Na temelju članka 86. stavka 4. Zakona o održivom gospodarenju otpadom („Narodne novine“, broj 94/13) ministar zaštite okoliša i prirode donosi
PRAVILNIK O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O GOSPODARENJU OTPADOM
Članak 1.
(1) U Pravilniku o gospodarenju otpadom („Narodne novine“, broj 23/14 i 51/14) u članku 2. stavku 1. iza točke 1. dodaje se nova točka 1a. koja glasi:
„Lokacija gospodarenja otpadom: je prostor određen dozvolom za gospodarenje otpadom i prostor reciklažnog dvorišta odnosno mobilnog reciklažnog dvorišta;“.
(2) Iza točke 5. dodaje se nova točke 5a. koja glasi:
„Prateći list: dokument koji prati pošiljku otpada prilikom prijevoza kad su polazište i odredište u Republici Hrvatskoj te potvrđuje primopredaju otpada u posjed obavljenu između različitih osoba;“.
(3) Iza točke 10. dodaje se nova točka 11. koja glasi:
„11. Zeleni otok: prostor javne površine na kojem se nalaze spremnici za odvojeno sakupljanje otpadnog papira, stakla, plastike, metala i tekstila.“.
Članak 2.
U članku 3. stavku 2. iza riječi „dozvola za gospodarenje otpadom“ dodaju se riječi „i određivanje postupka gospodarenja otpadom“.
Članak 3.
U članku 5. stavku 3. riječi „lokacija na kojoj je postavljeni mobilni uređaj za obradu otpada mora biti ograđena.“ zamjenjuju se riječima „prostor u kojem se gospodari otpadom mora biti uređen na način da je spriječen nenadzirani pristup neovlaštenih osoba.“
Članak 4.
U članku 8. mijenja se stavak 3. i glasi:
„Vizualnim pregledom otpada utvrđuje se da određena pošiljka otpada koja će se preuzeti nema okom vidljive nedostatke koji bi priječili preuzimanje te pošiljke i da odgovara pratećoj dokumentaciji.“.
Članak 5.
(1) U članku 9. stavku 3. mijenja se točka 3. i glasi:
„označeni čitljivom oznakom koja sadrži: naziv posjednika otpada, odgovarajući ključni broj i naziv otpada sukladno posebnom propisu koji uređuje Katalog otpada, datum početka skladištenja otpada u tom spremniku, naziv proizvođača otpada, te u slučaju opasnog otpada, oznaku odgovarajućeg opasnog svojstva otpada.“.
(2) U stavku 7. iza riječi „otpadne vode.“ dodaje se nova rečenica koja glasi:
„Sekundarni spremnik i slijevna površina ne smije imati oštećenja uslijed kojih može doći do ispuštanja otpada u okoliš.“.
(3) Stavak 8. mijenja se i glasi:
„Otpad nepodudarnih kemijskih svojstava (npr. otpadne lužine i kiseline, oksidansi, zapaljive kemikalije i dr.) odnosno vrste otpada koje međusobnim kontaktom ili kontaktom s tvarima prisutnim na lokaciji mogu uzrokovati neželjenu interakciju (fizikalne ili kemijske reakcije koje dovode do nagle promjene temperature ili oslobađanja para i sl.) i time dovesti u opasnost ljudsko zdravlje odnosno uzrokovati štetni utjecaj na okoliš moraju se skladištiti odvojeno jedan od drugog u zasebnim primarnim spremnicima, a tekući opasni otpad i na razdvojenim slijevnim površinama i razdvojenim sekundarnim spremnicima.“
(4) Iza stavka 11. dodaje se novi stavak 12. koji glasi:
„Tehnološki proces skladištenja mora se obavljati na način da količina otpada koja se u jednom trenutku nalazi u skladištu nije veća od količine određene Elaboratom gospodarenja otpadom.“
Članak 6.
Iza članka 9. Dodaje se novi članak 9a. koji glasi:
„(1) Iznimno od članka 9. ovoga Pravilnika, postupak skladištenja vlastitog proizvodnog otpada, kojeg obavlja proizvođač tog otpada, mora se obavljati na način propisan člankom 5. stavkom 1., točkom 2. stavkom 2. istoga članka, člankom 9. stavcima 1., 6., 7., 8., 9. i 10. te podtočkama 1. i 2. stavka 3. istoga članka.
(2) Primarni spremnici koji se koriste u postupku iz stavka 1. ovoga članka moraju biti označeni čitljivom oznakom koja sadrži ključni broj, naziv otpada, datum početka skladištenja otpada, naziv proizvođača otpada, te u slučaju opasnog otpada, oznaku odgovarajućeg opasnog svojstva otpada.
(3) Proizvođač proizvodnog otpada koji skladišti vlastiti proizvodni otpad dužan je imati na vidljivom i pristupačnom mjestu u prostoru u kojem obavlja skladištenje otpada oznaku na kojoj se nalazi naziv pravne ili fizičke osobe - obrtnika koji obavlja skladištenje tog otpada i natpis „SKLADIŠTE OTPADA“.
Članak 7.
(1) U članku 10. mijenja se stavak 3. i glasi:
„Postupak trgovanja otpadom na malo je otkup otpada od prodavatelja kojeg obavlja pravna ili fizička osoba - obrtnik.“.
(2) U stavku 4. iza točke 3. dodaje se nova točka 4. koja glasi:
„preuzimanje otpada putem postavljenih spremnika na javnoj površini sukladno članku 35. stavku 1. točki 2. Zakona.“
(3) U stavku 5. iza riječi „ovoga Pravilnika“ dodaju se riječi „ili na drugom dokumentu koji sadrži sve informacije navedene tim obrascem (npr. otkupni blok i dr.) i koji se smatra Izjavom o vlasništvu otpada“.
(4) Iza stavka 5. dodaju se novi stavak 5a. koji glasi:
„Trgovac otpadom dužan je čuvati Izjavu o vlasništvu otpada i dokument koji se smatra Izjavom o vlasništvu otpada iz stavka 5. ovoga članka 3 godine od dana preuzimanja otpada navedenog u toj izjavi ili dokumentu.“.
(5) Stavak 8. mijenja se i glasi:
„Plaćanje u postupku trgovanja otpadom na malo obavlja se putem žiro-računa ili na drugi zakoniti način sukladno posebnom propisu.“
(6) Stavak 9. mijenja se i glasi:
„Trgovac otpadom, koji obavlja postupak trgovanja otpadom na malo, dužan je na mjestu na kojem otkupljuje otpad imati na vidnom mjestu istaknutu obavijest na kojoj se nalazi naziv pravne ili fizičke osobe - obrtnika koja obavlja postupak trgovanja otpadom na malo, broj upisa u Očevidnik trgovaca otpadom iz odgovarajuće Potvrde o upisu u očevidnik trgovaca otpadom i sljedeći sadržaj: „OTKUP OTPADA“.“
Članak 8.
(1) Iznad članka 11. umeće se podnaslov koji glasi: „Uvjeti za postupak energetske oporabe određenog otpada“.
(2) Članak 11. mijenja se i glasi:
„(1) Postupkom energetske oporaba određenog otpada, za čije obavljanje se ne izdaje dozvola za gospodarenje otpadom već se obavlja temeljem upisa u Očevidnik energetskih oporabitelja određenog neopasnog otpada, dopušteno je obraditi vrste otpada u skladu s dodatnim uvjetima propisanim Dodatkom XV. ovoga Pravilnika u ukupnoj količini otpada koja je manja od 3000 kilograma po satu.
(2) Postupak iz stavka 1. ovoga članka mora se obavljati u skladu s člankom 9. Zakona.“.
Članak 9.
(1) U članku 12. stavku 1. iza riječi „za gospodarenje otpadom“ dodaju se riječi „u osobi koja posjeduje dozvolu za gospodarenje otpadom“.
(2) Dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
„(3) Osoba odgovorna za gospodarenje otpadom u osobi koja obavlja djelatnost prijevoza otpada, trgovanja otpadom, sakupljanja otpada postupkom sakupljanja u reciklažnom dvorištu odnosno u osobi koja obavlja postupak skladištenja vlastitog proizvodnog otpada odnosno postupak energetske oporabe određenog otpada dužna je:
1. osigurati obavljanje odgovarajuće djelatnosti odnosno postupka sukladno Zakonu i propisima donesenim temeljem Zakona,
2. osigurati kontrolu mjera čišćenja i uklanjanja rasutog i razlivenog otpada,
3. izvijestiti odgovornu osobu u pravnoj osobi odnosno fizičkoj osobi – obrtniku o promjeni uvjeta u vezi gospodarenja otpadom,
4. osigurati izvršenje mjera određenih rješenjem inspektora zaštite okoliša u roku za njihovo izvršenje,
5. osigurati vođenje Očevidnika o nastanku i tijeku otpada sukladno ovom Pravilniku.“.
Članak 10.
U članku 16. mijenja se stavak 1. i glasi:
„Zeleni otok se ne smatra reciklažnim dvorištem.“.
Članak 11.
(1) U članku 20. stavku 1. riječi „trećim osobama“ zamjenjuje se riječima „trećoj osobi“.
(2) U stavku 3. točki 1. iza riječi „izražena u tonama“ dodaju se riječi „je ukupna dopuštena količina svih vrsta otpada navedenih Tablicom 3. Elaborata gospodarenja otpadom koje se u jednom trenutku mogu nalaziti na lokaciji gospodarenja otpadom.“.
Članak 12.
(1) U članku 21. stavku 1. točki 1. iza riječi „lokaciji“ dodaju se riječi „gospodarenja otpadom“.
(2) U točki 4. iza riječi „tehnoloških procesa“ dodaju se riječi „sa sigurnosno-preventivnim mjerama“.
(3) U točki 6. riječ „shemu“ zamjenjuje se riječju „sheme“.
(4) Iza točke 6. dodaje se nova točka 7. koja glasi:
„Izračuni“.
Članak 13.
U članku 22. iza stavka 1. dodaje se novi stavka 2. koji glasi:
„U slučaju kad tijelo koje rješava o zahtjevu za dozvolu za gospodarenje otpadom utvrdi da Elaborat nije izrađen sukladno članku 91. stavku 1. točki 5. Zakona, zaključkom će pozvati podnositelja zahtjeva da dostavi verziju elaborata koja jest izrađena sukladno članku 91. stavku 1. točki 5. Zakona.“.
Članak 14.
(1) U članku 23. stavak 1. mijenja se i glasi:
„Elaborat se izrađuje prema obrascu propisanom Dodatkom VI. ovoga Pravilnika u dostatnom broju istovjetnih tiskanih primjeraka, od čega dva primjerka zadržava tijelo koje rješava o zahtjevu za dozvolu, po jedan primjerak se dostavlja Agenciji, tijelu nadležnom za inspekcijski nadzor, podnositelju zahtjeva, nositelju izrade elaborata, i na njihov zahtjev ostalim strankama u postupku.“.
(2) U stavku 2. iza riječi „podataka“ dodaju se riječi „i tablica iz točke II. Izreke dozvole u odgovarajućem digitalnom tabličnom formatu (csv, xls, ili dr.)“.
(3) Stavak 5. mijenja se i glasi:
„Elaborat se ovjerava službenim pečatom tijela koje rješava o zahtjevu za ishođenje dozvole za gospodarenje otpadom radi potvrđivanja da je određeni primjerak elaborata sastavni dio odgovarajuće dozvole za gospodarenje otpadom.“.
Članak 15.
U članku 25. stavku 1. iza riječi „građevine“ dodaju se riječi „na lokaciji gospodarenja otpadom“.
Članak 16.
(1) U članku 26. stavku 1. riječi „na građevinu“ mijenjanju se riječima „u građevinu na lokaciji gospodarenja otpadom“.
(2) U stavku 2. iza riječi „izdalo dozvolu“ dodaju se riječi „i klasifikacijska oznaka dozvole,“ i riječi „ „skladište za obradu opasnog, odnosno neopasnog otpada i/ili pogon za obradu opasnog, odnosno neopasnog otpada“ mijenjaju se riječima „ „SKLADIŠTE OPASNOG OTPADA“ odnosno „SKLADIŠTE NEOPASNOG OTPADA“ odnosno „SKLADIŠTE OPASNOG I NEOPASNOG OTPADA“ i/ili „POGON ZA OBRADU OPASNOG OTPADA“ odnosno „POGON ZA OBRADU NEOPASNOG OTPADA“ odnosno „POGON ZA OBRADU OPASNOG I NEOPASNOG OTPADA“ “.
Članak 17.
(1) U članku 33. iza stavka 1. dodaju se novi stavci 1a., 1b., 1c. i 1d. koji glase:
„(1a) Očevidnik o nastanku i tijeku otpada vodi se zasebno za kalendarsku godinu, vrstu otpada sukladno posebnom propisu koji uređuje Katalog otpada te organizacijsku jedinicu odnosno lokaciju gospodarenja otpadom.
(1b) Iznimno od stavka 1b. ovoga članka osoba koja obavlja djelatnost prijevoza otpada dužna je voditi Očevidnik o nastanku i tijeku otpada na obrascu ONTO-P propisanom Dodatkom XII ovoga pravilnika.
(1c) U slučaju gradilišta, Očevidnik o nastanku i tijeku otpada vodi se za lokaciju gradilišta.
(1d) Zasebni Očevidnici o nastanku i tijeku otpada mogu se voditi za različiti otpad istog ključnog broja ukoliko se koristi odgovarajuća oznaka.“.
(2) Iza stavka 3. dodaju se novi stavci 4. i 5. koji glase:
„(4) Prateći list se ne ispunjava za slučaj kad:
-proizvođač miješanog komunalnog otpada odnosno biorazgradivog komunalnog otpada predaje taj otpad davatelju javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada odnosno biorazgradivog komunalnog otpada,
-proizvođač otpada predaje odgovarajući otpad putem spremnika za odvojeno sakupljanje otpada postavljenog na javnoj površini sukladno članku 35. stavku 1. točki 2. Zakona,
-fizička osoba (građanin) predaje osobi koja upravlja reciklažnim dvorištem otpad za kojega je propisana obvezno preuzimanje u reciklažnom dvorištu,
-se otpad ne predaje u posjed drugoj osobi (npr. u slučaju kad vlasnik otpada ugovori odgovarajuću obradu otpada koju iz usluge obavlja osoba koja posjeduje odgovarajuću dozvolu za gospodarenje otpadom na lokaciji na kojoj se otpad nalazi),
-se obavlja trgovanje otpadom na malo.
(5) Osoba koja preuzima otpad dužna je u roku od sedam dana, od dana kad je preuzela pošiljku otpada, dostaviti, osobi koja predaje otpad, odgovarajući cjelovito ispunjeni i ovjereni Prateći list ili izvršiti povrat odgovarajuće pošiljke otpada.“
Članak 18.
U članku 36. riječi „XIII i XIV“ mijenjaju se riječima „XIII, XIV i XV“.
Članak 19.
(1) U Dodatku I u Popisu djelatnosti i pripadajućih postupaka za koje se izdaje dozvola za gospodarenje otpadom iza riječi „R1 Korištenje energije uglavnom kao goriva ili drugog načina dobivanja energije“ dodaju se riječi „ ,osim energetske oporabe otpada u skladu s uvjetima propisanim člankom 8. i Dodatkom XV ovoga Pravilnika“.
(2) Iza Popisa djelatnosti i pripadajućih postupaka za koje se izdaje dozvola za gospodarenje otpadom dodaje se tekst propisan Dodatkom I ovoga Pravilnika.
Članak 20.
U Dodatku II Izjava o vlasništvu otpada mijenja se Izjavom o vlasništvu otpada propisanom Dodatkom II ovoga pravilnika.
Članak 21.
U Dodatku III Popis otpada kojeg je osoba koja upravlja reciklažnim dvorištem dužna zaprimati mijenja se Popisom otpada kojeg je osoba koja upravlja reciklažnim dvorištem dužna zaprimati propisanim Dodatkom III ovoga Pravilnika.
Članak 22.
U Dodatku IV Obrazac naslovljen „ZAHTJEV ZA IZDAVANJE DOZVOLE ZA GOSPODARENJE OTPADOM“ mijenja se obrascem naslovljenim „ZAHTJEV ZA IZDAVANJE DOZVOLE ZA GOSPODARENJE OTPADOM“ propisanog Dodatkom IV ovoga Pravilnika.
Članak 23.
(1) U Dodatku V u točki I. Obrasca dozvole za obavljanje djelatnosti gospodarenja otpadom iza riječi „na lokaciji“ dodaju se riječi „gospodarenja otpadom“.
(2) U Uputama za ispunjavanje obrasca dozvole za gospodarenje otpadom u točki 8. druga podtočka mijenja se i glasi:
„- u slučaju mobilnog uređaja za obradu otpada upisuju se:
a)sve lokacije za koje se izdaje dozvola: mjesto, ulica i kućni broj (ukoliko je primjenjivo), kč.br. k.o. ili
b)za slučaj mobilnog uređaja za obradu građevnog otpada, kad sve lokacije nisu poznate, „lokacija gradilišta određena projektnom dokumentacijom izrađenom sukladno posebnom propisu koji uređuje gradnju“;“.
(3) U točci 11 četvrta podtočka mijenja se i glasi:
„"KOLIČINA" upisuje se količina otpada koja odgovara kapacitetu postupka sukladno Tablici 2. Elaborata gospodarenja otpadom, osim za postupak sakupljanja otpada i interventnog sakupljanja otpada za koje se upisuje znak „∞“;“.
Članak 24.
(1) U Dodatku VI naslovna stranica Elaborata gospodarenja otpadom mijenja se naslovnom stranicom propisanom Dodatkom V ovoga Pravilnika.
(2) Iza naslovne stranice Elaborata gospodarenja otpadom umeću se nova stranica obrasca elaborata propisana Dodatkom VI ovoga Pravilnika.
(3) U Tablici 2. ispod riječi „KOLIČINA“ umeću se riječi „(t/god)“.
(4) Iza Tablice 2. umeće se sadržaj propisan Dodatkom VII ovoga Pravilnika.
(5) U dijelu naslovljenom „Metode obavljanja tehnoloških procesa“ u drugoj po redu tablici izrazi „k. br.“ mijenjaju se izrazom „k. b.“
(6) U dijelu „OBVEZE PRAĆENJA EMISIJA“ riječi „Tablica 4.“ mijenja se riječima „Tablica 6.“
(7) Iza točke VII. Dodaje se nova točka VIII. koja glasi
„VIII. IZRAČUNI
ZAPREMINE SEKUNDARNIH SPREMNIKA
KORISNI PROSTOR SKLADIŠTA OTPADA“.
(8) Uputa za izradu elaborata mijenja se Uputom za izradu elaborata propisanom Dodatkom VIII ovoga Pravilnika.
Članak 25.
(1) U Dodatku IX u obrascu „Potvrda o upisu u Očevidnik osoba koje skladište vlastiti proizvodni otpad“ u naslovu iza riječi „POTVRDU“ dodaje se slovo „O“.
(2) Brišu se riječi „DJELATNOST U KOJOJ NASTAJE OTPAD:“.
Članak 26.
Dodatak XII mijenja se sadržajem propisanim Dodatkom IX ovoga Pravilnika.
Članak 27.
Dodatak XIII mijenja se sadržajem propisanim Dodatkom X ovoga Pravilnika.
Članak 28.
Iza Dodatka XIV dodaje se novi Dodatak XV propisan Dodatkom XI ovoga Pravilnika.
Članak 29.
Dodaci I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X i XI tiskani su uz ovaj Pravilnik i njegov su sastavni dio.
Članak 30.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu 60 dan od dana objave u „Narodnim novinama“.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb, datum
Ministar
Mihael Zmajlović, v. r.
DODATAK I
ODREĐIVANJE POSTUPKA GOSPODARENJA OTPADOM
ODREĐIVANJE POSTUPKA SAKUPLJANJA, INTERVENTNOG SAKUPLJANJA OTPADA, R13 I D15
Postupak sakupljanja otpada i interventnog sakupljanja otpada uključuju sljedeće tehnološke procese: prikupljanje, prihvat, skladištenje i prethodno razvrstavanje otpada. Postupak interventnog sakupljanja opada, za razliku od postupka sakupljanja otpada, uključuje pripremu otpada za prijevoz, što je u postupku sakupljanja otpada obveza osobe koja predaje otpad.
Postupci R13 i D15 su dio djelatnosti oporabe odnosno zbrinjavanja otpada i uključuju tehnološke procese prihvat i skladištenje otpada namijenjenog oporabi odnosno zbrinjavanju, što ne uključuje tehnološki proces prikupljanja otpada i prethodno razvrstavanje otpada.
ODREĐIVANJE POSTUPKA PRIPREME PRIJE OPORABE ILI ZBRINJAVANJA OTPADA, OPORABE ILI ZBRINJAVANJA OTPADA
Postupak pripreme prije oporabe ili zbrinjavanja otpada, postupak oporabe ili postupak zbrinjavanja otpada određuje se ovisno o svrsi radi koje se isti obavlja prema sljedećem tabličnom hodogramu na način da se određuje točnost tvrdnje o svrsi postupka počevši od broja 1. pri čemu se uzimaju u obzir svi potrebni podaci o tehnološkim procesima postupka koji se određuje (oznake „D#“ i „R#“ odnose se na odgovarajući postupak zbrinjavanja odnosno oporabe otpada, oznaka „PP“ označava postupak pripreme prije oporabe ili zbrinjavanja, otpada, a oznaka „PU“ označava pripremu za ponovnu uporabu):
Br.
Svrha
Točnost
Prelazi se na br.:
Oznaka postupka
1.
Korištenje otpada kao gorivo/dio goriva (spaljivanje ili suspaljivanje otpada)
NE
2.
-
DA
1a.
-
1a.
Korištenje krutog miješanog komunalnog otpada (uključujući gorivo proizvedeno iz miješanog komunalnog otpada) kao goriva/dijela goriva
NE
1c.
-
DA
1b.
-
1b.
Postupak udovoljava uvjetima za energetsku oporabu krutog komunalnog otpada iz Dodatka II Zakona
NE
-
D10
DA
-
R1
1c.
Postupkom nastala energija se upotrebljava u korisnu svrhu
DA
-
R1
NE
-
D10
2.
Proizvodnja goriva iz otpada
NE
3.
-
DA
2a.
-
2a.
Proizvodnja tekućeg goriva iz otpadnih organskih otapala
NE
2b.
-
DA
-
R2
2b.
Proizvodnja goriva iz otpadnog ulja
NE
2c.
-
DA
-
R9
2c.
Proizvodnja goriva iz otpadnih tvari koje se koriste za smanjenje onečišćenja (aktivni ugljen, ionsko-izmjenjivačka smola, itd.)
NE
2d.
-
DA
-
R7
2d.
Proizvodnja goriva iz otpadnih organskih tvari koje nisu otapala (drvo, miješani komunalni otpad i dr.) ili otpadnih tvari koje se koriste za smanjenje onečišćenja
DA
-
R3
3.
Otpad se koristi kao materijal za zatrpavanje ili nasipavanje ili razastiranje po tlu
NE
4.
-
DA
3a.
-
3a.
Postupkom se postiže poljoprivredno ili ekološko poboljšanje tla koje se tretira
NE
-
D2
DA
3b.
-
3b.
Razastiranje mulja nastalog radom uređaja za pročišćavanje otpadne vode ili komposta nastalog iz odvojeno prikupljenog biorazgradivog komunalnog otpada
NE
3c.
-
DA
-
R10
3c.
Pretežno anorganski materijali, osim metala, se koriste kao materijal za zatrpavanje/nasipavanje
NE
3d.
-
DA
-
R5
3d.
Pretežno organske tvari, osim otapala, ulja i otpadnih sastojaka koji se koriste za smanjenje onečišćenja, se koriste kao materijal za zatrpavanje/nasipavanje
DA
-
R3
4.
Razdvajanje frakcija sortiranjem miješanog komunalnog otpada, razdvajanje materijala od ambalaže ili drugi postupak propisan posebnim propisom koji uređuje posebnu kategoriju otpada (npr. razdvajanje kućišta od baterija)
NE
5.
-
DA
-
PP
5.
Otpad se upotrebljava u korisnu svrhu ili se prerađuje kako bi udovoljio uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu
NE
6.
-
DA
5a.
-
5a.
Regeneracija organskog otapala (izdvajanjem onečiščujućih tvari) iz otpadnog otapala
NE
5b.
-
DA
-
R2
5b.
Upotreba otpadnih tvari koje se koriste za smanjenje onečišćenja u korisnu svrhu ili prerada tih tvari kako bi udovoljile uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu (obnova aktivnog ugljena iz filtera, regeneracija ionsko-izmjenjivačne smole i td.)
NE
5c.
-
DA
-
R7
5c.
Upotreba otpadnog ulja u korisnu svrhu ili prerada otpada koji sadrži ulje kako bi otpadno ulje udovoljilo uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu (regeneracija ulja, itd.)
NE
5d.
-
DA
-
R9
5d.
Obnova otpadne kiseline ili lužine
NE
5e.
-
DA
-
R6
5e.
Upotreba organskih tvari (papir, karton, drvo, plastika, biorazgradive tvari, itd.), osim otapala, u korisnu svrhu (proizvodnja komposta, bioplina, itd.) ili prerada otpada kako bi organske tvari udovoljile uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu
NE
5f.
-
DA
-
R3
5f.
Uporaba otpadnih sastojaka iz katalizatora u korisnu svrhu (obnova katalizatora itd.) ili prerada otpada kako bi otpadni sastojci iz katalizatora udovoljili uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu (izdvajanje metala katalizatora, itd.)
NE
5g.
-
DA
-
R8
5g.
Priprema (provjera, čišćenje ili popravak) materijala ili predmeta, osim organskog otapala, kiseline ili lužine, sastojaka iz katalizatora ili tvari koje se koriste za smanjenje onečišćenja, kako bi se taj materijal ili predmet mogao ponovno koristiti u istu svrhu u koju je proizveden
NE
5h.
-
DA
-
PU
5h.
Uporaba otpadnih metala, osim sastojaka iz katalizatora, u korisnu svrhu (proizvodnja metalnih proizvoda) ili prerada otpada (rastavljanje, drobljenje i razdvajanje metala iz otpadnih vozila, plovila, otpadne električne i elektroničke opreme i dr. otpada, recikliranje otpadnih baterija itd.) kako bi otpadni metali koje sadrži taj otpad udovoljili uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu
NE
5i.
-
DA
-
R4
5i.
Uporaba anorganskih materijala, osim metala, sastojaka iz katalizatora, kiselina ili lužina ili tvari koje se koriste za smanjenje onečišćenja (građevni otpad, otpadno staklo itd.), u korisnu svrhu (korištenje u proizvodnji itd.) ili prerada otpada kako bi anorganski materijali koje sadrži taj otpad udovoljili uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu
DA
-
R5
6.
Prerada otpada (sortiranje otpada , miješanje istovrsnog otpada raznih proizvođača otpada, usitnjavanje radi pripreme za energetsku oporabu, itd.) kako bi prerađeni otpad udovoljio uvjetima za oporabu postupkom R1 do R11
NE
7.
-
DA
-
R12
7.
Odlaganje otpada
NE
8.
-
DA
7a.
-
7a.
Odlaganje otpada na odlagalištu otpada
NE
7b.
-
DA
-
D1
7b.
Odlaganje otpada u posebno uređenoj i od okoliša izoliranoj komori odlagališta (npr. kazeta za odlaganje azbesta)
NE
7c.
-
DA
-
D5
7c.
Odlaganje otpada dubokim utiskivanjem otpada u dostatno duboko smještenu prirodnu ili izgrađenu šupljinu zemljine kore
NE
7d.
-
DA
-
D3
7d.
Odlaganje otpada u trajnom skladištu otpada
NE
7e.
-
DA
-
D12
7e.
Odlaganje otpada ispuštanjem otpada u more odnosno polaganjem ili ukopavanjem u morsko dno (potapanje otpada)
NE
7f.
-
DA
-
D7
7f.
Odlaganje tekućeg ili muljevitog otpada (npr. muljevita jalovina od eksploatacije mineralne sirovine, mulj od jaružanja, itd.) u izgrađenom ili prirodnom površinskom bazenu, laguni i sl.
NE
7g.
-
DA
-
D4
7g.
Odlaganje tekućeg ili muljevitog otpada (npr. mulj od jaružanja, itd.) na ili u tlu pri čemu ne dolazi do poboljšanja ekoloških ili poljoprivrednih značajki tla
DA
-
D2
8.
Obrada otpada kako bi isti udovoljio uvjetima za postupak zbrinjavanja D1 do D12
DA
8a.
-
8a.
Biološka obrada otpada (obrada živim organizmima/mikroorganizmima) kako bi tako obrađeni otpad udovoljio uvjetima za postupak D1 do D12
NE
8b.
-
DA
-
D8
8b.
Fizikalno-kemijska obrada otpada (npr. drobljenje, rezanje, grijanje pri kojem ne dolazi do izgaranja, kemijska dezinfekcija, oksidacija ili redukcija otpada, taloženja, neutralizacija kiselina/lužina, razdvajanje emulzija, solidifikacija itd.) kako bi tako obrađeni otpad udovoljio uvjetima za postupak D1 do D12
NE
8c.
-
DA
-
D9
8c.
Ponovno pakiranje otpada prije podvrgavanja postupku D1do D13 (npr. pakiranje azbestnog otpada, sabijanje otpada radi smanjenja zapremine itd.)
NE
8c.
-
DA
-
D14
8d.
Spajanje ili miješanje otpada prije podvrgavanja postupku D1 do D12 (npr. sortiranje, drobljenje ili sabijanje radi smanjenja zapremine, miješanje istovrsnog otpada različitih proizvođača otpada, homogenizacija otpada itd.)
MINISTARSTVO ZAŠTITE OKOLIŠA I PRIRODE
Na temelju članka 86. stavka 4. Zakona o održivom gospodarenju otpadom („Narodne novine“, broj 94/13) ministar zaštite okoliša i prirode donosi
PRAVILNIK O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O GOSPODARENJU OTPADOM
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 1.
(1) U Pravilniku o gospodarenju otpadom („Narodne novine“, broj 23/14 i 51/14) u članku 2. stavku 1. iza točke 1. dodaje se nova točka 1a. koja glasi:
„ Lokacija gospodarenja otpadom : je prostor određen dozvolom za gospodarenje otpadom i prostor reciklažnog dvorišta odnosno mobilnog reciklažnog dvorišta; “.
(2) Iza točke 5. dodaje se nova točke 5a. koja glasi:
„ Prateći list : dokument koji prati pošiljku otpada prilikom prijevoza kad su polazište i odredište u Republici Hrvatskoj te potvrđuje primopredaju otpada u posjed obavljenu između različitih osoba; “.
(3) Iza točke 10. dodaje se nova točka 11. koja glasi:
„ 11. Zeleni otok : prostor javne površine na kojem se nalaze spremnici za odvojeno sakupljanje otpadnog papira, stakla, plastike, metala i tekstila. “.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 2.
U članku 3. stavku 2. iza riječi „ dozvola za gospodarenje otpadom “ dodaju se riječi „ i određivanje postupka gospodarenja otpadom “.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 3.
U članku 5. stavku 3. riječi „ lokacija na kojoj je postavljeni mobilni uređaj za obradu otpada mora biti ograđena. “ zamjenjuju se riječima „ prostor u kojem se gospodari otpadom mora biti uređen na način da je spriječen nenadzirani pristup neovlaštenih osoba. “
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 4.
U članku 8. mijenja se stavak 3. i glasi:
„Vizualnim pregledom otpada utvrđuje se da određena pošiljka otpada koja će se preuzeti nema okom vidljive nedostatke koji bi priječili preuzimanje te pošiljke i da odgovara pratećoj dokumentaciji.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 5.
(1) U članku 9. stavku 3. mijenja se točka 3. i glasi:
„ označeni čitljivom oznakom koja sadrži: naziv posjednika otpada, odgovarajući ključni broj i naziv otpada sukladno posebnom propisu koji uređuje Katalog otpada, datum početka skladištenja otpada u tom spremniku, naziv proizvođača otpada, te u slučaju opasnog otpada, oznaku odgovarajućeg opasnog svojstva otpada. “.
(2) U stavku 7. iza riječi „ otpadne vode. “ dodaje se nova rečenica koja glasi:
„ Sekundarni spremnik i slijevna površina ne smije imati oštećenja uslijed kojih može doći do ispuštanja otpada u okoliš. “.
(3) Stavak 8. mijenja se i glasi:
„ Otpad nepodudarnih kemijskih svojstava (npr. otpadne lužine i kiseline, oksidansi, zapaljive kemikalije i dr.) odnosno vrste otpada koje međusobnim kontaktom ili kontaktom s tvarima prisutnim na lokaciji mogu uzrokovati neželjenu interakciju (fizikalne ili kemijske reakcije koje dovode do nagle promjene temperature ili oslobađanja para i sl.) i time dovesti u opasnost ljudsko zdravlje odnosno uzrokovati štetni utjecaj na okoliš moraju se skladištiti odvojeno jedan od drugog u zasebnim primarnim spremnicima, a tekući opasni otpad i na razdvojenim slijevnim površinama i razdvojenim sekundarnim spremnicima. “
(4) Iza stavka 11. dodaje se novi stavak 12. koji glasi:
„ Tehnološki proces skladištenja mora se obavljati na način da količina otpada koja se u jednom trenutku nalazi u skladištu nije veća od količine određene Elaboratom gospodarenja otpadom. “
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 6.
Iza članka 9. Dodaje se novi članak 9a. koji glasi:
„ (1) Iznimno od članka 9. ovoga Pravilnika, postupak skladištenja vlastitog proizvodnog otpada, kojeg obavlja proizvođač tog otpada, mora se obavljati na način propisan člankom 5. stavkom 1., točkom 2. stavkom 2. istoga članka, člankom 9. stavcima 1., 6., 7., 8., 9. i 10. te podtočkama 1. i 2. stavka 3. istoga članka.
(2) Primarni spremnici koji se koriste u postupku iz stavka 1. ovoga članka moraju biti označeni čitljivom oznakom koja sadrži ključni broj, naziv otpada, datum početka skladištenja otpada, naziv proizvođača otpada, te u slučaju opasnog otpada, oznaku odgovarajućeg opasnog svojstva otpada.
(3) Proizvođač proizvodnog otpada koji skladišti vlastiti proizvodni otpad dužan je imati na vidljivom i pristupačnom mjestu u prostoru u kojem obavlja skladištenje otpada oznaku na kojoj se nalazi naziv pravne ili fizičke osobe - obrtnika koji obavlja skladištenje tog otpada i natpis „SKLADIŠTE OTPADA“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 7.
(1) U članku 10. mijenja se stavak 3. i glasi:
„ Postupak trgovanja otpadom na malo je otkup otpada od prodavatelja kojeg obavlja pravna ili fizička osoba - obrtnik. “.
(2) U stavku 4. iza točke 3. dodaje se nova točka 4. koja glasi:
„ preuzimanje otpada putem postavljenih spremnika na javnoj površini sukladno članku 35. stavku 1. točki 2. Zakona. “
(3) U stavku 5. iza riječi „ ovoga Pravilnika “ dodaju se riječi „ ili na drugom dokumentu koji sadrži sve informacije navedene tim obrascem (npr. otkupni blok i dr.) i koji se smatra Izjavom o vlasništvu otpada “.
(4) Iza stavka 5. dodaju se novi stavak 5a. koji glasi:
„ Trgovac otpadom dužan je čuvati Izjavu o vlasništvu otpada i dokument koji se smatra Izjavom o vlasništvu otpada iz stavka 5. ovoga članka 3 godine od dana preuzimanja otpada navedenog u toj izjavi ili dokumentu.“.
(5) Stavak 8. mijenja se i glasi:
„ Plaćanje u postupku trgovanja otpadom na malo obavlja se putem žiro-računa ili na drugi zakoniti način sukladno posebnom propisu. “
(6) Stavak 9. mijenja se i glasi:
„ Trgovac otpadom, koji obavlja postupak trgovanja otpadom na malo, dužan je na mjestu na kojem otkupljuje otpad imati na vidnom mjestu istaknutu obavijest na kojoj se nalazi naziv pravne ili fizičke osobe - obrtnika koja obavlja postupak trgovanja otpadom na malo, broj upisa u Očevidnik trgovaca otpadom iz odgovarajuće Potvrde o upisu u očevidnik trgovaca otpadom i sljedeći sadržaj: „OTKUP OTPADA“. “
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 8.
(1) Iznad članka 11. umeće se podnaslov koji glasi: „ Uvjeti za postupak energetske oporabe određenog otpada “.
(2) Članak 11. mijenja se i glasi:
„(1) Postupkom energetske oporaba određenog otpada, za čije obavljanje se ne izdaje dozvola za gospodarenje otpadom već se obavlja temeljem upisa u Očevidnik energetskih oporabitelja određenog neopasnog otpada, dopušteno je obraditi vrste otpada u skladu s dodatnim uvjetima propisanim Dodatkom XV. ovoga Pravilnika u ukupnoj količini otpada koja je manja od 3000 kilograma po satu.
(2) Postupak iz stavka 1. ovoga članka mora se obavljati u skladu s člankom 9. Zakona.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 9.
(1) U članku 12. stavku 1. iza riječi „za gospodarenje otpadom“ dodaju se riječi „u osobi koja posjeduje dozvolu za gospodarenje otpadom“.
(2) Dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
„(3) Osoba odgovorna za gospodarenje otpadom u osobi koja obavlja djelatnost prijevoza otpada, trgovanja otpadom, sakupljanja otpada postupkom sakupljanja u reciklažnom dvorištu odnosno u osobi koja obavlja postupak skladištenja vlastitog proizvodnog otpada odnosno postupak energetske oporabe određenog otpada dužna je:
1. osigurati obavljanje odgovarajuće djelatnosti odnosno postupka sukladno Zakonu i propisima donesenim temeljem Zakona,
2. osigurati kontrolu mjera čišćenja i uklanjanja rasutog i razlivenog otpada,
3. izvijestiti odgovornu osobu u pravnoj osobi odnosno fizičkoj osobi – obrtniku o promjeni uvjeta u vezi gospodarenja otpadom,
4. osigurati izvršenje mjera određenih rješenjem inspektora zaštite okoliša u roku za njihovo izvršenje,
5. osigurati vođenje Očevidnika o nastanku i tijeku otpada sukladno ovom Pravilniku.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 10.
U članku 16. mijenja se stavak 1. i glasi:
„ Zeleni otok se ne smatra reciklažnim dvorištem. “.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 11.
(1) U članku 20. stavku 1. riječi „trećim osobama“ zamjenjuje se riječima „trećoj osobi“.
(2) U stavku 3. točki 1. iza riječi „ izražena u tonama “ dodaju se riječi „ je ukupna dopuštena količina svih vrsta otpada navedenih Tablicom 3. Elaborata gospodarenja otpadom koje se u jednom trenutku mogu nalaziti na lokaciji gospodarenja otpadom. “.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 12.
(1) U članku 21. stavku 1. točki 1. iza riječi „lokaciji“ dodaju se riječi „gospodarenja otpadom“.
(2) U točki 4. iza riječi „tehnoloških procesa“ dodaju se riječi „sa sigurnosno-preventivnim mjerama“.
(3) U točki 6. riječ „shemu“ zamjenjuje se riječju „sheme“.
(4) Iza točke 6. dodaje se nova točka 7. koja glasi:
„Izračuni“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 13.
U članku 22. iza stavka 1. dodaje se novi stavka 2. koji glasi:
„U slučaju kad tijelo koje rješava o zahtjevu za dozvolu za gospodarenje otpadom utvrdi da Elaborat nije izrađen sukladno članku 91. stavku 1. točki 5. Zakona, zaključkom će pozvati podnositelja zahtjeva da dostavi verziju elaborata koja jest izrađena sukladno članku 91. stavku 1. točki 5. Zakona.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 14.
(1) U članku 23. stavak 1. mijenja se i glasi:
„Elaborat se izrađuje prema obrascu propisanom Dodatkom VI. ovoga Pravilnika u dostatnom broju istovjetnih tiskanih primjeraka, od čega dva primjerka zadržava tijelo koje rješava o zahtjevu za dozvolu, po jedan primjerak se dostavlja Agenciji, tijelu nadležnom za inspekcijski nadzor, podnositelju zahtjeva, nositelju izrade elaborata, i na njihov zahtjev ostalim strankama u postupku.“.
(2) U stavku 2. iza riječi „podataka“ dodaju se riječi „i tablica iz točke II. Izreke dozvole u odgovarajućem digitalnom tabličnom formatu (csv, xls, ili dr.)“.
(3) Stavak 5. mijenja se i glasi:
„Elaborat se ovjerava službenim pečatom tijela koje rješava o zahtjevu za ishođenje dozvole za gospodarenje otpadom radi potvrđivanja da je određeni primjerak elaborata sastavni dio odgovarajuće dozvole za gospodarenje otpadom.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 15.
U članku 25. stavku 1. iza riječi „građevine“ dodaju se riječi „ na lokaciji gospodarenja otpadom “.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 16.
(1) U članku 26. stavku 1. riječi „ na građevinu “ mijenjanju se riječima „ u građevinu na lokaciji gospodarenja otpadom “.
(2) U stavku 2. iza riječi „ izdalo dozvolu “ dodaju se riječi „ i klasifikacijska oznaka dozvole, “ i riječi „ „skladište za obradu opasnog, odnosno neopasnog otpada i/ili pogon za obradu opasnog, odnosno neopasnog otpada “ mijenjaju se riječima „ „ SKLADIŠTE OPASNOG OTPADA“ odnosno „SKLADIŠTE NEOPASNOG OTPADA“ odnosno „SKLADIŠTE OPASNOG I NEOPASNOG OTPADA“ i/ili „POGON ZA OBRADU OPASNOG OTPADA“ odnosno „POGON ZA OBRADU NEOPASNOG OTPADA“ odnosno „POGON ZA OBRADU OPASNOG I NEOPASNOG OTPADA“ “.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 17.
(1) U članku 33. iza stavka 1. dodaju se novi stavci 1a., 1b., 1c. i 1d. koji glase:
„(1a) Očevidnik o nastanku i tijeku otpada vodi se zasebno za kalendarsku godinu, vrstu otpada sukladno posebnom propisu koji uređuje Katalog otpada te organizacijsku jedinicu odnosno lokaciju gospodarenja otpadom.
(1b) Iznimno od stavka 1b. ovoga članka osoba koja obavlja djelatnost prijevoza otpada dužna je voditi Očevidnik o nastanku i tijeku otpada na obrascu ONTO-P propisanom Dodatkom XII ovoga pravilnika.
(1c) U slučaju gradilišta, Očevidnik o nastanku i tijeku otpada vodi se za lokaciju gradilišta.
(1d) Zasebni Očevidnici o nastanku i tijeku otpada mogu se voditi za različiti otpad istog ključnog broja ukoliko se koristi odgovarajuća oznaka. “.
(2) Iza stavka 3. dodaju se novi stavci 4. i 5. koji glase:
„ (4) Prateći list se ne ispunjava za slučaj kad:
- proizvođač miješanog komunalnog otpada odnosno biorazgradivog komunalnog otpada predaje taj otpad davatelju javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada odnosno biorazgradivog komunalnog otpada,
- proizvođač otpada predaje odgovarajući otpad putem spremnika za odvojeno sakupljanje otpada postavljenog na javnoj površini sukladno članku 35. stavku 1. točki 2. Zakona,
- fizička osoba (građanin) predaje osobi koja upravlja reciklažnim dvorištem otpad za kojega je propisana obvezno preuzimanje u reciklažnom dvorištu,
- fizička osoba (građanin) predaje glomazni otpad davatelju javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada,
- se otpad ne predaje u posjed drugoj osobi (npr. u slučaju kad vlasnik otpada ugovori odgovarajuću obradu otpada koju iz usluge obavlja osoba koja posjeduje odgovarajuću dozvolu za gospodarenje otpadom na lokaciji na kojoj se otpad nalazi),
- se obavlja trgovanje otpadom na malo.
(5) Osoba koja preuzima otpad dužna je u roku od sedam dana, od dana kad je preuzela pošiljku otpada, dostaviti, osobi koja predaje otpad, odgovarajući cjelovito ispunjeni i ovjereni Prateći list ili izvršiti povrat odgovarajuće pošiljke otpada.“
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 18.
U članku 36. riječi „XIII i XIV“ mijenjaju se riječima „XIII, XIV i XV“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 19.
(1) U Dodatku I u Popisu djelatnosti i pripadajućih postupaka za koje se izdaje dozvola za gospodarenje otpadom iza riječi „R1 Korištenje energije uglavnom kao goriva ili drugog načina dobivanja energije“ dodaju se riječi „ ,osim energetske oporabe otpada u skladu s uvjetima propisanim člankom 8. i Dodatkom XV ovoga Pravilnika“.
(2) Iza Popisa djelatnosti i pripadajućih postupaka za koje se izdaje dozvola za gospodarenje otpadom dodaje se tekst propisan Dodatkom I ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 20.
U Dodatku II Izjava o vlasništvu otpada mijenja se Izjavom o vlasništvu otpada propisanom Dodatkom II ovoga pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 21.
U Dodatku III Popis otpada kojeg je osoba koja upravlja reciklažnim dvorištem dužna zaprimati mijenja se Popisom otpada kojeg je osoba koja upravlja reciklažnim dvorištem dužna zaprimati propisanim Dodatkom III ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 22.
U Dodatku IV Obrazac naslovljen „ZAHTJEV ZA IZDAVANJE DOZVOLE ZA GOSPODARENJE OTPADOM“ mijenja se obrascem naslovljenim „ZAHTJEV ZA IZDAVANJE DOZVOLE ZA GOSPODARENJE OTPADOM“ propisanog Dodatkom IV ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 23.
(1) U Dodatku V u točki I. Obrasca dozvole za obavljanje djelatnosti gospodarenja otpadom iza riječi „na lokaciji“ dodaju se riječi „gospodarenja otpadom“.
(2) U Uputama za ispunjavanje obrasca dozvole za gospodarenje otpadom u točki 8. druga podtočka mijenja se i glasi:
„ - u slučaju mobilnog uređaja za obradu otpada upisuju se:
a) sve lokacije za koje se izdaje dozvola: mjesto, ulica i kućni broj (ukoliko je primjenjivo), kč.br. k.o. ili
b) za slučaj mobilnog uređaja za obradu građevnog otpada, kad sve lokacije nisu poznate, „lokacija gradilišta određena projektnom dokumentacijom izrađenom sukladno posebnom propisu koji uređuje gradnju“; “.
(3) U točci 11 četvrta podtočka mijenja se i glasi:
„"KOLIČINA" upisuje se količina otpada koja odgovara kapacitetu postupka sukladno Tablici 2. Elaborata gospodarenja otpadom, osim za postupak sakupljanja otpada i interventnog sakupljanja otpada za koje se upisuje znak „∞“ ; “ .
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 24.
(1) U Dodatku VI naslovna stranica Elaborata gospodarenja otpadom mijenja se naslovnom stranicom propisanom Dodatkom V ovoga Pravilnika.
(2) Iza naslovne stranice Elaborata gospodarenja otpadom umeću se nova stranica obrasca elaborata propisana Dodatkom VI ovoga Pravilnika.
(3) U Tablici 2. ispod riječi „ KOLIČINA “ umeću se riječi „ ( t/god ) “.
(4) Iza Tablice 2. umeće se sadržaj propisan Dodatkom VII ovoga Pravilnika.
(5) U dijelu naslovljenom „Metode obavljanja tehnoloških procesa“ u drugoj po redu tablici izrazi „k. br.“ mijenjaju se izrazom „k. b.“
(6) U dijelu „OBVEZE PRAĆENJA EMISIJA“ riječi „Tablica 4.“ mijenja se riječima „Tablica 6.“
(7) Iza točke VII. Dodaje se nova točka VIII. koja glasi
„VIII. IZRAČUNI
ZAPREMINE SEKUNDARNIH SPREMNIKA
KORISNI PROSTOR SKLADIŠTA OTPADA“.
(8) Uputa za izradu elaborata mijenja se Uputom za izradu elaborata propisanom Dodatkom VIII ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 25.
(1) U Dodatku IX u obrascu „ Potvrda o upisu u Očevidnik osoba koje skladište vlastiti proizvodni otpad“ u naslovu iza riječi „POTVRDU“ dodaje se slovo „O“.
(2) Brišu se riječi „ DJELATNOST U KOJOJ NASTAJE OTPAD: “.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 26.
Dodatak XII mijenja se sadržajem propisanim Dodatkom IX ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 27.
Dodatak XIII mijenja se sadržajem propisanim Dodatkom X ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 28.
Iza Dodatka XIV dodaje se novi Dodatak XV propisan Dodatkom XI ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 29.
Dodaci I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X i XI tiskani su uz ovaj Pravilnik i njegov su sastavni dio.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 30.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu 60 dan od dana objave u „Narodnim novinama“.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb, datum
Ministar
Mihael Zmajlović, v. r.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
DODATAK I
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
ODREĐIVANJE POSTUPKA GOSPODARENJA OTPADOM
ODREĐIVANJE POSTUPKA SAKUPLJANJA, INTERVENTNOG SAKUPLJANJA OTPADA, R13 I D15
Postupak sakupljanja otpada i interventnog sakupljanja otpada uključuju sljedeće tehnološke procese: prikupljanje, prihvat, skladištenje i prethodno razvrstavanje otpada. Postupak interventnog sakupljanja opada, za razliku od postupka sakupljanja otpada, uključuje pripremu otpada za prijevoz, što je u postupku sakupljanja otpada obveza osobe koja predaje otpad.
Postupci R13 i D15 su dio djelatnosti oporabe odnosno zbrinjavanja otpada i uključuju tehnološke procese prihvat i skladištenje otpada namijenjenog oporabi odnosno zbrinjavanju, što ne uključuje tehnološki proces prikupljanja otpada i prethodno razvrstavanje otpada.
ODREĐIVANJE POSTUPKA PRIPREME PRIJE OPORABE ILI ZBRINJAVANJA OTPADA, OPORABE ILI ZBRINJAVANJA OTPADA
Postupak pripreme prije oporabe ili zbrinjavanja otpada, postupak oporabe ili postupak zbrinjavanja otpada određuje se ovisno o svrsi radi koje se isti obavlja prema sljedećem tabličnom hodogramu na način da se određuje točnost tvrdnje o svrsi postupka počevši od broja 1. pri čemu se uzimaju u obzir svi potrebni podaci o tehnološkim procesima postupka koji se određuje (oznake „D#“ i „R#“ odnose se na odgovarajući postupak zbrinjavanja odnosno oporabe otpada, oznaka „PP“ označava postupak pripreme prije oporabe ili zbrinjavanja, otpada, a oznaka „PU“ označava pripremu za ponovnu uporabu):
Br.
Svrha
Točnost
Prelazi se na br.:
Oznaka postupka
1.
Korištenje otpada kao gorivo/dio goriva (spaljivanje ili suspaljivanje otpada)
NE
2.
-
DA
1a.
-
1a.
Korištenje krutog miješanog komunalnog otpada (uključujući gorivo proizvedeno iz miješanog komunalnog otpada) kao goriva/dijela goriva
NE
1c.
-
DA
1b.
-
1b.
Postupak udovoljava uvjetima za energetsku oporabu krutog komunalnog otpada iz Dodatka II Zakona
NE
-
D10
DA
-
R1
1c.
Postupkom nastala energija se upotrebljava u korisnu svrhu
DA
-
R1
NE
-
D10
2.
Proizvodnja goriva iz otpada
NE
3.
-
DA
2a.
-
2a.
Proizvodnja tekućeg goriva iz otpadnih organskih otapala
NE
2b.
-
DA
-
R2
2b.
Proizvodnja goriva iz otpadnog ulja
NE
2c.
-
DA
-
R9
2c.
Proizvodnja goriva iz otpadnih tvari koje se koriste za smanjenje onečišćenja (aktivni ugljen, ionsko-izmjenjivačka smola, itd.)
NE
2d.
-
DA
-
R7
2d.
Proizvodnja goriva iz otpadnih organskih tvari koje nisu otapala (drvo, miješani komunalni otpad i dr.) ili otpadnih tvari koje se koriste za smanjenje onečišćenja
DA
-
R3
3.
Otpad se koristi kao materijal za zatrpavanje ili nasipavanje ili razastiranje po tlu
NE
4.
-
DA
3a.
-
3a.
Postupkom se postiže poljoprivredno ili ekološko poboljšanje tla koje se tretira
NE
-
D2
DA
3b.
-
3b.
Razastiranje mulja nastalog radom uređaja za pročišćavanje otpadne vode ili komposta nastalog iz odvojeno prikupljenog biorazgradivog komunalnog otpada
NE
3c.
-
DA
-
R10
3c.
Pretežno anorganski materijali, osim metala, se koriste kao materijal za zatrpavanje/nasipavanje
NE
3d.
-
DA
-
R5
3d.
Pretežno organske tvari, osim otapala, ulja i otpadnih sastojaka koji se koriste za smanjenje onečišćenja, se koriste kao materijal za zatrpavanje/nasipavanje
DA
-
R3
4.
Razdvajanje frakcija sortiranjem miješanog komunalnog otpada, razdvajanje materijala od ambalaže ili drugi postupak propisan posebnim propisom koji uređuje posebnu kategoriju otpada (npr. razdvajanje kućišta od baterija)
NE
5.
-
DA
-
PP
5.
Otpad se upotrebljava u korisnu svrhu ili se prerađuje kako bi udovoljio uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu
NE
6.
-
DA
5a.
-
5a.
Regeneracija organskog otapala (izdvajanjem onečiščujućih tvari) iz otpadnog otapala
NE
5b.
-
DA
-
R2
5b.
Upotreba otpadnih tvari koje se koriste za smanjenje onečišćenja u korisnu svrhu ili prerada tih tvari kako bi udovoljile uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu (obnova aktivnog ugljena iz filtera, regeneracija ionsko-izmjenjivačne smole i td.)
NE
5c.
-
DA
-
R7
5c.
Upotreba otpadnog ulja u korisnu svrhu ili prerada otpada koji sadrži ulje kako bi otpadno ulje udovoljilo uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu (regeneracija ulja, itd.)
NE
5d.
-
DA
-
R9
5d.
Obnova otpadne kiseline ili lužine
NE
5e.
-
DA
-
R6
5e.
Upotreba organskih tvari (papir, karton, drvo, plastika, biorazgradive tvari, itd.), osim otapala, u korisnu svrhu (proizvodnja komposta, bioplina, itd.) ili prerada otpada kako bi organske tvari udovoljile uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu
NE
5f.
-
DA
-
R3
5f.
Uporaba otpadnih sastojaka iz katalizatora u korisnu svrhu (obnova katalizatora itd.) ili prerada otpada kako bi otpadni sastojci iz katalizatora udovoljili uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu (izdvajanje metala katalizatora, itd.)
NE
5g.
-
DA
-
R8
5g.
Priprema (provjera, čišćenje ili popravak) materijala ili predmeta, osim organskog otapala, kiseline ili lužine, sastojaka iz katalizatora ili tvari koje se koriste za smanjenje onečišćenja, kako bi se taj materijal ili predmet mogao ponovno koristiti u istu svrhu u koju je proizveden
NE
5h.
-
DA
-
PU
5h.
Uporaba otpadnih metala, osim sastojaka iz katalizatora, u korisnu svrhu (proizvodnja metalnih proizvoda) ili prerada otpada (rastavljanje, drobljenje i razdvajanje metala iz otpadnih vozila, plovila, otpadne električne i elektroničke opreme i dr. otpada, recikliranje otpadnih baterija itd.) kako bi otpadni metali koje sadrži taj otpad udovoljili uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu
NE
5i.
-
DA
-
R4
5i.
Uporaba anorganskih materijala, osim metala, sastojaka iz katalizatora, kiselina ili lužina ili tvari koje se koriste za smanjenje onečišćenja (građevni otpad, otpadno staklo itd.), u korisnu svrhu (korištenje u proizvodnji itd.) ili prerada otpada kako bi anorganski materijali koje sadrži taj otpad udovoljili uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu
DA
-
R5
6.
Prerada otpada (sortiranje otpada , miješanje istovrsnog otpada raznih proizvođača otpada, usitnjavanje radi pripreme za energetsku oporabu, itd.) kako bi prerađeni otpad udovoljio uvjetima za oporabu postupkom R1 do R11
NE
7.
-
DA
-
R12
7.
Odlaganje otpada
NE
8.
-
DA
7a.
-
7a.
Odlaganje otpada na odlagalištu otpada
NE
7b.
-
DA
-
D1
7b.
Odlaganje otpada u posebno uređenoj i od okoliša izoliranoj komori odlagališta (npr. kazeta za odlaganje azbesta)
NE
7c.
-
DA
-
D5
7c.
Odlaganje otpada dubokim utiskivanjem otpada u dostatno duboko smještenu prirodnu ili izgrađenu šupljinu zemljine kore
NE
7d.
-
DA
-
D3
7d.
Odlaganje otpada u trajnom skladištu otpada
NE
7e.
-
DA
-
D12
7e.
Odlaganje otpada ispuštanjem otpada u more odnosno polaganjem ili ukopavanjem u morsko dno (potapanje otpada)
NE
7f.
-
DA
-
D7
7f.
Odlaganje tekućeg ili muljevitog otpada (npr. muljevita jalovina od eksploatacije mineralne sirovine, mulj od jaružanja, itd.) u izgrađenom ili prirodnom površinskom bazenu, laguni i sl.
NE
7g.
-
DA
-
D4
7g.
Odlaganje tekućeg ili muljevitog otpada (npr. mulj od jaružanja, itd.) na ili u tlu pri čemu ne dolazi do poboljšanja ekoloških ili poljoprivrednih značajki tla
DA
-
D2
8.
Obrada otpada kako bi isti udovoljio uvjetima za postupak zbrinjavanja D1 do D12
DA
8a.
-
8a.
Biološka obrada otpada (obrada živim organizmima/mikroorganizmima) kako bi tako obrađeni otpad udovoljio uvjetima za postupak D1 do D12
NE
8b.
-
DA
-
D8
8b.
Fizikalno-kemijska obrada otpada (npr. drobljenje, rezanje, grijanje pri kojem ne dolazi do izgaranja, kemijska dezinfekcija, oksidacija ili redukcija otpada, taloženja, neutralizacija kiselina/lužina, razdvajanje emulzija, solidifikacija itd.) kako bi tako obrađeni otpad udovoljio uvjetima za postupak D1 do D12
NE
8c.
-
DA
-
D9
8c.
Ponovno pakiranje otpada prije podvrgavanja postupku D1do D13 (npr. pakiranje azbestnog otpada, sabijanje otpada radi smanjenja zapremine itd.)
NE
8c.
-
DA
-
D14
8d.
Spajanje ili miješanje otpada prije podvrgavanja postupku D1 do D12 (npr. sortiranje, drobljenje ili sabijanje radi smanjenja zapremine, miješanje istovrsnog otpada različitih proizvođača otpada, homogenizacija otpada itd.)
DA
-
D13
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
DODATAK II
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike