NACRT PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O HRVATSKOJ NARODNOJ BANCI
Zagreb, prosinac 2019.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O HRVATSKOJ NARODNOJ BANCI
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna ocjena za donošenje Prijedloga zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10 – pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA, OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM I POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Sklapanjem Ugovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji, Republika Hrvatska obvezala se uvesti euro kao službenu valutu, kad se za to ispune uvjeti. U vezi s time, Vlada Republike Hrvatske i Hrvatska narodna banka izradile su Strategiju za uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, a koju je Vlada Republike Hrvatske donijela 10. svibnja 2018. godine.
Radi približavanja krajnjem cilju, uvođenju eura kao zakonskog sredstva plaćanja u Republici Hrvatskoj, Republika Hrvatska, kao država članica s odstupanjem (država članica izvan europodručja), mora se prethodno obvezati da će se pridružiti Europskom tečajnom mehanizmu uspostavljenom Rezolucijom Europskog vijeća od 16. lipnja 1997. godine.
U tom smislu bilo je potrebno da Republika Hrvatska najprije podnese zahtjev za ulazak u Europski tečajni mehanizam (ERM II) i u okviru toga, pored dužnosti pridruživanja tom mehanizmu, dodatno se obveže na omogućavanje bliske suradnje Hrvatske narodne banke s Europskom središnjom bankom prema članku 7. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013 od 15. listopada 2013. o dodjeli određenih zadaća Europskoj središnjoj banci u vezi s politikama bonitetnog nadzora kreditnih institucija (SL L 287, 29.10.2013.), kao i provođenje jedinstvenog sanacijskog mehanizma prema Uredbi (EU) br. 806/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. srpnja 2014. o utvrđivanju jedinstvenih pravila i jedinstvenog postupka za sanaciju kreditnih institucija i određenih investicijskih društava u okviru jedinstvenog sanacijskog mehanizma i jedinstvenog fonda za sanaciju te o izmjeni Uredbe (EU) br. 1093/2010 (SL L 225, 30. 7. 2014.).
U vezi s time, nužno je pristupiti izmjenama određenih zakonskih propisa, pa tako i izmjenama Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci (Narodne novine, br. 75/08 i 54/13) i time omogućiti uspostavu bliske suradnje Europske središnje banke sa Hrvatskom narodnom bankom, kao i ulazak u jedinstveni sanacijski mehanizam te izvršiti dodatno usklađenje odredaba koje stupaju na snagu danom uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske.
Člankom 2. i 3. Odluke Europske središnje banke od 31. siječnja 2014. o bliskoj suradnji s nacionalnim nadležnim tijelima država članica sudionica čija valuta nije euro (ESB/2014/5; dalje u tekstu: Odluka br. ESB/2014/5) propisano je da Europska središnja banka uspostavlja blisku suradnju na temelju zahtjeva države članice čija valuta nije euro kojim će se, između ostaloga, obvezati na donošenje relevantnih nacionalnih propisa, čije nacrte prilaže uz zahtjev, a kojima će osigurati provedbu bliske suradnje između Europske središnje banke i nacionalnog nadležnog tijela države članice sudionice čije valuta nije euro.
Člankom 7. stavkom 2. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013 od 15. listopada 2013. o dodjeli određenih zadaća Europskoj središnjoj banci u vezi s politikama bonitetnog nadzora kreditnih institucija (dalje u tekstu: Uredba Vijeća (EU) br. 1024/2013) propisano je da se bliska suradnja između Europske središnje banke i nacionalnog nadležnog tijela države članice sudionice čija valuta nije euro uspostavlja odlukom Europske središnje banke kada su ispunjeni svi propisani uvjeti. Jedan od uvjeta je da su u državi članici sudionici čija valuta nije euro, prije uspostave bliske suradnje, doneseni svi relevantni nacionalni propisi kojima će se osigurati provedba bliske suradnje između Europske središnje banke i nacionalnog nadležnog tijela države članice sudionice čije valuta nije euro. Odluka Europske središnje banke o uspostavi bliske suradnje objavljuje se u Službenom listu Europske unije i, u pravilu, primjenjuje 14 dana nakon objave.
Također, ovim se Zakonom dodatno mijenjaju pojedine zakonske odredbe u odnosu na koje je Europska središnja banka u Izvješćima o konvergenciji za 2014., 2016. i 2018. godine izrazila mišljenje da ne ispunjavaju u cijelosti uvjete pravne konvergencije te da je iste, prije uvođenja eura, potrebno doraditi.
U području monetarne politike uvode se izmjene koje imaju za cilj omogućiti korištenje instrumenta koji, zbog postojećih ograničenja u domaćem zakonodavstvu, dosad nije korišten. To se odnosi na negativne kamatne stope koje su, u praksi središnjih banaka posljednjih nekoliko godina, postale značajan instrument monetarne politike i upravljanja likvidnošću te poticanja novčanog tržišta.
U dijelu sastavljanja financijskih izvještaja Hrvatske narodne banke, ovim Zakonom predviđa se da Hrvatska narodna banka primjenjuje Smjernicu (EU) 2016/2249 Europske središnje banke od 3. studenoga 2016. o pravnom okviru za računovodstvo i financijsko izvještavanje u Europskom sustavu središnjih banaka (ESB/2016/34) (dalje u tekstu: Smjernica ESB-a). Primjena Smjernice ESB-a obvezna je za središnje banke Eurosustava u računovodstvene svrhe i svrhe financijskog izvještavanja u Eurosustavu, ali se također preporučuje njihova primjena u najvećoj mogućoj mjeri za nacionalne i financijske izvještaje nacionalnih središnjih banaka.
Središnjim bankama koje nisu članice Eurosustava dana je mogućnost da primjenjuju Smjernicu ESB-a uz nacionalnu valutu, dakle i prije uvođenja eura, i time ostvare višestruke koristi koje takva primjena donosi. Iz komparativne analize financijskih izvještaja središnjih banaka država članica Europske unije, proizlazi da su mnoge središnje banke primjenu računovodstvene Smjernice ESB-a uvele prije uvođenja eura, odnosno da istu primjenjuju uz nacionalnu valutu (to su učinile Slovačka, Estonija i Latvija, koje su kasnije i uvele euro, te Poljska i Švedska koje Smjernicu ESB-a primjenjuju uz nacionalnu valutu).
Ovim se Zakonom propisuje obvezna primjena Smjernice ESB-a u Hrvatskoj narodnoj banci od 1. siječnja 2021. godine. Time će se osigurati, između ostalog, kvalitetnija prezentacija informacija u financijskim izvještajima Hrvatske narodne banke s obzirom na prirodu poslovanja, ciljeve i zadatke središnje banke te približavanje računovodstvenim pravilima ostalih središnjih banaka država članica Europske unije i podrška boljoj pripremljenosti Hrvatske narodne banke za uvođenje eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske.
Uvođenje Smjernice ESB-a posljedično utječe na potrebu izmjena relevantnih članaka zakona koje se odnose na opće pričuve Hrvatske narodne banke i izračun dobiti (gubitka) Hrvatske narodne banke, kao i na potrebu uvođenja kategorija revalorizacijskih računa, rezervacija za rizike i sl. propisanih Smjernicom ESB-a.
Nakon donošenja posljednjih izmjena Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci iz 2013. godine, u zakonodavstvu Republike Hrvatske je, zbog obveze implementacije direktiva EU, doneseno nekoliko novih ili izmjena postojećih zakonskih propisa iz nadležnosti Hrvatske narodne banke. Ovim se izmjenama vrši regulatorna i terminološka prilagodba Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci s tim zakonima.
Dosadašnji zadatak Hrvatske narodne banke, koji je bio definiran kao pridonošenje stabilnosti financijskog sustava u cjelini, proširen je na način da se isti ostvaruje provođenjem makrobonitetne politike, koju Hrvatska narodna banka provodi djelujući u skladu s pravnim aktima Europske unije, njezinih institucija i tijela. Sukladno tome, kao novu nadležnost guvernera Hrvatske narodne banke, nužno je bilo uvesti i provođenje makrobonitetne politike i donošenje podzakonskih propisa, preporuka, odluka i rješenja iz područja makrobonitetne politike.
III. OCJENA POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu Prijedloga zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O HRVATSKOJ NARODNOJ BANCI
Članak 1.
U Zakonu o Hrvatskoj narodnoj banci (Narodne novine, br. 75/08 i 54/13) u članku 1. stavku 1. u podstavku 3. na kraju briše se veznik „i“.
Iza podstavka 3. dodaju se novi podstavci 4. i 5. koji glase:
„- zadaci i nadležnosti Hrvatske narodne banke u okviru bliske suradnje s Europskom središnjom bankom,
- zadaci i nadležnosti Hrvatske narodne banke u suradnji s Jedinstvenim odborom za sanaciju i“.
Dosadašnji podstavak 4. postaje podstavak 6.
Članak 2.
Naslov iznad članka 1.a i članak 1.a mijenjaju se i glase:
„ Provedba uredbi Europske unije
Članak 1.a
(1) Ovim se Zakonom osigurava provedba sljedećih uredbi Europske unije:
- Uredba Vijeća (EZ) br. 1338/2001 od 28. lipnja 2001. koja propisuje mjere potrebne za zaštitu eura od krivotvorenja (SL L 181, 4. 7. 2001.) kako je posljednji put izmijenjena Uredbom Vijeća (EZ) br. 44/2009 od 18. prosinca 2008. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1338/2001 o utvrđivanju mjera potrebnih za zaštitu eura od krivotvorenja (SL L 17, 22.1.2009.) i ispravljena Ispravkom Uredbe Vijeća (EZ) br. 44/2009 od 18. prosinca 2008. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1338/2001 o utvrđivanju mjera potrebnih za zaštitu eura od krivotvorenja (SL L 17, 22.1.2009.) (Posebno izdanje Službenog lista Europske unije 19/Sv. 11 od 29. listopada 2013.); (u daljnjem tekstu: Uredba Vijeća (EZ) br. 1338/2001) i
- Uredba Vijeća (EZ) br. 1339/2001 od 28. lipnja 2001. kojom se proširuju učinci Uredbe Vijeća (EZ) 1338/2001 koja propisuje mjere potrebne za zaštitu eura od krivotvorenja i na one države članice koje nisu usvojile euro kao jedinstvenu valutu (SL L 181, 4. 7. 2001.) kako je posljednji put izmijenjena Uredbom Vijeća (EZ) br. 45/2009 od 18. prosinca 2008. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1339/2001 o proširenju učinaka Uredbe (EZ) br. 1338/2001 o propisivanju mjera potrebnih za zaštitu eura od krivotvorenja na one države članice koje nisu prihvatile euro kao svoju jedinstvenu valutu; ( u daljnjem tekstu : Uredba Vijeća (EZ) br. 1339/2001).
(2) Ovim se Zakonom osigurava provedba sljedećih uredbi Europske unije:
- Uredba Vijeća (EU) br. 1024/2013 od 15. listopada 2013. o dodjeli određenih zadaća Europskoj središnjoj banci u vezi s politikama bonitetnog nadzora kreditnih institucija (SL L 287, 29.10.2013.; u daljnjem tekstu: Uredba Vijeća (EU) br. 1024/2013) i
- Uredba (EU) br. 806/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. srpnja 2014. o utvrđivanju jedinstvenih pravila i jedinstvenog postupka za sanaciju kreditnih institucija i određenih investicijskih društava u okviru jedinstvenog sanacijskog mehanizma i jedinstvenog fonda za sanaciju te o izmjeni Uredbe (EU) br. 1093/2010 (SL L 225, 30. 7. 2014., u daljnjem tekstu: Uredba (EU) br. 806/2014).“.
Članak 3.
U članku 2. iza stavka 9. dodaje se stavak 10. koji glasi:
„(10) Lokacije, građevine trezora i trezorsko poslovanje Hrvatske narodne banke od posebne su važnosti za financijske, gospodarske i sigurnosne interese Republike Hrvatske te za obranu Republike Hrvatske.“.
Članak 4.
Članak 4. mijenja se i glasi:
„(1) Hrvatska narodna banka je samostalna i neovisna u okviru Ustava i zakona u cjelokupnosti poslova iz svoje nadležnosti, što se osobito očituje u:
– utvrđivanju i provođenju monetarne i devizne politike,
– držanju i upravljanju međunarodnim pričuvama Republike Hrvatske,
– izdavanju novčanica i kovanog novca,
– izdavanju i oduzimanju odnosno ukidanju odobrenja i suglasnosti te donošenje drugih rješenja u skladu sa zakonima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija i poslovanje kreditnih unija, pružatelja platnih usluga, izdavatelja elektroničkog novca i platnih sustava, platni promet, izdavanje elektroničkog novca te devizno poslovanje i poslovanje ovlaštenih mjenjača,
– obavljanju supervizije i nadzora u skladu sa zakonima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija i poslovanje kreditnih unija, pružatelja platnih usluga, izdavatelja elektroničkog novca i platnih sustava, platni promet i izdavanje elektroničkog novca,
– provođenju ovlasti za sanaciju u skladu s propisima kojima se uređuje sanacija kreditnih institucija,
– vođenju računa kreditnih institucija i obavljanju platnog prometa po tim računima, davanju kredita kreditnim institucijama i primanju u depozit sredstava kreditnih institucija,
– uređivanju i unapređivanju platnog prometa i osiguravanju njegovog nesmetanog funkcioniranja,
– obavljanju zakonom utvrđenih poslova za Republiku Hrvatsku,
– donošenju podzakonskih propisa u poslovima iz svoje nadležnosti,
– provođenju makrobonitetne politike u cilju pridonošenja očuvanju stabilnosti financijskog sustava u cjelini, i
– obavljanju ostalih, zakonom utvrđenih poslova.
(2) Zadatke iz stavka 1. podstavka 4. i 5. ovog članka u dijelu koji se odnosi na kreditne institucije Hrvatska narodna banka izvršava se u okviru bliske suradnje s Europskom središnjom bankom u skladu s člankom 7. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013 i Dijelom IX Uredbe (EU) br. 468/2014 Europske središnje banke od 16. travnja 2014. o uspostavljanju okvira za suradnju unutar jedinstvenog nadzornog mehanizma između Europske središnje banke i nacionalnih nadležnih tijela te s nacionalnim imenovanim tijelima (Okvirna uredba o SSM-u) (SL L 141/1, 14.5.2014.; dalje u tekstu: Uredba (EU) br. 468/2014).
(3) Zadatke iz stavka 1. podstavka 6. ovoga članka Hrvatska narodna banka izvršava u okviru jedinstvenog sanacijskog mehanizma utvrđenog Uredbom (EU) br. 806/2014.“.
Članak 5.
Članak 7. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Hrvatska narodna banka može biti članica međunarodnih institucija i organizacija nadležnih za područja monetarne politike, devizne politike, platnog prometa, supervizije i sanacije kreditnih institucija i ostala područja iz njezina djelokruga i sudjelovati u njihovu radu, osim kad je to članstvo u suprotnosti s:
- bliskom suradnjom uspostavljenom s Europskom središnjom bankom u skladu s člankom 7. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013 ili
U članku 8. stavku 2. riječi: „supervizije i nadzora“ zamjenjuju se riječima: „supervizije, nadzora i sanacije“, a riječ: „grubom“ zamjenjuje se riječju: „krajnjom“.
U stavku 3. riječ: „grubom“ zamjenjuje se riječju: „krajnjom“.
Članak 7.
U članku 13. ispred riječi: „Hrvatska narodna banka“ dodaje se oznaka stavka: „(1)“.
Iza stavka 1. dodaje se stavak 2. koji glasi:
„(2) Kamatna stopa za novčana sredstva koja je Hrvatska narodna banka primila u depozit može biti negativna.“.
Članak 8.
U članku 18. stavci 2. i 3. mijenjaju se i glase:
„(2) Međunarodne pričuve Republike Hrvatske sačinjavaju svi oblici imovine u stranoj valuti i plemenite kovine. Pojam imovine u stranoj valuti uključuje vrijednosne papire i svu drugu imovinu u konvertibilnoj valuti nerezidentnog dužnika ili obračunskoj jedinici neovisno o obliku u kojem se drži.
(3) U cilju upravljanja međunarodnim pričuvama Republike Hrvatske, Hrvatska narodna banka može kupovati i prodavati (promptno i na rok) te na drugi način stjecati oblike imovine iz prethodnog stavka ovoga članka.“.
Članak 9.
U članku 42. stavku 3. točka 8) mijenja se i glasi:
„8) izdavanje i ukidanje odobrenja za rad kreditnim institucijama sa sjedištem u Republici Hrvatskoj i podružnicama kreditnih institucija sa sjedištem izvan Republike Hrvatske i za obavljanje pojedinih poslova, te odobrenja za stjecanje dionica kreditnih institucija u skladu sa zakonom kojim se uređuje poslovanje kreditnih institucija,“.
Točka 9) briše se.
Dosadašnja točka 10) koja postaje točka 9) mijenja se i glasi:
„9) davanje suglasnosti za pripajanje, spajanje i druge statusne promjene kreditnih institucija u skladu sa zakonom koji uređuje poslovanje kreditnih institucija,“.
Dosadašnja točka 11) koja postaje točka 10) mijenja se i glasi:
„10) davanje i ukidanje suglasnosti za imenovanje predsjednika i članova uprava i nadzornih odbora kreditnih institucija, u skladu sa zakonom kojim se uređuje poslovanje kreditnih institucija,“.
Dosadašnja točka 12) postaje točka 11).
U dosadašnjoj točki 13) koja postaje točka 12) riječ: „oduzimanje“ zamjenjuje se riječju: „ukidanje“.
Dosadašnje točke 14) i 15) postaju točke 13) i 14).
U dosadašnjoj točki 16) koja postaje točka 15) iza riječi: „organizacijama“ veznik: „i“ zamjenjuje se zarezom.
Na kraju dosadašnje točke 17) koja postaje točka 16) briše se točka i dodaje se zarez.
Iza dosadašnje točke 17) koja postaje točka 16) dodaju se nova točka 17) i točka 18) koje glase:
„17) odlučivanje da kreditna institucija propada ili će vjerojatno propasti i
18) odlučivanje o davanju prijedloga za otvaranje postupka sanacije nad kreditnom institucijom ili odlučivanje o davanju prijedloga za pokretanje stečajnog postupka nad kreditnom institucijom ili odlučivanje o pokretanju postupka prisilne likvidacije kreditne institucije.“.
Iza stavka 3. dodaju se novi stavci 4. i 5 koji glase:
„(4) Nadležnosti Savjeta Hrvatske narodne banke iz stavka 3. točke 8., 9., 10. i 17. ovoga članka, ostvaruju se u okviru bliske suradnje uspostavljene s Europskom središnjom bankom u skladu s člankom 7. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013 i dijelom IX Uredbe (EU) br. 468/2014.
(5) Nadležnosti Savjeta Hrvatske narodne banke iz stavka 3. točke 18. ovoga članka ostvaruju se u okviru jedinstvenog sanacijskog mehanizma utvrđenog Uredbom (EU) br. 806/2014.“.
Dosadašnji stavci 4. i 5. postaju stavci 6. i 7.
Članak 10.
U članku 43. stavku 2. iza točke 5) dodaje se nova točka 6) koja glasi:
„6) provodi makrobonitetnu politiku i donosi podzakonske propise, preporuke, odluke i rješenja iz područja makrobonitetne politike,“.
Dosadašnje točke 6), 7) i 8) postaju točke 7), 8) i 9).
Na kraju dosadašnje točke 9) koja postaje točka 10) briše se veznik „i“.
Na kraju dosadašnje točke 10) koja postaje točka 11) briše se točka i dodaje se zarez.
Iza dosadašnje točke 10) koja postaje točka 11) dodaju se točke 12) i 13) koje glase:
„12) propisuje pobliže uvjete i način provedbe sanacijskog nadzora te postupak nalaganja mjera prema kreditnim institucijama u postupku sanacijskog nadzora i
13) donosi rješenja u postupku sanacijskog nadzora nad kreditnim institucijama.“.
Iza stavka 2. dodaju se novi stavci 3. i 4. koji glase:
„(3) Nadležnosti guvernera Hrvatske narodne banke iz stavka 2. točke 4. i 5. ovoga članka, ostvaruju se u okviru bliske suradnje uspostavljene s Europskom središnjom bankom u skladu s člankom 7. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013 i dijelom IX Uredbe (EU) br. 468/2014.
(4) Nadležnosti guvernera Hrvatske narodne banke iz stavka 2. točke 11. i 12. ovoga članka ostvaruju se u okviru jedinstvenog sanacijskog mehanizma utvrđenog Uredbom (EU) br. 806/2014.“.
Dosadašnji stavci od 3. do 6. postaju stavci od 5. do 8.
Članak 11.
U članku 52. iza stavka 4. dodaje se stavak 5. koji glasi:
„(5) Općim aktom Hrvatske narodne banke određuju se radna mjesta za koja je, zbog visokog stupnja osjetljivosti, kao poseban uvjet za zasnivanje radnog odnosa potrebno provesti temeljnu sigurnosnu provjeru kandidata. Temeljnu sigurnosnu provjeru kandidata provodi nadležna sigurnosno-obavještajna agencija i to na zahtjev Hrvatske narodne banke, a u skladu sa posebnim zakonom kojim se uređuju sigurnosne provjere.“.
Članak 12.
Naslov iznad članka 55. i članak 55. mijenjaju se i glase:
„ Opće pričuve Hrvatske narodne banke
Članak 55.
(1) Opće pričuve Hrvatske narodne banke formiraju se radi pokrića općih rizika poslovanja Hrvatske narodne banke.
(2) Donji iznos općih pričuva određuje Savjet Hrvatske narodne banke svojom odlukom.“.
Članak 13.
Iza članka 55. dodaju se naslovi i članci 55.a i 55.b koji glase:
„ Revalorizacijski računi
Članak 55.a
(1) Hrvatska narodna banka formira revalorizacijske račune radi ponovnog vrednovanja imovine i obveza u skladu sa Smjernicom (EU) 2016/2249 Europske središnje banke od 3. studenoga 2016. o pravnom okviru za računovodstvo i financijsko izvještavanje u Europskom sustavu središnjih banaka (ESB/2016/34).
(2) Revalorizacijske račune čije formiranje nije uređeno smjernicom iz stavka 1. ovog članka Hrvatska narodna banka će formirati u skladu s važećim Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja utvrđenim od strane Europske komisije i objavljenim u Službenom listu Europske unije.
Rezervacije za financijske rizike
Članak 55.b
Hrvatska narodna banka može formirati rezervacije za financijske rizike u skladu s odlukom koju donosi Savjet Hrvatske narodne banke.“.
Članak 14.
Naslov iznad članka 56. i članak 56. mijenjaju se i glase:
„ Dobit ili gubitak Hrvatske narodne banke
Članak 56.
Dobit ili gubitak Hrvatske narodne banke izračunava se za svaku financijsku godinu kao razlika između ukupnih prihoda i ukupnih rashoda Hrvatske narodne banke.“.
Članak 15.
Naslov iznad članka 57. i članak 57. mijenjaju se i glase:
„ Raspored dobiti i pokrivanje gubitka
Članak 57.
(1) Dobit Hrvatske narodne banke iskazana u financijskoj godini raspoređuje se u opće pričuve i u korist državnog proračuna sukladno odluci Savjeta Hrvatske narodne banke.
(2) Dobit Hrvatske narodne banke raspoređuje se na način da se 20% dobiti rasporedi u opće pričuve, a 80% dobiti je prihod državnog proračuna.
(3) Iznimno od stavka 2. ovog članka, ako visina općih pričuva na posljednji dan financijske godine bude niža od donjeg iznosa općih pričuva utvrđenog sukladno članku 55. stavku 2. ovog Zakona, Savjet Hrvatske narodne banke donijeti će odluku da se u opće pričuve raspoređuje iznos dobiti potreban za dostizanje donjeg iznosa općih pričuva, dok se preostala dobit raspoređuje sukladno stavku 2. ovog članka.
(4) Gubitak Hrvatske narodne banke najprije se pokriva iz općih pričuva.
(5) Ako je gubitak Hrvatske narodne banke veći od iznosa općih pričuva, iznos gubitka koji prelazi visinu općih pričuva pokrit će se iz dobiti narednih godina.
(6) Dobit koju će Hrvatska narodna banka iskazati u narednim godinama najprije će se koristiti za pokriće gubitka iz prethodnih godina.“.
Članak 16.
Naslov iznad članka 60. i članak 60. mijenjaju se i glase:
„ Financijski izvještaji
Članak 60.
(1) Hrvatska narodna banka sastavlja financijske izvještaje u skladu sa Smjernicom (EU) 2016/2249 Europske središnje banke od 3. studenoga 2016. o pravnom okviru za računovodstvo i financijsko izvještavanje u Europskom sustavu središnjih banaka (ESB/2016/34).
(2) Za izvještavanje o transakcijama koje nisu regulirane Smjernicom iz stavka 1. ovog članka Hrvatska narodna banka primjenjuje, pod uvjetom da ne postoji suprotna odluka Savjeta Hrvatske narodne banke, načela vrednovanja u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja koje je prihvatila Europska unija, a koji su bitni za poslove i izvještaje Hrvatske narodne banke.“.
Članak 17.
Iza članka 60. dodaje se naslov i članak 60.a koji glase:
"Konsolidacija financijskih izvještaja
Članak 60.a
U financijskim izvještajima Hrvatske narodne banke ne iskazuju se financijski izvještaji društava u kojima Hrvatska narodna banka ima većinski udio u kapitalu, ako ta društva pojedinačno ili skupno nisu značajna za njezine financijske izvještaje.“.
Članak 18.
U članku 69. stavku 2. riječi: „poništavanje, ukidanje, izvanredno ukidanje i proglašavanje rješenja ništavim, po pravu nadzora“ zamjenjuju se riječima: „poništavanje i ukidanje rješenja i oglašavanje rješenja ništavim“.
Iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:
„(3) Iznimno od stavka 1. ovog članka, protiv rješenja koja Hrvatska narodna banka donosi u postupcima povodom zahtjeva za pristup informacijama, podnositelj zahtjeva može podnijeti žalbu sukladno odredbama posebnog zakona koji uređuje pravo na pristup informacijama.“.
Članak 19.
U članku 70. iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:
„(3) Hrvatska narodna banka je dio Europskog sustava financijskog nadzora (ESFS) i u okviru toga sudjeluje u radu Europskog nadzornog tijela za bankarstvo (EBA) i Europskog odbora za sistemske rizike (ESRB).“.
Članak 20.
U članku 71. stavku 2. iza riječi: „neovisnost Hrvatske narodne banke,“ dodaju se riječi: „članove njezinih tijela nadležnih za odlučivanje,“.
Iza stavka 3. dodaje se stavak 4. koji glasi:
„(4) Odredbe stavka 1. i 2. ovoga članka ne dovode u pitanje ovlasti ESB-a i dužnosti Hrvatske narodne banke u okviru bliske suradnje uspostavljene s Europskom središnjom bankom prema članku 7. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013.“.
Članak 21.
Iza članka 71. dodaju se naslovi i članci 71.a i 71.b koji glase:
„ Položaj Hrvatske narodne banke u jedinstvenom sanacijskom mehanizmu
Članak 71.a
(1) Hrvatska narodna banka neovisna je prilikom izvršavanja zadaća koje su joj u okviru jedinstvenog sanacijskog mehanizma povjerene Uredbom (EU) br. 806/2014.
(2) Odredba stavka 1. ovoga članka ne dovodi u pitanje ovlasti Jedinstvenog sanacijskog odbora prema Uredbi (EU) br. 806/2014 u odnosu na Hrvatsku narodnu banku.
Ovlast za donošenje provedbenih akata
Članak 71.b
U područjima iz nadležnosti Jedinstvenog sanacijskog odbora iz Uredbe (EU) br. 806/2014 koje je Jedinstveni sanacijski odbor uredio smjernicama, Hrvatska narodna banka može, uz suglasnost Jedinstvenog sanacijskog odbora, donijeti provedbene akte za primjenu odredaba smjernica Jedinstvenog sanacijskog odbora.“.
Članak 22.
Naslov iznad članka 76. i članak 76. mijenjaju se i glase:
„ Zaštita od krivotvorenja novčanica i kovanog novca koji glasi na kune i lipe
Članak 76.
(1) Hrvatska narodna banka je nadležna za tehničku analizu sumnjivih primjeraka novčanica i kovanog novca koji glasi na kune i lipe kao novčane jedinice u Republici Hrvatskoj te za poduzimanje i provođenje mjera za suzbijanje krivotvorenja tih novčanica i kovanog novca u čemu surađuje s nadležnim nacionalnim tijelima i institucijama u zemlji i inozemstvu.
(2) Hrvatska narodna banka podzakonskim propisom uređuje postupanje sa sumnjivim primjercima novčanica i kovanog novca koji glasi na kune i lipe kao novčane jedinice u Republici Hrvatskoj.“.
Članak 23.
Iza članka 76. dodaju se naslovi i članci 76.a i 76.b koji glase:
„ Zaštita od krivotvorenja novčanica i kovanog novca koji glasi na euro
Članak 76.a
(1) Hrvatska narodna banka je nadležno nacionalno tijelo za zaštitu eura od krivotvorenja u smislu Uredbe Vijeća (EZ) br. 1338/2001 i Uredbe Vijeća (EZ) br. 1339/2001.
(2) U obavljanju poslova zaštite novčanica i kovanog novca koji glase na euro od krivotvorenja i distribucije krivotvorenih novčanica i kovanog novca eura, Hrvatska narodna banka u cijelosti djeluje u skladu s propisima Europske unije.
(3) Hrvatska narodna banka je nadležna za tehničku analizu sumnjivih primjeraka novčanica i kovanog novca koji glase na euro te za poduzimanje i provođenje mjera za suzbijanje krivotvorenja novčanica i kovanog novca koji glase na euro u čemu surađuje s nadležnim nacionalnim tijelima i institucijama u zemlji i inozemstvu.
(4) Radi učinkovitog obavljanja pojedinih poslova iz područja zaštite novčanica i kovanog novca koji glasi na euro od krivotvorenja i distribucije krivotvorenih novčanica i kovanog novca eura Hrvatska narodna banka može donijeti provedbene akte kojima se osigurava neposredna primjena propisa iz ovoga članka.
(5) Provedbeni akti Hrvatske narodne banke iz stavka 4. ovoga članka moraju u cijelosti biti usklađeni s propisima Europske unije.
Zaštita od krivotvorenja stranih novčanica i kovanog novca koji ne glasi na euro
Članak 76.b
(1) Hrvatska narodna banka je nadležna za tehničku analizu sumnjivih primjeraka stranih novčanica i kovanog novca koji ne glasi na euro te za poduzimanje i provođenje mjera za suzbijanje krivotvorenja tih novčanica i kovanog novca u čemu surađuje s nadležnim nacionalnim tijelima i institucijama u zemlji i inozemstvu.
(2) Hrvatska narodna banka ovlaštena je podzakonskim propisom propisati postupanje sa sumnjivim primjercima stranih novčanica i kovanog novca koji ne glasi na euro.“.
Članak 24.
Članak 77. mijenja se i glasi:
„(1) U skladu s propisima Europske unije, a prema odredbama posebnog zakona, Hrvatska narodna banka izdaje i ukida odobrenja za rad kreditnim institucijama, obavlja superviziju i nadzor poslovanja kreditnih institucija, obavlja druge poslove iz svoje nadležnosti i donosi podzakonske propise kojima se uređuje bankarsko poslovanje i utvrđuju standardi stabilnog i sigurnog poslovanja kreditnih institucija.
(2) Ovlasti iz stavka 1. ovoga članka, Hrvatska narodna banka izvršava u okviru bliske suradnje uspostavljene s Europskom središnjom bankom u skladu s člankom 7. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013 i dijelom IX Uredbe (EU) br. 468/2014.
(3) U skladu s propisima Europske unije, a prema uvjetima jedinstvenog sanacijskog mehanizma utvrđenog Uredbom (EU) br. 806/2014 i odredbama posebnog zakona, Hrvatska narodna banka provodi sanacijske ovlasti nad kreditnim institucijama i donosi podzakonske propise.“.
Članak 25.
Iza članka 77. dodaje se naslov i članak 77.a koji glase:
„ Provođenje makrobonitetne politike
Članak 77.a
Hrvatska narodna banka utvrđuje i provodi makrobonitetnu politiku Republike Hrvatske djelujući, pri tom, u skladu s relevantnim pravnim aktima Europske unije, njenih institucija i tijela.“.
Članak 26.
Iza članka 87. dodaju se naslovi i članci 87.a, 87.b i 87.c koji glase:
„Upravne sankcije ESB-a
Članak 87.a
Kada Europska središnja banka izvršava svoje ovlasti iz članka 18. Uredbe (EU) br. 1024/2013, a u vezi s člankom 7. Uredbe (EU) br. 1024/2013, Hrvatska narodna banka surađuje s Europskom središnjom bankom u postupku izricanja upravnih sankcija. U tom slučaju Hrvatska narodna banka postupa u skladu s uputom Europske središnje banke.
Kazne Jedinstvenog sanacijskog odbora
Članak 87.b
Kada Jedinstveni sanacijski odbor izvršava svoje ovlasti iz Uredbe (EU) br. 806/2014, Hrvatska narodna banka surađuje s Jedinstvenim sanacijskim odborom u postupku izricanja kazni.
Vođenje postupka za utvrđivanje povreda i izricanje sankcija
Članak 87.c
Hrvatska narodna banka ovlaštena je voditi postupak izricanja upravnih sankcija i izricati upravne sankcije na način i u opsegu kako je to uređeno posebnim zakonom.".
Članak 27.
U članku 89. u uvodnoj rečenici iza riječi: „Hrvatska narodna banka“ dodaju se zarez i riječi: „u skladu s relevantnim pravnim aktima Europske unije, njenih institucija i tijela,“.
Točka 2) mijenja se i glasi:
„2) izdaje i oduzima odnosno ukida odobrenja i suglasnosti te donosi druga rješenja u skladu sa zakonima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija i poslovanje kreditnih unija, pružatelja platnih usluga, izdavatelja elektroničkog novca i platnih sustava, platni promet, izdavanje elektroničkog novca te devizno poslovanje i poslovanje ovlaštenih mjenjača,“.
Točka 3) mijenja se i glasi:
„3) obavlja superviziju i nadzor u skladu sa zakonima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija i poslovanje kreditnih unija, pružatelja platnih usluga, izdavatelja elektroničkog novca i platnih sustava, platni promet i izdavanje elektroničkog novca,“.
Točka 6) mijenja se i glasi:
„6) uređuje i unapređuje platni promet i osigurava njegovo nesmetano funkcioniranje,“.
Točka 9) mijenja se i glasi:
„9) provodi makrobonitetnu politiku u cilju pridonošenja očuvanju stabilnosti financijskog sustava u cjelini, u granicama svoje nadležnosti, i“.
Članak 28.
Članak 104. mijenja se i glasi:
„(1) Savjet Hrvatske narodne banke osobito je nadležan za:
1) donošenje financijskog plana Hrvatske narodne banke,
2) donošenje izvješća iz članka 62. ovoga Zakona,
3) donošenje Statuta Hrvatske narodne banke,
4) izdavanje i ukidanje odobrenja za osnivanje podružnica kreditnih institucija sa sjedištem izvan država članica, u skladu s propisima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija,
5) davanje i ukidanje suglasnosti za imenovanje predsjednika i članova uprava i nadzornih odbora kreditnih institucija, u skladu s propisima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija,
6) izdavanje i ukidanje odobrenja za rad platnih sustava i donošenje podzakonskih propisa kojima se propisuje način njihova rada,
7) donošenje podzakonskih propisa kojima se uređuje izdavanje kovanog novca ako je za njihovo donošenje ovlašten ovim Zakonom i Statutom ESSB-a i ESB-a te relevantnim propisima Europske unije,
8) određivanje strategije i politike upravljanja imovinom iz članka 100. ovoga Zakona ,
9) odlučivanje o članstvu Hrvatske narodne banke u međunarodnim institucijama i organizacijama, ne dovodeći u pitanje ovlast ESB-a iz članka 6. stavka 6.1. Statuta ESSB-a i ESB-a
10) odlučivanje o članstvu Hrvatske narodne banke u međunarodnim monetarnim institucijama, za koje je potrebna suglasnost ESB-a,
11) odlučivanje o osnivanju i zatvaranju podružnica i predstavništava Hrvatske narodne banke,
12) utvrđivanje da kreditna institucija propada ili će vjerojatno propasti, i
13) odlučivanje o davanju prijedloga za otvaranje postupka sanacije nad kreditnom institucijom ili odlučivanje o davanju prijedloga za pokretanje stečajnog postupka nad kreditnom institucijom ili odlučivanje o pokretanju postupka prisilne likvidacije kreditne institucije.
(2) Nadležnosti Savjeta Hrvatske narodne banke iz stavka 1. ovog članka ostvaruju se u opsegu, na način i pod uvjetima uređenim Statutom ESSB-a i ESB-a ili pravnim aktima Europske unije, njenih institucija i tijela.
(3) Nadležnosti Savjeta Hrvatske narodne banke iz stavka 1. točke 13. ovoga članka ostvaruju se u okviru jedinstvenog sanacijskog mehanizma utvrđenog Uredbom (EU) br. 806/2014.“.
Članak 29.
U članku 107. stavak 1. briše se.
Dosadašnji stavak 2. postaje stavak 1.
Članak 30.
U članku 109. ispred riječi: „U područjima“ dodaje se oznaka stavka: „(1)“.
Iza stavka 1. dodaje se stavak 2. koji glasi:
„(2) U područjima iz nadležnosti Jedinstvenog sanacijskog odbora iz Uredbe (EU) br. 806/2014 koje je Jedinstveni sanacijski odbor uredio smjernicama, Hrvatska narodna banka može, uz suglasnost Jedinstvenog sanacijskog odbora, donijeti provedbene akte za primjenu odredaba smjernica Jedinstvenog sanacijskog odbora.“.
Članak 31.
Članak 111. mijenja se i glasi:
„(1) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 kuna do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj kreditna institucija:
1) ako protivno podzakonskom propisu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 14. stavka 1. ovoga Zakona izdvoji ili održava obveznu pričuvu,
2) ako se ne pridržava podzakonskog propisa Hrvatske narodne banke donesenog na temelju članka 16. stavka 2. ovog Zakona kojim su utvrđene ostale mjere i instrumenti monetarne i devizne politike,
3) ako u slučaju iz članka 16. stavka 3. ovoga Zakona ne plati Hrvatskoj narodnoj banci naknadu utvrđenu podzakonskim propisom iz članka 16. stavaka 2. i 3. ovoga Zakona ,
4) ako suprotno članku 24. ovoga Zakona, bez prethodnog pristanka Hrvatske narodne banke, reproducira novčanice ili optjecajni kovani novac koji glase na kune i lipe ili na drugi način povrijedi autorska prava Hrvatske narodne banke na novčanicama i optjecajnome kovanom novcu koji glase na kune i lipe,
5) ako Hrvatskoj narodnoj banci ne dostavi podatke i izvješća, odnosno druge podatke potrebne za izvršavanje funkcija Hrvatske narodne banke u skladu s podzakonskim propisom Hrvatske narodne banke donesenim na temelju članka 30. stavka 1. ovoga Zakona ili
6) ako ne otvori račun u Hrvatskoj narodnoj banci u skladu s člankom 34. ovoga Zakona.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 kuna do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako suprotno članku 24. ovoga Zakona, bez prethodnog pristanka Hrvatske narodne banke, reproducira novčanice ili optjecajni kovani novac koji glase na kune i lipe ili na drugi način povrijedi autorska prava Hrvatske narodne banke na novčanicama i optjecajnome kovanom novcu koji glase na kune i lipe.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 kuna do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka odgovorna osoba iz uprave kreditne institucije, odnosno odgovorna osoba iz rukovodstva podružnice kreditne institucije.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 kuna do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 2. ovoga članka odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(5) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 kuna do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba ako suprotno članku 24. ovoga Zakona, bez prethodnog pristanka Hrvatske narodne banke, reproducira novčanice ili optjecajni kovani novac koji glase na kune i lipe ili na drugi način povrijedi autorska prava Hrvatske narodne banke na novčanicama i optjecajnome kovanom novcu koji glase na kune i lipe.“.
Članak 32.
Članak 112. mijenja se i glasi:
„(1) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 kuna do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj kreditna institucija:
1) ako u obavljanju poslova zaštite od krivotvorenja i distribucije novčanica i kovanog novca koji glase na euro, sukladno članku 6. stavku 1. i 1.a Uredbe Vijeća (EZ) br. 1338/2001, a temeljem članka 1. Uredbe Vijeća (EZ) br. 1339/2001 ne osigura valjanu provjeru autentičnosti novčanica i kovanog novca koji glase na euro odnosno ako ne osigura povlačenje iz optjecaja primljenih novčanica i kovanog novca za koje zna ili za koje ima dovoljno razloga sumnjati da su krivotvoreni,
2) ako obavlja poslove u vezi izdavanja, tiskanja i kovanja, rukovanja i obrade, opskrbe i zamjene novčanica i kovanog novca protivno odredbama podzakonskog propisa Hrvatske narodne banke donesenog na temelju članka 27. ovoga Zakona,
3) ako se ne pridržava provedbenih akata Hrvatske narodne banke za primjenu odredaba smjernica Jedinstvenog sanacijskog odbora donesenih na temelju članka 71.b ovoga Zakona,
4) ako postupi sa sumnjivim primjercima novčanica i kovanog novca koji glasi na kune i lipe kao novčane jedinice Republike Hrvatske protivno podzakonskom propisu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 76. stavka 2. ovoga Zakona,
5) ako postupi protivno provedbenom aktu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 76.a stavka 4. ovoga Zakona kojim se regulira učinkovitost obavljanja poslova iz područja zaštite novčanica i kovanog novca koji glasi na euro od krivotvorenja i distribucije krivotvorenih novčanica i kovanog novca koji glasi na euro,
6) ako postupi sa sumnjivim primjercima stranih novčanica i kovanog novca koji ne glasi na euro protivno podzakonskom propisu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 76.b stavka 2. ovoga Zakona,
7) ako se ne pridržava podzakonskih propisa i odluka Hrvatske narodne banke donesenih na temelju članka 77. stavka 1. ovoga Zakona kojima se regulira bankarsko poslovanje i utvrđuju standardi stabilnog i sigurnog poslovanja kreditnih institucija,
8) ako se ne pridržava podzakonskih propisa Hrvatske narodne banke iz područja sanacije donesenih na temelju članka 77. stavka 3. ovoga Zakona,
9) ako kao obveznik podzakonskog propisa donesenog na temelju članka 86. stavka 3. ovoga Zakona ne dostavi Hrvatskoj narodnoj banci podatke za statističku obradu u skladu s tim podzakonskim propisom Hrvatske narodne banke donesenim na temelju članka 86. stavka 3.ovoga Zakona,
10) ako postupi protivno podzakonskom propisu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 87. stavka 1. ovoga Zakona kojim se utvrđuju mjere radi sprječavanja nekontroliranog porasta likvidnosti na tržištu,
11) ako postupi protivno provedbenom propisu donesenom na temelju članka 109. stavka 1. ovoga Zakona u vezi primjene odredaba smjernica ESB-a i
12) ako postupi protivno provedbenom aktu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 109. stavka 2. ovoga Zakona donesenog u vezi primjene odredaba smjernica Jedinstvenog sanacijskog odbora.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 kuna do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba:
1) ako u obavljanju poslova zaštite od krivotvorenja i distribucije novčanica i kovanog novca koji glase na euro, sukladno članku 6. stavku 1. i 1.a Uredbe Vijeća (EZ) br. 1338/2001, a temeljem članka 1. Uredbe Vijeća (EZ) br. 1339/2001 ne osigura valjanu provjeru autentičnosti novčanica i kovanog novca koji glase na euro odnosno ako ne osigura povlačenje iz optjecaja primljenih novčanica i kovanog novca za koje zna ili za koje ima dovoljno razloga sumnjati da su krivotvoreni,
2) ako obavlja poslove u vezi izdavanja, tiskanja i kovanja, rukovanja i obrade, opskrbe i zamjene novčanica i kovanog novca postupi protivno odredbama podzakonskog propisa Hrvatske narodne banke donesenog na temelju članka 27. ovoga Zakona,
3) ako postupi sa sumnjivim primjercima novčanica i kovanog novca koji glasi na kune i lipe kao novčane jedinice Republike Hrvatske protivno podzakonskom propisu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 76. stavka 2. ovoga Zakona,
4) ako postupi protivno provedbenom aktu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 76.a stavka 4. ovoga Zakona kojim se regulira učinkovitost obavljanja poslova iz područja zaštite novčanica i kovanog novca koji glasi na euro od krivotvorenja i distribucije krivotvorenih novčanica i kovanog novca koji glasi na euro,
5) ako postupa sa sumnjivim primjercima stranih novčanica i kovanog novca koji ne glasi na euro i protivno podzakonskom propisu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 76.b stavka 2. ovoga Zakona, i
6) ako kao obveznik podzakonskog propisa donesenog na temelju članka 86. stavka 3. ovoga Zakona ne dostavi Hrvatskoj narodnoj banci podatke za statističku obradu u skladu s tim podzakonskim propisom Hrvatske narodne banke donesenim na temelju članka 86. stavka 3.ovoga Zakona.
(3) Za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka odgovorna osoba iz uprave kreditne institucije, odnosno odgovorna osoba iz rukovodstva podružnice kreditne institucije kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 kuna do 50.000,00 kuna.
(4) Za prekršaj iz stavka 2. ovoga članka odgovorna osoba u pravnoj osobi kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 kuna do 50.000,00 kuna.
(5) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 kuna do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba:
1) ako obavlja poslove u vezi izdavanja, tiskanja i kovanja, rukovanja i obrade, opskrbe i zamjene novčanica i kovanog novca postupi protivno odredbama podzakonskog propisa Hrvatske narodne banke donesenog na temelju članka 27. ovoga Zakona,
2) ako postupi sa sumnjivim primjercima novčanica i kovanog novca koji glasi na kune i lipe kao novčane jedinice Republike Hrvatske protivno podzakonskom propisu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 76. stavka 2. ovoga Zakona,
3) ako postupi protivno provedbenom aktu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 76.a stavka 4. ovoga Zakona kojim se regulira učinkovitost obavljanja poslova iz područja zaštite novčanica i kovanog novca koji glasi na euro od krivotvorenja i distribucije krivotvorenih novčanica i kovanog novca koji glasi na euro,
4) ako postupi sa sumnjivim primjercima stranih novčanica i kovanog novca koji ne glasi na euro i protivno podzakonskom propisu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 76.b stavka 2. ovoga Zakona, i
5) ako kao obveznik podzakonskog propisa donesenog na temelju članka 86. stavka 3. ovoga Zakona ne dostavi Hrvatskoj narodnoj banci podatke za statističku obradu u skladu s tim podzakonskim propisom Hrvatske narodne banke donesenim na temelju članka 86. stavka 3. ovoga Zakona.
(6) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 kuna do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba obrtnik ako u obavljanju poslova zaštite od krivotvorenja i distribucije novčanica i kovanog novca koji glase na euro, sukladno članku 6. stavku 1. i 1.a Uredbe Vijeća (EZ) br. 1338/2001, a temeljem članka 1. Uredbe Vijeća (EZ) br. 1339/2001 ne osigura valjanu provjeru autentičnosti novčanica i kovanog novca koji glase na euro odnosno ako ne osigura povlačenje iz optjecaja primljenih novčanica i kovanog novca za koje zna ili za koje ima dovoljno razloga sumnjati da su krivotvoreni.“.
Članak 33.
Članak 113. briše se.
Članak 34.
Članak 118. mijenja se i glasi:
„Na dan uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske prestaju važiti sljedeće odredbe ovoga Zakona:
- članak 1. stavak 1. podstavak 4.,
- članak 4.,
- članak 6. stavak 2.,
- članak 7.,
- članak 9. do 27.,
- članak 33. do 35.,
- članak 38. i 39.,
- članak 42. stavak 3., 4. i 5.,
- članak 43. stavak 3.,
- članak 54. stavak 1.,
- članak 61.,
- članak 64.,
- članak 71. stavak 4.,
- članak 71.b,
- članak 74.,
- članak 76.,
- članak 77. stavak 2.,
- članak 87.,
- članak 87.a,
- članak 111. stavak 1. točka 1., 2., 3., 4., i 6.,
- članak 111. stavci 2., 4. i 5.,
- članak 112. stavak 1. točka 2. i 4.,
- članak 112. stavak 2. točka 2. i 3. i
- članak 112. stavak 5. točka 1. i 2.“.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 35.
(1) Iz dijela općih pričuva zatečenih na dan 1. siječnja 2021. godine koji se odnosi na nerealizirane dobitke proizašle iz ponovnog vrednovanja imovine i obveza u prethodnim godinama, formirat će se revalorizacijski računi sukladno članku 13. ovoga Zakona, u dijelu kojim se dodaje članak 55.a Zakonu o Hrvatskoj narodnoj banci (Narodne novine, br. 75/08 i 54/13), i to u iznosu koji će odrediti Savjet Hrvatske narodne banke.
(2) Iz dijela općih pričuva zatečenih na dan 1. siječnja 2021. godine formirat će se rezervacije za rizike sukladno članku 13. ovoga Zakona, u dijelu kojim se dodaje članak 55.b Zakonu o Hrvatskoj narodnoj banci (Narodne novine, br. 75/08 i 54/13), i to u iznosu koji će odrediti Savjet Hrvatske narodne banke.
(3) Sastavljanje financijskih izvještaja, izračun dobiti (gubitka) i raspored dobiti odnosno pokrivanje gubitka Hrvatske narodne banke za financijsku godinu 2020. izvršit će se prema odredbama Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci (Narodne novine, br. 75/08 i 54/13). Počevši s financijskom godinom 2021., sastavljanje financijskih izvještaja, izračun dobiti (gubitka) i raspored dobiti odnosno pokrivanje gubitka Hrvatske narodne banke provode se u skladu s odredbama ovoga Zakona.
Članak 36.
Danom primjene odluke Europske središnje banke o raskidu bliske suradnje sukladno članku 7. stavcima 5. ili 6. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013, a koja će biti objavljena u Službenom listu Europske unije, prestaje važiti članak 1. ovoga Zakona, članak 2. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 1.a stavak 2., članak 4. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 4. stavak 2. i 3., članak 5. ovoga Zakona, članak 9. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 42. stavak 4. i 5., članak 10. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 43. stavak 3. i 4., članak 20. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 71. stavak 4., članak 21. ovoga Zakona, članak 24. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 77. stavak 2. i 3. i članak 26. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 87.a i 87.b.
Članak 37.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama, osim članaka 12. do 16. ovoga Zakona, koji stupaju na snagu 1. siječnja 2021. godine te članka 1. ovoga Zakona, članka 2. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 1.a stavak 2., članka 4. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 4. stavak 2. i 3., članka 5. ovoga Zakona, članka 9. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 42. stavak 4. i 5., članka 10. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 43. stavak 3. i 4., članka 20. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 71. stavak 4., članka 21. ovoga Zakona, članka 24. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 77. stavak 2. i 3., članka 26. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 87.a i 87.b., koji stupaju na snagu danom primjene bliske suradnje Europske središnje banke s Hrvatskom narodnom bankom sukladno odluci Europske središnje banke o uspostavi bliske suradnje iz članka 7. stavka 2. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013, a koja će biti objavljena u Službenom listu Europske unije te članaka 27., 28. i 30. ovoga Zakona, koji stupaju na snagu na dan uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Ovim člankom kojim se mijenja članak 1., predlaže se proširiti predmet Zakona na način da se uređuju zadaci i nadležnost koje Hrvatska narodna banka dobiva uspostavom bliske suradnje s Europskom središnjom bankom i ulaskom u jedinstveni sanacijski mehanizam.
Člankom 2. i 3. Odluke Europske središnje banke od 31. siječnja 2014. o bliskoj suradnji s nacionalnim nadležnim tijelima država članica sudionica čija valuta nije euro (ESB/2014/5; dalje u tekstu: Odluka br. ESB/2014/5) propisano je da Europska središnja banka uspostavlja blisku suradnju na temelju zahtjeva države članice čija valuta nije euro kojim će se, između ostaloga, obvezati na donošenje relevantnih nacionalnih propisa, čije nacrte prilaže uz zahtjev, a kojima će osigurati provedba bliske suradnje između Europske središnje banke i nacionalnog nadležnog tijela države članice sudionice čije valuta nije euro. Člankom 7. stavkom 2. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013 od 15. listopada 2013. o dodjeli određenih zadaća Europskoj središnjoj banci u vezi s politikama bonitetnog nadzora kreditnih institucija (dalje u tekstu: Uredba Vijeća (EU) br. 1024/2013) propisano je da se bliska suradnja između Europske središnje banke i nacionalnog nadležnog tijela države članice sudionice čija valuta nije euro uspostavlja odlukom Europske središnje banke kada su ispunjeni svi propisani uvjeti. Kao jedan od uvjeta propisano je da su u državi članici sudionici čija valuta nije euro, prije uspostave bliske suradnje, doneseni svi relevantni nacionalni propisi kojima će osigurati provedba bliske suradnje između Europske središnje banke i nacionalnog nadležnog tijela države članice sudionice čije valuta nije euro.
Istodobno s uspostavom bliske suradnje s Europskom središnjom bankom, potrebno je osigurati regulatorni okvir za ulazak Hrvatske narodne banke u jedinstveni sanacijski mehanizam te je stoga nužno u zakonodavstvu Republike Hrvatske osigurati provedbu Uredbe (EU) br. 806/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. srpnja 2014. o utvrđivanju jedinstvenih pravila i jedinstvenog postupka za sanaciju kreditnih institucija i određenih investicijskih društava u okviru jedinstvenog sanacijskog mehanizma i jedinstvenog fonda za sanaciju te o izmjeni Uredbe (EU) br. 1093/2010 (SL L 225, 30. 7. 2014., dalje u tekstu: Uredba (EU) br. 806/2014).
Uz članak 2.
Ovim se člankom predlaže izmijeniti članak 1.a na način da se obuhvate sve naknadne izmjene Uredbe (EZ) br. 1338/2001 od 28. lipnja 2001. koja propisuje mjere potrebne za zaštitu eura od krivotvorenja (SL L 181, 4. 7. 2001.) te Uredbe Vijeća (EZ) br. 1339/2001 od 28. lipnja 2001. kojom se proširuju učinci Uredbe Vijeća (EZ) 1338/2001 koja propisuje mjere potrebne za zaštitu eura od krivotvorenja i na one države članice koje nisu usvojile euro kao jedinstvenu valutu (SL L 181, 4. 7. 2001.).
Također, navodi se da se Zakonom osigurava provedba Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013, kao i Uredbe (EU) br. 806/2014 čime se omogućava uspostava bliske suradnje s Europskom središnjom bankom te sudjelovanje Hrvatske narodne banke u jedinstvenom sanacijskom mehanizmu.
Uz članak 3.
Strategijom za uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj donesene od strane Vlade Republike Hrvatske 10. svibnja 2018. godine predviđeno je da se u razdoblju uoči uvođenja eura Hrvatska narodna banka pripremi za članstvo u Eurosustavu. Tako je u točki 5.3.2., Prilagodbe u gotovinskom poslovanju, navedeno da cijeli proces planiranja nužno obuhvaća i osiguravanje adekvatnih kapaciteta pohrane novca.
Kako sadašnji kapaciteti Hrvatske narodne banke, zbog prostornih i sigurnosnih uvjeta, ne zadovoljavaju zahtjeve za izvršenje konverzije valuta iz kune u euro, Hrvatska narodna banka mora osigurati kapacitete za pohranu novca na novoj lokaciji. Kako će na toj izdvojenoj lokaciji biti pohranjen gotov novac Republike Hrvatske u znatno većem vrijednosnom obimu nego je to do sada bilo, zbog veće vrijednosti eura u odnosu na kunu, bilo kakva ugroza trezora ili poremećaj u trezorskom poslovanju Hrvatske narodne banke imale bi implikacije na financijsku i gospodarsku situaciju u Republici Hrvatskoj.
Stoga ovaj zakonski članak predstavlja temelj za donošenje podzakonskih akata, kojima bi se preciznije definirale sigurnosne, obrambene i druge mjere zaštite Republike Hrvatske u svrhu sprječavanja nastanka situacija koje bi mogle prouzročiti štetu za gospodarske i financijske interese na državnoj razini, a povezane su sa projektiranjem, izgradnjom i korištenjem trezorskih kapaciteta u procesu uvođenja eura, odnosno s trezorskim poslovanjem Hrvatske narodne banke.
Pravni temelj i smisao ovakve stipulacije zakonskog članka proizlazi iz članka 346. stavka 1. točke (a) Ugovora o funkcioniranju Europske unije, koji utvrđuje da nijedna država članica nije obvezna davati informacije ako smatra da bi njihovo otkrivanje bilo suprotno osnovnim interesima njezine sigurnosti. Temeljem članka 43. Zakona o javnoj nabavi (Narodne novine, broj 120/16) isti zakon neće se primijeniti u skladu s člankom 346. stavkom 1. točke (a) Ugovora o funkcioniranju Europske unije, na sklapanje ugovora o javnoj nabavi i provedbi projektnih natječaja za slučaj kad se radi o ugovorima koji nisu izuzeti temeljem članka 41. ZJN 2016, a gdje bi pružanje informacija temeljem Zakona o javnoj nabavi štetilo interesima sigurnosti Republike Hrvatske.
Objekt trezora i trezorsko poslovanje Hrvatske narodne banke predstavljaju infrastrukturu Republike Hrvatske osobito važnu za sigurnost i obranu Republike Hrvatske koja nije regulirana drugim propisima kojima se regulira nabava s obrambenim ili sigurnosnim značajkama. Pri poslovanju Hrvatske narodne banke u Eurosustavu objekt trezora i trezorsko poslovanje važni su za sigurnost i obranu Republike Hrvatske i Europske unije u cjelini te se radi zaštite interesa sigurnosti izravno primjenjuju pravila Ugovora o funkcioniranju Europske unije.
Uz članak 4.
Ovim člankom kojim se mijenja članak 4., uređuju se zadaci Hrvatske narodne banke do dana uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske te se određuje koje zadatke Hrvatska narodna banka izvršava u okvirima bliske suradnje s Europskom središnjom bankom te sudjelovanja u jedinstvenom sanacijskom mehanizmu.
Uz članak 5.
Ovim člankom mijenja se članak 7. kojim se uređuje međunarodna suradnja Hrvatske narodne banke do uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske, uz uvjet da članstvo Hrvatske narodne banke u međunarodnim institucijama i organizacijama ne smije biti u suprotnosti s bliskom suradnjom između Hrvatske narodne banke i Europske središnje banke niti sa sudjelovanjem Hrvatske narodne banke u jedinstvenom sanacijskom mehanizmom.
Uz članak 6.
S obzirom na to da su Zakonom o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava (Narodne novine, br. 19/15 i 16/19) Hrvatskoj narodnoj banci dodijeljene i sanacijske ovlasti, ovim člankom mijenja se članak 8. na način da se uključuju i poslovi sanacije. Također, ovim se člankom nomotehnički usklađuje izričaj s važećim Zakonom o obveznim odnosima (Narodne novine, br. 35/05, 41/08, 125/11, 78/15 i 29/18).
Uz članak 7.
Ovim člankom, kojim se predlaže dopuniti članak 13., usklađuju se instrumenti i mjere monetarne politike Hrvatske narodne banke s trendovima u razvoju instrumenata i mjera monetarne politike u Europskoj uniji radi upravljanja likvidnošću te poticanja novčanog tržišta. Sukladno tome, uvodi se mogućnost da kamatna stopa za novčana sredstva koja je Hrvatska narodna banka primila u depozit bude negativna.
Uz članak 8.
Ovom se odredbom mijenja članak 18. koji regulira područje upravljanja međunarodnim pričuvama na način da se više ne bi navodili pojedinačni oblici imovine ulaganja i minimalno potrebni kreditni rejtinzi ulaganja, već se međunarodne pričuve definiraju kao svi oblici imovine u stranoj valuti i plemenite kovine. Na taj način bi se, a imajući u vidu regulatorni okvir drugih središnjih banaka Europske unije te središnjih banaka iz Europodručja i Europske središnje banke, omogućila lakša diverzifikacija portfelja, efikasnije i jednostavnije upravljanje međunarodnim pričuvama u uvjetima kada se na svjetskim tržištima rijetko mogu pronaći pojavni oblici imovine (instrumenti ulaganja) kojima bi se osiguravala očekivana stabilnost prinosa od upravljanja međunarodnim pričuvama uz istovremeno zadovoljavanje temeljnog načela sigurnosti ulaganja i likvidnosti.
Uz članak 9.
S obzirom na izmjene Zakona o kreditnim institucijama ( Narodne novine, br. 159/13, 19/15, 102/15, 15/18 i 70/19) i donošenje Zakona o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava (Narodne novine, br. 19/15 i 16/19) u Republici Hrvatskoj, koji su stupili na snagu u razdoblju nakon zadnjih izmjena Zakona, nužno je bilo nomotehnički prilagoditi članak 42. Zakona koji uređuje zadatke i ovlasti Savjeta Hrvatske narodne banke. Također, ovim se člankom određuje koje nadležnosti Savjet Hrvatske narodne banke izvršava u okvirima bliske suradnje s Europskom središnjom bankom te u okvirima sudjelovanja Hrvatske narodne banke u jedinstvenom sanacijskom mehanizmu.
Uz članak 10.
S obzirom na izmjene Zakona o kreditnim institucijama i donošenje Zakona o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava u Republici Hrvatskoj, koji su stupili na snagu u razdoblju nakon zadnjih izmjena Zakona, nužno je bilo nomotehnički prilagoditi članak 43. Zakona koji uređuje ovlasti guvernera Hrvatske narodne banke. Pored navedenog, s obzirom da je predloženo da se provođenje makrobonitetne politike izričito navede u članku 4. Zakona kao zadatak Hrvatske narodne banke, nužno je bilo dopuniti ovlast guvernera Hrvatske narodne banke na način da je guverner Hrvatske narodne banke nadležan za provođenje makrobonitetne politike, donošenje podzakonskih propisa, preporuka, odluka i rješenja iz područja makrobonitetne politike.
Također, određeno je koje nadležnosti guverner Hrvatske narodne banke izvršava u okvirima bliske suradnje s Europskom središnjom bankom te sudjelovanja Hrvatske narodne banke u jedinstvenom sanacijskom mehanizmu.
Uz članak 11.
Uvođenje sigurnosnih provjera u selekcijski postupak prilikom postupka zapošljavanja za pojedina sigurnosno rizična radna mjesta, predlaže se s ciljem jačanja unutarnje sigurnosti Hrvatske narodne banke, odnosno sprječavanja da pojedinci za koje postoje sigurnosne zapreke dođu u dodir s osjetljivim podacima ili obnašaju dužnosti na kojima mogu nanijeti štetu sigurnosti i interesima Republike Hrvatske, odnosno Hrvatske narodne banke.
Obveza uvođenja sigurnosnih provjera temelji se na članku 3. ovog Zakona kojim se utvrđuje financijski, gospodarski, sigurnosni i obrambeni interes Republike Hrvatske u cilju ispunjavanja zadataka Hrvatske narodne banke utvrđenih Strategijom za uvođenje eura kao službene valute Republike Hrvatske donesene od strane Vlade Republike Hrvatske.
Praksa središnjih banaka u zemljama Europske Unije poznaje odgovarajuće vrste sigurnosnih provjera: provjere radi zaštite štićenog objekta, prilikom zapošljavanja ili za potrebe certificiranja, odnosno periodične provjere samih zaposlenika radi postupanja s tajnim podacima. Način provedbe, razina provjera (za štićene objekte, zapošljavanje, rad s tajnim podacima) i tijela koja ih provode razlikuju se, odnosno specifični su za pojedine države.
Provođenje sigurnosnih provjera u Republici Hrvatskoj provodi nadležna sigurnosno-obavještajna agencija . Tijelo javne vlasti koje traži temeljnu sigurnosnu provjeru od nadležne sigurnosno-obavještajne agencije mora navedeno imati ugrađeno u svoju zakonsku regulativu.
Tehnička provedba navedenih provjera se regulira Protokolom o postupanju koji mora biti potpisan od strane nadležne sigurnosno-obavještajne agencije i tijela javne vlasti koje traži provođenje sigurnosnih provjera.
Uz članak 12.
Ovim člankom mijenja se članak 55. koji se odnosi na pričuve Hrvatske narodne banke na način da unutar kapitala više ne bi postojale opće i posebne pričuve već samo opće koje se formiraju radi pokrića općih rizika poslovanja Hrvatske narodne banke. Većina središnjih banaka članica Eurosustava nemaju posebne pričuve već samo opće (zakonske) pričuve.
U stavku 2. propisuje se kako donji iznos općih pričuva određuje Savjet Hrvatske narodne banke.
Uz članak 13.
Ovim se člankom dodaju dva nova članka koji reguliraju formiranje revalorizacijskih računa (članak 55.a) i formiranje rezervacija za rizike (članak 55.b).
Budući članak 55.a omogućuje formiranje revalorizacijskih računa na kojima se evidentiraju efekti ponovnog vrednovanja imovine i obveza. Revalorizacijski računi prema Smjernici ESB-a nužni su za evidenciju nerealiziranih (obračunskih) tečajnih razlika i za evidenciju promjene tržišnih cijena financijskih instrumenata.
Novim člankom 55.b uvodi se mogućnost formiranja rezervacija za financijske rizike. Naime, smjernica ESB-a prilagođena je specifičnostima središnjih banaka tako da omogućuje formiranje rezervacija za financijske rizike, primjerice za rizike budućih promjena tečajeva i kamatnih stopa.
Uz članak 14.
Predloženim se člankom mijenja odredba članka 56. u dijelu načina izračuna financijskog rezultata u tekućoj godini.
Sukladno Smjernici ESB-a nerealizirani dobici po tečajnim razlikama i promjeni tržišnih cijena ne ulaze u Izvještaj o dobiti ili gubitku odnosno ne ulaze u izračun financijskog rezultata. Stoga predloženi članak skraćuje i pojednostavljuje definiciju financijskog rezultata odnosno dobiti (gubitka) na način da ga određuje isključivo kao razliku između ukupnih prihoda i ukupnih rashoda Hrvatske narodne banke.
Uz članak 15.
Predloženom se odredbom u članku 57. djelomično mijenja raspored dobiti i pokrivanja gubitka Hrvatske narodne banke.
Temeljno pravilo je da se dobit Hrvatske narodne banke raspoređuje u omjeru 20%-80% i to na način da se 20% iskazane dobiti raspoređuje u opće pričuve Hrvatske narodne banke dok se preostalih 80% iskazane dobiti raspoređuje u korist državnog proračuna (stavak 2.).
Međutim, ako su opće pričuve Hrvatske narodne banke niže od propisanog donjeg iznosa, u opće pričuve rasporedit će se, odlukom Savjeta Hrvatske narodne banke, iznos dobiti potreban za dostizanje donjeg iznosa općih pričuva, dok se preostala dobit raspoređuje sukladno stavku 2. ovog članka (stavak 3.).
Predložene izmjene koje se odnose na stavke 4. do 6. članka 57. Zakona uređuju način pokrivanja gubitka Hrvatske narodne banke. Iskazani gubitak i dalje bi se najprije pokrivao iz općih pričuva Hrvatske narodne banke (stavak 4.), a ako je gubitak Hrvatske narodne banke veći od iznosa općih pričuva, iznos gubitka koji prelazi visinu općih pričuva pokrit će se iz dobiti narednih godina (stavak 5.).
Također, dobit narednih godina najprije će se koristiti za pokriće prenesenog gubitka iz prethodnih godina (stavak 6.).
Uz članak 16.
Predloženim se člankom propisuje obvezna primjena Smjernice ESB-a u Hrvatskoj narodnoj banci od 1. siječnja 2021.
Predloženom izmjenom ovog članka, kao i prethodnih članaka (članci 12. do 15. predloženih izmjena Zakona) osigurali bi se:
- kvalitetnija prezentacija informacija u financijskim izvještajima Hrvatske narodne banke s obzirom na prirodu poslovanja, ciljeve i zadatke središnje banke,
- omogućavanje stvaranja rezervacija i revalorizacijskih računa ili tzv. zaštitnih slojeva za buduće rizike, što nije moguće prema Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja (MSFI),
- smanjenje kolebljivosti financijskog rezultata jer se nerealizirani dobici od promjene tečaja i cijena vrijednosnica ne bi priznavali u Izvještaju o dobiti ili gubitku već na revalorizacijskom računu, a nerealizirani gubici bi prvo smanjivali prethodno formirane revalorizacijske račune, pa bi financijski rezultat primjerenije prikazivao razliku između ukupnih prihoda i ukupnih rashoda iz redovitog poslovanja Hrvatske narodne banke,
- povećanje izvjesnosti rasporeda dijela dobiti Hrvatske narodne banke u državni proračun i to u predvidivim i stabilnim iznosima te
- približavanje računovodstvenim pravilima ostalih središnjih banaka država članica Europske unije i podrška boljoj pripremljenosti Hrvatske narodne banke za uvođenje eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske.
Uz članak 17.
Ovim člankom uređuje se konsolidacija financijskih izvještaja Hrvatske narodne banke na način da se propisuje konsolidacija financijskih izvještaja društava u kojima Hrvatska narodna banka ima većinski udio u kapitalu, ako su ta društva pojedinačno ili skupno značajna za financijske izvještaje Hrvatske narodne banke.
Uz članak 18.
S obzirom da Hrvatska narodna banka nije predmet nadzora niti jednog drugog tijela, već se sukladno članku 69. stavku 1., protiv rješenja Hrvatske narodne banke može pokrenuti upravni spor, bilo je nužno nomotehnički urediti stavak 2.
Također, ovim člankom dodaje se stavak 3. u članku 69. te se uređuje da se, iznimno od stavka 2., protiv rješenja Hrvatske narodne banke može podnijeti žalba sukladno odredbama posebnog zakona koji uređuje pravo na pristup informacijama.
Uz članak 19.
Ovim se člankom dopunjuje članak 70. na način da se određuje da je Hrvatska narodna banka dio Europskog sustava financijskog nadzora (ESFS) i u okviru toga sudjeluje u radu Europskog nadzornog tijela za bankarstvo (EBA) i Europskog odbora za sistemske rizike (ESRB).
Uz članak 20.
Ovim se člankom zakonodavni okvir usklađuje sa komentarima Europske središnje banke navedenima u Izvješćima o konvergenciji iz 2014., 2016. i 2018. godine gdje je ocijenjeno kako Republika Hrvatska u najvećem dijelu ispunjava sve uvjete pravne konvergencije potrebne za uvođenje eura kao službene novčane jedinice u Republici Hrvatskoj, uz potrebu dviju manjih izmjena Zakona u dijelu neovisnosti članova tijela Hrvatske narodne banke nadležnih za odlučivanje te ovlasti Savjeta Hrvatske narodne banke za odlučivanje o članstvu Hrvatske narodne banke u međunarodnim institucijama i organizacijama.
Slijedom navedenog, u članku 71. izričito se navodi da su institucije i tijela Europske unije, vlade, agencije, uredi i druga tijela država članica Europske unije dužni poštivati neovisnost iz članka 130. Ugovora o funkcioniranju Europske unije i članka 7. Statuta Europskog sustava središnjih banaka i Europske središnje banke te da ne smiju utjecati niti na neovisnost članova tijela Hrvatske narodne banke nadležnih za odlučivanje.
Uz članak 21.
Ovim se člankom dodaju dva nova članka, kojima se uređuje položaj Hrvatske narodne banke u skladu s Uredbom (EU) br. 806/2014 te se uređuje nadležnost Hrvatske narodne banke u jedinstvenom sanacijskom mehanizmu.
Radi ispunjavanja obveza Hrvatske narodne banke u Jedinstvenom sanacijskom odboru, daje se ovlast Hrvatskoj narodnoj banci da uz suglasnost Jedinstvenog sanacijskog odbora donese provedbene akte za primjenu odredaba smjernica Jedinstvenog sanacijskog odbora.
Uz članak 22.
Ovim se člankom uređuje nadležnost Hrvatske narodne banke u poslovima zaštite od krivotvorenja novčanica i kovanog novca koji glasi na kune i lipe te se daje ovlast Hrvatskoj narodnoj banci da podzakonskim propisom uredi postupanje sa sumnjivim primjercima novčanica i kovanog novca koji glasi na kune i lipe.
Uz članak 23.
Ovim se člankom predlaže dodavanje dva nova članka.
S obzirom na to da je Hrvatska narodna banka kao nadležno nacionalno tijelo već navedena na popisu nadležnih nacionalnih tijela iz članka 2. točke (b) Uredbe Vijeća (EZ) br. 1338/2001 objavljenom u Službenom listu Europske unije, nužno je bilo i Zakonom to utvrditi. Slijedom navedenog, predloženim člankom 76.a utvrđuje se da je Hrvatska narodna banka nadležno nacionalno tijelo za zaštitu eura od krivotvorenja u smislu Uredbe Vijeća (EZ) br. 1338/2001 i Uredbe Vijeća (EZ) br. 1339/2001.
Predloženim člankom 76.b uređuje se nadležnost Hrvatske narodne banke u poslovima zaštite od krivotvorenja stranih novčanica i kovanog novca koji ne glasi na euro te se daje ovlast Hrvatskoj narodnoj banci da podzakonskim propisom uredi postupanje sa sumnjivim stranim primjercima novčanica i kovanog novca koji ne glasi na euro.
Uz članak 24.
S obzirom na donošenje Zakona o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava u Republici Hrvatskoj, kojim je Hrvatskoj narodnoj banci dana sanacijska ovlast, dopunjuju se ovlasti Hrvatske narodne banke nad kreditnim institucijama i sanacijskom ovlasti.
Ujedno, članak 77. dopunjuje se ovlastima koje Hrvatska narodna banka provodi u okviru bliske suradnje s Europskom središnjom bankom te u okviru sudjelovanja u jedinstvenom sanacijskom mehanizmu.
Uz članak 25.
Ovim člankom dodaje se članak 77.a kojim se utvrđuje nadležnost Hrvatske narodne banke da pri utvrđivanju i provođenju makrobonitetne politike djeluje u skladu s relevantnim pravnim aktima Europske unije, njenih institucija i tijela.
Uz članak 26.
Ovim se člankom dodaju tri nova članka.
Novim člancima 87.a i 87.b osiguravaju se uvjeti za blisku suradnju s Europskom središnjom bankom propisani Uredbom Vijeća (EU) br. 1024/2013, kao i sudjelovanje Hrvatske narodne banke u jedinstvenom sanacijskom mehanizmu u skladu s Uredbom (EU) br. 806/2014.
Sukladno tome, člankom 87.a osiguravaju se uvjeti za izricanje upravnih novčanih sankcija u suradnji s Europskom središnjom bankom, a člankom 87.b uvjeti za suradnju Hrvatske narodne banke u izvršavanju ovlasti Jedinstvenog sanacijskog odbora u postupku izricanja kazne.
U vezi s tim, člankom 87.c daje se ovlast Hrvatskoj narodnoj banci da vodi postupak za utvrđivanje povrede propisa za čiji je nadzor ili superviziju nadležna i u tom postupku odlučuje o sankciji propisanoj zakonom, pod uvjetom da je to propisano posebnim zakonom.
Uz članak 27.
Ovim izmjenom članka 89. uređuju se zadaci Hrvatske narodne banke nakon uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske te se provođenje makrobonitetne politike izričito propisuje kao zadatak Hrvatske narodne banke. Ujedno, nomotehnički se usklađuje članak s izmjenama Zakona o kreditnim institucijama i Zakona o platnom prometu.
Uz članak 28.
S obzirom na izmjene Zakona o kreditnim institucijama i donošenje Zakona o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava u Republici Hrvatskoj, koji su stupili na snagu u razdoblju nakon zadnjih izmjena Zakona, nužno je bilo nomotehnički prilagoditi članak 104. kojim se uređuju zadaci i ovlasti Savjeta Hrvatske narodne banke nakon uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske. Također, određeno je koje nadležnosti Savjet Hrvatske narodne banke izvršava u okvirima uvjeta uređenim Statutom Europskog sustava središnjih banaka i Europske središnje banke ili pravnim aktima Europske unije, njenih institucija i tijela, kao i sudjelovanja u jedinstvenom sanacijskom mehanizmu.
Također, ovim se člankom usvajaju komentari Europske središnje banke izraženi u Izvješćima o konvergenciji iz 2014., 2016. i 2018. godine u dijelu ovlasti Savjeta Hrvatske narodne banke za odlučivanje o članstvu Hrvatske narodne banke u međunarodnim institucijama i organizacijama.
Slijedom navedenog, u članku 104. izričito se navodi da je Savjet Hrvatske narodne banke osobito nadležan za odlučivanje o članstvu Hrvatske narodne banke u međunarodnim institucijama i organizacijama, ne dovodeći u pitanje ovlast Europske središnje banke iz članka 6. stavka 6.1. Statuta Europskog sustava središnjih banaka i Europske središnje banke.
Uz članak 29.
Ovim se člankom briše stavak 1. u članku 107.
Uz članak 30.
Ovaj članak, kojim se mijenja članak 109., stupa na snagu danom uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske.
S obzirom da članak 71.b prestaje važiti danom uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske, nužno je bilo urediti ovlast Hrvatske narodne banke da uz suglasnost Jedinstvenog sanacijskog odbora donese provedbene akte za primjenu odredaba smjernica Jedinstvenog sanacijskog odbora nakon uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske.
Radi ispunjavanja obveza Hrvatske narodne banke u Jedinstvenom sanacijskom odboru, daje se ovlast Hrvatskoj narodnoj banci da, uz suglasnost Jedinstvenog sanacijskog odbora, donese provedbene akte za primjenu odredaba smjernica Jedinstvenog sanacijskog odbora.
Uz članak 31.
Ovim se člankom usklađuje članak 111. s Jedinstvenim metodološko-nomotehničkim pravilima za izradu akata koje donosi Hrvatski sabor (Narodne novine, broj 74/15).
Uz članak 32.
Ovim člankom mijenja se članak 112. na način da se prekršajne odredbe usklađuju s predloženim izmjenama materijalnih odredbi kao i s Jedinstvenim metodološko-nomotehničkim pravilima za izradu akata koje donosi Hrvatski sabor (Narodne novine, broj 74/15)..
Uz članak 33.
Ovim se člankom briše članak 113.
Uz članak 34.
Ovim člankom mijenja se članak 118. na način da se u skladu s predloženim izmjenama Zakona utvrđuje koji članci prestaju važiti na dan uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske.
Uz članak 35.
Predloženom odredbom uređuje se formiranje početnog stanja revalorizacijskih računa i rezervacija za rizike s danom 1. siječnja 2021. kada će odredbe predloženih članaka 12. do 16. ovoga Zakona stupiti na snagu.
Početno stanje na revalorizacijskim računima će se formirati preraspodjelom iz postojećih općih pričuva Hrvatske narodne banke koje su formirane rasporedom dobiti u prethodnim godinama, i to u najvećem dijelu upravo od nerealiziranih dobitaka po osnovi tečajnih razlika sukladno dosadašnjem članku 57. Zakona o raspoređivanju viška prihoda nad rashodima.
Početno stanje rezervacija za rizike također će se formirati preraspodjelom iz općih pričuva Hrvatske narodne banke. Preraspodjela općih pričuva na revalorizacijske račune i rezervacije za rizike predstavlja logičan slijed korištenja akumuliranih općih pričuva jer su one i do sada služile za pokrivanje općih rizika poslovanja s kojima se središnja banka susreće, od kojih je najveći valutni rizik. Također, dio sredstava koji neće biti preraspoređen na revalorizacijske račune i rezervacije za rizike i dalje će činiti opće pričuve Hrvatske narodne banke.
Također, uređuje se da će se u prijelaznom razdoblju sastavljanje financijskih izvještaja, izračun dobiti (gubitka) i raspored dobiti odnosno pokrivanje gubitka Hrvatske narodne banke za financijsku godinu 2020. izvršiti prema odredbama Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci (Narodne novine, br. 75/08 i 54/13), dok će se sastavljanje financijskih izvještaja, izračun dobiti (gubitka) i raspored dobiti odnosno pokrivanje gubitka Hrvatske narodne banke počevši s financijskom godinom 2021. provesti u skladu s odredbama ovoga Zakona.
Uz članak 36.
Ovim člankom uređuje se prestanak važenja pojedinih odredbi ovoga Zakona u slučaju raskida bliske suradnje sukladno odluci Europske središnje banke o raskidu bliske suradnje koja će se objaviti u Službenom listu Europske unije.
Uz članak 37.
Ovim člankom uređuje se stupanje na snagu ovoga Zakona.
S obzirom da svi članci ne stupaju na snagu istovremeno, radi preglednosti, nužno je bilo razdvojiti te posebno u stavcima odrediti stupanje na snagu pojedine grupe članaka.
Stavkom 2. određuje se koji članci stupaju na snagu 1. siječnja 2021. godine, stavkom 3. uređuje se koji članci stupaju na snagu danom primjene bliske suradnje Europske središnje banke s Hrvatskom narodnom bankom sukladno odluci Europske središnje banke o uspostavi bliske suradnje iz članka 7. stavka 2. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013, a koja će biti objavljena u Službenom listu Europske unije, dok se stavkom 4. uređuje koji članci stupaju na snagu na dan uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske.
ODREDBE VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU, ODNOSNO DOPUNJUJU
Predmet Zakona
Članak 1.
(1) Ovim se Zakonom uređuju:
– status, položaj, cilj, zadaci i ustroj Hrvatske narodne banke te druga pitanja važna za funkcioniranje i rad Hrvatske narodne banke,
– odnos Hrvatske narodne banke s Republikom Hrvatskom, kreditnim institucijama, međunarodnim institucijama i organizacijama te tijelima i institucijama Europske unije,
– zadaci i nadležnosti Hrvatske narodne banke od dana pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji, i
– zadaci i nadležnosti Hrvatske narodne banke nakon uvođenja eura kao službene novčane jedinice u Republici Hrvatskoj.
(2) Za obveze Hrvatske narodne banke jamči Republika Hrvatska.
Prijenos i provedba pravnih akata Europske unije
Članak 1.a
Ovim se Zakonom u pravni poredak Republike Hrvatske prenosi Direktiva 2007/64/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 13. studenoga 2007. o uslugama platnog prometa na unutarnjem tržištu kojom se izmjenjuju i dopunjuju direktive 97/7/EZ, 2002/65/EZ, 2005/60/EZ i 2006/48/EZ te se ukida Direktiva 97/5/EZ (SL L 319, 5. 12. 2007.).
Ovim se Zakonom uređuje provedba sljedećih uredbi Europske unije:
– Uredba Vijeća (EZ) br. 1338/2001 od 28. lipnja 2001. koja propisuje mjere potrebne za zaštitu eura od krivotvorenja (SL L 181, 4. 7. 2001.) i
– Uredba Vijeća (EZ) br. 1339/2001 od 28. lipnja 2001. kojom se proširuju učinci Uredbe Vijeća (EZ) 1338/2001 koja propisuje mjere potrebne za zaštitu eura od krivotvorenja i na one države članice koje nisu usvojile euro kao jedinstvenu valutu (SL L 181, 4. 7. 2001.).
Položaj Hrvatske narodne banke
Članak 2.
(1) Hrvatska narodna banka je središnja banka Republike Hrvatske.
(2) Pri ostvarivanju svojeg cilja i u izvršavanju svojih zadataka Hrvatska narodna banka je samostalna i neovisna.
(3) Hrvatska narodna banka ima svojstvo pravne osobe.
(4) Sjedište je Hrvatske narodne banke u Zagrebu.
(5) Hrvatska narodna banka ne upisuje se u sudski registar.
(6) Hrvatska narodna banka ima Statut.
(7) Hrvatska narodna banka ima pečat koji sadrži prikaz grba Republike Hrvatske i ime Hrvatske narodne banke.
(8) Hrvatsku narodnu banku zastupa guverner Hrvatske narodne banke.
(9) Hrvatska narodna banka je u isključivom vlasništvu Republike Hrvatske.
(10) Brisan.
(11) Brisan.
Zadaci Hrvatske narodne banke
Članak 4.
Hrvatska narodna banka je samostalna i neovisna u okviru Ustava i zakona u cjelokupnosti poslova iz svoje nadležnosti, što se osobito očituje u:
– utvrđivanju i provođenju monetarne i devizne politike,
– držanju i upravljanju s međunarodnim pričuvama Republike Hrvatske,
– izdavanju novčanica i kovanog novca,
– izdavanju i oduzimanju odobrenja i suglasnosti u skladu sa zakonima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija, kreditnih unija, institucija za platni promet, institucija za elektronički novac i platnih sustava te devizno poslovanje i poslovanje ovlaštenih mjenjača,
– obavljanju poslova supervizije i nadzora u skladu sa zakonima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija, kreditnih unija, institucija za platni promet, institucija za elektronički novac i platnih sustava,
– vođenju računa kreditnih institucija i obavljanju platnog prometa po tim računima, davanju kredita kreditnim institucijama i primanju u depozit sredstava kreditnih institucija,
– uređivanju i unapređivanju sustava platnog prometa,
– obavljanju zakonom utvrđenih poslova za Republiku Hrvatsku,
– donošenju podzakonskih propisa u poslovima iz svoje nadležnosti,
- pridonošenju stabilnosti financijskog sustava u cjelini, i
– obavljanju ostalih, zakonom utvrđenih poslova.
Međunarodna suradnja
Članak 7.
(1) Hrvatska narodna banka može biti članica međunarodnih institucija i organizacija nadležnih za područja monetarne politike, devizne politike, platnog prometa, supervizije kreditnih institucija i ostala područja iz njezina djelokruga i sudjelovati u njihovu radu.
(2) Hrvatska narodna banka može zastupati Republiku Hrvatsku u međunarodnim institucijama i organizacijama iz stavka 1. ovoga članka.
Isključenje od odgovornosti
Članak 8.
(1) Hrvatska narodna banka ne odgovara za obveze drugih osoba.
(2) Hrvatska narodna banka, članovi Savjeta i zaposlenici Hrvatske narodne banke ne odgovaraju za štetu počinjenu u obavljanju poslova supervizije i nadzora osim ako je šteta počinjena namjerno ili grubom nepažnjom.
(3) Hrvatska narodna banka, članovi Savjeta i zaposlenici Hrvatske narodne banke ne odgovaraju za štetu u poslovima davanja naloga posebnoj upravi za vođenje poslovanja kreditne institucije, osim ako je šteta počinjena namjerno ili grubom nepažnjom.
Kamatne stope na kreditne i diskontne poslove
Članak 13.
Hrvatska narodna banka utvrđuje podzakonskim propisom kamatne stope na kreditne i diskontne poslove Hrvatske narodne banke.
Međunarodne pričuve Republike Hrvatske
Članak 18.
(1) Hrvatska narodna banka upravlja međunarodnim pričuvama Republike Hrvatske. Međunarodne pričuve Republike Hrvatske čine dio bilance Hrvatske narodne banke.
(2) Međunarodne pričuve Republike Hrvatske čine:
1) zlato, plemenite kovine i drago kamenje koje drži Hrvatska narodna banka ili netko treći za račun Hrvatske narodne banke,
2) novčanice i kovani novac u konvertibilnoj stranoj valuti koje drži Hrvatska narodna banka ili netko treći za račun Hrvatske narodne banke,
3) potražna salda plativa u konvertibilnoj stranoj valuti na računima Hrvatske narodne banke kod stranih središnjih banaka, međunarodnih financijskih institucija ili kreditnih institucija,
4) ukupni iznos posebnih prava vučenja koji Hrvatska narodna banka drži kod Međunarodnoga monetarnog fonda,
5) mjenice, potvrde o depozitu, obveznice i ostali dužnički vrijednosni papiri koje drži Hrvatska narodna banka ili netko treći za račun Hrvatske narodne banke, koji su plativi u konvertibilnoj valuti dužnika,
6) terminske kupnje ili repo ugovori koje je sklopila Hrvatska narodna banka s drugim središnjim bankama, kreditnim ili financijskim institucijama sa sjedištem izvan Republike Hrvatske ili međunarodnim financijskim institucijama, ili su ugovori pokriveni njihovim jamstvima te terminski i opcijski ugovori koje je Hrvatska narodna banka sklopila s ugovornim stranama, osiguravajući plaćanje u konvertibilnoj valuti,
7) druga imovina koja se po svom sadržaju i značenju može izjednačiti s imovinom navedenom u točki 1. do 6. ovoga stavka.
(3) U upravljanju međunarodnim pričuvama, Hrvatska narodna banka može sklapati ugovore i druge pravne poslove s osobama navedenim u članku 18. stavku 2. točki 3., 5. i 6. ovoga Zakona samo pod uvjetom ako su njihove obveze dvije međunarodno priznate agencije za ocjenu kreditnog rejtinga ocijenile investicijskim rangom. Hrvatska narodna banka odlukom određuje najniži investicijski rang obveza navedenih osoba, u skladu s člankom 19. stavkom 1. ovoga Zakona.
Zadaci i ovlasti Savjeta Hrvatske narodne banke
Članak 42.
(1) Prestao važiti.
(2) Savjet Hrvatske narodne banke je nadležan i odgovoran za ostvarivanje cilja i izvršavanje zadataka Hrvatske narodne banke. Savjet Hrvatske narodne banke utvrđuje politike koje su vezane uz djelovanje Hrvatske narodne banke.
(3) U sklopu opće nadležnosti iz stavka 2. ovoga članka Savjet Hrvatske narodne banke osobito je nadležan za:
1) utvrđivanje monetarne i devizne politike,
2) donošenje financijskog plana Hrvatske narodne banke,
6) utvrđivanje kamatnih stopa Hrvatske narodne banke i naknada za usluge Hrvatske narodne banke,
7) utvrđivanje osnovice za obračunavanje obvezne pričuve i stope obvezne pričuve, kao i načina, uvjeta i rokova udovoljavanja obvezi izdvajanja i održavanja obvezne pričuve i uvjeta korištenja obveznom pričuvom,
8) izdavanje i oduzimanje odobrenja za rad kreditnim institucijama sa sjedištem u Republici Hrvatskoj i podružnicama kreditnih institucija sa sjedištem izvan Republike Hrvatske i za obavljanje pojedinih poslova,
9) utvrđivanje insolventnosti kreditnih institucija i odlučivanje o davanju prijedloga za pokretanje stečajnog postupka nad kreditnim institucijama ili o oduzimanju odobrenja za rad kreditnim institucijama,
10) davanje suglasnosti za pripajanje kreditnim institucijama i za stjecanje dionica kreditnih institucija u skladu sa zakonom koji uređuje poslovanje kreditnih institucija,
11) davanje i oduzimanje suglasnosti za imenovanje predsjednika i članova uprava i nadzornih odbora kreditnih institucija,
12) donošenje podzakonskih propisa kojima se uređuje devizno poslovanje pravnih i fizičkih osoba i poslovanje ovlaštenih mjenjača,
13) izdavanje i oduzimanje odobrenja za rad platnih sustava i donošenje podzakonskih propisa kojima se propisuje način njihova rada,
14) odlučivanje o apoenima i obilježjima novčanica i kovanog novca i njihovu puštanju u optjecaj i povlačenju iz optjecaja,
15) određivanje strategije i politike upravljanja međunarodnim pričuvama,
16) odlučivanje o članstvu Hrvatske narodne banke u međunarodnim institucijama i organizacijama i
17) odlučivanje o osnivanju i zatvaranju podružnica i predstavništava Hrvatske narodne banke.
(4) O poslovima iz svojeg djelokruga Savjet Hrvatske narodne banke odlučuje na sjednicama.
(5) Statutom Hrvatske narodne banke određuje se koje poslove iz svoje nadležnosti Savjet Hrvatske narodne banke može prenijeti na guvernera Hrvatske narodne banke.
Ovlasti guvernera Hrvatske narodne banke
Članak 43.
(1) Za provođenje odluka Savjeta Hrvatske narodne banke odgovoran je guverner Hrvatske narodne banke.
(2) Guverner Hrvatske narodne banke:
1) upravlja i rukovodi poslovanjem Hrvatske narodne banke,
2) organizira rad Hrvatske narodne banke,
3) predstavlja i zastupa Hrvatsku narodnu banku,
4) propisuje pobliže uvjete i način obavljanja supervizije i nadzora, vrste, rokove, redoslijed i postupak poduzimanja mjera prema kreditnim institucijama,
5) donosi rješenja u postupku supervizije i nadzora nad kreditnim institucijama,
6) donosi akte o funkcioniranju i razvoju informacijskog sustava Hrvatske narodne banke,
7) imenuje i razrješava osobe s posebnim ovlastima i odgovornostima u Hrvatskoj narodnoj banci,
8) donosi opći akt o unutrašnjem ustroju i sistematizaciji radnih mjesta u Hrvatskoj narodnoj banci i opće akte kojima se utvrđuju prava, obveze i odgovornosti zaposlenika Hrvatske narodne banke,
9) donosi podzakonske propise, odluke i opće akte iz djelokruga Hrvatske narodne banke koji zakonom nisu stavljeni u nadležnost Savjeta Hrvatske narodne banke, i
10) odlučuje o drugim pitanjima za koja je prema ovom Zakonu, drugim zakonima i propisima nadležan, kao i o pitanjima za koja ga ovlasti Savjet Hrvatske narodne banke.
(3) Guverner Hrvatske narodne banke ovlašten je donositi upute za jedinstvenu primjenu podzakonskih propisa i odluka Savjeta Hrvatske narodne banke.
(4) Ako Savjet Hrvatske narodne banke u odlučivanju ne donese odluku ili se uslijed izvanrednih okolnosti sjednica Savjeta ne može održati zbog neispunjenja uvjeta iz članka 47. stavka 4. ovoga Zakona, a guverner Hrvatske narodne banke ocijeni da se bez donošenja te odluke ne može osigurati provedba zadataka ili normalan rad u Hrvatskoj narodnoj banci, guverner Hrvatske narodne banke donosi odluku.
(5) U slučaju nastanka nekog od razloga za razrješenje guvernera navedenog u ovom Zakonu, smrti, privremene bolesti ili odsutnosti odnosno isteka mandata guvernera, sve dužnosti i ovlasti guvernera iz ovoga članka preuzima zamjenik guvernera do povratka guvernera odnosno do imenovanja novoga guvernera.
(6) Statutom Hrvatske narodne banke određuje se koje poslove iz svoje nadležnosti guverner Hrvatske narodne banke može prenijeti na zamjenika guvernera i viceguvernere.
Zaposlenici
Članak 52.
( 1) Za trajanja radnog odnosa u Hrvatskoj narodnoj banci zaposlenik Hrvatske narodne banke ne smije obavljati poslove za drugog poslodavca bez prethodnog odobrenja guvernera Hrvatske narodne banke.
(2) Izvršni direktori i savjetnici guvernera Hrvatske narodne banke te njihovi bračni drugovi i djeca s kojima žive u zajedničkom kućanstvu ili zajednički poslovno djeluju, ne mogu biti imatelji dionica ili udjela u pravnim osobama kojima Hrvatska narodna banka izdaje odobrenja za rad ili čije poslovanje nadzire, kao ni dionica ili udjela u drugim pravnim osobama koje su vlasnički, upravljački ili funkcionalno povezane s navedenim osobama te ne mogu biti imatelji dionica ili udjela u revizorskim društvima i s njima povezanim osobama.
(3) Opće akte Hrvatske narodne banke kojima se uređuju uvjeti zapošljavanja i rada zaposlenika donosi guverner Hrvatske narodne banke, u skladu sa Zakonom o radu i drugim propisima.
(4) Prava i obveze iz radnog odnosa guvernera, zamjenika guvernera i viceguvernera Hrvatske narodne banke uređuju se ugovorom o radu, ovim Zakonom i Statutom Hrvatske narodne banke.
Pričuve Hrvatske narodne banke
Članak 55.
(1) Pričuve Hrvatske narodne banke sastoje se od općih i posebnih pričuva.
(2) Opće pričuve Hrvatske narodne banke formiraju se radi pokrića općih rizika poslovanja Hrvatske narodne banke. Visina općih pričuva Hrvatske narodne banke nije ograničena.
(3) Posebne pričuve Hrvatske narodne banke formiraju se radi pokrića identificiranih gubitaka u skladu s odlukom koju donosi Savjet Hrvatske narodne banke.
Izračunavanje viška ili manjka prihoda nad rashodima Hrvatske narodne banke
Članak 56.
Višak ili manjak prihoda nad rashodima Hrvatske narodne banke izračunava se za svaku financijsku godinu kao zbroj neto prihoda iz redovitog poslovanja (realizirani prihodi) i neto dobiti, ili gubitka, s osnove usklađivanja vrijednosti pozicija bilance stanja s promjenama tečaja ili s promjenama tržišnih cijena (nerealizirani prihodi), umanjen za opće administrativne troškove i amortizaciju te za sredstva raspoređena u posebne pričuve.
Raspoređivanje viška i pokrivanje manjka prihoda nad rashodima
Članak 57.
(1) Višak prihoda nad rashodima raspoređuje se u opće pričuve i u korist državnog proračuna.
(2) Raspoređivanje viška prihoda nad rashodima u opće pričuve obavlja se u iznosu koji utvrđuje Savjet Hrvatske narodne banke. U tekućoj financijskoj godini ne mogu se formirati opće pričuve koje su manje od ostvarene neto dobiti s osnove usklađivanja vrijednosti pozicija bilance stanja s promjenama tečaja ili s promjenama tržišnih cijena, ili koje su veće od 20% ostvarenog viška prihoda nad rashodima. Iznimno, ako je višak prihoda nad rashodima manji od ostvarene neto dobiti s osnove usklađivanja vrijednosti pozicija bilance stanja s promjenama tečaja i s promjenama tržišnih cijena, višak prihoda nad rashodima u cijelosti se raspoređuje u opće pričuve.
(3) Ostatak viška prihoda nad rashodima, nakon raspoređivanja u opće pričuve, izvanredni je prihod državnog proračuna.
(4) Manjak prihoda nad rashodima Hrvatska narodna banka pokriva iz općih pričuva.
(5) Manjak prihoda nad rashodima koji nije moguće pokriti iz općih pričuva pokriva se iz državnog proračuna.
Financijska izvješća
Članak 60.
Hrvatska narodna banka sastavlja financijska izvješća za svaku financijsku godinu u skladu s računovodstvenim propisima i Međunarodnim računovodstvenim standardima.
Rješenje Hrvatske narodne banke
Članak 69.
(1) Protiv rješenja koja o pitanjima iz djelokruga svoje nadležnosti donosi Hrvatska narodna banka, žalba nije dopuštena ali se protiv njih može pokrenuti upravni spor.
(2) Na rješenja iz stavka 1. ovoga članka ne primjenjuju se odredbe Zakona o općem upravnom postupku koje se odnose na poništavanje, ukidanje, izvanredno ukidanje i proglašavanje rješenja ništavim, po pravu nadzora.
Opće odredbe
Članak 70.
(1) Hrvatska narodna banka sastavni je dio Europskog sustava središnjih banaka (u daljnjem tekstu: ESSB).
(2) Hrvatska narodna banka obvezna je u skladu s odredbama Ugovora o funkcioniranju Europske unije, Statuta ESSB-a i Europske središnje banke (u daljnjem tekstu: ESB), izravno primjenjivih propisa Europske unije i ovoga Zakona raditi na ostvarivanju ciljeva i izvršavanju zadataka ESSB-a.
Položaj Hrvatske narodne banke
Članak 71.
(1) Sukladno članku 130. Ugovora o funkcioniranju Europske unije i članku 7. Statuta ESSB-a i ESB-a, Hrvatska narodna banka i članovi njezinih tijela neovisni su pri ostvarivanju svojega cilja i u izvršavanju svojih zadataka koji se temelje na ovom Zakonu, Ugovoru o Europskoj uniji, Ugovoru o funkcioniranju Europske unije i Statutu ESSB-a i ESB-a. Hrvatska narodna banka i članovi njezinih tijela ne traže niti su vezani na upute institucija i tijela Europske unije, vlada država članica Europske unije i drugih tijela.
(2) Institucije i tijela Europske unije, vlade, agencije, uredi i druga tijela država članica Europske unije dužni su poštivati neovisnost iz članka 130. Ugovora o funkcioniranju Europske unije i članka 7. Statuta ESSB-a i ESB-a i ne smiju utjecati na neovisnost Hrvatske narodne banke, donošenje i provedbu odluka Hrvatske narodne banke i njezinih tijela te ne smiju odobravati, poništavati, odgađati, ukidati ili na bilo koji drugi način utjecati na bilo koju odluku Hrvatske narodne banke u područjima iz njezine nadležnosti.
(3) Odredbe stavka 1. i 2. ovoga članka ne dovode u pitanje ovlasti ESB-a prema Statutu ESSB-a i ESB-a u odnosu na Hrvatsku narodnu banku.
Zaštita novčanica i kovanog novca od krivotvorenja
Članak 76.
(1) U obavljanju poslova zaštite novčanica i kovanog novca koji glase na euro od krivotvorenja i distribucije Hrvatska narodna banka u cijelosti djeluje u skladu s propisima Europske unije. (2) Radi učinkovitog obavljanja pojedinih poslova iz područja zaštite novčanica i kovanog novca od krivotvorenja i distribucije Hrvatska narodna banka može donijeti provedbene akte kojima se osigurava neposredna primjena propisa iz stavka 1. ovoga članka. (3) Provedbeni akti Hrvatske narodne banke iz stavka 2. ovoga članka moraju u cijelosti biti usklađeni s propisima Europske unije.
(4) Hrvatska narodna banka podzakonskim propisima može propisati postupanje sa sumnjivim primjercima stranih novčanica i kovanog novca koji ne glase na euro.
(5) Hrvatska narodna banka podzakonskim propisima uređuje postupanje sa sumnjivim primjercima novčanica i kovanog novca koji glase na kune i lipe kao novčane jedinice u Republici Hrvatskoj.
Ovlast nad kreditnim institucijama
Članak 77.
U skladu s propisima Europske unije, a prema odredbama posebnog zakona, Hrvatska narodna banka izdaje i oduzima odobrenja za rad kreditnim institucijama, obavlja superviziju i nadzor poslovanja kreditnih institucija, obavlja druge poslove iz svoje nadležnosti i donosi podzakonske propise kojima se uređuje bankarsko poslovanje i utvrđuju standardi stabilnog i sigurnog poslovanja kreditnih institucija.
Zadaci Hrvatske narodne banke
Članak 89.
Ne dovodeći u pitanje zadatke iz članka 88. ovoga Zakona i svoju neovisnost, Hrvatska narodna banka obavlja sljedeće zadatke:
1) upravlja imovinom iz članka 100. stavka 1. ovoga Zakona,
2) izdaje i oduzima odobrenja i suglasnosti u skladu sa zakonima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija, kreditnih unija, institucija za platni promet, institucija za elektronički novac i platnih sustava te devizno poslovanje i poslovanje ovlaštenih mjenjača,
3) obavlja superviziju i nadzor poslovanja osoba čije je poslovanje regulirano zakonima koji uređuju poslovanje kreditnih institucija, kreditnih unija, institucija za platni promet, institucija za elektronički novac i platnih sustava,
4) otvara račune i prima sredstva kreditnih institucija, obavlja platni promet po tim računima te odobrava kredite kreditnim institucijama,
5) prikuplja i obrađuje statističke podatke,
6) uređuje i unapređuje sustav platnog prometa,
7) obavlja poslove fiskalnog agenta za Republiku Hrvatsku i obavlja ostale zakonom utvrđene poslove za Republiku Hrvatsku,
8) donosi podzakonske propise za poslove iz svoje nadležnosti,
9) pridonosi stabilnosti financijskog sustava u cjelini u granicama svoje nadležnosti, i
10) obavlja ostale poslove utvrđene drugim propisima.
Zadaci i ovlasti Savjeta Hrvatske narodne banke
Članak 104.
Savjet Hrvatske narodne banke osobito je nadležan za:
1) donošenje financijskog plana Hrvatske narodne banke,
2) donošenje izvješća iz članka 62. ovoga Zakona,
3) donošenje Statuta Hrvatske narodne banke,
4) izdavanje i oduzimanje odobrenja za rad kreditnim institucijama sa sjedištem u Republici Hrvatskoj i podružnicama kreditnih institucija sa sjedištem izvan Republike Hrvatske i za obavljanje pojedinih poslova, u skladu s propisima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija,
5) utvrđivanje insolventnosti kreditnih institucija i odlučivanje o davanju prijedloga za pokretanje stečajnog postupka nad kreditnim institucijama ili o oduzimanju odobrenja za rad kreditnim institucijama,
6) davanje suglasnosti za pripajanje kreditnim institucijama i za stjecanje dionica kreditnih institucija u skladu sa zakonom koji uređuje poslovanje kreditnih institucija, osim ako je izdavanje takve suglasnosti u nadležnosti Europske komisije,
7) davanje i oduzimanje suglasnosti za imenovanje predsjednika i članova uprava i nadzornih odbora kreditnih institucija,
8) izdavanje i oduzimanje odobrenja za rad platnih sustava i donošenje podzakonskih propisa kojima se propisuje način njihova rada ako je za njihovo donošenje ovlašten ovim Zakonom i Statutom ESSB-a i ESB-a,
9) donošenje podzakonskih propisa kojima se uređuje izdavanje kovanog novca ako je za njihovo donošenje ovlašten ovim Zakonom i Statutom ESSB-a i ESB-a te relevantnim propisima Europske unije,
10) određivanje strategije i politike upravljanja imovinom iz članka 100. ovoga Zakona,
11) odlučivanje o članstvu Hrvatske narodne banke u međunarodnim institucijama i organizacijama,
12) odlučivanje o članstvu Hrvatske narodne banke u međunarodnim monetarnim institucijama, za koje je potrebna suglasnost ESB-a, i
13) odlučivanje o osnivanju i zatvaranju podružnica i predstavništava Hrvatske narodne banke.
Financijska izvješća Hrvatske narodne banke
Članak 107.
(1) Hrvatska narodna banka sastavlja financijska izvješća u skladu s računovodstvenim pravilima ESB-a.
(2) U godišnje financijsko izvješće Hrvatske narodne banke uključuje se i dio monetarnih prihoda ESSB-a i ESB-a koji je odredio ESB prema članku 32. Statuta ESSB-a i ESB-a, a nastaje provedbom zajedničke monetarne politike.
Provedbeni propisi Hrvatske narodne banke
Članak 109.
U područjima iz nadležnosti ESB-a koje je ESB uredio smjernicama, Hrvatska narodna banka može, uz suglasnost ESB-a, donijeti provedbene propise za primjenu odredaba smjernica ESB-a.
Prekršaji
Članak 111.
(1) Prekršaj čini kreditna institucija:
1) ako se ne pridržava podzakonskih propisa Hrvatske narodne banke kojima je propisana obveza izdvajanja i održavanja obvezne pričuve (članak 14.), odnosno ako nepravilno obračunava obveznu pričuvu (članak 15.),
2) ako se ne pridržava podzakonskih propisa Hrvatske narodne banke kojima su utvrđene ostale mjere i instrumenti monetarne i devizne politike (članak 16.),
3) ako suprotno članku 24. ovoga Zakona, bez prethodnog pristanka Hrvatske narodne banke, reproducira novčanice ili optjecajni kovani novac koji glase na kune i lipe ili na drugi način povrijedi autorska prava Hrvatske narodne banke na novčanicama i optjecajnome kovanom novcu koji glase na kune i lipe,
4) Brisano.
5) ako Hrvatskoj narodnoj banci ne dostavi podatke i izvješća, odnosno druge podatke potrebne za izvršavanje funkcija Hrvatske narodne banke u rokovima određenima podzakonskim propisima Hrvatske narodne banke (članak 30.),
6) ako ne otvori račun u Hrvatskoj narodnoj banci (članak 34.). ili
7) ako Hrvatskoj narodnoj banci na propisanim obrascima ne dostavlja podatke za statističku obradu utvrđene podzakonskim propisima Hrvatske narodne banke (članak 66.).
(2) Prekršaj čini pravna ili fizička osoba:
1) ako suprotno članku 24. ovoga Zakona, bez prethodnog pristanka Hrvatske narodne banke, reproducira novčanice ili optjecajni kovani novac koji glase na kune i lipe ili na drugi način povrijedi autorska prava Hrvatske narodne banke na novčanicama i optjecajnome kovanom novcu koji glase na kune i lipe ili
2) Brisano.
Prekršajna odgovornost nakon pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji
Članak 112.
(1) Prekršaj čini kreditna institucija:
1) ako se ne pridržava podzakonskih propisa i odluka Hrvatske narodne banke kojima se regulira bankarsko poslovanje i utvrđuju standardi stabilnog i sigurnog poslovanja kreditnih institucija (članak 77.),
2) ako Hrvatskoj narodnoj banci ne dostavlja podatke za statističku obradu u skladu sa člankom 86. ovoga Zakona,
3) ako se ne pridržava odredaba podzakonskih propisa Hrvatske narodne banke kojima se utvrđuju mjere radi sprječavanja nekontroliranog porasta likvidnosti na tržištu (članak 87.),
4) ako u obavljanju poslova zaštite od krivotvorenja i distribucije novčanica i kovanog novca koji glase na euro, sukladno članku 6. stavku 1. Uredbe Vijeća (EZ) br. 1338/2001, a temeljem članka 1. Uredbe Vijeća (EZ) br. 1339/2001 ne osigura valjanu provjeru autentičnosti novčanica i kovanog novca koji glase na euro odnosno ako ne osigura povlačenje iz optjecaja primljenih novčanica i kovanog novca za koje zna ili za koje ima dovoljno razloga sumnjati da su krivotvoreni,
5) ako u postupanju sa stranom gotovinom koja ne glasi na euro za koju se sumnja da je krivotvorena ne postupi sukladno podzakonskim aktima ili mjerama Hrvatske narodne banke (članak 76. stavak 4.) ili
6) ako u postupanju s novčanicama i kovanim novcem koji glase na kune i lipe kao novčane jedinice u Republici Hrvatskoj ne postupi sukladno podzakonskim aktima ili mjerama Hrvatske narodne banke (članci 26. i 27. te članak 76. stavak 5.).
(2) Prekršaj čini pravna ili fizička osoba:
1) ako Hrvatskoj narodnoj banci ne dostavlja podatke za statističku obradu u skladu s člankom 86. ovoga Zakona,
2) ako u obavljanju poslova zaštite od krivotvorenja i distribucije novčanica i kovanog novca koji glase na euro, sukladno članku 6. stavku 1. Uredbe Vijeća (EZ) br. 1338/2001, a temeljem članka 1. Uredbe Vijeća (EZ) br. 1339/2001, ne osigura valjanu provjeru autentičnosti novčanica i kovanog novca koji glase na euro odnosno ako ne osigura povlačenje iz optjecaja primljenih novčanica i kovanog novca za koje zna ili za koje ima dovoljno razloga sumnjati da su krivotvoreni,
3) ako u postupanju s stranom gotovinom koja ne glasi na euro za koju se sumnja da je krivotvorena ne postupi sukladno podzakonskim aktima ili mjerama Hrvatske narodne banke (članak 76. stavak 4.) ili
4) ako u postupanju sa novčanicama i kovanim novcem koji glase na kune i lipe kao novčane jedinice u Republici Hrvatskoj ne postupi sukladno podzakonskim aktima ili mjerama Hrvatske narodne banke (članci 26. i 27. te članak 76. stavak 5.).
Prekršajne sankcije, zastara prekršajnog progona i visina novčanih kazna nakon uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske
Članak 113.
(1) Za prekršaje iz članka 111. stavka 1. i članka 112. stavka 1. ovoga Zakona kaznit će se kreditna institucija novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 do 500.000,00 kuna.
(2) Za prekršaje iz članka 111. stavka 1. i članka 112. stavka 1. ovoga Zakona kaznit će se odgovorna osoba iz uprave kreditne institucije, odnosno odgovorna osoba iz rukovodstva podružnice kreditne institucije novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 50.000,00 kuna.
(3) Uz novčanu kaznu osobama iz stavka 2. ovoga članka za počinjeni prekršaj može se izreći zaštitna mjera zabrane obavljanja tih dužnosti u kreditnoj instituciji za razdoblje do godinu dana.
(4) Prekršajni postupak protiv kreditne institucije i odgovornih osoba kreditne institucije iz stavka 2. ovoga članka, za prekršaje utvrđene ovim Zakonom, ne može se pokrenuti nakon proteka roka od 3 godine od dana kada je počinjen prekršaj.
(5) Zastarijevanje se prekida svakom radnjom nadležnog tijela poduzetom radi gonjenja počinitelja prekršaja. Poslije svakog prekida počinje ponovo teći zastara, ali se prekršajni postupak ni u kojem slučaju ne može voditi nakon isteka dvostrukog vremena određenog u stavku 4. ovoga članka.
(6) Za prekršaj iz članka 111. stavka 2. i članka 112. stavka 2. ovoga Zakona, kaznit će se pravna osoba novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 do 500.000,00 kuna.
(7) Za prekršaj iz članka 111. stavka 2. i članka 112. stavka 2. ovoga Zakona, kaznit će se fizička osoba ili odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 50.000,00 kuna.
Prestanak važenja pojedinih odredaba ovoga Zakona na dan uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske
Članak 118.
Na dan uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske prestaju važiti sljedeće odredbe ovoga Zakona:
– članak 4.,
– članak 6. stavak 2.,
– članak 7.,
– članak 9. do 20.,
– članak 21. do 27.,
– članak 33. do 35.,
– članak 38. i 39.,
– članak 42. stavak 3.,
– članak 54. stavak 1.,
– članak 60. i 61.,
– članak 74.,
– članak 76. stavak 5.,
– članak 87.,
– članak 111. stavak 1. točka 1., 2., 3., 6. i 7.,
NACRT PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O HRVATSKOJ NARODNOJ BANCI
Zagreb, prosinac 2019.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O HRVATSKOJ NARODNOJ BANCI
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna ocjena za donošenje Prijedloga zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10 – pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
II. OCJENA STANJA, OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM I POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Sklapanjem Ugovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji, Republika Hrvatska obvezala se uvesti euro kao službenu valutu, kad se za to ispune uvjeti. U vezi s time, Vlada Republike Hrvatske i Hrvatska narodna banka izradile su Strategiju za uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, a koju je Vlada Republike Hrvatske donijela 10. svibnja 2018. godine.
Radi približavanja krajnjem cilju, uvođenju eura kao zakonskog sredstva plaćanja u Republici Hrvatskoj, Republika Hrvatska, kao država članica s odstupanjem (država članica izvan europodručja), mora se prethodno obvezati da će se pridružiti Europskom tečajnom mehanizmu uspostavljenom Rezolucijom Europskog vijeća od 16. lipnja 1997. godine.
U tom smislu bilo je potrebno da Republika Hrvatska najprije podnese zahtjev za ulazak u Europski tečajni mehanizam (ERM II) i u okviru toga, pored dužnosti pridruživanja tom mehanizmu, dodatno se obveže na omogućavanje bliske suradnje Hrvatske narodne banke s Europskom središnjom bankom prema članku 7. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013 od 15. listopada 2013. o dodjeli određenih zadaća Europskoj središnjoj banci u vezi s politikama bonitetnog nadzora kreditnih institucija (SL L 287, 29.10.2013.), kao i provođenje jedinstvenog sanacijskog mehanizma prema Uredbi (EU) br. 806/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. srpnja 2014. o utvrđivanju jedinstvenih pravila i jedinstvenog postupka za sanaciju kreditnih institucija i određenih investicijskih društava u okviru jedinstvenog sanacijskog mehanizma i jedinstvenog fonda za sanaciju te o izmjeni Uredbe (EU) br. 1093/2010 (SL L 225, 30. 7. 2014.).
U vezi s time, nužno je pristupiti izmjenama određenih zakonskih propisa, pa tako i izmjenama Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci (Narodne novine, br. 75/08 i 54/13) i time omogućiti uspostavu bliske suradnje Europske središnje banke sa Hrvatskom narodnom bankom, kao i ulazak u jedinstveni sanacijski mehanizam te izvršiti dodatno usklađenje odredaba koje stupaju na snagu danom uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske.
Člankom 2. i 3. Odluke Europske središnje banke od 31. siječnja 2014. o bliskoj suradnji s nacionalnim nadležnim tijelima država članica sudionica čija valuta nije euro (ESB/2014/5; dalje u tekstu: Odluka br. ESB/2014/5) propisano je da Europska središnja banka uspostavlja blisku suradnju na temelju zahtjeva države članice čija valuta nije euro kojim će se, između ostaloga, obvezati na donošenje relevantnih nacionalnih propisa, čije nacrte prilaže uz zahtjev, a kojima će osigurati provedbu bliske suradnje između Europske središnje banke i nacionalnog nadležnog tijela države članice sudionice čije valuta nije euro.
Člankom 7. stavkom 2. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013 od 15. listopada 2013. o dodjeli određenih zadaća Europskoj središnjoj banci u vezi s politikama bonitetnog nadzora kreditnih institucija (dalje u tekstu: Uredba Vijeća (EU) br. 1024/2013) propisano je da se bliska suradnja između Europske središnje banke i nacionalnog nadležnog tijela države članice sudionice čija valuta nije euro uspostavlja odlukom Europske središnje banke kada su ispunjeni svi propisani uvjeti. Jedan od uvjeta je da su u državi članici sudionici čija valuta nije euro, prije uspostave bliske suradnje, doneseni svi relevantni nacionalni propisi kojima će se osigurati provedba bliske suradnje između Europske središnje banke i nacionalnog nadležnog tijela države članice sudionice čije valuta nije euro. Odluka Europske središnje banke o uspostavi bliske suradnje objavljuje se u Službenom listu Europske unije i, u pravilu, primjenjuje 14 dana nakon objave.
Također, ovim se Zakonom dodatno mijenjaju pojedine zakonske odredbe u odnosu na koje je Europska središnja banka u Izvješćima o konvergenciji za 2014., 2016. i 2018. godine izrazila mišljenje da ne ispunjavaju u cijelosti uvjete pravne konvergencije te da je iste, prije uvođenja eura, potrebno doraditi.
U području monetarne politike uvode se izmjene koje imaju za cilj omogućiti korištenje instrumenta koji, zbog postojećih ograničenja u domaćem zakonodavstvu, dosad nije korišten. To se odnosi na negativne kamatne stope koje su, u praksi središnjih banaka posljednjih nekoliko godina, postale značajan instrument monetarne politike i upravljanja likvidnošću te poticanja novčanog tržišta.
U dijelu sastavljanja financijskih izvještaja Hrvatske narodne banke, ovim Zakonom predviđa se da Hrvatska narodna banka primjenjuje Smjernicu (EU) 2016/2249 Europske središnje banke od 3. studenoga 2016. o pravnom okviru za računovodstvo i financijsko izvještavanje u Europskom sustavu središnjih banaka (ESB/2016/34) (dalje u tekstu: Smjernica ESB-a). Primjena Smjernice ESB-a obvezna je za središnje banke Eurosustava u računovodstvene svrhe i svrhe financijskog izvještavanja u Eurosustavu, ali se također preporučuje njihova primjena u najvećoj mogućoj mjeri za nacionalne i financijske izvještaje nacionalnih središnjih banaka.
Središnjim bankama koje nisu članice Eurosustava dana je mogućnost da primjenjuju Smjernicu ESB-a uz nacionalnu valutu, dakle i prije uvođenja eura, i time ostvare višestruke koristi koje takva primjena donosi. Iz komparativne analize financijskih izvještaja središnjih banaka država članica Europske unije, proizlazi da su mnoge središnje banke primjenu računovodstvene Smjernice ESB-a uvele prije uvođenja eura, odnosno da istu primjenjuju uz nacionalnu valutu (to su učinile Slovačka, Estonija i Latvija, koje su kasnije i uvele euro, te Poljska i Švedska koje Smjernicu ESB-a primjenjuju uz nacionalnu valutu).
Ovim se Zakonom propisuje obvezna primjena Smjernice ESB-a u Hrvatskoj narodnoj banci od 1. siječnja 2021. godine. Time će se osigurati, između ostalog, kvalitetnija prezentacija informacija u financijskim izvještajima Hrvatske narodne banke s obzirom na prirodu poslovanja, ciljeve i zadatke središnje banke te približavanje računovodstvenim pravilima ostalih središnjih banaka država članica Europske unije i podrška boljoj pripremljenosti Hrvatske narodne banke za uvođenje eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske.
Uvođenje Smjernice ESB-a posljedično utječe na potrebu izmjena relevantnih članaka zakona koje se odnose na opće pričuve Hrvatske narodne banke i izračun dobiti (gubitka) Hrvatske narodne banke, kao i na potrebu uvođenja kategorija revalorizacijskih računa, rezervacija za rizike i sl. propisanih Smjernicom ESB-a.
Nakon donošenja posljednjih izmjena Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci iz 2013. godine, u zakonodavstvu Republike Hrvatske je, zbog obveze implementacije direktiva EU, doneseno nekoliko novih ili izmjena postojećih zakonskih propisa iz nadležnosti Hrvatske narodne banke. Ovim se izmjenama vrši regulatorna i terminološka prilagodba Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci s tim zakonima.
Dosadašnji zadatak Hrvatske narodne banke, koji je bio definiran kao pridonošenje stabilnosti financijskog sustava u cjelini, proširen je na način da se isti ostvaruje provođenjem makrobonitetne politike, koju Hrvatska narodna banka provodi djelujući u skladu s pravnim aktima Europske unije, njezinih institucija i tijela. Sukladno tome, kao novu nadležnost guvernera Hrvatske narodne banke, nužno je bilo uvesti i provođenje makrobonitetne politike i donošenje podzakonskih propisa, preporuka, odluka i rješenja iz područja makrobonitetne politike.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
III. OCJENA POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu Prijedloga zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O HRVATSKOJ NARODNOJ BANCI
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 1.
U Zakonu o Hrvatskoj narodnoj banci (Narodne novine, br. 75/08 i 54/13) u članku 1. stavku 1. u podstavku 3. na kraju briše se veznik „i“.
Iza podstavka 3. dodaju se novi podstavci 4. i 5. koji glase:
„- zadaci i nadležnosti Hrvatske narodne banke u okviru bliske suradnje s Europskom središnjom bankom,
- zadaci i nadležnosti Hrvatske narodne banke u suradnji s Jedinstvenim odborom za sanaciju i“.
Dosadašnji podstavak 4. postaje podstavak 6.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 2.
Naslov iznad članka 1.a i članak 1.a mijenjaju se i glase:
„ Provedba uredbi Europske unije
Članak 1.a
(1) Ovim se Zakonom osigurava provedba sljedećih uredbi Europske unije:
- Uredba Vijeća (EZ) br. 1338/2001 od 28. lipnja 2001. koja propisuje mjere potrebne za zaštitu eura od krivotvorenja (SL L 181, 4. 7. 2001.) kako je posljednji put izmijenjena Uredbom Vijeća (EZ) br. 44/2009 od 18. prosinca 2008. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1338/2001 o utvrđivanju mjera potrebnih za zaštitu eura od krivotvorenja (SL L 17, 22.1.2009.) i ispravljena Ispravkom Uredbe Vijeća (EZ) br. 44/2009 od 18. prosinca 2008. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1338/2001 o utvrđivanju mjera potrebnih za zaštitu eura od krivotvorenja (SL L 17, 22.1.2009.) (Posebno izdanje Službenog lista Europske unije 19/Sv. 11 od 29. listopada 2013.); (u daljnjem tekstu: Uredba Vijeća (EZ) br. 1338/2001) i
- Uredba Vijeća (EZ) br. 1339/2001 od 28. lipnja 2001. kojom se proširuju učinci Uredbe Vijeća (EZ) 1338/2001 koja propisuje mjere potrebne za zaštitu eura od krivotvorenja i na one države članice koje nisu usvojile euro kao jedinstvenu valutu (SL L 181, 4. 7. 2001.) kako je posljednji put izmijenjena Uredbom Vijeća (EZ) br. 45/2009 od 18. prosinca 2008. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1339/2001 o proširenju učinaka Uredbe (EZ) br. 1338/2001 o propisivanju mjera potrebnih za zaštitu eura od krivotvorenja na one države članice koje nisu prihvatile euro kao svoju jedinstvenu valutu; ( u daljnjem tekstu : Uredba Vijeća (EZ) br. 1339/2001).
(2) Ovim se Zakonom osigurava provedba sljedećih uredbi Europske unije:
- Uredba Vijeća (EU) br. 1024/2013 od 15. listopada 2013. o dodjeli određenih zadaća Europskoj središnjoj banci u vezi s politikama bonitetnog nadzora kreditnih institucija (SL L 287, 29.10.2013.; u daljnjem tekstu: Uredba Vijeća (EU) br. 1024/2013) i
- Uredba (EU) br. 806/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. srpnja 2014. o utvrđivanju jedinstvenih pravila i jedinstvenog postupka za sanaciju kreditnih institucija i određenih investicijskih društava u okviru jedinstvenog sanacijskog mehanizma i jedinstvenog fonda za sanaciju te o izmjeni Uredbe (EU) br. 1093/2010 (SL L 225, 30. 7. 2014., u daljnjem tekstu: Uredba (EU) br. 806/2014).“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 3.
U članku 2. iza stavka 9. dodaje se stavak 10. koji glasi:
„(10) Lokacije, građevine trezora i trezorsko poslovanje Hrvatske narodne banke od posebne su važnosti za financijske, gospodarske i sigurnosne interese Republike Hrvatske te za obranu Republike Hrvatske.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 4.
Članak 4. mijenja se i glasi:
„(1) Hrvatska narodna banka je samostalna i neovisna u okviru Ustava i zakona u cjelokupnosti poslova iz svoje nadležnosti, što se osobito očituje u:
– utvrđivanju i provođenju monetarne i devizne politike,
– držanju i upravljanju međunarodnim pričuvama Republike Hrvatske,
– izdavanju novčanica i kovanog novca,
– izdavanju i oduzimanju odnosno ukidanju odobrenja i suglasnosti te donošenje drugih rješenja u skladu sa zakonima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija i poslovanje kreditnih unija, pružatelja platnih usluga, izdavatelja elektroničkog novca i platnih sustava, platni promet, izdavanje elektroničkog novca te devizno poslovanje i poslovanje ovlaštenih mjenjača,
– obavljanju supervizije i nadzora u skladu sa zakonima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija i poslovanje kreditnih unija, pružatelja platnih usluga, izdavatelja elektroničkog novca i platnih sustava, platni promet i izdavanje elektroničkog novca,
– provođenju ovlasti za sanaciju u skladu s propisima kojima se uređuje sanacija kreditnih institucija,
– vođenju računa kreditnih institucija i obavljanju platnog prometa po tim računima, davanju kredita kreditnim institucijama i primanju u depozit sredstava kreditnih institucija,
– uređivanju i unapređivanju platnog prometa i osiguravanju njegovog nesmetanog funkcioniranja,
– obavljanju zakonom utvrđenih poslova za Republiku Hrvatsku,
– donošenju podzakonskih propisa u poslovima iz svoje nadležnosti,
– provođenju makrobonitetne politike u cilju pridonošenja očuvanju stabilnosti financijskog sustava u cjelini, i
– obavljanju ostalih, zakonom utvrđenih poslova.
(2) Zadatke iz stavka 1. podstavka 4. i 5. ovog članka u dijelu koji se odnosi na kreditne institucije Hrvatska narodna banka izvršava se u okviru bliske suradnje s Europskom središnjom bankom u skladu s člankom 7. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013 i Dijelom IX Uredbe (EU) br. 468/2014 Europske središnje banke od 16. travnja 2014. o uspostavljanju okvira za suradnju unutar jedinstvenog nadzornog mehanizma između Europske središnje banke i nacionalnih nadležnih tijela te s nacionalnim imenovanim tijelima (Okvirna uredba o SSM-u) (SL L 141/1, 14.5.2014.; dalje u tekstu: Uredba (EU) br. 468/2014).
(3) Zadatke iz stavka 1. podstavka 6. ovoga članka Hrvatska narodna banka izvršava u okviru jedinstvenog sanacijskog mehanizma utvrđenog Uredbom (EU) br. 806/2014.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 5.
Članak 7. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Hrvatska narodna banka može biti članica međunarodnih institucija i organizacija nadležnih za područja monetarne politike, devizne politike, platnog prometa, supervizije i sanacije kreditnih institucija i ostala područja iz njezina djelokruga i sudjelovati u njihovu radu, osim kad je to članstvo u suprotnosti s:
- bliskom suradnjom uspostavljenom s Europskom središnjom bankom u skladu s člankom 7. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013 ili
- sudjelovanjem u jedinstvenom sanacijskom mehanizmu utvrđenim Uredbom (EU) br. 806/2014.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 6.
U članku 8. stavku 2. riječi: „supervizije i nadzora“ zamjenjuju se riječima: „supervizije, nadzora i sanacije“, a riječ: „grubom“ zamjenjuje se riječju: „krajnjom“.
U stavku 3. riječ: „grubom“ zamjenjuje se riječju: „krajnjom“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 7.
U članku 13. ispred riječi: „Hrvatska narodna banka“ dodaje se oznaka stavka: „(1)“.
Iza stavka 1. dodaje se stavak 2. koji glasi:
„(2) Kamatna stopa za novčana sredstva koja je Hrvatska narodna banka primila u depozit može biti negativna.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 8.
U članku 18. stavci 2. i 3. mijenjaju se i glase:
„(2) Međunarodne pričuve Republike Hrvatske sačinjavaju svi oblici imovine u stranoj valuti i plemenite kovine. Pojam imovine u stranoj valuti uključuje vrijednosne papire i svu drugu imovinu u konvertibilnoj valuti nerezidentnog dužnika ili obračunskoj jedinici neovisno o obliku u kojem se drži.
(3) U cilju upravljanja međunarodnim pričuvama Republike Hrvatske, Hrvatska narodna banka može kupovati i prodavati (promptno i na rok) te na drugi način stjecati oblike imovine iz prethodnog stavka ovoga članka.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 9.
U članku 42. stavku 3. točka 8) mijenja se i glasi:
„8) izdavanje i ukidanje odobrenja za rad kreditnim institucijama sa sjedištem u Republici Hrvatskoj i podružnicama kreditnih institucija sa sjedištem izvan Republike Hrvatske i za obavljanje pojedinih poslova, te odobrenja za stjecanje dionica kreditnih institucija u skladu sa zakonom kojim se uređuje poslovanje kreditnih institucija,“.
Točka 9) briše se.
Dosadašnja točka 10) koja postaje točka 9) mijenja se i glasi:
„9) davanje suglasnosti za pripajanje, spajanje i druge statusne promjene kreditnih institucija u skladu sa zakonom koji uređuje poslovanje kreditnih institucija,“.
Dosadašnja točka 11) koja postaje točka 10) mijenja se i glasi:
„10) davanje i ukidanje suglasnosti za imenovanje predsjednika i članova uprava i nadzornih odbora kreditnih institucija, u skladu sa zakonom kojim se uređuje poslovanje kreditnih institucija,“.
Dosadašnja točka 12) postaje točka 11).
U dosadašnjoj točki 13) koja postaje točka 12) riječ: „oduzimanje“ zamjenjuje se riječju: „ukidanje“.
Dosadašnje točke 14) i 15) postaju točke 13) i 14).
U dosadašnjoj točki 16) koja postaje točka 15) iza riječi: „organizacijama“ veznik: „i“ zamjenjuje se zarezom.
Na kraju dosadašnje točke 17) koja postaje točka 16) briše se točka i dodaje se zarez.
Iza dosadašnje točke 17) koja postaje točka 16) dodaju se nova točka 17) i točka 18) koje glase:
„17) odlučivanje da kreditna institucija propada ili će vjerojatno propasti i
18) odlučivanje o davanju prijedloga za otvaranje postupka sanacije nad kreditnom institucijom ili odlučivanje o davanju prijedloga za pokretanje stečajnog postupka nad kreditnom institucijom ili odlučivanje o pokretanju postupka prisilne likvidacije kreditne institucije.“.
Iza stavka 3. dodaju se novi stavci 4. i 5 koji glase:
„(4) Nadležnosti Savjeta Hrvatske narodne banke iz stavka 3. točke 8., 9., 10. i 17. ovoga članka, ostvaruju se u okviru bliske suradnje uspostavljene s Europskom središnjom bankom u skladu s člankom 7. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013 i dijelom IX Uredbe (EU) br. 468/2014.
(5) Nadležnosti Savjeta Hrvatske narodne banke iz stavka 3. točke 18. ovoga članka ostvaruju se u okviru jedinstvenog sanacijskog mehanizma utvrđenog Uredbom (EU) br. 806/2014.“.
Dosadašnji stavci 4. i 5. postaju stavci 6. i 7.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 10.
U članku 43. stavku 2. iza točke 5) dodaje se nova točka 6) koja glasi:
„6) provodi makrobonitetnu politiku i donosi podzakonske propise, preporuke, odluke i rješenja iz područja makrobonitetne politike,“.
Dosadašnje točke 6), 7) i 8) postaju točke 7), 8) i 9).
Na kraju dosadašnje točke 9) koja postaje točka 10) briše se veznik „i“.
Na kraju dosadašnje točke 10) koja postaje točka 11) briše se točka i dodaje se zarez.
Iza dosadašnje točke 10) koja postaje točka 11) dodaju se točke 12) i 13) koje glase:
„12) propisuje pobliže uvjete i način provedbe sanacijskog nadzora te postupak nalaganja mjera prema kreditnim institucijama u postupku sanacijskog nadzora i
13) donosi rješenja u postupku sanacijskog nadzora nad kreditnim institucijama.“.
Iza stavka 2. dodaju se novi stavci 3. i 4. koji glase:
„(3) Nadležnosti guvernera Hrvatske narodne banke iz stavka 2. točke 4. i 5. ovoga članka, ostvaruju se u okviru bliske suradnje uspostavljene s Europskom središnjom bankom u skladu s člankom 7. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013 i dijelom IX Uredbe (EU) br. 468/2014.
(4) Nadležnosti guvernera Hrvatske narodne banke iz stavka 2. točke 11. i 12. ovoga članka ostvaruju se u okviru jedinstvenog sanacijskog mehanizma utvrđenog Uredbom (EU) br. 806/2014.“.
Dosadašnji stavci od 3. do 6. postaju stavci od 5. do 8.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 11.
U članku 52. iza stavka 4. dodaje se stavak 5. koji glasi:
„(5) Općim aktom Hrvatske narodne banke određuju se radna mjesta za koja je, zbog visokog stupnja osjetljivosti, kao poseban uvjet za zasnivanje radnog odnosa potrebno provesti temeljnu sigurnosnu provjeru kandidata. Temeljnu sigurnosnu provjeru kandidata provodi nadležna sigurnosno-obavještajna agencija i to na zahtjev Hrvatske narodne banke, a u skladu sa posebnim zakonom kojim se uređuju sigurnosne provjere.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 12.
Naslov iznad članka 55. i članak 55. mijenjaju se i glase:
„ Opće pričuve Hrvatske narodne banke
Članak 55.
(1) Opće pričuve Hrvatske narodne banke formiraju se radi pokrića općih rizika poslovanja Hrvatske narodne banke.
(2) Donji iznos općih pričuva određuje Savjet Hrvatske narodne banke svojom odlukom.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 13.
Iza članka 55. dodaju se naslovi i članci 55.a i 55.b koji glase:
„ Revalorizacijski računi
Članak 55.a
(1) Hrvatska narodna banka formira revalorizacijske račune radi ponovnog vrednovanja imovine i obveza u skladu sa Smjernicom (EU) 2016/2249 Europske središnje banke od 3. studenoga 2016. o pravnom okviru za računovodstvo i financijsko izvještavanje u Europskom sustavu središnjih banaka (ESB/2016/34).
(2) Revalorizacijske račune čije formiranje nije uređeno smjernicom iz stavka 1. ovog članka Hrvatska narodna banka će formirati u skladu s važećim Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja utvrđenim od strane Europske komisije i objavljenim u Službenom listu Europske unije.
Rezervacije za financijske rizike
Članak 55.b
Hrvatska narodna banka može formirati rezervacije za financijske rizike u skladu s odlukom koju donosi Savjet Hrvatske narodne banke.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 14.
Naslov iznad članka 56. i članak 56. mijenjaju se i glase:
„ Dobit ili gubitak Hrvatske narodne banke
Članak 56.
Dobit ili gubitak Hrvatske narodne banke izračunava se za svaku financijsku godinu kao razlika između ukupnih prihoda i ukupnih rashoda Hrvatske narodne banke.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 15.
Naslov iznad članka 57. i članak 57. mijenjaju se i glase:
„ Raspored dobiti i pokrivanje gubitka
Članak 57.
(1) Dobit Hrvatske narodne banke iskazana u financijskoj godini raspoređuje se u opće pričuve i u korist državnog proračuna sukladno odluci Savjeta Hrvatske narodne banke.
(2) Dobit Hrvatske narodne banke raspoređuje se na način da se 20% dobiti rasporedi u opće pričuve, a 80% dobiti je prihod državnog proračuna.
(3) Iznimno od stavka 2. ovog članka, ako visina općih pričuva na posljednji dan financijske godine bude niža od donjeg iznosa općih pričuva utvrđenog sukladno članku 55. stavku 2. ovog Zakona, Savjet Hrvatske narodne banke donijeti će odluku da se u opće pričuve raspoređuje iznos dobiti potreban za dostizanje donjeg iznosa općih pričuva, dok se preostala dobit raspoređuje sukladno stavku 2. ovog članka.
(4) Gubitak Hrvatske narodne banke najprije se pokriva iz općih pričuva.
(5) Ako je gubitak Hrvatske narodne banke veći od iznosa općih pričuva, iznos gubitka koji prelazi visinu općih pričuva pokrit će se iz dobiti narednih godina.
(6) Dobit koju će Hrvatska narodna banka iskazati u narednim godinama najprije će se koristiti za pokriće gubitka iz prethodnih godina.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 16.
Naslov iznad članka 60. i članak 60. mijenjaju se i glase:
„ Financijski izvještaji
Članak 60.
(1) Hrvatska narodna banka sastavlja financijske izvještaje u skladu sa Smjernicom (EU) 2016/2249 Europske središnje banke od 3. studenoga 2016. o pravnom okviru za računovodstvo i financijsko izvještavanje u Europskom sustavu središnjih banaka (ESB/2016/34).
(2) Za izvještavanje o transakcijama koje nisu regulirane Smjernicom iz stavka 1. ovog članka Hrvatska narodna banka primjenjuje, pod uvjetom da ne postoji suprotna odluka Savjeta Hrvatske narodne banke, načela vrednovanja u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja koje je prihvatila Europska unija, a koji su bitni za poslove i izvještaje Hrvatske narodne banke.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 17.
Iza članka 60. dodaje se naslov i članak 60.a koji glase:
"Konsolidacija financijskih izvještaja
Članak 60.a
U financijskim izvještajima Hrvatske narodne banke ne iskazuju se financijski izvještaji društava u kojima Hrvatska narodna banka ima većinski udio u kapitalu, ako ta društva pojedinačno ili skupno nisu značajna za njezine financijske izvještaje.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 18.
U članku 69. stavku 2. riječi: „poništavanje, ukidanje, izvanredno ukidanje i proglašavanje rješenja ništavim, po pravu nadzora“ zamjenjuju se riječima: „poništavanje i ukidanje rješenja i oglašavanje rješenja ništavim“.
Iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:
„(3) Iznimno od stavka 1. ovog članka, protiv rješenja koja Hrvatska narodna banka donosi u postupcima povodom zahtjeva za pristup informacijama, podnositelj zahtjeva može podnijeti žalbu sukladno odredbama posebnog zakona koji uređuje pravo na pristup informacijama.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 19.
U članku 70. iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:
„(3) Hrvatska narodna banka je dio Europskog sustava financijskog nadzora (ESFS) i u okviru toga sudjeluje u radu Europskog nadzornog tijela za bankarstvo (EBA) i Europskog odbora za sistemske rizike (ESRB).“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 20.
U članku 71. stavku 2. iza riječi: „neovisnost Hrvatske narodne banke,“ dodaju se riječi: „članove njezinih tijela nadležnih za odlučivanje,“.
Iza stavka 3. dodaje se stavak 4. koji glasi:
„(4) Odredbe stavka 1. i 2. ovoga članka ne dovode u pitanje ovlasti ESB-a i dužnosti Hrvatske narodne banke u okviru bliske suradnje uspostavljene s Europskom središnjom bankom prema članku 7. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 21.
Iza članka 71. dodaju se naslovi i članci 71.a i 71.b koji glase:
„ Položaj Hrvatske narodne banke u jedinstvenom sanacijskom mehanizmu
Članak 71.a
(1) Hrvatska narodna banka neovisna je prilikom izvršavanja zadaća koje su joj u okviru jedinstvenog sanacijskog mehanizma povjerene Uredbom (EU) br. 806/2014.
(2) Odredba stavka 1. ovoga članka ne dovodi u pitanje ovlasti Jedinstvenog sanacijskog odbora prema Uredbi (EU) br. 806/2014 u odnosu na Hrvatsku narodnu banku.
Ovlast za donošenje provedbenih akata
Članak 71.b
U područjima iz nadležnosti Jedinstvenog sanacijskog odbora iz Uredbe (EU) br. 806/2014 koje je Jedinstveni sanacijski odbor uredio smjernicama, Hrvatska narodna banka može, uz suglasnost Jedinstvenog sanacijskog odbora, donijeti provedbene akte za primjenu odredaba smjernica Jedinstvenog sanacijskog odbora.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 22.
Naslov iznad članka 76. i članak 76. mijenjaju se i glase:
„ Zaštita od krivotvorenja novčanica i kovanog novca koji glasi na kune i lipe
Članak 76.
(1) Hrvatska narodna banka je nadležna za tehničku analizu sumnjivih primjeraka novčanica i kovanog novca koji glasi na kune i lipe kao novčane jedinice u Republici Hrvatskoj te za poduzimanje i provođenje mjera za suzbijanje krivotvorenja tih novčanica i kovanog novca u čemu surađuje s nadležnim nacionalnim tijelima i institucijama u zemlji i inozemstvu.
(2) Hrvatska narodna banka podzakonskim propisom uređuje postupanje sa sumnjivim primjercima novčanica i kovanog novca koji glasi na kune i lipe kao novčane jedinice u Republici Hrvatskoj.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 23.
Iza članka 76. dodaju se naslovi i članci 76.a i 76.b koji glase:
„ Zaštita od krivotvorenja novčanica i kovanog novca koji glasi na euro
Članak 76.a
(1) Hrvatska narodna banka je nadležno nacionalno tijelo za zaštitu eura od krivotvorenja u smislu Uredbe Vijeća (EZ) br. 1338/2001 i Uredbe Vijeća (EZ) br. 1339/2001.
(2) U obavljanju poslova zaštite novčanica i kovanog novca koji glase na euro od krivotvorenja i distribucije krivotvorenih novčanica i kovanog novca eura, Hrvatska narodna banka u cijelosti djeluje u skladu s propisima Europske unije.
(3) Hrvatska narodna banka je nadležna za tehničku analizu sumnjivih primjeraka novčanica i kovanog novca koji glase na euro te za poduzimanje i provođenje mjera za suzbijanje krivotvorenja novčanica i kovanog novca koji glase na euro u čemu surađuje s nadležnim nacionalnim tijelima i institucijama u zemlji i inozemstvu.
(4) Radi učinkovitog obavljanja pojedinih poslova iz područja zaštite novčanica i kovanog novca koji glasi na euro od krivotvorenja i distribucije krivotvorenih novčanica i kovanog novca eura Hrvatska narodna banka može donijeti provedbene akte kojima se osigurava neposredna primjena propisa iz ovoga članka.
(5) Provedbeni akti Hrvatske narodne banke iz stavka 4. ovoga članka moraju u cijelosti biti usklađeni s propisima Europske unije.
Zaštita od krivotvorenja stranih novčanica i kovanog novca koji ne glasi na euro
Članak 76.b
(1) Hrvatska narodna banka je nadležna za tehničku analizu sumnjivih primjeraka stranih novčanica i kovanog novca koji ne glasi na euro te za poduzimanje i provođenje mjera za suzbijanje krivotvorenja tih novčanica i kovanog novca u čemu surađuje s nadležnim nacionalnim tijelima i institucijama u zemlji i inozemstvu.
(2) Hrvatska narodna banka ovlaštena je podzakonskim propisom propisati postupanje sa sumnjivim primjercima stranih novčanica i kovanog novca koji ne glasi na euro.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 24.
Članak 77. mijenja se i glasi:
„(1) U skladu s propisima Europske unije, a prema odredbama posebnog zakona, Hrvatska narodna banka izdaje i ukida odobrenja za rad kreditnim institucijama, obavlja superviziju i nadzor poslovanja kreditnih institucija, obavlja druge poslove iz svoje nadležnosti i donosi podzakonske propise kojima se uređuje bankarsko poslovanje i utvrđuju standardi stabilnog i sigurnog poslovanja kreditnih institucija.
(2) Ovlasti iz stavka 1. ovoga članka, Hrvatska narodna banka izvršava u okviru bliske suradnje uspostavljene s Europskom središnjom bankom u skladu s člankom 7. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013 i dijelom IX Uredbe (EU) br. 468/2014.
(3) U skladu s propisima Europske unije, a prema uvjetima jedinstvenog sanacijskog mehanizma utvrđenog Uredbom (EU) br. 806/2014 i odredbama posebnog zakona, Hrvatska narodna banka provodi sanacijske ovlasti nad kreditnim institucijama i donosi podzakonske propise.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 25.
Iza članka 77. dodaje se naslov i članak 77.a koji glase:
„ Provođenje makrobonitetne politike
Članak 77.a
Hrvatska narodna banka utvrđuje i provodi makrobonitetnu politiku Republike Hrvatske djelujući, pri tom, u skladu s relevantnim pravnim aktima Europske unije, njenih institucija i tijela.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 26.
Iza članka 87. dodaju se naslovi i članci 87.a, 87.b i 87.c koji glase:
„Upravne sankcije ESB-a
Članak 87.a
Kada Europska središnja banka izvršava svoje ovlasti iz članka 18. Uredbe (EU) br. 1024/2013, a u vezi s člankom 7. Uredbe (EU) br. 1024/2013, Hrvatska narodna banka surađuje s Europskom središnjom bankom u postupku izricanja upravnih sankcija. U tom slučaju Hrvatska narodna banka postupa u skladu s uputom Europske središnje banke.
Kazne Jedinstvenog sanacijskog odbora
Članak 87.b
Kada Jedinstveni sanacijski odbor izvršava svoje ovlasti iz Uredbe (EU) br. 806/2014, Hrvatska narodna banka surađuje s Jedinstvenim sanacijskim odborom u postupku izricanja kazni.
Vođenje postupka za utvrđivanje povreda i izricanje sankcija
Članak 87.c
Hrvatska narodna banka ovlaštena je voditi postupak izricanja upravnih sankcija i izricati upravne sankcije na način i u opsegu kako je to uređeno posebnim zakonom.".
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 27.
U članku 89. u uvodnoj rečenici iza riječi: „Hrvatska narodna banka“ dodaju se zarez i riječi: „u skladu s relevantnim pravnim aktima Europske unije, njenih institucija i tijela,“.
Točka 2) mijenja se i glasi:
„2) izdaje i oduzima odnosno ukida odobrenja i suglasnosti te donosi druga rješenja u skladu sa zakonima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija i poslovanje kreditnih unija, pružatelja platnih usluga, izdavatelja elektroničkog novca i platnih sustava, platni promet, izdavanje elektroničkog novca te devizno poslovanje i poslovanje ovlaštenih mjenjača,“.
Točka 3) mijenja se i glasi:
„3) obavlja superviziju i nadzor u skladu sa zakonima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija i poslovanje kreditnih unija, pružatelja platnih usluga, izdavatelja elektroničkog novca i platnih sustava, platni promet i izdavanje elektroničkog novca,“.
Točka 6) mijenja se i glasi:
„6) uređuje i unapređuje platni promet i osigurava njegovo nesmetano funkcioniranje,“.
Točka 9) mijenja se i glasi:
„9) provodi makrobonitetnu politiku u cilju pridonošenja očuvanju stabilnosti financijskog sustava u cjelini, u granicama svoje nadležnosti, i“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 28.
Članak 104. mijenja se i glasi:
„(1) Savjet Hrvatske narodne banke osobito je nadležan za:
1) donošenje financijskog plana Hrvatske narodne banke,
2) donošenje izvješća iz članka 62. ovoga Zakona,
3) donošenje Statuta Hrvatske narodne banke,
4) izdavanje i ukidanje odobrenja za osnivanje podružnica kreditnih institucija sa sjedištem izvan država članica, u skladu s propisima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija,
5) davanje i ukidanje suglasnosti za imenovanje predsjednika i članova uprava i nadzornih odbora kreditnih institucija, u skladu s propisima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija,
6) izdavanje i ukidanje odobrenja za rad platnih sustava i donošenje podzakonskih propisa kojima se propisuje način njihova rada,
7) donošenje podzakonskih propisa kojima se uređuje izdavanje kovanog novca ako je za njihovo donošenje ovlašten ovim Zakonom i Statutom ESSB-a i ESB-a te relevantnim propisima Europske unije,
8) određivanje strategije i politike upravljanja imovinom iz članka 100. ovoga Zakona ,
9) odlučivanje o članstvu Hrvatske narodne banke u međunarodnim institucijama i organizacijama, ne dovodeći u pitanje ovlast ESB-a iz članka 6. stavka 6.1. Statuta ESSB-a i ESB-a
10) odlučivanje o članstvu Hrvatske narodne banke u međunarodnim monetarnim institucijama, za koje je potrebna suglasnost ESB-a,
11) odlučivanje o osnivanju i zatvaranju podružnica i predstavništava Hrvatske narodne banke,
12) utvrđivanje da kreditna institucija propada ili će vjerojatno propasti, i
13) odlučivanje o davanju prijedloga za otvaranje postupka sanacije nad kreditnom institucijom ili odlučivanje o davanju prijedloga za pokretanje stečajnog postupka nad kreditnom institucijom ili odlučivanje o pokretanju postupka prisilne likvidacije kreditne institucije.
(2) Nadležnosti Savjeta Hrvatske narodne banke iz stavka 1. ovog članka ostvaruju se u opsegu, na način i pod uvjetima uređenim Statutom ESSB-a i ESB-a ili pravnim aktima Europske unije, njenih institucija i tijela.
(3) Nadležnosti Savjeta Hrvatske narodne banke iz stavka 1. točke 13. ovoga članka ostvaruju se u okviru jedinstvenog sanacijskog mehanizma utvrđenog Uredbom (EU) br. 806/2014.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 29.
U članku 107. stavak 1. briše se.
Dosadašnji stavak 2. postaje stavak 1.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 30.
U članku 109. ispred riječi: „U područjima“ dodaje se oznaka stavka: „(1)“.
Iza stavka 1. dodaje se stavak 2. koji glasi:
„(2) U područjima iz nadležnosti Jedinstvenog sanacijskog odbora iz Uredbe (EU) br. 806/2014 koje je Jedinstveni sanacijski odbor uredio smjernicama, Hrvatska narodna banka može, uz suglasnost Jedinstvenog sanacijskog odbora, donijeti provedbene akte za primjenu odredaba smjernica Jedinstvenog sanacijskog odbora.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 31.
Članak 111. mijenja se i glasi:
„(1) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 kuna do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj kreditna institucija:
1) ako protivno podzakonskom propisu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 14. stavka 1. ovoga Zakona izdvoji ili održava obveznu pričuvu,
2) ako se ne pridržava podzakonskog propisa Hrvatske narodne banke donesenog na temelju članka 16. stavka 2. ovog Zakona kojim su utvrđene ostale mjere i instrumenti monetarne i devizne politike,
3) ako u slučaju iz članka 16. stavka 3. ovoga Zakona ne plati Hrvatskoj narodnoj banci naknadu utvrđenu podzakonskim propisom iz članka 16. stavaka 2. i 3. ovoga Zakona ,
4) ako suprotno članku 24. ovoga Zakona, bez prethodnog pristanka Hrvatske narodne banke, reproducira novčanice ili optjecajni kovani novac koji glase na kune i lipe ili na drugi način povrijedi autorska prava Hrvatske narodne banke na novčanicama i optjecajnome kovanom novcu koji glase na kune i lipe,
5) ako Hrvatskoj narodnoj banci ne dostavi podatke i izvješća, odnosno druge podatke potrebne za izvršavanje funkcija Hrvatske narodne banke u skladu s podzakonskim propisom Hrvatske narodne banke donesenim na temelju članka 30. stavka 1. ovoga Zakona ili
6) ako ne otvori račun u Hrvatskoj narodnoj banci u skladu s člankom 34. ovoga Zakona.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 kuna do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako suprotno članku 24. ovoga Zakona, bez prethodnog pristanka Hrvatske narodne banke, reproducira novčanice ili optjecajni kovani novac koji glase na kune i lipe ili na drugi način povrijedi autorska prava Hrvatske narodne banke na novčanicama i optjecajnome kovanom novcu koji glase na kune i lipe.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 kuna do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka odgovorna osoba iz uprave kreditne institucije, odnosno odgovorna osoba iz rukovodstva podružnice kreditne institucije.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 kuna do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 2. ovoga članka odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(5) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 kuna do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba ako suprotno članku 24. ovoga Zakona, bez prethodnog pristanka Hrvatske narodne banke, reproducira novčanice ili optjecajni kovani novac koji glase na kune i lipe ili na drugi način povrijedi autorska prava Hrvatske narodne banke na novčanicama i optjecajnome kovanom novcu koji glase na kune i lipe.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 32.
Članak 112. mijenja se i glasi:
„(1) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 kuna do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj kreditna institucija:
1) ako u obavljanju poslova zaštite od krivotvorenja i distribucije novčanica i kovanog novca koji glase na euro, sukladno članku 6. stavku 1. i 1.a Uredbe Vijeća (EZ) br. 1338/2001, a temeljem članka 1. Uredbe Vijeća (EZ) br. 1339/2001 ne osigura valjanu provjeru autentičnosti novčanica i kovanog novca koji glase na euro odnosno ako ne osigura povlačenje iz optjecaja primljenih novčanica i kovanog novca za koje zna ili za koje ima dovoljno razloga sumnjati da su krivotvoreni,
2) ako obavlja poslove u vezi izdavanja, tiskanja i kovanja, rukovanja i obrade, opskrbe i zamjene novčanica i kovanog novca protivno odredbama podzakonskog propisa Hrvatske narodne banke donesenog na temelju članka 27. ovoga Zakona,
3) ako se ne pridržava provedbenih akata Hrvatske narodne banke za primjenu odredaba smjernica Jedinstvenog sanacijskog odbora donesenih na temelju članka 71.b ovoga Zakona,
4) ako postupi sa sumnjivim primjercima novčanica i kovanog novca koji glasi na kune i lipe kao novčane jedinice Republike Hrvatske protivno podzakonskom propisu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 76. stavka 2. ovoga Zakona,
5) ako postupi protivno provedbenom aktu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 76.a stavka 4. ovoga Zakona kojim se regulira učinkovitost obavljanja poslova iz područja zaštite novčanica i kovanog novca koji glasi na euro od krivotvorenja i distribucije krivotvorenih novčanica i kovanog novca koji glasi na euro,
6) ako postupi sa sumnjivim primjercima stranih novčanica i kovanog novca koji ne glasi na euro protivno podzakonskom propisu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 76.b stavka 2. ovoga Zakona,
7) ako se ne pridržava podzakonskih propisa i odluka Hrvatske narodne banke donesenih na temelju članka 77. stavka 1. ovoga Zakona kojima se regulira bankarsko poslovanje i utvrđuju standardi stabilnog i sigurnog poslovanja kreditnih institucija,
8) ako se ne pridržava podzakonskih propisa Hrvatske narodne banke iz područja sanacije donesenih na temelju članka 77. stavka 3. ovoga Zakona,
9) ako kao obveznik podzakonskog propisa donesenog na temelju članka 86. stavka 3. ovoga Zakona ne dostavi Hrvatskoj narodnoj banci podatke za statističku obradu u skladu s tim podzakonskim propisom Hrvatske narodne banke donesenim na temelju članka 86. stavka 3.ovoga Zakona,
10) ako postupi protivno podzakonskom propisu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 87. stavka 1. ovoga Zakona kojim se utvrđuju mjere radi sprječavanja nekontroliranog porasta likvidnosti na tržištu,
11) ako postupi protivno provedbenom propisu donesenom na temelju članka 109. stavka 1. ovoga Zakona u vezi primjene odredaba smjernica ESB-a i
12) ako postupi protivno provedbenom aktu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 109. stavka 2. ovoga Zakona donesenog u vezi primjene odredaba smjernica Jedinstvenog sanacijskog odbora.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 kuna do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba:
1) ako u obavljanju poslova zaštite od krivotvorenja i distribucije novčanica i kovanog novca koji glase na euro, sukladno članku 6. stavku 1. i 1.a Uredbe Vijeća (EZ) br. 1338/2001, a temeljem članka 1. Uredbe Vijeća (EZ) br. 1339/2001 ne osigura valjanu provjeru autentičnosti novčanica i kovanog novca koji glase na euro odnosno ako ne osigura povlačenje iz optjecaja primljenih novčanica i kovanog novca za koje zna ili za koje ima dovoljno razloga sumnjati da su krivotvoreni,
2) ako obavlja poslove u vezi izdavanja, tiskanja i kovanja, rukovanja i obrade, opskrbe i zamjene novčanica i kovanog novca postupi protivno odredbama podzakonskog propisa Hrvatske narodne banke donesenog na temelju članka 27. ovoga Zakona,
3) ako postupi sa sumnjivim primjercima novčanica i kovanog novca koji glasi na kune i lipe kao novčane jedinice Republike Hrvatske protivno podzakonskom propisu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 76. stavka 2. ovoga Zakona,
4) ako postupi protivno provedbenom aktu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 76.a stavka 4. ovoga Zakona kojim se regulira učinkovitost obavljanja poslova iz područja zaštite novčanica i kovanog novca koji glasi na euro od krivotvorenja i distribucije krivotvorenih novčanica i kovanog novca koji glasi na euro,
5) ako postupa sa sumnjivim primjercima stranih novčanica i kovanog novca koji ne glasi na euro i protivno podzakonskom propisu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 76.b stavka 2. ovoga Zakona, i
6) ako kao obveznik podzakonskog propisa donesenog na temelju članka 86. stavka 3. ovoga Zakona ne dostavi Hrvatskoj narodnoj banci podatke za statističku obradu u skladu s tim podzakonskim propisom Hrvatske narodne banke donesenim na temelju članka 86. stavka 3.ovoga Zakona.
(3) Za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka odgovorna osoba iz uprave kreditne institucije, odnosno odgovorna osoba iz rukovodstva podružnice kreditne institucije kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 kuna do 50.000,00 kuna.
(4) Za prekršaj iz stavka 2. ovoga članka odgovorna osoba u pravnoj osobi kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 kuna do 50.000,00 kuna.
(5) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 kuna do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba:
1) ako obavlja poslove u vezi izdavanja, tiskanja i kovanja, rukovanja i obrade, opskrbe i zamjene novčanica i kovanog novca postupi protivno odredbama podzakonskog propisa Hrvatske narodne banke donesenog na temelju članka 27. ovoga Zakona,
2) ako postupi sa sumnjivim primjercima novčanica i kovanog novca koji glasi na kune i lipe kao novčane jedinice Republike Hrvatske protivno podzakonskom propisu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 76. stavka 2. ovoga Zakona,
3) ako postupi protivno provedbenom aktu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 76.a stavka 4. ovoga Zakona kojim se regulira učinkovitost obavljanja poslova iz područja zaštite novčanica i kovanog novca koji glasi na euro od krivotvorenja i distribucije krivotvorenih novčanica i kovanog novca koji glasi na euro,
4) ako postupi sa sumnjivim primjercima stranih novčanica i kovanog novca koji ne glasi na euro i protivno podzakonskom propisu Hrvatske narodne banke donesenom na temelju članka 76.b stavka 2. ovoga Zakona, i
5) ako kao obveznik podzakonskog propisa donesenog na temelju članka 86. stavka 3. ovoga Zakona ne dostavi Hrvatskoj narodnoj banci podatke za statističku obradu u skladu s tim podzakonskim propisom Hrvatske narodne banke donesenim na temelju članka 86. stavka 3. ovoga Zakona.
(6) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 kuna do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba obrtnik ako u obavljanju poslova zaštite od krivotvorenja i distribucije novčanica i kovanog novca koji glase na euro, sukladno članku 6. stavku 1. i 1.a Uredbe Vijeća (EZ) br. 1338/2001, a temeljem članka 1. Uredbe Vijeća (EZ) br. 1339/2001 ne osigura valjanu provjeru autentičnosti novčanica i kovanog novca koji glase na euro odnosno ako ne osigura povlačenje iz optjecaja primljenih novčanica i kovanog novca za koje zna ili za koje ima dovoljno razloga sumnjati da su krivotvoreni.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 33.
Članak 113. briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 34.
Članak 118. mijenja se i glasi:
„Na dan uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske prestaju važiti sljedeće odredbe ovoga Zakona:
- članak 1. stavak 1. podstavak 4.,
- članak 4.,
- članak 6. stavak 2.,
- članak 7.,
- članak 9. do 27.,
- članak 33. do 35.,
- članak 38. i 39.,
- članak 42. stavak 3., 4. i 5.,
- članak 43. stavak 3.,
- članak 54. stavak 1.,
- članak 61.,
- članak 64.,
- članak 71. stavak 4.,
- članak 71.b,
- članak 74.,
- članak 76.,
- članak 77. stavak 2.,
- članak 87.,
- članak 87.a,
- članak 111. stavak 1. točka 1., 2., 3., 4., i 6.,
- članak 111. stavci 2., 4. i 5.,
- članak 112. stavak 1. točka 2. i 4.,
- članak 112. stavak 2. točka 2. i 3. i
- članak 112. stavak 5. točka 1. i 2.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 35.
(1) Iz dijela općih pričuva zatečenih na dan 1. siječnja 2021. godine koji se odnosi na nerealizirane dobitke proizašle iz ponovnog vrednovanja imovine i obveza u prethodnim godinama, formirat će se revalorizacijski računi sukladno članku 13. ovoga Zakona, u dijelu kojim se dodaje članak 55.a Zakonu o Hrvatskoj narodnoj banci (Narodne novine, br. 75/08 i 54/13), i to u iznosu koji će odrediti Savjet Hrvatske narodne banke.
(2) Iz dijela općih pričuva zatečenih na dan 1. siječnja 2021. godine formirat će se rezervacije za rizike sukladno članku 13. ovoga Zakona, u dijelu kojim se dodaje članak 55.b Zakonu o Hrvatskoj narodnoj banci (Narodne novine, br. 75/08 i 54/13), i to u iznosu koji će odrediti Savjet Hrvatske narodne banke.
(3) Sastavljanje financijskih izvještaja, izračun dobiti (gubitka) i raspored dobiti odnosno pokrivanje gubitka Hrvatske narodne banke za financijsku godinu 2020. izvršit će se prema odredbama Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci (Narodne novine, br. 75/08 i 54/13). Počevši s financijskom godinom 2021., sastavljanje financijskih izvještaja, izračun dobiti (gubitka) i raspored dobiti odnosno pokrivanje gubitka Hrvatske narodne banke provode se u skladu s odredbama ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 36.
Danom primjene odluke Europske središnje banke o raskidu bliske suradnje sukladno članku 7. stavcima 5. ili 6. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013, a koja će biti objavljena u Službenom listu Europske unije, prestaje važiti članak 1. ovoga Zakona, članak 2. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 1.a stavak 2., članak 4. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 4. stavak 2. i 3., članak 5. ovoga Zakona, članak 9. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 42. stavak 4. i 5., članak 10. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 43. stavak 3. i 4., članak 20. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 71. stavak 4., članak 21. ovoga Zakona, članak 24. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 77. stavak 2. i 3. i članak 26. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 87.a i 87.b.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 37.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama, osim članaka 12. do 16. ovoga Zakona, koji stupaju na snagu 1. siječnja 2021. godine te članka 1. ovoga Zakona, članka 2. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 1.a stavak 2., članka 4. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 4. stavak 2. i 3., članka 5. ovoga Zakona, članka 9. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 42. stavak 4. i 5., članka 10. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 43. stavak 3. i 4., članka 20. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 71. stavak 4., članka 21. ovoga Zakona, članka 24. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 77. stavak 2. i 3., članka 26. ovoga Zakona u dijelu koji se odnosi na članak 87.a i 87.b., koji stupaju na snagu danom primjene bliske suradnje Europske središnje banke s Hrvatskom narodnom bankom sukladno odluci Europske središnje banke o uspostavi bliske suradnje iz članka 7. stavka 2. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013, a koja će biti objavljena u Službenom listu Europske unije te članaka 27., 28. i 30. ovoga Zakona, koji stupaju na snagu na dan uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Ovim člankom kojim se mijenja članak 1., predlaže se proširiti predmet Zakona na način da se uređuju zadaci i nadležnost koje Hrvatska narodna banka dobiva uspostavom bliske suradnje s Europskom središnjom bankom i ulaskom u jedinstveni sanacijski mehanizam.
Člankom 2. i 3. Odluke Europske središnje banke od 31. siječnja 2014. o bliskoj suradnji s nacionalnim nadležnim tijelima država članica sudionica čija valuta nije euro (ESB/2014/5; dalje u tekstu: Odluka br. ESB/2014/5) propisano je da Europska središnja banka uspostavlja blisku suradnju na temelju zahtjeva države članice čija valuta nije euro kojim će se, između ostaloga, obvezati na donošenje relevantnih nacionalnih propisa, čije nacrte prilaže uz zahtjev, a kojima će osigurati provedba bliske suradnje između Europske središnje banke i nacionalnog nadležnog tijela države članice sudionice čije valuta nije euro. Člankom 7. stavkom 2. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013 od 15. listopada 2013. o dodjeli određenih zadaća Europskoj središnjoj banci u vezi s politikama bonitetnog nadzora kreditnih institucija (dalje u tekstu: Uredba Vijeća (EU) br. 1024/2013) propisano je da se bliska suradnja između Europske središnje banke i nacionalnog nadležnog tijela države članice sudionice čija valuta nije euro uspostavlja odlukom Europske središnje banke kada su ispunjeni svi propisani uvjeti. Kao jedan od uvjeta propisano je da su u državi članici sudionici čija valuta nije euro, prije uspostave bliske suradnje, doneseni svi relevantni nacionalni propisi kojima će osigurati provedba bliske suradnje između Europske središnje banke i nacionalnog nadležnog tijela države članice sudionice čije valuta nije euro.
Istodobno s uspostavom bliske suradnje s Europskom središnjom bankom, potrebno je osigurati regulatorni okvir za ulazak Hrvatske narodne banke u jedinstveni sanacijski mehanizam te je stoga nužno u zakonodavstvu Republike Hrvatske osigurati provedbu Uredbe (EU) br. 806/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. srpnja 2014. o utvrđivanju jedinstvenih pravila i jedinstvenog postupka za sanaciju kreditnih institucija i određenih investicijskih društava u okviru jedinstvenog sanacijskog mehanizma i jedinstvenog fonda za sanaciju te o izmjeni Uredbe (EU) br. 1093/2010 (SL L 225, 30. 7. 2014., dalje u tekstu: Uredba (EU) br. 806/2014).
Uz članak 2.
Ovim se člankom predlaže izmijeniti članak 1.a na način da se obuhvate sve naknadne izmjene Uredbe (EZ) br. 1338/2001 od 28. lipnja 2001. koja propisuje mjere potrebne za zaštitu eura od krivotvorenja (SL L 181, 4. 7. 2001.) te Uredbe Vijeća (EZ) br. 1339/2001 od 28. lipnja 2001. kojom se proširuju učinci Uredbe Vijeća (EZ) 1338/2001 koja propisuje mjere potrebne za zaštitu eura od krivotvorenja i na one države članice koje nisu usvojile euro kao jedinstvenu valutu (SL L 181, 4. 7. 2001.).
Također, navodi se da se Zakonom osigurava provedba Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013, kao i Uredbe (EU) br. 806/2014 čime se omogućava uspostava bliske suradnje s Europskom središnjom bankom te sudjelovanje Hrvatske narodne banke u jedinstvenom sanacijskom mehanizmu.
Uz članak 3.
Strategijom za uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj donesene od strane Vlade Republike Hrvatske 10. svibnja 2018. godine predviđeno je da se u razdoblju uoči uvođenja eura Hrvatska narodna banka pripremi za članstvo u Eurosustavu. Tako je u točki 5.3.2., Prilagodbe u gotovinskom poslovanju, navedeno da cijeli proces planiranja nužno obuhvaća i osiguravanje adekvatnih kapaciteta pohrane novca.
Kako sadašnji kapaciteti Hrvatske narodne banke, zbog prostornih i sigurnosnih uvjeta, ne zadovoljavaju zahtjeve za izvršenje konverzije valuta iz kune u euro, Hrvatska narodna banka mora osigurati kapacitete za pohranu novca na novoj lokaciji. Kako će na toj izdvojenoj lokaciji biti pohranjen gotov novac Republike Hrvatske u znatno većem vrijednosnom obimu nego je to do sada bilo, zbog veće vrijednosti eura u odnosu na kunu, bilo kakva ugroza trezora ili poremećaj u trezorskom poslovanju Hrvatske narodne banke imale bi implikacije na financijsku i gospodarsku situaciju u Republici Hrvatskoj.
Stoga ovaj zakonski članak predstavlja temelj za donošenje podzakonskih akata, kojima bi se preciznije definirale sigurnosne, obrambene i druge mjere zaštite Republike Hrvatske u svrhu sprječavanja nastanka situacija koje bi mogle prouzročiti štetu za gospodarske i financijske interese na državnoj razini, a povezane su sa projektiranjem, izgradnjom i korištenjem trezorskih kapaciteta u procesu uvođenja eura, odnosno s trezorskim poslovanjem Hrvatske narodne banke.
Pravni temelj i smisao ovakve stipulacije zakonskog članka proizlazi iz članka 346. stavka 1. točke (a) Ugovora o funkcioniranju Europske unije, koji utvrđuje da nijedna država članica nije obvezna davati informacije ako smatra da bi njihovo otkrivanje bilo suprotno osnovnim interesima njezine sigurnosti. Temeljem članka 43. Zakona o javnoj nabavi (Narodne novine, broj 120/16) isti zakon neće se primijeniti u skladu s člankom 346. stavkom 1. točke (a) Ugovora o funkcioniranju Europske unije, na sklapanje ugovora o javnoj nabavi i provedbi projektnih natječaja za slučaj kad se radi o ugovorima koji nisu izuzeti temeljem članka 41. ZJN 2016, a gdje bi pružanje informacija temeljem Zakona o javnoj nabavi štetilo interesima sigurnosti Republike Hrvatske.
Objekt trezora i trezorsko poslovanje Hrvatske narodne banke predstavljaju infrastrukturu Republike Hrvatske osobito važnu za sigurnost i obranu Republike Hrvatske koja nije regulirana drugim propisima kojima se regulira nabava s obrambenim ili sigurnosnim značajkama. Pri poslovanju Hrvatske narodne banke u Eurosustavu objekt trezora i trezorsko poslovanje važni su za sigurnost i obranu Republike Hrvatske i Europske unije u cjelini te se radi zaštite interesa sigurnosti izravno primjenjuju pravila Ugovora o funkcioniranju Europske unije.
Uz članak 4.
Ovim člankom kojim se mijenja članak 4., uređuju se zadaci Hrvatske narodne banke do dana uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske te se određuje koje zadatke Hrvatska narodna banka izvršava u okvirima bliske suradnje s Europskom središnjom bankom te sudjelovanja u jedinstvenom sanacijskom mehanizmu.
Uz članak 5.
Ovim člankom mijenja se članak 7. kojim se uređuje međunarodna suradnja Hrvatske narodne banke do uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske, uz uvjet da članstvo Hrvatske narodne banke u međunarodnim institucijama i organizacijama ne smije biti u suprotnosti s bliskom suradnjom između Hrvatske narodne banke i Europske središnje banke niti sa sudjelovanjem Hrvatske narodne banke u jedinstvenom sanacijskom mehanizmom.
Uz članak 6.
S obzirom na to da su Zakonom o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava (Narodne novine, br. 19/15 i 16/19) Hrvatskoj narodnoj banci dodijeljene i sanacijske ovlasti, ovim člankom mijenja se članak 8. na način da se uključuju i poslovi sanacije. Također, ovim se člankom nomotehnički usklađuje izričaj s važećim Zakonom o obveznim odnosima (Narodne novine, br. 35/05, 41/08, 125/11, 78/15 i 29/18).
Uz članak 7.
Ovim člankom, kojim se predlaže dopuniti članak 13., usklađuju se instrumenti i mjere monetarne politike Hrvatske narodne banke s trendovima u razvoju instrumenata i mjera monetarne politike u Europskoj uniji radi upravljanja likvidnošću te poticanja novčanog tržišta. Sukladno tome, uvodi se mogućnost da kamatna stopa za novčana sredstva koja je Hrvatska narodna banka primila u depozit bude negativna.
Uz članak 8.
Ovom se odredbom mijenja članak 18. koji regulira područje upravljanja međunarodnim pričuvama na način da se više ne bi navodili pojedinačni oblici imovine ulaganja i minimalno potrebni kreditni rejtinzi ulaganja, već se međunarodne pričuve definiraju kao svi oblici imovine u stranoj valuti i plemenite kovine. Na taj način bi se, a imajući u vidu regulatorni okvir drugih središnjih banaka Europske unije te središnjih banaka iz Europodručja i Europske središnje banke, omogućila lakša diverzifikacija portfelja, efikasnije i jednostavnije upravljanje međunarodnim pričuvama u uvjetima kada se na svjetskim tržištima rijetko mogu pronaći pojavni oblici imovine (instrumenti ulaganja) kojima bi se osiguravala očekivana stabilnost prinosa od upravljanja međunarodnim pričuvama uz istovremeno zadovoljavanje temeljnog načela sigurnosti ulaganja i likvidnosti.
Uz članak 9.
S obzirom na izmjene Zakona o kreditnim institucijama ( Narodne novine, br. 159/13, 19/15, 102/15, 15/18 i 70/19) i donošenje Zakona o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava (Narodne novine, br. 19/15 i 16/19) u Republici Hrvatskoj, koji su stupili na snagu u razdoblju nakon zadnjih izmjena Zakona, nužno je bilo nomotehnički prilagoditi članak 42. Zakona koji uređuje zadatke i ovlasti Savjeta Hrvatske narodne banke. Također, ovim se člankom određuje koje nadležnosti Savjet Hrvatske narodne banke izvršava u okvirima bliske suradnje s Europskom središnjom bankom te u okvirima sudjelovanja Hrvatske narodne banke u jedinstvenom sanacijskom mehanizmu.
Uz članak 10.
S obzirom na izmjene Zakona o kreditnim institucijama i donošenje Zakona o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava u Republici Hrvatskoj, koji su stupili na snagu u razdoblju nakon zadnjih izmjena Zakona, nužno je bilo nomotehnički prilagoditi članak 43. Zakona koji uređuje ovlasti guvernera Hrvatske narodne banke. Pored navedenog, s obzirom da je predloženo da se provođenje makrobonitetne politike izričito navede u članku 4. Zakona kao zadatak Hrvatske narodne banke, nužno je bilo dopuniti ovlast guvernera Hrvatske narodne banke na način da je guverner Hrvatske narodne banke nadležan za provođenje makrobonitetne politike, donošenje podzakonskih propisa, preporuka, odluka i rješenja iz područja makrobonitetne politike.
Također, određeno je koje nadležnosti guverner Hrvatske narodne banke izvršava u okvirima bliske suradnje s Europskom središnjom bankom te sudjelovanja Hrvatske narodne banke u jedinstvenom sanacijskom mehanizmu.
Uz članak 11.
Uvođenje sigurnosnih provjera u selekcijski postupak prilikom postupka zapošljavanja za pojedina sigurnosno rizična radna mjesta, predlaže se s ciljem jačanja unutarnje sigurnosti Hrvatske narodne banke, odnosno sprječavanja da pojedinci za koje postoje sigurnosne zapreke dođu u dodir s osjetljivim podacima ili obnašaju dužnosti na kojima mogu nanijeti štetu sigurnosti i interesima Republike Hrvatske, odnosno Hrvatske narodne banke.
Obveza uvođenja sigurnosnih provjera temelji se na članku 3. ovog Zakona kojim se utvrđuje financijski, gospodarski, sigurnosni i obrambeni interes Republike Hrvatske u cilju ispunjavanja zadataka Hrvatske narodne banke utvrđenih Strategijom za uvođenje eura kao službene valute Republike Hrvatske donesene od strane Vlade Republike Hrvatske.
Praksa središnjih banaka u zemljama Europske Unije poznaje odgovarajuće vrste sigurnosnih provjera: provjere radi zaštite štićenog objekta, prilikom zapošljavanja ili za potrebe certificiranja, odnosno periodične provjere samih zaposlenika radi postupanja s tajnim podacima. Način provedbe, razina provjera (za štićene objekte, zapošljavanje, rad s tajnim podacima) i tijela koja ih provode razlikuju se, odnosno specifični su za pojedine države.
Provođenje sigurnosnih provjera u Republici Hrvatskoj provodi nadležna sigurnosno-obavještajna agencija . Tijelo javne vlasti koje traži temeljnu sigurnosnu provjeru od nadležne sigurnosno-obavještajne agencije mora navedeno imati ugrađeno u svoju zakonsku regulativu.
Tehnička provedba navedenih provjera se regulira Protokolom o postupanju koji mora biti potpisan od strane nadležne sigurnosno-obavještajne agencije i tijela javne vlasti koje traži provođenje sigurnosnih provjera.
Uz članak 12.
Ovim člankom mijenja se članak 55. koji se odnosi na pričuve Hrvatske narodne banke na način da unutar kapitala više ne bi postojale opće i posebne pričuve već samo opće koje se formiraju radi pokrića općih rizika poslovanja Hrvatske narodne banke. Većina središnjih banaka članica Eurosustava nemaju posebne pričuve već samo opće (zakonske) pričuve.
U stavku 2. propisuje se kako donji iznos općih pričuva određuje Savjet Hrvatske narodne banke.
Uz članak 13.
Ovim se člankom dodaju dva nova članka koji reguliraju formiranje revalorizacijskih računa (članak 55.a) i formiranje rezervacija za rizike (članak 55.b).
Budući članak 55.a omogućuje formiranje revalorizacijskih računa na kojima se evidentiraju efekti ponovnog vrednovanja imovine i obveza. Revalorizacijski računi prema Smjernici ESB-a nužni su za evidenciju nerealiziranih (obračunskih) tečajnih razlika i za evidenciju promjene tržišnih cijena financijskih instrumenata.
Novim člankom 55.b uvodi se mogućnost formiranja rezervacija za financijske rizike. Naime, smjernica ESB-a prilagođena je specifičnostima središnjih banaka tako da omogućuje formiranje rezervacija za financijske rizike, primjerice za rizike budućih promjena tečajeva i kamatnih stopa.
Uz članak 14.
Predloženim se člankom mijenja odredba članka 56. u dijelu načina izračuna financijskog rezultata u tekućoj godini.
Sukladno Smjernici ESB-a nerealizirani dobici po tečajnim razlikama i promjeni tržišnih cijena ne ulaze u Izvještaj o dobiti ili gubitku odnosno ne ulaze u izračun financijskog rezultata. Stoga predloženi članak skraćuje i pojednostavljuje definiciju financijskog rezultata odnosno dobiti (gubitka) na način da ga određuje isključivo kao razliku između ukupnih prihoda i ukupnih rashoda Hrvatske narodne banke.
Uz članak 15.
Predloženom se odredbom u članku 57. djelomično mijenja raspored dobiti i pokrivanja gubitka Hrvatske narodne banke.
Temeljno pravilo je da se dobit Hrvatske narodne banke raspoređuje u omjeru 20%-80% i to na način da se 20% iskazane dobiti raspoređuje u opće pričuve Hrvatske narodne banke dok se preostalih 80% iskazane dobiti raspoređuje u korist državnog proračuna (stavak 2.).
Međutim, ako su opće pričuve Hrvatske narodne banke niže od propisanog donjeg iznosa, u opće pričuve rasporedit će se, odlukom Savjeta Hrvatske narodne banke, iznos dobiti potreban za dostizanje donjeg iznosa općih pričuva, dok se preostala dobit raspoređuje sukladno stavku 2. ovog članka (stavak 3.).
Predložene izmjene koje se odnose na stavke 4. do 6. članka 57. Zakona uređuju način pokrivanja gubitka Hrvatske narodne banke. Iskazani gubitak i dalje bi se najprije pokrivao iz općih pričuva Hrvatske narodne banke (stavak 4.), a ako je gubitak Hrvatske narodne banke veći od iznosa općih pričuva, iznos gubitka koji prelazi visinu općih pričuva pokrit će se iz dobiti narednih godina (stavak 5.).
Također, dobit narednih godina najprije će se koristiti za pokriće prenesenog gubitka iz prethodnih godina (stavak 6.).
Uz članak 16.
Predloženim se člankom propisuje obvezna primjena Smjernice ESB-a u Hrvatskoj narodnoj banci od 1. siječnja 2021.
Predloženom izmjenom ovog članka, kao i prethodnih članaka (članci 12. do 15. predloženih izmjena Zakona) osigurali bi se:
- kvalitetnija prezentacija informacija u financijskim izvještajima Hrvatske narodne banke s obzirom na prirodu poslovanja, ciljeve i zadatke središnje banke,
- omogućavanje stvaranja rezervacija i revalorizacijskih računa ili tzv. zaštitnih slojeva za buduće rizike, što nije moguće prema Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja (MSFI),
- smanjenje kolebljivosti financijskog rezultata jer se nerealizirani dobici od promjene tečaja i cijena vrijednosnica ne bi priznavali u Izvještaju o dobiti ili gubitku već na revalorizacijskom računu, a nerealizirani gubici bi prvo smanjivali prethodno formirane revalorizacijske račune, pa bi financijski rezultat primjerenije prikazivao razliku između ukupnih prihoda i ukupnih rashoda iz redovitog poslovanja Hrvatske narodne banke,
- povećanje izvjesnosti rasporeda dijela dobiti Hrvatske narodne banke u državni proračun i to u predvidivim i stabilnim iznosima te
- približavanje računovodstvenim pravilima ostalih središnjih banaka država članica Europske unije i podrška boljoj pripremljenosti Hrvatske narodne banke za uvođenje eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske.
Uz članak 17.
Ovim člankom uređuje se konsolidacija financijskih izvještaja Hrvatske narodne banke na način da se propisuje konsolidacija financijskih izvještaja društava u kojima Hrvatska narodna banka ima većinski udio u kapitalu, ako su ta društva pojedinačno ili skupno značajna za financijske izvještaje Hrvatske narodne banke.
Uz članak 18.
S obzirom da Hrvatska narodna banka nije predmet nadzora niti jednog drugog tijela, već se sukladno članku 69. stavku 1., protiv rješenja Hrvatske narodne banke može pokrenuti upravni spor, bilo je nužno nomotehnički urediti stavak 2.
Također, ovim člankom dodaje se stavak 3. u članku 69. te se uređuje da se, iznimno od stavka 2., protiv rješenja Hrvatske narodne banke može podnijeti žalba sukladno odredbama posebnog zakona koji uređuje pravo na pristup informacijama.
Uz članak 19.
Ovim se člankom dopunjuje članak 70. na način da se određuje da je Hrvatska narodna banka dio Europskog sustava financijskog nadzora (ESFS) i u okviru toga sudjeluje u radu Europskog nadzornog tijela za bankarstvo (EBA) i Europskog odbora za sistemske rizike (ESRB).
Uz članak 20.
Ovim se člankom zakonodavni okvir usklađuje sa komentarima Europske središnje banke navedenima u Izvješćima o konvergenciji iz 2014., 2016. i 2018. godine gdje je ocijenjeno kako Republika Hrvatska u najvećem dijelu ispunjava sve uvjete pravne konvergencije potrebne za uvođenje eura kao službene novčane jedinice u Republici Hrvatskoj, uz potrebu dviju manjih izmjena Zakona u dijelu neovisnosti članova tijela Hrvatske narodne banke nadležnih za odlučivanje te ovlasti Savjeta Hrvatske narodne banke za odlučivanje o članstvu Hrvatske narodne banke u međunarodnim institucijama i organizacijama.
Slijedom navedenog, u članku 71. izričito se navodi da su institucije i tijela Europske unije, vlade, agencije, uredi i druga tijela država članica Europske unije dužni poštivati neovisnost iz članka 130. Ugovora o funkcioniranju Europske unije i članka 7. Statuta Europskog sustava središnjih banaka i Europske središnje banke te da ne smiju utjecati niti na neovisnost članova tijela Hrvatske narodne banke nadležnih za odlučivanje.
Uz članak 21.
Ovim se člankom dodaju dva nova članka, kojima se uređuje položaj Hrvatske narodne banke u skladu s Uredbom (EU) br. 806/2014 te se uređuje nadležnost Hrvatske narodne banke u jedinstvenom sanacijskom mehanizmu.
Radi ispunjavanja obveza Hrvatske narodne banke u Jedinstvenom sanacijskom odboru, daje se ovlast Hrvatskoj narodnoj banci da uz suglasnost Jedinstvenog sanacijskog odbora donese provedbene akte za primjenu odredaba smjernica Jedinstvenog sanacijskog odbora.
Uz članak 22.
Ovim se člankom uređuje nadležnost Hrvatske narodne banke u poslovima zaštite od krivotvorenja novčanica i kovanog novca koji glasi na kune i lipe te se daje ovlast Hrvatskoj narodnoj banci da podzakonskim propisom uredi postupanje sa sumnjivim primjercima novčanica i kovanog novca koji glasi na kune i lipe.
Uz članak 23.
Ovim se člankom predlaže dodavanje dva nova članka.
S obzirom na to da je Hrvatska narodna banka kao nadležno nacionalno tijelo već navedena na popisu nadležnih nacionalnih tijela iz članka 2. točke (b) Uredbe Vijeća (EZ) br. 1338/2001 objavljenom u Službenom listu Europske unije, nužno je bilo i Zakonom to utvrditi. Slijedom navedenog, predloženim člankom 76.a utvrđuje se da je Hrvatska narodna banka nadležno nacionalno tijelo za zaštitu eura od krivotvorenja u smislu Uredbe Vijeća (EZ) br. 1338/2001 i Uredbe Vijeća (EZ) br. 1339/2001.
Predloženim člankom 76.b uređuje se nadležnost Hrvatske narodne banke u poslovima zaštite od krivotvorenja stranih novčanica i kovanog novca koji ne glasi na euro te se daje ovlast Hrvatskoj narodnoj banci da podzakonskim propisom uredi postupanje sa sumnjivim stranim primjercima novčanica i kovanog novca koji ne glasi na euro.
Uz članak 24.
S obzirom na donošenje Zakona o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava u Republici Hrvatskoj, kojim je Hrvatskoj narodnoj banci dana sanacijska ovlast, dopunjuju se ovlasti Hrvatske narodne banke nad kreditnim institucijama i sanacijskom ovlasti.
Ujedno, članak 77. dopunjuje se ovlastima koje Hrvatska narodna banka provodi u okviru bliske suradnje s Europskom središnjom bankom te u okviru sudjelovanja u jedinstvenom sanacijskom mehanizmu.
Uz članak 25.
Ovim člankom dodaje se članak 77.a kojim se utvrđuje nadležnost Hrvatske narodne banke da pri utvrđivanju i provođenju makrobonitetne politike djeluje u skladu s relevantnim pravnim aktima Europske unije, njenih institucija i tijela.
Uz članak 26.
Ovim se člankom dodaju tri nova članka.
Novim člancima 87.a i 87.b osiguravaju se uvjeti za blisku suradnju s Europskom središnjom bankom propisani Uredbom Vijeća (EU) br. 1024/2013, kao i sudjelovanje Hrvatske narodne banke u jedinstvenom sanacijskom mehanizmu u skladu s Uredbom (EU) br. 806/2014.
Sukladno tome, člankom 87.a osiguravaju se uvjeti za izricanje upravnih novčanih sankcija u suradnji s Europskom središnjom bankom, a člankom 87.b uvjeti za suradnju Hrvatske narodne banke u izvršavanju ovlasti Jedinstvenog sanacijskog odbora u postupku izricanja kazne.
U vezi s tim, člankom 87.c daje se ovlast Hrvatskoj narodnoj banci da vodi postupak za utvrđivanje povrede propisa za čiji je nadzor ili superviziju nadležna i u tom postupku odlučuje o sankciji propisanoj zakonom, pod uvjetom da je to propisano posebnim zakonom.
Uz članak 27.
Ovim izmjenom članka 89. uređuju se zadaci Hrvatske narodne banke nakon uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske te se provođenje makrobonitetne politike izričito propisuje kao zadatak Hrvatske narodne banke. Ujedno, nomotehnički se usklađuje članak s izmjenama Zakona o kreditnim institucijama i Zakona o platnom prometu.
Uz članak 28.
S obzirom na izmjene Zakona o kreditnim institucijama i donošenje Zakona o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava u Republici Hrvatskoj, koji su stupili na snagu u razdoblju nakon zadnjih izmjena Zakona, nužno je bilo nomotehnički prilagoditi članak 104. kojim se uređuju zadaci i ovlasti Savjeta Hrvatske narodne banke nakon uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske. Također, određeno je koje nadležnosti Savjet Hrvatske narodne banke izvršava u okvirima uvjeta uređenim Statutom Europskog sustava središnjih banaka i Europske središnje banke ili pravnim aktima Europske unije, njenih institucija i tijela, kao i sudjelovanja u jedinstvenom sanacijskom mehanizmu.
Također, ovim se člankom usvajaju komentari Europske središnje banke izraženi u Izvješćima o konvergenciji iz 2014., 2016. i 2018. godine u dijelu ovlasti Savjeta Hrvatske narodne banke za odlučivanje o članstvu Hrvatske narodne banke u međunarodnim institucijama i organizacijama.
Slijedom navedenog, u članku 104. izričito se navodi da je Savjet Hrvatske narodne banke osobito nadležan za odlučivanje o članstvu Hrvatske narodne banke u međunarodnim institucijama i organizacijama, ne dovodeći u pitanje ovlast Europske središnje banke iz članka 6. stavka 6.1. Statuta Europskog sustava središnjih banaka i Europske središnje banke.
Uz članak 29.
Ovim se člankom briše stavak 1. u članku 107.
Uz članak 30.
Ovaj članak, kojim se mijenja članak 109., stupa na snagu danom uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske.
S obzirom da članak 71.b prestaje važiti danom uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske, nužno je bilo urediti ovlast Hrvatske narodne banke da uz suglasnost Jedinstvenog sanacijskog odbora donese provedbene akte za primjenu odredaba smjernica Jedinstvenog sanacijskog odbora nakon uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske.
Radi ispunjavanja obveza Hrvatske narodne banke u Jedinstvenom sanacijskom odboru, daje se ovlast Hrvatskoj narodnoj banci da, uz suglasnost Jedinstvenog sanacijskog odbora, donese provedbene akte za primjenu odredaba smjernica Jedinstvenog sanacijskog odbora.
Uz članak 31.
Ovim se člankom usklađuje članak 111. s Jedinstvenim metodološko-nomotehničkim pravilima za izradu akata koje donosi Hrvatski sabor (Narodne novine, broj 74/15).
Uz članak 32.
Ovim člankom mijenja se članak 112. na način da se prekršajne odredbe usklađuju s predloženim izmjenama materijalnih odredbi kao i s Jedinstvenim metodološko-nomotehničkim pravilima za izradu akata koje donosi Hrvatski sabor (Narodne novine, broj 74/15)..
Uz članak 33.
Ovim se člankom briše članak 113.
Uz članak 34.
Ovim člankom mijenja se članak 118. na način da se u skladu s predloženim izmjenama Zakona utvrđuje koji članci prestaju važiti na dan uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske.
Uz članak 35.
Predloženom odredbom uređuje se formiranje početnog stanja revalorizacijskih računa i rezervacija za rizike s danom 1. siječnja 2021. kada će odredbe predloženih članaka 12. do 16. ovoga Zakona stupiti na snagu.
Početno stanje na revalorizacijskim računima će se formirati preraspodjelom iz postojećih općih pričuva Hrvatske narodne banke koje su formirane rasporedom dobiti u prethodnim godinama, i to u najvećem dijelu upravo od nerealiziranih dobitaka po osnovi tečajnih razlika sukladno dosadašnjem članku 57. Zakona o raspoređivanju viška prihoda nad rashodima.
Početno stanje rezervacija za rizike također će se formirati preraspodjelom iz općih pričuva Hrvatske narodne banke. Preraspodjela općih pričuva na revalorizacijske račune i rezervacije za rizike predstavlja logičan slijed korištenja akumuliranih općih pričuva jer su one i do sada služile za pokrivanje općih rizika poslovanja s kojima se središnja banka susreće, od kojih je najveći valutni rizik. Također, dio sredstava koji neće biti preraspoređen na revalorizacijske račune i rezervacije za rizike i dalje će činiti opće pričuve Hrvatske narodne banke.
Također, uređuje se da će se u prijelaznom razdoblju sastavljanje financijskih izvještaja, izračun dobiti (gubitka) i raspored dobiti odnosno pokrivanje gubitka Hrvatske narodne banke za financijsku godinu 2020. izvršiti prema odredbama Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci (Narodne novine, br. 75/08 i 54/13), dok će se sastavljanje financijskih izvještaja, izračun dobiti (gubitka) i raspored dobiti odnosno pokrivanje gubitka Hrvatske narodne banke počevši s financijskom godinom 2021. provesti u skladu s odredbama ovoga Zakona.
Uz članak 36.
Ovim člankom uređuje se prestanak važenja pojedinih odredbi ovoga Zakona u slučaju raskida bliske suradnje sukladno odluci Europske središnje banke o raskidu bliske suradnje koja će se objaviti u Službenom listu Europske unije.
Uz članak 37.
Ovim člankom uređuje se stupanje na snagu ovoga Zakona.
S obzirom da svi članci ne stupaju na snagu istovremeno, radi preglednosti, nužno je bilo razdvojiti te posebno u stavcima odrediti stupanje na snagu pojedine grupe članaka.
Stavkom 2. određuje se koji članci stupaju na snagu 1. siječnja 2021. godine, stavkom 3. uređuje se koji članci stupaju na snagu danom primjene bliske suradnje Europske središnje banke s Hrvatskom narodnom bankom sukladno odluci Europske središnje banke o uspostavi bliske suradnje iz članka 7. stavka 2. Uredbe Vijeća (EU) br. 1024/2013, a koja će biti objavljena u Službenom listu Europske unije, dok se stavkom 4. uređuje koji članci stupaju na snagu na dan uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
ODREDBE VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU, ODNOSNO DOPUNJUJU
Predmet Zakona
Članak 1.
(1) Ovim se Zakonom uređuju:
– status, položaj, cilj, zadaci i ustroj Hrvatske narodne banke te druga pitanja važna za funkcioniranje i rad Hrvatske narodne banke,
– odnos Hrvatske narodne banke s Republikom Hrvatskom, kreditnim institucijama, međunarodnim institucijama i organizacijama te tijelima i institucijama Europske unije,
– zadaci i nadležnosti Hrvatske narodne banke od dana pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji, i
– zadaci i nadležnosti Hrvatske narodne banke nakon uvođenja eura kao službene novčane jedinice u Republici Hrvatskoj.
(2) Za obveze Hrvatske narodne banke jamči Republika Hrvatska.
Prijenos i provedba pravnih akata Europske unije
Članak 1.a
Ovim se Zakonom u pravni poredak Republike Hrvatske prenosi Direktiva 2007/64/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 13. studenoga 2007. o uslugama platnog prometa na unutarnjem tržištu kojom se izmjenjuju i dopunjuju direktive 97/7/EZ, 2002/65/EZ, 2005/60/EZ i 2006/48/EZ te se ukida Direktiva 97/5/EZ (SL L 319, 5. 12. 2007.).
Ovim se Zakonom uređuje provedba sljedećih uredbi Europske unije:
– Uredba Vijeća (EZ) br. 1338/2001 od 28. lipnja 2001. koja propisuje mjere potrebne za zaštitu eura od krivotvorenja (SL L 181, 4. 7. 2001.) i
– Uredba Vijeća (EZ) br. 1339/2001 od 28. lipnja 2001. kojom se proširuju učinci Uredbe Vijeća (EZ) 1338/2001 koja propisuje mjere potrebne za zaštitu eura od krivotvorenja i na one države članice koje nisu usvojile euro kao jedinstvenu valutu (SL L 181, 4. 7. 2001.).
Položaj Hrvatske narodne banke
Članak 2.
(1) Hrvatska narodna banka je središnja banka Republike Hrvatske.
(2) Pri ostvarivanju svojeg cilja i u izvršavanju svojih zadataka Hrvatska narodna banka je samostalna i neovisna.
(3) Hrvatska narodna banka ima svojstvo pravne osobe.
(4) Sjedište je Hrvatske narodne banke u Zagrebu.
(5) Hrvatska narodna banka ne upisuje se u sudski registar.
(6) Hrvatska narodna banka ima Statut.
(7) Hrvatska narodna banka ima pečat koji sadrži prikaz grba Republike Hrvatske i ime Hrvatske narodne banke.
(8) Hrvatsku narodnu banku zastupa guverner Hrvatske narodne banke.
(9) Hrvatska narodna banka je u isključivom vlasništvu Republike Hrvatske.
(10) Brisan.
(11) Brisan.
Zadaci Hrvatske narodne banke
Članak 4.
Hrvatska narodna banka je samostalna i neovisna u okviru Ustava i zakona u cjelokupnosti poslova iz svoje nadležnosti, što se osobito očituje u:
– utvrđivanju i provođenju monetarne i devizne politike,
– držanju i upravljanju s međunarodnim pričuvama Republike Hrvatske,
– izdavanju novčanica i kovanog novca,
– izdavanju i oduzimanju odobrenja i suglasnosti u skladu sa zakonima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija, kreditnih unija, institucija za platni promet, institucija za elektronički novac i platnih sustava te devizno poslovanje i poslovanje ovlaštenih mjenjača,
– obavljanju poslova supervizije i nadzora u skladu sa zakonima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija, kreditnih unija, institucija za platni promet, institucija za elektronički novac i platnih sustava,
– vođenju računa kreditnih institucija i obavljanju platnog prometa po tim računima, davanju kredita kreditnim institucijama i primanju u depozit sredstava kreditnih institucija,
– uređivanju i unapređivanju sustava platnog prometa,
– obavljanju zakonom utvrđenih poslova za Republiku Hrvatsku,
– donošenju podzakonskih propisa u poslovima iz svoje nadležnosti,
- pridonošenju stabilnosti financijskog sustava u cjelini, i
– obavljanju ostalih, zakonom utvrđenih poslova.
Međunarodna suradnja
Članak 7.
(1) Hrvatska narodna banka može biti članica međunarodnih institucija i organizacija nadležnih za područja monetarne politike, devizne politike, platnog prometa, supervizije kreditnih institucija i ostala područja iz njezina djelokruga i sudjelovati u njihovu radu.
(2) Hrvatska narodna banka može zastupati Republiku Hrvatsku u međunarodnim institucijama i organizacijama iz stavka 1. ovoga članka.
Isključenje od odgovornosti
Članak 8.
(1) Hrvatska narodna banka ne odgovara za obveze drugih osoba.
(2) Hrvatska narodna banka, članovi Savjeta i zaposlenici Hrvatske narodne banke ne odgovaraju za štetu počinjenu u obavljanju poslova supervizije i nadzora osim ako je šteta počinjena namjerno ili grubom nepažnjom.
(3) Hrvatska narodna banka, članovi Savjeta i zaposlenici Hrvatske narodne banke ne odgovaraju za štetu u poslovima davanja naloga posebnoj upravi za vođenje poslovanja kreditne institucije, osim ako je šteta počinjena namjerno ili grubom nepažnjom.
Kamatne stope na kreditne i diskontne poslove
Članak 13.
Hrvatska narodna banka utvrđuje podzakonskim propisom kamatne stope na kreditne i diskontne poslove Hrvatske narodne banke.
Međunarodne pričuve Republike Hrvatske
Članak 18.
(1) Hrvatska narodna banka upravlja međunarodnim pričuvama Republike Hrvatske. Međunarodne pričuve Republike Hrvatske čine dio bilance Hrvatske narodne banke.
(2) Međunarodne pričuve Republike Hrvatske čine:
1) zlato, plemenite kovine i drago kamenje koje drži Hrvatska narodna banka ili netko treći za račun Hrvatske narodne banke,
2) novčanice i kovani novac u konvertibilnoj stranoj valuti koje drži Hrvatska narodna banka ili netko treći za račun Hrvatske narodne banke,
3) potražna salda plativa u konvertibilnoj stranoj valuti na računima Hrvatske narodne banke kod stranih središnjih banaka, međunarodnih financijskih institucija ili kreditnih institucija,
4) ukupni iznos posebnih prava vučenja koji Hrvatska narodna banka drži kod Međunarodnoga monetarnog fonda,
5) mjenice, potvrde o depozitu, obveznice i ostali dužnički vrijednosni papiri koje drži Hrvatska narodna banka ili netko treći za račun Hrvatske narodne banke, koji su plativi u konvertibilnoj valuti dužnika,
6) terminske kupnje ili repo ugovori koje je sklopila Hrvatska narodna banka s drugim središnjim bankama, kreditnim ili financijskim institucijama sa sjedištem izvan Republike Hrvatske ili međunarodnim financijskim institucijama, ili su ugovori pokriveni njihovim jamstvima te terminski i opcijski ugovori koje je Hrvatska narodna banka sklopila s ugovornim stranama, osiguravajući plaćanje u konvertibilnoj valuti,
7) druga imovina koja se po svom sadržaju i značenju može izjednačiti s imovinom navedenom u točki 1. do 6. ovoga stavka.
(3) U upravljanju međunarodnim pričuvama, Hrvatska narodna banka može sklapati ugovore i druge pravne poslove s osobama navedenim u članku 18. stavku 2. točki 3., 5. i 6. ovoga Zakona samo pod uvjetom ako su njihove obveze dvije međunarodno priznate agencije za ocjenu kreditnog rejtinga ocijenile investicijskim rangom. Hrvatska narodna banka odlukom određuje najniži investicijski rang obveza navedenih osoba, u skladu s člankom 19. stavkom 1. ovoga Zakona.
Zadaci i ovlasti Savjeta Hrvatske narodne banke
Članak 42.
(1) Prestao važiti.
(2) Savjet Hrvatske narodne banke je nadležan i odgovoran za ostvarivanje cilja i izvršavanje zadataka Hrvatske narodne banke. Savjet Hrvatske narodne banke utvrđuje politike koje su vezane uz djelovanje Hrvatske narodne banke.
(3) U sklopu opće nadležnosti iz stavka 2. ovoga članka Savjet Hrvatske narodne banke osobito je nadležan za:
1) utvrđivanje monetarne i devizne politike,
2) donošenje financijskog plana Hrvatske narodne banke,
3) donošenje izvješća iz članka 62. ovoga Zakona,
4) donošenje Statuta Hrvatske narodne banke,
5) utvrđivanje uvjeta odobravanja kredita kreditnim institucijama,
6) utvrđivanje kamatnih stopa Hrvatske narodne banke i naknada za usluge Hrvatske narodne banke,
7) utvrđivanje osnovice za obračunavanje obvezne pričuve i stope obvezne pričuve, kao i načina, uvjeta i rokova udovoljavanja obvezi izdvajanja i održavanja obvezne pričuve i uvjeta korištenja obveznom pričuvom,
8) izdavanje i oduzimanje odobrenja za rad kreditnim institucijama sa sjedištem u Republici Hrvatskoj i podružnicama kreditnih institucija sa sjedištem izvan Republike Hrvatske i za obavljanje pojedinih poslova,
9) utvrđivanje insolventnosti kreditnih institucija i odlučivanje o davanju prijedloga za pokretanje stečajnog postupka nad kreditnim institucijama ili o oduzimanju odobrenja za rad kreditnim institucijama,
10) davanje suglasnosti za pripajanje kreditnim institucijama i za stjecanje dionica kreditnih institucija u skladu sa zakonom koji uređuje poslovanje kreditnih institucija,
11) davanje i oduzimanje suglasnosti za imenovanje predsjednika i članova uprava i nadzornih odbora kreditnih institucija,
12) donošenje podzakonskih propisa kojima se uređuje devizno poslovanje pravnih i fizičkih osoba i poslovanje ovlaštenih mjenjača,
13) izdavanje i oduzimanje odobrenja za rad platnih sustava i donošenje podzakonskih propisa kojima se propisuje način njihova rada,
14) odlučivanje o apoenima i obilježjima novčanica i kovanog novca i njihovu puštanju u optjecaj i povlačenju iz optjecaja,
15) određivanje strategije i politike upravljanja međunarodnim pričuvama,
16) odlučivanje o članstvu Hrvatske narodne banke u međunarodnim institucijama i organizacijama i
17) odlučivanje o osnivanju i zatvaranju podružnica i predstavništava Hrvatske narodne banke.
(4) O poslovima iz svojeg djelokruga Savjet Hrvatske narodne banke odlučuje na sjednicama.
(5) Statutom Hrvatske narodne banke određuje se koje poslove iz svoje nadležnosti Savjet Hrvatske narodne banke može prenijeti na guvernera Hrvatske narodne banke.
Ovlasti guvernera Hrvatske narodne banke
Članak 43.
(1) Za provođenje odluka Savjeta Hrvatske narodne banke odgovoran je guverner Hrvatske narodne banke.
(2) Guverner Hrvatske narodne banke:
1) upravlja i rukovodi poslovanjem Hrvatske narodne banke,
2) organizira rad Hrvatske narodne banke,
3) predstavlja i zastupa Hrvatsku narodnu banku,
4) propisuje pobliže uvjete i način obavljanja supervizije i nadzora, vrste, rokove, redoslijed i postupak poduzimanja mjera prema kreditnim institucijama,
5) donosi rješenja u postupku supervizije i nadzora nad kreditnim institucijama,
6) donosi akte o funkcioniranju i razvoju informacijskog sustava Hrvatske narodne banke,
7) imenuje i razrješava osobe s posebnim ovlastima i odgovornostima u Hrvatskoj narodnoj banci,
8) donosi opći akt o unutrašnjem ustroju i sistematizaciji radnih mjesta u Hrvatskoj narodnoj banci i opće akte kojima se utvrđuju prava, obveze i odgovornosti zaposlenika Hrvatske narodne banke,
9) donosi podzakonske propise, odluke i opće akte iz djelokruga Hrvatske narodne banke koji zakonom nisu stavljeni u nadležnost Savjeta Hrvatske narodne banke, i
10) odlučuje o drugim pitanjima za koja je prema ovom Zakonu, drugim zakonima i propisima nadležan, kao i o pitanjima za koja ga ovlasti Savjet Hrvatske narodne banke.
(3) Guverner Hrvatske narodne banke ovlašten je donositi upute za jedinstvenu primjenu podzakonskih propisa i odluka Savjeta Hrvatske narodne banke.
(4) Ako Savjet Hrvatske narodne banke u odlučivanju ne donese odluku ili se uslijed izvanrednih okolnosti sjednica Savjeta ne može održati zbog neispunjenja uvjeta iz članka 47. stavka 4. ovoga Zakona, a guverner Hrvatske narodne banke ocijeni da se bez donošenja te odluke ne može osigurati provedba zadataka ili normalan rad u Hrvatskoj narodnoj banci, guverner Hrvatske narodne banke donosi odluku.
(5) U slučaju nastanka nekog od razloga za razrješenje guvernera navedenog u ovom Zakonu, smrti, privremene bolesti ili odsutnosti odnosno isteka mandata guvernera, sve dužnosti i ovlasti guvernera iz ovoga članka preuzima zamjenik guvernera do povratka guvernera odnosno do imenovanja novoga guvernera.
(6) Statutom Hrvatske narodne banke određuje se koje poslove iz svoje nadležnosti guverner Hrvatske narodne banke može prenijeti na zamjenika guvernera i viceguvernere.
Zaposlenici
Članak 52.
( 1) Za trajanja radnog odnosa u Hrvatskoj narodnoj banci zaposlenik Hrvatske narodne banke ne smije obavljati poslove za drugog poslodavca bez prethodnog odobrenja guvernera Hrvatske narodne banke.
(2) Izvršni direktori i savjetnici guvernera Hrvatske narodne banke te njihovi bračni drugovi i djeca s kojima žive u zajedničkom kućanstvu ili zajednički poslovno djeluju, ne mogu biti imatelji dionica ili udjela u pravnim osobama kojima Hrvatska narodna banka izdaje odobrenja za rad ili čije poslovanje nadzire, kao ni dionica ili udjela u drugim pravnim osobama koje su vlasnički, upravljački ili funkcionalno povezane s navedenim osobama te ne mogu biti imatelji dionica ili udjela u revizorskim društvima i s njima povezanim osobama.
(3) Opće akte Hrvatske narodne banke kojima se uređuju uvjeti zapošljavanja i rada zaposlenika donosi guverner Hrvatske narodne banke, u skladu sa Zakonom o radu i drugim propisima.
(4) Prava i obveze iz radnog odnosa guvernera, zamjenika guvernera i viceguvernera Hrvatske narodne banke uređuju se ugovorom o radu, ovim Zakonom i Statutom Hrvatske narodne banke.
Pričuve Hrvatske narodne banke
Članak 55.
(1) Pričuve Hrvatske narodne banke sastoje se od općih i posebnih pričuva.
(2) Opće pričuve Hrvatske narodne banke formiraju se radi pokrića općih rizika poslovanja Hrvatske narodne banke. Visina općih pričuva Hrvatske narodne banke nije ograničena.
(3) Posebne pričuve Hrvatske narodne banke formiraju se radi pokrića identificiranih gubitaka u skladu s odlukom koju donosi Savjet Hrvatske narodne banke.
Izračunavanje viška ili manjka prihoda nad rashodima Hrvatske narodne banke
Članak 56.
Višak ili manjak prihoda nad rashodima Hrvatske narodne banke izračunava se za svaku financijsku godinu kao zbroj neto prihoda iz redovitog poslovanja (realizirani prihodi) i neto dobiti, ili gubitka, s osnove usklađivanja vrijednosti pozicija bilance stanja s promjenama tečaja ili s promjenama tržišnih cijena (nerealizirani prihodi), umanjen za opće administrativne troškove i amortizaciju te za sredstva raspoređena u posebne pričuve.
Raspoređivanje viška i pokrivanje manjka prihoda nad rashodima
Članak 57.
(1) Višak prihoda nad rashodima raspoređuje se u opće pričuve i u korist državnog proračuna.
(2) Raspoređivanje viška prihoda nad rashodima u opće pričuve obavlja se u iznosu koji utvrđuje Savjet Hrvatske narodne banke. U tekućoj financijskoj godini ne mogu se formirati opće pričuve koje su manje od ostvarene neto dobiti s osnove usklađivanja vrijednosti pozicija bilance stanja s promjenama tečaja ili s promjenama tržišnih cijena, ili koje su veće od 20% ostvarenog viška prihoda nad rashodima. Iznimno, ako je višak prihoda nad rashodima manji od ostvarene neto dobiti s osnove usklađivanja vrijednosti pozicija bilance stanja s promjenama tečaja i s promjenama tržišnih cijena, višak prihoda nad rashodima u cijelosti se raspoređuje u opće pričuve.
(3) Ostatak viška prihoda nad rashodima, nakon raspoređivanja u opće pričuve, izvanredni je prihod državnog proračuna.
(4) Manjak prihoda nad rashodima Hrvatska narodna banka pokriva iz općih pričuva.
(5) Manjak prihoda nad rashodima koji nije moguće pokriti iz općih pričuva pokriva se iz državnog proračuna.
Financijska izvješća
Članak 60.
Hrvatska narodna banka sastavlja financijska izvješća za svaku financijsku godinu u skladu s računovodstvenim propisima i Međunarodnim računovodstvenim standardima.
Rješenje Hrvatske narodne banke
Članak 69.
(1) Protiv rješenja koja o pitanjima iz djelokruga svoje nadležnosti donosi Hrvatska narodna banka, žalba nije dopuštena ali se protiv njih može pokrenuti upravni spor.
(2) Na rješenja iz stavka 1. ovoga članka ne primjenjuju se odredbe Zakona o općem upravnom postupku koje se odnose na poništavanje, ukidanje, izvanredno ukidanje i proglašavanje rješenja ništavim, po pravu nadzora.
Opće odredbe
Članak 70.
(1) Hrvatska narodna banka sastavni je dio Europskog sustava središnjih banaka (u daljnjem tekstu: ESSB).
(2) Hrvatska narodna banka obvezna je u skladu s odredbama Ugovora o funkcioniranju Europske unije, Statuta ESSB-a i Europske središnje banke (u daljnjem tekstu: ESB), izravno primjenjivih propisa Europske unije i ovoga Zakona raditi na ostvarivanju ciljeva i izvršavanju zadataka ESSB-a.
Položaj Hrvatske narodne banke
Članak 71.
(1) Sukladno članku 130. Ugovora o funkcioniranju Europske unije i članku 7. Statuta ESSB-a i ESB-a, Hrvatska narodna banka i članovi njezinih tijela neovisni su pri ostvarivanju svojega cilja i u izvršavanju svojih zadataka koji se temelje na ovom Zakonu, Ugovoru o Europskoj uniji, Ugovoru o funkcioniranju Europske unije i Statutu ESSB-a i ESB-a. Hrvatska narodna banka i članovi njezinih tijela ne traže niti su vezani na upute institucija i tijela Europske unije, vlada država članica Europske unije i drugih tijela.
(2) Institucije i tijela Europske unije, vlade, agencije, uredi i druga tijela država članica Europske unije dužni su poštivati neovisnost iz članka 130. Ugovora o funkcioniranju Europske unije i članka 7. Statuta ESSB-a i ESB-a i ne smiju utjecati na neovisnost Hrvatske narodne banke, donošenje i provedbu odluka Hrvatske narodne banke i njezinih tijela te ne smiju odobravati, poništavati, odgađati, ukidati ili na bilo koji drugi način utjecati na bilo koju odluku Hrvatske narodne banke u područjima iz njezine nadležnosti.
(3) Odredbe stavka 1. i 2. ovoga članka ne dovode u pitanje ovlasti ESB-a prema Statutu ESSB-a i ESB-a u odnosu na Hrvatsku narodnu banku.
Zaštita novčanica i kovanog novca od krivotvorenja
Članak 76.
(1) U obavljanju poslova zaštite novčanica i kovanog novca koji glase na euro od krivotvorenja i distribucije Hrvatska narodna banka u cijelosti djeluje u skladu s propisima Europske unije.
(2) Radi učinkovitog obavljanja pojedinih poslova iz područja zaštite novčanica i kovanog novca od krivotvorenja i distribucije Hrvatska narodna banka može donijeti provedbene akte kojima se osigurava neposredna primjena propisa iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Provedbeni akti Hrvatske narodne banke iz stavka 2. ovoga članka moraju u cijelosti biti usklađeni s propisima Europske unije.
(4) Hrvatska narodna banka podzakonskim propisima može propisati postupanje sa sumnjivim primjercima stranih novčanica i kovanog novca koji ne glase na euro.
(5) Hrvatska narodna banka podzakonskim propisima uređuje postupanje sa sumnjivim primjercima novčanica i kovanog novca koji glase na kune i lipe kao novčane jedinice u Republici Hrvatskoj.
Ovlast nad kreditnim institucijama
Članak 77.
U skladu s propisima Europske unije, a prema odredbama posebnog zakona, Hrvatska narodna banka izdaje i oduzima odobrenja za rad kreditnim institucijama, obavlja superviziju i nadzor poslovanja kreditnih institucija, obavlja druge poslove iz svoje nadležnosti i donosi podzakonske propise kojima se uređuje bankarsko poslovanje i utvrđuju standardi stabilnog i sigurnog poslovanja kreditnih institucija.
Zadaci Hrvatske narodne banke
Članak 89.
Ne dovodeći u pitanje zadatke iz članka 88. ovoga Zakona i svoju neovisnost, Hrvatska narodna banka obavlja sljedeće zadatke:
1) upravlja imovinom iz članka 100. stavka 1. ovoga Zakona,
2) izdaje i oduzima odobrenja i suglasnosti u skladu sa zakonima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija, kreditnih unija, institucija za platni promet, institucija za elektronički novac i platnih sustava te devizno poslovanje i poslovanje ovlaštenih mjenjača,
3) obavlja superviziju i nadzor poslovanja osoba čije je poslovanje regulirano zakonima koji uređuju poslovanje kreditnih institucija, kreditnih unija, institucija za platni promet, institucija za elektronički novac i platnih sustava,
4) otvara račune i prima sredstva kreditnih institucija, obavlja platni promet po tim računima te odobrava kredite kreditnim institucijama,
5) prikuplja i obrađuje statističke podatke,
6) uređuje i unapređuje sustav platnog prometa,
7) obavlja poslove fiskalnog agenta za Republiku Hrvatsku i obavlja ostale zakonom utvrđene poslove za Republiku Hrvatsku,
8) donosi podzakonske propise za poslove iz svoje nadležnosti,
9) pridonosi stabilnosti financijskog sustava u cjelini u granicama svoje nadležnosti, i
10) obavlja ostale poslove utvrđene drugim propisima.
Zadaci i ovlasti Savjeta Hrvatske narodne banke
Članak 104.
Savjet Hrvatske narodne banke osobito je nadležan za:
1) donošenje financijskog plana Hrvatske narodne banke,
2) donošenje izvješća iz članka 62. ovoga Zakona,
3) donošenje Statuta Hrvatske narodne banke,
4) izdavanje i oduzimanje odobrenja za rad kreditnim institucijama sa sjedištem u Republici Hrvatskoj i podružnicama kreditnih institucija sa sjedištem izvan Republike Hrvatske i za obavljanje pojedinih poslova, u skladu s propisima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija,
5) utvrđivanje insolventnosti kreditnih institucija i odlučivanje o davanju prijedloga za pokretanje stečajnog postupka nad kreditnim institucijama ili o oduzimanju odobrenja za rad kreditnim institucijama,
6) davanje suglasnosti za pripajanje kreditnim institucijama i za stjecanje dionica kreditnih institucija u skladu sa zakonom koji uređuje poslovanje kreditnih institucija, osim ako je izdavanje takve suglasnosti u nadležnosti Europske komisije,
7) davanje i oduzimanje suglasnosti za imenovanje predsjednika i članova uprava i nadzornih odbora kreditnih institucija,
8) izdavanje i oduzimanje odobrenja za rad platnih sustava i donošenje podzakonskih propisa kojima se propisuje način njihova rada ako je za njihovo donošenje ovlašten ovim Zakonom i Statutom ESSB-a i ESB-a,
9) donošenje podzakonskih propisa kojima se uređuje izdavanje kovanog novca ako je za njihovo donošenje ovlašten ovim Zakonom i Statutom ESSB-a i ESB-a te relevantnim propisima Europske unije,
10) određivanje strategije i politike upravljanja imovinom iz članka 100. ovoga Zakona,
11) odlučivanje o članstvu Hrvatske narodne banke u međunarodnim institucijama i organizacijama,
12) odlučivanje o članstvu Hrvatske narodne banke u međunarodnim monetarnim institucijama, za koje je potrebna suglasnost ESB-a, i
13) odlučivanje o osnivanju i zatvaranju podružnica i predstavništava Hrvatske narodne banke.
Financijska izvješća Hrvatske narodne banke
Članak 107.
(1) Hrvatska narodna banka sastavlja financijska izvješća u skladu s računovodstvenim pravilima ESB-a.
(2) U godišnje financijsko izvješće Hrvatske narodne banke uključuje se i dio monetarnih prihoda ESSB-a i ESB-a koji je odredio ESB prema članku 32. Statuta ESSB-a i ESB-a, a nastaje provedbom zajedničke monetarne politike.
Provedbeni propisi Hrvatske narodne banke
Članak 109.
U područjima iz nadležnosti ESB-a koje je ESB uredio smjernicama, Hrvatska narodna banka može, uz suglasnost ESB-a, donijeti provedbene propise za primjenu odredaba smjernica ESB-a.
Prekršaji
Članak 111.
(1) Prekršaj čini kreditna institucija:
1) ako se ne pridržava podzakonskih propisa Hrvatske narodne banke kojima je propisana obveza izdvajanja i održavanja obvezne pričuve (članak 14.), odnosno ako nepravilno obračunava obveznu pričuvu (članak 15.),
2) ako se ne pridržava podzakonskih propisa Hrvatske narodne banke kojima su utvrđene ostale mjere i instrumenti monetarne i devizne politike (članak 16.),
3) ako suprotno članku 24. ovoga Zakona, bez prethodnog pristanka Hrvatske narodne banke, reproducira novčanice ili optjecajni kovani novac koji glase na kune i lipe ili na drugi način povrijedi autorska prava Hrvatske narodne banke na novčanicama i optjecajnome kovanom novcu koji glase na kune i lipe,
4) Brisano.
5) ako Hrvatskoj narodnoj banci ne dostavi podatke i izvješća, odnosno druge podatke potrebne za izvršavanje funkcija Hrvatske narodne banke u rokovima određenima podzakonskim propisima Hrvatske narodne banke (članak 30.),
6) ako ne otvori račun u Hrvatskoj narodnoj banci (članak 34.). ili
7) ako Hrvatskoj narodnoj banci na propisanim obrascima ne dostavlja podatke za statističku obradu utvrđene podzakonskim propisima Hrvatske narodne banke (članak 66.).
(2) Prekršaj čini pravna ili fizička osoba:
1) ako suprotno članku 24. ovoga Zakona, bez prethodnog pristanka Hrvatske narodne banke, reproducira novčanice ili optjecajni kovani novac koji glase na kune i lipe ili na drugi način povrijedi autorska prava Hrvatske narodne banke na novčanicama i optjecajnome kovanom novcu koji glase na kune i lipe ili
2) Brisano.
Prekršajna odgovornost nakon pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji
Članak 112.
(1) Prekršaj čini kreditna institucija:
1) ako se ne pridržava podzakonskih propisa i odluka Hrvatske narodne banke kojima se regulira bankarsko poslovanje i utvrđuju standardi stabilnog i sigurnog poslovanja kreditnih institucija (članak 77.),
2) ako Hrvatskoj narodnoj banci ne dostavlja podatke za statističku obradu u skladu sa člankom 86. ovoga Zakona,
3) ako se ne pridržava odredaba podzakonskih propisa Hrvatske narodne banke kojima se utvrđuju mjere radi sprječavanja nekontroliranog porasta likvidnosti na tržištu (članak 87.),
4) ako u obavljanju poslova zaštite od krivotvorenja i distribucije novčanica i kovanog novca koji glase na euro, sukladno članku 6. stavku 1. Uredbe Vijeća (EZ) br. 1338/2001, a temeljem članka 1. Uredbe Vijeća (EZ) br. 1339/2001 ne osigura valjanu provjeru autentičnosti novčanica i kovanog novca koji glase na euro odnosno ako ne osigura povlačenje iz optjecaja primljenih novčanica i kovanog novca za koje zna ili za koje ima dovoljno razloga sumnjati da su krivotvoreni,
5) ako u postupanju sa stranom gotovinom koja ne glasi na euro za koju se sumnja da je krivotvorena ne postupi sukladno podzakonskim aktima ili mjerama Hrvatske narodne banke (članak 76. stavak 4.) ili
6) ako u postupanju s novčanicama i kovanim novcem koji glase na kune i lipe kao novčane jedinice u Republici Hrvatskoj ne postupi sukladno podzakonskim aktima ili mjerama Hrvatske narodne banke (članci 26. i 27. te članak 76. stavak 5.).
(2) Prekršaj čini pravna ili fizička osoba:
1) ako Hrvatskoj narodnoj banci ne dostavlja podatke za statističku obradu u skladu s člankom 86. ovoga Zakona,
2) ako u obavljanju poslova zaštite od krivotvorenja i distribucije novčanica i kovanog novca koji glase na euro, sukladno članku 6. stavku 1. Uredbe Vijeća (EZ) br. 1338/2001, a temeljem članka 1. Uredbe Vijeća (EZ) br. 1339/2001, ne osigura valjanu provjeru autentičnosti novčanica i kovanog novca koji glase na euro odnosno ako ne osigura povlačenje iz optjecaja primljenih novčanica i kovanog novca za koje zna ili za koje ima dovoljno razloga sumnjati da su krivotvoreni,
3) ako u postupanju s stranom gotovinom koja ne glasi na euro za koju se sumnja da je krivotvorena ne postupi sukladno podzakonskim aktima ili mjerama Hrvatske narodne banke (članak 76. stavak 4.) ili
4) ako u postupanju sa novčanicama i kovanim novcem koji glase na kune i lipe kao novčane jedinice u Republici Hrvatskoj ne postupi sukladno podzakonskim aktima ili mjerama Hrvatske narodne banke (članci 26. i 27. te članak 76. stavak 5.).
Prekršajne sankcije, zastara prekršajnog progona i visina novčanih kazna nakon uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske
Članak 113.
(1) Za prekršaje iz članka 111. stavka 1. i članka 112. stavka 1. ovoga Zakona kaznit će se kreditna institucija novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 do 500.000,00 kuna.
(2) Za prekršaje iz članka 111. stavka 1. i članka 112. stavka 1. ovoga Zakona kaznit će se odgovorna osoba iz uprave kreditne institucije, odnosno odgovorna osoba iz rukovodstva podružnice kreditne institucije novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 50.000,00 kuna.
(3) Uz novčanu kaznu osobama iz stavka 2. ovoga članka za počinjeni prekršaj može se izreći zaštitna mjera zabrane obavljanja tih dužnosti u kreditnoj instituciji za razdoblje do godinu dana.
(4) Prekršajni postupak protiv kreditne institucije i odgovornih osoba kreditne institucije iz stavka 2. ovoga članka, za prekršaje utvrđene ovim Zakonom, ne može se pokrenuti nakon proteka roka od 3 godine od dana kada je počinjen prekršaj.
(5) Zastarijevanje se prekida svakom radnjom nadležnog tijela poduzetom radi gonjenja počinitelja prekršaja. Poslije svakog prekida počinje ponovo teći zastara, ali se prekršajni postupak ni u kojem slučaju ne može voditi nakon isteka dvostrukog vremena određenog u stavku 4. ovoga članka.
(6) Za prekršaj iz članka 111. stavka 2. i članka 112. stavka 2. ovoga Zakona, kaznit će se pravna osoba novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 do 500.000,00 kuna.
(7) Za prekršaj iz članka 111. stavka 2. i članka 112. stavka 2. ovoga Zakona, kaznit će se fizička osoba ili odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 50.000,00 kuna.
Prestanak važenja pojedinih odredaba ovoga Zakona na dan uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske
Članak 118.
Na dan uvođenja eura kao službene novčane jedinice Republike Hrvatske prestaju važiti sljedeće odredbe ovoga Zakona:
– članak 4.,
– članak 6. stavak 2.,
– članak 7.,
– članak 9. do 20.,
– članak 21. do 27.,
– članak 33. do 35.,
– članak 38. i 39.,
– članak 42. stavak 3.,
– članak 54. stavak 1.,
– članak 60. i 61.,
– članak 74.,
– članak 76. stavak 5.,
– članak 87.,
– članak 111. stavak 1. točka 1., 2., 3., 6. i 7.,
– članak 111. stavak 2. točka 1.,
– članak 112. stavak 1. točka 3. i 6.
– članak 112. stavak 2. točka 4.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija