Ustavna osnova za donošenje Zakona o sprječavanju sukoba interesa je u odredbi članka 4. stavka 1. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10 – pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM, TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Zakon o sprječavanju sukoba interesa donesen je 2011. godine i od tada do danas Hrvatski sabor je donio četiri izmjene i dopune ovog Zakona, a Zakon je mijenjan i odlukom Ustavnog suda Republike Hrvatske od 7. studenog 2012. godine.
Pitanje sprječavanja sukoba interesa ističe se u redovitim godišnjim izvješćima Europske komisije u okviru provedbe mehanizama Europskog semestra i u prvom Izvješću Europske komisije o vladavini prava iz 2020. godine. Osim toga, izrada kodeksa ponašanja za dužnosnike na regionalnoj i lokalnoj razini, kao i kodeksa ponašanja za zastupnike u parlamentu, te uspostavljanje odgovarajućih alata odgovornosti i sankcija za odvraćanje od potencijalnog kršenja tih kodeksa preporučuje se u okviru OECD-ova pregleda investicijske politike Republike Hrvatske iz 2019. godine. Preporuke za unaprjeđenje sustava sprječavanja sukoba interesa predmet su Izvješća IV. kruga GRECO-a vezano za saborske zastupnike te Izvješća V. kruga evaluacije GRECO-a vezano za najviše dužnosti izvršne vlasti (predsjednika Vlade, članove Vlade, državne tajnike).
Što se tiče područja upravljanja sukobom interesa, preporuke vezane za jačanje normativnoga i institucionalnog okvira osobito su zastupljene u Izvješću V. kruga evaluacije GRECO-a gdje se i konkretno navodi u kojem smjeru je potrebno unaprijediti postojeći normativni okvir. Fokus na istom području je i u izvješćima Europske komisije o vladavini prava i provjeri potpune primjene schengenske pravne stečevine u Hrvatskoj, s posebnim naglaskom na zabrinutost zbog sukoba interesa na lokalnoj razini te u poduzećima u državnom vlasništvu i pod nadzorom države.
Novim su zakonom, u odnosu na važeći tekst Zakona, predviđena znatna unaprjeđenja zakonskog teksta u više područja: znatnim proširenjem adresata zakona, uvođenjem dodatnih obveza obveznika da deklariraju sukob interesa i zabranom sudjelovanja u odlučivanju, unaprjeđenja u kontekstu imovinskih kartica i obavljanja drugih poslova uz javnu dužnost, zatim znatno unaprijeđenije uređenje ograničenja nakon obavljanja javne dužnosti, jačanje statusnih prava Povjerenstva, zatim detaljnije propisivanje odredbi postupka pred Povjerenstvom i njihova dorada u smislu ujednačavanja s pravilima kojima je uređen upravni postupak te naprednije uređenje sustava sankcioniranja.
Nomotehnička unaprjeđenja
U odnosu na postojeće stanje znatna novina je korištenje termina “obveznik” umjesto dužnosnik čime se zapravo želi olakšati tumačenje Zakona i adresata na koje se isti odnosi. Naime, dosadašnji termin dužnosnici stvarao je u nekoliko navrata dvojbe oko statusa adresata ovog Zakona i dužnosnika u smislu Zakona o pravima i obvezama državnih dužnosnika. Novim terminom obveznici za adresate ovog Zakona precizira se o kojim je kategorijama obveznika riječ. Ujedno je izričito propisano kako postoji obveza podnošenja imovinskih kartica, a ne Izvješća o imovinskom stanu kako bi se zapravo koristio termin koji se široko uvriježio u praksi i govoru te se na taj način i olakšava razumijevanje zakonskih obveza. Provedena su i druga nomotehnička unaprjeđenja zakonskog teksta uzimajući u obzir raspravu članova radne kupine.
U odnosu na članak 1., utvrđuje se djelokrug Zakona na način da se konkretiziraju područja regulirana Zakonom te opća svrha zakona u smislu sprječavanja pojave sukoba interesa u obnašanju javnih dužnosti. U slučaju da se sukob interesa ipak pojavi, svrha je Zakona sprječavanje privatnih utjecaja na donošenje odluka u obnašanju javnih dužnosti, jačanje integriteta, objektivnosti, nepristranosti i transparentnosti u obnašanju javnih dužnosti te jačanje povjerenja građana u tijela javne vlasti. U odnosu na isti članak, zadržana je opća uputa prema kojoj obveznici ne smiju svoj privatni interes stavljati iznad javnog interesa u situacijama u kojima bi se ta dva interesa mogla susresti.
Također je članku 2. stavak 2. koji sukob interesa definira kao situacije u kojima privatni interes obveznika može utjecati na njegovu nepristranost u obavljanju javne dužnosti, tzv. potencijalni sukob interesa, te situacije u kojima je privatni interes obveznika utjecao ili se osnovano može smatrati da je utjecao na njegovu nepristranost u obavljanju javne dužnosti, tzv. stvarni sukob interesa. Opisane situacije su poredane logičkim slijedom prema kojem je potrebno prvo regulirati sukob interesa do kojeg bi moglo doći, a potom onaj koji se već dogodio.
Slijedom navedenog, opća uputa sadržana u članku 2. stavku 1. te definicija sukoba interesa iz članka 2. stavka 2. razrađeni su kroz sve ostale članke Zakona kojima se konkretiziraju zabranjena djelovanja i aktivnosti obveznika te su propisane adekvatne sankcije i drugi postupci za kršenje određenih odredbi ovog Zakona.
Znatno širenje kruga adresata-obveznika zakona i nadležnosti Povjerenstva
U odnosu na tekst važećeg Zakona, ovim se prijedlogom znatno proširuje krug adresata, odnosno obveznika te se time i znatno proširuje nadležnost Povjerenstva.
Predloženim se tekstom u definiciju obveznika uvode i predsjednici i članovi uprava trgovačkih društava u kojima Republika Hrvatska ima većinski udio te predsjednici i članovi uprava trgovačkih društava kojima su većinski vlasnici trgovačka društva u kojima većinski udio ima Republika Hrvatska, te predsjednici i članovi uprava trgovačkih društava u kojima jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave ima većinski udio te predsjednici i članovi uprava trgovačkih društava koji su u većinskom vlasništvu trgovačkih društava u kojima većinski udio imaju jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave. Proširivanjem dosega primjene zakona na navedene kategorije obveznika konkretiziraju se napori na jačanju antikorupcijskih standarda u trgovačkim društvima u većinskom vlasništvu Republike Hrvatske i njihova društva kćeri te u trgovačkim društvima u većinskom vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i njihova društva kćeri. Potrebno je napomenuti kako se time u pravni okvir Republike Hrvatske uvode antikorupcijski standardi izraženi i u brojnim međunarodnim dokumentima kao što su Izvješće Europske komisije o vladavini prava za 2020. godinu, Komunikacija Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o provjeri potpune primjene schengenske pravne stečevine u Hrvatskoj, OECD-ov Pregled investicijskih politika za Republiku Hrvatsku (2019) itd.
Uz navedeno, doseg primjene Zakona proširuje se i na predsjednike i članove uprave FINA-e, HBOR-a, HAMAG-BICRO, ravnatelja Fonda za obnovu Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije, izvanredne povjerenike imenovane sukladno Zakonu o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku, a sve uzimajući u obzir njihovu nadležnost i sredstva kojima upravljaju.
Nadalje, u kontekstu medija, primjena zakona je proširena i na ravnatelja Hrvatskog audio-vizualnog centra, na glavnog ravnatelja Hrvatske radiotelevizije te na Povjerenika za informiranje.
Uz navedeno, zakonom se uvodi i nova kategorija obveznika koja obuhvaća ravnatelje i zamjenike ravnatelja agencija koje imenuje i razrješuje Hrvatski Sabor na prijedlog Vlade Republike Hrvatske, a koja definicija obuhvaća navedene obveznike primjerice u Agenciji za elektroničke medije te Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti, ali i druge agencije koje potpadaju ili će u budućnosti potpadati pod navedenu kategoriju. Zakonom su također izrijekom obuhvaćeni i predsjednik i članovi Vijeća Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti, predsjednici i članovi Upravnih vijeća Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga i Hrvatske regulatorne agencije.
Znatno širenje adresata zakona predviđeno je i točkama kojima se predviđa primjena zakona na upravitelje zaklada koje osniva Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, ravnatelje lučkih uprava, ravnatelje javnih ustanova za upravljanje nacionalnim parkovima, parkovima prirode i/ili drugih zaštićenih dijelova prirode, ravnatelje županijskih uprava za ceste, ravnatelje odnosno predsjednike uprava regionalnih i lokalnih razvojnih agencija, ravnatelje županijskih zavoda za prostorno uređenje te na ravnatelje ustanova u zdravstvu kojima je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Širenjem kruga adresata na navedene kategorije obveznika uzima se u obzir znatan korupcijski potencijal javne dužnosti koje isti obavljaju te se ovim ide u smjeru neutralizacije detektiranih rizika širenjem nadležnosti Povjerenstva da prevenira i sankcionira sukob interesa i u odnosu na te obveznike.
Zadržane su dosadašnje kategorije obveznika iz važećeg zakona, uz izuzetak tajnika Vrhovnog suda Republike Hrvatske za kojeg je zaključeno kako nije svrhovito istog obuhvatiti primjenom ovoga Zakona uzimajući u obzir njegovu funkciju.
Ujedno je brisana i dosadašnja odredba Zakona koja je krugom adresata obuhvaćala zapovjednike i zamjenike zapovjednika grana Oružanih snaga Republike Hrvatske i Zapovjedništva za potporu, ravnatelja i zamjenika ravnatelja Hrvatskoga vojnog učilišta te zapovjednika Obalne straže Republike Hrvatske. Navedeno je brisano radi usklađivanja sa zakonom koji je u djelokrugu Ministarstva obrane, Zakonom o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 73/13, 75/15, 50/16 i 30/18), a nastavno na njihove nadležnosti s popisa obveznika na koje se odnosi, Prijedlogom zakona predlaže da se kao obveznici Zakona više ne obuhvaćaju zapovjednici i zamjenici zapovjednika grana Oružanih snaga Republike Hrvatske i Zapovjedništva za potporu, ravnatelj i zamjenik ravnatelja Hrvatskog vojnog učilišta te zapovjednik Obalne straže Republike Hrvatske.
Također su zadržane kategorije obveznika navedene u dosadašnjim stavcima 2. i 3. članka 3. Zakona.
Završno, u odnosu na važeći tekst Zakona, novom odredbom se dodaje i stavak 4. koji upućuje nadležna tijela koja odlučuju o imenovanju i/ili razrješenju svih obveznika ovog zakona, a čije odluke se ne objavljuju u službenom glasilu Republike Hrvatske, da obavijest o imenovanju i/ili razrješenju dostave Povjerenstvu. Navedenom se uputom nadležnim tijelima namjerava olakšati postupanje Povjerenstva koje bi na ovaj način imalo informaciju o imenovanju i/ili razrješenju, a time i o obveznicima primjene ovog Zakona vezano za koje Povjerenstvo provodi radnje iz svoje nadležnosti.
Nadalje, ovim je zakonom predviđena i pravna osnova za donošenje kodeksa ponašanja za članove predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne samouprave. Važno je naglasiti kako je i sada tekstom Zakona obuhvaćena lokalna razina u smislu župana i gradonačelnika grada Zagreba te njihovih zamjenika kao i gradonačelnici, općinski načelnici i njihovi zamjenici. Zbog statusa članova predstavničkih tijela koji najčešće nisu u radnom odnosu niti primaju plaću za svoj rad, a mnogu i tu javnu dužnost obavljaju volonterski, a pogotovo uzimajući u obzir da isti odluke donose u okviru kolektivnog tijela, a ne pojedinačno čime ostvaruju znatno ograničeniji utjecaj na donošenje odluka, smatralo se bitnim iste ne obuhvatiti odredbama ovog Zakona na isti način kao i članove izvršnih tijela lokalne i područne (regionalne) samouprave, ali ipak, predvidjeti određene odredbe u svrhu prevencije sukoba interesa na lokalnoj razini.
Tako predloženi članak 4., koji predstavlja novinu u Zakonu, opisani način donošenja i nadzora kodeksa ponašanja na razini jedinica lokalne (područne) samouprave doprinositi će izgradnji kulture integriteta i transparentnosti u svrhu jačanja antikorupcijskih kapaciteta i povjerenja javnosti u institucije na lokalnoj razini. Propisivanje obveze za jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave da same osmisle, donesu i nadziru kodekse ponašanja omogućava se šira rasprava o funkcioniranju tijela i ugrađivanju onih vrijednosti koje svaka jedinica smatra ključnima u svom svakodnevnom radu što rezultira i jačom potporom za uspostavljeni sustav među istim članovima koji taj kodeks donose.
Širenje definicija Zakona
U odnosu na važeći tekst zakona, odredba članka 5. je proširena time da se sada u stavku 1. primanje obveznika ne definira samo kao novčani primitak za obnašanje javne dužnosti već i kao novčani primitak po bilo kojoj osnovi.
Nadalje, u stavku 2. se pod članovi obitelji obveznika definiraju, uz trenutno postojeće kategorije, još i formalni i neformalni životni partner, a što je također dodatno proširenje primjene zakona.
Konačno, proširenje primjene Zakona provedeno je i kroz stavak 3. gdje se definira poslovni odnos, pa se tako pod istim smatra ugovor o javnoj nabavi, državne potpore i druge oblike stjecanja sredstava od tijela javne vlasti, na koncesije i ugovore javno-privatnog partnerstva, osim državnih potpora u slučaju elementarnih nepogoda, te se odredba proširuje pa se uz postojeće kategorije, sada pod istu definiciju dodaju i kupoprodaja, zakup i najam.
Nove dužnosti obveznika: uređenje privatnih odnosa radi preveniranja sukoba interesa u određenom roku, deklariranje sukoba interesa i zabrana sudjelovanja u odlučivanju
Člankom 8. stavak 1., propisana je prva uputa za obveznike nakon stupanja na dužnost, a to je da je obveznik dužan urediti svoje privatne poslove kako bi se spriječio predvidljivi sukob interesa, u pravilu u roku od šezdeset dana od izbora ili imenovanja na javnu dužnost, sve uzimajući u obzir brojnost svih situacije koje će se potencijalno morati rješavati pri stupanju na dužnost. Ovom odredbom propisana je uputa da se primjenjuje rok koji je u pravilu 60 dana, dok je korištenje i dužeg roka moguće, ali će se po potrebi trebati valjano obrazložiti.
Člankom 9. se u ovaj zakon uvodi potpuno novi institut kojim se sprječava potencijalni sukob interesa i to kroz dvije dimenzije. Prva je da ako se potencijalni sukob interesa pojavi, obveznik ga je dužan deklarirati na odgovarajući način te ga razriješiti na način da zaštiti javni interes. Radi se o uputi obvezniku da potencijalni sukob interesa deklarira svima prisutnima kako bi se vodilo računa o toj okolnosti prilikom odlučivanja, pogotovo kada je kolektivno tijelo u pitanju. Drugim dijelom odredbe propisana je uputa da se takav potencijalni sukob razriješi na način da zaštiti javni interes. Time je obuhvaćen čitav niz mogućnosti koje stoje na raspolaganju osobi koja je potencijalni sukob interesa prepoznala i deklarirala na način da zaštiti javni interes, primjerice, izuzećem, suzdržavanjem od glasovanja i slično.
Drugim je stavkom propisana zabrana obvezniku da, osim ako nije drugačije propisano zakonom, isti ne smije donositi odluke, odnosno sudjelovati u donošenju odluka koje utječu na poslovni interes s njim povezanih osoba odnosno poslodavca kod kojih je bio u radnom odnosu u posljednje dvije godine prije stupanja na dužnost. Ovom se odredbom propisuje stroga zabrana obvezniku da, u točno određenim situacijama ne smije utjecati na donošenje odluka na opisani način budući da zakon podrazumijeva kako bi takve okolnosti predstavljale sukob interesa.
U kontekstu novih dužnosti, važno je naglasiti kako je člankom 49. zakona predviđena i mogućnost izricanja sankcije za povredu ovih odredbi o deklariranju sukoba interesa i nesudjelovanja u odlučivanju.
Unaprjeđenja u kontekstu imovinske kartice
Člankom 10. propisana je obveza podnošenja imovinskih kartica i to na isti način kao i do sada, u roku od 30 dana od dana stupanja na dužnost te u roku od 30 dana po prestanku obnašanja dužnosti, a isto se primjenjuje i na obveznike koji su ponovo izabrani ili imenovani na istu dužnost i to pod prijetnjom sankcije da ne mogu primiti plaću ukoliko nisu izvršili opisanu obvezu.
Novost u odnosu na tekst važećeg zakona predstavlja propisivanje obveze podnošenja imovinske kartice svake godine i to do 30. siječnja tekuće godine za prethodnu godinu kao i dužnost da obveznici u roku od 15 dana nakon isteka 12 mjeseci od prestanka obnašanja dužnosti podnose Povjerenstvu imovinsku karticu. Naime, uzimajući u obzir da i trenutno važeći članak 20. stavak 3. Zakona propisuje da određene obveze, a među kojima je i obavještavanje o imovinskom stanju dužnosnika, počinju danom stupanja na dužnost i traju 12 mjeseci od prestanka dužnosti, navedena je odredba konkretizirana u smislu roka i naglašena stavljanjem u članak koji regulira obvezu podnošenja imovinskih kartica. Smisao iste je da se u tom osjetljivom periodu od godine dana nakon završetka dužnosti prati imovinsko stanje obveznika u svrhu sprječavanja ili sankcioniranja sukoba interesa.
U odnosu na sadržaj imovinske kartice, znatno je proširen opseg podataka koji će se prijavljivati. Detaljnije je propisan sadržaj imovinske kartice koji sada obuhvaća i podatke o djelatnostima koje je obavljao neposredno prije stupanja na dužnost unazad dvije godine, o članstvima i funkcijama obveznika u drugim pravnim osobama, udruženjima i organizacijama, podatke o udjelima u društvima osoba, kao i u subjektima samostalne djelatnosti, zatim podatke o potraživanjima prema trećim osobama te podatke o posjedovanju kriptovaluta u iznosu koji je jednak ili veći od jednogodišnjeg neto prihoda obveznika. Nadalje, precizirano je da se pod pokretninama veće vrijednosti, pored lovačkog oružja, umjetnina, nakita, drugih predmeta osobne uporabne vrijednosti, vrijednosnih papira, životinja, ostalih radnih strojeva, smatraju i druge stečene pokretnine pojedinačne vrijednosti veće od 50.000,00 kuna.
S obzirom na opsežne izmjene odredbi o imovinskim karticama, obvezama podnošenja i sadržaju imovinskih kartica, propisana je i nova obveza Povjerenstva da je obvezno pravovremeno obavijestiti obveznike o promjenama u obrascu i pravilima za podnošenje imovinskih kartica.
Također je regulirana situacija u kojoj obveznik nije podnio imovinsku karticu na vrijeme da je obveznik istu dužan podnijeti sa stanjem koje je bilo na zadnji dan roka za podnošenje, a sve u svrhu izbjegavanja situacije u kojoj bi netko htio zatajiti imovinu koju ima ili je imao u određenom trenutku.
U kontekstu imovinskih kartica propisana je i ovlast Povjerenstva da odredi rok za dostavu dopuna, objašnjenja i dokaza o navodima iz podnesene imovinske kartice.
Nadalje, detaljnije je uređena objava imovinskih kartica te kategorije podataka koje se neće javno objavljivati kao i period u kojem će imovinske kartice biti dostupne na internetskim stranicama povjerenstva.
Kao dodatno unaprjeđenje, propisano je da će Povjerenstvo odmah pokretati postupke protiv osoba koji ne ispune obvezu podnošenja imovinske kartice uz izuzetak obveznika koji su po prvi puta postali obveznici podnošenja imovinske kartice pa će u odnosu na iste Povjerenstvo prije pokretanja postupka, pisanim putem pozvati iste obveznike da ispune imovinsku karticu.
Također, u kontekstu provjere imovinskih kartica, predviđena je nova obveza Povjerenstvu da, ukoliko podaci redovite provjere upućuju na mogući nesklad ili nesrazmjer između prijavljenih prihoda i imovine stečene za vrijeme trajanja mandata, da se takve informacije proslijede Poreznoj upravi. Ovakvo rješenje rezultat je uvažavanja odluke Ustavnog suda iz 2012. godine koja u par. 36 navodi kako: „Povjerenstvo nije tijelo specijalizirano u poreznim, financijskim, knjigovodstvenim i računovodstvenim poslovima da bi moglo donositi konačne odluke o tome je li dužnosnik opravdao ili nije opravdao razliku između podataka navedenih u izvješću i podataka Porezne uprave i drugih nadležnih tijela Republike Hrvatske i znači li ta razlika ujedno i »nesklad ili nerazmjer« zbog kojeg je potrebno poduzeti odgovarajuće mjere. Povjerenstvo nije tijelo kvalificirano za davanje stručne ocjene o tome. Zakonske odredbe u tom pitanju stoga ne osiguravaju dovoljan stupanj pravne sigurnosti i otvaraju mogućnost arbitrarnih ocjena pa nisu suglasne sa zahtjevima koje postavlja načelo vladavine prava (članak 3. Ustava)“.
Zabrana obavljanja drugih poslova dužnosnika
U odnosu na zabranu obavljanja drugih poslova obveznika, novim je zakonom propisano da ukoliko Povjerenstvo utvrdi da obveznik obavlja druge poslove suprotno zabrani, pokrenuti će postupak protiv obveznika.
Također je izričito propisano da se dužnosti i zabrane koje se odnose na članstvo i udjele obveznika u trgovačkim društvima kao i na ograničenja poslovanja odnose na trgovačka društva u kojima obveznik ima 5%ili više dionica ili udjela u vlasništvu, budući da se tijekom rada radne skupine zaključilo kako je iznos od 0,5% minoran te nije životno logično da bi takav mali udio predstavljao koruptivni rizik za obavljanje javne dužnosti u ovom kontekstu.
Nadalje, u članku 18. koji regulira članstvo u upravnim tijelima i nadzornim odborima te načln zabranjuje takve angažmane, u stavku 2. koji propisuje iznimku od te zabrane: „iznimno, obveznici mogu biti članovi u najviše do dva upravna vijeća ustanova, odnosno nadzorna odbora izvanproračunskih fondova koji su od posebnog državnog interesa“brisan je dio „ili su od posebnog interesa za jedinicu lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave“. Precrtano je brisano jer je u suprotnosti s odredbama organskog zakona, Zakona o lokalnim izborima u dijelu koji se odnosi na nespojivost dužnosti župana, gradonačelnika, općinskog načelnika - čl. 89. Zakona.
Ograničenja nakon mandata obveznika
Trajanje određenih obveza iz ovog zakona ostaje kao i do sada, u odnosu na obveze koje se odnose na zabranjena djelovanja dužnosnika, odredbe koje se odnose na imovinsku karticu, te odredbe koje se odnose na članstvo i udjele obveznika u trgovačkim društvima i ograničenja poslovanja.
Postojeća zabrana u članku 20. kojom se regulira zapošljavanje nakon mandata obveznika sada je razrađena i detaljnije precizirana novim člankom 23. Zakona. Prilikom regulacije ovog pitanja mora se uzeti u obzir da zapošljavanje nakon mandata obveznika predstavlja životnu činjenicu te da država mora uspostaviti ravnotežu koja omogućava Ustavom zajamčenu slobodu zapošljavanja sadašnjih i bivših zaposlenika, istovremeno štiteći javni interes.
S tim u vezi, dosadašnja općenita odredba kojom se zabranjuje obvezniku da sklapa ugovor ili stupa u radni odnos kod pravne osobe koja je za vrijeme njegova mandata bila u poslovnom odnosu ili je u određenom trenutku takva namjera bila jasna u roku od jedne godine, sada je detaljnije razrađena uzimajući u obzir više elemenata.
Prvi važan element je da definicijom poslovnog odnosa nisu obuhvaćene sve vrste odnosa koje imaju korupcijski potencijal poput odnosa između regulatora i reguliranih osoba, zatim odnosa nadzora i slično. Dakle, radi se o odnosima u kojima bi, primjerice, obveznik u nekom regulatornom tijelu, npr. HNB nakon mandata mogao raditi u subjektu kojeg regulira pa se smatralo da je ovakav odnos svakako potrebno posebno regulirati, a što nije bio predmet dosadašnjeg Zakona. U tom smislu, Zakon znatno proširuje ograničenja nakon prestanka dužnosti i na neke druge vrste odnosa koji do sada nisu bili predmet regulacije zakona.
Nadalje, analizirajući potrebu za neutralizacijom korupcijskih potencijala u ovim situacijama, zaključeno je kako je koruptivni rizik postoji u odnosu na one obveznike koji bi nakon mandata na javnoj dužnosti bili angažirani na upravljačkim funkcijama u pravnim osobama koje su bile u poslovnom odnosu s tijelom u kojem su obnašali javnu dužnost ili nad kojom pravnom osobom je to tijelo obavljalo nadzorne, regulatorne ili kontrolne funkcije.
Trajanje navedenog ograničenja je produljeno na 18 mjeseci nakon prestanka javne dužnosti. S obzirom na korupcijski rizik koji ovom odredbom bio neutraliziran, smatralo se oportunim produžiti trajanje predmetnog ograničenja.
Međutim, navedeno ograničenje ne odnosi se na predsjednike i članove uprava trgovačkih društava koja su u većinskom državnom vlasništvu, ukoliko se radi o njihovom imenovanju za članove upravnih tijela i nadzornih odbora drugih trgovačkih društava u većinskom državnom vlasništvu, pri čemu ne mogu obnašati dužnost u više od jednog trgovačkog društva. Ova odredba na odgovarajući se način primjenjuje i na predsjednike i članove uprava trgovačkih društava koja su u većinskom vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, ukoliko se radi o njihovom imenovanju za članove upravnih tijela i nadzornih odbora drugih trgovačkih društava u većinskom vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
U kontekstu opisane zabrane dana je ovlast Povjerenstvu za sprječavanje sukoba interesa da o obvezniku ipak da suglasnost za takav angažman ukoliko utvrdi da ne postoji sukob interesa.
Stavkom 2. posebno je regulirana situacija u kojoj bi obveznici ovog zakona uživali pravo na naknadu plaće (primjerice, dužnosnici tzv. pravo na 6+6) te je istima zabranjeno nakon javne dužnosti stupiti u radni odnos s pravnom osobom koje su bile u poslovnom odnosu s tijelom u kojem su vršili javnu dužnost ili nad kojom pravnom osobom je to tijelo vršilo nadzorne, regulatorne ili kontrolne funkcije, 0sim ako se ne radi o tijelu javne vlasti i osim ako su imale prethodni sporazum s poslodavcem o povratku na isto radno mjesto. Ista se zabrana primjenjuje za vrijeme korištenja prava na predviđenu naknadu plaće.
Dakle ova odredba uzima u obzir paritet prava i obveza koje proizlaze za određenu kategoriju obveznika ovog zakona. Treba imati na umu doseg proširenja adresata ovog zakona te činjenicu da mnogi adresati ovog zakona nemaju status državnih ni lokalnih dužnosnika te kao takvi ne uživaju ni prava nakon javne dužnosti. Za kategoriju osoba koje uživaju takva prava treba predvidjeti stroža ograničenja nego za kategoriju obveznika koji ne uživaju takva prava, ali, treba napomenuti, koji ni nakon tog perioda ne idu na upravljačke funkcije u navedenim pravnim osobama.
Kao i u tekstu dosadašnjeg zakona, predmetne zabrane su usmjerene i na pravnu osobu u koju bi obveznik nakon obnašanja javne dužnosti bio angažiran te se, ukoliko se utvrde kršenja zabrana iz ovih članka Povjerenstvo bez odgađanja obavještava državno odvjetništvo.
Konačno, važno je i napomenuti kako se prekršajne sankcije predviđene ovim zakonom određuju za povredu zabrana iz ovog članka i to u odnosu na obveznika i pravnu osobu koja bi ga kasnije angažirala protivno ograničenjima propisanima ovim člankom.
U opseg opisanih zabrana, u svrhu popunjavanja pravne praznine koja postoji u periodu izrade i donošenja novog Zakona o lobiranju, u periodu od 2 godine nakon prestanka javne dužnosti zabranjeno je obveznicima ovog zakona obavljati poslove lobiranja u tijelu u kojem su obnašali javnu dužnost. Za povredu navedene zabrane također je predviđeno izricanje prekršajne sankcije iz kasnijih odredbi zakona.
Jačanje statusa i prava članova Povjerenstva
Novim se Zakonom jača status Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa na nekoliko načina.
Prvo, jačaju se stručni kapaciteti Povjerenstva propisivanjem kako je obavezno da predsjednik, zamjenik i jedan član Povjerenstva (dakle, od ukupno 5, 4 člana i predsjednik) budu diplomirani pravnici, odnosno magistri prava. Ovakvo se rješenje pokazalo nužnim imajući u vidu da je Povjerenstvo tijelo koje provodi upravne postupke te članovi Povjerenstva zastupaju stajališta Povjerenstva pred upravnim sudovima. Stoga se smatra potrebnim izričito propisati ovakav sastav Povjerenstva.
U kontekstu samog postupka izbora članova Povjerenstva, propisano je da umjesto da se za sve kandidate s liste provodi sigurnosna provjera, da se samo za kandidate s jedinstvene završne liste provodi temeljna sigurnosna provjera. Ovo stoga jer se obvezivanjem na sigurnosnu provjeru svih kandidata nepotrebno opterećuje djelatnike sigurnosno-obavještajnog sektora pa se smatra oportunim i ekonomičnim istu provjeru provesti u odnosu na uži krug kandidata za koje već postoji izgledna mogućnost da budu imenovani.
Nadalje, izričito je propisano da se predsjednik i članovi Povjerenstva smatraju dužnosnicima u smislu Zakona o obvezama i pravima državnih dužnosnika čime je i konačno određen opseg prava i obveza Povjerenstva glede statusnih i ostalih prava koja proizlaze iz njihova mandata. Nadalje, time prestaje potreba za dodatnim propisivanjem obveza posebno za članove Povjerenstva već se od sada i na njih u cijelosti primjenjuje Zakon o sprječavanju sukoba interesa.
Detaljnije je uređeno i što Izvješće o radu Povjerenstva mora sadržavati. Ovo stoga kako bi ta Izvješća mogla sadržavati detaljnije podatke o radu Povjerenstva i kako bi se olakšala analiza rada i odluka Povjerenstva u svrhu detektiranja područja za eventualna daljnja unaprjeđenja.
Konačno, uređene su dvije situacije koje su predstavljale praznine u važećem zakonu. Naime, izričito je propisano da se mandat predsjednika i članova Povjerenstva produžuje do isteka mandata Sabor ne izabere predsjednika i članove Povjerenstva, a najduže do 6 mjeseci od isteka što je vrlo važna mogućnost u kontekstu osiguranja kontinuiteta obavljanja funkcije institucije čak i u ovim okolnostima.
I drugo, slijedom rješenja kakvo je predviđeno u posljednjim izmjenama Zakona o pravu na pristup informacijama, nadležni Odbor za izbor, imenovanje i upravne poslove Hrvatskog sabora će, na prijedlog Povjerenstva, odlukom odrediti jednog od članova Povjerenstva koji će zamjenjivati predsjednika u slučajevima kada je predsjednik spriječen u obavljanju dužnosti u razdobljima kraćim od 6 mjeseci te u prijelaznom periodu nakon prestanka mandata predsjednika do imenovanja novog predsjednika. Naime, vodilo se računa o mogućoj situaciji u kojoj bi predsjednik Povjerenstva bio spriječen u obavljanju dužnosti u kraćem razdoblju (npr. zbog bolesti) ili naprosto ukoliko bi mandat predsjednika iz bilo kojeg razloga trajao kraće od mandata članova Povjerenstva, te je također važno popuniti i tu prazninu u svrhu osiguranja kontinuiteta te funkcije i u navedenim okolnostima.
Unaprjeđenja u kontekstu postupka pred Povjerenstvom
Postupak pred Povjerenstvom detaljnije je uređen sukladno prijedlozima Povjerenstva, ali i sukladno uređenju instituta u upravnom postupku.
Izričito je uređena mogućnost da Povjerenstvo u pisanom obliku ovlasti člana Povjerenstva za postupanje u pojedinom postupku do donošenja odluke te u tom slučaju taj članak i podnosi pisano izvješće i prijedlog odluke. Time se zapravo detaljnije uređuje način rada Povjerenstva budući da je i tako utvrđeno tijekom sastanaka radne skupine kako svaki član Povjerenstva ima svoju referadu predmeta koje vodi pa se ovim samo uređuje postojeća praksa.
Također, detaljno je uređeno pitanje izuzeća predsjednika i članova Povjerenstva na način da se na razloge izuzeća primjenjuju razlozi kojima se uređuje opći upravni postupak te da o izuzeću članova Povjerenstva odlučuje Visoki upravni sud rješenjem u vijeću od 3 suca i to na nejavnoj sjednici. Također je propisano kako prijedlog za izuzeće može podnijeti bilo koji član Povjerenstva ili predsjednik (neovisno tko vodi sami predmet), ali i obveznik.
Nadalje, detaljnije su uređeni rokovi za pokretanje i dovršavanje postupka u odnosu na obveznike kojima je prestala javna dužnost. Naime, izričito je propisano da Povjerenstvo nije ovlašteno pokrenuti postupak protiv obveznika nakon proteka 12 mjeseci od prestanka obavljanja dužnosti, osim ako isti nastavi obavljati drugu javnu dužnost. Također je propisano da bi se takav postupak trebao dovršiti najkasnije do proteka 18 mjeseci nakon obavljanja dužnosti inače Povjerenstvo donosi odluku o obustavi postupka. Takvo rješenje je nužno u svrhu osiguranja pravne sigurnosti i preciziranja točno određenih pravnih okvira za postupanje Povjerenstva.
Ujedno je izričito propisano kako je Povjerenstvo dužno o postojanju prijave ili saznanjima o mogućem sukobu interesa obavijestiti obveznika i zatražiti njegovo očitovanje u roku od 8 dana od ispunjenja uvjeta za pokretanje postupka. Također je propisana i obveza i rok i za obveznike i za druga tijela u kojem je potrebno Povjerenstvu dostaviti potrebna očitovanja. Kao važna novina u Zakonu, predviđeno je i da ukoliko čelnik tijela ne postupi po traženju Povjerenstva i ne dostavi tražene podatke, predviđa se mogućnost izricanja novčane sankcije.
Nadalje, ukoliko su ispunjeni uvjeti za pokretanje postupka, odluku o pokretanju Povjerenstvo je dužno donijeti u roku od 30 dana te istu bez odgode dostaviti obvezniku. Ista odluka mora biti obrazložena i ne objavljuje se javno, a tužba upravnom sudu protiv odluke o pokretanju postupka ne odgađa izvršenje te odluke.
Odredbama zakona izričito je predviđena obveza Povjerenstva da kad donese odluku o pokretanju postupka, dužno je okončati postupak u roku od šest mjeseci od dana dostave obavijesti uz izuzetak postupak u odnosu na obveznike kojima je prestala javna dužnost za što su propisani posebni rokovi kako je prethodno i navedeno. Odluka mora biti obrazložena i sadržavati sve elemente rješenja sukladno ZUP-u te je ista javna uz mogućnost da Povjerenstvo odluči drugačije ukoliko tako nalažu razlozi zaštite privatnosti, javnog morala ili javne sigurnosti ili kad postoji ozbiljna i neposredna opasnost ometanja rasprave. Obavijest o raspravi se također mora poslati obvezniku 8 dana prije početka rasprave, a odluka se dostavlja obvezniku prema pravilima o osobnoj dostavi ZUP-a, a nakon dostave se ista objavljuje na mrežnim stranicama Povjerenstva.
Konačno, u kontekstu postupka uređena je i pravna zaštita protiv odluke o postojanju sukoba interesa na način da protiv iste nije dopuštena žalba, ali je moguće pokrenuti upravni spor pred Visokim upravnim sudom Republike Hrvatske koji odluku o žalbi mora donijeti u roku od 90 dana od zaprimanja. Naime, uzelo se u obzir i da Povjerenstvo često mora donositi odluke koje bi imale izravni učinak na situaciju obveznika pa se predvidjelo rješenje ne predviđa mogućnost žalbe na upravni akt u upravnom postupku već se odmah pokreće ustavni spor pred Visokim upravnim sudom RH koji o toj stvari odlučuje o točno određenom roku.
Unaprjeđenja u kontekstu sankcioniranja
Novim je zakonom ostala propisana mogućnost izricanja i administrativnih i prekršajnih sankcija za povrede odredbi ovog Zakona.
U odnosu na administrativne sankcije, a uvažavajući preporuku GRECO-a te cijeneći okolnost da se sankcije izriču u okviru pravnog postupka, izrijekom je navedeno i da se sankcija izriče, uzimajući u obzir i Ustavom predviđeno, načelo razmjernosti. Ista je odredba potom razrađena na način da je brisana mogućnost izricanja sankcije javne objave odluke Povjerenstva budući da je ista bespredmetna jer se ionako odluke Povjerenstva o zaključenju postupka javno objavljuju. Međutim, da bi se omogućilo adekvatno skaliranje sankcije, u istu je svrhu omogućeno da se i opomena i novčana sankcija sada mogu izreći za sve povrede Zakona te je također, u istu svrhu povišen obvezni minimum novčane sankcije sa 2.000,00 kuna na 4.000,00 kuna, a što predstavlja 100% povećanje minimalno izrečene novčane sankcije, dok je maksimum ostao isti i iznosi 40.000,00 kuna.
Unaprijeđenije mogućnosti sankcioniranja provedeno je i kroz propisivanje da se sankcije provode kroz obustave dijela neto mjesečne plaće ali i na svim primanjima i imovini obveznika te da ukoliko ista novčana sankcija nije u cijelosti ili djelomično plaćena kako je određeno odlukom Povjerenstva, naplata će s prisilno izvršiti putem ovlaštene institucije sukladno odredbama posebnog zakona. Ovakvo se odredbom odstupilo od standardnog načina izvršenja novčanih sankcija i predvidjelo izravan ovršni naslov za izvršenje novčane sankcije čime se sustav izvršenja izrečenih novčanih sankcija znatno ubrzao.
Prijelaznim i završnim odredbama je precizirano da trenutni predsjednik i članovi Povjerenstva ostaju do kraja mandata dok će se izbor novih provesti sukladno odredbama novog zakona. Također je uređeno i donošenje Poslovnika i Pravilnika Povjerenstva, važenje dosadašnjih akata, primjena zakona na postupke u tijeku te stupanje na snagu zakona.
III. OCJENA I IZVORI SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Financijska sredstva za provedbu ovoga Zakona osigurat će se pri izradi državnog proračuna.
IV.TEKST PRIJEDLOGA ZAKONA S OBRAZLOŽENJEM
PRIJEDLOG ZAKONA O SPRJEČAVANJU SUKOBA INTERESA
GLAVA I.
OPĆE ODREDBE
Područje primjene Zakona
Članak 1.
(1) Ovim se Zakonom uređuje sprječavanje sukoba između privatnog i javnog interesa u obnašanju javnih dužnosti, uređuju se obveznici postupanja prema odredbama ovog Zakona (u daljnjem tekstu: obveznici), obveza podnošenja i sadržaj imovinskih kartica, javna objava određenih podataka iz imovinskih kartica, postupak provjere podataka iz tih imovinskih kartica, trajanje obveza iz ovog Zakona, izbor, sastav, status i nadležnost Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo), postupak pred Povjerenstvom te druga pitanja od značaja za sprječavanje sukoba interesa.
(2) Svrha ovog Zakona je sprječavanje sukoba interesa u obnašanju javnih dužnosti, sprječavanje privatnih utjecaja na donošenje odluka u obnašanju javnih dužnosti, jačanje integriteta, objektivnosti, nepristranosti i transparentnosti u obnašanju javnih dužnosti te jačanje povjerenja građana u tijela javne vlasti.
(3) Tijela javne vlasti su određena odredbama zakona kojim se uređuje pravo na pristup informacijama.
Sukob interesa
Članak 2.
(1) U obnašanju javne dužnosti obveznici ne smiju svoj privatni interes stavljati ispred javnog interesa.
(2) Sukob interesa postoji kada su privatni interesi obveznika u suprotnosti s javnim interesom, a posebice kada:
– privatni interes obveznika može utjecati na njegovu nepristranost u obavljanju javne dužnosti
– privatni interes obveznika je utjecao ili se osnovano može smatrati da je utjecao na njegovu nepristranost u obavljanju javne dužnosti.
Obveznici primjene Zakona
Članak 3.
(1) Obveznici u smislu ovoga Zakona su:
1.Predsjednik Republike Hrvatske,
2.predsjednik i potpredsjednici Hrvatskoga sabora,
3.zastupnici u Hrvatskom saboru,
4.predsjednik i članovi Vlade Republike Hrvatske (potpredsjednici i ministri u Vladi Republike Hrvatske),
5.predsjednik, zamjenik predsjednika i suci Ustavnog suda Republike Hrvatske,
6.državni tajnici,
7.predstojnik Ureda predsjednika Vlade Republike Hrvatske,
8.čelnici državnih upravnih organizacija,
9.glavni ravnatelj policije,
10.ravnatelj Porezne uprave,
11.ravnatelj Carinske uprave,
12.glavni državni revizor i njegovi zamjenici,
13.guverner, zamjenik guvernera i viceguverner Hrvatske narodne banke,
14.pučki pravobranitelj i njegovi zamjenici,
15.pravobranitelj za djecu i njegovi zamjenici,
16.pravobranitelj za ravnopravnost spolova i njegovi zamjenici,
17.pravobranitelj za osobe s invaliditetom i njegovi zamjenici,
18.tajnik Hrvatskoga sabora,
19.glavni tajnik Vlade Republike Hrvatske,
20.glavni tajnik Ustavnog suda Republike Hrvatske,
21.zamjenik tajnika Hrvatskoga sabora,
22.zamjenik glavnog tajnika Vlade Republike Hrvatske,
23.zamjenik predstojnika Ureda predsjednika Vlade Republike Hrvatske,
24.glasnogovornik Vlade Republike Hrvatske,
25.ravnatelj i pomoćnici ravnatelja Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje,
26.ravnatelj, zamjenik ravnatelja i pomoćnici ravnatelja Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje,
27.ravnatelj i pomoćnici ravnatelja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje,
28.glavni državni rizničar,
29.predstojnik Ureda predsjednika Hrvatskoga sabora,
30.ravnatelji agencija i direkcija te drugih stručnih službi koje Vlade Republike Hrvatske koje Vlada Republike Hrvatske osniva uredbom,
31.dužnosnici u Uredu predsjednika Republike Hrvatske koje imenuje Predsjednik Republike Hrvatske sukladno odredbama posebnog zakona i drugih pravnih akata,
32.načelnik i zamjenici načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske,
33.glavni inspektor obrane,
34.predsjednik, potpredsjednici i članovi Državnoga izbornog povjerenstva Republike Hrvatske,
35.predsjednici i članovi uprava trgovačkih društava koja su u većinskom državnom vlasništvu,
36.župani i gradonačelnik Grada Zagreba i njihovi zamjenici,
37.gradonačelnici, općinski načelnici i njihovi zamjenici,
38.predsjednik, zamjenici i članovi Državne komisije za kontrolu postupka javne nabave,
39.predsjednik i članovi Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa,
40.Povjerenik za informiranje,
41.predsjednici i članovi uprava trgovačkih društava u kojima Republika Hrvatska ima većinski udio te predsjednici i članovi uprava trgovačkih društava kojima su većinski vlasnici trgovačka društva u kojima većinski udio ima Republika Hrvatska,
42.predsjednici i članovi uprava trgovačkih društava u kojima jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave ima većinski udio te predsjednici i članovi uprava trgovačkih društava koji su u većinskom vlasništvu trgovačkih društava u kojima većinski udio imaju jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave,
43.predsjednik i članovi uprave Financijske agencije,
44.predsjednik i članovi uprave Hrvatske banke za obnovu i razvoj,
45.predsjednik i članovi uprave Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije,
46.predsjednik i članovi Vijeća Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti
47.predsjednik i članovi Upravnog vijeća Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga
48.predsjednik i članovi Upravnog vijeća Hrvatske energetske regulatorne agencije
49.ravnatelji i zamjenici ravnatelja agencija koje imenuje Hrvatski sabor na prijedlog Vlade Republike Hrvatske
50.ravnatelj Hrvatskog audio-vizualnog centra
51.glavni ravnatelj Hrvatske radiotelevizije
52.ravnatelj Fonda za obnovu Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije,
53.izvanredni povjerenici imenovani sukladno Zakonu o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku,
54.upravitelji zaklada koje osniva Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave,
55.ravnatelji lučkih uprava,
56.ravnatelji javnih ustanova za upravljanje nacionalnim parkovima, parkovima prirode i/ili drugih zaštićenih dijelova prirode,
57.ravnatelji županijskih uprava za ceste,
58.ravnateljiodnosno predsjednici uprava regionalnih i lokalnih razvojnih agencija,
59.ravnatelji županijskih zavoda za prostorno uređenje,
60.ravnatelji ustanova u zdravstvu kojima je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(2) Odredbe ovog Zakona primjenjuju se i na druge obnašatelje dužnosti koje imenuje ili potvrđuje Hrvatski sabor, imenuje Vlada Republike Hrvatske ili Predsjednik Republike Hrvatske, osim osoba koje imenuje Predsjednik Republike Hrvatske u skladu s odredbama Zakona o službi u oružanim snagama Republike Hrvatske.
(3) Odredbe iz članaka 10.-14., glave IV. i članaka 49.-51. ovog Zakona odgovarajuće se primjenjuju i na rukovodeće državne službenike koje imenuje Vlada Republike Hrvatske na temelju prethodno provedenog natječaja.
(4) Nadležna tijela koja odlučuju o imenovanju i/ili razrješenju svih obveznika ovog zakona, a koje odluke se ne objavljuju u službenom glasilu Republike Hrvatske, dostavit će bez odgode obavijest o tim odlukama Povjerenstvu.
Obveze članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u svrhu sprječavanja sukoba interesa
Članak 4.
(1) Predstavnička tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave dužna su izraditi kodeks ponašanja koji se odnosi na članove predstavničkih tijela i sadrži odredbe o sprječavanju sukoba interesa u roku kao i metodologiju i način praćenja primjene kodeksa.
(2) Nadzor nad ispunjenjem obveze iz stavka 1. ovog članka provodi Ministarstvo nadležno za poslove uprave.
(3) Član predstavničkog tijela dužan je obavijestiti predstavničko tijelo akoima 5 % ili više udjela u vlasništvu poslovnog subjekta. Predstavničko tijelo je dužno taj popis objaviti na mrežnim stranicama i redovito ga ažurirati.
(4) Član predstavničkog tijela dužan je obavijestiti predstavničko tijelo o stupanju u poslovni odnos poslovnih subjekata u vlasništvu članova predstavničkih tijela u jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave i članova njihovih obitelji, s konkretnim jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u kojima član predstavničkog tijela obnaša javnu dužnost te s trgovačkim društvima i drugim pravnim osobama kojima je ta jedinica osnivač ili član.
(5) Nadzor nad ispunjenjem obveze iz stavaka 3. i 4. ovog članka provodi Povjerenstvo.
Značenje pojedinih pojmova u ovom zakonu
Članak 5.
(1) Pojedini pojmovi u smislu ovog Zakona imaju slijedeća značenja:
1) “primanje obveznika” označava novčani primitak po bilo kojoj osnovi, osim naknade putnih i drugih troškova za obnašanje javne dužnosti,
2) “član obitelji obveznika” je bračni ili izvanbračni drug obveznika, formalni i neformalni životni partner, njegovi srodnici po krvi u uspravnoj lozi, braća i sestre obveznika te posvojitelj, odnosno posvojenik obveznika,
3) “poslovni odnos” odnosi se na ugovore o javnoj nabavi, kupoprodaju, zakup, najam, državne potpore i druge oblike stjecanja sredstava od tijela javne vlasti, na koncesije i ugovore javno-privatnog partnerstva, osim državnih potpora u slučaju elementarnih nepogoda,
4) “poslovni subjekti” su trgovačka društva, ustanove i druge pravne osobe te drugi subjekti poslovnih odnosa kao što su trgovci pojedinci, obrtnici i nositelji samostalnih djelatnosti te nositelji i članovi drugih poslovnih subjekata osnovanih na temelju zakona,
5) “povezane osobe” su osobe navedene u stavku 1. točki 2. ovog članka te ostale osobe koje se prema drugim osnovama i okolnostima opravdano mogu smatrati interesno povezanima s obveznikom.
(2) Riječi i pojmovni sklopovi koji imaju rodno značenje bez obzira jesu li u Zakonu korišteni u muškom ili ženskom rodu odnose se jednako na muški i ženski rod.
Načela djelovanja
Članak 6.
(1) Obveznici u obnašanju javnih dužnosti moraju postupati časno, pošteno, savjesno, odgovorno i nepristrano čuvajući vlastitu vjerodostojnost i dostojanstvo povjerene im dužnosti te povjerenje građana.
(2) Obveznici su osobno odgovorni za svoje djelovanje u obnašanju javnih dužnosti na koje su imenovani, odnosno izabrani prema tijelu ili građanima koji su ih imenovali ili izabrali.
(3) Obveznici ne smiju koristiti javnu dužnost za osobni probitak ili probitak osobe koja je s njima povezana. Obveznici ne smiju biti ni u kakvom odnosu ovisnosti prema osobama koje bi mogle utjecati na njihovu objektivnost.
(4) Građani imaju pravo biti upoznati s ponašanjem obveznika kao javne osobe, a koje su u vezi s obnašanjem njihove dužnosti.
GLAVA II.
SPRJEČAVANJE SUKOBA INTERESA
Zabranjena djelovanja obveznika
Članak 7.
Obveznicima ovog Zakona je zabranjeno:
a) primiti ili zahtijevati korist ili obećanje koristi radi obavljanja dužnosti,
b) ostvariti ili dobiti pravo u slučaju da se krši načelo jednakosti pred zakonom,
c) zlouporabiti posebna prava obveznika koja proizlaze ili su potrebna za obavljanje dužnosti,
d) primiti dodatnu naknadu za poslove obnašanja javnih dužnosti,
e) tražiti, prihvatiti ili primiti vrijednost ili uslugu radi glasovanja o bilo kojoj stvari, ili utjecati na odluku nekog tijela ili osobe radi osobnog probitka ili probitka povezane osobe,
f) obećavati zaposlenje ili neko drugo pravo u zamjenu za dar ili obećanje dara,
g) utjecati na dobivanje poslova ili ugovora o javnoj nabavi,
h) koristiti povlaštene informacije o djelovanju državnih tijela radi osobnog probitka ili probitka povezane osobe,
i) na koji drugi način koristiti položaj obveznika utjecanjem na odluku zakonodavne, izvršne ili sudbene vlasti kako bi postigli osobni probitak ili probitak povezane osobe, neku povlasticu ili pravo, sklopili pravni posao ili na drugi način interesno pogodovali sebi ili drugoj povezanoj osobi.
Postupanje obveznika u dvojbi o postojanju sukoba interesa
Članak 8.
(1) Obveznik je dužan urediti svoje privatne poslove kako bi se spriječio predvidljivi sukob interesa, u pravilu u roku od šezdeset dana od izbora ili imenovanja na javnu dužnost.
(2) U slučaju dvojbe o postojanju sukoba interesa obveznik je dužan učiniti sve što je potrebno da odijeli privatni od javnog interesa.
(3) U slučaju dvojbe predstavlja li neko ponašanje povredu odredaba ovog Zakona o sukobu interesa ili drugog zabranjenog ili popisanog ponašanja, obveznici su dužni zatražiti mišljenje Povjerenstva.
(4) Na zahtjev obveznika Povjerenstvo će najkasnije u roku od 15 dana od dana primitka zahtjeva dati obrazloženo mišljenje na zahtjev obveznika.
(5) U procjeni postojanja sukoba interesa posebno će se voditi računa o prirodi dužnosti koju obveznik obavlja i javnom interesu.
Deklariranje sukoba interesa i nesudjelovanje u odlučivanju
Članak 9.
(1) Ako se potencijalni sukob interesa pojavi, obveznik ga je dužan deklarirati na odgovarajući način te ga razriješiti na način da zaštiti javni interes.
(2) Ako nije drugačije propisano zakonom, obveznik ne smije donositi odluke, odnosno sudjelovati u donošenju odluka koje utječu na njegov vlastiti poslovni interes ili poslovni interes
a) s njim povezanih osoba,
b) poslodavca kod kojih je bio u radnom odnosu u posljednje dvije godine prije stupanja na dužnost.
GLAVA III.
IZVJEŠTAVANJE O IMOVINSKOM STANJU OBVEZNIKA
Obveza podnošenja imovinskih kartica
Članak 10.
(1) Obveznici su dužni podnijeti Povjerenstvu imovinsku karticu koja sadrži podatke o osnovnom osobnom i imovinskom stanju obveznika, njegova partnera (bračnog i izvanbračnog druga, formalnog i neformalnog životnog partnera) i maloljetne djece te određene druge statusne podatke obveznika, propisane ovim Zakonom.
(2) Obveznici su dužni podnijeti imovinsku karticu u roku od 30 dana od dana stupanja na dužnost te u roku od 30 dana po prestanku obnašanja dužnosti.
(3) Obveznici koji su ponovno izabrani ili imenovani na istu dužnost, bez obzira obnašaju li dužnost profesionalno ili neprofesionalno, obvezni su u roku od 30 dana od dana stupanja na istu dužnost, podnijeti imovinsku karticu.
(4) Obveznici ovog Zakona dužni su jednom godišnje podnositi imovinske kartice Povjerenstvu do 31. siječnja tekuće godine za prethodnu godinu.
(5) Obveznici su u roku od 15 dana nakon isteka dvanaest mjeseci od prestanka obnašanja dužnosti obvezni podnijeti Povjerenstvu imovinsku karticu.
(6) Prije nego što izvrše obvezu iz stavka 2. i 3. ovog članka, obveznici ne mogu primiti plaću.
Sadržaj imovinske kartice
Članak 11.
(1) Imovinska kartica podnosi se na propisanom obrascu, elektronički s elektroničkim potpisom ili elektronički uz dostavu ispisanog i potpisanog obrasca te ovjerenog od tijela u kojem obveznik obnaša javnu dužnost, sa stanjem na dan podnošenja.
(2) Ukoliko obveznik podnosi imovinsku karticu nakon isteka rokova propisanih člankom 10. stavak 2. i 3. ovog Zakona, dužan je podnijeti imovinsku karticu sa stanjem na zadnji dan roka za podnošenje imovinske kartice koju je propustio podnijeti u roku, a naknadne bitne promjene, nastale do vremena podnošenja imovinske kartice, dužan je prijaviti u novoj imovinskoj kartici.
(3) Imovinska kartica sadrži podatke o osnovnim osobnim podacima obveznika, njegovog partnera (bračnog i izvanbračnog druga te formalnog i neformalnog životnog partnera) i djece, dužnostima obveznika koje obavlja profesionalno ili neprofesionalno, o ostalim dužnostima koje obnaša odnosno djelatnostima koje obavlja, kao i o djelatnosti koju je obavljao neposredno prije stupanja na dužnost unazad dvije godine, o članstvima i funkcijama obveznika u drugim pravnim osobama, udruženjima i organizacijama.
(4) Imovinska kartica sadrži podatke o imovini obveznika, njegovog partnera (bračnog i izvanbračnog druga te formalnog i neformalnog životnog partnera) i malodobne djece, stečene po svim pravnim osnovama.
(5) Prijava imovine stečene nasljeđivanjem sadrži i podatak od koga je nasljedstvo naslijeđeno.
(6) Podaci o stečenoj imovini obuhvaćaju podatke o:
- nekretninama stečenim kupoprodajom, zamjenom, darovanjem, unošenjem i izuzimanjem nekretnina iz trgovačkog društva, stečenim u postupku likvidacije ili stečaja, stečenim na temelju odluka suda ili drugog tijela, povratom imovine stečene u postupku denacionalizacije te na drugi način stečenim nekretninama od drugih osoba,
- pokretninama koje se upisuju u javni registar i pokretninama veće vrijednosti,
- poslovnim udjelima i dionicama u trgovačkim društvima i udjelima u društvima osoba,
- udjelima o vlasništvu drugih poslovnih subjekata i subjektima samostalne djelatnosti,
- novčanoj štednji i kriptovalutama čiji je iznos veći ili jednak jednogodišnjem iznosu neto prihoda obveznika,
- dugovima, preuzetim jamstvima i ostalim obvezama,
- dohotku od nesamostalnog rada, dohotku od samostalne djelatnosti, dohotku od imovine i imovinskih prava, dohotku od kapitala, dohotku od osiguranja i drugom dohotku osim primicima koji predstavljaju naknadu putnih i drugih troškova rada obveznika, partnera ili malodobne djece,
- dospjelim potraživanjima prema trećim osobama,
- primicima koji se ne smatraju dohotkom i primicima na koje se ne plaća porez na dohodak.
(7) Pod pokretninamakoje se upisuju u javne registre podrazumijevaju se vozila, plovila, zrakoplovi i radni strojevi, a koji se upisuju u javne registre.
(8) Pod pokretninama veće vrijednosti iz stavka 6. podstavka 2. ovog članka podrazumijevaju se lovačko oružje, umjetnine, nakit, drugi predmeti osobne uporabne vrijednosti, vrijednosni papiri, životinje, ostali radni strojevi i druge stečene pokretnine pojedinačne vrijednosti veće od 50.000,00 kuna, osim predmeta kućanstva i odjevnih predmeta.
(9) U odnosu na stečenu imovinu, obveznici su dužni u imovinskoj kartici prikazati podatke o načinu stjecanja imovine i izvorima sredstava kojima je stečena imovina iz stavka 5. i 6. ovog članka.
(10) Obrazac imovinske kartice iz stavka 1. ovog članka utvrđuje Povjerenstvo Pravilnikom. Obrazac obavezno sadrži javni dio imovinske kartice koji obuhvaća podatke iz stavka 2 do 7. ovog članka.
(11) Povjerenstvo je obvezno pravovremeno obavijestiti obveznike o promjenama u obrascu i pravilima za podnošenje imovinskih kartica.
Dostavljanje i prikupljanje podataka
Članak 12.
(1) Obveznik je dužan istinito i potpuno ispuniti imovinsku karticu, uključujući pitanja o imovini, načinu stjecanja i izvorima sredstava, za sebe i za osobe o čijem je imovinskom stanju obvezan podnijeti izvješće.
(2) Nastupajući u javnosti obveznici su dužni istinito i potpuno odgovoriti na pitanja o imovini, izvorima sredstava i načinu njezina stjecanja, a koja se odnose na njega i osobe o čijem je imovinskom stanju obvezan izvijestiti prema ovome Zakonu.
(3) Na traženje Povjerenstva i u roku koji ono odredi, obveznik je dužan dostaviti dopune, objašnjenja i dokaze o navodima iz podnesene imovinske kartice.
(4) U svrhu provjere podataka iz imovinske kartice obveznika, nadležna tijela u Republici Hrvatskoj, dužna su na zahtjev Povjerenstva bez odgode dostaviti zatražene obavijesti i dokaze.
Objava imovinskih kartica
Članak 13.
(1) Imovinske kartice obveznika Povjerenstvo javno objavljuje na svojoj internetskoj stranici u skladu s odredbama ovog članka.
(2) Podaci o dužnostima i imovini iz članka 10. ovog Zakona, stavka 1.-4. javno su dostupni i objavljuju se bez suglasnosti obveznika, uz iznimku podataka o primanjima njegovog partnera (bračnog i izvanbračnog druga, životnog partnera te formalnog i neformalnog životnog partnera) ukoliko je isti zaposlen kod poslodavca kod kojeg se podaci o plaći i drugim materijalnim pravima smatraju poslovnom tajnom.
(3) Imovinska kartica obveznika javno je dostupna 12 mjeseci od dana prestanka obnašanja javne dužnosti, osim ukoliko obveznik započne s obnašanjem druge dužnosti, u kojem slučaju ostaje dostupna do isteka obveza po novoj dužnosti.
(4) Neće se objaviti podaci iz imovinske kartice koje se odnosi na osobna imena maloljetnih i trećih osoba, adrese, brojeve, i druge podatke za koje ne postoji javni interes za objavom, i na koje se primjenjuju se odredbe zakonodavstva Europske unije i Republike Hrvatske o zaštiti osobnih podataka.
Povreda odredbi o podnošenju imovinske kartice
Članak 14.
(1) Ako obveznik ne ispuni obvezu podnošenja imovinske kartice iz članaka 10. i 11. te članka 12. stavaka 3. i 4. ovog Zakona, Povjerenstvo će pokrenuti postupak protiv obveznika zbog povrede odredbi o imovinskoj kartici.
(2) Kada Povjerenstvo utvrdi da obveznik nije potpuno ispunio imovinsku karticu, nije je potpisao ili je nije pravilno ispunio, pozvati će obveznika da otkloni nedostatke u roku koji ne može biti kraći od 8 dana niti duži od 15 dana od dana zaprimanja pisane obavijesti.
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, obveznika podnošenja imovinske kartice iz članka 3. ovog Zakona koji po prvi puta podnosi imovinsku karticu povodom prvog stupanja na dužnost, Povjerenstvo će, prije pokretanja postupka iz stavka 1. ovog članka, pisanim putem pozvati da ispuni imovinsku karticu.
Primanje darova
Članak 15.
(1) Darom u smislu ovog Zakona smatra se novac, stvari bez obzira na njihovu vrijednost, prava i usluge dane bez naknade koje obveznika dovode ili mogu dovesti u odnos zavisnosti ili kod njega stvaraju obvezu prema darovatelju.
(2) Ne smatraju se darovima u smislu ovog Zakona uobičajeni darovi između članova obitelji, rodbine i prijatelja te državna i međunarodna priznanja, odličja i nagrade.
(3) Obveznik smije zadržati samo dar simbolične vrijednosti i to najviše u vrijednosti do 500,00 kuna od istog darovatelja.
(4) Obveznik ne smije primiti dar iz stavka 3. ovog članka kada je on u novcu, bez obzira na iznos te vrijednosnicu i dragocjenu kovinu.
(5) Darovi protokolarne naravi koji prelaze iznos od 500,00 kuna te ostali darovi koje obveznik ne zadrži kada na to ima pravo, vlasništvo su Republike Hrvatske.
(6) Vlada će uredbom propisati način postupanja s darovima koji su vlasništvo Republike Hrvatske.
Naknade obveznika
Članak 16.
Obveznici koji za vrijeme obnašanja javne dužnosti primaju plaću za dužnost koju obnašaju ne smiju primati drugu plaću ni naknadu za obnašanje druge javne dužnosti, osim ako je zakonom drugačije propisano.
Obavljanje drugih poslova obveznika
Članak 17.
(1) Za vrijeme obnašanja javne dužnosti na koju je izabran, odnosno imenovan obveznik ne smije obnašati drugu javnu dužnost, osim ako drugu javnu dužnost obnaša po položaju ili je zakonom drugačije propisano.
(2) Obveznici koji profesionalno obnašaju javnu dužnost za vrijeme njezina obnašanja ne mogu uz naknadu ili radi ostvarivanja prihoda obavljati druge poslove u smislu redovitog i stalnog zanimanja osim ako Povjerenstvo, na prethodni zahtjev obveznika, utvrdi da predmetni poslovi ne utječu na zakonito obnašanje javne dužnosti.
(3) Prethodno odobrenje Povjerenstva iz stavka 2. ovog članka nije potrebno za obavljanje znanstvene, istraživačke, edukacijske, sportske, kulturne, umjetničke i samostalne poljoprivredne djelatnosti, za stjecanje prihoda po osnovi autorskih, patentnih i sličnih prava intelektualnog i industrijskog vlasništva te za stjecanja prihoda i naknada po osnovi sudjelovanja u međunarodnim projektima koje financira Europska unija, strana država, strana i međunarodna organizacija i udruženje.
(4) Obveznici su obvezni prijaviti Povjerenstvu prihode iz stavka 2. i 3. ovog članka.
(5) U slučaju kad Povjerenstvo utvrdi da obveznik obavlja druge poslove suprotno odredbama stavaka 1., 2., 3. i 4. ovog članka, pokrenuti će postupak protiv obveznika.
(6) U slučaju kad Povjerenstvo utvrdi da obveznik obavlja druge poslove u smislu redovitog i stalnog zanimanja suprotno odredbama ovog članka, naložit će obvezniku da prestane s obavljanjem djelatnosti u roku od najmanje 15 do najviše 90 dana.
Članstvo u upravnim tijelima i nadzornim odborima
Članak 18.
(1) Obveznici ne mogu biti članovi upravnih tijela i nadzornih odbora trgovačkih društava, upravnih vijeća ustanova, odnosno nadzornih odbora izvanproračunskih fondova niti obavljati poslove upravljanja u poslovnim subjektima.
(2) Iznimno, obveznici mogu biti članovi u najviše do dva upravna vijeća ustanova, odnosno nadzorna odbora izvanproračunskih fondova koji su od posebnog državnog interesa, osim ako posebnim zakonom nije određeno da je obveznik član upravnog vijeća ustanove, odnosno nadzornog odbora izvanproračunskog fonda po položaju. Za članstvo u upravnim vijećima ustanova, odnosno nadzornim odborima izvanproračunskih fondova obveznik nema pravo na naknadu, osim prava na naknadu putnih i drugih opravdanih troškova.
(3) Hrvatski sabor utvrđuje popis pravnih osoba od posebnog državnog interesa, na prijedlog Vlade Republike Hrvatske.
(4) Predstavničko tijelo jedinice lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave utvrđuje popis pravnih osoba od posebnog interesa za tu jedinicu.
(5) Obveznici smiju biti članovi upravnih i nadzornih tijela, najviše dviju, neprofitnih udruga i zaklada, ali bez prava na naknadu ili primanje dara u toj ulozi, osim prava na naknadu putnih i drugih opravdanih troškova.
Članstvo i udjeli obveznika u trgovačkim društvima i ograničenja poslovanja
Članak 19.
(1) Obveznik koji ima 5% i više dionica, odnosno udjela u vlasništvu (kapitalu trgovačkog društva) za vrijeme obnašanja javne dužnosti prenijet će svoja upravljačka prava na temelju udjela u kapitalu društva na drugu osobu, osim na osobe iz članka 5. stavka 1. točke 5. ovog Zakona, ili posebno tijelo.
(2) Osoba iz članka 5. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona ili posebno tijelo ostvarivat će članska prava i udjele u društvu u svoje ime, a za račun obveznika. Povjerenik se smatra s obveznikom povezanom osobom u smislu članka 5. stavka 1. točke 5. ovog Zakona.
(3) Ako trgovačko društvo iz stavka 1. ovog članka putem javnog natječaja ili na drugi način stupa u poslovni odnos s državnim tijelima ili s jedinicama lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave ili s trgovačkim društvima u kojima Republika Hrvatska ili jedinica lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave ima upravljački udio, o takvom je poslovnom događaju dužno obavijestiti Povjerenstvo.
(4) Za vrijeme dok su njegova upravljačka prava u trgovačkim društvima prenesena na drugu osobu ili posebno tijelo, obveznik ne smije davati obavijesti, upute, naloge ili biti u vezi s tom osobom ili tijelom na način da utječe na ostvarivanje prava i ispunjavanje obveza koji proizlaze iz članskih prava u tim društvima. Obveznik ima pravo da ga se jedanput godišnje obavještava o stanju trgovačkih društava u kojima ima udjele.
Članak 20.
(1) Poslovni subjekt u kojem obveznik ima 5% ili više udjela u vlasništvu (kapitalu trgovačkog društva) ne može stupiti u poslovni odnos s tijelom javne vlasti u kojem obveznik obnaša dužnost niti smije biti član zajednice ponuditelja ili podisporučitelj u tom poslovnom odnosu.
(2) Ograničenje iz stavka 1. ovog članka primjenjuje se na poslovne subjekte u kojima član obitelji obveznika ima 5% ili više udjela u vlasništvu, u slučaju kada je član obitelji obveznika na bilo koji način, izravno ili neizravno, stekao predmetni udio, odnosno dionice od obveznika u razdoblju od dvije godine prije imenovanja odnosno izbora na javnu dužnost pa do prestanka njezinog obnašanja.
(3) Obveznik je dužan u roku od 30 dana od stupanja na dužnost izvijestiti Povjerenstvo o nazivu, osobnom identifikacijskom broju i sjedištu poslovnog subjekta iz stavka 1. i 2. ovog članka. Obveznik je dužan redovito izvještavati Povjerenstvo o svim nastalim promjenama podataka o poslovnim subjektima u odnosu na koje ne smiju stupati u poslovni odnos sukladno stavku 1. i 2. ovog članka u roku od 30 dana od nastale promjene.
(4) Povjerenstvo će na svojim internetskim stranicama objaviti i redovito ažurirati popis poslovnih subjekata koji podliježu ograničenjima iz stavka 1. i 2. ovog članka. Tijela javne vlasti dužna su objaviti i redovito ažurirati na svojim internet stranicama popis poslovnih subjekata u odnosu na koja ne smiju stupati u poslovni odnos sukladno stavku 1. i 2. ovog članka. Tijela javne vlasti koja nemaju vlastitu internet stranicu dužna su u službenom glasilu objaviti i redovito ažurirati popis poslovnih subjekata u odnosu na koja ne smiju stupati u poslovni odnos, sukladno stavku 1. i 2. ovog članka.
(5) Pravni poslovi, odnosno pravni akti koji su sklopljeni, odnosno doneseni protivno odredbama stavka 1. i 2. ovog članka su ništetni. Povjerenstvo će bez odgađanja dostaviti predmet nadležnom državnom odvjetništvu na daljnje postupanje radi utvrđenja ništetnosti pravnog posla, odnosno pravnog akta.
(6) Odredbe ovog članka ne primjenjuju se na aktivnosti na temelju poslovnih odnosa koji su zaključeni prije nego je obveznik započeo s obnašanjem dužnosti. Započinjanjem obnašanja dužnosti, obveznik je dužan u roku od 60 dana uskladiti svoje aktivnosti po već prije zaključenim poslovnim odnosima u cilju otklanjanja mogućeg i sprječavanja predvidljivog sukoba interesa.
Članak 21.
(1) U slučaju kada tijelo u kojem obveznik obnaša javnu dužnost ili trgovačko društvo ili druge pravne osobe čiji je osnivač i vlasnik tijelo u kojem obveznik obnaša javnu dužnost stupa u poslovni odnos s poslovnim subjektom u kojem član obitelji obveznika ima 5 % ili više udjela u vlasništvu, obveznik je dužan o tome pravodobno obavijestiti Povjerenstvo.
(2) Povjerenstvo će u roku od 15 dana od dana zaprimanja obavijesti izraditi mišljenje zajedno s uputama o načinu postupanja obveznika i tijela u kojem obveznik obnaša javnu dužnost u cilju izbjegavanja sukoba interesa obveznika i osiguranja postupanja u skladu s ovim Zakonom.
(3) Ako to zahtijevaju okolnosti konkretnog slučaja, Povjerenstvo će mišljenje iz stavka 2. ovog članka izraditi i dostaviti bez odgađanja, najkasnije u roku od 5 dana od dana zaprimanja obavijesti.
(4) Obveznik, odnosno tijelo u kojem obveznik obnaša dužnost je obvezno, prije stupanja u poslovni odnos, dostaviti Povjerenstvu cjelokupnu dokumentaciju iz koje je vidljivo kako su provedene upute Povjerenstva iz stavka 2. ovog članka.
(5) Povjerenstvo posebnom odlukom, bez odgađanja, a najkasnije u roku od 5 dana od dana dostave mišljenja iz stavka 2. ovog članka, sukladno odredbama ovog Zakona o postupku pred Povjerenstvom, utvrđuje jesu li upute Povjerenstva iz stavka 2. ovog članka provedene na način koji omogućuje izbjegavanje sukoba interesa obveznika i osigurava njegovo zakonito postupanje u konkretnom slučaju.
(6) Pravni poslovi, odnosno pravni akti koji su sklopljeni, odnosno doneseni bez prethodne obavijesti Povjerenstvu iz stavka 1. ovog članka, protivno uputama Povjerenstva iz stavka 2. ovog članka, dostavom nepotpune ili neistinite dokumentacije iz stavka 4. ovog članka ili na bilo koji drugi način protivno odredbama ovoga članka su ništetni. Povjerenstvo će bez odgađanja dostaviti predmet nadležnom državnom odvjetništvu na daljnje postupanje radi utvrđenja ništetnosti pravnog posla, odnosno pravnog akta.
Trajanje obveza iz ovog zakona i ograničenja nakon prestanka dužnosti
Članak 22.
Obveze koje za obveznika proizlaze iz članka 7., 10.-12., 18. i 20. ovog Zakona počinju danom stupanja na dužnost i traju dvanaest mjeseci od dana prestanka obnašanja dužnosti.
Članak 23.
(1) Obveznici ovoga Zakona ne smiju prihvatiti imenovanje na upravljačke funkcije u pravnoj osobi u kojoj su za vrijeme obnašanja dužnosti bili u poslovnom odnosu ili su nad njom obavljali nadzorne, kontrolne ili regulatorne funkcije, a nije drugačije propisano posebnim zakonom. Navedeno ograničenje se primjenjuje 18 mjeseci nakon prestanka obnašanja dužnosti.
(2) Obveznici ovoga Zakona koji prema posebnim zakonima uživaju pravo na naknadu plaće nakon prestanka dužnosti ne smiju stupiti u radni odnos u pravnoj osobi ako su s tom osobom bili u poslovnom odnosu ili su nad njom obavljali nadzorne, kontrolne ili regulatorne funkcije, osim ako se radi o tijelu javne vlasti odnosno ako su prema posebnom zakonu ovlašteni vratiti se na isto ili odgovarajuće radno mjesto.
(3) Ograničenje iz stavka 1. ovog članka ne odnosi se na predsjednike i članove uprava trgovačkih društava koja su u većinskom državnom vlasništvu, ukoliko se radi o njihovom imenovanju za članove upravnih tijela i nadzornih odbora drugih trgovačkih društava u većinskom državnom vlasništvu, pri čemu ne mogu obnašati dužnost u više od jednog trgovačkog društva.
(4) Odredba stavka 3. ovog članka na odgovarajući se način primjenjuje i na predsjednike i članove uprava trgovačkih društava koja su u većinskom vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, ukoliko se radi o njihovom imenovanju za članove upravnih tijela i nadzornih odbora drugih trgovačkih društava u većinskom vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(5) Obveza iz stavka 2. primjenjuje se za vrijeme trajanja predviđene naknade plaće nakon prestanka dužnosti propisane posebnim zakonima.
(6) U slučaju iz stavka 1. ovog članka Povjerenstvo je dužno provesti postupak iz svoje nadležnosti i obavijestiti obveznika o ishodu u roku od 15 dana od dana zaprimanja zahtjeva obveznika za imenovanje, izbor ili sklapanje ugovora ukoliko iz okolnosti konkretnog slučaja proizlazi da ne postoji sukob interesa.
(7) Nije dopušteno pravnoj osobi iz stavka 1. i 2. ovog članka imenovati ili zaposliti obveznika iz stavka 1. i 2. ovog članka.
(8) Kad Povjerenstvo utvrdi povredu odredaba iz stavka 1., 2. i 7. ovog članka, bez odgađanja će obavijestiti nadležno državno odvjetništvo.
Članak 24.
Obveznicima iz ovog Zakona zabranjeno je u razdoblju od 2 godine nakon prestanka dužnosti obavljati djelatnosti lobiranja u odnosu na tijelo u kojem su bili u svojstvu obveznika.
GLAVA IV.
PROVJERA PODATAKA IZ IMOVINSKE KARTICE OBVEZNIKA
Članak 25.
(1) Povjerenstvo vrši provjeru izvršenja obveze podnošenja i podataka iz podnesenih imovinskih kartica obveznika.
(2) Postupak provjere podataka iz podnesene imovinske kartice obveznika je zatvoren za javnost.
(3) Konačne rezultate provedenog postupka provjere podataka Povjerenstvo je dužno javno objaviti na svojim internetskim stranicama.
Članak 26.
Provjera podataka iz podnesene imovinske kartice obveznika može biti:
– provjeru statusa podnositelja imovinske kartice u smislu postojanja obveze i načina podnošenja imovinske kartice iz članka 10. do 12 ovog Zakona,
– provjeru je li obveznik u zakonskom roku podnio imovinsku karticu,
– provjeru je li imovinska kartica potpisana od obveznika i ovjerena od tijela u kojem obveznik obnaša javnu dužnost ili je li elektronički potpisano,
– provjeru pravilnog i potpunog ispunjavanja obrasca imovinske kartice od strane obveznika.
(2) Prethodna (administrativna) provjera se vrši za svaku podnesenu imovinsku karticu obveznika, odmah po zaprimanju istoga, na početku mandata, kod godišnjeg podnošenja imovinske kartice te na kraju mandata, a prije unosa podataka u Registar obveznika i njihove objave na internetskim stranicama Povjerenstva.
Članak 28.
(1) Redovita provjera podataka predstavlja provjeru podataka iz članka 10. do 12. ovog Zakona koja se obavlja prikupljanjem, razmjenom podataka i usporedbom prijavljenih podataka o imovini iz podnesenih imovinskih kartica obveznika s pribavljenim podacima od Porezne uprave i drugih nadležnih tijela Republike Hrvatske sukladno odredbama ovog Zakona i podzakonskih propisa donesenih na temelju ovog Zakona.
(2) Redovita provjera podataka provodi se za svaku podnesenu imovinsku karticu obveznika.
Članak 29.
(1) Povjerenstvo će bez odgađanja zatražiti od obveznika pisano očitovanje s potrebnim dokazima ukoliko prilikom provjere podataka proizlazi mogući nesklad, odnosno nerazmjer između prijavljene imovine iz podnesene imovinske kartice sukladno člancima 10. do 12. ovog zakona i stanja imovine kako proizlazi iz pribavljenih podataka nadležnih tijela iz članka 28. ovog zakona.
(2) Obveznik je dužan dostaviti Povjerenstvu pisano očitovanje i priložiti odgovarajuće dokaze u roku od 15 dana od dana primitka pisanog zahtjeva.
Članak 30.
(1) Ako obveznik ne dostavi Povjerenstvu pisano očitovanje iz članka 29. ovog Zakona u roku od 15 dana ili pak ne priloži odgovarajuće dokaze potrebne za usklađivanje prijavljene imovine s utvrđenom imovinom u postupku provjere s pribavljenim podacima o imovini obveznika, Povjerenstvo će pokrenuti postupak protiv obveznika zbog kršenja odredbi iz članka 10. do 12. ovog Zakona te će o tom obavijestiti nadležna državna tijela.
(2) Ako rezultati provedenog postupka redovite provjere upućuju na mogući nesklad ili nesrazmjer između prijavljenih prihoda i imovine stečene za vrijeme trajanja mandata, Povjerenstvo će takve informacije proslijediti Poreznoj upravi.
GLAVA V.
POVJERENSTVO ZA ODLUČIVANJE O SUKOBU INTERESA
PRAVNI POLOŽAJ I SASTAV POVJERENSTVA
Članak 31.
(1) Radi provedbe ovog Zakona osniva se Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa.
(2) Povjerenstvo je stalno, neovisno i samostalno državno tijelo koje obavlja poslove iz svog djelokruga rada i nadležnosti, određenih ovim Zakonom. Zabranjen je svaki oblik utjecaja na rad Povjerenstva koji bi mogao ugroziti njegovu samostalnost i neovisnost u donošenju odluka.
(3) Povjerenstvo čine predsjednik Povjerenstva i četiri člana Povjerenstva.
(4) Predsjednik i članovi Povjerenstva biraju se na razdoblje od 5 godina na način i po postupku utvrđenom ovim Zakonom.
(5) Predsjednik i članovi Povjerenstva mogu biti izabrani na dužnost u Povjerenstvu najviše dva puta.
Sredstva za rad Povjerenstva
Članak 32.
Sredstva za rad Povjerenstva osiguravaju se u državnom proračunu.
Nadležnost Povjerenstva
Članak 33.
(1) Nadležnosti Povjerenstva su:
– donošenje poslovnika, kojim se uređuje način rada i odlučivanje Povjerenstva, donošenje odluka, davanje mišljenja, propisivanje obrazaca i pravilnika o ustrojavanju registra radi primjene pojedinih odredaba ovog Zakona,
– izrada smjernica i uputa obveznicima u svrhu učinkovitog sprječavanja sukoba interesa,
– redovito provođenje edukacije obveznika u pitanjima sukoba interesa i podnošenja imovinskih kartica
– provjera podataka iz imovinskih kartica obveznika sukladno odredbama ovog Zakona,
– pokretanje postupaka za utvrđivanje povreda odredaba ovog Zakona o sukobu interesa ili drugog zabranjenog ili popisanog ponašanja,
– suradnja s nadležnim tijelom državne uprave u čijem je djelokrugu izrada za izradu zakona u području sprječavanja sukoba interesa obveznika te podnošenje inicijativa nadležnim tijelima za predlaganje izmjena i dopuna zakona,
– suradnja s nevladinim udrugama civilnog društva i ostvarivanje međunarodne suradnje u području sprječavanja sukoba interesa,
- objavljivanje prakse Povjerenstva na lako pretraživ način,
– obavljanje drugih poslova određenih ovim Zakonom.
(2) Povjerenstvo izvješćuje Hrvatski sabor o svom radu jednom godišnje i to najkasnije do 31. ožujka tekuće godine za prethodnu godinu.
(3) Izvješće iz stavka 2. ovoga članka obvezno sadrži detaljni prikaz o broju predmeta i ishodima pred Povjerenstvom, podatke o vođenim upravnim sporovima i ishodima upravnih sporova, podatke o izrečenim i izvršenim sankcijama, vremenu trajanja postupaka, neriješenim predmetima, podatke o danim mišljenjima i suglasnostima, provedenim edukacijama, izrađenim smjernicama i priručnicima te drugim aktivnostima Povjerenstva na prevenciji sukoba interesa i drugim aktivnostima iz nadležnosti Povjerenstva.
(3) Poslovnik iz stavka 1. podstavka 1. ovog članka potvrđuje Hrvatski sabor. Poslovnik se objavljuje u Narodnim novinama.
Izbor predsjednika i članova Povjerenstva
Članak 34.
(1) Predsjednika i članove Povjerenstva bira Hrvatski sabor tajnim glasovanjem većinom glasova svih zastupnika na temelju lista kandidata koje sastavlja Odbor za izbor, imenovanje i upravne poslove Hrvatskoga sabora (u daljnjem tekstu: Odbor).
(2) Predsjednik Povjerenstva i članovi Povjerenstva biraju se na temelju javnog poziva.
(3) Mandat predsjednika i članova Povjerenstva počinje danom stupanja na dužnost koja se određuje u odluci o izboru.
(4) Ako do isteka mandata Sabor ne izabere predsjednika i članove Povjerenstva, mandat predsjednika i članova Povjerenstva se produžuje najduže do šest mjeseci.
Postupak izbora kandidata
Članak 35.
(1) Šest mjeseci prije isteka mandata predsjednika, odnosno članova Povjerenstva, Odbor pokreće postupak za izbor novog predsjednika, odnosno člana Povjerenstva.
(2) Odbor će objaviti javni poziv za kandidate za predsjednika, odnosno članove Povjerenstva. Rok za prijavu kandidata na objavljeni javni poziv je 15 dana.
(3) Javni poziv se objavljuje u »Narodnim novinama« te na internetskim stranicama Hrvatskoga sabora i Povjerenstva. U javnom pozivu se navode uvjeti za izbor predsjednika i članova Povjerenstva određeni ovim Zakonom, rok za podnošenje prijedloga kandidata te prilozi koji moraju biti dostavljeni uz prijavu.
(4) Na temelju zaprimljenih prijava, Odbor će bez odgađanja utvrditi liste kandidata koji udovoljavaju uvjetima za predsjednika, odnosno članove Povjerenstva. Liste se objavljuju na službenim internetskim stranicama Hrvatskoga sabora.
(5) Odbor će obaviti razgovore sa svakim od kandidata s liste iz stavka 4. ovog članka u roku od 15 dana od dana objave lista. Javnost ima pravo nazočiti održavanju razgovora s kandidatima.
(6) Na temelju održanih razgovora, Odbor će sastaviti jedinstvenu završnu listu sastavljenu u pravilu od trostruko više kandidata za predsjednika te jedinstvenu završnu listu sastavljenu u pravilu od trostruko više kandidata za članove Povjerenstva. Kandidati s jedinstvene završne liste dužni su po pozivu podnijeti Odboru imovinsku karticu iz članka 10. i 12. ovog Zakona. Za kandidate s jedinstvene završne liste se provodi temeljna sigurnosna provjera.
(7) Jedinstvene završne liste se objavljuju na sjednici Odbora s navođenjem kratkog obrazloženja za uvrštavanje pojedinog kandidata na listu. Posebno se navodi je li neki kandidat uvršten na listu na temelju jednoglasne odluke Odbora.
(8) Jedinstvene završne liste dostavljaju se Hrvatskome saboru, koji će sukladno dostavljenim listama provesti izbor predsjednika i članova Povjerenstva.
(9) Hrvatski sabor će tajnim glasovanjem provesti izbor predsjednika i članova Povjerenstva između predloženih kandidata. Za predsjednika Povjerenstva izabrat će se onaj kandidat koji dobije većinu glasova svih zastupnika. Za članove Povjerenstva izabrat će se četiri kandidata koji dobiju većinu glasova svih zastupnika.
Uvjeti za izbor predsjednika i članova Povjerenstva
Članak 36.
(1) Za predsjednika, odnosno člana Povjerenstva može biti izabrana osoba koja ispunjava sljedeće uvjete:
1. ima državljanstvo Republike Hrvatske i prebivalište na području Republike Hrvatske,
2. ima završen diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij kojim se stječe 300 ECTS bodova ili četverogodišnji dodiplomski studij kojim se stjecala visoka stručna sprema po ranijim propisima,
3. ima najmanje osam godina radnog iskustva u struci i istaknute rezultate u radu,
4. nije osuđivana za kaznena djela i protiv koje se ne vodi kazneni postupak za kaznena djela za koja se postupak pokreće po službenoj dužnosti,
5. nije član političke stranke, a niti je bio član političke stranke posljednjih pet godina do dana kandidiranja za predsjednika ili člana Povjerenstva, niti je u tom razdoblju kao nezavisni kandidat obnašao dužnost u predstavničkim i izvršnim tijelima na državnoj, lokalnoj ni u područnoj (regionalnoj) samoupravi.
(2) Predsjednik Povjerenstva, njegov zamjenik i najmanje jedan član Povjerenstva moraju imati završen diplomski sveučilišni studij pravne struke (magistar prava).
Položaj predsjednika i članova Povjerenstva
Članak 37.
(1) Predsjednik i članovi Povjerenstva smatraju se dužnosnicima sukladno Zakonu o obvezama i pravima državnih dužnosnika.
(2) Predsjednik Povjerenstva ima pravo na plaću u visini plaće potpredsjednika Državnog izbornog povjerenstva Republike Hrvatske, a članovi Povjerenstva u visini plaće članova Državnog izbornog povjerenstva Republike Hrvatske.
(3) Predsjednik i članovi Povjerenstva ne smiju sudjelovati u političkim aktivnostima.
Ovlasti predsjednika
Članak 38.
(1) Predsjednik Povjerenstva organizira i upravlja radom Povjerenstva.
(2) Predsjednik Povjerenstva određuje jednog od članova Povjerenstva kao svog zamjenika u slučaju spriječenosti ili odsutnosti.
(3) Predsjednik Povjerenstva može zadužiti pojedinog člana Povjerenstva za određeno područje rada iz nadležnosti Povjerenstva.
(4) Predsjednik Povjerenstva saziva i predsjedava sjednicama Povjerenstva.
(5) Predsjednik Povjerenstva potpisuje akte donesene na sjednicama Povjerenstva.
(6) Predsjednik Povjerenstva skrbi o pravilnoj i učinkovitoj provedbi postupaka pred Povjerenstvom te obavlja druge poslove utvrđene ovim Zakonom i drugim podzakonskim propisima koje donosi Povjerenstvo.
(7) Predsjednik Povjerenstva priprema prijedlog za osiguravanje sredstava za rad Povjerenstva i nalogodavac je za financijsko i materijalno poslovanje Povjerenstva.
Prestanak dužnosti predsjednika i članova Povjerenstva
Članak 39.
(1) Dužnost predsjedniku i članovima Povjerenstva prestaje prije isteka vremena na koji su izabrani u slučaju smrti i u slučajevima razrješenja od dužnosti.
(2) Predsjednik i član Povjerenstva bit će razriješen od dužnosti u sljedećim slučajevima:
1. na vlastiti zahtjev,
2. u slučaju trajnoga gubitka sposobnosti za obnašanje dužnosti,
3. ako prestanu postojati uvjeti potrebni za izbor navedeni u članku 36. stavku 1. točki 1., 4. i 5. ovog Zakona,
4. u slučaju kršenja odredbi ovog Zakona.
(3) Postojanje razloga za razrješenje iz stavka 2. ovog članka predsjednika i člana Povjerenstva prije isteka mandata utvrđuje Odbor. Odluku o razrješenju od dužnosti predsjedniku i članovima Povjerenstva donosi Hrvatski sabor.
(4) Ako predsjednik i član Povjerenstva zatraži da bude razriješen dužnosti, a Hrvatski sabor ne donese odluku o tom zahtjevu u roku od tri mjeseca od dana podnošenja zahtjeva, predsjedniku i članu Povjerenstva dužnost prestaje po sili zakona istekom roka od tri mjeseca od dana podnošenja zahtjeva.
(5) U slučaju prestanka dužnosti predsjedniku Povjerenstva, članovi Povjerenstva biraju između sebe vršitelja dužnosti predsjednika koji tu dužnost obavlja do izbora novog predsjednika.
(6) U roku od 30 dana od dana prestanka dužnosti predsjedniku ili članu Povjerenstva, Odbor pokreće postupak za izbor novog predsjednika odnosno člana Povjerenstva, čiji mandat odgovara mandatu predsjednika odnosno člana Povjerenstva umjesto kojega je imenovan.
(7) Odbor iz članka 34. stavak 1., na prijedlog predsjednika Povjerenstva, odlukom određuje jednog od članova Povjerenstva koji će zamjenjivati predsjednika u slučajevima kada je predsjednik spriječen u obavljanju dužnosti u prijelaznom periodu nakon prestanka mandata predsjednika do imenovanja novog predsjednika.
GLAVA VI.
POSTUPAK PRED POVJERENSTVOM
Donošenje odluka
Članak 40.
Povjerenstvo odlučuje na sjednicama Povjerenstva većinom glasova svih članova Povjerenstva.
Izuzeće predsjednika i članova Povjerenstva
Članak 41.
(1) Predsjednik i članovi Povjerenstva mogu se na zapisnik izuzeti od odlučivanja u postupku iz razloga propisanih zakonom koji uređuje opći upravni postupak.
(3) Prijedlog za izuzeće Predsjednika i članova povjerenstva može podnijeti svaki član povjerenstva i predsjednik povjerenstva, te obveznik koji je stranka postupka.
(2) O prijedlogu za izuzeće Predsjednika i članova povjerenstva odlučuje Visoki upravni sud Republike Hrvatske rješenjem u vijeću od tri suca, na nejavnoj sjednici.
Pokretanje postupka
Članak 42.
(1) Povjerenstvo može pokrenuti postupak iz svoje nadležnosti na temelju svoje odluke, povodom vjerodostojne, osnovane prijave ili u slučajevima kada raspolaže saznanjima o mogućem sukobu interesa obveznika.
(2) Podnositelju prijave iz stavka 1. ovog članka jamči se zaštita anonimnosti.
(3) Postupak nije dopušteno pokrenuti temeljem anonimne prijave.
(4) Povjerenstvo obvezno pokreće postupak iz svoje nadležnosti na osobni zahtjev obveznika.
(5) Povjerenstvo nije ovlašteno pokrenuti postupak protiv obveznika nakon proteka 12 mjeseci od prestanka obavljanja dužnosti.
(6) Rok iz stavka 5. ovog članka ne primjenjuje se na obveznika koji je nakon prestanka obavljanja dužnosti nastavio obavljati drugu javnu dužnost.
(7) U slučaju pokretanja postupka protiv obveznika koji je prestao obavljati dužnost unutar roka iz stavka 5. ovog članka, takav postupak mora biti okončan najkasnije do proteka 18 mjeseci od dana prestanka obavljanja dužnosti. Ako se postupak ne okonča u tom roku, Povjerenstvo je dužno donijeti odluku o obustavi postupka.
Tijek postupka pred Povjerenstvom
Članak 43.
(1) Ako se ispune uvjeti iz članka 42. stavka 1. ovoga Zakona, Povjerenstvo je dužno o postojanju prijave ili saznanjima o mogućem sukobu interesa obavijestiti obveznika i zatražiti njegovo očitovanje.
(2) Povjerenstvo je dužno obavijest iz stavka 1. ovoga članka dostaviti obvezniku u roku od osam dana od ispunjenja uvjeta iz članka 42. stavka 1. ovoga Zakona.
(3) Obveznik je dužan Povjerenstvu dostaviti svoje očitovanje u roku od 15 dana od dana dostave obavijesti iz stavka 1. ovoga članka.
(4) Ako obveznik ne postupi u skladu sa stavkom 3. ovoga članka, Povjerenstvo će nastaviti postupak posebno cijeneći tu okolnost.
(5) Povjerenstvo je ovlašteno na temelju obrazloženog zahtjeva zatražiti i pribaviti potrebne podatke nužne za utvrđivanje činjeničnog stanja od svih tijela javne vlasti u Republici Hrvatskoj. Nadležna tijela u Republici Hrvatskoj dužna su bez odgode, a najkasnije u roku od 15 dana, od dana zaprimanja zahtjeva Povjerenstva, dostaviti zatražene podatke ako njima raspolažu.
(6) Ako čelnik tijela iz stavka 5. ovog članka ne postupi po traženju Povjerenstva kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.000 kuna.
Postupanje na osobni zahtjev obveznika
Članak 44.
(1) U slučaju iz članka 42. stavka 4. ovoga Zakona, Povjerenstvo je dužno provesti postupak iz svoje nadležnosti i obavijestiti obveznika o ishodu njegovog zahtjeva u roku od 15 dana od dana zaprimanja zahtjeva obveznika.
Postupak utvrđivanja postojanja sukoba interesa
Članak 45.
(1) Kad Povjerenstvo donese odluku o pokretanju postupka, dužno je okončati postupak u roku od šest mjeseci od dana dostave obavijesti iz članka 43. stavka 1., osim u slučaju iz članka 42. stavka 5. i 6. ovoga Zakona.
(2) Odluka Povjerenstva o utvrđivanju ili neutvrđivanju postojanja sukoba interesa mora biti obrazložena i sadržavati sve elemente rješenja propisane zakonom koji uređuje opći upravni postupak.
(3) Rasprava na kojoj Povjerenstvo donosi odluku iz stavka 2. ovog članka je javna, osim kada kad to zahtijevaju razlozi zaštite privatnosti, javnog morala ili javne sigurnosti ili kad postoji ozbiljna i neposredna opasnost ometanja rasprave.
(4) Povjerenstvo je dužno obavijestiti obveznika o održavanju rasprave iz stavka 3. ovog članka najkasnije osam dana prije njenog održavanja.
(5) Odluka Povjerenstva iz stavka 3. ovog članka dostavlja se obvezniku prema pravilima o osobnoj dostavi propisanima zakonom koji uređuje opći upravni postupak.
(6) Nakon uredne dostave odluke iz stavka 3. ovog članka obvezniku odluka se objavljuje i na mrežnim stranicama Povjerenstva.
Pravna zaštita protiv odluke o postojanju sukoba interesa
Članak 46.
(1) Protiv odluke Povjerenstva kojom se utvrđuje postojanje sukoba interesa nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor pred Visokim upravnim sudom Republike Hrvatske.
(2) Visoki upravni sud Republike Hrvatske mora donijeti odluku o tužbi u roku od 90 dana od njenog zaprimanja.
Stručna služba Povjerenstva
Članak 47.
(1) Povjerenstvo ima stručnu službu – Ured Povjerenstva, koja obavlja stručne, administrativne i tehničke poslove.
(2) Pravilnikom o unutarnjem ustrojstvu Ureda Povjerenstva (u daljnjem tekstu: Pravilnik) uređuje se unutarnje ustrojstvo i način rada stručne službe, utvrđuju se radna mjesta i opis poslova, broj službenika te stručni i drugi uvjeti potrebni za raspored na radna mjesta.
(3) Na zaposlene u stručnoj službi primjenjuju se propisi koji se odnose na državne službenike.
(4) Pravilnik iz stavka 2. ovog članka donosi Povjerenstvo većinom glasova svih članova.
Članak 48.
(1) Radom Ureda Povjerenstva rukovodi predstojnik Ureda koji usmjerava i usklađuje rad Ureda i za njegov rad odgovara Povjerenstvu.
(2) Predstojnik Ureda Povjerenstva je državni službenik kojeg se raspoređuje na to radno mjesto rješenjem.
(3) Predstojnik Ureda Povjerenstva ima položaj čelnika tijela u odnosu na zaposlene u Uredu Povjerenstva.
GLAVA VII.
POVREDA ODREDABA OVOG ZAKONA
Članak 49.
(1) Za povredu odredbi ovog Zakona o sukobu interesa ili drugog zabranjenog ili propisanog ponašanja izčlanka 7.(zabranjena djelovanje obveznika), članka 9. (deklariranje sukoba interesa i nesudjelovanje u odlučivanju), članka 10. (obveza podnošenja imovinske kartice), članka 15. stavka 3. i 4. (primanje darova), članka 16. (naknade obveznika), 17.(obavljanje drugih poslova obveznika) i 18.(članstvo u upravnim tijelima i nadzornim odborima), članka 19. stavka 1. i 4., članka 20. stavka 3. i 6., članka 21. stavka 1. i 4.(članstvo i udjeli obveznika u trgovačkim društvima i ograničenja poslovanja) i članka 30. (očitovanje obveznika u slučaju nesklada odnosno nesrazmjera prijavljene imovine) ovog Zakona, Povjerenstvo osobama iz članka 3. ovog Zakona, uzimajući u obzir načelo razmjernosti, može izreći:
1. opomenu,
2. novčanu sankciju.
(2) Ako je primjereno naravi povrede, Povjerenstvo može tijekom postupka naložiti obvezniku da otkloni uzroke postojanja sukoba interesa u određenom roku te, ako obveznik to učini, može obustaviti postupak ili isti dovršiti i ispunjenje naloga uzeti u obzir prilikom izricanja sankcije.
Opomena
Članak 50.
Opomena se može izreći obvezniku ako se prema njegovom postupanju i odgovornosti te prouzročenoj posljedici radi o očito lakom obliku kršenja odredbi ovog Zakona.
Novčana sankcija
Članak 51.
1) Sankciju obustave isplate djela neto mjesečne plaće ili obustavu na svim primanja i imovini obveznika Povjerenstvo izriče u iznosu od 4.000,00 do 40.000,00 kuna vodeći računa o težini i posljedicama povrede Zakona.
(2) Sankcija obustave isplate dijela neto mjesečne plaće ili obustava na svim primanjima i imovini obveznika ne može trajati dulje od dvanaest mjeseci, a iznos obuhvaćen obustavom ne smije prelaziti jednu polovinu neto mjesečne plaće obveznika.
(3) Odluka o sankciji dostavlja se osobno obvezniku. Izvršnu odluku Povjerenstvo dostavlja radi provedbe službi koja obavlja obračun plaće obvezniku.
(4) Kad sankcija obustave isplate dijela neto mjesečnog primanja dužnosnika ili obustava na svim primanjima i imovini obveznika nije u cijelosti ili djelomično plaćena kako je određeno odlukom Povjerenstva, naplata će se prisilno izvršiti putem ovlaštene institucije sukladno odredbama posebnog zakona.
Članak 52.
Novčanom kaznom u visini od 5.000,00 do 15.000,00 kazniti će se predsjednik predstavničkog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave koji ne postupi sukladno članku 4. stavku 1. ovoga zakona.
Prekršajne odredbe
Članak 53.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 od 50.000,00 kuna kaznit će se obveznik koji u roku od jedne godine nakon prestanka dužnosti prihvati imenovanje ili izbor ili sklopi ugovor kojim stupa u radni odnos kod pravne osobe koja je za vrijeme obnašanja mandata obveznik bila u poslovnom odnosu ili kad u trenutku imenovanja, izbora ili sklapanja ugovora iz svih okolnosti konkretnog slučaja jasno proizlazi da namjerava stupiti u poslovni odnos s tijelom u kojem je obnašao dužnost (članak 23. stavak 1. i 2. i članak 24. ovog zakona).
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovog članka, uz izrečenu novčanu kaznu oduzet će se i imovinska korist pribavljena prekršajem.
(3) Za prekršaj iz stavka 1. ovog članka uz izrečenu novčanu kaznu izreći će se i zaštitna mjera zabrane obavljanja zvanja, određenih djelatnosti, poslova ili dužnosti fizičkoj osobi u trajanju od jedne godine.
Članak 54.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 do 1.000.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja protivno odredbama članka 23. ovog Zakona imenuje ili izabere na dužnost obveznika ili s njim sklopi ugovor kojim obveznik stupa u radni odnos u roku od jedne godine od prestanka dužnosti.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba iz članka 19. stavka 1. ovog Zakona koja ne obavijesti Povjerenstvo o svom stupanju u poslovni odnos putem javnog natječaja ili na drugi način s državnim tijelima ili s jedinicama lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave ili s trgovačkim društvima u kojima Republika Hrvatska ili jedinica lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave ima upravljački udio.
(3) Za prekršaje iz stavka 1. i 2. ovog članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 od 50.000,00 kuna.
GLAVA VIII.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 55.
(1) Predsjednik i članovi Povjerenstva zatečeni na dužnosti na dan stupanja na snagu ovog Zakona nastavljaju s radom do isteka vremena na koje su izabrani.
(2) Odbor iz članka 34. ovog Zakona će pokrenuti postupak izbora predsjednika i članova Povjerenstva sukladno odredbama iz glave V. ovog Zakona.
Članak 56.
(1) Povjerenstvo će najkasnije u roku od 90 dana od stupanja na snagu ovoga Zakona podnijeti na suglasnost Hrvatskome saboru Poslovnik izrađen na temelju odredaba ovoga Zakona.
(2) Povjerenstvo će donijeti Pravilnik o unutarnjem ustrojstvu iz članka 47. stavak 2. najkasnije u roku od 60 dana od stupanja na snagu Poslovnika iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Do stupanja na snagu propisa iz stavka 1. i 2. ovoga članka na snazi ostaje Pravilnik o načinu rada i odlučivanja Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa od 16. listopada 2013. i Pravilnik o unutarnjem ustrojstvu Ureda Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa od 30. siječnja 2020.
Članak 57.
Predstavnička tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave dužna su izraditi kodeks ponašanja iz članka 4. ovog zakona u roku od šest mjeseci od stupanja na snagu ovog zakona.
Članak 58.
(1) Vlada Republike Hrvatske će donijeti uredbu iz članka 15. stavka 6. u roku od 6 mjeseci od stupanja na snagu ovog zakona.
(2) Na snazi do donošenja nove uredbe iz stavka 1. ovog članka ostaje važeća Uredba o darovima koje prime dužnosnici (Narodne novine, broj 141/2004).
Članak 59.
(1) Povjerenstvo iz članka 55. stavka 1. ovog Zakona će u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona posebnim Pravilnikom utvrditi sadržaj obrasca izvješća iz članka 11. ovog Zakona.
(2) Osobe iz članka 3. ovog Zakona dužne su dopuniti potrebnim podacima imovinske kartice sukladno članku 10. i 11. ovog Zakona u roku od 30 dana od dana donošenja Pravilnika iz stavka 1.
Članak 60.
(1) Svi podzakonski propisi doneseni na temelju Zakona o sprječavanju sukoba interesa (“Narodne novine, br. 26/11, 12/12, 126/12, 48/13, 57/15, 98/19) ostaju na snazi do donošenja novih.
(2) Odluka o Pravnim osobama od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku (»Narodne novine«, br. 71/2008) ostaje na snazi.
(3) Postupci koji su pred Povjerenstvom započeti prije stupanja na snagu ovog Zakona, dovršit će se prema odredbama Zakona o sprječavanju sukoba interesa (“Narodne novine”, br. 26/11, 12/12, 126/12, 48/13, 57/15, 98/19).
Članak 61.
Danom stupanja na snagu ovog Zakona prestaje važiti Zakon o sprječavanju sukoba interesa (“Narodne novine, br. 26/11, 12/12, 126/12, 48/13, 57/15, 98/19).
Članak 62.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
V. OBRAZLOŽENJE
Uz članke 1.-2.
Ovom odredbom utvrđuje se djelokrug i svrha ovog Zakona, definiraju se tijela javne vlasti kao tijela utvrđena zakonom kojim se uređuje pravo na pristup informacijama te se navode situacije u kojima postoji sukob interesa.
Uz članak 3.
Ovom odredbom definiraju se obveznici i kategorije obveznika u smislu ovog Zakona i utvrđuje primjena odredbi ovog Zakona na pojedine kategorije obveznika.
Uz članak 4.
Ovom odredbom propisuje se nova obveza za članove predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u smislu obveze izrade kodeksa ponašanja koji bi nužno sadržavao i odredbe koje se odnose na sukob interesa. Nadzor nad provedbom obveze donošenja predmetnog kodeksa je na Ministarstvu nadležnom za poslove uprave dok je za izvršenje iste obveze predviđena i sankcija kroz kasnije odredbe Zakona.
Nadalje, u stavcima 3. i 4. propisana je obveza članova predstavničkog tijela koji ima 5 % ili više udjela u vlasništvu poslovnog subjekta da obavijesti predstavničko tijelo, a koje je dužno taj popis objaviti na mrežnim stranicama i redovito ga ažurirati. Također, članovi predstavničkih tijela dužni su obavijestiti predstavničko tijelo o stupanju u poslovni odnos poslovnih subjekata u vlasništvu članova predstavničkih tijela u jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave i članova njihovih obitelji, s konkretnim jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave kojima član predstavničkog tijela obnaša javnu dužnost te s trgovačkim društvima i drugim pravnim osobama kojima je ta jedinica osnivač ili član. Nadzor na provedbom ovih obveza iz stavaka 3. i 4. provodi Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa uzimajući u obzir definiranu nadležnost Povjerenstva u kontekstu prevencije sukoba interesa.
Nadalje, nadzor nad ostalim odredbama kodeksa ponašanja provodi samo predstavničko tijelo koje će si samo propisati i mehanizam praćenja primjene kodeksa.
Uz članak 5.
Ovom odredbom definiraju se pojedini izrazi koji se koriste u Zakonu: primanja obveznika, član obitelji obveznika, poslovni odnos, poslovni subjekt i povezane osobe. Također se navodi da se riječi i pojmovni sklopovi koji imaju rodno značenje, bez obzira jesu li u Zakonu korišteni u muškom ili ženskom rodu, jednako odnose na muški i ženski rod.
Uz članak 6.
Ovom odredbom uređuju se načela djelovanja obveznika u smislu ovog Zakona koja su istovjetna prethodnom tekstu Zakona.
Uz članke 7.
Ovom odredbom popisuju se zabranjena djelovanja dužnosnika koja ostaju propisana na isti način kao i do sada budući tijekom rada radne skupine, a ni u opisanoj formi nije istaknut niti jedan zahtjev za proširenjem ove liste zabranjenih djelovanja obveznika.
Uz članak 8.
Ovim odredbama uređuje se postupanje obveznika u dvojbi o postojanju sukoba interesa kroz opće i konkretne upute o postupanju u slučaju kada je obveznik dužan odijeliti privatni od javnog interesa.
Stavkom 2. istog članka propisana je opća uputa obveznicima da su dužni u slučaju dvojbe o postojanju sukoba interesa, učiniti sve što je potrebno da odijele privatni od javnog interesa.
Nadalje, stavkom 3. propisana je vrlo konkretna uputa i pomoć obveznicima da u slučaju dvojbe daje li neko ponašanje predstavlja sukob interesa i da li je u skladu s načelima javnih dužnosti ili predstavlja moguću povredu drugih odredbi ovoga Zakona, obveznici će zatražiti mišljenje Povjerenstva. Ista je funkcija Povjerenstva već prepoznata od strane obveznika i koristi se u praksi čime se obveznicima olakšava dobivanje smjernice unaprijed o granicama njihovog postupanja u kontekstu prevencije sukoba interesa.
Stavkom 4. propisana je obveza Povjerenstva da na zahtjev obveznika, najkasnije u roku od 15 dana od dana primitka zahtjeva daje obrazloženo mišljenje. Stavak 5. također daje uputu Povjerenstvu, ali i obvezniku, da u procjeni postojanja sukoba interesa posebno vodi računa o prirodi dužnosti koju obveznik obavlja i javnom interesu.
Uz članak 9.
Ovom odredbom regulirano je deklariranje sukoba interesa i nesudjelovanje u odlučivanju u slučaju pojavljivanja potencijalnog sukoba interesa.
Uz članke 10.-11.
Ovim odredbama utvrđuje se obveza podnošenja imovinskih kartica, uvodi se godišnjeg podnošenja imovinskih kartica te se propisuje sadržaj imovinske kartice i podaci koje imovinska kartica sadrži. Utvrđuje se obveza Povjerenstvu propisati obrazac imovinske kartice Pravilnikom.
Uz članke 12.-14.
Ovim odredbama uređuju se pitanja dostave i prikupljanja podataka o imovini, izvorima sredstava i načinu stjecanja obveznika i članova obitelji, način provjere i dopuna, odnosno objašnjenja i dokaza o navodima iz podnesene imovinske kartice. Uređuje se način objave imovinskih kartica i rok dostupnosti objavljenih imovinskih kartica te se uređuju način postupanja Povjerenstva u slučaju povrede odredbi o podnošenju imovinskih kartica.
Uz članak 15.
Ovom odredbom definira se pojam dara u smislu ovoga Zakona te se uređuje primanje darova.
Uz članak 16.
Ovom odredbom uređuje se pitanje naknade obveznika za obnašanje druge javne dužnosti.
Uz članak 17.
Ovom odredbom uređuje se obavljanje drugih poslova obveznika te se propisuju slučajevi u kojima nije potrebno prethodno odobrenje Povjerenstva. Uređuju se slučajevi u kojima Povjerenstvo pokreće postupak protiv obveznika te se određuje pitanje naloga obvezniku za prestankom obavljanja djelatnosti ukoliko se utvrdi da obveznik obavlja druge poslove suprotno odredbama ovog članka.
Uz članak 18.
Ovom odredbom uređuje se članstvo obveznika u upravnim tijela i nadzornim odborima trgovačkih društava, upravnih vijeća ustanova, odnosno nadzornih odbora izvanproračunskih fondova i upravnim i nadzornim tijelima udruga i zaklada u vlasništvu države odnosno jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Uz članke 19.-21.
Ovim odredbama uređuje se prijenos upravljačkih prava obveznika na temelju udjela u trgovačkom društvu za vrijeme obnašanja javne dužnosti na drugu osobu ili posebno tijelo te postupanje obveznika za vrijeme dok su njegova upravljačka prava u trgovačkim društvima prenesena na drugu osobu ili posebno tijelo.
Utvrđuju se i ograničenja poslovnim subjektima stupanja u poslovni odnos s tijelom javne vlasti u kojem obveznik obnaša dužnost.
Utvrđuje se rok u kojem je obveznik dužan izvještavati Povjerenstvo o nastalim promjenama podataka o poslovnim subjektima u odnosu na koje ne smije stupati u poslovni odnos, kao i dužnost objavljivanja i redovitog ažuriranja popisa poslovnih subjekata koja podliježu ograničenjima stupanja u poslovni odnos. Propisuje se i pravna posljedica pravnih poslova odnosno pravnih akata sklopljenih odnosno donesenih protivno navedenim ograničenjima.
Također se utvrđuje postupak obveznika i Povjerenstva u slučaju kada tijelo u kojem obveznik obnaša javnu dužnost stupa u poslovni odnos s poslovnim subjektom u kojem član obitelji obveznika ima 5% ili više udjela u vlasništvu odnosno kapitalu.
Uz članak 22.
Ovom odredbom uređuje se trajanje obveza iz ovog Zakona i ograničenja nakon prestanka dužnosti.
Uz članke 23.-24.
Ovim odredbama uređuju se ograničenja za obveznike nakon prestanka dužnosti (post-employment policy), rok u kojem ne smiju stupiti u radni odnos kod drugih pravnih osoba te se uređuje koje su to pravne osobe. Propisuje se i zabrana obavljanje djelatnosti lobiranja u odnosu na tijelo u kojem su bili u svojstvu obveznika.
Uz članke 25.-30.
Ovim odredbama utvrđuje se sadržaj, način i cilj provođenja provjere imovinskih kartica obveznika, postupanje Povjerenstva u slučaju nesklada i nesrazmjera između prijavljene imovine i stvarnog stanja prema pribavljenim podacima nadležnih tijela.
Uz članke 31.-33.
Ovim odredbama propisuje se pravni položaj, sastav Povjerenstva, mandat članova Povjerenstva, način financiranja rada Povjerenstva, nadležnosti Povjerenstva te se utvrđuje obveza izvješćivanja Povjerenstva o svima radu.
Uz članke 34.-35.
Ovom odredbom uređuje se način izbora predsjednika i članova Povjerenstva te rok za pokretanje izbora za sastav novog Povjerenstva.
Uz članke 36.-39.
Ovim odredbama utvrđuju se uvjeti za izbor predsjednika i članova Povjerenstva, položaj članova Povjerenstva, njihova prava i obveze, ograničenja u političkom djelovanju i drugim djelatnostima te prava i obveze u slučaju prestanka obnašanja dužnosti. Također se uređuje trajanje dužnosti, ovlasti predsjednika u radu Povjerenstva, slučajevi kada dolazi do prestanka dužnosti članova Povjerenstva, postupak reizbora člana/članova Povjerenstva u slučaju prestanka dužnosti prije isteka vremena na koje su imenovani te način donošenja odluka Povjerenstva.
Uz članak 40.
Ovom odredbom uređuje se način donošenja odluka Povjerenstva.
Uz članak 41.
Ovom odredbom uređuju se slučajevi izuzimanja od odlučivanja predsjednika i članova Povjerenstva, način podnošenja prijedloga za izuzeće te određuje Visoki upravni sud Republike Hrvatske kao tijelo koje odlučuje o izuzeću Predsjednika i članova Povjerenstva.
Uz članak 42.-43.
Ovim odredbama pobliže se uređuje način pokretanja pred Povjerenstvom, određuje se vremensko ograničenje pokretanja postupka od prestanka obavljanja dužnosti i krajnji rok okončanja postupka. Utvrđuje se nedopuštenost pokretanja postupka temeljem anonimne prijave. Propisan je tijek postupka pred Povjerenstvom.
Uz članak 44.
Ovom odredbom propisuje se postupanje Povjerenstva u slučaju osobnog zahtjeva obveznika.
Uz članak 45.-46.
Ovim odredbama uređuje se postupak utvrđivanja postojanja sukoba interesa te određuje mogućnost pokretanja upravnog spora pred Visokim upravnim sudom Republike Hrvatske protiv odluke Povjerenstva. Propisuje se rok od 90 dana od zaprimanja za donošenje odluke o tužbi.
Uz članke 47.-48.
Ovim odredbama uređuje se način rada, ustrojavanje i djelokrug stručne službe Povjerenstva te pravni položaj zaposlenika u stručnoj službi Povjerenstva.
Uz članak 49.-52.
Ovim odredbama utvrđuje se mogućnost izricanja opomene i novčane sankcije obveznicima za povredu odredbi Zakona te se detaljno razrađuju slučajevi u kojima se izriče opomena odnosno novčana kazna. Također se utvrđuje iznos novčane kazne predsjedniku predstavničkog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave u slučaju izostanka izrade kodeksa ponašanja koji se odnosi na članove predstavničkih tijela.
Uz članke 53.-54.
Ovim odredbama propisuju se sankcije u slučaju povreda odredbi ovog Zakona o ograničenju za obveznike nakon prestanka dužnosti te sankcije za pravnu osobu kod povreda odredaba Zakona.
Uz članke 55.-56.
Ovim odredbama propisuje se ostanak dosadašnjeg sastava Povjerenstva na funkciji do kraja mandata te način izbora novog predsjednika i članova Povjerenstva po isteku mandata dosadašnjih članova. Ovlašćuje se Povjerenstvo za sklapanje protokola o suradnji te se određuje koje je podzakonske akte Povjerenstvo dužno donijeti i u kojem roku.
Uz članak 57.
Ovom je odredbom propisan rok od 6 mjeseci u kojem su predstavnička tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave dužna izraditi kodeks ponašanja iz članka 4. ovog Zakona.
Uz članak 58.
Ovom je odredbom propisan rok u kojem će Vlada Republike Hrvatske donijeti novu uredbu o darovima koje prime dužnosnici.
Uz članak 59.
Ovom odredbom se propisuje rok u kojem je Povjerenstvo dužno posebnim Pravilnikom utvrditi sadržaj obrasca imovinske kartice te rok u kojem su obveznici dužni dopuniti svoju imovinsku karticu sukladno novom obrascu.
Uz članke 60.-62.
Ovim odredbama uređuje se provođenje postupaka započetih prije stupanja na snagu ovog Zakona te rok stupanja na snagu novog zakona.
ZAKON O SPRJEČAVANJU SUKOBA INTERESA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o sprječavanju sukoba interesa je u odredbi članka 4. stavka 1. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10 – pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM, TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Zakon o sprječavanju sukoba interesa donesen je 2011. godine i od tada do danas Hrvatski sabor je donio četiri izmjene i dopune ovog Zakona, a Zakon je mijenjan i odlukom Ustavnog suda Republike Hrvatske od 7. studenog 2012. godine.
Pitanje sprječavanja sukoba interesa ističe se u redovitim godišnjim izvješćima Europske komisije u okviru provedbe mehanizama Europskog semestra i u prvom Izvješću Europske komisije o vladavini prava iz 2020. godine. Osim toga, izrada kodeksa ponašanja za dužnosnike na regionalnoj i lokalnoj razini, kao i kodeksa ponašanja za zastupnike u parlamentu, te uspostavljanje odgovarajućih alata odgovornosti i sankcija za odvraćanje od potencijalnog kršenja tih kodeksa preporučuje se u okviru OECD-ova pregleda investicijske politike Republike Hrvatske iz 2019. godine. Preporuke za unaprjeđenje sustava sprječavanja sukoba interesa predmet su Izvješća IV. kruga GRECO-a vezano za saborske zastupnike te Izvješća V. kruga evaluacije GRECO-a vezano za najviše dužnosti izvršne vlasti (predsjednika Vlade, članove Vlade, državne tajnike).
Što se tiče područja upravljanja sukobom interesa, preporuke vezane za jačanje normativnoga i institucionalnog okvira osobito su zastupljene u Izvješću V. kruga evaluacije GRECO-a gdje se i konkretno navodi u kojem smjeru je potrebno unaprijediti postojeći normativni okvir. Fokus na istom području je i u izvješćima Europske komisije o vladavini prava i provjeri potpune primjene schengenske pravne stečevine u Hrvatskoj, s posebnim naglaskom na zabrinutost zbog sukoba interesa na lokalnoj razini te u poduzećima u državnom vlasništvu i pod nadzorom države.
Novim su zakonom, u odnosu na važeći tekst Zakona, predviđena znatna unaprjeđenja zakonskog teksta u više područja: znatnim proširenjem adresata zakona, uvođenjem dodatnih obveza obveznika da deklariraju sukob interesa i zabranom sudjelovanja u odlučivanju, unaprjeđenja u kontekstu imovinskih kartica i obavljanja drugih poslova uz javnu dužnost, zatim znatno unaprijeđenije uređenje ograničenja nakon obavljanja javne dužnosti, jačanje statusnih prava Povjerenstva, zatim detaljnije propisivanje odredbi postupka pred Povjerenstvom i njihova dorada u smislu ujednačavanja s pravilima kojima je uređen upravni postupak te naprednije uređenje sustava sankcioniranja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Nomotehnička unaprjeđenja
U odnosu na postojeće stanje znatna novina je korištenje termina “obveznik” umjesto dužnosnik čime se zapravo želi olakšati tumačenje Zakona i adresata na koje se isti odnosi. Naime, dosadašnji termin dužnosnici stvarao je u nekoliko navrata dvojbe oko statusa adresata ovog Zakona i dužnosnika u smislu Zakona o pravima i obvezama državnih dužnosnika. Novim terminom obveznici za adresate ovog Zakona precizira se o kojim je kategorijama obveznika riječ. Ujedno je izričito propisano kako postoji obveza podnošenja imovinskih kartica, a ne Izvješća o imovinskom stanu kako bi se zapravo koristio termin koji se široko uvriježio u praksi i govoru te se na taj način i olakšava razumijevanje zakonskih obveza. Provedena su i druga nomotehnička unaprjeđenja zakonskog teksta uzimajući u obzir raspravu članova radne kupine.
U odnosu na članak 1., utvrđuje se djelokrug Zakona na način da se konkretiziraju područja regulirana Zakonom te opća svrha zakona u smislu sprječavanja pojave sukoba interesa u obnašanju javnih dužnosti. U slučaju da se sukob interesa ipak pojavi, svrha je Zakona sprječavanje privatnih utjecaja na donošenje odluka u obnašanju javnih dužnosti, jačanje integriteta, objektivnosti, nepristranosti i transparentnosti u obnašanju javnih dužnosti te jačanje povjerenja građana u tijela javne vlasti. U odnosu na isti članak, zadržana je opća uputa prema kojoj obveznici ne smiju svoj privatni interes stavljati iznad javnog interesa u situacijama u kojima bi se ta dva interesa mogla susresti.
Također je članku 2. stavak 2. koji sukob interesa definira kao situacije u kojima privatni interes obveznika može utjecati na njegovu nepristranost u obavljanju javne dužnosti, tzv. potencijalni sukob interesa, te situacije u kojima je privatni interes obveznika utjecao ili se osnovano može smatrati da je utjecao na njegovu nepristranost u obavljanju javne dužnosti, tzv. stvarni sukob interesa. Opisane situacije su poredane logičkim slijedom prema kojem je potrebno prvo regulirati sukob interesa do kojeg bi moglo doći, a potom onaj koji se već dogodio.
Slijedom navedenog, opća uputa sadržana u članku 2. stavku 1. te definicija sukoba interesa iz članka 2. stavka 2. razrađeni su kroz sve ostale članke Zakona kojima se konkretiziraju zabranjena djelovanja i aktivnosti obveznika te su propisane adekvatne sankcije i drugi postupci za kršenje određenih odredbi ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Znatno širenje kruga adresata-obveznika zakona i nadležnosti Povjerenstva
U odnosu na tekst važećeg Zakona, ovim se prijedlogom znatno proširuje krug adresata, odnosno obveznika te se time i znatno proširuje nadležnost Povjerenstva.
Predloženim se tekstom u definiciju obveznika uvode i predsjednici i članovi uprava trgovačkih društava u kojima Republika Hrvatska ima većinski udio te predsjednici i članovi uprava trgovačkih društava kojima su većinski vlasnici trgovačka društva u kojima većinski udio ima Republika Hrvatska, te predsjednici i članovi uprava trgovačkih društava u kojima jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave ima većinski udio te predsjednici i članovi uprava trgovačkih društava koji su u većinskom vlasništvu trgovačkih društava u kojima većinski udio imaju jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave. Proširivanjem dosega primjene zakona na navedene kategorije obveznika konkretiziraju se napori na jačanju antikorupcijskih standarda u trgovačkim društvima u većinskom vlasništvu Republike Hrvatske i njihova društva kćeri te u trgovačkim društvima u većinskom vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i njihova društva kćeri. Potrebno je napomenuti kako se time u pravni okvir Republike Hrvatske uvode antikorupcijski standardi izraženi i u brojnim međunarodnim dokumentima kao što su Izvješće Europske komisije o vladavini prava za 2020. godinu, Komunikacija Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o provjeri potpune primjene schengenske pravne stečevine u Hrvatskoj, OECD-ov Pregled investicijskih politika za Republiku Hrvatsku (2019) itd.
Uz navedeno, doseg primjene Zakona proširuje se i na predsjednike i članove uprave FINA-e, HBOR-a, HAMAG-BICRO, ravnatelja Fonda za obnovu Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije, izvanredne povjerenike imenovane sukladno Zakonu o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku, a sve uzimajući u obzir njihovu nadležnost i sredstva kojima upravljaju.
Nadalje, u kontekstu medija, primjena zakona je proširena i na ravnatelja Hrvatskog audio-vizualnog centra, na glavnog ravnatelja Hrvatske radiotelevizije te na Povjerenika za informiranje.
Uz navedeno, zakonom se uvodi i nova kategorija obveznika koja obuhvaća ravnatelje i zamjenike ravnatelja agencija koje imenuje i razrješuje Hrvatski Sabor na prijedlog Vlade Republike Hrvatske, a koja definicija obuhvaća navedene obveznike primjerice u Agenciji za elektroničke medije te Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti, ali i druge agencije koje potpadaju ili će u budućnosti potpadati pod navedenu kategoriju. Zakonom su također izrijekom obuhvaćeni i predsjednik i članovi Vijeća Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti, predsjednici i članovi Upravnih vijeća Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga i Hrvatske regulatorne agencije.
Znatno širenje adresata zakona predviđeno je i točkama kojima se predviđa primjena zakona na upravitelje zaklada koje osniva Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, ravnatelje lučkih uprava, ravnatelje javnih ustanova za upravljanje nacionalnim parkovima, parkovima prirode i/ili drugih zaštićenih dijelova prirode, ravnatelje županijskih uprava za ceste, ravnatelje odnosno predsjednike uprava regionalnih i lokalnih razvojnih agencija, ravnatelje županijskih zavoda za prostorno uređenje te na ravnatelje ustanova u zdravstvu kojima je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Širenjem kruga adresata na navedene kategorije obveznika uzima se u obzir znatan korupcijski potencijal javne dužnosti koje isti obavljaju te se ovim ide u smjeru neutralizacije detektiranih rizika širenjem nadležnosti Povjerenstva da prevenira i sankcionira sukob interesa i u odnosu na te obveznike.
Zadržane su dosadašnje kategorije obveznika iz važećeg zakona, uz izuzetak tajnika Vrhovnog suda Republike Hrvatske za kojeg je zaključeno kako nije svrhovito istog obuhvatiti primjenom ovoga Zakona uzimajući u obzir njegovu funkciju.
Ujedno je brisana i dosadašnja odredba Zakona koja je krugom adresata obuhvaćala zapovjednike i zamjenike zapovjednika grana Oružanih snaga Republike Hrvatske i Zapovjedništva za potporu, ravnatelja i zamjenika ravnatelja Hrvatskoga vojnog učilišta te zapovjednika Obalne straže Republike Hrvatske. Navedeno je brisano radi usklađivanja sa zakonom koji je u djelokrugu Ministarstva obrane, Zakonom o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 73/13, 75/15, 50/16 i 30/18), a nastavno na njihove nadležnosti s popisa obveznika na koje se odnosi, Prijedlogom zakona predlaže da se kao obveznici Zakona više ne obuhvaćaju zapovjednici i zamjenici zapovjednika grana Oružanih snaga Republike Hrvatske i Zapovjedništva za potporu, ravnatelj i zamjenik ravnatelja Hrvatskog vojnog učilišta te zapovjednik Obalne straže Republike Hrvatske.
Također su zadržane kategorije obveznika navedene u dosadašnjim stavcima 2. i 3. članka 3. Zakona.
Završno, u odnosu na važeći tekst Zakona, novom odredbom se dodaje i stavak 4. koji upućuje nadležna tijela koja odlučuju o imenovanju i/ili razrješenju svih obveznika ovog zakona, a čije odluke se ne objavljuju u službenom glasilu Republike Hrvatske, da obavijest o imenovanju i/ili razrješenju dostave Povjerenstvu. Navedenom se uputom nadležnim tijelima namjerava olakšati postupanje Povjerenstva koje bi na ovaj način imalo informaciju o imenovanju i/ili razrješenju, a time i o obveznicima primjene ovog Zakona vezano za koje Povjerenstvo provodi radnje iz svoje nadležnosti.
Nadalje, ovim je zakonom predviđena i pravna osnova za donošenje kodeksa ponašanja za članove predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne samouprave. Važno je naglasiti kako je i sada tekstom Zakona obuhvaćena lokalna razina u smislu župana i gradonačelnika grada Zagreba te njihovih zamjenika kao i gradonačelnici, općinski načelnici i njihovi zamjenici. Zbog statusa članova predstavničkih tijela koji najčešće nisu u radnom odnosu niti primaju plaću za svoj rad, a mnogu i tu javnu dužnost obavljaju volonterski, a pogotovo uzimajući u obzir da isti odluke donose u okviru kolektivnog tijela, a ne pojedinačno čime ostvaruju znatno ograničeniji utjecaj na donošenje odluka, smatralo se bitnim iste ne obuhvatiti odredbama ovog Zakona na isti način kao i članove izvršnih tijela lokalne i područne (regionalne) samouprave, ali ipak, predvidjeti određene odredbe u svrhu prevencije sukoba interesa na lokalnoj razini.
Tako predloženi članak 4., koji predstavlja novinu u Zakonu, opisani način donošenja i nadzora kodeksa ponašanja na razini jedinica lokalne (područne) samouprave doprinositi će izgradnji kulture integriteta i transparentnosti u svrhu jačanja antikorupcijskih kapaciteta i povjerenja javnosti u institucije na lokalnoj razini. Propisivanje obveze za jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave da same osmisle, donesu i nadziru kodekse ponašanja omogućava se šira rasprava o funkcioniranju tijela i ugrađivanju onih vrijednosti koje svaka jedinica smatra ključnima u svom svakodnevnom radu što rezultira i jačom potporom za uspostavljeni sustav među istim članovima koji taj kodeks donose.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Širenje definicija Zakona
U odnosu na važeći tekst zakona, odredba članka 5. je proširena time da se sada u stavku 1. primanje obveznika ne definira samo kao novčani primitak za obnašanje javne dužnosti već i kao novčani primitak po bilo kojoj osnovi.
Nadalje, u stavku 2. se pod članovi obitelji obveznika definiraju, uz trenutno postojeće kategorije, još i formalni i neformalni životni partner, a što je također dodatno proširenje primjene zakona.
Konačno, proširenje primjene Zakona provedeno je i kroz stavak 3. gdje se definira poslovni odnos, pa se tako pod istim smatra ugovor o javnoj nabavi, državne potpore i druge oblike stjecanja sredstava od tijela javne vlasti, na koncesije i ugovore javno-privatnog partnerstva, osim državnih potpora u slučaju elementarnih nepogoda, te se odredba proširuje pa se uz postojeće kategorije, sada pod istu definiciju dodaju i kupoprodaja, zakup i najam.
Nove dužnosti obveznika: uređenje privatnih odnosa radi preveniranja sukoba interesa u određenom roku, deklariranje sukoba interesa i zabrana sudjelovanja u odlučivanju
Člankom 8. stavak 1., propisana je prva uputa za obveznike nakon stupanja na dužnost, a to je da je obveznik dužan urediti svoje privatne poslove kako bi se spriječio predvidljivi sukob interesa, u pravilu u roku od šezdeset dana od izbora ili imenovanja na javnu dužnost, sve uzimajući u obzir brojnost svih situacije koje će se potencijalno morati rješavati pri stupanju na dužnost. Ovom odredbom propisana je uputa da se primjenjuje rok koji je u pravilu 60 dana, dok je korištenje i dužeg roka moguće, ali će se po potrebi trebati valjano obrazložiti.
Člankom 9. se u ovaj zakon uvodi potpuno novi institut kojim se sprječava potencijalni sukob interesa i to kroz dvije dimenzije. Prva je da ako se potencijalni sukob interesa pojavi, obveznik ga je dužan deklarirati na odgovarajući način te ga razriješiti na način da zaštiti javni interes. Radi se o uputi obvezniku da potencijalni sukob interesa deklarira svima prisutnima kako bi se vodilo računa o toj okolnosti prilikom odlučivanja, pogotovo kada je kolektivno tijelo u pitanju. Drugim dijelom odredbe propisana je uputa da se takav potencijalni sukob razriješi na način da zaštiti javni interes. Time je obuhvaćen čitav niz mogućnosti koje stoje na raspolaganju osobi koja je potencijalni sukob interesa prepoznala i deklarirala na način da zaštiti javni interes, primjerice, izuzećem, suzdržavanjem od glasovanja i slično.
Drugim je stavkom propisana zabrana obvezniku da, osim ako nije drugačije propisano zakonom, isti ne smije donositi odluke, odnosno sudjelovati u donošenju odluka koje utječu na poslovni interes s njim povezanih osoba odnosno poslodavca kod kojih je bio u radnom odnosu u posljednje dvije godine prije stupanja na dužnost. Ovom se odredbom propisuje stroga zabrana obvezniku da, u točno određenim situacijama ne smije utjecati na donošenje odluka na opisani način budući da zakon podrazumijeva kako bi takve okolnosti predstavljale sukob interesa.
U kontekstu novih dužnosti, važno je naglasiti kako je člankom 49. zakona predviđena i mogućnost izricanja sankcije za povredu ovih odredbi o deklariranju sukoba interesa i nesudjelovanja u odlučivanju.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Unaprjeđenja u kontekstu imovinske kartice
Člankom 10. propisana je obveza podnošenja imovinskih kartica i to na isti način kao i do sada, u roku od 30 dana od dana stupanja na dužnost te u roku od 30 dana po prestanku obnašanja dužnosti, a isto se primjenjuje i na obveznike koji su ponovo izabrani ili imenovani na istu dužnost i to pod prijetnjom sankcije da ne mogu primiti plaću ukoliko nisu izvršili opisanu obvezu.
Novost u odnosu na tekst važećeg zakona predstavlja propisivanje obveze podnošenja imovinske kartice svake godine i to do 30. siječnja tekuće godine za prethodnu godinu kao i dužnost da obveznici u roku od 15 dana nakon isteka 12 mjeseci od prestanka obnašanja dužnosti podnose Povjerenstvu imovinsku karticu. Naime, uzimajući u obzir da i trenutno važeći članak 20. stavak 3. Zakona propisuje da određene obveze, a među kojima je i obavještavanje o imovinskom stanju dužnosnika, počinju danom stupanja na dužnost i traju 12 mjeseci od prestanka dužnosti, navedena je odredba konkretizirana u smislu roka i naglašena stavljanjem u članak koji regulira obvezu podnošenja imovinskih kartica. Smisao iste je da se u tom osjetljivom periodu od godine dana nakon završetka dužnosti prati imovinsko stanje obveznika u svrhu sprječavanja ili sankcioniranja sukoba interesa.
U odnosu na sadržaj imovinske kartice, znatno je proširen opseg podataka koji će se prijavljivati. Detaljnije je propisan sadržaj imovinske kartice koji sada obuhvaća i podatke o djelatnostima koje je obavljao neposredno prije stupanja na dužnost unazad dvije godine, o članstvima i funkcijama obveznika u drugim pravnim osobama, udruženjima i organizacijama, podatke o udjelima u društvima osoba, kao i u subjektima samostalne djelatnosti, zatim podatke o potraživanjima prema trećim osobama te podatke o posjedovanju kriptovaluta u iznosu koji je jednak ili veći od jednogodišnjeg neto prihoda obveznika. Nadalje, precizirano je da se pod pokretninama veće vrijednosti, pored lovačkog oružja, umjetnina, nakita, drugih predmeta osobne uporabne vrijednosti, vrijednosnih papira, životinja, ostalih radnih strojeva, smatraju i druge stečene pokretnine pojedinačne vrijednosti veće od 50.000,00 kuna.
S obzirom na opsežne izmjene odredbi o imovinskim karticama, obvezama podnošenja i sadržaju imovinskih kartica, propisana je i nova obveza Povjerenstva da je obvezno pravovremeno obavijestiti obveznike o promjenama u obrascu i pravilima za podnošenje imovinskih kartica.
Također je regulirana situacija u kojoj obveznik nije podnio imovinsku karticu na vrijeme da je obveznik istu dužan podnijeti sa stanjem koje je bilo na zadnji dan roka za podnošenje, a sve u svrhu izbjegavanja situacije u kojoj bi netko htio zatajiti imovinu koju ima ili je imao u određenom trenutku.
U kontekstu imovinskih kartica propisana je i ovlast Povjerenstva da odredi rok za dostavu dopuna, objašnjenja i dokaza o navodima iz podnesene imovinske kartice.
Nadalje, detaljnije je uređena objava imovinskih kartica te kategorije podataka koje se neće javno objavljivati kao i period u kojem će imovinske kartice biti dostupne na internetskim stranicama povjerenstva.
Kao dodatno unaprjeđenje, propisano je da će Povjerenstvo odmah pokretati postupke protiv osoba koji ne ispune obvezu podnošenja imovinske kartice uz izuzetak obveznika koji su po prvi puta postali obveznici podnošenja imovinske kartice pa će u odnosu na iste Povjerenstvo prije pokretanja postupka, pisanim putem pozvati iste obveznike da ispune imovinsku karticu.
Također, u kontekstu provjere imovinskih kartica, predviđena je nova obveza Povjerenstvu da, ukoliko podaci redovite provjere upućuju na mogući nesklad ili nesrazmjer između prijavljenih prihoda i imovine stečene za vrijeme trajanja mandata, da se takve informacije proslijede Poreznoj upravi. Ovakvo rješenje rezultat je uvažavanja odluke Ustavnog suda iz 2012. godine koja u par. 36 navodi kako: „Povjerenstvo nije tijelo specijalizirano u poreznim, financijskim, knjigovodstvenim i računovodstvenim poslovima da bi moglo donositi konačne odluke o tome je li dužnosnik opravdao ili nije opravdao razliku između podataka navedenih u izvješću i podataka Porezne uprave i drugih nadležnih tijela Republike Hrvatske i znači li ta razlika ujedno i »nesklad ili nerazmjer« zbog kojeg je potrebno poduzeti odgovarajuće mjere. Povjerenstvo nije tijelo kvalificirano za davanje stručne ocjene o tome. Zakonske odredbe u tom pitanju stoga ne osiguravaju dovoljan stupanj pravne sigurnosti i otvaraju mogućnost arbitrarnih ocjena pa nisu suglasne sa zahtjevima koje postavlja načelo vladavine prava (članak 3. Ustava)“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Zabrana obavljanja drugih poslova dužnosnika
U odnosu na zabranu obavljanja drugih poslova obveznika, novim je zakonom propisano da ukoliko Povjerenstvo utvrdi da obveznik obavlja druge poslove suprotno zabrani, pokrenuti će postupak protiv obveznika.
Također je izričito propisano da se dužnosti i zabrane koje se odnose na članstvo i udjele obveznika u trgovačkim društvima kao i na ograničenja poslovanja odnose na trgovačka društva u kojima obveznik ima 5%ili više dionica ili udjela u vlasništvu, budući da se tijekom rada radne skupine zaključilo kako je iznos od 0,5% minoran te nije životno logično da bi takav mali udio predstavljao koruptivni rizik za obavljanje javne dužnosti u ovom kontekstu.
Nadalje, u članku 18. koji regulira članstvo u upravnim tijelima i nadzornim odborima te načln zabranjuje takve angažmane, u stavku 2. koji propisuje iznimku od te zabrane: „iznimno, obveznici mogu biti članovi u najviše do dva upravna vijeća ustanova, odnosno nadzorna odbora izvanproračunskih fondova koji su od posebnog državnog interesa“ brisan je dio „ili su od posebnog interesa za jedinicu lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave“. Precrtano je brisano jer je u suprotnosti s odredbama organskog zakona, Zakona o lokalnim izborima u dijelu koji se odnosi na nespojivost dužnosti župana, gradonačelnika, općinskog načelnika - čl. 89. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Ograničenja nakon mandata obveznika
Trajanje određenih obveza iz ovog zakona ostaje kao i do sada, u odnosu na obveze koje se odnose na zabranjena djelovanja dužnosnika, odredbe koje se odnose na imovinsku karticu, te odredbe koje se odnose na članstvo i udjele obveznika u trgovačkim društvima i ograničenja poslovanja.
Postojeća zabrana u članku 20. kojom se regulira zapošljavanje nakon mandata obveznika sada je razrađena i detaljnije precizirana novim člankom 23. Zakona. Prilikom regulacije ovog pitanja mora se uzeti u obzir da zapošljavanje nakon mandata obveznika predstavlja životnu činjenicu te da država mora uspostaviti ravnotežu koja omogućava Ustavom zajamčenu slobodu zapošljavanja sadašnjih i bivših zaposlenika, istovremeno štiteći javni interes.
S tim u vezi, dosadašnja općenita odredba kojom se zabranjuje obvezniku da sklapa ugovor ili stupa u radni odnos kod pravne osobe koja je za vrijeme njegova mandata bila u poslovnom odnosu ili je u određenom trenutku takva namjera bila jasna u roku od jedne godine, sada je detaljnije razrađena uzimajući u obzir više elemenata.
Prvi važan element je da definicijom poslovnog odnosa nisu obuhvaćene sve vrste odnosa koje imaju korupcijski potencijal poput odnosa između regulatora i reguliranih osoba, zatim odnosa nadzora i slično. Dakle, radi se o odnosima u kojima bi, primjerice, obveznik u nekom regulatornom tijelu, npr. HNB nakon mandata mogao raditi u subjektu kojeg regulira pa se smatralo da je ovakav odnos svakako potrebno posebno regulirati, a što nije bio predmet dosadašnjeg Zakona. U tom smislu, Zakon znatno proširuje ograničenja nakon prestanka dužnosti i na neke druge vrste odnosa koji do sada nisu bili predmet regulacije zakona.
Nadalje, analizirajući potrebu za neutralizacijom korupcijskih potencijala u ovim situacijama, zaključeno je kako je koruptivni rizik postoji u odnosu na one obveznike koji bi nakon mandata na javnoj dužnosti bili angažirani na upravljačkim funkcijama u pravnim osobama koje su bile u poslovnom odnosu s tijelom u kojem su obnašali javnu dužnost ili nad kojom pravnom osobom je to tijelo obavljalo nadzorne, regulatorne ili kontrolne funkcije.
Trajanje navedenog ograničenja je produljeno na 18 mjeseci nakon prestanka javne dužnosti. S obzirom na korupcijski rizik koji ovom odredbom bio neutraliziran, smatralo se oportunim produžiti trajanje predmetnog ograničenja.
Međutim, navedeno ograničenje ne odnosi se na predsjednike i članove uprava trgovačkih društava koja su u većinskom državnom vlasništvu, ukoliko se radi o njihovom imenovanju za članove upravnih tijela i nadzornih odbora drugih trgovačkih društava u većinskom državnom vlasništvu, pri čemu ne mogu obnašati dužnost u više od jednog trgovačkog društva. Ova odredba na odgovarajući se način primjenjuje i na predsjednike i članove uprava trgovačkih društava koja su u većinskom vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, ukoliko se radi o njihovom imenovanju za članove upravnih tijela i nadzornih odbora drugih trgovačkih društava u većinskom vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
U kontekstu opisane zabrane dana je ovlast Povjerenstvu za sprječavanje sukoba interesa da o obvezniku ipak da suglasnost za takav angažman ukoliko utvrdi da ne postoji sukob interesa.
Stavkom 2. posebno je regulirana situacija u kojoj bi obveznici ovog zakona uživali pravo na naknadu plaće (primjerice, dužnosnici tzv. pravo na 6+6) te je istima zabranjeno nakon javne dužnosti stupiti u radni odnos s pravnom osobom koje su bile u poslovnom odnosu s tijelom u kojem su vršili javnu dužnost ili nad kojom pravnom osobom je to tijelo vršilo nadzorne, regulatorne ili kontrolne funkcije, 0sim ako se ne radi o tijelu javne vlasti i osim ako su imale prethodni sporazum s poslodavcem o povratku na isto radno mjesto. Ista se zabrana primjenjuje za vrijeme korištenja prava na predviđenu naknadu plaće.
Dakle ova odredba uzima u obzir paritet prava i obveza koje proizlaze za određenu kategoriju obveznika ovog zakona. Treba imati na umu doseg proširenja adresata ovog zakona te činjenicu da mnogi adresati ovog zakona nemaju status državnih ni lokalnih dužnosnika te kao takvi ne uživaju ni prava nakon javne dužnosti. Za kategoriju osoba koje uživaju takva prava treba predvidjeti stroža ograničenja nego za kategoriju obveznika koji ne uživaju takva prava, ali, treba napomenuti, koji ni nakon tog perioda ne idu na upravljačke funkcije u navedenim pravnim osobama.
Kao i u tekstu dosadašnjeg zakona, predmetne zabrane su usmjerene i na pravnu osobu u koju bi obveznik nakon obnašanja javne dužnosti bio angažiran te se, ukoliko se utvrde kršenja zabrana iz ovih članka Povjerenstvo bez odgađanja obavještava državno odvjetništvo.
Konačno, važno je i napomenuti kako se prekršajne sankcije predviđene ovim zakonom određuju za povredu zabrana iz ovog članka i to u odnosu na obveznika i pravnu osobu koja bi ga kasnije angažirala protivno ograničenjima propisanima ovim člankom.
U opseg opisanih zabrana, u svrhu popunjavanja pravne praznine koja postoji u periodu izrade i donošenja novog Zakona o lobiranju, u periodu od 2 godine nakon prestanka javne dužnosti zabranjeno je obveznicima ovog zakona obavljati poslove lobiranja u tijelu u kojem su obnašali javnu dužnost. Za povredu navedene zabrane također je predviđeno izricanje prekršajne sankcije iz kasnijih odredbi zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Jačanje statusa i prava članova Povjerenstva
Novim se Zakonom jača status Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa na nekoliko načina.
Prvo, jačaju se stručni kapaciteti Povjerenstva propisivanjem kako je obavezno da predsjednik, zamjenik i jedan član Povjerenstva (dakle, od ukupno 5, 4 člana i predsjednik) budu diplomirani pravnici, odnosno magistri prava. Ovakvo se rješenje pokazalo nužnim imajući u vidu da je Povjerenstvo tijelo koje provodi upravne postupke te članovi Povjerenstva zastupaju stajališta Povjerenstva pred upravnim sudovima. Stoga se smatra potrebnim izričito propisati ovakav sastav Povjerenstva.
U kontekstu samog postupka izbora članova Povjerenstva, propisano je da umjesto da se za sve kandidate s liste provodi sigurnosna provjera, da se samo za kandidate s jedinstvene završne liste provodi temeljna sigurnosna provjera. Ovo stoga jer se obvezivanjem na sigurnosnu provjeru svih kandidata nepotrebno opterećuje djelatnike sigurnosno-obavještajnog sektora pa se smatra oportunim i ekonomičnim istu provjeru provesti u odnosu na uži krug kandidata za koje već postoji izgledna mogućnost da budu imenovani.
Nadalje, izričito je propisano da se predsjednik i članovi Povjerenstva smatraju dužnosnicima u smislu Zakona o obvezama i pravima državnih dužnosnika čime je i konačno određen opseg prava i obveza Povjerenstva glede statusnih i ostalih prava koja proizlaze iz njihova mandata. Nadalje, time prestaje potreba za dodatnim propisivanjem obveza posebno za članove Povjerenstva već se od sada i na njih u cijelosti primjenjuje Zakon o sprječavanju sukoba interesa.
Detaljnije je uređeno i što Izvješće o radu Povjerenstva mora sadržavati. Ovo stoga kako bi ta Izvješća mogla sadržavati detaljnije podatke o radu Povjerenstva i kako bi se olakšala analiza rada i odluka Povjerenstva u svrhu detektiranja područja za eventualna daljnja unaprjeđenja.
Konačno, uređene su dvije situacije koje su predstavljale praznine u važećem zakonu. Naime, izričito je propisano da se mandat predsjednika i članova Povjerenstva produžuje do isteka mandata Sabor ne izabere predsjednika i članove Povjerenstva, a najduže do 6 mjeseci od isteka što je vrlo važna mogućnost u kontekstu osiguranja kontinuiteta obavljanja funkcije institucije čak i u ovim okolnostima.
I drugo, slijedom rješenja kakvo je predviđeno u posljednjim izmjenama Zakona o pravu na pristup informacijama, nadležni Odbor za izbor, imenovanje i upravne poslove Hrvatskog sabora će, na prijedlog Povjerenstva, odlukom odrediti jednog od članova Povjerenstva koji će zamjenjivati predsjednika u slučajevima kada je predsjednik spriječen u obavljanju dužnosti u razdobljima kraćim od 6 mjeseci te u prijelaznom periodu nakon prestanka mandata predsjednika do imenovanja novog predsjednika. Naime, vodilo se računa o mogućoj situaciji u kojoj bi predsjednik Povjerenstva bio spriječen u obavljanju dužnosti u kraćem razdoblju (npr. zbog bolesti) ili naprosto ukoliko bi mandat predsjednika iz bilo kojeg razloga trajao kraće od mandata članova Povjerenstva, te je također važno popuniti i tu prazninu u svrhu osiguranja kontinuiteta te funkcije i u navedenim okolnostima.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Unaprjeđenja u kontekstu postupka pred Povjerenstvom
Postupak pred Povjerenstvom detaljnije je uređen sukladno prijedlozima Povjerenstva, ali i sukladno uređenju instituta u upravnom postupku.
Izričito je uređena mogućnost da Povjerenstvo u pisanom obliku ovlasti člana Povjerenstva za postupanje u pojedinom postupku do donošenja odluke te u tom slučaju taj članak i podnosi pisano izvješće i prijedlog odluke. Time se zapravo detaljnije uređuje način rada Povjerenstva budući da je i tako utvrđeno tijekom sastanaka radne skupine kako svaki član Povjerenstva ima svoju referadu predmeta koje vodi pa se ovim samo uređuje postojeća praksa.
Također, detaljno je uređeno pitanje izuzeća predsjednika i članova Povjerenstva na način da se na razloge izuzeća primjenjuju razlozi kojima se uređuje opći upravni postupak te da o izuzeću članova Povjerenstva odlučuje Visoki upravni sud rješenjem u vijeću od 3 suca i to na nejavnoj sjednici. Također je propisano kako prijedlog za izuzeće može podnijeti bilo koji član Povjerenstva ili predsjednik (neovisno tko vodi sami predmet), ali i obveznik.
Nadalje, detaljnije su uređeni rokovi za pokretanje i dovršavanje postupka u odnosu na obveznike kojima je prestala javna dužnost. Naime, izričito je propisano da Povjerenstvo nije ovlašteno pokrenuti postupak protiv obveznika nakon proteka 12 mjeseci od prestanka obavljanja dužnosti, osim ako isti nastavi obavljati drugu javnu dužnost. Također je propisano da bi se takav postupak trebao dovršiti najkasnije do proteka 18 mjeseci nakon obavljanja dužnosti inače Povjerenstvo donosi odluku o obustavi postupka. Takvo rješenje je nužno u svrhu osiguranja pravne sigurnosti i preciziranja točno određenih pravnih okvira za postupanje Povjerenstva.
Ujedno je izričito propisano kako je Povjerenstvo dužno o postojanju prijave ili saznanjima o mogućem sukobu interesa obavijestiti obveznika i zatražiti njegovo očitovanje u roku od 8 dana od ispunjenja uvjeta za pokretanje postupka. Također je propisana i obveza i rok i za obveznike i za druga tijela u kojem je potrebno Povjerenstvu dostaviti potrebna očitovanja. Kao važna novina u Zakonu, predviđeno je i da ukoliko čelnik tijela ne postupi po traženju Povjerenstva i ne dostavi tražene podatke, predviđa se mogućnost izricanja novčane sankcije.
Nadalje, ukoliko su ispunjeni uvjeti za pokretanje postupka, odluku o pokretanju Povjerenstvo je dužno donijeti u roku od 30 dana te istu bez odgode dostaviti obvezniku. Ista odluka mora biti obrazložena i ne objavljuje se javno, a tužba upravnom sudu protiv odluke o pokretanju postupka ne odgađa izvršenje te odluke.
Odredbama zakona izričito je predviđena obveza Povjerenstva da kad donese odluku o pokretanju postupka, dužno je okončati postupak u roku od šest mjeseci od dana dostave obavijesti uz izuzetak postupak u odnosu na obveznike kojima je prestala javna dužnost za što su propisani posebni rokovi kako je prethodno i navedeno. Odluka mora biti obrazložena i sadržavati sve elemente rješenja sukladno ZUP-u te je ista javna uz mogućnost da Povjerenstvo odluči drugačije ukoliko tako nalažu razlozi zaštite privatnosti, javnog morala ili javne sigurnosti ili kad postoji ozbiljna i neposredna opasnost ometanja rasprave. Obavijest o raspravi se također mora poslati obvezniku 8 dana prije početka rasprave, a odluka se dostavlja obvezniku prema pravilima o osobnoj dostavi ZUP-a, a nakon dostave se ista objavljuje na mrežnim stranicama Povjerenstva.
Konačno, u kontekstu postupka uređena je i pravna zaštita protiv odluke o postojanju sukoba interesa na način da protiv iste nije dopuštena žalba, ali je moguće pokrenuti upravni spor pred Visokim upravnim sudom Republike Hrvatske koji odluku o žalbi mora donijeti u roku od 90 dana od zaprimanja. Naime, uzelo se u obzir i da Povjerenstvo često mora donositi odluke koje bi imale izravni učinak na situaciju obveznika pa se predvidjelo rješenje ne predviđa mogućnost žalbe na upravni akt u upravnom postupku već se odmah pokreće ustavni spor pred Visokim upravnim sudom RH koji o toj stvari odlučuje o točno određenom roku.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Unaprjeđenja u kontekstu sankcioniranja
Novim je zakonom ostala propisana mogućnost izricanja i administrativnih i prekršajnih sankcija za povrede odredbi ovog Zakona.
U odnosu na administrativne sankcije, a uvažavajući preporuku GRECO-a te cijeneći okolnost da se sankcije izriču u okviru pravnog postupka, izrijekom je navedeno i da se sankcija izriče, uzimajući u obzir i Ustavom predviđeno, načelo razmjernosti. Ista je odredba potom razrađena na način da je brisana mogućnost izricanja sankcije javne objave odluke Povjerenstva budući da je ista bespredmetna jer se ionako odluke Povjerenstva o zaključenju postupka javno objavljuju. Međutim, da bi se omogućilo adekvatno skaliranje sankcije, u istu je svrhu omogućeno da se i opomena i novčana sankcija sada mogu izreći za sve povrede Zakona te je također, u istu svrhu povišen obvezni minimum novčane sankcije sa 2.000,00 kuna na 4.000,00 kuna, a što predstavlja 100% povećanje minimalno izrečene novčane sankcije, dok je maksimum ostao isti i iznosi 40.000,00 kuna.
Unaprijeđenije mogućnosti sankcioniranja provedeno je i kroz propisivanje da se sankcije provode kroz obustave dijela neto mjesečne plaće ali i na svim primanjima i imovini obveznika te da ukoliko ista novčana sankcija nije u cijelosti ili djelomično plaćena kako je određeno odlukom Povjerenstva, naplata će s prisilno izvršiti putem ovlaštene institucije sukladno odredbama posebnog zakona. Ovakvo se odredbom odstupilo od standardnog načina izvršenja novčanih sankcija i predvidjelo izravan ovršni naslov za izvršenje novčane sankcije čime se sustav izvršenja izrečenih novčanih sankcija znatno ubrzao.
Prijelaznim i završnim odredbama je precizirano da trenutni predsjednik i članovi Povjerenstva ostaju do kraja mandata dok će se izbor novih provesti sukladno odredbama novog zakona. Također je uređeno i donošenje Poslovnika i Pravilnika Povjerenstva, važenje dosadašnjih akata, primjena zakona na postupke u tijeku te stupanje na snagu zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
III. OCJENA I IZVORI SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Financijska sredstva za provedbu ovoga Zakona osigurat će se pri izradi državnog proračuna.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
IV. TEKST PRIJEDLOGA ZAKONA S OBRAZLOŽENJEM
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
PRIJEDLOG ZAKONA O SPRJEČAVANJU SUKOBA INTERESA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
GLAVA I.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Područje primjene Zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 1.
(1) Ovim se Zakonom uređuje sprječavanje sukoba između privatnog i javnog interesa u obnašanju javnih dužnosti, uređuju se obveznici postupanja prema odredbama ovog Zakona (u daljnjem tekstu: obveznici), obveza podnošenja i sadržaj imovinskih kartica, javna objava određenih podataka iz imovinskih kartica, postupak provjere podataka iz tih imovinskih kartica, trajanje obveza iz ovog Zakona, izbor, sastav, status i nadležnost Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo), postupak pred Povjerenstvom te druga pitanja od značaja za sprječavanje sukoba interesa.
(2) Svrha ovog Zakona je sprječavanje sukoba interesa u obnašanju javnih dužnosti, sprječavanje privatnih utjecaja na donošenje odluka u obnašanju javnih dužnosti, jačanje integriteta, objektivnosti, nepristranosti i transparentnosti u obnašanju javnih dužnosti te jačanje povjerenja građana u tijela javne vlasti.
(3) Tijela javne vlasti su određena odredbama zakona kojim se uređuje pravo na pristup informacijama.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Sukob interesa
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 2.
(1) U obnašanju javne dužnosti obveznici ne smiju svoj privatni interes stavljati ispred javnog interesa.
(2) Sukob interesa postoji kada su privatni interesi obveznika u suprotnosti s javnim interesom, a posebice kada:
– privatni interes obveznika može utjecati na njegovu nepristranost u obavljanju javne dužnosti
– privatni interes obveznika je utjecao ili se osnovano može smatrati da je utjecao na njegovu nepristranost u obavljanju javne dužnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Obveznici primjene Zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 3.
(1) Obveznici u smislu ovoga Zakona su:
1. Predsjednik Republike Hrvatske,
2. predsjednik i potpredsjednici Hrvatskoga sabora,
3. zastupnici u Hrvatskom saboru,
4. predsjednik i članovi Vlade Republike Hrvatske (potpredsjednici i ministri u Vladi Republike Hrvatske),
5. predsjednik, zamjenik predsjednika i suci Ustavnog suda Republike Hrvatske,
6. državni tajnici,
7. predstojnik Ureda predsjednika Vlade Republike Hrvatske,
8. čelnici državnih upravnih organizacija,
9. glavni ravnatelj policije,
10. ravnatelj Porezne uprave,
11. ravnatelj Carinske uprave,
12. glavni državni revizor i njegovi zamjenici,
13. guverner, zamjenik guvernera i viceguverner Hrvatske narodne banke,
14. pučki pravobranitelj i njegovi zamjenici,
15. pravobranitelj za djecu i njegovi zamjenici,
16. pravobranitelj za ravnopravnost spolova i njegovi zamjenici,
17. pravobranitelj za osobe s invaliditetom i njegovi zamjenici,
18. tajnik Hrvatskoga sabora,
19. glavni tajnik Vlade Republike Hrvatske,
20. glavni tajnik Ustavnog suda Republike Hrvatske,
21. zamjenik tajnika Hrvatskoga sabora,
22. zamjenik glavnog tajnika Vlade Republike Hrvatske,
23. zamjenik predstojnika Ureda predsjednika Vlade Republike Hrvatske,
24. glasnogovornik Vlade Republike Hrvatske,
25. ravnatelj i pomoćnici ravnatelja Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje,
26. ravnatelj, zamjenik ravnatelja i pomoćnici ravnatelja Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje,
27. ravnatelj i pomoćnici ravnatelja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje,
28. glavni državni rizničar,
29. predstojnik Ureda predsjednika Hrvatskoga sabora,
30. ravnatelji agencija i direkcija te drugih stručnih službi koje Vlade Republike Hrvatske koje Vlada Republike Hrvatske osniva uredbom,
31. dužnosnici u Uredu predsjednika Republike Hrvatske koje imenuje Predsjednik Republike Hrvatske sukladno odredbama posebnog zakona i drugih pravnih akata,
32. načelnik i zamjenici načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske,
33. glavni inspektor obrane,
34. predsjednik, potpredsjednici i članovi Državnoga izbornog povjerenstva Republike Hrvatske,
35. predsjednici i članovi uprava trgovačkih društava koja su u većinskom državnom vlasništvu,
36. župani i gradonačelnik Grada Zagreba i njihovi zamjenici,
37. gradonačelnici, općinski načelnici i njihovi zamjenici,
38. predsjednik, zamjenici i članovi Državne komisije za kontrolu postupka javne nabave,
39. predsjednik i članovi Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa,
40. Povjerenik za informiranje,
41. predsjednici i članovi uprava trgovačkih društava u kojima Republika Hrvatska ima većinski udio te predsjednici i članovi uprava trgovačkih društava kojima su većinski vlasnici trgovačka društva u kojima većinski udio ima Republika Hrvatska,
42. predsjednici i članovi uprava trgovačkih društava u kojima jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave ima većinski udio te predsjednici i članovi uprava trgovačkih društava koji su u većinskom vlasništvu trgovačkih društava u kojima većinski udio imaju jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave,
43. predsjednik i članovi uprave Financijske agencije,
44. predsjednik i članovi uprave Hrvatske banke za obnovu i razvoj,
45. predsjednik i članovi uprave Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije,
46. predsjednik i članovi Vijeća Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti
47. predsjednik i članovi Upravnog vijeća Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga
48. predsjednik i članovi Upravnog vijeća Hrvatske energetske regulatorne agencije
49. ravnatelji i zamjenici ravnatelja agencija koje imenuje Hrvatski sabor na prijedlog Vlade Republike Hrvatske
50. ravnatelj Hrvatskog audio-vizualnog centra
51. glavni ravnatelj Hrvatske radiotelevizije
52. ravnatelj Fonda za obnovu Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije,
53. izvanredni povjerenici imenovani sukladno Zakonu o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku,
54. upravitelji zaklada koje osniva Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave,
55. ravnatelji lučkih uprava,
56. ravnatelji javnih ustanova za upravljanje nacionalnim parkovima, parkovima prirode i/ili drugih zaštićenih dijelova prirode,
57. ravnatelji županijskih uprava za ceste,
58. ravnatelji odnosno predsjednici uprava regionalnih i lokalnih razvojnih agencija,
59. ravnatelji županijskih zavoda za prostorno uređenje,
60. ravnatelji ustanova u zdravstvu kojima je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(2) Odredbe ovog Zakona primjenjuju se i na druge obnašatelje dužnosti koje imenuje ili potvrđuje Hrvatski sabor, imenuje Vlada Republike Hrvatske ili Predsjednik Republike Hrvatske, osim osoba koje imenuje Predsjednik Republike Hrvatske u skladu s odredbama Zakona o službi u oružanim snagama Republike Hrvatske.
(3) Odredbe iz članaka 10.-14., glave IV. i članaka 49.-51. ovog Zakona odgovarajuće se primjenjuju i na rukovodeće državne službenike koje imenuje Vlada Republike Hrvatske na temelju prethodno provedenog natječaja.
(4) Nadležna tijela koja odlučuju o imenovanju i/ili razrješenju svih obveznika ovog zakona, a koje odluke se ne objavljuju u službenom glasilu Republike Hrvatske, dostavit će bez odgode obavijest o tim odlukama Povjerenstvu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Obveze članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u svrhu sprječavanja sukoba interesa
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 4.
(1) Predstavnička tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave dužna su izraditi kodeks ponašanja koji se odnosi na članove predstavničkih tijela i sadrži odredbe o sprječavanju sukoba interesa u roku kao i metodologiju i način praćenja primjene kodeksa.
(2) Nadzor nad ispunjenjem obveze iz stavka 1. ovog članka provodi Ministarstvo nadležno za poslove uprave.
(3) Član predstavničkog tijela dužan je obavijestiti predstavničko tijelo ako ima 5 % ili više udjela u vlasništvu poslovnog subjekta. Predstavničko tijelo je dužno taj popis objaviti na mrežnim stranicama i redovito ga ažurirati.
(4) Član predstavničkog tijela dužan je obavijestiti predstavničko tijelo o stupanju u poslovni odnos poslovnih subjekata u vlasništvu članova predstavničkih tijela u jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave i članova njihovih obitelji, s konkretnim jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u kojima član predstavničkog tijela obnaša javnu dužnost te s trgovačkim društvima i drugim pravnim osobama kojima je ta jedinica osnivač ili član.
(5) Nadzor nad ispunjenjem obveze iz stavaka 3. i 4. ovog članka provodi Povjerenstvo.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Značenje pojedinih pojmova u ovom zakonu
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 5.
(1) Pojedini pojmovi u smislu ovog Zakona imaju slijedeća značenja:
1) “primanje obveznika” označava novčani primitak po bilo kojoj osnovi, osim naknade putnih i drugih troškova za obnašanje javne dužnosti,
2) “član obitelji obveznika” je bračni ili izvanbračni drug obveznika, formalni i neformalni životni partner, njegovi srodnici po krvi u uspravnoj lozi, braća i sestre obveznika te posvojitelj, odnosno posvojenik obveznika,
3) “poslovni odnos” odnosi se na ugovore o javnoj nabavi, kupoprodaju, zakup, najam, državne potpore i druge oblike stjecanja sredstava od tijela javne vlasti, na koncesije i ugovore javno-privatnog partnerstva, osim državnih potpora u slučaju elementarnih nepogoda,
4) “poslovni subjekti” su trgovačka društva, ustanove i druge pravne osobe te drugi subjekti poslovnih odnosa kao što su trgovci pojedinci, obrtnici i nositelji samostalnih djelatnosti te nositelji i članovi drugih poslovnih subjekata osnovanih na temelju zakona,
5) “povezane osobe” su osobe navedene u stavku 1. točki 2. ovog članka te ostale osobe koje se prema drugim osnovama i okolnostima opravdano mogu smatrati interesno povezanima s obveznikom.
(2) Riječi i pojmovni sklopovi koji imaju rodno značenje bez obzira jesu li u Zakonu korišteni u muškom ili ženskom rodu odnose se jednako na muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Načela djelovanja
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 6.
(1) Obveznici u obnašanju javnih dužnosti moraju postupati časno, pošteno, savjesno, odgovorno i nepristrano čuvajući vlastitu vjerodostojnost i dostojanstvo povjerene im dužnosti te povjerenje građana.
(2) Obveznici su osobno odgovorni za svoje djelovanje u obnašanju javnih dužnosti na koje su imenovani, odnosno izabrani prema tijelu ili građanima koji su ih imenovali ili izabrali.
(3) Obveznici ne smiju koristiti javnu dužnost za osobni probitak ili probitak osobe koja je s njima povezana. Obveznici ne smiju biti ni u kakvom odnosu ovisnosti prema osobama koje bi mogle utjecati na njihovu objektivnost.
(4) Građani imaju pravo biti upoznati s ponašanjem obveznika kao javne osobe, a koje su u vezi s obnašanjem njihove dužnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
GLAVA II.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
SPRJEČAVANJE SUKOBA INTERESA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Zabranjena djelovanja obveznika
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 7.
Obveznicima ovog Zakona je zabranjeno:
a) primiti ili zahtijevati korist ili obećanje koristi radi obavljanja dužnosti,
b) ostvariti ili dobiti pravo u slučaju da se krši načelo jednakosti pred zakonom,
c) zlouporabiti posebna prava obveznika koja proizlaze ili su potrebna za obavljanje dužnosti,
d) primiti dodatnu naknadu za poslove obnašanja javnih dužnosti,
e) tražiti, prihvatiti ili primiti vrijednost ili uslugu radi glasovanja o bilo kojoj stvari, ili utjecati na odluku nekog tijela ili osobe radi osobnog probitka ili probitka povezane osobe,
f) obećavati zaposlenje ili neko drugo pravo u zamjenu za dar ili obećanje dara,
g) utjecati na dobivanje poslova ili ugovora o javnoj nabavi,
h) koristiti povlaštene informacije o djelovanju državnih tijela radi osobnog probitka ili probitka povezane osobe,
i) na koji drugi način koristiti položaj obveznika utjecanjem na odluku zakonodavne, izvršne ili sudbene vlasti kako bi postigli osobni probitak ili probitak povezane osobe, neku povlasticu ili pravo, sklopili pravni posao ili na drugi način interesno pogodovali sebi ili drugoj povezanoj osobi.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Postupanje obveznika u dvojbi o postojanju sukoba interesa
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 8.
(1) Obveznik je dužan urediti svoje privatne poslove kako bi se spriječio predvidljivi sukob interesa, u pravilu u roku od šezdeset dana od izbora ili imenovanja na javnu dužnost.
(2) U slučaju dvojbe o postojanju sukoba interesa obveznik je dužan učiniti sve što je potrebno da odijeli privatni od javnog interesa.
(3) U slučaju dvojbe predstavlja li neko ponašanje povredu odredaba ovog Zakona o sukobu interesa ili drugog zabranjenog ili popisanog ponašanja, obveznici su dužni zatražiti mišljenje Povjerenstva.
(4) Na zahtjev obveznika Povjerenstvo će najkasnije u roku od 15 dana od dana primitka zahtjeva dati obrazloženo mišljenje na zahtjev obveznika.
(5) U procjeni postojanja sukoba interesa posebno će se voditi računa o prirodi dužnosti koju obveznik obavlja i javnom interesu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Deklariranje sukoba interesa i nesudjelovanje u odlučivanju
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 9.
(1) Ako se potencijalni sukob interesa pojavi, obveznik ga je dužan deklarirati na odgovarajući način te ga razriješiti na način da zaštiti javni interes.
(2) Ako nije drugačije propisano zakonom, obveznik ne smije donositi odluke, odnosno sudjelovati u donošenju odluka koje utječu na njegov vlastiti poslovni interes ili poslovni interes
a) s njim povezanih osoba,
b) poslodavca kod kojih je bio u radnom odnosu u posljednje dvije godine prije stupanja na dužnost.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
GLAVA III.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
IZVJEŠTAVANJE O IMOVINSKOM STANJU OBVEZNIKA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Obveza podnošenja imovinskih kartica
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 10.
(1) Obveznici su dužni podnijeti Povjerenstvu imovinsku karticu koja sadrži podatke o osnovnom osobnom i imovinskom stanju obveznika, njegova partnera (bračnog i izvanbračnog druga, formalnog i neformalnog životnog partnera) i maloljetne djece te određene druge statusne podatke obveznika, propisane ovim Zakonom.(2) Obveznici su dužni podnijeti imovinsku karticu u roku od 30 dana od dana stupanja na dužnost te u roku od 30 dana po prestanku obnašanja dužnosti.
(3) Obveznici koji su ponovno izabrani ili imenovani na istu dužnost, bez obzira obnašaju li dužnost profesionalno ili neprofesionalno, obvezni su u roku od 30 dana od dana stupanja na istu dužnost, podnijeti imovinsku karticu.
(4) Obveznici ovog Zakona dužni su jednom godišnje podnositi imovinske kartice Povjerenstvu do 31. siječnja tekuće godine za prethodnu godinu.
(5) Obveznici su u roku od 15 dana nakon isteka dvanaest mjeseci od prestanka obnašanja dužnosti obvezni podnijeti Povjerenstvu imovinsku karticu.
(6) Prije nego što izvrše obvezu iz stavka 2. i 3. ovog članka, obveznici ne mogu primiti plaću.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Sadržaj imovinske kartice
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 11.
(1) Imovinska kartica podnosi se na propisanom obrascu, elektronički s elektroničkim potpisom ili elektronički uz dostavu ispisanog i potpisanog obrasca te ovjerenog od tijela u kojem obveznik obnaša javnu dužnost, sa stanjem na dan podnošenja.
(2) Ukoliko obveznik podnosi imovinsku karticu nakon isteka rokova propisanih člankom 10. stavak 2. i 3. ovog Zakona, dužan je podnijeti imovinsku karticu sa stanjem na zadnji dan roka za podnošenje imovinske kartice koju je propustio podnijeti u roku, a naknadne bitne promjene, nastale do vremena podnošenja imovinske kartice, dužan je prijaviti u novoj imovinskoj kartici.
(3) Imovinska kartica sadrži podatke o osnovnim osobnim podacima obveznika, njegovog partnera (bračnog i izvanbračnog druga te formalnog i neformalnog životnog partnera) i djece, dužnostima obveznika koje obavlja profesionalno ili neprofesionalno, o ostalim dužnostima koje obnaša odnosno djelatnostima koje obavlja, kao i o djelatnosti koju je obavljao neposredno prije stupanja na dužnost unazad dvije godine, o članstvima i funkcijama obveznika u drugim pravnim osobama, udruženjima i organizacijama.
(4) Imovinska kartica sadrži podatke o imovini obveznika, njegovog partnera (bračnog i izvanbračnog druga te formalnog i neformalnog životnog partnera) i malodobne djece, stečene po svim pravnim osnovama.
(5) Prijava imovine stečene nasljeđivanjem sadrži i podatak od koga je nasljedstvo naslijeđeno.
(6) Podaci o stečenoj imovini obuhvaćaju podatke o:
- nekretninama stečenim kupoprodajom, zamjenom, darovanjem, unošenjem i izuzimanjem nekretnina iz trgovačkog društva, stečenim u postupku likvidacije ili stečaja, stečenim na temelju odluka suda ili drugog tijela, povratom imovine stečene u postupku denacionalizacije te na drugi način stečenim nekretninama od drugih osoba,
- pokretninama koje se upisuju u javni registar i pokretninama veće vrijednosti,
- poslovnim udjelima i dionicama u trgovačkim društvima i udjelima u društvima osoba,
- udjelima o vlasništvu drugih poslovnih subjekata i subjektima samostalne djelatnosti,
- novčanoj štednji i kriptovalutama čiji je iznos veći ili jednak jednogodišnjem iznosu neto prihoda obveznika,
- dugovima, preuzetim jamstvima i ostalim obvezama,
- dohotku od nesamostalnog rada, dohotku od samostalne djelatnosti, dohotku od imovine i imovinskih prava, dohotku od kapitala, dohotku od osiguranja i drugom dohotku osim primicima koji predstavljaju naknadu putnih i drugih troškova rada obveznika, partnera ili malodobne djece,
- dospjelim potraživanjima prema trećim osobama,
- primicima koji se ne smatraju dohotkom i primicima na koje se ne plaća porez na dohodak.
(7) Pod pokretninama koje se upisuju u javne registre podrazumijevaju se vozila, plovila, zrakoplovi i radni strojevi, a koji se upisuju u javne registre.
(8) Pod pokretninama veće vrijednosti iz stavka 6. podstavka 2. ovog članka podrazumijevaju se lovačko oružje, umjetnine, nakit, drugi predmeti osobne uporabne vrijednosti, vrijednosni papiri, životinje, ostali radni strojevi i druge stečene pokretnine pojedinačne vrijednosti veće od 50.000,00 kuna, osim predmeta kućanstva i odjevnih predmeta.
(9) U odnosu na stečenu imovinu, obveznici su dužni u imovinskoj kartici prikazati podatke o načinu stjecanja imovine i izvorima sredstava kojima je stečena imovina iz stavka 5. i 6. ovog članka.
(10) Obrazac imovinske kartice iz stavka 1. ovog članka utvrđuje Povjerenstvo Pravilnikom. Obrazac obavezno sadrži javni dio imovinske kartice koji obuhvaća podatke iz stavka 2 do 7. ovog članka.
(11) Povjerenstvo je obvezno pravovremeno obavijestiti obveznike o promjenama u obrascu i pravilima za podnošenje imovinskih kartica.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Dostavljanje i prikupljanje podataka
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 12.
(1) Obveznik je dužan istinito i potpuno ispuniti imovinsku karticu, uključujući pitanja o imovini, načinu stjecanja i izvorima sredstava, za sebe i za osobe o čijem je imovinskom stanju obvezan podnijeti izvješće.
(2) Nastupajući u javnosti obveznici su dužni istinito i potpuno odgovoriti na pitanja o imovini, izvorima sredstava i načinu njezina stjecanja, a koja se odnose na njega i osobe o čijem je imovinskom stanju obvezan izvijestiti prema ovome Zakonu.
(3) Na traženje Povjerenstva i u roku koji ono odredi, obveznik je dužan dostaviti dopune, objašnjenja i dokaze o navodima iz podnesene imovinske kartice.
(4) U svrhu provjere podataka iz imovinske kartice obveznika, nadležna tijela u Republici Hrvatskoj, dužna su na zahtjev Povjerenstva bez odgode dostaviti zatražene obavijesti i dokaze.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Objava imovinskih kartica
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 13.
(1) Imovinske kartice obveznika Povjerenstvo javno objavljuje na svojoj internetskoj stranici u skladu s odredbama ovog članka.
(2) Podaci o dužnostima i imovini iz članka 10. ovog Zakona, stavka 1.-4. javno su dostupni i objavljuju se bez suglasnosti obveznika, uz iznimku podataka o primanjima njegovog partnera (bračnog i izvanbračnog druga, životnog partnera te formalnog i neformalnog životnog partnera) ukoliko je isti zaposlen kod poslodavca kod kojeg se podaci o plaći i drugim materijalnim pravima smatraju poslovnom tajnom.
(3) Imovinska kartica obveznika javno je dostupna 12 mjeseci od dana prestanka obnašanja javne dužnosti, osim ukoliko obveznik započne s obnašanjem druge dužnosti, u kojem slučaju ostaje dostupna do isteka obveza po novoj dužnosti.
(4) Neće se objaviti podaci iz imovinske kartice koje se odnosi na osobna imena maloljetnih i trećih osoba, adrese, brojeve, i druge podatke za koje ne postoji javni interes za objavom, i na koje se primjenjuju se odredbe zakonodavstva Europske unije i Republike Hrvatske o zaštiti osobnih podataka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Povreda odredbi o podnošenju imovinske kartice
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 14.
(1) Ako obveznik ne ispuni obvezu podnošenja imovinske kartice iz članaka 10. i 11. te članka 12. stavaka 3. i 4. ovog Zakona, Povjerenstvo će pokrenuti postupak protiv obveznika zbog povrede odredbi o imovinskoj kartici.
(2) Kada Povjerenstvo utvrdi da obveznik nije potpuno ispunio imovinsku karticu, nije je potpisao ili je nije pravilno ispunio, pozvati će obveznika da otkloni nedostatke u roku koji ne može biti kraći od 8 dana niti duži od 15 dana od dana zaprimanja pisane obavijesti.
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, obveznika podnošenja imovinske kartice iz članka 3. ovog Zakona koji po prvi puta podnosi imovinsku karticu povodom prvog stupanja na dužnost, Povjerenstvo će, prije pokretanja postupka iz stavka 1. ovog članka, pisanim putem pozvati da ispuni imovinsku karticu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Primanje darova
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 15.
(1) Darom u smislu ovog Zakona smatra se novac, stvari bez obzira na njihovu vrijednost, prava i usluge dane bez naknade koje obveznika dovode ili mogu dovesti u odnos zavisnosti ili kod njega stvaraju obvezu prema darovatelju.
(2) Ne smatraju se darovima u smislu ovog Zakona uobičajeni darovi između članova obitelji, rodbine i prijatelja te državna i međunarodna priznanja, odličja i nagrade.
(3) Obveznik smije zadržati samo dar simbolične vrijednosti i to najviše u vrijednosti do 500,00 kuna od istog darovatelja.
(4) Obveznik ne smije primiti dar iz stavka 3. ovog članka kada je on u novcu, bez obzira na iznos te vrijednosnicu i dragocjenu kovinu.
(5) Darovi protokolarne naravi koji prelaze iznos od 500,00 kuna te ostali darovi koje obveznik ne zadrži kada na to ima pravo, vlasništvo su Republike Hrvatske.
(6) Vlada će uredbom propisati način postupanja s darovima koji su vlasništvo Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Naknade obveznika
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 16.
Obveznici koji za vrijeme obnašanja javne dužnosti primaju plaću za dužnost koju obnašaju ne smiju primati drugu plaću ni naknadu za obnašanje druge javne dužnosti, osim ako je zakonom drugačije propisano.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Obavljanje drugih poslova obveznika
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 17.
(1) Za vrijeme obnašanja javne dužnosti na koju je izabran, odnosno imenovan obveznik ne smije obnašati drugu javnu dužnost, osim ako drugu javnu dužnost obnaša po položaju ili je zakonom drugačije propisano.
(2) Obveznici koji profesionalno obnašaju javnu dužnost za vrijeme njezina obnašanja ne mogu uz naknadu ili radi ostvarivanja prihoda obavljati druge poslove u smislu redovitog i stalnog zanimanja osim ako Povjerenstvo, na prethodni zahtjev obveznika, utvrdi da predmetni poslovi ne utječu na zakonito obnašanje javne dužnosti.
(3) Prethodno odobrenje Povjerenstva iz stavka 2. ovog članka nije potrebno za obavljanje znanstvene, istraživačke, edukacijske, sportske, kulturne, umjetničke i samostalne poljoprivredne djelatnosti, za stjecanje prihoda po osnovi autorskih, patentnih i sličnih prava intelektualnog i industrijskog vlasništva te za stjecanja prihoda i naknada po osnovi sudjelovanja u međunarodnim projektima koje financira Europska unija, strana država, strana i međunarodna organizacija i udruženje.
(4) Obveznici su obvezni prijaviti Povjerenstvu prihode iz stavka 2. i 3. ovog članka.
(5) U slučaju kad Povjerenstvo utvrdi da obveznik obavlja druge poslove suprotno odredbama stavaka 1., 2., 3. i 4. ovog članka, pokrenuti će postupak protiv obveznika.
(6) U slučaju kad Povjerenstvo utvrdi da obveznik obavlja druge poslove u smislu redovitog i stalnog zanimanja suprotno odredbama ovog članka, naložit će obvezniku da prestane s obavljanjem djelatnosti u roku od najmanje 15 do najviše 90 dana.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članstvo u upravnim tijelima i nadzornim odborima
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 18.
(1) Obveznici ne mogu biti članovi upravnih tijela i nadzornih odbora trgovačkih društava, upravnih vijeća ustanova, odnosno nadzornih odbora izvanproračunskih fondova niti obavljati poslove upravljanja u poslovnim subjektima.
(2) Iznimno, obveznici mogu biti članovi u najviše do dva upravna vijeća ustanova, odnosno nadzorna odbora izvanproračunskih fondova koji su od posebnog državnog interesa, osim ako posebnim zakonom nije određeno da je obveznik član upravnog vijeća ustanove, odnosno nadzornog odbora izvanproračunskog fonda po položaju. Za članstvo u upravnim vijećima ustanova, odnosno nadzornim odborima izvanproračunskih fondova obveznik nema pravo na naknadu, osim prava na naknadu putnih i drugih opravdanih troškova.
(3) Hrvatski sabor utvrđuje popis pravnih osoba od posebnog državnog interesa, na prijedlog Vlade Republike Hrvatske.
(4) Predstavničko tijelo jedinice lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave utvrđuje popis pravnih osoba od posebnog interesa za tu jedinicu.
(5) Obveznici smiju biti članovi upravnih i nadzornih tijela, najviše dviju, neprofitnih udruga i zaklada, ali bez prava na naknadu ili primanje dara u toj ulozi, osim prava na naknadu putnih i drugih opravdanih troškova.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članstvo i udjeli obveznika u trgovačkim društvima i ograničenja poslovanja
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 19.
(1) Obveznik koji ima 5% i više dionica, odnosno udjela u vlasništvu (kapitalu trgovačkog društva) za vrijeme obnašanja javne dužnosti prenijet će svoja upravljačka prava na temelju udjela u kapitalu društva na drugu osobu, osim na osobe iz članka 5. stavka 1. točke 5. ovog Zakona, ili posebno tijelo.
(2) Osoba iz članka 5. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona ili posebno tijelo ostvarivat će članska prava i udjele u društvu u svoje ime, a za račun obveznika. Povjerenik se smatra s obveznikom povezanom osobom u smislu članka 5. stavka 1. točke 5. ovog Zakona.
(3) Ako trgovačko društvo iz stavka 1. ovog članka putem javnog natječaja ili na drugi način stupa u poslovni odnos s državnim tijelima ili s jedinicama lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave ili s trgovačkim društvima u kojima Republika Hrvatska ili jedinica lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave ima upravljački udio, o takvom je poslovnom događaju dužno obavijestiti Povjerenstvo.
(4) Za vrijeme dok su njegova upravljačka prava u trgovačkim društvima prenesena na drugu osobu ili posebno tijelo, obveznik ne smije davati obavijesti, upute, naloge ili biti u vezi s tom osobom ili tijelom na način da utječe na ostvarivanje prava i ispunjavanje obveza koji proizlaze iz članskih prava u tim društvima. Obveznik ima pravo da ga se jedanput godišnje obavještava o stanju trgovačkih društava u kojima ima udjele.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 20.
(1) Poslovni subjekt u kojem obveznik ima 5% ili više udjela u vlasništvu (kapitalu trgovačkog društva) ne može stupiti u poslovni odnos s tijelom javne vlasti u kojem obveznik obnaša dužnost niti smije biti član zajednice ponuditelja ili podisporučitelj u tom poslovnom odnosu.
(2) Ograničenje iz stavka 1. ovog članka primjenjuje se na poslovne subjekte u kojima član obitelji obveznika ima 5% ili više udjela u vlasništvu, u slučaju kada je član obitelji obveznika na bilo koji način, izravno ili neizravno, stekao predmetni udio, odnosno dionice od obveznika u razdoblju od dvije godine prije imenovanja odnosno izbora na javnu dužnost pa do prestanka njezinog obnašanja.
(3) Obveznik je dužan u roku od 30 dana od stupanja na dužnost izvijestiti Povjerenstvo o nazivu, osobnom identifikacijskom broju i sjedištu poslovnog subjekta iz stavka 1. i 2. ovog članka. Obveznik je dužan redovito izvještavati Povjerenstvo o svim nastalim promjenama podataka o poslovnim subjektima u odnosu na koje ne smiju stupati u poslovni odnos sukladno stavku 1. i 2. ovog članka u roku od 30 dana od nastale promjene.
(4) Povjerenstvo će na svojim internetskim stranicama objaviti i redovito ažurirati popis poslovnih subjekata koji podliježu ograničenjima iz stavka 1. i 2. ovog članka. Tijela javne vlasti dužna su objaviti i redovito ažurirati na svojim internet stranicama popis poslovnih subjekata u odnosu na koja ne smiju stupati u poslovni odnos sukladno stavku 1. i 2. ovog članka. Tijela javne vlasti koja nemaju vlastitu internet stranicu dužna su u službenom glasilu objaviti i redovito ažurirati popis poslovnih subjekata u odnosu na koja ne smiju stupati u poslovni odnos, sukladno stavku 1. i 2. ovog članka.
(5) Pravni poslovi, odnosno pravni akti koji su sklopljeni, odnosno doneseni protivno odredbama stavka 1. i 2. ovog članka su ništetni. Povjerenstvo će bez odgađanja dostaviti predmet nadležnom državnom odvjetništvu na daljnje postupanje radi utvrđenja ništetnosti pravnog posla, odnosno pravnog akta.
(6) Odredbe ovog članka ne primjenjuju se na aktivnosti na temelju poslovnih odnosa koji su zaključeni prije nego je obveznik započeo s obnašanjem dužnosti. Započinjanjem obnašanja dužnosti, obveznik je dužan u roku od 60 dana uskladiti svoje aktivnosti po već prije zaključenim poslovnim odnosima u cilju otklanjanja mogućeg i sprječavanja predvidljivog sukoba interesa.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 21.
(1) U slučaju kada tijelo u kojem obveznik obnaša javnu dužnost ili trgovačko društvo ili druge pravne osobe čiji je osnivač i vlasnik tijelo u kojem obveznik obnaša javnu dužnost stupa u poslovni odnos s poslovnim subjektom u kojem član obitelji obveznika ima 5 % ili više udjela u vlasništvu, obveznik je dužan o tome pravodobno obavijestiti Povjerenstvo.
(2) Povjerenstvo će u roku od 15 dana od dana zaprimanja obavijesti izraditi mišljenje zajedno s uputama o načinu postupanja obveznika i tijela u kojem obveznik obnaša javnu dužnost u cilju izbjegavanja sukoba interesa obveznika i osiguranja postupanja u skladu s ovim Zakonom.
(3) Ako to zahtijevaju okolnosti konkretnog slučaja, Povjerenstvo će mišljenje iz stavka 2. ovog članka izraditi i dostaviti bez odgađanja, najkasnije u roku od 5 dana od dana zaprimanja obavijesti.
(4) Obveznik, odnosno tijelo u kojem obveznik obnaša dužnost je obvezno, prije stupanja u poslovni odnos, dostaviti Povjerenstvu cjelokupnu dokumentaciju iz koje je vidljivo kako su provedene upute Povjerenstva iz stavka 2. ovog članka.
(5) Povjerenstvo posebnom odlukom, bez odgađanja, a najkasnije u roku od 5 dana od dana dostave mišljenja iz stavka 2. ovog članka, sukladno odredbama ovog Zakona o postupku pred Povjerenstvom, utvrđuje jesu li upute Povjerenstva iz stavka 2. ovog članka provedene na način koji omogućuje izbjegavanje sukoba interesa obveznika i osigurava njegovo zakonito postupanje u konkretnom slučaju.
(6) Pravni poslovi, odnosno pravni akti koji su sklopljeni, odnosno doneseni bez prethodne obavijesti Povjerenstvu iz stavka 1. ovog članka, protivno uputama Povjerenstva iz stavka 2. ovog članka, dostavom nepotpune ili neistinite dokumentacije iz stavka 4. ovog članka ili na bilo koji drugi način protivno odredbama ovoga članka su ništetni. Povjerenstvo će bez odgađanja dostaviti predmet nadležnom državnom odvjetništvu na daljnje postupanje radi utvrđenja ništetnosti pravnog posla, odnosno pravnog akta.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Trajanje obveza iz ovog zakona i ograničenja nakon prestanka dužnosti
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 22.
Obveze koje za obveznika proizlaze iz članka 7., 10.-12., 18. i 20. ovog Zakona počinju danom stupanja na dužnost i traju dvanaest mjeseci od dana prestanka obnašanja dužnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 23.
(1) Obveznici ovoga Zakona ne smiju prihvatiti imenovanje na upravljačke funkcije u pravnoj osobi u kojoj su za vrijeme obnašanja dužnosti bili u poslovnom odnosu ili su nad njom obavljali nadzorne, kontrolne ili regulatorne funkcije, a nije drugačije propisano posebnim zakonom. Navedeno ograničenje se primjenjuje 18 mjeseci nakon prestanka obnašanja dužnosti.
(2) Obveznici ovoga Zakona koji prema posebnim zakonima uživaju pravo na naknadu plaće nakon prestanka dužnosti ne smiju stupiti u radni odnos u pravnoj osobi ako su s tom osobom bili u poslovnom odnosu ili su nad njom obavljali nadzorne, kontrolne ili regulatorne funkcije, osim ako se radi o tijelu javne vlasti odnosno ako su prema posebnom zakonu ovlašteni vratiti se na isto ili odgovarajuće radno mjesto.
(3) Ograničenje iz stavka 1. ovog članka ne odnosi se na predsjednike i članove uprava trgovačkih društava koja su u većinskom državnom vlasništvu, ukoliko se radi o njihovom imenovanju za članove upravnih tijela i nadzornih odbora drugih trgovačkih društava u većinskom državnom vlasništvu, pri čemu ne mogu obnašati dužnost u više od jednog trgovačkog društva.
(4) Odredba stavka 3. ovog članka na odgovarajući se način primjenjuje i na predsjednike i članove uprava trgovačkih društava koja su u većinskom vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, ukoliko se radi o njihovom imenovanju za članove upravnih tijela i nadzornih odbora drugih trgovačkih društava u većinskom vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(5) Obveza iz stavka 2. primjenjuje se za vrijeme trajanja predviđene naknade plaće nakon prestanka dužnosti propisane posebnim zakonima.
(6) U slučaju iz stavka 1. ovog članka Povjerenstvo je dužno provesti postupak iz svoje nadležnosti i obavijestiti obveznika o ishodu u roku od 15 dana od dana zaprimanja zahtjeva obveznika za imenovanje, izbor ili sklapanje ugovora ukoliko iz okolnosti konkretnog slučaja proizlazi da ne postoji sukob interesa.
(7) Nije dopušteno pravnoj osobi iz stavka 1. i 2. ovog članka imenovati ili zaposliti obveznika iz stavka 1. i 2. ovog članka.
(8) Kad Povjerenstvo utvrdi povredu odredaba iz stavka 1., 2. i 7. ovog članka, bez odgađanja će obavijestiti nadležno državno odvjetništvo.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 24.
Obveznicima iz ovog Zakona zabranjeno je u razdoblju od 2 godine nakon prestanka dužnosti obavljati djelatnosti lobiranja u odnosu na tijelo u kojem su bili u svojstvu obveznika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
GLAVA IV.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
PROVJERA PODATAKA IZ IMOVINSKE KARTICE OBVEZNIKA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 25.
(1) Povjerenstvo vrši provjeru izvršenja obveze podnošenja i podataka iz podnesenih imovinskih kartica obveznika.
(2) Postupak provjere podataka iz podnesene imovinske kartice obveznika je zatvoren za javnost.
(3) Konačne rezultate provedenog postupka provjere podataka Povjerenstvo je dužno javno objaviti na svojim internetskim stranicama.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 26.
Provjera podataka iz podnesene imovinske kartice obveznika može biti:
– prethodna (administrativna) provjera,
– redovita provjera sadržaja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 27.
(1) Prethodna (administrativna) provjera uključuje:
– provjeru statusa podnositelja imovinske kartice u smislu postojanja obveze i načina podnošenja imovinske kartice iz članka 10. do 12 ovog Zakona,
– provjeru je li obveznik u zakonskom roku podnio imovinsku karticu,
– provjeru je li imovinska kartica potpisana od obveznika i ovjerena od tijela u kojem obveznik obnaša javnu dužnost ili je li elektronički potpisano,
– provjeru pravilnog i potpunog ispunjavanja obrasca imovinske kartice od strane obveznika.
(2) Prethodna (administrativna) provjera se vrši za svaku podnesenu imovinsku karticu obveznika, odmah po zaprimanju istoga, na početku mandata, kod godišnjeg podnošenja imovinske kartice te na kraju mandata, a prije unosa podataka u Registar obveznika i njihove objave na internetskim stranicama Povjerenstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 28.
(1) Redovita provjera podataka predstavlja provjeru podataka iz članka 10. do 12. ovog Zakona koja se obavlja prikupljanjem, razmjenom podataka i usporedbom prijavljenih podataka o imovini iz podnesenih imovinskih kartica obveznika s pribavljenim podacima od Porezne uprave i drugih nadležnih tijela Republike Hrvatske sukladno odredbama ovog Zakona i podzakonskih propisa donesenih na temelju ovog Zakona.
(2) Redovita provjera podataka provodi se za svaku podnesenu imovinsku karticu obveznika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 29.
(1) Povjerenstvo će bez odgađanja zatražiti od obveznika pisano očitovanje s potrebnim dokazima ukoliko prilikom provjere podataka proizlazi mogući nesklad, odnosno nerazmjer između prijavljene imovine iz podnesene imovinske kartice sukladno člancima 10. do 12. ovog zakona i stanja imovine kako proizlazi iz pribavljenih podataka nadležnih tijela iz članka 28. ovog zakona.
(2) Obveznik je dužan dostaviti Povjerenstvu pisano očitovanje i priložiti odgovarajuće dokaze u roku od 15 dana od dana primitka pisanog zahtjeva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 30.
(1) Ako obveznik ne dostavi Povjerenstvu pisano očitovanje iz članka 29. ovog Zakona u roku od 15 dana ili pak ne priloži odgovarajuće dokaze potrebne za usklađivanje prijavljene imovine s utvrđenom imovinom u postupku provjere s pribavljenim podacima o imovini obveznika, Povjerenstvo će pokrenuti postupak protiv obveznika zbog kršenja odredbi iz članka 10. do 12. ovog Zakona te će o tom obavijestiti nadležna državna tijela.
(2) Ako rezultati provedenog postupka redovite provjere upućuju na mogući nesklad ili nesrazmjer između prijavljenih prihoda i imovine stečene za vrijeme trajanja mandata, Povjerenstvo će takve informacije proslijediti Poreznoj upravi.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
GLAVA V.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
POVJERENSTVO ZA ODLUČIVANJE O SUKOBU INTERESA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
PRAVNI POLOŽAJ I SASTAV POVJERENSTVA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 31.
(1) Radi provedbe ovog Zakona osniva se Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa.
(2) Povjerenstvo je stalno, neovisno i samostalno državno tijelo koje obavlja poslove iz svog djelokruga rada i nadležnosti, određenih ovim Zakonom. Zabranjen je svaki oblik utjecaja na rad Povjerenstva koji bi mogao ugroziti njegovu samostalnost i neovisnost u donošenju odluka.
(3) Povjerenstvo čine predsjednik Povjerenstva i četiri člana Povjerenstva.
(4) Predsjednik i članovi Povjerenstva biraju se na razdoblje od 5 godina na način i po postupku utvrđenom ovim Zakonom.
(5) Predsjednik i članovi Povjerenstva mogu biti izabrani na dužnost u Povjerenstvu najviše dva puta.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Sredstva za rad Povjerenstva
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 32.
Sredstva za rad Povjerenstva osiguravaju se u državnom proračunu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Nadležnost Povjerenstva
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 33.
(1) Nadležnosti Povjerenstva su:
– donošenje poslovnika, kojim se uređuje način rada i odlučivanje Povjerenstva, donošenje odluka, davanje mišljenja, propisivanje obrazaca i pravilnika o ustrojavanju registra radi primjene pojedinih odredaba ovog Zakona,
– izrada smjernica i uputa obveznicima u svrhu učinkovitog sprječavanja sukoba interesa,
– redovito provođenje edukacije obveznika u pitanjima sukoba interesa i podnošenja imovinskih kartica
– provjera podataka iz imovinskih kartica obveznika sukladno odredbama ovog Zakona,
– pokretanje postupaka za utvrđivanje povreda odredaba ovog Zakona o sukobu interesa ili drugog zabranjenog ili popisanog ponašanja,
– suradnja s nadležnim tijelom državne uprave u čijem je djelokrugu izrada za izradu zakona u području sprječavanja sukoba interesa obveznika te podnošenje inicijativa nadležnim tijelima za predlaganje izmjena i dopuna zakona,
– suradnja s nevladinim udrugama civilnog društva i ostvarivanje međunarodne suradnje u području sprječavanja sukoba interesa,
- objavljivanje prakse Povjerenstva na lako pretraživ način,
– obavljanje drugih poslova određenih ovim Zakonom.
(2) Povjerenstvo izvješćuje Hrvatski sabor o svom radu jednom godišnje i to najkasnije do 31. ožujka tekuće godine za prethodnu godinu.
(3) Izvješće iz stavka 2. ovoga članka obvezno sadrži detaljni prikaz o broju predmeta i ishodima pred Povjerenstvom, podatke o vođenim upravnim sporovima i ishodima upravnih sporova, podatke o izrečenim i izvršenim sankcijama, vremenu trajanja postupaka, neriješenim predmetima, podatke o danim mišljenjima i suglasnostima, provedenim edukacijama, izrađenim smjernicama i priručnicima te drugim aktivnostima Povjerenstva na prevenciji sukoba interesa i drugim aktivnostima iz nadležnosti Povjerenstva.
(3) Poslovnik iz stavka 1. podstavka 1. ovog članka potvrđuje Hrvatski sabor. Poslovnik se objavljuje u Narodnim novinama.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Izbor predsjednika i članova Povjerenstva
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 34.
(1) Predsjednika i članove Povjerenstva bira Hrvatski sabor tajnim glasovanjem većinom glasova svih zastupnika na temelju lista kandidata koje sastavlja Odbor za izbor, imenovanje i upravne poslove Hrvatskoga sabora (u daljnjem tekstu: Odbor).
(2) Predsjednik Povjerenstva i članovi Povjerenstva biraju se na temelju javnog poziva.
(3) Mandat predsjednika i članova Povjerenstva počinje danom stupanja na dužnost koja se određuje u odluci o izboru.
(4) Ako do isteka mandata Sabor ne izabere predsjednika i članove Povjerenstva, mandat predsjednika i članova Povjerenstva se produžuje najduže do šest mjeseci.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Postupak izbora kandidata
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 35.
(1) Šest mjeseci prije isteka mandata predsjednika, odnosno članova Povjerenstva, Odbor pokreće postupak za izbor novog predsjednika, odnosno člana Povjerenstva.
(2) Odbor će objaviti javni poziv za kandidate za predsjednika, odnosno članove Povjerenstva. Rok za prijavu kandidata na objavljeni javni poziv je 15 dana.
(3) Javni poziv se objavljuje u »Narodnim novinama« te na internetskim stranicama Hrvatskoga sabora i Povjerenstva. U javnom pozivu se navode uvjeti za izbor predsjednika i članova Povjerenstva određeni ovim Zakonom, rok za podnošenje prijedloga kandidata te prilozi koji moraju biti dostavljeni uz prijavu.
(4) Na temelju zaprimljenih prijava, Odbor će bez odgađanja utvrditi liste kandidata koji udovoljavaju uvjetima za predsjednika, odnosno članove Povjerenstva. Liste se objavljuju na službenim internetskim stranicama Hrvatskoga sabora.
(5) Odbor će obaviti razgovore sa svakim od kandidata s liste iz stavka 4. ovog članka u roku od 15 dana od dana objave lista. Javnost ima pravo nazočiti održavanju razgovora s kandidatima.
(6) Na temelju održanih razgovora, Odbor će sastaviti jedinstvenu završnu listu sastavljenu u pravilu od trostruko više kandidata za predsjednika te jedinstvenu završnu listu sastavljenu u pravilu od trostruko više kandidata za članove Povjerenstva. Kandidati s jedinstvene završne liste dužni su po pozivu podnijeti Odboru imovinsku karticu iz članka 10. i 12. ovog Zakona. Za kandidate s jedinstvene završne liste se provodi temeljna sigurnosna provjera.
(7) Jedinstvene završne liste se objavljuju na sjednici Odbora s navođenjem kratkog obrazloženja za uvrštavanje pojedinog kandidata na listu. Posebno se navodi je li neki kandidat uvršten na listu na temelju jednoglasne odluke Odbora.
(8) Jedinstvene završne liste dostavljaju se Hrvatskome saboru, koji će sukladno dostavljenim listama provesti izbor predsjednika i članova Povjerenstva.
(9) Hrvatski sabor će tajnim glasovanjem provesti izbor predsjednika i članova Povjerenstva između predloženih kandidata. Za predsjednika Povjerenstva izabrat će se onaj kandidat koji dobije većinu glasova svih zastupnika. Za članove Povjerenstva izabrat će se četiri kandidata koji dobiju većinu glasova svih zastupnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uvjeti za izbor predsjednika i članova Povjerenstva
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 36.
(1) Za predsjednika, odnosno člana Povjerenstva može biti izabrana osoba koja ispunjava sljedeće uvjete:
1. ima državljanstvo Republike Hrvatske i prebivalište na području Republike Hrvatske,
2. ima završen diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij kojim se stječe 300 ECTS bodova ili četverogodišnji dodiplomski studij kojim se stjecala visoka stručna sprema po ranijim propisima,
3. ima najmanje osam godina radnog iskustva u struci i istaknute rezultate u radu,
4. nije osuđivana za kaznena djela i protiv koje se ne vodi kazneni postupak za kaznena djela za koja se postupak pokreće po službenoj dužnosti,
5. nije član političke stranke, a niti je bio član političke stranke posljednjih pet godina do dana kandidiranja za predsjednika ili člana Povjerenstva, niti je u tom razdoblju kao nezavisni kandidat obnašao dužnost u predstavničkim i izvršnim tijelima na državnoj, lokalnoj ni u područnoj (regionalnoj) samoupravi.
(2) Predsjednik Povjerenstva, njegov zamjenik i najmanje jedan član Povjerenstva moraju imati završen diplomski sveučilišni studij pravne struke (magistar prava).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Položaj predsjednika i članova Povjerenstva
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 37.
(1) Predsjednik i članovi Povjerenstva smatraju se dužnosnicima sukladno Zakonu o obvezama i pravima državnih dužnosnika.
(2) Predsjednik Povjerenstva ima pravo na plaću u visini plaće potpredsjednika Državnog izbornog povjerenstva Republike Hrvatske, a članovi Povjerenstva u visini plaće članova Državnog izbornog povjerenstva Republike Hrvatske.
(3) Predsjednik i članovi Povjerenstva ne smiju sudjelovati u političkim aktivnostima.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Ovlasti predsjednika
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 38.
(1) Predsjednik Povjerenstva organizira i upravlja radom Povjerenstva.
(2) Predsjednik Povjerenstva određuje jednog od članova Povjerenstva kao svog zamjenika u slučaju spriječenosti ili odsutnosti.
(3) Predsjednik Povjerenstva može zadužiti pojedinog člana Povjerenstva za određeno područje rada iz nadležnosti Povjerenstva.
(4) Predsjednik Povjerenstva saziva i predsjedava sjednicama Povjerenstva.
(5) Predsjednik Povjerenstva potpisuje akte donesene na sjednicama Povjerenstva.
(6) Predsjednik Povjerenstva skrbi o pravilnoj i učinkovitoj provedbi postupaka pred Povjerenstvom te obavlja druge poslove utvrđene ovim Zakonom i drugim podzakonskim propisima koje donosi Povjerenstvo.
(7) Predsjednik Povjerenstva priprema prijedlog za osiguravanje sredstava za rad Povjerenstva i nalogodavac je za financijsko i materijalno poslovanje Povjerenstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Prestanak dužnosti predsjednika i članova Povjerenstva
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 39.
(1) Dužnost predsjedniku i članovima Povjerenstva prestaje prije isteka vremena na koji su izabrani u slučaju smrti i u slučajevima razrješenja od dužnosti.
(2) Predsjednik i član Povjerenstva bit će razriješen od dužnosti u sljedećim slučajevima:
1. na vlastiti zahtjev,
2. u slučaju trajnoga gubitka sposobnosti za obnašanje dužnosti,
3. ako prestanu postojati uvjeti potrebni za izbor navedeni u članku 36. stavku 1. točki 1., 4. i 5. ovog Zakona,
4. u slučaju kršenja odredbi ovog Zakona.
(3) Postojanje razloga za razrješenje iz stavka 2. ovog članka predsjednika i člana Povjerenstva prije isteka mandata utvrđuje Odbor. Odluku o razrješenju od dužnosti predsjedniku i članovima Povjerenstva donosi Hrvatski sabor.
(4) Ako predsjednik i član Povjerenstva zatraži da bude razriješen dužnosti, a Hrvatski sabor ne donese odluku o tom zahtjevu u roku od tri mjeseca od dana podnošenja zahtjeva, predsjedniku i članu Povjerenstva dužnost prestaje po sili zakona istekom roka od tri mjeseca od dana podnošenja zahtjeva.
(5) U slučaju prestanka dužnosti predsjedniku Povjerenstva, članovi Povjerenstva biraju između sebe vršitelja dužnosti predsjednika koji tu dužnost obavlja do izbora novog predsjednika.
(6) U roku od 30 dana od dana prestanka dužnosti predsjedniku ili članu Povjerenstva, Odbor pokreće postupak za izbor novog predsjednika odnosno člana Povjerenstva, čiji mandat odgovara mandatu predsjednika odnosno člana Povjerenstva umjesto kojega je imenovan.
(7) Odbor iz članka 34. stavak 1., na prijedlog predsjednika Povjerenstva, odlukom određuje jednog od članova Povjerenstva koji će zamjenjivati predsjednika u slučajevima kada je predsjednik spriječen u obavljanju dužnosti u prijelaznom periodu nakon prestanka mandata predsjednika do imenovanja novog predsjednika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
GLAVA VI.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
POSTUPAK PRED POVJERENSTVOM
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Donošenje odluka
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 40.
Povjerenstvo odlučuje na sjednicama Povjerenstva većinom glasova svih članova Povjerenstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Izuzeće predsjednika i članova Povjerenstva
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 41.
(1) Predsjednik i članovi Povjerenstva mogu se na zapisnik izuzeti od odlučivanja u postupku iz razloga propisanih zakonom koji uređuje opći upravni postupak.
(3) Prijedlog za izuzeće Predsjednika i članova povjerenstva može podnijeti svaki član povjerenstva i predsjednik povjerenstva, te obveznik koji je stranka postupka.
(2) O prijedlogu za izuzeće Predsjednika i članova povjerenstva odlučuje Visoki upravni sud Republike Hrvatske rješenjem u vijeću od tri suca, na nejavnoj sjednici.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Pokretanje postupka
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 42.
(1) Povjerenstvo može pokrenuti postupak iz svoje nadležnosti na temelju svoje odluke, povodom vjerodostojne, osnovane prijave ili u slučajevima kada raspolaže saznanjima o mogućem sukobu interesa obveznika.
(2) Podnositelju prijave iz stavka 1. ovog članka jamči se zaštita anonimnosti.
(3) Postupak nije dopušteno pokrenuti temeljem anonimne prijave.
(4) Povjerenstvo obvezno pokreće postupak iz svoje nadležnosti na osobni zahtjev obveznika.
(5) Povjerenstvo nije ovlašteno pokrenuti postupak protiv obveznika nakon proteka 12 mjeseci od prestanka obavljanja dužnosti.
(6) Rok iz stavka 5. ovog članka ne primjenjuje se na obveznika koji je nakon prestanka obavljanja dužnosti nastavio obavljati drugu javnu dužnost.
(7) U slučaju pokretanja postupka protiv obveznika koji je prestao obavljati dužnost unutar roka iz stavka 5. ovog članka, takav postupak mora biti okončan najkasnije do proteka 18 mjeseci od dana prestanka obavljanja dužnosti. Ako se postupak ne okonča u tom roku, Povjerenstvo je dužno donijeti odluku o obustavi postupka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Tijek postupka pred Povjerenstvom
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 43.
(1) Ako se ispune uvjeti iz članka 42. stavka 1. ovoga Zakona, Povjerenstvo je dužno o postojanju prijave ili saznanjima o mogućem sukobu interesa obavijestiti obveznika i zatražiti njegovo očitovanje.
(2) Povjerenstvo je dužno obavijest iz stavka 1. ovoga članka dostaviti obvezniku u roku od osam dana od ispunjenja uvjeta iz članka 42. stavka 1. ovoga Zakona.
(3) Obveznik je dužan Povjerenstvu dostaviti svoje očitovanje u roku od 15 dana od dana dostave obavijesti iz stavka 1. ovoga članka.
(4) Ako obveznik ne postupi u skladu sa stavkom 3. ovoga članka, Povjerenstvo će nastaviti postupak posebno cijeneći tu okolnost.
(5) Povjerenstvo je ovlašteno na temelju obrazloženog zahtjeva zatražiti i pribaviti potrebne podatke nužne za utvrđivanje činjeničnog stanja od svih tijela javne vlasti u Republici Hrvatskoj. Nadležna tijela u Republici Hrvatskoj dužna su bez odgode, a najkasnije u roku od 15 dana, od dana zaprimanja zahtjeva Povjerenstva, dostaviti zatražene podatke ako njima raspolažu.
(6) Ako čelnik tijela iz stavka 5. ovog članka ne postupi po traženju Povjerenstva kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.000 kuna.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Postupanje na osobni zahtjev obveznika
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 44.
(1) U slučaju iz članka 42. stavka 4. ovoga Zakona, Povjerenstvo je dužno provesti postupak iz svoje nadležnosti i obavijestiti obveznika o ishodu njegovog zahtjeva u roku od 15 dana od dana zaprimanja zahtjeva obveznika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Postupak utvrđivanja postojanja sukoba interesa
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 45.
(1) Kad Povjerenstvo donese odluku o pokretanju postupka, dužno je okončati postupak u roku od šest mjeseci od dana dostave obavijesti iz članka 43. stavka 1., osim u slučaju iz članka 42. stavka 5. i 6. ovoga Zakona.
(2) Odluka Povjerenstva o utvrđivanju ili neutvrđivanju postojanja sukoba interesa mora biti obrazložena i sadržavati sve elemente rješenja propisane zakonom koji uređuje opći upravni postupak.
(3) Rasprava na kojoj Povjerenstvo donosi odluku iz stavka 2. ovog članka je javna, osim kada kad to zahtijevaju razlozi zaštite privatnosti, javnog morala ili javne sigurnosti ili kad postoji ozbiljna i neposredna opasnost ometanja rasprave.
(4) Povjerenstvo je dužno obavijestiti obveznika o održavanju rasprave iz stavka 3. ovog članka najkasnije osam dana prije njenog održavanja.
(5) Odluka Povjerenstva iz stavka 3. ovog članka dostavlja se obvezniku prema pravilima o osobnoj dostavi propisanima zakonom koji uređuje opći upravni postupak.
(6) Nakon uredne dostave odluke iz stavka 3. ovog članka obvezniku odluka se objavljuje i na mrežnim stranicama Povjerenstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Pravna zaštita protiv odluke o postojanju sukoba interesa
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 46.
(1) Protiv odluke Povjerenstva kojom se utvrđuje postojanje sukoba interesa nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor pred Visokim upravnim sudom Republike Hrvatske.
(2) Visoki upravni sud Republike Hrvatske mora donijeti odluku o tužbi u roku od 90 dana od njenog zaprimanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Stručna služba Povjerenstva
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 47.
(1) Povjerenstvo ima stručnu službu – Ured Povjerenstva, koja obavlja stručne, administrativne i tehničke poslove.
(2) Pravilnikom o unutarnjem ustrojstvu Ureda Povjerenstva (u daljnjem tekstu: Pravilnik) uređuje se unutarnje ustrojstvo i način rada stručne službe, utvrđuju se radna mjesta i opis poslova, broj službenika te stručni i drugi uvjeti potrebni za raspored na radna mjesta.
(3) Na zaposlene u stručnoj službi primjenjuju se propisi koji se odnose na državne službenike.
(4) Pravilnik iz stavka 2. ovog članka donosi Povjerenstvo većinom glasova svih članova.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 48.
(1) Radom Ureda Povjerenstva rukovodi predstojnik Ureda koji usmjerava i usklađuje rad Ureda i za njegov rad odgovara Povjerenstvu.
(2) Predstojnik Ureda Povjerenstva je državni službenik kojeg se raspoređuje na to radno mjesto rješenjem.
(3) Predstojnik Ureda Povjerenstva ima položaj čelnika tijela u odnosu na zaposlene u Uredu Povjerenstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
GLAVA VII.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
POVREDA ODREDABA OVOG ZAKONA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 49.
(1) Za povredu odredbi ovog Zakona o sukobu interesa ili drugog zabranjenog ili propisanog ponašanja iz članka 7.(zabranjena djelovanje obveznika), članka 9. (deklariranje sukoba interesa i nesudjelovanje u odlučivanju), članka 10. (obveza podnošenja imovinske kartice), članka 15. stavka 3. i 4. (primanje darova), članka 16. (naknade obveznika), 17.(obavljanje drugih poslova obveznika) i 18.(članstvo u upravnim tijelima i nadzornim odborima), članka 19. stavka 1. i 4., članka 20. stavka 3. i 6., članka 21. stavka 1. i 4.(članstvo i udjeli obveznika u trgovačkim društvima i ograničenja poslovanja) i članka 30. (očitovanje obveznika u slučaju nesklada odnosno nesrazmjera prijavljene imovine) ovog Zakona, Povjerenstvo osobama iz članka 3. ovog Zakona, uzimajući u obzir načelo razmjernosti, može izreći:
1. opomenu,
2. novčanu sankciju.
(2) Ako je primjereno naravi povrede, Povjerenstvo može tijekom postupka naložiti obvezniku da otkloni uzroke postojanja sukoba interesa u određenom roku te, ako obveznik to učini, može obustaviti postupak ili isti dovršiti i ispunjenje naloga uzeti u obzir prilikom izricanja sankcije.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Opomena
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 50.
Opomena se može izreći obvezniku ako se prema njegovom postupanju i odgovornosti te prouzročenoj posljedici radi o očito lakom obliku kršenja odredbi ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Novčana sankcija
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 51.
1) Sankciju obustave isplate djela neto mjesečne plaće ili obustavu na svim primanja i imovini obveznika Povjerenstvo izriče u iznosu od 4.000,00 do 40.000,00 kuna vodeći računa o težini i posljedicama povrede Zakona.
(2) Sankcija obustave isplate dijela neto mjesečne plaće ili obustava na svim primanjima i imovini obveznika ne može trajati dulje od dvanaest mjeseci, a iznos obuhvaćen obustavom ne smije prelaziti jednu polovinu neto mjesečne plaće obveznika.
(3) Odluka o sankciji dostavlja se osobno obvezniku. Izvršnu odluku Povjerenstvo dostavlja radi provedbe službi koja obavlja obračun plaće obvezniku.
(4) Kad sankcija obustave isplate dijela neto mjesečnog primanja dužnosnika ili obustava na svim primanjima i imovini obveznika nije u cijelosti ili djelomično plaćena kako je određeno odlukom Povjerenstva, naplata će se prisilno izvršiti putem ovlaštene institucije sukladno odredbama posebnog zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 52.
Novčanom kaznom u visini od 5.000,00 do 15.000,00 kazniti će se predsjednik predstavničkog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave koji ne postupi sukladno članku 4. stavku 1. ovoga zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Prekršajne odredbe
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 53.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 od 50.000,00 kuna kaznit će se obveznik koji u roku od jedne godine nakon prestanka dužnosti prihvati imenovanje ili izbor ili sklopi ugovor kojim stupa u radni odnos kod pravne osobe koja je za vrijeme obnašanja mandata obveznik bila u poslovnom odnosu ili kad u trenutku imenovanja, izbora ili sklapanja ugovora iz svih okolnosti konkretnog slučaja jasno proizlazi da namjerava stupiti u poslovni odnos s tijelom u kojem je obnašao dužnost (članak 23. stavak 1. i 2. i članak 24. ovog zakona).
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovog članka, uz izrečenu novčanu kaznu oduzet će se i imovinska korist pribavljena prekršajem.
(3) Za prekršaj iz stavka 1. ovog članka uz izrečenu novčanu kaznu izreći će se i zaštitna mjera zabrane obavljanja zvanja, određenih djelatnosti, poslova ili dužnosti fizičkoj osobi u trajanju od jedne godine.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 54.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 do 1.000.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja protivno odredbama članka 23. ovog Zakona imenuje ili izabere na dužnost obveznika ili s njim sklopi ugovor kojim obveznik stupa u radni odnos u roku od jedne godine od prestanka dužnosti.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba iz članka 19. stavka 1. ovog Zakona koja ne obavijesti Povjerenstvo o svom stupanju u poslovni odnos putem javnog natječaja ili na drugi način s državnim tijelima ili s jedinicama lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave ili s trgovačkim društvima u kojima Republika Hrvatska ili jedinica lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave ima upravljački udio.
(3) Za prekršaje iz stavka 1. i 2. ovog članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 od 50.000,00 kuna.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
GLAVA VIII.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 55.
(1) Predsjednik i članovi Povjerenstva zatečeni na dužnosti na dan stupanja na snagu ovog Zakona nastavljaju s radom do isteka vremena na koje su izabrani.
(2) Odbor iz članka 34. ovog Zakona će pokrenuti postupak izbora predsjednika i članova Povjerenstva sukladno odredbama iz glave V. ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 56.
(1) Povjerenstvo će najkasnije u roku od 90 dana od stupanja na snagu ovoga Zakona podnijeti na suglasnost Hrvatskome saboru Poslovnik izrađen na temelju odredaba ovoga Zakona.
(2) Povjerenstvo će donijeti Pravilnik o unutarnjem ustrojstvu iz članka 47. stavak 2. najkasnije u roku od 60 dana od stupanja na snagu Poslovnika iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Do stupanja na snagu propisa iz stavka 1. i 2. ovoga članka na snazi ostaje Pravilnik o načinu rada i odlučivanja Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa od 16. listopada 2013. i Pravilnik o unutarnjem ustrojstvu Ureda Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa od 30. siječnja 2020.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 57.
Predstavnička tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave dužna su izraditi kodeks ponašanja iz članka 4. ovog zakona u roku od šest mjeseci od stupanja na snagu ovog zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 58.
(1) Vlada Republike Hrvatske će donijeti uredbu iz članka 15. stavka 6. u roku od 6 mjeseci od stupanja na snagu ovog zakona.
(2) Na snazi do donošenja nove uredbe iz stavka 1. ovog članka ostaje važeća Uredba o darovima koje prime dužnosnici (Narodne novine, broj 141/2004).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 59.
(1) Povjerenstvo iz članka 55. stavka 1. ovog Zakona će u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona posebnim Pravilnikom utvrditi sadržaj obrasca izvješća iz članka 11. ovog Zakona.
(2) Osobe iz članka 3. ovog Zakona dužne su dopuniti potrebnim podacima imovinske kartice sukladno članku 10. i 11. ovog Zakona u roku od 30 dana od dana donošenja Pravilnika iz stavka 1.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 60.
(1) Svi podzakonski propisi doneseni na temelju Zakona o sprječavanju sukoba interesa (“Narodne novine, br. 26/11, 12/12, 126/12, 48/13, 57/15, 98/19) ostaju na snazi do donošenja novih.
(2) Odluka o Pravnim osobama od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku (»Narodne novine«, br. 71/2008) ostaje na snazi.
(3) Postupci koji su pred Povjerenstvom započeti prije stupanja na snagu ovog Zakona, dovršit će se prema odredbama Zakona o sprječavanju sukoba interesa (“Narodne novine”, br. 26/11, 12/12, 126/12, 48/13, 57/15, 98/19).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 61.
Danom stupanja na snagu ovog Zakona prestaje važiti Zakon o sprječavanju sukoba interesa (“Narodne novine, br. 26/11, 12/12, 126/12, 48/13, 57/15, 98/19).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 62.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
V. OBRAZLOŽENJE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članke 1.-2.
Ovom odredbom utvrđuje se djelokrug i svrha ovog Zakona, definiraju se tijela javne vlasti kao tijela utvrđena zakonom kojim se uređuje pravo na pristup informacijama te se navode situacije u kojima postoji sukob interesa.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 3.
Ovom odredbom definiraju se obveznici i kategorije obveznika u smislu ovog Zakona i utvrđuje primjena odredbi ovog Zakona na pojedine kategorije obveznika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 4.
Ovom odredbom propisuje se nova obveza za članove predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u smislu obveze izrade kodeksa ponašanja koji bi nužno sadržavao i odredbe koje se odnose na sukob interesa. Nadzor nad provedbom obveze donošenja predmetnog kodeksa je na Ministarstvu nadležnom za poslove uprave dok je za izvršenje iste obveze predviđena i sankcija kroz kasnije odredbe Zakona.
Nadalje, u stavcima 3. i 4. propisana je obveza članova predstavničkog tijela koji ima 5 % ili više udjela u vlasništvu poslovnog subjekta da obavijesti predstavničko tijelo, a koje je dužno taj popis objaviti na mrežnim stranicama i redovito ga ažurirati. Također, članovi predstavničkih tijela dužni su obavijestiti predstavničko tijelo o stupanju u poslovni odnos poslovnih subjekata u vlasništvu članova predstavničkih tijela u jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave i članova njihovih obitelji, s konkretnim jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave kojima član predstavničkog tijela obnaša javnu dužnost te s trgovačkim društvima i drugim pravnim osobama kojima je ta jedinica osnivač ili član. Nadzor na provedbom ovih obveza iz stavaka 3. i 4. provodi Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa uzimajući u obzir definiranu nadležnost Povjerenstva u kontekstu prevencije sukoba interesa.
Nadalje, nadzor nad ostalim odredbama kodeksa ponašanja provodi samo predstavničko tijelo koje će si samo propisati i mehanizam praćenja primjene kodeksa.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 5.
Ovom odredbom definiraju se pojedini izrazi koji se koriste u Zakonu: primanja obveznika, član obitelji obveznika, poslovni odnos, poslovni subjekt i povezane osobe. Također se navodi da se riječi i pojmovni sklopovi koji imaju rodno značenje, bez obzira jesu li u Zakonu korišteni u muškom ili ženskom rodu, jednako odnose na muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 6.
Ovom odredbom uređuju se načela djelovanja obveznika u smislu ovog Zakona koja su istovjetna prethodnom tekstu Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članke 7.
Ovom odredbom popisuju se zabranjena djelovanja dužnosnika koja ostaju propisana na isti način kao i do sada budući tijekom rada radne skupine, a ni u opisanoj formi nije istaknut niti jedan zahtjev za proširenjem ove liste zabranjenih djelovanja obveznika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 8.
Ovim odredbama uređuje se postupanje obveznika u dvojbi o postojanju sukoba interesa kroz opće i konkretne upute o postupanju u slučaju kada je obveznik dužan odijeliti privatni od javnog interesa.
Stavkom 2. istog članka propisana je opća uputa obveznicima da su dužni u slučaju dvojbe o postojanju sukoba interesa, učiniti sve što je potrebno da odijele privatni od javnog interesa.
Nadalje, stavkom 3. propisana je vrlo konkretna uputa i pomoć obveznicima da u slučaju dvojbe daje li neko ponašanje predstavlja sukob interesa i da li je u skladu s načelima javnih dužnosti ili predstavlja moguću povredu drugih odredbi ovoga Zakona, obveznici će zatražiti mišljenje Povjerenstva. Ista je funkcija Povjerenstva već prepoznata od strane obveznika i koristi se u praksi čime se obveznicima olakšava dobivanje smjernice unaprijed o granicama njihovog postupanja u kontekstu prevencije sukoba interesa.
Stavkom 4. propisana je obveza Povjerenstva da na zahtjev obveznika, najkasnije u roku od 15 dana od dana primitka zahtjeva daje obrazloženo mišljenje. Stavak 5. također daje uputu Povjerenstvu, ali i obvezniku, da u procjeni postojanja sukoba interesa posebno vodi računa o prirodi dužnosti koju obveznik obavlja i javnom interesu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 9.
Ovom odredbom regulirano je deklariranje sukoba interesa i nesudjelovanje u odlučivanju u slučaju pojavljivanja potencijalnog sukoba interesa.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članke 10.-11.
Ovim odredbama utvrđuje se obveza podnošenja imovinskih kartica, uvodi se godišnjeg podnošenja imovinskih kartica te se propisuje sadržaj imovinske kartice i podaci koje imovinska kartica sadrži. Utvrđuje se obveza Povjerenstvu propisati obrazac imovinske kartice Pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članke 12.-14.
Ovim odredbama uređuju se pitanja dostave i prikupljanja podataka o imovini, izvorima sredstava i načinu stjecanja obveznika i članova obitelji, način provjere i dopuna, odnosno objašnjenja i dokaza o navodima iz podnesene imovinske kartice. Uređuje se način objave imovinskih kartica i rok dostupnosti objavljenih imovinskih kartica te se uređuju način postupanja Povjerenstva u slučaju povrede odredbi o podnošenju imovinskih kartica.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 15.
Ovom odredbom definira se pojam dara u smislu ovoga Zakona te se uređuje primanje darova.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 16.
Ovom odredbom uređuje se pitanje naknade obveznika za obnašanje druge javne dužnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 17.
Ovom odredbom uređuje se obavljanje drugih poslova obveznika te se propisuju slučajevi u kojima nije potrebno prethodno odobrenje Povjerenstva. Uređuju se slučajevi u kojima Povjerenstvo pokreće postupak protiv obveznika te se određuje pitanje naloga obvezniku za prestankom obavljanja djelatnosti ukoliko se utvrdi da obveznik obavlja druge poslove suprotno odredbama ovog članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 18.
Ovom odredbom uređuje se članstvo obveznika u upravnim tijela i nadzornim odborima trgovačkih društava, upravnih vijeća ustanova, odnosno nadzornih odbora izvanproračunskih fondova i upravnim i nadzornim tijelima udruga i zaklada u vlasništvu države odnosno jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članke 19.-21.
Ovim odredbama uređuje se prijenos upravljačkih prava obveznika na temelju udjela u trgovačkom društvu za vrijeme obnašanja javne dužnosti na drugu osobu ili posebno tijelo te postupanje obveznika za vrijeme dok su njegova upravljačka prava u trgovačkim društvima prenesena na drugu osobu ili posebno tijelo.
Utvrđuju se i ograničenja poslovnim subjektima stupanja u poslovni odnos s tijelom javne vlasti u kojem obveznik obnaša dužnost.
Utvrđuje se rok u kojem je obveznik dužan izvještavati Povjerenstvo o nastalim promjenama podataka o poslovnim subjektima u odnosu na koje ne smije stupati u poslovni odnos, kao i dužnost objavljivanja i redovitog ažuriranja popisa poslovnih subjekata koja podliježu ograničenjima stupanja u poslovni odnos. Propisuje se i pravna posljedica pravnih poslova odnosno pravnih akata sklopljenih odnosno donesenih protivno navedenim ograničenjima.
Također se utvrđuje postupak obveznika i Povjerenstva u slučaju kada tijelo u kojem obveznik obnaša javnu dužnost stupa u poslovni odnos s poslovnim subjektom u kojem član obitelji obveznika ima 5% ili više udjela u vlasništvu odnosno kapitalu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 22.
Ovom odredbom uređuje se trajanje obveza iz ovog Zakona i ograničenja nakon prestanka dužnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članke 23.-24.
Ovim odredbama uređuju se ograničenja za obveznike nakon prestanka dužnosti (post-employment policy), rok u kojem ne smiju stupiti u radni odnos kod drugih pravnih osoba te se uređuje koje su to pravne osobe. Propisuje se i zabrana obavljanje djelatnosti lobiranja u odnosu na tijelo u kojem su bili u svojstvu obveznika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članke 25.-30.
Ovim odredbama utvrđuje se sadržaj, način i cilj provođenja provjere imovinskih kartica obveznika, postupanje Povjerenstva u slučaju nesklada i nesrazmjera između prijavljene imovine i stvarnog stanja prema pribavljenim podacima nadležnih tijela.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članke 31.-33.
Ovim odredbama propisuje se pravni položaj, sastav Povjerenstva, mandat članova Povjerenstva, način financiranja rada Povjerenstva, nadležnosti Povjerenstva te se utvrđuje obveza izvješćivanja Povjerenstva o svima radu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članke 34.-35.
Ovom odredbom uređuje se način izbora predsjednika i članova Povjerenstva te rok za pokretanje izbora za sastav novog Povjerenstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članke 36.-39.
Ovim odredbama utvrđuju se uvjeti za izbor predsjednika i članova Povjerenstva, položaj članova Povjerenstva, njihova prava i obveze, ograničenja u političkom djelovanju i drugim djelatnostima te prava i obveze u slučaju prestanka obnašanja dužnosti. Također se uređuje trajanje dužnosti, ovlasti predsjednika u radu Povjerenstva, slučajevi kada dolazi do prestanka dužnosti članova Povjerenstva, postupak reizbora člana/članova Povjerenstva u slučaju prestanka dužnosti prije isteka vremena na koje su imenovani te način donošenja odluka Povjerenstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 40.
Ovom odredbom uređuje se način donošenja odluka Povjerenstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 41.
Ovom odredbom uređuju se slučajevi izuzimanja od odlučivanja predsjednika i članova Povjerenstva, način podnošenja prijedloga za izuzeće te određuje Visoki upravni sud Republike Hrvatske kao tijelo koje odlučuje o izuzeću Predsjednika i članova Povjerenstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 42.-43.
Ovim odredbama pobliže se uređuje način pokretanja pred Povjerenstvom, određuje se vremensko ograničenje pokretanja postupka od prestanka obavljanja dužnosti i krajnji rok okončanja postupka. Utvrđuje se nedopuštenost pokretanja postupka temeljem anonimne prijave. Propisan je tijek postupka pred Povjerenstvom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 44.
Ovom odredbom propisuje se postupanje Povjerenstva u slučaju osobnog zahtjeva obveznika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 45.-46.
Ovim odredbama uređuje se postupak utvrđivanja postojanja sukoba interesa te određuje mogućnost pokretanja upravnog spora pred Visokim upravnim sudom Republike Hrvatske protiv odluke Povjerenstva. Propisuje se rok od 90 dana od zaprimanja za donošenje odluke o tužbi.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članke 47.-48.
Ovim odredbama uređuje se način rada, ustrojavanje i djelokrug stručne službe Povjerenstva te pravni položaj zaposlenika u stručnoj službi Povjerenstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 49.-52.
Ovim odredbama utvrđuje se mogućnost izricanja opomene i novčane sankcije obveznicima za povredu odredbi Zakona te se detaljno razrađuju slučajevi u kojima se izriče opomena odnosno novčana kazna. Također se utvrđuje iznos novčane kazne predsjedniku predstavničkog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave u slučaju izostanka izrade kodeksa ponašanja koji se odnosi na članove predstavničkih tijela.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članke 53.-54.
Ovim odredbama propisuju se sankcije u slučaju povreda odredbi ovog Zakona o ograničenju za obveznike nakon prestanka dužnosti te sankcije za pravnu osobu kod povreda odredaba Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članke 55.-56.
Ovim odredbama propisuje se ostanak dosadašnjeg sastava Povjerenstva na funkciji do kraja mandata te način izbora novog predsjednika i članova Povjerenstva po isteku mandata dosadašnjih članova. Ovlašćuje se Povjerenstvo za sklapanje protokola o suradnji te se određuje koje je podzakonske akte Povjerenstvo dužno donijeti i u kojem roku.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 57.
Ovom je odredbom propisan rok od 6 mjeseci u kojem su predstavnička tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave dužna izraditi kodeks ponašanja iz članka 4. ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 58.
Ovom je odredbom propisan rok u kojem će Vlada Republike Hrvatske donijeti novu uredbu o darovima koje prime dužnosnici.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 59.
Ovom odredbom se propisuje rok u kojem je Povjerenstvo dužno posebnim Pravilnikom utvrditi sadržaj obrasca imovinske kartice te rok u kojem su obveznici dužni dopuniti svoju imovinsku karticu sukladno novom obrascu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članke 60.-62.
Ovim odredbama uređuje se provođenje postupaka započetih prije stupanja na snagu ovog Zakona te rok stupanja na snagu novog zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave