Na temelju članka 10. stavka 9. Zakona o poljoprivredi (»Narodne novine«, broj 30/2015) ministar poljoprivrede donosi
PRAVILNIK
O PROVEDBI MJERE M08 „ULAGANJA U RAZVOJ ŠUMSKIH PODRUČJA I POBOLJŠANJE ODRŽIVOSTI ŠUMA“, PODMJERE 8.6. „POTPORA ZA ULAGANJA U ŠUMARSKE TEHNOLOGIJE TE U PRERADU, MOBILIZACIJU I MARKETING ŠUMSKIH PROIZVODA“ IZ PROGRAMA RURALNOG RAZVOJA REPUBLIKE HRVATSKE ZA RAZDOBLJE 2014.-2020.
I.OPĆE ODREDBE
Sadržaj Pravilnika
Članak 1.
Ovim se Pravilnikom utvrđuju način i uvjeti provedbe Mjere M08 „Ulaganja u razvoj šumskih područja i poboljšanje održivosti šuma“, Podmjere 8.6. „Potpora za ulaganja u šumarske tehnologije te u preradu, mobilizaciju i marketing šumskih proizvoda“ (u daljnjem tekstu: Podmjera 8.6. iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. -2020. (u daljnjem tekstu: Program), u skladu s člankom 21. i 26. Uredbe (EU) br. 1305/2013 Europskog Parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o potpori ruralnom razvoju iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1698/2005, (SL L 347, 20. 12. 2013) (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) br. 1305/2013).
Tipovi operacija
Članak 2.
Podmjera 8.6. sastoji se od tri tipa operacija:
a)8.6.1. „Modernizacija tehnologija, strojeva, alata i opreme u pridobivanju drva i šumskouzgojnim radovima“ (u daljnjem tekstu: Operacija 8.6.1.)
b)8.6.2. „Modernizacija tehnologija, strojeva, alata i opreme u predindustrijskoj preradi drva“ (u daljnjem tekstu: Operacija 8.6.2.)
c)8.6.3. „Marketing drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda“ (u daljnjem tekstu: Operacija 8.6.3.)
Upravljačko tijelo i operativna provedba
Članak 3.
1)Upravljačko tijelo Programa u smislu članka 66. Uredbe (EU) br. 1305/2013 (u daljnjem tekstu: Upravljačko tijelo) je Ministarstvo poljoprivrede (u daljnjem tekstu: Ministarstvo), sukladno članku 10. stavku 8. Zakona o poljoprivredi.
2)Operativnu provedbu Programa obavlja Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (u daljnjem tekstu: Agencija za plaćanja), sukladno članku 14. stavku 1. Zakona o poljoprivredi.
Pojmovnik
Članak 4.
(1) Pojedini pojmovi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
a)„Tip operacije“ je skup aktivnosti koje doprinose ostvarivanju ciljeva jednog ili više prioriteta Europske unije za ruralni razvoj na koje se odnose.
b)„Projekt/operacija“ je skup aktivnosti potrebnih za ostvarenje ciljeva.
c)„Pridobivanje drva“ je proces proizvodnje drvnih sortimenata koji uključuje sječu i izradu, privlačenje, izvoženje, iznošenje i daljinski prijevoz drva te proizvodnju drvne biomase.
d)„Šumskouzgojni radovi“ su radovi kojima se njeguju, obnavljaju, osnivaju i rekonstruiraju šume.
e)„Predindustrijska prerada drva“ je prerada koju obavljaju obrti, mikro, mala i srednja poduzeća registrirana za obavljanje djelatnosti prerade drva, a obuhvaća cijepanje, piljenje, blanjanje, sušenje te proizvodnju peleta, briketa i drvne biomase.
f) „Marketing drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda“ su ulaganja u promidžbu i informiranje o drvnim i nedrvnim šumskim proizvodima, uslugama i dobrima od šuma, kojima se olakšava pronalaženje puta prema krajnjim korisnicima (konzumentima).
g)„Građenje“ je izvedba građevinskih i drugih radova (pripremni, zemljani, konstruktorski, instalaterski, završni te ugradnja građevnih proizvoda, opreme ili postrojenja) kojima se gradi nova građevina, rekonstruira ili uklanja postojeća građevina, a sukladno posebnim propisima koji uređuju područje gradnje.
h) „Zajednički projekti“ su oni projekti u kojima je dva ili više korisnika uključeno u jedan zajednički projekt. Predmet ulaganja koriste svi korisnici zajedničkog projekta. Korisnici sklapaju Ugovor o poslovnoj suradnji kojim definiraju jednog korisnika koji će biti podnositelj Zahtjeva za potporu/isplatu u ime njih.
i)„Kraj ulaganja“ je dan podnošenja konačnog Zahtjeva za isplatu.
j)„Javna potpora“ je svaki oblik potpore iz javnih izvora Republike Hrvatske i potpora iz proračuna Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (u daljnjem tekstu: EPFRR).
k)„Intenzitet potpore“ izražen je kao postotni udio javne potpore u prihvatljivim troškovima ulaganja.
l)„Lista prihvatljivih troškova“ je lista troškova prihvatljivih za sufinanciranje unutar Podmjere 8.6.
(2) Ostali pojmovi u smislu ovoga Pravilnika imaju jednako značenje kao pojmovi u Uredbi (EU) br. 1305/2013).
Sastavni dijelovi pravilnika
Članak 5.
Sastavni dijelovi ovoga Pravilnika su:
1. Prilog I. „Kriteriji odabira Zahtjeva za potporu“
2. Prilog II. „Lista prihvatljivih troškova“
3. Prilog III. „Izjava korisnika o ispunjavanju uvjeta prihvatljivosti za ulaganja u okviru Operacije 8.6.2. Modernizacija tehnologija, strojeva, alata i opreme u predindustrijskoj preradi drva“
4. Prilog IV. „Popis drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda i usluga šuma za ulaganja u okviru Operacije 8.6.3. Marketing drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda“.
5. Prilog V.„Označavanje aktivnosti sufinanciranih iz proračuna Europske unije“
6. Prilog VI. „Definicija mikro, malih i srednjih poduzeća (MSP-a)“.
II. POTPORA
Vrsta potpore
Članak 6.
1)Potpora se dodjeljuje u obliku bespovratnih financijskih sredstava.
2)Udio javne potpore u prihvatljivim troškovima ulaganja iznosi 50% ukupnih prihvatljivih troškova.
3)Sredstva potpore osiguravaju se iz proračuna Europske unije i državnog proračuna Republike Hrvatske, od čega Europska unija kroz Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj sudjeluje s 85% udjela, a Republika Hrvatska s 15% udjela.
4)Broj projekata odobrenih pojedinom korisniku u programskom razdoblju nije ograničen. Isti korisnik može podnijeti jedan Zahtjev za potporu u okviru iste operacije tijekom jednog natječaja. Ukoliko korisnik podnese više Zahtjeva za potporu u okviru iste operacije tijekom jednog natječaja u obzir će se uzeti Zahtjev za potporu u okviru iste operacije s ranijim vremenom podnošenja Zahtjeva za potporu, dok će se za ostale Zahtjeve za potporu u okviru iste operacije izdati Odluka o odbijanju.
Visina potpore
Članak 7.
(1) Visina tražene potpore u okviru Operacije 8.6.1. iznosi:
a)najniža vrijednost javne potpore po projektu je 5.000 eura u kunskoj protuvrijednosti;
b)najviša vrijednost javne potpore po projektu je 700.000 eura u kunskoj protuvrijednosti.
(2) Visina tražene potpore u okviru Operacije 8.6.2. iznosi:
a)najniža vrijednost javne potpore po projektu je 10.000 eura;
b)najviša vrijednost javne potpore po projektu je 1.000.000 eura.
(3) Visina tražene potpore u okviru Operacije 8.6.3. iznosi:
a)najniža vrijednost javne potpore po projektu je 5.000 eura;
b)najviša vrijednost javne potpore po projektu je 30.000 eura.
Preračun tečaja
Članak 8.
Preračun tečaja eura u kune obavlja se prema mjesečnom tečaju eura utvrđenom od Europske komisije za mjesec u kojem je podnesen Zahtjev za potporu objavljenom na mrežnoj stranici Europske komisije: http://ec.europa.eu/budget/inforeuro/.
III. UVJETI PRIHVATLJIVOSTI KORISNIKA
Prihvatljivi korisnici
Članak 9.
Korisnici u okviru Operacije 8.6.1. su:
a)šumoposjednici;
b)udruženja šumoposjednika/šumovlasnika;
c)obrti, mikro, mala i srednja poduzeća.
Članak 10.
Korisnici u okviru Operacije 8.6.2. su obrti, mikro, mala i srednja poduzeća registrirana za djelatnosti prerade drva.
Članak 11.
Korisnici u okviru Operacije 8.6.3. su:
a)šumoposjednici;
b)udruženja šumoposjednika/šumovlasnika;
c)obrti, mikro, mala i srednja poduzeća;
d)jedinice lokalne uprave i samouprave i njihova udruženja.
IV. UVJETI PRIHVATLJIVOSTI ULAGANJA
Članak 12.
Za ulaganja u okviru Operacije 8.6.1. uvjeti prihvatljivosti su:
a)ukoliko je podnositelj Zahtjeva za potporu šumoposjednik, mora biti upisan u Upisnik šumoposjednika;
b)ukoliko je podnositelj Zahtjeva za potporu udruženje šumoposjednika/šumovlasnika, mora biti registrirano sukladno nacionalnim propisima;
c)obrti, mikro, mala i srednja poduzeća moraju biti licencirani izvoditelji radova u šumarstvu pri Hrvatskoj komori inženjera šumarstva i drvne tehnologije;
d)korisnik je dužan izraditi poslovni plan ako vrijednost ukupno prihvatljivih troškova iznosi više od 200.000 kuna.
Članak 13.
Za ulaganja u okviru Operacije 8.6.2. uvjeti prihvatljivosti su:
a) korisnik mora biti registriran za djelatnosti prerade drva sukladno Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti (2007.): područje C, odjeljak 16. Proizvodnja drva i proizvoda od drva i pluta, osim namještaja; proizvodnja proizvoda od slame i pleterskih proizvoda;
b) korisnik mora dokazati da ulazna količina oblovine u zadnje dvije godine koje prethode godini podnošenja Zahtjeva za potporu nije bila veća od 10.000 m³ godišnje;
c) korisnik je dužan izraditi poslovni plan ako vrijednost ukupno prihvatljivih troškova iznosi više od 200.000 kuna.
Članak 14.
Za ulaganja u okviru Operacije 8.6.3. korisnici moraju zadovoljavati sljedeće uvjete:
a)ukoliko je podnositelj Zahtjeva za potporu šumoposjednik, mora biti upisan u Upisnik šumoposjednika;
b)ukoliko je podnositelj Zahtjeva za potporu udruženje šumoposjednika/šumovlasnika, mora biti registrirano sukladno nacionalnim propisima;
c)svi ostali korisnici (obrti, mikro, mala i srednja poduzeća te jedinice lokalne uprave i samouprave i njihova udruženja) u sklopu ove Operacije kao glavni predmet marketinga drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda šuma moraju imati proizvod i/ili uslugu šuma s popisa drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda i usluga šuma iz Priloga IV. ovog Pravilnika.
Članak 15.
(1) Korisnik je dužan uz Zahtjev za potporu/Zahtjev za isplatu dostaviti Izjavu da mu nisu dodijeljena sredstva za iste prihvatljive troškove za koji je podnio Zahtjev za potporu od strane središnjih tijela državne uprave, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave te svake pravne osobe koja dodjeljuje državne potpore.
(2)Korisnik mora imati podmirene odnosno regulirane financijske obveze prema državnom proračunu Republike Hrvatske.
(3) Korisnici u teškoćama u smislu smjernica Europske unije o državnim potporama za sanaciju i restrukturiranje poduzetnika u teškoćama nisu prihvatljivi kao korisnici.
Članak 16.
1)Za ulaganja u okviru Operacije 8.6.2., korisnik je dužan uz Zahtjev za potporu dostaviti Izjavu iz Priloga III. ovog Pravilnika o ispunjavanju uvjeta prihvatljivosti.
2)U slučaju kada ulaganja u okviru Podmjere 8.6. uključuju rekonstrukciju i/ili opremanje objekata koji nisu u vlasništvu korisnika,korisnik mora dostaviti Ugovor o najmu/koncesiji/plodouživanju/zakupu/služnosti koji mora biti sklopljen na rok od najmanje 10 godina, računajući od trenutka podnošenja Zahtjeva za potporu.
3)U slučaju kada ulaganja u okviru Podmjere 8.6. uključuju izgradnju objekata, korisnik mora u trenutku podnošenja Zahtjeva za potporu dokazati pravo vlasništva ili korisnik mora dokazati da ima pravo koristiti katastarsku česticu/lokaciju ulaganja dostavljanjem Ugovora o najmu/koncesiji/plodouživanju/zakupu/služnosti koji mora biti sklopljen na rok od najmanje 10 godina računajući od trenutka podnošenja Zahtjeva za potporu.
4)Zajedničkim projektom smatraju se ulaganja provedena od strane dva ili više korisnika u Podmjeri 8.6. te predmet ulaganja koriste svi korisnici zajedničkog projekta. Korisnici sklapaju Ugovor o poslovnoj suradnji kojim definiraju jednog korisnika koji će biti podnositelj Zahtjeva za potporu u ime njih u kojem će biti definiran način korištenja predmeta ulaganja zajedničkog projekta od strane svih korisnika zajedničkog projekta. Ugovor mora biti sklopljen na rok od najmanje 7 godina računajući od trenutka podnošenja Zahtjeva za potporu, te isti mora sadržavati podatke od strane korisnika o načinu korištenja predmeta zajedničkog projekta.
5)Korisnik je dužan osigurati da predmet ulaganja za koji je ostvario potporu bude u funkciji pet godina nakon konačne isplate.
6)Ulaganja koja se izamortiziraju u periodu kraćem od pet godina te nemaju više uporabnu vrijednost, korisnik je i dalje dužan imati u fizičkom obliku ili imati vidljivi materijalni dokaz o rashodovanju (ne i prodaji) istih u periodu od od 5 godina od datuma konačne isplate.
7)Provedba projekta može trajati najduže 36 mjeseci od izdavanja Odluke o dodjeli sredstava do podnošenja posljednjeg Zahtjeva za isplatu.
V. UVJETI PRIHVATLJIVOSTI TROŠKOVA
Prihvatljivi opći troškovi
Članak 17.
(1) Prihvatljivi opći troškovi u Podmjeri 8.6. su usluge konzultanata i drugi opći troškovi potrebni za pripremu i provedbu projekta uključujući poslovne planove, studije izvedivosti, analize troškova i koristi, projektno-tehničku dokumentaciju, geodetske podloge, elaborate, trošak nadzora, studije utjecaja na okoliš i prirodu, itd.
(2) Opći troškovi prihvatljivi su u iznosu do 10 posto vrijednosti ukupno prihvatljivih troškova (bez općih troškova) od kojih su:
a)troškovi pripreme poslovnog plana prihvatljivi u iznosu do 10.000 eura u kunskoj protuvrijednosti;
b)troškovi pripreme dokumentacije prihvatljivi u iznosu do 20.000 eura u kunskoj protuvrijednosti;
c)troškovi pripreme projektno-tehničke dokumentacije, geodetskih podloga, elaborata, trošak nadzora, studije utjecaja na okoliš i prirodu prihvatljivi u iznosu koji čini razliku zbroja troškova navedenih u točkama a) i b) ovoga stavka i gornje granice od 10 posto od ukupno prihvatljivih iznosa ulaganja (bez općih troškova).
Prihvatljivi troškovi
Članak 18.
(1) Za ulaganja u okviru Operacije 8.6.1., sukladno listi prihvatljivih troškova iz Priloga II., prihvatljivi troškovi vezani su uz:
a)kupnju novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za sječu i izradu drva (harvesteri, motorne pile itd.);
b)kupnju novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za privlačenje, izvoženje i iznošenje drva (forvarderi, skideri, žičare, traktorske ekipaže itd.);
c)kupnju novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za proizvodnju šumske biomase (iverači, cjepači itd.);
d)kupnju novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za daljinski prijevoz drva (prikolice, hidraulične dizalice itd.);
e)kupnju novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za šumskouzgojne radove za pripremu šumskog tla za sjetvu ili sadnju (malčeri itd.);
f)izgradnju i rekonstrukciju objekata i kupnja nove i rabljene opreme za skladištenje, zaštitu i sušenje drvnih proizvoda (silosi, skladišta za drvnu sječku, utovarivači, atomizeri, sušare itd.).
(2)Prihvatljiv trošak za sufinanciranje u okviru Operacije 8.6.1. je i stjecanje strojeva, alata, uređaja, opreme i objekata, kroz financijski leasing do iznosa tržišne vrijednosti imovine.
Članak 19.
(1) Za ulaganja u okviru Operacije 8.6.2., sukladno listi prihvatljivih troškova iz Priloga II., prihvatljivi troškovi vezani su uz:
a)kupnju novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za predindustrijsku preradu drva (blanjalice, pile itd.);
b)kupnju novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za proizvodnju peleta i briketa (briketirka, peletirka itd.);
c)instalaciju i/ili kupnju informacijsko-komunikacijskih tehnologija (kupnja opreme, kupnja ili razvoj računalnih programa, licence, u postupcima pridobivanja drva i predindustrijske prerade drva;
d)izgradnju i rekonstrukcijuobjekata te kupnju nove i rabljene opreme za sušenje, parenje, skladištenje i zaštitu drvnih proizvoda i dr. (sušare, parionice, silosi, skladišta za drvnu sječku, utovarivači, atomizeri itd.).
(2)Prihvatljiv trošak za sufinanciranje u okviru Operacije 8.6.2. je i stjecanje strojeva, alata, uređaja, opreme i objekata, kroz financijski leasing do iznosa tržišne vrijednosti imovine.
Članak 20.
(1) Za ulaganja u okviru Operacije 8.6.3., sukladno listi prihvatljivih troškova iz Priloga II., prihvatljivi troškovi vezani su uz:
a) gradnju, rekonstrukciju i/ili opremanje pokretnog ili nepokretnog prostora/građevine za prezentaciju i prodaju šumskih drvnih i nedrvnih proizvoda i usluga šuma te za promociju općekorisnih funkcija šuma, održivog gospodarenja šumama i šumarskog sektora (multimedijski prostori sa stalnim izložbenim postavom, štandovi, izložbene police i pultovi i sl.);
b) zakup/najam izložbenog prostora za drvne i nedrvne šumske proizvode i usluge šuma na specijaliziranim sajmovima i izložbama;
c) kupnju i/ili najam multimedijskih uređaja i pomagala za promociju drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda i usluga šuma (laseri, oglasne ploče i sučelja i sl.);
d) izradu i distribuciju promotivnih materijala o drvnim i nedrvnim šumskim proizvodima te reklamne kampanje o drvnim i nedrvnim šumskim proizvodima i uslugama šuma (drvene kocke i suveniri od drva i sl.);
e) kupnju novih strojeva, alata, uređaja i opreme za pakiranje (strojevi za lijepljenje/spajanje/vakumiranje i sl.) i označavanje šumskih drvnih i nedrvnih proizvoda (printeri za drvo, tokarski strojevi, drvodjeljski alat za graviranje i sl.).
(2) Za ulaganja u okviru Operacije 8.6.3. minimalno 90% prihvatljivih troškova mora se odnositi na materijalna ulaganja.
Rabljena oprema
Članak 21.
(1) Kupnja rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme, a sukladno Listi prihvatljivih troškova, prihvatljiva je za ulaganja u okviru Operacije 8.6.1. i Operacije 8.6.2. pod sljedećim uvjetima:
a) strojevi, alati, uređaji i oprema ne smiju biti stariji od četiri (4) godine;
b) prodavatelj strojeva, alata, uređaja ili opreme mora osigurati izjavu o porijeklu te izjavu da kupnja strojeva, alata, uređaja i opreme nije sufinancirana bespovratnim nacionalnim ili EU sredstvima.
c) oprema mora imati tehničke karakteristike u skladu s potrebama operacije i udovoljavati prihvatljivim normama i standardima.
Neprihvatljivi troškovi
Članak 22.
Neprihvatljivi troškovi za sufinanciranje u Podmjeri 8.6. su:
a)porez na dodanu vrijednost (u daljnjem tekstu: PDV) u slučaju da je korisnik porezni obveznik upisan u registar obveznika PDV-a te ima pravo na odbitak PDV-a,
b)drugi porezi, naknade, doprinosi;
c)kamate;
d)troškovi vezani uz ugovor o leasingu, kao što su marža davatelja leasinga, troškovi refinanciranja kamata, režijski troškovi i troškovi osiguranja;
e)nepredviđeni troškovi;
f)plaćanje u gotovini;
g)troškovi nastali prije podnošenja Zahtjeva za potporu, osim općih troškova, ali ne prije 1. siječnja 2014. godine.
VI. KRITERIJI ODABIRA
Članak 23.
1)Kriteriji odabira Zahtjeva za potporu koji se primjenjuju na sve podnijete Zahtjeve određeni su u Prilogu I. ovoga Pravilnika.
2)Kriterije odabira iz stavka 1. ovoga članka prethodno odobrava Odbor za praćenje Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014.-2020.
3)Da bi ulaganje bilo prihvatljivo za dodjelu potpore, korisnik mora imati minimalan broj bodova sukladno Prilogu I. ovoga Pravilnika.
VII. ZAHTJEV ZA POTPORU, POSTUPAK OBRADE I DONOŠENJE ODLUKE
Podnošenje zahtjeva za potporu
Članak 24.
1)Zahtjev za potporu se podnosi temeljem Natječaja o provedbi Podmjere 8.6. „Potpora za ulaganja u šumarske tehnologije te u preradu, mobilizaciju i marketing šumskih proizvoda“ kojeg raspisuje Agencija za plaćanja.
2)Natječaj iz stavka 1. ovoga članka objavljuje se u „Narodnim novinama“ i na mrežnim stranicama Agencije za plaćanja (www.apprrr.hr) i Ministarstva poljoprivrede (www.mps.hr).
3)Natječajem iz stavka 1. ovoga članka određuju se rokovi i uvjeti popunjavanja Zahtjeva za potporu putem AGRONET sustava (u daljnjem tekstu: AGRONET) te podnošenja potvrde o podnošenju Zahtjeva za potporu za dodjelu sredstava iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, Podmjera 8.6.
4)Zahtjev za potporu korisnik popunjava u elektronskom obliku putem AGRONET sustava. Nakon popunjavanja Zahtjeva za potporu u AGRONET-u korisnik podnosi potpisanu i ovjerenu štambiljem korisnika potvrdu o podnošenju Zahtjeva za potporu u fizičkom obliku u Agenciju za plaćanja na lokaciju sukladno uvjetima natječaja o provedbi Podmjere 8.6. „Potpora za ulaganja u šumarske tehnologije te u preradu, mobilizaciju i marketing šumskih proizvoda“.
5)Kao vrijeme podnošenja Zahtjeva za potporu smatra se vrijeme slanja (datum, sat, minuta, sekunda) potvrde o podnošenju Zahtjeva za potporu u slučaju slanja preporučenom pošiljkom s povratnicom odnosno vrijeme zaprimanja u Agenciju za plaćanja ako je korisnik neposredno predaje.
6)Način popunjavanja Zahtjeva za potporu i način i mjesto podnošenja potvrde o podnošenju Zahtjeva za potporu pojašnjeni su u Vodiču za korisnike potpora iz EPFRR Podmjera 8.6. „Potpora za ulaganja u šumarske tehnologije te u preradu, mobilizaciju i marketing šumskih proizvoda“ (u daljnjem tekstu: Vodič za korisnike), koji je objavljen na mrežnim stranicama Agencije za plaćanja (www.apprrr.hr).
7)AGRONET je zaštićena mrežna aplikacija namijenjena korisnicima za upis u Evidenciju korisnika potpora u ruralnom razvoju i ribarstvu (u daljnjem tekstu: Evidencija korisnika), pregled uputa za korištenje AGRONET-a, pregled pravne osnove, elektronsko popunjavanje Zahtjeva za potporu/promjenu/isplatu/odustajanje te za preuzimanje:
◊odluke o dodjeli sredstava
◊odluke o odbijanju
◊ izmjene odluke o dodjeli sredstava,
◊ pisma odbijanja
◊ potvrde o odustajanju
◊ odluke o isplati predujma
◊odluke o odbijanju zahtjeva za isplatu predujma
◊ odluke o isplati
◊ odluke o odbijanju zahtjeva za isplatu
◊odluke o jamstvu.
8)Korisnik mora biti upisan u Evidenciji korisnika kako bi mu Agencija za plaćanja dodijelila korisničko ime i zaporku kojima se prijavljuje u AGRONET.
9)Upute za upis u Evidenciju korisnika i za korištenje AGRONET-a će biti dostupne na mrežnim stranicama Agencije za plaćanja (www.apprrr.hr).
10)Prilikom popunjavanja Zahtjeva za potporu korisnici su obavezni učitati u AGRONET svu dokumentaciju propisanu natječajem.
Administrativna kontrola zahtjeva za potporu
Članak 25.
(1)Zahtjevi za potporu pristigli po objavljenom natječaju iz članka 24. ovoga Pravilnika, obrađuju se po redoslijedu zaprimanja.
(2)Prilikom administrativne kontrole Zahtjeva za potporu utvrđuje se pravovremenost, potpunost, udovoljavanje propisanim uvjetima i kriterijima, broj bodova sukladno kriterijima.
(3)Nakon administrativne kontrole Zahtjeva za potporu, formira se Rang lista na način propisan u članku 27. (Rangiranje Zahtjeva za potporu) ovoga Pravilnika.
(4)Nepravovremeni Zahtjevi za potporu ne razmatraju se te se korisniku izdaje Odluka o odbijanju.
(5)Ukoliko je potrebno tražiti dodatna obrazloženja/ispravke, Agencija za plaćanja će putem elektroničke pošte od korisnika tražiti obrazloženje/ispravak. Korisnik je dužan u roku od pet radnih dana od slanja elektroničke pošte od strane Agencije za plaćanja dostaviti obrazloženje/ispravak.
(6)Ukoliko korisnik traženo obrazloženje/ispravak ne dostavi sukladno stavku 5. ovoga članka Agencija za plaćanja izdaje Odluku o odbijanju.
(7)Natječajem će biti propisana dokumentacija koju je korisnik obavezan učitati uz Zahtjev za potporu.
(8)Ukoliko korisnik uz Zahtjev za potporu ne učita dokumentaciju propisanu Natječajem Agencija za plaćanja će izdati Odluku o odbijanju.
Poslovni plan
Članak 26.
(1)Poslovni plan treba biti izrađen u skladu s uputama i pojašnjenjima u Zahtjevu za potporu - dio "POSLOVNI PLAN ZA OPERACIJU 8.6.1." ili "POSLOVNI PLAN ZA OPERACIJU 8.6.2." koji je potrebno u cijelosti popuniti sukladno pripadajućim uputama i učitati u Zahtjev za potporu.
(2) Prijave kod kojih „POSLOVNI PLAN“ prilikom podnošenja Zahtjeva za potporu nije u cijelosti popunjen u skladu s pripadajućim uputama i pojašnjenjima, bit će odbijene.
(3) Kod ulaganja u okviru Operacije 8.6.1., u slučaju kada su izvoditelji radova odnosno subvencionirani strojevi u sklopu ulaganja planirani za rad na više šumskih gospodarstava, korisnik je to dužan naznačiti u „POSLOVNOM PLANU“.
(4) Podaci navedeni u poslovnom planu podložni su provjerama nadležnih institucija i nakon isplate EPFRR sredstava i to u periodu od pet godina nakon konačne isplate EPFRR potpore.
Rangiranje zahtjeva za potporu
Članak 27.
(1)Nakon zaprimanja Zahtjeva za potporu, Zahtjevima se dodjeljuju bodovi temeljem kriterija odabira iz Priloga I. ovoga Pravilnika.
(2)Ukoliko korisnik prilikom podnošenja Zahtjeva za potporu ne učita dokumentaciju na temelju koje se dodjeljuju bodovi sukladno kriterijima odabira, Zahtjevu se neće dodijeliti bodovi za određeni kriterij odabira što će rezultirati manjim ukupnim brojem bodova.
(3)Nakon administrativne kontrole pristiglih Zahtjeva za potporu, za sve potpune, pravovremene i prihvatljive Zahtjeve za potporu formira se Rang lista sukladno kriterijima odabira koji su navedeni u Prilogu I. ovoga Pravilnika i čine njegov sastavni dio.
(4)U slučaju da dva ili više Zahtjeva za potporu imaju isti broj bodova prednost na Rang listi imaju Zahtjevi s ranijim vremenom podnošenja Zahtjeva za potporu na Natječaj (datum, sat, minuta, sekunda).
(5)Ukoliko dva ili više Zahtjeva za potporu imaju jednaki broj bodova i jednako vrijeme podnošenja Zahtjeva za potporu, a navedeno uvjetuje dodjelu potpore provest će se postupak izvlačenja slučajnim odabirom, u prisutnosti javnog bilježnika.
Članak 28.
(1)U slučaju kada se nakon zaprimanja svih Zahtjeva za potporu i provjere ukupnog traženog iznosa potpore utvrdi da ima dovoljno raspoloživih sredstava, Agencija za plaćanja će izdati Odluke po završetku administrativne kontrole svakog pojedinačnog Zahtjeva za potporu.
(2)Agencija za plaćanja će nakon obrade Zahtjeva za potporu donijeti:
a) Odluku o prihvatljivosti Zahtjeva za potporu,
(3)U slučaju kada se nakon zaprimanja svih Zahtjeva za potporu i provjere ukupnog traženog iznosa potpore utvrdi da nema dovoljno raspoloživih sredstava, Agencija za plaćanja će po završetku administrativne kontrole svakog pojedinačnog Zahtjeva za potporu izdati:
a) Odluku o prihvatljivosti zahtjeva za potporu za Zahtjeve iznad crte na rang listi,
b) Odluku o odbijanju za sve Zahtjeve za potporu ispod crte na rang listi zbog nedostatnosti sredstava.
(4)Korisnik nakon zaprimanja Odluke o prihvatljivosti Zahtjeva za potporu može dostaviti dokumentaciju potrebnu za provedbu postupka javne nabave, dostaviti dokumentaciju iz provedenog postupka javne nabave ili objavit poziv za prikupljanje ponuda na mrežnim stranicama Agencije za plaćanja na način propisan ovim Pravilnikom.
Objava poziva za prikupljanje ponuda
Članak 29.
(1)Korisnik mora za svaki pojedinačni trošak/nabavu unutar cjelokupnog ulaganja dostaviti jednu ponudu.
(2)Korisnik je obavezan prikupiti ponude za pojedini trošak, to jest, cjelokupno ulaganje temeljem poziva za dostavu ponuda koji će objaviti na mrežnim stranicama Agencije za plaćanja.
(3)Korisnik nije obavezan objaviti poziv za dostavu ponuda za opće troškove.
(4)Korisnik može započeti postupak objave poziva na dostavu ponuda danom donošenja Odluke o prihvatljivosti Zahtjeva za potporu.
(5)Postupak objave poziva na dostavu ponuda provodi se sukladno uputi za objavu poziva na dostavu ponuda koja će biti objavljena na mrežnim stranicama Agencije za plaćanja i Ministarstava prije objave natječaja te sadržana u natječaju.
(6)Korisnik u pozivu za dostavu ponuda definira rok u kojem zaprima ponude koji iznosi najmanje 14 dana.
(7)Nakon isteka roka u kojem zaprima ponude, a najkasnije u roku od osam (8) mjeseci od dana donošenja Odluke o prihvatljivosti zahtjeva za potporu, korisnik dostavlja Agenciji za plaćanja odabrane ponude.
(8)Odabrane ponude moraju biti izdane nakon datuma objave poziva na dostavu ponuda i moraju biti važeće na dan zaprimanja u Agenciju.
(9)Ponude inozemnih ponuditelja izražavaju se u domicilnim valutama ili euru, a ponude tuzemnih ponuditelja isključivo u kunama.
(10)Za ponude inozemnih ponuditelja korisnik je dužan izvršiti preračun tečaja u kune prema mjesečnom tečaju utvrđenom od Europske komisije za mjesec u kojem se ponuda šalje u Agenciju, te objavljenom na mrežnoj stranici Europske komisije: http://ec.europa.eu/budget/inforeuro/.
(11)Agencija za plaćanja može umanjiti iznos potpore ako utvrdi da su cijene za robu, radove ili usluge u odabranim ponudama veće od referentnih cijena istih ili sličnih roba, radova i usluga ili ako utvrdi da su cijene iz odabranih ponuda veće od cijena iz elaborata procjene tržišne vrijednosti izrađenog od ovlaštenog sudskog vještaka.
(12)Svaki pojedinačni trošak iz stavka 1. ovoga članka mora se nalaziti na Listi prihvatljivih troškova kako bi bio predmet sufinanciranja iz EPFRR-a.
(13)Dostavljene ponude moraju biti iskazane po jedinici mjere, količini i cijeni. Ako se kao posebna stavka u ponudama iskazuju usluge kao što su prijevoz, montaža i obuka, moraju se iskazati jediničnom cijenom po jedinici mjere i ukupnom cijenom usluge. Agencija za plaćanje može zatražiti od ponuditelja detaljnije informacije ili obrazloženja o stavkama iz ponude.
(14)Tijekom administrativne kontrole Agencija za plaćanja može zatražiti dokaz o vlasničkoj strukturi ponuditelja ako se radi o ponuditelju iz inozemstva. Na zahtjev Agencije za plaćanja korisnik je dužan dostaviti traženi dokument, ne stariji od 6 mjeseci na dan dostave traženog dokumenta.
(15)Ako je ponuditelj roba, radova i usluga iz inozemstva, ponude i dokazi o vlasništvu (ako budu zatraženi) moraju biti na hrvatskom ili engleskom jeziku. Ako je korisnik prikupio ponude i dokaze o vlasništvu (ako budu zatraženi) na jeziku koji nije hrvatski ili engleski, korisnik mora priložiti i ovjereni prijevod sudskog tumača navedenih dokumenata.
(16)Tijekom administrativne kontrole Agencija za plaćanja može zatražiti dokaze o vlasničkoj i/ili upravljačkoj strukturi korisnika i poduzetnika koji su u partnerskom i/ili povezanom odnosu s korisnikom, kao i poslovne knjige koje je takav poduzetnik dužan voditi prema važećim zakonskim propisima o računovodstvu. Na zahtjev Agencije za plaćanja korisnik je dužan dostaviti traženi dokument.
(17)Korisnik je obvezan odredbe ovoga članka primijeniti i na zahtjeve za promjenu kojima se traži promjena ponuditelja, u suprotnom će zahtjev za promjenu ponuditelja biti odbijen.
(18)Agencija za plaćanja nije nadležna za odabir ponuda te eventualne sporove između korisnika i ponuditelja.
(19)Obveze iz ovog članka ne primjenjuju se na korisnike koji su obveznici provedbe postupka javne nabave prema propisima koji uređuju postupak javne nabave.
Administrativna kontrola postupka javne nabave
Članak 30.
(1)Postupak javne nabave za nabavu roba, radova ili usluga u provedbi mjera propisanih ovim Pravilnikom provodi se prema propisima koji uređuju postupak javne nabave. Postupak javne nabave obvezni su provesti oni korisnici koji su obveznici provedbe postupka javne nabave prema propisima koji uređuju postupak javne nabave.
(2)Agencija za plaćanja vrši administrativnu kontrolu provedbe postupka javne nabave.
(3)Administrativna kontrola provedbe postupka javne nabave provodi se u fazi:
1. prije pokretanja postupka javne nabave
2. dovršetka postupka javne nabave
3. završne isplate.
(4)Po dobivanju Odluke o prihvatljivosti Zahtjeva za potporu korisnik može prije pokretanja postupka javne nabave dostaviti Agenciji za plaćanja dokumentaciju za nadmetanje s prilozima te popratnom dokumentacijom.
(5) Ako je dostavljena dokumentacija iz stavka 4. ovog članka nepotpuna/nejasna/netočna, Agencija za plaćanja će izdati Pismo preporuke koje za korisnika nije obvezujuće.
(6)Ako korisnik ne dostavi dokumentaciju za nadmetanje prije pokretanja postupka javne nabave i/ili je pokrenuo postupak javne nabave prije podnošenja Zahtjeva za potporu, stavak 3. točka 1. te stavak 5. ovog članka se ne primjenjuju.
(7)Po dovršetku postupka javne nabave, a najkasnije u roku od osam (8) mjeseci od dana donošenja Odluke o prihvatljivosti zahtjeva za potporu, korisnik dostavlja Agenciji za plaćanja dokumentaciju iz provedenog postupka javne nabave.
(8)Zajedno sa Zahtjevom za isplatu korisnik dostavlja dokumentaciju vezano uz postupak javne nabave i izvršenje ugovora.
(9)Dokumentaciju koja se odnosi na postupak javne nabave/provedbu ugovora korisnik dostavlja u elektronskom obliku na CD-u/DVD-u.
(10)Popis dokumentacije iz stavaka 4. 7 i 8. ovog članka te način predaje dokumentacije na elektronskom mediju propisuje se natječajem.
(11)Ukoliko je potrebno tražiti dodatna obrazloženja vezano uz dostavljenu dokumentaciju navedenu u stavku 7. i 8. ovoga članka Agencija za plaćanja će korisniku dostaviti Zahtjev za dopunu/obrazloženje/ispravak.
(12)Ukoliko korisnik nije preuzeo Zahtjev za dopunu/obrazloženje/ispravak prilikom prve dostave, dostava preporučene pošiljke bit će ponovljena još jednom. Ukoliko korisnik ne preuzme Zahtjev za dopunu niti nakon ponovljene dostave, zahtjev se objavljuje na oglasnoj ploči u sjedištu Agencije za plaćanja te se dostava smatra obavljenom istekom osmoga dana od dana stavljanja zahtjeva na oglasnu ploču.
(13)Korisnik je dužan u roku od deset dana od dana zaprimanja Zahtjeva za dopunu/obrazloženje/ispravak dostaviti dopunu/obrazloženje/ispravak.
(14)Ako dokumentacija iz postupka javne nabave nije prihvatljiva, Agencija za plaćanja donosi Odluku o odbijanju zahtjeva za potporu čime se prethodno donesena Odluka o prihvatljivosti zahtjeva za potporu stavlja izvan snage.
(15)Ako dokumentacija vezana uz postupak javne nabave i izvršenje ugovora koja se dostavlja sa Zahtjevom za isplatu nije prihvatljiva, Agencija donosi Odluku o odbijanju zahtjeva za isplatu.
(16)Administrativna kontrola postupka javne nabave koju temeljem ovog Pravilnika provodi Agencija za plaćanja ne može se smatrati kontrolnim mehanizmima u smislu posebnih propisa koji uređuju postupak javne nabave.
Izdavanje odluka
Članak 31.
(1) Agencija za plaćanja će nakon obrade Zahtjeva za potporu donijeti:
a) Odluku o dodjeli sredstava, u slučaju:
- ispunjavanja uvjeta i kriterija propisanih ovim Pravilnikom i Natječajem.
Odlukom o dodjeli sredstava utvrđuju se:
a) prihvatljivi troškovi,
b) najviši iznos javne potpore
c) obveza čuvanja dokumentacije koja se odnosi na dodjelu sredstava iz EPFRR programa pet (5) godina od datuma konačne isplate potpore,
d) obveza vođenja građevinske knjige i sličnih dokumenata koji dokazuju količinu i vrstu ugrađenih materijala i opreme te izvršenih radova,
e) obveza stavljanja ulaganja u uporabu prije konačne isplate
f) zabrana promjene vlasništva nad ulaganjem, davanja u zakup ili najam predmeta ulaganja ili premještanja sufinancirane proizvodne aktivnosti od dana stupanja na snagu Odluke o dodjeli sredstava i tijekom sljedećih pet (5) godina od datuma konačne isplate potpore,
g) zabrana promjene namjene i vrste ulaganja za koja se korisniku odobravaju sredstva sljedećih pet (5) godina od datuma konačne isplate potpore,
h) obveza informiranja javnosti o potpori sukladno EU zakonodavstvu,
i) obveza korisnika da dokumenti koji se odnose na plaćanje odobrenog projekta budu datirani nakon datuma podnošenja Zahtjeva za potporu, osim računa za opće troškove, kupnju zemljišta radi realizacije projekta,
j) obveza korisnika da u svakom trenutku osigura nesmetani pristup i kontrolu na terenu koja se odnosi na potporu te obveza davanja na uvid cjelokupne dokumentacije vezane za sufinancirane troškove djelatnicima Agencije za plaćanja, Ministarstva, Agencije za reviziju sustava provedbe programa Europske unije (u daljnjem tekstu: ARPA), Europske komisije, Europskog revizorskog suda i Europskog ureda za borbu protiv prijevara (u daljnjem tekstu: OLAF),
l) obveza korisnika da će izvijestiti Agenciju za plaćanja u pisanom obliku o bilo kojoj situaciji postojanja sukoba interesa između njega s jedne strane i ponuditelja s druge strane u razdoblju od dana stupanja na snagu Odluke o dodjeli sredstava i tijekom sljedećih pet (5) godina od datuma konačne isplate potpore,
m) podnošenje Zahtjeva za isplatu i ostale potrebne dokumentacije,
n) obveza korisnika da fotografira izvođenje radova i ugradnju opreme koja u kasnijim fazama (kontroli prije plaćanja i ex post kontroli) neće biti vidljiva,
o) obveza korisnika da u bilo kojem trenutku osigura posjet ulaganju od strane predstavnika Agencije za plaćanja,
p) obveza korisnika da osigura da svi podaci i informacije dostavljeni Agenciji za plaćanja budu točni,
q) obveza korisnika da dostavi Agenciji za plaćanja sve potrebne podatke koje Agencija za plaćanja zatraži,
r) obveza korisnika da prijavi Agenciji za plaćanja neposredno nakon njihovog nastanka sve promjene koje se odnose na uvjete prihvatljivosti sukladno člancima 12., 13., 14. ,15. i 16. ovoga Pravilnika,
s) obveza korisnika da iskoristi sredstva isplaćenog predujma sukladno Listi prihvatljivih troškova iz Odluke o dodjeli sredstava,
t) zabrana poduzimanja radnji koje bi mogle dovesti do dvostrukog financiranja istih troškova iz proračuna EU.
(2) Za provedbu stavka 1. točke h) ovoga članka korisnik će provesti obvezu informiranja o potpori sukladno Prilogu V. ovoga Pravilnika.
b) Odluku o odbijanju, u slučaju:
- nedostatnostisredstava,
- neispunjavanja uvjeta i kriterija propisanih ovim Pravilnikom i Natječajem,
- nepravovremeno podnesenih Zahtjeva za potporu,
- nepotpunih Zahtjeva za potporu,
- nepravovremeno dostavljenih i/ili nepotpunih odgovora na Zahtjev za obrazloženje/ispravak,
- utvrđene nepravilnosti,
- da se utvrdi da su informacije dostavljene od strane korisnika ili ponuditelja lažne ili pogrešne,
- da su cijene u dostavljenim ponudama namjerno uvećane,
- sprječavanja posjeta ulaganju predstavnicima Agencije za plaćanja od strane korisnika,
- da se, uvažavajući odredbe posebnih propisa koji uređuju postupak javne nabave, i ovog Pravilnika, utvrdi da dokumentacija iz provedenog postupka javne nabave nije dostavljena Agenciji za plaćanja i/ili nije prihvatljiva .
- da se utvrdi da su uvjeti za stjecanje pogodnosti stvoreni umjetno i suprotno ciljevima sektorskog poljoprivrednog gospodarstva sukladno članku 60. Uredbe (EU) br. 1306/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o financiranju, upravljanju i nadzoru zajedničke poljoprivredne politike i o stavljanju izvan snage uredbi Vijeća (EEZ) br. 352/78, (EZ) br. 165/94, (EZ) br. 2799/98, (EZ) br. 814/2000, (EZ) br. 1290/2005 i (EZ) br. 485/2008 (SL L 347, 20. 12. 2013),
- da se utvrdi da je ulaganje za koje je podnesen Zahtjev za potporu za financiranje unutar EPFRR-a, financirano drugim sredstvima proračuna EU,
- da se utvrdi prekoračenje najvećeg dozvoljenog iznosa javne potpore.
(2) Ukoliko je korisnik proveo više postupaka javne nabave unutar jednog Zahtjeva za potporu, a Agencija za plaćanja utvrdi da dokumentacija iz jednog od provedenih postupka javne nabave nije dostavljena Agenciji za plaćanja i/ili nije prihvatljiva za odobrenje, uvažavajući odredbe ovog Pravilnika kao i odredbe posebnih propisa koji uređuju postupak javne nabave, donijet će se odluka o dodjeli sredstava ili odluka o odbijanju uzimajući u obzir odobrenu odnosno neodobrenu dokumentaciju iz provedenog postupka javne nabave.
Promjene podataka o korisniku
Članak 32.
(1)Promjene podataka o korisniku podrazumijevaju promjene podataka koji se nalaze u Evidenciji korisnika.
(2)Promjene iz stavka 1. ovoga članka korisnik podnosi putem AGRONET-a sukladno Uputi za upis u Evidenciju korisnika potpora u ruralnom razvoju i ribarstvu, kojeg korisnik može preuzeti sa službene mrežne stranice Agencije za plaćanja (www.apprrr.hr).
(3) Korisnik mora obavijestiti Agenciju za plaćanja o promjenama navedenim u stavku 1. ovoga članka nakon pojave događaja koji ih je izazvao.
(4) Po odobrenju/odbijanju Zahtjeva za promjenu podataka u Evidenciji korisnika, Agencija za plaćanja će korisniku poslati putem elektronske pošte obavijest da su promjene izvršene/nisu izvršene.
Promjene zahtjeva za potporu
Članak 33.
(1)Promjene Zahtjeva za potporu podrazumijevaju promjenu podataka koji se odnose na podneseni Zahtjev za potporu izuzev promjena navedenih u članku 32. ovoga Pravilnika.
(2)Korisnik je obvezan prijaviti promjenu priloženih akata kojima se odobrava građenje građevina iz Zahtjeva za potporu, promjenu ponuditelja i ostalih općih podataka koji su sadržani u Odluci o dodjeli sredstava izuzev podataka iz članka 32. ovoga Pravilnika.
(3)Za promjene iz stavka 2. ovoga članka korisnik je dužan od trenutka stupanja na snagu Odluke o dodjeli sredstava do roka za podnošenje Zahtjeva za isplatu Agenciji za plaćanja podnijeti Zahtjev za promjenu. Zahtjev za promjenu popunjava se u AGRONET-u, a po popunjavanju potrebno je u Agenciju za plaćanja dostaviti ovjerenu Potvrdu o podnošenju Zahtjeva za promjenu preporučenom poštom s povratnicom ili osobno.
(4)Promjene iz stavka 2. ovoga članka korisnik može prijaviti dva puta podnošenjem Zahtjeva za promjenu putem AGRONET-a na način opisan u Vodiču za korisnike kojeg korisnik može preuzeti sa službene mrežne stranice Agencije za plaćanja (www.apprrr.hr).
(5)Agencija za plaćanja će za zaprimljene Zahtjeve za promjenu po potrebi izdati Izmjenu Odluke o dodjeli sredstava ili Pismo odobrenja u slučaju odobrenja Zahtjeva za promjenu ili Pismo odbijanja u slučaju odbijanja Zahtjeva za promjenu.
(6)Izmjenom Odluke o dodjeli sredstava ne može se odobriti iznos potpore veći od iznosa potpore koji je već određen Odlukom o dodjeli sredstava.
(7)Ostale promjene u projektu bez kojih se projekt ne može provesti ili koji imaju utjecaj na poboljšanje projekta moraju biti obrazložene prilikom dostavljanja Zahtjeva za isplatu.
(8)Promjene iz stavka 2. ovoga članka korisnik mora prijaviti najmanje 45 dana prije isteka roka za predaju Zahtjeva za isplatu.
(9)U slučaju promjena Odluke iniciranih od strane Agencije za plaćanja, korisniku će biti izdana Izmjena Odluke o dodjeli sredstava.
(10) Ukoliko je korisnik u obvezi provesti postupak javne nabave, uz Zahtjev za promjenu ponuditelja u obvezi je dostaviti i dokumentaciju iz provedenog postupka javne nabave.
Potvrda o odustajanju i izjava o poništenju obveze
Članak 34.
(1)U slučaju da korisnik želi odustati od dodjele sredstava iz EPFRR dužan je podnijeti Zahtjev za odustajanje putem AGRONET-a na način opisan u Vodiču za korisnike.
(2)Ukoliko korisnik podnese Zahtjev za odustajanje u fazi administrativne kontrole Zahtjeva za potporu odnosno prije izdavanja Odluke, Agencija za plaćanja će prekinuti sve aktivnosti nad Zahtjevom za potporu te će korisniku izdati Potvrdu o odustajanju.
(3)Ukoliko korisnik podnese Zahtjev za odustajanje nakon izdavanja Odluke o dodjeli sredstava, Agencija za plaćanja će korisniku izdati Izjavu o poništenju obveze.
(4)Izjava o poništenju obveze se izdaje i u sljedećim slučajevima:
a)negativnog nalaza kontrole na terenu kada je utvrđena nepravilnost koja prelazi 50 posto ukupne vrijednosti projekta odnosno kada korisnik prekrši odredbe ovoga Pravilnika, Natječaja ili nije ispunio obveze određene Odlukom o dodjeli sredstava ili ako je utvrđena nepravilnost ujedno i sumnja na prijevaru,
b)ukoliko korisnik ne dostavi Zahtjev za isplatu.
VIII. ZAHTJEV ZA ISPLATU, POSTUPAK OBRADE I DONOŠENJE ODLUKE
Zahtjev za isplatu
Članak 35.
(1)Potpora se korisniku isplaćuje temeljem Zahtjeva za isplatu/Zahtjeva za isplatu predujma.
(2)Korisnik može podnijeti Zahtjev za isplatu jednokratno ili u najviše 3 rate. Maksimalni iznos prve rate iznosi do 50 posto odobrenih sredstava javne potpore.
(3)Korisnik može putem zahtjeva za isplatu predujma tražiti predujam za ulaganje i to do 50 posto odobrenih sredstava javne potpore. Ako nema mogućnosti plaćanja predujma, isplata se može vršiti sukladno plaćanju u ratama. Plaćanje predujma ne isključuje plaćanje u ratama, a maksimalan broj isplata u ratama kod plaćanja predujma iznosi maksimalno dvije rate.
(4)Zahtjev za isplatu/zahtjev za isplatu predujma korisnik može podnijeti nakon preuzimanja Odluke o dodjeli sredstava.
(5)Uvjet za isplatu predujma jest dostava bankarske garancije plative „na prvi poziv“ i „bez prigovora“ u stopostotnoj vrijednosti iznosa predujma. Bankarska garancija mora vrijediti od trenutka podnošenja zahtjeva za isplatu predujma do isteka šest mjeseci nakon krajnjeg roka za podnošenje zahtjeva za isplatu.
(6)Isplaćeni predujam iz stavka 3. ovoga članka opravdava se plaćenim računima/situacijama za ulaganja odobrena odlukom o dodjeli sredstava pri podnošenju Zahtjeva za isplatu sljedeće rate.
(7)Garancija iz stavka 5. vraća se korisniku sukladno stavku 6. ovoga članka temeljem odluke o jamstvu ako korisnik dokaže izvršenje dijela ulaganja odobrenih odlukom o dodjeli sredstava u vrijednosti isplaćenog predujma.
(8)Garancija iz stavka 5. ovoga članka aktivira se temeljem odluke o jamstvu radi povrata sredstava isplaćenog predujma u slučaju neispunjavanja uvjeta iz stavka 6. ovoga članka.
(9)Korisnik je dužan dostaviti izvještaj o napretku svakih šest mjeseci, počevši od dana izdavanja odluke o dodjeli sredstava, poštom, na adresu Agencije za plaćanja.
(10)Korisnik je nakon završenog projekta dužan popuniti Zahtjev za isplatu u elektronskom obliku putem AGRONET sustava koji se nalazi na mrežnim stranicama Agencije za plaćanja (www.apprrr.hr). Način popunjavanja Zahtjeva za isplatu pojašnjen je u Vodiču za korisnike.
(11)Prilikom popunjavanja Zahtjeva za isplatu/Zahtjeva za isplatu predujma korisnici su obvezni učitati u AGRONET svu dokumentaciju propisanu natječajem. Natječajem se propisuje dokumentacija koju je potrebno dostaviti i u originalu.
(12)Nakon podnošenja elektronskog Zahtjeva za isplatu/Zahtjeva za isplatu predujma u AGRONET-u, korisnik je dužan u roku propisanom ovim pravilnikom neposredno ili preporučenom pošiljkom s povratnicom dostaviti ovjerenu potvrdu o podnošenju Zahtjeva za isplatu/Zahtjeva za isplatu predujma, zajedno s propisanom dokumentacijom u originalu na adresu Agencije za plaćanja.
(13)Uz Zahtjev za isplatu korisnik osim dokumentacije navedene u st. 11 ovog članka obvezan je dostaviti u elektroničkom obliku na prijenosnom mediju (CD-u/DVD-u) dokumentaciju propisanu Natječajem a vezano za provedbu ugovora.
(14)Zahtjev za isplatu podrazumijeva potvrdu o podnošenju Zahtjeva za isplatu/Zahtjeva za isplatu predujma te svu dokumentaciju propisanu natječajem, pri čemu se vrijeme podnošenja Zahtjeva za isplatu/Zahtjeva za isplatu predujma smatra vrijeme slanja dokumentacije u slučaju slanja preporučenom pošiljkom s povratnicom odnosno vrijeme zaprimanja u Agenciju za plaćanja ako se dostavlja neposredno.
(15)Konačni Zahtjev za isplatu korisnik je dužan dostaviti najkasnije 36 mjeseci od datuma preuzimanja odluke o dodjeli sredstava.
Postupak obrade
Članak 36.
(1)Zahtjev za isplatu treba sadržavati sve plaćene račune sukladno Listi prihvatljivih troškova, a svi priloženi računi moraju biti plaćeni u cijelosti.
(2)Korisniku se ne može isplatiti potpora u iznosu višem od iznosa navedenoga u odluci o dodjeli sredstava.
(3)Ako korisnik u Zahtjevu za isplatu navede iznos koji je viši od prihvatljivog iznosa potpore Agencija za plaćanja može umanjiti iznos za isplatu.
(4)Za nepotpun Zahtjev za isplatu Agencija za plaćanja će izdati Zahtjev za dopunu/obrazloženje/ispravak kojim će od korisnika tražiti dostavljanje dokumentacije koja nedostaje. Korisnik je dužan dostaviti traženu dokumentaciju preporučenom pošiljkom ili osobno u Agenciju za plaćanja u roku od pet radnih dana od dana zaprimanja Zahtjeva za dopunu/obrazloženje/ispravak. Ako tražena dokumentacija ne bude poslana u zadanom roku smatrat će se da je korisnik odustao od dijela iznosa potpore za koji dokumentacija nije dostavljena.
(5)Danom zaprimanja Zahtjeva za dopunu/obrazloženje/ispravak smatra se datum kada korisnik zaprimi preporučenu pošiljku.
(6)Ako korisnik nije preuzeo Zahtjev za dopunu/obrazloženje/ispravak prilikom prve dostave, dostava preporučene pošiljke bit će ponovljena još jednom. Ako korisnik ne preuzme Zahtjev za dopunu niti nakon ponovljene dostave, Zahtjev za dopunu će se objaviti na oglasnoj ploči u sjedištu Agencije za plaćanja te će se dostava smatrati obavljenom istekom osmoga dana od dana stavljanja Zahtjeva za dopunu na oglasnu ploču.
(7)Za plaćanja izvršena u stranoj valuti u svrhu odobrenja Zahtjeva za isplatu obračunat će se:
a)protuvrijednost u kunama po tečaju Europske komisije ECB u mjesecu zaprimanja Zahtjeva za isplatu iskazanom na šest decimala (navedeni tečaj objavljen je na mrežnoj stranici http://ec.europa.eu/budget/inforeuro/),
b)u slučaju da je korisnik kupio strana sredstva plaćanja po nižem tečaju od ECB u mjesecu zaprimanja Zahtjeva za isplatu iskazanom na šest decimala, obračun potpore temeljit će se na ostvarenom tečaju.
(8)Ako korisnik ne dostavi Zahtjev za isplatu u propisanom roku izdat će se izjava o
poništenju obveze.
(9)Ako korisnik dostavi Zahtjev za isplatu nakon propisanog roka, Agencija za plaćanja će izdati odluku o odbijanju Zahtjeva za isplatu.
(10) Ako se tijekom obrade Zahtjeva za isplatu utvrdi ukupna nepravilnost, uzimajući u obzir i nepravilnosti utvrđene u prethodnim Zahtjevima za isplatu u slučaju isplate u ratama, a koja ne prelazi iznos od 50 posto ukupne vrijednosti odobrenih sredstava javne potpore, Agencija za plaćanja će odbiti iznos nepravilnog izdatka od Zahtjeva za isplatu i izdati Odluku o isplati u kojoj će ukupan iznos biti umanjen za iznos nepravilnog izdatka.
(11)Dio administrativne kontrole može biti i posjeta ulaganju prije isplate koju će provoditi djelatnici Agencije za plaćanja.
Donošenje odluka
Članak 37.
(1)Nakon provjere Zahtjeva za isplatu/Zahtjeva za isplatu predujma s pripadajućom dokumentacijom, Agencija za plaćanja će donijeti:
a)Odluku o isplati predujma, ili
b)Odluku o odbijanju zahtjeva za isplatu predujma, ili
c)Odluku o isplati, ili
d)Odluku o odbijanju zahtjeva za isplatu.
(2)Odluka o odbijanju zahtjeva za isplatu predujma izdaje se zbog nedostavljanja valjane bankarske garancije.
(3)Odluka o odbijanju Zahtjeva za isplatu izdaje se zbog:
a)neispunjavanja uvjeta propisanih ovim Pravilnikom, odnosno natječajem,
b)neprihvatljivosti ulaganja i/ili svih troškova utvrđenih u Listi prihvatljivih troškova,
c)dostavljanja konačnog Zahtjeva za isplatu nakon propisanog roka,
d)ako se tijekom obrade Zahtjeva za isplatu utvrdi ukupna nepravilnost, uzimajući u obzir i nepravilnosti utvrđene u prethodnim Zahtjevima za isplatu u slučaju isplate u ratama, a koja prelazi iznos od 50 posto ukupne vrijednosti odobrenih sredstava javne potpore,
e)onemogućavanja obavljanja kontrole na terenu,
f)ne stavljanja ulaganja u uporabu,
g)korištenja opreme i/ili mehanizacije i/ili građevine na način koji nije u skladu s njegovom namjenom,
h)utvrđenih razlika između dokumenata priloženih uz Zahtjev za isplatu i dokumenata zatečenih u kontroli na terenu,
i)nedostavljanja dokumentacije navedene u članku 36. stavku 4. ovoga Pravilnika u roku propisanom Pravilnikom ako se dopuna/obrazloženje/ispravak odnosi na cjelokupno ulaganje,
j)nedostavljanja dokumentacije vezane za provedbu ugovora
k)utvrđene nepravilnosti kod koje je utvrđena i sumnja na prijevaru, a sredstva potpore nisu isplaćena korisniku. Provedbeno tijelo će zbog sumnje na prijevaru izvijestiti Državno odvjetništvo Republike Hrvatske (DORH) kako bi se pokrenuo postupak pred nadležnim sudom.
IX. KONTROLA NA TERENU
Ovlaštenje za provedbu kontrole na terenu
Članak 38.
(1)Kontrolu na terenu provode djelatnici Agencije za plaćanja (u daljnjem tekstu: kontrolori).
(2)Kontrolori provode kontrolu izvršenih usluga, radova i nabavljene opreme kod isplate u ratama, dok kod konačne isplate kontroliraju i upotrebu ulaganja prema odobrenoj namjeni.
(3)Kontrolori provode kontrolu prije isplate i tijekom petogodišnjeg razdoblja nakon izvršenog konačnog plaćanja (ex post kontrola).
(4)Osim redovnih kontrola, kontrole na terenu mogu se provoditi u bilo kojem trenutku unutar razdoblja iz stavka 3. ovoga članka.
(5)Osim djelatnika iz stavka 1. ovoga članka kontrolu ulaganja mogu obavljati i djelatnici Službe za unutarnju reviziju Agencije za plaćanja, djelatnici upravljačkog tijela, ARPA-e, revizori Europske komisije, Europski revizorski sud, predstavnici OLAF-a te druge institucije koje za to imaju ovlasti po posebnim propisima.
Ovlasti kontrolora
Članak 39.
(1)Pri obavljanju kontrole na terenu kontrolori su ovlašteni:
1.pregledati objekte, uređaje, robu te poslovnu dokumentaciju korisnika,
2.izvršiti uvid u dokumente korisnika koji se odnose na stjecanje prava na potporu,
3.provjeravati računovodstvene podatke iz poslovnih knjiga korisnika,
4.provjeravati evidencije vezane uz ulaganje i poslovanje korisnika,
5. provjeravati dokumente (račune, potvrde o plaćanju, bankovna izvješća korisnika i s njim povezanih osoba, podatke o korištenom materijalu, jamstvene listove, deklaracije i dr.),
6.provjeravati vjerodostojnost dokumenata poslanih uz Zahtjev za isplatu,
7.provjeravati uporabu ili spremnost ulaganja za uporabu
8. provjeravati rješenja, ugovore, potvrde drugih tijela koja prate rad korisnika,
9. provjeravati sve podatke koji se odnose na kvantitetu i kvalitetu roba i usluga,
10.provjeravati tehničku dokumentaciju vezanu za ulaganje (građevinski dnevnik, građevinska knjiga, glavni projekt i dr.),
11.izvještavati nadležna tijela i tražiti provođenje određenog postupka ako sama nije ovlaštena izravno postupiti,
12.prikupljati podatke i obavijesti od odgovornih osoba, svjedoka, vještaka i drugih osoba kad je to potrebno za obavljanje kontrole.
(2)Kontrolori su ovlašteni izvršiti kontrolu kod pravnih i fizičkih osoba te osoba koje su povezane s korisnikom u vezi predmetnog ulaganja.
(3)Pravne i fizičke osobe iz stavka 2. ovoga članka dužne su omogućiti obavljanje kontrole, pružiti potrebne podatke i informacije te osigurati uvjete za nesmetani rad.
(4)Kontrolu je moguće najaviti prije njezine provedbe pod uvjetom da se ne naruši svrha kontrole, pružajući korisniku samo nužne informacije.
X. POVRAT SREDSTAVA, PRIGOVORI I STUPANJE NA SNAGU
Povrat sredstava
Članak 40.
(1) Agencija za plaćanja će Odlukom o povratu sredstava od korisnika zahtijevati povrat isplaćenih sredstava ako:
a)se utvrdi administrativna pogreška, učinjena od strane Agencije za plaćanja, odlukom o povratu sredstava od korisnika će se zatražiti povrat tog iznosa,
b)u slučaju utvrđenih pojedinih nepravilno isplaćenih troškova, odnosno kada utvrđena nepravilnost ne prelazi iznos od 50 posto ukupne vrijednosti projekta, Odlukom o povratu sredstava Agencija za plaćanja će zahtijevati od korisnika povrat djelomično utvrđenog nepravilnog iznosa,
c)ukoliko utvrđena nepravilnost prelazi iznos od 50 posto ukupne vrijednosti projekta, Agencija za plaćanja će zahtijevati od korisnika povrat ukupno isplaćenih sredstava potpore,
d)ukoliko utvrđena nepravilnost ujedno predstavlja sumnju na prijevaru, Odlukom o povratu sredstava Agencija za plaćanja će zahtijevati od korisnika povrat ukupno isplaćenih sredstava potpore,
e)se ne dostavi Zahtjev za isplatu preostalih sredstava u slučaju isplate u ratama,
f)kontrola na terenu utvrdi nepravilnosti u korištenju sredstava isplaćenih po osnovi mjere,
g)je korisnik nezakonito ostvario pravo na isplatu novčanih sredstava
h)ako ulaganje nije izvršeno u skladu s ugovorom i/ili s propisima koji određuju postupak javne nabave.
(2)Korisnik iz stavka 1. ovoga članka dužan je isplaćena novčana sredstva vratiti u roku 30 dana od primitka odluke o povratu sredstava ili u slučaju Prigovora od dana zaprimanja odluke Povjerenstva.
(3)Ukoliko Korisnik nije vratio sredstva određena odlukom o povratu sredstava na taj iznos se nakon isteka roka iz stavka 2. ovoga članka obračunava zakonska zatezna kamata.
(4)U slučaju nepoštivanja roka za povrat sredstava Agencija za plaćanja će zatražiti zaštitu
svojih prava putem nadležnog suda.
Članak 41.
Informiranje je sastavni dio projekta. Kao što korisnik treba biti upoznat s izvorom financiranja iz kojeg će dobiti nepovratna sredstva za svoje ulaganje, tako korisnik mora, po završetku projekta, osigurati ovakvu informaciju javnosti sukladno Prilogu V. ovoga Pravilnika (npr. stavljanjem naljepnica koje navode izvor sufinanciranja na svu opremu nabavljenu potporom iz proračuna Europske unije i postavljanjem informativnih ploča na istaknuto mjesto, kako bi i posjetitelji bili upoznati s činjenicom da je ulaganje sufinancirano kroz sustav EU potpora).
Članak 42.
(1)Svi akti koji proizlaze iz ovoga Pravilnika nisu upravni akti.
(2)Korisnik može Povjerenstvu za rješavanje po prigovorima (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo) koje imenuje ministar podnijeti prigovor na odluke koje proizlaze iz ovoga Pravilnika,
(3)Ostali akti proizašli iz ovoga Pravilnika su konačni i korisnik nema pravo prigovora.
(4)Akte iz stavaka 2. i 3. ovoga članka osim Odluke o povratu sredstava i Odluke o prihvatljivosti zahtjeva za potporu korisnici su obvezni preuzeti putem AGRONET-a.
(5)Po objavi akata u AGRONET-u korisnik će biti obaviješten putem elektroničke pošte da u roku 5 dana iste mora preuzeti putem linka u AGRONET-u na kartici „ODLUKE“.
(6) Ukoliko korisnik ne preuzme akte iz stavka 2. ovoga članka s AGRONET-a u roku od 5 dana od trenutka njihova stavljanja na AGRONET, Agencija za plaćanja će ih objaviti na Oglasnoj ploči Agencije za plaćanja.
(7) U slučaju iz stavka 6. ovoga članka, akti iz stavka 2. ovoga članka stupaju na snagu osmog dana od dana objave na Oglasnoj ploči Agencije za plaćanja.
(8) Korisnik može prigovore iz stavka 2. ovoga članka podnijeti u roku od osam (8) dana od dana preuzimanja akata iz stavka 2. ovoga članka u AGRONET-u ili dana objave na Oglasnoj ploči Agencije za plaćanja.
(9)Prigovori iz stavka 2. ovoga članka podnose se isključivo preporučenom pošiljkom s povratnicom, u dva primjerka Povjerenstvu na adresu Agencije za plaćanja, na adresu Ulica grada Vukovara 269d, 10000 Zagreb.
(10)Povjerenstvo odlučuje po prigovorima iz stavka 2. ovoga članka u roku od petnaest (15) radnih dana od zaprimanja prigovora. Na Odluke Povjerenstva po prigovorima korisnik nema pravo prigovora.
(11)Nakon provedenog postupka odlučivanja o prigovoru kreirat će se konačna Rang lista za sve zahtjeve za potporu zaprimljene na natječaju koja će biti objavljena u sklopu Izvještaja o provedenom natječaju koji će biti dostupan u AGRONET-u.
Članak 43.
Za provedbu ove Podmjere ravnatelj Agencije za plaćanja i pomoćnik ministra u čijoj su nadležnosti poslovi Upravljačkog tijela, svaki u okviru svoje nadležnosti, donose pisane procedure, obrasce i ostale dokumente neophodne za upravljanje i provedbu Programa.
XI. ZAVRŠNA ODREDBA
Članak 44.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb, ……..2015. godine.
Ministar
Tihomir Jakovina, v.r.
PRILOG I.
Kriteriji odabira Zahtjeva za potporu
KRITERIJI ODABIRA ZA OPERACIJU 8.6.1
KRITERIJ
Bodovi
1
Tip korisnika
max. 10
1.1.
Udruženja šumoposjednika, šumoposjednici
10
1.2.
Obrti, mikro i mala poduzeća
8
1.3.
Srednja poduzeća
6
2
Tip ulaganja
max. 10
2.1.
ulaganje u nove strojeve, alate, uređaje i opremu
10
2.2.
ulaganje u izgradnju objekata
8
2.3.
ulaganje u obnovljene (reparirane) strojeve, alate, uređaje i opremu
6
2.4.
ulaganje u rabljene strojeve strojeve, alate, uređaje i opremu
4
3
Energetska učinkovitost ulaganja
max. 10
3.1.
ulaganje u strojeve, alate, uređaje i opremu te izgradnju objekata u cilju povećanja korištenja drvnih proizvoda za energiju
10
3.2.
ulaganje u strojeve i uređaje u cilju smanjenja potrošnje energije tehnološkog procesa
5
3.3.
ulaganje u alate i opremu
4
4
Okolišna prihvatljivost ulaganja
max. 10
4.1.
ulaganje u strojeve i uređaje sa pogonskim motorima koji zadovoljavaju važeće EU standarde emisije ispušnih plinova
10
4.2.
ulaganje u strojeve, alate, uređaje i opremu koji koriste biorazgradiva ulja i biogoriva
10
4.3.
ulaganje u strojeve, alate, uređaje i opremu koji doprinose smanjenju oštećenja šumskog tla
7
4.4.
ulaganje u strojeve, alate, uređaje i opremu za šumskouzgojne radove
7
4.5.
ulaganje u ostale strojeve, alate, uređaje i opremu te izgradnju objekata
4
5
Stupanj razvijenosti jedinica područne (regionalne) samouprave u kojem se ulaganje provodi sukladno indeksu razvijenosti
max. 10
5.1.
I. skupina jedinica područne (regionalne) samouprave čija je vrijednost indeksa razvijenosti manja od 75 % prosjeka Republike Hrvatske
10
5.2.
II. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave čija je vrijednost indeksa razvijenosti od 75 % do manje od 100 % prosjeka Republike Hrvatske
9
5.3.
III. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave čija je vrijednost indeksa razvijenosti od 100 % do manje od 125 % prosjeka Republike Hrvatske
8
5.4.
IV. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave čija je vrijednost indeksa razvijenosti 125% i više od prosjeka Republike Hrvatske
7
MAKSIMALNI BROJ BODOVA
50
PRAG PROLAZNOSTI
12
KRITERIJI ODABIRA ZA OPERACIJU 8.6.2.
KRITERIJ
Bodovi
1
Tip korisnika
max. 10
1.1.
Obrti, mikro i mala poduzeća
10
1.2.
Srednja poduzeća
7
2
Tip ulaganja
max. 10
2.1.
ulaganje u nove strojeve, alate, uređaje i opremu
10
2.2.
ulaganje u izgradnju objekata
8
2.3.
ulaganje u obnovljene (reparirane) strojeve, alate, uređaje i opremu
6
2.4.
ulaganje u rabljene strojeve strojeve, alate, uređaje i opremu
4
3
Energetska učinkovitost ulaganja
max. 10
3.1.
ulaganje u strojeve, alate, uređaje i opremu u cilju smanjenja potrošnje energije tehnološkog procesa uz uvjerenje nadležne institucije ili proizvođača opreme o povećanju energetske učinkovitosti za konkretnu opremu
10
3.2.
ulaganje u strojeve, alate, uređaje i opremu te izgradnju objekata u cilju povećanja korištenja drvne biomase iz prikladne drvne sirovine za energiju
5
4
Okolišna prihvatljivost ulaganja
max. 10
4.1.
ulaganje u strojeve, alate, uređaje i opremu koji zadovoljavaju CE propise, ulaganje u strojeve i uređaje sa pogonskim motorima koji zadovoljavaju važeće EU standarde emisije ispušnih plinova te koji koriste bio-razgradiva ulja i bio-goriva
10
4.2.
ulaganje u strojeve, alate, uređaje i opremu koji ne zadovoljavaju CE propise ali zadovoljavaju zahtjeve za sigurnost potrošača, zdravlja ili zaštite okoliša, kao što je određeno po važećim smjernicama, ili propisima koji dokazuje potvrdom ovlaštene institucije za ispitivanje
5
5
Stupanj razvijenosti jedinica područne (regionalne) samouprave u kojem se ulaganje provodi sukladno indeksu razvijenosti
max. 10
5.1.
I. skupina jedinica područne (regionalne) samouprave čija je vrijednost indeksa razvijenosti manja od 75 % prosjeka Republike Hrvatske
10
5.2.
II. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave čija je vrijednost indeksa razvijenosti od 75 % do manje od 100 % prosjeka Republike Hrvatske
9
5.3.
III. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave čija je vrijednost indeksa razvijenosti od 100 % do manje od 125 % prosjeka Republike Hrvatske
8
5.4.
IV. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave čija je vrijednost indeksa razvijenosti 125% i više od prosjeka Republike Hrvatske
Sitnilice, rotositnilice, šumski malčeri i sjekači grmlja
NE
4.
Ostala oruđa i alati za pripremu šumskog tla za sjetvu i sadnju (podrivači, grebači, disk trenčeri)
NE
5.
Atomizeri i raspršivači- vučeni, nošeni, polunošeni
NE
6.
Bušilice za plitku i duboku sadnju
NE
7.
Drobilice panjeva
NE
8.
Plugovi za vađenje šumskih sadnica
NE
9.
Strojevi i pogonjeni uređaji za orezivanje grana
NE
10.
Alati za kresanje grana - ručne pile, električne i pneumatske škare
NE
11.
Oruđa za rasadničarsku proizvodnju šumskih sadnica
NE
F
Izgradnja i rekonstrukcijaobjekata i kupnja nove i rabljene opreme za skladištenje, zaštitu i sušenje drvnih proizvoda
Rabljeno
1.
Objekti za skladištenje oblog, piljenog i cijepanog drva, drvne sječke i drvnog iverja
-
2.
Objekti za zaštitu oblog, piljenog i cijepanog drva, drvne sječke i drvnog iverja
-
3.
Objekti za sušenje drvnih proizvoda (oblo, piljeno, cijepano drvo, drvna sječka i drvno iverje)
-
4.
Objekti za izradu cijepanog drva, drvne sječke i drvnog iverja
-
5.
Objekti za skladištenje opreme i sredstava za cijepanog drva, drvne sječke i drvnog iverja te goriva i maziva
-
6.
Objekti za pripremu i održavanje radnih alata
-
7.
Uredske prostorije, garderobe i sanitarni čvorovi
-
8.
Strojevi (vozila) za manipulaciju drvom (viličari, utovarivači i sl.)
DA
9.
Granici, kranovi i dizalice za manipulaciju oblim drvom
DA
10.
Oprema i uređaji za mehanizirano razvrstavanje oblog drva
DA
11.
Strojevi i alati za koranje oblovine
DA
12.
Detektori metala
NE
13.
Ručni alati i oprema za manipulaciju i mjerenje drva
NE
14.
Oprema za sušenje drvnih proizvoda (komore za sušenje, ventilatori, odvlaživači, grijači itd.)
NE
15.
Oprema za zaštitu drvnih proizvoda (ručne i leđne prskalice, nošeni, polunošeni i vučeni atomizeri i uređaji za prskanje, zaštitne mreže)
NE
16.
Oprema za skladištenje oblog, piljenog, cijepanog ogrjevnog drva, drvne sječke i drvnog iverja (kontejneri, palete, silosi)
NE
17.
Oprema za transport oblog, piljenog, cijepanog ogrjevnog drva, drvne sječke i drvnog iverja (cijevni i trakasti transporteri, cikloni)
NE
18.
Oprema za granulometrijsko razvrstavanje drvne sječke i drvnog iverja (separatori, sita)
NE
18.
Oprema za kontrolu kakvoće drvne sječke i drvnog iverja
NE
20.
Pristupni putovi
NE
21.
Vodovodne mreže-uključujući bunare i instalaciju sustava za filtriranje i pročišćavanje vode, vatrozaštitne mreže-uključujući mrežu hidranata za zaštitu od požara, plinske mreže, električne mreže-uključujući agregate i rasvjetnu mrežu, kanalizacijske mreže, uključujući postrojenja za zbrinjavanje komunalnog i drugog otpada, otpadnih voda i sprječavanje onečišćenja zraka
NE
Opći troškovi
1.
Troškovi pripreme poslovnog plana
2.
Troškovi pripreme dokumentacije za Natječaj
3.
Troškovi pripreme projektno-tehničke dokumentacije, geodetskih podloga i elaborata, trošak nadzora i sl.
4.
Usluge arhitekata, inženjera i konzultanata, studije izvedivosti, analize troškova i koristi, studije utjecaja na okoliš i prirodu
Nematerijalna ulaganja
1.
Kupnja ili razvoj računalnih programa
2.
Certifikati (npr.ISO, FSC, PEFC i dr.)
Lista dozvoljenih radova vezano uz građenje
a)
Građevinski radovi
1.
Pripremni radovi
2.
Radovi rušenja i rastavljanja
3.
Zemljani radovi
4.
Betonski radovi
5.
Armirano-betonski radovi
6.
Montažerski radovi
7.
Tesarski radovi
8.
Zidarski radovi
9.
Montiranje metalnih konstrukcija
10.
Izolaterski radovi
11.
Krovopokrivački radovi
b)
Obrtnički radovi
1.
Limarski radovi
2.
Stolarski radovi
3.
Bravarski radovi
4.
Staklarski radovi
5.
Gips-kartonski radovi
6.
Podno i zidno polagački radovi
7.
Kamenarski radovi
8.
Fasaderski radovi
9.
Keramičarski radovi
10.
Parketarski radovi
11.
Soboslikarsko-ličilački radovi
c)
Instalaterski radovi
1.
Elektroinstalacije, telefon i internet
2.
Instalacije vodovoda i kanalizacije i zaštite od požara
3.
Sanitarna oprema
4.
Strojarske instalacije
5.
Instalacija plina, grijanja, hlađenja i ventilacije
6.
Priključak plina
7.
Instalacija solarnih panela
d)
Uređenje okoliša i pristupnih putova
1.
Pripremni radovi
2.
Iskopi i zemljani radovi
3.
Izrada šljunčane podloge
4.
Drenaže terena
5.
Vodovod i kanalizacija
6.
Betonski radovi, armirano-betonski radovi, armirački radovi i opločenja
7.
Asfalterski radovi
Operacija 8.6.2. „Modernizacija tehnologija, strojeva, alata i opreme u predindustrijskoj preradi drva“
PRIHVATLJIVI TROŠKOVI
A
Kupnja novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za predindustrijsku preradu drva
Rabljeno
I.
STROJEVI I OPREMA ZA MANIPULACIJU I SKLADIŠTENJE OBLOG DRVA NA STOVARIŠTU I NJEGOVU PRIPREMU ZA PILJENJE
1.
Strojevi (vozila) za manipulaciju oblim drvom (viličari, utovarivači i sl.)
DA
2.
Granici, kranovi i dizalice za manipulaciju oblim drvom
DA
3.
Konvejeri za manipulaciju oblim drvom
DA
4.
Oprema i uređaji za skladištenje oblog drva
DA
5.
Oprema i uređaji za mehanizirano razvrstavanje oblog drva
DA
6.
Sustavi za zaštitu oblovine na stovarištu prskanjem vodom
DA
7.
Strojevi i alati za koranje oblovine
DA
8.
Strojevi (pile) za poprečno prikraćivanje oblog drva (lančane, kružne)
DA
9.
Strojevi za reduciranje perca oblog drva
DA
10.
Uređaji za čišćenje oblog drva
DA
11.
Oprema i uređaji za skeniranje, mjerenje i optimizaciju dimenzija i kvalitete oblog drva
DA
12.
Detektori metala
DA
13.
Uređaji i pomagala za obilježavanje i označavanje oblog drva
NE
14.
Ručni alati i radni strojevi za manipulaciju i krojenje oblog drva
NE
II.
STROJEVI za PRIMARNu PILANSKu obradu drva (ZA PILJENJE OBLOG DRVA)
1.
Jarmače
DA
2.
Tračne pile trupčare
DA
3.
Tračne pile paralice
DA
4.
Kružne pile trupčare
DA
5.
Kružne pile paralice
DA
6.
Prizmatski iverači oblog drva
DA
7.
Profilni iverači oblog drva
DA
III.
STROJEVI za SEKUNDARNu PILANSKu obradu drva (ZA DALJNJU OBRADU PILJENOG DRVA)
1.
Klasične kružne pile za uzdužno piljenje (okrajčivanje piljenica)
DA
2.
Računalom upravljane kružne pile za uzdužno piljenje (okrajčivanje piljenica) optimizacijom širine
DA
3.
Klasične kružne pile za poprečno piljenje (prikračivanje piljenica)
Specijalne pile tankog lista (kružne, tračne, jarmače)
DA
8.
Formatne kružne pile
DA
9.
Stolarske tračne pile
DA
10.
Lančane pile za prikraćivanje piljenog drva
DA
11.
Ravnalice
DA
12.
Blanjalice
DA
13.
Rubni profileri
DA
14.
Razni ručni radni strojevi
NE
IV.
OPREMA ZA MANIPULACIJU, MJERENJE, RAZVRSTAVANJE, EVIDENCIJU I SLAGANJE PILJENE GRAĐE
1.
Oprema i uređaji za razvrstavanje piljenog drva (sortirnice piljenica)
DA
2.
Konvejeri za manipulaciju piljenim drvom
DA
3.
Strojevi za manipulaciju piljenim drvom (viličari)
DA
4.
Granici, kranovi i dizalice za manipulaciju piljenim drvom
DA
5.
Uređaji za mjerenje, označavanje, zaštitu i evidenciju piljenog drva
NE
6.
Oprema i uređaji za slaganje i povezivanje (pakiranje) piljenog drva
NE
V.
strojevi, alati, uređaji i oprema za proizvodnju blanjanog drva i drugih drvnih proizvoda
1.
Strojevi i oprema za izradu letvica, seljačkog poda, parketa, brodskog poda, lamperije i sl.
DA
2.
Strojevi i oprema za izradu drvenih bačvi
DA
3.
Strojevi i oprema za izradu drvene ambalaže (paleta, sanduka i sl.)
DA
4.
Strojevi i oprema za izradu drvene galanterije, suvenira, igrački, drvenih oglasnih panoa i putokaza i sl.
DA
VI.
Radni alati
1.
Listovi tračnih pila
NE
2.
Listovi kružnih pila
NE
3.
Ravni noževi za ravnalice i blanjalice
NE
4.
Profilni noževi za glodalice
NE
5.
Noževi za iverače
NE
6.
Lanci za lančane pile
NE
7.
Ostali pripadajući alati koji se koriste na strojevima i uređajima za izradu briketa, peleta, cjepača itd.
NE
VII.
Uređaji za pripremu i održavanje radnih alata
1.
Oštrilice pila (tračnih, kružnih, lančanih, za jarmače)
NE
2.
Valjačice pila
NE
3.
Oštrilice ravnih noževa
NE
4.
Oštrilce profilnih noževa
NE
5.
Tlačilice i razmetačice zuba listova pila
NE
6.
Aparati za varenje
NE
7.
Uređaji za stelitiranje vrhova zubaca
NE
8.
Svi drugi uređaji za pripremu i održavanje radnih alata prethodno navedenih strojeva
NE
VIII.
Uređaji i oprema za transport sitnog i krupnog drvnog ostatka
1.
Cijevni sustavi
NE
2.
Trakasti sustavi (transporteri)
NE
3.
Cikloni
NE
4.
Silosi
NE
5.
Filteri
NE
6.
Separatori, razdvajači, strugači i sl.
NE
B
Kupnja novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za proizvodnju peleta, briketa i cijepanog ogrjevnog drva (briketirke, peletirke itd.)
Rabljeno
1.
Strojevi i oprema za izradu peleta
DA
2.
Strojevi i oprema za izradu briketa
DA
3.
Strojevi i oprema za izradu cijepanog ogrjevnog drva
DA
4.
Strojevi i oprema za izradu drvnog iverja i drvne sječke (drvne biomase)
DA
C
Instalacija i/ili kupnja informacijsko-komunikacijskih tehnologija u postupcima pridobivanja drva i predindustrijske prerade drva
Rabljeno
1.
Računalni programi i oprema za mjerenje, krojenje i razvrstavanje oblog drva
NE
2.
Računalni programi za optimiranje režima obrade na primarnim pilanskim strojevima
NE
3.
Računalni programi i oprema za optimiranje režima obrade na sekundarnim pilanskim strojevima
NE
4.
Računalni programi i oprema za vođenje parenja i sušenja
NE
5.
Računalni programi i oprema za mjerenje, krojenje i razvrstavanje piljenog drva
NE
D
Izgradnja i rekonstrukcijaobjekata te kupnja nove i rabljene opreme za proizvodnju, sušenje, parenje, skladištenje i zaštitu drvnih proizvoda i dr. (sušare, parionice, silosi, skladišta za drvnu sječku, utovarivači, atomizeri itd.)
Rabljeno
1.
Objekti za dopremu, prihvat, skladištenje, razvrstavanje i manipulaciju oblim drvom (stovarište oblog drva)
-
2.
Objekti za dopremu, prihvat, skladištenje, razvrstavanje, manipulaciju i otpremu piljenog drva (stovarište piljenog drva)
-
3.
Objekti za dopremu, prihvat, skladištenje, razvrstavanje, manipulaciju i otpremu drugih drvnih proizvoda (npr. blanjanog drva-elemenata, parketa, seljačkog poda, brodskog poda, lamperije, lamelica, letvica, drvene ambalaže-paleta i sl., drvene galanterije i suvenira, igrački, drvenih oglasnih panoa i putokaza i sl., drvenih bačvi i građevnog drva)
-
4.
Objekti za dopremu, prihvat, skladištenje, manipulaciju i otpremu peleta, briketa i cijepanog ogrjevnog drva
-
5.
Objekti za dopremu, prihvat, skladištenje, razvrstavanje, manipulaciju i otpremu sitnog pilanskog ostatka (stovarište sitnog pilanskog ostatka-piljevina, blanjevina, sječka, iverje, kora i sl.)
-
6.
Objekti za dopremu, prihvat, skladištenje, razvrstavanje, manipulaciju i otpremu krupnog pilanskog ostatka (stovarište krupnog pilanskog ostatka-okorci, okrajci, porupci i sl.)
-
7.
Objekti za skladištenje opreme i sredstava za obradu drva te goriva i maziva
-
8.
Objekti za primarnu i sekundarnu obradu drva (hala primarne i/ili sekundarne pilane uključujući i prostor sortirnice piljenog drva)
-
9.
Objekti za izradu svih drugih drvnih proizvoda (npr. blanjanog drva-elemenata, parketa, seljačkog poda, brodskog poda, lamperije, lamelica, letvica, drvene ambalaže-paleta i sl., drvene galanterije i suvenira, igrački, drvenih oglasnih panoa i putokaza i sl., drvenih bačvi i građevnog drva)
-
10.
Objekti za pripremu i održavanje radnih alata, bravarske, električarske i sl. radionice
-
11.
Sušionice i parionice drva
-
12.
Objekti za izradu cijepanog drva, peleta, briketa
-
13.
Uredske prostorije s manipulativnim prostorijama i hodnicima
-
14.
Garderobe i sanitarni čvorovi
-
15.
Parkiralište i/ili spremište gospodarskih i ostalih vozila
-
16.
Pristupni putovi i unutarnja mreža putova
-
17.
Energetski objekti (energetski objekti za pridobivanje energije iz prirodno obnovljivih izvora-drvna biomasa i solarni paneli, kotlovnica, trafostanica, stanica za pripremu stlačenog zraka i sl.)
-
18.
Vodovodne mreže-uključujući bunare i instalaciju sustava za filtriranje i pročišćavanje vode, vatrozaštitne mreže-uključujući mrežu hidranata za zaštitu od požara, plinske mreže, električne mreže-uključujući agregate i rasvjetnu mrežu, kanalizacijske mreže, uključujući postrojenja za zbrinjavanje komunalnog i drugog otpada, otpadnih voda i sprječavanje onečišćenja zraka
-
Opći troškovi
1.
Troškovi pripreme poslovnog plana
2.
Troškovi pripreme dokumentacije za Natječaj
3.
Troškovi pripreme projektno-tehničke dokumentacije, geodetskih podloga i elaborata, trošak nadzora i sl.
4.
Usluge arhitekata, inženjera i konzultanata, studije izvedivosti, analize troškova i koristi, studije utjecaja na okoliš i prirodu
Nematerijalna ulaganja
1.
Kupnja ili razvoj računalnih programa
2.
Certifikati (npr. ISO, FSC, PEFC i dr.)
3.
Ostala ne materijalna ulaganja povezana s materijalnim ulaganjem
Lista dozvoljenih radova vezano uz građenje
a)
Građevinski radovi
1.
Pripremni radovi
2.
Radovi rušenja i rastavljanja
3.
Zemljani radovi
4.
Betonski radovi
5.
Armirano-betonski radovi
6.
Montažerski radovi
7.
Tesarski radovi
8.
Zidarski radovi
9.
Montiranje metalnih konstrukcija
10.
Izolaterski radovi
11.
Krovopokrivački radovi
b)
Obrtnički radovi
1.
Limarski radovi
2.
Stolarski radovi
3.
Bravarski radovi
4.
Staklarski radovi
5.
Gips-kartonski radovi
6.
Podno i zidno-polagački radovi
7.
Kamenarski radovi
8.
Fasaderski radovi
9.
Keramičarski radovi
10.
Parketarski radovi
11.
Soboslikarsko-ličilački radovi
c)
Instalaterski radovi
1.
Elektroinstalacije, telefon, Internet i video-nadzor
2.
Instalacije vodovoda i kanalizacije i zaštite od požara
3.
Sanitarna oprema
4.
Strojarske instalacije
5.
Instalacija plina, grijanja, klimatizacije i ventilacije
6.
Priključak plina
7.
Instalacija solarnih panela
d)
Uređenje okoliša i pristupnih putova
1.
Pripremni radovi
2.
Iskopi i zemljani radovi
3.
Izrada šljunčane podloge
4.
Drenaže terena
5.
Vodovod i kanalizacija
6.
Betonski radovi, armirano-betonski radovi, armirački radovi i opločenja
7.
Asfalterski radovi
8.
Hortikulturno uređenje
Operacija 8.6.3. „Marketing drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda“
PRIHVATLJIVI TROŠKOVI
1.
Gradnja, rekonstrukcija i/ili opremanje pokretnog ili nepokretnog objekta/prostora za prezentaciju i prodaju šumskih proizvoda i usluga šuma
1.1.
Gradnja i rekonstrukcija
A
Građevinski radovi
1.1.1.
Pripremni radovi
1.1.2.
Radovi rušenja i rastavljanja
1.1.3.
Zemljani radovi
1.1.4.
Betonski radovi
1.1.5.
Armirano-betonski radovi
1.1.6.
Montažerski radovi
1.1.7.
Tesarski radovi
1.1.8.
Zidarski radovi
1.1.9.
Montiranje metalnih konstrukcija
1.1.10.
Izolaterski radovi
1.1.11.
Krovopokrivački radovi uključujući izradu krova s biljnim pokrovom
B
Obrtnički radovi
1.1.12.
Limarski radovi
1.1.13.
Stolarski radovi
1.1.14.
Bravarski radovi
1.1.15.
Staklarski radovi
1.1.16.
Gips-kartonski radovi
1.1.17.
Podno i zidno polagački radovi
1.1.18.
Kamenarski radovi
1.1.19.
Fasaderski radovi
1.1.20.
Keramičarski radovi
1.1.21.
Parketarski radovi
1.1.22.
Soboslikarsko-ličilački radovi
C
Instalaterski radovi
1.1.23.
Elektroinstalacije, telefon i internet
1.1.24.
Instalacije vodovoda i kanalizacije i zaštite od požara
1.1.25.
Sanitarna oprema
1.1.26.
Strojarske instalacije
1.1.27.
Instalacija plina, grijanja, hlađenja i ventilacije
1.1.28.
Priključak plina
1.1.29.
Instalacija solarnih panela
D
Uređenje okoliša i pristupnih putova
1.1.30.
Pripremni radovi
1.1.31.
Iskopi i zemljani radovi
1.1.32.
Izrada šljunčane podloge
1.1.33.
Drenaže terena
1.1.34.
Vodovod i kanalizacija
1.1.35.
Betonski radovi, armirano-betonski radovi, armirački radovi i opločenja
1.1.36.
Asfalterski radovi
1.1.37.
Hortikulturni radovi
1.2.
Opremanje pokretnog ili nepokretnog marketinškog objekta/prostora
1.2.1.
Obrtnički radovi uređenja izložbenog postava - izrada i postavljanje polica, ormarića, stolova, klupa i ostalog namještaja i opreme u svrhu uređenja izložbenog prostora
1.2.2.
Generator/agregat s potrebnom opremom
1.2.3.
Oprema za videonadzor
1.2.4.
Protupožarna oprema i protupožarni aparati
1.2.5.
Spremnici za vodu i ostalo
1.2.6.
Oprema za dodatnu prehranu i opskrbu vodom prilikom boravka na otvorenom
2.
Zakup/najam izložbenog prostora za šumske proizvode i usluge šuma na specijaliziranim sajmovima, izložbama i ostalim prigodama
2.1.
Trošak zakupa/najma koji uključuje troškove komunalija (struja, voda, osiguranje, čišćenje)
2.2.
Trošak prijevoza, montaže i demontaže marketinškog materijala i izložbenog postava
3.
Kupnja i/ili najam multimedijskih uređaja, pomagala i usluga za promociju šumskih proizvoda i usluga šuma
3.1.
Fiksni i mobilni reklamni prostori i pomagala
3.1.1.
Reklamne ploče, stupovi, postolja i ostali nosači za reklamno-promidžbeni materijal
3.1.2.
Štandovi, pultovi, izložbene police, stolovi i dr.
3.1.3.
Laserski uređaji, elektronska sučelja (display) i dr.
3.2.
Usluge marketinškog oglašavanja od pravnih i fizičkih osoba
3.2.1.
Usluge marketinškog oglašavanja od pravnih i fizičkih osoba (tv, radio, jumbo plakati, multimedija i dr.)
4.
Izrada i distribucija promotivnih materijala i reklamne kampanje o šumskim proizvodima i uslugama šuma
4.1.
Troškovi izrade marketinškog proizvoda
4.1.1.
Troškovi osmišljavanja/dizajniranja marketinškog proizvoda
4.1.2.
Troškovi izrade marketinškog proizvoda (privjesci, letci, suveniri, reklamni materijali i dr.)
5.
Kupnja novih strojeva, alata, uređaja i opreme za pakiranje i označavanje šumskih proizvoda
5.1.
Tehnologija za pakiranje
5.1.1.
Strojevi i oprema za čišćenje i pranje (pasterizatori, dezinfikatori i dr.)
5.1.2.
Strojevi, alati i oprema za podrezivanje, rezanje i kalupljenje (brusilice, CMC uređaji, kalupi i dr.)
5.1.3.
Oprema i linije za pakiranje koja uključuje operacije punjenja (dozatori i dr.), lijepljenja i spajanja (horizontalne i vertikalne pakirnice i dr.), krojenja i vakuumiranja i sl.
5.1.4.
Skladišni i izlazni transporteri
5.2.
Tehnologija za označavanje (etiketiranje)
5.2.1.
Strojevi, oprema i alati za tokarenje, graviranje i ostale tipove označavanja/pisanja na šumskim proizvodima i/ili njihovoj ambalaži (tokarilice, alati za graviranje - dlijeta, laseri, laserski pisači, uređaji za iglično označavanje, strojevi za razne vrste označavanja - vruće, obodno, udarcem; etiketirke; držači oznaka, numeričke glave, vibrografi i dr.)
5.2.2.
Strojevi, oprema i alati za tiskanje/umnožavanje (pisači)
Opći troškovi
1.
Troškovi pripreme poslovnog plana
2.
Troškovi pripreme dokumentacije za Natječaj
3.
Troškovi pripreme projektno-tehničke dokumentacije, geodetskih podloga i elaborata, trošak nadzora i sl.
4.
Usluge arhitekata, inženjera i konzultanata, analize troškova i koristi
Nematerijalna ulaganja
1.
Kupnja ili razvoj računalnih programa
2.
Trošak ishođenja certifikata za ekološko područje ili šumske proizvode  e ostali certifikati (npr. ISO, FSC, PEFC, zdravstvena uvjerenja o nutritivnoj vrijednosti proizvoda, dozvole za zdravstveno-prehrambenu ispravnost proizvoda i dr.)
3.
Ostala nematerijalna ulaganja povezana s materijalnim ulaganjem
PRILOG III.
Izjava korisnika o ispunjavanju uvjeta prihvatljivosti za ulaganja u okviru Operacije 8.6.2. Modernizacija tehnologija, strojeva, alata i opreme u predindustrijskoj preradi drva
I Z J A V A
o ispunjavanju uvjeta prihvatljivosti za ulaganja u okviru Operacije 8.6.2. „Modernizacija tehnologija, strojeva, alata i opreme u predindustrijskoj preradi drva“
kojom ____________________________________ [naziv korisnika,OIB i adresa korisnika]
pod krivičnom i materijalnom odgovornošću izjavljujem da ulazna količina oblovine u zadnje dvije godine koje prethode godini podnošenja Zahtjeva za potporu nije bila veća od 10.000 m³ godišnje.
Mjesto i datum Izjave M.P.Ime i prezime te potpis vlasnika
/osobe ovlaštene za zastupanje
______________________ ________________________
PRILOG IV.
Popis drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda i usluga šuma za ulaganja u okviru Operacije 8.6.3. Marketing drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda
Šumski proizvodisu svi proizvodi šuma i šumskoga zemljišta, uključujući:
a) šumsko drveće i grmlje te sve njihove dijelove,
b) biomasu ukupne šumske vegetacije,
c) cvjetove, sjeme, plodove, koru drveta, korijenje,
d) mahovinu, paprat, travu, trsku, cvijeće, ljekovito, aromatično i jestivo bilje, druge biljke i njihove dijelove,
e) gljive,
f) med, smolu,
g) listinac, travnati ili pašnjački prekrivač,
h) divljač i ostale životinje koje žive u šumi,
i) treset i humus te
j) prerađevine s isključivo i/ili s dominantnim udjelom šumskih proizvoda (divljačina, tinkture ljekovitog šumskog bilja i grmlja, drvni proizvodi - daske, sječka, peleti, briketi, drvena šindra, drvena galanterija i igračke i dr.).
Dobrobiti šuma su koristi koje proizlaze iz općekorisnih funkcija šuma, a to su:
- zaštita tla od erozije vodom i vjetrom,
- uravnoteženje vodnih odnosa u krajobrazu te sprečavanje bujica i visokih vodnih valova, - pročišćavanje voda procjeđivanjem kroz šumsko tlo te opskrba podzemnih tokova i izvorišta
pitkom vodom, - povoljni utjecaj na klimu i poljodjelsku djelatnost, - pročišćavanje onečišćenog zraka, - utjecaj na ljepotu krajobraza, - stvaranje povoljnih uvjeta za ljudsko zdravlje, - osiguranje prostora za odmor i rekreaciju, - uvjetovanje razvoja ekološkoga, lovnog i seoskog turizma, - očuvanje genofonda šumskog drveća i ostalih vrsta šumske biocenoze, - očuvanje biološke raznolikosti genofonda, vrsta, ekosustava i krajobraza, - podržavanje opće i posebne zaštite prirode (nacionalni parkovi i dr.) šumovitog krajobraza, - ublaživanje učinka stakleničkih plinova vezivanjem ugljika te obogaćivanje okoliša kisikom,
- opća zaštita i unapređivanje čovjekova okoliša postojanjem šumskih ekosustava kao
biološkog kapitala velike vrijednosti te - značenje u obrani zemlje i razvoju lokalnih zajednica.
Usluge šuma su sve aktivnosti, djelatnosti i proizvodi koji direktno proizlaze iz općekorisnih funkcija šuma (dobrobiti šuma), a mogu biti:
a) zdravstvene,
b) sportsko-rekreacijske,
c)  urističke,
d) lovstvo i lovni turizam,
e) ambijentalne, kulturne i religijske.
PRILOG V.
Označavanje aktivnosti sufinanciranih iz proračuna Europske unije
Sva ulaganja koja se provode u okviru Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020., a financiraju se iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR, engl. EAFRD) trebaju biti propisno označena, u skladu s prilogom XII. Uredbe (EU) br. 1303/2013.
Označavanje ulaganja je obveza krajnjeg korisnika.
1. Obveze korisnika
Korisnik je u obvezi propisno označiti svoje ulaganje, i to:
1.1. Tijekom provedbe projekta:
A) Putem mrežne stranice, ukoliko korisnik ima takvu stranicu namijenjenu poslovnim potrebama. Na stranici se objavljuje kratak opis projekta, uključujući njegove ciljeve i rezultate, ističući financijsku potporu unije.
B) Putem plakata (minimalno formata A3), za ulaganja kod kojih javna potpora prelazi iznos od 10.000 eura
C) Putem informativne ploče, za ulaganja kod kojih vrijednost javne potpore prelazi iznos od 50.000 eura
D) Putem privremenog panoa, za ulaganja u infrastrukturu/građevinske radove kod kojih vrijednost javne potpore premašuje iznos od 500.000 eura.
Na plakatima, pločama i panoima trebaju biti navedeni podaci o projektu, uključujući i financijsku potporu unije.
1.2. Nakon dovršetka ulaganja
Po dovršetku ulaganja, korisnik na mjestu koje je lako vidljivo, postavlja trajnu ploču ili pano primjerene veličine s podacima o ulaganju, financijskom doprinosu unije.
2. Primjer označavanja ulaganja
Plakat, informativna ploča, trajni ili privremeni pano za označavanje ulaganja sadržavaju sljedeće elemente:
2.1. Tehničke karakteristike plakata/panoa/ploča
(a) Uz amblem (zastavu) EU-a stavlja se obavezno i zastava Republike Hrvatske:
(b) Uz ove ambleme ističe se i sljedeća izjava: »Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj: Europa ulaže u ruralna područja«.
(c) Oznaka obavezno sadrži i naziv fonda iz kojeg se projekt sufinancira (EPFRR), naziv projekta te iznos sufinanciranja iz proračuna EU i RH (izraženo u postotcima).
(d) Minimalno 25% površine oznake (reklamnog panoa/ploče/plakata/banera na mrežnoj stranici) zauzimaju zastave EU i RH te obavezni tekst.
(e) Detaljne informacije o grafičkim rješenjima oblikovanja simbola EU, dostupne su na stranici http://ec.europa.eu/europeaid/work/visibility/index_en.htm
PRILOG VI.
Definicija mikro, malih i srednjih poduzeća (MSP-a)
Poduzeće je svaki subjekt koji se bavi gospodarskom djelatnošću, bez obzira na njegov pravni oblik. Ovo uključuje, posebno, samozaposlene osobe i obiteljska poduzeća koja se bave obrtom ili drugim djelatnostima, kao i partnerstva ili udruženja koja se redovno bave gospodarskom djelatnošću.
BROJ OSOBLJA I FINANCIJSKI PRAGOVI KOJI ODREĐUJU KATEGORIJE PODUZEĆA
1. Kategorija mikro i malih poduzeća sastoji se od poduzeća koja imaju manje od 50 zaposlenih i koji imaju godišnji promet ne viši od 10 milijuna eura, i/ili godišnju bilancu koja ne premašuje 10 milijuna eura.
2. Unutar kategorije mikro i malih poduzeća, malo poduzeće definira se kao poduzeće koje ima manje od 50 zaposlenih, a čiji godišnji promet i/ili godišnja bilanca ne premašuje 10 milijuna eura.
3. Unutar kategorije mikro i malih poduzeća, mikro poduzeće definira se kao poduzeće koje ima manje od 10 zaposlenih, a čiji godišnji promet i/ili godišnja bilanca ne premašuje 2 milijuna eura.
Broj zaposlenih
Godišnji promet
i/ili
Vrijednost bilance
Malo
< 50
≤ 10 mil. eura
≤ 10 mil. eura
Mikro
< 10
≤ 2 mil. eura
≤ 2 mil. eura
VRSTE PODUZEĆA KOJE SE UZIMAJU U OBZIR PRILIKOM IZRAČUNA BROJA OSOBLJA I FINANCIJSKIH IZNOSA
1. »Neovisno poduzeće« je svako poduzeće koje nije svrstano kao partnersko poduzeće u smislu stavka 2. ili kao povezano poduzeće u smislu stavka 3.
2. »Partnerska poduzeća« su sva poduzeća koja nisu svrstana kao povezana poduzeća u smislu stavka 3., a između kojih postoji sljedeća veza: poduzeće (uzlazno poduzeće) posjeduje, samostalno ili zajedno s jednim ili više povezanih poduzeća u smislu stavka 3., 25 % ili više kapitala ili glasačkih prava drugog poduzeća (silazno poduzeće). Međutim, poduzeće se može svrstati u neovisna poduzeća, to jest u ona koja nemaju drugih partnerskih poduzeća, čak i ako su sljedeći ulagači dosegli ili premašili prag od 25 %, uz uvjet da ti ulagači, bilo samostalno ili zajednički, nisu u smislu stavka 3. povezani s predmetnim poduzećem:
(a) javna investicijska društva, društva rizičnog kapitala, pojedinci ili skupine pojedinaca s redovitom djelatnošću ulaganja rizičnog kapitala koji ulažu dionički kapital u poduzeća koja nisu uvrštena na burzu (poslovni anđeli), uz uvjet da je ukupno ulaganje tih poslovnih anđela u istom poduzeću manje od 1 250 000 eura;
(b) sveučilišta ili neprofitni istraživački centri;
(c) institucionalni ulagači, uključujući fondove regionalnog razvoja;
(d) autonomne lokalne vlasti s godišnjim proračunom manjim od 10 milijuna eura i s manje od 5 000 stanovnika.
3. »Povezana poduzeća« su poduzeća među kojima postoji jedna od sljedećih veza:
(a) poduzeće ima većinu glasačkih prava imatelja udjela ili članova u drugom poduzeću;
(b) poduzeće ima pravo postaviti ili smijeniti većinu članova upravnog, upravljačkog ili nadzornog tijela u drugom poduzeću;
(c) poduzeće ima pravo ostvarivati vladajući utjecaj na drugo poduzeće prema ugovoru sklopljenom s tim poduzećem ili prema odredbi njegovog statuta ili društvenog ugovora;
(d) poduzeće, koje je imatelj udjela ili član u drugom poduzeću, samo kontrolira, prema dogovoru s drugim imateljima udjela ili članovima tog poduzeća, većinu glasačkih prava imatelja udjela ili članova u tom poduzeću. Postoji pretpostavka da vladajući utjecaj ne postoji ako se ulagači navedeni u drugom podstavku stavka 2. ne uključuju izravno ili neizravno u upravljanje predmetnim poduzećem, ne dovodeći u pitanje svoja prava u svojstvu imatelja udjela. Poduzeća koja su međusobno povezana preko jednog ili više drugih poduzeća, odnosno bilo kojeg ulagača iz stavka 2., na jedan od načina opisanih u prvom podstavku, također su povezana. Poduzeća koja jednu od takvih povezanosti ostvaruju kroz fizičku osobu ili skupinu fizičkih osoba koje zajedno djeluju također su povezana poduzeća ako se bave svojom djelatnošću ili dijelom svoje djelatnosti na istom mjerodavnom tržištu ili susjednim tržištima.
»Susjednim tržištem« smatra se tržište proizvoda ili usluga izravno smješteno uzlazno ili silazno u odnosu na mjerodavno tržište.
4. Osim u slučajevima navedenim u stavku 2., drugom podstavku, poduzeće se ne može smatrati mikro i malim poduzećem ako mu s 25 % ili više kapitala ili glasačkih prava izravno ili neizravno upravlja, zajedno ili samostalno, jedno ili više tijela javne vlasti.
5. Poduzeća mogu usvojiti izjavu o svom statusu neovisnog poduzeća, partnerskog poduzeća ili povezanog poduzeća, uključujući podatke o pragovima navedene u članku 2. Ova izjava može se donijeti čak i ako je kapital raspoređen na takav način da je nemoguće točno odrediti tko ga posjeduje, u kojem slučaju poduzeće može u dobroj vjeri izjaviti da je moguće legitimno pretpostaviti da jedno poduzeće ili više međusobno povezanih poduzeća ne posjeduje 25 % kapitala ili više. Takve se izjave donose ne dovodeći u pitanje provjere ili istrage predviđene nacionalnim pravilima ili pravilima Zajednice.
PODACI KOJI SE KORISTE ZA BROJ OSOBLJA, FINANCIJSKE IZNOSE I REFERENTNO RAZDOBLJE
1. Podaci koji se koriste za broj osoblja i financijske iznose su podaci koji se odnose na posljednje odobreno računovodstveno razdoblje, a izračunati su na godišnjoj razini. Uzimaju se u obzir od datuma zaključenja poslovnih knjiga. Iznos koji se koristi za iznos prometa računa se bez poreza na dodanu vrijednost (PDV) i drugih neizravnih poreza.
2. Ako, na datum zaključenja poslovnih knjiga, poduzeće ustanovi da je na godišnjoj razini premašilo ili palo ispod praga broja zaposlenih ili financijskih pragova utvrđenih u stavku 2., to ne dovodi do gubitka ili stjecanja statusa mikro ili malog poduzeća, osim ako se ti pragovi premašuju tijekom dva uzastopna računovodstvena razdoblja.
3. U slučaju novoosnovanih poduzeća čija financijska izvješća još nisu odobrena, podaci koji se primjenjuju uzimaju se iz procjene bona fide sastavljene tijekom financijske godine.
BROJ OSOBLJA
Broj osoblja odgovara broju godišnjih jedinica rada, to jest broju osoba koje su bile zaposlene na puno radno vrijeme kod predmetnog poduzeća ili u njegovo ime, tijekom cijele promatrane referentne godine. Rad osoba koje nisu bile zaposlene punu godinu, rad onih koje su radile skraćeno radno vrijeme, bez obzira na trajanje, kao i sezonski rad, računaju se kao dijelovi godišnje jedinice rada.
Osoblje se sastoji od:
(a) zaposlenih;
(b) osoba koje rade za podređeno poduzeće, a smatraju se zaposlenima prema nacionalnom pravu;
(c) vlasnika-upravitelja;
(d) partnera koji se bave redovitom djelatnošću kod poduzeća i ostvaruju pogodnost od njegovih financijskih koristi.
Pripravnici i studenti koji su uključeni u stručno usavršavanje s ugovorom o pripravništvu ili ugovorom o stručnom usavršavanju ne broje se kao osoblje. Ne uračunava se trajanje porodiljskog ili roditeljskog dopusta.
UTVRĐIVANJE PODATAKA PODUZEĆA
1. U slučaju neovisnih poduzeća, podaci, uključujući broj osoblja, određuju se isključivo na temelju financijskih izvješća tog poduzeća.
2. Podaci, uključujući broj osoblja, poduzeća koje ima partnerska poduzeća ili povezana poduzeća određuju se na temelju financijskih izvješća i ostalih podataka poduzeća odnosno, ako postoje, konsolidiranih financijskih izvješća poduzeća ili konsolidiranih financijskih izvješća u koje je poduzeće uključeno kroz konsolidaciju. Podacima spomenutim u prvom podstavku dodaju se podaci od svakog poduzeća koje je partner predmetnom poduzeću i koje se nalazi neposredno uzlazno ili silazno od njega. Zbrajanje je razmjerno postotnom udjelu u kapitalu ili glasačkim pravima (ovisno o tome koji je veći). U slučaju unakrsnog vlasništva, primjenjuje se veći postotak.
Podacima iz prvog i drugog podstavka dodaje se 100 % podataka svakog poduzeća, koje je izravno ili neizravno povezano s predmetnim poduzećem, ako ti podaci već nisu uključeni kroz konsolidaciju financijskih izvješća.
3. Za primjenu stavka 2., podaci poduzeća koji su partneri predmetnog poduzeća dobivaju se iz njihovih financijskih izvješća i drugih njihovih podataka, i to konsolidiranih ako postoje. Njima se dodaje 100 % podataka poduzeća koja su povezana s tim partnerskim poduzećem, osim ako su podaci iz njihovih financijskih izvješća već uključeni kroz konsolidaciju.
Za primjenu istog stavka 2., podaci poduzeća koja su povezana s predmetnim poduzećem dobivaju se iz njihovih financijskih izvješća i njihovih drugih podataka, i to konsolidiranih ako postoje. Njima se dodaju, pro rata, podaci svih mogućih partnerskih poduzeća tog povezanog poduzeća, koji se nalaze neposredno uzlazno ili silazno od tog povezanog poduzeća, osim ako ti podaci već nisu uključeni u konsolidirana financijska izvješća s postotkom barem razmjernim postotku utvrđenom u drugom podstavku stavka 2.
4. Ako se u konsolidiranim financijskim izvješćima ne nalaze nikakvi podaci o osoblju za dano poduzeće, brojčani podaci o osoblju dobivaju se razmjernim zbrajanjem podataka njegovih partnerskih poduzeća i zbrajanjem podataka njegovih povezanih poduzeća.
MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE
Na temelju članka 10. stavka 9. Zakona o poljoprivredi (»Narodne novine«, broj 30/2015) ministar poljoprivrede donosi
PRAVILNIK
O PROVEDBI MJERE M08 „ULAGANJA U RAZVOJ ŠUMSKIH PODRUČJA I POBOLJŠANJE ODRŽIVOSTI ŠUMA“, PODMJERE 8.6. „POTPORA ZA ULAGANJA U ŠUMARSKE TEHNOLOGIJE TE U PRERADU, MOBILIZACIJU I MARKETING ŠUMSKIH PROIZVODA“ IZ PROGRAMA RURALNOG RAZVOJA REPUBLIKE HRVATSKE ZA RAZDOBLJE 2014.-2020.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Sadržaj Pravilnika
Članak 1.
Ovim se Pravilnikom utvrđuju način i uvjeti provedbe Mjere M08 „Ulaganja u razvoj šumskih područja i poboljšanje održivosti šuma“, Podmjere 8.6. „Potpora za ulaganja u šumarske tehnologije te u preradu, mobilizaciju i marketing šumskih proizvoda“ (u daljnjem tekstu: Podmjera 8.6. iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. -2020. (u daljnjem tekstu: Program), u skladu s člankom 21. i 26. Uredbe (EU) br. 1305/2013 Europskog Parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o potpori ruralnom razvoju iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1698/2005, (SL L 347, 20. 12. 2013) (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) br. 1305/2013).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Tipovi operacija
Članak 2.
Podmjera 8.6. sastoji se od tri tipa operacija:
a) 8.6.1. „Modernizacija tehnologija, strojeva, alata i opreme u pridobivanju drva i šumskouzgojnim radovima“ (u daljnjem tekstu: Operacija 8.6.1.)
b) 8.6.2. „Modernizacija tehnologija, strojeva, alata i opreme u predindustrijskoj preradi drva“ (u daljnjem tekstu: Operacija 8.6.2.)
c) 8.6.3. „Marketing drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda“ (u daljnjem tekstu: Operacija 8.6.3.)
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Upravljačko tijelo i operativna provedba
Članak 3.
1) Upravljačko tijelo Programa u smislu članka 66. Uredbe (EU) br. 1305/2013 (u daljnjem tekstu: Upravljačko tijelo) je Ministarstvo poljoprivrede (u daljnjem tekstu: Ministarstvo), sukladno članku 10. stavku 8. Zakona o poljoprivredi.
2) Operativnu provedbu Programa obavlja Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (u daljnjem tekstu: Agencija za plaćanja), sukladno članku 14. stavku 1. Zakona o poljoprivredi.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Pojmovnik
Članak 4.
(1) Pojedini pojmovi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
a) „ Tip operacije“ je skup aktivnosti koje doprinose ostvarivanju ciljeva jednog ili više prioriteta Europske unije za ruralni razvoj na koje se odnose.
b) „Projekt/operacija“ je skup aktivnosti potrebnih za ostvarenje ciljeva.
c) „ Pridobivanje drva “ je proces proizvodnje drvnih sortimenata koji uključuje sječu i izradu, privlačenje, izvoženje, iznošenje i daljinski prijevoz drva te proizvodnju drvne biomase.
d) „ Šumskouzgojni radovi“ su radovi kojima se njeguju, obnavljaju, osnivaju i rekonstruiraju šume.
e) „ Predindustrijska prerada drva “ je prerada koju obavljaju obrti, mikro, mala i srednja poduzeća registrirana za obavljanje djelatnosti prerade drva, a obuhvaća cijepanje, piljenje, blanjanje, sušenje te proizvodnju peleta, briketa i drvne biomase.
f) „ Marketing drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda “ su ulaganja u promidžbu i informiranje o drvnim i nedrvnim šumskim proizvodima, uslugama i dobrima od šuma, kojima se olakšava pronalaženje puta prema krajnjim korisnicima (konzumentima).
g) „Građenje“ je izvedba građevinskih i drugih radova (pripremni, zemljani, konstruktorski, instalaterski, završni te ugradnja građevnih proizvoda, opreme ili postrojenja) kojima se gradi nova građevina, rekonstruira ili uklanja postojeća građevina, a sukladno posebnim propisima koji uređuju područje gradnje.
h) „ Zajednički projekti “ su oni projekti u kojima je dva ili više korisnika uključeno u jedan zajednički projekt. Predmet ulaganja koriste svi korisnici zajedničkog projekta. Korisnici sklapaju Ugovor o poslovnoj suradnji kojim definiraju jednog korisnika koji će biti podnositelj Zahtjeva za potporu/isplatu u ime njih.
i) „ Kraj ulaganja “ je dan podnošenja konačnog Zahtjeva za isplatu.
j) „ Javna potpora “ je svaki oblik potpore iz javnih izvora Republike Hrvatske i potpora iz proračuna Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (u daljnjem tekstu: EPFRR).
k) „Intenzitet potpore“ izražen je kao postotni udio javne potpore u prihvatljivim troškovima ulaganja.
l) „ Lista prihvatljivih troškova “ je lista troškova prihvatljivih za sufinanciranje unutar Podmjere 8.6 .
(2) Ostali pojmovi u smislu ovoga Pravilnika imaju jednako značenje kao pojmovi u Uredb i (EU) br. 1305/2013).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Sastavni dijelovi pravilnika
Članak 5.
Sastavni dijelovi ovoga Pravilnika su:
1. Prilog I. „Kriteriji odabira Zahtjeva za potporu“
2. Prilog II. „ Lista prihvatljivih troškova “
3. Prilog III. „Izjava korisnika o ispunjavanju uvjeta prihvatljivosti za ulaganja u okviru Operacije 8.6.2. Modernizacija tehnologija, strojeva, alata i opreme u predindustrijskoj preradi drva “
4. Prilog IV. „Popis drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda i usluga šuma za ulaganja u okviru Operacije 8.6.3. Marketing drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda “.
5. Prilog V. „Označavanje aktivnosti sufinanciranih iz proračuna Europske unije “
6. Prilog VI. „Definicija mikro, malih i srednjih poduzeća (MSP-a)“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
II. POTPORA
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Vrsta potpore
Članak 6.
1) Potpora se dodjeljuje u obliku bespovratnih financijskih sredstava.
2) Udio javne potpore u prihvatljivim troškovima ulaganja iznosi 50% ukupnih prihvatljivih troškova.
3) Sredstva potpore osiguravaju se iz proračuna Europske unije i državnog proračuna Republike Hrvatske, od čega Europska unija kroz Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj sudjeluje s 85% udjela, a Republika Hrvatska s 15% udjela.
4) Broj projekata odobrenih pojedinom korisniku u programskom razdoblju nije ograničen. Isti korisnik može podnijeti jedan Zahtjev za potporu u okviru iste operacije tijekom jednog natječaja. Ukoliko korisnik podnese više Zahtjeva za potporu u okviru iste operacije tijekom jednog natječaja u obzir će se uzeti Zahtjev za potporu u okviru iste operacije s ranijim vremenom podnošenja Zahtjeva za potporu, dok će se za ostale Zahtjeve za potporu u okviru iste operacije izdati Odluka o odbijanju.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Visina potpore
Članak 7.
(1) Visina tražene potpore u okviru Operacije 8.6.1. iznosi:
a) najniža vrijednost javne potpore po projektu je 5.000 eura u kunskoj protuvrijednosti;
b) n ajviša vrijednost javne potpore po projektu je 700.000 eura u kunskoj protuvrijednosti.
(2) Visina tražene potpore u okviru Operacije 8.6.2. iznosi:
a) najniža vrijednost javne potpore po projektu je 10.000 eura;
b) najviša vrijednost javne potpore po projektu je 1.000.000 eura.
(3) Visina tražene potpore u okviru Operacije 8.6.3. iznosi:
a) najniža vrijednost javne potpore po projektu je 5.000 eura;
b) najviša vrijednost javne potpore po projektu je 30.000 eura.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Preračun tečaja
Članak 8.
Preračun tečaja eura u kune obavlja se prema mjesečnom tečaju eura utvrđenom od Europske komisije za mjesec u kojem je podnesen Zahtjev za potporu objavljenom na mrežnoj stranici Europske komisije: http://ec.europa.eu/budget/inforeuro/ .
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
III. UVJETI PRIHVATLJIVOSTI KORISNIKA
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Prihvatljivi korisnici
Članak 9.
Korisnici u okviru Operacije 8.6.1. su:
a) šumoposjednici;
b) udruženja šumoposjednika/šumovlasnika;
c) obrti, mikro, mala i srednja poduzeća.
Članak 10.
Korisnici u okviru Operacije 8.6.2. su obrti, mikro, mala i srednja poduzeća registrirana za djelatnosti prerade drva.
Članak 11.
Korisnici u okviru Operacije 8.6.3. su:
a) šumoposjednici;
b) udruženja šumoposjednika/šumovlasnika;
c) obrti, mikro, mala i srednja poduzeća;
d) jedinice lokalne uprave i samouprave i njihova udruženja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
IV. UVJETI PRIHVATLJIVOSTI ULAGANJA
Članak 12.
Za ulaganja u okviru Operacije 8.6.1. uvjeti prihvatljivosti su:
a) ukoliko je podnositelj Zahtjeva za potporu šumoposjednik, mora biti upisan u Upisnik šumoposjednika;
b) ukoliko je podnositelj Zahtjeva za potporu udruženje šumoposjednika/šumovlasnika, mora biti registrirano sukladno nacionalnim propisima;
c) obrti, mikro, mala i srednja poduzeća moraju biti licencirani izvoditelji radova u šumarstvu pri Hrvatskoj komori inženjera šumarstva i drvne tehnologije;
d) korisnik je dužan izraditi poslovni plan ako vrijednost ukupno prihvatljivih troškova iznosi više od 200.000 kuna.
Članak 13.
Za ulaganja u okviru Operacije 8.6.2. uvjeti prihvatljivosti su:
a) korisnik mora biti registriran za djelatnosti prerade drva sukladno Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti (2007.): područje C, odjeljak 16. Proizvodnja drva i proizvoda od drva i pluta, osim namještaja; proizvodnja proizvoda od slame i pleterskih proizvoda;
b) korisnik mora dokazati da ulazna količina oblovine u zadnje dvije godine koje prethode
godini podnošenja Zahtjeva za potporu nije bila veća od 10.000 m³ godišnje;
c) korisnik je dužan izraditi poslovni plan ako vrijednost ukupno prihvatljivih troškova
iznosi više od 200.000 kuna.
Članak 14.
Za ulaganja u okviru Operacije 8.6.3. korisnici moraju zadovoljavati sljedeće uvjete:
a) ukoliko je podnositelj Zahtjeva za potporu šumoposjednik, mora biti upisan u Upisnik šumoposjednika;
b) ukoliko je podnositelj Zahtjeva za potporu udruženje šumoposjednika/šumovlasnika, mora biti registrirano sukladno nacionalnim propisima;
c) svi ostali korisnici (obrti, mikro, mala i srednja poduzeća te jedinice lokalne uprave i samouprave i njihova udruženja) u sklopu ove Operacije kao glavni predmet marketinga drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda šuma moraju imati proizvod i/ili uslugu šuma s popisa drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda i usluga šuma iz Priloga IV. ovog Pravilnika.
Članak 15.
(1) Korisnik je dužan uz Zahtjev za potporu/Zahtjev za isplatu dostaviti Izjavu da mu nisu dodijeljena sredstva za iste prihvatljive troškove za koji je podnio Zahtjev za potporu od strane središnjih tijela državne uprave, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave te svake pravne osobe koja dodjeljuje državne potpore.
(2)Korisnik mora imati podmirene odnosno regulirane financijske obveze prema državnom proračunu Republike Hrvatske.
(3) Korisnici u teškoćama u smislu smjernica Europske unije o državnim potporama za sanaciju i restrukturiranje poduzetnika u teškoćama nisu prihvatljivi kao korisnici.
Članak 16.
1) Za ulaganja u okviru Operacije 8.6.2., korisnik je dužan uz Zahtjev za potporu dostaviti Izjavu iz Priloga III. ovog Pravilnika o ispunjavanju uvjeta prihvatljivosti.
2) U slučaju kada ulaganja u okviru Podmjere 8.6. uključuju rekonstrukciju i/ili opremanje objekata koji nisu u vlasništvu korisnika, korisnik mo ra dostaviti Ugovor o najmu/koncesiji/plodouživanju/zakupu/služnosti koji mora biti sklopljen na rok od najmanje 10 godina, računajući od trenutka podnošenja Zahtjeva za potporu.
3) U slučaju kada ulaganja u okviru Podmjere 8.6. uključuju izgradnju objekata, korisnik mora u trenutku podnošenja Zahtjeva za potporu dokazati pravo vlasništva ili korisnik mora dokazati da ima pravo koristiti katastarsku česticu/lokaciju ulaganja dostavljanjem Ugovora o najmu/koncesiji/plodouživanju/zakupu/služnosti koji mora biti sklopljen na rok od najmanje 10 godina računajući od trenutka podnošenja Zahtjeva za potporu.
4) Zajedničkim projektom smatraju se ulaganja provedena od strane dva ili više korisnika u Podmjeri 8.6. te predmet ulaganja koriste svi korisnici zajedničkog projekta . Korisnici sklapaju Ugovor o poslovnoj suradnji kojim definiraju jednog korisnika koji će biti podnositelj Zahtjeva za potporu u ime njih u kojem će biti definiran način korištenja predmeta ulaganja zajedničkog projekta od strane svih korisnika zajedničkog projekta. Ugovor mora biti sklopljen na rok od najmanje 7 godina računajući od trenutka podnošenja Zahtjeva za potporu, te isti mora sadržavati podatke od strane korisnika o načinu korištenja predmeta zajedničkog projekta.
5) Korisnik je dužan osigurati da predmet ulaganja za koji je ostvario potporu bude u funkciji pet godina nakon konačne isplate.
6) Ulaganja koja se izamortiziraju u periodu kraćem od pet godina te nemaju više uporabnu vrijednost, korisnik je i dalje dužan imati u fizičkom obliku ili imati vidljivi materijalni dokaz o rashodovanju (ne i prodaji) istih u periodu od od 5 godina od datuma konačne isplate.
7) Provedba projekta može trajati najduže 36 mjeseci od izdavanja Odluke o dodjeli sredstava do podnošenja posljednjeg Zahtjeva za isplatu.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
V. UVJETI PRIHVATLJIVOSTI TROŠKOVA
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Prihvatljivi opći troškovi
Članak 17.
(1) Prihvatljivi opći troškovi u Podmjeri 8.6. su usluge konzultanata i drugi opći troškovi potrebni za pripremu i provedbu projekta uključujući poslovne planove, studije izvedivosti, analize troškova i koristi, projektno-tehničku dokumentaciju, geodetske podloge, elaborate, trošak nadzora, studije utjecaja na okoliš i prirodu, itd.
(2) Opći troškovi prihvatljivi su u iznosu do 10 posto vrijednosti ukupno prihvatljivih troškova (bez općih troškova) od kojih su:
a) troškovi pripreme poslovnog plana prihvatljivi u iznosu do 10.000 eura u kunskoj protuvrijednosti;
b) troškovi pripreme dokumentacije prihvatljivi u iznosu do 20.000 eura u kunskoj protuvrijednosti;
c) troškovi pripreme projektno-tehničke dokumentacije, geodetskih podloga, elaborata, trošak nadzora, studije utjecaja na okoliš i prirodu prihvatljivi u iznosu koji čini razliku zbroja troškova navedenih u točkama a) i b) ovoga stavka i gornje granice od 10 posto od ukupno prihvatljivih iznosa ulaganja (bez općih troškova).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Prihvatljivi troškovi
Članak 18.
(1) Za ulaganja u okviru Operacije 8.6.1., sukladno listi prihvatljivih troškova iz Priloga II., prihvatljivi troškovi vezani su uz:
a) kupnju novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za sječu i izradu drva (harvesteri, motorne pile itd.);
b) kupnju novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za privlačenje, izvoženje i iznošenje drva (forvarderi, skideri, žičare, traktorske ekipaže itd.);
c) kupnju novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za proizvodnju šumske biomase (iverači, cjepači itd.);
d) kupnju novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za daljinski prijevoz drva (prikolice, hidraulične dizalice itd.);
e) kupnju novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za šumskouzgojne radove za pripremu šumskog tla za sjetvu ili sadnju (malčeri itd.);
f) izgradnju i rekonstrukciju objekata i kupnja nove i rabljene opreme za skladištenje, zaštitu i sušenje drvnih proizvoda (silosi, skladišta za drvnu sječku, utovarivači, atomizeri, sušare itd.).
(2)Prihvatljiv trošak za sufinanciranje u okviru Operacije 8.6.1. je i stjecanje strojeva, alata, uređaja, opreme i objekata, kroz financijski leasing do iznosa tržišne vrijednosti imovine.
Članak 19.
(1) Za ulaganja u okviru Operacije 8.6.2., sukladno listi prihvatljivih troškova iz Priloga II., prihvatljivi troškovi vezani su uz:
a) kupnju novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za predindustrijsku preradu drva (blanjalice, pile itd.);
b) kupnju novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za proizvodnju peleta i briketa (briketirka, peletirka itd.);
c) instalaciju i/ili kupnju informacijsko-komunikacijskih tehnologija (kupnja opreme, kupnja ili razvoj računalnih programa, licence, u postupcima pridobivanja drva i predindustrijske prerade drva;
d) izgradnju i rekonstrukciju objekata te kupnju nove i rabljene opreme za sušenje, parenje, skladištenje i zaštitu drvnih proizvoda i dr. (sušare, parionice, silosi, skladišta za drvnu sječku, utovarivači, atomizeri itd.).
(2)Prihvatljiv trošak za sufinanciranje u okviru Operacije 8.6.2. je i stjecanje strojeva, alata, uređaja, opreme i objekata, kroz financijski leasing do iznosa tržišne vrijednosti imovine.
Članak 20.
(1) Za ulaganja u okviru Operacije 8.6.3., sukladno listi prihvatljivih troškova iz Priloga II., prihvatljivi troškovi vezani su uz:
a) gradnju, rekonstrukciju i/ili opremanje pokretnog ili nepokretnog prostora/građevine za prezentaciju i prodaju šumskih drvnih i nedrvnih proizvoda i usluga šuma te za promociju općekorisnih funkcija šuma, održivog gospodarenja šumama i šumarskog sektora (multimedijski prostori sa stalnim izložbenim postavom, štandovi, izložbene police i pultovi i sl.);
b) zakup/najam izložbenog prostora za drvne i nedrvne šumske proizvode i usluge šuma na specijaliziranim sajmovima i izložbama;
c) kupnju i/ili najam multimedijskih uređaja i pomagala za promociju drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda i usluga šuma (laseri, oglasne ploče i sučelja i sl.);
d) izradu i distribuciju promotivnih materijala o drvnim i nedrvnim šumskim proizvodima te reklamne kampanje o drvnim i nedrvnim šumskim proizvodima i uslugama šuma (drvene kocke i suveniri od drva i sl.);
e) kupnju novih strojeva, alata, uređaja i opreme za pakiranje (strojevi za lijepljenje/spajanje/vakumiranje i sl.) i označavanje šumskih drvnih i nedrvnih proizvoda (printeri za drvo, tokarski strojevi, drvodjeljski alat za graviranje i sl.).
(2) Za ulaganja u okviru Operacije 8.6.3. minimalno 90% prihvatljivih troškova mora se odnositi na materijalna ulaganja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Rabljena oprema
Članak 21.
(1) Kupnja rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme, a sukladno Listi prihvatljivih troškova, prihvatljiva je za ulaganja u okviru Operacije 8.6.1. i Operacije 8.6.2. pod sljedećim uvjetima:
a) strojevi, alati, uređaji i oprema ne smiju biti stariji od četiri (4) godine;
b) prodavatelj strojeva, alata, uređaja ili opreme mora osigurati izjavu o porijeklu te izjavu da kupnja strojeva, alata, uređaja i opreme nije sufinancirana bespovratnim nacionalnim ili EU sredstvima.
c) o prema mora imati tehničke karakteristike u skladu s potrebama operacije i udovoljavati prihvatljivim normama i standardima.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Neprihvatljivi troškovi
Članak 22.
Neprihvatljivi troškovi za sufinanciranje u Podmjeri 8.6. su:
a)porez na dodanu vrijednost (u daljnjem tekstu: PDV) u slučaju da je korisnik porezni
obveznik upisan u registar obveznika PDV-a te ima pravo na odbitak PDV-a,
b)drugi porezi, naknade, doprinosi;
c)kamate;
d)troškovi vezani uz ugovor o leasingu, kao što su marža davatelja leasinga, troškovi
refinanciranja kamata, režijski troškovi i troškovi osiguranja;
e)nepredviđeni troškovi;
f)plaćanje u gotovini;
g)troškovi nastali prije podnošenja Zahtjeva za potporu, osim općih troškova, ali ne prije
1. siječnja 2014. godine.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
VI. KRITERIJI ODABIRA
Članak 23.
1) Kriteriji odabira Zahtjeva za potporu koji se primjenjuju na sve podnijete Zahtjeve određeni su u Prilogu I. ovoga Pravilnika.
2) Kriterije odabira iz stavka 1. ovoga članka prethodno odobrava Odbor za praćenje Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014.-2020.
3) Da bi ulaganje bilo prihvatljivo za dodjelu potpore, korisnik mora imati minimalan broj bodova sukladno Prilogu I. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
VII. ZAHTJEV ZA POTPORU, POSTUPAK OBRADE I DONOŠENJE ODLUKE
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Podnošenje zahtjeva za potporu
Članak 2 4 .
1) Zahtjev za potporu se podnosi temeljem Natječaja o provedbi Podmjere 8.6. „Potpora za ulaganja u šumarske tehnologije te u preradu, mobilizaciju i marketing šumskih proizvoda“ kojeg raspisuje Agencija za plaćanja.
2) Natječaj iz stavka 1. ovoga članka objavljuje se u „Narodnim novinama“ i na mrežnim stranicama Agencije za plaćanja ( www.apprrr.hr ) i Ministarstva poljoprivrede ( www.mps.hr ).
3) Natječajem iz stavka 1. ovoga članka određuju se rokovi i uvjeti popunjavanja Zahtjeva za potporu putem AGRONET sustava (u daljnjem tekstu: AGRONET) te podnošenja potvrde o podnošenju Zahtjeva za potporu za dodjelu sredstava iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, Podmjera 8.6.
4) Zahtjev za potporu korisnik popunjava u elektronskom obliku putem AGRONET sustava. Nakon popunjavanja Zahtjeva za potporu u AGRONET-u korisnik podnosi potpisanu i ovjerenu štambiljem korisnika potvrdu o podnošenju Zahtjeva za potporu u fizičkom obliku u Agenciju za plaćanja na lokaciju sukladno uvjetima natječaja o provedbi Podmjere 8 .6. „Potpora za ulaganja u šumarske tehnologije te u preradu, mobilizaciju i marketing šumskih proizvoda“.
5) Kao vrijeme podnošenja Zahtjeva za potporu smatra se vrijeme slanja (datum, sat, minuta, sekunda) potvrde o podnošenju Zahtjeva za potporu u slučaju slanja preporučenom pošiljkom s povratnicom odnosno vrijeme zaprimanja u Agenciju za plaćanja ako je korisnik neposredno predaje.
6) Način popunjavanja Zahtjeva za potporu i način i mjesto podnošenja potvrde o podnošenju Zahtjeva za potporu pojašnjeni su u Vodiču za korisnike potpora iz EPFRR Podmjera 8 .6. „Potpora za ulaganja u šumarske tehnologije te u preradu, mobilizaciju i marketing šumskih proizvoda“ (u daljnjem tekstu: Vodič za korisnike), koji je objavljen na mrežnim stranicama Agencije za plaćanja ( www.apprrr.hr ).
7) AGR ONET je zaštićena mrežna aplikacija namijenjena korisnicima za upis u Evidenciju korisnika potpora u ruralnom razvoju i ribarstvu (u daljnjem tekstu: Evidencija korisnika), pregled uputa za korištenje AGRONET-a, pregled pravne osnove, elektronsko popunjavanje Zahtjeva za potporu/promjenu/isplatu/odustajanje te za preuzimanje:
◊ odluke o dodjeli sredstava
◊ odluke o odbijanju
◊ izmjene odluke o dodjeli sredstava,
◊ pisma odbijanja
◊ potvrde o odustajanju
◊ odluke o isplati predujma
◊ odluke o odbijanju zahtjeva za isplatu predujma
◊ odluke o isplati
◊ odluke o odbijanju zahtjeva za isplatu
◊ odluke o jamstvu.
8) Korisnik mora biti upisan u Evidenciji korisnika kako bi mu Agencija za plaćanja dodijelila korisničko ime i zaporku kojima se prijavljuje u AGRONET.
9) Upute za upis u Evidenciju korisnika i za korištenje AGRONET-a će biti dostupne na mrežnim stranicama Agencije za plaćanja ( www.apprrr.hr ).
10) Prilikom popunjavanja Zahtjeva za potporu korisnici su obavezni učitati u AGRONET svu dokumentaciju propisanu natječajem.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Administrativna kontrola zahtjeva za potporu
Članak 25 .
(1) Zahtjevi za potporu pristigli po objavljenom natječaju iz članka 24. ovoga Pravilnika, obrađuju se po redoslijedu zaprimanja.
(2) Prilikom administrativne kontrole Zahtjeva za potporu utvrđuje se pravovremenost, potpunost, udovoljavanje propisanim uvjetima i kriterijima, broj bodova sukladno kriterijima.
(3) Nakon administrativne kontrole Zahtjeva za potporu, formira se Rang lista na način propisan u članku 27. (Rangiranje Zahtjeva za potporu) ovoga Pravilnika.
(4) Nepravovremeni Zahtjevi za potporu ne razmatraju se te se korisniku izdaje Odluka o odbijanju.
(5) Ukoliko je potrebno tražiti dodatna obrazloženja/ispravke, Agencija za plaćanja će putem elektroničke pošte od korisnika tražiti obrazloženje/ispravak. Korisnik je dužan u roku od pet radnih dana od slanja elektroničke pošte od strane Agencije za plaćanja dostaviti obrazloženje/ispravak.
(6) Ukoliko korisnik traženo obrazloženje/ispravak ne dostavi sukladno stavku 5. ovoga članka Agencija za plaćanja izdaje Odluku o odbijanju.
(7) Natječajem će biti propisana dokumentacija koju je korisnik obavezan učitati uz Zahtjev za potporu.
(8) Ukoliko korisnik uz Zahtjev za potporu ne učita dokumentaciju propisanu Natječajem Agencija za plaćanja će izdati Odluku o odbijanju.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Poslovni plan
Članak 26.
(1) Poslovni plan treba biti izrađen u skladu s uputama i pojašnjenjima u Zahtjevu za potporu - dio "POSLOVNI PLAN ZA OPERACIJU 8.6.1." ili "POSLOVNI PLAN ZA OPERACIJU 8.6.2." koji je potrebno u cijelosti popuniti sukladno pripadajućim uputama i učitati u Zahtjev za potporu.
(2) Prijave kod kojih „POSLOVNI PLAN“ prilikom podnošenja Zahtjeva za potporu nije u cijelosti popunjen u skladu s pripadajućim uputama i pojašnjenjima, bit će odbijene.
(3) Kod ulaganja u okviru Operacije 8.6.1., u slučaju kada su izvoditelji radova odnosno subvencionirani strojevi u sklopu ulaganja planirani za rad na više šumskih gospodarstava, korisnik je to dužan naznačiti u „POSLOVNOM PLANU“.
(4) Podaci navedeni u poslovnom planu podložni su provjerama nadležnih institucija i nakon isplate EPFRR sredstava i to u periodu od pet godina nakon konačne isplate EPFRR potpore.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Rangiranje zahtjeva za potporu
Članak 27.
(1) Nakon zaprimanja Zahtjeva za potporu, Zahtjevima se dodjeljuju bodovi temeljem kriterija odabira iz Priloga I. ovoga Pravilnika.
(2) Ukoliko korisnik prilikom podnošenja Zahtjeva za potporu ne učita dokumentaciju na temelju koje se dodjeljuju bodovi sukladno kriterijima odabira, Zahtjevu se neće dodijeliti bodovi za određeni kriterij odabira što će rezultirati manjim ukupnim brojem bodova.
(3) Nakon administrativne kontrole pristiglih Zahtjeva za potporu, za sve potpune, pravovremene i prihvatljive Zahtjeve za potporu formira se Rang lista sukladno kriterijima odabira koji su navedeni u Prilogu I. ovoga Pravilnika i čine njegov sastavni dio.
(4) U slučaju da dva ili više Zahtjeva za potporu imaju isti broj bodova prednost na Rang listi imaju Zahtjevi s ranijim vremenom podnošenja Zahtjeva za potporu na Natječaj (datum, sat, minuta, sekunda).
(5) Ukoliko dva ili više Zahtjeva za potporu imaju jednaki broj bodova i jednako vrijeme podnošenja Zahtjeva za potporu, a navedeno uvjetuje dodjelu potpore provest će se postupak izvlačenja slučajnim odabirom, u prisutnosti javnog bilježnika.
Članak 28.
(1) U slučaju kada se nakon zaprimanja svih Zahtjeva za potporu i provjere ukupnog traženog iznosa potpore utvrdi da ima dovoljno raspoloživih sredstava, Agencija za plaćanja će izdati Odluke po završetku administrativne kontrole svakog pojedinačnog Zahtjeva za potporu.
(2) Agencija za plaćanja će nakon obrade Zahtjeva za potporu donijeti:
a) Odluku o prihvatljivosti Zahtjeva za potporu,
(3) U slučaju kada se nakon zaprimanja svih Zahtjeva za potporu i provjere ukupnog traženog iznosa potpore utvrdi da nema dovoljno raspoloživih sredstava, Agencija za plaćanja će po završetku administrativne kontrole svakog pojedinačnog Zahtjeva za potporu izdati:
a) Odluku o prihvatljivosti zahtjeva za potporu za Zahtjeve iznad crte na rang listi,
b) Odluku o odbijanju za sve Zahtjeve za potporu ispod crte na rang listi zbog nedostatnosti sredstava.
(4) Korisnik nakon zaprimanja Odluke o prihvatljivosti Zahtjeva za potporu može dostaviti dokumentaciju potrebnu za provedbu postupka javne nabave, dostaviti dokumentaciju iz provedenog postupka javne nabave ili objavit poziv za prikupljanje ponuda na mrežnim stranicama Agencije za plaćanja na način propisan ovim Pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Objava poziva za prikupljanje ponuda
Članak 29.
(1) Korisnik mora za svaki pojedinačni trošak/nabavu unutar cjelokupnog ulaganja dostaviti jednu ponudu.
(2) Korisnik je obavezan prikupiti ponude za pojedini trošak, to jest, cjelokupno ulaganje temeljem poziva za dostavu ponuda koji će objaviti na mrežnim stranicama Agencije za plaćanja.
(3) Korisnik nije obavezan objaviti poziv za dostavu ponuda za opće troškove.
(4) Korisnik može započeti postupak objave poziva na dostavu ponuda danom donošenja Odluke o prihvatljivosti Zahtjeva za potporu .
(5) Postupak objave poziva na dostavu ponuda provodi se sukladno uputi za objavu poziva na dostavu ponuda koja će biti objavljena na mrežnim stranicama Agencije za plaćanja i Ministarstava prije objave natječaja te sadržana u natječaju.
(6) Korisnik u pozivu za dostavu ponuda definira rok u kojem zaprima ponude koji iznosi najmanje 14 dana.
(7) Nakon isteka roka u kojem zaprima ponude , a najkasnije u roku od osam (8) mjeseci od dana donošenja Odluke o prihvatljivosti zahtjeva za potporu, korisnik dostavlja Agenciji za plaćanja odabrane ponude.
(8) Odabrane ponude moraju biti izdane nakon datuma objave poziva na dostavu ponuda i moraju biti važeće na dan zaprimanja u Agenciju.
(9) Ponude inozemnih ponuditelja izražavaju se u domicilnim valutama ili euru, a ponude tuzemnih ponuditelja isključivo u kunama.
(10) Za ponude inozemnih ponuditelja korisnik je dužan izvršiti preračun tečaja u kune prema mjesečnom tečaju utvrđenom od Europske komisije za mjesec u kojem se ponuda šalje u Agenciju, te objavljenom na mrežnoj stranici Europske komisije: http://ec.europa.eu/budget/inforeuro/ .
(11) Agencija za plaćanja može umanjiti iznos potpore ako utvrdi da su cijene za robu, radove ili usluge u odabranim ponudama veće od referentnih cijena istih ili sličnih roba, radova i usluga ili ako utvrdi da su cijene iz odabranih ponuda veće od cijena iz elaborata procjene tržišne vrijednosti izrađenog od ovlaštenog sudskog vještaka.
(12) Svaki pojedinačni trošak iz stavka 1. ovoga članka mora se nalaziti na Listi prihvatljivih troškova kako bi bio predmet sufinanciranja iz EPFRR-a.
(13) Dostavljene ponude moraju biti iskazane po jedinici mjere, količini i cijeni. Ako se kao posebna stavka u ponudama iskazuju usluge kao što su prijevoz, montaža i obuka, moraju se iskazati jediničnom cijenom po jedinici mjere i ukupnom cijenom usluge. Agencija za plaćanje može zatražiti od ponuditelja detaljnije informacije ili obrazloženja o stavkama iz ponude.
(14) Tijekom administrativne kontrole Agencija za plaćanja može zatražiti dokaz o vlasničkoj strukturi ponuditelja ako se radi o ponuditelju iz inozemstva. Na zahtjev Agencije za plaćanja korisnik je dužan dostaviti traženi dokument, ne stariji od 6 mjeseci na dan dostave traženog dokumenta.
(15) Ako je ponuditelj roba, radova i usluga iz inozemstva, ponude i dokazi o vlasništvu (ako budu zatraženi) moraju biti na hrvatskom ili engleskom jeziku. Ako je korisnik prikupio ponude i dokaze o vlasništvu (ako budu zatraženi) na jeziku koji nije hrvatski ili engleski, korisnik mora priložiti i ovjereni prijevod sudskog tumača navedenih dokumenata.
(16) Tijekom administrativne kontrole Agencija za plaćanja može zatražiti dokaze o vlasničkoj i/ili upravljačkoj strukturi korisnika i poduzetnika koji su u partnerskom i/ili povezanom odnosu s korisnikom, kao i poslovne knjige koje je takav poduzetnik dužan voditi prema važećim zakonskim propisima o računovodstvu. Na zahtjev Agencije za plaćanja korisnik je dužan dostaviti traženi dokument.
(17) Korisnik je obvezan odredbe ovoga članka primijeniti i na zahtjeve za promjenu kojima se traži promjena ponuditelja, u suprotnom će zahtjev za promjenu ponuditelja biti odbijen.
(18) Agencija za plaćanja nije nadležna za odabir ponuda te eventualne sporove između korisnika i ponuditelja.
(19) Obveze iz ovog članka ne primjenjuju se na korisnike koji su obveznici provedbe postupka javne nabave prema propisima koji uređuju postupak javne nabave.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Administrativna kontrola postupka javne nabave
Članak 30.
(1) Postupak javne nabave za nabavu roba, radova ili usluga u provedbi mjera propisanih ovim Pravilnikom provodi se prema propisima koji uređuju postupak javne nabave . Postupak javne nabave obvezni su provesti oni korisnici koji su obveznici provedbe postupka javne nabave prema propisima koji uređuju postupak javne nabave.
(2) Agencija za plaćanja vrši administrativnu kontrolu provedbe postupka javne nabave.
(3) Administrativna kontrola provedbe postupka javne nabave provodi se u fazi:
1. prije pokretanja postupka javne nabave
2. dovršetka postupka javne nabave
3. završne isplate.
(4) Po dobivanju Odluke o prihvatljivosti Zahtjeva za potporu korisnik može prije pokretanja postupka javne nabave dostaviti Agenciji za plaćanja dokumentaciju za nadmetanje s prilozima te popratnom dokumentacijom.
(5) Ako je dostavljena dokumentacija iz stavka 4. ovog članka nepotpuna/nejasna/netočna, Agencija za plaćanja će izdati Pismo preporuke koje za korisnika nije obvezujuće.
(6) Ako korisnik ne dostavi dokumentaciju za nadmetanje prije pokretanja postupka javne nabave i/ili je pokrenuo postupak javne nabave prije podnošenja Zahtjeva za potporu, stavak 3. točka 1. te stavak 5. ovog članka se ne primjenjuju.
(7) Po dovršetku postupka javne nabave, a najkasnije u roku od osam (8) mjeseci od dana donošenja Odluke o prihvatljivosti zahtjeva za potporu, korisnik dostavlja Agenciji za plaćanja dokumentaciju iz provedenog postupka javne nabave.
(8) Zajedno sa Zahtjevom za isplatu korisnik dostavlja dokumentaciju vezano uz postupak javne nabave i izvršenje ugovora.
(9) Dokumentaciju koja se odnosi na postupak javne nabave/provedbu ugovora korisnik dostavlja u elektronskom obliku na CD-u/DVD-u.
(10) Popis dokumentacije iz stavaka 4. 7 i 8. ovog članka te način predaje dokumentacije na elektronskom mediju propisuje se natječajem.
(11) Ukoliko je potrebno tražiti dodatna obrazloženja vezano uz dostavljenu dokumentaciju navedenu u stavku 7. i 8. ovoga članka Agencija za plaćanja će korisniku dostaviti Zahtjev za dopunu/obrazloženje/ispravak.
(12) Ukoliko korisnik nije preuzeo Zahtjev za dopunu/obrazloženje/ispravak prilikom prve dostave, dostava preporučene pošiljke bit će ponovljena još jednom. Ukoliko korisnik ne preuzme Zahtjev za dopunu niti nakon ponovljene dostave, zahtjev se objavljuje na oglasnoj ploči u sjedištu Agencije za plaćanja te se dostava smatra obavljenom istekom osmoga dana od dana stavljanja zahtjeva na oglasnu ploču.
(13) Korisnik je dužan u roku od deset dana od dana zaprimanja Zahtjeva za dopunu/obrazloženje/ispravak dostaviti dopunu/obrazloženje/ispravak.
(14) Ako dokumentacija iz postupka javne nabave nije prihvatljiva, Agencija za plaćanja donosi Odluku o odbijanju zahtjeva za potporu čime se prethodno donesena Odluka o prihvatljivosti zahtjeva za potporu stavlja izvan snage.
(15) Ako dokumentacija vezana uz postupak javne nabave i izvršenje ugovora koja se dostavlja sa Zahtjevom za isplatu nije prihvatljiva, Agencija donosi Odluku o odbijanju zahtjeva za isplatu.
(16) Administrativna kontrola postupka javne nabave koju temeljem ovog Pravilnika provodi Agencija za plaćanja ne može se smatrati kontrolnim mehanizmima u smislu posebnih propisa koji uređuju postupak javne nabave.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Izdavanje odluka
Članak 31.
(1) Agencija za plaćanja će nakon obrade Zahtjeva za potporu donijeti:
a) Odluku o dodjeli sredstava, u slučaju:
- ispunjavanja uvjeta i kriterija propisanih ovim Pravilnikom i Natječajem.
Odlukom o dodjeli sredstava utvrđuju se:
a) prihvatljivi troškovi,
b) najviši iznos javne potpore
c) obveza čuvanja dokumentacije koja se odnosi na dodjelu sredstava iz EPFRR programa pet (5) godina od datuma konačne isplate potpore,
d) obveza vođenja građevinske knjige i sličnih dokumenata koji dokazuju količinu i vrstu ugrađenih materijala i opreme te izvršenih radova,
e) obveza stavljanja ulaganja u uporabu prije konačne isplate
f) zabrana promjene vlasništva nad ulaganjem, davanja u zakup ili najam predmeta ulaganja ili premještanja sufinancirane proizvodne aktivnosti od dana stupanja na snagu Odluke o dodjeli sredstava i tijekom sljedećih pet (5) godina od datuma konačne isplate potpore,
g) zabrana promjene namjene i vrste ulaganja za koja se korisniku odobravaju sredstva sljedećih pet (5) godina od datuma konačne isplate potpore,
h) obveza informiranja javnosti o potpori sukladno EU zakonodavstvu,
i) obveza korisnika da dokumenti koji se odnose na plaćanje odobrenog projekta budu datirani nakon datuma podnošenja Zahtjeva za potporu, osim računa za opće troškove, kupnju zemljišta radi realizacije projekta,
j) obveza korisnika da u svakom trenutku osigura nesmetani pristup i kontrolu na terenu koja se odnosi na potporu te obveza davanja na uvid cjelokupne dokumentacije vezane za sufinancirane troškove djelatnicima Agencije za plaćanja, Ministarstva, Agencije za reviziju sustava provedbe programa Europske unije (u daljnjem tekstu: ARPA), Europske komisije, Europskog revizorskog suda i Europskog ureda za borbu protiv prijevara (u daljnjem tekstu: OLAF),
k) zabrana prekoračenja najvećeg dozvoljenog iznosa javne potpore,
l) obveza korisnika da će izvijestiti Agenciju za plaćanja u pisanom obliku o bilo kojoj situaciji postojanja sukoba interesa između njega s jedne strane i ponuditelja s druge strane u razdoblju od dana stupanja na snagu Odluke o dodjeli sredstava i tijekom sljedećih pet (5) godina od datuma konačne isplate potpore,
m) podnošenje Zahtjeva za isplatu i ostale potrebne dokumentacije,
n) obveza korisnika da fotografira izvođenje radova i ugradnju opreme koja u kasnijim fazama (kontroli prije plaćanja i ex post kontroli) neće biti vidljiva,
o) obveza korisnika da u bilo kojem trenutku osigura posjet ulaganju od strane predstavnika Agencije za plaćanja,
p) obveza korisnika da osigura da svi podaci i informacije dostavljeni Agenciji za plaćanja budu točni,
q) obveza korisnika da dostavi Agenciji za plaćanja sve potrebne podatke koje Agencija za plaćanja zatraži,
r) obveza korisnika da prijavi Agenciji za plaćanja neposredno nakon njihovog nastanka sve promjene koje se odnose na uvjete prihvatljivosti sukladno člancima 12., 13., 14. ,15. i 16. ovoga Pravilnika,
s) obveza korisnika da iskoristi sredstva isplaćenog predujma sukladno Listi prihvatljivih troškova iz Odluke o dodjeli sredstava,
t) zabrana poduzimanja radnji koje bi mogle dovesti do dvostrukog financiranja istih troškova iz proračuna EU.
(2) Za provedbu stavka 1. točke h) ovoga članka korisnik će provesti obvezu informiranja o potpori sukladno Prilogu V. ovoga Pravilnika.
b) Odluku o odbijanju, u slučaju:
- nedostatnosti sredstava,
- neispunjavanja uvjeta i kriterija propisanih ovim Pravilnikom i Natječajem,
- nepravovremeno podnesenih Zahtjeva za potporu,
- nepotpunih Zahtjeva za potporu,
- nepravovremeno dostavljenih i/ili nepotpunih odgovora na Zahtjev za obrazloženje/ispravak,
- utvrđene nepravilnosti,
- da se utvrdi da su informacije dostavljene od strane korisnika ili ponuditelja lažne ili pogrešne,
- da su cijene u dostavljenim ponudama namjerno uvećane,
- sprječavanja posjeta ulaganju predstavnicima Agencije za plaćanja od strane korisnika,
- da se, uvažavajući odredbe posebnih propisa koji uređuju postupak javne nabave, i ovog Pravilnika, utvrdi da dokumentacija iz provedenog postupka javne nabave nije dostavljena Agenciji za plaćanja i/ili nije prihvatljiva .
- da se utvrdi da su uvjeti za stjecanje pogodnosti stvoreni umjetno i suprotno ciljevima sektorskog poljoprivrednog gospodarstva sukladno članku 60. Uredbe (EU) br. 1306/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o financiranju, upravljanju i nadzoru zajedničke poljoprivredne politike i o stavljanju izvan snage uredbi Vijeća (EEZ) br. 352/78, (EZ) br. 165/94, (EZ) br. 2799/98, (EZ) br. 814/2000, (EZ) br. 1290/2005 i (EZ) br. 485/2008 (SL L 347, 20. 12. 2013),
- da se utvrdi da je ulaganje za koje je podnesen Zahtjev za potporu za financiranje unutar EPFRR-a, financirano drugim sredstvima proračuna EU,
- da se utvrdi prekoračenje najvećeg dozvoljenog iznosa javne potpore.
(2) Ukoliko je korisnik proveo više postupaka javne nabave unutar jednog Zahtjeva za potporu, a Agencija za plaćanja utvrdi da dokumentacija iz jednog od provedenih postupka javne nabave nije dostavljena Agenciji za plaćanja i/ili nije prihvatljiva za odobrenje, uvažavajući odredbe ovog Pravilnika kao i odredbe posebnih propisa koji uređuju postupak javne nabave, donijet će se odluka o dodjeli sredstava ili odluka o odbijanju uzimajući u obzir odobrenu odnosno neodobrenu dokumentaciju iz provedenog postupka javne nabave.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Promjene podataka o korisniku
Članak 32.
(1) Promjene podataka o korisniku podrazumijevaju promjene podataka koji se nalaze u Evidenciji korisnika.
(2) Promjene iz stavka 1. ovoga članka korisnik podnosi putem AGRONET-a sukladno Uputi za upis u Evidenciju korisnika potpora u ruralnom razvoju i ribarstvu, kojeg korisnik može preuzeti sa službene mrežne stranice Agencije za plaćanja ( www.apprrr.hr ).
(3) Korisnik mora obavijestiti Agenciju za plaćanja o promjenama navedenim u stavku 1. ovoga članka nakon pojave događaja koji ih je izazvao.
(4) Po odobrenju/odbijanju Zahtjeva za promjenu podataka u Evidenciji korisnika, Agencija za plaćanja će korisniku poslati putem elektronske pošte obavijest da su promjene izvršene/nisu izvršene.
Promjene zahtjeva za potporu
Članak 33.
(1) Promjene Zahtjeva za potporu podrazumijevaju promjenu podataka koji se odnose na podneseni Zahtjev za potporu izuzev promjena navedenih u članku 32. ovoga Pravilnika.
(2) Korisnik je obvezan prijaviti promjenu priloženih akata kojima se odobrava građenje građevina iz Zahtjeva za potporu, promjenu ponuditelja i ostalih općih podataka koji su sadržani u Odluci o dodjeli sredstava izuzev podataka iz članka 32. ovoga Pravilnika.
(3) Za promjene iz stavka 2. ovoga članka korisnik je dužan od trenutka stupanja na snagu Odluke o dodjeli sredstava do roka za podnošenje Zahtjeva za isplatu Agenciji za plaćanja podnijeti Zahtjev za promjenu. Zahtjev za promjenu popunjava se u AGRONET-u, a po popunjavanju potrebno je u Agenciju za plaćanja dostaviti ovjerenu Potvrdu o podnošenju Zahtjeva za promjenu preporučenom poštom s povratnicom ili osobno.
(4) Promjene iz stavka 2. ovoga članka korisnik može prijaviti dva puta podnošenjem Zahtjeva za promjenu putem AGRONET-a na način opisan u Vodiču za korisnike kojeg korisnik može preuzeti sa službene mrežne stranice Agencije za plaćanja ( www.apprrr.hr ).
(5) Agencija za plaćanja će za zaprimljene Zahtjeve za promjenu po potrebi izdati Izmjenu Odluke o dodjeli sredstava ili Pismo odobrenja u slučaju odobrenja Zahtjeva za promjenu ili Pismo odbijanja u slučaju odbijanja Zahtjeva za promjenu.
(6) Izmjenom Odluke o dodjeli sredstava ne može se odobriti iznos potpore veći od iznosa potpore koji je već određen Odlukom o dodjeli sredstava.
(7) Ostale promjene u projektu bez kojih se projekt ne može provesti ili koji imaju utjecaj na poboljšanje projekta moraju biti obrazložene prilikom dostavljanja Zahtjeva za isplatu.
(8) Promjene iz stavka 2. ovoga članka korisnik mora prijaviti najmanje 45 dana prije isteka roka za predaju Zahtjeva za isplatu.
(9) U slučaju promjena Odluke iniciranih od strane Agencije za plaćanja, korisniku će biti izdana Izmjena Odluke o dodjeli sredstava.
(10) Ukoliko je korisnik u obvezi provesti postupak javne nabave, uz Zahtjev za promjenu ponuditelja u obvezi je dostaviti i dokumentaciju iz provedenog postupka javne nabave.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Potvrda o odustajanju i izjava o poništenju obveze
Članak 34.
(1) U slučaju da korisnik želi odustati od dodjele sredstava iz EPFRR dužan je podnijeti Zahtjev za odustajanje putem AGRONET-a na način opisan u Vodiču za korisnike.
(2) Ukoliko korisnik podnese Zahtjev za odustajanje u fazi administrativne kontrole Zahtjeva za potporu odnosno prije izdavanja Odluke, Agencija za plaćanja će prekinuti sve aktivnosti nad Zahtjevom za potporu te će korisniku izdati Potvrdu o odustajanju.
(3) Ukoliko korisnik podnese Zahtjev za odustajanje nakon izdavanja Odluke o dodjeli sredstava, Agencija za plaćanja će korisniku izdati Izjavu o poništenju obveze.
(4) Izjava o poništenju obveze se izdaje i u sljedećim slučajevima:
a) negativnog nalaza kontrole na terenu kada je utvrđena nepravilnost koja prelazi 50 posto ukupne vrijednosti projekta odnosno kada korisnik prekrši odredbe ovoga Pravilnika, Natječaja ili nije ispunio obveze određene Odlukom o dodjeli sredstava ili ako je utvrđena nepravilnost ujedno i sumnja na prijevaru,
b) ukoliko korisnik ne dostavi Zahtjev za isplatu.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
VIII. ZAHTJEV ZA ISPLATU, POSTUPAK OBRADE I DONOŠENJE ODLUKE
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Zahtjev za isplatu
Članak 35.
(1) Potpora se korisniku isplaćuje temeljem Zahtjeva za isplatu/Zahtjeva za isplatu predujma.
(2) Korisnik može podnijeti Zahtjev za isplatu jednokratno ili u najviše 3 rate. Maksimalni iznos prve rate iznosi do 50 posto odobrenih sredstava javne potpore.
(3) Korisnik može putem zahtjeva za isplatu predujma tražiti predujam za ulaganje i to do 50 posto odobrenih sredstava javne potpore. Ako nema mogućnosti plaćanja predujma, isplata se može vršiti sukladno plaćanju u ratama. Plaćanje predujma ne isključuje plaćanje u ratama, a maksimalan broj isplata u ratama kod plaćanja predujma iznosi maksimalno dvije rate.
(4) Zahtjev za isplatu/zahtjev za isplatu predujma korisnik može podnijeti nakon preuzimanja Odluke o dodjeli sredstava.
(5) Uvjet za isplatu predujma jest dostava bankarske garancije plative „na prvi poziv“ i „bez prigovora“ u stopostotnoj vrijednosti iznosa predujma. Bankarska garancija mora vrijediti od trenutka podnošenja zahtjeva za isplatu predujma do isteka šest mjeseci nakon krajnjeg roka za podnošenje zahtjeva za isplatu.
(6) Isplaćeni predujam iz stavka 3. ovoga članka opravdava se plaćenim računima/situacijama za ulaganja odobrena odlukom o dodjeli sredstava pri podnošenju Zahtjeva za isplatu sljedeće rate.
(7) Garancija iz stavka 5. vraća se korisniku sukladno stavku 6. ovoga članka temeljem odluke o jamstvu ako korisnik dokaže izvršenje dijela ulaganja odobrenih odlukom o dodjeli sredstava u vrijednosti isplaćenog predujma.
(8) Garancija iz stavka 5. ovoga članka aktivira se temeljem odluke o jamstvu radi povrata sredstava isplaćenog predujma u slučaju neispunjavanja uvjeta iz stavka 6. ovoga članka.
(9) Korisnik je dužan dostaviti izvještaj o napretku svakih šest mjeseci, počevši od dana izdavanja odluke o dodjeli sredstava, poštom, na adresu Agencije za plaćanja.
(10) Korisnik je nakon završenog projekta dužan popuniti Zahtjev za isplatu u elektronskom obliku putem AGRONET sustava koji se nalazi na mrežnim stranicama Agencije za plaćanja (www.apprrr.hr). Način popunjavanja Zahtjeva za isplatu pojašnjen je u Vodiču za korisnike.
(11) Prilikom popunjavanja Zahtjeva za isplatu/Zahtjeva za isplatu predujma korisnici su obvezni učitati u AGRONET svu dokumentaciju propisanu natječajem. Natječajem se propisuje dokumentacija koju je potrebno dostaviti i u originalu.
(12) Nakon podnošenja elektronskog Zahtjeva za isplatu/Zahtjeva za isplatu predujma u AGRONET-u, korisnik je dužan u roku propisanom ovim pravilnikom neposredno ili preporučenom pošiljkom s povratnicom dostaviti ovjerenu potvrdu o podnošenju Zahtjeva za isplatu/Zahtjeva za isplatu predujma, zajedno s propisanom dokumentacijom u originalu na adresu Agencije za plaćanja.
(13) Uz Zahtjev za isplatu korisnik osim dokumentacije navedene u st. 11 ovog članka obvezan je dostaviti u elektroničkom obliku na prijenosnom mediju (CD-u/DVD-u) dokumentaciju propisanu Natječajem a vezano za provedbu ugovora.
(14) Zahtjev za isplatu podrazumijeva potvrdu o podnošenju Zahtjeva za isplatu/Zahtjeva za isplatu predujma te svu dokumentaciju propisanu natječajem, pri čemu se vrijeme podnošenja Zahtjeva za isplatu/Zahtjeva za isplatu predujma smatra vrijeme slanja dokumentacije u slučaju slanja preporučenom pošiljkom s povratnicom odnosno vrijeme zaprimanja u Agenciju za plaćanja ako se dostavlja neposredno.
(15) Konačni Zahtjev za isplatu korisnik je dužan dostaviti najkasnije 36 mjeseci od datuma preuzimanja odluke o dodjeli sredstava.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Postupak obrade
Članak 36.
(1) Zahtjev za isplatu treba sadržavati sve plaćene račune sukladno Listi prihvatljivih troškova, a svi priloženi računi moraju biti plaćeni u cijelosti.
(2) Korisniku se ne može isplatiti potpora u iznosu višem od iznosa navedenoga u odluci o dodjeli sredstava.
(3) Ako korisnik u Zahtjevu za isplatu navede iznos koji je viši od prihvatljivog iznosa potpore Agencija za plaćanja može umanjiti iznos za isplatu.
(4) Za nepotpun Zahtjev za isplatu Agencija za plaćanja će izdati Zahtjev za dopunu/obrazloženje/ispravak kojim će od korisnika tražiti dostavljanje dokumentacije koja nedostaje. Korisnik je dužan dostaviti traženu dokumentaciju preporučenom pošiljkom ili osobno u Agenciju za plaćanja u roku od pet radnih dana od dana zaprimanja Zahtjeva za dopunu/obrazloženje/ispravak. Ako tražena dokumentacija ne bude poslana u zadanom roku smatrat će se da je korisnik odustao od dijela iznosa potpore za koji dokumentacija nije dostavljena.
(5) Danom zaprimanja Zahtjeva za dopunu/obrazloženje/ispravak smatra se datum kada korisnik zaprimi preporučenu pošiljku.
(6) Ako korisnik nije preuzeo Zahtjev za dopunu/obrazloženje/ispravak prilikom prve dostave, dostava preporučene pošiljke bit će ponovljena još jednom. Ako korisnik ne preuzme Zahtjev za dopunu niti nakon ponovljene dostave, Zahtjev za dopunu će se objaviti na oglasnoj ploči u sjedištu Agencije za plaćanja te će se dostava smatrati obavljenom istekom osmoga dana od dana stavljanja Zahtjeva za dopunu na oglasnu ploču.
(7) Za plaćanja izvršena u stranoj valuti u svrhu odobrenja Zahtjeva za isplatu obračunat će se:
a) protuvrijednost u kunama po tečaju Europske komisije ECB u mjesecu zaprimanja Zahtjeva za isplatu iskazanom na šest decimala (navedeni tečaj objavljen je na mrežnoj stranici http://ec.europa.eu/budget/inforeuro/ ),
b) u slučaju da je korisnik kupio strana sredstva plaćanja po nižem tečaju od ECB u mjesecu zaprimanja Zahtjeva za isplatu iskazanom na šest decimala, obračun potpore temeljit će se na ostvarenom tečaju.
(8) Ako korisnik ne dostavi Zahtjev za isplatu u propisanom roku izdat će se izjava o
poništenju obveze.
(9) Ako korisnik dostavi Zahtjev za isplatu nakon propisanog roka, Agencija za plaćanja će izdati odluku o odbijanju Zahtjeva za isplatu.
(10) Ako se tijekom obrade Zahtjeva za isplatu utvrdi ukupna nepravilnost, uzimajući u obzir i nepravilnosti utvrđene u prethodnim Zahtjevima za isplatu u slučaju isplate u ratama, a koja ne prelazi iznos od 50 posto ukupne vrijednosti odobrenih sredstava javne potpore, Agencija za plaćanja će odbiti iznos nepravilnog izdatka od Zahtjeva za isplatu i izdati Odluku o isplati u kojoj će ukupan iznos biti umanjen za iznos nepravilnog izdatka.
(11)Dio administrativne kontrole može biti i posjeta ulaganju prije isplate koju će provoditi djelatnici Agencije za plaćanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Donošenje odluka
Članak 37.
(1) Nakon provjere Zahtjeva za isplatu/Zahtjeva za isplatu predujma s pripadajućom dokumentacijom, Agencija za plaćanja će donijeti:
a) Odluku o isplati predujma, ili
b) Odluku o odbijanju zahtjeva za isplatu predujma, ili
c) Odluku o isplati, ili
d) Odluku o odbijanju zahtjeva za isplatu.
(2) Odluka o odbijanju zahtjeva za isplatu predujma izdaje se zbog nedostavljanja valjane bankarske garancije.
(3) Odluka o odbijanju Zahtjeva za isplatu izdaje se zbog:
a) neispunjavanja uvjeta propisanih ovim Pravilnikom, odnosno natječajem,
b) neprihvatljivosti ulaganja i/ili svih troškova utvrđenih u Listi prihvatljivih troškova,
c) dostavljanja konačnog Zahtjeva za isplatu nakon propisanog roka,
d) ako se tijekom obrade Zahtjeva za isplatu utvrdi ukupna nepravilnost, uzimajući u obzir i nepravilnosti utvrđene u prethodnim Zahtjevima za isplatu u slučaju isplate u ratama, a koja prelazi iznos od 50 posto ukupne vrijednosti odobrenih sredstava javne potpore,
e) onemogućavanja obavljanja kontrole na terenu,
f) ne stavljanja ulaganja u uporabu,
g) korištenja opreme i/ili mehanizacije i/ili građevine na način koji nije u skladu s njegovom namjenom,
h) utvrđenih razlika između dokumenata priloženih uz Zahtjev za isplatu i dokumenata zatečenih u kontroli na terenu,
i) nedostavljanja dokumentacije navedene u članku 36. stavku 4. ovoga Pravilnika u roku propisanom Pravilnikom ako se dopuna/obrazloženje/ispravak odnosi na cjelokupno ulaganje,
j) nedostavljanja dokumentacije vezane za provedbu ugovora
k) utvrđene nepravilnosti kod koje je utvrđena i sumnja na prijevaru, a sredstva potpore nisu isplaćena korisniku. Provedbeno tijelo će zbog sumnje na prijevaru izvijestiti Državno odvjetništvo Republike Hrvatske (DORH) kako bi se pokrenuo postupak pred nadležnim sudom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
IX. KONTROLA NA TERENU
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Ovlaštenje za provedbu kontrole na terenu
Članak 38.
(1) Kontrolu na terenu provode djelatnici Agencije za plaćanja (u daljnjem tekstu: kontrolori).
(2) Kontrolori provode kontrolu izvršenih usluga, radova i nabavljene opreme kod isplate u ratama, dok kod konačne isplate kontroliraju i upotrebu ulaganja prema odobrenoj namjeni.
(3) Kontrolori provode kontrolu prije isplate i tijekom petogodišnjeg razdoblja nakon izvršenog konačnog plaćanja (ex post kontrola).
(4) Osim redovnih kontrola, kontrole na terenu mogu se provoditi u bilo kojem trenutku unutar razdoblja iz stavka 3. ovoga članka.
(5) Osim djelatnika iz stavka 1. ovoga članka kontrolu ulaganja mogu obavljati i djelatnici Službe za unutarnju reviziju Agencije za plaćanja, djelatnici upravljačkog tijela, ARPA-e, revizori Europske komisije, Europski revizorski sud, predstavnici OLAF-a te druge institucije koje za to imaju ovlasti po posebnim propisima.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Ovlasti kontrolora
Članak 39.
(1) Pri obavljanju kontrole na terenu kontrolori su ovlašteni:
1. pregledati objekte, uređaje, robu te poslovnu dokumentaciju korisnika,
2. izvršiti uvid u dokumente korisnika koji se odnose na stjecanje prava na potporu,
3. provjeravati računovodstvene podatke iz poslovnih knjiga korisnika,
4. provjeravati evidencije vezane uz ulaganje i poslovanje korisnika,
5. provjeravati dokumente (račune, potvrde o plaćanju, bankovna izvješća korisnika i s njim povezanih osoba, podatke o korištenom materijalu, jamstvene listove, deklaracije i dr.),
6. provjeravati vjerodostojnost dokumenata poslanih uz Zahtjev za isplatu,
7. provjeravati uporabu ili spremnost ulaganja za uporabu
8. provjeravati rješenja, ugovore, potvrde drugih tijela koja prate rad korisnika,
9. provjeravati sve podatke koji se odnose na kvantitetu i kvalitetu roba i usluga,
10. provjeravati tehničku dokumentaciju vezanu za ulaganje (građevinski dnevnik, građevinska knjiga, glavni projekt i dr.),
11. izvještavati nadležna tijela i tražiti provođenje određenog postupka ako sama nije ovlaštena izravno postupiti,
12. prikupljati podatke i obavijesti od odgovornih osoba, svjedoka, vještaka i drugih osoba kad je to potrebno za obavljanje kontrole.
(2) Kontrolori su ovlašteni izvršiti kontrolu kod pravnih i fizičkih osoba te osoba koje su povezane s korisnikom u vezi predmetnog ulaganja.
(3) Pravne i fizičke osobe iz stavka 2. ovoga članka dužne su omogućiti obavljanje kontrole, pružiti potrebne podatke i informacije te osigurati uvjete za nesmetani rad.
(4) Kontrolu je moguće najaviti prije njezine provedbe pod uvjetom da se ne naruši svrha kontrole, pružajući korisniku samo nužne informacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
X. POVRAT SREDSTAVA, PRIGOVORI I STUPANJE NA SNAGU
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Povrat sredstava
Članak 40.
(1) Agencija za plaćanja će Odlukom o povratu sredstava od korisnika zahtijevati povrat isplaćenih sredstava ako:
a) se utvrdi administrativna pogreška, učinjena od strane Agencije za plaćanja, odlukom o povratu sredstava od korisnika će se zatražiti povrat tog iznosa,
b) u slučaju utvrđenih pojedinih nepravilno isplaćenih troškova, odnosno kada utvrđena nepravilnost ne prelazi iznos od 50 posto ukupne vrijednosti projekta, Odlukom o povratu sredstava Agencija za plaćanja će zahtijevati od korisnika povrat djelomično utvrđenog nepravilnog iznosa,
c) ukoliko utvrđena nepravilnost prelazi iznos od 50 posto ukupne vrijednosti projekta, Agencija za plaćanja će zahtijevati od korisnika povrat ukupno isplaćenih sredstava potpore,
d) ukoliko utvrđena nepravilnost ujedno predstavlja sumnju na prijevaru, O dlukom o povratu sredstava Agencija za plaćanja će zahtijevati od korisnika povrat ukupno isplaćenih sredstava potpore,
e) se ne dostavi Zahtjev za isplatu preostalih sredstava u slučaju isplate u ratama,
f) kontrola na terenu utvrdi nepravilnosti u korištenju sredstava isplaćenih po osnovi mjere,
g) je korisnik nezakonito ostvario pravo na isplatu novčanih sredstava
h) ako ulaganje nije izvršeno u skladu s ugovorom i/ili s propisima koji određuju postupak javne nabave.
(2) Korisnik iz stavka 1. ovoga članka dužan je isplaćena novčana sredstva vratiti u roku 30 dana od primitka odluke o povratu sredstava ili u slučaju Prigovora od dana zaprimanja odluke Povjerenstva.
(3) Ukoliko Korisnik nije vratio sredstva određena odlukom o povratu sredstava na taj iznos se nakon isteka roka iz stavka 2. ovoga članka obračunava zakonska zatezna kamata.
(4) U slučaju nepoštivanja roka za povrat sredstava Agencija za plaćanja će zatražiti zaštitu
svojih prava putem nadležnog suda.
Članak 41.
Informiranje je sastavni dio projekta. Kao što korisnik treba biti upoznat s izvorom financiranja iz kojeg će dobiti nepovratna sredstva za svoje ulaganje, tako korisnik mora, po završetku projekta, osigurati ovakvu informaciju javnosti sukladno Prilogu V. ovoga Pravilnika (npr. stavljanjem naljepnica koje navode izvor sufinanciranja na svu opremu nabavljenu potporom iz proračuna Europske unije i postavljanjem informativnih ploča na istaknuto mjesto, kako bi i posjetitelji bili upoznati s činjenicom da je ulaganje sufinancirano kroz sustav EU potpora).
Članak 42.
(1) Svi akti koji proizlaze iz ovoga Pravilnika nisu upravni akti.
(2) Korisnik može Povjerenstvu za rješavanje po prigovorima (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo) koje imenuje ministar podnijeti prigovor na odluke koje proizlaze iz ovoga Pravilnika,
(3) Ostali akti proizašli iz ovoga Pravilnika su konačni i korisnik nema pravo prigovora.
(4) Akte iz stavaka 2. i 3. ovoga članka osim Odluke o povratu sredstava i Odluke o prihvatljivosti zahtjeva za potporu korisnici su obvezni preuzeti putem AGRONET-a.
(5) Po objavi akata u AGRONET-u korisnik će biti obaviješten putem elektroničke pošte da u roku 5 dana iste mora preuzeti putem linka u AGRONET-u na kartici „ODLUKE“.
(6) Ukoliko korisnik ne preuzme akte iz stavka 2. ovoga članka s AGRONET-a u roku od 5 dana od trenutka njihova stavljanja na AGRONET, Agencija za plaćanja će ih objaviti na Oglasnoj ploči Agencije za plaćanja.
(7) U slučaju iz stavka 6. ovoga članka, akti iz stavka 2. ovoga članka stupaju na snagu osmog dana od dana objave na Oglasnoj ploči Agencije za plaćanja.
(8) Korisnik može prigovore iz stavka 2. ovoga članka podnijeti u roku od osam (8) dana od dana preuzimanja akata iz stavka 2. ovoga članka u AGRONET-u ili dana objave na Oglasnoj ploči Agencije za plaćanja.
(9) Prigovori iz stavka 2. ovoga članka podnose se isključivo preporučenom pošiljkom s povratnicom, u dva primjerka Povjerenstvu na adresu Agencije za plaćanja, na adresu Ulica grada Vukovara 269d, 10000 Zagreb.
(10) Povjerenstvo odlučuje po prigovorima iz stavka 2. ovoga članka u roku od petnaest (15) radnih dana od zaprimanja prigovora. Na Odluke Povjerenstva po prigovorima korisnik nema pravo prigovora.
(11) Nakon provedenog postupka odlučivanja o prigovoru kreirat će se konačna Rang lista za sve zahtjeve za potporu zaprimljene na natječaju koja će biti objavljena u sklopu Izvještaja o provedenom natječaju koji će biti dostupan u AGRONET-u.
Članak 43.
Za provedbu ove Podmjere ravnatelj Agencije za plaćanja i pomoćnik ministra u čijoj su nadležnosti poslovi Upravljačkog tijela, svaki u okviru svoje nadležnosti, donose pisane procedure, obrasce i ostale dokumente neophodne za upravljanje i provedbu Programa.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
XI. ZAVRŠNA ODREDBA
Članak 44.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb, ……..2015. godine.
Ministar
Tihomir Jakovina, v.r.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRILOG I.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Kriteriji odabira Zahtjeva za potporu
KRITERIJI ODABIRA ZA OPERACIJU 8.6.1
KRITERIJ
Bodovi
1
Tip korisnika
max. 10
1.1.
Udruženja šumoposjednika, šumoposjednici
10
1.2.
Obrti, mikro i mala poduzeća
8
1.3.
Srednja poduzeća
6
2
Tip ulaganja
max. 10
2.1.
ulaganje u nove strojeve, alate, uređaje i opremu
10
2.2.
ulaganje u izgradnju objekata
8
2.3.
ulaganje u obnovljene (reparirane) strojeve, alate, uređaje i opremu
6
2.4.
ulaganje u rabljene strojeve strojeve, alate, uređaje i opremu
4
3
Energetska učinkovitost ulaganja
max. 10
3.1.
ulaganje u strojeve, alate, uređaje i opremu te izgradnju objekata u cilju povećanja korištenja drvnih proizvoda za energiju
10
3.2.
ulaganje u strojeve i uređaje u cilju smanjenja potrošnje energije tehnološkog procesa
5
3.3.
ulaganje u alate i opremu
4
4
Okolišna prihvatljivost ulaganja
max. 10
4.1.
ulaganje u strojeve i uređaje sa pogonskim motorima koji zadovoljavaju važeće EU standarde emisije ispušnih plinova
10
4.2.
ulaganje u strojeve, alate, uređaje i opremu koji koriste biorazgradiva ulja i biogoriva
10
4.3.
ulaganje u strojeve, alate, uređaje i opremu koji doprinose smanjenju oštećenja šumskog tla
7
4.4.
ulaganje u strojeve, alate, uređaje i opremu za šumskouzgojne radove
7
4.5.
ulaganje u ostale strojeve, alate, uređaje i opremu te izgradnju objekata
4
5
Stupanj razvijenosti jedinica područne (regionalne) samouprave
u kojem se ulaganje provodi sukladno indeksu razvijenosti
max. 10
5.1.
I. skupina jedinica područne (regionalne) samouprave čija je vrijednost indeksa razvijenosti manja od 75 % prosjeka Republike Hrvatske
10
5.2.
II. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave čija je vrijednost indeksa razvijenosti od 75 % do manje od 100 % prosjeka Republike Hrvatske
9
5.3.
III. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave čija je vrijednost
indeksa razvijenosti od 100 % do manje od 125 % prosjeka Republike Hrvatske
8
5.4.
IV. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave čija je vrijednost indeksa razvijenosti 125% i više od prosjeka Republike Hrvatske
7
MAKSIMALNI BROJ BODOVA
50
PRAG PROLAZNOSTI
12
KRITERIJI ODABIRA ZA OPERACIJU 8.6.2.
KRITERIJ
Bodovi
1
Tip korisnika
max. 10
1.1.
Obrti, mikro i mala poduzeća
10
1.2.
Srednja poduzeća
7
2
Tip ulaganja
max. 10
2.1.
ulaganje u nove strojeve, alate, uređaje i opremu
10
2.2.
ulaganje u izgradnju objekata
8
2.3.
ulaganje u obnovljene (reparirane) strojeve, alate, uređaje i opremu
6
2.4.
ulaganje u rabljene strojeve strojeve, alate, uređaje i opremu
4
3
Energetska učinkovitost ulaganja
max. 10
3.1.
ulaganje u strojeve, alate, uređaje i opremu u cilju smanjenja potrošnje energije tehnološkog procesa uz uvjerenje nadležne institucije ili proizvođača opreme o povećanju energetske učinkovitosti za konkretnu opremu
10
3.2.
ulaganje u strojeve, alate, uređaje i opremu te izgradnju objekata u cilju povećanja korištenja drvne biomase iz prikladne drvne sirovine za energiju
5
4
Okolišna prihvatljivost ulaganja
max. 10
4.1.
ulaganje u strojeve, alate, uređaje i opremu koji zadovoljavaju CE propise, ulaganje u strojeve i uređaje sa pogonskim motorima koji zadovoljavaju važeće EU standarde emisije ispušnih plinova te koji koriste bio-razgradiva ulja i bio-goriva
10
4.2.
ulaganje u strojeve, alate, uređaje i opremu koji ne zadovoljavaju CE propise ali zadovoljavaju zahtjeve za sigurnost potrošača, zdravlja ili zaštite okoliša, kao što je određeno po važećim smjernicama, ili propisima koji dokazuje potvrdom ovlaštene institucije za ispitivanje
5
5
Stupanj razvijenosti jedinica područne (regionalne) samouprave
u kojem se ulaganje provodi sukladno indeksu razvijenosti
max. 10
5.1.
I. skupina jedinica područne (regionalne) samouprave čija je vrijednost indeksa razvijenosti manja od 75 % prosjeka Republike Hrvatske
10
5.2.
II. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave čija je vrijednost indeksa razvijenosti od 75 % do manje od 100 % prosjeka Republike Hrvatske
9
5.3.
III. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave čija je vrijednost
indeksa razvijenosti od 100 % do manje od 125 % prosjeka Republike Hrvatske
8
5.4.
IV. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave čija je vrijednost indeksa razvijenosti 125% i više od prosjeka Republike Hrvatske
7
MAKSIMALNI BROJ BODOVA
50
PRAG PROLAZNOSTI
12
KRITERIJI ODABIRA ZA OPERACIJU 8.6.3.
KRITERIJ
Bodovi
1
Tip korisnika
max. 10
Šumoposjednici,udruženja šumoposjednika/šumovlasnika
10
Obrti, mikro i mala poduzeća, jedinice lokalne i regionalne samouprave i njihova udruženja
8
Srednja poduzeća
4
2
Prostorni obuhvat provedbe projekta
max. 10
Više od dvije županije od dvije županije u Republici Hrvatskoj u smislu ciljane marketinške aktivnosti;
10
Dvije županije u Republici Hrvatskoj u smislu ciljane marketinške aktivnosti;
8
Jedna županija u Republici Hrvatskoj u smislu ciljane marketinške aktivnosti;
6
3
Indeks razvijenosti JLS (po mjestu ulaganja)
max. 10
I. skupina JLS čija je vrijednost indeksa razvijenosti manja od 50 % prosjeka Republike Hrvatske
10
II. skupina JLS čija je vrijednost indeksa razvijenosti od 50 % do manje od 75 % prosjeka Republike Hrvatske
8
III. skupina JLS čija je vrijednost indeksa razvijenosti od 75 % do manje od 100 % prosjeka Republike Hrvatske
6
IV. skupina JLS čija je vrijednost indeksa razvijenosti od 100 % do manje od 125 % prosjeka Republike Hrvatske
4
MAKSIMALNI BROJ BODOVA
30
PRAG PROLAZNOSTI
14
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRILOG II.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Lista prihvatljivih troškova
Operacija 8.6.1. „ Modernizacija tehnologija, strojeva, alata i opreme u pridobivanju drva i šumskouzgojnim radovima “
PRIHVATLJIVI TROŠKOVI
A
Kupnja novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za sječu i izradu drva
Rabljeno
1.
Harvesteri
DA
2.
Jednozahvatne harvesterske glave
DA
3.
Procesorske glave
DA
4.
Sječne glave
DA
5.
Motorne pile lančanice
NE
6.
Alati i oprema za sječu i izradu drva (sjekire, klinovi, okretači itd.)
NE
B
Kupnja novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za privlačenje, izvoženje i iznošenje drva
Rabljeno
1.
Forvarderi
DA
2.
Harvarderi
DA
3.
Skideri (sa šumskim vitlom, sa šumskim vitlom i hidrauličnom dizalicom)
DA
4.
Šumske žičare
DA
5.
Šumske izvedbe poljoprivrednih traktora (traktori tvornički opremljeni šumskom nadogradnjom)
DA
6.
Šumske poluprikolice s hidruauličnom dizalicom
DA
7.
Šumska vitla - jednobubanjska i dvobubanjska, za fiksno postavljanje na šumska vozila
DA
8.
Šumska vitla „farmi izvedbe“ - jednobubanjska i dvobubanjska, na trozglobnu poteznicu traktora
DA
9.
Čelična i sintetska užad za šumska vitla
NE
10.
Oprema za daljinsko upravljanje šumskim vitlom
NE
11.
Samovozna i vučena kolica za šumske žičare
NE
12.
Nosiva, glavna, sidrena i montažna užad za šumske žičare
NE
13.
Sustavi automatskog tlaka punjenja guma na šumskim vozilima
NE
14.
Polugusjenice na kotačima bogie osovina šumskih vozila
NE
15.
Lanci za kotače šumskih vozila
NE
16.
Gume za kotače šumskih vozila - za postojeća šumska vozila - max. 1 set po vozilu
NE
17.
Gume za kotače šumskih vozila - za nova šumaska vozila max. 1 rezevni set po vozilu
NE
C
Kupnja novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za proizvodnju šumske biomase za korištenje u energetske svrhe
Rabljeno
1.
Bandleri
DA
2.
Silažni kombajni sa žetvenim glavama za sječu drvenastih vrsti kratkih ophodnji
DA
3.
Biobaleri
DA
4.
Sječne glave za energijsko drvo
DA
5.
Iverači - disk i bubanj iverači - vučeni, nošeni, polunošeni, samohodni, stacionarni
DA
6.
Cjepači - vučeni, nošeni, polunošeni, stacionarni
DA
7.
Kidalice - vučene, nošene, polunošene, stacionarne
DA
8.
Alati za rezanje i cijepanje drva (noževi diska i bubnja iverača, klinovi i hidraulički cilindri cjepača, itd.)
NE
9.
Traktorske prikolice i poluprikolice za transport drvne sječke i drvnog iverja
DA
10.
Kamionski kontejneri za transport drvne sječke i drvnog iverja
DA
D
Kupnja novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za daljinski prijevoz drva
Rabljeno
1.
Šumske prikolice i poluprikolice za daljinski transport kamionima
DA
2.
Kamionske prikolice za transport šumskih strojeva i vozila
DA
3.
Šumske hidraulične dizalice
DA
4.
Sustavi automatskog tlaka punjenja guma na šumskim kamionima
NE
5.
Hvatala i rotatori na šumskim hidrauličnim dizalicama
NE
6.
Uređaji i ostala oprema šumske hidraulične dizalice (hidraulične pumpe, cilindri i vodovi)
NE
E
Kupnja novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za šumskouzgojne radove
Rabljeno
1.
Šumske izvedbe poljoprivrednih traktora (traktori tvornički opremljeni šumskom nadogradnjom)
DA
2.
Motorne kose i motorni čistači
NE
3.
Sitnilice, rotositnilice, šumski malčeri i sjekači grmlja
NE
4.
Ostala oruđa i alati za pripremu šumskog tla za sjetvu i sadnju (podrivači, grebači, disk trenčeri)
NE
5.
Atomizeri i raspršivači- vučeni, nošeni, polunošeni
NE
6.
Bušilice za plitku i duboku sadnju
NE
7.
Drobilice panjeva
NE
8.
Plugovi za vađenje šumskih sadnica
NE
9.
Strojevi i pogonjeni uređaji za orezivanje grana
NE
10.
Alati za kresanje grana - ručne pile, električne i pneumatske škare
NE
11.
Oruđa za rasadničarsku proizvodnju šumskih sadnica
NE
F
Izgradnja i rekonstrukcija objekata i kupnja nove i rabljene opreme za skladištenje, zaštitu i sušenje drvnih proizvoda
Rabljeno
1.
Objekti za skladištenje oblog, piljenog i cijepanog drva, drvne sječke i drvnog iverja
-
2.
Objekti za zaštitu oblog, piljenog i cijepanog drva, drvne sječke i drvnog iverja
-
3.
Objekti za sušenje drvnih proizvoda (oblo, piljeno, cijepano drvo, drvna sječka i drvno iverje)
-
4.
Objekti za izradu cijepanog drva, drvne sječke i drvnog iverja
-
5.
Objekti za skladištenje opreme i sredstava za cijepanog drva, drvne sječke i drvnog iverja te goriva i maziva
-
6.
Objekti za pripremu i održavanje radnih alata
-
7.
Uredske prostorije, garderobe i sanitarni čvorovi
-
8.
Strojevi (vozila) za manipulaciju drvom (viličari, utovarivači i sl.)
DA
9.
Granici, kranovi i dizalice za manipulaciju oblim drvom
DA
10.
Oprema i uređaji za mehanizirano razvrstavanje oblog drva
DA
11.
Strojevi i alati za koranje oblovine
DA
12.
Detektori metala
NE
13.
Ručni alati i oprema za manipulaciju i mjerenje drva
NE
14.
Oprema za sušenje drvnih proizvoda (komore za sušenje, ventilatori, odvlaživači, grijači itd.)
NE
15.
Oprema za zaštitu drvnih proizvoda (ručne i leđne prskalice, nošeni, polunošeni i vučeni atomizeri i uređaji za prskanje, zaštitne mreže)
NE
16.
Oprema za skladištenje oblog, piljenog, cijepanog ogrjevnog drva, drvne sječke i drvnog iverja (kontejneri, palete, silosi)
NE
17.
Oprema za transport oblog, piljenog, cijepanog ogrjevnog drva, drvne sječke i drvnog iverja (cijevni i trakasti transporteri, cikloni)
NE
18.
Oprema za granulometrijsko razvrstavanje drvne sječke i drvnog iverja (separatori, sita)
NE
18.
Oprema za kontrolu kakvoće drvne sječke i drvnog iverja
NE
20.
Pristupni putovi
NE
21.
Vodovodne mreže-uključujući bunare i instalaciju sustava za filtriranje i pročišćavanje vode, vatrozaštitne mreže-uključujući mrežu hidranata za zaštitu od požara, plinske mreže, električne mreže-uključujući agregate i rasvjetnu mrežu, kanalizacijske mreže, uključujući postrojenja za zbrinjavanje komunalnog i drugog otpada, otpadnih voda i sprječavanje onečišćenja zraka
NE
Opći troškovi
1.
Troškovi pripreme poslovnog plana
2.
Troškovi pripreme dokumentacije za Natječaj
3.
Troškovi pripreme projektno-tehničke dokumentacije, geodetskih podloga i elaborata, trošak nadzora i sl.
4.
Usluge arhitekata, inženjera i konzultanata, studije izvedivosti, analize troškova i koristi, studije utjecaja na okoliš i prirodu
Nematerijalna ulaganja
1.
Kupnja ili razvoj računalnih programa
2.
Certifikati (npr.ISO, FSC, PEFC i dr.)
Lista dozvoljenih radova vezano uz građenje
a)
Građevinski radovi
1.
Pripremni radovi
2.
Radovi rušenja i rastavljanja
3.
Zemljani radovi
4.
Betonski radovi
5.
Armirano-betonski radovi
6.
Montažerski radovi
7.
Tesarski radovi
8.
Zidarski radovi
9.
Montiranje metalnih konstrukcija
10.
Izolaterski radovi
11.
Krovopokrivački radovi
b)
Obrtnički radovi
1.
Limarski radovi
2.
Stolarski radovi
3.
Bravarski radovi
4.
Staklarski radovi
5.
Gips-kartonski radovi
6.
Podno i zidno polagački radovi
7.
Kamenarski radovi
8.
Fasaderski radovi
9.
Keramičarski radovi
10.
Parketarski radovi
11.
Soboslikarsko-ličilački radovi
c)
Instalaterski radovi
1.
Elektroinstalacije, telefon i internet
2.
Instalacije vodovoda i kanalizacije i zaštite od požara
3.
Sanitarna oprema
4.
Strojarske instalacije
5.
Instalacija plina, grijanja, hlađenja i ventilacije
6.
Priključak plina
7.
Instalacija solarnih panela
d)
Uređenje okoliša i pristupnih putova
1.
Pripremni radovi
2.
Iskopi i zemljani radovi
3.
Izrada šljunčane podloge
4.
Drenaže terena
5.
Vodovod i kanalizacija
6.
Betonski radovi, armirano-betonski radovi, armirački radovi i opločenja
7.
Asfalterski radovi
Operacija 8.6.2. „ Modernizacija tehnologija, strojeva, alata i opreme u predindustrijskoj preradi drva “
PRIHVATLJIVI TROŠKOVI
A
Kupnja novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za predindustrijsku preradu drva
Rabljeno
I.
STROJEVI I OPREMA ZA MANIPULACIJU I SKLADIŠTENJE OBLOG DRVA NA STOVARIŠTU I NJEGOVU PRIPREMU ZA PILJENJE
1.
Strojevi (vozila) za manipulaciju oblim drvom (viličari, utovarivači i sl.)
DA
2.
Granici, kranovi i dizalice za manipulaciju oblim drvom
DA
3.
Konvejeri za manipulaciju oblim drvom
DA
4.
Oprema i uređaji za skladištenje oblog drva
DA
5.
Oprema i uređaji za mehanizirano razvrstavanje oblog drva
DA
6.
Sustavi za zaštitu oblovine na stovarištu prskanjem vodom
DA
7.
Strojevi i alati za koranje oblovine
DA
8.
Strojevi (pile) za poprečno prikraćivanje oblog drva (lančane, kružne)
DA
9.
Strojevi za reduciranje perca oblog drva
DA
10.
Uređaji za čišćenje oblog drva
DA
11.
Oprema i uređaji za skeniranje, mjerenje i optimizaciju dimenzija i kvalitete oblog drva
DA
12.
Detektori metala
DA
13.
Uređaji i pomagala za obilježavanje i označavanje oblog drva
NE
14.
Ručni alati i radni strojevi za manipulaciju i krojenje oblog drva
NE
II.
STROJEVI za PRIMARNu PILANSKu obradu drva (ZA PILJENJE OBLOG DRVA)
1.
Jarmače
DA
2.
Tračne pile trupčare
DA
3.
Tračne pile paralice
DA
4.
Kružne pile trupčare
DA
5.
Kružne pile paralice
DA
6.
Prizmatski iverači oblog drva
DA
7.
Profilni iverači oblog drva
DA
III.
STROJEVI za SEKUNDARNu PILANSKu obradu drva (ZA DALJNJU OBRADU PILJENOG DRVA)
1.
Klasične kružne pile za uzdužno piljenje (okrajčivanje piljenica)
DA
2.
Računalom upravljane kružne pile za uzdužno piljenje (okrajčivanje piljenica) optimizacijom širine
DA
3.
Klasične kružne pile za poprečno piljenje (prikračivanje piljenica)
DA
4.
Računalom upravljane kružne pile za poprečno piljenje optimizacijom duljine (CNC optimirke)
DA
5.
Univerzalne kružne pile
DA
6.
Kružne pile za egaliziranje
DA
7.
Specijalne pile tankog lista (kružne, tračne, jarmače)
DA
8.
Formatne kružne pile
DA
9.
Stolarske tračne pile
DA
10.
Lančane pile za prikraćivanje piljenog drva
DA
11.
Ravnalice
DA
12.
Blanjalice
DA
13.
Rubni profileri
DA
14.
Razni ručni radni strojevi
NE
IV.
OPREMA ZA MANIPULACIJU, MJERENJE, RAZVRSTAVANJE, EVIDENCIJU I SLAGANJE PILJENE GRAĐE
1.
Oprema i uređaji za razvrstavanje piljenog drva (sortirnice piljenica)
DA
2.
Konvejeri za manipulaciju piljenim drvom
DA
3.
Strojevi za manipulaciju piljenim drvom (viličari)
DA
4.
Granici, kranovi i dizalice za manipulaciju piljenim drvom
DA
5.
Uređaji za mjerenje, označavanje, zaštitu i evidenciju piljenog drva
NE
6.
Oprema i uređaji za slaganje i povezivanje (pakiranje) piljenog drva
NE
V.
strojevi, alati, uređaji i oprema za proizvodnju blanjanog drva i drugih drvnih proizvoda
1.
Strojevi i oprema za izradu letvica, seljačkog poda, parketa, brodskog poda, lamperije i sl.
DA
2.
Strojevi i oprema za izradu drvenih bačvi
DA
3.
Strojevi i oprema za izradu drvene ambalaže (paleta, sanduka i sl.)
DA
4.
Strojevi i oprema za izradu drvene galanterije, suvenira, igrački, drvenih oglasnih panoa i putokaza i sl.
DA
VI.
Radni alati
1.
Listovi tračnih pila
NE
2.
Listovi kružnih pila
NE
3.
Ravni noževi za ravnalice i blanjalice
NE
4.
Profilni noževi za glodalice
NE
5.
Noževi za iverače
NE
6.
Lanci za lančane pile
NE
7.
Ostali pripadajući alati koji se koriste na strojevima i uređajima za izradu briketa, peleta, cjepača itd.
NE
VII.
Uređaji za pripremu i održavanje radnih alata
1.
Oštrilice pila (tračnih, kružnih, lančanih, za jarmače)
NE
2.
Valjačice pila
NE
3.
Oštrilice ravnih noževa
NE
4.
Oštrilce profilnih noževa
NE
5.
Tlačilice i razmetačice zuba listova pila
NE
6.
Aparati za varenje
NE
7.
Uređaji za stelitiranje vrhova zubaca
NE
8.
Svi drugi uređaji za pripremu i održavanje radnih alata prethodno navedenih strojeva
NE
VIII.
Uređaji i oprema za transport sitnog i krupnog drvnog ostatka
1.
Cijevni sustavi
NE
2.
Trakasti sustavi (transporteri)
NE
3.
Cikloni
NE
4.
Silosi
NE
5.
Filteri
NE
6.
Separatori, razdvajači, strugači i sl.
NE
B
Kupnja novih i rabljenih strojeva, alata, uređaja i opreme za proizvodnju peleta, briketa i cijepanog ogrjevnog drva (briketirke, peletirke itd.)
Rabljeno
1.
Strojevi i oprema za izradu peleta
DA
2.
Strojevi i oprema za izradu briketa
DA
3.
Strojevi i oprema za izradu cijepanog ogrjevnog drva
DA
4.
Strojevi i oprema za izradu drvnog iverja i drvne sječke (drvne biomase)
DA
C
Instalacija i/ili kupnja informacijsko-komunikacijskih tehnologija u postupcima pridobivanja drva i predindustrijske prerade drva
Rabljeno
1.
Računalni programi i oprema za mjerenje, krojenje i razvrstavanje oblog drva
NE
2.
Računalni programi za optimiranje režima obrade na primarnim pilanskim strojevima
NE
3.
Računalni programi i oprema za optimiranje režima obrade na sekundarnim pilanskim strojevima
NE
4.
Računalni programi i oprema za vođenje parenja i sušenja
NE
5.
Računalni programi i oprema za mjerenje, krojenje i razvrstavanje piljenog drva
NE
D
Izgradnja i rekonstrukcija objekata te kupnja nove i rabljene opreme za proizvodnju, sušenje, parenje, skladištenje i zaštitu drvnih proizvoda i dr. (sušare, parionice, silosi, skladišta za drvnu sječku, utovarivači, atomizeri itd.)
Rabljeno
1.
Objekti za dopremu, prihvat, skladištenje, razvrstavanje i manipulaciju oblim drvom (stovarište oblog drva)
-
2.
Objekti za dopremu, prihvat, skladištenje, razvrstavanje, manipulaciju i otpremu piljenog drva (stovarište piljenog drva)
-
3.
Objekti za dopremu, prihvat, skladištenje, razvrstavanje, manipulaciju i otpremu drugih drvnih proizvoda (npr. blanjanog drva-elemenata, parketa, seljačkog poda, brodskog poda, lamperije, lamelica, letvica, drvene ambalaže-paleta i sl., drvene galanterije i suvenira, igrački, drvenih oglasnih panoa i putokaza i sl., drvenih bačvi i građevnog drva)
-
4.
Objekti za dopremu, prihvat, skladištenje, manipulaciju i otpremu peleta, briketa i cijepanog ogrjevnog drva
-
5.
Objekti za dopremu, prihvat, skladištenje, razvrstavanje, manipulaciju i otpremu sitnog pilanskog ostatka (stovarište sitnog pilanskog ostatka-piljevina, blanjevina, sječka, iverje, kora i sl.)
-
6.
Objekti za dopremu, prihvat, skladištenje, razvrstavanje, manipulaciju i otpremu krupnog pilanskog ostatka (stovarište krupnog pilanskog ostatka-okorci, okrajci, porupci i sl.)
-
7.
Objekti za skladištenje opreme i sredstava za obradu drva te goriva i maziva
-
8.
Objekti za primarnu i sekundarnu obradu drva (hala primarne i/ili sekundarne pilane uključujući i prostor sortirnice piljenog drva)
-
9.
Objekti za izradu svih drugih drvnih proizvoda (npr. blanjanog drva-elemenata, parketa, seljačkog poda, brodskog poda, lamperije, lamelica, letvica, drvene ambalaže-paleta i sl., drvene galanterije i suvenira, igrački, drvenih oglasnih panoa i putokaza i sl., drvenih bačvi i građevnog drva)
-
10.
Objekti za pripremu i održavanje radnih alata, bravarske, električarske i sl. radionice
-
11.
Sušionice i parionice drva
-
12.
Objekti za izradu cijepanog drva, peleta, briketa
-
13.
Uredske prostorije s manipulativnim prostorijama i hodnicima
-
14.
Garderobe i sanitarni čvorovi
-
15.
Parkiralište i/ili spremište gospodarskih i ostalih vozila
-
16.
Pristupni putovi i unutarnja mreža putova
-
17.
Energetski objekti (energetski objekti za pridobivanje energije iz prirodno obnovljivih izvora-drvna biomasa i solarni paneli, kotlovnica, trafostanica, stanica za pripremu stlačenog zraka i sl.)
-
18.
Vodovodne mreže-uključujući bunare i instalaciju sustava za filtriranje i pročišćavanje vode, vatrozaštitne mreže-uključujući mrežu hidranata za zaštitu od požara, plinske mreže, električne mreže-uključujući agregate i rasvjetnu mrežu, kanalizacijske mreže, uključujući postrojenja za zbrinjavanje komunalnog i drugog otpada, otpadnih voda i sprječavanje onečišćenja zraka
-
Opći troškovi
1.
Troškovi pripreme poslovnog plana
2.
Troškovi pripreme dokumentacije za Natječaj
3.
Troškovi pripreme projektno-tehničke dokumentacije, geodetskih podloga i elaborata, trošak nadzora i sl.
4.
Usluge arhitekata, inženjera i konzultanata, studije izvedivosti, analize troškova i koristi, studije utjecaja na okoliš i prirodu
Nematerijalna ulaganja
1.
Kupnja ili razvoj računalnih programa
2.
Certifikati (npr. ISO, FSC, PEFC i dr.)
3.
Ostala ne materijalna ulaganja povezana s materijalnim ulaganjem
Lista dozvoljenih radova vezano uz građenje
a)
Građevinski radovi
1.
Pripremni radovi
2.
Radovi rušenja i rastavljanja
3.
Zemljani radovi
4.
Betonski radovi
5.
Armirano-betonski radovi
6.
Montažerski radovi
7.
Tesarski radovi
8.
Zidarski radovi
9.
Montiranje metalnih konstrukcija
10.
Izolaterski radovi
11.
Krovopokrivački radovi
b)
Obrtnički radovi
1.
Limarski radovi
2.
Stolarski radovi
3.
Bravarski radovi
4.
Staklarski radovi
5.
Gips-kartonski radovi
6.
Podno i zidno-polagački radovi
7.
Kamenarski radovi
8.
Fasaderski radovi
9.
Keramičarski radovi
10.
Parketarski radovi
11.
Soboslikarsko-ličilački radovi
c)
Instalaterski radovi
1.
Elektroinstalacije, telefon, Internet i video-nadzor
2.
Instalacije vodovoda i kanalizacije i zaštite od požara
3.
Sanitarna oprema
4.
Strojarske instalacije
5.
Instalacija plina, grijanja, klimatizacije i ventilacije
6.
Priključak plina
7.
Instalacija solarnih panela
d)
Uređenje okoliša i pristupnih putova
1.
Pripremni radovi
2.
Iskopi i zemljani radovi
3.
Izrada šljunčane podloge
4.
Drenaže terena
5.
Vodovod i kanalizacija
6.
Betonski radovi, armirano-betonski radovi, armirački radovi i opločenja
7.
Asfalterski radovi
8.
Hortikulturno uređenje
Operacija 8.6.3. „ Marketing drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda “
PRIHVATLJIVI TROŠKOVI
1.
Gradnja, rekonstrukcija i/ili opremanje pokretnog ili nepokretnog objekta/prostora za prezentaciju i prodaju šumskih proizvoda i usluga šuma
1.1.
Gradnja i rekonstrukcija
A
Građevinski radovi
1.1.1.
Pripremni radovi
1.1.2.
Radovi rušenja i rastavljanja
1.1.3.
Zemljani radovi
1.1.4.
Betonski radovi
1.1.5.
Armirano-betonski radovi
1.1.6.
Montažerski radovi
1.1.7.
Tesarski radovi
1.1.8.
Zidarski radovi
1.1.9.
Montiranje metalnih konstrukcija
1.1.10.
Izolaterski radovi
1.1.11.
Krovopokrivački radovi uključujući izradu krova s biljnim pokrovom
B
Obrtnički radovi
1.1.12.
Limarski radovi
1.1.13.
Stolarski radovi
1.1.14.
Bravarski radovi
1.1.15.
Staklarski radovi
1.1.16.
Gips-kartonski radovi
1.1.17.
Podno i zidno polagački radovi
1.1.18.
Kamenarski radovi
1.1.19.
Fasaderski radovi
1.1.20.
Keramičarski radovi
1.1.21.
Parketarski radovi
1.1.22.
Soboslikarsko-ličilački radovi
C
Instalaterski radovi
1.1.23.
Elektroinstalacije, telefon i internet
1.1.24.
Instalacije vodovoda i kanalizacije i zaštite od požara
1.1.25.
Sanitarna oprema
1.1.26.
Strojarske instalacije
1.1.27.
Instalacija plina, grijanja, hlađenja i ventilacije
1.1.28.
Priključak plina
1.1.29.
Instalacija solarnih panela
D
Uređenje okoliša i pristupnih putova
1.1.30.
Pripremni radovi
1.1.31.
Iskopi i zemljani radovi
1.1.32.
Izrada šljunčane podloge
1.1.33.
Drenaže terena
1.1.34.
Vodovod i kanalizacija
1.1.35.
Betonski radovi, armirano-betonski radovi, armirački radovi i opločenja
1.1.36.
Asfalterski radovi
1.1.37.
Hortikulturni radovi
1.2.
Opremanje pokretnog ili nepokretnog marketinškog objekta/prostora
1.2.1.
Obrtnički radovi uređenja izložbenog postava - izrada i postavljanje polica, ormarića, stolova, klupa i ostalog namještaja i opreme u svrhu uređenja izložbenog prostora
1.2.2.
Generator/agregat s potrebnom opremom
1.2.3.
Oprema za videonadzor
1.2.4.
Protupožarna oprema i protupožarni aparati
1.2.5.
Spremnici za vodu i ostalo
1.2.6.
Oprema za dodatnu prehranu i opskrbu vodom prilikom boravka na otvorenom
2.
Zakup/najam izložbenog prostora za šumske proizvode i usluge šuma na specijaliziranim sajmovima, izložbama i ostalim prigodama
2.1.
Trošak zakupa/najma koji uključuje troškove komunalija (struja, voda, osiguranje, čišćenje)
2.2.
Trošak prijevoza, montaže i demontaže marketinškog materijala i izložbenog postava
3.
Kupnja i/ili najam multimedijskih uređaja, pomagala i usluga za promociju šumskih proizvoda i usluga šuma
3.1.
Fiksni i mobilni reklamni prostori i pomagala
3.1.1.
Reklamne ploče, stupovi, postolja i ostali nosači za reklamno-promidžbeni materijal
3.1.2.
Štandovi, pultovi, izložbene police, stolovi i dr.
3.1.3.
Laserski uređaji, elektronska sučelja (display) i dr.
3.2.
Usluge marketinškog oglašavanja od pravnih i fizičkih osoba
3.2.1.
Usluge marketinškog oglašavanja od pravnih i fizičkih osoba (tv, radio, jumbo plakati, multimedija i dr.)
4.
Izrada i distribucija promotivnih materijala i reklamne kampanje o šumskim proizvodima i uslugama šuma
4.1.
Troškovi izrade marketinškog proizvoda
4.1.1.
Troškovi osmišljavanja/dizajniranja marketinškog proizvoda
4.1.2.
Troškovi izrade marketinškog proizvoda (privjesci, letci, suveniri, reklamni materijali i dr.)
5.
Kupnja novih strojeva, alata, uređaja i opreme za pakiranje i označavanje šumskih proizvoda
5.1.
Tehnologija za pakiranje
5.1.1.
Strojevi i oprema za čišćenje i pranje (pasterizatori, dezinfikatori i dr.)
5.1.2.
Strojevi, alati i oprema za podrezivanje, rezanje i kalupljenje (brusilice, CMC uređaji, kalupi i dr.)
5.1.3.
Oprema i linije za pakiranje koja uključuje operacije punjenja (dozatori i dr.), lijepljenja i spajanja (horizontalne i vertikalne pakirnice i dr.), krojenja i vakuumiranja i sl.
5.1.4.
Skladišni i izlazni transporteri
5.2.
Tehnologija za označavanje (etiketiranje)
5.2.1.
Strojevi, oprema i alati za tokarenje, graviranje i ostale tipove označavanja/pisanja na šumskim proizvodima i/ili njihovoj ambalaži (tokarilice, alati za graviranje - dlijeta, laseri, laserski pisači, uređaji za iglično označavanje, strojevi za razne vrste označavanja - vruće, obodno, udarcem; etiketirke; držači oznaka, numeričke glave, vibrografi i dr.)
5.2.2.
Strojevi, oprema i alati za tiskanje/umnožavanje (pisači)
Opći troškovi
1.
Troškovi pripreme poslovnog plana
2.
Troškovi pripreme dokumentacije za Natječaj
3.
Troškovi pripreme projektno-tehničke dokumentacije, geodetskih podloga i elaborata, trošak nadzora i sl.
4.
Usluge arhitekata, inženjera i konzultanata, analize troškova i koristi
Nematerijalna ulaganja
1.
Kupnja ili razvoj računalnih programa
2.
Trošak ishođenja certifikata za ekološko područje ili šumske proizvode  e ostali certifikati (npr. ISO, FSC, PEFC, zdravstvena uvjerenja o nutritivnoj vrijednosti proizvoda, dozvole za zdravstveno-prehrambenu ispravnost proizvoda i dr.)
3.
Ostala nematerijalna ulaganja povezana s materijalnim ulaganjem
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRILOG III.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Izjava korisnika o ispunjavanju uvjeta prihvatljivosti za ulaganja u okviru Operacije 8.6.2. Modernizacija tehnologija, strojeva, alata i opreme u predindustrijskoj preradi drva
I Z J A V A
o ispunjavanju uvjeta prihvatljivosti za ulaganja u okviru Operacije 8.6.2. „Modernizacija tehnologija, strojeva, alata i opreme u predindustrijskoj preradi drva“
kojom ____________________________________ [naziv korisnika,OIB i adresa korisnika]
pod krivičnom i materijalnom odgovornošću izjavljujem da ulazna količina oblovine u zadnje dvije godine koje prethode godini podnošenja Zahtjeva za potporu nije bila veća od 10.000 m³ godišnje.
Mjesto i datum Izjave M.P. Ime i prezime te potpis vlasnika
/osobe ovlaštene za zastupanje
______________________ ________________________
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRILOG IV.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Popis drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda i usluga šuma za ulaganja u okviru Operacije 8.6.3. Marketing drvnih i nedrvnih šumskih proizvoda
Šumski proizvodi su svi proizvodi šuma i šumskoga zemljišta, uključujući:
a) šumsko drveće i grmlje te sve njihove dijelove,
b) biomasu ukupne šumske vegetacije,
c) cvjetove, sjeme, plodove, koru drveta, korijenje,
d) mahovinu, paprat, travu, trsku, cvijeće, ljekovito, aromatično i jestivo bilje, druge biljke i njihove dijelove,
e) gljive,
f) med, smolu,
g) listinac, travnati ili pašnjački prekrivač,
h) divljač i ostale životinje koje žive u šumi,
i) treset i humus te
j) prerađevine s isključivo i/ili s dominantnim udjelom šumskih proizvoda (divljačina, tinkture ljekovitog šumskog bilja i grmlja, drvni proizvodi - daske, sječka, peleti, briketi, drvena šindra, drvena galanterija i igračke i dr.).
Dobrobiti šuma su koristi koje proizlaze iz općekorisnih funkcija šuma, a to su:
- zaštita tla od erozije vodom i vjetrom,
- uravnoteženje vodnih odnosa u krajobrazu te sprečavanje bujica i visokih vodnih valova,
- pročišćavanje voda procjeđivanjem kroz šumsko tlo te opskrba podzemnih tokova i izvorišta
pitkom vodom,
- povoljni utjecaj na klimu i poljodjelsku djelatnost,
- pročišćavanje onečišćenog zraka,
- utjecaj na ljepotu krajobraza,
- stvaranje povoljnih uvjeta za ljudsko zdravlje,
- osiguranje prostora za odmor i rekreaciju,
- uvjetovanje razvoja ekološkoga, lovnog i seoskog turizma,
- očuvanje genofonda šumskog drveća i ostalih vrsta šumske biocenoze,
- očuvanje biološke raznolikosti genofonda, vrsta, ekosustava i krajobraza,
- podržavanje opće i posebne zaštite prirode (nacionalni parkovi i dr.) šumovitog krajobraza,
- ublaživanje učinka stakleničkih plinova vezivanjem ugljika te obogaćivanje okoliša kisikom,
- opća zaštita i unapređivanje čovjekova okoliša postojanjem šumskih ekosustava kao
biološkog kapitala velike vrijednosti te
- značenje u obrani zemlje i razvoju lokalnih zajednica.
Usluge šuma su sve aktivnosti, djelatnosti i proizvodi koji direktno proizlaze iz općekorisnih funkcija šuma (dobrobiti šuma), a mogu biti:
a) zdravstvene,
b) sportsko-rekreacijske,
c)  urističke,
d) lovstvo i lovni turizam,
e) ambijentalne, kulturne i religijske.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRILOG V.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Označavanje aktivnosti sufinanciranih iz proračuna Europske unije
Sva ulaganja koja se provode u okviru Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020., a financiraju se iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR, engl. EAFRD) trebaju biti propisno označena, u skladu s prilogom XII. Uredbe (EU) br. 1303/2013.
Označavanje ulaganja je obveza krajnjeg korisnika.
1. Obveze korisnika
Korisnik je u obvezi propisno označiti svoje ulaganje, i to:
1.1. Tijekom provedbe projekta:
A) Putem mrežne stranice, ukoliko korisnik ima takvu stranicu namijenjenu poslovnim potrebama. Na stranici se objavljuje kratak opis projekta, uključujući njegove ciljeve i rezultate, ističući financijsku potporu unije.
B) Putem plakata (minimalno formata A3), za ulaganja kod kojih javna potpora prelazi iznos od 10.000 eura
C) Putem informativne ploče, za ulaganja kod kojih vrijednost javne potpore prelazi iznos od 50.000 eura
D) Putem privremenog panoa, za ulaganja u infrastrukturu/građevinske radove kod kojih vrijednost javne potpore premašuje iznos od 500.000 eura.
Na plakatima, pločama i panoima trebaju biti navedeni podaci o projektu, uključujući i financijsku potporu unije.
1.2. Nakon dovršetka ulaganja
Po dovršetku ulaganja, korisnik na mjestu koje je lako vidljivo, postavlja trajnu ploču ili pano primjerene veličine s podacima o ulaganju, financijskom doprinosu unije.
2. Primjer označavanja ulaganja
Plakat, informativna ploča, trajni ili privremeni pano za označavanje ulaganja sadržavaju sljedeće elemente:
2.1. Tehničke karakteristike plakata/panoa/ploča
(a) Uz amblem (zastavu) EU-a stavlja se obavezno i zastava Republike Hrvatske:
(b) Uz ove ambleme ističe se i sljedeća izjava: » Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj: Europa ulaže u ruralna područja «.
(c) Oznaka obavezno sadrži i naziv fonda iz kojeg se projekt sufinancira (EPFRR), naziv projekta te iznos sufinanciranja iz proračuna EU i RH (izraženo u postotcima).
(d) Minimalno 25% površine oznake (reklamnog panoa/ploče/plakata/banera na mrežnoj stranici) zauzimaju zastave EU i RH te obavezni tekst.
(e) Detaljne informacije o grafičkim rješenjima oblikovanja simbola EU, dostupne su na stranici http://ec.europa.eu/europeaid/work/visibility/index_en.htm
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRILOG VI.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Definicija mikro, malih i srednjih poduzeća (MSP-a)
Poduzeće je svaki subjekt koji se bavi gospodarskom djelatnošću, bez obzira na njegov pravni oblik. Ovo uključuje, posebno, samozaposlene osobe i obiteljska poduzeća koja se bave obrtom ili drugim djelatnostima, kao i partnerstva ili udruženja koja se redovno bave gospodarskom djelatnošću.
BROJ OSOBLJA I FINANCIJSKI PRAGOVI KOJI ODREĐUJU KATEGORIJE PODUZEĆA
1. Kategorija mikro i malih poduzeća sastoji se od poduzeća koja imaju manje od 50 zaposlenih i koji imaju godišnji promet ne viši od 10 milijuna eura, i/ili godišnju bilancu koja ne premašuje 10 milijuna eura.
2. Unutar kategorije mikro i malih poduzeća, malo poduzeće definira se kao poduzeće koje ima manje od 50 zaposlenih, a čiji godišnji promet i/ili godišnja bilanca ne premašuje 10 milijuna eura.
3. Unutar kategorije mikro i malih poduzeća, mikro poduzeće definira se kao poduzeće koje ima manje od 10 zaposlenih, a čiji godišnji promet i/ili godišnja bilanca ne premašuje 2 milijuna eura.
Broj zaposlenih
Godišnji promet
i/ili
Vrijednost bilance
Malo
< 50
≤ 10 mil. eura
≤ 10 mil. eura
Mikro
< 10
≤ 2 mil. eura
≤ 2 mil. eura
VRSTE PODUZEĆA KOJE SE UZIMAJU U OBZIR PRILIKOM IZRAČUNA BROJA OSOBLJA I FINANCIJSKIH IZNOSA
1. »Neovisno poduzeće« je svako poduzeće koje nije svrstano kao partnersko poduzeće u smislu stavka 2. ili kao povezano poduzeće u smislu stavka 3.
2. »Partnerska poduzeća« su sva poduzeća koja nisu svrstana kao povezana poduzeća u smislu stavka 3., a između kojih postoji sljedeća veza: poduzeće (uzlazno poduzeće) posjeduje, samostalno ili zajedno s jednim ili više povezanih poduzeća u smislu stavka 3., 25 % ili više kapitala ili glasačkih prava drugog poduzeća (silazno poduzeće). Međutim, poduzeće se može svrstati u neovisna poduzeća, to jest u ona koja nemaju drugih partnerskih poduzeća, čak i ako su sljedeći ulagači dosegli ili premašili prag od 25 %, uz uvjet da ti ulagači, bilo samostalno ili zajednički, nisu u smislu stavka 3. povezani s predmetnim poduzećem:
(a) javna investicijska društva, društva rizičnog kapitala, pojedinci ili skupine pojedinaca s redovitom djelatnošću ulaganja rizičnog kapitala koji ulažu dionički kapital u poduzeća koja nisu uvrštena na burzu (poslovni anđeli), uz uvjet da je ukupno ulaganje tih poslovnih anđela u istom poduzeću manje od 1 250 000 eura;
(b) sveučilišta ili neprofitni istraživački centri;
(c) institucionalni ulagači, uključujući fondove regionalnog razvoja;
(d) autonomne lokalne vlasti s godišnjim proračunom manjim od 10 milijuna eura i s manje od 5 000 stanovnika.
3. »Povezana poduzeća« su poduzeća među kojima postoji jedna od sljedećih veza:
(a) poduzeće ima većinu glasačkih prava imatelja udjela ili članova u drugom poduzeću;
(b) poduzeće ima pravo postaviti ili smijeniti većinu članova upravnog, upravljačkog ili nadzornog tijela u drugom poduzeću;
(c) poduzeće ima pravo ostvarivati vladajući utjecaj na drugo poduzeće prema ugovoru sklopljenom s tim poduzećem ili prema odredbi njegovog statuta ili društvenog ugovora;
(d) poduzeće, koje je imatelj udjela ili član u drugom poduzeću, samo kontrolira, prema dogovoru s drugim imateljima udjela ili članovima tog poduzeća, većinu glasačkih prava imatelja udjela ili članova u tom poduzeću. Postoji pretpostavka da vladajući utjecaj ne postoji ako se ulagači navedeni u drugom podstavku stavka 2. ne uključuju izravno ili neizravno u upravljanje predmetnim poduzećem, ne dovodeći u pitanje svoja prava u svojstvu imatelja udjela. Poduzeća koja su međusobno povezana preko jednog ili više drugih poduzeća, odnosno bilo kojeg ulagača iz stavka 2., na jedan od načina opisanih u prvom podstavku, također su povezana. Poduzeća koja jednu od takvih povezanosti ostvaruju kroz fizičku osobu ili skupinu fizičkih osoba koje zajedno djeluju također su povezana poduzeća ako se bave svojom djelatnošću ili dijelom svoje djelatnosti na istom mjerodavnom tržištu ili susjednim tržištima.
»Susjednim tržištem« smatra se tržište proizvoda ili usluga izravno smješteno uzlazno ili silazno u odnosu na mjerodavno tržište.
4. Osim u slučajevima navedenim u stavku 2., drugom podstavku, poduzeće se ne može smatrati mikro i malim poduzećem ako mu s 25 % ili više kapitala ili glasačkih prava izravno ili neizravno upravlja, zajedno ili samostalno, jedno ili više tijela javne vlasti.
5. Poduzeća mogu usvojiti izjavu o svom statusu neovisnog poduzeća, partnerskog poduzeća ili povezanog poduzeća, uključujući podatke o pragovima navedene u članku 2. Ova izjava može se donijeti čak i ako je kapital raspoređen na takav način da je nemoguće točno odrediti tko ga posjeduje, u kojem slučaju poduzeće može u dobroj vjeri izjaviti da je moguće legitimno pretpostaviti da jedno poduzeće ili više međusobno povezanih poduzeća ne posjeduje 25 % kapitala ili više. Takve se izjave donose ne dovodeći u pitanje provjere ili istrage predviđene nacionalnim pravilima ili pravilima Zajednice.
PODACI KOJI SE KORISTE ZA BROJ OSOBLJA, FINANCIJSKE IZNOSE I REFERENTNO RAZDOBLJE
1. Podaci koji se koriste za broj osoblja i financijske iznose su podaci koji se odnose na posljednje odobreno računovodstveno razdoblje, a izračunati su na godišnjoj razini. Uzimaju se u obzir od datuma zaključenja poslovnih knjiga. Iznos koji se koristi za iznos prometa računa se bez poreza na dodanu vrijednost (PDV) i drugih neizravnih poreza.
2. Ako, na datum zaključenja poslovnih knjiga, poduzeće ustanovi da je na godišnjoj razini premašilo ili palo ispod praga broja zaposlenih ili financijskih pragova utvrđenih u stavku 2., to ne dovodi do gubitka ili stjecanja statusa mikro ili malog poduzeća, osim ako se ti pragovi premašuju tijekom dva uzastopna računovodstvena razdoblja.
3. U slučaju novoosnovanih poduzeća čija financijska izvješća još nisu odobrena, podaci koji se primjenjuju uzimaju se iz procjene bona fide sastavljene tijekom financijske godine.
BROJ OSOBLJA
Broj osoblja odgovara broju godišnjih jedinica rada, to jest broju osoba koje su bile zaposlene na puno radno vrijeme kod predmetnog poduzeća ili u njegovo ime, tijekom cijele promatrane referentne godine. Rad osoba koje nisu bile zaposlene punu godinu, rad onih koje su radile skraćeno radno vrijeme, bez obzira na trajanje, kao i sezonski rad, računaju se kao dijelovi godišnje jedinice rada.
Osoblje se sastoji od:
(a) zaposlenih;
(b) osoba koje rade za podređeno poduzeće, a smatraju se zaposlenima prema nacionalnom pravu;
(c) vlasnika-upravitelja;
(d) partnera koji se bave redovitom djelatnošću kod poduzeća i ostvaruju pogodnost od njegovih financijskih koristi.
Pripravnici i studenti koji su uključeni u stručno usavršavanje s ugovorom o pripravništvu ili ugovorom o stručnom usavršavanju ne broje se kao osoblje. Ne uračunava se trajanje porodiljskog ili roditeljskog dopusta.
UTVRĐIVANJE PODATAKA PODUZEĆA
1. U slučaju neovisnih poduzeća, podaci, uključujući broj osoblja, određuju se isključivo na temelju financijskih izvješća tog poduzeća.
2. Podaci, uključujući broj osoblja, poduzeća koje ima partnerska poduzeća ili povezana poduzeća određuju se na temelju financijskih izvješća i ostalih podataka poduzeća odnosno, ako postoje, konsolidiranih financijskih izvješća poduzeća ili konsolidiranih financijskih izvješća u koje je poduzeće uključeno kroz konsolidaciju. Podacima spomenutim u prvom podstavku dodaju se podaci od svakog poduzeća koje je partner predmetnom poduzeću i koje se nalazi neposredno uzlazno ili silazno od njega. Zbrajanje je razmjerno postotnom udjelu u kapitalu ili glasačkim pravima (ovisno o tome koji je veći). U slučaju unakrsnog vlasništva, primjenjuje se veći postotak.
Podacima iz prvog i drugog podstavka dodaje se 100 % podataka svakog poduzeća, koje je izravno ili neizravno povezano s predmetnim poduzećem, ako ti podaci već nisu uključeni kroz konsolidaciju financijskih izvješća.
3. Za primjenu stavka 2., podaci poduzeća koji su partneri predmetnog poduzeća dobivaju se iz njihovih financijskih izvješća i drugih njihovih podataka, i to konsolidiranih ako postoje. Njima se dodaje 100 % podataka poduzeća koja su povezana s tim partnerskim poduzećem, osim ako su podaci iz njihovih financijskih izvješća već uključeni kroz konsolidaciju.
Za primjenu istog stavka 2., podaci poduzeća koja su povezana s predmetnim poduzećem dobivaju se iz njihovih financijskih izvješća i njihovih drugih podataka, i to konsolidiranih ako postoje. Njima se dodaju, pro rata, podaci svih mogućih partnerskih poduzeća tog povezanog poduzeća, koji se nalaze neposredno uzlazno ili silazno od tog povezanog poduzeća, osim ako ti podaci već nisu uključeni u konsolidirana financijska izvješća s postotkom barem razmjernim postotku utvrđenom u drugom podstavku stavka 2.
4. Ako se u konsolidiranim financijskim izvješćima ne nalaze nikakvi podaci o osoblju za dano poduzeće, brojčani podaci o osoblju dobivaju se razmjernim zbrajanjem podataka njegovih partnerskih poduzeća i zbrajanjem podataka njegovih povezanih poduzeća.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede