Na temelju članka 12. stavka 3. Zakona o tržištu električne energije ("Narodne novine", br. 22/13, 102/15 i 68/18) ministar zaštite okoliša i energetike donosi
PRAVILNIK O KRITERIJIMA ZA IZDAVANJE ENERGETSKOG ODOBRENJA ZA PROIZVODNA POSTROJENJA
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom se utvrđuju uvjeti i kriteriji za izdavanje energetskog odobrenja za mala decentralizirana i/ili distribuirana proizvodna postrojenja, kao i za izdavanje energetskog odobrenja za izgradnju proizvodnih postrojenja električne energije i/ili toplinske energije (u daljnjem tekstu: proizvodna postrojenja).
(2) Odredbe ovoga Pravilnika koje se odnose na izgradnju novog proizvodnog postrojenja na odgovarajući način primjenjuju se na rekonstrukciju i revitalizaciju postojećih proizvodnih postrojenja, ako posebnim zakonom nije drugačije propisano.
(3) Na postupke propisane ovim Pravilnikom primjenjuju se odredbe zakona kojim se uređuje opći upravni postupak.
Članak 2.
(1) Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju značenja utvrđena zakonom kojim se uređuju obnovljivi izvori energije i visokoučinkovita kogeneracija, te ostalim zakonima kojima se uređuje energetski sektor, zakonima kojim se uređuje prostorno planiranje i gradnja, te propisima donesenima na temelju tih zakona.
(2) Pojedini pojmovi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeća značenja:
1. rekonstrukcija - rekonstrukcija građevine prema propisu kojim se uređuje gradnja, a kada se izdaje građevinska dozvola,
2. revitalizacija - izvedba građevinskih i drugih radova na postojećoj građevini, pri čemu se ne utječe na ispunjavanje temeljnih zahtjeva za tu građevinu ili kojima se ne mijenja usklađenost te građevine s lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađena.
Članak 3.
(1) Energetsko odobrenje za izgradnju proizvodnog postrojenja izdaje Ministarstvo na zahtjev fizičke ili pravne osobe (u daljnjem tekstu: podnositelj zahtjeva).
(2) Ukoliko proizvodno postrojenje koristi obnovljive izvore energije ili visokoučinkovitu kogeneraciju, postrojenje može steći status povlaštenog proizvođača električne energije sukladno propisu kojim se uređuju pitanja statusa povlaštenog proizvođača električne energije.
(3) Za proizvodna postrojenja koja se prema propisima koji uređuju gradnju smatraju jednostavnim građevinama, nije potrebno ishoditi energetsko odobrenje.
II. KRITERIJI ZA IZDAVANJE ENERGETSKOG ODOBRENJA
Članak 4.
(1) Kriteriji za postupak izdavanja energetskog odobrenja za građenje proizvodnih postrojenja su javni, a temelje se na načelima objektivnosti, transparentnosti i nepristranosti u cilju osiguranja:
1. sigurnosti elektroenergetskog sustava, postrojenja i prateće opreme,
2. zaštite javnog zdravlja i javne sigurnosti,
3. zaštite okoliša i osiguranja trajne kontrole utjecaja na okoliš,
4. odgovarajućeg korištenja državnog zemljišta i lokacije u skladu s podacima u prostornom planu,
5. odgovarajuće uporabe javne površine,
6. energetske učinkovitosti prema načelu „energetska učinkovitost prvo“,
7. određene vrste primarne energije i /ili goriva,
8. usklađenosti s mjerama koje se poduzimaju glede obveza javne usluge i zaštite krajnjih kupaca,
9. doprinosa proizvodnog kapaciteta u relativnom smanjenju emisija.
(2) Na istoj lokaciji se može izdati energetsko odobrenje za korištenje obnovljivih izvora energije za dva ili više proizvodnih postrojenja, ukoliko postoje mogućnosti u okviru prostornih i tehno-ekonomskih kriterija i ako postoji suglasnost iz članaka 9. i 10. ovoga Pravilnika.
Obveze podnositelja zahtjeva
Članak 5.
Podnositelj zahtjeva za energetsko odobrenje treba biti sposoban tehnički, gospodarski i financijski realizirati izgradnju proizvodnog postrojenja i u planiranom roku za koje je izdano energetsko odobrenje.
III. IZDAVANJE ENERGETSKOG ODOBRENJA
Članak 6.
(1) Postupak izdavanja energetskog odobrenja prethodi postupku izdavanja akta na temelju kojeg se može pristupiti građenju.
(2) Ukoliko je za izgradnju proizvodnog postrojenja prema posebnom propisu propisano ishođenje lokacijske dozvole, energetsko odobrenje izdaje se nakon donošenja lokacijske dozvole.
(3) Ukoliko je lokacijskom dozvolom definirana etapna i fazna izgradnja proizvodnog postrojenja, istu je potrebno konstatirati energetskim odobrenjem.
(4) Energetsko odobrenje nema pravnih učinaka na vlasništvo i druga stvarna prava na prostoru (nekretnini) koji je odobren i ne predstavlja pravnu osnovu za ulazak u posjed nekretnine.
Zahtjev za izdavanje energetskog odobrenja
Članak 7.
(1) Zahtjev za izdavanje energetskog odobrenja podnosi se na propisanom obrascu zahtjeva iz Priloga I. ovoga Pravilnika, a minimalno mora sadržavati:
-naziv projekta
-podatke o podnositelju zahtjeva i odgovornoj osobi podnositelja zahtjeva
-podatke o lokaciji na kojoj se planira izgradnja postrojenja
-osnovne podatke o proizvodnom postrojenju (instalirana snaga [MW], priključna snaga [MW], nazivni napon na mjestu priključenja [kV], grupa postrojenja, godišnju planiranu proizvodnju električne i/ili toplinske energije)
-planirani datum izgradnje, odnosno ishođenja uporabne dozvole
-osnovne financijske podatke o investiciji
-planirani radni vijek proizvodnog postrojenja
- informacije o fazama i/ili etapama gradnje te informacije o proizvodnim jedinicama koje čine proizvodno postrojenje
- podatke o specifičnom planiranom smanjenu emisija stakleničkih plinova i specifičnim uštedama primarne energije.
(2) Zahtjevu za izdavanje energetskog odobrenja podnositelj zahtjeva dužan je priložiti:
1.potvrdu o prebivalištu u Republici Hrvatskoj, ako je podnositelj zahtjeva fizička osoba
2.potvrdu Porezne uprave da podnositelj zahtjeva nema duga po osnovi javnih davanja o kojima službenu evidenciju vodi Porezna uprava, ne stariju od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva
3. uvjerenje o nekažnjavanju, ne starije od 6 mjeseci od dana podnošenja zahtjeva za izdavanje energetskog odobrenja
4.ugovor o priključenju na elektroenergetsku mrežu i/ili elektroenergetsku suglasnost ili drugi odgovarajući akt sukladno propisima koji uređuju priključenje na elektroenergetsku mrežu
5.lokacijsku dozvolu, ako je izdana za proizvodno postrojenje, u elektroničkom obliku
6.grafički prilog na topografskoj karti u mjerilu 1:25.000 u kojem je podnositelj zahtjeva utvrdio minimalan potreban neprekinuti prostor razvoja projekta i/ili poziciju na kojoj planira izgraditi proizvodno postrojenje određenu koordinatama vršnih točaka izraženih u službenom referentnom projekcijskom koordinatnom sustavu Republike Hrvatske (HTRS96/TM projekcija), u elektroničkom obliku
-za sunčane elektrane, hidroelektrane, geotermalne elektrane, mora biti utvrđen prostor razvoja projekta te vršne točke prostora razvoja projekta
-pozicija postrojenja hidroelektrane mora biti utvrđena s jednom vršnom točkom
-za vjetroelektrane mora biti utvrđen prostor razvoja projekta te vršne točke prostora razvoja projekta koji sadrži planirani raspored vjetroagregata, te po potrebi poziciju mjernog stupa i trafostanice
-za elektrane na biomasu, elektrane na bioplin, elektrane na tekuća biogoriva, elektrane na ostale obnovljive izvore energije, kogeneracijska postrojenja koja koriste otpad i druga obnovljiva goriva, te hibridna proizvodna postrojenja, mora biti utvrđena pozicija postrojenja s jednom vršnom točkom
7.upravnu pristojbu u propisanom iznosu.
(3) Za postrojenja hidroelektrana uz priloge iz stavka 2. ovoga članka podnositelj zahtjeva prilaže i ugovor o koncesiji za korištenje vodne snage radi proizvodnje električne energije, sukladno propisima u području vodnog gospodarstva i koncesija.
(4) Za postrojenja geotermalne elektrane uz priloge iz stavka 2. ovoga članka, podnositelj zahtjeva prilaže i ugovor o eksploataciji geotermalnih voda, sukladno propisima u području istraživanja i eksploatacije geotermalnih voda iz kojih se može koristiti akumulirana toplina u energetske svrhe.
(5) Za postrojenja za koje je zakonom kojim se uređuje tržište toplinske energije propisana obveza provođenja analize koristi i troškova, uz priloge iz stavka 2. ovoga članka podnositelj zahtjeva prilaže i analizu koristi i troškova izrađenu sukladno kriterijima utvrđenima zakonom kojim se uređuje tržište toplinske energije i propisima donesenim na temelju toga zakona, s podacima prostornog uređenja, te elaborata optimalnog tehničkog rješenja priključenja na mrežu.
(6) U slučaju promjene podataka iz stavka 1. ovoga članka ili priloga dostavljenih u skladu sa stavkom 2. ovoga članka, podnositelj zahtjeva je dužan Ministarstvu prijaviti promjenu podataka, odnosno dostaviti izmijenjeni prilog u roku od 30 dana od dana promjene.
(7) U svrhu utvrđivanja osnovanosti zahtjeva za izdavanje energetskog odobrenja, Ministarstvo može tražiti i dostavu drugih dokaza.
Zahtjev za izdavanje energetskog odobrenja za postrojenje za koje je stečen status povlaštenog proizvođača električne energije
Članak 8.
(1) U slučaju kada je za proizvodno postrojenje i/ili proizvodnu jedinicu izdano rješenje o stjecanju statusa povlaštenog proizvođača, uz zahtjev za izdavanje energetskog odobrenja za rekonstrukciju ili revitalizaciju, podnositelj zahtjeva dužan je priložiti i prethodnu suglasnost Agencije na planirane promjene za predmetno proizvodno postrojenje odnosno proizvodnu jedinicu.
(2) U slučaju kada je za stečen status povlaštenog proizvođača za proizvodno postrojenje koje se smatra jednostavnom građevinom sukladno propisima o gradnji i za postrojenje se dobiva državna potpora na temelju ugovora sklopljenog s operatorom tržišta električne energije, uz zahtjev za izdavanje energetskog odobrenja za rekonstrukciju ili revitalizaciju, podnositelj zahtjeva dužan je priložiti i mišljenje operatora tržišta električne energije.
(3) U slučaju da se za proizvodno postrojenje ostvarila državna potpora, Ministarstvo može tražiti prilikom izdavanja energetskog odobrenja za rekonstrukciju ili revitalizaciju mišljenje tijela koje je dodijelilo potporu.
Članak 9.
(1) Za postrojenja vjetroelektrana minimalna zračna udaljenost najbližeg vjetroagregata za vjetroelektranu mora biti 2000 m od najbližeg vjetroagregata druge planirane i/ili izgrađene vjetroelektrane, osim ako to nije drugim aktima usklađeno.
(2) Minimalna udaljenost najbližeg vjetroagregata planirane vjetroelektrane iz stavka 1. ovoga članka ne primjenjuje se ukoliko se zahtjevu priloži i suglasnost nositelja projekta ili vlasnika proizvodnog postrojenja, koji je već ranije ishodio energetsko odobrenje i/ili izgradio proizvodno postrojenje, na čiji se vjetroagregat odnosi propisani uvjet.
(3) Za postrojenja vjetroelektrana zatraženi prostor mora ispunjavati sljedeće uvjete:
-sigurnosna udaljenost mjernog stupa od elektroenergetskog voda mora biti minimalno 50 m,
-prostor razvoja projekta može biti pridijeljen samo jednom neprekinutom prostoru razvoja projekta, ali se može preklapati s već ranije odobrenim prostorom izgrađenog proizvodnog postrojenja uz suglasnost vlasnika proizvodnog postrojenja ili uz suglasnost nositelja projekta koji je ranije ishodio energetsko odobrenje,
-prostor razvoja projekta obuhvaća minimalno potreban prostor za planiranje vjetroelektrane, odnosno prostornu cjelinu prikladnu za gradnju vjetroelektrana prema uvjetima utvrđenim u tablici koja je u Prilogu II. ovoga Pravilnika.
Članak 10.
(1) U postupku odlučivanja o zahtjevu za izdavanje energetskog odobrenja za postrojenja obnovljivih izvora i visokoučinkovite kogeneracije Ministarstvo provjerava u Registru OIEKPP zahvaća li traženi prostor razvoja projekta već odobreni prostor nekog drugog projekta i/ili proizvodnog postrojenja.
(2) U slučaju da zatraženi prostor razvoja projekta zahvaća već odobreni prostor razvoja projekta drugog nositelja projekta i/ili izgrađenog postrojenja taj se prostor može odobriti ukoliko postoje mogućnosti u okviru prostornih i tehno-ekonomskih kriterija te uz suglasnost nositelja projekta i/ili povlaštenog proizvođača.
Sadržaj energetskog odobrenja
Članak 11.
(1) Energetsko odobrenje minimalno sadrži: podatke o nositelju projekta, podatke o lokaciji projekta, podatke o grupi postrojenja, primarnom izvoru, osnovnom tehnološkom rješenju proizvodnog postrojenja odnosno proizvodnim jedinicama, podatke o instaliranoj i priključnoj snazi postrojenja [MW], podatke o nazivnom naponu na mjestu priključka [kV], vršne točke prostora razvoja projekta i/ili poziciju postrojenja u HTRS96/TM projekciji, rok važenja energetskog odobrenja, registarski broj za postrojenja za koja je propisan upis u Registar OIEKPP.
(2) U slučaju gradnje proizvodnog postrojenja u fazama i/ili etapama, te dogradnje proizvodnog postrojenja novom proizvodnom jedinicom, energetsko odobrenje sadržava i informacije o proizvodnim jedinicama koje čine proizvodno postrojenje.
IV. ROKOVI VAŽENJA ENERGETSKOG ODOBRENJA
Članak 12.
(1) Nositeljem projekta smatra se podnositelj zahtjeva kojem je izdano energetsko odobrenje i čije je postrojenje, ukoliko koristi obnovljive izvore energije i visokoučinkovitu kogeneraciju, upisano u Registar OIEKPP.
(2) Nositelj projekta mora u roku od 2 godine od dana izvršnosti energetskog odobrenja dostaviti Ministarstvu građevinsku dozvolu ili drugi akt temeljem kojeg se može graditi sukladno propisima o gradnji.
(3) Energetsko odobrenje će se ukinuti ako prestane važiti građevinska dozvola, koncesija ili drugi akt temeljem kojeg se može graditi ili ako nositelj projekta nije ispunio druge obveze iz rješenja ili ih nije ispunio u roku.
(4)Iznimno od stavka 3. ovoga članka, u slučaju prestanka važenja građevinske dozvole ili drugog akta odgovarajućeg akta koje je izdano za rekonstrukciju proizvodnog postrojenja ili proizvodne jedinice, Ministarstvo donosi rješenje kojim će uskladiti energetsko odobrenje stvarnoj situaciji.
(5) Ako se za građenje proizvodnog postrojenja za koje je izdano jedno energetsko odobrenje izdaje više građevinskih dozvola, rok iz stavka 2. ovoga članka prestaje teći izdavanjem prve građevinske dozvole.
Izmjene i dopune energetskog odobrenja tijekom gradnje
Članak 13.
(1) U slučaju da se tijekom gradnje, pojavi potreba izmjene lokacijske dozvole i/ili građevinske dozvole, glavnog projekta ili druge dokumentacije kojima se mijenja usklađenost planiranog proizvodnog postrojenja ili proizvodne jedinice s podacima utvrđenim u energetskom odobrenju, nositelj projekta dužan je ishoditi izmjenu i/ili dopunu energetskog odobrenja.
(2) U postupku donošenja rješenja o izmjeni i/ili dopuni energetskog odobrenja dostavljaju se samo oni prilozi na koje izmjena i/ili dopuna ima utjecaja.
V. PROMJENA NOSITELJA PROJEKTA
Članak 14.
(1) U slučaju promjene nositelja projekta novi nositelj projekta dužan je zatražiti izmjenu energetskog odobrenja u roku od 15 dana od dana promjene.
(2) Novi nositelj projekta zahtjevu za izmjenu iz stavka 1. ovoga članka prilaže sljedeću dokumentaciju:
1. dokaz o prijenosu prava i obveza iz energetskog odobrenja na novog nositelja projekta,
2. potvrdu o prebivalištu u Republici Hrvatskoj, za podnositelja zahtjeva fizičku osobu,
3. potvrdu Porezne uprave da podnositelj zahtjeva nema duga po osnovi javnih davanja o kojima službenu evidenciju vodi Porezna uprava, ne stariju od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva,
4. uvjerenje o nekažnjavanju, ne starije od 6 mjeseci od dana podnošenja zahtjeva za izmjenu energetskog odobrenja,
5. upravnu pristojbu u propisanom iznosu.
(3) U svrhu utvrđivanja osnovanosti zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka, Ministarstvo može tražiti i dostavu drugih dokaza.
(4) Rješenje o promjeni imena, odnosno tvrtke nositelja projekta u energetskom odobrenju dostavlja se prijašnjem i novom nositelju projekta.
VI. ZAVRŠNA ODREDBA
Članak 15.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana nakon objave u „Narodnim novinama“.
Klasa:
Urbroj:
Zagreb,
MINISTAR
dr. sc. Tomislav Ćorić
PRILOG I.
ZAHTJEV ZA IZDAVANJE ENERGETSKOG ODOBRENJA ZA IZGRADNJU POSTROJENJA ZA PROIZVODNJU ELEKTRIČNE ENERGIJE I/ILI TOPLINSKE ENERGIJE
Podnosim zahtjev za izdavanje energetskog odobrenja za izgradnju energetskog postrojenja za proizvodnju:
a)električne energije
b)električne i toplinske energije
c)toplinske energije.
1. Naziv projekta za koji se podnosi zahtjev:
2.Vrsta i tip energetskog postrojenja:
3. Osnovno i rezervno gorivo:
4. Lokacija projekta
županija:
općina ili grad:
adresa:
katastarska općina:
katastarska čestica:
5. Instalirana električna snaga postrojenja (MW)
6. Instalirana toplinska snaga postrojenja (MW)
7. Podnositelj zahtjeva:
Naziv ili ime i prezime:
Sjedište ili prebivalište:
OIB:
8. Odgovorna osoba:
Ime I prezime:
OIB:
Adresa:
Telefon:
Telefaks
E-mail:
9. PRILOZI:
Izjavljujem da su svi podaci, navedeni u ovom zahtjevu i priloženim ispravama istiniti i ispravni, te snosim odgovornost za neistinitost podataka.
PRILOG II.
Kriterij za utvrđivanje veličine potrebnog prostora razvoja projekta za postrojenje vjetroelektrane
Planirana snaga [MW]
Površina tlocrtne projekcije prostora razvoja [km2]
NACRT
Na temelju članka 12. stavka 3. Zakona o tržištu električne energije ("Narodne novine", br. 22/13, 102/15 i 68/18) ministar zaštite okoliša i energetike donosi
PRAVILNIK O KRITERIJIMA ZA IZDAVANJE ENERGETSKOG ODOBRENJA ZA PROIZVODNA POSTROJENJA
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom se utvrđuju uvjeti i kriteriji za izdavanje energetskog odobrenja za mala decentralizirana i/ili distribuirana proizvodna postrojenja, kao i za izdavanje energetskog odobrenja za izgradnju proizvodnih postrojenja električne energije i/ili toplinske energije (u daljnjem tekstu: proizvodna postrojenja).
(2) Odredbe ovoga Pravilnika koje se odnose na izgradnju novog proizvodnog postrojenja na odgovarajući način primjenjuju se na rekonstrukciju i revitalizaciju postojećih proizvodnih postrojenja, ako posebnim zakonom nije drugačije propisano.
(3) Na postupke propisane ovim Pravilnikom primjenjuju se odredbe zakona kojim se uređuje opći upravni postupak.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 2.
(1) Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju značenja utvrđena zakonom kojim se uređuju obnovljivi izvori energije i visokoučinkovita kogeneracija, te ostalim zakonima kojima se uređuje energetski sektor, zakonima kojim se uređuje prostorno planiranje i gradnja, te propisima donesenima na temelju tih zakona.
(2) Pojedini pojmovi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeća značenja:
1. rekonstrukcija - rekonstrukcija građevine prema propisu kojim se uređuje gradnja, a kada se izdaje građevinska dozvola ,
2. revitalizacija - izvedba građevinskih i drugih radova na postojećoj građevini, pri čemu se ne utječe na ispunjavanje temeljnih zahtjeva za tu građevinu ili kojima se ne mijenja usklađenost te građevine s lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađena.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 3.
(1) Energetsko odobrenje za izgradnju proizvodnog postrojenja izdaje Ministarstvo na zahtjev fizičke ili pravne osobe (u daljnjem tekstu: podnositelj zahtjeva).
(2) Ukoliko proizvodno postrojenje koristi obnovljive izvore energije ili visokoučinkovitu kogeneraciju, postrojenje može steći status povlaštenog proizvođača električne energije sukladno propisu kojim se uređuju pitanja statusa povlaštenog proizvođača električne energije.
(3) Za proizvodna postrojenja koja se prema propisima koji uređuju gradnju smatraju jednostavnim građevinama, nije potrebno ishoditi energetsko odobrenje.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
II. KRITERIJI ZA IZDAVANJE ENERGETSKOG ODOBRENJA
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 4.
(1) Kriteriji za postupak izdavanja energetskog odobrenja za građenje proizvodnih postrojenja su javni, a temelje se na načelima objektivnosti, transparentnosti i nepristranosti u cilju osiguranja:
1. sigurnosti elektroenergetskog sustava, postrojenja i prateće opreme,
2. zaštite javnog zdravlja i javne sigurnosti,
3. zaštite okoliša i osiguranja trajne kontrole utjecaja na okoliš,
4. odgovarajućeg korištenja državnog zemljišta i lokacije u skladu s podacima u prostornom planu,
5. odgovarajuće uporabe javne površine,
6. energetske učinkovitosti prema načelu „energetska učinkovitost prvo“,
7. određene vrste primarne energije i /ili goriva,
8. usklađenosti s mjerama koje se poduzimaju glede obveza javne usluge i zaštite krajnjih kupaca,
9. doprinosa proizvodnog kapaciteta u relativnom smanjenju emisija.
(2) Na istoj lokaciji se može izdati energetsko odobrenje za korištenje obnovljivih izvora energije za dva ili više proizvodnih postrojenja, ukoliko postoje mogućnosti u okviru prostornih i tehno-ekonomskih kriterija i ako postoji suglasnost iz članaka 9. i 10. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Obveze podnositelja zahtjeva
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 5.
Podnositelj zahtjeva za energetsko odobrenje treba biti sposoban tehnički, gospodarski i financijski realizirati izgradnju proizvodnog postrojenja i u planiranom roku za koje je izdano energetsko odobrenje.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
III. IZDAVANJE ENERGETSKOG ODOBRENJA
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 6.
(1) Postupak izdavanja energetskog odobrenja prethodi postupku izdavanja akta na temelju kojeg se može pristupiti građenju.
(2) Ukoliko je za izgradnju proizvodnog postrojenja prema posebnom propisu propisano ishođenje lokacijske dozvole, energetsko odobrenje izdaje se nakon donošenja lokacijske dozvole.
(3) Ukoliko je lokacijskom dozvolom definirana etapna i fazna izgradnja proizvodnog postrojenja, istu je potrebno konstatirati energetskim odobrenjem.
(4) Energetsko odobrenje nema pravnih učinaka na vlasništvo i druga stvarna prava na prostoru (nekretnini) koji je odobren i ne predstavlja pravnu osnovu za ulazak u posjed nekretnine.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Zahtjev za izdavanje energetskog odobrenja
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 7.
(1) Zahtjev za izdavanje energetskog odobrenja podnosi se na propisanom obrascu zahtjeva iz Priloga I. ovoga Pravilnika, a minimalno mora sadržavati:
-naziv projekta
-podatke o podnositelju zahtjeva i odgovornoj osobi podnositelja zahtjeva
-podatke o lokaciji na kojoj se planira izgradnja postrojenja
-osnovne podatke o proizvodnom postrojenju (instalirana snaga [MW], priključna snaga [MW], nazivni napon na mjestu priključenja [kV], grupa postrojenja, godišnju planiranu proizvodnju električne i/ili toplinske energije)
-planirani datum izgradnje, odnosno ishođenja uporabne dozvole
-osnovne financijske podatke o investiciji
-planirani radni vijek proizvodnog postrojenja
- informacije o fazama i/ili etapama gradnje te informacije o proizvodnim jedinicama koje čine proizvodno postrojenje
- podatke o specifičnom planiranom smanjenu emisija stakleničkih plinova i specifičnim uštedama primarne energije.
(2) Zahtjevu za izdavanje energetskog odobrenja podnositelj zahtjeva dužan je priložiti:
1.potvrdu o prebivalištu u Republici Hrvatskoj, ako je podnositelj zahtjeva fizička osoba
2.potvrdu Porezne uprave da podnositelj zahtjeva nema duga po osnovi javnih davanja o kojima službenu evidenciju vodi Porezna uprava, ne stariju od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva
3. uvjerenje o nekažnjavanju, ne starije od 6 mjeseci od dana podnošenja zahtjeva za izdavanje energetskog odobrenja
4.ugovor o priključenju na elektroenergetsku mrežu i/ili elektroenergetsku suglasnost ili drugi odgovarajući akt sukladno propisima koji uređuju priključenje na elektroenergetsku mrežu
5.lokacijsku dozvolu, ako je izdana za proizvodno postrojenje, u elektroničkom obliku
6.grafički prilog na topografskoj karti u mjerilu 1:25.000 u kojem je podnositelj zahtjeva utvrdio minimalan potreban neprekinuti prostor razvoja projekta i/ili poziciju na kojoj planira izgraditi proizvodno postrojenje određenu koordinatama vršnih točaka izraženih u službenom referentnom projekcijskom koordinatnom sustavu Republike Hrvatske (HTRS96/TM projekcija), u elektroničkom obliku
-za sunčane elektrane, hidroelektrane, geotermalne elektrane, mora biti utvrđen prostor razvoja projekta te vršne točke prostora razvoja projekta
-pozicija postrojenja hidroelektrane mora biti utvrđena s jednom vršnom točkom
-za vjetroelektrane mora biti utvrđen prostor razvoja projekta te vršne točke prostora razvoja projekta koji sadrži planirani raspored vjetroagregata, te po potrebi poziciju mjernog stupa i trafostanice
-za elektrane na biomasu, elektrane na bioplin, elektrane na tekuća biogoriva, elektrane na ostale obnovljive izvore energije, kogeneracijska postrojenja koja koriste otpad i druga obnovljiva goriva, te hibridna proizvodna postrojenja, mora biti utvrđena pozicija postrojenja s jednom vršnom točkom
7.upravnu pristojbu u propisanom iznosu.
(3) Za postrojenja hidroelektrana uz priloge iz stavka 2. ovoga članka podnositelj zahtjeva prilaže i ugovor o koncesiji za korištenje vodne snage radi proizvodnje električne energije, sukladno propisima u području vodnog gospodarstva i koncesija.
(4) Za postrojenja geotermalne elektrane uz priloge iz stavka 2. ovoga članka, podnositelj zahtjeva prilaže i ugovor o eksploataciji geotermalnih voda, sukladno propisima u području istraživanja i eksploatacije geotermalnih voda iz kojih se može koristiti akumulirana toplina u energetske svrhe.
(5) Za postrojenja za koje je zakonom kojim se uređuje tržište toplinske energije propisana obveza provođenja analize koristi i troškova, uz priloge iz stavka 2. ovoga članka podnositelj zahtjeva prilaže i analizu koristi i troškova izrađenu sukladno kriterijima utvrđenima zakonom kojim se uređuje tržište toplinske energije i propisima donesenim na temelju toga zakona, s podacima prostornog uređenja, te elaborata optimalnog tehničkog rješenja priključenja na mrežu.
(6) U slučaju promjene podataka iz stavka 1. ovoga članka ili priloga dostavljenih u skladu sa stavkom 2. ovoga članka, podnositelj zahtjeva je dužan Ministarstvu prijaviti promjenu podataka, odnosno dostaviti izmijenjeni prilog u roku od 30 dana od dana promjene.
(7) U svrhu utvrđivanja osnovanosti zahtjeva za izdavanje energetskog odobrenja, Ministarstvo može tražiti i dostavu drugih dokaza.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Zahtjev za izdavanje energetskog odobrenja za postrojenje za koje je stečen status povlaštenog proizvođača električne energije
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 8.
(1) U slučaju kada je za proizvodno postrojenje i/ili proizvodnu jedinicu izdano rješenje o stjecanju statusa povlaštenog proizvođača, uz zahtjev za izdavanje energetskog odobrenja za rekonstrukciju ili revitalizaciju, podnositelj zahtjeva dužan je priložiti i prethodnu suglasnost Agencije na planirane promjene za predmetno proizvodno postrojenje odnosno proizvodnu jedinicu.
(2) U slučaju kada je za stečen status povlaštenog proizvođača za proizvodno postrojenje koje se smatra jednostavnom građevinom sukladno propisima o gradnji i za postrojenje se dobiva državna potpora na temelju ugovora sklopljenog s operatorom tržišta električne energije, uz zahtjev za izdavanje energetskog odobrenja za rekonstrukciju ili revitalizaciju, podnositelj zahtjeva dužan je priložiti i mišljenje operatora tržišta električne energije.
(3) U slučaju da se za proizvodno postrojenje ostvarila državna potpora, Ministarstvo može tražiti prilikom izdavanja energetskog odobrenja za rekonstrukciju ili revitalizaciju mišljenje tijela koje je dodijelilo potporu.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 9.
(1) Za postrojenja vjetroelektrana minimalna zračna udaljenost najbližeg vjetroagregata za vjetroelektranu mora biti 2000 m od najbližeg vjetroagregata druge planirane i/ili izgrađene vjetroelektrane, osim ako to nije drugim aktima usklađeno.
(2) Minimalna udaljenost najbližeg vjetroagregata planirane vjetroelektrane iz stavka 1. ovoga članka ne primjenjuje se ukoliko se zahtjevu priloži i suglasnost nositelja projekta ili vlasnika proizvodnog postrojenja, koji je već ranije ishodio energetsko odobrenje i/ili izgradio proizvodno postrojenje, na čiji se vjetroagregat odnosi propisani uvjet.
(3) Za postrojenja vjetroelektrana zatraženi prostor mora ispunjavati sljedeće uvjete:
- sigurnosna udaljenost mjernog stupa od elektroenergetskog voda mora biti minimalno 50 m,
- prostor razvoja projekta može biti pridijeljen samo jednom neprekinutom prostoru razvoja projekta, ali se može preklapati s već ranije odobrenim prostorom izgrađenog proizvodnog postrojenja uz suglasnost vlasnika proizvodnog postrojenja ili uz suglasnost nositelja projekta koji je ranije ishodio energetsko odobrenje,
- prostor razvoja projekta obuhvaća minimalno potreban prostor za planiranje vjetroelektrane, odnosno prostornu cjelinu prikladnu za gradnju vjetroelektrana prema uvjetima utvrđenim u tablici koja je u Prilogu II. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 10.
(1) U postupku odlučivanja o zahtjevu za izdavanje energetskog odobrenja za postrojenja obnovljivih izvora i visokoučinkovite kogeneracije Ministarstvo provjerava u Registru OIEKPP zahvaća li traženi prostor razvoja projekta već odobreni prostor nekog drugog projekta i/ili proizvodnog postrojenja.
(2) U slučaju da zatraženi prostor razvoja projekta zahvaća već odobreni prostor razvoja projekta drugog nositelja projekta i/ili izgrađenog postrojenja taj se prostor može odobriti ukoliko postoje mogućnosti u okviru prostornih i tehno-ekonomskih kriterija te uz suglasnost nositelja projekta i/ili povlaštenog proizvođača.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Sadržaj energetskog odobrenja
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 11.
(1) Energetsko odobrenje minimalno sadrži: podatke o nositelju projekta, podatke o lokaciji projekta, podatke o grupi postrojenja, primarnom izvoru, osnovnom tehnološkom rješenju proizvodnog postrojenja odnosno proizvodnim jedinicama, podatke o instaliranoj i priključnoj snazi postrojenja [MW], podatke o nazivnom naponu na mjestu priključka [kV], vršne točke prostora razvoja projekta i/ili poziciju postrojenja u HTRS96/TM projekciji, rok važenja energetskog odobrenja, registarski broj za postrojenja za koja je propisan upis u Registar OIEKPP.
(2) U slučaju gradnje proizvodnog postrojenja u fazama i/ili etapama, te dogradnje proizvodnog postrojenja novom proizvodnom jedinicom, energetsko odobrenje sadržava i informacije o proizvodnim jedinicama koje čine proizvodno postrojenje.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
IV. ROKOVI VAŽENJA ENERGETSKOG ODOBRENJA
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 12.
(1) Nositeljem projekta smatra se podnositelj zahtjeva kojem je izdano energetsko odobrenje i čije je postrojenje, ukoliko koristi obnovljive izvore energije i visokoučinkovitu kogeneraciju, upisano u Registar OIEKPP.
(2) Nositelj projekta mora u roku od 2 godine od dana izvršnosti energetskog odobrenja dostaviti Ministarstvu građevinsku dozvolu ili drugi akt temeljem kojeg se može graditi sukladno propisima o gradnji.
(3) Energetsko odobrenje će se ukinuti ako prestane važiti građevinska dozvola, koncesija ili drugi akt temeljem kojeg se može graditi ili ako nositelj projekta nije ispunio druge obveze iz rješenja ili ih nije ispunio u roku.
(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, u slučaju prestanka važenja građevinske dozvole ili drugog akta odgovarajućeg akta koje je izdano za rekonstrukciju proizvodnog postrojenja ili proizvodne jedinice, Ministarstvo donosi rješenje kojim će uskladiti energetsko odobrenje stvarnoj situaciji.
(5) Ako se za građenje proizvodnog postrojenja za koje je izdano jedno energetsko odobrenje izdaje više građevinskih dozvola, rok iz stavka 2. ovoga članka prestaje teći izdavanjem prve građevinske dozvole.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Izmjene i dopune energetskog odobrenja tijekom gradnje
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 13.
(1) U slučaju da se tijekom gradnje, pojavi potreba izmjene lokacijske dozvole i/ili građevinske dozvole, glavnog projekta ili druge dokumentacije kojima se mijenja usklađenost planiranog proizvodnog postrojenja ili proizvodne jedinice s podacima utvrđenim u energetskom odobrenju, nositelj projekta dužan je ishoditi izmjenu i/ili dopunu energetskog odobrenja.
(2) U postupku donošenja rješenja o izmjeni i/ili dopuni energetskog odobrenja dostavljaju se samo oni prilozi na koje izmjena i/ili dopuna ima utjecaja.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
V. PROMJENA NOSITELJA PROJEKTA
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 14.
(1) U slučaju promjene nositelja projekta novi nositelj projekta dužan je zatražiti izmjenu energetskog odobrenja u roku od 15 dana od dana promjene.
(2) Novi nositelj projekta zahtjevu za izmjenu iz stavka 1. ovoga članka prilaže sljedeću dokumentaciju:
1. dokaz o prijenosu prava i obveza iz energetskog odobrenja na novog nositelja projekta,
2. potvrdu o prebivalištu u Republici Hrvatskoj, za podnositelja zahtjeva fizičku osobu,
3. potvrdu Porezne uprave da podnositelj zahtjeva nema duga po osnovi javnih davanja o kojima službenu evidenciju vodi Porezna uprava, ne stariju od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva,
4. uvjerenje o nekažnjavanju, ne starije od 6 mjeseci od dana podnošenja zahtjeva za izmjenu energetskog odobrenja,
5. upravnu pristojbu u propisanom iznosu.
(3) U svrhu utvrđivanja osnovanosti zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka, Ministarstvo može tražiti i dostavu drugih dokaza.
(4) Rješenje o promjeni imena, odnosno tvrtke nositelja projekta u energetskom odobrenju dostavlja se prijašnjem i novom nositelju projekta.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
VI. ZAVRŠNA ODREDBA
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 15.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana nakon objave u „Narodnim novinama“.
Klasa:
Urbroj:
Zagreb,
MINISTAR
dr. sc. Tomislav Ćorić
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
PRILOG I.
ZAHTJEV ZA IZDAVANJE ENERGETSKOG ODOBRENJA ZA IZGRADNJU POSTROJENJA ZA PROIZVODNJU ELEKTRIČNE ENERGIJE I/ILI TOPLINSKE ENERGIJE
Podnosim zahtjev za izdavanje energetskog odobrenja za izgradnju energetskog postrojenja za proizvodnju:
a) električne energije
b) električne i toplinske energije
c) toplinske energije.
1. Naziv projekta za koji se podnosi zahtjev:
2. Vrsta i tip energetskog postrojenja:
3. Osnovno i rezervno gorivo:
4. Lokacija projekta
županija:
općina ili grad:
adresa:
katastarska općina:
katastarska čestica:
5. Instalirana električna snaga postrojenja (MW)
6. Instalirana toplinska snaga postrojenja (MW)
7. Podnositelj zahtjeva:
Naziv ili ime i prezime:
Sjedište ili prebivalište:
OIB:
8. Odgovorna osoba:
Ime I prezime:
OIB:
Adresa:
Telefon:
Telefaks
E-mail:
9. PRILOZI:
Izjavljujem da su svi podaci, navedeni u ovom zahtjevu i priloženim ispravama istiniti i ispravni, te snosim odgovornost za neistinitost podataka.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
PRILOG II.
Kriterij za utvrđivanje veličine potrebnog prostora razvoja projekta za postrojenje vjetroelektrane
Planirana snaga [MW]
Površina tlocrtne projekcije prostora razvoja [km 2 ]
0-10
0-4
10-20
4-8
20-50
8-20
50-100
20-40
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike