E-SAVJETOVANJA

Savjetovanja Upute Istraživanja
  • Prijavi se
  • Registriraj se

Preuzmi Word dokumentOstali dokumenti


 

REPUBLIKA HRVATSKA

MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA

 

 

Na temelju članka 27. stavka 9. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi („Narodne novine“, broj: 87/08, 86/09, 92/10, 105/10-ispravak, 90/11, 16/12, 86/12, 94/13, 152/14, 7/17 i 68/18) ministrica znanosti i obrazovanja donosi

 

 

ODLUKU O DONOŠENJU KURIKULUMA ZA NASTAVNI PREDMET  ČEŠKI JEZIK I KULTURA U OSNOVNIM I SREDNJIM ŠKOLAMA  (MODEL C) U REPUBLICI HRVATSKOJ

 

  • Ukupno komentara:
  • Ukupno općih komentara:
  • Ukupno nadopuna teksta:
1
Komentiraj

I.

 

Ovom Odlukom donosi se kurikulum za nastavni predmet Češki jezik i kultura za osnovne škole i srednje škole u Republici Hrvatskoj.

0
Komentiraj

II.

 

Sastavni dio ove Odluke je kurikulum nastavnog predmeta Češki jezik i kultura.

0
Komentiraj

III.

 

Ova Odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“, a primjenjuje se za učenike 1. i 5. razreda osnovne škole i 1. razreda srednjih škola od školske godine 2019./2020., za učenike 2., 3., 6. i 7. razreda osnovne škole, 2. i 3. razreda srednjih škola od školske godine 2020./2021., a za učenike 4. i 8. razreda osnovne škole i 4. razreda srednjih škola od školske godine 2021./2022.

 

KLASA:602-01/19-01/00026

URBROJ:533-06-19-0056

Zagreb,

 

 

MINISTRICA

 

 

prof. dr. sc. Blaženka Divjak


 

 

 

0
Komentiraj

NACIONALNI KURIKULUM NASTAVNOG PREDMETA ČEŠKI JEZIK I KULTURA U OSNOVNIM I SREDNJIM ŠKOLAMA REPUBLIKE HRVATSKE (MODEL C)

 

Kurikulum je usklađen s Koordiniranim metodološkim pristupom izradi kurikularnih dokumenata od 6. studenog 2018.

 

12. srpnja 2019.

 

0
Komentiraj

A. OPIS PREDMETA

 

Česi u Hrvatskoj su jedna od 22 ustavom priznate nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj. Prema posljednjem popisu stanovništva iz 2011. godine u Hrvatskoj živi 9.641 deklariranih Čeha, od čega najviše u Bjelovarsko - bilogorskoj županiji, administrativno i kulturno središte Čeha Hrvatske je grad Daruvar. Općina Končanica je jedina administrativna jedinica u Hrvatskoj u kojoj Česi čine većinsko stanovništvo. Češke besede su osnovne građanske udruge u kojima Česi u Hrvatskoj njeguju svoj jezik i kulturu.

 

Pravo za odgoj i obrazovanje na svom jeziku i pismu pripadnici nacionalnih manjina ostvaruju u skladu s Ustavom Republike Hrvatske, Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina te Zakonom o odgoju i obrazovanju na jeziku i pismu nacionalnih manjina. Pripadnici nacionalnih manjina svoje ustavno pravo na odgoj i obrazovanje ostvaruju trima osnovnim modelima (A, B i/ili C model) i posebnim oblicima školovanja.

 

Kurikulum predmeta Češki jezik i kultura po Modelu C namijenjen je djeci pripadnicima češke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj, djeci koja imaju češko porijeklo, a nastava je istovremeno otvorena i za ostalu djecu koja žele učiti češki jezik i upoznati češku kulturu. Predmet Češki jezik i kultura po Modelu C poučava se i uči u okviru Jezično – komunikacijskog područja kao jezik češke nacionalne manjine na svim odgojno – obrazovnim razinama i ciklusima. Predmet je i u izravnoj vezi s Društveno - humanističkim i Umjetničkim područjem. Svaki odgojno - obrazovni ciklus uvažava razvojne faze učenika te s individualnim pristupom svim učenicima nadovezuje se na prethodno stečena znanja i vještine. Češki jezik i kultura kao manjinski jezik po Modelu C,  ne ubraja se u izbornu nastavu te mu se pristupa kao drugom materinskom jeziku. Odabirom manjinskog materinskog jezika učeniku se ne smanjuje broj izbornih predmeta koje može pohađati.

 

Poučavanje jezika pa tako i drugog materinskog, od temeljnog je značaja za osobni razvoj i socijalizaciju učenika. Po značaju i učincima ono prelazi okvire znanja sadržaja samog predmeta. Omogućuje učenicima osobno izražavanje i razvoj pojedinca (kognitivni i socijalno - emotivni), djelotvornu komunikaciju s drugima u različitim životnim situacijama te sudjelovanje učenika u brojnim aktivnostima vezanim uz kulturu i tradiciju češke nacionalne manjine u Hrvatskoj. Jezik također odražava identitet naroda koji njime govori i ključni je medij kojim se prenosi i njeguje njegovo kulturno i povijesno naslijeđe. Učenje češkog jezika kao istovremeno učenje češke kulture značajna je odrednica koncepta učenja jezika nacionalnih manjina u Modelu C. Osim stjecanja jezično – govornih kompetencija (unutar kojih se razvijaju sve temeljne kompetencije što ih promiče kurikulum, a uključuju oblike mišljenja i rada, sposobnost korištenja alatima i strategijama učenja te osobnu, socijalnu i međukulturnu kompetenciju), učenje češkog jezika i kulture uključuje i stjecanje znanja o Republici Češkoj i njezinoj kulturi u širem smislu;  o češkoj književnosti, češkoj povijesnoj, kulturnoj i prirodnoj baštini, svakodnevnom životu češkog suvremenog društva te njegovanje tradicija i običaja češke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj. Ovakvo kompleksno i integrirano učenje i poučavanje češkog jezika i kulture pridonosi boljem shvaćanju života češke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj i života u Republici Češkoj te razvoju osjećaja osobne pripadnosti češkoj kulturi. Sve zajedno pridonosi očuvanju jezičnog i kulturnog identiteta, tradicije i običaja češke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj.

 

Kurikulum predmeta Češki jezik i kultura po Modelu C integrirani je kurikulum koji povezuje opće i posebne sadržaje i ciljeve, usmjeren je na postignuća učenika u svim područjima: kognitivnom, afektivnom i psihomotornom, polazi od njihova iskustva i kulturnog konteksta, jezične i kulturne posebnosti i time potiče iskustveno i situacijsko učenje, uvažava složenost znanja i umijeća, njihovu primjenu u različitim okolnostima, problemima i situacijama, višejezičnost i multikulturalnost.

 

Kurikulum također polazi od činjenice da je struktura učenika u razredima ili odgojno - obrazovnim skupinama vrlo heterogena, da je čine učenici različitog predznanja, različite dobi, različite kulturne sredine i različitih interesa i obrazovnih potreba. Zbog toga su odgojno - obrazovni ishodi dovoljno široko koncipirani da se mogu prilagoditi danoj situaciji, odnosno svakom učeniku individualno, a vrednovanje ishoda provodi se uvijek u skladu s brojem godina učenja češkog jezika i kulture.

 

Učenici Češkog jezika i kulture po Modelu C temeljno se obrazuju na hrvatskom jeziku, a učenik spoznaje i vještine stečene u predmetima priroda i društvo, povijest, geografija, likovna i glazbena kultura i umjetnost nadograđuje u predmetu češki jezik i kultura po modelu C.

 

Predmet Češki jezik i kultura po Modelu C vrlo je kompleksnog karaktera, a zbog preglednosti podijeljen je u tri domene/makrokoncepta: Govorimo češki , Čarolija pisane riječi i Kultura . Ove domene/makrokoncepti se u procesu učenja i poučavanja uzajamno isprepliću.

 

Kratka oznaka predmeta Češki jezik i književnost je ČJIK.

 

 

 

0
Komentiraj

B. ODGOJNO - OBRAZOVNI CILJEVI UČENJA I POUČAVANJA ČEŠKOG JEZIKA I KULTURE (MODEL C)

 

Jezik je sredstvo izražavanja i komuniciranja. Ovladanost jezikom temelj je za učenje tijekom cijeloga života.

 

Učenik:

 

● uspješno koristi češki jezik u govoru i pismu u različitim komunikacijskim i životnim situacijama, putem različitih medija i u različite svrhe,

 

● razvio je čitalačku pismenost, čitalačku kulturu i čitalačku naviku na tekstovima različitih sadržaja i vrsta,

 

● prepoznaje češku povijesnu i kulturnu baštinu te geografska obilježja Republike Češke kao jednu od odrednica vlastitog osobnog i nacionalnog identiteta,

 

● usvojio je znanja o osnovnim obilježjima češke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj i suvremenog češkog društva u usporedbi s drugim jezicima i kulturama i to s razumijevanjem, uvažavanjem i poštivanjem drugih i drugačijih uz osjećaj pripadnosti češkoj nacionalnoj manjini u Republici Hrvatskoj,

 

● osposobljen je za ulogu aktivnog i odgovornog građanina koji svojom aktivnošću u kulturnim programima, priredbama i manifestacijama češke nacionalne manjine u Hrvatskoj doprinosi njenom očuvanju te očuvanju češke kulture i tradicije u budućnosti, a ujedno ima razvijenu potrebu za cjeloživotno učenje.

 

0
Komentiraj

C. DOMENE / KONCEPTI U ORGANIZACIJI PREDMETNOG KURIKULUMA

 

Predmet Češki jezik i kultura po Modelu C uči se i poučava u tri međusobno povezane domene:

 

1. Govorimo češki - Mluvíme česky

2. Čarolija pisane riječi - Kouzlo psaného slova

3. Kultura

 

Domene su utemeljene na primarnoj ljudskoj potrebi za komunikacijom s drugima u zajednici, na razvoju višestruke čitalačke pismenosti i društveno - kulturnoj svijesti. U svim se domenama razvija jezično - komunikacijska kompetencija te ovladavanje jezičnim vještinama slušanja, govorenja, čitanja, pisanja i prevođenja te njihova međudjelovanja uz stalni razvoj aktivnog rječnika. Domene su ujedno i u izravnoj vezi s ciljevima Društveno - humanističkog i Umjetničkog područja. Svaka od ovih domena u svojem nazivu izražava osnovnu ideju i cilj učenja i poučavanja češkog jezika i kulture; važnost aktivne uporabe češkog jezika u komunikaciji s drugima, važnost otkrivanja stvaralačke i umjetničke uloge jezika i njegova kulturnog značenja uz koju učenik otkriva radost i užitak čitanja te postaje svjestan doživljaja svijeta kroz estetsku vrijednost jezika uz razvitak kritičke pismenosti prema izgovorenom, napisanom i pročitanom izričaju te na kraju važnost kulture kao neodvojive kategorije naroda.

 

Ovladavajući jezikom, učenik stječe samopouzdanje i osjećaj vlastite vrijednosti, a raznovrsnim se načinima i metodama rada osobito potiče i razvija suradnja. Poučavanje i učenje predmeta Češki jezik i kultura podrazumijeva inzistiranje na poštivanju različitosti, ravnopravnoj podjeli zadataka i preuzimanju odgovornosti uz uvažavanje različitih stavova, vrijednosti i mišljenja te je usmjereno na razvijanje pozitivnog odnosa prema višejezičnosti i prema poštivanju kulturnih različitosti.

 

Tri međusobno povezane domene učenja i poučavanja Češkog jezika i kulture po modelu C daju učiteljima autonomiju da sami odabiru teme i podteme svakog područja (jezičnog, književnog i kulturnog) u skladu s uvjetima izvođenja nastave, a ponajprije u skladu s interesima učenika, što doprinosi pobuđivanju znatiželje i motivacije za usvajanje novih spoznaja, znanja i vještina.

 

Usvajanjem ovih domena razvijaju se i druge kompetencije potrebne u nizu drugih predmeta i međupredmetnim temama (Hrvatski jezik i književnost, strani jezici, Priroda i društvo, Povijest, Geografija, Likovna i Glazbena kultura i umjetnost, Građanski odgoj i obrazovanje, Učiti kako učiti, Uporaba komunikacijsko - informacijske tehnologije, Osobni i socijalni razvoj itd.).

 

 

Domena GOVORIMO ČEŠKI podrazumijeva razvoj komunikacijsko - funkcionalne pismenosti te obuhvaća jezik kao temeljno sredstvo komunikacije u svrhu ovladavanja recepcijskim i produkcijskim jezičnim djelatnostima i njihovim međudjelovanjem zbog razmjene informacija, ideja, stavova i vrijednosti.

U okviru ove domene oblikuju se i razvijaju jezične, sociolingvističke, pragmatičke i strategijske kompetencije. Učenici će steći kompetencije stvaralaštva i kreativnosti, bit će sposobni stvoriti tekstove različitih sadržaja na češkom jeziku u različite svrhe. Razmjenom ideja, mišljenja, osjećanja, tumačenja, planova, interpretacijom značenja te izravnom interakcijom s drugima u različitim kontekstima, medijima i komunikacijskim situacijama, učenici će razviti i socijalizacijske sposobnosti. Ovladavajući jezikom, učenik stječe samopouzdanje i osjećaj vlastite vrijednosti. Učenici stečena znanja i vještine primjenjuju u svakodnevnom životu te aktivno koriste češki jezik u govoru i pismu u interakciji s drugim govornicima češkog jezika. Učenici će ujedno razviti i potrebu cjeloživotnog učenja i usavršavanja češkog jezika.

 

 

Domena ČAROLIJA PISANE RIJEČI podrazumijeva razvoj čitalačke pismenosti, odnosno razumijevanje, tumačenje i vrednovanje tekstova čeških autora i autora češke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj. Čitanje je jedna od temeljnih jezičnih djelatnosti, a važno je osim u učenju materinskog i stranog jezika i u ostalim nastavnim predmetima te u svakodnevnom životu za dalje školovanje i djelovanje u zajednici i životu nacionalne manjine.

Učenici se čitanjem upoznaju s osnovnim književnim vrstama, uče upoznavati njihova specifična obilježja, produbljuju shvaćanje književnosti te iznose vlastita stajališta o pročitanom djelu. Uče razlikovati književnu fikciju od stvarnosti. Postupno stječu i razvijaju naviku čitanja i sposobnost recepcije, interpretacije i stvaranja književnog teksta.

Učenici dolaze do spoznaja i doživljaja koji mogu pozitivno utjecati na njihove stavove i životne vrijednosti.

Osim čitanja književnih djela koja služe umjetničkom doživljaju jezika, u nastavi je nužno koristiti i neknjiževne tekstove za razumijevanje riječi i shvaćanje poruke tj. sadržaja. Čitanje neknjiževnih tekstova pridonosi razumijevanju kulture čitanja i povezivanje nastave sa životnim potrebama.

Čitanjem se potiče maštovitost, radoznalost, razvija se način izražavanja, kritičko mišljenje, rješavanje problema, donošenje odluka te informacijska, digitalna i medijska pismenost. Učenika se usmjerava i na samostalno prikupljanje informacija iz različitih izvora, rad s književnim izvorima i tekstovima različitog tipa. Bogaćenjem vlastitog rječnika stječe samopouzdanje u javnim nastupima. Razvija pozitivan odnos prema književnosti i drugim oblicima umjetnosti koji se temelje na umjetničkom tekstu.

 

 

Domena KULTURA podrazumijeva poimanje češke kulture u najširem smislu te obuhvaća usvajanje znanja o češkoj povijesnoj i kulturnoj baštini te o geografskim obilježjima Republike Češke. Ova domena integrira i teme medijske kulture te elemente umjetničkog područja i umjetničkog izražavanja; uvježbavanje i izvođenje čeških narodnih plesova, recitacija, pjesama i dramskih tekstova na češkom jeziku.

Učenici će se upoznati s velikanima i značajnim događajima češke opće povijesti, češke likovne i glazbene umjetnosti i osnovnim geografskim obilježjima Republike Češke što pridonosi razumijevanju i produbljivanju znanja, vrijednosti i stavova Društveno – humanističkog i Umjetničkog područja kurikuluma. Učenici istražuju češku opću povijest i povijest likovne i glazbene umjetnosti i geografska obilježja Republike Češke u različitim izvorima te razvijaju kritičko mišljenje, razumiju ljudsko djelovanje i iskustvo u prošlosti i suvremenosti, snalaze se u vremenu i prostoru. Učenici stečena znanja i vještine primjenjuju u svakodnevnom životu, rješavaju probleme i aktivno sudjeluju u kreiranju vlastite budućnosti, osposobljeni su za međuljudsku i međukulturnu suradnju njegujući socijalne vrednote. Učenici slobodno izražavaju svoje misli, osjećaje , iskustva, stavove i vrijednosti oblikovanjem ideja i komunikacijom putem umjetnosti, razvijaju maštu i oplemenjuju vlastiti emocionalni razvoj te stječu samopouzdanje.

Učenici razvijaju svijest o pripadanju i vlastitoj aktivnoj ulozi odgovornog građanina u društvu, lokalnoj i široj zajednici, a posebice u češkoj nacionalnoj manjini u Republici Hrvatskoj.

page0001.jpg

Domene u organizaciji Kurikuluma nastavnog predmeta Češki jezik i kultura po Modelu C – grafički prikaz

 

 

 

 

 

 

0
Komentiraj

D. ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI, RAZRADA ISHODA I RAZINE USVOJENOSTI PO RAZREDIMA I DOMENAMA/KONCEPTIMA

Domene   Govorimo češki, Čarolija pisane riječi i Kultura sastavni su dijelovi kurikuluma nastavnoga predmeta Češki jezik i kultura po Modelu C  i čine jedinstvenu i nedjeljivu cjelinu čiji se odgojno-obrazovni ishodi međusobno prožimaju i nadopunjuju. U svakoj se domeni uz odgojno - obrazovne ishode navodi i razrada ishoda te razina usvojenosti tog ishoda “dobar” te sadržaji i preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda.

Odgojno – obrazovni ishodi sve tri domene Govorimo češki, Čarolija pisane riječi i Kultura ostvaruju se usporedno, na temelju istih jezičnih sadržaja.

Ishodi se postupno  razvijaju po razredima i ciklusima. Kurikulumom predložena razrada ishoda nije iscrpna te je učitelj autonomno nadopunjuje sukladno sposobnostima, (pred)znanju, potrebama i interesima svojih učenika. Učitelj također autonomno određuje konkretne aktivnosti i sadržaje, materijale za učenje, metode poučavanja i učenja kojima će ostvariti ishode.

Razina usvojenosti odgojno-obrazovnog ishoda “dobar” ne predstavlja brojčano vrednovanje, već se njime određuje opseg i dubina znanja, stupanj razvijenosti vještina i usvojenosti stavova. Razina usvojenosti odgojno - obrazovnih ishoda “dobar” služi kao okvir za procjenu usvojenosti i razumijevanja dubine i širine pojedinoga ishoda na kraju razreda. Ostale razine usvojenosti odgojno - obrazovnog ishoda navode se u metodičkom priručniku ovog predmeta.

Ishodi domene Govorimo češki podijeljeni su prema receptivnim i produktivnim jezičnim djelatnostima, a razvojnost od nižih k višim razredima ostvaruje se povećavanjem složenosti i dužine tekstova koje učenik razumije i proizvodi. Tekst podrazumijeva sve proizvode jezične uporabe – govoreni, pisani, vizualni i multimodalni. Multimodalni tekstovi kombiniraju jezik s drugim sustavima komuniciranja kao što su tiskani ili digitalni tekst, vizualna pomagala te zvučna ili govorena riječ.

Ovisno o godini učenja i poučavanja jezika, tekstovi se razlikuju po dužini i složenosti. Broj riječi koji definira dužinu teksta razlikuje se u receptivnim i produktivnim djelatnostima.

Prema složenosti tekst može biti vrlo jednostavan, jednostavan, srednje složen i složen. Složenost teksta ovisi o kvantitativnim i kvalitativnim pokazateljima složenosti i učenikovu poznavanju teme teksta. Kvantitativni pokazatelji složenosti odnose se na obilježja riječi i rečenica poput duljine, učestalosti i složenosti, a kvalitativni pokazatelji na vrstu teksta, složenost izloženih ideja, stil autora i način na koji je tekst strukturiran i prezentiran. Budući da su učenikova prethodna znanja o temi također  bitan čimbenik o kojem ovisi složenost teksta, procjena složenosti ovisi i o osobnoj procjeni učitelja.

Uz odgojno-obrazovne ishode navedeni su sadržaji i preporuke za ostvarivanje ishoda izraženi na razini razreda. Sadržaji uključuju preporučene teme i funkcije, a preporuke donose smjernice za poučavanje češkog jezika i kulture. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i metoda. Navedeni sadržaji i preporuke služe samo kao orijentir učitelju pri određivanju sadržaja i metoda. Sadržaji usvojeni u prethodnom razredu mogu se proširivati i produbljivati.

U odgojno-obrazovnim ishodima, u svim godinama učenja i poučavanja, naveden je samo dio gramatičkih struktura te nije riječ o iscrpnome popisu gramatičkih sadržaja. Strukture su navedene u onome razredu u kojem se očekuje ovladanost na razini uporabe, što ne znači da se one neće pojaviti i prije na razini prepoznavanja ili da se poslije neće proširivati njihova funkcija; dapače, gramatičke bi se strukture trebale reciklirati kroz godine učenja. Isto tako sadržaji se odabiru primjereno razvojnoj dobi učenika, vodeći računa o korelaciji s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodne razrede, a usklađuju se s individualnim mogućnostima i predznanjem te željama i potrebama učenika ovisno o njihovim obrazovnim aspiracijama i/ili profesionalnim putevima.

Oznake ishoda u predmetnome kurikulumu opisuju odnosi li se ishod na osnovnu (OŠ) ili srednju školu (SŠ), iz koje su domene (A, B ili C) te u kojem se razredu ostvaruju (1. – 8.). Druga se brojka odnosi na redoslijed ishoda unutar domene u pojedinom razredu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Osnovna škola Češki jezik i kultura - 105 sati godišnje

Osnovna škola Češki jezik i kultura 1. razred - 105 sati godišnje

DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI

ODGOJNO - OBRAZOVNI

ISHODI

RAZRADA ISHODA

ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI USVOJENOSTI “DOBAR”

NA KRAJU RAZREDA

ČJIK OŠ A.1.1.

Učenik reagira neverbalno i verbalno na slušne i vizualne poticaje.

- prepoznaje pojedine riječi ili fraze izgovorene sporijim tempom, jasno i razgovjetno

- povezuje izgovorene riječi sa slikovnim prikazima ili predmetima

- imenuje predmete i osobe u razredu ili na vizualnim predlošcima

- reagira pokretom i mimikom na verbalni poticaj

- učenik reagira na učestale riječi i vrlo jednostavne rečenice

 

 

Učenik  uz povremenu pomoć neverbalno i verbalno reagira na učestale riječi i upute.

ČJIK OŠ A. 1.2.

Učenik preslikava grafijske slike jednostavnih riječi i vrlo kratkih rečenica.

- preslikava slovo po slovo jednostavnih poznatih riječi ili fraza

- povezuje pisani oblik riječi sa slikovnim predloškom

- povezuje zvučnu sliku pojedinih fonema s njihovim grafijskim oblikom u riječima i kratkim rečenicama

Učenik preslikava riječi i vrlo kratke rečenice  uglavnom točno i uz povremenu pomoć učitelja.

 

ČJIK OŠ A.1.3.

Učenik reproducira riječi i vrlo kratke rečenice.

- ponavlja riječi i vrlo kratke i vrlo jednostavne rečenice na temelju zvučnog predloška oponašajući izgovor i intonaciju

- imenuje i pokazuje predmete iz svog okruženja

 

Učenik uz povremenu pomoć  govori riječi i vrlo kratke, uvježbane rečenice.  

ČJIK OŠ A.1.4.

Učenik sudjeluje u vrlo kratkom razgovoru i razmjenjuje naučene vrlo kratke i vrlo jednostavne rečenice.

- upotrebljava osnovne komunikacijske obrasce

(pozdravlja, predstavlja se i sl.)

- postavlja vrlo kratka i jednostavna, uvježbana pitanja i odgovara na njih

- oblikuje i izgovara vrlo kratke i vrlo jednostavne, uvježbane rečenice

 

Učenik uz povremenu pomoć sudjeluje u vrlo kratkome i vrlo jednostavnome razgovoru.

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Preporučene teme: učenikov zavičaj, školski pribor i učionica, brojevi, boje, obitelj, godišnja doba, domaće životinje,

nazivi dana u tjednu, posebni datumi

 

Preporučeni jezični sadržaji:

Funkcije: uljudno ophođenje, pozdravljanje i oslovljavanje, predstavljanje, čestitanje, imenovanje, brojenje

Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i

međupredmetnim temama.

Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija.

 

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Poučavanje jezičnih sadržaja (leksičkih i gramatičkih struktura) temelji se na govornoj komunikaciji i učenju iz situacije posredstvom mimike, gesta, pokreta, likovnog izraza, igre, pjesme i dramatizacije pomoću zornih sredstava. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.

 

Učitelj organizira aktivnosti govorenja i razgovaranja u kojima će učenik sudjelovati u govornom činu u osmišljenim komunikacijskim situacijama.

 

 

 

 

DOMENA B: ČAROLIJA PISANE RIJEČI

ČJIK OŠ B.1.1.

Učenik izražava verbalno/neverbalno misli, osjećaje, zapažanja nakon čitanja/slušanja književnog/neknjiževnog teksta

-izražava osjećaje nakon čitanja/slušanja književnoga teksta riječima, crtežom ili pokretom

- izražava opisane situacije i doživljeno u književnom tekstu riječima i crtežom

- govori o čemu razmišlja i kako se osjeća nakon čitanja/slušanja

- iskazuje mišljenje o postupcima likova

- uspoređuje postupke likova s vlastitim postupcima

- pripovijeda o događajima iz svakodnevnog života koji su slični onima u književnome tekstu

-iskazuje sviđa li mu se književni tekst ili ne

- izdvaja iz teksta što mu se sviđa i što mu se ne sviđa

 

 

Učenik uz povremenu pomoć izražava svoja zapažanja, misli i osjećaje te opisuje situacije iz svakodnevnog života slične onima u tekstu

ČJIK OŠ B.1.2. Učenik sluša/čita s

razumijevanjem

književni tekst, kazuje

o čemu tekst govori i

prepoznaje termine za književne

vrste na češkom jeziku prema obliku u

skladu s jezičnim

razvojem i dobi.

 

-iznosi svojim riječima doživljaj i zapažanja o pročitanome književnom tekstu

- usmeno odgovara na pitanja o pročitanome književnom tekstu

- pažljivo sluša dok učitelj čita književni tekst

- čita kratki književni tekst nekoliko puta radi potpunijeg razumijevanja

teksta primjereno početnomu svladavanju vještine čitanja te pazi na pravilan izgovor karakterističnih čeških glasova

 

Učenik sluša/čita s razumijevanjem književni tekst, usmeno odgovara na pitanja o

sadržaju teksta i prepoznaje književne vrste prema obliku uz povremenu pomoć učitelja

ČJIK OŠ B.1.3. Učenik razlikuje različite medijske sadržaje primjerene dobi interesima

-razlikuje vrste medija primjerene djeci

-  razgovara o omiljenim medijskim sadržajima: animirani filmovi, filmska bajka

- sluša ili samostalno čita kraće tekstove u dječjem časopisu “Dětský koutek”

- prepoznaje edukativne digitalne medije primjerene dobi i služi se njima

 

 

 

Učenik prepoznaje medije i medijske sadržaje primjerene dobi i interesu i izdvaja omiljene sadržaje

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.

Preporučene vrste tekstova: slikopriča, slikopjesma, kratka pripovijetka, bajka, dječja pjesma, kratki igrokaz, zagonetka, brojalica

- češki animirani filmovi, filmske bajke

- dječji časopis “Dětský koutek”

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.

 

 

DOMENA C: KULTURA

ČJIK OŠ C.1.1. Učenik uočava i prepoznaje osnovne činjenice i obilježja češke kulture i uočava sličnosti s hrvatskom kulturom

-uočava tipična češka imena i prezimena

-imenuje i prepoznaje posebnosti i načine obilježavanja čeških blagdana

-sluša dječje i tradicionalne češke pjesme

-prepoznaje naziv države

-prepoznaje i razlikuje barem dva lika čeških animiranih filmova i s užitkom ih gleda

-prepoznaje češki dječji časopis kao način komunikacije i sa zanimanjem se upoznaje sa sadržajem časopis

-razvija početni pozitivan stav za učenje češkog jezika i kulture

 

Učenik uz povremenu pomoć uočava i prepoznaje osnovne činjenice i obilježja češke kulture.

ČJIK OŠ C.1.2. Učenik uočava i primjenjuje najosnovnije tehnike kreativnog izražavanja na češkom jeziku

-kreativno se izražava pjesmom, glumom i plesom

-slušno prepoznaje češke dječje pjesmice, pjesme, brojalice

-izrađuje slikovni rječnik

-izrezuje, slaže i boji crteže/slike

 

Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.

 

Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz

domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi.

 

Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.

 

 

 

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.

Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.

 

Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.

 

Osnovna škola Češki jezik i kultura 2. razred - 105 sati godišnje

DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI

ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI

RAZRADA ISHODA

odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda

ČJIK OŠ A.2.1.

Učenik   reagira neverbalno i verbalno na slušne i vizualne poticaje.

- povezuje izgovorene riječi sa slikovnim prikazima ili predmetima

- imenuje predmete i osobe u razredu ili na vizualnim predlošcima

- učenik reagira na učestale riječi i  jednostavne rečenice- uočava osnovne posebnosti izgovora i intonacije češkoga jezika (kratki i dugi samoglasnici, tvrdi, meki i neutralni suglasnici)

 

Učenik uz povremenu pomoć neverbalno i verbalno reagira na učestale riječi i upute.

ČJIK OŠ A.2.2.

Učenik preslikava grafijske slike jednostavnih riječi i kratkih rečenica.

-preslikava slova češke abecede  (čiji je izgovor vrlo sličan pisanome obliku)  

- povezuje pisani oblik riječi sa slikovnim predloškom

- povezuje zvučnu sliku pojedinih fonema s njihovim grafijskim oblikom u riječima i kratkim rečenicama

 

Učenik prepisuje jednostavne riječi i kratke rečenice uglavnom točno i uz povremenu pomoć.

ČJIK OŠ A.2.3.

Učenik reproducira riječi i vrlo kratke rečenice.

- ponavlja vrlo kratke i vrlo jednostavne rečenice na temelju zvučnog predloška

- imenuje i pokazuje predmete iz svog okruženja

- izgovara rečenice, brojalice i pjesmice

 

Učenik uz povremenu pomoć pravilno izgovara poznate riječi i kratke rečenice.

ČJIK OŠ A.2.4.

Učenik sudjeluje u vrlo kratkom razgovoru i razmjenjuje naučene vrlo kratke i jednostavne rečenice

- upotrebljava osnovne komunikacijske obrasce

- postavlja vrlo jednostavna, uvježbana pitanja i odgovara na njih

- oblikuje i izgovara vrlo kratke, uvježbane rečenice

 

 

Učenik uz povremenu pomoć sudjeluje u vrlo kratkome i vrlo jednostavnome razgovoru.

 

 

 

 

 

 

 

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Preporučene teme: učenikov zavičaj, brojevi, obitelj, škola, životinje, godišnja doba, igračke, doba dana, tijelo, odjeća i obuća,

hrana i piće, posebni datumi

Preporučeni jezični sadržaji:

Funkcije: uljudno ophođenje, imenovanje  (osobe, životinje, predmeta, radnje), davanje jednostavnih uputa (što činiti), brojenje

Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.

Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Poučavanje jezičnih sadržaja (leksičkih i gramatičkih struktura) temelji se na govornoj komunikaciji i učenju iz situacije posredstvom mimike, gesta, pokreta, likovnog izraza, igre, pjesme i dramatizacije pomoću zornih sredstava. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.

 

Učitelj organizira aktivnosti govorenja i razgovaranja u kojima će učenik sudjelovati u govornom činu u osmišljenim komunikacijskim situacijama.

 

DOMENA B: ČAROLIJA PISANE RIJEČI

ČJIK OŠ B.2.1.Učenik izražava misli, osjećaje, zapažanja nakon čitanja/slušanja književnog teksta

-izražava misli i osjećaje nakon čitanja književnoga teksta

- opisuje situacije, događaje i likove u književnim tekstovima s obzirom na

vlastiti doživljaj

- povezuje postupke likova iz književnoga teksta s vlastitim postupcima i

postupcima osoba koje ga okružuju

- pripovijeda o događajima iz svakodnevnoga života koji su slični onima u

književnome tekstu

- izdvaja iz teksta što mu se sviđa i što mu se ne sviđa

- objašnjava razloge zbog kojih mu se tekst sviđa ili ne sviđa

 

Učenik uz povremenu pomoć izražava svoja zapažanja, misli i osjećaje te opisuje situacije iz svakodnevnog života slične onima u tekstu

ČJIK OŠ B.2.2.Učenik sluša/čita s

razumijevanjem

književni tekst i

razlikuje termine za književne vrste na češkom jeziku prema obliku i

i sadržaju.

- razlikuje termine priča, pjesma, bajka, zagonetka, igrokaz, říkadlo na češkom jeziku po obliku i sadržaju

-  prepoznaje glavne i sporedne likove

- prepoznaje početak, središnji dio i završetak priče

- uočava obilježja igrokaza za djecu: lica, dijalog

prepoznaje čudesne i izmišljene elemente u pjesmama za djecu i bajkama

- odgovara na pitanja o pročitanome književnom tekstu

- čita kratki književni tekst nekoliko puta radi potpunijeg razumijevanja teksta primjereno svladavanju vještine čitanja te pazi na pravilan izgovor karakterističnih čeških glasova

 

 

 

 

Učenik sluša/čita s razumijevanjem književni tekst, uz povremenu pomoć učitelja usmeno odgovara na pitanja o sadržaju teksta i prepoznaje književne vrste

prema obliku

ČJIK OŠ B.2.3.Učenik se

stvaralački izražava

prema vlastitome

interesu potaknut

različitim

iskustvima i

doživljajima

tijekom

nastavnoga

procesa.

stvara različite individualne uratke: stvaralaštvo na hrvatskom i/ili češkom jeziku, uređuje zidni pano, dramatizira tekstove i priprema za izvedbu,

osmišljava scenografiju, izrađuje kostime, izražava se pokretom, crt slikovnicu i dr.

- koristi se jezičnim vještinama, aktivnim rječnikom i temeljnim znanjima sa svrhom oblikovanja uradaka u kojima dolazi do izražaja kreativnost,

originalnost i stvaralačko mišljenje

- razvija vlastiti potencijal za stvaralaštvo

 

Učenik se uz povremeni poticaj i povremenu pomoć stvaralački izražava

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.

Preporučene vrste tekstova: slikopriča, slikopjesma, kratka pripovijetka, bajka, dječja pjesma, kratki igrokaz, zagonetka, brojalica

-češki animirani filmovi, filmske bajke, dječji časopis “Dětský koutek”

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.

DOMENA C: KULTURA

ČJIK OŠ C.2.1. Učenik uočava i navodi osnovne činjenice i obilježja češke kulture i Republike Češke

-prepoznaje i imenuje osnovne kulturno specifične elemente
-prepoznaje najpoznatija obilježja Republike Češke i nacionalne simbole (zastava)
-imenuje i razlikuje češke blagdane i prepoznaje običaje vezane uz njih
- razvija pozitivan stav i zanimanje i radoznalost za učenje češkog jezika i kulture radeći na i s izvornim materijalima (češke pjesmice, animirani filmovi, dječji časopis itd.)

 

Učenik uz povremenu pomoć nabraja osnovne činjenice i najpoznatija obilježja češke kulture i Republike Češke.

ČJIK OŠ C.2.2. Učenik izabire i primjenjuje najosnovnije tehnike kreativnog izražavanja na češkom jeziku

-sudjeluje u aktivnostima koje povećavaju zadovoljstvo učenja češkog jezika i kulture: u vrlo kratkim predstavama
-izvodi češke dječje i narodne pjesme, brojalice, češke dječje igre s pjevanjem uz slušanje glazbe i prati pokretom pjesme i skladbe
-izvodi jednostavne plesne pokrete čeških narodnih plesova
-crta i boji

 

 

 

 

 

Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.

Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz

domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi.

Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.

Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.

 

Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.

 

Osnovna škola Češki jezik i kultura 3. razred - 105  sati

DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI

ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI

RAZRADA ISHODA

odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda

ČJIK OŠ A.3.1.

Učenik razumije vrlo kratke i jednostavne rečenice u govornom i pisanom obliku.

- učenik reagira na učestale riječi i jednostavne rečenice

-razumije konkretne, vrlo kratke i vrlo jednostavne tekstove povezane s neposrednim okružjem

- prepoznaje ključne informacije te ih povezuje s osobnim iskustvom i znanjem

 

 

 

 

Učenik uz povremenu pomoć razumije vrlo kratke i jednostavne rečenice u govornome i pisanome obliku.

ČJIK OŠ A.3.2.

Učenik reproducira riječi i vrlo kratke rečenice.

- oblikuje i pravilno izgovara vrlo kratke i vrlo jednostavne tekstove od nekoliko rečenica

- imenuje osobe, predmete, jednostavne radnje i situacije nizom od nekoliko kratkih i vrlo jednostavnih uvježbanih rečenica

- upotrebljava vrlo jednostavna jezična sredstva

 

Učenik uz povremenu pomoć pravilno izgovara poznate riječi i kratke rečenice.

ČJIK OŠ A.3.3.

Učenik sudjeluje u razgovoru koristeći se kratkim i jednostavnim rečenicama.

- upotrebljava naučene osnovne komunikacijske obrasce

- oblikuje i izgovara kratke rečenice s ciljem razmjene informacija

- postavlja jednostavna, uvježbana pitanja i odgovara na njih

- sudjeluje u uvježbanim kratkim dijalozima i igranju uloga

 

Učenik sudjeluje u vrlo kratkome i jednostavnome razgovoru uz povremenu pomoć.

ČJIK OŠ A.3.4.

Učenik piše vrlo kratak i vrlo jednostavan tekst poznate tematike.

- piše vrlo kratak i jednostavan tekst na temelju predloška

- odgovara na postavljena jednostavna pitanja

 

Učenik uz povremenu pomoć piše vrlo kratak i vrlo jednostavan tekst poznate tematike na temelju predloška uz manje pogreške.

 

 

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Preporučene teme: učenikov zavičaj, brojevi, godišnja doba, priroda, kalendar - nazivi mjeseci, strane svijeta, dom, kupovina, koliko je sati, sport, slobodno vrijeme, briga o zdravlju, promet, posebni datumi

Preporučeni jezični sadržaji:

Funkcije: opisivanje (osobe, životinje, predmeta, radnje, vremena, prirode, doma), postavljanje pitanja, imenovanje, pripovijedanje (što se dogodilo)

Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.

Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Poučavanje jezičnih sadržaja (leksičkih i gramatičkih struktura) temelji se na govornoj komunikaciji i učenju iz situacije posredstvom mimike, gesta, pokreta, likovnog izraza, igre, pjesme i dramatizacije pomoću zornih sredstava. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.

 

Učitelj organizira aktivnosti govorenja i razgovaranja u kojima će učenik sudjelovati u govornom činu u osmišljenim komunikacijskim situacijama.

DOMENA B: ČAROLIJA PISANE RIJEČI

ČJIK OŠ B.3.1. Učenik izražava

svoja zapažanja,

misli i osjećaje

nakon

slušanja/čitanja

književnoga teksta

i povezuje ih s

vlastitim

iskustvom.

- izražava misli i osjećaje nakon čitanja književnoga teksta

- opisuje situacije, događaje i likove u književnim tekstovima s obzirom na vlastiti doživljaj

- povezuje postupke likova iz književnoga teksta s vlastitim postupcima i postupcima osoba koje ga okružuju

- pripovijeda o događajima iz svakodnevnoga života koji su slični onima u

književnome tekstu

- iskazuje mišljenje o događajima i postupcima likova u priči

 

 

Učenik uz povremenu pomoć izražava svoja zapažanja, misli i osjećaje te opisuje situacije iz svakodnevnog života slične onima u tekstu

ČJIK OŠ B.3.2. Učenik sluša/čita s

razumijevanjem

književni tekst i

razlikuje književne

vrste prema obliku

i sadržaju.

- razlikuje dijelove pjesme: stih, strofa

- prepoznaje i izdvaja riječi koje se rimuju u pjesmama i igrokazima za djecu

- prepoznaje čudesne i izmišljene elemente u pjesmama za djecu i bajkama

- odgovara na pitanja o pročitanome književnom tekstu

- prepričava književni tekst svojim riječima

- čita kratki književni tekst nekoliko puta radi potpunijeg razumijevanja teksta i pazi na pravilan izgovor i intonaciju

 

 

Učenik sluša/čita s razumijevanjem književni tekst, uz povremenu pomoć učitelja usmeno odgovara na pitanja o sadržaju teksta i prepoznaje književne vrste

prema obliku

ČJIK OŠ B.3.3. Učenik pronalazi podatke u obavijesnom tekstu iz različitih izvora

čita tekstove u zabavno-poučnim časopisima za djecu,

-razlikuje obavijesne tekstove od književnih,

-pronalazi podatke u jednom od izvora informacija, izdvaja ključne podatke

 

 

Učenik uz povremenu pomoć pronalazi podatke

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.

Preporučene vrste tekstova: slikopriča, kratka pripovijetka, bajka, dječja pjesma, kratki igrokaz, zagonetka, brojalica, kazalište lutaka, strip

-           češki animirani filmovi, filmske bajke

   -  dječji časopis “Dětský koutek”

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.

DOMENA C: KULTURA

ČJIK OŠ C.3.1. Učenik razlikuje

osnovne činjenice i obilježja Republike Češke i češke kulture od hrvatske kulture

-ističe sličnosti među kulturno specifičnim elementima
-izdvaja prepoznatljiva obilježja Republike Češke i pronalazi analogije u hrvatskoj kulturi i imenuje glavni grad
-imenuje i razlikuje češke blagdane i običaje vezane uz njih
- stječe pozitivan stav prema učenju češkog jezika i kulture radeći na i s izvornim materijalima (češke dječje i tradicionalne pjesme, animirani filmovi, filmska bajka, lutkarsko stvaralaštvo, dječji časopis itd.)

 

Učenik uz povremenu pomoć prepoznaje i razlikuje primjere sličnosti među kulturno specifičnim elementima, imenuje osnovna obilježja Republike Češke te prepoznaje analogije u hrvatskoj kulturi.

ČJIK OŠ C.3.2. Učenik proširuje raspon najosnovnijih tehnika kreativnog izražavanja na češkom jeziku

-sudjeluje u kratkim predstavama
-izvodi češke dječje i narodne pjesme, brojalice, češke dječje igre s pjevanjem uz slušanje glazbe i prati različitim vrstama pokreta (mimika, geste, ples) pjesme i skladbe
-izvodi plesne pokrete čeških narodnih plesova

-crta i boji

 

 

 

Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.

 

 

 

 

 

 

Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz

domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.

Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.

 

Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.

Osnovna škola Češki jezik i kultura 4. razred – 105 sati godišnje

DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI

ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI

RAZRADA ISHODA

odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda

ČJIK OŠ A.4.1.

Učenik razumije i reproducira niz jednostavnih rečenica i kratkih tekstova.

-razumije konkretne,  kratke i jednostavne tekstove

- uočava osnovnu poruku u jednostavnim tekstovima - prepoznaje ključne informacije te ih povezuje s osobnim iskustvom i znanjem

- iskazuje osnovne podatke o sebi i drugim, vlastite osjećaje i zanimanje za osjećaje drugih

-  ovladao je komunikacijskim bontonom u svakodnevnom životu

- oblikuje vrlo kratke i vrlo jednostavne tekstove od nekoliko rečenica i izgovara ih oponašajuci izgovor i intonaciju govornoga modela

 

Učenik uz povremenu pomoć pokazuje razumijevanje kratkoga i jednostavnoga teksta poznate tematike te uz povremenu pomoć govori niz jednostavnih rečenica i kratkih tekstova.

 

ČJIK OŠ A.4.2.

Učenik sudjeluje u vrlo kratkom razgovoru i razmjenjuje kratke i jednostavne rečenice.

- postavlja kratka i vrlo jednostavna pitanja u uvježbanim situacijama i odgovara na takva pitanja

- sudjeluje u uvježbanim dijalozima i igranju uloga

 

Učenik uz povremenu pomoć  sudjeluje u vrlo kratkom i jednostavnom razgovoru.

ČJIK OŠ A.4.3. Učenik piše vrlo kratak i jednostavan tekst poznate tematike.

- piše vrlo kratak i jednostavan tekst na temelju predloška

- odgovara na postavljena jednostavna pitanja

 

Učenik uz povremenu pomoć piše vrlo kratak i jednostavan tekst poznate tematike na temelju predloška uz manje pogreške.

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Preporučene teme: učenikov zavičaj, brojevi, godišnja doba, priroda, vremenske prilike, zanimanja, slobodno vrijeme, glazba, sport,

zdravlje, grad, drugi i drugačiji, posebni datumi

Preporučeni jezični sadržaji:

Funkcije: opisivanje, traženje i pružanje informacija, traženje i davanje uputa (vezano uz lokaciju), uspoređivanje,

pisanje čestitki, razglednica i vrlo kratkih osobnih poruka

Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.

Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Poučavanje jezičnih sadržaja (leksičkih i gramatičkih struktura) temelji se na govornoj komunikaciji i učenju iz situacije posredstvom mimike, gesta, pokreta, likovnog izraza, igre, pjesme i dramatizacije pomoću zornih sredstava. Pažnja se pridaje razvoju djelatnosti čitanja i pisanja. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.

 

Učitelj organizira aktivnosti govorenja i razgovaranja u kojima će učenik sudjelovati u govornom činu u osmišljenim komunikacijskim situacijama.

DOMENA B: ČAROLIJA PISANE RIJEČI

ČJIK OŠ B.4.1. Učenik iskazuje i

objašnjava svoja

zapažanja, misli i

osjećaje nakon

slušanja/čitanja

književnoga teksta

te povezuje sadržaj

i temu teksta s

vlastitim

iskustvom.

- objašnjava vlastita zapažanja, misli i osjećaje nakon čitanja/slušanja književnoga teksta i uspoređuje s ostalim učenicima

- opisuje situacije, događaje i likove u književnim tekstovima s obzirom na vlastiti doživljaj

- povezuje temu i sadržaj teksta s vlastitim iskustvom

- pripovijeda o događajima iz svakodnevnoga života koji su slični onima u književnome tekstu

- preoblikuje pročitani književni tekst: stvara novi svršetak, mijenja postupke

likova, uvodi nove likove, sudjeluje u priči

 

Učenik uz povremenu pomoć iskazuje svoje objašnjenje i misli nakon slušanja/čitanja teksta

ČJIK OŠ B.4.2. Učenik sluša/čita s razumijevanjem

književni tekst i

razlikuje termine za književne

vrste prema obliku

i sadržaju.

-       razlikuje nazive na češkom za pripovijetku, pjesmu, bajku, basnu, zagonetku,

igrokaz i dječji roman po obliku i sadržaju

-odgovara na pitanja o opisanome događaju, liku, pjesmi, situaciji u književnome tekstu

- opisuje situacije, događaje i likove u književnim tekstovima

- prepoznaje glavne i sporedne likove u priči

- razlikuje dijelove pjesme: stih, strofa

- prepoznaje i izdvaja riječi koje se rimuju u pjesmama i igrokazima za djecu

- zapaža ritam i rimu u poeziji za djecu

- prepoznaje čudesne i izmišljene elemente u pjesmama za djecu i bajkama

- čita kratki književni tekst nekoliko puta radi potpunijeg razumijevanja teksta i pravilno izgovara i naglašava riječi

- prepričava književni tekst svojim riječima

 

Učenik čita književni tekst i uz povremenu pomoć prepričava tekst

ČJIK OŠ B.4.3. Učenik pronalazi ključne podatke i poruku i u obavijesnom tekstu iz različitih izvora

- čita tekstove u  zabavno-poučnim časopisima za djecu i češkim internetskim stranicama,

-razlikuje obavijesne tekstove od književnih,

-pronalazi podatke u jednom od izvora informacija, izdvaja ključne podatke

-prepoznaje ključni podatak

- razlikuje medije kao izvore podataka

 

 

 

 

Učenik uz povremenu pomoć pronalazi ključne podatke i poruku teksta

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.

Preporučene vrste tekstova: slikopriča, kratka pripovijetka, bajka, dječja pjesma, kratki igrokaz, zagonetka, brojalica, basna, kazalište lutaka, strip

-   češki animirani filmovi, filmske bajke

- dječji časopis “Dětský koutek”

- češke dječje internetske stranice

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.

 

DOMENA C: KULTURA

ČJIK OŠ C.4.1. Učenik potkrepljuje osnovne činjenice o Republici Češkoj konkretnim primjerima i prepoznaje sličnosti i razlike između češke i hrvatske kulture

-izdvaja obilježja Republike Češke koja su slična ili istovjetna onima u hrvatskoj kulturi (zastava, himna)
-iz raznih multimodalnih izvora pronalazi činjenice o Republici Češkoj
-snalazi se na zemljovidu Republike Češke i određuje smještaj češke države obzirom na strane svijeta, na zemljovidu pronalazi i pokazuje gradove Prag i Brno
-prepoznaje, opisuje i poštuje različite kulturne obrasce (češke običaje, vjerovanja) na primjerima koje susreće u svojoj neposrednoj okolini ili kraju iz kojeg potječe
- stječe pozitivan stav i razvija zanimanje za učenje češkog jezika i kulture radeći na i s izvornim materijalima (češke dječje, tradicionalne i moderne pjesme, animirani, igrani i lutkarski film, dječji časopis itd.)

 

Učenik uz povremenu pomoć prepoznaje posebnosti češke kulture te obilježja Republike Češke slična/istovjetna onima u hrvatskoj kulturi.

ČJIK OŠ C.4.2. Učenik uočava i primjenjuje osnovne tehnike kreativnoga izražavanja na češkom jeziku

-aktivno sudjeluje u zajedničkoj izvedbi (predstavi, priredbi), usklađuje vlastitu izvedbu s izvedbama drugih, obogaćuje izvođenje i vrednuje izvedbu
-pjevanjem izvodi autorske i tradicijske češke pjesme
-izvodi glazbene igre s pjevanjem uz slušanje glazbe
-izvodi jednostavnije oblike plesnih struktura čeških narodnih i modernih plesova s pjevanjem samostalno ili u skupini
-predstavlja vlastitu izvedbu u razredu i/ili izvan njega
-likovno se izražava u različitim likovnim tehnikama

 

 

Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.

 

 

Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz

domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.

Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.

 

Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.

 

 

 

 

Osnovna škola Češki jezik i kultura 5. razred – 105 sati

DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI

ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI

RAZRADA ISHODA

odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda

ČJIK OŠ A.5.1.

Učenik razumije i reproducira kratke i jednostavne tekstove poznate tematike

- pokazuje razumijevanje teksta

- prepoznaje glavnu misao i izdvaja ključne  informacije u  kratkome i  jednostavnome tekstu

- postavlja pitanja i odgovara na pitanja

- govori kratak i jednostavan tekst poznate tematike u sadašnjem i prošlom vremenu

- prepričava kratak i jednostavan tekst

 

 

Učenik uz povremenu pomoć razumije kratak tekst poznate tematike te uz povremenu pomoć govori niz jednostavnih rečenica i kratkih tekstova.

 

ČJIK OŠ A.5.2.

Učenik sudjeluje u kratkom i jednostavnom razgovoru poznate tematike

- postavlja jednostavna pitanja i odgovara na takva pitanja

- sudjeluje u vrlo kratkom neplaniranome razgovoru poznate tematike

- sudjeluje u uvježbanim dijalozima i igranju uloga

- pokušava samostalno produktivno upotrijebiti uvježbana preporučena jezična sredstava za produkciju novih, neuvježbanih iskaza

 

Učenik uz povremenu pomoć  sudjeluje u kratkom i jednostavnom razgovoru.

ČJIK OŠ A.5.3.

Učenik piše kratak i jednostavan tekst poznate tematike.

- oblikuje  kratke i jednostavne tekstove prema poznatome i uvježbanome predlošku

- primjenjuje pravila pisanja kratkih čestitki, razglednica i vrlo kratkih osobnih poruka

- odgovora na postavljena pitanja

- pravilno piše poznate i učestale riječi

 

 

 

Učenik uz povremenu pomoć piše kratak i jednostavan tekst poznate tematike na temelju predloška uz manje pogreške.

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Preporučene teme: moja svakodnevica, život u školi, aktivnosti za slobodno vrijeme, moj dom, stanovanje, u restoranu, orijentacija,  zavičaj i domovina,

zemlje i nacionalnosti, drugi i drugačiji, svijet oko mene, dječja književnost, posebni dani i datumi

 

Preporučeni jezični sadržaji:

Funkcije: opisivanje navika i rutinskih radnji, traženje i davanje uputa, izricanje vremena, upotreba brojeva, izražavanje odnosa između bića, stvari, pisanje čestitki, razglednica i vrlo kratkih osobnih poruka

 

Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.

Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred .

 

 

 

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na govornoj komunikaciji i učenju iz situacije igrom, pjesmom i dramatizacijom te pomoću zornih sredstava. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.

 

Učitelj organizira aktivnosti govorenja i razgovaranja u kojima će učenik sudjelovati u govornom činu u osmišljenim komunikacijskim situacijama.

 

DOMENA B:ČAROLIJA PISANE RIJEČI

ČJIK OŠ B.5.1. Učenik čita s razumijevanjem književni i neknjiževni tekst

- koristi nazive na češkom za pripovijetku, pjesmu, bajku, basnu, zagonetku, igrokaz, dječji roman,

-koristi rječnike,

-prepričava sadržaj pročitanoga djela i pjesme

- prikazuje tijek događaja i likove u priči govorom, pismom, crtežom, stripom i pokretom

- preoblikuje fabularni tijek pročitanoga književnoga teksta

- izražajno čita književne tekstove

- razlikuje književni tekst od neknjiževnih tekstova

 

 

Učenik uz povremenu pomoć prepričava tekst

ČJIK OŠ B.5.2. Učenik objašnjava svoja zapažanja, misli i osjećaje nakon čitanja/slušanja književnog i povezuje sadržaj i temu s vlastitim iskustvom

- izražava svoj doživljaj književnoga teksta usmeno, pisano, crtežom, pokretom

- iznosi svoja zapažanja o književnome tekstu

- razgovara s ostalim učenicima o vlastitome doživljaju teksta

- povezuje književni tekst s vlastitim iskustvom

- povezuje temu i motive teksta s vlastitim iskustvom

- objašnjava i uspoređuje svoja zapažanja, misli i osjećaje nakon

slušanja/čitanja književnoga teksta s mislima i osjećajima drugih učenika

 

Učenik uz povremenu pomoć iznosi svoja zapažanja i misli te sudjeluje u razgovoru o tekstu

ČJIK OŠ B.5.3. Učenik izdvaja

ključnu poruku ili

podatak u

obavijesnome tekstu

iz različitih medija

primjerenih dobi

učenika.

izabire i čita tekstove u poučnim časopisima za djecu, knjigama za djecu i

edukativnim internetskim stranicama

- razlikuje medije kao izvore potrebnih informacija

- razlikuje obavijesne tekstove od književnih tekstova

- prepoznaje ključni podatak u tekstu

- objašnjava podatke iz teksta

- pronalazi podatke u tekstovima iste tematike na različitim medijima

kombinirajući izvore informacija prema svojim interesima i potrebama

- iznosi svoja zapažanja i misli o pročitanome tekstu

 

Učenik uz povremenu pomoć izdvaja poruku ili podatke

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.

Preporučene vrste tekstova: kratka pripovijetka, bajka, dječje i druge pjesme, kratki igrokaz, dječji roman, strip

-češki animirani filmovi, filmske bajke

-dječji časopis “Dětský koutek”

- češke dječje edukativne internetske stranice

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.

DOMENA C: KULTURA

ČJIK OŠ C.5.1. Učenik primjenjuje osnovna znanja o Republici Češkoj unutar vlastite kulture i nadograđuje prethodno stečena znanja

-sudjeluje u obilježavanju i objašnjava važnost posebnih datuma,  dana  i čeških blagdana i praznika koji nisu uobičajeni za hrvatsku kulturu
-tumači i istražuje geografski položaj Republike Češke te povijesne događaje češke najranije povijesti u raznim multimodalnim izvorima
- stječe pozitivan stav prema učenju češkog jezika i kulture radeći na i s izvornim materijalima (češka glazba, češki filmovi, češki časopisi, djela češke likovne umjetnosti i kulturne baštine)

 

Učenik se uz povremenu  pomoć orijentira na zemljovidu Republike Češke te opisuje najvažnije povijesne događaje i osobe češke najranije povijesti.

 

 

 

 

ČJIK OŠ C.5.2. Učenik odabire i koristi osnovne tehnike kreativnog izražavanja na češkom jeziku

-aktivno sudjeluje u zajedničkoj izvedbi (predstavi, priredbi), usklađuje vlastitu izvedbu s izvedbama drugih, obogaćuje izvođenje i vrednuje izvedbu
-pjevanjem izvodi autorske i tradicijske češke pjesme
-izvodi glazbene igre s pjevanjem uz slušanje glazbe
-izvodi jednostavnije oblike plesnih struktura čeških narodnih i modernih plesova s pjevanjem i oblikuje nove plesne strukture samostalno ili u skupini
-predstavlja vlastitu izvedbu u razredu i/ili izvan njega
-likovno se izražava u različitim likovnim tehnikama i/ili novomedijskom tehnologijom (digitalni fotoaparat, pametni telefon i sl. te programi za obradu fotografija)

 

Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.

Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz

domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.

Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.

 

Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.

 

 

 

 

 

 

Osnovna škola Češki jezik i kultura 6. razred - 105  sati godišnje

DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI

ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI

RAZRADA ISHODA

odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda

ČJIK OŠ A.6.1.

Učenik razumije i reproducira kratke i jednostavne tekstove poznate tematike.

-Učenik pokazuje razumijevanje  kratkog i jednostavnog teksta poznate tematike i izdvaja glavnu poruku teksta te izdvaja  osnovne informacije

-Učenik oblikuje i izgovara kratak i jednostavan tekst u sadašnjem, prošlom i budućem vremenu

-opisuje osobe, radnje u neposrednom okruženju jednostavnim rečenicama

-prepričava kratak i jednostavan tekst koristeći se poznatim rječnikom

 

Učenik uz povremenu pomoć pokazuje razumijevanje  kratkoga teksta poznate tematike te uz povremenu pomoć govori kratke  ekstove.

 

 

 

 

 

ČJIK OŠ A.6.2.

Učenik sudjeluje u kratkom razgovoru poznate tematike.

- postavlja jednostavna pitanja u uvježbanim situacijama i odgovara na takva pitanja

- sudjeluje u kratkim dijalozima i igranju uloga

- upotrebljava preporučena jezična sredstva u uvježbanim iskazima

Učenik uz povremenu pomoć  sudjeluje u kratkom  razgovoru.

ČJIK OŠ A.6.3.

Učenik piše kratak tekst poznate tematike.

- oblikuje vrlo kratke i vrlo jednostavne tekstove prema poznatome i uvježbanome predlošku

- primjenjuje pravila pisanja kratkih čestitki, razglednica i vrlo kratkih osobnih poruka

- dopunjava različite jednostavne obrasce (prenosi informacije) poznatim riječima

- pravilno piše poznate i učestale riječi

- odgovora na postavljena pitanja

 

Učenik uz povremenu pomoć piše kratak tekst poznate tematike na temelju predloška uz manje pogreške.

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Preporučene teme: svijet oko mene, drugi i drugačiji, obrazovanje, književnost za djecu i mlade, zdravlje, okoliš, slobodno vrijeme,

planiranje vremena, posebni dani i datumi

Preporučeni jezični sadržaji:

Funkcije: govorenje o sebi i drugima, opisivanje ljudi, stvari, mjesta i osjećaja, prepričavanje prošlih događaja, izražavanje planova za budućnost, izražavanje (ne)slaganja, uspoređivanje, čestitanje, uljudno ophođenje u svakodnevnim susretima, opisivanje drugih i drugačijih ljudi, kultura i običaja

 

Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.

Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na govornoj i pisanoj komunikaciji i učenju iz situacije igrom, pjesmom i dramatizacijom te pomoću zornih sredstava. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.

 

Učitelj organizira aktivnosti govorenja i razgovaranja u kojima će učenik sudjelovati u govornom činu u osmišljenim komunikacijskim situacijama.

 

DOMENA B:ČAROLIJA PISANE RIJEČI

ČJIK OŠ B.6.1. Učenik iznosi vlastiti neposredni doživljaj književnog teksta i povezuje ga sa svijetom oko sebe

- izražava svoje osnovne osjećaje (čuđenje, radost, milosrđe, sažaljenje,

napetost iščekivanja, ljutnja, užas, strah) kao reakciju na književni tekst

- uočava da je poetski izraz osoban i subjektivan

- pokazuje zanimanje za likove i događaje koji su povezani s njime i vlastitim

doživljajem

- razvija sposobnost imaginacije koja doživljavanjem fiktivnoga odražava stvarne osjećaje, stavove i vrijednosti (npr. čitajući fiktivnu priču, učenik kao da sudjeluje u stvarnome događaju)

- uspoređuje vlastita iskustva s iskustvima nastalima tijekom čitanja

 

Učenik uz povremenu pomoć iznosi svoja zapažanja i misli i na poticaj sudjeluju u razgovoru o tekstu

ČJIK OŠ B.6.2. Učenik prosuđuje književni tekst na temelju znanja i iskustva o svijetu oko sebe i objašnjava uočene ideje i problematiku

 

- stvara vizualne prezentacije književnoga teksta

- poistovjećuje se sa sudbinom likova i procjenjuje njihove postupke

- komentira glavne događaje i obrazlaže vlastito viđenje događaja

- uspoređuje vlastito mišljenje o tekstu s drukčijim mišljenjima

- prepoznaje glavne ideje književnoga teksta

 

Učenik uz povremenu pomoć prosuđuje tekst

ČJIK OŠ B.6.3. Učenik pronalazi potrebne informacije u skladu sa svojim potrebama i interesima

- razlikuje izvore informacija: tiskane i digitalne

- pronalazi informacije u različitim izvorima prema svojim interesima i

potrebama

- izabire ključne riječi za internetsko pretraživanje

- služi se sadržajem i kazalom pojmova u traženju informacija

- ovladava osnovnim tehnikama pretraživanja interneta

- provjerava točnost informacija

- citira izvor informacija

 

Učenik pronalazi potrebne informacije uz pomoć učitelja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.

 

Preporučene vrste tekstova: kratka pripovijetka, dječje i druge pjesme, kratki igrokaz, dječji roman, strip

-           češki animirani filmovi, filmske bajke, češki igrani filmovi

- dječji časopis “Dětský koutek”

- edukativni sadržaji na češkim internetskim stranicama

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura

DOMENA C: KULTURA

ČJIK OŠ C.6.1. Učenik istražuje i opisuje dodatne informacije o Republici Češkoj radi razumijevanja kulturno uvjetovanih sadržaja (o vlastitoj kulturi i stranim kulturama)

-obilježava i objašnjava važnost posebnih datuma, dana – čeških blagdana i praznika te običaja koji nisu uobičajeni za hrvatsku kulturu
-pronalazi i preispituje činjenice povezane s prirodno – geografskim osobinama Republike Češke, povijesnim događajima i osobama češke srednjovjekovne i rane novovjeke povijesti, djelima češke kulturne baštine (likovna i glazbena umjetnost) te s češkim institucijama i medijima u raznim multimodalnim izvorima

-istražuje i opisuje osnovne činjenice i obilježja češke nacionalne manjine u Hrvatskoj

- razvija samopouzdanje pri korištenju češkog jezika i uz detaljne smjernice sudjeluje u simuliranim situacijama stvarnog života te se sa zanimanjem izravno upoznaje s češkom kulturom u autentičnom okruženju

 

 

Učenik uz povremenu pomoć navodi i sažeto prepričava, usvojene činjenice o češkoj kulturi te povezuje činjenice povezane s češkom kulturom i kulturom češke nacionalne manjine u Hrvatskoj u cjelovitu sliku i navodi sličnosti s hrvatskom kulturom.

ČJIK OŠ C.6.2. Učenik povezuje i koristi osnovne tehnike kreativnog izražavanja na češkom jeziku

-aktivno sudjeluje u zajedničkoj izvedbi (predstavi, priredbi), usklađuje vlastitu izvedbu s izvedbama drugih, obogaćuje izvođenje i vrednuje izvedbu
-pjevanjem izvodi autorske i tradicijske češke pjesme
izvodi jednostavnije oblike plesnih struktura čeških narodnih i modernih plesova s pjevanjem i oblikuje nove plesne strukture samostalno ili u skupini
-predstavlja vlastitu izvedbu u razredu i/ili izvan njega
-likovno se izražava u različitim likovnim tehnikama i/ili novomedijskom tehnologijom (digitalni fotoaparat, pametni telefon i sl. te programi za obradu fotografija i programi za montažu)

 

 

Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz

domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.

 

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.

Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.

 

Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.

 

 

 

 

 

Osnovna škola Češki jezik i književnost 7. razred - 105 sati godišnje

DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI

ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI

RAZRADA ISHODA

odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda

ČJIK OŠ A.7.1.

Učenik razumije srednje duge tekstove  i reproducira kratke i jednostavne tekstove poznate tematike .

- razumije srednje dug i jednostavan slušani, pisani i audiovizualni tekst poznate tematike

- prepoznaje glavnu misao, izdvaja informacije u srednje dugom i jednostavnome i prilagođenom tekstu

- razumije jednostavne sadržaje u tradicionalnim i suvremenim medijima

- planira, oblikuje i govori kratke i jednostavne tekstove o poznatim temama

- opisuje poznate situacije, radnje i odnose i prepričava događaje

- opširnije izvještava o poznatim temama

 

Učenik uz povremenu pomoć razumije srednje dugi  ekst poznate tematike te uz povremenu pomoć govori kratke tekstove.

ČJIK OŠ A.7.2.

Učenik sudjeluje u vrlo kratkom  neplaniranom i planiranom kratkom razgovoru.

- postavlja pitanja i odgovara na pitanja koristeći se prikladnim morfosintaktičkim strukturama,

- sudjeluje u kratkim i jednostavnim vođenim i improviziranim dijalozima i igrama uloga.

- sudjeluje u neplaniranome razgovoru poznate tematike

 

Učenik uz povremenu pomoć  sudjeluje u kratkom  razgovoru.

ČJIK OŠ A.7.3.

Učenik piše kratak tekst primjenjujući osnovna pravopisna pravila.

- planira strukturu i sadržaj teksta,

-  piše kratak i jednostavan tekst u sadašnjem, prošlom i budućem vremenu,  

- koristi se primjerenim veznim sredstvima i odgovarajućim jezičnim strukturama

- primjenjuje pravopisna pravila u različitim aktivnostima pisanja,  djelomično točno upotrebljava interpunkcijske znakove

 

Učenik uz povremenu pomoć piše kratak tekst poznate tematike na temelju predloška uz manje pogreške.

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

Preporučene teme: svijet oko mene, zbilja i mašta, tehnologija, industrija, češki izumi,  kultura i zabava, interesi mladih, književnost za mlade, putovanja,

drugi i drugačiji, slavni Česi i Čehinje, posebni dani i datumi

Preporučeni jezični sadržaji:

Funkcije: razumijevanje svijeta tehnologije i industrije, opisivanje slobodnog vremena, kreativno izražavanje, izražavanje savjeta, uljudno ophođenje u svakodnevnim susretima, opisivanje stvarnog i izmišljenog, opisivanje prošlih, sadašnjih i budućih radnji i događaja

 

Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.

Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija.

Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na uravnoteženome odnosu svih četiriju jezičnih vještina u komunikacijskome kontekstu. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.

DOMENA B: ČAROLIJA PISANE RIJEČI

ČJIK OŠ B.7.1. Učenik obrazlaže

vlastita iskustva i

stavove te ih

uspoređuje s

onima u

književnome

tekstu.

- povezuje vlastita iskustva i stavove s onima uočenima u književnome tekstu

- izražava vlastite predodžbe o stvarnosti i uvjerenja na temelju fiktivnoga

iskustva čitatelja

- razvija fantazijske sposobnosti i sposobnosti predviđanja te razumijevanja

sebe samoga i drugih ljudi

- čita iz užitka

 

Učenik uz povremenu pomoć obrazlaže svoja iskustva i stavove

ČJIK OŠ B.7.2. Učenik prosuđuje

književni tekst i obrazlaže vlastite

stavove u vezi s pročitanim

tekstom.

- svojim riječima inerpretira pročitani tekst

- uočava kako stavovi i vrijednosti u književnim tekstovima utječu na čitatelje,

uspoređuje ih s vlastitim stavovima i vrijednostima

- opisuje na koji način i u kojoj mjeri književni tekst utječe na oblikovanje

njegovih stavova i vrijednosti

 

Učenik uz povremenu pomoć interpretira tekst i iznosi stavove

ČJIK OŠ B.7.3. Učenik samostalno

izabire informacije

iz različitih izvora,

provjerava njihovu

korisnost i točnost

u skladu s

postavljenim

zadatkom.

- pronalazi informacije u različitim izvorima prema svojim interesima i

potrebama (literatura u skladu s postavljenim zadatkom, informacije o temi

koja ga zanima i sl.)

- pronalazi potpune i provjerene informacije

- provjerava točnost prikupljenih informacija

- uspoređuje informacije sličnoga sadržaja pronađene u različitim izvorima i

izabire ih prema korisnosti

-

Učenik uz povremenu pomoć izabire informacije i izvršava zadatke

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.

Preporučene vrste tekstova: pripovijetka, pjesma, igrokaz, roman, strip i neknjiževni tekstovi

-           češki igrani i dokumentarni filmovi

- dječji časopis “Dětský koutek”, časopis “Jednota”

- edukativni i popularno - znanstveni sadržaji na češkim internetskim stranicama

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura

DOMENA C: KULTURA

ČJIK OŠ C.7.1. Učenik uspoređuje sličnosti i razlike među

vlastitom i češkom kulturom i drugih kultura

 

 

-obilježava posebne datume, dane - češke blagdane i praznike te ih globalno usvaja kao dio vlastite kulture razvijajući svijest o svom češkom porijeklu
-izvještava o obilježjima čeških običaja te ih uspoređuje s hrvatskim običajima i običajima drugih kultura
-iz raznih multimodalnih izvora izdvaja važne činjenice o Republici Češkoj, češkoj kulturi i češkoj kulturnoj baštini; o demografskim i gospodarskim posebnostima, o značajnim događajima i osobama češke novovjeke povijesti do 20. stoljeća te djela i osobe češke likovne i glazbene umjetnosti
-opisuje i tumači kulturno – prosvjetnu djelatnost i značaj češke nacionalne manjine u Hrvatskoj

-postupno razvija samopouzdanje i kritičko mišljenje pri korištenju jezičnih djelatnosti češkog jezika te uz detaljne smjernice sudjeluje u simuliranim situacijama stvarnog života te se sa zanimanjem izravno upoznaje s češkom kulturom u autentičnom okruženju

 

Učenik uz povremenu pomoć navodi i imenuje sličnosti i među različitim kulturama.

ČJIK OŠ C.7.2. Učenik prilagođava i koristi se osnovnim tehnikama kreativnog izražavanja na češkom jeziku

-aktivno sudjeluje u zajedničkoj izvedbi (predstavi, priredbi), usklađuje vlastitu izvedbu s izvedbama drugih, obogaćuje izvođenje i vrednuje izvedbu
-pjevanjem izvodi autorske i tradicijske češke pjesme
-izvodi jednostavnije oblike plesnih struktura čeških narodnih i modernih plesova s pjevanjem i oblikuje nove plesne strukture samostalno ili u skupini
-predstavlja vlastitu izvedbu u razredu i/ili izvan njega
-likovno se izražava u različitim likovnim tehnikama i/ili novomedijskom tehnologijom (digitalni fotoaparat, pametni telefon i sl. te programi za obradu fotografija i programi za montažu i obradu videa)

 

 

 

 

 

Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.

 

 

 

 

Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz

domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.

Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.

 

Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.

 

 

Osnovna škola Češki jezik i kultura 8. razred - 105 sati

DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI

ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI

RAZRADA ISHODA

odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda

ČJIK OŠ A.8.1.

Učenik razumije i reproducira srednje duge i jednostavne tekstove poznate tematike.

- razumije srednje dug i jednostavan slušani, pisani i audiovizualni tekst poznate tematike

- prepoznaje glavnu misao, izdvaja informacije u srednje dugom i jednostavnome i prilagođenom tekstu

- razumije jednostavne sadržaje u tradicionalnim i suvremenim medijima

- planira, oblikuje i govori kratke i jednostavne tekstove o poznatim temama

- opisuje poznate situacije, radnje i odnose i prepričava događaje

- opširnije izvještava o poznatim temama

 

 

Učenik uz povremenu pomoć razumije  srednje dugi  ekst poznate tematike te uz povremenu pomoć govori  srednje duge  ekstove.

ČJIK OŠ A.8.2.

Učenik sudjeluje u kratkom  neplaniranom i planiranom srednje dugom razgovoru .

- postavlja pitanja i odgovara na pitanja

- sudjeluje u kratkim  vođenim i improviziranim dijalozima i igrama uloga.

- sudjeluje u kratkom neplaniranome razgovoru poznate tematike

 

Učenik uz povremenu pomoć sudjeluje u srednje dugome razgovoru.

ČJIK OŠ A.8.3.

Učenik piše srednje dug tekst poznate tematike

- primjenjuje pravila pisanja vrlo jednostavnih tekstnih vrsta: vrlo kratki opisi povezani s osobnim iskustvima, kratke osobne poruke, razglednice i čestitke  - povezuje nekoliko rečenica u logičnu cjelinu

- pokušava samostalno produktivno upotrijebiti uvježbana preporučena jezična sredstava za produkciju novih, neuvježbanih iskaza - pravilno piše poznate i učestale riječi, djelomično točno upotrebljava interpunkcijske znakove.

 

Učenik uz povremenu pomoć piše srednje dugi tekst.

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Preporučene teme: svijet oko mene, putovanja, drugi i drugačiji, zdrav život, planovi za budućnost, svijet znanosti i umjetnosti, književnost za mlade, tradicionalno i moderno, češki izumi, slavni Česi i Čehinje, posebni dani i datumi

 

Preporučeni jezični sadržaji:

Funkcije: razgovori o putovanjima, opisivanje mjesta, razmjena informacija o zdravom načinu života, primjena kreativnosti u znanosti, izražavanje aktivnih i pasivnih radnji, uljudno ophođenje, opisivanje prošlih, sadašnjih i budućih radnji i događaja

 

Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.

Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na uravnoteženome odnosu svih četiriju jezičnih vještina u komunikacijskome kontekstu. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.

 

DOMENA B: ČAROLIJA PISANE RIJEČI

ČJIK OŠ B.8.1.  

Učenik tumači

književni tekst na

temelju

čitateljskoga

iskustva i

usporedbe s

drugim tekstovima

- imenuje i opisuje događaje u kronološkome slijedu radi

cjelovitoga razumijevanja

- uočava strukturu književnoga teksta

-opisuje različite okolnosti, tj. namjeru autora koji usmjerava pažnju čitatelja

na specifičnosti u književnome tekstu

- opisuje figurativni jezik pjesništva

 

Učenik uz povremenu pomoć tumači tekst

ČJIK OŠ B.8.2. Učenik interpretira

književni tekst na

temelju vlastitoga

čitateljskog

iskustva i

konteksta

te kritički vrednuje

prosuđuje različite osobine likova kroz govor lika, njegovo

razmišljanje, emocionalne i psihičke reakcije, moralne stavove i

njihov međusobni odnos

- procjenjuje etičku i estetsku i razinu književnoga teksta

- uspoređuje problematiku književnoga teksta s vlastitim iskustvom- donosi zaključke o književnome tekstu i potkrepljuje ih dokazima

- tumači vlastita stajališta o književnome tekstu

- prosuđuje književne i neknjiževne tekstove i

 

Učenik uz povremenu pomoć interpretira tekst

ČJIK OŠ B.8.3. Učenik prosuđuje

utjecaj medijskih

tekstova sa

svrhom

komercijalizacije i

oblikovanja

stavova

 

objašnjava snagu medijskih poruka kojima je svakodnevno okružen i njihov

utjecaj na vlastiti doživljaj stvarnosti i oblikovanje vlastitih stavova

 

 

Učenik uz povremenu pomoć objašnjava medijske tekstove i njihove poruke

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.

Preporučene vrste tekstova: pripovijetka, pjesma, igrokaz, roman, strip i neknjiževni tekstovi

-           češki igrani i dokumentarni filmovi

- dječji časopis “Dětský koutek”, časopis “Jednota”

- edukativni i popularno - znanstveni sadržaji na češkim internetskim stranicama

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.

 

DOMENA C: KULTURA

ČJIK OŠ C.8.1. Učenik kritički povezuje informacije o češkoj kulturi, kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i drugim kulturama u novim kontekstima

-obilježava posebne datume, dane - češke blagdane i praznike kao dio vlastite kulture i uspoređuje ih s važnim datumima drugih kultura
- u različitim multimodalnim izvorima pronalazi i obrazlaže informacije o Republici Češkoj, češkoj kulturi i kulturnoj baštini; o prirodno – geografskim i društveno – gospodarskim obilježjima, o važnim događajima i osobama češke moderne povijesti (20.st.), o reprezentativnim djelima i osobama češke likovne i glazbene umjetnosti
-izvodi zaključke i prilagođava informacije različitim kontekstima
-opisuje, navodi i razumije uzroke i posljedice doseljavanja Čeha u Hrvatsku te povezuje te informacije s vlastitom obiteljskom poviješću
-razvija samopouzdanje i kritičko mišljenje pri korištenju jezičnih djelatnosti češkog jezika te otvoreno prihvaća prilike za korištenje češkog jezika izvan nastave i za upoznavanje s češkom kulturom u autentičnom okruženju

 

Učenik uz povremenu pomoć povezuje nove informacije o Republici Češkoj, češkoj kulturi, kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i drugim kulturama te primjenjuje informacija u poznatome kontekstu.

ČJIK OŠ C.8.2. Učenik razvija i koristi tehnike kreativnog izražavanja na češkom jeziku

-aktivno sudjeluje u zajedničkoj izvedbi (predstavi, priredbi), usklađuje vlastitu izvedbu s izvedbama drugih, obogaćuje izvođenje i vrednuje izvedbu
-pjevanjem izvodi autorske i tradicijske češke pjesme
-izvodi jednostavnije oblike plesnih struktura čeških narodnih i modernih plesova s pjevanjem i oblikuje nove plesne strukture samostalno ili u skupini
-predstavlja vlastitu izvedbu u razredu i/ili izvan njega
-likovno se izražava u različitim likovnim tehnikama i/ili novomedijskom tehnologijom (digitalni fotoaparat, pametni telefon i sl. te programi za obradu fotografija i programi za montažu i obradu videa)

 

Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.

Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz

domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.

Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.

Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.

Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.

Srednja škola Češki jezik i kultura - 105 sati godišnje

Srednja škola Češki jezik i kultura 1. razred –105 sati godišnje

DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI

ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI

RAZRADA ISHODA

odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda

ČJIK SŠ A.1.1.

Učenik razumije dugi tekst  i reproducira dugi i jednostavan tekst.

- analizira glavnu poruku teksta i izdvaja ključne informacije

- razlikuje bitne od nebitnih informacija

- planira, oblikuje i govori tekstove srednje dužine o poznatim temama

- opisuje, prepričava i izvještava o sadržajima povezanima s poznatim temama

- iznosi kratke i uvježbane prezentacije o poznatim temama te jednostavno objašnjava svoje mišljenje

 

- samostalno produktivno upotrebljava uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju novih, neuvježbanih iskaza

 

 

Učenik prepoznaje glavnu poruku, ključne informacije i primjenjuje ih uz povremenu pomoć.

Učenik uz povremenu pomoć govori dug i jednostavan tekst uz manje pogreške.  

 

ČJIK SŠ A.1.2.

Učenik sudjeluje u dužemu planiranom i jednostavnom neplaniranom razgovoru poznate tematike.

- razmjenjuje informacije  i sudjeluje u dugim  razgovorima o poznatim temama

- samostalno produktivno upotrebljava uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju novih, neuvježbanih iskaza

-prilagođava naglasak i intonaciju različitim komunikacijskim situacijama

- razlikuje književni i neknjiževni oblik

 

Učenik sudjeluje u različitim oblicima dužeg razgovora uz povremenu pomoć.

ČJIK SŠ A.1.3.

Učenik piše dug tekst koristeći se jezičnim strukturama srednje razine složenosti.

- primjenjuje pravila pisanja jednostavnih tekstnih vrsta: kratki opisi događaja i osobnih iskustava

- prenosi informacije iz poznatih tekstova

- upotrebljava neformalni stil pisanja tekstova

- upotrebljava jednostavna vezna sredstva za povezivanje rečenica unutar teksta

- samostalno produktivno upotrebljava uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju novih, neuvježbanih iskaza

- pravilno piše većinu poznatih riječi i djelomično točno upotrebljava interpunkcijske znakove

 

Učenik uz povremenu pomoć piše dug i  srednje složen tekst tekst uz manje pogreške.

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Preporučene teme: ovo sam ja, moj svijet, moji školski dani, posebni dani i datumi, umjetnost, priroda i ekologija, sport, glazba, identitet, digitalno građanstvo, putovanja, aktualne društvene teme

Preporučeni jezični sadržaji:

Funkcije: provjeravanje razumijevanja, izražavanje mišljenja, ideja i stavova, izražavanje (ne)slaganja, objašnjavanje i obrazloženje, izricanje pretpostavki, opisivanje nada i planova, oblikovanje i iznošenje argumenata, sustavno izlaganje, izražavanje apstraktnih ideja, sudjelovanje u diskusiji

Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred, a usklađuju se sa željama i potrebama učenika ovisno o njihovim obrazovnim aspiracijama i/ili profesionalnim putovima.

Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na uravnoteženome odnosu svih četiriju jezičnih vještina u komunikacijskome kontekstu. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja, prilagođeno razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika. Kod učenika se potiče višejezičnost.

Neke preporučene aktivnosti: opisivanje predmeta i slika, razne igre, jednostavni dijalozi s uvježbanim jezičnim sredstvima koji predočuju stvarne komunikacijske situacije, projekti zadatci (plakat), predstava, dramatizacija/skeč, izrada prezentacija, letka ili brošure. U skladu s prethodno stečenim znanjem, uključiti usporedbe češkog i hrvatskog jezika ili drugih jezika koje učenici uče.

DOMENA B:ČAROLIJA PISANE RIJEČI

ČJIK SŠ B.1.1. Učenik izražava svoje mišljenje i obrazlaže svoj stav o tekstu

-          izražava dojam o književnom tekstu (emocionalni, spoznajni, estetski)

-          iskazuje svoje mišljenje o onome o čemu tekst govori

-          obrazlaže razumijevanje teksta

-          iznosi svoj kritički stav o tekstu na temelju čitateljskog iskustva, znanja o svijetu i književnosti

 

 

Učenik uz povremenu pomoć izražava svoje mišljenje i stav

ČJIK SŠ B.1.2. Učenik interpretira književni tekst te se stvaralački izražava prema vlastitom interesu

-          Učenik razgovara o različitim interpretacijama teksta

-          Objašnjava razliku između fiktivnog i stvarnog svijeta

-          Primjenjuje osnovne književno-teorijske pojmove relevantne za interpretaciju teksta

-          Uspoređuje različite interpretacije teksta

- samostalno priprema i oblikuje vlastite radove u kojima dolazi do izražaja kreativnost, originalnost i stvaralačko mišljenje

 

 

Učenik uz pomoć učitelja interpretira tekst i oblikuje vlastite radove

ČJIK SŠ B.1.3. Učenik čita s razumijevanjem različite tipove tekstova i iz različitih izvora

-čita opisne i pripovjedne tekstove prema osobnom i profesionalnom interesu

- izdvaja informacije, razlikuje podatke po važnosti, objašnjava značenja,

izražajno čita naglas primjenjujući pravilan naglasak i pravogovor

- utvrđuje ključne podatke

 

Učenik opisuje osnovna obilježja tekstova i izdvaja informacije te odabire relevantne informacije iz različitih izvora

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Odabir pisanih tekstova i drugih medija temelji se na osobnom i profesionalnom interesu učenika.

Preporučene vrste tekstova: pjesme (tradicionalne i suvremene), strip, obrazac s osobnim podatcima (npr. CV), dijaloški tekst, članci/tekstovi iz časopisa za mlade i manjinskog časopisa na češkom jeziku, književni tekstovi primjereni za mlade, razni oblici prilagođenih ili autentičnih narativnih i znanstvenih tekstova primjerenih uzrastu, iskustvu i jezičnom izričaju učenika (npr. informativni tekstovi poput obavijesti, poruka, uputa, intervjua, izlaganja, izvještavanja, biografskih prikaza, vijesti, vođeni/slobodni sastavak

Neke preporučene aktivnosti: dopunjavanje tekstova, recitiranje, gluma, razne igre, pisanje novog kraja priče ili dijela teksta koji nedostaje, rekonstruiranje redoslijeda teksta na temelju prepoznavanja vremenskih i uzročno - posljedičnih veza

 

Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.

 

DOMENA C: KULTURA

ČJIK SŠ C.1.1. Učenik raspravlja o informacijama o češkoj kulturi, kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i drugim kulturama

-proširuje raspon informacija o Republici Češkoj, češkoj kulturi i kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj
-utvrđuje sličnosti i razlike među hrvatskom kulturom, češkom kulturom i kulturom češke nacionalne manjine u Hrvatskoj
- istražuje i opisuje obilježja suvremene Republike Češke, informira se o aktualnim događanjima i važnim pojedincima
-opisuje položaj češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i zanima se o doprinosu pojedinaca Čeha ili Hrvata češkog porijekla hrvatskoj kulturi i znanosti
-razvija samopouzdanje pri korištenju jezičnih djelatnosti češkog jezika te se sa zanimanjem izravno susreće s češkom kulturom u autentičnom okruženju

 

Učenik uz povremenu pomoć obrazlaže sličnosti i razlike između češke kulture, kulture češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i hrvatskom kulturom te tumači zaključke o svim ovim kulturama i vlastitoj kulturi.

ČJIK SŠ C.1.2. Učenik izabire različite tehnike kreativnog izražavanja na češkom jeziku

-ostvaruje različite glazbeno, dramsko – scenske i plesne aktivnosti u skladu s vlastitim interesima i sklonostima samostalno ili u skupini
-u skladu s interesima javno nastupa u razredu, školi ili izvan nje

Učenik u skladu s vlastitim interesima i sklonostima te uz učiteljev poticaj izabire različite tehnike kreativnog izražavanja i ostvaruje različite glazbeno, dramsko - scenske i plesne aktivnosti te samostalno/skupini javno nastupa u školi ili izvan nje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz

domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.

 

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.

Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.

 

Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.

Srednja škola Češki jezik i kultura 2. razred – 105  sati godišnje

DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI

ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI

RAZRADA ISHODA

odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda

ČJIK SŠ A.2.1.

Učenik razumije dug i srednje složen tekst  e govori dug tekst srednje razine složenosti.

- iznosi mišljenje ili stav i objašnjava ih na jednostavan, organiziran i smislen način

- prezentira jednostavnu, poznatu temu

- razumljivo izgovara riječi i ispravno intonira rečenice

- samostalno produktivno upotrebljava uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju novih, neuvježbanih iskaza

- razlikuje književni i neknjiževni oblik

 

Učenik prepoznaje glavnu poruku, analizira neke ključne informacije i primjenjuje ih uz povremenu pomoć.

Učenik uz povremenu pomoć govori dug i srednje složen tekst uz manje pogreške.

ČJIK SŠ A.2.2.

Učenik sudjeluje u različitim oblicima dugog i srednje složenog razgovora

- razmjenjuje informacije u srednje dugim i srednje složenim razgovorima

- sporazumijeva se u spontanim svakodnevnim govornim situacijama

-odgovara na pitanja i postavlja pitanja

 

 

Učenik sudjeluje u različitim oblicima dugog i srednje složenog razgovora uz povremenu pomoć.

ČJIK SŠ A.2.3.

Učenik piše srednje dug i srednje složen tekst.

- planira sadržaj teksta, uređuje i organizira tekst

- samostalno produktivno upotrebljava uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju novih, neuvježbanih iskaza

- pravilno piše poznate riječi, uglavnom točno piše interpunkcijske znakove

 

 

Učenik uz povremenu pomoć piše dug i srednje složen tekst uz manje pogreške.

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Preporučene teme: moj svijet, kultura, film, mediji, slobodno vrijeme, mladi, obrazovanje, planovi za budućnost, putovanja, interesi, aktualne društvene teme, posebni dani i datumi

Preporučeni jezični sadržaji:

Funkcije: prepričavanje, izražavanje vjerojatnosti, razvijanje argumentacije, potkrepljivanje mišljenja dokazima, postavljanje potpitanja radi boljeg razumijevanja, objašnjavanje i obrazloženje, izricanje pretpostavki, sustavno izlaganje, sudjelovanje u diskusiji

Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred, a usklađuju se sa željama i potrebama učenika ovisno o njihovim obrazovnim aspiracijama i/ili profesionalnim putovima.

Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na uravnoteženome odnosu svih četiriju jezičnih vještina u komunikacijskome kontekstu. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja, prilagođeno razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika. Kod učenika se potiče višejezičnost.

Neke preporučene aktivnosti: opisivanje predmeta i slika, razne igre, jednostavni dijalozi s uvježbanim jezičnim sredstvima koji predočuju stvarne komunikacijske situacije, projekti zadatci (plakat), predstava, dramatizacija/skeč, izrada prezentacija, letka ili brošure. U skladu s prethodno stečenim znanjem, uključiti usporedbe češkog i hrvatskog jezika ili drugih jezika koje učenici uče.

 

DOMENA B:ČAROLIJA PISANE RIJEČI

ČJIK SŠ B.2.1. Učenik izražava svoje mišljenje i obrazlaže svoj stav o tekstu

izražava dojam o književnom tekstu (emocionalni, spoznajni, estetski)

-          iskazuje svoje mišljenje o onome o čemu tekst govori

-          obrazlaže razumijevanje teksta

-          argumentira svoj kritički stav o tekstu na temelju čitateljskog iskustva, znanja o svijetu i književnosti

 

Učenik uz povremenu pomoć iznosi svoj stav i obrazlaže ga

ČJIK SŠ B.2.2. Učenik interpretira književni tekst te se stvaralački izražava prema vlastitom interesu

 Učenik razgovara o različitim interpretacijama teksta

-          Objašnjava razliku između fiktivnog i stvarnog svijeta

-          Primjenjuje osnovne književno-teorijske pojmove relevantne za interpretaciju teksta

-          Uspoređuje različite interpretacije teksta

- samostalno priprema i oblikuje vlastite radove u kojima dolazi do izražaja kreativnost, originalnost i stvaralačko mišljenje

 

Učenik uz pomoć interpretira tekst i priprema vlastite radove

ČJIK SŠ B.2.3. Učenik čita s razumijevanjem različite tipove tekstova i iz različitih izvora

-čita tekstove prema osobnom i profesionalnom interesu

- izdvaja informacije, razlikuje i analizira podatke po važnosti, objašnjava značenja,

izražajno čita naglas primjenjujući pravilan naglasak i pravogovor

- utvrđuje ključne podatke

- sažima podatke u tekstu

- povezuje informacije u tekstu s vlastitim iskustvom

- prepoznaje značenje riječi iz konteksta

 

Učenik opisuje osnovna obilježja tekstova i izdvaja informacije te odabire relevantne informacije iz različitih izvora

 

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.

 

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.

Odabir pisanih tekstova i drugih medija temelji se na osobnom i profesionalnom interesu učenika. Preporučene vrste tekstova: pjesme (tradicionalne i suvremene), strip, obrazac s osobnim podatcima (npr. CV), dijaloški tekst, članci/tekstovi iz časopisa za mlade i manjinskog časopisa na češkom jeziku, književni tekstovi primjereni za mlade, razni oblici prilagođenih ili autentičnih narativnih i znanstvenih tekstova primjerenih uzrastu, iskustvu i jezičnom izričaju učenika (npr. informativni tekstovi poput obavijesti, poruka, uputa, intervjua, izlaganja, izvještavanja, biografskih prikaza, vijesti, vođeni/slobodni sastavak

 

Neke preporučene aktivnosti: dopunjavanje tekstova, recitiranje, gluma, razne igre, pisanje novog kraja priče ili dijela teksta koji nedostaje, rekonstruiranje redoslijeda teksta na temelju prepoznavanja vremenskih i uzročno - posljedičnih veza

DOMENA C: KULTURA

ČJIK SŠ C.2.1. Učenik istražuje o češkoj kulturi, kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i drugim kulturama

-otkriva nova saznanja o Republici Češkoj, češkoj kulturi i kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj u školskom i izvanškolskom okružju
-analizira sličnosti i razlike među vlastitom kulturom, češkom kulturom i kulturom češke nacionalne manjine u Hrvatskoj
-informira se o aktualnostima u češkoj nacionalnoj manjini u Hrvatskoj (emisije na televiziji, radio emisije, češki manjinski tisak i sl.)

-razvija samopouzdanje pri korištenju jezičnih djelatnosti češkog jezika argumentirajući vlastite stavove te se sa zanimanjem izravno susreće s češkom kulturom u autentičnom okruženju

 

Učenik uz povremenu pomoć istražuje o češkoj kulturi, kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj u različtim kontekstima te opisuje sličnosti i razlike među tima kulturama i vlastitom.

ČJIK SŠ C.2.2. Učenik povezuje i koristi se različitim tehnikama kreativnog izražavanja na češkom jeziku

-ostvaruje različite glazbeno, dramsko – scenske i plesne aktivnosti u skladu s vlastitim interesima i sklonostima samostalno ili u skupini
-u skladu s interesima javno nastupa u razredu, školi ili izvan nje

Učenik u skladu s vlastitim interesima i sklonostima te uz učiteljev poticaj povezuje i koristi različite tehnike kreativnog izražavanja i ostvaruje različite glazbeno, dramsko - scenske i plesne aktivnosti te samostalno/skupini javno nastupa u školi ili izvan nje.

Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz

domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.

Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.

 

Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.

 

Srednja škola Češki jezik i kultura 3. razred – 105 sati godišnje

DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI

ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI

RAZRADA ISHODA

odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda

ČJIK SŠ A.3.1.

Učenik razumije dug i složen tekst te govori dug tekst srednje razine složenosti.

- pokazuje razumijevanje teksta opće tematike

- pokazuje razumijevanje složenijih leksičkih struktura

- analizira glavnu poruku, ključne i specifične informacije i implicitne poruke u tekstu

- razlikuje bitnu od nebitne informacije- govori duge i složene tekstove

- detaljno opisuje, prepričava, izvještava i uspoređuje sadržaje te iznosi mišljenje ili stav o njima

- jasno prezentira poznatu temu

 

Učenik prepoznaje glavnu poruku, analizira neke ključne informacije i primjenjuje ih uz povremenu pomoć.

Učenik uz povremenu pomoć govori dug i srednje tekst uz manje pogreške.

ČJIK SŠ A.3.2.

Učenik sudjeluje u dužem neplaniranom razgovoru i dugom planiranom razgovoru.

- sporazumijeva se u spontanim svakodnevnim govornim situacijama

- započinje, prati, održava i završava razgovor

- prosuđuje stupanj formalnosti i prilagođava ga kontekstu

 

 

Učenik sudjeluje u različitim oblicima dugog i složenog razgovora uz povremenu pomoć.

ČJIK SŠ A.3.3.

Učenik piše dug tekst koristeći se složenim jezičnim strukturama.

- primjenjuje pravila pisanja jednostavnih i složenih  ekstnih vrsta (sastavak, sažetak jednostavnoga teksta o poznatim temama, osobno pismo)

- prenosi informacije iz njemu bliskih i poznatih izvora

- razvija temu, opisuje stvarne i zamišljene događaje, osobna iskustva, izražava osobna i tuđa mišljenja

 

-povezuje više odlomaka u tekst, uređuje i organizira tekst

- samostalno produktivno upotrebljava uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju novih, neuvježbanih iskaza

 

Učenik uz povremenu pomoć piše dug i složen tekst uz manje pogreške.

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Preporučene teme: moj svijet, zdrav život, različiti životni stilovi, znanost i tehnologija, volontiranje, aktivizam, aktualne društvene teme,

posebni dani i datumi

Preporučeni jezični sadržaji:

Funkcije: izražavanje hipotetskih situacija, izražavanje mišljenja, opisivanje vremenskih i prostornih logičkih odnosa, objašnjavanje i obrazloženje, sustavno izlaganje, sudjelovanje u diskusiji

Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred, a usklađuju se sa željama i potrebama učenika ovisno o njihovim obrazovnim aspiracijama i/ili profesionalnim putovima.

Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na uravnoteženome odnosu svih četiriju jezičnih vještina u komunikacijskome kontekstu. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja, prilagođeno razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika. Kod učenika se potiče višejezičnost.

Neke preporučene aktivnosti: opisivanje predmeta i slika, razne igre, jednostavni dijalozi s uvježbanim jezičnim sredstvima koji predočuju stvarne komunikacijske situacije, projektni zadatci (plakat), predstava, dramatizacija/skeč, izrada prezentacija, letka ili brošure. U skladu s prethodno stečenim znanjem, uključiti usporedbe češkog i hrvatskog jezika ili drugih jezika koje učenici uče.

 

DOMENA B:ČAROLIJA PISANE RIJEČI

ČJIK SŠ B.3.1. Učenik izražava svoje mišljenje i obrazlaže svoj stav o tekstu

-izražava dojam o književnom tekstu (emocionalni, spoznajni, estetski)

-          iskazuje svoje mišljenje o onome o čemu tekst govori

-          obrazlaže razumijevanje teksta

-          argumentira svoj kritički stav o tekstu na temelju čitateljskog iskustva, znanja o svijetu i književnosti

 

Učenik uz povremenu pomoć izražava svoj stav

ČJIK SŠ B.3.2. Učenik interpretira književni tekst te se stvaralački izražava prema vlastitom interesu

 Učenik razgovara i obrazlaže  različite interpretacije teksta

-          - objašnjava i argumentira razliku između fiktivnog i stvarnog svijeta

-          primjenjuje osnovne književno-teorijske pojmove relevantne za interpretaciju teksta

-          uspoređuje različite interpretacije teksta

- samostalno priprema i oblikuje vlastite radove u kojima dolazi do izražaja kreativnost, originalnost i stvaralačko mišljenje

 

 

Učenik uz pomoć interpretira tekst i priprema vlastite radove

ČJIK SŠ B.3.3. Učenik čita s razumijevanjem različite tipove tekstova i iz različitih izvora

-čita tekstove prema osobnom i profesionalnom interesu

- izdvaja informacije, razlikuje i analizira podatke po važnosti, objašnjava značenja,

izražajno čita naglas primjenjujući pravilan naglasak i pravogovor

- utvrđuje ključne podatke

- izdvaja i tumači ideje, razlikuje činjenice od stavova

- sažima podatke u tekstu

- povezuje informacije u tekstu s vlastitim iskustvom

- prepoznaje značenje riječi iz konteksta

 

Učenik uz povremenu pomoć odabire relevantne informacije, uspoređuje ih i povezuje s vlastitim iskustvom

Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda

Odabir pisanih tekstova i drugih medija temelji se na osobnom i profesionalnom interesu učenika. Preporučene vrste tekstova: pjesme (tradicionalne i suvremene), strip, obrazac s osobnim podatcima (npr. CV), dijaloški tekst, članci/tekstovi iz časopisa za mlade i manjinskog časopisa na češkom jeziku, književni tekstovi primjereni za mlade, razni oblici prilagođenih ili autentičnih narativnih i znanstvenih tekstova primjerenih uzrastu, iskustvu i jezičnom izričaju učenika (npr. informativni tekstovi poput obavijesti, poruka, uputa, intervjua, izlaganja, izvještavanja, biografskih prikaza, vijesti, vođeni/slobodni sastavak

Neke preporučene aktivnosti: dopunjavanje tekstova, recitiranje, gluma, razne igre, pisanje novog kraja priče ili dijela teksta koji nedostaje, rekonstruiranje redoslijeda teksta na temelju prepoznavanja vremenskih i uzročno - posljedičnih veza

 

Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.

DOMENA C: KULTURA

ČJIK SŠ C.3.1. Učenik integrira različite informacije o Republici Češkoj i različite elemente češke kulture, kulture češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i stvara cjelovitu sliku vlastite i drugih kultura

-objašnjava složenost vlastite, češke i drugih kultura analizirajući njihove sastavne dijelove
-poopćava vlastite ideje o vlastitoj, češkoj i drugim kulturama i objašnjava ih integrirajući različite kulturne elemente

-pronalazi i prezentira informacije o aktualnim događanjima i važnim pojedincima u Republici Češkoj i češkoj nacionalnoj manjini u Hrvatskoj
-postiže samopouzdanje pri korištenju jezičnih djelatnosti češkog jezika te se sa zanimanjem izravno susreće s češkom kulturom u autentičnom okruženju izražavajući svoje stavove, osjećaje i mišljenja

 

 

Učenik uz povremenu pomoć integrira različite informacije o Republici Češkoj i različite elemente češke kulture, kulture češke nacionalne manjine u Hrvatskoj u cjelovitu sliku te objašnjava

sličnosti i različitosti među njima, vlastitom kulturom i drugim kulturama.

ČJIK SŠ C.3.2. Učenik koristi i prilagođava različite tehnike kreativnog izražavanja na češkom jeziku i kritički ih prosuđuje

-ostvaruje različite glazbeno, dramsko – scenske i plesne aktivnosti u skladu s vlastitim interesima i sklonostima samostalno ili u skupini
-u skladu s interesima javno nastupa u razredu, školi ili izvan nje

Učenik u skladu s vlastitim interesima i sklonostima te uz učiteljev poticaj koristi i prilagođava različite tehnike kreativnog izražavanja i ostvaraje različite glazbeno, dramsko - scenske i plesne aktivnosti te samostalno/skupini javno nastupa u školi ili izvan nje.

Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz

domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.

 

Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda

 

Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.

Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.

 

Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.

 

Srednja škola Češki jezik i kultura 4. razred –  105  sati godišnje

DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI

ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI

RAZRADA ISHODA

odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda

ČJIK SŠ A.4.1.

Učenik   razumije i reproducira duge i složene govorne tekstove.

- planira, oblikuje i govori duge i složene tekstove

- opisuje, objašnjava, prepričava i iznosi zaključke na strukturiran i jasan način

- izražava osobno mišljenje i kritički razmatra sadržaj iz različitih izvora

- jasno i strukturirano prezentira poznatu temu

- razumljivo izgovara riječi i ispravno intonira rečenice