E-SAVJETOVANJA

Savjetovanja Upute Istraživanja
  • Prijavi se
  • Registriraj se

Preuzmi Word dokumentOstali dokumenti


PRAVILNIK O POSTUPKU IZBORA PRAVOSUDNIH INSPEKTORA I NAČINU PROVEDBE INSPEKCIJSKIH NADZORA

  • Ukupno komentara:
  • Ukupno općih komentara:
  • Ukupno nadopuna teksta:
1
Komentiraj

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuje se postupak izbora pravosudnih inspektora i način provedbe inspekcijskih nadzora nad pravilnim i zakonitim obavljanjem poslova sudske uprave u sudovima i državnoodvjetničke uprave u državnim odvjetništvima.

0
Komentiraj

Članak 2.

(1) Poslove nadzora nad pravilnim i zakonitim obavljanjem poslova sudske uprave u sudovima i državnoodvjetničke uprave u državnim odvjetništvima obavljaju pravosudni inspektori.

(2) Pravosudni inspektori mogu biti službenici ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa te predsjednici suda i suci odnosno državni odvjetnici i zamjenici državnih odvjetnika (dalje u tekstu: pravosudni dužnosnici) koji ispunjavaju zakonom propisane uvjete.

0
Komentiraj

Članak 3.

Za popunjavanje radnih mjesta pravosudnih inspektora iz reda pravosudnih dužnosnika na mrežnoj stranici ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa može se objaviti javni poziv.

0
Komentiraj

Članak 4.

(1) Radna mjesta pravosudnih inspektora iz reda pravosudnih dužnosnika popunjavaju se odlukom ministra nadležnog za poslove pravosuđa.

(2) Prije donošenja odluke iz stavka 1. ovog članka pribavlja se suglasnost predsjednika Vrhovnog suda Republike Hrvatske odnosno Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske.

(3) Iznimno od stavka 2. ovog članka, ako je pravosudni dužnosnik već raspoređen na druge poslove u ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa, ne pribavlja se suglasnost predsjednika Vrhovnog suda Republike Hrvatske odnosno Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske.

0
Komentiraj

Članak 5.

(1) U provedbi pojedinih inspekcijskih nadzora, uz suglasnost predsjednika Vrhovnog suda Republike Hrvatske odnosno Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske, mogu sudjelovati pravosudni dužnosnici koji nisu raspoređeni na mjesto pravosudnog inspektora.

(2) U provedbi pojedinih inspekcijskih nadzora mogu sudjelovati službenici ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa koji obavljaju poslove pravosudne uprave odnosno, uz suglasnost čelnika pravosudnih tijela,  službenici pravosudnih tijela koji imaju odgovarajuća stručna znanja za pojedine vrste nadzora.

0
Komentiraj

Članak 6.

(1) Inspekcijski nadzor provodi se u skladu s godišnjim planom nadzora, kojeg na prijedlog čelnika ustrojstvene jedinice nadležne za pravosudnu inspekciju donosi ministar nadležan za poslove pravosuđa do kraja kalendarske godine za iduću godinu (redoviti inspekcijski nadzor).

(2) U godišnjem planu nadzora navest će se i sudovi i državna odvjetništva  u kojima je prema rezultatima nadzora provedenog tijekom kalendarske godine u idućoj kalendarskoj godini potrebno ponoviti nadzor (kontrolni inspekcijski nadzor).

(3) Prijedlog za provedbu izvanrednog inspekcijskog nadzora mogu dati predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske, Glavni državni odvjetnik Republike Hrvatske, predsjednik neposredno višeg suda, državni odvjetnik u neposredno višem državnom odvjetništvu te predsjednik Državnog sudbenog vijeća i predsjednik Državnoodvjetničkog vijeća.

(4) Ministar nadležan za poslove pravosuđa može odrediti provođenje izvanrednog inspekcijskog nadzora i bez prijedloga iz stavka 3. ovog članka.

0
Komentiraj

Članak 7.

(1) Provedba inspekcijskog nadzora određuje se rješenjem ministra nadležnog za poslove pravosuđa.

(2) Rješenje o provedbi neposrednog inspekcijskog nadzora dostavit će se nadziranom sudu odnosno državnom odvjetništvu, najkasnije dan prije početka nadzora.

(3) Iznimno od stavka 2. ovog članka, neposredan inspekcijski nadzor može biti proveden i bez prethodne dostave rješenja, u slučaju postojanja razloga za hitno postupanje.

0
Komentiraj

Članak 8.

Inspekcijski nadzor provodi se kao:

1. neposredan inspekcijski nadzor, izravnim uvidom u dokumentaciju, podatke, uvjete i način rada nadziranog suda odnosno državnog odvjetništva,

2. posredan inspekcijski nadzor, uvidom u dostavljenu dokumentaciju i podatke nadziranog suda odnosno državnog odvjetništva.

0
Komentiraj

Članak 9.

(1) Predsjednik nadziranog suda odnosno državni odvjetnik u nadziranom državnom odvjetništvu dužni su omogućiti nesmetanu provedbu inspekcijskog nadzora, što uključuje osiguranje radnog prostora za provedbu nadzora, korištenje tehničkih pomagala, dokumentacije i podataka koji su predmet nadzora.

(2) U provedbi nadzora od čelnika pravosudnog tijela i drugih zaposlenih  prema potrebi se mogu uzimati izjave.

0
Komentiraj

Članak 10.

(1) O provedenom inspekcijskom nadzoru sastavlja se zapisnik koji mora sadržavati podatke o utvrđenim činjenicama, mjerama koje se predlažu poduzeti radi otklanjanja utvrđenih nepravilnosti i nezakonitosti, mjerama koje se predlažu poduzeti radi povećanja učinkovitosti u radu suda odnosno državnog odvjetništva te rokove za poduzimanje predloženih mjera.

(2) Zapisnik može sadržavati prijedlog ministru nadležnom za poslove pravosuđa da iz osnova predviđenih zakonom podnese prijedlog za razrješenje predsjednika nadziranog suda odnosno državnog odvjetnika u nadziranom državnom odvjetništvu.

0
Komentiraj

Članak 11.

(1) Zapisnik o inspekcijskom nadzoru dostavlja se predsjedniku nadziranog suda odnosno državnom odvjetniku u nadziranom državnom odvjetništvu koji su se dužni pisano očitovati na zapisnik, najkasnije u roku od osam dana od dana zaprimanja.

(2) Zapisnik o provedenom inspekcijskom nadzoru i očitovanje predsjednika nadziranog suda dostavit će se predsjedniku Vrhovnog suda Republike Hrvatske, predsjedniku neposrednog višeg suda i Državnom sudbenom vijeću.

(3) Zapisnik o provedenom inspekcijskom nadzoru i očitovanje državnog odvjetnika u nadziranom državnom odvjetništvu dostavit će se Glavnom državnom odvjetniku Republike Hrvatske, državnom odvjetniku neposredno višeg državnog odvjetništva i Državnoodvjetničkom vijeću.

0
Komentiraj

Članak 12.

(1) Predsjednik nadziranog suda odnosno državni odvjetnik u nadziranom državnom odvjetništvu dužni su otkloniti utvrđene nepravilnosti u radu sudske odnosno državnoodvjetničke uprave u rokovima utvrđenim u zapisniku o provedenom nadzoru.

(2) O poduzetim mjerama predsjednik nadziranog suda dužan je pisanim putem obavijestiti predsjednika neposredno višeg suda, predsjednika Vrhovnog suda Republike Hrvatske, ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa i Državno sudbeno vijeće.

(3) O poduzetim mjerama državni odvjetnik u nadziranom državnom odvjetništvu dužan je pisanim putem obavijestiti državnog odvjetnika u neposredno višem državnom odvjetništvu, Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske, ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa i Državnoodvjetničko vijeće.

0
Komentiraj

Članak 13 .

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u Narodnim novinama.

0
Komentiraj

Komentari

Odustani
qwe rtz
Odustani
Odustani
uredi obriši prikaži sakrij
Zastario!
dodaj odgovor uredi odgovor obriši odgovor
Copyright © 2023 Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva, Ured za zakonodavstvo. Izjava o pristupačnosti.