MINISTARSTVO ZA DEOGRAFIJU, OBITELJ, MLADE I SOCIJALNU POLITIKU
PRAVILNIK O NAČINU I TRAJANJU OSPOSOBLJAVANJA I DODATNOG USAVRŠAVANJA UDOMITELJA
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se način i trajanje osposobljavanja i dodatnog usavršavanja udomitelja.
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovome Pravilniku, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.
Članak 3.
(1)Osposobljavanje za udomitelja se provodi u postupku za donošenje rješenja o dozvoli za obavljanje udomiteljstva, a provodi ga centar za socijalnu skrb na čijem području mjesne nadležnosti podnositelj zahtjeva ima prebivalište (u daljnjem tekstu: centar udomitelja).
(2)Osposobljavanje za udomitelja iz stavka 1. ovoga članka provodi se kao osnovno osposobljavanje, traje 40 sati i sastoji se od predavanja i radionica te primjera udomitelja iz prakse.
Članak 4.
(1)Dodatno osposobljavanje podnositelja zahtjeva koji su iskazali interes za privremeni smještaj djeteta i mlađe punoljetne osobe s problemima u ponašanju ili smještaj djeteta stranog državljanina koje se zatekne na teritoriju Republike Hrvatske bez nadzora roditelja ili druge odrasle osobe koja je odgovorna skrbiti se o njemu (u daljnjem tekstu: dodatno osposobljavanje) se provodi u postupku za donošenje rješenja o dozvoli za obavljanje udomiteljstva, a provodi ga centar udomitelja.
(2)Dodatno osposobljavanje iz stavka 1. ovoga članka provodi se u trajanju od 6 do 12 sati i sastoji se od predavanja i radionica te primjera iz prakse.
Članak 5.
(1)Godišnja edukacija provodi se temeljem procjene potreba udomitelja polaznika edukacije od strane tima za udomiteljstvo ili stručnog radnika centra, a sastoji se od individualnih i/ili grupnih predavanja i radionica te primjera iz prakse.
(2)Godišnja edukacija iz stavka 1. ovoga članka za srodničke udomitelje provodi se u trajanju od najmanje 4 sata godišnje, a za tradicionalne udomitelje i udomitelje koji obavljaju udomiteljstvo kao zanimanje u trajanju od najmanje 8 sati godišnje.
(3)Godišnju edukaciju u svrhu dodatnog usavršavanja udomitelja i njegovog bračnog/izvanbračnog druga organizira tim za udomiteljstvo ili stručni radnik centra udomitelja, a provodi dom socijalne skrbi i/ili centar za pružanje usluga u zajednici.
(4)Iznimno od stavka 3. ovoga članka godišnju edukaciju može provoditi tim za udomiteljstvo ili stručni radnik centra udomitelja samostalno ili u suradnji s drugim pravnim ili fizičkim osobama.
(5)Tim za udomiteljstvo ili stručni radnici centra udomitelja zaključkom stručnog tima mogu kao godišnju edukaciju uvažiti pohađanje drugih edukacija, a koje su organizirane u skladu sa stavkom 1. i 2. ovoga članka.
Članak 6.
(1)U osposobljavanju, dodatnom osposobljavanju i godišnjoj edukaciji sudjeluje podnositelj zahtjeva/udomitelj i njegov bračni ili izvanbračni drug, a prema procjeni stručnjaka i drugi član njegove obitelji.
(2)U osposobljavanje, dodatno osposobljavanje i godišnju edukaciju centar udomitelja, dom socijalne skrbi i centar za pružanje usluga u zajednici može uključiti stručnjake iz udruga i drugih organizacija civilnog društva, vjerskih zajednica, zdravstvenih ustanova, znanstvenih institucija te drugih pravnih i fizičkih osoba.
(3)Osposobljavanje i dodatno osposobljavanje centar udomitelja može provoditi u suradnji s drugim centrima za socijalnu skrb.
(4)O završenom osposobljavanju, dodatnom osposobljavanju i godišnjoj edukaciji centar udomitelja vodi evidenciju u Registru udomitelja.
OSPOSOBLJAVANJE ZA UDOMITELJA
Članak 7.
(1)Osposobljavanje za udomitelja za djecu sadrži opći dio, a za odrasle se sastoji od općeg i posebnog dijela prema vrsti i specifičnim potrebama korisnika.
(2)Opći dio osposobljavanja provodi se zasebno za udomitelja za djecu i zasebno za udomitelja za odrasle osobe.
(3)Posebni dio za udomitelja za odrasle osobe provodi se prema vrsti korisnika za:
◊odrasle osobe s invaliditetom (tjelesnim, intelektualnim, osjetilnim, mentalnim ili intelektualnim i mentalnim oštećenjem)
◊starije osobe i teško bolesne odrasle osobe
◊osobe ovisne o alkoholu, drogama, kockanju i drugim oblicima ovisnosti
◊žrtve nasilja u obitelji
◊žrtve trgovanja ljudima
◊beskućnike i odrasle osobe koje se zateknu izvan mjesta prebivališta ili boravišta
◊trudnice i roditelje do godine dana života djeteta.
Članak 8.
(1) Opći dio osposobljavanja za udomitelja za djecu sadrži sljedeće cjeline:
1.socijalna usluga smještaja u udomiteljsku obitelj i prava djece - međunarodni i nacionalni zakonodavni okvir
2.obveze udomitelja i posebne obveze udomitelja djeteta
3.izazovi udomiteljstva i suradnja s centrima za socijalnu skrb i drugim službama - obveze centra korisnika tijekom smještaja korisnika, centra udomitelja, stručna pomoć i potpora i posebne obveze doma socijalne skrbi i centra za pružanje usluga u zajednici
4.specifična pitanja vezana uz razvojne faze djeteta
5.razvoj privrženosti
6.značaj biološke obitelji za udomljeno dijete i važnost održavanja odnosa
7.prepoznavanje i nošenje s traumom te posljedicama zlostavljanja djeteta
8.odgojno učinkovite metode
9.načini suočavanja sa stresom u udomiteljskoj obitelji
10.važnost poticanja obrazovanja
11.priprema djeteta i članova udomiteljske obitelji na promjene prilikom smještaja ili odlaska djeteta iz obitelji te utjecaj udomiteljstva na dinamiku obiteljskih odnosa
12.interkulturalizam i interkulturalne kompetencije.
(2) Opći dio osposobljavanja za udomitelja za djecu iz stavka 1. ovoga članka obuhvaća i specifična obilježja slijedećih korisničkih skupina: trudnica i roditelja do godine dana života djeteta, djece s teškoćama u razvoju te djece s problemima u ponašanju.
(3) Opći dio osposobljavanja za udomitelja za odrasle osobe sadrži slijedeće cjeline:
1.socijalna usluga smještaja u udomiteljsku obitelj i prava odraslih korisnika –zakonodavni okvir
2.obveze udomitelja, posebne obveze udomitelja za odrasle osobe
3.izazovi udomiteljstva i suradnja s centrima za socijalnu skrb i drugim službama - obveze centra korisnika tijekom smještaja korisnika, centra udomitelja, stručna pomoć i potpora i posebne obveze doma socijalne skrbi i centra za pružanje usluga u zajednici
4.prava smještenih korisnika u drugim sustavima i načini njihova ostvarivanja
5.dolazak korisnika u obitelj, proces prilagodbe, utjecaj udomiteljstva na dinamiku obiteljskih odnosa
6.značaj obitelji i važnost održavanja značajnih veza
7.provođenje slobodnog vremena, poticanje razvoja interesa, inicijative i kreativnosti, uključivanje u aktivnosti lokalne zajednice i radno-okupacijske aktivnosti
8.briga o tjelesnom i mentalnom zdravlju, važnost prehrane u odnosu na dob i zdravstveno stanje smještene osobe te higijene i mjere sprečavanja zaraze, seksualnost i spolnost
9.osnove njege u obiteljskom okruženju
10.specifičnosti komunikacije s odraslim korisnicima smještaja
11.suočavanje sa smrću korisnika
12.ovisnosti.
Članak 9.
Poseban dio osposobljavanja za udomitelja za odrasle za skrb o odraslim osobama s invaliditetom (tjelesnim, intelektualnim, osjetilnim, mentalnim ili intelektualnim i mentalnim oštećenjem) provodi se uz opći dio osposobljavanja iz članka 8. stavka 3. te sadrži sljedeće cjeline:
1.prava osoba s invaliditetom, skrbništvo i zaštita osoba s duševnim smetnjama - međunarodni i nacionalni zakonodavni okvir
2.vrste i karakteristike oštećenja te osnaživanje u prihvaćanju oštećenja
3.predrasude i stigmatizacija
4.komunikacijske vještine, pristup i način rada s osobama sa specifičnim oštećenjem
5.individualan pristup i procjena postojećih sposobnosti, interesa i potreba smještene osobe te razvijanje preostalih sposobnosti i vještina
6.metode poticanja i podrške, sposobnosti i vještina za samostalnu brigu o sebi (usvajanje vještina pripremanja obroka, održavanja higijene posuđa i namirnica, osobne higijene i samozbrinjavanja)
7.integracija osoba s invaliditetom u lokalnu zajednicu
8.načini potpore, osnaživanja i samozastupanje osoba s invaliditetom.
Članak 10.
Poseban dio osposobljavanja za udomitelja za odrasle za skrb ostarijim osobama i teško bolesnim odraslim osobama provodi se uz opći dio osposobljavanja iz članka 8. stavka 3. te sadrži sljedeće cjeline:
1.psihofizičke promjene vezane uz proces starenja (bolesti lokomotornog sustava, inkontinencija, demencija, poremećaj raspoloženja i dr.) i podrška smještenoj osobi u prihvaćanje starenja, bolesti i gubitka sposobnosti
2.najčešće bolesti i stanja smještenih korisnika, specifičnosti podrške i njege ovisno o karakteristika bolesti
3.vještine brige o nepokretnim osobama (namještanje kreveta, mijenjanje položaja, presvlačenje posteljine, osiguravanje sigurnost od pada i ozljeda)
4.osnovni postupci pružanja prve pomoći i postupanje u slučaju zdravstvene ugroženosti
5.komunikacijske vještine i pristup starijim i teško bolesnim odraslim osobama
6.kvaliteta života, poticanje korištenja preostalih sposobnosti i održavanje društvenih veza.
Članak 11.
Poseban dio osposobljavanja za udomitelja za odrasle za skrb oosobama ovisnim o alkoholu, drogama, kockanju i drugim oblicima ovisnosti provodi se uz opći dio osposobljavanja iz članka 8. stavka 3. te sadrži sljedeće cjeline:
1.vrste i obilježja ovisnosti
2.utjecaj ovisnosti na ponašanje i obiteljsku dinamiku
3.rješavane kriznih stanja
4.psihosocijalni tretman ovisnosti i podrška u resocijalizaciji.
Članak 12.
Poseban dio osposobljavanja za udomitelja za odrasle za skrb ožrtvama nasilja u obitelji provodi se uz opći dio osposobljavanja iz članka 8. stavka 3. te sadrži sljedeće cjeline:
1.zaštita žrtava obiteljskog nasilja - zakonodavni okvir i protokol
2.određenje i oblici obiteljskog nasilja
3.nasilje u partnerskim odnosima
4.dinamika zlostavljanja u obitelji
5.obilježja žrtvi i počinitelja nasilja u obitelji
6.planiranje sigurnosti.
Članak 13.
Poseban dio osposobljavanja za udomitelja za odrasle za skrb ožrtvama trgovanja provodi se uz opći dio osposobljavanja iz članka 8. stavka 3. te sadrži sljedeće cjeline:
1.trgovanje ljudima - zakonodavni okvir i nacionalni mehanizam
2.pojam, uzroci i ciljevi trgovanja ljudima
3.prepoznavanje žrtava trgovanja
4.specifičnosti tretmana.
Članak 14.
Poseban dio osposobljavanja za udomitelja za odrasle za skrb za skrb obeskućnicima i odraslim osobama koje se zateknu izvan mjesta prebivališta ili boravišta provodi se uz opći dio osposobljavanja iz članka 8. stavka 3. te sadrži sljedeće cjeline:
1.zakonodavni okvir
2.pojam i obilježja beskućništva
3.modeli tretmana i specifičnosti rada s beskućnicima.
Članak 15.
Poseban dio osposobljavanja za udomitelja trudnica i roditelja do godine dana života djeteta provodi se uz opći dio osposobljavanja iz članka 8. stavka 3. te sadrži sljedeće cjeline:
1.higijena, prehrana i aktivnosti trudnice, priprema za porod i period babinjače
2.dojenje i prehrana djeteta
3.specifična pitanja vezana uz razvojne faze djeteta s naglaskom na razvoj novorođenčeta, odnosno dojenčeta
4.razvoj privrženosti
5.odgojno učinkovite metode
6.izvori podrške u lokalnoj zajednici
7.značaj biološke obitelji i važnost održavanja odnosa.
DODATNO OSPOSOBLJAVANJE
Članak 16.
Dodatnoosposobljavanjeiz članka 4. ovogaPravilnikazaprivremenismještajdjeteta i mlađe punoljetne osobe s problemima u ponašanju sadržisljedećecjeline:
-međunarodni i nacionalni zakonodavni okvir
-mjera povjeravanja udomiteljskoj obitelji sukladno propisima o obiteljsko-pravnoj zaštiti
-odgojne mjere sukladno propisima o kaznenopravnoj zaštiti
-rizični i zaštitni čimbenici u razvoju problema u ponašanju
-oblici problema u ponašanju
-odgoj djeteta s problemima u ponašanju u udomiteljskim obiteljima
-resursi udomitelja i udomiteljskih obitelji u nošenju s problemima u ponašanju kod udomljenog djeteta
-planiranje i priprema za izlazak iz skrbi.
Članak 17.
Dodatnoosposobljavanjeiz članka 4. ovogaPravilnika za privremenismještajdjeteta stranog državljanina koje se zatekne na teritoriju Republike Hrvatske bez nadzora roditelja ili druge odrasle osobe koja je odgovorna skrbiti se o njemu (u daljnjem tekstu: dijete bez pratnje):
-međunarodni i nacionalni zakonodavni okvir
-posebno skrbništvo
-djeca u migracijama
-interkulturalizma i interkulturalne kompetencije u skrbi djeteta bez pratnje
-procjena vlastite kulturalne osjetljivosti i uvjerenja kod udomitelja
-specifične potreba djece u odnosu na njihovo porijeklo
-specifičnosti žrtava trgovanja
-odgoj djece u drugačijem etničkom okruženju uz očuvanje njegove etničke pripadnosti
-planiranje, priprema i specifičnosti izlaska iz skrbi djece bez pratnje.
PRIJELAZNA I ZAVRŠNA ODREDBA
Članak 18.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o sadržaju i trajanju osposobljavanja i edukacije udomiteljskih obitelji („Narodne novine”, br. 48/08).
Članak 19.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama”.
MINISTARSTVO ZA DEOGRAFIJU, OBITELJ, MLADE I SOCIJALNU POLITIKU
PRAVILNIK O NAČINU I TRAJANJU OSPOSOBLJAVANJA I DODATNOG USAVRŠAVANJA UDOMITELJA
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se način i trajanje osposobljavanja i dodatnog usavršavanja udomitelja.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovome Pravilniku, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 3.
(1) Osposobljavanje za udomitelja se provodi u postupku za donošenje rješenja o dozvoli za obavljanje udomiteljstva, a provodi ga centar za socijalnu skrb na čijem području mjesne nadležnosti podnositelj zahtjeva ima prebivalište (u daljnjem tekstu: centar udomitelja).
(2) Osposobljavanje za udomitelja iz stavka 1. ovoga članka provodi se kao osnovno osposobljavanje, traje 40 sati i sastoji se od predavanja i radionica te primjera udomitelja iz prakse.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 4.
(1) Dodatno osposobljavanje podnositelja zahtjeva koji su iskazali interes za privremeni smještaj djeteta i mlađe punoljetne osobe s problemima u ponašanju ili smještaj djeteta stranog državljanina koje se zatekne na teritoriju Republike Hrvatske bez nadzora roditelja ili druge odrasle osobe koja je odgovorna skrbiti se o njemu (u daljnjem tekstu: dodatno osposobljavanje) se provodi u postupku za donošenje rješenja o dozvoli za obavljanje udomiteljstva, a provodi ga centar udomitelja.
(2) Dodatno osposobljavanje iz stavka 1. ovoga članka provodi se u trajanju od 6 do 12 sati i sastoji se od predavanja i radionica te primjera iz prakse.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 5.
(1) Godišnja edukacija provodi se temeljem procjene potreba udomitelja polaznika edukacije od strane tima za udomiteljstvo ili stručnog radnika centra, a sastoji se od individualnih i/ili grupnih predavanja i radionica te primjera iz prakse .
(2) Godišnja edukacija iz stavka 1. ovoga članka za srodničke udomitelje provodi se u trajanju od najmanje 4 sata godišnje, a za tradicionalne udomitelje i udomitelje koji obavljaju udomiteljstvo kao zanimanje u trajanju od najmanje 8 sati godišnje.
(3) Godišnju edukaciju u svrhu dodatnog usavršavanja udomitelja i njegovog bračnog/izvanbračnog druga organizira tim za udomiteljstvo ili stručni radnik centra udomitelja, a provodi dom socijalne skrbi i/ili centar za pružanje usluga u zajednici.
(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka godišnju edukaciju može provoditi tim za udomiteljstvo ili stručni radnik centra udomitelja samostalno ili u suradnji s drugim pravnim ili fizičkim osobama.
(5) Tim za udomiteljstvo ili stručni radnici centra udomitelja zaključkom stručnog tima mogu kao godišnju edukaciju uvažiti pohađanje drugih edukacija, a koje su organizirane u skladu sa stavkom 1. i 2. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 6.
(1) U osposobljavanju, dodatnom osposobljavanju i godišnjoj edukaciji sudjeluje podnositelj zahtjeva/udomitelj i njegov bračni ili izvanbračni drug, a prema procjeni stručnjaka i drugi član njegove obitelji.
(2) U osposobljavanje, dodatno osposobljavanje i godišnju edukaciju centar udomitelja, dom socijalne skrbi i centar za pružanje usluga u zajednici može uključiti stručnjake iz udruga i drugih organizacija civilnog društva, vjerskih zajednica, zdravstvenih ustanova, znanstvenih institucija te drugih pravnih i fizičkih osoba.
(3) Osposobljavanje i dodatno osposobljavanje centar udomitelja može provoditi u suradnji s drugim centrima za socijalnu skrb.
(4) O završenom osposobljavanju, dodatnom osposobljavanju i godišnjoj edukaciji centar udomitelja vodi evidenciju u Registru udomitelja.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
OSPOSOBLJAVANJE ZA UDOMITELJA
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 7.
(1) Osposobljavanje za udomitelja za djecu sadrži opći dio, a za odrasle se sastoji od općeg i posebnog dijela prema vrsti i specifičnim potrebama korisnika.
(2) Opći dio osposobljavanja provodi se zasebno za udomitelja za djecu i zasebno za udomitelja za odrasle osobe.
(3) Posebni dio za udomitelja za odrasle osobe provodi se prema vrsti korisnika za:
◊ odrasle osobe s invaliditetom (tjelesnim, intelektualnim, osjetilnim, mentalnim ili intelektualnim i mentalnim oštećenjem)
◊ starije osobe i teško bolesne odrasle osobe
◊ osobe ovisne o alkoholu, drogama, kockanju i drugim oblicima ovisnosti
◊ žrtve nasilja u obitelji
◊ žrtve trgovanja ljudima
◊ beskućnike i odrasle osobe koje se zateknu izvan mjesta prebivališta ili boravišta
◊ trudnice i roditelje do godine dana života djeteta .
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 8.
(1) Opći dio osposobljavanja za udomitelja za djecu sadrži sljedeće cjeline:
1. socijalna usluga smještaja u udomiteljsku obitelj i prava djece - međunarodni i nacionalni zakonodavni okvir
2. obveze udomitelja i posebne obveze udomitelja djeteta
3. izazovi udomiteljstva i suradnja s centrima za socijalnu skrb i drugim službama - obveze centra korisnika tijekom smještaja korisnika, centra udomitelja, stručna pomoć i potpora i posebne obveze doma socijalne skrbi i centra za pružanje usluga u zajednici
4. specifična pitanja vezana uz razvojne faze djeteta
5. razvoj privrženosti
6. značaj biološke obitelji za udomljeno dijete i važnost održavanja odnosa
7. prepoznavanje i nošenje s traumom te posljedicama zlostavljanja djeteta
8. odgojno učinkovite metode
9. načini suočavanja sa stresom u udomiteljskoj obitelji
10. važnost poticanja obrazovanja
11. priprema djeteta i članova udomiteljske obitelji na promjene prilikom smještaja ili odlaska djeteta iz obitelji te utjecaj udomiteljstva na dinamiku obiteljskih odnosa
12. interkulturalizam i interkulturalne kompetencije .
(2) Opći dio osposobljavanja za udomitelja za djecu iz stavka 1. ovoga članka obuhvaća i specifična obilježja slijedećih korisničkih skupina : trudnica i roditelja do godine dana života djeteta, djece s teškoćama u razvoju te djece s problemima u ponašanju.
(3) Opći dio osposobljavanja za udomitelja za odrasle osobe sadrži slijedeće cjeline:
1. socijalna usluga smještaja u udomiteljsku obitelj i prava odraslih korisnika –zakonodavni okvir
2. obveze udomitelja, posebne obveze udomitelja za odrasle osobe
3. izazovi udomiteljstva i suradnja s centrima za socijalnu skrb i drugim službama - obveze centra korisnika tijekom smještaja korisnika, centra udomitelja, stručna pomoć i potpora i posebne obveze doma socijalne skrbi i centra za pružanje usluga u zajednici
4. prava smještenih korisnika u drugim sustavima i načini njihova ostvarivanja
5. dolazak korisnika u obitelj, proces prilagodbe, utjecaj udomiteljstva na dinamiku obiteljskih odnosa
6. značaj obitelji i važnost održavanja značajnih veza
7. provođenje slobodnog vremena, poticanje razvoja interesa, inicijative i kreativnosti, uključivanje u aktivnosti lokalne zajednice i radno-okupacijske aktivnosti
8. briga o tjelesnom i mentalnom zdravlju, važnost prehrane u odnosu na dob i zdravstveno stanje smještene osobe te higijene i mjere sprečavanja zaraze, seksualnost i spolnost
9. osnove njege u obiteljskom okruženju
10. specifičnosti komunikacije s odraslim korisnicima smještaja
11. suočavanje sa smrću korisnika
12. ovisnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 9.
Poseban dio osposobljavanja za udomitelja za odrasle za skrb o odraslim osobama s invaliditetom (tjelesnim, intelektualnim, osjetilnim, mentalnim ili intelektualnim i mentalnim oštećenjem) provodi se uz opći dio osposobljavanja iz članka 8. stavka 3. te sadrži sljedeće cjeline:
1. prava osoba s invaliditetom, skrbništvo i zaštita osoba s duševnim smetnjama - međunarodni i nacionalni zakonodavni okvir
2. vrste i karakteristike oštećenja te osnaživanje u prihvaćanju oštećenja
3. predrasude i stigmatizacija
4. komunikacijske vještine, pristup i način rada s osobama sa specifičnim oštećenjem
5. individualan pristup i procjena postojećih sposobnosti, interesa i potreba smještene osobe te razvijanje preostalih sposobnosti i vještina
6. metode poticanja i podrške, sposobnosti i vještina za samostalnu brigu o sebi (usvajanje vještina pripremanja obroka, održavanja higijene posuđa i namirnica, osobne higijene i samozbrinjavanja)
7. integracija osoba s invaliditetom u lokalnu zajednicu
8. načini potpore, osnaživanja i samozastupanje osoba s invaliditetom.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 10.
Poseban dio osposobljavanja za udomitelja za odrasle za skrb o starijim osobama i teško bolesnim odraslim osobam a provodi se uz opći dio osposobljavanja iz članka 8. stavka 3. te sadrži sljedeće cjeline:
1. psihofizičke promjene vezane uz proces starenja (bolesti lokomotornog sustava, inkontinencija, demencija, poremećaj raspoloženja i dr.) i podrška smještenoj osobi u prihvaćanje starenja, bolesti i gubitka sposobnosti
2. najčešće bolesti i stanja smještenih korisnika, specifičnosti podrške i njege ovisno o karakteristika bolesti
3. vještine brige o nepokretnim osobama (namještanje kreveta, mijenjanje položaja, presvlačenje posteljine, osiguravanje sigurnost od pada i ozljeda)
4. osnovni postupci pružanja prve pomoći i postupanje u slučaju zdravstvene ugroženosti
5. komunikacijske vještine i pristup starijim i teško bolesnim odraslim osobama
6. kvaliteta života, poticanje korištenja preostalih sposobnosti i održavanje društvenih veza.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 11.
Poseban dio osposobljavanja za udomitelja za odrasle za skrb o osobama ovisnim o alkoholu, drogama, kockanju i drugim oblicima ovisnosti provodi se uz opći dio osposobljavanja iz članka 8. stavka 3. te sadrži sljedeće cjeline:
1. vrste i obilježja ovisnosti
2. utjecaj ovisnosti na ponašanje i obiteljsku dinamiku
3. rješavane kriznih stanja
4. psihosocijalni tretman ovisnosti i podrška u resocijalizaciji .
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 12.
Poseban dio osposobljavanja za udomitelja za odrasle za skrb o žrtvama nasilja u obitelji provodi se uz opći dio osposobljavanja iz članka 8. stavka 3. te sadrži sljedeće cjeline:
1. zaštita žrtava obiteljskog nasilja - zakonodavni okvir i protokol
2. određenje i oblici obiteljskog nasilja
3. nasilje u partnerskim odnosima
4. dinamika zlostavljanja u obitelji
5. obilježja žrtvi i počinitelja nasilja u obitelji
6. planiranje sigurnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 13.
Poseban dio osposobljavanja za udomitelja za odrasle za skrb o žrtvama trgovanja provodi se uz opći dio osposobljavanja iz članka 8. stavka 3. te sadrži sljedeće cjeline:
1. trgovanje ljudima - zakonodavni okvir i nacionalni mehanizam
2. pojam, uzroci i ciljevi trgovanja ljudima
3. prepoznavanje žrtava trgovanja
4. specifičnosti tretmana.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 14.
Poseban dio osposobljavanja za udomitelja za odrasle za skrb za skrb o beskućnicima i odraslim osobama koje se zateknu izvan mjesta prebivališta ili boravišta provodi se uz opći dio osposobljavanja iz članka 8. stavka 3. te sadrži sljedeće cjeline:
1. zakonodavni okvir
2. pojam i obilježja beskućništva
3. modeli tretmana i specifičnosti rada s beskućnicima.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 15.
Poseban dio osposobljavanja za udomitelja trudnica i roditelja do godine dana života djeteta provodi se uz opći dio osposobljavanja iz članka 8. stavka 3. te sadrži sljedeće cjeline:
1. higijena, prehrana i aktivnosti trudnice, priprema za porod i period babinjače
2. dojenje i prehrana djeteta
3. specifična pitanja vezana uz razvojne faze djeteta s naglaskom na razvoj novorođenčeta, odnosno dojenčeta
4. razvoj privrženosti
5. odgojno učinkovite metode
6. izvori podrške u lokalnoj zajednici
7. značaj biološke obitelji i važnost održavanja odnosa.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
DODATNO OSPOSOBLJAVANJE
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 16.
Dodatno osposobljavanje iz č lanka 4. ovoga Pravilnika za privremeni smje š taj djeteta i mlađe punoljetne osobe s problemima u ponašanju sadr ž i sljede ć e cjeline :
- međunarodni i nacionalni zakonodavni okvir
- mjera povjeravanja udomiteljskoj obitelji sukladno propisima o obiteljsko-pravnoj zaštiti
- odgojne mjere sukladno propisima o kaznenopravnoj zaštiti
- rizični i zaštitni čimbenici u razvoju problema u ponašanju
- oblici problema u ponašanju
- odgoj djeteta s problemima u ponašanju u udomiteljskim obiteljima
- resursi udomitelja i udomiteljskih obitelji u nošenju s problemima u ponašanju kod udomljenog djeteta
- planiranje i priprema za izlazak iz skrbi.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Č lanak 17.
Dodatno osposobljavanje iz č lanka 4. ovoga Pravilnika za privremeni smje š taj djeteta stranog državljanina koje se zatekne na teritoriju Republike Hrvatske bez nadzora roditelja ili druge odrasle osobe koja je odgovorna skrbiti se o njemu (u daljnjem tekstu: dijete bez pratnje):
- međunarodni i nacionalni zakonodavni okvir
- posebno skrbništvo
- djeca u migracijama
- interkulturalizma i interkulturalne kompetencije u skrbi djeteta bez pratnje
- procjena vlastite kulturalne osjetljivosti i uvjerenja kod udomitelja
- specifične potreba djece u odnosu na njihovo porijeklo
- specifičnosti žrtava trgovanja
- odgoj djece u drugačijem etničkom okruženju uz očuvanje njegove etničke pripadnosti
- planiranje, priprema i specifičnosti izlaska iz skrbi djece bez pratnje.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
PRIJELAZNA I ZAVRŠNA ODREDBA
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 18.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o sadržaju i trajanju osposobljavanja i edukacije udomiteljskih obitelji („Narodne novine”, br. 48/08).
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Članak 19.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama”.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku