Na temelju članka 86. stavka 4. Zakona o održivom gospodarenju otpadom („Narodne novine“, broj 94/13) ministar zaštite okoliša i prirode donosi
PRAVILNIK O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O GOSPODARENJU OTPADOM
Članak 1.
(1) U Pravilniku o gospodarenju otpadom („Narodne novine“, broj 23/14 i 51/14) u članku 2. stavku 1. iza točke 1. dodaje se nova točka 1a. koja glasi:
„Lokacija gospodarenja otpadom: je prostor određen dozvolom za gospodarenje otpadom i prostor reciklažnog dvorišta odnosno mobilnog reciklažnog dvorišta;“.
(2) Iza točke 5. dodaje se nova točke 5a. koja glasi:
„Prateći list: dokument koji prati pošiljku otpada prilikom prijevoza kad su polazište i odredište u Republici Hrvatskoj te potvrđuje primopredaju otpada u posjed obavljenu između različitih osoba;“.
(3) Iza točke 10. dodaje se nova točka 11. koja glasi:
„11. Zeleni otok: prostor javne površine na kojem se nalaze spremnici za odvojeno sakupljanje otpadnog papira, stakla, plastike, metala i tekstila.“.
Članak 2.
U članku 3. stavku 2. iza riječi „dozvola za gospodarenje otpadom“ dodaju se riječi „i određivanje postupka gospodarenja otpadom“.
Članak 3.
U članku 5. stavku 3. riječi „lokacija na kojoj je postavljeni mobilni uređaj za obradu otpada mora biti ograđena.“ zamjenjuju se riječima „prostor u kojem se gospodari otpadom mora biti uređen na način da je spriječen nenadzirani pristup neovlaštenih osoba.“
Članak 4.
U članku 8. mijenja se stavak 3. i glasi:
„Vizualnim pregledom otpada utvrđuje se da određena pošiljka otpada koja će se preuzeti nema okom vidljive nedostatke koji bi priječili preuzimanje te pošiljke i da odgovara pratećoj dokumentaciji.“.
Članak 5.
(1) U članku 9. stavku 3. mijenja se točka 3. i glasi:
„označeni čitljivom oznakom koja sadrži: naziv posjednika otpada, odgovarajući ključni broj i naziv otpada sukladno posebnom propisu koji uređuje Katalog otpada, datum početka skladištenja otpada u tom spremniku, naziv proizvođača otpada, te u slučaju opasnog otpada, oznaku odgovarajućeg opasnog svojstva otpada.“.
(2) U stavku 7. iza riječi „otpadne vode.“ dodaje se nova rečenica koja glasi:
„Sekundarni spremnik i slijevna površina ne smije imati oštećenja uslijed kojih može doći do ispuštanja otpada u okoliš.“.
(3) Stavak 8. mijenja se i glasi:
„Otpad nepodudarnih kemijskih svojstava (npr. otpadne lužine i kiseline, oksidansi, zapaljive kemikalije i dr.) odnosno vrste otpada koje međusobnim kontaktom ili kontaktom s tvarima prisutnim na lokaciji mogu uzrokovati neželjenu interakciju (fizikalne ili kemijske reakcije koje dovode do nagle promjene temperature ili oslobađanja para i sl.) i time dovesti u opasnost ljudsko zdravlje odnosno uzrokovati štetni utjecaj na okoliš moraju se skladištiti odvojeno jedan od drugog u zasebnim primarnim spremnicima, a tekući opasni otpad i na razdvojenim slijevnim površinama i razdvojenim sekundarnim spremnicima.“
(4) Iza stavka 11. dodaje se novi stavak 12. koji glasi:
„Tehnološki proces skladištenja mora se obavljati na način da količina otpada koja se u jednom trenutku nalazi u skladištu nije veća od količine određene Elaboratom gospodarenja otpadom.“
Članak 6.
Iza članka 9. Dodaje se novi članak 9a. koji glasi:
„(1) Iznimno od članka 9. ovoga Pravilnika, postupak skladištenja vlastitog proizvodnog otpada, kojeg obavlja proizvođač tog otpada, mora se obavljati na način propisan člankom 5. stavkom 1., točkom 2. stavkom 2. istoga članka, člankom 9. stavcima 1., 6., 7., 8., 9. i 10. te podtočkama 1. i 2. stavka 3. istoga članka.
(2) Primarni spremnici koji se koriste u postupku iz stavka 1. ovoga članka moraju biti označeni čitljivom oznakom koja sadrži ključni broj, naziv otpada, datum početka skladištenja otpada, naziv proizvođača otpada, te u slučaju opasnog otpada, oznaku odgovarajućeg opasnog svojstva otpada.
(3) Proizvođač proizvodnog otpada koji skladišti vlastiti proizvodni otpad dužan je imati na vidljivom i pristupačnom mjestu u prostoru u kojem obavlja skladištenje otpada oznaku na kojoj se nalazi naziv pravne ili fizičke osobe - obrtnika koji obavlja skladištenje tog otpada i natpis „SKLADIŠTE OTPADA“.
Članak 7.
(1) U članku 10. mijenja se stavak 3. i glasi:
„Postupak trgovanja otpadom na malo je otkup otpada od prodavatelja kojeg obavlja pravna ili fizička osoba - obrtnik.“.
(2) U stavku 4. iza točke 3. dodaje se nova točka 4. koja glasi:
„preuzimanje otpada putem postavljenih spremnika na javnoj površini sukladno članku 35. stavku 1. točki 2. Zakona.“
(3) U stavku 5. iza riječi „ovoga Pravilnika“ dodaju se riječi „ili na drugom dokumentu koji sadrži sve informacije navedene tim obrascem (npr. otkupni blok i dr.) i koji se smatra Izjavom o vlasništvu otpada“.
(4) Iza stavka 5. dodaju se novi stavak 5a. koji glasi:
„Trgovac otpadom dužan je čuvati Izjavu o vlasništvu otpada i dokument koji se smatra Izjavom o vlasništvu otpada iz stavka 5. ovoga članka 3 godine od dana preuzimanja otpada navedenog u toj izjavi ili dokumentu.“.
(5) Stavak 8. mijenja se i glasi:
„Plaćanje u postupku trgovanja otpadom na malo obavlja se putem žiro-računa ili na drugi zakoniti način sukladno posebnom propisu.“
(6) Stavak 9. mijenja se i glasi:
„Trgovac otpadom, koji obavlja postupak trgovanja otpadom na malo, dužan je na mjestu na kojem otkupljuje otpad imati na vidnom mjestu istaknutu obavijest na kojoj se nalazi naziv pravne ili fizičke osobe - obrtnika koja obavlja postupak trgovanja otpadom na malo, broj upisa u Očevidnik trgovaca otpadom iz odgovarajuće Potvrde o upisu u očevidnik trgovaca otpadom i sljedeći sadržaj: „OTKUP OTPADA“.“
Članak 8.
(1) Iznad članka 11. umeće se podnaslov koji glasi: „Uvjeti za postupak energetske oporabe određenog otpada“.
(2) Članak 11. mijenja se i glasi:
„(1) Postupkom energetske oporaba određenog otpada, za čije obavljanje se ne izdaje dozvola za gospodarenje otpadom već se obavlja temeljem upisa u Očevidnik energetskih oporabitelja određenog neopasnog otpada, dopušteno je obraditi vrste otpada u skladu s dodatnim uvjetima propisanim Dodatkom XV. ovoga Pravilnika u ukupnoj količini otpada koja je manja od 3000 kilograma po satu.
(2) Postupak iz stavka 1. ovoga članka mora se obavljati u skladu s člankom 9. Zakona.“.
Članak 9.
(1) U članku 12. stavku 1. iza riječi „za gospodarenje otpadom“ dodaju se riječi „u osobi koja posjeduje dozvolu za gospodarenje otpadom“.
(2) Dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
„(3) Osoba odgovorna za gospodarenje otpadom u osobi koja obavlja djelatnost prijevoza otpada, trgovanja otpadom, sakupljanja otpada postupkom sakupljanja u reciklažnom dvorištu odnosno u osobi koja obavlja postupak skladištenja vlastitog proizvodnog otpada odnosno postupak energetske oporabe određenog otpada dužna je:
1. osigurati obavljanje odgovarajuće djelatnosti odnosno postupka sukladno Zakonu i propisima donesenim temeljem Zakona,
2. osigurati kontrolu mjera čišćenja i uklanjanja rasutog i razlivenog otpada,
3. izvijestiti odgovornu osobu u pravnoj osobi odnosno fizičkoj osobi – obrtniku o promjeni uvjeta u vezi gospodarenja otpadom,
4. osigurati izvršenje mjera određenih rješenjem inspektora zaštite okoliša u roku za njihovo izvršenje,
5. osigurati vođenje Očevidnika o nastanku i tijeku otpada sukladno ovom Pravilniku.“.
Članak 10.
U članku 16. mijenja se stavak 1. i glasi:
„Zeleni otok se ne smatra reciklažnim dvorištem.“.
Članak 11.
(1) U članku 20. stavku 1. riječi „trećim osobama“ zamjenjuje se riječima „trećoj osobi“.
(2) U stavku 3. točki 1. iza riječi „izražena u tonama“ dodaju se riječi „je ukupna dopuštena količina svih vrsta otpada navedenih Tablicom 3. Elaborata gospodarenja otpadom koje se u jednom trenutku mogu nalaziti na lokaciji gospodarenja otpadom.“.
Članak 12.
(1) U članku 21. stavku 1. točki 1. iza riječi „lokaciji“ dodaju se riječi „gospodarenja otpadom“.
(2) U točki 4. iza riječi „tehnoloških procesa“ dodaju se riječi „sa sigurnosno-preventivnim mjerama“.
(3) U točki 6. riječ „shemu“ zamjenjuje se riječju „sheme“.
(4) Iza točke 6. dodaje se nova točka 7. koja glasi:
„Izračuni“.
Članak 13.
U članku 22. iza stavka 1. dodaje se novi stavka 2. koji glasi:
„U slučaju kad tijelo koje rješava o zahtjevu za dozvolu za gospodarenje otpadom utvrdi da Elaborat nije izrađen sukladno članku 91. stavku 1. točki 5. Zakona, zaključkom će pozvati podnositelja zahtjeva da dostavi verziju elaborata koja jest izrađena sukladno članku 91. stavku 1. točki 5. Zakona.“.
Članak 14.
(1) U članku 23. stavak 1. mijenja se i glasi:
„Elaborat se izrađuje prema obrascu propisanom Dodatkom VI. ovoga Pravilnika u dostatnom broju istovjetnih tiskanih primjeraka, od čega dva primjerka zadržava tijelo koje rješava o zahtjevu za dozvolu, po jedan primjerak se dostavlja Agenciji, tijelu nadležnom za inspekcijski nadzor, podnositelju zahtjeva, nositelju izrade elaborata, i na njihov zahtjev ostalim strankama u postupku.“.
(2) U stavku 2. iza riječi „podataka“ dodaju se riječi „i tablica iz točke II. Izreke dozvole u odgovarajućem digitalnom tabličnom formatu (csv, xls, ili dr.)“.
(3) Stavak 5. mijenja se i glasi:
„Elaborat se ovjerava službenim pečatom tijela koje rješava o zahtjevu za ishođenje dozvole za gospodarenje otpadom radi potvrđivanja da je određeni primjerak elaborata sastavni dio odgovarajuće dozvole za gospodarenje otpadom.“.
Članak 15.
U članku 25. stavku 1. iza riječi „građevine“ dodaju se riječi „na lokaciji gospodarenja otpadom“.
Članak 16.
(1) U članku 26. stavku 1. riječi „na građevinu“ mijenjanju se riječima „u građevinu na lokaciji gospodarenja otpadom“.
(2) U stavku 2. iza riječi „izdalo dozvolu“ dodaju se riječi „i klasifikacijska oznaka dozvole,“ i riječi „ „skladište za obradu opasnog, odnosno neopasnog otpada i/ili pogon za obradu opasnog, odnosno neopasnog otpada“ mijenjaju se riječima „ „SKLADIŠTE OPASNOG OTPADA“ odnosno „SKLADIŠTE NEOPASNOG OTPADA“ odnosno „SKLADIŠTE OPASNOG I NEOPASNOG OTPADA“ i/ili „POGON ZA OBRADU OPASNOG OTPADA“ odnosno „POGON ZA OBRADU NEOPASNOG OTPADA“ odnosno „POGON ZA OBRADU OPASNOG I NEOPASNOG OTPADA“ “.
Članak 17.
(1) U članku 33. iza stavka 1. dodaju se novi stavci 1a., 1b., 1c. i 1d. koji glase:
„(1a) Očevidnik o nastanku i tijeku otpada vodi se zasebno za kalendarsku godinu, vrstu otpada sukladno posebnom propisu koji uređuje Katalog otpada te organizacijsku jedinicu odnosno lokaciju gospodarenja otpadom.
(1b) Iznimno od stavka 1b. ovoga članka osoba koja obavlja djelatnost prijevoza otpada dužna je voditi Očevidnik o nastanku i tijeku otpada na obrascu ONTO-P propisanom Dodatkom XII ovoga pravilnika.
(1c) U slučaju gradilišta, Očevidnik o nastanku i tijeku otpada vodi se za lokaciju gradilišta.
(1d) Zasebni Očevidnici o nastanku i tijeku otpada mogu se voditi za različiti otpad istog ključnog broja ukoliko se koristi odgovarajuća oznaka.“.
(2) Iza stavka 3. dodaju se novi stavci 4. i 5. koji glase:
„(4) Prateći list se ne ispunjava za slučaj kad:
-proizvođač miješanog komunalnog otpada odnosno biorazgradivog komunalnog otpada predaje taj otpad davatelju javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada odnosno biorazgradivog komunalnog otpada,
-proizvođač otpada predaje odgovarajući otpad putem spremnika za odvojeno sakupljanje otpada postavljenog na javnoj površini sukladno članku 35. stavku 1. točki 2. Zakona,
-fizička osoba (građanin) predaje osobi koja upravlja reciklažnim dvorištem otpad za kojega je propisana obvezno preuzimanje u reciklažnom dvorištu,
-se otpad ne predaje u posjed drugoj osobi (npr. u slučaju kad vlasnik otpada ugovori odgovarajuću obradu otpada koju iz usluge obavlja osoba koja posjeduje odgovarajuću dozvolu za gospodarenje otpadom na lokaciji na kojoj se otpad nalazi),
-se obavlja trgovanje otpadom na malo.
(5) Osoba koja preuzima otpad dužna je u roku od sedam dana, od dana kad je preuzela pošiljku otpada, dostaviti, osobi koja predaje otpad, odgovarajući cjelovito ispunjeni i ovjereni Prateći list ili izvršiti povrat odgovarajuće pošiljke otpada.“
Članak 18.
U članku 36. riječi „XIII i XIV“ mijenjaju se riječima „XIII, XIV i XV“.
Članak 19.
(1) U Dodatku I u Popisu djelatnosti i pripadajućih postupaka za koje se izdaje dozvola za gospodarenje otpadom iza riječi „R1 Korištenje energije uglavnom kao goriva ili drugog načina dobivanja energije“ dodaju se riječi „ ,osim energetske oporabe otpada u skladu s uvjetima propisanim člankom 8. i Dodatkom XV ovoga Pravilnika“.
(2) Iza Popisa djelatnosti i pripadajućih postupaka za koje se izdaje dozvola za gospodarenje otpadom dodaje se tekst propisan Dodatkom I ovoga Pravilnika.
Članak 20.
U Dodatku II Izjava o vlasništvu otpada mijenja se Izjavom o vlasništvu otpada propisanom Dodatkom II ovoga pravilnika.
Članak 21.
U Dodatku III Popis otpada kojeg je osoba koja upravlja reciklažnim dvorištem dužna zaprimati mijenja se Popisom otpada kojeg je osoba koja upravlja reciklažnim dvorištem dužna zaprimati propisanim Dodatkom III ovoga Pravilnika.
Članak 22.
U Dodatku IV Obrazac naslovljen „ZAHTJEV ZA IZDAVANJE DOZVOLE ZA GOSPODARENJE OTPADOM“ mijenja se obrascem naslovljenim „ZAHTJEV ZA IZDAVANJE DOZVOLE ZA GOSPODARENJE OTPADOM“ propisanog Dodatkom IV ovoga Pravilnika.
Članak 23.
(1) U Dodatku V u točki I. Obrasca dozvole za obavljanje djelatnosti gospodarenja otpadom iza riječi „na lokaciji“ dodaju se riječi „gospodarenja otpadom“.
(2) U Uputama za ispunjavanje obrasca dozvole za gospodarenje otpadom u točki 8. druga podtočka mijenja se i glasi:
„- u slučaju mobilnog uređaja za obradu otpada upisuju se:
a)sve lokacije za koje se izdaje dozvola: mjesto, ulica i kućni broj (ukoliko je primjenjivo), kč.br. k.o. ili
b)za slučaj mobilnog uređaja za obradu građevnog otpada, kad sve lokacije nisu poznate, „lokacija gradilišta određena projektnom dokumentacijom izrađenom sukladno posebnom propisu koji uređuje gradnju“;“.
(3) U točci 11 četvrta podtočka mijenja se i glasi:
„"KOLIČINA" upisuje se količina otpada koja odgovara kapacitetu postupka sukladno Tablici 2. Elaborata gospodarenja otpadom, osim za postupak sakupljanja otpada i interventnog sakupljanja otpada za koje se upisuje znak „∞“;“.
Članak 24.
(1) U Dodatku VI naslovna stranica Elaborata gospodarenja otpadom mijenja se naslovnom stranicom propisanom Dodatkom V ovoga Pravilnika.
(2) Iza naslovne stranice Elaborata gospodarenja otpadom umeću se nova stranica obrasca elaborata propisana Dodatkom VI ovoga Pravilnika.
(3) U Tablici 2. ispod riječi „KOLIČINA“ umeću se riječi „(t/god)“.
(4) Iza Tablice 2. umeće se sadržaj propisan Dodatkom VII ovoga Pravilnika.
(5) U dijelu naslovljenom „Metode obavljanja tehnoloških procesa“ u drugoj po redu tablici izrazi „k. br.“ mijenjaju se izrazom „k. b.“
(6) U dijelu „OBVEZE PRAĆENJA EMISIJA“ riječi „Tablica 4.“ mijenja se riječima „Tablica 6.“
(7) Iza točke VII. Dodaje se nova točka VIII. koja glasi
„VIII. IZRAČUNI
ZAPREMINE SEKUNDARNIH SPREMNIKA
KORISNI PROSTOR SKLADIŠTA OTPADA“.
(8) Uputa za izradu elaborata mijenja se Uputom za izradu elaborata propisanom Dodatkom VIII ovoga Pravilnika.
Članak 25.
(1) U Dodatku IX u obrascu „Potvrda o upisu u Očevidnik osoba koje skladište vlastiti proizvodni otpad“ u naslovu iza riječi „POTVRDU“ dodaje se slovo „O“.
(2) Brišu se riječi „DJELATNOST U KOJOJ NASTAJE OTPAD:“.
Članak 26.
Dodatak XII mijenja se sadržajem propisanim Dodatkom IX ovoga Pravilnika.
Članak 27.
Dodatak XIII mijenja se sadržajem propisanim Dodatkom X ovoga Pravilnika.
Članak 28.
Iza Dodatka XIV dodaje se novi Dodatak XV propisan Dodatkom XI ovoga Pravilnika.
Članak 29.
Dodaci I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X i XI tiskani su uz ovaj Pravilnik i njegov su sastavni dio.
Članak 30.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu 60 dan od dana objave u „Narodnim novinama“.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb, datum
Ministar
Mihael Zmajlović, v. r.
DODATAK I
ODREĐIVANJE POSTUPKA GOSPODARENJA OTPADOM
ODREĐIVANJE POSTUPKA SAKUPLJANJA, INTERVENTNOG SAKUPLJANJA OTPADA, R13 I D15
Postupak sakupljanja otpada i interventnog sakupljanja otpada uključuju sljedeće tehnološke procese: prikupljanje, prihvat, skladištenje i prethodno razvrstavanje otpada. Postupak interventnog sakupljanja opada, za razliku od postupka sakupljanja otpada, uključuje pripremu otpada za prijevoz, što je u postupku sakupljanja otpada obveza osobe koja predaje otpad.
Postupci R13 i D15 su dio djelatnosti oporabe odnosno zbrinjavanja otpada i uključuju tehnološke procese prihvat i skladištenje otpada namijenjenog oporabi odnosno zbrinjavanju, što ne uključuje tehnološki proces prikupljanja otpada i prethodno razvrstavanje otpada.
ODREĐIVANJE POSTUPKA PRIPREME PRIJE OPORABE ILI ZBRINJAVANJA OTPADA, OPORABE ILI ZBRINJAVANJA OTPADA
Postupak pripreme prije oporabe ili zbrinjavanja otpada, postupak oporabe ili postupak zbrinjavanja otpada određuje se ovisno o svrsi radi koje se isti obavlja prema sljedećem tabličnom hodogramu na način da se određuje točnost tvrdnje o svrsi postupka počevši od broja 1. pri čemu se uzimaju u obzir svi potrebni podaci o tehnološkim procesima postupka koji se određuje (oznake „D#“ i „R#“ odnose se na odgovarajući postupak zbrinjavanja odnosno oporabe otpada, oznaka „PP“ označava postupak pripreme prije oporabe ili zbrinjavanja, otpada, a oznaka „PU“ označava pripremu za ponovnu uporabu):
Br.
Svrha
Točnost
Prelazi se na br.:
Oznaka postupka
1.
Korištenje otpada kao gorivo/dio goriva (spaljivanje ili suspaljivanje otpada)
NE
2.
-
DA
1a.
-
1a.
Korištenje krutog miješanog komunalnog otpada (uključujući gorivo proizvedeno iz miješanog komunalnog otpada) kao goriva/dijela goriva
NE
1c.
-
DA
1b.
-
1b.
Postupak udovoljava uvjetima za energetsku oporabu krutog komunalnog otpada iz Dodatka II Zakona
NE
-
D10
DA
-
R1
1c.
Postupkom nastala energija se upotrebljava u korisnu svrhu
DA
-
R1
NE
-
D10
2.
Proizvodnja goriva iz otpada
NE
3.
-
DA
2a.
-
2a.
Proizvodnja tekućeg goriva iz otpadnih organskih otapala
NE
2b.
-
DA
-
R2
2b.
Proizvodnja goriva iz otpadnog ulja
NE
2c.
-
DA
-
R9
2c.
Proizvodnja goriva iz otpadnih tvari koje se koriste za smanjenje onečišćenja (aktivni ugljen, ionsko-izmjenjivačka smola, itd.)
NE
2d.
-
DA
-
R7
2d.
Proizvodnja goriva iz otpadnih organskih tvari koje nisu otapala (drvo, miješani komunalni otpad i dr.) ili otpadnih tvari koje se koriste za smanjenje onečišćenja
DA
-
R3
3.
Otpad se koristi kao materijal za zatrpavanje ili nasipavanje ili razastiranje po tlu
NE
4.
-
DA
3a.
-
3a.
Postupkom se postiže poljoprivredno ili ekološko poboljšanje tla koje se tretira
NE
-
D2
DA
3b.
-
3b.
Razastiranje mulja nastalog radom uređaja za pročišćavanje otpadne vode ili komposta nastalog iz odvojeno prikupljenog biorazgradivog komunalnog otpada
NE
3c.
-
DA
-
R10
3c.
Pretežno anorganski materijali, osim metala, se koriste kao materijal za zatrpavanje/nasipavanje
NE
3d.
-
DA
-
R5
3d.
Pretežno organske tvari, osim otapala, ulja i otpadnih sastojaka koji se koriste za smanjenje onečišćenja, se koriste kao materijal za zatrpavanje/nasipavanje
DA
-
R3
4.
Razdvajanje frakcija sortiranjem miješanog komunalnog otpada, razdvajanje materijala od ambalaže ili drugi postupak propisan posebnim propisom koji uređuje posebnu kategoriju otpada (npr. razdvajanje kućišta od baterija)
NE
5.
-
DA
-
PP
5.
Otpad se upotrebljava u korisnu svrhu ili se prerađuje kako bi udovoljio uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu
NE
6.
-
DA
5a.
-
5a.
Regeneracija organskog otapala (izdvajanjem onečiščujućih tvari) iz otpadnog otapala
NE
5b.
-
DA
-
R2
5b.
Upotreba otpadnih tvari koje se koriste za smanjenje onečišćenja u korisnu svrhu ili prerada tih tvari kako bi udovoljile uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu (obnova aktivnog ugljena iz filtera, regeneracija ionsko-izmjenjivačne smole i td.)
NE
5c.
-
DA
-
R7
5c.
Upotreba otpadnog ulja u korisnu svrhu ili prerada otpada koji sadrži ulje kako bi otpadno ulje udovoljilo uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu (regeneracija ulja, itd.)
NE
5d.
-
DA
-
R9
5d.
Obnova otpadne kiseline ili lužine
NE
5e.
-
DA
-
R6
5e.
Upotreba organskih tvari (papir, karton, drvo, plastika, biorazgradive tvari, itd.), osim otapala, u korisnu svrhu (proizvodnja komposta, bioplina, itd.) ili prerada otpada kako bi organske tvari udovoljile uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu
NE
5f.
-
DA
-
R3
5f.
Uporaba otpadnih sastojaka iz katalizatora u korisnu svrhu (obnova katalizatora itd.) ili prerada otpada kako bi otpadni sastojci iz katalizatora udovoljili uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu (izdvajanje metala katalizatora, itd.)
NE
5g.
-
DA
-
R8
5g.
Priprema (provjera, čišćenje ili popravak) materijala ili predmeta, osim organskog otapala, kiseline ili lužine, sastojaka iz katalizatora ili tvari koje se koriste za smanjenje onečišćenja, kako bi se taj materijal ili predmet mogao ponovno koristiti u istu svrhu u koju je proizveden
NE
5h.
-
DA
-
PU
5h.
Uporaba otpadnih metala, osim sastojaka iz katalizatora, u korisnu svrhu (proizvodnja metalnih proizvoda) ili prerada otpada (rastavljanje, drobljenje i razdvajanje metala iz otpadnih vozila, plovila, otpadne električne i elektroničke opreme i dr. otpada, recikliranje otpadnih baterija itd.) kako bi otpadni metali koje sadrži taj otpad udovoljili uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu
NE
5i.
-
DA
-
R4
5i.
Uporaba anorganskih materijala, osim metala, sastojaka iz katalizatora, kiselina ili lužina ili tvari koje se koriste za smanjenje onečišćenja (građevni otpad, otpadno staklo itd.), u korisnu svrhu (korištenje u proizvodnji itd.) ili prerada otpada kako bi anorganski materijali koje sadrži taj otpad udovoljili uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu
DA
-
R5
6.
Prerada otpada (sortiranje otpada , miješanje istovrsnog otpada raznih proizvođača otpada, usitnjavanje radi pripreme za energetsku oporabu, itd.) kako bi prerađeni otpad udovoljio uvjetima za oporabu postupkom R1 do R11
NE
7.
-
DA
-
R12
7.
Odlaganje otpada
NE
8.
-
DA
7a.
-
7a.
Odlaganje otpada na odlagalištu otpada
NE
7b.
-
DA
-
D1
7b.
Odlaganje otpada u posebno uređenoj i od okoliša izoliranoj komori odlagališta (npr. kazeta za odlaganje azbesta)
NE
7c.
-
DA
-
D5
7c.
Odlaganje otpada dubokim utiskivanjem otpada u dostatno duboko smještenu prirodnu ili izgrađenu šupljinu zemljine kore
NE
7d.
-
DA
-
D3
7d.
Odlaganje otpada u trajnom skladištu otpada
NE
7e.
-
DA
-
D12
7e.
Odlaganje otpada ispuštanjem otpada u more odnosno polaganjem ili ukopavanjem u morsko dno (potapanje otpada)
NE
7f.
-
DA
-
D7
7f.
Odlaganje tekućeg ili muljevitog otpada (npr. muljevita jalovina od eksploatacije mineralne sirovine, mulj od jaružanja, itd.) u izgrađenom ili prirodnom površinskom bazenu, laguni i sl.
NE
7g.
-
DA
-
D4
7g.
Odlaganje tekućeg ili muljevitog otpada (npr. mulj od jaružanja, itd.) na ili u tlu pri čemu ne dolazi do poboljšanja ekoloških ili poljoprivrednih značajki tla
DA
-
D2
8.
Obrada otpada kako bi isti udovoljio uvjetima za postupak zbrinjavanja D1 do D12
DA
8a.
-
8a.
Biološka obrada otpada (obrada živim organizmima/mikroorganizmima) kako bi tako obrađeni otpad udovoljio uvjetima za postupak D1 do D12
NE
8b.
-
DA
-
D8
8b.
Fizikalno-kemijska obrada otpada (npr. drobljenje, rezanje, grijanje pri kojem ne dolazi do izgaranja, kemijska dezinfekcija, oksidacija ili redukcija otpada, taloženja, neutralizacija kiselina/lužina, razdvajanje emulzija, solidifikacija itd.) kako bi tako obrađeni otpad udovoljio uvjetima za postupak D1 do D12
NE
8c.
-
DA
-
D9
8c.
Ponovno pakiranje otpada prije podvrgavanja postupku D1do D13 (npr. pakiranje azbestnog otpada, sabijanje otpada radi smanjenja zapremine itd.)
NE
8c.
-
DA
-
D14
8d.
Spajanje ili miješanje otpada prije podvrgavanja postupku D1 do D12 (npr. sortiranje, drobljenje ili sabijanje radi smanjenja zapremine, miješanje istovrsnog otpada različitih proizvođača otpada, homogenizacija otpada itd.)
DA
-
D13
DODATAK II
OBRAZAC IZJAVE O VLASNIŠTU OTPADA
IZJAVA O VLASNIŠTVU OTPADA
REDNI BROJ IZJAVE
redni broj izjave u danu / datum
PRODAVATELJ OTPADA
IME
PREZIME
DATUM ROĐENJA
BROJ OSOBNE ISKAZNICE1
OIB1
DRŽAVLJANSTVO2
BROJ PUTOVNICE2
BROJ ŽIRO RAČUNA PRODAVATELJA OTPADA
PODACI O OTPADU
KLJUČNI BROJ
NAZIV
KOLIČINA
kom.
m3
kg
PORIJEKLO OTPADA
Izjavljujem pod materijalnom i kaznenom odgovornošću da je gore navedeni otpad moje vlasništvo, kao i da druge osobe ne polažu pravo vlasništva na otpad naveden u ovoj izjavi, te dajem suglasnost da se moji osobni podaci sadržani u ovoj izjavi mogu dalje obrađivati za potrebe gospodarenja otpadom.
U ____________________________ ___________________
mjesto,ulica i br. datum
________________________________
potpis prodavatelja
1 upisuje se u slučaju kad prodavatelj ima hrvatsko državljanstvo, pri čemu se ne upisuje državljanstvo i broj putovnice;
2 upisuje se u slučaju kad prodavatelj nema hrvatsko državljanstvo , pri čemu se ne upisuje broj osobne iskaznice i OIB.
DODATAK III
POPIS OTPADA KOJEG JE OSOBA KOJA UPRAVLJA RECIKLAŽNIM DVORIŠTEM DUŽNA ZAPRIMATI
NAZIV
VRSTA
OPIS
problematični otpad
20 01 13*
otapala
20 01 14*
kiseline
20 01 15*
lužine
20 01 17*
fotografske kemikalije
20 01 19*
pesticidi
20 01 21*
fluorescentne cijevi i ostali otpad koji sadrži živu
20 01 23*
odbačena oprema koja sadrži klorofluorougljike
20 01 26*
ulja i masti koji nisu navedeni pod 20 01 25
20 01 27*
boje, tiskarske boje, ljepila i smole, koje sadrže opasne tvari
20 01 29*
deterdženti koji sadrže opasne tvari
20 01 31*
citotoksici i citostatici
20 01 33*
baterije i akumulatori obuhvaćeni pod 16 06 01, 16 06 02 ili 16 06 03 i nesortirane baterije i akumulatori koji sadrže te baterije
20 01 35*
odbačena električna i elektronička oprema koja nije navedena pod 20 01 21 i 20 01 23, koja sadrži opasne komponente
20 01 37*
drvo koje sadrži opasne tvari
16 05 04*
plinovi u posudama pod tlakom (uključujući halone) koji sadrže opasne tvari
15 01 10*
ambalaža koja sadrži ostatke opasnih tvari ili je onečišćena opasnim tvarima
15 01 11*
metalna ambalaža koja sadrži opasne krute porozne materijale (npr. azbest), uključujući prazne spremnike pod tlakom
otpadni papir
15 01 01
ambalaža od papira i kartona
20 01 01
papir i karton
otpadni metal
15 01 04
ambalaža od metala
20 01 40
metali
otpadno staklo
15 01 07
staklena ambalaža
20 01 02
staklo
otpadna plastika
15 01 02
ambalaža od plastike
20 01 39
plastika
otpadni tekstil
20 01 10
odjeća
20 01 11
tekstil
krupni (glomazni) otpad
20 03 07
glomazni otpad
jestiva ulja i masti
20 01 25
jestiva ulja i masti
boje
20 01 28
boje, tiskarske boje, ljepila i smole, koje nisu navedene pod 20 01 27
deterdženti
20 01 30
deterdženti koji nisu navedeni pod 20 01 29
lijekovi
20 01 32
lijekovi koji nisu navedeni pod 20 01 31
baterije i akumulatori
20 01 34
baterije i akumulatori, koji nisu navedeni pod 20 01 33
električna i elektronička oprema
20 01 36
odbačena električna i elektronička oprema, koja nije navedena pod 20 01 21, 20 01 23 i 20 01 35
građevni otpad iz kućanstva1
17 06 01*
izolacijski materijali koji sadrže azbest
17 06 03*
ostali izolacijski materijali, koji se sastoje od ili sadrže opasne tvari
17 06 04
izolacijski materijali koji nisu navedeni pod 17 06 01* i 17 06 03*
17 06 05*
građevinski materijali koji sadrže azbest
17 08 01*
građevinski materijali na bazi gipsa onečišćeni opasnim tvarima
17 08 02
građevinski materijali na bazi gipsa koji nisu navedeni pod 17 08 01*
ostalo
08 03 18
otpadni tiskarski toneri koji sadrže opasne tvari
08 03 19*
otpadni tiskarski toneri koji nisu navedeni pod 08 03 17
16 01 03
istrošene gume
1 odnosi se samo na građevni otpad koji nastaje održavanjem i manjim popravcima koje obavlja sam vlasnik u količini ne većoj od 200 kg u šest uzastopnih mjeseci.
DODATAK IV
OBRAZAC ZAHTJEVA ZA IZDAVANJE DOZVOLE ZA GOSPODARENJE OTPADOM
ZAHTJEV ZA IZDAVANJE DOZVOLE ZA GOSPODARENJE OTPADOM
urudžbeni štambilj*
državni biljeg
PODNOSITELJ ZAHTJEVA
DUGI NAZIV
KRATKI NAZIV
MBO / MBS
OIB
Obrtnica br.
SJEDIŠTE PODNOSITELJA ZAHTJEVA
ULICA
Kućni broj
GRAD
Poštanski broj
ŽUPANIJA
KONTAKT PODNOSITELJA ZAHTJEVA
TELEFON
FAX
MOBITEL
WWW
E-MAIL
PODRUŽNICA / RADNA JEDINICA / IZDVOJENI POGON ZA KOJE SE PODNOSI ZAHTJEVA
ULICA
Kućni broj
GRAD
Poštanski broj
ŽUPANIJA
TELEFON
FAX
MOBITEL
WWW
E-MAIL
PODACI O ZAHTJEVU: OVAJ ZAHTJEV SE PODNOSI ZA POSTUPAK:
S
IS
PP
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
R9
R10
R11
R12
R13
PU
D1
D2
D3
D4
D5
D6
D7
D8
D9
D10
D11
D12
D13
D14
D15
ZA:
OPASNI OTPAD
NEOPASNI OTPAD
POSTUPAK UKLJUČUJE TERMIČKU OBRADU
POSTUPAK NE UKLJUČUJE TERMIČKU OBRADU
Napomena: za djelatnost oporabe otpada postupkom R1 u skladu s uvjetima iz članka 8. i Dodatka XV Pravilnika o gospodarenju otpadom ne izdaje se dozvola.
ODGOVORNA OSOBA (ovlaštena za zastupanje podnositelja zahtjeva)
za obavljanje djelatnosti _______________________________________2
na lokaciji gospodarenja otpadom _______________________________________3
Nositelj izrade:________________________________4
Mjesto i datum izrade: _______________________________5
Verzija: ________________________________6
Dozvola za gospodarenje otpadom:
7
KLASA:
naziv tijela koje izdaje dozvolu
M.P.
URBROJ:
DATUM:
PRIMJERAK ELABORATA: /
DODATAK VI
DRUGA STRANICA ELABORATA S KAZALOM
KAZALO
I.Podaci o izrađivaču, podnositelju zahtjeva i lokaciji
II.Popis postupaka gospodarenja otpadom, pripadajućih tehnoloških procesa, vrsta i količina otpada
Tablica 1.
Tablica 2.
III.Uvjeti za obavljanje postupka gospodarenja otpadom
Opći uvjeti
Posebni uvjeti
IV.Tehnološki procesi
a)Metode obavljanja tehnološkog procesa
i.Tehnološki proces 1
ii.Tehnološki proces 2 itd.
b) obveze praćenja emisija
V.Nacrt prostornog razmještaja tehnoloških procesa
VI.Shema tehnoloških procesa
VII.Mjere nakon zatvaranja, odnosno prestanka obavljanja postupaka za koje je izdana dozvola
VIII. Izračuni
DODATAK VII
Tablica 3.
br.
k. b.
NAZIV
DOPUŠTENA KOLIČINA (t)
Ukupna dopuštena količina svih vrsta otpada navedenih Tablicom 3. koje se u jednom trenutku mogu nalaziti na lokaciji gospodarenja otpadom iznosi: _____________.
Tablica 4.
br.
OZNAKA POSTUPKA
SVRHA
DODATAK VIII
UPUTA ZA IZRADU ELABORATA
Elaborat se izrađuje na listu formata A4 (210 x 297 mm) s marginama 2,5 cm pri čemu se koristi font „Times New Roman" (ili odgovarajući ekvivalent), veličina teksta 12 točaka, jednostruki prored i obostrano poravnati tekst, osim za naslove i podnaslove koji se navode podebljano s veličinom 14 točaka. Stranice elaborata, osim naslovne stranice, moraju u donjem desnom kutu imati odgovarajući broj stranice i ukupan broj stranica elaborata (npr. 3/36).
Naslovna stranica
1.skraćeni naziv tvrtke ili obrta, adresa sjedišta
2.upisuje se djelatnost određena sukladno Dodatku I. ovoga Pravilnika
3.naselje, ulica i kućni broj
4.upisuje se ime i prezime nositelja izrade elaborata
5.upisuje se mjesto i datum izrade odgovarajuće verzije elaborata
6.upisuje se broj verzije elaborata radi lakšeg razlikovanja elaborata iz različitih podnesaka
7.ispunjava tijelo koje rješava zahtjev za ishođenje dozvole za gospodarenje otpadom.
Unose se podaci dozvole KLASA, URBROJ, datum izdavanja, naziv tijela koje izdaje dozvolu i otisak službenog pečata, a pod primjerak elaborata navodi se redni broj odgovarajućeg primjerka elaborata, a iza znaka „/“ navodi se ukupni broj primjeraka.
Podaci o izrađivaču, podnositelju zahtjeva i lokaciji
Suradnici nositelja izrade elaborata: Ukoliko postoji više suradnika nositelja izrade elaborata svaki suradnik se navodi u zasebnoj tablici. Ukoliko je nositelj izrade elaborata elaborat izradio samostalno ne navodi se naslov „Suradnici nositelja izrade elaborata“ i pripadajuća tablica.
Lokacija gospodarenja otpadom: Za mobilni uređaj za obradu otpada navode se sve lokacije gospodarenja otpadom na način da se svaka lokacija navede u zasebnoj tablici ili za mobilni uređaj za obradu građevnog otpada, kada sve lokacije nisu poznate, ispod naslova „Lokacija gospodarenja otpadom“ umjesto tablice navodi se tekst: „Lokacija gospodarenja otpadom je lokacija gradilišta određena projektnom dokumentacijom izrađenom sukladno posebnom propisu koji uređuje gradnju.
Popis postupaka gospodarenja otpadom, pripadajućih tehnoloških procesa, vrsta i količina otpada
Tablica 1.:
Postupak gospodarenja otpadom opisuje se tehnološkim procesima koji moraju uključiti cjeloviti materijalni tok određene vrste otpada na lokaciji. U tablicu se unose postupci iz Dodatka I. ovoga Pravilnika i njima pripadajući tehnološki procesi gospodarenja otpadom pri čemu se koriste sljedeće oznake postupaka:
S za sakupljanje otpada,
IS za interventno sakupljanje otpada,
PU za pripremu za ponovnu uporabu
PP za pripremu prije oporabe ili zbrinjavanja,
R# oporaba (pri čemu se umjesto znaka # unosi odgovarajući broj),
D# zbrinjavanje (pri čemu se umjesto znaka # unosi odgovarajući broj).
Oznaka procesa se sastoji od jednog slova i rednog broja pri čemu se ista oznaka mora koristiti u preglednoj tablici tehnoloških procesa i mogućih rizika, nacrtu prostornog razmještaja tehnoloških procesa i shemi tehnoloških procesa (npr. A2).
KAPACITET NAZIV TEHNOLOŠKOG PROCESA mora jednoznačno opisivati tehnološki proces (npr. prihvat otpada).
PROCESA
za proces prikupljanja otpada ne određuje se kapacitet već se upisuje znak „∞“;
za proces skladištenja određuje se, sukladno točki VIII Elaborata, kao zapremina korisnog prostora skladišta;
za završni proces postupka D1, D4 i D5 određuje, sukladno projektnoj dokumentaciji izrađenom sukladno posebnom propisu koji uređuje gradnju;
za ostale procese određuje se kao najveća količina otpada u tonama koju se može godišnje obraditi tim procesom.
JEDINICA
za proces prikupljanja otpada ne upisuje se jedinica već znak „-“;
za proces skladištenja upisuje se m3, osim za proces skladištenja plinovitog otpada kad se upisuju tone;
za završni proces postupka D1, D4 i D5 upisuje se „m3“
za ostale procese upisuje se „tona/godina“.
Tablica 2.:
k. b.
- unosi se ključni broj otpada;
KOLIČINA
za postupak sakupljanja otpada i interventnog sakupljanja otpada ne određuje se količina, već se upisuje znak „∞“;
za ostale postupke upisuje se količina otpada u tonama po godini koja predstavlja kapacitet postupka, pri čemu je isti ograničen najmanjim kapacitetom tehnološkog procesa tog postupka sukladno Tablici 1.;
POSTUPAK
- postupak koji se obavlja označava se znakom X pri čemu u jednom redu može biti označen samo jedan postupak, a u koloni R odnosno D umjesto znaka X unosi se odgovarajući broj;
k.b. NASTAJE/PREOSTAJE
– unose se vrste otpada koje nastaju postupkom, osim u slučaju da se vrsta otpada ne mijenja pri čemu se polje ostavlja praznim;
Tablica 3.:
Navode se sve vrste otpada koje ulaze u sve tehnološke procese ili izlaze iz tih tehnoloških procesa, s pripadajućim dopuštenim količina u tonama. Navodi se najveća količina pojedine vrste otpada koja se u jednom trenutku može nalaziti na lokaciji gospodarenja otpadom, uz korištenje opreme navedene u metodama obavljanja tehnoloških procesa.
Ukupna dopuštena količina svih vrsta otpada navedenih Tablicom 3. koje se u jednom trenutku mogu nalaziti na lokaciji gospodarenja otpadom:
ne mora biti jednaka zbroju dopuštenih količina pojedinih vrsta otpada navedenih u Tablici 3.,
određuje se uz pretpostavku potpune odnosno dopuštene popunjenosti otpadom, čitavog korisnog prostora skladišta, svih ugradbenih spremnika i svog prostora za obradu otpada na toj lokaciji gospodarenja otpadom,
navodi se u tonama (t) osim za slučaj postupka D1, D4, D5 kad se navodi u metrima kubnim (m3).
Tablica 4.:
OZNAKA POSTUPKA
– navode se odgovarajuće oznake iz Tablice 1.;
SVRHA
– ukratko se navodi opis svrha pojedinog postupka korištenjem Dodatka I ovoga Pravilnika. Ukoliko se otpad koristi u korisnu svrhu ili se priprema kako da bi udovoljio uvjetima za korištenje u korisnu svrhu navodi se ta svrha.
Uvjeti za obavljanje postupka gospodarenja otpadom
U red označen s "Opći uvjet" unose se uvjeti propisani ovim Pravilnikom, te opći uvjeti propisani drugim posebnim propisima kojima se uređuje gospodarenje otpadom s naznakom tog propisa.
U red označen s "Posebni uvjet" unose se uvjeti propisani ovim Pravilnikom, te posebnim propisima kojima se uređuje odlaganje i termička obrada otpada, odnosno gospodarenje posebnom kategorijom otpada, kao i uvjeti za obavljanje pojedinih tehnoloških procesa.
U red označen s " Način ispunjavanja" unosi se kratki opis o tome na koji je način udovoljeno propisanom uvjetu, te u slučaju propisanih iznimki, ukratko se iznose i obrazlažu razlozi za propisane iznimke.
Metode obavljanja tehnoloških procesa
Metoda se navodi za svaki tehnološki proces zasebno, pri čemu je potrebno obuhvatiti tehnološke procese navedene Popisom postupaka gospodarenja otpadom, pripadajućih tehnoloških procesa, vrsta i količina otpada.
Opis metode obavljanja tehnološkog procesa
Kratak opis načina obavljanja tehnološkog procesa te kratko obrazloženje dopuštenog kapaciteta procesa, kako je naveden u Tablici 1. elaborata i teorijski najvećeg mogućeg kapaciteta tog tehnološkog procesa, osim za proces prikupljanja otpada. Teorijski najveći mogući kapacitet tehnološkog procesa određuje se uz pretpostavka da se isti obavlja navedenim uređajima i opremom, dostatnim brojem radnika, bez prestanka, (24 sata dnevno 365 dana godišnje), pri čemu teorijski najveći kapacitet ne ovisi o čimbenicima koji nisu sastavni dio tog tehnološkog procesa (ograničenja materijalnog toka otpada koja nisu dio tog tehnološkog procesa).
Nadzor tehnološkog procesa
Nadzor tehnološkog procesa mora osigurati provjeru ispravnosti uređaja i opreme te obavljanje tehnološkog procesa sukladno načinu gospodarenja otpadom propisanom Zakonom i ovim Pravilnikom.
Upute za radsadrži način obveznog postupanja radnika pri obavljanju tehnološkog procesa koji uključuje sigurnosno-preventivne mjere (npr. hodogram aktivnosti), odnosno, ukoliko je primjenjivo, naznaku odgovarajućeg dokumenta iz sustava upravljanja podnositelja zahtjeva.
Obveze praćenja emisijaunosi se obveza određena sukladno posebnim propisima.
U slučaju Dozvole za postupak D1 i/ili D5 poglavlje sadrži i propisane mjere kontrole monitoriga i nadzora odlagališta te dozvoljene promjene parametara pokazatelja podzemne vode.
Nacrt prostornog razmještaja tehnoloških procesa
Nacrt prostornog razmještaja tehnoloških procesa izrađuje se na podlozi izvoda dijela katastarskog plana ili glavnog projekta koji prikazuje cjelovitu lokaciju na kojoj će se obavljati djelatnost za koju se traži dozvola za gospodarenje otpadom sa svim građevinama ili dijelovima građevina u kojima će se obavljati postupci gospodarenja otpadom s pripadajućim tehnološkim procesima. Na nacrtu se mora označiti katastarska čestica, ograda koja okružuje lokaciju, odnosno građevinu ili dio građevine, čvrsta podloga van građevine ili dijela građevine, ulazi na lokaciju, tlocrti svih građevina ili dijela građevine u kojima će se gospodariti otpadom, te područja obavljanja pojedinih tehnoloških procesa uz navođenje oznaka pojedinih tehnoloških procesa.
U daljnjem lijevom dijelu nacrta strelicom se označava smjer sjevera i mjerilo izrade nacrta.
U slučaju kad je nacrt nedostatno razvidan, prilažu se i detalji dijelova nacrta na kojima se razvidno prikazuju podaci.
Shema tehnoloških procesa
Shemom tehnoloških procesa prikazuje se materijalni tok pojedine vrste otpada po pojedinim tehnološkim procesima u sklopu određenog postupka gospodarenja otpadom. Ako se više vrsta otpada sličnih fizikalno-kemijskih osobina podvrgavaju identičnim tehnološkim procesima može se izraditi zajednička shema tehnoloških procesa za te vrste otpada.
Mjere nakon zatvaranja, odnosno prestanka obavljanja postupaka za koje je izdana dozvola
Navode se obveze uklanjanja svog otpada sa lokacije za koju se izdaje dozvola. U slučaju kada se dozvola izdaje za postupak D1, D2, D3, D4, D5, D7 ili D12 navode se mjere sukladno posebnom propisu kojim se uređuje odlaganje otpada.
Izračuni
ZAPREMINE SEKUNDARNIH SPREMNIKA
Za određeni tip sekundarnog spremnika prilaže se skica koja sadrži oznake unutarnjih prostornih dimenzija spremnika (širina, visina, duljina, promjer, itd.). Neposredno iza skice navode se veličine odgovarajućih prostornih dimenzija tog spremnika u metrima i odgovarajući izrazi putem kojih je izračunata zapremina sekundarnog spremnika, zapremina najvećeg primarnog spremnika koji je postavljen na slijevnoj površini i zbroj zapremnina svih spremnika koji se mogu postaviti na određenoj slijevnoj površini sukladno članku 9. stavku 7. ovoga Pravilnika. Rezultati izračuna navode se na odgovarajućim mjestima u navodu sljedećeg teksta:
“Izračunati volumen sekundarnog spremnika tip ________ iznosi ______ m3.
Zapremnina najvećeg primarnog spremnika koji se može postaviti na slijevnoj površini ovog sekundarnog spremnika iznosi _______ m3. “
Ukoliko nije propisana obveza korištenja sekundarnog spremnika, umjesto navedenog upisuje se „Nije propisana obveza korištenja sekundarnog spremnika.“
DODATAK IX
OČEVIDNIK O NASTANKU I TIJEKU OTPADA – OBRAZAC ONTO
Obrazac ONTO
OČEVIDNIK O NASTANKU I TIJEKU OTPADA
Naziv tvrtke/obrta:
Adresa (sjedišta):
Ime i prezime odgovorne osobe:
Godina:
Adresa organizacijske jedinice/lokacije:
Ključni broj otpada: Oznaka:
PODACI O TIJEKU OTPADA
BR.
DATUM
ULAZ (kg)
IZLAZ (kg)
NAČIN
STANJE (kg)
Napomena
OČEVIDNIK O NASTANKU I TIJEKU OTPADA – OBRAZAC ONTO-P
Obrazac ONTO-P
OČEVIDNIK O NASTANKU I TIJEKU OTPADA
Naziv tvrtke/obrta:
Adresa (sjedišta):
Ime i prezime odgovorne osobe:
Godina:
Ključni broj otpada: Oznaka:
PODACI O TIJEKU OTPADA
BR.
BROJ PL-O
KOLIČINA OTPADA
DATUM PREUZIMANJA
POLAZIŠTE
DATUM PREDAJE
ODREDIŠTE
Napomena
UPUTE ZA POPUNJAVANJE OČEVIDNIKA O NASTANKU I TIJEKU OTPADA (ONTO)
Godina
Upisuje se odgovarajuća kalendarska godina za koju se vodi Očevidnik o nastanku i tijeku otpada;
Ključni broj otpada
Upisuje se odgovarajući ključni broj otpada sukladno posebnom propisu koji uređuje Katalog otpada;
Oznaka
Upisuje se kad je potrebno razlikovanje otpada istog ključnog broja, navodi se oznaka propisana posebnim propisom koji uređuje gospodarenje posebnom kategorijom otpada ili kad to nije slučaj a postoji potreba ispod podatka oznake navodi se obrazloženje;
PODACI O TIJEKU OTPADA
U tabličnom dijelu očevidnika ažurno se upisuju sve promjene količina otpada za vrstu otpada za koju se vodi očevidnik.
Br.
Upisuje se redni broj promjene stanja.
Datum
Upisuje se datum promjene stanja.
Ulaz (kg) / Izlaz (kg)
Upisuje se odgovarajuća masa otpada koja se nalazi odnosno koja se više ne nalazi na lokaciji za koju se vodi Očevidnik o nastanku i tijeku otpada , pri čemu se u retku upisuje samo u jedan odgovarajući stupac Ulaz(kg) ili Izlaz (kg).
Način
Upisuje se sljedeća oznaka:
Ukoliko se radi o ulazu otpada na lokaciju za koju se vodi Očevidnik o nastanku i tijeku otpada:
UVL-kad proizvođač otpada proglasi određenu tvar ili predmet otpadom,
UO-Oznaka -kad je otpad nastao nekim postupkom obrade na lokaciji za koju se vodi ONTO,
U-Broj Pratećeg lista - kad je otpad zaprimljen od druge osobe,
U-Redni broj Izjave o vlasništvu otpada - kad je otpad otkupljen trgovinom na malo unosi se redni broj odgovarajuće Izjave o vlasništvu otpada propisane obrascom iz Dodatka II ovoga Pravilnika,
U-R - kad je otpad zaprimljen u reciklažno dvorište,
U-MK - u slučaju prikupljanja miješanog komunalnog otpada,
U-BK - u slučaju prikupljanja biorazgradivog komunalnog otpada,
U-SJP - u slučaju odvojenog prikupljanja otpada putem spremnika na javnoj površini ili ekvivalentnog spremnika kod korisnika javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada ili biorazgradivog komunalnog otpada,,
UZ-Podatak - u slučaju zaprimanja otpada koji potječe s područja izvan teritorija Republike Hrvatske za otpad koji podliježe notifikacijskom postupku upisuje se Notifikacijski broj/broj pošiljke sukladno odgovarajućem dokumentu o prometu, a u slučaju otpada koji ne podliježe notifikacijskom postupku upisuje se naziv osobe koja organizira otpremu sukladno podacima iz točke 1. obrasca iz Priloga VII Uredbe (EZ-a) br. 1013/2006;
U-VLI - u slučaju kad je otpad zaprimljen na lokaciju prijevozom za vlastite potrebe;
U-VLP - u slučaju kad je proizvođač proizvoda (prodavatelj) preuzeo otpad sukladno obvezi iz članka 42. stavka 7. Zakona i posebnog propisa koji uređuje gospodarenje posebnom kategorijom otpada;
Ukoliko se radi o izlazu otpada iz lokacije za koju se vodi Očevidnik o nastanku i tijeku otpada:
IO-Oznaka - kad je otpad obrađen nekim postupkom na lokaciji za koju se vodi ONTO (obradu je obavila osoba koja posjeduje odgovarajuću dozvolu za gospodarenje otpadom),
I-Broj Pratećeg lista - kad je otpad predan drugoj osobi,
IZ-Podatak - u slučaju predaje otpada izvan Republike Hrvatske za otpad koji podliježe notifikacijskom postupku upisuje se notifikacijski broj/broj pošiljke sukladno odgovarajućem Dokumentu o prometu, a u slučaju otpada koji ne podliježe notifikacijskom postupku upisuje se naziv postrojenja i datum zaprimanja otpada u postrojenju sukladno podacima iz točke 14. obrasca iz Priloga VII. Uredbe (EZ-a) br. 1013/2006,
I-USO - kad se radi o ukidanju statusa otpada.
I-VLI -kad je otpad otpremljen prijevozom za vlastite potrebe;
U slučaju ulaza i izlaza otpada koji se smatra posebnom kategorijom otpada, iza oznake ulaza otpada (UVL, UO-Oznaka, U-Broj Pratećeg lista, U-Redni broj potvrde, U-R, U-MK, U-BK, UZ-Podatak) i oznake izlaza otpada (IO-Oznaka, I-Broj Pratećeg lista, IZ-Podatak, I-USO) upisuje se oznaka propisana posebnim propisom koji uređuje gospodarenje posebnom kategorijom otpada iz članka 53. stavka 3. Zakona.
Oznaka: PU-priprema za ponovnu uporabu, PP – priprema prije oporabe ili zbrinjavana, „R broj“ odnosno „D broj“ sukladno Zakonu.
Stanje
Upisuje se masa otpada te vrste otpada prisutna na lokaciji i koja mora odgovarati materijalnoj bilanci sukladno stupcima Ulaz i Izlaz.
Napomena
Upisuje se pomoćni podaci sukladno potrebama osobe koja vodi ONTO.
UPUTE ZA POPUNJAVANJE OČEVIDNIKA O NASTANKU I TIJEKU OTPADA PRIJEVOZNIKA OTPADA (ONTO-P)
Podaci se ispunjavaju sukladno podacima na odgovarajućim pratećim listovima.
DODATAK X
PRATEĆI LIST ZA OTPAD - OBRAZAC PL-O
PRATEĆI LIST ZA OTPAD
Obrazac PL-O
DIO A – PODACI O OTPADU
BROJ PL-O:
KLJUČNI BROJ
KOLIČINA OTPADA U POŠILJCI: kg m3
FIZIKALNO SVOJSTVO:
KOMUNALNI ☐ PROIZVODNI ☐
OPASNI ☐ NEOPASNI ☐(INERTNI ☐ )
H OZNAKE:
OPIS OTPADA:
PAKIRANJE OTPADA: rasuto ☐ posuda ☐ kanta ☐ kanistar ☐ kontejner ☐ bačva ☐ kutija ☐ vreća ☐ ostalo ☐ BROJ PAKIRANJA POŠILJKE:
PORIJEKLO KOMUNALNOG OTPADA:
DIO B – PODACI O OSOBI KOJA PREDAJE OTPAD
NAZIV OSOBE:
OIB/MBO/B.P.:
SJEDIŠTE/ADRESA:
NKD RAZRED (2007):
KONTAKT OSOBA:
KONTAKT PODACI:
DATUM PREDAJE OTPADA:
ADRESA POLAZIŠTA:
ODGOVORNA OSOBA: __________________
M.P.
PRIJEVOZNIK: __________________
DIO C – PODACI O TVRTKI/OBRTU KOJA PREUZIMA OTPAD
NAZIV TVRTKE/OBRTA:
OIB/MBO:
SJEDIŠTE/ADRESA:
OVLAST ZA PREUZIMANJE OTPADA U POSJED:
KONTAKT OSOBA:
KONTAKT PODACI:
DATUM PREUZIMANJA OTPADA:
ADRESA ODREDIŠTA:
ODGOVORNA OSOBA: __________________
M.P.
PRIJEVOZNIK: __________________
DIO D – PODACI O PRIJEVOZNIKU
NAZIV TVRTKE/OBRTA:
OIB/MBO:
SJEDIŠTE/ADRESA:
BROJ UPISA U OČEVIDNIK PRIJEVOZNIKA: PRV-
KONTAKT OSOBA:
KONTAKT PODACI:
NAČIN PRIJEVOZA:
REGISTARSKA OZNAKA:
NAPOMENA:
UPUTE ZA POPUNJAVANJE PRATEĆEG LISTA ZA OTPAD
OPĆENITO
Prateći list se ispunjava u odgovarajućem broju primjeraka od kojih po jedan primjerak zadržava  vrtka/obrt koja predaje otpad, tvrtka /obrt koja preuzima otpad i tvrtka/obrt koja prevozi otpad.
Prateći list se ispunjava za jednu pošiljku otpada koja se prevozi odnosno predaje osobi ovlaštenoj za preuzimanje otpada u posjed. Prijevozno sredstvo kojim se prevozi otpad, istovremeno može prevoziti jednu ili više pošiljki otpada. Prilikom prikupljanja miješanog komunalnog otpada ili biorazgradivog komunalnog otpada ili glomaznog otpada smatra se da vozilo kojim se taj otpad prikuplja sadrži jednu pošiljku otpada. Pošiljka mora biti određena na način da su ispunjena odgovarajuća polja u DIO A - PODACI O OTPADU u trenutku utovara otpada u prijevozno sredstvo, osim u slučaju kad pošiljka otpada nastaje uzastopnim prikupljanjem manjih količina istovrsnog otpada različitih proizvođača/posjednika otpada koji nisu pravne osobe ili fizičke osobe-obrtnici, pri čemu se smatra da je pošiljka nastala kad je završeno punjenje spremnika otpada na prijevoznom sredstvu te da su primopredajom otpada se smatra utovar takvog otpada u prijevozno sredstvo.
BROJ PL-O
Upisuje se broj Pratećeg lista koji sadrži redom: OIB-a osobe koja predaje otpad, broj organizacijske jedinice te numerička brojčana oznaka počevši od broja 1. u tekućoj kalendarskoj godini (primjer: 303030_OIB_br. org. jedinice_numerička brojčana oznaka). U slučaju potrebe (npr. zahtjevi sustava upravljanja za jedinstvenom oznakom dokumenta i sl.) neposredno u nastavku broja organizacijske jedinice može se uvrstiti vlastita oznaka veličine do 6 znakova (primjer: 303030_OIB_br. org. jediniceAAA123_numerička brojčana oznaka). Broj Pratećeg lista smatra se brojem pošiljke otpada.
Osoba koja predaje otpad mora osigurati da prilikom predaje otpada prijevozniku otpada u Pratećem listu su ispunjeni svi odgovarajući podaci osim sljedećih polja u DIO C - PODACI O TVRTCI/OBRTU KOJA PREUZIMA OTPAD: DATUM PREUZIMANJA OTPADA, ODGOVORNA OSOBA (ime i prezime, vlastoručni potpis i pečat) i PRIJEVOZNIK.
Tvrtka/obrt koja preuzima otpad mora osigurati da prilikom preuzimanja određene pošiljke otpada (tehnološki proces prihvata otpada) su ispunjena sva odgovarajuća Polja pratećeg lista.
Za slučaj povrata pošiljke otpada (osoba koja preuzima otpad vraća pošiljku otpada osobi koja predaje otpad iz razloga određenih u tehnološkom procesu prihvata otpada) na Pratećem listu koji je pratio pošiljku, u polje Napomena, upisuje se „POVRAT POŠILJKE“ te se linijama prekriži drugi stupac u DIO C - PODACI O TVRTCI/OBRTU KOJA PREUZIMA OTPAD.
Za slučaj prijevoza otpada za vlastite potrebe (prijevoz otpada između dviju lokacija kojima raspolaže ista pravna osoba ili fizička osoba - obrtnik), u Pratećem listu mora biti ispunjeni odgovarajući podaci u sljedećim rubrikama:
-BROJ PL-O,
-DIO A - PODACI O OTPADU,
-DIO B - PODACI O OSOBI KOJA PREDAJE OTPAD,
-u DIO C - PODACI O TVRTCI/OBRTU KOJA PREUZIMA OTPAD drugi stupac, a prvi stupac se linijama prekriži,
-DIO D – PODACI O PRIJEVOZNIKU,
-u rubrici NAPOMENA upisuje se velikim štampanim slovima „PRIJEVOZ ZA VLASTITE POTREBE“.
DIO A - PODACI O OTPADU
KLJUČNI BROJ
U prvih šest polja upisuje se šest znamenki odgovarajućeg ključnog broja otpada propisanog posebnim propisom koji uređuje Katalog otpada, a u sedmo polje unosi se u slučaju pošiljke opasnog otpada znak „*“ i znakom „-“ odvojena oznaka propisana posebnim propisom koji uređuje gospodarenje posebnom kategorijom otpada.
KOLIČINA OTPADA U POŠILJCI
Upisuje se količina otpada koja čini pošiljku otpada u kilogramima, osim u slučaju proizvođača otpada kojemu taj podatak nije dostupan te može upisati odgovarajući volumen otpada odnosno spremnika otpada.
FIZIKALNO SVOJSTVO
Upisuje se sljedeća odgovarajuća oznaka:
1 za prah,
2 za kruto,
3 za pastozno,
4 za muljevito,
5 za tekuće,
6 za plinovito i
7 za ostalo (prilikom korištenja oznake 7. u polje NAPOMENA upisuje se oznaka „FS7-“ iza koje se upisuje odgovarajuće svojstvo).
Odabirom jedne ili više ponuđenih opcija potrebno je specificirati otpad kao: KOMUNALNI ili PROIZVODNI te OPASNI ili NEOPASNI.
H OZNAKE
Upisuje se odgovarajuća oznake svojstva otpada koje čine otpad opasnim sukladno Zakonu i odgovarajućoj analizi ili posebnom propisu koji uređuje Katalog otpada. U slučaju neopasnog otpada upisuje se znak „X“.
OPIS OTPADA
Upisuje sevlastiti opis otpada na način da se što preciznije prikaže o kojoj vrsti otpada je riječ (npr. plinske boce, otpadna cijanidna kiselina i sl.).
NAČIN PAKIRANJA OTPADA
Znakom X odabire se jedna od ponuđenih opcija pakiranja otpada u pošiljci.
BROJ PAKIRANJA POŠILJKE
Upisuje se ukupni broj pakiranja koje sadrži pošiljka otpada (rasuti otpad smatra se jednom pošiljkom i upisuje se „1“).
PORIJEKLO KOMUNALNOG OTPADA
Rubriku ispunjava samo davatelj usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada ili biorazgradivog komunalnog otpada, osoba koja upravlja reciklažnim dvorištem i u slučaju kad se pošiljka stvara uzastopnim prikupljanjem manjih količina istovrsnog otpada različitih proizvođača/posjednika koji nisu pravne osobe ili fizičke osobe-obrtnici otpada osoba te se upisuje područje sa kojeg je otpad skupljen odnosno naziv naselja/jedinice lokalne samouprave i županije. Ukoliko se polje ne ispunjava upisuje se znak „X“.
DIO B - PODACI O OSOBI KOJA PREDAJE OTPAD
Upisuju se osnovni podaci o osobi koja predaje otpad: naziv pravne osobe, fizičke osobe – obrtnika ili fizičke osobe, adresa sjedišta (u rubrici sjedište/adresa), broj telefona, mobitela, fax-a, e-mail, osobni identifikacijski broj (OIB) odnosno matični broj obrta. U slučaju kada otpad predaje fizička osoba unosi se OIB, odnosno u slučaju fizičke osobe koja nema hrvatsko državljanstvo unosi se oznaka „BP-“ iza koje neposredno slijedi broj putovnice i u zagradi državljanstvo te osobe (npr. BP-123456789(mađarsko)).
NKD RAZRED (2007)
Upisuje se razred sukladno posebnom propisu koji uređuje Nacionalnu klasifikaciju djelatnosti, osim u slučaju fizičke osobe, koja nije obrtnik, kada se razred ne upisuje.
DATUM PREDAJE OTPADA
Upisuje se kalendarski datum kad je osoba koja predaje otpad predala otpad osobi koja preuzima otpad ili prijevozniku otpada radi prijevoza otpada do lokacije preuzimanja otpada.
ADRESA POLAZIŠTA
Upisuje se adresa lokacije na kojoj je nastala odgovarajuća pošiljka otpada, osim u slučaju kad lokacija nema adresu (npr. gradilište ceste) kad se upisuje katastarska čestica i katastarska općina. Adresa polazišta se ne upisuje kad se ispunjava rubrika PORIJEKLO KOMUNALNOG OTPADA.
ODGOVORNA OSOBA
Upisuje se ime i prezime i u nastavku na praznu crtu upisuje se vlastoručni potpis osobe koju je za to ovlastila osoba ovlaštena za zastupanje osobe koja predaje otpad te otisak pečata osobe koja predaje otpad. U slučaju kad fizičke osoba, koja nije obrtnik, je osoba koja predaje otpad ne stavlja se otisak pečat.
PRIJEVOZNIK
Upisuje se ime i prezime osobe koju je za to ovlastila osoba ovlaštena za zastupanje osobe koja obavlja prijevoz otpada i koja je preuzela otpad u svrhu prijevoza od adrese polazišta do adrese odredišta i u nastavku na praznu crtu upisuje se vlastoručni potpis te osobe.
DIO C - PODACI O TVRTCI/OBRTU KOJA PREUZIMA OTPAD
Upisuju se osnovni podaci o tvrtki/obrtu koja preuzima otpad: naziv tvrtke/obrta, punu adresu, broj telefona, mobitela, fax-a, e-mail osobni identifikacijski broj (OIB) odnosno matični broj obrta.
OVLAST ZA PREUZIMANJE OTPADA U POSJED
Upisuje se sljedeća odgovarajuća šifra:
-za slučaj kada otpad preuzima  rgovaca otpadom koji preuzima otpad u posjed upisuje se: broj upisa u očevidnik trgovaca otpadom i povlakom odvojeni broj upisa u očevidnik reciklažnih dvorišta ili D-KLASA dozvole za gospodarenje otpadom,
-za slučaj kada otpad preuzima osoba koja upravlja reciklažnim dvorištem upisuje se:broj upisa u očevidnik reciklažnih dvorišta,
-za slučaj kada otpad iz Dodatka XV ovoga Pravilnika preuzima osoba koja obavlja energetsku oporabu određenog otpada upisuje se: broj upisa u očevidnik energetskih oporabitelja određenog otpada,
-za slučaj kada otpad preuzima osoba temeljem dozvole za gospodarenje otpadom upisuje se D-KLASA te odgovarajuće dozvole (npr. D-UP/I-XXX-XX/XX-XX/XXX).
ODGOVORNA OSOBA
Upisuje se ime i prezime i u nastavku na praznu crtu upisuje se vlastoručni potpis osobe koju je za to ovlastila osoba ovlaštena za zastupanje osobe koja preuzima otpad te otisak pečata osobe koja preuzima otpad.
DATUM PREUZIMANJA OTPADA
Upisuje se kalendarski datum kad je osoba koja preuzima otpad istog preuzela od osobe koja predaje otpad ili od prijevoznika.
ADRESA ODREDIŠTA
Upisuje se adresa odgovarajuće lokacije gospodarenja otpadom osobe koja preuzima otpad (lokacija određena dozvolom za gospodarenje otpadom odnosno potvrdom o upisu u očevidnik reciklažnih dvorišta).
DIO D – PODACI O PRIJEVOZNIKU
Upisuju se osnovni podaci o tvrtki/obrtu koja prevozi otpad: naziv tvrtke/obrta, punu adresu, broj telefona, mobitela, fax-a, e-mail osobni identifikacijski broj (OIB) odnosno matični broj obrta.
BROJ UPISA U OČEVIDNIK PRIJEVOZNIKA
Upisuje se odgovarajući broj potvrde o upisu u Očevidnik prijevoznika otpada odgovarajućeg prijevoznika otpada.
NAČIN PRIJEVOZA
Upisuje se sljedeća odgovarajuća oznaka:
C za cestovni prijevoz,
Ž za željeznički prijevoz,
M za prijevoz morem,
Z za prijevoz zrakom,
R za prijevoz unutarnjim plovnim putem.
REGISTARSKA OZNAKA
Upisuje se odgovarajuća registarska oznaka prijevoznog sredstva.
NAPOMENA
Upisuju se informacije koje se smatraju relevantnima za pošiljku otpada ili korekcije određenih podataka npr. ispravak i sl. Polje napomena mora biti na odgovarajući način potpisano i ovjereno.
DODATAK XI
POPIS VRSTA OTPADA I UVJETA ZA POSTUPAK ENERGETKE OPORABE NEOPASNOG OTPADA
Ključni broj
Naziv otpada
Dodatni uvjeti
02 01 03
otpadna biljna tkiva
-
02 01 07
otpad iz šumarstva
02 03 04
materijali neprikladni za potrošnju ili preradu
ukoliko se proizvedena toplinska energija koristi u korisnu svrhu
02 07 01
otpad od pranja, čišćenja i mehaničke obrade sirovina
03 01 01
otpadna kora i pluto
-
03 03 01
otpadna kora i otpaci drveta
ukoliko se proizvedena toplinska energija koristi u korisnu svrhu na lokaciji proizvodnje tog otpada
03 03 07
mehanički izdvojeni škart od prerade otpadnog papira i kartona
03 01 05
piljevina, strugotine, otpaci od rezanja drva, drvo, otpaci dasaka i furnira, koji nisu navedeni pod 03 01 04*
ukoliko otpad ne sadrži halogene organske spojeve ili teške metale zbog obrade sredstvom za zaštitu drveta, premazivanjem ili ljepljenjem
15 01 03
ambalaža od drveta
19 12 07
drvo koje nije navedeno pod 19 12 06
17 02 01
drvo
ukoliko otpad čini samo pluto koje ne sadrži ljepilo, halogene organske spojeve ili teške metale
20 01 38
drvo koje nije navedeno pod 20 01 37*
20 02 01
biorazgradivi otpad
ukoliko otpad čini samo kora, trava, drvo odnosno drugo biljno tkivo, ostaci od rezanja drva živice i sl.
MINISTARSTVO ZAŠTITE OKOLIŠA I PRIRODE
Na temelju članka 86. stavka 4. Zakona o održivom gospodarenju otpadom („Narodne novine“, broj 94/13) ministar zaštite okoliša i prirode donosi
PRAVILNIK O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O GOSPODARENJU OTPADOM
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 1.
(1) U Pravilniku o gospodarenju otpadom („Narodne novine“, broj 23/14 i 51/14) u članku 2. stavku 1. iza točke 1. dodaje se nova točka 1a. koja glasi:
„ Lokacija gospodarenja otpadom : je prostor određen dozvolom za gospodarenje otpadom i prostor reciklažnog dvorišta odnosno mobilnog reciklažnog dvorišta; “.
(2) Iza točke 5. dodaje se nova točke 5a. koja glasi:
„ Prateći list : dokument koji prati pošiljku otpada prilikom prijevoza kad su polazište i odredište u Republici Hrvatskoj te potvrđuje primopredaju otpada u posjed obavljenu između različitih osoba; “.
(3) Iza točke 10. dodaje se nova točka 11. koja glasi:
„ 11. Zeleni otok : prostor javne površine na kojem se nalaze spremnici za odvojeno sakupljanje otpadnog papira, stakla, plastike, metala i tekstila. “.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 2.
U članku 3. stavku 2. iza riječi „ dozvola za gospodarenje otpadom “ dodaju se riječi „ i određivanje postupka gospodarenja otpadom “.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 3.
U članku 5. stavku 3. riječi „ lokacija na kojoj je postavljeni mobilni uređaj za obradu otpada mora biti ograđena. “ zamjenjuju se riječima „ prostor u kojem se gospodari otpadom mora biti uređen na način da je spriječen nenadzirani pristup neovlaštenih osoba. “
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 4.
U članku 8. mijenja se stavak 3. i glasi:
„Vizualnim pregledom otpada utvrđuje se da određena pošiljka otpada koja će se preuzeti nema okom vidljive nedostatke koji bi priječili preuzimanje te pošiljke i da odgovara pratećoj dokumentaciji.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 5.
(1) U članku 9. stavku 3. mijenja se točka 3. i glasi:
„ označeni čitljivom oznakom koja sadrži: naziv posjednika otpada, odgovarajući ključni broj i naziv otpada sukladno posebnom propisu koji uređuje Katalog otpada, datum početka skladištenja otpada u tom spremniku, naziv proizvođača otpada, te u slučaju opasnog otpada, oznaku odgovarajućeg opasnog svojstva otpada. “.
(2) U stavku 7. iza riječi „ otpadne vode. “ dodaje se nova rečenica koja glasi:
„ Sekundarni spremnik i slijevna površina ne smije imati oštećenja uslijed kojih može doći do ispuštanja otpada u okoliš. “.
(3) Stavak 8. mijenja se i glasi:
„ Otpad nepodudarnih kemijskih svojstava (npr. otpadne lužine i kiseline, oksidansi, zapaljive kemikalije i dr.) odnosno vrste otpada koje međusobnim kontaktom ili kontaktom s tvarima prisutnim na lokaciji mogu uzrokovati neželjenu interakciju (fizikalne ili kemijske reakcije koje dovode do nagle promjene temperature ili oslobađanja para i sl.) i time dovesti u opasnost ljudsko zdravlje odnosno uzrokovati štetni utjecaj na okoliš moraju se skladištiti odvojeno jedan od drugog u zasebnim primarnim spremnicima, a tekući opasni otpad i na razdvojenim slijevnim površinama i razdvojenim sekundarnim spremnicima. “
(4) Iza stavka 11. dodaje se novi stavak 12. koji glasi:
„ Tehnološki proces skladištenja mora se obavljati na način da količina otpada koja se u jednom trenutku nalazi u skladištu nije veća od količine određene Elaboratom gospodarenja otpadom. “
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 6.
Iza članka 9. Dodaje se novi članak 9a. koji glasi:
„ (1) Iznimno od članka 9. ovoga Pravilnika, postupak skladištenja vlastitog proizvodnog otpada, kojeg obavlja proizvođač tog otpada, mora se obavljati na način propisan člankom 5. stavkom 1., točkom 2. stavkom 2. istoga članka, člankom 9. stavcima 1., 6., 7., 8., 9. i 10. te podtočkama 1. i 2. stavka 3. istoga članka.
(2) Primarni spremnici koji se koriste u postupku iz stavka 1. ovoga članka moraju biti označeni čitljivom oznakom koja sadrži ključni broj, naziv otpada, datum početka skladištenja otpada, naziv proizvođača otpada, te u slučaju opasnog otpada, oznaku odgovarajućeg opasnog svojstva otpada.
(3) Proizvođač proizvodnog otpada koji skladišti vlastiti proizvodni otpad dužan je imati na vidljivom i pristupačnom mjestu u prostoru u kojem obavlja skladištenje otpada oznaku na kojoj se nalazi naziv pravne ili fizičke osobe - obrtnika koji obavlja skladištenje tog otpada i natpis „SKLADIŠTE OTPADA“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 7.
(1) U članku 10. mijenja se stavak 3. i glasi:
„ Postupak trgovanja otpadom na malo je otkup otpada od prodavatelja kojeg obavlja pravna ili fizička osoba - obrtnik. “.
(2) U stavku 4. iza točke 3. dodaje se nova točka 4. koja glasi:
„ preuzimanje otpada putem postavljenih spremnika na javnoj površini sukladno članku 35. stavku 1. točki 2. Zakona. “
(3) U stavku 5. iza riječi „ ovoga Pravilnika “ dodaju se riječi „ ili na drugom dokumentu koji sadrži sve informacije navedene tim obrascem (npr. otkupni blok i dr.) i koji se smatra Izjavom o vlasništvu otpada “.
(4) Iza stavka 5. dodaju se novi stavak 5a. koji glasi:
„ Trgovac otpadom dužan je čuvati Izjavu o vlasništvu otpada i dokument koji se smatra Izjavom o vlasništvu otpada iz stavka 5. ovoga članka 3 godine od dana preuzimanja otpada navedenog u toj izjavi ili dokumentu.“.
(5) Stavak 8. mijenja se i glasi:
„ Plaćanje u postupku trgovanja otpadom na malo obavlja se putem žiro-računa ili na drugi zakoniti način sukladno posebnom propisu. “
(6) Stavak 9. mijenja se i glasi:
„ Trgovac otpadom, koji obavlja postupak trgovanja otpadom na malo, dužan je na mjestu na kojem otkupljuje otpad imati na vidnom mjestu istaknutu obavijest na kojoj se nalazi naziv pravne ili fizičke osobe - obrtnika koja obavlja postupak trgovanja otpadom na malo, broj upisa u Očevidnik trgovaca otpadom iz odgovarajuće Potvrde o upisu u očevidnik trgovaca otpadom i sljedeći sadržaj: „OTKUP OTPADA“. “
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 8.
(1) Iznad članka 11. umeće se podnaslov koji glasi: „ Uvjeti za postupak energetske oporabe određenog otpada “.
(2) Članak 11. mijenja se i glasi:
„(1) Postupkom energetske oporaba određenog otpada, za čije obavljanje se ne izdaje dozvola za gospodarenje otpadom već se obavlja temeljem upisa u Očevidnik energetskih oporabitelja određenog neopasnog otpada, dopušteno je obraditi vrste otpada u skladu s dodatnim uvjetima propisanim Dodatkom XV. ovoga Pravilnika u ukupnoj količini otpada koja je manja od 3000 kilograma po satu.
(2) Postupak iz stavka 1. ovoga članka mora se obavljati u skladu s člankom 9. Zakona.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 9.
(1) U članku 12. stavku 1. iza riječi „za gospodarenje otpadom“ dodaju se riječi „u osobi koja posjeduje dozvolu za gospodarenje otpadom“.
(2) Dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
„(3) Osoba odgovorna za gospodarenje otpadom u osobi koja obavlja djelatnost prijevoza otpada, trgovanja otpadom, sakupljanja otpada postupkom sakupljanja u reciklažnom dvorištu odnosno u osobi koja obavlja postupak skladištenja vlastitog proizvodnog otpada odnosno postupak energetske oporabe određenog otpada dužna je:
1. osigurati obavljanje odgovarajuće djelatnosti odnosno postupka sukladno Zakonu i propisima donesenim temeljem Zakona,
2. osigurati kontrolu mjera čišćenja i uklanjanja rasutog i razlivenog otpada,
3. izvijestiti odgovornu osobu u pravnoj osobi odnosno fizičkoj osobi – obrtniku o promjeni uvjeta u vezi gospodarenja otpadom,
4. osigurati izvršenje mjera određenih rješenjem inspektora zaštite okoliša u roku za njihovo izvršenje,
5. osigurati vođenje Očevidnika o nastanku i tijeku otpada sukladno ovom Pravilniku.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 10.
U članku 16. mijenja se stavak 1. i glasi:
„ Zeleni otok se ne smatra reciklažnim dvorištem. “.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 11.
(1) U članku 20. stavku 1. riječi „trećim osobama“ zamjenjuje se riječima „trećoj osobi“.
(2) U stavku 3. točki 1. iza riječi „ izražena u tonama “ dodaju se riječi „ je ukupna dopuštena količina svih vrsta otpada navedenih Tablicom 3. Elaborata gospodarenja otpadom koje se u jednom trenutku mogu nalaziti na lokaciji gospodarenja otpadom. “.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 12.
(1) U članku 21. stavku 1. točki 1. iza riječi „lokaciji“ dodaju se riječi „gospodarenja otpadom“.
(2) U točki 4. iza riječi „tehnoloških procesa“ dodaju se riječi „sa sigurnosno-preventivnim mjerama“.
(3) U točki 6. riječ „shemu“ zamjenjuje se riječju „sheme“.
(4) Iza točke 6. dodaje se nova točka 7. koja glasi:
„Izračuni“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 13.
U članku 22. iza stavka 1. dodaje se novi stavka 2. koji glasi:
„U slučaju kad tijelo koje rješava o zahtjevu za dozvolu za gospodarenje otpadom utvrdi da Elaborat nije izrađen sukladno članku 91. stavku 1. točki 5. Zakona, zaključkom će pozvati podnositelja zahtjeva da dostavi verziju elaborata koja jest izrađena sukladno članku 91. stavku 1. točki 5. Zakona.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 14.
(1) U članku 23. stavak 1. mijenja se i glasi:
„Elaborat se izrađuje prema obrascu propisanom Dodatkom VI. ovoga Pravilnika u dostatnom broju istovjetnih tiskanih primjeraka, od čega dva primjerka zadržava tijelo koje rješava o zahtjevu za dozvolu, po jedan primjerak se dostavlja Agenciji, tijelu nadležnom za inspekcijski nadzor, podnositelju zahtjeva, nositelju izrade elaborata, i na njihov zahtjev ostalim strankama u postupku.“.
(2) U stavku 2. iza riječi „podataka“ dodaju se riječi „i tablica iz točke II. Izreke dozvole u odgovarajućem digitalnom tabličnom formatu (csv, xls, ili dr.)“.
(3) Stavak 5. mijenja se i glasi:
„Elaborat se ovjerava službenim pečatom tijela koje rješava o zahtjevu za ishođenje dozvole za gospodarenje otpadom radi potvrđivanja da je određeni primjerak elaborata sastavni dio odgovarajuće dozvole za gospodarenje otpadom.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 15.
U članku 25. stavku 1. iza riječi „građevine“ dodaju se riječi „ na lokaciji gospodarenja otpadom “.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 16.
(1) U članku 26. stavku 1. riječi „ na građevinu “ mijenjanju se riječima „ u građevinu na lokaciji gospodarenja otpadom “.
(2) U stavku 2. iza riječi „ izdalo dozvolu “ dodaju se riječi „ i klasifikacijska oznaka dozvole, “ i riječi „ „skladište za obradu opasnog, odnosno neopasnog otpada i/ili pogon za obradu opasnog, odnosno neopasnog otpada “ mijenjaju se riječima „ „ SKLADIŠTE OPASNOG OTPADA“ odnosno „SKLADIŠTE NEOPASNOG OTPADA“ odnosno „SKLADIŠTE OPASNOG I NEOPASNOG OTPADA“ i/ili „POGON ZA OBRADU OPASNOG OTPADA“ odnosno „POGON ZA OBRADU NEOPASNOG OTPADA“ odnosno „POGON ZA OBRADU OPASNOG I NEOPASNOG OTPADA“ “.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 17.
(1) U članku 33. iza stavka 1. dodaju se novi stavci 1a., 1b., 1c. i 1d. koji glase:
„(1a) Očevidnik o nastanku i tijeku otpada vodi se zasebno za kalendarsku godinu, vrstu otpada sukladno posebnom propisu koji uređuje Katalog otpada te organizacijsku jedinicu odnosno lokaciju gospodarenja otpadom.
(1b) Iznimno od stavka 1b. ovoga članka osoba koja obavlja djelatnost prijevoza otpada dužna je voditi Očevidnik o nastanku i tijeku otpada na obrascu ONTO-P propisanom Dodatkom XII ovoga pravilnika.
(1c) U slučaju gradilišta, Očevidnik o nastanku i tijeku otpada vodi se za lokaciju gradilišta.
(1d) Zasebni Očevidnici o nastanku i tijeku otpada mogu se voditi za različiti otpad istog ključnog broja ukoliko se koristi odgovarajuća oznaka. “.
(2) Iza stavka 3. dodaju se novi stavci 4. i 5. koji glase:
„ (4) Prateći list se ne ispunjava za slučaj kad:
- proizvođač miješanog komunalnog otpada odnosno biorazgradivog komunalnog otpada predaje taj otpad davatelju javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada odnosno biorazgradivog komunalnog otpada,
- proizvođač otpada predaje odgovarajući otpad putem spremnika za odvojeno sakupljanje otpada postavljenog na javnoj površini sukladno članku 35. stavku 1. točki 2. Zakona,
- fizička osoba (građanin) predaje osobi koja upravlja reciklažnim dvorištem otpad za kojega je propisana obvezno preuzimanje u reciklažnom dvorištu,
- fizička osoba (građanin) predaje glomazni otpad davatelju javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada,
- se otpad ne predaje u posjed drugoj osobi (npr. u slučaju kad vlasnik otpada ugovori odgovarajuću obradu otpada koju iz usluge obavlja osoba koja posjeduje odgovarajuću dozvolu za gospodarenje otpadom na lokaciji na kojoj se otpad nalazi),
- se obavlja trgovanje otpadom na malo.
(5) Osoba koja preuzima otpad dužna je u roku od sedam dana, od dana kad je preuzela pošiljku otpada, dostaviti, osobi koja predaje otpad, odgovarajući cjelovito ispunjeni i ovjereni Prateći list ili izvršiti povrat odgovarajuće pošiljke otpada.“
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 18.
U članku 36. riječi „XIII i XIV“ mijenjaju se riječima „XIII, XIV i XV“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 19.
(1) U Dodatku I u Popisu djelatnosti i pripadajućih postupaka za koje se izdaje dozvola za gospodarenje otpadom iza riječi „R1 Korištenje energije uglavnom kao goriva ili drugog načina dobivanja energije“ dodaju se riječi „ ,osim energetske oporabe otpada u skladu s uvjetima propisanim člankom 8. i Dodatkom XV ovoga Pravilnika“.
(2) Iza Popisa djelatnosti i pripadajućih postupaka za koje se izdaje dozvola za gospodarenje otpadom dodaje se tekst propisan Dodatkom I ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 20.
U Dodatku II Izjava o vlasništvu otpada mijenja se Izjavom o vlasništvu otpada propisanom Dodatkom II ovoga pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 21.
U Dodatku III Popis otpada kojeg je osoba koja upravlja reciklažnim dvorištem dužna zaprimati mijenja se Popisom otpada kojeg je osoba koja upravlja reciklažnim dvorištem dužna zaprimati propisanim Dodatkom III ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 22.
U Dodatku IV Obrazac naslovljen „ZAHTJEV ZA IZDAVANJE DOZVOLE ZA GOSPODARENJE OTPADOM“ mijenja se obrascem naslovljenim „ZAHTJEV ZA IZDAVANJE DOZVOLE ZA GOSPODARENJE OTPADOM“ propisanog Dodatkom IV ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 23.
(1) U Dodatku V u točki I. Obrasca dozvole za obavljanje djelatnosti gospodarenja otpadom iza riječi „na lokaciji“ dodaju se riječi „gospodarenja otpadom“.
(2) U Uputama za ispunjavanje obrasca dozvole za gospodarenje otpadom u točki 8. druga podtočka mijenja se i glasi:
„ - u slučaju mobilnog uređaja za obradu otpada upisuju se:
a) sve lokacije za koje se izdaje dozvola: mjesto, ulica i kućni broj (ukoliko je primjenjivo), kč.br. k.o. ili
b) za slučaj mobilnog uređaja za obradu građevnog otpada, kad sve lokacije nisu poznate, „lokacija gradilišta određena projektnom dokumentacijom izrađenom sukladno posebnom propisu koji uređuje gradnju“; “.
(3) U točci 11 četvrta podtočka mijenja se i glasi:
„"KOLIČINA" upisuje se količina otpada koja odgovara kapacitetu postupka sukladno Tablici 2. Elaborata gospodarenja otpadom, osim za postupak sakupljanja otpada i interventnog sakupljanja otpada za koje se upisuje znak „∞“ ; “ .
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 24.
(1) U Dodatku VI naslovna stranica Elaborata gospodarenja otpadom mijenja se naslovnom stranicom propisanom Dodatkom V ovoga Pravilnika.
(2) Iza naslovne stranice Elaborata gospodarenja otpadom umeću se nova stranica obrasca elaborata propisana Dodatkom VI ovoga Pravilnika.
(3) U Tablici 2. ispod riječi „ KOLIČINA “ umeću se riječi „ ( t/god ) “.
(4) Iza Tablice 2. umeće se sadržaj propisan Dodatkom VII ovoga Pravilnika.
(5) U dijelu naslovljenom „Metode obavljanja tehnoloških procesa“ u drugoj po redu tablici izrazi „k. br.“ mijenjaju se izrazom „k. b.“
(6) U dijelu „OBVEZE PRAĆENJA EMISIJA“ riječi „Tablica 4.“ mijenja se riječima „Tablica 6.“
(7) Iza točke VII. Dodaje se nova točka VIII. koja glasi
„VIII. IZRAČUNI
ZAPREMINE SEKUNDARNIH SPREMNIKA
KORISNI PROSTOR SKLADIŠTA OTPADA“.
(8) Uputa za izradu elaborata mijenja se Uputom za izradu elaborata propisanom Dodatkom VIII ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 25.
(1) U Dodatku IX u obrascu „ Potvrda o upisu u Očevidnik osoba koje skladište vlastiti proizvodni otpad“ u naslovu iza riječi „POTVRDU“ dodaje se slovo „O“.
(2) Brišu se riječi „ DJELATNOST U KOJOJ NASTAJE OTPAD: “.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 26.
Dodatak XII mijenja se sadržajem propisanim Dodatkom IX ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 27.
Dodatak XIII mijenja se sadržajem propisanim Dodatkom X ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 28.
Iza Dodatka XIV dodaje se novi Dodatak XV propisan Dodatkom XI ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 29.
Dodaci I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X i XI tiskani su uz ovaj Pravilnik i njegov su sastavni dio.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Članak 30.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu 60 dan od dana objave u „Narodnim novinama“.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb, datum
Ministar
Mihael Zmajlović, v. r.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
DODATAK I
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
ODREĐIVANJE POSTUPKA GOSPODARENJA OTPADOM
ODREĐIVANJE POSTUPKA SAKUPLJANJA, INTERVENTNOG SAKUPLJANJA OTPADA, R13 I D15
Postupak sakupljanja otpada i interventnog sakupljanja otpada uključuju sljedeće tehnološke procese: prikupljanje, prihvat, skladištenje i prethodno razvrstavanje otpada. Postupak interventnog sakupljanja opada, za razliku od postupka sakupljanja otpada, uključuje pripremu otpada za prijevoz, što je u postupku sakupljanja otpada obveza osobe koja predaje otpad.
Postupci R13 i D15 su dio djelatnosti oporabe odnosno zbrinjavanja otpada i uključuju tehnološke procese prihvat i skladištenje otpada namijenjenog oporabi odnosno zbrinjavanju, što ne uključuje tehnološki proces prikupljanja otpada i prethodno razvrstavanje otpada.
ODREĐIVANJE POSTUPKA PRIPREME PRIJE OPORABE ILI ZBRINJAVANJA OTPADA, OPORABE ILI ZBRINJAVANJA OTPADA
Postupak pripreme prije oporabe ili zbrinjavanja otpada, postupak oporabe ili postupak zbrinjavanja otpada određuje se ovisno o svrsi radi koje se isti obavlja prema sljedećem tabličnom hodogramu na način da se određuje točnost tvrdnje o svrsi postupka počevši od broja 1. pri čemu se uzimaju u obzir svi potrebni podaci o tehnološkim procesima postupka koji se određuje (oznake „D#“ i „R#“ odnose se na odgovarajući postupak zbrinjavanja odnosno oporabe otpada, oznaka „PP“ označava postupak pripreme prije oporabe ili zbrinjavanja, otpada, a oznaka „PU“ označava pripremu za ponovnu uporabu):
Br.
Svrha
Točnost
Prelazi se na br.:
Oznaka postupka
1.
Korištenje otpada kao gorivo/dio goriva (spaljivanje ili suspaljivanje otpada)
NE
2.
-
DA
1a.
-
1a.
Korištenje krutog miješanog komunalnog otpada (uključujući gorivo proizvedeno iz miješanog komunalnog otpada) kao goriva/dijela goriva
NE
1c.
-
DA
1b.
-
1b.
Postupak udovoljava uvjetima za energetsku oporabu krutog komunalnog otpada iz Dodatka II Zakona
NE
-
D10
DA
-
R1
1c.
Postupkom nastala energija se upotrebljava u korisnu svrhu
DA
-
R1
NE
-
D10
2.
Proizvodnja goriva iz otpada
NE
3.
-
DA
2a.
-
2a.
Proizvodnja tekućeg goriva iz otpadnih organskih otapala
NE
2b.
-
DA
-
R2
2b.
Proizvodnja goriva iz otpadnog ulja
NE
2c.
-
DA
-
R9
2c.
Proizvodnja goriva iz otpadnih tvari koje se koriste za smanjenje onečišćenja (aktivni ugljen, ionsko-izmjenjivačka smola, itd.)
NE
2d.
-
DA
-
R7
2d.
Proizvodnja goriva iz otpadnih organskih tvari koje nisu otapala (drvo, miješani komunalni otpad i dr.) ili otpadnih tvari koje se koriste za smanjenje onečišćenja
DA
-
R3
3.
Otpad se koristi kao materijal za zatrpavanje ili nasipavanje ili razastiranje po tlu
NE
4.
-
DA
3a.
-
3a.
Postupkom se postiže poljoprivredno ili ekološko poboljšanje tla koje se tretira
NE
-
D2
DA
3b.
-
3b.
Razastiranje mulja nastalog radom uređaja za pročišćavanje otpadne vode ili komposta nastalog iz odvojeno prikupljenog biorazgradivog komunalnog otpada
NE
3c.
-
DA
-
R10
3c.
Pretežno anorganski materijali, osim metala, se koriste kao materijal za zatrpavanje/nasipavanje
NE
3d.
-
DA
-
R5
3d.
Pretežno organske tvari, osim otapala, ulja i otpadnih sastojaka koji se koriste za smanjenje onečišćenja, se koriste kao materijal za zatrpavanje/nasipavanje
DA
-
R3
4.
Razdvajanje frakcija sortiranjem miješanog komunalnog otpada, razdvajanje materijala od ambalaže ili drugi postupak propisan posebnim propisom koji uređuje posebnu kategoriju otpada (npr. razdvajanje kućišta od baterija)
NE
5.
-
DA
-
PP
5.
Otpad se upotrebljava u korisnu svrhu ili se prerađuje kako bi udovoljio uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu
NE
6.
-
DA
5a.
-
5a.
Regeneracija organskog otapala (izdvajanjem onečiščujućih tvari) iz otpadnog otapala
NE
5b.
-
DA
-
R2
5b.
Upotreba otpadnih tvari koje se koriste za smanjenje onečišćenja u korisnu svrhu ili prerada tih tvari kako bi udovoljile uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu (obnova aktivnog ugljena iz filtera, regeneracija ionsko-izmjenjivačne smole i td.)
NE
5c.
-
DA
-
R7
5c.
Upotreba otpadnog ulja u korisnu svrhu ili prerada otpada koji sadrži ulje kako bi otpadno ulje udovoljilo uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu (regeneracija ulja, itd.)
NE
5d.
-
DA
-
R9
5d.
Obnova otpadne kiseline ili lužine
NE
5e.
-
DA
-
R6
5e.
Upotreba organskih tvari (papir, karton, drvo, plastika, biorazgradive tvari, itd.), osim otapala, u korisnu svrhu (proizvodnja komposta, bioplina, itd.) ili prerada otpada kako bi organske tvari udovoljile uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu
NE
5f.
-
DA
-
R3
5f.
Uporaba otpadnih sastojaka iz katalizatora u korisnu svrhu (obnova katalizatora itd.) ili prerada otpada kako bi otpadni sastojci iz katalizatora udovoljili uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu (izdvajanje metala katalizatora, itd.)
NE
5g.
-
DA
-
R8
5g.
Priprema (provjera, čišćenje ili popravak) materijala ili predmeta, osim organskog otapala, kiseline ili lužine, sastojaka iz katalizatora ili tvari koje se koriste za smanjenje onečišćenja, kako bi se taj materijal ili predmet mogao ponovno koristiti u istu svrhu u koju je proizveden
NE
5h.
-
DA
-
PU
5h.
Uporaba otpadnih metala, osim sastojaka iz katalizatora, u korisnu svrhu (proizvodnja metalnih proizvoda) ili prerada otpada (rastavljanje, drobljenje i razdvajanje metala iz otpadnih vozila, plovila, otpadne električne i elektroničke opreme i dr. otpada, recikliranje otpadnih baterija itd.) kako bi otpadni metali koje sadrži taj otpad udovoljili uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu
NE
5i.
-
DA
-
R4
5i.
Uporaba anorganskih materijala, osim metala, sastojaka iz katalizatora, kiselina ili lužina ili tvari koje se koriste za smanjenje onečišćenja (građevni otpad, otpadno staklo itd.), u korisnu svrhu (korištenje u proizvodnji itd.) ili prerada otpada kako bi anorganski materijali koje sadrži taj otpad udovoljili uvjetima za upotrebu u korisnu svrhu
DA
-
R5
6.
Prerada otpada (sortiranje otpada , miješanje istovrsnog otpada raznih proizvođača otpada, usitnjavanje radi pripreme za energetsku oporabu, itd.) kako bi prerađeni otpad udovoljio uvjetima za oporabu postupkom R1 do R11
NE
7.
-
DA
-
R12
7.
Odlaganje otpada
NE
8.
-
DA
7a.
-
7a.
Odlaganje otpada na odlagalištu otpada
NE
7b.
-
DA
-
D1
7b.
Odlaganje otpada u posebno uređenoj i od okoliša izoliranoj komori odlagališta (npr. kazeta za odlaganje azbesta)
NE
7c.
-
DA
-
D5
7c.
Odlaganje otpada dubokim utiskivanjem otpada u dostatno duboko smještenu prirodnu ili izgrađenu šupljinu zemljine kore
NE
7d.
-
DA
-
D3
7d.
Odlaganje otpada u trajnom skladištu otpada
NE
7e.
-
DA
-
D12
7e.
Odlaganje otpada ispuštanjem otpada u more odnosno polaganjem ili ukopavanjem u morsko dno (potapanje otpada)
NE
7f.
-
DA
-
D7
7f.
Odlaganje tekućeg ili muljevitog otpada (npr. muljevita jalovina od eksploatacije mineralne sirovine, mulj od jaružanja, itd.) u izgrađenom ili prirodnom površinskom bazenu, laguni i sl.
NE
7g.
-
DA
-
D4
7g.
Odlaganje tekućeg ili muljevitog otpada (npr. mulj od jaružanja, itd.) na ili u tlu pri čemu ne dolazi do poboljšanja ekoloških ili poljoprivrednih značajki tla
DA
-
D2
8.
Obrada otpada kako bi isti udovoljio uvjetima za postupak zbrinjavanja D1 do D12
DA
8a.
-
8a.
Biološka obrada otpada (obrada živim organizmima/mikroorganizmima) kako bi tako obrađeni otpad udovoljio uvjetima za postupak D1 do D12
NE
8b.
-
DA
-
D8
8b.
Fizikalno-kemijska obrada otpada (npr. drobljenje, rezanje, grijanje pri kojem ne dolazi do izgaranja, kemijska dezinfekcija, oksidacija ili redukcija otpada, taloženja, neutralizacija kiselina/lužina, razdvajanje emulzija, solidifikacija itd.) kako bi tako obrađeni otpad udovoljio uvjetima za postupak D1 do D12
NE
8c.
-
DA
-
D9
8c.
Ponovno pakiranje otpada prije podvrgavanja postupku D1do D13 (npr. pakiranje azbestnog otpada, sabijanje otpada radi smanjenja zapremine itd.)
NE
8c.
-
DA
-
D14
8d.
Spajanje ili miješanje otpada prije podvrgavanja postupku D1 do D12 (npr. sortiranje, drobljenje ili sabijanje radi smanjenja zapremine, miješanje istovrsnog otpada različitih proizvođača otpada, homogenizacija otpada itd.)
DA
-
D13
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
DODATAK II
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
OBRAZAC IZJAVE O VLASNIŠTU OTPADA
IZJAVA O VLASNIŠTVU OTPADA
REDNI BROJ IZJAVE
redni broj izjave u danu / datum
PRODAVATELJ OTPADA
IME
PREZIME
DATUM ROĐENJA
BROJ OSOBNE ISKAZNICE 1
OIB 1
DRŽAVLJANSTVO 2
BROJ PUTOVNICE 2
BROJ ŽIRO RAČUNA PRODAVATELJA OTPADA
PODACI O OTPADU
KLJUČNI BROJ
NAZIV
KOLIČINA
kom.
m 3
kg
PORIJEKLO OTPADA
Izjavljujem pod materijalnom i kaznenom odgovornošću da je gore navedeni otpad moje vlasništvo, kao i da druge osobe ne polažu pravo vlasništva na otpad naveden u ovoj izjavi, te dajem suglasnost da se moji osobni podaci sadržani u ovoj izjavi mogu dalje obrađivati za potrebe gospodarenja otpadom.
U ____________ ________________ ___________________
mjesto,ulica i br. datum
________________________________
potpis prodavatelja
1 upisuje se u slučaju kad prodavatelj ima hrvatsko državljanstvo, pri čemu se ne upisuje državljanstvo i broj putovnice;
2 upisuje se u slučaju kad prodavatelj nema hrvatsko državljanstvo , pri čemu se ne upisuje broj osobne iskaznice i OIB.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
DODATAK III
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
POPIS OTPADA KOJEG JE OSOBA KOJA UPRAVLJA RECIKLAŽNIM DVORIŠTEM DUŽNA ZAPRIMATI
NAZIV
VRSTA
OPIS
problematični otpad
20 01 13*
otapala
20 01 14*
kiseline
20 01 15*
lužine
20 01 17*
fotografske kemikalije
20 01 19*
pesticidi
20 01 21*
fluorescentne cijevi i ostali otpad koji sadrži živu
20 01 23*
odbačena oprema koja sadrži klorofluorougljike
20 01 26*
ulja i masti koji nisu navedeni pod 20 01 25
20 01 27*
boje, tiskarske boje, ljepila i smole, koje sadrže opasne tvari
20 01 29*
deterdženti koji sadrže opasne tvari
20 01 31*
citotoksici i citostatici
20 01 33*
baterije i akumulatori obuhvaćeni pod 16 06 01, 16 06 02 ili 16 06 03 i nesortirane baterije i akumulatori koji sadrže te baterije
20 01 35*
odbačena električna i elektronička oprema koja nije navedena pod 20 01 21 i 20 01 23, koja sadrži opasne komponente
20 01 37*
drvo koje sadrži opasne tvari
16 05 04*
plinovi u posudama pod tlakom (uključujući halone) koji sadrže opasne tvari
15 01 10*
ambalaža koja sadrži ostatke opasnih tvari ili je onečišćena opasnim tvarima
15 01 11*
metalna ambalaža koja sadrži opasne krute porozne materijale (npr. azbest), uključujući prazne spremnike pod tlakom
otpadni papir
15 01 01
ambalaža od papira i kartona
20 01 01
papir i karton
otpadni metal
15 01 04
ambalaža od metala
20 01 40
metali
otpadno staklo
15 01 07
staklena ambalaža
20 01 02
staklo
otpadna plastika
15 01 02
ambalaža od plastike
20 01 39
plastika
otpadni tekstil
20 01 10
odjeća
20 01 11
tekstil
krupni (glomazni) otpad
20 03 07
glomazni otpad
jestiva ulja i masti
20 01 25
jestiva ulja i masti
boje
20 01 28
boje, tiskarske boje, ljepila i smole, koje nisu navedene pod 20 01 27
deterdženti
20 01 30
deterdženti koji nisu navedeni pod 20 01 29
lijekovi
20 01 32
lijekovi koji nisu navedeni pod 20 01 31
baterije i akumulatori
20 01 34
baterije i akumulatori, koji nisu navedeni pod 20 01 33
električna i elektronička oprema
20 01 36
odbačena električna i elektronička oprema, koja nije navedena pod 20 01 21, 20 01 23 i 20 01 35
građevni otpad iz kućanstva 1
17 06 01*
izolacijski materijali koji sadrže azbest
17 06 03*
ostali izolacijski materijali, koji se sastoje od ili sadrže opasne tvari
17 06 04
izolacijski materijali koji nisu navedeni pod 17 06 01* i 17 06 03*
17 06 05*
građevinski materijali koji sadrže azbest
17 08 01*
građevinski materijali na bazi gipsa onečišćeni opasnim tvarima
17 08 02
građevinski materijali na bazi gipsa koji nisu navedeni pod 17 08 01*
ostalo
08 03 18
otpadni tiskarski toneri koji sadrže opasne tvari
08 03 19*
otpadni tiskarski toneri koji nisu navedeni pod 08 03 17
16 01 03
istrošene gume
1 odnosi se samo na građevni otpad koji nastaje održavanjem i manjim popravcima koje obavlja sam vlasnik u količini ne većoj od 200 kg u šest uzastopnih mjeseci.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
DODATAK IV
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
OBRAZAC ZAHTJEVA ZA IZDAVANJE DOZVOLE ZA GOSPODARENJE OTPADOM
ZAHTJEV ZA IZDAVANJE DOZVOLE ZA GOSPODARENJE OTPADOM
urudžbeni štambilj*
državni biljeg
PODNOSITELJ ZAHTJEVA
DUGI NAZIV
KRATKI NAZIV
MBO / MBS
OIB
Obrtnica br.
SJEDIŠTE PODNOSITELJA ZAHTJEVA
ULICA
Kućni broj
GRAD
Poštanski broj
ŽUPANIJA
KONTAKT PODNOSITELJA ZAHTJEVA
TELEFON
FAX
MOBITEL
WWW
E-MAIL
PODRUŽNICA / RADNA JEDINICA / IZDVOJENI POGON ZA KOJE SE PODNOSI ZAHTJEVA
ULICA
Kućni broj
GRAD
Poštanski broj
ŽUPANIJA
TELEFON
FAX
MOBITEL
WWW
E-MAIL
PODACI O ZAHTJEVU: OVAJ ZAHTJEV SE PODNOSI ZA POSTUPAK:
S
IS
PP
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
R9
R10
R11
R12
R13
PU
D1
D2
D3
D4
D5
D6
D7
D8
D9
D10
D11
D12
D13
D14
D15
ZA:
OPASNI OTPAD
NEOPASNI OTPAD
POSTUPAK UKLJUČUJE TERMIČKU OBRADU
POSTUPAK NE UKLJUČUJE TERMIČKU OBRADU
Napomena: za djelatnost oporabe otpada postupkom R1 u skladu s uvjetima iz članka 8. i Dodatka XV Pravilnika o gospodarenju otpadom ne izdaje se dozvola.
ODGOVORNA OSOBA (ovlaštena za zastupanje podnositelja zahtjeva)
IME I PREZIME
TELEFON
OIB
MOBITEL
FAX
E-MAIL
OSOBA ODGOVORNA ZA GOSPODARENJE OTPADOM
IME I PREZIME
ZVANJE
TELEFON
OIB
MOBITEL
FAX
E-MAIL
U
mjesto
datum
potpis odgovorne osobe
* upisuje službena osoba
M.P.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
DODATAK V
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
NASLOVNA STRANICA ELABORATA GOSPODARENJA OTPADOM
ELABORAT GOSPODARENJA OTPADOM
______________________________________________________ 1
za obavljanje djelatnosti _______________________________________ 2
na lokaciji gospodarenja otpadom _______________________________________ 3
Nositelj izrade:________________________________ 4
Mjesto i datum izrade: _______________________________ 5
Verzija: ________________________________ 6
Dozvola za gospodarenje otpadom:
7
KLASA:
naziv tijela koje izdaje dozvolu
M.P.
URBROJ:
DATUM:
PRIMJERAK ELABORATA: /
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
DODATAK VI
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
DRUGA STRANICA ELABORATA S KAZALOM
KAZALO
I.Podaci o izrađivaču, podnositelju zahtjeva i lokaciji
II.Popis postupaka gospodarenja otpadom, pripadajućih tehnoloških procesa, vrsta i količina otpada
Tablica 1.
Tablica 2.
III.Uvjeti za obavljanje postupka gospodarenja otpadom
Opći uvjeti
Posebni uvjeti
IV. Tehnološki procesi
a) Metode obavljanja tehnološkog procesa
i. Tehnološki proces 1
ii. Tehnološki proces 2 itd.
b) obveze praćenja emisija
V.Nacrt prostornog razmještaja tehnoloških procesa
VI.Shema tehnoloških procesa
VII.Mjere nakon zatvaranja, odnosno prestanka obavljanja postupaka za koje je izdana dozvola
VIII. Izračuni
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
DODATAK VII
Tablica 3.
br.
k. b.
NAZIV
DOPUŠTENA KOLIČINA ( t )
Ukupna dopuštena količina svih vrsta otpada navedenih Tablicom 3. koje se u jednom trenutku mogu nalaziti na lokaciji gospodarenja otpadom iznosi: _____________.
Tablica 4.
br.
OZNAKA POSTUPKA
SVRHA
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
DODATAK VIII
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
UPUTA ZA IZRADU ELABORATA
Elaborat se izrađuje na listu formata A4 (210 x 297 mm) s marginama 2,5 cm pri čemu se koristi font „Times New Roman" (ili odgovarajući ekvivalent), veličina teksta 12 točaka, jednostruki prored i obostrano poravnati tekst, osim za naslove i podnaslove koji se navode podebljano s veličinom 14 točaka. Stranice elaborata, osim naslovne stranice, moraju u donjem desnom kutu imati odgovarajući broj stranice i ukupan broj stranica elaborata (npr. 3/36).
Naslovna stranica
1.skraćeni naziv tvrtke ili obrta, adresa sjedišta
2.upisuje se djelatnost određena sukladno Dodatku I. ovoga Pravilnika
3.naselje, ulica i kućni broj
4.upisuje se ime i prezime nositelja izrade elaborata
5.upisuje se mjesto i datum izrade odgovarajuće verzije elaborata
6.upisuje se broj verzije elaborata radi lakšeg razlikovanja elaborata iz različitih podnesaka
7.ispunjava tijelo koje rješava zahtjev za ishođenje dozvole za gospodarenje otpadom.
Unose se podaci dozvole KLASA, URBROJ, datum izdavanja, naziv tijela koje izdaje dozvolu i otisak službenog pečata, a pod primjerak elaborata navodi se redni broj odgovarajućeg primjerka elaborata, a iza znaka „/“ navodi se ukupni broj primjeraka.
Podaci o izrađivaču, podnositelju zahtjeva i lokaciji
Suradnici nositelja izrade elaborata: Ukoliko postoji više suradnika nositelja izrade elaborata svaki suradnik se navodi u zasebnoj tablici. Ukoliko je nositelj izrade elaborata elaborat izradio samostalno ne navodi se naslov „Suradnici nositelja izrade elaborata“ i pripadajuća tablica.
Lokacija gospodarenja otpadom: Za mobilni uređaj za obradu otpada navode se sve lokacije gospodarenja otpadom na način da se svaka lokacija navede u zasebnoj tablici ili za mobilni uređaj za obradu građevnog otpada, kada sve lokacije nisu poznate, ispod naslova „Lokacija gospodarenja otpadom“ umjesto tablice navodi se tekst: „Lokacija gospodarenja otpadom je lokacija gradilišta određena projektnom dokumentacijom izrađenom sukladno posebnom propisu koji uređuje gradnju.
Popis postupaka gospodarenja otpadom, pripadajućih tehnoloških procesa, vrsta i količina otpada
Tablica 1.:
Postupak gospodarenja otpadom opisuje se tehnološkim procesima koji moraju uključiti cjeloviti materijalni tok određene vrste otpada na lokaciji. U tablicu se unose postupci iz Dodatka I. ovoga Pravilnika i njima pripadajući tehnološki procesi gospodarenja otpadom pri čemu se koriste sljedeće oznake postupaka:
S za sakupljanje otpada,
IS za interventno sakupljanje otpada,
PU za pripremu za ponovnu uporabu
PP za pripremu prije oporabe ili zbrinjavanja,
R# oporaba (pri čemu se umjesto znaka # unosi odgovarajući broj),
D# zbrinjavanje (pri čemu se umjesto znaka # unosi odgovarajući broj).
Oznaka procesa se sastoji od jednog slova i rednog broja pri čemu se ista oznaka mora koristiti u preglednoj tablici tehnoloških procesa i mogućih rizika, nacrtu prostornog razmještaja tehnoloških procesa i shemi tehnoloških procesa (npr. A2).
KAPACITET NAZIV TEHNOLOŠKOG PROCESA mora jednoznačno opisivati tehnološki proces (npr. prihvat otpada).
PROCESA
za proces prikupljanja otpada ne određuje se kapacitet već se upisuje znak „∞“;
za proces skladištenja određuje se, sukladno točki VIII Elaborata, kao zapremina korisnog prostora skladišta;
za završni proces postupka D1, D4 i D5 određuje, sukladno projektnoj dokumentaciji izrađenom sukladno posebnom propisu koji uređuje gradnju;
za ostale procese određuje se kao najveća količina otpada u tonama koju se može godišnje obraditi tim procesom.
JEDINICA
za proces prikupljanja otpada ne upisuje se jedinica već znak „-“;
za proces skladištenja upisuje se m 3 , osim za proces skladištenja plinovitog otpada kad se upisuju tone;
za završni proces postupka D1, D4 i D5 upisuje se „m 3 “
za ostale procese upisuje se „tona/godina“.
Tablica 2.:
k. b.
- unosi se ključni broj otpada;
KOLIČINA
za postupak sakupljanja otpada i interventnog sakupljanja otpada ne određuje se količina, već se upisuje znak „∞“;
za ostale postupke upisuje se količina otpada u tonama po godini koja predstavlja kapacitet postupka, pri čemu je isti ograničen najmanjim kapacitetom tehnološkog procesa tog postupka sukladno Tablici 1.;
POSTUPAK
- postupak koji se obavlja označava se znakom X pri čemu u jednom redu može biti označen samo jedan postupak, a u koloni R odnosno D umjesto znaka X unosi se odgovarajući broj;
k.b. NASTAJE/PREOSTAJE
– unose se vrste otpada koje nastaju postupkom, osim u slučaju da se vrsta otpada ne mijenja pri čemu se polje ostavlja praznim;
Tablica 3.:
Navode se sve vrste otpada koje ulaze u sve tehnološke procese ili izlaze iz tih tehnoloških procesa, s pripadajućim dopuštenim količina u tonama. Navodi se najveća količina pojedine vrste otpada koja se u jednom trenutku može nalaziti na lokaciji gospodarenja otpadom, uz korištenje opreme navedene u metodama obavljanja tehnoloških procesa.
Ukupna dopuštena količina svih vrsta otpada navedenih Tablicom 3. koje se u jednom trenutku mogu nalaziti na lokaciji gospodarenja otpadom:
ne mora biti jednaka zbroju dopuštenih količina pojedinih vrsta otpada navedenih u Tablici 3.,
određuje se uz pretpostavku potpune odnosno dopuštene popunjenosti otpadom, čitavog korisnog prostora skladišta, svih ugradbenih spremnika i svog prostora za obradu otpada na toj lokaciji gospodarenja otpadom,
navodi se u tonama ( t ) osim za slučaj postupka D1, D4, D5 kad se navodi u metrima kubnim (m 3 ).
Tablica 4.:
OZNAKA POSTUPKA
– navode se odgovarajuće oznake iz Tablice 1.;
SVRHA
– ukratko se navodi opis svrha pojedinog postupka korištenjem Dodatka I ovoga Pravilnika. Ukoliko se otpad koristi u korisnu svrhu ili se priprema kako da bi udovoljio uvjetima za korištenje u korisnu svrhu navodi se ta svrha.
Uvjeti za obavljanje postupka gospodarenja otpadom
U red označen s "Opći uvjet" unose se uvjeti propisani ovim Pravilnikom, te opći uvjeti propisani drugim posebnim propisima kojima se uređuje gospodarenje otpadom s naznakom tog propisa.
U red označen s "Posebni uvjet" unose se uvjeti propisani ovim Pravilnikom, te posebnim propisima kojima se uređuje odlaganje i termička obrada otpada, odnosno gospodarenje posebnom kategorijom otpada, kao i uvjeti za obavljanje pojedinih tehnoloških procesa.
U red označen s " Način ispunjavanja " unosi se kratki opis o tome na koji je način udovoljeno propisanom uvjetu, te u slučaju propisanih iznimki, ukratko se iznose i obrazlažu razlozi za propisane iznimke.
Metode obavljanja tehnoloških procesa
Metoda se navodi za svaki tehnološki proces zasebno, pri čemu je potrebno obuhvatiti tehnološke procese navedene Popisom postupaka gospodarenja otpadom, pripadajućih tehnoloških procesa, vrsta i količina otpada.
Opis metode obavljanja tehnološkog procesa
Kratak opis načina obavljanja tehnološkog procesa te kratko obrazloženje dopuštenog kapaciteta procesa, kako je naveden u Tablici 1. elaborata i teorijski najvećeg mogućeg kapaciteta tog tehnološkog procesa, osim za proces prikupljanja otpada. Teorijski najveći mogući kapacitet tehnološkog procesa određuje se uz pretpostavka da se isti obavlja navedenim uređajima i opremom, dostatnim brojem radnika, bez prestanka, (24 sata dnevno 365 dana godišnje), pri čemu teorijski najveći kapacitet ne ovisi o čimbenicima koji nisu sastavni dio tog tehnološkog procesa (ograničenja materijalnog toka otpada koja nisu dio tog tehnološkog procesa).
Nadzor tehnološkog procesa
Nadzor tehnološkog procesa mora osigurati provjeru ispravnosti uređaja i opreme te obavljanje tehnološkog procesa sukladno načinu gospodarenja otpadom propisanom Zakonom i ovim Pravilnikom.
Upute za rad sadrži način obveznog postupanja radnika pri obavljanju tehnološkog procesa koji uključuje sigurnosno-preventivne mjere (npr. hodogram aktivnosti), odnosno, ukoliko je primjenjivo, naznaku odgovarajućeg dokumenta iz sustava upravljanja podnositelja zahtjeva.
Obveze praćenja emisija unosi se obveza određena sukladno posebnim propisima.
U slučaju Dozvole za postupak D1 i/ili D5 poglavlje sadrži i propisane mjere kontrole monitoriga i nadzora odlagališta te dozvoljene promjene parametara pokazatelja podzemne vode.
Nacrt prostornog razmještaja tehnoloških procesa
Nacrt prostornog razmještaja tehnoloških procesa izrađuje se na podlozi izvoda dijela katastarskog plana ili glavnog projekta koji prikazuje cjelovitu lokaciju na kojoj će se obavljati djelatnost za koju se traži dozvola za gospodarenje otpadom sa svim građevinama ili dijelovima građevina u kojima će se obavljati postupci gospodarenja otpadom s pripadajućim tehnološkim procesima. Na nacrtu se mora označiti katastarska čestica, ograda koja okružuje lokaciju, odnosno građevinu ili dio građevine, čvrsta podloga van građevine ili dijela građevine, ulazi na lokaciju, tlocrti svih građevina ili dijela građevine u kojima će se gospodariti otpadom, te područja obavljanja pojedinih tehnoloških procesa uz navođenje oznaka pojedinih tehnoloških procesa.
U daljnjem lijevom dijelu nacrta strelicom se označava smjer sjevera i mjerilo izrade nacrta.
U slučaju kad je nacrt nedostatno razvidan, prilažu se i detalji dijelova nacrta na kojima se razvidno prikazuju podaci.
Shema tehnoloških procesa
Shemom tehnoloških procesa prikazuje se materijalni tok pojedine vrste otpada po pojedinim tehnološkim procesima u sklopu određenog postupka gospodarenja otpadom. Ako se više vrsta otpada sličnih fizikalno-kemijskih osobina podvrgavaju identičnim tehnološkim procesima može se izraditi zajednička shema tehnoloških procesa za te vrste otpada.
Mjere nakon zatvaranja, odnosno prestanka obavljanja postupaka za koje je izdana dozvola
Navode se obveze uklanjanja svog otpada sa lokacije za koju se izdaje dozvola. U slučaju kada se dozvola izdaje za postupak D1, D2, D3, D4, D5, D7 ili D12 navode se mjere sukladno posebnom propisu kojim se uređuje odlaganje otpada.
Izračuni
ZAPREMINE SEKUNDARNIH SPREMNIKA
Za određeni tip sekundarnog spremnika prilaže se skica koja sadrži oznake unutarnjih prostornih dimenzija spremnika (širina, visina, duljina, promjer, itd.). Neposredno iza skice navode se veličine odgovarajućih prostornih dimenzija tog spremnika u metrima i odgovarajući izrazi putem kojih je izračunata zapremina sekundarnog spremnika, zapremina najvećeg primarnog spremnika koji je postavljen na slijevnoj površini i zbroj zapremnina svih spremnika koji se mogu postaviti na određenoj slijevnoj površini sukladno članku 9. stavku 7. ovoga Pravilnika. Rezultati izračuna navode se na odgovarajućim mjestima u navodu sljedećeg teksta:
“Izračunati volumen sekundarnog spremnika tip ________ iznosi ______ m 3 .
Zapremnina najvećeg primarnog spremnika koji se može postaviti na slijevnoj površini ovog sekundarnog spremnika iznosi _______ m 3 . “
Ukoliko nije propisana obveza korištenja sekundarnog spremnika, umjesto navedenog upisuje se „Nije propisana obveza korištenja sekundarnog spremnika.“
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
DODATAK IX
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
OČEVIDNIK O NASTANKU I TIJEKU OTPADA – OBRAZAC ONTO
Obrazac ONTO
OČEVIDNIK O NASTANKU I TIJEKU OTPADA
Naziv tvrtke/obrta :
Adresa (sjedišta):
Ime i prezime odgovorne osobe:
Godina:
Adresa organizacijske jedinice/lokacije:
Ključni broj otpada: Oznaka:
PODACI O TIJEKU OTPADA
BR.
DATUM
ULAZ (kg)
IZLAZ (kg)
NAČIN
STANJE (kg)
Napomena
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
OČEVIDNIK O NASTANKU I TIJEKU OTPADA – OBRAZAC ONTO-P
Obrazac ONTO-P
OČEVIDNIK O NASTANKU I TIJEKU OTPADA
Naziv tvrtke/obrta :
Adresa (sjedišta):
Ime i prezime odgovorne osobe:
Godina:
Ključni broj otpada: Oznaka:
PODACI O TIJEKU OTPADA
BR.
BROJ PL-O
KOLIČINA OTPADA
DATUM PREUZIMANJA
POLAZIŠTE
DATUM PREDAJE
ODREDIŠTE
Napomena
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
UPUTE ZA POPUNJAVANJE OČEVIDNIKA O NASTANKU I TIJEKU OTPADA (ONTO)
Godina
Upisuje se odgovarajuća kalendarska godina za koju se vodi Očevidnik o nastanku i tijeku otpada;
Ključni broj otpada
Upisuje se odgovarajući ključni broj otpada sukladno posebnom propisu koji uređuje Katalog otpada;
Oznaka
Upisuje se kad je potrebno razlikovanje otpada istog ključnog broja, navodi se oznaka propisana posebnim propisom koji uređuje gospodarenje posebnom kategorijom otpada ili kad to nije slučaj a postoji potreba ispod podatka oznake navodi se obrazloženje;
PODACI O TIJEKU OTPADA
U tabličnom dijelu očevidnika ažurno se upisuju sve promjene količina otpada za vrstu otpada za koju se vodi očevidnik.
Br.
Upisuje se redni broj promjene stanja.
Datum
Upisuje se datum promjene stanja.
Ulaz (kg) / Izlaz (kg)
Upisuje se odgovarajuća masa otpada koja se nalazi odnosno koja se više ne nalazi na lokaciji za koju se vodi Očevidnik o nastanku i tijeku otpada , pri čemu se u retku upisuje samo u jedan odgovarajući stupac Ulaz (kg) ili Izlaz (kg) .
Način
Upisuje se sljedeća oznaka:
Ukoliko se radi o ulazu otpada na lokaciju za koju se vodi Očevidnik o nastanku i tijeku otpada:
UVL-kad proizvođač otpada proglasi određenu tvar ili predmet otpadom,
UO-Oznaka -kad je otpad nastao nekim postupkom obrade na lokaciji za koju se vodi ONTO,
U-Broj Pratećeg lista - kad je otpad zaprimljen od druge osobe,
U-Redni broj Izjave o vlasništvu otpada - kad je otpad otkupljen trgovinom na malo unosi se redni broj odgovarajuće Izjave o vlasništvu otpada propisane obrascom iz Dodatka II ovoga Pravilnika,
U-R - kad je otpad zaprimljen u reciklažno dvorište,
U-MK - u slučaju prikupljanja miješanog komunalnog otpada,
U-BK - u slučaju prikupljanja biorazgradivog komunalnog otpada,
U-SJP - u slučaju odvojenog prikupljanja otpada putem spremnika na javnoj površini ili ekvivalentnog spremnika kod korisnika javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada ili biorazgradivog komunalnog otpada,,
UZ-Podatak - u slučaju zaprimanja otpada koji potječe s područja izvan teritorija Republike Hrvatske za otpad koji podliježe notifikacijskom postupku upisuje se Notifikacijski broj/broj pošiljke sukladno odgovarajućem dokumentu o prometu, a u slučaju otpada koji ne podliježe notifikacijskom postupku upisuje se naziv osobe koja organizira otpremu sukladno podacima iz točke 1. obrasca iz Priloga VII Uredbe (EZ-a) br. 1013/2006 ;
U-VLI - u slučaju kad je otpad zaprimljen na lokaciju prijevozom za vlastite potrebe;
U-VLP - u slučaju kad je proizvođač proizvoda (prodavatelj) preuzeo otpad sukladno obvezi iz članka 42. stavka 7. Zakona i posebnog propisa koji uređuje gospodarenje posebnom kategorijom otpada;
Ukoliko se radi o izlazu otpada iz lokacije za koju se vodi Očevidnik o nastanku i tijeku otpada:
IO-Oznaka - kad je otpad obrađen nekim postupkom na lokaciji za koju se vodi ONTO (obradu je obavila osoba koja posjeduje odgovarajuću dozvolu za gospodarenje otpadom),
I-Broj Pratećeg lista - kad je otpad predan drugoj osobi,
IZ-Podatak - u slučaju predaje otpada izvan Republike Hrvatske za otpad koji podliježe notifikacijskom postupku upisuje se notifikacijski broj/broj pošiljke sukladno odgovarajućem Dokumentu o prometu, a u slučaju otpada koji ne podliježe notifikacijskom postupku upisuje se naziv postrojenja i datum zaprimanja otpada u postrojenju sukladno podacima iz točke 14. obrasca iz Priloga VII. Uredbe (EZ-a) br. 1013/2006,
I-USO - kad se radi o ukidanju statusa otpada.
I-VLI -kad je otpad otpremljen prijevozom za vlastite potrebe;
U slučaju ulaza i izlaza otpada koji se smatra posebnom kategorijom otpada, iza oznake ulaza otpada (UVL, UO-Oznaka, U-Broj Pratećeg lista, U-Redni broj potvrde, U-R, U-MK, U-BK, UZ-Podatak) i oznake izlaza otpada (IO-Oznaka, I-Broj Pratećeg lista, IZ-Podatak, I-USO) upisuje se oznaka propisana posebnim propisom koji uređuje gospodarenje posebnom kategorijom otpada iz članka 53. stavka 3. Zakona.
Oznaka: PU-priprema za ponovnu uporabu, PP – priprema prije oporabe ili zbrinjavana, „R broj“ odnosno „D broj“ sukladno Zakonu.
Stanje
Upisuje se masa otpada te vrste otpada prisutna na lokaciji i koja mora odgovarati materijalnoj bilanci sukladno stupcima Ulaz i Izlaz.
Napomena
Upisuje se pomoćni podaci sukladno potrebama osobe koja vodi ONTO.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
UPUTE ZA POPUNJAVANJE OČEVIDNIKA O NASTANKU I TIJEKU OTPADA PRIJEVOZNIKA OTPADA (ONTO-P)
Podaci se ispunjavaju sukladno podacima na odgovarajućim pratećim listovima.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
DODATAK X
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
PRATEĆI LIST ZA OTPAD - OBRAZAC PL-O
PRATEĆI LIST ZA OTPAD
Obrazac PL-O
DIO A – PODACI O OTPADU
BROJ PL-O:
KLJUČNI BROJ
KOLIČINA OTPADA U POŠILJCI: kg m 3
FIZIKALNO SVOJSTVO:
KOMUNALNI ☐ PROIZVODNI ☐
OPASNI ☐ NEOPASNI ☐ ( INERTNI ☐ )
H OZNAKE:
OPIS OTPADA:
PAKIRANJE OTPADA: rasuto ☐ posuda ☐ kanta ☐ kanistar ☐ kontejner ☐ bačva ☐ kutija ☐ vreća ☐ ostalo ☐ BROJ PAKIRANJA POŠILJKE:
PORIJEKLO KOMUNALNOG OTPADA:
DIO B – PODACI O OSOBI KOJA PREDAJE OTPAD
NAZIV OSOBE :
OIB/MBO/B.P.:
SJEDIŠTE/ADRESA:
NKD RAZRED (2007):
KONTAKT OSOBA:
KONTAKT PODACI:
DATUM PREDAJE OTPADA:
ADRESA POLAZIŠTA:
ODGOVORNA OSOBA: __________________
M.P.
PRIJEVOZNIK: __________________
DIO C – PODACI O TVRTKI/OBRTU KOJA PREUZIMA OTPAD
NAZIV TVRTKE/OBRTA :
OIB/MBO:
SJEDIŠTE/ADRESA:
OVLAST ZA PREUZIMANJE OTPADA U POSJED:
KONTAKT OSOBA:
KONTAKT PODACI:
DATUM PREUZIMANJA OTPADA:
ADRESA ODREDIŠTA:
ODGOVORNA OSOBA: __________________
M.P.
PRIJEVOZNIK: __________________
DIO D – PODACI O PRIJEVOZNIKU
NAZIV TVRTKE/OBRTA :
OIB/MBO:
SJEDIŠTE/ADRESA:
BROJ UPISA U OČEVIDNIK PRIJEVOZNIKA: PRV-
KONTAKT OSOBA:
KONTAKT PODACI:
NAČIN PRIJEVOZA:
REGISTARSKA OZNAKA:
NAPOMENA:
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
UPUTE ZA POPUNJAVANJE PRATEĆEG LISTA ZA OTPAD
OPĆENITO
Prateći list se ispunjava u odgovarajućem broju primjeraka od kojih po jedan primjerak zadržava  vrtka/obrt koja predaje otpad, tvrtka /obrt koja preuzima otpad i tvrtka/obrt koja prevozi otpad.
Prateći list se ispunjava za jednu pošiljku otpada koja se prevozi odnosno predaje osobi ovlaštenoj za preuzimanje otpada u posjed. Prijevozno sredstvo kojim se prevozi otpad, istovremeno može prevoziti jednu ili više pošiljki otpada. Prilikom prikupljanja miješanog komunalnog otpada ili biorazgradivog komunalnog otpada ili glomaznog otpada smatra se da vozilo kojim se taj otpad prikuplja sadrži jednu pošiljku otpada. Pošiljka mora biti određena na način da su ispunjena odgovarajuća polja u DIO A - PODACI O OTPADU u trenutku utovara otpada u prijevozno sredstvo, osim u slučaju kad pošiljka otpada nastaje uzastopnim prikupljanjem manjih količina istovrsnog otpada različitih proizvođača/posjednika otpada koji nisu pravne osobe ili fizičke osobe-obrtnici, pri čemu se smatra da je pošiljka nastala kad je završeno punjenje spremnika otpada na prijevoznom sredstvu te da su primopredajom otpada se smatra utovar takvog otpada u prijevozno sredstvo.
BROJ PL-O
Upisuje se broj Pratećeg lista koji sadrži redom: OIB-a osobe koja predaje otpad, broj organizacijske jedinice te numerička brojčana oznaka počevši od broja 1. u tekućoj kalendarskoj godini (primjer: 303030_OIB_br. org. jedinice_numerička brojčana oznaka). U slučaju potrebe (npr. zahtjevi sustava upravljanja za jedinstvenom oznakom dokumenta i sl.) neposredno u nastavku broja organizacijske jedinice može se uvrstiti vlastita oznaka veličine do 6 znakova (primjer: 303030_OIB_br. org. jediniceAAA123_numerička brojčana oznaka). Broj Pratećeg lista smatra se brojem pošiljke otpada.
Osoba koja predaje otpad mora osigurati da prilikom predaje otpada prijevozniku otpada u Pratećem listu su ispunjeni svi odgovarajući podaci osim sljedećih polja u DIO C - PODACI O TVRTCI/OBRTU KOJA PREUZIMA OTPAD: DATUM PREUZIMANJA OTPADA, ODGOVORNA OSOBA (ime i prezime, vlastoručni potpis i pečat) i PRIJEVOZNIK.
Tvrtka/obrt koja preuzima otpad mora osigurati da prilikom preuzimanja određene pošiljke otpada (tehnološki proces prihvata otpada) su ispunjena sva odgovarajuća Polja pratećeg lista.
Za slučaj povrata pošiljke otpada (osoba koja preuzima otpad vraća pošiljku otpada osobi koja predaje otpad iz razloga određenih u tehnološkom procesu prihvata otpada) na Pratećem listu koji je pratio pošiljku, u polje Napomena, upisuje se „POVRAT POŠILJKE“ te se linijama prekriži drugi stupac u DIO C - PODACI O TVRTCI/OBRTU KOJA PREUZIMA OTPAD.
Za slučaj prijevoza otpada za vlastite potrebe (prijevoz otpada između dviju lokacija kojima raspolaže ista pravna osoba ili fizička osoba - obrtnik), u Pratećem listu mora biti ispunjeni odgovarajući podaci u sljedećim rubrikama:
- BROJ PL-O,
- DIO A - PODACI O OTPADU,
- DIO B - PODACI O OSOBI KOJA PREDAJE OTPAD,
- u DIO C - PODACI O TVRTCI/OBRTU KOJA PREUZIMA OTPAD drugi stupac, a prvi stupac se linijama prekriži,
- DIO D – PODACI O PRIJEVOZNIKU,
- u rubrici NAPOMENA upisuje se velikim štampanim slovima „PRIJEVOZ ZA VLASTITE POTREBE“.
DIO A - PODACI O OTPADU
KLJUČNI BROJ
U prvih šest polja upisuje se šest znamenki odgovarajućeg ključnog broja otpada propisanog posebnim propisom koji uređuje Katalog otpada, a u sedmo polje unosi se u slučaju pošiljke opasnog otpada znak „*“ i znakom „-“ odvojena oznaka propisana posebnim propisom koji uređuje gospodarenje posebnom kategorijom otpada.
KOLIČINA OTPADA U POŠILJCI
Upisuje se količina otpada koja čini pošiljku otpada u kilogramima, osim u slučaju proizvođača otpada kojemu taj podatak nije dostupan te može upisati odgovarajući volumen otpada odnosno spremnika otpada.
FIZIKALNO SVOJSTVO
Upisuje se sljedeća odgovarajuća oznaka:
1 za prah,
2 za kruto,
3 za pastozno,
4 za muljevito,
5 za tekuće,
6 za plinovito i
7 za ostalo (prilikom korištenja oznake 7. u polje NAPOMENA upisuje se oznaka „FS7-“ iza koje se upisuje odgovarajuće svojstvo).
Odabirom jedne ili više ponuđenih opcija potrebno je specificirati otpad kao: KOMUNALNI ili PROIZVODNI te OPASNI ili NEOPASNI.
H OZNAKE
Upisuje se odgovarajuća oznake svojstva otpada koje čine otpad opasnim sukladno Zakonu i odgovarajućoj analizi ili posebnom propisu koji uređuje Katalog otpada. U slučaju neopasnog otpada upisuje se znak „X“.
OPIS OTPADA
Upisuje se vlastiti opis otpada na način da se što preciznije prikaže o kojoj vrsti otpada je riječ (npr. plinske boce, otpadna cijanidna kiselina i sl.).
NAČIN PAKIRANJA OTPADA
Z nakom X odabire se jedna od ponuđenih opcija pakiranja otpada u pošiljci.
BROJ PAKIRANJA POŠILJKE
Upisuje se ukupni broj pakiranja koje sadrži pošiljka otpada (rasuti otpad smatra se jednom pošiljkom i upisuje se „1“).
PORIJEKLO KOMUNALNOG OTPADA
Rubriku ispunjava samo davatelj usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada ili biorazgradivog komunalnog otpada, osoba koja upravlja reciklažnim dvorištem i u slučaju kad se pošiljka stvara uzastopnim prikupljanjem manjih količina istovrsnog otpada različitih proizvođača/posjednika koji nisu pravne osobe ili fizičke osobe-obrtnici otpada osoba te se upisuje područje sa kojeg je otpad skupljen odnosno naziv naselja/jedinice lokalne samouprave i županije. Ukoliko se polje ne ispunjava upisuje se znak „X“.
DIO B - PODACI O OSOBI KOJA PREDAJE OTPAD
Upisuju se osnovni podaci o osobi koja predaje otpad: naziv pravne osobe, fizičke osobe – obrtnika ili fizičke osobe, adresa sjedišta (u rubrici sjedište/adresa), broj telefona, mobitela, fax-a, e-mail, osobni identifikacijski broj (OIB) odnosno matični broj obrta. U slučaju kada otpad predaje fizička osoba unosi se OIB, odnosno u slučaju fizičke osobe koja nema hrvatsko državljanstvo unosi se oznaka „BP-“ iza koje neposredno slijedi broj putovnice i u zagradi državljanstvo te osobe (npr. BP-123456789(mađarsko)).
NKD RAZRED (2007)
Upisuje se razred sukladno posebnom propisu koji uređuje Nacionalnu klasifikaciju djelatnosti, osim u slučaju fizičke osobe, koja nije obrtnik, kada se razred ne upisuje.
DATUM PREDAJE OTPADA
Upisuje se kalendarski datum kad je osoba koja predaje otpad predala otpad osobi koja preuzima otpad ili prijevozniku otpada radi prijevoza otpada do lokacije preuzimanja otpada.
ADRESA POLAZIŠTA
Upisuje se adresa lokacije na kojoj je nastala odgovarajuća pošiljka otpada, osim u slučaju kad lokacija nema adresu (npr. gradilište ceste) kad se upisuje katastarska čestica i katastarska općina. Adresa polazišta se ne upisuje kad se ispunjava rubrika PORIJEKLO KOMUNALNOG OTPADA.
ODGOVORNA OSOBA
Upisuje se ime i prezime i u nastavku na praznu crtu upisuje se vlastoručni potpis osobe koju je za to ovlastila osoba ovlaštena za zastupanje osobe koja predaje otpad te otisak pečata osobe koja predaje otpad. U slučaju kad fizičke osoba, koja nije obrtnik, je osoba koja predaje otpad ne stavlja se otisak pečat.
PRIJEVOZNIK
Upisuje se ime i prezime osobe koju je za to ovlastila osoba ovlaštena za zastupanje osobe koja obavlja prijevoz otpada i koja je preuzela otpad u svrhu prijevoza od adrese polazišta do adrese odredišta i u nastavku na praznu crtu upisuje se vlastoručni potpis te osobe.
DIO C - PODACI O TVRTCI/OBRTU KOJA PREUZIMA OTPAD
Upisuju se osnovni podaci o tvrtki/obrtu koja preuzima otpad: naziv tvrtke/obrta, punu adresu, broj telefona, mobitela, fax-a, e-mail osobni identifikacijski broj (OIB) odnosno matični broj obrta.
OVLAST ZA PREUZIMANJE OTPADA U POSJED
Upisuje se sljedeća odgovarajuća šifra:
- za slučaj kada otpad preuzima  rgovaca otpadom koji preuzima otpad u posjed upisuje se: broj upisa u očevidnik trgovaca otpadom i povlakom odvojeni broj upisa u očevidnik reciklažnih dvorišta ili D-KLASA dozvole za gospodarenje otpadom,
- za slučaj kada otpad preuzima osoba koja upravlja reciklažnim dvorištem upisuje se: broj upisa u očevidnik reciklažnih dvorišta,
- za slučaj kada otpad iz Dodatka XV ovoga Pravilnika preuzima osoba koja obavlja energetsku oporabu određenog otpada upisuje se: broj upisa u očevidnik energetskih oporabitelja određenog otpada ,
- za slučaj kada otpad preuzima osoba temeljem dozvole za gospodarenje otpadom upisuje se D-KLASA te odgovarajuće dozvole (npr. D-UP/I-XXX-XX/XX-XX/XXX).
ODGOVORNA OSOBA
Upisuje se ime i prezime i u nastavku na praznu crtu upisuje se vlastoručni potpis osobe koju je za to ovlastila osoba ovlaštena za zastupanje osobe koja preuzima otpad te otisak pečata osobe koja preuzima otpad.
DATUM PREUZIMANJA OTPADA
Upisuje se kalendarski datum kad je osoba koja preuzima otpad istog preuzela od osobe koja predaje otpad ili od prijevoznika.
ADRESA ODREDIŠTA
Upisuje se adresa odgovarajuće lokacije gospodarenja otpadom osobe koja preuzima otpad (lokacija određena dozvolom za gospodarenje otpadom odnosno potvrdom o upisu u očevidnik reciklažnih dvorišta).
DIO D – PODACI O PRIJEVOZNIKU
Upisuju se osnovni podaci o tvrtki/obrtu koja prevozi otpad: naziv tvrtke/obrta, punu adresu, broj telefona, mobitela, fax-a, e-mail osobni identifikacijski broj (OIB) odnosno matični broj obrta.
BROJ UPISA U OČEVIDNIK PRIJEVOZNIKA
Upisuje se odgovarajući broj potvrde o upisu u Očevidnik prijevoznika otpada odgovarajućeg prijevoznika otpada.
NAČIN PRIJEVOZA
Upisuje se sljedeća odgovarajuća oznaka:
C za cestovni prijevoz,
Ž za željeznički prijevoz,
M za prijevoz morem,
Z za prijevoz zrakom,
R za prijevoz unutarnjim plovnim putem.
REGISTARSKA OZNAKA
Upisuje se odgovarajuća registarska oznaka prijevoznog sredstva.
NAPOMENA
Upisuju se informacije koje se smatraju relevantnima za pošiljku otpada ili korekcije određenih podataka npr. ispravak i sl. Polje napomena mora biti na odgovarajući način potpisano i ovjereno.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
DODATAK XI
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
POPIS VRSTA OTPADA I UVJETA ZA POSTUPAK ENERGETKE OPORABE NEOPASNOG OTPADA
Ključni broj
Naziv otpada
Dodatni uvjeti
02 01 03
otpadna biljna tkiva
-
02 01 07
otpad iz šumarstva
02 03 04
materijali neprikladni za potrošnju ili preradu
ukoliko se proizvedena toplinska energija koristi u korisnu svrhu
02 07 01
otpad od pranja, čišćenja i mehaničke obrade sirovina
03 01 01
otpadna kora i pluto
-
03 03 01
otpadna kora i otpaci drveta
ukoliko se proizvedena toplinska energija koristi u korisnu svrhu na lokaciji proizvodnje tog otpada
03 03 07
mehanički izdvojeni škart od prerade otpadnog papira i kartona
03 01 05
piljevina, strugotine, otpaci od rezanja drva, drvo, otpaci dasaka i furnira, koji nisu navedeni pod 03 01 04*
ukoliko otpad ne sadrži halogene organske spojeve ili teške metale zbog obrade sredstvom za zaštitu drveta, premazivanjem ili ljepljenjem
15 01 03
ambalaža od drveta
19 12 07
drvo koje nije navedeno pod 19 12 06
17 02 01
drvo
ukoliko otpad čini samo pluto koje ne sadrži ljepilo, halogene organske spojeve ili teške metale
20 01 38
drvo koje nije navedeno pod 20 01 37*
20 02 01
biorazgradivi otpad
ukoliko otpad čini samo kora, trava, drvo odnosno drugo biljno tkivo, ostaci od rezanja drva živice i sl.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike