PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMAZAKONA O LOKALNIM IZBORIMA,S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavku 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10 – pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Člankom 83. stavkom 2. Ustava Republike Hrvatske propisano je da zakone (organske zakone) kojima se razrađuje izborni sustav, Hrvatski sabor donosi većinom glasova svih zastupnik
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU PREDLOŽENIM ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Zakonom o lokalnim izborima („Narodne novine“, broj 144/12, 121/16, 98/19 i 42/20) uređuju se izbori članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i izbori općinskih načelnika, gradonačelnika i župana te njihovih zamjenika.
Ovaj Zakon predlaže se zajedno sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi kojim se među ostalim, predlaže smanjenje broja zamjenika općinskih načelnika, gradonačelnika i župana.
Slijedom promjena u sustavu lokalne i područne (regionalne) samouprave u kojem će župan u županiji koja ima više od 250.000 stanovnika te gradonačelnik u gradu koji ima više od 100.000 stanovnika imati dva zamjenika koji se biraju zajedno s njima na neposrednim izborima, a župan u županiji koja ima do 250.000 stanovnika te gradonačelnik u gradu koji ima preko 35.000 do 100.000 stanovnika i gradu koji je sjedište županije imati jednog zamjenika koji se bira zajedno s njima, dok će se općinski načelnici i gradonačelnici gradova koji imaju manje od 35.000 stanovnika i nisu sjedišta županija, birati bez zamjenika, potrebno je revidirati odredbe Zakona o lokalnim izborima dijelu koji se tiče zamjenika općinskih načelnika i gradonačelnika.
Ujedno, ovim Zakonom predlaže se i jedna novina – ujednačavanje ostvarivanja pasivnog biračkog prava za predstavničko i izvršno tijelo. Također, propisuje se osoba ovlaštena za sazivanje konstituirajuće sjednice predstavničkog tijela jedinice.
Osnovna pitanja koja se trebaju urediti Zakonom
Ovim Zakonom vrši se ujednačavanje odredbi Zakona o lokalnim izborima sa sustavnim propisom – Zakonom o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi u dijelu kojim je reguliran izbor općinskih načelnika koji će se od sljedećih lokalnih izbora birati bez zamjenika, dok će gradonačelnik u gradu koji ima više od 100.000 stanovnika imati dva zamjenika koji se biraju zajedno s njim, gradonačelnik u gradu koji ima preko 35.000 do 100.000 stanovnika i gradu koji je sjedište županije imati jednog zamjenika koji se bira zajedno s njima, a gradonačelnici gradova koji imaju manje od 35.000 stanovnika i nisu sjedišta županija, birat će se bez zamjenika. Što se tiče izbora župana, župan u županiji koja ima više od 250.000 stanovnika imat će dva zamjenika koji se biraju zajedno s njim, a župan u županiji koja ima do 250.000 stanovnika imat će jednog zamjenika koji se bira zajedno s njim.
Također, ovim Zakonom propisuje se da će za općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te njihovog zamjenika pravo biti biran imati birač koji na dan stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora ima prijavljeno prebivalište na području jedinice za čije se tijelo izbori provode.
Ujedno, Zakonom se propisuje da će konstituirajuću sjednicu predstavničkog tijela sazvati pročelnik upravnog tijela nadležnog za poslove predstavničkog tijela ili službenik kojeg on ovlasti, ako u jedinici nije imenovan pročelnik upravnog tijela nadležnog za poslove predstavničkog tijela, konstituirajuću sjednicu sazvat će čelnik tijela državne uprave nadležnog za poslove lokalne i područne (regionalne) samouprave ili osoba koju on ovlasti.
Posljedice koje će proisteći donošenjem Zakona
Donošenjem ovog Zakona će u prvom redu biti izvršeno nomotehničko usklađivanje sa sustavom u kojem će gradonačelnici velikih gradova (gradova koji imaju više od 35.000 stanovnika) i župani imati jednog zamjenika koji će se birati s njima, a općinski načelnici i gradonačelnici gradova koji imaju manje od 35.000 stanovnika birati će se bez zamjenika.
Donošenjem ovog Zakona ujednačit će se ostvarivanje pasivnog biračkog prava za izvršno tijelo s pasivnim biračkim pravom za članove predstavničkog tijela – pravo biti birani za općinskog načelnika, gradonačelnika, župana i zamjenike imat će kandidati koji na dan stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora imaju prijavljeno prebivalište na području jedinice za čije se tijelo izbori provode, bez dodatnog uvjeta od najmanje šest mjeseci prijavljenog prebivališta.
Također, donošenjem ovog Zakona uredit će se sazivanje konstituirajućih sjednica predstavničkih tijela jedinica.
III.OCJENA I IZVORI SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske, kao ni u proračunima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
IV.OBRAZLOŽENJE PRIJEDLOGA ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
U skladu s člankom 204. Poslovnika Hrvatskog sabora („Narodne novine“, 81/13, 113/16, 69/17, 29/18 i 53/20) predlaže se donošenje ovog Zakona po hitnom postupku slijedom promjena koje se planiraju u sustavu lokalne i područne (regionalne) samouprave. Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi koji se predlaže zajedno s ovim Zakonom, predviđeno je među ostalim, smanjenje broja zamjenika općinskih načelnika, gradonačelnika i župana.
Slijedom promjena u sustavnom propisu – Zakonu o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, kojima se ukida dužnost zamjenika općinskog načelnika, kao i zamjenika gradonačelnika u pojedinim gradovima te se smanjuje broj članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, predlaže se da ovaj Zakon stupi na snagu prvog dana od dana objave u „Narodnim novinama“ kako bi na temelju ovoga Zakona bili raspisani predstojeći redovni lokalni izbori koji će se održati 16. svibnja 2021. godine.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI I DOPUNAMA ZAKONA O LOKALNIM IZBORIMA
Članak 1.
U Zakonu o lokalnim izborima („Narodne novine“, broj 144/12, 121/16, 98/19 i 42/20) u članku 1. stavku 1. iza riječi: „zamjenika“ dodaju se riječi: “u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u kojima se zamjenici biraju sukladno odredbama zakona koji uređuje lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu“.
Članak 2.
U članku 3. stavku 2. riječi: „najmanje šest mjeseci“ brišu se.
Članak 3.
U članku 7. stavku 8. riječi: „općinskog načelnika,“ i „općinskim načelnikom,“ brišu se.
Članak 4.
U članku 8. stavak 4. mijenja se i glasi:
„Iznimno od stavka 3. ovog članka mandat općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te zamjenika gradonačelnika i župana koje je Vlada Republike Hrvatske razriješila, traje do stupanja na snagu odluke Vlade Republike Hrvatske o razrješenju, odnosno istovremenom raspuštanju predstavničkog tijela i razrješenju općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana.“.
Članak 5.
U naslovu iznad članka 12. riječi: „njihovih zamjenika“ zamjenjuju se riječima: „zamjenika gradonačelnika i župana“.
U članku 12. stavku 1. riječi: „njihovih zamjenika“ zamjenjuju se riječima: „zamjenika gradonačelnika i župana“.
Članak 6.
U naslovu iznad članka 19. riječi: „njihove zamjenike“ zamjenjuju se riječima: „zamjenika gradonačelnika i župana“.
U članku 19. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) U kandidaturi za općinskog načelnika i gradonačelnika koji nema zamjenika koji se bira zajedno s njim, navode se ime i prezime kandidata za općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika, prebivalište, datum rođenja, osobni identifikacijski broj (OIB) i spol.“.
Iza stavka 1. dodaje se novi 2. koji glasi:
„(2) U kandidaturi za gradonačelnika koji ima zamjenika koji se bira zajedno s njim i župana navode se ime i prezime kandidata za gradonačelnika i župana te njihovog zamjenika, prebivalište, datum rođenja, osobni identifikacijski broj (OIB) i spol.“.
Dosadašnji stavci 2. i 3. postaju stavci 4. i 5.
Članak 7.
U članku 25. stavku 1. riječi: „njihove zamjenike“ zamjenjuju se riječima: „zamjenike gradonačelnika i župana“.
U stavku 4. riječi: „općinskog načelnika,“ brišu se.
Članak 8.
U članku 26. stavku 1. podstavku 2. riječi: „i njihovog zamjenika“ zamjenjuju se riječima: „te zamjenika gradonačelnika i župana“.
Članak 9.
U članku 51. točkama 1., 4., 5. i 6. riječ: „njegovih“ zamjenjuju se riječju: „njegovog“.
Članak 10.
U članku 52. točkama 1., 3., 4. i 9. riječ: „njegovih“ zamjenjuju se riječju: „njegovog“.
Članak 11.
U članku 53. točkama 1., 3. i 4. riječ: „njihovih zamjenika“ zamjenjuje se riječima: „zamjenika gradonačelnika“.
U točki. 8. riječ: „njihovih zamjenika“ zamjenjuje se riječima: „zamjenika župana“.
U  očkama 9. i 10. riječ: „njihovih zamjenika“ zamjenjuje se riječima: „zamjenika gradonačelnika“.
Članak 12.
U članku 78. u stavku 3. riječ: „njihov“ zamjenjuje se riječju „njegov“.
Iza stavak 3. dodaje se stavak 4. koji glasi:
„(4) Član predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave ne može istovremeno biti privremeni zamjenik općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika koji zamjenjuje općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika za vrijeme trajanja duže odsutnosti ili drugih razloga spriječenosti zbog kojih je općinski načelnik, odnosno gradonačelnik kojemu mandat nije prestao onemogućen obavljati svoju dužnost.“.
Članak 13.
U članku 79. iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:
„(4) Članu predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave kojeg je općinsko, odnosno gradsko vijeće ovlastilo da privremeno zamjenjuje općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika, mandat miruje po sili zakona od dana kada ga je općinsko, odnosno gradsko vijeće ovlastilo da privremeno zamjenjuje općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika.“.
Dosadašnji stavci 4., 5., 6., 7., 8., 9. i 10. postaju stavci 5., 6., 7., 8., 9., 10. i 11.
Članak 14.
U članku 87. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Konstituirajuću sjednicu predstavničkog tijela jedinice saziva pročelnik upravnog tijela nadležnog za poslove predstavničkog tijela ili službenik kojeg on ovlasti. Ako u jedinici nije imenovan pročelnik upravnog tijela nadležnog za poslove predstavničkog tijela, konstituirajuću sjednicu sazvat će čelnik tijela državne uprave nadležnog za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu ili osoba koju on ovlasti.“.
Članak 15.
U naslovu iznad članka 88. riječ: „NJIHOVIH ZAMJENIKA“ zamjenjuje se riječima: „ZAMJENIKA GRADONAČELNIKA I ŽUPANA“.
Članak 16.
U članku 94. stavku 1. riječi: „njihovi zamjenici“ zamjenjuju se riječima: „zamjenik gradonačelnika i župana“.
Članak 17.
U članku 100. stavku 1. podstavku 2. riječi: „i njihovog zamjenika“ zamjenjuje se riječima: „te zamjenika gradonačelnika i župana“.
Članak 18.
U članku 102. stavku 1. podstavku 4. riječi: „i njihovog zamjenika“ zamjenjuje se riječima: „te zamjenika gradonačelnika i župana“.
Članak 19.
U članku 112. stavku 3. riječi: „najmanje šest mjeseci“ brišu se.
Članak 20.
U članku 117. stavku 2. iza riječi: „izbora“ dodaje se riječ: „zamjenika“.
Članak 21.
Ovaj Zakon stupa na snagu prvoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Obrazloženje
Uz članak 1.
Slijedom promjena u sustavu lokalne i područne (regionalne) samouprave u kojem će župan u županiji koja ima više od 250.000 stanovnika te gradonačelnik u gradu koji ima više od 100.000 stanovnika imati dva zamjenika koji se biraju zajedno s njima na neposrednim izborima, a župan u županiji koja ima do 250.000 stanovnika te gradonačelnik u gradu koji ima preko 35.000 do 100.000 stanovnika i gradu koji je sjedište županije imati jednog zamjenika koji se bira zajedno s njima, dok će se općinski načelnici i gradonačelnici gradova koji imaju manje od 35.000 stanovnika i nisu sjedišta županija, birati bez zamjenika, izmijenjen je članak 1. važećeg Zakona tako što su iza riječi: „zamjenika“ dodane riječi: “u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u kojima se zamjenici biraju sukladno odredbama zakona koji uređuje lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu“. Naime, prema novim pravilima, a slijedom činjenice smanjenja broja zamjenika općinskih načelnika, gradonačelnika i župana, u pojedinim jedinicama lokalne samouprave birat će se samo općinski načelnik, odnosno gradonačelnik bez zamjenika, u pojedinim gradovima gradonačelnici s jednim ili dva zamjenika, a u županijama župani s jednim ili dva zamjenikom te ujedno, u jedinicama u kojima je osigurana zastupljenost predstavnika nacionalnih manjina, odnosno hrvatskog naroda i zamjenik iz reda pripadnika nacionalne manjine, odnosno hrvatskog naroda.
Uz članak 2.
Ovim člankom se riječi: „najmanje šest mjeseci“ brišu čime se propisuje da će za općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te njihovog zamjenika pravo biti biran imati birač koji na dan stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora ima prijavljeno prebivalište na području jedinice za čije se tijelo izbori provode. Na taj način ujednačuje se ostvarivanje pasivnog biračkog prava za izvršno tijelo s pasivnim biračkim pravom za članove predstavničkog tijela.
Uz članak 3.
Ovim člankom se brišu riječi „općinskog načelnika,“ odnosno „općinskim načelnikom,“ u članku 7. stavku 8. s obzirom da općinski načelnici neće imati zamjenika koji se bira zajedno s njim te su predmetne riječi suvišne u odredbi kojom se regulira situacija kada prestane mandat samo zamjeniku.
Uz članak 4.
Ovim člankom se mijenja odredba članka 8. stavaka 4. radi usklađivanja s odredbama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi te je stoga propisano da iznimno od stavka 3. tog članka mandat općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te zamjenika gradonačelnika i župana koje je Vlada Republike Hrvatske razriješila, traje do stupanja na snagu odluke Vlade Republike Hrvatske o razrješenju, odnosno istovremenom raspuštanju predstavničkog tijela i razrješenju općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana.
Uz članak 5.
Ovim člankom se u članku 12. važećeg Zakona slijedom činjenice da općinski načelnici neće imati zamjenika koji se bira zajedno s njim, zakonski tekst nomotehnički usklađuje te se riječi: „njihovih zamjenika“ koje se u važećem tekstu zakona odnose na zamjenike i općinskog načelnika, gradonačelnika i župana zamjenjuju riječima: „zamjenika gradonačelnika i župana“ kako bi bilo jasno da se radi isključivo o zamjenicima gradonačelnika i župana, a ne više i općinskog načelnika.
Uz članak 6.
Ovim člankom se odredba kojom je propisan sadržaj kandidature za općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te zamjenika gradonačelnika i župana mijenja na način da se posebno propisuje sadržaj kandidature za općinskog načelnika i gradonačelnika koji nema zamjenika koji se bira zajedno s njim, a posebno kandidatura za gradonačelnika koji ima zamjenika koji se bira zajedno s njim i župana. U prvoj kandidaturi se navode ime i prezime kandidata za općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika, prebivalište, datum rođenja, osobni identifikacijski broj (OIB) i spol, dok se u drugoj kandidaturi navode ime i prezime kandidata za gradonačelnika i župana te njihovog zamjenika, prebivalište, datum rođenja, osobni identifikacijski broj (OIB) i spol.
Uz članak 7. do 11.
Slijedom obrazloženja navedenog uz prethodne članke, ovim člancima se također, vrši nomotehničko usklađivanje sa Zakonom o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi kao sustavnim propisom koji uređuje sustav lokalne i područne (regionalne) samouprave u Republici Hrvatskoj, a u skladu s kojim će župan u županiji koja ima više od 250.000 stanovnika te gradonačelnik u gradu koji ima više od 100.000 stanovnika imati dva zamjenika koji se biraju zajedno, a župan u županiji koja ima do 250.000 stanovnika te gradonačelnik u gradu koji ima preko 35.000 do 100.000 stanovnika i gradu koji je sjedište županije imati jednog zamjenika koji se bira zajedno s njima, dok će se općinski načelnici i gradonačelnici gradova koji imaju manje od 35.000 stanovnika i nisu sjedišta županija birati bez zamjenika te se stoga riječi: „njihove zamjenike“ zamjenjuju riječima: „zamjenike gradonačelnika i župana“ te se ujedno brišu riječi: „općinskog načelnika,“ kao izlišne, a riječi „njegovih“ zamjenjuju riječju: „njegovog“.
Uz članak 12.
Ovim člankom se u članku 78. stavku 3. važećeg Zakona riječ: „njihov“ zamjenjuje se riječju „njegov“ s obzirom da će župani imati jednog zamjenika.
Ujedno, dodaje se novi stavak 4. kojim se predviđa nova nespojivost dužnosti za članove predstavničkih tijela. S obzirom da se Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi koji se predlaže zajedno s ovim Zakonom, regulira situacija zamjenjivanja općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika koji nema zamjenika, za vrijeme trajanja njegove duže odsutnosti ili drugih razloga spriječenosti zbog kojih je općinski načelnik, odnosno gradonačelnik kojemu mandat nije prestao onemogućen obavljati svoju dužnost. S obzirom da će prema tom Zakonu, u takvoj situaciji predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave biti ovlašteno odrediti privremenog zamjenika, ovim Zakonom se propisuje da član predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave ne može istovremeno biti privremeni zamjenik općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika koji zamjenjuje općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika za vrijeme trajanja duže odsutnosti ili drugih razloga spriječenosti zbog kojih je općinski načelnik, odnosno gradonačelnik kojemu mandat nije prestao onemogućen obavljati svoju dužnost.
Uz članak 13.
Ovim se člankom dopunjuje članak 79. važećeg Zakona novim stavkom 4. kojim se slijedom nove nespojive dužnosti za člana predstavničkog tijela, a to je dužnost privremenog zamjenika, regulira mirovanje mandata te se propisuje da članu predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave kojeg je općinsko, odnosno gradsko vijeće ovlastilo da privremeno zamjenjuje općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika, mandat miruje po sili zakona od dana kada ga je općinsko, odnosno gradsko vijeće ovlastilo da privremeno zamjenjuje općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika.
Uz članak 14.
Ovim člankom se propisuje osoba ovlaštena za sazivanje konstituirajuće sjednice predstavničkog tijela – to je pročelnik upravnog tijela nadležnog za poslove predstavničkog tijela ili službenik kojeg on ovlasti, a ako u jedinici nije imenovan pročelnik upravnog tijela nadležnog za poslove predstavničkog tijela, konstituirajuću sjednicu sazvat će čelnik tijela državne uprave nadležnog za poslove lokalne i područne (regionalne) samouprave ili osoba koju on ovlasti.“.
Uz članke 15. do 18.
Ovim člancima se također, vrši nomotehničko usklađivanje sa Zakonom o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi tako da se riječi: „njihovih zamjenika“ zamjenjuju riječima: „zamjenika gradonačelnika i župana“ te riječi: „njegovi zamjenici“, zamjenjuju riječima: „njegov zamjenik“.
Uz članak 19.
Slijedom ujednačavanja ostvarivanja pasivnog biračkog prava za izvršno tijelo s pasivnim biračkim pravom za članove predstavničkog tijela, ovim člankom se riječi: „najmanje šest mjeseci“ brišu čime se propisuje da će za zamjenika općinskog načelnika, gradonačelnika i župana iz reda pripadnika nacionalnih manjina pravo biti biran imati birač koji na dan stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora ima prijavljeno prebivalište na području jedinice za čije se tijelo izbori provode.
Uz članak 20.
Ovim člankom se u članku 117. iza riječi: „izbora“ dodaj riječ: „zamjenika“ budući da ista nedostaje.
Uz članak 21.
Ovim se člankom utvrđuje stupanje Zakona na snagu i to tako da će se Zakon stupiti na snagu prvog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
ODREDBE VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU
Članak 1.
(1) Ovim se Zakonom uređuju lokalni izbori. Lokalni izbori u smislu ovoga Zakona su izbori članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i izbori općinskih načelnika, gradonačelnika i župana te njihovih zamjenika.
(2) Riječi i pojmovi u ovom Zakonu koji imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod, bez obzira u kojem su rodu navedeni.
Članak 3.
(1) Za člana predstavničkog tijela jedinice ima pravo biti biran birač koji na dan stupanja na snagu odluke o raspisivanja izbora ima prijavljeno prebivalište na području jedinice za čije se predstavničko tijelo izbori provode.
(2) Za općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te njihovog zamjenika ima pravo biti biran birač koji na dan stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora ima najmanje šest mjeseci prijavljeno prebivalište na području jedinice za čije se tijelo izbori provode.
(3) Za člana predstavničkog tijela jedinice ima pravo biti biran državljanin drugih država članica Europske unije, u skladu s posebnim zakonom.
Članak 7.
(1) Redovni izbori za članove predstavničkih tijela jedinica te izbori za općinskog načelnika, gradonačelnika i župana i njihove zamjenike održavaju se istodobno, treće nedjelje u svibnju svake četvrte godine.
(2) Prijevremeni izbori za članove predstavničkih tijela jedinica kojima je mandat prestao zbog raspuštanja, održavaju se u roku od 90 dana od dana raspuštanja predstavničkog tijela.
(3) Prijevremeni izbori za općinskog načelnika, gradonačelnika i župana raspisuju su u slučajevima kada je to propisano zakonom koji uređuje sustav lokalne i područne (regionalne) samouprave, a održavaju se u roku od 90 dana od dana prestanka mandata općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana.
(4) Prijevremeni izbori za članove predstavničkog tijela i za općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana u slučaju istovremenog raspuštanja predstavničkog tijela i razrješenja općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana održavaju se istodobno, u roku od 90 dana od istovremenog raspuštanja predstavničkog tijela i razrješenja općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana.
(5) Prijevremeni izbori za zamjenika općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana iz redova pripadnika nacionalnih manjina održavaju se u roku od 90 dana od dana prestanka mandata zamjenika općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana iz reda nacionalnih manjina.
(6) Iznimno od rokova propisanih stavcima 2., 3., 4. i 5. ovoga članka, u slučaju nastupanja posebnih okolnosti iz članka 6. stavka 3. ovoga Zakona prijevremeni izbori održat će se nakon prestanka posebnih okolnosti, a najkasnije u roku od 90 dana od dana prestanka tih okolnosti.
(7) Ako bi se prijevremeni izbori iz stavaka 4., 5. i 6. ovoga članka trebali održati u kalendarskoj godini u kojoj se održavaju redovni izbori, a prije njihovog održavanja, u toj se jedinici prijevremeni izbori neće održati.
(8) Ako prestane mandat samo zamjeniku općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana izabranom zajedno s općinskim načelnikom, gradonačelnikom, odnosno županom, prijevremeni izbori neće se održati.
Mandat
Članak 8.
(1) Mandat članova predstavničkih tijela jedinica izabranih na redovnim izborima počinje danom konstituiranja predstavničkog tijela i traje do stupanja na snagu odluke Vlade Republike Hrvatske o raspisivanju izbora, odnosno do stupanja na snagu odluke Vlade Republike Hrvatske o raspuštanju predstavničkih tijela, sukladno zakonu kojim se uređuje lokalna i područna (regionalna) samouprava.
(2) Mandat članova predstavničkih tijela jedinica izabranih na prijevremenim izborima počinje danom konstituiranja predstavničkog tijela i traje do isteka tekućeg mandata predstavničkih tijela izabranih na redovnim izborima.
(3) Mandat općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te njihovih zamjenika izabranih na redovnim ili na prijevremenim izborima počinje prvog radnog dana koji slijedi danu objave konačnih rezultata izbora i traje do prvog radnog dana koji slijedi danu objave konačnih rezultata izbora novoga općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana.
(4) Iznimno od stavka 3. ovog članka mandat općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te njihovih zamjenika koje je Vlada Republike razriješila istovremeno kada je i raspustila predstavničko tijelo u toj jedinici, traje do stupanja na snagu odluke Vlade Republike Hrvatske o raspuštanju predstavničkog tijela i razrješenju općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana.
Broj potpisa potreban za kandidaturu općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te njihovih zamjenika
Članak 12.
(1) Za pravovaljanost stranačkih kandidatura te kandidatura prijedloga grupe birača za izbor općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te njihovih zamjenika potrebno je prikupiti najmanje:
– 35 potpisa birača u jedinicama do 350 stanovnika,
– 50 potpisa birača u jedinicama s više od 350, do 500 stanovnika,
– 80 potpisa birača u jedinicama s više od 500, do 1.000 stanovnika,
– 100 potpisa birača u jedinicama s više od 1.000, do 2.500 stanovnika,
– 150 potpisa birača u jedinicama s više od 2.500, do 5.000 stanovnika,
– 250 potpisa birača u jedinicama s više od 5.000, do 10.000 stanovnika,
– 450 potpisa birača u jedinicama s više od 10.000, do 20.000 stanovnika,
– 600 potpisa birača u jedinicama s više od 20.000, do 35.000 stanovnika,
– 900 potpisa birača u jedinicama s više od 35.000, do 60.000 stanovnika,
– 1.200 potpisa birača u jedinicama s više od 60.000, do 100.000 stanovnika,
– 1.500 potpisa birača u jedinicama s više od 100.000, do 200.000 stanovnika,
– 2.500 potpisa birača u jedinicama s više od 200.000, do 300.000 stanovnika,
– 3.200 potpisa birača u jedinicama s više od 300.000, do 500.000 stanovnika,
– 5.000 potpisa birača u jedinicama s više od 500.000 stanovnika.
(2) Podatke o potrebnom broju potpisa birača objavit će Državno izborno povjerenstvo na svojim internetskim stranicama, a na temelju prethodno dostavljenih podataka od strane tijela državne uprave nadležnog za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu.
Sadržaj kandidature za općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te njihove zamjenike
Članak 19.
(1) U kandidaturi se navode ime i prezime kandidata za općinskog načelnika gradonačelnika i župana te njihovog zamjenika, prebivalište, datum rođenja, osobni identifikacijski broj (OIB) i spol.
(2) U kandidaturi za zamjenika općinskog načelnika, gradonačelnika i župana iz reda pripadnika nacionalnih manjina, osim podataka iz stavka 1. ovog članka navodi se i nacionalnost.
(3) U kandidaturi se navodi naziv političke stranke, odnosno dviju ili više političkih stranaka koja je, odnosno koje su kandidate predložile. Uz kandidaturu kandidata koje predlažu birači navodi se »kandidati grupe birača«.
Sadržaj zbirne liste kandidatura
Članak 25.
(1) Zbirna lista kandidatura sadrži ime i prezime svih kandidata za općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana i njihove zamjenike.
(2) Uz ime i prezime kandidata obvezno se navodi naziv političke stranke, odnosno dviju ili više političkih stranaka, koja je, odnosno koje su, kandidata predložile. Ako su kandidati predloženi od birača, obvezatno se uz njihovo ime i prezime navodi »kandidati grupe birača«.
(3) Kandidature se unose na zbirnu listu prema abecednom redu prezimena kandidata za općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana.
(4) Na zbirnu listu kandidatura iza imena i prezimena kandidata za općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana navodi se ime i prezime kandidata za njihovog zamjenika.
Članak 26.
(1) Nadležna izborna povjerenstva, u roku od 48 sati od isteka roka za kandidiranje objavljuju u lokalnim sredstvima javnog priopćavanja i tisku, na oglasnoj ploči i internetskim stranicama jedinice:
– sve pravovaljano predložene kandidacijske liste i zbirnu listu za izbor članova predstavničkog tijela jedinice,
– zbirnu listu pravovaljano predloženih kandidatura za općinskog načelnika, gradonačelnika i župana i njihovog zamjenika.
(2) Kandidacijske liste i kandidature iz stavka 1. ovoga članka, nadležna izborna povjerenstva dostavit će Državnom izbornom povjerenstvu radi objave cjelovite informacije o svim kandidacijskim listama i kandidaturama. Objava cjelovite informacije ne predstavlja izbornu radnju u smislu zaštite izbornog prava.
Županijsko izborno povjerenstvo
Članak 51.
Županijsko izborno povjerenstvo:
1. brine o zakonitoj pripremi i provedbi izbora za članove županijske skupštine i izbora župana i njegovih zamjenika,
2. nadzire rad općinskih i gradskih izbornih povjerenstava,
3. ovjerava očitovanja kandidata o prihvaćanju kandidature za članove županijske skupštine i župana,
4. na temelju pravovaljanih prijedloga objavljuje kandidacijske liste, sastavlja i objavljuje zbirnu listu svih kandidacijskih lista za izbor članova županijske skupštine te objavljuje zbirnu listu kandidatura za župana i njegovih zamjenika,
5. nadzire pravilnost izborne promidžbe izbora za članove županijske skupštine i župana i njegovih zamjenika, u skladu s ovim Zakonom,
6. objavljuje rezultate izbora za članove županijske skupštine i župana i njihovih zamjenika,
7. utvrđuje je li osigurana odgovarajuća zastupljenost predstavnika nacionalne manjine u predstavničkom i izvršnom tijelu županije,
8. objavljuje rezultate izbora po biračkim mjestima općina i gradova na svojem području na internetskim stranicama županije za izbor općinskih načelnika, gradonačelnika, župana i njihovih zamjenika, općinskih i gradskih vijeća te županijskih skupština,
9. određuje članove stručnog tima za obavljanje administrativnih i tehničkih poslova, kao i visinu naknade članova stručnog tima prema kriterijima vrednovanja rada,
10. obavlja poslove vezane uz financiranje izborne promidžbe propisane posebnim zakonom i obvezatnim uputama Državnog izbornog povjerenstva,
11. obavlja i druge poslove određene ovim Zakonom.
Izborno povjerenstvo Grada Zagreba
Članak 52.
Izborno povjerenstvo Grada Zagreba:
1. izravno brine o zakonitoj pripremi i provedbi izbora za članove Gradske skupštine Grada Zagreba i izbora za gradonačelnika Grada Zagreba i njegovih zamjenika,
2. obavlja sve tehničke pripreme za obavljanje izbora na svom području,
3. ovjerava očitovanja kandidata o prihvaćanju kandidature za članove Gradske skupštine Grada Zagreba i kandidata za gradonačelnika Grada Zagreba i njegovih zamjenika,
4. na temelju pravovaljanog prijedloga objavljuje kandidacijske liste, sastavlja i objavljuje zbirnu listu svih kandidacijskih lista za izbor članova Gradske skupštine Grada Zagreba te objavljuje zbirnu listu kandidatura za izbor gradonačelnika Grada Zagreba i njegovih zamjenika,
5. određuje biračka mjesta na svom području,
6. nadzire rad biračkih odbora na biračkim mjestima,
7. nadzire pravilnost izborne promidžbe za izbor članova Gradske skupštine Grada Zagreba i gradonačelnika Grada Zagreba u skladu s ovim Zakonom,
8. prikuplja i zbraja rezultate glasovanja na biračkim mjestima na svom području,
9. objavljuje rezultate izbora za članove Gradske skupštine Grada Zagreba te za gradonačelnika Grada Zagreba i njegovih zamjenika,
10. utvrđuje je li osigurana odgovarajuća zastupljenost predstavnika nacionalnih manjina u predstavničkom tijelu i izvršnom tijelu Grada Zagreba,
11. objavljuje rezultate izbora po biračkim mjestima na svojem području na internetskim stranicama Grada Zagreba,
12. određuje članove stručnog tima za obavljanje administrativnih i tehničkih poslova, kao i visinu naknade članova stručnog tima prema kriterijima vrednovanja rada,
13. obavlja poslove vezane uz financiranje izborne promidžbe propisane posebnim zakonom i obvezatnim uputama Državnog izbornog povjerenstva,
14. obavlja i druge poslove određene ovim Zakonom.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O LOKALNIM IZBORIMA, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavku 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10 – pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske) .
Člankom 83. stavkom 2. Ustava Republike Hrvatske propisano je da zakone (organske zakone) kojima se razrađuje izborni sustav, Hrvatski sabor donosi većinom glasova svih zastupnik
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU PREDLOŽENIM ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Zakonom o lokalnim izborima („Narodne novine“, broj 144/12, 121/16, 98/19 i 42/20) uređuju se izbori članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i izbori općinskih načelnika, gradonačelnika i župana te njihovih zamjenika.
Ovaj Zakon predlaže se zajedno sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi kojim se među ostalim, predlaže smanjenje broja zamjenika općinskih načelnika, gradonačelnika i župana.
Slijedom promjena u sustavu lokalne i područne (regionalne) samouprave u kojem će župan u županiji koja ima više od 250.000 stanovnika te gradonačelnik u gradu koji ima više od 100.000 stanovnika imati dva zamjenika koji se biraju zajedno s njima na neposrednim izborima, a župan u županiji koja ima do 250.000 stanovnika te gradonačelnik u gradu koji ima preko 35.000 do 100.000 stanovnika i gradu koji je sjedište županije imati jednog zamjenika koji se bira zajedno s njima, dok će se općinski načelnici i gradonačelnici gradova koji imaju manje od 35.000 stanovnika i nisu sjedišta županija, birati bez zamjenika, potrebno je revidirati odredbe Zakona o lokalnim izborima dijelu koji se tiče zamjenika općinskih načelnika i gradonačelnika.
Ujedno, ovim Zakonom predlaže se i jedna novina – ujednačavanje ostvarivanja pasivnog biračkog prava za predstavničko i izvršno tijelo. Također, propisuje se osoba ovlaštena za sazivanje konstituirajuće sjednice predstavničkog tijela jedinice.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Osnovna pitanja koja se trebaju urediti Zakonom
Ovim Zakonom vrši se ujednačavanje odredbi Zakona o lokalnim izborima sa sustavnim propisom – Zakonom o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi u dijelu kojim je reguliran izbor općinskih načelnika koji će se od sljedećih lokalnih izbora birati bez zamjenika, dok će gradonačelnik u gradu koji ima više od 100.000 stanovnika imati dva zamjenika koji se biraju zajedno s njim, gradonačelnik u gradu koji ima preko 35.000 do 100.000 stanovnika i gradu koji je sjedište županije imati jednog zamjenika koji se bira zajedno s njima, a gradonačelnici gradova koji imaju manje od 35.000 stanovnika i nisu sjedišta županija, birat će se bez zamjenika. Što se tiče izbora župana, župan u županiji koja ima više od 250.000 stanovnika imat će dva zamjenika koji se biraju zajedno s njim, a župan u županiji koja ima do 250.000 stanovnika imat će jednog zamjenika koji se bira zajedno s njim.
Također, ovim Zakonom propisuje se da će za općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te njihovog zamjenika pravo biti biran imati birač koji na dan stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora ima prijavljeno prebivalište na području jedinice za čije se tijelo izbori provode.
Ujedno, Zakonom se propisuje da će konstituirajuću sjednicu predstavničkog tijela sazvati pročelnik upravnog tijela nadležnog za poslove predstavničkog tijela ili službenik kojeg on ovlasti, ako u jedinici nije imenovan pročelnik upravnog tijela nadležnog za poslove predstavničkog tijela, konstituirajuću sjednicu sazvat će čelnik tijela državne uprave nadležnog za poslove lokalne i područne (regionalne) samouprave ili osoba koju on ovlasti.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Posljedice koje će proisteći donošenjem Zakona
Donošenjem ovog Zakona će u prvom redu biti izvršeno nomotehničko usklađivanje sa sustavom u kojem će gradonačelnici velikih gradova (gradova koji imaju više od 35.000 stanovnika) i župani imati jednog zamjenika koji će se birati s njima, a općinski načelnici i gradonačelnici gradova koji imaju manje od 35.000 stanovnika birati će se bez zamjenika.
Donošenjem ovog Zakona ujednačit će se ostvarivanje pasivnog biračkog prava za izvršno tijelo s pasivnim biračkim pravom za članove predstavničkog tijela – pravo biti birani za općinskog načelnika, gradonačelnika, župana i zamjenike imat će kandidati koji na dan stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora imaju prijavljeno prebivalište na području jedinice za čije se tijelo izbori provode, bez dodatnog uvjeta od najmanje šest mjeseci prijavljenog prebivališta.
Također, donošenjem ovog Zakona uredit će se sazivanje konstituirajućih sjednica predstavničkih tijela jedinica.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
III.OCJENA I IZVORI SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske, kao ni u proračunima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
IV.OBRAZLOŽENJE PRIJEDLOGA ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
U skladu s člankom 204. Poslovnika Hrvatskog sabora („Narodne novine“, 81/13, 113/16, 69/17, 29/18 i 53/20) predlaže se donošenje ovog Zakona po hitnom postupku slijedom promjena koje se planiraju u sustavu lokalne i područne (regionalne) samouprave. Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi koji se predlaže zajedno s ovim Zakonom, predviđeno je među ostalim, smanjenje broja zamjenika općinskih načelnika, gradonačelnika i župana.
Slijedom promjena u sustavnom propisu – Zakonu o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, kojima se ukida dužnost zamjenika općinskog načelnika, kao i zamjenika gradonačelnika u pojedinim gradovima te se smanjuje broj članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, predlaže se da ovaj Zakon stupi na snagu prvog dana od dana objave u „Narodnim novinama“ kako bi na temelju ovoga Zakona bili raspisani predstojeći redovni lokalni izbori koji će se održati 16. svibnja 2021. godine.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI I DOPUNAMA ZAKONA O LOKALNIM IZBORIMA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 1.
U Zakonu o lokalnim izborima („Narodne novine“, broj 144/12, 121/16, 98/19 i 42/20) u članku 1. stavku 1. iza riječi: „zamjenika“ dodaju se riječi: “u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u kojima se zamjenici biraju sukladno odredbama zakona koji uređuje lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 2.
U članku 3. stavku 2. riječi: „najmanje šest mjeseci“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 3.
U članku 7. stavku 8. riječi: „općinskog načelnika,“ i „općinskim načelnikom,“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 4.
U članku 8. stavak 4. mijenja se i glasi:
„Iznimno od stavka 3. ovog članka mandat općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te zamjenika gradonačelnika i župana koje je Vlada Republike Hrvatske razriješila, traje do stupanja na snagu odluke Vlade Republike Hrvatske o razrješenju, odnosno istovremenom raspuštanju predstavničkog tijela i razrješenju općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 5.
U naslovu iznad članka 12. riječi: „njihovih zamjenika“ zamjenjuju se riječima: „zamjenika gradonačelnika i župana“.
U članku 12. stavku 1. riječi: „njihovih zamjenika“ zamjenjuju se riječima: „zamjenika gradonačelnika i župana“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 6.
U naslovu iznad članka 19. riječi: „njihove zamjenike“ zamjenjuju se riječima: „zamjenika gradonačelnika i župana“.
U članku 19. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) U kandidaturi za općinskog načelnika i gradonačelnika koji nema zamjenika koji se bira zajedno s njim, navode se ime i prezime kandidata za općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika, prebivalište, datum rođenja, osobni identifikacijski broj (OIB) i spol.“.
Iza stavka 1. dodaje se novi 2. koji glasi:
„ (2) U kandidaturi za gradonačelnika koji ima zamjenika koji se bira zajedno s njim i župana navode se ime i prezime kandidata za gradonačelnika i župana te njihovog zamjenika, prebivalište, datum rođenja, osobni identifikacijski broj (OIB) i spol. “.
Dosadašnji stavci 2. i 3. postaju stavci 4. i 5.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 7.
U članku 25. stavku 1. riječi: „njihove zamjenike“ zamjenjuju se riječima: „zamjenike gradonačelnika i župana“.
U stavku 4. riječi: „općinskog načelnika,“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 8.
U članku 26. stavku 1. podstavku 2. riječi: „i njihovog zamjenika“ zamjenjuju se riječima: „te zamjenika gradonačelnika i župana“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 9.
U članku 51. točkama 1., 4., 5. i 6. riječ: „njegovih“ zamjenjuju se riječju: „njegovog“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 10.
U članku 52. točkama 1., 3., 4. i 9. riječ: „njegovih“ zamjenjuju se riječju: „njegovog“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 11.
U članku 53. točkama 1., 3. i 4. riječ: „njihovih zamjenika“ zamjenjuje se riječima: „zamjenika gradonačelnika“.
U točki. 8. riječ: „njihovih zamjenika“ zamjenjuje se riječima: „zamjenika župana“.
U  očkama 9. i 10. riječ: „njihovih zamjenika“ zamjenjuje se riječima: „zamjenika gradonačelnika“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 12.
U članku 78. u stavku 3. riječ: „njihov“ zamjenjuje se riječju „njegov“.
Iza stavak 3. dodaje se stavak 4. koji glasi:
„(4) Član predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave ne može istovremeno biti privremeni zamjenik općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika koji zamjenjuje općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika za vrijeme trajanja duže odsutnosti ili drugih razloga spriječenosti zbog kojih je općinski načelnik, odnosno gradonačelnik kojemu mandat nije prestao onemogućen obavljati svoju dužnost.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 13.
U članku 79. iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:
„(4) Članu predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave kojeg je općinsko, odnosno gradsko vijeće ovlastilo da privremeno zamjenjuje općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika, mandat miruje po sili zakona od dana kada ga je općinsko, odnosno gradsko vijeće ovlastilo da privremeno zamjenjuje općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika.“.
Dosadašnji stavci 4., 5., 6., 7., 8., 9. i 10. postaju stavci 5., 6., 7., 8., 9., 10. i 11.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 14.
U članku 87. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Konstituirajuću sjednicu predstavničkog tijela jedinice saziva pročelnik upravnog tijela nadležnog za poslove predstavničkog tijela ili službenik kojeg on ovlasti. Ako u jedinici nije imenovan pročelnik upravnog tijela nadležnog za poslove predstavničkog tijela, konstituirajuću sjednicu sazvat će čelnik tijela državne uprave nadležnog za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu ili osoba koju on ovlasti.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 15.
U naslovu iznad članka 88. riječ: „NJIHOVIH ZAMJENIKA“ zamjenjuje se riječima: „ZAMJENIKA GRADONAČELNIKA I ŽUPANA“.
Članak 16.
U članku 94. stavku 1. riječi: „njihovi zamjenici“ zamjenjuju se riječima: „zamjenik gradonačelnika i župana“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 17.
U članku 100. stavku 1. podstavku 2. riječi: „i njihovog zamjenika“ zamjenjuje se riječima: „te zamjenika gradonačelnika i župana“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 18.
U članku 102. stavku 1. podstavku 4. riječi: „i njihovog zamjenika“ zamjenjuje se riječima: „te zamjenika gradonačelnika i župana“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 19.
U članku 112. stavku 3. riječi: „najmanje šest mjeseci“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 20.
U članku 117. stavku 2. iza riječi: „izbora“ dodaje se riječ: „zamjenika“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 21.
Ovaj Zakon stupa na snagu prvoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Obrazloženje
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 1.
Slijedom promjena u sustavu lokalne i područne (regionalne) samouprave u kojem će župan u županiji koja ima više od 250.000 stanovnika te gradonačelnik u gradu koji ima više od 100.000 stanovnika imati dva zamjenika koji se biraju zajedno s njima na neposrednim izborima, a župan u županiji koja ima do 250.000 stanovnika te gradonačelnik u gradu koji ima preko 35.000 do 100.000 stanovnika i gradu koji je sjedište županije imati jednog zamjenika koji se bira zajedno s njima, dok će se općinski načelnici i gradonačelnici gradova koji imaju manje od 35.000 stanovnika i nisu sjedišta županija, birati bez zamjenika, izmijenjen je članak 1. važećeg Zakona tako što su iza riječi: „zamjenika“ dodane riječi: “u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u kojima se zamjenici biraju sukladno odredbama zakona koji uređuje lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu“. Naime, prema novim pravilima, a slijedom činjenice smanjenja broja zamjenika općinskih načelnika, gradonačelnika i župana, u pojedinim jedinicama lokalne samouprave birat će se samo općinski načelnik, odnosno gradonačelnik bez zamjenika, u pojedinim gradovima gradonačelnici s jednim ili dva zamjenika, a u županijama župani s jednim ili dva zamjenikom te ujedno, u jedinicama u kojima je osigurana zastupljenost predstavnika nacionalnih manjina, odnosno hrvatskog naroda i zamjenik iz reda pripadnika nacionalne manjine, odnosno hrvatskog naroda.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 2.
Ovim člankom se riječi: „najmanje šest mjeseci“ brišu čime se propisuje da će za općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te njihovog zamjenika pravo biti biran imati birač koji na dan stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora ima prijavljeno prebivalište na području jedinice za čije se tijelo izbori provode. Na taj način ujednačuje se ostvarivanje pasivnog biračkog prava za izvršno tijelo s pasivnim biračkim pravom za članove predstavničkog tijela.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 3.
Ovim člankom se brišu riječi „općinskog načelnika,“ odnosno „općinskim načelnikom,“ u članku 7. stavku 8. s obzirom da općinski načelnici neće imati zamjenika koji se bira zajedno s njim te su predmetne riječi suvišne u odredbi kojom se regulira situacija kada prestane mandat samo zamjeniku.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 4.
Ovim člankom se mijenja odredba članka 8. stavaka 4. radi usklađivanja s odredbama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi te je stoga propisano da iznimno od stavka 3. tog članka mandat općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te zamjenika gradonačelnika i župana koje je Vlada Republike Hrvatske razriješila, traje do stupanja na snagu odluke Vlade Republike Hrvatske o razrješenju, odnosno istovremenom raspuštanju predstavničkog tijela i razrješenju općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 5.
Ovim člankom se u članku 12. važećeg Zakona slijedom činjenice da općinski načelnici neće imati zamjenika koji se bira zajedno s njim, zakonski tekst nomotehnički usklađuje te se riječi: „njihovih zamjenika“ koje se u važećem tekstu zakona odnose na zamjenike i općinskog načelnika, gradonačelnika i župana zamjenjuju riječima: „zamjenika gradonačelnika i župana“ kako bi bilo jasno da se radi isključivo o zamjenicima gradonačelnika i župana, a ne više i općinskog načelnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 6.
Ovim člankom se odredba kojom je propisan sadržaj kandidature za općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te zamjenika gradonačelnika i župana mijenja na način da se posebno propisuje sadržaj kandidature za općinskog načelnika i gradonačelnika koji nema zamjenika koji se bira zajedno s njim, a posebno kandidatura za gradonačelnika koji ima zamjenika koji se bira zajedno s njim i župana. U prvoj kandidaturi se navode ime i prezime kandidata za općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika, prebivalište, datum rođenja, osobni identifikacijski broj (OIB) i spol, dok se u drugoj kandidaturi navode ime i prezime kandidata za gradonačelnika i župana te njihovog zamjenika, prebivalište, datum rođenja, osobni identifikacijski broj (OIB) i spol.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 7. do 11.
Slijedom obrazloženja navedenog uz prethodne članke, ovim člancima se također, vrši nomotehničko usklađivanje sa Zakonom o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi kao sustavnim propisom koji uređuje sustav lokalne i područne (regionalne) samouprave u Republici Hrvatskoj, a u skladu s kojim će župan u županiji koja ima više od 250.000 stanovnika te gradonačelnik u gradu koji ima više od 100.000 stanovnika imati dva zamjenika koji se biraju zajedno, a župan u županiji koja ima do 250.000 stanovnika te gradonačelnik u gradu koji ima preko 35.000 do 100.000 stanovnika i gradu koji je sjedište županije imati jednog zamjenika koji se bira zajedno s njima, dok će se općinski načelnici i gradonačelnici gradova koji imaju manje od 35.000 stanovnika i nisu sjedišta županija birati bez zamjenika te se stoga riječi: „njihove zamjenike“ zamjenjuju riječima: „zamjenike gradonačelnika i župana“ te se ujedno brišu riječi: „općinskog načelnika,“ kao izlišne, a riječi „njegovih“ zamjenjuju riječju: „njegovog“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 12.
Ovim člankom se u članku 78. stavku 3. važećeg Zakona riječ: „njihov“ zamjenjuje se riječju „njegov“ s obzirom da će župani imati jednog zamjenika.
Ujedno, dodaje se novi stavak 4. kojim se predviđa nova nespojivost dužnosti za članove predstavničkih tijela. S obzirom da se Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi koji se predlaže zajedno s ovim Zakonom, regulira situacija zamjenjivanja općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika koji nema zamjenika, za vrijeme trajanja njegove duže odsutnosti ili drugih razloga spriječenosti zbog kojih je općinski načelnik, odnosno gradonačelnik kojemu mandat nije prestao onemogućen obavljati svoju dužnost. S obzirom da će prema tom Zakonu, u takvoj situaciji predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave biti ovlašteno odrediti privremenog zamjenika, ovim Zakonom se propisuje da član predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave ne može istovremeno biti privremeni zamjenik općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika koji zamjenjuje općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika za vrijeme trajanja duže odsutnosti ili drugih razloga spriječenosti zbog kojih je općinski načelnik, odnosno gradonačelnik kojemu mandat nije prestao onemogućen obavljati svoju dužnost.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 13.
Ovim se člankom dopunjuje članak 79. važećeg Zakona novim stavkom 4. kojim se slijedom nove nespojive dužnosti za člana predstavničkog tijela, a to je dužnost privremenog zamjenika, regulira mirovanje mandata te se propisuje da članu predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave kojeg je općinsko, odnosno gradsko vijeće ovlastilo da privremeno zamjenjuje općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika, mandat miruje po sili zakona od dana kada ga je općinsko, odnosno gradsko vijeće ovlastilo da privremeno zamjenjuje općinskog načelnika, odnosno gradonačelnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 14.
Ovim člankom se propisuje osoba ovlaštena za sazivanje konstituirajuće sjednice predstavničkog tijela – to je pročelnik upravnog tijela nadležnog za poslove predstavničkog tijela ili službenik kojeg on ovlasti, a ako u jedinici nije imenovan pročelnik upravnog tijela nadležnog za poslove predstavničkog tijela, konstituirajuću sjednicu sazvat će čelnik tijela državne uprave nadležnog za poslove lokalne i područne (regionalne) samouprave ili osoba koju on ovlasti.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članke 15. do 18.
Ovim člancima se također, vrši nomotehničko usklađivanje sa Zakonom o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi tako da se riječi: „njihovih zamjenika“ zamjenjuju riječima: „zamjenika gradonačelnika i župana“ te riječi: „njegovi zamjenici“, zamjenjuju riječima: „njegov zamjenik“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 19.
Slijedom ujednačavanja ostvarivanja pasivnog biračkog prava za izvršno tijelo s pasivnim biračkim pravom za članove predstavničkog tijela, ovim člankom se riječi: „najmanje šest mjeseci“ brišu čime se propisuje da će za zamjenika općinskog načelnika, gradonačelnika i župana iz reda pripadnika nacionalnih manjina pravo biti biran imati birač koji na dan stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora ima prijavljeno prebivalište na području jedinice za čije se tijelo izbori provode.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 20.
Ovim člankom se u članku 117. iza riječi: „izbora“ dodaj riječ: „zamjenika“ budući da ista nedostaje.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 21.
Ovim se člankom utvrđuje stupanje Zakona na snagu i to tako da će se Zakon stupiti na snagu prvog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
ODREDBE VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 1.
(1) Ovim se Zakonom uređuju lokalni izbori. Lokalni izbori u smislu ovoga Zakona su izbori članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i izbori općinskih načelnika, gradonačelnika i župana te njihovih zamjenika.
(2) Riječi i pojmovi u ovom Zakonu koji imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod, bez obzira u kojem su rodu navedeni.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 3.
(1) Za člana predstavničkog tijela jedinice ima pravo biti biran birač koji na dan stupanja na snagu odluke o raspisivanja izbora ima prijavljeno prebivalište na području jedinice za čije se predstavničko tijelo izbori provode.
(2) Za općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te njihovog zamjenika ima pravo biti biran birač koji na dan stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora ima najmanje šest mjeseci prijavljeno prebivalište na području jedinice za čije se tijelo izbori provode.
(3) Za člana predstavničkog tijela jedinice ima pravo biti biran državljanin drugih država članica Europske unije, u skladu s posebnim zakonom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 7.
(1) Redovni izbori za članove predstavničkih tijela jedinica te izbori za općinskog načelnika, gradonačelnika i župana i njihove zamjenike održavaju se istodobno, treće nedjelje u svibnju svake četvrte godine.
(2) Prijevremeni izbori za članove predstavničkih tijela jedinica kojima je mandat prestao zbog raspuštanja, održavaju se u roku od 90 dana od dana raspuštanja predstavničkog tijela.
(3) Prijevremeni izbori za općinskog načelnika, gradonačelnika i župana raspisuju su u slučajevima kada je to propisano zakonom koji uređuje sustav lokalne i područne (regionalne) samouprave, a održavaju se u roku od 90 dana od dana prestanka mandata općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana.
(4) Prijevremeni izbori za članove predstavničkog tijela i za općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana u slučaju istovremenog raspuštanja predstavničkog tijela i razrješenja općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana održavaju se istodobno, u roku od 90 dana od istovremenog raspuštanja predstavničkog tijela i razrješenja općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana.
(5) Prijevremeni izbori za zamjenika općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana iz redova pripadnika nacionalnih manjina održavaju se u roku od 90 dana od dana prestanka mandata zamjenika općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana iz reda nacionalnih manjina.
(6) Iznimno od rokova propisanih stavcima 2., 3., 4. i 5. ovoga članka, u slučaju nastupanja posebnih okolnosti iz članka 6. stavka 3. ovoga Zakona prijevremeni izbori održat će se nakon prestanka posebnih okolnosti, a najkasnije u roku od 90 dana od dana prestanka tih okolnosti.
(7) Ako bi se prijevremeni izbori iz stavaka 4., 5. i 6. ovoga članka trebali održati u kalendarskoj godini u kojoj se održavaju redovni izbori, a prije njihovog održavanja, u toj se jedinici prijevremeni izbori neće održati.
(8) Ako prestane mandat samo zamjeniku općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana izabranom zajedno s općinskim načelnikom, gradonačelnikom, odnosno županom, prijevremeni izbori neće se održati.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Mandat
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 8.
(1) Mandat članova predstavničkih tijela jedinica izabranih na redovnim izborima počinje danom konstituiranja predstavničkog tijela i traje do stupanja na snagu odluke Vlade Republike Hrvatske o raspisivanju izbora, odnosno do stupanja na snagu odluke Vlade Republike Hrvatske o raspuštanju predstavničkih tijela, sukladno zakonu kojim se uređuje lokalna i područna (regionalna) samouprava.
(2) Mandat članova predstavničkih tijela jedinica izabranih na prijevremenim izborima počinje danom konstituiranja predstavničkog tijela i traje do isteka tekućeg mandata predstavničkih tijela izabranih na redovnim izborima.
(3) Mandat općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te njihovih zamjenika izabranih na redovnim ili na prijevremenim izborima počinje prvog radnog dana koji slijedi danu objave konačnih rezultata izbora i traje do prvog radnog dana koji slijedi danu objave konačnih rezultata izbora novoga općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana.
(4) Iznimno od stavka 3. ovog članka mandat općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te njihovih zamjenika koje je Vlada Republike razriješila istovremeno kada je i raspustila predstavničko tijelo u toj jedinici, traje do stupanja na snagu odluke Vlade Republike Hrvatske o raspuštanju predstavničkog tijela i razrješenju općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Broj potpisa potreban za kandidaturu općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te njihovih zamjenika
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 12.
(1) Za pravovaljanost stranačkih kandidatura te kandidatura prijedloga grupe birača za izbor općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te njihovih zamjenika potrebno je prikupiti najmanje:
– 35 potpisa birača u jedinicama do 350 stanovnika,
– 50 potpisa birača u jedinicama s više od 350, do 500 stanovnika,
– 80 potpisa birača u jedinicama s više od 500, do 1.000 stanovnika,
– 100 potpisa birača u jedinicama s više od 1.000, do 2.500 stanovnika,
– 150 potpisa birača u jedinicama s više od 2.500, do 5.000 stanovnika,
– 250 potpisa birača u jedinicama s više od 5.000, do 10.000 stanovnika,
– 450 potpisa birača u jedinicama s više od 10.000, do 20.000 stanovnika,
– 600 potpisa birača u jedinicama s više od 20.000, do 35.000 stanovnika,
– 900 potpisa birača u jedinicama s više od 35.000, do 60.000 stanovnika,
– 1.200 potpisa birača u jedinicama s više od 60.000, do 100.000 stanovnika,
– 1.500 potpisa birača u jedinicama s više od 100.000, do 200.000 stanovnika,
– 2.500 potpisa birača u jedinicama s više od 200.000, do 300.000 stanovnika,
– 3.200 potpisa birača u jedinicama s više od 300.000, do 500.000 stanovnika,
– 5.000 potpisa birača u jedinicama s više od 500.000 stanovnika.
(2) Podatke o potrebnom broju potpisa birača objavit će Državno izborno povjerenstvo na svojim internetskim stranicama, a na temelju prethodno dostavljenih podataka od strane tijela državne uprave nadležnog za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Sadržaj kandidature za općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te njihove zamjenike
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 19.
(1) U kandidaturi se navode ime i prezime kandidata za općinskog načelnika gradonačelnika i župana te njihovog zamjenika, prebivalište, datum rođenja, osobni identifikacijski broj (OIB) i spol.
(2) U kandidaturi za zamjenika općinskog načelnika, gradonačelnika i župana iz reda pripadnika nacionalnih manjina, osim podataka iz stavka 1. ovog članka navodi se i nacionalnost.
(3) U kandidaturi se navodi naziv političke stranke, odnosno dviju ili više političkih stranaka koja je, odnosno koje su kandidate predložile. Uz kandidaturu kandidata koje predlažu birači navodi se »kandidati grupe birača«.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Sadržaj zbirne liste kandidatura
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 25.
(1) Zbirna lista kandidatura sadrži ime i prezime svih kandidata za općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana i njihove zamjenike.
(2) Uz ime i prezime kandidata obvezno se navodi naziv političke stranke, odnosno dviju ili više političkih stranaka, koja je, odnosno koje su, kandidata predložile. Ako su kandidati predloženi od birača, obvezatno se uz njihovo ime i prezime navodi »kandidati grupe birača«.
(3) Kandidature se unose na zbirnu listu prema abecednom redu prezimena kandidata za općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana.
(4) Na zbirnu listu kandidatura iza imena i prezimena kandidata za općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana navodi se ime i prezime kandidata za njihovog zamjenika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 26.
(1) Nadležna izborna povjerenstva, u roku od 48 sati od isteka roka za kandidiranje objavljuju u lokalnim sredstvima javnog priopćavanja i tisku, na oglasnoj ploči i internetskim stranicama jedinice:
– sve pravovaljano predložene kandidacijske liste i zbirnu listu za izbor članova predstavničkog tijela jedinice,
– zbirnu listu pravovaljano predloženih kandidatura za općinskog načelnika, gradonačelnika i župana i njihovog zamjenika.
(2) Kandidacijske liste i kandidature iz stavka 1. ovoga članka, nadležna izborna povjerenstva dostavit će Državnom izbornom povjerenstvu radi objave cjelovite informacije o svim kandidacijskim listama i kandidaturama. Objava cjelovite informacije ne predstavlja izbornu radnju u smislu zaštite izbornog prava.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Županijsko izborno povjerenstvo
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 51.
Županijsko izborno povjerenstvo:
1. brine o zakonitoj pripremi i provedbi izbora za članove županijske skupštine i izbora župana i njegovih zamjenika,
2. nadzire rad općinskih i gradskih izbornih povjerenstava,
3. ovjerava očitovanja kandidata o prihvaćanju kandidature za članove županijske skupštine i župana,
4. na temelju pravovaljanih prijedloga objavljuje kandidacijske liste, sastavlja i objavljuje zbirnu listu svih kandidacijskih lista za izbor članova županijske skupštine te objavljuje zbirnu listu kandidatura za župana i njegovih zamjenika,
5. nadzire pravilnost izborne promidžbe izbora za članove županijske skupštine i župana i njegovih zamjenika, u skladu s ovim Zakonom,
6. objavljuje rezultate izbora za članove županijske skupštine i župana i njihovih zamjenika,
7. utvrđuje je li osigurana odgovarajuća zastupljenost predstavnika nacionalne manjine u predstavničkom i izvršnom tijelu županije,
8. objavljuje rezultate izbora po biračkim mjestima općina i gradova na svojem području na internetskim stranicama županije za izbor općinskih načelnika, gradonačelnika, župana i njihovih zamjenika, općinskih i gradskih vijeća te županijskih skupština,
9. određuje članove stručnog tima za obavljanje administrativnih i tehničkih poslova, kao i visinu naknade članova stručnog tima prema kriterijima vrednovanja rada,
10. obavlja poslove vezane uz financiranje izborne promidžbe propisane posebnim zakonom i obvezatnim uputama Državnog izbornog povjerenstva,
11. obavlja i druge poslove određene ovim Zakonom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Izborno povjerenstvo Grada Zagreba
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 52.
Izborno povjerenstvo Grada Zagreba:
1. izravno brine o zakonitoj pripremi i provedbi izbora za članove Gradske skupštine Grada Zagreba i izbora za gradonačelnika Grada Zagreba i njegovih zamjenika,
2. obavlja sve tehničke pripreme za obavljanje izbora na svom području,
3. ovjerava očitovanja kandidata o prihvaćanju kandidature za članove Gradske skupštine Grada Zagreba i kandidata za gradonačelnika Grada Zagreba i njegovih zamjenika,
4. na temelju pravovaljanog prijedloga objavljuje kandidacijske liste, sastavlja i objavljuje zbirnu listu svih kandidacijskih lista za izbor članova Gradske skupštine Grada Zagreba te objavljuje zbirnu listu kandidatura za izbor gradonačelnika Grada Zagreba i njegovih zamjenika,
5. određuje biračka mjesta na svom području,
6. nadzire rad biračkih odbora na biračkim mjestima,
7. nadzire pravilnost izborne promidžbe za izbor članova Gradske skupštine Grada Zagreba i gradonačelnika Grada Zagreba u skladu s ovim Zakonom,
8. prikuplja i zbraja rezultate glasovanja na biračkim mjestima na svom području,
9. objavljuje rezultate izbora za članove Gradske skupštine Grada Zagreba te za gradonačelnika Grada Zagreba i njegovih zamjenika,
10. utvrđuje je li osigurana odgovarajuća zastupljenost predstavnika nacionalnih manjina u predstavničkom tijelu i izvršnom tijelu Grada Zagreba,
11. objavljuje rezultate izbora po biračkim mjestima na svojem području na internetskim stranicama Grada Zagreba,
12. određuje članove stručnog tima za obavljanje administrativnih i tehničkih poslova, kao i visinu naknade članova stručnog tima prema kriterijima vrednovanja rada,
13. obavlja poslove vezane uz financiranje izborne promidžbe propisane posebnim zakonom i obvezatnim uputama Državnog izbornog povjerenstva,
14. obavlja i druge poslove određene ovim Zakonom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave