Na temelju članka 27. stavka 9. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi („Narodne novine“, broj: 87/08, 86/09, 92/10, 105/10-ispravak, 90/11, 16/12, 86/12, 94/13, 152/14, 7/17 i 68/18) ministrica znanosti i obrazovanja donosi
ODLUKU O DONOŠENJU KURIKULUMA ZA NASTAVNI PREDMET ČEŠKI JEZIK I KULTURA U OSNOVNIM I SREDNJIM ŠKOLAMA (MODEL C) U REPUBLICI HRVATSKOJ
I.
Ovom Odlukom donosi se kurikulum za nastavni predmet Češki jezik i kultura za osnovne škole i srednje škole u Republici Hrvatskoj.
II.
Sastavni dio ove Odluke je kurikulum nastavnog predmeta Češki jezik i kultura.
III.
Ova Odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“, a primjenjuje se za učenike 1. i 5. razreda osnovne škole i 1. razreda srednjih škola od školske godine 2019./2020., za učenike 2., 3., 6. i 7. razreda osnovne škole, 2. i 3. razreda srednjih škola od školske godine 2020./2021., a za učenike 4. i 8. razreda osnovne škole i 4. razreda srednjih škola od školske godine 2021./2022.
KLASA:602-01/19-01/00026
URBROJ:533-06-19-0056
Zagreb,
MINISTRICA
prof. dr. sc. Blaženka Divjak
NACIONALNI KURIKULUM NASTAVNOG PREDMETA ČEŠKI JEZIK I KULTURA U OSNOVNIM I SREDNJIM ŠKOLAMA REPUBLIKE HRVATSKE (MODEL C)
Kurikulum je usklađen s Koordiniranim metodološkim pristupom izradi kurikularnih dokumenata od 6. studenog 2018.
12. srpnja 2019.
A.OPIS PREDMETA
Česi u Hrvatskoj su jedna od 22 ustavom priznate nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj. Prema posljednjem popisu stanovništva iz 2011. godine u Hrvatskoj živi 9.641 deklariranih Čeha, od čega najviše u Bjelovarsko - bilogorskoj županiji, administrativno i kulturno središte Čeha Hrvatske je grad Daruvar. Općina Končanica je jedina administrativna jedinica u Hrvatskoj u kojoj Česi čine većinsko stanovništvo. Češke besede su osnovne građanske udruge u kojima Česi u Hrvatskoj njeguju svoj jezik i kulturu.
Pravo za odgoj i obrazovanje na svom jeziku i pismu pripadnici nacionalnih manjina ostvaruju u skladu s Ustavom Republike Hrvatske, Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina te Zakonom o odgoju i obrazovanju na jeziku i pismu nacionalnih manjina. Pripadnici nacionalnih manjina svoje ustavno pravo na odgoj i obrazovanje ostvaruju trima osnovnim modelima (A, B i/ili C model) i posebnim oblicima školovanja.
Kurikulum predmeta Češki jezik i kultura po Modelu C namijenjen je djeci pripadnicima češke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj, djeci koja imaju češko porijeklo, a nastava je istovremeno otvorena i za ostalu djecu koja žele učiti češki jezik i upoznati češku kulturu. Predmet Češki jezik i kultura po Modelu C poučava se i uči u okviru Jezično – komunikacijskog područja kao jezik češke nacionalne manjine na svim odgojno – obrazovnim razinama i ciklusima. Predmet je i u izravnoj vezi s Društveno - humanističkim i Umjetničkim područjem. Svaki odgojno - obrazovni ciklus uvažava razvojne faze učenika te s individualnim pristupom svim učenicima nadovezuje se na prethodno stečena znanja i vještine. Češki jezik i kultura kao manjinski jezik po Modelu C, ne ubraja se u izbornu nastavu te mu se pristupa kao drugom materinskom jeziku. Odabirom manjinskog materinskog jezika učeniku se ne smanjuje broj izbornih predmeta koje može pohađati.
Poučavanje jezika pa tako i drugog materinskog, od temeljnog je značaja za osobni razvoj i socijalizaciju učenika. Po značaju i učincima ono prelazi okvire znanja sadržaja samog predmeta. Omogućuje učenicima osobno izražavanje i razvoj pojedinca (kognitivni i socijalno - emotivni), djelotvornu komunikaciju s drugima u različitim životnim situacijama te sudjelovanje učenika u brojnim aktivnostima vezanim uz kulturu i tradiciju češke nacionalne manjine u Hrvatskoj. Jezik također odražava identitet naroda koji njime govori i ključni je medij kojim se prenosi i njeguje njegovo kulturno i povijesno naslijeđe. Učenje češkog jezika kao istovremeno učenje češke kulture značajna je odrednica koncepta učenja jezika nacionalnih manjina u Modelu C. Osim stjecanja jezično – govornih kompetencija (unutar kojih se razvijaju sve temeljne kompetencije što ih promiče kurikulum, a uključuju oblike mišljenja i rada, sposobnost korištenja alatima i strategijama učenja te osobnu, socijalnu i međukulturnu kompetenciju), učenje češkog jezika i kulture uključuje i stjecanje znanja o Republici Češkoj i njezinoj kulturi u širem smislu; o češkoj književnosti, češkoj povijesnoj, kulturnoj i prirodnoj baštini, svakodnevnom životu češkog suvremenog društva te njegovanje tradicija i običaja češke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj. Ovakvo kompleksno i integrirano učenje i poučavanje češkog jezika i kulture pridonosi boljem shvaćanju života češke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj i života u Republici Češkoj te razvoju osjećaja osobne pripadnosti češkoj kulturi. Sve zajedno pridonosi očuvanju jezičnog i kulturnog identiteta, tradicije i običaja češke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj.
Kurikulum predmeta Češki jezik i kultura po Modelu C integrirani je kurikulum koji povezuje opće i posebne sadržaje i ciljeve, usmjeren je na postignuća učenika u svim područjima: kognitivnom, afektivnom i psihomotornom, polazi od njihova iskustva i kulturnog konteksta, jezične i kulturne posebnosti i time potiče iskustveno i situacijsko učenje, uvažava složenost znanja i umijeća, njihovu primjenu u različitim okolnostima, problemima i situacijama, višejezičnost i multikulturalnost.
Kurikulum također polazi od činjenice da je struktura učenika u razredima ili odgojno - obrazovnim skupinama vrlo heterogena, da je čine učenici različitog predznanja, različite dobi, različite kulturne sredine i različitih interesa i obrazovnih potreba. Zbog toga su odgojno - obrazovni ishodi dovoljno široko koncipirani da se mogu prilagoditi danoj situaciji, odnosno svakom učeniku individualno, a vrednovanje ishoda provodi se uvijek u skladu s brojem godina učenja češkog jezika i kulture.
Učenici Češkog jezika i kulture po Modelu C temeljno se obrazuju na hrvatskom jeziku, a učenik spoznaje i vještine stečene u predmetima priroda i društvo, povijest, geografija, likovna i glazbena kultura i umjetnost nadograđuje u predmetu češki jezik i kultura po modelu C.
Predmet Češki jezik i kultura po Modelu C vrlo je kompleksnog karaktera, a zbog preglednosti podijeljen je u tri domene/makrokoncepta: Govorimo češki, Čarolija pisane riječi i Kultura. Ove domene/makrokoncepti se u procesu učenja i poučavanja uzajamno isprepliću.
Kratka oznaka predmeta Češki jezik i književnost je ČJIK.
B. ODGOJNO - OBRAZOVNI CILJEVI UČENJA I POUČAVANJA ČEŠKOG JEZIKA I KULTURE (MODEL C)
Jezik je sredstvo izražavanja i komuniciranja. Ovladanost jezikom temelj je za učenje tijekom cijeloga života.
Učenik:
●uspješno koristi češki jezik u govoru i pismu u različitim komunikacijskim i životnim situacijama, putem različitih medija i u različite svrhe,
●razvio je čitalačku pismenost, čitalačku kulturu i čitalačku naviku na tekstovima različitih sadržaja i vrsta,
●prepoznaje češku povijesnu i kulturnu baštinu te geografska obilježja Republike Češke kao jednu od odrednica vlastitog osobnog i nacionalnog identiteta,
●usvojio je znanja o osnovnim obilježjima češke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj i suvremenog češkog društva u usporedbi s drugim jezicima i kulturama i to s razumijevanjem, uvažavanjem i poštivanjem drugih i drugačijih uz osjećaj pripadnosti češkoj nacionalnoj manjini u Republici Hrvatskoj,
●osposobljen je za ulogu aktivnog i odgovornog građanina koji svojom aktivnošću u kulturnim programima, priredbama i manifestacijama češke nacionalne manjine u Hrvatskoj doprinosi njenom očuvanju te očuvanju češke kulture i tradicije u budućnosti, a ujedno ima razvijenu potrebu za cjeloživotno učenje.
C. DOMENE / KONCEPTI U ORGANIZACIJI PREDMETNOG KURIKULUMA
Predmet Češki jezik i kultura po Modelu C uči se i poučava u tri međusobno povezane domene:
1.Govorimo češki - Mluvíme česky
2.Čarolija pisane riječi - Kouzlo psaného slova
3.Kultura
Domene su utemeljene na primarnoj ljudskoj potrebi za komunikacijom s drugima u zajednici, na razvoju višestruke čitalačke pismenosti i društveno - kulturnoj svijesti. U svim se domenama razvija jezično - komunikacijska kompetencija te ovladavanje jezičnim vještinama slušanja, govorenja, čitanja, pisanja i prevođenja te njihova međudjelovanja uz stalni razvoj aktivnog rječnika. Domene su ujedno i u izravnoj vezi s ciljevima Društveno - humanističkog i Umjetničkog područja. Svaka od ovih domena u svojem nazivu izražava osnovnu ideju i cilj učenja i poučavanja češkog jezika i kulture; važnost aktivne uporabe češkog jezika u komunikaciji s drugima, važnost otkrivanja stvaralačke i umjetničke uloge jezika i njegova kulturnog značenja uz koju učenik otkriva radost i užitak čitanja te postaje svjestan doživljaja svijeta kroz estetsku vrijednost jezika uz razvitak kritičke pismenosti prema izgovorenom, napisanom i pročitanom izričaju te na kraju važnost kulture kao neodvojive kategorije naroda.
Ovladavajući jezikom, učenik stječe samopouzdanje i osjećaj vlastite vrijednosti, a raznovrsnim se načinima i metodama rada osobito potiče i razvija suradnja. Poučavanje i učenje predmeta Češki jezik i kultura podrazumijeva inzistiranje na poštivanju različitosti, ravnopravnoj podjeli zadataka i preuzimanju odgovornosti uz uvažavanje različitih stavova, vrijednosti i mišljenja te je usmjereno na razvijanje pozitivnog odnosa prema višejezičnosti i prema poštivanju kulturnih različitosti.
Tri međusobno povezane domene učenja i poučavanja Češkog jezika i kulture po modelu C daju učiteljima autonomiju da sami odabiru teme i podteme svakog područja (jezičnog, književnog i kulturnog) u skladu s uvjetima izvođenja nastave, a ponajprije u skladu s interesima učenika, što doprinosi pobuđivanju znatiželje i motivacije za usvajanje novih spoznaja, znanja i vještina.
Usvajanjem ovih domena razvijaju se i druge kompetencije potrebne u nizu drugih predmeta i međupredmetnim temama (Hrvatski jezik i književnost, strani jezici, Priroda i društvo, Povijest, Geografija, Likovna i Glazbena kultura i umjetnost, Građanski odgoj i obrazovanje, Učiti kako učiti, Uporaba komunikacijsko - informacijske tehnologije, Osobni i socijalni razvoj itd.).
Domena GOVORIMO ČEŠKI podrazumijeva razvoj komunikacijsko - funkcionalne pismenosti te obuhvaća jezik kao temeljno sredstvo komunikacije u svrhu ovladavanja recepcijskim i produkcijskim jezičnim djelatnostima i njihovim međudjelovanjem zbog razmjene informacija, ideja, stavova i vrijednosti.
U okviru ove domene oblikuju se i razvijaju jezične, sociolingvističke, pragmatičke i strategijske kompetencije. Učenici će steći kompetencije stvaralaštva i kreativnosti, bit će sposobni stvoriti tekstove različitih sadržaja na češkom jeziku u različite svrhe. Razmjenom ideja, mišljenja, osjećanja, tumačenja, planova, interpretacijom značenja te izravnom interakcijom s drugima u različitim kontekstima, medijima i komunikacijskim situacijama, učenici će razviti i socijalizacijske sposobnosti. Ovladavajući jezikom, učenik stječe samopouzdanje i osjećaj vlastite vrijednosti. Učenici stečena znanja i vještine primjenjuju u svakodnevnom životu te aktivno koriste češki jezik u govoru i pismu u interakciji s drugim govornicima češkog jezika. Učenici će ujedno razviti i potrebu cjeloživotnog učenja i usavršavanja češkog jezika.
Domena ČAROLIJA PISANE RIJEČI podrazumijeva razvoj čitalačke pismenosti, odnosno razumijevanje, tumačenje i vrednovanje tekstova čeških autora i autora češke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj. Čitanje je jedna od temeljnih jezičnih djelatnosti, a važno je osim u učenju materinskog i stranog jezika i u ostalim nastavnim predmetima te u svakodnevnom životu za dalje školovanje i djelovanje u zajednici i životu nacionalne manjine.
Učenici se čitanjem upoznaju s osnovnim književnim vrstama, uče upoznavati njihova specifična obilježja, produbljuju shvaćanje književnosti te iznose vlastita stajališta o pročitanom djelu. Uče razlikovati književnu fikciju od stvarnosti. Postupno stječu i razvijaju naviku čitanja i sposobnost recepcije, interpretacije i stvaranja književnog teksta.
Učenici dolaze do spoznaja i doživljaja koji mogu pozitivno utjecati na njihove stavove i životne vrijednosti.
Osim čitanja književnih djela koja služe umjetničkom doživljaju jezika, u nastavi je nužno koristiti i neknjiževne tekstove za razumijevanje riječi i shvaćanje poruke tj. sadržaja. Čitanje neknjiževnih tekstova pridonosi razumijevanju kulture čitanja i povezivanje nastave sa životnim potrebama.
Čitanjem se potiče maštovitost, radoznalost, razvija se način izražavanja, kritičko mišljenje, rješavanje problema, donošenje odluka teinformacijska, digitalna i medijska pismenost. Učenika se usmjerava i na samostalno prikupljanje informacija iz različitih izvora, rad s književnim izvorima i tekstovima različitog tipa. Bogaćenjem vlastitog rječnika stječe samopouzdanje u javnim nastupima. Razvija pozitivan odnos prema književnosti i drugim oblicima umjetnosti koji se temelje na umjetničkom tekstu.
Domena KULTURA podrazumijeva poimanje češke kulture u najširem smislu te obuhvaća usvajanje znanja o češkoj povijesnoj i kulturnoj baštini te o geografskim obilježjima Republike Češke. Ova domena integrira i teme medijske kulture te elemente umjetničkog područja i umjetničkog izražavanja; uvježbavanje i izvođenje čeških narodnih plesova, recitacija, pjesama i dramskih tekstova na češkom jeziku.
Učenici će se upoznati s velikanima i značajnim događajima češke opće povijesti, češke likovne i glazbene umjetnosti i osnovnim geografskim obilježjima Republike Češke što pridonosi razumijevanju i produbljivanju znanja, vrijednosti i stavova Društveno – humanističkog i Umjetničkog područja kurikuluma. Učenici istražuju češku opću povijest i povijest likovne i glazbene umjetnosti i geografska obilježja Republike Češke u različitim izvorima te razvijaju kritičko mišljenje, razumiju ljudsko djelovanje i iskustvo u prošlosti i suvremenosti, snalaze se u vremenu i prostoru. Učenici stečena znanja i vještine primjenjuju u svakodnevnom životu, rješavaju probleme i aktivno sudjeluju u kreiranju vlastite budućnosti, osposobljeni su za međuljudsku i međukulturnu suradnju njegujući socijalne vrednote. Učenici slobodno izražavaju svoje misli, osjećaje, iskustva, stavove i vrijednosti oblikovanjem ideja i komunikacijom putem umjetnosti, razvijaju maštu i oplemenjuju vlastiti emocionalni razvoj te stječu samopouzdanje.
Učenici razvijaju svijest o pripadanju i vlastitoj aktivnoj ulozi odgovornog građanina u društvu, lokalnoj i široj zajednici, a posebice u češkoj nacionalnoj manjini u Republici Hrvatskoj.
Domene u organizaciji Kurikuluma nastavnog predmeta Češki jezik i kultura po Modelu C – grafički prikaz
D. ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI, RAZRADA ISHODA I RAZINE USVOJENOSTI PO RAZREDIMA I DOMENAMA/KONCEPTIMA
Domene Govorimo češki, Čarolija pisane riječi i Kultura sastavni su dijelovi kurikuluma nastavnoga predmeta Češki jezik i kultura po Modelu C i čine jedinstvenu i nedjeljivu cjelinu čiji se odgojno-obrazovni ishodi međusobno prožimaju i nadopunjuju. U svakoj se domeni uz odgojno - obrazovne ishode navodi i razrada ishoda te razina usvojenosti tog ishoda “dobar” te sadržaji i preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda.
Odgojno – obrazovni ishodi sve tri domene Govorimo češki, Čarolija pisane riječi i Kultura ostvaruju se usporedno, na temelju istih jezičnih sadržaja.
Ishodi se postupno razvijaju po razredima i ciklusima. Kurikulumom predložena razrada ishoda nije iscrpna te je učitelj autonomno nadopunjuje sukladno sposobnostima, (pred)znanju, potrebama i interesima svojih učenika. Učitelj također autonomno određuje konkretne aktivnosti i sadržaje, materijale za učenje, metode poučavanja i učenja kojima će ostvariti ishode.
Razina usvojenosti odgojno-obrazovnog ishoda “dobar” ne predstavlja brojčano vrednovanje, već se njime određuje opseg i dubina znanja, stupanj razvijenosti vještina i usvojenosti stavova. Razina usvojenosti odgojno - obrazovnih ishoda “dobar” služi kao okvir za procjenu usvojenosti i razumijevanja dubine i širine pojedinoga ishoda na kraju razreda. Ostale razine usvojenosti odgojno - obrazovnog ishoda navode se u metodičkom priručniku ovog predmeta.
Ishodi domene Govorimo češki podijeljeni su prema receptivnim i produktivnim jezičnim djelatnostima, a razvojnost od nižih k višim razredima ostvaruje se povećavanjem složenosti i dužine tekstova koje učenik razumije i proizvodi. Tekst podrazumijeva sve proizvode jezične uporabe – govoreni, pisani, vizualni i multimodalni. Multimodalni tekstovi kombiniraju jezik s drugim sustavima komuniciranja kao što su tiskani ili digitalni tekst, vizualna pomagala te zvučna ili govorena riječ.
Ovisno o godini učenja i poučavanja jezika, tekstovi se razlikuju po dužini i složenosti. Broj riječi koji definira dužinu teksta razlikuje se u receptivnim i produktivnim djelatnostima.
Prema složenosti tekst može biti vrlo jednostavan, jednostavan, srednje složen i složen. Složenost teksta ovisi o kvantitativnim i kvalitativnim pokazateljima složenosti i učenikovu poznavanju teme teksta. Kvantitativni pokazatelji složenosti odnose se na obilježja riječi i rečenica poput duljine, učestalosti i složenosti, a kvalitativni pokazatelji na vrstu teksta, složenost izloženih ideja, stil autora i način na koji je tekst strukturiran i prezentiran. Budući da su učenikova prethodna znanja o temi također bitan čimbenik o kojem ovisi složenost teksta, procjena složenosti ovisi i o osobnoj procjeni učitelja.
Uz odgojno-obrazovne ishode navedeni su sadržaji i preporuke za ostvarivanje ishoda izraženi na razini razreda. Sadržaji uključuju preporučene teme i funkcije, a preporuke donose smjernice za poučavanje češkog jezika i kulture. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i metoda. Navedeni sadržaji i preporuke služe samo kao orijentir učitelju pri određivanju sadržaja i metoda. Sadržaji usvojeni u prethodnom razredu mogu se proširivati i produbljivati.
U odgojno-obrazovnim ishodima, u svim godinama učenja i poučavanja,naveden je samo dio gramatičkih struktura te nije riječ o iscrpnome popisu gramatičkih sadržaja. Strukture su navedene u onome razredu u kojem se očekuje ovladanost na razini uporabe, što ne znači da se one neće pojaviti i prije na razini prepoznavanja ili da se poslije neće proširivati njihova funkcija; dapače, gramatičke bi se strukture trebale reciklirati kroz godine učenja. Isto tako sadržaji se odabiru primjereno razvojnoj dobi učenika, vodeći računa o korelaciji s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodne razrede, a usklađuju se s individualnim mogućnostima i predznanjem te željama i potrebama učenika ovisno o njihovim obrazovnim aspiracijama i/ili profesionalnim putevima.
Oznake ishoda u predmetnome kurikulumu opisuju odnosi li se ishod na osnovnu (OŠ) ili srednju školu (SŠ), iz koje su domene (A, B ili C) te u kojem se razredu ostvaruju (1. – 8.). Druga se brojka odnosi na redoslijed ishoda unutar domene u pojedinom razredu.
Osnovna škola Češki jezik i kultura - 105 sati godišnje
Osnovna škola Češki jezik i kultura 1. razred - 105 sati godišnje
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI
ISHODI
RAZRADA ISHODA
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI USVOJENOSTI “DOBAR”
NA KRAJU RAZREDA
ČJIK OŠ A.1.1.
Učenik reagira neverbalno i verbalno na slušne i vizualne poticaje.
- prepoznaje pojedine riječi ili fraze izgovorene sporijim tempom, jasno i razgovjetno
- povezuje izgovorene riječi sa slikovnim prikazima ili predmetima
- imenuje predmete i osobe u razredu ili na vizualnim predlošcima
- reagira pokretom i mimikom na verbalni poticaj
- učenik reagira na učestale riječi i vrlo jednostavne rečenice
Učenik uz povremenu pomoć neverbalno i verbalno reagira na učestale riječi i upute.
ČJIK OŠ A. 1.2.
Učenik preslikava grafijske slike jednostavnih riječi i vrlo kratkih rečenica.
- preslikava slovo po slovo jednostavnih poznatih riječi ili fraza
- povezuje pisani oblik riječi sa slikovnim predloškom
- povezuje zvučnu sliku pojedinih fonema s njihovim grafijskim oblikom u riječima i kratkim rečenicama
Učenik preslikava riječi i vrlo kratke rečenice uglavnom točno i uz povremenu pomoć učitelja.
ČJIK OŠ A.1.3.
Učenik reproducira riječi i vrlo kratke rečenice.
- ponavlja riječi i vrlo kratke i vrlo jednostavne rečenice na temelju zvučnog predloška oponašajući izgovor i intonaciju
- imenuje i pokazuje predmete iz svog okruženja
Učenik uz povremenu pomoć govori riječi i vrlo kratke, uvježbane rečenice.
ČJIK OŠ A.1.4.
Učenik sudjeluje u vrlo kratkom razgovoru i razmjenjuje naučene vrlo kratke i vrlo jednostavne rečenice.
- upotrebljava osnovne komunikacijske obrasce
(pozdravlja, predstavlja se i sl.)
- postavlja vrlo kratka i jednostavna, uvježbana pitanja i odgovara na njih
- oblikuje i izgovara vrlo kratke i vrlo jednostavne, uvježbane rečenice
Učenik uz povremenu pomoć sudjeluje u vrlo kratkome i vrlo jednostavnome razgovoru.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: učenikov zavičaj, školski pribor i učionica, brojevi, boje, obitelj, godišnja doba, domaće životinje,
nazivi dana u tjednu, posebni datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: uljudno ophođenje, pozdravljanje i oslovljavanje, predstavljanje, čestitanje, imenovanje, brojenje
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i
međupredmetnim temama.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja (leksičkih i gramatičkih struktura) temelji se na govornoj komunikaciji i učenju iz situacije posredstvom mimike, gesta, pokreta, likovnog izraza, igre, pjesme i dramatizacije pomoću zornih sredstava. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.
Učitelj organizira aktivnosti govorenja i razgovaranja u kojima će učenik sudjelovati u govornom činu u osmišljenim komunikacijskim situacijama.
DOMENA B: ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK OŠ B.1.1.
Učenik izražava verbalno/neverbalno misli, osjećaje, zapažanja nakon čitanja/slušanja književnog/neknjiževnog teksta
-izražava osjećaje nakon čitanja/slušanja književnoga teksta riječima, crtežom ili pokretom
- izražava opisane situacije i doživljeno u književnom tekstu riječima i crtežom
- govori o čemu razmišlja i kako se osjeća nakon čitanja/slušanja
- iskazuje mišljenje o postupcima likova
- uspoređuje postupke likova s vlastitim postupcima
- pripovijeda o događajima iz svakodnevnog života koji su slični onima u književnome tekstu
-iskazuje sviđa li mu se književni tekst ili ne
- izdvaja iz teksta što mu se sviđa i što mu se ne sviđa
Učenik uz povremenu pomoć izražava svoja zapažanja, misli i osjećaje te opisuje situacije iz svakodnevnog života slične onima u tekstu
ČJIK OŠ B.1.2. Učenik sluša/čita s
razumijevanjem
književni tekst, kazuje
o čemu tekst govori i
prepoznaje termine za književne
vrste na češkom jeziku prema obliku u
skladu s jezičnim
razvojem i dobi.
-iznosi svojim riječima doživljaj i zapažanja o pročitanome književnom tekstu
- usmeno odgovara na pitanja o pročitanome književnom tekstu
- pažljivo sluša dok učitelj čita književni tekst
- čita kratki književni tekst nekoliko puta radi potpunijeg razumijevanja
teksta primjereno početnomu svladavanju vještine čitanja te pazi na pravilan izgovor karakterističnih čeških glasova
Učenik sluša/čita s razumijevanjem književni tekst, usmeno odgovara na pitanja o
sadržaju teksta i prepoznaje književne vrste prema obliku uz povremenu pomoć učitelja
ČJIK OŠ B.1.3. Učenik razlikuje različite medijske sadržaje primjerene dobi interesima
-razlikuje vrste medija primjerene djeci
- razgovara o omiljenim medijskim sadržajima: animirani filmovi, filmska bajka
- sluša ili samostalno čita kraće tekstove u dječjem časopisu “Dětský koutek”
- prepoznaje edukativne digitalne medije primjerene dobi i služi se njima
Učenik prepoznaje medije i medijske sadržaje primjerene dobi i interesu i izdvaja omiljene sadržaje
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Osnovna škola Češki jezik i kultura 2. razred - 105 sati godišnje
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK OŠ A.2.1.
Učenik reagira neverbalno i verbalno na slušne i vizualne poticaje.
- povezuje izgovorene riječi sa slikovnim prikazima ili predmetima
- imenuje predmete i osobe u razredu ili na vizualnim predlošcima
- učenik reagira na učestale riječi i jednostavne rečenice- uočava osnovne posebnosti izgovora i intonacije češkoga jezika (kratki i dugi samoglasnici, tvrdi, meki i neutralni suglasnici)
Učenik uz povremenu pomoć neverbalno i verbalno reagira na učestale riječi i upute.
ČJIK OŠ A.2.2.
Učenik preslikava grafijske slike jednostavnih riječi i kratkih rečenica.
-preslikava slova češke abecede (čiji je izgovor vrlo sličan pisanome obliku)
- povezuje pisani oblik riječi sa slikovnim predloškom
- povezuje zvučnu sliku pojedinih fonema s njihovim grafijskim oblikom u riječima i kratkim rečenicama
Učenik prepisuje jednostavne riječi i kratke rečenice uglavnom točno i uz povremenu pomoć.
ČJIK OŠ A.2.3.
Učenik reproducira riječi i vrlo kratke rečenice.
- ponavlja vrlo kratke i vrlo jednostavne rečenice na temelju zvučnog predloška
- imenuje i pokazuje predmete iz svog okruženja
- izgovara rečenice, brojalice i pjesmice
Učenik uz povremenu pomoć pravilno izgovara poznate riječi i kratke rečenice.
ČJIK OŠ A.2.4.
Učenik sudjeluje u vrlo kratkom razgovoru i razmjenjuje naučene vrlo kratke i jednostavne rečenice
- upotrebljava osnovne komunikacijske obrasce
- postavlja vrlo jednostavna, uvježbana pitanja i odgovara na njih
- oblikuje i izgovara vrlo kratke, uvježbane rečenice
Učenik uz povremenu pomoć sudjeluje u vrlo kratkome i vrlo jednostavnome razgovoru.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: učenikov zavičaj, brojevi, obitelj, škola, životinje, godišnja doba, igračke, doba dana, tijelo, odjeća i obuća,
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja (leksičkih i gramatičkih struktura) temelji se na govornoj komunikaciji i učenju iz situacije posredstvom mimike, gesta, pokreta, likovnog izraza, igre, pjesme i dramatizacije pomoću zornih sredstava. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.
Učitelj organizira aktivnosti govorenja i razgovaranja u kojima će učenik sudjelovati u govornom činu u osmišljenim komunikacijskim situacijama.
DOMENA B: ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK OŠ B.2.1.Učenik izražava misli, osjećaje, zapažanja nakon čitanja/slušanja književnog teksta
-izražava misli i osjećaje nakon čitanja književnoga teksta
- opisuje situacije, događaje i likove u književnim tekstovima s obzirom na
vlastiti doživljaj
- povezuje postupke likova iz književnoga teksta s vlastitim postupcima i
postupcima osoba koje ga okružuju
- pripovijeda o događajima iz svakodnevnoga života koji su slični onima u
književnome tekstu
- izdvaja iz teksta što mu se sviđa i što mu se ne sviđa
- objašnjava razloge zbog kojih mu se tekst sviđa ili ne sviđa
Učenik uz povremenu pomoć izražava svoja zapažanja, misli i osjećaje te opisuje situacije iz svakodnevnog života slične onima u tekstu
ČJIK OŠ B.2.2.Učenik sluša/čita s
razumijevanjem
književni tekst i
razlikuje termine za književne vrste na češkom jeziku prema obliku i
i sadržaju.
- razlikuje termine priča, pjesma, bajka, zagonetka, igrokaz, říkadlo na češkom jeziku po obliku i sadržaju
- prepoznaje glavne i sporedne likove
- prepoznaje početak, središnji dio i završetak priče
- uočava obilježja igrokaza za djecu: lica, dijalog
prepoznaje čudesne i izmišljene elemente u pjesmama za djecu i bajkama
- odgovara na pitanja o pročitanome književnom tekstu
- čita kratki književni tekst nekoliko puta radi potpunijeg razumijevanja teksta primjereno svladavanju vještine čitanja te pazi na pravilan izgovor karakterističnih čeških glasova
Učenik sluša/čita s razumijevanjem književni tekst, uz povremenu pomoć učitelja usmeno odgovara na pitanja o sadržaju teksta i prepoznaje književne vrste
prema obliku
ČJIK OŠ B.2.3.Učenik se
stvaralački izražava
prema vlastitome
interesu potaknut
različitim
iskustvima i
doživljajima
tijekom
nastavnoga
procesa.
stvara različite individualne uratke: stvaralaštvo na hrvatskom i/ili češkom jeziku, uređuje zidni pano, dramatizira tekstove i priprema za izvedbu,
osmišljava scenografiju, izrađuje kostime, izražava se pokretom, crt slikovnicu i dr.
- koristi se jezičnim vještinama, aktivnim rječnikom i temeljnim znanjima sa svrhom oblikovanja uradaka u kojima dolazi do izražaja kreativnost,
originalnost i stvaralačko mišljenje
- razvija vlastiti potencijal za stvaralaštvo
Učenik se uz povremeni poticaj i povremenu pomoć stvaralački izražava
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
-češki animirani filmovi, filmske bajke, dječji časopis “Dětský koutek”
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
DOMENA C: KULTURA
ČJIK OŠ C.2.1. Učenik uočava i navodi osnovne činjenice i obilježja češke kulture i Republike Češke
-prepoznaje i imenuje osnovne kulturno specifične elemente -prepoznaje najpoznatija obilježja Republike Češke i nacionalne simbole (zastava) -imenuje i razlikuje češke blagdane i prepoznaje običaje vezane uz njih - razvija pozitivan stav i zanimanje i radoznalost za učenje češkog jezika i kulture radeći na i s izvornim materijalima (češke pjesmice, animirani filmovi, dječji časopis itd.)
Učenik uz povremenu pomoć nabraja osnovne činjenice i najpoznatija obilježja češke kulture i Republike Češke.
ČJIK OŠ C.2.2. Učenik izabire i primjenjuje najosnovnije tehnike kreativnog izražavanja na češkom jeziku
-sudjeluje u aktivnostima koje povećavaju zadovoljstvo učenja češkog jezika i kulture: u vrlo kratkim predstavama -izvodi češke dječje i narodne pjesme, brojalice, češke dječje igre s pjevanjem uz slušanje glazbe i prati pokretom pjesme i skladbe -izvodi jednostavne plesne pokrete čeških narodnih plesova -crta i boji
Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Osnovna škola Češki jezik i kultura 3. razred - 105 sati
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK OŠ A.3.1.
Učenik razumije vrlo kratke i jednostavne rečenice u govornom i pisanom obliku.
- učenik reagira na učestale riječi i jednostavne rečenice
-razumije konkretne, vrlo kratke i vrlo jednostavne tekstove povezane s neposrednim okružjem
- prepoznaje ključne informacije te ih povezuje s osobnim iskustvom i znanjem
Učenik uz povremenu pomoć razumije vrlo kratke i jednostavne rečenice u govornome i pisanome obliku.
ČJIK OŠ A.3.2.
Učenik reproducira riječi i vrlo kratke rečenice.
- oblikuje i pravilno izgovara vrlo kratke i vrlo jednostavne tekstove od nekoliko rečenica
- imenuje osobe, predmete, jednostavne radnje i situacije nizom od nekoliko kratkih i vrlo jednostavnih uvježbanih rečenica
- upotrebljava vrlo jednostavna jezična sredstva
Učenik uz povremenu pomoć pravilno izgovara poznate riječi i kratke rečenice.
ČJIK OŠ A.3.3.
Učenik sudjeluje u razgovoru koristeći se kratkim i jednostavnim rečenicama.
- upotrebljava naučene osnovne komunikacijske obrasce
- oblikuje i izgovara kratke rečenice s ciljem razmjene informacija
- postavlja jednostavna, uvježbana pitanja i odgovara na njih
- sudjeluje u uvježbanim kratkim dijalozima i igranju uloga
Učenik sudjeluje u vrlo kratkome i jednostavnome razgovoru uz povremenu pomoć.
ČJIK OŠ A.3.4.
Učenik piše vrlo kratak i vrlo jednostavan tekst poznate tematike.
- piše vrlo kratak i jednostavan tekst na temelju predloška
- odgovara na postavljena jednostavna pitanja
Učenik uz povremenu pomoć piše vrlo kratak i vrlo jednostavan tekst poznate tematike na temelju predloška uz manje pogreške.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: učenikov zavičaj, brojevi, godišnja doba, priroda, kalendar - nazivi mjeseci, strane svijeta, dom, kupovina, koliko je sati, sport, slobodno vrijeme, briga o zdravlju, promet, posebni datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: opisivanje (osobe, životinje, predmeta, radnje, vremena, prirode, doma), postavljanje pitanja, imenovanje, pripovijedanje (što se dogodilo)
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja (leksičkih i gramatičkih struktura) temelji se na govornoj komunikaciji i učenju iz situacije posredstvom mimike, gesta, pokreta, likovnog izraza, igre, pjesme i dramatizacije pomoću zornih sredstava. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.
Učitelj organizira aktivnosti govorenja i razgovaranja u kojima će učenik sudjelovati u govornom činu u osmišljenim komunikacijskim situacijama.
DOMENA B: ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK OŠ B.3.1. Učenik izražava
svoja zapažanja,
misli i osjećaje
nakon
slušanja/čitanja
književnoga teksta
i povezuje ih s
vlastitim
iskustvom.
- izražava misli i osjećaje nakon čitanja književnoga teksta
- opisuje situacije, događaje i likove u književnim tekstovima s obzirom na vlastiti doživljaj
- povezuje postupke likova iz književnoga teksta s vlastitim postupcima i postupcima osoba koje ga okružuju
- pripovijeda o događajima iz svakodnevnoga života koji su slični onima u
književnome tekstu
- iskazuje mišljenje o događajima i postupcima likova u priči
Učenik uz povremenu pomoć izražava svoja zapažanja, misli i osjećaje te opisuje situacije iz svakodnevnog života slične onima u tekstu
ČJIK OŠ B.3.2. Učenik sluša/čita s
razumijevanjem
književni tekst i
razlikuje književne
vrste prema obliku
i sadržaju.
- razlikuje dijelove pjesme: stih, strofa
- prepoznaje i izdvaja riječi koje se rimuju u pjesmama i igrokazima za djecu
- prepoznaje čudesne i izmišljene elemente u pjesmama za djecu i bajkama
- odgovara na pitanja o pročitanome književnom tekstu
- prepričava književni tekst svojim riječima
- čita kratki književni tekst nekoliko puta radi potpunijeg razumijevanja teksta i pazi na pravilan izgovor i intonaciju
Učenik sluša/čita s razumijevanjem književni tekst, uz povremenu pomoć učitelja usmeno odgovara na pitanja o sadržaju teksta i prepoznaje književne vrste
prema obliku
ČJIK OŠ B.3.3. Učenik pronalazi podatke u obavijesnom tekstu iz različitih izvora
čita tekstove u zabavno-poučnim časopisima za djecu,
-razlikuje obavijesne tekstove od književnih,
-pronalazi podatke u jednom od izvora informacija, izdvaja ključne podatke
Učenik uz povremenu pomoć pronalazi podatke
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
DOMENA C: KULTURA
ČJIK OŠ C.3.1. Učenik razlikuje
osnovne činjenice i obilježja Republike Češke i češke kulture od hrvatske kulture
-ističe sličnosti među kulturno specifičnim elementima -izdvaja prepoznatljiva obilježja Republike Češke i pronalazi analogije u hrvatskoj kulturi i imenuje glavni grad -imenuje i razlikuje češke blagdane i običaje vezane uz njih - stječe pozitivan stav prema učenju češkog jezika i kulture radeći na i s izvornim materijalima (češke dječje i tradicionalne pjesme, animirani filmovi, filmska bajka, lutkarsko stvaralaštvo, dječji časopis itd.)
Učenik uz povremenu pomoć prepoznaje i razlikuje primjere sličnosti među kulturno specifičnim elementima, imenuje osnovna obilježja Republike Češke te prepoznaje analogije u hrvatskoj kulturi.
ČJIK OŠ C.3.2. Učenik proširuje raspon najosnovnijih tehnika kreativnog izražavanja na češkom jeziku
-sudjeluje u kratkim predstavama -izvodi češke dječje i narodne pjesme, brojalice, češke dječje igre s pjevanjem uz slušanje glazbe i prati različitim vrstama pokreta (mimika, geste, ples) pjesme i skladbe -izvodi plesne pokrete čeških narodnih plesova
-crta i boji
Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Osnovna škola Češki jezik i kultura 4. razred – 105 sati godišnje
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK OŠ A.4.1.
Učenik razumije i reproducira niz jednostavnih rečenica i kratkih tekstova.
-razumije konkretne, kratke i jednostavne tekstove
- uočava osnovnu poruku u jednostavnim tekstovima - prepoznaje ključne informacije te ih povezuje s osobnim iskustvom i znanjem
- iskazuje osnovne podatke o sebi i drugim, vlastite osjećaje i zanimanje za osjećaje drugih
- ovladao je komunikacijskim bontonom u svakodnevnom životu
- oblikuje vrlo kratke i vrlo jednostavne tekstove od nekoliko rečenica i izgovara ih oponašajuci izgovor i intonaciju govornoga modela
Učenik uz povremenu pomoć pokazuje razumijevanje kratkoga i jednostavnoga teksta poznate tematike te uz povremenu pomoć govori niz jednostavnih rečenica i kratkih tekstova.
ČJIK OŠ A.4.2.
Učenik sudjeluje u vrlo kratkom razgovoru i razmjenjuje kratke i jednostavne rečenice.
- postavlja kratka i vrlo jednostavna pitanja u uvježbanim situacijama i odgovara na takva pitanja
- sudjeluje u uvježbanim dijalozima i igranju uloga
Učenik uz povremenu pomoć sudjeluje u vrlo kratkom i jednostavnom razgovoru.
ČJIK OŠ A.4.3.Učenik piše vrlo kratak i jednostavan tekst poznate tematike.
- piše vrlo kratak i jednostavan tekst na temelju predloška
- odgovara na postavljena jednostavna pitanja
Učenik uz povremenu pomoć piše vrlo kratak i jednostavan tekst poznate tematike na temelju predloška uz manje pogreške.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: učenikov zavičaj, brojevi, godišnja doba, priroda, vremenske prilike, zanimanja, slobodno vrijeme, glazba, sport,
zdravlje, grad, drugi i drugačiji, posebni datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: opisivanje, traženje i pružanje informacija, traženje i davanje uputa (vezano uz lokaciju), uspoređivanje,
pisanje čestitki, razglednica i vrlo kratkih osobnih poruka
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja (leksičkih i gramatičkih struktura) temelji se na govornoj komunikaciji i učenju iz situacije posredstvom mimike, gesta, pokreta, likovnog izraza, igre, pjesme i dramatizacije pomoću zornih sredstava. Pažnja se pridaje razvoju djelatnosti čitanja i pisanja. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.
Učitelj organizira aktivnosti govorenja i razgovaranja u kojima će učenik sudjelovati u govornom činu u osmišljenim komunikacijskim situacijama.
DOMENA B: ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK OŠ B.4.1. Učenik iskazuje i
objašnjava svoja
zapažanja, misli i
osjećaje nakon
slušanja/čitanja
književnoga teksta
te povezuje sadržaj
i temu teksta s
vlastitim
iskustvom.
- objašnjava vlastita zapažanja, misli i osjećaje nakon čitanja/slušanja književnoga teksta i uspoređuje s ostalim učenicima
- opisuje situacije, događaje i likove u književnim tekstovima s obzirom na vlastiti doživljaj
- povezuje temu i sadržaj teksta s vlastitim iskustvom
- pripovijeda o događajima iz svakodnevnoga života koji su slični onima u književnome tekstu
- preoblikuje pročitani književni tekst: stvara novi svršetak, mijenja postupke
likova, uvodi nove likove, sudjeluje u priči
Učenik uz povremenu pomoć iskazuje svoje objašnjenje i misli nakon slušanja/čitanja teksta
ČJIK OŠ B.4.2. Učenik sluša/čita s razumijevanjem
književni tekst i
razlikuje termine za književne
vrste prema obliku
i sadržaju.
- razlikuje nazive na češkom za pripovijetku, pjesmu, bajku, basnu, zagonetku,
igrokaz i dječji roman po obliku i sadržaju
-odgovara na pitanja o opisanome događaju, liku, pjesmi, situaciji u književnome tekstu
- opisuje situacije, događaje i likove u književnim tekstovima
- prepoznaje glavne i sporedne likove u priči
- razlikuje dijelove pjesme: stih, strofa
- prepoznaje i izdvaja riječi koje se rimuju u pjesmama i igrokazima za djecu
- zapaža ritam i rimu u poeziji za djecu
- prepoznaje čudesne i izmišljene elemente u pjesmama za djecu i bajkama
- čita kratki književni tekst nekoliko puta radi potpunijeg razumijevanja teksta i pravilno izgovara i naglašava riječi
- prepričava književni tekst svojim riječima
Učenik čita književni tekst i uz povremenu pomoć prepričava tekst
ČJIK OŠ B.4.3. Učenik pronalazi ključne podatke i poruku i u obavijesnom tekstu iz različitih izvora
-čita tekstove u zabavno-poučnim časopisima za djecu i češkim internetskim stranicama,
-razlikuje obavijesne tekstove od književnih,
-pronalazi podatke u jednom od izvora informacija, izdvaja ključne podatke
-prepoznaje ključni podatak
- razlikuje medije kao izvore podataka
Učenik uz povremenu pomoć pronalazi ključne podatke i poruku teksta
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
DOMENA C: KULTURA
ČJIK OŠ C.4.1. Učenik potkrepljuje osnovne činjenice o Republici Češkoj konkretnim primjerima i prepoznaje sličnosti i razlike između češke i hrvatske kulture
-izdvaja obilježja Republike Češke koja su slična ili istovjetna onima u hrvatskoj kulturi (zastava, himna) -iz raznih multimodalnih izvora pronalazi činjenice o Republici Češkoj -snalazi se na zemljovidu Republike Češke i određuje smještaj češke države obzirom na strane svijeta, na zemljovidu pronalazi i pokazuje gradove Prag i Brno -prepoznaje, opisuje i poštuje različite kulturne obrasce (češke običaje, vjerovanja) na primjerima koje susreće u svojoj neposrednoj okolini ili kraju iz kojeg potječe - stječe pozitivan stav i razvija zanimanje za učenje češkog jezika i kulture radeći na i s izvornim materijalima (češke dječje, tradicionalne i moderne pjesme, animirani, igrani i lutkarski film, dječji časopis itd.)
Učenik uz povremenu pomoć prepoznaje posebnosti češke kulture te obilježja Republike Češke slična/istovjetna onima u hrvatskoj kulturi.
ČJIK OŠ C.4.2. Učenik uočava i primjenjuje osnovne tehnike kreativnoga izražavanja na češkom jeziku
-aktivno sudjeluje u zajedničkoj izvedbi (predstavi, priredbi), usklađuje vlastitu izvedbu s izvedbama drugih, obogaćuje izvođenje i vrednuje izvedbu -pjevanjem izvodi autorske i tradicijske češke pjesme -izvodi glazbene igre s pjevanjem uz slušanje glazbe -izvodi jednostavnije oblike plesnih struktura čeških narodnih i modernih plesova s pjevanjem samostalno ili u skupini -predstavlja vlastitu izvedbu u razredu i/ili izvan njega -likovno se izražava u različitim likovnim tehnikama
Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Osnovna škola Češki jezik i kultura 5. razred – 105 sati
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK OŠ A.5.1.
Učenik razumije i reproducira kratke i jednostavne tekstove poznate tematike
- pokazuje razumijevanje teksta
- prepoznaje glavnu misao i izdvaja ključne informacije u kratkome i jednostavnome tekstu
- postavlja pitanja i odgovara na pitanja
- govori kratak i jednostavan tekst poznate tematike u sadašnjem i prošlom vremenu
- prepričava kratak i jednostavan tekst
Učenik uz povremenu pomoć razumije kratak tekst poznate tematike te uz povremenu pomoć govori niz jednostavnih rečenica i kratkih tekstova.
ČJIK OŠ A.5.2.
Učenik sudjeluje u kratkom i jednostavnom razgovoru poznate tematike
- postavlja jednostavna pitanja i odgovara na takva pitanja
- sudjeluje u vrlo kratkom neplaniranome razgovoru poznate tematike
- sudjeluje u uvježbanim dijalozima i igranju uloga
- pokušava samostalno produktivno upotrijebiti uvježbana preporučena jezična sredstava za produkciju novih, neuvježbanih iskaza
Učenik uz povremenu pomoć sudjeluje u kratkom i jednostavnom razgovoru.
ČJIK OŠ A.5.3.
Učenik piše kratak i jednostavan tekst poznate tematike.
- oblikuje kratke i jednostavne tekstove prema poznatome i uvježbanome predlošku
- primjenjuje pravila pisanja kratkih čestitki, razglednica i vrlo kratkih osobnih poruka
- odgovora na postavljena pitanja
- pravilno piše poznate i učestale riječi
Učenik uz povremenu pomoć piše kratak i jednostavan tekst poznate tematike na temelju predloška uz manje pogreške.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: moja svakodnevica, život u školi, aktivnosti za slobodno vrijeme, moj dom, stanovanje, u restoranu, orijentacija, zavičaj i domovina,
zemlje i nacionalnosti, drugi i drugačiji, svijet oko mene, dječja književnost, posebni dani i datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: opisivanje navika i rutinskih radnji, traženje i davanje uputa, izricanje vremena, upotreba brojeva, izražavanje odnosa između bića, stvari, pisanje čestitki, razglednica i vrlo kratkih osobnih poruka
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na govornoj komunikaciji i učenju iz situacije igrom, pjesmom i dramatizacijom te pomoću zornih sredstava. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.
Učitelj organizira aktivnosti govorenja i razgovaranja u kojima će učenik sudjelovati u govornom činu u osmišljenim komunikacijskim situacijama.
DOMENA B:ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK OŠ B.5.1. Učenik čita s razumijevanjem književni i neknjiževni tekst
- koristi nazive na češkom za pripovijetku, pjesmu, bajku, basnu, zagonetku, igrokaz, dječji roman,
-koristi rječnike,
-prepričava sadržaj pročitanoga djela i pjesme
- prikazuje tijek događaja i likove u priči govorom, pismom, crtežom, stripom i pokretom
- preoblikuje fabularni tijek pročitanoga književnoga teksta
- izražajno čita književne tekstove
- razlikuje književni tekst od neknjiževnih tekstova
Učenik uz povremenu pomoć prepričava tekst
ČJIK OŠ B.5.2. Učenik objašnjava svoja zapažanja, misli i osjećaje nakon čitanja/slušanja književnog i povezuje sadržaj i temu s vlastitim iskustvom
- izražava svoj doživljaj književnoga teksta usmeno, pisano, crtežom, pokretom
- iznosi svoja zapažanja o književnome tekstu
- razgovara s ostalim učenicima o vlastitome doživljaju teksta
- povezuje književni tekst s vlastitim iskustvom
- povezuje temu i motive teksta s vlastitim iskustvom
- objašnjava i uspoređuje svoja zapažanja, misli i osjećaje nakon
slušanja/čitanja književnoga teksta s mislima i osjećajima drugih učenika
Učenik uz povremenu pomoć iznosi svoja zapažanja i misli te sudjeluje u razgovoru o tekstu
ČJIK OŠ B.5.3. Učenik izdvaja
ključnu poruku ili
podatak u
obavijesnome tekstu
iz različitih medija
primjerenih dobi
učenika.
izabire i čita tekstove u poučnim časopisima za djecu, knjigama za djecu i
edukativnim internetskim stranicama
- razlikuje medije kao izvore potrebnih informacija
- razlikuje obavijesne tekstove od književnih tekstova
- prepoznaje ključni podatak u tekstu
- objašnjava podatke iz teksta
- pronalazi podatke u tekstovima iste tematike na različitim medijima
kombinirajući izvore informacija prema svojim interesima i potrebama
- iznosi svoja zapažanja i misli o pročitanome tekstu
Učenik uz povremenu pomoć izdvaja poruku ili podatke
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporučene vrste tekstova: kratka pripovijetka, bajka, dječje i druge pjesme, kratki igrokaz, dječji roman, strip
-češki animirani filmovi, filmske bajke
-dječji časopis “Dětský koutek”
- češke dječje edukativne internetske stranice
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
DOMENA C: KULTURA
ČJIK OŠ C.5.1. Učenik primjenjuje osnovna znanja o Republici Češkoj unutar vlastite kulture i nadograđuje prethodno stečena znanja
-sudjeluje u obilježavanju i objašnjava važnost posebnih datuma, dana i čeških blagdana i praznika koji nisu uobičajeni za hrvatsku kulturu -tumači i istražuje geografski položaj Republike Češke te povijesne događaje češke najranije povijesti u raznim multimodalnim izvorima - stječe pozitivan stav prema učenju češkog jezika i kulture radeći na i s izvornim materijalima (češka glazba, češki filmovi, češki časopisi, djela češke likovne umjetnosti i kulturne baštine)
Učenik se uz povremenu pomoć orijentira na zemljovidu Republike Češke te opisuje najvažnije povijesne događaje i osobe češke najranije povijesti.
ČJIK OŠ C.5.2. Učenik odabire i koristi osnovne tehnike kreativnog izražavanja na češkom jeziku
-aktivno sudjeluje u zajedničkoj izvedbi (predstavi, priredbi), usklađuje vlastitu izvedbu s izvedbama drugih, obogaćuje izvođenje i vrednuje izvedbu -pjevanjem izvodi autorske i tradicijske češke pjesme -izvodi glazbene igre s pjevanjem uz slušanje glazbe -izvodi jednostavnije oblike plesnih struktura čeških narodnih i modernih plesova s pjevanjem i oblikuje nove plesne strukture samostalno ili u skupini -predstavlja vlastitu izvedbu u razredu i/ili izvan njega -likovno se izražava u različitim likovnim tehnikama i/ili novomedijskom tehnologijom (digitalni fotoaparat, pametni telefon i sl. te programi za obradu fotografija)
Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Osnovna škola Češki jezik i kultura 6. razred - 105 sati godišnje
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK OŠ A.6.1.
Učenik razumije i reproducira kratke i jednostavne tekstove poznate tematike.
-Učenik pokazuje razumijevanje kratkog i jednostavnog teksta poznate tematike i izdvaja glavnu poruku teksta te izdvaja osnovne informacije
-Učenik oblikuje i izgovara kratak i jednostavan tekst u sadašnjem, prošlom i budućem vremenu
-opisuje osobe, radnje u neposrednom okruženju jednostavnim rečenicama
-prepričava kratak i jednostavan tekst koristeći se poznatim rječnikom
Učenik uz povremenu pomoć pokazuje razumijevanje kratkoga teksta poznate tematike te uz povremenu pomoć govori kratke  ekstove.
ČJIK OŠ A.6.2.
Učenik sudjeluje u kratkom razgovoru poznate tematike.
- postavlja jednostavna pitanja u uvježbanim situacijama i odgovara na takva pitanja
- sudjeluje u kratkim dijalozima i igranju uloga
- upotrebljava preporučena jezična sredstva u uvježbanim iskazima
Učenik uz povremenu pomoć sudjeluje u kratkom razgovoru.
ČJIK OŠ A.6.3.
Učenik piše kratak tekst poznate tematike.
- oblikuje vrlo kratke i vrlo jednostavne tekstove prema poznatome i uvježbanome predlošku
- primjenjuje pravila pisanja kratkih čestitki, razglednica i vrlo kratkih osobnih poruka
- dopunjava različite jednostavne obrasce (prenosi informacije) poznatim riječima
- pravilno piše poznate i učestale riječi
- odgovora na postavljena pitanja
Učenik uz povremenu pomoć piše kratak tekst poznate tematike na temelju predloška uz manje pogreške.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: svijet oko mene, drugi i drugačiji, obrazovanje, književnost za djecu i mlade, zdravlje, okoliš, slobodno vrijeme,
planiranje vremena, posebni dani i datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: govorenje o sebi i drugima, opisivanje ljudi, stvari, mjesta i osjećaja, prepričavanje prošlih događaja, izražavanje planova za budućnost, izražavanje (ne)slaganja, uspoređivanje, čestitanje, uljudno ophođenje u svakodnevnim susretima, opisivanje drugih i drugačijih ljudi, kultura i običaja
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na govornoj i pisanoj komunikaciji i učenju iz situacije igrom, pjesmom i dramatizacijom te pomoću zornih sredstava. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.
Učitelj organizira aktivnosti govorenja i razgovaranja u kojima će učenik sudjelovati u govornom činu u osmišljenim komunikacijskim situacijama.
DOMENA B:ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK OŠ B.6.1. Učenik iznosi vlastiti neposredni doživljaj književnog teksta i povezuje ga sa svijetom oko sebe
- izražava svoje osnovne osjećaje (čuđenje, radost, milosrđe, sažaljenje,
napetost iščekivanja, ljutnja, užas, strah) kao reakciju na književni tekst
- uočava da je poetski izraz osoban i subjektivan
- pokazuje zanimanje za likove i događaje koji su povezani s njime i vlastitim
doživljajem
- razvija sposobnost imaginacije koja doživljavanjem fiktivnoga odražava stvarne osjećaje, stavove i vrijednosti (npr. čitajući fiktivnu priču, učenik kao da sudjeluje u stvarnome događaju)
- uspoređuje vlastita iskustva s iskustvima nastalima tijekom čitanja
Učenik uz povremenu pomoć iznosi svoja zapažanja i misli i na poticaj sudjeluju u razgovoru o tekstu
ČJIK OŠ B.6.2. Učenik prosuđuje književni tekst na temelju znanja i iskustva o svijetu oko sebe i objašnjava uočene ideje i problematiku
- stvara vizualne prezentacije književnoga teksta
- poistovjećuje se sa sudbinom likova i procjenjuje njihove postupke
- komentira glavne događaje i obrazlaže vlastito viđenje događaja
- uspoređuje vlastito mišljenje o tekstu s drukčijim mišljenjima
- prepoznaje glavne ideje književnoga teksta
Učenik uz povremenu pomoć prosuđuje tekst
ČJIK OŠ B.6.3. Učenik pronalazi potrebne informacije u skladu sa svojim potrebama i interesima
- razlikuje izvore informacija: tiskane i digitalne
- pronalazi informacije u različitim izvorima prema svojim interesima i
potrebama
- izabire ključne riječi za internetsko pretraživanje
- služi se sadržajem i kazalom pojmova u traženju informacija
- ovladava osnovnim tehnikama pretraživanja interneta
- provjerava točnost informacija
- citira izvor informacija
Učenik pronalazi potrebne informacije uz pomoć učitelja
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporučene vrste tekstova: kratka pripovijetka, dječje i druge pjesme, kratki igrokaz, dječji roman, strip
- edukativni sadržaji na češkim internetskim stranicama
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura
DOMENA C: KULTURA
ČJIK OŠ C.6.1. Učenik istražuje i opisuje dodatne informacije o Republici Češkoj radi razumijevanja kulturno uvjetovanih sadržaja (o vlastitoj kulturi i stranim kulturama)
-obilježava i objašnjava važnost posebnih datuma, dana – čeških blagdana i praznika te običaja koji nisu uobičajeni za hrvatsku kulturu -pronalazi i preispituje činjenice povezane s prirodno – geografskim osobinama Republike Češke, povijesnim događajima i osobama češke srednjovjekovne i rane novovjeke povijesti, djelima češke kulturne baštine (likovna i glazbena umjetnost) te s češkim institucijama i medijima u raznim multimodalnim izvorima
-istražuje i opisuje osnovne činjenice i obilježja češke nacionalne manjine u Hrvatskoj
- razvija samopouzdanje pri korištenju češkog jezika i uz detaljne smjernice sudjeluje u simuliranim situacijama stvarnog života te se sa zanimanjem izravno upoznaje s češkom kulturom u autentičnom okruženju
Učenik uz povremenu pomoć navodi i sažeto prepričava, usvojene činjenice o češkoj kulturi te povezuje činjenice povezane s češkom kulturom i kulturom češke nacionalne manjine u Hrvatskoj u cjelovitu sliku i navodi sličnosti s hrvatskom kulturom.
ČJIK OŠ C.6.2. Učenik povezuje i koristi osnovne tehnike kreativnog izražavanja na češkom jeziku
-aktivno sudjeluje u zajedničkoj izvedbi (predstavi, priredbi), usklađuje vlastitu izvedbu s izvedbama drugih, obogaćuje izvođenje i vrednuje izvedbu -pjevanjem izvodi autorske i tradicijske češke pjesme izvodi jednostavnije oblike plesnih struktura čeških narodnih i modernih plesova s pjevanjem i oblikuje nove plesne strukture samostalno ili u skupini -predstavlja vlastitu izvedbu u razredu i/ili izvan njega -likovno se izražava u različitim likovnim tehnikama i/ili novomedijskom tehnologijom (digitalni fotoaparat, pametni telefon i sl. te programi za obradu fotografija i programi za montažu)
Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Osnovna škola Češki jezik i književnost 7. razred - 105 sati godišnje
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK OŠ A.7.1.
Učenik razumije srednje duge tekstove i reproducira kratke i jednostavne tekstove poznate tematike.
- razumije srednje dug i jednostavan slušani, pisani i audiovizualni tekst poznate tematike
- prepoznaje glavnu misao, izdvaja informacije u srednje dugom i jednostavnome i prilagođenom tekstu
- razumije jednostavne sadržaje u tradicionalnim i suvremenim medijima
- planira, oblikuje i govori kratke i jednostavne tekstove o poznatim temama
- opisuje poznate situacije, radnje i odnose i prepričava događaje
- opširnije izvještava o poznatim temama
Učenik uz povremenu pomoć razumije srednje dugi  ekst poznate tematike te uz povremenu pomoć govori kratke tekstove.
ČJIK OŠ A.7.2.
Učenik sudjeluje u vrlo kratkom neplaniranom i planiranom kratkom razgovoru.
- postavlja pitanja i odgovara na pitanja koristeći se prikladnim morfosintaktičkim strukturama,
- sudjeluje u kratkim i jednostavnim vođenim i improviziranim dijalozima i igrama uloga.
- sudjeluje u neplaniranome razgovoru poznate tematike
Učenik uz povremenu pomoć sudjeluje u kratkom razgovoru.
ČJIK OŠ A.7.3.
Učenik piše kratak tekst primjenjujući osnovna pravopisna pravila.
- planira strukturu i sadržaj teksta,
- piše kratak i jednostavan tekst u sadašnjem, prošlom i budućem vremenu,
- koristi se primjerenim veznim sredstvima i odgovarajućim jezičnim strukturama
- primjenjuje pravopisna pravila u različitim aktivnostima pisanja, djelomično točno upotrebljava interpunkcijske znakove
Učenik uz povremenu pomoć piše kratak tekst poznate tematike na temelju predloška uz manje pogreške.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: svijet oko mene, zbilja i mašta, tehnologija, industrija, češki izumi, kultura i zabava, interesi mladih, književnost za mlade, putovanja,
drugi i drugačiji, slavni Česi i Čehinje, posebni dani i datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: razumijevanje svijeta tehnologije i industrije, opisivanje slobodnog vremena, kreativno izražavanje, izražavanje savjeta, uljudno ophođenje u svakodnevnim susretima, opisivanje stvarnog i izmišljenog, opisivanje prošlih, sadašnjih i budućih radnji i događaja
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija.
Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na uravnoteženome odnosu svih četiriju jezičnih vještina u komunikacijskome kontekstu. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.
DOMENA B: ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK OŠ B.7.1. Učenik obrazlaže
vlastita iskustva i
stavove te ih
uspoređuje s
onima u
književnome
tekstu.
- povezuje vlastita iskustva i stavove s onima uočenima u književnome tekstu
- izražava vlastite predodžbe o stvarnosti i uvjerenja na temelju fiktivnoga
iskustva čitatelja
- razvija fantazijske sposobnosti i sposobnosti predviđanja te razumijevanja
sebe samoga i drugih ljudi
- čita iz užitka
Učenik uz povremenu pomoć obrazlaže svoja iskustva i stavove
ČJIK OŠ B.7.2. Učenik prosuđuje
književni tekst i obrazlaže vlastite
stavove u vezi s pročitanim
tekstom.
- svojim riječima inerpretira pročitani tekst
- uočava kako stavovi i vrijednosti u književnim tekstovima utječu na čitatelje,
uspoređuje ih s vlastitim stavovima i vrijednostima
- opisuje na koji način i u kojoj mjeri književni tekst utječe na oblikovanje
njegovih stavova i vrijednosti
Učenik uz povremenu pomoć interpretira tekst i iznosi stavove
ČJIK OŠ B.7.3. Učenik samostalno
izabire informacije
iz različitih izvora,
provjerava njihovu
korisnost i točnost
u skladu s
postavljenim
zadatkom.
- pronalazi informacije u različitim izvorima prema svojim interesima i
potrebama (literatura u skladu s postavljenim zadatkom, informacije o temi
koja ga zanima i sl.)
- pronalazi potpune i provjerene informacije
- provjerava točnost prikupljenih informacija
- uspoređuje informacije sličnoga sadržaja pronađene u različitim izvorima i
izabire ih prema korisnosti
-
Učenik uz povremenu pomoć izabire informacije i izvršava zadatke
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporučene vrste tekstova: pripovijetka, pjesma, igrokaz, roman, strip i neknjiževni tekstovi
-češki igrani i dokumentarni filmovi
- dječji časopis “Dětský koutek”, časopis “Jednota”
- edukativni i popularno - znanstveni sadržaji na češkim internetskim stranicama
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura
DOMENA C: KULTURA
ČJIK OŠ C.7.1. Učenik uspoređuje sličnosti i razlike među
vlastitom i češkom kulturom i drugih kultura
-obilježava posebne datume, dane - češke blagdane i praznike te ih globalno usvaja kao dio vlastite kulture razvijajući svijest o svom češkom porijeklu -izvještava o obilježjima čeških običaja te ih uspoređuje s hrvatskim običajima i običajima drugih kultura -iz raznih multimodalnih izvora izdvaja važne činjenice o Republici Češkoj, češkoj kulturi i češkoj kulturnoj baštini; o demografskim i gospodarskim posebnostima, o značajnim događajima i osobama češke novovjeke povijesti do 20. stoljeća te djela i osobe češke likovne i glazbene umjetnosti -opisuje i tumači kulturno – prosvjetnu djelatnost i značaj češke nacionalne manjine u Hrvatskoj
-postupno razvija samopouzdanje i kritičko mišljenje pri korištenju jezičnih djelatnosti češkog jezika te uz detaljne smjernice sudjeluje u simuliranim situacijama stvarnog života te se sa zanimanjem izravno upoznaje s češkom kulturom u autentičnom okruženju
Učenik uz povremenu pomoć navodi i imenuje sličnosti i među različitim kulturama.
ČJIK OŠ C.7.2. Učenik prilagođava i koristi se osnovnim tehnikama kreativnog izražavanja na češkom jeziku
-aktivno sudjeluje u zajedničkoj izvedbi (predstavi, priredbi), usklađuje vlastitu izvedbu s izvedbama drugih, obogaćuje izvođenje i vrednuje izvedbu -pjevanjem izvodi autorske i tradicijske češke pjesme -izvodi jednostavnije oblike plesnih struktura čeških narodnih i modernih plesova s pjevanjem i oblikuje nove plesne strukture samostalno ili u skupini -predstavlja vlastitu izvedbu u razredu i/ili izvan njega -likovno se izražava u različitim likovnim tehnikama i/ili novomedijskom tehnologijom (digitalni fotoaparat, pametni telefon i sl. te programi za obradu fotografija i programi za montažu i obradu videa)
Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Osnovna škola Češki jezik i kultura 8. razred - 105 sati
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK OŠ A.8.1.
Učenik razumije i reproducira srednje duge i jednostavne tekstove poznate tematike.
- razumije srednje dug i jednostavan slušani, pisani i audiovizualni tekst poznate tematike
- prepoznaje glavnu misao, izdvaja informacije u srednje dugom i jednostavnome i prilagođenom tekstu
- razumije jednostavne sadržaje u tradicionalnim i suvremenim medijima
- planira, oblikuje i govori kratke i jednostavne tekstove o poznatim temama
- opisuje poznate situacije, radnje i odnose i prepričava događaje
- opširnije izvještava o poznatim temama
Učenik uz povremenu pomoć razumije srednje dugi  ekst poznate tematike te uz povremenu pomoć govori srednje duge  ekstove.
ČJIK OŠ A.8.2.
Učenik sudjeluje u kratkom neplaniranom i planiranom srednje dugom razgovoru.
- postavlja pitanja i odgovara na pitanja
- sudjeluje u kratkim vođenim i improviziranim dijalozima i igrama uloga.
- sudjeluje u kratkom neplaniranome razgovoru poznate tematike
Učenik uz povremenu pomoć sudjeluje u srednje dugome razgovoru.
ČJIK OŠ A.8.3.
Učenik piše srednje dug tekst poznate tematike
- primjenjuje pravila pisanja vrlo jednostavnih tekstnih vrsta: vrlo kratki opisi povezani s osobnim iskustvima, kratke osobne poruke, razglednice i čestitke - povezuje nekoliko rečenica u logičnu cjelinu
- pokušava samostalno produktivno upotrijebiti uvježbana preporučena jezična sredstava za produkciju novih, neuvježbanih iskaza - pravilno piše poznate i učestale riječi, djelomično točno upotrebljava interpunkcijske znakove.
Učenik uz povremenu pomoć piše srednje dugi tekst.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: svijet oko mene, putovanja, drugi i drugačiji, zdrav život, planovi za budućnost, svijet znanosti i umjetnosti, književnost za mlade, tradicionalno i moderno, češki izumi, slavni Česi i Čehinje, posebni dani i datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: razgovori o putovanjima, opisivanje mjesta, razmjena informacija o zdravom načinu života, primjena kreativnosti u znanosti, izražavanje aktivnih i pasivnih radnji, uljudno ophođenje, opisivanje prošlih, sadašnjih i budućih radnji i događaja
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na uravnoteženome odnosu svih četiriju jezičnih vještina u komunikacijskome kontekstu. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.
DOMENA B: ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK OŠ B.8.1.
Učenik tumači
književni tekst na
temelju
čitateljskoga
iskustva i
usporedbe s
drugim tekstovima
- imenuje i opisuje događaje u kronološkome slijedu radi
cjelovitoga razumijevanja
- uočava strukturu književnoga teksta
-opisuje različite okolnosti, tj. namjeru autora koji usmjerava pažnju čitatelja
na specifičnosti u književnome tekstu
- opisuje figurativni jezik pjesništva
Učenik uz povremenu pomoć tumači tekst
ČJIK OŠ B.8.2. Učenik interpretira
književni tekst na
temelju vlastitoga
čitateljskog
iskustva i
konteksta
te kritički vrednuje
prosuđuje različite osobine likova kroz govor lika, njegovo
razmišljanje, emocionalne i psihičke reakcije, moralne stavove i
njihov međusobni odnos
- procjenjuje etičku i estetsku i razinu književnoga teksta
- uspoređuje problematiku književnoga teksta s vlastitim iskustvom- donosi zaključke o književnome tekstu i potkrepljuje ih dokazima
- tumači vlastita stajališta o književnome tekstu
- prosuđuje književne i neknjiževne tekstove i
Učenik uz povremenu pomoć interpretira tekst
ČJIK OŠ B.8.3. Učenik prosuđuje
utjecaj medijskih
tekstova sa
svrhom
komercijalizacije i
oblikovanja
stavova
objašnjava snagu medijskih poruka kojima je svakodnevno okružen i njihov
utjecaj na vlastiti doživljaj stvarnosti i oblikovanje vlastitih stavova
Učenik uz povremenu pomoć objašnjava medijske tekstove i njihove poruke
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporučene vrste tekstova: pripovijetka, pjesma, igrokaz, roman, strip i neknjiževni tekstovi
-češki igrani i dokumentarni filmovi
- dječji časopis “Dětský koutek”, časopis “Jednota”
- edukativni i popularno - znanstveni sadržaji na češkim internetskim stranicama
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
DOMENA C: KULTURA
ČJIK OŠ C.8.1. Učenik kritički povezuje informacije o češkoj kulturi, kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i drugim kulturama u novim kontekstima
-obilježava posebne datume, dane - češke blagdane i praznike kao dio vlastite kulture i uspoređuje ih s važnim datumima drugih kultura - u različitim multimodalnim izvorima pronalazi i obrazlaže informacije o Republici Češkoj, češkoj kulturi i kulturnoj baštini; o prirodno – geografskim i društveno – gospodarskim obilježjima, o važnim događajima i osobama češke moderne povijesti (20.st.), o reprezentativnim djelima i osobama češke likovne i glazbene umjetnosti -izvodi zaključke i prilagođava informacije različitim kontekstima -opisuje, navodi i razumije uzroke i posljedice doseljavanja Čeha u Hrvatsku te povezuje te informacije s vlastitom obiteljskom poviješću -razvija samopouzdanje i kritičko mišljenje pri korištenju jezičnih djelatnosti češkog jezika te otvoreno prihvaća prilike za korištenje češkog jezika izvan nastave i za upoznavanje s češkom kulturom u autentičnom okruženju
Učenik uz povremenu pomoć povezuje nove informacije o Republici Češkoj, češkoj kulturi, kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i drugim kulturama te primjenjuje informacija u poznatome kontekstu.
ČJIK OŠ C.8.2. Učenik razvija i koristi tehnike kreativnog izražavanja na češkom jeziku
-aktivno sudjeluje u zajedničkoj izvedbi (predstavi, priredbi), usklađuje vlastitu izvedbu s izvedbama drugih, obogaćuje izvođenje i vrednuje izvedbu -pjevanjem izvodi autorske i tradicijske češke pjesme -izvodi jednostavnije oblike plesnih struktura čeških narodnih i modernih plesova s pjevanjem i oblikuje nove plesne strukture samostalno ili u skupini -predstavlja vlastitu izvedbu u razredu i/ili izvan njega -likovno se izražava u različitim likovnim tehnikama i/ili novomedijskom tehnologijom (digitalni fotoaparat, pametni telefon i sl. te programi za obradu fotografija i programi za montažu i obradu videa)
Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Srednja škola Češki jezik i kultura - 105 sati godišnje
Srednja škola Češki jezik i kultura 1. razred –105 sati godišnje
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK SŠ A.1.1.
Učenik razumije dugi tekst i reproducira dugi i jednostavan tekst.
- analizira glavnu poruku teksta i izdvaja ključne informacije
- razlikuje bitne od nebitnih informacija
- planira, oblikuje i govori tekstove srednje dužine o poznatim temama
- opisuje, prepričava i izvještava o sadržajima povezanima s poznatim temama
- iznosi kratke i uvježbane prezentacije o poznatim temama te jednostavno objašnjava svoje mišljenje
- samostalno produktivno upotrebljava uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju novih, neuvježbanih iskaza
Učenik prepoznaje glavnu poruku, ključne informacije i primjenjuje ih uz povremenu pomoć.
Učenik uz povremenu pomoć govori dug i jednostavan tekst uz manje pogreške.
ČJIK SŠ A.1.2.
Učenik sudjeluje u dužemu planiranom i jednostavnom neplaniranom razgovoru poznate tematike.
- razmjenjuje informacije i sudjeluje u dugim razgovorima o poznatim temama
- samostalno produktivno upotrebljava uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju novih, neuvježbanih iskaza
-prilagođava naglasak i intonaciju različitim komunikacijskim situacijama
- razlikuje književni i neknjiževni oblik
Učenik sudjeluje u različitim oblicima dužeg razgovora uz povremenu pomoć.
ČJIK SŠ A.1.3.
Učenik piše dug tekst koristeći se jezičnim strukturama srednje razine složenosti.
- primjenjuje pravila pisanja jednostavnih tekstnih vrsta: kratki opisi događaja i osobnih iskustava
- prenosi informacije iz poznatih tekstova
- upotrebljava neformalni stil pisanja tekstova
- upotrebljava jednostavna vezna sredstva za povezivanje rečenica unutar teksta
- samostalno produktivno upotrebljava uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju novih, neuvježbanih iskaza
- pravilno piše većinu poznatih riječi i djelomično točno upotrebljava interpunkcijske znakove
Učenik uz povremenu pomoć piše dug i srednje složen tekst tekst uz manje pogreške.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: ovo sam ja, moj svijet, moji školski dani, posebni dani i datumi, umjetnost, priroda i ekologija, sport, glazba, identitet, digitalno građanstvo, putovanja, aktualne društvene teme
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: provjeravanje razumijevanja, izražavanje mišljenja, ideja i stavova, izražavanje (ne)slaganja, objašnjavanje i obrazloženje, izricanje pretpostavki, opisivanje nada i planova, oblikovanje i iznošenje argumenata, sustavno izlaganje, izražavanje apstraktnih ideja, sudjelovanje u diskusiji
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred, a usklađuju se sa željama i potrebama učenika ovisno o njihovim obrazovnim aspiracijama i/ili profesionalnim putovima.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na uravnoteženome odnosu svih četiriju jezičnih vještina u komunikacijskome kontekstu. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja, prilagođeno razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika. Kod učenika se potiče višejezičnost.
Neke preporučene aktivnosti: opisivanje predmeta i slika, razne igre, jednostavni dijalozi s uvježbanim jezičnim sredstvima koji predočuju stvarne komunikacijske situacije, projekti zadatci (plakat), predstava, dramatizacija/skeč, izrada prezentacija, letka ili brošure. U skladu s prethodno stečenim znanjem, uključiti usporedbe češkog i hrvatskog jezika ili drugih jezika koje učenici uče.
DOMENA B:ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK SŠ B.1.1. Učenik izražava svoje mišljenje i obrazlaže svoj stav o tekstu
- izražava dojam o književnom tekstu (emocionalni, spoznajni, estetski)
- iskazuje svoje mišljenje o onome o čemu tekst govori
- obrazlaže razumijevanje teksta
- iznosi svoj kritički stav o tekstu na temelju čitateljskog iskustva, znanja o svijetu i književnosti
Učenik uz povremenu pomoć izražava svoje mišljenje i stav
ČJIK SŠ B.1.2. Učenik interpretira književni tekst te se stvaralački izražava prema vlastitom interesu
- Učenik razgovara o različitim interpretacijama teksta
- Objašnjava razliku između fiktivnog i stvarnog svijeta
- Primjenjuje osnovne književno-teorijske pojmove relevantne za interpretaciju teksta
- Uspoređuje različite interpretacije teksta
- samostalno priprema i oblikuje vlastite radove u kojima dolazi do izražaja kreativnost, originalnost i stvaralačko mišljenje
Učenik uz pomoć učitelja interpretira tekst i oblikuje vlastite radove
ČJIK SŠ B.1.3. Učenik čita s razumijevanjem različite tipove tekstova i iz različitih izvora
-čita opisne i pripovjedne tekstove prema osobnom i profesionalnom interesu
- izdvaja informacije, razlikuje podatke po važnosti, objašnjava značenja,
izražajno čita naglas primjenjujući pravilan naglasak i pravogovor
-utvrđuje ključne podatke
Učenik opisuje osnovna obilježja tekstova i izdvaja informacije te odabire relevantne informacije iz različitih izvora
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Odabir pisanih tekstova i drugih medija temelji se na osobnom i profesionalnom interesu učenika.
Preporučene vrste tekstova: pjesme (tradicionalne i suvremene), strip, obrazac s osobnim podatcima (npr. CV), dijaloški tekst, članci/tekstovi iz časopisa za mlade i manjinskog časopisa na češkom jeziku, književni tekstovi primjereni za mlade, razni oblici prilagođenih ili autentičnih narativnih i znanstvenih tekstova primjerenih uzrastu, iskustvu i jezičnom izričaju učenika (npr. informativni tekstovi poput obavijesti, poruka, uputa, intervjua, izlaganja, izvještavanja, biografskih prikaza, vijesti, vođeni/slobodni sastavak
Neke preporučene aktivnosti: dopunjavanje tekstova, recitiranje, gluma, razne igre, pisanje novog kraja priče ili dijela teksta koji nedostaje, rekonstruiranje redoslijeda teksta na temelju prepoznavanja vremenskih i uzročno - posljedičnih veza
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
DOMENA C: KULTURA
ČJIK SŠ C.1.1. Učenik raspravlja o informacijama o češkoj kulturi, kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i drugim kulturama
-proširuje raspon informacija o Republici Češkoj, češkoj kulturi i kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj -utvrđuje sličnosti i razlike među hrvatskom kulturom, češkom kulturom i kulturom češke nacionalne manjine u Hrvatskoj - istražuje i opisuje obilježja suvremene Republike Češke, informira se o aktualnim događanjima i važnim pojedincima -opisuje položaj češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i zanima se o doprinosu pojedinaca Čeha ili Hrvata češkog porijekla hrvatskoj kulturi i znanosti -razvija samopouzdanje pri korištenju jezičnih djelatnosti češkog jezika te se sa zanimanjem izravno susreće s češkom kulturom u autentičnom okruženju
Učenik uz povremenu pomoć obrazlaže sličnosti i razlike između češke kulture, kulture češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i hrvatskom kulturom te tumači zaključke o svim ovim kulturama i vlastitoj kulturi.
ČJIK SŠ C.1.2. Učenik izabire različite tehnike kreativnog izražavanja na češkom jeziku
-ostvaruje različite glazbeno, dramsko – scenske i plesne aktivnosti u skladu s vlastitim interesima i sklonostima samostalno ili u skupini -u skladu s interesima javno nastupa u razredu, školi ili izvan nje
Učenik u skladu s vlastitim interesima i sklonostima te uz učiteljev poticaj izabire različite tehnike kreativnog izražavanja i ostvaruje različite glazbeno, dramsko - scenske i plesne aktivnosti te samostalno/skupini javno nastupa u školi ili izvan nje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Srednja škola Češki jezik i kultura 2. razred – 105 sati godišnje
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK SŠ A.2.1.
Učenik razumije dug i srednje složen tekst  e govori dug tekst srednje razine složenosti.
- iznosi mišljenje ili stav i objašnjava ih na jednostavan, organiziran i smislen način
- prezentira jednostavnu, poznatu temu
- razumljivo izgovara riječi i ispravno intonira rečenice
- samostalno produktivno upotrebljava uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju novih, neuvježbanih iskaza
- razlikuje književni i neknjiževni oblik
Učenik prepoznaje glavnu poruku, analizira neke ključne informacije i primjenjuje ih uz povremenu pomoć.
Učenik uz povremenu pomoć govori dug i srednje složen tekst uz manje pogreške.
ČJIK SŠ A.2.2.
Učenik sudjeluje u različitim oblicima dugog i srednje složenog razgovora
- razmjenjuje informacije u srednje dugim i srednje složenim razgovorima
- sporazumijeva se u spontanim svakodnevnim govornim situacijama
-odgovara na pitanja i postavlja pitanja
Učenik sudjeluje u različitim oblicima dugog i srednje složenog razgovora uz povremenu pomoć.
ČJIK SŠ A.2.3.
Učenik piše srednje dug i srednje složen tekst.
- planira sadržaj teksta, uređuje i organizira tekst
- samostalno produktivno upotrebljava uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju novih, neuvježbanih iskaza
- pravilno piše poznate riječi, uglavnom točno piše interpunkcijske znakove
Učenik uz povremenu pomoć piše dug i srednje složen tekst uz manje pogreške.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: moj svijet, kultura, film, mediji, slobodno vrijeme, mladi, obrazovanje, planovi za budućnost, putovanja, interesi, aktualne društvene teme, posebni dani i datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: prepričavanje, izražavanje vjerojatnosti, razvijanje argumentacije, potkrepljivanje mišljenja dokazima, postavljanje potpitanja radi boljeg razumijevanja, objašnjavanje i obrazloženje, izricanje pretpostavki, sustavno izlaganje, sudjelovanje u diskusiji
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred, a usklađuju se sa željama i potrebama učenika ovisno o njihovim obrazovnim aspiracijama i/ili profesionalnim putovima.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na uravnoteženome odnosu svih četiriju jezičnih vještina u komunikacijskome kontekstu. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja, prilagođeno razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika. Kod učenika se potiče višejezičnost.
Neke preporučene aktivnosti: opisivanje predmeta i slika, razne igre, jednostavni dijalozi s uvježbanim jezičnim sredstvima koji predočuju stvarne komunikacijske situacije, projekti zadatci (plakat), predstava, dramatizacija/skeč, izrada prezentacija, letka ili brošure. U skladu s prethodno stečenim znanjem, uključiti usporedbe češkog i hrvatskog jezika ili drugih jezika koje učenici uče.
DOMENA B:ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK SŠ B.2.1. Učenik izražava svoje mišljenje i obrazlaže svoj stav o tekstu
izražava dojam o književnom tekstu (emocionalni, spoznajni, estetski)
- iskazuje svoje mišljenje o onome o čemu tekst govori
- obrazlaže razumijevanje teksta
- argumentira svoj kritički stav o tekstu na temelju čitateljskog iskustva, znanja o svijetu i književnosti
Učenik uz povremenu pomoć iznosi svoj stav i obrazlaže ga
ČJIK SŠ B.2.2. Učenik interpretira književni tekst te se stvaralački izražava prema vlastitom interesu
Učenik razgovara o različitim interpretacijama teksta
- Objašnjava razliku između fiktivnog i stvarnog svijeta
- Primjenjuje osnovne književno-teorijske pojmove relevantne za interpretaciju teksta
- Uspoređuje različite interpretacije teksta
- samostalno priprema i oblikuje vlastite radove u kojima dolazi do izražaja kreativnost, originalnost i stvaralačko mišljenje
Učenik uz pomoć interpretira tekst i priprema vlastite radove
ČJIK SŠ B.2.3. Učenik čita s razumijevanjem različite tipove tekstova i iz različitih izvora
-čita tekstove prema osobnom i profesionalnom interesu
- izdvaja informacije, razlikuje i analizira podatke po važnosti, objašnjava značenja,
izražajno čita naglas primjenjujući pravilan naglasak i pravogovor
-utvrđuje ključne podatke
-sažima podatke u tekstu
-povezuje informacije u tekstu s vlastitim iskustvom
-prepoznaje značenje riječi iz konteksta
Učenik opisuje osnovna obilježja tekstova i izdvaja informacije te odabire relevantne informacije iz različitih izvora
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Odabir pisanih tekstova i drugih medija temelji se na osobnom i profesionalnom interesu učenika. Preporučene vrste tekstova: pjesme (tradicionalne i suvremene), strip, obrazac s osobnim podatcima (npr. CV), dijaloški tekst, članci/tekstovi iz časopisa za mlade i manjinskog časopisa na češkom jeziku, književni tekstovi primjereni za mlade, razni oblici prilagođenih ili autentičnih narativnih i znanstvenih tekstova primjerenih uzrastu, iskustvu i jezičnom izričaju učenika (npr. informativni tekstovi poput obavijesti, poruka, uputa, intervjua, izlaganja, izvještavanja, biografskih prikaza, vijesti, vođeni/slobodni sastavak
Neke preporučene aktivnosti: dopunjavanje tekstova, recitiranje, gluma, razne igre, pisanje novog kraja priče ili dijela teksta koji nedostaje, rekonstruiranje redoslijeda teksta na temelju prepoznavanja vremenskih i uzročno - posljedičnih veza
DOMENA C: KULTURA
ČJIK SŠ C.2.1. Učenik istražuje o češkoj kulturi, kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i drugim kulturama
-otkriva nova saznanja o Republici Češkoj, češkoj kulturi i kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj u školskom i izvanškolskom okružju -analizira sličnosti i razlike među vlastitom kulturom, češkom kulturom i kulturom češke nacionalne manjine u Hrvatskoj -informira se o aktualnostima u češkoj nacionalnoj manjini u Hrvatskoj (emisije na televiziji, radio emisije, češki manjinski tisak i sl.)
-razvija samopouzdanje pri korištenju jezičnih djelatnosti češkog jezika argumentirajući vlastite stavove te se sa zanimanjem izravno susreće s češkom kulturom u autentičnom okruženju
Učenik uz povremenu pomoć istražuje o češkoj kulturi, kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj u različtim kontekstima te opisuje sličnosti i razlike među tima kulturama i vlastitom.
ČJIK SŠ C.2.2. Učenik povezuje i koristi se različitim tehnikama kreativnog izražavanja na češkom jeziku
-ostvaruje različite glazbeno, dramsko – scenske i plesne aktivnosti u skladu s vlastitim interesima i sklonostima samostalno ili u skupini -u skladu s interesima javno nastupa u razredu, školi ili izvan nje
Učenik u skladu s vlastitim interesima i sklonostima te uz učiteljev poticaj povezuje i koristi različite tehnike kreativnog izražavanja i ostvaruje različite glazbeno, dramsko - scenske i plesne aktivnosti te samostalno/skupini javno nastupa u školi ili izvan nje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Srednja škola Češki jezik i kultura 3. razred – 105 sati godišnje
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK SŠ A.3.1.
Učenik razumije dug i složen tekst te govori dug tekst srednje razine složenosti.
- pokazuje razumijevanje teksta opće tematike
- pokazuje razumijevanje složenijih leksičkih struktura
- analizira glavnu poruku, ključne i specifične informacije i implicitne poruke u tekstu
- razlikuje bitnu od nebitne informacije- govori duge i složene tekstove
- detaljno opisuje, prepričava, izvještava i uspoređuje sadržaje te iznosi mišljenje ili stav o njima
- jasno prezentira poznatu temu
Učenik prepoznaje glavnu poruku, analizira neke ključne informacije i primjenjuje ih uz povremenu pomoć.
Učenik uz povremenu pomoć govori dug i srednje tekst uz manje pogreške.
ČJIK SŠ A.3.2.
Učenik sudjeluje u dužem neplaniranom razgovoru i dugom planiranom razgovoru.
- sporazumijeva se u spontanim svakodnevnim govornim situacijama
- započinje, prati, održava i završava razgovor
- prosuđuje stupanj formalnosti i prilagođava ga kontekstu
Učenik sudjeluje u različitim oblicima dugog i složenog razgovora uz povremenu pomoć.
ČJIK SŠ A.3.3.
Učenik piše dug tekst koristeći se složenim jezičnim strukturama.
- primjenjuje pravila pisanja jednostavnih i složenih  ekstnih vrsta (sastavak, sažetak jednostavnoga teksta o poznatim temama, osobno pismo)
- prenosi informacije iz njemu bliskih i poznatih izvora
- razvija temu, opisuje stvarne i zamišljene događaje, osobna iskustva, izražava osobna i tuđa mišljenja
-povezuje više odlomaka u tekst, uređuje i organizira tekst
- samostalno produktivno upotrebljava uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju novih, neuvježbanih iskaza
Učenik uz povremenu pomoć piše dug i složen tekst uz manje pogreške.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: moj svijet, zdrav život, različiti životni stilovi, znanost i tehnologija, volontiranje, aktivizam, aktualne društvene teme,
posebni dani i datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: izražavanje hipotetskih situacija, izražavanje mišljenja, opisivanje vremenskih i prostornih logičkih odnosa, objašnjavanje i obrazloženje, sustavno izlaganje, sudjelovanje u diskusiji
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred, a usklađuju se sa željama i potrebama učenika ovisno o njihovim obrazovnim aspiracijama i/ili profesionalnim putovima.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na uravnoteženome odnosu svih četiriju jezičnih vještina u komunikacijskome kontekstu. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja, prilagođeno razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika. Kod učenika se potiče višejezičnost.
Neke preporučene aktivnosti: opisivanje predmeta i slika, razne igre, jednostavni dijalozi s uvježbanim jezičnim sredstvima koji predočuju stvarne komunikacijske situacije, projektni zadatci (plakat), predstava, dramatizacija/skeč, izrada prezentacija, letka ili brošure. U skladu s prethodno stečenim znanjem, uključiti usporedbe češkog i hrvatskog jezika ili drugih jezika koje učenici uče.
DOMENA B:ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK SŠ B.3.1. Učenik izražava svoje mišljenje i obrazlaže svoj stav o tekstu
-izražava dojam o književnom tekstu (emocionalni, spoznajni, estetski)
- iskazuje svoje mišljenje o onome o čemu tekst govori
- obrazlaže razumijevanje teksta
- argumentira svoj kritički stav o tekstu na temelju čitateljskog iskustva, znanja o svijetu i književnosti
Učenik uz povremenu pomoć izražava svoj stav
ČJIK SŠ B.3.2. Učenik interpretira književni tekst te se stvaralački izražava prema vlastitom interesu
Učenik razgovara i obrazlaže različite interpretacije teksta
- - objašnjava i argumentira razliku između fiktivnog i stvarnog svijeta
- primjenjuje osnovne književno-teorijske pojmove relevantne za interpretaciju teksta
- uspoređuje različite interpretacije teksta
- samostalno priprema i oblikuje vlastite radove u kojima dolazi do izražaja kreativnost, originalnost i stvaralačko mišljenje
Učenik uz pomoć interpretira tekst i priprema vlastite radove
ČJIK SŠ B.3.3. Učenik čita s razumijevanjem različite tipove tekstova i iz različitih izvora
-čita tekstove prema osobnom i profesionalnom interesu
- izdvaja informacije, razlikuje i analizira podatke po važnosti, objašnjava značenja,
izražajno čita naglas primjenjujući pravilan naglasak i pravogovor
-utvrđuje ključne podatke
-izdvaja i tumači ideje, razlikuje činjenice od stavova
-sažima podatke u tekstu
-povezuje informacije u tekstu s vlastitim iskustvom
-prepoznaje značenje riječi iz konteksta
Učenik uz povremenu pomoć odabire relevantne informacije, uspoređuje ih i povezuje s vlastitim iskustvom
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Odabir pisanih tekstova i drugih medija temelji se na osobnom i profesionalnom interesu učenika. Preporučene vrste tekstova: pjesme (tradicionalne i suvremene), strip, obrazac s osobnim podatcima (npr. CV), dijaloški tekst, članci/tekstovi iz časopisa za mlade i manjinskog časopisa na češkom jeziku, književni tekstovi primjereni za mlade, razni oblici prilagođenih ili autentičnih narativnih i znanstvenih tekstova primjerenih uzrastu, iskustvu i jezičnom izričaju učenika (npr. informativni tekstovi poput obavijesti, poruka, uputa, intervjua, izlaganja, izvještavanja, biografskih prikaza, vijesti, vođeni/slobodni sastavak
Neke preporučene aktivnosti: dopunjavanje tekstova, recitiranje, gluma, razne igre, pisanje novog kraja priče ili dijela teksta koji nedostaje, rekonstruiranje redoslijeda teksta na temelju prepoznavanja vremenskih i uzročno - posljedičnih veza
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
DOMENA C: KULTURA
ČJIK SŠ C.3.1. Učenik integrira različite informacije o Republici Češkoj i različite elemente češke kulture, kulture češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i stvara cjelovitu sliku vlastite i drugih kultura
-objašnjava složenost vlastite, češke i drugih kultura analizirajući njihove sastavne dijelove -poopćava vlastite ideje o vlastitoj, češkoj i drugim kulturama i objašnjava ih integrirajući različite kulturne elemente
-pronalazi i prezentira informacije o aktualnim događanjima i važnim pojedincima u Republici Češkoj i češkoj nacionalnoj manjini u Hrvatskoj -postiže samopouzdanje pri korištenju jezičnih djelatnosti češkog jezika te se sa zanimanjem izravno susreće s češkom kulturom u autentičnom okruženju izražavajući svoje stavove, osjećaje i mišljenja
Učenik uz povremenu pomoć integrira različite informacije o Republici Češkoj i različite elemente češke kulture, kulture češke nacionalne manjine u Hrvatskoj u cjelovitu sliku te objašnjava
sličnosti i različitosti među njima, vlastitom kulturom i drugim kulturama.
ČJIK SŠ C.3.2. Učenik koristi i prilagođava različite tehnike kreativnog izražavanja na češkom jeziku i kritički ih prosuđuje
-ostvaruje različite glazbeno, dramsko – scenske i plesne aktivnosti u skladu s vlastitim interesima i sklonostima samostalno ili u skupini -u skladu s interesima javno nastupa u razredu, školi ili izvan nje
Učenik u skladu s vlastitim interesima i sklonostima te uz učiteljev poticaj koristi i prilagođava različite tehnike kreativnog izražavanja i ostvaraje različite glazbeno, dramsko - scenske i plesne aktivnosti te samostalno/skupini javno nastupa u školi ili izvan nje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Srednja škola Češki jezik i kultura 4. razred – 105 sati godišnje
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK SŠ A.4.1.
Učenik razumije i reproducira duge i složene govorne tekstove.
- planira, oblikuje i govori duge i složene tekstove
- opisuje, objašnjava, prepričava i iznosi zaključke na strukturiran i jasan način
- izražava osobno mišljenje i kritički razmatra sadržaj iz različitih izvora
- jasno i strukturirano prezentira poznatu temu
- razumljivo izgovara riječi i ispravno intonira rečenice
- razlikuje književni i govorni oblik i situacije u kojima se koristi.
Učenik prepoznaje glavnu poruku, analizira neke ključne informacije i primjenjuje ih uz povremenu pomoć.
Učenik uz povremenu pomoć govori dug i srednje tekst uz manje pogreške.
ČJIK SŠ A.4.2.
Učenik sudjeluje u dugoj i složenoj govornoj interakciji.
- razmjenjuje, provjerava i potvrđuje informacije u dugim i srednje složenim razgovorima
- sudjeluje u spontanim razgovorima
- započinje i potiče razgovor u raznim situacijama
- prosuđuje stupanj formalnosti i prilagođava ga kontekstu- književni i govorni oblik
- razumljivo izgovara riječi i ispravno intonira rečenice
Učenik sudjeluje u različitim oblicima dugog i složenog razgovora uz povremenu pomoć.
ČJIK SŠ A.4.3.
Učenik piše duge i složene tekstove.
- primjenjuje pravila pisanja jednostavnih i složenih tekstnih vrsta: sastavak, osvrt na knjigu ili film, upute za provođenje određene svakodnevne aktivnosti, jednostavan članak o temi iz osobnoga
života, službeno pismo ili elektronička pošta (prijava na posao, prijava za fakultet i sl.)
- opisuje stvarne i zamišljene događaje, obrazlaže svoje stavove,
- samostalno primjenjuje neformalni oblik pisanja tekstova, formalni oblik uz predložak
- povezuje više odlomaka u tekst, uređuje i organizira tekst
- pravilno piše nepoznate riječi, točno upotrebljava interpunkcijske znakove
Učenik uz povremenu pomoć piše dug i složen tekst uz manje pogreške.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: moj svijet, zdrav život, različiti životni stilovi, svijet rada, znanost i tehnologija, svijet umjetnosti, politika, gospodarstvo, poduzetništvo, globalizacija, aktualne društvene teme, održivi razvoj, posebni dani i datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: izražavanje apstraktnih ideja, izražavanje mišljenja, opisivanje vremenskih i prostornih logičkih odnosa, objašnjavanje i obrazloženje, sustavno izlaganje, sudjelovanje u diskusiji
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred, a usklađuju se sa željama i potrebama učenika ovisno o njihovim obrazovnim aspiracijama i/ili profesionalnim putovima.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na uravnoteženome odnosu svih četiriju jezičnih vještina u komunikacijskome kontekstu. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja, prilagođeno razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika. Kod učenika se potiče višejezičnost.
Neke preporučene aktivnosti: opisivanje predmeta i slika, razne igre, jednostavni dijalozi s uvježbanim jezičnim sredstvima koji predočuju stvarne komunikacijske situacije, projekti zadatci (plakat), predstava, dramatizacija/skeč, izrada prezentacija, letka ili brošure. U skladu s prethodno stečenim znanjem, uključiti usporedbe češkog i hrvatskog jezika ili drugih jezika koje učenici uče.
DOMENA B: ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK SŠ B.4.1. Učenik izražava svoje mišljenje i obrazlaže svoj stav o tekstu
izražava dojam o književnom tekstu (emocionalni, spoznajni, estetski)
- iskazuje svoje mišljenje o onome o čemu tekst govori
- obrazlaže razumijevanje teksta
- argumentira svoj kritički stav o tekstu na temelju čitateljskog iskustva, znanja o svijetu i književnosti
Učenik uz povremenu pomoć izražava svoj stav
ČJIK SŠ B.4.2. Učenik interpretira književni tekst te se stvaralački izražava prema vlastitom interesu
U - Učenik raspravlja i obrazlaže i različite interpretacije teksta,
-objašnjava razloge i posljedice različitih interpretacija teksta
- Primjenjuje osnovne književno-teorijske pojmove relevantne za interpretaciju teksta
- Uspoređuje različite interpretacije teksta
- samostalno priprema i oblikuje vlastite radove u kojima dolazi do izražaja kreativnost, originalnost i stvaralačko mišljenje
Učenik uz pomoć interpretira tekst i priprema vlastite radove
ČJIK SŠ B.4.3. Učenik čita s razumijevanjem različite tipove tekstova i iz različitih izvora
-čita tekstove prema osobnom i profesionalnom interesu
- izdvaja informacije, razlikuje i analizira podatke po važnosti, objašnjava značenja,
izražajno čita naglas primjenjujući pravilan naglasak i pravogovor
-utvrđuje ključne podatke
-izdvaja i tumači ideje, razlikuje činjenice od stavova
-sažima podatke u tekstu
-povezuje informacije u tekstu s vlastitim iskustvom
-prepoznaje značenje riječi iz konteksta
-kritički vrednuje tekst
-kritički se odnosi i vrednuje informacije iz stručne literature, interneta i tiska
Učenik uz povremenu pomoć analizira relevantne informacije, uspoređuje ih i kritički vrednuje
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Odabir pisanih tekstova i drugih medija temelji se na osobnom i profesionalnom interesu učenika. Preporučene vrste tekstova: pjesme (tradicionalne i suvremene), strip, obrazac s osobnim podatcima (npr. CV), dijaloški tekst, članci/tekstovi iz časopisa za mlade i manjinskog časopisa na češkom jeziku, književni tekstovi primjereni za mlade, razni oblici prilagođenih ili autentičnih narativnih i znanstvenih tekstova primjerenih uzrastu, iskustvu i jezičnom izričaju učenika (npr. informativni tekstovi poput obavijesti, poruka, uputa, intervjua, izlaganja, izvještavanja, biografskih prikaza, vijesti, vođeni/slobodni sastavak
Neke preporučene aktivnosti: dopunjavanje tekstova, recitiranje, gluma, razne igre, pisanje novog kraja priče ili dijela teksta koji nedostaje, rekonstruiranje redoslijeda teksta na temelju prepoznavanja vremenskih i uzročno-posljedičnih veza
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
DOMENA C: KULTURA
ČJIK SŠ C.4.1. Učenik raspravlja o različitim informacijama o Republici Češkoj i o složenim elementima češke kulture, kulture češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i argumentira važnost i značaj višejezičnosti i multikulturalnosti
-iznosi argumentirane stavove o elementima češke kulture i kulture češke nacionalne manjine u Hrvatskoj -objašnjava međuovisnost različitih elemenata koji definiraju kulturu i njihovu promjenjivost -analizira i raspravlja o različitim informacijama, o aktualnim događanjima i važnim pojedincima u Republici Češkoj i u češkoj nacionalnoj manjini u Hrvatskoj te o hrvatsko – češkim vezama kroz povijest
-izražava se sa samopouzdanjem na češkom jeziku u stvarnim situacijama te se sa zanimanjem izravno susreće s češkom kulturom u autentičnom okruženju i kritički prosuđuje različite stavove, ideje i vrijednosti
Učenik uz povremenu pomoć analizira vlastite stavove o elementima češke kulture i kulture češke nacionalne manjine u Hrvatskoj te povezuje elemente koji definiraju kulturu i objašnjava njihovu promjenjivost.
ČJIK SŠ C.4.2. Učenik se koristi širokim spektrom tehnika kreativnog izražavanja na češkom jeziku i kritički ih prosuđuje
-ostvaruje različite glazbeno, dramsko – scenske i plesne aktivnosti u skladu s vlastitim interesima i sklonostima -u skladu s interesima javno nastupa u razredu, školi ili izvan nje samostalno ili u skupini
-razvija i pokazuje sposobnost estetske prosudbe i kritičkog mišljenja
Učenik se u skladu s vlastitim interesima i sklonostima te uz učiteljev poticaj koristi širokim spektrom tehnika kreativnog izražavanja i ostvaruje različite glazbeno, dramsko - scenske i plesne aktivnosti te samostalno/skupini javno nastupa u školi ili izvan nje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
POJMOVNIK KURIKULUMA PREDMETA ČEŠKI JEZIK I KULTURA PO MODELU C
U drugom odgojno – obrazovnom ishodu u domeni Kultura pojam kreativno izražavanje podrazumijeva elemente umjetničkog područja i umjetničkog izražavanja; uvježbavanje i izvođenje čeških narodnih plesova, recitacija, pjesama i dramskih tekstova na češkom jeziku. Tehnike i sadržaji za ostvarivanje ovog ishoda odabiru se prema interesu učenika i mogućnostima učitelja. Jednako tako, ostvarivanje ovog ishoda moguće je ostvariti u suradnji s vanjskim suradnicima - stručnjacima u određenom umjetničkom području i/ili članovima čeških udruga – čeških beseda.
Pojam autentično okruženje u domeni Kultura podrazumijeva kulturne, umjetničke i druge hrvatske institucije, manjinske kulturno – prosvjetne udruge i kulturno – umjetničke manifestacije kao i Republiku Češku te digitalno okruženje.
Pojam češka kultura u domeni Kultura za srednju školu podrazumijeva sadržaje i teme o češkoj općoj povijesti, geografiji, povijesti češke glazbene i likovne umjetnosti te kulturnoj i prirodnoj baštini Republike Češke. Odabir je usklađen s željama i potrebama učenika ovisno o njihovim obrazovnim aspiracijama i/ili karijernim putevima.
Pojam multimodalni izvor znanja podrazumijeva kombinaciju više različitih izvora znanja.
Definicija teksta:
Vrlo kratak tekst
Kratak tekst
Srednje dug tekst
Dug tekst
Slušanje i
čitanje
do 100 riječi
100 – 300 riječi (ovisno o godini
učenja)
5.r. =100-200
6.r. =200-300
300 – 600 riječi
(ovisno o godini
učenja)
7.r. =300-500
8.r. =500-600
više od 600 riječi
Pisanje
do 40 riječi
40 – 80 riječi
(ovisno o tekstnoj
vrsti)
5.r. = 40-60
6.r. = 60-70
7.r. = 70 - 80
80 – 200 riječi
(ovisno o tekstnoj
vrsti)
8.r. = 80-100
više od 200 riječi
Govorenje
Oko 1 minutu
1 - 2 minute
3 – 5 minuta
5 – 10 minuta
E. POVEZANOST S ODGOJNO – OBRAZOVNIM PODRUČJIMA, MEĐUPREDMETNIM TEMAMA I OSTALIM PREDMETIMA
Pravo za odgoj i obrazovanje na svom jeziku i pismu pripadnici nacionalnih manjina ostvaruju u skladu s Ustavom Republike Hrvatske, Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina te Zakonom o odgoju i obrazovanju na jeziku i pismu nacionalnih manjina. Pripadnici nacionalnih manjina svoje ustavno pravo na odgoj i obrazovanje ostvaruju trima osnovnim modelima (A, B i/ili C model) i posebnim oblicima školovanja.
Kurikulum predmeta Češki jezik i kultura po Modelu C proizlazi iz Ustava Republike Hrvatske i navedenih Zakona Republike Hrvatske te iz Okvira nacionalnoga kurikuluma i sastavni je dio Jezično – komunikacijskog područja kao jezik češke nacionalne manjine u Hrvatskoj u sklopu kojega se razvija jezično – komunikacijska kompetencija kao jedna od ključnih kompetencija za prijenos i stjecanje znanja, vještina, sposobnosti, stavova i vrijednosti.
Zbog činjenice da je u poučavanju i učenju češkog jezika jezik ujedno i sadržaj i sredstvo i poučavanja i učenja, kurikulum nastavnoga predmeta Češki jezik i kultura po Modelu C ovisno o ciklusu, povezan je sa svim odgojno – obrazovnim područjima, međupredmetnim temama te gotovo svim nastavnim predmetima.
S obzirom da je kurikulum Češkog jezika i kulture po Modelu C izrazito kompleksan jer učenje i poučavanje češkog jezika podrazumijeva i istovremeno učenje i poučavanje o češkoj kulturi u najširem smislu, kurikulum je izravno povezan s predmetima Društveno – humanističkog i Umjetničkog područja, osobito s predmetima Priroda i društvo, Povijest, Geografija, Likovna i Glazbena kultura i umjetnost.
Očekivanja definirana kurikulumima međupredmetnih tema Učiti kako učiti, Osobni i socijalni razvoj, Građanski odgoj i obrazovanje i Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije izravno su integrirani u odgojno – obrazovne ishode kurikuluma predmeta Češki jezik i kultura po Modelu C. Druge međupredmetne teme realiziraju se izborom sadržaja na češkom jeziku.
Češki jezik i kultura po Modelu C kao drugi materinski jezik, sadržajno je i metodološki blisko povezan s Hrvatskim jezikom te sa stranim jezicima, a integriranim poučavanjem jezika i sadržaja učenju jezika dodaje se element svrhovitosti. U kasnijim ciklusima takav način rada usklađuje se sa željama i potrebama učenika ovisno o njihovim obrazovnim aspiracijama i/ili karijernim putevima.
S obzirom da je češki jezik, jezik češke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj, moguće je i preporučuje se ostvarivati različite projekte, programe i suradnju s udrugama – češkim besedama, što će između ostaloga doprinijeti razvoju potrebe cjeloživotnog obrazovanja. Zbog bliske povijesne, ali i suvremene povezanosti Republike Hrvatske i Republike Češke, češki je jezik sredstvo kojim omogućujemo ekonomsku i obrazovnu mobilnost mladih, kao i drugih građana Republike Hrvatske.
F. UČENJE I POUČAVANJE NASTAVNOGA PREDMETA ČEŠKI JEZIK I KULTURA
Iskustva učenja
Suvremeno poučavanje i učenje Češkog jezika i kulture usmjereno je na učenika i njegov proces učenja. Takvim pristupom poučavanju i učenju uzima se u obzir individualne osobine učenika, njegove potrebe i interesi te potiče učenikov kognitivni, afektivni, moralni i tjelesni razvoj, što učeniku osigurava cjelovit razvoj i osposobljava ga za samostalno cjeloživotno učenje.
Učenje jezika je dinamičan, aktivan proces koji učeniku pruža mogućnost za suradničko, istraživačko, kreativno i inovativno učenje te za raznoliku upotrebu jezika. Stoga učenje i poučavanje Češkog jezika i kulture treba stvarati prilike za konkretnu primjenu naučenoga povezivanjem s izvanškolskim okružjem. Razvijanje pozitivnih stavova o češkome jeziku i kulturi, uz motivaciju, osobne interese i pozitivne emocije, od izuzetne je važnosti u učenju i razvoju uvjerenja o vlastitoj uspješnosti u procesu ovladavanja češkim jezikom.
Cilj je učenja i poučavanja Češkog jezika i kulture razvijati kod učenika komunikacijsku jezičnu kompetenciju proširenu elementima međukulturne kompetencije te ih pripremati za samostalno učenje kao temelj cjeloživotnoga učenja.
Učenje i poučavanje Češkog jezika i kulture treba uvažavati različite stilove učenja, obuhvaćati raznolike oblike poučavanja i rada te biti prilagođeno dobi učenika te (pred)znanju jezika.
U prvom odgojno - obrazovnom ciklusu i dijelom drugog odgojno - obrazovnog ciklusa u poučavanju i učenju Češkog jezika i kulture težište je na aktivnostima slušanja i govorenja, a učenje i poučavanje temelji se na učenju svim osjetilima te na igri. U odgojno – obrazovnim ciklusima koji slijede poučavanje i učenje postupno se sve više okreću osvještavanju jezičnih struktura i njihovih funkcija koje se temelje na kognitivnome pristupu te većoj samostalnosti učenika. Sve nastavne aktivnosti organizirane su tako da uzimaju u obzir individualne razlike i razvojne mogućnosti učenika, tako da učeniku omogućuju povezivanje novih znanja i vještina s onima prethodno usvojenima te tako da potiču učeničku samostalnost i promiču razvoj odgovornosti za vlastito učenje, a usmjerene su k ostvarivanju svih odgojno - obrazovnih ishoda svih triju domena koje čine zaokruženu cjelinu za svaku godinu učenja.
Uloga učitelja
Tijekom učenja i poučavanja Češkog jezika i kulture usmjerenoga na učenika iznimno je važna uloga učitelja. Poticanje učenikova interesa za češki jezik i održavanje motivacije za nastavak učenja jedan je od ključnih preduvjeta za uspješno učenje i poučavanje, osobito u ranome učenju jezika. Stoga je važna zadaća učitelja osigurati ugodno i poticajno razredno ozračje izborom aktivnosti primjerenih učenikovu kognitivnom i afektivnom razvoju, vodeći računa o stilovima učenja i drugim individualnim razlikama među učenicima. Učitelj jezične pogreške učenika prihvaća kao sastavni dio procesa učenja češkog jezika u kojemu učenik bez stresa i straha pred učiteljem i vršnjacima sudjeluje u razmjeni ideja i komunikaciji što mu omogućava doživljaj uspjeha te ga potiče na samopouzdano i odvažno služenje jezikom. Učitelj je animator,voditelj, pomagač i savjetnik u nastavnome procesu koji podržava i vodi učenika u procesu učenja i poučavajući ga ne samo jezičnim nego i izvanjezičnim sadržajima te prati i daje povratnu informaciju o napretku učenja i postignuću učenika.
Učitelj učenicima olakšava ovladavanje češkim jezikom i razumijevanje češke kulture posredujući između jezika i kultura.
S ciljem osiguravanja kvalitete učenja i poučavanja i napretka učenika, učitelj treba dobro poznavati cijelu kurikularnu vertikalu predmeta Češki jezik i kultura kako bi se izbjegli nagli skokovi u prijelazu iz jednoga ciklusa u drugi. Učitelj treba biti osposobljen za samostalno donošenje odluka o primjeni kurikuluma s obzirom na različitu dob učenika i različito predznanje jezika u grupi, izboru sadržaja i materijala te izboru metoda poučavanja. Učitelj promišlja o vlastitim postupcima, metodama i rezultatima te ih kontinuirano prilagođava (ima mogućnost prilagoditi razine i broja ishoda). Također, učitelj ima aktivnu ulogu u suradnji s roditeljima, svojim sustručnjacima, drugim učiteljima u školi i izvan nje, raznim manjinskim organizacijama te mjerodavnim obrazovnim institucijama kako bi učeniku omogućio što bolje i učinkovitije napredovanje u usvajanju znanja, vještina i stavova.
Od učitelja se očekuje profesionalni pristup koji podrazumijeva etičnost, pravednost, dosljednost i sustavnost. Učitelj treba kontinuirano pratiti suvremene pristupe u području metodike i glotodidaktike te se redovito neformalno, dakle samostalno, ali i formalno usavršavati za što mu uvjete trebaju ostvariti mjerodavne institucije.
Učitelj planira, kombinira i izmjenjuje znanstveno utemeljene strategije i pristupe poučavanja primjerene učenikovim razvojnim mogućnostima i potrebama radi ostvarivanja odgojno-obrazovnih ishoda. Učitelj se koristi strategijama i pristupima poučavanju koji se razlikuju od tradicionalnih u kojima je učitelj bio prenositelj znanja. U suvremenoj nastavi učitelj usmjerava učenje stavljajući naglasak na zajedničko sudjelovanje učenika i učitelja u procesu učenja.
Učitelj se koristi strategijama poučavanja koje potiču učenike na razmišljanje o vlastitome učenju, o tome što trebaju znati i moći, na povezivanje s usvojenim znanjima i vještinama (vertikalno usklađivanje) i na primjenjivanje novostečenih znanja i vještina u drugim predmetima i područjima (horizontalno usklađivanje).
Učitelj stvara uvjete koji potiču proces učenja, prepoznaje osobne predispozicije svakoga učenika, njegove prednosti i slabosti te prilagođava svoje poučavanje birajući metode i aktivnosti koje učeniku najbolje odgovaraju i koje dovode do učinkovitoga usvajanja vještina slušanja, govorenja, čitanja i pisanja u procesu učenja i poučavanja Češkoga jezika i kulture.
Jedan od preduvjeta za uspješno ovladavanje jezikom jest izloženost i njegova uporaba, a s obzirom da je većinom nedovoljna zastupljenost češkog jezika u neposrednome okruženju učenika, učitelj jezika uključuje različite sadržaje u nastavu češkoga jezika, organizira izvanučioničku nastavu, ugošćuje izvorne govornike i vanjske suradnike te učenicima omogućuje digitalno povezivanje s drugim učenicima govornicima češkoga jezika u Republici Hrvatskoj i Republici Češkoj i svijetu, a sve kako bi učenicima osigurao mogućnost za međukulturne susrete i autentičnu komunikaciju s govornicima češkoga jezika.
Materijali i izvori
Učitelj odabire i izrađuje nastavne materijale i koristi se nastavnim materijalima iz različitih izvora u skladu s planiranim aktivnostima koje su usmjerene ostvarivanju odgojno-obrazovnih ishoda, vodeći računa o razvojnoj dobi, razini ovladanosti jezikom te interesima i potrebama učenika. To uključuje i materijale za integrirano učenje jezika i sadržaja čime se sadržaji predmeta Češki jezik i kultura povezuju sa sadržajima drugih područja i predmeta i na taj se način potiče multidisciplinarnost.
Osim odobrenih udžbenika i pomoćnih nastavnih sredstava, učitelj se koristi prilagođenim i autentičnim materijalima, uključujući digitalne, interaktivne i multimedijske sadržaje.
Učitelj se može koristiti autorskim udžbenicima koji su izdati u Republici Hrvatskoj, ali i originalnim udžbenicima koji su uvezeni iz Republike Češke. Potrebno je naglasiti važnost izlaganja jezičnim i kulturološkim sadržajima izvan učionice, npr. televizijskim programima na češkome jeziku ili programima predviđenim za učenje češkoga jezika kao i općenito svim vrstama multimedijskih sadržaja na češkome jeziku. U skladu sa svojom aktivnom ulogom u procesu učenja i poučavanja učenici sudjeluju u pronalasku, odabiru i izradi vlastitih materijala i izvora učenja. Nastavni materijali učenicima su smisleni i razumljivi, potiču na istraživanje i propitivanje znanja, pretpostavki, ideja i ponašanja čime pozitivno utječu na razvoj kritičkoga i kreativnoga mišljenja.
Okruženje za učenje
Uspjeh u učenju i poučavanju češkog jezika i kulture u velikoj mjeri ovisi i o okružju u kojemu učenik stječe nova znanja i vještine jer poticajno i raznoliko okružje pridonosi bržem i lakšem usvajanju. U takvom okružju učenje i poučavanje usmjereno je na učenika, učenik se ne boji pogrešaka, spremno surađuje s drugim učenicima i uvažava ih, a znanja i vještine koje usvaja u bliskoj su vezi s njegovim svakodnevnim iskustvom i aktivnostima.To je okružje u kojem se njeguje kultura zajedništva i međusobnoga poštovanja, a u takvu se okruženju razvija humanost, prihvaćaju se različitosti, prepoznaje se važnost pozitivnih emocija i motivacije za učenje te se potiče kritičko mišljenje, istraživanje i kreativnost.
Učenje češkoga jezika se odvija u školskome i izvanškolskome okružju. Kako bi se omogućila raznovrsnost okružja u kojemu se uči i poučava te pogodovalo učinkovitomu učenju, poželjno je učenje i poučavanje nadograditi planiranim aktivnostima kao što su, npr. kontakt s govornicima češkoga jezika u stvarnome i digitalnome okružju, posjeti kulturnim institucijama i centrima, projekcijama, izložbama, muzejima, manjinskim udrugama, posjete i školske ekskurzije u Republiku Češku, posjete i suradnja učenika češkog jezika po Modelu A, B i Češkog jezika i kulture po modelu C, međunarodne razmjene učenika i dr.
Upotreba suvremenih tehnologija tijekom učenja i poučavanja također je jedan od čimbenika koji pridonose stvaranju poticajnoga i produktivnoga okružja.
Učitelj osigurava razredne uvjete u kojima se potiče slobodna i smislena komunikacija, pri čemu se pogreške smatraju prilikama za učenje i sastavnim dijelom ovladavanja češkim jezikom. Na taj se način njeguje i razvija učenikovo samopouzdanje i pozitivna slika o sebi kao pojedincu i kao međukulturno kompetentnome govorniku češkoga jezika.
Vrijeme poučavanja i učenja
Predmet Češki jezik i kultura se u hrvatskome odgojno-obrazovnom sustavu uči kao jezik češke nacionalne manjine u Hrvatskoj, odnosno kao drugi materinski jezik, i to od 1. razreda, ali isto tako postoji mogućnost uključivanja učenika u nastavu u bilo kojem razredu i bez obzira na razinu njegovog predznanja. Ovisno o godini početka, učenje u pravilu traje raznoliko. Vrlo je važno što ranije započeti s učenjem češkog jezika i kulture te time stvoriti temelje za postizanje visoke razine jezičnoga umijeća. Uspjeh u učenju tim je bolji što su učenici više izloženi češkome jeziku te im to treba omogućiti u što većoj mjeri na što više načina, npr. razrednim govorom na češkome jeziku i/ili integriranim učenjem češkog jezika i kulture kao što je i preporučeno.
Budući da odgojno-obrazovni ishodi svih triju domena čine jednu integriranu cjelinu, učitelj im posvećuje podjednaku pozornost, s malo većim naglaskom na domenu Govorimo češki.
Ostvarivanju pojedinoga odgojno-obrazovnog ishoda učitelj posvećuje onoliko vremena koliko procijeni da je potrebno kako bi svi učenici postigli najvišu razinu usvojenosti u skladu sa svojim sposobnostima i mogućnostima.
Osim važnosti formalnoga obrazovanja, učitelj upozorava i na važnost i potrebu neformalnoga i informalnoga učenja kao sastavnoga dijela cjeloživotnoga učenja.
Grupiranje učenika
Jedan od objektivnih preduvjeta za kvalitetni proces učenja i poučavanja Češkoga jezika i kulture jest rad u skupinama s manjim brojem učenika približno jednake dobi, sličnih razvojnih obilježja i iste razine ovladanosti komunikacijskom kompetencijom.
Kako bi svaki pojedinac imao mogućnost aktivnoga sudjelovanja i izražavanja, što je temeljni preduvjet za razvoj komunikacijske kompetencije, ne preporučuje se da u skupini bude više od 10 učenika. Stoga je s obzirom na specifičnosti češkog (manjinskog) jezika u osnovnim i srednjim školama, prilikom oblikovanja razrednih odjeljenja ili odgojno - obrazovnih skupina potrebno voditi računa o razini poznavanja jezika, kao i o dobi i razvojnim obilježjima učenika koji čine jedno odjeljenje ili skupinu.
U nastavi Češkoga jezika i kulture učenicima se omogućuje razvijanje suradničkih vještina organiziranjem rada u paru ili u skupinama, a darovitim pojedincima osigurava se i mogućnost mentoriranja drugih učenika.
G. VREDNOVANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH ISHODA U NASTAVNOME PREDMETU ČEŠKI JEZIK I KULTURA
Vrednovanje odgojno-obrazovnih ishoda u nastavnome predmetu Češki jezik i kultura u skladu je s načelima postavljenima Okvirom za vrednovanje procesa i ishoda učenja u osnovnoškolskome i srednjoškolskome obrazovanju . U sklopu kurikuluma predmeta opisuju se elementi i pristupi vrednovanju te načini davanja povratnih informacija i izvješćivanja o usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda.
Elementi vrednovanja u Češkom jeziku i kulturi su znanja i vještine definirane odgojno-obrazovnim ishodima unutar domena Govorimo češki,Čarolija pisane riječi i Kultura. Ostvarenost ishoda iz domene Govorimo češki te dio ishoda iz Čarolije pisane riječi i Kulture koji se odnose na usvajanje znanja iskazuje se opisno u prvom ciklusu, odnosno opisno i brojčano u ostalim ciklusima, dok se usvojenost ishoda iz Čarolije pisane riječi i Kulture koji se odnose na ovladavanje vještinama i razvoj stavova odnosno ishodi vezani uz kreativno izražavanje iskazuju u svim odgojno - obrazovnim ciklusima isključivo opisno.
Elementi ocjenjivanja su:
1.slušanje s razumijevanjem,
2.govorenje,
3.čitanje s razumijevanjem,
4.pisanje,
5.češka kultura i civilizacija.
Elementi ocjenjivanja razlikuju se u pojedinim ciklusima jer ovise o razvojnoj dobi učenika. U prvome ciklusu vrednuje se (ali ne ocjenjuje brojčanom ocjenom) ostvarenost ishoda u govorenju i slušanju, a tek od drugog ciklusa nadalje se vrednuje i ocjenjuje brojčanom ocjenom čitanje i pisanje. Učenička se izvedba procjenjuje temeljem unaprijed izrađenih kriterija za jezičnu vještinu koja se vrednuje u skladu s unaprijed određenim znanjima o jeziku i vještinama za upotrebu jezičnoga znanja u komunikacijskome činu.
Funkcionalni aspekt jezika ima prednost pred formalnim aspektom te su zbog toga kriteriji razumljivosti poruke i ostvarenja jezične interakcije nadređeni kriteriju točnosti. Pri vrednovanju vodi se računa o tome da ovladavanje jezičnim zakonitostima nije samo sebi svrha, već je sredstvo za ostvarivanje uspješne komunikacije te da su pogreške u jezičnome izričaju prihvatljiva i očekivana sastavnica ovladavanja jezikom. Jezične strukture sastavni su dio četiriju jezičnih vještina (slušanje, govor, čitanje, pisanje) te se ovladanost njima vrednuje integrirano, kao jedan od kriterija uspješnosti ostvarenosti ishoda unutar domene Govorimo češki i Čarolija pisane riječi. Element ocjenjivanja Češka kultura i civilizacija u prvom ciklusu se vrednuje opisno, a u ostalim ciklusima opisno i brojčano te se odnosi na uspješnost ostvarenosti prvog ishoda u domeni Kultura.Usvojenost drugog ishoda u domeni Kultura i civilizacija se uopće ne vrednuje i ne ocjenjuje.
Učinkovito vrednovanje za učenje uključuje učiteljevo kontinuirano i sustavno prikupljanje i bilježenje informacija o ostvarenosti odgojno-obrazovnih ishoda tijekom odgojno-obrazovnoga procesa. Ono je sastavni dio procesa učenja i poučavanja koji ne rezultira ocjenama. Usmjereno je na poticanje refleksije o učenju, na razumijevanje procesa i rezultata učenja te na povećanje učinkovitosti učenja i poučavanja.
Vrednovanje za učenje uključuje različite formalne i neformalne metode te raznolike formate, poput postavljanja pitanja, provjere domaćih zadaća, kraćih pisanih provjera znanja, lista provjere, anegdotskih zabilješki, portfolija, opažanja itd.
Vrednovanje kao učenje podrazumijeva aktivno uključivanje učenika u proces vrednovanja uz stalnu podršku učitelja, a odvija se putem sustavne samorefleksije, samovrednovanja i vršnjačkoga vrednovanja radi poticanja učenikove autonomije i samoreguliranoga učenja, tj. razvoja svijesti o vlastitome učenju. U ovome se procesu vrednovanja koriste portfolio, dnevnik učenja, rubrike za samovrednovanje i vršnjačko vrednovanje, upitnici, razredna rasprava i sl. Učenici su uključeni u izradu kriterija za vrednovanje i samovrednovanje što pridonosi njihovu razumijevanju razine usvojenosti znanja i razvijenosti vještina i stavova potrebne za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda. Kao ni vrednovanje za učenje, ni ovaj proces ne rezultira ocjenama, već kvalitativnim povratnim informacijama.
Vrednovanje naučenoga prvenstveno je sumativno, a može služiti i u formativne i dijagnostičke svrhe za planiranje daljnjega učenja i poučavanja. Svrha je utvrđivanje razine usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda definiranih kurikulumom predmeta Češki jezik i kultura tijekom godine ili na kraju školske godine, kao i upozoravanje na dijelove komunikacijske kompetencije koji zahtijevaju poboljšanje. Ostvarenost odgojno-obrazovnih ishoda vrednuje se s obzirom na definirane razine usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda. Učitelj prilikom vrednovanja za svaki element vrednovanja prema tim razinama razrađuje deskriptore koji određuju opseg znanja, dubinu razumijevanja i stupanj razvijenosti vještina potreban za određenu ocjenu. Koriste se usmene i pisane provjere znanja, portfolio, učenički projekti, rasprave, eseji, simulacije itd. Ocjena se temelji na jednome ili na više oblika vrednovanja. Oblici i sadržaji provjere odgovaraju zahtjevima jezične uporabe u stvarnim jezičnim, situacijskim i kulturnim uvjetima u kojima se traži uporaba različitih znanja, vještina i sposobnosti.
Pri tome se vodi računa o definiranim kriterijima vrednovanja, o odabiru valjanih i pouzdanih metoda te sigurnosti i transparentnosti procesa - svrha vrednovanja, sadržaji, postupci, oblik, sastavnice i trajanje ispita, način i kriteriji bodovanja i rezultati unaprijed su definirani i jasni učitelju, učeniku i roditelju.
Sustavnim i redovitim izvješćivanjem o učenikovu napredovanju u svim domenama daje se povratna informacija o razini ostvarenosti odgojno-obrazovnih ishoda te se predlažu načini i postupci potrebni za njihovo poboljšanje.
Prilikom određivanja zaključne ocjene učitelj uzima u obzir ostvarenost ishoda provjerenu različitim oblicima vrednovanja u više vremenskih točaka. Razina “dobar” usvojenosti odgojno - obrazovnih ishoda koja je definirana ovim predmetnim kurikulumom služi kao opći orijentir i pomoć pri određivanju zaključne ocjene.
Tijekom svih odgojno-obrazovnih ciklusa zaključna ocjena proizlazi iz razine usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda iz svih triju domena. U zaključnoj ocjeni udio ostvarenosti ishoda domene Govorimo češki čini 40 % procjene, a udio ostvarenosti ishoda domena Čarolija pisane riječi i Kultura po 30% procjene. Budući da se učenjem i poučavanjem Češkog jezika i kulture razvijaju sve generičke kompetencije, od trećega se ciklusa nadalje procjenjuje i njihov razvoj putem elemenata odgovornosti, samoregulacije i samoinicijativnosti te komunikacije i suradnje o čemu učitelj izvještava koristeći se listom procjene od tri stupnja: potrebna podrška, dobro, iznimno.
Budući da je pohađanje nastave Češkog jezika i kulture otvoreno učenicima s različitim razinama predznanja ili bez predznanja, kao i da se mogu uključiti u nastavni proces u bilo kojem ciklusu, učitelj prilagođava i smanjuje očekivane ishode te u skladu s tim izvršava i vrednovanje.
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA
Na temelju članka 27. stavka 9. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi („Narodne novine“, broj: 87/08, 86/09, 92/10, 105/10-ispravak, 90/11, 16/12, 86/12, 94/13, 152/14, 7/17 i 68/18) ministrica znanosti i obrazovanja donosi
ODLUKU O DONOŠENJU KURIKULUMA ZA NASTAVNI PREDMET ČEŠKI JEZIK I KULTURA U OSNOVNIM I SREDNJIM ŠKOLAMA (MODEL C) U REPUBLICI HRVATSKOJ
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
I.
Ovom Odlukom donosi se kurikulum za nastavni predmet Češki jezik i kultura za osnovne škole i srednje škole u Republici Hrvatskoj.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
II.
Sastavni dio ove Odluke je kurikulum nastavnog predmeta Češki jezik i kultura.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
III.
Ova Odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“, a primjenjuje se za učenike 1. i 5. razreda osnovne škole i 1. razreda srednjih škola od školske godine 2019./2020., za učenike 2., 3., 6. i 7. razreda osnovne škole, 2. i 3. razreda srednjih škola od školske godine 2020./2021., a za učenike 4. i 8. razreda osnovne škole i 4. razreda srednjih škola od školske godine 2021./2022.
KLASA:602-01/19-01/00026
URBROJ:533-06-19-0056
Zagreb,
MINISTRICA
prof. dr. sc. Blaženka Divjak
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
NACIONALNI KURIKULUM NASTAVNOG PREDMETA ČEŠKI JEZIK I KULTURA U OSNOVNIM I SREDNJIM ŠKOLAMA REPUBLIKE HRVATSKE (MODEL C)
Kurikulum je usklađen s Koordiniranim metodološkim pristupom izradi kurikularnih dokumenata od 6. studenog 2018.
12. srpnja 2019.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
A. OPIS PREDMETA
Česi u Hrvatskoj su jedna od 22 ustavom priznate nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj. Prema posljednjem popisu stanovništva iz 2011. godine u Hrvatskoj živi 9.641 deklariranih Čeha, od čega najviše u Bjelovarsko - bilogorskoj županiji, administrativno i kulturno središte Čeha Hrvatske je grad Daruvar. Općina Končanica je jedina administrativna jedinica u Hrvatskoj u kojoj Česi čine većinsko stanovništvo. Češke besede su osnovne građanske udruge u kojima Česi u Hrvatskoj njeguju svoj jezik i kulturu.
Pravo za odgoj i obrazovanje na svom jeziku i pismu pripadnici nacionalnih manjina ostvaruju u skladu s Ustavom Republike Hrvatske, Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina te Zakonom o odgoju i obrazovanju na jeziku i pismu nacionalnih manjina. Pripadnici nacionalnih manjina svoje ustavno pravo na odgoj i obrazovanje ostvaruju trima osnovnim modelima (A, B i/ili C model) i posebnim oblicima školovanja.
Kurikulum predmeta Češki jezik i kultura po Modelu C namijenjen je djeci pripadnicima češke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj, djeci koja imaju češko porijeklo, a nastava je istovremeno otvorena i za ostalu djecu koja žele učiti češki jezik i upoznati češku kulturu. Predmet Češki jezik i kultura po Modelu C poučava se i uči u okviru Jezično – komunikacijskog područja kao jezik češke nacionalne manjine na svim odgojno – obrazovnim razinama i ciklusima. Predmet je i u izravnoj vezi s Društveno - humanističkim i Umjetničkim područjem. Svaki odgojno - obrazovni ciklus uvažava razvojne faze učenika te s individualnim pristupom svim učenicima nadovezuje se na prethodno stečena znanja i vještine. Češki jezik i kultura kao manjinski jezik po Modelu C, ne ubraja se u izbornu nastavu te mu se pristupa kao drugom materinskom jeziku. Odabirom manjinskog materinskog jezika učeniku se ne smanjuje broj izbornih predmeta koje može pohađati.
Poučavanje jezika pa tako i drugog materinskog, od temeljnog je značaja za osobni razvoj i socijalizaciju učenika. Po značaju i učincima ono prelazi okvire znanja sadržaja samog predmeta. Omogućuje učenicima osobno izražavanje i razvoj pojedinca (kognitivni i socijalno - emotivni), djelotvornu komunikaciju s drugima u različitim životnim situacijama te sudjelovanje učenika u brojnim aktivnostima vezanim uz kulturu i tradiciju češke nacionalne manjine u Hrvatskoj. Jezik također odražava identitet naroda koji njime govori i ključni je medij kojim se prenosi i njeguje njegovo kulturno i povijesno naslijeđe. Učenje češkog jezika kao istovremeno učenje češke kulture značajna je odrednica koncepta učenja jezika nacionalnih manjina u Modelu C. Osim stjecanja jezično – govornih kompetencija (unutar kojih se razvijaju sve temeljne kompetencije što ih promiče kurikulum, a uključuju oblike mišljenja i rada, sposobnost korištenja alatima i strategijama učenja te osobnu, socijalnu i međukulturnu kompetenciju), učenje češkog jezika i kulture uključuje i stjecanje znanja o Republici Češkoj i njezinoj kulturi u širem smislu; o češkoj književnosti, češkoj povijesnoj, kulturnoj i prirodnoj baštini, svakodnevnom životu češkog suvremenog društva te njegovanje tradicija i običaja češke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj. Ovakvo kompleksno i integrirano učenje i poučavanje češkog jezika i kulture pridonosi boljem shvaćanju života češke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj i života u Republici Češkoj te razvoju osjećaja osobne pripadnosti češkoj kulturi. Sve zajedno pridonosi očuvanju jezičnog i kulturnog identiteta, tradicije i običaja češke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj.
Kurikulum predmeta Češki jezik i kultura po Modelu C integrirani je kurikulum koji povezuje opće i posebne sadržaje i ciljeve, usmjeren je na postignuća učenika u svim područjima: kognitivnom, afektivnom i psihomotornom, polazi od njihova iskustva i kulturnog konteksta, jezične i kulturne posebnosti i time potiče iskustveno i situacijsko učenje, uvažava složenost znanja i umijeća, njihovu primjenu u različitim okolnostima, problemima i situacijama, višejezičnost i multikulturalnost.
Kurikulum također polazi od činjenice da je struktura učenika u razredima ili odgojno - obrazovnim skupinama vrlo heterogena, da je čine učenici različitog predznanja, različite dobi, različite kulturne sredine i različitih interesa i obrazovnih potreba. Zbog toga su odgojno - obrazovni ishodi dovoljno široko koncipirani da se mogu prilagoditi danoj situaciji, odnosno svakom učeniku individualno, a vrednovanje ishoda provodi se uvijek u skladu s brojem godina učenja češkog jezika i kulture.
Učenici Češkog jezika i kulture po Modelu C temeljno se obrazuju na hrvatskom jeziku, a učenik spoznaje i vještine stečene u predmetima priroda i društvo, povijest, geografija, likovna i glazbena kultura i umjetnost nadograđuje u predmetu češki jezik i kultura po modelu C.
Predmet Češki jezik i kultura po Modelu C vrlo je kompleksnog karaktera, a zbog preglednosti podijeljen je u tri domene/makrokoncepta: Govorimo češki , Čarolija pisane riječi i Kultura . Ove domene/makrokoncepti se u procesu učenja i poučavanja uzajamno isprepliću.
Kratka oznaka predmeta Češki jezik i književnost je ČJIK.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
B. ODGOJNO - OBRAZOVNI CILJEVI UČENJA I POUČAVANJA ČEŠKOG JEZIKA I KULTURE (MODEL C)
Jezik je sredstvo izražavanja i komuniciranja. Ovladanost jezikom temelj je za učenje tijekom cijeloga života.
Učenik:
● uspješno koristi češki jezik u govoru i pismu u različitim komunikacijskim i životnim situacijama, putem različitih medija i u različite svrhe,
● razvio je čitalačku pismenost, čitalačku kulturu i čitalačku naviku na tekstovima različitih sadržaja i vrsta,
● prepoznaje češku povijesnu i kulturnu baštinu te geografska obilježja Republike Češke kao jednu od odrednica vlastitog osobnog i nacionalnog identiteta,
● usvojio je znanja o osnovnim obilježjima češke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj i suvremenog češkog društva u usporedbi s drugim jezicima i kulturama i to s razumijevanjem, uvažavanjem i poštivanjem drugih i drugačijih uz osjećaj pripadnosti češkoj nacionalnoj manjini u Republici Hrvatskoj,
● osposobljen je za ulogu aktivnog i odgovornog građanina koji svojom aktivnošću u kulturnim programima, priredbama i manifestacijama češke nacionalne manjine u Hrvatskoj doprinosi njenom očuvanju te očuvanju češke kulture i tradicije u budućnosti, a ujedno ima razvijenu potrebu za cjeloživotno učenje.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
C. DOMENE / KONCEPTI U ORGANIZACIJI PREDMETNOG KURIKULUMA
Predmet Češki jezik i kultura po Modelu C uči se i poučava u tri međusobno povezane domene:
1. Govorimo češki - Mluvíme česky
2. Čarolija pisane riječi - Kouzlo psaného slova
3. Kultura
Domene su utemeljene na primarnoj ljudskoj potrebi za komunikacijom s drugima u zajednici, na razvoju višestruke čitalačke pismenosti i društveno - kulturnoj svijesti. U svim se domenama razvija jezično - komunikacijska kompetencija te ovladavanje jezičnim vještinama slušanja, govorenja, čitanja, pisanja i prevođenja te njihova međudjelovanja uz stalni razvoj aktivnog rječnika. Domene su ujedno i u izravnoj vezi s ciljevima Društveno - humanističkog i Umjetničkog područja. Svaka od ovih domena u svojem nazivu izražava osnovnu ideju i cilj učenja i poučavanja češkog jezika i kulture; važnost aktivne uporabe češkog jezika u komunikaciji s drugima, važnost otkrivanja stvaralačke i umjetničke uloge jezika i njegova kulturnog značenja uz koju učenik otkriva radost i užitak čitanja te postaje svjestan doživljaja svijeta kroz estetsku vrijednost jezika uz razvitak kritičke pismenosti prema izgovorenom, napisanom i pročitanom izričaju te na kraju važnost kulture kao neodvojive kategorije naroda.
Ovladavajući jezikom, učenik stječe samopouzdanje i osjećaj vlastite vrijednosti, a raznovrsnim se načinima i metodama rada osobito potiče i razvija suradnja. Poučavanje i učenje predmeta Češki jezik i kultura podrazumijeva inzistiranje na poštivanju različitosti, ravnopravnoj podjeli zadataka i preuzimanju odgovornosti uz uvažavanje različitih stavova, vrijednosti i mišljenja te je usmjereno na razvijanje pozitivnog odnosa prema višejezičnosti i prema poštivanju kulturnih različitosti.
Tri međusobno povezane domene učenja i poučavanja Češkog jezika i kulture po modelu C daju učiteljima autonomiju da sami odabiru teme i podteme svakog područja (jezičnog, književnog i kulturnog) u skladu s uvjetima izvođenja nastave, a ponajprije u skladu s interesima učenika, što doprinosi pobuđivanju znatiželje i motivacije za usvajanje novih spoznaja, znanja i vještina.
Usvajanjem ovih domena razvijaju se i druge kompetencije potrebne u nizu drugih predmeta i međupredmetnim temama (Hrvatski jezik i književnost, strani jezici, Priroda i društvo, Povijest, Geografija, Likovna i Glazbena kultura i umjetnost, Građanski odgoj i obrazovanje, Učiti kako učiti, Uporaba komunikacijsko - informacijske tehnologije, Osobni i socijalni razvoj itd.).
Domena GOVORIMO ČEŠKI podrazumijeva razvoj komunikacijsko - funkcionalne pismenosti te obuhvaća jezik kao temeljno sredstvo komunikacije u svrhu ovladavanja recepcijskim i produkcijskim jezičnim djelatnostima i njihovim međudjelovanjem zbog razmjene informacija, ideja, stavova i vrijednosti.
U okviru ove domene oblikuju se i razvijaju jezične, sociolingvističke, pragmatičke i strategijske kompetencije. Učenici će steći kompetencije stvaralaštva i kreativnosti, bit će sposobni stvoriti tekstove različitih sadržaja na češkom jeziku u različite svrhe. Razmjenom ideja, mišljenja, osjećanja, tumačenja, planova, interpretacijom značenja te izravnom interakcijom s drugima u različitim kontekstima, medijima i komunikacijskim situacijama, učenici će razviti i socijalizacijske sposobnosti. Ovladavajući jezikom, učenik stječe samopouzdanje i osjećaj vlastite vrijednosti. Učenici stečena znanja i vještine primjenjuju u svakodnevnom životu te aktivno koriste češki jezik u govoru i pismu u interakciji s drugim govornicima češkog jezika. Učenici će ujedno razviti i potrebu cjeloživotnog učenja i usavršavanja češkog jezika.
Domena ČAROLIJA PISANE RIJEČI podrazumijeva razvoj čitalačke pismenosti, odnosno razumijevanje, tumačenje i vrednovanje tekstova čeških autora i autora češke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj. Čitanje je jedna od temeljnih jezičnih djelatnosti, a važno je osim u učenju materinskog i stranog jezika i u ostalim nastavnim predmetima te u svakodnevnom životu za dalje školovanje i djelovanje u zajednici i životu nacionalne manjine.
Učenici se čitanjem upoznaju s osnovnim književnim vrstama, uče upoznavati njihova specifična obilježja, produbljuju shvaćanje književnosti te iznose vlastita stajališta o pročitanom djelu. Uče razlikovati književnu fikciju od stvarnosti. Postupno stječu i razvijaju naviku čitanja i sposobnost recepcije, interpretacije i stvaranja književnog teksta.
Učenici dolaze do spoznaja i doživljaja koji mogu pozitivno utjecati na njihove stavove i životne vrijednosti.
Osim čitanja književnih djela koja služe umjetničkom doživljaju jezika, u nastavi je nužno koristiti i neknjiževne tekstove za razumijevanje riječi i shvaćanje poruke tj. sadržaja. Čitanje neknjiževnih tekstova pridonosi razumijevanju kulture čitanja i povezivanje nastave sa životnim potrebama.
Čitanjem se potiče maštovitost, radoznalost, razvija se način izražavanja, kritičko mišljenje, rješavanje problema, donošenje odluka te informacijska, digitalna i medijska pismenost. Učenika se usmjerava i na samostalno prikupljanje informacija iz različitih izvora, rad s književnim izvorima i tekstovima različitog tipa. Bogaćenjem vlastitog rječnika stječe samopouzdanje u javnim nastupima. Razvija pozitivan odnos prema književnosti i drugim oblicima umjetnosti koji se temelje na umjetničkom tekstu.
Domena KULTURA podrazumijeva poimanje češke kulture u najširem smislu te obuhvaća usvajanje znanja o češkoj povijesnoj i kulturnoj baštini te o geografskim obilježjima Republike Češke. Ova domena integrira i teme medijske kulture te elemente umjetničkog područja i umjetničkog izražavanja; uvježbavanje i izvođenje čeških narodnih plesova, recitacija, pjesama i dramskih tekstova na češkom jeziku.
Učenici će se upoznati s velikanima i značajnim događajima češke opće povijesti, češke likovne i glazbene umjetnosti i osnovnim geografskim obilježjima Republike Češke što pridonosi razumijevanju i produbljivanju znanja, vrijednosti i stavova Društveno – humanističkog i Umjetničkog područja kurikuluma. Učenici istražuju češku opću povijest i povijest likovne i glazbene umjetnosti i geografska obilježja Republike Češke u različitim izvorima te razvijaju kritičko mišljenje, razumiju ljudsko djelovanje i iskustvo u prošlosti i suvremenosti, snalaze se u vremenu i prostoru. Učenici stečena znanja i vještine primjenjuju u svakodnevnom životu, rješavaju probleme i aktivno sudjeluju u kreiranju vlastite budućnosti, osposobljeni su za međuljudsku i međukulturnu suradnju njegujući socijalne vrednote. Učenici slobodno izražavaju svoje misli, osjećaje , iskustva, stavove i vrijednosti oblikovanjem ideja i komunikacijom putem umjetnosti, razvijaju maštu i oplemenjuju vlastiti emocionalni razvoj te stječu samopouzdanje.
Učenici razvijaju svijest o pripadanju i vlastitoj aktivnoj ulozi odgovornog građanina u društvu, lokalnoj i široj zajednici, a posebice u češkoj nacionalnoj manjini u Republici Hrvatskoj.
Domene u organizaciji Kurikuluma nastavnog predmeta Češki jezik i kultura po Modelu C – grafički prikaz
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
D. ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI, RAZRADA ISHODA I RAZINE USVOJENOSTI PO RAZREDIMA I DOMENAMA/KONCEPTIMA
Domene Govorimo češki, Čarolija pisane riječi i Kultura sastavni su dijelovi kurikuluma nastavnoga predmeta Češki jezik i kultura po Modelu C i čine jedinstvenu i nedjeljivu cjelinu čiji se odgojno-obrazovni ishodi međusobno prožimaju i nadopunjuju. U svakoj se domeni uz odgojno - obrazovne ishode navodi i razrada ishoda te razina usvojenosti tog ishoda “dobar” te sadržaji i preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda.
Odgojno – obrazovni ishodi sve tri domene Govorimo češki, Čarolija pisane riječi i Kultura ostvaruju se usporedno, na temelju istih jezičnih sadržaja.
Ishodi se postupno razvijaju po razredima i ciklusima. Kurikulumom predložena razrada ishoda nije iscrpna te je učitelj autonomno nadopunjuje sukladno sposobnostima, (pred)znanju, potrebama i interesima svojih učenika. Učitelj također autonomno određuje konkretne aktivnosti i sadržaje, materijale za učenje, metode poučavanja i učenja kojima će ostvariti ishode.
Razina usvojenosti odgojno-obrazovnog ishoda “dobar” ne predstavlja brojčano vrednovanje, već se njime određuje opseg i dubina znanja, stupanj razvijenosti vještina i usvojenosti stavova. Razina usvojenosti odgojno - obrazovnih ishoda “dobar” služi kao okvir za procjenu usvojenosti i razumijevanja dubine i širine pojedinoga ishoda na kraju razreda. Ostale razine usvojenosti odgojno - obrazovnog ishoda navode se u metodičkom priručniku ovog predmeta.
Ishodi domene Govorimo češki podijeljeni su prema receptivnim i produktivnim jezičnim djelatnostima, a razvojnost od nižih k višim razredima ostvaruje se povećavanjem složenosti i dužine tekstova koje učenik razumije i proizvodi. Tekst podrazumijeva sve proizvode jezične uporabe – govoreni, pisani, vizualni i multimodalni. Multimodalni tekstovi kombiniraju jezik s drugim sustavima komuniciranja kao što su tiskani ili digitalni tekst, vizualna pomagala te zvučna ili govorena riječ.
Ovisno o godini učenja i poučavanja jezika, tekstovi se razlikuju po dužini i složenosti. Broj riječi koji definira dužinu teksta razlikuje se u receptivnim i produktivnim djelatnostima.
Prema složenosti tekst može biti vrlo jednostavan, jednostavan, srednje složen i složen. Složenost teksta ovisi o kvantitativnim i kvalitativnim pokazateljima složenosti i učenikovu poznavanju teme teksta. Kvantitativni pokazatelji složenosti odnose se na obilježja riječi i rečenica poput duljine, učestalosti i složenosti, a kvalitativni pokazatelji na vrstu teksta, složenost izloženih ideja, stil autora i način na koji je tekst strukturiran i prezentiran. Budući da su učenikova prethodna znanja o temi također bitan čimbenik o kojem ovisi složenost teksta, procjena složenosti ovisi i o osobnoj procjeni učitelja.
Uz odgojno-obrazovne ishode navedeni su sadržaji i preporuke za ostvarivanje ishoda izraženi na razini razreda. Sadržaji uključuju preporučene teme i funkcije, a preporuke donose smjernice za poučavanje češkog jezika i kulture. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i metoda. Navedeni sadržaji i preporuke služe samo kao orijentir učitelju pri određivanju sadržaja i metoda. Sadržaji usvojeni u prethodnom razredu mogu se proširivati i produbljivati.
U odgojno-obrazovnim ishodima, u svim godinama učenja i poučavanja, naveden je samo dio gramatičkih struktura te nije riječ o iscrpnome popisu gramatičkih sadržaja. Strukture su navedene u onome razredu u kojem se očekuje ovladanost na razini uporabe, što ne znači da se one neće pojaviti i prije na razini prepoznavanja ili da se poslije neće proširivati njihova funkcija; dapače, gramatičke bi se strukture trebale reciklirati kroz godine učenja. Isto tako sadržaji se odabiru primjereno razvojnoj dobi učenika, vodeći računa o korelaciji s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodne razrede, a usklađuju se s individualnim mogućnostima i predznanjem te željama i potrebama učenika ovisno o njihovim obrazovnim aspiracijama i/ili profesionalnim putevima.
Oznake ishoda u predmetnome kurikulumu opisuju odnosi li se ishod na osnovnu (OŠ) ili srednju školu (SŠ), iz koje su domene (A, B ili C) te u kojem se razredu ostvaruju (1. – 8.). Druga se brojka odnosi na redoslijed ishoda unutar domene u pojedinom razredu.
Osnovna škola Češki jezik i kultura - 105 sati godišnje
Osnovna škola Češki jezik i kultura 1. razred - 105 sati godišnje
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI
ISHODI
RAZRADA ISHODA
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI USVOJENOSTI “DOBAR”
NA KRAJU RAZREDA
ČJIK OŠ A.1.1.
Učenik reagira neverbalno i verbalno na slušne i vizualne poticaje.
- prepoznaje pojedine riječi ili fraze izgovorene sporijim tempom, jasno i razgovjetno
- povezuje izgovorene riječi sa slikovnim prikazima ili predmetima
- imenuje predmete i osobe u razredu ili na vizualnim predlošcima
- reagira pokretom i mimikom na verbalni poticaj
- učenik reagira na učestale riječi i vrlo jednostavne rečenice
Učenik uz povremenu pomoć neverbalno i verbalno reagira na učestale riječi i upute.
ČJIK OŠ A. 1.2.
Učenik preslikava grafijske slike jednostavnih riječi i vrlo kratkih rečenica.
- preslikava slovo po slovo jednostavnih poznatih riječi ili fraza
- povezuje pisani oblik riječi sa slikovnim predloškom
- povezuje zvučnu sliku pojedinih fonema s njihovim grafijskim oblikom u riječima i kratkim rečenicama
Učenik preslikava riječi i vrlo kratke rečenice uglavnom točno i uz povremenu pomoć učitelja.
ČJIK OŠ A.1.3.
Učenik reproducira riječi i vrlo kratke rečenice.
- ponavlja riječi i vrlo kratke i vrlo jednostavne rečenice na temelju zvučnog predloška oponašajući izgovor i intonaciju
- imenuje i pokazuje predmete iz svog okruženja
Učenik uz povremenu pomoć govori riječi i vrlo kratke, uvježbane rečenice.
ČJIK OŠ A.1.4.
Učenik sudjeluje u vrlo kratkom razgovoru i razmjenjuje naučene vrlo kratke i vrlo jednostavne rečenice.
- upotrebljava osnovne komunikacijske obrasce
(pozdravlja, predstavlja se i sl.)
- postavlja vrlo kratka i jednostavna, uvježbana pitanja i odgovara na njih
- oblikuje i izgovara vrlo kratke i vrlo jednostavne, uvježbane rečenice
Učenik uz povremenu pomoć sudjeluje u vrlo kratkome i vrlo jednostavnome razgovoru.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: učenikov zavičaj, školski pribor i učionica, brojevi, boje, obitelj, godišnja doba, domaće životinje,
nazivi dana u tjednu, posebni datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: uljudno ophođenje, pozdravljanje i oslovljavanje, predstavljanje, čestitanje, imenovanje, brojenje
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i
međupredmetnim temama.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja (leksičkih i gramatičkih struktura) temelji se na govornoj komunikaciji i učenju iz situacije posredstvom mimike, gesta, pokreta, likovnog izraza, igre, pjesme i dramatizacije pomoću zornih sredstava. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.
Učitelj organizira aktivnosti govorenja i razgovaranja u kojima će učenik sudjelovati u govornom činu u osmišljenim komunikacijskim situacijama.
DOMENA B: ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK OŠ B.1.1.
Učenik izražava verbalno/neverbalno misli, osjećaje, zapažanja nakon čitanja/slušanja književnog/neknjiževnog teksta
-izražava osjećaje nakon čitanja/slušanja književnoga teksta riječima, crtežom ili pokretom
- izražava opisane situacije i doživljeno u književnom tekstu riječima i crtežom
- govori o čemu razmišlja i kako se osjeća nakon čitanja/slušanja
- iskazuje mišljenje o postupcima likova
- uspoređuje postupke likova s vlastitim postupcima
- pripovijeda o događajima iz svakodnevnog života koji su slični onima u književnome tekstu
-iskazuje sviđa li mu se književni tekst ili ne
- izdvaja iz teksta što mu se sviđa i što mu se ne sviđa
Učenik uz povremenu pomoć izražava svoja zapažanja, misli i osjećaje te opisuje situacije iz svakodnevnog života slične onima u tekstu
ČJIK OŠ B.1.2. Učenik sluša/čita s
razumijevanjem
književni tekst, kazuje
o čemu tekst govori i
prepoznaje termine za književne
vrste na češkom jeziku prema obliku u
skladu s jezičnim
razvojem i dobi.
-iznosi svojim riječima doživljaj i zapažanja o pročitanome književnom tekstu
- usmeno odgovara na pitanja o pročitanome književnom tekstu
- pažljivo sluša dok učitelj čita književni tekst
- čita kratki književni tekst nekoliko puta radi potpunijeg razumijevanja
teksta primjereno početnomu svladavanju vještine čitanja te pazi na pravilan izgovor karakterističnih čeških glasova
Učenik sluša/čita s razumijevanjem književni tekst, usmeno odgovara na pitanja o
sadržaju teksta i prepoznaje književne vrste prema obliku uz povremenu pomoć učitelja
ČJIK OŠ B.1.3. Učenik razlikuje različite medijske sadržaje primjerene dobi interesima
-razlikuje vrste medija primjerene djeci
- razgovara o omiljenim medijskim sadržajima: animirani filmovi, filmska bajka
- sluša ili samostalno čita kraće tekstove u dječjem časopisu “Dětský koutek”
- prepoznaje edukativne digitalne medije primjerene dobi i služi se njima
Učenik prepoznaje medije i medijske sadržaje primjerene dobi i interesu i izdvaja omiljene sadržaje
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporučene vrste tekstova: slikopriča, slikopjesma, kratka pripovijetka, bajka, dječja pjesma, kratki igrokaz, zagonetka, brojalica
- češki animirani filmovi, filmske bajke
- dječji časopis “Dětský koutek”
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
DOMENA C: KULTURA
ČJIK OŠ C.1.1. Učenik uočava i prepoznaje osnovne činjenice i obilježja češke kulture i uočava sličnosti s hrvatskom kulturom
-uočava tipična češka imena i prezimena
-imenuje i prepoznaje posebnosti i načine obilježavanja čeških blagdana
-sluša dječje i tradicionalne češke pjesme
-prepoznaje naziv države
-prepoznaje i razlikuje barem dva lika čeških animiranih filmova i s užitkom ih gleda
-prepoznaje češki dječji časopis kao način komunikacije i sa zanimanjem se upoznaje sa sadržajem časopis
-razvija početni pozitivan stav za učenje češkog jezika i kulture
Učenik uz povremenu pomoć uočava i prepoznaje osnovne činjenice i obilježja češke kulture.
ČJIK OŠ C.1.2. Učenik uočava i primjenjuje najosnovnije tehnike kreativnog izražavanja na češkom jeziku
-kreativno se izražava pjesmom, glumom i plesom
-slušno prepoznaje češke dječje pjesmice, pjesme, brojalice
-izrađuje slikovni rječnik
-izrezuje, slaže i boji crteže/slike
Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi.
Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Osnovna škola Češki jezik i kultura 2. razred - 105 sati godišnje
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK OŠ A.2.1.
Učenik reagira neverbalno i verbalno na slušne i vizualne poticaje.
- povezuje izgovorene riječi sa slikovnim prikazima ili predmetima
- imenuje predmete i osobe u razredu ili na vizualnim predlošcima
- učenik reagira na učestale riječi i jednostavne rečenice- uočava osnovne posebnosti izgovora i intonacije češkoga jezika (kratki i dugi samoglasnici, tvrdi, meki i neutralni suglasnici)
Učenik uz povremenu pomoć neverbalno i verbalno reagira na učestale riječi i upute.
ČJIK OŠ A.2.2.
Učenik preslikava grafijske slike jednostavnih riječi i kratkih rečenica.
-preslikava slova češke abecede (čiji je izgovor vrlo sličan pisanome obliku)
- povezuje pisani oblik riječi sa slikovnim predloškom
- povezuje zvučnu sliku pojedinih fonema s njihovim grafijskim oblikom u riječima i kratkim rečenicama
Učenik prepisuje jednostavne riječi i kratke rečenice uglavnom točno i uz povremenu pomoć.
ČJIK OŠ A.2.3.
Učenik reproducira riječi i vrlo kratke rečenice.
- ponavlja vrlo kratke i vrlo jednostavne rečenice na temelju zvučnog predloška
- imenuje i pokazuje predmete iz svog okruženja
- izgovara rečenice, brojalice i pjesmice
Učenik uz povremenu pomoć pravilno izgovara poznate riječi i kratke rečenice.
ČJIK OŠ A.2.4.
Učenik sudjeluje u vrlo kratkom razgovoru i razmjenjuje naučene vrlo kratke i jednostavne rečenice
- upotrebljava osnovne komunikacijske obrasce
- postavlja vrlo jednostavna, uvježbana pitanja i odgovara na njih
- oblikuje i izgovara vrlo kratke, uvježbane rečenice
Učenik uz povremenu pomoć sudjeluje u vrlo kratkome i vrlo jednostavnome razgovoru.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: učenikov zavičaj, brojevi, obitelj, škola, životinje, godišnja doba, igračke, doba dana, tijelo, odjeća i obuća,
hrana i piće, posebni datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: uljudno ophođenje, imenovanje (osobe, životinje, predmeta, radnje), davanje jednostavnih uputa (što činiti), brojenje
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja (leksičkih i gramatičkih struktura) temelji se na govornoj komunikaciji i učenju iz situacije posredstvom mimike, gesta, pokreta, likovnog izraza, igre, pjesme i dramatizacije pomoću zornih sredstava. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.
Učitelj organizira aktivnosti govorenja i razgovaranja u kojima će učenik sudjelovati u govornom činu u osmišljenim komunikacijskim situacijama.
DOMENA B: ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK OŠ B.2.1.Učenik izražava misli, osjećaje, zapažanja nakon čitanja/slušanja književnog teksta
-izražava misli i osjećaje nakon čitanja književnoga teksta
- opisuje situacije, događaje i likove u književnim tekstovima s obzirom na
vlastiti doživljaj
- povezuje postupke likova iz književnoga teksta s vlastitim postupcima i
postupcima osoba koje ga okružuju
- pripovijeda o događajima iz svakodnevnoga života koji su slični onima u
književnome tekstu
- izdvaja iz teksta što mu se sviđa i što mu se ne sviđa
- objašnjava razloge zbog kojih mu se tekst sviđa ili ne sviđa
Učenik uz povremenu pomoć izražava svoja zapažanja, misli i osjećaje te opisuje situacije iz svakodnevnog života slične onima u tekstu
ČJIK OŠ B.2.2.Učenik sluša/čita s
razumijevanjem
književni tekst i
razlikuje termine za književne vrste na češkom jeziku prema obliku i
i sadržaju.
- razlikuje termine priča, pjesma, bajka, zagonetka, igrokaz, říkadlo na češkom jeziku po obliku i sadržaju
- prepoznaje glavne i sporedne likove
- prepoznaje početak, središnji dio i završetak priče
- uočava obilježja igrokaza za djecu: lica, dijalog
prepoznaje čudesne i izmišljene elemente u pjesmama za djecu i bajkama
- odgovara na pitanja o pročitanome književnom tekstu
- čita kratki književni tekst nekoliko puta radi potpunijeg razumijevanja teksta primjereno svladavanju vještine čitanja te pazi na pravilan izgovor karakterističnih čeških glasova
Učenik sluša/čita s razumijevanjem književni tekst, uz povremenu pomoć učitelja usmeno odgovara na pitanja o sadržaju teksta i prepoznaje književne vrste
prema obliku
ČJIK OŠ B.2.3.Učenik se
stvaralački izražava
prema vlastitome
interesu potaknut
različitim
iskustvima i
doživljajima
tijekom
nastavnoga
procesa.
stvara različite individualne uratke: stvaralaštvo na hrvatskom i/ili češkom jeziku, uređuje zidni pano, dramatizira tekstove i priprema za izvedbu,
osmišljava scenografiju, izrađuje kostime, izražava se pokretom, crt slikovnicu i dr.
- koristi se jezičnim vještinama, aktivnim rječnikom i temeljnim znanjima sa svrhom oblikovanja uradaka u kojima dolazi do izražaja kreativnost,
originalnost i stvaralačko mišljenje
- razvija vlastiti potencijal za stvaralaštvo
Učenik se uz povremeni poticaj i povremenu pomoć stvaralački izražava
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporučene vrste tekstova: slikopriča, slikopjesma, kratka pripovijetka, bajka, dječja pjesma, kratki igrokaz, zagonetka, brojalica
-češki animirani filmovi, filmske bajke, dječji časopis “Dětský koutek”
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
DOMENA C: KULTURA
ČJIK OŠ C.2.1. Učenik uočava i navodi osnovne činjenice i obilježja češke kulture i Republike Češke
-prepoznaje i imenuje osnovne kulturno specifične elemente
-prepoznaje najpoznatija obilježja Republike Češke i nacionalne simbole (zastava)
-imenuje i razlikuje češke blagdane i prepoznaje običaje vezane uz njih
- razvija pozitivan stav i zanimanje i radoznalost za učenje češkog jezika i kulture radeći na i s izvornim materijalima (češke pjesmice, animirani filmovi, dječji časopis itd.)
Učenik uz povremenu pomoć nabraja osnovne činjenice i najpoznatija obilježja češke kulture i Republike Češke.
ČJIK OŠ C.2.2. Učenik izabire i primjenjuje najosnovnije tehnike kreativnog izražavanja na češkom jeziku
-sudjeluje u aktivnostima koje povećavaju zadovoljstvo učenja češkog jezika i kulture: u vrlo kratkim predstavama
-izvodi češke dječje i narodne pjesme, brojalice, češke dječje igre s pjevanjem uz slušanje glazbe i prati pokretom pjesme i skladbe
-izvodi jednostavne plesne pokrete čeških narodnih plesova
-crta i boji
Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi.
Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Osnovna škola Češki jezik i kultura 3. razred - 105 sati
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK OŠ A.3.1.
Učenik razumije vrlo kratke i jednostavne rečenice u govornom i pisanom obliku.
- učenik reagira na učestale riječi i jednostavne rečenice
-razumije konkretne, vrlo kratke i vrlo jednostavne tekstove povezane s neposrednim okružjem
- prepoznaje ključne informacije te ih povezuje s osobnim iskustvom i znanjem
Učenik uz povremenu pomoć razumije vrlo kratke i jednostavne rečenice u govornome i pisanome obliku.
ČJIK OŠ A.3.2.
Učenik reproducira riječi i vrlo kratke rečenice.
- oblikuje i pravilno izgovara vrlo kratke i vrlo jednostavne tekstove od nekoliko rečenica
- imenuje osobe, predmete, jednostavne radnje i situacije nizom od nekoliko kratkih i vrlo jednostavnih uvježbanih rečenica
- upotrebljava vrlo jednostavna jezična sredstva
Učenik uz povremenu pomoć pravilno izgovara poznate riječi i kratke rečenice.
ČJIK OŠ A.3.3.
Učenik sudjeluje u razgovoru koristeći se kratkim i jednostavnim rečenicama.
- upotrebljava naučene osnovne komunikacijske obrasce
- oblikuje i izgovara kratke rečenice s ciljem razmjene informacija
- postavlja jednostavna, uvježbana pitanja i odgovara na njih
- sudjeluje u uvježbanim kratkim dijalozima i igranju uloga
Učenik sudjeluje u vrlo kratkome i jednostavnome razgovoru uz povremenu pomoć.
ČJIK OŠ A.3.4.
Učenik piše vrlo kratak i vrlo jednostavan tekst poznate tematike.
- piše vrlo kratak i jednostavan tekst na temelju predloška
- odgovara na postavljena jednostavna pitanja
Učenik uz povremenu pomoć piše vrlo kratak i vrlo jednostavan tekst poznate tematike na temelju predloška uz manje pogreške.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: učenikov zavičaj, brojevi, godišnja doba, priroda, kalendar - nazivi mjeseci, strane svijeta, dom, kupovina, koliko je sati, sport, slobodno vrijeme, briga o zdravlju, promet, posebni datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: opisivanje (osobe, životinje, predmeta, radnje, vremena, prirode, doma), postavljanje pitanja, imenovanje, pripovijedanje (što se dogodilo)
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja (leksičkih i gramatičkih struktura) temelji se na govornoj komunikaciji i učenju iz situacije posredstvom mimike, gesta, pokreta, likovnog izraza, igre, pjesme i dramatizacije pomoću zornih sredstava. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.
Učitelj organizira aktivnosti govorenja i razgovaranja u kojima će učenik sudjelovati u govornom činu u osmišljenim komunikacijskim situacijama.
DOMENA B: ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK OŠ B.3.1. Učenik izražava
svoja zapažanja,
misli i osjećaje
nakon
slušanja/čitanja
književnoga teksta
i povezuje ih s
vlastitim
iskustvom.
- izražava misli i osjećaje nakon čitanja književnoga teksta
- opisuje situacije, događaje i likove u književnim tekstovima s obzirom na vlastiti doživljaj
- povezuje postupke likova iz književnoga teksta s vlastitim postupcima i postupcima osoba koje ga okružuju
- pripovijeda o događajima iz svakodnevnoga života koji su slični onima u
književnome tekstu
- iskazuje mišljenje o događajima i postupcima likova u priči
Učenik uz povremenu pomoć izražava svoja zapažanja, misli i osjećaje te opisuje situacije iz svakodnevnog života slične onima u tekstu
ČJIK OŠ B.3.2. Učenik sluša/čita s
razumijevanjem
književni tekst i
razlikuje književne
vrste prema obliku
i sadržaju.
- razlikuje dijelove pjesme: stih, strofa
- prepoznaje i izdvaja riječi koje se rimuju u pjesmama i igrokazima za djecu
- prepoznaje čudesne i izmišljene elemente u pjesmama za djecu i bajkama
- odgovara na pitanja o pročitanome književnom tekstu
- prepričava književni tekst svojim riječima
- čita kratki književni tekst nekoliko puta radi potpunijeg razumijevanja teksta i pazi na pravilan izgovor i intonaciju
Učenik sluša/čita s razumijevanjem književni tekst, uz povremenu pomoć učitelja usmeno odgovara na pitanja o sadržaju teksta i prepoznaje književne vrste
prema obliku
ČJIK OŠ B.3.3. Učenik pronalazi podatke u obavijesnom tekstu iz različitih izvora
čita tekstove u zabavno-poučnim časopisima za djecu,
-razlikuje obavijesne tekstove od književnih,
-pronalazi podatke u jednom od izvora informacija, izdvaja ključne podatke
Učenik uz povremenu pomoć pronalazi podatke
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporučene vrste tekstova: slikopriča, kratka pripovijetka, bajka, dječja pjesma, kratki igrokaz, zagonetka, brojalica, kazalište lutaka, strip
- češki animirani filmovi, filmske bajke
- dječji časopis “Dětský koutek”
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
DOMENA C: KULTURA
ČJIK OŠ C.3.1. Učenik razlikuje
osnovne činjenice i obilježja Republike Češke i češke kulture od hrvatske kulture
-ističe sličnosti među kulturno specifičnim elementima
-izdvaja prepoznatljiva obilježja Republike Češke i pronalazi analogije u hrvatskoj kulturi i imenuje glavni grad
-imenuje i razlikuje češke blagdane i običaje vezane uz njih
- stječe pozitivan stav prema učenju češkog jezika i kulture radeći na i s izvornim materijalima (češke dječje i tradicionalne pjesme, animirani filmovi, filmska bajka, lutkarsko stvaralaštvo, dječji časopis itd.)
Učenik uz povremenu pomoć prepoznaje i razlikuje primjere sličnosti među kulturno specifičnim elementima, imenuje osnovna obilježja Republike Češke te prepoznaje analogije u hrvatskoj kulturi.
ČJIK OŠ C.3.2. Učenik proširuje raspon najosnovnijih tehnika kreativnog izražavanja na češkom jeziku
-sudjeluje u kratkim predstavama
-izvodi češke dječje i narodne pjesme, brojalice, češke dječje igre s pjevanjem uz slušanje glazbe i prati različitim vrstama pokreta (mimika, geste, ples) pjesme i skladbe
-izvodi plesne pokrete čeških narodnih plesova
-crta i boji
Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Osnovna škola Češki jezik i kultura 4. razred – 105 sati godišnje
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK OŠ A.4.1.
Učenik razumije i reproducira niz jednostavnih rečenica i kratkih tekstova.
-razumije konkretne, kratke i jednostavne tekstove
- uočava osnovnu poruku u jednostavnim tekstovima - prepoznaje ključne informacije te ih povezuje s osobnim iskustvom i znanjem
- iskazuje osnovne podatke o sebi i drugim, vlastite osjećaje i zanimanje za osjećaje drugih
- ovladao je komunikacijskim bontonom u svakodnevnom životu
- oblikuje vrlo kratke i vrlo jednostavne tekstove od nekoliko rečenica i izgovara ih oponašajuci izgovor i intonaciju govornoga modela
Učenik uz povremenu pomoć pokazuje razumijevanje kratkoga i jednostavnoga teksta poznate tematike te uz povremenu pomoć govori niz jednostavnih rečenica i kratkih tekstova.
ČJIK OŠ A.4.2.
Učenik sudjeluje u vrlo kratkom razgovoru i razmjenjuje kratke i jednostavne rečenice.
- postavlja kratka i vrlo jednostavna pitanja u uvježbanim situacijama i odgovara na takva pitanja
- sudjeluje u uvježbanim dijalozima i igranju uloga
Učenik uz povremenu pomoć sudjeluje u vrlo kratkom i jednostavnom razgovoru.
ČJIK OŠ A.4.3. Učenik piše vrlo kratak i jednostavan tekst poznate tematike.
- piše vrlo kratak i jednostavan tekst na temelju predloška
- odgovara na postavljena jednostavna pitanja
Učenik uz povremenu pomoć piše vrlo kratak i jednostavan tekst poznate tematike na temelju predloška uz manje pogreške.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: učenikov zavičaj, brojevi, godišnja doba, priroda, vremenske prilike, zanimanja, slobodno vrijeme, glazba, sport,
zdravlje, grad, drugi i drugačiji, posebni datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: opisivanje, traženje i pružanje informacija, traženje i davanje uputa (vezano uz lokaciju), uspoređivanje,
pisanje čestitki, razglednica i vrlo kratkih osobnih poruka
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja (leksičkih i gramatičkih struktura) temelji se na govornoj komunikaciji i učenju iz situacije posredstvom mimike, gesta, pokreta, likovnog izraza, igre, pjesme i dramatizacije pomoću zornih sredstava. Pažnja se pridaje razvoju djelatnosti čitanja i pisanja. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.
Učitelj organizira aktivnosti govorenja i razgovaranja u kojima će učenik sudjelovati u govornom činu u osmišljenim komunikacijskim situacijama.
DOMENA B: ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK OŠ B.4.1. Učenik iskazuje i
objašnjava svoja
zapažanja, misli i
osjećaje nakon
slušanja/čitanja
književnoga teksta
te povezuje sadržaj
i temu teksta s
vlastitim
iskustvom.
- objašnjava vlastita zapažanja, misli i osjećaje nakon čitanja/slušanja književnoga teksta i uspoređuje s ostalim učenicima
- opisuje situacije, događaje i likove u književnim tekstovima s obzirom na vlastiti doživljaj
- povezuje temu i sadržaj teksta s vlastitim iskustvom
- pripovijeda o događajima iz svakodnevnoga života koji su slični onima u književnome tekstu
- preoblikuje pročitani književni tekst: stvara novi svršetak, mijenja postupke
likova, uvodi nove likove, sudjeluje u priči
Učenik uz povremenu pomoć iskazuje svoje objašnjenje i misli nakon slušanja/čitanja teksta
ČJIK OŠ B.4.2. Učenik sluša/čita s razumijevanjem
književni tekst i
razlikuje termine za književne
vrste prema obliku
i sadržaju.
- razlikuje nazive na češkom za pripovijetku, pjesmu, bajku, basnu, zagonetku,
igrokaz i dječji roman po obliku i sadržaju
-odgovara na pitanja o opisanome događaju, liku, pjesmi, situaciji u književnome tekstu
- opisuje situacije, događaje i likove u književnim tekstovima
- prepoznaje glavne i sporedne likove u priči
- razlikuje dijelove pjesme: stih, strofa
- prepoznaje i izdvaja riječi koje se rimuju u pjesmama i igrokazima za djecu
- zapaža ritam i rimu u poeziji za djecu
- prepoznaje čudesne i izmišljene elemente u pjesmama za djecu i bajkama
- čita kratki književni tekst nekoliko puta radi potpunijeg razumijevanja teksta i pravilno izgovara i naglašava riječi
- prepričava književni tekst svojim riječima
Učenik čita književni tekst i uz povremenu pomoć prepričava tekst
ČJIK OŠ B.4.3. Učenik pronalazi ključne podatke i poruku i u obavijesnom tekstu iz različitih izvora
- čita tekstove u zabavno-poučnim časopisima za djecu i češkim internetskim stranicama,
-razlikuje obavijesne tekstove od književnih,
-pronalazi podatke u jednom od izvora informacija, izdvaja ključne podatke
-prepoznaje ključni podatak
- razlikuje medije kao izvore podataka
Učenik uz povremenu pomoć pronalazi ključne podatke i poruku teksta
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporučene vrste tekstova: slikopriča, kratka pripovijetka, bajka, dječja pjesma, kratki igrokaz, zagonetka, brojalica, basna, kazalište lutaka, strip
- češki animirani filmovi, filmske bajke
- dječji časopis “Dětský koutek”
- češke dječje internetske stranice
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
DOMENA C: KULTURA
ČJIK OŠ C.4.1. Učenik potkrepljuje osnovne činjenice o Republici Češkoj konkretnim primjerima i prepoznaje sličnosti i razlike između češke i hrvatske kulture
-izdvaja obilježja Republike Češke koja su slična ili istovjetna onima u hrvatskoj kulturi (zastava, himna)
-iz raznih multimodalnih izvora pronalazi činjenice o Republici Češkoj
-snalazi se na zemljovidu Republike Češke i određuje smještaj češke države obzirom na strane svijeta, na zemljovidu pronalazi i pokazuje gradove Prag i Brno
-prepoznaje, opisuje i poštuje različite kulturne obrasce (češke običaje, vjerovanja) na primjerima koje susreće u svojoj neposrednoj okolini ili kraju iz kojeg potječe
- stječe pozitivan stav i razvija zanimanje za učenje češkog jezika i kulture radeći na i s izvornim materijalima (češke dječje, tradicionalne i moderne pjesme, animirani, igrani i lutkarski film, dječji časopis itd.)
Učenik uz povremenu pomoć prepoznaje posebnosti češke kulture te obilježja Republike Češke slična/istovjetna onima u hrvatskoj kulturi.
ČJIK OŠ C.4.2. Učenik uočava i primjenjuje osnovne tehnike kreativnoga izražavanja na češkom jeziku
-aktivno sudjeluje u zajedničkoj izvedbi (predstavi, priredbi), usklađuje vlastitu izvedbu s izvedbama drugih, obogaćuje izvođenje i vrednuje izvedbu
-pjevanjem izvodi autorske i tradicijske češke pjesme
-izvodi glazbene igre s pjevanjem uz slušanje glazbe
-izvodi jednostavnije oblike plesnih struktura čeških narodnih i modernih plesova s pjevanjem samostalno ili u skupini
-predstavlja vlastitu izvedbu u razredu i/ili izvan njega
-likovno se izražava u različitim likovnim tehnikama
Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Osnovna škola Češki jezik i kultura 5. razred – 105 sati
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK OŠ A.5.1.
Učenik razumije i reproducira kratke i jednostavne tekstove poznate tematike
- pokazuje razumijevanje teksta
- prepoznaje glavnu misao i izdvaja ključne informacije u kratkome i jednostavnome tekstu
- postavlja pitanja i odgovara na pitanja
- govori kratak i jednostavan tekst poznate tematike u sadašnjem i prošlom vremenu
- prepričava kratak i jednostavan tekst
Učenik uz povremenu pomoć razumije kratak tekst poznate tematike te uz povremenu pomoć govori niz jednostavnih rečenica i kratkih tekstova.
ČJIK OŠ A.5.2.
Učenik sudjeluje u kratkom i jednostavnom razgovoru poznate tematike
- postavlja jednostavna pitanja i odgovara na takva pitanja
- sudjeluje u vrlo kratkom neplaniranome razgovoru poznate tematike
- sudjeluje u uvježbanim dijalozima i igranju uloga
- pokušava samostalno produktivno upotrijebiti uvježbana preporučena jezična sredstava za produkciju novih, neuvježbanih iskaza
Učenik uz povremenu pomoć sudjeluje u kratkom i jednostavnom razgovoru.
ČJIK OŠ A.5.3.
Učenik piše kratak i jednostavan tekst poznate tematike.
- oblikuje kratke i jednostavne tekstove prema poznatome i uvježbanome predlošku
- primjenjuje pravila pisanja kratkih čestitki, razglednica i vrlo kratkih osobnih poruka
- odgovora na postavljena pitanja
- pravilno piše poznate i učestale riječi
Učenik uz povremenu pomoć piše kratak i jednostavan tekst poznate tematike na temelju predloška uz manje pogreške.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: moja svakodnevica, život u školi, aktivnosti za slobodno vrijeme, moj dom, stanovanje, u restoranu, orijentacija, zavičaj i domovina,
zemlje i nacionalnosti, drugi i drugačiji, svijet oko mene, dječja književnost, posebni dani i datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: opisivanje navika i rutinskih radnji, traženje i davanje uputa, izricanje vremena, upotreba brojeva, izražavanje odnosa između bića, stvari, pisanje čestitki, razglednica i vrlo kratkih osobnih poruka
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred .
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na govornoj komunikaciji i učenju iz situacije igrom, pjesmom i dramatizacijom te pomoću zornih sredstava. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.
Učitelj organizira aktivnosti govorenja i razgovaranja u kojima će učenik sudjelovati u govornom činu u osmišljenim komunikacijskim situacijama.
DOMENA B:ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK OŠ B.5.1. Učenik čita s razumijevanjem književni i neknjiževni tekst
- koristi nazive na češkom za pripovijetku, pjesmu, bajku, basnu, zagonetku, igrokaz, dječji roman,
-koristi rječnike,
-prepričava sadržaj pročitanoga djela i pjesme
- prikazuje tijek događaja i likove u priči govorom, pismom, crtežom, stripom i pokretom
- preoblikuje fabularni tijek pročitanoga književnoga teksta
- izražajno čita književne tekstove
- razlikuje književni tekst od neknjiževnih tekstova
Učenik uz povremenu pomoć prepričava tekst
ČJIK OŠ B.5.2. Učenik objašnjava svoja zapažanja, misli i osjećaje nakon čitanja/slušanja književnog i povezuje sadržaj i temu s vlastitim iskustvom
- izražava svoj doživljaj književnoga teksta usmeno, pisano, crtežom, pokretom
- iznosi svoja zapažanja o književnome tekstu
- razgovara s ostalim učenicima o vlastitome doživljaju teksta
- povezuje književni tekst s vlastitim iskustvom
- povezuje temu i motive teksta s vlastitim iskustvom
- objašnjava i uspoređuje svoja zapažanja, misli i osjećaje nakon
slušanja/čitanja književnoga teksta s mislima i osjećajima drugih učenika
Učenik uz povremenu pomoć iznosi svoja zapažanja i misli te sudjeluje u razgovoru o tekstu
ČJIK OŠ B.5.3. Učenik izdvaja
ključnu poruku ili
podatak u
obavijesnome tekstu
iz različitih medija
primjerenih dobi
učenika.
izabire i čita tekstove u poučnim časopisima za djecu, knjigama za djecu i
edukativnim internetskim stranicama
- razlikuje medije kao izvore potrebnih informacija
- razlikuje obavijesne tekstove od književnih tekstova
- prepoznaje ključni podatak u tekstu
- objašnjava podatke iz teksta
- pronalazi podatke u tekstovima iste tematike na različitim medijima
kombinirajući izvore informacija prema svojim interesima i potrebama
- iznosi svoja zapažanja i misli o pročitanome tekstu
Učenik uz povremenu pomoć izdvaja poruku ili podatke
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporučene vrste tekstova: kratka pripovijetka, bajka, dječje i druge pjesme, kratki igrokaz, dječji roman, strip
-češki animirani filmovi, filmske bajke
-dječji časopis “Dětský koutek”
- češke dječje edukativne internetske stranice
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
DOMENA C: KULTURA
ČJIK OŠ C.5.1. Učenik primjenjuje osnovna znanja o Republici Češkoj unutar vlastite kulture i nadograđuje prethodno stečena znanja
-sudjeluje u obilježavanju i objašnjava važnost posebnih datuma, dana i čeških blagdana i praznika koji nisu uobičajeni za hrvatsku kulturu
-tumači i istražuje geografski položaj Republike Češke te povijesne događaje češke najranije povijesti u raznim multimodalnim izvorima
- stječe pozitivan stav prema učenju češkog jezika i kulture radeći na i s izvornim materijalima (češka glazba, češki filmovi, češki časopisi, djela češke likovne umjetnosti i kulturne baštine)
Učenik se uz povremenu pomoć orijentira na zemljovidu Republike Češke te opisuje najvažnije povijesne događaje i osobe češke najranije povijesti.
ČJIK OŠ C.5.2. Učenik odabire i koristi osnovne tehnike kreativnog izražavanja na češkom jeziku
-aktivno sudjeluje u zajedničkoj izvedbi (predstavi, priredbi), usklađuje vlastitu izvedbu s izvedbama drugih, obogaćuje izvođenje i vrednuje izvedbu
-pjevanjem izvodi autorske i tradicijske češke pjesme
-izvodi glazbene igre s pjevanjem uz slušanje glazbe
-izvodi jednostavnije oblike plesnih struktura čeških narodnih i modernih plesova s pjevanjem i oblikuje nove plesne strukture samostalno ili u skupini
-predstavlja vlastitu izvedbu u razredu i/ili izvan njega
-likovno se izražava u različitim likovnim tehnikama i/ili novomedijskom tehnologijom (digitalni fotoaparat, pametni telefon i sl. te programi za obradu fotografija)
Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Osnovna škola Češki jezik i kultura 6. razred - 105 sati godišnje
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK OŠ A.6.1.
Učenik razumije i reproducira kratke i jednostavne tekstove poznate tematike.
-Učenik pokazuje razumijevanje kratkog i jednostavnog teksta poznate tematike i izdvaja glavnu poruku teksta te izdvaja osnovne informacije
-Učenik oblikuje i izgovara kratak i jednostavan tekst u sadašnjem, prošlom i budućem vremenu
-opisuje osobe, radnje u neposrednom okruženju jednostavnim rečenicama
-prepričava kratak i jednostavan tekst koristeći se poznatim rječnikom
Učenik uz povremenu pomoć pokazuje razumijevanje kratkoga teksta poznate tematike te uz povremenu pomoć govori kratke  ekstove.
ČJIK OŠ A.6.2.
Učenik sudjeluje u kratkom razgovoru poznate tematike.
- postavlja jednostavna pitanja u uvježbanim situacijama i odgovara na takva pitanja
- sudjeluje u kratkim dijalozima i igranju uloga
- upotrebljava preporučena jezična sredstva u uvježbanim iskazima
Učenik uz povremenu pomoć sudjeluje u kratkom razgovoru.
ČJIK OŠ A.6.3.
Učenik piše kratak tekst poznate tematike.
- oblikuje vrlo kratke i vrlo jednostavne tekstove prema poznatome i uvježbanome predlošku
- primjenjuje pravila pisanja kratkih čestitki, razglednica i vrlo kratkih osobnih poruka
- dopunjava različite jednostavne obrasce (prenosi informacije) poznatim riječima
- pravilno piše poznate i učestale riječi
- odgovora na postavljena pitanja
Učenik uz povremenu pomoć piše kratak tekst poznate tematike na temelju predloška uz manje pogreške.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: svijet oko mene, drugi i drugačiji, obrazovanje, književnost za djecu i mlade, zdravlje, okoliš, slobodno vrijeme,
planiranje vremena, posebni dani i datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: govorenje o sebi i drugima, opisivanje ljudi, stvari, mjesta i osjećaja, prepričavanje prošlih događaja, izražavanje planova za budućnost, izražavanje (ne)slaganja, uspoređivanje, čestitanje, uljudno ophođenje u svakodnevnim susretima, opisivanje drugih i drugačijih ljudi, kultura i običaja
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na govornoj i pisanoj komunikaciji i učenju iz situacije igrom, pjesmom i dramatizacijom te pomoću zornih sredstava. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.
Učitelj organizira aktivnosti govorenja i razgovaranja u kojima će učenik sudjelovati u govornom činu u osmišljenim komunikacijskim situacijama.
DOMENA B:ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK OŠ B.6.1. Učenik iznosi vlastiti neposredni doživljaj književnog teksta i povezuje ga sa svijetom oko sebe
- izražava svoje osnovne osjećaje (čuđenje, radost, milosrđe, sažaljenje,
napetost iščekivanja, ljutnja, užas, strah) kao reakciju na književni tekst
- uočava da je poetski izraz osoban i subjektivan
- pokazuje zanimanje za likove i događaje koji su povezani s njime i vlastitim
doživljajem
- razvija sposobnost imaginacije koja doživljavanjem fiktivnoga odražava stvarne osjećaje, stavove i vrijednosti (npr. čitajući fiktivnu priču, učenik kao da sudjeluje u stvarnome događaju)
- uspoređuje vlastita iskustva s iskustvima nastalima tijekom čitanja
Učenik uz povremenu pomoć iznosi svoja zapažanja i misli i na poticaj sudjeluju u razgovoru o tekstu
ČJIK OŠ B.6.2. Učenik prosuđuje književni tekst na temelju znanja i iskustva o svijetu oko sebe i objašnjava uočene ideje i problematiku
- stvara vizualne prezentacije književnoga teksta
- poistovjećuje se sa sudbinom likova i procjenjuje njihove postupke
- komentira glavne događaje i obrazlaže vlastito viđenje događaja
- uspoređuje vlastito mišljenje o tekstu s drukčijim mišljenjima
- prepoznaje glavne ideje književnoga teksta
Učenik uz povremenu pomoć prosuđuje tekst
ČJIK OŠ B.6.3. Učenik pronalazi potrebne informacije u skladu sa svojim potrebama i interesima
- razlikuje izvore informacija: tiskane i digitalne
- pronalazi informacije u različitim izvorima prema svojim interesima i
potrebama
- izabire ključne riječi za internetsko pretraživanje
- služi se sadržajem i kazalom pojmova u traženju informacija
- ovladava osnovnim tehnikama pretraživanja interneta
- provjerava točnost informacija
- citira izvor informacija
Učenik pronalazi potrebne informacije uz pomoć učitelja
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporučene vrste tekstova: kratka pripovijetka, dječje i druge pjesme, kratki igrokaz, dječji roman, strip
- češki animirani filmovi, filmske bajke, češki igrani filmovi
- dječji časopis “Dětský koutek”
- edukativni sadržaji na češkim internetskim stranicama
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura
DOMENA C: KULTURA
ČJIK OŠ C.6.1. Učenik istražuje i opisuje dodatne informacije o Republici Češkoj radi razumijevanja kulturno uvjetovanih sadržaja (o vlastitoj kulturi i stranim kulturama)
-obilježava i objašnjava važnost posebnih datuma, dana – čeških blagdana i praznika te običaja koji nisu uobičajeni za hrvatsku kulturu
-pronalazi i preispituje činjenice povezane s prirodno – geografskim osobinama Republike Češke, povijesnim događajima i osobama češke srednjovjekovne i rane novovjeke povijesti, djelima češke kulturne baštine (likovna i glazbena umjetnost) te s češkim institucijama i medijima u raznim multimodalnim izvorima
-istražuje i opisuje osnovne činjenice i obilježja češke nacionalne manjine u Hrvatskoj
- razvija samopouzdanje pri korištenju češkog jezika i uz detaljne smjernice sudjeluje u simuliranim situacijama stvarnog života te se sa zanimanjem izravno upoznaje s češkom kulturom u autentičnom okruženju
Učenik uz povremenu pomoć navodi i sažeto prepričava, usvojene činjenice o češkoj kulturi te povezuje činjenice povezane s češkom kulturom i kulturom češke nacionalne manjine u Hrvatskoj u cjelovitu sliku i navodi sličnosti s hrvatskom kulturom.
ČJIK OŠ C.6.2. Učenik povezuje i koristi osnovne tehnike kreativnog izražavanja na češkom jeziku
-aktivno sudjeluje u zajedničkoj izvedbi (predstavi, priredbi), usklađuje vlastitu izvedbu s izvedbama drugih, obogaćuje izvođenje i vrednuje izvedbu
-pjevanjem izvodi autorske i tradicijske češke pjesme
izvodi jednostavnije oblike plesnih struktura čeških narodnih i modernih plesova s pjevanjem i oblikuje nove plesne strukture samostalno ili u skupini
-predstavlja vlastitu izvedbu u razredu i/ili izvan njega
-likovno se izražava u različitim likovnim tehnikama i/ili novomedijskom tehnologijom (digitalni fotoaparat, pametni telefon i sl. te programi za obradu fotografija i programi za montažu)
Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Osnovna škola Češki jezik i književnost 7. razred - 105 sati godišnje
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK OŠ A.7.1.
Učenik razumije srednje duge tekstove i reproducira kratke i jednostavne tekstove poznate tematike .
- razumije srednje dug i jednostavan slušani, pisani i audiovizualni tekst poznate tematike
- prepoznaje glavnu misao, izdvaja informacije u srednje dugom i jednostavnome i prilagođenom tekstu
- razumije jednostavne sadržaje u tradicionalnim i suvremenim medijima
- planira, oblikuje i govori kratke i jednostavne tekstove o poznatim temama
- opisuje poznate situacije, radnje i odnose i prepričava događaje
- opširnije izvještava o poznatim temama
Učenik uz povremenu pomoć razumije srednje dugi  ekst poznate tematike te uz povremenu pomoć govori kratke tekstove.
ČJIK OŠ A.7.2.
Učenik sudjeluje u vrlo kratkom neplaniranom i planiranom kratkom razgovoru.
- postavlja pitanja i odgovara na pitanja koristeći se prikladnim morfosintaktičkim strukturama,
- sudjeluje u kratkim i jednostavnim vođenim i improviziranim dijalozima i igrama uloga.
- sudjeluje u neplaniranome razgovoru poznate tematike
Učenik uz povremenu pomoć sudjeluje u kratkom razgovoru.
ČJIK OŠ A.7.3.
Učenik piše kratak tekst primjenjujući osnovna pravopisna pravila.
- planira strukturu i sadržaj teksta,
- piše kratak i jednostavan tekst u sadašnjem, prošlom i budućem vremenu,
- koristi se primjerenim veznim sredstvima i odgovarajućim jezičnim strukturama
- primjenjuje pravopisna pravila u različitim aktivnostima pisanja, djelomično točno upotrebljava interpunkcijske znakove
Učenik uz povremenu pomoć piše kratak tekst poznate tematike na temelju predloška uz manje pogreške.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: svijet oko mene, zbilja i mašta, tehnologija, industrija, češki izumi, kultura i zabava, interesi mladih, književnost za mlade, putovanja,
drugi i drugačiji, slavni Česi i Čehinje, posebni dani i datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: razumijevanje svijeta tehnologije i industrije, opisivanje slobodnog vremena, kreativno izražavanje, izražavanje savjeta, uljudno ophođenje u svakodnevnim susretima, opisivanje stvarnog i izmišljenog, opisivanje prošlih, sadašnjih i budućih radnji i događaja
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija.
Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na uravnoteženome odnosu svih četiriju jezičnih vještina u komunikacijskome kontekstu. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.
DOMENA B: ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK OŠ B.7.1. Učenik obrazlaže
vlastita iskustva i
stavove te ih
uspoređuje s
onima u
književnome
tekstu.
- povezuje vlastita iskustva i stavove s onima uočenima u književnome tekstu
- izražava vlastite predodžbe o stvarnosti i uvjerenja na temelju fiktivnoga
iskustva čitatelja
- razvija fantazijske sposobnosti i sposobnosti predviđanja te razumijevanja
sebe samoga i drugih ljudi
- čita iz užitka
Učenik uz povremenu pomoć obrazlaže svoja iskustva i stavove
ČJIK OŠ B.7.2. Učenik prosuđuje
književni tekst i obrazlaže vlastite
stavove u vezi s pročitanim
tekstom.
- svojim riječima inerpretira pročitani tekst
- uočava kako stavovi i vrijednosti u književnim tekstovima utječu na čitatelje,
uspoređuje ih s vlastitim stavovima i vrijednostima
- opisuje na koji način i u kojoj mjeri književni tekst utječe na oblikovanje
njegovih stavova i vrijednosti
Učenik uz povremenu pomoć interpretira tekst i iznosi stavove
ČJIK OŠ B.7.3. Učenik samostalno
izabire informacije
iz različitih izvora,
provjerava njihovu
korisnost i točnost
u skladu s
postavljenim
zadatkom.
- pronalazi informacije u različitim izvorima prema svojim interesima i
potrebama (literatura u skladu s postavljenim zadatkom, informacije o temi
koja ga zanima i sl.)
- pronalazi potpune i provjerene informacije
- provjerava točnost prikupljenih informacija
- uspoređuje informacije sličnoga sadržaja pronađene u različitim izvorima i
izabire ih prema korisnosti
-
Učenik uz povremenu pomoć izabire informacije i izvršava zadatke
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporučene vrste tekstova: pripovijetka, pjesma, igrokaz, roman, strip i neknjiževni tekstovi
- češki igrani i dokumentarni filmovi
- dječji časopis “Dětský koutek”, časopis “Jednota”
- edukativni i popularno - znanstveni sadržaji na češkim internetskim stranicama
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura
DOMENA C: KULTURA
ČJIK OŠ C.7.1. Učenik uspoređuje sličnosti i razlike među
vlastitom i češkom kulturom i drugih kultura
-obilježava posebne datume, dane - češke blagdane i praznike te ih globalno usvaja kao dio vlastite kulture razvijajući svijest o svom češkom porijeklu
-izvještava o obilježjima čeških običaja te ih uspoređuje s hrvatskim običajima i običajima drugih kultura
-iz raznih multimodalnih izvora izdvaja važne činjenice o Republici Češkoj, češkoj kulturi i češkoj kulturnoj baštini; o demografskim i gospodarskim posebnostima, o značajnim događajima i osobama češke novovjeke povijesti do 20. stoljeća te djela i osobe češke likovne i glazbene umjetnosti
-opisuje i tumači kulturno – prosvjetnu djelatnost i značaj češke nacionalne manjine u Hrvatskoj
-postupno razvija samopouzdanje i kritičko mišljenje pri korištenju jezičnih djelatnosti češkog jezika te uz detaljne smjernice sudjeluje u simuliranim situacijama stvarnog života te se sa zanimanjem izravno upoznaje s češkom kulturom u autentičnom okruženju
Učenik uz povremenu pomoć navodi i imenuje sličnosti i među različitim kulturama.
ČJIK OŠ C.7.2. Učenik prilagođava i koristi se osnovnim tehnikama kreativnog izražavanja na češkom jeziku
-aktivno sudjeluje u zajedničkoj izvedbi (predstavi, priredbi), usklađuje vlastitu izvedbu s izvedbama drugih, obogaćuje izvođenje i vrednuje izvedbu
-pjevanjem izvodi autorske i tradicijske češke pjesme
-izvodi jednostavnije oblike plesnih struktura čeških narodnih i modernih plesova s pjevanjem i oblikuje nove plesne strukture samostalno ili u skupini
-predstavlja vlastitu izvedbu u razredu i/ili izvan njega
-likovno se izražava u različitim likovnim tehnikama i/ili novomedijskom tehnologijom (digitalni fotoaparat, pametni telefon i sl. te programi za obradu fotografija i programi za montažu i obradu videa)
Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Osnovna škola Češki jezik i kultura 8. razred - 105 sati
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK OŠ A.8.1.
Učenik razumije i reproducira srednje duge i jednostavne tekstove poznate tematike.
- razumije srednje dug i jednostavan slušani, pisani i audiovizualni tekst poznate tematike
- prepoznaje glavnu misao, izdvaja informacije u srednje dugom i jednostavnome i prilagođenom tekstu
- razumije jednostavne sadržaje u tradicionalnim i suvremenim medijima
- planira, oblikuje i govori kratke i jednostavne tekstove o poznatim temama
- opisuje poznate situacije, radnje i odnose i prepričava događaje
- opširnije izvještava o poznatim temama
Učenik uz povremenu pomoć razumije srednje dugi  ekst poznate tematike te uz povremenu pomoć govori srednje duge  ekstove.
ČJIK OŠ A.8.2.
Učenik sudjeluje u kratkom neplaniranom i planiranom srednje dugom razgovoru .
- postavlja pitanja i odgovara na pitanja
- sudjeluje u kratkim vođenim i improviziranim dijalozima i igrama uloga.
- sudjeluje u kratkom neplaniranome razgovoru poznate tematike
Učenik uz povremenu pomoć sudjeluje u srednje dugome razgovoru.
ČJIK OŠ A.8.3.
Učenik piše srednje dug tekst poznate tematike
- primjenjuje pravila pisanja vrlo jednostavnih tekstnih vrsta: vrlo kratki opisi povezani s osobnim iskustvima, kratke osobne poruke, razglednice i čestitke - povezuje nekoliko rečenica u logičnu cjelinu
- pokušava samostalno produktivno upotrijebiti uvježbana preporučena jezična sredstava za produkciju novih, neuvježbanih iskaza - pravilno piše poznate i učestale riječi, djelomično točno upotrebljava interpunkcijske znakove.
Učenik uz povremenu pomoć piše srednje dugi tekst.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: svijet oko mene, putovanja, drugi i drugačiji, zdrav život, planovi za budućnost, svijet znanosti i umjetnosti, književnost za mlade, tradicionalno i moderno, češki izumi, slavni Česi i Čehinje, posebni dani i datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: razgovori o putovanjima, opisivanje mjesta, razmjena informacija o zdravom načinu života, primjena kreativnosti u znanosti, izražavanje aktivnih i pasivnih radnji, uljudno ophođenje, opisivanje prošlih, sadašnjih i budućih radnji i događaja
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na uravnoteženome odnosu svih četiriju jezičnih vještina u komunikacijskome kontekstu. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja koji su prilagođeni razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika, istovremeno se potiče višejezičnost.
DOMENA B: ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK OŠ B.8.1.
Učenik tumači
književni tekst na
temelju
čitateljskoga
iskustva i
usporedbe s
drugim tekstovima
- imenuje i opisuje događaje u kronološkome slijedu radi
cjelovitoga razumijevanja
- uočava strukturu književnoga teksta
-opisuje različite okolnosti, tj. namjeru autora koji usmjerava pažnju čitatelja
na specifičnosti u književnome tekstu
- opisuje figurativni jezik pjesništva
Učenik uz povremenu pomoć tumači tekst
ČJIK OŠ B.8.2. Učenik interpretira
književni tekst na
temelju vlastitoga
čitateljskog
iskustva i
konteksta
te kritički vrednuje
prosuđuje različite osobine likova kroz govor lika, njegovo
razmišljanje, emocionalne i psihičke reakcije, moralne stavove i
njihov međusobni odnos
- procjenjuje etičku i estetsku i razinu književnoga teksta
- uspoređuje problematiku književnoga teksta s vlastitim iskustvom- donosi zaključke o književnome tekstu i potkrepljuje ih dokazima
- tumači vlastita stajališta o književnome tekstu
- prosuđuje književne i neknjiževne tekstove i
Učenik uz povremenu pomoć interpretira tekst
ČJIK OŠ B.8.3. Učenik prosuđuje
utjecaj medijskih
tekstova sa
svrhom
komercijalizacije i
oblikovanja
stavova
objašnjava snagu medijskih poruka kojima je svakodnevno okružen i njihov
utjecaj na vlastiti doživljaj stvarnosti i oblikovanje vlastitih stavova
Učenik uz povremenu pomoć objašnjava medijske tekstove i njihove poruke
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporučene vrste tekstova: pripovijetka, pjesma, igrokaz, roman, strip i neknjiževni tekstovi
- češki igrani i dokumentarni filmovi
- dječji časopis “Dětský koutek”, časopis “Jednota”
- edukativni i popularno - znanstveni sadržaji na češkim internetskim stranicama
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
DOMENA C: KULTURA
ČJIK OŠ C.8.1. Učenik kritički povezuje informacije o češkoj kulturi, kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i drugim kulturama u novim kontekstima
-obilježava posebne datume, dane - češke blagdane i praznike kao dio vlastite kulture i uspoređuje ih s važnim datumima drugih kultura
- u različitim multimodalnim izvorima pronalazi i obrazlaže informacije o Republici Češkoj, češkoj kulturi i kulturnoj baštini; o prirodno – geografskim i društveno – gospodarskim obilježjima, o važnim događajima i osobama češke moderne povijesti (20.st.), o reprezentativnim djelima i osobama češke likovne i glazbene umjetnosti
-izvodi zaključke i prilagođava informacije različitim kontekstima
-opisuje, navodi i razumije uzroke i posljedice doseljavanja Čeha u Hrvatsku te povezuje te informacije s vlastitom obiteljskom poviješću
-razvija samopouzdanje i kritičko mišljenje pri korištenju jezičnih djelatnosti češkog jezika te otvoreno prihvaća prilike za korištenje češkog jezika izvan nastave i za upoznavanje s češkom kulturom u autentičnom okruženju
Učenik uz povremenu pomoć povezuje nove informacije o Republici Češkoj, češkoj kulturi, kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i drugim kulturama te primjenjuje informacija u poznatome kontekstu.
ČJIK OŠ C.8.2. Učenik razvija i koristi tehnike kreativnog izražavanja na češkom jeziku
-aktivno sudjeluje u zajedničkoj izvedbi (predstavi, priredbi), usklađuje vlastitu izvedbu s izvedbama drugih, obogaćuje izvođenje i vrednuje izvedbu
-pjevanjem izvodi autorske i tradicijske češke pjesme
-izvodi jednostavnije oblike plesnih struktura čeških narodnih i modernih plesova s pjevanjem i oblikuje nove plesne strukture samostalno ili u skupini
-predstavlja vlastitu izvedbu u razredu i/ili izvan njega
-likovno se izražava u različitim likovnim tehnikama i/ili novomedijskom tehnologijom (digitalni fotoaparat, pametni telefon i sl. te programi za obradu fotografija i programi za montažu i obradu videa)
Učenik se uključuje i uglavnom aktivno sudjeluje u aktivnostima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Srednja škola Češki jezik i kultura - 105 sati godišnje
Srednja škola Češki jezik i kultura 1. razred –105 sati godišnje
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK SŠ A.1.1.
Učenik razumije dugi tekst i reproducira dugi i jednostavan tekst.
- analizira glavnu poruku teksta i izdvaja ključne informacije
- razlikuje bitne od nebitnih informacija
- planira, oblikuje i govori tekstove srednje dužine o poznatim temama
- opisuje, prepričava i izvještava o sadržajima povezanima s poznatim temama
- iznosi kratke i uvježbane prezentacije o poznatim temama te jednostavno objašnjava svoje mišljenje
- samostalno produktivno upotrebljava uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju novih, neuvježbanih iskaza
Učenik prepoznaje glavnu poruku, ključne informacije i primjenjuje ih uz povremenu pomoć.
Učenik uz povremenu pomoć govori dug i jednostavan tekst uz manje pogreške.
ČJIK SŠ A.1.2.
Učenik sudjeluje u dužemu planiranom i jednostavnom neplaniranom razgovoru poznate tematike.
- razmjenjuje informacije i sudjeluje u dugim razgovorima o poznatim temama
- samostalno produktivno upotrebljava uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju novih, neuvježbanih iskaza
-prilagođava naglasak i intonaciju različitim komunikacijskim situacijama
- razlikuje književni i neknjiževni oblik
Učenik sudjeluje u različitim oblicima dužeg razgovora uz povremenu pomoć.
ČJIK SŠ A.1.3.
Učenik piše dug tekst koristeći se jezičnim strukturama srednje razine složenosti.
- primjenjuje pravila pisanja jednostavnih tekstnih vrsta: kratki opisi događaja i osobnih iskustava
- prenosi informacije iz poznatih tekstova
- upotrebljava neformalni stil pisanja tekstova
- upotrebljava jednostavna vezna sredstva za povezivanje rečenica unutar teksta
- samostalno produktivno upotrebljava uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju novih, neuvježbanih iskaza
- pravilno piše većinu poznatih riječi i djelomično točno upotrebljava interpunkcijske znakove
Učenik uz povremenu pomoć piše dug i srednje složen tekst tekst uz manje pogreške.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: ovo sam ja, moj svijet, moji školski dani, posebni dani i datumi, umjetnost, priroda i ekologija, sport, glazba, identitet, digitalno građanstvo, putovanja, aktualne društvene teme
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: provjeravanje razumijevanja, izražavanje mišljenja, ideja i stavova, izražavanje (ne)slaganja, objašnjavanje i obrazloženje, izricanje pretpostavki, opisivanje nada i planova, oblikovanje i iznošenje argumenata, sustavno izlaganje, izražavanje apstraktnih ideja, sudjelovanje u diskusiji
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred, a usklađuju se sa željama i potrebama učenika ovisno o njihovim obrazovnim aspiracijama i/ili profesionalnim putovima.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na uravnoteženome odnosu svih četiriju jezičnih vještina u komunikacijskome kontekstu. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja, prilagođeno razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika. Kod učenika se potiče višejezičnost.
Neke preporučene aktivnosti: opisivanje predmeta i slika, razne igre, jednostavni dijalozi s uvježbanim jezičnim sredstvima koji predočuju stvarne komunikacijske situacije, projekti zadatci (plakat), predstava, dramatizacija/skeč, izrada prezentacija, letka ili brošure. U skladu s prethodno stečenim znanjem, uključiti usporedbe češkog i hrvatskog jezika ili drugih jezika koje učenici uče.
DOMENA B:ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK SŠ B.1.1. Učenik izražava svoje mišljenje i obrazlaže svoj stav o tekstu
- izražava dojam o književnom tekstu (emocionalni, spoznajni, estetski)
- iskazuje svoje mišljenje o onome o čemu tekst govori
- obrazlaže razumijevanje teksta
- iznosi svoj kritički stav o tekstu na temelju čitateljskog iskustva, znanja o svijetu i književnosti
Učenik uz povremenu pomoć izražava svoje mišljenje i stav
ČJIK SŠ B.1.2. Učenik interpretira književni tekst te se stvaralački izražava prema vlastitom interesu
- Učenik razgovara o različitim interpretacijama teksta
- Objašnjava razliku između fiktivnog i stvarnog svijeta
- Primjenjuje osnovne književno-teorijske pojmove relevantne za interpretaciju teksta
- Uspoređuje različite interpretacije teksta
- samostalno priprema i oblikuje vlastite radove u kojima dolazi do izražaja kreativnost, originalnost i stvaralačko mišljenje
Učenik uz pomoć učitelja interpretira tekst i oblikuje vlastite radove
ČJIK SŠ B.1.3. Učenik čita s razumijevanjem različite tipove tekstova i iz različitih izvora
-čita opisne i pripovjedne tekstove prema osobnom i profesionalnom interesu
- izdvaja informacije, razlikuje podatke po važnosti, objašnjava značenja,
izražajno čita naglas primjenjujući pravilan naglasak i pravogovor
- utvrđuje ključne podatke
Učenik opisuje osnovna obilježja tekstova i izdvaja informacije te odabire relevantne informacije iz različitih izvora
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Odabir pisanih tekstova i drugih medija temelji se na osobnom i profesionalnom interesu učenika.
Preporučene vrste tekstova: pjesme (tradicionalne i suvremene), strip, obrazac s osobnim podatcima (npr. CV), dijaloški tekst, članci/tekstovi iz časopisa za mlade i manjinskog časopisa na češkom jeziku, književni tekstovi primjereni za mlade, razni oblici prilagođenih ili autentičnih narativnih i znanstvenih tekstova primjerenih uzrastu, iskustvu i jezičnom izričaju učenika (npr. informativni tekstovi poput obavijesti, poruka, uputa, intervjua, izlaganja, izvještavanja, biografskih prikaza, vijesti, vođeni/slobodni sastavak
Neke preporučene aktivnosti: dopunjavanje tekstova, recitiranje, gluma, razne igre, pisanje novog kraja priče ili dijela teksta koji nedostaje, rekonstruiranje redoslijeda teksta na temelju prepoznavanja vremenskih i uzročno - posljedičnih veza
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
DOMENA C: KULTURA
ČJIK SŠ C.1.1. Učenik raspravlja o informacijama o češkoj kulturi, kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i drugim kulturama
-proširuje raspon informacija o Republici Češkoj, češkoj kulturi i kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj
-utvrđuje sličnosti i razlike među hrvatskom kulturom, češkom kulturom i kulturom češke nacionalne manjine u Hrvatskoj
- istražuje i opisuje obilježja suvremene Republike Češke, informira se o aktualnim događanjima i važnim pojedincima
-opisuje položaj češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i zanima se o doprinosu pojedinaca Čeha ili Hrvata češkog porijekla hrvatskoj kulturi i znanosti
-razvija samopouzdanje pri korištenju jezičnih djelatnosti češkog jezika te se sa zanimanjem izravno susreće s češkom kulturom u autentičnom okruženju
Učenik uz povremenu pomoć obrazlaže sličnosti i razlike između češke kulture, kulture češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i hrvatskom kulturom te tumači zaključke o svim ovim kulturama i vlastitoj kulturi.
ČJIK SŠ C.1.2. Učenik izabire različite tehnike kreativnog izražavanja na češkom jeziku
-ostvaruje različite glazbeno, dramsko – scenske i plesne aktivnosti u skladu s vlastitim interesima i sklonostima samostalno ili u skupini
-u skladu s interesima javno nastupa u razredu, školi ili izvan nje
Učenik u skladu s vlastitim interesima i sklonostima te uz učiteljev poticaj izabire različite tehnike kreativnog izražavanja i ostvaruje različite glazbeno, dramsko - scenske i plesne aktivnosti te samostalno/skupini javno nastupa u školi ili izvan nje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Srednja škola Češki jezik i kultura 2. razred – 105 sati godišnje
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK SŠ A.2.1.
Učenik razumije dug i srednje složen tekst  e govori dug tekst srednje razine složenosti.
- iznosi mišljenje ili stav i objašnjava ih na jednostavan, organiziran i smislen način
- prezentira jednostavnu, poznatu temu
- razumljivo izgovara riječi i ispravno intonira rečenice
- samostalno produktivno upotrebljava uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju novih, neuvježbanih iskaza
- razlikuje književni i neknjiževni oblik
Učenik prepoznaje glavnu poruku, analizira neke ključne informacije i primjenjuje ih uz povremenu pomoć.
Učenik uz povremenu pomoć govori dug i srednje složen tekst uz manje pogreške.
ČJIK SŠ A.2.2.
Učenik sudjeluje u različitim oblicima dugog i srednje složenog razgovora
- razmjenjuje informacije u srednje dugim i srednje složenim razgovorima
- sporazumijeva se u spontanim svakodnevnim govornim situacijama
-odgovara na pitanja i postavlja pitanja
Učenik sudjeluje u različitim oblicima dugog i srednje složenog razgovora uz povremenu pomoć.
ČJIK SŠ A.2.3.
Učenik piše srednje dug i srednje složen tekst.
- planira sadržaj teksta, uređuje i organizira tekst
- samostalno produktivno upotrebljava uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju novih, neuvježbanih iskaza
- pravilno piše poznate riječi, uglavnom točno piše interpunkcijske znakove
Učenik uz povremenu pomoć piše dug i srednje složen tekst uz manje pogreške.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: moj svijet, kultura, film, mediji, slobodno vrijeme, mladi, obrazovanje, planovi za budućnost, putovanja, interesi, aktualne društvene teme, posebni dani i datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: prepričavanje, izražavanje vjerojatnosti, razvijanje argumentacije, potkrepljivanje mišljenja dokazima, postavljanje potpitanja radi boljeg razumijevanja, objašnjavanje i obrazloženje, izricanje pretpostavki, sustavno izlaganje, sudjelovanje u diskusiji
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred, a usklađuju se sa željama i potrebama učenika ovisno o njihovim obrazovnim aspiracijama i/ili profesionalnim putovima.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na uravnoteženome odnosu svih četiriju jezičnih vještina u komunikacijskome kontekstu. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja, prilagođeno razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika. Kod učenika se potiče višejezičnost.
Neke preporučene aktivnosti: opisivanje predmeta i slika, razne igre, jednostavni dijalozi s uvježbanim jezičnim sredstvima koji predočuju stvarne komunikacijske situacije, projekti zadatci (plakat), predstava, dramatizacija/skeč, izrada prezentacija, letka ili brošure. U skladu s prethodno stečenim znanjem, uključiti usporedbe češkog i hrvatskog jezika ili drugih jezika koje učenici uče.
DOMENA B:ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK SŠ B.2.1. Učenik izražava svoje mišljenje i obrazlaže svoj stav o tekstu
izražava dojam o književnom tekstu (emocionalni, spoznajni, estetski)
- iskazuje svoje mišljenje o onome o čemu tekst govori
- obrazlaže razumijevanje teksta
- argumentira svoj kritički stav o tekstu na temelju čitateljskog iskustva, znanja o svijetu i književnosti
Učenik uz povremenu pomoć iznosi svoj stav i obrazlaže ga
ČJIK SŠ B.2.2. Učenik interpretira književni tekst te se stvaralački izražava prema vlastitom interesu
Učenik razgovara o različitim interpretacijama teksta
- Objašnjava razliku između fiktivnog i stvarnog svijeta
- Primjenjuje osnovne književno-teorijske pojmove relevantne za interpretaciju teksta
- Uspoređuje različite interpretacije teksta
- samostalno priprema i oblikuje vlastite radove u kojima dolazi do izražaja kreativnost, originalnost i stvaralačko mišljenje
Učenik uz pomoć interpretira tekst i priprema vlastite radove
ČJIK SŠ B.2.3. Učenik čita s razumijevanjem različite tipove tekstova i iz različitih izvora
-čita tekstove prema osobnom i profesionalnom interesu
- izdvaja informacije, razlikuje i analizira podatke po važnosti, objašnjava značenja,
izražajno čita naglas primjenjujući pravilan naglasak i pravogovor
- utvrđuje ključne podatke
- sažima podatke u tekstu
- povezuje informacije u tekstu s vlastitim iskustvom
- prepoznaje značenje riječi iz konteksta
Učenik opisuje osnovna obilježja tekstova i izdvaja informacije te odabire relevantne informacije iz različitih izvora
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Odabir pisanih tekstova i drugih medija temelji se na osobnom i profesionalnom interesu učenika. Preporučene vrste tekstova: pjesme (tradicionalne i suvremene), strip, obrazac s osobnim podatcima (npr. CV), dijaloški tekst, članci/tekstovi iz časopisa za mlade i manjinskog časopisa na češkom jeziku, književni tekstovi primjereni za mlade, razni oblici prilagođenih ili autentičnih narativnih i znanstvenih tekstova primjerenih uzrastu, iskustvu i jezičnom izričaju učenika (npr. informativni tekstovi poput obavijesti, poruka, uputa, intervjua, izlaganja, izvještavanja, biografskih prikaza, vijesti, vođeni/slobodni sastavak
Neke preporučene aktivnosti: dopunjavanje tekstova, recitiranje, gluma, razne igre, pisanje novog kraja priče ili dijela teksta koji nedostaje, rekonstruiranje redoslijeda teksta na temelju prepoznavanja vremenskih i uzročno - posljedičnih veza
DOMENA C: KULTURA
ČJIK SŠ C.2.1. Učenik istražuje o češkoj kulturi, kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i drugim kulturama
-otkriva nova saznanja o Republici Češkoj, češkoj kulturi i kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj u školskom i izvanškolskom okružju
-analizira sličnosti i razlike među vlastitom kulturom, češkom kulturom i kulturom češke nacionalne manjine u Hrvatskoj
-informira se o aktualnostima u češkoj nacionalnoj manjini u Hrvatskoj (emisije na televiziji, radio emisije, češki manjinski tisak i sl.)
-razvija samopouzdanje pri korištenju jezičnih djelatnosti češkog jezika argumentirajući vlastite stavove te se sa zanimanjem izravno susreće s češkom kulturom u autentičnom okruženju
Učenik uz povremenu pomoć istražuje o češkoj kulturi, kulturi češke nacionalne manjine u Hrvatskoj u različtim kontekstima te opisuje sličnosti i razlike među tima kulturama i vlastitom.
ČJIK SŠ C.2.2. Učenik povezuje i koristi se različitim tehnikama kreativnog izražavanja na češkom jeziku
-ostvaruje različite glazbeno, dramsko – scenske i plesne aktivnosti u skladu s vlastitim interesima i sklonostima samostalno ili u skupini
-u skladu s interesima javno nastupa u razredu, školi ili izvan nje
Učenik u skladu s vlastitim interesima i sklonostima te uz učiteljev poticaj povezuje i koristi različite tehnike kreativnog izražavanja i ostvaruje različite glazbeno, dramsko - scenske i plesne aktivnosti te samostalno/skupini javno nastupa u školi ili izvan nje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Srednja škola Češki jezik i kultura 3. razred – 105 sati godišnje
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK SŠ A.3.1.
Učenik razumije dug i složen tekst te govori dug tekst srednje razine složenosti.
- pokazuje razumijevanje teksta opće tematike
- pokazuje razumijevanje složenijih leksičkih struktura
- analizira glavnu poruku, ključne i specifične informacije i implicitne poruke u tekstu
- razlikuje bitnu od nebitne informacije- govori duge i složene tekstove
- detaljno opisuje, prepričava, izvještava i uspoređuje sadržaje te iznosi mišljenje ili stav o njima
- jasno prezentira poznatu temu
Učenik prepoznaje glavnu poruku, analizira neke ključne informacije i primjenjuje ih uz povremenu pomoć.
Učenik uz povremenu pomoć govori dug i srednje tekst uz manje pogreške.
ČJIK SŠ A.3.2.
Učenik sudjeluje u dužem neplaniranom razgovoru i dugom planiranom razgovoru.
- sporazumijeva se u spontanim svakodnevnim govornim situacijama
- započinje, prati, održava i završava razgovor
- prosuđuje stupanj formalnosti i prilagođava ga kontekstu
Učenik sudjeluje u različitim oblicima dugog i složenog razgovora uz povremenu pomoć.
ČJIK SŠ A.3.3.
Učenik piše dug tekst koristeći se složenim jezičnim strukturama.
- primjenjuje pravila pisanja jednostavnih i složenih  ekstnih vrsta (sastavak, sažetak jednostavnoga teksta o poznatim temama, osobno pismo)
- prenosi informacije iz njemu bliskih i poznatih izvora
- razvija temu, opisuje stvarne i zamišljene događaje, osobna iskustva, izražava osobna i tuđa mišljenja
-povezuje više odlomaka u tekst, uređuje i organizira tekst
- samostalno produktivno upotrebljava uvježbana preporučena jezična sredstva za produkciju novih, neuvježbanih iskaza
Učenik uz povremenu pomoć piše dug i složen tekst uz manje pogreške.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: moj svijet, zdrav život, različiti životni stilovi, znanost i tehnologija, volontiranje, aktivizam, aktualne društvene teme,
posebni dani i datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: izražavanje hipotetskih situacija, izražavanje mišljenja, opisivanje vremenskih i prostornih logičkih odnosa, objašnjavanje i obrazloženje, sustavno izlaganje, sudjelovanje u diskusiji
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred, a usklađuju se sa željama i potrebama učenika ovisno o njihovim obrazovnim aspiracijama i/ili profesionalnim putovima.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na uravnoteženome odnosu svih četiriju jezičnih vještina u komunikacijskome kontekstu. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja, prilagođeno razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika. Kod učenika se potiče višejezičnost.
Neke preporučene aktivnosti: opisivanje predmeta i slika, razne igre, jednostavni dijalozi s uvježbanim jezičnim sredstvima koji predočuju stvarne komunikacijske situacije, projektni zadatci (plakat), predstava, dramatizacija/skeč, izrada prezentacija, letka ili brošure. U skladu s prethodno stečenim znanjem, uključiti usporedbe češkog i hrvatskog jezika ili drugih jezika koje učenici uče.
DOMENA B:ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK SŠ B.3.1. Učenik izražava svoje mišljenje i obrazlaže svoj stav o tekstu
-izražava dojam o književnom tekstu (emocionalni, spoznajni, estetski)
- iskazuje svoje mišljenje o onome o čemu tekst govori
- obrazlaže razumijevanje teksta
- argumentira svoj kritički stav o tekstu na temelju čitateljskog iskustva, znanja o svijetu i književnosti
Učenik uz povremenu pomoć izražava svoj stav
ČJIK SŠ B.3.2. Učenik interpretira književni tekst te se stvaralački izražava prema vlastitom interesu
Učenik razgovara i obrazlaže različite interpretacije teksta
- - objašnjava i argumentira razliku između fiktivnog i stvarnog svijeta
- primjenjuje osnovne književno-teorijske pojmove relevantne za interpretaciju teksta
- uspoređuje različite interpretacije teksta
- samostalno priprema i oblikuje vlastite radove u kojima dolazi do izražaja kreativnost, originalnost i stvaralačko mišljenje
Učenik uz pomoć interpretira tekst i priprema vlastite radove
ČJIK SŠ B.3.3. Učenik čita s razumijevanjem različite tipove tekstova i iz različitih izvora
-čita tekstove prema osobnom i profesionalnom interesu
- izdvaja informacije, razlikuje i analizira podatke po važnosti, objašnjava značenja,
izražajno čita naglas primjenjujući pravilan naglasak i pravogovor
- utvrđuje ključne podatke
- izdvaja i tumači ideje, razlikuje činjenice od stavova
- sažima podatke u tekstu
- povezuje informacije u tekstu s vlastitim iskustvom
- prepoznaje značenje riječi iz konteksta
Učenik uz povremenu pomoć odabire relevantne informacije, uspoređuje ih i povezuje s vlastitim iskustvom
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Odabir pisanih tekstova i drugih medija temelji se na osobnom i profesionalnom interesu učenika. Preporučene vrste tekstova: pjesme (tradicionalne i suvremene), strip, obrazac s osobnim podatcima (npr. CV), dijaloški tekst, članci/tekstovi iz časopisa za mlade i manjinskog časopisa na češkom jeziku, književni tekstovi primjereni za mlade, razni oblici prilagođenih ili autentičnih narativnih i znanstvenih tekstova primjerenih uzrastu, iskustvu i jezičnom izričaju učenika (npr. informativni tekstovi poput obavijesti, poruka, uputa, intervjua, izlaganja, izvještavanja, biografskih prikaza, vijesti, vođeni/slobodni sastavak
Neke preporučene aktivnosti: dopunjavanje tekstova, recitiranje, gluma, razne igre, pisanje novog kraja priče ili dijela teksta koji nedostaje, rekonstruiranje redoslijeda teksta na temelju prepoznavanja vremenskih i uzročno - posljedičnih veza
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
DOMENA C: KULTURA
ČJIK SŠ C.3.1. Učenik integrira različite informacije o Republici Češkoj i različite elemente češke kulture, kulture češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i stvara cjelovitu sliku vlastite i drugih kultura
-objašnjava složenost vlastite, češke i drugih kultura analizirajući njihove sastavne dijelove
-poopćava vlastite ideje o vlastitoj, češkoj i drugim kulturama i objašnjava ih integrirajući različite kulturne elemente
-pronalazi i prezentira informacije o aktualnim događanjima i važnim pojedincima u Republici Češkoj i češkoj nacionalnoj manjini u Hrvatskoj
-postiže samopouzdanje pri korištenju jezičnih djelatnosti češkog jezika te se sa zanimanjem izravno susreće s češkom kulturom u autentičnom okruženju izražavajući svoje stavove, osjećaje i mišljenja
Učenik uz povremenu pomoć integrira različite informacije o Republici Češkoj i različite elemente češke kulture, kulture češke nacionalne manjine u Hrvatskoj u cjelovitu sliku te objašnjava
sličnosti i različitosti među njima, vlastitom kulturom i drugim kulturama.
ČJIK SŠ C.3.2. Učenik koristi i prilagođava različite tehnike kreativnog izražavanja na češkom jeziku i kritički ih prosuđuje
-ostvaruje različite glazbeno, dramsko – scenske i plesne aktivnosti u skladu s vlastitim interesima i sklonostima samostalno ili u skupini
-u skladu s interesima javno nastupa u razredu, školi ili izvan nje
Učenik u skladu s vlastitim interesima i sklonostima te uz učiteljev poticaj koristi i prilagođava različite tehnike kreativnog izražavanja i ostvaraje različite glazbeno, dramsko - scenske i plesne aktivnosti te samostalno/skupini javno nastupa u školi ili izvan nje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
Srednja škola Češki jezik i kultura 4. razred – 105 sati godišnje
DOMENA A: GOVORIMO ČEŠKI
ODGOJNO - OBRAZOVNI ISHODI
RAZRADA ISHODA
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti »dobar« na kraju razreda
ČJIK SŠ A.4.1.
Učenik razumije i reproducira duge i složene govorne tekstove.
- planira, oblikuje i govori duge i složene tekstove
- opisuje, objašnjava, prepričava i iznosi zaključke na strukturiran i jasan način
- izražava osobno mišljenje i kritički razmatra sadržaj iz različitih izvora
- jasno i strukturirano prezentira poznatu temu
- razumljivo izgovara riječi i ispravno intonira rečenice
- razlikuje književni i govorni oblik i situacije u kojima se koristi.
Učenik prepoznaje glavnu poruku, analizira neke ključne informacije i primjenjuje ih uz povremenu pomoć.
Učenik uz povremenu pomoć govori dug i srednje tekst uz manje pogreške.
ČJIK SŠ A.4.2.
Učenik sudjeluje u dugoj i složenoj govornoj interakciji.
- razmjenjuje, provjerava i potvrđuje informacije u dugim i srednje složenim razgovorima
- sudjeluje u spontanim razgovorima
- započinje i potiče razgovor u raznim situacijama
- prosuđuje stupanj formalnosti i prilagođava ga kontekstu- književni i govorni oblik
- razumljivo izgovara riječi i ispravno intonira rečenice
Učenik sudjeluje u različitim oblicima dugog i složenog razgovora uz povremenu pomoć.
ČJIK SŠ A.4.3.
Učenik piše duge i složene tekstove.
- primjenjuje pravila pisanja jednostavnih i složenih tekstnih vrsta: sastavak, osvrt na knjigu ili film, upute za provođenje određene svakodnevne aktivnosti, jednostavan članak o temi iz osobnoga
života, službeno pismo ili elektronička pošta (prijava na posao, prijava za fakultet i sl.)
- opisuje stvarne i zamišljene događaje, obrazlaže svoje stavove,
- samostalno primjenjuje neformalni oblik pisanja tekstova, formalni oblik uz predložak
- povezuje više odlomaka u tekst, uređuje i organizira tekst
- pravilno piše nepoznate riječi, točno upotrebljava interpunkcijske znakove
Učenik uz povremenu pomoć piše dug i složen tekst uz manje pogreške.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Preporučene teme: moj svijet, zdrav život, različiti životni stilovi, svijet rada, znanost i tehnologija, svijet umjetnosti, politika, gospodarstvo, poduzetništvo, globalizacija, aktualne društvene teme, održivi razvoj, posebni dani i datumi
Preporučeni jezični sadržaji:
Funkcije: izražavanje apstraktnih ideja, izražavanje mišljenja, opisivanje vremenskih i prostornih logičkih odnosa, objašnjavanje i obrazloženje, sustavno izlaganje, sudjelovanje u diskusiji
Leksičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika vodeći računa o povezanosti s drugim nastavnim predmetima i međupredmetnim temama. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred, a usklađuju se sa željama i potrebama učenika ovisno o njihovim obrazovnim aspiracijama i/ili profesionalnim putovima.
Gramatičke se strukture biraju primjereno razvojnoj dobi učenika i proizlaze iz preporučenih funkcija. Ciklički se ponavljaju i proširuju u odnosu na prethodni razred.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Poučavanje jezičnih sadržaja temelji se na uravnoteženome odnosu svih četiriju jezičnih vještina u komunikacijskome kontekstu. Novi se sadržaji uvode na temelju poznatih jezičnih sadržaja, prilagođeno razini jezičnoga razvoja i iskustvu učenika. Kod učenika se potiče višejezičnost.
Neke preporučene aktivnosti: opisivanje predmeta i slika, razne igre, jednostavni dijalozi s uvježbanim jezičnim sredstvima koji predočuju stvarne komunikacijske situacije, projekti zadatci (plakat), predstava, dramatizacija/skeč, izrada prezentacija, letka ili brošure. U skladu s prethodno stečenim znanjem, uključiti usporedbe češkog i hrvatskog jezika ili drugih jezika koje učenici uče.
DOMENA B: ČAROLIJA PISANE RIJEČI
ČJIK SŠ B.4.1. Učenik izražava svoje mišljenje i obrazlaže svoj stav o tekstu
izražava dojam o književnom tekstu (emocionalni, spoznajni, estetski)
- iskazuje svoje mišljenje o onome o čemu tekst govori
- obrazlaže razumijevanje teksta
- argumentira svoj kritički stav o tekstu na temelju čitateljskog iskustva, znanja o svijetu i književnosti
Učenik uz povremenu pomoć izražava svoj stav
ČJIK SŠ B.4.2. Učenik interpretira književni tekst te se stvaralački izražava prema vlastitom interesu
U - Učenik raspravlja i obrazlaže i različite interpretacije teksta,
-objašnjava razloge i posljedice različitih interpretacija teksta
- Primjenjuje osnovne književno-teorijske pojmove relevantne za interpretaciju teksta
- Uspoređuje različite interpretacije teksta
- samostalno priprema i oblikuje vlastite radove u kojima dolazi do izražaja kreativnost, originalnost i stvaralačko mišljenje
Učenik uz pomoć interpretira tekst i priprema vlastite radove
ČJIK SŠ B.4.3. Učenik čita s razumijevanjem različite tipove tekstova i iz različitih izvora
-čita tekstove prema osobnom i profesionalnom interesu
- izdvaja informacije, razlikuje i analizira podatke po važnosti, objašnjava značenja,
izražajno čita naglas primjenjujući pravilan naglasak i pravogovor
- utvrđuje ključne podatke
- izdvaja i tumači ideje, razlikuje činjenice od stavova
- sažima podatke u tekstu
- povezuje informacije u tekstu s vlastitim iskustvom
- prepoznaje značenje riječi iz konteksta
- kritički vrednuje tekst
- kritički se odnosi i vrednuje informacije iz stručne literature, interneta i tiska
Učenik uz povremenu pomoć analizira relevantne informacije, uspoređuje ih i kritički vrednuje
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Čarolija pisane riječi mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda
Odabir pisanih tekstova i drugih medija temelji se na osobnom i profesionalnom interesu učenika. Preporučene vrste tekstova: pjesme (tradicionalne i suvremene), strip, obrazac s osobnim podatcima (npr. CV), dijaloški tekst, članci/tekstovi iz časopisa za mlade i manjinskog časopisa na češkom jeziku, književni tekstovi primjereni za mlade, razni oblici prilagođenih ili autentičnih narativnih i znanstvenih tekstova primjerenih uzrastu, iskustvu i jezičnom izričaju učenika (npr. informativni tekstovi poput obavijesti, poruka, uputa, intervjua, izlaganja, izvještavanja, biografskih prikaza, vijesti, vođeni/slobodni sastavak
Neke preporučene aktivnosti: dopunjavanje tekstova, recitiranje, gluma, razne igre, pisanje novog kraja priče ili dijela teksta koji nedostaje, rekonstruiranje redoslijeda teksta na temelju prepoznavanja vremenskih i uzročno-posljedičnih veza
Ishodi se ostvaruju usporedno s ostvarivanjem odgojno - obrazovnih ishoda iz domene Govorimo češki i/ili Kultura.
DOMENA C: KULTURA
ČJIK SŠ C.4.1. Učenik raspravlja o različitim informacijama o Republici Češkoj i o složenim elementima češke kulture, kulture češke nacionalne manjine u Hrvatskoj i argumentira važnost i značaj višejezičnosti i multikulturalnosti
-iznosi argumentirane stavove o elementima češke kulture i kulture češke nacionalne manjine u Hrvatskoj
-objašnjava međuovisnost različitih elemenata koji definiraju kulturu i njihovu promjenjivost
-analizira i raspravlja o različitim informacijama, o aktualnim događanjima i važnim pojedincima u Republici Češkoj i u češkoj nacionalnoj manjini u Hrvatskoj te o hrvatsko – češkim vezama kroz povijest
-izražava se sa samopouzdanjem na češkom jeziku u stvarnim situacijama te se sa zanimanjem izravno susreće s češkom kulturom u autentičnom okruženju i kritički prosuđuje različite stavove, ideje i vrijednosti
Učenik uz povremenu pomoć analizira vlastite stavove o elementima češke kulture i kulture češke nacionalne manjine u Hrvatskoj te povezuje elemente koji definiraju kulturu i objašnjava njihovu promjenjivost.
ČJIK SŠ C.4.2. Učenik se koristi širokim spektrom tehnika kreativnog izražavanja na češkom jeziku i kritički ih prosuđuje
-ostvaruje različite glazbeno, dramsko – scenske i plesne aktivnosti u skladu s vlastitim interesima i sklonostima
-u skladu s interesima javno nastupa u razredu, školi ili izvan nje samostalno ili u skupini
-razvija i pokazuje sposobnost estetske prosudbe i kritičkog mišljenja
Učenik se u skladu s vlastitim interesima i sklonostima te uz učiteljev poticaj koristi širokim spektrom tehnika kreativnog izražavanja i ostvaruje različite glazbeno, dramsko - scenske i plesne aktivnosti te samostalno/skupini javno nastupa u školi ili izvan nje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Ishodi iz domene Kultura mogu se ostvarivati temelju istih jezičnih sadržaja pomoću kojih se ostvaruju odgojno - obrazovni ishodi iz
domene Govorimo češki i/ili Čarolija pisane riječi. Učitelj ima autonomiju u prilagođavanju i proširivanju sadržaja i tema koje su djelomično iskazane u razradi pojedinog ishoda u domeni Kultura.
Preporuke za ostvarivanje odgojno - obrazovnih ishoda
Učeniku se nudi stvaralački način izražavanja i mogućnost dokazivanja u kreativnom izričaju. Aktivnosti se mogu ostvarivati individualnim i timskim radom. Drugi ishod u domeni Kultura se prati i ne podliježe vrednovanju naučenog (brojčano ocjenjivanje), važan je odnos učenika prema aktivnosti i uključenosti u aktivnost.
Učitelj cijeni učenikovu samostalnost i samoinicijativnost te poštuje njegove individualne mogućnosti.
Aktivnosti i sadržaji iskazani u ovome ishodu uvjetovani su dobi i interesima učenika, fizičkim okruženjem (lokalne zajednice i ponudi društveno - kulturnih i umjetničkih sadržaja) te upućivanjem na digitalne sadržaje dostupne svima bez obzira na mjesto školovanja ili stanovanja. Ishodom se potiče osobni razvoj te aktivno uključivanje učenika u kulturni i društveni život zajednice s naglaskom na uključenost u češku manjinsku zajednicu.
POJMOVNIK KURIKULUMA PREDMETA ČEŠKI JEZIK I KULTURA PO MODELU C
U drugom odgojno – obrazovnom ishodu u domeni Kultura pojam kreativno izražavanje podrazumijeva elemente umjetničkog područja i umjetničkog izražavanja; uvježbavanje i izvođenje čeških narodnih plesova, recitacija, pjesama i dramskih tekstova na češkom jeziku. Tehnike i sadržaji za ostvarivanje ovog ishoda odabiru se prema interesu učenika i mogućnostima učitelja. Jednako tako, ostvarivanje ovog ishoda moguće je ostvariti u suradnji s vanjskim suradnicima - stručnjacima u određenom umjetničkom području i/ili članovima čeških udruga – čeških beseda.
Pojam autentično okruženje u domeni Kultura podrazumijeva kulturne, umjetničke i druge hrvatske institucije, manjinske kulturno – prosvjetne udruge i kulturno – umjetničke manifestacije kao i Republiku Češku te digitalno okruženje.
Pojam češka kultura u domeni Kultura za srednju školu podrazumijeva sadržaje i teme o češkoj općoj povijesti, geografiji, povijesti češke glazbene i likovne umjetnosti te kulturnoj i prirodnoj baštini Republike Češke. Odabir je usklađen s željama i potrebama učenika ovisno o njihovim obrazovnim aspiracijama i/ili karijernim putevima.
Pojam multimodalni izvor znanja podrazumijeva kombinaciju više različitih izvora znanja.
Definicija teksta :
Vrlo kratak tekst
Kratak tekst
Srednje dug tekst
Dug tekst
Slušanje i
čitanje
do 100 riječi
100 – 300 riječi (ovisno o godini
učenja)
5.r. =100-200
6.r. =200-300
300 – 600 riječi
(ovisno o godini
učenja)
7.r. =300-500
8.r. =500-600
više od 600 riječi
Pisanje
do 40 riječi
40 – 80 riječi
(ovisno o tekstnoj
vrsti)
5.r. = 40-60
6.r. = 60-70
7.r. = 70 - 80
80 – 200 riječi
(ovisno o tekstnoj
vrsti)
8.r. = 80-100
više od 200 riječi
Govorenje
Oko 1 minutu
1 - 2 minute
3 – 5 minuta
5 – 10 minuta
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
E. POVEZANOST S ODGOJNO – OBRAZOVNIM PODRUČJIMA, MEĐUPREDMETNIM TEMAMA I OSTALIM PREDMETIMA
Pravo za odgoj i obrazovanje na svom jeziku i pismu pripadnici nacionalnih manjina ostvaruju u skladu s Ustavom Republike Hrvatske, Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina te Zakonom o odgoju i obrazovanju na jeziku i pismu nacionalnih manjina. Pripadnici nacionalnih manjina svoje ustavno pravo na odgoj i obrazovanje ostvaruju trima osnovnim modelima (A, B i/ili C model) i posebnim oblicima školovanja.
Kurikulum predmeta Češki jezik i kultura po Modelu C proizlazi iz Ustava Republike Hrvatske i navedenih Zakona Republike Hrvatske te iz Okvira nacionalnoga kurikuluma i sastavni je dio Jezično – komunikacijskog područja kao jezik češke nacionalne manjine u Hrvatskoj u sklopu kojega se razvija jezično – komunikacijska kompetencija kao jedna od ključnih kompetencija za prijenos i stjecanje znanja, vještina, sposobnosti, stavova i vrijednosti.
Zbog činjenice da je u poučavanju i učenju češkog jezika jezik ujedno i sadržaj i sredstvo i poučavanja i učenja, kurikulum nastavnoga predmeta Češki jezik i kultura po Modelu C ovisno o ciklusu, povezan je sa svim odgojno – obrazovnim područjima, međupredmetnim temama te gotovo svim nastavnim predmetima.
S obzirom da je kurikulum Češkog jezika i kulture po Modelu C izrazito kompleksan jer učenje i poučavanje češkog jezika podrazumijeva i istovremeno učenje i poučavanje o češkoj kulturi u najširem smislu, kurikulum je izravno povezan s predmetima Društveno – humanističkog i Umjetničkog područja, osobito s predmetima Priroda i društvo, Povijest, Geografija, Likovna i Glazbena kultura i umjetnost.
Očekivanja definirana kurikulumima međupredmetnih tema Učiti kako učiti, Osobni i socijalni razvoj, Građanski odgoj i obrazovanje i Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije izravno su integrirani u odgojno – obrazovne ishode kurikuluma predmeta Češki jezik i kultura po Modelu C. Druge međupredmetne teme realiziraju se izborom sadržaja na češkom jeziku.
Češki jezik i kultura po Modelu C kao drugi materinski jezik, sadržajno je i metodološki blisko povezan s Hrvatskim jezikom te sa stranim jezicima, a integriranim poučavanjem jezika i sadržaja učenju jezika dodaje se element svrhovitosti. U kasnijim ciklusima takav način rada usklađuje se sa željama i potrebama učenika ovisno o njihovim obrazovnim aspiracijama i/ili karijernim putevima.
S obzirom da je češki jezik, jezik češke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj, moguće je i preporučuje se ostvarivati različite projekte, programe i suradnju s udrugama – češkim besedama, što će između ostaloga doprinijeti razvoju potrebe cjeloživotnog obrazovanja. Zbog bliske povijesne, ali i suvremene povezanosti Republike Hrvatske i Republike Češke, češki je jezik sredstvo kojim omogućujemo ekonomsku i obrazovnu mobilnost mladih, kao i drugih građana Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
F. UČENJE I POUČAVANJE NASTAVNOGA PREDMETA ČEŠKI JEZIK I KULTURA
Iskustva učenja
Suvremeno poučavanje i učenje Češkog jezika i kulture usmjereno je na učenika i njegov proces učenja. Takvim pristupom poučavanju i učenju uzima se u obzir individualne osobine učenika, njegove potrebe i interesi te potiče učenikov kognitivni, afektivni, moralni i tjelesni razvoj, što učeniku osigurava cjelovit razvoj i osposobljava ga za samostalno cjeloživotno učenje.
Učenje jezika je dinamičan, aktivan proces koji učeniku pruža mogućnost za suradničko, istraživačko, kreativno i inovativno učenje te za raznoliku upotrebu jezika. Stoga učenje i poučavanje Češkog jezika i kulture treba stvarati prilike za konkretnu primjenu naučenoga povezivanjem s izvanškolskim okružjem. Razvijanje pozitivnih stavova o češkome jeziku i kulturi, uz motivaciju, osobne interese i pozitivne emocije, od izuzetne je važnosti u učenju i razvoju uvjerenja o vlastitoj uspješnosti u procesu ovladavanja češkim jezikom.
Cilj je učenja i poučavanja Češkog jezika i kulture razvijati kod učenika komunikacijsku jezičnu kompetenciju proširenu elementima međukulturne kompetencije te ih pripremati za samostalno učenje kao temelj cjeloživotnoga učenja.
Učenje i poučavanje Češkog jezika i kulture treba uvažavati različite stilove učenja, obuhvaćati raznolike oblike poučavanja i rada te biti prilagođeno dobi učenika te (pred)znanju jezika.
U prvom odgojno - obrazovnom ciklusu i dijelom drugog odgojno - obrazovnog ciklusa u poučavanju i učenju Češkog jezika i kulture težište je na aktivnostima slušanja i govorenja, a učenje i poučavanje temelji se na učenju svim osjetilima te na igri. U odgojno – obrazovnim ciklusima koji slijede poučavanje i učenje postupno se sve više okreću osvještavanju jezičnih struktura i njihovih funkcija koje se temelje na kognitivnome pristupu te većoj samostalnosti učenika. Sve nastavne aktivnosti organizirane su tako da uzimaju u obzir individualne razlike i razvojne mogućnosti učenika, tako da učeniku omogućuju povezivanje novih znanja i vještina s onima prethodno usvojenima te tako da potiču učeničku samostalnost i promiču razvoj odgovornosti za vlastito učenje, a usmjerene su k ostvarivanju svih odgojno - obrazovnih ishoda svih triju domena koje čine zaokruženu cjelinu za svaku godinu učenja.
Uloga učitelja
Tijekom učenja i poučavanja Češkog jezika i kulture usmjerenoga na učenika iznimno je važna uloga učitelja. Poticanje učenikova interesa za češki jezik i održavanje motivacije za nastavak učenja jedan je od ključnih preduvjeta za uspješno učenje i poučavanje, osobito u ranome učenju jezika. Stoga je važna zadaća učitelja osigurati ugodno i poticajno razredno ozračje izborom aktivnosti primjerenih učenikovu kognitivnom i afektivnom razvoju, vodeći računa o stilovima učenja i drugim individualnim razlikama među učenicima. Učitelj jezične pogreške učenika prihvaća kao sastavni dio procesa učenja češkog jezika u kojemu učenik bez stresa i straha pred učiteljem i vršnjacima sudjeluje u razmjeni ideja i komunikaciji što mu omogućava doživljaj uspjeha te ga potiče na samopouzdano i odvažno služenje jezikom. Učitelj je animator, voditelj , pomagač i savjetnik u nastavnome procesu koji podržava i vodi učenika u procesu učenja i poučavajući ga ne samo jezičnim nego i izvanjezičnim sadržajima te prati i daje povratnu informaciju o napretku učenja i postignuću učenika.
Učitelj učenicima olakšava ovladavanje češkim jezikom i razumijevanje češke kulture posredujući između jezika i kultura.
S ciljem osiguravanja kvalitete učenja i poučavanja i napretka učenika, učitelj treba dobro poznavati cijelu kurikularnu vertikalu predmeta Češki jezik i kultura kako bi se izbjegli nagli skokovi u prijelazu iz jednoga ciklusa u drugi. Učitelj treba biti osposobljen za samostalno donošenje odluka o primjeni kurikuluma s obzirom na različitu dob učenika i različito predznanje jezika u grupi, izboru sadržaja i materijala te izboru metoda poučavanja. Učitelj promišlja o vlastitim postupcima, metodama i rezultatima te ih kontinuirano prilagođava (ima mogućnost prilagoditi razine i broja ishoda). Također, učitelj ima aktivnu ulogu u suradnji s roditeljima, svojim sustručnjacima, drugim učiteljima u školi i izvan nje, raznim manjinskim organizacijama te mjerodavnim obrazovnim institucijama kako bi učeniku omogućio što bolje i učinkovitije napredovanje u usvajanju znanja, vještina i stavova.
Od učitelja se očekuje profesionalni pristup koji podrazumijeva etičnost, pravednost, dosljednost i sustavnost. Učitelj treba kontinuirano pratiti suvremene pristupe u području metodike i glotodidaktike te se redovito neformalno, dakle samostalno, ali i formalno usavršavati za što mu uvjete trebaju ostvariti mjerodavne institucije.
Učitelj planira, kombinira i izmjenjuje znanstveno utemeljene strategije i pristupe poučavanja primjerene učenikovim razvojnim mogućnostima i potrebama radi ostvarivanja odgojno-obrazovnih ishoda. Učitelj se koristi strategijama i pristupima poučavanju koji se razlikuju od tradicionalnih u kojima je učitelj bio prenositelj znanja. U suvremenoj nastavi učitelj usmjerava učenje stavljajući naglasak na zajedničko sudjelovanje učenika i učitelja u procesu učenja.
Učitelj se koristi strategijama poučavanja koje potiču učenike na razmišljanje o vlastitome učenju, o tome što trebaju znati i moći, na povezivanje s usvojenim znanjima i vještinama (vertikalno usklađivanje) i na primjenjivanje novostečenih znanja i vještina u drugim predmetima i područjima (horizontalno usklađivanje).
Učitelj stvara uvjete koji potiču proces učenja, prepoznaje osobne predispozicije svakoga učenika, njegove prednosti i slabosti te prilagođava svoje poučavanje birajući metode i aktivnosti koje učeniku najbolje odgovaraju i koje dovode do učinkovitoga usvajanja vještina slušanja, govorenja, čitanja i pisanja u procesu učenja i poučavanja Češkoga jezika i kulture.
Jedan od preduvjeta za uspješno ovladavanje jezikom jest izloženost i njegova uporaba, a s obzirom da je većinom nedovoljna zastupljenost češkog jezika u neposrednome okruženju učenika, učitelj jezika uključuje različite sadržaje u nastavu češkoga jezika, organizira izvanučioničku nastavu, ugošćuje izvorne govornike i vanjske suradnike te učenicima omogućuje digitalno povezivanje s drugim učenicima govornicima češkoga jezika u Republici Hrvatskoj i Republici Češkoj i svijetu, a sve kako bi učenicima osigurao mogućnost za međukulturne susrete i autentičnu komunikaciju s govornicima češkoga jezika.
Materijali i izvori
Učitelj odabire i izrađuje nastavne materijale i koristi se nastavnim materijalima iz različitih izvora u skladu s planiranim aktivnostima koje su usmjerene ostvarivanju odgojno-obrazovnih ishoda, vodeći računa o razvojnoj dobi, razini ovladanosti jezikom te interesima i potrebama učenika. To uključuje i materijale za integrirano učenje jezika i sadržaja čime se sadržaji predmeta Češki jezik i kultura povezuju sa sadržajima drugih područja i predmeta i na taj se način potiče multidisciplinarnost.
Osim odobrenih udžbenika i pomoćnih nastavnih sredstava, učitelj se koristi prilagođenim i autentičnim materijalima, uključujući digitalne, interaktivne i multimedijske sadržaje.
Učitelj se može koristiti autorskim udžbenicima koji su izdati u Republici Hrvatskoj, ali i originalnim udžbenicima koji su uvezeni iz Republike Češke. Potrebno je naglasiti važnost izlaganja jezičnim i kulturološkim sadržajima izvan učionice, npr. televizijskim programima na češkome jeziku ili programima predviđenim za učenje češkoga jezika kao i općenito svim vrstama multimedijskih sadržaja na češkome jeziku. U skladu sa svojom aktivnom ulogom u procesu učenja i poučavanja učenici sudjeluju u pronalasku, odabiru i izradi vlastitih materijala i izvora učenja. Nastavni materijali učenicima su smisleni i razumljivi, potiču na istraživanje i propitivanje znanja, pretpostavki, ideja i ponašanja čime pozitivno utječu na razvoj kritičkoga i kreativnoga mišljenja.
Okruženje za učenje
Uspjeh u učenju i poučavanju češkog jezika i kulture u velikoj mjeri ovisi i o okružju u kojemu učenik stječe nova znanja i vještine jer poticajno i raznoliko okružje pridonosi bržem i lakšem usvajanju. U takvom okružju učenje i poučavanje usmjereno je na učenika, učenik se ne boji pogrešaka, spremno surađuje s drugim učenicima i uvažava ih, a znanja i vještine koje usvaja u bliskoj su vezi s njegovim svakodnevnim iskustvom i aktivnostima. To je okružje u kojem se njeguje kultura zajedništva i međusobnoga poštovanja, a u takvu se okruženju razvija humanost, prihvaćaju se različitosti, prepoznaje se važnost pozitivnih emocija i motivacije za učenje te se potiče kritičko mišljenje, istraživanje i kreativnost.
Učenje češkoga jezika se odvija u školskome i izvanškolskome okružju. Kako bi se omogućila raznovrsnost okružja u kojemu se uči i poučava te pogodovalo učinkovitomu učenju, poželjno je učenje i poučavanje nadograditi planiranim aktivnostima kao što su, npr. kontakt s govornicima češkoga jezika u stvarnome i digitalnome okružju, posjeti kulturnim institucijama i centrima, projekcijama, izložbama, muzejima, manjinskim udrugama, posjete i školske ekskurzije u Republiku Češku, posjete i suradnja učenika češkog jezika po Modelu A, B i Češkog jezika i kulture po modelu C, međunarodne razmjene učenika i dr.
Upotreba suvremenih tehnologija tijekom učenja i poučavanja također je jedan od čimbenika koji pridonose stvaranju poticajnoga i produktivnoga okružja.
Učitelj osigurava razredne uvjete u kojima se potiče slobodna i smislena komunikacija, pri čemu se pogreške smatraju prilikama za učenje i sastavnim dijelom ovladavanja češkim jezikom. Na taj se način njeguje i razvija učenikovo samopouzdanje i pozitivna slika o sebi kao pojedincu i kao međukulturno kompetentnome govorniku češkoga jezika.
Vrijeme poučavanja i učenja
Predmet Češki jezik i kultura se u hrvatskome odgojno-obrazovnom sustavu uči kao jezik češke nacionalne manjine u Hrvatskoj, odnosno kao drugi materinski jezik, i to od 1. razreda, ali isto tako postoji mogućnost uključivanja učenika u nastavu u bilo kojem razredu i bez obzira na razinu njegovog predznanja. Ovisno o godini početka, učenje u pravilu traje raznoliko. Vrlo je važno što ranije započeti s učenjem češkog jezika i kulture te time stvoriti temelje za postizanje visoke razine jezičnoga umijeća. Uspjeh u učenju tim je bolji što su učenici više izloženi češkome jeziku te im to treba omogućiti u što većoj mjeri na što više načina, npr. razrednim govorom na češkome jeziku i/ili integriranim učenjem češkog jezika i kulture kao što je i preporučeno.
Budući da odgojno-obrazovni ishodi svih triju domena čine jednu integriranu cjelinu, učitelj im posvećuje podjednaku pozornost, s malo većim naglaskom na domenu Govorimo češki.
Ostvarivanju pojedinoga odgojno-obrazovnog ishoda učitelj posvećuje onoliko vremena koliko procijeni da je potrebno kako bi svi učenici postigli najvišu razinu usvojenosti u skladu sa svojim sposobnostima i mogućnostima.
Osim važnosti formalnoga obrazovanja, učitelj upozorava i na važnost i potrebu neformalnoga i informalnoga učenja kao sastavnoga dijela cjeloživotnoga učenja.
Grupiranje učenika
Jedan od objektivnih preduvjeta za kvalitetni proces učenja i poučavanja Češkoga jezika i kulture jest rad u skupinama s manjim brojem učenika približno jednake dobi, sličnih razvojnih obilježja i iste razine ovladanosti komunikacijskom kompetencijom.
Kako bi svaki pojedinac imao mogućnost aktivnoga sudjelovanja i izražavanja, što je temeljni preduvjet za razvoj komunikacijske kompetencije, ne preporučuje se da u skupini bude više od 10 učenika. Stoga je s obzirom na specifičnosti češkog (manjinskog) jezika u osnovnim i srednjim školama, prilikom oblikovanja razrednih odjeljenja ili odgojno - obrazovnih skupina potrebno voditi računa o razini poznavanja jezika, kao i o dobi i razvojnim obilježjima učenika koji čine jedno odjeljenje ili skupinu.
U nastavi Češkoga jezika i kulture učenicima se omogućuje razvijanje suradničkih vještina organiziranjem rada u paru ili u skupinama, a darovitim pojedincima osigurava se i mogućnost mentoriranja drugih učenika.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
G. VREDNOVANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH ISHODA U NASTAVNOME PREDMETU ČEŠKI JEZIK I KULTURA
Vrednovanje odgojno-obrazovnih ishoda u nastavnome predmetu Češki jezik i kultura u skladu je s načelima postavljenima Okvirom za vrednovanje procesa i ishoda učenja u osnovnoškolskome i srednjoškolskome obrazovanju . U sklopu kurikuluma predmeta opisuju se elementi i pristupi vrednovanju te načini davanja povratnih informacija i izvješćivanja o usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda.
Elementi vrednovanja u Češkom jeziku i kulturi su znanja i vještine definirane odgojno- obrazovnim ishodima unutar domena Govorimo češki, Čarolija pisane riječ i i Kultura . Ostvarenost ishoda iz domene Govorimo češki te dio ishoda iz Čarolije pisane riječi i Kulture koji se odnose na usvajanje znanja iskazuje se opisno u prvom ciklusu, odnosno opisno i brojčano u ostalim ciklusima, dok se usvojenost ishoda iz Čarolije pisane riječi i Kulture koji se odnose na ovladavanje vještinama i razvoj stavova odnosno ishodi vezani uz kreativno izražavanje iskazuju u svim odgojno - obrazovnim ciklusima isključivo opisno.
Elementi ocjenjivanja su:
1. slušanje s razumijevanjem ,
2. govorenje,
3. čitanje s razumijevanjem,
4. pisanje ,
5. češka kultura i civilizacija .
Elementi ocjenjivanja razlikuju se u pojedinim ciklusima jer ovise o razvojnoj dobi učenika. U prvome ciklusu vrednuje se (ali ne ocjenjuje brojčanom ocjenom) ostvarenost ishoda u govorenju i slušanju, a tek od drugog ciklusa nadalje se vrednuje i ocjenjuje brojčanom ocjenom čitanje i pisanje. Učenička se izvedba procjenjuje temeljem unaprijed izrađenih kriterija za jezičnu vještinu koja se vrednuje u skladu s unaprijed određenim znanjima o jeziku i vještinama za upotrebu jezičnoga znanja u komunikacijskome činu.
Funkcionalni aspekt jezika ima prednost pred formalnim aspektom te su zbog toga kriteriji razumljivosti poruke i ostvarenja jezične interakcije nadređeni kriteriju točnosti. Pri vrednovanju vodi se računa o tome da ovladavanje jezičnim zakonitostima nije samo sebi svrha, već je sredstvo za ostvarivanje uspješne komunikacije te da su pogreške u jezičnome izričaju prihvatljiva i očekivana sastavnica ovladavanja jezikom. Jezične strukture sastavni su dio četiriju jezičnih vještina (slušanje, govor, čitanje, pisanje) te se ovladanost njima vrednuje integrirano, kao jedan od kriterija uspješnosti ostvarenosti ishoda unutar domene Govorimo češki i Čarolija pisane riječi. Element ocjenjivanja Češka kultura i civilizacija u prvom ciklusu se vrednuje opisno, a u ostalim ciklusima opisno i brojčano te se odnosi na uspješnost ostvarenosti prvog ishoda u domeni Kultura. Usvojenost drugog ishoda u domeni Kultura i civilizacija se uopće ne vrednuje i ne ocjenjuje.
Učinkovito vrednovanje za učenje uključuje učiteljevo kontinuirano i sustavno prikupljanje i bilježenje informacija o ostvarenosti odgojno-obrazovnih ishoda tijekom odgojno-obrazovnoga procesa. Ono je sastavni dio procesa učenja i poučavanja koji ne rezultira ocjenama. Usmjereno je na poticanje refleksije o učenju, na razumijevanje procesa i rezultata učenja te na povećanje učinkovitosti učenja i poučavanja.
Vrednovanje za učenje uključuje različite formalne i neformalne metode te raznolike formate, poput postavljanja pitanja, provjere domaćih zadaća, kraćih pisanih provjera znanja, lista provjere, anegdotskih zabilješki, portfolija, opažanja itd.
Vrednovanje kao učenje podrazumijeva aktivno uključivanje učenika u proces vrednovanja uz stalnu podršku učitelja, a odvija se putem sustavne samorefleksije, samovrednovanja i vršnjačkoga vrednovanja radi poticanja učenikove autonomije i samoreguliranoga učenja, tj. razvoja svijesti o vlastitome učenju. U ovome se procesu vrednovanja koriste portfolio, dnevnik učenja, rubrike za samovrednovanje i vršnjačko vrednovanje, upitnici, razredna rasprava i sl. Učenici su uključeni u izradu kriterija za vrednovanje i samovrednovanje što pridonosi njihovu razumijevanju razine usvojenosti znanja i razvijenosti vještina i stavova potrebne za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda. Kao ni vrednovanje za učenje, ni ovaj proces ne rezultira ocjenama, već kvalitativnim povratnim informacijama.
Vrednovanje naučenoga prvenstveno je sumativno, a može služiti i u formativne i dijagnostičke svrhe za planiranje daljnjega učenja i poučavanja. Svrha je utvrđivanje razine usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda definiranih kurikulumom predmeta Češki jezik i kultura tijekom godine ili na kraju školske godine, kao i upozoravanje na dijelove komunikacijske kompetencije koji zahtijevaju poboljšanje. Ostvarenost odgojno-obrazovnih ishoda vrednuje se s obzirom na definirane razine usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda. Učitelj prilikom vrednovanja za svaki element vrednovanja prema tim razinama razrađuje deskriptore koji određuju opseg znanja, dubinu razumijevanja i stupanj razvijenosti vještina potreban za određenu ocjenu. Koriste se usmene i pisane provjere znanja, portfolio, učenički projekti, rasprave, eseji, simulacije itd. Ocjena se temelji na jednome ili na više oblika vrednovanja. Oblici i sadržaji provjere odgovaraju zahtjevima jezične uporabe u stvarnim jezičnim, situacijskim i kulturnim uvjetima u kojima se traži uporaba različitih znanja, vještina i sposobnosti.
Pri tome se vodi računa o definiranim kriterijima vrednovanja, o odabiru valjanih i pouzdanih metoda te sigurnosti i transparentnosti procesa - svrha vrednovanja, sadržaji, postupci, oblik, sastavnice i trajanje ispita, način i kriteriji bodovanja i rezultati unaprijed su definirani i jasni učitelju, učeniku i roditelju.
Sustavnim i redovitim izvješćivanjem o učenikovu napredovanju u svim domenama daje se povratna informacija o razini ostvarenosti odgojno-obrazovnih ishoda te se predlažu načini i postupci potrebni za njihovo poboljšanje.
Prilikom određivanja zaključne ocjene učitelj uzima u obzir ostvarenost ishoda provjerenu različitim oblicima vrednovanja u više vremenskih točaka. Razina “dobar” usvojenosti odgojno - obrazovnih ishoda koja je definirana ovim predmetnim kurikulumom služi kao opći orijentir i pomoć pri određivanju zaključne ocjene.
Tijekom svih odgojno-obrazovnih ciklusa zaključna ocjena proizlazi iz razine usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda iz svih triju domena. U zaključnoj ocjeni udio ostvarenosti ishoda domene Govorimo češki čini 40 % procjene, a udio ostvarenosti ishoda domena Čarolija pisane riječi i Kultura po 30% procjene. Budući da se učenjem i poučavanjem Češkog jezika i kulture razvijaju sve generičke kompetencije, od trećega se ciklusa nadalje procjenjuje i njihov razvoj putem elemenata odgovornosti, samoregulacije i samoinicijativnosti te komunikacije i suradnje o čemu učitelj izvještava koristeći se listom procjene od tri stupnja: potrebna podrška, dobro, iznimno.
Budući da je pohađanje nastave Češkog jezika i kulture otvoreno učenicima s različitim razinama predznanja ili bez predznanja, kao i da se mogu uključiti u nastavni proces u bilo kojem ciklusu, učitelj prilagođava i smanjuje očekivane ishode te u skladu s tim izvršava i vrednovanje.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja