PROGRAM POTPORE SEKTORU PERADARSTVA ZBOG OTEŽANIH UVJETA POSLOVANJA UZROKOVANIH PANDEMIJOM COVID-19
1.UVOD
Prvi slučajevi bolesti COVID-19 na prostoru Europe utvrđeni su u siječnju 2020. godine, a uslijed opasnosti od širenja, prve mjere u Republici Hrvatskoj poduzete su sredinom veljače 2020. godine. Uvedena su ograničenja kretanja ljudi i roba, reduciran je rad maloprodajnih trgovina dok su sve tržnice jedno vrijeme bile zatvorene, čime je bilo obuhvaćeno i zatvaranje mesnica i specijaliziranih trgovina za prodaju jaja.
Provedbom mjera za suzbijanje pandemije bolesti COVID-19 u Republici Hrvatskoj, posebice zabranom rada ugostiteljskih objekata, plasman pilećeg, purećeg, pačjeg i guščjeg mesa (dalje u tekstu: mesa peradi), konzumnih jaja i njihovih prerađevina putem HoReCa prodajnih kanala gotovo je zaustavljen. Isto tako i tijekom ljetnih mjeseci 2020. godine, kao posljedica narušene turističke sezone zbog mjera za suzbijanje pandemije COVID-19 nastavlja se značajan pad potražnje mesa peradi, konzumnih jaja i njihovih prerađevina.
Nagli pad potražnje za mesom peradi i konzumnim jajima bio je rezultat mjera za suzbijanje pandemije bolesti COVID-19 što je uzrokovalo otežano plasiranje aktualne proizvodnje i pad dohodovnosti.
Zbog nemogućnosti plasiranja svježeg mesa peradi na tržište, odobreni objekti za klanje peradi su bili primorani na smrzavanje, što je za posljedicu imalo veću akumulaciju mesa u skladištima. Nemogućnost plasiranja svježeg mesa, uzrokovala je znatno otežano poslovanje objekata za klanje peradi, zbog dodatnih troškova skladištenja i niže tržišne cijene smrznutog mesa. Prema podacima koje su dostavile klaonice u mjesecima nakon objave mjera za suzbijanje pandemije COVID-19, udio smrznutog mesa peradi u periodu od 1.4.-31.12.2020. u odnosu na period 1.4.-31.12.2019. godine povećan je više od 11%. Prodajne cijene smrznutih proizvoda znatno su niže od svježih. Temeljem podataka vanjsko trgovinske razmjene Republike Hrvatske u periodu od 1.4.-31.12.2020. u odnosu na period 1.4.-31.12.2019. godine prosječna veleprodajna cijena smrznutog mesa peradi manja je za oko 28% u odnosu na cijenu svježeg mesa.
Značajni problemi prouzrokovani pandemijom COVID-19 pojavili su se i u sektoru proizvodnje jaja. Nemogućnost plasiranja jaja A klase na tržište uzrokovala je smanjenu prodaju prema krajnjim kupcima, odnosno veći udio prodaje proizvedenih jaja A klase prema prehrambenoj industriji po znatno nižim cijenama. Veleprodajne cijene jaja A klase su pale, a zbog nemogućnosti prodaje, značajan dio jaja prodavan je kao jaja B klase čija je prodajna cijena manja za oko 0,38 kn u odnosu na jaja klase A. Proizvođači konzumnih jaja pretrpjeli su štete i zbog prijevremenog izlučivanja jata iz proizvodnje koja se još nisu amortizirala.
Smanjena vrijednost smrznutog mesa peradi, povećani troškovi skladištenja i prijevoza te povećana prodaja jaja za prehrambenu industriju doveli su do gubitaka prihoda u sektoru peradarske proizvodnje.
S obzirom da je pandemija COVID-19 uzrokovala poremećaje u poslovanju te gubitak vrijednosti mesa peradi i jaja, opravdana je dodjela potpore sektoru peradarske proizvodnje kroz ovaj Program.
2. PRAVNA OSNOVA
Pravni temelj za donošenje ovog Programa je članak 39. Zakona o poljoprivredi ("Narodne novine", br. 118/18, 42/20, 127/20 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske i 52/21).
Ovim Programom uređuje se dodjela državne potpore na temelju Komunikacije Europske Komisije – Privremeni okvir za mjere državne potpore u svrhu podrške gospodarstvu u aktualnoj pandemiji COVID-a 19, koji je donesen 19. ožujka 2020. (C(2020) 1863) i njegovih izmjena, koje su donesene 3. travnja 2020. (C(2020) 2215), 8. svibnja 2020. (C(2020) 3156), 29. lipnja 2020. (C(2020) 4509), 13. listopada 2020. (C(2020) 7127) i 28. siječnja 2021. (C(2021) 564), objavljene su u Službenom listu Europske unije (u daljnjem tekstu: Privremeni okvir – COVID 19).
Potpore iz ovog Programa spojive su s unutarnjim tržištem u smislu članka 107. stavka 3. točke (b) Ugovora o funkcioniranju Europske unije (u daljnjem tekstu: UFEU) te podliježu prijavi Europskoj komisiji na ocjenu u skladu s člankom 108. stavkom 3. UFEU.
3. CILJ PROGRAMA
Cilj Programa je pružanje financijske pomoći odobrenim objektima za klanje peradi te proizvođačima konzumnih jaja, suočenim s poteškoćama u poslovanju uslijed usporavanja ili potpune obustave gospodarskih aktivnosti uzrokovanih pandemijom COVID-19.
Rezultat ukupnih poremećaja na tržištu uslijed pandemije COVID-19 vezan je uz pad potražnje i prodaje svježeg mesa peradi i konzumnih jaja A klase, što je u konačnici dovelo do skladištenja većih količina neprodanog svježeg mesa, koje se moralo smrznuti, te prodaje većih količina jaja A klase prema prehrambenoj industriji.
Potporom se nastoje sanirati gubici nastali zbog tržišnih poremećaja plasiranja svježeg mesa peradi i konzumnih jaja A klase uslijed pojave pandemije COVID-19. Dodjelom potpore bi se zadržala postojeća razina zaposlenosti u sektoru peradarstva, kao i proizvodnja sirovine za prerađivačku industriju.
4. MJERE U PROVEDBI PROGRAMA
Mjere u provedbi Programa su:
Mjera: 1. Potpora za gubitke zbog prisilnog smrzavanja mesa peradi i pada prodaje svježeg mesa peradi
Mjera 2. Potpora za gubitke zbog poteškoća u plasmanu jaja A klase
5. KORISNICI
Potpora se ne može dodijeliti poduzetnicima koji su već bili u poteškoćama u smislu Uredbe Komisije (EU) br. 702/2014 od 25. lipnja 2014. o proglašenju određenih kategorija potpora u sektoru poljoprivrede i šumarstva te ruralnim područjima spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (SL L 193, 1.7.2014; dalje u tekstu: Uredba o poljoprivrednom izuzeću) na dan 31. prosinca 2019. godine. Potpora se može dodijeliti mikro i malim poduzetnicima koji su bili u teškoćama u smislu Uredbe o poljoprivrednom izuzeću na dan 31. prosinca 2019., pod uvjetom da se nad njima ne provodi skupni postupak insolventnosti prema nacionalnom zakonodavstvu i nisu primili pomoć za sanaciju ili pomoć za restrukturiranje.
1. Prihvatljivi korisnici potpore za Mjeru 1. Potpora za gubitke zbog prisilnog smrzavanja mesa peradi i pada prodaje svježeg mesa peradi iz ovog Programa su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću te velika poduzeća, koji posluju u odobrenim objektima za klanje peradi i moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a) upis u Upisnik odobrenih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla
b) upis u Upisnik poljoprivrednika ili upis u Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava
2. Prihvatljivi korisnici potpore zaMjeru 2. Potpora za gubitke zbog poteškoća u plasmanu jaja A klase iz ovog Programa su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga 1 . Uredbe o poljoprivrednom izuzeću te velika poduzeća, koja se bave uzgojem kokoši nesilica i moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a) upis u Upisnik poljoprivrednika ili upis u Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava
b) upis u Jedinstveni registar domaćih životinja (dalje u tekstu: JRDŽ)
c) upis u Upisnik farmi kokoši nesilica
6. OBLIK I NAČIN DODJELE POTPORE
Potpora se u skladu s točkom 23. a. Privremenog okvira – COVID 19 dodjeljuje u obliku izravnih bespovratnih sredstava.
Potpora se u cijelosti financira iz Državnog proračuna Republike Hrvatske.
Potpora za Mjeru 1 - Potpora za gubitke zbog prisilnog smrzavanja mesa peradi i pada prodaje svježeg mesa peradi
Potpora se dodjeljuje subjektima koji posluju kao odobreni objekti za klanje peradi zbog nemogućnosti plasiranja mesa na tržište te povećanih troškova nastalih uslijed skladištenja odnosno smrzavanja većih količina mesa koje se naknadno plasiralo na tržište po nižim prodajnim cijenama. Očekivani broj korisnika je 35.
Ukupan iznos od 14.000.000 kn proporcionalno će se rasporediti prihvatljivim korisnicima prema broju zaklanih kljunova evidentiranih u sustavu VETIS u periodu od 1.4.-31.12.2020. godine. Potpora ne može biti veća od 0,55 kn po zaklanom kljunu brojlera, 3,00 kn po zaklanom kljunu purana, 1,50 kn po zaklanom kljunu guske te 1,00 kn po zaklanom kljunu patke. Potpora se ostvaruje za kljunove isporučene na klanje u odobrene objekte za klanje s farmi upisanih u JRDŽ .
Potpora za Mjeru 2 - Potpora za gubitke zbog poteškoća u plasmanu jaja A klase
Potpora se dodjeljuje primarnim proizvođačima konzumnih jaja zbog nemogućnosti plasmana jaja A klase na tržište, pada cijene te većih količina jaja A klase koja su predana u preradu po nižim cijenama. Potpora se može dodijeliti samo za jaja proizvedena na farmama koje su upisane u JRDŽ. Očekivani broj korisnika je 159.
Ukupan iznos od 6.000.000 kn proporcionalno će se rasporediti prihvatljivim korisnicima prema broju proizvedenih jaja evidentiranih u sustavu VETIS u periodu od 1.4.-31.12.2020. godine. Potpora ne može biti veća od 30,89 kn za 100 kg proizvedenih jaja.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (dalje u tekstu: Agencija za plaćanja) na temelju podataka iz dostupnih registara i za ovu svrhu zatraženih podataka iz drugih registara obavlja administrativnu obradu zahtjeva za potporu.
7. PROVEDBA PROGRAMA
Ministarstvo poljoprivrede odgovorno je za izradu i upravljanje ovim Programom.
Provedba ovog Programa propisat će se Pravilnikom, a provodit će ga Agencija za plaćanja. Pravilnikom će se propisati uvjeti prihvatljivosti, razdoblje i način podnošenja zahtjeva za potporu, administrativna kontrola, isplata i povrat sredstava.
Program se primjenjuje na cijelom području Republike Hrvatske.
Program će se provoditi od datuma primitka odluke Europske komisije o odobrenju dodjele državne potpore. Potpora se, u skladu s točkom 22. d. Privremenog okvira – COVID 19, može dodijeliti najkasnije do 31. prosinca 2021. godine.
8. FINANCIJSKA SREDSTVA ZA PROVEDBU PROGRAMA
Za provedbu Programa potpore osigurana su financijska sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2021. godinu u ukupnom iznosu od 20.000.000,00 kn prema sljedećoj raspodjeli:
Mjera
Iznos u kunama
Mjera 1 Potpora za gubitke zbog prisilnog smrzavanja mesa peradi i pada prodaje svježeg mesa peradi
14.000.000,00
Mjera 2. Potpora za gubitke zbog poteškoća u plasmanu jaja A klase
6.000.000,00
Sredstva predviđena ovim Programom prema potrebi mogu biti preraspodijeljena između mjera unutar Programa.
9. PRAVILA O DODJELI POTPORE
Najviši iznos potpore po korisniku koji djeluje u sektoru primarne poljoprivredne iznosi 225.000,00 eura kao što je propisano s točkom 23. stavak a. Privremenog okvira – COVID 19.
Najviši iznos potpore poduzetnicima koji se bave preradom i stavljanjem na tržište poljoprivrednih proizvoda iznosi 1.800.000,00 eura kao što je propisano s točkom 22. stavak a. Privremenog okvira – COVID 19.
Potpore iz ovog Programa mogu se međusobno zbrajati u skladu s odredbama Privremenog okvira – COVID 19. Ako poduzetnik djeluje u više sektora na koje se u skladu s točkom 22. stavkom a i točkom 23. stavkom a primjenjuju različiti maksimalni iznosi, osigurava se da se za svaku od tih djelatnosti poštuje odgovarajuća gornja granica te da se ne premaši ukupni maksimalni iznos od 1,8 milijuna EUR po poduzetniku.
Potpore iz ovog Programa mogu se zbrajati s potporama odobrenim na temelju Uredbe Komisije (EU) br. 1408/2013 od 18. prosinca 2013. o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na potporu de minimis u poljoprivrednom sektoru (SL L 352, 24.12.2013.) ili s potporom na temelju Uredbe o poljoprivrednom izuzeću uz poštivanje odredbi o zbrajanju iz tih uredbi, te s potporama odobrenim na temelju Uredbe Komisije (EU) br. 1407/2013 оd 18. prosinca 2013.o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na de minimis potpore.
Ministarstvo će poštovati tzv. “stand still clause“, odnosno neće dodjeljivati potporu temeljem ovog Programa prije dobivanja suglasnosti, odnosno odobrenja Europske komisije.
Prema ovom Programu ne mogu se dodijeliti potpore poduzetnicima koji podliježu neizvršenom nalogu za povrat sredstava na temelju prethodne odluke Europske komisije kojom se potpora ocjenjuje nezakonitom i nespojivom s unutarnjim tržištem.
10. PRAĆENJE I IZVJEŠĆIVANJE
U skladu s odjeljkom 4. Privremenog okvira – COVID 19 Ministarstvo poljoprivrede se obvezuje poštivati obveze praćenja i izvješćivanja utvrđene u istom odjeljku.
PROGRAM POTPORE SEKTORU PERADARSTVA ZBOG OTEŽANIH UVJETA POSLOVANJA UZROKOVANIH PANDEMIJOM COVID-19
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
1. UVOD
Prvi slučajevi bolesti COVID-19 na prostoru Europe utvrđeni su u siječnju 2020. godine, a uslijed opasnosti od širenja, prve mjere u Republici Hrvatskoj poduzete su sredinom veljače 2020. godine. Uvedena su ograničenja kretanja ljudi i roba, reduciran je rad maloprodajnih trgovina dok su sve tržnice jedno vrijeme bile zatvorene, čime je bilo obuhvaćeno i zatvaranje mesnica i specijaliziranih trgovina za prodaju jaja.
Provedbom mjera za suzbijanje pandemije bolesti COVID-19 u Republici Hrvatskoj, posebice zabranom rada ugostiteljskih objekata, plasman pilećeg, purećeg, pačjeg i guščjeg mesa (dalje u tekstu: mesa peradi), konzumnih jaja i njihovih prerađevina putem HoReCa prodajnih kanala gotovo je zaustavljen. Isto tako i tijekom ljetnih mjeseci 2020. godine, kao posljedica narušene turističke sezone zbog mjera za suzbijanje pandemije COVID-19 nastavlja se značajan pad potražnje mesa peradi, konzumnih jaja i njihovih prerađevina.
Nagli pad potražnje za mesom peradi i konzumnim jajima bio je rezultat mjera za suzbijanje pandemije bolesti COVID-19 što je uzrokovalo otežano plasiranje aktualne proizvodnje i pad dohodovnosti.
Zbog nemogućnosti plasiranja svježeg mesa peradi na tržište, odobreni objekti za klanje peradi su bili primorani na smrzavanje, što je za posljedicu imalo veću akumulaciju mesa u skladištima. Nemogućnost plasiranja svježeg mesa, uzrokovala je znatno otežano poslovanje objekata za klanje peradi, zbog dodatnih troškova skladištenja i niže tržišne cijene smrznutog mesa. Prema podacima koje su dostavile klaonice u mjesecima nakon objave mjera za suzbijanje pandemije COVID-19, udio smrznutog mesa peradi u periodu od 1.4.-31.12.2020. u odnosu na period 1.4.-31.12.2019. godine povećan je više od 11%. Prodajne cijene smrznutih proizvoda znatno su niže od svježih. Temeljem podataka vanjsko trgovinske razmjene Republike Hrvatske u periodu od 1.4.-31.12.2020. u odnosu na period 1.4.-31.12.2019. godine prosječna veleprodajna cijena smrznutog mesa peradi manja je za oko 28% u odnosu na cijenu svježeg mesa.
Značajni problemi prouzrokovani pandemijom COVID-19 pojavili su se i u sektoru proizvodnje jaja. Nemogućnost plasiranja j aja A klase na tržište uzrokovala je smanjenu prodaju prema krajnjim kupcima, odnosno veći udio prodaje proizvedenih jaja A klase prema prehrambenoj industriji po znatno nižim cijenama . Veleprodajne cijene jaja A klase su pale, a zbog nemogućnosti prodaje, značajan dio jaja prodavan je kao jaja B klase čija je prodajna cijena manja za oko 0,38 kn u odnosu na jaja klase A. Proizvođači konzumnih jaja pretrpjeli su štete i zbog prijevremenog izlučivanja jata iz proizvodnje koja se još nisu amortizirala.
Smanjena vrijednost smrznutog mesa peradi, povećani troškovi skladištenja i prijevoza te povećana prodaja jaja za prehrambenu industriju doveli su do gubitaka prihoda u sektoru peradarske proizvodnje.
S obzirom da je pandemija COVID-19 uzrokovala poremećaje u poslovanju te gubitak vrijednosti mesa peradi i jaja, opravdana je dodjela potpore sektoru peradarske proizvodnje kroz ovaj Program.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
2. PRAVNA OSNOVA
Pravni temelj za donošenje ovog Programa je članak 39. Zakona o poljoprivredi ("Narodne novine", br. 118/18, 42/20, 127/20 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske i 52/21).
Ovim Programom uređuje se dodjela državne potpore na temelju Komunikacije Europske Komisije – Privremeni okvir za mjere državne potpore u svrhu podrške gospodarstvu u aktualnoj pandemiji COVID-a 19, koji je donesen 19. ožujka 2020. (C(2020) 1863) i njegovih izmjena, koje su donesene 3. travnja 2020. (C(2020) 2215), 8. svibnja 2020. (C(2020) 3156), 29. lipnja 2020. (C(2020) 4509), 13. listopada 2020. (C(2020) 7127) i 28. siječnja 2021. (C(2021) 564), objavljene su u Službenom listu Europske unije (u daljnjem tekstu: Privremeni okvir – COVID 19).
Potpore iz ovog Programa spojive su s unutarnjim tržištem u smislu članka 107. stavka 3. točke (b) Ugovora o funkcioniranju Europske unije (u daljnjem tekstu: UFEU) te podliježu prijavi Europskoj komisiji na ocjenu u skladu s člankom 108. stavkom 3. UFEU.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
3. CILJ PROGRAMA
Cilj Programa je pružanje financijske pomoći odobrenim objektima za klanje peradi te proizvođačima konzumnih jaja, suočenim s poteškoćama u poslovanju uslijed usporavanja ili potpune obustave gospodarskih aktivnosti uzrokovanih pandemijom COVID-19.
Rezultat ukupnih poremećaja na tržištu uslijed pandemije COVID-19 vezan je uz pad potražnje i prodaje svježeg mesa peradi i konzumnih jaja A klase, što je u konačnici dovelo do skladištenja većih količina neprodanog svježeg mesa, koje se moralo smrznuti, te prodaje većih količina jaja A klase prema prehrambenoj industriji.
Potporom se nastoje sanirati gubici nastali zbog tržišnih poremećaja plasiranja svježeg mesa peradi i konzumnih jaja A klase uslijed pojave pandemije COVID-19. Dodjelom potpore bi se zadržala postojeća razina zaposlenosti u sektoru peradarstva, kao i proizvodnja sirovine za prerađivačku industriju.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
4. MJERE U PROVEDBI PROGRAMA
Mjere u provedbi Programa su:
Mjera: 1. Potpora za gubitke zbog prisilnog smrzavanja mesa peradi i pada prodaje svježeg mesa peradi
Mjera 2. Potpora za gubitke zbog poteškoća u plasmanu jaja A klase
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
5. KORISNICI
Potpora se ne može dodijeliti poduzetnicima koji su već bili u poteškoćama u smislu Uredbe Komisije (EU) br. 702/2014 od 25. lipnja 2014. o proglašenju određenih kategorija potpora u sektoru poljoprivrede i šumarstva te ruralnim područjima spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (SL L 193, 1.7.2014; dalje u tekstu: Uredba o poljoprivrednom izuzeću) na dan 31. prosinca 2019. godine. Potpora se može dodijeliti mikro i malim poduzetnicima koji su bili u teškoćama u smislu Uredbe o poljoprivrednom izuzeću na dan 31. prosinca 2019., pod uvjetom da se nad njima ne provodi skupni postupak insolventnosti prema nacionalnom zakonodavstvu i nisu primili pomoć za sanaciju ili pomoć za restrukturiranje.
1. Prihvatljivi korisnici potpore za Mjeru 1. Potpora za gubitke zbog prisilnog smrzavanja mesa peradi i pada prodaje svježeg mesa peradi iz ovog Programa su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću te velika poduzeća, koji posluju u odobrenim objektima za klanje peradi i moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a) upis u Upisnik odobrenih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla
b) upis u Upisnik poljoprivrednika ili upis u Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava
2. Prihvatljivi korisnici potpore za Mjeru 2. Potpora za gubitke zbog poteškoća u plasmanu jaja A klase iz ovog Programa su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga 1 . Uredbe o poljoprivrednom izuzeću te velika poduzeća, koja se bave uzgojem kokoši nesilica i moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a) upis u Upisnik poljoprivrednika ili upis u Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava
b) upis u Jedinstveni registar domaćih životinja (dalje u tekstu: JRDŽ)
c) upis u Upisnik farmi kokoši nesilica
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
6. OBLIK I NAČIN DODJELE POTPORE
Potpora se u skladu s točkom 23. a. Privremenog okvira – COVID 19 dodjeljuje u obliku izravnih bespovratnih sredstava.
Potpora se u cijelosti financira iz Državnog proračuna Republike Hrvatske.
Potpora za Mjeru 1 - Potpora za gubitke zbog prisilnog smrzavanja mesa peradi i pada prodaje svježeg mesa peradi
Potpora se dodjeljuje subjektima koji posluju kao odobreni objekti za klanje peradi zbog nemogućnosti plasiranja mesa na tržište te povećanih troškova nastalih uslijed skladištenja odnosno smrzavanja većih količina mesa koje se naknadno plasiralo na tržište po nižim prodajnim cijenama. Očekivani broj korisnika je 35.
Ukupan iznos od 14.000.000 kn proporcionalno će se rasporediti prihvatljivim korisnicima prema broju zaklanih kljunova evidentiranih u sustavu VETIS u periodu od 1.4.-31.12.2020. godine. Potpora ne može biti veća od 0,55 kn po zaklanom kljunu brojlera, 3,00 kn po zaklanom kljunu purana, 1,50 kn po zaklanom kljunu guske te 1,00 kn po zaklanom kljunu patke. Potpora se ostvaruje za kljunove isporučene na klanje u odobrene objekte za klanje s farmi upisanih u JRDŽ .
Potpora za Mjeru 2 - Potpora za gubitke zbog poteškoća u plasmanu jaja A klase
Potpora se dodjeljuje primarnim proizvođačima konzumnih jaja zbog nemogućnosti plasmana jaja A klase na tržište, pada cijene te većih količina jaja A klase koja su predana u preradu po nižim cijenama. Potpora se može dodijeliti samo za jaja proizvedena na farmama koje su upisane u JRDŽ. Očekivani broj korisnika je 159.
Ukupan iznos od 6.000.000 kn proporcionalno će se rasporediti prihvatljivim korisnicima prema broju proizvedenih jaja evidentiranih u sustavu VETIS u periodu od 1.4.-31.12.2020. godine. Potpora ne može biti veća od 30,89 kn za 100 kg proizvedenih jaja.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (dalje u tekstu: Agencija za plaćanja) na temelju podataka iz dostupnih registara i za ovu svrhu zatraženih podataka iz drugih registara obavlja administrativnu obradu zahtjeva za potporu.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
7. PROVEDBA PROGRAMA
Ministarstvo poljoprivrede odgovorno je za izradu i upravljanje ovim Programom.
Provedba ovog Programa propisat će se Pravilnikom, a provodit će ga Agencija za plaćanja. Pravilnikom će se propisati uvjeti prihvatljivosti, razdoblje i način podnošenja zahtjeva za potporu, administrativna kontrola, isplata i povrat sredstava.
Program se primjenjuje na cijelom području Republike Hrvatske.
Program će se provoditi od datuma primitka odluke Europske komisije o odobrenju dodjele državne potpore. Potpora se, u skladu s točkom 22. d. Privremenog okvira – COVID 19, može dodijeliti najkasnije do 31. prosinca 2021. godine.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
8. FINANCIJSKA SREDSTVA ZA PROVEDBU PROGRAMA
Za provedbu Programa potpore osigurana su financijska sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2021. godinu u ukupnom iznosu od 20.000.000,00 kn prema sljedećoj raspodjeli:
Mjera
Iznos u kunama
Mjera 1 Potpora za gubitke zbog prisilnog smrzavanja mesa peradi i pada prodaje svježeg mesa peradi
14.000.000,00
Mjera 2. Potpora za gubitke zbog poteškoća u plasmanu jaja A klase
6.000.000,00
Sredstva predviđena ovim Programom prema potrebi mogu biti preraspodijeljena između mjera unutar Programa.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
9. PRAVILA O DODJELI POTPORE
Najviši iznos potpore po korisniku koji djeluje u sektoru primarne poljoprivredne iznosi 225.000,00 eura kao što je propisano s točkom 23. stavak a. Privremenog okvira – COVID 19.
Najviši iznos potpore poduzetnicima koji se bave preradom i stavljanjem na tržište poljoprivrednih proizvoda iznosi 1.800.000,00 eura kao što je propisano s točkom 22. stavak a. Privremenog okvira – COVID 19.
Potpore iz ovog Programa mogu se međusobno zbrajati u skladu s odredbama Privremenog okvira – COVID 19. Ako poduzetnik djeluje u više sektora na koje se u skladu s točkom 22. stavkom a i točkom 23. stavkom a primjenjuju različiti maksimalni iznosi, osigurava se da se za svaku od tih djelatnosti poštuje odgovarajuća gornja granica te da se ne premaši ukupni maksimalni iznos od 1,8 milijuna EUR po poduzetniku.
Potpore iz ovog Programa mogu se zbrajati s potporama odobrenim na temelju Uredbe Komisije (EU) br. 1408/2013 od 18. prosinca 2013. o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na potporu de minimis u poljoprivrednom sektoru (SL L 352, 24.12.2013.) ili s potporom na temelju Uredbe o poljoprivrednom izuzeću uz poštivanje odredbi o zbrajanju iz tih uredbi, te s potporama odobrenim na temelju Uredbe Komisije (EU) br. 1407/2013 оd 18. prosinca 2013.o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na de minimis potpore.
Ministarstvo će poštovati tzv. “stand still clause“, odnosno neće dodjeljivati potporu temeljem ovog Programa prije dobivanja suglasnosti, odnosno odobrenja Europske komisije.
Prema ovom Programu ne mogu se dodijeliti potpore poduzetnicima koji podliježu neizvršenom nalogu za povrat sredstava na temelju prethodne odluke Europske komisije kojom se potpora ocjenjuje nezakonitom i nespojivom s unutarnjim tržištem.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
10. PRAĆENJE I IZVJEŠĆIVANJE
U skladu s odjeljkom 4. Privremenog okvira – COVID 19 Ministarstvo poljoprivrede se obvezuje poštivati obveze praćenja i izvješćivanja utvrđene u istom odjeljku.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede