AŽURIRANI PRIJEDLOG PLANA ZAKONODAVNIH AKTIVNOSTI MINISTARSTVA GOSPODARSTVA, PODUZETNIŠTVA I OBRTA ZA 2020. GODINU
Stručni nositelj:
Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Redni broj
Naziv nacrta prijedloga zakona
Upućivanje u proceduru Vlade Republike Hrvatske
1.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave *
I. kvartal
2.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o poticanju ulaganja**
I. kvartal
3.
Zakon o geološkom istraživanju ***
IV. kvartal
4.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja (EU)
IV. kvartal
PRIJAVA NACRTA PRIJEDLOGA ZAKONA U SLUČAJU IZNIMKI OD PROVEDBE POSTUPKA PROCJENE UČINAKA PROPISA
1.
Zakon o provedbi Uredbe (EU) 2017/2394 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. prosinca 2017. o suradnji između nacionalnih tijela odgovornih za izvršavanje propisâ o zaštiti potrošača i o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 2006/2004 (EU)
I. kvartal
2.
Zakon o provedbi Uredbe (EU) 2019/1150 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o promicanju pravednosti i transparentnosti za poslovne korisnike usluga internetskog posredovanja (EU)
I. kvartal
POTPIS ČELNIKA TIJELA
Potpis: Darko Horvat, ministar
Datum: 11. prosinca 2019.
Uputa:
Dodati potreban broj redova sukladno broju nacrta prijedloga zakona koji su predviđeni planom zakonodavnih aktivnosti stručnog nositelja
Za nacrte prijedloga zakona za koje će se provesti procjena učinaka propisa potrebno je iza naziva nacrta prijedloga zakona dodati oznaku "(PUP)"
Za nacrte prijedloga zakona koji se planiraju za usklađivanje s pravnom stečevinom Europske unije potrebno je iza naziva propisa dodati oznaku "(EU)"
Za nacrte prijedloga zakona koji su dio programa rada Vlade Republike Hrvatske, drugog strateškog akta ili reformske mjere potrebno je dodati oznaku "(RM)"
Nacrti prijedloga zakona koji su u kategoriji iznimki od provedbe postupka procjene učinaka propisa na temelju članka 15. stavka 1. Zakona o procjeni učinaka propisa („Narodne novine“, broj --/17) obvezno se navode u Obrascu radi njihove prijave u Plan zakonodavnih aktivnosti Vlade Republike Hrvatske i, po potrebi, dodaju im se odgovarajuće oznake „(EU)“ i/ili „(RM)“
Za upućivanje u proceduru Vlade Republike Hrvatske potrebno je navesti odgovarajuće tromjesečje (I, II, III, IV)
*Za Obrazac prethodne procjene za Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave provedeno je savjetovanje u razdoblju od 22.10.2018. godine do 6.11.2018. godine
**Za Obrazac prethodne procjene za Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o poticanju ulaganja provedeno je savjetovanje u razdoblju od 20. prosinca 2018. godine do 4. siječnja 2019. godine
Da li je nacrt prijedloga zakona dio programa rada Vlade Republike Hrvatske, drugog akta planiranja ili reformske mjere?
Da/Ne:
Ne
Naziv akta:
Opis mjere:
1.6.
Da li je nacrt prijedloga zakona vezan za usklađivanje zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije?
Da/Ne:
Da
Naziv pravne stečevine EU:
Direktiva (EU) 2019/1 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2018. o ovlašćivanju tijela država članica nadležnih za tržišno natjecanje za učinkovitiju provedbu pravila o tržišnom natjecanju i osiguravanju pravilnog funkcioniranja unutarnjeg tržišta (u daljnjem tekstu: Direktiva (EZ) 2019/1).
2.
ANALIZA POSTOJEĆEG STANJA
2.1.
Što je problem koji zahtjeva izradu ili promjenu zakonodavstva?
Postojeća zakonska regulativa, konkretno Uredba Vijeća (EZ) br. 1/2003 od 16. prosinca 2002. o provedbi pravila o tržišnom natjecanju koja su propisana (prije važećim) člancima 81. i 82. Ugovora o EZ-u (SL L 1, 4. 1. 2003., u daljnjem tekstu: Uredba Vijeća (EZ) br. 1/2003), ne regulira u cijelosti poslove zaštite tržišnog natjecanja kada nacionalna tijela za zaštitu tržišnog natjecanja država članica primjenjuju paralelno članke 101. i 102. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (SL C 115 od 9. 5. 2008.; u daljnjem tekstu: UFEU). Uslijed toga i razlike u procesnim pravilima u primjeni prava tržišnog natjecanja u državama članicama, 14. siječnja 2019. usvojena je Direktiva (EU) 2019/1 kojom se utvrđuju određena pravila kako bi se osiguralo da nacionalna tijela za zaštitu tržišnog natjecanja imaju potrebna jamstva neovisnosti, resurse, ovlasti za provedbu te utvrđivanje i izricanje kazni, a kako bi im se omogućilo da uz nacionalno pravo učinkovito primjenjuju članke 101. i 102 UFEU. Ovim Zakonom odnosno primjenom Direktive (EU) 2019/1, ojačat će se učinkovitost rada tijela nadležnih za zaštitu tržišnog natjecanja i provedbe pravila EU o tržišnom natjecanju od strane nacionalnih tijela za zaštitu tržišnog natjecanja i funkcioniranje tržišta u Europi. Ovim Zakonom odnosno Direktivom (EU) 2019/1 obuhvatit će se primjena članaka 101. i 102. UFEU-a i usporedna primjena nacionalnog prava tržišnog natjecanja na isti predmet te će obuhvatiti i primjenu nacionalnog prava tržišnog natjecanja na samostalnoj osnovi. Ovim Zakonom će se postići konkretni ciljevi:1. osigurati da sva nacionalna tijela za zaštitu tržišnog natjecanja imaju učinkovite instrumente za provođenje postupka (istrage) i donošenje odluka, 2. osigurati da se mogu izricati odvračajuće kazne,3. zajamčiti da sva nacionalna tijela za zaštitu tržišnog natjecanja imaju dobro osmišljene programe oslobađanja od kazne ili njezina umanjenja čime se potiče podnošenje zahtjeva za oslobađanje od kazne ili njezino umanjenje u više jurisdikcija; i4. osigurati da nacionalna tijela za zaštitu tržišnog natjecanja imaju dovoljno resursa i da mogu neovisno provoditi EU pravila o tržišnom natjecanju. Ovim Zakonom utvrdit će se određena pravila o uzajamnoj pomoći kako bi se očuvalo neometano funkcioniranje unutarnjeg tržišta i sustava bliske suradnje unutar Europske mreže za tržišno natjecanje. Države članice imaju obvezu uskladiti propise s Direktivom (EU) 2019/1 do 4. veljače 2021.
Također, ovaj Zakon potrebno je donijeti kako bi se ispravile očigledne greške u tri odredbe Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja (Narodne novine, br. 79/09 i 80/13; u daljnjem tekstu: ZZTN), (čl.17.st.6., čl.19.st.7. i čl.58.st.1. toč.13. ZZTN-a). Naime, izmjena i dopuna članka 58.st.1.toč.13. ZZTN potrebna je zbog greške u prijevodu, konkretno članka 5. stavka 2. Uredbe Vijeća (EZ) br. 1/2003. Upravo je Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (u daljnjem tekstu: AZTN) putem Ministarstva vanjskih i europskih poslova zatražila pokretanje službenog postupka radi ispravka tog, netočnog prijevoda Uredbe Vijeća (EZ) br. 1/2003, a koji ispravak je objavljen u Službenom listu EU dana 30. lipnja 2016. Naime, Uredba Vijeća (EZ) br. 1/2003 daje ovlast nacionalnim tijelima nadležnim za zaštitu tržišnog natjecanja za paralelnu primjenu prava tržišnog natjecanja EU-a. U slučajevima kada je postupak pokrenut paralelnom primjenom nacionalnog prava i prava Europske unije, odnosno temeljem članaka 8. ZZTN-a (zabranjeni sporazumi) i članka 101. UFEU ili temeljem članka 13. ZZTN-a (zlouporaba vladajućeg položaja) i 102. UFEU-a, sukladno pravnoj stečevini Europske unije, nacionalna tijela nadležna za zaštitu tržišnog natjecanja nisu ovlaštena donijeti odluku kojom se utvrđuje da nije narušeno tržišno natjecanje u smislu odredbi članaka 101. i 102. UFEU-a, već samo mogu okončati postupak bez meritornog odlučivanja tj. obustaviti već pokrenuti postupak. Naime, postoji postupovno ograničenje nacionalnih tijela nadležnih za zaštitu tržišnog natjecanja da prilikom ocjenjivanja konkretnog postupanja poduzetnika na tržištu mogu, ako to jest slučaj, donijeti odluku o nepostojanju povrede nacionalnih propisa, ali ne i odluku o nepostojanju povrede propisa Europske unije o zaštiti tržišnog natjecanja.
Zatim, članak 17.st.6. i čl.19. st.7. ZZTN-a, potrebno je ispraviti zbog toga što je tim odredbama pogrešno tumačena odredba čl.9. Uredbe Vijeća (EZ) br. 139/2004 od 20. siječnja 2004. o kontroli koncentracija između poduzetnika (SL L 24, 29.1.2004.; u daljnjem tekstu: Uredba Vijeća (EZ) br. 139/2004). Konkretno, u slučaju kada prijavu namjere koncentracije poduzetnika Europska komisija odluči ustupiti AZTN-u na nadležno postupanje, AZTN treba imati ovlast ocjenjivati dopuštenost ustupljene koncentracije u smislu ZZTN-a, neovisno o tome ispunjavaju li sudionici te koncentracije prihodovne uvjete po nacionalnom pravu (čl. 17. st.1. ZZTN-a), budući da oni nesporno ispunjavaju znatno više prihodovne kriterije u skladu s pravom EU. Stoga će se ovim Zakonom osigurati ispravno postupanje AZTN-a na način kako je to i praksa drugih nacionalnih tijela nadležnih za zaštitu tržišnog natjecanja EU, odnosno praksa suda EU.
Dodatno, radi primjene pravila konvergencije iz članka 3. Uredbe Vijeća (EZ) br. 1/2003, koje propisuje prednost primjene članaka 101. i 102. UFEU na sporazume s prekograničnim učinkom na zajedničkom tržištu, a vezano uz prestanak važenja Uredbe Komisije (EU) br. 267/2010 od 24. ožujka 2010. o primjeni članka 101. stavka 3. UFEU na određene kategorije sporazuma, odluke i usklađena djelovanja u sektoru osiguranja (OJ L 083 od 30. 3. 2010; u daljnjem tekstu: Uredba Komisije (EU) br. 267/2010), Uredbu o skupnom izuzeću sporazuma o osiguranju (Narodne novine, broj 78/11; u daljnjem tekstu: Uredba o osiguranju), više nije svrsishodno primjenjivati. Naime, Uredba o osiguranju sadržajno je usklađena s Uredbom Komisije (EU) br. 267/2010, a koja je odlukom Europske komisije prestala važiti 31. ožujka 2017. jer je Europska komisija procijenila da zbog promijenjenih uvjeta na tom tržištu više nije potreban poseban režim ocjene sporazuma u sektoru osiguranja. Stoga, je ovim Zakonom potrebno brisati odredbu važećeg ZZTN-a kojom se određuje pravna osnova za donošenje Uredbe o osiguranju. Naime, pravilo konvergencije određuje kako primjena nacionalnog prava tržišnog natjecanja ne smije imati za posljedicu zabranu sporazuma, odluka udruženja poduzetnika ili usklađenih djelovanja, koje bi mogle utjecati na trgovinu između država članica, ali koje ne ograničavaju tržišno natjecanje u smislu članka 101. stavka 1. UFEU, ili ispunjavaju uvjete iz članka 101. stavka 3. UFEU, ili koje su obuhvaćene Uredbom Vijeća (EZ) br. 1/2003 o primjeni članka 101. stavka 3. UFEU. Drugim riječima, nacionalni propisi o zaštiti tržišnog natjecanja kojima se uređuju zabranjeni sporazumi i skupna izuzeća sporazuma između poduzetnika, ne smiju biti stroža od odredbi članka 101. stavaka 1.i 3. UFEU ili obrnuto.
Zatim, nužno je Zakonom statusno odrediti AZTN kao nacionalno tijelo nadležno za zaštitu tržišnog natjecanjana svim tržištima, budući da AZTN nije izričito u važećem ZZTN-u određen kao takav.
Nužno je propisati zakonsku osnovu za obračun plaće za predsjednika Vijeća, zamjenika predsjednika Vijeća i članove Vijeća i to na način da će se propisati osnovica za obračun plaće i koeficijenti za obračun plaće te odrediti kako je plaća predsjednika Vijeća, zamjenika predsjednika Vijeća i članova Vijeća umnožak osnovice za obračun plaće državnih dužnosnika i koeficijenata. Naime, niti jednim zakonom ili podzakonskim aktom nije uređeno na koji način se izračunava odnosno utvrđuje izračun plaće za predsjednika Vijeća, zamjenika predsjednika Vijeća i članova Vijeća.
2.2.
Zašto je potrebna izrada nacrta prijedloga zakona?
Izrada nacrta prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja potrebna je u svrhu preuzimanja Direktive (EU) 2019/1. Dio odredbi koje uređuje Direktiva (EU) 2019/1 već postoje u važećem Zakonu o zaštiti tržišnog natjecanja (Narodne novine, broj: 79/09 i 80/13; dalje: ZZTN). Međutim, važeći ZZTN nema u cijelosti sve pravne institute koje predviđa Direktiva (EU) 2019/1. Primjerice, definirat će se obvezni razgovori kojima nacionalno tijelo za zaštitu tržišnog natjecanja ima ovlast pozvati bilo kojeg predstavnika poduzetnika ili udruženja poduzetnika, bilo kojeg predstavnika drugih pravnih osoba i bilo koju fizičku osobu ako bi taj predstavnik ili ta osoba mogli imati informacije relevantne za primjenu članaka 101. i 102. UFEU-a. Zatim, definirat će se periodični penali (dnevne kazne) kao vrsta sankcije kojima će se poduzetnicima za određene procesne povrede moći izreći dnevne kazne. Zatim, osigurat će se da sadašnji i bivši direktori, rukovoditelji i drugi zaposlenici podnositelja zahtjeva za oslobođenje od novčanih kazni tijelima nadležnima za tržišno natjecanje u potpunosti uživaju zaštitu od sankcija izrečenih u upravnom i nekaznenom sudskom postupku, u vezi s njihovim sudjelovanjem u tajnom kartelu na koji se odnosi zahtjev za oslobođenje od novčanih kazni. Ovim Zakonom definirat će se uzajamna pomoć između nacionalnih tijela za zaštitu tržišnog natjecanja (suradnja, zahtjev za obavješćivanjem, izvršenje odluka kojima se izriču novčane kazne ili periodički penali, rješavanje sporova). Zatim, definirat će se pravila o rokovima zastare za izricanje novčanih kazni i periodičkih penala. Ovim Zakonom definirat će se mogućnost da nacionalno upravno tijelo nadležno za zaštitu tržišnog natjecanja može izravno pokrenuti postupak pred nacionalnim pravosudnim tijelom nadležnim za zaštitu tržišnog natjecanja. Ovaj Zakon i njegovi podzakonski akti detaljnije će se urediti sukladno relevantnim odredbama Direktive (EU) 2019/1 (npr. odredbe o neovisnosti i resursima, pokajničkom programu za kartele, skraćeni zahtjevi za oslobođenje od kazni).
Izrada nacrta prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja potrebna je kako bi se ispravile tri pogrešne odredbe važećeg ZZTN-a (čl.17. st. 6., čl. 19. st. 7. i čl. 58. st. 1. t. 13.). Ovim Zakonom brisat će se odredba kojom je propisano kako će Vlada Republike Hrvatske na prijedlog AZTN-a propisati uvjete za skupna izuzeća sporazuma o osiguranju budući da je i odlukom Europske komisije, a u svezi članka 9. Uredbe Komisije (EU) br. 267/2010, Uredba Komisije (EU) br. 267/2010, prestala važiti 31. ožujka 2017. Stoga će se ovim Zakonom propisati i prestanak važenja Uredbe o osiguranju.
Izrada nacrta prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja kako bi se AZTN statusno odredio kao nacionalno tijelo nadležno za zaštitu tržišnog natjecanja na svim tržištima, budući da AZTN nije izričito u važećem ZZTN-u kao takav određen.
Također, potrebno je propisati zakonsku osnovu za obračun plaće za predsjednika Vijeća, zamjenika predsjednika Vijeća i članove Vijeća i to na način da će se propisati osnovica za obračun plaće koja je jednaka osnovici za državne dužnosnike. Ovim Zakonom propisat će se koeficijenti za obračun plaće i to: predsjednik Vijeća (5,70), zamjenik predsjednika Vijeća (5,50), član Vijeća (5,27). Također, ovim Zakonom odredit će se kako je plaća predsjednika Vijeća, zamjenika predsjednika Vijeća i članova Vijeća umnožak osnovice za obračun plaće državnih dužnosnika i koeficijenata.
2.3.
Navedite dokaz, argument, analizu koja podržava potrebu za izradom nacrta prijedloga zakona.
Direktiva (EU) 2019/1.
Presuda Suda EU u predmetu C-375/09 Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów protivTele2 Polska sp. z o.o., kasnije Netia SA., od 3. svibnja 2011. Prema toj presudi (točke 23, 24, 26-30, 32 i 34), nacionalna tijela nadležna za zaštitu tržišnog natjecanja nisu ovlaštena donijeti odluku kojom se utvrđuje da nije narušeno tržišno natjecanje u smislu odredbe članka 102. UFEU-a. Sud EU je u naprijed navedenom predmetu zaključio da bi u slučaju da nacionalni zakon predviđa obvezu donošenja odluke kojom se utvrđuje nepostojanje povrede članka 102. UFEU-a, takva odredba nacionalnog zakona bila u suprotnosti s pravom EU, smatrajući tu odredbu članka 5. (2) Uredbe Vijeća (EZ) br. 1/2003 izravno primjenjivom. Navedena presuda primjenjiva je na odgovarajući način i na članak 101. UFEU.
3.
UTVRĐIVANJE ISHODA ODNOSNO PROMJENA
3.1.
Što je cilj koji se namjerava postići?
Ovim Zakonom preuzet će se Direktiva (EU) 2019/1. Dio odredbi koje uređuje Direktiva (EU) 2019/1, već postoje u važećem ZZTN-u. Međutim, važeći ZZTN nema u cijelosti sve pravne institute koje predviđa Direktiva (EU) 2019/1. Primjerice, definirat će se obvezni razgovori kojima nacionalno tijelo za zaštitu tržišnog natjecanja ima ovlast pozvati bilo kojeg predstavnika poduzetnika ili udruženja poduzetnika, bilo kojeg predstavnika drugih pravnih osoba i bilo koju fizičku osobu ako bi taj predstavnik ili ta osoba mogli imati informacije relevantne za primjenu članaka 101. i 102. UFEU-a. Zatim, definirat će se periodični penali (dnevne kazne) kao vrsta sankcije kojima će se poduzetnicima za određene procesne povrede moći izreći dnevne kazne. Zatim, osigurat će se da sadašnji i bivši direktori, rukovoditelji i drugi zaposlenici podnositelja zahtjeva za oslobođenje od novčanih kazni tijelima nadležnima za zaštitu tržišnog natjecanja u potpunosti uživaju zaštitu od sankcija izrečenih u upravnom i nekaznenom sudskom postupku, u vezi s njihovim sudjelovanjem u tajnom kartelu na koji se odnosi zahtjev za oslobođenje od novčanih kazni. Ovim Zakonom definirat će se uzajamna pomoć između nacionalnih tijela za zaštitu tržišnog natjecanja (suradnja, zahtjev za obavješćivanjem, izvršenje odluka kojima se izriču novčane kazne ili periodički penali, rješavanje sporova). Zatim, definirat će se pravila o rokovima zastare za izricanje novčanih kazni i periodičkih penala. Ovim Zakonom definirat će se mogućnost da nacionalno upravno tijelo nadležno za zaštitu tržišnog natjecanja može izravno pokrenuti postupak pred nacionalnim pravosudnim tijelom nadležnim za zaštitu tržišnog natjecanja. Ovaj Zakon i njegovi podzakonski akti detaljnije će se urediti sukladno relevantnim odredbama Direktive (EU) 2019/1 (npr. odredbe o neovisnosti i resursima, pokajničkom programu za kartele, skraćeni zahtjevi za oslobođenje od kazni).
Ispravak tri pogrešne odredbe u važećem ZZTN-u u svezi primjene EU prava tržišnog natjecanja na koju je ovlašten AZTN u smislu Uredbe Vijeća (EZ) br. 1/2003 i Uredbe Vijeća (EZ) br. 139/2004 temeljem članka 2a.važećeg ZZTN-a.
Određivanje pravne osnove za izračun plaće za predsjednika Vijeća, zamjenika predsjednika Vijeća i članove Vijeća.
Brisanje odredbe kojom je propisano kako će Vlada Republike Hrvatske na prijedlog AZTN-a propisati uvjete za skupna izuzeća sporazuma o osiguranju.
Prestanak važenja Uredbe o osiguranju.
Pravilnije statusno određivanje AZTN-a.
3.2.
Kakav je ishod odnosno promjena koja se očekuje u području koje se namjerava urediti?
Učinkovitija provedba nacionalnog i EU prava tržišnog natjecanja kroz osiguravanje tijelima nadležnim za zaštitu tržišnog natjecanja jamstva neovisnosti, potrebnih resursa, ovlasti za provedbu te izricanja kazni.
Ispravak tri pogrešne odredbe u važećem ZZTN-u u svezi primjene EU prava tržišnog natjecanja na koju je ovlašten AZTN u smislu Uredbe Vijeća (EZ) br. 1/2003 i Uredbe Vijeća (EZ) br. 139/2004 temeljem članka 2a.važećeg ZZTN-a.
Statusno određivanje AZTN-a kao nacionalnog tijela nadležnog za zaštitu tržišnog natjecanja na svim tržištima. Određivanje iznosa plaće sukladno izračunu plaće za predsjednika Vijeća, zamjenika predsjednika Vijeća i članove Vijeća, temeljem Zakona. Prestanak važenja Uredbe o osiguranju budući da je i odlukom Europske komisije, a u svezi članka 9. Uredbe Komisije (EU) br. 267/2010, Uredba Komisije (EU) br. 267/2010, prestala važiti 31. ožujka 2017.
3.3.
Koji je vremenski okvir za postizanje ishoda odnosno promjena?
4. veljače 2021.
4.
UTVRĐIVANJE RJEŠENJA
4.1.
Navedite koja su moguća normativna rješenja za postizanje navedenog ishoda.
Moguća normativna rješenja (novi propis/izmjene i dopune važećeg/stavljanje van snage propisa i slično):
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja te naknadno dodatna izmjena i dopuna podzakonskih akata u svezi provedbe Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja (Uredba o kriterijima za oslobođenje ili umanjene upravno-kaznene mjere, Uredba o kriterijima za izricanje upravno-kaznene mjere).
Obrazloženje:
4.2.
Navedite koja su moguća nenormativna rješenja za postizanje navedenog ishoda.
Moguća nenormativna rješenja (ne poduzimati normativnu inicijativu, informacije i kampanje, ekonomski instrumenti, samoregulacija, koregulacija i slično):
Obrazloženje:
Nisu moguća nenormativna rješenja za postizanje navedenog ishoda.
5.
UTVRĐIVANJE IZRAVNIH UČINAKA I ADRESATA
5.1.
UTVRĐIVANJE GOSPODARSKIH UČINAKA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.1.1.
Makroekonomsko okruženje Republike Hrvatske osobito komponente bruto društvenog proizvoda kojeg čine osobna potrošnja kućanstava, priljev investicija, državna potrošnja, izvoz i uvoz
Ne
Ne
Ne
5.1.2.
Slobodno kretanje roba, usluga, rada i kapitala
Ne
Ne
Ne
5.1.3.
Funkcioniranje tržišta i konkurentnost gospodarstva
Ne
Da
Ne
5.1.4.
Prepreke za razmjenu dobara i usluga
Ne
Ne
Ne
5.1.5.
Cijena roba i usluga
Ne
Ne
Ne
5.1.6.
Uvjet za poslovanje na tržištu
Ne
Da
Ne
5.1.7.
Trošak kapitala u gospodarskim subjektima
Ne
Ne
Ne
5.1.8.
Trošak zapošljavanja u gospodarskim subjektima (trošak rada u cjelini)
Ne
Ne
Ne
5.1.9.
Trošak uvođenja tehnologije u poslovni proces u gospodarskim subjektima
Ne
Ne
Ne
5.1.10.
Trošak investicija vezano za poslovanje gospodarskih subjekata
Ne
Ne
Ne
5.1.11.
Trošak proizvodnje, osobito nabave materijala, tehnologije i energije
Ne
Ne
Ne
5.1.12.
Prepreke za slobodno kretanje roba, usluga, rada i kapitala vezano za poslovanje gospodarskih subjekata
Ne
Ne
Ne
5.1.13.
Djelovanje na imovinska prava gospodarskih subjekata
Ne
Ne
Ne
5.1.14.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.1.15.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.1.1. do 5.1.14.
Primjenom ovoga Zakona odnosno preuzimanjem Direktive (EU) 2019/1 za očekivati je povećanje učinkovitosti tržišnog natjecanja koje će u određenoj mjeri potaknuti bolje funkcioniranje tržišta i konkurentnosti gospodarstva.
Ovim Zakonom prestat će važiti Uredba o osiguranju. AZTN će biti ovlašten ocjenjivati i dopuštenost koncentracija koje Europska komisija ustupi AZTN-u na nadležno postupanje u smislu Uredbe Vijeća (EZ) br. 139/2004, neovisno o tome ispunjavaju li sudionici ustupljene koncentracije prihodovne uvjete iz članka 17. stavka 1. ZZTN-a, budući da oni nesporno ispunjavaju značajno više prihodovne kriterije u skladu s pravom EU. U slučaju kada AZTN nije utvrdilo dostatne činjenice i okolnosti za povredu članka 101. i 102. UFEU, AZTN će biti ovlašten donijeti samo akt kojim se obustavlja predmetni postupak.
Utvrdite veličinu adresata:
5.1.16.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.1.17.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Da
Ne
5.1.18.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.1.19.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.1.20.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Da
Ne
5.1.21.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.1.22.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.1.23.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.1.24.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.1.25.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Da
Ne
5.1.26.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.1.27.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.1.16. do 5.1.26.:
Ovaj Zakon odnosno preuzimanje Direktive (EU) 2019/1 imat će određeni utjecaj na pružatelje uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošače.
AZTN će biti ovlašten ocjenjivati i dopuštenost koncentracija koje Europska komisija ustupi AZTN-u na nadležno postupanje u smislu Uredbe Vijeća (EZ) br. 139/2004, neovisno o tome ispunjavaju li sudionici ustupljene koncentracije prihodovne uvjete iz članka 17. stavka 1. ZZTN-a.
5.1.28.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE GOSPODARSKIH UČINAKA
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata
–mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
5.2.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA TRŽIŠNO NATJECANJE
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.2.1.
Strukturalna, financijska, tehnička ili druga prepreka u pojedinom gospodarskom sektoru odnosno gospodarstvu u cjelini
Ne
Da
Ne
5.2.2.
Pozicija državnih tijela koja pružaju javne usluge uz istovremeno obavljanje gospodarske aktivnosti na tržištu
Ne
Da
Ne
5.2.3.
Postojanje diskriminirajućih uvjeta, osobito posebnih isključivih prava, uživanja povoljnijeg izvora financiranja ili pristupa privilegiranim podacima među gospodarskim subjektima
Ne
Ne
Ne
5.2.4.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.2.5.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.2.1. do 5.2.4.:
Ovaj Zakona odnosno preuzimanje Direktive (EU) 2019/1, imat će određeni učinak na državna tijela koja pružaju javne usluge uz istovremeno obavljanje gospodarske aktivnosti na tržištu.
AZTN će biti ovlašten ocjenjivati i dopuštenost koncentracija koje Europska komisija ustupi AZTN-u na nadležno postupanje u smislu Uredbe Vijeća (EZ) br. 139/2004, neovisno o tome ispunjavaju li sudionici ustupljene koncentracije prihodovne uvjete iz članka 17. stavka 1. ZZTN-a, budući da oni nesporno ispunjavaju značajno više prihodovne kriterije u skladu s pravom EU.
Utvrdite veličinu adresata:
5.2.6.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.2.7.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Da
Ne
5.2.8.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.2.9.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.2.10.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Da
Ne
5.2.11.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.2.12.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.2.13.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.2.14.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.2.15.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Da
Ne
5.2.16.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.2.17.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.2.6. do 5.2.16.:
Ovaj Zakona odnosno preuzimanje Direktive (EU) 2019/1 imat će određeni učinak na trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
AZTN će biti ovlašten ocjenjivati i dopuštenost koncentracija koje Europska komisija ustupi AZTN-u na nadležno postupanje u smislu Uredbe Vijeća (EZ) br. 139/2004, neovisno o tome ispunjavaju li sudionici ustupljene koncentracije prihodovne uvjete iz članka 17. stavka 1. ZZTN-a, budući da oni nesporno ispunjavaju značajno više prihodovne kriterije u skladu s pravom EU.
5.2.17.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA ZAŠTITU TRŽIŠNOG NATJECANJA
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata
–mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
5.3.
UTVRĐIVANJE SOCIJALNIH UČINAKA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.3.1.
Demografski trend, osobito prirodno kretanje stanovništva, stopa nataliteta i mortaliteta, stopa rasta stanovništva i dr.
Ne
Ne
Ne
5.3.2.
Prirodna migracija stanovništva i migracija uzrokovana ekonomskim, političkim ili drugim okolnostima koje dovode do migracije stanovništva
Ne
Ne
Ne
5.3.3.
Socijalna uključenost
Ne
Ne
Ne
5.3.4.
Zaštita osjetljivih skupina i skupina s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.3.5.
Proširenje odnosno sužavanje pristupa sustavu socijalne skrbi i javnim uslugama te pravo na zdravstvenu zaštitu
Ne
Ne
Ne
5.3.6.
Financijska održivost sustava socijalne skrbi i sustava zdravstvene zaštite
Ne
Ne
Ne
5.3.7.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.3.8.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.3.1. do 5.3.7.:
Utvrdite veličinu adresata:
5.3.9.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.3.10.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Ne
Ne
5.3.11.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.3.12.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.3.13.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Ne
Ne
5.3.14.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.3.15.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.3.16.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.3.17.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.3.18.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Ne
Ne
5.3.19.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.3.20.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.3.9. do 5.3.19.:
5.3.21.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE SOCIJALNIH UČINAKA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata
–mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
5.4.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA RAD I TRŽIŠTE RADA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.4.1.
Zapošljavanje i tržište rada u gospodarstvu Republike Hrvatske u cjelini odnosno u pojedinom gospodarskom području
Ne
Ne
Ne
5.4.2.
Otvaranje novih radnih mjesta odnosno gubitak radnih mjesta
Ne
Ne
Ne
5.4.3.
Kretanje minimalne plaće i najniže mirovine
Ne
Ne
Ne
5.4.4.
Status regulirane profesije
Ne
Ne
Ne
5.4.5.
Status posebnih skupina radno sposobnog stanovništva s obzirom na dob stanovništva
Ne
Ne
Ne
5.4.6.
Fleksibilnost uvjeta rada i radnog mjesta za pojedine skupine stanovništva
Ne
Ne
Ne
5.4.7.
Financijska održivost mirovinskoga sustava, osobito u dijelu dugoročne održivosti mirovinskoga sustava
Ne
Ne
Ne
5.4.8.
Odnos između privatnog i poslovnog života
Ne
Ne
Ne
5.4.9.
Dohodak radnika odnosno samozaposlenih osoba
Ne
Ne
Ne
5.4.10.
Pravo na kvalitetu radnog mjesta
Ne
Ne
Ne
5.4.11.
Ostvarivanje prava na mirovinu i drugih radnih prava
Ne
Ne
Ne
5.4.12.
Status prava iz kolektivnog ugovora i na pravo kolektivnog pregovaranja
Ne
Ne
Ne
5.4.13.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.4.14.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.4.1 do 5.4.13:
Utvrdite veličinu adresata:
5.4.15.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.4.16.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Ne
Ne
5.4.17.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.4.18.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.4.19.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Ne
Ne
5.4.20.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.4.21.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.4.22.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.4.23.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.4.24.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Ne
Ne
5.4.25.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.4.26.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.4.14. do 5.4.25.
5.4.27.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA RAD I TRŽIŠTE RADA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata
–mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
5.5.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA ZAŠTITU OKOLIŠA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.5.1.
Utjecaj na klimu
Ne
Ne
Ne
5.5.2.
Kvaliteta i korištenje zraka, vode i tla
Ne
Ne
Ne
5.5.3.
Korištenje energije
Ne
Ne
Ne
5.5.4.
Korištenje obnovljivih i neobnovljivih izvora energije
Ne
Ne
Ne
5.5.5.
Bioraznolikost biljnog i životinjskog svijeta
Ne
Ne
Ne
5.5.6.
Gospodarenje otpadom i/ili recikliranje
Ne
Ne
Ne
5.5.7.
Rizik onečišćenja od industrijskih pogona po bilo kojoj osnovi
Ne
Ne
Ne
5.5.8.
Zaštita od utjecaja genetski modificiranih organizama
Ne
Ne
Ne
5.5.9.
Zaštita od utjecaja kemikalija
Ne
Ne
Ne
5.5.10.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.5.11.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.5.1. do 5.5.10.:
Utvrdite veličinu adresata:
5.5.12.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.5.13.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Ne
Ne
5.5.14.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.5.15.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.5.16.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Ne
Ne
5.5.17.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.5.18.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.5.19.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.5.20.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.5.21.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Ne
Ne
5.5.22.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.5.23.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.5.12. do 5.5.22.
5.5.24.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA ZAŠTITU OKOLIŠA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata
–mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
5.6.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA ZAŠTITU LJUDSKIH PRAVA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.6.1.
Ravnopravnost spolova u smislu jednakog statusa, jednake mogućnosti za ostvarivanje svih prava, kao i jednaku korist od ostvarenih rezultata
Ne
Ne
Ne
5.6.2.
Pravo na jednaki tretman i prilike osobito u dijelu ostvarivanja materijalnih prava, zapošljavanja, rada i drugih Ustavom Republike Hrvatske zajamčenih prava
Ne
Ne
Ne
5.6.3.
Povreda prava na slobodu kretanja u Republici Hrvatskoj odnosno u drugim zemljama članicama Europske unije
Ne
Ne
Ne
5.6.4.
Izravna ili neizravna diskriminacija po bilo kojoj osnovi
Ne
Ne
Ne
5.6.5.
Povreda prava na privatnost
Ne
Ne
Ne
5.6.6.
Ostvarivanje pravne zaštite, pristup sudu i pravo na besplatnu pravnu pomoć
Ne
Ne
Ne
5.6.7.
Pravo na međunarodnu zaštitu, privremenu zaštitu i postupanje s tim u vezi
Ne
Ne
Ne
5.6.8.
Pravo na pristup informacijama
Ne
Ne
Ne
5.6.9.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.6.10.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.6.1. do 5.6.9.:
Utvrdite veličinu adresata:
5.6.12.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.6.13.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Ne
Ne
5.6.14.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.6.15.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.6.16.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Ne
Ne
5.6.17.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.6.18.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.6.19.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.6.20.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.6.21.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Ne
Ne
5.6.22.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.6.23.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.6.12. do 5.6.23.
5.6.24.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA ZAŠTITU LJUDSKIH PRAVA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata
–mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
6.
Prethodni test malog i srednjeg poduzetništva (Prethodni MSP test)
Ako je na dva pitanja od pitanja pod rednim brojevima od 6.1. do 6.4.. iz Prethodnog testa malog i srednjeg poduzetništva (Prethodni MSP test) odgovoreno »DA«, obvezna je provedba procjene učinaka propisa na malo gospodarstvo izradom MSP testa u okviru Iskaza o procjeni učinaka propisa.
Odgovorite sa »DA« ili »NE«, uz obvezni opis sljedećih učinaka:
DA
NE
6.1.
Da li će propis imati učinke na određeni broj malih i srednjih poduzetnika kroz administrativne troškove provedbe postupaka ukoliko se za poduzetnike propisuju jednokratne ili periodične administrativne obveze a koje bi značile trošak vremena za obavljanje pojedinih administrativnih radnji za ispunjavanje propisanih zahtjeva, plaćanje naknada i davanja?
NE
Obrazloženje:
6.2.
Da li će propis imati učinke na tržišnu konkurenciju i konkurentnost unutarnjeg tržišta EU u smislu prepreka slobodi tržišne konkurencije?
NE
Obrazloženje:
6.3.
Da li propis uvodi naknade i davanja koje će imati učinke na financijske rezultate poslovanja poduzetnika te da li postoji trošak prilagodbe zbog primjene propisa?
NE
Obrazloženje:
6.4.
Da li će propis imati posebne učinke na mikro poduzetnike?
NE
Obrazloženje:
6.5.
Ako predložena normativna inicijativa nema učinke navedene pod pitanjima 6.1. do 6.4., navedite obrazloženje u prilog izjavi o nepostojanju učinka na male i srednje poduzetnike.
Obrazloženje:
Predložena normativna inicijativa nema učinak na administrativne troškove i obveze, prepreke slobodnoj tržišnoj konkurenciji te financijsko poslovanje i/ili trošak prilagodbe zbog primjene propisa na male i srednje poduzetnike.
7.
Utvrđivanje potrebe za provođenjem SCM metodologije
Ako je odgovor na pitanje pod rednim brojem 6.1. „DA“, iz Prethodnog MSP testa potrebno je uz Obrazac prethodne procjene priložiti pravilno ispunjenu Standard Cost Model (SCM) tablicu s procjenom mogućeg administrativnog troška za svaku propisanu obvezu i zahtjev (SCM kalkulator).
SCM kalkulator ispunjava se sukladno uputama u standardiziranom obrascu u kojem se nalazi formula izračuna i sukladno jedinstvenim nacionalnim smjernicama uređenim kroz SCM priručnik.
u odnosu na svaki pojedini izravni učinak, stručni nositelj obvezno pristupa daljnjoj procjeni učinaka propisa izradom Iskaza o procjeni učinaka propisa. Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“ kod odgovarajućeg izravnog učinka.
Ako je utvrđena potreba za provođenjem procjene učinaka propisa na malog gospodarstvo, stručni nositelj obvezno pristupa daljnjoj procjeni učinaka izradom MSP testa u okviru Iskaza o procjeni učinaka propisa.
Procjena učinaka propisa
Potreba za PUP
Utvrđena potreba za provedbom daljnje procjene učinaka propisa
DA
NE
8.1.
Procjena gospodarskih učinaka iz točke 5.1.
NE
8.2.
Procjena učinaka na tržišno natjecanje iz točke 5.2.
NE
8.3.
Procjena socijalnih učinaka iz točke 5.3.
NE
8.4.
Procjena učinaka na rad i tržište rada iz točke 5.4.
NE
8.5.
Procjena učinaka na zaštitu okoliša iz točke 5.5.
NE
8.6.
Procjena učinaka na zaštitu ljudskih prava iz točke 5.6.
NE
MSP test
Potreba za MSP test
8.7.
Utvrđena potreba za provođenjem procjene učinaka propisa na malo gospodarstvo (MSP test)
DA
NE
8.8.
Provođenje MSP testa
NE
8.9.
Provođenje SCM metodologije
NE
9.
PRILOZI
-
10.
POTPIS ČELNIKA TIJELA
Potpis: Darko Horvat, ministar
Datum: 11. prosinca 2019.
11.
Odgovarajuća primjena ovoga Obrasca u slučaju provedbe članka 18. stavka 2. Zakona o procjeni učinaka propisa ("Narodne novine", broj 44/17)
Uputa:
Prilikom primjene ovoga Obrasca na provedbene propise i akte planiranja u izradi, izričaj „nacrt prijedloga zakona“ potrebno je zamijeniti s nazivom provedbenog propisa odnosno akta planiranja.
OBRAZAC PRIJEDLOGA PLANA ZAKONODAVNIH AKTIVNOSTI
ZA 2020. GODINU
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
AŽURIRANI PRIJEDLOG PLANA ZAKONODAVNIH AKTIVNOSTI MINISTARSTVA GOSPODARSTVA, PODUZETNIŠTVA I OBRTA ZA 2020. GODINU
Stručni nositelj:
Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Redni broj
Naziv nacrta prijedloga zakona
Upućivanje u proceduru Vlade Republike Hrvatske
1.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave *
I. kvartal
2.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o poticanju ulaganja**
I. kvartal
3.
Zakon o geološkom istraživanju ***
IV. kvartal
4.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja (EU)
IV. kvartal
PRIJAVA NACRTA PRIJEDLOGA ZAKONA U SLUČAJU IZNIMKI OD PROVEDBE POSTUPKA PROCJENE UČINAKA PROPISA
1.
Zakon o provedbi Uredbe (EU) 2017/2394 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. prosinca 2017. o suradnji između nacionalnih tijela odgovornih za izvršavanje propisâ o zaštiti potrošača i o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 2006/2004 (EU)
I. kvartal
2.
Zakon o provedbi Uredbe (EU) 2019/1150 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o promicanju pravednosti i transparentnosti za poslovne korisnike usluga internetskog posredovanja (EU)
I. kvartal
POTPIS ČELNIKA TIJELA
Potpis: Darko Horvat, ministar
Datum: 11. prosinca 2019.
Uputa:
Dodati potreban broj redova sukladno broju nacrta prijedloga zakona koji su predviđeni planom zakonodavnih aktivnosti stručnog nositelja
Za nacrte prijedloga zakona za koje će se provesti procjena učinaka propisa potrebno je iza naziva nacrta prijedloga zakona dodati oznaku " (PUP) "
Za nacrte prijedloga zakona koji se planiraju za usklađivanje s pravnom stečevinom Europske unije potrebno je iza naziva propisa dodati oznaku " (EU) "
Za nacrte prijedloga zakona koji su dio programa rada Vlade Republike Hrvatske, drugog strateškog akta ili reformske mjere potrebno je dodati oznaku " (RM) "
Nacrti prijedloga zakona koji su u kategoriji iznimki od provedbe postupka procjene učinaka propisa na temelju članka 15. stavka 1. Zakona o procjeni učinaka propisa („Narodne novine“, broj --/17) obvezno se navode u Obrascu radi njihove prijave u Plan zakonodavnih aktivnosti Vlade Republike Hrvatske i, po potrebi, dodaju im se odgovarajuće oznake „(EU)“ i/ili „(RM)“
Za upućivanje u proceduru Vlade Republike Hrvatske potrebno je navesti odgovarajuće tromjesečje (I, II, III, IV)
*Za Obrazac prethodne procjene za Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave provedeno je savjetovanje u razdoblju od 22.10.2018. godine do 6.11.2018. godine
Poveznica: https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=9140
**Za Obrazac prethodne procjene za Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o poticanju ulaganja provedeno je savjetovanje u razdoblju od 20. prosinca 2018. godine do 4. siječnja 2019. godine
Poveznica: https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=9902
***Za Obrazac prethodne procjene za Zakon o geološkom istraživanju provedeno je savjetovanje u razdoblju od 31.10.2019. godine do 15.11.2019. godine
Poveznica: https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=12484
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
OBRAZAC PRETHODNE PROCJENE ZA ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZAŠTITI TRŽIŠNOG NATJECANJA
1.
OPĆE INFORMACIJE
1.1.
Stručni nositelj:
Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
1.2.
Naziv nacrta prijedloga zakona:
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja
1.3.
Datum:
11. prosinca 2019.
1.4.
Ustrojstvena jedinica, kontakt telefon i elektronička pošta osobe zadužene za izradu Obrasca prethodne procjene:
Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja
Vesna Patrlj
e-mail: vesna.patrlj@aztn.hr
tel: 6172-140
1.5.
Da li je nacrt prijedloga zakona dio programa rada Vlade Republike Hrvatske, drugog akta planiranja ili reformske mjere?
Da/Ne:
Ne
Naziv akta:
Opis mjere:
1.6.
Da li je nacrt prijedloga zakona vezan za usklađivanje zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije?
Da/Ne:
Da
Naziv pravne stečevine EU:
Direktiva (EU) 2019/1 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2018. o ovlašćivanju tijela država članica nadležnih za tržišno natjecanje za učinkovitiju provedbu pravila o tržišnom natjecanju i osiguravanju pravilnog funkcioniranja unutarnjeg tržišta (u daljnjem tekstu: Direktiva (EZ) 2019/1).
2.
ANALIZA POSTOJEĆEG STANJA
2.1.
Što je problem koji zahtjeva izradu ili promjenu zakonodavstva?
Postojeća zakonska regulativa, konkretno Uredba Vijeća (EZ) br. 1/2003 od 16. prosinca 2002. o provedbi pravila o tržišnom natjecanju koja su propisana (prije važećim) člancima 81. i 82. Ugovora o EZ-u (SL L 1, 4. 1. 2003. , u daljnjem tekstu: Uredba Vijeća (EZ) br. 1/2003 ) , ne regulira u cijelosti poslove zaštite tržišnog natjecanja kada nacionalna tijela za zaštitu tržišnog natjecanja država članica primjenjuju paralelno članke 101. i 102. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (SL C 115 od 9. 5. 2008.; u daljnjem tekstu: UFEU). Uslijed toga i razlike u procesnim pravilima u primjeni prava tržišnog natjecanja u državama članicama, 14. siječnja 2019. usvojena je Direktiva (EU) 2019/1 kojom se utvrđuju određena pravila kako bi se osiguralo da nacionalna tijela za zaštitu tržišnog natjecanja imaju potrebna jamstva neovisnosti, resurse, ovlasti za provedbu te utvrđivanje i izricanje kazni, a kako bi im se omogućilo da uz nacionalno pravo učinkovito primjenjuju članke 101. i 102 UFEU. Ovim Zakonom odnosno primjenom Direktive (EU) 2019/1, ojačat će se učinkovitost rada tijela nadležnih za zaštitu tržišnog natjecanja i provedbe pravila EU o tržišnom natjecanju od strane nacionalnih tijela za zaštitu tržišnog natjecanja i funkcioniranje tržišta u Europi. Ovim Zakonom odnosno Direktivom (EU) 2019/1 obuhvatit će se primjena članaka 101. i 102. UFEU-a i usporedna primjena nacionalnog prava tržišnog natjecanja na isti predmet te će obuhvatiti i primjenu nacionalnog prava tržišnog natjecanja na samostalnoj osnovi. Ovim Zakonom će se postići konkretni ciljevi: 1. osigurati da sva nacionalna tijela za zaštitu tržišnog natjecanja imaju učinkovite instrumente za provođenje postupka (istrage) i donošenje odluka, 2. osigurati da se mogu izricati odvračajuće kazne, 3. zajamčiti da sva nacionalna tijela za zaštitu tržišnog natjecanja imaju dobro osmišljene programe oslobađanja od kazne ili njezina umanjenja čime se potiče podnošenje zahtjeva za oslobađanje od kazne ili njezino umanjenje u više jurisdikcija; i 4. osigurati da nacionalna tijela za zaštitu tržišnog natjecanja imaju dovoljno resursa i da mogu neovisno provoditi EU pravila o tržišnom natjecanju. Ovim Zakonom utvrdit će se određena pravila o uzajamnoj pomoći kako bi se očuvalo neometano funkcioniranje unutarnjeg tržišta i sustava bliske suradnje unutar Europske mreže za tržišno natjecanje. Države članice imaju obvezu uskladiti propise s Direktivom (EU) 2019/1 do 4. veljače 2021.
Također, ovaj Zakon potrebno je donijeti kako bi se ispravile očigledne greške u tri odredbe Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja (Narodne novine, br. 79/09 i 80/13; u daljnjem tekstu: ZZTN), (čl.17.st.6., čl.19.st.7. i čl.58.st.1. toč.13. ZZTN-a). Naime, izmjena i dopuna članka 58.st.1.toč.13. ZZTN potrebna je zbog greške u prijevodu, konkretno članka 5. stavka 2. Uredbe Vijeća (EZ) br. 1/2003. Upravo je Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (u daljnjem tekstu: AZTN) putem Ministarstva vanjskih i europskih poslova zatražila pokretanje službenog postupka radi ispravka tog, netočnog prijevoda Uredbe Vijeća (EZ) br. 1/2003, a koji ispravak je objavljen u Službenom listu EU dana 30. lipnja 2016. Naime, Uredba Vijeća (EZ) br. 1/2003 daje ovlast nacionalnim tijelima nadležnim za zaštitu tržišnog natjecanja za paralelnu primjenu prava tržišnog natjecanja EU-a. U slučajevima kada je postupak pokrenut paralelnom primjenom nacionalnog prava i prava Europske unije, odnosno temeljem članaka 8. ZZTN-a (zabranjeni sporazumi) i članka 101. UFEU ili temeljem članka 13. ZZTN-a (zlouporaba vladajućeg položaja) i 102. UFEU-a, sukladno pravnoj stečevini Europske unije, nacionalna tijela nadležna za zaštitu tržišnog natjecanja nisu ovlaštena donijeti odluku kojom se utvrđuje da nije narušeno tržišno natjecanje u smislu odredbi članaka 101. i 102. UFEU-a, već samo mogu okončati postupak bez meritornog odlučivanja tj. obustaviti već pokrenuti postupak. Naime, postoji postupovno ograničenje nacionalnih tijela nadležnih za zaštitu tržišnog natjecanja da prilikom ocjenjivanja konkretnog postupanja poduzetnika na tržištu mogu, ako to jest slučaj, donijeti odluku o nepostojanju povrede nacionalnih propisa, ali ne i odluku o nepostojanju povrede propisa Europske unije o zaštiti tržišnog natjecanja.
Zatim, članak 17.st.6. i čl.19. st.7. ZZTN-a, potrebno je ispraviti zbog toga što je tim odredbama pogrešno tumačena odredba čl.9. Uredbe Vijeća (EZ) br. 139/2004 od 20. siječnja 2004. o kontroli koncentracija između poduzetnika (SL L 24, 29.1.2004.; u daljnjem tekstu: Uredba Vijeća (EZ) br. 139/2004) . Konkretno, u slučaju kada prijavu namjere koncentracije poduzetnika Europska komisija odluči ustupiti AZTN-u na nadležno postupanje, AZTN treba imati ovlast ocjenjivati dopuštenost ustupljene koncentracije u smislu ZZTN-a, neovisno o tome ispunjavaju li sudionici te koncentracije prihodovne uvjete po nacionalnom pravu (čl. 17. st.1. ZZTN-a), budući da oni nesporno ispunjavaju znatno više prihodovne kriterije u skladu s pravom EU. Stoga će se ovim Zakonom osigurati ispravno postupanje AZTN-a na način kako je to i praksa drugih nacionalnih tijela nadležnih za zaštitu tržišnog natjecanja EU, odnosno praksa suda EU.
Dodatno, radi primjene pravila konvergencije iz članka 3. Uredbe Vijeća (EZ) br. 1/2003 , koje propisuje prednost primjene članaka 101. i 102. UFEU na sporazume s prekograničnim učinkom na zajedničkom tržištu, a vezano uz prestanak važenja Uredbe Komisije (EU) br. 267/2010 od 24. ožujka 2010. o primjeni članka 101. stavka 3. UFEU na određene kategorije sporazuma, odluke i usklađena djelovanja u sektoru osiguranja (OJ L 083 od 30. 3. 2010; u daljnjem tekstu: Uredba Komisije (EU) br. 267/2010) , Uredbu o skupnom izuzeću sporazuma o osiguranju (Narodne novine, broj 78/11; u daljnjem tekstu: Uredba o osiguranju), više nije svrsishodno primjenjivati. Naime, Uredba o osiguranju sadržajno je usklađena s Uredbom Komisije (EU) br. 267/2010, a koja je odlukom Europske komisije prestala važiti 31. ožujka 2017. jer je Europska komisija procijenila da zbog promijenjenih uvjeta na tom tržištu više nije potreban poseban režim ocjene sporazuma u sektoru osiguranja. Stoga, je ovim Zakonom potrebno brisati odredbu važećeg ZZTN-a kojom se određuje pravna osnova za donošenje Uredbe o osiguranju. Naime, pravilo konvergencije određuje kako primjena nacionalnog prava tržišnog natjecanja ne smije imati za posljedicu zabranu sporazuma, odluka udruženja poduzetnika ili usklađenih djelovanja, koje bi mogle utjecati na trgovinu između država članica, ali koje ne ograničavaju tržišno natjecanje u smislu članka 101. stavka 1. UFEU, ili ispunjavaju uvjete iz članka 101. stavka 3. UFEU, ili koje su obuhvaćene Uredbom Vijeća (EZ) br. 1/2003 o primjeni članka 101. stavka 3. UFEU. Drugim riječima, nacionalni propisi o zaštiti tržišnog natjecanja kojima se uređuju zabranjeni sporazumi i skupna izuzeća sporazuma između poduzetnika, ne smiju biti stroža od odredbi članka 101. stavaka 1.i 3. UFEU ili obrnuto.
Zatim, nužno je Zakonom statusno odrediti AZTN kao nacionalno tijel o nadležno za zaštitu tržišnog natjecanja na svim tržištima, budući da AZTN nije izričito u važećem ZZTN-u određen kao takav.
Nužno je p ropisati zakonsku osnovu za obračun plaće za predsjednika Vijeća, zamjenika predsjednika Vijeća i članove Vijeća i to na način da će se propisati osnovica za obračun plaće i koeficijenti za obračun plaće te odrediti kako je plaća predsjednika Vijeća, zamjenika predsjednika Vijeća i članova Vijeća umnožak osnovice za obračun plaće državnih dužnosnika i koeficijenata . Naime, niti jednim zakonom ili podzakonskim aktom nije uređeno na koji način se izračunava odnosno utvrđuje izračun plaće za predsjednika Vijeća, zamjenika predsjednika Vijeća i članova Vijeća.
2.2.
Zašto je potrebna izrada nacrta prijedloga zakona?
Izrada nacrta prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja potrebna je u svrhu preuzimanja Direktive (EU) 2019/1. Dio odredbi koje uređuje Direktiva (EU) 2019/1 već postoje u važećem Zakonu o zaštiti tržišnog natjecanja (Narodne novine, broj: 79/09 i 80/13; dalje: ZZTN). Međutim, važeći ZZTN nema u cijelosti sve pravne institute koje predviđa Direktiva (EU) 2019/1. Primjerice, definirat će se obvezni razgovori kojima nacionalno tijelo za zaštitu tržišnog natjecanja ima ovlast pozvati bilo kojeg predstavnika poduzetnika ili udruženja poduzetnika, bilo kojeg predstavnika drugih pravnih osoba i bilo koju fizičku osobu ako bi taj predstavnik ili ta osoba mogli imati informacije relevantne za primjenu članaka 101. i 102. UFEU-a. Zatim, definirat će se periodični penali (dnevne kazne) kao vrsta sankcije kojima će se poduzetnicima za određene procesne povrede moći izreći dnevne kazne. Zatim, osigurat će se da sadašnji i bivši direktori, rukovoditelji i drugi zaposlenici podnositelja zahtjeva za oslobođenje od novčanih kazni tijelima nadležnima za tržišno natjecanje u potpunosti uživaju zaštitu od sankcija izrečenih u upravnom i nekaznenom sudskom postupku, u vezi s njihovim sudjelovanjem u tajnom kartelu na koji se odnosi zahtjev za oslobođenje od novčanih kazni. Ovim Zakonom definirat će se uzajamna pomoć između nacionalnih tijela za zaštitu tržišnog natjecanja (suradnja, zahtjev za obavješćivanjem, izvršenje odluka kojima se izriču novčane kazne ili periodički penali, rješavanje sporova). Zatim, definirat će se pravila o rokovima zastare za izricanje novčanih kazni i periodičkih penala. Ovim Zakonom definirat će se mogućnost da nacionalno upravno tijelo nadležno za zaštitu tržišnog natjecanja može izravno pokrenuti postupak pred nacionalnim pravosudnim tijelom nadležnim za zaštitu tržišnog natjecanja. Ovaj Zakon i njegovi podzakonski akti detaljnije će se urediti sukladno relevantnim odredbama Direktive (EU) 2019/1 (npr. odredbe o neovisnosti i resursima, pokajničkom programu za kartele, skraćeni zahtjevi za oslobođenje od kazni).
Izrada nacrta prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja potrebna je kako bi se ispravile tri pogrešne odredbe važećeg ZZTN-a (čl.17. st. 6., čl. 19. st. 7. i čl. 58. st. 1. t. 13.). Ovim Zakonom brisat će se odredba kojom je propisano kako će Vlada Republike Hrvatske na prijedlog AZTN-a propisati uvjete za skupna izuzeća sporazuma o osiguranju budući da je i odlukom Europske komisije, a u svezi članka 9. Uredbe Komisije (EU) br. 267/2010, Uredba Komisije (EU) br. 267/2010, prestala važiti 31. ožujka 2017 . Stoga će se ovim Zakonom propisati i prestanak važenja Uredbe o osiguranju.
Izrada nacrta prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja kako bi se AZTN statusno odredio kao nacionalno tijel o nadležno za zaštitu tržišnog natjecanja na svim tržištima, budući da AZTN nije izričito u važećem ZZTN-u kao takav određen.
Također, potrebno je propisati zakonsku osnovu za obračun plaće za predsjednika Vijeća, zamjenika predsjednika Vijeća i članove Vijeća i to na način da će se propisati osnovica za obračun plaće koja je jednaka osnovici za državne dužnosnike. Ovim Zakonom propisat će se koeficijenti za obračun plaće i to: predsjednik Vijeća ( 5,70 ), zamjenik predsjednika Vijeća (5,50), član Vijeća ( 5,27 ). Također, ovim Zakonom odredit će se kako je plaća predsjednika Vijeća, zamjenika predsjednika Vijeća i članova Vijeća umnožak osnovice za obračun plaće državnih dužnosnika i koeficijenata .
2.3.
Navedite dokaz, argument, analizu koja podržava potrebu za izradom nacrta prijedloga zakona.
Direktiva (EU) 2019/1.
Presuda Suda EU u predmetu C-375/09 Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów protivTele2 Polska sp. z o.o., kasnije Netia SA., od 3. svibnja 2011. Prema toj presudi (točke 23, 24, 26-30, 32 i 34), nacionalna tijela nadležna za zaštitu tržišnog natjecanja nisu ovlaštena donijeti odluku kojom se utvrđuje da nije narušeno tržišno natjecanje u smislu odredbe članka 102. UFEU-a. Sud EU je u naprijed navedenom predmetu zaključio da bi u slučaju da nacionalni zakon predviđa obvezu donošenja odluke kojom se utvrđuje nepostojanje povrede članka 102. UFEU-a, takva odredba nacionalnog zakona bila u suprotnosti s pravom EU, smatrajući tu odredbu članka 5. (2) Uredbe Vijeća (EZ) br. 1/2003 izravno primjenjivom. Navedena presuda primjenjiva je na odgovarajući način i na članak 101. UFEU.
3.
UTVRĐIVANJE ISHODA ODNOSNO PROMJENA
3.1.
Što je cilj koji se namjerava postići?
Ovim Zakonom preuzet će se Direktiva (EU) 2019/1. Dio odredbi koje uređuje Direktiva (EU) 2019/1, već postoje u važećem ZZTN-u. Međutim, važeći ZZTN nema u cijelosti sve pravne institute koje predviđa Direktiva (EU) 2019/1. Primjerice, definirat će se obvezni razgovori kojima nacionalno tijelo za zaštitu tržišnog natjecanja ima ovlast pozvati bilo kojeg predstavnika poduzetnika ili udruženja poduzetnika, bilo kojeg predstavnika drugih pravnih osoba i bilo koju fizičku osobu ako bi taj predstavnik ili ta osoba mogli imati informacije relevantne za primjenu članaka 101. i 102. UFEU-a. Zatim, definirat će se periodični penali (dnevne kazne) kao vrsta sankcije kojima će se poduzetnicima za određene procesne povrede moći izreći dnevne kazne. Zatim, osigurat će se da sadašnji i bivši direktori, rukovoditelji i drugi zaposlenici podnositelja zahtjeva za oslobođenje od novčanih kazni tijelima nadležnima za zaštitu tržišnog natjecanja u potpunosti uživaju zaštitu od sankcija izrečenih u upravnom i nekaznenom sudskom postupku, u vezi s njihovim sudjelovanjem u tajnom kartelu na koji se odnosi zahtjev za oslobođenje od novčanih kazni. Ovim Zakonom definirat će se uzajamna pomoć između nacionalnih tijela za zaštitu tržišnog natjecanja (suradnja, zahtjev za obavješćivanjem, izvršenje odluka kojima se izriču novčane kazne ili periodički penali, rješavanje sporova). Zatim, definirat će se pravila o rokovima zastare za izricanje novčanih kazni i periodičkih penala. Ovim Zakonom definirat će se mogućnost da nacionalno upravno tijelo nadležno za zaštitu tržišnog natjecanja može izravno pokrenuti postupak pred nacionalnim pravosudnim tijelom nadležnim za zaštitu tržišnog natjecanja. Ovaj Zakon i njegovi podzakonski akti detaljnije će se urediti sukladno relevantnim odredbama Direktive (EU) 2019/1 (npr. odredbe o neovisnosti i resursima, pokajničkom programu za kartele, skraćeni zahtjevi za oslobođenje od kazni).
Ispravak tri pogrešne odredbe u važećem ZZTN-u u svezi primjene EU prava tržišnog natjecanja na koju je ovlašten AZTN u smislu Uredbe Vijeća (EZ) br. 1/2003 i Uredbe Vijeća (EZ) br. 139/2004 temeljem članka 2a.važećeg ZZTN-a.
Određivanje pravne osnove za izračun plaće za predsjednika Vijeća, zamjenika predsjednika Vijeća i članove Vijeća.
Brisanje odredbe kojom je propisano kako će Vlada Republike Hrvatske na prijedlog AZTN-a propisati uvjete za skupna izuzeća sporazuma o osiguranju.
Prestanak važenja Uredbe o osiguranju.
Pravilnije statusno određivanje AZTN-a.
3.2.
Kakav je ishod odnosno promjena koja se očekuje u području koje se namjerava urediti?
Učinkovitija provedba nacionalnog i EU prava tržišnog natjecanja kroz osiguravanje tijelima nadležnim za zaštitu tržišnog natjecanja jamstva neovisnosti, potrebnih resursa, ovlasti za provedbu te izricanja kazni.
Ispravak tri pogrešne odredbe u važećem ZZTN-u u svezi primjene EU prava tržišnog natjecanja na koju je ovlašten AZTN u smislu Uredbe Vijeća (EZ) br. 1/2003 i Uredbe Vijeća (EZ) br. 139/2004 temeljem članka 2a.važećeg ZZTN-a.
Statusno određivanje AZTN-a kao nacionalnog tijela nadležnog za zaštitu tržišnog natjecanja na svim tržištima. Određivanje iznosa plaće sukladno izračunu plaće za predsjednika Vijeća, zamjenika predsjednika Vijeća i članove Vijeća, temeljem Zakona. Prestanak važenja Uredbe o osiguranju budući da je i odlukom Europske komisije, a u svezi članka 9. Uredbe Komisije (EU) br. 267/2010, Uredba Komisije (EU) br. 267/2010, prestala važiti 31. ožujka 2017.
3.3.
Koji je vremenski okvir za postizanje ishoda odnosno promjena?
4. veljače 2021.
4.
UTVRĐIVANJE RJEŠENJA
4.1.
Navedite koja su moguća normativna rješenja za postizanje navedenog ishoda.
Moguća normativna rješenja (novi propis/izmjene i dopune važećeg/stavljanje van snage propisa i slično):
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja te naknadno dodatna izmjena i dopuna podzakonskih akata u svezi provedbe Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja (Uredba o kriterijima za oslobođenje ili umanjene upravno-kaznene mjere, Uredba o kriterijima za izricanje upravno-kaznene mjere).
Obrazloženje:
4.2.
Navedite koja su moguća nenormativna rješenja za postizanje navedenog ishoda.
Moguća nenormativna rješenja (ne poduzimati normativnu inicijativu, informacije i kampanje, ekonomski instrumenti, samoregulacija, koregulacija i slično):
Obrazloženje:
Nisu moguća nenormativna rješenja za postizanje navedenog ishoda.
5.
UTVRĐIVANJE IZRAVNIH UČINAKA I ADRESATA
5.1.
UTVRĐIVANJE GOSPODARSKIH UČINAKA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.1.1.
Makroekonomsko okruženje Republike Hrvatske osobito komponente bruto društvenog proizvoda kojeg čine osobna potrošnja kućanstava, priljev investicija, državna potrošnja, izvoz i uvoz
Ne
Ne
Ne
5.1.2.
Slobodno kretanje roba, usluga, rada i kapitala
Ne
Ne
Ne
5.1.3.
Funkcioniranje tržišta i konkurentnost gospodarstva
Ne
Da
Ne
5.1.4.
Prepreke za razmjenu dobara i usluga
Ne
Ne
Ne
5.1.5.
Cijena roba i usluga
Ne
Ne
Ne
5.1.6.
Uvjet za poslovanje na tržištu
Ne
Da
Ne
5.1.7.
Trošak kapitala u gospodarskim subjektima
Ne
Ne
Ne
5.1.8.
Trošak zapošljavanja u gospodarskim subjektima (trošak rada u cjelini)
Ne
Ne
Ne
5.1.9.
Trošak uvođenja tehnologije u poslovni proces u gospodarskim subjektima
Ne
Ne
Ne
5.1.10.
Trošak investicija vezano za poslovanje gospodarskih subjekata
Ne
Ne
Ne
5.1.11.
Trošak proizvodnje, osobito nabave materijala, tehnologije i energije
Ne
Ne
Ne
5.1.12.
Prepreke za slobodno kretanje roba, usluga, rada i kapitala vezano za poslovanje gospodarskih subjekata
Ne
Ne
Ne
5.1.13.
Djelovanje na imovinska prava gospodarskih subjekata
Ne
Ne
Ne
5.1.14.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.1.15.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.1.1. do 5.1.14.
Primjenom ovoga Zakona odnosno preuzimanjem Direktive (EU) 2019/1 za očekivati je povećanje učinkovitosti tržišnog natjecanja koje će u određenoj mjeri potaknuti bolje funkcioniranje tržišta i konkurentnosti gospodarstva.
Ovim Zakonom prestat će važiti Uredba o osiguranju. AZTN će biti ovlašten ocjenjivati i dopuštenost koncentracija koje Europska komisija ustupi AZTN-u na nadležno postupanje u smislu Uredbe Vijeća (EZ) br. 139/2004, neovisno o tome ispunjavaju li sudionici ustupljene koncentracije prihodovne uvjete iz članka 17. stavka 1. ZZTN-a, budući da oni nesporno ispunjavaju značajno više prihodovne kriterije u skladu s pravom EU. U slučaju kada AZTN nije utvrdilo dostatne činjenice i okolnosti za povredu članka 101. i 102. UFEU, AZTN će biti ovlašten donijeti samo akt kojim se obustavlja predmetni postupak.
Utvrdite veličinu adresata:
5.1.16.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.1.17.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Da
Ne
5.1.18.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.1.19.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.1.20.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Da
Ne
5.1.21.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.1.22.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.1.23.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.1.24.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.1.25.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Da
Ne
5.1.26.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.1.27.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.1.16. do 5.1.26.:
Ovaj Zakon odnosno preuzimanje Direktive (EU) 2019/1 imat će određeni utjecaj na pružatelje uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošače.
AZTN će biti ovlašten ocjenjivati i dopuštenost koncentracija koje Europska komisija ustupi AZTN-u na nadležno postupanje u smislu Uredbe Vijeća (EZ) br. 139/2004, neovisno o tome ispunjavaju li sudionici ustupljene koncentracije prihodovne uvjete iz članka 17. stavka 1. ZZTN-a.
5.1.28.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE GOSPODARSKIH UČINAKA
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
– veliki izravni učinak i mali broj adresata
– veliki izravni učinak i veliki broj adresata
– mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
5.2.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA TRŽIŠNO NATJECANJE
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.2.1.
Strukturalna, financijska, tehnička ili druga prepreka u pojedinom gospodarskom sektoru odnosno gospodarstvu u cjelini
Ne
Da
Ne
5.2.2.
Pozicija državnih tijela koja pružaju javne usluge uz istovremeno obavljanje gospodarske aktivnosti na tržištu
Ne
Da
Ne
5.2.3.
Postojanje diskriminirajućih uvjeta, osobito posebnih isključivih prava, uživanja povoljnijeg izvora financiranja ili pristupa privilegiranim podacima među gospodarskim subjektima
Ne
Ne
Ne
5.2.4.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.2.5.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.2.1. do 5.2.4.:
Ovaj Zakona odnosno preuzimanje Direktive (EU) 2019/1, imat će određeni učinak na državna tijela koja pružaju javne usluge uz istovremeno obavljanje gospodarske aktivnosti na tržištu.
AZTN će biti ovlašten ocjenjivati i dopuštenost koncentracija koje Europska komisija ustupi AZTN-u na nadležno postupanje u smislu Uredbe Vijeća (EZ) br. 139/2004, neovisno o tome ispunjavaju li sudionici ustupljene koncentracije prihodovne uvjete iz članka 17. stavka 1. ZZTN-a, budući da oni nesporno ispunjavaju značajno više prihodovne kriterije u skladu s pravom EU.
Utvrdite veličinu adresata:
5.2.6.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.2.7.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Da
Ne
5.2.8.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.2.9.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.2.10.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Da
Ne
5.2.11.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.2.12.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.2.13.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.2.14.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.2.15.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Da
Ne
5.2.16.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.2.17.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.2.6. do 5.2.16.:
Ovaj Zakona odnosno preuzimanje Direktive (EU) 2019/1 imat će određeni učinak na trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
AZTN će biti ovlašten ocjenjivati i dopuštenost koncentracija koje Europska komisija ustupi AZTN-u na nadležno postupanje u smislu Uredbe Vijeća (EZ) br. 139/2004, neovisno o tome ispunjavaju li sudionici ustupljene koncentracije prihodovne uvjete iz članka 17. stavka 1. ZZTN-a, budući da oni nesporno ispunjavaju značajno više prihodovne kriterije u skladu s pravom EU.
5.2.17.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA ZAŠTITU TRŽIŠNOG NATJECANJA
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
– veliki izravni učinak i mali broj adresata
– veliki izravni učinak i veliki broj adresata
– mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
5.3.
UTVRĐIVANJE SOCIJALNIH UČINAKA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.3.1.
Demografski trend, osobito prirodno kretanje stanovništva, stopa nataliteta i mortaliteta, stopa rasta stanovništva i dr.
Ne
Ne
Ne
5.3.2.
Prirodna migracija stanovništva i migracija uzrokovana ekonomskim, političkim ili drugim okolnostima koje dovode do migracije stanovništva
Ne
Ne
Ne
5.3.3.
Socijalna uključenost
Ne
Ne
Ne
5.3.4.
Zaštita osjetljivih skupina i skupina s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.3.5.
Proširenje odnosno sužavanje pristupa sustavu socijalne skrbi i javnim uslugama te pravo na zdravstvenu zaštitu
Ne
Ne
Ne
5.3.6.
Financijska održivost sustava socijalne skrbi i sustava zdravstvene zaštite
Ne
Ne
Ne
5.3.7.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.3.8.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.3.1. do 5.3.7.:
Utvrdite veličinu adresata:
5.3.9.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.3.10.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Ne
Ne
5.3.11.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.3.12.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.3.13.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Ne
Ne
5.3.14.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.3.15.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.3.16.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.3.17.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.3.18.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Ne
Ne
5.3.19.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.3.20.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.3.9. do 5.3.19.:
5.3.21.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE SOCIJALNIH UČINAKA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
– veliki izravni učinak i mali broj adresata
– veliki izravni učinak i veliki broj adresata
– mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
5.4.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA RAD I TRŽIŠTE RADA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.4.1.
Zapošljavanje i tržište rada u gospodarstvu Republike Hrvatske u cjelini odnosno u pojedinom gospodarskom području
Ne
Ne
Ne
5.4.2.
Otvaranje novih radnih mjesta odnosno gubitak radnih mjesta
Ne
Ne
Ne
5.4.3.
Kretanje minimalne plaće i najniže mirovine
Ne
Ne
Ne
5.4.4.
Status regulirane profesije
Ne
Ne
Ne
5.4.5.
Status posebnih skupina radno sposobnog stanovništva s obzirom na dob stanovništva
Ne
Ne
Ne
5.4.6.
Fleksibilnost uvjeta rada i radnog mjesta za pojedine skupine stanovništva
Ne
Ne
Ne
5.4.7.
Financijska održivost mirovinskoga sustava, osobito u dijelu dugoročne održivosti mirovinskoga sustava
Ne
Ne
Ne
5.4.8.
Odnos između privatnog i poslovnog života
Ne
Ne
Ne
5.4.9.
Dohodak radnika odnosno samozaposlenih osoba
Ne
Ne
Ne
5.4.10.
Pravo na kvalitetu radnog mjesta
Ne
Ne
Ne
5.4.11.
Ostvarivanje prava na mirovinu i drugih radnih prava
Ne
Ne
Ne
5.4.12.
Status prava iz kolektivnog ugovora i na pravo kolektivnog pregovaranja
Ne
Ne
Ne
5.4.13.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.4.14.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.4.1 do 5.4.13:
Utvrdite veličinu adresata:
5.4.15.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.4.16.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Ne
Ne
5.4.17.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.4.18.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.4.19.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Ne
Ne
5.4.20.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.4.21.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.4.22.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.4.23.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.4.24.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Ne
Ne
5.4.25.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.4.26.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.4.14. do 5.4.25.
5.4.27.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA RAD I TRŽIŠTE RADA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
– veliki izravni učinak i mali broj adresata
– veliki izravni učinak i veliki broj adresata
– mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
5.5.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA ZAŠTITU OKOLIŠA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.5.1.
Utjecaj na klimu
Ne
Ne
Ne
5.5.2.
Kvaliteta i korištenje zraka, vode i tla
Ne
Ne
Ne
5.5.3.
Korištenje energije
Ne
Ne
Ne
5.5.4.
Korištenje obnovljivih i neobnovljivih izvora energije
Ne
Ne
Ne
5.5.5.
Bioraznolikost biljnog i životinjskog svijeta
Ne
Ne
Ne
5.5.6.
Gospodarenje otpadom i/ili recikliranje
Ne
Ne
Ne
5.5.7.
Rizik onečišćenja od industrijskih pogona po bilo kojoj osnovi
Ne
Ne
Ne
5.5.8.
Zaštita od utjecaja genetski modificiranih organizama
Ne
Ne
Ne
5.5.9.
Zaštita od utjecaja kemikalija
Ne
Ne
Ne
5.5.10.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.5.11.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.5.1. do 5.5.10.:
Utvrdite veličinu adresata:
5.5.12.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.5.13.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Ne
Ne
5.5.14.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.5.15.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.5.16.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Ne
Ne
5.5.17.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.5.18.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.5.19.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.5.20.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.5.21.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Ne
Ne
5.5.22.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.5.23.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.5.12. do 5.5.22.
5.5.24.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA ZAŠTITU OKOLIŠA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
– veliki izravni učinak i mali broj adresata
– veliki izravni učinak i veliki broj adresata
– mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
5.6.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA ZAŠTITU LJUDSKIH PRAVA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.6.1.
Ravnopravnost spolova u smislu jednakog statusa, jednake mogućnosti za ostvarivanje svih prava, kao i jednaku korist od ostvarenih rezultata
Ne
Ne
Ne
5.6.2.
Pravo na jednaki tretman i prilike osobito u dijelu ostvarivanja materijalnih prava, zapošljavanja, rada i drugih Ustavom Republike Hrvatske zajamčenih prava
Ne
Ne
Ne
5.6.3.
Povreda prava na slobodu kretanja u Republici Hrvatskoj odnosno u drugim zemljama članicama Europske unije
Ne
Ne
Ne
5.6.4.
Izravna ili neizravna diskriminacija po bilo kojoj osnovi
Ne
Ne
Ne
5.6.5.
Povreda prava na privatnost
Ne
Ne
Ne
5.6.6.
Ostvarivanje pravne zaštite, pristup sudu i pravo na besplatnu pravnu pomoć
Ne
Ne
Ne
5.6.7.
Pravo na međunarodnu zaštitu, privremenu zaštitu i postupanje s tim u vezi
Ne
Ne
Ne
5.6.8.
Pravo na pristup informacijama
Ne
Ne
Ne
5.6.9.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.6.10.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.6.1. do 5.6.9.:
Utvrdite veličinu adresata:
5.6.12.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.6.13.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Ne
Ne
5.6.14.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.6.15.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.6.16.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Ne
Ne
5.6.17.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.6.18.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.6.19.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.6.20.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.6.21.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Ne
Ne
5.6.22.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.6.23.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.6.12. do 5.6.23.
5.6.24.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA ZAŠTITU LJUDSKIH PRAVA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
– veliki izravni učinak i mali broj adresata
– veliki izravni učinak i veliki broj adresata
– mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
6.
Prethodni test malog i srednjeg poduzetništva (Prethodni MSP test)
Ako je na dva pitanja od pitanja pod rednim brojevima od 6.1. do 6.4.. iz Prethodnog testa malog i srednjeg poduzetništva (Prethodni MSP test) odgovoreno »DA«, obvezna je provedba procjene učinaka propisa na malo gospodarstvo izradom MSP testa u okviru Iskaza o procjeni učinaka propisa.
Odgovorite sa »DA« ili »NE«, uz obvezni opis sljedećih učinaka:
DA
NE
6.1.
Da li će propis imati učinke na određeni broj malih i srednjih poduzetnika kroz administrativne troškove provedbe postupaka ukoliko se za poduzetnike propisuju jednokratne ili periodične administrativne obveze a koje bi značile trošak vremena za obavljanje pojedinih administrativnih radnji za ispunjavanje propisanih zahtjeva, plaćanje naknada i davanja?
NE
Obrazloženje:
6.2.
Da li će propis imati učinke na tržišnu konkurenciju i konkurentnost unutarnjeg tržišta EU u smislu prepreka slobodi tržišne konkurencije?
NE
Obrazloženje:
6.3.
Da li propis uvodi naknade i davanja koje će imati učinke na financijske rezultate poslovanja poduzetnika te da li postoji trošak prilagodbe zbog primjene propisa?
NE
Obrazloženje:
6.4.
Da li će propis imati posebne učinke na mikro poduzetnike?
NE
Obrazloženje:
6.5.
Ako predložena normativna inicijativa nema učinke navedene pod pitanjima 6.1. do 6.4., navedite obrazloženje u prilog izjavi o nepostojanju učinka na male i srednje poduzetnike.
Obrazloženje:
Predložena normativna inicijativa nema učinak na administrativne troškove i obveze, prepreke slobodnoj tržišnoj konkurenciji te financijsko poslovanje i/ili trošak prilagodbe zbog primjene propisa na male i srednje poduzetnike.
7.
Utvrđivanje potrebe za provođenjem SCM metodologije
Ako je odgovor na pitanje pod rednim brojem 6.1. „DA“, iz Prethodnog MSP testa potrebno je uz Obrazac prethodne procjene priložiti pravilno ispunjenu Standard Cost Model (SCM) tablicu s procjenom mogućeg administrativnog troška za svaku propisanu obvezu i zahtjev (SCM kalkulator).
SCM kalkulator ispunjava se sukladno uputama u standardiziranom obrascu u kojem se nalazi formula izračuna i sukladno jedinstvenim nacionalnim smjernicama uređenim kroz SCM priručnik.
SCM kalkulator dostupan je na stranici: http://www.mingo.hr/page/standard-cost-model
8.
SAŽETAK REZULTATA PRETHODNE PROCJENE
Ako je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata,
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata,
–mali izravni učinak i veliki broj adresata,
u odnosu na svaki pojedini izravni učinak, stručni nositelj obvezno pristupa daljnjoj procjeni učinaka propisa izradom Iskaza o procjeni učinaka propisa. Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“ kod odgovarajućeg izravnog učinka.
Ako je utvrđena potreba za provođenjem procjene učinaka propisa na malog gospodarstvo, stručni nositelj obvezno pristupa daljnjoj procjeni učinaka izradom MSP testa u okviru Iskaza o procjeni učinaka propisa.
Procjena učinaka propisa
Potreba za PUP
Utvrđena potreba za provedbom daljnje procjene učinaka propisa
DA
NE
8.1.
Procjena gospodarskih učinaka iz točke 5.1.
NE
8.2.
Procjena učinaka na tržišno natjecanje iz točke 5.2.
NE
8.3.
Procjena socijalnih učinaka iz točke 5.3.
NE
8.4.
Procjena učinaka na rad i tržište rada iz točke 5.4.
NE
8.5.
Procjena učinaka na zaštitu okoliša iz točke 5.5.
NE
8.6.
Procjena učinaka na zaštitu ljudskih prava iz točke 5.6.
NE
MSP test
Potreba za MSP test
8.7.
Utvrđena potreba za provođenjem procjene učinaka propisa na malo gospodarstvo (MSP test)
DA
NE
8.8.
Provođenje MSP testa
NE
8.9.
Provođenje SCM metodologije
NE
9.
PRILOZI
-
10.
POTPIS ČELNIKA TIJELA
Potpis: Darko Horvat, ministar
Datum: 11. prosinca 2019.
11.
Odgovarajuća primjena ovoga Obrasca u slučaju provedbe članka 18. stavka 2. Zakona o procjeni učinaka propisa ("Narodne novine", broj 44/17)
Uputa:
Prilikom primjene ovoga Obrasca na provedbene propise i akte planiranja u izradi, izričaj „nacrt prijedloga zakona“ potrebno je zamijeniti s nazivom provedbenog propisa odnosno akta planiranja.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta