NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O CIVILNIM STRADALNICIMA IZ DOMOVINSKOG RATA
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata (u daljem tekstu: Zakon) sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10 — pročišćeni tekst i 5/14 Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Ocjena stanja
Prava civilnih stradalnika iz Domovinskog rata trenutačno su regulirana Zakonom o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata koji je donesen 1992. godine i otada je mijenjan 12 puta. Unatoč brojnim izmjenama, ovim propisom i dalje nisu obuhvaćeni svi civilni stradalnici iz Domovinskog rata, a prava nisu prilagođena potrebama ove populacije. Tako imamo situaciju da i nakon 25 godina od završetka Domovinskog rata ne postoji adekvatni pravni okvir za civilne stradalnike iz Domovinskog rata.
Kako bi se završio proces cjelovite regulacije prava svih stradalnika iz Domovinskog rata, a nastavno na proces započet donošenjem Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji potrebno je donijeti jedinstveni zakon kojim će na jednom mjestu biti regulirana prava civilnih stradalnika iz Domovinskog rata.
Osnovna pitanja koja treba urediti Zakonom:
-Pojam civilnog stradalnika iz Domovinskog rata definirati tako da prava mogu ostvariti i stradalnici koji to nisu mogli po važećem Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata. Naime, u praksi se pokazalo da postoje određene kategorije stradalnika za koje sve činjenice idu u prilog da se radi o civilnim stradalnicima rata, ali ne zadovoljavaju formalne uvjete da bi i ostvarile taj status po važećem Zakonu.
-Omogućiti članovima obitelji nestalih civila u Domovinskom ratu koji još nisu rješenjem općinskog suda proglašeni umrlim ostvarivanje prava po ovom Zakonu. Naime prije proglašenja nestalog civila umrlim, članovi njegovih obitelji ne mogu ostvariti nikakva prava po važećem Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata.
-S obzirom da je Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata („Narodne novine“ br.103/03) bilo predviđeno da se zahtjev za priznavanje statusa civilnog invalida rata po osnovi oštećenja organizma nastalog zbog bolest dobivene, odnosno pogoršanje ili ispoljene pod okolnostima zlostavljanja odnosno lišenja slobode od strane pripadnika, pomagača ili suradnika neprijateljskih vojnih i paravojnih formacija, može podnijeti samo u roku od šest mjeseci od stupanja na snagu tog Zakona, potrebno je ponovno otvoriti ovaj rok.
-Ublažiti uvjete za ostvarivanje prava na obiteljsku invalidninu. Naime, članovi obitelji civila stradalih u Domovinskom ratu ne mogu ostvariti pravo na obiteljsku invalidninu ako su u radnom odnosu, primaju mirovinu ili se bave samostalnom djelatnošću. Navedeno ne bi trebalo biti zapreka za ostvarivanje prava na obiteljsku invalidninu jer se ne radi o socijalnim pravima već o svojevrsnoj naknadi za stradavanje u ratu.
-Od 2001. godine osnovica za određivanje osobne invalidnine, ortopedskog dodatka, dodatka za njegu i pomoć druge osobe i obiteljske invalidnine iznosi 100% proračunske osnovice. Otada ova osnovica nije rasla i nije pratila potrebe stradalnika.
-Riješiti pitanje korisnika opskrbnine koji nisu ostvarili pravo na zajamčenu minimalnu naknadu. Naime, 2013. godine prelaskom opskrbnine u sastav zajamčene minimalne naknade u nadležnost ministarstva nadležnog za socijalnu politiku, velik broj korisnika opskrbnine nije zadovoljio uvjete za ostvarivanje prava na zajamčenu minimalnu naknadu.
-Pitanje uvođenja novih prava i proširenja postojećih prava.
-Uspostaviti Evidenciju civilnih stradalnika iz Domovinskog rata.
Posljedice donošenja Zakona
-Definiran pojam civilnog stradalnika iz Domovinskog rata.
-Otvoren rok za podnošenje zahtjeva za priznavanje statusa civilnog invalida rata po osnovi oštećenja organizma nastalog zbog bolest dobivene, odnosno pogoršanje ili ispoljene pod okolnostima u vezi s Domovinskom ratom.
-Omogućeno korištenje obiteljske invalidnine članovima obitelji koji to dosad nisu mogli zbog mirovine, radnog odnosa, registriranog obrta ili dobne granice
-Članovi obitelji nestalih civila u Domovinskom ratu koji još nisu rješenjem općinskog suda proglašeni umrlim, moći će ostvariti prava po ovom Zakonu i prije proglašenja nestale osobe umrlom.
-Veći iznosi osobne invalidnine, ortopedskog dodatka, dodatka za njegu i pomoć druge osobe i obiteljske invalidnine zbog povećanja osnovice za određivanje navedenih prava sa 100% na 115% proračunske osnovice te zbog povećanja postotka iznosa obiteljske invalidnine s 25% na 40% i s 15% na 25% od osnovice.
-Preciznije definirano pravo na prednost pri zapošljavanju pod jednakim uvjetima.
-Poboljšan socio-ekonomski položaj korisnika uvođenjem novih prava: novčana naknada, jednokratna novčana pomoć, posebni dodatak, korištenje usluga veteranskog centra itd.
-Uspostava Evidencije civilnih stradalnika iz Domovinskog rata.
III. OCJENA POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVEDBU OVOG ZAKONA
Sredstva za provođenje Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2020. godinu i projekcijama za 2021. i 2022. godinu u sklopu razdjela 041 - Ministarstvo hrvatskih branitelja, glave 04105 - Ministarstvo hrvatskih branitelja, aktivnosti A583008 - Civilni invalidi iz Domovinskog rata, kontu 3721 - Naknade građanima i kućanstvima u novcu, u sklopu razdjela 086 – Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, glave 08605 - Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, aktivnosti A688047 – Mirovine na temelju osiguranja – invalidske mirovine, kontu 3721 - Naknade građanima i kućanstvima u novcu i u sklopu razdjela 080 – Ministarstvo znanosti i obrazovanja unutar redovnih aktivnosti.
U 2021. godini osigurano je ukupno 30.050.023,20 kuna. Od toga 29.928.133,20 kuna na aktivnosti A583008 - Civilni invalidi iz Domovinskog rata, kontu 3721 - Naknade građanima i kućanstvima u novcu te 121.890,00 kuna na aktivnosti A688047 – Mirovine na temelju osiguranja – invalidske mirovine, kontu 3721 - Naknade građanima i kućanstvima u novcu.
U 2022. godini osigurano je ukupno 40.408.623,80 kuna. Od toga 40.042.952,80 kuna na aktivnosti A583008 - Civilni invalidi iz Domovinskog rata, kontu 3721 - Naknade građanima i kućanstvima u novcu te 365.670,00 kuna na aktivnosti A688047 – Mirovine na temelju osiguranja – invalidske mirovine, kontu 3721 - Naknade građanima i kućanstvima u novcu.
IV. TEKST NACRTA PRIJEDLOGA ZAKONA S OBRAZLOŽENJEM
Prilaže se tekst Nacrta prijedloga zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata.
DIO PRVI
OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim se Zakonom uređuju prava civilnih stradalnika iz Domovinskog rata, a polazeći od sljedećih vrednota:
a) temelj suvremene Republike Hrvatske, kao samostalne, nezavisne, suverene i demokratske države, pobjeda je hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i hrvatskog naroda u pravednom, legitimnom, obrambenom i oslobodilačkom Domovinskom ratu
b) temeljne vrijednosti Domovinskog rata su uspostava i obrana državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta Republike Hrvatske, za što su najzaslužniji hrvatski branitelji iz Domovinskog rata koji su vođeni domoljubljem stali u obranu slobode, demokracije i zajedništva hrvatskog naroda, poštujući najveću razinu etike ratovanja i načela ratnog prava i
c) hrvatski branitelji iz Domovinskog rata i hrvatski narod branili su i obranili Republiku Hrvatsku unutar međunarodno priznatih granica od oružane agresije koju je izvršila Srbija, Crna Gora i Jugoslavenska narodna armija s oružanom pobunom dijela srpskog pučanstva u Republici Hrvatskoj.
Članak 2.
(1)Prava prema ovome Zakonu mogu ostvariti državljani Republike Hrvatske.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, strani državljani mogu ostvariti prava prema ovome Zakonu ako:
1.su u trenutku stradavanja imali prebivalište ili boravište na teritoriju Republike Hrvatske, odnosno ako je osoba iza koje podnose zahtjev za ostvarivanje prava prema ovome Zakonu u trenutku stradavanja imala prebivalište ili boravište na teritoriju Republike Hrvatske i
2.ako ih ne ostvaruju od države čiji su državljani ili od države na čijem području imaju prebivalište u trenutku podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava prema ovome Zakonu, a državljani Republike Hrvatske koji imaju i strano državljanstvo ako ih ne ostvaruju od druge države čiji su državljani.
Članak 3.
Civilni stradalnici iz Domovinskog rata pod uvjetima određenim ovim Zakonom mogu ostvariti sljedeća prava:
a)Prava invalida po osnovi oštećenja organizma:
1.osobna invalidnina
2.dodatak za njegu i pomoć druge osobe
3.ortopedski dodatak
4.posebni dodatak
5.profesionalna rehabilitacija
b)Prava po osnovi gubitka ili nestanka člana obitelji:
1.obiteljska invalidnina
2.povećana obiteljska invalidnina
3.uvećana obiteljska invalidnina
4.obiteljska invalidnina nakon smrti civilnog invalida iz Domovinskog rata I.-IV. skupine i
5.novčana naknada u iznosu obiteljske invalidnine, povećane i uvećane obiteljske invalidnine
c)Ostala prava:
1.novčana naknada za civilne stradalnike iz Domovinskog rata
2.pravo na jednokratnu novčanu pomoć
3.dodatak za pripomoć u kući
4.pravo na besplatne udžbenike
5.pravo na stipendiju
6.prednost pri smještaju u učeničke, odnosno studentske domove
7.pravo na prednost pri zapošljavanju i popunjavanju radnog mjesta
8.prednost pri smještaju u ustanove socijalne skrbi
9.pravo na korištenje veteranskih centara
10.oslobađanje plaćanja naknade za prenamjenu poljoprivrednog zemljišta
11.oslobođenje od plaćanja sudskih, upravnih i javnobilježničkih pristojbi i
12.pravo na troškove prijevoza i ukopa posmrtnih ostataka ekshumiranih i identificiranih civilnih osoba nestalih u Domovinskom ratu na području Republike Hrvatske.
Članak 4.
Na pitanja u vezi s pravima iz ovoga Zakona, uvjetima za stjecanje, korištenje i prestanak tih prava, koja nisu uređena ovim Zakonom, primjenjuju se propisi kojima se uređuju odnosna prava.
Članak 5.
(1)Prava utvrđena ovim Zakonom ne mogu ostvariti:
1.pripadnici, pomagači ili suradnici neprijateljskih vojnih i paravojnih postrojbi koji su sudjelovali u oružanoj agresiji na Republiku Hrvatsku, kao ni članovi njihovih obitelji temeljem njihova stradavanja ili
2.osobe koje su prema kaznenoj evidenciji koju vodi tijelo državne uprave nadležno za pravosuđe osuđene pravomoćnom sudskom presudom za kaznena djela iz GLAVE TRIDESET DRUGE (XXXII.) KAZNENA DJELA PROTIV REPUBLIKE HRVATSKE Kaznenog zakona (»Narodne novine«, br. 125/11., 144/12., 56/15. i 61/15.) odnosno za kaznena djela iz GLAVE DVANAESTE (XII.) KAZNENA DJELA PROTIV REPUBLIKE HRVATSKE Kaznenog zakona (»Narodne novine«, br. 110/97., 27/98. – ispravak, 50/00. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 129/00., 51/01., 11/03., 190/03. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 105/04., 84/05. – ispravak, 71/06., 110/07., 152/08. i 57/11.) odnosno za kaznena djela iz GLAVE ČETRNAESTE (XIV.) KRIVIČNA DJELA PROTIV SIGURNOSTI REPUBLIKE HRVATSKE Osnovnog krivičnog zakona Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 31/93., 39/93., 108/95., 16/96. i 28/96.) odnosno za kaznena djela iz GLAVE DEVETNAESTE (XIX.) KRIVIČNA DJELA PROTIV REPUBLIKE HRVATSKE Krivičnog zakona Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 32/93., 38/93., 16/96. i 28/96.) počinjena za vrijeme obrane suvereniteta Republike Hrvatske, kao ni članovi njihovih obitelji temeljem njihova stradavanja.
(2)Prava utvrđena ovim Zakonom ne mogu ostvariti ni osobe koje su se same ranile radi izbjegavanja vojne obveze.
Članak 6.
(1)Članovima obitelji, u smislu ovoga Zakona, smatraju se bračni ili izvanbračni drug i djeca (članovi uže obitelji) te roditelji (članovi šire obitelji).
(2)Status izvanbračne zajednice iz stavka 1. ovoga članka utvrđuje se u izvanparničnome sudskom postupku.
(3)Pojam djeteta, u smislu ovoga Zakona, obuhvaća dijete rođeno u braku, dijete rođeno izvan braka, posvojenika i pastorka.
(4)Pastorak, u smislu ovoga Zakona, je osoba koja nema živog jednog od roditelja ili su roditelju oduzeta roditeljska prava pravomoćnom presudom nadležnog suda, a stradalnik ga je uzdržavao najmanje godinu dana prije smrtnog stradavanja, zatočenja ili nestanka.
(5)Pojam roditelja, u smislu ovoga Zakona, obuhvaća biološkog roditelja, posvojitelja, očuha i maćehu.
(6)Očuh ili maćeha ostvaruju prava propisana ovim Zakonom za roditelje:
a) ako nema živog oca ili majke ili im je oduzeta roditeljska skrb i
b) ako su stradalnika uzdržavali ili je stradalnik njih uzdržavao najmanje pet godina prije smrtnog stradavanja, zatočenja ili nestanka.
Članak 7.
Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a koji imaju rodno značenje koriste se neutralno i odnose se jednako na muški i ženski rod.
DIO DRUGI
CIVILNI STRADALNICI IZ DOMOVINSKOG RATA
Članak 8.
Civilni stradalnici iz Domovinskog rata u smislu ovoga Zakona su civilni invalidi iz Domovinskog rata i civilne osobe poginule, umrle ili nestale u Domovinskom ratu temeljem čijeg stradavanja članovi njihovih obitelji ostvaruju prava prema ovom Zakonu.
Članak 9.
(1)Civilni invalid iz Domovinskog rata je osoba kojoj je organizam oštećen za najmanje 20% zbog rane ili ozljede koju je dobila:
a)Uslijed zatočenja u logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu od strane pripadnika, pomagača, suradnika neprijateljskih vojnih i paravojnih formacija u razdoblju od 17. kolovoza 1990. do 30. lipnja 1996. godine, odnosno drugih događaja lišenja slobode u svezi s okolnostima iz Domovinskog rata
b)u vezi s ratnim događajima (uslijed korištenja sredstava i metoda kojima se izvode ratne operacije kao što su bombardiranje, eksplozija minsko-eksplozivnih sredstava, zalutali metak i sl.) u razdoblju od 17. kolovoza 1990. do 30. lipnja 1996. godine
c) od eksplozije minsko-eksplozivnih sredstava zaostalih nakon završetka ratnih operacija ili
d)uslijed eksplozije minsko-eksplozivnih sredstava ili uporabe vatrenog oružja, u razdoblju od 17. kolovoza 1990. do 30. lipnja 1996. godine, izvan ratnih operacija, ali u svezi s okolnostima iz Domovinskog rata.
(2)Civilni invalid iz Domovinskog rata je i osoba kojoj je organizam oštećen najmanje 60% zbog bolesti, a bolest je, pogoršanje bolesti, odnosno pojava bolesti neposredna posljedica zatočenja u logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu od strane pripadnika, pomagača, suradnika neprijateljskih vojnih i paravojnih formacija u razdoblju od 17. kolovoza 1990. do 30. lipnja 1996. godine, odnosno drugih događaja lišenja slobode u svezi s okolnostima iz Domovinskog rata.
(3)Civilni invalid iz Domovinskog rata koji po osnovi bolesti stekne i koristi prava po ovom Zakonu ili ranijim propisima najmanje pet godina zadržava status civilnog invalida iz Domovinskog rata ako mu se oštećenje organizma smanji ispod 60%, ali ne niže od 20%.
Članak 10.
Civilne osobe poginule, umrle ili nestale u Domovinskom ratu su:
a)Civilne osobe poginule, umrle ili nestale u Domovinskom ratu pod okolnostima iz članka 9. ovoga Zakona
b)Civilne osobe koja su od rane, povrede, ozljede ili bolesti dobivene pod okolnostima iz članka 9. ovoga Zakona umrle u roku od godinu dana od dana prestanka neprijateljstva.
DIO TREĆI
PRAVA CIVILNIH STRADALNIKA
POGLAVLJE I.
PRAVA PO OSNOVI OŠTEĆENJA ORGANIZMA
Članak 11.
(1)Civilni invalidi iz Domovinskog rata imaju po osnovi oštećenja organizma, uz uvjete propisane ovim Zakonom, pravo na:
a)osobnu invalidninu
b)dodatak za njegu i pomoć druge osobe
c)ortopedski dodatak
d)posebni dodatak i
e)profesionalnu rehabilitaciju.
(2)Status civilnog invalida iz Domovinskog rata i prava iz stavka 1. ovoga ostvaruju se sukladno pravilniku kojeg donosi ministar nadležan za branitelje (u daljnjem tekstu: ministar).
Članak 12.
(1)Radi ostvarivanja prava iz ovoga Zakona civilni invalidi iz Domovinskog rata se razvrstavaju prema utvrđenom postotku oštećenja organizma, u deset skupina:
I. skupina - invalidi sa 100% oštećenja organizma kojima je za redovan život potrebna njega i pomoć druge osobe
II. skupina - invalidi sa 100% oštećenja organizma
III. skupina - invalidi sa 90% oštećenja organizma
IV. skupina - invalidi sa 80% oštećenja organizma
V. skupina - invalidi sa 70% oštećenja organizma
VI. skupina - invalidi sa 60% oštećenja organizma
VII. skupina - invalidi sa 50% oštećenja organizma
VIII. skupina - invalidi sa 40% oštećenja organizma
IX. skupina - invalidi sa 30% oštećenja organizma
X. skupina - invalidi sa 20% oštećenja organizma.
(2)Pri ocjenjivanju postotka oštećenja organizma u svrhu priznavanja statusa civilnog invalida iz Domovinskog rata koji je zadobio više oštećenja organizma pod različitim okolnostima uzimaju se u obzir sva takva oštećenja organizma, a status se određuje prema oštećenju organizma za koje se, pri ocjenjivanju ukupnog postotka oštećenja, utvrdi najveći postotak, osim ako se invalid ne odluči drukčije izjavom na zapisnik kod tijela koje vodi postupak.
(3)Pri utvrđivanju postotka oštećenja organizma osobama kojima je oštećenje organizma nastalo kao posljedica pogoršanja, odnosno pojave bolesti uzima se odgovarajući postotak od cjelokupnog oštećenja organizma s tim da po toj osnovi utvrđeni postotak oštećenja organizma ne može iznositi više od 80%.
ODJELJAK A
OSOBNA INVALIDNINA
Članak 13.
(1)Osnovica za određivanje osobne invalidnine određuje se u iznosu od 115% proračunske osnovice u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: proračunska osnovica).
(2)Osobna invalidnina određuje se u mjesečnom iznosu prema skupini oštećenja organizma invalida.
(3)Mjesečni iznos osobne invalidnine invalida I. – X. skupine određuje se u postotku od osnovice iz stavka 1. ovog članka i to:
SKUPINAPOSTOTAK
I.100,00
II.73,00
III.55,00
IV.41,00
V.29,00
VI.18,00
VII.12,00
VIII.6,00
IX.4,00
X.3,00
ODJELJAK B
DODATAK ZA NJEGU I POMOĆ DRUGE OSOBE
Članak 14.
(1)Pravo na dodatak za njegu i pomoć druge osobe imaju:
1.civilni invalidi iz Domovinskog rata I. skupine
2. civilni invalidi iz Domovinskog rata II., III. i IV. skupine kojima je organizam oštećen i neovisno o oštećenju organizma iz članka 12. stavka 2. ovoga Zakona koje je oštećenje, zajedno s oštećenjem organizma iz članka 12. stavka 2. ovoga Zakona, jednako oštećenju organizma invalida I. skupine.
(2)Invalidi iz stavka 1. ovoga članka radi ostvarivanja prava na dodatak za njegu i pomoć druge osobe razvrstavaju se u dva stupnja:
1. u prvi stupanj - civilni invalidi iz Domovinskog rata I. do IV. skupine, koji su potpuno nesposobni za obavljanje svih životnih potreba i kojima je potrebna neprekidna njega i pomoć od druge osobe
2. u drugi stupanj - ostali civilni invalidi iz Domovinskog rata iz stavka 1. ovoga članka.
Članak 15.
(1)Osnovica za određivanje dodatka za njegu i pomoć druge osobe određuje se u iznosu od 115% proračunske osnovice.
(2)Dodatak za njegu i pomoć druge osobe iznosi mjesečno:
a)za I. stupanj 100% od osnovice
b)za II. stupanj 66% od osnovice.
ODJELJAK C
ORTOPEDSKI DODATAK
Članak 16.
(1)Pravo na ortopedski dodatak imaju civilni invalidi iz Domovinskog rata kojima je tjelesno oštećenje utvrđeno zbog težih oštećenja organizma koja su neposredna posljedica dobivene rane, ozljede ili bolesti koja je uzrokovala amputaciju ekstremiteta ili teško oštećenje funkcije ekstremiteta ili potpuni gubitak vida na oba oka.
(2)Oštećenja organizma iz stavka 1. ovoga članka razvrstavaju se u četiri stupnja prema težini, vrsti i uzroku oštećenja.
Članak 17.
(1)Osnovica za određivanje ortopedskog dodatka određuje se u iznosu od 115% proračunske osnovice.
(2)Ortopedski dodatak iznosi mjesečno:
a)za I. stupanj 29% od osnovice
b)za II. stupanj 22% od osnovice
c)za III. stupanj 14% od osnovice i
d)za IV. stupanj 7% od osnovice.
(3)Ortopedski dodatak iz stavka 2. točke a) ovoga članka povećava se za 25% invalidu kod kojega postoji kombinacija dva ili više oštećenja I. stupnja.
ODJELJAK D
POSEBNI DODATAK
Članak 18.
(1)Korisnik prava na osobnu invalidninu ima pravo na posebni dodatak u iznosu od 50% pripadajućeg iznosa osobne invalidnine ako nije u radnom odnosu, ne prima mirovinu i naknadu plaće od dana stjecanja prava na profesionalnu rehabilitaciju kao i tijekom profesionalne rehabilitacije.
(2)Iznimno od stavka 1. ovoga članka, korisnici osobne invalidnine koji su u trenutku nastanka oštećenja organizma bili maloljetni, imaju pravo na posebni dodatak u iznosu od 50% osnovice iz članka 13. stavka 1. ovoga Zakona bez obzira na uvjete iz stavka 1. ovoga članka.
ODJELJAK E
PROFESIONALNA REHABILITACIJA
Članak 19.
(1)Civilni invalid iz Domovinskog rata kod kojeg je uzrok invalidnosti djelomično ili u cijelosti posljedica rane, ozljede, bolesti, pogoršanja bolesti na osnovi kojih je stekao svojstvo civilnog invalida iz Domovinskog rata, a kod kojeg postoji preostala radna sposobnost, ima pravo na profesionalnu rehabilitaciju, uključujući osposobljavanje za obavljanje posla za koje se traži stručna sprema viša od njegove, bez obzira je li mu nakon profesionalne rehabilitacije osigurano zaposlenje.
(2)O pravu na profesionalnu rehabilitaciju i roku trajanja rehabilitacije u prvom stupnju rješava područna služba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje prema prebivalištu invalida, a u drugom stupnju Središnja služba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, sukladno odredbama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapoš¬lja¬vanju osoba s invaliditetom.
(3)Za vrijeme profesionalne rehabilitacije civilni invalid iz Domovinskog rata ima pravo na novčanu pomoć u visini 33 % proračunske osnovice ako mu redovni mjesečni prihodi po članu kućanstva ne prelaze 60 % proračunske osnovice.
POGLAVLJE II.
PRAVA PO OSNOVI GUBITKA ILI NESTANKA ČLANA OBITELJI
Članak 20.
(1)Članovi uže i šire obitelji civilnih osoba poginulih ili umrlih u Domovinskom ratu imaju uz uvjete propisane ovim Zakonom, pravo na obiteljsku invalidninu, povećanu obiteljsku invalidninu i uvećanu obiteljsku invalidninu.
(2)Pravo na obiteljsku invalidninu, uz uvjete propisane ovim Zakonom, ima i bračni i izvanbračni drug i djeca te roditelji civilnog invalida iz Domovinskog rata I. do IV. skupine koji je do smrti koristio dodatak za njegu i pomoć druge osobe.
(3)Članovi uže i šire obitelji civilnih osoba nestalih u Domovinskom ratu imaju uz uvjete propisane ovim Zakonom pravo na mjesečnu novčanu naknadu u iznosu obiteljske invalidnine, povećane obiteljske invalidnine i uvećane obiteljske invalidnine.
(4)Prava iz ovoga članka ostvaruju se sukladno pravilniku iz članka 11. stavka 2. ovoga Zakona.
ODJELJAK A
OBITELJSKA INVALIDNINA
Članak 21.
(1)Članovi uže obitelji civilnih osoba poginulih ili umrlih u Domovinskom ratu pravo na obiteljsku invalidninu mogu ostvariti pod sljedećim uvjetima:
1.bračni ili izvanbračni drug stječu pravo na obiteljsku invalidninu kada navrše 50 godina ili ranije ako su nesposobni za privređivanje
2.djeca, posvojenici i pastorčad - do navršene 15. godine života odnosno ako su na školovanju do kraja propisanog trajanja redovitog obrazovanja, ali najkasnije do navršene 26. godine života, a ako su nesposobni za privređivanje, dok ta nesposobnost traje, uz uvjet da je nesposobnost nastupila prije navršene 15. godine života, odnosno za vrijeme redovitog obrazovanja, prije navršene 26. godine života. Ako je zbog bolesti došlo do prekida, mirovanja ili u drugom slučaju spriječenosti u ispunjavanju školskih odnosno studentskih obveza u punom opsegu po službenoj odluci škole odnosno visokog učilišta, pravo na obiteljsku invalidninu ove osobe mogu koristiti i za vrijeme trajanja bolesti do navršene 26. godine života, a nakon toga najviše još za onoliko vremena koliko su zbog bolesti izgubile od redovitog školovanja, ako je redovito školovanje nastavljeno prije 26. godine života i
3.djeca koja završe redovito srednjoškolsko obrazovanje u obrazovnom programu u trajanju do tri godine, a nastavljaju redovito srednjoškolsko obrazovanje za višu razinu kvalifikacije ili po programu za obrazovanje odraslih, zadržavaju to pravo ako nisu zaposleni.
(2)Ako užu obitelj čine bračni drug s jednim članom ili više članova obitelji iz stavka 1., točke 2. ovoga članka, bračni drug ima pravo na obiteljsku invalidninu kao sukorisnik s njima, bez obzira na uvjete iz stavka 1. točke 1. ovoga članka i to dok i jedno od te djece ima pravo na invalidninu.
(3)Obiteljsku invalidninu pastorčad može ostvariti ako ih je osoba od koje izvode pravo uzdržavala najmanje posljednju godinu dana prije smrti.
Članak 22.
(1)Nesposobnima za privređivanje prema ovom Zakonu smatraju se:
1.žena kad navrši 40 godina života ili muškarac kad navrši 50 godina života odnosno za mlađe osobe kod kojih se utvrdi nesposobnost za privređivanje koju utvrđuje tijelo vještačenja iz članka 75. ovoga Zakona, a prema kriterijima medicinske znanosti imajući u vidu zanimanje i godine života
2.dijete do navršenih 15 godina života odnosno za vrijeme školovanja, ali najkasnije do navršenih 26 godina života, a ako je nesposobno za samostalan život i rad, prema kriterijima medicinske znanosti, za vrijeme dok ta nesposobnost traje, uz uvjet da je nesposobnost nastupila prije navršenih 15 godina života odnosno za vrijeme školovanja prije navršenih 26 godina života i
3.bračni drug iza preminule osobe od koje izvodi pravo, ako je nakon smrti te osobe ostalo jedno ili više djece prema kojima obavlja roditeljsku dužnost, dok su ta djeca nesposobna za samostalan život i rad, sukladno točki 2. ovoga stavka.
(2)Dijete iz stavka 1. točke b) ovoga članka koje prekine školovanje zbog bolesti koju je utvrdila nadležna zdravstvena ustanova smatra se nesposobnim za samostalan život i rad i za vrijeme trajanja bolesti do navršenih 26 godina života, kao i nakon te godine, ali najviše onoliko vremena koliko je zbog bolesti izgubilo od školovanja, ako je školovanje nastavljeno prije navršenih 26 godina.
Članak 23.
(1)Roditelji imaju pravo na obiteljsku invalidninu iako su članovi uže obitelji ostvarili to pravo.
(2)Očuh, maćeha i posvojitelji, koji su osobu od koje izvode pravo uzdržavali ili ih je ta osoba uzdržavala najmanje pet godina prije smrti, imaju također pravo na obiteljsku invalidninu iako su članovi uže obitelji ostvarili to pravo.
(3)Očuh, maćeha ili posvojitelj koji ispunjava uvjete za priznavanje prava na obiteljsku invalidninu isključuje roditelja koji nije izvršavao roditeljsku dužnost prema osobi od koje bi izvodio pravo, te mu je roditeljska skrb oduzeta odlukom suda u izvanparničnom postupku.
Članak 24.
(1)Osnovica za određivanje visine obiteljske invalidnine određuje se u iznosu od 115% proračunske osnovice.
(2)Obiteljska invalidnina za jednog člana obitelji iz članka 21. ovoga Zakona iznosi 40% mjesečno od osnovice iz stavka 1. ovoga članka.
(3)Ako pravo na obiteljsku invalidninu ostvaruje više članova obitelji, za svakog sukorisnika iznos obiteljske invalidnine iz stavka 2. ovoga članka povećava se za 50%.
Članak 25.
(1)Ako obiteljsku invalidninu koriste dva ili više članova obitelji obiteljska invalidnina pripada sukorisnicima u jednakim dijelovima.
(2)Članovi obitelji koji ispunjavaju uvjete za priznavanje prava na obiteljsku invalidninu po osnovi dvije ili više osoba imaju pravo na obiteljsku invalidninu, u nesmanjenom iznosu, za svaku od tih osoba.
(3)Pravo na obiteljsku invalidninu imaju, uz uvjete propisane ovim Zakonom, i korisnici osobne invalidnine.
ODJELJAK B
POVEĆANA OBITELJSKA INVALIDNINA
Članak 26.
(1)Pravo na obiteljsku invalidninu određenu po članku 24. stavku 2. ovoga Zakona povećanu za 50% ima:
1.roditelj čije je jedino dijete poginulo ili umrlo u Domovinskom ratu
2.roditelj koji je imao i druge djece, a koja su sva poginula ili umrla u Domovinskom ratu do podnošenja zahtjeva za povećanu obiteljsku invalidninu
3. bračni ili izvanbračni drug osobe poginule ili umrle u Domovinskom ratu koji nema djece, odnosno ima jedno ili više djece koja su sva nesposobna za privređivanje uz uvjet da je ta nesposobnost nastala prije 15. godine života odnosno prije 26. godine ako je dijete bilo na redovitom školovanju
4.bračni ili izvanbračni drug osobe poginule ili umrle u Domovinskom ratu koji je imao djece, a koja su sva poginula ili umrla do podnošenja zahtjeva za povećanu obiteljsku invalidninu i
5.dijete bez roditeljske skrbi ili bez oba roditelja, čiji jedan roditelj je život izgubio u Domovinskom ratu, neovisno o okolnostima nastupa smrti drugog roditelja ili razlogu lišenja roditeljske skrbi drugog roditelja.
(2)Ako se obiteljskom invalidninom po stavku 1. točkama 1. i 2. ovoga članka koriste oba roditelja kao sukorisnici, iznos obiteljske invalidnine određene po članku 24. stavku 3. ovoga Zakona povećava se za 50%.
(3)Ako se obiteljskom invalidninom po stavku 1. točki 5. ovoga članka koristi više djece - sukorisnika obiteljske invalidnine, iznos obiteljske invalidnine određen po članku 24. stavku 3. ovoga Zakona povećava se za 50%.
ODJELJAK C
UVEĆANA OBITELJSKA INVALIDNINA
Članak 27.
(1)Pravo na uvećanu obiteljsku invalidninu, uz pravo na obiteljsku invalidninu ima:
1.roditelj čije je jedino dijete poginulo ili umrlo u Domovinskom ratu
2.roditelj koji je imao i druge djece, a koja su sva poginula ili umrla do podnošenja zahtjeva za uvećanu obiteljsku invalidninu
3. bračni ili izvanbračni drug osobe poginule ili umrle u Domovinskom ratu koji nema djece, odnosno ima jedno ili više djece koja su sva nesposobna za privređivanje uz uvjet da je ta nesposobnost nastala prije 15. godine života odnosno prije 26. godine ako je dijete bilo na redovitom školovanju
4.bračni ili izvanbračni drug osobe poginule ili umrle u Domovinskom ratu koji je imao djece, a koja su sva poginula ili umrla do podnošenja zahtjeva za uvećanu obiteljsku invalidninu i
5.dijete bez roditeljske skrbi ili bez oba roditelja, čiji jedan roditelj je poginuo ili umro u Domovinskom ratu, neovisno o okolnostima nastupa smrti drugog roditelja ili razlogu lišenja roditeljske skrbi drugog roditelja.
(2)Uvećana obiteljska invalidnina iz stavaka 1. ovoga članka iznosi 34,50% osnovice iz članka 24. stavka 1. ovog Zakona.
(3)Ako više osoba iz stavka 1. ovoga članka ispunjava uvjete za priznavanje prava na uvećanu obiteljsku invalidninu, uvećana obiteljska invalidnina u iznosu iz stavka 2. ovoga članka, pripada svakoj od njih.
Članak 28.
Korisnici koji ispunjavaju uvjete za priznavanje prava na uvećanu obiteljsku invalidninu po osnovi dviju ili više osoba imaju pravo na tu invalidninu samo iza jedne osobe.
ODJELJAK D
OBITELJSKA INVALIDNINA NAKON SMRTI CIVILNOG INVALIDA IZ DOMOVINSKOG RATA I.-IV. SKUPINE
Članak 29.
(1)Bračni i izvanbračni drug  e djeca civilnog invalida iz Domovinskog rata I. do IV. skupine koji je do smrti bio korisnik dodatka za njegu i pomoć druge osobe po osnovi oštećenja organizma ima, uz uvjete iz članka 21. stavka 1. ovoga Zakona, pravo na obiteljsku invalidninu.
(2)Pravo na obiteljsku invalidninu pod uvjetima iz ovoga Zakona, imaju i roditelji civilnog invalida iz Domovinskog rata I. do IV. skupine koji je do smrti koristio dodatak za njegu i pomoć druge osobe po osnovi oštećenja organizma, ako niti jedan član uže obitelji ne koristi to pravo i ako im je on bio jedino dijete.
Članak 30.
Obiteljska invalidnina nakon smrti civilnog invalida iz Domovinskog rata I.-IV. skupine koji je do smrti bio korisnik dodatka za njegu i pomoć druge osobe, za jednog člana obitelji iznosi 25% mjesečno od osnovice iz članka 24. stavka 1. ovoga Zakona.
Članak 31.
Ako pravo na obiteljsku invalidninu nakon smrti civilnog invalida iz Domovinskog rata I.-IV. skupine koji je do smrti bio korisnik dodatka za njegu i pomoć druge osobe, ostvaruje više članova obitelji, za svakog sukorisnika iznos obiteljske invalidnine iz članka 30. ovoga Zakona povećava se za 50%.
Članak 32.
Ako pravo na obiteljsku invalidninu nakon smrti civilnog invalida iz Domovinskog rata I.-IV. skupine koji je do smrti bio korisnik dodatka za njegu i pomoć druge osobe koriste dva ili više člana obitelji obiteljska invalidnina pripada sukorisnicima u jednakim dijelovima.
ODJELJAK E
NOVČANA NAKNADA U IZNOSU OBITELJSKE INVALIDNINE, POVEĆANE I UVEĆANE OBITELJSKE INVALIDNINE
Članak 33.
(1)Članovi uže i šire obitelji civilnih osoba nestalih u Domovinskom ratu imaju pravo na mjesečnu novčanu naknadu u iznosu obiteljske invalidnine, povećane obiteljske invalidnine i uvećane obiteljske invalidnine koju bi ostvarili kao članovi obitelji civilnih osoba poginulih ili umrlih u Domovinskim ratom, sukladno odredbama ovoga Zakona.
(2)Ako su naknadu iz stavka 1. ovoga članka ostvarili bračni ili izvanbračni drug i/ili djeca civilne osobe nestale u Domovinskom ratu, roditelji imaju pravo na novčanu naknadu u iznosu obiteljske invalidnine koju bi ostvarili kao roditelji djeteta poginulog ili umrlog u Domovinskim ratom.
Članak 34.
(1)Članovi obitelji iz članka 33. ovog Zakona stječu pravo na novčanu naknadu u iznosu obiteljske invalidnine, povećane obiteljske invalidnine i uvećane obiteljske invalidnine i sva ostala prava iz ovoga Zakona kao i članovi obitelji civilnih osoba umrlih ili poginulih pod okolnostima iz članka 9. ovoga Zakona pod uvjetima i u postupku utvrđenim za članove obitelji civilnih osoba poginulih ili umrlih u Domovinskom ratu, osim prava na obiteljsku invalidninu.
(2)Članovima obitelji iz članka 33. ovog Zakona nakon identifikacije nestale osobe ili proglašenja nestale civilne osobe umrlom prestaje pravo na novčanu naknadu u iznosu obiteljske invalidnine, povećane obiteljske invalidnine i uvećane obiteljske invalidnine te ostvaruju pravo na obiteljsku invalidninu na sljedeći način:
a) po službenoj dužnosti u kontinuitetu nakon prestanka prava na novčanu naknadu u iznosu obiteljske invalidnine, nakon identifikacije nestale osobe ili
b) temeljem podnesenog zahtjeva, sukladno ovom Zakonu, a nakon pravomoćnosti rješenja o proglašenju nestale osobe umrlom.
POGLAVLJE III.
OSTALA PRAVA
ODJELJAK A
NOVČANA NAKNADA ZA CIVILNE STRADALNIKE IZ DOMOVINSKOG RATA
Članak 35.
Pravo na novčanu naknadu za civilne stradalnike iz Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: novčana naknada) imaju korisnici osobne invalidnine iz ovoga Zakona, korisnici obiteljske invalidnine iz ovoga Zakona i korisnici novčane naknade u iznosu obiteljske invalidnine iz ovoga Zakona, ako:
1.nisu zaposleni
2.oni i članovi njihova kućanstva nisu korisnici zajamčene minimalne naknade
3.nisu korisnici novčanog primanja u svezi s profesionalnom rehabilitacijom odnosno zbog nezaposlenosti
4.oni i članovi njihova kućanstva nisu vlasnici ili korisnici motornog vozila koje ne služi podmirenju osnovnih životnih potreba
5.oni i članovi njihova kućanstva nisu vlasnici ili suvlasnici ili korisnici ili sukorisnici nekretnina koje im ne služe za podmirenje osnovnih životnih potreba
6.oni i članovi njihova kućanstva u prethodnoj kalendarskoj godini ili u razdoblju od tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva nemaju ukupno novčane prihode mjesečno po članu kućanstva veće od 30% od proračunske osnovice
7.nisu temeljem rješenja nadležnog tijela smješteni u zdravstvenu ustanovu
8.nisu na teret državnog proračuna Republike Hrvatske korisnici usluge smještaja ili organiziranog stanovanja sukladno odredbama propisa o socijalnoj skrbi ili drugih posebnih propisa, osim beskućnika koji je korisnik usluge smještaja u prenoćištu i
9.nisu na izdržavanju kazne zatvora, osim ako su prije upućivanja na izvršenje kazne zatvora živjeli u zajedničkom kućanstvu s osobama koje su uzdržavali, a iste osobe obvezni su uzdržavati i tijekom izvršenja kazne zatvora.
Članak 36.
(1)Osnovica za određivanje novčane naknade iznosi 33% proračunske osnovice.
(2)Korisnicima koji u kućanstvu nemaju prihode od utjecaja na naknadu za nezaposlene, novčana naknada se određuje u visini osnovice.
(3)Korisnicima koji u kućanstvu imaju prihod od utjecaja na novčanu naknadu, novčana naknada se određuje u iznosu razlike između dijela prihoda koji mjesečno otpada na korisnika i osnovice za određivanje novčane pomoći.
Članak 37.
(1)Ako dva ili više sukorisnika obiteljske invalidnine ispunjavaju uvjete za stjecanje prava na novčanu naknadu, novčana naknada određena prema članku 36. ovoga Zakona povećava se za 50% za svakog daljnjeg korisnika.
(2)Ako oba bračna ili izvanbračna druga ispunjavaju uvjete za stjecanje prava na novčanu naknadu, po različitim osnovama, novčana pomoć im se određuje kao jednom korisniku i tako određena povećava za 50% za drugog bračnog, odnosno izvanbračnog druga.
(3)Sukorisnicima novčane naknade iz stavka 1. i 2. ovoga članka koji žive u zajedničkom kućanstvu, novčana naknada pripada na jednake dijelove.
(4)Osobama iz stavka 1. i 2. ovoga članka koje ne žive u zajedničkom kućanstvu novčana naknada svakome od njih određuje se kao samostalnom korisniku, s tim da zbroj tih iznosa ne može biti veći od iznosa naknade povećane po stavcima 1. i 2. ovoga članka.
Članak 38.
Pravo na novčanu naknadu ostvaruje se sukladno pravilniku kojeg donosi ministar.
ODJELJAK B
PRAVO NA JEDNOKRATNU NOVČANU POMOĆ ZBOG NEMOGUĆNOSTI PODMIRENJA OSNOVNIH ŽIVOTNIH POTREBA
Članak 39.
(1)Pravo na jednokratnu novčanu pomoć zbog nemogućnosti podmirenja osnovnih životnih potreba (u daljnjem tekstu: jednokratna novčana pomoć) mogu ostvariti korisnici osobne invalidnine iz ovoga Zakona, korisnici obiteljske invalidnine iz ovoga Zakona i korisnici novčane naknade u iznosu obiteljske invalidnine iz ovoga Zakona.
(2)Pravo na jednokratnu novčanu pomoć mogu ostvariti osobe iz stavka 1. ovoga članka ako se nalaze u jednoj od sljedećih situacija:
1.teške akutne, teške kronične, maligne bolesti korisnika ili teške ozljede korisnika nastale zbog nesretnog slučaja
2.teške akutne, teške kronične, maligne bolesti članova uže obitelji korisnika koji žive u zajedničkom kućanstvu ili teške ozljede članova uže obitelji korisnika koji žive u zajedničkom kućanstvu nastale zbog nesretnog slučaja
3.elementarne nepogode koja je prouzročila štetne posljedice za korisnika i članove njegova zajedničkog kućanstva
4.smrti člana uže obitelji korisnika koji je s njim živio u zajedničkom kućanstvu ili
5.novčani prihodi u prethodnoj kalendarskoj godini ili u razdoblju od tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva mjesečno po članu zajedničkog kućanstva iznose manje od 25% proračunske osnovice.
(3)Pravo na jednokratnu novčanu pomoć korisnici mogu ostvariti jedanput u jednoj kalendarskoj godini.
(4)Iznimno od stavka 3. ovoga članka, korisnici iz stavka 1. ovoga članka u jednoj kalendarskoj godini mogu ostvariti pravo na jednokratnu novčanu pomoć više puta samo za situaciju iz stavka 2. točke 4. ovoga članka iako su već ostvarili pravo na jednokratnu novčanu pomoć iz stavka 2. točaka 1., 2., 3. i 5. ovoga članka u tijeku jedne kalendarske godine.
(5)Ukupni iznos jednokratnih novčanih pomoći po svim situacijama iz stavka 2. ovoga članka koji korisnici mogu ostvariti u jednoj kalendarskoj godini ne može biti veći od iznosa jedne proračunske osnovice.
Članak 40.
Osobe koje se nalaze u situaciji iz članka 39. stavka 2. ovoga Zakona ne mogu ostvariti pravo na jednokratnu novčanu pomoć ako:
1.imaju registrirano trgovačko društvo ili obrt
2.su oni ili članovi njihova zajedničkog kućanstva ostvarili ukupno novčane prihode u prethodnoj kalendarskoj godini ili u razdoblju od tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva mjesečno po članu kućanstva veće od 25% proračunske osnovice
3.su oni ili članovi njihova zajedničkog kućanstva vlasnici ili korisnici motornog vozila koje im ne služi za podmirenje osnovnih životnih potreba
4.su oni ili članovi njihova zajedničkog kućanstva vlasnici ili suvlasnici, korisnici ili sukorisnici nekretnina koje im ne služe za podmirenje osnovnih životnih potreba
5.su na izdržavanju kazne zatvora, osim ako su prije upućivanja na izvršenje kazne zatvora živjeli u zajedničkom kućanstvu s osobama koje su uzdržavali, a iste osobe obvezni su uzdržavati i tijekom izvršenja kazne zatvora i
6.su oni ili članovi njihova zajedničkog kućanstva po istoj situaciji već ostvarili pravo na jednokratnu novčanu pomoć po osnovi drugog propisa.
Članak 41.
Pravo na jednokratnu novčanu pomoć ostvaruje se sukladno pravilniku kojeg donosi ministar.
ODJELJAK C
DODATAK ZA PRIPOMOĆ U KUĆI
Članak 42.
(1)Civilni invalid iz Domovinskog rata ili korisnik obiteljske invalidnine koji je korisnik novčane naknade iz članka 35. ovoga Zakona ili zajamčene minimalne naknade može ostvariti pravo na dodatak za pripomoć u kući ako zbog trajnih promjena u zdravstvenom stanju ne može ispunjavati osnovne životne zahtjeve i ako ne koristi dodatak za njegu i pomoć druge osobe po ovom Zakonu ili drugim propisima.
(2)Dodatak za pripomoć u kući iznosi mjesečno 23% proračunske osnovice.
ODJELJAK D
PRAVO NA KORIŠTENJE USLUGA VETERANSKIH CENTARA
Članak 43.
Pravo na korištenje usluga veteranskih centara pod uvjetima određenim općim aktima tih ustanova mogu ostvariti civilni invalidi iz Domovinskog rata i članovi obitelji civilnih osoba poginulih, umrlih ili nestalih u Domovinskom ratu.
ODJELJAK E
BESPLATNI UDŽBENICI
Članak 44.
(1)Pravo na besplatne udžbenike za potrebe redovitoga školovanja u srednjim školama mogu ostvariti djeca civilnih osoba poginulih, umrlih ili nestalih u Domovinskom ratu, djeca civilnih invalida iz Domovinskog rata i civilni invalidi iz Domovinskog rata.
(2)Osobe iz stavaka 1. ovoga članka mogu ostvariti pravo na besplatne udžbenike, ako to pravo ne mogu ostvariti po drugim propisima i ako im mjesečni prihodi po članu kućanstva ne prelaze 60% proračunske osnovice.
(3)Nadležno upravno tijelo u županiji odnosno Gradu Zagrebu je prvostupanjsko tijelo koje rješava o pravu na besplatne udžbenike.
(4)Drugostupanjsko tijelo za postupanje po rješenjima upravnih tijela i službenih osoba iz stavka 3. ovoga članka je ministarstvo nadležno za obrazovanje.
(5)Pravo na besplatne udžbenike ostvaruje se sukladno pravilniku kojeg donosi ministar obrazovanja u suradnji s ministrom.
ODJELJAK F
PRAVO NA STIPENDIJU
Članak 45.
(1)Djeca civilnih osoba poginulih, umrlih ili nestalih u Domovinskom ratu, djeca civilnih invalida iz Domovinskog i civilni invalidi iz Domovinskog rata mogu ostvariti pravo na stipendiju tijekom redovitog studiranja na visokim učilištima ako im mjesečni prihodi po članu kućanstva ne prelaze 60% proračunske osnovice.
(2)Pravo iz stavka 1. ovoga članka ostvaruje se sukladno pravilniku kojeg donosi ministar nadležan za obrazovanje u suradnji s ministrom.
ODJELJAK G
SMJEŠTAJ U UČENIČKE, ODNOSNO STUDENTSKE DOMOVE
Članak 46.
(1)Učenici i studenti koji su djeca civilnih invalida iz Domovinskog rata I. skupine sa 100% oštećenjem organizma ostvaruju pravo na subvenciju smještaja u učeničkim i studentskim domovima sukladno posebnim propisima kojima se uređuju uvjeti i način smještaja u učeničkim domovima, odnosno pravilniku kojim se uređuje subvencionirani smještaj studenata u učeničkim i studentskim domovima, a kojeg donosi ministar nadležan za obrazovanje u suradnji s ministrom.
(2)Studenti koji su djeca civilnih osoba poginulih, umrlih ili nestalih Domovinskom ratu i civilni invalidi iz Domovinskog rata ostvaruju pravo na subvenciju smještaja u studentskim domovima sukladno pravilniku kojim se uređuje subvencionirani smještaja u učeničkim i studentskim domovima, a kojeg donosi ministar nadležan za obrazovanje u suradnji s ministrom.
ODJELJAK H
PRAVO NA PREDNOST PRI ZAPOŠLJAVANJU I POPUNJAVANJU RADNOG MJESTA
Članak 47.
(1)Tijela državne uprave, tijela sudbene vlasti i druga državna tijela, upravna tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave obvezna su prilikom zapošljavanja na neodređeno vrijeme službenika i namještenika temeljem javnog natječaja i prilikom zapošljavanja na određeno vrijeme temeljem oglasa dati prednost pod jednakim uvjetima nezaposlenom prema sljedećem redoslijedu:
1.djeci civilnih osoba poginulih, umrlih ili nestalih u Domovinskom ratu
2.civilnim invalidima iz Domovinskog rata
3.bračnom, odnosno izvanbračnom drugu i roditeljima civilnih osoba poginulih, umrlih ili nestalih u Domovinskom ratu.
(2)Prednost iz stavka 1. ovoga članka mogu ostvariti i zaposlene osobe iz stavka 1. ovoga članka ako su zaposlene na poslovima za koje je uvjet niži stupanj obrazovanja od onog kojeg imaju, a prijavljuju se na javni natječaj ili oglas za radno mjesto za koje je uvjet viši stupanj obrazovanja.
(3)Tijela iz stavka 1. ovoga članka obvezna su i prilikom popunjavanja slobodnog radnog mjesta temeljem internog oglasa dati prednost pod jednakim uvjetima zaposlenim osobama iz stavka 1. ovoga članka prema redoslijedu određenom stavkom 1. ovoga članka ako ispunjavaju sve propisane uvjete za slobodno radno mjesto.
(4)Provedbu stavaka 1. do 3. ovoga članka nadzire upravna inspekcija.
(5)Osoba koja smatra da joj je povrijeđeno pravo prednosti pri zapošljavanju može u roku od 30 dana od dana izjavljivanja žalbe na rješenje o prijmu u službu izabranog kandidata podnijeti predstavku upravnoj inspekciji radi provedbe inspekcijskog nadzora.
(6)Upravna inspekcija obvezna je u roku od osam dana od dana primitka predstavke iz stavka 5. ovoga članka obavijestiti donositelja rješenja o prijmu u službu o pokretanju postupka inspekcijskog nadzora radi ostvarenja prava prednosti pri zapošljavanju.
(7)Rješenje o rasporedu doneseno prije okončanja postupka inspekcijskog nadzora upravna inspekcija će ukinuti.
(8)Upravna inspekcija po provedbi inspekcijskog nadzora ovlaštena je u slučaju postojanja povrede prava prednosti pri zapošljavanju iz stavaka 1. do 3. ovoga članka donijeti rješenje kojim će ukinuti rješenje o prijmu u službu.
(9)Protiv rješenja iz stavka 8. ovoga članka može se tužbom pokrenuti upravni spor.
(10)Ako upravna inspekcija utvrdi da u postupku prijma nije izvršena povreda prava, izvijestit će podnositelja predstavke iz stavka 5. ovoga članka i čelnika tijela o rezultatima provedenoga inspekcijskog nadzora.
(11)Odredbe ovoga članka o provedbi inspekcijskog nadzora nad postupkom prijma u službu na odgovarajući se način primjenjuju i na postupak popunjavanja slobodnog radnog mjesta temeljem internog oglasa.
(12)Pravo prednosti pri zapošljavanju iz ovoga članka ne odnosi se na zapošljavanje putem mjere javnih radova.
Članak 48.
(1)Pravne osobe kojima je osnivač Republika Hrvatska, odnosno jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te sve pravne osobe s javnim ovlastima prilikom zapošljavanja temeljem javnog natječaja, oglasa ili u postupku zapošljavanja provedenom na drugi način obvezne su prilikom tog zapošljavanja dati prednost pod jednakim uvjetima nezaposlenom, prema sljedećem redoslijedu:
1.djeci civilnih osoba poginulih, umrlih ili nestalih u Domovinskom ratu
2.civilnim invalidima iz Domovinskog rata
3.bračnom, odnosno izvanbračnom drugu i roditeljima civilnih osoba poginulih, umrlih ili nestalih u Domovinskom ratu.
(2)Prednost iz stavka 1. ovoga članka mogu ostvariti i zaposlene osobe iz stavka 1. ovoga članka ako su zaposlene na poslovima za koje je uvjet niži stupanj obrazovanja od onog kojeg imaju, a prijavljuju se na javni natječaj ili oglas za radno mjesto za koje je uvjet viši stupanj obrazovanja.
(3)Pravne osobe iz stavka 1. ovoga članka obvezne su i prilikom popunjavanja slobodnog radnog mjesta temeljem internog oglasa dati prednost pod jednakim uvjetima zaposlenim osobama iz stavka 1. ovoga članka prema redoslijedu određenom stavkom 1. ovoga članka ako ispunjavaju sve propisane uvjete za slobodno radno mjesto.
(4)Inspekcijski nadzor nad provedbom ovoga članka provodi nadležna inspekcija koja je po posebnim propisima ovlaštena za nadzor u vezi sa zapošljavanjem po službenoj dužnosti, na zahtjev osobe iz stavaka 1. do 3. ovoga članka kojoj nije dana prednost pri zapošljavanju.
(5)Pravna osoba iz stavka 1. ovoga članka obvezna je u roku od 15 dana nakon sklapanja ugovora o radu s izabranim kandidatom o tome obavijestiti osobu iz stavaka 1. do 3. ovoga članka koja je po raspisanom javnom natječaju ili oglasu podnijela prijavu odnosno ponudu za to radno mjesto.
(6)Osoba iz stavaka 1. do 3. ovoga članka kojoj nije dana prednost pri zapošljavanju može podnijeti zahtjev nadležnoj inspekciji za provedbu nadzora u roku od 30 dana od dana dostave obavijesti iz stavka 5. ovoga članka ili u roku od 30 dana od saznanja o sklapanju ugovora o radu s izabranim kandidatom, a najkasnije u roku od šest mjeseci od sklapanja ugovora o radu s drugim kandidatom.
(7)U slučaju zasnivanja radnog odnosa sklapanjem ugovora o radu, nadležna inspekcija obvezna je razmotriti zahtjev iz stavka 6. ovoga članka i u roku od 60 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva donijeti rješenje i dostaviti ga stranci.
(8)Ako nadležna inspekcija utvrdi da je sklapanjem ugovora o radu povrijeđeno pravo prednosti pri zapošljavanju osobe iz stavaka 1. do 3. ovoga članka, rješenjem će utvrditi povredu prava prednosti.
(9)Pravomoćno rješenje iz stavka 8. ovoga članka predstavlja opravdan razlog za otkaz ugovora o radu čijim sklapanjem je to pravo povrijeđeno.
(10)U slučaju iz stavka 8. ovoga članka, pravna osoba iz stavka 1. ovoga članka obvezna je s osobom iz stavaka 1. do 3. ovoga članka, kojoj je rješenjem iz stavka 8. ovoga članka utvrđena povreda prava prednosti pri zapošljavanju, sklopiti ugovor o radu u roku od osam dana od otkaza ugovora, čijim sklapanjem je povrijeđeno pravo prednosti pri zapošljavanju.
(11)Ako pravna osoba iz stavka 1. ovoga članka u roku iz stavka 10. ovoga članka ne sklopi ugovor o radu s osobom iz stavaka 1. do 3. ovoga članka kojoj je rješenjem iz stavka 8. ovoga članka utvrđena povreda prava prednosti pri zapošljavanju, smatra se da je ugovor o radu sklopljen po sili zakona i to od prvoga dana idućeg mjeseca od dana pravomoćnosti rješenja iz stavka 8. ovoga članka.
(12)Pravo prednosti pri zapošljavanju iz ovoga članka ne odnosi se na zapošljavanje putem mjere javnih radova.
Članak 49.
(1)Za ostvarivanje prava prednosti pri zapošljavanju, osoba iz članka 47. stavaka 1. do 3. i članka 48. stavaka 1. do 3. ovoga Zakona koja u trenutku podnošenja prijave ispunjava uvjete za ostvarivanje toga prava dužna je uz prijavu odnosno ponudu na javni natječaj ili oglas priložiti sve dokaze o ispunjavanju traženih uvjeta iz natječaja ili oglasa te:
1.Rješenje ili potvrdu o priznatom statusu
2.dokaz o nezaposlenosti – potvrdu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje o podacima evidentiranim u matičnoj evidenciji Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje ne stariju od mjesec dana (u slučaju iz članka 47. stavka 1. i članka 48. stavka 1. ovoga Zakona)
3.presliku pravomoćnog rješenja, odluke ili drugog pravnog akta o prestanku prethodnog zaposlenja osim ako se radi o prvom zapošljavanju ili zapošljavanju putem internog oglasa
4.potvrdu poslodavca da radno mjesto osobe iz članka 47. stavka 1. i članka 48. stavka 1. ovoga Zakona ne odgovara njegovoj vrsti i razini obrazovanja (u slučaju iz članka 47. stavka 2. i članka 48. stavka 2. ovoga Zakona).
(2)Tijela iz članka 47. ovoga Zakona i pravne osobe iz članka 48. ovoga Zakona dužne su prilikom raspisivanja javnog natječaja ili oglasa za zapošljavanje pozvati osobe iz članka 47. stavaka 1. do 3. i članka 48. stavaka 1. do 3.ovoga Zakona da dostave dokaze iz stavka 1. ovoga članka u svrhu ostvarivanja prava prednosti pri zapošljavanju.
(3)Tijela iz članka 47. ovoga Zakona i pravne osobe iz članka 48. ovoga Zakona prilikom raspisivanja javnog natječaja ili oglasa za zapošljavanje, objavljenog putem internetskih stranica, dužna su objaviti poveznicu na internetsku stranicu tijela državne uprave nadležnog za branitelje (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) na kojoj su navedeni dokazi potrebni za ostvarivanje prava prednosti pri zapošljavanju.
Članak 50.
Prednost pri zapošljavanju ne mogu ostvariti osobe iz članka 47. stavka 1. i članka 48. stavka 1. ovoga Zakona kojima je:
a) zadnji radni odnos prije prijave na javni natječaj ili oglas prestao temeljem izvršnog rješenja o:
1. prestanku službe po sili zakona
2. prestanku službe otkazom ili
3. izvanrednom otkazu
b) radni odnos kod posljednjeg poslodavca prestao u slučaju:
1. redovitog otkaza ugovora o radu kada je ugovor o radu otkazao radnik
2. redovitog otkaza uvjetovanog skrivljenim ponašanjem radnika ili
3. izvanrednog otkaza, osim kada ugovor o radu izvanredno otkaže radnik zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa od strane poslodavca.
ODJELJAK I
PREDNOST PRI SMJEŠTAJU U USTANOVE SOCIJALNE SKRBI
Članak 51.
Prednost pri smještaju u ustanove socijalne skrbi koje pružaju usluge smještaja sukladno propisima o socijalnoj skrbi, a kojima je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne ili područne (regionalne) samouprave imaju sljedeće osobe, prema redoslijedu:
a)civilni invalidi iz Domovinskog rata i
b)roditelji i bračni ili izvanbračni drug civilnih osoba poginulih, umrlih ili nes¬talih u Domovinskom ratu.
ODJELJAK J
OSLOBAĐANJE PLAĆANJA NAKNADE ZA PRENAMJENU POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
Članak 52.
Civilni invalidi iz Domovinskog rata imaju pravo na oslobođenje od plaćanja jednokratne naknade zbog umanjenja vrijednosti i površine poljoprivrednog zemljišta kao dobra od interesa za Republiku Hrvatsku kada s pravnom osnovom na temelju građevinske dozvole ili drugog akta mijenjaju namjenu poljoprivrednog zemljišta tako da se ono više ne iskorištava za poljoprivrednu proizvodnju.
ODJELJAK K
PRAVO NA TROŠKOVE PRIJEVOZA I UKOPA POSMRTNIH OSTATAKA
Članak 53.
(1)Ministarstvo snosi troškove prijevoza i ukopa posmrtnih ostataka ekshumiranih i identificiranih civilnih osoba nestalih u Domovinskom ratu na području Republike Hrvatske.
(2)Pravo iz stavka 1. ovoga članka ostvaruje se sukladno pravilniku kojeg donosi ministar.
ODJELJAK L
OSLOBOĐENJE OD PLAĆANJA SUDSKIH, UPRAVNIH I JAVNOBILJEŽNIČKIH PRISTOJBI
Članak 54.
U postupku ostvarivanja prava iz ovoga Zakona stranke su oslobođene od plaćanja sudskih, upravnih i javnobilježničkih pristojbi na temelju odgovarajućih isprava kojima dokazuju svoj status.
ODJELJAK M
PROJEKTI ZA POBOLJŠANJE KVALITETE ŽIVLJENJA CIVILNIH STRADALNIKA IZ DOMOVINSKOG RATA
Članak 55.
Ministarstvo razvija i provodi projekte i inicijative usmjerene povećanju kvalitete življenja civilnih stradalnika Domovinskog rata korištenjem sredstava strukturnih i investicijskih fondova Europske unije te drugih međunarodnih i europskih instrumenata iz svoje nadležnosti, te sudjeluje u provedbi istih pokrenutih od strane drugih nadležnih tijela.
POGLAVLJE IV.
SREDSTVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Članak 56.
Proračunska osnovica kao osnovica za utvrđivanje prava iz ovoga Zakona utvrđuje se svake godine zakonom kojim se uređuje izvršavanje državnog proračuna prilikom donošenja proračuna za tekuću godinu.
Članak 57.
Sredstva za ostvarivanje prava iz ovoga Zakona kao i sredstva koja čine razliku između prava koja su priznata po ovome Zakonu i prava koja bi pripadala po posebnim propisima osiguravaju se iz državnog proračuna.
DIO ČETVRTI
EVIDENCIJA CIVILNIH STRADALNIKA IZ DOMOVINSKOG RATA
Članak 58.
(1)Ustrojava se Evidencija civilnih stradalnika iz Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: Evidencija).
(2)Evidencija je službena evidencija osoba u koju se upisuju civilni invalidi iz Domovinskog rata i civilne osobe poginule, umrle ili nestale u Domovinskom ratu temeljem čijeg gubitka ili nestanka članovi njihovih obitelji ostvaruju prava prema ovom Zakonu.
Članak 59.
Evidencija se vodi na temelju službenih podataka Ministarstva.
Članak 60.
Evidencija nije javno dostupna i koristi se u službene svrhe.
Članak 61.
Način vođenja, sadržaj, pristup i ostalo u vezi vođenja Evidencije uređuje se pravilnikom kojeg donosi ministar.
DIO PETI
POČETAK, TRAJANJE I PRESTANAK PRAVA
Članak 62.
Osobna invalidnina, dodatak za njegu i pomoć druge osobe, ortopedski dodatak, posebni dodatak, obiteljska invalidnina, povećana i uvećana obiteljska invalidnina, novčana naknada u iznosu obiteljske invalidnine, povećane i uvećane obiteljske invalidnine, novčana naknada za civilne stradalnike iz Domovinskog rata i dodatak za pripomoć u kući, pripadaju korisniku prava od prvog dana idućeg mjeseca od dana podnošenja urednog zahtjeva, ako su ispunjeni uvjeti za ostvarivanje prava te ako drugo nije propisano ovim Zakonom.
Članak 63.
Civilni invalidi iz Domovinskog rata koji za isto oštećenje organizma koriste pravo na novčanu naknadu za tjelesno oštećenje po propisima o mirovinskom osiguranju ne mogu koristiti pravo na invalidninu po ovom Zakonu.
Članak 64.
Korisnik dodatka za njegu i pomoć druge osobe koji ispunjava uvjete za ostvarivanje toga prava po drugim propisima ima pravo na razliku iznosa dodatka za njegu i pomoć druge osobe po ovom Zakonu, ako takva razlika postoji.
Članak 65.
Osobna invalidnina, dodatak za njegu i pomoć druge osobe, ortopedski dodatak, posebni dodatak, obiteljska invalidnina, povećana i uvećana obiteljska invalidnina, novčana naknada u iznosu obiteljske invalidnine, povećane i uvećane obiteljske invalidnine, novčana naknada za civilne stradalnike iz Domovinskog rata i dodatak za pripomoć u kući isplaćuju se u mjesečnim iznosima i to unazad.
Članak 66.
(1)U slučaju smrti korisnika prava iz ovoga Zakona prestanak prava utvrđuje se zaključno sa zadnjim danom u mjesecu u kojem je korisnik umro.
(2)Dospjele, a neisplaćene iznose novčanih primanja iz ovoga Zakona isplatit će se nasljednicima korisnika prava.
Članak 67.
(1)Bračni drug stupanjem u brak gubi prava iz ovoga Zakona koja je ostvario kao član obitelji.
(2)Bračni drug gubi prava iz ovoga Zakona i ako je napustio djecu s kojom koristi prava i zanemario njihovo uzdržavanje, podizanje i odgoj.
(3)U slučaju iz stavka 2. ovoga članka prava iz ovoga Zakona mogu se ponovno uspostaviti ako bračni drug nastavi obavljati roditeljske dužnosti za vrijeme dok se djeca koriste pravima iz ovoga Zakona.
Članak 68.
(1)Prava po ovom Zakonu mogu se koristiti dok postoje ovim Zakonom propisani uvjeti za korištenje tim pravima.
(2)Korisnici prava iz ovoga Zakona dužni su u roku od 15 dana prijaviti nadležnom upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba svaku promjenu činjenica, koje utječu na gubitak pojedinog prava ili na smanjenje opsega korištenja tim pravom.
Članak 69.
U pogledu zastare isplate novčanih primanja po ovom Zakonu primjenjuju se odredbe zakona kojim se uređuju obvezni odnosi.
DIO ŠESTI
POSTUPAK ZA OSTVARIVANJE PRAVA
Članak 70.
(1)Nadležno upravno tijelo županije odnosno Grada Zagreba u čijem je djelokrugu obavljanje povjerenih poslova državne uprave koji se odnose na ostvarivanje prava civilnih stradalnika iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji je prvostupanjsko tijelo koje po zahtjevu stranke postupa u upravnim stvarima i rješava o pravima iz ovoga Zakona, ako nije drugačije propisano ovim Zakonom.
(2)Prvostupanjsko tijelo koje rješava o statusima i pravima iz ovoga Zakona za osobe koje nemaju prebivalište na državnom području Republike Hrvatske je nadležno upravno tijelo Grada Zagreba, a u drugom stupnju Ministarstvo, ako nije drugačije propisano ovim Zakonom.
(3)Drugostupanjsko tijelo nadležno za postupanje po žalbama na rješenja javnopravnih tijela iz stavka 1. i 2. ovoga članka je Ministarstvo, ako nije drugačije propisano ovim Zakonom.
Članak 71.
(1)Činjenica da je rana ili ozljeda dobivena pod okolnostima iz članka 9. ovoga Zakona utvrđuje se ispravama.
(2)Ispravama u smislu stavka 1. ovoga članka za utvrđivanje činjenice da je rana ili ozljeda dobivena pod okolnostima iz članka 9. ovoga Zakona smatra se sljedeća dokumentacija izdana od nadležnih tijela Republike Hrvatske:
a)potvrda o uzroku i okolnostima pod kojima se slučaj dogodio izdana od nadležne vojne jedinice ili ustanove, odnosno od nadležne policijske uprave i drugih nadležnih tijela
b) medicinska dokumentacija o liječenju neposredno nakon ranjavanja ili ozljeđivanja, a najkasnije tri mjeseca od dana prestanka neprijateljstava i
c) druga dokumentacija propisana pravilnikom iz članka 11. stavka 2. ovoga Zakona.
Članak 72.
(1)Činjenica da je bolest nastala, pogoršala se, odnosno pojavila pod okolnostima iz članka 9. stavka 2. ovoga Zakona utvrđuje se na osnovi medicinske dokumentacije koja potječe iz vremena zlostavljanja odnosno otpusta iz zatočeništva ili iz vremena od trideset dana nakon zlostavljanja, odnosno otpusta iz zatoče¬ništva i drugom dokumentacijom propisanom pravilnikom iz članka 11. stavka 2. ovoga Zakona.
(2)Iznimno od stavka 2. ovoga članka činjenica da je bolest psihe nastala, pogoršala se odnosno pojavila pod okolnostima iz članka 9. stavka 2. ovoga Zakona može se utvrditi na osnovi medicinske dokumentacije koja nije starija od dvije godine nakon zlostavljanja, odnosno otpusta iz zatočeništva.
Članak 73.
(1)Činjenica da je osoba od koje članovi obitelji izvode prava po odredbama ovoga Zakona poginula ili umrla ili nestala pod okolnostima iz članka 9. ovoga Zakona utvrđuje se ispravama.
(2)Ispravama u smislu stavka 1. ovoga članka za utvrđivanje činjenice da je rana ili ozljeda dobivena pod okolnostima iz članka 9. ovoga Zakona smatra se sljedeća dokumentacija izdana od nadležnih tijela Republike Hrvatske:
a)Potvrda o uzroku i okolnostima pod kojima se slučaj dogodio izdana od nadležne vojne jedinice ili ustanove odnosno od nadležne policijske uprave i drugih nadležnih tijela, odnosno rješenje općinskog suda o proglašenju nestale osobe umrlom
b)medicinska dokumentacija o liječenju, odnosno uzroku smrti osobe od koje se izvodi pravo, ako su iz te dokumentacije vidljive okolnosti stradavanja i
c)druga dokumentacija propisana pravilnikom iz članka 11. stavka 2. ovoga Zakona.
Članak 74.
Činjenica o uzroku i postotku oštećenja organizma civilnog invalida iz Domovinskog rata, činjenica postojanja oštećenja organizma radi priznavanja prava na dodatak za njegu i pomoć druge osobe, činjenica postojanja oštećenja organizma radi priznavanja prava na ortopedski dodatak, činjenica postojanja oštećenja organizma radi priznavanja prava na dodatak za pripomoć u kući i činjenica nesposobnosti za privređivanje utvrđuje se na temelju nalaza i mišljenja liječničkog povjerenstva iz članka 75. ovoga Zakona koje imenuje ministar.
Članak 75.
(1) Nalaz i mišljenje u prvostupanjskom postupku daje prvostupanjsko liječničko povjerenstvo sastavljeno od triju liječnika specijalista (u daljnjem tekstu: PLP).
(2)Nalaz i mišljenje PLP-a, kojim su utvrđene činjenice za stjecanje prava prema ovom Zakonu, prije donošenja prvostupanjskog rješenja kojim se priznaje pravo iz ovoga Zakona, podliježe reviziji drugostupanjskog liječničkog povjerenstva sastavljenog od pet liječnika specijalista (u daljnjem tekstu: revizijsko DLP).
(3) Nalaz i mišljenje u drugostupanjskom postupku povodom izjavljene žalbe na prvostupanjsko rješenje daje drugostupanjsko liječničko povjerenstvo sastavljeno od pet liječnika specijalista (u daljnjem tekstu: žalbeno DLP).
(4)Predsjednike i članove vijeća liječničkih povjerenstava iz stavaka 1. do 3. ovoga članka imenuje ministar i određuje sjedište i područje rada povjerenstava te imenuje tajnike liječničkih povjerenstava.
(5)Ministar može imenovati više vijeća liječničkih povjerenstava iz stavaka 1. do 3. ovoga članka.
(6)Sastav liječničkih povjerenstava iz stavka 1. do 3. ovoga članka ovisi o vrsti stradavanja, ranjavanju, ozljedi ili bolesti.
(7) U sastavu žalbenog DLP-a ne smiju biti osobe koje su bile u sastavu revizijskog DLP-a koje je dalo nalaz i mišljenje u postupku donošenja prvostupanjskog rješenja.
(8)Način imenovanja i metodologiju rada liječničkih povjerenstava iz stavaka 1. do 3. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Članak 76.
(1) PLP donosi nalaz i mišljenje isključivo nakon neposrednog pregleda stranke, osim u postupku utvrđivanja činjenica o uzroku smrti hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata radi ostvarivanja statusa člana obitelji smrtno stradalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata.
(2) Revizijsko DLP prilikom obavljanja revizije nalaza i mišljenja PLP-a donosi nalaz i mišljenje isključivo nakon neposrednog pregleda hrvatskog branitelja ili hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata odnosno nakon neposrednog vještačenja u kojem sudjeluje stranka u sljedećim slučajevima:
a) kada je PLP oštećenje organizma ocijenilo sa do 80% do 100%
b) u postupku ostvarivanja prava na dodatak za njegu i pomoć druge osobe ili
c) kada revizijsko DLP ocijeni da je neposredan pregled potreban.
(3) U drugostupanjskom postupku, povodom izjavljene žalbe na prvostupanjsko rješenje, žalbeno DLP donosi nalaz i mišljenje isključivo nakon neposrednog pregleda hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata ili hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata odnosno nakon neposrednog vještačenja u kojem sudjeluje stranka.
Članak 77.
(1)Nadležno prvostupanjsko tijelo, po službenoj dužnosti vodi postupak za donošenje novog rješenja o pravu koje je prethodnim rješenjem utvrđeno privremeno.
(2)Novo rješenje iz stavka 1. ovoga članka ima pravni učinak od prvog dana idućeg mjeseca nakon proteka važnosti rješenja kojim je pravo utvrđeno privremeno.
(3)Ako korisnik prava u postupku iz stavka 1. ovoga članka ne pristupi pregledu ili na drugi način onemogući da tijelo vještačenja dade nalaz i mišljenje, postupak će se obustaviti.
(4)Ako osoba, kojoj je postupak za donošenje novog rješenja obustavljen u smislu stavka 3. ovoga članka, podnese ponovni zahtjev za priznavanje prava po ovom Zakonu, prava utvrđena novim rješenjem pripadaju od prvog dana idućeg mjeseca od dana podnošenja tog zahtjeva.
Članak 78.
(1)Ako nakon donošenja izvršnog rješenja o pravima iz ovoga Zakona kod civilnog invalida iz Domovinskog rata nastupe promjene, koje su od utjecaja na postotak oštećenja organizma utvrđenog izvršnim rješenjem, civilni invalid iz Domovinskog rata može, po isteku dvije godine od dana donošenja izvršnog rješenja, podnijeti zahtjev za utvrđivanje novog postotka oštećenja organizma.
(2)Odredba stavka 1. ovoga članka primjenjuju se i na osobu kojoj nije priznat status civilnog invalida iz Domovinskog rata zbog neudovoljavanja uvjeta propisanih ovim Zakonom za stjecanje tog statusa u pogledu postotka oštećenja organizma.
Članak 79.
U postupku za ostvarivanje prava, po ovom Zakonu, primjenjuju se odredbe zakona kojim se uređuje opći upravni postupak.
Članak 80.
(1)Rješenja kojima je, prema odredbama ovoga Zakona, priznato pravo na osobnu invalidninu, dodatak za njegu i pomoć druge osobe, ortopedski dodatak, posebni dodatak, obiteljsku invalidninu, uvećanu obiteljsku invalidninu, povećanu obiteljsku invalidninu, novčanu naknadu u iznosu obiteljske invalidnine, povećane i uvećane invalidnine, novčanu pomoć, dodatak za pripomoć u kući, novčanu naknadu, dodatak za djecu i pravo na naknadu troškova prijevoza izvršava nadležno prvostupanjsko tijelo.
(2)Iznimno od odredbe iz stavka 1. ovoga članka novčana primanja po ovom Zakonu korisnicima s prebivalištem u inozemstvu isplaćuje Ministarstvo.
(3)Prvostupanjsko tijelo vodi evidenciju o izvršenim isplatama i o broju i strukturi korisnika.
Članak 81.
(1)Pri ostvarivanju prava po ovom Zakonu ili po drugim propisima kao prihod od utjecaja na stjecanje ili opseg tog prava ne uzima se:
1.osobna invalidnina
2.dodatak za njegu i pomoć druge osobe
3.dodatak za pripomoć u kući
4.ortopedski dodatak
5.posebni dodatak
6.jednokratna novčana pomoć
7.obiteljska invalidnina, uvećana i povećana obiteljska invalidnina
8.novčana naknada u iznosu obiteljske invalidnine, uvećane i povećane obiteljske invalidnine
9.novčana naknada za civilne stradalnike iz Domovinskog rata
10.naknada za troškove ukopa
11.stipendija i
12.novčana protuvrijednost za besplatne udžbenike.
(2)Primanja iz stavka 1. ovoga članka izuzeta su od ovrhe.
Članak 82.
(1) Pravo na naknadu troškova upravnog postupka za prijevoz u drugo mjesto ima stranka ako je od nadležnog upravnog tijela upućena, odnosno pozvana u drugo mjesto radi pregleda ili sudjelovanja u vještačenju pred tijelom vještačenja u slučaju kada je postupak pokrenut po službenoj dužnosti i kada je postupak pokrenut po zahtjevu stranke povoljno okončan.
(2) Korisnik prava po ovom Zakonu kojemu je određen pratitelj za putovanja radi pregleda pred tijelom vještačenja ima pravo na naknadu troškova prijevoza i za pratitelja kada osobno ostvari pravo na naknadu ovoga troška upravnog postupka.
(4)Troškovi prijevoza nadoknađuju se prema visini cijene karte za prijevoz autobusom odnosno drugim razredom željeznice ili brodom te sredstvima javnog gradskog prijevoza.
Članak 83.
Troškove postupka za ostvarivanje prava po ovom Zakonu snosi tijelo koje vodi postupak, ako drugim propisima nije drugačije propisano.
Članak 84.
(1)Upravni nadzor nad primjenom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona obavljaju nadležna tijela državne uprave sukladno djelokrugu propisanom posebnim propisima.
(2)Inspekcijski nadzor nad provedbom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona te pojedinačnim aktima, uvjetima i načinom rada nadziranih pravnih i fizičkih osoba provode inspektori tijela državne uprave nadležne za inspekciju sukladno posebnim propisima.
DIO SEDMI
NAKNADA ŠTETE
Članak 85.
(1)Osoba koja je ostvarila pravo ili su joj isplaćena novčana primanja po ovom Zakonu na koja nije imala pravo dužna je nadoknaditi štetu za ostvareno nepripadajuće pravo odnosno vratiti primljene iznose:
a)ako je na osnovi netočnih podataka za koje je znala ili morala znati da su netočni ili je na drugi protupravni način ostvarila neko pravo ili primanje po ovom Zakonu koje joj ne pripada ili je ostvarila u većem opsegu nego što joj pripada
b)ako je ostvarila neko pravo ili primanje zbog toga što nije prijavila nastale promjene koje utječu na gubitak ili opseg nekog prava, a znala je ili morala znati za te promjene
c)ako je primala novčane isplate u iznosu većem od onog koji joj je određen rješenjem nadležnog tijela ili
d)ako nadležno tijelo pravomoćnom odlukom utvrdi da su činjenice u ispravama na temelju kojih je ostvareno neko pravo ili status neistinito potvrđene.
(2)Osoba iz stavka 1. ovoga članka dužna je nadoknaditi štetu za ostvareno nepripadajuće pravo ostvareno temeljem zakonitog rješenja i vratiti nepravilno isplaćena novčana primanja u iznosu primljenog, a najviše za posljednje tri godine računajući od posljednje isplate na koju nije imala pravo.
(3)Ako osoba iz stavka 1. ne nadoknadi štetu u roku što ga odredi nadležno tijelo, naknada štete odnosno povrat nepravilno primljenih iznosa ostvarit će se tužbom pri nadležnom sudu.
(4)Pri utvrđivanju naknade štete primjenjuje se propis kojim se uređuju obvezni odnosi, ako ovim Zakonom nije drugačije propisano.
DIO OSMI
PREKRŠAJNE ODREDBE
Članak 86.
(1)Novčanom kaznom od 10.000,00 do 300.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj:
1.učenički i studentski domovi ako pri smještaju osoba u učeničke odnosno studentske domove sukladno članku 46. ovoga Zakona ne daju prednost osobama iz članka 46. ovoga Zakona
2.Pravne osobe kojima je osnivač Republika Hrvatska, odnosno jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te sve pravne osobe s javnim ovlastima ako pri zapošljavanju putem natječaja, oglasa ili u postupku zapošljavanja provedenom na drugi način sukladno članku 48. stavku 1. i 2. ovog Zakona ne daju prednost osobama iz članka 48. stavaka 1. ovoga Zakona
3.Pravne osobe kojima je osnivač Republika Hrvatska, odnosno jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te sve pravne osobe s javnim ovlastima ako prilikom popunjavanja radnog mjesta temeljem internog oglas sukladno članku 48. stavku 3. ovoga Zakona ne daju prednost osobama iz članka 48. stavka 1. ovoga Zakona
4.Pravne osobe kojima je osnivač Republika Hrvatska, odnosno jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te sve pravne osobe s javnim ovlastima ako sukladno članku 48. stavku 5. ovoga Zakona u roku od 15 dana od sklapanja ugovora s izabranim kandidatom o tome ne obavijeste osobu iz članka 48. stavaka 1. do 3. ovoga Zakona
5.Pravne osobe kojima je osnivač Republika Hrvatska, odnosno jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te sve pravne osobe s javnim ovlastima ako sukladno članku 48. stavku 10. ovoga Zakona u roku od osam dana od otkaza ugovora ne sklopi ugovor o radu s osobom iz članka 48. stavaka 1. do 3. ovoga Zakona u slučaju kada nadležna inspekcija utvrdi da je sklapanjem ugovora o radu s drugim kandidatom povrijeđeno pravo prednosti pri zapošljavanju osoba iz članka 48. stavaka 1. do 3. ovoga Zakona
6.Pravne osobe kojima je osnivač Republika Hrvatska, odnosno jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te sve pravne osobe s javnim ovlastima ako prilikom raspisivanja javnog natječaja ili oglasa za zapošljavanje ne pozovu osobe iz članka 48. stavaka 1. do 3. ovoga Zakona da dostave dokaze iz članka 49. stavka 1. ovoga Zakona u svrhu ostvarivanja prava prednosti pri zapošljavanju i
7.Pravne osobe kojima je osnivač Republika Hrvatska, odnosno jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te sve pravne osobe s javnim ovlastima ako prilikom raspisivanja javnog natječaja ili oglasa za zapošljavanje, objavljenog putem internetskih stranica, sukladno članku 49. stavku 3. ovoga Zakona ne objave poveznicu na internetsku stranicu Ministarstva na kojoj su navedeni dokazi potrebni za ostvarivanje prava prednosti pri zapošljavanju.
8.domovi socijalne skrbi ako sukladno članku 51. ovog Zakona pri smještaju ne daju prednost osobama iz članka 51. ovoga Zakona
(2)Za prekršaj iz stavka 1. točaka 1. i 4. do 8. ovoga članka kaznit će se novčanom kaznom od 5000,00 do 50.000,00 kuna i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(3)Za prekršaj iz stavka 1. točke 2. i 3. ovoga članka kaznit će se novčanom kaznom od 10.000,00 do 50.000,00 kuna i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
Članak 87.
(1)Novčanom kaznom od 5000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj odgovorna osoba u:
1.tijelu državne uprave, tijelu sudbene vlasti, tijelu državne vlasti i drugim državnim tijelima, upravnim tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave ako prilikom raspisivanja javnog natječaja ili oglasa za zapošljavanje ne pozovu osobe iz članka 47. stavaka 1. do 3. ovoga Zakona da sukladno članku 49. stavku 2. ovoga Zakona dostave dokaze iz članka 49. stavka 1. ovoga Zakona u svrhu ostvarivanja prava prednosti pri zapošljavanju
2.tijelu državne uprave, tijelu sudbene vlasti, tijelu državne vlasti i drugim državnim tijelima, upravnim tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave ako prilikom raspisivanja javnog natječaja ili oglasa za zapošljavanje, objavljenog putem internetskih stranica sukladno članku 49. stavku 3. ovoga Zakona ne objave poveznicu na internetsku stranicu Ministarstva na kojoj su navedeni dokazi potrebni za ostvarivanje prava prednosti pri zapošljavanju i
(2)Novčanom kaznom od 10.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj odgovorna osoba u tijelu državne uprave, tijelu sudbene vlasti, tijelu državne vlasti i drugim državnim tijelima, upravnim tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave ako prilikom:
1.zapošljavanja na neodređeno vrijeme službenika i namještenika temeljem javnog natječaja ili prilikom zapošljavanja na određeno vrijeme temeljem oglasa sukladno članku 47. stavku 1. i 2. ovoga Zakona ne daju prednost pod jednakim uvjetima osobama iz članka 47. stavaka 1. ovoga Zakona.
2. popunjavanja radnog mjesta temeljem internog oglasa sukladno članku 47. stavku 3. ovoga Zakona ne daju prednost pod jednakim uvjetima osobama iz članka 47. stavaka 1. ovoga Zakona.
DIO DEVETI
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 88.
(1)Pravilnike iz članka 11. stavka 2., članka 38., članka 41., članka 53. stavka 2. , članka 61. i članka 75. ovoga Zakona, ministar će donijeti u roku od 6 mjeseci od stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2)Odredbe Zakona o jedinstvenom tijelu vještačenja („Narodne novine“, br. 85/14. i 95/15.) i Uredbe o metodologijama vještačenja („Narodne novine“, br. 67/17. i 56/18.), Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava redovitih studenata na subvencionirano stanovanje („Narodne novine“, br. 63/19.), Pravilnika o uvjetima, postupku i načinu ostvarivanja prava na besplatne udžbenike vojnih i civilnih invalida rata („Narodne novine“, br. 73/14.) i Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na državnu stipendiju na temelju socio-ekonomskoga statusa („Narodne novine“, br. 83/18.) uskladit će se s odredbama ovoga Zakona u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Članak 89.
Stupanjem na snagu ovoga Zakona prestaju se na osobe iz članka 8. ovoga Zakona primjenjivati odredbe Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata („Narodne novine“, br. 33/92., 57/92., 77/92., 27/93., 58/93., 2/94., 76/94., 108/95., 108/96., 82/01.,103/03, 148/13. i 98/19.) koje uređuju pitanja koja su uređena ovim Zakonom.
Članak 90.
Zahtjevi za priznavanje prava na obiteljsku invalidninu po osnovi osobe koja je od bolesti dobivene, odnosno pogoršane ili ispoljene pod okolnostima iz članka 9. stavka 2. ovog Zakona umrla u roku od godine dana od dana zlostavljanja odnosno otpuštanja od zatočeništva, podneseni nakon isteka roka iz članka 24. stavka 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata („Narodne novine“, br. 103/03.), će se odbaciti rješenjem.
Članak 91.
Zahtjevi za priznavanje statusa, odnosno prava po Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata („Narodne novine“, br. 33/92., 57/92., 77/92., 27/93., 58/93., 2/94., 76/94., 108/95., 108/96., 82/01.,103/03 i 148/13) u povodu kojih, do stupanja na snagu ovoga Zakona nije donijeto izvršno rješenje, riješit će se prema propisima koji su bili na snazi u vrijeme podnošenja zahtjeva.
Članak 92.
(1)Stupanjem na snagu ovoga Zakona, civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata koji su korisnici prava na osobnu invalidninu, dodatka za njegu i pomoć druge osobe, ortopedskog dodatka, dodatka za pripomoć u kući i obiteljsku invalidninu sukladno Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata („Narodne novine“, br. 33/92., 57/92., 77/92., 27/93., 58/93., 2/94., 76/94., 108/95., 108/96., 82/01.,103/03., 48/13. i 98/19.), odnosno sukladno propisima koji su prethodili tom zakonu, po službenoj će se dužnosti odrediti novi iznos prava sukladno ovom Zakonu, ako je to za korisnika povoljnije.
(2)Prevođenje iz stavka 1. ovoga članka izvršit će nadležno upravno tijelo županije, odnosno Grada Zagreba.
(3)Kada se nakon prevođenja priznato pravo priznaje u većem opsegu, pravo se priznaje od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(4)Prevođenje će se izvršiti u roku od godine dana od stupanja na snagu ovoga Zakona.
Članak 93.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
OBRAZLOŽENJE
Članak 1.
Ovom odredbom propisuju se temeljne vrednote od kojih polazi ovaj Zakon i odakle se crpi polazište za propisivanje prava predviđenih ovim Zakonom.
Članak 2.
Ovom odredbom određeno je da prava prema ovome Zakonu mogu ostvariti državljani Republike Hrvatske, a strani državljani ako su u trenutku stradavanja imali prebivalište ili boravište na teritoriju Republike Hrvatske, odnosno ako je osoba iza koje podnose zahtjev za ostvarivanje prava prema ovome Zakonu imala prebivalište ili boravište na teritoriju Republike Hrvatske iako ih ne ostvaruju od države čiji su državljani ili od države na čijem području imaju prebivalište u trenutku podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava prema ovome Zakonu, a državljani Republike Hrvatske koji imaju i strano državljanstvo ako ih ne ostvaruju od druge države čiji su državljani.
Članak 3.
U ovome članku taksativno su navedena prava koja po ovom Zakonu mogu ostvariti civilni stradalnici iz Domovinskog rata.
Članak 4.
Odredba upućuje na primjenu općih propisa, u dijelu koji nije propisan ovim Zakonom.
Članak 5.
Odredbom se propisuje zapreka ostvarivanja prava za sve pripadnike, pomagače ili suradnike neprijateljskih vojnih i paravojnih postrojbi, kao i za sve osobe koje su osuđene zbog ugrožavanja ustavnog poretka i sigurnosti Republike Hrvatske, a koje se kao takve nalaze u evidenciji Ministarstva pravosuđa. Radi se o kaznenim djelima: 1.Veleizdaja, 2. Priznavanje okupacije i kapitulacije, 3. Sprječavanje borbe protiv neprijatelja, 4. Služba u neprijateljskoj vojsci, 5. Pomaganje neprijatelju, 6. Podrivanje vojne i obrambene moći države, 7. Prisila prema najvišim državnim dužnosnicima Republike Hrvatske, 8.Odavanje tajnih podataka, 9. Špijunaža, 10. Povreda ugleda Republike Hrvatske i 11. Pripremanje kaznenih djela protiv Republike Hrvatske.
Članak 6.
U ovoj odredbi dane su definicije određenih pojmova u smislu ovoga Zakona.
Članak 7.
Sukladno Jedinstvenim metodološko-nomotehničkim pravilima za izradu akata koje donosi Hrvatski sabor (NN, br. 74/15) radi jasnoće, manjeg opterećenja i izbjegavanja nepotrebne duljine teksta propisa, posebnom odredbom dano je određenje korištenja pojmova s rodnim značenjem.
Članak 8.
U ovom članku određeno je tko se smatra civilnim stradalnikom iz Domovinskog rata
Članak 9.
Određeno je tko su civilni invalidi iz Domovinskog koji mogu ostvariti prava prema ovome Zakonu.
Članak 10.
Definirano je tko su civilne osobe poginule, umrle ili nestale u Domovinskom ratu temeljem čijeg stradavanja članovi njihovih obitelji mogu ostvariti prava prema ovome Zakonu.
Članak 11.
Navedena su prava po osnovi oštećenja organizma koja može ostvariti civilni invalid iz Domovinskog rata te je određeno da će način ostvarivanja statusa civilnog Domovinskog rata i pripadajućih prava propisanih ovim Zakonom dodatno razraditi pravilnikom, a sukladno uvjetima određenim ovim Zakonu i postupku određenim Zakonom o općem upravnom postupku.
Članak 12.
Civilni invalidi iz Domovinskog rata prema utvrđenom postotku oštećenja organizma razvrstavaju se u deset skupina.
Članak 13.
Ovime se osnovica za ostvarivanje prava na osobnu invalidninu povećava na 115% (3.824,90 kn) proračunske osnovice. Naime, civilni stradalnici iz Domovinskog rata dosad su prema Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata prava ostvarili prema osnovici od 100% proračunske osnovice (3.3216 kn).
Članak 14. i 15.
Uređeno ostvarivanje prava na dodatak za njegu i pomoć druge osobe koji će seodređivati od osnovice koja iznosi 115% proračunske osnovice (prema Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata osnovica je bila 100% proračunske osnovice).
Članak 16. i 17.
Uređeno ostvarivanje prava na ortopedski dodatak koje će se određivati od osnovice koja iznosi 115% proračunske osnovice (prema Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata osnovica je bila 100% proračunske osnovice).
Članak 18.
Ovim člankom je određeno da pravo na posebni dodatak imaju korisnici osobne invalidnine u iznosu od 50% pripadajućeg iznosa osobne invalidnine ako nisu u radnom odnosu, ne primaju mirovinu i naknadu plaće od dana stjecanja prava na profesionalnu rehabilitaciju kao i tijekom profesionalne rehabilitacije.
Iznimno, civilni invalidi iz Domovinskom rata koji su u trenutku stradavanju bili maloljetni ovo pravo mogu ostvariti bez obzira na prethodno navedene uvjete i bez obzira na stupanj oštećenje organizma u iznosu od 1.912,45 kn.
Članak 19.
Odredbom se propisuje ostvarivanje prava na profesionalnu rehabilitaciju.
Članak 20.
U članku su navedena prava koja mogu ostvariti članovi obitelji civilnih osoba poginulih ili umrlih u Domovinskom ratu.
Radi dodatne razrade način ostvarivanja prava na obiteljsku, povećanu i uvećanu obiteljsku invalidninu, predviđeno je donošenje pravilnika kojim će se dodatno razraditi način ostvarivanja ovih prava, a sukladno uvjetima određenim ovim Zakonu i postupku određenim Zakonom o općem upravnom postupku..
Članak 21.
U odnosu na Zakon o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, dobna granica za ostvarivanje prava na obiteljsku invalidninu s 55 za žene, odnosno 65 za muškarce snižena je na 50 godina starosti.
Nadalje, propisana je mogućnost korištenja prava u slučaju da osoba zbog bolesti nije mogla redovno obavljati svoje školske/studentske obveze, ali usprkos tome nije imala prekid obrazovanja prema službenoj odluci škole/sveučilišta/veleučilišta. Ona će ipak moći pravo naknadno koristiti kao da je imala prekid, odnosno period korištenja prava produžit će se za ono vrijeme za koje nije bila u mogućnosti redovno izvršavati svoje školske/studentske obveze. Ovo je propisano kao zaštita djece koja, iako imaju problema (najčešće zdravstvenih), ali im škole/učilišta izlaze u susret i, ukoliko ikako mogu ispunjavati svoje obveze, ne prekidaju im školovanje, čime ih istovremeno potiču na aktivan trud i rad, te brže ozdravljenje. Međutim, upravo jer ne mogu ispunjavati svoje obveze kao ostala djeca, školovanje im traje duže, a umjesto nagrade za svoju upornost i vrijedan trud, onda ostanu bez potrebne obiteljske invalidnine.
Osim toga, zapreka za ostvarivanje prava na obiteljsku invalidninu više nije radni odnos, privredna ili profesionalna djelatnost ni mirovina.
Članak 22.
Odredbom se određuje tko se smatra nesposobnim za privređivanjem u smislu ovoga Zakona. Pojam je potrebno razlikovati od pojma nesposobnosti za rad.
Članak 23.
Člankom je određeno da roditelji imaju pravo na obiteljsku invalidninu iako su članovi uže obitelji ostvarili to pravo te uvjeti pod kojima očuh, maćeha i posvojitelji strdale osobe mogu ostvariti pravo na obiteljsku invalidninu.
Članak 24.
Ovime se osnovica za ostvarivanje prava na obiteljsku invalidninu određuje u iznosu od 115% proračunske osnovice (3.824,90 kn).
Obiteljska invalidnina za jednog člana obitelji iznosi 1529,6 kuna.
Članak 25.
Ovim člankom određuje se ostvarivanje prava na obiteljsku invalidninu u slučajevima kada pravo ostvaruje više sukorisnika, kada se pravo ostvaruje iza više članova obitelji i kada je korisnik obiteljske invalidnine ujedno korisnik osobne invalidnine.
Članka 26.
Ovime je određeno tko može ostvariti pravo na povećanu obiteljsku invalidninu.
Članak 27. i 28.
Ovime je određeno tko može ostvariti pravo na uvećanu obiteljsku invalidninu.
Članak 29. do 30.
Ovim odredbama propisuje se ostvarivanje prava na obiteljsku invalidninu iz smrti civilnog invalida iz Domovinskog rata I. do IV. skupine koji je do smrti bio korisnik dodatka za njegu i pomoć druge osobe.
Članak 33. i 34.
Ovime se propisuje ostvarivanje prava na novčanu naknadu u iznosu obiteljske invalidnine, povećane i uvećane obiteljske invalidnine za članove obitelji nestalih civila u Domovinskom ratu.
Naime, prema Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, članovi obitelji nestalih u Domovinskom ratu, prije proglašenja nestale osobe umrlom, ne mogu ostvariti nikakva prava.
Članak 35. do 38.
Novčana naknada za civilne stradalnike iz Domovinskog rata uvodi se pod sličnim uvjetima i iznosima kao i nekadašnja opskrbnina koja je ukinuta Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata (NN, br. 148/13).
Članak 39. do 41.
Člankom se propisuju uvjeti za ostvarivanje prava na jednokratnu novčanu pomoć..
Članak 42.
Pravo na dodatak za pripomoć u kući, pod uvjetima određenim ovim Zakonom, omogućava se civilnim invaldima iz Domovinskog rata i korisnicima obiteljske invalidnine koji su korisnici zajamčene minimalne naknade prema Zakonu o socijalnoj skrbi ili novčane naknade za civilne stradalnike iz Domovinskog rata prema ovome Zakonu.
Članak 43.
Člankom je uređeno ostvarivanje prava na korištenje usluga veteranskih centara. Veteranski centar je javna ustanova za pružanje podrške i usluga braniteljsko-stradalničkoj populaciji, a čije osnivanje i rad je reguliran Zakonom o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (NN, br. 121/17 i 98/19) i Zakonom o ustanovama (NN, br. 76/93, 29/97, 47/99, 35/08 i 127/19). 3). Osnivač veteranskih centara je Republika Hrvatska, a u ime osnivača osnivačka prava obavlja Ministarstvo hrvatskih branitelja.
Članak 44.
Ovime je propisano ostvarivanje prava na besplatne udžbenike.
Članak 45.
Ovime je propisano ostvarivanje prava na stipendiju.
Članak 46.
Ovime je propisano ostvarivanje prava na prednost pri smještaju u učeničke i studentske domove za korisnike iz ovoga Zakona.
Članak 47. do 50.
Ovim odredbama regulirano je ostvarivanje prava na prednost pri zapošljavanju pod jednakim uvjetima.
Pravo prednosti odnosi se i na popunjavanje radnog mjesta putem internog oglasa. Osim toga, pravo prednosti pri zapošljavanju mogu koristiti i zaposlene osobe koje su zaposlene na radnom mjestu koje ne odgovara njihovoj stručnoj spremi. Ovo budući da se zbog današnje situacije na tržištu rada velik broj osoba, pogotovo djece s određenom stručnom spremom, iz raznih razloga ne može zaposliti na odgovarajuće radno mjesto. Stoga, da bi se ostvarili na tržištu rada i osigurali si kakva – takva primanja, primorani su prihvaćati druge poslove na kojima ne stječu radno iskustvo struke za koju su školovani. To ih onda sprječava u apliciranju za poslove gdje će stjecati daljnje radno iskustvo u svojoj struci za koje im zakon omogućava ostvarivanje zakonski zajamčenog prava prednosti.
Članak 51.
Ovom odredbom je propisano ostvarivanje prava na prednost pri smještaju u ustanove socijalne skrbi.
Članak 52.
Odredbom se propisuje ostvarivanje prava na oslobođenje naknade za prenamjenu poljoprivrednog zemljišta.
Članak 53.
Ovim člankom uređuje se pravo na troškove ukopa ekshumiranih i identificiranih nestalih civilnih osoba u Domovinskom ratu, a koje će se razraditi pravilnikom.
Članak 54.
Ovim člankom je određeno da su stranke u postupku ostvarivanja prava iz ovoga Zakona oslobođene od plaćanja sudskih, upravnih i javnobilježničkih pristojbi na temelju odgovarajućih isprava kojima dokazuju svoj status.
Članak 55.
Predviđeno da Ministarstvo razvija i provodi projekte i inicijative usmjerene povećanju kvalitete življenja civilnih stradalnika Domovinskog rata korištenjem sredstava strukturnih i investicijskih fondova Europske unije te drugih međunarodnih i europskih instrumenata iz svoje nadležnosti, te sudjeluje u provedbi istih pokrenutih od strane drugih nadležnih tijela.
Članak 56. i 57.
Sredstva za provedbu ovoga Zakona osiguravaju se u Državnom proračunu.
Članak 58. do 61.
Ovim odredbama propisuje se ustrojavanje Evidencije civilnih stradalnika Domovinskog rata, a čiji način vođenja, pristup i ostalo u svezi vođenjem Evidencije će se razraditi pravilnikom.
Članak 62. do 69.
Odredbama je propisuje početak, trajanje i prestanaka prava predviđenih ovih Zakonom.
Članak 70.
Određuje se prvostupanjsko i drugostupanjsko tijelo koje provodi postupak za ostvarivanje prava iz ovog Zakona.
Članak 71. do 73.
Propisuje na način dokazivanja činjenica o kojima ovisi ostvarivanje prava iz ovog Zakona.
Članak 74.
Odredbom je propisano da se činjenica o uzroku i postotku oštećenja organizma civilnog invalida iz Domovinskog rata, činjenica postojanja oštećenja organizma radi priznavanja prava na dodatak za njegu i pomoć druge osobe, činjenica postojanja oštećenja organizma radi priznavanja prava na ortopedski dodatak, činjenica postojanja oštećenja organizma radi priznavanja prava na dodatak za pripomoć u kući i činjenica nesposobnosti za privređivanje utvrđuje na temelju nalaza i mišljenja liječničkog povjerenstva koje imenuje ministar.
Članak 75.
Odredbom je propisano da nalaz i mišljenje u prvostupanjskom postupku daje prvostupanjsko liječničkog povjerenstva, a ukoliko su tim nalazom i mišljenjem utvrđene činjenice za stjecanje prava, prije donošenja prvostupanjskog rješenja kojim se priznaje pravo iz ovoga Zakona, taj nalaz i mišljene podliježe reviziji drugostupanjskog liječničkog povjerenstva. Nalaz i mišljenje u drugostupanjskom postupku u slučaju izjavljene žalbe daje drugostupanjsko liječničko povjerenstvo. Kako bi se osigurao što veći stupanj objektivnosti, propisano je da sastav povjerenstva koje će davati mišljenje u drugostupanjskom postupku ne smije biti u istom sastavu kao povjerenstvo koje je obavljalo reviziju u prvostupanjskom postupku. Način imenovanja i metodologiju rada povjerenstava propisuje ministar hrvatskih branitelja pravilnikom.
Članak 76.
U članku se propisuje kada liječničko povjerenstvo donosi nalaz i mišljenje isključivo nakon neposrednog pregleda stranke.
Članak 77.
Ovom odredbom uređuje se donošenje novog rješenja u slučajevima nakon isteka roka određenog rješenjem u kojem je oštećenje organizma i status određen privremeno do određenog roka.
Članak 78.
Propisuje se postupanje u slučajevima kada kod civilnog invalida iz Domovinskog rata nastupe promjene od utjecaja na postotak oštećenja organizma.
Članak 79.
Upućuje se na primjenu Zakona o općem upravnom postupku.
Članak 80.
Člankom je propisana nadležnost za izvršavanje rješenja te da prvostupanjsko tijelo vodi evidenciju o izvršenim isplatama i broju korisnika.
Članak 81.
Člankom se propisuju primanja koja ne ulaze u prihodovni cenzus u ostvarivanju prava iz ovoga Zakona ili prava iz drugih propisa te koja su izuzeta od ovrhe. U izračun prihodovnog cenzusa ne uzimaju se prava po osnovi teške materijalne i životne situacije, smrti, bolesti ili ozljede, a koje ograničenje je u skladu sa samom prirodom tih prava.
Članak 82.
Propisuje pravo na povrat troškova prijevoza kada je nužan prijevoz korisnika prava iz ovoga Zakona u drugo mjesto radi ostvarivanja prava iz ovoga Zakona.
Članak 83.
Odredba u svezi troškova postupka.
Članak 84.
Propisana nadležnost za provođenje upravnog i inspekcijskog nadzora nad provedbom ovog Zakona.
Članak 85.
Odredbe u svezi naknade štete u slučaju ostvarivanja prava ili isplate novčanih primanja po ovom Zakonu na koju stranka nije imala pravo.
Članak 86. i 87.
Propisuje šire i preciznije odredbe glede prekršaja za nepoštivanje odredbi ovoga Zakona (u odnosu na važeći Zakona), posebno u odnosu na ostvarivanje prava prednosti pri zapošljavanju.
Članak 88.
Člankom su propisani rokovi za donošenje novih i usklađivanje postojećih provedbenih propisa.
Članak 89.
Stupanjem na snagu ovoga Zakona prestaju se na osobe iz članka 8. ovoga Zakona primjenjivati odredbe Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata („Narodne novine“, br. 33/92., 57/92., 77/92., 27/93., 58/93., 2/94., 76/94., 108/95., 108/96., 82/01.,103/03, 148/13 i 98/19) koje uređuju pitanja koja su uređena ovim Zakonom.
Članak 90.
S obzirom da se ovim Zakonom stavljaju van snage odredbe Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, a da se ne otvara rok za priznavanje prva na obiteljsku invalidninu po osnovi bolesti koji je zatvoren navedenim zakonom, odredbu je potrebno propisati ovim Zakonom.
Članak 91.
Započeti, a neriješeni postupci završit će se prema propisu po kojem su započeti, a iznimno prema ovome ako je to za stranku povoljnije.
Članak 92.
S obzirom da je ovim Zakonom predviđeno povećanje osnovice za ostvarivanje prava na osobnu i obiteljsku invalidninu te ortopedskog dodataka i dodatka za njegu i pomoć druge osobe, ovom odredbom je propisano prevođenje postojećih korisnika po službenoj dužnosti.
Članak 93.
Propisano je stupanje na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O CIVILNIM STRADALNICIMA IZ DOMOVINSKOG RATA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata (u daljem tekstu: Zakon) sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10 — pročišćeni tekst i 5/14 Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Ocjena stanja
Prava civilnih stradalnika iz Domovinskog rata trenutačno su regulirana Zakonom o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata koji je donesen 1992. godine i otada je mijenjan 12 puta. Unatoč brojnim izmjenama, ovim propisom i dalje nisu obuhvaćeni svi civilni stradalnici iz Domovinskog rata, a prava nisu prilagođena potrebama ove populacije. Tako imamo situaciju da i nakon 25 godina od završetka Domovinskog rata ne postoji adekvatni pravni okvir za civilne stradalnike iz Domovinskog rata.
Kako bi se završio proces cjelovite regulacije prava svih stradalnika iz Domovinskog rata, a nastavno na proces započet donošenjem Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji potrebno je donijeti jedinstveni zakon kojim će na jednom mjestu biti regulirana prava civilnih stradalnika iz Domovinskog rata.
Osnovna pitanja koja treba urediti Zakonom:
-Pojam civilnog stradalnika iz Domovinskog rata definirati tako da prava mogu ostvariti i stradalnici koji to nisu mogli po važećem Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata. Naime, u praksi se pokazalo da postoje određene kategorije stradalnika za koje sve činjenice idu u prilog da se radi o civilnim stradalnicima rata, ali ne zadovoljavaju formalne uvjete da bi i ostvarile taj status po važećem Zakonu.
-Omogućiti članovima obitelji nestalih civila u Domovinskom ratu koji još nisu rješenjem općinskog suda proglašeni umrlim ostvarivanje prava po ovom Zakonu. Naime prije proglašenja nestalog civila umrlim, članovi njegovih obitelji ne mogu ostvariti nikakva prava po važećem Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata.
-S obzirom da je Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata („Narodne novine“ br.103/03) bilo predviđeno da se zahtjev za priznavanje statusa civilnog invalida rata po osnovi oštećenja organizma nastalog zbog bolest dobivene, odnosno pogoršanje ili ispoljene pod okolnostima zlostavljanja odnosno lišenja slobode od strane pripadnika, pomagača ili suradnika neprijateljskih vojnih i paravojnih formacija, može podnijeti samo u roku od šest mjeseci od stupanja na snagu tog Zakona, potrebno je ponovno otvoriti ovaj rok.
-Ublažiti uvjete za ostvarivanje prava na obiteljsku invalidninu. Naime, članovi obitelji civila stradalih u Domovinskom ratu ne mogu ostvariti pravo na obiteljsku invalidninu ako su u radnom odnosu, primaju mirovinu ili se bave samostalnom djelatnošću. Navedeno ne bi trebalo biti zapreka za ostvarivanje prava na obiteljsku invalidninu jer se ne radi o socijalnim pravima već o svojevrsnoj naknadi za stradavanje u ratu.
-Od 2001. godine osnovica za određivanje osobne invalidnine, ortopedskog dodatka, dodatka za njegu i pomoć druge osobe i obiteljske invalidnine iznosi 100% proračunske osnovice. Otada ova osnovica nije rasla i nije pratila potrebe stradalnika.
-Riješiti pitanje korisnika opskrbnine koji nisu ostvarili pravo na zajamčenu minimalnu naknadu. Naime, 2013. godine prelaskom opskrbnine u sastav zajamčene minimalne naknade u nadležnost ministarstva nadležnog za socijalnu politiku, velik broj korisnika opskrbnine nije zadovoljio uvjete za ostvarivanje prava na zajamčenu minimalnu naknadu.
-Pitanje uvođenja novih prava i proširenja postojećih prava.
-Uspostaviti Evidenciju civilnih stradalnika iz Domovinskog rata.
Posljedice donošenja Zakona
-Definiran pojam civilnog stradalnika iz Domovinskog rata.
-Otvoren rok za podnošenje zahtjeva za priznavanje statusa civilnog invalida rata po osnovi oštećenja organizma nastalog zbog bolest dobivene, odnosno pogoršanje ili ispoljene pod okolnostima u vezi s Domovinskom ratom.
-Omogućeno korištenje obiteljske invalidnine članovima obitelji koji to dosad nisu mogli zbog mirovine, radnog odnosa, registriranog obrta ili dobne granice
-Članovi obitelji nestalih civila u Domovinskom ratu koji još nisu rješenjem općinskog suda proglašeni umrlim, moći će ostvariti prava po ovom Zakonu i prije proglašenja nestale osobe umrlom.
-Veći iznosi osobne invalidnine, ortopedskog dodatka, dodatka za njegu i pomoć druge osobe i obiteljske invalidnine zbog povećanja osnovice za određivanje navedenih prava sa 100% na 115% proračunske osnovice te zbog povećanja postotka iznosa obiteljske invalidnine s 25% na 40% i s 15% na 25% od osnovice.
-Preciznije definirano pravo na prednost pri zapošljavanju pod jednakim uvjetima.
-Poboljšan socio-ekonomski položaj korisnika uvođenjem novih prava: novčana naknada, jednokratna novčana pomoć, posebni dodatak, korištenje usluga veteranskog centra itd.
-Uspostava Evidencije civilnih stradalnika iz Domovinskog rata.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
III. OCJENA POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVEDBU OVOG ZAKONA
Sredstva za provođenje Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2020. godinu i projekcijama za 2021. i 2022. godinu u sklopu razdjela 041 - Ministarstvo hrvatskih branitelja, glave 04105 - Ministarstvo hrvatskih branitelja, aktivnosti A583008 - Civilni invalidi iz Domovinskog rata, kontu 3721 - Naknade građanima i kućanstvima u novcu, u sklopu razdjela 086 – Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, glave 08605 - Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, aktivnosti A688047 – Mirovine na temelju osiguranja – invalidske mirovine, kontu 3721 - Naknade građanima i kućanstvima u novcu i u sklopu razdjela 080 – Ministarstvo znanosti i obrazovanja unutar redovnih aktivnosti.
U 2021. godini osigurano je ukupno 30.050.023,20 kuna. Od toga 29.928.133,20 kuna na aktivnosti A583008 - Civilni invalidi iz Domovinskog rata, kontu 3721 - Naknade građanima i kućanstvima u novcu te 121.890,00 kuna na aktivnosti A688047 – Mirovine na temelju osiguranja – invalidske mirovine, kontu 3721 - Naknade građanima i kućanstvima u novcu.
U 2022. godini osigurano je ukupno 40.408.623,80 kuna. Od toga 40.042.952,80 kuna na aktivnosti A583008 - Civilni invalidi iz Domovinskog rata, kontu 3721 - Naknade građanima i kućanstvima u novcu te 365.670,00 kuna na aktivnosti A688047 – Mirovine na temelju osiguranja – invalidske mirovine, kontu 3721 - Naknade građanima i kućanstvima u novcu.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
IV. TEKST NACRTA PRIJEDLOGA ZAKONA S OBRAZLOŽENJEM
Prilaže se tekst Nacrta prijedloga zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata.
DIO PRVI
OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 1.
Ovim se Zakonom uređuju prava civilnih stradalnika iz Domovinskog rata, a polazeći od sljedećih vrednota:
a) temelj suvremene Republike Hrvatske, kao samostalne, nezavisne, suverene i demokratske države, pobjeda je hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i hrvatskog naroda u pravednom, legitimnom, obrambenom i oslobodilačkom Domovinskom ratu
b) temeljne vrijednosti Domovinskog rata su uspostava i obrana državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta Republike Hrvatske, za što su najzaslužniji hrvatski branitelji iz Domovinskog rata koji su vođeni domoljubljem stali u obranu slobode, demokracije i zajedništva hrvatskog naroda, poštujući najveću razinu etike ratovanja i načela ratnog prava i
c) hrvatski branitelji iz Domovinskog rata i hrvatski narod branili su i obranili Republiku Hrvatsku unutar međunarodno priznatih granica od oružane agresije koju je izvršila Srbija, Crna Gora i Jugoslavenska narodna armija s oružanom pobunom dijela srpskog pučanstva u Republici Hrvatskoj.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 2.
(1)Prava prema ovome Zakonu mogu ostvariti državljani Republike Hrvatske.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, strani državljani mogu ostvariti prava prema ovome Zakonu ako:
1.su u trenutku stradavanja imali prebivalište ili boravište na teritoriju Republike Hrvatske, odnosno ako je osoba iza koje podnose zahtjev za ostvarivanje prava prema ovome Zakonu u trenutku stradavanja imala prebivalište ili boravište na teritoriju Republike Hrvatske i
2.ako ih ne ostvaruju od države čiji su državljani ili od države na čijem području imaju prebivalište u trenutku podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava prema ovome Zakonu, a državljani Republike Hrvatske koji imaju i strano državljanstvo ako ih ne ostvaruju od druge države čiji su državljani.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 3.
Civilni stradalnici iz Domovinskog rata pod uvjetima određenim ovim Zakonom mogu ostvariti sljedeća prava:
a)Prava invalida po osnovi oštećenja organizma:
1.osobna invalidnina
2.dodatak za njegu i pomoć druge osobe
3.ortopedski dodatak
4.posebni dodatak
5.profesionalna rehabilitacija
b)Prava po osnovi gubitka ili nestanka člana obitelji:
1.obiteljska invalidnina
2.povećana obiteljska invalidnina
3.uvećana obiteljska invalidnina
4.obiteljska invalidnina nakon smrti civilnog invalida iz Domovinskog rata I.-IV. skupine i
5.novčana naknada u iznosu obiteljske invalidnine, povećane i uvećane obiteljske invalidnine
c)Ostala prava:
1.novčana naknada za civilne stradalnike iz Domovinskog rata
2.pravo na jednokratnu novčanu pomoć
3.dodatak za pripomoć u kući
4.pravo na besplatne udžbenike
5.pravo na stipendiju
6.prednost pri smještaju u učeničke, odnosno studentske domove
7.pravo na prednost pri zapošljavanju i popunjavanju radnog mjesta
8.prednost pri smještaju u ustanove socijalne skrbi
9.pravo na korištenje veteranskih centara
10.oslobađanje plaćanja naknade za prenamjenu poljoprivrednog zemljišta
11.oslobođenje od plaćanja sudskih, upravnih i javnobilježničkih pristojbi i
12.pravo na troškove prijevoza i ukopa posmrtnih ostataka ekshumiranih i identificiranih civilnih osoba nestalih u Domovinskom ratu na području Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 4.
Na pitanja u vezi s pravima iz ovoga Zakona, uvjetima za stjecanje, korištenje i prestanak tih prava, koja nisu uređena ovim Zakonom, primjenjuju se propisi kojima se uređuju odnosna prava.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 5.
(1)Prava utvrđena ovim Zakonom ne mogu ostvariti:
1.pripadnici, pomagači ili suradnici neprijateljskih vojnih i paravojnih postrojbi koji su sudjelovali u oružanoj agresiji na Republiku Hrvatsku, kao ni članovi njihovih obitelji temeljem njihova stradavanja ili
2.osobe koje su prema kaznenoj evidenciji koju vodi tijelo državne uprave nadležno za pravosuđe osuđene pravomoćnom sudskom presudom za kaznena djela iz GLAVE TRIDESET DRUGE (XXXII.) KAZNENA DJELA PROTIV REPUBLIKE HRVATSKE Kaznenog zakona (»Narodne novine«, br. 125/11., 144/12., 56/15. i 61/15.) odnosno za kaznena djela iz GLAVE DVANAESTE (XII.) KAZNENA DJELA PROTIV REPUBLIKE HRVATSKE Kaznenog zakona (»Narodne novine«, br. 110/97., 27/98. – ispravak, 50/00. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 129/00., 51/01., 11/03., 190/03. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 105/04., 84/05. – ispravak, 71/06., 110/07., 152/08. i 57/11.) odnosno za kaznena djela iz GLAVE ČETRNAESTE (XIV.) KRIVIČNA DJELA PROTIV SIGURNOSTI REPUBLIKE HRVATSKE Osnovnog krivičnog zakona Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 31/93., 39/93., 108/95., 16/96. i 28/96.) odnosno za kaznena djela iz GLAVE DEVETNAESTE (XIX.) KRIVIČNA DJELA PROTIV REPUBLIKE HRVATSKE Krivičnog zakona Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 32/93., 38/93., 16/96. i 28/96.) počinjena za vrijeme obrane suvereniteta Republike Hrvatske, kao ni članovi njihovih obitelji temeljem njihova stradavanja.
(2)Prava utvrđena ovim Zakonom ne mogu ostvariti ni osobe koje su se same ranile radi izbjegavanja vojne obveze.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 6.
(1)Članovima obitelji, u smislu ovoga Zakona, smatraju se bračni ili izvanbračni drug i djeca (članovi uže obitelji) te roditelji (članovi šire obitelji).
(2)Status izvanbračne zajednice iz stavka 1. ovoga članka utvrđuje se u izvanparničnome sudskom postupku.
(3)Pojam djeteta, u smislu ovoga Zakona, obuhvaća dijete rođeno u braku, dijete rođeno izvan braka, posvojenika i pastorka.
(4)Pastorak, u smislu ovoga Zakona, je osoba koja nema živog jednog od roditelja ili su roditelju oduzeta roditeljska prava pravomoćnom presudom nadležnog suda, a stradalnik ga je uzdržavao najmanje godinu dana prije smrtnog stradavanja, zatočenja ili nestanka.
(5)Pojam roditelja, u smislu ovoga Zakona, obuhvaća biološkog roditelja, posvojitelja, očuha i maćehu.
(6)Očuh ili maćeha ostvaruju prava propisana ovim Zakonom za roditelje:
a) ako nema živog oca ili majke ili im je oduzeta roditeljska skrb i
b) ako su stradalnika uzdržavali ili je stradalnik njih uzdržavao najmanje pet godina prije smrtnog stradavanja, zatočenja ili nestanka.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 7.
Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a koji imaju rodno značenje koriste se neutralno i odnose se jednako na muški i ženski rod.
DIO DRUGI
CIVILNI STRADALNICI IZ DOMOVINSKOG RATA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 8.
Civilni stradalnici iz Domovinskog rata u smislu ovoga Zakona su civilni invalidi iz Domovinskog rata i civilne osobe poginule, umrle ili nestale u Domovinskom ratu temeljem čijeg stradavanja članovi njihovih obitelji ostvaruju prava prema ovom Zakonu.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 9.
(1)Civilni invalid iz Domovinskog rata je osoba kojoj je organizam oštećen za najmanje 20% zbog rane ili ozljede koju je dobila:
a)Uslijed zatočenja u logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu od strane pripadnika, pomagača, suradnika neprijateljskih vojnih i paravojnih formacija u razdoblju od 17. kolovoza 1990. do 30. lipnja 1996. godine, odnosno drugih događaja lišenja slobode u svezi s okolnostima iz Domovinskog rata
b)u vezi s ratnim događajima (uslijed korištenja sredstava i metoda kojima se izvode ratne operacije kao što su bombardiranje, eksplozija minsko-eksplozivnih sredstava, zalutali metak i sl.) u razdoblju od 17. kolovoza 1990. do 30. lipnja 1996. godine
c) od eksplozije minsko-eksplozivnih sredstava zaostalih nakon završetka ratnih operacija ili
d)uslijed eksplozije minsko-eksplozivnih sredstava ili uporabe vatrenog oružja, u razdoblju od 17. kolovoza 1990. do 30. lipnja 1996. godine, izvan ratnih operacija, ali u svezi s okolnostima iz Domovinskog rata.
(2)Civilni invalid iz Domovinskog rata je i osoba kojoj je organizam oštećen najmanje 60% zbog bolesti, a bolest je, pogoršanje bolesti, odnosno pojava bolesti neposredna posljedica zatočenja u logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu od strane pripadnika, pomagača, suradnika neprijateljskih vojnih i paravojnih formacija u razdoblju od 17. kolovoza 1990. do 30. lipnja 1996. godine, odnosno drugih događaja lišenja slobode u svezi s okolnostima iz Domovinskog rata.
(3)Civilni invalid iz Domovinskog rata koji po osnovi bolesti stekne i koristi prava po ovom Zakonu ili ranijim propisima najmanje pet godina zadržava status civilnog invalida iz Domovinskog rata ako mu se oštećenje organizma smanji ispod 60%, ali ne niže od 20%.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 10.
Civilne osobe poginule, umrle ili nestale u Domovinskom ratu su:
a)Civilne osobe poginule, umrle ili nestale u Domovinskom ratu pod okolnostima iz članka 9. ovoga Zakona
b)Civilne osobe koja su od rane, povrede, ozljede ili bolesti dobivene pod okolnostima iz članka 9. ovoga Zakona umrle u roku od godinu dana od dana prestanka neprijateljstva.
DIO TREĆI
PRAVA CIVILNIH STRADALNIKA
POGLAVLJE I.
PRAVA PO OSNOVI OŠTEĆENJA ORGANIZMA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 11.
(1)Civilni invalidi iz Domovinskog rata imaju po osnovi oštećenja organizma, uz uvjete propisane ovim Zakonom, pravo na:
a)osobnu invalidninu
b)dodatak za njegu i pomoć druge osobe
c)ortopedski dodatak
d)posebni dodatak i
e)profesionalnu rehabilitaciju.
(2)Status civilnog invalida iz Domovinskog rata i prava iz stavka 1. ovoga ostvaruju se sukladno pravilniku kojeg donosi ministar nadležan za branitelje (u daljnjem tekstu: ministar).
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 12.
(1)Radi ostvarivanja prava iz ovoga Zakona civilni invalidi iz Domovinskog rata se razvrstavaju prema utvrđenom postotku oštećenja organizma, u deset skupina:
I. skupina - invalidi sa 100% oštećenja organizma kojima je za redovan život potrebna njega i pomoć druge osobe
II. skupina - invalidi sa 100% oštećenja organizma
III. skupina - invalidi sa 90% oštećenja organizma
IV. skupina - invalidi sa 80% oštećenja organizma
V. skupina - invalidi sa 70% oštećenja organizma
VI. skupina - invalidi sa 60% oštećenja organizma
VII. skupina - invalidi sa 50% oštećenja organizma
VIII. skupina - invalidi sa 40% oštećenja organizma
IX. skupina - invalidi sa 30% oštećenja organizma
X. skupina - invalidi sa 20% oštećenja organizma.
(2)Pri ocjenjivanju postotka oštećenja organizma u svrhu priznavanja statusa civilnog invalida iz Domovinskog rata koji je zadobio više oštećenja organizma pod različitim okolnostima uzimaju se u obzir sva takva oštećenja organizma, a status se određuje prema oštećenju organizma za koje se, pri ocjenjivanju ukupnog postotka oštećenja, utvrdi najveći postotak, osim ako se invalid ne odluči drukčije izjavom na zapisnik kod tijela koje vodi postupak.
(3)Pri utvrđivanju postotka oštećenja organizma osobama kojima je oštećenje organizma nastalo kao posljedica pogoršanja, odnosno pojave bolesti uzima se odgovarajući postotak od cjelokupnog oštećenja organizma s tim da po toj osnovi utvrđeni postotak oštećenja organizma ne može iznositi više od 80%.
ODJELJAK A
OSOBNA INVALIDNINA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 13.
(1)Osnovica za određivanje osobne invalidnine određuje se u iznosu od 115% proračunske osnovice u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: proračunska osnovica).
(2)Osobna invalidnina određuje se u mjesečnom iznosu prema skupini oštećenja organizma invalida.
(3)Mjesečni iznos osobne invalidnine invalida I. – X. skupine određuje se u postotku od osnovice iz stavka 1. ovog članka i to:
SKUPINAPOSTOTAK
I.100,00
II.73,00
III.55,00
IV.41,00
V.29,00
VI.18,00
VII.12,00
VIII.6,00
IX.4,00
X.3,00
ODJELJAK B
DODATAK ZA NJEGU I POMOĆ DRUGE OSOBE
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 14.
(1)Pravo na dodatak za njegu i pomoć druge osobe imaju:
1.civilni invalidi iz Domovinskog rata I. skupine
2. civilni invalidi iz Domovinskog rata II., III. i IV. skupine kojima je organizam oštećen i neovisno o oštećenju organizma iz članka 12. stavka 2. ovoga Zakona koje je oštećenje, zajedno s oštećenjem organizma iz članka 12. stavka 2. ovoga Zakona, jednako oštećenju organizma invalida I. skupine.
(2)Invalidi iz stavka 1. ovoga članka radi ostvarivanja prava na dodatak za njegu i pomoć druge osobe razvrstavaju se u dva stupnja:
1. u prvi stupanj - civilni invalidi iz Domovinskog rata I. do IV. skupine, koji su potpuno nesposobni za obavljanje svih životnih potreba i kojima je potrebna neprekidna njega i pomoć od druge osobe
2. u drugi stupanj - ostali civilni invalidi iz Domovinskog rata iz stavka 1. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 15.
(1)Osnovica za određivanje dodatka za njegu i pomoć druge osobe određuje se u iznosu od 115% proračunske osnovice.
(2)Dodatak za njegu i pomoć druge osobe iznosi mjesečno:
a)za I. stupanj 100% od osnovice
b)za II. stupanj 66% od osnovice.
ODJELJAK C
ORTOPEDSKI DODATAK
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 16.
(1)Pravo na ortopedski dodatak imaju civilni invalidi iz Domovinskog rata kojima je tjelesno oštećenje utvrđeno zbog težih oštećenja organizma koja su neposredna posljedica dobivene rane, ozljede ili bolesti koja je uzrokovala amputaciju ekstremiteta ili teško oštećenje funkcije ekstremiteta ili potpuni gubitak vida na oba oka.
(2)Oštećenja organizma iz stavka 1. ovoga članka razvrstavaju se u četiri stupnja prema težini, vrsti i uzroku oštećenja.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 17.
(1)Osnovica za određivanje ortopedskog dodatka određuje se u iznosu od 115% proračunske osnovice.
(2)Ortopedski dodatak iznosi mjesečno:
a)za I. stupanj 29% od osnovice
b)za II. stupanj 22% od osnovice
c)za III. stupanj 14% od osnovice i
d)za IV. stupanj 7% od osnovice.
(3)Ortopedski dodatak iz stavka 2. točke a) ovoga članka povećava se za 25% invalidu kod kojega postoji kombinacija dva ili više oštećenja I. stupnja.
ODJELJAK D
POSEBNI DODATAK
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 18.
(1)Korisnik prava na osobnu invalidninu ima pravo na posebni dodatak u iznosu od 50% pripadajućeg iznosa osobne invalidnine ako nije u radnom odnosu, ne prima mirovinu i naknadu plaće od dana stjecanja prava na profesionalnu rehabilitaciju kao i tijekom profesionalne rehabilitacije.
(2)Iznimno od stavka 1. ovoga članka, korisnici osobne invalidnine koji su u trenutku nastanka oštećenja organizma bili maloljetni, imaju pravo na posebni dodatak u iznosu od 50% osnovice iz članka 13. stavka 1. ovoga Zakona bez obzira na uvjete iz stavka 1. ovoga članka.
ODJELJAK E
PROFESIONALNA REHABILITACIJA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 19.
(1)Civilni invalid iz Domovinskog rata kod kojeg je uzrok invalidnosti djelomično ili u cijelosti posljedica rane, ozljede, bolesti, pogoršanja bolesti na osnovi kojih je stekao svojstvo civilnog invalida iz Domovinskog rata, a kod kojeg postoji preostala radna sposobnost, ima pravo na profesionalnu rehabilitaciju, uključujući osposobljavanje za obavljanje posla za koje se traži stručna sprema viša od njegove, bez obzira je li mu nakon profesionalne rehabilitacije osigurano zaposlenje.
(2)O pravu na profesionalnu rehabilitaciju i roku trajanja rehabilitacije u prvom stupnju rješava područna služba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje prema prebivalištu invalida, a u drugom stupnju Središnja služba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, sukladno odredbama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapoš¬lja¬vanju osoba s invaliditetom.
(3)Za vrijeme profesionalne rehabilitacije civilni invalid iz Domovinskog rata ima pravo na novčanu pomoć u visini 33 % proračunske osnovice ako mu redovni mjesečni prihodi po članu kućanstva ne prelaze 60 % proračunske osnovice.
POGLAVLJE II.
PRAVA PO OSNOVI GUBITKA ILI NESTANKA ČLANA OBITELJI
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 20.
(1)Članovi uže i šire obitelji civilnih osoba poginulih ili umrlih u Domovinskom ratu imaju uz uvjete propisane ovim Zakonom, pravo na obiteljsku invalidninu, povećanu obiteljsku invalidninu i uvećanu obiteljsku invalidninu.
(2)Pravo na obiteljsku invalidninu, uz uvjete propisane ovim Zakonom, ima i bračni i izvanbračni drug i djeca te roditelji civilnog invalida iz Domovinskog rata I. do IV. skupine koji je do smrti koristio dodatak za njegu i pomoć druge osobe.
(3)Članovi uže i šire obitelji civilnih osoba nestalih u Domovinskom ratu imaju uz uvjete propisane ovim Zakonom pravo na mjesečnu novčanu naknadu u iznosu obiteljske invalidnine, povećane obiteljske invalidnine i uvećane obiteljske invalidnine.
(4)Prava iz ovoga članka ostvaruju se sukladno pravilniku iz članka 11. stavka 2. ovoga Zakona.
ODJELJAK A
OBITELJSKA INVALIDNINA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 21.
(1)Članovi uže obitelji civilnih osoba poginulih ili umrlih u Domovinskom ratu pravo na obiteljsku invalidninu mogu ostvariti pod sljedećim uvjetima:
1.bračni ili izvanbračni drug stječu pravo na obiteljsku invalidninu kada navrše 50 godina ili ranije ako su nesposobni za privređivanje
2.djeca, posvojenici i pastorčad - do navršene 15. godine života odnosno ako su na školovanju do kraja propisanog trajanja redovitog obrazovanja, ali najkasnije do navršene 26. godine života, a ako su nesposobni za privređivanje, dok ta nesposobnost traje, uz uvjet da je nesposobnost nastupila prije navršene 15. godine života, odnosno za vrijeme redovitog obrazovanja, prije navršene 26. godine života. Ako je zbog bolesti došlo do prekida, mirovanja ili u drugom slučaju spriječenosti u ispunjavanju školskih odnosno studentskih obveza u punom opsegu po službenoj odluci škole odnosno visokog učilišta, pravo na obiteljsku invalidninu ove osobe mogu koristiti i za vrijeme trajanja bolesti do navršene 26. godine života, a nakon toga najviše još za onoliko vremena koliko su zbog bolesti izgubile od redovitog školovanja, ako je redovito školovanje nastavljeno prije 26. godine života i
3.djeca koja završe redovito srednjoškolsko obrazovanje u obrazovnom programu u trajanju do tri godine, a nastavljaju redovito srednjoškolsko obrazovanje za višu razinu kvalifikacije ili po programu za obrazovanje odraslih, zadržavaju to pravo ako nisu zaposleni.
(2)Ako užu obitelj čine bračni drug s jednim članom ili više članova obitelji iz stavka 1., točke 2. ovoga članka, bračni drug ima pravo na obiteljsku invalidninu kao sukorisnik s njima, bez obzira na uvjete iz stavka 1. točke 1. ovoga članka i to dok i jedno od te djece ima pravo na invalidninu.
(3)Obiteljsku invalidninu pastorčad može ostvariti ako ih je osoba od koje izvode pravo uzdržavala najmanje posljednju godinu dana prije smrti.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 22.
(1)Nesposobnima za privređivanje prema ovom Zakonu smatraju se:
1.žena kad navrši 40 godina života ili muškarac kad navrši 50 godina života odnosno za mlađe osobe kod kojih se utvrdi nesposobnost za privređivanje koju utvrđuje tijelo vještačenja iz članka 75. ovoga Zakona, a prema kriterijima medicinske znanosti imajući u vidu zanimanje i godine života
2.dijete do navršenih 15 godina života odnosno za vrijeme školovanja, ali najkasnije do navršenih 26 godina života, a ako je nesposobno za samostalan život i rad, prema kriterijima medicinske znanosti, za vrijeme dok ta nesposobnost traje, uz uvjet da je nesposobnost nastupila prije navršenih 15 godina života odnosno za vrijeme školovanja prije navršenih 26 godina života i
3.bračni drug iza preminule osobe od koje izvodi pravo, ako je nakon smrti te osobe ostalo jedno ili više djece prema kojima obavlja roditeljsku dužnost, dok su ta djeca nesposobna za samostalan život i rad, sukladno točki 2. ovoga stavka.
(2)Dijete iz stavka 1. točke b) ovoga članka koje prekine školovanje zbog bolesti koju je utvrdila nadležna zdravstvena ustanova smatra se nesposobnim za samostalan život i rad i za vrijeme trajanja bolesti do navršenih 26 godina života, kao i nakon te godine, ali najviše onoliko vremena koliko je zbog bolesti izgubilo od školovanja, ako je školovanje nastavljeno prije navršenih 26 godina.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 23.
(1)Roditelji imaju pravo na obiteljsku invalidninu iako su članovi uže obitelji ostvarili to pravo.
(2)Očuh, maćeha i posvojitelji, koji su osobu od koje izvode pravo uzdržavali ili ih je ta osoba uzdržavala najmanje pet godina prije smrti, imaju također pravo na obiteljsku invalidninu iako su članovi uže obitelji ostvarili to pravo.
(3)Očuh, maćeha ili posvojitelj koji ispunjava uvjete za priznavanje prava na obiteljsku invalidninu isključuje roditelja koji nije izvršavao roditeljsku dužnost prema osobi od koje bi izvodio pravo, te mu je roditeljska skrb oduzeta odlukom suda u izvanparničnom postupku.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 24.
(1)Osnovica za određivanje visine obiteljske invalidnine određuje se u iznosu od 115% proračunske osnovice.
(2)Obiteljska invalidnina za jednog člana obitelji iz članka 21. ovoga Zakona iznosi 40% mjesečno od osnovice iz stavka 1. ovoga članka.
(3)Ako pravo na obiteljsku invalidninu ostvaruje više članova obitelji, za svakog sukorisnika iznos obiteljske invalidnine iz stavka 2. ovoga članka povećava se za 50%.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 25.
(1)Ako obiteljsku invalidninu koriste dva ili više članova obitelji obiteljska invalidnina pripada sukorisnicima u jednakim dijelovima.
(2)Članovi obitelji koji ispunjavaju uvjete za priznavanje prava na obiteljsku invalidninu po osnovi dvije ili više osoba imaju pravo na obiteljsku invalidninu, u nesmanjenom iznosu, za svaku od tih osoba.
(3)Pravo na obiteljsku invalidninu imaju, uz uvjete propisane ovim Zakonom, i korisnici osobne invalidnine.
ODJELJAK B
POVEĆANA OBITELJSKA INVALIDNINA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 26.
(1)Pravo na obiteljsku invalidninu određenu po članku 24. stavku 2. ovoga Zakona povećanu za 50% ima:
1.roditelj čije je jedino dijete poginulo ili umrlo u Domovinskom ratu
2.roditelj koji je imao i druge djece, a koja su sva poginula ili umrla u Domovinskom ratu do podnošenja zahtjeva za povećanu obiteljsku invalidninu
3. bračni ili izvanbračni drug osobe poginule ili umrle u Domovinskom ratu koji nema djece, odnosno ima jedno ili više djece koja su sva nesposobna za privređivanje uz uvjet da je ta nesposobnost nastala prije 15. godine života odnosno prije 26. godine ako je dijete bilo na redovitom školovanju
4.bračni ili izvanbračni drug osobe poginule ili umrle u Domovinskom ratu koji je imao djece, a koja su sva poginula ili umrla do podnošenja zahtjeva za povećanu obiteljsku invalidninu i
5.dijete bez roditeljske skrbi ili bez oba roditelja, čiji jedan roditelj je život izgubio u Domovinskom ratu, neovisno o okolnostima nastupa smrti drugog roditelja ili razlogu lišenja roditeljske skrbi drugog roditelja.
(2)Ako se obiteljskom invalidninom po stavku 1. točkama 1. i 2. ovoga članka koriste oba roditelja kao sukorisnici, iznos obiteljske invalidnine određene po članku 24. stavku 3. ovoga Zakona povećava se za 50%.
(3)Ako se obiteljskom invalidninom po stavku 1. točki 5. ovoga članka koristi više djece - sukorisnika obiteljske invalidnine, iznos obiteljske invalidnine određen po članku 24. stavku 3. ovoga Zakona povećava se za 50%.
ODJELJAK C
UVEĆANA OBITELJSKA INVALIDNINA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 27.
(1)Pravo na uvećanu obiteljsku invalidninu, uz pravo na obiteljsku invalidninu ima:
1.roditelj čije je jedino dijete poginulo ili umrlo u Domovinskom ratu
2.roditelj koji je imao i druge djece, a koja su sva poginula ili umrla do podnošenja zahtjeva za uvećanu obiteljsku invalidninu
3. bračni ili izvanbračni drug osobe poginule ili umrle u Domovinskom ratu koji nema djece, odnosno ima jedno ili više djece koja su sva nesposobna za privređivanje uz uvjet da je ta nesposobnost nastala prije 15. godine života odnosno prije 26. godine ako je dijete bilo na redovitom školovanju
4.bračni ili izvanbračni drug osobe poginule ili umrle u Domovinskom ratu koji je imao djece, a koja su sva poginula ili umrla do podnošenja zahtjeva za uvećanu obiteljsku invalidninu i
5.dijete bez roditeljske skrbi ili bez oba roditelja, čiji jedan roditelj je poginuo ili umro u Domovinskom ratu, neovisno o okolnostima nastupa smrti drugog roditelja ili razlogu lišenja roditeljske skrbi drugog roditelja.
(2)Uvećana obiteljska invalidnina iz stavaka 1. ovoga članka iznosi 34,50% osnovice iz članka 24. stavka 1. ovog Zakona.
(3)Ako više osoba iz stavka 1. ovoga članka ispunjava uvjete za priznavanje prava na uvećanu obiteljsku invalidninu, uvećana obiteljska invalidnina u iznosu iz stavka 2. ovoga članka, pripada svakoj od njih.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 28.
Korisnici koji ispunjavaju uvjete za priznavanje prava na uvećanu obiteljsku invalidninu po osnovi dviju ili više osoba imaju pravo na tu invalidninu samo iza jedne osobe.
ODJELJAK D
OBITELJSKA INVALIDNINA NAKON SMRTI CIVILNOG INVALIDA IZ DOMOVINSKOG RATA I.-IV. SKUPINE
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 29.
(1)Bračni i izvanbračni drug  e djeca civilnog invalida iz Domovinskog rata I. do IV. skupine koji je do smrti bio korisnik dodatka za njegu i pomoć druge osobe po osnovi oštećenja organizma ima, uz uvjete iz članka 21. stavka 1. ovoga Zakona, pravo na obiteljsku invalidninu.
(2)Pravo na obiteljsku invalidninu pod uvjetima iz ovoga Zakona, imaju i roditelji civilnog invalida iz Domovinskog rata I. do IV. skupine koji je do smrti koristio dodatak za njegu i pomoć druge osobe po osnovi oštećenja organizma, ako niti jedan član uže obitelji ne koristi to pravo i ako im je on bio jedino dijete.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 30.
Obiteljska invalidnina nakon smrti civilnog invalida iz Domovinskog rata I.-IV. skupine koji je do smrti bio korisnik dodatka za njegu i pomoć druge osobe, za jednog člana obitelji iznosi 25% mjesečno od osnovice iz članka 24. stavka 1. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 31.
Ako pravo na obiteljsku invalidninu nakon smrti civilnog invalida iz Domovinskog rata I.-IV. skupine koji je do smrti bio korisnik dodatka za njegu i pomoć druge osobe, ostvaruje više članova obitelji, za svakog sukorisnika iznos obiteljske invalidnine iz članka 30. ovoga Zakona povećava se za 50%.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 32.
Ako pravo na obiteljsku invalidninu nakon smrti civilnog invalida iz Domovinskog rata I.-IV. skupine koji je do smrti bio korisnik dodatka za njegu i pomoć druge osobe koriste dva ili više člana obitelji obiteljska invalidnina pripada sukorisnicima u jednakim dijelovima.
ODJELJAK E
NOVČANA NAKNADA U IZNOSU OBITELJSKE INVALIDNINE, POVEĆANE I UVEĆANE OBITELJSKE INVALIDNINE
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 33.
(1)Članovi uže i šire obitelji civilnih osoba nestalih u Domovinskom ratu imaju pravo na mjesečnu novčanu naknadu u iznosu obiteljske invalidnine, povećane obiteljske invalidnine i uvećane obiteljske invalidnine koju bi ostvarili kao članovi obitelji civilnih osoba poginulih ili umrlih u Domovinskim ratom, sukladno odredbama ovoga Zakona.
(2)Ako su naknadu iz stavka 1. ovoga članka ostvarili bračni ili izvanbračni drug i/ili djeca civilne osobe nestale u Domovinskom ratu, roditelji imaju pravo na novčanu naknadu u iznosu obiteljske invalidnine koju bi ostvarili kao roditelji djeteta poginulog ili umrlog u Domovinskim ratom.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 34.
(1)Članovi obitelji iz članka 33. ovog Zakona stječu pravo na novčanu naknadu u iznosu obiteljske invalidnine, povećane obiteljske invalidnine i uvećane obiteljske invalidnine i sva ostala prava iz ovoga Zakona kao i članovi obitelji civilnih osoba umrlih ili poginulih pod okolnostima iz članka 9. ovoga Zakona pod uvjetima i u postupku utvrđenim za članove obitelji civilnih osoba poginulih ili umrlih u Domovinskom ratu, osim prava na obiteljsku invalidninu.
(2)Članovima obitelji iz članka 33. ovog Zakona nakon identifikacije nestale osobe ili proglašenja nestale civilne osobe umrlom prestaje pravo na novčanu naknadu u iznosu obiteljske invalidnine, povećane obiteljske invalidnine i uvećane obiteljske invalidnine te ostvaruju pravo na obiteljsku invalidninu na sljedeći način:
a) po službenoj dužnosti u kontinuitetu nakon prestanka prava na novčanu naknadu u iznosu obiteljske invalidnine, nakon identifikacije nestale osobe ili
b) temeljem podnesenog zahtjeva, sukladno ovom Zakonu, a nakon pravomoćnosti rješenja o proglašenju nestale osobe umrlom.
POGLAVLJE III.
OSTALA PRAVA
ODJELJAK A
NOVČANA NAKNADA ZA CIVILNE STRADALNIKE IZ DOMOVINSKOG RATA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 35.
Pravo na novčanu naknadu za civilne stradalnike iz Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: novčana naknada) imaju korisnici osobne invalidnine iz ovoga Zakona, korisnici obiteljske invalidnine iz ovoga Zakona i korisnici novčane naknade u iznosu obiteljske invalidnine iz ovoga Zakona, ako:
1.nisu zaposleni
2.oni i članovi njihova kućanstva nisu korisnici zajamčene minimalne naknade
3.nisu korisnici novčanog primanja u svezi s profesionalnom rehabilitacijom odnosno zbog nezaposlenosti
4.oni i članovi njihova kućanstva nisu vlasnici ili korisnici motornog vozila koje ne služi podmirenju osnovnih životnih potreba
5.oni i članovi njihova kućanstva nisu vlasnici ili suvlasnici ili korisnici ili sukorisnici nekretnina koje im ne služe za podmirenje osnovnih životnih potreba
6.oni i članovi njihova kućanstva u prethodnoj kalendarskoj godini ili u razdoblju od tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva nemaju ukupno novčane prihode mjesečno po članu kućanstva veće od 30% od proračunske osnovice
7.nisu temeljem rješenja nadležnog tijela smješteni u zdravstvenu ustanovu
8.nisu na teret državnog proračuna Republike Hrvatske korisnici usluge smještaja ili organiziranog stanovanja sukladno odredbama propisa o socijalnoj skrbi ili drugih posebnih propisa, osim beskućnika koji je korisnik usluge smještaja u prenoćištu i
9.nisu na izdržavanju kazne zatvora, osim ako su prije upućivanja na izvršenje kazne zatvora živjeli u zajedničkom kućanstvu s osobama koje su uzdržavali, a iste osobe obvezni su uzdržavati i tijekom izvršenja kazne zatvora.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 36.
(1)Osnovica za određivanje novčane naknade iznosi 33% proračunske osnovice.
(2)Korisnicima koji u kućanstvu nemaju prihode od utjecaja na naknadu za nezaposlene, novčana naknada se određuje u visini osnovice.
(3)Korisnicima koji u kućanstvu imaju prihod od utjecaja na novčanu naknadu, novčana naknada se određuje u iznosu razlike između dijela prihoda koji mjesečno otpada na korisnika i osnovice za određivanje novčane pomoći.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 37.
(1)Ako dva ili više sukorisnika obiteljske invalidnine ispunjavaju uvjete za stjecanje prava na novčanu naknadu, novčana naknada određena prema članku 36. ovoga Zakona povećava se za 50% za svakog daljnjeg korisnika.
(2)Ako oba bračna ili izvanbračna druga ispunjavaju uvjete za stjecanje prava na novčanu naknadu, po različitim osnovama, novčana pomoć im se određuje kao jednom korisniku i tako određena povećava za 50% za drugog bračnog, odnosno izvanbračnog druga.
(3)Sukorisnicima novčane naknade iz stavka 1. i 2. ovoga članka koji žive u zajedničkom kućanstvu, novčana naknada pripada na jednake dijelove.
(4)Osobama iz stavka 1. i 2. ovoga članka koje ne žive u zajedničkom kućanstvu novčana naknada svakome od njih određuje se kao samostalnom korisniku, s tim da zbroj tih iznosa ne može biti veći od iznosa naknade povećane po stavcima 1. i 2. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 38.
Pravo na novčanu naknadu ostvaruje se sukladno pravilniku kojeg donosi ministar.
ODJELJAK B
PRAVO NA JEDNOKRATNU NOVČANU POMOĆ ZBOG NEMOGUĆNOSTI PODMIRENJA OSNOVNIH ŽIVOTNIH POTREBA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 39.
(1)Pravo na jednokratnu novčanu pomoć zbog nemogućnosti podmirenja osnovnih životnih potreba (u daljnjem tekstu: jednokratna novčana pomoć) mogu ostvariti korisnici osobne invalidnine iz ovoga Zakona, korisnici obiteljske invalidnine iz ovoga Zakona i korisnici novčane naknade u iznosu obiteljske invalidnine iz ovoga Zakona.
(2)Pravo na jednokratnu novčanu pomoć mogu ostvariti osobe iz stavka 1. ovoga članka ako se nalaze u jednoj od sljedećih situacija:
1.teške akutne, teške kronične, maligne bolesti korisnika ili teške ozljede korisnika nastale zbog nesretnog slučaja
2.teške akutne, teške kronične, maligne bolesti članova uže obitelji korisnika koji žive u zajedničkom kućanstvu ili teške ozljede članova uže obitelji korisnika koji žive u zajedničkom kućanstvu nastale zbog nesretnog slučaja
3.elementarne nepogode koja je prouzročila štetne posljedice za korisnika i članove njegova zajedničkog kućanstva
4.smrti člana uže obitelji korisnika koji je s njim živio u zajedničkom kućanstvu ili
5.novčani prihodi u prethodnoj kalendarskoj godini ili u razdoblju od tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva mjesečno po članu zajedničkog kućanstva iznose manje od 25% proračunske osnovice.
(3)Pravo na jednokratnu novčanu pomoć korisnici mogu ostvariti jedanput u jednoj kalendarskoj godini.
(4)Iznimno od stavka 3. ovoga članka, korisnici iz stavka 1. ovoga članka u jednoj kalendarskoj godini mogu ostvariti pravo na jednokratnu novčanu pomoć više puta samo za situaciju iz stavka 2. točke 4. ovoga članka iako su već ostvarili pravo na jednokratnu novčanu pomoć iz stavka 2. točaka 1., 2., 3. i 5. ovoga članka u tijeku jedne kalendarske godine.
(5)Ukupni iznos jednokratnih novčanih pomoći po svim situacijama iz stavka 2. ovoga članka koji korisnici mogu ostvariti u jednoj kalendarskoj godini ne može biti veći od iznosa jedne proračunske osnovice.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 40.
Osobe koje se nalaze u situaciji iz članka 39. stavka 2. ovoga Zakona ne mogu ostvariti pravo na jednokratnu novčanu pomoć ako:
1.imaju registrirano trgovačko društvo ili obrt
2.su oni ili članovi njihova zajedničkog kućanstva ostvarili ukupno novčane prihode u prethodnoj kalendarskoj godini ili u razdoblju od tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva mjesečno po članu kućanstva veće od 25% proračunske osnovice
3.su oni ili članovi njihova zajedničkog kućanstva vlasnici ili korisnici motornog vozila koje im ne služi za podmirenje osnovnih životnih potreba
4.su oni ili članovi njihova zajedničkog kućanstva vlasnici ili suvlasnici, korisnici ili sukorisnici nekretnina koje im ne služe za podmirenje osnovnih životnih potreba
5.su na izdržavanju kazne zatvora, osim ako su prije upućivanja na izvršenje kazne zatvora živjeli u zajedničkom kućanstvu s osobama koje su uzdržavali, a iste osobe obvezni su uzdržavati i tijekom izvršenja kazne zatvora i
6.su oni ili članovi njihova zajedničkog kućanstva po istoj situaciji već ostvarili pravo na jednokratnu novčanu pomoć po osnovi drugog propisa.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 41.
Pravo na jednokratnu novčanu pomoć ostvaruje se sukladno pravilniku kojeg donosi ministar.
ODJELJAK C
DODATAK ZA PRIPOMOĆ U KUĆI
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 42.
(1)Civilni invalid iz Domovinskog rata ili korisnik obiteljske invalidnine koji je korisnik novčane naknade iz članka 35. ovoga Zakona ili zajamčene minimalne naknade može ostvariti pravo na dodatak za pripomoć u kući ako zbog trajnih promjena u zdravstvenom stanju ne može ispunjavati osnovne životne zahtjeve i ako ne koristi dodatak za njegu i pomoć druge osobe po ovom Zakonu ili drugim propisima.
(2)Dodatak za pripomoć u kući iznosi mjesečno 23% proračunske osnovice.
ODJELJAK D
PRAVO NA KORIŠTENJE USLUGA VETERANSKIH CENTARA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 43.
Pravo na korištenje usluga veteranskih centara pod uvjetima određenim općim aktima tih ustanova mogu ostvariti civilni invalidi iz Domovinskog rata i članovi obitelji civilnih osoba poginulih, umrlih ili nestalih u Domovinskom ratu.
ODJELJAK E
BESPLATNI UDŽBENICI
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 44.
(1)Pravo na besplatne udžbenike za potrebe redovitoga školovanja u srednjim školama mogu ostvariti djeca civilnih osoba poginulih, umrlih ili nestalih u Domovinskom ratu, djeca civilnih invalida iz Domovinskog rata i civilni invalidi iz Domovinskog rata.
(2)Osobe iz stavaka 1. ovoga članka mogu ostvariti pravo na besplatne udžbenike, ako to pravo ne mogu ostvariti po drugim propisima i ako im mjesečni prihodi po članu kućanstva ne prelaze 60% proračunske osnovice.
(3)Nadležno upravno tijelo u županiji odnosno Gradu Zagrebu je prvostupanjsko tijelo koje rješava o pravu na besplatne udžbenike.
(4)Drugostupanjsko tijelo za postupanje po rješenjima upravnih tijela i službenih osoba iz stavka 3. ovoga članka je ministarstvo nadležno za obrazovanje.
(5)Pravo na besplatne udžbenike ostvaruje se sukladno pravilniku kojeg donosi ministar obrazovanja u suradnji s ministrom.
ODJELJAK F
PRAVO NA STIPENDIJU
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 45.
(1)Djeca civilnih osoba poginulih, umrlih ili nestalih u Domovinskom ratu, djeca civilnih invalida iz Domovinskog i civilni invalidi iz Domovinskog rata mogu ostvariti pravo na stipendiju tijekom redovitog studiranja na visokim učilištima ako im mjesečni prihodi po članu kućanstva ne prelaze 60% proračunske osnovice.
(2)Pravo iz stavka 1. ovoga članka ostvaruje se sukladno pravilniku kojeg donosi ministar nadležan za obrazovanje u suradnji s ministrom.
ODJELJAK G
SMJEŠTAJ U UČENIČKE, ODNOSNO STUDENTSKE DOMOVE
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 46.
(1)Učenici i studenti koji su djeca civilnih invalida iz Domovinskog rata I. skupine sa 100% oštećenjem organizma ostvaruju pravo na subvenciju smještaja u učeničkim i studentskim domovima sukladno posebnim propisima kojima se uređuju uvjeti i način smještaja u učeničkim domovima, odnosno pravilniku kojim se uređuje subvencionirani smještaj studenata u učeničkim i studentskim domovima, a kojeg donosi ministar nadležan za obrazovanje u suradnji s ministrom.
(2)Studenti koji su djeca civilnih osoba poginulih, umrlih ili nestalih Domovinskom ratu i civilni invalidi iz Domovinskog rata ostvaruju pravo na subvenciju smještaja u studentskim domovima sukladno pravilniku kojim se uređuje subvencionirani smještaja u učeničkim i studentskim domovima, a kojeg donosi ministar nadležan za obrazovanje u suradnji s ministrom.
ODJELJAK H
PRAVO NA PREDNOST PRI ZAPOŠLJAVANJU I POPUNJAVANJU RADNOG MJESTA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 47.
(1)Tijela državne uprave, tijela sudbene vlasti i druga državna tijela, upravna tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave obvezna su prilikom zapošljavanja na neodređeno vrijeme službenika i namještenika temeljem javnog natječaja i prilikom zapošljavanja na određeno vrijeme temeljem oglasa dati prednost pod jednakim uvjetima nezaposlenom prema sljedećem redoslijedu:
1.djeci civilnih osoba poginulih, umrlih ili nestalih u Domovinskom ratu
2.civilnim invalidima iz Domovinskog rata
3.bračnom, odnosno izvanbračnom drugu i roditeljima civilnih osoba poginulih, umrlih ili nestalih u Domovinskom ratu.
(2)Prednost iz stavka 1. ovoga članka mogu ostvariti i zaposlene osobe iz stavka 1. ovoga članka ako su zaposlene na poslovima za koje je uvjet niži stupanj obrazovanja od onog kojeg imaju, a prijavljuju se na javni natječaj ili oglas za radno mjesto za koje je uvjet viši stupanj obrazovanja.
(3)Tijela iz stavka 1. ovoga članka obvezna su i prilikom popunjavanja slobodnog radnog mjesta temeljem internog oglasa dati prednost pod jednakim uvjetima zaposlenim osobama iz stavka 1. ovoga članka prema redoslijedu određenom stavkom 1. ovoga članka ako ispunjavaju sve propisane uvjete za slobodno radno mjesto.
(4)Provedbu stavaka 1. do 3. ovoga članka nadzire upravna inspekcija.
(5)Osoba koja smatra da joj je povrijeđeno pravo prednosti pri zapošljavanju može u roku od 30 dana od dana izjavljivanja žalbe na rješenje o prijmu u službu izabranog kandidata podnijeti predstavku upravnoj inspekciji radi provedbe inspekcijskog nadzora.
(6)Upravna inspekcija obvezna je u roku od osam dana od dana primitka predstavke iz stavka 5. ovoga članka obavijestiti donositelja rješenja o prijmu u službu o pokretanju postupka inspekcijskog nadzora radi ostvarenja prava prednosti pri zapošljavanju.
(7)Rješenje o rasporedu doneseno prije okončanja postupka inspekcijskog nadzora upravna inspekcija će ukinuti.
(8)Upravna inspekcija po provedbi inspekcijskog nadzora ovlaštena je u slučaju postojanja povrede prava prednosti pri zapošljavanju iz stavaka 1. do 3. ovoga članka donijeti rješenje kojim će ukinuti rješenje o prijmu u službu.
(9)Protiv rješenja iz stavka 8. ovoga članka može se tužbom pokrenuti upravni spor.
(10)Ako upravna inspekcija utvrdi da u postupku prijma nije izvršena povreda prava, izvijestit će podnositelja predstavke iz stavka 5. ovoga članka i čelnika tijela o rezultatima provedenoga inspekcijskog nadzora.
(11)Odredbe ovoga članka o provedbi inspekcijskog nadzora nad postupkom prijma u službu na odgovarajući se način primjenjuju i na postupak popunjavanja slobodnog radnog mjesta temeljem internog oglasa.
(12)Pravo prednosti pri zapošljavanju iz ovoga članka ne odnosi se na zapošljavanje putem mjere javnih radova.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 48.
(1)Pravne osobe kojima je osnivač Republika Hrvatska, odnosno jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te sve pravne osobe s javnim ovlastima prilikom zapošljavanja temeljem javnog natječaja, oglasa ili u postupku zapošljavanja provedenom na drugi način obvezne su prilikom tog zapošljavanja dati prednost pod jednakim uvjetima nezaposlenom, prema sljedećem redoslijedu:
1.djeci civilnih osoba poginulih, umrlih ili nestalih u Domovinskom ratu
2.civilnim invalidima iz Domovinskog rata
3.bračnom, odnosno izvanbračnom drugu i roditeljima civilnih osoba poginulih, umrlih ili nestalih u Domovinskom ratu.
(2)Prednost iz stavka 1. ovoga članka mogu ostvariti i zaposlene osobe iz stavka 1. ovoga članka ako su zaposlene na poslovima za koje je uvjet niži stupanj obrazovanja od onog kojeg imaju, a prijavljuju se na javni natječaj ili oglas za radno mjesto za koje je uvjet viši stupanj obrazovanja.
(3)Pravne osobe iz stavka 1. ovoga članka obvezne su i prilikom popunjavanja slobodnog radnog mjesta temeljem internog oglasa dati prednost pod jednakim uvjetima zaposlenim osobama iz stavka 1. ovoga članka prema redoslijedu određenom stavkom 1. ovoga članka ako ispunjavaju sve propisane uvjete za slobodno radno mjesto.
(4)Inspekcijski nadzor nad provedbom ovoga članka provodi nadležna inspekcija koja je po posebnim propisima ovlaštena za nadzor u vezi sa zapošljavanjem po službenoj dužnosti, na zahtjev osobe iz stavaka 1. do 3. ovoga članka kojoj nije dana prednost pri zapošljavanju.
(5)Pravna osoba iz stavka 1. ovoga članka obvezna je u roku od 15 dana nakon sklapanja ugovora o radu s izabranim kandidatom o tome obavijestiti osobu iz stavaka 1. do 3. ovoga članka koja je po raspisanom javnom natječaju ili oglasu podnijela prijavu odnosno ponudu za to radno mjesto.
(6)Osoba iz stavaka 1. do 3. ovoga članka kojoj nije dana prednost pri zapošljavanju može podnijeti zahtjev nadležnoj inspekciji za provedbu nadzora u roku od 30 dana od dana dostave obavijesti iz stavka 5. ovoga članka ili u roku od 30 dana od saznanja o sklapanju ugovora o radu s izabranim kandidatom, a najkasnije u roku od šest mjeseci od sklapanja ugovora o radu s drugim kandidatom.
(7)U slučaju zasnivanja radnog odnosa sklapanjem ugovora o radu, nadležna inspekcija obvezna je razmotriti zahtjev iz stavka 6. ovoga članka i u roku od 60 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva donijeti rješenje i dostaviti ga stranci.
(8)Ako nadležna inspekcija utvrdi da je sklapanjem ugovora o radu povrijeđeno pravo prednosti pri zapošljavanju osobe iz stavaka 1. do 3. ovoga članka, rješenjem će utvrditi povredu prava prednosti.
(9)Pravomoćno rješenje iz stavka 8. ovoga članka predstavlja opravdan razlog za otkaz ugovora o radu čijim sklapanjem je to pravo povrijeđeno.
(10)U slučaju iz stavka 8. ovoga članka, pravna osoba iz stavka 1. ovoga članka obvezna je s osobom iz stavaka 1. do 3. ovoga članka, kojoj je rješenjem iz stavka 8. ovoga članka utvrđena povreda prava prednosti pri zapošljavanju, sklopiti ugovor o radu u roku od osam dana od otkaza ugovora, čijim sklapanjem je povrijeđeno pravo prednosti pri zapošljavanju.
(11)Ako pravna osoba iz stavka 1. ovoga članka u roku iz stavka 10. ovoga članka ne sklopi ugovor o radu s osobom iz stavaka 1. do 3. ovoga članka kojoj je rješenjem iz stavka 8. ovoga članka utvrđena povreda prava prednosti pri zapošljavanju, smatra se da je ugovor o radu sklopljen po sili zakona i to od prvoga dana idućeg mjeseca od dana pravomoćnosti rješenja iz stavka 8. ovoga članka.
(12)Pravo prednosti pri zapošljavanju iz ovoga članka ne odnosi se na zapošljavanje putem mjere javnih radova.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 49.
(1)Za ostvarivanje prava prednosti pri zapošljavanju, osoba iz članka 47. stavaka 1. do 3. i članka 48. stavaka 1. do 3. ovoga Zakona koja u trenutku podnošenja prijave ispunjava uvjete za ostvarivanje toga prava dužna je uz prijavu odnosno ponudu na javni natječaj ili oglas priložiti sve dokaze o ispunjavanju traženih uvjeta iz natječaja ili oglasa te:
1.Rješenje ili potvrdu o priznatom statusu
2.dokaz o nezaposlenosti – potvrdu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje o podacima evidentiranim u matičnoj evidenciji Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje ne stariju od mjesec dana (u slučaju iz članka 47. stavka 1. i članka 48. stavka 1. ovoga Zakona)
3.presliku pravomoćnog rješenja, odluke ili drugog pravnog akta o prestanku prethodnog zaposlenja osim ako se radi o prvom zapošljavanju ili zapošljavanju putem internog oglasa
4.potvrdu poslodavca da radno mjesto osobe iz članka 47. stavka 1. i članka 48. stavka 1. ovoga Zakona ne odgovara njegovoj vrsti i razini obrazovanja (u slučaju iz članka 47. stavka 2. i članka 48. stavka 2. ovoga Zakona).
(2)Tijela iz članka 47. ovoga Zakona i pravne osobe iz članka 48. ovoga Zakona dužne su prilikom raspisivanja javnog natječaja ili oglasa za zapošljavanje pozvati osobe iz članka 47. stavaka 1. do 3. i članka 48. stavaka 1. do 3.ovoga Zakona da dostave dokaze iz stavka 1. ovoga članka u svrhu ostvarivanja prava prednosti pri zapošljavanju.
(3)Tijela iz članka 47. ovoga Zakona i pravne osobe iz članka 48. ovoga Zakona prilikom raspisivanja javnog natječaja ili oglasa za zapošljavanje, objavljenog putem internetskih stranica, dužna su objaviti poveznicu na internetsku stranicu tijela državne uprave nadležnog za branitelje (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) na kojoj su navedeni dokazi potrebni za ostvarivanje prava prednosti pri zapošljavanju.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 50.
Prednost pri zapošljavanju ne mogu ostvariti osobe iz članka 47. stavka 1. i članka 48. stavka 1. ovoga Zakona kojima je:
a) zadnji radni odnos prije prijave na javni natječaj ili oglas prestao temeljem izvršnog rješenja o:
1. prestanku službe po sili zakona
2. prestanku službe otkazom ili
3. izvanrednom otkazu
b) radni odnos kod posljednjeg poslodavca prestao u slučaju:
1. redovitog otkaza ugovora o radu kada je ugovor o radu otkazao radnik
2. redovitog otkaza uvjetovanog skrivljenim ponašanjem radnika ili
3. izvanrednog otkaza, osim kada ugovor o radu izvanredno otkaže radnik zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa od strane poslodavca.
ODJELJAK I
PREDNOST PRI SMJEŠTAJU U USTANOVE SOCIJALNE SKRBI
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 51.
Prednost pri smještaju u ustanove socijalne skrbi koje pružaju usluge smještaja sukladno propisima o socijalnoj skrbi, a kojima je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne ili područne (regionalne) samouprave imaju sljedeće osobe, prema redoslijedu:
a)civilni invalidi iz Domovinskog rata i
b)roditelji i bračni ili izvanbračni drug civilnih osoba poginulih, umrlih ili nes¬talih u Domovinskom ratu.
ODJELJAK J
OSLOBAĐANJE PLAĆANJA NAKNADE ZA PRENAMJENU POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 52.
Civilni invalidi iz Domovinskog rata imaju pravo na oslobođenje od plaćanja jednokratne naknade zbog umanjenja vrijednosti i površine poljoprivrednog zemljišta kao dobra od interesa za Republiku Hrvatsku kada s pravnom osnovom na temelju građevinske dozvole ili drugog akta mijenjaju namjenu poljoprivrednog zemljišta tako da se ono više ne iskorištava za poljoprivrednu proizvodnju.
ODJELJAK K
PRAVO NA TROŠKOVE PRIJEVOZA I UKOPA POSMRTNIH OSTATAKA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 53.
(1)Ministarstvo snosi troškove prijevoza i ukopa posmrtnih ostataka ekshumiranih i identificiranih civilnih osoba nestalih u Domovinskom ratu na području Republike Hrvatske.
(2)Pravo iz stavka 1. ovoga članka ostvaruje se sukladno pravilniku kojeg donosi ministar.
ODJELJAK L
OSLOBOĐENJE OD PLAĆANJA SUDSKIH, UPRAVNIH I JAVNOBILJEŽNIČKIH PRISTOJBI
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 54.
U postupku ostvarivanja prava iz ovoga Zakona stranke su oslobođene od plaćanja sudskih, upravnih i javnobilježničkih pristojbi na temelju odgovarajućih isprava kojima dokazuju svoj status.
ODJELJAK M
PROJEKTI ZA POBOLJŠANJE KVALITETE ŽIVLJENJA CIVILNIH STRADALNIKA IZ DOMOVINSKOG RATA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 55.
Ministarstvo razvija i provodi projekte i inicijative usmjerene povećanju kvalitete življenja civilnih stradalnika Domovinskog rata korištenjem sredstava strukturnih i investicijskih fondova Europske unije te drugih međunarodnih i europskih instrumenata iz svoje nadležnosti, te sudjeluje u provedbi istih pokrenutih od strane drugih nadležnih tijela.
POGLAVLJE IV.
SREDSTVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 56.
Proračunska osnovica kao osnovica za utvrđivanje prava iz ovoga Zakona utvrđuje se svake godine zakonom kojim se uređuje izvršavanje državnog proračuna prilikom donošenja proračuna za tekuću godinu.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 57.
Sredstva za ostvarivanje prava iz ovoga Zakona kao i sredstva koja čine razliku između prava koja su priznata po ovome Zakonu i prava koja bi pripadala po posebnim propisima osiguravaju se iz državnog proračuna.
DIO ČETVRTI
EVIDENCIJA CIVILNIH STRADALNIKA IZ DOMOVINSKOG RATA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 58.
(1)Ustrojava se Evidencija civilnih stradalnika iz Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: Evidencija).
(2)Evidencija je službena evidencija osoba u koju se upisuju civilni invalidi iz Domovinskog rata i civilne osobe poginule, umrle ili nestale u Domovinskom ratu temeljem čijeg gubitka ili nestanka članovi njihovih obitelji ostvaruju prava prema ovom Zakonu.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 59.
Evidencija se vodi na temelju službenih podataka Ministarstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 60.
Evidencija nije javno dostupna i koristi se u službene svrhe.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 61.
Način vođenja, sadržaj, pristup i ostalo u vezi vođenja Evidencije uređuje se pravilnikom kojeg donosi ministar.
DIO PETI
POČETAK, TRAJANJE I PRESTANAK PRAVA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 62.
Osobna invalidnina, dodatak za njegu i pomoć druge osobe, ortopedski dodatak, posebni dodatak, obiteljska invalidnina, povećana i uvećana obiteljska invalidnina, novčana naknada u iznosu obiteljske invalidnine, povećane i uvećane obiteljske invalidnine, novčana naknada za civilne stradalnike iz Domovinskog rata i dodatak za pripomoć u kući, pripadaju korisniku prava od prvog dana idućeg mjeseca od dana podnošenja urednog zahtjeva, ako su ispunjeni uvjeti za ostvarivanje prava te ako drugo nije propisano ovim Zakonom.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 63.
Civilni invalidi iz Domovinskog rata koji za isto oštećenje organizma koriste pravo na novčanu naknadu za tjelesno oštećenje po propisima o mirovinskom osiguranju ne mogu koristiti pravo na invalidninu po ovom Zakonu.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 64.
Korisnik dodatka za njegu i pomoć druge osobe koji ispunjava uvjete za ostvarivanje toga prava po drugim propisima ima pravo na razliku iznosa dodatka za njegu i pomoć druge osobe po ovom Zakonu, ako takva razlika postoji.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 65.
Osobna invalidnina, dodatak za njegu i pomoć druge osobe, ortopedski dodatak, posebni dodatak, obiteljska invalidnina, povećana i uvećana obiteljska invalidnina, novčana naknada u iznosu obiteljske invalidnine, povećane i uvećane obiteljske invalidnine, novčana naknada za civilne stradalnike iz Domovinskog rata i dodatak za pripomoć u kući isplaćuju se u mjesečnim iznosima i to unazad.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 66.
(1)U slučaju smrti korisnika prava iz ovoga Zakona prestanak prava utvrđuje se zaključno sa zadnjim danom u mjesecu u kojem je korisnik umro.
(2)Dospjele, a neisplaćene iznose novčanih primanja iz ovoga Zakona isplatit će se nasljednicima korisnika prava.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 67.
(1)Bračni drug stupanjem u brak gubi prava iz ovoga Zakona koja je ostvario kao član obitelji.
(2)Bračni drug gubi prava iz ovoga Zakona i ako je napustio djecu s kojom koristi prava i zanemario njihovo uzdržavanje, podizanje i odgoj.
(3)U slučaju iz stavka 2. ovoga članka prava iz ovoga Zakona mogu se ponovno uspostaviti ako bračni drug nastavi obavljati roditeljske dužnosti za vrijeme dok se djeca koriste pravima iz ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 68.
(1)Prava po ovom Zakonu mogu se koristiti dok postoje ovim Zakonom propisani uvjeti za korištenje tim pravima.
(2)Korisnici prava iz ovoga Zakona dužni su u roku od 15 dana prijaviti nadležnom upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba svaku promjenu činjenica, koje utječu na gubitak pojedinog prava ili na smanjenje opsega korištenja tim pravom.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 69.
U pogledu zastare isplate novčanih primanja po ovom Zakonu primjenjuju se odredbe zakona kojim se uređuju obvezni odnosi.
DIO ŠESTI
POSTUPAK ZA OSTVARIVANJE PRAVA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 70.
(1)Nadležno upravno tijelo županije odnosno Grada Zagreba u čijem je djelokrugu obavljanje povjerenih poslova državne uprave koji se odnose na ostvarivanje prava civilnih stradalnika iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji je prvostupanjsko tijelo koje po zahtjevu stranke postupa u upravnim stvarima i rješava o pravima iz ovoga Zakona, ako nije drugačije propisano ovim Zakonom.
(2)Prvostupanjsko tijelo koje rješava o statusima i pravima iz ovoga Zakona za osobe koje nemaju prebivalište na državnom području Republike Hrvatske je nadležno upravno tijelo Grada Zagreba, a u drugom stupnju Ministarstvo, ako nije drugačije propisano ovim Zakonom.
(3)Drugostupanjsko tijelo nadležno za postupanje po žalbama na rješenja javnopravnih tijela iz stavka 1. i 2. ovoga članka je Ministarstvo, ako nije drugačije propisano ovim Zakonom.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 71.
(1)Činjenica da je rana ili ozljeda dobivena pod okolnostima iz članka 9. ovoga Zakona utvrđuje se ispravama.
(2)Ispravama u smislu stavka 1. ovoga članka za utvrđivanje činjenice da je rana ili ozljeda dobivena pod okolnostima iz članka 9. ovoga Zakona smatra se sljedeća dokumentacija izdana od nadležnih tijela Republike Hrvatske:
a)potvrda o uzroku i okolnostima pod kojima se slučaj dogodio izdana od nadležne vojne jedinice ili ustanove, odnosno od nadležne policijske uprave i drugih nadležnih tijela
b) medicinska dokumentacija o liječenju neposredno nakon ranjavanja ili ozljeđivanja, a najkasnije tri mjeseca od dana prestanka neprijateljstava i
c) druga dokumentacija propisana pravilnikom iz članka 11. stavka 2. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 72.
(1)Činjenica da je bolest nastala, pogoršala se, odnosno pojavila pod okolnostima iz članka 9. stavka 2. ovoga Zakona utvrđuje se na osnovi medicinske dokumentacije koja potječe iz vremena zlostavljanja odnosno otpusta iz zatočeništva ili iz vremena od trideset dana nakon zlostavljanja, odnosno otpusta iz zatoče¬ništva i drugom dokumentacijom propisanom pravilnikom iz članka 11. stavka 2. ovoga Zakona.
(2)Iznimno od stavka 2. ovoga članka činjenica da je bolest psihe nastala, pogoršala se odnosno pojavila pod okolnostima iz članka 9. stavka 2. ovoga Zakona može se utvrditi na osnovi medicinske dokumentacije koja nije starija od dvije godine nakon zlostavljanja, odnosno otpusta iz zatočeništva.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 73.
(1)Činjenica da je osoba od koje članovi obitelji izvode prava po odredbama ovoga Zakona poginula ili umrla ili nestala pod okolnostima iz članka 9. ovoga Zakona utvrđuje se ispravama.
(2)Ispravama u smislu stavka 1. ovoga članka za utvrđivanje činjenice da je rana ili ozljeda dobivena pod okolnostima iz članka 9. ovoga Zakona smatra se sljedeća dokumentacija izdana od nadležnih tijela Republike Hrvatske:
a)Potvrda o uzroku i okolnostima pod kojima se slučaj dogodio izdana od nadležne vojne jedinice ili ustanove odnosno od nadležne policijske uprave i drugih nadležnih tijela, odnosno rješenje općinskog suda o proglašenju nestale osobe umrlom
b)medicinska dokumentacija o liječenju, odnosno uzroku smrti osobe od koje se izvodi pravo, ako su iz te dokumentacije vidljive okolnosti stradavanja i
c)druga dokumentacija propisana pravilnikom iz članka 11. stavka 2. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 74.
Činjenica o uzroku i postotku oštećenja organizma civilnog invalida iz Domovinskog rata, činjenica postojanja oštećenja organizma radi priznavanja prava na dodatak za njegu i pomoć druge osobe, činjenica postojanja oštećenja organizma radi priznavanja prava na ortopedski dodatak, činjenica postojanja oštećenja organizma radi priznavanja prava na dodatak za pripomoć u kući i činjenica nesposobnosti za privređivanje utvrđuje se na temelju nalaza i mišljenja liječničkog povjerenstva iz članka 75. ovoga Zakona koje imenuje ministar.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 75.
(1) Nalaz i mišljenje u prvostupanjskom postupku daje prvostupanjsko liječničko povjerenstvo sastavljeno od triju liječnika specijalista (u daljnjem tekstu: PLP).
(2)Nalaz i mišljenje PLP-a, kojim su utvrđene činjenice za stjecanje prava prema ovom Zakonu, prije donošenja prvostupanjskog rješenja kojim se priznaje pravo iz ovoga Zakona, podliježe reviziji drugostupanjskog liječničkog povjerenstva sastavljenog od pet liječnika specijalista (u daljnjem tekstu: revizijsko DLP).
(3) Nalaz i mišljenje u drugostupanjskom postupku povodom izjavljene žalbe na prvostupanjsko rješenje daje drugostupanjsko liječničko povjerenstvo sastavljeno od pet liječnika specijalista (u daljnjem tekstu: žalbeno DLP).
(4)Predsjednike i članove vijeća liječničkih povjerenstava iz stavaka 1. do 3. ovoga članka imenuje ministar i određuje sjedište i područje rada povjerenstava te imenuje tajnike liječničkih povjerenstava.
(5)Ministar može imenovati više vijeća liječničkih povjerenstava iz stavaka 1. do 3. ovoga članka.
(6)Sastav liječničkih povjerenstava iz stavka 1. do 3. ovoga članka ovisi o vrsti stradavanja, ranjavanju, ozljedi ili bolesti.
(7) U sastavu žalbenog DLP-a ne smiju biti osobe koje su bile u sastavu revizijskog DLP-a koje je dalo nalaz i mišljenje u postupku donošenja prvostupanjskog rješenja.
(8)Način imenovanja i metodologiju rada liječničkih povjerenstava iz stavaka 1. do 3. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 76.
(1) PLP donosi nalaz i mišljenje isključivo nakon neposrednog pregleda stranke, osim u postupku utvrđivanja činjenica o uzroku smrti hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata radi ostvarivanja statusa člana obitelji smrtno stradalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata.
(2) Revizijsko DLP prilikom obavljanja revizije nalaza i mišljenja PLP-a donosi nalaz i mišljenje isključivo nakon neposrednog pregleda hrvatskog branitelja ili hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata odnosno nakon neposrednog vještačenja u kojem sudjeluje stranka u sljedećim slučajevima:
a) kada je PLP oštećenje organizma ocijenilo sa do 80% do 100%
b) u postupku ostvarivanja prava na dodatak za njegu i pomoć druge osobe ili
c) kada revizijsko DLP ocijeni da je neposredan pregled potreban.
(3) U drugostupanjskom postupku, povodom izjavljene žalbe na prvostupanjsko rješenje, žalbeno DLP donosi nalaz i mišljenje isključivo nakon neposrednog pregleda hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata ili hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata odnosno nakon neposrednog vještačenja u kojem sudjeluje stranka.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 77.
(1)Nadležno prvostupanjsko tijelo, po službenoj dužnosti vodi postupak za donošenje novog rješenja o pravu koje je prethodnim rješenjem utvrđeno privremeno.
(2)Novo rješenje iz stavka 1. ovoga članka ima pravni učinak od prvog dana idućeg mjeseca nakon proteka važnosti rješenja kojim je pravo utvrđeno privremeno.
(3)Ako korisnik prava u postupku iz stavka 1. ovoga članka ne pristupi pregledu ili na drugi način onemogući da tijelo vještačenja dade nalaz i mišljenje, postupak će se obustaviti.
(4)Ako osoba, kojoj je postupak za donošenje novog rješenja obustavljen u smislu stavka 3. ovoga članka, podnese ponovni zahtjev za priznavanje prava po ovom Zakonu, prava utvrđena novim rješenjem pripadaju od prvog dana idućeg mjeseca od dana podnošenja tog zahtjeva.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 78.
(1)Ako nakon donošenja izvršnog rješenja o pravima iz ovoga Zakona kod civilnog invalida iz Domovinskog rata nastupe promjene, koje su od utjecaja na postotak oštećenja organizma utvrđenog izvršnim rješenjem, civilni invalid iz Domovinskog rata može, po isteku dvije godine od dana donošenja izvršnog rješenja, podnijeti zahtjev za utvrđivanje novog postotka oštećenja organizma.
(2)Odredba stavka 1. ovoga članka primjenjuju se i na osobu kojoj nije priznat status civilnog invalida iz Domovinskog rata zbog neudovoljavanja uvjeta propisanih ovim Zakonom za stjecanje tog statusa u pogledu postotka oštećenja organizma.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 79.
U postupku za ostvarivanje prava, po ovom Zakonu, primjenjuju se odredbe zakona kojim se uređuje opći upravni postupak.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 80.
(1)Rješenja kojima je, prema odredbama ovoga Zakona, priznato pravo na osobnu invalidninu, dodatak za njegu i pomoć druge osobe, ortopedski dodatak, posebni dodatak, obiteljsku invalidninu, uvećanu obiteljsku invalidninu, povećanu obiteljsku invalidninu, novčanu naknadu u iznosu obiteljske invalidnine, povećane i uvećane invalidnine, novčanu pomoć, dodatak za pripomoć u kući, novčanu naknadu, dodatak za djecu i pravo na naknadu troškova prijevoza izvršava nadležno prvostupanjsko tijelo.
(2)Iznimno od odredbe iz stavka 1. ovoga članka novčana primanja po ovom Zakonu korisnicima s prebivalištem u inozemstvu isplaćuje Ministarstvo.
(3)Prvostupanjsko tijelo vodi evidenciju o izvršenim isplatama i o broju i strukturi korisnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 81.
(1)Pri ostvarivanju prava po ovom Zakonu ili po drugim propisima kao prihod od utjecaja na stjecanje ili opseg tog prava ne uzima se:
1.osobna invalidnina
2.dodatak za njegu i pomoć druge osobe
3.dodatak za pripomoć u kući
4.ortopedski dodatak
5.posebni dodatak
6.jednokratna novčana pomoć
7.obiteljska invalidnina, uvećana i povećana obiteljska invalidnina
8.novčana naknada u iznosu obiteljske invalidnine, uvećane i povećane obiteljske invalidnine
9.novčana naknada za civilne stradalnike iz Domovinskog rata
10.naknada za troškove ukopa
11.stipendija i
12.novčana protuvrijednost za besplatne udžbenike.
(2)Primanja iz stavka 1. ovoga članka izuzeta su od ovrhe.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 82.
(1) Pravo na naknadu troškova upravnog postupka za prijevoz u drugo mjesto ima stranka ako je od nadležnog upravnog tijela upućena, odnosno pozvana u drugo mjesto radi pregleda ili sudjelovanja u vještačenju pred tijelom vještačenja u slučaju kada je postupak pokrenut po službenoj dužnosti i kada je postupak pokrenut po zahtjevu stranke povoljno okončan.
(2) Korisnik prava po ovom Zakonu kojemu je određen pratitelj za putovanja radi pregleda pred tijelom vještačenja ima pravo na naknadu troškova prijevoza i za pratitelja kada osobno ostvari pravo na naknadu ovoga troška upravnog postupka.
(4)Troškovi prijevoza nadoknađuju se prema visini cijene karte za prijevoz autobusom odnosno drugim razredom željeznice ili brodom te sredstvima javnog gradskog prijevoza.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 83.
Troškove postupka za ostvarivanje prava po ovom Zakonu snosi tijelo koje vodi postupak, ako drugim propisima nije drugačije propisano.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 84.
(1)Upravni nadzor nad primjenom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona obavljaju nadležna tijela državne uprave sukladno djelokrugu propisanom posebnim propisima.
(2)Inspekcijski nadzor nad provedbom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona te pojedinačnim aktima, uvjetima i načinom rada nadziranih pravnih i fizičkih osoba provode inspektori tijela državne uprave nadležne za inspekciju sukladno posebnim propisima.
DIO SEDMI
NAKNADA ŠTETE
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 85.
(1)Osoba koja je ostvarila pravo ili su joj isplaćena novčana primanja po ovom Zakonu na koja nije imala pravo dužna je nadoknaditi štetu za ostvareno nepripadajuće pravo odnosno vratiti primljene iznose:
a)ako je na osnovi netočnih podataka za koje je znala ili morala znati da su netočni ili je na drugi protupravni način ostvarila neko pravo ili primanje po ovom Zakonu koje joj ne pripada ili je ostvarila u većem opsegu nego što joj pripada
b)ako je ostvarila neko pravo ili primanje zbog toga što nije prijavila nastale promjene koje utječu na gubitak ili opseg nekog prava, a znala je ili morala znati za te promjene
c)ako je primala novčane isplate u iznosu većem od onog koji joj je određen rješenjem nadležnog tijela ili
d)ako nadležno tijelo pravomoćnom odlukom utvrdi da su činjenice u ispravama na temelju kojih je ostvareno neko pravo ili status neistinito potvrđene.
(2)Osoba iz stavka 1. ovoga članka dužna je nadoknaditi štetu za ostvareno nepripadajuće pravo ostvareno temeljem zakonitog rješenja i vratiti nepravilno isplaćena novčana primanja u iznosu primljenog, a najviše za posljednje tri godine računajući od posljednje isplate na koju nije imala pravo.
(3)Ako osoba iz stavka 1. ne nadoknadi štetu u roku što ga odredi nadležno tijelo, naknada štete odnosno povrat nepravilno primljenih iznosa ostvarit će se tužbom pri nadležnom sudu.
(4)Pri utvrđivanju naknade štete primjenjuje se propis kojim se uređuju obvezni odnosi, ako ovim Zakonom nije drugačije propisano.
DIO OSMI
PREKRŠAJNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 86.
(1)Novčanom kaznom od 10.000,00 do 300.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj:
1.učenički i studentski domovi ako pri smještaju osoba u učeničke odnosno studentske domove sukladno članku 46. ovoga Zakona ne daju prednost osobama iz članka 46. ovoga Zakona
2.Pravne osobe kojima je osnivač Republika Hrvatska, odnosno jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te sve pravne osobe s javnim ovlastima ako pri zapošljavanju putem natječaja, oglasa ili u postupku zapošljavanja provedenom na drugi način sukladno članku 48. stavku 1. i 2. ovog Zakona ne daju prednost osobama iz članka 48. stavaka 1. ovoga Zakona
3.Pravne osobe kojima je osnivač Republika Hrvatska, odnosno jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te sve pravne osobe s javnim ovlastima ako prilikom popunjavanja radnog mjesta temeljem internog oglas sukladno članku 48. stavku 3. ovoga Zakona ne daju prednost osobama iz članka 48. stavka 1. ovoga Zakona
4.Pravne osobe kojima je osnivač Republika Hrvatska, odnosno jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te sve pravne osobe s javnim ovlastima ako sukladno članku 48. stavku 5. ovoga Zakona u roku od 15 dana od sklapanja ugovora s izabranim kandidatom o tome ne obavijeste osobu iz članka 48. stavaka 1. do 3. ovoga Zakona
5.Pravne osobe kojima je osnivač Republika Hrvatska, odnosno jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te sve pravne osobe s javnim ovlastima ako sukladno članku 48. stavku 10. ovoga Zakona u roku od osam dana od otkaza ugovora ne sklopi ugovor o radu s osobom iz članka 48. stavaka 1. do 3. ovoga Zakona u slučaju kada nadležna inspekcija utvrdi da je sklapanjem ugovora o radu s drugim kandidatom povrijeđeno pravo prednosti pri zapošljavanju osoba iz članka 48. stavaka 1. do 3. ovoga Zakona
6.Pravne osobe kojima je osnivač Republika Hrvatska, odnosno jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te sve pravne osobe s javnim ovlastima ako prilikom raspisivanja javnog natječaja ili oglasa za zapošljavanje ne pozovu osobe iz članka 48. stavaka 1. do 3. ovoga Zakona da dostave dokaze iz članka 49. stavka 1. ovoga Zakona u svrhu ostvarivanja prava prednosti pri zapošljavanju i
7.Pravne osobe kojima je osnivač Republika Hrvatska, odnosno jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te sve pravne osobe s javnim ovlastima ako prilikom raspisivanja javnog natječaja ili oglasa za zapošljavanje, objavljenog putem internetskih stranica, sukladno članku 49. stavku 3. ovoga Zakona ne objave poveznicu na internetsku stranicu Ministarstva na kojoj su navedeni dokazi potrebni za ostvarivanje prava prednosti pri zapošljavanju.
8.domovi socijalne skrbi ako sukladno članku 51. ovog Zakona pri smještaju ne daju prednost osobama iz članka 51. ovoga Zakona
(2)Za prekršaj iz stavka 1. točaka 1. i 4. do 8. ovoga članka kaznit će se novčanom kaznom od 5000,00 do 50.000,00 kuna i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(3)Za prekršaj iz stavka 1. točke 2. i 3. ovoga članka kaznit će se novčanom kaznom od 10.000,00 do 50.000,00 kuna i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 87.
(1)Novčanom kaznom od 5000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj odgovorna osoba u:
1.tijelu državne uprave, tijelu sudbene vlasti, tijelu državne vlasti i drugim državnim tijelima, upravnim tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave ako prilikom raspisivanja javnog natječaja ili oglasa za zapošljavanje ne pozovu osobe iz članka 47. stavaka 1. do 3. ovoga Zakona da sukladno članku 49. stavku 2. ovoga Zakona dostave dokaze iz članka 49. stavka 1. ovoga Zakona u svrhu ostvarivanja prava prednosti pri zapošljavanju
2.tijelu državne uprave, tijelu sudbene vlasti, tijelu državne vlasti i drugim državnim tijelima, upravnim tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave ako prilikom raspisivanja javnog natječaja ili oglasa za zapošljavanje, objavljenog putem internetskih stranica sukladno članku 49. stavku 3. ovoga Zakona ne objave poveznicu na internetsku stranicu Ministarstva na kojoj su navedeni dokazi potrebni za ostvarivanje prava prednosti pri zapošljavanju i
(2)Novčanom kaznom od 10.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj odgovorna osoba u tijelu državne uprave, tijelu sudbene vlasti, tijelu državne vlasti i drugim državnim tijelima, upravnim tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave ako prilikom:
1.zapošljavanja na neodređeno vrijeme službenika i namještenika temeljem javnog natječaja ili prilikom zapošljavanja na određeno vrijeme temeljem oglasa sukladno članku 47. stavku 1. i 2. ovoga Zakona ne daju prednost pod jednakim uvjetima osobama iz članka 47. stavaka 1. ovoga Zakona.
2. popunjavanja radnog mjesta temeljem internog oglasa sukladno članku 47. stavku 3. ovoga Zakona ne daju prednost pod jednakim uvjetima osobama iz članka 47. stavaka 1. ovoga Zakona.
DIO DEVETI
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 88.
(1)Pravilnike iz članka 11. stavka 2., članka 38., članka 41., članka 53. stavka 2. , članka 61. i članka 75. ovoga Zakona, ministar će donijeti u roku od 6 mjeseci od stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2)Odredbe Zakona o jedinstvenom tijelu vještačenja („Narodne novine“, br. 85/14. i 95/15.) i Uredbe o metodologijama vještačenja („Narodne novine“, br. 67/17. i 56/18.), Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava redovitih studenata na subvencionirano stanovanje („Narodne novine“, br. 63/19.), Pravilnika o uvjetima, postupku i načinu ostvarivanja prava na besplatne udžbenike vojnih i civilnih invalida rata („Narodne novine“, br. 73/14.) i Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na državnu stipendiju na temelju socio-ekonomskoga statusa („Narodne novine“, br. 83/18.) uskladit će se s odredbama ovoga Zakona u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 89.
Stupanjem na snagu ovoga Zakona prestaju se na osobe iz članka 8. ovoga Zakona primjenjivati odredbe Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata („Narodne novine“, br. 33/92., 57/92., 77/92., 27/93., 58/93., 2/94., 76/94., 108/95., 108/96., 82/01.,103/03, 148/13. i 98/19.) koje uređuju pitanja koja su uređena ovim Zakonom.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 90.
Zahtjevi za priznavanje prava na obiteljsku invalidninu po osnovi osobe koja je od bolesti dobivene, odnosno pogoršane ili ispoljene pod okolnostima iz članka 9. stavka 2. ovog Zakona umrla u roku od godine dana od dana zlostavljanja odnosno otpuštanja od zatočeništva, podneseni nakon isteka roka iz članka 24. stavka 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata („Narodne novine“, br. 103/03.), će se odbaciti rješenjem.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 91.
Zahtjevi za priznavanje statusa, odnosno prava po Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata („Narodne novine“, br. 33/92., 57/92., 77/92., 27/93., 58/93., 2/94., 76/94., 108/95., 108/96., 82/01.,103/03 i 148/13) u povodu kojih, do stupanja na snagu ovoga Zakona nije donijeto izvršno rješenje, riješit će se prema propisima koji su bili na snazi u vrijeme podnošenja zahtjeva.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 92.
(1)Stupanjem na snagu ovoga Zakona, civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata koji su korisnici prava na osobnu invalidninu, dodatka za njegu i pomoć druge osobe, ortopedskog dodatka, dodatka za pripomoć u kući i obiteljsku invalidninu sukladno Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata („Narodne novine“, br. 33/92., 57/92., 77/92., 27/93., 58/93., 2/94., 76/94., 108/95., 108/96., 82/01.,103/03., 48/13. i 98/19. ), odnosno sukladno propisima koji su prethodili tom zakonu, po službenoj će se dužnosti odrediti novi iznos prava sukladno ovom Zakonu, ako je to za korisnika povoljnije.
(2)Prevođenje iz stavka 1. ovoga članka izvršit će nadležno upravno tijelo županije, odnosno Grada Zagreba.
(3)Kada se nakon prevođenja priznato pravo priznaje u većem opsegu, pravo se priznaje od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(4)Prevođenje će se izvršiti u roku od godine dana od stupanja na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 93.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
OBRAZLOŽENJE
Članak 1.
Ovom odredbom propisuju se temeljne vrednote od kojih polazi ovaj Zakon i odakle se crpi polazište za propisivanje prava predviđenih ovim Zakonom.
Članak 2.
Ovom odredbom određeno je da prava prema ovome Zakonu mogu ostvariti državljani Republike Hrvatske, a strani državljani ako su u trenutku stradavanja imali prebivalište ili boravište na teritoriju Republike Hrvatske, odnosno ako je osoba iza koje podnose zahtjev za ostvarivanje prava prema ovome Zakonu imala prebivalište ili boravište na teritoriju Republike Hrvatske iako ih ne ostvaruju od države čiji su državljani ili od države na čijem području imaju prebivalište u trenutku podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava prema ovome Zakonu, a državljani Republike Hrvatske koji imaju i strano državljanstvo ako ih ne ostvaruju od druge države čiji su državljani.
Članak 3.
U ovome članku taksativno su navedena prava koja po ovom Zakonu mogu ostvariti civilni stradalnici iz Domovinskog rata.
Članak 4.
Odredba upućuje na primjenu općih propisa, u dijelu koji nije propisan ovim Zakonom.
Članak 5.
Odredbom se propisuje zapreka ostvarivanja prava za sve pripadnike, pomagače ili suradnike neprijateljskih vojnih i paravojnih postrojbi, kao i za sve osobe koje su osuđene zbog ugrožavanja ustavnog poretka i sigurnosti Republike Hrvatske, a koje se kao takve nalaze u evidenciji Ministarstva pravosuđa. Radi se o kaznenim djelima: 1.Veleizdaja, 2. Priznavanje okupacije i kapitulacije, 3. Sprječavanje borbe protiv neprijatelja, 4. Služba u neprijateljskoj vojsci, 5. Pomaganje neprijatelju, 6. Podrivanje vojne i obrambene moći države, 7. Prisila prema najvišim državnim dužnosnicima Republike Hrvatske, 8.Odavanje tajnih podataka, 9. Špijunaža, 10. Povreda ugleda Republike Hrvatske i 11. Pripremanje kaznenih djela protiv Republike Hrvatske.
Članak 6.
U ovoj odredbi dane su definicije određenih pojmova u smislu ovoga Zakona.
Članak 7.
Sukladno Jedinstvenim metodološko-nomotehničkim pravilima za izradu akata koje donosi Hrvatski sabor (NN, br. 74/15) radi jasnoće, manjeg opterećenja i izbjegavanja nepotrebne duljine teksta propisa, posebnom odredbom dano je određenje korištenja pojmova s rodnim značenjem.
Članak 8.
U ovom članku određeno je tko se smatra civilnim stradalnikom iz Domovinskog rata
Članak 9.
Određeno je tko su civilni invalidi iz Domovinskog koji mogu ostvariti prava prema ovome Zakonu.
Članak 10.
Definirano je tko su civilne osobe poginule, umrle ili nestale u Domovinskom ratu temeljem čijeg stradavanja članovi njihovih obitelji mogu ostvariti prava prema ovome Zakonu.
Članak 11.
Navedena su prava po osnovi oštećenja organizma koja može ostvariti civilni invalid iz Domovinskog rata te je određeno da će način ostvarivanja statusa civilnog Domovinskog rata i pripadajućih prava propisanih ovim Zakonom dodatno razraditi pravilnikom, a sukladno uvjetima određenim ovim Zakonu i postupku određenim Zakonom o općem upravnom postupku.
Članak 12.
Civilni invalidi iz Domovinskog rata prema utvrđenom postotku oštećenja organizma razvrstavaju se u deset skupina.
Članak 13.
Ovime se osnovica za ostvarivanje prava na osobnu invalidninu povećava na 115% (3.824,90 kn) proračunske osnovice. Naime, civilni stradalnici iz Domovinskog rata dosad su prema Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata prava ostvarili prema osnovici od 100% proračunske osnovice (3.3216 kn).
Članak 14. i 15.
Uređeno ostvarivanje prava na dodatak za njegu i pomoć druge osobe koji će seodređivati od osnovice koja iznosi 115% proračunske osnovice (prema Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata osnovica je bila 100% proračunske osnovice).
Članak 16. i 17.
Uređeno ostvarivanje prava na ortopedski dodatak koje će se određivati od osnovice koja iznosi 115% proračunske osnovice (prema Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata osnovica je bila 100% proračunske osnovice).
Članak 18.
Ovim člankom je određeno da pravo na posebni dodatak imaju korisnici osobne invalidnine u iznosu od 50% pripadajućeg iznosa osobne invalidnine ako nisu u radnom odnosu, ne primaju mirovinu i naknadu plaće od dana stjecanja prava na profesionalnu rehabilitaciju kao i tijekom profesionalne rehabilitacije.
Iznimno, civilni invalidi iz Domovinskom rata koji su u trenutku stradavanju bili maloljetni ovo pravo mogu ostvariti bez obzira na prethodno navedene uvjete i bez obzira na stupanj oštećenje organizma u iznosu od 1.912,45 kn.
Članak 19.
Odredbom se propisuje ostvarivanje prava na profesionalnu rehabilitaciju.
Članak 20.
U članku su navedena prava koja mogu ostvariti članovi obitelji civilnih osoba poginulih ili umrlih u Domovinskom ratu.
Radi dodatne razrade način ostvarivanja prava na obiteljsku, povećanu i uvećanu obiteljsku invalidninu, predviđeno je donošenje pravilnika kojim će se dodatno razraditi način ostvarivanja ovih prava, a sukladno uvjetima određenim ovim Zakonu i postupku određenim Zakonom o općem upravnom postupku..
Članak 21.
U odnosu na Zakon o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, dobna granica za ostvarivanje prava na obiteljsku invalidninu s 55 za žene, odnosno 65 za muškarce snižena je na 50 godina starosti.
Nadalje, propisana je mogućnost korištenja prava u slučaju da osoba zbog bolesti nije mogla redovno obavljati svoje školske/studentske obveze, ali usprkos tome nije imala prekid obrazovanja prema službenoj odluci škole/sveučilišta/veleučilišta. Ona će ipak moći pravo naknadno koristiti kao da je imala prekid, odnosno period korištenja prava produžit će se za ono vrijeme za koje nije bila u mogućnosti redovno izvršavati svoje školske/studentske obveze. Ovo je propisano kao zaštita djece koja, iako imaju problema (najčešće zdravstvenih), ali im škole/učilišta izlaze u susret i, ukoliko ikako mogu ispunjavati svoje obveze, ne prekidaju im školovanje, čime ih istovremeno potiču na aktivan trud i rad, te brže ozdravljenje. Međutim, upravo jer ne mogu ispunjavati svoje obveze kao ostala djeca, školovanje im traje duže, a umjesto nagrade za svoju upornost i vrijedan trud, onda ostanu bez potrebne obiteljske invalidnine.
Osim toga, zapreka za ostvarivanje prava na obiteljsku invalidninu više nije radni odnos, privredna ili profesionalna djelatnost ni mirovina.
Članak 22.
Odredbom se određuje tko se smatra nesposobnim za privređivanjem u smislu ovoga Zakona. Pojam je potrebno razlikovati od pojma nesposobnosti za rad.
Članak 23.
Člankom je određeno da roditelji imaju pravo na obiteljsku invalidninu iako su članovi uže obitelji ostvarili to pravo te uvjeti pod kojima očuh, maćeha i posvojitelji strdale osobe mogu ostvariti pravo na obiteljsku invalidninu.
Članak 24.
Ovime se osnovica za ostvarivanje prava na obiteljsku invalidninu određuje u iznosu od 115% proračunske osnovice (3.824,90 kn).
Obiteljska invalidnina za jednog člana obitelji iznosi 1529,6 kuna.
Članak 25.
Ovim člankom određuje se ostvarivanje prava na obiteljsku invalidninu u slučajevima kada pravo ostvaruje više sukorisnika, kada se pravo ostvaruje iza više članova obitelji i kada je korisnik obiteljske invalidnine ujedno korisnik osobne invalidnine.
Članka 26.
Ovime je određeno tko može ostvariti pravo na povećanu obiteljsku invalidninu.
Članak 27. i 28.
Ovime je određeno tko može ostvariti pravo na uvećanu obiteljsku invalidninu.
Članak 29. do 30.
Ovim odredbama propisuje se ostvarivanje prava na obiteljsku invalidninu iz smrti civilnog invalida iz Domovinskog rata I. do IV. skupine koji je do smrti bio korisnik dodatka za njegu i pomoć druge osobe.
Članak 33. i 34.
Ovime se propisuje ostvarivanje prava na novčanu naknadu u iznosu obiteljske invalidnine, povećane i uvećane obiteljske invalidnine za članove obitelji nestalih civila u Domovinskom ratu.
Naime, prema Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, članovi obitelji nestalih u Domovinskom ratu, prije proglašenja nestale osobe umrlom, ne mogu ostvariti nikakva prava.
Članak 35. do 38.
Novčana naknada za civilne stradalnike iz Domovinskog rata uvodi se pod sličnim uvjetima i iznosima kao i nekadašnja opskrbnina koja je ukinuta Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata (NN, br. 148/13).
Članak 39. do 41.
Člankom se propisuju uvjeti za ostvarivanje prava na jednokratnu novčanu pomoć..
Članak 42.
Pravo na dodatak za pripomoć u kući, pod uvjetima određenim ovim Zakonom, omogućava se civilnim invaldima iz Domovinskog rata i korisnicima obiteljske invalidnine koji su korisnici zajamčene minimalne naknade prema Zakonu o socijalnoj skrbi ili novčane naknade za civilne stradalnike iz Domovinskog rata prema ovome Zakonu.
Članak 43.
Člankom je uređeno ostvarivanje prava na korištenje usluga veteranskih centara. Veteranski centar je javna ustanova za pružanje podrške i usluga braniteljsko-stradalničkoj populaciji, a čije osnivanje i rad je reguliran Zakonom o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (NN, br. 121/17 i 98/19) i Zakonom o ustanovama (NN, br. 76/93, 29/97, 47/99, 35/08 i 127/19). 3). Osnivač veteranskih centara je Republika Hrvatska, a u ime osnivača osnivačka prava obavlja Ministarstvo hrvatskih branitelja.
Članak 44.
Ovime je propisano ostvarivanje prava na besplatne udžbenike.
Članak 45.
Ovime je propisano ostvarivanje prava na stipendiju.
Članak 46.
Ovime je propisano ostvarivanje prava na prednost pri smještaju u učeničke i studentske domove za korisnike iz ovoga Zakona.
Članak 47. do 50.
Ovim odredbama regulirano je ostvarivanje prava na prednost pri zapošljavanju pod jednakim uvjetima.
Pravo prednosti odnosi se i na popunjavanje radnog mjesta putem internog oglasa. Osim toga, pravo prednosti pri zapošljavanju mogu koristiti i zaposlene osobe koje su zaposlene na radnom mjestu koje ne odgovara njihovoj stručnoj spremi. Ovo budući da se zbog današnje situacije na tržištu rada velik broj osoba, pogotovo djece s određenom stručnom spremom, iz raznih razloga ne može zaposliti na odgovarajuće radno mjesto. Stoga, da bi se ostvarili na tržištu rada i osigurali si kakva – takva primanja, primorani su prihvaćati druge poslove na kojima ne stječu radno iskustvo struke za koju su školovani. To ih onda sprječava u apliciranju za poslove gdje će stjecati daljnje radno iskustvo u svojoj struci za koje im zakon omogućava ostvarivanje zakonski zajamčenog prava prednosti.
Članak 51.
Ovom odredbom je propisano ostvarivanje prava na prednost pri smještaju u ustanove socijalne skrbi.
Članak 52.
Odredbom se propisuje ostvarivanje prava na oslobođenje naknade za prenamjenu poljoprivrednog zemljišta.
Članak 53.
Ovim člankom uređuje se pravo na troškove ukopa ekshumiranih i identificiranih nestalih civilnih osoba u Domovinskom ratu, a koje će se razraditi pravilnikom.
Članak 54.
Ovim člankom je određeno da su stranke u postupku ostvarivanja prava iz ovoga Zakona oslobođene od plaćanja sudskih, upravnih i javnobilježničkih pristojbi na temelju odgovarajućih isprava kojima dokazuju svoj status.
Članak 55.
Predviđeno da Ministarstvo razvija i provodi projekte i inicijative usmjerene povećanju kvalitete življenja civilnih stradalnika Domovinskog rata korištenjem sredstava strukturnih i investicijskih fondova Europske unije te drugih međunarodnih i europskih instrumenata iz svoje nadležnosti, te sudjeluje u provedbi istih pokrenutih od strane drugih nadležnih tijela.
Članak 56. i 57.
Sredstva za provedbu ovoga Zakona osiguravaju se u Državnom proračunu.
Članak 58. do 61.
Ovim odredbama propisuje se ustrojavanje Evidencije civilnih stradalnika Domovinskog rata, a čiji način vođenja, pristup i ostalo u svezi vođenjem Evidencije će se razraditi pravilnikom.
Članak 62. do 69.
Odredbama je propisuje početak, trajanje i prestanaka prava predviđenih ovih Zakonom.
Članak 70.
Određuje se prvostupanjsko i drugostupanjsko tijelo koje provodi postupak za ostvarivanje prava iz ovog Zakona.
Članak 71. do 73.
Propisuje na način dokazivanja činjenica o kojima ovisi ostvarivanje prava iz ovog Zakona.
Članak 74.
Odredbom je propisano da se činjenica o uzroku i postotku oštećenja organizma civilnog invalida iz Domovinskog rata, činjenica postojanja oštećenja organizma radi priznavanja prava na dodatak za njegu i pomoć druge osobe, činjenica postojanja oštećenja organizma radi priznavanja prava na ortopedski dodatak, činjenica postojanja oštećenja organizma radi priznavanja prava na dodatak za pripomoć u kući i činjenica nesposobnosti za privređivanje utvrđuje na temelju nalaza i mišljenja liječničkog povjerenstva koje imenuje ministar.
Članak 75.
Odredbom je propisano da nalaz i mišljenje u prvostupanjskom postupku daje prvostupanjsko liječničkog povjerenstva, a ukoliko su tim nalazom i mišljenjem utvrđene činjenice za stjecanje prava, prije donošenja prvostupanjskog rješenja kojim se priznaje pravo iz ovoga Zakona, taj nalaz i mišljene podliježe reviziji drugostupanjskog liječničkog povjerenstva. Nalaz i mišljenje u drugostupanjskom postupku u slučaju izjavljene žalbe daje drugostupanjsko liječničko povjerenstvo. Kako bi se osigurao što veći stupanj objektivnosti, propisano je da sastav povjerenstva koje će davati mišljenje u drugostupanjskom postupku ne smije biti u istom sastavu kao povjerenstvo koje je obavljalo reviziju u prvostupanjskom postupku. Način imenovanja i metodologiju rada povjerenstava propisuje ministar hrvatskih branitelja pravilnikom.
Članak 76.
U članku se propisuje kada liječničko povjerenstvo donosi nalaz i mišljenje isključivo nakon neposrednog pregleda stranke.
Članak 77.
Ovom odredbom uređuje se donošenje novog rješenja u slučajevima nakon isteka roka određenog rješenjem u kojem je oštećenje organizma i status određen privremeno do određenog roka.
Članak 78.
Propisuje se postupanje u slučajevima kada kod civilnog invalida iz Domovinskog rata nastupe promjene od utjecaja na postotak oštećenja organizma.
Članak 79.
Upućuje se na primjenu Zakona o općem upravnom postupku.
Članak 80.
Člankom je propisana nadležnost za izvršavanje rješenja te da prvostupanjsko tijelo vodi evidenciju o izvršenim isplatama i broju korisnika.
Članak 81.
Člankom se propisuju primanja koja ne ulaze u prihodovni cenzus u ostvarivanju prava iz ovoga Zakona ili prava iz drugih propisa te koja su izuzeta od ovrhe. U izračun prihodovnog cenzusa ne uzimaju se prava po osnovi teške materijalne i životne situacije, smrti, bolesti ili ozljede, a koje ograničenje je u skladu sa samom prirodom tih prava.
Članak 82.
Propisuje pravo na povrat troškova prijevoza kada je nužan prijevoz korisnika prava iz ovoga Zakona u drugo mjesto radi ostvarivanja prava iz ovoga Zakona.
Članak 83.
Odredba u svezi troškova postupka.
Članak 84.
Propisana nadležnost za provođenje upravnog i inspekcijskog nadzora nad provedbom ovog Zakona.
Članak 85.
Odredbe u svezi naknade štete u slučaju ostvarivanja prava ili isplate novčanih primanja po ovom Zakonu na koju stranka nije imala pravo.
Članak 86. i 87.
Propisuje šire i preciznije odredbe glede prekršaja za nepoštivanje odredbi ovoga Zakona (u odnosu na važeći Zakona), posebno u odnosu na ostvarivanje prava prednosti pri zapošljavanju.
Članak 88.
Člankom su propisani rokovi za donošenje novih i usklađivanje postojećih provedbenih propisa.
Članak 89.
Stupanjem na snagu ovoga Zakona prestaju se na osobe iz članka 8. ovoga Zakona primjenjivati odredbe Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata („Narodne novine“, br. 33/92., 57/92., 77/92., 27/93., 58/93., 2/94., 76/94., 108/95., 108/96., 82/01.,103/03, 148/13 i 98/19) koje uređuju pitanja koja su uređena ovim Zakonom.
Članak 90.
S obzirom da se ovim Zakonom stavljaju van snage odredbe Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, a da se ne otvara rok za priznavanje prva na obiteljsku invalidninu po osnovi bolesti koji je zatvoren navedenim zakonom, odredbu je potrebno propisati ovim Zakonom.
Članak 91.
Započeti, a neriješeni postupci završit će se prema propisu po kojem su započeti, a iznimno prema ovome ako je to za stranku povoljnije.
Članak 92.
S obzirom da je ovim Zakonom predviđeno povećanje osnovice za ostvarivanje prava na osobnu i obiteljsku invalidninu te ortopedskog dodataka i dodatka za njegu i pomoć druge osobe, ovom odredbom je propisano prevođenje postojećih korisnika po službenoj dužnosti.
Članak 93.
Propisano je stupanje na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja