PRAVILNIK O VISINI, NAČINU PLAĆANJA I RASPODJELI TURISTIČKE PRISTOJBE ZA ČARTERSKA PLOVILA, BRODOVE ZA VIŠEDNEVNA KRUŽNA PUTOVANJA I OSOBE KOJE BORAVE NA PLOVILU (NAUTIČARI)
Na temelju članka 15. stavka 8., a u vezi sa člankom 10. stavkom 1., člankom 14. stavkom 1. i člankom 21. stavkom 4. Zakona o turističkoj pristojbi („Narodne novine“, broj 52/19., 32/20. i 42/20.), ministar turizma donosi
PRAVILNIK
O VISINI, NAČINU PLAĆANJA I RASPODJELI TURISTIČKE PRISTOJBE ZA ČARTERSKA PLOVILA, BRODOVE ZA VIŠEDNEVNA KRUŽNA PUTOVANJA I OSOBE KOJE BORAVE NA PLOVILU (NAUTIČARI)
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se visina turističke pristojbe za osobe koje koriste uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma (čarterska plovila i brodovi za višednevna kružna putovanja), visina turističke pristojbe koju plaća vlasnik plovila koje nije plovni objekt nautičkog turizma, za sebe i sve osobe koje noće na tom plovilu u turističke svrhe (u daljnjem tekstu: nautičari) te način plaćanja turističke pristojbe i raspodjela uplaćenih sredstava turističke pristojbe koju plaćaju osobe koje koriste uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma i nautičari.
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.0
II. VISINA TURISTIČKE PRISTOJBE
Članak 3.
Osobe koje koriste uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma plaćaju turističku pristojbu po svakom ostvarenom noćenju u iznosu od 10,00 kuna.
Članak 4.
(1) Nautičar turističku pristojbu može platiti po noćenju ili u paušalnom iznosu.
(2) Plovilom u smislu ovoga Pravilnika smatra se svako plovilo duže od 7 metara s ugrađenim ležajevima, koje se koristi za odmor, rekreaciju ili krstarenje, a koje nije plovni objekt nautičkog turizma u smislu članka 10. stavka 2. Zakona o turističkoj pristojbi.
(3) Iznos turističke pristojbe koju osobe iz stavka 1. ovoga članka plaćaju po osobi i noćenju iznosi 10,00 kuna.
(4) Paušalni iznos turističke pristojbe kojega plaćaju nautičari utvrđuje se u Prilogu 1. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.
Članak 5.
Turistička pristojba iz članaka 3. i 4. ovoga Pravilnika plaća se prije isplovljavanja plovila.
III. NAČIN PLAĆANJA TURISTIČKE PRISTOJBE
Članak 6.
Turistička pristojba koja je plaćena za osobe koje koriste uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma i nautičare, uplaćuje se na posebni račun namijenjen za te svrhe kojim upravlja Hrvatska turistička zajednica.
Članak 7.
(1) Nautičarima koji plaćaju turističku pristojbu za svako vremensko razdoblje na koje se uplata odnosi, odnosno za sve prijavljene osobe u slučaju plaćanja po noćenju, po izvršenoj uplati izdaje se odgovarajuća potvrda čiju je autentičnost moguće provjeriti putem jedinstvenog koda.
(2) Na potvrdi se, uz podatke o plovilu navodi iznos naplaćene paušalne turističke pristojbe i vremensko razdoblje za koje je plaćena odnosno podaci o turistima za koje je izvršeno plaćanje kada se turistička pristojba plaća po noćenju.
(3) Operativno-tehnički poslovi u svezi s plaćanjem turističke pristojbe za nautičare mogu se obavljati elektroničkim putem ili posredstvom turističkih zajednica, odnosno u lučkim kapetanijama ili ispostavama lučkih kapetanija.
Članak 8.
(1) O izdanim potvrdama iz članka 7. stavaka 1. i 2. ovoga Pravilnika vodi se elektronička evidencija kojom upravlja Hrvatska turistička zajednica.
(2) Podatke iz evidencije iz stavka 1. ovoga članka mogu koristiti nadležna tijela u svezi s nadzorom nad obračunom, naplatom i uplatom turističke pristojbe kao i u svezi s obradom statističkih podataka.
IV. RASPODJELA I NAČIN RASPODJELE TURISTIČKE PRISTOJBE
Članak 9.
(1) Sredstva turističke pristojbe iz članka 6. ovoga Pravilnika pripadaju lokalnim i regionalnim turističkim zajednicama na čijem području se ostvaruje promet u nautičkom turizmu te Hrvatskoj turističkoj zajednici i to:
1. 65% lokalnim turističkim zajednicama, od čega se 30% doznačuje općini ili gradu na području kojih je osnovana turistička zajednica, a koriste se za poboljšanje uvjeta boravka turista
2. 15% regionalnim turističkim zajednicama
3. 20% Hrvatskoj turističkoj zajednici za promicanje nautičkog turizma.
(2) Područjima na kojima se ostvaruje promet u nautičkom turizmu, u smislu ovog Pravilnika, smatraju se ona područja grada, općine ili mjesta, odnosno županije koja ispunjavaju jedan od sljedećih pokazatelja:
1.luka nautičkog turizma (marina, nautičko sidrište i nautičko privezište),
2.nautički dio luke koja je otvorena za javni promet sukladno propisu kojim se uređuje pomorsko dobro i morske luke.
Članak 10.
(1) Udio u ukupno uplaćenim prihodima za pojedinu turističku zajednicu na temelju kojeg se vrši raspodjela turističke pristojbe iz članka 9. ovoga Pravilnika utvrđuje se primjenom sljedećih kriterija:
1. Podaci o prosječno ostvarenim noćenjima u lukama koji se izračunavaju prema:
1.1. Podacima iz sustava Hrvatskog integriranog pomorskog informacijskog sustava (CIMIS) o kretanju plovila,
1.2. Podacima o isplovljavanju čarterskih plovila koji se u sustav eVisitor prenose iz podsustava e-Nautika
2. Podaci o iskorištenosti vezova izračunavaju se prema podacima iz obrasca iz Priloga 2. ovoga Pravilnika.
(2) Subjekti iz članka 9. stavka 2. točke 1. ovoga Pravilnika dužne su podatke iz stavka 1. točke 2. ovoga članka dostavljati regionalnim turističkim zajednicama do 1. ožujka tekuće godine za prethodnu godinu.
(3) Podatke iz stavka 2. ovoga članka regionalne turističke zajednice objedinjuju za svoje područje i dostavljaju ih Hrvatskoj turističkoj zajednici do 15. ožujka tekuće godine.
(4) Podaci o prosječno ostvarenim noćenjima u lukama i podaci o iskorištenosti tranzitnih vezova indeksiraju se na temelju omjera udjela uplaćene turističke pristojbe po noćenju u nautici i udjela uplaćenog paušalnog iznosa turističke pristojbe za nautičare u prethodnoj kalendarskoj godini.
(5) Konačno dobiveni indeksi po pojedinoj lokalnoj turističkoj zajednici međusobno se koreliraju radi dobivanja postotnog udjela koji se odnosi na pojedinu lokalnu turističku zajednicu.
(6) Postupak i odluku o konačnom utvrđivanju postotnog udjela koji se odnosi na pojedinu turističku zajednicu provodi Povjerenstvo koje imenuje predsjednik Hrvatske turističke zajednice.
Članak 11.
(1) Ukupno razdoblje plovidbe gosta je vremenski period od trenutka ukrcaja gosta u početnoj luci kružnog putovanja do trenutka njegovog konačnog iskrcaja s broda u završnoj luci kružnog putovanja uključujući i sve eventualne povremene boravke u ostalim lukama ticaja.
(2) Vrijeme boravka u luci otvorenoj za javni promet smatra se vremensko razdoblje od stvarnog vremena dolaska broda u luku (ATA) do stvarnog vremena odlaska iz luke (ATD) kako je evidentirano u sustavu CIMIS ministarstva nadležnog za pomorstvo.
(3) Podaci o prosječno ostvarenim noćenjima u operativnom dijelu luke otvorene za javni promet izračunava se na temelju podataka iz sustava CIMIS tako da se pojedino razdoblje boravka broda u luci iskazan u punim minutama množi s brojem putnika na tom brodu te se takvi podaci na godišnjoj razini zbrajaju za svaku pojedinu luku te dijele s 480 (što predstavlja 8 sati iskazanih u minutama) kako bi se dobio prosječan broj noćenja u luci.
(4) Podacima iz stavka 3. ovoga članka pribrajaju se podaci o isplovljavanju na način da se svakoj luci isplovljavanja dodaje po jedno noćenje pomnoženo s brojem osoba na listi putnika.
(5) Podaci o prosječno ostvarenim noćenjima u lukama izračunavaju se zbirno za područje pojedine lokalne turističke zajednice.
(6) Ministarstvo nadležno za pomorstvo će Hrvatskoj turističkoj zajednici najkasnije do 1. ožujka tekuće godine za prethodnu godinu dostaviti podatke o plovidbi svih brodova na kružnom putovanju u nacionalnoj plovidbi evidentirane u sustavu CIMIS.
(7) Podaci iz sustava CIMIS koje dostavlja ministarstvo nadležno za pomorstvo odnose se na: naziv luke, ime broda, oznaku broda, bruto tonažu broda, dužinu broda, područje plovidbe i vlasnika broda.
Članak 12.
Sredstva turističke pristojbe iz članka 9. stavka 1. ovoga Pravilnika uplaćuju se na račune  urističkih zajednica i jedinica lokalne samouprave 30.4., 31.7., 30.9 i 31.12.
V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 13.
(1) Nautičari koji su u 2019. godini platili paušalnu turističku pristojbu za razdoblje koje završava u 2020. godini, ne moraju platiti turističku pristojbu sukladno odredbama ovoga Pravilnika za razdoblje koje se proteže u 2020. godinu.
(2) Visina turističke pristojbe za 2020. godinu, zbog razloga uvjetovanih trajanjem epidemije bolesti COVID-19 na teritoriju Republike Hrvatske, umanjuje se za 20% u odnosu na iznose turističke pristojbe utvrđene u članku 3. i članku 4. stavcima 3. i 4. ovoga Pravilnika.
(3) Ako razdoblje za koji su nautičari platili paušalni iznos turističke pristojbe obuhvaća razdoblje trajanja epidemije bolesti COVID-19 na teritoriju Republike Hrvatske, nautičar može zatražiti povrat razmjernog iznosa uplaćene turističke pristojbe za vremensko razdoblje tijekom kojega je trajalo proglašenje epidemije bolesti COVID-19 na teritoriju Republike Hrvatske ili može zatražiti razmjerno produženje vremenskog razdoblja za koje je uplaćena turistička pristojba.
(4) Zahtjev za povrat sredstava ili produženje vremenskog razdoblja iz stavka 3. ovoga članka podnosi se Hrvatskoj turističkoj zajednici.
(5) Sva operativno-tehnička pitanja vezana uz provedbu ovog Pravilnika uredit će se posebnim sporazumom između nadležnih tijela.
(6) Iznimno u 2020. godini, sredstva turističke pristojbe iz članka 9. stavka 1. ovoga Pravilnika uplaćuju se na račune  urističkih zajednica i jedinica lokalne samouprave 30.9 i 31.12.2020. godine.
(7) Troškove vezane uz naplatu turističke pristojbe turističke zajednice snose razmjerno.
Članak 14.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu prvoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Ministar Gari Cappelli, v. r.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
Prilog 1.
DULJINA PLOVILA
VREMENSKO RAZDOBLJE
Visina turističke pristojbe u HRK
Iznos turističke pristojbe u 2020. godini
7-9 METARA
do 3 dana
90,00
72,00
do 8 dana
210,00
168,00
do 15 dana
360,00
288,00
do 30 dana
600,00
480,00
do 90 dana
1.410,00
1.128,00
do 1 god
1.800,00
1.440,00
9-12 METARA
do 3 dana
150,00
120,00
do 8 dana
350,00
280,00
do 15 dana
600,00
480,00
do 30 dana
1.000,00
800,00
do 90 dana
2.350,00
1.880,00
do 1 god
3.000,00
2.400,00
12-15 METARA
do 3 dana
210,00
168,00
do 8 dana
490,00
392,00
do 15 dana
840,00
672,00
do 30 dana
1.400,00
1.120,00
do 90 dana
3.290,00
2.632,00
do 1 god
4.200,00
3.360,00
15-20 METARA
do 3 dana
240,00
192,00
do 8 dana
560,00
448,00
do 15 dana
960,00
768,00
do 30 dana
1.600,00
1.280,00
do 90 dana
3.760,00
3.008,00
do 1 god
4.800,00
3.840,00
PREKO 20 METARA
do 3 dana
300,00
240,00
do 8 dana
700,00
560,00
do 15 dana
1.200,00
960,00
do 30 dana
2.000,00
1.600,00
do 90 dana
4.700,00
3.760,00
do 1 god
6.000,00
4.800,00
Prilog 2.
PODACI O ISKORIŠTENOSTI VEZOVA ZA 20. GODINU
REGIONALNA TURISTIČKA ZAJEDNICA : ______________________
I.VRSTA LUKA NAUTIČKOG TURIZMA
a)Marina _______________________________ (naziv i sjedište)
b)Nautičko sidrište _______________________________ (naziv i sjedište)
c)Nautičko privezište _______________________________ (naziv i sjedište)
KAPACITET LUKE NAUTIČKOG TURIZMA:
Broj vezova u moru za plovila:
a) do 6 m
b) 6 - 8 m
c) 8 – 10m
d) 10 – 12 m
e) 12 – 15 m
f) 15 – 20 m
g) više od 20 m
BROJ PLOVILA U LUCI NAUTIČKOG TURIZMA:
Broj plovila za koja je korišten vez u moru:
Na stalnom vezu
U tranzitu
a) do 6 m
b) 6 - 8 m
c) 8 – 10m
d) 10 – 12 m
e) 12 – 15 m
f) 15 – 20 m
g) više od 20 m
UKUPNO:
OSTVARENI PRIHOD LUKA NAUTIČKOG TURIZMA (BEZ PDV-A) OD IZNAJMLJIVANJA TRANZITNIH VEZOVA
Prihod __________________________ HRK.
II.LUKA OTVORENA ZA JAVNI PROMET – NAUTIČKI DIO
Prihod __________________________ HRK.
O B R A Z L O Ž E N J E
Zakonom o turističkoj pristojbi („Narodne novine“, broj 52/19., 32/20. i42/20.) propisano je da ministar nadležan za turizam propisuje visinu turističke pristojbe za čarterska plovila i brodove za višednevna kružna putovanja, visinu turističke pristojbe za nautičare te način plaćanja turističke pristojbe i raspodjelu uplaćenih sredstava turističke pristojbe koju plaćaju osobe koje koriste uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma i nautičari.
Pravilnikom se propisuje da o sobe koje koriste uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma (čarterska plovila, brodovi za višednevna kružna putovanja) plaćaju turističku pristojbu po svakom ostvarenom noćenju u iznosu od 10,00 kuna.
Nautičari, tj. vlasnici ili korisnici plovila za sebe i sve osobe koje noće na tom plovilu, turističku pristojbu mogu platiti ili po noćenju ili u paušalnom iznosu. Ukoliko nautičari turističku pristojbu plaćaju po osobi i noćenju, taj iznos je 10,00 kuna.
Ukoliko nautičari turističku pristojbu plaćaju u paušalu, taj paušal ovisi o duljini plovila i vremenskom razdoblju, kao i do sada, za plovilo duže od 7 metara.
Osobe koje koriste uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma (čarterska plovila, brodovi za višednevna kružna putovanja) i nautičari, uplaćuju turističku pristojbu na posebni račun Hrvatske turističke zajednice.
Sredstva turističke pristojbe koju plaćaju osobe koje koriste uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma (čarterska plovila i brodovi za višednevna kružna putovanja) i nautičari, pripadaju lokalnim i regionalnim turističkim zajednicama na čijem području se ostvaruje promet u nautičkom turizmu i Hrvatskoj turističkoj zajednici i to:
1. 65% lokalnim turističkim zajednicama, od čega se 30% doznačuje općini ili gradu na području kojih je osnovana turistička zajednica, a koriste se za poboljšanje uvjeta boravka turista
2. 15% regionalnim turističkim zajednicama
3. 20% Hrvatskoj turističkoj zajednici za promicanje nautičkog turizma.
Područjima na kojima se ostvaruje promet u nautičkom turizmu, u smislu ovog Pravilnika, smatraju se ona područja grada, općine ili mjesta, odnosno županije koja ispunjavaju jedan od sljedećih pokazatelja, tj. koja na svom području imaju ili luku nautičkog turizma (marina, nautičko sidrište i nautičko privezište) ili nautički dio luke koja je otvorena za javni promet sukladno propisu kojim se uređuje pomorsko dobro i morske luke.
Udio u ukupno uplaćenim prihodima za pojedinu turističku zajednicu na temelju kojeg se vrši raspodjela turističke pristojbe utvrđuje se primjenom kriterija koji se odnose na podatke o prosječno ostvarenim noćenjima u lukama, a koji se izračunavaju prema podacima iz sustava Hrvatskog integriranog pomorskog informacijskog sustava (CIMIS) o kretanju plovila i prema podacima o isplovljavanju čarterskih plovila koji se u sustav eVisitor prenose iz podsustava e-Nautika i o podacima o iskorištenosti vezova. Podaci o iskorištenosti vezova izračunavaju se prema podacima iz obrasca iz Priloga 2. Pravilnika (kapacitet luke nautičkog turizma, broj vezova u moru, broj plovila za koja je korišten vez u moru i dr.). Luke nautičkog turizma te državne i županijske lučke uprave navedene podatke dostavljaju regionalnim turističkim zajednicama do 1. ožujka tekuće godine za prethodnu godinu. Regionalne turističke zajednice objedinjuju te podatke za svoje područje i dostavljaju ih Hrvatskoj turističkoj zajednici do 15. ožujka tekuće godine.
Podaci o prosječno ostvarenim noćenjima u lukama i podaci o iskorištenosti tranzitnih vezova indeksiraju se na temelju omjera udjela uplaćene turističke pristojbe po noćenju u nautici i udjela uplaćenog paušalnog iznosa turističke pristojbe za nautičare u prethodnoj kalendarskoj godini. Konačno dobiveni indeksi po pojedinoj lokalnoj turističkoj zajednici međusobno se koreliraju radi dobivanja postotnog udjela koji se odnosi na pojedinu lokalnu turističku zajednicu. Postupak i odluku o konačnom utvrđivanju postotnog udjela koji se odnosi na pojedinu turističku zajednicu provodi Povjerenstvo koje imenuje predsjednik Hrvatske turističke zajednice.
Pravilnikom se detaljnije definiraju ključni elementi koji se odnose na način raspodjele turističke pristojbe u nautici. Tako se određuje da je ukupno razdoblje plovidbe gosta vremenski period od trenutka ukrcaja gosta u početnoj luci kružnog putovanja do trenutka njegovog konačnog iskrcaja s broda u završnoj luci kružnog putovanja uključujući i sve eventualne povremene boravke u ostalim lukama ticaja.
Vrijeme boravka u luci otvorenoj za javni promet smatra se vremensko razdoblje od stvarnog vremena dolaska broda u luku (ATA) do stvarnog vremena odlaska iz luke (ATD) kako je evidentirano u sustavu CIMIS ministarstva nadležnog za pomorstvo.
Podaci o prosječno ostvarenim noćenjima u operativnom dijelu luke otvorene za javni promet izračunava se na temelju podataka iz sustava CIMIS tako da se pojedino razdoblje boravka broda u luci iskazan u punim minutama množi s brojem putnika na tom brodu te se takvi podaci na godišnjoj razini zbrajaju za svaku pojedinu luku te dijele s 480 (što predstavlja 8 sati iskazanih u minutama) kako bi se dobio prosječan broj noćenja u luci. Tim podacima pribrajaju se podaci o isplovljavanju na način da se svakoj luci isplovljavanja dodaje po jedno noćenje pomnoženo s brojem osoba na listi putnika. Podaci o prosječno ostvarenim noćenjima u lukama izračunavaju se zbirno za područje pojedine lokalne turističke zajednice.
Ministarstvo nadležno za pomorstvo će Hrvatskoj turističkoj zajednici najkasnije do 1. ožujka tekuće godine za prethodnu godinu dostaviti podatke o plovidbi svih brodova na kružnom putovanju u nacionalnoj plovidbi evidentirane u sustavu CIMIS. Podaci iz sustava CIMIS koje dostavlja ministarstvo nadležno za pomorstvo odnose se na: naziv luke, ime broda, oznaku broda, bruto tonažu broda, dužinu broda, područje plovidbe i vlasnika broda.
Sredstva turističke pristojbe uplaćuju se na račune  urističkih zajednica i jedinica lokalne samouprave četiri puta godišnje i to 30.4., 31.7., 30.9 i 31.12.
Oni nautičari koji su u 2019. godini platili paušalnu turističku pristojbu za razdoblje koje završava u 2020. godini, ne moraju platiti turističku za razdoblje koje se proteže u 2020. godinu.
Međutim, ako razdoblje za koji su nautičari platili paušalni iznos turističke pristojbe obuhvaća razdoblje trajanja epidemije bolesti COVID-19 na teritoriju Republike Hrvatske, nautičar može zatražiti povrat razmjernog iznosa uplaćene turističke pristojbe za vremensko razdoblje tijekom kojega je trajalo proglašenje epidemije bolesti COVID-19 na teritoriju Republike Hrvatske ili može zatražiti razmjerno produženje vremenskog razdoblja za koje je uplaćena turistička pristojba. Zahtjev za povrat sredstava ili produženje vremenskog razdoblja podnosi se Hrvatskoj turističkoj zajednici. Također, visina turističke pristojbe za 2020. godinu, zbog razloga uvjetovanih trajanjem epidemije bolesti COVID-19 na teritoriju Republike Hrvatske, umanjuje se za 20% u odnosu na iznose turističke pristojbe utvrđene u članku 3. i članku 4. stavcima 3. i 4. ovoga Pravilnika.
Sva operativno-tehnička pitanja vezana uz provedbu Pravilnika uredit će se posebnim sporazumom između nadležnih tijela.
Iznimno, u 2020. godini, sredstva turističke pristojbe uplatit će se na račune  urističkih zajednica i jedinica lokalne samouprave dva puta i to 30.9 i 31.12.2020. godine.
Troškove vezane uz naplatu turističke pristojbe turističke zajednice snose razmjerno.
Pravilnik će stupiti na snagu prvoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
PRAVILNIK O VISINI, NAČINU PLAĆANJA I RASPODJELI TURISTIČKE PRISTOJBE ZA ČARTERSKA PLOVILA, BRODOVE ZA VIŠEDNEVNA KRUŽNA PUTOVANJA I OSOBE KOJE BORAVE NA PLOVILU (NAUTIČARI)
Na temelju članka 15. stavka 8., a u vezi sa člankom 10. stavkom 1., člankom 14. stavkom 1. i člankom 21. stavkom 4. Zakona o turističkoj pristojbi („Narodne novine“, broj 52/19., 32/20. i 42/20.), ministar turizma donosi
PRAVILNIK
O VISINI, NAČINU PLAĆANJA I RASPODJELI TURISTIČKE PRISTOJBE ZA ČARTERSKA PLOVILA, BRODOVE ZA VIŠEDNEVNA KRUŽNA PUTOVANJA I OSOBE KOJE BORAVE NA PLOVILU (NAUTIČARI)
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se visina turističke pristojbe za osobe koje koriste uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma (čarterska plovila i brodovi za višednevna kružna putovanja), visina turističke pristojbe koju plaća vlasnik plovila koje nije plovni objekt nautičkog turizma, za sebe i sve osobe koje noće na tom plovilu u turističke svrhe (u daljnjem tekstu: nautičari) te način plaćanja turističke pristojbe i raspodjela uplaćenih sredstava turističke pristojbe koju plaćaju osobe koje koriste uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma i nautičari.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod. 0
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
II. VISINA TURISTIČKE PRISTOJBE
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 3.
Osobe koje koriste uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma plaćaju turističku pristojbu po svakom ostvarenom noćenju u iznosu od 10,00 kuna.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 4.
(1) Nautičar turističku pristojbu može platiti po noćenju ili u paušalnom iznosu.
(2) Plovilom u smislu ovoga Pravilnika smatra se svako plovilo duže od 7 metara s ugrađenim ležajevima, koje se koristi za odmor, rekreaciju ili krstarenje, a koje nije plovni objekt nautičkog turizma u smislu članka 10. stavka 2. Zakona o turističkoj pristojbi.
(3) Iznos turističke pristojbe koju osobe iz stavka 1. ovoga članka plaćaju po osobi i noćenju iznosi 10,00 kuna.
(4) Paušalni iznos turističke pristojbe kojega plaćaju nautičari utvrđuje se u Prilogu 1. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 5.
Turistička pristojba iz članaka 3. i 4. ovoga Pravilnika plaća se prije isplovljavanja plovila.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
III. NAČIN PLAĆANJA TURISTIČKE PRISTOJBE
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 6.
Turistička pristojba koja je plaćena za osobe koje koriste uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma i nautičare, uplaćuje se na posebni račun namijenjen za te svrhe kojim upravlja Hrvatska turistička zajednica.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 7.
(1) Nautičarima koji plaćaju turističku pristojbu za svako vremensko razdoblje na koje se uplata odnosi, odnosno za sve prijavljene osobe u slučaju plaćanja po noćenju, po izvršenoj uplati izdaje se odgovarajuća potvrda čiju je autentičnost moguće provjeriti putem jedinstvenog koda.
(2) Na potvrdi se, uz podatke o plovilu navodi iznos naplaćene paušalne turističke pristojbe i vremensko razdoblje za koje je plaćena odnosno podaci o turistima za koje je izvršeno plaćanje kada se turistička pristojba plaća po noćenju.
(3) Operativno-tehnički poslovi u svezi s plaćanjem turističke pristojbe za nautičare mogu se obavljati elektroničkim putem ili posredstvom turističkih zajednica, odnosno u lučkim kapetanijama ili ispostavama lučkih kapetanija.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 8.
(1) O izdanim potvrdama iz članka 7. stavaka 1. i 2. ovoga Pravilnika vodi se elektronička evidencija kojom upravlja Hrvatska turistička zajednica.
(2) Podatke iz evidencije iz stavka 1. ovoga članka mogu koristiti nadležna tijela u svezi s nadzorom nad obračunom, naplatom i uplatom turističke pristojbe kao i u svezi s obradom statističkih podataka.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
IV. RASPODJELA I NAČIN RASPODJELE TURISTIČKE PRISTOJBE
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 9 .
(1) Sredstva turističke pristojbe iz članka 6. ovoga Pravilnika pripadaju lokalnim i regionalnim turističkim zajednicama na čijem području se ostvaruje promet u nautičkom turizmu te Hrvatskoj turističkoj zajednici i to:
1. 65% lokalnim turističkim zajednicama, od čega se 30% doznačuje općini ili gradu na području kojih je osnovana turistička zajednica, a koriste se za poboljšanje uvjeta boravka turista
2. 15% regionalnim turističkim zajednicama
3. 20% Hrvatskoj turističkoj zajednici za promicanje nautičkog turizma.
(2) Područjima na kojima se ostvaruje promet u nautičkom turizmu, u smislu ovog Pravilnika, smatraju se ona područja grada, općine ili mjesta, odnosno županije koja ispunjavaju jedan od sljedećih pokazatelja:
1. luka nautičkog turizma (marina, nautičko sidrište i nautičko privezište),
2. nautički dio luke koja je otvorena za javni promet sukladno propisu kojim se uređuje pomorsko dobro i morske luke.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 10.
(1) Udio u ukupno uplaćenim prihodima za pojedinu turističku zajednicu na temelju kojeg se vrši raspodjela turističke pristojbe iz članka 9. ovoga Pravilnika utvrđuje se primjenom sljedećih kriterija:
1. Podaci o prosječno ostvarenim noćenjima u lukama koji se izračunavaju prema:
1.1. Podacima iz sustava Hrvatskog integriranog pomorskog informacijskog sustava (CIMIS) o kretanju plovila,
1.2. Podacima o isplovljavanju čarterskih plovila koji se u sustav eVisitor prenose iz podsustava e-Nautika
2. Podaci o iskorištenosti vezova izračunavaju se prema podacima iz obrasca iz Priloga 2. ovoga Pravilnika.
(2) Subjekti iz članka 9. stavka 2. točke 1. ovoga Pravilnika dužne su podatke iz stavka 1. točke 2. ovoga članka dostavljati regionalnim turističkim zajednicama do 1. ožujka tekuće godine za prethodnu godinu.
(3) Podatke iz stavka 2. ovoga članka regionalne turističke zajednice objedinjuju za svoje područje i dostavljaju ih Hrvatskoj turističkoj zajednici do 15. ožujka tekuće godine.
(4) Podaci o prosječno ostvarenim noćenjima u lukama i podaci o iskorištenosti tranzitnih vezova indeksiraju se na temelju omjera udjela uplaćene turističke pristojbe po noćenju u nautici i udjela uplaćenog paušalnog iznosa turističke pristojbe za nautičare u prethodnoj kalendarskoj godini.
(5) Konačno dobiveni indeksi po pojedinoj lokalnoj turističkoj zajednici međusobno se koreliraju radi dobivanja postotnog udjela koji se odnosi na pojedinu lokalnu turističku zajednicu.
(6) Postupak i odluku o konačnom utvrđivanju postotnog udjela koji se odnosi na pojedinu turističku zajednicu provodi Povjerenstvo koje imenuje predsjednik Hrvatske turističke zajednice.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 11.
(1) Ukupno razdoblje plovidbe gosta je vremenski period od trenutka ukrcaja gosta u početnoj luci kružnog putovanja do trenutka njegovog konačnog iskrcaja s broda u završnoj luci kružnog putovanja uključujući i sve eventualne povremene boravke u ostalim lukama ticaja.
(2) Vrijeme boravka u luci otvorenoj za javni promet smatra se vremensko razdoblje od stvarnog vremena dolaska broda u luku (ATA) do stvarnog vremena odlaska iz luke (ATD) kako je evidentirano u sustavu CIMIS ministarstva nadležnog za pomorstvo.
(3) Podaci o prosječno ostvarenim noćenjima u operativnom dijelu luke otvorene za javni promet izračunava se na temelju podataka iz sustava CIMIS tako da se pojedino razdoblje boravka broda u luci iskazan u punim minutama množi s brojem putnika na tom brodu te se takvi podaci na godišnjoj razini zbrajaju za svaku pojedinu luku te dijele s 480 (što predstavlja 8 sati iskazanih u minutama) kako bi se dobio prosječan broj noćenja u luci.
(4) Podacima iz stavka 3. ovoga članka pribrajaju se podaci o isplovljavanju na način da se svakoj luci isplovljavanja dodaje po jedno noćenje pomnoženo s brojem osoba na listi putnika.
(5) Podaci o prosječno ostvarenim noćenjima u lukama izračunavaju se zbirno za područje pojedine lokalne turističke zajednice.
(6) Ministarstvo nadležno za pomorstvo će Hrvatskoj turističkoj zajednici najkasnije do 1. ožujka tekuće godine za prethodnu godinu dostaviti podatke o plovidbi svih brodova na kružnom putovanju u nacionalnoj plovidbi evidentirane u sustavu CIMIS.
(7) Podaci iz sustava CIMIS koje dostavlja ministarstvo nadležno za pomorstvo odnose se na: naziv luke, ime broda, oznaku broda, bruto tonažu broda, dužinu broda, područje plovidbe i vlasnika broda.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 12.
Sredstva turističke pristojbe iz članka 9. stavka 1. ovoga Pravilnika uplaćuju se na račune  urističkih zajednica i jedinica lokalne samouprave 30.4., 31.7., 30.9 i 31.12.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 13.
(1) Nautičari koji su u 2019. godini platili paušalnu turističku pristojbu za razdoblje koje završava u 2020. godini, ne moraju platiti turističku pristojbu sukladno odredbama ovoga Pravilnika za razdoblje koje se proteže u 2020. godinu.
(2) Visina turističke pristojbe za 2020. godinu, zbog razloga uvjetovanih trajanjem epidemije bolesti COVID-19 na teritoriju Republike Hrvatske, umanjuje se za 20% u odnosu na iznose turističke pristojbe utvrđene u članku 3. i članku 4. stavcima 3. i 4. ovoga Pravilnika.
(3) Ako razdoblje za koji su nautičari platili paušalni iznos turističke pristojbe obuhvaća razdoblje trajanja epidemije bolesti COVID-19 na teritoriju Republike Hrvatske, nautičar može zatražiti povrat razmjernog iznosa uplaćene turističke pristojbe za vremensko razdoblje tijekom kojega je trajalo proglašenje epidemije bolesti COVID-19 na teritoriju Republike Hrvatske ili može zatražiti razmjerno produženje vremenskog razdoblja za koje je uplaćena turistička pristojba.
(4) Zahtjev za povrat sredstava ili produženje vremenskog razdoblja iz stavka 3. ovoga članka podnosi se Hrvatskoj turističkoj zajednici.
(5) Sva operativno-tehnička pitanja vezana uz provedbu ovog Pravilnika uredit će se posebnim sporazumom između nadležnih tijela.
(6) Iznimno u 2020. godini, sredstva turističke pristojbe iz članka 9. stavka 1. ovoga Pravilnika uplaćuju se na račune  urističkih zajednica i jedinica lokalne samouprave 30.9 i 31.12.2020. godine.
(7) Troškove vezane uz naplatu turističke pristojbe turističke zajednice snose razmjerno.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 14.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu prvoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Ministar
Gari Cappelli, v. r.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Prilog 1.
DULJINA PLOVILA
VREMENSKO RAZDOBLJE
Visina turističke pristojbe u HRK
Iznos turističke pristojbe u 2020. godini
7-9 METARA
do 3 dana
90,00
72,00
do 8 dana
210,00
168,00
do 15 dana
360,00
288,00
do 30 dana
600,00
480,00
do 90 dana
1.410,00
1.128,00
do 1 god
1.800,00
1.440,00
9-12 METARA
do 3 dana
150,00
120,00
do 8 dana
350,00
280,00
do 15 dana
600,00
480,00
do 30 dana
1.000,00
800,00
do 90 dana
2.350,00
1.880,00
do 1 god
3.000,00
2.400,00
12-15 METARA
do 3 dana
210,00
168,00
do 8 dana
490,00
392,00
do 15 dana
840,00
672,00
do 30 dana
1.400,00
1.120,00
do 90 dana
3.290,00
2.632,00
do 1 god
4.200,00
3.360,00
15-20 METARA
do 3 dana
240,00
192,00
do 8 dana
560,00
448,00
do 15 dana
960,00
768,00
do 30 dana
1.600,00
1.280,00
do 90 dana
3.760,00
3.008,00
do 1 god
4.800,00
3.840,00
PREKO 20 METARA
do 3 dana
300,00
240,00
do 8 dana
700,00
560,00
do 15 dana
1.200,00
960,00
do 30 dana
2.000,00
1.600,00
do 90 dana
4.700,00
3.760,00
do 1 god
6.000,00
4.800,00
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Prilog 2.
PODACI O ISKORIŠTENOSTI VEZOVA ZA 20 . GODINU
REGIONALNA TURISTIČKA ZAJEDNICA : ______________________
I. VRSTA LUKA NAUTIČKOG TURIZMA
a) Marina _______________________________ (naziv i sjedište)
b) Nautičko sidrište _______________________________ (naziv i sjedište)
c) Nautičko privezište _______________________________ (naziv i sjedište)
KAPACITET LUKE NAUTIČKOG TURIZMA:
Broj vezova u moru za plovila:
a) do 6 m
b) 6 - 8 m
c) 8 – 10m
d) 10 – 12 m
e) 12 – 15 m
f) 15 – 20 m
g) više od 20 m
BROJ PLOVILA U LUCI NAUTIČKOG TURIZMA:
Broj plovila za koja je korišten vez u moru:
Na stalnom vezu
U tranzitu
a) do 6 m
b) 6 - 8 m
c) 8 – 10m
d) 10 – 12 m
e) 12 – 15 m
f) 15 – 20 m
g) više od 20 m
UKUPNO:
OSTVARENI PRIHOD LUKA NAUTIČKOG TURIZMA (BEZ PDV-A) OD IZNAJMLJIVANJA TRANZITNIH VEZOVA
Prihod __________________________ HRK.
II. LUKA OTVORENA ZA JAVNI PROMET – NAUTIČKI DIO
Prihod __________________________ HRK.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
O B R A Z L O Ž E N J E
Zakonom o turističkoj pristojbi („Narodne novine“, broj 52/19., 32/20. i42/20.) propisano je da ministar nadležan za turizam propisuje visinu turističke pristojbe za čarterska plovila i brodove za višednevna kružna putovanja, visinu turističke pristojbe za nautičare te način plaćanja turističke pristojbe i raspodjelu uplaćenih sredstava turističke pristojbe koju plaćaju osobe koje koriste uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma i nautičari.
Pravilnikom se propisuje da o sobe koje koriste uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma (čarterska plovila, brodovi za višednevna kružna putovanja) plaćaju turističku pristojbu po svakom ostvarenom noćenju u iznosu od 10,00 kuna.
Nautičari, tj. vlasnici ili korisnici plovila za sebe i sve osobe koje noće na tom plovilu, turističku pristojbu mogu platiti ili po noćenju ili u paušalnom iznosu. Ukoliko nautičari turističku pristojbu plaćaju po osobi i noćenju, taj iznos je 10,00 kuna.
Ukoliko nautičari turističku pristojbu plaćaju u paušalu, taj paušal ovisi o duljini plovila i vremenskom razdoblju, kao i do sada, za plovilo duže od 7 metara.
Osobe koje koriste uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma (čarterska plovila, brodovi za višednevna kružna putovanja) i nautičari, uplaćuju turističku pristojbu na posebni račun Hrvatske turističke zajednice.
Sredstva turističke pristojbe koju plaćaju osobe koje koriste uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma (čarterska plovila i brodovi za višednevna kružna putovanja) i nautičari, pripadaju lokalnim i regionalnim turističkim zajednicama na čijem području se ostvaruje promet u nautičkom turizmu i Hrvatskoj turističkoj zajednici i to:
1. 65% lokalnim turističkim zajednicama, od čega se 30% doznačuje općini ili gradu na području kojih je osnovana turistička zajednica, a koriste se za poboljšanje uvjeta boravka turista
2. 15% regionalnim turističkim zajednicama
3. 20% Hrvatskoj turističkoj zajednici za promicanje nautičkog turizma.
Područjima na kojima se ostvaruje promet u nautičkom turizmu, u smislu ovog Pravilnika, smatraju se ona područja grada, općine ili mjesta, odnosno županije koja ispunjavaju jedan od sljedećih pokazatelja, tj. koja na svom području imaju ili luku nautičkog turizma (marina, nautičko sidrište i nautičko privezište) ili nautički dio luke koja je otvorena za javni promet sukladno propisu kojim se uređuje pomorsko dobro i morske luke.
Udio u ukupno uplaćenim prihodima za pojedinu turističku zajednicu na temelju kojeg se vrši raspodjela turističke pristojbe utvrđuje se primjenom kriterija koji se odnose na podatke o prosječno ostvarenim noćenjima u lukama, a koji se izračunavaju prema podacima iz sustava Hrvatskog integriranog pomorskog informacijskog sustava (CIMIS) o kretanju plovila i prema podacima o isplovljavanju čarterskih plovila koji se u sustav eVisitor prenose iz podsustava e-Nautika i o podacima o iskorištenosti vezova. Podaci o iskorištenosti vezova izračunavaju se prema podacima iz obrasca iz Priloga 2. Pravilnika (kapacitet luke nautičkog turizma, broj vezova u moru, broj plovila za koja je korišten vez u moru i dr.). Luke nautičkog turizma te državne i županijske lučke uprave navedene podatke dostavljaju regionalnim turističkim zajednicama do 1. ožujka tekuće godine za prethodnu godinu. Regionalne turističke zajednice objedinjuju te podatke za svoje područje i dostavljaju ih Hrvatskoj turističkoj zajednici do 15. ožujka tekuće godine.
Podaci o prosječno ostvarenim noćenjima u lukama i podaci o iskorištenosti tranzitnih vezova indeksiraju se na temelju omjera udjela uplaćene turističke pristojbe po noćenju u nautici i udjela uplaćenog paušalnog iznosa turističke pristojbe za nautičare u prethodnoj kalendarskoj godini. Konačno dobiveni indeksi po pojedinoj lokalnoj turističkoj zajednici međusobno se koreliraju radi dobivanja postotnog udjela koji se odnosi na pojedinu lokalnu turističku zajednicu. Postupak i odluku o konačnom utvrđivanju postotnog udjela koji se odnosi na pojedinu turističku zajednicu provodi Povjerenstvo koje imenuje predsjednik Hrvatske turističke zajednice.
Pravilnikom se detaljnije definiraju ključni elementi koji se odnose na način raspodjele turističke pristojbe u nautici. Tako se određuje da je ukupno razdoblje plovidbe gosta vremenski period od trenutka ukrcaja gosta u početnoj luci kružnog putovanja do trenutka njegovog konačnog iskrcaja s broda u završnoj luci kružnog putovanja uključujući i sve eventualne povremene boravke u ostalim lukama ticaja.
Vrijeme boravka u luci otvorenoj za javni promet smatra se vremensko razdoblje od stvarnog vremena dolaska broda u luku (ATA) do stvarnog vremena odlaska iz luke (ATD) kako je evidentirano u sustavu CIMIS ministarstva nadležnog za pomorstvo.
Podaci o prosječno ostvarenim noćenjima u operativnom dijelu luke otvorene za javni promet izračunava se na temelju podataka iz sustava CIMIS tako da se pojedino razdoblje boravka broda u luci iskazan u punim minutama množi s brojem putnika na tom brodu te se takvi podaci na godišnjoj razini zbrajaju za svaku pojedinu luku te dijele s 480 (što predstavlja 8 sati iskazanih u minutama) kako bi se dobio prosječan broj noćenja u luci. Tim podacima pribrajaju se podaci o isplovljavanju na način da se svakoj luci isplovljavanja dodaje po jedno noćenje pomnoženo s brojem osoba na listi putnika. Podaci o prosječno ostvarenim noćenjima u lukama izračunavaju se zbirno za područje pojedine lokalne turističke zajednice.
Ministarstvo nadležno za pomorstvo će Hrvatskoj turističkoj zajednici najkasnije do 1. ožujka tekuće godine za prethodnu godinu dostaviti podatke o plovidbi svih brodova na kružnom putovanju u nacionalnoj plovidbi evidentirane u sustavu CIMIS. Podaci iz sustava CIMIS koje dostavlja ministarstvo nadležno za pomorstvo odnose se na: naziv luke, ime broda, oznaku broda, bruto tonažu broda, dužinu broda, područje plovidbe i vlasnika broda.
Sredstva turističke pristojbe uplaćuju se na račune  urističkih zajednica i jedinica lokalne samouprave četiri puta godišnje i to 30.4., 31.7., 30.9 i 31.12.
Oni nautičari koji su u 2019. godini platili paušalnu turističku pristojbu za razdoblje koje završava u 2020. godini, ne moraju platiti turističku za razdoblje koje se proteže u 2020. godinu.
Međutim, ako razdoblje za koji su nautičari platili paušalni iznos turističke pristojbe obuhvaća razdoblje trajanja epidemije bolesti COVID-19 na teritoriju Republike Hrvatske, nautičar može zatražiti povrat razmjernog iznosa uplaćene turističke pristojbe za vremensko razdoblje tijekom kojega je trajalo proglašenje epidemije bolesti COVID-19 na teritoriju Republike Hrvatske ili može zatražiti razmjerno produženje vremenskog razdoblja za koje je uplaćena turistička pristojba. Zahtjev za povrat sredstava ili produženje vremenskog razdoblja podnosi se Hrvatskoj turističkoj zajednici. Također, visina turističke pristojbe za 2020. godinu, zbog razloga uvjetovanih trajanjem epidemije bolesti COVID-19 na teritoriju Republike Hrvatske, umanjuje se za 20% u odnosu na iznose turističke pristojbe utvrđene u članku 3. i članku 4. stavcima 3. i 4. ovoga Pravilnika.
Sva operativno-tehnička pitanja vezana uz provedbu Pravilnika uredit će se posebnim sporazumom između nadležnih tijela.
Iznimno, u 2020. godini, sredstva turističke pristojbe uplatit će se na račune  urističkih zajednica i jedinica lokalne samouprave dva puta i to 30.9 i 31.12.2020. godine.
Troškove vezane uz naplatu turističke pristojbe turističke zajednice snose razmjerno.
Pravilnik će stupiti na snagu prvoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma