- otvoreni postupak u modalitetu privremenog Poziva
1OPĆE INFORMACIJE
Putem ovog Poziva na dostavu projektnih prijedloga „Integrator“ (u daljnjem tekstu: Poziv) definiraju se ciljevi, uvjeti i postupci za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih pripremi i provedbi projekata.
Ove Upute za prijavitelje (u daljnjem tekstu: Upute) određuju pravila o načinu podnošenja projektnih prijedloga, navode kriterije prihvatljivosti prijavitelja, aktivnosti, projekta i izdataka, kriterije odabira projektnih prijedloga te pravila provedbe projekta kojima se dodjeljuju bespovratna sredstva u okviru ovog Poziva.
Napomena!
Prije pripreme projektnog prijedloga, prijavitelji trebaju proučiti cjelokupnu dokumentaciju Poziva, te redovno pratiti ažuriranje (izmjene i/ili dopune) dokumentacije Poziva.
Prijavitelji se posebice trebaju upoznati s uvjetima Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava (u daljnjem tekstu: Ugovor) u kojima se razrađuju prava i obveze prijavitelja kao Korisnika bespovratnih sredstava. Navedeni uvjeti podrazumijevaju i pravila za neobveznike Zakona o javnoj nabavi, kao i pravila o financijskim korekcijama, sve objavljeno na stranicama www.strukturnifondovi.hr.
1.1Strateški i zakonodavni okvir
Okvir za korištenje instrumenata kohezijske politike Europske unije (u daljnjem tekstu: EU) u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: RH) u razdoblju 2014.-2020. definiran je Sporazumom o partnerstvuizmeđu RH i Europske komisije za korištenje EU strukturnih i investicijskih fondova za rast i radna mjesta u razdoblju 2014.-2020. (u daljnjem tekstu: Sporazum o partnerstvu). Sporazum o partnerstvu opisuje način na koji će RH pristupiti ispunjavanju zajedničkih ciljeva strategije Europa 2020, kao i nacionalnih ciljeva, uz pomoć sredstava iz proračuna EU koja su joj dodijeljena kroz višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2014.-2020.
Opći cilj Sporazuma o partnerstvu jest pružiti potporu u približavanju RH ostalim državama EU, odnosno regijama, ubrzavanjem gospodarskog rasta i poticanjem zapošljavanja. Sporazum o partnerstvu definira Tematski cilj Jačanje konkurentnosti malog i srednjeg poduzetništva,kao jedan od izabranih ciljeva u koji se usmjeravaju sredstva unutar Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.“(u daljnjem tekstu: OPKK), koji je izravno povezan s provedbom ovog Poziva.
OPKK se sufinancira iz europskih strukturnih i investicijskih fondova (u daljnjem tekstu: ESI fondovi), a njegova strategija temelji se na koncentraciji ulaganja u devet Tematskih ciljeva zajedničkog Strateškog okvira i njihovim specifičnim prioritetima ulaganja, s daljnjim fokusom na specifične ciljeve (u daljnjem tekstu: SC), koje je potrebno ostvariti. OPKK je usmjeren ka poboljšanju konkurentnosti u RH, na nacionalnoj i na regionalnoj razini.
Ovaj Poziv pokrenut je u okviru Prioritetne osi 3 Poslovna konkurentnost (u daljnjem tekstu: PO3), Investicijskog prioriteta 3d „Potpora stvaranju kapaciteta MSP-a za uključivanje u proces rasta na regionalnim, nacionalnim i međunarodnim tržištima i inovacijskim procesima“ (u daljnjem tekstu: Investicijski prioritet 3d), SC 3d2 „Poboljšana inovativnost malih i srednjih poduzetnika“ OPKK-a, financiranog sredstvima ESI fondova.
PO3, SC 3d2 u okviru OPKK-a ima za cilj podržati kapacitete malih i srednjih poduzetnika (u daljnjem tekstu: MSP) za uvođenje inovacija obuhvaćajući ulaganja u provedbu novih rješenja koji će rezultirati inovativnim rješenjima, uključujući rješenja koja se ne temelje na istraživanju i razvoju, koja primjenjuju MSP–ovi. Druga svrha ovog SC-a je izravno podržavati inovativna poduzeća koja su u svojoj poslovnoj aktivnosti usmjerena na proizvodnju naprednih i inovativnih proizvoda i usluga visoke dodane vrijednosti.
Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta (u daljnjem tekstu: MGPO) će dodijeliti državne potpore u smislu članka 2. točke 15. Uredbe Komisije (EZ) br. 651/2014 od 17. lipnja 2014. o ocjenjivanju određenih kategorija potpora spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora (SL L 187,26.6.2014, str. 1) (u daljnjem tekstu: Uredba 651/2014) i Uredbe Komisije br.2017/1084 od 14. lipnja 2017. o izmjeni Uredbe (EU) br. 651/2014 (u daljnjem tekstu: Uredba 2017/1084) i potpore male vrijednosti u smislu Uredbe Komisije (EU) br. 1407/2013 od 18. prosinca 2013. godine o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na de minimis potpore objavljene u Službenom listu Europske unije 24. prosinca 2013. godine, serija L 352. (u daljnjem tekstu: de minimis Uredba).
Poziv je u skladu sa Strategijom pametne specijalizacije RH (u daljnjem tekstu: S3).U okviru S3, RH je definirala pet prioritetnih tematskih područja: Zdravlje i kvaliteta života, Energija i održivi okoliš, Promet i mobilnost, Sigurnost te Hrana i Bio-ekonomija. Svih pet prioritetnih tematskih područja odgovara na temeljne društvene izazove te se oslanja na tradiciju razvoja industrijskih sektora u RH kao i trendove na svjetskom tržištu vezane uz definiranje novih smjerova razvoja temeljenog na istraživanju i razvoju i poticanje industrija u nastajanju (engl. „emerging industries“). Tematska prioritetna područja nisu niti sektori niti tehnologije već područja primjene rezultata istraživanja, razvoja i inovacija i razvoj novih proizvoda i usluga,a projektni prijedloziu okviru ovog Poziva morat će, sukladno S3, biti u okviru jednog ili više tematskih prioritetnih područja. Unutar pet tematskih prioritetnih područja obuhvaćeno je 13 pod-tematskih prioritetnih područja, sukladno Tablici 1. Odabir pod-tematskih prioritetnih područja proizašao je iz procesa poduzetničkog otkrivanja i utvrđivanja kritične mase za aktivnosti istraživanja, razvoja i inovacija u poslovnom i znanstveno istraživačkom sektoru kao sažetak puno šireg pregleda potencijalnih mogućnosti RH.
RH je također definirala dvije horizontalne teme, (Tablica 1), koje mogu pridonijeti većoj dodanoj vrijednosti hrvatske proizvodnje i potaknuti nastajanje novih gospodarskih aktivnosti, porast produktivnosti hrvatskog gospodarstva i nastanak novih i održivih poslovnih prilika. To su Ključne razvojne tehnologije (engl. „KETs - Key Enabling Technologies“) i Informacijsko-komunikacijske tehnologije (engl. „ICT - Information and Communications Technology) koje mogu imati primjenu u više tematskih prioritetnih područja hrvatskog gospodarstva i od velike su važnosti za razvoj zemlje. Njihova primjena u okviru projektnih prijedloga koji će imati mogućnost javljanja na ovaj Poziv donijet će prijavitelju bodove prilikom ocjene kvalitete projektnog prijedloga.
Tablica 1. Tematska i pod-tematska prioritetna područja S3
TEMATSKA PRIORITETNA PODRUČJA S3
POD-TEMATSKA PRIORITETNA PODRUČJA S3
ZDRAVLJE I KVALITETA ŽIVOTA
ENERGIJA I ODRŽIVI OKOLIŠ
PROMET
I MOBILNOST
SIGURNOST
HRANA I BIO-EKONOMIJA
Farmaceutika, bio-farmaceutika i proizvodnja medicinske opreme i uređaja
Energetske tehnologije, sustavi i oprema
Proizvodnja dijelova i sustava visoke dodane vrijednosti za cestovna i željeznička vozila
Kibernetička sigurnost
Održiva proizvodnja i prerada hrane
Zdravstvene usluge i nove metode preventivne medicine
i dijagnostike
Ekološki prihvatljive tehnologije, oprema i novi materijali
Ekološki prihvatljiva prometna rješenja
Obrambene tehnologije i proizvodi dvojne namjene
Održiva proizvodnja i prerada drva
Nutricionizam
Inteligentni transportni sustavi i logistika
Program protuminskog djelovanja
HORIZONTALNE TEME
KET
ICT
Napomena!
Aktivnosti koje se planiraju provoditi unutar projekta ne mogu se odnositi isključivo na horizontalne teme S3 (ICT i KET) već se moraju vezati za jedno od prioritetnih tematskih i pod tematskih područja S3 ili više njih (u slučajevima kada projekt svojim rezultatima može doprinijeti primjenom u više prioritetnih tematskih i pod tematskih područja S3 u daljnjoj fazi komercijalizacije). Projektni prijedlog mora biti usmjeren u jedno ili više S3 prioritetnih tematskih područja.
Poziv je u skladu sa sljedećim sektorskim strategijama:
Strategija „Europa 2020“ za rast i radna mjesta Europske unije (dostupna ovdje)
Strategija razvoja poduzetništva u Republici Hrvatskoj 2013. – 2020. (NN 136/13) (dostupna ovdje)
Strategija poticanja inovacija Republike Hrvatske 2014. – 2020. (NN 153/14) (dostupna ovdje)
„Industrijska strategija Republike Hrvatske 2014. – 2020.“ (NN 126/14) (dostupna ovdje)
Provedba ovog Poziva utvrđena je zakonodavnim okvirom na razini RH i EU.
Prije pripreme projektnog prijedloga, prijavitelji se pozivaju da prouče glavne dokumente vezane uz ovaj Poziv.
2.2Zakonodavstvo Europske unije
Ugovor o Europskoj uniji (pročišćena verzija; 2016/C 202/01; 07. lipnja 2016.)
Ugovor o funkcioniranju Europske unije (pročišćena verzija; 2016/C 202/01; 07. lipnja 2016.);
Uredba (EU) br. 1303/2013, koja podrazumijeva Uredbu (EU) br. 1303/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o utvrđivanju zajedničkih odredbi o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu, Kohezijskom fondu, Europskom poljoprivrednom fondu za ruralni razvoj i Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo i o utvrđivanju općih odredbi o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu, Kohezijskom fondu i Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo te o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1083/2006 od 11. srpnja 2006. (SL L 347, 20. 12. 2013., u nastavku teksta: Uredba (EU) br. 1303/2013) te:
-Uredbu (EU) 2015/1839 Europskog parlamenta i vijeća od 14. listopada 2015. o izmjeni Uredbe (EU) br. 1303/2013 s obzirom na posebne mjere za Grčku (SL L 270, 15. 10. 2015.)
-Ispravak Uredbe (EU) br. 1303/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o utvrđivanju zajedničkih odredbi o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu, Kohezijskom fondu, Europskom poljoprivrednom fondu za ruralni razvoj i Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo i o utvrđivanju općih odredbi o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu, Kohezijskom fondu i Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo te o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1083/2006 (SL L 200, 26. 7. 2016.)
-Uredbu (EU) 2016/2135 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. studenoga 2016. o izmjeni Uredbe (EU) br. 1303/2013 u pogledu određenih odredaba koje se odnose na financijsko upravljanje za određene države članice koje su u poteškoćama ili kojima prijete ozbiljne poteškoće u odnosu na njihovu financijsku stabilnost (SL L 338, 13. 12. 2016.)
-Uredbu (EU) 2017/825 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. svibnja 2017. o uspostavi Programa potpore strukturnim reformama za razdoblje od 2017. do 2020. i o izmjeni uredbi (EU) br. 1303/2013 i (EU) br. 1305/2013 (SL L 129, 19. 5. 2017.)
-Uredbu (EU) 2017/1199 Europskog parlamenta i Vijeća od 4. srpnja 2017. o izmjeni Uredbe (EU) br. 1303/2013 u pogledu posebnih mjera za pružanje dodatne potpore državama članicama pogođenima prirodnim katastrofama (SL L 176, 7. 7. 2017.)
-Uredbu (EU) 2017/2305 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. prosinca 2017. o izmjeni Uredbe (EU) br. 1303/2013 u pogledu promjena koje se odnose na sredstva za gospodarsku, socijalnu i teritorijalnu koheziju te sredstva za cilj »Ulaganje za rast i radna mjesta« i cilj »Europska teritorijalna suradnja« (SL L 335, 15.12.2017.)
-Uredbu (EU, Euratom) 2018/1046 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. srpnja 2018. o financijskim pravilima koja se primjenjuju na opći proračun Unije, o izmjeni uredaba (EU) br. 1296/2013, (EU) br. 1301/2013, (EU) br. 1303/2013, (EU) br. 1304/2013, (EU) br. 1309/2013, (EU) br. 1316/2013, (EU) br. 223/2014, (EU) br. 283/2014 i Odluke br. 541/2014/EU te o stavljanju izvan snage Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012 (SL L 193, 30. 7. 2018.)
-Ispravak Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. srpnja 2018. o financijskim pravilima koja se primjenjuju na opći proračun Unije, o izmjeni uredaba (EU) br. 1296/2013, (EU) br. 1301/2013, (EU) br. 1303/2013, (EU) br. 1304/2013, (EU) br. 1309/2013, (EU) br. 1316/2013, (EU) br. 223/2014, (EU) br. 283/2014 i Odluke br. 541/2014/EU te o stavljanju izvan snage Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012 (SL L 294, 21. 11. 2018.);
Uredba (EU, Euratom) 2018/1046 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. srpnja 2018. o financijskim pravilima koja se primjenjuju na opći proračun Unije, o izmjeni uredaba (EU) br. 1296/2013, (EU) br. 1301/2013, (EU) br. 1303/2013, (EU) br. 1304/2013, (EU) br. 1309/2013, (EU) br. 1316/2013, (EU) br. 223/2014, (EU) br. 283/2014 i Odluke br. 541/2014/EU te o stavljanju izvan snage Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012 (SL L 193, 30. 7. 2018, u nastavku teksta: Financijska uredba);
Uredba o Europskom fondu za regionalni razvoj podrazumijeva Uredbu (EU) br. 1301/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o Europskom fondu za regionalni razvoj i o posebnim odredbama o cilju »Ulaganje za rast i radna mjesta« te stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 1080/2006 (SL L 347, 20. 12. 2013.) i Uredbu (EU, Euratom) 2018/1046 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. srpnja 2018. o financijskim pravilima koja se primjenjuju na opći proračun Unije, o izmjeni uredaba (EU) br. 1296/2013, (EU) br. 1301/2013, (EU) br. 1303/2013, (EU) br. 1304/2013, (EU) br. 1309/2013, (EU) br. 1316/2013, (EU) br. 223/2014, (EU) br. 283/2014 i Odluke br. 541/2014/EU te o stavljanju izvan snage Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012 (SL L 193, 30. 7. 2018.);
Uredba o Kohezijskom fondu podrazumijeva Uredbu (EU) br. 1300/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o Kohezijskom fondu i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1084/2006 (SL L 193, 30. 7. 2018.);
Uredba o Europskom socijalnom fondu podrazumijeva Uredbu (EU) br. 1304/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o Europskom socijalnom fondu i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1081/2006 (SL L 347, 20. 12. 2013.), Uredbu (EU) 2015/779 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. svibnja 2015. o izmjeni Uredbe (EU) br. 1304/2013 u pogledu dodatnog iznosa početnog predfinanciranja koji se isplaćuje za operativne programe koji dobivaju potporu iz Inicijative za zapošljavanje mladih (SL L 126, 21.5.2015.) i Uredbu (EU, Euratom) 2018/1046 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. srpnja 2018. o financijskim pravilima koja se primjenjuju na opći proračun Unije, o izmjeni uredaba (EU) br. 1296/2013, (EU) br. 1301/2013, (EU) br. 1303/2013, (EU) br. 1304/2013, (EU) br. 1309/2013, (EU) br. 1316/2013, (EU) br. 223/2014, (EU) br. 283/2014 i Odluke br. 541/2014/EU te o stavljanju izvan snage Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012 (SL L 193, 30. 7. 2018.);
Provedbena uredba Komisije (EU) br. 821/2014 оd 28. srpnja 2014. o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) br. 1303/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu detaljnih postupaka za prijenos programskih doprinosa i upravljanje njima, izvješćivanja o financijskim instrumentima, tehničkih obilježja mjera informiranja i komunikacije za operacije te sustava evidentiranja i pohranjivanja podataka;
Delegirana Uredba Komisije (EU) br. 480/2014 od 3. ožujka 2014. godine o dopuni Uredbe (EU) br. 1303/2013 Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju zajedničkih odredbi Europskog fonda za regionalni razvoj, Europskog socijalnog fonda, Kohezijskog fonda, Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj i Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo te o utvrđivanju općih odredbi Europskog fonda za regionalni razvoj, Europskog socijalnog fonda, Kohezijskog fonda i Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo;
Delegirana Uredba: (EU) br. 1268/2012 od 29. listopada 2012. godine o pravilima primjene Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012 Europskog Parlamenta i Vijeća o financijskim pravilima primjenjivim na proračun Unije;
Uredba Komisije (EU) br. 1407/2013 od 18. prosinca 2013. godine o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na de minimis potpore;
Provedbena uredba Komisije (EU) br. 215/2014 оd 7. ožujka 2014. godine o utvrđivanju pravila u skladu s Uredbom (EU) br. 1303/2013 Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju zajedničkih odredbi o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu, Kohezijskom fondu, Europskom poljoprivrednom fondu za ruralni razvoj i Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo i o utvrđivanju općih odredbi o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu, Kohezijskom fondu i Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo u vezi s modelima za potporu ciljevima u području klimatskih promjena, određivanjem ključnih etapa i ciljeva u okviru uspješnosti i nazivljem kategorija intervencija za europske strukturne i investicijske fondove;
Preporuka Komisije (EU) br. 2003/361/EC od 6. svibnja 2003. godine vezano za definiciju mikro, malih i srednjih poduzeća;
Uredba Komisije (EU) br. 651/2014 оd 17. lipnja 2014. godine o ocjenjivanju određenih kategorija potpora spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju EU (u daljnjem tekstu: Uredba 651/2014);
Uredba Komisije br. 2017/1084 od 14. lipnja 2017. o izmjeni Uredbe (EU) br. 651/2014;
Prilog I. Uredbe Komisije (EU) br. 651/2014 оd 17. lipnja 2014. godine o ocjenjivanju određenih kategorija potpora spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora i Uredbe Komisije (EU) 2017/1084 od 14. lipnja 2017. godine o izmjeni Uredbe (EU) br. 651/2014;
Uredba (EU) br. 1025/2012 Europskoga Parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2012. godine o europskoj normizaciji koja dopunjuje Direktive Vijeća 89/686/EEZ i 93/15/EEZ i Direktive 94/9/EZ, 94/25/EZ, 95/16/EZ, 97/23/EZ, 98/34/EZ, 2004/22/EZ, 2007/23/EZ, 2009/23/EZ i 2009/105/EZ Europskog parlamenta i Vijeća i ukida Odluku Vijeća br.87/95/EEZ i Odluku br. 1673/2006/EZ Europskog parlamenta i Vijeća;
Uredbe (EU) 2016/679 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. travnja 2016. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Direktive 95/46/EZ - Opća uredba o zaštiti podataka (GDPR);
Direktiva Vijeća br. 2006/112/EZ od 28. studenoga 2006. o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost.
Uz prethodno utvrđene propise, primjenjuju se i svi delegirani i provedbeni akti koji se na temelju njih donose.
Ako naknadne izmjene/dopune/ispravci propisa i dugih primjenjivih akata koji su bili na snazi u vrijeme objave Poziva utvrđuju obvezne dodatne ili nove uvjete, primjenjuje se ono što je u njima utvrđeno, na način kako je u njima utvrđeno.
3.3Nacionalno zakonodavstvo
Ugovor o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji(NN Međunarodni ugovori br. 2/12);
Zakon o uspostavi institucionalnog okvira za provedbu europskih strukturnih i investicijskih fondova u Republici Hrvatskoj u financijskom razdoblju 2014.-2020.(NN br. 92/14);
Uredba o tijelima u sustavima upravljanja i kontrole korištenja Europskog socijalnog fonda, Europskog fonda za regionalni razvoj i Kohezijskog fonda, uvezi s ciljem" Ulaganje za rast i radna mjesta“(NN br. 107/14, 23/15, 129/15, 15/17, 18/17 - ispravak);
Zakon o javnoj nabavi (NN br. 120/16);
Zakon o državnim potporama (NN br. 47/14,69/17);
Kazneni zakon (NN br. broj 125/11, 144/12, 56/15, 61/15, 101/17);
Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (NN br. 157/13, 152/14, 39/18);
Zakon o ravnopravnosti spolova (NN br. 82/08,138/12, 69/17);
Zakon o suzbijanju diskriminacije (NN br. 85/08, 112/12);
Zakon o poticanju razvoja malog gospodarstva (NN br. 29/02, 63/07, 53/12, 56/13, 121/16);
Zakon o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma (NN br. 108/17)
Stečajni Zakon (NN br. 71/15, 104/17);
Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi (NN br. 108/12; 144/12, 81/13, 112/13, 78/15);
Zakon o potvrđivanju Konvencije o pravima osoba s invaliditetom i Fakultativnog protokola uz Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom, s posebnim naglaskom na članak 9. Konvencije (NN Međunarodni ugovori, br. 6/07 i 5/08);
Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina (NN br. 155/02, 47/10, 80/10, 93/11);
Zakon o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (NN br. 123/03, 198/03, 105/04, 174/04,02/07, 46/07, 63/11, 94/13, 139/13, 101/14, 60/15, 131/17);
Zakon o regionalnom razvoju Republike Hrvatske (NN br. 147/14, 123/17, 118/18);
Zakon o porezu na dohodak (NN br. 115/16, 106/18);
Uredba o indeksu razvijenosti (NN br. 131/17);
Odluka o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti (NN br. 132/17);
Odluka o obvezi provedbe prethodne (ex-ante) kontrole javnih nabava u okviru projekata koji se namjeravaju sufinancirati i sufinanciraju iz europskih strukturnih i investicijskih fondova u financijskom razdoblju 2014. - 2020. (NN br. 87/18)
Pravilnik o prihvatljivosti izdataka (NN br. 115/18);
Pravilnik o osiguranju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti (NN br. 78/13);
Zakon o provedbi Opće uredbe o zaštiti podataka (NN br. 42/2018)
Propisi kojima se regulira područje prava intelektualnog vlasništva - Zakon o patentu (NN br. 173/03, 87/05, 76/07, 30/09, 128/10, 49/11 i 76/13), Zakon o žigu (NN br. 173/03, 54/05, 76/07, 30/09 i 49/11), Zakon o zastupanju u području prava industrijskog vlasništva (NN br. 54/05, 49/11 i 54/13), Zakon o autorskom pravu i drugim stvarnim pravima (NN br. 167/03, 79/07,80/11, 125/11, 141/13, 127/14 i 62/17);
Odluka o donošenju popisa robe vojne namjene, obrambenih proizvoda i nevojnih ubojnih sredstava (NN br. 70/2017 i sve buduće izmjene);
Propisi navedeni u ovom Pozivu su propisi koji su na snazi (važeći) u trenutku njegove objave te se na Upute i ostalu prateću dokumentaciju, kao i na sve odnose koji proizlaze iz Poziva, primjenjuje pozitivno zakonodavstvo što uključuje zakonske i pod-zakonske akte RH i EU koji su naknadno stupili na snagu, kao i sve njihove kasnije izmjene i dopune.
Dužnost je prijavitelja provjeriti primjenjivo zakonodavstvo u trenutku dostave projektnog prijedloga, jer će se na prijavitelja primijeniti propisi koji su na snazi (važeći) u trenutku podnošenja projektnog prijedloga.
4.4Odgovornosti za upravljanje
Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije je Upravljačko tijelo (u daljnjem tekstu: UT) odgovorno za upravljanje i provedbu OPKK-a.
Posredničko tijelo razine 1 (u daljnjem tekstu: PT1) za ovaj Poziv je Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta (MGPO).
Posredničko tijelo razine 2 (u daljnjem tekstu: PT2) za ovaj Poziv je Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO).
5.5Predmet, svrha i pokazatelji Poziva
PO3 „Poslovna konkurentnost“, SC 3d2 u okviru OPKK-a ima za cilj podržati kapacitete malih i srednjih poduzetnika za uvođenje inovacija obuhvaćajući ulaganja u provedbu novih rješenja koji će rezultirati inovativnim rješenjima, uključujući rješenja koja se ne temelje na istraživanju i razvoju, koja primjenjuju MSP–ovi. Druga svrha ovog SC-a je izravno podržavati inovativna poduzeća koja su u svojoj poslovnoj aktivnosti usmjerena na proizvodnju naprednih i inovativnih proizvoda i usluga visoke dodane vrijednosti. Ovaj Poziv predstavlja jednu od provedbenih mjera navedenog cilja.
Predmet Poziva:
Sufinanciranje proizvodnih/uslužnih/organizacijskih/marketinških inovacija konzorcija MSP-ova za uspostavljanje dugoročnih dobavljačkih odnosa/lanaca vrijednosti sa drugim poduzećima tzv. Integratorima. Za potrebe ovog Poziva konzorcij će se sastojati od minimalno 3 (tri) MSP-a.
Svrha (cilj) Poziva:
Podržati suradnju MSP-ova kako bi stvaranjem novih inovativnih proizvoda i usluga uspostavili dobavljačke odnose sa poduzećima Integratorima i postali dio njihovog lanca vrijednosti.
Integratori su srednja i velika poduzeća koja su prisutna na više tržišta, imaju strukturiran dobavni lanac i lanac vrijednosti i svoje proizvode i usluge pružaju krajnjim korisnicima.
Pokazatelji
Za potrebe praćenje postignuća prijavitelj je obvezan na razini projektnog prijedloga u Prijavnom obrascu i ostaloj za to predviđenoj dokumentaciji navesti konkretne vrijednosti pokazatelja neposrednih rezultata koje će ostvariti svojim projektom.
Zbog funkcionalnosti sustava eFondovi, navedeni pokazatelji će biti evidentirani po potpisu Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava (u daljnjem tekstu: Ugovor) te će prijavitelj kao Korisnik bespovratnih sredstava biti obvezan o istima izvještavati tijekom i na kraju provedbe projekta.
Projektni prijedlog treba doprinositi postizanju pokazatelja neposrednih rezultata na razini Poziva.
Vrijednosti pokazatelja na razini projekta pratit će PT1/PT2.
Pokazatelji Poziva:
Zajednički pokazatelj neposrednih rezultata OPKK
Jedinica mjere
Opis i izvor provjere
CO01-N Proizvodno ulaganje: Broj poduzeća koja primaju potporu
Poduzeće
Pokazatelj mjeri broj malih i srednjih poduzeća koja primaju potporu u bilo kojem obliku iz EFRR-a (bilo da potpora predstavlja državnu potporu ili ne).
Napomena: Korisnik ne izvještava o ovom pokazatelju u tijeku provedbe projekta već se isti bilježe automatski u sustavu eFondovi.
Izvor provjere/dokaz: Potpisani ugovor
CO02-N Proizvodno ulaganje: Broj poduzeća koja primaju bespovratna sredstva
Poduzeće
Pokazatelj mjeri broj poduzeća koja primaju potporu u obliku direktne bespovratne financijske potpore uvjetovane završetkom projekta.
Napomena: Korisnik ne izvještava o ovom pokazatelju u tijeku provedbe projekta već se isti bilježe automatski u sustavu eFondovi.
Izvor provjere/dokaz: Odobrenje Završnog ZNS-a.
CO05 -N Proizvodno ulaganje: Broj novih poduzeća koja primaju potporu
Poduzeće
Pokazatelj mjeri broj poduzeća koja su osnovana najviše 36 mjeseci prije dana predaje projektne prijave i koja primaju potporu.
Napomena: Pokazatelj se ne odnosi na postojeća poduzeća koja će se zatvoriti i ponovno otvoriti u istim ili srodnim sektorima, a također ne uključuje izmjene pravnih oblika poduzeća.
Korisnik ne unosi vrijednosti ovog pokazatelja u sustav eFondovi niti izvještava o ovom pokazatelju već ostvarenje istog unosi PT1/PT2 po potpisu Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava.
Izvor provjere/dokazi: Potpisani ugovor
CO27- N Istraživanja, inovacije: Privatna ulaganja koja odgovaraju javnoj potpori u projektima inovacije ili istraživanja i razvoja
EUR
Pokazatelj mjeri iznos privatnog ulaganja kao dodatak javnim sredstvima poduzećima u projektima inovacije ili istraživanja i razvoja.
Napomena: Za sve projektne prijedloge prijavitelj unosi polazišnu vrijednost 0, a kao ciljnu vrijednost prijavitelj unosi razliku između ukupne vrijednosti projekta i traženog iznosa bespovratne potpore, izraženu u EUR prema tečaju 1 EUR = 7,6 HRK
Polazišna vrijednost pokazatelja na razini ugovora jednaka je 0.
Ciljna vrijednost pokazatelja na razini ugovora bilježi se po potpisu ugovora.
Ostvarena vrijednost pokazatelja na razini ugovora bilježi se po odobrenju Završnog ZNS-a.
Dokazi ostvarenja vrijednosti pokazatelja: Potpisana izjava korisnika o ukupnoj vrijednosti privatnih ulaganja koja se prilaže uz Završni ZNS.
CO28- N Istraživanja, inovacije: Broj poduzeća koja primaju potporu kako bi uvela proizvode koji su novost na tržištu
Poduzeće
Pokazatelj mjeri dobiva li poduzeće potporu za proizvodnju i plasman proizvoda „novih na tržištu", na bilo kojem tržištu, a koji su nužno povezani sa provedenom inovacijom procesa ili organizacije poslovanja. Projekti čiji cilj nije inovativan proizvod/usluga su isključeni. Ako poduzeće razvije nekoliko proizvoda ili prima potporu za nekoliko projekata, ono se svejedno broji kao jedno poduzeće.
Napomena:Polazišna vrijednost pokazatelja na razini ugovora jednaka je 0. Ciljna vrijednost pokazatelja jednaka je ostvarenoj odnosno obje vrijednosti bilježe se po potpisu ugovora.
Dokazi ostvarenja vrijednosti pokazatelja: Potpisani ugovor
CO29- N Istraživanja, inovacije: Broj poduzeća koja primaju potporu kako bi uvela proizvode koji su novost u ponudi poduzeća
Poduzeće
Pokazatelj mjeri dobiva li poduzeće potporu za proizvodnju i plasman novih proizvoda za poduzeće, a koji su nužno povezani sa provedenom inovacijom procesa ili organizacije poslovanja. Projekti čiji cilj nije inovativan proizvod/usluga su isključeni. Ako poduzeće razvije nekoliko proizvoda ili prima potporu za nekoliko projekata, ono se svejedno broji kao jedno poduzeće.
Napomena: Polazišna vrijednost pokazatelja na razini ugovora jednaka je 0. Ciljna vrijednost pokazatelja jednaka je ostvarenoj odnosno obje vrijednosti bilježe se po potpisu ugovora.
Dokazi ostvarenja vrijednosti pokazatelja: Potpisani ugovor
Pokazatelj neposrednih rezultata specifičan za poziv
Jedinica mjere
Opis
Novi inovativan proizvod i/ili usluga ostvarena projektom
Broj
Pokazatelj mjeri broj proizvoda i/ili usluga nastalih u sklopu konzorcija kojima se doprinosi projektnim rezultatima. Ciljana vrijednost pokazatelja mora biti minimalno 1. Rok za postizanje pokazatelja je završetak provedbe.
Izvor provjere: Poslovni plan i popratna dokumentacija na zahtjev PT1/PT2.
Obrazloženje kratica:
n = godina predaje projektne prijave
m = godina završetka projekta
n – 1 = godina koja prethodi godini predaje projektne prijave
m + 2 = druga godina nakon godine završetka projekta
U slučaju da Korisnik ne ostvari planiranu razinu pokazatelja u prijavi projektnog prijedloga, PT1 ima pravo od Korisnika zatražiti izvršenje povrata dijela isplaćenih sredstava razmjerno neostvarenom udjelu pokazatelja sukladno Prilogu 7. Pravila o financijskim korekcijama.
6.6Financijska alokacija, iznosi i intenziteti bespovratnih sredstava, obveze prijavitelja
Financijska alokacija, iznosi i intenziteti bespovratnih sredstava
Bespovratna sredstva dodjeljivat će se putem otvorenog postupka dodjele bespovratnih sredstava u modalitetu privremenog poziva, odnosno do iskorištenja raspoloživih sredstava predviđenih za ovaj Poziv.
Ukupan raspoloživ iznos bespovratnih sredstava za dodjelu u okviru ovog Poziva je 100.000.000,00 HRK bespovratnih sredstava za razdoblje 2014. – 2020., što se prikazuje u Državnom proračunu RH na izvoru 563 - Europski fond za regionalni razvoj (u daljnjem tekstu: EFRR).
PT1 zadržava pravo ne dodijeliti sva raspoloživa sredstva u okviru ovog Poziva.
Ukupni najviši iznos bespovratnih sredstava koji se po ovom Pozivu može dodijeliti iznosi 38.000.000,00 HRK po projektnom prijedlogu, a najniži iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti po projektnom prijedlogu je 5.000.000,00 HRK.
Ukupan raspoloživi iznos bespovratnih sredstava
Minimalni iznos bespovratnih sredstava
Maksimalni iznos bespovratnih sredstava
100.000.000,00 HRK
5.000.000,00 HRK
38.000.000,00 HRK
Obveze prijavitelja vezane uz financiranje projekta
Prijavitelj se obvezuje iz vlastitih sredstava ili vanjskim financiranjem (svime što ne predstavlja sredstva iz bilo kojeg javnog izvora, uključujući i iz ESI fondova) osigurati:
sredstva za financiranje razlike između iznosa ukupnih prihvatljivih troškova projektnog prijedloga i iznosa bespovratnih sredstava iz EFRR-a dodijeljenih za financiranje prihvatljivih troškova u sklopu ovog Poziva;
sredstva za financiranje ukupnih neprihvatljivih troškova unutar projektnog prijedloga.
Napomena!
Kombinacija financijskih instrumenata iz ESI fondova i bespovratnih sredstava iz ESI fondova za isti investicijski projekt unutar jedne operacije nije dopuštena.
7.7Obveze koje se odnose na državne potpore / potpore male vrijednosti
Državne potpore na koje se odnosi Uredba 651/2014i Uredbe 2017/1084
Potpora pružena kroz Program ne podliježe zahtjevima vezanim uz izvješćivanje iz članka 108(3) Ugovora o funkcioniranju Europske unije budući je potpora u skladu s Uredbom 651/2014 i Uredbom 2017/1084.
Sukladno članku 6. Uredbe 651/2014, koji se odnosi na učinak poticaja, aktivnosti koje se prijavljuju, a koje se odnose na državne potpore ne smiju započeti prije prijave projektnog prijedloga na Poziv za dodjelu bespovratnih sredstva. Početkom provedbe projekta smatra se zakonski obvezujuća obveza za naručivanje dobara ili usluga ili bilo koja druga obveza koja ulaganje čini neopozivim (npr. potpis ugovora, izdavanje narudžbenice, itd.).
Priprema dokumentacije projektnog prijedloga ne smatra se početkom provedbe projekta u smislu kako je gore navedeno. Troškovi pripreme dokumentacije projektnog prijedloga prihvatljivi su od datuma objave Poziva. Sredstva državnih potpora iz Programa dodjeljuju se na temelju članka 29. Potpore za inovacije procesa i organizacije poslovanja Uredbe 651/2014 i Uredbe 2017/1084. Intenzitet potpore za inovacije procesa i organizacije poslovanja ne može prelaziti 50% prihvatljivih troškova. Iznos potpore (maksimalni iznos potpore) iz stavka 1. po ovom Pozivu ne može preći prag od 38.000.000,00 HRK.
Potpore male vrijednosti na koje se odnosi de minimis Uredba
Prihvatljive potpore dodijeljene u okviru ovog Poziva u skladu su s de minimis Uredbom.
Potpore male vrijednosti dodjeljivat će se MSP-ovima u obliku bespovratnih sredstava kao nadopune privatnom financiranju. Potpore male vrijednosti dodijeljene prema ovom Pozivu smatraju se transparentnim potporama, u smislu članka 4. de minimis Uredbe.
Potpore male vrijednosti iz ovog Poziva dodjeljivat će se jednom (jedinstvenom) poduzetniku, kako je definirano u članku 2. stavak 2. de minimis Uredbe.
Potpora male vrijednosti smatra se dodijeljenom u trenutku kada poduzetnik u skladu s odgovarajućim nacionalnim pravnim poretkom stekne zakonsko pravo na primanje potpore, neovisno o datumu isplate potpore male vrijednosti poduzetniku.
Ukupan iznos potpore male vrijednosti koja se po državi članici dodjeljuje jednom (jedinstvenom) poduzetniku ne smije prelaziti 200.000,00 EUR tijekom prethodne 2 (dvije) fiskalne godine i u tekućoj fiskalnoj godini, sukladno članku 2. stavak 2. de minimis Uredbe.
U slučaju spajanja i preuzimanja poduzetnika, a sukladno članku 3. stavku 8. de minimis Uredbe, pri utvrđivanju prelazi li se primjenjiva gornja granica bilo kojom novom potporom male vrijednosti dodijeljenom novom poduzetniku ili poduzetniku preuzimatelju, u obzir se uzimaju sve prethodne potpore male vrijednosti dodijeljene bilo kojem od poduzetnika uključenih u postupak spajanja. Potpore male vrijednosti koje su propisno dodijeljene prije spajanja ili preuzimanja i dalje su u skladu sa zakonom.
Ako se jedan poduzetnik podijeli na dva ili više zasebnih poduzetnika, sukladno članku 3. stavku 9. de minimis Uredbe, potpora male vrijednosti dodijeljena prije podjele dodjeljuje se poduzetniku koji je od nje ostvario korist, što je načelno poduzetnik koji je preuzeo djelatnosti za koje je korištena potpora male vrijednosti. Ako takva raspodjela nije moguća, potpora male vrijednosti razmjerno se dodjeljuje na temelju knjigovodstvene vrijednosti vlasničkog kapitala novih poduzetnika na datum stupanja na snagu podjele.
Ukupan iznos potpore male vrijednosti koja se po državi članici dodjeljuje jednom poduzetniku koji obavlja cestovni prijevoz tereta za najamninu ili naknadu ne smije premašiti 100.000,00 EUR tijekom prethodne 2 (dvije) fiskalne godine i u tekućoj fiskalnoj godini. Navedena potpora male vrijednosti ne smije se koristiti za kupovinu vozila za cestovni prijevoz tereta.
Gornje granice primjenjuju se bez obzira na oblik potpora male vrijednosti ili na cilj koji se namjerava postići te neovisno o tome financira li se potpora koju dodjeljuje država članica u cijelosti ili djelomično iz sredstava koja su podrijetlom iz EU ili državnog proračuna RH.
Ako bi se dodjelom novih potpora male vrijednosti mogla premašiti odgovarajuća gornja granica iz Programa de minimis, ni jednu od tih novih potpora nije moguće dodijeliti.
Maksimalan intenzitet potpore koja se može dodijeliti iznosi 75%.
Vrste i intenzitet potpore
A)Potpore za inovacije procesa i organizacije poslovanja (članak 29. Uredbe Komisije (EU) br. 651/2014):
1)Intenzitet potpore za inovacije procesa i organizacije poslovanja ne može prelaziti 50% prihvatljivih troškova.
2)Iznos potpore (maksimalni iznos potpore) iz stavka 1. po ovom Pozivu ne može preći prag od 38.000.000,00 HRK.
B)Potpore male vrijednosti (Program de minimis):
1)Potpore male vrijednosti mogu se dodijeliti isključivo pod uvjetom da su izravno povezane s projektom za koji se dodjeljuje potpora za inovacije procesa i organizacije poslovanja.
2)Najviši iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti pojedinom poduzetniku iznosi 200.000,00 EUR preračunato u HRK prema srednjem tečaju HNB-a na dan dodjele potpore, uzimajući u obzir da su ograničenja vezana za pragove dodjele potpore male vrijednosti utvrđena u članku 3. Uredbe Komisije (EU) br. 1407/2013 poštovana.
3)Maksimalan intenzitet potpore koja se može dodijeliti iznosi 75%prihvatljivih troškova.
Prihvatljive kategorije troškova prijavitelja, po ovom Pozivu, za Potpore male vrijednosti (Program de minimis) kumulativno ne smiju premašivati gornju granicu za Potpore de minimis maksimalno može iznositi 1.400.000,00 HRK, poštujući ograničenja vezana za pragove dodjele potpore male vrijednosti utvrđena u članku 3. Uredbe Komisije (EU) br. 1407/2013.
Prihvatljive kategorije troškova prijavitelja/partnera za Potpore male vrijednosti (Program de minimis) kumulativno ne smiju premašivati gornju granicu za Potpore de minimis koja iznosi 200.000,00 eura.
Prihvatljivi troškovi navedenih vrsta potpora definirani su u točki 2.10UzP-a.
Napomena:
Najniža vrijednost potpore, odnosno najniži iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti pojedinom projektu iznosi 5.000.000,00 HRK. Ukupni iznos državne potpore i potpore male vrijednosti A) + B) ne može prijeći prag od 38.000.000,00 HRK.
Potpore male vrijednosti iz točke B), odobravat će se samo onom poduzetniku kojemu je odobrena i potpora iz točke A) Potpore za inovacije procesa i organizacije poslovanja.
Napomena:
Stopa sufinanciranja određuje se na 7 (sedam) decimala. Traženi iznos potpore, izražen kroz stopu sufinanciranja, potrebno je prikazati u postotku ne većem od 50,0000000%, odnosno 75,0000000%.
Zbrajanje potpora
1)Pri određivanju poštuju li se pragovi prijave iz članka 4. i maksimalni intenziteti potpore iz poglavlja III. UredbeKomisije (EU) br. 651/2014 i Uredbe 2017/1084, u obzir se uzima ukupni iznos državnih potpora za djelatnost, projekt ili poduzetnika kojima je dodijeljena potpora.
2)Ako se financiranje Unije kojim centralno upravljaju institucije, agencije, zajednička poduzeća ili druga tijela Unije koja nisu pod izravnom ili neizravnom kontrolom države članice kombinira s državnim potporama, za potrebe određivanja poštuju li se pragovi za prijavu i maksimalni intenziteti potpore ili maksimalni iznosi potpore, u obzir se uzimaju samo državne potpore, pod uvjetom da ukupan iznos javnog financiranja dodijeljen u odnosu na iste prihvatljive troškove ne premašuje najpovoljniju stopu financiranja utvrđenu u primjenjivim propisima zakonodavstva Unije.
3)Državna potpora dodijeljena temeljem ovog Programa čije je troškove moguće utvrditi, a koja se izuzima na temelju Uredbe Komisije (EU) br. 651/2014 i Uredbe 2017/1084 može se zbrajati:
a)s bilo kojom drugom državnom potporom, pod uvjetom da se dotične mjere odnose na različite prihvatljive troškove koje je moguće utvrditi;
b)s bilo kojom drugom državnom potporom koja se odnosi na iste prihvatljive troškove, bilo da se oni djelomično ili potpuno preklapaju, isključivo ako to zbrajanje ne dovodi do premašivanja najvišeg intenziteta potpore ili iznosa potpore koji je primjenjiv na tu potporu na temelju Uredbe Komisije (EU) br. 651/2014 i Uredbe 2017/1084.
4)Potpora čiji troškovi nisu prihvatljivi troškovi koje je moguće utvrditi, a koji se izuzimaju na temelju članka 22. Uredbe Komisije (EU) br. 651/2014 i Uredbe 2017/1084 može se zbrajati s bilo kojom drugom državnom potporom s prihvatljivim troškovima koje je moguće utvrditi. Potpore bez prihvatljivih troškova koje je moguće utvrditi mogu se zbrajati s bilo kojom drugom državnom potporom bez prihvatljivih troškova koje je moguće utvrditi do najvećeg odgovarajućeg ukupnog praga za financiranje utvrđenog u odnosu na posebne okolnosti svakog slučaja na temelju Uredbe Komisije (EU) br. 651/2014 i Uredbe 2017/1084 ili druge uredbe ili odluke o općem skupnom izuzeću koju je donijela Komisija.
5)U okviru Poziva nije dozvoljena kombinacija ESIF financijskih instrumenata i ESIF bespovratnih sredstava za isti investicijski projekt unutar jedne operacije izravno vezane uz istog korisnika bespovratnih sredstava odnosno krajnjeg primatelja financijskih instrumenata.
U skladu s člankom 37. stavkom 9. Uredbe (EU) br. 1303/2013 bespovratna sredstva ne smiju se koristiti za povrat sredstava potpore primljene iz financijskih instrumenata niti se financijski instrumenti smiju koristiti za predfinanciranje bespovratnih sredstava.
Pri zbrajanju potpora i određivanju intenziteta i iznosa potpora, u obzir će se uzimati svi javni izvori financiranja.
Potpore male vrijednosti koje se dodjeljuju u skladu s de minimis Uredbom mogu se kumulirati s potporama male vrijednosti, dodijeljenima u skladu s Uredbom Komisije (EU) br. 360/2012 od 25. travnja 2012. godine o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na de minimis potpore koje se dodjeljuju poduzetnicima koji pružaju usluge od općeg gospodarskog interesa (SL L 114, 26.4.2012., str. 8.) do gornjih granica utvrđenih u de minimis Uredbi.
Potpore male vrijednosti koje se dodjeljuju u skladu s de minimis Uredbom mogu se kumulirati s potporama male vrijednosti dodijeljenima u skladu s drugim uredbama o potporama male vrijednosti do odgovarajuće gornje granice utvrđene člankom 3. stavkom 2. de minimis Uredbe.
Potpore male vrijednosti ne mogu se zbrajati s državnim potporama u vezi s istim prihvatljivim troškovima ili s državnim potporama za istu mjeru rizičnog financiranja ako bi takva kumulacija prelazila primjenjivi najviši intenzitet ili iznos potpore koji je u konkretnim okolnostima svakog pojedinog slučaja utvrđen Uredbom (EU) br. 651/2014 o ocjenjivanju određenih kategorija potpora spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora odnosno odlukom Europske komisije.
Potpore male vrijednosti koje nisu dodijeljene za određene opravdane troškove ili se njima ne mogu pripisati mogu se kumulirati s drugim državnim potporama dodijeljenima u skladu s Uredbom (EU) br. 651/2014 o ocjenjivanju određenih kategorija potpora spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članak 107. i 108. Ugovora ili odlukom Europske komisije (članak 5. stavak 2. de minimis Uredbe).
Situacije za isključenje vezano uz državne potpore
U okviru ovog Poziva potpore se ne mogu dodijeliti:
1)Prijaviteljima/partnerima čija je djelatnosti usmjerena izvozu u treće zemlje ili države članice Europske unije, odnosno potpore koje su izravno povezane s izvezenim količinama, s uspostavom i funkcioniranjem distribucijske mreže ili s drugim tekućim troškovima povezanima s izvoznom djelatnošću; dokazuje se Izjavom prijavitelja (Obrazac 2) i Izjavom partnera (Obrazac 3);
2)Ukoliko se potpora uvjetuje uporabom domaće robe u odnosu na uvezenu robu; dokazuje se Izjavom prijavitelja (Obrazac 2) i Izjavom partnera (Obrazac 3);
3)Prijaviteljima/partnerima koji djeluju u sektoru prerade i stavljanja na tržište poljoprivrednih proizvoda, u sljedećim slučajevima:
a.ako se iznos potpora utvrđuje na temelju cijene ili količine tih proizvoda kupljenih od primarnih proizvođača ili stavljenih u promet od strane dotičnih poduzetnika ili
b.ako su potpore uvjetovane njihovim djelomičnim ili potpunim prenošenjem na primarne proizvođače;
dokazuje se Izjavom prijavitelja (Obrazac 2) i Izjavom partnera (Obrazac 3);
4)Prijaviteljima/partnerima koji djeluju u sektorima ribarstva i akvakulture kako je obuhvaćeno Uredbom (EU) br.1379/2013; dokazuje se Izjavom prijavitelja (Obrazac 2) i Izjavom partnera (Obrazac 3);
5)Prijaviteljima/partnerima koji djeluju u primarnoj proizvodnji poljoprivrednih proizvoda; dokazuje se Izjavom prijavitelja (Obrazac 2) i Izjavom partnera (Obrazac 3);
6)Za ulaganja u sektorima:
a)poslovanja nekretninama (NKD oznaka 68),
b)djelatnosti kockanja i klađenja (NKD oznaka 92),
c)financijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja (NKD oznake: 64, 65, 66),
d)povezanim s proizvodnjom, preradom i stavljanjem na tržište duhana i duhanskih proizvoda,
e)socijalne skrbi sa smještajem (NKD oznaka 87),
f)pravne i računovodstvene djelatnosti (NKD oznaka 69),
dokazuje se Izjavom prijavitelja (Obrazac 2), Izjavom partnera (Obrazac 3), ostalim dostupnim izvorima.
Ako prijavitelj/partner djeluje u sektorima navedenim od točke 1. do 6. a ima i druge djelatnosti koje su obuhvaćene područjem primjene Programa i ovih Uputa, može ostvariti pravo na potporu dodijeljenu u odnosu na prihvatljive sektore ili djelatnosti, uz uvjet da sektori ili aktivnosti isključeni iz djelokruga Programa i ovih Uputa ne ostvaruju korist od potpore dodijeljene u okviru ovog Poziva. U tom pogledu korisnik državne potpore dužan je osigurati razdvajanje prihvatljivih od neprihvatljivih sektora bilo podjelom aktivnosti bilo razdvajanjem troškova.
8.8Dvostruko financiranje
Prijavitelji ne smiju primiti sredstva iz drugih javnih izvora za troškove koji će im biti nadoknađeni u okviru prijavljenog i za financiranje odabranog projekta.
2PRAVILA POZIVA
1.1Prihvatljivost prijavitelja
Kako bi ispunio uvjete prihvatljivosti, prijavitelj mora biti pravna ili fizička osoba koja je mikro, mali ili srednji poduzetnik sukladno definiciji malih i srednjih poduzeća na način utvrđen u Prilogu I. Definicija malih i srednjih poduzeća Uredbe 651/2014.
Prijavitelj/partner koji u trenutku podnošenja projektnog prijedloga nema registriran poslovni nastan u RH mora udovoljavati svim uvjetima prihvatljivosti Poziva te isto dokazuje dokumentima propisanim ovim Pozivom i jednakovrijednim dokumentima u skladu sa zakonodavstvom zemlje u kojoj ima registrirano sjedište. Također, prijavitelj koji u trenutku podnošenja projektnog prijedloga nema registriran poslovni nastan u RH isti treba registrirati najkasnije do trenutka plaćanja potpore odnosno prije podnošenja prvog Zahtjeva za plaćanjem ili Zahtjeva za plaćanjem predujma.
Prijavitelj mora dokazati da u trenutku prijave nije niti u jednoj situaciji isključenja, koje su definirane u točki 2.3Uputa.
Prihvatljivost prijavitelja će se provjeravati sukladno relevantnim dokumentima navedenima u točki 3.1 Uputa.
2.2Prihvatljivost partnera i formiranje partnerstva
Prijavitelj mora prijaviti i provoditi projekt u partnerstvu.
Prihvatljivi partneri su mikro, mali, srednji poduzetnici. Pod kategorijom mikro, mali i srednji poduzetnik podrazumijeva se poduzetnik sukladno Prilogu I. Definicija malih i srednjih poduzeća Uredbe 651/2014. Partneri su:
poduzetnici koji doprinose svojim znanjem, resursima i istraživačkim kapacitetima u provedbi projekata sukladno predmetnom Pozivu. Partnerstvo je dozvoljeno isključivo sa svrhom formiranja konzorcija za potrebe ovog Poziva i dokazuje se Konzorcijskim ugovorom (prema Obrascu 6. - Popis minimalnog sadržaja Konzorcijskog ugovora) prijavitelja (potencijalnog korisnika) i partnera.
oni koji, uz prijavitelja, doprinose svojim stručnim, financijskim, iskustvenim i administrativnim kapacitetima za provedbu, što dokazuju dokumentacijom priloženom uz Prijavni obrazac i koji nisu isključeni jednim od kriterija za isključenje prijavitelja, što dokazuju dokumentacijom navedenom pod točkom 3.1 ovih Uputa.
Osim toga, partner mora dokazati da u trenutku prijave nije niti u jednoj situaciji isključenja, koje su definirane u točki 2.3Uputa.
Partneri sudjeluju u provedbi Projekta sukladno Konzorcijskom ugovoru u cilju suradnje na projektima koji su predmet ovog Poziva, koji prijavitelj sklapa s partnerom ili partnerima i dostavlja ga PT1/PT2 u okviru projektnog prijedloga ovog Poziva, a sa ciljem definiranja organizacije projekta i zajedničkih aktivnosti prijavitelja i partnera te detaljnije razrade prava i obaveza istih.
Svi pravni subjekti koji žele sudjelovati moraju sklopiti konzorcijski ugovor, kako bi se reguliralo sljedeće:
organizacija unutar konzorcija;
distribucija financijskih sredstava EU;
dodatna pravila koja se odnose na diseminaciju i korištenje znanstvenih otkrića, uključujući detalje o pravima intelektualnog vlasništva;
rješavanje spornih pitanja unutar konzorcija.
Partnerstvo se dokazuje Konzorcijskim ugovorom (prema Obrascu 6. - Popis minimalnog sadržaja Konzorcijskog ugovora) prijavitelja (potencijalnog korisnika) i partnera.
Za potrebe ovog Poziva konzorcijem se smatra udruženje najmanje tri MSP-a koji je definirana Konzorcijskim sporazumom u kojem se definira nositelj konzorcija koji je ujedno i prijavitelj na Poziv te prava i obveze ostalih članova konzorcija.
Svi partneri moraju biti u mogućnosti dokazati svoj pravni status.
Napomene:
Neovisno o broju i ulozi partnera, prijavitelj/korisnik preuzima potpunu pravnu i financijsku odgovornost za upravljanje i provedbu Projekta.
Poziv na dostavu projektnih prijedloga
Integrator
Referentni broj:
KK.03.2.2.05
UPUTE ZA PRIJAVITELJE
- otvoreni postupak u modalitetu privremenog Poziva
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
1 OPĆE INFORMACIJE
Putem ovog Poziva na dostavu projektnih prijedloga „Integrator“ (u daljnjem tekstu: Poziv) definiraju se ciljevi, uvjeti i postupci za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih pripremi i provedbi projekata.
Ove Upute za prijavitelje (u daljnjem tekstu: Upute) određuju pravila o načinu podnošenja projektnih prijedloga, navode kriterije prihvatljivosti prijavitelja, aktivnosti, projekta i izdataka, kriterije odabira projektnih prijedloga te pravila provedbe projekta kojima se dodjeljuju bespovratna sredstva u okviru ovog Poziva.
Napomena!
Prije pripreme projektnog prijedloga, prijavitelji trebaju proučiti cjelokupnu dokumentaciju Poziva, te redovno pratiti ažuriranje (izmjene i/ili dopune) dokumentacije Poziva.
Prijavitelji se posebice trebaju upoznati s uvjetima Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava (u daljnjem tekstu: Ugovor) u kojima se razrađuju prava i obveze prijavitelja kao Korisnika bespovratnih sredstava. Navedeni uvjeti podrazumijevaju i pravila za neobveznike Zakona o javnoj nabavi, kao i pravila o financijskim korekcijama, sve objavljeno na stranicama www.strukturnifondovi.hr .
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
1.1 Strateški i zakonodavni okvir
Okvir za korištenje instrumenata kohezijske politike Europske unije (u daljnjem tekstu: EU) u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: RH) u razdoblju 2014.-2020. definiran je Sporazumom o partnerstvu između RH i Europske komisije za korištenje EU strukturnih i investicijskih fondova za rast i radna mjesta u razdoblju 2014.-2020. (u daljnjem tekstu: Sporazum o partnerstvu). Sporazum o partnerstvu opisuje način na koji će RH pristupiti ispunjavanju zajedničkih ciljeva strategije Europa 2020, kao i nacionalnih ciljeva, uz pomoć sredstava iz proračuna EU koja su joj dodijeljena kroz višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2014.-2020.
Opći cilj Sporazuma o partnerstvu jest pružiti potporu u približavanju RH ostalim državama EU, odnosno regijama, ubrzavanjem gospodarskog rasta i poticanjem zapošljavanja. Sporazum o partnerstvu definira Tematski cilj Jačanje konkurentnosti malog i srednjeg poduzetništva, kao jedan od izabranih ciljeva u koji se usmjeravaju sredstva unutar Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.“ (u daljnjem tekstu: OPKK), koji je izravno povezan s provedbom ovog Poziva.
OPKK se sufinancira iz europskih strukturnih i investicijskih fondova (u daljnjem tekstu: ESI fondovi), a njegova strategija temelji se na koncentraciji ulaganja u devet Tematskih ciljeva zajedničkog Strateškog okvira i njihovim specifičnim prioritetima ulaganja, s daljnjim fokusom na specifične ciljeve (u daljnjem tekstu: SC), koje je potrebno ostvariti. OPKK je usmjeren ka poboljšanju konkurentnosti u RH, na nacionalnoj i na regionalnoj razini.
Ovaj Poziv pokrenut je u okviru Prioritetne osi 3 Poslovna konkurentnost (u daljnjem tekstu: PO3) , Investicijskog prioriteta 3d „Potpora stvaranju kapaciteta MSP-a za uključivanje u proces rasta na regionalnim, nacionalnim i međunarodnim tržištima i inovacijskim procesima“ (u daljnjem tekstu: Investicijski prioritet 3d), SC 3d2 „Poboljšana inovativnost malih i srednjih poduzetnika“ OPKK-a, financiranog sredstvima ESI fondova.
PO3, SC 3d2 u okviru OPKK-a ima za cilj podržati kapacitete malih i srednjih poduzetnika (u daljnjem tekstu: MSP) za uvođenje inovacija obuhvaćajući ulaganja u provedbu novih rješenja koji će rezultirati inovativnim rješenjima, uključujući rješenja koja se ne temelje na istraživanju i razvoju, koja primjenjuju MSP–ovi. Druga svrha ovog SC-a je izravno podržavati inovativna poduzeća koja su u svojoj poslovnoj aktivnosti usmjerena na proizvodnju naprednih i inovativnih proizvoda i usluga visoke dodane vrijednosti.
Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta (u daljnjem tekstu: MGPO) će dodijeliti državne potpore u smislu članka 2. točke 15. Uredbe Komisije (EZ) br. 651/2014 od 17. lipnja 2014. o ocjenjivanju određenih kategorija potpora spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora (SL L 187,26.6.2014, str. 1) (u daljnjem tekstu: Uredba 651/2014) i Uredbe Komisije br.2017/1084 od 14. lipnja 2017. o izmjeni Uredbe (EU) br. 651/2014 (u daljnjem tekstu: Uredba 2017/1084) i potpore male vrijednosti u smislu Uredbe Komisije (EU) br. 1407/2013 od 18. prosinca 2013. godine o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na de minimis potpore objavljene u Službenom listu Europske unije 24. prosinca 2013. godine, serija L 352. (u daljnjem tekstu: de minimis Uredba).
Poziv je u skladu sa Strategijom pametne specijalizacije RH (u daljnjem tekstu: S3). U okviru S3, RH je definirala pet prioritetnih tematskih područja: Zdravlje i kvaliteta života, Energija i održivi okoliš, Promet i mobilnost, Sigurnost te Hrana i Bio-ekonomija. Svih pet prioritetnih tematskih područja odgovara na temeljne društvene izazove te se oslanja na tradiciju razvoja industrijskih sektora u RH kao i trendove na svjetskom tržištu vezane uz definiranje novih smjerova razvoja temeljenog na istraživanju i razvoju i poticanje industrija u nastajanju (engl. „emerging industries“ ). Tematska prioritetna područja nisu niti sektori niti tehnologije već područja primjene rezultata istraživanja, razvoja i inovacija i razvoj novih proizvoda i usluga, a projektni prijedlozi u okviru ovog Poziva morat će, sukladno S3, biti u okviru jednog ili više tematskih prioritetnih područja. Unutar pet tematskih prioritetnih područja obuhvaćeno je 13 pod-tematskih prioritetnih područja, sukladno Tablici 1. Odabir pod-tematskih prioritetnih područja proizašao je iz procesa poduzetničkog otkrivanja i utvrđivanja kritične mase za aktivnosti istraživanja, razvoja i inovacija u poslovnom i znanstveno istraživačkom sektoru kao sažetak puno šireg pregleda potencijalnih mogućnosti RH.
RH je također definirala dvije horizontalne teme , (Tablica 1), koje mogu pridonijeti većoj dodanoj vrijednosti hrvatske proizvodnje i potaknuti nastajanje novih gospodarskih aktivnosti, porast produktivnosti hrvatskog gospodarstva i nastanak novih i održivih poslovnih prilika. To su Ključne razvojne tehnologije ( engl. „KETs - Key Enabling Technologies“ ) i Informacijsko-komunikacijske tehnologije ( engl. „ICT - Information and Communications Technology ) koje mogu imati primjenu u više tematskih prioritetnih područja hrvatskog gospodarstva i od velike su važnosti za razvoj zemlje. Njihova primjena u okviru projektnih prijedloga koji će imati mogućnost javljanja na ovaj Poziv donijet će prijavitelju bodove prilikom ocjene kvalitete projektnog prijedloga.
Tablica 1. Tematska i pod-tematska prioritetna područja S3
TEMATSKA PRIORITETNA PODRUČJA S3
POD-TEMATSKA PRIORITETNA PODRUČJA S3
ZDRAVLJE I KVALITETA ŽIVOTA
ENERGIJA I ODRŽIVI OKOLIŠ
PROMET
I MOBILNOST
SIGURNOST
HRANA I BIO-EKONOMIJA
Farmaceutika, bio-farmaceutika i proizvodnja medicinske opreme i uređaja
Energetske tehnologije, sustavi i oprema
Proizvodnja dijelova i sustava visoke dodane vrijednosti za cestovna i željeznička vozila
Kibernetička sigurnost
Održiva proizvodnja i prerada hrane
Zdravstvene usluge i nove metode preventivne medicine
i dijagnostike
Ekološki prihvatljive tehnologije, oprema i novi materijali
Ekološki prihvatljiva prometna rješenja
Obrambene tehnologije i proizvodi dvojne namjene
Održiva proizvodnja i prerada drva
Nutricionizam
Inteligentni transportni sustavi i logistika
Program protuminskog djelovanja
HORIZONTALNE TEME
KET
ICT
Napomena!
Aktivnosti koje se planiraju provoditi unutar projekta ne mogu se odnositi isključivo na horizontalne teme S3 (ICT i KET) već se moraju vezati za jedno od prioritetnih tematskih i pod tematskih područja S3 ili više njih (u slučajevima kada projekt svojim rezultatima može doprinijeti primjenom u više prioritetnih tematskih i pod tematskih područja S3 u daljnjoj fazi komercijalizacije). Projektni prijedlog mora biti usmjeren u jedno ili više S3 prioritetnih tematskih područja.
Poziv je u skladu sa sljedećim sektorskim strategijama:
Strategija pametne specijalizacije RH (S3) , (NN 32/16) (dostupna ovdje )
Strategija „Europa 2020“ za rast i radna mjesta Europske unije (dostupna ovdje )
Strategija razvoja poduzetništva u Republici Hrvatskoj 2013. – 2020. (NN 136/13) (dostupna ovdje )
Strategija poticanja inovacija Republike Hrvatske 2014. – 2020. (NN 153/14) (dostupna ovdje )
„Industrijska strategija Republike Hrvatske 2014. – 2020.“ (NN 126/14) (dostupna ovdje )
Provedba ovog Poziva utvrđena je zakonodavnim okvirom na razini RH i EU.
Prije pripreme projektnog prijedloga, prijavitelji se pozivaju da prouče glavne dokumente vezane uz ovaj Poziv.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
2.2 Zakonodavstvo Europske unije
Ugovor o Europskoj uniji (pročišćena verzija; 2016/C 202/01; 07. lipnja 2016.)
Ugovor o funkcioniranju Europske unije (pročišćena verzija; 2016/C 202/01; 07. lipnja 2016.);
Uredba (EU) br. 1303/2013 , koja podrazumijeva Uredbu (EU) br. 1303/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o utvrđivanju zajedničkih odredbi o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu, Kohezijskom fondu, Europskom poljoprivrednom fondu za ruralni razvoj i Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo i o utvrđivanju općih odredbi o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu, Kohezijskom fondu i Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo te o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1083/2006 od 11. srpnja 2006. (SL L 347, 20. 12. 2013., u nastavku teksta: Uredba (EU) br. 1303/2013) te:
- Uredbu (EU) 2015/1839 Europskog parlamenta i vijeća od 14. listopada 2015. o izmjeni Uredbe (EU) br. 1303/2013 s obzirom na posebne mjere za Grčku (SL L 270, 15. 10. 2015.)
- Ispravak Uredbe (EU) br. 1303/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o utvrđivanju zajedničkih odredbi o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu, Kohezijskom fondu, Europskom poljoprivrednom fondu za ruralni razvoj i Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo i o utvrđivanju općih odredbi o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu, Kohezijskom fondu i Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo te o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1083/2006 (SL L 200, 26. 7. 2016.)
- Uredbu (EU) 2016/2135 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. studenoga 2016. o izmjeni Uredbe (EU) br. 1303/2013 u pogledu određenih odredaba koje se odnose na financijsko upravljanje za određene države članice koje su u poteškoćama ili kojima prijete ozbiljne poteškoće u odnosu na njihovu financijsku stabilnost (SL L 338, 13. 12. 2016.)
- Uredbu (EU) 2017/825 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. svibnja 2017. o uspostavi Programa potpore strukturnim reformama za razdoblje od 2017. do 2020. i o izmjeni uredbi (EU) br. 1303/2013 i (EU) br. 1305/2013 (SL L 129, 19. 5. 2017.)
- Uredbu (EU) 2017/1199 Europskog parlamenta i Vijeća od 4. srpnja 2017. o izmjeni Uredbe (EU) br. 1303/2013 u pogledu posebnih mjera za pružanje dodatne potpore državama članicama pogođenima prirodnim katastrofama (SL L 176, 7. 7. 2017.)
- Uredbu (EU) 2017/2305 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. prosinca 2017. o izmjeni Uredbe (EU) br. 1303/2013 u pogledu promjena koje se odnose na sredstva za gospodarsku, socijalnu i teritorijalnu koheziju te sredstva za cilj »Ulaganje za rast i radna mjesta« i cilj »Europska teritorijalna suradnja« (SL L 335, 15.12.2017.)
- Uredbu (EU, Euratom) 2018/1046 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. srpnja 2018. o financijskim pravilima koja se primjenjuju na opći proračun Unije, o izmjeni uredaba (EU) br. 1296/2013, (EU) br. 1301/2013, (EU) br. 1303/2013, (EU) br. 1304/2013, (EU) br. 1309/2013, (EU) br. 1316/2013, (EU) br. 223/2014, (EU) br. 283/2014 i Odluke br. 541/2014/EU te o stavljanju izvan snage Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012 (SL L 193, 30. 7. 2018.)
- Ispravak Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. srpnja 2018. o financijskim pravilima koja se primjenjuju na opći proračun Unije, o izmjeni uredaba (EU) br. 1296/2013, (EU) br. 1301/2013, (EU) br. 1303/2013, (EU) br. 1304/2013, (EU) br. 1309/2013, (EU) br. 1316/2013, (EU) br. 223/2014, (EU) br. 283/2014 i Odluke br. 541/2014/EU te o stavljanju izvan snage Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012 (SL L 294, 21. 11. 2018.);
Uredba (EU, Euratom) 2018/1046 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. srpnja 2018. o financijskim pravilima koja se primjenjuju na opći proračun Unije, o izmjeni uredaba (EU) br. 1296/2013, (EU) br. 1301/2013, (EU) br. 1303/2013, (EU) br. 1304/2013, (EU) br. 1309/2013, (EU) br. 1316/2013, (EU) br. 223/2014, (EU) br. 283/2014 i Odluke br. 541/2014/EU te o stavljanju izvan snage Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012 (SL L 193, 30. 7. 2018, u nastavku teksta: Financijska uredba);
Uredba o Europskom fondu za regionalni razvoj podrazumijeva Uredbu (EU) br. 1301/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o Europskom fondu za regionalni razvoj i o posebnim odredbama o cilju »Ulaganje za rast i radna mjesta« te stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 1080/2006 (SL L 347, 20. 12. 2013.) i Uredbu (EU, Euratom) 2018/1046 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. srpnja 2018. o financijskim pravilima koja se primjenjuju na opći proračun Unije, o izmjeni uredaba (EU) br. 1296/2013, (EU) br. 1301/2013, (EU) br. 1303/2013, (EU) br. 1304/2013, (EU) br. 1309/2013, (EU) br. 1316/2013, (EU) br. 223/2014, (EU) br. 283/2014 i Odluke br. 541/2014/EU te o stavljanju izvan snage Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012 (SL L 193, 30. 7. 2018.);
Uredba o Kohezijskom fondu podrazumijeva Uredbu (EU) br. 1300/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o Kohezijskom fondu i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1084/2006 (SL L 193, 30. 7. 2018.);
Uredba o Europskom socijalnom fondu podrazumijeva Uredbu (EU) br. 1304/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o Europskom socijalnom fondu i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1081/2006 (SL L 347, 20. 12. 2013.), Uredbu (EU) 2015/779 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. svibnja 2015. o izmjeni Uredbe (EU) br. 1304/2013 u pogledu dodatnog iznosa početnog predfinanciranja koji se isplaćuje za operativne programe koji dobivaju potporu iz Inicijative za zapošljavanje mladih (SL L 126, 21.5.2015.) i Uredbu (EU, Euratom) 2018/1046 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. srpnja 2018. o financijskim pravilima koja se primjenjuju na opći proračun Unije, o izmjeni uredaba (EU) br. 1296/2013, (EU) br. 1301/2013, (EU) br. 1303/2013, (EU) br. 1304/2013, (EU) br. 1309/2013, (EU) br. 1316/2013, (EU) br. 223/2014, (EU) br. 283/2014 i Odluke br. 541/2014/EU te o stavljanju izvan snage Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012 (SL L 193, 30. 7. 2018.);
Provedbena uredba Komisije (EU) br. 821/2014 оd 28. srpnja 2014. o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) br. 1303/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu detaljnih postupaka za prijenos programskih doprinosa i upravljanje njima, izvješćivanja o financijskim instrumentima, tehničkih obilježja mjera informiranja i komunikacije za operacije te sustava evidentiranja i pohranjivanja podataka;
Delegirana Uredba Komisije (EU) br. 480/2014 od 3. ožujka 2014. godine o dopuni Uredbe (EU) br. 1303/2013 Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju zajedničkih odredbi Europskog fonda za regionalni razvoj, Europskog socijalnog fonda, Kohezijskog fonda, Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj i Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo te o utvrđivanju općih odredbi Europskog fonda za regionalni razvoj, Europskog socijalnog fonda, Kohezijskog fonda i Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo;
Delegirana Uredba: (EU) br. 1268/2012 od 29. listopada 2012. godine o pravilima primjene Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012 Europskog Parlamenta i Vijeća o financijskim pravilima primjenjivim na proračun Unije;
Uredba Komisije (EU) br. 1407/2013 od 18. prosinca 2013. godine o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na de minimis potpore;
Provedbena uredba Komisije (EU) br. 215/2014 оd 7. ožujka 2014. godine o utvrđivanju pravila u skladu s Uredbom (EU) br. 1303/2013 Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju zajedničkih odredbi o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu, Kohezijskom fondu, Europskom poljoprivrednom fondu za ruralni razvoj i Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo i o utvrđivanju općih odredbi o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu, Kohezijskom fondu i Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo u vezi s modelima za potporu ciljevima u području klimatskih promjena, određivanjem ključnih etapa i ciljeva u okviru uspješnosti i nazivljem kategorija intervencija za europske strukturne i investicijske fondove;
Preporuka Komisije (EU) br. 2003/361/EC od 6. svibnja 2003. godine vezano za definiciju mikro, malih i srednjih poduzeća;
Uredba Komisije (EU) br. 651/2014 оd 17. lipnja 2014. godine o ocjenjivanju određenih kategorija potpora spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju EU (u daljnjem tekstu: Uredba 651/2014);
Uredba Komisije br. 2017/1084 od 14. lipnja 2017. o izmjeni Uredbe (EU) br. 651/2014;
Prilog I. Uredbe Komisije (EU) br. 651/2014 оd 17. lipnja 2014. godine o ocjenjivanju određenih kategorija potpora spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora i Uredbe Komisije (EU) 2017/1084 od 14. lipnja 2017. godine o izmjeni Uredbe (EU) br. 651/2014 ;
Uredba (EU) br. 1025/2012 Europskoga Parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2012. godine o europskoj normizaciji koja dopunjuje Direktive Vijeća 89/686/EEZ i 93/15/EEZ i Direktive 94/9/EZ, 94/25/EZ, 95/16/EZ, 97/23/EZ, 98/34/EZ, 2004/22/EZ, 2007/23/EZ, 2009/23/EZ i 2009/105/EZ Europskog parlamenta i Vijeća i ukida Odluku Vijeća br.87/95/EEZ i Odluku br. 1673/2006/EZ Europskog parlamenta i Vijeća;
Uredbe (EU) 2016/679 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. travnja 2016. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Direktive 95/46/EZ - Opća uredba o zaštiti podataka (GDPR);
Direktiva Vijeća br. 2006/112/EZ od 28. studenoga 2006. o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost.
Uz prethodno utvrđene propise, primjenjuju se i svi delegirani i provedbeni akti koji se na temelju njih donose.
Ako naknadne izmjene/dopune/ispravci propisa i dugih primjenjivih akata koji su bili na snazi u vrijeme objave Poziva utvrđuju obvezne dodatne ili nove uvjete, primjenjuje se ono što je u njima utvrđeno, na način kako je u njima utvrđeno.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
3.3 Nacionalno zakonodavstvo
Ugovor o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji (NN Međunarodni ugovori br. 2/12);
Zakon o uspostavi institucionalnog okvira za provedbu europskih strukturnih i investicijskih fondova u Republici Hrvatskoj u financijskom razdoblju 2014.-2020. (NN br. 92/14);
Uredba o tijelima u sustavima upravljanja i kontrole korištenja Europskog socijalnog fonda, Europskog fonda za regionalni razvoj i Kohezijskog fonda, uvezi s ciljem" Ulaganje za rast i radna mjesta“ (NN br. 107/14, 23/15, 129/15, 15/17, 18/17 - ispravak);
Zakon o javnoj nabavi (NN br. 120/16);
Zakon o državnim potporama (NN br. 47/14, 69/17);
Kazneni zakon (NN br. broj 125/11, 144/12, 56/15, 61/15, 101/17);
Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (NN br. 157/13, 152/14, 39/18);
Zakon o ravnopravnosti spolova (NN br. 82/08, 138/12, 69/17);
Zakon o suzbijanju diskriminacije (NN br. 85/08, 112/12);
Zakon o poticanju razvoja malog gospodarstva (NN br. 29/02, 63/07, 53/12, 56/13, 121/16);
Zakon o trgovačkim društvima (NN br. 111/93, 34/99, 121/99, 52/00, 118/03, 107/07, 146/08, 137/09, 152/11, 111/12, 68/13, 110/15, 40/19);
Zakon o obrtu (NN br. 143/13)
Zakon o zadrugama (NN br. 34/11; 125/13; 76/14)
Zakon o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma (NN br. 108/17)
Stečajni Zakon (NN br. 71/15, 104/17);
Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi (NN br. 108/12; 144/12, 81/13, 112/13, 78/15);
Zakon o potvrđivanju Konvencije o pravima osoba s invaliditetom i Fakultativnog protokola uz Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom, s posebnim naglaskom na članak 9. Konvencije (NN Međunarodni ugovori, br. 6/07 i 5/08);
Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina (NN br. 155/02, 47/10, 80/10, 93/11);
Zakon o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (NN br. 123/03, 198/03, 105/04, 174/04, 02/07, 46/07, 63/11, 94/13, 139/13, 101/14, 60/15, 131/17);
Zakon o regionalnom razvoju Republike Hrvatske (NN br. 147/14, 123/17, 118/18);
Zakon o porezu na dohodak (NN br. 115/16, 106/18);
Uredba o indeksu razvijenosti (NN br. 131/17);
Odluka o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti (NN br. 132/17);
Odluka o obvezi provedbe prethodne (ex-ante) kontrole javnih nabava u okviru projekata koji se namjeravaju sufinancirati i sufinanciraju iz europskih strukturnih i investicijskih fondova u financijskom razdoblju 2014. - 2020. (NN br. 87/18)
Pravilnik o prihvatljivosti izdataka (NN br. 115/18);
Pravilnik o osiguranju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti (NN br. 78/13);
Zakon o provedbi Opće uredbe o zaštiti podataka (NN br. 42/2018)
Propisi kojima se regulira područje prava intelektualnog vlasništva - Zakon o patentu (NN br. 173/03, 87/05, 76/07, 30/09, 128/10, 49/11 i 76/13), Zakon o žigu (NN br. 173/03, 54/05, 76/07, 30/09 i 49/11), Zakon o zastupanju u području prava industrijskog vlasništva (NN br. 54/05, 49/11 i 54/13), Zakon o autorskom pravu i drugim stvarnim pravima (NN br. 167/03, 79/07,80/11, 125/11, 141/13, 127/14 i 62/17);
Odluka o donošenju popisa robe vojne namjene, obrambenih proizvoda i nevojnih ubojnih sredstava (NN br. 70/2017 i sve buduće izmjene);
Program dodjele državnih potpora za povećanje inovativnosti malih i srednjih poduzetnika (KLASA: 910-04//15-01/35, URBROJ: 516-05-01-04/2-16-13 od 23. ožujka 2016. godine., u daljnjem tekstu: Program);
Program dodjele potpora male vrijednosti za povećanje inovativnosti malih i srednjih poduzetnika u S3 područjima (KLASA: 910-04/19-01/187, URBROJ: 526-08-01-01/2-19-1 od 08.04.2019. godine., u daljnjem tekstu: Program de minimis).
Napomena!
Propisi navedeni u ovom Pozivu su propisi koji su na snazi (važeći) u trenutku njegove objave te se na Upute i ostalu prateću dokumentaciju, kao i na sve odnose koji proizlaze iz Poziva, primjenjuje pozitivno zakonodavstvo što uključuje zakonske i pod-zakonske akte RH i EU koji su naknadno stupili na snagu, kao i sve njihove kasnije izmjene i dopune.
Dužnost je prijavitelja provjeriti primjenjivo zakonodavstvo u trenutku dostave projektnog prijedloga, jer će se na prijavitelja primijeniti propisi koji su na snazi (važeći) u trenutku podnošenja projektnog prijedloga.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
4.4 Odgovornosti za upravljanje
Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije je Upravljačko tijelo (u daljnjem tekstu: UT) odgovorno za upravljanje i provedbu OPKK-a.
Posredničko tijelo razine 1 (u daljnjem tekstu: PT1) za ovaj Poziv je Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta (MGPO).
Posredničko tijelo razine 2 (u daljnjem tekstu: PT2) za ovaj Poziv je Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO).
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
5.5 Predmet, svrha i pokazatelji Poziva
PO3 „Poslovna konkurentnost“, SC 3d2 u okviru OPKK-a ima za cilj podržati kapacitete malih i srednjih poduzetnika za uvođenje inovacija obuhvaćajući ulaganja u provedbu novih rješenja koji će rezultirati inovativnim rješenjima, uključujući rješenja koja se ne temelje na istraživanju i razvoju, koja primjenjuju MSP–ovi. Druga svrha ovog SC-a je izravno podržavati inovativna poduzeća koja su u svojoj poslovnoj aktivnosti usmjerena na proizvodnju naprednih i inovativnih proizvoda i usluga visoke dodane vrijednosti. Ovaj Poziv predstavlja jednu od provedbenih mjera navedenog cilja.
Predmet Poziva:
Sufinanciranje proizvodnih/uslužnih/organizacijskih/marketinških inovacija konzorcija MSP-ova za uspostavljanje dugoročnih dobavljačkih odnosa/lanaca vrijednosti sa drugim poduzećima tzv. Integratorima. Za potrebe ovog Poziva konzorcij će se sastojati od minimalno 3 (tri) MSP-a.
Svrha (cilj) Poziva:
Podržati suradnju MSP-ova kako bi stvaranjem novih inovativnih proizvoda i usluga uspostavili dobavljačk e odnos e sa poduzećima Integratorima i postali dio njihovog lanca vrijednosti.
Integratori su srednja i velika poduzeća koja su prisutna na više tržišta, imaju strukturiran dobavni lanac i lanac vrijednosti i svoje proizvode i usluge pružaju krajnjim korisnicima.
Pokazatelji
Za potrebe praćenje postignuća prijavitelj je obvezan na razini projektnog prijedloga u Prijavnom obrascu i ostaloj za to predviđenoj dokumentaciji navesti konkretne vrijednosti pokazatelja neposrednih rezultata koje će ostvariti svojim projektom.
Zbog funkcionalnosti sustava eFondovi, navedeni pokazatelji će biti evidentirani po potpisu Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava (u daljnjem tekstu: Ugovor) te će prijavitelj kao Korisnik bespovratnih sredstava biti obvezan o istima izvještavati tijekom i na kraju provedbe projekta.
Projektni prijedlog treba doprinositi postizanju pokazatelja neposrednih rezultata na razini Poziva.
Vrijednosti pokazatelja na razini projekta pratit će PT1/PT 2 .
Pokazatelji Poziva:
Zajednički pokazatelj neposrednih rezultata OPKK
Jedinica mjere
Opis i izvor provjere
CO01-N Proizvodno ulaganje: Broj poduzeća koja primaju potporu
Poduzeće
Pokazatelj mjeri broj malih i srednjih poduzeća koja primaju potporu u bilo kojem obliku iz EFRR-a (bilo da potpora predstavlja državnu potporu ili ne).
Napomena : Korisnik ne izvještava o ovom pokazatelju u tijeku provedbe projekta već se isti bilježe automatski u sustavu eFondovi.
Izvor provjere/dokaz: Potpisani ugovor
CO02-N Proizvodno ulaganje: Broj poduzeća koja primaju bespovratna sredstva
Poduzeće
Pokazatelj mjeri b roj poduzeća koja primaju potporu u obliku direktne bespovratne financijske potpore uvjetovane završetkom projekta.
Napomena : Korisnik ne izvještava o ovom pokazatelju u tijeku provedbe projekta već se isti bilježe automatski u sustavu eFondovi.
Izvor provjere/dokaz: Odobrenje Završnog ZNS-a.
CO05 -N Proizvodno ulaganje: Broj novih poduzeća koja primaju potporu
Poduzeće
Pokazatelj mjeri b roj poduzeća koja su osnovana najviše 36 mjeseci prije dana predaje projektne prijave i koja primaju potporu.
Napomena : Pokazatelj se ne odnosi na postojeća poduzeća koja će se zatvoriti i ponovno otvoriti u istim ili srodnim sektorima, a također ne uključuje izmjene pravnih oblika poduzeća.
Korisnik ne unosi vrijednosti ovog pokazatelja u sustav eFondovi niti izvještava o ovom pokazatelju već ostvarenje istog unosi PT1/PT2 po potpisu Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava.
Izvor provjere/dokazi: Potpisani ugovor
CO27- N Istraživanja, inovacije: Privatna ulaganja koja odgovaraju javnoj potpori u projektima inovacije ili istraživanja i razvoja
EUR
Pokazatelj mjeri iznos privatnog ulaganja kao dodatak javnim sredstvima poduzećima u projektima inovacije ili istraživanja i razvoja.
Napomena : Za sve projektne prijedloge prijavitelj unosi polazišnu vrijednost 0, a kao ciljnu vrijednost prijavitelj unosi razliku između ukupne vrijednosti projekta i traženog iznosa bespovratne potpore, izraženu u EUR prema tečaju 1 EUR = 7,6 HRK
Polazišna vrijednost pokazatelja na razini ugovora jednaka je 0.
Ciljna vrijednost pokazatelja na razini ugovora bilježi se po potpisu ugovora.
Ostvarena vrijednost pokazatelja na razini ugovora bilježi se po odobrenju Završnog ZNS-a.
Dokazi ostvarenja vrijednosti pokazatelja: Potpisana izjava korisnika o ukupnoj vrijednosti privatnih ulaganja koja se prilaže uz Završni ZNS.
CO28- N Istraživanja, inovacije: Broj poduzeća koja primaju potporu kako bi uvela proizvode koji su novost na tržištu
Poduzeće
Pokazatelj mjeri dobiva li poduzeće potporu za proizvodnju i plasman proizvoda „novih na tržištu", na bilo kojem tržištu, a koji su nužno povezani sa provedenom inovacijom procesa ili organizacije poslovanja. Projekti čiji cilj nije inovativan proizvod/usluga su isključeni. Ako poduzeće razvije nekoliko proizvoda ili prima potporu za nekoliko projekata, ono se svejedno broji kao jedno poduzeće.
Napomena: Polazišna vrijednost pokazatelja na razini ugovora jednaka je 0. Ciljna vrijednost pokazatelja jednaka je ostvarenoj odnosno obje vrijednosti bilježe se po potpisu ugovora.
Dokazi ostvarenja vrijednosti pokazatelja: Potpisani ugovor
CO29- N Istraživanja, inovacije: Broj poduzeća koja primaju potporu kako bi uvela proizvode koji su novost u ponudi poduzeća
Poduzeće
Pokazatelj mjeri dobiva li poduzeće potporu za proizvodnju i plasman novih proizvoda za poduzeće, a koji su nužno povezani sa provedenom inovacijom procesa ili organizacije poslovanja. Projekti čiji cilj nije inovativan proizvod/usluga su isključeni. Ako poduzeće razvije nekoliko proizvoda ili prima potporu za nekoliko projekata, ono se svejedno broji kao jedno poduzeće.
Napomena : Polazišna vrijednost pokazatelja na razini ugovora jednaka je 0. Ciljna vrijednost pokazatelja jednaka je ostvarenoj odnosno obje vrijednosti bilježe se po potpisu ugovora.
Dokazi ostvarenja vrijednosti pokazatelja: Potpisani ugovor
Pokazatelj neposrednih rezultata specifičan za poziv
Jedinica mjere
Opis
Novi inovativan proizvod i/ili usluga ostvarena projektom
Broj
Pokazatelj mjeri broj proizvoda i/ili usluga nastalih u sklopu konzorcija kojima se doprinosi projektnim rezultatima. Ciljana vrijednost pokazatelja mora biti minimalno 1. Rok za postizanje pokazatelja je završetak provedbe.
Izvor provjere: Poslovni plan i popratna dokumentacija na zahtjev PT1/PT2.
Obrazloženje kratica:
n = godina predaje projektne prijave
m = godina završetka projekta
n – 1 = godina koja prethodi godini predaje projektne prijave
m + 2 = druga godina nakon godine završetka projekta
U slučaju da Korisnik ne ostvari planiranu razinu pokazatelja u prijavi projektnog prijedloga, PT1 ima pravo od Korisnika zatražiti izvršenje povrata dijela isplaćenih sredstava razmjerno neostvarenom udjelu pokazatelja sukladno Prilogu 7. Pravila o financijskim korekcijama .
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
6.6 Financijska alokacija, iznosi i intenziteti bespovratnih sredstava , obveze prijavitelja
Financijska alokacija, iznosi i intenziteti bespovratnih sredstava
Bespovratna sredstva dodjeljivat će se putem otvorenog postupka dodjele bespovratnih sredstava u modalitetu privremenog poziva, odnosno do iskorištenja raspoloživih sredstava predviđenih za ovaj Poziv.
Ukupan raspoloživ iznos bespovratnih sredstava za dodjelu u okviru ovog Poziva je 1 00.000.000,00 HRK bespovratnih sredstava za razdoblje 2014. – 2020., što se prikazuje u Državnom proračunu RH na izvoru 563 - Europski fond za regionalni razvoj (u daljnjem tekstu: EFRR) .
PT1 zadržava pravo ne dodijeliti sva raspoloživa sredstva u okviru ovog Poziva.
Ukupni najviši iznos bespovratnih sredstava koji se po ovom Pozivu može dodijeliti iznosi 38.000.000,00 HRK po projektnom prijedlogu, a najniži iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti po projektnom prijedlogu je 5.000.000,00 HRK.
Ukupan raspoloživi iznos bespovratnih sredstava
Minimalni iznos bespovratnih sredstava
Maksimalni iznos bespovratnih sredstava
100.000.000,00 HRK
5.000.000,00 HRK
38.000.000,00 HRK
Obveze prijavitelja vezane uz financiranje projekta
Prijavitelj se obvezuje iz vlastitih sredstava ili vanjskim financiranjem (svime što ne predstavlja sredstva iz bilo kojeg javnog izvora, uključujući i iz ESI fondova) osigurati:
sredstva za financiranje razlike između iznosa ukupnih prihvatljivih troškova projektnog prijedloga i iznosa bespovratnih sredstava iz EFRR-a dodijeljenih za financiranje prihvatljivih troškova u sklopu ovog Poziva;
sredstva za financiranje ukupnih neprihvatljivih troškova unutar projektnog prijedloga.
Napomena!
Kombinacija financijskih instrumenata iz ESI fondova i bespovratnih sredstava iz ESI fondova za isti investicijski projekt unutar jedne operacije nije dopuštena.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
7.7 Obveze koje se odnose na državne potpore / potpore male vrijednosti
Državne potpore na koje se odnosi Uredba 651/2014 i Uredbe 2017/1084
Potpora pružena kroz Program ne podliježe zahtjevima vezanim uz izvješćivanje iz članka 108(3) Ugovora o funkcioniranju Europske unije budući je potpora u skladu s Uredbom 651/2014 i Uredbom 2017/1084.
Sukladno članku 6. Uredbe 651/2014, koji se odnosi na učinak poticaja, aktivnosti koje se prijavljuju, a koje se odnose na državne potpore ne smiju započeti prije prijave projektnog prijedloga na Poziv za dodjelu bespovratnih sredstva. Početkom provedbe projekta smatra se zakonski obvezujuća obveza za naručivanje dobara ili usluga ili bilo koja druga obveza koja ulaganje čini neopozivim (npr. potpis ugovora, izdavanje narudžbenice, itd.).
Priprema dokumentacije projektnog prijedloga ne smatra se početkom provedbe projekta u smislu kako je gore navedeno. Troškovi pripreme dokumentacije projektnog prijedloga prihvatljivi su od datuma objave Poziva. Sredstva državnih potpora iz Programa dodjeljuju se na temelju članka 29. Potpore za inovacije procesa i organizacije poslovanja Uredbe 651/2014 i Uredbe 2017/1084. Intenzitet potpore za inovacije procesa i organizacije poslovanja ne može prelaziti 50% prihvatljivih troškova. Iznos potpore (maksimalni iznos potpore) iz stavka 1. po ovom Pozivu ne može preći prag od 38.000.000,00 HRK.
Potpore male vrijednosti na koje se odnosi de minimis Uredb a
Prihvatljive potpore dodijeljene u okviru ovog Poziva u skladu su s de minimis Uredbom.
Potpore male vrijednosti dodjeljivat će se MSP-ovima u obliku bespovratnih sredstava kao nadopune privatnom financiranju. Potpore male vrijednosti dodijeljene prema ovom Pozivu smatraju se transparentnim potporama, u smislu članka 4. de minimis Uredbe.
Potpore male vrijednosti iz ovog Poziva dodjeljivat će se jednom (jedinstvenom) poduzetniku, kako je definirano u članku 2. stavak 2. de minimis Uredbe.
Potpora male vrijednosti smatra se dodijeljenom u trenutku kada poduzetnik u skladu s odgovarajućim nacionalnim pravnim poretkom stekne zakonsko pravo na primanje potpore, neovisno o datumu isplate potpore male vrijednosti poduzetniku.
Ukupan iznos potpore male vrijednosti koja se po državi članici dodjeljuje jednom (jedinstvenom) poduzetniku ne smije prelaziti 200.000,00 EUR tijekom prethodne 2 (dvije) fiskalne godine i u tekućoj fiskalnoj godini, sukladno članku 2. stavak 2. de minimis Uredbe.
U slučaju spajanja i preuzimanja poduzetnika, a sukladno članku 3. stavku 8. de minimis Uredbe, pri utvrđivanju prelazi li se primjenjiva gornja granica bilo kojom novom potporom male vrijednosti dodijeljenom novom poduzetniku ili poduzetniku preuzimatelju, u obzir se uzimaju sve prethodne potpore male vrijednosti dodijeljene bilo kojem od poduzetnika uključenih u postupak spajanja. Potpore male vrijednosti koje su propisno dodijeljene prije spajanja ili preuzimanja i dalje su u skladu sa zakonom.
Ako se jedan poduzetnik podijeli na dva ili više zasebnih poduzetnika, sukladno članku 3. stavku 9. de minimis Uredbe, potpora male vrijednosti dodijeljena prije podjele dodjeljuje se poduzetniku koji je od nje ostvario korist, što je načelno poduzetnik koji je preuzeo djelatnosti za koje je korištena potpora male vrijednosti. Ako takva raspodjela nije moguća, potpora male vrijednosti razmjerno se dodjeljuje na temelju knjigovodstvene vrijednosti vlasničkog kapitala novih poduzetnika na datum stupanja na snagu podjele.
Ukupan iznos potpore male vrijednosti koja se po državi članici dodjeljuje jednom poduzetniku koji obavlja cestovni prijevoz tereta za najamninu ili naknadu ne smije premašiti 100.000,00 EUR tijekom prethodne 2 (dvije) fiskalne godine i u tekućoj fiskalnoj godini. Navedena potpora male vrijednosti ne smije se koristiti za kupovinu vozila za cestovni prijevoz tereta.
Gornje granice primjenjuju se bez obzira na oblik potpora male vrijednosti ili na cilj koji se namjerava postići te neovisno o tome financira li se potpora koju dodjeljuje država članica u cijelosti ili djelomično iz sredstava koja su podrijetlom iz EU ili državnog proračuna RH.
Ako bi se dodjelom novih potpora male vrijednosti mogla premašiti odgovarajuća gornja granica iz Programa de minimis , ni jednu od tih novih potpora nije moguće dodijeliti.
Maksimalan intenzitet potpore koja se može dodijeliti iznosi 75%.
Vrste i intenzitet potpore
A) Potpore za inovacije procesa i organizacije poslovanja (članak 29. Uredbe Komisije (EU) br. 651/2014):
1) Intenzitet potpore za inovacije procesa i organizacije poslovanja ne može prelaziti 50% prihvatljivih troškova .
2) Iznos potpore (maksimalni iznos potpore) iz stavka 1. po ovom Pozivu ne može preći prag od 38.000.000,00 HRK.
B) Potpore male vrijednosti (Program de minimis ):
1) Potpore male vrijednosti mogu se dodijeliti isključivo pod uvjetom da su izravno povezane s projektom za koji se dodjeljuje potpora za inovacije procesa i organizacije poslovanja.
2) Najviši iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti pojedinom poduzetniku iznosi 200.000,00 EUR preračunato u HRK prema srednjem tečaju HNB-a na dan dodjele potpore, uzimajući u obzir da su ograničenja vezana za pragove dodjele potpore male vrijednosti utvrđena u članku 3. Uredbe Komisije (EU) br. 1407/2013 poštovana.
3) Maksimalan intenzitet potpore koja se može dodijeliti iznosi 75% prihvatljivih troškova .
Prihvatljive kategorije troškova prijavitelja, po ovom Pozivu, za Potpore male vrijednosti (Program de minimis) kumulativno ne smiju premašivati gornju granicu za Potpore de minimis maksimalno može iznositi 1.400.000,00 HRK, poštujući ograničenja vezana za pragove dodjele potpore male vrijednosti utvrđena u članku 3. Uredbe Komisije (EU) br. 1407/2013.
Prihvatljive kategorije troškova prijavitelja/partnera za Potpore male vrijednosti (Program de minimis) kumulativno ne smiju premašivati gornju granicu za Potpore de minimis koja iznosi 200.000,00 eura.
Prihvatljivi troškovi navedenih vrsta potpora definirani su u točki 2.10 UzP-a.
Napomena:
Najniža vrijednost potpore, odnosno najniži iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti pojedinom projektu iznosi 5.000.000,00 HRK. Ukupni iznos državne potpore i potpore male vrijednosti A) + B) ne može prijeći prag od 38.000.000,00 HRK.
Potpore male vrijednosti iz točke B), odobravat će se samo onom poduzetniku kojemu je odobrena i potpora iz točke A) Potpore za inovacije procesa i organizacije poslovanja.
Napomena:
Stopa sufinanciranja određuje se na 7 (sedam) decimala . Traženi iznos potpore, izražen kroz stopu sufinanciranja, potrebno je prikazati u postotku ne većem od 50,0000000%, odnosno 75,0000000%.
Zbrajanje potpora
1) Pri određivanju poštuju li se pragovi prijave iz članka 4. i maksimalni intenziteti potpore iz poglavlja III. Uredbe Komisije (EU) br. 651/2014 i Uredbe 2017/1084, u obzir se uzima ukupni iznos državnih potpora za djelatnost, projekt ili poduzetnika kojima je dodijeljena potpora.
2) Ako se financiranje Unije kojim centralno upravljaju institucije, agencije, zajednička poduzeća ili druga tijela Unije koja nisu pod izravnom ili neizravnom kontrolom države članice kombinira s državnim potporama, za potrebe određivanja poštuju li se pragovi za prijavu i maksimalni intenziteti potpore ili maksimalni iznosi potpore, u obzir se uzimaju samo državne potpore, pod uvjetom da ukupan iznos javnog financiranja dodijeljen u odnosu na iste prihvatljive troškove ne premašuje najpovoljniju stopu financiranja utvrđenu u primjenjivim propisima zakonodavstva Unije.
3) Državna potpora dodijeljena temeljem ovog Programa čije je troškove moguće utvrditi, a koja se izuzima na temelju Uredbe Komisije (EU) br. 651/2014 i Uredbe 2017/1084 može se zbrajati:
a) s bilo kojom drugom državnom potporom, pod uvjetom da se dotične mjere odnose na različite prihvatljive troškove koje je moguće utvrditi;
b) s bilo kojom drugom državnom potporom koja se odnosi na iste prihvatljive troškove, bilo da se oni djelomično ili potpuno preklapaju, isključivo ako to zbrajanje ne dovodi do premašivanja najvišeg intenziteta potpore ili iznosa potpore koji je primjenjiv na tu potporu na temelju Uredbe Komisije (EU) br. 651/2014 i Uredbe 2017/1084.
4) Potpora čiji troškovi nisu prihvatljivi troškovi koje je moguće utvrditi, a koji se izuzimaju na temelju članka 22. Uredbe Komisije (EU) br. 651/2014 i Uredbe 2017/1084 može se zbrajati s bilo kojom drugom državnom potporom s prihvatljivim troškovima koje je moguće utvrditi. Potpore bez prihvatljivih troškova koje je moguće utvrditi mogu se zbrajati s bilo kojom drugom državnom potporom bez prihvatljivih troškova koje je moguće utvrditi do najvećeg odgovarajućeg ukupnog praga za financiranje utvrđenog u odnosu na posebne okolnosti svakog slučaja na temelju Uredbe Komisije (EU) br. 651/2014 i Uredbe 2017/1084 ili druge uredbe ili odluke o općem skupnom izuzeću koju je donijela Komisija.
5) U okviru Poziva nije dozvoljena kombinacija ESIF financijskih instrumenata i ESIF bespovratnih sredstava za isti investicijski projekt unutar jedne operacije izravno vezane uz istog korisnika bespovratnih sredstava odnosno krajnjeg primatelja financijskih instrumenata.
U skladu s člankom 37. stavkom 9. Uredbe (EU) br. 1303/2013 bespovratna sredstva ne smiju se koristiti za povrat sredstava potpore primljene iz financijskih instrumenata niti se financijski instrumenti smiju koristiti za predfinanciranje bespovratnih sredstava.
Pri zbrajanju potpora i određivanju intenziteta i iznosa potpora, u obzir će se uzimati svi javni izvori financiranja.
Potpore male vrijednosti koje se dodjeljuju u skladu s de minimis Uredbom mogu se kumulirati s potporama male vrijednosti, dodijeljenima u skladu s Uredbom Komisije (EU) br. 360/2012 od 25. travnja 2012. godine o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na de minimis potpore koje se dodjeljuju poduzetnicima koji pružaju usluge od općeg gospodarskog interesa (SL L 114, 26.4.2012., str. 8.) do gornjih granica utvrđenih u de minimis Uredbi.
Potpore male vrijednosti koje se dodjeljuju u skladu s de minimis Uredbom mogu se kumulirati s potporama male vrijednosti dodijeljenima u skladu s drugim uredbama o potporama male vrijednosti do odgovarajuće gornje granice utvrđene člankom 3. stavkom 2. de minimis Uredbe.
Potpore male vrijednosti ne mogu se zbrajati s državnim potporama u vezi s istim prihvatljivim troškovima ili s državnim potporama za istu mjeru rizičnog financiranja ako bi takva kumulacija prelazila primjenjivi najviši intenzitet ili iznos potpore koji je u konkretnim okolnostima svakog pojedinog slučaja utvrđen Uredbom (EU) br. 651/2014 o ocjenjivanju određenih kategorija potpora spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora odnosno odlukom Europske komisije.
Potpore male vrijednosti koje nisu dodijeljene za određene opravdane troškove ili se njima ne mogu pripisati mogu se kumulirati s drugim državnim potporama dodijeljenima u skladu s Uredbom (EU) br. 651/2014 o ocjenjivanju određenih kategorija potpora spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članak 107. i 108. Ugovora ili odlukom Europske komisije (članak 5. stavak 2. de minimis Uredbe).
Situacije za isključenje vezano uz državne potpore
U okviru ovog Poziva potpore se ne mogu dodijeliti:
1) Prijaviteljima/partnerima čija je djelatnosti usmjerena izvozu u treće zemlje ili države članice Europske unije, odnosno potpore koje su izravno povezane s izvezenim količinama, s uspostavom i funkcioniranjem distribucijske mreže ili s drugim tekućim troškovima povezanima s izvoznom djelatnošću; dokazuje se Izjavom prijavitelja (Obrazac 2) i Izjavom partnera (Obrazac 3) ;
2) Ukoliko se potpora uvjetuje uporabom domaće robe u odnosu na uvezenu robu; dokazuje se Izjavom prijavitelja (Obrazac 2) i Izjavom partnera (Obrazac 3) ;
3) Prijaviteljima/partnerima koji djeluju u sektoru prerade i stavljanja na tržište poljoprivrednih proizvoda, u sljedećim slučajevima:
a. ako se iznos potpora utvrđuje na temelju cijene ili količine tih proizvoda kupljenih od primarnih proizvođača ili stavljenih u promet od strane dotičnih poduzetnika ili
b. ako su potpore uvjetovane njihovim djelomičnim ili potpunim prenošenjem na primarne proizvođače;
dokazuje se Izjavom prijavitelja (Obrazac 2) i Izjavom partnera (Obrazac 3);
4) Prijaviteljima/partnerima koji djeluju u sektorima ribarstva i akvakulture kako je obuhvaćeno Uredbom (EU) br.1379/2013; dokazuje se Izjavom prijavitelja (Obrazac 2) i Izjavom partnera (Obrazac 3) ;
5) Prijaviteljima/partnerima koji djeluju u primarnoj proizvodnji poljoprivrednih proizvoda; dokazuje se Izjavom prijavitelja (Obrazac 2) i Izjavom partnera (Obrazac 3) ;
6) Za ulaganja u sektorima:
a) poslovanja nekretninama (NKD oznaka 68),
b) djelatnosti kockanja i klađenja (NKD oznaka 92),
c) financijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja (NKD oznake: 64, 65, 66),
d) povezanim s proizvodnjom, preradom i stavljanjem na tržište duhana i duhanskih proizvoda,
e) socijalne skrbi sa smještajem (NKD oznaka 87),
f) pravne i računovodstvene djelatnosti (NKD oznaka 69),
dokazuje se Izjavom prijavitelja (Obrazac 2), Izjavom partnera (Obrazac 3), ostalim dostupnim izvorima.
Ako prijavitelj/partner djeluje u sektorima navedenim od točke 1. do 6. a ima i druge djelatnosti koje su obuhvaćene područjem primjene Programa i ovih Uputa, može ostvariti pravo na potporu dodijeljenu u odnosu na prihvatljive sektore ili djelatnosti, uz uvjet da sektori ili aktivnosti isključeni iz djelokruga Programa i ovih Uputa ne ostvaruju korist od potpore dodijeljene u okviru ovog Poziva. U tom pogledu korisnik državne potpore dužan je osigurati razdvajanje prihvatljivih od neprihvatljivih sektora bilo podjelom aktivnosti bilo razdvajanjem troškova.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
8.8 Dvostruko financiranje
Prijavitelji ne smiju primiti sredstva iz drugih javnih izvora za troškove koji će im biti nadoknađeni u okviru prijavljenog i za financiranje odabranog projekta.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
2 PRAVILA POZIVA
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
1.1 Prihvatljivost prijavitelja
Kako bi ispunio uvjete prihvatljivosti, prijavitelj mora biti pravna ili fizička osoba koja je mikro, mali ili srednji poduzetnik sukladno definiciji malih i srednjih poduzeća na način utvrđen u Prilogu I. Definicija malih i srednjih poduzeća Uredbe 651/2014.
Prijavitelj/partner koji u trenutku podnošenja projektnog prijedloga nema registriran poslovni nastan u RH mora udovoljavati svim uvjetima prihvatljivosti Poziva te isto dokazuje dokumentima propisanim ovim Pozivom i jednakovrijednim dokumentima u skladu sa zakonodavstvom zemlje u kojoj ima registrirano sjedište. Također, prijavitelj koji u trenutku podnošenja projektnog prijedloga nema registriran poslovni nastan u RH isti treba registrirati najkasnije do trenutka plaćanja potpore odnosno prije podnošenja prvog Zahtjeva za plaćanjem ili Zahtjeva za plaćanjem predujma .
Prijavitelj mora dokazati da u trenutku prijave nije niti u jednoj situaciji isključenja, koje su definirane u točki 2.3 Uputa.
Prihvatljivost prijavitelja će se provjeravati sukladno relevantnim dokumentima navedenima u točki 3.1 Uputa.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
2.2 Prihvatljivost partnera i formiranje partnerstva
Prijavitelj mora prijaviti i provoditi projekt u partnerstvu.
Prihvatljivi partneri su mikro, mali, srednji poduzetnici. Pod kategorijom mikro, mali i srednji poduzetnik podrazumijeva se poduzetnik sukladno Prilogu I. Definicija malih i srednjih poduzeća Uredbe 651/2014. Partneri su:
poduzetnici koji doprinose svojim znanjem, resursima i istraživačkim kapacitetima u provedbi projekata sukladno predmetnom Pozivu. Partnerstvo je dozvoljeno isključivo sa svrhom formiranja konzorcija za potrebe ovog Poziva i dokazuje se Konzorcijskim ugovorom (prema Obrascu 6. - Popis minimalnog sadržaja Konzorcijskog ugovora ) prijavitelja (potencijalnog korisnika) i partnera.
oni koji, uz prijavitelja, doprinose svojim stručnim, financijskim, iskustvenim i administrativnim kapacitetima za provedbu, što dokazuju dokumentacijom priloženom uz Prijavni obrazac i koji nisu isključeni jednim od kriterija za isključenje prijavitelja, što dokazuju dokumentacijom navedenom pod točkom 3.1 ovih Uputa.
Osim toga, partner mora dokazati da u trenutku prijave nije niti u jednoj situaciji isključenja, koje su definirane u točki 2.3 Uputa.
Partneri sudjeluju u provedbi Projekta sukladno Konzorcijskom ugovoru u cilju suradnje na projektima koji su predmet ovog Poziva, koji prijavitelj sklapa s partnerom ili partnerima i dostavlja ga PT1/PT2 u okviru projektnog prijedloga ovog Poziva, a sa ciljem definiranja organizacije projekta i zajedničkih aktivnosti prijavitelja i partnera te detaljnije razrade prava i obaveza istih.
Svi pravni subjekti koji žele sudjelovati moraju sklopiti konzorcijski ugovor, kako bi se reguliralo sljedeće:
organizacija unutar konzorcija;
distribucija financijskih sredstava EU;
dodatna pravila koja se odnose na diseminaciju i korištenje znanstvenih otkrića, uključujući detalje o pravima intelektualnog vlasništva;
rješavanje spornih pitanja unutar konzorcija.
Partnerstvo se dokazuje Konzorcijskim ugovorom (prema Obrascu 6. - Popis minimalnog sadržaja Konzorcijskog ugovora ) prijavitelja (potencijalnog korisnika) i partnera.
Za potrebe ovog Poziva konzorcijem se smatra udruženje najmanje tri MSP-a koji je definirana Konzorcijskim sporazumom u kojem se definira nositelj konzorcija koji je ujedno i prijavitelj na Poziv te prava i obveze ostalih članova konzorcija.
Svi partneri moraju biti u mogućnosti dokazati svoj pravni status.
Napomene:
Neovisno o broju i ulozi partnera, prijavitelj/korisnik preuzima potpunu pravnu i financijsku odgovornost za upravljanje i provedbu Projekta.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
3.3