PRAVILNIK O SADRŽAJU I NAČINU PODNOŠENJA PRIJAVE ZA NAMJERNO UVOĐENJE GENETSKI MODIFICIRANIH ORGANIZAMA U OKOLIŠ I ZAŠTITI TAJNOSTI PODATAKA
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim pravilnikom propisuje se detaljan sadržaj i način podnošenja prijave za dobivanje odobrenja za namjerno uvođenje genetski modificiranih organizama (u daljnjem tekstu: GMO) u okoliš i način zaštite tajnosti podataka navedenih u prijavi.
Članak 2.
Ovim Pravilnikom u hrvatsko zakonodavstvo preuzimaju se sljedeći akti Europske unije:
- Direktiva 2001/18/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 12. ožujka 2001. o namjernom uvođenju u okoliš genetski modificiranih organizama i o stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 90/220/EEZ (SL L 106, 17.4.2001.)kako je posljednji put izmijenjena i dopunjena Direktivom Komisije (EU) 2018/350 od 8. ožujka 2018. o izmjeni Direktive 2001/18/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o procjeni rizika genetski modificiranih organizama za okoliš (SL L 67, 9.3.2018.)
- Odluka Vijeća od 3. listopada 2020. o utvrđivanju u skladu s Direktivom 2001/18/EZ Europskog parlamenta i Vijeća, obrasca sažetka informacija iz prijave o namjernom uvođenju u okoliš genetski modificiranih organizama u druge svrhe osim u svrhu stavljanja na tržište (2002/813/EZ, SL L 280, 18.10.2002.)
Članak 3.
(1) Pojmovi korišteni u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:
1. donorski organizam je organizam iz kojeg se uzima genetski materijal za prijenos u primateljski organizam
2. ekološka mreža Natura 2000 (u daljnjem tekstu: ekološka mreža) je koherentna europska ekološka mreža sastavljena od područja u kojima se nalaze prirodni stanišni tipovi i staništa divljih vrsta od interesa za Europsku uniju, a omogućuje očuvanje ili, kad je to potrebno, povrat u povoljno stanje očuvanja određenih prirodnih stanišnih tipova i staništa vrsta u njihovom prirodnom području rasprostranjenosti
3. ministar je ministar nadležan za područje zaštite prirode
4. Ministarstvo je ministarstvo nadležno za poslove zaštite okoliša i prirode
5. okoliš je prirodno i svako drugo okruženje organizama i njihovih zajednica uključivo i čovjeka koje omogućuje njihovo postojanje i njihov daljnji razvoj: zrak, more, vode, tlo, zemljina kamena kora, energija te materijalna dobra i kulturna baština kao dio okruženja koje je stvorio čovjek; svi u svojoj raznolikosti i ukupnosti uzajamnog djelovanja
6. primateljski organizam je stanica ili organizam koji prima genetski materijal postupcima genetičkog inženjerstva od organizma donora, umnaža ga, te prenosi na potomstvo
7. roditeljski organizam je organizam najsličniji GMO-u, ali bez genetske modifikacije
8. vektor je prenositelj genetskog materijala ili odgovarajućih staničnih dijelova iz donorskog organizma u primateljski organizam
9. više biljne vrste su biljne vrste koje se uvrštavaju u taksonomsku skupinu sjemenjača (Spermatophytae) (golosjemenjače–Gymnospermae i kritosjemenjače – Angiospermae)
10. Unija je Europska unija.
(2) Ostali pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju jednako značenje kao pojmovi koji se koriste u Zakonu.
II. DETALJAN SADRŽAJ PRIJAVE
Članak 4.
(1) Prijava za dobivanje odobrenja za namjerno uvođenje GMO-a u okoliš sadržava osnovne informacije navedene u članku 34. stavku 1. Zakona, a detaljne informacije ovise o tome radi li se o prijavi za uvođenje u okoliš genetski modificiranih organizama koji nisu više biljne vrste ili o prijavi za uvođenje u okoliš genetski modificiranih viših biljnih vrsta (GMVBV).
(2) Informacije koje se navode u prijavi za uvođenje u okoliš genetski modificiranih organizama koji nisu više biljne vrste propisane su u Prilogu I. ovoga Pravilnika.
(3) Informacije koje se navode u prijavi za uvođenje u okoliš genetski modificiranih viših biljnih vrsta (GMVBV) propisane su u Prilogu II. ovoga Pravilnika.
(4) Pružanje određenog podskupa informacija navedenih u Prilogu I. ili u Prilogu II. ovoga Pravilnika ne zahtijeva se ako to nije relevantno ili nužno za potrebe procjene rizika u kontekstu određene prijave, osobito s obzirom na karakteristike GMO-a, opseg i uvjete uvođenja ili predviđene uvjete njegove upotrebe.
(5) Primjerena razina detalja za svaki podskup informacija navedenih u Prilogu I. ili u Prilogu II. ovoga Pravilnika može se razlikovati i prema prirodi i opsegu predloženog uvođenja.
(6) Za svaki zatraženi podskup informacija navedenih u Prilogu I. ili u Prilogu II. ovoga Pravilnika obavezno se dostavljaju sažeci i rezultati studija na koje se upućuje u prijavi, uključujući objašnjenje o njihovoj relevantnosti za procjenu rizika za okoliš, prema potrebi.
(7) Procjena rizika za okoliš i zaključci procjene rizika zajedno s cjelokupnom literaturom i naznakama korištenih metoda namjernog uvođenja podnose se kao zasebni dokument uz prijavu.
(8) Uz prijavu iz stavka 1. ovoga članka obvezno se prilaže i preslika katastarskog plana područja s ucrtanim površinama na kojima se predviđa namjerno uvođenje GMO-a u okoliš iz kojeg je vidljiv položaj područja uvođenja u odnosu na područja ekološke mreže.
(9) Prijava iz stavka 1. ovoga članka podnosi se Ministarstvu, a podnositelj prijave mora biti pravna osoba.
III. NAČIN PODNOŠENJA PRIJAVE
Članak 5.
(1) Prijava za dobivanje odobrenja za namjerno uvođenje GMO-a u okoliš za sve vrste organizama, osim viših biljaka, podnosi se na obrascu koji sadrži informacije iz Priloga I. ovoga Pravilnika, a objavljuje se na mrežnim stranicama Ministarstva.
(2) Ispunjeni obrazac iz stavka 1. ovoga članka podnositelj prijave predaje Ministarstvu u pisanom i elektronskom obliku.
(3) Sažetak prijave za dobivanje odobrenja za namjerno uvođenje GMO-a u okoliš za sve vrste organizama, osim viših biljaka, podnosi se na obrascu iz Priloga III. Dijela 1. ovoga Pravilnika i to u pisanom i elektronskom obliku koji je dostupan na mrežnim stranicama Ministarstva.
Članak 6.
(1) Prijava za dobivanje odobrenja za namjerno uvođenje u okoliš genetski modificiranih viših biljnih vrsta (GMVBV), podnosi se na obrascu koji sadrži informacije iz Priloga II. ovoga Pravilnika, a objavljuje se na mrežnim stranicama Ministarstva.
(2) Ispunjeni obrazac iz stavka 1. ovoga članka podnositelj prijave predaje Ministarstvu u pisanom i elektronskom obliku.
(3) Sažetak prijave za dobivanje odobrenja za namjerno uvođenje u okoliš genetski modificiranih viših biljnih vrsta (GMVBV), podnosi se na obrascu iz Priloga III. Dijela 2. ovoga Pravilnika i to u pisanom i elektronskom obliku koji je dostupan na mrežnim stranicama Ministarstva.
Članak 7.
(1) Podnositelj prijave popunjava sažetak prijave iz članka 5. stavka 3. i članka 6. stavka 3. ovoga Pravilnika dvojezično tj. na hrvatskom i engleskom jeziku.
(2) Podnositelj prijave na kraju prijave potpisuje izjavu kojom potvrđuje da su svi podaci koje je naveo u prijavi istiniti i ispravni, te da za njihovu istinitost i ispravnost preuzima kaznenu i materijalnu odgovornost.
IV. ZAŠTITA TAJNOSTI PODATAKA
Članak 8.
(1) Podnositelj može u prijavi iz članka 5. i 6. ovoga Pravilnika označiti podatke koji su poslovna tajna ili koji su zaštićeni na temelju posebnog propisa, te to označavanje mora obrazložiti.
(2) Podnositelj u prijavi kao tajne podatke ne smije označiti:
naziv, sjedište i matični broj pravne osobe, ime, prezime i prebivalište fizičke osobe
općenite značajke GMO-a
svrhu namjernog uvođenja GMO-a u okoliš i namjeravane uporabe
mjesto namjernog uvođenja GMO-a
plan monitoringa
podatke iz plana mjera, i
procjenu rizika.
(3) Ministarstvo će, nakon savjetovanja s podnositeljem prijave, odlučiti koji će se podaci u postupku smatrati tajnim.
(4) Podaci će se smatrati tajnim i u slučaju da podnositelj svoju prijavu povuče.
Članak 9.
Odredbe ovoga pravilnika o sadržaju i načinu podnošenja prijave te zaštiti tajnosti podataka primjenjuju se i na prijavu za izdavanje dopuštenja za namjerno uvođenje GMO-a u okoliš po skraćenom postupku sukladno članku 37. Zakona.
V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 10.
U roku od 6 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika, Ministarstvo će na mrežnim stranicama Ministarstva objaviti obrasce prijava iz članka 5. stavka 1. i članka 6. stavka 1. ovoga Pravilnika.
Članak 11.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika, prestaje važiti Pravilnik o sadržaju i načinu podnošenja prijave za namjerno uvođenje genetski modificiranih organizama u okoliš (Narodne novine, broj 64/07).
Članak 12.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: Urbroj: Zagreb,
PRILOG I.
INFORMACIJE POTREBNE U PRIJAVAMA O UVOĐENJU GENETSKI MODIFICIRANIH ORGANIZAMA UZ IZNIMKU VIŠIH BILJNIH VRSTA
I. OPĆI PODACI
A. Ime i adresa podnositelja prijave (trgovačko društvo ili ustanova)
B. Ime, kvalifikacije i iskustvo odgovornog znanstvenika ili više njih
C. Naziv projekta
II. INFORMACIJE VEZANE UZ GMO
A. Karakteristike (a) donora, (b) primatelja ili (c) (ako ga ima) roditeljskog/ih organizma/organizama:
1. znanstveni naziv
2. taksonomija
3. ostali nazivi (uobičajeni naziv, naziv vrste itd.)
4. fenotipski i genetski markeri
5. stupanj povezanosti između donora i primatelja ili između roditeljskih organizama
6. opis tehnika identifikacije i otkrivanja
7. osjetljivost, pouzdanost (u kvantitativnom smislu) i specifičnost tehnika otkrivanja i identifikacije
8. opis zemljopisne raspodjele i prirodnog staništa organizma, uključujući informacije o prirodnim predatorima, plijenu, parazitima i konkurentima, simbiontima i domaćinima
9. organizmi kod kojih je poznato da do prijenosa genetskog materijala dolazi u prirodnim uvjetima
10. provjera genetske stabilnosti organizama i čimbenika koji na nju utječu
11. patološka, ekološka i fiziološka svojstva:
(a) klasifikacija opasnosti prema postojećim pravilima Zajednice o zaštiti zdravlja ljudi i/ili okoliša
(b) generacijsko vrijeme u prirodnim ekosustavima, spolni i nespolni reproduktivni ciklus
(c) informacije o preživljavanju, uključujući sezonsko preživljavanje i sposobnost stvaranja struktura preživljavanja
(d) patogenost: infektivnost, toksigenost, virulentnost, alergenost, prijenosnik (vektor) patogena, mogući prijenosnici, raspon domaćina uključujući neciljani organizam. Moguća aktivacija latentnih virusa (provirusa). Sposobnost stvaranja kolonija s drugim organizmima
(e) otpornost na antibiotike i potencijalno korištenje tih antibiotika kod ljudi i domaćih organizama za profilaksu i terapiju
(f) uključenost u procese u okolišu: primarna proizvodnja, razmjena hranjivih sastojaka, razlaganje organske tvari, disanje itd.
12. priroda urođenih vektora:
(a) sekvenca
(b) učestalost mobilizacije
(c) specifičnost
(d) prisutnost gena koji prenose otpornost
13. povijest prethodnih genetskih modifikacija.
B. Karakteristike vektora
1. priroda i izvor vektora
2. sekvenca transpozona, vektora i drugih nekodiranih genetskih segmenata korištenih za izgradnju GMO-a i izradu uvedenog vektora i umetanje funkcije u GMO
3. učestalost mobilizacije umetnutog vektora i/ili sposobnosti genetskog prijenosa i metoda determinacije
4. informacija o stupnju do kojeg je vektor ograničen na DNK potrebnu za provedbu namjeravane funkcije.
C. Karakteristike modificiranog organizma
1. Podaci vezani uz genetsku modifikaciju:
(a) metode korištene za modifikaciju
(b) metode korištene za izgradnju i uvođenje jednog ili više inserata u primatelja ili brisanje sekvence
(c) opis inserta i/ili konstrukcija vektora
(d) čistoća inserta od svake nepoznate sekvence i informacija o stupnju do kojeg je umetnuta sekvenca ograničena na DNK potrebnu za provođenje namjeravane funkcije
(e) metode i mjerila korišteni za selekciju
(f) sekvenca, funkcionalni identitet i lokacija jednog ili više izmijenjenih/umetnutih/brisanih segmenata nukleinske kiseline s posebnom uputom na bilo koju poznatu štetnu sekvencu.
2. Informacije o konačnom GMO-u:
(a) opis genetske/ih značajke/i ili fenotipskih karakteristika, a posebno novih značajki i karakteristika koje se mogu izraziti ili se više ne izražavaju
(b) struktura i količina bilo kojeg vektora i/ili donatorske nukleinske kiseline koja preostaje u konačnoj izgradnji modificiranog organizma
(c) stabilnost organizma u smislu genetskih značajki
(d) brzina i razina ekspresije novog genetskog materijala. Metoda i osjetljivost mjerenja
(e) aktivnost izraženog ili izraženih proteina
(f) opis tehnika identifikacije i otkrivanja, uključujući tehnike identifikacije i otkrivanja umetnute sekvence i vektora
(g) osjetljivost, pouzdanost, (u kvantitativnom smislu), i specifičnost tehnika otkrivanja i identifikacije
(h) povijest prethodnih uvođenja ili korištenja GMO-a
(i) razmatranja vezana uz zdravlje ljudi i životinja, kao i zdravlje biljaka:
i. toksični ili alergijski učinci GMO-a i/ili njihovih metaboličkih proizvoda
ii. usporedba modificiranog organizma s donorom, primateljem ili, (ako je primjereno), roditeljskim organizmom u pogledu patogenosti
iii. sposobnost kolonizacije
iv. ako je organizam patogen za ljude koji su imunokompetentni:
— bolesti uzrokovane patogenošću i mehanizam patogenosti uključujući invazivnost i virulentnost
— prenosivost
— infektivna doza
— raspon domaćina, mogućnost mijenjanja
— mogućnost preživljavanja izvan ljudskog domaćina
— prisutnost vektora ili načina širenja
— biološka stabilnost
— uzorci otpornosti na antibiotike
— alergenost
— raspoloživost odgovarajućih terapija.
v. ostale opasnosti proizvoda.
III. INFORMACIJE VEZANE UZ UVJETE UVOĐENJA I PRIMATELJSKI OKOLIŠ
A. Podaci o uvođenju
1. opis predloženog namjernog uvođenja, uključujući svrhe i predviđene proizvode
2. predviđeni datumi uvođenja i vremensko planiranje pokusa, uključujući učestalost i trajanje uvođenja
3. priprema lokacije prije uvođenja
4. veličina lokacije
5. metoda/e koja/e će se koristiti za uvođenje
6. količine GMO-a koje će se uvoditi
7. poremećaj na lokaciji (vrsta i način uzgoja, miniranje, navodnjavanje ili druge djelatnosti;
8. mjere zaštite radnika poduzete tijekom uvođenja
9. obrada lokacije nakon uvođenja
10. tehnike predviđene za uklanjanje ili deaktiviranje GMO-a na kraju pokusa
11. informacije i rezultati prethodnih ispuštanja GMO-a, posebno različitog obujma i u različitim ekosustavima.
B. Podaci o okolišu (na samoj lokaciji i u širem okolišu):
1. zemljopisni položaj i koordinatno upućivanje na lokacije
2. fizička ili biološka blizina ljudima i drugim značajnim biotama
3. blizina sličnim biotopima, područjima ekološke mreže i zaštićenim područjima ili izvorima vode za piće
4. klimatske karakteristike regije/a koja/e bi mogla/e biti zahvaćena/e
5. zemljopisne, geološke i pedološke karakteristike
6. flora i fauna, uključujući usjeve, domaće životinje,migratorne vrste te vrste koje su ciljevi očuvanja područja ekološke mreže u blizini uvođenja
7. opis ciljanih i neciljanih ekosustava koji bi mogli biti zahvaćeni
8. usporedba prirodnog staništa organizma primatelja s jednom ili više predloženih lokacija uvođenja
9. bilo koji poznati razvoj događaja ili promjene u korištenju zemljišta u regiji koji bi mogli utjecati na djelovanje uvođenja na okoliš.
IV. INFORMACIJE VEZANE UZ INTERAKCIJE GMO-A I OKOLIŠA
A. Karakteristike koje utječu na preživljavanje, umnožavanje i širenje
1. biološke značajke koje utječu na preživljavanje, umnožavanje i širenje
2. znani ili predviđeni uvjeti okoliša koji mogu utjecati na preživljavanje, umnožavanje i širenje (vjetar, voda, tlo, temperatura, pH itd.)
3. osjetljivost na pojedine tvari.
B. Interakcije s okolišem
1. predviđeno stanište GMO-a
2. studije ponašanja i karakteristike GMO-a i njihovog ekološkog utjecaja provedene u simuliranim prirodnim okružjima, poput mikrokozma, uzgajališta, staklenika
3. sposobnost genetskog prijenosa
(a) prijenos genetskog materijala iz GMO-a u organizme u zahvaćenim ekosustavima nakon uvođenja
(b) prijenos genetskog materijala iz izvornih (neizmijenjenih) organizama u GMO-e nakon uvođenja
4. vjerojatnost selekcije nakon uvođenja koja vodi ekspresiji neočekivanih i/ili neželjenih značajki kod modificiranog organizma
5. mjere korištene za osiguranje i provjeru genetske stabilnosti. Opis genetskih značajki kojima se može spriječiti ili minimalizirati širenje genetskog materijala. Metode provjere genetske stabilnosti
6. putovi biološkog širenja, poznati ili potencijalni načini interakcije s uzročnikom širenja, uključujući inhalaciju, gutanje, površinski dodir, ukopavanje itd.
7. opis ekosustava u koje se GMO-i mogu širiti
8. potencijal prekomjernog povećanja populacije u okolišu;
9. konkurentna prednost GMO-a u odnosu na nemodificiranog primatelja ili jedan ili više roditeljskih organizama
10. identifikacija i opis ciljanih organizama, ako ih ima
11. očekivan mehanizam i rezultat interakcije između uvedenih GMO-a i jednog ili više ciljanih organizama, ako ih ima, uključujući i organizme koji pripadaju vrstama koje su ciljevi očuvanja područja ekološke mreže
12. identifikacija i opis neciljanih organizama na koje uvođenje GMO-a može štetno utjecati i očekivanih mehanizama bilo koje utvrđene štetne interakcije, uključujući i vrste koje su ciljevi očuvanja područja ekološke mreže
13. vjerojatnost pomaka u biološkim interakcijama ili u dosegu domaćina nakon uvođenja
14. poznate ili predviđene interakcije s neciljanim organizmima u okolišu, uključujući konkurente, plijen, domaćine, simbionte, predatore, parazite i patogene
15. poznata ili predviđena uključenost u biogeokemijske procese
16. ostale potencijalne interakcije s okolišem.
V. INFORMACIJE O PRAĆENJU, KONTROLI, OBRADI OTPADA I PLANOVIMA HITNIH MJERA
A. Tehnike praćenja
1. metode ulaženja u trag GMO-ima i praćenja njihovih učinaka
2. specifičnost (s ciljem identificiranja GMO-a i njihovog razlikovanja od donora, primatelja ili, ako je primjereno, od roditeljskog organizma), osjetljivost i pouzdanost tehnika praćenja
3. tehnike za otkrivanje prijenosa doniranoga genetskog materijala drugim organizmima
4. trajanje i učestalost praćenja.
B. Kontrola uvođenja
1. metode i postupci za izbjegavanje i/ili minimaliziranje širenja GMO-a izvan lokacije uvođenja ili područja određenih za uporabu
2. metode i postupci za zaštitu lokacije od ulaska neovlaštenih osoba
3. metode i postupci za sprečavanje ulaska drugih organizama na lokaciju.
C. Obrada otpada
1. vrsta otpada koji se stvara
2. očekivana količina otpada
3. opis predviđenog načina obrade.
D. Planovi hitnih mjera
1. metode i postupci za kontrolu GMO-a u slučaju neočekivanog širenja
2. metode za dekontaminiranje pogođenih područja, na primjer istrebljenje GMO-a
3. metode za odlaganje ili sanaciju biljaka, životinja, tla itd. izloženih tijekom ili nakon širenja
4. metode za izolaciju područja pogođenih širenjem
5. planovi za zaštitu zdravlja ljudi i okoliša u slučaju nastanka neželjenog učinka.
PRILOG II.
INFORMACIJE POTREBNE U PRIJAVAMA O UVOĐENJU GENETSKI MODIFICIRANIH VIŠIH BILJNIH VRSTA (GMVBV) (GYMNOSPERMAE I ANGIOSPERMAE)
A. Opće informacije
1. Ime i adresa podnositelja prijave (trgovačko društvo ili ustanova)
2. Ime, kvalifikacije i iskustvo odgovornog znanstvenika ili više njih
3. Naziv projekta
4. Informacije u vezi s uvođenjem:
(a) svrha uvođenja
(b) predviđeni datumi i trajanje uvođenja
(c) metoda kojom će se GMVBV uvoditi
(d) metoda za pripremu i upravljanje mjestom uvođenja prije, tijekom i nakon uvođenja, uključujući prakse uzgoja i metode žetve
(e) približan broj biljaka (ili biljke po m2)
5. Informacije u vezi s mjestom uvođenja:
(a) lokacija i veličina mjesta uvođenja
(b) opis ekosustava na mjestu uvođenja, uključujući klimu, floru i faunu, a osobito vrste koje su ciljevi očuvanja područja ekološke mreže
(c) prisutnost spolno kompatibilnih divljih srodnika ili kultiviranih biljnih vrsta, uključujući i organizme koji pripadaju vrstama koje su ciljevi očuvanja područja ekološke mreže
(d) blizina službeno priznatih biotopa ili područja ekološke mreže i zaštićenih područja koja bi mogla biti pod utjecajem.
B. Znanstvene informacije
1. Informacije u vezi s primateljskim ili, kad je primjereno, roditeljskim biljkama
(a) Puni naziv:
i. naziv porodice
ii. rod
iii. vrsta
iv. podvrsta
v. kultivar ili uzgojni red
vi. uobičajeni naziv
(b) Zemljopisna rasprostranjenost i uzgoj biljke unutar Unije
(c) Informacije u vezi s reprodukcijom:
i. način(i) razmnožavanja
ii. posebni čimbenici koji utječu na reprodukciju, ako ih ima; iii. generacijsko vrijeme
(d) Spolna kompatibilnost s drugim kultiviranim ili divljim biljnim vrstama, uključujući distribuciju kompatibilnih vrsta u Europi
(e) Preživljavanje:
i. sposobnost stvaranja struktura za preživljavanje ili mirovanje
ii. posebni čimbenici koji utječu na preživljavanje, ako ih ima.
(f) Širenje:
i. načini i razmjeri širenja
ii. posebni čimbenici koji utječu na širenje, ako ih ima.
(g) U slučaju biljnih vrsta koje se obično ne uzgajaju u Uniji, opis prirodnog staništa biljke, uključujući informacije o prirodnim predatorima, parazitima, konkurentima i simbiontima
(h) Potencijalne interakcije, bitne za GMVBV, biljke s organizmima u ekosustavu u kojem se obično uzgaja, ili drugdje, uključujući informacije o toksičnom djelovanju na ljude, životinje i druge organizme
2. Molekularna karakterizacija
(a) Informacije u vezi s genetskom modifikacijom:
i. opis metoda primijenjenih za genetsku modifikaciju;ii. priroda i izvor korištenog vektora
iii. izvor nukleinskih kiselina korištenih za transformaciju, veličina i predviđena funkcija svakog sastavnog fragmenta područja predviđenog za umetanje
(b) Informacije u vezi s GMVBV-om:
i. opći opis obilježja i karakteristika koje su uvedene ili promijenjene
ii. podaci o nizovima koji su stvarno umetnuti/izbrisani:
veličina i broj kopija svih umetaka i metoda primijenjenih za njihovu karakterizaciju
u slučaju brisanja, veličina i funkcija jednog ili više izbrisanih područja
jedna ili više unutarstaničnih lokacija jednog ili više umetaka u stanice biljke (integrirani u jezgru, kloroplaste, mitohondrije ili zadržani u neintegriranom obliku), i načini njihova određivanja
iii. dijelovi biljke u kojima je umetak izražen
iv. genetska stabilnost umetka i fenotipska stabilnost GMVBV-a
(c) Zaključci o molekularnoj karakterizaciji
3. Informacije o posebnim područjima rizika
(a) Svaka promjena postojanosti ili invazivnosti GMVBV-a i njegova sposobnost za prijenos genetskog materijala na spolno kompatibilne srodnike te povezani štetni učinci na okoliš uključujući i učinke na vrste koji su ciljevi očuvanja područja ekološke mreže
(b) Svaka promjena sposobnosti GMVBV-a za prijenos genetskog materijala na mikroorganizme te povezani štetni učinci na okoliš
(c) Mehanizam interakcije između GMVBV-a i ciljanih organizama (ako je primjenjivo) te povezani štetni učinci na okoliš uključujući i učinke na vrste koji su ciljevi očuvanja područja ekološke mreže
(d) Potencijalne promjene interakcije GMVBV-a i neciljanih organizama nastale genetskom modifikacijom te povezani štetni učinci na okoliš, uključujući i učinke na vrste koji su ciljevi očuvanja područja ekološke mreže
(e) Potencijalne promjene u poljoprivrednoj praksi i upravljanju GMVBV-om nastalim genetskom modifikacijom te povezani štetni učinci na okoliš
(f) Potencijalne interakcije s abiotičkim okruženjem te povezani štetni učinci na okoliš
(g) Informacije o svim toksičnim, alergijskim i drugim štetnim učincima za zdravlje ljudi i životinja nastalim iz genetske modifikacije
(h) Zaključci o posebnim područjima rizika
4. Informacije o kontroli i praćenju te planovi o postupanju nakon uvođenja i planovi obrade otpada
(a) Sve poduzete mjere, uključujući:
i. prostornu i vremensku izolaciju od spolno kompatibilnih biljnih vrsta, kako divljih i nekultiviranih srodnika (osobito vrsta koje su ciljevi očuvanja područja ekološke mreže), tako i usjeva
ii. sve mjere za minimaliziranje ili sprečavanje raspršivanja bilo kojeg reproduktivnog dijela GMVBV-a
(b) Opis metoda za obradu mjesta nakon uvođenja
(c) Opis metoda obrade nakon uvođenja za genetski modificiran biljni materijal uključujući otpad
(d) Opis planova i tehnika praćenja
(e) Opis svih planova hitnih mjera
(f) Opis metoda i postupaka za:
i. izbjegavanje ili minimaliziranje širenja GMVBV-a izvan lokacije uvođenja
ii. zaštitu lokacije od ulaska neovlaštenih osoba
iii. sprečavanje ulaska drugih organizama na lokaciju ili minimiziranje takvih ulazaka.
5. Opis tehnika otkrivanja i identificiranja za GMVBV
6. Informacije o dosadašnjim uvođenjima GMVBV-a, ako ih ima.
PRILOG III.
OBRAZAC SAŽETKA INFORMACIJA IZ PRIJAVE ZA NAMJERNO UVOĐENJE JEDNOG GMO-a ILI KOMBINACIJE VIŠE GMO-a U DRUGE SVRHE OSIM U SVRHU STAVLJANJA NA TRŽIŠTE
UVOD
Obrazac sažetka informacija iz prijave za namjerno uvođenje jednog ili kombinacije više GMO-a utvrđen je za potrebe i u skladu s postupkom predviđenim člankom 35. Zakona.
Ovaj obrazac nije oblikovan tako da pruži sve potrebne informacije za donošenje procjene rizika za okoliš.
Prostor ostavljen iza svakog pitanja nije naznaka koliko opširna treba biti informacija tražena u svrhu sastavljanja Obrasca sažetka informacija iz prijave.
Obrazac sažetka informacija iz prijave sastoji se od Dijela 1. i Dijela 2.
Dio 1. odnosi se na proizvode koji se sastoje ili koji sadrže genetski modificirane organizme osim viših biljaka i ima sljedeće odjeljke:
A Opći podaci
B Podaci o organizmima primatelja ili roditelja od kojih je dobiven GMO
C Podaci o genetskoj modifikaciji
D Podaci o jednom ili više organizama od kojih je dobiven umetak (davatelj)
E Podaci o genetski modificiranom organizmu
F Podaci o uvođenju
G Uzajamno djelovanje GMO-a s okolišem i mogući utjecaj na okoliš
H Podaci o praćenju
I Podaci o postupku poslije uvođenja i obradi otpada
J Podaci o planu hitnih mjera
Podaci navedeni u Dijelu 1. trebali bi primjereno odražavati (u sažetom obliku) informacije dostavljene nadležnom tijelu u skladu s člancima 34.-38. Zakona pod uvjetima koji su navedeni u članku 4. stavcima 4.-6. ovoga Pravilnika.
Dio 2. odnosi se na proizvode koji se sastoje od genetski modificiranih viših biljaka ili ih sadrže.
Dio 2. ima sljedeće odjeljke:
A Opći podaci
B Podaci o genetski modificiranoj biljci
C Podaci o uvođenju u eksperimentalne svrhe
D Sažetak o mogućem utjecaju na okoliš zbog uvođenja GMB-a
E Kratki opis mjera poduzetih za upravljanje rizicima
F Sažetak planiranih pokusa na poljima s ciljem dobivanja novih podataka o utjecaju uvođenja na zdravlje ljudi i okoliš
Podaci navedeni u Dijelu 2. trebali bi primjereno odražavati (u sažetom obliku) informacije dostavljene nadležnom tijelu u skladu s člancima 34.-38. Zakona pod uvjetima koji su navedeni u članku 4. stavcima 4.-6. ovoga Pravilnika.
Dio 1.
OBRAZAC SAŽETKA INFORMACIJE ZA UVOĐENJE GENETSKI MODIFICIRANIH ORGANIZAMA OSIM VIŠIH BILJAKA
A. Opći podaci
Podaci o obavijesti
a) Država članica prijave :
b) Broj prijave :
c) Datum potvrde primitka prijave:
d) Naziv projekta:
e) Predloženo razdoblje uvođenja:
Podnositelj prijave
Naziv institucije ili tvrtke, sjedište i OIB pravne osobe:
Karakterizacija GMO-a
a) Navedite je li GMO: viroid
RNA virus
DNA virus
Bakterija
Gljivica
životinja:
–sisavac
–insekt
–riba
–ostale životinje (navedite vrstu, razred)
ostalo, navedite (carstvo, vrstu, razred):
b) Identitet GMO-a (rod i vrsta)
c) Genetska stabilnost (prema Prilogu I., odjeljku II., dijelu A. točki 10. ovoga Pravilnika )
Planira li isti podnositelj isto uvođenje istog GMO-a u druge države Unije
Da
Ne
Ako da, navedite kod(ove) države(a):
Je li isti podnositelj prijave prijavio isti GMO za uvođenje u drugoj državi Europske unije?
Da
Ne
Ako da:
država članica prijave:
broj prijave:
Je li isti podnositelj prijave prijavio isti GMO za uvođenje ili stavljanje na tržište izvan Unije?
Da
Ne
Ako da:
država članica prijave
broj prijave
Sažetak mogućeg utjecaja uvođenja GMO-a na okoliš
B. Podaci o primateljskom i/ili roditeljskom organizmu
1. Opis primateljskog i/ili roditeljskog organizma
a) Navedite je li primateljski i/ili roditeljski organizam:
viroid
RNA virus
DNA virus
bakterija
gljivica
životinja:
- sisavac
- insekt
- riba
- ostale životinje (navedite vrstu, razred)
ostalo, navedite
Naziv
i) red i/ili viši taksonomski razred (za životinje)
ii) rod
iii) vrsta
iv) podvrsta
v) soj
vi) varijetet (biotip, ekotip, rasa, itd.)
vii) uobičajen naziv
Zemljopisna rasprostranjenost organizma
a) zavičajni (autohton), ili na drugi način udomaćen, u državi u kojoj je sastavljena prijava
Da Ne Nije poznato
b) zavičajni (autohton), ili na drugi način udomaćen, u drugim državama članicama Unije:
i) da
ako da, navedite tip ekosustava u kojem je nađen:
atlantski
sredozemni
borealni
alpski
kontinentalni
makaronezijski
ii) ne
iii) nije poznato
c) upotrebljava li se često u državi u kojoj je sastavljena prijava?
Da Ne
d) drži li se često u državi u kojoj je sastavljena prijava?
Da Ne
Prirodno stanište organizma
a) ako je organizam mikroorganizam
vodeni
u tlu, slobodno živući
u tlu, ali korijenom povezan s biljkom
povezan s biljkom lišćem/stabljikom
povezan sa životinjama
ostalo, navedite
b) ako je organizam životinja: prirodno stanište ili uobičajeni agroekološki sustav
Tehnike otkrivanja
Tehnike identifikacije
Je li organizam primatelj klasificiran prema postojećim propisima Unije u vezi sa zaštitom zdravlja ljudi i/ili okoliša?
Da Ne
Ako da, navedite
Je li organizam primatelj značajno patogen ili opasan na koji drugi način (uključujući njegove izvanstanične lučevine), živ ili mrtav?
Da
Ne
Nije poznato
Ako da
a) za kojeorganizme:
ljude
životinje
biljke
ostalo
b) naznačite relevantne podatke iz Priloga I., odjeljka II., dijela A., točke 11. podtočke (d) ovoga Pravilnika
Podaci u vezi s razmnožavanjem
a) vrijeme generiranja u prirodnom ekosustavu:
b) vrijeme generiranja u ekosustavu u kojem će se uvođenje dogoditi:
c) način razmnožavanja: spolno nespolno
d) čimbenici koji utječu na razmnožavanje:
Spolno preživljavanje
a) sposobnost stvaranja struktura koje povećavaju sposobnost opstanka ili mirovanja:
i) endospore
ii) ciste
iii) sklerocije
iv) nespolne spore (gljivice)
v) spolne spore (gljivice)
vi) jaja
vii) kukuljice
viii) ličinke
ix) ostalo, navedite
b) relevantni čimbenici koji utječu na sposobnost preživljavanja:
Načini širenja
Čimbenici koji utječu na širenje
11. Prethodne genetske modifikacije organizma primatelja ili roditelja, koji su već prijavljene za uvođenje u državi u kojoj je sastavljena prijava (navedite broj prijave)
C. Podaci u vezi s genetskom modifikacijom
Vrsta genetske modifikacije
umetanje genetskog materijala
brisanje genetskog materijala
supstitucija baze
fuzija stanica
ostalo, navedite
2. Očekivani rezultati genetske modifikacije
3.a) Je li vektor korišten u procesu modifikacije?
Da
Ne
Ako ne, idite odmah na pitanje 5.
3.b) Ako da, je li vektor posve ili djelomično prisutan u modificiranom organizmu?
Da
Ne
Ako nije, idite odmah na pitanje 5.
4. Ako je odgovor na 3.b) da, navedite sljedeće podatke
a) vrsta vektora plazmid bakteriofag
virus
kozmid transpozon ostalo, navedite
b) identitet vektora
c) nositelji vektora
d) nazočnost sekvenci u vektoru, koje daju ustanovljiv fenotip ili koji se može odabrati
Da Ne otpornost na antibiotik
ostalo, navedite
naznačite koji je gen otporan na antibiotike umetnut
e) sastavni fragmenti vektora
f) Metoda za uvođenje vektora u organizam primatelja
transformacija
elektroporacija
makroinjekcija
mikroinjekcija
infekcija
ostalo, navedite
5. Ako je odgovor na pitanje B. 3.a) i b) ne, koja je metoda korištena u procesu modifikacije?
transformacija
mikroinjekcija
mikroinkapsulacija
makroinjekcija
ostalo, navedite
6. Sastav umetka
a) sastav umetka
b) podrijetlo svakog sastavnog dijela umetka
c) očekivana funkcija svakog sastavnog dijela umetka u GMO-u
d) lokacija umetka u organizmu domaćinu
na slobodnom plazmidu
integriran unutar kromosoma
ostalo, navedite
c) Sadrži li umetak dijelove čiji proizvod ili funkcija nisu poznati?
Da Ne Ako da, navedite
D. Informacije o organizmu/organizmima od kojeg/kojih je dobiven umetak
Navedite je li on:
viroid
RNA virus
DNA virus
bakterija
gljivica
životinja:
- sisavac
- insekt
- riba
- ostale životinje (molimo navesti vrstu, razred)
Puni naziv
i) red i/ili viši taksonomski razred (za životinje)
ii) naziv porodice (za biljke)
iii) rod
iv) vrsta
v) podvrsta
vi) soj
vii) kultivar/rasplodna linija/oplemenjivačka linija
viii) varijetet
ix) uobičajeni naziv
3. Je li organizam na bilo koji način značajno patogen ili opasan (uključujući njegove izvanstanične lučevine), bilo živ ili mrtav?
Da
Ne
Nije poznato
Ako da, navedite sljedeće:
a) za koje od sljedećih organizama?
ljude
životinje
biljke
ostalo
b) imaju li donirane sekvence ikakvu ulogu u patogenima ili opasnim svojstvima organizma?
Da
Ne
Nije poznato
Ako da, navedite relevantne podatke prema Prilogu I., odjeljku II., dijelu A., točki 11., podtočki (d)
4. Je li organizam klasificiran prema postojećim posebnim propisima kojima se uređuje zaštita na radu , a vezano uz zaštitu radnika od opasnosti u vezi s izloženošću biološkim sredstvima pri radu?
Da
Ne
ako da, navedite
5. Razmjenjuju li donorski i primateljski organizam genetski materijal prirodno?
Da
Ne
Nije poznato
E. Informacije u vezi s genetski modificiranim organizmom
Genetske značajke i fenotipska obilježja organizma primatelja ili roditelja, koja su promijenjena zbog genetske modifikacije
a) razlikuje li se GMO od primatelja u odnosu na preživljavanje?
Da Ne Nije poznato navedite
b) razlikuje li se GMO na bilo koji način od primatelja u odnosu na način i/ili razmjer razmnožavanja?
Da Ne Nije poznato
navedite
c) razlikuje li se GMO na bilo koji način od primatelja u odnosu na širenje?
Da Ne Nije poznato navedite
d) razlikuje li se GMO na bilo koji način od primatelja u odnosu na patogenost?
3. Je li GMO značajnije patogen ili opasan na bilo koji način (uključujući njegove izvanstanične lučevine), bilo živ ili mrtav?
Da
Ne
Nije poznato
a) za koje od sljedećih organizama?
ljude
životinje
biljke
ostalo
b) naznačite relevantne podatke iz Priloga I, odjeljka II., dijelu A. točke 11. podtočke (d) i dijela C. točke 2. podtočke (i) ovoga Pravilnika
4. Opis metoda identifikacije i otkrivanja
a) Tehnike koje se koriste za otkrivanje GMO-a u okolišu
b) Tehnike koje se koriste za identifikaciju GMO-a
F. Podaci u vezi s uvođenjem
Svrha uvođenja (uključujući sve značajnije buduće prednosti za okoliš koje se mogu očekivati)
Razlikuje li se lokacija uvođenja od prirodnog staništa ili ekosustava u kojem se organizam primatelj ili roditelj redovito koristi, drži ili nalazi?
Da
Ne
Ako da, navedite
Podaci o uvođenju i širem području
a) Zemljopisni smještaj (administrativno područje i, kad je prikladno, broj na mreži numeriranih četvorina na zemljopisnoj karti):
b) Veličina lokacije (m2)
i) stvarna lokacija uvođenja (m2)
ii) šire područje uvođenja (m2)
c) Blizina područja ekološke mreže i/ili zaštićenih područja (uključujući spremnike pitke vode) na koja bi moglo utjecati
d) Fauna i flora, uključujući usjeve, udomaćene životinjske svojte, migratorne vrste te vrste koje su ciljevi očuvanja područja ekološke mreže u blizini uvođenja; kod kojih bi moglo doći do međudjelovanja s GMO-om
Metoda i razmjeri uvođenja
a) Količina GMO-a koja se uvodi:
b) Trajanje operacije:
c) Metode i postupci kojima se izbjegava i/ili smanjuje širenje GMO-a izvan lokacije uvođenja
Kratak opis prosječnih klimatskih uvjeta u okolišu (vrijeme, temperatura, itd.)
Relevantni podaci u vezi s prethodno provedenim uvođenjima istog GMO-a, ako ih je bilo, o mogućem utjecaju uvođenja na okoliš i ljudsko zdravlje
G. Uzajamno djelovanje GMO-a s okolišem i mogući utjecaj na okoliš, ako je značajno različit od organizma primatelja ili roditelja
Naziv ciljanog organizma (ako je to slučaj)
i) red i/ili viši taksonomski razred (za životinje)
ii) naziv porodice (za biljke)
iii) rod
iv) vrsta
v) podvrsta
vi) soj
vii) kultivar/uzgojna linija/oplemenjivačka linija
viii) varijetet
ix) uobičajeni naziv
2. Očekivani mehanizmi i rezultati uzajamnog djelovanja uvedenih GMO-a s ciljanim organizmima (ako je to slučaj)
3. Ostala moguća značajna djelovanja s drugim organizmima u okolišu
4. Je li selekcija poslije uvođenja takva da je vjerojatno da će doći do povećanja konkurentnosti, veće invazivnosti GMO-a?
Da
Ne
Nije poznato
Navedite detalje
5. Vrste ekosustava na koje bi se GMO mogao proširiti s lokacije uvođenja i u kojima bi se mogao udomiti
6. Puni naziv neciljnih organzama, koje bi se (uzimajući u obzir prirodu okoliša primatelja) uvođenjem GMO-a moglo nehotice značajno dovesti u opasnost
i) red i/ili viši taksonomski razred (za životinje)
ii) naziv porodice (za biljke)
iii) rod
iv) vrsta
v) podvrsta
vi) soj
vii) kultivar/uzgojna linija/oplemenjivačka linija
viii) varijetet
ix) uobičajeni naziv
7. Vjerojatnost genetske razmjene in vivo
a) s GMO-a na druge organizme u ekosustavu u kojem se obavlja uvođenje:
b) s drugih organizama na GMO:
c) možebitne posljedice zbog prijenosa gena:
8. Navedite poveznice na relevantne rezultate (ako postoje) istraživanja o ponašanju i karakteristikama GMO-a i njegovom ekološkom utjecaju, koja su obavljena u simuliranim prirodnim uvjetima okoliša (npr. mikrokozmos, itd.):
9. Moguća značajna uzajamna djelovanja okoliša s biogeokemijskim procesima (ako su različita od organizma primatelja ili roditelja)
H. Informacije u vezi s praćenjem
Metode praćenja GMO-a
Metode praćenja učinaka na ekosustav
Metode otkrivanja prijenosa doniranog genetskog materijala s GMO-a na druge organizme
Veličina područja koje se prati (m²)
Trajanje praćenja
Učestalost praćenja
I. Podaci o postupanju poslije uvođenja i obradi otpada
1. Postupanje s lokacijom poslije uvođenja
2. Postupanje s GMO-om poslije uvođenja
3.a) Vrsta i količina nastalog otpada
3.b) Obrada otpada
J. Podaci o planovima hitnih mjera
Metode i postupci kontrole širenja jednog ili više GMO-a u slučaju iznenadnog širenja
Metode uklanjanja jednog ili više GMO-a s područja pod potencijalnim utjecajem
Metode zbrinjavanja ili sanitacije biljaka, životinja, tla, itd. koji bi mogli biti izloženi za vrijeme ili poslije širenja
Planovi za zdravlja ljudi i okoliša u slučaju nepoželjnog učinka
Dio 2.
OBRAZAC SAŽETKA INFROMACIJA IZ PRIJAVE ZA UVOĐENJE GENETSKI MODIFICIRANIH VIŠIH BILJAKA (GMVB) (ANGIOSPERMAE i GYMNOSPERMAE)
A. Opći podaci
Detalji o obavijesti
a) Broj prijave
b) Datum potvrde prijave
c) Naziv projekta
d) Predloženo razdoblje uvođenja
Podnositelj prijave
Naziv trgovačkog društva ili ustanove, sjedište i OIB
Planira li isti podnositelj prijave uvođenje istih GMVB bilo gdje drugdje unutar ili izvan Unije?
Da
Ne
Ako da, navedite kod (kodove) države(a)
Je li isti podnositelj prijave prijavio uvođenje iste GMVB bilo gdje drugdje unutar ili izvan Unije?
Da
Ne
Ako da, broj prijave:
B. Informacije o genetski modificiranoj višoj biljci (GMVB)
Identitet biljke primatelja ili roditelja
a) naziv porodice
b) rod
c) vrsta
d) podvrsta (ako je to slučaj)
e) kultivar/uzgojni red (ako je to slučaj)
f) uobičajeni naziv
Opis umetnutih ili modificiranih svojstava i obilježja, uključujući genetske biljege i prethodne modifikacije
Vrsta genetske modifikacije
a) umetanje genetskog materijala
b) brisanje genetskog materijala
c) supstitucija baze
d) fuzija stanica
e) ostalo, navedite
U slučaju umetanja genetskoga materijala, naznačite podrijetlo i očekivanu funkciju svakog sastavnog fragmenta regije koje se umeće
U slučaju brisanja ili druge modifikacije genetskoga materijala, navedite podatke o funkciji brisane ili modificirane sekvence
Kratak opis metode koja je korištena za genetsku modifikaciju
Ako je biljka primatelj ili roditelj vrsta šumskog drveta, opišite načine i razmjere širenja i navedite posebne čimbenike koji utječu na širenje
C. Podaci o uvođenjima u eksperimentalne svrhe
Svrha uvođenja (uključujući sve trenutno raspoložive relevantne podatke) kao što su agronomske namjene, ispitivanje križanja, modificirane sposobnosti preživljavanja ili širenja, ispitivanje učinaka na ciljane ili neciljne organizme
Zemljopisni položaj lokacije uvođenja
Površina lokacije (m²)
Relevantni podaci o prethodnim uvođenjima iste GMVB, ako ih je bilo, posebno u vezi s mogućim utjecajima uvođenja na okoliš i zdravlje ljudi
D. Sažetak mogućeg utjecaja uvođenja GMVB-a na okoliš u skladu s Prilogom Pravilnika o procjeni rizika za namjerno uvođenje genetski modificiranih organizama u okoliš, odjeljkom B, pododjeljkom B2
Posebno obratiti pozornost bi li uvedena svojstva mogla izravno ili neizravno pridonijeti povećanoj selekcijskoj prednosti u prirodnom okolišu; također objasnite svaku značajniju očekivanu korist za okoliš
E. Kratak opis svih mjera koje je podnositelj poduzeo s ciljem kontrole rizika, uključujući izolaciju s namjerom da se ograniči širenje, te prijedlozi za praćenje (monitoring) i za praćenje poslije žetve (berbe ili vađenja)
F. Sažetak planiranih terenskih pokusa s namjerom da se dobiju novi podaci o utjecaju uvođenja (tamo gdje je to slučaj) na okoliš i ljudsko zdravlje
PRAVILNIK O SADRŽAJU I NAČINU PODNOŠENJA PRIJAVE ZA NAMJERNO UVOĐENJE GENETSKI MODIFICIRANIH ORGANIZAMA U OKOLIŠ I ZAŠTITI TAJNOSTI PODATAKA
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 1.
Ovim pravilnikom propisuje se detaljan sadržaj i način podnošenja prijave za dobivanje odobrenja za namjerno uvođenje genetski modificiranih organizama (u daljnjem tekstu: GMO) u okoliš i način zaštite tajnosti podataka navedenih u prijavi.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 2.
Ovim Pravilnikom u hrvatsko zakonodavstvo preuzimaju se sljedeći akti Europske unije:
- Direktiva 2001/18/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 12. ožujka 2001. o namjernom uvođenju u okoliš genetski modificiranih organizama i o stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 90/220/EEZ (SL L 106, 17.4.2001.) kako je posljednji put izmijenjena i dopunjena Direktivom Komisije (EU) 2018/350 od 8. ožujka 2018. o izmjeni Direktive 2001/18/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o procjeni rizika genetski modificiranih organizama za okoliš (SL L 67, 9.3.2018.)
- Odluka Vijeća od 3. listopada 2020. o utvrđivanju u skladu s Direktivom 2001/18/EZ Europskog parlamenta i Vijeća, obrasca sažetka informacija iz prijave o namjernom uvođenju u okoliš genetski modificiranih organizama u druge svrhe osim u svrhu stavljanja na tržište (2002/813/EZ, SL L 280, 18.10.2002.)
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 3.
(1) Pojmovi korišteni u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:
1. donorski organizam je organizam iz kojeg se uzima genetski materijal za prijenos u primateljski organizam
2. ekološka mreža Natura 2000 (u daljnjem tekstu: ekološka mreža) je koherentna europska ekološka mreža sastavljena od područja u kojima se nalaze prirodni stanišni tipovi i staništa divljih vrsta od interesa za Europsku uniju, a omogućuje očuvanje ili, kad je to potrebno, povrat u povoljno stanje očuvanja određenih prirodnih stanišnih tipova i staništa vrsta u njihovom prirodnom području rasprostranjenosti
3. ministar je ministar nadležan za područje zaštite prirode
4. Ministarstvo je ministarstvo nadležno za poslove zaštite okoliša i prirode
5. okoliš je prirodno i svako drugo okruženje organizama i njihovih zajednica uključivo i čovjeka koje omogućuje njihovo postojanje i njihov daljnji razvoj: zrak, more, vode, tlo, zemljina kamena kora, energija te materijalna dobra i kulturna baština kao dio okruženja koje je stvorio čovjek; svi u svojoj raznolikosti i ukupnosti uzajamnog djelovanja
6. primateljski organizam je stanica ili organizam koji prima genetski materijal postupcima genetičkog inženjerstva od organizma donora, umnaža ga, te prenosi na potomstvo
7. roditeljski organizam je organizam najsličniji GMO-u, ali bez genetske modifikacije
8. vektor je prenositelj genetskog materijala ili odgovarajućih staničnih dijelova iz donorskog organizma u primateljski organizam
9. više biljne vrste su biljne vrste koje se uvrštavaju u taksonomsku skupinu sjemenjača ( Spermatophytae ) (golosjemenjače– Gymnospermae i kritosjemenjače – Angiospermae )
10. Unija je Europska unija.
(2) Ostali pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju jednako značenje kao pojmovi koji se koriste u Zakonu.
II. DETALJAN SADRŽAJ PRIJAVE
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 4.
(1) Prijava za dobivanje odobrenja za namjerno uvođenje GMO-a u okoliš sadržava osnovne informacije navedene u članku 34. stavku 1. Zakona, a detaljne informacije ovise o tome radi li se o prijavi za uvođenje u okoliš genetski modificiranih organizama koji nisu više biljne vrste ili o prijavi za uvođenje u okoliš genetski modificiranih viših biljnih vrsta (GMVBV).
(2) Informacije koje se navode u prijavi za uvođenje u okoliš genetski modificiranih organizama koji nisu više biljne vrste propisane su u Prilogu I. ovoga Pravilnika.
(3) Informacije koje se navode u prijavi za uvođenje u okoliš genetski modificiranih viših biljnih vrsta (GMVBV) propisane su u Prilogu II. ovoga Pravilnika.
(4) Pružanje određenog podskupa informacija navedenih u Prilogu I. ili u Prilogu II. ovoga Pravilnika ne zahtijeva se ako to nije relevantno ili nužno za potrebe procjene rizika u kontekstu određene prijave, osobito s obzirom na karakteristike GMO-a, opseg i uvjete uvođenja ili predviđene uvjete njegove upotrebe.
(5) Primjerena razina detalja za svaki podskup informacija navedenih u Prilogu I. ili u Prilogu II. ovoga Pravilnika može se razlikovati i prema prirodi i opsegu predloženog uvođenja.
(6) Za svaki zatraženi podskup informacija navedenih u Prilogu I. ili u Prilogu II. ovoga Pravilnika obavezno se dostavljaju sažeci i rezultati studija na koje se upućuje u prijavi, uključujući objašnjenje o njihovoj relevantnosti za procjenu rizika za okoliš, prema potrebi.
(7) Procjena rizika za okoliš i zaključci procjene rizika zajedno s cjelokupnom literaturom i naznakama korištenih metoda namjernog uvođenja podnose se kao zasebni dokument uz prijavu.
(8) Uz prijavu iz stavka 1. ovoga članka obvezno se prilaže i preslika katastarskog plana područja s ucrtanim površinama na kojima se predviđa namjerno uvođenje GMO-a u okoliš iz kojeg je vidljiv položaj područja uvođenja u odnosu na područja ekološke mreže.
(9) Prijava iz stavka 1. ovoga članka podnosi se Ministarstvu, a podnositelj prijave mora biti pravna osoba.
III. NAČIN PODNOŠENJA PRIJAVE
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 5.
(1) Prijava za dobivanje odobrenja za namjerno uvođenje GMO-a u okoliš za sve vrste organizama, osim viših biljaka, podnosi se na obrascu koji sadrži informacije iz Priloga I. ovoga Pravilnika, a objavljuje se na mrežnim stranicama Ministarstva.
(2) Ispunjeni obrazac iz stavka 1. ovoga članka podnositelj prijave predaje Ministarstvu u pisanom i elektronskom obliku.
(3) Sažetak prijave za dobivanje odobrenja za namjerno uvođenje GMO-a u okoliš za sve vrste organizama, osim viših biljaka, podnosi se na obrascu iz Priloga III. Dijela 1. ovoga Pravilnika i to u pisanom i elektronskom obliku koji je dostupan na mrežnim stranicama Ministarstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 6.
(1) Prijava za dobivanje odobrenja za namjerno uvođenje u okoliš genetski modificiranih viših biljnih vrsta (GMVBV), podnosi se na obrascu koji sadrži informacije iz Priloga II. ovoga Pravilnika, a objavljuje se na mrežnim stranicama Ministarstva.
(2) Ispunjeni obrazac iz stavka 1. ovoga članka podnositelj prijave predaje Ministarstvu u pisanom i elektronskom obliku.
(3) Sažetak prijave za dobivanje odobrenja za namjerno uvođenje u okoliš genetski modificiranih viših biljnih vrsta (GMVBV), podnosi se na obrascu iz Priloga III. Dijela 2. ovoga Pravilnika i to u pisanom i elektronskom obliku koji je dostupan na mrežnim stranicama Ministarstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 7.
(1) Podnositelj prijave popunjava sažetak prijave iz članka 5. stavka 3. i članka 6. stavka 3. ovoga Pravilnika dvojezično tj. na hrvatskom i engleskom jeziku.
(2) Podnositelj prijave na kraju prijave potpisuje izjavu kojom potvrđuje da su svi podaci koje je naveo u prijavi istiniti i ispravni, te da za njihovu istinitost i ispravnost preuzima kaznenu i materijalnu odgovornost.
IV. ZAŠTITA TAJNOSTI PODATAKA
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 8.
(1) Podnositelj može u prijavi iz članka 5. i 6. ovoga Pravilnika označiti podatke koji su poslovna tajna ili koji su zaštićeni na temelju posebnog propisa, te to označavanje mora obrazložiti.
(2) Podnositelj u prijavi kao tajne podatke ne smije označiti:
naziv, sjedište i matični broj pravne osobe, ime, prezime i prebivalište fizičke osobe
općenite značajke GMO-a
svrhu namjernog uvođenja GMO-a u okoliš i namjeravane uporabe
mjesto namjernog uvođenja GMO-a
plan monitoringa
podatke iz plana mjera, i
procjenu rizika.
(3) Ministarstvo će, nakon savjetovanja s podnositeljem prijave, odlučiti koji će se podaci u postupku smatrati tajnim.
(4) Podaci će se smatrati tajnim i u slučaju da podnositelj svoju prijavu povuče.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 9.
Odredbe ovoga pravilnika o sadržaju i načinu podnošenja prijave te zaštiti tajnosti podataka primjenjuju se i na prijavu za izdavanje dopuštenja za namjerno uvođenje GMO-a u okoliš po skraćenom postupku sukladno članku 37. Zakona.
V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 10.
U roku od 6 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika, Ministarstvo će na mrežnim stranicama Ministarstva objaviti obrasce prijava iz članka 5. stavka 1. i članka 6. stavka 1. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 11.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika, prestaje važiti Pravilnik o sadržaju i načinu podnošenja prijave za namjerno uvođenje genetski modificiranih organizama u okoliš (Narodne novine, broj 64/07).
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 12.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa:
Urbroj:
Zagreb,
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
PRILOG I.
INFORMACIJE POTREBNE U PRIJAVAMA O UVOĐENJU GENETSKI MODIFICIRANIH ORGANIZAMA UZ IZNIMKU VIŠIH BILJNIH VRSTA
I. OPĆI PODACI
A. Ime i adresa podnositelja prijave (trgovačko društvo ili ustanova)
B. Ime, kvalifikacije i iskustvo odgovornog znanstvenika ili više njih
C. Naziv projekta
II. INFORMACIJE VEZANE UZ GMO
A. Karakteristike (a) donora, (b) primatelja ili (c) (ako ga ima) roditeljskog/ih organizma/organizama:
1. znanstveni naziv
2. taksonomija
3. ostali nazivi (uobičajeni naziv, naziv vrste itd.)
4. fenotipski i genetski markeri
5. stupanj povezanosti između donora i primatelja ili između roditeljskih organizama
6. opis tehnika identifikacije i otkrivanja
7. osjetljivost, pouzdanost (u kvantitativnom smislu) i specifičnost tehnika otkrivanja i identifikacije
8. opis zemljopisne raspodjele i prirodnog staništa organizma, uključujući informacije o prirodnim predatorima, plijenu, parazitima i konkurentima, simbiontima i domaćinima
9. organizmi kod kojih je poznato da do prijenosa genetskog materijala dolazi u prirodnim uvjetima
10. provjera genetske stabilnosti organizama i čimbenika koji na nju utječu
11. patološka, ekološka i fiziološka svojstva:
(a) klasifikacija opasnosti prema postojećim pravilima Zajednice o zaštiti zdravlja ljudi i/ili okoliša
(b) generacijsko vrijeme u prirodnim ekosustavima, spolni i nespolni reproduktivni ciklus
(c) informacije o preživljavanju, uključujući sezonsko preživljavanje i sposobnost stvaranja struktura preživljavanja
(d) patogenost: infektivnost, toksigenost, virulentnost, alergenost, prijenosnik (vektor) patogena, mogući prijenosnici, raspon domaćina uključujući neciljani organizam. Moguća aktivacija latentnih virusa (provirusa). Sposobnost stvaranja kolonija s drugim organizmima
(e) otpornost na antibiotike i potencijalno korištenje tih antibiotika kod ljudi i domaćih organizama za profilaksu i terapiju
(f) uključenost u procese u okolišu: primarna proizvodnja, razmjena hranjivih sastojaka, razlaganje organske tvari, disanje itd.
12. priroda urođenih vektora:
(a) sekvenca
(b) učestalost mobilizacije
(c) specifičnost
(d) prisutnost gena koji prenose otpornost
13. povijest prethodnih genetskih modifikacija.
B. Karakteristike vektora
1. priroda i izvor vektora
2. sekvenca transpozona, vektora i drugih nekodiranih genetskih segmenata korištenih za izgradnju GMO-a i izradu uvedenog vektora i umetanje funkcije u GMO
3. učestalost mobilizacije umetnutog vektora i/ili sposobnosti genetskog prijenosa i metoda determinacije
4. informacija o stupnju do kojeg je vektor ograničen na DNK potrebnu za provedbu namjeravane funkcije.
C. Karakteristike modificiranog organizma
1. Podaci vezani uz genetsku modifikaciju:
(a) metode korištene za modifikaciju
(b) metode korištene za izgradnju i uvođenje jednog ili više inserata u primatelja ili brisanje sekvence
(c) opis inserta i/ili konstrukcija vektora
(d) čistoća inserta od svake nepoznate sekvence i informacija o stupnju do kojeg je umetnuta sekvenca ograničena na DNK potrebnu za provođenje namjeravane funkcije
(e) metode i mjerila korišteni za selekciju
(f) sekvenca, funkcionalni identitet i lokacija jednog ili više izmijenjenih/umetnutih/brisanih segmenata nukleinske kiseline s posebnom uputom na bilo koju poznatu štetnu sekvencu.
2. Informacije o konačnom GMO-u:
(a) opis genetske/ih značajke/i ili fenotipskih karakteristika, a posebno novih značajki i karakteristika koje se mogu izraziti ili se više ne izražavaju
(b) struktura i količina bilo kojeg vektora i/ili donatorske nukleinske kiseline koja preostaje u konačnoj izgradnji modificiranog organizma
(c) stabilnost organizma u smislu genetskih značajki
(d) brzina i razina ekspresije novog genetskog materijala. Metoda i osjetljivost mjerenja
(e) aktivnost izraženog ili izraženih proteina
(f) opis tehnika identifikacije i otkrivanja, uključujući tehnike identifikacije i otkrivanja umetnute sekvence i vektora
(g) osjetljivost, pouzdanost, (u kvantitativnom smislu), i specifičnost tehnika otkrivanja i identifikacije
(h) povijest prethodnih uvođenja ili korištenja GMO-a
(i) razmatranja vezana uz zdravlje ljudi i životinja, kao i zdravlje biljaka:
i. toksični ili alergijski učinci GMO-a i/ili njihovih metaboličkih proizvoda
ii. usporedba modificiranog organizma s donorom, primateljem ili, (ako je primjereno), roditeljskim organizmom u pogledu patogenosti
iii. sposobnost kolonizacije
iv. ako je organizam patogen za ljude koji su imunokompetentni:
— bolesti uzrokovane patogenošću i mehanizam patogenosti uključujući invazivnost i virulentnost
— prenosivost
— infektivna doza
— raspon domaćina, mogućnost mijenjanja
— mogućnost preživljavanja izvan ljudskog domaćina
— prisutnost vektora ili načina širenja
— biološka stabilnost
— uzorci otpornosti na antibiotike
— alergenost
— raspoloživost odgovarajućih terapija.
v. ostale opasnosti proizvoda.
III. INFORMACIJE VEZANE UZ UVJETE UVOĐENJA I PRIMATELJSKI OKOLIŠ
A. Podaci o uvođenju
1. opis predloženog namjernog uvođenja, uključujući svrhe i predviđene proizvode
2. predviđeni datumi uvođenja i vremensko planiranje pokusa, uključujući učestalost i trajanje uvođenja
3. priprema lokacije prije uvođenja
4. veličina lokacije
5. metoda/e koja/e će se koristiti za uvođenje
6. količine GMO-a koje će se uvoditi
7. poremećaj na lokaciji (vrsta i način uzgoja, miniranje, navodnjavanje ili druge djelatnosti;
8. mjere zaštite radnika poduzete tijekom uvođenja
9. obrada lokacije nakon uvođenja
10. tehnike predviđene za uklanjanje ili deaktiviranje GMO-a na kraju pokusa
11. informacije i rezultati prethodnih ispuštanja GMO-a, posebno različitog obujma i u različitim ekosustavima.
B. Podaci o okolišu (na samoj lokaciji i u širem okolišu):
1. zemljopisni položaj i koordinatno upućivanje na lokacije
2. fizička ili biološka blizina ljudima i drugim značajnim biotama
3. blizina sličnim biotopima, područjima ekološke mreže i zaštićenim područjima ili izvorima vode za piće
4. klimatske karakteristike regije/a koja/e bi mogla/e biti zahvaćena/e
5. zemljopisne, geološke i pedološke karakteristike
6. flora i fauna, uključujući usjeve, domaće životinje,migratorne vrste te vrste koje su ciljevi očuvanja područja ekološke mreže u blizini uvođenja
7. opis ciljanih i neciljanih ekosustava koji bi mogli biti zahvaćeni
8. usporedba prirodnog staništa organizma primatelja s jednom ili više predloženih lokacija uvođenja
9. bilo koji poznati razvoj događaja ili promjene u korištenju zemljišta u regiji koji bi mogli utjecati na djelovanje uvođenja na okoliš.
IV. INFORMACIJE VEZANE UZ INTERAKCIJE GMO-A I OKOLIŠA
A. Karakteristike koje utječu na preživljavanje, umnožavanje i širenje
1. biološke značajke koje utječu na preživljavanje, umnožavanje i širenje
2. znani ili predviđeni uvjeti okoliša koji mogu utjecati na preživljavanje, umnožavanje i širenje (vjetar, voda, tlo, temperatura, pH itd.)
3. osjetljivost na pojedine tvari.
B. Interakcije s okolišem
1. predviđeno stanište GMO-a
2. studije ponašanja i karakteristike GMO-a i njihovog ekološkog utjecaja provedene u simuliranim prirodnim okružjima, poput mikrokozma, uzgajališta, staklenika
3. sposobnost genetskog prijenosa
(a) prijenos genetskog materijala iz GMO-a u organizme u zahvaćenim ekosustavima nakon uvođenja
(b) prijenos genetskog materijala iz izvornih (neizmijenjenih) organizama u GMO-e nakon uvođenja
4. vjerojatnost selekcije nakon uvođenja koja vodi ekspresiji neočekivanih i/ili neželjenih značajki kod modificiranog organizma
5. mjere korištene za osiguranje i provjeru genetske stabilnosti. Opis genetskih značajki kojima se može spriječiti ili minimalizirati širenje genetskog materijala. Metode provjere genetske stabilnosti
6. putovi biološkog širenja, poznati ili potencijalni načini interakcije s uzročnikom širenja, uključujući inhalaciju, gutanje, površinski dodir, ukopavanje itd.
7. opis ekosustava u koje se GMO-i mogu širiti
8. potencijal prekomjernog povećanja populacije u okolišu;
9. konkurentna prednost GMO-a u odnosu na nemodificiranog primatelja ili jedan ili više roditeljskih organizama
10. identifikacija i opis ciljanih organizama, ako ih ima
11. očekivan mehanizam i rezultat interakcije između uvedenih GMO-a i jednog ili više ciljanih organizama, ako ih ima, uključujući i organizme koji pripadaju vrstama koje su ciljevi očuvanja područja ekološke mreže
12. identifikacija i opis neciljanih organizama na koje uvođenje GMO-a može štetno utjecati i očekivanih mehanizama bilo koje utvrđene štetne interakcije, uključujući i vrste koje su ciljevi očuvanja područja ekološke mreže
13. vjerojatnost pomaka u biološkim interakcijama ili u dosegu domaćina nakon uvođenja
14. poznate ili predviđene interakcije s neciljanim organizmima u okolišu, uključujući konkurente, plijen, domaćine, simbionte, predatore, parazite i patogene
15. poznata ili predviđena uključenost u biogeokemijske procese
16. ostale potencijalne interakcije s okolišem.
V. INFORMACIJE O PRAĆENJU, KONTROLI, OBRADI OTPADA I PLANOVIMA HITNIH MJERA
A. Tehnike praćenja
1. metode ulaženja u trag GMO-ima i praćenja njihovih učinaka
2. specifičnost (s ciljem identificiranja GMO-a i njihovog razlikovanja od donora, primatelja ili, ako je primjereno, od roditeljskog organizma), osjetljivost i pouzdanost tehnika praćenja
3. tehnike za otkrivanje prijenosa doniranoga genetskog materijala drugim organizmima
4. trajanje i učestalost praćenja.
B. Kontrola uvođenja
1. metode i postupci za izbjegavanje i/ili minimaliziranje širenja GMO-a izvan lokacije uvođenja ili područja određenih za uporabu
2. metode i postupci za zaštitu lokacije od ulaska neovlaštenih osoba
3. metode i postupci za sprečavanje ulaska drugih organizama na lokaciju.
C. Obrada otpada
1. vrsta otpada koji se stvara
2. očekivana količina otpada
3. opis predviđenog načina obrade.
D. Planovi hitnih mjera
1. metode i postupci za kontrolu GMO-a u slučaju neočekivanog širenja
2. metode za dekontaminiranje pogođenih područja, na primjer istrebljenje GMO-a
3. metode za odlaganje ili sanaciju biljaka, životinja, tla itd. izloženih tijekom ili nakon širenja
4. metode za izolaciju područja pogođenih širenjem
5. planovi za zaštitu zdravlja ljudi i okoliša u slučaju nastanka neželjenog učinka.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
PRILOG II.
INFORMACIJE POTREBNE U PRIJAVAMA O UVOĐENJU GENETSKI MODIFICIRANIH VIŠIH BILJNIH VRSTA (GMVBV) ( GYMNOSPERMAE I ANGIOSPERMAE )
A. Opće informacije
1. Ime i adresa podnositelja prijave (trgovačko društvo ili ustanova)
2. Ime, kvalifikacije i iskustvo odgovornog znanstvenika ili više njih
3. Naziv projekta
4. Informacije u vezi s uvođenjem:
(a) svrha uvođenja
(b) predviđeni datumi i trajanje uvođenja
(c) metoda kojom će se GMVBV uvoditi
(d) metoda za pripremu i upravljanje mjestom uvođenja prije, tijekom i nakon uvođenja, uključujući prakse uzgoja i metode žetve
(e) približan broj biljaka (ili biljke po m2)
5. Informacije u vezi s mjestom uvođenja:
(a) lokacija i veličina mjesta uvođenja
(b) opis ekosustava na mjestu uvođenja, uključujući klimu, floru i faunu, a osobito vrste koje su ciljevi očuvanja područja ekološke mreže
(c) prisutnost spolno kompatibilnih divljih srodnika ili kultiviranih biljnih vrsta, uključujući i organizme koji pripadaju vrstama koje su ciljevi očuvanja područja ekološke mreže
(d) blizina službeno priznatih biotopa ili područja ekološke mreže i zaštićenih područja koja bi mogla biti pod utjecajem.
B. Znanstvene informacije
1. Informacije u vezi s primateljskim ili, kad je primjereno, roditeljskim biljkama
(a) Puni naziv:
i. naziv porodice
ii. rod
iii. vrsta
iv. podvrsta
v. kultivar ili uzgojni red
vi. uobičajeni naziv
(b) Zemljopisna rasprostranjenost i uzgoj biljke unutar Unije
(c) Informacije u vezi s reprodukcijom:
i. način(i) razmnožavanja
ii. posebni čimbenici koji utječu na reprodukciju, ako ih ima; iii. generacijsko vrijeme
(d) Spolna kompatibilnost s drugim kultiviranim ili divljim biljnim vrstama, uključujući distribuciju kompatibilnih vrsta u Europi
(e) Preživljavanje:
i. sposobnost stvaranja struktura za preživljavanje ili mirovanje
ii. posebni čimbenici koji utječu na preživljavanje, ako ih ima.
(f) Širenje:
i. načini i razmjeri širenja
ii. posebni čimbenici koji utječu na širenje, ako ih ima.
(g) U slučaju biljnih vrsta koje se obično ne uzgajaju u Uniji, opis prirodnog staništa biljke, uključujući informacije o prirodnim predatorima, parazitima, konkurentima i simbiontima
(h) Potencijalne interakcije, bitne za GMVBV, biljke s organizmima u ekosustavu u kojem se obično uzgaja, ili drugdje, uključujući informacije o toksičnom djelovanju na ljude, životinje i druge organizme
2. Molekularna karakterizacija
(a) Informacije u vezi s genetskom modifikacijom:
i. opis metoda primijenjenih za genetsku modifikaciju;ii. priroda i izvor korištenog vektora
iii. izvor nukleinskih kiselina korištenih za transformaciju, veličina i predviđena funkcija svakog sastavnog fragmenta područja predviđenog za umetanje
(b) Informacije u vezi s GMVBV-om:
i. opći opis obilježja i karakteristika koje su uvedene ili promijenjene
ii. podaci o nizovima koji su stvarno umetnuti/izbrisani:
veličina i broj kopija svih umetaka i metoda primijenjenih za njihovu karakterizaciju
u slučaju brisanja, veličina i funkcija jednog ili više izbrisanih područja
jedna ili više unutarstaničnih lokacija jednog ili više umetaka u stanice biljke (integrirani u jezgru, kloroplaste, mitohondrije ili zadržani u neintegriranom obliku), i načini njihova određivanja
iii. dijelovi biljke u kojima je umetak izražen
iv. genetska stabilnost umetka i fenotipska stabilnost GMVBV-a
(c) Zaključci o molekularnoj karakterizaciji
3. Informacije o posebnim područjima rizika
(a) Svaka promjena postojanosti ili invazivnosti GMVBV-a i njegova sposobnost za prijenos genetskog materijala na spolno kompatibilne srodnike te povezani štetni učinci na okoliš uključujući i učinke na vrste koji su ciljevi očuvanja područja ekološke mreže
(b) Svaka promjena sposobnosti GMVBV-a za prijenos genetskog materijala na mikroorganizme te povezani štetni učinci na okoliš
(c) Mehanizam interakcije između GMVBV-a i ciljanih organizama (ako je primjenjivo) te povezani štetni učinci na okoliš uključujući i učinke na vrste koji su ciljevi očuvanja područja ekološke mreže
(d) Potencijalne promjene interakcije GMVBV-a i neciljanih organizama nastale genetskom modifikacijom te povezani štetni učinci na okoliš, uključujući i učinke na vrste koji su ciljevi očuvanja područja ekološke mreže
(e) Potencijalne promjene u poljoprivrednoj praksi i upravljanju GMVBV-om nastalim genetskom modifikacijom te povezani štetni učinci na okoliš
(f) Potencijalne interakcije s abiotičkim okruženjem te povezani štetni učinci na okoliš
(g) Informacije o svim toksičnim, alergijskim i drugim štetnim učincima za zdravlje ljudi i životinja nastalim iz genetske modifikacije
(h) Zaključci o posebnim područjima rizika
4. Informacije o kontroli i praćenju te planovi o postupanju nakon uvođenja i planovi obrade otpada
(a) Sve poduzete mjere, uključujući:
i. prostornu i vremensku izolaciju od spolno kompatibilnih biljnih vrsta, kako divljih i nekultiviranih srodnika (osobito vrsta koje su ciljevi očuvanja područja ekološke mreže), tako i usjeva
ii. sve mjere za minimaliziranje ili sprečavanje raspršivanja bilo kojeg reproduktivnog dijela GMVBV-a
(b) Opis metoda za obradu mjesta nakon uvođenja
(c) Opis metoda obrade nakon uvođenja za genetski modificiran biljni materijal uključujući otpad
(d) Opis planova i tehnika praćenja
(e) Opis svih planova hitnih mjera
(f) Opis metoda i postupaka za:
i. izbjegavanje ili minimaliziranje širenja GMVBV-a izvan lokacije uvođenja
ii. zaštitu lokacije od ulaska neovlaštenih osoba
iii. sprečavanje ulaska drugih organizama na lokaciju ili minimiziranje takvih ulazaka.
5. Opis tehnika otkrivanja i identificiranja za GMVBV
6. Informacije o dosadašnjim uvođenjima GMVBV-a, ako ih ima.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
PRILOG III.
OBRAZAC SAŽETKA INFORMACIJA IZ PRIJAVE ZA NAMJERNO UVOĐENJE JEDNOG GMO-a ILI KOMBINACIJE VIŠE GMO-a U DRUGE SVRHE OSIM U SVRHU STAVLJANJA NA TRŽIŠTE
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
UVOD
Obrazac sažetka informacija iz prijave za namjerno uvođenje jednog ili kombinacije više GMO-a utvrđen je za potrebe i u skladu s postupkom predviđenim člankom 35. Zakona.
Ovaj obrazac nije oblikovan tako da pruži sve potrebne informacije za donošenje procjene rizika za okoliš.
Prostor ostavljen iza svakog pitanja nije naznaka koliko opširna treba biti informacija tražena u svrhu sastavljanja Obrasca sažetka informacija iz prijave.
Obrazac sažetka informacija iz prijave sastoji se od Dijela 1. i Dijela 2.
Dio 1. odnosi se na proizvode koji se sastoje ili koji sadrže genetski modificirane organizme osim viših biljaka i ima sljedeće odjeljke:
A Opći podaci
B Podaci o organizmima primatelja ili roditelja od kojih je dobiven GMO
C Podaci o genetskoj modifikaciji
D Podaci o jednom ili više organizama od kojih je dobiven umetak (davatelj)
E Podaci o genetski modificiranom organizmu
F Podaci o uvođenju
G Uzajamno djelovanje GMO-a s okolišem i mogući utjecaj na okoliš
H Podaci o praćenju
I Podaci o postupku poslije uvođenja i obradi otpada
J Podaci o planu hitnih mjera
Podaci navedeni u Dijelu 1. trebali bi primjereno odražavati (u sažetom obliku) informacije dostavljene nadležnom tijelu u skladu s člancima 34.-38. Zakona pod uvjetima koji su navedeni u članku 4. stavcima 4.-6. ovoga Pravilnika.
Dio 2. odnosi se na proizvode koji se sastoje od genetski modificiranih viših biljaka ili ih sadrže.
Dio 2. ima sljedeće odjeljke:
A Opći podaci
B Podaci o genetski modificiranoj biljci
C Podaci o uvođenju u eksperimentalne svrhe
D Sažetak o mogućem utjecaju na okoliš zbog uvođenja GMB-a
E Kratki opis mjera poduzetih za upravljanje rizicima
F Sažetak planiranih pokusa na poljima s ciljem dobivanja novih podataka o utjecaju uvođenja na zdravlje ljudi i okoliš
Podaci navedeni u Dijelu 2. trebali bi primjereno odražavati (u sažetom obliku) informacije dostavljene nadležnom tijelu u skladu s člancima 34.-38. Zakona pod uvjetima koji su navedeni u članku 4. stavcima 4.-6. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Dio 1.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
OBRAZAC SAŽETKA INFORMACIJE ZA UVOĐENJE GENETSKI MODIFICIRANIH ORGANIZAMA OSIM VIŠIH BILJAKA
A. Opći podaci
Podaci o obavijesti
a) Država članica prijave :
b) Broj prijave :
c) Datum potvrde primitka prijave:
d) Naziv projekta:
e) Predloženo razdoblje uvođenja:
Podnositelj prijave
Naziv institucije ili tvrtke, sjedište i OIB pravne osobe:
Karakterizacija GMO-a
a) Navedite je li GMO: viroid
RNA virus
DNA virus
Bakterija
Gljivica
životinja:
–sisavac
–insekt
–riba
–ostale životinje (navedite vrstu, razred)
ostalo, navedite (carstvo, vrstu, razred):
b) Identitet GMO-a (rod i vrsta)
c) Genetska stabilnost (prema Prilogu I., odjeljku II., dijelu A. točki 10. ovoga Pravilnika )
Planira li isti podnositelj isto uvođenje istog GMO-a u druge države Unije
Da
Ne
Ako da, navedite kod(ove) države(a):
Je li isti podnositelj prijave prijavio isti GMO za uvođenje u drugoj državi Europske unije?
Da
Ne
Ako da:
država članica prijave:
broj prijave:
Je li isti podnositelj prijave prijavio isti GMO za uvođenje ili stavljanje na tržište izvan Unije?
Da
Ne
Ako da:
država članica prijave
broj prijave
Sažetak mogućeg utjecaja uvođenja GMO-a na okoliš
B. Podaci o primateljskom i/ili roditeljskom organizmu
1. Opis primateljskog i/ili roditeljskog organizma
a) Navedite je li primateljski i/ili roditeljski organizam:
viroid
RNA virus
DNA virus
bakterija
gljivica
životinja:
- sisavac
- insekt
- riba
- ostale životinje (navedite vrstu, razred)
ostalo, navedite
Naziv
i) red i/ili viši taksonomski razred (za životinje)
ii) rod
iii) vrsta
iv) podvrsta
v) soj
vi) varijetet (biotip, ekotip, rasa, itd.)
vii) uobičajen naziv
Zemljopisna rasprostranjenost organizma
a) zavičajni (autohton), ili na drugi način udomaćen, u državi u kojoj je sastavljena prijava
Da Ne Nije poznato
b) zavičajni (autohton), ili na drugi način udomaćen, u drugim državama članicama Unije:
i) da
ako da, navedite tip ekosustava u kojem je nađen:
atlantski
sredozemni
borealni
alpski
kontinentalni
makaronezijski
ii) ne
iii) nije poznato
c) upotrebljava li se često u državi u kojoj je sastavljena prijava?
Da Ne
d) drži li se često u državi u kojoj je sastavljena prijava?
Da Ne
Prirodno stanište organizma
a) ako je organizam mikroorganizam
vodeni
u tlu, slobodno živući
u tlu, ali korijenom povezan s biljkom
povezan s biljkom lišćem/stabljikom
povezan sa životinjama
ostalo, navedite
b) ako je organizam životinja: prirodno stanište ili uobičajeni agroekološki sustav
Tehnike otkrivanja
Tehnike identifikacije
Je li organizam primatelj klasificiran prema postojećim propisima Unije u vezi sa zaštitom zdravlja ljudi i/ili okoliša?
Da Ne
Ako da, navedite
Je li organizam primatelj značajno patogen ili opasan na koji drugi način (uključujući njegove izvanstanične lučevine), živ ili mrtav?
Da
Ne
Nije poznato
Ako da
a) za kojeorganizme:
ljude
životinje
biljke
ostalo
b) naznačite relevantne podatke iz Priloga I., odjeljka II., dijela A., točke 11. podtočke (d) ovoga Pravilnika
Podaci u vezi s razmnožavanjem
a) vrijeme generiranja u prirodnom ekosustavu:
b) vrijeme generiranja u ekosustavu u kojem će se uvođenje dogoditi:
c) način razmnožavanja: spolno nespolno
d) čimbenici koji utječu na razmnožavanje:
Spolno preživljavanje
a) sposobnost stvaranja struktura koje povećavaju sposobnost opstanka ili mirovanja:
i) endospore
ii) ciste
iii) sklerocije
iv) nespolne spore (gljivice)
v) spolne spore (gljivice)
vi) jaja
vii) kukuljice
viii) ličinke
ix) ostalo, navedite
b) relevantni čimbenici koji utječu na sposobnost preživljavanja:
Načini širenja
Čimbenici koji utječu na širenje
11. Prethodne genetske modifikacije organizma primatelja ili roditelja, koji su već prijavljene za uvođenje u državi u kojoj je sastavljena prijava (navedite broj prijave)
C. Podaci u vezi s genetskom modifikacijom
Vrsta genetske modifikacije
umetanje genetskog materijala
brisanje genetskog materijala
supstitucija baze
fuzija stanica
ostalo, navedite
2. Očekivani rezultati genetske modifikacije
3.a) Je li vektor korišten u procesu modifikacije?
Da
Ne
Ako ne, idite odmah na pitanje 5.
3.b) Ako da, je li vektor posve ili djelomično prisutan u modificiranom organizmu?
Da
Ne
Ako nije, idite odmah na pitanje 5.
4. Ako je odgovor na 3.b) da, navedite sljedeće podatke
a) vrsta vektora plazmid bakteriofag
virus
kozmid transpozon ostalo, navedite
b) identitet vektora
c) nositelji vektora
d) nazočnost sekvenci u vektoru, koje daju ustanovljiv fenotip ili koji se može odabrati
Da Ne otpornost na antibiotik
ostalo, navedite
naznačite koji je gen otporan na antibiotike umetnut
e) sastavni fragmenti vektora
f) Metoda za uvođenje vektora u organizam primatelja
transformacija
elektroporacija
makroinjekcija
mikroinjekcija
infekcija
ostalo, navedite
5. Ako je odgovor na pitanje B. 3.a) i b) ne, koja je metoda korištena u procesu modifikacije?
transformacija
mikroinjekcija
mikroinkapsulacija
makroinjekcija
ostalo, navedite
6. Sastav umetka
a) sastav umetka
b) podrijetlo svakog sastavnog dijela umetka
c) očekivana funkcija svakog sastavnog dijela umetka u GMO-u
d) lokacija umetka u organizmu domaćinu
na slobodnom plazmidu
integriran unutar kromosoma
ostalo, navedite
c) Sadrži li umetak dijelove čiji proizvod ili funkcija nisu poznati?
Da Ne Ako da, navedite
D. Informacije o organizmu/organizmima od kojeg/kojih je dobiven umetak
Navedite je li on:
viroid
RNA virus
DNA virus
bakterija
gljivica
životinja:
- sisavac
- insekt
- riba
- ostale životinje (molimo navesti vrstu, razred)
Puni naziv
i) red i/ili viši taksonomski razred (za životinje)
ii) naziv porodice (za biljke)
iii) rod
iv) vrsta
v) podvrsta
vi) soj
vii) kultivar/rasplodna linija/oplemenjivačka linija
viii) varijetet
ix) uobičajeni naziv
3. Je li organizam na bilo koji način značajno patogen ili opasan (uključujući njegove izvanstanične lučevine), bilo živ ili mrtav?
Da
Ne
Nije poznato
Ako da, navedite sljedeće:
a) za koje od sljedećih organizama?
ljude
životinje
biljke
ostalo
b) imaju li donirane sekvence ikakvu ulogu u patogenima ili opasnim svojstvima organizma?
Da
Ne
Nije poznato
Ako da, navedite relevantne podatke prema Prilogu I., odjeljku II., dijelu A., točki 11., podtočki (d)
4. Je li organizam klasificiran prema postojećim posebnim propisima kojima se uređuje zaštita na radu , a vezano uz zaštitu radnika od opasnosti u vezi s izloženošću biološkim sredstvima pri radu?
Da
Ne
ako da, navedite
5. Razmjenjuju li donorski i primateljski organizam genetski materijal prirodno?
Da
Ne
Nije poznato
E. Informacije u vezi s genetski modificiranim organizmom
Genetske značajke i fenotipska obilježja organizma primatelja ili roditelja, koja su promijenjena zbog genetske modifikacije
a) razlikuje li se GMO od primatelja u odnosu na preživljavanje?
Da Ne Nije poznato navedite
b) razlikuje li se GMO na bilo koji način od primatelja u odnosu na način i/ili razmjer razmnožavanja?
Da Ne Nije poznato
navedite
c) razlikuje li se GMO na bilo koji način od primatelja u odnosu na širenje?
Da Ne Nije poznato navedite
d) razlikuje li se GMO na bilo koji način od primatelja u odnosu na patogenost?
Da Ne Nije poznato
navedite
2. Genetska stabilnost genetski modificiranog organizma
3. Je li GMO značajnije patogen ili opasan na bilo koji način (uključujući njegove izvanstanične lučevine), bilo živ ili mrtav?
Da
Ne
Nije poznato
a) za koje od sljedećih organizama?
ljude
životinje
biljke
ostalo
b) naznačite relevantne podatke iz Priloga I, odjeljka II., dijelu A. točke 11. podtočke (d) i dijela C. točke 2. podtočke (i) ovoga Pravilnika
4. Opis metoda identifikacije i otkrivanja
a) Tehnike koje se koriste za otkrivanje GMO-a u okolišu
b) Tehnike koje se koriste za identifikaciju GMO-a
F. Podaci u vezi s uvođenjem
Svrha uvođenja (uključujući sve značajnije buduće prednosti za okoliš koje se mogu očekivati)
Razlikuje li se lokacija uvođenja od prirodnog staništa ili ekosustava u kojem se organizam primatelj ili roditelj redovito koristi, drži ili nalazi?
Da
Ne
Ako da, navedite
Podaci o uvođenju i širem području
a) Zemljopisni smještaj (administrativno područje i, kad je prikladno, broj na mreži numeriranih četvorina na zemljopisnoj karti):
b) Veličina lokacije (m 2 )
i) stvarna lokacija uvođenja (m 2 )
ii) šire područje uvođenja (m 2 )
c) Blizina područja ekološke mreže i/ili zaštićenih područja (uključujući spremnike pitke vode) na koja bi moglo utjecati
d) Fauna i flora, uključujući usjeve, udomaćene životinjske svojte, migratorne vrste te vrste koje su ciljevi očuvanja područja ekološke mreže u blizini uvođenja; kod kojih bi moglo doći do međudjelovanja s GMO-om
Metoda i razmjeri uvođenja
a) Količina GMO-a koja se uvodi:
b) Trajanje operacije:
c) Metode i postupci kojima se izbjegava i/ili smanjuje širenje GMO-a izvan lokacije uvođenja
Kratak opis prosječnih klimatskih uvjeta u okolišu (vrijeme, temperatura, itd.)
Relevantni podaci u vezi s prethodno provedenim uvođenjima istog GMO-a, ako ih je bilo, o mogućem utjecaju uvođenja na okoliš i ljudsko zdravlje
G. Uzajamno djelovanje GMO-a s okolišem i mogući utjecaj na okoliš, ako je značajno različit od organizma primatelja ili roditelja
Naziv ciljanog organizma (ako je to slučaj)
i) red i/ili viši taksonomski razred (za životinje)
ii) naziv porodice (za biljke)
iii) rod
iv) vrsta
v) podvrsta
vi) soj
vii) kultivar/uzgojna linija/oplemenjivačka linija
viii) varijetet
ix) uobičajeni naziv
2. Očekivani mehanizmi i rezultati uzajamnog djelovanja uvedenih GMO-a s ciljanim organizmima (ako je to slučaj)
3. Ostala moguća značajna djelovanja s drugim organizmima u okolišu
4. Je li selekcija poslije uvođenja takva da je vjerojatno da će doći do povećanja konkurentnosti, veće invazivnosti GMO-a?
Da
Ne
Nije poznato
Navedite detalje
5. Vrste ekosustava na koje bi se GMO mogao proširiti s lokacije uvođenja i u kojima bi se mogao udomiti
6. Puni naziv neciljnih organzama, koje bi se (uzimajući u obzir prirodu okoliša primatelja) uvođenjem GMO-a moglo nehotice značajno dovesti u opasnost
i) red i/ili viši taksonomski razred (za životinje)
ii) naziv porodice (za biljke)
iii) rod
iv) vrsta
v) podvrsta
vi) soj
vii) kultivar/uzgojna linija/oplemenjivačka linija
viii) varijetet
ix) uobičajeni naziv
7. Vjerojatnost genetske razmjene in vivo
a) s GMO-a na druge organizme u ekosustavu u kojem se obavlja uvođenje:
b) s drugih organizama na GMO:
c) možebitne posljedice zbog prijenosa gena:
8. Navedite poveznice na relevantne rezultate (ako postoje) istraživanja o ponašanju i karakteristikama GMO-a i njegovom ekološkom utjecaju, koja su obavljena u simuliranim prirodnim uvjetima okoliša (npr. mikrokozmos, itd.):
9. Moguća značajna uzajamna djelovanja okoliša s biogeokemijskim procesima (ako su različita od organizma primatelja ili roditelja)
H. Informacije u vezi s praćenjem
Metode praćenja GMO-a
Metode praćenja učinaka na ekosustav
Metode otkrivanja prijenosa doniranog genetskog materijala s GMO-a na druge organizme
Veličina područja koje se prati (m²)
Trajanje praćenja
Učestalost praćenja
I. Podaci o postupanju poslije uvođenja i obradi otpada
1. Postupanje s lokacijom poslije uvođenja
2. Postupanje s GMO-om poslije uvođenja
3.a) Vrsta i količina nastalog otpada
3.b) Obrada otpada
J. Podaci o planovima hitnih mjera
Metode i postupci kontrole širenja jednog ili više GMO-a u slučaju iznenadnog širenja
Metode uklanjanja jednog ili više GMO-a s područja pod potencijalnim utjecajem
Metode zbrinjavanja ili sanitacije biljaka, životinja, tla, itd. koji bi mogli biti izloženi za vrijeme ili poslije širenja
Planovi za zdravlja ljudi i okoliša u slučaju nepoželjnog učinka
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Dio 2.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
OBRAZAC SAŽETKA INFROMACIJA IZ PRIJAVE ZA UVOĐENJE GENETSKI MODIFICIRANIH VIŠIH BILJAKA (GMVB) ( ANGIOSPERMAE i GYMNOSPERMAE )
A. Opći podaci
Detalji o obavijesti
a) Broj prijave
b) Datum potvrde prijave
c) Naziv projekta
d) Predloženo razdoblje uvođenja
Podnositelj prijave
Naziv trgovačkog društva ili ustanove, sjedište i OIB
Planira li isti podnositelj prijave uvođenje istih GMVB bilo gdje drugdje unutar ili izvan Unije ?
Da
Ne
Ako da, navedite kod (kodove) države(a)
Je li isti podnositelj prijave prijavio uvođenje iste GMVB bilo gdje drugdje unutar ili izvan Unije?
Da
Ne
Ako da, broj prijave:
B. Informacije o genetski modificiranoj višoj biljci (GMVB)
Identitet biljke primatelja ili roditelja
a) naziv porodice
b) rod
c) vrsta
d) podvrsta (ako je to slučaj)
e) kultivar/uzgojni red (ako je to slučaj)
f) uobičajeni naziv
Opis umetnutih ili modificiranih svojstava i obilježja, uključujući genetske biljege i prethodne modifikacije
Vrsta genetske modifikacije
a) umetanje genetskog materijala
b) brisanje genetskog materijala
c) supstitucija baze
d) fuzija stanica
e) ostalo, navedite
U slučaju umetanja genetskoga materijala, naznačite podrijetlo i očekivanu funkciju svakog sastavnog fragmenta regije koje se umeće
U slučaju brisanja ili druge modifikacije genetskoga materijala, navedite podatke o funkciji brisane ili modificirane sekvence
Kratak opis metode koja je korištena za genetsku modifikaciju
Ako je biljka primatelj ili roditelj vrsta šumskog drveta, opišite načine i razmjere širenja i navedite posebne čimbenike koji utječu na širenje
C. Podaci o uvođenjima u eksperimentalne svrhe
Svrha uvođenja (uključujući sve trenutno raspoložive relevantne podatke) kao što su agronomske namjene, ispitivanje križanja, modificirane sposobnosti preživljavanja ili širenja, ispitivanje učinaka na ciljane ili neciljne organizme
Zemljopisni položaj lokacije uvođenja
Površina lokacije (m²)
Relevantni podaci o prethodnim uvođenjima iste GMVB, ako ih je bilo, posebno u vezi s mogućim utjecajima uvođenja na okoliš i zdravlje ljudi
D. Sažetak mogućeg utjecaja uvođenja GMVB-a na okoliš u skladu s Prilogom Pravilnika o procjeni rizika za namjerno uvođenje genetski modificiranih organizama u okoliš, odjeljkom B, pododjeljkom B2
Posebno obratiti pozornost bi li uvedena svojstva mogla izravno ili neizravno pridonijeti povećanoj selekcijskoj prednosti u prirodnom okolišu; također objasnite svaku značajniju očekivanu korist za okoliš
E. Kratak opis svih mjera koje je podnositelj poduzeo s ciljem kontrole rizika, uključujući izolaciju s namjerom da se ograniči širenje, te prijedlozi za praćenje (monitoring) i za praćenje poslije žetve (berbe ili vađenja)
F. Sažetak planiranih terenskih pokusa s namjerom da se dobiju novi podaci o utjecaju uvođenja (tamo gdje je to slučaj) na okoliš i ljudsko zdravlje
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike