Ovim Pravilnikom propisuje se oblik sudskog registra (u daljnjem tekstu: registar), način vođenja i upisa u registar, osiguranje i čuvanje registarskih podataka, sadržaj i oblik prijave za upis, sadržaj drugih propisanih obrazaca i šifriranih oznaka, kao i druga pitanja važna za vođenje registra i korištenje informatičke tehnologije.
Na uredsko poslovanje i druge poslove važne za unutarnje poslovanje sudova i stalnih službi na odgovarajući se način primjenjuju odredbe Sudskog poslovnika, ako pojedina pitanja nisu drugačije riješena ovim Pravilnikom.
Unutarnji ustroj sudskog registra
Članak 2.
Registar vode posebni sudski odjeli trgovačkih sudova pod neposrednim nadzorom predsjednika suda ili suca koji je godišnjim rasporedom poslova određen za rad na registarskim predmetima.
Uredske poslove u vezi s vođenjem registra obavljaju posebne pisarnice trgovačkih sudova, kojima upravlja voditelj pisarnice (voditelj registra).
Prijave za upis, podnesci i isprave koji se odnose na registar upisuju se u jedinstveni Tt i R3 upisnik koji se vode u elektroničkom obliku za sud i stalnu službu.
Prijave i podnesci koji se odnose na stalnu službu primaju se u sudskoj pisarnici stalne službe.
Registarski predmeti dodjeljuju se u rad sucima, sudskim savjetnicima i ovlaštenim registarskim referentima, redoslijedom kojim su primljeni na upisnik.
Predmet dodijeljen u rad sucu, sudskom savjetniku ili ovlaštenom registarskom referentu predsjednik suda može pisanom obrazloženom naredbom iz opravdanih razloga prerasporediti
drugom sucu, sudskom savjetniku ili ovlaštenom registarskom referentu.
Naredba iz stavka 5. ovog članka dostavlja se prijamnoj pisarnici na Tt upisnik radi upisa podataka o broju i datumu donošenja naredbe, o predmetu koji se preraspoređuje, te o sucu, sudskom savjetniku ili ovlaštenom registarskom referentu kojem se predmet preraspoređuje.
Nacrte odluka i dopisa te druge poslove vezane za registarske predmete iz nadležnosti suca, sudskog savjetnika i ovlaštenog registarskog referenta mogu pripremati sudski službenici pod
nadzorom registarskog suca, sudskog savjetnika ili ovlaštenog registarskog referenta.
Kod donošenja odluka u postupku upisa u registar koriste se šifrarnici i obrasci pohranjeni u sustav registra. Šifrarnike i obrasce pohranjene u sustavu registra priprema i verificira komisija za izradu šifrarnika i obrazaca koju imenuje Predsjednik Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske.
Sustav registra
Članak 3.
Sustav registra izravno je povezan sa centralnim OIB aplikacijskim sustavom, s registrom godišnjih financijskih izvještaja Financijske agencije (u daljnjem tekstu: FINA), sustavom START, sustavom e-Tvrtka, sustavom za besplatnu pravnu pomoć, jedinstvenim informacijskim sustavom za upravljanje i rad na sudskim predmetima (dalje u tekstu: sustav eSpis), sustavom za predstečajne nagodbe FINA-e, poslovnim registrom Hrvatske gospodarske komore, Državnim zavodom za statistiku i Državnom geodetskom upravom.
Pristup sustavu registra je u skladu s posebnim propisima dozvoljen putem drugih aplikacijskih sustava u svrhu razmjene podataka s drugim tijelima i ovlaštenim osobama te osobama zaduženim za održavanje i razvoj sustava.
Dostupnost podataka
Članak 4.
Pristup podacima u elektroničkom obliku omogućen je putem internetske stranice registra odnosno web-servisa, u skladu s korisničkim ovlaštenjima.
Dostupnost jedinstvenoj bazi registra mora se omogućiti 24 sata dnevno, osim u dane održavanja odnosno provjere rada sustava.
Jedinstvena baza registra
Članak 5.
Jedinstvena baza registra je dio sustava registra koji služi kao središnje mjesto za pohranjivanje registarskih, evidencijskih i statističkih podataka registarskih sudova, kao i isprava i drugih dokaza pohranjenih u elektroničkom obliku u zbirku isprava.
Podaci u jedinstvenoj bazi registra pohranjuju se i čuvaju uporabom kodova za znakove utvrđene međunarodnom normom UTF-8.
Ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa na poseban zahtjev ovlaštenih osoba dužno je osigurati pripremu i ispis izvješća o broju i vrsti subjekata upisanih u registar te druge podatke iz jedinstvene baze registra, osim onih podataka koji se mogu uskratiti na temelju posebnih propisa ili se mogu dostaviti samo uz odobrenje predsjednika Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: voditelj javne knjige).
Voditelj javne knjige ili sudac Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske kojeg na to ovlasti voditelj javne knjige ima pravo uvida u sve podatke jedinstvene baze registra.
Internetska stranica registra
Članak 6.
Internetskoj stranici registra pristupa se na web-adresi https://sudreg.pravosudje.hr, a pretraživanje podataka provodi se putem izbornika internetske stranice registra.
Podaci javno objavljeni na internetskoj stranici registra moraju trajno ostati dostupni za pretraživanje.
Uvid u javno objavljene podatke putem internetske stranice registra je besplatan, u skladu s uvjetima korištenja objavljenim na toj stranici.
Sigurnost i čuvanje podataka
Članak 7.
Neprekidnost rada sustava registra i tehnička sredstva potrebna za dostupnost elektroničkih podataka registra sukladno ovom Pravilniku osigurava ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa.
U prostoriji u kojoj je jedinstvena baza registra moraju se provoditi odgovarajuće mjere informacijske sigurnosti, a posebno mjere zaštite od neovlaštenog pristupa, požara, poplave, ionizirajućeg zračenja, vlage, hladnoće i topline.
Program, metode i organizaciju osposobljavanja sudaca, sudskih savjetnika i ovlaštenih registarskih referenata za korištenje sustava registra određuje ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa. Provedbu osposobljavanja za korištenje sustava registra na određenom sudu određuje predsjednik suda naredbama i uputama u okviru svojih ovlasti.
Nadzor nad ispunjenjem tehničkih, organizacijskih i drugih uvjeta za korištenje sustava registra i zaštitu podataka na sudovima provodi voditelj javne knjige.
U slučaju potresa, rata i druge neposredne opasnosti ministar nadležan za poslove pravosuđa odredit će premještanje jedinstvene baze registra na predviđeno drugo mjesto.
Članak 8.
Voditelj javne knjige i ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa dužni su provoditi mjere osiguranja i zaštite pohranjivanja podataka, kao i mjere održavanja i provjere ispravnosti rada sustava registra.
Za osiguranje nužnih kadrovskih, tehničkih i organizacijskih uvjeta funkcioniranja sustava registra, kao i za točno i ažurno pohranjivanje podataka u jedinstvenu bazu te urednu provedbu mjera sigurnosti, skrbi predsjednik suda.
Svaka dostava podataka elektroničkim putem izvan zaštićene mreže sudova koja kao posljedicu ima upis podataka u jedinstvenu bazu sudskog registra mora biti kriptirana i zaštićena od neovlaštenih izmjena od strane trećih osoba.
Svaki prijenos podataka elektroničkim putem izvan zaštićene mreže sudova iz jedinstvene baze sudskog registra u druge sustave iz članka 3. ovog Pravilnika mora biti kriptiran i zaštićen od neovlaštenih izmjena od strane trećih osoba.
Ovlaštene osobe dužne su pri prijenosu podataka koristiti certifikate koje je izdala ovlaštena pravna osoba registrirana za izdavanje certifikata.
Članak 9.
Predsjednik suda, suci, sudski savjetnici, ovlašteni registarski referenti i drugi sudski službenici koji sukladno svojim ovlastima rade sa sustavom registra dužni su provoditi mjere fizičke sigurnosti radi sprječavanja neovlaštenog pristupa ili zloupotrebe sustava registra.
II. OBLIK REGISTRA
Članak 10.
Registar se sastoji od glavne knjige i zbirke isprava.
Članak 11.
Glavna knjiga registra (u daljnjem tekstu: glavna knjiga) vodi se u elektroničkom obliku.
Zbirka isprava registra (u daljem tekstu: zbirka isprava) vodi se na papiru ili u elektroničkom obliku.
Ministar nadležan za poslove pravosuđa može odrediti da se zbirka isprava vodi samo u elektroničkom obliku u svim sudovima, samo u određenim sudovima ili za određene subjekte
upisa, ovisno o tehničkim i kadrovskim mogućnostima registarskih sudova.
Vođenje glavne knjige
Članak 12.
Glavna knjiga vodi se tako da se podaci upisani u registarskom sudu pripremaju i pohranjuju u jedinstvenu bazu registra.
U jedinstvenu bazu registra mora biti pohranjen svaki upisani podatak. Upisi kojima svi ili određeni podaci o subjektu prestaju važiti moraju ostati dostupni za pretraživanje putem matičnog broja subjekata upisa (dalje u tekstu: MBS), tvrtke subjekta i osobnog identifikacijskog broja (dalje u tekstu: OIB).
Članak 13.
Svakom upisu u glavnu knjigu, osim MBS-a i OIB-a, dodjeljuje se redni broj upisa, datum i vrijeme upisa, oznaka rješenja na kojem se upis temelji te oznaka i broj registarskog suda koji je proveo upis.
Nakon javne objave upisanih podataka u glavnu knjigu upisuje se datum objave upisa na internetskoj stranici registra.
Članak 14.
Za vođenje glavne knjige koriste se hrvatski i međunarodni standardi, norme, tehnički propisi i posebni šifarnici.
1. Oznake za predstavljanje imena država (ISO 3166Codes for representation of names of countries),
2. Oznake za predstavljanje valuta i novca (ISO 4217Codes for representation of currencies and funds),
3. Oznake za predstavljanje jezika (ISO 639 – Codes for representation of names of languages),
4. Oznake i nazivi županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj preuzeti iz šifrarnika OIB sustava,
5. Šifre i nazivi naselja i ulica u Republici Hrvatskoj preuzeti iz šifrarnika OIB sustava,
6. Za upis znakovlja (imena, prezimena, naziva i tvrtki) izvan hrvatskog latiničnog pisma koriste se međunarodni standardi za putne isprave (ICAO Document 9303 potvrđenog normom ISO/IEC 7501 Machine readable travel documents).
Podaci iz šifrarnika utvrđuju se na hrvatskome jeziku, odnosno na izvornom jeziku latiničnim pismom, ako je podatak iz stranog jezika.
Članak 15.
U glavnu knjigu, umjesto teksta, podaci propisani zakonom upisuju se uporabom šifrarnika koje priprema, verificira, mijenja i dopunjuje komisija za izradu šifrarnika i obrazaca. Šifrarnici određeni za pojedini podatak razvrstani su po sljedećim grupama:
1. Trgovački sudovi i Stalne službe
2. Vrste upisa
3. Predmet prijave
4. Vrste rješenja
5. Vrste funkcija
6. Vrste razloga za prestanak
7. Razlozi brisanja subjekta upisa
8. Vrste zabilježbi
9. Vrste pravnih oblika
10. Vrste oblika uloga
11. Vrste odluka drugostupanjskog suda
12. Vrste pismena
13. Vrste podnesaka
14. Vrste službenih osoba
15. Grupe u subjektu
16. Vrste osnivača
17. Vrste predlagatelja
18. Vrste identifikacijskih isprava
19. Vrste porijekla uloga
20. Vrste statusnih promjena
21. Vrste predmeta poslovanja
22. Vrste priloga
23. Vrste posebnosti poslovanja.
24. Skupine djelatnosti
25. Načini na koji društvo objavljuje svoja priopćenja
Članak 16.
Podaci koji se po zakonu upisuju u registar u glavnoj knjizi moraju biti organizirani po sljedećim grupama podataka:
I. Temeljni podaci
II. Podaci prema ustroju subjekta upisa.
Članak 17.
Grupa podataka »temeljni podaci o subjektu« uključuje:
1. matični broj subjekta upisa i Europski jedinstveni identifikator (dalje u tekstu: EUID), ako ga subjekt ima
2. osobni identifikacijski broj
3. tvrtka ili naziv, skraćena tvrtka ili naziv
5. sjedište, poslovna adresu i adresu elektroničke pošte
6. pravni oblik
7. predmet poslovanja kada je zakonom propisan upis u glavnu knjigu sudskog registra.
Grupu podataka o »sjedištu, poslovnoj adresi i adresi elektroničke pošte « čine podaci o mjestu i općini u Republici Hrvatskoj, podaci o ulici, kućnom broju i podbroju te podaci o adresi elektroničke pošte subjekta upisa. Ako se podaci o sjedištu i poslovnoj adresi preuzimaju elektroničkim putem, upis u glavnu knjigu provodi se na temelju obavijesti o elektroničkom upisu.
Grupa podataka »predmet poslovanja« uključuje naznaku djelatnosti koja se po zakonu upisuje u glavnu knjigu
Grupu podataka »tvrtka ili naziv, skraćena tvrtka ili naziv« čine podaci koji se upisuju u glavnu knjigu uz ograničenje da tekst tvrtke ili naziva može sadržavati najviše tisuću dvadeset i četiri (1024) znaka, a skraćene tvrtke ili naziva najviše pet stotina dvanaest (512) znakova. Tekst prijevoda tvrtke ili naziva može sadržavati najviše tisuću dvadeset i četiri (1024) znaka, a tekst prijevoda skraćene tvrtke ili skraćenoga naziva najviše pet stotina dvanaest (512) znakova.
Članak 18.
Za društva osoba podaci u glavnoj knjizi moraju biti organizirani po sljedećim grupama podataka:
1. temeljni podaci o subjektu
2. članovi/osnivači
3. osobe ovlaštene za zastupanje
4. podružnice
5. pravni odnosi
6. ostali podaci propisani zakonom
7. zabilježbe.
Grupa podataka »članovi/osnivači« sadrži podatke o članovima kada je upis članova u registar propisan Zakonom s time da se u komanditnom društvu upisuju komplementari i članovi koji imaju položaj komanditora s visinom uloga svakog od njih. U ovu grupu podataka uključeni su i podaci o osnivačima kada je to Zakonom propisano.
Grupa podataka »osobe ovlaštene za zastupanje« sadrži podatke o osobama koje čine upravu gospodarskog interesnog udruženja, podatke o članovima ili više njih koji skupno zastupaju javno trgovačko društvo (u daljnjem tekstu: j.t.d.), ako svi članovi j.t.d. ne zastupaju društvo, podatke o prokuristi (ako je prokura dodijeljena) te podatke o likvidatoru, privremenom ili stečajnom upravitelju, ako su nastali razlozi za prestanak društva. U ovu grupu podataka uključeni su i podaci o zastupnicima u ustanovama i drugim subjektima koji se po zakonu upisuju u registar.
Članak 19.
Podaci koji se upisuje za društva kapitala u glavnoj knjizi moraju biti organizirani po slijedećim grupama podataka:
1. temeljni podaci o subjektu
2. članovi
3. osobe ovlaštene za zastupanje
4. članovi nadzornog ili upravnog odbora
5. temeljni kapital
6. podružnice
7. pravni odnosi
8. ostali podaci propisani zakonom
9. zabilježbe.
Grupu podataka »članovi« čine podaci o članovima društva u društvima gdje je propisan upis članova u registar kao i podatke o članu koji ima položaj jedinog dioničara. Ova grupa podataka se organizira u skladu s pravnim oblikom subjekta.
Grupu podataka »osobe ovlaštene za zastupanje« čine podaci o članovima uprave, izvršnim direktorima, prokuristima, postavljenim privremenim upraviteljima, osobama određenim za zastupanje od suda, povjerenici, likvidatori, privremeni ili stečajni upravitelji.
Grupu podataka »članovi nadzornog ili upravnog odbora« čine podaci o članovima nadzornog ili upravnog odbora, ako su ustrojeni.
Grupu podataka »temeljni kapital« čine podaci o iznosu temeljnog, odnosno odobrenog kapitala.
Grupu podataka »zabilježbe« čine i podaci o namjeravanim promjenama sjedišta Europskog društva (SE) ili Europske zadruge (SCE) u drugu državu članicu Europske unije, dosadašnje sjedište, naziv registra ili drugog upisnika u kojem je subjekt vođen te dosadašnji broj u tom registru u slučaju promjene sjedišta u Republiku Hrvatsku.
Članak 20.
Podaci koji se upisuju za zadruge u glavnoj knjizi moraju biti organizirani po sljedećim grupama podataka:
1. temeljni podaci o subjektu
2. osobe ovlaštene za zastupanje
3. članovi nadzornog odbora
4. pravni odnosi
5. ostali podaci propisani zakonom
6. zabilježbe.
Grupe podataka od 1.-4. čine podaci na koje se na odgovarajući način primjenjuju pravila o grupiranju podataka u društvima kapitala.
Grupu podataka »ostali podaci propisani zakonom« čine, uz ostalo i podaci o odgovornosti zadrugara za obaveze zadruge ako je ona pravilima zadruge određena.
Članak 21.
Grupu podataka »pravni odnosi« čine podaci koji se grupiraju za sve subjekte upisa, i to: podaci o datumu usvajanja statuta, društvenog ugovora, izjave ili akta o osnivanju, podaci o roku do kojeg se treba u cijelosti uplatiti ulog u novcu, podaci o donošenju odluke o utvrđivanju predmeta poslovanja s popisom djelatnosti, pravila zadruge i odluke koje se po zakonu upisuje u registar, njihove izmjene i dopune i s time povezanih odluka, uz oznaku članka koji se mijenja, kratak opis izmjena, datuma odluke tijela ili osoba koji su je donijeli i njezin kratki sadržaj.
Grupu podataka iz stavka 1. ovog članka čine i podaci o pravno ustrojbenom obliku subjekta upisa, njegovim promjenama i drugi upisi vezani za status subjekta upisa, vrijeme trajanja i prestanak subjekta upisa uz naznaku razloga za prestanak ili razloga zbog kojeg je određeno brisanje iz registra, a osobito, pravni temelj i eventualni podaci o pravnom slijedniku, likvidaciji, nastavljanju subjekta upisa, podaci o pretežitoj djelatnosti - šifri i nazivu po kojoj je razvrstana prema nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti (dalje u tekstu: NKD), kao i drugi zakonom propisani podaci. Za društva kapitala u ovu grupu podataka unose se podaci o povećanju i smanjenju temeljnog kapitala i s time povezane odluke, podaci o statusnim promjenama pripajanja, spajanja, podjele i preoblikovanja, priključenju i prestanku priključenja, zaključenju, promjeni i prestanku poduzetničkih ugovora, nastavku osnivanja, ništetnosti i ukidanje društva, a kod dioničkog društva i prijenosu dionica manjinskih dioničara, prijenosu imovine na osobe javnog prava i druge osobe te drugi zakonom propisani upisi.
Grupu podataka »financijski izvještaji« čine podaci o danu predaje potpunih financijskih isprava, uz naznaku obračunskog razdoblja poslovne godine za koju se predaju, ako je propisana obavezna objava tih podataka.
Grupu podataka »zabilježbe« čine podaci o roku u kojem je član društva dužan uplatiti ostatak temeljnog kapitala, o zabranama, ograničenjima raspolaganja i ukidanju tih ograničenja, određivanju nadzora nad ispunjenjem stečajnog plana i ukidanju nadzora, podaci o odlukama o otvaranju postupka predstečajne nagodbe, podaci o odlukama o otvaranju predstečajnog postupka, odnosno odlukama o obustavi ili prekidu tih postupaka, podaci o rješenju o odobravanju predstečajne nagodbe, odlukama stečajnog suca o predstečajnom sporazumu i drugim odlukama koje se upisuju po službenoj dužnosti, odlukama o izrečenim kaznama, sigurnosnim mjerama ili mjerama opreza, o podnesenim tužbama i pravomoćnim presudama, uz navođenje naziva suda i broja presude, o postupcima i odlukama drugih tijela, brisanju upisa i druge zakonom propisane zabilježbe, podaci o podnesenim žalbama protiv rješenja o upisu, o odlukama drugostupanjskog suda, datum objave i pravomoćnosti rješenja, podaci o podnesenim žalbama protiv odluka sudskog savjetnika ili ovlaštenog registarskog referenta te o odlukama registarskog suca o prigovorima na pokrenuti postupak brisanja subjekta iz registra.
U grupu podataka iz stavka 5. ovoga članka uključeni su i podaci o zabilježbama koje se po službenoj dužnosti upisuju u postupku domaćih i prekograničnih statusnih promjena društva, pripajanja, podaci o zabilježbama spora, o tome da je u zbirci isprava položen prijevod isprava na jednom od službenih jezika Europske unije uz naznaku njihovog naziva, podaci o namjeravanim promjenama i promjenama sjedišta Europskog društva (SE) ili Europske zadruge (SCE) u drugu državu članicu Europske Unije, odnosno Republiku Hrvatsku, podaci o dosadašnjem sjedištu, nazivu registra ili drugog upisnika u kojem je subjekt vođen, uz naznaku dosadašnjeg broja upisnika ili registra, i druge zabilježbe, kada je zakonom ili odlukom određeno da se upisuju u registar.
Grupu podataka »odluke suda« čine podaci o rješenjima suda o nakani pokretanja postupka brisanja subjekta, obustavi postupka brisanja, prekidu ili zastoju postupka brisanja, rješenju o brisanju subjekta upisa, podaci o rješenju o odobravanju (sklapanju) predstečajne nagodbe, rješenju o odbačaju ili odbijanju sklapanja predstečajne nagodbe, podaci o rješenju kojim se potvrđuje predstečajni sporazum, rješenju o odbačaju ili odbijanju zahtjeva za potvrdu predstečajnog sporazuma, rješenju o otvaranju stečajnog postupka, rješenju o obustavi i zaključenju stečajnog postupka, rješenju o imenovanju privremenog stečajnog upravitelja, s time da se njegov upis provodi u grupi podataka »zastupnici«, rješenju o zabrani obavljanja djelatnosti koja se upisuju po službenoj dužnosti i drugim odlukama koje se po zakonu upisuju u registar.
Članak 22.
Ako se radi o automatiziranom prihvatu podataka iz sustava eSpis i iz sustava FINA-e, unos u glavnu knjigu provodi se elektroničkim putem na temelju obavijesti o elektroničkom upisu, bez donošenja rješenja o upisu.
Obavijest o elektroničkom upisu potpisana od sudskog savjetnika ili ovlaštenog registarskog referenta je funkcionalno jednaka upisnom rješenju.
Ako se radi o osnivanju društva na daljinu putem internetske stranice sustava sudskog registra u sklopu sustava START odluke i potvrde u postupku upisa registarski sud donosi kao elektroničke isprave potpisane naprednim elektroničkim potpisom i dostavlja podnositelju prijave putem sustava sudskog registra
Evidencijski i statistički podaci
Članak 23.
Osim podataka koji se upisuju u registar i objavljuju u skladu sa zakonom (javni podaci), u jedinstvenu bazu registra pohranjuju se evidencijski ili statistički podaci. Pristup tim podacima dozvoljen je voditelju javne knjige, predsjednicima sudova, ovlaštenim osobama registra i državnim tijelima u skladu sa zakonom.
Evidencijski podaci o članovima društva i pripadajućim poslovnim udjelima pohranjuju se u jedinstvenu bazu registra na temelju podataka iz prijave, popisa članova društva i njihovih udjela sačinjenih i ovjerovljenih od javnih bilježnika ili dostavljenih od uprave.
Neposredno pravo na elektroničko preuzimanje evidencijskih podataka o članovima društva i njihovim udjelima ima Ministarstvo financija, Porezna uprava-Središnji ured.
Pristup evidencijskim podacima o predmetu poslovanja odnosno djelatnostima koje ga čine svima je javno dostupan.
Članak 24.
Kada se zbirka isprava vodi na papiru za svaki subjekt upisa zasniva se omot spisa svijetlo plave boje koji predstavlja preklopni karton veličine B3. Na naslovnoj strani omota, u desnom gornjem kutu upisuje se MBS subjekta upisa. U lijevom gornjem kutu upisuje se naziv registarskog suda, a u sredini omota upisuje se tvrtka ili naziv subjekta upisa. Na unutarnjoj strani omota zbirke isprava popisuju se kronološkim redom uložene isprave i dokazi s oznakom poslovnog broja iz Tt ili R3 upisnika.
Rješenja i prilozi uz rješenja te druge isprave i dokazi, polažu se u omot zbirke isprava po redoslijedu upisa, odnosno redoslijedu navedenom u prijavi i po vremenskom slijedu primitka u sud, odvojeno od isprava koje se ulažu u tanji crveni omot registarskog uloška s oznakom »nejavno«.
Isprave i podaci čija se pohrana traži na nekom od službenih jezika Europske unije moraju biti prevedeni od ovlaštenog sudskog tumača. Ispravama na hrvatskom jeziku mogu se priložiti ovjereni prijevodi isprava na nekom od službenih jezika Europske unije. Registarski sud će po službenoj dužnosti u glavnu knjigu upisati da su u zbirci isprava položeni prijevodi isprava, uz naznaku njihovog naziva ili kratkog sadržaja isprava.
U dijelove zbirke isprava koja se vodi na papiru odobrava se uvid u sudskoj pisarnici. Na zahtjev se mogu dostavljati preslike pismena koja postoje samo u papirnatom obliku.
Zbirka isprava u elektroničkom obliku
Članak 25.
U elektroničku zbirku isprava pohranjuju se sve odluke registarskog suda kao elektroničke isprave potpisane naprednim odnosno kvalificiranim elektroničkim potpisom, elektroničke obavijesti i dostavnice, isprave dostavljene registarskom sudu elektroničkim putem, potvrde o dodijeljenom OIB-u subjektu upisa i drugi dokumenti, kao i isprave na papiru preoblikovane u elektronički oblik u postupku osnivanja društva s ograničenom odgovornošću putem e-Tvrtke, odnosno isprave koje su bile pohranjene u zbirci isprava na papiru te su na prijedlog ovlaštenih osoba subjekta upisa pretvorene u elektronički oblik.
Dokazi i isprave u elektroničkom obliku pohranjuju se u zbirku isprava po istom redoslijedu koji je propisan za polaganje isprava u zbirku isprava na papiru. Svim ispravama i podacima dodjeljuje se redni broj »Rbr.«, a prilozima se pored rednog broja dodjeljuje podbroj »Pbr«. Isprave koje se ulažu u »omot nejavno« označavaju se oznakom »N«.
Način vođenja zbirke isprava u elektroničkom obliku kao i pretvaranje isprava i podataka pohranjenih u zbirci isprava na papiru u elektronički oblik propisuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.
Članak 26.
Registarski sud osigurava slobodan uvid u zbirku isprava u elektroničkom obliku putem internetske stranice sudskog registra.
Izvaci i ispisi podataka pohranjenih u elektroničkoj zbirci isprava izdaju se na papiru u formatu A4 uz plaćanje propisane naknade. Dijelovi elektroničke zbirke isprava, osim isprava za koje je zakonom isključena primjena načela javnosti registra, mogu se razgledati na internetskoj stranici registra putem izbornika.
Izvatke, preslike i prijepise iz elektroničke zbirke isprava ovlašteni su izdati i javni bilježnici, odvjetnici i Hrvatska gospodarska komora (dalje u tekstu: HGK).
Matični broj subjekta upisa
Članak 27.
MBS je identifikacijski broj koji svakom subjektu upisa dodjeljuje elektroničkim putem registarski sud donošenjem rješenja o upisu. Nakon donošenja rješenja o nastavku stečajnog postupka radi naknadne diobe, stečajna masa brisanog dužnika se vodi pod MBS koji je tom subjektu dodijeljen prilikom osnivanja.
Likvidacijska masa brisanog subjekta vodi se pod MBS koji joj je dodijeljen prilikom upisa u registar.
Jednom dodijeljeni MBS subjektu upisa neće se mijenjati, niti dodjeljivati nakon prestanka subjekta upisa nekom drugom subjektu upisa.
Ako se nakon zaključenja stečajnog postupka nad stečajnom ili likvidacijskom masom ponovno nađe imovina pravne osobe koja je prestala postojati zaključenjem stečajnog postupka ili brisanjem iz sudskog registra, u registar se upisuje stečajna masa ili likvidacijska masa s prethodno određenim matičnim brojem subjekta, osobnim identifikacijskim brojem i nazivom.
Ako je obustavljena likvidacija nad imovinom pravne osobe koja je brisana iz sudskoga registra i predložen stečaj stečajna masa će se upisati u sudski registar s prethodno određenim matičnim brojem subjekta, osobnim identifikacijskim brojem i nazivom.
Članak 28.
MBS se sastoji od: – dvoznamenkastoga broja registarskog suda kod kojega je upisano osnivanje subjekta upisa, – šesteroznamenkastoga tekućeg broja, te – jednoznamenkastoga kontrolnog broja. Dvoznamenkasti broj registarskog suda određuje se abecednim redom naziva trgovačkog suda od 01 do 11. Tekući broj određuje registarski sud subjektima upisa po redoslijedu otvaranja registarskih uložaka počevši od 000001. Kontrolni broj određuje se postupkom «Modula 11,10 – redni broj postupka 6«, utvrđenim međunarodnom normom ISO 7064.
Članak 29.
Podružnica se označava s MBS svog osnivača i svojim podbrojem.
Podbroj podružnice je troznamenkasti redni broj kojeg registarski sud dodjeljuje podružnici rješenjem o upisu osnivanja podružnice, po redoslijedu upisa podružnica kod registarskog suda osnivača, počevši od 001.
Glavnoj podružnici inozemnog osnivača dodjeljuje se MBS na način propisan člankom 27. ovoga Pravilnika.
Svaka sljedeća podružnica istog inozemnog osnivača označava se s MBS glavne podružnice i dodjeljuje joj se podbroj na način propisan stavkom 2. ovoga članka, počevši od 002.
Registarski ulošci
Članak 30.
Registarski uložak (spis) ustrojava se za svaki subjekt upisa kao omot tamno sive boje u obliku preklopljenog kartona veličine B3. U omot registarskog uloška odlaže se zbirka isprava zajedno sa omotom crvene boje s oznakom »nejavno« te podnesci zaprimljeni na upisnik na papiru koji se ne odlažu u zbirku isprava.
Na naslovnu stranu omota registarskog uloška, u desnom gornjem kutu upisuje se matični broj subjekta upisa (u daljnjem tekstu: MBS), a ispod njega poslovni broj pod kojim je subjekt upisan u upisnik sudskog registra Tt. U gornjem lijevom kutu upisuje se naziv registarskog suda, a na sredini se unose podaci o tvrtki ili nazivu subjekta upisa.
U omot crvene boje s oznakom »nejavno« odlažu se isprave, odnosno odluke registarskog suda koje se odnose na upravljanje postupkom, isprave koje su priložene uz zahtjev za upis koji je odbačen, povučen ili odbijen te isprave koje po svojem sadržaju nisu javni podaci.
Kada subjekt upisa mijenja sjedište na područje drugog registarskog suda, registarski sud dosadašnjeg sjedišta zadržava omot registarskog uloška te na naslovnu strana omota bilježi naziv registarskog suda novog sjedišta. U registarski omot subjekta upisa ulaže se i omot zbirke isprava koja sadrži primjerak rješenja o upisu promjene sjedišta.
Registarski ulošci (spisi) u kojima postupak nije u tijeku drže se zajedno sa zbirkom isprava subjekta upisa u sudskoj pisarnici u posebnim pretincima (ormarima) sređenima po redoslijedu.
Registarski ulošci (spisi) u kojima je postupak u tijeku mogu se držati u referadi suca odnosno sudskog savjetnika i ovlaštenog službenika.
Spisi povjereni pojedinim službenicima radi prijepisa, otpreme ili obavljanja nekih drugih radnji po nalogu suca ili drugih ovlaštenih osoba, nakon obavljanja tih radnji drže se u odgovarajućim pretincima.
Članak 31.
Poduložak podružnice ustrojava se ako subjekt upisa ima podružnice. Poduložak podružnice je preklopljeni karton svjetlo sive boje, veličine A3. Na naslovnoj strani omota, u desnom gornjem kutu stavlja se MBS osnivača i podbroj podružnice prema redoslijedu upisa podružnica u registar. U omot registarskog poduloška odlažu se ispisi rješenja s podacima o upisima za podružnicu.
Kada je sjedište podružnice na području drugog registarskog suda omot poduloška podružnice se nakon upisa u glavnu knjigu i dostave primjerka prijave za upis s prilozima, izvornika ili ovjerenog primjerka rješenja o upisu na papiru ili elektroničkim putem registarskom sudu sjedišta podružnice, odlaže u registarski uložak subjekta upisa s bilješkom o nazivu suda sjedišta podružnice.
Ako osnivač podružnice ima sjedište na području drugog registarskog suda registarski sud sjedišta podružnice nakon dostave primjerka prijave za upis s prilozima, izvornika ili ovjerenog primjerka rješenja o upisu na papiru ili elektroničkim putem, ustrojava omot poduloška podružnice na koji se na naslovnoj strani, u desnom gornjem kutu stavlja MBS osnivača i podbroj podružnice dodijeljen u registarskom sudu sjedišta osnivača. U poduložak se ulaže dostavljen primjerak prijave za upis s prilozima te izvornik ili ovjereni primjerak rješenja o upisu na papiru.
Za podružnice inozemnih osnivača odgovarajuće se primjenjuju odredbe o ustrojavanju registarskih omota (spisa) subjekta upisa.
III. POKRETANJE POSTUPKA UPISA U REGISTAR
Pokretanje postupka prijavom
Članak 32.
Postupak upisa u registar pokreće se prijavom na papiru na propisanom PO obrascu u obliku javno ovjerene isprave ili elektroničkim putem.
Prijava se podnosi registarskom sudu na čijem je području sjedište subjekta upisa, registarskom sudu na čijem je području novo sjedište subjekta, odnosno registarskom sudu koji provodi podjelu subjekta upisa.
Prijavi za osnivanje novog subjekta, promjenama osnivača ili članova prilaže se izjava iz članka 40.a Zakona o sudskom registru (»Narodne novine« broj: 1/95., 57/96., 1/98., 45/99., 54/05., 40/07., 91/10., 90/11., 148/13., 93/14., 110/15. i 40/19.) koja se daje na obrascu koji propisuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.
Prijava na papiru
Članak 33.
Prijava na papiru podnosi se na propisanom PO obrascu s prilozima i ostalim dokumentima u izvorniku, ovjerenoj preslici, odnosno prijepisu u dovoljnom broju primjeraka za sud i sudionike, a najmanje u dva primjerka. Jedan primjerak prijave s prilozima ostaje u registarskom sudu, a drugi primjerak prijave sud vraća predlagatelju, ovjeren štambiljem suda s datumom i vremenom primitka prijave u pisarnici te upisanim poslovnim brojem pod kojim je prijava upisana u registarski Tt upisnik, u desnom gornjem kutu prijave.
Prijavu ovjerava javni bilježnik u prostoru predviđenom za ovjeru obrasca PO, osim kada je zakonom propisano da ovjera prijave nije potrebna.
Prijava i isprave priložene uz prijavu na papiru ispisuju se pisaćim strojem ili pisačem na bijelom neprozirnom papiru veličine A4, samo s jedne strane, s lijevom marginom od najmanje 3 cm te ostalim marginama od najmanje 2 cm, tako da je u gornjem desnom kutu prve stranice prazan prostor veličine najmanje 10 x 5 cm za potrebe ovjere i upisivanja drugih službenih podataka od strane registarskog suda.
Prijava i isprave priložene uz prijavu moraju biti ispisani crnim slovima veličine od 10 do 12 točaka, uredno, pregledno, čitljivo, bez brisanja, pretipkavanja ili umetanja i bez nepoznatih kratica. Prijava se ne smije dostavljati u preslici i ne smije biti otiskana dotrajalom vrpcom pisaćeg stroja ili pisača.
Sadržaj obrasca prijave na papiru
Članak 34.
Obrazac PO prijave za upis u sudski registar sadrži naziv »prijava za upis u sudski registar«, naziv trgovačkog suda kojem se podnosi, oznaku MBS-a, odnosno Rul-a i OIB-a te oznaku poslovnog broja iz Tt upisnika.
Dio prijave koji sadrži naziv »za službenu uporabu ne popunjavati« u gornjem desnom kutu obrasca PO namijenjen je za ovjeravanje prijave štambiljem suda te datumom i vremenom primitka prijave u pisarnici.
U dio obrasca pod nazivom »predlagatelj« upisuju se podaci o imenu i prezimenu ili tvrtci, odnosno nazivu predlagatelja, njegovom prebivalištu i/ili boravištu ako ga ima ili sjedištu i poslovnoj adresi. Isti podaci upisuju se i u dio obrasca pod nazivom »subjekt upisa«.
U dio obrasca pod nazivom »predmet prijave« upisuje se zahtjev za upis podataka ili zahtjev za upis promjene upisanih podataka. Ovaj dio obrasca može sadržavati i više zahtjeva za upis ali se oni moraju navesti bez objedinjavanja ili skraćivanja te pozivanja na sadržaj prijave. Osniva li se društvo ulaganjem ili preuzimanjem stvari i prava bez revizije osnivanja, u ovaj dio obrasca treba navesti da se društvo osniva ulaganjem ili preuzimanjem stvari i prava bez revizije osnivanja.
U dio obrasca »naziv priloga uz prijavu« popisuju se prilozi vezani za vrstu upisa koji se traži. Naslovna strana obrasca sadrži i prijedlog da se upis u sudski registar provede prema zahtjevu i prilozima.
Nastavak obrasca PO sadrži podatke i izjave koje čine sastavni dio prijave popunjene prema redoslijedu i nazivlju propisanom ovim Pravilnikom.
Istovjetnost podnositelja prijave prilikom ovjere potpisa ili rukoznaka potvrđuje javni bilježnik svojim potpisom i štambiljem ili naprednim elektroničkim potpisom u prostoru nastavka obrasca predviđenom za ovjeru potpisa osoba ovlaštenih za podnošenje prijave.
Podaci o MBS i OIB-u subjekta upisa navode se u prijavi ako prijava sadrži zahtjev za upis promjene podataka upisanih u sudski registar.
Članak 35.
Obrazac prijave PO popunjava se redoslijedom i uz korištenje sljedećih nazivlja:
1. tvrtka ili naziv, skraćena tvrtka ili naziv, naznaka stranog jezika s prijevodom tvrtke ili naziva, skraćene tvrtke ili naziva na strani jezik te promjene tih podataka, podaci o dosadašnjoj tvrtci pod nazivom »tvrtka/naziv«,
2. sjedište (mjesto i općina), poslovna adresa (ulica, kućni broj i podbroj) u Republici Hrvatskoj te promjene tih podataka, podaci o dosadašnjem sjedištu, o namjeravanoj promjeni sjedišta, adresu elektroničke pošte, ako ju ima pod nazivom »sjedište/adresa«,
3. predmet poslovanja – naznaka djelatnosti koje ga čine ili naznaka više djelatnosti općenitim navođenjem skupine djelatnosti, odnosno općenitim navođenjem skupine djelatnosti uz izuzimanje djelatnosti koje se ne obuhvaćaju predmetom poslovanja, te promjene tih podataka, odnosno naznaka onih djelatnosti za koje je zakonom propisano da se mogu obavljati samo na temelju suglasnosti, dozvole ili drugog akta nadležnog tijela pod nazivom »predmet poslovanja«,
4. ime i prezime, prebivalište i OIB, za strance boravište ako ga ima, a za pravne osobe tvrtka ili naziv, sjedište, MBS, EUID i OIB, odnosno odgovarajući podaci za strane pravne osobe i OIB, svakog člana javnog trgovačkog društva, člana društva koji ima položaj komanditora s naznakom visine uloga, člana gospodarskog interesnog udruženja, promjene i prestanak članstva u društvu, stupanje novog člana u društvo, odnosno udruženje, svakog člana društva s ograničenom odgovornošću uz naznaku rednog broja i nominalnog iznosa preuzetih udjela, sve promjene članova društva, uključujući i upis sjedinjenja udjela kod jednog člana društva i više ovlaštenika na jednom poslovnom udjelu, te isti podaci o osnivačima, kada se po zakonu upisuju u registar, pod nazivom »osnivači/članovi društva«,
5. ime i prezime, prebivalište i OIB, za stranca boravište ako ga ima, a za pravne osobe tvrtka ili naziv, sjedište, MBS, EUID i OIB, odnosno odgovarajući podaci za strane pravne osobe i OIB jedinog dioničara te promjene tih podataka, pod nazivom »jedini dioničar«,
6. ime i prezime, prebivalište i OIB, za stranca boravište ako ga ima, osoba ovlaštenih za zastupanje i prokurista, uz oznaku tipa zastupnika (člana javnog trgovačkog društva ovlaštenih za zastupanje; predsjednika i članova uprave dioničkog društva u dualističkom ustroju organa društva, glavnog izvršnog direktora, izvršnih direktora i njihovih zamjenika u monističkom ustroju organa društva; članova uprave/direktora društva s ograničenom odgovornošću, gospodarskog interesnog udruženja, europskog gospodarskog interesnog udruženja, europskog društva SE i kreditnih unija, ime i prezime zamjenika predsjednika upravnog odbora, OIB i njegovo prebivalište za domaće fizičke osobe odnosno boravište za strane fizičke osobe ako ga imaju, kada je to potrebno prema Uredbi Vijeća (EZ-a) br. 2157/2001 od 8. listopada 2001. o statutu Europskog društva – Societas Europea (SE) i Zakonom o uvođenju Europskog društva – Societas Europea (SE) i Europskog gospodarskog interesnog udruženja (EGIU), upravitelj zadruge i predsjednik saveza zadruga, zastupnika i drugih osoba ovlaštenih na zastupanje prema posebnim propisima te prokurista), načina zastupanja, uz naznaku podataka o datumu imenovanja, odnosno prestanka ovlasti zastupanja, načina, a za prokuriste vrstu i ograničenje prokure (na poslovanje jedne ili više podružnica), propisane izjave članova uprave i izvršnih direktora te promjene tih podataka, pod nazivom »osobe ovlaštene za zastupanje«,
7. ime i prezime, prebivalište i OIB likvidatora, ovlasti u zastupanju ako je imenovano više likvidatora, odnosno odgovarajući podaci za pravnu osobu, ako je za likvidatora imenovana pravna osoba,ime,prezime prebivalište ili poslovna adresa privremenog stečajnog upravitelja, stečajnog upravitelja, privremeni upravitelj društva s ograničenom odgovornošću, povjerenika i sanacijskog upravitelja te promjene tih podataka, pod nazivom »upravitelji/likvidatori«,
8. ime i prezime, prebivalište i OIB, za stranca i boravište ako ga ima, predsjednika, zamjenika predsjednika i članova upravnog odbora dioničkog društva u monističkom ustroju organa dioničkog društva; predsjednika, zamjenika predsjednika i članova nadzornog odbora dioničkog društva u dualističkom ustroju organa društva; predsjednika, zamjenika predsjednika i članova nadzornog odbora društva s ograničenom odgovornošću, predsjednika, zamjenika i članova zadruge nadzornog odbora, odnosno kreditne unije te promjene tih podataka, pod nazivom »upravni/nadzorni odbor«,
9. iznos za koji su izdane dionice, broj dionica na koje je razdijeljen temeljni kapital, ukupni iznos uplate za izdane dionice i u čemu su one uplaćene, opis predmeta ulaganja ili preuzimanja stvari odnosno prava koja se ulažu kada se osniva društvo ulaganjem ili preuzimanjem stvari i prava bez revizije osnivanja te izjave (pod ostale izjave ovlaštenih zastupnika) iz članka 187.a stavka Zakon o trgovačkim društvima („Narodne novine“, broj 111/93., 34/99., 121/99., 52/00., 118/03., 107/07., 146/08., 137/09., 125/11., 152/11., 111/12., 68/13., 110/15. i 40/19., dalje u tekstu: ZTD), visina odobrenog kapitala, ukupni iznos kapitala, te iznos svakog pojedinačnog uloga osnivača, a sastoji li se ulog od stvari ili prava, mora ih se detaljno opisati i naznačiti njihovu vrijednost, te broj i nominalne iznose poslovnih udjela koje uz obvezu uplate uloga preuzima svaki osnivač, pod nazivom »temeljni kapital«,
10. ime i prezime, OIB osobe ovlaštene za primanje i očitovanje volje i pismena u ime društva uz navođenjem adrese u Republici Hrvatskoj te promjene tih podataka, pod nazivom »ovlaštena osoba za primanje očitovanja i pismena«,
11. za sve subjekte upisa popunjavaju se podaci o podružnicama domaćih i inozemnih osnivača, pod nazivom »podružnice« i to:
a) tvrtka ili naziv podružnice, a ako inozemni osnivač ima više podružnica u tvrtki mora naznačiti koja je glavna podružnica te promjene tih podataka,
b) sjedište podružnice te promjene sjedišta,
c) djelatnost podružnice te promjene djelatnosti ako se upisuju u sudski registar sukladno Zakonu,
d) ime i prezime, prebivalište i OIB, osobe ovlaštene da u poslovanju podružnice zastupaju osnivača te promjene tih podataka,
e) tvrtka ili naziv, sjedište i adresa osnivača, za podružnicu inozemnog osnivača i naziv registra u kojem je osnivač upisan, broj pod kojim se u tom registru vodi odnosno napomena da je osnovan u zemlji u kojoj se ne upisuje u registar, OIB, EUID ako ga ima te promjene tih podataka,
f) financijski izvještaji osnivača,
g) prestanak podružnice.
12. »Pravni odnosi«
a) pravno ustrojstveni oblik,
b) datum osnivanja (datum sklapanja društvenog ugovora, davanja izjave o osnivanju društva kod javnog bilježnika, usvajanja statuta i preuzimanje svih dionica od strane osnivača pri simultanom osnivanju dioničkog društva, datum osnivačke skupštine pri sukcesivnom osnivanju dioničkog društva, datum usvajanja statuta Europskog društva (SE) i Europske zadruge (SCE), ugovora o osnivanju udruženja ili Europskog gospodarskog interesnog udruženja (EGIU), ugovora o osnivanju udruženja, datum osnivačke skupštine i odluke o donošenju pravila zadruge, donošenje odluke o osnivanju ustanove ili druge pravne osobe koja se upisuje po zakonu, pod nazivom »osnivanje«,
c) izmjene i dopune društvenog ugovora, statuta, ugovora o osnivanju udruženja, pravila zadruge, uz oznaka datuma izmjena i dopuna, članka koji se mijenja, kratak opis izmjena, odnosno dopuna organa ili osoba koje su donijele odluku o izmjenama, podatak iz društvenoga ugovora ili izjave o osnivanju društva o načinu kako društvo objavljuje svoja priopćenja, ako ugovor, odnosno izjava sadržavaju te odredbe pod nazivom »izmjene općih akata«,
d) datum usvajanja statuta ustanove ili drugih akata subjekata koji se po zakonu upisuju u sudski registar i njihove izmjene, pod nazivom »opći akti subjekata«
e) vrijeme trajanja subjekta upisa ako je subjekt osnovan na određeno vrijeme, pod nazivom »trajanje«,
f) promjene temeljnog ili odobrenog kapitala, – upisuju se podaci propisani za pojedine upise, odnosno za pojedini tip društava kapitala »promjene temeljnog kapitala«,
g) datum odluke o prijenosu dionica, izjava uprave odnosno izvršnih direktora da odluka glavne skupštine nije pobijana u roku u kome se to moglo učiniti ili da je podignuta tužba pravomoćno odbijena (pod ostale izjave ovlaštenih zastupnika) i podaci za jedinog dioničara iz točke 5. ovog članka pod nazivom »Prijenos dionica manjinskih dioničara«,
h) vrsta poduzetničkog ugovora, ugovorne strane, a ako se radi o ugovoru o prijenosu dobiti i podaci iz sporazuma o visini dobiti, izmjene ugovora, otkaz ugovora, prestanak ugovora, uz navođenje razloga i vrijeme prestanka ugovora, pod nazivom »poduzetnički ugovor«,
i) priključenje uz navođenje tvrtke glavnog društva (u točki 6. ovog članka), prestanak priključenja, uz navođenje razloga zbog kojeg je došlo do prestanka i vrijeme prestanka priključenja, pod nazivom »priključenje«,
j) statusne promjene, pripajanje, uz navođenje izjave uprave odnosno izvršnih direktora da odluke o pripajanju nisu pobijane u za to propisanom roku ili da je pobijanje pravomoćno odbijeno (pod ostale izjave ovlaštenih zastupnika), ako je društvo preuzimatelj povećalo temeljni kapital podaci o povećanju temeljnog kapitala radi toga da se provede pripajanje, navođenje podataka o članovima društva preuzimatelja, spajanje, uz odgovarajuće podatke za osnivanje tipa društva nastalog spajanjem, vrsta podjele, uz odgovarajuće podatke za osnivanje tipa društva nastalog podjelom, datum odluke o statusnoj promjeni, odluka o preoblikovanju, a ako dioničko društvo nastavlja djelovati kao društvo s ograničenom odgovornošću, odnosno kao javno trgovačko društvo, propisane podatke za svakog člana društva, a za komanditno društvo, komanditora, pod nazivom »statusne promjene«,
k) statusne promjene prekograničnog pripajanja i spajanja, uz navođenje podataka o tome da traju postupci sudskog ispitivanja omjera zamjena dionica, odnosno poslovnih udjela i o ostvarenju posebnih prava dioničara, odnosno članova društva (pod ostale izjave ovlaštenih zastupnika) ako se radi o društvu koje se pripaja i ima sjedište u Republici Hrvatskoj, ako se radi o prekograničnom spajanju, uz odgovarajuće podatke za osnivanje oblika društva nastalog spajanjem ako ima sjedište u Republici Hrvatskoj, pod nazivom »prekogranične statusne promjene«,
l) prijenos imovine na osobe javnog prava, obveza prijenosa imovine uz navođenje podataka o ugovoru i odluci pod nazivom »prijenos imovine«,
m) datum i vrsta razloga za prestanak, odnosno datum odluke članova o prestanku društva bez likvidacije pod nazivom »razlozi za prestanak«,
n) nastavljanje,
o) prestanak subjekta upisa, uz naznaku pravnog temelja, eventualnih podataka o pravnom slijedniku, odnosno podataka odgovornosti članova društva ako je društvo prestalo po skraćenom postupku bez likvidacije
p) ništetnost društva,
r) nastavak osnivanja društva,
13. odgovornost članova zadruge za obveze zadruge (ako je propisana Pravilima),
14. ostale izjave ovlaštenih osoba,
15. podaci koji se javno objavljuju,
16. zabilježbe
17. prijedlog pretežite djelatnosti prema NKD-u.
Elektronička prijava
Članak 36.
Elektroničkom prijavom smatra se podnesak u elektroničkom obliku potpisan naprednim odnosno kvalificiranim elektroničkim potpisom od javnog bilježnika i odvjetnika ili prijava podnesena elektroničkim putem preko internetske stranice sudskog registra odnosno preko internetske stranice sudskog registra u sklopu sustava START.
Elektronička prijava potpisana naprednim odnosno kvalificiranim elektroničkim potpisom javnog bilježnika ili odvjetnika smatraju se javno ovjerenom ispravom.
Kod osnivanja društva putem sustava e-Tvrtke elektroničku prijavu s prilozima i ostalim dokumentima ovlašteni su podnijeti registarskom sudu javni bilježnik ili ovlaštene osobe ureda HITRO.HR.
Elektroničkim putem preko internetske stranice sudskog registra ili preko internetske stranice sudskog registra u sklopu sustava START podnosi se prijava za upis osnivanja društvo s ograničenom odgovornošću ili jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću na daljinu bez punomoćnika. Prijava za upis osnivanja trgovačkog društva na daljinu podnosi se uvijek u elektroničkom obliku
Pravila o načinu popunjavanja podataka na PO obrascu prijave, uključujući i redoslijed upisivanja podataka u prijavu odgovarajuće se primjenjuju na ovu elektroničke prijave.
Članak 37.
Ako prijava i prilozi dostavljeni na papiru nisu po sadržaju i obliku istovjetni sa prijavom i prilozima dostavljenim u elektroničkom obliku registarski sudac će zaključkom pozvati predlagatelja da u određenom roku otkloni nedostatke u prijavi ili dostavljenim prilozima i upozoriti ga na posljedice, ako ne postupi po zaključku.
Ako predlagatelj ne postupi po zaključku registarski sudac će pokrenuti postupak brisanja upisa.
Javni bilježnici su dužni u svom uredu osigurati tehničke pretpostavke i održavati tehničke uređaje za elektroničko prosljeđivanje prijava u registar.
Članak 38.
Elektroničkim putem pokreće se postupak i onda kada javni bilježnik, primjenom pravila o načinu popunjavanja podataka na PO obrascu, popuni obrazac prijave i podatke iz prijave elektroničkim putem dostavlja izravno u sustav sudskog registra. Sustav registra pohranjuje podatke iz prijave i dodjeljuje poslovni broj iz Tt upisnika. Podatke o dodijeljenom poslovnom broju elektroničkim putem dostavlja javnom bilježniku koji nakon toga ovjerava izvornik prijave vlastoručnim potpisom i otiskivanjem štambilja te prijavu uz koju privija priloge na papiru dostavlja registarskom sudu.
Predaja financijskih isprava
Članak 39.
Podaci o predaji financijskih isprava onih subjekata za koje je propisana obaveza javne objave tih podataka dostavlja u informacijski sustav sudskog registra elektronički FINA s naznakom MBS-a i OIB-a subjekta za kojeg se podaci dostavljaju, datuma predaje isprave i naznakom vrste isprave te oznakom obračunskog razdoblja za koje je subjekt upisa predao isprave.
Zaprimljeni podaci automatski se pohranjuju u sustavu registra koji ustrojava R3 spis za sve subjekte upisa za koje su podaci dostavljeni, a svakom subjektu upisa odvojeno dodjeljuje podbroj ustrojenog R3 spisa.
U glavnu knjigu registra, odvojeno za svaki subjekt upisa, elektronički se unosi podatak o predaji financijskih isprava uz navođenje obračunskog razdoblja poslovne godine za koju se predaju. Sadržaj unesenih podataka istovjetan je sadržaju podataka dostavljenih od FINE elektroničkim putem.
Unosom podataka u glavnu knjigu smatra se da su podaci o predaji potpunih financijskih isprava za pojedini subjekt upisa javno objavljeni. Izvornici financijskih isprava ostaju pohranjeni u FINA-i i mogu se slobodno razgledavati na internetskim stranicama FINA-e.
Prijava za upis promjene sjedišta
Članak 40.
Prijava za upis promjene sjedišta subjekta upisa podnosi se registarskom sudu na čijem je području novo sjedište subjekta upisa. Registarski sud novog sjedišta nakon zaprimanja prijave upućuje zahtjev za dostavu zbirke isprava registarskom sudu na čijem je području upisano sjedište subjekta upisa.
Registarski sud na čijem je području upisan subjekt upisa po zahtjevu registarskog suda na čijem je području prijavljeno novo sjedište subjekta upisa elektroničkim putem prenosi podatke o subjektu upisa, a nakon toga dostavlja zbirku isprava bez omota. Na zadržanom omotu zbirke isprava i na omotu registarskog uloška upisuje bilješku s nazivom registarskog suda novog sjedišta subjekta.
Registarski sud novog sjedišta donosi rješenje o upisu promjene sjedišta uz navođenje istog MBS-a i OIB-a dodijeljenog subjektu pri upisu osnivanja te primjerak rješenja o upisu dostavlja registarskom sudu dosadašnjeg sjedišta subjekta upisa.
Registarski sud dosadašnjeg sjedišta subjekta odlaže u zadržani omot zbirke isprava primjerak zaprimljenog rješenja o upisu promjene sjedišta.
Članak 41.
Prijava za upis podružnice domaćeg osnivača podnosi se registarskom sudu nadležnom po sjedištu osnivača.
Ako je sjedište podružnice na području drugog registarskog suda, registarski sud osnivača podružnice dostavlja registarskom sudu sjedišta podružnice primjerak prijave za upis s prilozima, izvornik ili ovjereni primjerak rješenja o upisu i stavlja zabilježbu o nazivu registarskog suda sjedišta podružnice u dio upisa »zabilježba«.
Registarski sud sjedišta podružnice dostavljene isprave iz stavka 1. ovoga članka vodi u registarskom ulošku glavne knjige vođene na papiru pod istim podbrojem MBS podružnice pod kojim je upisan kod registarskog suda osnivača podružnice.
Prijava za upis podružnice inozemnog osnivača podnosi se registarskom sudu na čijem je području sjedište podružnice. Ako isti osnivač u Republici Hrvatskoj ima više podružnica u prijavi se mora označiti koja je podružnica glavna, a za ostale se rednim brojem označava njihov redoslijed što mora biti vidljivo i u tvrtki podružnice.
Prijavu za upis podružnice podnose ovlaštene osobe osnivača.
Prijava za upis promjene članova društva kod raspolaganja poslovnim udjelima
Članak 42.
Kada se radi o upisu novog člana društva s ograničenom odgovornošću koji je stekao poslovne udjele prijenosom ili preuzimanjem uloga pri povećanju temeljnog kapitala u predmetu prijave treba naznačiti da se radi o zahtjevu za upis promjene člana društva, popuniti propisane podatke za upis novog člana društva, odnosno prestanak članstva ranijeg člana društva te navesti redni broj i iznos preuzetog poslovnog udjela, kao i obaveze koje ga eventualno terete, a kod stjecanja članstva uplatom novih uloga potrebno je navesti i u čemu su ulozi uplaćeni.
Ako je do promjene člana društva došlo radi univerzalnog pravnog sljedništva, u prijavi se navode podaci propisani za upis članova društva i podaci o pripadajućem poslovnom udjelu. Uz prijavu se, uz ostale propisane isprave, prilaže pravomoćna odluka o nasljeđivanju za fizičku osobu, odnosno dokaz o pravnom sljedništvu za pravnu osobu.
Ako je do promjene člana društva došlo podjelom poslovnog udjela, upis novog člana društva provodi se uz odgovarajuću primjenu odredaba za prijenos poslovnog udjela s time da je uz prijavu potrebno dostaviti odluku o podjeli.
Vlastiti poslovni udjeli društva i prijenos poslovnih udjela između upisanih članova društva ne upisuju se u registar.
Na upis promjena članova društva odgovarajuće se primjenjuju odredbe ovog Pravilnika o sadržaju i propisanom redoslijedu ispunjavanja prijave.
Uz prijavu za upis svakog novog člana društva treba priložiti izjavu iz članka 40.a ZSR-a, a ako je u promjeni članova društva s ograničenom odgovornošću sudjelovao javni bilježnik uz prijavu se prilaže i popis članova društva potvrđen od javnog bilježnika.
Prijava za upis osnivanja društva kapitala ulaganjem i preuzimanjem stvari i prava bez revizije osnivanja
Članak 43.
U predmetu prijave treba posebno naznačiti da se radi o upisu osnivanja društva kapitala unosom u društvo uloga odnosno preuzimanjem stvari i prava, bez provođenja revizije osnivanja. Na isti način treba postupiti kada se radi o upisu povećanja temeljnog kapitala ulozima u stvarima i pravima bez revizije povećanja temeljnog kapitala.
Pod nazivom »ulozi/temeljni kapital« opisuje se predmet ulaganja ili preuzimanja stvari ili prava te vrijednost stvari odnosno prava osobe koja je obavila procjenu kao i metoda po kojoj je to učinjeno.
Propisane izjave podnositelja prijave upisuju se u prijavi pod nazivom »ostale izjave ovlaštenih osoba«.
Isto vrijedi i za povećanje temeljnog kapitala s time da se u prijavi pod »ostale izjave ovlaštenih osoba« moraju navesti izjave podnositelja prijave propisane u članku 306. stavku 1. ZTD-a.
Prijava za upis statusnih promjena
Članak 44.
Kada se subjekt upisa pripaja drugom subjektu čije je sjedište na području istog ili drugog registarskog suda, svako društvo mora podnijeti prijavu registarskom sudu na čijem je području upisano njegovo sjedište, ako društvo preuzimatelj nije podnijelo prijavu za upis pripajanja i u sudski registar u koji je upisano pripojeno društvo. Sadržaj prijave i priloga na koje se prijava poziva kao i način upisa u registar propisan je Zakonom.
Upis brisanja pripojenog društva obavlja se na zahtjev društva preuzimatelja, osobe koja ima pravni interes, ovlaštenog tijela ili po službenoj dužnosti nakon okončanog postupka pripajanja.
Ako je radi provođenja pripajanja povećan temeljni kapital društva preuzimatelja, prijava za upis povećanja temeljnog kapitala podnosi se prije upisa pripajanja. U istoj prijavi može se tražiti upis odgovarajućih promjena statuta ili društvenog ugovora uz dostavu isprava na temelju kojih su promjene usvojene.
Dostava zbirke isprava pripojenog društva registru ili drugom ovlaštenom upisniku društva preuzimatelja obavlja se odgovarajućom primjenom odredbi ovog Pravilnika o promjeni sjedišta subjekta upisa.
Ugovor o pripajanju dostavlja se registarskom sudu podneskom koji se zaprima na R3 upisnik i odlaže u zbirku isprava subjekta upisa. Podatak o zaprimanju ugovora nije registarski podatak.
Prilikom upisa statusnih promjena u registar u sustavu se posebno evidentiraju društva koja su sudjelovala u statusnoj promjeni. Postupak unosa evidencijskih podataka sadrže korisničke upute koje su putem informacijskog sustava sudskog registra izravno dostupne svakom registarskom sudu.
Članak 45.
Ako se više društava sa sjedištem na području različitih registarskih sudova spaja u novo društvo koje se time osniva, prijavu upisa novog društva nastalog spajanjem podnose sva društva registarskom sudu nadležnom po mjestu sjedišta novog društva. Prijavi se osim ugovora o spajanju sklopljenog u obliku javnobilježničke isprave s pripadajućim ispravama o njegovom usvajanju, podnose i druge isprave propisane Zakonom.
Sadržaj prijave i priloga na koje se prijava poziva kao i način upisa u registar prekograničnog pripajanja i spajanja propisan je Zakonom.
Članak 46.
Ako se subjekt upisa sa sjedištem u Republici Hrvatskoj pripaja drugom subjektu koji ima valjano registrirano sjedište u državi članici Europske unije ili u državi koja je stranka ugovornica Sporazuma o Europskom gospodarskom prostoru, registarski sudac nadzire sve radnje u postupku pripajanja koje provodi pripojeno društvo.
Registarski sudac pri upisu pripajanja u odjeljak glavne knjige »zabilježbe« upisuje da će pripajanje biti valjano tek uz ispunjenje uvjeta koje propisuje pravo države mjerodavno za društvo preuzimatelja.
Objava upisa pripajanja na internetskoj stranici registra smatra se potvrdom da su valjano i u potpunosti obavljene sve potrebne radnje u postupku pripajanja pripojenog društva. Potvrdu o tome izdaje i potpisuje registarski sudac.
U objavi upisa pripajanja mora se navesti da traju postupci sudskog ispitivanja omjera zamjena dionica, odnosno poslovnih udjela i ostvarenja posebnih prava dioničara na novčanu naknadu za otkupljene dionice ili udjele.
Potvrdu i zajednički plan pripajanja odobren od skupštine pripojenog društva dostavlja pripojeno društvo registru ili drugom upisniku društva preuzimatelja najkasnije u roku od šest mjeseci od kada mu je potvrda izdana.
Dostava zbirke isprava pripojenog društva registru ili drugom ovlaštenom upisniku društva preuzimatelja obavlja se odgovarajućom primjenom odredbi ovog Pravilnika o promjeni sjedišta subjekta upisa.
Upis brisanja pripojenog društva obavlja se na zahtjev društva preuzimatelja, osobe koja ima pravni interes, ovlaštenog tijela ili po službenoj dužnosti nakon okončanog postupka pripajanja.
Prijavu spajanja svih društava podnosi novo društvo uz odgovarajuću primjenu odredaba ovog Pravilnika o pripajanju.
Članak 47.
Kada se podjela društava kapitala provodi razdvajanjem ili odvajanjem s osnivanjem dva ili više novih društava, prijava se podnosi registarskom sudu nadležnom po mjestu sjedišta subjekta društva koje se dijeli u onoliko primjeraka koliko se novih društava osniva radi provođenja podjele, uz primjerak prijave i priloga koji ostaje u sudu kod kojeg je upisano društvo koje se dijeli. Primjerci prijava i svih priloga društava koja su osnovana u postupku provođenja podjele upućuju se registarskom sudu nadležnom po mjestu sjedišta pojedinog novog subjekta.
Sadržaj prijave i priloga na koje se prijava poziva propisan je Zakonom. Plan podjele dostavlja se registarskom sudu na R3 upisnik, a podatak o dostavi plana nije registarski podatak.
Ako se radi o upisu podjele društva s odvajanjem registarski sud nadležan po mjestu sjedišta subjekta koji se dijeli, pored upisa podjele i upisa osnivanja novih subjekata, u društvu koje se dijeli može se prijavom zatražiti upis odgovarajuće promjene statuta ili društvenog ugovora, članova društva, odnosno jedinog dioničara. Prijava za upis smanjenja kapitala može se podnijeti ako je to smanjenje bilo predviđeno planom podjele.
Ako se radi o upisu podjele s preuzimanjem prijavu podnosi svako društvo sudionika podjele. Prijavi se prilaže ugovor o podjeli i preuzimanju u obliku javnobilježničke isprave, odluke o podjeli s odgovarajućim odlukama o potvrdi ugovora o podjeli, izvješća uprave odnosno izvršnih direktora (članak 514. ZTD-a), izvješće revizora (članak 515. ZTD-a), izvješće nadzornog odnosno upravnog odbora (članak 515.a ZTD-a), izjave druge osobe (članak 513. stavak 3. ZTD-a) te ostale isprave kojima se dokazuje da su valjano provedene radnje i postupci potrebni za provedbu podjele s preuzimanjem, uz odgovarajuću primjenu propisa o pripajanju društava.
Prijava za upis odluke o prijenosu dionica
Članak 48.
Prijava za upis prijenosa dionica manjinskih dioničara osim zahtjeva za upis odluke o prijenosu dionica s propisanom izjavom uprave, odnosno izvršnih direktora, mora sadržavati i zahtjev za upis jedinog dioničara ako po prijenosu dionica manjinskih dioničara sve dionice drži jedan dioničar.
Prijava za upis izmjena statuta i društvenog ugovora
Članak 49.
Kada se podnosi prijava za upis izmjene statuta dioničkog društva, odnosno izmjene društvenog ugovora u društvu s ograničenom odgovornošću, u obrascu prijave se mora navesti oznaka članka koji se mijenja, kratak opis izmjena i datum odluke organa ili osoba koje su donijele odluku. Uz prijavu se prilažu prilozi propisani zakonom.
Ako je pravomoćnom presudom utvrđeno da je odluka glavne skupštine ništetna, a na temelju te odluke mijenjan je statut društva, uz prijavu za upis izmjene statuta treba dostaviti i pravomoćnu presudu i potpun tekst statuta ovjeren od javnog bilježnika koji potvrđuje da su u statutu uzeti u obzir presuda i sve dotadašnje izmjene statuta. Na isti način treba postupiti kada je pravomoćnom presudom utvrđena ništetnost odluka skupštine društva s ograničenom odgovornošću, a na temelju takve odluke je mijenjan društveni ugovor.
Prijava za upis osnivanja društva na daljinu
Članak 50.
Ministar nadležan za poslove pravosuđa posebnim pravilnikom propisuje poduzimanje radnji u postupku osnivanja na daljinu.
Zabilježba spora
Članak 51.
Zabilježbu spora upisuje sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent na temelju prijave koja sadrži zahtjev za upis zabilježbe spora uz koju je dostavljeno sudsko rješenje kojim se dopušta zabilježba spora.
U prijavi za upis zabilježbe spora pod nazivom »zabilježbe« navode se podaci o sporu, sudu pred kojim se postupak vodi, o poslovnom broju i datumu rješenja kojim je sud pred kojim se vodi postupak dopustio zabilježbu spora.
Brisanje zabilježbe se provodi na zahtjev osobe koja ima pravni interes, ako je tužitelj odustao od tužbe, ako je tužiteljev zahtjev pravomoćno odbijen ili je postupak radi kojeg je zabilježba bila određena obustavljen.
Upis adrese elektroničke pošte
Članak 52.
Zahtjev za upis adrese elektroničke pošte podnosi registarskom sudu na Tt upisnik zastupnik po zakonu koji je ovlašten za zastupanje subjekta upisa na propisanom obrascu. U zahtjevu je dužan navesti temeljne podatke o subjektu upisa njegov MBS, OIB i EUID ako ga ima.
Na isti način je subjekt upisa dužan podnijeti registru zahtjev za upis promjene adrese elektroničke pošte.
Prijava za upis razloga za prestanak subjekta upisa
Članak 53.
Kada subjekt upisa podnosi prijavu za upis nastanka razloga za prestanak društva registarski sudac donosi rješenje o upisu ako utvrdi da postoje razlozi za prestanak društva koje odmah provodi u glavnu knjigu registra.
Ako se prijava podnosi radi upisa razloga za prestanak subjekta upisa na temelju odluke glavne skupštine dioničkog društva ili odluke skupštine društva s ograničenom odgovornošću prijavi se prilažu te odluke i ostale isprave kojima se dokazuje da su odluke donesene u propisanom postupku.
Ako se prijava za nastupanje razloga za prestanak društva podnosi radi prijenosa imovine na osobe javnog prava, prijavi se prilaže primjerak ugovora o prijenosu imovine ovjeren od javnog bilježnika s odgovarajućim odlukama i dokazima da su odluke donesene u propisanom postupku.
Ako odluku o nastanku razloga za prestanak subjekta upisa donosi registarski sud, odluka o prestanku se upisuje u sudski registar po službenoj dužnosti.
IV. UPIS U REGISTAR DRUŠTVA S OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU ELEKTRONIČKI PUTEM SUSTAVA E-TVRTKA
Članak 54.
Upis u registar društva s ograničenom odgovornošću elektronički putem sustava e-Tvrtke provodi se podnošenjem elektroničke prijave s prilozima pretvorenim u elektronički oblik registarskom sudu ili stalnoj službi putem sustava e-Tvrtke.
Postupak osnivanja
Članak 55.
Postupak osnivanja započinje u uredu javnog bilježnika ili HITRO.HR uredu, prema odabiru predlagatelja unošenjem u sustav e-Tvrtke osnovnih podataka o predlagatelja upisa i društvu koje namjerava osnovati.
Sastavljanje elektroničke prijave s prilozima
Članak 56.
Javni bilježnik izrađuje elektroničku prijavu, dodaje prijavi sve potrebne priloge u elektroničkom obliku, prijavu potpisuje naprednim elektroničkim potpisom i elektroničkim putem prijavu s prilozima podnosi registarskom sudu ili stalnoj službi.
Prilozi uz prijavu, koji su sastavljeni ili ovjereni kod javnog bilježnika, kao i izjave dane pred javnim bilježnikom, ne smiju biti stariji od 30 dana od dana podnošenja prijave za upis registarskom sudu.
Članak 57.
Predlagatelj upisa može ovlastiti HITRO.HR ured na prikupljanje sljedećih priloga:
– potvrdu o uplati osnivačkog uloga i
– dokaz o uplati sudske pristojbe.
U slučaju iz stavka 1. ovoga članka javni bilježnik prijavu i priloge koje je izradio potpisuje naprednim odnosno kvalificiranim elektroničkim potpisom i putem sustava e-Tvrtke dostavlja u HITRO.HR ured.
HITRO.HR ured priloge pretvara u elektronički oblik, pridružuje ih elektroničkoj prijavi javnog bilježnika i prosljeđuje prijavu s prilozima elektroničkim putem u registar.
Javni bilježnik je dužan u roku od jednog dana od dana slanja elektroničke prijave i priloga HITRO.HR uredu, tom uredu dostaviti izvornike prijave i priloga u papirnom obliku, radi ispunjenja obveze iz stavka 1. ovoga članka.
Prilozi iz stavka iz stavka 1. ovoga članka ne smiju biti stariji od 30 dana od dana podnošenja prijave u registar.
Primitak prijave i priloga u registru
Članak 58.
Po primitku prijave s prilozima na Tt upisnik nadležnog suda ili službe, sustav registra prepoznaje pošiljatelja prijave i dostavlja sustavu e-Tvrtke poslovni broj pod kojim je prijava zaprimljena u Tt upisniku.
U roku od dvadesetčetiri sata od dana zaprimanja potpune i osnovane prijave s prilozima u elektroničkom obliku, registar je obvezan sustavu e-Tvrtke dostaviti elektroničko rješenje o upisu društva s ograničenom odgovornošću u registar potpisano naprednim odnosno kvalificiranim elektroničkim potpisom te potvrdu o OIB-u.
Ako rok iz stavka 2. ovoga članka ističe u dan kad je zakonom određeno da se ne radi, registar će sustavu e-Tvrtke elektronički dostaviti rješenje o upisu osnivanja društva do kraja sljedećeg radnog dana.
Ako je registru nadležnog trgovačkog suda ili njegovoj stalnoj službi onemogućen elektronički postupak dužan je o tome odmah obavijestiti voditelja javne knjige radi poduzimanja odgovarajućih mjera.
Nepotpuna i neosnovana prijava
Članak 59.
U slučaju nepotpune ili neosnovane prijave registar će u roku od dvadeset četiri sata elektronički dostaviti obavijest sustavu e-Tvrtke da je prijava nepotpuna odnosno neosnovana, a postupak će se nastaviti pred nadležnim sudom.
Pravila o načinu popunjavanja podataka na PO obrascu prijave, uključujući i redoslijed upisivanja podataka u prijavu odgovarajuće se primjenjuju na ovu elektroničke prijave .
Ako predlagatelj ne postupi po zaključku registarski sud će pokrenuti postupak brisanja upisa
Dostava izvornika prijave i priloga
Članak 60.
Javni bilježnik ili HITRO.HR ured koji je registru dostavio prijavu i priloge u elektroničkom obliku dužni su u roku od tri dana od dana dodjele poslovnog broja pod kojim je prijava evidentirana u registru, dostaviti izvornik prijave i priloga nadležnom sudu ili njegovoj službi.
Nakon dostave izvornika prijave i priloga nadležnom sudu ili njegovoj službi, sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent kojem je predmet dodijeljen na rješavanje dostavlja spis sudskoj pisarnici s uputama za rukovanje sa spisom i javnu objavu upisa.
Preslike priloga i dokumenata koje su sastavljene u elektroničkom obliku moraju biti istovjetne s izvornim ispravama ili dokumentima.
V. PROVEDBA UPISA U REGISTAR
Članak 61.
U registar se upisuju podaci propisani zakonom i promjene tih podataka na temelju rješenja o upisu, osim podataka koji se prenose i pohranjuju u registar elektroničkim putem na temelju obavijesti o elektroničkom upisu. Sadržaj rješenja propisan je zakonom.
Podaci postaju javni registarski podaci provedbom rješenja o upisu u glavnu knjigu registra, odnosno nakon elektroničkog potpisa registarskog rješenja ili potpisa obavijesti o elektroničkom upisu.
Upis u registar društva s ograničenom odgovornošću elektroničkim putem sustava e-Tvrtke provodi se nakon zaprimanja potpune i osnovane prijave s prilozima u elektroničkom obliku.
VI. UPISI PO SLUŽBENOJ DUŽNOSTI
Članak 62.
Rješenja stečajnog suda automatski se preuzimaju iz sustava eSpis i unose u glavnu knjigu na temelju obavijesti o elektroničkom upisu koju potpisuje sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent nakon provjere sadržaja preuzetog rješenja i unosa propisanih podataka u tvrtku ili naziv subjekta, kao i podataka o stečajnom upravitelju, uz brisanje podataka o osobama koje su bile zastupnici po zakonu.
Podaci o prethodnom stečajnom postupku, odobravanju ili odbijanju sklapanja predstečajne nagodbe odnosno predstečajnog sporazuma i o mjerama zabrane obavljanja djelatnosti preuzimaju se na način iz stavka 1. ovoga članka.
U glavnu knjigu elektroničkim putem preuzimaju se i sve odluke u postupku predstečajne nagodbe iz sustava za predstečajne nagodbe FINA-e. Unos odluka u glavnu knjigu provodi se potpisom sudskog savjetnika ili ovlaštenog registarskog referenta na obavijesti o elektroničkom upisu.
U glavnu knjigu elektronički se unose i podaci iz drugih sustava, matičnih evidencija i javnih upisnika, bez donošenja rješenja o upisu.
Kada drugostupanjski sud preinači rješenje registarskog suda i u svom rješenju odredi sadržaj upisa u registar, registarski sudac, sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent po službenoj dužnosti provode naloženi upis u registar.
U glavnu knjigu po službenoj dužnosti upisuju se i ostali podaci propisani zakonom.
Članak 63.
Sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent po službenoj dužnosti upisuje u glavnu knjigu odluke glavne skupštine za koje se tužbom traži utvrđenje ništetnosti, ako parnični sud
pravomoćnim rješenjem naloži da se odluke skupštine upišu u sudski registar.
VII. UPIS BRISANJA I PROMJENE UPISANIH PODATAKA U REGISTRU
Pokretanje postupka brisanja ili promjene upisa po zahtjevu ili po službenoj dužnosti
Članak 64.
O pokretanju postupka brisanja ili promjeni upisanih podataka subjekta upisa, na zahtjev osobe koja ima pravni interes, ovlaštene osobe ili ovlaštenog tijela ili po službenoj dužnosti, registarski sud odlučuje rješenjem.
Zahtjev za pokretanje postupka brisanja ili promjene upisanih podataka mora sadržavati točne podatke o tvrtki ili nazivu subjekta upisa za kojeg se traži upis promjene podataka ili brisanje upisanih podataka, njegov MBS i OIB, podatke o podnositelju zahtjeva, kao i oznaku razloga za brisanje ili promjenu upisanih podataka. Zahtjev se ne mora javno ovjeriti, a podnosi se u dva primjerka na Tt upisnik registarskog suda ili stalne službe na čijem je području sjedište subjekata upisa.
Registarski sud će rješenjem odbiti zahtjev za pokretanje postupka brisanja ili promjeni podataka subjekta upisa ako je zahtjev neosnovan ili ako se temelji na činjenicama koje su protivne prisilnim propisima.
Ako je registarski sud odlučio pokrenuti postupak brisanja ili promjene upisanih podataka, zaključkom poziva subjekt upisa da podnese prijavu za izmjenu upisanih podataka. Registarski sud zaključkom poziva subjekt upisa da podnese prijavu za izmjenu upisanih podataka kada postupa po zahtjevu i kada su zbog izmjene zakona ili drugih razloga ispunjene pretpostavke za upis brisanja, odnosno promjenu upisanih podataka po službenoj dužnosti.
Zaključak sadrži nalog o tome koje upisane podatke subjekt treba mijenjati ili brisati, rok u kojem treba podnijeti prijavu i uputu subjektu upisa da se na zaključak suda može očitovati. Zaključak potpisuje registarski sudac koji se zajedno sa spisom dostavlja pisarnici s naredbom za otpremu.
Registarski sud može odrediti da se rješenje o pokretanju postupka objavi na način na koji se objavljuju upisi u registar.
Ako su osnovani razlozi navedeni u očitovanju subjekta upisa registarski sud rješenjem obustavlja postupak. Doneseno rješenje upućuje zajedno sa spisom pisarnici s naredbom za otpremu rješenja podnositelju zahtjeva i subjektu upisa i ovlaštenom službeniku daje uputu da rješenje odloži u nejavni omot zbirke isprava.
Članak 65.
Registarski sud donosi rješenje o brisanju ili promjeni podataka u registru ako ne prihvati razloge navedene u očitovanju subjekta upisa ili ako subjekt upisa (Rješenje o brisanju ili promjeni podataka u registru registarski sudac donosi ako ne prihvati razloge navedene u očitovanju subjekta upisa ili ako subjekt upisa) u roku koji je odredio sud ne postupi u skladu sa nalogom iz zaključka. Upis u glavnu knjigu se obavlja nakon pravomoćnosti rješenja.
Sadržaj rješenja o brisanju ili promjeni podataka u registru objavljuje se na internetskoj stranici registra. U »Narodnim novinama« objavljuju se podaci o sudu odnosno službi koja je donijela rješenje, poslovnom broju i datumu rješenja, o subjektu upisa u odnosu na kojeg je provedeno brisanje ili promjena upisanih podataka u registru uz uputu da je sadržaj upisa objavljen na internetskoj stranici sudskog registra.
Brisanje upisa provodi se tako da se ispred upisanih podatka koji se brišu ili mijenjaju na temelju rješenja registarskog suda stavlja oznaka »#« koja znači da su upisani podaci prestali važiti.
Ako subjekt upisa podnese prijavu za izmjenu upisanih podataka sukladno zaključku registarskog suda ili stalne službe upis u registar provodi se po pravilima koja važe za upis promjene podataka u registru.
Ostali slučajevi brisanja upisa
Članak 66.
Registarski sud će po službenoj dužnosti brisati provedeni upis kada drugostupanjski sud ukine rješenje registarskog suda ili ga preinači tako da odbija upis u registar.
Brisanje provedenog upisa provodi se stavljanjem oznaka »#« ispred podataka koji se bili upisani na temelju ukinutog ili preinačenog rješenja registarskog suda.
Ako je rješenje registarskog suda ukinuto i vraćeno na ponovni postupak registarski sud je dužan poduzeti sve radnje na koje ga je uputio drugostupanjski sud.
Brisanje provedenog upisa provodi se i na zahtjev ovlaštene osobe ili po službenoj dužnosti, u rokovima propisanim zakonom, ako je registarski sud nakon provedenog postupka utvrdio da je upis u registar proveden bez podnošenja propisane prijave ili isprave koja se prema zakonu morala priložiti uz prijavu, ako podnesena prijava ne sadrži podatke upis kojih se prijavom traži i u drugim slučajevima kada upis nije bio dopušten ili je naknadno postao nedopušten.
Brisanje upisa se provodi ako je pravomoćnom presudom utvrđena ništetnost upisa uz istodobnu provedbu upisa u glavnu knjigu.
Registarski sud nakon donošenja rješenja o brisanju upisa upućuje spis pisarnici s naredbom na otpremu rješenja subjektu upisa i uputom da se spis kalendira do pravomoćnosti rješenja.
VIII. PRESTANAK SUBJEKTA UPISA
Upis nastanka razloga za prestanak subjekta upisa
Članak 67.
Upis nastanka razloga za prestanak subjekta upisa provodi se na zahtjev subjekta upisa, osobe koja ima pravni interes, ovlaštenog tijela ili po službenoj dužnost kada su ispunjene pretpostavke predviđene zakonom.
Presuda suda o prestanku subjekta upisa provodi se po službenoj dužnosti odmah nakon dostavljanja registarskom sudu.
Ne podnese li subjekt upisa sudu ili stalnoj službi prijavu za upis razloga za prestanak društva koju je prema zakonu bio dužan podnijeti ili to ne učini kada društvo prestaje zbog isteka vremena određenog u statutu ili društvenom ugovoru, registarski sudac će po službenoj dužnosti pozvati zaključkom subjekt upisa da podnese prijavu za upis nastanka razloga za prestanak društva.
Zaključak registarskog suda sadrži nalog subjektu upisa za dostavu prijave sudu, roku u kojem od primitka zaključka treba podnijeti prijavu za upis i upozorenje na pravne posljedice nepostupanja po nalogu suda.
Ako subjekt upisa ne postupi po zaključku registarskog suda registarski sudac ispituje postoje li razlozi za prestanak subjekta upisa.
Kada registarski sud utvrdi da postoje razlozi za prestanak subjekta upisa donosi rješenje o upisu nastanka razloga za prestanak subjekta upisa. Istodobno po službenoj dužnosti podnosi prijedlog za imenovanje likvidatora u izvanparničnom postupku.
Članak 68.
Nakon imenovanja likvidatora i otvaranja postupka likvidacije registarski sud po službenoj dužnosti upisuje odluku o imenovanju likvidatora, ime i prezime, prebivalište i OIB likvidatora, ovlasti u zastupanju ako je imenovano više likvidatora, odnosno odgovarajuće podatke za pravnu osobu, ako je za likvidatora imenovana pravna osoba te naznaku uz tvrtku »u likvidaciji«.
Prijavu za upis brisanja subjekta podnose likvidatori nakon zaključenja postupka likvidacije.
Ako sudac utvrdi da nisu ispunjene zakonske pretpostavke za upis razloga za prestanak subjekta upisa, rješenjem će obustaviti postupak s nalogom ovlaštenom sudskom službeniku da rješenje položi u nejavni dio zbirke isprava subjekta upisa.
Nastavljanje društva
Članak 69.
Ako je donesena odluka o nastavljanju društva ili ako je prije brisanja društva otklonjen razlog za brisanje, registarski sud će donijeti rješenje o upisu nastavljanja društva kada predlagatelj uz prijavu dostavi dokaze da još nije započela podjela imovine dioničarima, odnosno članovima društva ili da je stečajni postupak zaključen radi potvrde stečajnog plana.
Ako je stečajni postupak zaključen radi potvrde stečajnog plana, u registar se po službenoj dužnosti upisuje rješenje o zaključenju stečajnog postupka, u tvrtki ili nazivu subjekta upisa briše se naznaka »u stečaju«, a u grupi podataka o osobama ovlaštenim za zastupanje brišu se podaci o stečajnom upravitelju. Ako se isti podaci preuzimaju iz sustava sudskih upisnika (eSpis), sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent provodi elektronički upis u glavnu knjigu na temelju obavijesti o elektroničkom upisu.
U glavnu knjigu provodi se upis stečajnog upravitelja koji provodi nadzor nad ispunjenjem stečajnog plana s oznakom liste poslova za koje je potrebna prethodna suglasnost stečajnog upravitelja, visine predviđenog kreditnog okvira, odnosno oznakom je li predviđen nadzor nad društvom preuzimateljem.
Prijavu za upis promjene podataka subjekta upisa nad kojim je zaključen stečajni postupak radi potvrde stečajnog plana podnose osobe koje su po zakonu ovlaštene podnositi prijavu za upis u sudski registar.
Prestanak društva po skraćenom postupku
Članak 70.
Prestanak društva po skraćenom postupku bez likvidacije prijavljuje se registarskom sudu prijavom za upis ovlaštenih osoba društva.
Registarski sud o prestanku društva po skraćenom postupku bez likvidacije odlučuje rješenjem u kojem obavezno navodi da će se rješenje ukinuti ako protiv njega bude izjavljen osnovan prigovor.
Pravomoćnošću rješenja o ukidanju rješenja o brisanju iz stavka 2. ovog članka provest će se postupak likvidacije u skladu s odredbama zakona kojim se uređuje osnivanje i prestanak trgovačkih društava.
Pravomoćnošću rješenja o brisanju društva iz sudskog registra dijelovi imovine društva prelaze na članove društva suglasno planu raspodjele imovine
IX. BRISANJE SUBJEKTA UPISA
Provedba brisanja
Članak 71.
Upis brisanja subjekta upisa zbog prestanka sjedinjenjem svih poslovnih udjela kod jednog člana društva, prijenosa imovine, ukidanja subjekta, statusnih promjena, proteka vremena, odluke članova ili skupštine, presude o prestanku društva, ništetnosti upisa osnivanja društva i u svim ostalim slučajevima brisanja subjekta upisa, provodi se tako da se ispred svih upisanih podatka stavljaju oznake »#« koje znače da su svi upisani podaci prestali važiti Registarski sudac potpisuje rješenja nakon njihove pravomoćnosti.
Pokretanje postupka brisanja nakon provedene likvidacije
Članak 72.
Ako nakon zaključenja postupka likvidacije likvidatori ne podnesu prijavu za upis brisanja subjekta upisa, registarski sud će zaključkom pozvati ovlaštenog zastupnika subjekta upisa u likvidaciji na podnošenje prijave sudu radi upisa brisanja subjekta upisa.
Zaključak sadrži nalog osobi ovlaštenoj za zastupanje subjekta upisa u likvidaciji na podnošenje prijave s uputom o sadržaju prijave, roku u kojem se treba dostaviti prijava sudu i pravnim posljedicama ako se ne postupi po zaključku. Zaključak izrađuje sudski savjetnik ili ovlašteni službenik, a potpisuje ga registarski sudac.
Potpisani zaključak se zajedno sa spisom upućuje u pisarnicu s naredbom registarskog suca, savjetnika ili ovlaštenog službenika za otpremu zaključka ovlaštenom zastupniku subjekta upisa u likvidaciju. Ovlaštenom službeniku pisarnice se istodobno daje i uputa o daljnjem rukovanju sa spisom, a osobito da spis drži u kalendaru do isteka roka koji je odredio u zaključku za dostavljanje prijave.
Po proteku roka određenog zaključkom registarski sudac donosi rješenje o brisanju subjekta, a spis upućuje u pisarnicu s odgovarajućim naredbama registarskim službenicima.
Nakon donošenja rješenja o brisanju subjekta, spis se upućuje u pisarnicu s naredbom ovlaštenom službeniku za otpremu s uputom da se spis drži u kalendaru do pravomoćnosti rješenja.
Pravomoćno rješenje o brisanju subjekta upisa registarski sudac elektronički potpisuje i dostavlja spis ovlaštenom službeniku sa uputama za javno objavljivanje rješenja.
Sadržaj rješenja javno se objavljuje na internetskoj stranici sudskog registra.
Članak 73.
U slučaju statusnih promjena registarski sudac će po službenoj dužnosti, na zahtjev subjekta upisa, osobe koja ima pravni interes, ovlaštenog tijela ili osobe brisati subjekt upisa nakon prestanka subjekta upisa zbog provedenih statusnih promjena.
Registarski sud će po službenoj dužnosti brisati subjekt upisa ako je subjekt upisa prestao na temelju presude suda ili je pravomoćnom presudom utvrđena ništetnost osnivanja društva.
Pokretanje postupka brisanja subjekta upisa na prijedlog Porezne uprave
Članak 74.
Prijedlog za brisanje nadležnog tijela Porezne uprave zaprima se u pisarnici registarskog suda ili stalne službe na čijem je području sjedište subjekta, na Tt upisnik pod jednim poslovnim brojem i onda kada se prijedlog odnosi na brisanje više subjekata upisa. Nakon upisa ustrojava se jedinstveni spis u koji se odlaže primjerak zahtjeva.
Sadržaj prijedloga
Članak 75.
Prijedlog Porezne uprave mora sadržavati:
1. podatke o tvrtki, sjedištu, poslovnoj adresi, MBS i OIB-u subjekta upisa
2. odlučne činjenice i podatke sa kojima raspolaže Porezna uprava iz kojih proizlazi da su ispunjene pretpostavke za pokretanje postupka brisanja.
Sadržaj rješenja
Članak 76.
Postupak brisanja se pokreće skupnim rješenjem za sve subjekte za koje je Porezna uprava podnijela prijedlog ako sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent utvrdi da su ispunjene pretpostavke za brisanje subjekta upisa.
Rješenje iz stavka 1. ovoga članka upisuje se u glavnu knjigu i javno objavljuje na internetskoj stranici registra.
Objava rješenja ima učinak dostave rješenja subjektu upisa i dostave priopćenja njegovim zakonskim zastupnicima o nakani brisanja subjekta upisa.
U rješenju se određuje rok za isticanje prigovora zakonskim zastupnicima subjekta i daje pravo na isticanje prigovora svakoj osobi koja ima pravni interes da se subjekt upisa ne briše iz registra.
Obrazloženje rješenja sadrži kratku naznaku prijedloga i razloge koji opravdavaju donošenje takvog rješenja.
Nakon pokretanja postupka brisanja registarski spis se zajedno s rješenjem upućuje registarskoj pisarnici s naredbama za rukovanje sa spisom, a osobito da se spis drži u kalendaru do određenog roka.
Ako zakonski zastupnici subjekta upisa ili osobe koje imaju pravni interes stave prigovore, prigovori se zaprimaju na Tt upisnik pod novim brojem i zajedno sa spisom dostavljaju se sucu na odlučivanje o podnesenim prigovorima.
Pod istim poslovnim brojem evidentiraju se svi prigovori istaknuti u odnosu na jedan subjekt upisa.
Ako je registarski sudac obustavio postupak brisanja, rješenje o obustavi postupka javno se objavljuje na internetskoj stranici registra. Nakon pravomoćnosti tog rješenja registarski sudac po službenoj dužnosti donosi rješenje na temelju kojeg se u glavnoj knjizi briše rješenje o pokretanju postupka brisanja.
Rješenje o brisanju subjekta iz registra donosi registarski sudac, a ako nije bio podnesen prigovor rješenje donosi sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent. Rješenje se javno objavljuje na internetskoj stranici registra.
Pokretanje postupka brisanja subjekta upisa po službenoj dužnosti
Članak 77.
Postupak brisanja subjekta upisa provodi se nakon što FINA po proteku roka za predaju financijskih izvještaja elektroničkim putem dostavi u sustav sudskog registra popis obveznika koji tri godine po redu nisu postupili po zakonskoj obvezi dostave godišnjih financijskih izvještaja s propisanom dokumentacijom za javnu objavu. Popis obveznika mora sadržavati oznaku MBS-a i OIB-a.
Nakon potvrde prijema popisa obveznika u sustav registra subjekti označeni u popisu automatski se razvrstavaju registarskim sudovima ili službama na čijem je području njihovo sjedište i u obliku izdvojenog popisa zaprimaju na jedinstveni Tt poslovni broj koji se automatski generira za svaki sud i njegovu službu, ako je ustrojena. Popis subjekata se neposredno uključuje u izreku obrasca rješenja o pokretanju postupka brisanja koji je sastavni dio sustava registra.
Nacrt rješenja dostavlja se sudskom savjetniku ili ovlaštenom registarskom referentu te nakon provjere podataka o subjektima označenim u izreci i sadržaja rješenja, rješenje se elektronički potpisuje.
Elektroničkim potpisom rješenja pokreće se postupak brisanja za sve subjekte navedene u izreci rješenja.
Sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent u rješenju određuje rok za isticanje prigovora zakonskim zastupnicima subjekta upisa protiv pokretanja postupka brisanja i svakoj osobi koja ima pravni interes da se subjekt upisa ne briše iz registra.
Obrazloženje rješenja sadrži kratku naznaku prijedloga i razloge koji opravdavaju donošenje takvog rješenja.
Rješenje o pokretanju postupka brisanja upisuje se u glavnu knjigu i javno objavljuje na internetskoj stranici registra. Objava rješenja ima učinak dostave rješenja subjektima upisa i dostave priopćenja o nakani brisanja subjekta upisa njihovim zakonskim zastupnicima.
Sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent donose rješenje o brisanju ako subjekt upisa u roku od šest mjeseci nakon što mu je priopćena nakana brisanja nije učinio vjerojatnim da ima imovinu i nije podnio prigovor. Rješenje se upisuje u glavnu knjigu i javno objavljuje na internetskoj stranici registra.
Ako su zastupnici po zakonu subjekta upisa ili osobe koje imaju pravni interes stavili prigovore na rješenje o pokretanju postupka brisanja, svi prigovori se upisuju u Tt upisnik pod novim poslovnim brojem i zajedno s registarskim spisom dostavljaju na odlučivanje registarskom sucu.
Ako je registarski sudac obustavio postupak brisanja, rješenje o obustavi postupka javno se objavljuje na internetskoj stranici registra. Nakon pravomoćnosti tog rješenja registarski sudac po službenoj dužnosti donosi rješenje na temelju kojeg se u glavnoj knjizi briše rješenje o pokretanju postupka brisanja.
Registarski sudac donosi rješenje o brisanju subjekta iz registra ako utvrdi da za to postoje razlozi iz članka 70. stavka 13. Zakona o sudskom registru. Rješenje o brisanju subjekta iz registra upisuje se u glavnu knjigu i javno objavljuje na internetskoj stranici registra.
Članak 78.
Registarski sud će provesti postupak brisanja po službenoj dužnosti, ako se subjekt upisa nije u propisanom roku uskladio s propisom s kojim se trebao uskladiti. Registarski sud donosi rješenje o pokretanju postupka i imenuje likvidatora.
Rješenje iz stavka 1. ovog članka javno se objavljuje na internetskoj stranici registra.
Ako je na rješenje o pokretanju postupka brisanja izjavljen prigovor, prigovor se upisuje u Tt upisnik pod novim poslovnim brojem i zajedno s registarskim spisom dostavlja na odlučivanje registarskom sucu.
Ako subjekt upisa koji se u propisanom roku nije uskladio s propisom s kojim se trebao uskladiti učini vjerojatnim da ima imovinu ili ako ne postoje drugi razlozi za brisanje, registarski sudac će rješenjem obustaviti postupak brisanja.
Ako je registarski sudac obustavio postupak brisanja, rješenje o obustavi postupka javno se objavljuje na internetskoj stranici registra. Nakon pravomoćnosti tog rješenja registarski sudac po službenoj dužnosti donosi rješenje na temelju kojeg se u glavnoj knjizi briše rješenje o pokretanju postupka brisanja.
X. OBJAVA PODATAKA
Članak 79.
Na internetskoj stranici sudskog registra objavljuju se podaci koji se po zakonu javno objavljuju.
Osim podataka koji se po zakonu javno objavljuju javno se objavljuju i odluke za koje je registarski sudac odredio da će se objaviti na internetskoj stranici sudskog registra.
Podaci o upisima, promjenama upisa i prestanku Europskog društva (SE), Europskog gospodarskog interesnog udruženja (EGIU) i Europske zadruge (SCE) javno se objavljuju u Službenom listu Europske unije.
XI. POSTUPAK S PRAVNIM LIJEKOVIMA
Članak 80.
U povodu pravnih lijekova protiv rješenja registarskog suda taj sud dostavlja spis drugostupanjskom sudu s posebnim popratnim izvješćem. Prije dostave spisa ovlašteni službenik po nalogu suca provjerava jesu li u spisu uložene sve isprave i podnesci s mogućim odgovorima na pravne lijekove, jesu li uredno priložene dostavnice koje se odnose na pobijano rješenje, jesu li uredne punomoći i naplaćene pristojbe te troškovi objave upisa.
Spisu koji se dostavlja moraju se priložiti sve isprave i odluke koje su potrebne drugostupanjskom sudu za donošenje odluke.
Kada je podnesena žalba protiv rješenja o upisu, u glavnoj knjizi se po službenoj dužnosti provodi zabilježba o podnošenju žalbe u dio upisa »zabilježbe«.
U glavnoj knjizi registra provodi se i zabilježba o odlukama višeg suda.
Datum pravomoćnosti rješenja upisuje se u glavni knjigu registra bez odgađanja.
Nakon donošenja odluke o podnesenoj žalbi isprave koje su bile izdvojene ponovno se ulažu u zbirku isprava prema redoslijedu.
XII. UPISNICI
Članak 81.
U registru se u elektroničkom obliku vode upisnik Tt i upisnik R3.
U upisnik Tt upisuju se prijava za upis i promjene upisanih podataka, priopćenja i drugi podnesci predlagatelja ili drugih sudionika postupka koji se odnose na upis podataka u registar, odluke sudova i drugih tijela te odluke registarskog suda.
U upisnik sudskog registra Tt upisuju se podaci o:
1. poslovnom broju,
2. MBS-u, OIB-u i EUID-u, ako je subjekt upisan u registar,
3. datumu primitka,
4. predmetu upisa,
5. predlagatelju,
6. sudioniku,
7. podaci o sucu, sudskom savjetniku ili ovlaštenom registarskom referentu kojem je spis dodijeljen u rad,
8. zaključku,
9. obavijesti,
10. potvrdi,
11. ročištu,
12. ustupanju ili dostavljanju predmeta drugom sudu, drugostupanjskom sudu ili drugim sudovima i ovlaštenim tijelima,
13. sadržaju prijava ili podnesaka predlagatelja i drugih sudionika,
14. primljenom ispravku ili dopuni prijave ili priloga,
15. nalogu za upis,
16. zaprimanju elektroničkih dokumenata ili izvornika, prijepisa, odnosno ovjerenih preslika priloga,
17. preuzimanju podataka elektroničkim putem iz drugih sustava, matičnih evidencija i upisnika
18. zaprimljenim popisima članova društva i njihovih poslovnih udjela,
19. izvješćima o stanju društva, javno ovjerenim primjercima zapisnika, izvješćima posebnih revizora, planu prekograničnog pripajanja ili spajanja, planu podjele, planu prijenosa sjedišta
Europskog društva (SE) ili Europske zadruge (SCE), planu preoblikovanja dioničkog društva u Europsko društvo (SE), odnosno preoblikovanja Europskog društva (SE) u dioničko društvo i druga zakonom propisana izvješća ili isprave koje se polažu u sudski registar
20. rješenjima prvostupanjskog suda o:
- nenadležnosti,
- obustavi postupka upisa,
- upisu,
- odbacivanju prijave,
- odbijanju prijave,
- odbijanju zahtjeva za upis,
- odbijanju upisa,
- pokretanju postupka za upis,
- djelomično rješenje o upisu,
- ispravku rješenja,
- preinačenju rješenja,
- nakani brisanja,
- brisanju upisa, odnosno brisanju i promjenama upisanih podataka,
- prestanku subjekta upisa,
- brisanju subjekta upisa,
- obustavi postupka brisanja, zastoju s postupkom brisanja,
- produljenju roka,
- odbijanju zahtjeva za produljenje roka,
- opominjanju,
- izrečenoj novčanoj kazni,
- odbacivanju žalbe,
- prihvaćanju žalbe,
- odbacivanju revizije,
- odbacivanju prijedloga za ponavljanje postupka,
- odbacivanju prijedloga za povrat u prijašnje stanje
21. datumu upisa,
22. datumu objave na internetskoj stranici registra,
23. otpremi odluke uz naznaku primatelja,
24. kalendaru odluke,
25. žalbi, prigovoru,
26. rješenjima prvostupanjskog suda po žalbi:
- odbačeno,
- novo rješenje, kojim se preinačuje ili ukida prvostupanjsko rješenje o upisu i ponovno odlučuje o zahtjevu koji se žalbom pobija,
- odbijanje žalbe i potvrđivanje rješenja sudskog savjetnika ili ovlaštenog registarskog referenta,
- preinačenje rješenja sudskog savjetnika ili ovlaštenog registarskog referenta o odbijanju ili odbacivanju zahtjeva za upis,
- preinačenje ili ukidanje rješenja sudskog savjetnika ili ovlaštenog registarskog referenta kojim je dopušten upis,
27. rješenjima prvostupanjskog suda po prigovoru:
- odbačeno,
- odbijeno,
- uvaženo,
28. rješenjima drugostupanjskog suda po žalbi:
- odbačeno,
- odbijeno,
- ukinuto i vraćeno na ponovni postupak,
- ukinuta i odbačena prijava,
- preinačeno,
29. drugim odlukama državnih tijela ili osoba, odlukama sudova,
30. tužbama za utvrđenje ništetnosti društva, odluka društva,
31. pravomoćnoj presudi o prestanku društva povodom tužbe za utvrđenje ništetnosti društva,
32. otvaranju, obustavi i zaključenju stečaja, nastavku stečajnog postupka radi naknadne diobe, obustavi stečajnog postupka radi potvrde stečajnog plana,
34. pravomoćnosti rješenja o brisanju, nakani brisanja
35. datumu brisanja,
36. primjedbama,
37. ostalom.
Članak 82.
U upisnik R3 upisuju se razni podnesci, potvrde i predmeti dostavljeni registarskom sudu koji se ne odnose na upis u glavnu knjigu i podaci o dostavi potpunih financijskih isprava FINA- e.
Osim upisnika u registru se mogu voditi i druge pomoćne evidencije.
XIII. PRIJEPISI, KOPIJE, IZVACI I POTVRDE
Članak 83.
Registarski sud, uz potpis sudskog savjetnika ili ovlaštenog registarskog referenta, izdaje ovjerene prijepise i preslike, izvatke te potvrde o podacima upisanim u registru, uz naplatu.
Prijepisi i preslike iz zbirke isprava izdaju se na papiru u formatu A4.
Članak 84.
Potvrda o podacima iz registra sadrži: oznaku da se radi o potvrdi, naziv registarskog suda, broj R3 upisnika pod kojim se izdaje potvrda, podatke koji se upisuju, mjesto i datum izdavanja, pečat suda i potpis sudskog savjetnika ili ovlaštenog registarskog referenta.
Složenije potvrde o podacima iz registra sastavlja i potpisuje registarski sudac.
Članak 85.
Izvadak iz registra (u daljnjem tekstu: izvadak) sadrži u pravilu, podatke upisane u glavnoj knjizi koji važe na dan izdavanja.
Na poseban zahtjev može se dati izvadak s podacima na određeni dan ili određeno vremensko razdoblje, povijesni izvadak koji sadrži sve upisane podatke od dana upisa osnivanja do dana izdavanja (povijesni izvadak) ili izvadak koji sadrži samo dio upisanih podataka o subjektu upisa (djelomični izvadak).
Na izvatku koji sadrži sve upisane podatke od dana upisa osnivanja do dana izdavanja mora se jasno naznačiti da se radi o povijesnom izvatku.
Na izvatku koji sadrži samo dio upisanih podataka o subjektu upisa mora se jasno i izričito naznačiti da se radi o djelomičnom izvatku i da su ostali podaci o upisu izostavljeni.
Članak 86.
Svi izvaci sadrže: MBS, OIB, tvrtku ili naziv, skraćenu tvrtku ako je ima ili naziv subjekta upisa, sjedište i adresu. Upisani podaci se navode s oznakom rednog broja upisa, poslovnim brojem i datumom kada je upis proveden, a na kraju izvatka i podaci o sudu koji je upis proveo.
Podatak koji je prestao važiti označava se na izvatku stavljanjem oznake »#« ispred tog podatka, a na kraju zadnje stranice izvatka stavlja se naznaka sljedećeg sadržaja: »Napomena: podaci označeni s »#« prestali su važiti«.
Izvadak iz glavne knjige registra ovjerava se pečatom i potpisom sudskog savjetnika ili ovlaštenog registarskog referenta.
Članak 87.
Ovjera prijepisa i preslika provodi se stavljanjem štambilja suda uz oznaku datuma ovjere ili preslike, broja upisnika pod kojim je zahtjev za ovjeru ili presliku upisan te uz bilješku da je prijepis ili preslika istovjetna izvorniku. Ovjerenu presliku ili prijepis potpisuje sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent.
Članak 88.
Javni bilježnici, odvjetnici i HGK imaju iste ovlasti i obveze kao i sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent u vezi s izdavanjem isprava iz stavka 1. ovoga članka.
Prijepise, preslike, izvatke i potvrde javni bilježnik ovjerava u skladu s odredbama Zakona o javnom bilježništvu.
XIV. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 89.
Preslike cjelovitih isprava i podataka koji su nastali nakon usklađivanja s odredbama Zakona o trgovačkim društvima, a koji se vode za pojedini subjekt upisa pod određenim MBS-om i OIB-om, mogu se po prijedlogu osoba ovlaštenih za zastupanje pretvoriti u elektronički oblik.
Troškove pretvaranja isprava u elektronički oblik snosi predlagatelj.
Odluku o visini troškova pretvaranja isprava u elektronički oblik donosi ministar nadležan za poslove pravosuđa.
Članak 90.
Na izvatku iz sudskog registra bit će vidljivi podaci o djelatnostima u skladu s odredbama Zakona o sudskom registru (»Narodne novine«, broj 1/95., 57/96., 1/98., 30/99., 45/99., 54/05., 40/07., 91/10., 90/11., 148/13., 93/14., 110/15.) i Pravilnika o načinu upisa u sudski registar (»Narodne novine«, broj 22/12. i 127/14.) do ispunjavanja tehničkih uvjeta sukladno ovom Pravilniku.
Članak 91.
Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o načinu upisa u sudski registar (»Narodne novine«, broj 22/12. i 127/14.).
Članak 92.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osam dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
PRAVILNIK O NAČINU UPISA U SUDSKI REGISTAR
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
I. UVODNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Sadržaj Pravilnika
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se oblik sudskog registra (u daljnjem tekstu: registar), način vođenja i upisa u registar, osiguranje i čuvanje registarskih podataka, sadržaj i oblik prijave za upis, sadržaj drugih propisanih obrazaca i šifriranih oznaka, kao i druga pitanja važna za vođenje registra i korištenje informatičke tehnologije.
Na uredsko poslovanje i druge poslove važne za unutarnje poslovanje sudova i stalnih službi na odgovarajući se način primjenjuju odredbe Sudskog poslovnika, ako pojedina pitanja nisu drugačije riješena ovim Pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Unutarnji ustroj sudskog registra
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 2.
Registar vode posebni sudski odjeli trgovačkih sudova pod neposrednim nadzorom predsjednika suda ili suca koji je godišnjim rasporedom poslova određen za rad na registarskim predmetima.
Uredske poslove u vezi s vođenjem registra obavljaju posebne pisarnice trgovačkih sudova, kojima upravlja voditelj pisarnice (voditelj registra).
Prijave za upis, podnesci i isprave koji se odnose na registar upisuju se u jedinstveni Tt i R3 upisnik koji se vode u elektroničkom obliku za sud i stalnu službu.
Prijave i podnesci koji se odnose na stalnu službu primaju se u sudskoj pisarnici stalne službe.
Registarski predmeti dodjeljuju se u rad sucima, sudskim savjetnicima i ovlaštenim registarskim referentima, redoslijedom kojim su primljeni na upisnik.
Predmet dodijeljen u rad sucu, sudskom savjetniku ili ovlaštenom registarskom referentu predsjednik suda može pisanom obrazloženom naredbom iz opravdanih razloga prerasporediti
drugom sucu, sudskom savjetniku ili ovlaštenom registarskom referentu.
Naredba iz stavka 5. ovog članka dostavlja se prijamnoj pisarnici na Tt upisnik radi upisa podataka o broju i datumu donošenja naredbe, o predmetu koji se preraspoređuje, te o sucu, sudskom savjetniku ili ovlaštenom registarskom referentu kojem se predmet preraspoređuje.
Nacrte odluka i dopisa te druge poslove vezane za registarske predmete iz nadležnosti suca, sudskog savjetnika i ovlaštenog registarskog referenta mogu pripremati sudski službenici pod
nadzorom registarskog suca, sudskog savjetnika ili ovlaštenog registarskog referenta.
Kod donošenja odluka u postupku upisa u registar koriste se šifrarnici i obrasci pohranjeni u sustav registra. Šifrarnike i obrasce pohranjene u sustavu registra priprema i verificira komisija za izradu šifrarnika i obrazaca koju imenuje Predsjednik Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Sustav registra
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 3.
Sustav registra izravno je povezan sa centralnim OIB aplikacijskim sustavom, s registrom godišnjih financijskih izvještaja Financijske agencije (u daljnjem tekstu: FINA), sustavom START, sustavom e-Tvrtka, sustavom za besplatnu pravnu pomoć, jedinstvenim informacijskim sustavom za upravljanje i rad na sudskim predmetima (dalje u tekstu: sustav eSpis), sustavom za predstečajne nagodbe FINA-e, poslovnim registrom Hrvatske gospodarske komore, Državnim zavodom za statistiku i Državnom geodetskom upravom.
Pristup sustavu registra je u skladu s posebnim propisima dozvoljen putem drugih aplikacijskih sustava u svrhu razmjene podataka s drugim tijelima i ovlaštenim osobama te osobama zaduženim za održavanje i razvoj sustava.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Dostupnost podataka
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 4.
Pristup podacima u elektroničkom obliku omogućen je putem internetske stranice registra odnosno web-servisa, u skladu s korisničkim ovlaštenjima.
Dostupnost jedinstvenoj bazi registra mora se omogućiti 24 sata dnevno, osim u dane održavanja odnosno provjere rada sustava.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Jedinstvena baza registra
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 5.
Jedinstvena baza registra je dio sustava registra koji služi kao središnje mjesto za pohranjivanje registarskih, evidencijskih i statističkih podataka registarskih sudova, kao i isprava i drugih dokaza pohranjenih u elektroničkom obliku u zbirku isprava.
Podaci u jedinstvenoj bazi registra pohranjuju se i čuvaju uporabom kodova za znakove utvrđene međunarodnom normom UTF-8.
Ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa na poseban zahtjev ovlaštenih osoba dužno je osigurati pripremu i ispis izvješća o broju i vrsti subjekata upisanih u registar te druge podatke iz jedinstvene baze registra, osim onih podataka koji se mogu uskratiti na temelju posebnih propisa ili se mogu dostaviti samo uz odobrenje predsjednika Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: voditelj javne knjige).
Voditelj javne knjige ili sudac Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske kojeg na to ovlasti voditelj javne knjige ima pravo uvida u sve podatke jedinstvene baze registra.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Internetska stranica registra
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 6.
Internetskoj stranici registra pristupa se na web-adresi https://sudreg.pravosudje.hr, a pretraživanje podataka provodi se putem izbornika internetske stranice registra.
Podaci javno objavljeni na internetskoj stranici registra moraju trajno ostati dostupni za pretraživanje.
Uvid u javno objavljene podatke putem internetske stranice registra je besplatan, u skladu s uvjetima korištenja objavljenim na toj stranici.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Sigurnost i čuvanje podataka
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 7.
Neprekidnost rada sustava registra i tehnička sredstva potrebna za dostupnost elektroničkih podataka registra sukladno ovom Pravilniku osigurava ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa.
U prostoriji u kojoj je jedinstvena baza registra moraju se provoditi odgovarajuće mjere informacijske sigurnosti, a posebno mjere zaštite od neovlaštenog pristupa, požara, poplave, ionizirajućeg zračenja, vlage, hladnoće i topline.
Program, metode i organizaciju osposobljavanja sudaca, sudskih savjetnika i ovlaštenih registarskih referenata za korištenje sustava registra određuje ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa. Provedbu osposobljavanja za korištenje sustava registra na određenom sudu određuje predsjednik suda naredbama i uputama u okviru svojih ovlasti.
Nadzor nad ispunjenjem tehničkih, organizacijskih i drugih uvjeta za korištenje sustava registra i zaštitu podataka na sudovima provodi voditelj javne knjige.
U slučaju potresa, rata i druge neposredne opasnosti ministar nadležan za poslove pravosuđa odredit će premještanje jedinstvene baze registra na predviđeno drugo mjesto.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 8.
Voditelj javne knjige i ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa dužni su provoditi mjere osiguranja i zaštite pohranjivanja podataka, kao i mjere održavanja i provjere ispravnosti rada sustava registra.
Za osiguranje nužnih kadrovskih, tehničkih i organizacijskih uvjeta funkcioniranja sustava registra, kao i za točno i ažurno pohranjivanje podataka u jedinstvenu bazu te urednu provedbu mjera sigurnosti, skrbi predsjednik suda.
Svaka dostava podataka elektroničkim putem izvan zaštićene mreže sudova koja kao posljedicu ima upis podataka u jedinstvenu bazu sudskog registra mora biti kriptirana i zaštićena od neovlaštenih izmjena od strane trećih osoba.
Svaki prijenos podataka elektroničkim putem izvan zaštićene mreže sudova iz jedinstvene baze sudskog registra u druge sustave iz članka 3. ovog Pravilnika mora biti kriptiran i zaštićen od neovlaštenih izmjena od strane trećih osoba.
Ovlaštene osobe dužne su pri prijenosu podataka koristiti certifikate koje je izdala ovlaštena pravna osoba registrirana za izdavanje certifikata.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 9.
Predsjednik suda, suci, sudski savjetnici, ovlašteni registarski referenti i drugi sudski službenici koji sukladno svojim ovlastima rade sa sustavom registra dužni su provoditi mjere fizičke sigurnosti radi sprječavanja neovlaštenog pristupa ili zloupotrebe sustava registra.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
II. OBLIK REGISTRA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 10.
Registar se sastoji od glavne knjige i zbirke isprava.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 11.
Glavna knjiga registra (u daljnjem tekstu: glavna knjiga) vodi se u elektroničkom obliku.
Zbirka isprava registra (u daljem tekstu: zbirka isprava) vodi se na papiru ili u elektroničkom obliku.
Ministar nadležan za poslove pravosuđa može odrediti da se zbirka isprava vodi samo u elektroničkom obliku u svim sudovima, samo u određenim sudovima ili za određene subjekte
upisa, ovisno o tehničkim i kadrovskim mogućnostima registarskih sudova.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Vođenje glavne knjige
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 12.
Glavna knjiga vodi se tako da se podaci upisani u registarskom sudu pripremaju i pohranjuju u jedinstvenu bazu registra.
U jedinstvenu bazu registra mora biti pohranjen svaki upisani podatak. Upisi kojima svi ili određeni podaci o subjektu prestaju važiti moraju ostati dostupni za pretraživanje putem matičnog broja subjekata upisa (dalje u tekstu: MBS), tvrtke subjekta i osobnog identifikacijskog broja (dalje u tekstu: OIB).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 13.
Svakom upisu u glavnu knjigu, osim MBS-a i OIB-a, dodjeljuje se redni broj upisa, datum i vrijeme upisa, oznaka rješenja na kojem se upis temelji te oznaka i broj registarskog suda koji je proveo upis.
Nakon javne objave upisanih podataka u glavnu knjigu upisuje se datum objave upisa na internetskoj stranici registra.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 14.
Za vođenje glavne knjige koriste se hrvatski i međunarodni standardi, norme, tehnički propisi i posebni šifarnici.
1. Oznake za predstavljanje imena država (ISO 3166Codes for representation of names of countries),
2. Oznake za predstavljanje valuta i novca (ISO 4217Codes for representation of currencies and funds),
3. Oznake za predstavljanje jezika (ISO 639 – Codes for representation of names of languages),
4. Oznake i nazivi županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj preuzeti iz šifrarnika OIB sustava,
5. Šifre i nazivi naselja i ulica u Republici Hrvatskoj preuzeti iz šifrarnika OIB sustava,
6. Za upis znakovlja (imena, prezimena, naziva i tvrtki) izvan hrvatskog latiničnog pisma koriste se međunarodni standardi za putne isprave (ICAO Document 9303 potvrđenog normom ISO/IEC 7501 Machine readable travel documents).
Podaci iz šifrarnika utvrđuju se na hrvatskome jeziku, odnosno na izvornom jeziku latiničnim pismom, ako je podatak iz stranog jezika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 15.
U glavnu knjigu, umjesto teksta, podaci propisani zakonom upisuju se uporabom šifrarnika koje priprema, verificira, mijenja i dopunjuje komisija za izradu šifrarnika i obrazaca. Šifrarnici određeni za pojedini podatak razvrstani su po sljedećim grupama:
1. Trgovački sudovi i Stalne službe
2. Vrste upisa
3. Predmet prijave
4. Vrste rješenja
5. Vrste funkcija
6. Vrste razloga za prestanak
7. Razlozi brisanja subjekta upisa
8. Vrste zabilježbi
9. Vrste pravnih oblika
10. Vrste oblika uloga
11. Vrste odluka drugostupanjskog suda
12. Vrste pismena
13. Vrste podnesaka
14. Vrste službenih osoba
15. Grupe u subjektu
16. Vrste osnivača
17. Vrste predlagatelja
18. Vrste identifikacijskih isprava
19. Vrste porijekla uloga
20. Vrste statusnih promjena
21. Vrste predmeta poslovanja
22. Vrste priloga
23. Vrste posebnosti poslovanja.
24. Skupine djelatnosti
25. Načini na koji društvo objavljuje svoja priopćenja
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 16.
Podaci koji se po zakonu upisuju u registar u glavnoj knjizi moraju biti organizirani po sljedećim grupama podataka:
I. Temeljni podaci
II. Podaci prema ustroju subjekta upisa.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 17.
Grupa podataka »temeljni podaci o subjektu« uključuje:
1. matični broj subjekta upisa i Europski jedinstveni identifikator (dalje u tekstu: EUID), ako ga subjekt ima
2. osobni identifikacijski broj
3. tvrtka ili naziv, skraćena tvrtka ili naziv
5. sjedište, poslovna adresu i adresu elektroničke pošte
6. pravni oblik
7. predmet poslovanja kada je zakonom propisan upis u glavnu knjigu sudskog registra.
Grupu podataka o »sjedištu, poslovnoj adresi i adresi elektroničke pošte « čine podaci o mjestu i općini u Republici Hrvatskoj, podaci o ulici, kućnom broju i podbroju te podaci o adresi elektroničke pošte subjekta upisa. Ako se podaci o sjedištu i poslovnoj adresi preuzimaju elektroničkim putem, upis u glavnu knjigu provodi se na temelju obavijesti o elektroničkom upisu.
Grupa podataka »predmet poslovanja« uključuje naznaku djelatnosti koja se po zakonu upisuje u glavnu knjigu
Grupu podataka »tvrtka ili naziv, skraćena tvrtka ili naziv« čine podaci koji se upisuju u glavnu knjigu uz ograničenje da tekst tvrtke ili naziva može sadržavati najviše tisuću dvadeset i četiri (1024) znaka, a skraćene tvrtke ili naziva najviše pet stotina dvanaest (512) znakova. Tekst prijevoda tvrtke ili naziva može sadržavati najviše tisuću dvadeset i četiri (1024) znaka, a tekst prijevoda skraćene tvrtke ili skraćenoga naziva najviše pet stotina dvanaest (512) znakova.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 18.
Za društva osoba podaci u glavnoj knjizi moraju biti organizirani po sljedećim grupama podataka:
1. temeljni podaci o subjektu
2. članovi/osnivači
3. osobe ovlaštene za zastupanje
4. podružnice
5. pravni odnosi
6. ostali podaci propisani zakonom
7. zabilježbe.
Grupa podataka »članovi/osnivači« sadrži podatke o članovima kada je upis članova u registar propisan Zakonom s time da se u komanditnom društvu upisuju komplementari i članovi koji imaju položaj komanditora s visinom uloga svakog od njih. U ovu grupu podataka uključeni su i podaci o osnivačima kada je to Zakonom propisano.
Grupa podataka »osobe ovlaštene za zastupanje« sadrži podatke o osobama koje čine upravu gospodarskog interesnog udruženja, podatke o članovima ili više njih koji skupno zastupaju javno trgovačko društvo (u daljnjem tekstu: j.t.d.), ako svi članovi j.t.d. ne zastupaju društvo, podatke o prokuristi (ako je prokura dodijeljena) te podatke o likvidatoru, privremenom ili stečajnom upravitelju, ako su nastali razlozi za prestanak društva. U ovu grupu podataka uključeni su i podaci o zastupnicima u ustanovama i drugim subjektima koji se po zakonu upisuju u registar.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 19.
Podaci koji se upisuje za društva kapitala u glavnoj knjizi moraju biti organizirani po slijedećim grupama podataka:
1. temeljni podaci o subjektu
2. članovi
3. osobe ovlaštene za zastupanje
4. članovi nadzornog ili upravnog odbora
5. temeljni kapital
6. podružnice
7. pravni odnosi
8. ostali podaci propisani zakonom
9. zabilježbe.
Grupu podataka »članovi« čine podaci o članovima društva u društvima gdje je propisan upis članova u registar kao i podatke o članu koji ima položaj jedinog dioničara. Ova grupa podataka se organizira u skladu s pravnim oblikom subjekta.
Grupu podataka »osobe ovlaštene za zastupanje« čine podaci o članovima uprave, izvršnim direktorima, prokuristima, postavljenim privremenim upraviteljima, osobama određenim za zastupanje od suda, povjerenici, likvidatori, privremeni ili stečajni upravitelji.
Grupu podataka »članovi nadzornog ili upravnog odbora« čine podaci o članovima nadzornog ili upravnog odbora, ako su ustrojeni.
Grupu podataka »temeljni kapital« čine podaci o iznosu temeljnog, odnosno odobrenog kapitala.
Grupu podataka »zabilježbe« čine i podaci o namjeravanim promjenama sjedišta Europskog društva (SE) ili Europske zadruge (SCE) u drugu državu članicu Europske unije, dosadašnje sjedište, naziv registra ili drugog upisnika u kojem je subjekt vođen te dosadašnji broj u tom registru u slučaju promjene sjedišta u Republiku Hrvatsku.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 20.
Podaci koji se upisuju za zadruge u glavnoj knjizi moraju biti organizirani po sljedećim grupama podataka:
1. temeljni podaci o subjektu
2. osobe ovlaštene za zastupanje
3. članovi nadzornog odbora
4. pravni odnosi
5. ostali podaci propisani zakonom
6. zabilježbe.
Grupe podataka od 1.-4. čine podaci na koje se na odgovarajući način primjenjuju pravila o grupiranju podataka u društvima kapitala.
Grupu podataka »ostali podaci propisani zakonom« čine, uz ostalo i podaci o odgovornosti zadrugara za obaveze zadruge ako je ona pravilima zadruge određena.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 21.
Grupu podataka »pravni odnosi« čine podaci koji se grupiraju za sve subjekte upisa, i to: podaci o datumu usvajanja statuta, društvenog ugovora, izjave ili akta o osnivanju, podaci o roku do kojeg se treba u cijelosti uplatiti ulog u novcu, podaci o donošenju odluke o utvrđivanju predmeta poslovanja s popisom djelatnosti, pravila zadruge i odluke koje se po zakonu upisuje u registar, njihove izmjene i dopune i s time povezanih odluka, uz oznaku članka koji se mijenja, kratak opis izmjena, datuma odluke tijela ili osoba koji su je donijeli i njezin kratki sadržaj.
Grupu podataka iz stavka 1. ovog članka čine i podaci o pravno ustrojbenom obliku subjekta upisa, njegovim promjenama i drugi upisi vezani za status subjekta upisa, vrijeme trajanja i prestanak subjekta upisa uz naznaku razloga za prestanak ili razloga zbog kojeg je određeno brisanje iz registra, a osobito, pravni temelj i eventualni podaci o pravnom slijedniku, likvidaciji, nastavljanju subjekta upisa, podaci o pretežitoj djelatnosti - šifri i nazivu po kojoj je razvrstana prema nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti (dalje u tekstu: NKD), kao i drugi zakonom propisani podaci. Za društva kapitala u ovu grupu podataka unose se podaci o povećanju i smanjenju temeljnog kapitala i s time povezane odluke, podaci o statusnim promjenama pripajanja, spajanja, podjele i preoblikovanja, priključenju i prestanku priključenja, zaključenju, promjeni i prestanku poduzetničkih ugovora, nastavku osnivanja, ništetnosti i ukidanje društva, a kod dioničkog društva i prijenosu dionica manjinskih dioničara, prijenosu imovine na osobe javnog prava i druge osobe te drugi zakonom propisani upisi.
Grupu podataka »financijski izvještaji« čine podaci o danu predaje potpunih financijskih isprava, uz naznaku obračunskog razdoblja poslovne godine za koju se predaju, ako je propisana obavezna objava tih podataka.
Grupu podataka »zabilježbe« čine podaci o roku u kojem je član društva dužan uplatiti ostatak temeljnog kapitala, o zabranama, ograničenjima raspolaganja i ukidanju tih ograničenja, određivanju nadzora nad ispunjenjem stečajnog plana i ukidanju nadzora, podaci o odlukama o otvaranju postupka predstečajne nagodbe, podaci o odlukama o otvaranju predstečajnog postupka, odnosno odlukama o obustavi ili prekidu tih postupaka, podaci o rješenju o odobravanju predstečajne nagodbe, odlukama stečajnog suca o predstečajnom sporazumu i drugim odlukama koje se upisuju po službenoj dužnosti, odlukama o izrečenim kaznama, sigurnosnim mjerama ili mjerama opreza, o podnesenim tužbama i pravomoćnim presudama, uz navođenje naziva suda i broja presude, o postupcima i odlukama drugih tijela, brisanju upisa i druge zakonom propisane zabilježbe, podaci o podnesenim žalbama protiv rješenja o upisu, o odlukama drugostupanjskog suda, datum objave i pravomoćnosti rješenja, podaci o podnesenim žalbama protiv odluka sudskog savjetnika ili ovlaštenog registarskog referenta te o odlukama registarskog suca o prigovorima na pokrenuti postupak brisanja subjekta iz registra.
U grupu podataka iz stavka 5. ovoga članka uključeni su i podaci o zabilježbama koje se po službenoj dužnosti upisuju u postupku domaćih i prekograničnih statusnih promjena društva, pripajanja, podaci o zabilježbama spora, o tome da je u zbirci isprava položen prijevod isprava na jednom od službenih jezika Europske unije uz naznaku njihovog naziva, podaci o namjeravanim promjenama i promjenama sjedišta Europskog društva (SE) ili Europske zadruge (SCE) u drugu državu članicu Europske Unije, odnosno Republiku Hrvatsku, podaci o dosadašnjem sjedištu, nazivu registra ili drugog upisnika u kojem je subjekt vođen, uz naznaku dosadašnjeg broja upisnika ili registra, i druge zabilježbe, kada je zakonom ili odlukom određeno da se upisuju u registar.
Grupu podataka »odluke suda« čine podaci o rješenjima suda o nakani pokretanja postupka brisanja subjekta, obustavi postupka brisanja, prekidu ili zastoju postupka brisanja, rješenju o brisanju subjekta upisa, podaci o rješenju o odobravanju (sklapanju) predstečajne nagodbe, rješenju o odbačaju ili odbijanju sklapanja predstečajne nagodbe, podaci o rješenju kojim se potvrđuje predstečajni sporazum, rješenju o odbačaju ili odbijanju zahtjeva za potvrdu predstečajnog sporazuma, rješenju o otvaranju stečajnog postupka, rješenju o obustavi i zaključenju stečajnog postupka, rješenju o imenovanju privremenog stečajnog upravitelja, s time da se njegov upis provodi u grupi podataka »zastupnici«, rješenju o zabrani obavljanja djelatnosti koja se upisuju po službenoj dužnosti i drugim odlukama koje se po zakonu upisuju u registar.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 22.
Ako se radi o automatiziranom prihvatu podataka iz sustava eSpis i iz sustava FINA-e, unos u glavnu knjigu provodi se elektroničkim putem na temelju obavijesti o elektroničkom upisu, bez donošenja rješenja o upisu.
Obavijest o elektroničkom upisu potpisana od sudskog savjetnika ili ovlaštenog registarskog referenta je funkcionalno jednaka upisnom rješenju.
Ako se radi o osnivanju društva na daljinu putem internetske stranice sustava sudskog registra u sklopu sustava START odluke i potvrde u postupku upisa registarski sud donosi kao elektroničke isprave potpisane naprednim elektroničkim potpisom i dostavlja podnositelju prijave putem sustava sudskog registra
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Evidencijski i statistički podaci
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 23.
Osim podataka koji se upisuju u registar i objavljuju u skladu sa zakonom (javni podaci), u jedinstvenu bazu registra pohranjuju se evidencijski ili statistički podaci. Pristup tim podacima dozvoljen je voditelju javne knjige, predsjednicima sudova, ovlaštenim osobama registra i državnim tijelima u skladu sa zakonom.
Evidencijski podaci o članovima društva i pripadajućim poslovnim udjelima pohranjuju se u jedinstvenu bazu registra na temelju podataka iz prijave, popisa članova društva i njihovih udjela sačinjenih i ovjerovljenih od javnih bilježnika ili dostavljenih od uprave.
Neposredno pravo na elektroničko preuzimanje evidencijskih podataka o članovima društva i njihovim udjelima ima Ministarstvo financija, Porezna uprava-Središnji ured.
Pristup evidencijskim podacima o predmetu poslovanja odnosno djelatnostima koje ga čine svima je javno dostupan.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 24.
Kada se zbirka isprava vodi na papiru za svaki subjekt upisa zasniva se omot spisa svijetlo plave boje koji predstavlja preklopni karton veličine B3. Na naslovnoj strani omota, u desnom gornjem kutu upisuje se MBS subjekta upisa. U lijevom gornjem kutu upisuje se naziv registarskog suda, a u sredini omota upisuje se tvrtka ili naziv subjekta upisa. Na unutarnjoj strani omota zbirke isprava popisuju se kronološkim redom uložene isprave i dokazi s oznakom poslovnog broja iz Tt ili R3 upisnika.
Rješenja i prilozi uz rješenja te druge isprave i dokazi, polažu se u omot zbirke isprava po redoslijedu upisa, odnosno redoslijedu navedenom u prijavi i po vremenskom slijedu primitka u sud, odvojeno od isprava koje se ulažu u tanji crveni omot registarskog uloška s oznakom »nejavno«.
Isprave i podaci čija se pohrana traži na nekom od službenih jezika Europske unije moraju biti prevedeni od ovlaštenog sudskog tumača. Ispravama na hrvatskom jeziku mogu se priložiti ovjereni prijevodi isprava na nekom od službenih jezika Europske unije. Registarski sud će po službenoj dužnosti u glavnu knjigu upisati da su u zbirci isprava položeni prijevodi isprava, uz naznaku njihovog naziva ili kratkog sadržaja isprava.
U dijelove zbirke isprava koja se vodi na papiru odobrava se uvid u sudskoj pisarnici. Na zahtjev se mogu dostavljati preslike pismena koja postoje samo u papirnatom obliku.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Zbirka isprava u elektroničkom obliku
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 25.
U elektroničku zbirku isprava pohranjuju se sve odluke registarskog suda kao elektroničke isprave potpisane naprednim odnosno kvalificiranim elektroničkim potpisom, elektroničke obavijesti i dostavnice, isprave dostavljene registarskom sudu elektroničkim putem, potvrde o dodijeljenom OIB-u subjektu upisa i drugi dokumenti, kao i isprave na papiru preoblikovane u elektronički oblik u postupku osnivanja društva s ograničenom odgovornošću putem e-Tvrtke, odnosno isprave koje su bile pohranjene u zbirci isprava na papiru te su na prijedlog ovlaštenih osoba subjekta upisa pretvorene u elektronički oblik.
Dokazi i isprave u elektroničkom obliku pohranjuju se u zbirku isprava po istom redoslijedu koji je propisan za polaganje isprava u zbirku isprava na papiru. Svim ispravama i podacima dodjeljuje se redni broj »Rbr.«, a prilozima se pored rednog broja dodjeljuje podbroj »Pbr«. Isprave koje se ulažu u »omot nejavno« označavaju se oznakom »N«.
Način vođenja zbirke isprava u elektroničkom obliku kao i pretvaranje isprava i podataka pohranjenih u zbirci isprava na papiru u elektronički oblik propisuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 26.
Registarski sud osigurava slobodan uvid u zbirku isprava u elektroničkom obliku putem internetske stranice sudskog registra.
Izvaci i ispisi podataka pohranjenih u elektroničkoj zbirci isprava izdaju se na papiru u formatu A4 uz plaćanje propisane naknade. Dijelovi elektroničke zbirke isprava, osim isprava za koje je zakonom isključena primjena načela javnosti registra, mogu se razgledati na internetskoj stranici registra putem izbornika.
Izvatke, preslike i prijepise iz elektroničke zbirke isprava ovlašteni su izdati i javni bilježnici, odvjetnici i Hrvatska gospodarska komora (dalje u tekstu: HGK).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Matični broj subjekta upisa
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 27.
MBS je identifikacijski broj koji svakom subjektu upisa dodjeljuje elektroničkim putem registarski sud donošenjem rješenja o upisu. Nakon donošenja rješenja o nastavku stečajnog postupka radi naknadne diobe, stečajna masa brisanog dužnika se vodi pod MBS koji je tom subjektu dodijeljen prilikom osnivanja.
Likvidacijska masa brisanog subjekta vodi se pod MBS koji joj je dodijeljen prilikom upisa u registar.
Jednom dodijeljeni MBS subjektu upisa neće se mijenjati, niti dodjeljivati nakon prestanka subjekta upisa nekom drugom subjektu upisa.
Ako se nakon zaključenja stečajnog postupka nad stečajnom ili likvidacijskom masom ponovno nađe imovina pravne osobe koja je prestala postojati zaključenjem stečajnog postupka ili brisanjem iz sudskog registra, u registar se upisuje stečajna masa ili likvidacijska masa s prethodno određenim matičnim brojem subjekta, osobnim identifikacijskim brojem i nazivom.
Ako je obustavljena likvidacija nad imovinom pravne osobe koja je brisana iz sudskoga registra i predložen stečaj stečajna masa će se upisati u sudski registar s prethodno određenim matičnim brojem subjekta, osobnim identifikacijskim brojem i nazivom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 28.
MBS se sastoji od: – dvoznamenkastoga broja registarskog suda kod kojega je upisano osnivanje subjekta upisa, – šesteroznamenkastoga tekućeg broja, te – jednoznamenkastoga kontrolnog broja. Dvoznamenkasti broj registarskog suda određuje se abecednim redom naziva trgovačkog suda od 01 do 11. Tekući broj određuje registarski sud subjektima upisa po redoslijedu otvaranja registarskih uložaka počevši od 000001. Kontrolni broj određuje se postupkom «Modula 11,10 – redni broj postupka 6«, utvrđenim međunarodnom normom ISO 7064.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 29.
Podružnica se označava s MBS svog osnivača i svojim podbrojem.
Podbroj podružnice je troznamenkasti redni broj kojeg registarski sud dodjeljuje podružnici rješenjem o upisu osnivanja podružnice, po redoslijedu upisa podružnica kod registarskog suda osnivača, počevši od 001.
Glavnoj podružnici inozemnog osnivača dodjeljuje se MBS na način propisan člankom 27. ovoga Pravilnika.
Svaka sljedeća podružnica istog inozemnog osnivača označava se s MBS glavne podružnice i dodjeljuje joj se podbroj na način propisan stavkom 2. ovoga članka, počevši od 002.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Registarski ulošci
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 30.
Registarski uložak (spis) ustrojava se za svaki subjekt upisa kao omot tamno sive boje u obliku preklopljenog kartona veličine B3. U omot registarskog uloška odlaže se zbirka isprava zajedno sa omotom crvene boje s oznakom »nejavno« te podnesci zaprimljeni na upisnik na papiru koji se ne odlažu u zbirku isprava.
Na naslovnu stranu omota registarskog uloška, u desnom gornjem kutu upisuje se matični broj subjekta upisa (u daljnjem tekstu: MBS), a ispod njega poslovni broj pod kojim je subjekt upisan u upisnik sudskog registra Tt. U gornjem lijevom kutu upisuje se naziv registarskog suda, a na sredini se unose podaci o tvrtki ili nazivu subjekta upisa.
U omot crvene boje s oznakom »nejavno« odlažu se isprave, odnosno odluke registarskog suda koje se odnose na upravljanje postupkom, isprave koje su priložene uz zahtjev za upis koji je odbačen, povučen ili odbijen te isprave koje po svojem sadržaju nisu javni podaci.
Kada subjekt upisa mijenja sjedište na područje drugog registarskog suda, registarski sud dosadašnjeg sjedišta zadržava omot registarskog uloška te na naslovnu strana omota bilježi naziv registarskog suda novog sjedišta. U registarski omot subjekta upisa ulaže se i omot zbirke isprava koja sadrži primjerak rješenja o upisu promjene sjedišta.
Registarski ulošci (spisi) u kojima postupak nije u tijeku drže se zajedno sa zbirkom isprava subjekta upisa u sudskoj pisarnici u posebnim pretincima (ormarima) sređenima po redoslijedu.
Registarski ulošci (spisi) u kojima je postupak u tijeku mogu se držati u referadi suca odnosno sudskog savjetnika i ovlaštenog službenika.
Spisi povjereni pojedinim službenicima radi prijepisa, otpreme ili obavljanja nekih drugih radnji po nalogu suca ili drugih ovlaštenih osoba, nakon obavljanja tih radnji drže se u odgovarajućim pretincima.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 31.
Poduložak podružnice ustrojava se ako subjekt upisa ima podružnice. Poduložak podružnice je preklopljeni karton svjetlo sive boje, veličine A3. Na naslovnoj strani omota, u desnom gornjem kutu stavlja se MBS osnivača i podbroj podružnice prema redoslijedu upisa podružnica u registar. U omot registarskog poduloška odlažu se ispisi rješenja s podacima o upisima za podružnicu.
Kada je sjedište podružnice na području drugog registarskog suda omot poduloška podružnice se nakon upisa u glavnu knjigu i dostave primjerka prijave za upis s prilozima, izvornika ili ovjerenog primjerka rješenja o upisu na papiru ili elektroničkim putem registarskom sudu sjedišta podružnice, odlaže u registarski uložak subjekta upisa s bilješkom o nazivu suda sjedišta podružnice.
Ako osnivač podružnice ima sjedište na području drugog registarskog suda registarski sud sjedišta podružnice nakon dostave primjerka prijave za upis s prilozima, izvornika ili ovjerenog primjerka rješenja o upisu na papiru ili elektroničkim putem, ustrojava omot poduloška podružnice na koji se na naslovnoj strani, u desnom gornjem kutu stavlja MBS osnivača i podbroj podružnice dodijeljen u registarskom sudu sjedišta osnivača. U poduložak se ulaže dostavljen primjerak prijave za upis s prilozima te izvornik ili ovjereni primjerak rješenja o upisu na papiru.
Za podružnice inozemnih osnivača odgovarajuće se primjenjuju odredbe o ustrojavanju registarskih omota (spisa) subjekta upisa.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
III. POKRETANJE POSTUPKA UPISA U REGISTAR
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Pokretanje postupka prijavom
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 32.
Postupak upisa u registar pokreće se prijavom na papiru na propisanom PO obrascu u obliku javno ovjerene isprave ili elektroničkim putem.
Prijava se podnosi registarskom sudu na čijem je području sjedište subjekta upisa, registarskom sudu na čijem je području novo sjedište subjekta, odnosno registarskom sudu koji provodi podjelu subjekta upisa.
Prijavi za osnivanje novog subjekta, promjenama osnivača ili članova prilaže se izjava iz članka 40.a Zakona o sudskom registru (»Narodne novine« broj: 1/95., 57/96., 1/98., 45/99., 54/05., 40/07., 91/10., 90/11., 148/13., 93/14., 110/15. i 40/19.) koja se daje na obrascu koji propisuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Prijava na papiru
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 33.
Prijava na papiru podnosi se na propisanom PO obrascu s prilozima i ostalim dokumentima u izvorniku, ovjerenoj preslici, odnosno prijepisu u dovoljnom broju primjeraka za sud i sudionike, a najmanje u dva primjerka. Jedan primjerak prijave s prilozima ostaje u registarskom sudu, a drugi primjerak prijave sud vraća predlagatelju, ovjeren štambiljem suda s datumom i vremenom primitka prijave u pisarnici te upisanim poslovnim brojem pod kojim je prijava upisana u registarski Tt upisnik, u desnom gornjem kutu prijave.
Prijavu ovjerava javni bilježnik u prostoru predviđenom za ovjeru obrasca PO, osim kada je zakonom propisano da ovjera prijave nije potrebna.
Prijava i isprave priložene uz prijavu na papiru ispisuju se pisaćim strojem ili pisačem na bijelom neprozirnom papiru veličine A4, samo s jedne strane, s lijevom marginom od najmanje 3 cm te ostalim marginama od najmanje 2 cm, tako da je u gornjem desnom kutu prve stranice prazan prostor veličine najmanje 10 x 5 cm za potrebe ovjere i upisivanja drugih službenih podataka od strane registarskog suda.
Prijava i isprave priložene uz prijavu moraju biti ispisani crnim slovima veličine od 10 do 12 točaka, uredno, pregledno, čitljivo, bez brisanja, pretipkavanja ili umetanja i bez nepoznatih kratica. Prijava se ne smije dostavljati u preslici i ne smije biti otiskana dotrajalom vrpcom pisaćeg stroja ili pisača.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Sadržaj obrasca prijave na papiru
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 34.
Obrazac PO prijave za upis u sudski registar sadrži naziv »prijava za upis u sudski registar«, naziv trgovačkog suda kojem se podnosi, oznaku MBS-a, odnosno Rul-a i OIB-a te oznaku poslovnog broja iz Tt upisnika.
Dio prijave koji sadrži naziv »za službenu uporabu ne popunjavati« u gornjem desnom kutu obrasca PO namijenjen je za ovjeravanje prijave štambiljem suda te datumom i vremenom primitka prijave u pisarnici.
U dio obrasca pod nazivom »predlagatelj« upisuju se podaci o imenu i prezimenu ili tvrtci, odnosno nazivu predlagatelja, njegovom prebivalištu i/ili boravištu ako ga ima ili sjedištu i poslovnoj adresi. Isti podaci upisuju se i u dio obrasca pod nazivom »subjekt upisa«.
U dio obrasca pod nazivom »predmet prijave« upisuje se zahtjev za upis podataka ili zahtjev za upis promjene upisanih podataka. Ovaj dio obrasca može sadržavati i više zahtjeva za upis ali se oni moraju navesti bez objedinjavanja ili skraćivanja te pozivanja na sadržaj prijave. Osniva li se društvo ulaganjem ili preuzimanjem stvari i prava bez revizije osnivanja, u ovaj dio obrasca treba navesti da se društvo osniva ulaganjem ili preuzimanjem stvari i prava bez revizije osnivanja.
U dio obrasca »naziv priloga uz prijavu« popisuju se prilozi vezani za vrstu upisa koji se traži. Naslovna strana obrasca sadrži i prijedlog da se upis u sudski registar provede prema zahtjevu i prilozima.
Nastavak obrasca PO sadrži podatke i izjave koje čine sastavni dio prijave popunjene prema redoslijedu i nazivlju propisanom ovim Pravilnikom.
Istovjetnost podnositelja prijave prilikom ovjere potpisa ili rukoznaka potvrđuje javni bilježnik svojim potpisom i štambiljem ili naprednim elektroničkim potpisom u prostoru nastavka obrasca predviđenom za ovjeru potpisa osoba ovlaštenih za podnošenje prijave.
Podaci o MBS i OIB-u subjekta upisa navode se u prijavi ako prijava sadrži zahtjev za upis promjene podataka upisanih u sudski registar.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 35.
Obrazac prijave PO popunjava se redoslijedom i uz korištenje sljedećih nazivlja:
1. tvrtka ili naziv, skraćena tvrtka ili naziv, naznaka stranog jezika s prijevodom tvrtke ili naziva, skraćene tvrtke ili naziva na strani jezik te promjene tih podataka, podaci o dosadašnjoj tvrtci pod nazivom »tvrtka/naziv«,
2. sjedište (mjesto i općina), poslovna adresa (ulica, kućni broj i podbroj) u Republici Hrvatskoj te promjene tih podataka, podaci o dosadašnjem sjedištu, o namjeravanoj promjeni sjedišta, adresu elektroničke pošte, ako ju ima pod nazivom »sjedište/adresa«,
3. predmet poslovanja – naznaka djelatnosti koje ga čine ili naznaka više djelatnosti općenitim navođenjem skupine djelatnosti, odnosno općenitim navođenjem skupine djelatnosti uz izuzimanje djelatnosti koje se ne obuhvaćaju predmetom poslovanja, te promjene tih podataka, odnosno naznaka onih djelatnosti za koje je zakonom propisano da se mogu obavljati samo na temelju suglasnosti, dozvole ili drugog akta nadležnog tijela pod nazivom »predmet poslovanja«,
4. ime i prezime, prebivalište i OIB, za strance boravište ako ga ima, a za pravne osobe tvrtka ili naziv, sjedište, MBS, EUID i OIB, odnosno odgovarajući podaci za strane pravne osobe i OIB, svakog člana javnog trgovačkog društva, člana društva koji ima položaj komanditora s naznakom visine uloga, člana gospodarskog interesnog udruženja, promjene i prestanak članstva u društvu, stupanje novog člana u društvo, odnosno udruženje, svakog člana društva s ograničenom odgovornošću uz naznaku rednog broja i nominalnog iznosa preuzetih udjela, sve promjene članova društva, uključujući i upis sjedinjenja udjela kod jednog člana društva i više ovlaštenika na jednom poslovnom udjelu, te isti podaci o osnivačima, kada se po zakonu upisuju u registar, pod nazivom »osnivači/članovi društva«,
5. ime i prezime, prebivalište i OIB, za stranca boravište ako ga ima, a za pravne osobe tvrtka ili naziv, sjedište, MBS, EUID i OIB, odnosno odgovarajući podaci za strane pravne osobe i OIB jedinog dioničara te promjene tih podataka, pod nazivom »jedini dioničar«,
6. ime i prezime, prebivalište i OIB, za stranca boravište ako ga ima, osoba ovlaštenih za zastupanje i prokurista, uz oznaku tipa zastupnika (člana javnog trgovačkog društva ovlaštenih za zastupanje; predsjednika i članova uprave dioničkog društva u dualističkom ustroju organa društva, glavnog izvršnog direktora, izvršnih direktora i njihovih zamjenika u monističkom ustroju organa društva; članova uprave/direktora društva s ograničenom odgovornošću, gospodarskog interesnog udruženja, europskog gospodarskog interesnog udruženja, europskog društva SE i kreditnih unija, ime i prezime zamjenika predsjednika upravnog odbora, OIB i njegovo prebivalište za domaće fizičke osobe odnosno boravište za strane fizičke osobe ako ga imaju, kada je to potrebno prema Uredbi Vijeća (EZ-a) br. 2157/2001 od 8. listopada 2001. o statutu Europskog društva – Societas Europea (SE) i Zakonom o uvođenju Europskog društva – Societas Europea (SE) i Europskog gospodarskog interesnog udruženja (EGIU), upravitelj zadruge i predsjednik saveza zadruga, zastupnika i drugih osoba ovlaštenih na zastupanje prema posebnim propisima te prokurista), načina zastupanja, uz naznaku podataka o datumu imenovanja, odnosno prestanka ovlasti zastupanja, načina, a za prokuriste vrstu i ograničenje prokure (na poslovanje jedne ili više podružnica), propisane izjave članova uprave i izvršnih direktora te promjene tih podataka, pod nazivom »osobe ovlaštene za zastupanje«,
7. ime i prezime, prebivalište i OIB likvidatora, ovlasti u zastupanju ako je imenovano više likvidatora, odnosno odgovarajući podaci za pravnu osobu, ako je za likvidatora imenovana pravna osoba,ime,prezime prebivalište ili poslovna adresa privremenog stečajnog upravitelja, stečajnog upravitelja, privremeni upravitelj društva s ograničenom odgovornošću, povjerenika i sanacijskog upravitelja te promjene tih podataka, pod nazivom »upravitelji/likvidatori«,
8. ime i prezime, prebivalište i OIB, za stranca i boravište ako ga ima, predsjednika, zamjenika predsjednika i članova upravnog odbora dioničkog društva u monističkom ustroju organa dioničkog društva; predsjednika, zamjenika predsjednika i članova nadzornog odbora dioničkog društva u dualističkom ustroju organa društva; predsjednika, zamjenika predsjednika i članova nadzornog odbora društva s ograničenom odgovornošću, predsjednika, zamjenika i članova zadruge nadzornog odbora, odnosno kreditne unije te promjene tih podataka, pod nazivom »upravni/nadzorni odbor«,
9. iznos za koji su izdane dionice, broj dionica na koje je razdijeljen temeljni kapital, ukupni iznos uplate za izdane dionice i u čemu su one uplaćene, opis predmeta ulaganja ili preuzimanja stvari odnosno prava koja se ulažu kada se osniva društvo ulaganjem ili preuzimanjem stvari i prava bez revizije osnivanja te izjave (pod ostale izjave ovlaštenih zastupnika) iz članka 187.a stavka Zakon o trgovačkim društvima („Narodne novine“, broj 111/93., 34/99., 121/99., 52/00., 118/03., 107/07., 146/08., 137/09., 125/11., 152/11., 111/12., 68/13., 110/15. i 40/19., dalje u tekstu: ZTD), visina odobrenog kapitala, ukupni iznos kapitala, te iznos svakog pojedinačnog uloga osnivača, a sastoji li se ulog od stvari ili prava, mora ih se detaljno opisati i naznačiti njihovu vrijednost, te broj i nominalne iznose poslovnih udjela koje uz obvezu uplate uloga preuzima svaki osnivač, pod nazivom »temeljni kapital«,
10. ime i prezime, OIB osobe ovlaštene za primanje i očitovanje volje i pismena u ime društva uz navođenjem adrese u Republici Hrvatskoj te promjene tih podataka, pod nazivom »ovlaštena osoba za primanje očitovanja i pismena«,
11. za sve subjekte upisa popunjavaju se podaci o podružnicama domaćih i inozemnih osnivača, pod nazivom »podružnice« i to:
a) tvrtka ili naziv podružnice, a ako inozemni osnivač ima više podružnica u tvrtki mora naznačiti koja je glavna podružnica te promjene tih podataka,
b) sjedište podružnice te promjene sjedišta,
c) djelatnost podružnice te promjene djelatnosti ako se upisuju u sudski registar sukladno Zakonu,
d) ime i prezime, prebivalište i OIB, osobe ovlaštene da u poslovanju podružnice zastupaju osnivača te promjene tih podataka,
e) tvrtka ili naziv, sjedište i adresa osnivača, za podružnicu inozemnog osnivača i naziv registra u kojem je osnivač upisan, broj pod kojim se u tom registru vodi odnosno napomena da je osnovan u zemlji u kojoj se ne upisuje u registar, OIB, EUID ako ga ima te promjene tih podataka,
f) financijski izvještaji osnivača,
g) prestanak podružnice.
12. »Pravni odnosi«
a) pravno ustrojstveni oblik,
b) datum osnivanja (datum sklapanja društvenog ugovora, davanja izjave o osnivanju društva kod javnog bilježnika, usvajanja statuta i preuzimanje svih dionica od strane osnivača pri simultanom osnivanju dioničkog društva, datum osnivačke skupštine pri sukcesivnom osnivanju dioničkog društva, datum usvajanja statuta Europskog društva (SE) i Europske zadruge (SCE), ugovora o osnivanju udruženja ili Europskog gospodarskog interesnog udruženja (EGIU), ugovora o osnivanju udruženja, datum osnivačke skupštine i odluke o donošenju pravila zadruge, donošenje odluke o osnivanju ustanove ili druge pravne osobe koja se upisuje po zakonu, pod nazivom »osnivanje«,
c) izmjene i dopune društvenog ugovora, statuta, ugovora o osnivanju udruženja, pravila zadruge, uz oznaka datuma izmjena i dopuna, članka koji se mijenja, kratak opis izmjena, odnosno dopuna organa ili osoba koje su donijele odluku o izmjenama, podatak iz društvenoga ugovora ili izjave o osnivanju društva o načinu kako društvo objavljuje svoja priopćenja, ako ugovor, odnosno izjava sadržavaju te odredbe pod nazivom »izmjene općih akata«,
d) datum usvajanja statuta ustanove ili drugih akata subjekata koji se po zakonu upisuju u sudski registar i njihove izmjene, pod nazivom »opći akti subjekata«
e) vrijeme trajanja subjekta upisa ako je subjekt osnovan na određeno vrijeme, pod nazivom »trajanje«,
f) promjene temeljnog ili odobrenog kapitala, – upisuju se podaci propisani za pojedine upise, odnosno za pojedini tip društava kapitala »promjene temeljnog kapitala«,
g) datum odluke o prijenosu dionica, izjava uprave odnosno izvršnih direktora da odluka glavne skupštine nije pobijana u roku u kome se to moglo učiniti ili da je podignuta tužba pravomoćno odbijena (pod ostale izjave ovlaštenih zastupnika) i podaci za jedinog dioničara iz točke 5. ovog članka pod nazivom »Prijenos dionica manjinskih dioničara«,
h) vrsta poduzetničkog ugovora, ugovorne strane, a ako se radi o ugovoru o prijenosu dobiti i podaci iz sporazuma o visini dobiti, izmjene ugovora, otkaz ugovora, prestanak ugovora, uz navođenje razloga i vrijeme prestanka ugovora, pod nazivom »poduzetnički ugovor«,
i) priključenje uz navođenje tvrtke glavnog društva (u točki 6. ovog članka), prestanak priključenja, uz navođenje razloga zbog kojeg je došlo do prestanka i vrijeme prestanka priključenja, pod nazivom »priključenje«,
j) statusne promjene, pripajanje, uz navođenje izjave uprave odnosno izvršnih direktora da odluke o pripajanju nisu pobijane u za to propisanom roku ili da je pobijanje pravomoćno odbijeno (pod ostale izjave ovlaštenih zastupnika), ako je društvo preuzimatelj povećalo temeljni kapital podaci o povećanju temeljnog kapitala radi toga da se provede pripajanje, navođenje podataka o članovima društva preuzimatelja, spajanje, uz odgovarajuće podatke za osnivanje tipa društva nastalog spajanjem, vrsta podjele, uz odgovarajuće podatke za osnivanje tipa društva nastalog podjelom, datum odluke o statusnoj promjeni, odluka o preoblikovanju, a ako dioničko društvo nastavlja djelovati kao društvo s ograničenom odgovornošću, odnosno kao javno trgovačko društvo, propisane podatke za svakog člana društva, a za komanditno društvo, komanditora, pod nazivom »statusne promjene«,
k) statusne promjene prekograničnog pripajanja i spajanja, uz navođenje podataka o tome da traju postupci sudskog ispitivanja omjera zamjena dionica, odnosno poslovnih udjela i o ostvarenju posebnih prava dioničara, odnosno članova društva (pod ostale izjave ovlaštenih zastupnika) ako se radi o društvu koje se pripaja i ima sjedište u Republici Hrvatskoj, ako se radi o prekograničnom spajanju, uz odgovarajuće podatke za osnivanje oblika društva nastalog spajanjem ako ima sjedište u Republici Hrvatskoj, pod nazivom »prekogranične statusne promjene«,
l) prijenos imovine na osobe javnog prava, obveza prijenosa imovine uz navođenje podataka o ugovoru i odluci pod nazivom »prijenos imovine«,
m) datum i vrsta razloga za prestanak, odnosno datum odluke članova o prestanku društva bez likvidacije pod nazivom »razlozi za prestanak«,
n) nastavljanje,
o) prestanak subjekta upisa, uz naznaku pravnog temelja, eventualnih podataka o pravnom slijedniku, odnosno podataka odgovornosti članova društva ako je društvo prestalo po skraćenom postupku bez likvidacije
p) ništetnost društva,
r) nastavak osnivanja društva,
13. odgovornost članova zadruge za obveze zadruge (ako je propisana Pravilima),
14. ostale izjave ovlaštenih osoba,
15. podaci koji se javno objavljuju,
16. zabilježbe
17. prijedlog pretežite djelatnosti prema NKD-u.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Elektronička prijava
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 36.
Elektroničkom prijavom smatra se podnesak u elektroničkom obliku potpisan naprednim odnosno kvalificiranim elektroničkim potpisom od javnog bilježnika i odvjetnika ili prijava podnesena elektroničkim putem preko internetske stranice sudskog registra odnosno preko internetske stranice sudskog registra u sklopu sustava START.
Elektronička prijava potpisana naprednim odnosno kvalificiranim elektroničkim potpisom javnog bilježnika ili odvjetnika smatraju se javno ovjerenom ispravom.
Kod osnivanja društva putem sustava e-Tvrtke elektroničku prijavu s prilozima i ostalim dokumentima ovlašteni su podnijeti registarskom sudu javni bilježnik ili ovlaštene osobe ureda HITRO.HR.
Elektroničkim putem preko internetske stranice sudskog registra ili preko internetske stranice sudskog registra u sklopu sustava START podnosi se prijava za upis osnivanja društvo s ograničenom odgovornošću ili jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću na daljinu bez punomoćnika. Prijava za upis osnivanja trgovačkog društva na daljinu podnosi se uvijek u elektroničkom obliku
Pravila o načinu popunjavanja podataka na PO obrascu prijave, uključujući i redoslijed upisivanja podataka u prijavu odgovarajuće se primjenjuju na ovu elektroničke prijave.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 37.
Ako prijava i prilozi dostavljeni na papiru nisu po sadržaju i obliku istovjetni sa prijavom i prilozima dostavljenim u elektroničkom obliku registarski sudac će zaključkom pozvati predlagatelja da u određenom roku otkloni nedostatke u prijavi ili dostavljenim prilozima i upozoriti ga na posljedice, ako ne postupi po zaključku.
Ako predlagatelj ne postupi po zaključku registarski sudac će pokrenuti postupak brisanja upisa.
Javni bilježnici su dužni u svom uredu osigurati tehničke pretpostavke i održavati tehničke uređaje za elektroničko prosljeđivanje prijava u registar.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 38.
Elektroničkim putem pokreće se postupak i onda kada javni bilježnik, primjenom pravila o načinu popunjavanja podataka na PO obrascu, popuni obrazac prijave i podatke iz prijave elektroničkim putem dostavlja izravno u sustav sudskog registra. Sustav registra pohranjuje podatke iz prijave i dodjeljuje poslovni broj iz Tt upisnika. Podatke o dodijeljenom poslovnom broju elektroničkim putem dostavlja javnom bilježniku koji nakon toga ovjerava izvornik prijave vlastoručnim potpisom i otiskivanjem štambilja te prijavu uz koju privija priloge na papiru dostavlja registarskom sudu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Predaja financijskih isprava
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 39.
Podaci o predaji financijskih isprava onih subjekata za koje je propisana obaveza javne objave tih podataka dostavlja u informacijski sustav sudskog registra elektronički FINA s naznakom MBS-a i OIB-a subjekta za kojeg se podaci dostavljaju, datuma predaje isprave i naznakom vrste isprave te oznakom obračunskog razdoblja za koje je subjekt upisa predao isprave.
Zaprimljeni podaci automatski se pohranjuju u sustavu registra koji ustrojava R3 spis za sve subjekte upisa za koje su podaci dostavljeni, a svakom subjektu upisa odvojeno dodjeljuje podbroj ustrojenog R3 spisa.
U glavnu knjigu registra, odvojeno za svaki subjekt upisa, elektronički se unosi podatak o predaji financijskih isprava uz navođenje obračunskog razdoblja poslovne godine za koju se predaju. Sadržaj unesenih podataka istovjetan je sadržaju podataka dostavljenih od FINE elektroničkim putem.
Unosom podataka u glavnu knjigu smatra se da su podaci o predaji potpunih financijskih isprava za pojedini subjekt upisa javno objavljeni. Izvornici financijskih isprava ostaju pohranjeni u FINA-i i mogu se slobodno razgledavati na internetskim stranicama FINA-e.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Prijava za upis promjene sjedišta
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 40.
Prijava za upis promjene sjedišta subjekta upisa podnosi se registarskom sudu na čijem je području novo sjedište subjekta upisa. Registarski sud novog sjedišta nakon zaprimanja prijave upućuje zahtjev za dostavu zbirke isprava registarskom sudu na čijem je području upisano sjedište subjekta upisa.
Registarski sud na čijem je području upisan subjekt upisa po zahtjevu registarskog suda na čijem je području prijavljeno novo sjedište subjekta upisa elektroničkim putem prenosi podatke o subjektu upisa, a nakon toga dostavlja zbirku isprava bez omota. Na zadržanom omotu zbirke isprava i na omotu registarskog uloška upisuje bilješku s nazivom registarskog suda novog sjedišta subjekta.
Registarski sud novog sjedišta donosi rješenje o upisu promjene sjedišta uz navođenje istog MBS-a i OIB-a dodijeljenog subjektu pri upisu osnivanja te primjerak rješenja o upisu dostavlja registarskom sudu dosadašnjeg sjedišta subjekta upisa.
Registarski sud dosadašnjeg sjedišta subjekta odlaže u zadržani omot zbirke isprava primjerak zaprimljenog rješenja o upisu promjene sjedišta.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 41.
Prijava za upis podružnice domaćeg osnivača podnosi se registarskom sudu nadležnom po sjedištu osnivača.
Ako je sjedište podružnice na području drugog registarskog suda, registarski sud osnivača podružnice dostavlja registarskom sudu sjedišta podružnice primjerak prijave za upis s prilozima, izvornik ili ovjereni primjerak rješenja o upisu i stavlja zabilježbu o nazivu registarskog suda sjedišta podružnice u dio upisa »zabilježba«.
Registarski sud sjedišta podružnice dostavljene isprave iz stavka 1. ovoga članka vodi u registarskom ulošku glavne knjige vođene na papiru pod istim podbrojem MBS podružnice pod kojim je upisan kod registarskog suda osnivača podružnice.
Prijava za upis podružnice inozemnog osnivača podnosi se registarskom sudu na čijem je području sjedište podružnice. Ako isti osnivač u Republici Hrvatskoj ima više podružnica u prijavi se mora označiti koja je podružnica glavna, a za ostale se rednim brojem označava njihov redoslijed što mora biti vidljivo i u tvrtki podružnice.
Prijavu za upis podružnice podnose ovlaštene osobe osnivača.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Prijava za upis promjene članova društva kod raspolaganja poslovnim udjelima
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 42.
Kada se radi o upisu novog člana društva s ograničenom odgovornošću koji je stekao poslovne udjele prijenosom ili preuzimanjem uloga pri povećanju temeljnog kapitala u predmetu prijave treba naznačiti da se radi o zahtjevu za upis promjene člana društva, popuniti propisane podatke za upis novog člana društva, odnosno prestanak članstva ranijeg člana društva te navesti redni broj i iznos preuzetog poslovnog udjela, kao i obaveze koje ga eventualno terete, a kod stjecanja članstva uplatom novih uloga potrebno je navesti i u čemu su ulozi uplaćeni.
Ako je do promjene člana društva došlo radi univerzalnog pravnog sljedništva, u prijavi se navode podaci propisani za upis članova društva i podaci o pripadajućem poslovnom udjelu. Uz prijavu se, uz ostale propisane isprave, prilaže pravomoćna odluka o nasljeđivanju za fizičku osobu, odnosno dokaz o pravnom sljedništvu za pravnu osobu.
Ako je do promjene člana društva došlo podjelom poslovnog udjela, upis novog člana društva provodi se uz odgovarajuću primjenu odredaba za prijenos poslovnog udjela s time da je uz prijavu potrebno dostaviti odluku o podjeli.
Vlastiti poslovni udjeli društva i prijenos poslovnih udjela između upisanih članova društva ne upisuju se u registar.
Na upis promjena članova društva odgovarajuće se primjenjuju odredbe ovog Pravilnika o sadržaju i propisanom redoslijedu ispunjavanja prijave.
Uz prijavu za upis svakog novog člana društva treba priložiti izjavu iz članka 40.a ZSR-a, a ako je u promjeni članova društva s ograničenom odgovornošću sudjelovao javni bilježnik uz prijavu se prilaže i popis članova društva potvrđen od javnog bilježnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Prijava za upis osnivanja društva kapitala ulaganjem i preuzimanjem stvari i prava bez revizije osnivanja
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 43.
U predmetu prijave treba posebno naznačiti da se radi o upisu osnivanja društva kapitala unosom u društvo uloga odnosno preuzimanjem stvari i prava, bez provođenja revizije osnivanja. Na isti način treba postupiti kada se radi o upisu povećanja temeljnog kapitala ulozima u stvarima i pravima bez revizije povećanja temeljnog kapitala.
Pod nazivom »ulozi/temeljni kapital« opisuje se predmet ulaganja ili preuzimanja stvari ili prava te vrijednost stvari odnosno prava osobe koja je obavila procjenu kao i metoda po kojoj je to učinjeno.
Propisane izjave podnositelja prijave upisuju se u prijavi pod nazivom »ostale izjave ovlaštenih osoba«.
Isto vrijedi i za povećanje temeljnog kapitala s time da se u prijavi pod »ostale izjave ovlaštenih osoba« moraju navesti izjave podnositelja prijave propisane u članku 306. stavku 1. ZTD-a.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Prijava za upis statusnih promjena
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 44.
Kada se subjekt upisa pripaja drugom subjektu čije je sjedište na području istog ili drugog registarskog suda, svako društvo mora podnijeti prijavu registarskom sudu na čijem je području upisano njegovo sjedište, ako društvo preuzimatelj nije podnijelo prijavu za upis pripajanja i u sudski registar u koji je upisano pripojeno društvo. Sadržaj prijave i priloga na koje se prijava poziva kao i način upisa u registar propisan je Zakonom.
Upis brisanja pripojenog društva obavlja se na zahtjev društva preuzimatelja, osobe koja ima pravni interes, ovlaštenog tijela ili po službenoj dužnosti nakon okončanog postupka pripajanja.
Ako je radi provođenja pripajanja povećan temeljni kapital društva preuzimatelja, prijava za upis povećanja temeljnog kapitala podnosi se prije upisa pripajanja. U istoj prijavi može se tražiti upis odgovarajućih promjena statuta ili društvenog ugovora uz dostavu isprava na temelju kojih su promjene usvojene.
Dostava zbirke isprava pripojenog društva registru ili drugom ovlaštenom upisniku društva preuzimatelja obavlja se odgovarajućom primjenom odredbi ovog Pravilnika o promjeni sjedišta subjekta upisa.
Ugovor o pripajanju dostavlja se registarskom sudu podneskom koji se zaprima na R3 upisnik i odlaže u zbirku isprava subjekta upisa. Podatak o zaprimanju ugovora nije registarski podatak.
Prilikom upisa statusnih promjena u registar u sustavu se posebno evidentiraju društva koja su sudjelovala u statusnoj promjeni. Postupak unosa evidencijskih podataka sadrže korisničke upute koje su putem informacijskog sustava sudskog registra izravno dostupne svakom registarskom sudu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 45.
Ako se više društava sa sjedištem na području različitih registarskih sudova spaja u novo društvo koje se time osniva, prijavu upisa novog društva nastalog spajanjem podnose sva društva registarskom sudu nadležnom po mjestu sjedišta novog društva. Prijavi se osim ugovora o spajanju sklopljenog u obliku javnobilježničke isprave s pripadajućim ispravama o njegovom usvajanju, podnose i druge isprave propisane Zakonom.
Sadržaj prijave i priloga na koje se prijava poziva kao i način upisa u registar prekograničnog pripajanja i spajanja propisan je Zakonom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 46.
Ako se subjekt upisa sa sjedištem u Republici Hrvatskoj pripaja drugom subjektu koji ima valjano registrirano sjedište u državi članici Europske unije ili u državi koja je stranka ugovornica Sporazuma o Europskom gospodarskom prostoru, registarski sudac nadzire sve radnje u postupku pripajanja koje provodi pripojeno društvo.
Registarski sudac pri upisu pripajanja u odjeljak glavne knjige »zabilježbe« upisuje da će pripajanje biti valjano tek uz ispunjenje uvjeta koje propisuje pravo države mjerodavno za društvo preuzimatelja.
Objava upisa pripajanja na internetskoj stranici registra smatra se potvrdom da su valjano i u potpunosti obavljene sve potrebne radnje u postupku pripajanja pripojenog društva. Potvrdu o tome izdaje i potpisuje registarski sudac.
U objavi upisa pripajanja mora se navesti da traju postupci sudskog ispitivanja omjera zamjena dionica, odnosno poslovnih udjela i ostvarenja posebnih prava dioničara na novčanu naknadu za otkupljene dionice ili udjele.
Potvrdu i zajednički plan pripajanja odobren od skupštine pripojenog društva dostavlja pripojeno društvo registru ili drugom upisniku društva preuzimatelja najkasnije u roku od šest mjeseci od kada mu je potvrda izdana.
Dostava zbirke isprava pripojenog društva registru ili drugom ovlaštenom upisniku društva preuzimatelja obavlja se odgovarajućom primjenom odredbi ovog Pravilnika o promjeni sjedišta subjekta upisa.
Upis brisanja pripojenog društva obavlja se na zahtjev društva preuzimatelja, osobe koja ima pravni interes, ovlaštenog tijela ili po službenoj dužnosti nakon okončanog postupka pripajanja.
Prijavu spajanja svih društava podnosi novo društvo uz odgovarajuću primjenu odredaba ovog Pravilnika o pripajanju.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 47.
Kada se podjela društava kapitala provodi razdvajanjem ili odvajanjem s osnivanjem dva ili više novih društava, prijava se podnosi registarskom sudu nadležnom po mjestu sjedišta subjekta društva koje se dijeli u onoliko primjeraka koliko se novih društava osniva radi provođenja podjele, uz primjerak prijave i priloga koji ostaje u sudu kod kojeg je upisano društvo koje se dijeli. Primjerci prijava i svih priloga društava koja su osnovana u postupku provođenja podjele upućuju se registarskom sudu nadležnom po mjestu sjedišta pojedinog novog subjekta.
Sadržaj prijave i priloga na koje se prijava poziva propisan je Zakonom. Plan podjele dostavlja se registarskom sudu na R3 upisnik, a podatak o dostavi plana nije registarski podatak.
Ako se radi o upisu podjele društva s odvajanjem registarski sud nadležan po mjestu sjedišta subjekta koji se dijeli, pored upisa podjele i upisa osnivanja novih subjekata, u društvu koje se dijeli može se prijavom zatražiti upis odgovarajuće promjene statuta ili društvenog ugovora, članova društva, odnosno jedinog dioničara. Prijava za upis smanjenja kapitala može se podnijeti ako je to smanjenje bilo predviđeno planom podjele.
Ako se radi o upisu podjele s preuzimanjem prijavu podnosi svako društvo sudionika podjele. Prijavi se prilaže ugovor o podjeli i preuzimanju u obliku javnobilježničke isprave, odluke o podjeli s odgovarajućim odlukama o potvrdi ugovora o podjeli, izvješća uprave odnosno izvršnih direktora (članak 514. ZTD-a), izvješće revizora (članak 515. ZTD-a), izvješće nadzornog odnosno upravnog odbora (članak 515.a ZTD-a), izjave druge osobe (članak 513. stavak 3. ZTD-a) te ostale isprave kojima se dokazuje da su valjano provedene radnje i postupci potrebni za provedbu podjele s preuzimanjem, uz odgovarajuću primjenu propisa o pripajanju društava.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Prijava za upis odluke o prijenosu dionica
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 48.
Prijava za upis prijenosa dionica manjinskih dioničara osim zahtjeva za upis odluke o prijenosu dionica s propisanom izjavom uprave, odnosno izvršnih direktora, mora sadržavati i zahtjev za upis jedinog dioničara ako po prijenosu dionica manjinskih dioničara sve dionice drži jedan dioničar.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Prijava za upis izmjena statuta i društvenog ugovora
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 49.
Kada se podnosi prijava za upis izmjene statuta dioničkog društva, odnosno izmjene društvenog ugovora u društvu s ograničenom odgovornošću, u obrascu prijave se mora navesti oznaka članka koji se mijenja, kratak opis izmjena i datum odluke organa ili osoba koje su donijele odluku. Uz prijavu se prilažu prilozi propisani zakonom.
Ako je pravomoćnom presudom utvrđeno da je odluka glavne skupštine ništetna, a na temelju te odluke mijenjan je statut društva, uz prijavu za upis izmjene statuta treba dostaviti i pravomoćnu presudu i potpun tekst statuta ovjeren od javnog bilježnika koji potvrđuje da su u statutu uzeti u obzir presuda i sve dotadašnje izmjene statuta. Na isti način treba postupiti kada je pravomoćnom presudom utvrđena ništetnost odluka skupštine društva s ograničenom odgovornošću, a na temelju takve odluke je mijenjan društveni ugovor.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Prijava za upis osnivanja društva na daljinu
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 50.
Ministar nadležan za poslove pravosuđa posebnim pravilnikom propisuje poduzimanje radnji u postupku osnivanja na daljinu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Zabilježba spora
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 51.
Zabilježbu spora upisuje sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent na temelju prijave koja sadrži zahtjev za upis zabilježbe spora uz koju je dostavljeno sudsko rješenje kojim se dopušta zabilježba spora.
U prijavi za upis zabilježbe spora pod nazivom »zabilježbe« navode se podaci o sporu, sudu pred kojim se postupak vodi, o poslovnom broju i datumu rješenja kojim je sud pred kojim se vodi postupak dopustio zabilježbu spora.
Brisanje zabilježbe se provodi na zahtjev osobe koja ima pravni interes, ako je tužitelj odustao od tužbe, ako je tužiteljev zahtjev pravomoćno odbijen ili je postupak radi kojeg je zabilježba bila određena obustavljen.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Upis adrese elektroničke pošte
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 52.
Zahtjev za upis adrese elektroničke pošte podnosi registarskom sudu na Tt upisnik zastupnik po zakonu koji je ovlašten za zastupanje subjekta upisa na propisanom obrascu. U zahtjevu je dužan navesti temeljne podatke o subjektu upisa njegov MBS, OIB i EUID ako ga ima.
Na isti način je subjekt upisa dužan podnijeti registru zahtjev za upis promjene adrese elektroničke pošte.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Prijava za upis razloga za prestanak subjekta upisa
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 53.
Kada subjekt upisa podnosi prijavu za upis nastanka razloga za prestanak društva registarski sudac donosi rješenje o upisu ako utvrdi da postoje razlozi za prestanak društva koje odmah provodi u glavnu knjigu registra.
Ako se prijava podnosi radi upisa razloga za prestanak subjekta upisa na temelju odluke glavne skupštine dioničkog društva ili odluke skupštine društva s ograničenom odgovornošću prijavi se prilažu te odluke i ostale isprave kojima se dokazuje da su odluke donesene u propisanom postupku.
Ako se prijava za nastupanje razloga za prestanak društva podnosi radi prijenosa imovine na osobe javnog prava, prijavi se prilaže primjerak ugovora o prijenosu imovine ovjeren od javnog bilježnika s odgovarajućim odlukama i dokazima da su odluke donesene u propisanom postupku.
Ako odluku o nastanku razloga za prestanak subjekta upisa donosi registarski sud, odluka o prestanku se upisuje u sudski registar po službenoj dužnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
IV. UPIS U REGISTAR DRUŠTVA S OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU ELEKTRONIČKI PUTEM SUSTAVA E-TVRTKA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 54.
Upis u registar društva s ograničenom odgovornošću elektronički putem sustava e-Tvrtke provodi se podnošenjem elektroničke prijave s prilozima pretvorenim u elektronički oblik registarskom sudu ili stalnoj službi putem sustava e-Tvrtke.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Postupak osnivanja
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 55.
Postupak osnivanja započinje u uredu javnog bilježnika ili HITRO.HR uredu, prema odabiru predlagatelja unošenjem u sustav e-Tvrtke osnovnih podataka o predlagatelja upisa i društvu koje namjerava osnovati.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Sastavljanje elektroničke prijave s prilozima
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 56.
Javni bilježnik izrađuje elektroničku prijavu, dodaje prijavi sve potrebne priloge u elektroničkom obliku, prijavu potpisuje naprednim elektroničkim potpisom i elektroničkim putem prijavu s prilozima podnosi registarskom sudu ili stalnoj službi.
Prilozi uz prijavu, koji su sastavljeni ili ovjereni kod javnog bilježnika, kao i izjave dane pred javnim bilježnikom, ne smiju biti stariji od 30 dana od dana podnošenja prijave za upis registarskom sudu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 57.
Predlagatelj upisa može ovlastiti HITRO.HR ured na prikupljanje sljedećih priloga:
– potvrdu o uplati osnivačkog uloga i
– dokaz o uplati sudske pristojbe.
U slučaju iz stavka 1. ovoga članka javni bilježnik prijavu i priloge koje je izradio potpisuje naprednim odnosno kvalificiranim elektroničkim potpisom i putem sustava e-Tvrtke dostavlja u HITRO.HR ured.
HITRO.HR ured priloge pretvara u elektronički oblik, pridružuje ih elektroničkoj prijavi javnog bilježnika i prosljeđuje prijavu s prilozima elektroničkim putem u registar.
Javni bilježnik je dužan u roku od jednog dana od dana slanja elektroničke prijave i priloga HITRO.HR uredu, tom uredu dostaviti izvornike prijave i priloga u papirnom obliku, radi ispunjenja obveze iz stavka 1. ovoga članka.
Prilozi iz stavka iz stavka 1. ovoga članka ne smiju biti stariji od 30 dana od dana podnošenja prijave u registar.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Primitak prijave i priloga u registru
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 58.
Po primitku prijave s prilozima na Tt upisnik nadležnog suda ili službe, sustav registra prepoznaje pošiljatelja prijave i dostavlja sustavu e-Tvrtke poslovni broj pod kojim je prijava zaprimljena u Tt upisniku.
U roku od dvadesetčetiri sata od dana zaprimanja potpune i osnovane prijave s prilozima u elektroničkom obliku, registar je obvezan sustavu e-Tvrtke dostaviti elektroničko rješenje o upisu društva s ograničenom odgovornošću u registar potpisano naprednim odnosno kvalificiranim elektroničkim potpisom te potvrdu o OIB-u.
Ako rok iz stavka 2. ovoga članka ističe u dan kad je zakonom određeno da se ne radi, registar će sustavu e-Tvrtke elektronički dostaviti rješenje o upisu osnivanja društva do kraja sljedećeg radnog dana.
Ako je registru nadležnog trgovačkog suda ili njegovoj stalnoj službi onemogućen elektronički postupak dužan je o tome odmah obavijestiti voditelja javne knjige radi poduzimanja odgovarajućih mjera.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Nepotpuna i neosnovana prijava
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 59.
U slučaju nepotpune ili neosnovane prijave registar će u roku od dvadeset četiri sata elektronički dostaviti obavijest sustavu e-Tvrtke da je prijava nepotpuna odnosno neosnovana, a postupak će se nastaviti pred nadležnim sudom.
Pravila o načinu popunjavanja podataka na PO obrascu prijave, uključujući i redoslijed upisivanja podataka u prijavu odgovarajuće se primjenjuju na ovu elektroničke prijave .
Ako predlagatelj ne postupi po zaključku registarski sud će pokrenuti postupak brisanja upisa
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Dostava izvornika prijave i priloga
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 60.
Javni bilježnik ili HITRO.HR ured koji je registru dostavio prijavu i priloge u elektroničkom obliku dužni su u roku od tri dana od dana dodjele poslovnog broja pod kojim je prijava evidentirana u registru, dostaviti izvornik prijave i priloga nadležnom sudu ili njegovoj službi.
Nakon dostave izvornika prijave i priloga nadležnom sudu ili njegovoj službi, sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent kojem je predmet dodijeljen na rješavanje dostavlja spis sudskoj pisarnici s uputama za rukovanje sa spisom i javnu objavu upisa.
Preslike priloga i dokumenata koje su sastavljene u elektroničkom obliku moraju biti istovjetne s izvornim ispravama ili dokumentima.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
V. PROVEDBA UPISA U REGISTAR
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 61.
U registar se upisuju podaci propisani zakonom i promjene tih podataka na temelju rješenja o upisu, osim podataka koji se prenose i pohranjuju u registar elektroničkim putem na temelju obavijesti o elektroničkom upisu. Sadržaj rješenja propisan je zakonom.
Podaci postaju javni registarski podaci provedbom rješenja o upisu u glavnu knjigu registra, odnosno nakon elektroničkog potpisa registarskog rješenja ili potpisa obavijesti o elektroničkom upisu.
Upis u registar društva s ograničenom odgovornošću elektroničkim putem sustava e-Tvrtke provodi se nakon zaprimanja potpune i osnovane prijave s prilozima u elektroničkom obliku.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
VI. UPISI PO SLUŽBENOJ DUŽNOSTI
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 62.
Rješenja stečajnog suda automatski se preuzimaju iz sustava eSpis i unose u glavnu knjigu na temelju obavijesti o elektroničkom upisu koju potpisuje sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent nakon provjere sadržaja preuzetog rješenja i unosa propisanih podataka u tvrtku ili naziv subjekta, kao i podataka o stečajnom upravitelju, uz brisanje podataka o osobama koje su bile zastupnici po zakonu.
Podaci o prethodnom stečajnom postupku, odobravanju ili odbijanju sklapanja predstečajne nagodbe odnosno predstečajnog sporazuma i o mjerama zabrane obavljanja djelatnosti preuzimaju se na način iz stavka 1. ovoga članka.
U glavnu knjigu elektroničkim putem preuzimaju se i sve odluke u postupku predstečajne nagodbe iz sustava za predstečajne nagodbe FINA-e. Unos odluka u glavnu knjigu provodi se potpisom sudskog savjetnika ili ovlaštenog registarskog referenta na obavijesti o elektroničkom upisu.
U glavnu knjigu elektronički se unose i podaci iz drugih sustava, matičnih evidencija i javnih upisnika, bez donošenja rješenja o upisu.
Kada drugostupanjski sud preinači rješenje registarskog suda i u svom rješenju odredi sadržaj upisa u registar, registarski sudac, sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent po službenoj dužnosti provode naloženi upis u registar.
U glavnu knjigu po službenoj dužnosti upisuju se i ostali podaci propisani zakonom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 63.
Sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent po službenoj dužnosti upisuje u glavnu knjigu odluke glavne skupštine za koje se tužbom traži utvrđenje ništetnosti, ako parnični sud
pravomoćnim rješenjem naloži da se odluke skupštine upišu u sudski registar.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
VII. UPIS BRISANJA I PROMJENE UPISANIH PODATAKA U REGISTRU
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Pokretanje postupka brisanja ili promjene upisa po zahtjevu ili po službenoj dužnosti
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 64.
O pokretanju postupka brisanja ili promjeni upisanih podataka subjekta upisa, na zahtjev osobe koja ima pravni interes, ovlaštene osobe ili ovlaštenog tijela ili po službenoj dužnosti, registarski sud odlučuje rješenjem.
Zahtjev za pokretanje postupka brisanja ili promjene upisanih podataka mora sadržavati točne podatke o tvrtki ili nazivu subjekta upisa za kojeg se traži upis promjene podataka ili brisanje upisanih podataka, njegov MBS i OIB, podatke o podnositelju zahtjeva, kao i oznaku razloga za brisanje ili promjenu upisanih podataka. Zahtjev se ne mora javno ovjeriti, a podnosi se u dva primjerka na Tt upisnik registarskog suda ili stalne službe na čijem je području sjedište subjekata upisa.
Registarski sud će rješenjem odbiti zahtjev za pokretanje postupka brisanja ili promjeni podataka subjekta upisa ako je zahtjev neosnovan ili ako se temelji na činjenicama koje su protivne prisilnim propisima.
Ako je registarski sud odlučio pokrenuti postupak brisanja ili promjene upisanih podataka, zaključkom poziva subjekt upisa da podnese prijavu za izmjenu upisanih podataka. Registarski sud zaključkom poziva subjekt upisa da podnese prijavu za izmjenu upisanih podataka kada postupa po zahtjevu i kada su zbog izmjene zakona ili drugih razloga ispunjene pretpostavke za upis brisanja, odnosno promjenu upisanih podataka po službenoj dužnosti.
Zaključak sadrži nalog o tome koje upisane podatke subjekt treba mijenjati ili brisati, rok u kojem treba podnijeti prijavu i uputu subjektu upisa da se na zaključak suda može očitovati. Zaključak potpisuje registarski sudac koji se zajedno sa spisom dostavlja pisarnici s naredbom za otpremu.
Registarski sud može odrediti da se rješenje o pokretanju postupka objavi na način na koji se objavljuju upisi u registar.
Ako su osnovani razlozi navedeni u očitovanju subjekta upisa registarski sud rješenjem obustavlja postupak. Doneseno rješenje upućuje zajedno sa spisom pisarnici s naredbom za otpremu rješenja podnositelju zahtjeva i subjektu upisa i ovlaštenom službeniku daje uputu da rješenje odloži u nejavni omot zbirke isprava.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 65.
Registarski sud donosi rješenje o brisanju ili promjeni podataka u registru ako ne prihvati razloge navedene u očitovanju subjekta upisa ili ako subjekt upisa (Rješenje o brisanju ili promjeni podataka u registru registarski sudac donosi ako ne prihvati razloge navedene u očitovanju subjekta upisa ili ako subjekt upisa) u roku koji je odredio sud ne postupi u skladu sa nalogom iz zaključka. Upis u glavnu knjigu se obavlja nakon pravomoćnosti rješenja.
Sadržaj rješenja o brisanju ili promjeni podataka u registru objavljuje se na internetskoj stranici registra. U »Narodnim novinama« objavljuju se podaci o sudu odnosno službi koja je donijela rješenje, poslovnom broju i datumu rješenja, o subjektu upisa u odnosu na kojeg je provedeno brisanje ili promjena upisanih podataka u registru uz uputu da je sadržaj upisa objavljen na internetskoj stranici sudskog registra.
Brisanje upisa provodi se tako da se ispred upisanih podatka koji se brišu ili mijenjaju na temelju rješenja registarskog suda stavlja oznaka »#« koja znači da su upisani podaci prestali važiti.
Ako subjekt upisa podnese prijavu za izmjenu upisanih podataka sukladno zaključku registarskog suda ili stalne službe upis u registar provodi se po pravilima koja važe za upis promjene podataka u registru.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Ostali slučajevi brisanja upisa
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 66.
Registarski sud će po službenoj dužnosti brisati provedeni upis kada drugostupanjski sud ukine rješenje registarskog suda ili ga preinači tako da odbija upis u registar.
Brisanje provedenog upisa provodi se stavljanjem oznaka »#« ispred podataka koji se bili upisani na temelju ukinutog ili preinačenog rješenja registarskog suda.
Ako je rješenje registarskog suda ukinuto i vraćeno na ponovni postupak registarski sud je dužan poduzeti sve radnje na koje ga je uputio drugostupanjski sud.
Brisanje provedenog upisa provodi se i na zahtjev ovlaštene osobe ili po službenoj dužnosti, u rokovima propisanim zakonom, ako je registarski sud nakon provedenog postupka utvrdio da je upis u registar proveden bez podnošenja propisane prijave ili isprave koja se prema zakonu morala priložiti uz prijavu, ako podnesena prijava ne sadrži podatke upis kojih se prijavom traži i u drugim slučajevima kada upis nije bio dopušten ili je naknadno postao nedopušten.
Brisanje upisa se provodi ako je pravomoćnom presudom utvrđena ništetnost upisa uz istodobnu provedbu upisa u glavnu knjigu.
Registarski sud nakon donošenja rješenja o brisanju upisa upućuje spis pisarnici s naredbom na otpremu rješenja subjektu upisa i uputom da se spis kalendira do pravomoćnosti rješenja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
VIII. PRESTANAK SUBJEKTA UPISA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Upis nastanka razloga za prestanak subjekta upisa
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 67.
Upis nastanka razloga za prestanak subjekta upisa provodi se na zahtjev subjekta upisa, osobe koja ima pravni interes, ovlaštenog tijela ili po službenoj dužnost kada su ispunjene pretpostavke predviđene zakonom.
Presuda suda o prestanku subjekta upisa provodi se po službenoj dužnosti odmah nakon dostavljanja registarskom sudu.
Ne podnese li subjekt upisa sudu ili stalnoj službi prijavu za upis razloga za prestanak društva koju je prema zakonu bio dužan podnijeti ili to ne učini kada društvo prestaje zbog isteka vremena određenog u statutu ili društvenom ugovoru, registarski sudac će po službenoj dužnosti pozvati zaključkom subjekt upisa da podnese prijavu za upis nastanka razloga za prestanak društva.
Zaključak registarskog suda sadrži nalog subjektu upisa za dostavu prijave sudu, roku u kojem od primitka zaključka treba podnijeti prijavu za upis i upozorenje na pravne posljedice nepostupanja po nalogu suda.
Ako subjekt upisa ne postupi po zaključku registarskog suda registarski sudac ispituje postoje li razlozi za prestanak subjekta upisa.
Kada registarski sud utvrdi da postoje razlozi za prestanak subjekta upisa donosi rješenje o upisu nastanka razloga za prestanak subjekta upisa. Istodobno po službenoj dužnosti podnosi prijedlog za imenovanje likvidatora u izvanparničnom postupku.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 68.
Nakon imenovanja likvidatora i otvaranja postupka likvidacije registarski sud po službenoj dužnosti upisuje odluku o imenovanju likvidatora, ime i prezime, prebivalište i OIB likvidatora, ovlasti u zastupanju ako je imenovano više likvidatora, odnosno odgovarajuće podatke za pravnu osobu, ako je za likvidatora imenovana pravna osoba te naznaku uz tvrtku »u likvidaciji«.
Prijavu za upis brisanja subjekta podnose likvidatori nakon zaključenja postupka likvidacije.
Ako sudac utvrdi da nisu ispunjene zakonske pretpostavke za upis razloga za prestanak subjekta upisa, rješenjem će obustaviti postupak s nalogom ovlaštenom sudskom službeniku da rješenje položi u nejavni dio zbirke isprava subjekta upisa.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Nastavljanje društva
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 69.
Ako je donesena odluka o nastavljanju društva ili ako je prije brisanja društva otklonjen razlog za brisanje, registarski sud će donijeti rješenje o upisu nastavljanja društva kada predlagatelj uz prijavu dostavi dokaze da još nije započela podjela imovine dioničarima, odnosno članovima društva ili da je stečajni postupak zaključen radi potvrde stečajnog plana.
Ako je stečajni postupak zaključen radi potvrde stečajnog plana, u registar se po službenoj dužnosti upisuje rješenje o zaključenju stečajnog postupka, u tvrtki ili nazivu subjekta upisa briše se naznaka »u stečaju«, a u grupi podataka o osobama ovlaštenim za zastupanje brišu se podaci o stečajnom upravitelju. Ako se isti podaci preuzimaju iz sustava sudskih upisnika (eSpis), sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent provodi elektronički upis u glavnu knjigu na temelju obavijesti o elektroničkom upisu.
U glavnu knjigu provodi se upis stečajnog upravitelja koji provodi nadzor nad ispunjenjem stečajnog plana s oznakom liste poslova za koje je potrebna prethodna suglasnost stečajnog upravitelja, visine predviđenog kreditnog okvira, odnosno oznakom je li predviđen nadzor nad društvom preuzimateljem.
Prijavu za upis promjene podataka subjekta upisa nad kojim je zaključen stečajni postupak radi potvrde stečajnog plana podnose osobe koje su po zakonu ovlaštene podnositi prijavu za upis u sudski registar.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Prestanak društva po skraćenom postupku
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 70.
Prestanak društva po skraćenom postupku bez likvidacije prijavljuje se registarskom sudu prijavom za upis ovlaštenih osoba društva.
Registarski sud o prestanku društva po skraćenom postupku bez likvidacije odlučuje rješenjem u kojem obavezno navodi da će se rješenje ukinuti ako protiv njega bude izjavljen osnovan prigovor.
Pravomoćnošću rješenja o ukidanju rješenja o brisanju iz stavka 2. ovog članka provest će se postupak likvidacije u skladu s odredbama zakona kojim se uređuje osnivanje i prestanak trgovačkih društava.
Pravomoćnošću rješenja o brisanju društva iz sudskog registra dijelovi imovine društva prelaze na članove društva suglasno planu raspodjele imovine
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
IX. BRISANJE SUBJEKTA UPISA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Provedba brisanja
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 71.
Upis brisanja subjekta upisa zbog prestanka sjedinjenjem svih poslovnih udjela kod jednog člana društva, prijenosa imovine, ukidanja subjekta, statusnih promjena, proteka vremena, odluke članova ili skupštine, presude o prestanku društva, ništetnosti upisa osnivanja društva i u svim ostalim slučajevima brisanja subjekta upisa, provodi se tako da se ispred svih upisanih podatka stavljaju oznake »#« koje znače da su svi upisani podaci prestali važiti Registarski sudac potpisuje rješenja nakon njihove pravomoćnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Pokretanje postupka brisanja nakon provedene likvidacije
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 72.
Ako nakon zaključenja postupka likvidacije likvidatori ne podnesu prijavu za upis brisanja subjekta upisa, registarski sud će zaključkom pozvati ovlaštenog zastupnika subjekta upisa u likvidaciji na podnošenje prijave sudu radi upisa brisanja subjekta upisa.
Zaključak sadrži nalog osobi ovlaštenoj za zastupanje subjekta upisa u likvidaciji na podnošenje prijave s uputom o sadržaju prijave, roku u kojem se treba dostaviti prijava sudu i pravnim posljedicama ako se ne postupi po zaključku. Zaključak izrađuje sudski savjetnik ili ovlašteni službenik, a potpisuje ga registarski sudac.
Potpisani zaključak se zajedno sa spisom upućuje u pisarnicu s naredbom registarskog suca, savjetnika ili ovlaštenog službenika za otpremu zaključka ovlaštenom zastupniku subjekta upisa u likvidaciju. Ovlaštenom službeniku pisarnice se istodobno daje i uputa o daljnjem rukovanju sa spisom, a osobito da spis drži u kalendaru do isteka roka koji je odredio u zaključku za dostavljanje prijave.
Po proteku roka određenog zaključkom registarski sudac donosi rješenje o brisanju subjekta, a spis upućuje u pisarnicu s odgovarajućim naredbama registarskim službenicima.
Nakon donošenja rješenja o brisanju subjekta, spis se upućuje u pisarnicu s naredbom ovlaštenom službeniku za otpremu s uputom da se spis drži u kalendaru do pravomoćnosti rješenja.
Pravomoćno rješenje o brisanju subjekta upisa registarski sudac elektronički potpisuje i dostavlja spis ovlaštenom službeniku sa uputama za javno objavljivanje rješenja.
Sadržaj rješenja javno se objavljuje na internetskoj stranici sudskog registra.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 73.
U slučaju statusnih promjena registarski sudac će po službenoj dužnosti, na zahtjev subjekta upisa, osobe koja ima pravni interes, ovlaštenog tijela ili osobe brisati subjekt upisa nakon prestanka subjekta upisa zbog provedenih statusnih promjena.
Registarski sud će po službenoj dužnosti brisati subjekt upisa ako je subjekt upisa prestao na temelju presude suda ili je pravomoćnom presudom utvrđena ništetnost osnivanja društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Pokretanje postupka brisanja subjekta upisa na prijedlog Porezne uprave
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 74.
Prijedlog za brisanje nadležnog tijela Porezne uprave zaprima se u pisarnici registarskog suda ili stalne službe na čijem je području sjedište subjekta, na Tt upisnik pod jednim poslovnim brojem i onda kada se prijedlog odnosi na brisanje više subjekata upisa. Nakon upisa ustrojava se jedinstveni spis u koji se odlaže primjerak zahtjeva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Sadržaj prijedloga
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 75.
Prijedlog Porezne uprave mora sadržavati:
1. podatke o tvrtki, sjedištu, poslovnoj adresi, MBS i OIB-u subjekta upisa
2. odlučne činjenice i podatke sa kojima raspolaže Porezna uprava iz kojih proizlazi da su ispunjene pretpostavke za pokretanje postupka brisanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Sadržaj rješenja
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 76.
Postupak brisanja se pokreće skupnim rješenjem za sve subjekte za koje je Porezna uprava podnijela prijedlog ako sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent utvrdi da su ispunjene pretpostavke za brisanje subjekta upisa.
Rješenje iz stavka 1. ovoga članka upisuje se u glavnu knjigu i javno objavljuje na internetskoj stranici registra.
Objava rješenja ima učinak dostave rješenja subjektu upisa i dostave priopćenja njegovim zakonskim zastupnicima o nakani brisanja subjekta upisa.
U rješenju se određuje rok za isticanje prigovora zakonskim zastupnicima subjekta i daje pravo na isticanje prigovora svakoj osobi koja ima pravni interes da se subjekt upisa ne briše iz registra.
Obrazloženje rješenja sadrži kratku naznaku prijedloga i razloge koji opravdavaju donošenje takvog rješenja.
Nakon pokretanja postupka brisanja registarski spis se zajedno s rješenjem upućuje registarskoj pisarnici s naredbama za rukovanje sa spisom, a osobito da se spis drži u kalendaru do određenog roka.
Ako zakonski zastupnici subjekta upisa ili osobe koje imaju pravni interes stave prigovore, prigovori se zaprimaju na Tt upisnik pod novim brojem i zajedno sa spisom dostavljaju se sucu na odlučivanje o podnesenim prigovorima.
Pod istim poslovnim brojem evidentiraju se svi prigovori istaknuti u odnosu na jedan subjekt upisa.
Ako je registarski sudac obustavio postupak brisanja, rješenje o obustavi postupka javno se objavljuje na internetskoj stranici registra. Nakon pravomoćnosti tog rješenja registarski sudac po službenoj dužnosti donosi rješenje na temelju kojeg se u glavnoj knjizi briše rješenje o pokretanju postupka brisanja.
Rješenje o brisanju subjekta iz registra donosi registarski sudac, a ako nije bio podnesen prigovor rješenje donosi sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent. Rješenje se javno objavljuje na internetskoj stranici registra.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Pokretanje postupka brisanja subjekta upisa po službenoj dužnosti
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 77.
Postupak brisanja subjekta upisa provodi se nakon što FINA po proteku roka za predaju financijskih izvještaja elektroničkim putem dostavi u sustav sudskog registra popis obveznika koji tri godine po redu nisu postupili po zakonskoj obvezi dostave godišnjih financijskih izvještaja s propisanom dokumentacijom za javnu objavu. Popis obveznika mora sadržavati oznaku MBS-a i OIB-a.
Nakon potvrde prijema popisa obveznika u sustav registra subjekti označeni u popisu automatski se razvrstavaju registarskim sudovima ili službama na čijem je području njihovo sjedište i u obliku izdvojenog popisa zaprimaju na jedinstveni Tt poslovni broj koji se automatski generira za svaki sud i njegovu službu, ako je ustrojena. Popis subjekata se neposredno uključuje u izreku obrasca rješenja o pokretanju postupka brisanja koji je sastavni dio sustava registra.
Nacrt rješenja dostavlja se sudskom savjetniku ili ovlaštenom registarskom referentu te nakon provjere podataka o subjektima označenim u izreci i sadržaja rješenja, rješenje se elektronički potpisuje.
Elektroničkim potpisom rješenja pokreće se postupak brisanja za sve subjekte navedene u izreci rješenja.
Sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent u rješenju određuje rok za isticanje prigovora zakonskim zastupnicima subjekta upisa protiv pokretanja postupka brisanja i svakoj osobi koja ima pravni interes da se subjekt upisa ne briše iz registra.
Obrazloženje rješenja sadrži kratku naznaku prijedloga i razloge koji opravdavaju donošenje takvog rješenja.
Rješenje o pokretanju postupka brisanja upisuje se u glavnu knjigu i javno objavljuje na internetskoj stranici registra. Objava rješenja ima učinak dostave rješenja subjektima upisa i dostave priopćenja o nakani brisanja subjekta upisa njihovim zakonskim zastupnicima.
Sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent donose rješenje o brisanju ako subjekt upisa u roku od šest mjeseci nakon što mu je priopćena nakana brisanja nije učinio vjerojatnim da ima imovinu i nije podnio prigovor. Rješenje se upisuje u glavnu knjigu i javno objavljuje na internetskoj stranici registra.
Ako su zastupnici po zakonu subjekta upisa ili osobe koje imaju pravni interes stavili prigovore na rješenje o pokretanju postupka brisanja, svi prigovori se upisuju u Tt upisnik pod novim poslovnim brojem i zajedno s registarskim spisom dostavljaju na odlučivanje registarskom sucu.
Ako je registarski sudac obustavio postupak brisanja, rješenje o obustavi postupka javno se objavljuje na internetskoj stranici registra. Nakon pravomoćnosti tog rješenja registarski sudac po službenoj dužnosti donosi rješenje na temelju kojeg se u glavnoj knjizi briše rješenje o pokretanju postupka brisanja.
Registarski sudac donosi rješenje o brisanju subjekta iz registra ako utvrdi da za to postoje razlozi iz članka 70. stavka 13. Zakona o sudskom registru. Rješenje o brisanju subjekta iz registra upisuje se u glavnu knjigu i javno objavljuje na internetskoj stranici registra.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 78.
Registarski sud će provesti postupak brisanja po službenoj dužnosti, ako se subjekt upisa nije u propisanom roku uskladio s propisom s kojim se trebao uskladiti. Registarski sud donosi rješenje o pokretanju postupka i imenuje likvidatora.
Rješenje iz stavka 1. ovog članka javno se objavljuje na internetskoj stranici registra.
Ako je na rješenje o pokretanju postupka brisanja izjavljen prigovor, prigovor se upisuje u Tt upisnik pod novim poslovnim brojem i zajedno s registarskim spisom dostavlja na odlučivanje registarskom sucu.
Ako subjekt upisa koji se u propisanom roku nije uskladio s propisom s kojim se trebao uskladiti učini vjerojatnim da ima imovinu ili ako ne postoje drugi razlozi za brisanje, registarski sudac će rješenjem obustaviti postupak brisanja.
Ako je registarski sudac obustavio postupak brisanja, rješenje o obustavi postupka javno se objavljuje na internetskoj stranici registra. Nakon pravomoćnosti tog rješenja registarski sudac po službenoj dužnosti donosi rješenje na temelju kojeg se u glavnoj knjizi briše rješenje o pokretanju postupka brisanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
X. OBJAVA PODATAKA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 79.
Na internetskoj stranici sudskog registra objavljuju se podaci koji se po zakonu javno objavljuju.
Osim podataka koji se po zakonu javno objavljuju javno se objavljuju i odluke za koje je registarski sudac odredio da će se objaviti na internetskoj stranici sudskog registra.
Podaci o upisima, promjenama upisa i prestanku Europskog društva (SE), Europskog gospodarskog interesnog udruženja (EGIU) i Europske zadruge (SCE) javno se objavljuju u Službenom listu Europske unije.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
XI. POSTUPAK S PRAVNIM LIJEKOVIMA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 80.
U povodu pravnih lijekova protiv rješenja registarskog suda taj sud dostavlja spis drugostupanjskom sudu s posebnim popratnim izvješćem. Prije dostave spisa ovlašteni službenik po nalogu suca provjerava jesu li u spisu uložene sve isprave i podnesci s mogućim odgovorima na pravne lijekove, jesu li uredno priložene dostavnice koje se odnose na pobijano rješenje, jesu li uredne punomoći i naplaćene pristojbe te troškovi objave upisa.
Spisu koji se dostavlja moraju se priložiti sve isprave i odluke koje su potrebne drugostupanjskom sudu za donošenje odluke.
Kada je podnesena žalba protiv rješenja o upisu, u glavnoj knjizi se po službenoj dužnosti provodi zabilježba o podnošenju žalbe u dio upisa »zabilježbe«.
U glavnoj knjizi registra provodi se i zabilježba o odlukama višeg suda.
Datum pravomoćnosti rješenja upisuje se u glavni knjigu registra bez odgađanja.
Nakon donošenja odluke o podnesenoj žalbi isprave koje su bile izdvojene ponovno se ulažu u zbirku isprava prema redoslijedu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
XII. UPISNICI
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 81.
U registru se u elektroničkom obliku vode upisnik Tt i upisnik R3.
U upisnik Tt upisuju se prijava za upis i promjene upisanih podataka, priopćenja i drugi podnesci predlagatelja ili drugih sudionika postupka koji se odnose na upis podataka u registar, odluke sudova i drugih tijela te odluke registarskog suda.
U upisnik sudskog registra Tt upisuju se podaci o:
1. poslovnom broju,
2. MBS-u, OIB-u i EUID-u, ako je subjekt upisan u registar,
3. datumu primitka,
4. predmetu upisa,
5. predlagatelju,
6. sudioniku,
7. podaci o sucu, sudskom savjetniku ili ovlaštenom registarskom referentu kojem je spis dodijeljen u rad,
8. zaključku,
9. obavijesti,
10. potvrdi,
11. ročištu,
12. ustupanju ili dostavljanju predmeta drugom sudu, drugostupanjskom sudu ili drugim sudovima i ovlaštenim tijelima,
13. sadržaju prijava ili podnesaka predlagatelja i drugih sudionika,
14. primljenom ispravku ili dopuni prijave ili priloga,
15. nalogu za upis,
16. zaprimanju elektroničkih dokumenata ili izvornika, prijepisa, odnosno ovjerenih preslika priloga,
17. preuzimanju podataka elektroničkim putem iz drugih sustava, matičnih evidencija i upisnika
18. zaprimljenim popisima članova društva i njihovih poslovnih udjela,
19. izvješćima o stanju društva, javno ovjerenim primjercima zapisnika, izvješćima posebnih revizora, planu prekograničnog pripajanja ili spajanja, planu podjele, planu prijenosa sjedišta
Europskog društva (SE) ili Europske zadruge (SCE), planu preoblikovanja dioničkog društva u Europsko društvo (SE), odnosno preoblikovanja Europskog društva (SE) u dioničko društvo i druga zakonom propisana izvješća ili isprave koje se polažu u sudski registar
20. rješenjima prvostupanjskog suda o:
- nenadležnosti,
- obustavi postupka upisa,
- upisu,
- odbacivanju prijave,
- odbijanju prijave,
- odbijanju zahtjeva za upis,
- odbijanju upisa,
- pokretanju postupka za upis,
- djelomično rješenje o upisu,
- ispravku rješenja,
- preinačenju rješenja,
- nakani brisanja,
- brisanju upisa, odnosno brisanju i promjenama upisanih podataka,
- prestanku subjekta upisa,
- brisanju subjekta upisa,
- obustavi postupka brisanja, zastoju s postupkom brisanja,
- produljenju roka,
- odbijanju zahtjeva za produljenje roka,
- opominjanju,
- izrečenoj novčanoj kazni,
- odbacivanju žalbe,
- prihvaćanju žalbe,
- odbacivanju revizije,
- odbacivanju prijedloga za ponavljanje postupka,
- odbacivanju prijedloga za povrat u prijašnje stanje
21. datumu upisa,
22. datumu objave na internetskoj stranici registra,
23. otpremi odluke uz naznaku primatelja,
24. kalendaru odluke,
25. žalbi, prigovoru,
26. rješenjima prvostupanjskog suda po žalbi:
- odbačeno,
- novo rješenje, kojim se preinačuje ili ukida prvostupanjsko rješenje o upisu i ponovno odlučuje o zahtjevu koji se žalbom pobija,
- odbijanje žalbe i potvrđivanje rješenja sudskog savjetnika ili ovlaštenog registarskog referenta,
- preinačenje rješenja sudskog savjetnika ili ovlaštenog registarskog referenta o odbijanju ili odbacivanju zahtjeva za upis,
- preinačenje ili ukidanje rješenja sudskog savjetnika ili ovlaštenog registarskog referenta kojim je dopušten upis,
27. rješenjima prvostupanjskog suda po prigovoru:
- odbačeno,
- odbijeno,
- uvaženo,
28. rješenjima drugostupanjskog suda po žalbi:
- odbačeno,
- odbijeno,
- ukinuto i vraćeno na ponovni postupak,
- ukinuta i odbačena prijava,
- preinačeno,
29. drugim odlukama državnih tijela ili osoba, odlukama sudova,
30. tužbama za utvrđenje ništetnosti društva, odluka društva,
31. pravomoćnoj presudi o prestanku društva povodom tužbe za utvrđenje ništetnosti društva,
32. otvaranju, obustavi i zaključenju stečaja, nastavku stečajnog postupka radi naknadne diobe, obustavi stečajnog postupka radi potvrde stečajnog plana,
33. prijedlogu za imenovanje likvidatora, nastavku likvidacijskog postupka povodom naknadno pronađene imovine,
34. pravomoćnosti rješenja o brisanju, nakani brisanja
35. datumu brisanja,
36. primjedbama,
37. ostalom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 82.
U upisnik R3 upisuju se razni podnesci, potvrde i predmeti dostavljeni registarskom sudu koji se ne odnose na upis u glavnu knjigu i podaci o dostavi potpunih financijskih isprava FINA- e.
Osim upisnika u registru se mogu voditi i druge pomoćne evidencije.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
XIII. PRIJEPISI, KOPIJE, IZVACI I POTVRDE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 83.
Registarski sud, uz potpis sudskog savjetnika ili ovlaštenog registarskog referenta, izdaje ovjerene prijepise i preslike, izvatke te potvrde o podacima upisanim u registru, uz naplatu.
Prijepisi i preslike iz zbirke isprava izdaju se na papiru u formatu A4.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 84.
Potvrda o podacima iz registra sadrži: oznaku da se radi o potvrdi, naziv registarskog suda, broj R3 upisnika pod kojim se izdaje potvrda, podatke koji se upisuju, mjesto i datum izdavanja, pečat suda i potpis sudskog savjetnika ili ovlaštenog registarskog referenta.
Složenije potvrde o podacima iz registra sastavlja i potpisuje registarski sudac.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 85.
Izvadak iz registra (u daljnjem tekstu: izvadak) sadrži u pravilu, podatke upisane u glavnoj knjizi koji važe na dan izdavanja.
Na poseban zahtjev može se dati izvadak s podacima na određeni dan ili određeno vremensko razdoblje, povijesni izvadak koji sadrži sve upisane podatke od dana upisa osnivanja do dana izdavanja (povijesni izvadak) ili izvadak koji sadrži samo dio upisanih podataka o subjektu upisa (djelomični izvadak).
Na izvatku koji sadrži sve upisane podatke od dana upisa osnivanja do dana izdavanja mora se jasno naznačiti da se radi o povijesnom izvatku.
Na izvatku koji sadrži samo dio upisanih podataka o subjektu upisa mora se jasno i izričito naznačiti da se radi o djelomičnom izvatku i da su ostali podaci o upisu izostavljeni.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 86.
Svi izvaci sadrže: MBS, OIB, tvrtku ili naziv, skraćenu tvrtku ako je ima ili naziv subjekta upisa, sjedište i adresu. Upisani podaci se navode s oznakom rednog broja upisa, poslovnim brojem i datumom kada je upis proveden, a na kraju izvatka i podaci o sudu koji je upis proveo.
Podatak koji je prestao važiti označava se na izvatku stavljanjem oznake »#« ispred tog podatka, a na kraju zadnje stranice izvatka stavlja se naznaka sljedećeg sadržaja: »Napomena: podaci označeni s »#« prestali su važiti«.
Izvadak iz glavne knjige registra ovjerava se pečatom i potpisom sudskog savjetnika ili ovlaštenog registarskog referenta.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 87.
Ovjera prijepisa i preslika provodi se stavljanjem štambilja suda uz oznaku datuma ovjere ili preslike, broja upisnika pod kojim je zahtjev za ovjeru ili presliku upisan te uz bilješku da je prijepis ili preslika istovjetna izvorniku. Ovjerenu presliku ili prijepis potpisuje sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 88.
Javni bilježnici, odvjetnici i HGK imaju iste ovlasti i obveze kao i sudski savjetnik ili ovlašteni registarski referent u vezi s izdavanjem isprava iz stavka 1. ovoga članka.
Prijepise, preslike, izvatke i potvrde javni bilježnik ovjerava u skladu s odredbama Zakona o javnom bilježništvu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
XIV. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 89.
Preslike cjelovitih isprava i podataka koji su nastali nakon usklađivanja s odredbama Zakona o trgovačkim društvima, a koji se vode za pojedini subjekt upisa pod određenim MBS-om i OIB-om, mogu se po prijedlogu osoba ovlaštenih za zastupanje pretvoriti u elektronički oblik.
Troškove pretvaranja isprava u elektronički oblik snosi predlagatelj.
Odluku o visini troškova pretvaranja isprava u elektronički oblik donosi ministar nadležan za poslove pravosuđa.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 90.
Na izvatku iz sudskog registra bit će vidljivi podaci o djelatnostima u skladu s odredbama Zakona o sudskom registru (»Narodne novine«, broj 1/95., 57/96., 1/98., 30/99., 45/99., 54/05., 40/07., 91/10., 90/11., 148/13., 93/14., 110/15.) i Pravilnika o načinu upisa u sudski registar (»Narodne novine«, broj 22/12. i 127/14.) do ispunjavanja tehničkih uvjeta sukladno ovom Pravilniku.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 91.
Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o načinu upisa u sudski registar (»Narodne novine«, broj 22/12. i 127/14.).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 92.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osam dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa