PRIJEDLOG ZAKONA O PRIJENOSU VLASNIŠTVA NA DOMOVIMA UMIROVLJENIKA
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim se Zakonom uređuje prijenos vlasništva na nekretninama domovima umirovljenika s Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (u daljnjem tekstu: Zavod) na Republiku Hrvatsku i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave kao osnivače ustanova domova za starije osobe, domova za starije i nemoćne osobe, domova za starije i teško bolesne odrasle osobe, odnosno ustanova koje se bave smještajem navedene kategorije osoba ( u daljnjem tekstu: domovi za starije i nemoćne osobe), a koje posluju u objektima domova umirovljenika, određuje se njihova namjena, uređuje raspolaganje, osiguranje i ovrhe na tim nekretninama te utvrđivanje procjene tržišne vrijednosti nekretnina domova umirovljenika.
Članak 2.
U smislu ovog Zakona domovi umirovljenika su nekretnine koje su u vlasništvu ili suvlasništvu Zavoda, a na kojima su izgrađeni objekti domova umirovljenika ili su nastali prenamjenom u cijelosti ili djelomično iz sredstava za stambenu izgradnju nastalih izdvajanjima za tu namjenu prema ranijim propisima, za rješavanje stambenih potreba korisnika mirovina i invalida rada, što se odnosi i na objekte te namjene koji još nisu upisani u zemljišne knjige, kao i na one koji su u izvanknjižnom vlasništvu Zavoda i za koje se naknadno utvrdi vlasništvo Zavoda.
Članak 3.
Svrha donošenja ovog Zakona je prijenos vlasništva na domovima umirovljenika u korist osnivača ustanova domova za starije i nemoćne osobe iz članka 1. ovog Zakona, koje te nekretnine mogu unijeti i u imovinu ustanova koje ih koriste, radi boljeg i učinkovitijeg upravljanja tim objektima za namjenu za koju su izgrađeni te radi stvaranja boljih preduvjeta za unapređenje usluga korisnicima ustanova domova za starije i nemoćne osobe koje posluju u tim objektima.
II. PRIJENOS VLASNIŠTVA, NAMJENA, RASPOLAGANJE I PROCJENA VRIJEDNOSTI
Članak 4.
Domovi umirovljenika s danom stupanja na snagu ovog Zakona, ako su ispunjene sve pretpostavke utvrđene ovim Zakonom i ako što drugo nije određeno posebnim zakonom, postaju vlasništvo Republike Hrvatske kao osnivača ustanove doma za starije i nemoćne osobe koja posluje u domu umirovljenika, odnosno postaju vlasništvo jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, ako je jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave osnivač ustanove doma za starije i nemoćne osobe koja posluje u domu umirovljenika.
Osnivač ustanove iz prethodnog stavka ovog članka može prema ovom Zakonu, nakon stjecanja vlasništva na domu umirovljenika, unijeti dom umirovljenika kao nekretninu u imovinu ustanove doma za starije i nemoćne osobe čiji je osnivač u vrijeme stupanja na snagu ovog Zakona i koja posluje u domu umirovljenika, uz obvezno zadržavanje njegove postojeće namjene i od ustanove kao stjecatelja.
Sve što je stavkom 1. ovog članka određeno za osnivače ustanova odnosi se i na ustanove iz prethodnog stavka ovog članka kao stjecatelje domova umirovljenika.
Sve odredbe ovog Zakona koje se odnose na prijenos i upis vlasništva na domovima umirovljenika, na raspolaganje i namjenu domova umirovljenika, provedbu osiguranja i ovrhe te procjenu domova umirovljenika odnose se na odgovarajući način i na suvlasnički dio koji Zavod ima u domovima umirovljenika.
Članak 5.
Upis vlasništva na domu umirovljenika u korist osnivača ustanova iz članka 4. ovog Zakona provest će se prema pravilima zemljišnoknjižnog prava, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.
Za upis vlasništva na domu umirovljenika u zemljišne knjige stjecatelj osnivač ustanove iz članka 4. ovog Zakona mora priložiti obvezno i sljedeće:
izvadak iz sudskog registra za ustanovu dom za starije i nemoćne osobe koji posluje u vrijeme stupanja na snagu ovog Zakona na adresi na kojoj se nalazi dom umirovljenika na kojem se stječe vlasništvo
posjedovni list za dom umirovljenika u kojem ustanova dom za starije i nemoćne iz prve alineje posluje s potvrdom o identifikaciji nekretnine koju koristi i kopije katastarskog plana za tu nekretninu
Kod uknjižbe prava vlasništva na domu umirovljenika istodobno se obavezno prema ovom Zakonu upisuje i zabilježba zabrane otuđenja i opterećenja te nekretnine koja se ne odnosi na unos te nekretnine u ustanovu doma za starije i nemoćne osobe kojoj je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i na zakupne odnose iz članka 6. ovog Zakona.
Zemljišnoknjižni sud provest će upis vlasništva protiv Zavoda kao knjižnog prednika, u korist osnivača ustanove iz članka 4. ovog Zakona kao stjecatelja doma umirovljenika na temelju ovog Zakona, a u slučaju izvanknjižnog vlasništva Zavoda upis će se provesti u korist stjecatelja vlasništva na domu umirovljenika uz dokaz o neprekinutom nizu izvanknjižnih stjecanja, od knjižnog prednika do stjecatelja, uvažavajući i odredbe o prijenosu vlasništva na emelju ovog Zakona.
Ako se za izvanknjižnu nekretninu ne može priložiti dokaz o neprekinutom nizu izvanknjižnih stjecanja, vlasništvo će se upisati u korist stjecatelja na temelju prethodne odluke suda za osobu koja u nizu stjecanja ne raspolaže potrebnom ispravom, odnosno na temelju dokaza odgovarajućom primjenom odredbi o upisu neuknjiženih prava na nekretninama iz članka 364. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.
Sve što je ovim Zakonom određeno za upis vlasništva stjecatelja doma umirovljenika prema ovom Zakonu vrijedi i za njegove pravne sljednike.
Članak 6.
Zabranjeno je korištenje domova umirovljenika u druge svrhe, osim za smještaj starijih i nemoćnih osoba u ustanovi čiji je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Iznimno od navedenog, manji dio nekretnine doma umirovljenika može se dati u zakup za obavljanje uslužnih djelatnosti koje koriste osobama smještenim u ustanovi doma za starije i nemoćne osobe.
Osnivač ustanove i ustanova koja stekne dom umirovljenika iz članka 4. ovog Zakona obvezna je u neograničenom roku zadržati njegovu postojeću namjenu za smještaj starijih i nemoćnih osoba.
Članak 7.
Na domu umirovljenika ne može se odrediti i provesti osiguranje tražbine dobrovoljno ni prisilno, a niti se na domu umirovljenika može odrediti i provesti ovrha, niti naplata tražbina vjerovnika u stečaju ili likvidaciji.
Pravni posao sklopljen suprotno odredbama ovog članka je ništetan.
U slučaju pokretanja postupka za osiguranje tražbine ili pokretanja ovrhe na domu umirovljenika, vlasnik doma umirovljenika obvezan je o nemogućnosti provedbe osiguranja tražbine i ovrhe na domu umirovljenika obavijestiti o tome vjerovnika tražbine, odnosno ovrhovoditelja i nadležno tijelo koje provodi postupak osiguranja tražbine, odnosno ovrhu.
U slučaju stečaja ili likvidacije ustanove doma za starije i nemoćne osobe na koju je preneseno vlasništvo doma umirovljenika temeljem ovog Zakona, ta se nekretnina može koristiti i nadalje samo za smještaj starijih i nemoćnih osoba u ustanovi ili drugom pravnom subjektu koji nastanke u slučaju ukidanja ustanove, a čiji je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne samouprave.
Članak 8.
Na domu umirovljenika mogu se uspostavljati služnosti kada je to potrebno prema prethodno pribavljenoj suglasnosti Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom za domove umirovljenika koji temeljem ovog Zakona postaju vlasništvo Republike Hrvatske, odnosno prethodne suglasnosti nadležnog predstavničkog tijela u jedinici lokalne i područne samouprave za domove umirovljenika koji prema ovom Zakonu postaju njihovo vlasništvo.
Članak 9.
Državni ured za upravljanje državnom imovinom u roku 90 dana, računajući od dana stupanja na snagu ovog Zakona, obavit će procjenu tržišne vrijednosti domova umirovljenika na kojima se prenosi vlasništvo ili suvlasništvo ovim Zakonom uz naknadu na teret sredstava Zavoda.
Državni ured za upravljanje državnom imovinom izradit će i proslijediti procjenu tržišne vrijednosti doma umirovljenika Zavodu, osnivaču ustanove iz članka 4. ovog Zakona i ustanovi doma za starije i nemoćne osobe koja posluje u domu umirovljenika u vrijeme stupanja na snagu ovog Zakona te zadržava primjerak za svoje potrebe.
Zavod je dužan dostaviti Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom popis svih domova umirovljenika za koje treba obaviti procjenu tržišne vrijednost prema stavku 1. ovog članka.
Dokument o procjeni tržišne vrijednosti doma umirovljenika koji izradi Državni ured za upravljanje državnom imovinom mora se čuvati neograničeno vrijeme.
V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 10.
Na domu umirovljenika u izvanknjižnom vlasništvu Zavoda kao i na domu umirovljenika za koji se nakon stupanja na snagu ovog Zakona utvrdi da je vlasništvo Zavoda, vlasništvo se stječe i obavlja se upis u zemljišne knjige u korist stjecatelja ako ispunjava propisane pretpostavke odgovarajućom primjenom odredbi ovog Zakona.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u Narodnim novinama.
PRIJEDLOG ZAKONA O PRIJENOSU VLASNIŠTVA NA DOMOVIMA UMIROVLJENIKA
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 1.
Ovim se Zakonom uređuje prijenos vlasništva na nekretninama domovima umirovljenika s Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (u daljnjem tekstu: Zavod) na Republiku Hrvatsku i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave kao osnivače ustanova domova za starije osobe, domova za starije i nemoćne osobe, domova za starije i teško bolesne odrasle osobe, odnosno ustanova koje se bave smještajem navedene kategorije osoba ( u daljnjem tekstu: domovi za starije i nemoćne osobe), a koje posluju u objektima domova umirovljenika, određuje se njihova namjena, uređuje raspolaganje, osiguranje i ovrhe na tim nekretninama te utvrđivanje procjene tržišne vrijednosti nekretnina domova umirovljenika.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 2.
U smislu ovog Zakona domovi umirovljenika su nekretnine koje su u vlasništvu ili suvlasništvu Zavoda, a na kojima su izgrađeni objekti domova umirovljenika ili su nastali prenamjenom u cijelosti ili djelomično iz sredstava za stambenu izgradnju nastalih izdvajanjima za tu namjenu prema ranijim propisima, za rješavanje stambenih potreba korisnika mirovina i invalida rada, što se odnosi i na objekte te namjene koji još nisu upisani u zemljišne knjige, kao i na one koji su u izvanknjižnom vlasništvu Zavoda i za koje se naknadno utvrdi vlasništvo Zavoda.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 3.
Svrha donošenja ovog Zakona je prijenos vlasništva na domovima umirovljenika u korist osnivača ustanova domova za starije i nemoćne osobe iz članka 1. ovog Zakona, koje te nekretnine mogu unijeti i u imovinu ustanova koje ih koriste, radi boljeg i učinkovitijeg upravljanja tim objektima za namjenu za koju su izgrađeni te radi stvaranja boljih preduvjeta za unapređenje usluga korisnicima ustanova domova za starije i nemoćne osobe koje posluju u tim objektima.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
II. PRIJENOS VLASNIŠTVA, NAMJENA, RASPOLAGANJE I PROCJENA VRIJEDNOSTI
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 4.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 5.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 6.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 7.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 8.
Na domu umirovljenika mogu se uspostavljati služnosti kada je to potrebno prema prethodno pribavljenoj suglasnosti Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom za domove umirovljenika koji temeljem ovog Zakona postaju vlasništvo Republike Hrvatske, odnosno prethodne suglasnosti nadležnog predstavničkog tijela u jedinici lokalne i područne samouprave za domove umirovljenika koji prema ovom Zakonu postaju njihovo vlasništvo.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 9.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 10.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava