Na temelju članka 53. stavka 3. Zakona o vatrogastvu (Narodne novine br.: 125/19), glavni vatrogasni zapovjednik, donio je
PRAVILNIK
O MJERILIMA ZA UTVRĐIVANJE POSEBNE RAZINE TJELESNE I MOTORIČKE SPOSOBNOSTI OSOBE KOJA SE PRIMA U VATROGASNU SLUŽBU
Članak 1.
Ovim Pravilnikom o mjerilima za utvrđivanje posebne razine tjelesne i motoričke sposobnosti osobe koja se prima u vatrogasnu službu propisuju se mjerila kojima se utvrđuje posebna razina tjelesne i motoričke sposobnosti osobe koja se prima u vatrogasnu službu, rokovi u kojima se navedene sposobnosti moraju provjeriti i sastav i način rada posebnog stručnog povjerenstva koje vrši provjeru navedenog (dalje u tekstu: Pravilnik).
Članak 2.
Testiranjem motoričkih i funkcionalnih sposobnosti utvrđuju se osim opće tjelesne sposobnosti i snaga, brzina, pokretljivost, fleksibilnost i radna odnosno funkcionalna izdržljivost, a što utječu na rezultate rada vatrogasaca u svakodnevnom radu i vježbanju taktičkih zadataka i povećava učinkovitosti pri izvođenju operativnih zadaća s ciljem povećavanja osobne sigurnosti vatrogasaca.
Članak 3.
Odredbe ovog Pravilnika primjenjuju se na osobu koja se prima na radno mjesto profesionalnog vatrogasca, osobu koja je zaposlena na radnom mjestu profesionalnog vatrogasca u javnoj vatrogasnoj postrojbi, profesionalnoj vatrogasnoj postrojbi u gospodarstvu, dobrovoljnom vatrogasnom društvu, vatrogasnoj zajednici općine, grada, područja, županije, Grada Zagreba, Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici ili drugoj pravnoj osobi.
Odredbe ovog Pravilnika primjenjuju se pod istim uvjetima i na dobrovoljnog vatrogasca u vatrogasnoj postrojbi kada obavlja iste poslove i pod istim uvjetima kao profesionalni vatrogasac duže od mjesec dana.
Članak 4.
Odredbe ovog Pravilnika primjenjuju se i na dobrovoljne vatrogasce u vatrogasnim postrojbama na način da se utvrđene vrijednosti umanjuju za 30%.
Vrijednosti utvrđene ovim Pravilnikom se za muške osobe s navršenih 50 godina života i starije umanjuju za 30%.
Vrijednosti utvrđene ovim Pravilnikom se za ženske osobe umanjuju za 30%.
Članak 5.
Provjera sposobnosti provodi se danju na način da se sukladno uvjetima navedenim u ovom Pravilnika prilagođava mjesto provjere, odjeća i obuća ispitanika, održavanje odnosno odgađanje provjere te obvezno vrijeme odmora i dostupnost hitne medicinske pomoći.
Članak 6.
Prostor za zagrijavanje je ravna, suha i tvrda podloga.
Prostor za izvođenje sklekova na tlu je ravna, tvrda i suha podloga.
Prostor za izvođenje pregiba trupa je ravna, suha i meka podloga.
Prostor za trčanje i hodanje je staza bez prometa motornih vozila koji mogu ugroziti život kandidata, sa ravnom i tvrdom podlogom, koja ne smije biti zaleđena i skliska.
Prostor za plivanje je bazen.
Čanak 7.
Vrijeme odmora između disciplina odnosno mjerenja je najmanje 10 minuta.
Članak 8.
Vremenski uvjeti u kojim se vrši provjera tjelesne sposobnosti su vrijeme bez snijega, tuče ili solike, jake kiše, kiše koja se smrzava u dodiru sa tlom, grmljavine. Temperatura zraka ne smije biti niža od -2°C niti viša od 28°C. Temperatura vode u bazenu mora biti iznad 22°C.
Rosulja i slaba kiša koja ne stvara lokve na stazi nije zapreka za provedbu testiranja
Članak 9.
Odjeća i obuća se prilagođava vremenskim uvjetima na način da ispitanici, na temperaturi do 10°C nose tenisice, trenirku i po želji šuškavac za trčanje, a na temperaturi od 10°C tenisice, kratke sportske hlače, sportsku majicu i po želji, šuškavac za trčanje.
Članak 10.
Za vrijeme provjere tjelesne sposobnosti potrebno je osigurati dostupnost medicinskog tima ili osigurati mogućnost poziva hitne medicinske službe.
Članak 11.
Sadržaj provjere tjelesne sposobnosti podijeljen je u sljedeće kategorije
1.Testiranje motoričkih sposobnosti, koje obuhvaćaju sklekovi na tlu i pregibi trupa
2.Testiranje funkcionalnih sposobnosti koje obuhvaća trčanje 2400 metara, plivanje 300 metara (zamjenski test) i hodanje 4000 metara (zamjenski test).
Članak 12.
Testiranje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti provodi se prema sljedećem rasporedu:
- sklekovi na tlu
- pregibi trupa
- trčanje 270 metara s promjenom smjera
- trčanje 2400 metara
- plivanje 300 metara (zamjenski test)
- hodanje 4000 metara (zamjenski test)
Članak 13.
Testiranje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti provodi se u jednom danu.
Postupak testiranja motoričkih i funkcionalnih sposobnosti je sastavni dio ovog Pravilnika i nalazi se u privitku kao Prilog 1.
Članak 14.
Rezultati u testovima trčanje 2400 m, trčanje 270 m s promjenom smjera, sklekovi na tlu i pregibi trupa vrednuju se na način da se svakom broju ukupno izvedenih ponavljanja odnosno vremenu ostvarenom na trčanju pridružuje broj bodova u skladu s dobi i spolom ispitanika prema pripadajućim tablicama koje se nalaze u privitku kao Prilog 2. Maksimalan broj bodova koji je moguće ostvariti u jednoj disciplini je 100.
Zamjenski testovi vrednuju se na način da se ostvareni rezultat uspoređuje s graničnim vrijednostima u skladu s dobi i spolom prema pripadajućim tablicama te kada je rezultat jednak ili viši, pridružuje mu se 60 bodova, a kada je niži pridružuje mu se 0 bodova.
Članak 15.
Na testiranju motoričkih i funkcionalnih sposobnosti osoba može ostvariti status P (prošao), N (nije prošao), O (opravdano nije pristupio) i NI (neopravdano nije pristupio).
Status P (prošao) određuje se ako je osoba, ovisno o kategoriji osoblja kojoj osoba pripada, ispunila propisane zahtjeve odnosno ostvarila minimalan broj bodova ukupno u svim testovima.
Članak 16.
U skladu s rezultatima ostvarenim na testovima za procjenu funkcionalnih i motoričkih sposobnosti donosi se ocjena tjelesne spremnosti.
Ocjena tjelesne spremnosti je pokazatelj sposobnosti za obavljanje svakodnevnih profesionalnih obveza bez pretjeranog napora te učinkovito funkcioniranje na vatrogasnim intervencijama.
Članak 17.
Ocjene tjelesne spremnosti su: osobito se ističe (5), ističe se (4), dobar (3), zadovoljava (2), ne zadovoljava (1).
Članak 18.
Ocjena tjelesne spremnosti donosi se na sljedeći način:
1.Ako osoba na testiranju motoričkih i funkcionalnih sposobnosti ima status P (prošao), dobiva ocjenu tjelesne spremnosti u skladu s brojem ukupno ostvarenih bodova prema sljedećoj tablici
OCJENA
OSOBITO SE ISTIČE
260-400 bodova
ISTIČE SE
240-259 bodova
DOBAR
220-239 bodova
ZADOVOLJAVA
200-219 bodova
2.Ako je osoba na testiranju motoričkih i funkcionalnih sposobnosti ostvarila status N (nije prošao) i status NI (neopravdano nije pristupio) dobiva ocjenu NE ZADOVOLJAVA.
3.Ako je osoba na testiranju motoričkih i funkcionalnih sposobnosti ostvarila status O (opravdano nije pristupio), evidentira se kao NEOCIJENJEN.
Članak 19.
Provjera tjelesne sposobnosti može biti redovita ili izvanredna.
Redovita provjera tjelesne sposobnosti može biti provjera osobe koja se prima u vatrogasnu službu te redovita provjera osobe u vatrogasnoj službi.
Izvanredna provjera tjelesne sposobnosti provodi se na prijedlog nadređenog vatrogasnog zapovjednika odnosno poslodavca.
Članak 20.
Redovita provjera osobe koja se prima u vatrogasnu službu odnosno koja se zapošljava na radno mjesto profesionalnog vatrogasca provodi se pred povjerenstvom kojeg imenuje vatrogasna postrojba, vatrogasna organizacije, Hrvatska vatrogasna zajednica odnosno pravna osoba koja provodi postupak zapošljavanja.
Povjerenstvo iz stavka 1. ovog članka obvezno je primjenjivati odredbe ovog Pravilnika.
Članak 21.
Redovita provjera osobe koja je zaposlena na radnom mjestu profesionalnog vatrogasca provodi se dva puta godišnje.
Redovitu provjeru provodi povjerenstvo utvrđeno kao u članku 20. stavku 1. ovog Pravilnika.
Ukupna ocjena tjelesne spremnosti, kod redovite provjere iz stavka 1. ovog članka utvrđuje se na način da se ukupni zbroj dijeli sa dva i sukladno članku 18. ovog Pravilnika donosi ocjena.
Članak 22.
Redovita provjera osobe koja se prima u vatrogasnu službu dobrovoljno, provodi se pred stručnim povjerenstvom Hrvatske vatrogasne zajednice kojeg rješenjem imenuje glavni vatrogasni zapovjednik.
Stručno povjerenstvo se sastoji od tri člana, od kojih je najmanje jedan službenik Sektora za program, sigurnost i potporu Hrvatske vatrogasne zajednice, a ostali članovi su pripadnici vatrogasnih postrojbi, vatrogasnih organizacija odnosno iz sustava vatrogastva.
Povjerenstvo iz stavka 1. ovog članka obvezno je primjenjivati odredbe ovog Pravilnika.
Članka 23.
Redovita provjera iz članka 22. ovog Pravilnika provodit će se po zaprimljenim prijavama vatrogasnih organizacija odnosno vatrogasnih postrojbi.
Glavni vatrogasni zapovjednik će odlukom utvrditi mjesto i vrijeme održavanja redovite provjere.
Članak 24.
Redovita provjera dobrovoljnih vatrogasaca u vatrogasnim postrojbama provjerava se jednom godišnje.
Redovitu provjeru provodi povjerenstvo utvrđeno kao u članku 22. ovog Pravilnika.
Članak 25.
Dobrovoljnom vatrogascu u vatrogasnoj postrojbi odnosno osobi koja se prima u vatrogasnu službu dobrovoljno, povjerenstvo iz članka 22. ovog Pravilnika obvezno je pružiti mogućnost provjere na način da se vrijednosti utvrđene ovim Pravilnikom ne umanjuju za 30%.
Ukoliko osoba iz stavak 1. ovog članka odabere navedenu mogućnost na nju su primjenjive odredbe ovog Pravilnika koje se odnose na osobe zaposlene na radnom mjestu profesionalnog vatrogasca, a u dijelu provjere tjelesne sposobnosti.
Članak 26.
Za vrijeme provjere tjelesne sposobnosti bilježe se ostvareni rezultati na radnom listu provjere tjelesne sposobnosti.
Članovi povjerenstva, većinom glasova, između sebe određuju osobu koja će bilježiti ostvarene rezultate na radnom listu provjere tjelesne sposobnosti.
Izgled i način unosa podataka je sastavni dio ovog Pravilnika i čini Prilog 3.
Članak 27.
Povjerenstvo određeno ovim Pravilnikom izdaje uvjerenje o tjelesnoj sposobnosti.
Izgled uvjerenja je propisan ovim Pravilnikom i sastavni je dio istog.
Prilog 1.
Postupak testiranja motoričkih sposobnosti
1. Sklekovi na tlu
Test se provodi u cilju procjene repetitivne jakosti ( mišićne izdržljivosti ) prsa, ruku i ramenog pojasa. Izvodi se na prostoru predviđenom za testiranje sklekova.
Početni položaj: „Upor prednji ležeći „.
Ruke su opružene u laktovima, dlanovi postavljeni na podlogu tako da su prsti usmjereni prema naprijed. Minimalna udaljenost između dlanova je širina ramena, a maksimalna sve do stava kod kojeg je okomita projekcija lakta u donjem položaju na istoj udaljenosti ili udaljenije u odnosu na trup kao i zglob šake.
Tijelo je potpuno opruženo ( noge, trup i glava čine relativno ravnu crtu ). Stopala mogu biti sklopljena ili razmaknuta maksimalno 30 cm.
Na zapovijed „kreni“ započinje sa izvođenjem sklekova na način da se tijelo iz gornjeg položaja ravnomjerno spušta prema dolje u donji položaj.
Donji položaj – položaj kod kojeg se nadlaktica nalazi u paralelnom položaju s podlogom ili niže.
Potom se tijelo ravnomjerno podiže prema gore u početni položaj.
Broje se samo pravilno izvedeni sklekovi, a ako se nakon nekog vremena pojavi umor ispitanik se može odmarati, ali samo u početnom položaju, te potom nastaviti s radom.
Nije dopušteno:
-savijati se u struku prema dolje ili gore
-podizati dlanove ili stopala s podloge
-skraćivati amplitudu pokreta u zglobu lakta.
Test se izvodi u trajanju od dvije minute, voditelj ( mjeritelj vremena ) naglašava vrijeme nakon isteka svakih 30 sekundi te zadnjih 10 sekundi.
Pomoćnik voditelja broji pravilno izvedene sklekove i upozorava na nepravilno izvođenje ponavljanjem broja zadnjeg pravilno izvedenog skleka, npr. 2,3,4,4,4 te isticanjem vrste pogreške ( spusti se niže, opruži ruke i sl. )
Ako ispitanik prvih deset ponavljanja izvede nepravilno i nakon opomena, rad se prekida te ispitanik ima mogućnost ponavljanja na kraju testiranja ove discipline.
Nakon isteka vremena glasno se izgovara rezultat te se upisuje u propisani obrazac.
Početni položaj skleka
Donji položaj skleka
2. Pregibi trupa
Test koji se provodi u cilju procjene relativne jakosti ( mišićne izdržljivosti ) mišića trbuha. Izvodi se na prostoru predviđenom za testiranje pregiba.
Početni položaj: Ispitanik leži na leđima, noge su savijene u koljenom zglobu pod kutom od 90 stupnjeva, stopala su fiksirana za podlogu potiskom rukama na gležnjeve partnera. Pete moraju biti cijelo vrijeme u dodiru s podlogom, a stopala mogu biti razmaknuta do 30 cm.
Ruke su postavljene ispred trupa tako da je dlan lijeve ruke postavljen na desno rame.
Gornji položaj: Noge su u istom položaju kao i kod početnog položaja, gornji dio tijela ( trup ) je okomit na podlogu, trup i glava čine relativno ravnu crtu, a laktovi prelaze zamišljenu okomicu koja prolazi kroz koljeni zglob.
Na zapovijed „ početni položaj „ ispitanik ga zauzima te na zapovijed „ kreni „ podiže trup u „gornji položaj“, nakon čega spušta tijelo prema podlozi dok gornjim dijelom leđa ne dotakne podlogu.
Ispitanik se može odmarati u gornjem položaju ne dodirujući koljena laktovima te potom nastaviti s radom. Broje se samo pravilno izvedeni pregibi.
Nije dopušteno:
-zadržavati se u donjem položaju
-odvajati stražnjicu od podloge
-izvoditi zasuke trupom
-odvajati dlanove od ramena.
Test se izvodi u trajanju od 2 minute, voditelj ( mjeritelj vremena ) naglašava vrijeme nakon isteka svakih 30 sekundi, te zadnjih 10 sekundi.
Pomoćnik voditelja broji pravilno izvedene pregibe i upozorava na nepravilno izvođenje ponavljanjem broja zadnjeg pravilno izvedenog pregiba, npr. 2,3,4,4,4 te isticanjem vrste pogreške. Ako ispitanik prvih 10 ponavljanja izvede nepravilno i nakon opomena, rad se prekida te isti ima mogućnost ponavljanja na kraju testiranja ove discipline.
Nakon isteka vremena glasno se izgovara rezultat te se upisuje u propisani obrazac.
HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Na temelju članka 53. stavka 3. Zakona o vatrogastvu (Narodne novine br.: 125/19), glavni vatrogasni zapovjednik, donio je
PRAVILNIK
O MJERILIMA ZA UTVRĐIVANJE POSEBNE RAZINE TJELESNE I MOTORIČKE SPOSOBNOSTI OSOBE KOJA SE PRIMA U VATROGASNU SLUŽBU
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 1.
Ovim Pravilnikom o mjerilima za utvrđivanje posebne razine tjelesne i motoričke sposobnosti osobe koja se prima u vatrogasnu službu propisuju se mjerila kojima se utvrđuje posebna razina tjelesne i motoričke sposobnosti osobe koja se prima u vatrogasnu službu, rokovi u kojima se navedene sposobnosti moraju provjeriti i sastav i način rada posebnog stručnog povjerenstva koje vrši provjeru navedenog (dalje u tekstu: Pravilnik).
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 2.
Testiranjem motoričkih i funkcionalnih sposobnosti utvrđuju se osim opće tjelesne sposobnosti i snaga, brzina, pokretljivost, fleksibilnost i radna odnosno funkcionalna izdržljivost, a što utječu na rezultate rada vatrogasaca u svakodnevnom radu i vježbanju taktičkih zadataka i povećava učinkovitosti pri izvođenju operativnih zadaća s ciljem povećavanja osobne sigurnosti vatrogasaca.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 3.
Odredbe ovog Pravilnika primjenjuju se na osobu koja se prima na radno mjesto profesionalnog vatrogasca, osobu koja je zaposlena na radnom mjestu profesionalnog vatrogasca u javnoj vatrogasnoj postrojbi, profesionalnoj vatrogasnoj postrojbi u gospodarstvu, dobrovoljnom vatrogasnom društvu, vatrogasnoj zajednici općine, grada, područja, županije, Grada Zagreba, Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici ili drugoj pravnoj osobi.
Odredbe ovog Pravilnika primjenjuju se pod istim uvjetima i na dobrovoljnog vatrogasca u vatrogasnoj postrojbi kada obavlja iste poslove i pod istim uvjetima kao profesionalni vatrogasac duže od mjesec dana.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 4.
Odredbe ovog Pravilnika primjenjuju se i na dobrovoljne vatrogasce u vatrogasnim postrojbama na način da se utvrđene vrijednosti umanjuju za 30%.
Vrijednosti utvrđene ovim Pravilnikom se za muške osobe s navršenih 50 godina života i starije umanjuju za 30%.
Vrijednosti utvrđene ovim Pravilnikom se za ženske osobe umanjuju za 30%.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 5.
Provjera sposobnosti provodi se danju na način da se sukladno uvjetima navedenim u ovom Pravilnika prilagođava mjesto provjere, odjeća i obuća ispitanika, održavanje odnosno odgađanje provjere te obvezno vrijeme odmora i dostupnost hitne medicinske pomoći.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 6.
Prostor za zagrijavanje je ravna, suha i tvrda podloga.
Prostor za izvođenje sklekova na tlu je ravna, tvrda i suha podloga.
Prostor za izvođenje pregiba trupa je ravna, suha i meka podloga.
Prostor za trčanje i hodanje je staza bez prometa motornih vozila koji mogu ugroziti život kandidata, sa ravnom i tvrdom podlogom, koja ne smije biti zaleđena i skliska.
Prostor za plivanje je bazen.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Čanak 7.
Vrijeme odmora između disciplina odnosno mjerenja je najmanje 10 minuta.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 8.
Vremenski uvjeti u kojim se vrši provjera tjelesne sposobnosti su vrijeme bez snijega, tuče ili solike, jake kiše, kiše koja se smrzava u dodiru sa tlom, grmljavine. Temperatura zraka ne smije biti niža od -2°C niti viša od 28°C . Temperatura vode u bazenu mora biti iznad 22°C .
Rosulja i slaba kiša koja ne stvara lokve na stazi nije zapreka za provedbu testiranja
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 9.
Odjeća i obuća se prilagođava vremenskim uvjetima na način da ispitanici, na temperaturi do 10°C nose tenisice, trenirku i po želji šuškavac za trčanje, a na temperaturi od 10°C tenisice, kratke sportske hlače, sportsku majicu i po želji, šuškavac za trčanje.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 10.
Za vrijeme provjere tjelesne sposobnosti potrebno je osigurati dostupnost medicinskog tima ili osigurati mogućnost poziva hitne medicinske službe.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 11.
Sadržaj provjere tjelesne sposobnosti podijeljen je u sljedeće kategorije
1. Testiranje motoričkih sposobnosti, koje obuhvaćaju sklekovi na tlu i pregibi trupa
2. Testiranje funkcionalnih sposobnosti koje obuhvaća trčanje 2400 metara , plivanje 300 metara (zamjenski test) i hodanje 4000 metara (zamjenski test).
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 12.
Testiranje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti provodi se prema sljedećem rasporedu:
- sklekovi na tlu
- pregibi trupa
- trčanje 270 metara s promjenom smjera
- trčanje 2400 metara
- plivanje 300 metara (zamjenski test)
- hodanje 4000 metara (zamjenski test)
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 13.
Testiranje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti provodi se u jednom danu.
Postupak testiranja motoričkih i funkcionalnih sposobnosti je sastavni dio ovog Pravilnika i nalazi se u privitku kao Prilog 1.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 14.
Rezultati u testovima trčanje 2400 m , trčanje 270 m s promjenom smjera, sklekovi na tlu i pregibi trupa vrednuju se na način da se svakom broju ukupno izvedenih ponavljanja odnosno vremenu ostvarenom na trčanju pridružuje broj bodova u skladu s dobi i spolom ispitanika prema pripadajućim tablicama koje se nalaze u privitku kao Prilog 2. Maksimalan broj bodova koji je moguće ostvariti u jednoj disciplini je 100.
Zamjenski testovi vrednuju se na način da se ostvareni rezultat uspoređuje s graničnim vrijednostima u skladu s dobi i spolom prema pripadajućim tablicama te kada je rezultat jednak ili viši, pridružuje mu se 60 bodova, a kada je niži pridružuje mu se 0 bodova.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 15.
Na testiranju motoričkih i funkcionalnih sposobnosti osoba može ostvariti status P (prošao), N (nije prošao), O (opravdano nije pristupio) i NI (neopravdano nije pristupio).
Status P (prošao) određuje se ako je osoba, ovisno o kategoriji osoblja kojoj osoba pripada, ispunila propisane zahtjeve odnosno ostvarila minimalan broj bodova ukupno u svim testovima.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 16.
U skladu s rezultatima ostvarenim na testovima za procjenu funkcionalnih i motoričkih sposobnosti donosi se ocjena tjelesne spremnosti.
Ocjena tjelesne spremnosti je pokazatelj sposobnosti za obavljanje svakodnevnih profesionalnih obveza bez pretjeranog napora te učinkovito funkcioniranje na vatrogasnim intervencijama.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 17.
Ocjene tjelesne spremnosti su: osobito se ističe (5), ističe se (4), dobar (3), zadovoljava (2), ne zadovoljava (1).
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 18.
Ocjena tjelesne spremnosti donosi se na sljedeći način:
1. Ako osoba na testiranju motoričkih i funkcionalnih sposobnosti ima status P (prošao), dobiva ocjenu tjelesne spremnosti u skladu s brojem ukupno ostvarenih bodova prema sljedećoj tablici
OCJENA
OSOBITO SE ISTIČE
260-400 bodova
ISTIČE SE
240-259 bodova
DOBAR
220-239 bodova
ZADOVOLJAVA
200-219 bodova
2. Ako je osoba na testiranju motoričkih i funkcionalnih sposobnosti ostvarila status N (nije prošao) i status NI (neopravdano nije pristupio) dobiva ocjenu NE ZADOVOLJAVA.
3. Ako je osoba na testiranju motoričkih i funkcionalnih sposobnosti ostvarila status O (opravdano nije pristupio), evidentira se kao NEOCIJENJEN.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 19.
Provjera tjelesne sposobnosti može biti redovita ili izvanredna.
Redovita provjera tjelesne sposobnosti može biti provjera osobe koja se prima u vatrogasnu službu te redovita provjera osobe u vatrogasnoj službi.
Izvanredna provjera tjelesne sposobnosti provodi se na prijedlog nadređenog vatrogasnog zapovjednika odnosno poslodavca.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 20.
Redovita provjera osobe koja se prima u vatrogasnu službu odnosno koja se zapošljava na radno mjesto profesionalnog vatrogasca provodi se pred povjerenstvom kojeg imenuje vatrogasna postrojba, vatrogasna organizacije, Hrvatska vatrogasna zajednica odnosno pravna osoba koja provodi postupak zapošljavanja.
Povjerenstvo iz stavka 1. ovog članka obvezno je primjenjivati odredbe ovog Pravilnika.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 21.
Redovita provjera osobe koja je zaposlena na radnom mjestu profesionalnog vatrogasca provodi se dva puta godišnje.
Redovitu provjeru provodi povjerenstvo utvrđeno kao u članku 20. stavku 1. ovog Pravilnika.
Ukupna ocjena tjelesne spremnosti, kod redovite provjere iz stavka 1. ovog članka utvrđuje se na način da se ukupni zbroj dijeli sa dva i sukladno članku 18. ovog Pravilnika donosi ocjena.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 22.
Redovita provjera osobe koja se prima u vatrogasnu službu dobrovoljno, provodi se pred stručnim povjerenstvom Hrvatske vatrogasne zajednice kojeg rješenjem imenuje glavni vatrogasni zapovjednik.
Stručno povjerenstvo se sastoji od tri člana, od kojih je najmanje jedan službenik Sektora za program, sigurnost i potporu Hrvatske vatrogasne zajednice, a ostali članovi su pripadnici vatrogasnih postrojbi, vatrogasnih organizacija odnosno iz sustava vatrogastva.
Povjerenstvo iz stavka 1. ovog članka obvezno je primjenjivati odredbe ovog Pravilnika.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članka 23.
Redovita provjera iz članka 22. ovog Pravilnika provodit će se po zaprimljenim prijavama vatrogasnih organizacija odnosno vatrogasnih postrojbi.
Glavni vatrogasni zapovjednik će odlukom utvrditi mjesto i vrijeme održavanja redovite provjere.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 24.
Redovita provjera dobrovoljnih vatrogasaca u vatrogasnim postrojbama provjerava se jednom godišnje.
Redovitu provjeru provodi povjerenstvo utvrđeno kao u članku 22. ovog Pravilnika.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 25.
Dobrovoljnom vatrogascu u vatrogasnoj postrojbi odnosno osobi koja se prima u vatrogasnu službu dobrovoljno, povjerenstvo iz članka 22. ovog Pravilnika obvezno je pružiti mogućnost provjere na način da se vrijednosti utvrđene ovim Pravilnikom ne umanjuju za 30%.
Ukoliko osoba iz stavak 1. ovog članka odabere navedenu mogućnost na nju su primjenjive odredbe ovog Pravilnika koje se odnose na osobe zaposlene na radnom mjestu profesionalnog vatrogasca, a u dijelu provjere tjelesne sposobnosti.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 26.
Za vrijeme provjere tjelesne sposobnosti bilježe se ostvareni rezultati na radnom listu provjere tjelesne sposobnosti.
Članovi povjerenstva, većinom glasova, između sebe određuju osobu koja će bilježiti ostvarene rezultate na radnom listu provjere tjelesne sposobnosti.
Izgled i način unosa podataka je sastavni dio ovog Pravilnika i čini Prilog 3.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Članak 27.
Povjerenstvo određeno ovim Pravilnikom izdaje uvjerenje o tjelesnoj sposobnosti.
Izgled uvjerenja je propisan ovim Pravilnikom i sastavni je dio istog.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Prilog 1.
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Postupak testiranja motoričkih sposobnosti
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
1. Sklekovi na tlu
Test se provodi u cilju procjene repetitivne jakosti ( mišićne izdržljivosti ) prsa, ruku i ramenog pojasa. Izvodi se na prostoru predviđenom za testiranje sklekova.
Početni položaj: „Upor prednji ležeći „.
Ruke su opružene u laktovima, dlanovi postavljeni na podlogu tako da su prsti usmjereni prema naprijed. Minimalna udaljenost između dlanova je širina ramena, a maksimalna sve do stava kod kojeg je okomita projekcija lakta u donjem položaju na istoj udaljenosti ili udaljenije u odnosu na trup kao i zglob šake.
Tijelo je potpuno opruženo ( noge, trup i glava čine relativno ravnu crtu ). Stopala mogu biti sklopljena ili razmaknuta maksimalno 30 cm .
Na zapovijed „kreni“ započinje sa izvođenjem sklekova na način da se tijelo iz gornjeg položaja ravnomjerno spušta prema dolje u donji položaj.
Donji položaj – položaj kod kojeg se nadlaktica nalazi u paralelnom položaju s podlogom ili niže.
Potom se tijelo ravnomjerno podiže prema gore u početni položaj.
Broje se samo pravilno izvedeni sklekovi, a ako se nakon nekog vremena pojavi umor ispitanik se može odmarati, ali samo u početnom položaju, te potom nastaviti s radom.
Nije dopušteno:
- savijati se u struku prema dolje ili gore
- podizati dlanove ili stopala s podloge
- skraćivati amplitudu pokreta u zglobu lakta.
Test se izvodi u trajanju od dvije minute, voditelj ( mjeritelj vremena ) naglašava vrijeme nakon isteka svakih 30 sekundi te zadnjih 10 sekundi.
Pomoćnik voditelja broji pravilno izvedene sklekove i upozorava na nepravilno izvođenje ponavljanjem broja zadnjeg pravilno izvedenog skleka, npr. 2,3,4,4,4 te isticanjem vrste pogreške ( spusti se niže, opruži ruke i sl. )
Ako ispitanik prvih deset ponavljanja izvede nepravilno i nakon opomena, rad se prekida te ispitanik ima mogućnost ponavljanja na kraju testiranja ove discipline.
Nakon isteka vremena glasno se izgovara rezultat te se upisuje u propisani obrazac.
Početni položaj skleka
Donji položaj skleka
Komentirate u ime: HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
2. Pregibi trupa
Test koji se provodi u cilju procjene relativne jakosti ( mišićne izdržljivosti ) mišića trbuha. Izvodi se na prostoru predviđenom za testiranje pregiba.
Početni položaj: Ispitanik leži na leđima, noge su savijene u koljenom zglobu pod kutom od 90 stupnjeva, stopala su fiksirana za podlogu potiskom rukama na gležnjeve partnera. Pete moraju biti cijelo vrijeme u dodiru s podlogom, a stopala mogu biti razmaknuta do 30 cm .
Ruke su postavljene ispred trupa tako da je dlan lijeve ruke postavljen na desno rame.
Gornji položaj: Noge su u istom položaju kao i kod početnog položaja, gornji dio tijela ( trup ) je okomit na podlogu, trup i glava čine relativno ravnu crtu, a laktovi prelaze zamišljenu okomicu koja prolazi kroz koljeni zglob.
Na zapovijed „ početni položaj „ ispitanik ga zauzima te na zapovijed „ kreni „ podiže trup u „gornji položaj“, nakon čega spušta tijelo prema podlozi dok gornjim dijelom leđa ne dotakne podlogu.
Ispitanik se može odmarati u gornjem položaju ne dodirujući koljena laktovima te potom nastaviti s radom. Broje se samo pravilno izvedeni pregibi.
Nije dopušteno:
- zadržavati se u donjem položaju
- odvajati stražnjicu od podloge
- izvoditi zasuke trupom
- odvajati dlanove od ramena.
Test se izvodi u trajanju od 2 minute, voditelj ( mjeritelj vremena ) naglašava vrijeme nakon isteka svakih 30 sekundi, te zadnjih 10 sekundi.
Pomoćnik voditelja broji pravilno izvedene pregibe i upozorava na nepravilno izvođenje ponavljanjem broja zadnjeg pravilno izvedenog pregiba, npr. 2,3,4,4,4 te isticanjem vrste pogreške. Ako ispitanik prvih 10 ponavljanja izvede nepravilno i nakon opomena, rad se prekida te isti ima mogućnost ponavljanja na kraju testiranja ove discipline.
Nakon isteka vremena glasno se izgovara rezultat te se upisuje u propisani obrazac.
Početni položaj pregiba trupa