvatiti, Zavod u pisanom obliku o tome detaljno izvještava podnositelja i donosi rješenje o registraciji uporabnog modela prema konačnom tekstu patentnih zahtjeva kakav je dostavljen na suglasnost.
(7) Ako podnositelj prijave u propisanom roku ne plati naknadu troškova iz stavka 2. ovoga članka, Zavod donosi rješenje o odbacivanju prijave uporabnog modela.
(8) Podnositelj prijave može u roku iz stavka 1. ovoga članka zatražiti pretvorbu prijave uporabnog modela u prijavu patenta.
0
Komentiraj
Potpuno ispitivanje uporabnog modela
0
Komentiraj
Članak 78.
(1) Na zahtjev nositelja uporabnog modela Zavod će provesti postupakpotpunoga ispitivanja predmeta zaštite uporabnog modela pod uvjetom plaćanja upravne pristojbe i naknade troškova postupka izrade izvještaja o pretraživanju stanja tehnike i postupka potpunog ispitivanja.
(2) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka može se podnijeti najkasnije do isteka sedme godine trajanja uporabnog modela i ne može se povući.
(3) Ako izum koji je predmet zaštite uporabnog modela ispunjava uvjete propisane člankom 63. stavkom 1. točkama od 1. do 3. ovoga Zakona, Zavod njegovom nositelju izdaje rješenje o priznanju patenta.
(4) Na postupak potpunoga ispitivanja uporabnog modela na odgovarajući se način primjenjuju odredbe članka 63. stavaka od 2. do 6. te članaka od 66. do 71. ovoga Zakona.
(5) Uporabni model koji ne ispunjava uvjete iz članka 63. stavka 1. točaka od 1. do 3. ovoga Zakona Zavod proglašava ništavim po službenoj dužnosti.
(6) Zavod upisuje podatke o pretvorbi uporabnog modela u patent ili podatke o njegovom proglašavanju ništavim u registar iz članka 22. ovoga Zakona i objavljuje ih u službenom glasilu Zavoda.
(7) Ravnatelj Zavoda pravilnikom pobliže utvrđuje podatke iz stavka 6. ovoga članka koji se objavljuju u službenom glasilu Zavoda.
0
Komentiraj
Pretvorba prijave
0
Komentiraj
Članak 79.
(1) Podnositelj može podnijeti zahtjev za pretvorbu prijave uporabnog modela u prijavu patenta i obratno, o čemu Zavod donosi odgovarajuće rješenje.
(2) Zahtjev za pretvorbom prijave uporabnog modela u prijavu patenta može se podnijeti do donošenja rješenja iz članka 76. ili članka 77. ovoga Zakona.
(3) Zahtjev za pretvorbom prijave patenta u prijavu uporabnog modela može se podnijeti najkasnije do isteka 6 mjeseci od datuma objave izvještaja o pretraživanju stanja tehnike u službenom glasilu Zavoda.
(4) Pretvorena prijava zadržava datum podnošenja prijave uporabnog modela odnosno prijave patenta.
0
Komentiraj
DIO ŠESTI
0
Komentiraj
SVJEDODŽBA O DODATNOJ ZAŠTITI
0
Komentiraj
Područje primjene
0
Komentiraj
Članak 80.
(1) Ako je predmet patenta proizvod koji je sastavni dio lijeka namijenjenoga ljudima ili životinjama za čije je stavljanje u promet potrebno izdavanje odobrenja nadležnoga tijela, Zavod može izdati svjedodžbu o dodatnoj zaštiti za taj proizvod pod uvjetima propisanima Uredbom (EZ) br. 469/2009.
(2) Ako je predmet patenta proizvod koji je sastavni dio sredstva za zaštitu bilja za čije je stavljanjeu promet potrebno izdavanje odobrenja nadležnoga tijela, Zavod može izdati svjedodžbu o dodatnoj zaštiti za taj proizvod pod uvjetima propisanima Uredbom (EZ) br. 1610/1996.
(3) Svjedodžba o dodatnoj zaštiti iz stavka 1. ovoga članka može se produljitiu skladu s člankom 13. stavkom 3. Uredbe (EZ) br. 469/2009 i člankom 36. Uredbe (EZ) broj 1901/2006 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. prosinca 2006. godine o lijekovima za pedijatrijsku upotrebu.
(4) Na pojedina pitanja iz postupaka koji se odnose na svjedodžbu o dodatnoj zaštiti, a koja nisu uređena uredbama (EZ) br. 469/2009 i 1610/1996, na odgovarajući će se način primjenjivati odredbe ovoga Zakona.
(5) Odredbe iz Dijela VI ovoga Zakona ne primjenju se na uporabni model.
0
Komentiraj
Zahtjev za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti
0
Komentiraj
Članak 81.
(1) Zahtjev za izdavanje svjedodžbeo dodatnoj zaštiti podnosi se Zavodu u skladu s odredbama članka 7. stavaka 1. i 2. Uredbe (EZ) br. 469/2009 i članka 7. Uredbe (EZ) br. 1610/96.
(2) Pored sadržaja propisanog člankom 8. stavkom 1. Uredbe (EZ) br. 469/2009 i člankom 8. stavkom 1. Uredbe (EZ) br. 1610/96 zahtjev za izdavanje svjedodžbeo dodatnoj zaštiti mora sadržavati i naziv proizvoda za koji se zahtijeva izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti.
(3) Za zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnositelj je dužan platiti upravnu pristojbu i naknadu troškova postupka.
(4) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnosi se putem obrasca čiji sadržaj i izgled pobliže pravilnikom utvrđuje ravnatelj Zavoda.
0
Komentiraj
Sadržaj potreban za utvrđivanje datuma podnošenja zahtjeva za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti
0
Komentiraj
Članak 82.
(1) Za priznanje datuma podnošenja zahtjeva za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti potrebno je da on na taj datum sadržava barem:
1.naznaku da se zahtijeva izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti,
2.podatke koji omogućuju utvrđivanje identiteta podnositelja zahtjeva,
3.broj temeljnog patenta i naziv izuma i
4.broj i datum prvog odobrenja za stavljanje proizvoda u promet u skladu s člankom 3. točkom b) Uredbe (EZ) br. 469/2009 i člankom 3. točkom 1(b) Uredbe (EZ) br.1610/96 te naznaku broja i datuma prvog odobrenja ako podneseno odobrenje nije i prvo odobrenje za stavljanje proizvoda u promet.
(2) Zahtjev kojem je utvrđen datum podnošenja upisuje se u registar iz članka 23. ovoga Zakona i objavljuje u službenom glasilu Zavoda u skladu s odredbama članka 9. stavka 2. Uredbe (EZ) br. 469/2009 ičlanka 9. stavka 2. Uredbe (EZ) br.1610/96.
(3) Sadržaj objave podataka iz stavka 2. ovoga članka pobliže pravilnikom utvrđuje ravnatelj Zavoda.
0
Komentiraj
Ispitivanje zahtjeva za izdavanje svjedodžbeo dodatnoj zaštiti
0
Komentiraj
Članak 83.
(1) U postupku ispitivanja zahtjeva za izdavanje svjedodžbe Zavod utvrđuje:
1.ispunjava li zahtjev uvjete za priznanje datuma podnošenja iz članka 82. ovoga Zakona,
2.je li plaćena upravna pristojba i naknada troškova postupka za zahtjev,
3.je li podnesen prijevod dokazne dokumentacije na hrvatski jezik,
4.zastupa li podnositelja zahtijeva iz članka 17. stavak 1. ovoga Zakona ovlašteni opunomoćenik i
5.je li dostavljena uredna punomoć za zastupanje ako se prijava podnosi putem opunomoćenika.
(2) Ako zahtjev ne ispunjava uvjete iz stavka 1. ovoga članka, Zavod zaključkom nalaže podnositelju da u roku od dva mjeseca od dana njegova primitka otkloni navedene nedostatke, odnosno plati upravnu pristojbu i naknadu troškova.
(3) Ako podnositelj zahtjeva u propisanom roku postupi u skladu sa zaključkom Zavoda i otkloni nedostatke iz članka 82. ovoga Zakona, Zavod ga obavještava da se datum primitka zahtijevanih ispravaka utvrđuje kao datum podnošenja zahtjeva za izdavanje svjedodžbe.
(4) Ako podnositelj ne postupi u skladu sa zaključkom Zavoda u roku iz stavka 2. ovoga članka zahtjev se odbacuje rješenjem.
(5) Na obrazloženi zahtjev podnositelja Zavod može produljiti rokove propisane ovim člankom za razdoblje koje smatra opravdanim, ali ne više od dva mjeseca.
0
Komentiraj
Rješenje o zahtjevu za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti
0
Komentiraj
Članak 84.
(1) Ako je u daljnjem postupku ispitivanja zahtjeva za izdavanje svjedodžbe utvrđeno da ispunjava sve uvjete propisane uredbama (EZ) br. 469/2009 i br. 1610/96 te uvjete propisane ovim Zakonom, Zavod donosi rješenje o usvajanju zahtjeva za izdavanje svjedodžbeo dodatnoj zaštiti kojim se određuje i trajanje svjedodžbe.
(2) Ako je u postupku ispitivanja utvrđeno da zahtjev ne ispunjava uvjete iz stavka 1. ovoga članka, Zavod donosi rješenje o odbijanju zahtjeva za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti.
(3) Prije donošenja rješenja o odbijanju zahtjeva za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti Zavod obavještava podnositelja zahtjeva o razlozima zbog kojih svjedodžbu ne može priznati te ga poziva da se u pisanom obliku izjasni o navedenim razlozima u roku od dva mjeseca od dana primitka obavijesti.
(4) Rok iz stavka 3. ovoga članka Zavod može produljiti na obrazloženi zahtjev podnositelja prijaveza razdoblje koje smatra opravdanim, ali ne više od mjesec dana.
(5) Podatci o izdavanju svjedodžbe o dodatnoj zaštiti kao i podatci o njezinom odbijanju odnosno odbacivanju objavljuju se u službenom glasilu Zavoda u skladu s odredbama članka 11. Uredbe (EZ) br. 469/2009 i članka 11. Uredbe (EZ) br. 1610/96.
(6) Sadržaj objave podataka iz stavka 5. ovoga članka pobliže pravilnikom utvrđuje ravnatelj Zavoda.
0
Komentiraj
Zahtjev za produljenje trajanja svjedodžbe o dodatnoj zaštiti
0
Komentiraj
Članak 85.
(1) Zahtjev za produljenje trajanja svjedodžbe o dodatnoj zaštiti podnosi se Zavodu u skladu s odredbama članka 7. stavaka od 3. do 5. Uredbe (EZ) br. 469/2009.
(2) Za zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnositelj je dužan platiti upravnu pristojbu i naknadu troškova postupka.
(3) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnosi se putem obrasca čiji sadržaj i izgled pobliže pravilnikom utvrđuje ravnatelj Zavoda.
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O PATENTU
I.USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u članku 2. stavku 4. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10 - pročišćeni tekst i 5/14 - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU PREDLOŽENIM ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
1. Ocjena stanja
Područje zaštite izuma patentom kao pravom intelektualnog vlasništva u Republici Hrvatskoj uređeno je Zakonom o patentu ("Narodne novine", broj 173/03, 87/05, 76/07, 30/09, 128/10, 49/11, 76/13 i 46/18), koji se primjenjuje od 1. siječnja 2004. godine, Pravilnikom o patentu („Narodne novine“, broj 117/07, 03/11, 66/11, 145/12, 85/13) kao i relevantnim međunarodnim ugovorima kojima je Republika Hrvatska pristupila.
Patentom se štite izumi koji predstavljaju inovativna rješenja tehničkih problema. Nositelj patenta stječe pravo isključenja drugih od komercijalne primjene zaštićenog izuma, pri čemu patent izdaje ovlašteno tijelo temeljem provedenog stručnog upravnog postupka u kojem se utvrđuje zadovoljava li izum propisanim uvjetima za zaštitu patenta. Trajanje zaštite patentom vremenski je ograničeno, uobičajeno na rok od 20 godina, a kao i kod drugih prava intelektualnog vlasništva zaštita se temelji na teritorijalnom principu slijedom čega patent vrijedi na teritoriju nadležnosti tijela koje ga je izdalo.
Svrha sustava patentne zaštite je poticanje tehnološkog razvoja, inovacija i ukupnog društvenog blagostanja. Potreba za takvim poticajem putem sustava patentne zaštite proizlazi iz činjenice da rezultat inovacijskog procesa predstavljaju nova znanja koje konkurenti na tržištu mogu koristiti bez ili s malo vlastitih ulaganja, čime se mogućnost povrata ulaganja u inovacijski proces može umanjiti do točke izostanka interesa za ulaganje u inovacije. Stoga isključiva prava koja se stječu patentom doprinose smanjenju navedenog rizika i osiguravaju poticaj za ulaganje u inovacijske aktivnosti. Uz navedenu ulogu poticaja za ulaganje patentni sustav potiče inovacije i širenjem tehničkih informacija na kojima počivaju patentirani izumi, budući da nužni uvjet za stjecanje patentne zaštite predstavlja razotkrivanje i javna objava podataka o patentiranom izumu.
Nacionalni sustavi patentne zaštite, kao i sustavi zaštite drugih prava intelektualnog vlasništva, u visokom su stupnju međusobno usklađeni (harmonizirani) putem međunarodnih ugovora i uspostavljenih multiteritorijalnih sustava zaštite, a u Europskoj uniji dodatno i zajedničkom pravnom stečevinom. Pravne aspekte patentnog sustava koji nisu usklađeni na međunarodnoj razini ili na razini Europske unije moguće je urediti sukladno utvrđenim nacionalnim potrebama.
Predmetni prijedlog novog Zakona o patentu ima za cilj unapređenje postojećeg pravnog uređenja uspostavom učinkovitijih postupaka zaštite izuma u postupcima koji se provode na nacionalnoj razini te uspostavom transparentnijeg sustava patentnih prava, pri čemu se predloženim izmjenama ne zadire u obvezujuće odredbe koje proizlaze iz međunarodnih sporazuma kojih je Republika Hrvatska članica niti u odredbe pravne stečevine Europske unije (u daljnjem tekstu: EU), koje su implementirane u važećem Zakon o patentu.
U tom smislu predloženi novi Zakon o patentu, kao i do sada važeći, sadrži odredbe sljedećih međunarodnih ugovora kojih je Republika Hrvatska članica: Pariške konvencije za zaštitu industrijskog vlasništva , Sporazuma o trgovinskim aspektima prava intelektualnoga vlasništva (skraćeno: Sporazum TRIPS) Svjetske trgovinske organizacije, Ugovora o suradnji na području patenata (skraćeno: Ugovor PCT , "Narodne novine - Međunarodni ugovori" br. 3/98., 4/02.) i Konvencije o priznavanju europskih patenata ("Narodne novine - Međunarodni ugovori" broj 8/07. i 1/08.), kao i odredbe Ugovora o patentnom pravu ("Narodne novine - Međunarodni ugovori" broj 10/04 i 3/05).
Također, radi usklađivanja nacionalnog patentnog zakonodavstva s pravnom stečevinom EU-a u predloženi su Zakon, kao i u do sada važeći, ugrađene odredbe Direktive 98/44/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 6. srpnja 1998. o pravnoj zaštiti biotehnoloških izuma ( SL L 213,30.7.1998) (u daljnjem tekstu: Direktiva broj 98/44 EZ) i Direktive 2004/48/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o provedbi prava intelektualnog vlasništva (SL L 157 , 30.4.2004.) (u daljnjem tekstu: Direktiva 2004/48/EZ). Nadalje, odgovarajućim odredbama predloženog Zakona osigurani su uvjeti za učinkovitu nacionalnu primjenu: Uredbe (EZ) 469/09 Europskog parlamenta i Vijeća od 6. svibnja 2009. o uvođenju svjedodžbe o dodatnoj zaštiti za lijekove (SL L 152 , 16.6.2009. sa svim izmjenama i dopunama - u daljnjem tekstu: Uredba (EZ) 469/2009), Uredbe (EZ) 1610/96 1610/96 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 1996. o uvođenju svjedodžbe o dodatnoj zaštiti za sredstva za zaštitu bilja, (SL L 198 , 8.8.1996. - u daljnjem tekstu: Uredba (EZ) 1610/1996) i Uredbe (EZ) 816/2006 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. svibnja 2006. o obveznom licenciranju patenata koji se odnose na proizvodnju farmaceutskih proizvoda za izvoz u zemlje s javnozdravstvenim problemima (SL L 157, 9.6.2006. - u daljnjem tekstu: Uredba (EZ) 816/2006.
Važeći Zakon o patentu uređuje sustav zaštite izuma patentom i konsenzualnim patentom. Patent se priznaje temeljem provedenog postupka potpunog ispitivanja prijave za priznanje patenta kojim se utvrđuje ispunjava li izum sve zakonom propisane uvjete (dopuštenost zaštite, novost, inventivnost i industrijska primjenjivost izuma), odnosno uvjete koji odgovaraju uobičajenim međunarodno prihvaćenim standardima patentne zaštite . Za razliku od patenta, k onsenzualni se patent priznaje temeljem skraćenog postupka ispitivanja u kojem se utvrđuje udovoljavanje samo određenih zakonom propisanih uvjeta u odnosu na izum (dopuštenost zaštite i industrijska primjenjivost izuma), uz uvjet da na službeno javno objavljen zahtjev za priznanje konsenzualnog patenta nije u propisanom roku podnesen prigovor na takvo priznanje od bilo koje zainteresirane strane. Udovoljavanje preostalih zakonom propisanih uvjeta za priznanje patenta utvrđuje se po potrebi naknadno, na zahtjev podnositelja zahtjeva za priznanje konsenzualnog patenta ili zainteresirane strane.
Razlog za uređenje sustava zaštite kojim je, osim patentnom, izum moguće zaštititi i konsenzualnim patentom je ubrzavanje postupka zaštite izuma i smanjivanje inicijalnih troškova takvog postupka kao pogodnost prvenstveno namijenjena malim i srednjim poduzećima te fizičkim osobama, kojima složen, relativno dugotrajan i troškovno zahtjevan postupak zaštite patentom predstavlja teško premostivu ulaznu prepreku za stjecanje zaštite izuma. Ovakvim uređenjem omogućeno je da se tek u slučaju postojanja potvrđenog interesa za utvrđivanjem udovoljavanja svih propisanih uvjeta za zaštitu patentom (u pravilu, ako je izum uspješno komercijaliziran i/ili u slučaju spora sa zainteresiranom stranom), na zahtjev zainteresirane strane ili samog nositelja konsenzualnog patenta provodi troškovno zahtjevniji i dugotrajniji postupak potpunog ispitivanja koji potom rezultira ili pretvaranjem konsenzualnog patenta u patent ili ukidanjem zaštite konsenzualnim patentom. Pri uvođenju ovakvog koncepta zaštite izuma uzeto je u obzir da znatan broj nacionalnih zakonodavstava usporedivih zemalja također uz zaštitu patentom osigurava alternativnu mogućnost zaštite izuma nekim od jednostavnijih instituta.
U primjeni važećeg Zakona o patentu uočeni su problemi zbog nedovoljnog razumijevanja razlike između pravnih koncepata patenta i konsenzualnog patenta od strane različitih dionika u sustavu zaštite i provedbe prava intelektualnog vlasništva, a osobito u postupanjima povodom sumnje u povredu prava. Navedeni problem utvrđen je i u Strategiji poticanja inovacija Republike Hrvatske 2014 – 2020 u okviru mjere 2.4. Uspostava transparentnog sustava upravljanja pravima intelektualnog vlasništva i režima zaštite prava intelektualnog vlasništva , kojom je predviđeno njegovo odgovarajuće rješavanje. Uz navedeno, uočeno je da je postojeće uređenje postupka zaštite izuma konsenzualnim patentom nedovoljno učinkovito u smislu vremenskog trajanja od podnošenja prijave za zaštitu izuma do priznanja konsenzualnog patenta. Iz navedenih razloga novim Zakonom o patentu predlaže se dosadašnji koncept pojednostavljene zaštite izuma konsenzualnim patentom zamijeniti revidiranim konceptom. Revidirani koncept koji se predlaže utemeljen je na komparativnoj analizi alternativnih mogućnosti zaštite izuma u odnosu na uobičajenu patentnu zaštitu prvenstveno u državama članicama EU-a, u većini kojih pod različitim nazivima (kao što su uporab ni model, mali patent, korisnički certifikat, patent skraćenog trajanja) postoje slični koncepti zaštite izuma bez provedbe postupka ispitivanja uvjeta za zaštitu patentom ili uz skraćeni postupak ispitivanja.
Uz navedeno, u pogledu učinkovitosti postupka zaštite problem predstavlja postojeće uređenje postupka za priznanje patenta prema kojem se obrazloženje o utvrđenoj (ne)patentibilnosti prijavljenog izuma dostavlja podnositelju prijave tek po dovršetku postupka, koji je po prirodi stvari dugotrajan i neizvjestan. Kako bi podnositelj zahtjeva što ranije dobio procjenu o patentibilnosti izuma svrsishodno je provesti preliminarno pretraživanje stanja tehnike najbližeg razmatranom izumu i dati preliminarno pisano mišljenje o patentibilnosti prijavljenog izuma u ranoj fazi postupka, što je uobičajeno u razvijenim patentnim sustavima te se predlaže uvesti novim Zakonom o patentu. O bzirom na nedovoljne ljudske kapacitete Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo (u daljnjem tekstu: DZIV) specijalizirane za područja najnovijih i visokih tehnologija potrebno je osigurati mogućnost da se takvo rano preliminarno pretraživanje stanja tehnike i davanje pisanog mišljenja o patentibilnosti prijavljenog izuma provede pri drugom tijelu koje ima takve kapacitete, pri čemu Europski patentni ured posjeduje najrazvijenije kapacitete u ovim područjima. Kako bi se navedeno moglo provoditi u suradnji s Europskim patentnim uredom, potrebno je Zakonom urediti mogućnost provedbe takve vrste suradnje.
Uz navedeno, važeći Zakon o patentu višekratno je mijenjan i dopunjavan, pri čemu nije objavljivana pročišćena verzija teksta, pa će donošenje novog Zakona olakšati korištenje sustava patentne zaštite njegovim korisnicima.
2. Osnovna pitanja koja se uređuju predloženim Zakonom
Predloženi novi Zakono o patentu ima za cilj unaprijediti postojeće pravno uređenje uspostavom transparentnijeg sustava patentnih prava i revizijom postupaka za zaštitu izuma koje provodi DZIV - uvodi se koncept registracijskog prava naziva uporabni model umjesto dosadašnjeg konsenzualnog patenta, čime se unapređuje pravna sigurnost u provedbi patentnih prava i provode mjere iz Strategije poticanja inovacija Republike Hrvatske 2014 – 2020.; osiguravaju se uvjeti za učinkovitije upravljanje rizicima od strane podnositelja prijave patenta uvođenjem prethodnog pretraživanja stanja tehnike i mišljenja o patentibilnosti izuma u ranoj fazi postupka; ko nsolidiraju se dosadašnje višestruke izmjene i dopune Zakona kako bi isti na jasan i pregledan način propisivao zaštitu patentom.
Predloženim Zakonom mijenja se koncept i naziv postojećeg instituta konsenzualnog patenta. Postojeći naziv „konsenzualni patent“ dovodi u zabludu nedovoljno upućene korisnike patentnog sustava u Republici Hrvatskoj time što riječ „patent” u nazivu implicira da je riječ o ispitanom pravu, pa se predlaže naziv „uporabni model“. Ovaj je naziv primjereniji budući da se u patentnim sustavima koje uređuju ovakvu vrstu zaštite izuma najčešće koristi upravo taj naziv, a dodatno i obzirom na predmet zaštite ovim pravom koji se prijedlogom ovog Zakona ograničava isključivo na izume koji se odnose predmete (odnosno proizvode u smislu terminologije uobičajene u patentnom pravu). U odnosu na postojeće zakonsko rješenje konsenzualnog patenta, predlaže se propisivanje ograničenja predmeta zaštite uporabnim modelom na način da se, uz općeprihvaćene izuzetke koje se odnose na predmet zaštite patentom, od zaštite isključe izumi koji se odnose na postupke, izumi iz područja biotehnologije, izumi kemijskih ili farmaceutskih tvari te izumi čije bi komercijalno iskorištavanje bilo protivno javnom poretku ili moralu.
Predloženim Zakonom predviđa se razdvajanje postupka priznanja patenta od postupka registracije uporabnog modela na način da se postupak registracije uporabnog modela vodi temeljem posebne prijave koja će se u što kraćem roku po dovršetku formalnog ispitivanja objaviti kao registrirano pravo, a što će dovesti do znatnog skraćivanja trajanja postupka.
Radi učestalih problema u postupanjima povodom sumnje u povredu prava gdje dolazi do nedoumica oko opsega prava koje pruža konsenzualni patent u odnosu na patent, predloženim Zakonom se predviđa da nositelj uporabnog modela ne može zahtijevati ostvarivanje građanskopravne zaštite temeljem ovog neispitanog prava.
Novim Zakonom predlaže se skraćivanje roka za podnošenje zahtjeva za provođenje potpunog ispitivanja uporabnog modela radi njegove konverzije u patent na 7 godina od datuma podnošenja zahtjeva za njegovu registraciju. Naime, postojeće zakonsko rješenje predviđa mogućnost podnošenja zahtjeva za potpuno ispitivanje radi njegove konverzije u patent tijekom čitavog 10-godišnjeg trajanja konsenzualnog patenta, što često dovodi do situacije da nositelji takav zahtjev podnose posljednjeg dana isteka konsenzualnog patenta, koji time prestaje vrijediti dok postupak potpunog ispitivanja još nije dovršen, ostavljajući zaštitu izuma u pravnom vakuumu i stvarajući time dodatnu pravnu nesigurnost.
U odnosu na postojeće zakonsko rješenje gdje se pretraživanje stanja tehnike provodi istovremeno s ispitivanjem patentibilnosti izuma zaštita kojega se zahtijeva, tek nakon što je prijava objavljena u službenom glasilu i nakon što je zatraženo potpuno ispitivanje te prijave, novim se Zakonom predlaže uvođenje prethodnog pretraživanja stanja tehnike najbližeg izumu i davanja prethodnog pisanog mišljenja o patentibilnosti prijavljenog izuma u ranoj fazi postupka ispitivanja zahtjeva za priznanje patenta, prije objave prijave patenta u službenom glasilu DZIV-a. Ovim se Zakonom također predlaže omogućiti provođenje prethodnog pretraživanja stanja tehnike i davanja pisanog mišljenja o patentibilnosti prijavljenog izuma i od strane Europskog patentnog ureda (skraćeno: EPO od European Patent Office ) koji posjeduje stručne kapacitete i u najnovijim i najsloženijim područjima tehnike, putem ugovorene suradnje između DZIV-a i EPO-a, za što je potrebna odgovarajuća prilagodba zakona.
Pored navedenih izmjena, ovim će se Zakonom izvršiti korekcije pojedinih odredbi čiji su nedostaci zamijećeni u provedbi, što će dovesti do veće jasnoće i jednostavnije primjene Zakona. Navedeno se primjerice odnosi na uvođenje definicija važnijih pojmova koji se pojavljuju u Zakonu, kao i promjenu naziva postojećeg instituta povrata u prijašnje stanje u ponovnu uspostavu prava radi razlikovanja između istoimenog instituta propisanog međunarodnim sporazumom (eng.: reinstatement of rights ), od instituta povrata u prijašnje stanje propisanog Zakonom o općem upravnom postupku („Narodne novine“, broj 47/09).
3. Posljedice koje će donošenjem Zakona proisteći
Donošenjem novog Zakona o patentu unaprijedit će se pravna sigurnost u provedbi patentnih prava jasnim razdvajanjem instituta patenta od revidiranog instituta neispitanog patenta za koji se uvodi uvriježeni naziv uporabni model . Time će se provesti mjera 2.4. Uspostava transparentnog sustava upravljanja pravima intelektualnog vlasništva i režima zaštite prava intelektualnog vlasništva iz Strategije poticanja inovacija Republike Hrvatske 2014 – 2020, kao i postići skraćivanje trajanja postupka priznanja zaštite izuma u skraćenom postupku bez prethodnog potpunog ispitivanja kao alternativnom rješenju za kategorije korisnika sustava kojima složeni, dugotrajni i troškovno zahtjevni postupak stjecanja zaštite patentom temeljem potpunog ispitivanja predstavlja nepremostivu ulaznu prepreku za ostvarivanje zaštite izuma.
Uvođenjem prethodnog pretraživanja stanja tehnike najbližeg izumu i prethodnog mišljenja o patentibilnosti izuma u ranijoj fazi postupka ispitivanja zahtjeva za priznanje patenta, te s time povezanom uspostavom suradnje između EPO-a i DZIV-a, osigurat će se uvjeti za učinkovitije upravljanje rizicima od strane podnositelja zahtjeva za priznanje patenta (mogućnost izmjene zahtjeva prije javne objave ili podnošenja daljnje europske ili međunarodne prijave patenta, odnosno odustajanja od daljnjeg postupka), što će dovesti i do skraćivanja trajanja postupka za priznanja patenta. Suradnjom s EPO-om u pogledu provedbe prethodnog pretraživanja stanja tehnike i sastavljanja prethodnog mišljenja osigurat će se visoka razina kvalitete patentne zaštite provedbom nacionalnog postupka i u područjima najnovijih i visokih tehnologija od posebnog strateškog interesa za Republiku Hrvatsku, kao što su npr. informacijska i komunikacijska tehnologija (ICT), nanotehnologija i biotehnologija za koje DZIV nije u mogućnosti osigurati odgovarajuće vlastite ljudske resurse.
Procjenjuje se da će povećanje učinkovitosti i kvalitete postupaka patentne zaštite i povećanje pravne sigurnosti kod provedbe prava patenta unaprijediti poslovno okruženje za ulaganje u inovacije te imati ukupno povoljan izravni učinak na gospodarstvo. Predloženi Zakon doprinijet će jačanju konkurentnosti malih i srednjih poduzeća osiguravanjem uvjeta za učinkovito korištenje patentne zaštite kao i za značajnije korištenje patentnog sustava od strane domaćeg gospodarstva, što će posljedično povećati njihovu konkurentnost na zajedničkom tržištu EU-a i vanjskim tržištima.
Budući da se predloženim Zakonom olakšava stjecanje patentne zaštite putem transparentnijeg i učinkovitijeg postupka zaštite izuma, uz osiguravanje kvalitetne zaštite u svim područjima tehnike uključujući najnovije i visoke tehnologije, očekuje se njegov pozitivni utjecaj na otvaranje novih gospodarskih subjekata zasnovanih na novim tehnologijama ( start-up -ova) te u određenoj mjeri doprinos poticanju industrijskih i primijenjenih znanstvenih istraživanja, suradnji i transferu tehnologije između javnog znanstvenoistraživačkog i gospodarskog sektora.
III. OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVOĐENJE ZAKONA
S obzirom da se predloženim Zakonom unapređuju određeni aspekti postojećeg uređenja sustava patentne zaštite te se ne uvode dodatne nadležnosti Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo ili drugih državnih tijela u postupcima priznanja odnosno registracije prava, njihovog održavanja i poništaja, niti se uvode dodatne financijske ili druge obveze nositeljima prava koja proizlaze iz Zakona, provedba ovoga Zakona neće zahtijevati osiguravanje dodatnih sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske povrh sredstava koja se već osiguravaju za potrebe obavljanja propisane djelatnosti postojećih nadležnih državnih tijela.
NACRT PRIJEDLOG ZAKONA O PATENTU
DIO PRVI
OPĆE ODREDBE
Predmet Zakona
Članak 1.
(1) Ovim Zakonom uređuje se sustav zaštite izuma patentom, uporabnim modelom i svjedodžbom o dodatnoj zaštiti pri Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo ( u daljnjem tekstu: Zavod) .
(2) Odredbe ovoga Zakona koje se odnose na zaštitu izuma patentom na odgovarajući će se način primijeniti na odredbe o uporabnom modelu, osim ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.
Usklađenost s pravnim aktima Europske unije
Članak 2.
(1) Ovaj Zakon sadržava odredbe koje su u skladu sa sljedećim aktima Europske unije:
-Direktiva 98/44/EZ Europskog Parlamenta i Vijeća od 6. srpnja 1998. o pravnoj zaštiti biotehnoloških izuma ( SL L 213,30.7.1998) i
-Direktiva 2004/48/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. o provedbi prava intelektualnog vlasništva (SL L 157 , 30.4.2004.).
(2) Ovaj Zakon osigurava pretpostavke za provedbu sljedećih akata Europske unije:
-Uredbe (EZ) br. 1610/96 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 1996. o uvođenju svjedodžbe o dodatnoj zaštiti za sredstva za zaštitu bilja, (SL L 198 , 8.8.1996. - u daljnjem tekstu: Uredba (EZ) br. 1610/1996),
-Uredbe (EZ) br. 469/09 Europskog parlamenta i Vijeća od 6. svibnja 2009. o uvođenju svjedodžbe o dodatnoj zaštiti za lijekove (SL L 152 , 16.6.2009. sa svim izmjenama i dopunama - u daljnjem tekstu: Uredba (EZ) br. 469/2009) i
-Uredbe (EZ) br. 816/2006 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. svibnja 2006. o obveznom licenciranju patenata koji se odnose na proizvodnju farmaceutskih proizvoda za izvoz u zemlje s javnozdravstvenim problemima (SL L 157, 9.6.2006. - u daljnjem tekstu: Uredba (EZ) br. 816/2006.
Podredna primjena drugih propisa
Članak 3.
(1) U postupcima građanskopravne zaštite na odgovarajući se način primjenjuju odredbe općeg propisa koji uređuje parnični postupak, osim ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.
(2) Na pojedina pitanja koja se odnose na obvezne odnose povodom patenta, odnosno svjedodžbe o dodatnoj zaštiti, te na naknadu štete prouzročenu njihovom povredom na odgovarajući se način primjenjuju odredbe općeg propisa koji uređuje obvezne odnose, osim ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.
(3) U postupcima određivanja privremenih mjera na odgovarajući se način primjenjuju odredbe općeg propisa koji uređuje postupak osiguranja, osim ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.
(4) Na pojedina vlasnička pitanja koja se odnose na patent odnosno svjedodžbu o dodatnoj zaštiti primjenjuju se odredbe općih propisa koji uređuju vlasničke odnose, osim ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.
Značenje pojmova
Članak 4.
(1 ) Pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju sljedeće značenje:
1. „ registar“ je službena zbirka podataka koju u elektroničkom obliku vodi i održava Zavod, a koja uključuje podatke čiji upis se zahtijeva ili dopušta ovim Zakonom,
2. „Pravilnik“ je Pravilnik o patentu kojim se pobliže uređuju pojedinosti iz ovoga Zakona, a za koje je ovaj Zakon izričito odredio propisivanje pravilnikom te sadržava detaljna pravila i uzorke obrazaca koji su korisni u provedbi odredbi ovoga Zakona,
3. „službeno glasilo Zavoda“ je glasilo u kojem se periodički objavljuju propisani podatci o prijavama i pravima priznatima u postupcima iz nadležnosti Zavoda, kao i ostale službene informacije,
4. „prijava“ je prijava za zaštitu izuma patentom ili uporabnim modelom,
5. „biološki materijal“ je bilo koji materijal koji sadrži genetičku informaciju i koji se može razmnožavati sam ili se može razmnožavati u biološkom sustavu,
6. „mikrobiološki postupak“ je svaki postupak koji uključuje ili koji se provodi na mikrobiološkom materijalu ili čiji je proizvod mikrobiološki materijal,
7. „izumi iz područja biotehnologije“ jesu izumi koji se odnose na proizvod koji se sastoji od biološkog materijala ili koji sadržava biološki materijal ili na postupak kojim je taj biološki materijal proizveden, prerađen ili upotrijebljen,
8. „biljna sorta“ je skupina biljaka unutar najniže botaničke sistemske jedinice, čije se grupiranje, bez obzira na to jesu li uvjeti za stjecanje oplemenjivačkog prava na biljnu sortu u potpunosti ispunjeni, može:
a) definirati izražavanjem obilježja koja proizlaze iz nekog određenog genotipa ili iz neke kombinacije genotipova,
b) razlikovati od bilo koje biljne skupine izražavanjem barem jednog od navedenih obilježja i
c) smatrati jedinkom u pogledu njezine sposobnosti da se razmnožava nepromijenjena.
9. „postupak koji je u osnovi biološki“ je postupak dobivanja biljaka ili životinja ako se u cijelosti sastoji od prirodnih postupaka kao što su križanje ili selekcija,
10. „Ovlaštena institucija za pohranu mikroorganizama“ je institucija koja udovoljava uvjetima propisanima Budimpeštanskim sporazumom o međunarodnom priznavanju pohrane mikroorganizama, za potrebe patentnog postupka od 28. travnja 1977., sa svim revizijama,
11. „Konvencija o međunarodnim izložbama“ je Konvencija o međunarodnim izložbama potpisana u Parizu 22. studenoga 1928., sa svim revizijama,
12. „Pariška unija“ je unija ugovornih stranaka na koje se primjenjuje Pariška konvencija (1883.) i njezine revizije i dopune,
13. „PCT“ je Ugovor o suradnji na području patenata, potpisan 19. lipnja 1970. u Washingtonu, sa svim revizijama, a svako pozivanje na PCT smatra se ujedno pozivanjem i na odredbe pravilnika u skladu s PCT-om,
14. „Europska patentna konvencija“ (u daljnjem tekstu: EPC), je Konvencija o priznavanju europskih patenata sastavljena u Münchenu 5. listopada 1973., sa svim revizijama, a svako se pozivanje na EPC smatra ujedno pozivanjem na odredbe pravilnika u skladu s EPC-om,
15. „nacionalna prijava patenta“ je prijava patenta podnesena Zavodu prema ovom Zakonu,
16. „nacionalni patent“ je patent priznat na temelju nacionalne prijave patenta,
17. „europska prijava patenta“ je prijava europskog patenta podnesena prema EPC-u, kao i međunarodna prijava patenta podnesena prema PCT-u za koju Europski patentni ured (u daljnjem tekstu: EPO) obavlja poslove kao naznačeni ili izabrani ured i u kojoj je Republika Hrvatska naznačena,
18. „europski patent“ je europski patent koji priznaje EPO na temelju europske prijave patenta i u skladu s EPC-om, u kojem je naznačena Republika Hrvatska,
19. „ međunarodna prijava“ je prijava koja je podnesena u skladu s PCT-om,
20. „naznačeni ured“ je nacionalni ured države koju je naznačio podnositelj prijave u skladu s PCT-om,
21. „izabrani ured“ je nacionalni ured države, koji je izabrao podnositelj prijave u skladu s PCT-om.
(2) U odnosu na svjedodžbu o dodatnoj zaštiti, pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju jednako značenje kao pojmovi uporabljeni u Uredbama (EZ) br. 469/2009 i 1610/1996.
(3) U odnosu na prisilne licencije koje se odnose na proizvodnju farmaceutskih proizvoda za izvoz u zemlje s javnozdravstvenim problemima , pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju jednako značenje kao i pojmovi uporabljeni u Uredbi (EZ) br. 816/2006.
Rodno značenje pojmova
Članak 5 .
Izrazi koji se koriste u ovome Zakonu, a koji imaju rodno značenje, bez obzira jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, odnose se na jednak način na muški i ženski rod.
DIO DRUGI
PREDMET ZAŠTITE PATENTOM
Patentibilni izum
Članak 6.
(1 ) Patent je pravo koje se priznaje za svaki izum iz bilo kojeg područja tehnike koji je nov, ima inventivnu razinu i koji se može industrijski primijeniti.
(2) Ne smatraju se izumima u smislu stavka 1. ovoga članka, osobito:
1. otkrića, znanstvene teorije i matematičke metode,
2. estetske tvorevine,
3. pravila, upute i metode za izvođenje umnih aktivnosti, igara ili za obavljanje poslova,
4. prikazivanje informacija i
5. računalni programi.
(3) Odredbom iz stavka 2. ovoga članka se od patentibilnosti isključuju navedeni predmeti ili aktivnosti samo u onoj mjeri u kojoj se prijava patenta ili patent odnose na te predmete ili aktivnosti kao takve.
Patentibilni izumi iz područja biotehnologije
Članak 7.
(1 ) Pridržavajući se uvjeta iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona, izumi iz područja biotehnologije patentibilni su i ako se odnose na:
1. proizvod koji se sastoji od biološkog materijala ili koji sadržava biološki materijal,
2. postupak kojim je taj biološki materijal proizveden, prerađen ili upotrijebljen ili/i
3. biološki materijal koji je izoliran iz prirodnog okruženja ili je proizveden tehničkim postupkom, čak i ako se ranije nalazio u prirodi.
(2) Izum koji se odnosi na biljnu sortu ili životinjsku pasminu patentibilan je ako tehnička izvedivost izuma nije ograničena na određenu biljnu sortu ili životinjsku pasminu.
Izuzetci od patentibilnosti
Članak 8.
Iz zaštite patentom izuzeti su:
1. biljne sorte i životinjske pasmine,
2. postupci za dobivanje biljaka ili životinja koji su u osnovi biološki, kao i biljke i životinje dobivene isključivo tim postupcima, osim izuma koji se odnose na mikrobiološki ili drugi tehnički postupak ili proizvod dobiven putem takvog postupka,
3. izumi koji se odnose na dijagnostičke ili kirurške postupke ili postupke liječenja koji se primjenjuju neposredno na ljudskom ili životinjskom tijelu, osim proizvoda, posebno tvari i smjesa, koji se primjenjuju u navedenim postupcima i
4. izumi čije bi komercijalno iskorištavanje bilo protivno javnom poretku ili moralu, pri čemu se iskorištavanje neće smatrati protivnim javnom poretku ili moralu samo zato što je takvo iskorištavanje zabranjeno zakonom ili drugim propisom , a osobito se to odnosi na:
a) postupke kloniranja ljudskih bića,
b) postupke modificiranja genetičkog identiteta zametne loze ljudskih bića,
c) uporabu ljudskih embrija u industrijske ili komercijalne svrhe i
d) postupke modificiranja genetičkog identiteta životinja koji bi vjerojatno uzrokovali njihovu patnju bez ikakve bitne medicinske koristi za čovjeka ili životinju, kao i životinje koje su rezultat takvih postupaka.
Ljudsko tijelo i njegovi elementi
Članak 9.
(1) Izumi koji se odnose na ljudsko tijelo, razne stupnjeve njegova oblikovanja i razvoja te na jednostavno otkriće jednog od njegovih elemenata, uključujući odsječak ili djelomični odsječak gena ne mogu biti patentibilni.
(2) Izum koji se odnosi na element izoliran iz ljudskog tijela ili na drugi način proizveden tehničkim postupkom, uključujući odsječak ili djelomični odsječak gena može biti patentibilan, čak i ako je struktura toga elementa identična strukturi prirodnog elementa.
(3) Industrijska primjenljivost odsječka ili djelomičnog odsječka gena mora biti otkrivena u prijavi patenta.
Novost izuma
Članak 10.
(1) Izum je nov ako nije sadržan u stanju tehnike.
(2) Pod stanjem tehnike razumijeva se sve što je učinjeno dostupnim javnosti pisanim ili usmenim putem, uporabom ili na bilo koji drugi način prije datuma podnošenja prijave.
(3) U stanje tehnike uključen je i sadržaj svih prijava koje imaju učinak u Republici Hrvatskoj, onakvih kako su podnesene, koje imaju raniji datum podnošenja od datuma prijave iz stavka 2. ovoga članka, a koje su objavljene tek na datum podnošenja prijave patenta ili nakon toga.
(4) Odredbe stavaka 2. i 3. ovoga članka ne isključuju mogućnost zaštite patentom neke tvari ili smjese sadržane u stanju tehnike, koje se primjenjuju u postupcima iz članka 8. točke 3. ovoga Zakona, pod pretpostavkom da njihova primjena nije sadržana u stanju tehnike.
(5 ) Odredbe stavaka 2. i 3. ovoga članka ne isključuju mogućnost zaštite patentom neke tvari ili smjese iz stavka 4. ovoga članka, za posebnu primjenu u postupcima iz članka 8. točke 3. ovoga Zakona, pod pretpostavkom da njihova takva primjena nije sadržana u stanju tehnike.
Otkrivanje izuma bez štetnih posljedica
Članak 11.
(1 ) Smatrat će se novim u smislu članka 10. ovoga Zakona i izum koji je bio sadržan u stanju tehnike najviše šest mjeseci prije datuma podnošenja prijave patenta zbog, ili kao posljedica:
1. očite zlouporabe u odnosu na podnositelja prijave patenta ili njegova pravnoga prednika, ili
2. izlaganja izuma od strane podnositelja prijave ili njegova pravnoga prednika na službenoj ili službeno priznatoj međunarodnoj izložbi pod uvjetom da podnositelj prijave naznači u prijavi patenta prilikom njezina podnošenja da je izum bio izložen i najkasnije u roku od 4 mjeseca od datuma podnošenja prijave podnese odgovarajuću potvrdu o izlaganju izuma.
(2) Potvrda iz stavka 1. točke 2. ovoga članka sadržava podatak o osobi koja je izum izložila, naziv izuma, datum otvaranja izložbe i, ako je izum otkriven nakon toga datuma, datum prvoga otkrivanja izuma, te ovjeru od strane nadležnoga tijela.
Inventivna razina
Članak 12.
(1) Izum ima inventivnu razinu ako za stručnu osobu iz odgovarajućega područja ne proizlazi, na očigledan način, iz stanja tehnike.
(2) Pri ispitivanju ima li izum inventivnu razinu, ne uzima se u obzir sadržaj prijava iz članka 10. stavka 3. ovoga Zakona.
Industrijska primjenljivost
Članak 13.
Izum je industrijski primjenljiv ako se njegov predmet može proizvesti ili upotrijebiti u bilo kojoj grani industrije, uključujući poljoprivredu.
DIO TREĆI
PRAVO NA ZAŠTITU IZUMA
Ovlaštenici za stjecanje zaštite
Članak 14.
(1 ) Pravo na stjecanje zaštite izuma ima izumitelj ili njegov pravni sljednik.
(2) Ako je izum stvoren zajedničkim radom dvaju ili više izumitelja, izumiteljima ili njihovim pravnim sljednicima pripada zajedničko pravo na zaštitu.
(3) Strane fizičke i pravne osobe uživaju jednaka prava predviđena ovim Zakonom kao i domaće fizičke i pravne osobe ako to proizlazi iz međunarodnih ugovora koji obvezuju Republiku Hrvatsku ili iz primjene načela uzajamnosti.
(4) Postojanje uzajamnosti dokazuje osoba koja se na uzajamnost poziva.
Izumitelj
Članak 15.
(1 ) Izumitelj je osoba koja je stvorila izum svojim stvaralačkim radom.
(2) Izumiteljem se ne smatra osoba koja je u stvaranju izuma pružala samo tehničku pomoć.
(3) Izumitelj ima neprenosivo moralno pravo biti naveden u svojstvu izumitelja u prijavi patenta i uporabnog modela, svim ispravama i publikacijama koje Zavod izdaje te u odgovarajućem registru Zavoda.
(4) Pravo izumitelja povodom izuma ostvarenog na radu ili u vezi s radom uređuje se posebnim zakonom.
Pravni sljednik izumitelja
Članak 16.
(1) Pravni sljednik izumitelja je fizička ili pravna osoba koja pravo na stjecanje patenta ima na temelju zakona, pravnoga posla ili nasljeđivanja.
(2) Poslodavac se smatra pravnim sljednikom izumitelja kad mu na temelju zakona koji se primjenjuje ili ugovora o radu pripada pravo na stjecanje patenta za izum stvoren u okviru radnog odnosa izumitelja.
Zastupanje pred Zavodom
Članak 17.
(1 ) Fizičku ili pravnu osobu koja nema prebivalište, odnosno stvarno i djelatno industrijsko ili trgovačko poslovno sjedište u Republici Hrvatskoj, u postupku pred Zavodom mora zastupati ovlašteni opunomoćenik.
(2) Opća načela zastupanja i posebni uvjeti na temelju kojih osobe iz stavka 1. ovoga članka mogu ostvarivati prava iz ovoga Zakona uređeni su posebnim propisima kojima se uređuju pitanja zastupanja.
(3) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, fizička ili pravna osoba može samostalno bez opunomoćenika poduzimati sljedeće radnje:
1. podnijeti prijavu,
2. poduzimati radnje sa svrhom utvrđivanja datuma podnošenja prijave,
3. podnositi prijepis prve prijave kada zahtijeva pravo prvenstva iz članaka 44. i 73. ovoga Zakona,
4. plaćati upravne pristojbe i naknade troškova postupka i
5. primati obavijesti od strane Zavoda u svezi s postupcima iz točaka od 1. do 3. iz ovoga stavka.
(4) U slučaju samostalnog poduzimanja radnji iz stavka 3. ovoga članka, fizička ili pravna osoba iz stavka 1. ovoga članka Zavodu mora dostaviti adresu za dopisivanje koja se nalazi na teritoriju Republike Hrvatske.
(5) Fizičku ili pravnu osobu iz stavka 1. ovoga članka koja ne imenuje opunomoćenika, odnosno Zavodu ne dostavi adresu za dopisivanje, Zavod će iznimno pozvati zaključkom da u roku od tri mjeseca imenuje opunomoćenika ili dostavi adresu za dopisivanje koja se nalazi na teritoriju Republike Hrvatske.
(6) Ako fizička ili pravna osoba iz stavka 1. ovoga članka ne postupi prema zaključku Zavoda iz stavka 5. ovoga članka, Zavod će rješenjem odbaciti njezin podnesak i odrediti dostavu javnom objavom.
DIO ČETVRTI
POSTUPAK ZA ZAŠTITU IZUMA
1. ZAJEDNIČKE ODREDBE O POSTUPKU
Nadležnost Zavoda
Članak 18.
(1) Zavod provodi upravni postupak za priznanje patenta, svjedodžbe o dodatnoj zaštiti, registracije uporabnog modela i postupak njihova proglašavanja ništavim te obavlja druge upravne i stručne poslove koji se odnose na zaštitu izuma.
(2) Protiv rješenja Zavoda žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor pred Upravnim sudom u Zagrebu.
(3) Postupak iz stavka 2. ovoga članka je hitan.
Pristojbe i naknade troškova postupka
Članak 19.
Za postupke propisane ovim Zakonom plaćaju se upravne pristojbe i naknade troškova postupka u skladu s posebnim propisima.
Registri
Članak 20.
(1) Zavod vodi registar patenata, registar uporabnih modela i registar svjedodžbi o dodatnoj zaštiti.
(2) Registri iz stavka 1. ovoga članka javni su i svaka osoba ima pravo uvida u sadržaj unesenih podataka, pod uvjetima propisanima člancima 25. i 26. ovoga Zakona.
(3) Zavod na zahtjev svake zainteresirane osobe i nakon uplate upravne pristojbe i naknade troškova postupka izdaje izvadak iz registara iz stavka 1. ovoga članka.
(4) Ravnatelj Zavoda pravilnikom utvrđuje način izdavanja i sadržaj izvatka.
Registar patenata
Članak 21.
Registar patenata je javan za objavljene prijave patenata, a sadrži sljedeće podatke:
1. broj prijave,
2. datum podnošenja prijave,
3. naziv izuma,
4. klasifikacijsku oznaku prema Međunarodnoj klasifikaciji patenata (MKP),
5. ime i adresu podnositelja prijave ili nositelja patenta,
6. ime i adresu izumitelja,
7. podatak o dostavljenoj izjavi izumitelja da ne želi biti naveden u prijavi,
8. ime i poslovnu adresu opunomoćenika,
9. podatke o zahtijevanom i priznatom pravu prvenstva iz članka 45. ovoga Zakona (broj i datum podnošenja prve prijave i država u kojoj je ili za koju je prijava podnesena),
10. podatke o izlaganju na međunarodnoj izložbi u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom 2. Zakona ako je izum bio izložen,
11. broj i datum prvobitne prijave, kao i brojeve svih izdvojenih prijava u slučaju podjele prijave patenta,
12. podatke o međunarodnoj prijavi, ako je takva prijava podnesena: broj i datum podnošenja međunarodne prijave te broj i datum međunarodne objave,
13. broj i datum europske prijave patenta ako je riječ o pretvorbi iz članka 129. ovoga Zakona,
14. datum objave prijave i broj službenog glasila Zavoda,
15. datum naknadne objave izvještaja o pretraživanju i broj službenog glasila Zavoda, kada je primjenjivo,
16. podatke o zahtjevu za potpuno ispitivanje uvjeta za priznanje patenta,
17. podatke o načinu i datumu okončanja upravnoga postupka ,
18. broj patenta,
19. datum i broj službenog glasila Zavoda u kojem je objavljen podatak o priznavanju patenta ,
20. broj i datum rješenja o priznanju patenta,
21. kada je primjenjivo, podatke o europskom patentu: broj i datum podnošenja zahtjeva za upis europskog patenta u registar, broj i datum objave europske prijave te broj, datum i jezik objave europskog patenta,
22. podatke o plaćanju održavanja prava u vrijednosti,
23. podatke o prestanku vrijednosti prava iz prijave ili patenta: pravni temelj i datum prestanka te opseg prestanka u slučaju djelomičnog prestanka radi odricanja ili upravnog spora,
24. podatke o postupku povodom prijedloga za proglašenje patenta ništavim: datum podnošenja, podnositelj, vrsta i datum odluke,
25. datum ponovne uspostave prava i nastavka postupka ako je doneseno rješenje iz članka 28. ili članka 29. ovoga Zakona,
26. podatke o promjenama koje se odnose na:
a) podnositelja prijave odnosno nositelja patenta (promjena imena, adrese, opunomoćenika i drugo) i
b) prijenos prava, licencije, zalog, ovrhu, stečaj, te ostale podatke od značaja za pravni status prijave/patenta,
27. podatke o oslobađanju od plaćanja upravnih pristojbi i naknada troškova postupka i
28. podatke o svjedodžbi o dodatnoj zaštiti: broj zahtjeva, datum podnošenja zahtjeva, nositelj svjedodžbe, broj svjedodžbe.
Registar uporabnih modela
Članak 22.
Registar uporabnih modela je javan za objavljene uporabne modele, a sadrži sljedeće podatke:
1. broj prijave,
2. datum podnošenja prijave,
3. naziv izuma,
4. klasifikacijsku oznaku prema Međunarodnoj klasifikaciji patenata (MKP),
5. ime i adresu podnositelja prijave ili nositelja uporabnog modela,
6. ime i adresu izumitelja,
7. podatak o dostavljenoj izjavi izumitelja da ne želi biti naveden u prijavi,
8. ime i poslovnu adresu opunomoćenika,
9. podatke o zahtijevanom i priznatom pravu prvenstva iz članka 45. ovoga Zakona (broj i datum podnošenja prve prijave i država u kojoj je ili za koju je prijava podnesena),
10. broj i datum prvobitne prijave, kao i brojeve svih izdvojenih prijava u slučaju podjele prijave,
11. podatke o izlaganju na međunarodnoj izložbi u skladu s člankom 11. stavkom 1. točkom 2. Zakona ako je izum bio izložen,
12. broj i datum prvobitne prijave, kao i brojeve svih izdvojenih prijava u slučaju podjele prijave patenta,
13. podatke o međunarodnoj prijavi ako je takva prijava podnesena: broj i datum podnošenja međunarodne prijave i broj i datum međunarodne objave,
14. broj i datum europske prijave patenta ako je riječ o pretvorbi iz članka 129. ovoga Zakona,
15. podatke o načinu i datumu okončanja upravnoga postupka,
16. broj uporabnog modela,
17. datum i broj službenog glasila Zavoda u kojem je objavljen podatak o registraciji uporabnog modela,
18. broj i datum rješenja o registraciji uporabnog modela,
19. podatke o plaćanju održavanja uporabnog modela u vrijednosti,
20. podatak o zahtjevu za potpuno ispitivanje uvjeta za priznanje patenta,
21. podatak o pretvorbi uporabnog modela u patent nakon provedenog postupka potpunoga ispitivanja i datum objave tog podatka u službenom glasilu Zavoda ako je primjenjivo,
22. podatke o prestanku vrijednosti uporabnog modela: pravni temelj i datum prestanka te opseg prestanka,
23. podatak o poništaju uporabnog modela nakon provedenog postupka potpunoga ispitivanja,
24. podatke o postupku povodom prijedloga za proglašenje ništavim: datum podnošenja, podnositelj, vrsta i datum odluke,
25. datum ponovne uspostave prava i nastavka postupka ako je doneseno rješenje iz članka 28. ili članka 29. ovoga Zakona,
26. podatke o promjenama koje se odnose na:
a) podnositelja prijave odnosno nositelja uporabnog modela (promjena imena, adrese, opunomoćenika i drugo) i
b) prijenos prava, licencije, zalog, ovrhu, stečaj, te ostale podatke od značaja za pravni status prijave ili uporabnog modela i
27. podatke o oslobađanju od plaćanja upravnih pristojbi i naknada troškova postupka.
Registar svjedodžbi o dodatnoj zaštiti
Članak 23.
Registar svjedodžbi o dodatnoj zaštiti za lijekove i za sredstva za zaštitu bilja sadržava sljedeće podatke:
1. broj zahtjeva za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti,
2. datum podnošenja zahtjeva za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti,
3. naziv proizvoda za koji se zahtijeva izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti (kemijsko ili generičko ime),
4. ime i adresu podnositelja zahtjeva,
5. ime i poslovnu adresu opunomoćenika,
6. broj i datum podnošenja prijave temeljnog patenta te naziv izuma,
7. broj i datum odobrenja za stavljanje proizvoda u promet i naziv proizvoda navedenog u odobrenju, kako je propisano člankom 8., stavkom 1. točkama (b) i (c) Uredbe (EZ) br. 469/2009 i člankom 8., stavkom 1. točkama (b) i (c) Uredbe (EZ) br.1610/96,
8. podatak o zatraženom produljenju trajanja svjedodžbe o dodatnoj zaštiti,
9. ime i adresu nositelja svjedodžbe o dodatnoj zaštiti,
10. broj svjedodžbe o dodatnoj zaštiti,
11. datum donošenja rješenja o izdavanju svjedodžbe o dodatnoj zaštiti i, ako je primjenjivo, rješenja o produljenju trajanja svjedodžbe,
12. vrijeme trajanja svjedodžbe o dodatnoj zaštiti,
13. podatke o plaćanju održavanja u vrijednosti svjedodžbe o dodatnoj zaštiti,
14. podatke o načinu i datumu okončanja upravnoga postupka,
15. podatke o prestanku vrijednosti svjedodžbe o dodatnoj zaštiti: pravni temelj i datum prestanka te opseg prestanka,
16. podatke o postupku povodom prijedloga za proglašenje ništavom svjedodžbe o dodatnoj zaštiti: datum podnošenja, podnositelj, vrsta i datum odluke,
17. datum ponovne uspostave prava i nastavka postupka ako je doneseno rješenje iz članka 28. i članka 29. ovoga Zakona,
18. podatke o promjenama koje se odnose na:
a) podnositelja zahtjeva odnosno nositelja svjedodžbe o dodatnoj zaštiti (promjena imena, adrese, opunomoćenika i drugo) i
b) prijenos prava, licencije, zalog, ovrhu, stečaj, te ostale podatke od značaja za pravni status svjedodžbe o dodatnoj zaštiti i
19. podatke o oslobađanju od plaćanja upravnih pristojbi i naknada troškova postupka.
Službeno glasilo
Članak 24.
Zavod izdaje službeno glasilo u kojemu se periodički objavljuju podatci propisani ovim Zakonom i pravilnikom.
R azgledavanje spisa
Članak 25.
(1) Zavod će svim osobama omogućiti razgledavanje spisa koji se odnose na upravne postupke iz članka 18. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Razgledavanje spisa koji se odnose na prijave koje još nisu objavljene nije dopušteno bez izričite suglasnosti podnositelja prijave.
(3) Zavod može i prije objave prijave u službenom glasilu Zavoda svakoj osobi učiniti dostupnima sljedeće podatke: broj prijave, datum podnošenja prijave odnosno u slučaju da je zahtijevano pravo prvenstva broj, datum i naznaku države ili organizacije kojoj je podnesena prva prijava, podatke o podnositelju prijave te naziv izuma.
(4) Kada stranka u postupcima pred Zavodom dostavi dokumente koji sadrže poslovne tajne i povjerljive informacije i tako ih označi, Zavod može na njezin zahtjev poduzeti potrebne mjere radi njihove zaštite
(5) Prije davanja na uvid dokumenata koji sadrže poslovne tajne i povjerljive informacije Zavod će upozoriti osobe koje razgledavaju spis na obavezu čuvanja tih informacija i obavezu potpisivanja izjave o čuvanju povjerljivosti.
Informacijske usluge
Članak 26.
(1) Zavod će svim osobama na zahtjev učiniti dostupnima primjerke objavljenih prijava patenata, patenata, uporabnih modela i svjedodžbi o dodatnoj zaštiti.
(2) Zavod će na zahtjev pružati i druge informacijsko-edukacijske usluge kao što su pretraživanje patentnih dokumenata iz određenog područja tehnike ili tehnologije putem raspoloživih baza podataka, pisani izvještaji o patentibilnosti i drugo.
(3) Način i opseg pružanja ovih usluga kao i naknade troškova za te usluge uređuju se posebnim propisima.
Otklanjanje pogrešaka i očitih propusta
Članak 27.
(1) Zavod će na zahtjev podnositelja prijave, nositelja prava ili po službenoj dužnosti rješenjem ispraviti očite pogreške u dokumentima, registrima koje vodi ili u objavama, uz uvjet plaćanja upravne pristojbe i naknade troškova postupka u slučajevima kada do pogreške nije došlo propustom Zavoda.
(2) Zahtjev za ispravak pogreške iz stavka 1. ovoga članka podnosi se putem obrasca, a sadržava:
1. broj prijave ili prava na koji se zahtjev odnosi,
2. podatke o podnositelju zahtjeva,
3. naznaku pogreške koja se ispravlja,
4. naznaku ispravnog podatka i
5. podatke o opunomoćeniku i urednu punomoć ako se zahtjev podnosi putem opunomoćenika .
(3) Ako zahtjev za ispravak pogreške nije sastavljen u skladu sa stavkom 2. ovoga članka ili nije plaćena propisana upravna pristojba i naknada troškova postupka, Zavod zaključkom poziva podnositelja da u primjerenom roku uredi zahtjev.
(4) Ako podnositelj zahtjeva ne postupi po pozivu iz stavka 3. ovoga članka, Zavod će donijeti rješenje o odbacivanju zahtjeva.
(5) Zavod će objaviti ispravke pogrešno objavljenih podataka iz stavka 1. ovoga članka u službenom glasilu Zavoda.
(6) Ravnatelj Zavoda pravilnikom utvrđuje izgled obrasca iz stavka 1. ovoga članka kao i podatke koji se objavljuju u službenom glasilu Zavoda temeljem stavka 5. ovoga članka.
Ponovna uspostava prava
Članak 28.
(1) Ako je podnositelj prijave ili nositelj prava, unatoč dužnoj pažnji koju su zahtijevale okolnosti propustio izvršiti neku radnju u postupku pred Zavodom u roku propisanom ovim Zakonom, čega je neposredna posljedica gubitak prava iz prijave patenta ili prava, Zavod će rješenjem dopustiti ponovnu uspostavu prava, pod uvjetom da podnositelj:
1. podnese zahtjev za ponovnu uspostavu prava i izvrši sve propuštene radnje u roku iz stavka 2. ovoga članka,
2. iznese činjenice zbog kojih je bio spriječen u roku izvršiti propuštenu radnju i učini ih vjerojatnima i
3. uplati upravnu pristojbu i naknadu troškova postupka.
(2) Zahtjev za ponovnu uspostavu prava podnosi se u onom roku koji ističe ranije od:
1. tri mjeseca od dana kad je prestao razlog koji je uzrokovao propuštanje, ili
2. dvanaest mjeseci od isteka propuštenog roka, odnosno ako se zahtjev odnosi na protek roka za plaćanje troškova održavanja prava u vrijednosti, dvanaest mjeseci od datuma isteka dodatnog roka za plaćanje predviđenog prema članku 89. stavku 5. ovoga Zakona.
(3) Ako podnositelj zahtjeva za ponovnu uspostavu prava nije izvršio sve propuštene radnje u roku iz stavka 2. ovoga članka, odnosno ako nije platio upravnu pristojbu i naknadu troškova postupka za zahtjev, Zavod ga zaključkom poziva da to učini u primjerenom roku.
(4) Ako zahtjev za ponovnu uspostavu prava nije podnesen u propisanom roku, odnosno ako podnositelj ne postupi po zaključku iz stavka 3., Zavod će donijeti rješenje o odbacivanju zahtjeva za ponovnu uspostavu prava.
(5) Ako je zahtjevu udovoljeno, Zavod donosi rješenje o dopuštanju ponovne uspostave prava kojim se postupak vraća u stanje prije propuštanja i poništavaju pravne posljedice koje su nastupile propuštanjem roka.
(6) Zahtjev za ponovnu uspostavu prava ne može se podnijeti zbog propuštanja roka za sljedeće radnje:
1. podnošenje zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka,
2. podnošenje zahtjeva za produljenje roka,
3. podnošenje zahtjeva za priznanje, obnovu, ispravak ili dopunu prava prvenstva,
4. podnošenje zahtjeva za nastavak postupka,
5. podnošenje zahtjeva za potpuno ispitivanje prijave patenta iz članka 62. ovoga Zakona,
6. podnošenje zahtjeva za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti odnosno za njezino produljenje,
7. podnošenje zahtjeva za upis europskog patenta u registar patenata i dostavu dokumentacije iz članka 125. stavka 2. ovoga Zakona, ili/i
8. za sve radnje u postupcima pred Zavodom u kojima sudjeluje više stranaka.
(7) Svaka osoba koja je u dobroj vjeri iskorištavala ili obavila stvarne i ozbiljne pripreme za iskorištavanje izuma koji je predmet objavljene prijave, u razdoblju između gubitka prava iz stavka 1. ovoga članka i objave podatka o dopuštenosti zahtjeva za ponovnu uspostavu prava može bez naknade štete nastaviti s takvim iskorištavanjem isključivo u svrhu vlastitog poslovanja i potreba vezanih uz takvo poslovanje.
(8) Ravnatelj Zavoda pravilnikom utvrđuje sadržaj objave podataka o ponovnoj uspostavi prava u službenom glasilu Zavoda.
Nastavak postupka
Članak 29.
(1) Ako je podnositelj prijave ili nositelj prava propustio u roku izvršiti neku radnju u postupku pred Zavodom čega je neposredna posljedica gubitak prava, Zavod će dopustiti nastavak postupka, pod uvjetom da podnositelj:
1. podnese zahtjev za nastavak postupka i izvrši sve propuštene radnje u roku iz stavka 2. ovoga članka i
2. uplati upravnu pristojbu i naknadu troškova postupka.
(2) Zahtjev za nastavak postupka može se podnijeti u roku od dva mjeseca od dana primitka obavijesti od strane Zavoda o propuštanju roka za izvršenje radnje u postupku i o pravnim posljedicama iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Ako propuštene radnje nisu izvršene u roku iz stavka 2. ovoga članka Zavod će donijeti rješenje o odbacivanju zahtjeva za nastavak postupka.
(4) Ako je zahtjevu udovoljeno, smatra se da pravne posljedice propuštanja roka nisu nastupile.
(5) Zahtjev za nastavak postupka ne može se podnijeti ako je propušten rok:
1. za podnošenje zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka,
2. za podnošenje zahtjeva za priznanje, obnovu, ispravak ili dopunu prava prvenstva,
3. za podnošenje prijedloga za ponovnu uspostavu prava,
4. za plaćanje troškova održavanja prava u vrijednosti,
5. za podnošenje zahtjeva za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti odnosno za njezino produljenje ili/i
6. za sve radnje u postupcima pred Zavodom u kojima sudjeluje više stranaka.
(6) Zavod prije donošenja rješenja o odbijanju zahtjevu za nastavkom postupka obavještava podnositelja o razlozima zbog kojih zahtjev namjerava odbiti, te ga zaključkom poziva da se u primjerenom roku izjasni o tim razlozima.
(7) Ako je Zavod udovoljio zahtjevu iz stavka 1. ovoga članka na odgovarajući način primjenjuje se stavak 8. članka 28. ovoga Zakona.
(8) Ravnatelj Zavoda pravilnikom utvrđuje sadržaj objave podataka o nastavku postupka u službenom glasilu Zavoda.
Promjena imena ili adrese
Članak 30.
(1) Na zahtjev podnositelja prijave ili nositelja prava Zavod donosi rješenje o upisu promjena imena i adrese nositelja prava ili podnositelja prijave u odgovarajući registar, uz uvjet plaćanja propisane upravne pristojbe i naknade troškova provođenja postupka.
(2) Jednim zahtjevom iz stavka 1. ovoga članka može se zatražiti upis promjene imena i adrese za više prijava odnosno prava, pod uvjetom da podnositelj zahtjeva dostavi podatke o brojevima prijava odnosno prava na koje se promjena odnosi i plati upravnu pristojbu i naknadu troškova za svaku od njih.
(3) Ako nisu ispunjeni uvjeti za upis promjene propisani ovim člankom, Zavod zaključkom poziva podnositelja zahtjeva da ukloni te nedostatke u roku od dva mjeseca od dana primitka zaključka.
(4) Rok iz stavka 3. ovoga članka može se na zahtjev podnositelja prijave ili nositelja prava produljiti najviše za jedan mjesec.
(5) Ako nedostatak nije uklonjen u propisanom roku, Zavod donosi odgovarajuće rješenje povodom zahtjeva.
(6) Ako su ispunjeni uvjeti iz ovoga članka, Zavod donosi rješenje o upisu promjene, upisuje izmijenjene podatke u odgovarajući registar i objavljuje ih u službenom glasilu Zavoda.
(7) Odredbe ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju i na promjenu imena ili adrese opunomoćenika te na svaku promjenu koja se odnosi na adresu za dopisivanje.
(8) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnosi se putem obrasca čiji sadržaj i izgled, kao i podatke koji se objavljuju u službenom glasilu Zavoda pravilnikom utvrđuje ravnatelj Zavoda.
2. POKRETANJE POSTUPKA ZA ZAŠTITU IZUMA
Prijava patenta
Članak 31.
(1) Postupak za zaštitu izuma pokreće se podnošenjem Zavodu prijave patenta.
(2) Prijava se podnosi u jednom primjerku, u pisanom obliku, neposredno, poštom ili elektroničkim putem.
(3) Pojedinosti o sredstvima i tehničkim pretpostavkama za podnošenje prijave pravilnikom utvrđuje ravnatelj Zavoda.
Jezik i pismo prijave
Članak 32.
(1) Prijava mora biti sastavljena na hrvatskom jeziku.
(2) Ako je prijava sastavljena na stranom jeziku, Zavodu se mora podnijeti prijevod prijave na hrvatski jezik.
Jedinstvo izuma
Članak 33.
(1) Za svaki izum podnosi se posebna prijava.
(2) Jednom prijavom može se zahtijevati priznanje patenta i za više izuma samo ako su ti izumi međusobno tako povezani da se njima ostvaruje jedinstvena izumiteljska zamisao.
Sadržaj prijave
Članak 34.
(1) Prijava sadrži:
1. zahtjev za priznanje patenta na propisanom obrascu,
2. opis izuma,
3. jedan ili više patentnih zahtjeva za zaštitu izuma,
4. crteže na koje se pozivaju opis izuma i/ili patentni zahtjevi ako su potrebni i
5. sažetak.
(2) Ravnatelj Zavoda pravilnikom pobliže utvrđuje sadržaj i način sastavljanja pojedinih dijelova prijave, kao i potrebne priloge uz prijavu.
Zahtjev za priznanje patenta
Članak 35.
(1) Zahtjev za priznanje patenta sadrži: izričitu naznaku da se zahtijeva priznanje patenta, naziv izuma, podatke o podnositelju prijave, podatke o izumitelju ili naznaku o izjavi da ne želi biti naveden u prijavi te ostale podatke i priloge u skladu s pravilnikom.
(2) Ako izumitelj ne želi biti naveden u prijavi, pisana izjava izumitelja o toj činjenici mora se podnijeti Zavodu najkasnije u roku od četiri mjeseca od datuma podnošenja prijave.
(3) Zavod ne provjerava istinitost podataka navedenih u zahtjevu za priznanje prava.
Opis izuma
Članak 36.
(1) Izum se u prijavi mora dovoljno jasno i detaljno otkriti, tako da ga stručna osoba iz odgovarajućega područja može izvesti.
(2) Opis izuma sadrži osobito: naziv izuma koji jasno i sažeto izražava bit izuma i ne sadržava komercijalne nazive, tehničko područje na koje se odnosi izum, tehnički problem za čije se rješenje traži zaštita patentom, stanje tehnike, otkrivanje biti izuma, kratak opis crteža ako ih ima, detaljan opis najmanje jednog od načina izvođenja izuma, te način industrijske primjene izuma.
(3) Ako izum uključuje upotrebu biološkog materijala ili se odnosi na biološki materijal koji nije dostupan javnosti i koji se ne može otkriti u prijavi na način propisan stavkom 1. ovoga članka, smatra se da je izum jasno i detaljno otkriven pod uvjetom:
1. da je uzorak takva materijala pohranjen u ovlaštenoj instituciji najkasnije na dan podnošenja prijave patenta,
2. da prijava patenta sadržava sve podatke o pohranjenom živom biološkom materijalu koji su poznati podnositelju prijave i
3. da se u prijavi patenta navede naziv ovlaštene institucije i broj pod kojim je biološki materijal zaveden.
(4) Podatci iz stavka 3. ovoga članka mogu biti dostavljeni u roku od šesnaest mjeseci od datuma podnošenja prijave ili, ako je zahtijevano prvenstvo, od datuma najranijeg prvenstva, ali ne nakon isteka roka u kojem su izvršene tehničke pripreme za objavu prijave u službenom glasilu Zavoda.
(5) Ako prijava patenta sadržava otkrivanje jednog nukleotidnog i/ili aminokiselinskog odsječka ili više njih, opis prijave mora sadržavati popis odsječaka.
(6) Popis odsječaka iz stavka 5. ovoga članka koji je podnesen nakon datuma podnošenja prijave patenta neće činiti dio opisa.
Crteži
Članak 37.
(1) Crteži su slike koje predstavljaju nadopunu tehničkog opisa izuma sa svrhom da jasno i nedvojbeno grafički prikazuju sve tehničke elemente izuma bitne za njegovo izvođenje.
(2) Postojanje crteža nije obvezatno.
Patentni zahtjevi
Članak 38.
(1) Patentni zahtjevi moraju biti jasni, sažeti i u cijelosti potkrijepljeni opisom izuma.
(2) Patentnim zahtjevima određuje se predmet čija se zaštita zahtijeva.
(3) Patentni zahtjevi mogu biti nezavisni i zavisni.
(4) Nezavisni patentni zahtjevi sadržavaju nova, bitna obilježja izuma, dok zavisni patentni zahtjevi sadržavaju specifična obilježja izuma koji je određen u nezavisnom ili drugom zavisnom patentnom zahtjevu.
Sažetak
Članak 39.
(1) Sažetak je kratak sadržaj biti izuma koji služi isključivo radi tehničkoga informiranja,te ne može služiti u druge svrhe, a osobito ne u svrhu tumačenja opsega zahtijevane zaštite, kao ni u svrhu primjene odredaba iz članka 10. stavka 3.
(2) Zavod može izmijeniti sažetak ako to smatra neophodnim.
Dostupnost živog biološkog materijala
Članak 40.
(1) Pohranjeni uzorak živoga biološkoga materijala iz članka 36. stavka 3. ovoga Zakona učinit će se na zahtjev dostupnim, izdavanjem njegova uzorka:
1. do objavljivanja prijave patenta, bilo kojoj osobi koja podnese takav zahtjev a koja je u tu svrhu dobila suglasnost podnositelja prijave, kao i osobi koja takav zahtjev podnese bez suglasnosti podnositelja pod uvjetom da dokaže da je podnositelj prijave djelovao protiv njega,
2. između objavljivanja prijave i priznanja patenta, bilo kojoj osobi koja podnese takav zahtjev i
3. nakon priznanja patenta, neovisno o tome je li patent poništen ili ukinut, bilo kojoj osobi koja podnese takav zahtjev.
(2) Uzorak će se učiniti dostupnim pod uvjetom da se osoba koja zahtijeva njegovo izdavanje obveže da do dovršetka postupka priznanja patenta, odnosno za vrijeme trajanja patenta:
1. neće učiniti dostupnim trećim osobama taj uzorak ili bilo koji materijal dobiven iz tog uzorka i
2. koristit će taj uzorak ili bilo koji materijal dobiven iz tog uzorka isključivo u eksperimentalne ili istraživačke svrhe, osim ako se podnositelj prijave ili nositelj patenta izričito odrekao od prava na takvu obvezu tražitelja; ova obaveza ne postoji ako je tražitelj nositelj prisilne licencije.
(3) Podnositelj prijave može do ispunjenja tehničkih uvjeta za objavu prijave patenta podnijeti zahtjev da se dostupnost pohranjenom materijalu dopusti samo izdavanjem uzorka neovisnom stručnjaku kojega je imenovao podnositelj zahtjeva:
1. do objave podatka o priznanju patenta, ili
2. u roku od dvadeset godina od datuma podnošenja ako je prijava odbačena, odbijena ili je postupak po prijavi obustavljen, u kojem se slučaju primjenjuje stavak 2. ovoga članka.
(4) Ako biološki materijal prestane biti dostupan u ovlaštenoj instituciji za pohranu, dopustit će se novo pohranjivanje materijala pod uvjetima jednakim onima koji su navedeni u Budimpeštanskom sporazumu o međunarodnom priznavanju pohrane mikroorganizama.
(5) Smatrat će se da nisu nastupile pravne posljedice prekida dostupnosti ako je potvrda o novoj pohrani koju je izdala ovlaštena ustanova, a kojom se potvrđuje da je novi pohranjeni biološki materijal jednak onome koji je prvobitno pohranjen, dostavljena Zavodu u roku od četiri mjeseca od datuma nove pohrane.
Sadržaj koji je zabranjeno navoditi u prijavi
Članak 41.
(1) Prijava ne smije sadržavati:
1. navode ili druge sadržaje protivne zakonu ili moralu,
2. navode koji omalovažavaju proizvode ili postupke bilo koje treće osobe ili kvalitetu i značenje prijave odnosno patenta te osobe pri čemu se usporedba s prethodnim stanjem tehnike, sama po sebi, ne smatra omalovažavanjem, ili/i
3. navode ili druge sadržaje koji očito nisu bitni ni potrebni.
(2) Ako prijava sadrži navode ili druge sadržaje iz stavka 1. ovoga članka, Zavod ih pri objavi može izostaviti, navodeći mjesto i broj izostavljenih riječi ili crteža.
Sadržaj prijave potreban za utvrđivanje datuma podnošenja
Članak 42.
(1) Za utvrđivanje datuma podnošenja prijave potrebno je da prijava na taj datum sadrži:
1. naznaku da se zahtijeva priznanje patenta,
2. podatke koji omogućuju utvrđivanje identiteta podnositelja prijave ili podatke koji omogućuju stupanje u kontakt s podnositeljem prijave i
3. dio koji na prvi pogled izgleda kao opis izuma, ili pozivanje na prethodno podnesenu prijavu.
(2) Pozivanje na prethodno podnesenu prijavu iz stavka 1. točke 3. ovoga članka mora sadržavati datum podnošenja i broj te prijave, podatak o uredu kojemu je ta prijava podnesena, te navod da prethodna prijava zamjenjuje opis i crteže.
(3) Kada prijava sadržava pozivanje iz stavka 1. točke 3. ovoga članka, primjerak prethodno podnesene prijave s ovjerom ureda kojemu je podnesena, te njezin prijevod na hrvatski jezik ako je podnesena na stranom jeziku, dostavlja se Zavodu u roku od dva mjeseca od datuma podnošenja prijave.
3. PRAVO PRVENSTVA
Prvenstvo ranije prijave
Članak 43.
(1) Ako su isti izum stvorila dva ili više izumitelja neovisno jedan o drugome, prvenstvo u pogledu prava na priznanje patenta ima podnositelj prijave s ranijim datumom podnošenja, pod uvjetom da je ta prijava objavljena u skladu s člankom 60. ovoga Zakona.
(2) Prvenstvo vrijedi od datuma podnošenja prijave Zavodu, osim u slučaju kada je udovoljeno uvjetima za priznanje prava prvenstva iz članka 44. i 45. ovoga Zakona.
Međunarodno pravo prvenstva
Članak 44.
(1) Osoba koja je podnijela urednu prijavu za bilo koji oblik zaštite izuma u nekoj ili za neku državu članicu Pariške unije za zaštitu industrijskog vlasništva ili državu članicu Svjetske trgovinske organizacije (u daljnjem tekstu: WTO), ili njezin pravni sljednik, uživa prilikom podnošenja prijave za zaštitu istog izuma u Republici Hrvatskoj pravo prvenstva tijekom razdoblja od dvanaest mjeseci od datuma podnošenja prve prijave.
(2) Urednom prijavom iz stavka 1. ovoga članka smatra se prijava čiji je datum podnošenja priznat u skladu s nacionalnim zakonodavstvom države članice Pariške unije ili članice WTO-a u kojoj je podnesena ili u skladu s međunarodnim ugovorom zaključenim između država članica, bez obzira na njezinu kasniju pravnu sudbinu.
(3) Kasnija prijava čiji je predmet isti kao i predmet prve prijave koja je podnesena u istoj ili za istu državu smatra se prvom prijavom za potrebe utvrđivanja prava prvenstva pod uvjetom da je na datum podnošenja kasnije prijave prva prijava odbijena, odbačena ili se od nje odustalo prije nego što je postala dostupna javnosti, da nije proizvela nikakve pravne učinke te da nije služila kao osnova za zahtijevanje prava prvenstva.
(4) U slučaju iz stavka 3. ovoga članka, prva prijava ne može više služiti kao osnova za zahtijevanje prava prvenstva.
Zahtijevanje prava prvenstva
Članak 45.
(1) Podnositelj prijave za zaštitu izuma koji zahtijeva pravo prvenstva iz članka 44. ovoga Zakona mora Zavodu podnijeti izjavu o pravu prvenstva u kojoj se navode broj i datum podnošenja prve prijave i država u kojoj je ili za koju je prijava podnesena.
(2) Izjava iz stavka 1. ovoga članka podnosi se Zavodu prilikom podnošenja prijave za zaštitu izuma, a najkasnije do isteka roka od dva mjeseca od datuma podnošenja prijave.
(3) Podnositelj prijave patenta može zahtijevati priznanje višestrukog prava prvenstva na temelju većega broja ranije podnesenih prijava bez obzira na to što one potječu iz različitih država članica Pariške unije ili članice WTO-a, pri čemu se rokovi koji prema ovom Zakonu počinju teći od datuma priznatoga prava prvenstva računaju od najranijega datuma višestrukog prava prvenstva.
(4) Podnositelj prijave koji zahtijeva pravo prvenstva Zavodu mora dostaviti prijepis prve prijave s ovjerom nadležnoga tijela države članice Pariške unije ili članice WTO-a u kojoj je ili za koju je prijava podnesena u roku od šesnaest mjeseci od najranijeg zahtijevanog datuma prvenstva.
(5) Ako prijava čije se prvenstvo zahtijeva nije na hrvatskom jeziku, a osnovanost zahtjeva za priznavanje prava prvenstva je relevantna za utvrđivanje patentibilnosti odnosnog izuma, Zavod može pozvati podnositelja prijave da dostavi prijevod te prijave na hrvatski jezik u roku od dva mjeseca od datuma primitka poziva.
Učinak prava prvenstva
Članak 46.
Datum priznatoga prava prvenstva smatra se datumom podnošenja prijave za zaštitu izuma Zavodu prilikom primjene odredaba članka 10. stavaka 2. i 3. i članka 43. stavka 1.
Ispravak ili dopuna zahtjeva za priznanje prava prvenstva
Članak 47.
(1) Podnositelj prijave može ispraviti ili dopuniti zahtjev za priznanje prava prvenstva u roku od šesnaest mjeseci od najranijeg zahtijevanog datuma prvenstva ili, ako bi ispravak ili dopuna uzrokovali izmjenu najranijeg zahtijevanog datuma prvenstva, u roku od šesnaest mjeseci od ispravljenog datuma najranijeg prvenstva, u ovisnosti koje šesnaestomjesečno razdoblje istječe prije, pod uvjetom da:
1. podnese zahtjev za ispravak ili dopunu u roku od četiri mjeseca od datuma podnošenja prijave i
2. plati upravnu pristojbu i naknadu troškova postupka istovremeno sa zahtjevom iz točke 1 ovoga stavka.
(2) Zavod prethodno obavještava podnositelja prijave o razlozima zbog kojih zahtjev namjerava odbiti u cijelosti ili djelomično, te ga zaključkom poziva da se u primjerenom roku izjasni o tim razlozima.
(3) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka ne može se podnijeti nakon što je podnositelj prijave patenta podnio zahtjev za objavu prijave u skladu s člankom 60. stavkom 2. ovoga Zakona, osim ako takav zahtjev nije povučen prije završetka tehničkih priprema za objavu prijave.
(4) Ako je radi ispravka ili dopune zahtjeva za priznanje prava prvenstva promijenjen datum prava prvenstva, rokovi koji još nisu istekli računaju se od promijenjenog datuma prvenstva.
(5) Ispravak ili dopuna zahtjeva za priznanje prava prvenstva može uključivati ispravak ili dopunu bilo kojeg podatka navedenog u članku 45. stavku 1. ovoga Zakona
Zahtjev za obnovu prava prvenstva
Članak 48.
(1) Ako je datum podnošenja prijave za zaštitu izuma kasniji od datuma na koji je isteklo razdoblje prvenstva iz članka 44. stavka 1. ovoga Zakona, ali je unutar razdoblja od dva mjeseca računajući od tog datuma, Zavod će dopustiti obnovu prava prvenstva, pod uvjetom da podnositelj prijave:
1. podnese zahtjev za obnovu prava prvenstva u roku od dva mjeseca od datuma istjecanja razdoblja prvenstva,
2. navede razloge i dostavi dokaze koji potvrđuju da je do propuštanja roka u kojem se priznaje razdoblje prvenstva došlo unatoč dužnoj pažnji koju su zahtijevale okolnosti i
3. plati upravnu pristojbu i naknadu troškova postupka istovremeno sa zahtjevom iz točke 1. ovoga stavka .
(2) Zavod prethodno obavještava podnositelja prijave o razlozima zbog kojih zahtjev namjerava odbiti u cijelosti ili djelomično, te ga zaključkom poziva da se u primjerenom roku izjasni o tim razlozima.
(3) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka ne može se podnijeti nakon što je podnositelj prijave patenta podnio zahtjev za objavu prijave u skladu s člankom 60. stavkom 2. ovoga Zakona, osim ako takav zahtjev nije povučen prije završetka tehničkih priprema za objavu prijave.
Obilježja izuma na koja se odnosi zahtjev za priznanje prava prvenstva
Članak 49.
(1) Zahtjev za priznanje prava prvenstva može se odnositi samo na ona obilježja izuma koja su sadržana u prvoj prijavi ili prijavama čije se prvenstvo zahtijeva.
(2) Ako se pojedina obilježja izuma na koja se odnosi zahtjev za priznanje prava prvenstva ne nalaze u patentnim zahtjevima sadržanima u prvoj prijavi, odnosno prijavama, pravo prvenstva će se priznati ako se ta obilježja mogu utvrditi iz svih sastavnih dijelova prijave.
4. POSTUPAK ISPITIVANJA PRIJAVE
Utvrđivanje datuma podnošenja prijave
Članak 50.
(1) Nakon primitka prijave Zavod ispituje ispunjava li ona uvjete za utvrđivanje datuma podnošenja iz članka 42. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Ako prijava ne ispunjava uvjete za utvrđivanje datuma podnošenja iz članka 42. stavka 1. ovoga Zakona, Zavod zaključkom poziva podnositelja prijave da u roku od dva mjeseca od dana njegova primitka otkloni navedene nedostatke.
(3) Ako podnositelj prijave otkloni navedene nedostatke u roku iz stavka 2. ovoga članka, datum primitka zahtijevanih ispravaka smatrat će se datumom podnošenja prijave.
(4) Na zahtjev podnositelja prijave, rok iz stavka 2. ovoga članka može se produljiti najviše za mjesec dana.
(5) Ako podnositelj ne postupi u skladu sa zaključkom Zavoda u roku iz stavka 2. ovoga članka, prijava se odbacuje rješenjem.
Dijelovi opisa ili crteži koji nedostaju
Članak 51.
(1) Ako Zavod prilikom ispitivanja uvjeta za utvrđivanje datuma podnošenja utvrdi da u prijavi nedostaju dio opisa izuma ili crtež na koje se poziva u prijavi, zaključkom poziva podnositelja prijave da dostavi dijelove prijave koji nedostaju u roku od dva mjeseca od dana primitka zaključka.
(2) Ako podnositelj postupi po zaključku Zavoda iz stavka 1. ovoga članka, datumom podnošenja prijave smatrat će se datum na koji Zavod zaprimi taj dio opisa izuma ili taj crtež, odnosno datum na koji su ispunjeni svi uvjeti iz članka 42. stavka 1. ovoga Zakona, ovisno o tome koji je datum kasniji.
(3) Ako su dio opisa izuma ili crteži koji su nedostajali podneseni u roku iz stavka 1. ovoga članka, a u prijavi se zahtijeva prvenstvo ranije prijave, datumom podnošenja smatrat će se datum na koji su ispunjeni uvjeti iz članka 42. stavka 1. ovoga Zakona, pod uvjetom da su dio opisa izuma ili crteža koji nedostaju u cijelosti sadržani u ranijoj prijavi.
(4) Ako dio opisa izuma ili crteži ne budu dostavljeni, smatrat će se da se prijavitelj na njih nije ni pozvao.
(5) Na zahtjev podnositelja prijave, rok iz stavka 1. ovoga članka može se produljiti za najviše mjesec dana.
Upis prijave u registar
Članak 52.
Prijava kojoj je utvrđen datum podnošenja upisuje se u odgovarajući registar iz članka 20. stavka 1. ovoga Zakona, o čemu Zavod obavještava podnositelja.
Izdavanje uvjerenja o pravu prvenstva
Članak 53.
(1) Na zahtjev podnositelja prijave i nakon uplate propisane upravne pristojbe i naknade troškova, Zavod izdaje uvjerenje o pravu prvenstva.
(2) Ravnatelj Zavoda pravilnikom utvrđuje sadržaj uvjerenja iz stavka 1. ovoga članka.
Podjela prijave patenta
Članak 54.
(1) Podnositelj može sam ili na zahtjev Zavoda podijeliti predmet prvobitne prijave patenta kojoj je utvrđen datum podnošenja na dvije ili više izdvojenih prijava i na temelju svake od njih nastaviti samostalni postupak.
(2) Predmet zaštite izdvojene prijave ne smije izlaziti izvan sadržaja prvobitne prijave.
(3) Podjela prvobitne prijave patenta dopuštena je do donošenja rješenja o zahtjevu za priznanje patenta.
(4) Izdvojena prijava zadržava datum podnošenja prvobitne prijave i, ako za to ima temelja u smislu odredbe članka 44. ovoga Zakona, uživa pravo prvenstvo prvobitne prijave patenta.
Formalno ispitivanje prijave patenta
Članak 55.
(1) Formalnim ispitivanjem prijave kojoj je utvrđen datum podnošenja utvrđuje se ispunjava li prijava sljedeće uvjete:
1. je li plaćena upravna pristojba i naknada troškova postupka za podnošenje prijave,
2. je li podnesen prijevod prijave na hrvatski jezik ako je prijava sastavljena na stranom jeziku,
3. zastupa li podnositelja prijave iz članka 17. stavak 1. ovoga Zakona, ovlašteni opunomoćenik,
4. je li dostavljena uredna punomoć za zastupanje ako se prijava podnosi putem opunomoćenika,
5. je li naznačen izumitelj, odnosno, je li dostavljena izjava izumitelja da ne želi biti naveden u prijavi,
6. sadržava li sve dijelove iz članka 34. ovoga Zakona i propisane priloge uz prijavu i
7. je li podnesen uredan zahtjev za priznanje prava prvenstva ako je priznanje prava prvenstva zahtijevano.
(2) Ako se provedenim ispitivanjem utvrdi da nisu ispunjeni svi uvjeti iz stavka 1. ovoga članka, Zavod zaključkom nalaže podnositelju prijave da u roku od dva mjeseca od dana primitka zaključka otkloni izričito navedene nedostatke.
(3) Na obrazloženi zahtjev podnositelja prijave Zavod može produljiti rok iz stavka 2. ovoga članka za vrijeme koje smatra opravdanim ali ne više od tri mjeseca.
(4) Ako podnositelj u određenom roku ne otkloni nedostatke iz stavka 1, točaka od 1. do 6. ovoga članka, Zavod donosi rješenje o odbacivanju prijave patenta.
( 5 ) Ako podnositelj u određenom roku ne uredi zahtjev za priznanje prava prvenstva iz stavka 1. točke 7. ovoga članka, Zavod neće priznati pravo prvenstva.
Izmjene prijave patenta
Članak 56.
(1) Prijava patenta kojoj je utvrđen datum podnošenja ne može se naknadno izmijeniti proširenjem predmeta čija se zaštita zahtijeva.
(2) Podnositelj prijave ne smije mijenjati opis, patentni(e) zahtjev(e) i crtež(e) prijave prije primitka izvještaja o pretraživanju stanja tehnike.
(3) Podnositelj prijave može nakon primitka izvještaja o pretraživanju stanja tehnike sam, jedanput izmijeniti opis, patentni(e) zahtjev(e) i crtež(e), pod uvjetom da izmjenu podnese istodobno s odgovorom na izvještaj.
(4) Izmijenjeni patentni zahtjevi ne smiju se odnositi na sadržaj prijave za koji nije izvršeno pretraživanje stanja tehnike i koji u kombinaciji s izumom ili sa skupinom izuma za koji je izvorno zahtijevana zaštita ne ostvaruju jedinstvenu izumiteljsku zamisao.
Zahtjev za pretraživanje
Članak 57.
(1) Ako prijava patenta ispunjava uvjete iz članka 55. stavka 1. ovoga Zakona, Zavod zaključkom poziva podnositelja prijave da u roku od dva mjeseca od dana njegova primitka podnese zahtjev i plati upravnu pristojbu i naknadu troškova postupka za izradu izvještaja o pretraživanju stanja tehnike za izum čija se zaštita zahtijeva.
(2) Ako podnositelj prijave u propisanom roku ne podnese zahtjev i ne plati upravnu pristojbu i naknadu troškova postupka za izradu izvještaja o pretraživanju iz stavka 1. ovoga članka, Zavod rješenjem odbacuje prijavu patenta.
(3) Podnositelj prijave može zatražiti da izvještaj o pretraživanju stanja tehnike za prijavu patenta koja ispunjava uvjete iz članka 55. stavka 1. ovoga Zakona izradi patentni ured druge države ili međudržavni ured s kojima Zavod ima sklopljen ugovor o suradnji pod uvjetom da Zavodu podnese takav zahtjev najkasnije u roku iz stavka 1. ovoga članka i plati naknadu troškova tog postupka.
(4) Način podnošenja zahtjeva iz stavka 3. ovoga članka, prilozi uz zahtjev, sadržaj obrasca putem kojega se zahtjev podnosi, te tijek postupka po zahtjevu pobliže se utvrđuju pravilnikom.
(5) Zahtjev za pretraživanje stanja tehnike koji nije u skladu sa stavcima 3. i 4. ovoga članka, neće biti proslijeđen patentnom uredu druge države ili međudržavnom uredu s kojim Zavod ima sklopljen ugovor o suradnji o čemu će bez odgode obavijestiti podnositelja prijave i pozvati ga da zahtjev uredi u roku od mjesec dana od datuma primitka obavijesti.
(6) Ako podnositelj prijave u propisanom roku ne uredi zahtjev u skladu s pozivom iz stavka 5. ovoga članka Zavod rješenjem odbacuje prijavu patenta.
(7) Zahtjevi iz stavaka 1. i 3.ovoga članka ne mogu se povući.
(8) Pravilnik iz stavka 4. ovoga članka donosi ravnatelj Zavoda.
Izvještaj o pretraživanju stanja tehnike
Članak 58.
(1) Zavod izrađuje izvještaj o pretraživanju stanja tehnike za izum čija se zaštita zahtijeva na temelju patentnih zahtjeva, uzimajući u obzir opis izuma i crteže koji su uz njih podneseni u mjeri kojoj je potrebno, te ga odmah prosljeđuje podnositelju prijave uz primjerke svih dokumenata koji se u izvještaju navode.
(2) Ako tijekom izrade izvještaja iz stavka 1. ovoga članka utvrdi da nije moguće provesti pretraživanje stanja tehnike u odnosu na sve ili pojedine patentne zahtjeve jer prijava patenta ne ispunjava uvjete iz ovoga Zakona, Zavod će ili navesti u izjavi da nije u mogućnosti izvršiti pretraživanje ili izraditi djelomični izvještaj o pretraživanju stanja tehnike u mjeri u kojoj je to moguće.
(3) Ako tijekom izrade izvještaja iz stavka 1. ovoga članka utvrdi da prijava patenta ne ispunjava uvjete jedinstva izuma, Zavod će izraditi djelomični izvještaj o pretraživanju stanja tehnike koji se odnosi na izum ili na skupinu izuma u smislu članka 33. ovoga Zakona koji su prvi navedeni u patentnim zahtjevima.
(4) Zavod će nakon izrade djelomičnog izvještaja iz stavka 3. ovoga članka obavijestiti podnositelja prijave da će izvještajem o pretraživanju biti obuhvaćeni i ostali izumi pod uvjetom plaćanja dodatne pristojbe za pretraživanje za svaki obuhvaćeni izum u roku dva mjeseca od dana primitka obavijesti.
(5) Izjava ili djelomični izvještaj iz stavka 2. ovoga članka, kao i izvještaj izrađen temeljem stavka 3. ovoga članka, smatrat će se izvještajem o pretraživanju tijekom daljnjeg postupka.
(6) Ravnatelj Zavoda pravilnikom utvrđuje način izrade i sadržaj izvještaja o pretraživanju stanja tehnike.
Pisano mišljenje o patentibilnosti
Članak 59.
(1) Na zahtjev podnositelja prijave, Zavod uz izvještaj o pretraživanju iz članka 58. ovoga Zakona može izraditi i pisano mišljenje o patentibilnosti kojim se utvrđuje ispunjava li prijava i izum na koji se odnosi uvjete novosti, inventivne razine i industrijske primjenjivosti i ostale uvjete ovoga Zakona, uzimajući u obzir dokumente navedene u izvještaju o pretraživanju stanja tehnike.
(2) Zahtjev za izradu pisanog mišljenja o patentibilnosti može se podnijeti istovremeno sa zahtjevom iz članka 57. ovoga Zakona ili najkasnije u roku od dva mjeseca nakon podnošenja tog zahtjeva pod uvjetom plaćanja upravne pristojbe i naknade troškova.
(3) Ako nije udovoljeno uvjetima iz stavka 2. ovoga članka, Zavod će zahtjev za izradu pisanog mišljenja o patentibilnosti odbaciti.
(4) Odredbe članka 58. ovoga Zakona primjenjuju se na odgovarajući način na izradu pisanog mišljenja o patentibilnosti.
(5) Podnositelj može odgovoriti na pisano mišljenje o patentibilnosti i po potrebi izmijeniti opis, patentne zahtjeve i crteže najkasnije do podnošenja zahtjeva za potpuno ispitivanje iz članka 62. ovoga Zakona, što će Zavod uzeti u obzir u postupku potpunog ispitivanja.
(6) U slučaju da podnositelj ne odgovori na pisano mišljenje o patentibilnosti, ono će se smatrati prvim rezultatom u postupku potpunog ispitivanja iz članka 63. ovoga Zakona.
(7) Pisano mišljenje o patentibilnosti ne objavljuje se.
(8) Ravnatelj Zavoda pravilnikom utvrđuje način izrade i sadržaj pisanog mišljenja o patentibilnosti.
5. OBJAVA PRIJAVE PATENTA
Način i sadržaj objave prijave patenta
Članak 60.
(1) Zavod objavljuje prijavu patenta u službenom glasilu Zavoda, što je prije moguće nakon isteka osamnaest mjeseci od datuma njezina podnošenja, odnosno od datuma priznatoga prvenstva, čime prijava postaje dostupna javnosti.
(2) Prijava patenta iz stavka 1. ovoga članka može se objaviti na zahtjev podnositelja i prije isteka navedenog roka, ali ne prije isteka tri mjeseca od datuma njezina podnošenja Zavodu.
(3) Prijava patenta koja je objavljena ili na koji drugi način učinjena dostupnom javnosti, unatoč tome što je postupak pokrenut prijavom bio okončan, ne ulazi u stanje tehnike.
(4) Zavod uz objavu prijave patenta objavljuje i izvještaj o pretraživanju stanja tehnike iz članka 58. ovoga Zakona ako je to moguće.
(5) Ako izvještaj o pretraživanju stanja tehnike iz članka 58. ovoga Zakona nije moguće objaviti istovremeno s objavom prijave patenta, bit će objavljen naknadno.
(6) Ravnatelj Zavoda pravilnikom pobliže utvrđuje sadržaj objave prijave patenta.
Obavijest o objavi
Članak 61.
Zavod obavještava podnositelja prijave patenta o datumu objave prijave, odnosno izvještaja o pretraživanju stanja tehnike u službenom glasilu Zavoda, te o obavezi podnošenja zahtjeva iz članka 62. ovoga Zakona.
Zahtjev za potpuno ispitivanje
Članak 62.
(1) Podnositelj prijave može podnijeti zahtjev za potpuno ispitivanje uvjeta za priznanje patenta do isteka roka od šest mjeseci od datuma objave u službenom glasilu Zavoda izvještaja o pretraživanju stanja tehnike iz članka 58. ovoga Zakona.
(2) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka ne može se povući.
(3) Zahtjev se smatra podnesenim uplatom upravne pristojbe i naknade troškova postupka za ispitivanje.
(4) Ako u propisanom roku nije podnesen zahtjev iz stavka 1. ovoga članka odnosno ako nije plaćena upravna pristojba i naknada troškova postupka ispitivanja, Zavod donosi rješenje o odbacivanju prijave patenta.
6. TIJEK POSTUPKA POTPUNOGA ISPITIVANJA UVJETA ZA PRIZNANJE PATENTA
Potpuno ispitivanje
Članak 63.
(1) Potpunim ispitivanjem prijave patenta Zavod utvrđuje ispunjava li izum sve uvjete za priznanje patenta koji su propisani ovim Zakonom, odnosno je li predmet prijave:
1. izum koji nije isključen iz zaštite u smislu članka 6. stavka 2. te članaka 8. i 9. ovoga Zakona,
2. izum koji je u skladu s pravilom o jedinstvu izuma iz članka 33. ovoga Zakona,
3. izum koji je nov u skladu s člancima 10. i 11. ovoga Zakona, koji ima inventivnu razinu u skladu s člankom 12. ovoga Zakona i koji je industrijski primjenljiv u skladu s člankom 13. ovoga Zakona,
4. izum koji je u prijavi otkriven u skladu s člankom 36. ovoga Zakona, ili/i
5. izum koji ispunjava uvjete iz članaka 37. i 38. ovoga Zakona.
(2) Potpuno ispitivanje prijave patenta iz stavka 1. ovoga članka Zavod može provesti, u potpunosti ili djelomično, putem jednoga od državnih patentnih ureda drugih zemalja ili međudržavnih ureda s kojima ima sklopljen ugovor o suradnji.
(3) Podnositelj koji je prijavu patenta za zaštitu istog izuma podnio i jednom od patentnih ureda drugih zemalja može Zavodu dostaviti rezultate postupka potpunog ispitivanja provedenog od strane tog ureda prevedene na hrvatski jezik.
(4) Ako Zavod tijekom postupka potpunoga ispitivanja utvrdi da izum koji je predmet prijave ne ispunjava sve uvjete iz stavka 1. ovoga članka, obavještava o tome podnositelja prijave i poziva ga onoliko puta koliko je potrebno da se očituje te da u roku koji ne može biti kraći od dva mjeseca niti dulji od tri mjeseca od dana primitka obavijesti ispravi utvrđene nedostatke.
(5) Obavijest iz stavka 4. ovoga članka sadržava rezultat ispitivanja uz obrazloženje svih razloga zbog kojih se patent ne može priznati.
(6) Rok iz stavka 1. ovoga članka Zavod može produljiti na obrazloženi zahtjev podnositelja prijave.
Primjedbe treće strane
Članak 64.
(1) Nakon objave prijave patenta treća strana može Zavodu podnijeti primjedbe na patentibilnost izuma koji je predmet prijave.
(2) Primjedbe na patentibilnost iz stavka 1. ovoga članka moraju biti u pisanom obliku i odgovarajuće obrazložene, a Zavod ih može uzeti u razmatranje prilikom ispitivanja uvjeta za priznanje patenta te ih dostaviti podnositelju prijave ili nositelju patenta na očitovanje.
(3) Osoba iz stavka 1. ovoga članka ne smatra se strankom u postupku pred Zavodom.
Žurno postupanje
Članak 65.
Na zahtjev podnositelja prijave odnosno nositelja uporabnog modela u postupku zbog povrede prava iz objavljene prijave patenta ili uporabnog modela Zavod će odmah uzeti u rad prijavu i žurno provesti postupak potpunog ispitivanja pod uvjetom da je prilikom podnošenja zahtjeva plaćena upravna pristojba i naknada troškova upravnoga postupka za provedbu postupka potpunog ispitivanja te dokaz da je pokrenut postupak zbog povrede prava.
Rješenje o odbijanju
Članak 66.
Zavod donosi rješenje o odbijanju patenta ako je tijekom postupka potpunog ispitivanja utvrđeno da prijava patenta ne ispunjava sve uvjete za priznanje patenta iz članka 63. stavka 1. ovoga Zakona.
Rješenje o priznanju
Članak 67.
(1) Ako Zavod utvrdi da prijava patenta ispunjava sve uvjete propisane ovim Zakonom dostavit će podnositelju prijedlog konačnog sadržaja prijave za koju namjerava priznati patent i pozvati ga da u roku od dva mjeseca od dana primitka poziva podnese pisanu suglasnost na dostavljeni tekst.
(2) Zavod prije donošenja rješenja o priznanju patenta poziva podnositelja prijave da u roku od dva mjeseca od dana primitka poziva plati naknadu troškova za tiskanje objave podatka o priznanju patenta te izdavanje isprave o patentu i patentnoga spisa.
(3) Ako podnositelj prijave u roku plati troškove iz stavka 2. ovoga članka smatrat će se da je suglasan s predloženim tekstom, te Zavod donosi rješenje o priznanju patenta prema konačnom sadržaju prijave patenta koji je podnositelju dostavljen u smislu stavka 1. ovoga članka.
(4) Ako podnositelj prijave patenta u roku dostavi Zavodu pisanu izjavu da nije suglasan s predloženim tekstom iz stavka 1. ovoga članka, obvezan je navesti razloge zbog kojih nije suglasan s prijedlogom i Zavodu istovremeno dostaviti izmijenjeni tekst patentnih zahtjeva.
(5) Ako Zavod prihvati podnositeljeve razloge i izmijenjeni tekst patentnih zahtjeva iz stavka 4. ovoga članka, donosi rješenje o priznanju patenta prema tekstu patentnih zahtjeva koje je predložio podnositelj prijave patenta.
(6) Ako utvrdi da se razlozi koje podnositelj navodi ne mogu prihvatiti, Zavod u pisanom obliku o tome detaljno izvještava podnositelja i donosi rješenje o priznanju patenta prema konačnom tekstu patentnih zahtjeva kakav je dostavljen na suglasnost.
(7) Ako podnositelj prijave u propisanom roku ne plati naknadu troškova iz stavka 2. ovoga članka, Zavod donosi rješenje o odbacivanju prijave za priznanje patenta.
Upis priznatog prava
Članak 68.
Podatci o priznatom patentu i uporabnom modelu upisuju se u registar iz članka 21. ovoga Zakona.
Isprava
Članak 69.
(1) Nositelju patenta izdaje se isprava o priznatom pravu, što je prije moguće od datuma donošenja rješenja o priznanju prava.
(2) Ravnatelj Zavoda pravilnikom pobliže utvrđuje sadržaj i oblik isprave iz stavka 1. ovoga članka.
Spis
Članak 70.
(1) Nositelju patenta izdaje se patentni spis što je prije moguće od datuma donošenja rješenja o priznanju patenta.
(2) Ravnatelj Zavoda pravilnikom pobliže utvrđuje sadržaj i oblik spisa iz stavka 1. ovoga članka.
Objava podatka o priznanju prava
Članak 71.
(1) Podatak o priznanju prava objavljuje se u službenom glasilu Zavoda.
(2) Ravnatelj Zavoda pravilnikom pobliže utvrđuje podatke koji se objavljuju u službenom glasilu Zavoda.
DIO PETI
UPORABNI MODEL
Uvjeti i predmet zaštite
Članak 72.
(1) Uporabni model registrira se za izum čiji je predmet zaštite patentibilan u skladu s člankom 6. ovoga Zakona.
(2) Uporabni model ne registrira se za:
1. izum iz područja biotehnologije,
2. izum kemijske ili farmaceutske tvari,
3. izum čije bi komercijalno iskorištavanje bilo protivno javnom poretku ili moralu, pri čemu se iskorištavanje ne smatra protivnim javnom poretku ili moralu samo iz razloga što je takvo iskorištavanje zabranjeno zakonom ili drugim propisom i
4. postupak.
Nacionalno pravo prvenstva
Članak 73.
(1) Svaka osoba koja je podnijela urednu prijavu patenta, uživat će prvenstvo od datuma te prijave u svrhu podnošenja prijave uporabnog modela ili pretvorbe iz prijave patenta u prijavu uporabnog modela pod uvjetom da je prijava uporabnog modela za isti izum Zavodu podnesena u roku od 12 mjeseci od datuma podnošenja prijave patenta te da prvenstvo već nije zahtijevano za prijavu patenta na čije se prvenstvo namjerava pozvati.
(2) Podnositelj prijave uporabnog modela dužan je zahtjev za priznanje prvenstva iz stavka 1. ovoga članka podnijeti najkasnije do isteka roka od dva mjeseca od datuma podnošenja te prijave.
(3) Odredbe članka 44. i 45. ovoga Zakona koje se odnose na međunarodno prvenstvo primjenjuju se na odgovarajući način na nacionalno prvenstvo.
Prijava uporabnog modela
Članak 74.
(1) Postupak za registraciju uporabnog modela pokreće se podnošenjem Zavodu prijave uporabnog modela.
(2) Prijava iz stavka 1. ovoga članka ne može sadržavati više od 10 patentnih zahtjeva.
Ispitivanje prijave uporabnog modela
Članak 75.
(1) U postupku ispitivanja prijave uporabnog modela kojoj je utvrđen datum podnošenja u smislu članka 50. ovoga Zakona Zavod utvrđuje ispunjava li ona sljedeće uvjete:
1. je li u skladu s člankom 55. ovoga Zakona,
2. je li sastavljena na način propisan člankom 35., člankom 36. stavcima 1. i 2., člancima od 37. do 39., člankom 41. i člankom 74. stavkom 2. ovoga Zakona i
3. je li predmet zaštite izum koji nije isključen iz zaštite u smislu članka 6. stavka 2. te članka 72. stavka 2. Zakona.
(2) U postupku ispitivanja uporabnog modela ne ispituju se novost, inventivna razina i industrijska primjenjivost prijavljenog izuma.
(3) Ako Zavod tijekom postupka ispitivanja utvrdi da prijava ne ispunjava sve uvjete iz stavka 1. ovoga članka, obavještava o tome podnositelja prijave i poziva ga da u roku koji ne može biti kraći od dva mjeseca niti dulji od tri mjeseca od dana primitka obavijesti ispravi utvrđene nedostatke.
(4) Obavijest iz stavka 3. ovoga članka sadržava rezultat ispitivanja uz obrazloženje svih razloga zbog kojih uporabni model ne može biti priznat.
(5) Podnositelj prijave može nakon primitka obavijesti iz stavka 3. ovoga stavka izmijeniti opis, patentni(e) zahtjev(e) i crtež(e) pod uvjetom da izmjenu podnese istodobno s odgovorom na izvještaj.
(6) Rok iz stavka 3. ovoga članka Zavod može produljiti na obrazloženi zahtjev podnositelja prijave.
(7) Ako podnositelj u određenom roku ne otkloni nedostatke iz stavka 3. ovoga članka, Zavod donosi rješenje o odbacivanju prijave uporabnog modela.
(8) Prijava uporabnog modela ne objavljuje se.
Rješenje o odbijanju uporabnog modela
Članak 76.
Zavod donosi rješenje o odbijanju uporabnog modela ako je tijekom postupka ispitivanja temeljem članka 75. ovoga Zakona utvrđeno da prijava ne ispunjava sve uvjete za registraciju uporabnog modela.
Rješenje o registraciji uporabnog modela
Članak 77.
(1) Ako Zavod utvrdi da prijava uporabnog modela ispunjava sve uvjete iz članka 75. stavka 1. ovoga Zakona obavijestit će podnositelja prijave o pravnim posljedicama registracije uporabnog modela i dostaviti mu prijedlog konačnog sadržaja prijave za koju namjerava priznati uporabni model te ga pozvati ga da u roku od jednog mjeseca od dana primitka poziva podnese pisanu suglasnost na dostavljeni tekst.
(2) Zavod prije donošenja rješenja o registraciji uporabnog modela poziva podnositelja prijave da u roku od jednog mjeseca od dana primitka poziva plati naknadu troškova za tiskanje objave podatka o registraciji uporabnog modela te izdavanje isprave o uporabnom modelu i spisa uporabnog modela.
(3) Ako podnositelj prijave u roku plati troškove iz stavka 2. ovoga članka smatrat će se da je suglasan s predloženim tekstom, te Zavod donosi rješenje o registraciji uporabnog modela prema konačnom sadržaju prijave uporabnog modela koji je podnositelju dostavljen u smislu stavka 1. ovoga članka.
(4) Ako podnositelj prijave uporabnog modela pravodobno dostavi Zavodu pisanu izjavu da nije suglasan s prijedlogom iz stavka 2. ovoga članka, obvezan je navesti razloge i Zavodu dostaviti izmijenjeni tekst patentnih zahtjeva.
(5) Ako Zavod prihvati podnositeljeve razloge i izmijenjeni tekst patentnih zahtjeva iz stavka 4. ovoga članka, donosi rješenje o registraciji uporabnog modela prema tekstu patentnih zahtjeva koje je predložio podnositelj prijave.
(6) Ako se razlozi koje podnositelj navodi ne mogu prihvatiti, Zavod u pisanom obliku o tome detaljno izvještava podnositelja i donosi rješenje o registraciji uporabnog modela prema konačnom tekstu patentnih zahtjeva kakav je dostavljen na suglasnost.
(7) Ako podnositelj prijave u propisanom roku ne plati naknadu troškova iz stavka 2. ovoga članka, Zavod donosi rješenje o odbacivanju prijave uporabnog modela.
(8) Podnositelj prijave može u roku iz stavka 1. ovoga članka zatražiti pretvorbu prijave uporabnog modela u prijavu patenta.
Potpuno ispitivanje uporabnog modela
Članak 78.
(1) Na zahtjev nositelja uporabnog modela Zavod će provesti postupak potpunoga ispitivanja predmeta zaštite uporabnog modela pod uvjetom plaćanja upravne pristojbe i naknade troškova postupka izrade izvještaja o pretraživanju stanja tehnike i postupka potpunog ispitivanja.
(2) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka može se podnijeti najkasnije do isteka sedme godine trajanja uporabnog modela i ne može se povući.
(3) Ako izum koji je predmet zaštite uporabnog modela ispunjava uvjete propisane člankom 63. stavkom 1. točkama od 1. do 3. ovoga Zakona, Zavod njegovom nositelju izdaje rješenje o priznanju patenta.
(4) Na postupak potpunoga ispitivanja uporabnog modela na odgovarajući se način primjenjuju odredbe članka 63. stavaka od 2. do 6. te članaka od 66. do 71. ovoga Zakona.
(5) Uporabni model koji ne ispunjava uvjete iz članka 63. stavka 1. točaka od 1. do 3. ovoga Zakona Zavod proglašava ništavim po službenoj dužnosti.
(6) Zavod upisuje podatke o pretvorbi uporabnog modela u patent ili podatke o njegovom proglašavanju ništavim u registar iz članka 22. ovoga Zakona i objavljuje ih u službenom glasilu Zavoda.
(7) Ravnatelj Zavoda pravilnikom pobliže utvrđuje podatke iz stavka 6. ovoga članka koji se objavljuju u službenom glasilu Zavoda.
Pretvorba prijave
Članak 79.
(1) Podnositelj može podnijeti zahtjev za pretvorbu prijave uporabnog modela u prijavu patenta i obratno, o čemu Zavod donosi odgovarajuće rješenje.
(2) Zahtjev za pretvorbom prijave uporabnog modela u prijavu patenta može se podnijeti do donošenja rješenja iz članka 76. ili članka 77. ovoga Zakona.
(3) Zahtjev za pretvorbom prijave patenta u prijavu uporabnog modela može se podnijeti najkasnije do isteka 6 mjeseci od datuma objave izvještaja o pretraživanju stanja tehnike u službenom glasilu Zavoda.
(4) Pretvorena prijava zadržava datum podnošenja prijave uporabnog modela odnosno prijave patenta.
DIO ŠESTI
SVJEDODŽBA O DODATNOJ ZAŠTITI
Područje primjene
Članak 80.
(1) Ako je predmet patenta proizvod koji je sastavni dio lijeka namijenjenoga ljudima ili životinjama za čije je stavljanje u promet potrebno izdavanje odobrenja nadležnoga tijela, Zavod može izdati svjedodžbu o dodatnoj zaštiti za taj proizvod pod uvjetima propisanima Uredbom (EZ) br. 469/2009.
(2) Ako je predmet patenta proizvod koji je sastavni dio sredstva za zaštitu bilja za čije je stavljanje u promet potrebno izdavanje odobrenja nadležnoga tijela, Zavod može izdati svjedodžbu o dodatnoj zaštiti za taj proizvod pod uvjetima propisanima Uredbom (EZ) br. 1610/1996.
(3) Svjedodžba o dodatnoj zaštiti iz stavka 1. ovoga članka može se produljiti u skladu s člankom 13. stavkom 3. Uredbe (EZ) br. 469/2009 i člankom 36. Uredbe (EZ) broj 1901/2006 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. prosinca 2006. godine o lijekovima za pedijatrijsku upotrebu.
(4) Na pojedina pitanja iz postupaka koji se odnose na svjedodžbu o dodatnoj zaštiti, a koja nisu uređena uredbama (EZ) br. 469/2009 i 1610/1996, na odgovarajući će se način primjenjivati odredbe ovoga Zakona.
(5) Odredbe iz Dijela VI ovoga Zakona ne primjenju se na uporabni model.
Zahtjev za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti
Članak 81.
(1) Zahtjev za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti podnosi se Zavodu u skladu s odredbama članka 7. stavaka 1. i 2. Uredbe (EZ) br. 469/2009 i članka 7. Uredbe (EZ) br . 1610/96 .
(2) Pored sadržaja propisanog člankom 8. stavkom 1. Uredbe ( EZ) br . 469/2009 i člankom 8. stavkom 1. Uredbe (EZ) br. 1610/96 zahtjev za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti mora sadržavati i naziv proizvoda za koji se zahtijeva izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti.
(3) Za zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnositelj je dužan platiti upravnu pristojbu i naknadu troškova postupka.
(4) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnosi se putem obrasca čiji sadržaj i izgled pobliže pravilnikom utvrđuje ravnatelj Zavoda.
Sadržaj potreban za utvrđivanje datuma podnošenja zahtjeva za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti
Članak 82.
(1) Za priznanje datuma podnošenja zahtjeva za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti potrebno je da on na taj datum sadržava barem:
1. naznaku da se zahtijeva izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti,
2. podatke koji omogućuju utvrđivanje identiteta podnositelja zahtjeva,
3. broj temeljnog patenta i naziv izuma i
4. broj i datum prvog odobrenja za stavljanje proizvoda u promet u skladu s člankom 3. točkom b) Uredbe ( EZ) br . 469/2009 i člankom 3. točkom 1(b) Uredbe (EZ) br.1610/96 te naznaku broja i datuma prvog odobrenja ako podneseno odobrenje nije i prvo odobrenje za stavljanje proizvoda u promet.
(2) Zahtjev kojem je utvrđen datum podnošenja upisuje se u registar iz članka 23. ovoga Zakona i objavljuje u službenom glasilu Zavoda u skladu s odredbama članka 9. stavka 2. Uredbe ( EZ) br . 469/2009 i članka 9. stavka 2. Uredbe ( EZ) br . 1610/96.
(3) Sadržaj objave podataka iz stavka 2. ovoga članka pobliže pravilnikom utvrđuje ravnatelj Zavoda.
Ispitivanje zahtjeva za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti
Članak 83.
(1) U postupku ispitivanja zahtjeva za izdavanje svjedodžbe Zavod utvrđuje:
1. ispunjava li zahtjev uvjete za priznanje datuma podnošenja iz članka 82. ovoga Zakona,
2. je li plaćena upravna pristojba i naknada troškova postupka za zahtjev,
3. je li podnesen prijevod dokazne dokumentacije na hrvatski jezik,
4. zastupa li podnositelja zahtijeva iz članka 17. stavak 1. ovoga Zakona ovlašteni opunomoćenik i
5. je li dostavljena uredna punomoć za zastupanje ako se prijava podnosi putem opunomoćenika.
(2) Ako zahtjev ne ispunjava uvjete iz stavka 1. ovoga članka, Zavod zaključkom nalaže podnositelju da u roku od dva mjeseca od dana njegova primitka otkloni navedene nedostatke, odnosno plati upravnu pristojbu i naknadu troškova.
(3) Ako podnositelj zahtjeva u propisanom roku postupi u skladu sa zaključkom Zavoda i otkloni nedostatke iz članka 82. ovoga Zakona, Zavod ga obavještava da se datum primitka zahtijevanih ispravaka utvrđuje kao datum podnošenja zahtjeva za izdavanje svjedodžbe.
(4) Ako podnositelj ne postupi u skladu sa zaključkom Zavoda u roku iz stavka 2. ovoga članka zahtjev se odbacuje rješenjem.
(5) Na obrazloženi zahtjev podnositelja Zavod može produljiti rokove propisane ovim člankom za razdoblje koje smatra opravdanim, ali ne više od dva mjeseca.
Rješenje o zahtjevu za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti
Članak 84.
(1) Ako je u daljnjem postupku ispitivanja zahtjeva za izdavanje svjedodžbe utvrđeno da ispunjava sve uvjete propisane uredbama ( EZ) br . 469/2009 i br . 1610/96 te uvjete propisane ovim Zakonom, Zavod donosi rješenje o usvajanju zahtjeva za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti kojim se određuje i trajanje svjedodžbe.
(2) Ako je u postupku ispitivanja utvrđeno da zahtjev ne ispunjava uvjete iz stavka 1. ovoga članka, Zavod donosi rješenje o odbijanju zahtjeva za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti.
(3) Prije donošenja rješenja o odbijanju zahtjeva za izdavanje svjedodžbe o dodatnoj zaštiti Zavod obavještava podnositelja zahtjeva o razlozima zbog kojih svjedodžbu ne može priznati te ga poziva da se u pisanom obliku izjasni o navedenim razlozima u roku od dva mjeseca od dana primitka obavijesti.
(4) Rok iz stavka 3. ovoga članka Zavod može produljiti na obrazloženi zahtjev podnositelja prijave za razdoblje koje smatra opravdanim, ali ne više od mjesec dana.
(5) Podatci o izdavanju svjedodžbe o dodatnoj zaštiti kao i podatci o njezinom odbijanju odnosno odbacivanju objavljuju se u službenom glasilu Zavoda u skladu s odredbama članka 11. Uredbe (EZ) br. 469/2009 i članka 11. Uredbe (EZ) br. 1610/96.
(6) Sadržaj objave podataka iz stavka 5. ovoga članka pobliže pravilnikom utvrđuje ravnatelj Zavoda.
Zahtjev za produljenje trajanja svjedodžbe o dodatnoj zaštiti
Članak 85.
( 1) Zahtjev za produljenje trajanja svjedodžbe o dodatnoj zaštiti podnosi se Zavodu u skladu s odredbama članka 7. stavaka od 3. do 5. Uredbe ( EZ) br. 469/2009.
(2) Za zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnositelj je dužan platiti upravnu pristojbu i naknadu troškova postupka.
(3) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnosi se putem obrasca čiji sadržaj i izgled pobliže pravilnikom utvrđuje ravnatelj Zavoda.