E-SAVJETOVANJA

Savjetovanja Upute Istraživanja
  • Prijavi se
  • Registriraj se

Preuzmi Word dokumentOstali dokumenti


 

 

 

PRIJEDLOG TESTA MALOG I SREDNJEG PODUZETNIŠTVA
ZA

Pravilnik o nusproizvodima i ukidanju statusa otpada

 

Ovaj Obrazac koriste stručni nositelji tijekom postupka izrade testa malog i srednjeg poduzetništva (MSP test) kojim se ocjenjuju gospodarski učinci prijedloga provedbenih propisa na male i srednje poduzetnike, ako je pripremom Prethodnog MSP testa utvrđena obveza provedbe učinaka propisa na malo gospodarstvo i izrada MSP testa.

  • Ukupno komentara:
  • Ukupno općih komentara:
  • Ukupno nadopuna teksta:
1
Komentiraj

1. PROBLEM

Pravilnik o nusproizvodima i ukidanju statusa otpada se odnosi na male i srednje poduzetnike koji se bave djelatnošću gospodarenja otpadom i donosi se s ciljem unaprijeđena sustava gospodarenja otpadom u dijelu koji se odnosi na nusproizvode i ukidanje statusa otpada.

Odredbe Pravilnika o nusproizvodima i ukidanju statusa otpada („Narodne Novine“ broj 94/13) koji je trenutno na snazi, nisu potpuno jasne te ih je  potrebno izmijeniti odnosno dopuniti sa ciljem postavljanja jasnijih kriterija i uvjeta za upis u očevidnik nusproizvoda i očevidnik za ukidanje statusa otpada, a koji će omogućiti da se zahtjev za upis u očevidnike riješi u što kraćem vremenskom roku, a postupak upisa u navedene očevidnike bude što jednostavniji.

Postojeći Pravilnik nije propisao posebne kriterije za upis u očevidnik za ukidanje statusa otpada za oporabljenu otpadnu plastiku i otpadne gume, što ima nepovoljan utjecaj na oporabitelje ovih vrsta otpada. Zato se u ovom prijedlogu Pravilnika uvode novi posebni kriteriji za mljevenac, plastični i gumeni granulat i gumene niti što će povoljno utjecati na  oporabitelje ovih vrsta otpada i na povećanje postotka recikliranja otpadne plastike i otpadne gume i tako omogućiti ispunjenje ciljeva recikliranja koje Republika Hrvatska mora ispuniti sukladno Direktivi 2008/98/EZ Europskoga parlamenta i Vijeća o otpadu i ukidanju određenih direktiva (SL L 312, 22. 11. 2008.).

Također se uvode opći posebni kriteriji u točki 8. što proširuje opseg upisa u očevidnik za ukidanje statusa otpada, što će također potaknuti postupke oporabe recikliranjem i doprinijeti ciljevima kružnog gospodarstva, kao i ispunjenju ciljeva recikliranja Republike Hrvatske. Pravilnik se usklađuje s Pravilnikom o gospodarenju otpadom („Narodne novine“, broj 117/17) i uvodi se obveza evidencije svake pošiljke kojoj se ukida status otpada putem e-ONTO aplikacije, što će omogućiti učinkovito praćenje sljedivosti tokova otpada, što ima za cilj zaštitu okoliša i zdravlja ljudi.

0
Komentiraj

2. CILJEVI

Cilj ovog normativnog rješenja je ispunjenje ciljeva recikliranja koje Republika Hrvatska mora ispuniti sukladno Direktivi 2008/98/EZ Europskoga parlamenta i Vijeća o otpadu i ukidanju određenih direktiva (SL L 312, 22. 11. 2008.) a isti će se postići proširenjem opsega upisa u očevidnik za ukidanje statusa otpada, postavljanjem jasnih kriterija i uvjeta za upis u očevidnik nusproizvoda i očevidnik za ukidanje statusa otpada.

 

0
Komentiraj

3. MOGUĆE OPCIJE JAVNIH POLITIKA

0
Komentiraj

3.1. Opcija 1. (nenormativno rješenje) »Ne poduzimati ništa«

Bez promjene postojećeg stanja neće biti moguće ukinut status otpada za plastični otpad, otpadne gume, otpad nastao oporabom nasipavanjem, papir, staklo i sl. što će onemogućiti efikasno ispunjenje ciljeva koje Republika Hrvatska mora ispuniti sukladno članku 11. stavku 2. Direktive 2008/98/EZ Europskoga parlamenta i Vijeća o otpadu i ukidanju određenih direktiva (SL L 312, 22. 11. 2008.)

 

0
Komentiraj

3. 2. Opcija 2. (nenormativno rješenje) »Poduzimati nenormativne aktivnosti«

Ispunjenje ciljeva recikliranja koje Republika Hrvatska mora ispuniti sukladno Direktivi 2008/98/EZ Europskoga parlamenta i Vijeća o otpadu i ukidanju određenih direktiva (SL L 312, 22. 11. 2008.) proširenjem opsega upisa u očevidnik za ukidanje statusa otpada, postavljanjem jasnih kriterija i uvjeta za upis u očevidnik nusproizvoda i očevidnik za ukidanje statusa otpada neće se osigurati ne normativnim aktivnostima.

 

0
Komentiraj

3. 3. Opcija 3. (normativno rješenje): donošenje Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnik o nusproizvodima i ukidanju statusa otpada (NN 94/13 )

Donošenje Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o nusproizvodima i ukidanju statusa otpada (NN 94/13 ) nije provedivo jer bi se izmjenom promijenilo više od 40% teksta postojećeg Pravilnika.

 

0
Komentiraj

3. 4. Opcija 4. (normativno rješenje): donošenje novog pravilnika o gospodarenju otpadom od istraživanja i eksploatacije mineralne sirovina

Donošenje novog Pravilnika o nusproizvodima i ukidanju statusa otpada osigurati će se efikasnije ispunjenje ciljeva recikliranja koje Republika Hrvatska mora ispuniti sukladno Direktivi 2008/98/EZ Europskoga parlamenta i Vijeća o otpadu i ukidanju određenih direktiva (SL L 312, 22. 11. 2008.), proširenjem opsega upisa u očevidnik za ukidanje statusa otpada, postavljanjem novih i jasnih kriterija, te uvjeta za upis u očevidnik nusproizvoda i očevidnik za ukidanje statusa otpada.

1
Komentiraj

4. OCJENA I OPCIJE

Tablica: Analiza troškova i koristi

Tablica: Analiza troškova i koristi

Opcije

Troškovi (negativni učinci)

Koristi (pozitivni učinci)

Opcija 1.

– –

1

Opcija 2.

– –

1

Opcija 3.

– –

1

Opcija 4.

1

++

Legenda:

– –  znatan negativni učinak

– ograničen negativni učinak

1 nema učinka

+ ograničen pozitivan učinak

+ + znatan pozitivan učinak

0
Komentiraj

5. SAVJETOVANJE

Provedeno je savjetovanje sa zainteresiranom javnošću u periodu od 19. lipnja 2018. do 19. srpnja 2018. na stranicama središnjeg državnog portala e-Savjetovanje.

Ukupno je zaprimljeno 32 primjedbe, od čega je predlagatelj ovog prijedloga Zakona u potpunosti prihvatio 8 prijedloga, djelomično prihvatio 10 prijedloga, nije prihvatio 7 primjedbi. Na znanje je prihvaćeno 7 primjedbi. Neprihvaćene primjedbe uglavnom se odnose na uvođenje novih pojmova koji se ne mogu propisati pravilnikom nego zakonom, te na mijenjanje odredbi koje su već određene Direktivom 2008/98/EZ Europskoga parlamenta i Vijeća o otpadu i ukidanju određenih direktiva (SL L 312, 22. 11. 2008.) .

Detaljna analiza prihvaćenih i neprihvaćenih primjedbi kao i razlozi za njihovo neprihvaćanje dani su u izvješću o provedenom savjetovanju.

Provedene su konzultacije s fokus grupom na sastanku održanom 4. travnja 2019. godine u prostorijama Hrvatske gospodarske komore, na adresi Nova cesta 71, Zagreb.

Konzultacije su provedene na prethodno spomenutom sastanku s predstavnicima 12 subjekta koji mogu biti ili su obveznici upisa u očevidnik za ukidanje statusa otpada i nusproizvoda i putem telefonske i elektroničke komunikacije od 5. travnja 2019. godine do 12. travnja 2019. godine s još 5 dodatnih subjekata koji su upisani u očevidnik za ukidanje statusa otpada.

Na sastanku je prezentiran predloženi Nacrt prijedloga Pravilnika o nusproizvodima i ukidanju statusa otpada, postupak provođenja testa malog i srednjeg poduzetništva, SCM metodologija mjerenja, upitnik za provedbu SCM mjerenja te uloga fokus grupe u provođenju ovih aktivnosti.

Konzultacije su trajale od 4.4.2019 do 12.4.2019, u kojem periodu im je dostavljen upitnik i zaprimljen povratni odgovor u Ministarstvo.

U telefonskoj i elektroničkoj komunikaciji, subjekti su upoznati s sadržajem Pravilnika i obvezama koje proizlaze iz njega, dostavljen im je nacrt Pravilnika o nusproizvodima i ukidanju statusa otpada, upitnik za provedbu SCM mjerenja te su obavljene telefonske konzultacije. Rezultati SCM mjerenja dostavljeni su 15. svibnja 2019. godine u Ministarstvo gospodarstva elektroničkom poštom.

0
Komentiraj

6. PREPORUČENA OPCIJA

Predloženo normativno rješenje (donošenje novog Pravilnika o nusproizvodima i ukidanju statusa otpada ) osigurati će se efikasnije ispunjenje ciljeva recikliranja koje Republika Hrvatska mora ispuniti sukladno Direktivi 2008/98/EZ Europskoga parlamenta i Vijeća o otpadu i ukidanju određenih direktiva (SL L 312, 22. 11. 2008.), proširenjem opsega upisa u očevidnik za ukidanje statusa otpada, postavljanjem novih i jasnih kriterija, te uvjeta za upis u očevidnik nusproizvoda i očevidnik za ukidanje statusa otpada.

0
Komentiraj

7. MJERE UBLAŽAVANJA

Ovim normativnim rješenjem ne uvode se nova davanja niti se određuju nove obveze stoga se niti ne očekuju novi negativni učinci na male i srednje poduzetnike te se ni ne predlažu posebne mjere ublažavanja negativnih učinaka na male i srednje poduzetnike, ali se očekuje značajan pozitivan učinak kako na male i srednje poduzetnike  zbog proširenog područja primjene ovoga Pravilnika, tako i na zaštitu okoliša i zaštitu zdravlja ljudi zbog postavljanja jasnijih kriterija za upis.

 

 

0
Komentiraj

Komentari

Odustani
qwe rtz
Odustani
Odustani
uredi obriši prikaži sakrij
Zastario!
dodaj odgovor uredi odgovor obriši odgovor
Copyright © 2023 Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva, Ured za zakonodavstvo. Izjava o pristupačnosti.