PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O NAKNADI ZA IMOVINU ODUZETU ZA VRIJEME JUGOSLAVENSKE KOMUNISTIČKE VLADAVINE
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o izmjenama Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine sadržana je u članku 2. stavku 4. podstavku 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10. - pročišćeni tekst i 5/14. - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Zakonom o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine („Narodne novine“, broj 92/96., 39/99., 42/99., 92/99., 43/00., 131/00., 27/01., 34/01., 65/01., 118/01., 80/02. i 81/02.; dalje u tekstu: Zakon o naknadi) uređuju se uvjeti i postupak naknade za imovinu koja je prijašnjim vlasnicima oduzeta od strane jugoslavenske komunističke vlasti, a koja je prenesena u općenarodnu imovinu, državno, društveno ili zadružno vlasništvo konfiskacijom, nacionalizacijom, agrarnom reformom i drugim propisima i načinima navedenim u Zakonu o naknadi.
Zakonom o naknadi propisano je da pravo na naknadu i visinu naknade prijašnjem vlasniku utvrđuje rješenjem služba nadležna za obavljanje imovinskopravnih poslova u uredima državne uprave u županijama.
Budući da Zakon o sustavu državne uprave („Narodne novine“, broj 66/19.; dalje u tekstu: ZSDU), kojim je uređen sustav državne uprave, ne uređuje ustrojavanje ureda državne uprave u županijama, donošenjem ovog Zakona provest će se usklađivanje sa ZSDU-om, na način da se poslovi državne uprave koji su u nadležnosti ureda državne uprave u županiji povjeravaju jedinicama područne (regionalne) samouprave.
III. OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu ovog Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu.
IV. PRIJEDLOG ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
U skladu s člankom 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora („Narodne novine“, broj 81/13., 113/16., 69/17 i 29/18.) predlaže se donošenje ovog Zakona po hitnom postupku. Osobito opravdan razlog za donošenje ovog Zakona po hitnom postupku je pravodobna provedba mjere Nacionalnog programa reformi 2019., u okviru reformskog prioriteta „Unaprjeđenje javne uprave“ koji uključuje mjeru „Decentralizacija i racionalizacija“ te s tim u vezi usklađivanje sa ZSDU-om.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O NAKNADI ZA IMOVINU ODUZETU ZA VRIJEME JUGOSLAVENSKE KOMUNISTIČKE VLADAVINE
Članak 1.
U Zakonu o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine („Narodne novine“, broj 92/96., 39/99., 42/99., 92/99., 43/00., 131/00., 27/01., 34/01., 65/01., 118/01., 80/02. i 81/02.) u članku 18. stavku 2. riječi: „uredima državne uprave u županijama“ zamjenjuju se riječima: „županijamaodnosno Gradu Zagrebu“, a riječi „ureda državne uprave“ brišu se.
Članak 2.
U članku 22. stavku 2. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Članak 3.
U članku 23. stavku 1. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Članak 4.
U članku 26. stavku 1. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
U stavku 2. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Članak 5.
U članku 28. stavku 1. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Članak 6.
U članku 45. stavku 4. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Članak 7.
U članku 48. stavku 5. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Članak 8.
U članku 56. stavku 2. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
U stavku 4. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Članak 9.
U članku 64. stavku 2. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Članak 10.
U članku 65. stavku 1. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Članak 11.
U članku 69. stavku 1. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Članak 12.
U članku 72. stavku 1. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Članak 13.
U članku 73. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Članak 14.
U članku 75. stavku 1. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
ZAVRŠNA ODREDBA
Članak 15.
Ovaj Zakon objavit će se u „Narodnim novinama“, a stupa na snagu 1. siječnja 2020.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
U odredbi ovog članaka riječi „uredima državne uprave u županijama“ zamjenjuju se riječima: „županijamaodnosno Gradu Zagrebu“, radi usklađivanja sa ZSDU-om, koji ne uređuje ustrojavanje ureda državne uprave u županijama, zbog čega se poslovi državne uprave koji su u nadležnosti ureda državne uprave u županiji povjeravaju jedinicama područne (regionalne) samouprave. Iz istog razloga su iza riječi „nadležna služba“ brisane riječi „ureda državne uprave“.
Uz članke 2. do 14.
U odredbama ovih članaka brišu se riječi „ureda državne uprave“ radi usklađivanja sadržaja članaka sa ZSDU-om.
Uz članak 15.
Ovom odredbom uređuje se stupanje na snagu Zakona.
TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU
Članak 18.
Pravni poslovi koje su prijašnji vlasnici sklopili protivno propisima kojima je bio zabranjen promet građevinskim zemljištem u društvenom vlasništvu smatraju se valjanim ukoliko nemaju drugih nedostataka koji ih čine ništavim ili pobojnim.
Osobi koja je na temelju stavka 1. ovoga članka stekla pravo korištenja na neizgrađenom građevinskom zemljištu pravo vlasništva priznat će na njezin zahtjev služba nadležna za obavljanje imovinskopravnih poslova u uredima državne uprave u županijama (u daljnjem tekstu: nadležna služba ureda državne uprave).
Osoba kojoj se na temelju odredaba ovoga članka priznaje pravo vlasništva na neizgrađenom građevinskom zemljištu dužna je platiti porez na promet nekretnina u roku od 15 dana od dana primitka rješenja, ako taj porez nije platila do stupanja na snagu ovoga Zakona.
Članak 22.
Stanovi oduzeti prijašnjem vlasniku na temelju propisa iz članka 2. te akata i načina propisanih člankom 3. ovoga Zakona na kojima postoji stanarsko pravo ne vraćaju se u vlasništvo, osim stanova oduzetih prijašnjem vlasniku na temelju propisa o konfiskaciji.
Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, prijašnjem vlasniku daje se u vlasništvo i posjed stan na kojem ne postoji stanarski odnos, što rješenjem utvrđuje nadležna služba ureda državne uprave.
Prijašnjem vlasniku pripada pravo na naknadu, a stanaru pravo na otkup stana.
Članak 23.
Pravo na naknadu i visinu naknade prijašnjem vlasniku utvrđuje rješenjem nadležna služba ureda državne uprave
Pravomoćno rješenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se prijašnjem vlasniku, stanaru, Fondu, davatelju stana na korištenje i Fondu u stambeno-komunalnom gospodarstvu.
Članak 26.
Ako stanar ne podnese zahtjev za sklapanje ugovora o prodaji stana u roku iz članka 24. stavka 1. ovoga Zakona, stan se protekom roka po sili zakona daje u vlasništvo prijašnjem vlasniku, što rješenjem na zahtjev prijašnjega vlasnika utvrđuje nadležna služba ureda državne uprave, a stanar i članovi njegovoga obiteljskoga domaćinstva nastavljaju koristiti stan.
Ako pravomoćnom odlukom suda tužbeni zahtjev stanara iz članka 25. ovoga Zakona bude odbijen, danom pravomoćnosti sudske odluke stan se po sili zakona daje u vlasništvo prijašnjem vlasniku, što rješenjem na zahtjev prijašnjega vlasnika utvrđuje nadležna služba ureda državne uprave, a stanar i članovi njegovoga domaćinstva nastavljaju koristiti stan.
Davanjem stana u vlasništvo prijašnjem vlasniku stanar stječe pravni položaj najmoprimca, sukladno odredbama posebnoga zakona.
Članak 28.
Nadležna služba ureda državne uprave pravo na naknadu prijašnjem vlasniku utvrđuje rješenjem na način da se građevinska vrijednost stana (etalonska vrijednost umanjena za vrijednost amortizacije) uveća za položajnu pogodnost stana na način propisan Zakonom o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo.
Iznos naknade utvrđen na način propisan stavkom 1. ovoga članka, Fond isplaćuje prijašnjem vlasniku u novcu te, po izboru prijašnjega vlasnika, u obveznicama Republike Hrvatske ili dionicama, odnosno udjelima Hrvatskoga fonda za privatizaciju.
U novcu se isplaćuje iznos od 25% od naknade utvrđene na način propisan stavkom 1. ovoga članka, u roku od šest mjeseci od dana pravomoćnosti rješenja kojim je prijašnjem vlasniku utvrđeno pravo na naknadu.
Preostali iznos naknade prijašnjem vlasniku isplaćuje Fond u obliku obveznica ili dionica odnosno udjela Hrvatskoga fonda za privatizaciju, na način propisan posebnim Zakonom.
Ako Fond ne isplati prijašnjem vlasniku naknadu za oduzeti stan, prijašnji vlasnik može radi ostvarenja svoga prava podnijeti tužbu nadležnom općinskom sudu.
Članak 45.
Poduzeća oduzeta prijašnjem vlasniku na temelju propisa iz članka 2. te akata i načina propisanih člankom 3. ovoga Zakona ne vraćaju se.
Pod poduzećem u smislu ovoga Zakona smatra se vrijednost oduzetih nekretnina uključujući i poslovni prostor.
Za poduzeća iz stavka 1. ovoga članka prijašnjem vlasniku, odnosno kada je prijašnji vlasnik pravna osoba, dioničarima ili imateljima udjela prijašnjega vlasnika pripada naknada.
Pravo na naknadu utvrđuje rješenjem nadležna služba ureda državne uprave.
Pravomoćno rješenje iz stavka 4. ovoga članka provodi Hrvatski fond za privatizaciju prijenosom dionica, odnosno udjela u društvima koja su provela pretvorbu sukladno zakonu o pretvorbi društvenih poduzeća.
Članak 48.
Prijašnjem vlasniku daju se u vlasništvo samo one pokretnine koje imaju kulturnu, umjetničku ili povijesnu vrijednost.
Pokretnine iz stavka 1. ovoga članka koje se smatraju kulturnom baštinom po propisima o zaštiti kulturne baštine, a koje su sastavni dio zbirki, muzeja, galerija i drugih sličnih ustanova, daju se prijašnjem vlasniku u vlasništvo, ali ne i u posjed, a ima pravo i na posebnu vrstu naknade koju će posebnom uredbom utvrditi Vlada Republike Hrvatske.
Ostale pokretnine iz stavka 1. ovoga članka daju se prijašnjem vlasniku u vlasništvo i posjed.
Za ostale pokretnine osim navedenih u stavku 1. ovoga članka prijašnji vlasnik nema pravo na vraćanje ili na naknadu.
Rješenje o davanju u vlasništvo, odnosno posjed donosi nadležna služba ureda državne uprave.
Članak 56.
Imovina koja se koristi za obavljanje djelatnosti tijela državne vlasti i jedinica lokalne samouprave i uprave daje se prijašnjem vlasniku samo ako se on obveže da će glede te imovine s Republikom Hrvatskom, odnosno jedinicom lokalne samouprave i uprave sklopiti ugovor o zakupu na rok koji u pravilu ne može biti kraći od 10 godina.
Obvezu iz stavka 1. ovoga članka utvrđuje rješenjem nadležna služba ureda državne uprave. Primjerak rješenja dostavlja se i Vladi Republike Hrvatske, odnosno jedinici lokalne samouprave i uprave.
Prijašnji vlasnik dužan je Vladi Republike Hrvatske, odnosno jedinici lokalne samouprave i uprave podnijeti ponudu za sklapanje ugovora o zakupu u roku od 90 dana od dana pravomoćnosti rješenja kojim mu je utvrđeno pravo vlasništva.
Ako prijašnji vlasnik ne podnese Vladi Republike Hrvatske, odnosno jedinici lokalne samouprave i uprave ponudu za sklapanje ugovora o zakupu iz stavka 3. ovoga članka, nadležna služba ureda državne uprave će po službenoj dužnosti donijeti rješenje kojim se na toj imovini uspostavlja vlasništvo Republike Hrvatske, odnosno jedinice lokalne samouprave i uprave, a prije doneseno rješenje stavlja izvan snage, te istodobno priznati i pravo na naknadu sukladno ovome Zakonu.
Ugovor o zakupu kojim se utvrđuju međusobna prava i obveze između vlasnika, kao zakupodavca i Republike Hrvatske, odnosno jedinice lokalne samouprave i uprave kao zakupnika sklapa se sukladno odredbama zakona kojima je propisan zakup imovine.
Članak 64.
Postupak se, ako ovim Zakonom nije drukčije propisano, provodi na zahtjev prijašnjega vlasnika.
Zahtjev se podnosi nadležnoj službi ureda državne uprave prema mjestu gdje se nalazi imovina koja je predmet naknade.
Članak 65.
Postupak se pokreće podnošenjem zahtjeva nadležnoj službi ureda državne uprave.
Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske koje ima položaj stranke u postupku.
Prijašnji vlasnik dužan je podnijeti zahtjev u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona, osim u slučaju iz članka 26. ovoga Zakona.
Zahtjev podnesen po proteku roka iz stavka 3. ovoga članka odbacit će se pa podnositelj gubi sva prava iz ovoga Zakona.
Članak 69.
Nakon provedenoga postupka u kojem se utvrđuju činjenice odlučne za odlučivanje o zahtjevu, nadležna služba ureda državne uprave donosi rješenje o naknadi za oduzetu imovinu.
Rješenje iz stavka 1. ovoga članka sadrži podatke o prijašnjem vlasniku odnosno njegovom zakonskom nasljedniku kojem se utvrđuje pravo na naknadu, podatke o imovini, o rokovima za provedbu odluke te o troškovima postupka.
Članak 72.
Nadležna služba ureda državne uprave nadležna za donošenje rješenja iz članka 69. ovoga Zakona, dužna je rješenje dostaviti svim zainteresiranim osobama te nadležnom zemljišnoknjižnom sudu u roku od 30 dana od dana pravomoćnosti rješenja.
Zemljišnoknjižni sud provodi promjene zemljišnoknjižnoga stanja po službenoj dužnosti.
Članak 73.
Ako među strankama u postupku za donošenje rješenja iz članka 69. ovoga Zakona, postoji spor glede činjenica od kojih zavisi neko njihovo pravo ili spor o tome postoji li neko pravo, nadležna služba ureda državne uprave može prekinuti postupak i uputiti stranke da pokrenu parnicu ili drugi postupak pred nadležnim tijelom.
Članak 75.
Stranke koje sudjeluju u postupku naknade za oduzetu imovinu prema odredbama ovoga Zakona mogu pred nadležnom službom ureda državne uprave, sudom ili javnim bilježnikom sklopiti nagodbu.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O NAKNADI ZA IMOVINU ODUZETU ZA VRIJEME JUGOSLAVENSKE KOMUNISTIČKE VLADAVINE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o izmjenama Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine sadržana je u članku 2. stavku 4. podstavku 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10. - pročišćeni tekst i 5/14. - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Zakonom o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine („Narodne novine“, broj 92/96., 39/99., 42/99., 92/99., 43/00., 131/00., 27/01., 34/01., 65/01., 118/01., 80/02. i 81/02.; dalje u tekstu: Zakon o naknadi) uređuju se uvjeti i postupak naknade za imovinu koja je prijašnjim vlasnicima oduzeta od strane jugoslavenske komunističke vlasti, a koja je prenesena u općenarodnu imovinu, državno, društveno ili zadružno vlasništvo konfiskacijom, nacionalizacijom, agrarnom reformom i drugim propisima i načinima navedenim u Zakonu o naknadi.
Zakonom o naknadi propisano je da pravo na naknadu i visinu naknade prijašnjem vlasniku utvrđuje rješenjem služba nadležna za obavljanje imovinskopravnih poslova u uredima državne uprave u županijama.
Budući da Zakon o sustavu državne uprave („Narodne novine“, broj 66/19.; dalje u tekstu: ZSDU), kojim je uređen sustav državne uprave, ne uređuje ustrojavanje ureda državne uprave u županijama, donošenjem ovog Zakona provest će se usklađivanje sa ZSDU-om, na način da se poslovi državne uprave koji su u nadležnosti ureda državne uprave u županiji povjeravaju jedinicama područne (regionalne) samouprave.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
III. OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu ovog Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
IV. PRIJEDLOG ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
U skladu s člankom 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora („Narodne novine“, broj 81/13., 113/16., 69/17 i 29/18.) predlaže se donošenje ovog Zakona po hitnom postupku. Osobito opravdan razlog za donošenje ovog Zakona po hitnom postupku je pravodobna provedba mjere Nacionalnog programa reformi 2019., u okviru reformskog prioriteta „Unaprjeđenje javne uprave“ koji uključuje mjeru „Decentralizacija i racionalizacija“ te s tim u vezi usklađivanje sa ZSDU-om.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O NAKNADI ZA IMOVINU ODUZETU ZA VRIJEME JUGOSLAVENSKE KOMUNISTIČKE VLADAVINE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 1.
U Zakonu o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine („Narodne novine“, broj 92/96., 39/99., 42/99., 92/99., 43/00., 131/00., 27/01., 34/01., 65/01., 118/01., 80/02. i 81/02.) u članku 18. stavku 2. riječi: „uredima državne uprave u županijama“ zamjenjuju se riječima: „županijama odnosno Gradu Zagrebu“, a riječi „ureda državne uprave“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 2.
U članku 22. stavku 2. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 3.
U članku 23. stavku 1. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 4.
U članku 26. stavku 1. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
U stavku 2. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 5.
U članku 28. stavku 1. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 6.
U članku 45. stavku 4. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 7.
U članku 48. stavku 5. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 8.
U članku 56. stavku 2. riječi : „ureda državne uprave“ brišu se.
U stavku 4. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 9.
U članku 64. stavku 2. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 10.
U članku 65. stavku 1. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 11.
U članku 69. stavku 1. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 12.
U članku 72. stavku 1. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 13.
U članku 73. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 14.
U članku 75. stavku 1. riječi: „ureda državne uprave“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
ZAVRŠNA ODREDBA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 15.
Ovaj Zakon objavit će se u „Narodnim novinama“, a stupa na snagu 1. siječnja 2020.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
OBRAZLOŽENJE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Uz članak 1.
U odredbi ovog članaka riječi „uredima državne uprave u županijama“ zamjenjuju se riječima: „županijama odnosno Gradu Zagrebu“, radi usklađivanja sa ZSDU-om, koji ne uređuje ustrojavanje ureda državne uprave u županijama, zbog čega se poslovi državne uprave koji su u nadležnosti ureda državne uprave u županiji povjeravaju jedinicama područne (regionalne) samouprave. Iz istog razloga su iza riječi „nadležna služba“ brisane riječi „ureda državne uprave“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Uz članke 2. do 14.
U odredbama ovih članaka brišu se riječi „ureda državne uprave“ radi usklađivanja sadržaja članaka sa ZSDU-om.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Uz članak 15.
Ovom odredbom uređuje se stupanje na snagu Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 18.
Pravni poslovi koje su prijašnji vlasnici sklopili protivno propisima kojima je bio zabranjen promet građevinskim zemljištem u društvenom vlasništvu smatraju se valjanim ukoliko nemaju drugih nedostataka koji ih čine ništavim ili pobojnim.
Osobi koja je na temelju stavka 1. ovoga članka stekla pravo korištenja na neizgrađenom građevinskom zemljištu pravo vlasništva priznat će na njezin zahtjev služba nadležna za obavljanje imovinskopravnih poslova u uredima državne uprave u županijama (u daljnjem tekstu: nadležna služba ureda državne uprave).
Osoba kojoj se na temelju odredaba ovoga članka priznaje pravo vlasništva na neizgrađenom građevinskom zemljištu dužna je platiti porez na promet nekretnina u roku od 15 dana od dana primitka rješenja, ako taj porez nije platila do stupanja na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 22.
Stanovi oduzeti prijašnjem vlasniku na temelju propisa iz članka 2. te akata i načina propisanih člankom 3. ovoga Zakona na kojima postoji stanarsko pravo ne vraćaju se u vlasništvo, osim stanova oduzetih prijašnjem vlasniku na temelju propisa o konfiskaciji.
Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, prijašnjem vlasniku daje se u vlasništvo i posjed stan na kojem ne postoji stanarski odnos, što rješenjem utvrđuje nadležna služba ureda državne uprave.
Prijašnjem vlasniku pripada pravo na naknadu, a stanaru pravo na otkup stana.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 23.
Pravo na naknadu i visinu naknade prijašnjem vlasniku utvrđuje rješenjem nadležna služba ureda državne uprave
Pravomoćno rješenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se prijašnjem vlasniku, stanaru, Fondu, davatelju stana na korištenje i Fondu u stambeno-komunalnom gospodarstvu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 26.
Ako stanar ne podnese zahtjev za sklapanje ugovora o prodaji stana u roku iz članka 24. stavka 1. ovoga Zakona, stan se protekom roka po sili zakona daje u vlasništvo prijašnjem vlasniku, što rješenjem na zahtjev prijašnjega vlasnika utvrđuje nadležna služba ureda državne uprave, a stanar i članovi njegovoga obiteljskoga domaćinstva nastavljaju koristiti stan.
Ako pravomoćnom odlukom suda tužbeni zahtjev stanara iz članka 25. ovoga Zakona bude odbijen, danom pravomoćnosti sudske odluke stan se po sili zakona daje u vlasništvo prijašnjem vlasniku, što rješenjem na zahtjev prijašnjega vlasnika utvrđuje nadležna služba ureda državne uprave, a stanar i članovi njegovoga domaćinstva nastavljaju koristiti stan.
Davanjem stana u vlasništvo prijašnjem vlasniku stanar stječe pravni položaj najmoprimca, sukladno odredbama posebnoga zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 28.
Nadležna služba ureda državne uprave pravo na naknadu prijašnjem vlasniku utvrđuje rješenjem na način da se građevinska vrijednost stana (etalonska vrijednost umanjena za vrijednost amortizacije) uveća za položajnu pogodnost stana na način propisan Zakonom o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo.
Iznos naknade utvrđen na način propisan stavkom 1. ovoga članka, Fond isplaćuje prijašnjem vlasniku u novcu te, po izboru prijašnjega vlasnika, u obveznicama Republike Hrvatske ili dionicama, odnosno udjelima Hrvatskoga fonda za privatizaciju.
U novcu se isplaćuje iznos od 25% od naknade utvrđene na način propisan stavkom 1. ovoga članka, u roku od šest mjeseci od dana pravomoćnosti rješenja kojim je prijašnjem vlasniku utvrđeno pravo na naknadu.
Preostali iznos naknade prijašnjem vlasniku isplaćuje Fond u obliku obveznica ili dionica odnosno udjela Hrvatskoga fonda za privatizaciju, na način propisan posebnim Zakonom.
Ako Fond ne isplati prijašnjem vlasniku naknadu za oduzeti stan, prijašnji vlasnik može radi ostvarenja svoga prava podnijeti tužbu nadležnom općinskom sudu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 45.
Poduzeća oduzeta prijašnjem vlasniku na temelju propisa iz članka 2. te akata i načina propisanih člankom 3. ovoga Zakona ne vraćaju se.
Pod poduzećem u smislu ovoga Zakona smatra se vrijednost oduzetih nekretnina uključujući i poslovni prostor.
Za poduzeća iz stavka 1. ovoga članka prijašnjem vlasniku, odnosno kada je prijašnji vlasnik pravna osoba, dioničarima ili imateljima udjela prijašnjega vlasnika pripada naknada.
Pravo na naknadu utvrđuje rješenjem nadležna služba ureda državne uprave.
Pravomoćno rješenje iz stavka 4. ovoga članka provodi Hrvatski fond za privatizaciju prijenosom dionica, odnosno udjela u društvima koja su provela pretvorbu sukladno zakonu o pretvorbi društvenih poduzeća.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 48.
Prijašnjem vlasniku daju se u vlasništvo samo one pokretnine koje imaju kulturnu, umjetničku ili povijesnu vrijednost.
Pokretnine iz stavka 1. ovoga članka koje se smatraju kulturnom baštinom po propisima o zaštiti kulturne baštine, a koje su sastavni dio zbirki, muzeja, galerija i drugih sličnih ustanova, daju se prijašnjem vlasniku u vlasništvo, ali ne i u posjed, a ima pravo i na posebnu vrstu naknade koju će posebnom uredbom utvrditi Vlada Republike Hrvatske.
Ostale pokretnine iz stavka 1. ovoga članka daju se prijašnjem vlasniku u vlasništvo i posjed.
Za ostale pokretnine osim navedenih u stavku 1. ovoga članka prijašnji vlasnik nema pravo na vraćanje ili na naknadu.
Rješenje o davanju u vlasništvo, odnosno posjed donosi nadležna služba ureda državne uprave.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 56.
Imovina koja se koristi za obavljanje djelatnosti tijela državne vlasti i jedinica lokalne samouprave i uprave daje se prijašnjem vlasniku samo ako se on obveže da će glede te imovine s Republikom Hrvatskom, odnosno jedinicom lokalne samouprave i uprave sklopiti ugovor o zakupu na rok koji u pravilu ne može biti kraći od 10 godina.
Obvezu iz stavka 1. ovoga članka utvrđuje rješenjem nadležna služba ureda državne uprave. Primjerak rješenja dostavlja se i Vladi Republike Hrvatske, odnosno jedinici lokalne samouprave i uprave.
Prijašnji vlasnik dužan je Vladi Republike Hrvatske, odnosno jedinici lokalne samouprave i uprave podnijeti ponudu za sklapanje ugovora o zakupu u roku od 90 dana od dana pravomoćnosti rješenja kojim mu je utvrđeno pravo vlasništva.
Ako prijašnji vlasnik ne podnese Vladi Republike Hrvatske, odnosno jedinici lokalne samouprave i uprave ponudu za sklapanje ugovora o zakupu iz stavka 3. ovoga članka, nadležna služba ureda državne uprave će po službenoj dužnosti donijeti rješenje kojim se na toj imovini uspostavlja vlasništvo Republike Hrvatske, odnosno jedinice lokalne samouprave i uprave, a prije doneseno rješenje stavlja izvan snage, te istodobno priznati i pravo na naknadu sukladno ovome Zakonu.
Ugovor o zakupu kojim se utvrđuju međusobna prava i obveze između vlasnika, kao zakupodavca i Republike Hrvatske, odnosno jedinice lokalne samouprave i uprave kao zakupnika sklapa se sukladno odredbama zakona kojima je propisan zakup imovine.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 64.
Postupak se, ako ovim Zakonom nije drukčije propisano, provodi na zahtjev prijašnjega vlasnika.
Zahtjev se podnosi nadležnoj službi ureda državne uprave prema mjestu gdje se nalazi imovina koja je predmet naknade.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 65.
Postupak se pokreće podnošenjem zahtjeva nadležnoj službi ureda državne uprave.
Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske koje ima položaj stranke u postupku.
Prijašnji vlasnik dužan je podnijeti zahtjev u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona, osim u slučaju iz članka 26. ovoga Zakona.
Zahtjev podnesen po proteku roka iz stavka 3. ovoga članka odbacit će se pa podnositelj gubi sva prava iz ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 69.
Nakon provedenoga postupka u kojem se utvrđuju činjenice odlučne za odlučivanje o zahtjevu, nadležna služba ureda državne uprave donosi rješenje o naknadi za oduzetu imovinu.
Rješenje iz stavka 1. ovoga članka sadrži podatke o prijašnjem vlasniku odnosno njegovom zakonskom nasljedniku kojem se utvrđuje pravo na naknadu, podatke o imovini, o rokovima za provedbu odluke te o troškovima postupka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 72.
Nadležna služba ureda državne uprave nadležna za donošenje rješenja iz članka 69. ovoga Zakona, dužna je rješenje dostaviti svim zainteresiranim osobama te nadležnom zemljišnoknjižnom sudu u roku od 30 dana od dana pravomoćnosti rješenja.
Zemljišnoknjižni sud provodi promjene zemljišnoknjižnoga stanja po službenoj dužnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 73.
Ako među strankama u postupku za donošenje rješenja iz članka 69. ovoga Zakona, postoji spor glede činjenica od kojih zavisi neko njihovo pravo ili spor o tome postoji li neko pravo, nadležna služba ureda državne uprave može prekinuti postupak i uputiti stranke da pokrenu parnicu ili drugi postupak pred nadležnim tijelom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 75.
Stranke koje sudjeluju u postupku naknade za oduzetu imovinu prema odredbama ovoga Zakona mogu pred nadležnom službom ureda državne uprave, sudom ili javnim bilježnikom sklopiti nagodbu.
Nagodba ima snagu ovršne isprave.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa