Pravilnik o načinu vođenja evidencija, izdavanja potvrda te unosa izvješća o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma u informacijski sustav za nadzor financiranja
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim se Pravilnikom propisuje:
◊način vođenja evidencija i izdavanja potvrda te obrazac evidencije i potvrde o donacijama, za financiranje redovite godišnje političke aktivnosti političkih stranaka, nezavisnih zastupnika i nezavisnih vijećnika i način vođenja evidencija i izdavanja potvrda te obrazac evidencije i potvrde te o primitku članarina i članskih doprinosa političkim strankama,
◊obrazac te način unosa u informacijski sustav za nadzor financiranja izvješća o donacijama i obavijesti da u navedenom razdoblju nisu primljene donacije,
◊način vođenja evidencija i izdavanja potvrda te obrazac evidencije i potvrde o donacijama za financiranje izborne promidžbe,
◊obrazac izvješća te način unosa u informacijski sustav za nadzor financiranja izvješća o primljenim donacijama za financiranje izborne promidžbe i obrazac izvješća o troškovima (rashodima) izborne promidžbe političkih stranaka te osoba ovlaštenih za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelja lista grupe birača i kandidata, s ažuriranim podacima do dana podnošenja izvješća,
◊obrazac izvješća te način unosa u informacijski sustav za nadzor financiranja izvješća o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje izborne promidžbe,
◊izgled i sadržaj Knjige potraživanja i obveza,
◊način unosa u informacijski sustav za nadzor financiranja godišnjeg financijskog izvještaja s propisanim prilozima,
◊obrazac i način unosa u informacijski sustav za nadzor financiranja financijskog izvještaja o financiranju izborne promidžbe, s propisanim sastavnim dijelovima,
◊način vođenja evidencija o primitku donacija i uplaćenih vlastitih sredstava i izdavanja potvrda o primitku donacija te obrazac evidencije i potvrde o donacijama za financiranje referendumske djelatnosti,
◊obrazac i način unosa u informacijski sustav za nadzor financiranja izvješća o primljenim donacijama za financiranje referendumskih aktivnosti, izvješća o troškovima (rashodima) referendumske aktivnosti i izvješća o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje referendumskih aktivnosti s ažuriranim podacima do dana podnošenja izvješća,
◊obrazac i način unosa u informacijski sustav za nadzor financiranja financijskog izvještaja o financiranju referendumske aktivnosti, s propisanim sastavnim dijelovima,
◊način preuzimanja podataka iz informacijskog sustava za nadzor financiranja za potrebe Državnog ureda za reviziju i Ministarstva financija.
II. FINANCIRANJE REDOVITIH POLITIČKIH AKTIVNOSTI
Evidencije i potvrde o primitku donacija
Članak 2.
(1) Političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici dužni su, sukladno članku 20. stavku 1. Zakona o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma (u daljnjem tekstu: Zakon), voditi evidenciju o primitku donacija za financiranje redovite godišnje političke aktivnosti te izdavati potvrde o primitku donacija.
(2) Evidenciju o primitku donacija iz stavka 1. ovoga članka političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici vode kronološki na Obrascu: EV-D-RPA koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(3) Evidencija iz stavka 2. ovoga članka treba sadržavati specificirane podatke o donatoru (ime i prezime odnosno naziv, osobni identifikacijski broj te adresa), datumu uplate donacije odnosno davanja proizvoda ili pružanja usluga bez naplate, o uplaćenom iznosu donacije odnosno o tržišnoj vrijednosti darovanog proizvoda ili usluge naznačenoj na potvrdi te o vrsti svake pojedine donacije.
(4) Potvrdu o primitku donacija iz stavka 1. ovoga članka političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici sastavljaju na Obrascu: POT-D-RPA koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(5) Potvrda iz stavka 4. ovoga članka sadrži naziv odnosno ime i prezime, adresu i osobni identifikacijski broj političke stranke, nezavisnog zastupnika odnosno nezavisnog vijećnika, ime i prezime odnosno naziv, osobni identifikacijski broj te adresu donatora, datum primitka, iznos uplaćenih sredstava odnosno tržišnu vrijednost darovanog proizvoda ili usluge, vrstu donacije, mjesto i datum izdavanja potvrde te potpis ovlaštene osobe političke stranke, nezavisnog zastupnika odnosno nezavisnog vijećnika.
(6) Političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici dužni su voditi evidenciju o donacijama koje su uplaćene u državni proračun.
(7) Evidencija iz stavka 6. ovoga članka sastavlja se na obrascu Obrazac: EV-D-RPA - pov DP, a treba sadržavati specificirane podatke o donatoru (ime i prezime odnosno naziv, osobni identifikacijski broj te adresa donatora), datumu uplate donacije, datumu uplate u proračun, iznosu donacije koji prelazi ukupno dopušteni iznos u skladu s člankom 19. Zakona, iznosu odbijene donacije koju politička stranka, nezavisni zastupnik i nezavisni vijećnik ne želi zadržati, a za koju nije zaključen ugovor u skladu s člankom 18. stavkom 7. Zakona, iznosu donacije čija je vrijednost veća od 5.000,00 kuna, a za koju nije zaključen ugovor u skladu s člankom 18. stavkom 5. i 8. Zakona, iznosu nedopuštenih donacija iz članka 46. Zakona te ukupnom iznosu donacija uplaćenih u državni proračun.
Evidencije i potvrde o primitku članarina i članskih doprinosa
Članak 3.
(1) Političke stranke dužne su, sukladno članku 20. stavku 1. Zakona, voditi evidenciju te izdavati potvrde o primitku članarina i članskih doprinosa.
(2) Evidenciju o primitku članarina i članskih doprinosa iz stavka 1. ovoga članka političke stranke vode kronološki na Obrascu: EV-Č koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(3) Evidencija iz stavka 2. ovoga članka treba sadržavati specificirane podatke o uplatiocu (ime i prezime, osobni identifikacijski broj te adresa), datumu uplate, o uplaćenom iznosu u gotovini odnosno na žiro račun.
(4) Potvrde o primitku članarina i članskih doprinosa iz stavka 1. ovoga članka političke stranke, sastavljaju na Obrascu: POT-Č odnosno na Obrascu: POT-ČD koji su sastavni dio ovoga Pravilnika i nalaze se u prilogu.
(5) Potvrde iz stavka 4. ovoga članka sadrže naziv, adresu i osobni identifikacijski broj političke stranke, ime i prezime, osobni identifikacijski broj te adresu člana političke stranke – uplatioca članarine odnosno članskog doprinosa, datum uplate, iznos uplaćenih sredstava, način uplate (u gotovini ili na središnji račun političke stranke), mjesto i datum izdavanja potvrde te potpis ovlaštene osobe.
Izvješće o donacijama za financiranje redovne političke aktivnosti
Članak 4.
(1) Političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici koji su u prvih šest mjeseci tekuće godine primili donacije dužni su, sukladno članku 21. stavku 1. Zakona, najkasnije do 15. srpnja tekuće godine dostaviti Državnom izbornom povjerenstvu, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, izvješće o donacijama koje su, za potporu svoga političkog djelovanja, primili u prvih šest mjeseci tekuće godine (polugodišnje izvješće).
(2) Uz godišnji financijski izvještaj, kao njegov sastavni dio, političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici, sukladno članku 52. stavku 3. podstavku 2. Zakona, dužni su priložiti, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, izvješće o donacijama primljenima tijekom godine.
(3) Izvješće o donacijama iz stavaka 1. i 2. ovoga članka sastavlja se na Obrascu: IZ-D-RPA koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu, u tablici sa sljedećim stupcima:
◊redni broj
◊ime i prezime/naziv donatora
◊OIB donatora
◊adresa donatora
◊datum donacije
◊vrsta donacije:
oiznos donacije u novcu
oiznos tržišne vrijednosti darovanog proizvoda ili usluge
◊ukupno.
(4) Političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici koji u prvih šest mjeseci tekuće godine nisu primili donacije dužni su u roku iz stavka 1. ovoga članka dostaviti Državnom izbornom povjerenstvu obavijest da u navedenom razdoblju nisu primili donacije.
(5) Državno izborno povjerenstvo daje uputu o načinu unosa izvješća o donacijama iz stavaka 1. do 3. ovoga članka i obavijesti iz stavka 4. ovoga članka u informacijski sustav za nadzor financiranja koja se objavljuje se na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva.
Popunjavanje zaglavlja evidencija, potvrda i izvješća
Članak 5.
(1) Zaglavlje evidencija, potvrda i izvješća iz članaka 2., 3. i 4. ovoga Pravilnika sadrži sljedeće podatke:
◊naziv političke stranke/ime i prezime nezavisnog zastupnika/nezavisnog vijećnika
◊adresa političke stranke/nezavisnog zastupnika/nezavisnog vijećnika
◊OIB političke stranke/nezavisnog zastupnika/nezavisnog vijećnika
◊broj posebnog računa za financiranje redovne političke aktivnosti.
(2) Zaglavlje izvješća iz članka 4. ovoga Pravilnika automatski se popunjava podacima iz informacijskog sustava za nadzor financiranja.
Poslovne knjige
Članak 6.
(1) Političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici, sukladno članku 51. Zakona, dužni su voditi financijsko poslovanje i računovodstvo sukladno propisima o vođenju računovodstva neprofitnih organizacija, ovisno o vrijednosti imovine i visini ostvarenih prihoda u prethodnoj godini, neovisno o godini početka poslovanja, ako Zakonom nije drugačije propisano.
(2) Političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici koji imaju imovinu i prihode manje od propisanih za obvezno vođenje dvojnog knjigovodstva, sukladno propisima kojima se uređuje način financijskog poslovanja i vođenje računovodstva neprofitnih organizacija primjenom novčanog računovodstvenog načela, dužni su voditi Knjigu blagajne, Knjigu primitaka i izdataka, Knjigu ulaznih računa, Knjigu izlaznih računa i Popis dugotrajne nefinancijske imovine.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, političke stranke koje su osnovane u tekućoj godini te nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici kojima u tekućoj godini počinje mandat dužni su voditi financijsko poslovanje i računovodstvo (poslovne knjige) sukladno propisima o vođenju računovodstva neprofitnih organizacija, ovisno o visini prihoda utvrđenih financijskim planom za tekuću godinu.
(4) Uz poslovne knjige iz stavka 2. ovoga članka političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici dužni su voditi i Knjigu potraživanja i obveza na Obrascu: KPO koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(5) Knjiga potraživanja i obveza iz stavka 4. ovoga članka vodi se kronološki, a sadrži sljedeće podatke:
◊redni broj
◊naziv fizičke odnosno pravne osobe od koje se potražuje odnosno kojoj se duguje
◊OIB
◊broj i datum dokumenta potraživanja
◊iznos potraživanja
◊datum i iznos naplaćenog potraživanja
◊broj i datum dokumenta obveze
◊iznos obveze
◊datum i iznos plaćene obveze
◊ukupna i naplaćena potraživanja
◊ukupne i plaćene obveze
◊stanje potraživanja/obveza na posljednji dan razdoblja.
Godišnji financijski izvještaji
Članak 7.
(1) Politička stranka, nezavisni zastupnik i nezavisni vijećnik, sukladno članku 52. stavku 1. Zakona, dužni su sastavljati financijski izvještaj za izvještajno razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca (u daljnjem tekstu: godišnji financijski izvještaj) na način koji je prema propisima o vođenju računovodstva neprofitnih organizacija propisan za neprofitne organizacije koje vode dvojno odnosno jednostavno knjigovodstvo, ovisno o vrijednosti imovine i visini ostvarenih prihoda u godini koja prethodi godini za koju se sastavljaju financijski izvještaji.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, političke stranke koje su osnovane u tekućoj godini te nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici kojima u tekućoj godini počinje mandat dužni su sastavljati financijske izvještaje sukladno propisima o vođenju računovodstva neprofitnih organizacija, propisane za neprofitne organizacije koje vode dvojno odnosno jednostavno knjigovodstvo, ovisno o visini prihoda utvrđenih financijskim planom za tekuću godinu.
(3) Godišnji financijski izvještaj, zajedno s propisanim prilozima iz članka 52. stavka 3. Zakona, političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici dužni su dostaviti Državnom uredu za reviziju i Državnom izbornom povjerenstvu, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, u roku od 60 dana od dana isteka izvještajnog razdoblja.
(4) Državno izborno povjerenstvo daje uputu o načinu unosa godišnjeg financijskog izvještaja iz stavka 1. ovoga članka, zajedno s propisanim prilozima iz članka 52. stavka 3. Zakona, u informacijski sustav za nadzor financiranja koja se objavljuje na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva.
III. FINANCIRANJE IZBORNE PROMIDŽBE
Evidencije o donacijama za financiranje izborne promidžbe
Članak 8.
(1) Političke stranke, osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati, sukladno članku 28. stavku 1. Zakona, dužni su voditi evidenciju o primitku donacija za financiranje izborne promidžbe.
(2) Evidenciju o primitku donacija iz stavka 1. ovoga članka političke stranke, osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati vode kronološki na Obrascu: EV-D-IP koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(3) Evidencija iz stavka 2. ovoga članka treba sadržavati specificirane podatke o donatoru (ime i prezime odnosno naziv. osobni identifikacijski broj te adresa), datumu uplate donacije odnosno davanja proizvoda ili pružanja usluga bez naplate, o uplaćenom iznosu donacije odnosno o tržišnoj vrijednosti darovanog proizvoda ili usluge naznačenoj na potvrdi te o vrsti svake pojedine donacije.
(4) Političke stranke, osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati dužni su voditi evidenciju o donacijama koje su:
◊uplaćene u državni proračun
◊vraćene uplatiocu.
(5) Evidencija iz stavka 4. podstavka 1. ovoga članka sastavlja se na obrascu Obrazac: EV-D-IP - pov DP, a treba sadržavati specificirane podatke o donatoru (ime i prezime odnosno naziv, osobni identifikacijski broj te adresa), datumu uplate donacije, datumu uplate u proračun, iznosu donacije koji prelazi ukupno dopušteni iznos u skladu s člankom 29. Zakona, iznosu odbijene donacije koju politička stranka, osoba ovlaštena za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelj liste grupe birača i kandidat ne želi zadržati, a za koju nije zaključen ugovor u skladu s člankom 25. stavkom 7. Zakona, iznosu donacije čija je vrijednost veća od 5.000,00 kn, a za koju nije zaključen ugovor u skladu s člankom 25. stavkom 5. i 8. Zakona, iznosu nedopuštenih donacija iz članka 46. Zakona, iznosu donacija primljenih nakon završetka izborne promidžbe za koje povrat nije moguć ili je donacija iz nedopuštenog izvora iz članka 26. stavka 2. Zakona te ukupnom iznosu donacija uplaćenih u državni proračun.
(6) Evidencija iz stavka 4. podstavka 2. ovoga članka sastavlja se na obrascu Obrazac: EV-D-IP - pov don, a treba sadržavati specificirane podatke o donatoru (ime i prezime odnosno naziv, osobni identifikacijski broj te adresa), datumu uplate donacije, datumu povrata, iznosu donacije koja je primljena nakon završetka izborne promidžbe u skladu s člankom 26. stavkom 2. Zakona, iznosu primljenih donacija koji prelazi dopušteni iznos troškova izborne promidžbe u skladu s člankom 38. Zakona te ukupnom iznosu donacija vraćenih uplatiocima.
Potvrda o primitku donacije za financiranje izborne promidžbe
Članak 9.
(1) Političke stranke, osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati, sukladno članku 28. stavku 1. Zakona, dužni su izdavati potvrde o primitku donacija.
(2) Potvrdu o primitku donacija iz stavka 1. ovoga članka političke stranke, osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati sastavljaju na Obrascu: POT-D-IP koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(3) Potvrda iz stavka 1. ovoga članka sadrži naziv odnosno ime i prezime, adresu i osobni identifikacijski broj političke stranke, osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelja liste grupe birača odnosno kandidata, ime i prezime odnosno naziv, osobni identifikacijski broj donatora te adresu donatora, datum, iznos uplaćenih sredstava odnosno tržišnu vrijednost darovanog proizvoda ili usluge, vrstu donacije (u novcu, proizvodima ili uslugama), mjesto i datum izdavanja potvrde te potpis odgovorne osobe političke stranke, osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelja liste grupe birača odnosno kandidata.
Evidencije o uplaćenim vlastitim sredstvima za financiranje izborne promidžbe
Članak 10.
(1) Osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista, nositelji lista grupe birača i kandidati, sukladno članku 28. stavku 1. Zakona, dužni su voditi evidenciju o uplaćenim vlastitim sredstvima za financiranje izborne promidžbe.
(2) Evidenciju o uplaćenim vlastitim sredstvima iz stavka 1. ovoga članka osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati vode na Obrascu: EV-VS-IP koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(3) Evidencija iz stavka 1. ovoga članka treba sadržavati specificirane podatke o uplatiocu (ime i prezime, osobni identifikacijski broj te adresa), datumu uplate vlastitih sredstava i o uplaćenom iznosu vlastitih sredstava.
Izvješće o donacijama i troškovima izborne promidžbe
Članak 11.
(1) Političke stranke te osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati kojima se sredstva za financiranje izborne promidžbe uplaćuju na njihov poseban račun, sukladno članku 39. stavku 1. Zakona, dužni su u roku od sedam dana prije održavanja izbora dostaviti Državnom izbornom povjerenstvu, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, izvješće o primljenim donacijama za financiranje izborne promidžbe i izvješće o troškovima (rashodima) izborne promidžbe, s ažuriranim podacima do dana podnošenja izvješća.
(2) Sastavni dio financijskog izvještaja o financiranju izborne promidžbe iz članka 15. ovoga Pravilnika su i izvješće o primljenim donacijama za financiranje izborne promidžbe i izvješće o troškovima (rashodima) izborne promidžbe koje su političke stranke te osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati, sukladno članku 58. stavku 2. Zakona, dužni u roku od 30 dana nakon održanih izbora dostaviti Državnom izbornom povjerenstvu, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja.
(3) Izvješće o donacijama iz stavaka 1. i 2. ovoga članka sastavlja se na Obrascu: IZ-D-IP koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu, u tablici sa sljedećim stupcima:
◊redni broj
◊ime i prezime/naziv donatora
◊OIB donatora
◊adresa donatora
◊datum donacije
◊vrsta donacije:
oiznos donacije u novcu
otržišna vrijednost darovanog proizvoda ili usluge
◊ukupno.
(4) Izvješće o troškovima (rashodima) iz stavaka 1. i 2. ovoga članka sastavlja se na Obrascu: IZ-T-IP koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu, u tablici sa sljedećim stupcima:
◊redni broj
◊svrha troška
◊naziv dobavljača/primatelja
◊OIB dobavljača
◊adresa dobavljača/primatelja
◊datum/razdoblje korištenja
◊datum plaćanja računa
◊iznos:
oisplaćeni iznos
otržišna vrijednost proizvoda ili usluge
◊ukupno.
(5) Izvješće o troškovima (rashodima) iz stavka 4. ovoga članka uključuje troškove oglašavanja izborne promidžbe na društvenim mrežama i troškove medijskog oglašavanja od kojih se potonji detaljno iskazuju u izvješću o medijskom oglašavanju izborne promidžbe iz članka 12. ovoga Pravilnika.
(6) Kod unosa troškova oglašavanja izborne promidžbe na društvenim mrežama u Izvješće o troškovima (rashodima) iz stavka 4. ovoga članka u stupac „svrha troška“ unosi se naziv društvene mreže i naziv/URL stranice profila, a u stupac „datum/razdoblje korištenja“ unosi se razdoblje oglašavanja.
(7) Državno izborno povjerenstvo daje uputu o načinu unosa izvješća iz stavaka 3. i 4. ovoga članka u informacijski sustav za nadzor financiranja koja se objavljuje na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva.
Izvješće o medijskom oglašavanju izborne promidžbe
Članak 12.
(1) Političke stranke, osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati, sukladno članku 40. stavku 1. Zakona, dužni su, u roku od sedam dana prije održavanja izbora dostaviti Državnom izbornom povjerenstvu, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, izvješće o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje izborne promidžbe.
(2) Sastavni dio financijskog izvještaja o financiranju izborne promidžbe iz članka 15. ovoga Pravilnika,je izvješće o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje izborne promidžbe koje su političke stranke te osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati, sukladno članku 58. stavku 2. Zakona, dužni u roku od 30 dana nakon održanih izbora dostaviti Državnom izbornom povjerenstvu, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja.
(3) Izvješće iz stavaka 1. i 2. ovoga članka sastavlja se na Obrascu: IZ-MO-IP koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu, u tablici sa sljedećim stupcima:
◊redni broj
◊naziv pružatelja medijskih usluga
◊OIB pružatelja medijskih usluga
◊adresa pružatelja medijskih usluga
◊broj i datum računa za izvršene medijske usluge
◊broj izvršenih medijskih usluga
◊iznos cijene medijskih usluga bez popusta
◊popust izražen u postotku
◊plaćeni iznos s popustom.
(4) Državno izborno povjerenstvo daje uputu o načinu unosa izvješća o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje izborne promidžbe iz stavka 3. ovoga članka u informacijski sustav za nadzor financiranja koja se objavljuje na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva.
Popunjavanje zaglavlja evidencija, potvrda i izvješća
Članak 13.
(1) Zaglavlje evidencija, potvrda i izvješća iz članka 8. do 12. ovoga Pravilnika sadrži sljedeće podatke:
◊vrsta izbora
◊naziv političke stranke/ime i prezime osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelja liste grupe birača/kandidata
◊adresa osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelja liste grupe birača / kandidata
◊OIB političke stranke / osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelja liste grupe birača / kandidata
◊broj posebnog računa za financiranje izborne promidžbe.
(2) Zaglavlje izvješća iz članaka 11. i 12. automatski se popunjava iz informacijskog sustava za nadzor financiranja.
Poslovne knjige
Članak 14.
(1) Osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati, koji su dužni otvoriti poseban račun za financiranje izborne promidžbe, sukladno članku 57. Zakona, dužni su od dana otvaranja posebnog računa voditi Knjigu blagajne, Knjigu primitaka i izdataka i Popis dugotrajne nefinancijske imovine. Knjiga primitaka i izdataka vodi se prema novčanom računovodstvenom načelu, u skladu s propisima kojima se uređuje financijsko poslovanje i računovodstvo neprofitnih organizacija.
(2) Uz poslovne knjige iz stavka 1. ovoga članka, osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati koji su dužni otvoriti poseban račun za financiranje izborne promidžbe, dužni su voditi i knjigu potraživanja i obveza na Obrascu: KPO koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(3) Knjiga potraživanja i obveza iz stavka 2. ovoga članka vodi se kronološki, a sadrži sljedeće podatke:
◊redni broj
◊naziv fizičke odnosno pravne osobe od koje se potražuje odnosno kojoj se duguje
◊OIB
◊broj i datum dokumenta potraživanja
◊iznos potraživanja
◊datum i iznos naplaćenog potraživanja
◊broj i datum dokumenta obveze
◊iznos obveze
◊datum i iznos plaćene obveze
◊ukupna i naplaćena potraživanja
◊ukupne i plaćene obveze
◊stanje potraživanja / obveza na posljednji dan razdoblja.
Financijski izvještaj o financiranju izborne promidžbe
Članak 15.
(1) Političke stranke te osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati, sukladno članku 58. stavku 1. Zakona, dužni su sastaviti i dostaviti Državnom izbornom povjerenstvu, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, financijski izvještaj o financiranju izborne promidžbe s podacima o ostvarenim primicima za financiranje izborne promidžbe, izvorima financiranja i troškovima za financiranje izborne promidžbe zajedno s propisanim sastavnim dijelovima iz članka 58. stavka 2. Zakona, u roku od 30 dana nakon održanih izbora.
(2) Sastavni dio financijskog izvještaja o financiranju izborne promidžbe iz stavka 1. ovoga članka je izvješće o primljenim donacijama iz članka 11. stavka 3. ovoga Pravilnika, izvješće o troškovima izborne promidžbe iz članka 11. stavka 4. ovoga Pravilnika te izvješće o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje izborne promidžbe iz članka 12. stavka 3. ovoga Pravilnika.
(3) Financijski izvještaj o financiranju izborne promidžbe sastavlja se na Obrascu: FIN-IZVJ-IP koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(4) Zaglavlje Financijskog izvještaja o financiranju izborne promidžbe iz stavka 3. ovoga članka sadržava podatke o datumu održavanja te vrsti izbora, razdoblju za koje se Izvještaj podnosi, nazivu političke stranke/imenu i prezimenu osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelja liste grupe birača/kandidata, adresi, osobnom identifikacijskom broju i broju posebnog računa za financiranje izborne promidžbe.
(5) Podaci o primicima i izdacima/troškovima za financiranje izborne promidžbe iskazuju se u skladu s propisima kojima se uređuje financijsko poslovanje i računovodstvo neprofitnih organizacija, a podaci koji se odnose na novčane iznose upisuju se u kunama bez lipa.
(6) Podnožje Izvještaja iz stavka 3. ovoga članka sadržava mjesto i datum sastavljanja Izvještaja, potpis odgovorne osobe političke stranke/nositelja nezavisne liste/kandidata, podatke o osobi za kontaktiranje: ime i prezime, telefon i adresa elektronske pošte.
(7) Uz financijski izvještaj o financiranju izborne promidžbe političke stranke, nositelji nezavisnih lista i kandidati dužni su Državnom izbornom povjerenstvu, na njegov zahtjev, dostaviti svu traženu dokumentaciju.
(8) Državno izborno povjerenstvo daje uputu o načinu unosa financijskog izvještaja o financiranju izborne promidžbe iz stavka 3. ovoga članka s propisanim sastavnim dijelovima u informacijski sustav za nadzor financiranja koja se objavljuje na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva.
IV. FINANCIRANJE REFERENDUMSKIH AKTIVNOSTI
Evidencija o donacijama
Članak 16.
(1) Predstavnik organizacijskog odbora, sukladno članku 69. stavku 1. Zakona, dužan je voditi evidenciju o primitku donacija.
(2) Evidenciju o primitku donacija iz stavka 1. ovoga članka predstavnik organizacijskog odbora vodi kronološki na Obrascu: EV-D-RA koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(3) Evidencija iz stavka 2. ovoga članka treba sadržavati specificirane podatke o donatoru (ime i prezime odnosno naziv, osobni identifikacijski broj te adresa), datumu uplate donacije odnosno davanja proizvoda ili pružanja usluga bez naplate, o uplaćenom iznosu donacije odnosno o tržišnoj vrijednosti darovanog proizvoda ili usluge naznačenoj na potvrdi te o vrsti svake pojedine donacije.
(4) Predstavnik organizacijskog odbora dužan je voditi evidenciju o donacijama koje su:
◊uplaćene u državni proračun
◊vraćene uplatiocu.
(5) Evidencija iz stavka 4. podstavka 1. ovoga članka sastavlja se na Obrascu: Obrazac: EV-D-RA – pov DP, a treba sadržavati specificirane podatke o donatoru (ime i prezime odnosno naziv, osobni identifikacijski broj te adresa), datumu uplate donacije, datumu uplate u proračun, iznosu donacije koji prelazi ukupno dopušteni iznos u skladu s člankom 70. Zakona, iznosu odbijene donacije koju predstavnik organizacijskog odbora ne želi zadržati, a za koju nije zaključen ugovor u skladu s člankom 68. stavkom 8. Zakona, iznosu donacije čija je vrijednost veća od 5.000,00 kuna, a za koju nije zaključen ugovor u skladu s člankom 68. stavkom 9. Zakona, iznosu nedopuštenih donacija iz članka 81. Zakona, iznosu donacija primljenih nakon završetka referendumske aktivnosti za koje povrat nije moguć ili je donacija iz nedopuštenog izvora iz članka 71. stavka 2. Zakona te ukupnom iznosu donacija uplaćenih u državni proračun.
(6) Evidencija iz stavka 4. podstavka 2. ovoga članka sastavlja se na Obrascu:EV-D-RA - pov don, a treba sadržavati specificirane podatke o donatoru (ime i prezime odnosno naziv, osobni identifikacijski broj te adresa), datumu uplate donacije, datumu povrata, iznosu donacije koja je primljena nakon završetka referendumske aktivnosti u skladu s člankom 71. stavkom 2. Zakona, iznosu primljenih donacija koji prelazi dopušteni iznos troškova referendumske aktivnosti u skladu s člankom 70. Zakona te ukupnom iznosu donacija vraćenih uplatiocima.
Potvrda o primitku donacije za financiranje referendumske aktivnosti
Članak 17.
(1) Predstavnik organizacijskog odbora dužan je, sukladno članku 69. stavku 1. Zakona, izdavati potvrde o primitku donacija.
(2) Potvrdu o primitku donacija iz stavka 1. ovoga članka predstavnik organizacijskog odbora sastavlja na Obrascu: POT-D-RA koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(3) Potvrda iz stavka 1. ovoga članka sadrži ime i prezime, adresu i osobni identifikacijski broj predstavnika organizacijskog odbora, ime i prezime odnosno naziv, osobni identifikacijski broj te adresu donatora, datum uplate donacije, iznos uplaćenih sredstava odnosno tržišnu vrijednost darovanog proizvoda ili usluge, vrstu donacije (u novcu, proizvodima ili uslugama), mjesto i datum izdavanja potvrde te potpis predstavnika organizacijskog odbora.
Evidencije o uplaćenim vlastitim sredstvima za financiranje referendumske aktivnosti
Članak 18.
(1) Predstavnik organizacijskog odbora dužan je, sukladno članku 69. stavku 1. Zakona, voditi evidenciju o uplaćenim vlastitim sredstvima za financiranje referendumske aktivnosti.
(2) Evidenciju o uplaćenim vlastitim sredstvima iz stavka 1. ovoga članka predstavnik organizacijskog odbora vodi na Obrascu: EV-VS-RA koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(3) Evidencija iz stavka 2. ovoga članka treba sadržavati specificirane podatke o uplatiocu (ime i prezime, osobni identifikacijski broj te adresa), datumu uplate vlastitih sredstava i o uplaćenom iznosu vlastitih sredstava.
Izvješće o donacijama, troškovima i medijskom oglašavanju referendumskih aktivnosti
Članak 19.
(1) Predstavnik organizacijskog odbora, sukladno članku 77. stavku 1. Zakona, dužan je u roku od 15 dana od isteka roka za prikupljanje potpisa birača za izjašnjavanje o potrebi raspisivanja državnog odnosno lokalnog referenduma dostaviti Državnom izbornom povjerenstvu, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, izvješće o primljenim donacijama za financiranje referendumskih aktivnosti, izvješće o troškovima (rashodima) referendumske aktivnosti i izvješće o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje referendumskih aktivnosti s ažuriranim podacima do dana podnošenja izvješća.
(2) Uz financijski izvještaj o financiranju referendumske aktivnosti iz članka 22. ovoga Pravilnika predstavnik organizacijskog odbora, sukladno članku 79. stavku 3. Zakona, dužan je, u roku propisanom za zatvaranje posebnog računa iz članka 74. Zakona, priložiti, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, izvješće o primljenim donacijama za financiranje referendumskih aktivnosti, izvješće o troškovima (rashodima) referendumske aktivnosti i izvješće o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje referendumskih aktivnosti, s ažuriranim podacima do dana podnošenja financijskog izvještaja.
(3) Izvješće o primljenim donacijama iz stavaka 1. i 2. ovoga članka sastavlja se na Obrascu: IZ-D-RA koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu, u tablici sa sljedećim stupcima:
◊redni broj
◊ime i prezime/naziv donatora
◊OIB donatora
◊adresa donatora
◊datum donacije
◊vrsta donacije:
odonirani iznos u novcu
otržišna vrijednost darovanog proizvoda ili usluge
◊ ukupno.
(4) Izvješće o troškovima (rashodima) iz stavaka 1. i 2. ovoga članka sastavlja se na Obrascu: IZ-T-RA koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu, u tablici sa sljedećim stupcima:
◊redni broj
◊svrha troška
◊naziv dobavljača/primatelja
◊OIB dobavljača
◊adresa dobavljača
◊datum/razdoblje korištenja
◊datum plaćanja računa
◊iznos:
ou novcu
otržišna vrijednost proizvoda ili usluge
◊ukupno.
(5) Izvješće o troškovima (rashodima) iz stavka 4. ovoga članka uključuje troškove oglašavanja referendumskih aktivnosti na društvenim mrežama i troškove medijskog oglašavanja od kojih se potonji detaljno iskazuju u izvješću o medijskom oglašavanju referendumskih aktivnosti iz stavka 7. ovoga članka.
(6) Kod unosa troškova oglašavanja referendumskih aktivnosti na društvenim mrežama u Izvješće o troškovima (rashodima) iz stavka 4. ovoga članka u stupac „svrha troška“ unosi se naziv društvene mreže i naziv / URL stranice / profila, a u stupac datum / razdoblje korištenja unosi se razdoblje oglašavanja.
(7) Izvješće o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje referendumskih aktivnosti iz stavaka 1. i 2. ovoga članka sastavlja se na Obrascu: IZ-MO-RA koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu, u tablici sa sljedećim stupcima:
◊redni broj
◊naziv pružatelja medijskih usluga
◊OIB pružatelja medijskih usluga
◊adresa pružatelja medijskih usluga
◊broj i datum računa za izvršene medijske usluge
◊broj izvršenih medijskih usluga
◊iznos cijene medijskih usluga bez popusta
◊popust izražen u postotku
◊plaćeni iznos s popustom.
(8) Državno izborno povjerenstvo daje uputu o načinu unosa izvješća iz stavaka 3., 4. i 7. ovoga članka u informacijski sustav za nadzor financiranja koja se objavljuje na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva.
Popunjavanje zaglavlja evidencija, potvrda i izvješća
Članak 20.
(1) Zaglavlje evidencija i obrazaca iz članka 16. do 19. ovoga Pravilnika sadrži sljedeće podatke:
◊naziv referenduma
◊ime i prezime predstavnika organizacijskog odbora
◊adresa predstavnika organizacijskog odbora
◊OIB predstavnika organizacijskog odbora
◊broj posebnog računa za financiranje referendumske aktivnosti.
(2) Zaglavlje izvješća iz članka 19. ovoga Pravilnika automatski se popunjava iz informacijskog sustava za nadzor financiranja.
Poslovne knjige
Članak 21.
(1) Predstavnik organizacijskog odbora, sukladno članku 83. Zakona, dužan je od dana otvaranja posebnog računa za financiranje referendumske aktivnosti voditi Knjigu blagajne, Knjigu primitaka i izdataka, Knjigu ulaznih računa, sukladno propisima za vođenje jednostavnog knjigovodstva kod neprofitnih organizacija.
(2) Uz poslovne knjige iz stavka 1. ovoga članka, predstavnik organizacijskog odbora dužan je, od dana otvaranja posebnog računa za financiranje referendumske aktivnosti, voditi i Knjigu potraživanja i obveza na Obrascu: KPO koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(3) Knjiga potraživanja i obveza iz stavka 2. ovoga članka vodi se kronološki, a sadrži sljedeće podatke:
◊redni broj
◊naziv fizičke odnosno pravne osobe od koje se potražuje odnosno kojoj se duguje
◊OIB
◊broj i datum dokumenta potraživanja
◊iznos potraživanja
◊datum i iznos naplaćenog potraživanja
◊broj i datum dokumenta obveze
◊iznos obveze
◊datum i iznos plaćene obveze
◊ukupna i naplaćena potraživanja
◊ukupne i plaćene obveze
◊stanje potraživanja/obveza na posljednji dan razdoblja.
Financijski izvještaj o financiranju referendumske aktivnosti
Članak 22.
(1) Predstavnik organizacijskog odbora, sukladno članku 79. stavku 2. Zakona, dužan je sastaviti i dostaviti Državnom izbornom povjerenstvu, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, financijski izvještaj o financiranju referendumske aktivnosti s podacima o ostvarenim primicima za financiranje referendumske aktivnosti, izvorima financiranja i troškovima za financiranje referendumske aktivnosti zajedno s propisanim sastavnim dijelovima, u roku propisanom za zatvaranje posebnog računa iz članka 74. Zakona.
(2) Sastavni dio financijskog izvještaja iz stavka 1. ovoga članka je izvješće o primljenim donacijama za financiranje referendumskih aktivnosti iz članka 19. stavka 3. ovoga Pravilnika, izvješće o troškovima (rashodima) referendumske aktivnosti iz članka 19. stavka 4. ovoga Pravilnika te izvješće o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje referendumskih aktivnosti iz članka 19. stavka 7. ovoga Pravilnika, s ažuriranim podacima do dana podnošenja financijskog izvještaja.
(3) Financijski izvještaj o financiranju referendumske aktivnosti sastavlja se na Obrascu: FIN-IZVJ-RA koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(4) Zaglavlje Financijskog izvještaja o financiranju referendumske aktivnosti iz stavka 3. ovoga članka sadržava podatke o vrsti referenduma, razdoblju za koje se Izvještaj podnosi, imenu i prezimenu predstavnika organizacijskog odbora, adresi, osobnom identifikacijskom broju i broju posebnog računa za financiranje referendumske aktivnosti.
(5) Podaci o primicima i izdacima/troškovima za financiranje referendumske aktivnosti iskazuju se u skladu s propisima kojima se uređuje financijsko poslovanje i računovodstvo neprofitnih organizacija, a podaci koji se odnose na novčane iznose upisuju se u kunama bez lipa.
(6) Podnožje Izvještaja iz stavka 3. ovoga članka sadržava mjesto i datum sastavljanja Izvještaja, potpis predstavnika organizacijskog odbora, podatke o osobi za kontaktiranje: ime i prezime, telefon i adresa elektronske pošte.
(7) Uz financijski izvještaj o financiranju referendumske aktivnosti predstavnik organizacijskog odbora dužan je Državnom izbornom povjerenstvu, na njegov zahtjev, dostaviti svu traženu dokumentaciju.
(8) Državno izborno povjerenstvo daje uputu o načinu unosa financijskog izvještaja o financiranju referendumske aktivnosti iz stavka 3. ovoga članka s propisanim sastavnim dijelovima u informacijski sustav za nadzor financiranja koja se objavljuje na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva.
V. PREUZIMANJE PODATAKA IZ INFORMACIJSKOG SUSTAVA ZA NADZOR FINANCIRANJA
Članak 23.
Državno izborno povjerenstvo uputu o načinu preuzimanja podataka iz informacijskog sustava za nadzor financiranja, sukladno članku 86. stavcima 3. i 4. Zakona, dostavlja Državnom uredu za reviziju i Ministarstva financija.
VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 24.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o načinu vođenja evidencija i izdavanja potvrda o primitku dobrovoljnih priloga (donacija) i članarina, izvješćima o primljenim donacijama za financiranje izborne promidžbe i izvješćima o troškovima (rashodima) izborne promidžbe te financijskim izvještajima za financiranje izborne promidžbe (»Narodne novine«, br. 50/11. i 93/11. i 55/13.).
Članak 25.
Ovaj Pravilnik objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu 1. kolovoza 2019. godine.
Pravilnik o načinu vođenja evidencija, izdavanja potvrda te unosa izvješća o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma u informacijski sustav za nadzor financiranja
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 1.
Ovim se Pravilnikom propisuje:
◊ način vođenja evidencija i izdavanja potvrda te obrazac evidencije i potvrde o donacijama, za financiranje redovite godišnje političke aktivnosti političkih stranaka, nezavisnih zastupnika i nezavisnih vijećnika i način vođenja evidencija i izdavanja potvrda te obrazac evidencije i potvrde te o primitku članarina i članskih doprinosa političkim strankama,
◊ obrazac te način unosa u informacijski sustav za nadzor financiranja izvješća o donacijama i obavijesti da u navedenom razdoblju nisu primljene donacije,
◊ način vođenja evidencija i izdavanja potvrda te obrazac evidencije i potvrde o donacijama za financiranje izborne promidžbe,
◊ obrazac izvješća te način unosa u informacijski sustav za nadzor financiranja izvješća o primljenim donacijama za financiranje izborne promidžbe i obrazac izvješća o troškovima (rashodima) izborne promidžbe političkih stranaka te osoba ovlaštenih za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelja lista grupe birača i kandidata, s ažuriranim podacima do dana podnošenja izvješća,
◊ obrazac izvješća te način unosa u informacijski sustav za nadzor financiranja izvješća o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje izborne promidžbe,
◊ izgled i sadržaj Knjige potraživanja i obveza,
◊ način unosa u informacijski sustav za nadzor financiranja godišnjeg financijskog izvještaja s propisanim prilozima,
◊ obrazac i način unosa u informacijski sustav za nadzor financiranja financijskog izvještaja o financiranju izborne promidžbe, s propisanim sastavnim dijelovima,
◊ način vođenja evidencija o primitku donacija i uplaćenih vlastitih sredstava i izdavanja potvrda o primitku donacija te obrazac evidencije i potvrde o donacijama za financiranje referendumske djelatnosti,
◊ obrazac i način unosa u informacijski sustav za nadzor financiranja izvješća o primljenim donacijama za financiranje referendumskih aktivnosti, izvješća o troškovima (rashodima) referendumske aktivnosti i izvješća o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje referendumskih aktivnosti s ažuriranim podacima do dana podnošenja izvješća,
◊ obrazac i način unosa u informacijski sustav za nadzor financiranja financijskog izvještaja o financiranju referendumske aktivnosti, s propisanim sastavnim dijelovima,
◊ način preuzimanja podataka iz informacijskog sustava za nadzor financiranja za potrebe Državnog ureda za reviziju i Ministarstva financija.
II. FINANCIRANJE REDOVITIH POLITIČKIH AKTIVNOSTI
Evidencije i potvrde o primitku donacija
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 2.
(1) Političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici dužni su, sukladno članku 20. stavku 1. Zakona o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma (u daljnjem tekstu: Zakon), voditi evidenciju o primitku donacija za financiranje redovite godišnje političke aktivnosti te izdavati potvrde o primitku donacija.
(2) Evidenciju o primitku donacija iz stavka 1. ovoga članka političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici vode kronološki na Obrascu: EV-D-RPA koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(3) Evidencija iz stavka 2. ovoga članka treba sadržavati specificirane podatke o donatoru (ime i prezime odnosno naziv, osobni identifikacijski broj te adresa), datumu uplate donacije odnosno davanja proizvoda ili pružanja usluga bez naplate, o uplaćenom iznosu donacije odnosno o tržišnoj vrijednosti darovanog proizvoda ili usluge naznačenoj na potvrdi te o vrsti svake pojedine donacije.
(4) Potvrdu o primitku donacija iz stavka 1. ovoga članka političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici sastavljaju na Obrascu: POT-D-RPA koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(5) Potvrda iz stavka 4. ovoga članka sadrži naziv odnosno ime i prezime, adresu i osobni identifikacijski broj političke stranke, nezavisnog zastupnika odnosno nezavisnog vijećnika, ime i prezime odnosno naziv, osobni identifikacijski broj te adresu donatora, datum primitka, iznos uplaćenih sredstava odnosno tržišnu vrijednost darovanog proizvoda ili usluge, vrstu donacije, mjesto i datum izdavanja potvrde te potpis ovlaštene osobe političke stranke, nezavisnog zastupnika odnosno nezavisnog vijećnika.
(6) Političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici dužni su voditi evidenciju o donacijama koje su uplaćene u državni proračun.
(7) Evidencija iz stavka 6. ovoga članka sastavlja se na obrascu Obrazac: EV-D-RPA - pov DP, a treba sadržavati specificirane podatke o donatoru (ime i prezime odnosno naziv, osobni identifikacijski broj te adresa donatora), datumu uplate donacije, datumu uplate u proračun, iznosu donacije koji prelazi ukupno dopušteni iznos u skladu s člankom 19. Zakona, iznosu odbijene donacije koju politička stranka, nezavisni zastupnik i nezavisni vijećnik ne želi zadržati, a za koju nije zaključen ugovor u skladu s člankom 18. stavkom 7. Zakona, iznosu donacije čija je vrijednost veća od 5.000,00 kuna, a za koju nije zaključen ugovor u skladu s člankom 18. stavkom 5. i 8. Zakona, iznosu nedopuštenih donacija iz članka 46. Zakona te ukupnom iznosu donacija uplaćenih u državni proračun.
Evidencije i potvrde o primitku članarina i članskih doprinosa
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 3.
(1) Političke stranke dužne su, sukladno članku 20. stavku 1. Zakona, voditi evidenciju te izdavati potvrde o primitku članarina i članskih doprinosa.
(2) Evidenciju o primitku članarina i članskih doprinosa iz stavka 1. ovoga članka političke stranke vode kronološki na Obrascu: EV-Č koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(3) Evidencija iz stavka 2. ovoga članka treba sadržavati specificirane podatke o uplatiocu (ime i prezime, osobni identifikacijski broj te adresa), datumu uplate, o uplaćenom iznosu u gotovini odnosno na žiro račun.
(4) Potvrde o primitku članarina i članskih doprinosa iz stavka 1. ovoga članka političke stranke, sastavljaju na Obrascu: POT-Č odnosno na Obrascu: POT-ČD koji su sastavni dio ovoga Pravilnika i nalaze se u prilogu.
(5) Potvrde iz stavka 4. ovoga članka sadrže naziv, adresu i osobni identifikacijski broj političke stranke, ime i prezime, osobni identifikacijski broj te adresu člana političke stranke – uplatioca članarine odnosno članskog doprinosa, datum uplate, iznos uplaćenih sredstava, način uplate (u gotovini ili na središnji račun političke stranke), mjesto i datum izdavanja potvrde te potpis ovlaštene osobe.
Izvješće o donacijama za financiranje redovne političke aktivnosti
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 4.
(1) Političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici koji su u prvih šest mjeseci tekuće godine primili donacije dužni su, sukladno članku 21. stavku 1. Zakona, najkasnije do 15. srpnja tekuće godine dostaviti Državnom izbornom povjerenstvu, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, izvješće o donacijama koje su, za potporu svoga političkog djelovanja, primili u prvih šest mjeseci tekuće godine (polugodišnje izvješće).
(2) Uz godišnji financijski izvještaj, kao njegov sastavni dio, političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici, sukladno članku 52. stavku 3. podstavku 2. Zakona, dužni su priložiti, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, izvješće o donacijama primljenima tijekom godine.
(3) Izvješće o donacijama iz stavaka 1. i 2. ovoga članka sastavlja se na Obrascu: IZ-D-RPA koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu, u tablici sa sljedećim stupcima:
◊ redni broj
◊ ime i prezime/naziv donatora
◊ OIB donatora
◊ adresa donatora
◊ datum donacije
◊ vrsta donacije:
o iznos donacije u novcu
o iznos tržišne vrijednosti darovanog proizvoda ili usluge
◊ ukupno.
(4) Političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici koji u prvih šest mjeseci tekuće godine nisu primili donacije dužni su u roku iz stavka 1. ovoga članka dostaviti Državnom izbornom povjerenstvu obavijest da u navedenom razdoblju nisu primili donacije.
(5) Državno izborno povjerenstvo daje uputu o načinu unosa izvješća o donacijama iz stavaka 1. do 3. ovoga članka i obavijesti iz stavka 4. ovoga članka u informacijski sustav za nadzor financiranja koja se objavljuje se na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva.
Popunjavanje zaglavlja evidencija, potvrda i izvješća
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 5.
(1) Zaglavlje evidencija, potvrda i izvješća iz članaka 2., 3. i 4. ovoga Pravilnika sadrži sljedeće podatke:
◊ naziv političke stranke/ime i prezime nezavisnog zastupnika/nezavisnog vijećnika
◊ adresa političke stranke/nezavisnog zastupnika/nezavisnog vijećnika
◊ OIB političke stranke/nezavisnog zastupnika/nezavisnog vijećnika
◊ broj posebnog računa za financiranje redovne političke aktivnosti.
(2) Zaglavlje izvješća iz članka 4. ovoga Pravilnika automatski se popunjava podacima iz informacijskog sustava za nadzor financiranja.
Poslovne knjige
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 6.
(1) Političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici, sukladno članku 51. Zakona, dužni su voditi financijsko poslovanje i računovodstvo sukladno propisima o vođenju računovodstva neprofitnih organizacija, ovisno o vrijednosti imovine i visini ostvarenih prihoda u prethodnoj godini, neovisno o godini početka poslovanja, ako Zakonom nije drugačije propisano.
(2) Političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici koji imaju imovinu i prihode manje od propisanih za obvezno vođenje dvojnog knjigovodstva, sukladno propisima kojima se uređuje način financijskog poslovanja i vođenje računovodstva neprofitnih organizacija primjenom novčanog računovodstvenog načela, dužni su voditi Knjigu blagajne, Knjigu primitaka i izdataka, Knjigu ulaznih računa, Knjigu izlaznih računa i Popis dugotrajne nefinancijske imovine.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, političke stranke koje su osnovane u tekućoj godini te nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici kojima u tekućoj godini počinje mandat dužni su voditi financijsko poslovanje i računovodstvo (poslovne knjige) sukladno propisima o vođenju računovodstva neprofitnih organizacija, ovisno o visini prihoda utvrđenih financijskim planom za tekuću godinu.
(4) Uz poslovne knjige iz stavka 2. ovoga članka političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici dužni su voditi i Knjigu potraživanja i obveza na Obrascu: KPO koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(5) Knjiga potraživanja i obveza iz stavka 4. ovoga članka vodi se kronološki, a sadrži sljedeće podatke:
◊ redni broj
◊ naziv fizičke odnosno pravne osobe od koje se potražuje odnosno kojoj se duguje
◊ OIB
◊ broj i datum dokumenta potraživanja
◊ iznos potraživanja
◊ datum i iznos naplaćenog potraživanja
◊ broj i datum dokumenta obveze
◊ iznos obveze
◊ datum i iznos plaćene obveze
◊ ukupna i naplaćena potraživanja
◊ ukupne i plaćene obveze
◊ stanje potraživanja/obveza na posljednji dan razdoblja.
Godišnji financijski izvještaji
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 7.
(1) Politička stranka, nezavisni zastupnik i nezavisni vijećnik, sukladno članku 52. stavku 1. Zakona, dužni su sastavljati financijski izvještaj za izvještajno razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca (u daljnjem tekstu: godišnji financijski izvještaj) na način koji je prema propisima o vođenju računovodstva neprofitnih organizacija propisan za neprofitne organizacije koje vode dvojno odnosno jednostavno knjigovodstvo, ovisno o vrijednosti imovine i visini ostvarenih prihoda u godini koja prethodi godini za koju se sastavljaju financijski izvještaji.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, političke stranke koje su osnovane u tekućoj godini te nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici kojima u tekućoj godini počinje mandat dužni su sastavljati financijske izvještaje sukladno propisima o vođenju računovodstva neprofitnih organizacija, propisane za neprofitne organizacije koje vode dvojno odnosno jednostavno knjigovodstvo, ovisno o visini prihoda utvrđenih financijskim planom za tekuću godinu.
(3) Godišnji financijski izvještaj, zajedno s propisanim prilozima iz članka 52. stavka 3. Zakona, političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici dužni su dostaviti Državnom uredu za reviziju i Državnom izbornom povjerenstvu, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, u roku od 60 dana od dana isteka izvještajnog razdoblja.
(4) Državno izborno povjerenstvo daje uputu o načinu unosa godišnjeg financijskog izvještaja iz stavka 1. ovoga članka, zajedno s propisanim prilozima iz članka 52. stavka 3. Zakona, u informacijski sustav za nadzor financiranja koja se objavljuje na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva.
III. FINANCIRANJE IZBORNE PROMIDŽBE
Evidencije o donacijama za financiranje izborne promidžbe
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 8.
(1) Političke stranke, osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati, sukladno članku 28. stavku 1. Zakona, dužni su voditi evidenciju o primitku donacija za financiranje izborne promidžbe.
(2) Evidenciju o primitku donacija iz stavka 1. ovoga članka političke stranke, osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati vode kronološki na Obrascu: EV-D-IP koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(3) Evidencija iz stavka 2. ovoga članka treba sadržavati specificirane podatke o donatoru (ime i prezime odnosno naziv. osobni identifikacijski broj te adresa), datumu uplate donacije odnosno davanja proizvoda ili pružanja usluga bez naplate, o uplaćenom iznosu donacije odnosno o tržišnoj vrijednosti darovanog proizvoda ili usluge naznačenoj na potvrdi te o vrsti svake pojedine donacije.
(4) Političke stranke, osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati dužni su voditi evidenciju o donacijama koje su:
◊ uplaćene u državni proračun
◊ vraćene uplatiocu.
(5) Evidencija iz stavka 4. podstavka 1. ovoga članka sastavlja se na obrascu Obrazac: EV-D-IP - pov DP, a treba sadržavati specificirane podatke o donatoru (ime i prezime odnosno naziv, osobni identifikacijski broj te adresa), datumu uplate donacije, datumu uplate u proračun, iznosu donacije koji prelazi ukupno dopušteni iznos u skladu s člankom 29. Zakona, iznosu odbijene donacije koju politička stranka, osoba ovlaštena za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelj liste grupe birača i kandidat ne želi zadržati, a za koju nije zaključen ugovor u skladu s člankom 25. stavkom 7. Zakona, iznosu donacije čija je vrijednost veća od 5.000,00 kn, a za koju nije zaključen ugovor u skladu s člankom 25. stavkom 5. i 8. Zakona, iznosu nedopuštenih donacija iz članka 46. Zakona, iznosu donacija primljenih nakon završetka izborne promidžbe za koje povrat nije moguć ili je donacija iz nedopuštenog izvora iz članka 26. stavka 2. Zakona te ukupnom iznosu donacija uplaćenih u državni proračun.
(6) Evidencija iz stavka 4. podstavka 2. ovoga članka sastavlja se na obrascu Obrazac: EV-D-IP - pov don, a treba sadržavati specificirane podatke o donatoru (ime i prezime odnosno naziv, osobni identifikacijski broj te adresa), datumu uplate donacije, datumu povrata, iznosu donacije koja je primljena nakon završetka izborne promidžbe u skladu s člankom 26. stavkom 2. Zakona, iznosu primljenih donacija koji prelazi dopušteni iznos troškova izborne promidžbe u skladu s člankom 38. Zakona te ukupnom iznosu donacija vraćenih uplatiocima.
Potvrda o primitku donacije za financiranje izborne promidžbe
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 9.
(1) Političke stranke, osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati, sukladno članku 28. stavku 1. Zakona, dužni su izdavati potvrde o primitku donacija.
(2) Potvrdu o primitku donacija iz stavka 1. ovoga članka političke stranke, osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati sastavljaju na Obrascu: POT-D-IP koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(3) Potvrda iz stavka 1. ovoga članka sadrži naziv odnosno ime i prezime, adresu i osobni identifikacijski broj političke stranke, osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelja liste grupe birača odnosno kandidata, ime i prezime odnosno naziv, osobni identifikacijski broj donatora te adresu donatora, datum, iznos uplaćenih sredstava odnosno tržišnu vrijednost darovanog proizvoda ili usluge, vrstu donacije (u novcu, proizvodima ili uslugama), mjesto i datum izdavanja potvrde te potpis odgovorne osobe političke stranke, osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelja liste grupe birača odnosno kandidata.
Evidencije o uplaćenim vlastitim sredstvima za financiranje izborne promidžbe
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 10.
(1) Osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista, nositelji lista grupe birača i kandidati, sukladno članku 28. stavku 1. Zakona, dužni su voditi evidenciju o uplaćenim vlastitim sredstvima za financiranje izborne promidžbe.
(2) Evidenciju o uplaćenim vlastitim sredstvima iz stavka 1. ovoga članka osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati vode na Obrascu: EV-VS-IP koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(3) Evidencija iz stavka 1. ovoga članka treba sadržavati specificirane podatke o uplatiocu (ime i prezime, osobni identifikacijski broj te adresa), datumu uplate vlastitih sredstava i o uplaćenom iznosu vlastitih sredstava.
Izvješće o donacijama i troškovima izborne promidžbe
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 11.
(1) Političke stranke te osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati kojima se sredstva za financiranje izborne promidžbe uplaćuju na njihov poseban račun, sukladno članku 39. stavku 1. Zakona, dužni su u roku od sedam dana prije održavanja izbora dostaviti Državnom izbornom povjerenstvu, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, izvješće o primljenim donacijama za financiranje izborne promidžbe i izvješće o troškovima (rashodima) izborne promidžbe, s ažuriranim podacima do dana podnošenja izvješća.
(2) Sastavni dio financijskog izvještaja o financiranju izborne promidžbe iz članka 15. ovoga Pravilnika su i izvješće o primljenim donacijama za financiranje izborne promidžbe i izvješće o troškovima (rashodima) izborne promidžbe koje su političke stranke te osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati, sukladno članku 58. stavku 2. Zakona, dužni u roku od 30 dana nakon održanih izbora dostaviti Državnom izbornom povjerenstvu, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja.
(3) Izvješće o donacijama iz stavaka 1. i 2. ovoga članka sastavlja se na Obrascu: IZ-D-IP koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu, u tablici sa sljedećim stupcima:
◊ redni broj
◊ ime i prezime/naziv donatora
◊ OIB donatora
◊ adresa donatora
◊ datum donacije
◊ vrsta donacije:
o iznos donacije u novcu
o tržišna vrijednost darovanog proizvoda ili usluge
◊ ukupno.
(4) Izvješće o troškovima (rashodima) iz stavaka 1. i 2. ovoga članka sastavlja se na Obrascu: IZ-T-IP koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu, u tablici sa sljedećim stupcima:
◊ redni broj
◊ svrha troška
◊ naziv dobavljača/primatelja
◊ OIB dobavljača
◊ adresa dobavljača/primatelja
◊ datum/razdoblje korištenja
◊ datum plaćanja računa
◊ iznos:
o isplaćeni iznos
o tržišna vrijednost proizvoda ili usluge
◊ ukupno.
(5) Izvješće o troškovima (rashodima) iz stavka 4. ovoga članka uključuje troškove oglašavanja izborne promidžbe na društvenim mrežama i troškove medijskog oglašavanja od kojih se potonji detaljno iskazuju u izvješću o medijskom oglašavanju izborne promidžbe iz članka 12. ovoga Pravilnika.
(6) Kod unosa troškova oglašavanja izborne promidžbe na društvenim mrežama u Izvješće o troškovima (rashodima) iz stavka 4. ovoga članka u stupac „svrha troška“ unosi se naziv društvene mreže i naziv/URL stranice profila, a u stupac „datum/razdoblje korištenja“ unosi se razdoblje oglašavanja.
(7) Državno izborno povjerenstvo daje uputu o načinu unosa izvješća iz stavaka 3. i 4. ovoga članka u informacijski sustav za nadzor financiranja koja se objavljuje na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva.
Izvješće o medijskom oglašavanju izborne promidžbe
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 12.
(1) Političke stranke, osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati, sukladno članku 40. stavku 1. Zakona, dužni su, u roku od sedam dana prije održavanja izbora dostaviti Državnom izbornom povjerenstvu, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, izvješće o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje izborne promidžbe.
(2) Sastavni dio financijskog izvještaja o financiranju izborne promidžbe iz članka 15. ovoga Pravilnika, je izvješće o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje izborne promidžbe koje su političke stranke te osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati, sukladno članku 58. stavku 2. Zakona, dužni u roku od 30 dana nakon održanih izbora dostaviti Državnom izbornom povjerenstvu, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja.
(3) Izvješće iz stavaka 1. i 2. ovoga članka sastavlja se na Obrascu: IZ-MO-IP koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu, u tablici sa sljedećim stupcima:
◊ redni broj
◊ naziv pružatelja medijskih usluga
◊ OIB pružatelja medijskih usluga
◊ adresa pružatelja medijskih usluga
◊ broj i datum računa za izvršene medijske usluge
◊ broj izvršenih medijskih usluga
◊ iznos cijene medijskih usluga bez popusta
◊ popust izražen u postotku
◊ plaćeni iznos s popustom.
(4) Državno izborno povjerenstvo daje uputu o načinu unosa izvješća o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje izborne promidžbe iz stavka 3. ovoga članka u informacijski sustav za nadzor financiranja koja se objavljuje na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva.
Popunjavanje zaglavlja evidencija, potvrda i izvješća
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 13.
(1) Zaglavlje evidencija, potvrda i izvješća iz članka 8. do 12. ovoga Pravilnika sadrži sljedeće podatke:
◊ vrsta izbora
◊ naziv političke stranke/ime i prezime osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelja liste grupe birača/kandidata
◊ adresa osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelja liste grupe birača / kandidata
◊ OIB političke stranke / osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelja liste grupe birača / kandidata
◊ broj posebnog računa za financiranje izborne promidžbe.
(2) Zaglavlje izvješća iz članaka 11. i 12. automatski se popunjava iz informacijskog sustava za nadzor financiranja.
Poslovne knjige
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 14.
(1) Osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati, koji su dužni otvoriti poseban račun za financiranje izborne promidžbe, sukladno članku 57. Zakona, dužni su od dana otvaranja posebnog računa voditi Knjigu blagajne, Knjigu primitaka i izdataka i Popis dugotrajne nefinancijske imovine. Knjiga primitaka i izdataka vodi se prema novčanom računovodstvenom načelu, u skladu s propisima kojima se uređuje financijsko poslovanje i računovodstvo neprofitnih organizacija.
(2) Uz poslovne knjige iz stavka 1. ovoga članka, osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati koji su dužni otvoriti poseban račun za financiranje izborne promidžbe, dužni su voditi i knjigu potraživanja i obveza na Obrascu: KPO koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(3) Knjiga potraživanja i obveza iz stavka 2. ovoga članka vodi se kronološki, a sadrži sljedeće podatke:
◊ redni broj
◊ naziv fizičke odnosno pravne osobe od koje se potražuje odnosno kojoj se duguje
◊ OIB
◊ broj i datum dokumenta potraživanja
◊ iznos potraživanja
◊ datum i iznos naplaćenog potraživanja
◊ broj i datum dokumenta obveze
◊ iznos obveze
◊ datum i iznos plaćene obveze
◊ ukupna i naplaćena potraživanja
◊ ukupne i plaćene obveze
◊ stanje potraživanja / obveza na posljednji dan razdoblja.
Financijski izvještaj o financiranju izborne promidžbe
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 15.
(1) Političke stranke te osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati, sukladno članku 58. stavku 1. Zakona, dužni su sastaviti i dostaviti Državnom izbornom povjerenstvu, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, financijski izvještaj o financiranju izborne promidžbe s podacima o ostvarenim primicima za financiranje izborne promidžbe, izvorima financiranja i troškovima za financiranje izborne promidžbe zajedno s propisanim sastavnim dijelovima iz članka 58. stavka 2. Zakona, u roku od 30 dana nakon održanih izbora.
(2) Sastavni dio financijskog izvještaja o financiranju izborne promidžbe iz stavka 1. ovoga članka je izvješće o primljenim donacijama iz članka 11. stavka 3. ovoga Pravilnika, izvješće o troškovima izborne promidžbe iz članka 11. stavka 4. ovoga Pravilnika te izvješće o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje izborne promidžbe iz članka 12. stavka 3. ovoga Pravilnika.
(3) Financijski izvještaj o financiranju izborne promidžbe sastavlja se na Obrascu: FIN-IZVJ-IP koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(4) Zaglavlje Financijskog izvještaja o financiranju izborne promidžbe iz stavka 3. ovoga članka sadržava podatke o datumu održavanja te vrsti izbora, razdoblju za koje se Izvještaj podnosi, nazivu političke stranke/imenu i prezimenu osobe ovlaštene za zastupanje neovisnih lista odnosno nositelja liste grupe birača/kandidata, adresi, osobnom identifikacijskom broju i broju posebnog računa za financiranje izborne promidžbe.
(5) Podaci o primicima i izdacima/troškovima za financiranje izborne promidžbe iskazuju se u skladu s propisima kojima se uređuje financijsko poslovanje i računovodstvo neprofitnih organizacija, a podaci koji se odnose na novčane iznose upisuju se u kunama bez lipa.
(6) Podnožje Izvještaja iz stavka 3. ovoga članka sadržava mjesto i datum sastavljanja Izvještaja, potpis odgovorne osobe političke stranke/nositelja nezavisne liste/kandidata, podatke o osobi za kontaktiranje: ime i prezime, telefon i adresa elektronske pošte.
(7) Uz financijski izvještaj o financiranju izborne promidžbe političke stranke, nositelji nezavisnih lista i kandidati dužni su Državnom izbornom povjerenstvu, na njegov zahtjev, dostaviti svu traženu dokumentaciju.
(8) Državno izborno povjerenstvo daje uputu o načinu unosa financijskog izvještaja o financiranju izborne promidžbe iz stavka 3. ovoga članka s propisanim sastavnim dijelovima u informacijski sustav za nadzor financiranja koja se objavljuje na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva.
IV. FINANCIRANJE REFERENDUMSKIH AKTIVNOSTI
Evidencija o donacijama
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 16.
(1) Predstavnik organizacijskog odbora, sukladno članku 69. stavku 1. Zakona, dužan je voditi evidenciju o primitku donacija.
(2) Evidenciju o primitku donacija iz stavka 1. ovoga članka predstavnik organizacijskog odbora vodi kronološki na Obrascu: EV-D-RA koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(3) Evidencija iz stavka 2. ovoga članka treba sadržavati specificirane podatke o donatoru (ime i prezime odnosno naziv, osobni identifikacijski broj te adresa), datumu uplate donacije odnosno davanja proizvoda ili pružanja usluga bez naplate, o uplaćenom iznosu donacije odnosno o tržišnoj vrijednosti darovanog proizvoda ili usluge naznačenoj na potvrdi te o vrsti svake pojedine donacije.
(4) Predstavnik organizacijskog odbora dužan je voditi evidenciju o donacijama koje su:
◊ uplaćene u državni proračun
◊ vraćene uplatiocu.
(5) Evidencija iz stavka 4. podstavka 1. ovoga članka sastavlja se na Obrascu: Obrazac: EV-D-RA – pov DP, a treba sadržavati specificirane podatke o donatoru (ime i prezime odnosno naziv, osobni identifikacijski broj te adresa), datumu uplate donacije, datumu uplate u proračun, iznosu donacije koji prelazi ukupno dopušteni iznos u skladu s člankom 70. Zakona, iznosu odbijene donacije koju predstavnik organizacijskog odbora ne želi zadržati, a za koju nije zaključen ugovor u skladu s člankom 68. stavkom 8. Zakona, iznosu donacije čija je vrijednost veća od 5.000,00 kuna, a za koju nije zaključen ugovor u skladu s člankom 68. stavkom 9. Zakona, iznosu nedopuštenih donacija iz članka 81. Zakona, iznosu donacija primljenih nakon završetka referendumske aktivnosti za koje povrat nije moguć ili je donacija iz nedopuštenog izvora iz članka 71. stavka 2. Zakona te ukupnom iznosu donacija uplaćenih u državni proračun.
(6) Evidencija iz stavka 4. podstavka 2. ovoga članka sastavlja se na Obrascu:EV-D-RA - pov don, a treba sadržavati specificirane podatke o donatoru (ime i prezime odnosno naziv, osobni identifikacijski broj te adresa), datumu uplate donacije, datumu povrata, iznosu donacije koja je primljena nakon završetka referendumske aktivnosti u skladu s člankom 71. stavkom 2. Zakona, iznosu primljenih donacija koji prelazi dopušteni iznos troškova referendumske aktivnosti u skladu s člankom 70. Zakona te ukupnom iznosu donacija vraćenih uplatiocima.
Potvrda o primitku donacije za financiranje referendumske aktivnosti
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 17.
(1) Predstavnik organizacijskog odbora dužan je, sukladno članku 69. stavku 1. Zakona, izdavati potvrde o primitku donacija.
(2) Potvrdu o primitku donacija iz stavka 1. ovoga članka predstavnik organizacijskog odbora sastavlja na Obrascu: POT-D-RA koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(3) Potvrda iz stavka 1. ovoga članka sadrži ime i prezime, adresu i osobni identifikacijski broj predstavnika organizacijskog odbora, ime i prezime odnosno naziv, osobni identifikacijski broj te adresu donatora, datum uplate donacije, iznos uplaćenih sredstava odnosno tržišnu vrijednost darovanog proizvoda ili usluge, vrstu donacije (u novcu, proizvodima ili uslugama), mjesto i datum izdavanja potvrde te potpis predstavnika organizacijskog odbora.
Evidencije o uplaćenim vlastitim sredstvima za financiranje referendumske aktivnosti
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 18.
(1) Predstavnik organizacijskog odbora dužan je, sukladno članku 69. stavku 1. Zakona, voditi evidenciju o uplaćenim vlastitim sredstvima za financiranje referendumske aktivnosti.
(2) Evidenciju o uplaćenim vlastitim sredstvima iz stavka 1. ovoga članka predstavnik organizacijskog odbora vodi na Obrascu: EV-VS-RA koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(3) Evidencija iz stavka 2. ovoga članka treba sadržavati specificirane podatke o uplatiocu (ime i prezime, osobni identifikacijski broj te adresa), datumu uplate vlastitih sredstava i o uplaćenom iznosu vlastitih sredstava.
Izvješće o donacijama, troškovima i medijskom oglašavanju referendumskih aktivnosti
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 19.
(1) Predstavnik organizacijskog odbora, sukladno članku 77. stavku 1. Zakona, dužan je u roku od 15 dana od isteka roka za prikupljanje potpisa birača za izjašnjavanje o potrebi raspisivanja državnog odnosno lokalnog referenduma dostaviti Državnom izbornom povjerenstvu, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, izvješće o primljenim donacijama za financiranje referendumskih aktivnosti, izvješće o troškovima (rashodima) referendumske aktivnosti i izvješće o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje referendumskih aktivnosti s ažuriranim podacima do dana podnošenja izvješća.
(2) Uz financijski izvještaj o financiranju referendumske aktivnosti iz članka 22. ovoga Pravilnika predstavnik organizacijskog odbora, sukladno članku 79. stavku 3. Zakona, dužan je, u roku propisanom za zatvaranje posebnog računa iz članka 74. Zakona, priložiti, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, izvješće o primljenim donacijama za financiranje referendumskih aktivnosti, izvješće o troškovima (rashodima) referendumske aktivnosti i izvješće o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje referendumskih aktivnosti, s ažuriranim podacima do dana podnošenja financijskog izvještaja.
(3) Izvješće o primljenim donacijama iz stavaka 1. i 2. ovoga članka sastavlja se na Obrascu: IZ-D-RA koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu, u tablici sa sljedećim stupcima:
◊ redni broj
◊ ime i prezime/naziv donatora
◊ OIB donatora
◊ adresa donatora
◊ datum donacije
◊ vrsta donacije:
o donirani iznos u novcu
o tržišna vrijednost darovanog proizvoda ili usluge
◊ ukupno.
(4) Izvješće o troškovima (rashodima) iz stavaka 1. i 2. ovoga članka sastavlja se na Obrascu: IZ-T-RA koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu, u tablici sa sljedećim stupcima:
◊ redni broj
◊ svrha troška
◊ naziv dobavljača/primatelja
◊ OIB dobavljača
◊ adresa dobavljača
◊ datum/razdoblje korištenja
◊ datum plaćanja računa
◊ iznos:
o u novcu
o tržišna vrijednost proizvoda ili usluge
◊ ukupno.
(5) Izvješće o troškovima (rashodima) iz stavka 4. ovoga članka uključuje troškove oglašavanja referendumskih aktivnosti na društvenim mrežama i troškove medijskog oglašavanja od kojih se potonji detaljno iskazuju u izvješću o medijskom oglašavanju referendumskih aktivnosti iz stavka 7. ovoga članka.
(6) Kod unosa troškova oglašavanja referendumskih aktivnosti na društvenim mrežama u Izvješće o troškovima (rashodima) iz stavka 4. ovoga članka u stupac „svrha troška“ unosi se naziv društvene mreže i naziv / URL stranice / profila, a u stupac datum / razdoblje korištenja unosi se razdoblje oglašavanja.
(7) Izvješće o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje referendumskih aktivnosti iz stavaka 1. i 2. ovoga članka sastavlja se na Obrascu: IZ-MO-RA koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu, u tablici sa sljedećim stupcima:
◊ redni broj
◊ naziv pružatelja medijskih usluga
◊ OIB pružatelja medijskih usluga
◊ adresa pružatelja medijskih usluga
◊ broj i datum računa za izvršene medijske usluge
◊ broj izvršenih medijskih usluga
◊ iznos cijene medijskih usluga bez popusta
◊ popust izražen u postotku
◊ plaćeni iznos s popustom.
(8) Državno izborno povjerenstvo daje uputu o načinu unosa izvješća iz stavaka 3., 4. i 7. ovoga članka u informacijski sustav za nadzor financiranja koja se objavljuje na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva.
Popunjavanje zaglavlja evidencija, potvrda i izvješća
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 20.
(1) Zaglavlje evidencija i obrazaca iz članka 16. do 19. ovoga Pravilnika sadrži sljedeće podatke:
◊ naziv referenduma
◊ ime i prezime predstavnika organizacijskog odbora
◊ adresa predstavnika organizacijskog odbora
◊ OIB predstavnika organizacijskog odbora
◊ broj posebnog računa za financiranje referendumske aktivnosti.
(2) Zaglavlje izvješća iz članka 19. ovoga Pravilnika automatski se popunjava iz informacijskog sustava za nadzor financiranja.
Poslovne knjige
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 21.
(1) Predstavnik organizacijskog odbora, sukladno članku 83. Zakona, dužan je od dana otvaranja posebnog računa za financiranje referendumske aktivnosti voditi Knjigu blagajne, Knjigu primitaka i izdataka, Knjigu ulaznih računa, sukladno propisima za vođenje jednostavnog knjigovodstva kod neprofitnih organizacija.
(2) Uz poslovne knjige iz stavka 1. ovoga članka, predstavnik organizacijskog odbora dužan je, od dana otvaranja posebnog računa za financiranje referendumske aktivnosti, voditi i Knjigu potraživanja i obveza na Obrascu: KPO koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(3) Knjiga potraživanja i obveza iz stavka 2. ovoga članka vodi se kronološki, a sadrži sljedeće podatke:
◊ redni broj
◊ naziv fizičke odnosno pravne osobe od koje se potražuje odnosno kojoj se duguje
◊ OIB
◊ broj i datum dokumenta potraživanja
◊ iznos potraživanja
◊ datum i iznos naplaćenog potraživanja
◊ broj i datum dokumenta obveze
◊ iznos obveze
◊ datum i iznos plaćene obveze
◊ ukupna i naplaćena potraživanja
◊ ukupne i plaćene obveze
◊ stanje potraživanja/obveza na posljednji dan razdoblja.
Financijski izvještaj o financiranju referendumske aktivnosti
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 22.
(1) Predstavnik organizacijskog odbora, sukladno članku 79. stavku 2. Zakona, dužan je sastaviti i dostaviti Državnom izbornom povjerenstvu, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, financijski izvještaj o financiranju referendumske aktivnosti s podacima o ostvarenim primicima za financiranje referendumske aktivnosti, izvorima financiranja i troškovima za financiranje referendumske aktivnosti zajedno s propisanim sastavnim dijelovima, u roku propisanom za zatvaranje posebnog računa iz članka 74. Zakona.
(2) Sastavni dio financijskog izvještaja iz stavka 1. ovoga članka je izvješće o primljenim donacijama za financiranje referendumskih aktivnosti iz članka 19. stavka 3. ovoga Pravilnika, izvješće o troškovima (rashodima) referendumske aktivnosti iz članka 19. stavka 4. ovoga Pravilnika te izvješće o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje referendumskih aktivnosti iz članka 19. stavka 7. ovoga Pravilnika, s ažuriranim podacima do dana podnošenja financijskog izvještaja.
(3) Financijski izvještaj o financiranju referendumske aktivnosti sastavlja se na Obrascu: FIN-IZVJ-RA koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i nalazi se u prilogu.
(4) Zaglavlje Financijskog izvještaja o financiranju referendumske aktivnosti iz stavka 3. ovoga članka sadržava podatke o vrsti referenduma, razdoblju za koje se Izvještaj podnosi, imenu i prezimenu predstavnika organizacijskog odbora, adresi, osobnom identifikacijskom broju i broju posebnog računa za financiranje referendumske aktivnosti .
(5) Podaci o primicima i izdacima/troškovima za financiranje referendumske aktivnosti iskazuju se u skladu s propisima kojima se uređuje financijsko poslovanje i računovodstvo neprofitnih organizacija, a podaci koji se odnose na novčane iznose upisuju se u kunama bez lipa.
(6) Podnožje Izvještaja iz stavka 3. ovoga članka sadržava mjesto i datum sastavljanja Izvještaja, potpis predstavnika organizacijskog odbora, podatke o osobi za kontaktiranje: ime i prezime, telefon i adresa elektronske pošte.
(7) Uz financijski izvještaj o financiranju referendumske aktivnosti predstavnik organizacijskog odbora dužan je Državnom izbornom povjerenstvu, na njegov zahtjev, dostaviti svu traženu dokumentaciju.
(8) Državno izborno povjerenstvo daje uputu o načinu unosa financijskog izvještaja o financiranju referendumske aktivnosti iz stavka 3. ovoga članka s propisanim sastavnim dijelovima u informacijski sustav za nadzor financiranja koja se objavljuje na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva.
V. PREUZIMANJE PODATAKA IZ INFORMACIJSKOG SUSTAVA ZA NADZOR FINANCIRANJA
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 23.
Državno izborno povjerenstvo uputu o načinu preuzimanja podataka iz informacijskog sustava za nadzor financiranja, sukladno članku 86. stavcima 3. i 4. Zakona, dostavlja Državnom uredu za reviziju i Ministarstva financija.
VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 24.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o načinu vođenja evidencija i izdavanja potvrda o primitku dobrovoljnih priloga (donacija) i članarina, izvješćima o primljenim donacijama za financiranje izborne promidžbe i izvješćima o troškovima (rashodima) izborne promidžbe te financijskim izvještajima za financiranje izborne promidžbe (»Narodne novine«, br. 50/11. i 93/11. i 55/13.).
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 25.
Ovaj Pravilnik objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu 1. kolovoza 2019. godine.
KLASA: 011-01/19-04/5
URBROJ: 513-05-03-19-11
Zagreb, 21. lipnja 2019.
Ministar financija
dr. sc. Zdravko Marić, v. r.
Prilog: OBRASCI http://www.mfin.hr/hr/javna-rasprava
Komentirate u ime: Ministarstvo financija