PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O BORAVIŠNOJ PRISTOJBI, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA
N A C R T
Radni tekst
Zagreb, lipanj 2015.
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o članarinama u turističkim zajednicama sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. alineji 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10. – pročišćeni tekst i 5/14.).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI
ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE PROISTEĆI
Boravišna pristojba je najvažniji i u pravilu najizdašniji izvor prihoda turističkih zajednica. U 2014. g. prikupljeno je prema podacima FINA-e 384.657.555,43 kuna. Prema podacima Hrvatske turističke zajednice, na posebnom računu za boravišnu pristojbu koja se prikuplja u nautici (charter, crusing, nautičari), prikupljeno je 26.886.453,64 kuna.
Od ukupno prikupljenih sredstava boravišne pristojbe, 1% se doznačuje Hrvatskom Crvenom križu, 2,5% za projekte i programe na turistički nerazvijenim područjima, 24,1% Hrvatskoj turističkoj zajednici, 9,7% turističkim zajednicama županija, 43,9% turističkim zajednicama općina/gradova/mjesta i 18,8% općinama i gradovima.
Važećim Zakonom o boravišnoj pristojbi (Narodne novine, broj 152/08., 59/09.-isp. i 30/14., u daljnjem tekstu: Zakon) propisani su obveznici plaćanja boravišne pristojbe, uvjeti i način plaćanja boravišne pristojbe, raspodjela i korištenje prikupljenih sredstava boravišne pristojbe, prijava i odjava turista i dr. pitanja vezana uz boravišnu pristojbu.
Izmjenama i dopunama Zakona stvorit će se odgovarajući pravni okvir za drugačiju raspodjelu sredstava boravišne pristojbe, a što je vezano uz donošenje novog Zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, kojim će se izvršiti repozicioniranje sustava turističkih zajednica kroz njegov preustroj prema modelu destinacijske menadžment organizacije (DMO).
Prijedlogom novog zakona kojim se regulira sustav turističkih zajednica, zadaće turističkih zajednica bit će drugačije određene, pa se tako kao zadaće turističkih zajednica. Radi osiguranja materijalnih uvjeta za provođenje izmijenjenog opsega poslova pojedinih razina turističkih zajednica, potrebno je na drugačiji način urediti raspodjelu sredstava boravišne pristojbe, odnosno izmijeniti sadašnji raspored sredstava boravišne pristojbe uzimajući u obzir činjenice da je izmjenama Zakona o članarinama u turističkim zajednicama u 2010. godini smanjen broj obveznika plaćanja članarine, da je tada za 20% smanjena stopa koja služi za obračun članarine te da se iz godine u godinu smanjuje transfer sredstava iz Državnog proračuna prema Hrvatskoj turističkoj zajednici.
Postojeći sustav prijave/odjave turista i evidencija naplate boravišne pristojbe nisu objedinjeni i ne omogućavaju učinkovit nadzor naplate boravišne pristojbe. Izmjenama i dopunama Zakona uredit će se uvjeti za uvođenje jedinstvenog Informacijskog sustava za prijavu i odjavu turista koji će funkcionalno povezati sve turističke zajednice u Hrvatskoj i bit će dostupan putem interneta bez potrebe za posebnim instaliranjem na računalo. Navedeni informacijski sustav će, između ostalog, omogućiti prijavu i odjavu gostiju od strane pružatelja usluga putem interneta, kao i kontrolu naplate boravišne pristojbe. Osim toga, informacijski sustav će omogućiti i međusobnu suradnju tijela javne vlasti u izvršavanju njihovih zakonskih zadaća, bez dodatnih administrativnih barijera (Ministarstvo financija, Ministarstvo unutarnjih poslova, Državni zavod za statistiku, turistički inspektori, uredi državne uprave i dr.).
Ciljevi koji će se postići izmjenama i dopunama Zakona odnose se na:
-učinkovitiju naplata boravišne pristojbe,
-racionalnije i učinkovitije trošenje sredstava boravišne pristojbe,
-svrhovitije raspoređivanje sredstava boravišne pristojbe unutar sustava turističkih zajednica
-uspostavljanje jedinstvenog informacijskoj sustava omogućit će ažurno praćenje podataka o dolascima i noćenjima turista, kao i drugih podataka važnih za statističku obradu i informiranje javnosti,
-uspostavljanje ažurne elektroničke prijave i odjave turista i elektroničke evidencije obračuna i naplate boravišne pristojbe,
-pojačanu promociju na inozemnim tržištima i domaćem tržištu,
-diversifikaciju i razvoj turističke ponude na turistički nerazvijenim područjima.
Prikupljena sredstava boravišne pristojbe usmjeravat će se u većoj mjeri u podizanje konkurentnosti područja na kojem su prikupljena s obzirom da se lokalne turističke zajednice pojačano trebaju baviti razvojem i unapređenjem sustava destinacijskih turističkih doživljaja. Na taj način će se unaprijediti funkcioniranja cjelokupnog sustava turističkih zajednica, a posebno lokalnih zajednica i turističkih zajednica županija.
III. OCJENA POTREBNIH SREDSTAVA
Za provođenje ovog Zakona nije potrebno osigurati sredstva u Državnom proračunu.
IV. OBRAZLOŽENJE ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
Sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora (Narodne novine, broj 81/13.) i članka 28. stavka 6. Poslovnika Vlade Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 154/11., 121/12., 7/13. i 61/15.), predlaže se donošenje Zakona po hitnome postupku. Izmjenama sva tri zakona kojima se regulira sustav turističkih zajednica (Zakon o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, Zakon o članarinama u turističkim zajednicama i Zakon o boravišnoj pristojbi) implementirat će se mjera iz Strategije razvoja turizma RH do 2020., koja se odnosi na preustroj postojećeg sustava turističkih zajednica i izgradnju efikasnog sustava upravljanja turističkom destinacijom. To, između ostalog, podrazumijeva osiguranje financijskih resursa za provedbu reorganizacije cijelog sustava turističkih zajednica i njegovo uspješno obavljanje poslova u nadležnosti destinacijskog upravljanja na lokalnoj i regionalnoj razini.
Kako bi se do početka 2016. godine mogla provesti mjera smanjenja parafiskalnih nameta koja je dio strukturnih reformi za ostvarenje ciljeva iz Nacionalnog programa reformi za 2015., te kako bi se na drugačiji način osigurala dostatna sredstva za izvršavanje zakonom propisanih zadaća turističkih zajednica, ocjenjuje se da postoje opravdani razlozi za donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku.
V. TEKST KONAČNOG PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O BORAVIŠNOJ PRISTOJBI , S OBRAZLOŽENJEM
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O BORAVIŠNOJ PRISTOJBI
Članak 1.
U Zakonu o boravišnoj pristojbi („Narodne novine“, br. 152/08., 59/09.-isp i 30/14.) u članku 3. stavku 1. dodaje se točka 3. koja glasi: „putnici na brodovima na kružnim putovanjima u međunarodnoj plovidbi“.
Točke 3., 4. i 5. postaju točke 4., 5. i 6.
Članak 2.
U članku 4. stavku 1. točka 6. briše se.
Točka 8. koja postaje točka 7. mijenja se i glasi: „osobe koje uslugu noćenja koriste u okviru ostvarivanja prava na smještaj kao korisnici socijalne skrbi“.
Točke 7.-9. postaju točke 6.-8.
Iza točke 8. dodaje se nova točka 9. koja glasi:
Članak 3.
U članku 5. dodaje se točka 3. koja glasi:
„3. osobe koje u kampu borave više od mjesec dana neprekidno.“
Članak 4.
Iza članka 10. dodaje se naslov iznad članka i članak 10a. koji glase:
„Putnici na brodovima na kružnim putovanjima u međunarodnoj plovidbi
10a.
(1) Putnici na brodovima na kružnim putovanjima u međunarodnoj plovidbi boravišnu pristojbu plaćaju pod uvjetima propisanim ovim Zakonom.
(2) Boravišnu pristojbu iz stavka 1. ovoga članka brodar plaća po iskrcanom putniku.“.
Članak 5.
U članku 18. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Pravna i fizička osoba iz članka 17. stavka 1. ovoga Zakona obvezna je boravišnu pristojbu uplatiti na propisani račun do 25. u mjesecu za sva noćenja ostvarena u prethodnom mjesecu.“.
Stavak 2. mijenja se i glasi: „Brodar iz članka 10a. ovoga Zakona, boravišnu pristojbu uplaćuje na propisani račun u roku od osam dana od dana isplovljavanja.“.
U stavku 3. rečenica: „Uplata obroka paušala obavlja se na temelju uplatnica koje izdaje turistički ured nadležne turističke zajednice.“, mijenja se i glasi: „Uplata obroka paušala obavlja se na način koji propisuje ministar pravilnikom.“.
Članak 6.
U članku 19. u stavku 1. iza riječi: „nautičkog turizma“, dodaje se zarez i riječi:“ brodar iz članka 10a. ovoga Zakona“.
Stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Hrvatska turistička zajednica 50% sredstava iz stavka 1. ovoga članka uplaćuje turističkim zajednicama općina i gradova na čijim se područjima ostvaruje turistički promet i koja se namjenski koriste za unapređenje uvjeta boravka turista nautičara, a preostalih 50% sredstava Hrvatska turistička zajednica koristi za nacionalnu promociju nautičkog turizma.“.
U stavku 3. zarez i riječi: „uz prethodno mišljenje ministra nadležnog za zaštitu prirode“, brišu se.
Članak 7.
Članak 20. mijenja se i glasi:
„Članak 20.
(1) Boravišnu pristojbu iz članka 9. stavka 1. i 3., članka 11. stavka 2. i članka 12. stavka 1. i 4. ovoga Zakona pravne i fizičke osobe koje pružaju usluge noćenja u smještajnom objektu, osobe u domaćinstvu, te vlasnici kuća i stanova za odmor, uplaćuju na račun utvrđen propisima o prihodima za javne potrebe.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, osobe iz članka 11. stavka 1. i članka 12. ovoga Zakona boravišnu pristojbu mogu uplatiti neposredno u turističkoj zajednici koja je ta sredstva dužna prvog sljedećeg radnog dana od dana uplate uplatiti na račun iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Uplaćena sredstva boravišne pristojbe iz stavka 1. i 2. ovoga članka, banka kod koje je otvoren račun iz stavka 1. ovoga članka, u roku od dva dana od dana uplate dostavlja korisnicima prema sljedećem rasporedu:
- 1% na posebni račun Hrvatske turističke zajednice koja se, temeljem odobrenih programa na javnom natječaju korite za unapređenje sigurnosti turista, a preostala sredstva dostavljaju se korisnicima:
- 65% sredstava turističkoj zajednici općine ili grada, od čega 30% sredstava turistička zajednica doznačuje općini ili gradu na području kojih je osnovana, i koriste se isključivo za poboljšanje uvjeta boravka turista na temelju prethodno usvojenoga zajedničkog programa općine ili grada i turističke zajednice općine ili grada,
- 10% sredstava turističkoj zajednici županije,
- 25% sredstava Hrvatskoj turističkoj zajednici.
(4) Turistička zajednica 30% sredstava iz stavka 3. podstavka 2. ovoga članka općini ili gradu doznačuje najkasnije zadnjeg dana u tekućem mjesecu za prethodni mjesec.
(5) Ukoliko nisu osnovane turističke zajednice općine ili grada, uplaćena sredstva boravišne pristojbe raspoređuju se: 65% općini ili gradu, 10% turističkoj zajednici županije i 25% Hrvatskoj turističkoj zajednici, a sredstva se koriste namjenski za unapređenje i promicanje turizma na području na kojem su prikupljena.
(6) Vlada Republike Hrvatske propisom iz članka 16. ovoga Zakona određuje iznos dijela boravišne pristojbe koji se uplaćuje na poseban račun Hrvatske turističke zajednice.
(7) Sredstva iz stavka 6. ovoga članka koriste se namjenski za razvojne projekte i programe kreiranja novih turističkih programa u turistički nerazvijenim područjima.
(8) Korištenje sredstava iz stavka 6. ovoga članka vrši se na temelju pravilnika kojega donosi Glavni ured Hrvatske turističke zajednice uz prethodnu suglasnost ministra, kojim se utvrđuju kriteriji, mjerila i postupci financiranja i ugovaranja projekata i programa.
(9) Financiranje projekata i programa iz stavka 6. ovoga članka provodi se putem javnog natječaja kojega na početku svake kalendarske godine raspisuje turističko vijeće turističke zajednice županije, odnosno Turističko vijeće Turističke zajednice Grada Zagreba.
(10) Prijedlog odluke o odabiru projekta i programa i o iznosu bespovratnih sredstava, turističko vijeće turističke zajednice županije, odnosno Turističko vijeće Turističke zajednice Grada Zagreba dostavlja Hrvatskoj turističkoj zajednici. Turističko vijeće Hrvatske turističke zajednice donosi odluku o dodjeli bespovratnih sredstava temeljem kriterija iz pravilnika iz stavka 8. ovoga članka.
(11) Općinsko ili gradsko vijeće, odnosno Skupština Grada Zagreba, na prijedlog turističkog vijeća turističke zajednice općine ili grada, odnosno Turističke zajednice Grada Zagreba, može donijeti odluku o dodatnoj boravišnoj pristojbi u najviše dvostrukom iznosu od boravišne pristojbe utvrđene uredbom Vlade Republike Hrvatske i to:
- za područje udruženih turističkih zajednica
- za putnike na brodovima na kružnim putovanjima u međunarodnoj plovidbi za sve iskrcane putnike.
(12) Dodatna boravišna pristojba iz stavka 11. ovoga članka prihod je turističke zajednice općine ili grada i koriste se u skladu sa zajedničkim programom općine ili grada.“.
Članak 8.
U članku 21. na kraju stavka 2. dodaje se nova rečenica koja glasi: „Iznimno, vlasnik kuće ili stana za odmor za sebe i članove svoje uže obitelji, koji boravišnu pristojbu plaćaju u godišnjem paušalnom iznosu, prijavu turističkoj zajednici obavlja prvi puta prilikom plaćanja paušalnog iznosa boravišne pristojbe.“.
Iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:
„(4) Iznimno od stavka 3. ovog članka, u slučaju kad nije osnovana turistička zajednica općine ili grada, prijava/odjava turista obavlja se u turističkoj zajednici županije, odnosno podružnici turističke zajednice županije.“ Stavci 4. – 7. postaju stavci 5. – 8.
Dosadašnji stavak 6. koji postaje stavak 7. mijenja se i glasi:
„(7) Ministar pravilnikom propisuje način prijave turista te način vođenja popisa osoba iz stavka 5. i 6. ovoga članka.“
Članak 9.
Iza članka 28.dodaje se novi članak 28a. koji glasi:
„28a.
Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 kuna do 25.000,00 kuna kaznit će se brodar iz članka 9a. stavka 2. ovoga Zakona ako ne uplati boravišnu pristojbu na propisani račun u roku od osam dana od dana isplovljavanja (članak 18. stavak 2.).“.
Članak 10.
Pravilnik iz članka 20. stavka 8. ovoga Zakona, ministar će donijeti u roku od tri mjeseca od stupanja na snagu ovoga Zakona.
Članak 11.
Do donošenja Pravilnika iz članka 18. stavka 3. i članka 21. stavka 7. ovoga Zakona, ostaju na snazi Pravilnik o načinu vođenja popisa turista te o obliku i sadržaju obrasca prijave turističkoj zajednici („Narodne novine“, broj 113/09.) i Pravilnik o načinu naplate paušalnog iznosa boravišne pristojbe osoba koje pružaju usluge smještaja u domaćinstvu i seljačkom domaćinstvu („Narodne novine“, broj 92/09.).
Članak 12.
U Zakonu o Hrvatskom Crvenom križu („Narodne novine“, broj 71/10.), članak 28., briše se.
Članak 13.
Ovlašćuje se Odbor za zakonodavstvo Hrvatskog sabora da utvrdi pročišćeni tekst Zakona.
Članak 14.
Ovaj Zakon objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu 1. siječnja 2016.
O b r a z l o ž e n j e
Članak 1. i 4.
Putnici na brodovima na kružnim putovanjima u međunarodnoj plovidbi do sada su bili oslobođeni od plaćanja boravišne pristojbe dok se brod nalazio na vezu u luci. Boravišna pristojba, kao prihod turističkih zajednica, ali i jedinica lokalne samouprave, namijenjena je, prije svega za poboljšanje uvjeta boravka turista u određenom mjestu.
Sukladno porastu broja kružnih putovanja i putnika na takvim putovanjima u svijetu i na
Mediteranu, i Hrvatska zadnjih godina bilježi značajan porast kružnih putovanja stranih brodova
Raste prosječna veličina broda što implicira veću brigu za okoliš i sigurnost putnika. Osim toga, uočeni su brojni problemi u destinacijama u kojima iz godine u godinu raste broj putnika s kruzera, koji se očituju u nedostatku parkirališnih mjesta za autobuse, neodgovarajuća ponuda (nedovoljna ponuda izleta, neodgovarajuća ponuda u trgovinama, neodgovarajuće radno vrijeme, neorganiziranost atrakcija za prihvat gostiju s kruzera, neodgovarajuća i neorganizirana promidžba, nepostojanje odgovarajućih promidžbenih materijala i dr.
S obzirom na uočene trendove u ovom segmentu turizma, koji se odnose na rast potražnje u kruzing turizmu, povoljan položaj Hrvatske na svjetskom turističkom tržištu, svjetski prepoznat brand pojedinih gradova (Dubrovnik, Korčula itd.), očekivani rast kruzing turizma na Sredozemlju, očekivana diverzifikacija ponude u kruzing turizmu, namjera je da se uvođenjem boravišne pristojbe za goste na kruzerima, optimalno valoriziraju resursi koje Hrvatska ima u ovom segmentu turizma.
Pri tome je bitno usmjeravanje razvoja kruzinga u skladu s principima održivog razvoja i
planiranje i upravljanje kruzingom na način da se negativni učinci na ostale vrste turizma u
destinacijama svedu na minimum, a maksimiziraju ukupni pozitivni učinci na destinacije.
Članak 2.
U članku 4. stavku 1. točki 8. izričajno se drugačije, a sukladno važećim propisima, određuje krug osoba koje ne plaćaju boravišnu pristojbu.
Članak 3.
Ovim člankom propisuje se pogodnost za osobe koje borave u kampu dulje o mjesec dana neprekidno, na način da boravišnu pristojbu plaćaju umanjenu za 50%.
Članak 5.
Ovim člankom se na drugačiji način određuju rokovi uplate boravišne pristojbe turističkoj zajednici i to na način da se boravišna pristojba uplaćuje na propisani račun do 25. u mjesecu za sva noćenja ostvarena u prethodnom mjesecu. Na taj način će se pojednostaviti plaćanje boravišne pristojbe za poduzetnike i omogućiti bolja i efikasnija kontrola naplate boravišne pristojbe od strane Carinske uprave.
U tijeku su aktivnosti vezane za implementaciju informacijskog sustava za prijavu i odjavu turista, koji će omogućiti automatsko praćenje svih parametara bitnih za određivanje visine boravišne pristojbe, pa tako i obveze plaćanja boravišne pristojbe. U tom smislu je slanje uplatnica na adrese privatnih iznajmljivača postalo nepotrebno. Način uplata obroka paušala propisat će ministar pravilnikom.
Vezano na brodove na kružnim putovanjima u međunarodnoj plovidbi, brodari boravišnu pristojbu plaćaju u roku od u roku od osam dana od dana isplovljavanja.
Članak 6.
Ovim člankom se na drugačiji način raspoređuju sredstva boravišne pristojbe prikupljene u nautičkom turizmu i to na način da Hrvatska turistička zajednica 50% sredstava uplaćuje turističkim zajednicama općina i gradova na čijim se područjima ostvaruje turistički promet i koja se namjenski koriste za unapređenje uvjeta boravka turista nautičara, a preostalih 50% sredstava Hrvatska turistička zajednica koristi za nacionalnu promociju nautičkog turizma. Nacionalnim parkovima i parkovima prirode više se neće raspoređivati sredstva ostvarena u segmentu nautičkog turizma.
Članak 7.
Ovim se člankom drugačije propisuje raspored boravišne pristojbe i to na način da se 1% boravišne pristojbe uplaćuje na posebni račun Hrvatske turističke zajednice, a služe za financiranje programa unapređenja sigurnosti turista. Na taj način bi se proširio krug mogućih korisnika ovih sredstava (Hrvatski Crveni križ, HGSS, brokomore).
Novina je će se raspored tih sredstava vršiti na temelju javnog natječaja, a odluku o odbiru projekata i dodjeli bespovratnih sredstava donosi Turističko vijeće Hrvatske turističke zajednice po prijedlogu turističkih zajednica županija i Turističke zajednice Grada Zagreba.
Stavkom 11. propisuje se mogućnost uvođenja dodatne boravišne pristojbe i to samo za područje udruženih turističkih zajednica kao i za putnike na brodovima na kružnim putovanjima u međunarodnoj plovidbi.
Odluku o dodatnoj boravišnoj pristojbi donosi općinsko ili gradsko vijeće, odnosno Skupština Grada Zagreba na prijedlog turističkog vijeća turističke zajednice općine ili grada, odnosno Turističke zajednice Grada Zagreba, ali najviše u dvostrukom iznosu od boravišne pristojbe utvrđene uredbom Vlade Republike Hrvatske. Prikupljena sredstava od dodatne boravišne pristojbe prihod su turističke zajednice općine ili grada i koriste se u skladu sa zajedničkim programom općine ili grada.
Članak 8.
Ovim člankom propisuje da vlasnici kuća i stanova za odmor i članovi njihove uže obitelji koji plaćaju godišnji paušalni iznos boravišne pristojbe prijavljuju turističkoj zajednici samo jedanput i to prilikom uplate godišnjeg paušalnog iznosa.
U slučaju kad nije osnovana turistička zajednica općine ili grada, odnosno turistička zajednica destinacije, prijava/odjava turista obavlja se u turističkoj zajednici županije, odnosno podružnici turističke zajednice županije.
Ministru se daje ovlaštenje da propiše, ne samo način vođenja popisa osoba, nego i način prijave turista, a sve sukladno novom informacijskom sustavu za prijavu i odjavu turista, prema kojem više neće biti potrebe za korištenjem obrazaca za prijavu/odjavu, s obzirom da će se prijava i odjava turista vršiti putem interneta.
Članak 9.
Propisuje se novčana kazna za prekršaj za brodara koji u propisanom roku ne uplati boravišnu pristojbu.
Članak 10.
Propisuje se rok za donošenje pravilnika kojim se utvrđuju kriteriji, mjerila i postupci vezani uz dodjelu bespovratnih sredstava od dijela boravišne pristojbe koja se koriste za razvojne projekte i programe kreiranja novih turističkih programa u turistički nerazvijenim područjima. Pravilnik donosi Glavni ured Hrvatske turističke zajednice uz suglasnost ministra turizma.
Članak 11.
Propisuje se ostanak na snazi i primjena Pravilnika o načinu vođenja popisa turista te o obliku i sadržaju obrasca prijave turističkoj zajednici („Narodne novine“, broj 113/09.) i Pravilnika o načinu naplate paušalnog iznosa boravišne pristojbe osoba koje pružaju usluge smještaja u domaćinstvu i seljačkom domaćinstvu („Narodne novine“, broj 92/09.) do donošenja novog pravilnika temeljem članka 18. stavka 3. i članka 21. stavka 7.
Članak 12.
Predlaže se brisanje članka 28. u Zakonu o Hrvatskom Crvenom križu („Narodne novine“, broj 71/10.). Navedenim člankom je propisano da Hrvatski Crveni križ za Službu spašavanja života na vodi i ekološku zaštitu priobalja stječe 1% sredstava iz uplaćenih boravišnih pristojbi.
Predlaže se brisati navedenu odredbu iz Zakona o Hrvatskom Crvenom križu. Sustav turističkih zajednica, sukladno programima rada pojedinih turističkih zajednica omogućava da se Hrvatski Crveni križ, isto kao i drugi potencijalni korisnici sredstava usmjerenih na unapređenje sigurnosti turista, s prijedlozima svojih projekata uključi u realizaciju zajedničkih aktivnosti i projekata sa zainteresiranim turističkim zajednicama, na način propisan u članku 20. Zakona.
Članak 13.
Ovim člankom daje se ovlaštenje Odboru za zakonodavstvo Hrvatskog sabora da utvrdi pročišćeni tekst Zakona o boravišnoj pristojbi.
Članak 14.
Ovim člankom se propisuje stupanje na snagu Zakona.
ODREDBE ZAKONA O BORAVIŠNOJ PRISTOJBI KOJE SE MIJENJAJU
Članak 3.
(1) Boravišnu pristojbu plaćaju:
1. osobe koje u turističkoj općini ili gradu u kojem nemaju prebivalište koriste uslugu smještaja u smještajnom objektu u kojem se obavlja ugostiteljska djelatnost,
2. putnici koji koriste uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma (charter, cruising),
3. osobe koje pružaju usluge smještaja u domaćinstvu ili seljačkom domaćinstvu,
4. vlasnik kuće ili stana za odmor u turističkoj općini ili gradu, koji nije smještajni objekt u smislu ovoga Zakona, za sebe i sve osobe koje noće u toj kući ili stanu,
5. vlasnik plovila koje nije plovni objekt nautičkog turizma u smislu ovoga Zakona, za sebe i sve osobe koje noće na tom plovilu u turističke svrhe.
(2) Boravišna pristojba plaća se po svakom ostvarenom noćenju, ako ovim Zakonom nije drugačije određeno.
(3) Boravišnu pristojbu pod jednakim uvjetima plaćaju i strani državljani, osim ako ovim Zakonom nije drugačije određeno.
Članak 4.
Iznimno od članka 3. ovoga Zakona, boravišnu pristojbu ne plaćaju:
1. djeca do dvanaest godina starosti,
2. osobe s invaliditetom od 70% i većim i jedan pratitelj,
3. sudionici školskih paket aranžmana (paušalnih putovanja) odobrenih od strane školske ustanove,
4. sezonski radnici,
5. članovi uže obitelji stanovnika turističke općine ili grada,
6. putnici na putničkom brodu u međunarodnom pomorskom prometu kada se brod nalazi na vezu u luci,
7. vlasnici kuće za odmor i članovi njegove obitelji, ako je kuća za odmor izvorna stara obiteljska kuća stečena nasljeđivanjem od ostavitelja koji je imao posljednje prebivalište u turističkoj općini ili gradu, kada noće u toj kući,
8. osobe koje uslugu noćenja koriste u okviru ostvarivanja programa socijalne skrbi,
9. studenti i đaci koji nemaju prebivalište u općini ili gradu u kojem se školuju.
Članak 5.
Boravišnu pristojbu umanjenu za 50% plaćaju: 1. osobe od navršenih 12 do 18 godina starosti, 2. osobe do 29 godina starosti, koje su članovi međunarodnih omladinskih organizacija, kada koriste usluge noćenja u omladinskim objektima za smještaj koji su uključeni u međunarodnu mrežu omladinskih objekata za smještaj IYHF.
Članak 10.
(1) Putnici koji koriste usluge noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma plaćaju boravišnu pristojbu po svakom ostvarenom noćenju.
(2) Plovnim objektom nautičkog turizma u smislu ovoga Zakona smatraju se plovni objekti za odmor i rekreaciju i plovni objekti za višednevna krstarenja na kojima se pružaju usluge u nautičkom turizmu (charter, cruising) sukladno propisima o pružanju usluga u turizmu.
(3) Putnici iz stavka 1. ovoga članka boravišnu pristojbu plaćaju pravnoj ili fizičkoj osobi s kojom su ugovorili pružanje usluga na plovnom objektu.
(4) Putnici iz stavka 1. ovoga članka boravišnu pristojbu plaćaju u visini utvrđenoj za turistički A razred u razdoblju glavne sezone.
Članak 18.
(1) Pravna i fizička osoba iz članka 17. stavka 1. ovoga Zakona obvezna je boravišnu pristojbu uplatiti na propisani račun svakog 1. i 15. u mjesecu za sva noćenja ostvarena u tom razdoblju.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, pravna i fizička osoba koja naplatu boravišne pristojbe obavlja s naplatom usluge pružene na temelju ugovora s putničkom agencijom, iznos boravišne pristojbe uplaćuje tri dana nakon naplate računa za pruženu uslugu, a najkasnije u roku od šezdeset dana od posljednjeg dana boravka osobe u smještajnom objektu, odnosno na plovnom objektu nautičkog turizma.
(3) Osobe koje pružaju usluge smještaja u domaćinstvu ili seljačkom domaćinstvu paušalni iznos boravišne pristojbe (članak 11. stavak 1.) uplaćuju u tri jednaka obroka, s time da prvi obrok dospijeva 31. srpnja, drugi 31. kolovoza, a treći 30. rujna tekuće godine. Uplata obroka paušala obavlja se na temelju uplatnica koje izdaje turistički ured nadležne turističke zajednice.
(4) Vlasnik kuće ili stana za odmor koji plaća paušalni iznos boravišne pristojbe (članak 12. stavak 4.) obvezan je paušalni iznos boravišne pristojbe uplatiti najkasnije do 15. srpnja tekuće godine.
(5) Vlasnik kuće ili stana za odmor koji plaća boravišnu pristojbu po svakom ostvarenom noćenju (članak 12. stavak 1.), obvezan je uplatiti boravišnu pristojbu za sebe i osobe koje borave u kući ili stanu zadnjeg dana boravka u turističkoj općini ili gradu.
(6) Ministar će pravilnikom propisati način naplate boravišne pristojbe iz stavka 3. ovoga članka.
Članak 19.
(1) Boravišnu pristojbu iz članka 10. stavka 1. ovoga Zakona, pravne i fizičke osobe koje pružaju usluge noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma i osobe iz članka 14. stavka 1. ovoga Zakona, uplaćuju na poseban račun Hrvatske turističke zajednice.
(2) Hrvatska turistička zajednica 40% sredstava iz stavka 1. ovoga članka uplaćuje turističkim zajednicama na čijim se područjima ostvaruje turistički promet, 10% nacionalnim parkovima i parkovima prirode na čijim se područjima ostvaruje promet u nautičkom turizmu, a preostalih 50% sredstava koristi za unapređenje uvjeta, razvoj i promicanje nautičkog turizma.
(3) Ministar će pravilnikom propisati kriterije za uplatu i korištenje uplaćenih sredstava boravišne pristojbe iz stavka 2. ovoga članka, uz prethodno mišljenje ministra nadležnog za zaštitu prirode.
Članak 20.
(1) Boravišnu pristojbu iz članka 9. stavka 1. i 3., članka 11. stavka 2. i članka 12. stavka 1. i 4. ovoga Zakona pravne i fizičke osobe koje pružaju usluge noćenja u smještajnom objektu, osobe u domaćinstvu, te vlasnici kuća i stanova za odmor, uplaćuju na račun utvrđen propisima o prihodima za javne potrebe.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, osobe iz članka 11. stavka 1. i članka 12. ovoga Zakona boravišnu pristojbu mogu uplatiti neposredno u turističkoj zajednici koja je ta sredstva dužna prvog sljedećeg radnog dana od dana uplate uplatiti na račun iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Uplaćena sredstva boravišne pristojbe iz stavka 1. i 2. ovoga članka, banka kod koje je otvoren račun iz stavka 1. ovoga članka, u roku od dva dana od dana uplate dostavlja korisnicima prema sljedećem rasporedu:
1. 65% sredstava turističkoj zajednici općine ili grada, od čega 30% sredstava turistička zajednica doznačuje općini ili gradu na području kojih je osnovana, i koriste se isključivo za poboljšanje uvjeta boravka turista na temelju prethodno usvojenoga zajedničkog programa općine ili grada i turističke zajednice općine ili grada,
2. 10% sredstava turističkoj zajednici županije,
3. 25% sredstava Hrvatskoj turističkoj zajednici.
(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, za turističke zajednice općina i gradova koje ostvaruju bruto prihod manji od 200.000,00 kuna godišnje boravišna pristojba raspoređuje se prema sljedećem rasporedu:
1. 80% turističkoj zajednici općine ili grada, od čega 30% sredstava turistička zajednica doznačuje općini ili gradu na području kojih je osnovana i koriste se isključivo za poboljšanje uvjeta boravka turista na temelju prethodno usvojenoga zajedničkog programa općine ili grada i turističke zajednice općine ili grada,
2. 20% turističkoj zajednici županije.
(5) Turistička zajednica 30% sredstava iz stavka 3. točke 1. ovoga članka općini ili gradu doznačuje najkasnije zadnjeg dana u tekućem mjesecu za prethodni mjesec.
(6) Ukoliko nisu osnovane turističke zajednice općine ili grada, uplaćena sredstva boravišne pristojbe raspoređuju se 50% turističkoj zajednici županije i 50% Hrvatskoj turističkoj zajednici, a sredstva se koriste namjenski za unapređenje i promicanje turizma na području na kojem su prikupljena.
(7) Vlada Republike Hrvatske propisom iz članka 16. ovoga Zakona određuje iznos dijela boravišne pristojbe koji se uplaćuje na poseban račun Hrvatske turističke zajednice.
(8) Sredstva iz stavka 7. ovoga članka koriste se namjenski za razvojne projekte i programe kreiranja novih turističkih programa u turistički nerazvijenim područjima.
Članak 21.
(1) Pravna i fizička osoba koja pruža uslugu noćenja u smještajnom objektu ili uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma i osoba u domaćinstvu ili seljačkom domaćinstvu, obvezni su u roku od 24 sata po dolasku prijaviti turističkoj zajednici općine, grada ili njihovim podružnicama, sve osobe kojima pružaju uslugu noćenja, te u roku od 24 sata odjaviti njihov boravak.
(2) Vlasnik kuće ili stana za odmor i stanovnik turističke općine ili grada obvezan je u roku od 24 sata po dolasku prijaviti turističkoj zajednici općine ili grada ili njihovim podružnicama, sve osobe koje borave u toj kući ili stanu te zadnjeg dana boravka odjaviti njihov boravak.
(3) Pravna i fizička osoba koja pruža uslugu smještaja u smještajnom objektu, osoba u domaćinstvu i vlasnik kuće ili stana za odmor prijavu i odjavu iz stavka 1. i 2. ovoga članka obavljaju turističkoj zajednici općine ili grada ili njihovim podružnicama u općini, gradu ili naselju u kojima osobe borave.
(4) Pravna i fizička osoba koja pruža uslugu noćenja na plovnom objektu prijavu i odjavu iz stavka 1. i 2. ovoga članka obavlja u turističkoj zajednici općine ili grada ili njihovim podružnicama u naselju, općini ili gradu iz kojeg osobe koje borave na plovnom objektu nautičkog turizma ili na plovilu (posada) prvi put isplovljavaju.
(5) Turističke zajednice su dužne voditi popis osoba čiji se boravak mora prijaviti prema stavku 1. i 2. ovoga članka.
(6) Ministar će pravilnikom propisati način vođenja popisa osoba iz stavka 5. ovoga članka te oblik i sadržaj obrasca prijave.
(7) Iznimno, pravne i fizičke osobe iz stavka 1. i 2. ovoga članka nisu obvezne prijaviti turističkoj zajednici osobe iz članka 4. točke 4., 5., 8. i 9. ovoga Zakona.
Članak 28.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj nautičar koji prije isplovljavanja nije uplatio boravišnu pristojbu turističkoj zajednici sukladno propisu iz članka 14. stavka 2. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka nadležni inspektor Ministarstva financija može na mjestu izvršenja prekršaja naplatiti novčanu kaznu u iznosu od 1.000,00 kuna.
ZAKON O HRVATSKOM CRVENOM KRIŽU
Članak 28.
Hrvatski Crveni križ za Službu spašavanja života na vodi i ekološku zaštitu priobalja stječe 1% sredstva iz uplaćenih boravišnih pristojbi.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O BORAVIŠNOJ PRISTOJBI, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA
N A C R T
Radni tekst
Zagreb, lipanj 2015.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o članarinama u turističkim zajednicama sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. alineji 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10. – pročišćeni tekst i 5/14.).
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE PROISTEĆI
Boravišna pristojba je najvažniji i u pravilu najizdašniji izvor prihoda turističkih zajednica. U 2014. g. prikupljeno je prema podacima FINA-e 384.657.555,43 kuna. P rema podacima Hrvatske turističke zajednice, na posebnom računu za boravišnu pristojbu koja se prikuplja u nautici (charter, crusing, nautičari), prikupljeno je 26.886.453,64 kuna.
Od ukupno prikupljenih sredstava boravišne pristojbe, 1% se doznačuje Hrvatskom Crvenom križu, 2,5% za projekte i programe na turistički nerazvijenim područjima, 24,1% Hrvatskoj turističkoj zajednici, 9,7% turističkim zajednicama županija, 43,9% turističkim zajednicama općina/gradova/mjesta i 18,8% općinama i gradovima.
Važećim Zakonom o boravišnoj pristojbi (Narodne novine, broj 152/08., 59/09.-isp. i 30/14., u daljnjem tekstu: Zakon) propisani su obveznici plaćanja boravišne pristojbe, uvjeti i način plaćanja boravišne pristojbe, raspodjela i korištenje prikupljenih sredstava boravišne pristojbe, prijava i odjava turista i dr. pitanja vezana uz boravišnu pristojbu.
Izmjenama i dopunama Zakona stvorit će se odgovarajući pravni okvir za drugačiju raspodjelu sredstava boravišne pristojbe, a što je vezano uz donošenje novog Zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, kojim će se izvršiti repozicioniranje sustava turističkih zajednica kroz njegov preustroj prema modelu destinacijske menadžment organizacije (DMO).
Prijedlogom novog zakona kojim se regulira sustav turističkih zajednica, zadaće turističkih zajednica bit će drugačije određene, pa se tako kao zadaće turističkih zajednica. Radi osiguranja materijalnih uvjeta za provođenje izmijenjenog opsega poslova pojedinih razina turističkih zajednica, potrebno je na drugačiji način urediti raspodjelu sredstava boravišne pristojbe, odnosno izmijeniti sadašnji raspored sredstava boravišne pristojbe uzimajući u obzir činjenice da je izmjenama Zakona o članarinama u turističkim zajednicama u 2010. godini smanjen broj obveznika plaćanja članarine, da je tada za 20% smanjena stopa koja služi za obračun članarine te da se iz godine u godinu smanjuje transfer sredstava iz Državnog proračuna prema Hrvatskoj turističkoj zajednici .
Postojeći sustav prijave/odjave turista i evidencija naplate boravišne pristojbe nisu objedinjeni i ne omogućavaju učinkovit nadzor naplate boravišne pristojbe. Izmjenama i dopunama Zakona uredit će se uvjeti za uvođenje jedinstvenog Informacijskog sustava za prijavu i odjavu turista koji će funkcionalno povezati sve turističke zajednice u Hrvatskoj i bit će dostupan putem interneta bez potrebe za posebnim instaliranjem na računalo. Navedeni informacijski sustav će, između ostalog, omogućiti prijavu i odjavu gostiju od strane pružatelja usluga putem interneta, kao i kontrolu naplate boravišne pristojbe. Osim toga, informacijski sustav će omogućiti i međusobnu suradnju tijela javne vlasti u izvršavanju njihovih zakonskih zadaća, bez dodatnih administrativnih barijera (Ministarstvo financija, Ministarstvo unutarnjih poslova, Državni zavod za statistiku, turistički inspektori, uredi državne uprave i dr.).
Ciljevi koji će se postići izmjenama i dopunama Zakona odnose se na:
- učinkovitiju naplata boravišne pristojbe,
- racionalnije i učinkovitije trošenje sredstava boravišne pristojbe,
- svrhovitije raspoređivanje sredstava boravišne pristojbe unutar sustava turističkih zajednica
- uspostavljanje jedinstvenog informacijskoj sustava omogućit će ažurno praćenje podataka o dolascima i noćenjima turista, kao i drugih podataka važnih za statističku obradu i informiranje javnosti,
- uspostavljanje ažurne elektroničke prijave i odjave turista i elektroničke evidencije obračuna i naplate boravišne pristojbe,
- veću transparentnost trošenja sredstava boravišne pristojbe,
- pojačanu promociju na inozemnim tržištima i domaćem tržištu,
- diversifikaciju i razvoj turističke ponude na turistički nerazvijenim područjima.
Prikupljena sredstava boravišne pristojbe usmjeravat će se u većoj mjeri u podizanje konkurentnosti područja na kojem su prikupljena s obzirom da se lokalne turističke zajednice pojačano trebaju baviti razvojem i unapređenjem sustava destinacijskih turističkih doživljaja. Na taj način će se unaprijediti funkcioniranja cjelokupnog sustava turističkih zajednica, a posebno lokalnih zajednica i turističkih zajednica županija.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
III. OCJENA POTREBNIH SREDSTAVA
Za provođenje ovog Zakona nije potrebno osigurati sredstva u Državnom proračunu.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
IV. OBRAZLOŽENJE ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
Sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora (Narodne novine, broj 81/13.) i članka 28. stavka 6. Poslovnika Vlade Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 154/11., 121/12., 7/13. i 61/15.), predlaže se donošenje Zakona po hitnome postupku. Izmjenama sva tri zakona kojima se regulira sustav turističkih zajednica (Zakon o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, Zakon o članarinama u turističkim zajednicama i Zakon o boravišnoj pristojbi) implementirat će se mjera iz Strategije razvoja turizma RH do 2020., koja se odnosi na preustroj postojećeg sustava turističkih zajednica i izgradnju efikasnog sustava upravljanja turističkom destinacijom. To, između ostalog, podrazumijeva osiguranje financijskih resursa za provedbu reorganizacije cijelog sustava turističkih zajednica i njegovo uspješno obavljanje poslova u nadležnosti destinacijskog upravljanja na lokalnoj i regionalnoj razini.
Kako bi se do početka 2016. godine mogla provesti mjera smanjenja parafiskalnih nameta koja je dio strukturnih reformi za ostvarenje ciljeva iz Nacionalnog programa reformi za 2015., te kako bi se na drugačiji način osigurala dostatna sredstva za izvršavanje zakonom propisanih zadaća turističkih zajednica, ocjenjuje se da postoje opravdani razlozi za donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
V. TEKST KONAČNOG PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O BORAVIŠNOJ PRISTOJBI , S OBRAZLOŽENJEM
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O BORAVIŠNOJ PRISTOJBI
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 1.
U Zakonu o boravišnoj pristojbi („Narodne novine“, br. 152/08., 59/09.-isp i 30/14.) u članku 3. stavku 1. dodaje se točka 3. koja glasi: „putnici na brodovima na kružnim putovanjima u međunarodnoj plovidbi“.
Točke 3., 4. i 5. postaju točke 4., 5. i 6.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 2.
U članku 4. stavku 1. točka 6. briše se.
Točka 8. koja postaje točka 7. mijenja se i glasi: „osobe koje uslugu noćenja koriste u okviru ostvarivanja prava na smještaj kao korisnici socijalne skrbi“.
Točke 7.-9. postaju točke 6.-8.
Iza točke 8. dodaje se nova točka 9. koja glasi:
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 3.
U članku 5. dodaje se točka 3. koja glasi:
„3. osobe koje u kampu borave više od mjesec dana neprekidno.“
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 4.
Iza članka 10. dodaje se naslov iznad članka i članak 10a. koji glase:
„ Putnici na brodovima na kružnim putovanjima u međunarodnoj plovidbi
10a.
(1) Putnici na brodovima na kružnim putovanjima u međunarodnoj plovidbi boravišnu pristojbu plaćaju pod uvjetima propisanim ovim Zakonom.
(2) Boravišnu pristojbu iz stavka 1. ovoga članka brodar plaća po iskrcanom putniku.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 5.
U članku 18. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Pravna i fizička osoba iz članka 17. stavka 1. ovoga Zakona obvezna je boravišnu pristojbu uplatiti na propisani račun do 25. u mjesecu za sva noćenja ostvarena u prethodnom mjesecu.“.
Stavak 2. mijenja se i glasi: „Brodar iz članka 10a. ovoga Zakona, boravišnu pristojbu uplaćuje na propisani račun u roku od osam dana od dana isplovljavanja.“.
U stavku 3. rečenica: „Uplata obroka paušala obavlja se na temelju uplatnica koje izdaje turistički ured nadležne turističke zajednice.“, mijenja se i glasi: „Uplata obroka paušala obavlja se na način koji propisuje ministar pravilnikom.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 6.
U članku 19. u stavku 1. iza riječi: „nautičkog turizma“, dodaje se zarez i riječi:“ brodar iz članka 10a. ovoga Zakona“.
Stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Hrvatska turistička zajednica 50% sredstava iz stavka 1. ovoga članka uplaćuje turističkim zajednicama općina i gradova na čijim se područjima ostvaruje turistički promet i koja se namjenski koriste za unapređenje uvjeta boravka turista nautičara, a preostalih 50% sredstava Hrvatska turistička zajednica koristi za nacionalnu promociju nautičkog turizma.“.
U stavku 3. zarez i riječi: „uz prethodno mišljenje ministra nadležnog za zaštitu prirode“, brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 7.
Članak 20. mijenja se i glasi:
„Članak 20.
(1) Boravišnu pristojbu iz članka 9. stavka 1. i 3., članka 11. stavka 2. i članka 12. stavka 1. i 4. ovoga Zakona pravne i fizičke osobe koje pružaju usluge noćenja u smještajnom objektu, osobe u domaćinstvu, te vlasnici kuća i stanova za odmor, uplaćuju na račun utvrđen propisima o prihodima za javne potrebe.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, osobe iz članka 11. stavka 1. i članka 12. ovoga Zakona boravišnu pristojbu mogu uplatiti neposredno u turističkoj zajednici koja je ta sredstva dužna prvog sljedećeg radnog dana od dana uplate uplatiti na račun iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Uplaćena sredstva boravišne pristojbe iz stavka 1. i 2. ovoga članka, banka kod koje je otvoren račun iz stavka 1. ovoga članka, u roku od dva dana od dana uplate dostavlja korisnicima prema sljedećem rasporedu:
- 1% na posebni račun Hrvatske turističke zajednice koja se, temeljem odobrenih programa na javnom natječaju korite za unapređenje sigurnosti turista, a preostala sredstva dostavljaju se korisnicima:
- 65% sredstava turističkoj zajednici općine ili grada, od čega 30% sredstava turistička zajednica doznačuje općini ili gradu na području kojih je osnovana, i koriste se isključivo za poboljšanje uvjeta boravka turista na temelju prethodno usvojenoga zajedničkog programa općine ili grada i turističke zajednice općine ili grada,
- 10% sredstava turističkoj zajednici županije,
- 25% sredstava Hrvatskoj turističkoj zajednici.
(4) Turistička zajednica 30% sredstava iz stavka 3. podstavka 2. ovoga članka općini ili gradu doznačuje najkasnije zadnjeg dana u tekućem mjesecu za prethodni mjesec.
(5) Ukoliko nisu osnovane turističke zajednice općine ili grada, uplaćena sredstva boravišne pristojbe raspoređuju se: 65% općini ili gradu, 10% turističkoj zajednici županije i 25% Hrvatskoj turističkoj zajednici, a sredstva se koriste namjenski za unapređenje i promicanje turizma na području na kojem su prikupljena.
(6) Vlada Republike Hrvatske propisom iz članka 16. ovoga Zakona određuje iznos dijela boravišne pristojbe koji se uplaćuje na poseban račun Hrvatske turističke zajednice.
(7) Sredstva iz stavka 6. ovoga članka koriste se namjenski za razvojne projekte i programe kreiranja novih turističkih programa u turistički nerazvijenim područjima.
(8) Korištenje sredstava iz stavka 6. ovoga članka vrši se na temelju pravilnika kojega donosi Glavni ured Hrvatske turističke zajednice uz prethodnu suglasnost ministra, kojim se utvrđuju kriteriji, mjerila i postupci financiranja i ugovaranja projekata i programa.
(9) Financiranje projekata i programa iz stavka 6. ovoga članka provodi se putem javnog natječaja kojega na početku svake kalendarske godine raspisuje turističko vijeće turističke zajednice županije, odnosno Turističko vijeće Turističke zajednice Grada Zagreba.
(10) Prijedlog odluke o odabiru projekta i programa i o iznosu bespovratnih sredstava, turističko vijeće turističke zajednice županije, odnosno Turističko vijeće Turističke zajednice Grada Zagreba dostavlja Hrvatskoj turističkoj zajednici. Turističko vijeće Hrvatske turističke zajednice donosi odluku o dodjeli bespovratnih sredstava temeljem kriterija iz pravilnika iz stavka 8. ovoga članka.
(11) Općinsko ili gradsko vijeće, odnosno Skupština Grada Zagreba, na prijedlog turističkog vijeća turističke zajednice općine ili grada, odnosno Turističke zajednice Grada Zagreba, može donijeti odluku o dodatnoj boravišnoj pristojbi u najviše dvostrukom iznosu od boravišne pristojbe utvrđene uredbom Vlade Republike Hrvatske i to:
- za područje udruženih turističkih zajednica
- za putnike na brodovima na kružnim putovanjima u međunarodnoj plovidbi za sve iskrcane putnike.
(12) Dodatna boravišna pristojba iz stavka 11. ovoga članka prihod je turističke zajednice općine ili grada i koriste se u skladu sa zajedničkim programom općine ili grada.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 8.
U članku 21. na kraju stavka 2. dodaje se nova rečenica koja glasi: „Iznimno, vlasnik kuće ili stana za odmor za sebe i članove svoje uže obitelji, koji boravišnu pristojbu plaćaju u godišnjem paušalnom iznosu, prijavu turističkoj zajednici obavlja prvi puta prilikom plaćanja paušalnog iznosa boravišne pristojbe .“.
Iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:
„(4) Iznimno od stavka 3. ovog članka, u slučaju kad nije osnovana turistička zajednica općine ili grada, prijava/odjava turista obavlja se u turističkoj zajednici županije, odnosno podružnici turističke zajednice županije.“ Stavci 4. – 7. postaju stavci 5. – 8.
Dosadašnji stavak 6. koji postaje stavak 7. mijenja se i glasi:
„(7) Ministar pravilnikom propisuje način prijave turista te način vođenja popisa osoba iz stavka 5. i 6. ovoga članka.“
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 9.
Iza članka 28.dodaje se novi članak 28a. koji glasi:
„28a.
Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 kuna do 25.000,00 kuna kaznit će se brodar iz članka 9a. stavka 2. ovoga Zakona ako ne uplati boravišnu pristojbu na propisani račun u roku od osam dana od dana isplovljavanja (članak 18. stavak 2.).“.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 10.
Pravilnik iz članka 20. stavka 8. ovoga Zakona, ministar će donijeti u roku od tri mjeseca od stupanja na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 11.
Do donošenja Pravilnika iz članka 18. stavka 3. i članka 21. stavka 7. ovoga Zakona, ostaju na snazi Pravilnik o načinu vođenja popisa turista te o obliku i sadržaju obrasca prijave turističkoj zajednici („Narodne novine“, broj 113/09.) i Pravilnik o načinu naplate paušalnog iznosa boravišne pristojbe osoba koje pružaju usluge smještaja u domaćinstvu i seljačkom domaćinstvu („Narodne novine“, broj 92/09.).
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 12.
U Zakonu o Hrvatskom Crvenom križu („Narodne novine“, broj 71/10.), članak 28., briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 13.
Ovlašćuje se Odbor za zakonodavstvo Hrvatskog sabora da utvrdi pročišćeni tekst Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 14.
Ovaj Zakon objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu 1. siječnja 2016.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
O b r a z l o ž e n j e
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 1. i 4.
Putnici na brodovima na kružnim putovanjima u međunarodnoj plovidbi do sada su bili oslobođeni od plaćanja boravišne pristojbe dok se brod nalazio na vezu u luci. Boravišna pristojba, kao prihod turističkih zajednica, ali i jedinica lokalne samouprave, namijenjena je, prije svega za poboljšanje uvjeta boravka turista u određenom mjestu.
Sukladno porastu broja kružnih putovanja i putnika na takvim putovanjima u svijetu i na
Mediteranu, i Hrvatska zadnjih godina bilježi značajan porast kružnih putovanja stranih brodova
Raste prosječna veličina broda što implicira veću brigu za okoliš i sigurnost putnika. Osim toga, uočeni su brojni problemi u destinacijama u kojima iz godine u godinu raste broj putnika s kruzera, koji se očituju u nedostatku parkirališnih mjesta za autobuse, neodgovarajuća ponuda (nedovoljna ponuda izleta, neodgovarajuća ponuda u trgovinama, neodgovarajuće radno vrijeme, neorganiziranost atrakcija za prihvat gostiju s kruzera, neodgovarajuća i neorganizirana promidžba, nepostojanje odgovarajućih promidžbenih materijala i dr.
S obzirom na uočene trendove u ovom segmentu turizma, koji se odnose na rast potražnje u kruzing turizmu, povoljan položaj Hrvatske na svjetskom turističkom tržištu, svjetski prepoznat brand pojedinih gradova (Dubrovnik, Korčula itd.), očekivani rast kruzing turizma na Sredozemlju, očekivana diverzifikacija ponude u kruzing turizmu, namjera je da se uvođenjem boravišne pristojbe za goste na kruzerima, optimalno valoriziraju resursi koje Hrvatska ima u ovom segmentu turizma.
Pri tome je bitno usmjeravanje razvoja kruzinga u skladu s principima održivog razvoja i
planiranje i upravljanje kruzingom na način da se negativni učinci na ostale vrste turizma u
destinacijama svedu na minimum, a maksimiziraju ukupni pozitivni učinci na destinacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 2.
U članku 4. stavku 1. točki 8. izričajno se drugačije, a sukladno važećim propisima, određuje krug osoba koje ne plaćaju boravišnu pristojbu.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 3.
Ovim člankom propisuje se pogodnost za osobe koje borave u kampu dulje o mjesec dana neprekidno, na način da boravišnu pristojbu plaćaju umanjenu za 50%.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 5.
Ovim člankom se na drugačiji način određuju rokovi uplate boravišne pristojbe turističkoj zajednici i to na način da se boravišna pristojba uplaćuje na propisani račun do 25. u mjesecu za sva noćenja ostvarena u prethodnom mjesecu. Na taj način će se pojednostaviti plaćanje boravišne pristojbe za poduzetnike i omogućiti bolja i efikasnija kontrola naplate boravišne pristojbe od strane Carinske uprave.
U tijeku su aktivnosti vezane za implementaciju informacijskog sustava za prijavu i odjavu turista, koji će omogućiti automatsko praćenje svih parametara bitnih za određivanje visine boravišne pristojbe, pa tako i obveze plaćanja boravišne pristojbe. U tom smislu je slanje uplatnica na adrese privatnih iznajmljivača postalo nepotrebno. Način uplata obroka paušala propisat će ministar pravilnikom.
Vezano na brodove na kružnim putovanjima u međunarodnoj plovidbi, brodari boravišnu pristojbu plaćaju u roku od u roku od osam dana od dana isplovljavanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 6.
Ovim člankom se na drugačiji način raspoređuju sredstva boravišne pristojbe prikupljene u nautičkom turizmu i to na način da Hrvatska turistička zajednica 50% sredstava uplaćuje turističkim zajednicama općina i gradova na čijim se područjima ostvaruje turistički promet i koja se namjenski koriste za unapređenje uvjeta boravka turista nautičara, a preostalih 50% sredstava Hrvatska turistička zajednica koristi za nacionalnu promociju nautičkog turizma. Nacionalnim parkovima i parkovima prirode više se neće raspoređivati sredstva ostvarena u segmentu nautičkog turizma.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 7.
Ovim se člankom drugačije propisuje raspored boravišne pristojbe i to na način da se 1% boravišne pristojbe uplaćuje na posebni račun Hrvatske turističke zajednice, a služe za financiranje programa unapređenja sigurnosti turista. Na taj način bi se proširio krug mogućih korisnika ovih sredstava (Hrvatski Crveni križ, HGSS, brokomore).
Novina je će se raspored tih sredstava vršiti na temelju javnog natječaja, a odluku o odbiru projekata i dodjeli bespovratnih sredstava donosi Turističko vijeće Hrvatske turističke zajednice po prijedlogu turističkih zajednica županija i Turističke zajednice Grada Zagreba.
Stavkom 11. propisuje se mogućnost uvođenja dodatne boravišne pristojbe i to samo za područje udruženih turističkih zajednica kao i za putnike na brodovima na kružnim putovanjima u međunarodnoj plovidbi.
Odluku o dodatnoj boravišnoj pristojbi donosi općinsko ili gradsko vijeće, odnosno Skupština Grada Zagreba na prijedlog turističkog vijeća turističke zajednice općine ili grada, odnosno Turističke zajednice Grada Zagreba, ali najviše u dvostrukom iznosu od boravišne pristojbe utvrđene uredbom Vlade Republike Hrvatske. Prikupljena sredstava od dodatne boravišne pristojbe prihod su turističke zajednice općine ili grada i koriste se u skladu sa zajedničkim programom općine ili grada.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 8.
Ovim člankom propisuje da vlasnici kuća i stanova za odmor i članovi njihove uže obitelji koji plaćaju godišnji paušalni iznos boravišne pristojbe prijavljuju turističkoj zajednici samo jedanput i to prilikom uplate godišnjeg paušalnog iznosa.
U slučaju kad nije osnovana turistička zajednica općine ili grada, odnosno turistička zajednica destinacije, prijava/odjava turista obavlja se u turističkoj zajednici županije, odnosno podružnici turističke zajednice županije.
Ministru se daje ovlaštenje da propiše, ne samo način vođenja popisa osoba, nego i način prijave turista, a sve sukladno novom informacijskom sustavu za prijavu i odjavu turista, prema kojem više neće biti potrebe za korištenjem obrazaca za prijavu/odjavu, s obzirom da će se prijava i odjava turista vršiti putem interneta.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 9.
Propisuje se novčana kazna za prekršaj za brodara koji u propisanom roku ne uplati boravišnu pristojbu.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 10.
Propisuje se rok za donošenje pravilnika kojim se utvrđuju kriteriji, mjerila i postupci vezani uz dodjelu bespovratnih sredstava od dijela boravišne pristojbe koja se koriste za razvojne projekte i programe kreiranja novih turističkih programa u turistički nerazvijenim područjima. Pravilnik donosi Glavni ured Hrvatske turističke zajednice uz suglasnost ministra turizma.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 11.
Propisuje se ostanak na snazi i primjena Pravilnika o načinu vođenja popisa turista te o obliku i sadržaju obrasca prijave turističkoj zajednici („Narodne novine“, broj 113/09.) i Pravilnika o načinu naplate paušalnog iznosa boravišne pristojbe osoba koje pružaju usluge smještaja u domaćinstvu i seljačkom domaćinstvu („Narodne novine“, broj 92/09.) do donošenja novog pravilnika temeljem članka 18. stavka 3. i članka 21. stavka 7.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 12.
Predlaže se brisanje članka 28. u Zakonu o Hrvatskom Crvenom križu („Narodne novine“, broj 71/10.). Navedenim člankom je propisano da Hrvatski Crveni križ za Službu spašavanja života na vodi i ekološku zaštitu priobalja stječe 1% sredstava iz uplaćenih boravišnih pristojbi.
Predlaže se brisati navedenu odredbu iz Zakona o Hrvatskom Crvenom križu. Sustav turističkih zajednica, sukladno programima rada pojedinih turističkih zajednica omogućava da se Hrvatski Crveni križ, isto kao i drugi potencijalni korisnici sredstava usmjerenih na unapređenje sigurnosti turista, s prijedlozima svojih projekata uključi u realizaciju zajedničkih aktivnosti i projekata sa zainteresiranim turističkim zajednicama, na način propisan u članku 20. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 13.
Ovim člankom daje se ovlaštenje Odboru za zakonodavstvo Hrvatskog sabora da utvrdi pročišćeni tekst Zakona o boravišnoj pristojbi.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 14.
Ovim člankom se propisuje stupanje na snagu Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
ODREDBE ZAKONA O BORAVIŠNOJ PRISTOJBI KOJE SE MIJENJAJU
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 3.
(1) Boravišnu pristojbu plaćaju:
1. osobe koje u turističkoj općini ili gradu u kojem nemaju prebivalište koriste uslugu smještaja u smještajnom objektu u kojem se obavlja ugostiteljska djelatnost,
2. putnici koji koriste uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma (charter, cruising),
3. osobe koje pružaju usluge smještaja u domaćinstvu ili seljačkom domaćinstvu,
4. vlasnik kuće ili stana za odmor u turističkoj općini ili gradu, koji nije smještajni objekt u smislu ovoga Zakona, za sebe i sve osobe koje noće u toj kući ili stanu,
5. vlasnik plovila koje nije plovni objekt nautičkog turizma u smislu ovoga Zakona, za sebe i sve osobe koje noće na tom plovilu u turističke svrhe.
(2) Boravišna pristojba plaća se po svakom ostvarenom noćenju, ako ovim Zakonom nije drugačije određeno.
(3) Boravišnu pristojbu pod jednakim uvjetima plaćaju i strani državljani, osim ako ovim Zakonom nije drugačije određeno.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 4.
Iznimno od članka 3. ovoga Zakona, boravišnu pristojbu ne plaćaju:
1. djeca do dvanaest godina starosti,
2. osobe s invaliditetom od 70% i većim i jedan pratitelj,
3. sudionici školskih paket aranžmana (paušalnih putovanja) odobrenih od strane školske ustanove,
4. sezonski radnici,
5. članovi uže obitelji stanovnika turističke općine ili grada,
6. putnici na putničkom brodu u međunarodnom pomorskom prometu kada se brod nalazi na vezu u luci,
7. vlasnici kuće za odmor i članovi njegove obitelji, ako je kuća za odmor izvorna stara obiteljska kuća stečena nasljeđivanjem od ostavitelja koji je imao posljednje prebivalište u turističkoj općini ili gradu, kada noće u toj kući,
8. osobe koje uslugu noćenja koriste u okviru ostvarivanja programa socijalne skrbi,
9. studenti i đaci koji nemaju prebivalište u općini ili gradu u kojem se školuju.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 5.
Boravišnu pristojbu umanjenu za 50% plaćaju: 1. osobe od navršenih 12 do 18 godina starosti, 2. osobe do 29 godina starosti, koje su članovi međunarodnih omladinskih organizacija, kada koriste usluge noćenja u omladinskim objektima za smještaj koji su uključeni u međunarodnu mrežu omladinskih objekata za smještaj IYHF.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 10.
(1) Putnici koji koriste usluge noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma plaćaju boravišnu pristojbu po svakom ostvarenom noćenju.
(2) Plovnim objektom nautičkog turizma u smislu ovoga Zakona smatraju se plovni objekti za odmor i rekreaciju i plovni objekti za višednevna krstarenja na kojima se pružaju usluge u nautičkom turizmu (charter, cruising) sukladno propisima o pružanju usluga u turizmu.
(3) Putnici iz stavka 1. ovoga članka boravišnu pristojbu plaćaju pravnoj ili fizičkoj osobi s kojom su ugovorili pružanje usluga na plovnom objektu.
(4) Putnici iz stavka 1. ovoga članka boravišnu pristojbu plaćaju u visini utvrđenoj za turistički A razred u razdoblju glavne sezone.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 18.
(1) Pravna i fizička osoba iz članka 17. stavka 1. ovoga Zakona obvezna je boravišnu pristojbu uplatiti na propisani račun svakog 1. i 15. u mjesecu za sva noćenja ostvarena u tom razdoblju.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, pravna i fizička osoba koja naplatu boravišne pristojbe obavlja s naplatom usluge pružene na temelju ugovora s putničkom agencijom, iznos boravišne pristojbe uplaćuje tri dana nakon naplate računa za pruženu uslugu, a najkasnije u roku od šezdeset dana od posljednjeg dana boravka osobe u smještajnom objektu, odnosno na plovnom objektu nautičkog turizma.
(3) Osobe koje pružaju usluge smještaja u domaćinstvu ili seljačkom domaćinstvu paušalni iznos boravišne pristojbe (članak 11. stavak 1.) uplaćuju u tri jednaka obroka, s time da prvi obrok dospijeva 31. srpnja, drugi 31. kolovoza, a treći 30. rujna tekuće godine. Uplata obroka paušala obavlja se na temelju uplatnica koje izdaje turistički ured nadležne turističke zajednice.
(4) Vlasnik kuće ili stana za odmor koji plaća paušalni iznos boravišne pristojbe (članak 12. stavak 4.) obvezan je paušalni iznos boravišne pristojbe uplatiti najkasnije do 15. srpnja tekuće godine.
(5) Vlasnik kuće ili stana za odmor koji plaća boravišnu pristojbu po svakom ostvarenom noćenju (članak 12. stavak 1.), obvezan je uplatiti boravišnu pristojbu za sebe i osobe koje borave u kući ili stanu zadnjeg dana boravka u turističkoj općini ili gradu.
(6) Ministar će pravilnikom propisati način naplate boravišne pristojbe iz stavka 3. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 19.
(1) Boravišnu pristojbu iz članka 10. stavka 1. ovoga Zakona, pravne i fizičke osobe koje pružaju usluge noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma i osobe iz članka 14. stavka 1. ovoga Zakona, uplaćuju na poseban račun Hrvatske turističke zajednice.
(2) Hrvatska turistička zajednica 40% sredstava iz stavka 1. ovoga članka uplaćuje turističkim zajednicama na čijim se područjima ostvaruje turistički promet, 10% nacionalnim parkovima i parkovima prirode na čijim se područjima ostvaruje promet u nautičkom turizmu, a preostalih 50% sredstava koristi za unapređenje uvjeta, razvoj i promicanje nautičkog turizma.
(3) Ministar će pravilnikom propisati kriterije za uplatu i korištenje uplaćenih sredstava boravišne pristojbe iz stavka 2. ovoga članka, uz prethodno mišljenje ministra nadležnog za zaštitu prirode.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 20.
(1) Boravišnu pristojbu iz članka 9. stavka 1. i 3., članka 11. stavka 2. i članka 12. stavka 1. i 4. ovoga Zakona pravne i fizičke osobe koje pružaju usluge noćenja u smještajnom objektu, osobe u domaćinstvu, te vlasnici kuća i stanova za odmor, uplaćuju na račun utvrđen propisima o prihodima za javne potrebe.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, osobe iz članka 11. stavka 1. i članka 12. ovoga Zakona boravišnu pristojbu mogu uplatiti neposredno u turističkoj zajednici koja je ta sredstva dužna prvog sljedećeg radnog dana od dana uplate uplatiti na račun iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Uplaćena sredstva boravišne pristojbe iz stavka 1. i 2. ovoga članka, banka kod koje je otvoren račun iz stavka 1. ovoga članka, u roku od dva dana od dana uplate dostavlja korisnicima prema sljedećem rasporedu:
1. 65% sredstava turističkoj zajednici općine ili grada, od čega 30% sredstava turistička zajednica doznačuje općini ili gradu na području kojih je osnovana, i koriste se isključivo za poboljšanje uvjeta boravka turista na temelju prethodno usvojenoga zajedničkog programa općine ili grada i turističke zajednice općine ili grada,
2. 10% sredstava turističkoj zajednici županije,
3. 25% sredstava Hrvatskoj turističkoj zajednici.
(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, za turističke zajednice općina i gradova koje ostvaruju bruto prihod manji od 200.000,00 kuna godišnje boravišna pristojba raspoređuje se prema sljedećem rasporedu:
1. 80% turističkoj zajednici općine ili grada, od čega 30% sredstava turistička zajednica doznačuje općini ili gradu na području kojih je osnovana i koriste se isključivo za poboljšanje uvjeta boravka turista na temelju prethodno usvojenoga zajedničkog programa općine ili grada i turističke zajednice općine ili grada,
2. 20% turističkoj zajednici županije.
(5) Turistička zajednica 30% sredstava iz stavka 3. točke 1. ovoga članka općini ili gradu doznačuje najkasnije zadnjeg dana u tekućem mjesecu za prethodni mjesec.
(6) Ukoliko nisu osnovane turističke zajednice općine ili grada, uplaćena sredstva boravišne pristojbe raspoređuju se 50% turističkoj zajednici županije i 50% Hrvatskoj turističkoj zajednici, a sredstva se koriste namjenski za unapređenje i promicanje turizma na području na kojem su prikupljena.
(7) Vlada Republike Hrvatske propisom iz članka 16. ovoga Zakona određuje iznos dijela boravišne pristojbe koji se uplaćuje na poseban račun Hrvatske turističke zajednice.
(8) Sredstva iz stavka 7. ovoga članka koriste se namjenski za razvojne projekte i programe kreiranja novih turističkih programa u turistički nerazvijenim područjima.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 21.
(1) Pravna i fizička osoba koja pruža uslugu noćenja u smještajnom objektu ili uslugu noćenja na plovnom objektu nautičkog turizma i osoba u domaćinstvu ili seljačkom domaćinstvu, obvezni su u roku od 24 sata po dolasku prijaviti turističkoj zajednici općine, grada ili njihovim podružnicama, sve osobe kojima pružaju uslugu noćenja, te u roku od 24 sata odjaviti njihov boravak.
(2) Vlasnik kuće ili stana za odmor i stanovnik turističke općine ili grada obvezan je u roku od 24 sata po dolasku prijaviti turističkoj zajednici općine ili grada ili njihovim podružnicama, sve osobe koje borave u toj kući ili stanu te zadnjeg dana boravka odjaviti njihov boravak.
(3) Pravna i fizička osoba koja pruža uslugu smještaja u smještajnom objektu, osoba u domaćinstvu i vlasnik kuće ili stana za odmor prijavu i odjavu iz stavka 1. i 2. ovoga članka obavljaju turističkoj zajednici općine ili grada ili njihovim podružnicama u općini, gradu ili naselju u kojima osobe borave.
(4) Pravna i fizička osoba koja pruža uslugu noćenja na plovnom objektu prijavu i odjavu iz stavka 1. i 2. ovoga članka obavlja u turističkoj zajednici općine ili grada ili njihovim podružnicama u naselju, općini ili gradu iz kojeg osobe koje borave na plovnom objektu nautičkog turizma ili na plovilu (posada) prvi put isplovljavaju.
(5) Turističke zajednice su dužne voditi popis osoba čiji se boravak mora prijaviti prema stavku 1. i 2. ovoga članka.
(6) Ministar će pravilnikom propisati način vođenja popisa osoba iz stavka 5. ovoga članka te oblik i sadržaj obrasca prijave.
(7) Iznimno, pravne i fizičke osobe iz stavka 1. i 2. ovoga članka nisu obvezne prijaviti turističkoj zajednici osobe iz članka 4. točke 4., 5., 8. i 9. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 28.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj nautičar koji prije isplovljavanja nije uplatio boravišnu pristojbu turističkoj zajednici sukladno propisu iz članka 14. stavka 2. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka nadležni inspektor Ministarstva financija može na mjestu izvršenja prekršaja naplatiti novčanu kaznu u iznosu od 1.000,00 kuna.
ZAKON O HRVATSKOM CRVENOM KRIŽU
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma
Članak 28.
Hrvatski Crveni križ za Službu spašavanja života na vodi i ekološku zaštitu priobalja stječe 1% sredstva iz uplaćenih boravišnih pristojbi.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma