NACRT PRIJEDLOGA NACIONALNOG PROGRAMA ZA RAZVOJ VOLONTERSTVA
ZA RAZDOBLJE 2015. - 2018. SA NACRTOM PRIJEDLOGA OPERATIVNOG PLANA PROVEDBE NACIONALNOG PROGRAMA ZA RAZVOJ VOLONTERSTVA ZA RAZDOBLJE 2015. – 2018.
1. UVOD
Nacionalni program za razvoj volonterstva donosi se u svrhu poticanja i podržavanja volontiranja kao važnog elementa razvoja ukupnog socijalnog kapitala zasnovanog na društvu koje vrednuje doprinos volontiranja i otvara jednake mogućnosti za sudjelovanje na načelima dobrovoljnosti, inkluzivnosti i aktivizma.
Uzme li se u obzir da volonterstvo predstavlja jedan od faktora koji pomažu razvoju i oblikuju demokratske promjene u svakom suvremenom društvu, osnovni je cilj Programa podržati dobrovoljni angažman građana u aktivnostima koje mogu značajno pridonijeti razvoju društva u cjelini. Dobrovoljni rad na individualnoj razini može proizvesti višestruke dobrobiti, jer osoba tijekom rada ne stječe samo znanja i vještine kojima bi se i ubuduće mogla koristiti, već širi svoju socijalnu mrežu i razvija osjećaj solidarnosti čime pridonosi ukupnoj količini socijalnog povjerenja u zajednici. Dobrovoljni rad moguće je realizirati sudjelovanjem u aktivnostima udruga i institucija ili pak u sklopu osobnog neformalnog angažmana u lokalnoj zajednici.
Posebni ciljevi Programa odnose se na stvaranje poticajnog okruženja za razvoj volonterstva, odgoj za volontiranje i kulturu volontiranja mladih, volontiranje kao doprinos zapošljavanju, dostupnost volontiranja i raznolikost mogućnosti za volontiranje, volontiranje u kriznim situacijama, te promociju volontiranja i modele vrednovanja.
Opredjeljenje Vlade Republike Hrvatske prema „sigurnom, solidarnom, ravnopravnom, pravednom i naprednom društvu“ svakako uključuje i razvoj volonterstva kao jednog od pokazatelja općeg stanja društva, ali i njegova budućeg razvoja. Pritom je značajna uloga različitih tijela državne uprave, posebice Ministarstva socijalne politike i mladih, kao i tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, znanstvenih i stručnih institucija, organizacija civilnog društva, socijalnih partnera i drugih. U svrhu promicanja volonterstva osnovan je Nacionalni odbor za razvoj volonterstvakao savjetodavnotijelo Vlade Republike Hrvatske koje provodi mjere i aktivnosti s ciljem razvoja i unapređivanja volonterstva.
Program se temelji na nizu međunarodnih i nacionalnih dokumenata upodručju volonterstva, pri čemu osobito valja istaknuti Manifest za volontiranje u Europi koji je objavio Europski volonterski centar (CEV) sa svrhom podržavanja volonterstva u Europskoj uniji, te Nacionalnu strategiju za stvaranje poticajnog okruženja za razvoj civilnoga društva 2012.-2016. čiji vrijednosni temelji daju značajan doprinos razvoju volonterstva u Republici Hrvatskoj.
Poseban naglasak se stavlja na poštivanje načela propisanih Etičkim kodeksom volontera kojim se promiču vrijednosti ustavnog poretka Republike Hrvatske. Riječ je o sedam ključnih načela na kojima se zasniva proces organiziranog uključivanja volontera:
Načelo sudjelovanja u društvenim procesima- Volontiranje predstavlja jedan od načina organiziranog uključivanja građana u društvene procese čime svaki građanin ostvaruje mogućnost doprinosa pri rješavanju problema u zajednici i utjecaja na pozitivne promjene u društvu. Volonterski angažman građana može jedino nadopunjavati, ali nikako i zamijeniti djelatnosti i funkcije za koje postoji odgovornost drugih sudionika u rješavanju problema ili zadovoljavanju potreba u zajednici. Načelo dobrovoljnosti i slobode izbora - Volontiranje podrazumijeva dobrovoljno ulaganje osobnog vremena, truda, znanja i vještina u aktivnosti za dobrobit druge osobe ili opću dobrobit. Volontiranje je izraz osobne volje pojedinca oslobođen svakog oblika pritiska. Načelo zabrane diskriminacije - Pravo na dobrovoljno davanje vremena, znanja i vještina, te primanje volonterskih usluga imaju svi ljudi bez obzira na dob, rasu, boju kože, jezik, vjeru, spol, spolnu orijentaciju, rod i rodno izražavanje, političko i drugo uvjerenje, nacionalno ili socijalno podrijetlo, imovinsko stanje, naobrazbu, društveni položaj, bračno stanje, obiteljske obveze, članstvo ili ne članstvo u političkoj stranci, udruzi ili sindikatu, tjelesne ili duševne poteškoće i druge osobne karakteristike, ako drukčije ne proizlazi iz prirode volonterskih aktivnosti. Načelo solidarnosti, promocije i zaštite ljudskih prava - Volontiranjem se preuzima odgovornost i izražava solidarnost prema svim članovima društva bez namjere stjecanja osobne materijalne koristi. Organizatori volontiranja i volonteri u radu s korisnicima poštuju najviše međunarodne i domaće standarde u području promocije i zaštite ljudskih prava koja proizlaze iz uvažavanja različitosti i osobnog integriteta svakog pojedinca.Načelo razvoja osobnih potencijala - Volontiranje omogućuje ljudima slobodno stjecanje novih vještina i znanja, te razvoj osobnih potencijala putem cjeloživotnog učenja.Načelo interkulturalnog učenja i razmjene - Volontiranje pruža mogućnost učenja od drugih, te razmjenu iskustava između država, regija i različitih kultura. Suradnja s ljudima različitog podrijetla pridonosi smanjivanju predrasuda i stereotipa, te jačanju tolerancije u međunarodnom kontekstu.Načelo zaštite okoliša i brige za održivi razvoj - Volontiranje se obavlja u skladu s međunarodnim i domaćim standardima za zaštitu okoliša i održivog razvoja zajednice i društva.
Nacionalni program uključuje opis stanja, prioritete razvoja volonterstva, te područja djelovanja i mjere koje se trebaju provesti kako bi se ostvarili ciljevi Programa, uz nositelje i rokove provedbe pojedinih mjera. Ministarstvo socijalne politike i mladih, u suradnji s Nacionalnim odborom za razvoj volonterstva, pratit će provedbu Programa.
1.1. Istraživanja o volonterstvu
U Republici Hrvatskoj još uvijek ne postoje sustavna istraživanja koja bi omogućila dobivanje relevantnih podataka koji bi poslužili kao osnova za daljnji razvoj volonterstva.
Iako je u proteklih desetak godina provedeno više istraživanja u području volontiranja koja, općenito govoreći, u većoj ili manjoj mjeri ukazuju na pozitivan stav i interes ispitanika prema volontiranju, empirijski uvid u volontiranje otežava činjenica da su istraživanja provedena na prigodnim uzorcima, nepostojanje usporednih istraživanja u vremenskoj perspektivi, a problem predstavljaju i različite definicije, kao i različito razumijevanje volontiranja.
Zemlje s najvećim brojem volontera u Europi su Austrija, Nizozemska, Švedska i Ujedinjeno Kraljevstvo, gdje volontira više od 40% odrasle populacije. Visoka razina participacije stanovništva u volonterskim aktivnostima prisutna je u Danskoj, Finskoj, Luksemburgu i Njemačkoj, gdje se brojke kreću između 30% i 39%, dok je prosječna razina u Estoniji i Francuskoj između 20% i 29%. Relativno niska stopa participacije prisutna je u Belgiji, Češkoj, Irskoj, Malti, Poljskoj, Portugalu, Rumunjskoj, Slovačkoj, Sloveniji i Španjolskoj, gdje volontira između 10% i 19% odraslog stanovništva. Manje od 10% aktivnog stanovništva volontira u Bugarskoj, Grčkoj i Italiji (Angermann i Sittermann, 2010.).
Smatra se da Republika Hrvatska u volontiranju zaostaje za razvijenim zemljama, što se može pripisati brojnim političkim, ekonomskim i društvenim promjenama kroz koje je prolazila u posljednja dva desetljeća.
Različita istraživanja pokazuju različite stope volontiranja, od 9% do 50% (Zrinščak i sur., 2012.), što je posljedica kako neusklađenosti metodologije, tako i metodoloških ograničenja provedenih istraživanja prvenstveno vezanih uz uzorak.
S obzirom na to da reprezentativna istraživanja pokazuju niže udjele volontiranja, vjerojatniji je zaključak da je volontiranje u Republici Hrvatskoj vrlo nisko, kao i da je učestalost volontiranja na vrlo niskoj razini.
Primjerice, podaci Europskog istraživanja vrijednosti provedenog u Republici Hrvatskoj 2008. godine na reprezentativnom uzorku, u sklopu kojeg je volontiranje definirano kao neplaćeni dobrovoljni rad za najmanje jednu aktivnost ili društvenu organizaciju kao što su organizacije koje se bave zdravljem, religijom, obrazovanjem, kulturom, radom s mladima, socijalnom brigom za starije ili sportom i rekreacijom (Bežovan i Matančević, 2011.a), pokazuju da u Republici Hrvatskoj volontira samo 8,8% stanovništva.
Istraživanje civilnog društva u Republici Hrvatskoj provedenog 2005. godine u okviru međunarodnog komparativnog CIVICUS istraživanja pokazalo je da je čak 38,4% građana u godini prije istraživanja radilo na dobrovoljnoj osnovi, ali većinom izvan aktivnosti nekih organizacija, dakle većinom neformalno. Više su volontirali ispitanici višeg obrazovanja, ali i oni najnižega, kao i oni s višim prihodima. (Bežovan i Zrinščak, 2007.a, 2007.b)
U sklopu međunarodnog komparativnog istraživanja studenata u 14 zemalja svijeta provedeno je istraživanje volontiranja studenata Sveučilišta u Zagrebu, te Tehničkog i Društvenog veleučilišta u Zagrebu, u razdoblju od 2006. do 2007. godine (Zrinščak i sur., 2012.). Cilj je bio prikupiti podatke o različitim oblicima volontiranja (iskustvo, osnovni oblici, razlozi i koristi volontiranja, vrijednosti povezanih s volontiranjem), a posebice dobiti uvid u međunarodne razlike. Rezultati su pokazali da se hrvatski studenti, zajedno s japanskima, nalaze na začelju analiziranih zemalja. Kada volontiraju, studenti to čine uglavnom neredovito i neformalno, a najviše volontiraju za gradsku četvrt/lokalnu aktivističku grupu, u domovima za starije i nemoćne, prenoćištima i sličnim organizacijama, pomažući mladima kao učitelj, mentor, trener, savjetnik ili sudjelovanjem u nekoj drugoj aktivnosti za pomoć mladima. Najmanje se volontiralo za studentski klub i organizacije u zajednici (kultura, zaštita životinja i slično).
Analizirani podaci pokazuju kako iskustvo volontiranja iznosi od 28,8% do samo 4%, a 42,3% ispitanih studenata izjavilo je da je volontiralo u posljednjih 12 mjeseci, ali je većina njih to činila povremeno, a manjina (9,5%) redovito, tj. mjesečno i tjedno.
Istraživanje je istodobno pokazalo da se volontiranje uglavnom ne promiče putem obrazovnog sustava. Primjerice, 72,8% ispitanih studenata izjavilo je da ih profesori nisu pozvali na volontiranje, dok većina takav potencijalni poziv smatra korisnim. Među istraživanim zemljama Republika Hrvatska nije zemlja s najmanjom zastupljenošću volontiranja, ali se nalazi pri samom kraju.
U istraživačkoj studiji Mladi u vremenu krize (Prvo istraživanje Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu i Zaklade Friedrich Ebert o mladima (Vlasta Ilišin/Dejana Bouillet/Anja Gvozdanović/Dunja Potočnik, 2013.)) analizirano je, između ostalog, volontersko djelovanje mladih u neposrednoj zajednici radi dobivanja uvida u strukturalnu dimenziju njihova socijalnog kapitala. Ta je dimenzija ispitivana posjedovanjem iskustva volonterskog rada tijekom zadnjih 12 mjeseci, a dobiveni podaci pokazuju kako je iskustvo dobrovoljnog rada u navedenom razdoblju imalo oko 13% mladih. Skloniji dobrovoljnom radu su sinovi i kćeri očeva sa završenom četverogodišnjom srednjom školom, kao i ispitanici sa sela, pri čemu je naglašena nezainteresiranost mladih iz velikih gradova. Ovakav se rezultat može objasniti time što su u selima češći neposredni kontakti „licem u lice“, što pogoduje razvoju dobrovoljnih neformalnih aktivnosti. Također, izostanak zadovoljavajuće infrastrukture za život na selu može utjecati na potrebu za stvaranje strukturalnog nadomjestka u obliku volonterskog rada. Trećina ispitanih volontera pomagala je osobama s invaliditetom i starijim osobama, a nešto više od četvrtine školskim kolegama u svladavanju gradiva, što upućuje na značajni udio neformalno strukturiranog volonterskog rada. U organizaciji kulturnih događanja sudjelovala je četvrtina ispitanika, a u organizaciji sportskih događanja njih skoro petina. Javni radovi u lokalnoj zajednici privukli su manje od petine volontera, a vjerskim se aktivnostima bavi svaki šesti volonter.
Iako volontiranje predstavlja i priliku za stjecanje radnog iskustva (Mendeš, 2006a), relativno nizak postotak njih je iskusilo rad u poslovnom sektoru i aktivnostima organizacija civilnog društva.
Kao glavni razlog svog dobrovoljnog angažmana, 36% volontera navodi altruističku motivaciju, odnosno osjećaj predanosti u pomaganju drugima. Oko petine je izrazilo opću želju za društvenim angažmanom, a nešto više od desetine imalo je konkretan povod za rješenje nekog problema. Manje od 10% mladih volontera razloge pripisuje obiteljskoj tradiciji, zatim motivaciji za primjenu nekih znanja u praksi, te želji za stjecanje novih prijatelja. Oko 5% volontera razlog dobrovoljnog rada pripisalo je vjerskim uvjerenjima, a oko 2% je istaklo pragmatičan razlog prilike za upoznavanje budućeg poslodavca. Iz društveno-političkih uvjerenja volontiralo je manje od 1%.
Organizacije civilnog društva u Republici Hrvatskoj, osim što u prosjeku imaju nizak stupanj aktivnog članstva, neravnomjerno su rasprostranjene pri čemu su naročito deficitarne u naseljima ispod 20000 stanovnika (Bežovan, 2004). Iz toga proizlazi da je volontiranje, posebice formalno, putem udruga, nedovoljno rašireno među općom populacijom, pa tako i među mladima u Republici Hrvatskoj. Kada je riječ o spremnosti mladih na dobrovoljni rad, prethodna su istraživanja utvrdila da je 40% mladih voljno uključiti se, dok 20% ne želi imati iskustva u volonterskom radu, a 40% je pak neodlučno ili ne zna (Mendeš, 2006a).
Općenito govoreći, volonterstvo nije rašireno među mladima. Među onima koji imaju takvo iskustvo prevladava neformalni tip dobrovoljnog rada usmjerenog prema osobama koje trebaju neku vrstu pomoći. Takvo usmjerenje potvrđuje i izražena motivacija za volonterski rad u čijoj je podlozi vrijednost altruizma.
Istraživanje provedeno na uzorku od 255 studenata diplomskih studija Sveučilišta u Zagrebu s njegovih sedam sastavnica (Ekonomski fakultet, Kineziološki fakultet, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Filozofski fakultet, Studij socijalnoga rada pri Pravnom fakultetu, Učiteljski fakultet) (Pološki Vokić, Marić, Horvat, 2013.) bilo je usmjereno na motivaciju za volontiranje, te je istražena povezanost odabranih osobnih obilježja mladih (spol, ličnost i područje studiranja) s primarnim razlogom za volontiranje. Rezultati istraživanja pokazuju da primarna motivacija najvećeg broja ispitanika (33%) proizlazi iz vlastitih uvjerenja, a ne zbog materijalnog dobitka, što znači istinsko poistovjećivanje s idejom volontiranja (motiv »vrijednosti«). Svi ostali tzv. egoistični razlozi (bolje razumijevanje, osobni razvoj, karijera, društveni odnosi, samozaštita) manje su prisutni. Istraživanje je pokazalo i da poticaji za uključivanje u volonterski rad ovise o specifičnim obilježjima pojedinaca. Konkretno, razlozi za volontiranje u većoj mjeri ovise o području studiranja/rada pojedinca, a u manjoj mjeri o spolu i obilježjima ličnosti pojedinca.
Rezultati istraživanja nedvojbeno pokazuju da u hrvatskom društvu volonterstvo nije zaživjelo kao općeprihvaćena društvena vrijednost, te pozivaju kako na daljnja istraživanja, tako i na društvenu akciju. Manjak istraživanja koja povezuju sklonost pojedinaca volontiranju s njihovim obilježjima (spol, ličnost, dob, razina obrazovanja, područja obrazovanja, vjera i imovinsko stanje) onemogućuje dobivanje jasne slike o strukturi volontera.
Pojedinačni napori organizacija civilnog društva s jedne strane, te sveučilišta i međunarodnih donatorskih agencija s druge strane na pokretanje i provođenje istraživačkih projekata svakako daju vrijedan doprinos unapređenju volonterstva. Međutim, rezultati sustavnih i koordiniranih istraživanja trebali bi biti temelj kreiranja javnih politika, promicanja promjena i poduzimanja mjera u procesu razvoja volonterstva u Republici Hrvatskoj.
2. OPIS STANJA
2.1. Zakonski okvir
Sustav volontiranja u Republici Hrvatskoj definiran je Zakonom o volonterstvu iz 2007. godine kojim se uređuju osnovni pojmovi vezani za volontiranje, temeljna načela volontiranja, uvjeti volontiranja, prava i dužnosti volontera, te organizatora volontiranja, uvjeti sklapanja ugovora o volontiranju, donošenje Etičkog kodeksa volontera, izdavanje potvrde o volontiranju, Državna nagrada za volontiranje, nadzor nad izvršenjem ovog propisa, kao i druga pitanja od značenja za volonterstvo.
Volontiranjem se u smislu navedenog zakona smatra dobrovoljno ulaganje osobnog vremena, truda, znanja i vještina kojima se obavljaju usluge ili aktivnosti za dobrobit druge osobe ili za opću dobrobit, a obavljaju ih osobe bez postojanja uvjeta isplate novčane nagrade ili potraživanja druge imovinske koristi za obavljeno volontiranje.
S obzirom na potrebu unapređivanja volonterstva, u veljači 2013. godine donijete su izmjene i dopune Zakona o volonterstvu („Narodne novine“, br. 22/13). Značajnije se izmjene odnose na dugotrajno i kratkotrajno volontiranje, definiciju volontera i organizatora volontiranja, situacije u kojima je obvezno sklapanje Ugovora o volontiranju, prava i obveze volontera i organizatora volontiranja, kompetencije stečene volontiranjem, te uvođenje pojma volontiranja u kriznim situacijama. Novim se izmjenama uvodi i načelo inkluzivnog volontiranja,te se propisuju odredbe koje obvezuju organizatore volontiranja da osobitu pozornost posvete osiguranju jednakih uvjeta volontiranja, s posebnim naglaskom na pripadnike socijalno isključenih skupina stanovništva radi njihova socijalnog osnaživanja i uključivanja u društvo.Također se propisuje i obveza organizatora volontiranja da za volontere koji su pripadnici socijalno isključenih skupina stanovništva, osiguraju adekvatnu pomoć i nadzor stručnih osoba. Za osobe potpuno ili djelomično lišene poslovne sposobnosti Ugovor o volontiranju sklapa skrbnik (zakonski zastupnik) u pisanom obliku uz uvažavanje mišljenja volontera korisnika.
Općenito govoreći, tri su ključna elementa koja se prepoznaju u gotovo svakoj definiciji volontiranja, ali i u svakodnevnoj uporabi: slobodno (dobrovoljno) ulaganje vremena, truda, vještina i sl.; aktivnost koja se ne poduzima zbog financijske ili neke druge imovinske koristi i aktivnost koja je usmjerena dobrobiti druge osobe ili društva u cjelini. Kako se iz takve definicije jasno može vidjeti korist koja proizlazi iz volontiranja, tako je individualna i društvena važnost volontiranja izražena i u Etičkom kodeksu volontera („Narodne novine“, br. 55/08), prema kojem „volontiranje osnažuje pojedince, izgrađuje osjećaj solidarnosti, potiče na sudjelovanje, štiti ranjive skupine od ekonomske, društvene i političke marginalizacije i ima potencijal kohezivnog elementa u društvu“.Etički kodeks, koji je 2008. godine donio Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, predstavlja skup vrijednosti, načela i standarda kojima se usmjerava proces organiziranog uključivanja volontera u aktivnosti za opću dobrobit, te propisuje pravila ponašanja volontera, organizatora volontiranja i korisnika volontiranja.
Podaci Ministarstva socijalne politike i mladih u razdoblju od 2009. do 2013. godine ukazuju na povećani broj volontera, kao i sate volontiranja, a samim time i povećani broj prijavljenih organizatora volontiranja. Počevši od nule kao polazne vrijednosti 2009. godine („pilot godina“), u 2010. ukupni broj volontera iznosio je 13.922 s brojem sati od 725.680, dok je 2011. godine ukupno volontiralo 16.018 osoba s 1.050.791 satom volontiranja. U 2012. godini taj je broj porastao na 19.422 volontera i 1.222.583 sati volontiranja, dok je broj volontera u 2013. godini bio 29.235 s ukupnim brojem sati od 1.652.965. Broj organizatora volontiranja svake se godine značajno povećava, tako da je ukupni broj u 2013. godini iznosio 671, što je tri puta više nego 2010. godine.
Podaci se prikupljaju temeljem Pravilnika o sadržaju izvješća o obavljenim uslugama i aktivnostima organizatora volontiranja(˝Narodne novine˝, br. 101/08) kojim se uređuje sadržaj i način izvještavanja, izvještajno razdoblje, rok za dostavu izvješća i dr.
Tablica 1: Podaci o broju volontera, sati volontiranja i organizatora volontiranja
2010.
2011.
2012.
2013.
Ukupni broj volontera
13 922
16 018
19 422
29 235
Ukupni broj sati volontiranja
725 680
1 050 791
1 222 583
1 652 965
Ukupni broj organizatora volontiranja
206
345
446
671
Izvor: Ministarstvo socijalne politike i mladih, službena statistika
Struktura organizatora volontiranja u promatranom razdoblju u najvećem broju obuhvaća udruge (75%), zatim slijede druge neprofitne pravne osobe s 13% i ustanove s 9%. U najmanjem se broju kao organizatori volontiranja pojavljuju jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, državna tijela, zaklade i vjerske zajednice, i to sa samo 3%.
Grafikon 1: Struktura organizatora volontiranja
Izvor: Ministarstvo socijalne politike i mladih, službena statistika
Grafikon 2: Struktura organizatora volontiranja u 2013. godini
Izvor: Ministarstvo socijalne politike i mladih, službena statistika
Strukturu volontera čine uglavnom državljani Republike Hrvatske, dok se stranci pojavljuju s oko 2%. U većem broju volontiraju žene (više od 60%), dok muškarci u prosjeku sudjeluju s nešto manje od 40%. Na području volonterstva prisutne su sve dobne skupine; u najvećem broju volontiraju osobe od 19 do 65 godina (71% u 2013. godini), zatim osobe do 18 godina s 22%, dok 7% obuhvaća osobe starije od 66 godina.
Grafikon 3: Struktura volontera
Izvor: Ministarstvo socijalne politike i mladih, službena statistika
Grafikon 4: Struktura volontera prema spolu
Izvor: Ministarstvo socijalne politike i mladih, službena statistika
Grafikon 5: Struktura volontera prema dobi (u postocima)
Izvor: Ministarstvo socijalne politike i mladih, službena statistika
Iako se svake godine broj volontera povećava, u razdoblju od 2010. do 2012. godine ukupni se troškovi smanjuju, tako da je 2010. godine utrošeno oko 3,5 milijuna kuna, 2011. oko 2,9 milijuna kuna, a 2012. oko 2,8 milijuna kuna. U 2013. godini ukupni su troškovi u porastu i iznose oko 3,8 milijuna kuna. Više od 80% troškova obuhvaća udruge, dok ostalih 20% uključuje druge neprofitne pravne osobe, ustanove, vjerske zajednice, zaklade, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave i državna tijela.
Grafikon 6: Ukupni troškovi (u HRK)
Izvor: Ministarstvo socijalne politike i mladih, službena statistika
U skladu sa Zakonom o volonterstvu u 2013. godini izrađena je Potvrda o kompetencijama stečenim kroz volontiranje koja bi prvenstveno trebala pridonijeti bržem i lakšem zapošljavanju mladih. Riječ je odokumentu kojim se potvrđuje sudjelovanje volontera u programu volontiranja, te se opisuju njegove aktivnosti i zadaci, kao i sadržaj onoga što je volonter naučio ili razvio tijekom volontiranja, rabeći kao okvir ključne kompetencije cjeloživotnog učenja. Svrha je Potvrde pružanje podrške volonteru u prepoznavanju njegovih znanja i vještina, te samostalnosti i odgovornosti stečenih volonterskim iskustvima, kako bi time mogao poboljšati i upotpuniti svoj životopis i bolje se predstaviti potencijalnim poslodavcima. Potvrda također pridonosi prepoznavanju neformalnog i informalnog učenja putem volonterskog angažmana. Za organizatore volontiranja Potvrda o kompetencijama stečenim volontiranjem prilika je za uporabu europskog sustava vrednovanja i priznavanja njihova rada.
Prepoznavanje društvene vrijednosti volontiranja i priznavanje volonterskog doprinosa očituje se u dodjeli Državnenagrade za volontiranje kojom se svake godine, počevši od 2007., odaje priznanje istaknutim volonterima i organizatorima volontiranja.Postupak za dodjelu nagrade uređen je Pravilnikom o Državnoj nagradi za volontiranje(˝Narodne novine˝, br. 106/07), a posebne kriterije za dodjelu nagrade u tekućoj godini donosi Nacionalni odbor za razvoj volonterstva.
Priznanje volonterima iskazuju i druga tijela i sudionici na ovom području.Tako primjerice Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva u sklopu godišnje nagrade "Škola-prijatelj zajednica" odaje priznanje najinovativnijim volonterskim inicijativama u osnovnim školama i modelima volontiranja mladih u srednjim školama u Republici Hrvatskoj. Nadalje, volonterski centri koji djeluju na regionalnoj razini dodjeljuju godišnje volonterske nagrade za volontere i organizatore volontiranja u svojim regijama.
U aktivnosti promocije i informiranja uključeni su relevantni sudionici (Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara, resorna ministarstva, lokalna/regionalna samouprava, organizatori volontiranja, volonterski centri) u različitom opsegu i na različite načine, ovisno o ulozi koju imaju na području razvoja i promocije volonterstva. Kako se Republika Hrvatska priključila obilježavanju 2011. godine kao Europske godine volontiranja, primjeri dobre prakse proizašli kao rezultat aktivnosti u sklopu navedene manifestacije, mogu služiti kao model daljnje organizacije i sustavnijeg ulaganja u proces promocije volontiranja u Republici Hrvatskoj. U Europskoj godini volontiranja Hrvatska mreža volonterskih centara započela je s provedbom godišnje nacionalne manifestacije za promociju volontiranja pod nazivom ''Hrvatska volontira'', koja svake godine okuplja više tisuća građana u volontiranju u brojnim neprofitnim organizacijama.
U osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju odgojno-obrazovne ustanove imaju nekoliko uloga u razvoju volonterstva. Uz promicanje, poticanje i organiziranje volonterskog rada1, škole mogu poticati volontiranje među učenicima i zaposlenicima informirajući o mogućnostima volontiranja ili pružajući podršku prilikom organiziranja volonterskih aktivnosti. U skladu sa Zakonom o volonterstvu mogu biti i organizatori volontiranja, što razumijeva osmišljavanje, pripremanje, provođenje i praćenje volonterskih aktivnosti u okviru ustanove ili u lokalnoj zajednici.
1 Šimunković, Forčić, Milinković, Kamenko, Šehić Relić: Generacija za V (2011.)
Nacionalni okvirni kurikulum za predškolski odgoj i obrazovanje, te opće obvezno i srednjoškolsko obrazovanje prepoznaje volontiranje kao važnu sastavnicu razvoja demokratske građanske kulture i potiče učenike na uključivanje u volonterske i humanitarne projekte s ciljem razvijanja kompetencija za aktivno demokratsko građanstvo.2 Kurikulum građanskog odgoja i obrazovanja također je čvrsto usmjeren na promicanje volontiranja među učenicima.
2 Nacionalni okvirni kurikulum za predškolski odgoj i obrazovanje, te opće obvezno i srednjoškolsko obrazovanje (2011.)
U kontekstu osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja važan je koncept odgoja za volontiranje koji se odnosi na obrazovanje djece o volontiranju i njihovo uključivanje u volonterske aktivnosti unutar škole i lokalne zajednice. Glavni je cilj takvog odgoja osobni razvoj i socijalizacija djeteta i mlade osobe. Tako i Zakon o volonterstvu predviđa mogućnost volontiranja maloljetnika u navedenu svrhu, te se pritom razlikuje volontiranje mladih u dobi od 15 do 18 godina i djece mlađe od 15 godina. Time se osnovnim i srednjim školama omogućuje organiziranje volonterskih aktivnosti za učenike, na način da se primarno ističe odgojna komponenta.
U sustavu visokoškolskog obrazovanja može se govoriti o istraživačko-znanstvenoj, obrazovno-nastavnoj i civilnoj ulozi sveučilišta i drugih ustanova u visokom obrazovanju na području razvoja volonterstva.
Zakonom o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju propisano je da se visoko obrazovanje temelji na interakciji s društvenom zajednicom i obvezi sveučilišta, veleučilišta, visokih škola i javnih znanstvenih instituta da razviju društvenu odgovornost studenata i drugih članova akademske i znanstvene zajednice. Također je propisano da sveučilište svoje zadaće ostvaruje u skladu s potrebama zajednice u kojoj djeluje.3 Iako su navedene odrednice temelj statutarnih uređenja brojnih ustanova visokog obrazovanja, u praksi je vidljiv raskorak između konceptualne razine i prakse ispunjavanja civilne misije sveučilišta. Iako je razvoj volonterstva jedan od najboljih načina za koji se može oživotvoriti civilni angažman ustanova u sustavu visokog obrazovanja4, sustavni rad na poticanju razvoja volonterstva prisutan je na relativno malom broju sveučilišta. Međutim, pojedina visoka učilišta u Republici Hrvatskoj mogu biti pozitivan primjer na području razvoja volonterstva u sustavu visokoškolskog obrazovanja uopće.
3 Zakon o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (2003.)
4 Volontiranje je cool: Društveno odgovorno Sveučilište – poticatelj kulture volontiranja; ur: Jasminka Ledić (2007.)
U Europi i svijetu već čitav niz godina postoje primjeri sustavne integracije volontiranja u području visokog obrazovanja. Takvim aktivnostima studenti koji volontiraju stječu stručna znanja i vještine koja su često komplementarna obrazovnim ciljevima studija koje pohađaju, te razvijaju kompetencije za aktivno sudjelovanje u društvenim procesima. Uz to i lokalna zajednica ima višestruku korist od volonterskih aktivnosti koje su joj usmjerene. Jedan od modela poticanja volonterskog angažmana, koji se zasniva na posebnim službama za volontiranje unutar sveučilišta, integriran je na brojnim sveučilištima diljem Europe i Amerike.
Volontiranje u poslovnom sektoru
Volontiranje u poslovnom sektoru podrazumijeva volonterski angažman zaposlenika neke tvrtke koji se odvija unutar radnog vremena zaposlenika, odnosno u organizaciji tvrtke u kojoj rade. Uz klasično odgovaranje na potrebe zajednice novčanim ili materijalnim doprinosima, privatnom sektoru se otvara mogućnost da zaposlenici volontirajući pružaju svoju ekspertizu pro-bono u korist neprofitnog sektora ili pojedinaca. Volontiranje zaposlenika neplaćena je aktivnost koju potiče i podržava tvrtka, odnosno poduzeće, na način da zaposlenici volontiraju u socijalnim akcijama koje nisu usko povezane s njihovim područjem rada, ali odgovaraju na neku od aktualnih potreba zajednice u kojoj tvrtka djeluje. Takav pristup u konačnici svakako pridonosi razvoju zajednice, a volontiranje zaposlenika iz poslovnog sektora razvija osjećaj zajedništva, solidarnosti, potiče timski rad i osjećaj zaposlenika da rade za tvrtku koja djeluje na dobrobit zajednice u kojoj žive.
Rezultati istraživanja Percepcija poduzeća o mogućnostima volontiranja zaposlenika, provedenog 2008. godine, pokazuju da je koncept volontiranja u poslovnom sektoru među poduzećima i organizacijama civilnog društva u Republici Hrvatskoj još uvijek relativno nov i nepoznat. Poduzeća kao aktivnosti promicanja i vrednovanja volonterstva u svom djelovanju u manjoj mjeri navode oglašavanje različitih akcija za opću dobrobit u koje se njihovi zaposlenici mogu dobrovoljno uključiti, te organizaciju i edukaciju zaposlenika o volonterstvu putem suradnje s drugim neprofitnim organizacijama. U nešto većoj mjeri dodatno vrednuju iskustvo volontiranja i rada u zajednici pri selekciji kandidata za zapošljavanje u tvrtki, a u najvećem se postotku iskazuje interes za takve aktivnosti u budućnosti, ili se pak ne iskazuje nikakav interes, jer smatraju da to nije njihov posao. Od poduzeća koja promiču volonterstvo kao način nagrađivanja zaposlenika za volontiranje navodi se dobivanje slobodnih sati ili slobodnih dana, davanje pohvala i isticanje dobrih primjera, te uzimanje u obzir volontiranje zaposlenika pri evaluaciji njihova rada. (Forčić, 2008.)
Istraživanje koje je provedeno u studenom 2008. godine na prigodnom uzorku od oko 400 posloprimaca i više od 80 poslodavaca s ciljem dobivanja informacija o iskustvima i navikama posloprimaca i poslodavaca u području volontiranja pokazalo je da u prosjeku volontira oko 55% ispitanika, od čega redovito 25%, a neredovito 75% (MojPosao). Od ukupnog broja ispitanika svakodnevno volontira 15% zaposlenika, dok ostali volontiraju nekoliko puta godišnje ili tek svakih nekoliko godina. Kod većine ispitanika (60%) poslodavac ne zna ništa o njihovom volontiranju, dok 7% ispitanika navodi da im poslodavac čak i otežava volontiranje. Poslodavci potiču na volontiranje 21% ispitanika, a njih 12% smatra da im poslodavac olakšava volontiranje. Samo 12% poslodavaca i posloprimaca navelo je da u njihovoj tvrtki postoji organizirano volontiranje. Ukoliko je volontiranje organizirano radnim danom, slobodan dan dobiva 17% ispitanika, u 15% slučajeva omogućuje se fleksibilno radno vrijeme, a ostatak ispitanika dobiva dodatni slobodni dan (njih 6%) ili više dana godišnjeg odmora (2%). Ispitanici zaposleni u tvrtkama koje imaju organizirano volontiranje izjavili su kako se ono najčešće organizira u svrhu prikupljanja financijskih sredstava (34%) i podučavanja (34%), slijede popravci i održavanja (32%), te druženje (30%). Petina ispitanika navela je i neke druge kategorije volontiranja kao što su darivanje krvi, pošumljavanje i pomoć životinjama.
Poslodavci koji nemaju organizirano volontiranje, svojim su zaposlenicima kao poticaj za volontiranje spremni ponuditi fleksibilno radno vrijeme (43%) ili slobodan dan (33%), dok bi četvrtina poslodavaca za volontiranje dala i dodatni slobodni dan.
Iako se u Republici Hrvatskoj može govoriti o primjerima dobre prakse na području volontiranja u poslovnom sektoru, oni su još uvijek vrlo rijetki i gotovo se isključivo odnose na velike tvrtke.
2.2. Struktura organizacija u području volonterstva
Prema Zakonu o volonterstvu organizatori volontiranja mogu biti udruge, zaklade i fundacije, kao i vjerske zajednice, javne ustanove, turističke zajednice, te druge pravne osobe koje nisu osnovane s ciljem stjecanja dobiti (neprofitne pravne osobe). Organizatori volontiranja mogu biti i državna tijela, kao i tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Iako se u proteklom razdoblju može govoriti o pozitivnim primjerima i porastu broja volontera angažiranihu različitim profilima organizatora volontiranja u svim dijelovima Republike Hrvatske, i nadalje se najveći broj volontera uključuje u rad organizacija civilnog društva. Porast broja volontera u javnim ustanovama vidljiv je u području socijalne skrbi i obrazovanja, dok se, primjerice, u području zdravstva, kulture i turizma još uvijek može govoriti o vrlo malom broju volonterskih programa.
U Republici Hrvatskoj značajan segment volonterske infrastrukture čine volonterski centri koji pružaju potporu u organiziranju volontiranja i pridonose razvoju volonterstva u cjelini. Osnovna je uloga takvih centara informiranje, promoviranje i razvoj volonterskih aktivnosti na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini, te pružanje različitih usluga koje se odnose na izobrazbu za organizatore volontiranja u području menadžmenta volontera, izobrazbu građana o volontiranju, povezivanje potencijalnih volontera s mogućnostima volontiranja,usklađivanje potreba organizacija za volonterima i građana koji žele volontirati, organiziranje promotivnih kampanja, izradu i tiskanje publikacija u području volonterstva i menadžmenta, provođenje prigodnih istraživanja u području volonterstva, međusektorsku suradnju, kao i utjecanje na javne politike u području volonterstva.
U Republici Hrvatskoj na regionalnoj razini djeluju 4 volonterska centra (Osijek, Rijeka, Split, Zagreb) i 16 volonterskih centara na lokalnoj razini (2014. godine), dok na nacionalnoj razini djeluje Hrvatska mreža volonterskih centara koja koordinira radom većeg broja volonterskih centara.
2.3 Financiranje volonterskih centara i volonterskih programa
Sredstva za financiranje u području volonterstva osiguravaju se putem natječaja iz sredstava državnog proračuna, dok većim dijelom organizatori volontiranja, kao i volonterski centri, osiguravaju sredstva iz različitih izvora (najčešće su to međunarodni izvori financiranja). Ministarstvo socijalne politike i mladih sufinancira rad volonterskih centara, pa je tako u 2009. i 2010. godini osiguralo 600.000,00 kuna godišnje za četiri volonterska centra na regionalnoj razini (150.000,00 kuna za svaki centar). U 2011. i 2012. godini u tu je svrhu utrošeno ukupno 500.000,00 kuna godišnje (125.000,00 za svaki volonterski centar na regionalnoj razini). U 2013. i 2014. godini rad volonterskih centara sufinanciran je s iznosom od 780.000,00 kuna godišnje (195.000,00 kuna za svaki volonterski centar na regionalnoj razini). U 2012. godini Ministarstvo socijalne politike i mladih započelo je i sa sufinanciranjem projekata lokalnih volonterskih centara te je rad četiri volonterska centra na lokalnoj razini sufinanciran s ukupnim iznosom od 200.000,00 kuna. U 2013. godini sufinancirano je ukupno 12 projekata u ukupnoj vrijednosti od 980.000,00 kuna, dok je u 2014. godini za sufinanciranje 12 projekata lokalnih volonterskih centara izdvojeno 999.940,00 kuna. U 2015. godini Ministarstvo socijalne politike i mladih nastavlja suradnju s četiri regionalna volonterska centra te su/financiranje odabranih projekata za ukupno 18 lokalnih volonterskih centara. Za su/financiranje jednogodišnjih projekata lokalnih volonterskih centara u 2015. godini i prvu godinu provedbe trogodišnjih programa regionalnih volonterskih centara za razdoblje od 2015. do 2018. godine osigurana su sredstva u ukupnom iznosu od 3.124.785,00 kuna.
Republika Hrvatska kao punopravna članica Europske unije danom pristupanja sudjeluje u kohezijskoj politici Europske unije koja je osmišljena u svrhu smanjenja gospodarskih i socijalnih razlika između država članica, odnosno regija Europske unije, a ostvaruje se putem strukturnih fondova i Kohezijskog fonda. Potpora koja se ostvaruje putem strukturnih fondova (Europski socijalni fond - ESF i Europski fond za regionalni razvoj - ERDF) znatno je većeg financijskog opsega od instrumenata pretpristupne pomoći. U tom je smislu od iznimnog značenja poticanje pružatelja usluga na bolju iskoristivost strukturnih fondova, kao i programa Europske unije.
Na području volonterstva od velikog je značenja program Europske volonterske službe, namijenjen mladima, koji je Europska komisija pokrenula 1996. godine i koji se od tada kontinuirano provodi. Za razdoblje od 2014. do 2020. godine program se provodi u okviru Erasmus+ programa, novog programa Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport. Program omogućuje mladima od 17 do 30 godina da provedu od dva mjeseca do godine dana u nekoj europskoj državi, radeći na projektu koji je neprofitnog karaktera, te služi na korist lokalnoj zajednici. Mladima se tako omogućuje da na neformalan način usvoje nova znanja i vještine, nauče novi jezik i upoznaju druge kulture. Volonterska služba odvija se puno radno vrijeme (između 30 i 38 radnih sati tjedno), dok se iskustvo i stečena znanja potvrđuju Youthpass certifikatom. Program je otvoren svim mladima, bez obzira na njihovo obrazovanje, kvalifikacije, iskustvo ili poznavanje stranih jezika.Sudjelovanje u programu je besplatno za volontere (osim mogućih 10% doprinosa za putne troškove), a iz dodijeljenih sredstava pokriva se povratna karta, smještaj, lokalni prijevoz, osiguranje i mjesečni džeparac (iznos se razlikuje od zemlje do zemlje.)
Agencija za mobilnost i programe Europske unije od 2011. godine provodi program Europske volonterske službe kao punopravna članica programa Mladi na djelu (2007.-2013.). U razdoblju od 2011. do 2013. godine akreditirano je ukupno 38 organizacija. U istom je razdoblju financirano 70 projekata Europske volonterske službe u kojima su sudjelovale 222 mlade osobe. Od tog je broja 7 projekata u kojima su volonteri iz Republike Hrvatske odlazili u druge zemlje. Istodobno je 115 mladih iz Republike Hrvatske iskoristilo mogućnost volontiranja u nekoj drugoj državi, uglavnom u sklopu projekata koje su financirale druge nacionalne agencije. Usprkos kontinuiranom provođenju aktivnosti s ciljem promocije Europske volonterske službe, sredstva namijenjena ovoj aktivnosti nisu u potpunosti ugovorena (ugovorenost je oko 86%). Ipak, neutrošena sredstva nisu vraćena Europskoj komisiji, već su raspodijeljena na druge aktivnosti u sklopu Programa. Od 2014. godine započeo je novi program Erasmus+ (2014.-2020.) koji objedinjuje sve postojeće programe Europske unije u području obrazovanja i mladih, uključujući i Europsku volontersku službu. Sve organizacije koje sudjeluju u Europskoj volonterskoj službi moraju proći kroz proces akreditacije. Do sredine 2015. godine u Republici Hrvatskoj je akreditirano ukupno 48 organizacija.5 U novom Erasmus+ programu sredstva koja su na raspolaganju za aktivnost Europske volonterske službe značajno su uvećana, dok interes potencijalnih organizacija stagnira. Stoga je nužno poduzimanje značajnijih mjera kako bi se povećao broj potencijalnih prijavitelja i samim time iskorištenost sredstava Europske unije. Nužni preduvjet za to je osiguranje potrebnih uvjeta za mobilnost mladih, čime se bavi zasebna radna skupina za otklanjanje prepreka mobilnosti osnovana pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta.
U okviru IPA I komponente, natječaja za dodjelu bespovratnih sredstava pod nazivom „Potpora naporima OCD-a za prevenciju nasilja među mladima i djecom te za njegovanje volonterstva među mladima“ koji su 2011. raspisali Ured za udruge i Središnja agencija za financiranje i ugovaranje, provodila su se 4 projekta ukupne vrijednosti 6,6 milijuna kuna. Projekti su od ožujka 2012. do travnja 2014. učvrstili suradnju između javnih institucija i organizacija civilnog društva u Republici Hrvatskoj u procesu prevencije nasilja među djecom i mladima te provođenju politika volonterstva i mladih. Provedbom projekata izrađen je _________________
kurikulum za modularnu izobrazbu u području menadžmenta volontera za ustanove u području odgoja,obrazovanja i skrbi za mlade, educirani su koordinatori volontera u obrazovnim institucijama, objavljene publikacije za stručnjake koji organiziraju i provode volonterske projekte s ciljem osnaživanja djece i mladih, objavljen priručnik o volontiranju za srednjoškolce te izrađena aplikacija putem koje učenici objavljuju vijesti o aktivnostima svojih volonterskih klubova. Također, aktivnosti poput osnivanja volonterskih klubova i programa, sudjelovanje javnih ustanova u volonterskim akcijama u koje je bilo uključeno više od 5000 mladih osoba i djece i organizirano 465 volonterskih akcija i kampanja značajno je doprinijelo promociji volonterstva i jačanju suradnje između organizacija civilnog društva i javnih ustanova.
Također valja istaknuti da je u svibnju 2013. godine Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva prvi puta raspisala natječaj u području volonterstva iz sredstava Europske unije, pod nazivom „Podrška programima OCD aktivnih u području volonterstva za jačanje gospodarske i socijalne kohezije“, posebice s ciljem promocije i osnaživanja inkluzivnog volontiranja u civilnom društvu. Natječaj je definirao Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske u suradnji s Ministarstvom socijalne politike i mladih. Za devet projekata organizacija civilnog društva dodijeljeno je ukupno 6,5 milijuna kuna. Aktivnosti ugovorenih projekata usmjerene su izgradnji kapaciteta organizacija civilnog društva za razvoj kvalitetnih i održivih programa volontiranja, te povećanju razine javne svijesti o važnosti volontiranja za društveni i gospodarski razvoj u Republici Hrvatskoj. Očekuje se da će se provedbom ovih projekata povećati broj građana koji sudjeluju u volonterskim aktivnostima, broj organizacija civilnog društva i javnih ustanova koje provode volonterske aktivnosti i angažiraju volontere, te će se pridonijeti jačanju partnerstva između organizacija civilnog društva i javnih ustanova u području volonterstva na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini.
Postojeća praksa zahtijeva uspostavljanje procedura kojima će se osigurati održivo financiranje volonterskih centara i programa.
3. PRIORITETI RAZVOJA VOLONTERSTVA
U skladu s međunarodnim i nacionalnim dokumentima, ovim se Programom nastoji osvijestiti građane o potrebi volontiranja kao dobrovoljne aktivnosti koja prvenstveno uključuje slobodu izbora, što je osnovna težnja ljudske civilizacije i temeljno obilježje demokracije. Kako volonterstvo u sebi sadrži potencijal izgradnje suosjećanja i solidarnosti s drugima i drukčijima, njegov razvoj u konačnici može značiti samo opću dobrobit društvu u cjelini. Slijedom navedenog, definirani su sljedeći prioriteti razvoja u području volonterstva:
Unaprjeđivati pravni okvir za volontiranje
Razvijati standarde kvalitete rada na području volonterstva
Razvijati baze podataka o volonterima i organizatorima volontiranja
Unaprjeđivati suradnju sa svim potencijalnim subjektima od značenja za razvoj volonterstva
Poticati razvoj novih oblika volontiranja
Poticati i razvijati kulturu volontiranja mladih
Uspostaviti sustav praćenja i vrednovanja volontiranja
Poticati istraživanja na području volontiranja
Uspostaviti sustav nagrađivanja u svrhu omogućavanja određenih povlastica za volontere
Promovirati volontiranje u svim segmentima društva
Povećati djelotvornost sustava financiranja
4. PODRUČJA DJELOVANJA I MJERE ZA PROVEDBU
4.1 Stvaranje poticajnog okruženja za razvoj volonterstva
Razina razvijenosti volonterstva u nekoj zemlji rezultat je okruženja u kojem se ono razvija. Profil volontera, motivacija, učestalost volontiranja, područje volontiranja i dr. s jedne je strane uvjetovano kulturom, običajima i tradicijom, dok s druge strane uvelike ovisi o stupnju razvijenosti volonterske infrastrukture. Svrha uspostavljanja takve infrastrukture jest stvaranje poticajnog okruženja u političkom, društvenom i ekonomskom smislu.
U zemljama Europske unije volonterska infrastruktura6 uključuje kombinaciju uspostavljenih/organiziranih struktura i podržavajućih mehanizama koji zajedno osiguravaju poticajno okruženje nužno za razvoj volonterstva. Ukoliko uspostavljena infrastruktura omogućuje i potiče na sudjelovanje, te uklanja ili minimalizira potencijalne prepreke, građani će biti više motiviraniza volontiranje.
6 P.A.V.E. Policy Agenda for Volunteering in Europe, EYV 2011 Alliance
Organizirane strukture u Republici Hrvatskoj obuhvaćaju organizatore volontiranja i podržavajuće organizacije za razvoj volonterstva (volonterski centri na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini, te mrežne organizacije volonterskih centara). Podržavajući mehanizmi uključuju pravnu regulativu koja se odnosi i na organizatore volontiranja i na volontere, financiranje u cilju osiguranja održivih volonterskih programa, istraživanja u području volonterstva, institucionalizirane procedure komunikacije i konzultacije s donositeljima odluka na svim razinama, promociju volonterstva, te osiguranje kvalitete volonterskih programa i usluga. Takvom se infrastrukturom pruža podrška volonterima i organizatorima putem izobrazbe, konzultacija i procjene uspješnosti rada; osigurava se ponuda i potražnja volonterskih mogućnosti; promiču se vrijednosti volontiranja; utječe se na donositelje odluka u cilju daljnjeg razvoja volonterstva, te se osigurava razvoj kapaciteta organizatora volontiranja i razmjena iskustava i primjera dobre prakse.
Adekvatno uspostavljena infrastruktura za razvoj volonterstva uključuje sve segmente društva, te omogućuje da se putem različitih volonterskih programa obuhvate različite skupine, primjerice, mladi, socijalno isključene skupine društva i dr. U cilju što djelotvornijeg pružanja podrške razvoju volonterstva u Republici Hrvatskoj važno je ujednačiti kvalitetu i razinu pružanja usluga volonterskih centara i volonterskih programa, te kontinuirano razvijati, vrednovati i unapređivati standarde kvalitete rada. Pritom valja voditi računa o potrebi za volonterskim programima na lokalnoj i regionalnoj razini. Iako se tijekom posljednjih nekoliko godina u Republici Hrvatskoj može govoriti o pomacima u razvoju volonterske infrastrukture, ona i nadalje zahtijeva koordinirani, sveobuhvatni i sustavni pristup u svim svojim segmentima.
_______________
Odgovarajući stupanj razvijenosti i kvaliteta volonterske infrastrukture preduvjet je za uspješno povođenje nacionalnih politika i programa u području razvoja volonterstva.
Cilj: Razvoj i provedba integralnog modela infrastrukture za osiguranje podrške razvoju volonterstva na lokalnoj, regionalnoj,nacionalnoj i međunarodnoj razini
Mjera 1: Jačati organizacijsku infrastrukturu za razvoj volonterstva
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih
Sunositelj/i: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo kulture, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, Hrvatska mreža volonterskih centara
Aktivnosti:
1.Izraditi analizu postojeće prakse financiranja volonterskih centara i volonterskih programa u Republici Hrvatskoj (lokalna/regionalna/nacionalna/međunarodna razina) te prijedloge za poboljšanje sustava financiranja
2.Izraditi preporuke za uvrštavanje volonterstva u programe financiranja na svim razinama, sukladno rezultatima analize
Rok: 2016.
Mjera 2:Afirmirati standarde kvalitete rada volonterskih centara
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih
Sunositelj/i: Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara
Aktivnosti:
1.Osnovati radnu skupinu za reviziju i unapređenje standarda kvalitete rada volonterskih centara
2.Revidirati i usvojiti standarde kvalitete rada volonterskih centara
3.Uspostaviti metodologiju praćenja primjene revidiranih standarda kvalitete rada volonterskih centara
Rok: 2016.
Mjera 3: Donošenje zajedničkih smjernica provedbe volonterskih programa za sve organizatore volontiranja u Republici Hrvatskoj
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih
Sunositelj/i: Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, Hrvatska mreža volonterskih centara, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva
Aktivnosti:
1.Razviti smjernice provedbe volonterskih programa za organizatore volontiranja
2.Učiniti dostupnim i promovirati smjernice provedbe volonterskih programa
3.Razviti sustav praćenja organizatora volontiranja u primjeni smjernica provedbe volonterskih programa
Rok: 2016.
Mjera 4: Izraditi smjernice za programe edukacije volontera i koordinatora volontera
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih
Sunositelj/i: Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara, volonterski centri, organizatori volontiranja koji imaju educiranog koordinatora volontera
Aktivnosti:
1.Izraditi smjernice za programe edukacije volontera i koordinatora volontiranja
2.Provoditi edukacije za koordinatore volontera usklađene sa smjernicama
3.Provoditi edukacije za volontere usklađene sa smjernicama
Rok: 2016.; kontinuirano
Mjera 5:Poticati istraživanja volonterstva na nacionalnoj razini
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Nacionalna zaklada za znanost, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske
Sunositelj/i: Hrvatska mreža volonterskih centara, organizacije/institucije koje će provoditi istraživanja
Aktivnosti:
1.Osigurati preduvjete za provođenje longitudinalnog istraživanja o volonterstvu na nacionalnoj razini, s razmacima od tri godine
2.Poticati provođenje prigodnih istraživanja o volonterstvu, sukladno prepoznatim prioritetima
3.Prezentirati rezultate istraživanja stručnoj i široj javnosti uz preporuke za unapređenje različitih aspekata razvoja volonterstva u Republici Hrvatskoj
Rok: 2017.; kontinuirano
4.2 Obrazovanje za volontiranje i kultura volontiranja mladih
Prema Svjetskom izvješću o stanju volonterstva7 mladi ljudi čine ogroman potencijal za razvoj, te je stoga iznimno važno podržati sve oblike njihove aktivne participacije, uključujući i volontiranje. Promjene u globalnoj ekonomiji suočavaju mlade sa smanjenim mogućnostima za sudjelovanje u društveno-političkom životu što ih čini skupinom u riziku od socijalne isključenosti. Upravo stoga zapošljavanje predstavlja jedan od najvažnijih načina za opstanak
ili povratak u aktivni društveni život. Poticanje mladih na volontiranje ima višestruku važnost. Osim što predstavlja izvor društvene energije za pomoć skupinama u potrebi, ono je i iskustveni način odgoja mladih za aktivnu građansku ulogu u razvoju socijalnog i demokratskog društva. 8
7 State of the World's Volunteerism Report, UN Volunteers, 2011
8 Mikuš Kos, A.: Prostovoljno delo v školstvu, Slovenska filantropija, Ljubljana, 1999.
________________________
Ujedno ima značajnu ulogu u razvoju samopoštovanja i socijalnih vještina, te predstavlja način za stjecanje znanja koja mogu biti korisna na tržištu rada.
U većini europskih i drugih zemalja odgojno-obrazovne institucije imaju važnu ulogu u promicanju i razvoju volonterstva. U procesu odgoja i obrazovanja mladih, ali i u procesu cjeloživotnog učenja, škole, sveučilišta i druge odgojno-obrazovne institucije ključni su sudionici u promicanju načela i vrijednosti koje volontiranje utjelovljuje.
Posljednjih nekoliko godina u Republici Hrvatskoj volonterski centri na regionalnoj razini bilježe sve veći interes mladih za volontiranjem, što je zasigurno posljedica promocije i afirmaciije volonterstva, posebice u srednjim školama. Međutim, dosadašnji pristup oslonjen na pojedinačne inicijative valja promijeniti u sustavni, strukturirani i organizirani pristup razvoju prakse volontiranja mladih i infrastrukture koja će to podržavati.
U tom smislu valja istaknuti i preporuke Europske unije kojima se države članice pozivaju na kreiranje poticajnog okruženja u kojem će se poštivati potrebe i interesi mladih ljudi. Također se pozivaju organizatori volontiranja na preuzimanje proaktivne uloge u angažiranju mladih volontera.
Cilj: Afirmacija obrazovanja za volontiranje i kultura volontiranja mladih
Mjera 1: Uvesti i razvijati odgojno obrazovne sadržaje i aktivnosti usmjerene na razvoj volontiranja u sklopu obrazovnog sustava
Nositelj/i: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje, Ministarstvo socijalne politike i mladih, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske
Sunositelj/i: Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Nacionalna zaklada za znanost, Hrvatska mreža volonterskih centara
Aktivnosti:
1. Afirmirati volonterstvo u okviru građanskog odgoja i obrazovanja
2. Uvrstiti volonterstvo kao temu u programe osposobljavanja nastavnika
3. Podupirati provođenje volonterskih programa koje organiziraju organizacije civilnog društva u suradnji s obrazovnim ustanovama
4. Uspostaviti i redovito ažurirati bazu podataka obrazovnih ustanova koje razvijaju programe školskog volontiranja
5. Nastaviti osiguravati podršku za provođenjeizobrazbe za koordinatore volontera u području obrazovanja
Rok: 2017.; kontinuirano
Mjera 2: Razviti sustave prepoznavanja i vrednovanja volontiranja djece i mladih
Nositelj/i: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje, visoka učilišta
Sunositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva
Aktivnosti:
1.Osnovati multiresornu radnu skupinu
2.Izraditi pregled postojeće prakse priznavanja i vrednovanja volontiranja mladih u odgojno-obrazovnim ustanovama u Republici Hrvatskoj i inozemstvu
3.Razviti mehanizme vrednovanja i priznavanja volontiranja mladih u sklopu sustava za vrednovanje i priznavanje neformalnog i informalnog učenja
4.Izraditi propise za priznavanje ECTS bodova za izvannastavne aktivnosti studenata, uključujući i aktivnosti volontiranja
Rok: 2017.
4.3 Volontiranje kao doprinos zapošljavanju
Zapošljavanje, a posebice zapošljavanje mladih, u današnje se vrijeme može smatrati jednom od najvažnijih društvenih tema. Prema stopi nezaposlenosti mladi spadaju u skupinu koja se nalazi u riziku od socijalne isključenosti. Budući da volontiranje značajno pridonosi razvoju osobnih potencijala, ono predstavlja jedan od puteva prema zapošljivosti mladih u smislu stjecanja stavova, znanja i vještina korisnih na tržištu rada. Mnogima od njih volontiranje može biti jedno od prvih profesionalnih iskustava koje pomaže u formiranju stavova o radu, te ih priprema za rad u organiziranoj sredini.
Priznavanje kompetencija stečenih volontiranjem igra važnu ulogu u podržavanju motivacije za volontiranje mladih. Novim izmjenama Zakona o volonterstvu iz 2013. godine otvorena je mogućnost praćenja i evidentiranja kompetencija stečenih volontiranjem.
Cilj: Uspostaviti mehanizme prepoznavanja i vrednovanja volonterskog angažmana kao doprinosa zapošljavanju mladih
Mjera 1: Osigurati vidljivost relevantnih potvrda o kompetencijama stečenim volontiranjem u Republici Hrvatskoj i inozemstvu
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih
Sunositelj/i: Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, Ministarstvo gospodarstva, Ministarstvo poduzetništva i obrta, Hrvatski zavod za zapošljavanje, Hrvatska mreža volonterskih centara, Agencija za mobilnost i programe EU, Mreža mladih Hrvatske
Aktivnosti:
1. Izraditi analizu postojećih relevantnih potvrda u Republici Hrvatskoj i inozemstvu
2. Učiniti dostupnim postojeće obrasce potvrda o kompetencijama stečenim kroz volontiranje objavom na web stranicama relevantnih tijela i organizacija
Rok: 2015.
Mjera 2: Unapređivati informiranost o sadržaju i načinu primjene Potvrde o kompetencijama stečenim volontiranjem te međunarodnih potvrda o stečenim kompetencijama kroz volontiranje
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih, Agencija za mobilnost i programe EU, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Sunositelj/i: Hrvatska mreža volonterskih centara, Mreža mladih Hrvatske
Aktivnosti:
1.Informirati organizatore volontiranja o postupku izdavanja i primjeni potvrda o kompetencijama stečenim volontiranjem
2.Upoznati privatni sektor i javne ustanove sa sadržajem i primjenom potvrde o kompetencijama stečenim volontiranjem
Rok: 2016.; kontinuirano
4.4 Dostupnost volontiranja i raznolikost mogućnosti za volontiranje
Volontiranje se kao izraz aktivnog građanstva odvija u svim područjima društvenog života pridonoseći različitim aspektima društvenog razvoja; borbi protiv siromaštva i socijalne isključenosti; poboljšavanju situacije ugroženih skupina, jačanju socijalne integracije i potpori aktivnom i dostojanstvenom starenju, međugeneracijskoj solidarnosti. kao i gospodarskom rastu.9 Volontiranje se odvija i u pravosuđu, kulturi, zaštiti okoliša, zaštiti potrošača i brojnim drugim područjima. Volonterski programi koji se provode u sklopu različitih profila organizatora volontiranja značajno pridonose povećanju opsega usluga; ostvarenju holističkog načela u radu s korisnicima; uspostavljanju odnosa između pružatelja i primatelja usluga usmjerenog na svakog korisnika; uspostavljanju odnosa u zajednici i dr.
9 VIJEĆE EUROPSKE UNIJE, Uloga volonterskih aktivnosti u socijalnoj politici, Luksemburg, 3. listopada 2011.
Jedan od preduvjeta razvoja volonterskih programa jest primjena principa i prakse uspostavljene u sklopu menadžmenta volontera. To, između ostalog, razumijeva otvorenost i spremnost organizatora volontiranja na uključivanje u dostupne programe izobrazbe iz područja menadžmenta volontera.
Iako se u Republici Hrvatskoj može govoritiopovećanju broja primjera dobreprakse, prema evidenciji volonterskih centara još je uvijek vidljiv veći broj pojedinaca zainteresiranih za volontiranje od aktivnih volonterskih programa, odnosno od mogućnosti za volontiranje. Stoga je iznimno važno povećati mogućnosti za volontiranje različitih profila građana u različitim društvenim područjima. Posebice valja poduzimati mjere u svrhu afirmacije načela inkluzivnosti, zbog iznimne dobrobiti volontiranja za osobni razvoj pojedinaca koji se nalaze u nepovoljnom položaju. Također valja podržavati one volonterske programe koji promiču različitosti, te uvode nove inovativne oblike volontiranja.
Od velikog je značenja uspostavljanje volonterskih programa u ustanovama koje pružaju različite usluge u području obrazovanja, socijalne skrbi, zdravstva, zaštite okoliša, zaštite i zbrinjavanja životinja, kulture, turizma i sporta.
___________________________
Prilikom uspostavljanja formalnih struktura potrebno je voditi računa da se ne zanemari razvoj spontanih volonterskih inicijativa koje se ne provode u organiziranom okruženju.
Cilj: Povećanje broja i kvalitete volonterskih programa
Mjera 1: Osigurati razvoj volonterskih programa u okviru sektorskih politika ministarstava
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvo uprave, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Ministarstvo kulture, Ministarstvo turizma, Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, Ministarstvo pravosuđa, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Ministarstvo unutarnjih poslova
Sunositelj/i:
Aktivnosti:
1.Izraditi pregled i promovirati postojeće volonterske programe i volonterske aktivnosti koje su organizirane u okviru sektorskih politika ministarstava
2.Uskladiti podzakonske akte i druge akte ministarstava i ustanova u njihovoj nadležnosti sa Zakonom o volonterstvu radi omogućavanja volontiranja u svim sustavima
3.Izraditi planove razvoja volonterskih programa u okviru sektorskih politika različitih ministarstava
Rok: 2017.
Mjera 2: Poticati razvoj volonterstva na lokalnoj/regionalnoj razini
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, jedinice područne (regionalne) samouprave
Sunositelj/i: Hrvatska mreža volonterskih centara, Udruga općina u Republici Hrvatskoj, Udruga gradova u Republici Hrvatskoj, Hrvatska zajednica županija, jedinice lokalne samouprave
Aktivnosti:
1.Izraditi smjernice za lokalnu/regionalnu samoupravu vezane uz izradu planova za razvoj volonterstva na lokalnoj/regionalnoj razini
2.Izraditi planove razvoja volonterstva na razini svih jedinica područne (regionalne) samouprave
3.Uspostaviti sustav praćenja provedbe planova za razvoj volonterstva
Rok: 2018.
Mjera 3: Poticati i podržavati mobilnost u volontiranju u Republici Hrvatskoj i u inozemstvu
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Agencija za mobilnost i programe EU
Sunositelj/i: Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Hrvatska mreža volonterskih centara, Mreža mladih Hrvatske, Hrvatski Crveni križ
Aktivnosti:
1.Osnovati radnu skupinu za otklanjanje prepreka i jačanje sustava podrške za mobilnost volontera u programima volontiranja na nacionalnoj i međunarodnoj razini
2.Informirati javnost i potencijalne organizatore volontiranja o programima koji omogućuju mobilnost u volontiranju, kao što su Europska volonterska služba, EU Aid Volunteers, itd.
Rok: 2016.; kontinuirano
Mjera 4: Unaprijediti sustav prikupljanja podataka o broju i vrsti volonterskih programa te broju uključenih volontera
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Sunositelj/i: Hrvatska mreža volonterskih centara, volonterski centri
Aktivnosti:
1.Izraditi novi Pravilnik o sadržaju izvješća o obavljenim uslugama ili aktivnostima organizatora volontiranja
2.Upoznati organizatore volontiranja s novim Pravilnikom o sadržaju izvješća o obavljenim uslugama ili aktivnostima organizatora volontiranja
Rok: 2016.
Mjera 5: Unaprijediti sustav podrške inkluzivnom volontiranju
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske
Sunositelj/i: Hrvatska mreža volonterskih centara, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, volonterski centri
Aktivnosti:
1.Promovirati inkluzivno volontiranje
2.Osnaživati sposobnosti organizatora volontiranja za provođenje programa inkluzivnog volontiranja kroz pružanje podrške zapošljavanju koordinatora volontera
Rok: kontinuirano
Mjera 6: Unaprijediti sustav podrške volonterskim programima poslovnog sektora
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih
Sunositelj/i: Hrvatski zavod za zapošljavanje, Hrvatska mreža volonterskih centara, volonterski centri
Aktivnosti:
1.Informirati poslodavce o mogućnostima i vrijednosti volontiranja u poslovnom sektoru
2.Promovirati volontiranje u poslovnom sektoru
Rok: kontinuirano
Mjera 7: Unaprijediti sustav podrške volontiranju u amaterskom sportu
Nositelj/i: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta
Sunositelj/i: Hrvatski olimpijski odbor,Hrvatski paraolimpijski odbor, Hrvatski sportski savez gluhih, Hrvatski školski športski savez, Hrvatski akademski sportski savez
Aktivnosti:
1.Promocija volontiranja u sportu kroz promicanje pozitivnog imidža sportskih volontera
2.Poticanje razvoja volonterskih programa u sportu
Rok: kontinuirano
4.5. Volontiranje u kriznim situacijama
Velike tragedije kao posljedica prirodnih katastrofa i katastrofa izazvanih ljudskim faktorom naglašavaju potrebu razvoja i usavršavanja službi za pripremu i odgovor na krizne situacije. Takve situacije zahtijevaju odgovarajuću reakciju, ne samo nadležnih javnih institucija, već i šire zajednice, gdje posebno dolazi do izražaja uloga volontera koji pomažu pogođenom stanovništvu.
Organiziranje i djelovanje sustava zaštite i spašavanja u Republici Hrvatskoj regulirano je Zakonom o zaštiti i spašavanju (˝Narodne novine˝, br. 174/04, 79/07, 38/09), Procjenom ugroženosti Republike Hrvatske od prirodnih i tehničko-tehnoloških katastrofa i velikih nesreća i Planom zaštite i spašavanja. U pripremi i provedbi aktivnosti i mjera u zaštiti i spašavanju obvezni su sudjelovati Hrvatska gorska služba spašavanja, Hrvatski Crveni križ, Hrvatska vatrogasna zajednica, Hrvatska zajednica tehničke kulture, te kinološke, speleološke i druge udruge i pravne osobe, kao i ustanove koje osniva Vlada Republike Hrvatske s ciljem sudjelovanja u aktivnostima zaštite i spašavanja, kada to zatraži Državna uprava za zaštitu i spašavanje. Svaka od navedenih organizacija ima posebnu ulogu u osiguranju djelotvornog odgovora na krizne situacije.
Kada je riječ o volontiranju u kriznim situacijama postoje dva oblika volontiranja: volonteri koji su prošli izobrazbu za djelovanje u kriznim situacijama i spontani volonteri. Osim volontera koji imaju profesionalna znanja i vještine za odgovor na krizne situacije, potrebno je prepoznati i vrednovati snagu volontera koji se spontano uključuju u akcije bez prethodne pripreme. Iako spontani volonteri često nemaju formalnu obuku za djelovanje u kriznim situacijama, motivirani su željom za pomaganje drugima, te posjeduju različite vještine i znanja, što je od velikog značenja u kriznim i posebice u post kriznim situacijama. Stoga je iznimno važna koordinacija i priprema oba oblika volontiranja, kao i uspostava mehanizama koji će osigurati djelotvorno uključivanje volontera.
Uz nastojanja da se zaštite volonteri koji djeluju u kriznim situacijama u Republici Hrvatskoj, od isto je tako velikog značenja zaštita volontera koji su u svojoj želji da pomognu u međunarodnim kriznim situacijama često spremni ugroziti i sami sebe.
U skladu s određenjem relevantnih europskih organizacija aktivnih po pitanju volontiranja u međunarodnim kriznim situacijama, službeni je stav Republike Hrvatske da volonteri bez obzira na iskustvo ne smiju biti upućeni u međunarodne misije u situacijama velikih prirodnih katastrofa i/ili oružanog sukoba i nasilja.
Osobe koje su kao volonteri prošle odgovarajuće edukacije vezane uz djelovanje u kriznim situacijama mogu sudjelovati u međunarodnim misijama u drugom svojstvu, uz sklapanje ugovora s organizacijom koja ih šalje u međunarodnu misiju u okviru kojeg se definiraju obveze i odgovornosti jedne i druge strane (sigurnosne, financijske i dr).
Jačanje pravne zaštite volontera jedan je od ciljeva koji bi trebao pridonijeti stvaranju poticajnog i sigurnog okruženja i uvjeta za volontiranje u kriznim situacijama. Također je nužna koordinacija svih uključenih organizacija, kao i uspostavljanje mehanizama za jačanje uloge volontera u kriznim i post kriznim situacijama.
Cilj: Razvoj sustava volontiranja u kriznim situacijama
Mjera 1: Promovirati volontiranje u kriznim situacijama i uspostaviti sustav uključivanja volontera u krizne intervencije
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih,Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, Hrvatski crveni križ
Sunositelj/i: Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatska gorska služba spašavanja, volonterski centri
Aktivnosti:
1.Provoditi aktivnosti promocije volontiranja u kriznim situacijama
2.Osigurati edukacije za koordinatore volontera u kriznim situacijama
3.Razviti standarde odabira i obuke volontera za volontiranjem u kriznim situacijama
4.Osigurati kvalitetnu izobrazbu volontera s ciljem pripreme za djelovanje u kriznim situacijama
5.Uspostaviti bazu podataka volontera u kriznim situacijama
Rok: 2017.; kontinuirano
Mjera 2: Jačati pravnu zaštitu volontera u kriznim situacijama
Nositelj/i: Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Ministarstvo socijalne politike i mladih, Ministarstvo rada i mirovinskog sustava
Sunositelj/i: Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatska gorska služba spašavanja, Hrvatski Crveni križ
Aktivnosti:
1.Izraditi analizu postojeće zakonske regulative koja se odnosi na zaštitu volontera u kriznim situacijama te prijedloge za unapređenje
2.Izraditi smjernice za organizatore volontiranja u kriznim situacijama
3.Izraditi pravni okvir koji omogućuje volonterima izostajanje s posla u vrijeme kriznih intervencija
4.Uključiti psihosocijalnu potporu za volontere u standardne operativne postupke djelovanja u kriznim situacijama
Rok:2018.
4.6 Promocija volontiranja i modeli vrednovanja
Promocija vrijednosti volontiranja ključni je preduvjet senzibiliziranja, upoznavanja i motiviranja građana na volontiranje.Istraživanja pokazuju da volontiranje uvelike ovisi o tome u kojoj se mjeri ono promovira, prvenstveno u sklopu odgojno-obrazovnog sustava, ali i koliko se potiče organizacijom konkretnih mogućnosti volontiranja.
Volontiranje, osim što ima jasne društvene koristi, koje se mogu mjeriti i udjelom u BDP-u određenog društva, donosi i niz osobnih koristi samim volonterima, od osobne satisfakcije, širenja mreže prijatelja do stjecanja novih kompetencija i ulaganja u osobni i profesionalni razvoj. Kao takvo, volontiranje ne mora biti uvijek društveno vidljivo niti društveno organizirano, te se u literaturi često nailazi na različite oblike volontiranja, u sklopu formalnog i neformalnog socijalnog kapitala, odnosno formalnih i neformalnih oblika društvenog povezivanja. Iako su moderna društva uglavnom usmjerena poticanju formalnog volontiranja putem organiziranih društvenih oblika volontiranja, u promicanju volontiranja ne treba zanemariti niti poticanje neformalnih oblika volontiranja koji su povezani s razvijanjem osjećaja uzajamnosti i solidarnosti.
Pitanje vrednovanja volontiranja iznimno je važno u kontekstu obrazovnog sustava. S obzirom na to da volontiranje pridonosi društvenom i ekonomskom razvoju, te razvija brojna znanja i vještine potrebne u suvremenom obrazovnom sustavu, na tržištu rada i u društvu općenito, mnoge europske zemlje dugi niz godina razvijaju modele i instrumente vrednovanja volonterskog rada. To uključuje: a) nagrađivanje i prepoznavanje društvene vrijednosti volontiranja i poticanja građanske odgovornosti pojedinaca, b) priznavanje u svrhu poticanja mobilnosti prepoznavanja volonterskog rada u obrazovnom sustavu i c) priznavanje u svrhu povećanja zapošljivosti pojedinaca koji volontiraju.10
10 Ćulum: Zašto i kako vrednovati volontiranje? Analiza modela institucionalnog priznavanja volontiranja kao preduvjeta za dugoročni razvoj kulture volontiranja i ostvarivanja prednosti u korištenju usluga ili kod zapošljavanja (2008.)
Kako u obrazovnom sustavu u Republici Hrvatskoj nema odgovarajućih niti sustavnih modela formalnog vrednovanja volonterskog doprinosa ili ishoda učenja putem volontiranja, valja razvijati modele i instrumente koji bi kompetencije stečene volontiranjem učinili vidljivima. Navedeno treba razvijati i u kontekstu politike obrazovanja odraslih i cjeloživotnog obrazovanja, te u poslovnom sektoru.
Cilj: Razvoj sustava promocije volontiranja i unapređivanje modela vrednovanja volonterskog rada
Mjera 1: Unaprijediti i poticati daljnji razvoj sustava nagrađivanja na nacionalnoj i lokalnoj razini
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Sunositelj/i: Hrvatska mreža volonterskih centara, Udruga općina u Republici Hrvatskoj, Udruga gradova u Republici Hrvatskoj, Hrvatska zajednica županija
Aktivnosti:
1.Izraditi analizu dosadašnje prakse nagrađivanja volontera te prijedloge za unapređenje prakse
________________________
2.Unaprijediti natječajnu proceduru za dodjelu Državne nagrade za volontiranje
3.Poticati razvoj sustava nagrađivanja na lokalnoj/regionalnoj razini
Rok: 2016.; kontinuirano
Mjera 2: Razviti i uspostaviti mehanizme i procese promocije volonterstva u Republici Hrvatskoj
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih, Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Sunositelj/i: Hrvatska mreža volonterskih centara, volonterski centri
Aktivnosti:
1.Organizirati stručni skup/konferenciju na godišnjoj razini s ciljem uvida u postojeće stanje i definiranja preporuka za daljnju promociju i razvoj volonterstva u Republici Hrvatskoj
2.Provesti nacionalnu kampanju s ciljem promocije vrijednosti volonterstva u razmaku od tri godine
3. Utvrditi metodologiju izračuna ekonomske vrijednosti volontiranja i njegovog doprinosa nacionalnom bruto društvenom proizvodu
Rok: 2018.; kontinuirano
5. Zaključak
Nacionalni program za razvoj volonterstva, koji je nastao u suradnji sa svim relevantnim sudionicima, predstavlja strateški okvir za unapređenje i razvoj volonterstva u Republici Hrvatskoj. Ujedno predstavlja nadogradnju postojećih javnih politika, relevantnih za razvoj volonterstva i uklapa se u postojeće javne politike Europske unije.
U programu se naglasak stavlja na poticanje razvoja novih oblika volontiranja, poticanje i razvijanje kulture volontiranja mladih, razvijanje baze podataka o volonterima i organizatorima volontiranja, poticanje istraživanja na području volontiranja, promociju volontiranja u svim segmentima društva, kvalitetniju informiranost građana, jačanje zakonskog okvira, povećanje djelotvornosti sustava financiranja, uspostavu i unapređivanje standarda kvalitete rada na području volonterstva, osiguranje dostupnosti volonterskih programa i dr.
Za razvoj volonterstva od iznimne je važnosti suradnja svih sudionika na ovom području; tijela državne uprave, jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, akademske zajednice, javnog, civilnog i profitnog sektora, medija i drugih, a dosljednom primjenom Programa omogućit će se stvaranje uvjeta za razvoj volonterstva, a time zasigurno i povećanje stupnja razvijenosti volonterstva u Republici Hrvatskoj.
Nacrt prijedloga Operativnog plana provedbe Nacionalnog programa za razvoj volonterstva za razdoblje 2015. – 2018.
4. 1. STVARANJE POTICAJNOG OKRUŽENJA ZA RAZVOJ VOLONTERSTVA
Mjera 1
Jačati organizacijsku infrastrukturu za razvoj volonterstva
Polazno stanje: U dosadašnjem razdoblju ustalila se praksa financiranja volonterskih centara s nacionalne razine; Ministarstvo socijalne politike i mladih kroz natječaje za programe/projekte udruga od 2009. godine su/financira programe regionalnih volonterskih centara, a od 2012. i projekte lokalnih volonterskih centara. Osim kroz navedene natječaje, volonterska infrastruktura financira se i iz drugih raspoloživih izvora, o čemu je potrebno napraviti detaljnu analizu koja bi obuhvatila sve razine (lokalnu, područnu, nacionalnu, međunarodnu)
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Izraditi analizu postojeće prakse financiranja volonterskih centara i volonterskih programa u Republici Hrvatskoj (lokalna/ regionalna/ nacionalna/ međunarodna razina) te prijedloge za poboljšanje sustava financiranja
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo kulture, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, Hrvatska mreža volonterskih centara, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1.Izrađena analiza prakse financiranja volonterskih centara i volonterskih programa u Republici Hrvatskoj te prijedlozi za poboljšanje sustava financiranja
Prepoznata je vrijednost sufinanciranja organizacijske infrastrukture za razvoj volonterstva na svim razinama te je povećan broj volonterskih programa u svim sektorima.
2.Izraditi preporuke za uvrštavanje volonterstva u programe financiranja na svim razinama, sukladno rezultatima analize
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo kulture, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, Hrvatska mreža volonterskih centara, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2. Izrađene preporuke za uvrštavanje volonterstva u programe financiranja na lokalnoj, područnoj i nacionalnoj razini.
Mjera 2
Afirmirati standarde kvalitete rada volonterskih centara
Polazno stanje:Postoje Standardi kvalitete za volonterske centre koje je izradila Hrvatska mreža volonterskih centara čiji je cilj usklađeno i kvalitetno djelovanje volonterskih centara; navedene standarde potrebno je revidirati te unaprijediti proces njihove primjene i praćenja.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Osnovati radnu skupinu za reviziju i unapređenje standarda kvalitete rada volonterskih centara
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara
2015.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1.Osnovana radna skupina za reviziju i unapređenje standarda kvalitete rada volonterskih centara
Revidirani standardi kvalitete rada volonterskih centara afirmiraju primjere pozitivne prakse u radu volonterskih centara u prethodnom razdoblju te ujedno predstavljaju smjernice razvoja novih programa volonterskih centara.
Volonterski centri financirani iz javnih izvora djeluju po unaprijeđenim standardima kvalitete rada.
2. Revidirati i usvojiti standarde kvalitete rada volonterskih centara
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2. Revidirani i usvojeni standardi kvalitete rada volonterskih centara od Ministarstva socijalne politike i mladih
Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
3.Uspostavljena metodologija praćenja primjene revidiranih standarda kvalitete rada volonterskih centara distribuirana je svim tijelima koja financiraju rad volonterskih centara
Mjera 3
: Donošenje zajedničkih smjernica provedbe volonterskih programa za sve organizatore volontiranja u Republici Hrvatskoj
Polazno stanje: Članice Hrvatske mreže volonterskih centara izradile su više priručnika o upravljanju volonterima za organizatore volontiranja različitih profila, međutim nedostaju zajedničke smjernice temeljem kojih bi se mogla procijeniti kvaliteta volonterskih programa organizatora volontiranja
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Razviti smjernice provedbe volonterskih programa za organizatore volontiranja
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Nacionalni odbor za razvoj volonterstva,Hrvatska mreža volonterskih centara
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1.Razvijene smjernice provedbe volonterskih programa za organizatore volontiranja
Razvijene smjernice provedbe volonterskih programa dovode do ujednačenog djelovanja i lakšeg praćenja provedbe volonterskih programa
koji su dostupni na web stranicama odgovarajućih tijela koja se bave volonterstvom
2. Učiniti dostupnim i promovirati smjernice provedbe volonterskih programa
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2.Smjernice provedbe volonterskih programa dostupne su na web stranicama resornih tijela i organizacija koje provode programe volonterskih centara
3. Razviti sustav praćenja organizatora volontiranja u primjeni smjernica provedbe volonterskih programa
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
3.Broj organizatora volontiranja koji primjenjuju standarde provedbe volonterskih programa
Mjera 4
Izraditi smjernice za programe edukacije volontera i koordinatora volontera
Polazno stanje: S obzirom na kontinuirano širenje volonterske infrastrukture i sve veći broj organizatora volontiranja, a samim time i mogućih organizatora edukacija za volontere i koordinatore volontera, nastala je potreba za izradom jedinstvenih smjernica za tu vrstu izobrazbe. Smjernice će se temeljiti na međunarodnim standardima i dosadašnjim programima izobrazbe koje su provodila četiri regionalna volonterska centra, uz uvažavanje iskustva i povratnih informacija sudionika tih programa.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Izraditi smjernice za programe edukacije volontera i koordinatora volontiranja
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1.Izrađene smjernice izobrazbe za volontere i koordinatore volontera
Svi potencijalni koordinatori volontera i volonteri prolaze ujednačene programe edukacije
2. Provoditi edukacije za koordinatore volontera usklađene sa smjernicama
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Hrvatska mreža volonterskih centara, volonterski centri
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2. Broj koordinatora volontera koji su prošli program edukacije usklađen sa smjernicama
3. Provoditi edukacije za volontere usklađene sa smjernicama
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Volonterski centri, organizatori volontiranja koji imaju educiranog koordinatora volontera
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
3. Broj volontera koji su prošli program edukacije usklađen sa smjernicama
Mjera 5
Poticati istraživanja volonterstva na nacionalnoj razini
Polazno stanje: Statistički podaci o organiziranom volontiranju koje svake godine prikuplja Ministarstvo socijalne politike i mladih daje okvirnu sliku stanja i napretka u razvoju volonterstva u Republici Hrvatskoj. Također, povremeno se u okviru pojedinih projekata provode manja, prigodna istraživanja na temu volonterstva. Ipak,primijećeno je da nedostaju longitudinalna istraživanja volonterstva u Republici Hrvatskoj, a čiji rezultati bi se koristili kao smjernice za daljnji razvoj ove društveno korisne aktivnosti.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Osigurati preduvjete za provođenje longitudinalnog istraživanja o volonterstvu na nacionalnoj razini, s razmacima od tri godine
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Nacionalna zaklada za znanost, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, Hrvatska mreža volonterskih centara
2017.
100.000,00 kn
Redovna sredstva na pozicijama Ministarstva socijalne politike i mladih, A 754006 Razvoj volonterstva u Republici Hrvatskoj
1. Započeto prvo istraživanje u okviru longitudinalnog istraživanja o volonterstvu u Republici Hrvatskoj
Dobiveni rezultati istraživanja doprinose unapređenju razvoja volonterstva i donose jasniji prikaz volonterstva na nacionalnoj razini
2. Poticati provođenje prigodnih istraživanja o volonterstvu, sukladno prepoznatim prioritetima
Ministarstvo socijalne politike i mladih; Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Nacionalna zaklada za znanost, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske
-
Kontinuirano
Dio sredstava osigurat će se s redovnih sredstava na pozicijama Ministarstva socijalne politike i mladih, A 754006 Razvoj volonterstva u Republici Hrvatskoj
2.Porast broja provedenih prigodnih istraživanja o volonterstvu
3. Prezentirati rezultate istraživanja stručnoj i široj javnosti uz preporuke za unapređenje različitih aspekata razvoja volonterstva u Republici Hrvatskoj
Ministarstvo socijalne politike i mladih; Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Nacionalna zaklada za znanost, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske
Organizacije/institucije koje će provoditi istraživanja
Po završenim istraživanjima
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
3.Prezentirani rezultati istraživanja stručnoj i široj javnosti uz preporuke za unapređenje razvoja volonterstva u Republici Hrvatskoj
4.2. OBRAZOVANJE ZA VOLONTIRANJE I KULTURA VOLONTIRANJA MLADIH
Mjera 1
Uvesti i razvijati odgojno obrazovne sadržaje i aktivnosti usmjerene na razvoj volontiranja u sklopu obrazovnog sustava
Polazno stanje: U odgojno-obrazovnim ustanovama diljem Republike Hrvatske ne postoji jednaka uključenost učenika i nastavnika u volonterske aktivnosti. Hrvatska mreža volonterskih centara osmislila je kurikulum za izobrazbu školskih koordinatora volontera, a regionalni volonterski centri pokrenuli umrežavanje educiranih koordinatora na regionalnoj razini. Volontiranje je zastupljeno kao jedan od bitnih segmenata društvene dimenzije Kurikuluma građanskog odgoja i obrazovanja, no kako se isti ne provodi na razini čitave Republike Hrvatske, potrebno je dodatno poticati razvoj volonterskih programa u okviru odgojno-obrazovnih ustanova.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Afirmirati volonterstvo u okviru građanskog odgoja i obrazovanja
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje
-
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
Redovita sredstva osigurana u Državnom proračunu
1.Broj obrazovnih ustanova upoznatih s volontiranjem kroz razvijanje građanske kompetencije volontiranja
Razvijeni ishodi Građanskog odgoja i obrazovanja u području volontiranja sukladno Programu međupredmetnih i interdisciplinarnih sadržaja Građanskog odgoja i obrazovanja za osnovne i srednje škole (NN br. 104/14)
Povećan broj osposobljenih koordinatora za programe školskog volontiranja doprinosi unapređenju odgoja za volontiranje i stvaranju značajnih potencijala za razvoj volonterstva kroz buduće generacije potencijalnih volontera
2. Uvrstiti volonterstvo kao temu u programe osposobljavanja nastavnika
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje
-
2017.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2. Broj odgojno-obrazovnih ustanova s razvijenim volonterskim programima
3. Podupirati provođenje volonterskih programa koje organiziraju organizacije civilnog društva u suradnji s obrazovnim ustanovama
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje
Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Nacionalna zaklada za znanost, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
Ured za udruge Vlade RH – ESF
A 509066, 26.470.590 kn
Natječaj „Osnaživanje doprinosa OCD-a za provedbu programa građanskog odgoja i obrazovanja - faza I – dio sredstava
3. Broj volonterskih programa koje provode organizacije civilnog društva u suradnji s obrazovnim ustanovama
4. Uspostaviti i redovito ažurirati bazu podataka obrazovnih ustanova koje razvijaju programe školskog volontiranja
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje
-
2017.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
4. Broj djece i mladih uključenih u volontiranje
5. Nastaviti osiguravati podršku za provođenje izobrazbe za koordinatore volontera u području obrazovanja
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske
Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Hrvatska mreža volonterskih centara
Kontinuirano
Redovna sredstva na pozicijama Ministarstva socijalne politike i mladih, A 754006 Razvoj volonterstva u Republici Hrvatskoj
Ured za udruge Vlade RH – ESF,
A 509066, 26.470.590 kn
Natječaj „Podrška volonterskim centrima za provedbu programa edukacije koordinatora volontera u OCD-ima i javnim ustanovama“ - dio sredstava
5. Broj osposobljenih koordinatora za programe školskog volontiranja
Mjera 2
Razviti sustave prepoznavanja i vrednovanja volontiranja djece i mladih
Polazno stanje: Ne postoji jedinstven sustav prepoznavanja i vrednovanja volontiranja u obrazovnom sustavu u Republici Hrvatskoj (npr. na pojedinim fakultetima se za volonterske aktivnosti ostvaruju ECTS bodovi, kolegijem se također potiče i ostvaruje dodatni volonterski angažman.)
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1.Osnovati multiresornu radnu skupinu
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje
-
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1. Osnovana multiresorna radna skupina
Progresivno povećanje broja obrazovnih ustanova koje su integrirale mehanizme priznavanja i vrednovanja volonterskih iskustava svojih polaznika, te ih aktivno provode
2. Izraditi pregled postojeće prakse mehanizama priznavanja i vrednovanja volontiranja mladih u odgojno-obrazovnim ustanovama u Republici Hrvatskoj i inozemstvu
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara
2017.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2.Izrađen pregled postojeće prakse mehanizama priznavanja i vrednovanja volontiranja mladih u odgojno-obrazovnim ustanovama u Republici Hrvatskoj i inozemstvu
3. Razviti mehanizme vrednovanja i priznavanja volontiranja u sklopu sustava za vrednovanje i priznavanje neformalnog i informalnog učenja
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva
2017.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
3. Razvijeni mehanizmi vrednovanja i priznavanja volontiranja u sklopu sustava za vrednovanje i priznavanje neformalnog i informalnog učenja
4. Izraditi propise za priznavanje ECTS bodova za izvannastavne aktivnosti studenata, uključujući i aktivnosti volontiranja
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje, visoka učilišta
2017.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
4. Izrađeni propisi za priznavanje ECTS bodova za izvannastavne aktivnosti studenata, uključujući i aktivnosti volontiranja
4.3.VOLONTIRANJE KAO DOPRINOS ZAPOŠLJAVANJU
Mjera 1
Osigurati vidljivost relevantnih potvrda o kompetencijama stečenim volontiranjem u Republici Hrvatskoj i inozemstvu
Polazno stanje: Osim Potvrde o kompetencijama stečenim kroz volontiranje čije je izdavanje propisano Zakonom o volonterstvu, postoji još i nekoliko potvrda na međunarodnoj razini koje imaju isti cilj, a koje nisu jednako i/ili dovoljno prepoznate u Republici Hrvatskoj
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1.Izraditi analizu postojećih relevantnih potvrda u Republici Hrvatskoj i inozemstvu
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Agencija za mobilnost i programe EU, Mreža mladih Hrvatske
2015.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1. Izrađena analiza postojećih potvrda o kompetencijama
Osigurana je bolja vidljivost relevantnih potvrda o kompetencijama stečenim volontiranjem u Republici Hrvatskoj i inozemstvu
2. Učiniti dostupnim postojeće obrasce potvrda o kompetencijama stečenim kroz volontiranje objavom na web stranicama relevantnih tijela i organizacija
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, Ministarstvo poduzetništva i obrta, Ministarstvo gospodarstva, Hrvatski zavod za zapošljavanje,
Agencija za mobilnost i programe EU, Hrvatska mreža volonterskih centara, Mreža mladih Hrvatske
2015.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2. Obrasci relevantnih potvrda objavljeni su na web stranicama relevantnih tijela i organizacija
Mjera 2
Unapređivati informiranost o sadržaju i načinu primjene Potvrde o kompetencijama stečenim volontiranjem te međunarodnih potvrda o stečenim kompetencijama kroz volontiranje
Polazno stanje: Radna skupina osnovana pri Ministarstvu socijalne politike i mladih izradila je krajem 2013. godine prijedlog obrasca Potvrde o kompetencijama stečenim kroz volontiranje te Vodič za popunjavanje iste namijenjen volonterima i organizatorima volontiranja. Obrazac potvrde i Vodič objavljeni su na web stranicama Ministarstva socijalne politike i mladih te se volonteri i organizatori volontiranja o njima kontinuirano informiraju kroz odgovore na upite. Ipak, potrebna je dodatna promocija vrijednosti ove nacionalne potvrde, ali i srodnih međunarodnih potvrda (npr. Youthpass potvrda za Europsku volontersku službu ili European Skills Passport kao dio Europass portfelja), naročito u krugu poslodavaca, kako bi iste u što je moguće većoj mjeri ostvarile svoju svrhu.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Informirati organizatore volontiranja o postupku izdavanja i primjeni potvrda o kompetencijama stečenim volontiranjem
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Agencija za mobilnost i programe EU, Hrvatska mreža volonterskih centara, Mreža mladih Hrvatske
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1. Provedena izobrazba za organizatore volontiranja o primjeni potvrda o kompetencijama stečenim volontiranjem
Izobrazbom organizatora volontiranja i upoznavanjem poslodavaca sa sadržajem i primjenom nacionalne, ali i međunarodnih potvrda kojima se priznaju kompetencije stečene kroz volontiranje, postignuta je bolja informiranost o vrijednosti iste, što doprinosi
većoj zapošljivosti osoba s volonterskim iskustvom
2. Upoznati privatni sektor i javne ustanove sa sadržajem i primjenom potvrde o kompetencijama stečenim volontiranjem
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Agencija za mobilnost i programe EU, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Hrvatska mreža volonterskih centara, Mreža mladih Hrvatske
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2.Privatni sektor i javne ustanove upoznati su sa sadržajem i primjenom potvrde o kompetencijama stečenim volontiranjem
4.4. DOSTUPNOST VOLONTIRANJA I RAZNOLIKOST MOGUĆNOSTI ZA VOLONTIRANJE
Mjera 1
Osigurati razvoj volonterskih programa u okviru sektorskih politika ministarstava
Polazno stanje: Kao primjer dobre prakse poticanja volontiranja u institucijama može se istaknuti zajednički projekt Ministarstva pravosuđa i Ureda Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) u Republici Hrvatskoj pod nazivom "Potpora razvoju sustava podrške svjedocima u Republici Hrvatskoj", temeljem kojeg su osnovani Uredi za podršku svjedocima i žrtvama pri županijskim i općinskim sudovima, u sklopu kojih su organizirane volonterske aktivnosti. Ipak, ovakvih je volonterskih projekata u sektorskim politikama ministarstava odnosno ustanova u njihovoj nadležnosti još uvijek nedovoljno te je iste potrebno dodatno poticati.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Izraditi pregled i promovirati postojeće volonterske programe i volonterske aktivnosti koje su organizirane u okviru sektorskih politika ministarstava
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvo uprave, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Ministarstvo kulture, Ministarstvo turizma , Ministarstvo rada i mirovinskog sustava,
Ministarstvo pravosuđa, Ministarstvo poljoprivrede Ministarstvo vanjskih i europskih poslova
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1.Izrađen pregled postojećih volonterskih programa i volonterskih aktivnosti koje su organizirane u okviru sektorskih politika ministarstava i promocija istih
Promocijom primjera dobre prakse te usklađenim podzakonskim aktima olakšano je volontiranje i povećanje broja volontera u različitim sustavima
2. Uskladiti podzakonske akte i druge akte ministarstava i ustanova u njihovoj nadležnosti sa Zakonom o volonterstvu radi omogućavanja volontiranja u svim sustavima
Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvo uprave, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Ministarstvo kulture, Ministarstvo turizma, Ministarstvo rada i mirovinskog sustava,
Ministarstvo pravosuđa, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Ministarstvo unutarnjih poslova
-
2017.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2.Broj usklađenih podzakonskih i drugih akata sa Zakonom o volonterstvu
3. Izraditi planove razvoja volonterskih programa u okviru sektorskih politika različitih ministarstava
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvo uprave, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Ministarstvo kulture, Ministarstvo turizma , Ministarstvo rada i mirovinskog sustava,
Ministarstvo pravosuđa, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Ministarstvo unutarnjih poslova
-
2017.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
3.Broj ministarstava koja su izradila planove razvoja volonterskih programa u svojim sustavima
Mjera 2
Poticati razvoj volonterstva na lokalnoj/regionalnoj razini
Polazno stanje: Kroz projekte lokalnih volonterskih centara koji se sufinanciraju putem natječaja Ministarstva socijalne politike i mladih radi se na promociji volonterstva u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, međutim potrebno je sustavnije uključivanje općina, gradova i županija u razvoj i planiranje volontiranja na lokalnoj razini.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Izraditi smjernice za lokalnu/regionalnu samoupravu vezane uz izradu planova za razvoj volonterstva na lokalnoj/regionalnoj razini
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Hrvatska mreža volonterskih centara, Udruga općina u Republici Hrvatskoj, Udruga gradova u Republici Hrvatskoj, Hrvatska zajednica županija
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1.Izrađene i distribuirane smjernice za lokalnu/regionalnu samoupravu vezane uz razvoj volonterstva na lokalnoj razini
Povećanje broja volontera i volonterskih programa na lokalnoj/regionalnoj razini
2. Izraditi planove razvoja volonterstva na razini svih jedinica područne (regionalne) samouprave
Jedinice područne (regionalne) samouprave)
Jedinice lokalne samouprave
2016.
2.Broj jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave koje u svojim dokumentima/aktima integriraju politiku razvoja volonterstva na lokalnoj/regionalnoj razini
3. Uspostaviti sustav praćenja provedbe planova za razvoj volonterstva
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Udruga općina u Republici Hrvatskoj, Udruga gradova u Republici Hrvatskoj, Hrvatska zajednica županija
2018.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
3.Uspostavljen sustav praćenja provedbe planova za razvoj volonterstva
Mjera 3
Poticati i podržavati mobilnost u volontiranju u Republici Hrvatskoj i u inozemstvu
Polazno stanje: Sustav podrške mobilnosti volontera na međunarodnoj razini osiguran je unutar postojećeg programa Europske komisije - Erasmus+, Europska volonterska služba, no potrebna je daljnja promocija programa i poticanje volontera i organizatora volontiranja na iskorištavanje dostupnih mogućnosti.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Osnovati radnu skupinu za otklanjanje prepreka i jačanje sustava podrške za mobilnost volontera u programima volontiranja na nacionalnoj i međunarodnoj razini
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Agencija za mobilnost i programe EU, Hrvatska mreža volonterskih centara, Mreža mladih Hrvatske, Hrvatski Crveni križ
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1. Otklonjene prepreke i ojačan sustav podrške za mobilnost volontera
Otklonjenim preprekama i ojačanim sustavom podrške i boljom promocijom, olakšana je i povećana mobilnost volontera u Republici Hrvatskoj i u inozemstvu
2. Informirati javnost i potencijalne organizatore volontiranja o programima koji omogućuju mobilnost u volontiranju, kao što su Europska volonterska služba, EU Aid Volunteers, itd.
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Agencija za mobilnost i programe EU,Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Hrvatska mreža volonterskih centara
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2. Provedene aktivnosti promidžbe programa koji omogućuju mobilnost u volontiranju (održane radionice, stručni skupovi, objavljene informacije…)
Mjera 4
Unaprijediti sustav prikupljanja podataka o broju i vrsti volonterskih programa te broju uključenih volontera
Polazno stanje: Sukladno Pravilniku o sadržaju izvješća o obavljenim uslugama ili aktivnostima organizatora volontiranja („Narodne novine“ br. 101/08), prikupljaju se podaci o organiziranom volontiranju, no taj je sustav potrebno uskladiti s postojećim trendovima razvoja volonterstva.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Izraditi novi Pravilnik o sadržaju izvješća o obavljenim uslugama ili aktivnostima organizatora volontiranja
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Hrvatska mreža volonterskih centara
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1.Donijete izmjene i dopune Pravilnika sadržaju izvješća o obavljenim uslugama ili aktivnostima organizatora volontiranja
Dopunama i izmjenama Pravilnika i nadogradnjom sustava, dobivena je sveobuhvatnija slika o broju i vrsti volonterskih programa
2. Upoznati organizatore volontiranja s novim Pravilnikom o sadržaju izvješća o obavljenim uslugama ili aktivnostima organizatora volontiranja
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Hrvatska mreža volonterskih centara, volonterski centri
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2. Broj organizatora volontiranja upoznatih s izmjenama Pravilnika o sadržaju izvješća o obavljenim uslugama ili aktivnostima organizatora volontiranja
Mjera 5
Unaprijediti sustav podrške inkluzivnom volontiranju
Polazno stanje:Izmjenama i dopunama Zakona o volonterstvu iz 2013. godine, uvedeno je načelo inkluzivnog volontiranja, te su propisane odredbe koje obvezuju organizatora volontiranja da osobitu pozornost posveti osiguranju jednakih uvjeta volontiranja, s posebnim naglaskom na pripadnike socijalno isključenih skupina stanovništva radi njihova socijalnog osnaživanja i uključivanja u društvo. Iako postoje i promoviraju se primjeri dobre prakse u ovom području, potrebno je i nadalje poticati razvoj inkluzivnog volontiranja.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1.Promovirati inkluzivno volontiranje
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Hrvatska mreža volonterskih centara, volonterski centri
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1.Povećan broj volontera iz različitih socijalno osjetljivih skupina
Povećana uključenost socijalno osjetljivih skupina u život zajednice
2. Osnaživati sposobnosti
organizatora volontiranja za provođenje programa inkluzivnog volontiranja kroz pružanje podrške zapošljavanju koordinatora volontera
Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, Ministarstvo socijalne politike i mladih
Hrvatska mreža volonterskih centara, volonterski centri, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva
Kontinuirano
Ured za udruge Vlade RH– ESF
A 509066, 26.470.590 kn
Natječaj „Podrška volonterskim centrima za provedbu programa edukacije koordinatora volontera u OCD-ima i javnim ustanovama“ – dio sredstava
Redovna sredstva na pozicijama Ministarstva socijalne politike i mladih, A 754006 Razvoj volonterstva u Republici Hrvatskoj
2.Broj organizatora volontiranja koji primjenjuju koncept inkluzivnog volontiranja
3. Broj zaposlenih koordinatora volonterskih programa za provođenje programa inkluzivnog volontiranja
Mjera 6
Unaprijediti sustav podrške volonterskim programima poslovnog sektora
Polazno stanje: Volonterski programi organizirani od strane poslovnog sektora nisu dovoljno prepoznati u društvu; poznat je tek manji broj većih korporacija koje potiču svoje zaposlenike na volontiranje u zajednici i pružaju određene beneficije zaposlenicima koji volontiraju. Jedan od bitnih faktora za promicanje i razvijanje volonterstva u korporativnom sektoru je poboljšana suradnja neprofitnog i poslovnog sektora.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Informirati poslodavce o mogućnostima i vrijednosti volontiranja u poslovnom sektoru
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Hrvatski zavod za zapošljavanje, volonterski centri, Hrvatska mreža volonterskih centara
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1. Broj održanih izlaganja, radionica, seminara
Povećan broj profitnih pravnih organizacija koje primjenjuju koncept volontiranja svojih zaposlenika u zajednici
2. Promovirati volontiranje u poslovnom sektoru
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Hrvatski zavod za zapošljavanje, volonterski centri, Hrvatska mreža volonterskih centara
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
Broj održanih promotivnih aktivnosti
Mjera 7
Unaprijediti sustav podrške volontiranju u amaterskom sportu
Polazno stanje: Sukladno Zaključcima Vijeća Europske unije o ulozi volonterskih aktivnosti u sportu u smislu promicanja aktivnog građanstva te promicanjem razvoja volontiranja u sportu se nastoje postići ciljevi Europske godine volontiranja - 2011. i nastavljaju se realizirati ciljevi Europske godine za borbu protiv siromaštva i socijalne isključenosti 2010., te se doprinosi ciljevima Europske godine aktivnog starenja 2012.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Promocija volontiranja u sportu kroz promicanje pozitivnog imidža sportskih volontera
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta
Hrvatski olimpijski odbor, Hrvatski paraolimpijski odbor, Hrvatski sportski savez gluhih, Hrvatski školski sportski savez, Hrvatski akademski sportski savez
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1. Pojačana vidljivost volontera u sportu
Povećan broj volontera i volonterskih programa u sportu
2. Poticanje razvoja volonterskih programa u sportu
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta
Hrvatski olimpijski odbor, Hrvatski paraolimpijski odbor, Hrvatski sportski savez gluhih, Hrvatski školski sportski savez, Hrvatski akademski sportski savez
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2.Kontinuirano povećanje broja volonterskih programa u sportu
4.5. VOLONTIRANJE U KRIZNIM SITUACIJAMA
Mjera 1
Promovirati volontiranje u kriznim situacijama i uspostaviti sustav uključivanja volontera u krizne intervencije
Polazno stanje: Prepoznajući važnost stvaranja temelja za volontiranje u kriznim situacijama, izmjenama i dopunama Zakona o volonterstvu iz 2013. godine definirano je volontiranje u kriznim situacijama kao volontiranje koje se obavlja u situacijama koje nalažu hitnost i u izvanrednim društvenim situacijama. Nadalje, Zakon o sustavu civilne zaštite predviđa mogućnost popunjavanja postrojbi civilne zaštite volonterima, međutim potrebna je kontinuirana promocija ove vrste volontiranja, ali i uloge koordinatora volontera koja je od presudnog značaja za uspješnu provedbu volonterskih aktivnosti u kriznim situacijama.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Provoditi aktivnosti promocije volontiranja u kriznim situacijama
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Volonterski centri, Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatski Crveni križ, Hrvatska gorska služba spašavanja
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
Provedene aktivnosti promocije volontiranja u kriznim situacija
Povećanjem informiranosti o načinima i mogućnostima volontiranja u sustavu civilne zaštite te povećanjem broja educiranih volontera i koordinatora volontera unaprijeđeno je područje volontiranja u kriznim situacijama.
2. Osigurati edukacije za koordinatore volontera u kriznim situacijama
Državna uprava za zaštitu i spašavanje,
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske
Volonterski centri, Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatski Crveni križ, Hrvatska gorska služba spašavanja
Kontinuirano
Redovna sredstva na pozicijama Ministarstva socijalne politike i mladih, A 754006 Razvoj volonterstva u Republici Hrvatskoj
Ured za udruge Vlade RH
A 509066, 26.470.590 kn
ESF natječaj koji će se raspisati u drugoj polovici 2015. „Podrška volonterskim centrima za provedbu programa edukacije koordinatora volontera u OCD-ima i javnim ustanovama“ – dio sredstava
Broj educiranih koordinatora volontera u kriznim situacijama
3. Razviti standarde odabira i obuke volontera za volontiranje u kriznim situacijama
Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Hrvatski Crveni križ
Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatska gorska služba spašavanja
2016.
Razvijeni standardi, odabira i obuke volontera za volontiranje u kriznim situacijama
4. Osigurati kvalitetnu izobrazbu volontera s ciljem pripreme za djelovanje u kriznim situacijama
Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Hrvatski Crveni križ
Volonterski centri, Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatska gorska služba spašavanja
Kontinuirano
Provedene edukacije volontera za djelovanje u kriznim situacijama
5. Uspostaviti bazu podataka volontera u kriznim situacijama
Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Hrvatski Crveni križ
Volonterski centri, Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatska gorska služba spašavanja
2017.
Uspostavljena jedinstvena baza podataka volontera za krizne situacije
Mjera 2Jačati pravnu zaštitu volontera u kriznim situacijama
Polazno stanje: Zakon o volonterstvu propisuje zaštitne mehanizme za volontere poput npr. prava na primjerene i sigurne uvjete rada, prava na zaštitnu opremu u skladu s naravi volonterskih aktivnosti koje obavlja, obavezu upoznavanja s opasnostima vezanima uz specifični oblik volontiranja te obavezu osiguranja od profesionalne bolesti i posljedica nesreće za vrijeme volontiranja u slučaju volontiranja u uvjetima opasnim za život i zdravlje volonterke ili volontera. Iako ove odredbe osiguravaju zaštitu volontera u kriznim situacijama, u praksi se događa da se iste zbog određenih razloga u kriznim situacijama ne primjenjuju ili ne primjenjuju u potpunosti. Praksa je pokazala da nedostatak koordinatora volontera u ovakvim situacijama dodatno otežava obavljanje aktivnosti zbog kojih su se volonteri okupili na određenom području. Slijedom navedenog, potrebna je bolja promocija i edukacija potencijalnih organizatora volontiranja u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave o važnosti volontera u kriznim situacijama, potrebi njihove zaštite i koordinacije.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Izraditi analizu postojeće zakonske regulative koja se odnosi na zaštitu volontera u kriznim situacijama, te prijedloge za unapređenje
Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova; Ministarstvo socijalne politike i mladih
Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatska gorska služba spašavanja
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1.Izrađena analiza zakonske regulative u vezi sa zaštitom volontera u kriznim situacijama, te prijedlozi za unapređenje
Afirmacijom prava volontera u kriznim situacijama stvaraju se pretpostavke za povećanje broja volontera u kriznim situacijama.
2. Izraditi smjernice za organizatore volontiranja u kriznim situacijama
Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Ministarstvo socijalne politike i mladih
Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatska gorska služba spašavanja
2017.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2.Izrađene smjernice
3. Izraditi pravni okvir koji omogućuje volonterima izostajanje s posla u vrijeme kriznih intervencija
Ministarstvo rada i mirovinskog sustava
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Državna uprava za zaštitu i spašavanje Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatska gorska služba spašavanja
2018.
3. Izrađen pravni okvir koji omogućuje volonterima izostajanje s posla u vrijeme kriznih intervencija
4. Uključiti psihosocijalnu potporu za volontere u standardne operativne postupke djelovanja u kriznim situacijama
Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatska gorska služba spašavanja, Hrvatski Crveni križ
2016.
4.Uključena psihosocijalna potpora za volontere u standardne operativne postupke djelovanja u kriznim situacijama
4.6.PROMOCIJA VOLONTIRANJA I MODELI VREDNOVANJA
Mjera 1
Unaprijediti i poticati daljnji razvoj sustava nagrađivanja na nacionalnoj i lokalnoj razini
Polazno stanje: Temeljem Zakona o volonterstvu te Pravilnika o Državnoj nagradi za volontiranje u Republici Hrvatskoj se na godišnjoj razini dodjeljuje Državna nagrada za volontiranje u 2 kategorije: u kategoriji fizičke osobe – volonteru/volonterki i u kategoriji pravne osobe – organizatoru volontiranja. Nagrade se dodjeljuju i na regionalnoj i lokalnoj razini.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Izraditi analizu dosadašnje prakse nagrađivanja volontera te prijedloge za unapređenje prakse
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Hrvatska mreža volonterskih centara
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1. Izrađena analiza dosadašnje prakse nagrađivanja volontera s prijedlozima za unapređenje prakse
Povećanjem broja i dodijeljenih nagrada za volontiranje i organiziranje volontiranja potaknut je njegov daljnji razvoj, a volonterima i organizatorima volontiranja se daje zaslužena društvena pažnja.
2. Unaprijediti natječajnu proceduru za dodjelu Državne nagrade za volontiranje
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Hrvatska mreža volonterskih centara
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2. Unaprijeđena natječajna procedura za dodjelu Državne nagrade za volontiranje
3. Poticati razvoj sustava nagrađivanja na lokalnoj/regionalnoj razini
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Udruga općina u Republici Hrvatskoj, Udruga gradova u Republici Hrvatskoj, Hrvatska zajednica županija
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
3.Broj jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave koje imaju razvijen sustav nagrađivanja
Mjera 2
Razviti i uspostaviti mehanizme i procese promocije volonterstva u Republici Hrvatskoj
Polazno stanje: U okviru projekata volonterskih centara koje Ministarstvo socijalne politike i mladih financira od 2009. godine, provode se brojne aktivnosti kojima se potiče i promovira volontiranje. Kontinuiranim širenjem broja lokalnih volonterskih centara kojima se osigurava financijska potpora, osigurava se promocija volonterstva diljem Hrvatske. Također, za promociju volonterstva značajna je i manifestacija pod nazivom ˝Hrvatska volontira˝ koju Hrvatska mreža volonterskih centara organizira jedanput godišnje od 2011. godine. Navedenom se manifestacijom nastoji na nacionalnoj razini mobilizirati velik broj organizatora volontiranja i volontera kako bi se istaknuo ogroman značaj i doprinos volontiranja društvu.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Organizirati stručni skup/konferenciju na godišnjoj razini s ciljem uvida u postojeće stanje i definiranja preporuka za daljnju promociju i razvoj volonterstva u Republici Hrvatskoj
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Volonterski centri, Hrvatska mreža volonterskih centara
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1.Organiziran stručni skup/konferencija s ciljem uvida u postojeće stanje i definiranja preporuka za daljnju promociju i razvoj volonterstva u Republici Hrvatskoj
Pozitivna percepcija volonterstva u društvu razvidna je kroz kontinuirani porast broja volontera i organizatora volontiranja
2. Provesti nacionalnu kampanju s ciljem promocije vrijednosti volonterstva u razmaku od tri godine
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Volonterski centri, Hrvatska mreža volonterskih centara
2018.
Redovna sredstva na pozicijama Ministarstva socijalne politike i mladih, A 754006 Razvoj volonterstva u Republici Hrvatskoj
2.Izrađena analiza dobre prakse volontiranja, uspješnih volonterskih programa i menadžmenta volontera
3. Utvrditi metodologiju izračuna ekonomske vrijednosti volontiranja i njegovog doprinosa nacionalnom bruto društvenom proizvodu
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Hrvatska mreža volonterskih centara
2018.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
3. Utvrđena metodologija izračuna ekonomske vrijednosti volontiranja i njegovog doprinosa nacionalnom bruto društvenom proizvodu
NACRT PRIJEDLOGA NACIONALNOG PROGRAMA ZA RAZVOJ VOLONTERSTVA
ZA RAZDOBLJE 2015. - 2018. SA NACRTOM PRIJEDLOGA OPERATIVNOG PLANA PROVEDBE NACIONALNOG PROGRAMA ZA RAZVOJ VOLONTERSTVA ZA RAZDOBLJE 2015. – 2018.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
1. UVOD
Nacionalni program za razvoj volonterstva donosi se u svrhu poticanja i podržavanja volontiranja kao važnog elementa razvoja ukupnog socijalnog kapitala zasnovanog na društvu koje vrednuje doprinos volontiranja i otvara jednake mogućnosti za sudjelovanje na načelima dobrovoljnosti, inkluzivnosti i aktivizma.
Uzme li se u obzir da volonterstvo predstavlja jedan od faktora koji pomažu razvoju i oblikuju demokratske promjene u svakom suvremenom društvu, osnovni je cilj Programa podržati dobrovoljni angažman građana u aktivnostima koje mogu značajno pridonijeti razvoju društva u cjelini. Dobrovoljni rad na individualnoj razini može proizvesti višestruke dobrobiti, jer osoba tijekom rada ne stječe samo znanja i vještine kojima bi se i ubuduće mogla koristiti, već širi svoju socijalnu mrežu i razvija osjećaj solidarnosti čime pridonosi ukupnoj količini socijalnog povjerenja u zajednici. Dobrovoljni rad moguće je realizirati sudjelovanjem u aktivnostima udruga i institucija ili pak u sklopu osobnog neformalnog angažmana u lokalnoj zajednici.
Posebni ciljevi Programa odnose se na stvaranje poticajnog okruženja za razvoj volonterstva , odgoj za volontiranje i kulturu volontiranja mladih, volontiranje kao doprinos zapošljavanju, dostupnost volontiranja i raznolikost mogućnosti za volontiranje , volontiranje u kriznim situacijama , te promociju volontiranja i modele vrednovanja.
Opredjeljenje Vlade Republike Hrvatske prema „sigurnom, solidarnom, ravnopravnom, pravednom i naprednom društvu“ svakako uključuje i razvoj volonterstva kao jednog od pokazatelja općeg stanja društva, ali i njegova budućeg razvoja. Pritom je značajna uloga različitih tijela državne uprave, posebice Ministarstva socijalne politike i mladih, kao i tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, znanstvenih i stručnih institucija, organizacija civilnog društva, socijalnih partnera i drugih. U svrhu promicanja volonterstva osnovan je Nacionalni odbor za razvoj volonterstva kao savjetodavno tijelo Vlade Republike Hrvatske koje provodi mjere i aktivnosti s ciljem razvoja i unapređivanja volonterstva .
Program se temelji na nizu međunarodnih i nacionalnih dokumenata u području volonterstva, pri čemu osobito valja istaknuti Manifest za volontiranje u Europi koji je objavio Europski volonterski centar (CEV) sa svrhom podržavanja volonterstva u Europskoj uniji, te Nacionalnu strategiju za stvaranje poticajnog okruženja za razvoj civilnoga društva 2012.-2016. čiji vrijednosni temelji daju značajan doprinos razvoju volonterstva u Republici Hrvatskoj.
Poseban naglasak se stavlja na poštivanje načela propisanih Etičkim kodeksom volontera kojim se promiču vrijednosti ustavnog poretka Republike Hrvatske. Riječ je o sedam ključnih načela na kojima se zasniva proces organiziranog uključivanja volontera:
Načelo sudjelovanja u društvenim procesima - Volontiranje predstavlja jedan od načina organiziranog uključivanja građana u društvene procese čime svaki građanin ostvaruje mogućnost doprinosa pri rješavanju problema u zajednici i utjecaja na pozitivne promjene u društvu. Volonterski angažman građana može jedino nadopunjavati, ali nikako i zamijeniti djelatnosti i funkcije za koje postoji odgovornost drugih sudionika u rješavanju problema ili zadovoljavanju potreba u zajednici. Načelo dobrovoljnosti i slobode izbora - Volontiranje podrazumijeva dobrovoljno ulaganje osobnog vremena, truda, znanja i vještina u aktivnosti za dobrobit druge osobe ili opću dobrobit. Volontiranje je izraz osobne volje pojedinca oslobođen svakog oblika pritiska. Načelo zabrane diskriminacije - Pravo na dobrovoljno davanje vremena, znanja i vještina, te primanje volonterskih usluga imaju svi ljudi bez obzira na dob, rasu, boju kože, jezik, vjeru, spol, spolnu orijentaciju, rod i rodno izražavanje, političko i drugo uvjerenje, nacionalno ili socijalno podrijetlo, imovinsko stanje, naobrazbu, društveni položaj, bračno stanje, obiteljske obveze, članstvo ili ne članstvo u političkoj stranci, udruzi ili sindikatu, tjelesne ili duševne poteškoće i druge osobne karakteristike, ako drukčije ne proizlazi iz prirode volonterskih aktivnosti. Načelo solidarnosti, promocije i zaštite ljudskih prava - Volontiranjem se preuzima odgovornost i izražava solidarnost prema svim članovima društva bez namjere stjecanja osobne materijalne koristi. Organizatori volontiranja i volonteri u radu s korisnicima poštuju najviše međunarodne i domaće standarde u području promocije i zaštite ljudskih prava koja proizlaze iz uvažavanja različitosti i osobnog integriteta svakog pojedinca. Načelo razvoja osobnih potencijala - Volontiranje omogućuje ljudima slobodno stjecanje novih vještina i znanja, te razvoj osobnih potencijala putem cjeloživotnog učenja. Načelo interkulturalnog učenja i razmjene - Volontiranje pruža mogućnost učenja od drugih, te razmjenu iskustava između država, regija i različitih kultura. Suradnja s ljudima različitog podrijetla pridonosi smanjivanju predrasuda i stereotipa, te jačanju tolerancije u međunarodnom kontekstu. Načelo zaštite okoliša i brige za održivi razvoj - Volontiranje se obavlja u skladu s međunarodnim i domaćim standardima za zaštitu okoliša i održivog razvoja zajednice i društva.
Nacionalni program uključuje opis stanja, prioritete razvoja volonterstva, te područja djelovanja i mjere koje se trebaju provesti kako bi se ostvarili ciljevi Programa, uz nositelje i rokove provedbe pojedinih mjera. Ministarstvo socijalne politike i mladih, u suradnji s Nacionalnim odborom za razvoj volonterstva, pratit će provedbu Programa.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
1.1. Istraživanja o volonterstvu
U Republici Hrvatskoj još uvijek ne postoje sustavna istraživanja koja bi omogućila dobivanje relevantnih podataka koji bi poslužili kao osnova za daljnji razvoj volonterstva.
Iako je u proteklih desetak godina provedeno više istraživanja u području volontiranja koja, općenito govoreći, u većoj ili manjoj mjeri ukazuju na pozitivan stav i interes ispitanika prema volontiranju, empirijski uvid u volontiranje otežava činjenica da su istraživanja provedena na prigodnim uzorcima, nepostojanje usporednih istraživanja u vremenskoj perspektivi, a problem predstavljaju i različite definicije, kao i različito razumijevanje volontiranja.
Zemlje s najvećim brojem volontera u Europi su Austrija, Nizozemska, Švedska i Ujedinjeno Kraljevstvo, gdje volontira više od 40% odrasle populacije. Visoka razina participacije stanovništva u volonterskim aktivnostima prisutna je u Danskoj, Finskoj, Luksemburgu i Njemačkoj, gdje se brojke kreću između 30% i 39%, dok je prosječna razina u Estoniji i Francuskoj između 20% i 29%. Relativno niska stopa participacije prisutna je u Belgiji, Češkoj, Irskoj, Malti, Poljskoj, Portugalu, Rumunjskoj, Slovačkoj, Sloveniji i Španjolskoj, gdje volontira između 10% i 19% odraslog stanovništva. Manje od 10% aktivnog stanovništva volontira u Bugarskoj, Grčkoj i Italiji (Angermann i Sittermann, 2010.).
Smatra se da Republika Hrvatska u volontiranju zaostaje za razvijenim zemljama, što se može pripisati brojnim političkim, ekonomskim i društvenim promjenama kroz koje je prolazila u posljednja dva desetljeća.
Različita istraživanja pokazuju različite stope volontiranja, od 9% do 50% (Zrinščak i sur., 2012.), što je posljedica kako neusklađenosti metodologije, tako i metodoloških ograničenja provedenih istraživanja prvenstveno vezanih uz uzorak.
S obzirom na to da reprezentativna istraživanja pokazuju niže udjele volontiranja, vjerojatniji je zaključak da je volontiranje u Republici Hrvatskoj vrlo nisko, kao i da je učestalost volontiranja na vrlo niskoj razini.
Primjerice, podaci Europskog istraživanja vrijednosti provedenog u Republici Hrvatskoj 2008. godine na reprezentativnom uzorku, u sklopu kojeg je volontiranje definirano kao neplaćeni dobrovoljni rad za najmanje jednu aktivnost ili društvenu organizaciju kao što su organizacije koje se bave zdravljem, religijom, obrazovanjem, kulturom, radom s mladima, socijalnom brigom za starije ili sportom i rekreacijom (Bežovan i Matančević, 2011.a), pokazuju da u Republici Hrvatskoj volontira samo 8,8% stanovništva.
Istraživanje civilnog društva u Republici Hrvatskoj provedenog 2005. godine u okviru međunarodnog komparativnog CIVICUS istraživanja pokazalo je da je čak 38,4% građana u godini prije istraživanja radilo na dobrovoljnoj osnovi, ali većinom izvan aktivnosti nekih organizacija, dakle većinom neformalno. Više su volontirali ispitanici višeg obrazovanja, ali i oni najnižega, kao i oni s višim prihodima. (Bežovan i Zrinščak, 2007.a, 2007.b)
U sklopu međunarodnog komparativnog istraživanja studenata u 14 zemalja svijeta provedeno je istraživanje volontiranja studenata Sveučilišta u Zagrebu, te Tehničkog i Društvenog veleučilišta u Zagrebu, u razdoblju od 2006. do 2007. godine (Zrinščak i sur., 2012.). Cilj je bio prikupiti podatke o različitim oblicima volontiranja (iskustvo, osnovni oblici, razlozi i koristi volontiranja, vrijednosti povezanih s volontiranjem), a posebice dobiti uvid u međunarodne razlike. Rezultati su pokazali da se hrvatski studenti, zajedno s japanskima, nalaze na začelju analiziranih zemalja. Kada volontiraju, studenti to čine uglavnom neredovito i neformalno, a najviše volontiraju za gradsku četvrt/lokalnu aktivističku grupu, u domovima za starije i nemoćne, prenoćištima i sličnim organizacijama, pomažući mladima kao učitelj, mentor, trener, savjetnik ili sudjelovanjem u nekoj drugoj aktivnosti za pomoć mladima. Najmanje se volontiralo za studentski klub i organizacije u zajednici (kultura, zaštita životinja i slično).
Analizirani podaci pokazuju kako iskustvo volontiranja iznosi od 28,8% do samo 4%, a 42,3% ispitanih studenata izjavilo je da je volontiralo u posljednjih 12 mjeseci, ali je većina njih to činila povremeno, a manjina (9,5%) redovito, tj. mjesečno i tjedno.
Istraživanje je istodobno pokazalo da se volontiranje uglavnom ne promiče putem obrazovnog sustava. Primjerice, 72,8% ispitanih studenata izjavilo je da ih profesori nisu pozvali na volontiranje, dok većina takav potencijalni poziv smatra korisnim. Među istraživanim zemljama Republika Hrvatska nije zemlja s najmanjom zastupljenošću volontiranja, ali se nalazi pri samom kraju.
U istraživačkoj studiji Mladi u vremenu krize (Prvo istraživanje Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu i Zaklade Friedrich Ebert o mladima (Vlasta Ilišin/Dejana Bouillet/Anja Gvozdanović/Dunja Potočnik, 2013.)) analizirano je, između ostalog, volontersko djelovanje mladih u neposrednoj zajednici radi dobivanja uvida u strukturalnu dimenziju njihova socijalnog kapitala. Ta je dimenzija ispitivana posjedovanjem iskustva volonterskog rada tijekom zadnjih 12 mjeseci, a dobiveni podaci pokazuju kako je iskustvo dobrovoljnog rada u navedenom razdoblju imalo oko 13% mladih. Skloniji dobrovoljnom radu su sinovi i kćeri očeva sa završenom četverogodišnjom srednjom školom, kao i ispitanici sa sela, pri čemu je naglašena nezainteresiranost mladih iz velikih gradova. Ovakav se rezultat može objasniti time što su u selima češći neposredni kontakti „licem u lice“, što pogoduje razvoju dobrovoljnih neformalnih aktivnosti. Također, izostanak zadovoljavajuće infrastrukture za život na selu može utjecati na potrebu za stvaranje strukturalnog nadomjestka u obliku volonterskog rada. Trećina ispitanih volontera pomagala je osobama s invaliditetom i starijim osobama, a nešto više od četvrtine školskim kolegama u svladavanju gradiva, što upućuje na značajni udio neformalno strukturiranog volonterskog rada. U organizaciji kulturnih događanja sudjelovala je četvrtina ispitanika, a u organizaciji sportskih događanja njih skoro petina. Javni radovi u lokalnoj zajednici privukli su manje od petine volontera, a vjerskim se aktivnostima bavi svaki šesti volonter.
Iako volontiranje predstavlja i priliku za stjecanje radnog iskustva (Mendeš, 2006a), relativno nizak postotak njih je iskusilo rad u poslovnom sektoru i aktivnostima organizacija civilnog društva.
Kao glavni razlog svog dobrovoljnog angažmana, 36% volontera navodi altruističku motivaciju, odnosno osjećaj predanosti u pomaganju drugima. Oko petine je izrazilo opću želju za društvenim angažmanom, a nešto više od desetine imalo je konkretan povod za rješenje nekog problema. Manje od 10% mladih volontera razloge pripisuje obiteljskoj tradiciji, zatim motivaciji za primjenu nekih znanja u praksi, te želji za stjecanje novih prijatelja. Oko 5% volontera razlog dobrovoljnog rada pripisalo je vjerskim uvjerenjima, a oko 2% je istaklo pragmatičan razlog prilike za upoznavanje budućeg poslodavca. Iz društveno-političkih uvjerenja volontiralo je manje od 1%.
Organizacije civilnog društva u Republici Hrvatskoj, osim što u prosjeku imaju nizak stupanj aktivnog članstva, neravnomjerno su rasprostranjene pri čemu su naročito deficitarne u naseljima ispod 20000 stanovnika (Bežovan, 2004). Iz toga proizlazi da je volontiranje, posebice formalno, putem udruga, nedovoljno rašireno među općom populacijom, pa tako i među mladima u Republici Hrvatskoj. Kada je riječ o spremnosti mladih na dobrovoljni rad, prethodna su istraživanja utvrdila da je 40% mladih voljno uključiti se, dok 20% ne želi imati iskustva u volonterskom radu, a 40% je pak neodlučno ili ne zna (Mendeš, 2006a).
Općenito govoreći, volonterstvo nije rašireno među mladima. Među onima koji imaju takvo iskustvo prevladava neformalni tip dobrovoljnog rada usmjerenog prema osobama koje trebaju neku vrstu pomoći. Takvo usmjerenje potvrđuje i izražena motivacija za volonterski rad u čijoj je podlozi vrijednost altruizma.
Istraživanje provedeno na uzorku od 255 studenata diplomskih studija Sveučilišta u Zagrebu s njegovih sedam sastavnica (Ekonomski fakultet, Kineziološki fakultet, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Filozofski fakultet, Studij socijalnoga rada pri Pravnom fakultetu, Učiteljski fakultet) (Pološki Vokić, Marić, Horvat, 2013.) bilo je usmjereno na motivaciju za volontiranje, te je istražena povezanost odabranih osobnih obilježja mladih (spol, ličnost i područje studiranja) s primarnim razlogom za volontiranje. Rezultati istraživanja pokazuju da primarna motivacija najvećeg broja ispitanika (33%) proizlazi iz vlastitih uvjerenja, a ne zbog materijalnog dobitka, što znači istinsko poistovjećivanje s idejom volontiranja (motiv »vrijednosti«). Svi ostali tzv. egoistični razlozi (bolje razumijevanje, osobni razvoj, karijera, društveni odnosi, samozaštita) manje su prisutni. Istraživanje je pokazalo i da poticaji za uključivanje u volonterski rad ovise o specifičnim obilježjima pojedinaca. Konkretno, razlozi za volontiranje u većoj mjeri ovise o području studiranja/rada pojedinca, a u manjoj mjeri o spolu i obilježjima ličnosti pojedinca.
Rezultati istraživanja nedvojbeno pokazuju da u hrvatskom društvu volonterstvo nije zaživjelo kao općeprihvaćena društvena vrijednost, te pozivaju kako na daljnja istraživanja, tako i na društvenu akciju. Manjak istraživanja koja povezuju sklonost pojedinaca volontiranju s njihovim obilježjima (spol, ličnost, dob, razina obrazovanja, područja obrazovanja, vjera i imovinsko stanje) onemogućuje dobivanje jasne slike o strukturi volontera.
Pojedinačni napori organizacija civilnog društva s jedne strane, te sveučilišta i međunarodnih donatorskih agencija s druge strane na pokretanje i provođenje istraživačkih projekata svakako daju vrijedan doprinos unapređenju volonterstva. Međutim, rezultati sustavnih i koordiniranih istraživanja trebali bi biti temelj kreiranja javnih politika, promicanja promjena i poduzimanja mjera u procesu razvoja volonterstva u Republici Hrvatskoj.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
2. OPIS STANJA
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
2.1. Zakonski okvir
Sustav volontiranja u Republici Hrvatskoj definiran je Zakonom o volonterstvu iz 2007. godine kojim se uređuju osnovni pojmovi vezani za volontiranje, temeljna načela volontiranja, uvjeti volontiranja, prava i dužnosti volontera, te organizatora volontiranja, uvjeti sklapanja ugovora o volontiranju, donošenje Etičkog kodeksa volontera, izdavanje potvrde o volontiranju, Državna nagrada za volontiranje, nadzor nad izvršenjem ovog propisa, kao i druga pitanja od značenja za volonterstvo.
Volontiranjem se u smislu navedenog zakona smatra dobrovoljno ulaganje osobnog vremena, truda, znanja i vještina kojima se obavljaju usluge ili aktivnosti za dobrobit druge osobe ili za opću dobrobit, a obavljaju ih osobe bez postojanja uvjeta isplate novčane nagrade ili potraživanja druge imovinske koristi za obavljeno volontiranje.
S obzirom na potrebu unapređivanja volonterstva, u veljači 2013. godine donijete su izmjene i dopune Zakona o volonterstvu („Narodne novine“, br. 22/13). Značajnije se izmjene odnose na dugotrajno i kratkotrajno volontiranje, definiciju volontera i organizatora volontiranja, situacije u kojima je obvezno sklapanje Ugovora o volontiranju, prava i obveze volontera i organizatora volontiranja, kompetencije stečene volontiranjem, te uvođenje pojma volontiranja u kriznim situacijama. Novim se izmjenama uvodi i načelo inkluzivnog volontiranja, te se propisuju odredbe koje obvezuju organizatore volontiranja da osobitu pozornost posvete osiguranju jednakih uvjeta volontiranja, s posebnim naglaskom na pripadnike socijalno isključenih skupina stanovništva radi njihova socijalnog osnaživanja i uključivanja u društvo. Također se propisuje i obveza organizatora volontiranja da za volontere koji su pripadnici socijalno isključenih skupina stanovništva, osiguraju adekvatnu pomoć i nadzor stručnih osoba. Za osobe potpuno ili djelomično lišene poslovne sposobnosti Ugovor o volontiranju sklapa skrbnik (zakonski zastupnik) u pisanom obliku uz uvažavanje mišljenja volontera korisnika.
Općenito govoreći, tri su ključna elementa koja se prepoznaju u gotovo svakoj definiciji volontiranja, ali i u svakodnevnoj uporabi: slobodno (dobrovoljno) ulaganje vremena, truda, vještina i sl.; aktivnost koja se ne poduzima zbog financijske ili neke druge imovinske koristi i aktivnost koja je usmjerena dobrobiti druge osobe ili društva u cjelini. Kako se iz takve definicije jasno može vidjeti korist koja proizlazi iz volontiranja, tako je individualna i društvena važnost volontiranja izražena i u Etičkom kodeksu volontera („Narodne novine“, br. 55/08) , prema kojem „volontiranje osnažuje pojedince, izgrađuje osjećaj solidarnosti, potiče na sudjelovanje, štiti ranjive skupine od ekonomske, društvene i političke marginalizacije i ima potencijal kohezivnog elementa u društvu“. Etički kodeks, koji je 2008. godine donio Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, predstavlja skup vrijednosti, načela i standarda kojima se usmjerava proces organiziranog uključivanja volontera u aktivnosti za opću dobrobit, te propisuje pravila ponašanja volontera, organizatora volontiranja i korisnika volontiranja.
Podaci Ministarstva socijalne politike i mladih u razdoblju od 2009. do 2013. godine ukazuju na povećani broj volontera, kao i sate volontiranja, a samim time i povećani broj prijavljenih organizatora volontiranja. Počevši od nule kao polazne vrijednosti 2009. godine („pilot godina“), u 2010. ukupni broj volontera iznosio je 13.922 s brojem sati od 725.680, dok je 2011. godine ukupno volontiralo 16.018 osoba s 1.050.791 satom volontiranja. U 2012. godini taj je broj porastao na 19.422 volontera i 1.222.583 sati volontiranja, dok je broj volontera u 2013. godini bio 29.235 s ukupnim brojem sati od 1.652.965. Broj organizatora volontiranja svake se godine značajno povećava, tako da je ukupni broj u 2013. godini iznosio 671, što je tri puta više nego 2010. godine.
Podaci se prikupljaju temeljem Pravilnika o sadržaju izvješća o obavljenim uslugama i aktivnostima organizatora volontiranja ( ˝ N arodne novine ˝ , br. 101/08) kojim se uređuje sadržaj i način izvještavanja, izvještajno razdoblje, rok za dostavu izvješća i dr.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Tablica 1: Podaci o broju volontera, sati volontiranja i organizatora volontiranja
2010 .
2011 .
2012 .
2013 .
Ukupni broj volontera
13 922
16 018
19 422
29 235
Ukupni broj sati volontiranja
725 680
1 050 791
1 222 583
1 652 965
Ukupni broj organizatora volontiranja
206
345
446
671
Izvor: Ministarstvo socijalne politike i mladih, službena statistika
Struktura organizatora volontiranja u promatranom razdoblju u najvećem broju obuhvaća udruge (75%), zatim slijede druge neprofitne pravne osobe s 13% i ustanove s 9%. U najmanjem se broju kao organizatori volontiranja pojavljuju jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, državna tijela, zaklade i vjerske zajednice, i to sa samo 3%.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Grafikon 1: Struktura organizatora volontiranja
Izvor: Ministarstvo socijalne politike i mladih, službena statistika
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Grafikon 2: Struktura organizatora volontiranja u 2013. godini
Izvor: Ministarstvo socijalne politike i mladih, službena statistika
Strukturu volontera čine uglavnom državljani Republike Hrvatske, dok se stranci pojavljuju s oko 2%. U većem broju volontiraju žene (više od 60%), dok muškarci u prosjeku sudjeluju s nešto manje od 40%. Na području volonterstva prisutne su sve dobne skupine; u najvećem broju volontiraju osobe od 19 do 65 godina (71% u 2013. godini), zatim osobe do 18 godina s 22%, dok 7% obuhvaća osobe starije od 66 godina.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Grafikon 3: Struktura volontera
Izvor: Ministarstvo socijalne politike i mladih, službena statistika
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Grafikon 4: Struktura volontera prema spolu
Izvor: Ministarstvo socijalne politike i mladih, službena statistika
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Grafikon 5: Struktura volontera prema dobi (u postocima)
Izvor: Ministarstvo socijalne politike i mladih, službena statistika
Iako se svake godine broj volontera povećava, u razdoblju od 2010. do 2012. godine ukupni se troškovi smanjuju, tako da je 2010. godine utrošeno oko 3,5 milijuna kuna, 2011. oko 2,9 milijuna kuna, a 2012. oko 2,8 milijuna kuna. U 2013. godini ukupni su troškovi u porastu i iznose oko 3,8 milijuna kuna. Više od 80% troškova obuhvaća udruge, dok ostalih 20% uključuje druge neprofitne pravne osobe, ustanove, vjerske zajednice, zaklade, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave i državna tijela.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Grafikon 6: Ukupni troškovi (u HRK)
Izvor: Ministarstvo socijalne politike i mladih, službena statistika
U skladu sa Zakonom o volonterstvu u 2013. godini izrađena je Potvrda o kompetencijama stečenim kroz volontiranje koja bi prvenstveno trebala pridonijeti bržem i lakšem zapošljavanju mladih. Riječ je o dokumentu kojim se potvrđuje sudjelovanje volontera u programu volontiranja, te se opisuju njegove aktivnosti i zadaci, kao i sadržaj onoga što je volonter naučio ili razvio tijekom volontiranja, rabeći kao okvir ključne kompetencije cjeloživotnog učenja. Svrha je Potvrde pružanje podrške volonteru u prepoznavanju njegovih znanja i vještina, te samostalnosti i odgovornosti stečenih volonterskim iskustvima, kako bi time mogao poboljšati i upotpuniti svoj životopis i bolje se predstaviti potencijalnim poslodavcima. Potvrda također pridonosi prepoznavanju neformalnog i informalnog učenja putem volonterskog angažmana. Za organizatore volontiranja Potvrda o kompetencijama stečenim volontiranjem prilika je za uporabu europskog sustava vrednovanja i priznavanja njihova rada.
Prepoznavanje društvene vrijednosti volontiranja i priznavanje volonterskog doprinosa očituje se u dodjeli Državne nagrade za volontiranje kojom se svake godine, počevši od 2007., odaje priznanje istaknutim volonterima i organizatorima volontiranja. Postupak za dodjelu nagrade uređen je Pravilnikom o Državnoj nagradi za volontiranje ( ˝ N arodne novine ˝ , br. 106/07) , a posebne kriterije za dodjelu nagrade u tekućoj godini donosi Nacionalni odbor za razvoj volonterstva.
Priznanje volonterima iskazuju i druga tijela i sudionici na ovom području. Tako primjerice Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva u sklopu godišnje nagrade "Škola-prijatelj zajednica" odaje priznanje najinovativnijim volonterskim inicijativama u osnovnim školama i modelima volontiranja mladih u srednjim školama u Republici Hrvatskoj. Nadalje, volonterski centri koji djeluju na regionalnoj razini dodjeljuju godišnje volonterske nagrade za volontere i organizatore volontiranja u svojim regijama.
U aktivnosti promocije i informiranja uključeni su relevantni sudionici (Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara, resorna ministarstva, lokalna/regionalna samouprava, organizatori volontiranja, volonterski centri) u različitom opsegu i na različite načine, ovisno o ulozi koju imaju na području razvoja i promocije volonterstva. Kako se Republika Hrvatska priključila obilježavanju 2011. godine kao Europske godine volontiranja, primjeri dobre prakse proizašli kao rezultat aktivnosti u sklopu navedene manifestacije, mogu služiti kao model daljnje organizacije i sustavnijeg ulaganja u proces promocije volontiranja u Republici Hrvatskoj. U Europskoj godini volontiranja Hrvatska mreža volonterskih centara započela je s provedbom godišnje nacionalne manifestacije za promociju volontiranja pod nazivom ''Hrvatska volontira'', koja svake godine okuplja više tisuća građana u volontiranju u brojnim neprofitnim organizacijama.
U osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju odgojno-obrazovne ustanove imaju nekoliko uloga u razvoju volonterstva. Uz promicanje, poticanje i organiziranje volonterskog rada 1 , škole mogu poticati volontiranje među učenicima i zaposlenicima informirajući o mogućnostima volontiranja ili pružajući podršku prilikom organiziranja volonterskih aktivnosti. U skladu sa Zakonom o volonterstvu mogu biti i organizatori volontiranja, što razumijeva osmišljavanje, pripremanje, provođenje i praćenje volonterskih aktivnosti u okviru ustanove ili u lokalnoj zajednici.
1 Šimunković, Forčić, Milinković, Kamenko, Šehić Relić: Generacija za V (2011.)
Nacionalni okvirni kurikulum za predškolski odgoj i obrazovanje, te opće obvezno i srednjoškolsko obrazovanje prepoznaje volontiranje kao važnu sastavnicu razvoja demokratske građanske kulture i potiče učenike na uključivanje u volonterske i humanitarne projekte s ciljem razvijanja kompetencija za aktivno demokratsko građanstvo. 2 Kurikulum građanskog odgoja i obrazovanja također je čvrsto usmjeren na promicanje volontiranja među učenicima.
2 Nacionalni okvirni kurikulum za predškolski odgoj i obrazovanje, te opće obvezno i srednjoškolsko obrazovanje (2011.)
U kontekstu osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja važan je koncept odgoja za volontiranje koji se odnosi na obrazovanje djece o volontiranju i njihovo uključivanje u volonterske aktivnosti unutar škole i lokalne zajednice. Glavni je cilj takvog odgoja osobni razvoj i socijalizacija djeteta i mlade osobe. Tako i Zakon o volonterstvu predviđa mogućnost volontiranja maloljetnika u navedenu svrhu, te se pritom razlikuje volontiranje mladih u dobi od 15 do 18 godina i djece mlađe od 15 godina. Time se osnovnim i srednjim školama omogućuje organiziranje volonterskih aktivnosti za učenike, na način da se primarno ističe odgojna komponenta.
U sustavu visokoškolskog obrazovanja može se govoriti o istraživačko-znanstvenoj, obrazovno-nastavnoj i civilnoj ulozi sveučilišta i drugih ustanova u visokom obrazovanju na području razvoja volonterstva.
Zakonom o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju propisano je da se visoko obrazovanje temelji na interakciji s društvenom zajednicom i obvezi sveučilišta, veleučilišta, visokih škola i javnih znanstvenih instituta da razviju društvenu odgovornost studenata i drugih članova akademske i znanstvene zajednice. Također je propisano da sveučilište svoje zadaće ostvaruje u skladu s potrebama zajednice u kojoj djeluje. 3 Iako su navedene odrednice temelj statutarnih uređenja brojnih ustanova visokog obrazovanja, u praksi je vidljiv raskorak između konceptualne razine i prakse ispunjavanja civilne misije sveučilišta. Iako je razvoj volonterstva jedan od najboljih načina za koji se može oživotvoriti civilni angažman ustanova u sustavu visokog obrazovanja 4 , sustavni rad na poticanju razvoja volonterstva prisutan je na relativno malom broju sveučilišta. Međutim, pojedina visoka učilišta u Republici Hrvatskoj mogu biti pozitivan primjer na području razvoja volonterstva u sustavu visokoškolskog obrazovanja uopće.
3 Zakon o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (2003.)
4 Volontiranje je cool: Društveno odgovorno Sveučilište – poticatelj kulture volontiranja; ur: Jasminka Ledić (2007.)
U Europi i svijetu već čitav niz godina postoje primjeri sustavne integracije volontiranja u području visokog obrazovanja. Takvim aktivnostima studenti koji volontiraju stječu stručna znanja i vještine koja su često komplementarna obrazovnim ciljevima studija koje pohađaju, te razvijaju kompetencije za aktivno sudjelovanje u društvenim procesima. Uz to i lokalna zajednica ima višestruku korist od volonterskih aktivnosti koje su joj usmjerene. Jedan od modela poticanja volonterskog angažmana, koji se zasniva na posebnim službama za volontiranje unutar sveučilišta, integriran je na brojnim sveučilištima diljem Europe i Amerike.
Volontiranje u poslovnom sektoru
Volontiranje u poslovnom sektoru podrazumijeva volonterski angažman zaposlenika neke tvrtke koji se odvija unutar radnog vremena zaposlenika, odnosno u organizaciji tvrtke u kojoj rade. Uz klasično odgovaranje na potrebe zajednice novčanim ili materijalnim doprinosima, privatnom sektoru se otvara mogućnost da zaposlenici volontirajući pružaju svoju ekspertizu pro-bono u korist neprofitnog sektora ili pojedinaca. Volontiranje zaposlenika neplaćena je aktivnost koju potiče i podržava tvrtka, odnosno poduzeće, na način da zaposlenici volontiraju u socijalnim akcijama koje nisu usko povezane s njihovim područjem rada, ali odgovaraju na neku od aktualnih potreba zajednice u kojoj tvrtka djeluje. Takav pristup u konačnici svakako pridonosi razvoju zajednice, a volontiranje zaposlenika iz poslovnog sektora razvija osjećaj zajedništva, solidarnosti, potiče timski rad i osjećaj zaposlenika da rade za tvrtku koja djeluje na dobrobit zajednice u kojoj žive.
Rezultati istraživanja Percepcija poduzeća o mogućnostima volontiranja zaposlenika , provedenog 2008. godine, pokazuju da je koncept volontiranja u poslovnom sektoru među poduzećima i organizacijama civilnog društva u Republici Hrvatskoj još uvijek relativno nov i nepoznat. Poduzeća kao aktivnosti promicanja i vrednovanja volonterstva u svom djelovanju u manjoj mjeri navode oglašavanje različitih akcija za opću dobrobit u koje se njihovi zaposlenici mogu dobrovoljno uključiti, te organizaciju i edukaciju zaposlenika o volonterstvu putem suradnje s drugim neprofitnim organizacijama. U nešto većoj mjeri dodatno vrednuju iskustvo volontiranja i rada u zajednici pri selekciji kandidata za zapošljavanje u tvrtki, a u najvećem se postotku iskazuje interes za takve aktivnosti u budućnosti, ili se pak ne iskazuje nikakav interes, jer smatraju da to nije njihov posao. Od poduzeća koja promiču volonterstvo kao način nagrađivanja zaposlenika za volontiranje navodi se dobivanje slobodnih sati ili slobodnih dana, davanje pohvala i isticanje dobrih primjera, te uzimanje u obzir volontiranje zaposlenika pri evaluaciji njihova rada. (Forčić, 2008.)
Istraživanje koje je provedeno u studenom 2008. godine na prigodnom uzorku od oko 400 posloprimaca i više od 80 poslodavaca s ciljem dobivanja informacija o iskustvima i navikama posloprimaca i poslodavaca u području volontiranja pokazalo je da u prosjeku volontira oko 55% ispitanika, od čega redovito 25%, a neredovito 75% (MojPosao). Od ukupnog broja ispitanika svakodnevno volontira 15% zaposlenika, dok ostali volontiraju nekoliko puta godišnje ili tek svakih nekoliko godina. Kod većine ispitanika (60%) poslodavac ne zna ništa o njihovom volontiranju, dok 7% ispitanika navodi da im poslodavac čak i otežava volontiranje. Poslodavci potiču na volontiranje 21% ispitanika, a njih 12% smatra da im poslodavac olakšava volontiranje. Samo 12% poslodavaca i posloprimaca navelo je da u njihovoj tvrtki postoji organizirano volontiranje. Ukoliko je volontiranje organizirano radnim danom, slobodan dan dobiva 17% ispitanika, u 15% slučajeva omogućuje se fleksibilno radno vrijeme, a ostatak ispitanika dobiva dodatni slobodni dan (njih 6%) ili više dana godišnjeg odmora (2%). Ispitanici zaposleni u tvrtkama koje imaju organizirano volontiranje izjavili su kako se ono najčešće organizira u svrhu prikupljanja financijskih sredstava (34%) i podučavanja (34%), slijede popravci i održavanja (32%), te druženje (30%). Petina ispitanika navela je i neke druge kategorije volontiranja kao što su darivanje krvi, pošumljavanje i pomoć životinjama.
Poslodavci koji nemaju organizirano volontiranje, svojim su zaposlenicima kao poticaj za volontiranje spremni ponuditi fleksibilno radno vrijeme (43%) ili slobodan dan (33%), dok bi četvrtina poslodavaca za volontiranje dala i dodatni slobodni dan.
Iako se u Republici Hrvatskoj može govoriti o primjerima dobre prakse na području volontiranja u poslovnom sektoru, oni su još uvijek vrlo rijetki i gotovo se isključivo odnose na velike tvrtke.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
2.2. Struktura organizacija u području volonterstva
Prema Zakonu o volonterstvu organizatori volontiranja mogu biti udruge, zaklade i fundacije, kao i vjerske zajednice, javne ustanove, turističke zajednice, te druge pravne osobe koje nisu osnovane s ciljem stjecanja dobiti (neprofitne pravne osobe). Organizatori volontiranja mogu biti i državna tijela, kao i tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Iako se u proteklom razdoblju može govoriti o pozitivnim primjerima i porastu broja volontera angažiranih u različitim profilima organizatora volontiranja u svim dijelovima Republike Hrvatske, i nadalje se najveći broj volontera uključuje u rad organizacija civilnog društva. Porast broja volontera u javnim ustanovama vidljiv je u području socijalne skrbi i obrazovanja, dok se, primjerice, u području zdravstva, kulture i turizma još uvijek može govoriti o vrlo malom broju volonterskih programa.
U Republici Hrvatskoj značajan segment volonterske infrastrukture čine volonterski centri koji pružaju potporu u organiziranju volontiranja i pridonose razvoju volonterstva u cjelini. Osnovna je uloga takvih centara informiranje, promoviranje i razvoj volonterskih aktivnosti na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini, te pružanje različitih usluga koje se odnose na izobrazbu za organizatore volontiranja u području menadžmenta volontera, izobrazbu građana o volontiranju, povezivanje potencijalnih volontera s mogućnostima volontiranja,usklađivanje potreba organizacija za volonterima i građana koji žele volontirati, organiziranje promotivnih kampanja, izradu i tiskanje publikacija u području volonterstva i menadžmenta, provođenje prigodnih istraživanja u području volonterstva, međusektorsku suradnju, kao i utjecanje na javne politike u području volonterstva.
U Republici Hrvatskoj na regionalnoj razini djeluju 4 volonterska centra (Osijek, Rijeka, Split, Zagreb) i 16 volonterskih centara na lokalnoj razini (2014. godine), dok na nacionalnoj razini djeluje Hrvatska mreža volonterskih centara koja koordinira radom većeg broja volonterskih centara.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
2.3 Financiranje volonterskih centara i volonterskih programa
Sredstva za financiranje u području volonterstva osiguravaju se putem natječaja iz sredstava državnog proračuna, dok većim dijelom organizatori volontiranja, kao i volonterski centri, osiguravaju sredstva iz različitih izvora (najčešće su to međunarodni izvori financiranja). Ministarstvo socijalne politike i mladih sufinancira rad volonterskih centara, pa je tako u 2009. i 2010. godini osiguralo 600.000,00 kuna godišnje za četiri volonterska centra na regionalnoj razini (150.000,00 kuna za svaki centar). U 2011. i 2012. godini u tu je svrhu utrošeno ukupno 500.000,00 kuna godišnje (125.000,00 za svaki volonterski centar na regionalnoj razini). U 2013. i 2014. godini rad volonterskih centara sufinanciran je s iznosom od 780.000,00 kuna godišnje (195.000,00 kuna za svaki volonterski centar na regionalnoj razini). U 2012. godini Ministarstvo socijalne politike i mladih započelo je i sa sufinanciranjem projekata lokalnih volonterskih centara te je rad četiri volonterska centra na lokalnoj razini sufinanciran s ukupnim iznosom od 200.000,00 kuna. U 2013. godini sufinancirano je ukupno 12 projekata u ukupnoj vrijednosti od 980.000,00 kuna, dok je u 2014. godini za sufinanciranje 12 projekata lokalnih volonterskih centara izdvojeno 999.940,00 kuna. U 2015. godini Ministarstvo socijalne politike i mladih nastavlja suradnju s četiri regionalna volonterska centra te su/financiranje odabranih projekata za ukupno 18 lokalnih volonterskih centara. Za su/financiranje jednogodišnjih projekata lokalnih volonterskih centara u 2015. godini i prvu godinu provedbe trogodišnjih programa regionalnih volonterskih centara za razdoblje od 2015. do 2018. godine osigurana su sredstva u ukupnom iznosu od 3.124.785,00 kuna.
Republika Hrvatska kao punopravna članica Europske unije danom pristupanja sudjeluje u kohezijskoj politici Europske unije koja je osmišljena u svrhu smanjenja gospodarskih i socijalnih razlika između država članica, odnosno regija Europske unije, a ostvaruje se putem strukturnih fondova i Kohezijskog fonda. Potpora koja se ostvaruje putem strukturnih fondova (Europski socijalni fond - ESF i Europski fond za regionalni razvoj - ERDF) znatno je većeg financijskog opsega od instrumenata pretpristupne pomoći. U tom je smislu od iznimnog značenja poticanje pružatelja usluga na bolju iskoristivost strukturnih fondova, kao i programa Europske unije.
Na području volonterstva od velikog je značenja program Europske volonterske službe, namijenjen mladima, koji je Europska komisija pokrenula 1996. godine i koji se od tada kontinuirano provodi. Za razdoblje od 2014. do 2020. godine program se provodi u okviru Erasmus+ programa, novog programa Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport. Program omogućuje mladima od 17 do 30 godina da provedu od dva mjeseca do godine dana u nekoj europskoj državi, radeći na projektu koji je neprofitnog karaktera, te služi na korist lokalnoj zajednici. Mladima se tako omogućuje da na neformalan način usvoje nova znanja i vještine, nauče novi jezik i upoznaju druge kulture. Volonterska služba odvija se puno radno vrijeme (između 30 i 38 radnih sati tjedno), dok se iskustvo i stečena znanja potvrđuju Youthpass certifikatom. Program je otvoren svim mladima, bez obzira na njihovo obrazovanje, kvalifikacije, iskustvo ili poznavanje stranih jezika. Sudjelovanje u programu je besplatno za volontere (osim mogućih 10% doprinosa za putne troškove), a iz dodijeljenih sredstava pokriva se povratna karta, smještaj, lokalni prijevoz, osiguranje i mjesečni džeparac (iznos se razlikuje od zemlje do zemlje.)
Agencija za mobilnost i programe Europske unije od 2011. godine provodi program Europske volonterske službe kao punopravna članica programa Mladi na djelu (2007.-2013.). U razdoblju od 2011. do 2013. godine akreditirano je ukupno 38 organizacija. U istom je razdoblju financirano 70 projekata Europske volonterske službe u kojima su sudjelovale 222 mlade osobe. Od tog je broja 7 projekata u kojima su volonteri iz Republike Hrvatske odlazili u druge zemlje. Istodobno je 115 mladih iz Republike Hrvatske iskoristilo mogućnost volontiranja u nekoj drugoj državi, uglavnom u sklopu projekata koje su financirale druge nacionalne agencije. Usprkos kontinuiranom provođenju aktivnosti s ciljem promocije Europske volonterske službe, sredstva namijenjena ovoj aktivnosti nisu u potpunosti ugovorena (ugovorenost je oko 86%). Ipak, neutrošena sredstva nisu vraćena Europskoj komisiji, već su raspodijeljena na druge aktivnosti u sklopu Programa. Od 2014. godine započeo je novi program Erasmus+ (2014.-2020.) koji objedinjuje sve postojeće programe Europske unije u području obrazovanja i mladih, uključujući i Europsku volontersku službu. Sve organizacije koje sudjeluju u Europskoj volonterskoj službi moraju proći kroz proces akreditacije. Do sredine 2015. godine u Republici Hrvatskoj je akreditirano ukupno 48 organizacija. 5 U novom Erasmus+ programu sredstva koja su na raspolaganju za aktivnost Europske volonterske službe značajno su uvećana, dok interes potencijalnih organizacija stagnira. Stoga je nužno poduzimanje značajnijih mjera kako bi se povećao broj potencijalnih prijavitelja i samim time iskorištenost sredstava Europske unije. Nužni preduvjet za to je osiguranje potrebnih uvjeta za mobilnost mladih, čime se bavi zasebna radna skupina za otklanjanje prepreka mobilnosti osnovana pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta.
5 http://europa.eu/youth/evs_database
U okviru IPA I komponente, natječaja za dodjelu bespovratnih sredstava pod nazivom „Potpora naporima OCD-a za prevenciju nasilja među mladima i djecom te za njegovanje volonterstva među mladima“ koji su 2011. raspisali Ured za udruge i Središnja agencija za financiranje i ugovaranje, provodila su se 4 projekta ukupne vrijednosti 6,6 milijuna kuna. Projekti su od ožujka 2012. do travnja 2014. učvrstili suradnju između javnih institucija i organizacija civilnog društva u Republici Hrvatskoj u procesu prevencije nasilja među djecom i mladima te provođenju politika volonterstva i mladih. Provedbom projekata izrađen je _________________
kurikulum za modularnu izobrazbu u području menadžmenta volontera za ustanove u području odgoja,obrazovanja i skrbi za mlade, educirani su koordinatori volontera u obrazovnim institucijama, objavljene publikacije za stručnjake koji organiziraju i provode volonterske projekte s ciljem osnaživanja djece i mladih, objavljen priručnik o volontiranju za srednjoškolce te izrađena aplikacija putem koje učenici objavljuju vijesti o aktivnostima svojih volonterskih klubova. Također, aktivnosti poput osnivanja volonterskih klubova i programa, sudjelovanje javnih ustanova u volonterskim akcijama u koje je bilo uključeno više od 5000 mladih osoba i djece i organizirano 465 volonterskih akcija i kampanja značajno je doprinijelo promociji volonterstva i jačanju suradnje između organizacija civilnog društva i javnih ustanova.
Također valja istaknuti da je u svibnju 2013. godine Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva prvi puta raspisala natječaj u području volonterstva iz sredstava Europske unije, pod nazivom „Podrška programima OCD aktivnih u području volonterstva za jačanje gospodarske i socijalne kohezije“, posebice s ciljem promocije i osnaživanja inkluzivnog volontiranja u civilnom društvu. Natječaj je definirao Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske u suradnji s Ministarstvom socijalne politike i mladih. Za devet projekata organizacija civilnog društva dodijeljeno je ukupno 6,5 milijuna kuna. Aktivnosti ugovorenih projekata usmjerene su izgradnji kapaciteta organizacija civilnog društva za razvoj kvalitetnih i održivih programa volontiranja, te povećanju razine javne svijesti o važnosti volontiranja za društveni i gospodarski razvoj u Republici Hrvatskoj. Očekuje se da će se provedbom ovih projekata povećati broj građana koji sudjeluju u volonterskim aktivnostima, broj organizacija civilnog društva i javnih ustanova koje provode volonterske aktivnosti i angažiraju volontere, te će se pridonijeti jačanju partnerstva između organizacija civilnog društva i javnih ustanova u području volonterstva na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini.
Postojeća praksa zahtijeva uspostavljanje procedura kojima će se osigurati održivo financiranje volonterskih centara i programa.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
3. PRIORITETI RAZVOJA VOLONTERSTVA
U skladu s međunarodnim i nacionalnim dokumentima, ovim se Programom nastoji osvijestiti građane o potrebi volontiranja kao dobrovoljne aktivnosti koja prvenstveno uključuje slobodu izbora , što je osnovna težnja ljudske civilizacije i temeljno obilježje demokracije. Kako volonterstvo u sebi sadrži potencijal izgradnje suosjećanja i solidarnosti s drugima i drukčijima, njegov razvoj u konačnici može značiti samo opću dobrobit društvu u cjelini. Slijedom navedenog, definirani su sljedeći prioriteti razvoja u području volonterstva:
Unaprjeđivati pravni okvir za volontiranje
Razvijati standarde kvalitete rada na području volonterstva
Razvijati baze podataka o volonterima i organizatorima volontiranja
Unaprjeđivati suradnju sa svim potencijalnim subjektima od značenja za razvoj volonterstva
Poticati razvoj novih oblika volontiranja
Poticati i razvijati kulturu volontiranja mladih
Uspostaviti sustav praćenja i vrednovanja volontiranja
Poticati istraživanja na području volontiranja
Uspostaviti sustav nagrađivanja u svrhu omogućavanja određenih povlastica za volontere
Promovirati volontiranje u svim segmentima društva
Povećati djelotvornost sustava financiranja
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
4. PODRUČJA DJELOVANJA I MJERE ZA PROVEDBU
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
4.1 Stvaranje poticajnog okruženja za razvoj volonterstva
Razina razvijenosti volonterstva u nekoj zemlji rezultat je okruženja u kojem se ono razvija. Profil volontera, motivacija, učestalost volontiranja, područje volontiranja i dr. s jedne je strane uvjetovano kulturom, običajima i tradicijom, dok s druge strane uvelike ovisi o stupnju razvijenosti volonterske infrastrukture. Svrha uspostavljanja takve infrastrukture jest stvaranje poticajnog okruženja u političkom, društvenom i ekonomskom smislu.
U zemljama Europske unije volonterska infrastruktura 6 uključuje kombinaciju uspostavljenih/organiziranih struktura i podržavajućih mehanizama koji zajedno osiguravaju poticajno okruženje nužno za razvoj volonterstva. Ukoliko uspostavljena infrastruktura omogućuje i potiče na sudjelovanje, te uklanja ili minimalizira potencijalne prepreke, građani će biti više motivirani za volontiranje.
6 P.A.V.E. Policy Agenda for Volunteering in Europe, EYV 2011 Alliance
Organizirane strukture u Republici Hrvatskoj obuhvaćaju organizatore volontiranja i podržavajuće organizacije za razvoj volonterstva (volonterski centri na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini, te mrežne organizacije volonterskih centara). Podržavajući mehanizmi uključuju pravnu regulativu koja se odnosi i na organizatore volontiranja i na volontere, financiranje u cilju osiguranja održivih volonterskih programa, istraživanja u području volonterstva, institucionalizirane procedure komunikacije i konzultacije s donositeljima odluka na svim razinama, promociju volonterstva, te osiguranje kvalitete volonterskih programa i usluga. Takvom se infrastrukturom pruža podrška volonterima i organizatorima putem izobrazbe, konzultacija i procjene uspješnosti rada; osigurava se ponuda i potražnja volonterskih mogućnosti; promiču se vrijednosti volontiranja; utječe se na donositelje odluka u cilju daljnjeg razvoja volonterstva, te se osigurava razvoj kapaciteta organizatora volontiranja i razmjena iskustava i primjera dobre prakse.
Adekvatno uspostavljena infrastruktura za razvoj volonterstva uključuje sve segmente društva, te omogućuje da se putem različitih volonterskih programa obuhvate različite skupine, primjerice, mladi, socijalno isključene skupine društva i dr. U cilju što djelotvornijeg pružanja podrške razvoju volonterstva u Republici Hrvatskoj važno je ujednačiti kvalitetu i razinu pružanja usluga volonterskih centara i volonterskih programa, te kontinuirano razvijati, vrednovati i unapređivati standarde kvalitete rada. Pritom valja voditi računa o potrebi za volonterskim programima na lokalnoj i regionalnoj razini. Iako se tijekom posljednjih nekoliko godina u Republici Hrvatskoj može govoriti o pomacima u razvoju volonterske infrastrukture, ona i nadalje zahtijeva koordinirani, sveobuhvatni i sustavni pristup u svim svojim segmentima.
_______________
Odgovarajući stupanj razvijenosti i kvaliteta volonterske infrastrukture preduvjet je za uspješno povođenje nacionalnih politika i programa u području razvoja volonterstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Cilj : Razvoj i provedba integralnog modela infrastrukture za osiguranje podrške razvoju volonterstva na lokalnoj, regionalnoj,nacionalnoj i međunarodnoj razini
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 1 : Jačati organizacijsku infrastrukturu za razvoj volonterstva
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih
Sunositelj/i: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo kulture, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, Hrvatska mreža volonterskih centara
Aktivnosti:
1. Izraditi analizu postojeće prakse financiranja volonterskih centara i volonterskih programa u Republici Hrvatskoj (lokalna/regionalna/nacionalna/međunarodna razina) te prijedloge za poboljšanje sustava financiranja
2. Izraditi preporuke za uvrštavanje volonterstva u programe financiranja na svim razinama, sukladno rezultatima analize
Rok: 2016.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 2: Afirmirati standarde kvalitete rada volonterskih centara
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih
Sunositelj/i: Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara
Aktivnosti:
1. Osnovati radnu skupinu za reviziju i unapređenje standarda kvalitete rada volonterskih centara
2. Revidirati i usvojiti standarde kvalitete rada volonterskih centara
3. Uspostaviti metodologiju praćenja primjene revidiranih standarda kvalitete rada volonterskih centara
Rok: 2016.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 3: Donošenje zajedničkih smjernica provedbe volonterskih programa za sve organizatore volontiranja u Republici Hrvatskoj
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih
Sunositelj/i: Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, Hrvatska mreža volonterskih centara, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva
Aktivnosti:
1. Razviti smjernice provedbe volonterskih programa za organizatore volontiranja
2. Učiniti dostupnim i promovirati smjernice provedbe volonterskih programa
3. Razviti sustav praćenja organizatora volontiranja u primjeni smjernica provedbe volonterskih programa
Rok: 2016.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 4: Izraditi smjernice za programe edukacije volontera i koordinatora volontera
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih
Sunositelj/i: Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara, volonterski centri, organizatori volontiranja koji imaju educiranog koordinatora volontera
Aktivnosti:
1. Izraditi smjernice za programe edukacije volontera i koordinatora volontiranja
2. Provoditi edukacije za koordinatore volontera usklađene sa smjernicama
3. Provoditi edukacije za volontere usklađene sa smjernicama
Rok: 2016.; kontinuirano
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 5: Poticati istraživanja volonterstva na nacionalnoj razini
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Nacionalna zaklada za znanost, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske
Sunositelj/i: Hrvatska mreža volonterskih centara, organizacije/institucije koje će provoditi istraživanja
Aktivnosti:
1. Osigurati preduvjete za provođenje longitudinalnog istraživanja o volonterstvu na nacionalnoj razini, s razmacima od tri godine
2. Poticati provođenje prigodnih istraživanja o volonterstvu, sukladno prepoznatim prioritetima
3. Prezentirati rezultate istraživanja stručnoj i široj javnosti uz preporuke za unapređenje različitih aspekata razvoja volonterstva u Republici Hrvatskoj
Rok: 2017.; kontinuirano
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
4.2 Obrazovanje za volontiranje i kultura volontiranja mladih
Prema Svjetskom izvješću o stanju volonterstva 7 mladi ljudi čine ogroman potencijal za razvoj, te je stoga iznimno važno podržati sve oblike njihove aktivne participacije, uključujući i volontiranje. Promjene u globalnoj ekonomiji suočavaju mlade sa smanjenim mogućnostima za sudjelovanje u društveno-političkom životu što ih čini skupinom u riziku od socijalne isključenosti. Upravo stoga zapošljavanje predstavlja jedan od najvažnijih načina za opstanak
ili povratak u aktivni društveni život. Poticanje mladih na volontiranje ima višestruku važnost. Osim što predstavlja izvor društvene energije za pomoć skupinama u potrebi, ono je i iskustveni način odgoja mladih za aktivnu građansku ulogu u razvoju socijalnog i demokratskog društva. 8
7 State of the World's Volunteerism Report, UN Volunteers, 2011
8 Mikuš Kos, A.: Prostovoljno delo v školstvu, Slovenska filantropija, Ljubljana, 1999.
________________________
Ujedno ima značajnu ulogu u razvoju samopoštovanja i socijalnih vještina, te predstavlja način za stjecanje znanja koja mogu biti korisna na tržištu rada.
U većini europskih i drugih zemalja odgojno-obrazovne institucije imaju važnu ulogu u promicanju i razvoju volonterstva. U procesu odgoja i obrazovanja mladih, ali i u procesu cjeloživotnog učenja, škole, sveučilišta i druge odgojno-obrazovne institucije ključni su sudionici u promicanju načela i vrijednosti koje volontiranje utjelovljuje.
Posljednjih nekoliko godina u Republici Hrvatskoj volonterski centri na regionalnoj razini bilježe sve veći interes mladih za volontiranjem, što je zasigurno posljedica promocije i afirmaciije volonterstva, posebice u srednjim školama. Međutim, dosadašnji pristup oslonjen na pojedinačne inicijative valja promijeniti u sustavni, strukturirani i organizirani pristup razvoju prakse volontiranja mladih i infrastrukture koja će to podržavati.
U tom smislu valja istaknuti i preporuke Europske unije kojima se države članice pozivaju na kreiranje poticajnog okruženja u kojem će se poštivati potrebe i interesi mladih ljudi. Također se pozivaju organizatori volontiranja na preuzimanje proaktivne uloge u angažiranju mladih volontera.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Cilj: Afirmacija obrazovanja za volontiranje i kultura volontiranja mladih
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 1: Uvesti i razvijati odgojno obrazovne sadržaje i aktivnosti usmjerene na razvoj volontiranja u sklopu obrazovnog sustava
Nositelj/i: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje, Ministarstvo socijalne politike i mladih, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske
Sunositelj/i: Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Nacionalna zaklada za znanost, Hrvatska mreža volonterskih centara
Aktivnosti:
1. Afirmirati volonterstvo u okviru građanskog odgoja i obrazovanja
2. Uvrstiti volonterstvo kao temu u programe osposobljavanja nastavnika
3. Podupirati provođenje volonterskih programa koje organiziraju organizacije civilnog društva u suradnji s obrazovnim ustanovama
4. Uspostaviti i redovito ažurirati bazu podataka obrazovnih ustanova koje razvijaju programe školskog volontiranja
5. Nastaviti osiguravati podršku za provođenje izobrazbe za koordinatore volontera u području obrazovanja
Rok : 2017.; kontinuirano
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 2: Razviti sustave prepoznavanja i vrednovanja volontiranja djece i mladih
Nositelj/i: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje, visoka učilišta
Sunositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva
Aktivnosti:
1. Osnovati multiresornu radnu skupinu
2. Izraditi pregled postojeće prakse priznavanja i vrednovanja volontiranja mladih u odgojno-obrazovnim ustanovama u Republici Hrvatskoj i inozemstvu
3. Razviti mehanizme vrednovanja i priznavanja volontiranja mladih u sklopu sustava za vrednovanje i priznavanje neformalnog i informalnog učenja
4. Izraditi propise za priznavanje ECTS bodova za izvannastavne aktivnosti studenata, uključujući i aktivnosti volontiranja
Rok: 2017.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
4.3 Volontiranje kao doprinos zapošljavanju
Zapošljavanje, a posebice zapošljavanje mladih, u današnje se vrijeme može smatrati jednom od najvažnijih društvenih tema. Prema stopi nezaposlenosti mladi spadaju u skupinu koja se nalazi u riziku od socijalne isključenosti. Budući da volontiranje značajno pridonosi razvoju osobnih potencijala, ono predstavlja jedan od puteva prema zapošljivosti mladih u smislu stjecanja stavova, znanja i vještina korisnih na tržištu rada. Mnogima od njih volontiranje može biti jedno od prvih profesionalnih iskustava koje pomaže u formiranju stavova o radu, te ih priprema za rad u organiziranoj sredini.
Priznavanje kompetencija stečenih volontiranjem igra važnu ulogu u podržavanju motivacije za volontiranje mladih. Novim izmjenama Zakona o volonterstvu iz 2013. godine otvorena je mogućnost praćenja i evidentiranja kompetencija stečenih volontiranjem.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Cilj: Uspostaviti mehanizme prepoznavanja i vrednovanja volonterskog angažmana kao doprinosa zapošljavanju mladih
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 1: Osigurati vidljivost relevantnih potvrda o kompetencijama stečenim volontiranjem u Republici Hrvatskoj i inozemstvu
Nositelj/i : Ministarstvo socijalne politike i mladih
Sunositelj/i: Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, Ministarstvo gospodarstva, Ministarstvo poduzetništva i obrta, Hrvatski zavod za zapošljavanje, Hrvatska mreža volonterskih centara, Agencija za mobilnost i programe EU, Mreža mladih Hrvatske
Aktivnosti:
1. Izraditi analizu postojećih relevantnih potvrda u Republici Hrvatskoj i inozemstvu
2. Učiniti dostupnim postojeće obrasce potvrda o kompetencijama stečenim kroz volontiranje objavom na web stranicama relevantnih tijela i organizacija
Rok: 2015.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 2: Unapređivati informiranost o sadržaju i načinu primjene Potvrde o kompetencijama stečenim volontiranjem te međunarodnih potvrda o stečenim kompetencijama kroz volontiranje
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih, Agencija za mobilnost i programe EU, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Sunositelj/i: Hrvatska mreža volonterskih centara, Mreža mladih Hrvatske
Aktivnosti:
1. Informirati organizatore volontiranja o postupku izdavanja i primjeni potvrda o kompetencijama stečenim volontiranjem
2. Upoznati privatni sektor i javne ustanove sa sadržajem i primjenom potvrde o kompetencijama stečenim volontiranjem
Rok: 2016.; kontinuirano
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
4.4 Dostupnost volontiranja i raznolikost mogućnosti za volontiranje
Volontiranje se kao izraz aktivnog građanstva odvija u svim područjima društvenog života pridonoseći različitim aspektima društvenog razvoja; borbi protiv siromaštva i socijalne isključenosti; poboljšavanju situacije ugroženih skupina, jačanju socijalne integracije i potpori aktivnom i dostojanstvenom starenju, međugeneracijskoj solidarnosti. kao i gospodarskom rastu. 9 Volontiranje se odvija i u pravosuđu, kulturi, zaštiti okoliša, zaštiti potrošača i brojnim drugim područjima. Volonterski programi koji se provode u sklopu različitih profila organizatora volontiranja značajno pridonose povećanju opsega usluga; ostvarenju holističkog načela u radu s korisnicima; uspostavljanju odnosa između pružatelja i primatelja usluga usmjerenog na svakog korisnika; uspostavljanju odnosa u zajednici i dr.
9 VIJEĆE EUROPSKE UNIJE, Uloga volonterskih aktivnosti u socijalnoj politici, Luksemburg, 3. listopada 2011.
Jedan od preduvjeta razvoja volonterskih programa jest primjena principa i prakse uspostavljene u sklopu menadžmenta volontera. To, između ostalog, razumijeva otvorenost i spremnost organizatora volontiranja na uključivanje u dostupne programe izobrazbe iz područja menadžmenta volontera.
Iako se u Republici Hrvatskoj može govoriti o povećanju broja primjera dobre prakse, prema evidenciji volonterskih centara još je uvijek vidljiv veći broj pojedinaca zainteresiranih za volontiranje od aktivnih volonterskih programa, odnosno od mogućnosti za volontiranje. Stoga je iznimno važno povećati mogućnosti za volontiranje različitih profila građana u različitim društvenim područjima. Posebice valja poduzimati mjere u svrhu afirmacije načela inkluzivnosti, zbog iznimne dobrobiti volontiranja za osobni razvoj pojedinaca koji se nalaze u nepovoljnom položaju. Također valja podržavati one volonterske programe koji promiču različitosti, te uvode nove inovativne oblike volontiranja.
Od velikog je značenja uspostavljanje volonterskih programa u ustanovama koje pružaju različite usluge u području obrazovanja, socijalne skrbi, zdravstva, zaštite okoliša, zaštite i zbrinjavanja životinja, kulture, turizma i sporta.
___________________________
Prilikom uspostavljanja formalnih struktura potrebno je voditi računa da se ne zanemari razvoj spontanih volonterskih inicijativa koje se ne provode u organiziranom okruženju.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Cilj: Povećanje broja i kvalitete volonterskih programa
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 1: Osigurati razvoj volonterskih programa u okviru sektorskih politika ministarstava
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvo uprave, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Ministarstvo kulture, Ministarstvo turizma, Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, Ministarstvo pravosuđa, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Ministarstvo unutarnjih poslova
Sunositelj/i:
Aktivnosti:
1. Izraditi pregled i promovirati postojeće volonterske programe i volonterske aktivnosti koje su organizirane u okviru sektorskih politika ministarstava
2. Uskladiti podzakonske akte i druge akte ministarstava i ustanova u njihovoj nadležnosti sa Zakonom o volonterstvu radi omogućavanja volontiranja u svim sustavima
3. Izraditi planove razvoja volonterskih programa u okviru sektorskih politika različitih ministarstava
Rok : 2017.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 2: Poticati razvoj volonterstva na lokalnoj/regionalnoj razini
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, jedinice područne (regionalne) samouprave
Sunositelj/i: Hrvatska mreža volonterskih centara, Udruga općina u Republici Hrvatskoj, Udruga gradova u Republici Hrvatskoj, Hrvatska zajednica županija, jedinice lokalne samouprave
Aktivnosti:
1. Izraditi smjernice za lokalnu/regionalnu samoupravu vezane uz izradu planova za razvoj volonterstva na lokalnoj/regionalnoj razini
2. Izraditi planove razvoja volonterstva na razini svih jedinica područne (regionalne) samouprave
3. Uspostaviti sustav praćenja provedbe planova za razvoj volonterstva
Rok : 2018.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 3: Poticati i podržavati mobilnost u volontiranju u Republici Hrvatskoj i u inozemstvu
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Agencija za mobilnost i programe EU
Sunositelj/i: Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Hrvatska mreža volonterskih centara, Mreža mladih Hrvatske, Hrvatski Crveni križ
Aktivnosti:
1. Osnovati radnu skupinu za otklanjanje prepreka i jačanje sustava podrške za mobilnost volontera u programima volontiranja na nacionalnoj i međunarodnoj razini
2. Informirati javnost i potencijalne organizatore volontiranja o programima koji omogućuju mobilnost u volontiranju, kao što su Europska volonterska služba, EU Aid Volunteers, itd.
Rok: 2016.; kontinuirano
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 4: Unaprijediti sustav prikupljanja podataka o broju i vrsti volonterskih programa te broju uključenih volontera
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Sunositelj/i: Hrvatska mreža volonterskih centara, volonterski centri
Aktivnosti:
1. Izraditi novi Pravilnik o sadržaju izvješća o obavljenim uslugama ili aktivnostima organizatora volontiranja
2. Upoznati organizatore volontiranja s novim Pravilnikom o sadržaju izvješća o obavljenim uslugama ili aktivnostima organizatora volontiranja
Rok : 2016.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 5: Unaprijediti sustav podrške inkluzivnom volontiranju
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske
Sunositelj/i: Hrvatska mreža volonterskih centara, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, volonterski centri
Aktivnosti:
1. Promovirati inkluzivno volontiranje
2. Osnaživati sposobnosti organizatora volontiranja za provođenje programa inkluzivnog volontiranja kroz pružanje podrške zapošljavanju koordinatora volontera
Rok : kontinuirano
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 6: Unaprijediti sustav podrške volonterskim programima poslovnog sektora
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih
Sunositelj/i: Hrvatski zavod za zapošljavanje, Hrvatska mreža volonterskih centara, volonterski centri
Aktivnosti:
1. Informirati poslodavce o mogućnostima i vrijednosti volontiranja u poslovnom sektoru
2. Promovirati volontiranje u poslovnom sektoru
Rok : kontinuirano
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 7: Unaprijediti sustav podrške volontiranju u amaterskom sportu
Nositelj/i: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta
Sunositelj/i: Hrvatski olimpijski odbor, Hrvatski paraolimpijski odbor, Hrvatski sportski savez gluhih, Hrvatski školski športski savez, Hrvatski akademski sportski savez
Aktivnosti:
1. Promocija volontiranja u sportu kroz promicanje pozitivnog imidža sportskih volontera
2. Poticanje razvoja volonterskih programa u sportu
Rok: kontinuirano
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
4.5. Volontiranje u kriznim situacijama
Velike tragedije kao posljedica prirodnih katastrofa i katastrofa izazvanih ljudskim faktorom naglašavaju potrebu razvoja i usavršavanja službi za pripremu i odgovor na krizne situacije. Takve situacije zahtijevaju odgovarajuću reakciju, ne samo nadležnih javnih institucija, već i šire zajednice, gdje posebno dolazi do izražaja uloga volontera koji pomažu pogođenom stanovništvu.
Organiziranje i djelovanje sustava zaštite i spašavanja u Republici Hrvatskoj regulirano je Zakonom o zaštiti i spašavanju (˝Narodne novine˝, br. 174/04, 79/07, 38/09), Procjenom ugroženosti Republike Hrvatske od prirodnih i tehničko-tehnoloških katastrofa i velikih nesreća i Planom zaštite i spašavanja. U pripremi i provedbi aktivnosti i mjera u zaštiti i spašavanju obvezni su sudjelovati Hrvatska gorska služba spašavanja, Hrvatski Crveni križ, Hrvatska vatrogasna zajednica, Hrvatska zajednica tehničke kulture, te kinološke, speleološke i druge udruge i pravne osobe, kao i ustanove koje osniva Vlada Republike Hrvatske s ciljem sudjelovanja u aktivnostima zaštite i spašavanja, kada to zatraži Državna uprava za zaštitu i spašavanje. Svaka od navedenih organizacija ima posebnu ulogu u osiguranju djelotvornog odgovora na krizne situacije.
Kada je riječ o volontiranju u kriznim situacijama postoje dva oblika volontiranja: volonteri koji su prošli izobrazbu za djelovanje u kriznim situacijama i spontani volonteri. Osim volontera koji imaju profesionalna znanja i vještine za odgovor na krizne situacije, potrebno je prepoznati i vrednovati snagu volontera koji se spontano uključuju u akcije bez prethodne pripreme. Iako spontani volonteri često nemaju formalnu obuku za djelovanje u kriznim situacijama, motivirani su željom za pomaganje drugima, te posjeduju različite vještine i znanja, što je od velikog značenja u kriznim i posebice u post kriznim situacijama. Stoga je iznimno važna koordinacija i priprema oba oblika volontiranja, kao i uspostava mehanizama koji će osigurati djelotvorno uključivanje volontera.
Uz nastojanja da se zaštite volonteri koji djeluju u kriznim situacijama u Republici Hrvatskoj, od isto je tako velikog značenja zaštita volontera koji su u svojoj želji da pomognu u međunarodnim kriznim situacijama često spremni ugroziti i sami sebe.
U skladu s određenjem relevantnih europskih organizacija aktivnih po pitanju volontiranja u međunarodnim kriznim situacijama, službeni je stav Republike Hrvatske da volonteri bez obzira na iskustvo ne smiju biti upućeni u međunarodne misije u situacijama velikih prirodnih katastrofa i/ili oružanog sukoba i nasilja.
Osobe koje su kao volonteri prošle odgovarajuće edukacije vezane uz djelovanje u kriznim situacijama mogu sudjelovati u međunarodnim misijama u drugom svojstvu, uz sklapanje ugovora s organizacijom koja ih šalje u međunarodnu misiju u okviru kojeg se definiraju obveze i odgovornosti jedne i druge strane (sigurnosne, financijske i dr).
Jačanje pravne zaštite volontera jedan je od ciljeva koji bi trebao pridonijeti stvaranju poticajnog i sigurnog okruženja i uvjeta za volontiranje u kriznim situacijama. Također je nužna koordinacija svih uključenih organizacija, kao i uspostavljanje mehanizama za jačanje uloge volontera u kriznim i post kriznim situacijama.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Cilj: Razvoj sustava volontiranja u kriznim situacijama
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 1: Promovirati volontiranje u kriznim situacijama i uspostaviti sustav uključivanja volontera u krizne intervencije
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih, Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, Hrvatski crveni križ
Sunositelj/i: Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatska gorska služba spašavanja, volonterski centri
Aktivnosti:
1. Provoditi aktivnosti promocije volontiranja u kriznim situacijama
2. Osigurati edukacije za koordinatore volontera u kriznim situacijama
3. Razviti standarde odabira i obuke volontera za volontiranjem u kriznim situacijama
4. Osigurati kvalitetnu izobrazbu volontera s ciljem pripreme za djelovanje u kriznim situacijama
5. Uspostaviti bazu podataka volontera u kriznim situacijama
Rok : 2017.; kontinuirano
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 2: Jačati pravnu zaštitu volontera u kriznim situacijama
Nositelj/i: Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Ministarstvo socijalne politike i mladih, Ministarstvo rada i mirovinskog sustava
Sunositelj/i: Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatska gorska služba spašavanja, Hrvatski Crveni križ
Aktivnosti:
1. Izraditi analizu postojeće zakonske regulative koja se odnosi na zaštitu volontera u kriznim situacijama te prijedloge za unapređenje
2. Izraditi smjernice za organizatore volontiranja u kriznim situacijama
3. Izraditi pravni okvir koji omogućuje volonterima izostajanje s posla u vrijeme kriznih intervencija
4. Uključiti psihosocijalnu potporu za volontere u standardne operativne postupke djelovanja u kriznim situacijama
Rok: 2018.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
4.6 Promocija volontiranja i modeli vrednovanja
Promocija vrijednosti volontiranja ključni je preduvjet senzibiliziranja, upoznavanja i motiviranja građana na volontiranje. Istraživanja pokazuju da volontiranje uvelike ovisi o tome u kojoj se mjeri ono promovira, prvenstveno u sklopu odgojno-obrazovnog sustava, ali i koliko se potiče organizacijom konkretnih mogućnosti volontiranja.
Volontiranje, osim što ima jasne društvene koristi, koje se mogu mjeriti i udjelom u BDP-u određenog društva, donosi i niz osobnih koristi samim volonterima, od osobne satisfakcije, širenja mreže prijatelja do stjecanja novih kompetencija i ulaganja u osobni i profesionalni razvoj. Kao takvo, volontiranje ne mora biti uvijek društveno vidljivo niti društveno organizirano, te se u literaturi često nailazi na različite oblike volontiranja, u sklopu formalnog i neformalnog socijalnog kapitala, odnosno formalnih i neformalnih oblika društvenog povezivanja. Iako su moderna društva uglavnom usmjerena poticanju formalnog volontiranja putem organiziranih društvenih oblika volontiranja, u promicanju volontiranja ne treba zanemariti niti poticanje neformalnih oblika volontiranja koji su povezani s razvijanjem osjećaja uzajamnosti i solidarnosti.
Pitanje vrednovanja volontiranja iznimno je važno u kontekstu obrazovnog sustava. S obzirom na to da volontiranje pridonosi društvenom i ekonomskom razvoju, te razvija brojna znanja i vještine potrebne u suvremenom obrazovnom sustavu, na tržištu rada i u društvu općenito, mnoge europske zemlje dugi niz godina razvijaju modele i instrumente vrednovanja volonterskog rada. To uključuje: a) nagrađivanje i prepoznavanje društvene vrijednosti volontiranja i poticanja građanske odgovornosti pojedinaca, b) priznavanje u svrhu poticanja mobilnosti prepoznavanja volonterskog rada u obrazovnom sustavu i c) priznavanje u svrhu povećanja zapošljivosti pojedinaca koji volontiraju. 10
10 Ćulum: Zašto i kako vrednovati volontiranje? Analiza modela institucionalnog priznavanja volontiranja kao preduvjeta za dugoročni razvoj kulture volontiranja i ostvarivanja prednosti u korištenju usluga ili kod zapošljavanja (2008.)
Kako u obrazovnom sustavu u Republici Hrvatskoj nema odgovarajućih niti sustavnih modela formalnog vrednovanja volonterskog doprinosa ili ishoda učenja putem volontiranja, valja razvijati modele i instrumente koji bi kompetencije stečene volontiranjem učinili vidljivima. Navedeno treba razvijati i u kontekstu politike obrazovanja odraslih i cjeloživotnog obrazovanja, te u poslovnom sektoru.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Cilj: Razvoj sustava promocije volontiranja i unapređivanje modela vrednovanja volonterskog rada
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 1: Unaprijediti i poticati daljnji razvoj sustava nagrađivanja na nacionalnoj i lokalnoj razini
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Sunositelj/i: Hrvatska mreža volonterskih centara, Udruga općina u Republici Hrvatskoj, Udruga gradova u Republici Hrvatskoj, Hrvatska zajednica županija
Aktivnosti:
1. Izraditi analizu dosadašnje prakse nagrađivanja volontera te prijedloge za unapređenje prakse
________________________
2. Unaprijediti natječajnu proceduru za dodjelu Državne nagrade za volontiranje
3. Poticati razvoj sustava nagrađivanja na lokalnoj/regionalnoj razini
Rok: 2016.; kontinuirano
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 2 : Razviti i uspostaviti mehanizme i procese promocije volonterstva u Republici Hrvatskoj
Nositelj/i: Ministarstvo socijalne politike i mladih , Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Sunositelj/i: Hrvatska mreža volonterskih centara, volonterski centri
Aktivnosti:
1. Organizirati stručni skup/konferenciju na godišnjoj razini s ciljem uvida u postojeće stanje i definiranja preporuka za daljnju promociju i razvoj volonterstva u Republici Hrvatskoj
2. Provesti nacionalnu kampanju s ciljem promocije vrijednosti volonterstva u razmaku od tri godine
3. Utvrditi metodologiju izračuna ekonomske vrijednosti volontiranja i njegovog doprinosa nacionalnom bruto društvenom proizvodu
Rok : 2018.; kontinuirano
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
5. Zaključak
Nacionalni program za razvoj volonterstva, koji je nastao u suradnji sa svim relevantnim sudionicima, predstavlja strateški okvir za unapređenje i razvoj volonterstva u Republici Hrvatskoj. Ujedno predstavlja nadogradnju postojećih javnih politika, relevantnih za razvoj volonterstva i uklapa se u postojeće javne politike Europske unije.
U programu se naglasak stavlja na poticanje razvoja novih oblika volontiranja, poticanje i razvijanje kulture volontiranja mladih, razvijanje baze podataka o volonterima i organizatorima volontiranja, poticanje istraživanja na području volontiranja, promociju volontiranja u svim segmentima društva, kvalitetniju informiranost građana, jačanje zakonskog okvira, povećanje djelotvornosti sustava financiranja, uspostavu i unapređivanje standarda kvalitete rada na području volonterstva, osiguranje dostupnosti volonterskih programa i dr.
Za razvoj volonterstva od iznimne je važnosti suradnja svih sudionika na ovom području; tijela državne uprave, jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, akademske zajednice, javnog, civilnog i profitnog sektora, medija i drugih, a dosljednom primjenom Programa omogućit će se stvaranje uvjeta za razvoj volonterstva, a time zasigurno i povećanje stupnja razvijenosti volonterstva u Republici Hrvatskoj.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Nacrt prijedloga Operativnog plana provedbe Nacionalnog programa za razvoj volonterstva za razdoblje 2015. – 2018.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
4. 1. STVARANJE POTICAJNOG OKRUŽENJA ZA RAZVOJ VOLONTERSTVA
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 1
Jačati organizacijsku infrastrukturu za razvoj volonterstva
Polazno stanje: U dosadašnjem razdoblju ustalila se praksa financiranja volonterskih centara s nacionalne razine; Ministarstvo socijalne politike i mladih kroz natječaje za programe/projekte udruga od 2009. godine su/financira programe regionalnih volonterskih centara, a od 2012. i projekte lokalnih volonterskih centara. Osim kroz navedene natječaje, volonterska infrastruktura financira se i iz drugih raspoloživih izvora, o čemu je potrebno napraviti detaljnu analizu koja bi obuhvatila sve razine (lokalnu, područnu, nacionalnu, međunarodnu)
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Izraditi analizu postojeće prakse financiranja volonterskih centara i volonterskih programa u Republici Hrvatskoj (lokalna/ regionalna/ nacionalna/ međunarodna razina) te prijedloge za poboljšanje sustava financiranja
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo kulture, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, Hrvatska mreža volonterskih centara, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1.Izrađena analiza prakse financiranja volonterskih centara i volonterskih programa u Republici Hrvatskoj te prijedlozi za poboljšanje sustava financiranja
Prepoznata je vrijednost sufinanciranja organizacijske infrastrukture za razvoj volonterstva na svim razinama te je povećan broj volonterskih programa u svim sektorima.
2.Izraditi preporuke za uvrštavanje volonterstva u programe financiranja na svim razinama, sukladno rezultatima analize
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo kulture, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, Hrvatska mreža volonterskih centara, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2. Izrađene preporuke za uvrštavanje volonterstva u programe financiranja na lokalnoj, područnoj i nacionalnoj razini.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 2
Afirmirati standarde kvalitete rada volonterskih centara
Polazno stanje: Postoje Standardi kvalitete za volonterske centre koje je izradila Hrvatska mreža volonterskih centara čiji je cilj usklađeno i kvalitetno djelovanje volonterskih centara; navedene standarde potrebno je revidirati te unaprijediti proces njihove primjene i praćenja.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Osnovati radnu skupinu za reviziju i unapređenje standarda kvalitete rada volonterskih centara
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara
2015.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1.Osnovana radna skupina za reviziju i unapređenje standarda kvalitete rada volonterskih centara
Revidirani standardi kvalitete rada volonterskih centara afirmiraju primjere pozitivne prakse u radu volonterskih centara u prethodnom razdoblju te ujedno predstavljaju smjernice razvoja novih programa volonterskih centara.
Volonterski centri financirani iz javnih izvora djeluju po unaprijeđenim standardima kvalitete rada.
2. Revidirati i usvojiti standarde kvalitete rada volonterskih centara
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2. Revidirani i usvojeni standardi kvalitete rada volonterskih centara od Ministarstva socijalne politike i mladih
3. Uspostaviti metodologiju praćenja primjene revidiranih standarda kvalitete rada volonterskih centara
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
3.Uspostavljena metodologija praćenja primjene revidiranih standarda kvalitete rada volonterskih centara distribuirana je svim tijelima koja financiraju rad volonterskih centara
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 3
: Donošenje zajedničkih smjernica provedbe volonterskih programa za sve organizatore volontiranja u Republici Hrvatskoj
Polazno stanje: Članice Hrvatske mreže volonterskih centara izradile su više priručnika o upravljanju volonterima za organizatore volontiranja različitih profila, međutim nedostaju zajedničke smjernice temeljem kojih bi se mogla procijeniti kvaliteta volonterskih programa organizatora volontiranja
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Razviti smjernice provedbe volonterskih programa za organizatore volontiranja
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Nacionalni odbor za razvoj volonterstva,Hrvatska mreža volonterskih centara
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1.Razvijene smjernice provedbe volonterskih programa za organizatore volontiranja
Razvijene smjernice provedbe volonterskih programa dovode do ujednačenog djelovanja i lakšeg praćenja provedbe volonterskih programa
koji su dostupni na web stranicama odgovarajućih tijela koja se bave volonterstvom
2. Učiniti dostupnim i promovirati smjernice provedbe volonterskih programa
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2.Smjernice provedbe volonterskih programa dostupne su na web stranicama resornih tijela i organizacija koje provode programe volonterskih centara
3. Razviti sustav praćenja organizatora volontiranja u primjeni smjernica provedbe volonterskih programa
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
3.Broj organizatora volontiranja koji primjenjuju standarde provedbe volonterskih programa
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 4
Izraditi smjernice za programe edukacije volontera i koordinatora volontera
Polazno stanje: S obzirom na kontinuirano širenje volonterske infrastrukture i sve veći broj organizatora volontiranja, a samim time i mogućih organizatora edukacija za volontere i koordinatore volontera, nastala je potreba za izradom jedinstvenih smjernica za tu vrstu izobrazbe. Smjernice će se temeljiti na međunarodnim standardima i dosadašnjim programima izobrazbe koje su provodila četiri regionalna volonterska centra, uz uvažavanje iskustva i povratnih informacija sudionika tih programa.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Izraditi smjernice za programe edukacije volontera i koordinatora volontiranja
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1.Izrađene smjernice izobrazbe za volontere i koordinatore volontera
Svi potencijalni koordinatori volontera i volonteri prolaze ujednačene programe edukacije
2. Provoditi edukacije za koordinatore volontera usklađene sa smjernicama
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Hrvatska mreža volonterskih centara, volonterski centri
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2. Broj koordinatora volontera koji su prošli program edukacije usklađen sa smjernicama
3. Provoditi edukacije za volontere usklađene sa smjernicama
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Volonterski centri, organizatori volontiranja koji imaju educiranog koordinatora volontera
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
3. Broj volontera koji su prošli program edukacije usklađen sa smjernicama
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 5
Poticati istraživanja volonterstva na nacionalnoj razini
Polazno stanje: Statistički podaci o organiziranom volontiranju koje svake godine prikuplja Ministarstvo socijalne politike i mladih daje okvirnu sliku stanja i napretka u razvoju volonterstva u Republici Hrvatskoj. Također, povremeno se u okviru pojedinih projekata provode manja, prigodna istraživanja na temu volonterstva. Ipak,primijećeno je da nedostaju longitudinalna istraživanja volonterstva u Republici Hrvatskoj, a čiji rezultati bi se koristili kao smjernice za daljnji razvoj ove društveno korisne aktivnosti.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Osigurati preduvjete za provođenje longitudinalnog istraživanja o volonterstvu na nacionalnoj razini, s razmacima od tri godine
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Nacionalna zaklada za znanost, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, Hrvatska mreža volonterskih centara
2017.
100.000,00 kn
Redovna sredstva na pozicijama Ministarstva socijalne politike i mladih, A 754006 Razvoj volonterstva u Republici Hrvatskoj
1. Započeto prvo istraživanje u okviru longitudinalnog istraživanja o volonterstvu u Republici Hrvatskoj
Dobiveni rezultati istraživanja doprinose unapređenju razvoja volonterstva i donose jasniji prikaz volonterstva na nacionalnoj razini
2. Poticati provođenje prigodnih istraživanja o volonterstvu, sukladno prepoznatim prioritetima
Ministarstvo socijalne politike i mladih; Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Nacionalna zaklada za znanost, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske
-
Kontinuirano
Dio sredstava osigurat će se s redovnih sredstava na pozicijama Ministarstva socijalne politike i mladih, A 754006 Razvoj volonterstva u Republici Hrvatskoj
2.Porast broja provedenih prigodnih istraživanja o volonterstvu
3. Prezentirati rezultate istraživanja stručnoj i široj javnosti uz preporuke za unapređenje različitih aspekata razvoja volonterstva u Republici Hrvatskoj
Ministarstvo socijalne politike i mladih; Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Nacionalna zaklada za znanost, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske
Organizacije/institucije koje će provoditi istraživanja
Po završenim istraživanjima
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
3.Prezentirani rezultati istraživanja stručnoj i široj javnosti uz preporuke za unapređenje razvoja volonterstva u Republici Hrvatskoj
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
4.2. OBRAZOVANJE ZA VOLONTIRANJE I KULTURA VOLONTIRANJA MLADIH
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 1
Uvesti i razvijati odgojno obrazovne sadržaje i aktivnosti usmjerene na razvoj volontiranja u sklopu obrazovnog sustava
Polazno stanje: U odgojno-obrazovnim ustanovama diljem Republike Hrvatske ne postoji jednaka uključenost učenika i nastavnika u volonterske aktivnosti. Hrvatska mreža volonterskih centara osmislila je kurikulum za izobrazbu školskih koordinatora volontera, a regionalni volonterski centri pokrenuli umrežavanje educiranih koordinatora na regionalnoj razini. Volontiranje je zastupljeno kao jedan od bitnih segmenata društvene dimenzije Kurikuluma građanskog odgoja i obrazovanja, no kako se isti ne provodi na razini čitave Republike Hrvatske, potrebno je dodatno poticati razvoj volonterskih programa u okviru odgojno-obrazovnih ustanova.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Afirmirati volonterstvo u okviru građanskog odgoja i obrazovanja
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje
-
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
Redovita sredstva osigurana u Državnom proračunu
1.Broj obrazovnih ustanova upoznatih s volontiranjem kroz razvijanje građanske kompetencije volontiranja
Razvijeni ishodi Građanskog odgoja i obrazovanja u području volontiranja sukladno Programu međupredmetnih i interdisciplinarnih sadržaja Građanskog odgoja i obrazovanja za osnovne i srednje škole (NN br. 104/14)
Povećan broj osposobljenih koordinatora za programe školskog volontiranja doprinosi unapređenju odgoja za volontiranje i stvaranju značajnih potencijala za razvoj volonterstva kroz buduće generacije potencijalnih volontera
2. Uvrstiti volonterstvo kao temu u programe osposobljavanja nastavnika
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje
-
2017.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2. Broj odgojno-obrazovnih ustanova s razvijenim volonterskim programima
3. Podupirati provođenje volonterskih programa koje organiziraju organizacije civilnog društva u suradnji s obrazovnim ustanovama
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje
Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Nacionalna zaklada za znanost, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
Ured za udruge Vlade RH – ESF
A 509066, 26.470.590 kn
Natječaj „Osnaživanje doprinosa OCD-a za provedbu programa građanskog odgoja i obrazovanja - faza I – dio sredstava
3. Broj volonterskih programa koje provode organizacije civilnog društva u suradnji s obrazovnim ustanovama
4. Uspostaviti i redovito ažurirati bazu podataka obrazovnih ustanova koje razvijaju programe školskog volontiranja
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje
-
2017.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
4. Broj djece i mladih uključenih u volontiranje
5. Nastaviti osiguravati podršku za provođenje izobrazbe za koordinatore volontera u području obrazovanja
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske
Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Hrvatska mreža volonterskih centara
Kontinuirano
Redovna sredstva na pozicijama Ministarstva socijalne politike i mladih, A 754006 Razvoj volonterstva u Republici Hrvatskoj
Ured za udruge Vlade RH – ESF,
A 509066, 26.470.590 kn
Natječaj „Podrška volonterskim centrima za provedbu programa edukacije koordinatora volontera u OCD-ima i javnim ustanovama“ - dio sredstava
5. Broj osposobljenih koordinatora za programe školskog volontiranja
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 2
Razviti sustave prepoznavanja i vrednovanja volontiranja djece i mladih
Polazno stanje: Ne postoji jedinstven sustav prepoznavanja i vrednovanja volontiranja u obrazovnom sustavu u Republici Hrvatskoj (npr. na pojedinim fakultetima se za volonterske aktivnosti ostvaruju ECTS bodovi, kolegijem se također potiče i ostvaruje dodatni volonterski angažman.)
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1.Osnovati multiresornu radnu skupinu
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje
-
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1. Osnovana multiresorna radna skupina
Progresivno povećanje broja obrazovnih ustanova koje su integrirale mehanizme priznavanja i vrednovanja volonterskih iskustava svojih polaznika, te ih aktivno provode
2. Izraditi pregled postojeće prakse mehanizama priznavanja i vrednovanja volontiranja mladih u odgojno-obrazovnim ustanovama u Republici Hrvatskoj i inozemstvu
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara
2017.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2.Izrađen pregled postojeće prakse mehanizama priznavanja i vrednovanja volontiranja mladih u odgojno-obrazovnim ustanovama u Republici Hrvatskoj i inozemstvu
3. Razviti mehanizme vrednovanja i priznavanja volontiranja u sklopu sustava za vrednovanje i priznavanje neformalnog i informalnog učenja
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Hrvatska mreža volonterskih centara, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva
2017.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
3. Razvijeni mehanizmi vrednovanja i priznavanja volontiranja u sklopu sustava za vrednovanje i priznavanje neformalnog i informalnog učenja
4. Izraditi propise za priznavanje ECTS bodova za izvannastavne aktivnosti studenata, uključujući i aktivnosti volontiranja
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje, visoka učilišta
2017.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
4. Izrađeni propisi za priznavanje ECTS bodova za izvannastavne aktivnosti studenata, uključujući i aktivnosti volontiranja
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
4.3.VOLONTIRANJE KAO DOPRINOS ZAPOŠLJAVANJU
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 1
Osigurati vidljivost relevantnih potvrda o kompetencijama stečenim volontiranjem u Republici Hrvatskoj i inozemstvu
Polazno stanje: Osim Potvrde o kompetencijama stečenim kroz volontiranje čije je izdavanje propisano Zakonom o volonterstvu, postoji još i nekoliko potvrda na međunarodnoj razini koje imaju isti cilj, a koje nisu jednako i/ili dovoljno prepoznate u Republici Hrvatskoj
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1.Izraditi analizu postojećih relevantnih potvrda u Republici Hrvatskoj i inozemstvu
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Agencija za mobilnost i programe EU, Mreža mladih Hrvatske
2015.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1. Izrađena analiza postojećih potvrda o kompetencijama
Osigurana je bolja vidljivost relevantnih potvrda o kompetencijama stečenim volontiranjem u Republici Hrvatskoj i inozemstvu
2. Učiniti dostupnim postojeće obrasce potvrda o kompetencijama stečenim kroz volontiranje objavom na web stranicama relevantnih tijela i organizacija
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, Ministarstvo poduzetništva i obrta, Ministarstvo gospodarstva, Hrvatski zavod za zapošljavanje,
Agencija za mobilnost i programe EU, Hrvatska mreža volonterskih centara, Mreža mladih Hrvatske
2015.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2. Obrasci relevantnih potvrda objavljeni su na web stranicama relevantnih tijela i organizacija
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 2
Unapređivati informiranost o sadržaju i načinu primjene Potvrde o kompetencijama stečenim volontiranjem te međunarodnih potvrda o stečenim kompetencijama kroz volontiranje
Polazno stanje: Radna skupina osnovana pri Ministarstvu socijalne politike i mladih izradila je krajem 2013. godine prijedlog obrasca Potvrde o kompetencijama stečenim kroz volontiranje te Vodič za popunjavanje iste namijenjen volonterima i organizatorima volontiranja. Obrazac potvrde i Vodič objavljeni su na web stranicama Ministarstva socijalne politike i mladih te se volonteri i organizatori volontiranja o njima kontinuirano informiraju kroz odgovore na upite. Ipak, potrebna je dodatna promocija vrijednosti ove nacionalne potvrde, ali i srodnih međunarodnih potvrda (npr. Youthpass potvrda za Europsku volontersku službu ili European Skills Passport kao dio Europass portfelja), naročito u krugu poslodavaca, kako bi iste u što je moguće većoj mjeri ostvarile svoju svrhu.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Informirati organizatore volontiranja o postupku izdavanja i primjeni potvrda o kompetencijama stečenim volontiranjem
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Agencija za mobilnost i programe EU, Hrvatska mreža volonterskih centara, Mreža mladih Hrvatske
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1. Provedena izobrazba za organizatore volontiranja o primjeni potvrda o kompetencijama stečenim volontiranjem
Izobrazbom organizatora volontiranja i upoznavanjem poslodavaca sa sadržajem i primjenom nacionalne, ali i međunarodnih potvrda kojima se priznaju kompetencije stečene kroz volontiranje, postignuta je bolja informiranost o vrijednosti iste, što doprinosi
većoj zapošljivosti osoba s volonterskim iskustvom
2. Upoznati privatni sektor i javne ustanove sa sadržajem i primjenom potvrde o kompetencijama stečenim volontiranjem
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Agencija za mobilnost i programe EU, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Hrvatska mreža volonterskih centara, Mreža mladih Hrvatske
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2.Privatni sektor i javne ustanove upoznati su sa sadržajem i primjenom potvrde o kompetencijama stečenim volontiranjem
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
4.4. DOSTUPNOST VOLONTIRANJA I RAZNOLIKOST MOGUĆNOSTI ZA VOLONTIRANJE
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 1
Osigurati razvoj volonterskih programa u okviru sektorskih politika ministarstava
Polazno stanje: Kao primjer dobre prakse poticanja volontiranja u institucijama može se istaknuti zajednički projekt Ministarstva pravosuđa i Ureda Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) u Republici Hrvatskoj pod nazivom "Potpora razvoju sustava podrške svjedocima u Republici Hrvatskoj", temeljem kojeg su osnovani Uredi za podršku svjedocima i žrtvama pri županijskim i općinskim sudovima, u sklopu kojih su organizirane volonterske aktivnosti. Ipak, ovakvih je volonterskih projekata u sektorskim politikama ministarstava odnosno ustanova u njihovoj nadležnosti još uvijek nedovoljno te je iste potrebno dodatno poticati.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Izraditi pregled i promovirati postojeće volonterske programe i volonterske aktivnosti koje su organizirane u okviru sektorskih politika ministarstava
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvo uprave, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Ministarstvo kulture, Ministarstvo turizma , Ministarstvo rada i mirovinskog sustava,
Ministarstvo pravosuđa, Ministarstvo poljoprivrede Ministarstvo vanjskih i europskih poslova
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1.Izrađen pregled postojećih volonterskih programa i volonterskih aktivnosti koje su organizirane u okviru sektorskih politika ministarstava i promocija istih
Promocijom primjera dobre prakse te usklađenim podzakonskim aktima olakšano je volontiranje i povećanje broja volontera u različitim sustavima
2. Uskladiti podzakonske akte i druge akte ministarstava i ustanova u njihovoj nadležnosti sa Zakonom o volonterstvu radi omogućavanja volontiranja u svim sustavima
Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvo uprave, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Ministarstvo kulture, Ministarstvo turizma, Ministarstvo rada i mirovinskog sustava,
Ministarstvo pravosuđa, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Ministarstvo unutarnjih poslova
-
2017.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2.Broj usklađenih podzakonskih i drugih akata sa Zakonom o volonterstvu
3. Izraditi planove razvoja volonterskih programa u okviru sektorskih politika različitih ministarstava
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvo uprave, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Ministarstvo kulture, Ministarstvo turizma , Ministarstvo rada i mirovinskog sustava,
Ministarstvo pravosuđa, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Ministarstvo unutarnjih poslova
-
2017.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
3.Broj ministarstava koja su izradila planove razvoja volonterskih programa u svojim sustavima
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 2
Poticati razvoj volonterstva na lokalnoj/regionalnoj razini
Polazno stanje: Kroz projekte lokalnih volonterskih centara koji se sufinanciraju putem natječaja Ministarstva socijalne politike i mladih radi se na promociji volonterstva u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, međutim potrebno je sustavnije uključivanje općina, gradova i županija u razvoj i planiranje volontiranja na lokalnoj razini.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Izraditi smjernice za lokalnu/regionalnu samoupravu vezane uz izradu planova za razvoj volonterstva na lokalnoj/regionalnoj razini
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Hrvatska mreža volonterskih centara, Udruga općina u Republici Hrvatskoj, Udruga gradova u Republici Hrvatskoj, Hrvatska zajednica županija
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1.Izrađene i distribuirane smjernice za lokalnu/regionalnu samoupravu vezane uz razvoj volonterstva na lokalnoj razini
Povećanje broja volontera i volonterskih programa na lokalnoj/regionalnoj razini
2. Izraditi planove razvoja volonterstva na razini svih jedinica područne (regionalne) samouprave
Jedinice područne (regionalne) samouprave)
Jedinice lokalne samouprave
2016.
2.Broj jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave koje u svojim dokumentima/aktima integriraju politiku razvoja volonterstva na lokalnoj/regionalnoj razini
3. Uspostaviti sustav praćenja provedbe planova za razvoj volonterstva
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Udruga općina u Republici Hrvatskoj, Udruga gradova u Republici Hrvatskoj, Hrvatska zajednica županija
2018.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
3.Uspostavljen sustav praćenja provedbe planova za razvoj volonterstva
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 3
Poticati i podržavati mobilnost u volontiranju u Republici Hrvatskoj i u inozemstvu
Polazno stanje: Sustav podrške mobilnosti volontera na međunarodnoj razini osiguran je unutar postojećeg programa Europske komisije - Erasmus+, Europska volonterska služba, no potrebna je daljnja promocija programa i poticanje volontera i organizatora volontiranja na iskorištavanje dostupnih mogućnosti.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Osnovati radnu skupinu za otklanjanje prepreka i jačanje sustava podrške za mobilnost volontera u programima volontiranja na nacionalnoj i međunarodnoj razini
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Agencija za mobilnost i programe EU, Hrvatska mreža volonterskih centara, Mreža mladih Hrvatske, Hrvatski Crveni križ
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1. Otklonjene prepreke i ojačan sustav podrške za mobilnost volontera
Otklonjenim preprekama i ojačanim sustavom podrške i boljom promocijom, olakšana je i povećana mobilnost volontera u Republici Hrvatskoj i u inozemstvu
2. Informirati javnost i potencijalne organizatore volontiranja o programima koji omogućuju mobilnost u volontiranju, kao što su Europska volonterska služba, EU Aid Volunteers, itd.
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Agencija za mobilnost i programe EU,Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Hrvatska mreža volonterskih centara
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2. Provedene aktivnosti promidžbe programa koji omogućuju mobilnost u volontiranju (održane radionice, stručni skupovi, objavljene informacije…)
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 4
Unaprijediti sustav prikupljanja podataka o broju i vrsti volonterskih programa te broju uključenih volontera
Polazno stanje: Sukladno Pravilniku o sadržaju izvješća o obavljenim uslugama ili aktivnostima organizatora volontiranja („Narodne novine“ br. 101/08), prikupljaju se podaci o organiziranom volontiranju, no taj je sustav potrebno uskladiti s postojećim trendovima razvoja volonterstva.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Izraditi novi Pravilnik o sadržaju izvješća o obavljenim uslugama ili aktivnostima organizatora volontiranja
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Hrvatska mreža volonterskih centara
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1.Donijete izmjene i dopune Pravilnika sadržaju izvješća o obavljenim uslugama ili aktivnostima organizatora volontiranja
Dopunama i izmjenama Pravilnika i nadogradnjom sustava, dobivena je sveobuhvatnija slika o broju i vrsti volonterskih programa
2. Upoznati organizatore volontiranja s novim Pravilnikom o sadržaju izvješća o obavljenim uslugama ili aktivnostima organizatora volontiranja
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Hrvatska mreža volonterskih centara, volonterski centri
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2. Broj organizatora volontiranja upoznatih s izmjenama Pravilnika o sadržaju izvješća o obavljenim uslugama ili aktivnostima organizatora volontiranja
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 5
Unaprijediti sustav podrške inkluzivnom volontiranju
Polazno stanje: Izmjenama i dopunama Zakona o volonterstvu iz 2013. godine, uvedeno je načelo inkluzivnog volontiranja, te su propisane odredbe koje obvezuju organizatora volontiranja da osobitu pozornost posveti osiguranju jednakih uvjeta volontiranja, s posebnim naglaskom na pripadnike socijalno isključenih skupina stanovništva radi njihova socijalnog osnaživanja i uključivanja u društvo. Iako postoje i promoviraju se primjeri dobre prakse u ovom području, potrebno je i nadalje poticati razvoj inkluzivnog volontiranja.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1.Promovirati inkluzivno volontiranje
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Hrvatska mreža volonterskih centara, volonterski centri
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1.Povećan broj volontera iz različitih socijalno osjetljivih skupina
Povećana uključenost socijalno osjetljivih skupina u život zajednice
2. Osnaživati sposobnosti
organizatora volontiranja za provođenje programa inkluzivnog volontiranja kroz pružanje podrške zapošljavanju koordinatora volontera
Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, Ministarstvo socijalne politike i mladih
Hrvatska mreža volonterskih centara, volonterski centri, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva
Kontinuirano
Ured za udruge Vlade RH– ESF
A 509066, 26.470.590 kn
Natječaj „Podrška volonterskim centrima za provedbu programa edukacije koordinatora volontera u OCD-ima i javnim ustanovama“ – dio sredstava
Redovna sredstva na pozicijama Ministarstva socijalne politike i mladih, A 754006 Razvoj volonterstva u Republici Hrvatskoj
2.Broj organizatora volontiranja koji primjenjuju koncept inkluzivnog volontiranja
3. Broj zaposlenih koordinatora volonterskih programa za provođenje programa inkluzivnog volontiranja
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 6
Unaprijediti sustav podrške volonterskim programima poslovnog sektora
Polazno stanje: Volonterski programi organizirani od strane poslovnog sektora nisu dovoljno prepoznati u društvu; poznat je tek manji broj većih korporacija koje potiču svoje zaposlenike na volontiranje u zajednici i pružaju određene beneficije zaposlenicima koji volontiraju. Jedan od bitnih faktora za promicanje i razvijanje volonterstva u korporativnom sektoru je poboljšana suradnja neprofitnog i poslovnog sektora.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Informirati poslodavce o mogućnostima i vrijednosti volontiranja u poslovnom sektoru
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Hrvatski zavod za zapošljavanje, volonterski centri, Hrvatska mreža volonterskih centara
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1. Broj održanih izlaganja, radionica, seminara
Povećan broj profitnih pravnih organizacija koje primjenjuju koncept volontiranja svojih zaposlenika u zajednici
2. Promovirati volontiranje u poslovnom sektoru
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Hrvatski zavod za zapošljavanje, volonterski centri, Hrvatska mreža volonterskih centara
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
Broj održanih promotivnih aktivnosti
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 7
Unaprijediti sustav podrške volontiranju u amaterskom sportu
Polazno stanje: Sukladno Zaključcima Vijeća Europske unije o ulozi volonterskih aktivnosti u sportu u smislu promicanja aktivnog građanstva te promicanjem razvoja volontiranja u sportu se nastoje postići ciljevi Europske godine volontiranja - 2011. i nastavljaju se realizirati ciljevi Europske godine za borbu protiv siromaštva i socijalne isključenosti 2010., te se doprinosi ciljevima Europske godine aktivnog starenja 2012.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Promocija volontiranja u sportu kroz promicanje pozitivnog imidža sportskih volontera
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta
Hrvatski olimpijski odbor, Hrvatski paraolimpijski odbor, Hrvatski sportski savez gluhih, Hrvatski školski sportski savez, Hrvatski akademski sportski savez
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1. Pojačana vidljivost volontera u sportu
Povećan broj volontera i volonterskih programa u sportu
2. Poticanje razvoja volonterskih programa u sportu
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta
Hrvatski olimpijski odbor, Hrvatski paraolimpijski odbor, Hrvatski sportski savez gluhih, Hrvatski školski sportski savez, Hrvatski akademski sportski savez
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2.Kontinuirano povećanje broja volonterskih programa u sportu
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
4.5. VOLONTIRANJE U KRIZNIM SITUACIJAMA
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 1
Promovirati volontiranje u kriznim situacijama i uspostaviti sustav uključivanja volontera u krizne intervencije
Polazno stanje: Prepoznajući važnost stvaranja temelja za volontiranje u kriznim situacijama, izmjenama i dopunama Zakona o volonterstvu iz 2013. godine definirano je volontiranje u kriznim situacijama kao volontiranje koje se obavlja u situacijama koje nalažu hitnost i u izvanrednim društvenim situacijama. Nadalje, Zakon o sustavu civilne zaštite predviđa mogućnost popunjavanja postrojbi civilne zaštite volonterima, međutim potrebna je kontinuirana promocija ove vrste volontiranja, ali i uloge koordinatora volontera koja je od presudnog značaja za uspješnu provedbu volonterskih aktivnosti u kriznim situacijama.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Provoditi aktivnosti promocije volontiranja u kriznim situacijama
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Volonterski centri, Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatski Crveni križ, Hrvatska gorska služba spašavanja
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
Provedene aktivnosti promocije volontiranja u kriznim situacija
Povećanjem informiranosti o načinima i mogućnostima volontiranja u sustavu civilne zaštite te povećanjem broja educiranih volontera i koordinatora volontera unaprijeđeno je područje volontiranja u kriznim situacijama.
2. Osigurati edukacije za koordinatore volontera u kriznim situacijama
Državna uprava za zaštitu i spašavanje,
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske
Volonterski centri, Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatski Crveni križ, Hrvatska gorska služba spašavanja
Kontinuirano
Redovna sredstva na pozicijama Ministarstva socijalne politike i mladih, A 754006 Razvoj volonterstva u Republici Hrvatskoj
Ured za udruge Vlade RH
A 509066, 26.470.590 kn
ESF natječaj koji će se raspisati u drugoj polovici 2015. „Podrška volonterskim centrima za provedbu programa edukacije koordinatora volontera u OCD-ima i javnim ustanovama“ – dio sredstava
Broj educiranih koordinatora volontera u kriznim situacijama
3. Razviti standarde odabira i obuke volontera za volontiranje u kriznim situacijama
Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Hrvatski Crveni križ
Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatska gorska služba spašavanja
2016.
Razvijeni standardi, odabira i obuke volontera za volontiranje u kriznim situacijama
4. Osigurati kvalitetnu izobrazbu volontera s ciljem pripreme za djelovanje u kriznim situacijama
Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Hrvatski Crveni križ
Volonterski centri, Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatska gorska služba spašavanja
Kontinuirano
Provedene edukacije volontera za djelovanje u kriznim situacijama
5. Uspostaviti bazu podataka volontera u kriznim situacijama
Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Hrvatski Crveni križ
Volonterski centri, Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatska gorska služba spašavanja
2017.
Uspostavljena jedinstvena baza podataka volontera za krizne situacije
Mjera 2 Jačati pravnu zaštitu volontera u kriznim situacijama
Polazno stanje: Zakon o volonterstvu propisuje zaštitne mehanizme za volontere poput npr. prava na primjerene i sigurne uvjete rada, prava na zaštitnu opremu u skladu s naravi volonterskih aktivnosti koje obavlja, obavezu upoznavanja s opasnostima vezanima uz specifični oblik volontiranja te obavezu osiguranja od profesionalne bolesti i posljedica nesreće za vrijeme volontiranja u slučaju volontiranja u uvjetima opasnim za život i zdravlje volonterke ili volontera. Iako ove odredbe osiguravaju zaštitu volontera u kriznim situacijama, u praksi se događa da se iste zbog određenih razloga u kriznim situacijama ne primjenjuju ili ne primjenjuju u potpunosti. Praksa je pokazala da nedostatak koordinatora volontera u ovakvim situacijama dodatno otežava obavljanje aktivnosti zbog kojih su se volonteri okupili na određenom području. Slijedom navedenog, potrebna je bolja promocija i edukacija potencijalnih organizatora volontiranja u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave o važnosti volontera u kriznim situacijama, potrebi njihove zaštite i koordinacije.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Izraditi analizu postojeće zakonske regulative koja se odnosi na zaštitu volontera u kriznim situacijama, te prijedloge za unapređenje
Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova; Ministarstvo socijalne politike i mladih
Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatska gorska služba spašavanja
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1.Izrađena analiza zakonske regulative u vezi sa zaštitom volontera u kriznim situacijama, te prijedlozi za unapređenje
Afirmacijom prava volontera u kriznim situacijama stvaraju se pretpostavke za povećanje broja volontera u kriznim situacijama.
2. Izraditi smjernice za organizatore volontiranja u kriznim situacijama
Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Ministarstvo socijalne politike i mladih
Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatska gorska služba spašavanja
2017.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2.Izrađene smjernice
3. Izraditi pravni okvir koji omogućuje volonterima izostajanje s posla u vrijeme kriznih intervencija
Ministarstvo rada i mirovinskog sustava
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Državna uprava za zaštitu i spašavanje Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatska gorska služba spašavanja
2018.
3. Izrađen pravni okvir koji omogućuje volonterima izostajanje s posla u vrijeme kriznih intervencija
4. Uključiti psihosocijalnu potporu za volontere u standardne operativne postupke djelovanja u kriznim situacijama
Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Hrvatska mreža volonterskih centara, Hrvatska gorska služba spašavanja, Hrvatski Crveni križ
2016.
4.Uključena psihosocijalna potpora za volontere u standardne operativne postupke djelovanja u kriznim situacijama
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
4.6.PROMOCIJA VOLONTIRANJA I MODELI VREDNOVANJA
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 1
Unaprijediti i poticati daljnji razvoj sustava nagrađivanja na nacionalnoj i lokalnoj razini
Polazno stanje: Temeljem Zakona o volonterstvu te Pravilnika o Državnoj nagradi za volontiranje u Republici Hrvatskoj se na godišnjoj razini dodjeljuje Državna nagrada za volontiranje u 2 kategorije: u kategoriji fizičke osobe – volonteru/volonterki i u kategoriji pravne osobe – organizatoru volontiranja. Nagrade se dodjeljuju i na regionalnoj i lokalnoj razini.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Izraditi analizu dosadašnje prakse nagrađivanja volontera te prijedloge za unapređenje prakse
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Hrvatska mreža volonterskih centara
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1. Izrađena analiza dosadašnje prakse nagrađivanja volontera s prijedlozima za unapređenje prakse
Povećanjem broja i dodijeljenih nagrada za volontiranje i organiziranje volontiranja potaknut je njegov daljnji razvoj, a volonterima i organizatorima volontiranja se daje zaslužena društvena pažnja.
2. Unaprijediti natječajnu proceduru za dodjelu Državne nagrade za volontiranje
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Hrvatska mreža volonterskih centara
2016.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
2. Unaprijeđena natječajna procedura za dodjelu Državne nagrade za volontiranje
3. Poticati razvoj sustava nagrađivanja na lokalnoj/regionalnoj razini
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Udruga općina u Republici Hrvatskoj, Udruga gradova u Republici Hrvatskoj, Hrvatska zajednica županija
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
3.Broj jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave koje imaju razvijen sustav nagrađivanja
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Mjera 2
Razviti i uspostaviti mehanizme i procese promocije volonterstva u Republici Hrvatskoj
Polazno stanje: U okviru projekata volonterskih centara koje Ministarstvo socijalne politike i mladih financira od 2009. godine, provode se brojne aktivnosti kojima se potiče i promovira volontiranje. Kontinuiranim širenjem broja lokalnih volonterskih centara kojima se osigurava financijska potpora, osigurava se promocija volonterstva diljem Hrvatske. Također, za promociju volonterstva značajna je i manifestacija pod nazivom ˝Hrvatska volontira˝ koju Hrvatska mreža volonterskih centara organizira jedanput godišnje od 2011. godine. Navedenom se manifestacijom nastoji na nacionalnoj razini mobilizirati velik broj organizatora volontiranja i volontera kako bi se istaknuo ogroman značaj i doprinos volontiranja društvu.
Aktivnosti
Nositelj/i
Sunositelj/i
Rok
Potrebna sredstva
Pokazatelj provedbe
Pokazatelj uspješnosti
1. Organizirati stručni skup/konferenciju na godišnjoj razini s ciljem uvida u postojeće stanje i definiranja preporuka za daljnju promociju i razvoj volonterstva u Republici Hrvatskoj
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Volonterski centri, Hrvatska mreža volonterskih centara
Kontinuirano
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
1.Organiziran stručni skup/konferencija s ciljem uvida u postojeće stanje i definiranja preporuka za daljnju promociju i razvoj volonterstva u Republici Hrvatskoj
Pozitivna percepcija volonterstva u društvu razvidna je kroz kontinuirani porast broja volontera i organizatora volontiranja
2. Provesti nacionalnu kampanju s ciljem promocije vrijednosti volonterstva u razmaku od tri godine
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Volonterski centri, Hrvatska mreža volonterskih centara
2018.
Redovna sredstva na pozicijama Ministarstva socijalne politike i mladih, A 754006 Razvoj volonterstva u Republici Hrvatskoj
2.Izrađena analiza dobre prakse volontiranja, uspješnih volonterskih programa i menadžmenta volontera
3. Utvrditi metodologiju izračuna ekonomske vrijednosti volontiranja i njegovog doprinosa nacionalnom bruto društvenom proizvodu
Ministarstvo socijalne politike i mladih, Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva
Hrvatska mreža volonterskih centara
2018.
Nisu potrebna dodatna financijska sredstva
3. Utvrđena metodologija izračuna ekonomske vrijednosti volontiranja i njegovog doprinosa nacionalnom bruto društvenom proizvodu
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku